ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Southwest Zone Championship
4/8/2001-4/8/2001
Tempe, AZ USA



Arizona LMSC 
              2001 Southwest Zone Championship - 4/6/01 to 4/8/01              
                          Hosted by Sun Devil Masters                          
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brelsford, Emily          24 AMM-AZ                           25.43  
  2 Yeager, Sara              23 PSC-AZ                           27.03  
  3 Luetzow, Sandra           20 SDM-AZ                           27.42  
  4 Welchans, Sarah           22 PSC-AZ                           35.05  
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luetzow, Sandra           20 SDM-AZ                         1:01.60  
  2 Eastwood, Erin            20 AMM-AZ                         1:10.99  
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeager, Sara              23 PSC-AZ                         2:11.61  
  2 Waschler, Lisa            24 PSC-AZ                         2:12.67  
  3 Luetzow, Sandra           20 SDM-AZ                         2:13.46  
 
Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeager, Sara              23 PSC-AZ                         5:49.65  
  2 Luetzow, Sandra           20 SDM-AZ                         6:01.70  
 
Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeager, Sara              23 PSC-AZ                           34.38  
 
Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeager, Sara              23 PSC-AZ                         1:10.89  
 
Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waschler, Lisa            24 PSC-AZ                         2:23.83  
 
Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brelsford, Emily          24 AMM-AZ                           31.96  
  2 Luetzow, Sandra           20 SDM-AZ                           36.23  
 
Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brelsford, Emily          24 AMM-AZ                         1:09.58  
  2 Luetzow, Sandra           20 SDM-AZ                         1:19.65  
 
Women 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brelsford, Emily          24 AMM-AZ                         2:29.93  
 
Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brelsford, Emily          24 AMM-AZ                           27.75  
  2 Waschler, Lisa            24 PSC-AZ                           29.75  
  3 Eastwood, Erin            20 AMM-AZ                           33.92  
  4 Welchans, Sarah           22 PSC-AZ                           39.27  
 
Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeager, Sara              23 PSC-AZ                         1:14.64  
  2 Eastwood, Erin            20 AMM-AZ                         1:14.81  
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brelsford, Emily          24 AMM-AZ                         1:04.02  
  2 Waschler, Lisa            24 PSC-AZ                         1:06.42  
  3 Yeager, Sara              23 PSC-AZ                         1:13.19  
  4 Eastwood, Erin            20 AMM-AZ                         1:21.35  
  5 Welchans, Sarah           22 PSC-AZ                         1:27.54  
 
Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brelsford, Emily          24 AMM-AZ                         2:17.88  
  2 Yeager, Sara              23 PSC-AZ                         2:42.14  
  3 Eastwood, Erin            20 AMM-AZ                         2:46.11  
 
Women 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeager, Sara              23 PSC-AZ                         5:21.91  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Ashley            26 PSC-AZ                           23.90  
  2 Johansson, Camilla        27 SDM-AZ                           25.33  
  3 Fawcett, Susan            27 SDM-AZ                           25.46  
  4 Paciorek, Meghan          25 PSC-AZ                           30.26  
  5 Anderson, Naomi M         25 PSC-AZ                           31.77  
  6 Hawken-Collins, Denise    26 SDM-AZ                           33.87  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Ashley            26 PSC-AZ                           52.97  
  2 Johansson, Camilla        27 SDM-AZ                           54.19  
  3 Fawcett, Susan            27 SDM-AZ                           54.93  
  4 Johnson, Kym              27 PSC-AZ                           59.94  
  5 Kupanoff, Kristina        27 SDM-AZ                         1:01.70  
  6 Paciorek, Meghan          25 PSC-AZ                         1:05.61  
  7 Lagodny, Shannon          28 SDM-AZ                         1:08.68  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Ashley            26 PSC-AZ                         2:02.65  
  2 Johnson, Kym              27 PSC-AZ                         2:11.26  
  3 Izard, Stacey             27 PSC-AZ                         2:13.83  
  4 Walker, Sarah             27 AZM-AZ                         2:29.83  
  5 Paciorek, Meghan          25 PSC-AZ                         2:31.93  
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Izard, Stacey             27 PSC-AZ                         5:52.16  
  2 Troccko, Audra            28 SDM-AZ                         6:39.68  
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyon, Robin               29 SDM-AZ                        20:47.24  
  2 Hawken-Collins, Denise    26 SDM-AZ                        27:36.42  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Camilla        27 SDM-AZ                           27.90  
  2 Johnson, Kym              27 PSC-AZ                           31.05  
  3 Izard, Stacey             27 PSC-AZ                           34.19  
  4 Wyatt, Anastacia          26 SDM-AZ                           35.96  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Camilla        27 SDM-AZ                           57.26  
  2 Mosher, Ashley            26 PSC-AZ                         1:02.35  
  3 Johnson, Kym              27 PSC-AZ                         1:06.29  
  4 Izard, Stacey             27 PSC-AZ                         1:12.70  
  5 Wyatt, Anastacia          26 SDM-AZ                         1:16.87  
  6 Paciorek, Meghan          25 PSC-AZ                         1:20.10  
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Camilla        27 SDM-AZ                         2:01.31  
  2 Johnson, Kym              27 PSC-AZ                         2:22.90  
  3 Izard, Stacey             27 PSC-AZ                         2:34.51  
  4 Wyatt, Anastacia          26 SDM-AZ                         2:48.71  
  5 Paciorek, Meghan          25 PSC-AZ                         2:53.55  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Ashley            26 PSC-AZ                           31.37  
  2 Johnson, Kym              27 PSC-AZ                           35.99  
  3 Troccko, Audra            28 SDM-AZ                           39.68  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fawcett, Susan            27 SDM-AZ                         1:09.16  
  2 Mosher, Ashley            26 PSC-AZ                         1:09.97  
  3 Paciorek, Meghan          25 PSC-AZ                         1:20.20  
  4 Hawken-Collins, Denise    26 SDM-AZ                         1:35.75  
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Paciorek, Meghan          25 PSC-AZ                         2:59.03  
  2 Troccko, Audra            28 SDM-AZ                         3:05.50  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Ashley            26 PSC-AZ                           26.23  
  2 Fawcett, Susan            27 SDM-AZ                           28.16  
  3 Johnson, Kym              27 PSC-AZ                           29.75  
  4 Kupanoff, Kristina        27 SDM-AZ                           31.49  
  5 Hawken-Collins, Denise    26 SDM-AZ                           38.72  
  6 Anderson, Naomi M         25 PSC-AZ                           40.27  
  7 Wyatt, Anastacia          26 SDM-AZ                           41.20  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Ashley            26 PSC-AZ                         1:03.68  
  2 Johnson, Kym              27 PSC-AZ                         1:09.35  
  3 Kupanoff, Kristina        27 SDM-AZ                         1:10.78  
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupanoff, Kristina        27 SDM-AZ                         2:39.47  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Ashley            26 PSC-AZ                         1:00.72  
  2 Fawcett, Susan            27 SDM-AZ                         1:03.10  
  3 Johnson, Kym              27 PSC-AZ                         1:07.29  
  4 Kupanoff, Kristina        27 SDM-AZ                         1:15.02  
  5 Anderson, Naomi M         25 PSC-AZ                         1:24.95  
  6 Hawken-Collins, Denise    26 SDM-AZ                         1:28.75  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Camilla        27 SDM-AZ                         2:13.04  
  2 Mosher, Ashley            26 PSC-AZ                         2:15.83  
  3 Johnson, Kym              27 PSC-AZ                         2:28.55  
  4 Izard, Stacey             27 PSC-AZ                         2:37.81  
  5 Kupanoff, Kristina        27 SDM-AZ                         2:41.71  
  6 Paciorek, Meghan          25 PSC-AZ                         2:42.88  
  7 Lagodny, Shannon          28 SDM-AZ                         2:57.20  
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Izard, Stacey             27 PSC-AZ                         5:26.40  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Julianne         34 ATM-AZ                           26.21  
  2 Greenburg, Angela         31 SAC-AZ                           27.88  
  3 Lawson, Margaret          31 PSC-AZ                           28.40  
  4 Hart, Sharon              32 PSC-AZ                           28.74  
  5 Daru, Katherine           32 PSC-AZ                           29.27  
  6 Bartnik, Brenda           30 IMS-CA                           29.66  
  7 Chow, Shirley             34 SDM-AZ                           31.36  
  8 Nieri, Tanya              30 SDM-AZ                           32.17  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Julianne         34 ATM-AZ                           58.54  
  2 Berg, Ellen               31 SDM-AZ                           58.89  
  3 Greenburg, Angela         31 SAC-AZ                         1:00.84  
  4 West, Karen               31 SDM-AZ                         1:01.85  
  5 Hart, Sharon              32 PSC-AZ                         1:02.85  
  6 Chow, Shirley             34 SDM-AZ                         1:09.74  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenburg, Angela         31 SAC-AZ                         2:06.60  
  2 West, Karen               31 SDM-AZ                         2:11.84  
  3 Hart, Sharon              32 PSC-AZ                         2:20.65  
  4 Eggar, Susie              33 PSC-AZ                         2:23.18  
  5 Wagner, Kristina          30 FORD-AZ                        2:32.95  
  6 Barry, Robin              34 LVM-SI                         2:33.89  
  7 Nieri, Tanya              30 SDM-AZ                         2:38.92  
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            31 PSC-AZ                         5:24.80  
  2 Greenburg, Angela         31 SAC-AZ                         5:37.31  
  3 Chow-Agee, Michelle       32 DAM-ST                         5:56.85  
  4 West, Karen               31 SDM-AZ                         5:58.99  
  5 Lawson, Margaret          31 PSC-AZ                         6:04.90  
  6 Eggar, Susie              33 PSC-AZ                         6:23.00  
  7 Daru, Katherine           32 PSC-AZ                         6:30.20  
  8 Bartnik, Brenda           30 IMS-CA                         6:32.93  
  9 Kelley, Colleen           34 AMM-AZ                         6:40.29  
 10 Barry, Robin              34 LVM-SI                         6:49.18  
 11 Wagner, Kristina          30 FORD-AZ                        7:03.45  
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            31 PSC-AZ                        11:20.82  
  2 West, Karen               31 SDM-AZ                        12:26.93  
  3 Barry, Robin              34 LVM-SI                        13:56.97  
  4 Wagner, Kristina          30 FORD-AZ                       14:21.51  
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            31 PSC-AZ                        18:40.10  
  2 Berg, Ellen               31 SDM-AZ                        19:21.89  
  3 Jones, Erica              30 PSC-AZ                        19:56.05  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Maureen           30 PSC-AZ                           32.68  
  2 Johnson, Julianne         34 ATM-AZ                           32.69  
  3 Kelley, Colleen           34 AMM-AZ                           34.68  
  4 Hart, Sharon              32 PSC-AZ                           35.52  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chow-Agee, Michelle       32 DAM-ST                         1:06.14  
  2 Easton, Sandie            31 PSC-AZ                         1:06.96  
  3 Rankin, Maureen           30 PSC-AZ                         1:10.72  
  4 Kelley, Colleen           34 AMM-AZ                         1:14.02  
 -- Hart, Sharon              32 PSC-AZ                              DQ  
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Colleen           34 AMM-AZ                         2:39.75  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Maureen           30 PSC-AZ                           33.12  
  2 Greenburg, Angela         31 SAC-AZ                           33.43  
  3 Johnson, Julianne         34 ATM-AZ                           36.26  
  4 Hart, Sharon              32 PSC-AZ                           40.08  
  5 Wagner, Kristina          30 FORD-AZ                          40.13  
  6 Chow, Shirley             34 SDM-AZ                           40.88  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenburg, Angela         31 SAC-AZ                         1:11.82  
  2 Rankin, Maureen           30 PSC-AZ                         1:11.89  
  3 Berg, Ellen               31 SDM-AZ                         1:15.78  
  4 Easton, Sandie            31 PSC-AZ                         1:16.36  
  5 Eggar, Susie              33 PSC-AZ                         1:22.59  
  6 Chow, Shirley             34 SDM-AZ                         1:26.33  
  7 Daru, Katherine           32 PSC-AZ                         1:26.63  
  8 Wagner, Kristina          30 FORD-AZ                        1:28.27  
  9 Barry, Robin              34 LVM-SI                         1:29.36  
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Maureen           30 PSC-AZ                         2:35.22  
  2 Greenburg, Angela         31 SAC-AZ                         2:36.63  
  3 Easton, Sandie            31 PSC-AZ                         2:46.36  
  4 Eggar, Susie              33 PSC-AZ                         3:00.77  
  5 Barry, Robin              34 LVM-SI                         3:08.65  
  6 Daru, Katherine           32 PSC-AZ                         3:08.94  
  7 Wagner, Kristina          30 FORD-AZ                        3:11.79  
  8 Chow, Shirley             34 SDM-AZ                         3:14.10  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            31 PSC-AZ                           27.84  
  2 Berg, Ellen               31 SDM-AZ                           29.63  
  3 Rankin, Maureen           30 PSC-AZ                           29.74  
  4 Johnson, Julianne         34 ATM-AZ                           30.50  
  5 Hart, Sharon              32 PSC-AZ                           30.79  
  6 West, Karen               31 SDM-AZ                           31.49  
  7 Lawson, Margaret          31 PSC-AZ                           31.61  
  8 Bartnik, Brenda           30 IMS-CA                           32.76  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            31 PSC-AZ                         1:02.10  
  2 Berg, Ellen               31 SDM-AZ                         1:04.05  
  3 Hart, Sharon              32 PSC-AZ                         1:09.17  
  4 West, Karen               31 SDM-AZ                         1:13.27  
  5 Barry, Robin              34 LVM-SI                         1:23.12  
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            31 PSC-AZ                         2:14.96  
  2 Chow-Agee, Michelle       32 DAM-ST                         2:26.05  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            31 PSC-AZ                         1:04.32  
  2 Berg, Ellen               31 SDM-AZ                         1:04.86  
  3 Rankin, Maureen           30 PSC-AZ                         1:05.48  
  4 Chow-Agee, Michelle       32 DAM-ST                         1:06.01  
  5 Greenburg, Angela         31 SAC-AZ                         1:06.84  
  6 Lawson, Margaret          31 PSC-AZ                         1:12.19  
  7 Eggar, Susie              33 PSC-AZ                         1:15.32  
  8 Chow, Shirley             34 SDM-AZ                         1:17.31  
  9 Barry, Robin              34 LVM-SI                         1:19.62  
 10 Nieri, Tanya              30 SDM-AZ                         1:43.33  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Maureen           30 PSC-AZ                         2:20.40  
  2 Berg, Ellen               31 SDM-AZ                         2:21.22  
  3 Easton, Sandie            31 PSC-AZ                         2:21.80  
  4 Chow-Agee, Michelle       32 DAM-ST                         2:23.00  
  5 Kelley, Colleen           34 AMM-AZ                         2:54.17  
  6 Barry, Robin              34 LVM-SI                         2:55.74  
  7 Lawson, Margaret          31 PSC-AZ                         3:28.55  
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            31 PSC-AZ                         4:52.43  
  2 Chow-Agee, Michelle       32 DAM-ST                         5:06.54  
  3 Barry, Robin              34 LVM-SI                         5:57.38  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hobbs, Liz                39 AMM-AZ                           24.48  
  2 Salopek, Marion           36 RGSC-BD                          26.70  
  3 McCue, Marika             38 SDM-AZ                           26.76  
  4 Andrews, Karen            38 SDM-AZ                           26.95  
  5 Booth, Michele            36 SAC-AZ                           27.86  
  6 Hull, Mary                36 SWAM-PC                          33.92  
  7 Schlatter, Renee          38 LVM-SI                           39.04  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hobbs, Liz                39 AMM-AZ                           55.19  
  2 Krattli, Caroline         39 SDSM-SI                          56.41  
  3 Salopek, Marion           36 RGSC-BD                          59.05  
  4 McCue, Marika             38 SDM-AZ                           59.09  
  5 Andrews, Karen            38 SDM-AZ                           59.16  
  6 Hull, Mary                36 SWAM-PC                        1:22.76  
  7 Schlatter, Renee          38 LVM-SI                         1:30.49  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salopek, Marion           36 RGSC-BD                        2:04.99  
  2 Booth, Michele            36 SAC-AZ                         2:22.55  
  3 Liotta, Brenda            38 PSC-AZ                         2:23.51  
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Karen            38 SDM-AZ                         6:10.59  
  2 Liotta, Brenda            38 PSC-AZ                         6:28.13  
  3 Bunch, Brigid             37 PST-AZ                         6:44.84  
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hobbs, Liz                39 AMM-AZ                        12:55.75  
  2 Andrews, Karen            38 SDM-AZ                        13:06.37  
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reid, Debbie              38 ATM-AZ                        24:43.23  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hobbs, Liz                39 AMM-AZ                           29.35  
  2 McCue, Marika             38 SDM-AZ                           29.60  
  3 Liotta, Brenda            38 PSC-AZ                           38.75  
  4 Hull, Mary                36 SWAM-PC                          45.60  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krattli, Caroline         39 SDSM-SI                        1:02.69  
  2 Andrews, Karen            38 SDM-AZ                         1:04.48  
  3 McCue, Marika             38 SDM-AZ                         1:04.87  
  4 Salopek, Marion           36 RGSC-BD                        1:05.70  
  5 Hobbs, Liz                39 AMM-AZ                         1:10.73  
  6 Bunch, Brigid             37 PST-AZ                         1:20.33  
  7 Liotta, Brenda            38 PSC-AZ                         1:21.21  
  8 Hull, Mary                36 SWAM-PC                        1:37.02  
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salopek, Marion           36 RGSC-BD                        2:22.38  
  2 McCue, Marika             38 SDM-AZ                         2:26.02  
  3 Bunch, Brigid             37 PST-AZ                         2:48.03  
  4 Liotta, Brenda            38 PSC-AZ                         2:50.13  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krattli, Caroline         39 SDSM-SI                          30.40  
  2 McCue, Marika             38 SDM-AZ                           36.43  
  3 Bunch, Brigid             37 PST-AZ                           38.26  
  4 Liotta, Brenda            38 PSC-AZ                           39.69  
  5 Hull, Mary                36 SWAM-PC                          42.26  
  6 Schlatter, Renee          38 LVM-SI                           56.03  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krattli, Caroline         39 SDSM-SI                        1:04.96  
  2 Bunch, Brigid             37 PST-AZ                         1:23.29  
  3 Liotta, Brenda            38 PSC-AZ                         1:26.59  
  4 Hull, Mary                36 SWAM-PC                        1:35.39  
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             37 PST-AZ                         2:58.72  
  2 Liotta, Brenda            38 PSC-AZ                         3:05.29  
  3 Hull, Mary                36 SWAM-PC                        3:29.62  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hobbs, Liz                39 AMM-AZ                           28.24  
  2 McCue, Marika             38 SDM-AZ                           29.72  
  3 Bunch, Brigid             37 PST-AZ                           34.06  
  4 Hull, Mary                36 SWAM-PC                          42.84  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krattli, Caroline         39 SDSM-SI                        1:03.52  
  2 McCue, Marika             38 SDM-AZ                         1:13.28  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             38 SDM-AZ                         1:05.92  
  2 Salopek, Marion           36 RGSC-BD                        1:07.41  
  3 Bunch, Brigid             37 PST-AZ                         1:16.38  
  4 Liotta, Brenda            38 PSC-AZ                         1:16.92  
  5 Hull, Mary                36 SWAM-PC                        1:27.67  
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             38 SDM-AZ                         2:24.54  
  2 Bunch, Brigid             37 PST-AZ                         2:43.97  
  3 Liotta, Brenda            38 PSC-AZ                         2:49.89  
  4 Hull, Mary                36 SWAM-PC                        3:28.96  
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             37 PST-AZ                         5:53.93  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bidegain, Caren           43 FORD-AZ                          28.73  
  2 Fuchs, Alice              41 PSC-AZ                           31.63  
  3 Peterson, Laurie          40 PSC-AZ                           33.05  
  4 Mittelstaedt, Ann         41 PSC-AZ                           33.49  
  5 Tottis, Marie             44 PSC-AZ                           41.38  
  6 Nicoletti-Jones, Jane     41 PSC-AZ                           44.06  
  7 Harkins, Julia            42 PSC-AZ                           53.44  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            41 SDM-AZ                         1:01.42  
  2 Mullaney, Amy             40 SDM-AZ                         1:05.24  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            41 SDM-AZ                         2:10.96  
  2 Mullaney, Amy             40 SDM-AZ                         2:35.07  
  3 Peterson, Laurie          40 PSC-AZ                         2:48.43  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            41 SDM-AZ                         5:53.70  
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carpenter, Bev            43 SDM-AZ                        15:27.44  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bidegain, Caren           43 FORD-AZ                          36.80  
  2 Fuchs, Alice              41 PSC-AZ                           37.47  
  3 Harkins, Julia            42 PSC-AZ                           58.59  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            41 SDM-AZ                         1:19.02  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            41 SDM-AZ                         2:44.86  
  2 Fuchs, Alice              41 PSC-AZ                         3:00.95  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            41 SDM-AZ                           36.27  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            41 SDM-AZ                         1:20.75  
  2 Mullaney, Amy             40 SDM-AZ                         1:21.46  
  3 Peterson, Laurie          40 PSC-AZ                         1:33.49  
  4 Tottis, Marie             44 PSC-AZ                         1:54.04  
  5 Nicoletti-Jones, Jane     41 PSC-AZ                         1:56.85  
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullaney, Amy             40 SDM-AZ                         2:58.18  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            41 SDM-AZ                           31.87  
  2 Bidegain, Caren           43 FORD-AZ                          33.38  
  3 Peterson, Laurie          40 PSC-AZ                           36.25  
  4 Fuchs, Alice              41 PSC-AZ                           39.66  
  5 Mittelstaedt, Ann         41 PSC-AZ                           42.49  
  6 Harkins, Julia            42 PSC-AZ                           58.43  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            41 SDM-AZ                         1:10.90  
  2 Bidegain, Caren           43 FORD-AZ                        1:15.39  
  3 Mullaney, Amy             40 SDM-AZ                         1:18.35  
  4 Fuchs, Alice              41 PSC-AZ                         1:21.19  
  5 Peterson, Laurie          40 PSC-AZ                         1:22.78  
  6 Tottis, Marie             44 PSC-AZ                         1:50.79  
  7 Harkins, Julia            42 PSC-AZ                         2:00.17  
  8 Nicoletti-Jones, Jane     41 PSC-AZ                         2:01.40  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            41 SDM-AZ                         2:35.86  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins, Stephanie        46 FORD-AZ                          26.88  
  2 Battin, Carolyn           47 LVM-SI                           28.52  
  3 Evans, Lesley             45 SDM-AZ                           32.02  
  4 Dalton, Joann             49 CYMCA-AZ                         32.33  
  5 James, Katy               45 SDM-AZ                           32.48  
  6 Eastwood, Kathy           46 AMM-AZ                           47.22  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           47 LVM-SI                         1:02.71  
  2 Evans, Lesley             45 SDM-AZ                         1:10.70  
  3 Eastwood, Kathy           46 AMM-AZ                         1:47.07  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            47 PSC-AZ                         2:11.71  
  2 Battin, Carolyn           47 LVM-SI                         2:13.66  
  3 Evans, Lesley             45 SDM-AZ                         2:36.47  
  4 James, Katy               45 SDM-AZ                         2:40.34  
  5 Eastwood, Kathy           46 AMM-AZ                         3:52.54  
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            47 PSC-AZ                         5:46.70  
  2 Battin, Carolyn           47 LVM-SI                         6:07.62  
  3 James, Katy               45 SDM-AZ                         7:08.64  
  4 Eastwood, Kathy           46 AMM-AZ                        10:23.81  
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            47 PSC-AZ                        12:05.78  
  2 Battin, Carolyn           47 LVM-SI                        12:24.09  
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            47 PSC-AZ                        19:49.52  
  2 James, Katy               45 SDM-AZ                        24:22.04  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins, Stephanie        46 FORD-AZ                          31.50  
  2 Battin, Carolyn           47 LVM-SI                           35.77  
  3 James, Katy               45 SDM-AZ                           36.64  
  4 Eastwood, Kathy           46 AMM-AZ                           58.44  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            47 PSC-AZ                         1:13.00  
  2 Battin, Carolyn           47 LVM-SI                         1:17.64  
  3 James, Katy               45 SDM-AZ                         1:18.68  
  4 Eastwood, Kathy           46 AMM-AZ                         2:12.44  
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            47 PSC-AZ                         2:36.09  
  2 James, Katy               45 SDM-AZ                         2:50.21  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           47 LVM-SI                           38.32  
  2 Bullock, Kathi            47 PSC-AZ                           39.36  
  3 Dalton, Joann             49 CYMCA-AZ                         39.42  
  4 Evans, Lesley             45 SDM-AZ                           41.45  
  5 James, Katy               45 SDM-AZ                           42.34  
  6 Eastwood, Kathy           46 AMM-AZ                           59.99  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dalton, Joann             49 CYMCA-AZ                       1:25.02  
  2 Evans, Lesley             45 SDM-AZ                         1:27.92  
  3 Eastwood, Kathy           46 AMM-AZ                         2:18.15  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            47 PSC-AZ                         2:56.67  
  2 Dalton, Joann             49 CYMCA-AZ                       3:05.13  
  3 Evans, Lesley             45 SDM-AZ                         3:11.98  
  4 James, Katy               45 SDM-AZ                         3:18.45  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins, Stephanie        46 FORD-AZ                          28.91  
  2 Battin, Carolyn           47 LVM-SI                           33.23  
  3 Schechter, Mitzi          45 SDM-AZ                           39.61  
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            47 PSC-AZ                         2:53.38  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           47 LVM-SI                         1:13.18  
  2 Bullock, Kathi            47 PSC-AZ                         1:13.34  
  3 Evans, Lesley             45 SDM-AZ                         1:24.06  
  4 Dalton, Joann             49 CYMCA-AZ                       1:24.41  
  5 Schechter, Mitzi          45 SDM-AZ                         1:25.06  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            47 PSC-AZ                         2:32.61  
  2 Battin, Carolyn           47 LVM-SI                         2:38.29  
  3 James, Katy               45 SDM-AZ                         3:00.10  
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            47 PSC-AZ                         5:35.69  
  2 James, Katy               45 SDM-AZ                         6:18.94  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altman, Christie          51 SDM-AZ                           29.23  
  2 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                          37.61  
  3 Peterson, Louise Ann      54 AZM-AZ                           40.98  
  4 Finch, Peggy              53 SDM-AZ                           48.47  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altman, Christie          51 SDM-AZ                         1:06.81  
  2 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                        1:23.63  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altman, Christie          51 SDM-AZ                         2:29.34  
  2 Gillies, Judy             53 FORD-AZ                        2:40.39  
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillies, Judy             53 FORD-AZ                        7:06.98  
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Louise Ann      54 AZM-AZ                        17:32.69  
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillies, Judy             53 FORD-AZ                       24:27.37  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altman, Christie          51 SDM-AZ                           37.93  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altman, Christie          51 SDM-AZ                         1:22.77  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altman, Christie          51 SDM-AZ                           40.18  
  2 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                          43.00  
  3 Gillies, Judy             53 FORD-AZ                          45.76  
  4 Finch, Peggy              53 SDM-AZ                           58.15  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                        1:37.30  
  2 Gillies, Judy             53 FORD-AZ                        1:39.78  
  3 Finch, Peggy              53 SDM-AZ                         2:09.89  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                        3:33.88  
  2 Gillies, Judy             53 FORD-AZ                        3:35.57  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altman, Christie          51 SDM-AZ                           35.54  
  2 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                          38.12  
  3 Finch, Peggy              53 SDM-AZ                         1:01.83  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altman, Christie          51 SDM-AZ                         1:27.41  
  2 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                        1:35.45  
  3 Finch, Peggy              53 SDM-AZ                         2:13.90  
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                        3:28.32  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altman, Christie          51 SDM-AZ                         1:17.76  
  2 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                        1:32.61  
  3 Finch, Peggy              53 SDM-AZ                         2:07.85  
  4 Peterson, Louise Ann      54 AZM-AZ                         2:13.84  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                        3:28.00  
  2 Finch, Peggy              53 SDM-AZ                         4:29.92  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              57 SDSM-SI                          28.83  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              57 SDSM-SI                        1:05.24  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              57 SDSM-SI                        2:22.58  
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace               59 AMM-AZ                         8:30.69  
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              57 SDSM-SI                       13:07.29  
  2 Dyck, Grace               59 AMM-AZ                        17:00.23  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              57 SDSM-SI                        1:18.81  
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              57 SDSM-SI                        2:45.91  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              57 SDSM-SI                          40.16  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              57 SDSM-SI                        1:25.87  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              57 SDSM-SI                        1:15.76  
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              57 SDSM-SI                        2:47.21  
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              57 SDSM-SI                        5:54.23  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                          41.67  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                        1:41.33  
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                        3:47.80  
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                       10:44.90  
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                       21:04.68  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               60 SDSM-SI                          38.89  
  2 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                          55.88  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               60 SDSM-SI                        1:26.25  
  2 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                        2:02.04  
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               60 SDSM-SI                        3:05.96  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Jan               62 FORD-AZ                        1:42.77  
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               60 SDSM-SI                        3:31.76  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                          44.62  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               60 SDSM-SI                        1:26.26  
  2 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                        2:09.44  
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               60 SDSM-SI                        3:20.15  
  2 Miller, Jan               62 FORD-AZ                        3:34.13  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                        2:01.18  
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               60 SDSM-SI                        3:06.51  
  2 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                        4:42.70  
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               60 SDSM-SI                        6:25.46  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Sumie           68 SCS-AZ                           40.50  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Sumie           68 SCS-AZ                         1:31.08  
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Sumie           68 SCS-AZ                         3:36.94  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Sumie           68 SCS-AZ                           47.95  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Sumie           68 SCS-AZ                         1:46.66  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Edie            72 SDM-AZ                           36.82  
  2 MacBeth, Nancy            72 SDM-AZ                           37.89  
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Carol             71 FORD-AZ                        3:24.77  
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Edie            72 SDM-AZ                         8:29.12  
 
Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Edie            72 SDM-AZ                        29:32.78  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MacBeth, Nancy            72 SDM-AZ                           44.84  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MacBeth, Nancy            72 SDM-AZ                         1:38.89  
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MacBeth, Nancy            72 SDM-AZ                         3:30.09  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Carol             71 FORD-AZ                          45.78  
  2 MacBeth, Nancy            72 SDM-AZ                           51.30  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Carol             71 FORD-AZ                        1:43.04  
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Carol             71 FORD-AZ                        3:50.48  
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Carol             71 FORD-AZ                          48.01  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MacBeth, Nancy            72 SDM-AZ                         1:37.75  
  2 Taylor, Carol             71 FORD-AZ                        1:41.64  
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MacBeth, Nancy            72 SDM-AZ                         3:33.94  
  2 Gruender, Edie            72 SDM-AZ                         3:37.93  
  3 Taylor, Carol             71 FORD-AZ                        3:40.87  
 
Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Edie            72 SDM-AZ                         7:54.83  
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Sarah             76 PSC-AZ                           55.34  
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Sarah             76 PSC-AZ                         1:09.07  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Sarah             76 PSC-AZ                         2:27.33  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Sarah             76 PSC-AZ                         2:24.97  
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             83 SDM-AZ                         1:29.07  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             83 SDM-AZ                         3:20.55  
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             83 SDM-AZ                         7:28.95  
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             83 SDM-AZ                        18:42.82  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             83 SDM-AZ                         3:30.90  
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             83 SDM-AZ                         7:13.45  
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             83 SDM-AZ                         2:08.03  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             83 SDM-AZ                         4:37.31  
 
Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             83 SDM-AZ                         9:00.66  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             83 SDM-AZ                         4:04.26  
 
Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalinowski, Emil          22 PSC-AZ                           22.67  
  2 Stoughton, Ryan           19 FORD-AZ                          23.70  
  3 Gaither, Josh             23 FORD-AZ                          24.03  
  4 Hildenbrand, Stefan       24 FORD-AZ                          24.85  
 
Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalinowski, Emil          22 PSC-AZ                           50.37  
  2 Stoughton, Ryan           19 FORD-AZ                          51.47  
  3 Hildenbrand, Stefan       24 FORD-AZ                          55.01  
  4 Hazeltine, Joe            21 SDM-AZ                           55.98  
 
Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hildenbrand, Stefan       24 FORD-AZ                        1:58.95  
  2 Stoughton, Ryan           19 FORD-AZ                        1:59.76  
  3 Hazeltine, Joe            21 SDM-AZ                         2:02.23  
 
Men 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hildenbrand, Stefan       24 FORD-AZ                        5:32.48  
  2 Stoughton, Ryan           19 FORD-AZ                        5:43.63  
 
Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hazeltine, Joe            21 SDM-AZ                           28.88  
 
Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hazeltine, Joe            21 SDM-AZ                         1:02.80  
 
Men 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hazeltine, Joe            21 SDM-AZ                         2:21.05  
 
Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoughton, Ryan           19 FORD-AZ                          33.53  
 
Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaither, Josh             23 FORD-AZ                        1:07.09  
  2 Stoughton, Ryan           19 FORD-AZ                        1:13.48  
 
Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalinowski, Emil          22 PSC-AZ                           24.70  
  2 Stoughton, Ryan           19 FORD-AZ                          27.57  
  3 Hazeltine, Joe            21 SDM-AZ                           28.28  
  4 Hildenbrand, Stefan       24 FORD-AZ                          28.96  
 
Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalinowski, Emil          22 PSC-AZ                           55.38  
  2 Hildenbrand, Stefan       24 FORD-AZ                        1:04.21  
  3 Hazeltine, Joe            21 SDM-AZ                         1:04.79  
  4 Stoughton, Ryan           19 FORD-AZ                        1:05.18  
 
Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaither, Josh             23 FORD-AZ                        1:00.03  
  2 Hazeltine, Joe            21 SDM-AZ                         1:05.03  
  3 Stoughton, Ryan           19 FORD-AZ                        1:05.22  
 
Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hildenbrand, Stefan       24 FORD-AZ                        2:22.74  
 
Men 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hildenbrand, Stefan       24 FORD-AZ                        4:59.95  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leibrand, Daniel          28 SAC-AZ                           21.81  
  2 Gilbert, Rick             29 PSC-AZ                           22.28  
  3 So, Stephan               26 PSC-AZ                           22.67  
  4 Marlow, Jarvis            25 LVM-SI                           23.28  
  5 Johnson, Will             29 PSC-AZ                           23.57  
  6 Curtis, Brian             29 SDM-AZ                           23.93  
  7 Brewe, Eric               27 SDM-AZ                           25.62  
  8 Suganami, Toshiro         26 FORD-AZ                          27.70  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Rick             29 PSC-AZ                           49.26  
  2 So, Stephan               26 PSC-AZ                           50.82  
  3 Marlow, Jarvis            25 LVM-SI                           51.94  
  4 Turk, Donald              25 LVM-SI                           52.04  
  5 Lewis, David              29 SDM-AZ                           53.10  
  6 Curtis, Brian             29 SDM-AZ                           53.23  
  7 Lowery, Frank             29 LVM-SI                           54.46  
  8 Brewe, Eric               27 SDM-AZ                           57.09  
  9 Suganami, Toshiro         26 FORD-AZ                        1:02.92  
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leibrand, Daniel          28 SAC-AZ                         1:47.86  
  2 Rose, Matt                26 SDM-AZ                         1:51.54  
  3 Gilbert, Rick             29 PSC-AZ                         1:52.32  
  4 Turk, Donald              25 LVM-SI                         1:53.72  
  5 Marlow, Jarvis            25 LVM-SI                         1:55.43  
  6 Lewis, David              29 SDM-AZ                         1:57.34  
  7 Ide, Takahisa             25 PSC-AZ                         1:58.55  
  8 Lowery, Frank             29 LVM-SI                         2:01.15  
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marlow, Jarvis            25 LVM-SI                         5:19.72  
  2 Herlihy, Christian        25 LVM-SI                         5:25.81  
  3 Ide, Takahisa             25 PSC-AZ                         5:30.54  
  4 Zarate, Xristo            25 AZM-AZ                         5:31.98  
  5 So, Stephan               26 PSC-AZ                         5:38.38  
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leibrand, Daniel          28 SAC-AZ                        11:11.01  
  2 Zarate, Xristo            25 AZM-AZ                        11:25.96  
  3 So, Stephan               26 PSC-AZ                        11:45.94  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marlow, Jarvis            25 LVM-SI                           26.04  
  2 Herlihy, Christian        25 LVM-SI                           28.01  
  3 So, Stephan               26 PSC-AZ                           28.51  
  4 Curtis, Brian             29 SDM-AZ                           29.22  
  5 Johnson, Will             29 PSC-AZ                           29.84  
  6 Zarate, Xristo            25 AZM-AZ                           31.00  
  7 Brewe, Eric               27 SDM-AZ                           31.85  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marlow, Jarvis            25 LVM-SI                           57.19  
  2 Ide, Takahisa             25 PSC-AZ                           59.79  
  3 Herlihy, Christian        25 LVM-SI                         1:00.51  
  4 So, Stephan               26 PSC-AZ                         1:03.07  
  5 Zarate, Xristo            25 AZM-AZ                         1:03.43  
  6 Brewe, Eric               27 SDM-AZ                         1:07.76  
  7 Suganami, Toshiro         26 FORD-AZ                        1:16.36  
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ide, Takahisa             25 PSC-AZ                         2:07.37  
  2 Marlow, Jarvis            25 LVM-SI                         2:09.52  
  3 Lewis, David              29 SDM-AZ                         2:14.14  
  4 Zarate, Xristo            25 AZM-AZ                         2:15.32  
  5 Herlihy, Christian        25 LVM-SI                         2:16.78  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Donald              25 LVM-SI                           29.02  
  2 Johnson, Will             29 PSC-AZ                           29.66  
  3 So, Stephan               26 PSC-AZ                           30.62  
  4 Lewis, David              29 SDM-AZ                           30.77  
  5 Lowery, Frank             29 LVM-SI                           31.71  
  6 Brewe, Eric               27 SDM-AZ                           36.45  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Donald              25 LVM-SI                         1:02.92  
  2 Rose, Matt                26 SDM-AZ                         1:03.78  
  3 So, Stephan               26 PSC-AZ                         1:06.00  
  4 Johnson, Will             29 PSC-AZ                         1:09.92  
  5 Lowery, Frank             29 LVM-SI                         1:10.69  
  6 Suganami, Toshiro         26 FORD-AZ                        1:17.52  
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Donald              25 LVM-SI                         2:20.02  
  2 Ide, Takahisa             25 PSC-AZ                         2:25.87  
  3 Lewis, David              29 SDM-AZ                         2:30.57  
  4 Lowery, Frank             29 LVM-SI                         2:35.51  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leibrand, Daniel          28 SAC-AZ                           24.61  
  2 Turk, Donald              25 LVM-SI                           25.39  
  3 So, Stephan               26 PSC-AZ                           25.42  
  4 Gilbert, Rick             29 PSC-AZ                           25.60  
  5 Marlow, Jarvis            25 LVM-SI                           26.16  
  6 Curtis, Brian             29 SDM-AZ                           26.41  
  7 Suganami, Toshiro         26 FORD-AZ                          28.61  
  8 Brewe, Eric               27 SDM-AZ                           30.35  
 -- Johnson, Will             29 PSC-AZ                              DQ  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Will             29 PSC-AZ                           56.97  
  2 Marlow, Jarvis            25 LVM-SI                           58.85  
  3 Gilbert, Rick             29 PSC-AZ                         1:01.07  
  4 Suganami, Toshiro         26 FORD-AZ                        1:10.24  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leibrand, Daniel          28 SAC-AZ                           55.06  
  2 Turk, Donald              25 LVM-SI                           57.16  
  3 Rose, Matt                26 SDM-AZ                           57.38  
  4 So, Stephan               26 PSC-AZ                           57.53  
  5 Ide, Takahisa             25 PSC-AZ                           58.73  
  6 Herlihy, Christian        25 LVM-SI                           59.21  
  7 Johnson, Will             29 PSC-AZ                         1:00.59  
  8 Lowery, Frank             29 LVM-SI                         1:02.50  
  9 Zarate, Xristo            25 AZM-AZ                         1:07.07  
 10 Suganami, Toshiro         26 FORD-AZ                        1:10.47  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Donald              25 LVM-SI                         2:06.94  
  2 Ide, Takahisa             25 PSC-AZ                         2:07.17  
  3 Lewis, David              29 SDM-AZ                         2:11.20  
  4 Herlihy, Christian        25 LVM-SI                         2:13.14  
  5 So, Stephan               26 PSC-AZ                         2:14.10  
  6 Johnson, Will             29 PSC-AZ                         2:14.93  
  7 Lowery, Frank             29 LVM-SI                         2:19.08  
  8 Zarate, Xristo            25 AZM-AZ                         2:21.11  
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ide, Takahisa             25 PSC-AZ                         4:36.28  
  2 Lewis, David              29 SDM-AZ                         4:43.74  
  3 Herlihy, Christian        25 LVM-SI                         4:45.67  
  4 Zarate, Xristo            25 AZM-AZ                         4:56.15  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Sam                32 PSC-AZ                           23.50  
  2 Ager, John                33 PSC-AZ                           23.88  
  3 Becker, Craig             33 SDM-AZ                           24.21  
  4 Gill, Mark A              32 SDM-AZ                           24.54  
  5 Eddie, David              31 PSC-AZ                           24.85  
  6 Malvick, Arnold           30 PSC-AZ                           25.53  
  7 Saporiti, Bill            33 CYMCA-AZ                         26.74  
  8 Garcia, Jonathan          30 SDM-AZ                           29.01  
  9 Veit, Jeff                32 SDM-AZ                           29.77  
 10 Harris, John              31 PSC-AZ                           49.56  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Kurt             33 PSC-AZ                           50.70  
  2 Brundage, Patrick         34 PSC-AZ                           50.87  
  3 Perry, Sam                32 PSC-AZ                           51.40  
  4 Becker, Craig             33 SDM-AZ                           53.46  
  5 Gill, Mark A              32 SDM-AZ                           53.76  
  6 Johnson, Chris            30 AMM-AZ                           55.41  
  7 Saporiti, Bill            33 CYMCA-AZ                         58.13  
  8 Malvick, Arnold           30 PSC-AZ                           58.36  
  9 Harris, John              31 PSC-AZ                         1:50.16  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick         34 PSC-AZ                         1:50.73  
  2 Dickson, Kurt             33 PSC-AZ                         1:53.24  
  3 Johnson, Chris            30 AMM-AZ                         1:58.84  
  4 Rankin, Mark              34 PSC-AZ                         2:01.96  
  5 Becker, Craig             33 SDM-AZ                         2:03.18  
  6 Saporiti, Bill            33 CYMCA-AZ                       2:07.43  
  7 Harris, John              31 PSC-AZ                         4:23.75  
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick         34 PSC-AZ                         5:01.58  
  2 Dickson, Kurt             33 PSC-AZ                         5:08.26  
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick         34 PSC-AZ                        17:40.24  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Sam                32 PSC-AZ                           26.42  
  2 Dickson, Kurt             33 PSC-AZ                           27.14  
  3 Rankin, Matthew           34 PSC-AZ                           27.23  
  4 Veit, Jeff                32 SDM-AZ                           40.35  
  5 Harris, John              31 PSC-AZ                         1:14.08  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Sam                32 PSC-AZ                           55.33  
  2 Dickson, Kurt             33 PSC-AZ                           56.53  
  3 Rankin, Matthew           34 PSC-AZ                         1:00.04  
  4 Gill, Mark A              32 SDM-AZ                         1:07.65  
  5 Johnson, Chris            30 AMM-AZ                         1:07.88  
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Sam                32 PSC-AZ                         1:58.03  
  2 Dickson, Kurt             33 PSC-AZ                         2:02.18  
  3 Rankin, Matthew           34 PSC-AZ                         2:08.82  
  4 Rankin, Mark              34 PSC-AZ                         2:19.68  
  5 Brundage, Patrick         34 PSC-AZ                         2:29.33  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Matthew           34 PSC-AZ                           30.68  
  2 Rankin, Mark              34 PSC-AZ                           30.77  
  3 Adamavich, Doug           32 SDM-AZ                           31.61  
  4 Malvick, Arnold           30 PSC-AZ                           31.79  
  5 Perry, Sam                32 PSC-AZ                           34.10  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ager, John                33 PSC-AZ                         1:02.92  
  2 Adamavich, Doug           32 SDM-AZ                         1:07.62  
  3 Rankin, Mark              34 PSC-AZ                         1:07.92  
  4 Rankin, Matthew           34 PSC-AZ                         1:08.04  
  5 Malvick, Arnold           30 PSC-AZ                         1:12.32  
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Adamavich, Doug           32 SDM-AZ                         2:25.53  
  2 Brundage, Patrick         34 PSC-AZ                         2:26.38  
  3 Rankin, Matthew           34 PSC-AZ                         2:29.96  
  4 Rankin, Mark              34 PSC-AZ                         2:33.35  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Mark              34 PSC-AZ                           25.83  
  2 Perry, Sam                32 PSC-AZ                           26.21  
  3 Johnson, Chris            30 AMM-AZ                           26.40  
  4 Adamavich, Doug           32 SDM-AZ                           26.46  
  5 Becker, Craig             33 SDM-AZ                           26.80  
  6 Dickson, Kurt             33 PSC-AZ                           26.97  
  7 Gill, Mark A              32 SDM-AZ                           27.24  
  8 Malvick, Arnold           30 PSC-AZ                           28.87  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick         34 PSC-AZ                           55.81  
  2 Rankin, Matthew           34 PSC-AZ                           57.44  
  3 Perry, Sam                32 PSC-AZ                           57.61  
  4 Johnson, Chris            30 AMM-AZ                           58.71  
  5 Dickson, Kurt             33 PSC-AZ                           58.97  
  6 Rankin, Mark              34 PSC-AZ                           59.94  
  7 Becker, Craig             33 SDM-AZ                         1:00.23  
  8 Harris, John              31 PSC-AZ                         2:20.77  
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick         34 PSC-AZ                         2:05.43  
  2 Rankin, Matthew           34 PSC-AZ                         2:15.59  
 -- Adamavich, Doug           32 SDM-AZ                              DQ  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick         34 PSC-AZ                           58.76  
  2 Perry, Sam                32 PSC-AZ                           59.05  
  3 Rankin, Matthew           34 PSC-AZ                           59.14  
  4 Rankin, Mark              34 PSC-AZ                           59.28  
  5 Ager, John                33 PSC-AZ                           59.72  
  6 Becker, Craig             33 SDM-AZ                         1:03.69  
  7 Johnson, Chris            30 AMM-AZ                         1:04.13  
  8 Malvick, Arnold           30 PSC-AZ                         1:06.39  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick         34 PSC-AZ                         2:05.33  
  2 Dickson, Kurt             33 PSC-AZ                         2:08.72  
  3 Adamavich, Doug           32 SDM-AZ                         2:09.00  
  4 Rankin, Matthew           34 PSC-AZ                         2:09.68  
  5 Rankin, Mark              34 PSC-AZ                         2:18.90  
  6 Becker, Craig             33 SDM-AZ                         2:22.60  
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick         34 PSC-AZ                         4:27.21  
  2 Dickson, Kurt             33 PSC-AZ                         4:37.61  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stelzer, Greg             39 PSC-AZ                           24.25  
  1 Salopek, David            38 RGSC-BD                          24.25  
  3 Aikman, Christopher       38 SDM-AZ                           26.21  
  4 Mitchell, Peter           36 PSC-AZ                           26.93  
  5 Brisker, Norman           36 SDM-AZ                           28.04  
  6 Chittim, Carl             36 AZM-AZ                           28.77  
  7 Geary, Daniel             36 LVM-SI                           28.91  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salopek, David            38 RGSC-BD                          53.04  
  2 Stelzer, Greg             39 PSC-AZ                           53.10  
  3 Vininski, Mark            37 SDM-AZ                           54.42  
  4 Denton, Brad              37 PSC-AZ                           55.69  
  5 Aikman, Christopher       38 SDM-AZ                           56.55  
  6 Mitchell, Peter           36 PSC-AZ                         1:01.95  
  7 Geary, Daniel             36 LVM-SI                         1:05.76  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salopek, David            38 RGSC-BD                        1:58.27  
  2 Vininski, Mark            37 SDM-AZ                         2:00.14  
  3 Chittim, Carl             36 AZM-AZ                         2:28.09  
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Aikman, Christopher       38 SDM-AZ                         5:49.27  
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snider, Garrick           35 NMM-NM                        12:18.84  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Geary, Daniel             36 LVM-SI                           37.17  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salopek, David            38 RGSC-BD                        1:01.42  
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salopek, David            38 RGSC-BD                        2:16.06  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vininski, Mark            37 SDM-AZ                           31.52  
  2 Brisker, Norman           36 SDM-AZ                           32.81  
  3 Mitchell, Peter           36 PSC-AZ                           32.95  
  4 Geary, Daniel             36 LVM-SI                           39.81  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vininski, Mark            37 SDM-AZ                         1:08.61  
  2 Stelzer, Greg             39 PSC-AZ                         1:11.62  
  3 Lorant, Jan               38 PSC-AZ                         1:14.34  
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vininski, Mark            37 SDM-AZ                         2:32.87  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stelzer, Greg             39 PSC-AZ                           26.80  
  2 Lorant, Jan               38 PSC-AZ                           27.43  
  3 Brisker, Norman           36 SDM-AZ                           29.56  
  4 Chittim, Carl             36 AZM-AZ                           32.65  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stelzer, Greg             39 PSC-AZ                           59.16  
  2 Lorant, Jan               38 PSC-AZ                           59.24  
  3 Denton, Brad              37 PSC-AZ                         1:00.55  
  4 Aikman, Christopher       38 SDM-AZ                         1:04.91  
  5 Snider, Garrick           35 NMM-NM                         1:06.02  
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorant, Jan               38 PSC-AZ                         2:13.38  
  2 Denton, Brad              37 PSC-AZ                         2:20.70  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stelzer, Greg             39 PSC-AZ                         1:02.96  
  2 Vininski, Mark            37 SDM-AZ                         1:03.11  
  3 Lorant, Jan               38 PSC-AZ                         1:05.74  
  4 Mitchell, Peter           36 PSC-AZ                         1:07.37  
  5 Chittim, Carl             36 AZM-AZ                         1:15.87  
  6 Geary, Daniel             36 LVM-SI                         1:17.89  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vininski, Mark            37 SDM-AZ                         2:21.29  
  2 Snider, Garrick           35 NMM-NM                         2:27.53  
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snider, Garrick           35 NMM-NM                         5:18.57  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Greg               43 PSC-AZ                           23.61  
  2 Fuchs, Earl               44 PSC-AZ                           26.98  
  3 Dornan, Earle             41 SDM-AZ                           27.67  
  4 Corfman, Russel           40 PSC-AZ                           28.02  
  5 Zonner, Steve             42 SDM-AZ                           29.96  
  6 Blake, Kelly              44 PSC-AZ                           30.02  
  7 Gratton, Francois         43 PSC-AZ                           30.77  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Greg               43 PSC-AZ                           51.81  
  2 Richardson, Rob           40 ATM-AZ                           53.55  
  3 Booth, Mark               41 PSC-AZ                           55.58  
  4 Stites, Jim               43 FORD-AZ                          56.29  
  5 Corfman, Russel           40 PSC-AZ                           59.46  
  6 Dornan, Earle             41 SDM-AZ                         1:00.69  
  7 Gratton, Francois         43 PSC-AZ                         1:08.45  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Greg               43 PSC-AZ                         1:53.22  
  2 Booth, Mark               41 PSC-AZ                         2:01.00  
  3 Shake, Scott              42 FORD-AZ                        2:03.43  
  4 Parker, Joel              41 PSC-AZ                         2:10.79  
  5 Stites, Jim               43 FORD-AZ                        2:11.46  
  6 Dornan, Earle             41 SDM-AZ                         2:14.25  
  7 Fuchs, Earl               44 PSC-AZ                         2:17.13  
  8 Gallagher, Garrick        42 AZM-AZ                         2:18.49  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Booth, Mark               41 PSC-AZ                         5:29.49  
  2 Stites, Jim               43 FORD-AZ                        5:37.58  
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Greg               43 PSC-AZ                        11:30.14  
  2 Booth, Mark               41 PSC-AZ                        11:36.59  
  3 Stites, Jim               43 FORD-AZ                       12:01.09  
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shake, Scott              42 FORD-AZ                       17:50.40  
  2 Booth, Mark               41 PSC-AZ                        19:10.20  
  3 Dozer, Greg               43 PSC-AZ                        19:31.83  
  4 Stites, Jim               43 FORD-AZ                       19:58.51  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shake, Scott              42 FORD-AZ                          27.69  
  2 Malanify, Jeff            41 NMM-NM                           29.00  
  3 Fuchs, Earl               44 PSC-AZ                           33.05  
  4 Gardner, Daniel           41 SDM-AZ                           34.65  
  5 Corfman, Russel           40 PSC-AZ                           34.83  
  6 Blake, Kelly              44 PSC-AZ                           39.75  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Greg               43 PSC-AZ                         1:01.00  
  2 Malanify, Jeff            41 NMM-NM                         1:02.13  
  3 Richardson, Rob           40 ATM-AZ                         1:02.38  
  4 Booth, Mark               41 PSC-AZ                         1:05.06  
  5 Corfman, Russel           40 PSC-AZ                         1:14.42  
  6 Gardner, Daniel           41 SDM-AZ                         1:23.78  
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shake, Scott              42 FORD-AZ                        2:04.47  
  2 Booth, Mark               41 PSC-AZ                         2:19.46  
  3 Fuchs, Earl               44 PSC-AZ                         2:33.20  
  4 Richardson, Rob           40 ATM-AZ                         2:34.48  
  5 Corfman, Russel           40 PSC-AZ                         2:48.31  
  6 Gardner, Daniel           41 SDM-AZ                         2:58.03  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Greg               43 PSC-AZ                           30.72  
  2 Boswell, James            40 SDSM-SI                          33.71  
  3 Gardner, Daniel           41 SDM-AZ                           34.25  
  4 Lambert, Mark             42 SDM-AZ                           35.73  
  5 Gratton, Francois         43 PSC-AZ                           38.63  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Greg               43 PSC-AZ                         1:06.13  
  2 Richardson, Rob           40 ATM-AZ                         1:10.73  
  3 Gardner, Daniel           41 SDM-AZ                         1:15.87  
  4 Gallagher, Garrick        42 AZM-AZ                         1:16.53  
  5 Lambert, Mark             42 SDM-AZ                         1:17.42  
  6 Dornan, Earle             41 SDM-AZ                         1:22.77  
  7 Blake, Kelly              44 PSC-AZ                         1:24.64  
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Greg               43 PSC-AZ                         2:27.77  
  2 Richardson, Rob           40 ATM-AZ                         2:44.32  
  3 Lambert, Mark             42 SDM-AZ                         2:48.54  
  4 Gardner, Daniel           41 SDM-AZ                         2:49.27  
  5 Stites, Jim               43 FORD-AZ                        2:49.61  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Rob           40 ATM-AZ                           25.76  
  2 Malanify, Jeff            41 NMM-NM                           25.78  
  3 Booth, Mark               41 PSC-AZ                           28.16  
  4 Stites, Jim               43 FORD-AZ                          28.51  
  5 Parker, Joel              41 PSC-AZ                           29.77  
  6 Gallagher, Garrick        42 AZM-AZ                           30.33  
  7 Zonner, Steve             42 SDM-AZ                           33.88  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Malanify, Jeff            41 NMM-NM                           56.78  
  2 Richardson, Rob           40 ATM-AZ                           57.29  
  3 Booth, Mark               41 PSC-AZ                         1:00.53  
  4 Boswell, James            40 SDSM-SI                        1:00.55  
  5 Stites, Jim               43 FORD-AZ                        1:04.50  
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Booth, Mark               41 PSC-AZ                         2:12.09  
  2 Richardson, Rob           40 ATM-AZ                         2:18.02  
  3 Stites, Jim               43 FORD-AZ                        2:26.35  
  4 Gardner, Daniel           41 SDM-AZ                         3:14.12  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Greg               43 PSC-AZ                           59.77  
  2 Malanify, Jeff            41 NMM-NM                         1:01.18  
  3 Richardson, Rob           40 ATM-AZ                         1:01.41  
  4 Gallagher, Garrick        42 AZM-AZ                         1:07.57  
  5 Stites, Jim               43 FORD-AZ                        1:08.59  
  6 Parker, Joel              41 PSC-AZ                         1:10.85  
  7 Gardner, Daniel           41 SDM-AZ                         1:11.14  
  8 Lambert, Mark             42 SDM-AZ                         1:13.24  
  9 Dornan, Earle             41 SDM-AZ                         1:15.54  
 10 Gratton, Francois         43 PSC-AZ                         1:22.71  
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Greg               43 PSC-AZ                         2:11.87  
  2 Richardson, Rob           40 ATM-AZ                         2:20.52  
  3 Stites, Jim               43 FORD-AZ                        2:28.25  
  4 Gardner, Daniel           41 SDM-AZ                         2:36.94  
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shake, Scott              42 FORD-AZ                        4:37.47  
  2 Dozer, Greg               43 PSC-AZ                         4:37.90  
  3 Booth, Mark               41 PSC-AZ                         5:02.82  
  4 Stites, Jim               43 FORD-AZ                        5:20.39  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               46 FORD-AZ                          23.46  
  2 Piecuch, John             45 SDM-AZ                           23.67  
  3 Webb, Burt                47 PSC-AZ                           24.99  
  4 Hildebrandt, Dave         49 PSC-AZ                           26.03  
  5 Grucky, John              46 AZM-AZ                           26.21  
  6 Orlikoff, Mike            46 PSC-AZ                           26.49  
  7 Perry, Don                48 AMM-AZ                           27.64  
  8 Ripley, Mike              46 TYMCA-AZ                         28.90  
  9 Schiffman, Bob            48 LVM-SI                           30.94  
 -- Lambert, William          46 PSC-AZ                              DQ  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Gary                49 PSC-AZ                           52.41  
  2 Roth, Barry               46 FORD-AZ                          52.57  
  3 Piecuch, John             45 SDM-AZ                           53.87  
  4 Hildebrandt, Dave         49 PSC-AZ                           56.33  
  5 Orlikoff, Mike            46 PSC-AZ                           57.70  
  6 Fougner, Gene             46 PST-AZ                           59.26  
  7 Perry, Don                48 AMM-AZ                         1:02.15  
  8 Schiffman, Bob            48 LVM-SI                         1:09.39  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               46 FORD-AZ                        1:59.62  
  1 Hall, Gary                49 PSC-AZ                         1:59.62  
  3 Hildebrandt, Dave         49 PSC-AZ                         2:04.83  
  4 Orlikoff, Mike            46 PSC-AZ                         2:07.75  
  5 Perry, Don                48 AMM-AZ                         2:12.00  
  6 Liotta, Bob               49 PSC-AZ                         2:13.65  
  7 McHugh, Chuck             49 SDM-AZ                         2:21.26  
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Gary                49 PSC-AZ                         5:52.04  
  2 Orlikoff, Mike            46 PSC-AZ                         5:55.63  
  3 Perry, Don                48 AMM-AZ                         6:05.10  
  4 McHugh, Chuck             49 SDM-AZ                         6:31.96  
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mickelson, Kurt           46 AZM-AZ                        12:18.00  
  2 Lambert, William          46 PSC-AZ                        14:03.60  
  3 McHugh, Chuck             49 SDM-AZ                        14:18.31  
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Don                48 AMM-AZ                        20:39.54  
  2 Peterson, Dean            49 AZM-AZ                        28:27.05  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liotta, Bob               49 PSC-AZ                           32.78  
  2 Orlikoff, Mike            46 PSC-AZ                           33.39  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Gary                49 PSC-AZ                           59.92  
  2 Liotta, Bob               49 PSC-AZ                         1:07.91  
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liotta, Bob               49 PSC-AZ                         2:30.79  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mickelson, Kurt           46 AZM-AZ                           30.67  
  2 Roth, Barry               46 FORD-AZ                          30.92  
  3 Hildebrandt, Dave         49 PSC-AZ                           31.48  
  4 Liotta, Bob               49 PSC-AZ                           31.71  
  5 Soliman, Farid            47 PSC-AZ                           32.74  
  6 Webb, Burt                47 PSC-AZ                           33.63  
  7 Fougner, Gene             46 PST-AZ                           33.75  
  8 Schiffman, Bob            48 LVM-SI                           38.58  
  9 Perry, Don                48 AMM-AZ                           39.18  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               46 FORD-AZ                        1:07.51  
  2 Mickelson, Kurt           46 AZM-AZ                         1:07.89  
  3 Hildebrandt, Dave         49 PSC-AZ                         1:08.32  
  4 Liotta, Bob               49 PSC-AZ                         1:10.18  
  5 Soliman, Farid            47 PSC-AZ                         1:12.33  
  6 Fougner, Gene             46 PST-AZ                         1:12.84  
  7 Perry, Don                48 AMM-AZ                         1:22.98  
  8 Ripley, Mike              46 TYMCA-AZ                       1:23.45  
  9 Schiffman, Bob            48 LVM-SI                         1:30.43  
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hildebrandt, Dave         49 PSC-AZ                         2:28.94  
  2 Mickelson, Kurt           46 AZM-AZ                         2:32.82  
  3 Liotta, Bob               49 PSC-AZ                         2:36.70  
  4 Perry, Don                48 AMM-AZ                         2:57.26  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Gary                49 PSC-AZ                           24.72  
  2 Piecuch, John             45 SDM-AZ                           26.14  
  3 Mickelson, Kurt           46 AZM-AZ                           27.24  
  4 Webb, Burt                47 PSC-AZ                           27.75  
  5 Fougner, Gene             46 PST-AZ                           29.12  
  6 Orlikoff, Mike            46 PSC-AZ                           29.94  
  7 Perry, Don                48 AMM-AZ                           31.74  
  8 Lambert, William          46 PSC-AZ                           33.86  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Gary                49 PSC-AZ                           57.67  
  2 Piecuch, John             45 SDM-AZ                         1:02.67  
  3 Webb, Burt                47 PSC-AZ                         1:03.66  
  4 Liotta, Bob               49 PSC-AZ                         1:09.48  
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yost, Hunter              49 AZM-AZ                         2:26.62  
  2 Liotta, Bob               49 PSC-AZ                         2:32.14  
  3 Hall, Gary                49 PSC-AZ                         2:38.67  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               46 FORD-AZ                        1:00.14  
  2 Hildebrandt, Dave         49 PSC-AZ                         1:03.02  
  3 Piecuch, John             45 SDM-AZ                         1:03.14  
  4 Mickelson, Kurt           46 AZM-AZ                         1:03.98  
  5 Webb, Burt                47 PSC-AZ                         1:04.23  
  6 Grucky, John              46 AZM-AZ                         1:06.62  
  7 Orlikoff, Mike            46 PSC-AZ                         1:07.53  
  8 Perry, Don                48 AMM-AZ                         1:16.96  
  9 Ripley, Mike              46 TYMCA-AZ                       1:19.89  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               46 FORD-AZ                        2:15.16  
  2 Hildebrandt, Dave         49 PSC-AZ                         2:18.81  
  3 Webb, Burt                47 PSC-AZ                         2:23.40  
  4 Liotta, Bob               49 PSC-AZ                         2:36.86  
  5 Perry, Don                48 AMM-AZ                         2:43.72  
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yost, Hunter              49 AZM-AZ                         5:00.12  
  2 Hildebrandt, Dave         49 PSC-AZ                         5:04.90  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gush, Gregory             53 PSC-AZ                           24.80  
  2 Johnster, Michael         50 PSC-AZ                           26.24  
  3 Panneton, Roger           52 PSC-AZ                           26.68  
  4 Yingling, Matt            52 PSC-AZ                           26.85  
  5 Sparr, Patrick            54 FORD-AZ                          27.84  
  6 Fuller, Vern              53 SDM-AZ                           29.09  
  7 Bailey, Hop               53 FORD-AZ                          29.36  
  8 Duckworth, Allan          50 PSC-AZ                           30.00  
  9 Johnson, Carl             51 SDM-AZ                           30.38  
 10 Hurwitz, Andy             53 PSC-AZ                           30.90  
 11 Lindstrom, Stephen        53 PSC-AZ                           31.44  
 12 Smolkovich, Greg          54 SDM-AZ                           33.35  
 13 Balzer, Doug              52 PSC-AZ                           33.87  
 14 Welton, John              54 AMM-AZ                           34.72  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gush, Gregory             53 PSC-AZ                           56.00  
  2 Salvatore, Jack           50 PSC-AZ                           56.48  
  3 Yingling, Matt            52 PSC-AZ                           57.10  
  4 Johnster, Michael         50 PSC-AZ                           58.68  
  5 Panneton, Roger           52 PSC-AZ                           58.88  
  6 Fuller, Vern              53 SDM-AZ                         1:01.44  
  7 Sparr, Patrick            54 FORD-AZ                        1:02.15  
  8 Bailey, Hop               53 FORD-AZ                        1:02.39  
  9 Francis, William          53 PSC-AZ                         1:04.47  
 10 Plante, John              52 SASS-AZ                        1:07.35  
 11 Duckworth, Allan          50 PSC-AZ                         1:07.63  
 12 Johnson, Carl             51 SDM-AZ                         1:08.75  
 13 Hurwitz, Andy             53 PSC-AZ                         1:09.99  
 14 Lindstrom, Stephen        53 PSC-AZ                         1:11.68  
 15 Welton, John              54 AMM-AZ                         1:21.50  
 16 Balzer, Doug              52 PSC-AZ                         1:25.86  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gush, Gregory             53 PSC-AZ                         2:07.09  
  2 Pyle, Edwin               51 LVM-SI                         2:07.44  
  3 Johnster, Michael         50 PSC-AZ                         2:10.55  
  4 Kalsched, Mike            51 PSC-AZ                         2:14.25  
  5 Fuller, Vern              53 SDM-AZ                         2:15.87  
  6 Bailey, Hop               53 FORD-AZ                        2:16.95  
  7 Sparr, Patrick            54 FORD-AZ                        2:19.73  
  8 Hurwitz, Andy             53 PSC-AZ                         2:35.29  
  9 Plante, John              52 SASS-AZ                        2:40.40  
 10 Johnson, Carl             51 SDM-AZ                         2:41.01  
 11 Welton, John              54 AMM-AZ                         2:55.14  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Edwin               51 LVM-SI                         5:51.34  
  2 Bailey, Hop               53 FORD-AZ                        6:15.06  
  3 Fuller, Vern              53 SDM-AZ                         6:21.68  
  4 Kalsched, Mike            51 PSC-AZ                         6:28.78  
  5 Sparr, Patrick            54 FORD-AZ                        6:46.86  
  6 Hurwitz, Andy             53 PSC-AZ                         7:06.56  
  7 Plante, John              52 SASS-AZ                        7:48.31  
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Edwin               51 LVM-SI                        12:11.07  
  2 Fuller, Vern              53 SDM-AZ                        12:55.96  
  3 Plante, John              52 SASS-AZ                       13:36.75  
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnster, Michael         50 PSC-AZ                        21:13.93  
  2 Plante, John              52 SASS-AZ                       22:30.53  
  3 Mickelson, Brett          52 AZM-AZ                        22:37.90  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gush, Gregory             53 PSC-AZ                           29.39  
  2 Yingling, Matt            52 PSC-AZ                           31.60  
  3 Panneton, Roger           52 PSC-AZ                           33.28  
  4 Mickelson, Brett          52 AZM-AZ                           33.82  
  5 Bond, Garry               54 ATM-AZ                           37.46  
  6 Plante, John              52 SASS-AZ                          41.02  
  7 Balzer, Doug              52 PSC-AZ                           43.73  
  8 Lindstrom, Stephen        53 PSC-AZ                         1:50.31  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gush, Gregory             53 PSC-AZ                         1:04.78  
  2 Pyle, Edwin               51 LVM-SI                         1:07.26  
  3 Panneton, Roger           52 PSC-AZ                         1:10.35  
  4 Francis, William          53 PSC-AZ                         1:16.39  
  5 Bond, Garry               54 ATM-AZ                         1:20.39  
  6 Plante, John              52 SASS-AZ                        1:25.89  
  7 Lindstrom, Stephen        53 PSC-AZ                         1:28.35  
  8 Balzer, Doug              52 PSC-AZ                         1:45.34  
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Edwin               51 LVM-SI                         2:23.34  
  2 Gush, Gregory             53 PSC-AZ                         2:25.84  
  3 Mickelson, Brett          52 AZM-AZ                         2:49.76  
  4 Bond, Garry               54 ATM-AZ                         3:04.96  
  5 Plante, John              52 SASS-AZ                        3:16.57  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Edwin               51 LVM-SI                           32.62  
  2 Panneton, Roger           52 PSC-AZ                           32.94  
  3 Yingling, Matt            52 PSC-AZ                           34.98  
  4 Johnson, Carl             51 SDM-AZ                           36.52  
  5 Duckworth, Allan          50 PSC-AZ                           37.16  
  6 Francis, William          53 PSC-AZ                           38.21  
  7 Hurwitz, Andy             53 PSC-AZ                           38.78  
  8 Bailey, Hop               53 FORD-AZ                          41.63  
  9 Welton, John              54 AMM-AZ                           41.70  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Edwin               51 LVM-SI                         1:11.82  
  2 Panneton, Roger           52 PSC-AZ                         1:14.41  
  3 Salvatore, Jack           50 PSC-AZ                         1:19.81  
  4 Johnson, Carl             51 SDM-AZ                         1:21.58  
  5 Duckworth, Allan          50 PSC-AZ                         1:23.49  
  6 Hurwitz, Andy             53 PSC-AZ                         1:24.46  
  7 Welton, John              54 AMM-AZ                         1:34.97  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurwitz, Andy             53 PSC-AZ                         3:09.52  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gush, Gregory             53 PSC-AZ                           27.87  
  2 Panneton, Roger           52 PSC-AZ                           28.12  
  3 Yingling, Matt            52 PSC-AZ                           28.14  
  4 Salvatore, Jack           50 PSC-AZ                           28.21  
  5 Mickelson, Brett          52 AZM-AZ                           30.96  
 -- Balzer, Doug              52 PSC-AZ                              DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salvatore, Jack           50 PSC-AZ                         1:02.19  
  2 Pyle, Edwin               51 LVM-SI                         1:05.73  
  3 Mickelson, Brett          52 AZM-AZ                         1:10.59  
  4 Plante, John              52 SASS-AZ                        1:47.69  
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salvatore, Jack           50 PSC-AZ                         2:41.58  
  2 Plante, John              52 SASS-AZ                        3:24.82  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Panneton, Roger           52 PSC-AZ                         1:05.36  
  2 Salvatore, Jack           50 PSC-AZ                         1:06.23  
  3 Mickelson, Brett          52 AZM-AZ                         1:13.32  
  4 Francis, William          53 PSC-AZ                         1:13.46  
  5 Bailey, Hop               53 FORD-AZ                        1:14.83  
  6 Duckworth, Allan          50 PSC-AZ                         1:23.49  
  7 Welton, John              54 AMM-AZ                         1:29.85  
 -- Yingling, Matt            52 PSC-AZ                              DQ  
 -- Hurwitz, Andy             53 PSC-AZ                              DQ  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Edwin               51 LVM-SI                         2:22.35  
  2 Yingling, Matt            52 PSC-AZ                         2:28.64  
  3 Panneton, Roger           52 PSC-AZ                         2:32.62  
  4 Salvatore, Jack           50 PSC-AZ                         2:35.19  
  5 Bailey, Hop               53 FORD-AZ                        2:38.85  
  6 Mickelson, Brett          52 AZM-AZ                         2:46.54  
  7 Plante, John              52 SASS-AZ                        2:57.75  
  8 Welton, John              54 AMM-AZ                         3:17.75  
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Edwin               51 LVM-SI                         5:08.29  
  2 Bailey, Hop               53 FORD-AZ                        5:33.33  
  3 Salvatore, Jack           50 PSC-AZ                         5:50.60  
  4 Mickelson, Brett          52 AZM-AZ                         5:55.99  
  5 Plante, John              52 SASS-AZ                        6:20.22  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Mike               56 SDSM-SI                          24.04  
  2 Olson, Bob                56 PSC-AZ                           26.14  
  3 Van Loon, Jim             58 PSC-AZ                           28.61  
  4 McGee, Richard            56 PSC-AZ                           29.47  
  5 Wilson, Frank             58 SDM-AZ                           37.28  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Mike               56 SDSM-SI                          53.26  
  2 Lewis, Robert             57 FORD-AZ                          59.78  
  3 Olson, Bob                56 PSC-AZ                         1:00.82  
  4 Van Loon, Jim             58 PSC-AZ                         1:07.40  
  5 McGee, Richard            56 PSC-AZ                         1:10.35  
  6 Whitten, Phil             57 PSC-AZ                         1:10.84  
  7 Jones, Bob                58 FORD-AZ                        1:15.51  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Robert             57 FORD-AZ                        2:16.72  
  2 Jones, Bob                58 FORD-AZ                        2:35.35  
  3 Van Loon, Jim             58 PSC-AZ                         2:37.63  
  4 Whitten, Phil             57 PSC-AZ                         2:40.00  
  5 McGee, Richard            56 PSC-AZ                         2:45.17  
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Bob                58 FORD-AZ                        6:58.83  
  2 Van Loon, Jim             58 PSC-AZ                         7:01.51  
  3 Hahm, Martin              59 AZM-AZ                         8:06.87  
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Bob                58 FORD-AZ                       13:57.83  
  2 Dyck, Mel                 59 AMM-AZ                        15:54.42  
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Wilson, Frank             58 SDM-AZ                              DQ  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitten, Phil             57 PSC-AZ                           36.84  
  2 Jones, Bob                58 FORD-AZ                          42.28  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Bob                58 FORD-AZ                        1:27.77  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitten, Phil             57 PSC-AZ                         3:14.61  
  2 Dyck, Mel                 59 AMM-AZ                         3:31.49  
  3 Hahm, Martin              59 AZM-AZ                         3:35.73  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Kim              56 PSC-AZ                           32.14  
  2 Ahern, Mike               56 SDSM-SI                          33.65  
  3 Olson, Bob                56 PSC-AZ                           35.47  
  4 Dyck, Mel                 59 AMM-AZ                           35.55  
  5 McGee, Richard            56 PSC-AZ                           40.81  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Kim              56 PSC-AZ                         1:11.13  
  2 Lewis, Robert             57 FORD-AZ                        1:13.99  
  3 Dyck, Mel                 59 AMM-AZ                         1:18.25  
  4 Whitten, Phil             57 PSC-AZ                         1:21.95  
  5 Hahm, Martin              59 AZM-AZ                         1:31.10  
  6 McGee, Richard            56 PSC-AZ                         1:34.34  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 59 AMM-AZ                         2:53.15  
  2 Hahm, Martin              59 AZM-AZ                         3:16.51  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Mike               56 SDSM-SI                          26.56  
  2 Olson, Bob                56 PSC-AZ                           28.70  
  3 Jones, Bob                58 FORD-AZ                          41.03  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Bob                56 PSC-AZ                         1:14.97  
  2 Hahm, Martin              59 AZM-AZ                         1:30.14  
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hahm, Martin              59 AZM-AZ                         3:12.31  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Mike               56 SDSM-SI                        1:02.62  
  2 Bernard, Kim              56 PSC-AZ                         1:06.79  
  3 Olson, Bob                56 PSC-AZ                         1:07.91  
  4 McGee, Richard            56 PSC-AZ                         1:22.14  
  5 Hahm, Martin              59 AZM-AZ                         1:26.54  
 -- Lewis, Robert             57 FORD-AZ                             DQ  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Kim              56 PSC-AZ                         2:34.38  
  2 Hahm, Martin              59 AZM-AZ                         3:13.77  
  3 Dyck, Mel                 59 AMM-AZ                         3:20.39  
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hahm, Martin              59 AZM-AZ                         7:04.60  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                          25.88  
  2 Peterson, Glen            63 FORD-AZ                          30.78  
  3 Pitts, Sonny              60 RGSC-BD                          36.80  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                        1:00.80  
  2 Peterson, Glen            63 FORD-AZ                        1:10.00  
  3 Wilms, Carsten            60 SDM-AZ                         1:14.45  
  4 Pitts, Sonny              60 RGSC-BD                        1:21.85  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Glen            63 FORD-AZ                        2:53.26  
  2 Pitts, Sonny              60 RGSC-BD                        3:03.96  
  3 Schoolcraft, Paul         63 FORD-AZ                        3:33.25  
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilms, Carsten            60 SDM-AZ                         7:27.03  
  2 Pitts, Sonny              60 RGSC-BD                        8:27.54  
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Glen            63 FORD-AZ                       16:59.60  
  2 Pitts, Sonny              60 RGSC-BD                       17:40.01  
  3 Schoolcraft, Paul         63 FORD-AZ                       21:41.02  
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                       22:31.01  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Glen            63 FORD-AZ                          44.42  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                        1:15.85  
  2 Wilms, Carsten            60 SDM-AZ                         1:30.28  
  3 Peterson, Glen            63 FORD-AZ                        1:33.29  
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Glen            63 FORD-AZ                        3:41.94  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bellem, Ray               64 AZM-AZ                           37.88  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                        1:16.99  
  2 Peterson, Glen            63 FORD-AZ                        1:37.30  
 -- Bellem, Ray               64 AZM-AZ                              DQ  
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bellem, Ray               64 AZM-AZ                         3:06.81  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                          28.44  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilms, Carsten            60 SDM-AZ                         1:34.66  
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                        2:49.60  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Wilms, Carsten            60 SDM-AZ                              DQ  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              69 SDM-AZ                           26.86  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              69 SDM-AZ                         1:00.04  
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Sam                65 NMM-NM                         6:22.01  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              69 SDM-AZ                           34.81  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              69 SDM-AZ                         1:18.48  
  2 Jones, Sam                65 NMM-NM                         1:21.36  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              69 SDM-AZ                           35.96  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              69 SDM-AZ                         1:19.94  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              69 SDM-AZ                           30.24  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              69 SDM-AZ                         1:11.09  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              69 SDM-AZ                         1:12.55  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Otto, Robert              71 AMM-AZ                           36.30  
  2 Robinson, Bill            74 PSC-AZ                           55.74  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Otto, Robert              71 AMM-AZ                         1:23.34  
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob               71 FORD-AZ                        2:35.35  
  2 Otto, Robert              71 AMM-AZ                         3:04.70  
  3 Silverstein, Lou          74 PST-AZ                         3:24.26  
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon            70 FORD-AZ                        7:27.20  
  2 Otto, Robert              71 AMM-AZ                         9:01.15  
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Otto, Robert              71 AMM-AZ                        17:50.35  
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          74 PST-AZ                        31:39.62  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob               71 FORD-AZ                          36.43  
  2 Gillin, Gordon            70 FORD-AZ                          38.78  
  3 Otto, Robert              71 AMM-AZ                           50.44  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon            70 FORD-AZ                        1:30.09  
  2 Otto, Robert              71 AMM-AZ                         1:59.79  
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob               71 FORD-AZ                        2:46.72  
  2 Gillin, Gordon            70 FORD-AZ                        3:07.82  
  3 Silverstein, Lou          74 PST-AZ                         3:36.69  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Dan             71 SDM-AZ                           40.42  
  2 Otto, Robert              71 AMM-AZ                           47.37  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob               71 FORD-AZ                        1:13.30  
  2 Gruender, Dan             71 SDM-AZ                         1:31.14  
  3 Otto, Robert              71 AMM-AZ                         1:43.72  
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Dan             71 SDM-AZ                         3:27.81  
  2 Gillin, Gordon            70 FORD-AZ                        3:37.10  
  3 Otto, Robert              71 AMM-AZ                         3:57.16  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon            70 FORD-AZ                        1:28.22  
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon            70 FORD-AZ                        3:20.95  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon            70 FORD-AZ                        1:21.24  
  2 Miller, Bob               71 FORD-AZ                        1:22.31  
  3 Otto, Robert              71 AMM-AZ                         1:42.21  
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon            70 FORD-AZ                        3:04.18  
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon            70 FORD-AZ                        6:34.32  
  2 Silverstein, Lou          74 PST-AZ                         8:40.52  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Daru, John                79 PSC-AZ                           50.91  
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Daru, John                79 PSC-AZ                         1:27.43  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               75 FORD-AZ                          50.07  
  2 Daru, John                79 PSC-AZ                         1:14.24  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               75 FORD-AZ                        1:54.49  
  2 Daru, John                79 PSC-AZ                         2:52.43  
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               75 FORD-AZ                        4:36.75  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               75 FORD-AZ                          44.76  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               75 FORD-AZ                        1:51.53  
 
Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               75 FORD-AZ                        4:20.02  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               75 FORD-AZ                        1:42.28  
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miles, Dan                80 NMM-NM                         3:05.58  
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miles, Dan                80 NMM-NM                         8:32.27  
 
Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miles, Dan                80 NMM-NM                        29:05.56  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miles, Dan                80 NMM-NM                         1:51.70  
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miles, Dan                80 NMM-NM                         3:56.67  
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Isser, Max            81 FORD-AZ                          42.50  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Isser, Max            81 FORD-AZ                        1:31.10  
  2 Miles, Dan                80 NMM-NM                         1:47.25  
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miles, Dan                80 NMM-NM                         3:54.61  
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Isser, Max            81 FORD-AZ                          37.81  
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Isser, Max            81 FORD-AZ                        1:30.86  
  2 Miles, Dan                80 NMM-NM                         1:39.44  
 
Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   1:47.77  
     1) Paciorek, Meghan 25             2) Mosher, Ashley 26              
     3) Johnson, Kym 27                 4) Yeager, Sara 23                
  2 Arizona Mountain Masters-AZ  'A'                            1:50.35  
     1) Brelsford, Emily 24             2) Kelley, Colleen 34             
     3) Hobbs, Liz 39                   4) Eastwood, Erin 20              
  3 Phoenix Swim Club-AZ  'C'                                   1:59.28  
     1) Davis, Sonya 32                 2) Easton, Sandie 31              
     3) Welchans, Sarah 22              4) Daru, Katherine 32             
 
Women 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   1:58.49  
     1) Yeager, Sara 23                 2) Mosher, Ashley 26              
     3) Rankin, Maureen 30              4) Johnson, Kym 27                
  2 Arizona Mountain Masters-AZ  'A'                            2:04.49  
     1) Kelley, Colleen 34              2) Brelsford, Emily 24            
     3) Eastwood, Erin 20               4) Hobbs, Liz 39                  
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   1:47.28  
     1) Fawcett, Susan 27               2) Johansson, Camilla 27          
     3) Berg, Ellen 31                  4) West, Karen 31                 
  2 Phoenix Swim Club-AZ  'B'                                   1:54.80  
     1) Rankin, Maureen 30              2) Eggar, Susie 33                
     3) Hart, Sharon 32                 4) Lawson, Margaret 31            
  3 Ford Aquatics-AZ  'A'                                       1:59.91  
     1) Gillies, Judy 53                2) Wagner, Kristina 30            
     3) Bidegain, Caren 43              4) Rollins, Stephanie 46          
  4 Sun Devil Masters-AZ  'B'                                   2:09.18  
     1) Hawken-Collins, Denise 26       2) Kupanoff, Kristina 27          
     3) Chow, Shirley 34                4) Wyatt, Anastacia 26            
  5 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   2:53.07  
     1) Anderson, Naomi M 25            2) Harkins, Julia 42              
     3) Nicoletti-Jones, Jane 41        4) Tottis, Marie 44               
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   2:05.00  
     1) Johansson, Camilla 27           2) West, Karen 31                 
     3) Berg, Ellen 31                  4) Chow, Shirley 34               
  2 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   2:07.93  
     1) Izard, Stacey 27                2) Hart, Sharon 32                
     3) Paciorek, Meghan 25             4) Bullock, Kathi 47              
  3 Sun Devil Masters-AZ  'B'                                   2:27.23  
     1) James, Katy 45                  2) Brisker, Jennifer 35           
     3) Altman, Christie 51             4) Mullaney, Amy 40               
  4 Ford Aquatics-AZ  'A'                                       2:57.31  
     1) Wagner, Kristina 30             2) Taylor, Carol 71               
     3) Bayly, Helen 64                 4) Gillies, Judy 53               
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   1:53.50  
     1) Andrews, Karen 38               2) McCue, Marika 38               
     3) Winslow, Laura 41               4) Mullaney, Amy 40               
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters-AZ  'B'                                   2:12.79  
     1) Andrews, Karen 38               2) Evans, Lesley 45               
     3) McCue, Marika 38                4) Winslow, Laura 41              
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   1:50.97  
     1) Evans, Lesley 45                2) James, Katy 45                 
     3) MacBeth, Nancy 72               4) Gruender, Edie 72              
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   4:00.01  
     1) Finch, Peggy 53                 2) MacBeth, Nancy 72              
     3) Steward, Rose 83                4) Gruender, Edie 72              
 
Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   1:30.33  
     1) Kalinowski, Emil 22             2) So, Stephan 26                 
     3) Gilbert, Rick 29                4) Ide, Takahisa 25               
  2 Ford Aquatics-AZ  'A'                                       1:40.92  
     1) Stoughton, Ryan 19              2) Gaither, Josh 23               
     3) Hildenbrand, Stefan 24          4) Suganami, Toshiro 26           
 
Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics-AZ  'A'                                       2:04.08  
     1) Stoughton, Ryan 19              2) Suganami, Toshiro 26           
     3) Stites, Jim 43                  4) Hildenbrand, Stefan 24         
 -- Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                        DQ  
     1) Kalinowski, Emil 22             2) Ide, Takahisa 25               
     3) Johnson, Will 29                4) So, Stephan 26                 
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Phoenix Swim Club-AZ  'B'                                   1:33.44  
     1) Johnson, Will 29                2) Eddie, David 31                
     3) Ager, John 33                   4) Perry, Sam 32                  
  2 Las Vegas Masters-SI  'A'                                   1:35.11  
     1) Pyle, Edwin 51                  2) Herlihy, Christian 25          
     3) Marlow, Jarvis 25               4) Turk, Donald 25                
  3 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   1:36.30  
     1) Brewe, Eric 27                  2) Lewis, David 29                
     3) Rose, Matt 26                   4) Curtis, Brian 29               
  4 Sun Devil Masters-AZ  'B'                                   1:46.75  
     1) Gardner, Daniel 41              2) Adamavich, Doug 32             
     3) Brisker, Norman 36              4) Vininski, Mark 37              
  5 Phoenix Swim Club-AZ  'C'                                   2:09.02  
     1) Rankin, Mark 34                 2) Rankin, Matthew 34             
     3) Malvick, Arnold 30              4) Mitchell, Peter 36             
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   1:42.95  
     1) Gilbert, Rick 29                2) Rankin, Mark 34                
     3) Perry, Sam 32                   4) Brundage, Patrick 34           
  2 Las Vegas Masters-SI  'A'                                   1:45.09  
     1) Marlow, Jarvis 25               2) Herlihy, Christian 25          
     3) Turk, Donald 25                 4) Lowery, Frank 29               
  3 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   1:50.51  
     1) Rose, Matt 26                   2) Adamavich, Doug 32             
     3) Lewis, David 29                 4) Vininski, Mark 37              
  4 Phoenix Swim Club-AZ  'B'                                   2:02.33  
     1) Rankin, Matthew 34              2) Malvick, Arnold 30             
     3) Mitchell, Peter 36              4) Balzer, Doug 52                
  5 Arizona Mountain Masters-AZ  'A'                            2:16.38  
     1) Welton, John 54                 2) Dyck, Mel 59                   
     3) Johnson, Chris 30               4) Perry, Don 48                  
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Phoenix Swim Club-AZ  'C'                                   1:38.33  
     1) Stelzer, Greg 39                2) Lorant, Jan 38                 
     3) Dozer, Greg 43                  4) Booth, Mark 41                 
  2 Phoenix Swim Club-AZ  'B'                                   1:44.90  
     1) Parker, Joel 41                 2) Denton, Brad 37                
     3) Corfman, Russel 40              4) Hildebrandt, Dave 49           
  3 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   1:45.50  
     1) Aikman, Christopher 38          2) Piecuch, John 45               
     3) Lambert, Mark 42                4) Dornan, Earle 41               
  4 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   1:53.37  
     1) Fuchs, Earl 44                  2) Gratton, Francois 43           
     3) Olson, Bob 56                   4) Blake, Kelly 44                
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   1:51.13  
     1) Booth, Mark 41                  2) Hall, Gary 49                  
     3) Dozer, Greg 43                  4) Gush, Gregory 53               
  2 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   2:09.85  
     1) Aikman, Christopher 38          2) Lambert, Mark 42               
     3) Gardner, Daniel 41              4) Dornan, Earle 41               
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Phoenix Swim Club-AZ  'D'                                   1:40.79  
     1) Gush, Gregory 53                2) Hall, Gary 49                  
     3) Webb, Burt 47                   4) Soliman, Farid 47              
  2 Phoenix Swim Club-AZ  'B'                                   1:43.52  
     1) Kalsched, Mike 51               2) Yingling, Matt 52              
     3) Johnster, Michael 50            4) Panneton, Roger 52             
  3 Ford Aquatics-AZ  'B'                                       1:47.20  
     1) Roth, Barry 46                  2) Bailey, Hop 53                 
     3) Sparr, Patrick 54               4) Lewis, Robert 57               
  4 Phoenix Swim Club-AZ  'C'                                   1:50.59  
     1) Orlikoff, Mike 46               2) Salvatore, Jack 50             
     3) Liotta, Bob 49                  4) Duckworth, Allan 50            
  5 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   2:03.61  
     1) Fuller, Vern 53                 2) Johnson, Ron 69                
     3) Gruender, Dan 71                4) Johnson, Carl 51               
  6 Arizona Mountain Masters-AZ  'A'                            2:11.10  
     1) Welton, John 54                 2) Perry, Don 48                  
     3) Otto, Robert 71                 4) Dyck, Mel 59                   
  7 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   2:32.46  
     1) McGee, Richard 56               2) Daru, John 79                  
     3) Balzer, Doug 52                 4) Lambert, William 46            
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Phoenix Swim Club-AZ  'B'                                   1:56.91  
     1) Panneton, Roger 52              2) Liotta, Bob 49                 
     3) Salvatore, Jack 50              4) Kalsched, Mike 51              
  2 Phoenix Swim Club-AZ  'C'                                   1:57.57  
     1) Yingling, Matt 52               2) Hildebrandt, Dave 49           
     3) Soliman, Farid 47               4) Francis, William 53            
  3 Ford Aquatics-AZ  'A'                                       2:16.45  
     1) Roth, Barry 46                  2) Von Isser, Max 81              
     3) Bailey, Hop 53                  4) Sparr, Patrick 54              
  4 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   2:16.46  
     1) Duckworth, Allan 50             2) Orlikoff, Mike 46              
     3) Van Loon, Jim 58                4) Lindstrom, Stephen 53          
  5 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   2:21.81  
     1) Wilms, Carsten 60               2) Gruender, Dan 71               
     3) Johnson, Ron 69                 4) Fuller, Vern 53                
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics-AZ  'D'                                       2:29.30  
     1) Miller, Bob 71                  2) Gillin, Gordon 70              
     3) Kelley, Art 75                  4) Von Isser, Max 81              
 
Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Phoenix Swim Club-AZ  'B'                                   1:39.04  
     1) Kalinowski, Emil 22             2) So, Stephan 26                 
     3) Yeager, Sara 23                 4) Mosher, Ashley 26              
  2 Arizona Mountain Masters-AZ  'A'                            1:42.99  
     1) Brelsford, Emily 24             2) Hobbs, Liz 39                  
     3) Johnson, Chris 30               4) Perry, Don 48                  
  3 Ford Aquatics-AZ  'A'                                       1:49.00  
     1) Stoughton, Ryan 19              2) Gaither, Josh 23               
     3) Bidegain, Caren 43              4) Wagner, Kristina 30            
  4 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   1:55.88  
     1) Dozer, Greg 43                  2) Lorant, Jan 38                 
     3) Bullock, Kathi 47               4) Welchans, Sarah 22             
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Mountain Masters-AZ  'A'                            1:56.26  
     1) Hobbs, Liz 39                   2) Brelsford, Emily 24            
     3) Johnson, Chris 30               4) Perry, Don 48                  
  2 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   1:59.32  
     1) Yeager, Sara 23                 2) Paciorek, Meghan 25            
     3) So, Stephan 26                  4) Kalinowski, Emil 22            
  3 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   2:03.73  
     1) Hazeltine, Joe 21               2) Brisker, Jennifer 35           
     3) Brewe, Eric 27                  4) Luetzow, Sandra 20             
  4 Ford Aquatics-AZ  'A'                                       2:16.32  
     1) Roth, Barry 46                  2) Gillies, Judy 53               
     3) Hildenbrand, Stefan 24          4) Wagner, Kristina 30            
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   1:38.03  
     1) Johansson, Camilla 27           2) Fawcett, Susan 27              
     3) Rose, Matt 26                   4) Lewis, David 29                
  2 Phoenix Swim Club-AZ  'B'                                   1:41.56  
     1) Gilbert, Rick 29                2) Ager, John 33                  
     3) Easton, Sandie 31               4) Izard, Stacey 27               
  3 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   1:41.96  
     1) Perry, Sam 32                   2) Rankin, Mark 34                
     3) Rankin, Maureen 30              4) Johnson, Kym 27                
  4 Sun Devil Masters-AZ  'B'                                   1:44.63  
     1) Vininski, Mark 37               2) Becker, Craig 33               
     3) Berg, Ellen 31                  4) West, Karen 31                 
  5 Las Vegas Masters-SI  'A'                                   1:47.79  
     1) Turk, Donald 25                 2) Barry, Robin 34                
     3) Battin, Carolyn 47              4) Marlow, Jarvis 25              
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   1:54.76  
     1) Johansson, Camilla 27           2) Berg, Ellen 31                 
     3) Lewis, David 29                 4) Rose, Matt 26                  
  2 Las Vegas Masters-SI  'A'                                   1:57.42  
     1) Battin, Carolyn 47              2) Marlow, Jarvis 25              
     3) Turk, Donald 25                 4) Barry, Robin 34                
  3 Phoenix Swim Club-AZ  'B'                                   1:59.66  
     1) Izard, Stacey 27                2) Easton, Sandie 31              
     3) Hall, Gary 49                   4) Orlikoff, Mike 46              
  4 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   2:30.20  
     1) Johnson, Kym 27                 2) Rankin, Maureen 30             
     3) Harris, John 31                 4) Lindstrom, Stephen 53          
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   1:49.83  
     1) Andrews, Karen 38               2) Aikman, Christopher 38         
     3) Gardner, Daniel 41              4) McCue, Marika 38               
  2 Sun Devil Masters-AZ  'B'                                   1:50.85  
     1) Piecuch, John 45                2) Dornan, Earle 41               
     3) Mullaney, Amy 40                4) Winslow, Laura 41              
  3 Phoenix Swim Club-AZ  'C'                                   1:52.47  
     1) Booth, Mark 41                  2) Stelzer, Greg 39               
     3) Liotta, Brenda 38               4) Peterson, Laurie 40            
  4 Phoenix Swim Club-AZ  'B'                                   1:59.15  
     1) Duckworth, Allan 50             2) Balzer, Doug 52                
     3) Tottis, Marie 44                4) Nicoletti-Jones, Jane 41       
  5 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   2:26.33  
     1) Corfman, Russel 40              2) Mitchell, Peter 36             
     3) Fuchs, Alice 41                 4) Harkins, Julia 42              
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   2:01.41  
     1) Andrews, Karen 38               2) Gardner, Daniel 41             
     3) McCue, Marika 38                4) Dornan, Earle 41               
  2 Phoenix Swim Club-AZ  'A'                                   2:03.12  
     1) Liotta, Brenda 38               2) Bullock, Kathi 47              
     3) Liotta, Bob 49                  4) Dozer, Greg 43                 
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics-AZ  'B'                                       1:52.32  
     1) Sparr, Patrick 54               2) Roth, Barry 46                 
     3) Rollins, Stephanie 46           4) Gillies, Judy 53               
  2 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   2:15.50  
     1) Finch, Peggy 53                 2) Altman, Christie 51            
     3) Fuller, Vern 53                 4) Johnson, Carl 51               
  3 Arizona Mountain Masters-AZ  'A'                            2:44.57  
     1) Dyck, Grace 59                  2) Eastwood, Kathy 46             
     3) Welton, John 54                 4) Dyck, Mel 59                   
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Mountain Masters-AZ  'A'                            3:16.91  
     1) Dyck, Grace 59                  2) Otto, Robert 71                
     3) Dyck, Mel 59                    4) Eastwood, Kathy 46             
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics-AZ  'C'                                       2:24.15  
     1) Gillin, Gordon 70               2) Miller, Bob 71                 
     3) Taylor, Carol 71                4) Miller, Jan 62                 
  2 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   2:24.82  
     1) Johnson, Ron 69                 2) MacBeth, Nancy 72              
     3) Gruender, Edie 72               4) Gruender, Dan 71               
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics-AZ  'A'                                       2:51.97  
     1) Gillin, Gordon 70               2) Taylor, Carol 71               
     3) Von Isser, Max 81               4) Bayly, Helen 64                
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters-AZ  'A'                                   2:39.61  
     1) Gruender, Dan 71                2) Gruender, Edie 72              
     3) Johnson, Ron 69                 4) MacBeth, Nancy 72              
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT