ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Albatross Open
4/18/2001-4/18/2001
Bethesda, MD USA
Short Course Meters
Albatross Open
Montgomery Aquatic Center, 5900 Executive Blvd, North Bethesda, MD
Saturday, March 31st, 2001
Sanction No. 101-001
Hosted by the Montgomery Ancient Mariners

WOMEN
Women 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
  19-24 USMS: * 26.61  9/27/98     ALISON TERRY                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hathaway, Katie           24 ANCM                   32.00      31.67  
 
Women 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
  19-24 USMS: * 1:05.34  12/10/95    BEATA KASZUBA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hathaway, Katie           24 ANCM                 1:20.00    1:21.87  
      37.55   44.32                                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 26.63  11/1997     HAGEMAN/SCHUBERT                    
  25-29 USMS: * 26.63  11/2/97     HEATHER HAGEMAN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klotz, Jessica C          25 ANCM                   29.50      29.65  
  2 Pratt, Lynde L            25 AAMS                   35.00      32.56  
  3 Scheuermann, Gloria R     29 ANCM                      NT      37.39  
  4 Wilson, Stephanie A       28 ALEX                   39.32      38.79  
  5 Paynter, Jennifer D       25 ALEX                   55.00      47.01  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 56.30  3/31/96     SHEILA TAORMINA                     
  25-29 USMS: * 56.30  3/31/96     SHEILA TAORMINA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Sarah H          29 RMST                 1:10.00    1:08.78  
      33.13   35.65                                                
  2 Pratt, Lynde L            25 AAMS                 1:15.00    1:16.13  
      35.56   40.57                                                
  3 Saltzman, Ellen C         25 ANCM                 1:25.00    1:21.01  
  4 Paynter, Jennifer D       25 ALEX                 1:40.00    1:45.72  
      49.38   56.34                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 1:59.78  3/31/96     SHEILA TAORMINA                     
  25-29 USMS: * 1:59.78  3/31/96     SHEILA TAORMINA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Sarah H          29 RMST                 2:35.00    2:32.26  
      36.14   39.02   38.63   38.47                                
  2 Kern, Erin M              26 VMST                 2:35.00    2:38.04  
      38.18   40.32   39.92   39.62                                
  3 Miller, Erin M            26 ANCM                 2:45.00    2:40.36  
      37.79   41.12   41.52   39.93                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 30.32  9/5/98      GISELE PEREIRA                      
  25-29 USMS: * 30.63  10/15/89    DIANE GRANER                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klotz, Jessica C          25 ANCM                   34.00      33.02  
  2 Saltzman, Ellen C         25 ANCM                   45.00      43.95  
  3 Paynter, Jennifer D       25 ALEX                 1:00.00      54.28  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 1:04.50  11/1/97     BERIT PUGGAARD                      
  25-29 USMS: * 1:04.66  10/15/89    DIANE GRANER                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klotz, Jessica C          25 ANCM                 1:18.00    1:10.81  
      34.14   36.67                                                
  2 Paynter, Jennifer D       25 ALEX                 1:55.00    1:58.22  
      57.79 1:00.43                                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 33.60  1990        RIA WILLEMSE                        
  25-29 USMS: * 32.20  12/10/95    TRACEY MIRANDE                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheuermann, Gloria R     29 ANCM                      NT      42.90  
  2 Saltzman, Ellen C         25 ANCM                   40.00      46.79  
  3 Wilson, Stephanie A       28 ALEX                      NT      48.81  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 1:10.71  10/17/98    MANUELA NAECHEL                     
  25-29 USMS: * 1:13.30  12/12/98    WENKE HANSEN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Stephanie A       28 ALEX                 1:49.40    1:52.44  
      52.31 1:00.13                                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 28.68  3/31/96     SHEILA TAORMINA                     
  25-29 USMS: * 28.68  3/31/96     SHEILA TAORMINA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Sarah H          29 RMST                   38.00      35.99  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 1:01.33  3/31/96     SHEILA TAORMINA                     
  25-29 USMS: * 1:01.33  3/31/96     SHEILA TAORMINA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kern, Erin M              26 VMST                 1:32.40    1:28.02  
      41.20   46.82                                                
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 1:05.67  12/13/98    WENKE HANSEN                        
  25-29 USMS: * 1:05.67  12/12/98    WENKE HANSEN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pratt, Lynde L            25 AAMS                 1:20.00    1:22.60  
      38.97   43.63                                                
  2 Saltzman, Ellen C         25 ANCM                 1:30.00    1:31.73  
      42.07   49.66                                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 26.46  4/17/93     ANNA PETTIS-SCOTT                   
  30-34 USMS: * 26.46  4/17/93     ANNA PETTIS-SCOTT                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kauffman, Dori L          33 FXCM                   27.50      27.98  
  2 Kammel, Carole R          33 ANCM                   29.80      29.77  
  3 Clayton, Nadine S         30 ANCM                   32.00      31.14  
  4 Nguyen, Stephanie M       32 RMST                   40.00      36.24  
  5 Niss, Nancy E             30 ALEX                   37.00      37.56  
  6 Landriau, Cherie A        30 RMST                   41.37      40.60  
  7 Rasmussen, Karen M        33 ALEX                   45.00      42.31  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 57.35  5/16/88     SANDY NEILSON                       
  30-34 USMS: * 57.35  5/18/88     S. NEILSON-BELL                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kauffman, Dori L          33 FXCM                 1:03.00    1:03.37  
      30.87   32.50                                                
  2 Ramsbottom, Jeri M        30 ANCM                 1:04.00    1:03.98  
      30.67   33.31                                                
  3 Ching, Eunice             31 GERM                 1:08.00    1:05.77  
      32.41   33.36                                                
  4 Hokenson, Christina A     32 GMUP                 1:08.60    1:09.17  
      33.05   36.12                                                
  5 Nguyen, Stephanie M       32 RMST                 1:30.00    1:19.88  
  6 Rasmussen, Karen M        33 ALEX                 1:38.00    1:37.61  
      46.35   51.26                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 2:04.64  12/15/96    K PIPES-NEILSEN                     
  30-34 USMS: * 2:04.64  12/15/96    K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruppe, Mary D             32 ANCM                 2:25.00    2:20.91  
      33.19   35.91   36.25   35.56                                
  2 Dowling, Mary E           30 ANCM                      NT    2:22.07  
      32.56   36.17   36.73   36.61                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 30.14  12/15/96    D GRANER GALLAS                     
  30-34 USMS: * 30.14  12/15/96    D.GRANER GALLAS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramsbottom, Jeri M        30 ANCM                   33.50      32.77  
  2 Carlow, Tami A            34 FXCM                   34.08      34.45  
  3 Adams, Carrie L           31 FXCM                   40.00      38.81  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 1:03.96  12/10/95    K PIPES-NEILSEN                     
  30-34 USMS: * 1:03.36  12/7/96     K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramsbottom, Jeri M        30 ANCM                 1:10.50    1:10.71  
      34.67   36.04                                                
  2 Adams, Carrie L           31 FXCM                 1:20.00    1:24.53  
      39.73   44.80                                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 33.13  10/28/95    SUKI BROWNSDON                      
  30-34 USMS: * 32.82  12/10/00    WENKE HANSEN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kominski, Therese M       34 ANCM                   38.20      37.77  
  2 Kammel, Carole R          33 ANCM                   39.90      38.91  
  3 Frieder, Marisa           32 TERR                   43.63      43.77  
  4 Landriau, Cherie A        30 RMST                   45.70      46.61  
  5 Nguyen, Stephanie M       32 RMST                   55.00      47.67  
  6 Rasmussen, Karen M        33 ALEX                   50.00      51.98  
 -- Martin, Meredith J        30 GERM                      NT         DQ  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 1:11.13  12/12/99    WENKE HANSEN                        
  30-34 USMS: * 1:10.00  12/10/00    WENKE HANSEN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kammel, Carole R          33 ANCM                 1:26.71    1:23.53  
      39.61   43.92                                                
  2 Ching, Eunice             31 GERM                 1:30.00    1:29.16  
      44.06   45.10                                                
  3 Frieder, Marisa           32 TERR                 1:36.55    1:35.32  
      46.30   49.02                                                
  4 Landriau, Cherie A        30 RMST                 1:44.30    1:43.94  
      47.44   56.50                                                
  5 Martin, Meredith J        30 GERM                      NT    1:46.44  
      48.14   58.30                                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 28.84  12/12/99    WENKE HANSEN                        
  30-34 USMS: * 28.34  12/10/00    WENKE HANSEN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kauffman, Dori L          33 FXCM                   32.00      31.51  
  2 Carlow, Tami A            34 FXCM                   32.32      32.58  
  3 Roethke, Jill H           31 ANCM                   32.89      32.64  
  4 Kominski, Therese M       34 ANCM                   33.20      33.73  
  5 Hokenson, Christina A     32 GMUP                   35.00      34.04  
  6 Clayton, Nadine S         30 ANCM                   37.00      35.29  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 1:03.80  12/1/96     K PIPES-NEILSEN                     
  30-34 USMS: * 1:02.70  12/10/00    WENKE HANSEN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruppe, Mary D             32 ANCM                 1:12.00    1:10.77  
      34.40   36.37                                                
  2 Roethke, Jill H           31 ANCM                 1:13.31    1:12.40  
      34.35   38.05                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 2:19.64  12/1/96     K PIPES-NEILSEN                     
  30-34 USMS: * 2:19.64  12/1/96     K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ching, Eunice             31 GERM                 2:45.00    2:43.94  
      37.85   41.32   41.51   43.26                                
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 1:04.96  12/12/99    WENKE HANSEN                        
  30-34 USMS: * 1:04.96  12/12/99    WENKE HANSEN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ching, Eunice             31 GERM                 1:16.00    1:14.75  
      35.20   39.55                                                
  2 Kammel, Carole R          33 ANCM                 1:16.24    1:16.15  
      36.93   39.22                                                
  3 Hokenson, Christina A     32 GMUP                      NT    1:19.92  
      37.10   42.82                                                
  4 Adams, Carrie L           31 FXCM                 1:23.00    1:24.75  
      39.02   45.73                                                
  5 Frieder, Marisa           32 TERR                 1:28.09    1:29.14  
      41.35   47.79                                                
  6 Nguyen, Stephanie M       32 RMST                 1:50.00    1:31.25  
      43.53   47.72                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 2:20.90  12/10/95    K PIPES-NEILSEN                     
  30-34 USMS: * 2:18.79  12/7/96     K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roethke, Jill H           31 ANCM                 2:46.90    2:46.66  
      33.87   45.53   47.35   39.91                                
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 4:53.85  12/15/96    K PIPES-NEILSEN                     
  30-34 USMS: * 4:53.85  12/15/96    K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruppe, Mary D             32 ANCM                 5:25.00    5:29.29  
      35.53   39.37   43.32   42.83   45.99   47.00   38.04   37.21
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 26.13  11/19/95    S NEILSON-BELL                      
  35-39 USMS: * 26.13  11/19/95    S. NEILSON-BELL                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheimann, Beth           39 TGM                    29.60      28.58  
  2 Yesnick, Shari K          35 GERM                   31.50      30.26  
  3 Dobyns, Cindy             39 TCSD                   32.00      30.70  
  3 Emanuel, Florence G       39 UNAT                   31.00      30.70  
  5 Brodmann, Dorothy A       38 RMST                   33.30      36.08  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 57.71  12/3/94     S NEILSON-BELL                      
  35-39 USMS: * 57.65  12/10/00    K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheimann, Beth           39 TGM                  1:06.50    1:05.38  
      31.39   33.99                                                
  2 Yesnick, Shari K          35 GERM                 1:07.50    1:06.20  
      32.42   33.78                                                
  3 Dobyns, Cindy             39 TCSD                 1:12.00    1:07.69  
      32.57   35.12                                                
  4 Emanuel, Florence G       39 UNAT                 1:08.50    1:08.18  
      32.40   35.78                                                
  5 Whelan, Karen E           35 MARY                 1:45.00    1:14.90  
      36.31   38.59                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 2:03.56  12/14/97    K PIPES-NEILSEN                     
  35-39 USMS: * 2:03.56  12/14/97    K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               36 1776                 2:15.12    2:13.63  
      31.86   34.05   34.25   33.47                                
  2 Dobyns, Cindy             39 TCSD                 2:35.00    2:32.15  
      35.21   39.01   39.71   38.22                                
  3 Moyer, Michelle A         39 RMST                 2:52.00    2:43.96  
      37.73   42.13   42.93   41.17                                
  4 Whelan, Karen E           35 MARY                 3:30.00    2:44.54  
      38.50   41.62   43.41   41.01                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 30.73  12/12/99    K PIPES-NEILSEN                     
  35-39 USMS: * 30.73  12/12/99    K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Susan O         35 ANCM                   31.50      32.66  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 1:03.56  12/14/97    K PIPES-NEILSEN                     
  35-39 USMS: * 1:03.56  12/14/97    K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Susan O         35 ANCM                 1:10.50    1:10.62  
      34.28   36.34                                                
  2 Yesnick, Shari K          35 GERM                 1:25.00    1:21.82  
      40.30   41.52                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 34.38  12/12/99    CAROLINE KRATTLI                    
  35-39 USMS: * 33.03  12/10/00    CAROLINE KRATTLI                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheimann, Beth           39 TGM                    37.80      38.20  
  2 Hall, Cj-Lockman          37 ANCM                   39.00      38.36  
  3 Brodmann, Dorothy A       38 RMST                   47.00      47.99  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 1:15.00  12/12/99    CAROLINE KRATTLI                    
  35-39 USMS: * 1:11.97  12/10/00    CAROLINE KRATTLI                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Cj-Lockman          37 ANCM                 1:23.00    1:23.50  
      39.90   43.60                                                
  2 Demyanovich, Sara E       37 FXCM                      NT    1:24.00  
      39.87   44.13                                                
  3 Scheimann, Beth           39 TGM                  1:23.80    1:24.47  
      40.95   43.52                                                
  4 Brodmann, Dorothy A       38 RMST                 1:45.50    1:46.39  
      49.93   56.46                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 2:43.61  12/13/98    CAROLINE KRATTLI                    
  35-39 USMS: * 2:36.04  12/10/00    CAROLINE KRATTLI                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Cj-Lockman          37 ANCM                 3:02.00    3:00.22  
      42.18   45.58   45.91   46.55                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 29.29  10/11/98    TRACIE MOLL                         
  35-39 USMS: * 29.08  12/10/00    K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Susan O         35 ANCM                   31.60      30.92  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 1:03.29  12/14/97    K PIPES-NEILSEN                     
  35-39 USMS: * 1:03.29  12/14/97    K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               36 1776                 1:15.11    1:10.85  
      33.73   37.12                                                
  2 Demyanovich, Sara E       37 FXCM                 1:12.35    1:13.84  
      34.52   39.32                                                
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 1:05.74  12/13/98    K PIPES-NEILSEN                     
  35-39 USMS: * 1:05.40  12/10/00    K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Cj-Lockman          37 ANCM                 1:14.00    1:15.36  
      36.39   38.97                                                
  2 Yesnick, Shari K          35 GERM                 1:22.00    1:20.39  
      38.03   42.36                                                
  3 Gorske, Julie A           36 ANCM                      NT    1:32.18  
      41.01   51.17                                                
  4 Brodmann, Dorothy A       38 RMST                 1:30.50    1:33.05  
      43.75   49.30                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 2:20.79  12/13/98    K PIPES-NEILSEN                     
  35-39 USMS: * 2:19.08  12/10/00    K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               36 1776                 2:35.32    2:34.61  
      34.37   40.03   45.83   34.38                                
  2 Demyanovich, Sara E       37 FXCM                 2:50.99    2:43.25  
      35.43   42.95   45.65   39.22                                
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 4:52.85  12/14/97    K PIPES-NEILSEN                     
  35-39 USMS: * 4:52.85  12/14/97    K PIPES-NEILSEN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               36 1776                 5:25.24    5:16.70  
      34.75   39.11   40.56   39.78   46.50   45.94   35.46   34.60
  2 Demyanovich, Sara E       37 FXCM                 5:59.70    5:46.74  
      37.15   42.44   45.58   44.65   47.93   48.39   40.81   39.79
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 26.95  12/12/99    BETH KNIGHT                         
  40-44 USMS: * 26.66  12/7/96     S.NEILSON-BELL                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Carolyn         40 MARY                   28.00      28.32  
  2 Oliver, April             40 ANCM                   32.00      32.04  
  3 Chesnut, S-Michelle       43 ANCM                      NT      36.62  
  4 Kaiser, Cheryl D          42 GERM                   50.00      40.19  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 1:00.47  4/5/99      BERGER-TALOCHINO                    
  40-44 USMS: *   58.81  12/10/00    JILL HERNANDEZ                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Carolyn         40 MARY                 1:03.50    1:03.95  
      30.27   33.68                                                
  2 Van Pelt-Diller, Lisa     43 ANCM                 1:12.00    1:06.70  
      32.06   34.64                                                
  3 Walten, Brenda E          42 SYMC                 1:21.00    1:16.99  
      36.03   40.96                                                
  4 Scalise, Sandy A          42 SYMC                 1:20.00    1:22.09  
      37.93   44.16                                                
  5 Kaiser, Cheryl D          42 GERM                 2:05.00    1:36.58  
      44.81   51.77                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 2:09.53  12/12/99    BETH KNIGHT                         
  40-44 USMS: * 2:06.81  12/10/00    JILL HERNANDEZ                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bates, Penny S            40 ANCM                 2:29.00    2:28.33  
      34.67   37.22   38.24   38.20                                
  2 Kaiser, Cheryl D          42 GERM                 4:45.00    3:38.19  
      48.61   54.56   56.66   58.36                                
  3 Etxegoien, Kathleen J     42 ANCM                      NT    3:39.80  
      43.49   52.36 1:02.21 1:01.74                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 31.55  11/14/93    LAURA VAL                           
  40-44 USMS: * 31.55  11/14/93    LAURA VAL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Pelt-Diller, Lisa     43 ANCM                   34.00      33.08  
  2 Brightwell, Kim A         41 RMST                   45.00      37.18  
  3 Walten, Brenda E          42 SYMC                   44.35      46.22  
  4 Henry, Marsha H           43 GERM                   47.12      47.55  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 1:10.45  10/15/95    LAURA VAL                           
  40-44 USMS: * 1:10.45  10/15/95    LAURA VAL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Pelt-Diller, Lisa     43 ANCM                 1:15.00    1:12.64  
      35.88   36.76                                                
  2 Brooks, Lisa R            41 AMSC                 1:16.00    1:18.52  
      37.75   40.77                                                
  3 Henry, Marsha H           43 GERM                 1:44.73    1:43.88  
      51.42   52.46                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 2:32.88  10/22/99    LESLEY WILDE                        
  40-44 USMS: * 2:34.04  12/10/95    LAURA VAL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henry, Marsha H           43 GERM                 3:43.74    3:43.30  
      54.70   56.72   56.63   55.25                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 35.22  1/23/00     EVA M HAKANSSON                     
  40-44 USMS: * 37.21  10/13/96    LISA BENNETT                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zigulis, Amy B            40 UNAT                   40.65      44.02  
  2 Walten, Brenda E          42 SYMC                   44.82      44.21  
  3 Scalise, Sandy A          42 SYMC                   45.00      48.80  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 1:18.59  2/26/00     EVA M HAKANSSON                     
  40-44 USMS: * 1:21.44  10/13/96    JUDY TIBMA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zigulis, Amy B            40 UNAT                 1:33.50    1:38.79  
      44.93   53.86                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 2:47.54  5/9/99      DAGMAR HILBIG                       
  40-44 USMS: * 2:54.12  11/15/92    GAYLE BENTY                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bates, Penny S            40 ANCM                 3:09.00    3:01.73  
      42.65   46.02   46.56   46.50                                
  2 Zigulis, Amy B            40 UNAT                 3:27.90    3:35.41  
      44.85   53.44   59.26   57.86                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 30.17  10/15/95    LAURA VAL                           
  40-44 USMS: * 30.15  12/10/00    JILL HERNANDEZ                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Beth O             40 VMST                   29.60      29.68* 
  2 Voorhees, Carolyn         40 MARY                   31.00      32.18  
  3 Oliver, April             40 ANCM                   33.00      33.44  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 1:06.61  7/2/00      MARIE SADLER                        
  40-44 USMS: * 1:05.84  12/10/00    JILL HERNANDEZ                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Beth O             40 VMST                      NT    1:05.49* 
      29.92   35.57                                                
  2 Bates, Penny S            40 ANCM                 1:18.00    1:16.02  
      35.52   40.50                                                
  3 Oliver, April             40 ANCM                 1:19.00    1:16.54  
      35.54   41.00                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 2:29.19  11/14/93    LAURA VAL                           
  40-44 USMS: * 2:29.19  11/14/93    LAURA VAL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Beth O             40 VMST                 2:26.90    2:26.15* 
      32.88   37.21   37.96   38.10                                
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 1:11.13  6/27/98     JENNY WHITELEY                      
  40-44 USMS: * 1:11.13  12/10/00    S.NEILSON-BELL                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Beth O             40 VMST                      NT    1:09.20* 
      31.52   37.68                                                
  2 Voorhees, Carolyn         40 MARY                 1:14.00    1:14.61  
      34.53   40.08                                                
  3 Van Pelt-Diller, Lisa     43 ANCM                 1:18.00    1:15.71  
      34.50   41.21                                                
  4 Brightwell, Kim A         41 RMST                 1:22.53    1:21.55  
      35.90   45.65                                                
  5 Walten, Brenda E          42 SYMC                 1:33.00    1:31.23  
      43.61   47.62                                                
  6 Zigulis, Amy B            40 UNAT                 1:28.06    1:34.23  
      44.61   49.62                                                
  7 Chesnut, S-Michelle       43 ANCM                      NT    1:34.70  
  8 Scalise, Sandy A          42 SYMC                 1:27.00    1:38.48  
      46.71   51.77                                                
  9 Etxegoien, Kathleen J     42 ANCM                      NT    1:48.06  
      48.17   59.89                                                
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 5:22.59  6/20/99     ROBYNN MASTERS                      
  40-44 USMS: * 5:02.17  12/10/00    JILL HERNANDEZ                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bates, Penny S            40 ANCM                 5:53.00    5:53.63  
      37.28   43.42   45.68   45.50   50.54   50.86   40.56   39.79
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 28.11  10/13/96    LAURA VAL                           
  45-49 USMS: * 28.06  12/10/00    JACKI HIRSTY                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Natali, Eileen D          45 ANCM                   31.20      30.33  
  2 Wallack, Mary A           45 TCSD                      NT      32.39  
  3 Charette, Dyann           46 GERM                   35.00      34.97  
  4 Del Castillo, Lynda       47 TCSD                   40.00      37.20  
  5 Griffin, Cheryl L         45 GERM                      NT      46.39  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 1:01.76  10/13/96    LAURA VAL                           
  45-49 USMS: * 1:02.00  10/18/98    LAURA VAL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Natali, Eileen D          45 ANCM                 1:10.00    1:08.08  
      33.28   34.80                                                
  2 Cooley, Amy B             45 GERM                 1:15.00    1:11.98  
      34.53   37.45                                                
  3 Burden, Helene            48 RMST                 1:25.00    1:20.20  
  4 Charette, Dyann           46 GERM                 1:30.00    1:25.24  
  5 Springuel, M Edith C      47 TCSD                 1:59.04    1:27.10  
      42.87   44.23                                                
  6 Schmalz, Irene A          47 ALEX                      NT    1:41.23  
      48.88   52.35                                                
  7 Jensen-Moran, Jeni        46 TCSD                      NT    1:42.86  
      48.63   54.23                                                
  8 Griffin, Cheryl L         45 GERM                      NT    1:51.11  
      51.11 1:00.00                                                
  9 Calhoun, Arlene M         46 1776                 2:00.00    2:31.02  
    1:09.45 1:21.57                                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 32.39  10/13/96    LAURA VAL                           
  45-49 USMS: * 32.67  10/10/99    LAURA VAL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmalz, Irene A          47 ALEX                      NT      53.53  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 1:10.76  10/13/96    LAURA VAL                           
  45-49 USMS: * 1:12.38  9/13/97     LAURA VAL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calhoun, Arlene M         46 1776                 2:15.00    2:38.83  
    1:14.02 1:24.81                                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 36.69  5/14/00     NAOMI HEIMBACH                      
  45-49 USMS: * 38.12  12/15/96    A WRIGHT-BELKNAT                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooley, Amy B             45 GERM                   41.00      40.31  
  2 Wallack, Mary A           45 TCSD                      NT      42.58  
  3 Springuel, M Edith C      47 TCSD                   54.12      46.88  
  4 Judson, Victoria A        45 TCSD                      NT      51.78  
  5 Calhoun, Arlene M         46 1776                 1:00.00    1:11.69  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 1:21.38  2/5/00      ULRIKE URBANIAK                     
  45-49 USMS: * 1:23.20  10/13/96    DEB WALKER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooley, Amy B             45 GERM                 1:28.00    1:27.42  
      41.24   46.18                                                
  2 Springuel, M Edith C      47 TCSD                 1:45.11    1:41.74  
      49.00   52.74                                                
  3 Judson, Victoria A        45 TCSD                      NT    1:53.06  
      54.77   58.29                                                
  4 Wymelenberg, Lynn A       46 ANCM                      NT    1:56.02  
      56.38   59.64                                                
  5 Calhoun, Arlene M         46 1776                 2:30.00    2:33.45  
    1:13.81 1:19.64                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 2:54.97  2/5/99      ULRIKE URBANIAK                     
  45-49 USMS: * 3:00.27  12/14/97    DANIELLE OGIER                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burden, Helene            48 RMST                 4:00.00    3:43.81  
      51.03   55.20   59.26   58.32                                
  2 Wymelenberg, Lynn A       46 ANCM                      NT    4:12.54  
      58.52 1:03.48 1:05.08 1:05.46                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 30.50  10/13/96    LAURA VAL                           
  45-49 USMS: * 30.99  12/13/98    LAURA VAL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooley, Amy B             45 GERM                   38.00      35.29  
  2 Wallack, Mary A           45 TCSD                      NT      38.83  
  3 Liegey, E-Patricia        48 ANCM                   40.00      39.34  
  4 Charette, Dyann           46 GERM                   41.00      41.50  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 1:11.82  10/19/97    LAURA VAL                           
  45-49 USMS: * 1:11.82  10/19/97    LAURA VAL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springuel, M Edith C      47 TCSD                 1:44.56    1:41.76  
      50.56   51.20                                                
  2 Charette, Dyann           46 GERM                 1:38.00    1:42.16  
      47.72   54.44                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 2:37.59  10/19/97    LAURA VAL                           
  45-49 USMS: * 2:36.60  12/10/00    DANIELLE OGIER                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmalz, Irene A          47 ALEX                 4:00.00    4:07.59  
      57.45 1:04.04 1:08.74   57.36                                
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 5:33.37  12/12/99    LAURA VAL                           
  45-49 USMS: * 5:33.37  12/12/99    LAURA VAL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmalz, Irene A          47 ALEX                 8:15.00    8:36.87  
      58.55 1:07.65 1:06.48 1:04.12 1:10.72 1:11.16 1:00.40   57.79
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 30.29  10/25/98    CAROL FELLOWS                       
  50-54 USMS: * 30.48  9/12/92     NANCY RIDOUT                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pero, Myriam              52 ANCM                   39.00      37.71  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 1:06.41  10/6/91     ARDETH MUELLER                      
  50-54 USMS: * 1:06.41  10/6/91     ARDETH MUELLER                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pero, Myriam              52 ANCM                 1:28.00    1:20.98  
  2 Smith, Marcia D           50 ANCM                      NT    1:37.71  
      44.89   52.82                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 2:24.43  4/25/99     DIANNE FOSTER                       
  50-54 USMS: * 2:24.55  9/16/00     BARBARA DUNBAR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pero, Myriam              52 ANCM                 3:05.00    2:59.60  
      41.48   45.29   46.78   46.05                                
  2 Smith, Marcia D           50 ANCM                      NT    3:32.72  
      46.78   54.40   56.06   55.48                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 33.09  10/24/98    JUDY WILSON                         
  50-54 USMS: * 33.85  12/11/94    DIANA TODD                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Marcia D           50 ANCM                      NT    1:01.97  
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 30.37  11/3/96     ARDETH MUELLER                      
  55-59 USMS: * 30.37  11/3/96     ARDETH MUELLER                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Linda S           59 GERM                   54.00      53.19  
  2 Buchhagen, Dorothy L      59 ANCM                 1:08.00    1:10.37  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 1:09.41  5/14/00     SUSANA BARKLEY                      
  55-59 USMS: * 1:10.14  12/10/00    JACKIE MARR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frid, Barbara             59 DCM                  1:18.00    1:18.77  
      37.38   41.39                                                
  2 Carter, Linda S           59 GERM                 1:55.00    1:57.96  
      56.00 1:01.96                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 2:28.30  11/3/96     ARDETH MUELLER                      
  55-59 USMS: * 2:28.30  11/3/96     ARDETH MUELLER                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchhagen, Dorothy L      59 ANCM                 5:10.00    5:17.84  
    1:09.82 1:22.92 1:23.01 1:22.09                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 35.82  9/5/98      S NABUCO DE ABREU                   
  55-59 USMS: * 37.92  4/11/92     BETSY JORDAN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frid, Barbara             59 DCM                    41.00      41.12  
  2 Carter, Linda S           59 GERM                   57.00      55.67  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 1:19.61  5/18/97     SATOKO TAKEUJI                      
  55-59 USMS: * 1:21.90  6/13/92     BETSY JORDAN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frid, Barbara             59 DCM                  1:31.00    1:32.87  
      45.29   47.58                                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 38.98  11/8/97     MONIKA SENFTLEBEN                   
  55-59 USMS: * 40.69  11/10/91    JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Romayko, Janit P          56 CONN                      NT      47.58  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 1:25.92  11/22/97    BONNIE PRONK                        
  55-59 USMS: * 1:29.88  4/17/94     JOANN LEILICH                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       55 ANCM                 1:34.57    1:33.26  
      44.55   48.71                                                
  2 Romayko, Janit P          56 CONN                      NT    1:45.40  
      49.11   56.29                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 3:08.87  11/22/97    BONNIE PRONK                        
  55-59 USMS: * 3:14.71  4/12/97     JOANN LEILICH                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       55 ANCM                 3:23.54    3:22.81  
      46.66   50.72   53.05   52.38                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 33.23  10/23/99    JUDY WILSON                         
  55-59 USMS: * 33.66  11/2/97     ARDETH MUELLER                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frid, Barbara             59 DCM                    38.00      39.38  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 1:16.17  10/24/99    JUDY WILSON                         
  55-59 USMS: * 1:18.75  11/2/97     ARDETH MUELLER                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       55 ANCM                 1:31.51    1:34.01  
      44.65   49.36                                                
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 1:20.81  2/26/00     SUSANA BARKLEY                      
  55-59 USMS: * 1:23.03  12/10/00    JACKIE MARR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Linda S           59 GERM                 2:15.00    2:21.60  
    1:09.10 1:12.50                                                
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 6:11.73  7/25/98     JEN THOMASSON                       
  55-59 USMS: * 6:12.91  12/10/00    ADRETH MUELLER                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       55 ANCM                 7:09.48    7:12.00  
      49.38   54.44 1:00.30   58.42   54.02   54.45   52.23   48.76
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 33.07  12/3/95     JAYNE BRUNER                        
  60-64 USMS: * 33.07  12/3/95     JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           60 DCM                    35.00      34.50  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 1:12.22  4/12/98     YOSHIKO OSAKI                       
  60-64 USMS: * 1:13.50  3/23/96     JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           60 DCM                  1:22.00    1:20.92  
      39.10   41.82                                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 37.75  11/14/99    MARGARET WILDING                    
  60-64 USMS: * 38.74  6/15/97     BETSY JORDAN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            62 DCM                    46.00      44.07  
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 3:18.34  3/27/99     JOANN LEILICH                       
  60-64 USMS: * 3:18.34  3/27/99     JOANN LEILICH                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            62 DCM                       NT    3:18.25* 
      45.09   50.50   51.63   51.03                                
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 1:23.16  5/10/98     YOSHIKO OSAKI                       
  60-64 USMS: * 1:26.42  3/23/96     JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           60 DCM                  1:37.00    1:37.79  
      47.96   49.83                                                
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 65-69 WORLD: # 34.17  10/13/96    GAIL ROPER                          
  65-69 USMS: * 34.17  10/13/96    GAIL ROPER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruner, Jayne             67 DCM                    35.56      35.63  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 65-69 WORLD: # 1:16.26  12/15/96    GAIL ROPER                          
  65-69 USMS: * 1:16.26  12/15/96    GAIL ROPER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruner, Jayne             67 DCM                  1:20.28    1:20.84  
      38.28   42.56                                                
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 65-69 WORLD: # 38.09  3/12/00     HISAKO SATO                         
  65-69 USMS: * 38.44  10/15/95    GAIL ROPER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruner, Jayne             67 DCM                    42.00      41.79  
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 75-79 WORLD: # 39.73  2/3/96      OLGA JOHNSON                        
  75-79 USMS: * 40.71  11/5/00     FLORENCE CARR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allnutt, Sarah T          78 MARY                   51.00      53.03  
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 75-79 WORLD: # 44.76  11/7/99     DORIS STEADMAN                      
  75-79 USMS: * 44.76  11/7/99     DORIS STEADMAN                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allnutt, Sarah T          78 MARY                   58.00      55.92  
 
Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 75-79 WORLD: # 47.88  2/21/99     LOIS KIVI NOCHMAN                   
  75-79 USMS: * 47.88  2/21/99     LOIS KIVI NOCHMAN                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allnutt, Sarah T          78 MARY                 1:08.00    1:04.96  
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
 75-79 WORLD: # 1:47.56  5/18/99     DORIS MCEWAN                        
  75-79 USMS: * 1:49.60  1/23/00     LOIS KIVI NOCHMAN                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allnutt, Sarah T          78 MARY                 2:17.00    2:12.74  
    1:02.53 1:10.21                                                
 
Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 80-84 WORLD: # 1:57.69  2/21/98     EDITH THEIN                         
  80-84 USMS: * 2:03.82  10/3/99     MARJORIE SHARPE                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dougherty, Jane W         80 1776                 2:20.00    2:23.62  
    1:10.73 1:12.89                                                
 
Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 80-84 WORLD: # 2:08.23  3/4/00      GERTRUD MEERWALD                    
  80-84 USMS: * 2:19.11  9/27/98     RITA SIMONTON                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dougherty, Jane W         80 1776                 2:30.00    2:34.23  
    1:14.03 1:20.20                                                
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
 80-84 WORLD: # 2:03.87  3/4/00      GERTRUD MEERWALD                    
  80-84 USMS: * 2:07.52  11/8/92     MAXINE MERLINO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dougherty, Jane W         80 1776                 2:25.00    2:35.80  
    1:18.45 1:17.35                                                
 
Women 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
 80-84 WORLD: # 4:40.77  3/12/95     MARIA LENK                          
  80-84 USMS: * 4:45.32  12/10/95    JEAN DURSTON                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dougherty, Jane W         80 1776                 5:30.00    5:18.97  
 
Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 85-89 WORLD: # 51.99  10/8/95     JULIA DOLCE                         
  85-89 USMS: * 51.99  10/8/95     JULIA DOLCE                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Anne I            85 DCM                    56.00      56.02  
 
Women 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 85-89 WORLD: #   58.38  4/29/00     MASA SHIGEMITSU                     
  85-89 USMS: * 1:05.17  12/13/98    MAXINE MERLINO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Anne I            85 DCM                  1:00.00    1:01.72* 
 
Women 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 85-89 WORLD: # 2:11.54  3/19/00     MARIA LENK                          
  85-89 USMS: * 2:24.11  12/13/98    MAXINE MERLINO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Anne I            85 DCM                  2:17.81    2:24.33  
    1:10.98 1:13.35                                                
 
Women 85-89 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 85-89 WORLD: # 4:41.34  3/18/00     MARIA LENK                          
  85-89 USMS: * 5:13.33  11/22/98    MAXINE MERLINO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Anne I            85 DCM                  4:58.26    4:57.09* 
    1:09.79 1:17.48 1:15.51 1:14.31                                
 
Women 90-94 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 90-94 WORLD: # 1:15.02  5/8/99      M GOTTSCHALK                        
  90-94 USMS: * 1:22.64  2/13/00     JEWEL COOKE                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dziadus, Elizabeth M      91 CONN                 1:40.00    2:16.25  
 
MEN
Men 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
  19-24 USMS: * 22.84  12/17/00    JERROD KAPPLER                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jent, Daniel E            24 ALEX                   28.00      27.75  
 
Men 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
  19-24 USMS: * 52.64  11/18/95    ED WAGNER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jent, Daniel E            24 ALEX                 1:01.00    1:01.56  
      28.56   33.00                                                
 
Men 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
  19-24 USMS: * 59.18  10/15/95    AARON BARTLESON                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jent, Daniel E            24 ALEX                 1:17.00    1:13.23  
      33.53   39.70                                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 22.48  12/4/93     ROBERT PEEL                         
  25-29 USMS: * 22.48  93/1996     PEEL/WAGNER                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Odinec, Ernest P          25 ANCM                      NT      24.94  
  2 Zaffino, Frank G          25 UNAT                   26.32      27.08  
  3 Main, Bryan A             28 UNAT                   30.85      30.65  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 49.91  12/10/95    BJORN ZIKARSKY                      
  25-29 USMS: * 49.91  12/10/95    BJORN ZIKARSKY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Odinec, Ernest P          25 ANCM                      NT      55.96  
      27.20   28.76                                                
  2 Fulling, Doug             27 UNAT                   57.00      56.03  
      26.90   29.13                                                
  3 Schaefer, Geoffrey M      28 ANCM                   59.75      58.83  
      27.72   31.11                                                
  4 Maceira, Todd M           28 ALEX                   59.91      59.73  
      29.25   30.48                                                
  5 Zaffino, Frank G          25 UNAT                   59.00    1:00.30  
      28.18   32.12                                                
  6 Sepanik, Brian J          29 GERM                 1:09.00    1:07.98  
      32.24   35.74                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 1:48.81  12/10/95    JOHN KEPPELER                       
  25-29 USMS: * 1:48.81  12/10/95    JOHN KEPPELER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maceira, Todd M           28 ALEX                 2:16.31    2:16.31  
      32.25   34.43   33.54   36.09                                
  2 Roethke, Steven M         29 ANCM                 2:12.50    2:17.73  
      32.48   34.98   36.04   34.23                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 25.43  10/16/94    MARTIN HARRIS                       
  25-29 USMS: * 26.00  12/10/95    MICHAEL KANNER                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schaefer, Geoffrey M      28 ANCM                   31.17      30.58  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 54.82  11/12/94    MARTIN HARRIS                       
  25-29 USMS: * 55.76  12/10/95    JOHN KEPPELER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fulling, Doug             27 UNAT                 1:05.00    1:04.61  
      31.31   33.30                                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 28.69  10/31/99    HIDEAKI TOGO                        
  25-29 USMS: * 29.08  10/15/89    JOHN WALDMAN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Odinec, Ernest P          25 ANCM                      NT      32.45  
  2 Schaefer, Geoffrey M      28 ANCM                   34.12      35.55  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 1:02.87  10/31/99    HIDEAKI TOGO                        
  25-29 USMS: * 1:04.43  12/15/96    ABRAHAM SOLANO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Main, Bryan A             28 UNAT                      NT    1:32.84  
      43.48   49.36                                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 25.20  3/16/97     JONAS AKESSON                       
  25-29 USMS: * 25.20  12/10/00    CURTIS SAWIN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fulling, Doug             27 UNAT                   30.00      27.52  
  2 Sepanik, Brian J          29 GERM                   34.00      35.37  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 55.85  9/5/98      ROBERTO NETO                        
  25-29 USMS: * 54.98  12/10/00    CURTIS SAWIN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maceira, Todd M           28 ALEX                 1:05.01    1:08.00  
      32.10   35.90                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 2:05.97  10/17/93    GAVIN LILLEY                        
  25-29 USMS: * 2:08.57  12/10/00    MARCEL RINZLER                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maceira, Todd M           28 ALEX                 2:42.46    2:47.58  
      36.81   42.64   45.20   42.93                                
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 56.90  11/12/94    MARTIN HARRIS                       
  25-29 USMS: * 58.23  10/22/00    HERMAN LOUW                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schaefer, Geoffrey M      28 ANCM                 1:09.77    1:07.16  
      30.43   36.73                                                
  2 Roethke, Steven M         29 ANCM                 1:10.10    1:09.49  
      33.22   36.27                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
 25-29 WORLD: # 2:05.93  12/10/95    JOHN KEPPELER                       
  25-29 USMS: * 2:05.93  12/10/95    JOHN KEPPELER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roethke, Steven M         29 ANCM                 2:35.00    2:29.13  
      31.26   39.66   44.62   33.59                                
  2 Main, Bryan A             28 UNAT                      NT    2:56.89  
      36.26   46.17   54.96   39.50                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 22.82  10/15/89    ROWDY GAINES                        
  30-34 USMS: * 23.52  10/10/98    BJORN ZIKARSKY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         32 ANCM                   24.30      24.82  
  2 Davoren, Declan F         32 UNAT                      NT      25.99  
  3 Koback, Peter G           33 GERM                   27.68      27.15  
  4 Lynch, Timothy C          32 TCSD                   27.40      27.21  
  5 Lammers, Brett A          34 FXCM                   30.00      29.57  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 50.37  7/8/00      MIKE FIBBENS                        
  30-34 USMS: * 50.97  6/20/99     JOHN KEPPELER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Andrew F           33 1776                   57.00      57.50  
      27.39   30.11                                                
  2 Davoren, Declan F         32 UNAT                      NT      59.51  
      27.66   31.85                                                
  3 Barbins, Andre R          31 UNAT                   59.73      59.69  
      28.50   31.19                                                
  4 Lynch, Timothy C          32 TCSD                 1:02.56    1:00.08  
      29.09   30.99                                                
  5 Codding, Hayden           32 FXCM                 1:04.00    1:00.72  
      28.90   31.82                                                
  6 Lammers, Brett A          34 FXCM                 1:08.00    1:04.65  
      30.47   34.18                                                
  7 Saltzman, Philip J        33 ANCM                 1:20.00    1:13.39  
      34.67   38.72                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 1:50.91  10/15/89    ROWDY GAINES                        
  30-34 USMS: * 1:52.04  6/20/99     JOHN KEPPELER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davoren, Declan F         32 UNAT                      NT    2:10.31  
      30.29   33.62   33.74   32.66                                
  2 Ellis, Andrew F           33 1776                 2:08.00    2:11.67  
      30.41   33.88   34.08   33.30                                
  3 Codding, Hayden           32 FXCM                 2:20.00    2:13.18  
      31.00   34.41   34.31   33.46                                
  4 Barbins, Andre R          31 UNAT                 2:10.21    2:17.43  
      32.86   35.66   35.57   33.34                                
  5 Lynch, Timothy C          32 TCSD                 2:18.00    2:19.51  
      32.01   35.32   35.12   37.06                                
  6 Saltzman, Philip J        33 ANCM                 2:45.00    2:45.95  
      36.36   40.63   43.68   45.28                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 26.03  3/4/00      MARTIN HARRIS                       
  30-34 USMS: * 25.95  12/10/00    DEREK ROBINSON                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rudolph, Daniel A         30 ANCM                   32.00      31.81  
  2 Codding, Hayden           32 FXCM                   36.00      32.78  
  3 Zerkle, Edward A          30 FXCM                   31.25      37.26  
  4 Lari, Marco E             34 FXCM                   39.80      38.41  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 29.21  10/13/96    DEAN PUTTERMAN                      
  30-34 USMS: * 29.21  10/13/96    DEAN PUTTERMAN                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koback, Peter G           33 GERM                   32.53      32.57  
  2 Geiszler, Andrew R        33 FXCM                   35.00      34.33  
  3 Benedick, Christopher M   30 TERR                   35.50      35.54  
  4 Lammers, Brett A          34 FXCM                      NT      40.04  
  5 Saltzman, Philip J        33 ANCM                      NT      42.89  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 1:03.64  12/12/99    ROQUE SANTOS                        
  30-34 USMS: * 1:03.64  12/12/99    ROQUE SANTOS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koback, Peter G           33 GERM                 1:13.00    1:11.77  
      34.14   37.63                                                
  2 Saltzman, Philip J        33 ANCM                      NT    1:34.19  
      44.29   49.90                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 2:17.56  12/12/99    ROQUE SANTOS                        
  30-34 USMS: * 2:17.56  12/12/99    ROQUE SANTOS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koback, Peter G           33 GERM                 2:42.00    2:38.88  
      36.17   40.78   40.86   41.07                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 24.64  12/12/99    BRIAN ALDERMAN                      
  30-34 USMS: * 24.64  12/12/99    BRIAN ALDERMAN                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         32 ANCM                   26.25      26.34  
  2 Geiszler, Andrew R        33 FXCM                   29.90      29.87  
  3 Barbins, Andre R          31 UNAT                   29.88      30.09  
  4 Ellis, Andrew F           33 1776                   29.78      30.17  
  5 Codding, Hayden           32 FXCM                   33.00      30.29  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 54.82  5/19/96     HIROSHI MIURA                       
  30-34 USMS: * 54.85  12/12/99    BRIAN ALDERMAN                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         32 ANCM                   57.47      58.54  
      27.65   30.89                                                
  2 Geiszler, Andrew R        33 FXCM                 1:07.00    1:07.19  
      31.27   35.92                                                
  3 Ellis, Andrew F           33 1776                 1:07.00    1:07.38  
      31.88   35.50                                                
  4 Benedick, Christopher M   30 TERR                 1:12.12    1:11.53  
      34.02   37.51                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 2:00.21  5/14/00     HIROSHI MIURA                       
  30-34 USMS: * 2:04.59  12/10/95    MIKE SHAFFER                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         32 ANCM                 2:12.51    2:14.83  
      30.06   34.25   35.34   35.18                                
  2 Ellis, Brian W            34 FXCM                 2:30.00    2:34.60  
      32.72   37.69   40.14   44.05                                
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 57.84  5/19/96     HIROSHI MIURA                       
  30-34 USMS: * 58.64  6/20/99     LORENZO BENUCCI                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zerkle, Edward A          30 FXCM                 1:10.00    1:05.69  
      29.93   35.76                                                
  2 Benedick, Christopher M   30 TERR                 1:12.12    1:06.12  
      30.60   35.52                                                
  3 Rudolph, Daniel A         30 ANCM                 1:09.90    1:08.91  
      32.54   36.37                                                
  4 Lammers, Brett A          34 FXCM                      NT    1:23.63  
      40.54   43.09                                                
  5 Lari, Marco E             34 FXCM                 1:24.37    1:24.17  
      37.01   47.16                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 2:05.59  5/14/00     HIROSHI MIURA                       
  30-34 USMS: * 2:06.32  12/12/99    ROQUE SANTOS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zerkle, Edward A          30 FXCM                 2:35.00    2:25.70  
      31.10   38.16   42.78   33.66                                
  2 Rudolph, Daniel A         30 ANCM                 2:32.50    2:28.89  
      33.87   38.07   43.14   33.81                                
  3 Hall, Michael L           34 ANCM                 2:25.00    2:29.62  
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
 30-34 WORLD: # 4:26.74  12/12/99    ROQUE SANTOS                        
  30-34 USMS: * 4:26.74  12/12/99    ROQUE SANTOS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Michael L           34 ANCM                 5:20.00    5:13.45  
      32.23   35.88   40.62   40.58   45.49   44.78   37.77   36.10
  2 Geiszler, Andrew R        33 FXCM                 5:35.00    5:30.12  
      32.69   38.19   45.06   44.53   45.36   47.10   39.69   37.50
  3 Ellis, Brian W            34 FXCM                 5:40.00    5:36.24  
      32.79   38.13   44.39   44.31   48.90   49.22   39.64   38.86
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 22.44  3/18/00     JOHN MIRANDA                        
  35-39 USMS: * 23.80  12/11/94    BRUCE STAHL                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Kenzie, Carey J        35 ANCM                   26.50      25.62  
  2 Adams, William A          35 TCSD                   28.00      28.73  
  3 Terselic, Robert J        36 UNAT                   29.00      29.55  
  4 Chaloupek, Jeffrey W      36 UNAT                   34.00      35.00  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 49.53  3/19/00     JOHN MIRANDA                        
  35-39 USMS: * 52.80  12/10/00    MICHAEL FELL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, William A          35 TCSD                 1:05.00    1:03.18  
      29.85   33.33                                                
  2 Martel, Jonathan S        37 ANCM                 1:03.00    1:03.38  
      30.68   32.70                                                
  3 Terselic, Robert J        36 UNAT                 1:05.00    1:04.21  
      30.59   33.62                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 1:53.66  1/25/98     EDWIN VAN NORDEN                    
  35-39 USMS: * 1:54.51  12/10/00    MIKE SHAFFER                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chestnut, Doug E          37 GMUP                 2:02.18    2:06.03  
      29.87   31.85   31.86   32.45                                
  2 Spector, Adam K           38 GERM                 2:14.56    2:15.24  
      31.22   33.81   35.34   34.87                                
  3 Martel, Jonathan S        37 ANCM                 2:16.00    2:16.91  
      32.23   34.06   35.05   35.57                                
  4 Adams, William A          35 TCSD                 2:25.00    2:23.28  
      33.59   36.51   37.42   35.76                                
  5 Terselic, Robert J        36 UNAT                 2:25.00    2:23.79  
      31.31   34.99   38.41   39.08                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 26.84  3/23/96     CLAY BRITT                          
  35-39 USMS: * 26.84  3/23/96     CLAY BRITT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elshafei, Emad H          35 TERR                   30.00      29.60  
  2 Surette, Marc R           37 FXCM                   31.50      30.53  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 58.25  3/23/96     CLAY BRITT                          
  35-39 USMS: * 58.25  3/23/96     CLAY BRITT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elshafei, Emad H          35 TERR                 1:05.00    1:04.71  
      32.29   32.42                                                
  2 Surette, Marc R           37 FXCM                 1:06.90    1:06.34  
      32.59   33.75                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 2:07.12  3/25/00     JEROME FRENTSOS                     
  35-39 USMS: * 2:07.12  3/25/00     JEROME FRENTSOS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elshafei, Emad H          35 TERR                 2:22.00    2:19.78  
      33.92   35.40   36.16   34.30                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 25.89  10/10/93    WILLIAM SPECHT                      
  35-39 USMS: * 25.80  12/17/00    KONSTANTIN PETROV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Kenzie, Carey J        35 ANCM                   29.50      28.68  
  2 Spector, Adam K           38 GERM                   30.48      30.64  
  3 Laflamme, Dominique P     38 FXCM                   30.00      32.97  
  4 Chaloupek, Jeffrey W      36 UNAT                   34.00      35.55  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 57.02  10/10/93    WILLIAM SPECHT                      
  35-39 USMS: * 56.73  12/10/00    MIKE SHAFFER                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chestnut, Doug E          37 GMUP                 1:05.50    1:07.08  
      31.63   35.45                                                
  2 Spector, Adam K           38 GERM                 1:11.44    1:07.09  
      31.58   35.51                                                
  3 Laflamme, Dominique P     38 FXCM                 1:10.00    1:15.49  
      33.24   42.25                                                
  4 Chaloupek, Jeffrey W      36 UNAT                 1:20.00    1:22.86  
      37.07   45.79                                                
  5 Di Stefano, JR, Vincent   39 FXCM                      NT    1:23.67  
      36.55   47.12                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 2:04.50  11/20/99    BOBBY PATTEN                        
  35-39 USMS: * 2:04.50  11/20/99    BOBBY PATTEN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spector, Adam K           38 GERM                 2:35.00    2:38.47  
      34.49   38.07   40.11   45.80                                
  2 Laflamme, Dominique P     38 FXCM                      NT    3:05.24  
      35.05   44.42   51.96   53.81                                
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
 35-39 WORLD: # 59.11  3/25/00     JEROME FRENTSOS                     
  35-39 USMS: * 59.11  3/25/00     JEROME FRENTSOS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaloupek, Jeffrey W      36 UNAT                 1:20.00    1:19.78  
      38.32   41.46                                                
  2 Di Stefano, JR, Vincent   39 FXCM                      NT    1:21.85  
      38.26   43.59                                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 24.09  4/29/99     BRENT BARNES                        
  40-44 USMS: * 24.40  11/2/97     JOHN TUDOR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             40 ANCM                   25.00      24.56  
  2 Fell, Michael A           40 ANCM                   23.80      24.68  
  3 Lewis, Rory B             40 ANCM                   25.31      25.69  
  4 Folk, John W              42 GERM                   26.75      26.62  
  5 Rill, James F             43 TCSD                   28.00      27.79  
  6 Kaye, Kevin S             42 FXCM                      NT      28.56  
  7 Prince, Douglas L         40 FXCM                   28.80      28.91  
  8 Roberts III, William L    40 ALEX                   28.00      28.92  
  9 Biery, Tom R              43 ANCM                   31.00      30.93  
 10 Generous, Martin P        41 FXCM                   30.00      32.68  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 53.25  12/11/95    RICK ABBOTT                         
  40-44 USMS: * 53.25  12/11/95    RICK ABBOTT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fell, Michael A           40 ANCM                   52.80      54.06  
      25.39   28.67                                                
  2 Doremus, Paul N           41 ANCM                 1:05.00    1:00.87  
      29.00   31.87                                                
  3 Folk, John W              42 GERM                 1:01.00    1:00.93  
      28.28   32.65                                                
  4 Rill, James F             43 TCSD                 1:03.00    1:01.92  
      29.63   32.29                                                
  5 Kaye, Kevin S             42 FXCM                      NT    1:03.75  
      30.59   33.16                                                
  6 Roberts III, William L    40 ALEX                 1:00.00    1:03.87  
      30.56   33.31                                                
  7 Prince, Douglas L         40 FXCM                 1:05.46    1:04.45  
      30.62   33.83                                                
  8 Johnson, Peter C          40 ANCM                 1:07.00    1:07.42  
      32.50   34.92                                                
  9 Biery, Tom R              43 ANCM                 1:09.00    1:08.45  
      32.02   36.43                                                
 10 Sparks, Allen P           44 SYMC                 1:13.72    1:11.33  
      33.49   37.84                                                
 11 Generous, Martin P        41 FXCM                 1:20.00    1:13.59  
      35.03   38.56                                                
 12 Khorshide, Sam            43 FXCM                 1:30.00    1:15.29  
      36.63   38.66                                                
 13 Mc Cabe, John F           43 ANCM                 1:17.00    1:16.01  
      37.72   38.29                                                
 14 Marks, Dave               42 ANCM                      NT    1:23.59  
      38.38   45.21                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 1:57.83  6/25/95     HESS YNTEMA                         
  40-44 USMS: * 1:57.83  6/25/95     HESS YNTEMA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doremus, Paul N           41 ANCM                 2:15.00    2:19.93  
      32.81   35.77   36.34   35.01                                
  2 Rill, James F             43 TCSD                 2:20.00    2:21.40  
      32.97   36.01   36.34   36.08                                
  3 Roberts III, William L    40 ALEX                 2:12.00    2:30.59  
      33.99   36.75   40.35   39.50                                
  4 Prince, Douglas L         40 FXCM                 2:28.31    2:33.13  
      33.70   38.29   40.84   40.30                                
  5 Johnson, Peter C          40 ANCM                 2:38.00    2:39.39  
      37.50   41.61   42.18   38.10                                
  6 Biery, Tom R              43 ANCM                 2:30.00    2:42.36  
      34.00   38.71   42.89   46.76                                
  7 Generous, Martin P        41 FXCM                 2:44.00    2:43.92  
      35.69   41.86   42.84   43.53                                
  8 Khorshide, Sam            43 FXCM                 3:20.00    2:51.90  
      38.76   44.97   45.52   42.65                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 27.84  10/11/98    WILLIAM SPECHT                      
  40-44 USMS: * 27.84  10/11/98    WILLIAM SPECHT                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             40 ANCM                   28.00      27.44* 
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 59.26  10/11/98    WILLIAM SPECHT                      
  40-44 USMS: * 59.26  10/11/98    WILLIAM SPECHT                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             40 ANCM                 1:00.00      58.47* 
      28.05   30.42                                                
  2 Mc Cabe, John F           43 ANCM                 1:30.00    1:29.12  
      43.22   45.90                                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 29.50  10/2/99     GERHARD AMMER                       
  40-44 USMS: * 30.75  12/12/99    BENN DOYLE                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Folk, John W              42 GERM                   38.00      36.71  
  2 Sparks, Allen P           44 SYMC                   39.68      38.17  
  3 Navidi, Al                42 ANCM                   42.00      45.33  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 1:06.50  12/14/97    RON SCHAFER                         
  40-44 USMS: * 1:06.50  12/14/97    RON SCHAFER                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sparks, Allen P           44 SYMC                 1:31.20    1:27.75  
      42.21   45.54                                                
  2 Navidi, Al                42 ANCM                 1:42.00    1:48.71  
      50.22   58.49                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 2:25.58  12/14/97    RON SCHAFER                         
  40-44 USMS: * 2:25.58  12/14/97    RON SCHAFER                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Steven P           43 MARY                 3:02.00    2:52.91  
      38.23   43.41   45.14   46.13                                
  2 Sparks, Allen P           44 SYMC                 3:28.28    3:18.67  
      43.72   50.13   53.38   51.44                                
  3 Navidi, Al                42 ANCM                 4:00.00    4:02.17  
      49.74 1:00.60 1:05.97 1:05.86                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 25.80  9/6/98      RAMON GAMBOA                        
  40-44 USMS: * 25.89  10/11/98    WILLIAM SPECHT                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Rory B             40 ANCM                   27.61      28.02  
  2 Roberts III, William L    40 ALEX                   31.00      32.93  
  3 Prince, Douglas L         40 FXCM                   33.59      33.44  
  4 Mc Cabe, John F           43 ANCM                   36.00      34.64  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 56.18  10/11/98    WILLIAM SPECHT                      
  40-44 USMS: * 56.18  10/11/98    WILLIAM SPECHT                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Rory B             40 ANCM                 1:08.50    1:07.14  
      30.07   37.07                                                
  2 Mc Cabe, John F           43 ANCM                 1:23.00    1:21.51  
      35.78   45.73                                                
  3 Khorshide, Sam            43 FXCM                 1:55.00    1:30.81  
      40.40   50.41                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 2:02.97  10/11/98    WILLIAM SPECHT                      
  40-44 USMS: * 2:02.97  10/11/98    WILLIAM SPECHT                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crean, Denis J            41 TCSD                 2:38.20    2:37.78  
      34.57   38.06   40.84   44.31                                
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 1:01.95  3/4/00      DARIUSZ WOLNY                       
  40-44 USMS: * 1:01.79  11/2/97     JOHN TUDOR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             40 ANCM                 1:01.00    1:00.54* 
      27.26   33.28                                                
  2 Folk, John W              42 GERM                 1:12.50    1:11.09  
      34.44   36.65                                                
  3 Kaye, Kevin S             42 FXCM                      NT    1:13.44  
      34.31   39.13                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 2:12.25  11/22/98    JIM SORENSEN                        
  40-44 USMS: * 2:12.25  11/22/98    JIM SORENSEN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doremus, Paul N           41 ANCM                 2:50.00    2:45.77  
      33.03   43.75   50.60   38.39                                
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
 40-44 WORLD: # 4:43.28  6/25/95     HESS YNTEMA                         
  40-44 USMS: * 4:43.28  6/25/95     HESS YNTEMA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crean, Denis J            41 TCSD                 5:26.00    5:26.05  
      34.91   39.06   43.74   43.15   45.81   45.76   38.09   35.53
 -- Khorshide, Sam            43 FXCM                      NT         DQ  
      48.22   55.76                   58.41   58.79   49.80   49.16
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 24.14  3/11/00     V GALAVTINE                         
  45-49 USMS: * 24.89  4/2/00      JACK GROSELLE                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eppink, Jeffrey F         46 FXCM                   32.00      30.57  
  2 Walters, Mark C           49 GERM                   31.00      31.65  
  3 Engelstad, Paul F         48 UNAT                   33.45      32.42  
  4 Dobry, Rob                46 MARY                   40.00      38.25  
  5 Alder, Paul M             48 ANCM                      NT      38.30  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 54.64  9/8/95      TERRY DOWNES                        
  45-49 USMS: * 55.47  4/2/00      JACK GROSELLE                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hudson, John S            46 GMUP                 1:01.90      58.37  
      28.85   29.52                                                
  2 Olson, Steve E            45 TCSD                 1:08.00    1:07.55  
      33.64   33.91                                                
  3 White, Wayne M            46 VMST                 1:08.41    1:08.30  
      33.04   35.26                                                
  4 Eppink, Jeffrey F         46 FXCM                 1:17.00    1:09.63  
      32.44   37.19                                                
  5 Schwarz, Ken              49 MASH                      NT    1:13.75  
      32.79   40.96                                                
  6 Dobry, Rob                46 MARY                 1:20.00    1:29.18  
      43.11   46.07                                                
  7 Alder, Paul M             48 ANCM                      NT    1:37.28  
      44.40   52.88                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 2:00.13  12/15/96    TIM BRODERICK                       
  45-49 USMS: * 2:00.13  12/15/96    TIM BRODERICK                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hudson, John S            46 GMUP                 2:05.40    2:07.50  
      30.33   32.20   32.91   32.06                                
  2 Tupitza, Charles W        46 RMST                 2:25.00    2:23.16  
      33.51   36.96   37.56   35.13                                
  3 Mathis, Stephen P         47 FXCM                 2:31.00    2:33.24  
      36.09   39.20   39.94   38.01                                
  4 Edgell, Don               49 DCM                  2:35.00    2:35.39  
      35.02   39.52   40.96   39.89                                
  5 Eppink, Jeffrey F         46 FXCM                 2:50.00    2:35.71  
      34.46   39.82   41.41   40.02                                
  6 Engelstad, Paul F         48 UNAT                 2:45.99    2:40.13  
      34.88   39.94   42.15   43.16                                
  7 Dobry, Rob                46 MARY                 3:00.00    3:08.80  
      43.43   48.07   49.07   48.23                                
  8 Freund, Ken F             48 UNAT                 3:15.00    3:14.16  
      43.91   49.04   50.44   50.77                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 28.81  99/2000     CLAFLIN/GALAVTIN                    
  45-49 USMS: * 28.81  10/10/99    CASEY CLAFLIN                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Ken              49 MASH                      NT      39.77  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 1:02.31  3/10/00     V GALAVTINE                         
  45-49 USMS: * 1:02.63  12/10/00    PHILIPP DJANG                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Facchine, Kevin L         46 NCMS                 1:21.21    1:13.80  
      36.30   37.50                                                
  2 Freund, Ken F             48 UNAT                 1:50.00    1:44.39  
      49.61   54.78                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 2:18.98  5/2/98      EDDIE RIACH                         
  45-49 USMS: * 2:19.12  12/13/98    PETER O'KEEFFE                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freund, Ken F             48 UNAT                 3:50.00    3:50.24  
      53.67   57.90 1:00.79   57.88                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 31.83  10/15/95    ROBERT STRAND                       
  45-49 USMS: * 31.83  10/15/95    ROBERT STRAND                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monsheimer, Robert L      46 ANCM                   37.72      35.93  
  2 Mathis, Stephen P         47 FXCM                   39.00      38.48  
  3 Novitske, Ray             46 ALEX                   45.50      39.73  
  4 Quinn, John P             49 UNAT                   41.00      41.88  
  5 Alder, Paul M             48 ANCM                      NT      47.48  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 1:09.44  12/10/95    ROBERT STRAND                       
  45-49 USMS: * 1:09.44  12/10/95    ROBERT STRAND                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monsheimer, Robert L      46 ANCM                 1:23.80    1:22.83  
      39.57   43.26                                                
  2 Vandegriff, James J       45 ANCM                 1:25.00    1:23.32  
      39.56   43.76                                                
  3 Mathis, Stephen P         47 FXCM                 1:27.00    1:27.21  
      41.92   45.29                                                
  4 Olson, Steve E            45 TCSD                 1:26.00    1:29.94  
      43.24   46.70                                                
  5 Novitske, Ray             46 ALEX                 1:32.00    1:29.98  
      42.86   47.12                                                
  6 Quinn, John P             49 UNAT                 1:31.00    1:30.40  
      42.55   47.85                                                
  7 Freund, Ken F             48 UNAT                 1:50.00    1:43.20  
      48.92   54.28                                                
  8 Alder, Paul M             48 ANCM                      NT    1:52.18  
      50.41 1:01.77                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 2:34.24  10/8/00     RICK COLELLA                        
  45-49 USMS: * 2:34.24  10/8/00     RICK COLELLA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dobry, Rob                46 MARY                 3:40.00    3:48.96  
      52.60   58.04   58.94   59.38                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 27.08  4/17/93     DAN THOMPSON                        
  45-49 USMS: * 27.08  4/17/93     DAN THOMPSON                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Robert M          47 GMUP                   30.00      27.85  
  2 Walters, Mark C           49 GERM                   33.50      33.64  
  3 Tassi, Steve J            49 DCM                    41.00      36.61  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 1:01.13  11/3/96     TOM PERRIN                          
  45-49 USMS: * 1:01.13  11/3/96     TOM PERRIN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Robert M          47 GMUP                 1:07.00    1:02.74  
      28.75   33.99                                                
  2 Facchine, Kevin L         46 NCMS                 1:10.11    1:09.44  
      30.81   38.63                                                
  3 Tupitza, Charles W        46 RMST                 1:19.00    1:13.97  
      33.61   40.36                                                
  4 Walters, Mark C           49 GERM                 1:14.50    1:15.32  
      35.33   39.99                                                
  5 Edgell, Don               49 DCM                  1:20.00    1:22.28  
      37.36   44.92                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 2:18.31  2/12/00     DAVID VANDAM                        
  45-49 USMS: * 2:16.86  12/17/00    JOHN CRAIG                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniel, Luke              45 MARY                 2:45.64    2:45.03  
      37.44   41.79   43.42   42.38                                
  2 Walters, Mark C           49 GERM                 2:52.00    2:56.78  
      38.35   43.99   45.97   48.47                                
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 1:02.99  6/20/99     TOM REUDY                           
  45-49 USMS: * 1:02.99  6/20/99     TOM REUDY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hudson, John S            46 GMUP                 1:16.90    1:10.55  
      34.36   36.19                                                
  2 Vandegriff, James J       45 ANCM                 1:20.00    1:14.34  
      34.75   39.59                                                
  3 Monsheimer, Robert L      46 ANCM                 1:23.80    1:18.24  
      36.66   41.58                                                
  4 White, Wayne M            46 VMST                 1:27.28    1:22.35  
      40.70   41.65                                                
  5 Olson, Steve E            45 TCSD                 1:22.00    1:22.54  
      40.20   42.34                                                
  6 Schwarz, Ken              49 MASH                      NT    1:25.25  
      38.78   46.47                                                
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
 45-49 WORLD: # 4:57.34  6/20/99     TOM REUDY                           
  45-49 USMS: * 4:57.34  6/20/99     TOM REUDY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniel, Luke              45 MARY                 6:11.28    6:10.34  
      36.97   39.82   54.36   51.94   54.23   53.60   41.08   38.34
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 25.49  12/13/98    ROGER HAWKINS                       
  50-54 USMS: * 24.73  12/13/98    RICH ABRAHAMS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Roger L          53 GOLD                   25.08      26.32  
  2 Miller, Jim W             51 VMST                   30.20      29.41  
  3 Richelson, Andrew M       54 NEM                    31.00      30.97  
  4 Morrow, Dan               52 ANCM                   30.50      31.07  
  5 Miller, Eric R            54 VMST                   30.00      31.90  
  6 Monks, Jim R              52 GERM                   46.00      36.99  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 56.63  10/13/96    KEEFE LODWIG                        
  50-54 USMS: * 56.32  12/10/00    JIM MCCONICA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Roger L          53 GOLD                 1:00.00    1:05.61  
      31.29   34.32                                                
  2 Miller, Jim W             51 VMST                 1:12.00    1:07.80  
      33.14   34.66                                                
  3 Richelson, Andrew M       54 NEM                  1:09.00    1:09.03  
      32.88   36.15                                                
  4 Farrell, John R           51 GERM                 1:15.00    1:11.71  
      35.24   36.47                                                
  5 Monks, Jim R              52 GERM                 1:26.00    1:25.06  
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 29.50  12/14/97    HUGH WILDER                         
  50-54 USMS: * 29.50  12/14/97    HUGH WILDER                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, John R           51 GERM                   40.00      39.39  
  2 Abbott, John A            51 GERM                   41.45      40.98  
  2 Miller, Eric R            54 VMST                      NT      40.98  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 1:04.17  12/14/97    HUGH WILDER                         
  50-54 USMS: * 1:04.17  12/14/97    HUGH WILDER                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Jim W             51 VMST                 1:30.00    1:22.21  
      41.67   40.54                                                
  2 Farrell, John R           51 GERM                 1:30.00    1:26.56  
      43.36   43.20                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 31.24  12/14/97    DON MCKENZIE                        
  50-54 USMS: * 31.24  12/14/97    DON MCKENZIE                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawler, Peter C           51 UNAT                   34.00      35.42  
  2 Brandenburg, Dan S        52 TCSD                   50.00      47.33  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 1:09.96  12/15/96    ROBERT STRAND                       
  50-54 USMS: * 1:09.96  12/15/96    ROBERT STRAND                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               52 ANCM                 1:26.00    1:22.21  
      38.96   43.25                                                
  2 Brandenburg, Dan S        52 TCSD                 2:00.00    1:51.66  
      53.29   58.37                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 2:34.71  12/15/96    ROBERT STRAND                       
  50-54 USMS: * 2:34.71  12/15/96    ROBERT STRAND                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               52 ANCM                 3:10.00    3:02.87  
      40.32   45.44   48.19   48.92                                
  2 Abbott, John A            51 GERM                 3:34.35    3:32.90  
      48.79   53.31   55.42   55.38                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 27.55  11/22/98    STEVE BOROWSKI                      
  50-54 USMS: * 27.55  11/22/98    STEVE BOROWSKI                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amato, Bruce A            50 UNAT                   29.00      31.65  
  2 Richelson, Andrew M       54 NEM                    34.00      33.98  
  3 Miller, Eric R            54 VMST                   33.00      34.36  
  4 Monks, Jim R              52 GERM                      NT      49.68  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 1:04.97  12/15/96    ROBERT STRAND                       
  50-54 USMS: * 1:04.97  12/15/96    ROBERT STRAND                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amato, Bruce A            50 UNAT                 1:20.00    1:15.48  
      34.89   40.59                                                
  2 Lawler, Peter C           51 UNAT                 1:12.00    1:16.33  
      36.41   39.92                                                
  3 Abbott, John A            51 GERM                 1:29.12    1:24.20  
      39.99   44.21                                                
  4 Farrell, John R           51 GERM                 1:30.00    1:24.48  
      42.10   42.38                                                
  5 Monks, Jim R              52 GERM                 1:46.00    1:45.35  
      50.55   54.80                                                
  6 Brandenburg, Dan S        52 TCSD                 2:20.00    1:59.86  
      59.16 1:00.70                                                
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
 50-54 WORLD: # 5:12.31  12/12/99    R TOD SPIEKER                       
  50-54 USMS: * 5:12.31  12/12/99    R TOD SPIEKER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David C           52 ANCM                      NT    6:40.88  
      43.14   52.43   51.93   53.57   54.55   56.34   45.20   43.72
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 26.60  10/15/89    DONALD HILL                         
  55-59 USMS: * 26.39  12/10/00    MICHAEL AHERN                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gardner, K W              55 UNAT                   29.30      30.25  
  2 Mc Gee, Hugh W            59 DCM                    36.00      37.53  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 59.49  11/2/97     JACK GEOGHEGAN                      
  55-59 USMS: * 57.85  12/10/00    MICHAEL AHERN                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davey, Michael D          57 ALEX                 1:20.00    1:18.14  
      36.30   41.84                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 2:11.21  9/25/00     DUNCAN MCCREADIE                    
  55-59 USMS: * 2:06.94  12/10/00    TIM BIRNIE                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Gee, Hugh W            59 DCM                  3:00.00    3:12.19  
      42.48   48.66   51.18   49.87                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 30.35  12/5/99     ROBERT SMITH                        
  55-59 USMS: * 30.35  12/5/99     ROBERT SMITH                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davey, Michael D          57 ALEX                   42.00      41.29  
  2 Mc Gee, Hugh W            59 DCM                    42.00      45.20  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 1:08.34  10/18/98    RICHARD BURNS                       
  55-59 USMS: * 1:04.89  12/10/00    TIM BIRNIE                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Hugh J            59 ANCM                 1:20.00    1:18.92  
      39.41   39.51                                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 33.17  5/9/93      HIROSHI KOTEGAWA                    
  55-59 USMS: * 33.54  10/31/99    PETER ANDERSEN                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oroszlan, Peter           57 MARY                   37.00      37.23  
  2 Davey, Michael D          57 ALEX                   47.00      49.79  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 1:16.32  6/4/88      MANUEL SANGUILY                     
  55-59 USMS: * 1:16.32  6/4/88      MANUEL SANGUILY                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oroszlan, Peter           57 MARY                 1:25.00    1:25.99  
      41.72   44.27                                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 28.57  11/7/99     JIM DRAGON                          
  55-59 USMS: * 28.57  11/7/99     JIM DRAGON                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vaillancourt, Rand M      55 MARY                   34.00      35.31  
  2 Gardner, K W              55 UNAT                   33.90      35.35  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 1:06.29  98/1999     POILETMAN/SCHRODR                   
  55-59 USMS: * 1:06.29  11/15/98    ROBERT POILETMAN                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Hugh J            59 ANCM                 1:15.00    1:14.30  
      34.56   39.74                                                
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 1:09.02  12/5/99     ROBERT SMITH                        
  55-59 USMS: * 1:08.00  12/10/00    MICHAEL AHERN                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gardner, K W              55 UNAT                 1:25.30    1:20.77  
      38.26   42.51                                                
  2 Vaillancourt, Rand M      55 MARY                 1:23.00    1:22.49  
      38.27   44.22                                                
  3 Davey, Michael D          57 ALEX                 1:32.00    1:31.99  
      42.11   49.88                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
 55-59 WORLD: # 2:27.19  4/2/00      JOHN CALVERT                        
  55-59 USMS: * 2:27.19  4/2/00      JOHN CALVERT                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vaillancourt, Rand M      55 MARY                 3:09.00    3:13.79  
      36.32   56.58   59.21   41.68                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 27.06  6/25/00     KATSUKI ISHIHARA                    
  60-64 USMS: * 26.31  12/10/00    JEFF FARRELL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parsons, Donald W         60 ALEX                   32.00      33.01  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 1:01.51  3/19/00     PETER BERGENGREN                    
  60-64 USMS: * 1:00.24  12/10/00    JEFF FARRELL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parsons, Donald W         60 ALEX                 1:12.00    1:15.01  
  2 Norvell, John C           61 GERM                 1:45.00    1:48.77  
      49.81   58.96                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 2:21.31  6/25/95     GRAHAM JOHNSTON                     
  60-64 USMS: * 2:17.36  12/13/98    DRURY GALLAGHER                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norvell, John C           61 GERM                 4:11.00    4:02.96  
      50.39 1:02.21 1:05.23 1:05.13                                
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 1:17.85  5/17/99     JACK KELSO                          
  60-64 USMS: * 1:18.08  12/13/98    DRURY GALLAGHER                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durham, Richard S         60 GERM                 1:58.00    1:54.74  
      52.49 1:02.25                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 2:56.18  8/21/99     MICHAEL MOLONY                      
  60-64 USMS: * 2:53.12  12/13/98    DRURY GALLAGHER                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durham, Richard S         60 GERM                 4:05.00    4:17.80  
      57.07 1:05.00 1:06.94 1:08.79                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 29.81  1/30/00     CHITOSHI KONISHI                    
  60-64 USMS: * 30.34  11/5/95     BOB BAILIE                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parsons, Donald W         60 ALEX                   36.00      35.85  
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 2:46.18  3/19/00     GUNTER SCHOPKE                      
  60-64 USMS: * 2:49.56  11/1/98     DRURY GALLAGHER                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Edward C          62 1776                 3:57.00    4:07.36  
      55.89 1:03.42 1:06.65 1:01.40                                
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 1:09.93  5/17/99     JACK KELSO                          
  60-64 USMS: * 1:09.95  12/13/98    DRURY GALLAGHER                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parsons, Donald W         60 ALEX                 1:25.00    1:26.54  
      40.75   45.79                                                
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
 60-64 WORLD: # 5:39.12  12/5/99     DRURY GALLAGHER                     
  60-64 USMS: * 5:39.12  12/5/99     DRURY GALLAGHER                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Edward C          62 1776                 7:55.00    8:17.96  
      55.34 1:04.31 1:08.53 1:08.59 1:04.35 1:07.01   55.91   53.92
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 65-69 WORLD: # 27.68  3/11/00     CAV CAVANAUGH                       
  65-69 USMS: * 27.68  3/11/00     CAV CAVANAUGH                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dower, Hal L              69 MESC                   41.30      46.96  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 65-69 WORLD: # 1:02.41  4/2/00      CAV CAVANAUGH                       
  65-69 USMS: * 1:02.41  4/2/00      CAV CAVANAUGH                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higinbotham, James C      69 SYMC                 1:24.00    1:25.81  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 65-69 WORLD: # 33.38  10/31/99    YOSHI OYAKAWA                       
  65-69 USMS: * 33.38  10/31/99    YOSHI OYAKAWA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greer, Marshall R         65 ANCM                   36.00      35.72  
  2 Padan, John W             68 DCM                    45.00      45.46  
  3 Dower, Hal L              69 MESC                      NT      55.62  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 65-69 WORLD: # 1:14.66  12/6/98     YOSHI OYAKAWA                       
  65-69 USMS: * 1:14.66  12/6/98     YOSHI OYAKAWA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greer, Marshall R         65 ANCM                 1:22.00    1:31.13  
      47.28   43.85                                                
  2 Padan, John W             68 DCM                  1:45.00    1:41.87  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 65-69 WORLD: # 35.96  6/18/00     HIROSHI KOTEGAWA                    
  65-69 USMS: * 36.07  12/13/98    MANUEL SANGUILY                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, Raymond F           68 DCM                    47.00      45.87  
  2 Higinbotham, James C      69 SYMC                   48.00      49.76  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 65-69 WORLD: # 1:21.34  1/28/96     NICK TEMPLEMAN                      
  65-69 USMS: * 1:22.34  12/13/98    MANUEL SANGUILY                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higinbotham, James C      69 SYMC                 1:50.00    1:51.35  
      51.83   59.52                                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 70-74 WORLD: # 30.21  3/15/98     TAKAHIKO NOMA                       
  70-74 USMS: * 29.77  12/10/00    CHUCK BALDWIN                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Messer, H. Donald         70 DCRP                   36.00      37.52  
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 70-74 WORLD: # 34.77  12/10/95    FRANK PIEMME                        
  70-74 USMS: * 34.60  11/18/00    CHUCK BALDWIN                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Messer, H. Donald         70 DCRP                   39.00      40.14  
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 70-74 WORLD: # 3:13.57  1/23/00     JESUS DOMINGUEZ                     
  70-74 USMS: * 3:26.07  10/13/96    JOSEPH KURTZMAN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Messer, H. Donald         70 DCRP                 4:15.00    4:19.43  
      54.38 1:02.50 1:07.74 1:14.81                                
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 75-79 WORLD: # 32.09  3/14/99     KEIJIRO NAKAMURA                    
  75-79 USMS: * 31.21  10/13/00    FRANK PIEMME                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, James H         77 DCM                    50.00      49.20  
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 75-79 WORLD: # 37.47  3/15/98     KEIJIRO NAKAMURA                    
  75-79 USMS: * 38.38  9/26/99     PAUL HUTINGER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Clarence            79 1776                   58.00      50.26  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 75-79 WORLD: # 1:24.21  3/15/98     KEIJIRO NAKAMURA                    
  75-79 USMS: * 1:25.13  10/29/00    PAUL HUTINGER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, James H         77 DCM                  2:10.00    2:02.74  
    1:00.29 1:02.45                                                
  2 Webb, Clarence            79 1776                 2:05.00    2:05.15  
    1:02.74 1:02.41                                                
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
 75-79 WORLD: # 1:25.36  5/13/00     KARL HAUTER                         
  75-79 USMS: * 1:24.42  10/13/00    FRANK PIEMME                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Clarence            79 1776                 2:10.00    1:56.39  
      56.53   59.86                                                
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
 75-79 WORLD: # 3:12.01  10/8/00     KARL HAUTER                         
  75-79 USMS: * 3:16.44  12/10/00    FRANK PIEMME                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Clarence            79 1776                      NT    4:40.75  
    1:08.07 1:12.55 1:16.72 1:03.41                                
RELAYS 
Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
120-159 USMS: * 4:11.50  12/11/94    SAN DIEGO                           
                         B KNIGHT, M BOUWMA, V DAVIDSON, K PIPES           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reston Masters Swim Team  'A'                          NT    5:13.28  
     1) Nguyen, Stephanie M 32          2) Brightwell, Kim A 41           
     3) Brodmann, Dorothy A 38          4) Moyer, Michelle A 39           
      37.97   42.61   36.83   40.00   37.32   42.48 1:16.07        
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
120-159 WORL: # 2:04.49  10/25/98    SPENCER-GBR                         
                         H JAMESON, S HARTLEY, N SOMMERS, S HILL           
120-159 USMS: * 2:05.27  12/11/94    SAN DIEGO                           
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES, B KNIGHT           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfax County Masters  'A'                            NT    2:23.46  
     1) Carlow, Tami A 34               2) Adams, Carrie L 31             
     3) Demyanovich, Sara E 37          4) Kauffman, Dori L 33            
      34.86   45.55   33.32   29.73                                
 -- Reston Masters Swim Team  'A'                          NT         DQ  
     1) Brightwell, Kim A 41            2) Nguyen, Stephanie M 32         
     3) Brodmann, Dorothy A 38          4) Moyer, Michelle A 39           
      36.78   44.88   47.81   35.64                                
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
160-199 WORL: # 2:08.46  12/15/98    SAN DIEGO                           
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, B DUNBAR, B KNIGHT    
160-199 USMS: * 2:08.46  12/15/98    SAN DIEGO                           
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, B DUNBAR, B KNIGHT    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:15.29  
     1) Van Pelt-Diller, Lisa 43        2) Hall, Cj-Lockman 37            
     3) Oliver, April 40                4) Bates, Penny S 40              
      33.18   38.52   32.76   30.83                                
  2 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    2:49.16  
     1) Henry, Marsha H 43              2) Cooley, Amy B 45               
     3) Charette, Dyann 46              4) Kaiser, Cheryl D 42            
      48.01   39.75   41.39   40.01                                
 
Women 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
240-279 USMS: * 6:24.68  12/5/92     ST LOUIS                            
                         R KENNER, C TAYLOR, A MUELLER, J SCHNORBUS        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DC Masters  'A'                                        NT    6:09.31* 
     1) Frid, Barbara 59                2) Leilich, Joann 62              
     3) Bruner, Jayne 67                4) Schreiner, Beth 60             
      44.17   48.40   42.37   47.81   49.33   55.61   38.95   42.67
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
120-159 WORL: # 1:35.65  3/25/00     AC MARINERS-USA                     
                         M FELL, W DICKS, J RODDIN, T BOYD                 
120-159 USMS: * 1:35.65  3/25/00     ANCM                                
                         M FELL, W DICKS, J RODDIN, T BOYD                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    1:40.50  
     1) Lewis, Rory B 40                2) Fell, Michael A 40             
     3) Roddin, Jeffrey H 32            4) Britt, J Clay 40               
      25.70   24.77   24.68   25.35                                
 
Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
120-159 USMS: * 4:04.80  6/20/99     DCAC                                
                         J FRENTSOS, M KINNEY, C CARLISLE, S YOUNG         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfax County Masters  'A'                            NT    4:39.04  
     1) Codding, Hayden 32              2) Geiszler, Andrew R 33          
     3) Ellis, Brian W 34               4) Zerkle, Edward A 30            
      34.46   36.69   37.09   43.31   30.98   37.02   28.60   30.89
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
160-199 USMS: * 3:43.45  12/10/00    NEW ENGLAND                         
                         K STAPLETON, F SCHLICHER, R CARR, S CROMARTY      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfax County Masters  'A'                            NT    4:30.07  
     1) Kaye, Kevin S 42                2) Mathis, Stephen P 47           
     3) Prince, Douglas L 40            4) Eppink, Jeffrey F 46           
      31.30   34.04   33.26   36.01   31.58   38.10   30.78   35.00
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
200-239 WORL: # 1:59.34  10/11/98    GOLD COAST-USA                      
                         J SPIRE, G SCHMIDT, J BURNS, C CAVANAUGH          
200-239 USMS: * 1:57.07  12/3/00     GOLD                                
                         J SPIRE, G SCHMIDT, J BURNS, R HAWKINS            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:20.40  
     1) Greer, Marshall R 65            2) Morrow, Dan 52                 
     3) Roddin, Hugh J 59               4) Harmon, David C 52             
      38.74   38.02   33.88   29.76                                
  2 Alexandria Masters Swimming  'A'                       NT    2:24.67  
     1) Davey, Michael D 57             2) Novitske, Ray 46               
     3) Parsons, Donald W 60            4) Roberts III, William L 40      
      42.30   39.14   35.40   27.83                                
  3 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    2:40.15  
     1) Abbott, John A 51               2) Monks, Jim R 52                
     3) Walters, Mark C 49              4) Farrell, John R 51             
      40.33   53.25 1:06.57                                        
 
Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
200-239 USMS: * 4:38.38  11/10/96    JERSEY MASTERS                      
                         RICH ALEXANDER, ED NESSEL, ART DEFFAA, JIM DRAGON 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandria Masters Swimming  'A'                       NT    5:47.60  
     1) Davey, Michael D 57             2) Novitske, Ray 46               
     3) Parsons, Donald W 60            4) Roberts III, William L 40      
      48.27   52.48   41.83   48.55   39.56   49.38 1:07.53        
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
120-159 WORL: # 1:45.05  3/18/00     SODERTALJE-SWE                      
                         JOHN MIRANDA, HAKAN KVIST, C HOGLUND, SOFIE NYGREN
120-159 USMS: * 1:41.37  12/10/00    EL SEGUNDO                          
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfax County Masters  'A'                            NT    2:08.88  
     1) Kauffman, Dori L 33             2) Adams, Carrie L 31             
     3) Surette, Marc R 37              4) Lari, Marco E 34               
      28.43   34.78   32.84   32.83                                
  2 Fairfax County Masters  'B'                            NT    2:10.14  
     1) Carlow, Tami A 34               2) Geiszler, Catherine 33         
     3) Khorshide, Sam 43               4) Di Stefano, JR, Vincent J 39   
      33.58   32.37 1:04.19                                        
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
160-199 WORL: # 1:59.93  11/14/99    SAN DIEGO-USA                       
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, C DIXON, J KERNAN     
160-199 USMS: * 1:59.93  11/14/99    SAN DIEGO                           
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, C DIXON, J KERNAN     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                        NT         DQ  
     1) Baker, Beth O 40                2) White, Wayne M 46              
     3) Kern, Erin M 26                 4) Miller, Jim W 51               
      32.33   41.67   38.34   29.20                                
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
200-239 WORL: # 2:08.93  10/31/99    ILLINOIS-USA                        
                         J NATHAN LEECH, P ANDERSEN, C STONESIFER, C JONES 
200-239 USMS: * 2:08.93  10/31/99    ILLINOIS                            
                         J NATHAN LEECH, P ANDERSEN, C STONESIFER, C JONES 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DC Masters  'A'                                        NT    2:37.31  
     1) Mc Gee, Hugh W 59               2) Leilich, Joann 62              
     3) Tassi, Steve J 49               4) Schreiner, Beth 60             
      44.05   41.15   36.85   35.26                                
  2 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    3:03.39  
     1) Carter, Linda S 59              2) Durham, Richard S 60           
     3) Folk, John W 42                 4) Griffin, Cheryl L 45           
      56.80   48.09   31.25   47.25                                


RECORDS AND SPECIAL AWARDS 

USMS National Records:

Women 85-89 50 SC Meter Back
Walker, Anne     DCM     1:01.72

Women 85-89 200 SC Meter Back
Walker, Anne     DCM     4:57.09

Women 240-279 400 SC Meter Medley Relay
DCM     6:09.31
Babara Frid, Joann Leilich,
Jayne Bruner, Beth Schreiner



USMS National & FINA World Records:

Women 40-44 50 SC Meter Fly
Baker, Beth     VMST     29.68

Women 40-44 100 SC Meter Fly
Baker, Beth     VMST     1:05.49

Women 40-44 200 SC Meter Fly
Baker, Beth     VMST     2:26.15

Women 40-44 100 SC Meter IM
Baker, Beth     VMST     1:09.20

Women 60-64 200 SC Meter Breast
Leilich, Joann     DCM     3:18.25

Men 40-44 50 SC Meter Back
Britt, Clay     ANCM     27.44

Men 40-44 100 SC Meter Back
Britt, Clay     ANCM     58.47

Men 40-44 100 SC Meter IM
Britt, Clay     ANCM     1:00.54
 
Fastest Man in the Water:
Clay Britt     24.56

Fastest Woman in the Water:
Dori Kauffman     27.98

Most Versatile Swimmer
(fastest handicapped 200 IM):
Lauri Hug     2:19.71 (actual time 2:34.61)
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT