ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Denmark Nationals
7/6/2014-7/6/2014
Odense, Denmark

Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	736 	57.83 	1:59.56 	3:01.64 	 	4:03.70 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Anders Lie 	1991 	 	731 	59.46 	2:02.71 	3:04.39 	 	4:04.23 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Frans Johannessen 	1992 	 	715 	59.00 	2:02.50 	3:05.02 	 	4:06.06 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	 	714 	59.36 	2:01.46 	3:04.04 	 	4:06.18 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Laust Moesgaard 	1996 	 	708 	58.59 	2:01.21 	3:04.45 	 	4:06.81 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Anton Bromer 	1995 	 	699 	59.67 	2:03.42 	3:06.51 	 	4:07.92 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	692 	59.13 	2:02.25 	3:05.49 	 	4:08.72 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	686 	59.71 	2:03.48 	3:06.99 	 	4:09.41 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Gustav Friberg 	1997 	 	681 	1:00.68 	2:03.27 	3:06.23 	 	4:10.07 	Deltager ikke i finalen 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	674 	58.94 	2:02.16 	3:06.49 	 	4:10.94 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Christian Røssel 	1995 	 	673 	59.49 	2:03.23 	3:07.38 	 	4:11.09 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Viktor Holm 	1996 	 	672 	59.41 	2:02.40 	3:06.88 	 	4:11.19 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Victor Drevskich 	1996 	 	660 	1:00.03 	2:03.97 	3:09.06 	 	4:12.65 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Magnus Lundgren 	1996 	 	651 	59.88 	2:03.13 	3:08.45 	 	4:13.83 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	650 	1:00.23 	2:05.16 	3:10.91 	 	4:14.05 	Deltager ikke i finalen 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Magnus Andersen 	1995 	 	643 	1:00.95 	2:05.95 	3:10.34 	 	4:14.96 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Martin Nielsen 	1996 	 	642 	1:00.37 	2:04.84 	3:09.56 	 	4:15.10 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	640 	59.55 	2:04.46 	3:10.36 	 	4:15.27 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Jakob Kornmaaler 	1995 	 	640 	1:00.46 	2:05.75 	3:10.14 	 	4:15.28 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Jens Saugmann 	1996 	 	636 	1:00.66 	2:04.98 	3:10.49 	 	4:15.82 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Frederik Nerving 	1997 	 	636 	1:00.95 	2:05.81 	3:10.40 	 	4:15.83 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Marc Bach Nielsen 	1994 	 	636 	1:00.36 	2:05.00 	30:11.17 	 	4:15.84 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Mikael Thode Sørensen 	1997 	 	636 	1:01.67 	2:06.31 	3:11.16 	 	4:15.86 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Thomas Olsen 	1992 	 	633 	1:00.09 	2:05.19 	3:11.21 	 	4:16.25 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Nikolai Skelsager 	1996 	 	628 	1:00.74 	2:06.03 	3:11.83 	 	4:16.94 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Casper G. Kristensen 	1995 	 	609 	1:01.36 	2:07.79 	3:14.18 	 	4:19.51 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Hannibal Steenfos 	1996 	 	606 	1:01.81 	2:08.26 	3:15.18 	 	4:20.04 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Mikkel Vølund 	1997 	 	602 	1:01.42 	2:08.12 	3:14.98 	 	4:20.58 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Rasmus Larsen 	1997 	 	601 	1:02.03 	2:08.34 	3:14.90 	 	4:20.69 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Martin Nielsen 	1997 	 	598 	1:00.34 	2:06.64 	3:14.59 	 	4:21.13 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Mikkel Rathschau Sørensen 	1996 	 	598 	1:01.84 	2:08.05 	3:14.83 	 	4:21.18 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Andreas Mårtensson 	1997 	 	595 	1:01.08 	2:07.07 	3:14.00 	 	4:21.65 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Anders T. Rasmussen 	1993 	 	593 	1:00.44 	2:06.18 	3:13.67 	 	4:21.82 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	 	591 	1:01.54 	2:08.25 	3:14.85 	 	4:22.16 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Peter Huse Gaarde-Hansen 	1996 	 	591 	1:01.11 	2:08.07 	3:15.91 	 	4:22.19 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Sebastian H. Andersen 	1997 	 	590 	1:02.73 	2:09.65 	3:16.65 	 	4:22.24 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Mads Steen Petersen 	1997 	 	585 	1:02.03 	2:08.32 	3:15.69 	 	4:23.00 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Magnus Koch Sonnenborg 	1997 	 	584 	2:08.82 	4:23.17 	 	 	4:23.17 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Jens N. Nielsen 	1997 	 	583 	1:02.16 	2:09.34 	3:17.32 	 	4:23.37 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Peter Birk 	1996 	 	583 	1:02.64 	2:10.25 	3:17.30 	 	4:23.40 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Magnus Høvsgaard 	1997 	 	582 	2:09.40 	4:23.45 	 	 	4:23.45 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Oliver Jacobsen 	1997 	 	581 	1:01.66 	2:09.08 	3:17.29 	 	4:23.66 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Jonas Nervil Kistorp 	1997 	 	576 	59.58 	2:06.79 	3:15.21 	 	4:24.38 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Simon B. Jeppesen 	1997 	 	573 	1:03.58 	2:11.24 	3:18.64 	 	4:24.94 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Steffen Skipper Petersen 	1996 	 	558 	1:02.41 	2:10.84 	3:20.47 	 	4:27.16 	 
 	Svømmeklubben Sønderborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Gustav Emil Lings 	1996 	 	558 	1:01.56 	2:09.61 	3:18.70 	 	4:27.23 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Søren Fritzbøger 	1996 	 	548 	1:01.70 	2:09.14 	3:19.03 	 	4:28.92 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Frederik Elmann 	1997 	 	535 	2:12.64 	4:31.08 	 	 	4:31.08 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Andreas Sehested 	1996 	 	531 	1:02.83 	2:11.49 	3:20.97 	 	4:31.76 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Jonatan Balladone 	1997 	 	514 	1:04.91 	2:14.46 	3:24.45 	 	4:34.63 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Mads Ottosen 	1997 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Holbæk Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:09 
 
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:46 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	838 	27.60 	57.48 	1:27.62 	 	3:53.42 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Anders Lie 	1991 	 	818 	28.03 	58.02 	1:28.16 	 	3:55.26 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Frans Johannessen 	1992 	 	793 	27.07 	56.94 	1:27.51 	 	3:57.67 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	 	726 	27.32 	57.35 	1:28.34 	 	4:04.75 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	714 	28.43 	59.52 	1:30.29 	 	4:06.11 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Laust Moesgaard 	1996 	 	708 	28.41 	59.15 	1:30.23 	 	4:06.85 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Anton Bromer 	1995 	 	694 	27.77 	57.98 	1:29.05 	 	4:08.53 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	688 	27.90 	58.37 	1:29.42 	 	4:09.27 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	704 	28.73 	59.91 	1:31.61 	 	4:07.31 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Viktor Holm 	1996 	 	694 	59.41 	2:02.63 	3:06.22 	 	4:08.49 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Christian Røssel 	1995 	 	685 	27.73 	57.55 	1:28.84 	 	4:09.64 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Magnus Andersen 	1995 	 	664 	28.97 	1:01.20 	1:32.46 	 	4:12.15 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Victor Drevskich 	1996 	 	653 	29.09 	1:00.64 	1:32.58 	 	4:13.59 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Martin Nielsen 	1996 	 	651 	29.77 	1:01.17 	1:33.48 	 	4:13.81 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Magnus Lundgren 	1996 	 	643 	28.93 	1:00.28 	1:31.93 	 	4:14.94 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	621 	28.89 	1:00.94 	1:33.43 	 	4:17.88 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:46 
 
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:50 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 2, 100m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 52.73 2014-04-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Julie Levisen 	1997 	 	791 	 	 	 	 	56.30 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Christina Munkholm 	1996 	 	713 	 	 	 	 	58.28 	Deltager ikke i finalen 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Amalie Østrup 	1997 	 	710 	 	 	 	 	58.36 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	705 	 	 	 	 	58.50 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Amanda Højberg 	1998 	 	693 	 	 	 	 	58.82 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Rikke Dehn 	1999 	 	692 	 	 	 	 	58.85 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Maj Howardsen 	1997 	 	689 	 	 	 	 	58.94 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	687 	 	 	 	 	59.01 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Maja Nielsen 	1996 	 	682 	 	 	 	 	59.13 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Ida Schütt 	1996 	 	681 	 	 	 	 	59.17 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	674 	 	 	 	 	59.38 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Maria Grandt 	1998 	 	666 	 	 	 	 	59.62 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Anne Huse Gaarde-Hansen 	1999 	 	659 	 	 	 	 	59.81 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Josephine Holm 	1999 	 	659 	 	 	 	 	59.83 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Julie Lunau 	1995 	 	656 	 	 	 	 	59.92 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	656 	 	 	 	 	59.92 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Kristina Thomsen 	1991 	 	655 	 	 	 	 	59.93 	Deltager ikke i finalen 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Marina Heller Hansen 	1994 	 	653 	 	 	 	 	59.99 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Maria Madsen 	1995 	 	650 	 	 	 	 	1:00.10 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	647 	 	 	 	 	1:00.20 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Freja Gram 	1999 	 	645 	 	 	 	 	1:00.26 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Line Kjær 	1996 	 	645 	 	 	 	 	1:00.26 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Emily Gantriis 	1999 	 	644 	 	 	 	 	1:00.28 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Thea Hovmand Larsen 	1997 	 	637 	 	 	 	 	1:00.49 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Klara Reeh 	1999 	 	632 	 	 	 	 	1:00.66 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Sofia Altoft 	1998 	 	630 	 	 	 	 	1:00.72 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Ida Agerbak Trandum 	1996 	 	627 	 	 	 	 	1:00.81 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Lise-Lotte Larsen Bentin 	1997 	 	621 	 	 	 	 	1:01.03 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Sara Fogh Myrup 	1997 	 	618 	 	 	 	 	1:01.13 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	616 	 	 	 	 	1:01.19 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Nanna Drewsen 	1998 	 	615 	 	 	 	 	1:01.20 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Rikke Munkholm 	1998 	 	615 	 	 	 	 	1:01.20 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Tenna Jensen 	1998 	 	613 	 	 	 	 	1:01.27 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Anne-Mette Pedersen 	1998 	 	611 	 	 	 	 	1:01.35 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Frederikke Dons 	1998 	 	608 	 	 	 	 	1:01.44 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Signe B. Thomasen 	1996 	 	606 	 	 	 	 	1:01.53 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Simone H. Lauridsen 	1999 	 	598 	 	 	 	 	1:01.80 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	594 	 	 	 	 	1:01.91 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Camilla Rask 	1999 	 	590 	 	 	 	 	1:02.05 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Freja Hamann Larsen 	1999 	 	589 	 	 	 	 	1:02.11 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Lisa Steen Duus 	1997 	 	582 	 	 	 	 	1:02.35 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Astrid Delin 	1999 	 	576 	 	 	 	 	1:02.57 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Martha Andersen 	1999 	 	574 	 	 	 	 	1:02.63 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Gitte Sørensen Gosvig 	1999 	 	574 	 	 	 	 	1:02.65 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Stinna Schnabl 	1999 	 	572 	 	 	 	 	1:02.72 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Lærke Harksen Nehmdahl 	1999 	 	570 	 	 	 	 	1:02.77 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Cayanne Kjær Knoth 	1999 	 	563 	 	 	 	 	1:03.03 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Thea Lund Petersen 	1998 	 	563 	 	 	 	 	1:03.03 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Shanna Armstrong 	1998 	 	558 	 	 	 	 	1:03.21 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Christina F. Eriksen 	1999 	 	558 	 	 	 	 	1:03.22 	 
 	Frederikssund Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Amalie Müller Lindemann 	1999 	 	556 	 	 	 	 	1:03.32 	 
 	Svømmeklubben Sønderborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Emilie Buurgaard Westh 	1999 	 	555 	 	 	 	 	1:03.34 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Emilie Hørlykke 	1998 	 	550 	 	 	 	 	1:03.52 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Anne Sofie Jørgensen 	1998 	 	539 	 	 	 	 	1:03.96 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Amalie Gotthard 	1999 	 	536 	 	 	 	 	1:04.09 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Emma Anne Ljungstrøm 	1999 	 	536 	 	 	 	 	1:04.10 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Louise Kronborg Frandsen 	1999 	 	517 	 	 	 	 	1:04.84 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
58 	Sofie Møller Sørensen 	1998 	 	508 	 	 	 	 	1:05.24 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
59 	Methea Wissing-Thornberg 	1999 	 	500 	 	 	 	 	1:05.57 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
60 	Celina G Winther 	1999 	 	500 	 	 	 	 	1:05.59 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
61 	Stine Madsen 	1999 	 	499 	 	 	 	 	1:05.61 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
62 	Nina Corydon-Petersen 	1999 	 	481 	 	 	 	 	1:06.44 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:50 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:52 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 2, 100m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 52.73 2014-04-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Julie Levisen 	1997 	 	800 	 	 	 	 	56.08 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	723 	 	 	 	 	58.01 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Amalie Østrup 	1997 	 	720 	 	 	 	 	58.07 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Maj Howardsen 	1997 	 	700 	 	 	 	 	58.62 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Rikke Dehn 	1999 	 	699 	 	 	 	 	58.65 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Amanda Højberg 	1998 	 	697 	 	 	 	 	58.70 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Maja Nielsen 	1996 	 	690 	 	 	 	 	58.92 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	689 	 	 	 	 	58.93 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Ida Schütt 	1996 	 	693 	 	 	 	 	58.83 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Josephine Holm 	1999 	 	681 	 	 	 	 	59.18 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anne Huse Gaarde-Hansen 	1999 	 	679 	 	 	 	 	59.22 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Julie Lunau 	1995 	 	669 	 	 	 	 	59.51 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Maria Grandt 	1998 	 	665 	 	 	 	 	59.63 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	665 	 	 	 	 	59.65 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	664 	 	 	 	 	59.67 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Marina Heller Hansen 	1994 	 	662 	 	 	 	 	59.73 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:52 
 
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:19 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Mathias Andersen (1991) 28.59 2014-03-27 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.73 2012-07-12 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Lasse Pittioni 	1995 	 	781 	 	 	 	 	28.95 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mathias Andersen 	1991 	 	778 	 	 	 	 	28.99 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kristoffer Moos 	1996 	 	754 	 	 	 	 	29.30 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Janus Meinert 	1995 	 	735 	 	 	 	 	29.54 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	 	727 	 	 	 	 	29.66 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Philip Greve 	1998 	 	710 	 	 	 	 	29.89 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	706 	 	 	 	 	29.94 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Magnus Yde 	1996 	 	667 	 	 	 	 	30.52 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Christian Gravgaard 	1997 	 	652 	 	 	 	 	30.75 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Oliver Mirkovic 	1993 	 	631 	 	 	 	 	31.09 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Timon Wedekind 	1996 	 	625 	 	 	 	 	31.18 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Jonas Olczyk 	1994 	 	624 	 	 	 	 	31.21 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Esben Norup 	1996 	 	619 	 	 	 	 	31.28 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Michael Petersen 	1994 	 	619 	 	 	 	 	31.28 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Lasse Kammer 	1995 	 	615 	 	 	 	 	31.36 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Mark H. Østermann 	1995 	 	608 	 	 	 	 	31.48 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Marcus Brandborg 	1997 	 	605 	 	 	 	 	31.53 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Kasper Winther 	1995 	 	600 	 	 	 	 	31.62 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	David Tørring 	1995 	 	598 	 	 	 	 	31.65 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Mads Ingeman Hansen 	1997 	 	588 	 	 	 	 	31.82 	 
 	Næstved IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Mathias Brændholt 	1996 	 	586 	 	 	 	 	31.87 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Stefan Blidarevic 	1996 	 	581 	 	 	 	 	31.95 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Gøkhan Dagidir 	1995 	 	575 	 	 	 	 	32.06 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Rasmus B. Larsen 	1997 	 	572 	 	 	 	 	32.11 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Sebastian Friis 	1995 	 	569 	 	 	 	 	32.18 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Emil Andersen 	1992 	 	559 	 	 	 	 	32.36 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Sebastian H. Andersen 	1997 	 	550 	 	 	 	 	32.55 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Martin Jungersen 	1997 	 	543 	 	 	 	 	32.68 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Michael Kjær 	1995 	 	533 	 	 	 	 	32.88 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Mikkel Strand 	1997 	 	529 	 	 	 	 	32.96 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Daniel Højme 	1997 	 	525 	 	 	 	 	33.05 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Yannick Rasmussen 	1995 	 	522 	 	 	 	 	33.12 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Niklas Beyer Hansen 	1997 	 	498 	 	 	 	 	33.63 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Burak Dagidir 	1995 	 	486 	 	 	 	 	33.92 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:19 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:03 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Mathias Andersen (1991) 28.59 2014-03-27 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.73 2012-07-12 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Lasse Pittioni 	1995 	 	789 	 	 	 	 	28.86 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mathias Andersen 	1991 	 	773 	 	 	 	 	29.05 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	767 	 	 	 	 	29.13 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Kristoffer Moos 	1996 	 	745 	 	 	 	 	29.41 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	 	739 	 	 	 	 	29.49 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Janus Meinert 	1995 	 	736 	 	 	 	 	29.53 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Philip Greve 	1998 	 	708 	 	 	 	 	29.91 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Magnus Yde 	1996 	 	661 	 	 	 	 	30.61 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Oliver Mirkovic 	1993 	 	644 	 	 	 	 	30.88 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Christian Gravgaard 	1997 	 	639 	 	 	 	 	30.95 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Timon Wedekind 	1996 	 	632 	 	 	 	 	31.07 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Lasse Kammer 	1995 	 	625 	 	 	 	 	31.18 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Jonas Olczyk 	1994 	 	621 	 	 	 	 	31.25 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Mark H. Østermann 	1995 	 	590 	 	 	 	 	31.79 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Esben Norup 	1996 	 	588 	 	 	 	 	31.83 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Michael Petersen 	1994 	 	548 	 	 	 	 	32.59 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:03 
 
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:30 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.76 2014-04-11 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.76 2014-04-11 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	770 	 	 	 	 	29.52 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	722 	 	 	 	 	30.16 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	701 	 	 	 	 	30.45 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Amalie Østrup 	1997 	 	682 	 	 	 	 	30.74 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	677 	 	 	 	 	30.81 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	669 	 	 	 	 	30.93 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	 	665 	 	 	 	 	30.99 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Helle Dohn 	1998 	 	652 	 	 	 	 	31.20 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	651 	 	 	 	 	31.21 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	642 	 	 	 	 	31.36 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	641 	 	 	 	 	31.37 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Laura Glerup Jensen 	1998 	 	640 	 	 	 	 	31.39 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Kristina Thomsen 	1991 	 	636 	 	 	 	 	31.46 	Deltager ikke i finalen 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	626 	 	 	 	 	31.63 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Pernille Rasmussen 	1996 	 	621 	 	 	 	 	31.71 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Julie Oxenvad 	1997 	 	619 	 	 	 	 	31.75 	 
 	Haderslev Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Kalinka T. Mogensen 	1995 	 	602 	 	 	 	 	32.04 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Stinna Schnabl 	1999 	 	601 	 	 	 	 	32.05 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Line Kjær 	1996 	 	589 	 	 	 	 	32.27 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Sabrina Wielsøe 	1990 	 	589 	 	 	 	 	32.27 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Helene Grønnegaard 	1998 	 	585 	 	 	 	 	32.35 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Amalie Bach Nielsen 	1999 	 	582 	 	 	 	 	32.40 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Caroline Øhrstrøm 	1995 	 	574 	 	 	 	 	32.56 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Kathrine Barrett 	1996 	 	572 	 	 	 	 	32.58 	 
 	Greve Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Matilde Schrøder 	1996 	 	570 	 	 	 	 	32.62 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Emma Maagøe 	1999 	 	568 	 	 	 	 	32.66 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Isabel Mass 	1998 	 	566 	 	 	 	 	32.70 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Sofie Witthøft 	1997 	 	561 	 	 	 	 	32.81 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Lea Moesgaard 	1998 	 	559 	 	 	 	 	32.83 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Caroline Amalie Duus 	1998 	 	559 	 	 	 	 	32.84 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Nicoline M. Riisberg 	1997 	 	559 	 	 	 	 	32.84 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Anna Emilie Hansen 	1999 	 	555 	 	 	 	 	32.92 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Matilde Zaggai 	1998 	 	554 	 	 	 	 	32.94 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Tanja Lylloff 	1998 	 	552 	 	 	 	 	32.97 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Clara Schade Cantby 	2000 	 	551 	 	 	 	 	33.00 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Frederikke Houen 	1998 	 	549 	 	 	 	 	33.03 	 
 	Helsingør Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Stine Johansen 	1997 	 	548 	 	 	 	 	33.06 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Emma Anne Ljungstrøm 	1999 	 	547 	 	 	 	 	33.07 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Mathilde Olsen 	1998 	 	545 	 	 	 	 	33.11 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Julie Bingen Jacobsen 	1999 	 	542 	 	 	 	 	33.17 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Cecilie Forsberg Adolfsen 	1998 	 	536 	 	 	 	 	33.31 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Andrea Aagaard 	1996 	 	528 	 	 	 	 	33.46 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Mette Flaskager 	1999 	 	527 	 	 	 	 	33.48 	 
 	Ikast Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Emilie Hørlykke 	1998 	 	525 	 	 	 	 	33.54 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Stine Knudsen 	1999 	 	525 	 	 	 	 	33.54 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Sarah Sannung 	1996 	 	522 	 	 	 	 	33.59 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Johanne Skovgaard Terp 	1999 	 	522 	 	 	 	 	33.60 	 
 	Odder IGF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Sofia Zachariassen 	1999 	 	520 	 	 	 	 	33.64 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Michelle Icka Christensen 	1995 	 	518 	 	 	 	 	33.69 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Maja Østergaard 	1998 	 	516 	 	 	 	 	33.72 	 
 	Svømmeklubben Laksen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Sofie Møller Sørensen 	1998 	 	514 	 	 	 	 	33.76 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Sofie Rasmussen 	1999 	 	513 	 	 	 	 	33.79 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Astrid Ovesen 	1999 	 	512 	 	 	 	 	33.81 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Emily Brophy 	1999 	 	511 	 	 	 	 	33.83 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Rebecca Grønlund 	1998 	 	510 	 	 	 	 	33.86 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Maja Jørgensen Bruun 	1995 	 	501 	 	 	 	 	34.06 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Cecilie Jørgensen 	1998 	 	492 	 	 	 	 	34.26 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
58 	Pernille Nislev 	1998 	 	482 	 	 	 	 	34.51 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
59 	Anna Hertzog 	1999 	 	479 	 	 	 	 	34.58 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
59 	Veronika Storm 	1998 	 	479 	 	 	 	 	34.58 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
61 	Mia Wennecke 	1999 	 	476 	 	 	 	 	34.65 	 
 	Helsingør Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
62 	Laura Blendstrup 	1999 	 	471 	 	 	 	 	34.76 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
63 	Emma Hansen 	1999 	 	471 	 	 	 	 	34.77 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
64 	Katrine Lund Hansen 	1999 	 	466 	 	 	 	 	34.88 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
65 	Emilia Harlund 	1999 	 	452 	 	 	 	 	35.24 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
66 	Caroline Hauritz Jensen 	1999 	 	418 	 	 	 	 	36.19 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
67 	Helena Kornerup Klejstrup 	1999 	 	410 	 	 	 	 	36.42 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
68 	Trine Guldberg 	1999 	 	398 	 	 	 	 	36.78 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Sarah Mariner 	1998 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Victoria Bierre 	2000 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Sara Krell Refn 	1999 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	fuld.neddyk.afslutni 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:30 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:09 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.76 2014-04-11 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.76 2014-04-11 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	873 	 	 	 	 	28.31 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	730 	 	 	 	 	30.05 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Amalie Østrup 	1997 	 	701 	 	 	 	 	30.45 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	699 	 	 	 	 	30.49 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	686 	 	 	 	 	30.68 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	 	680 	 	 	 	 	30.76 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Helle Dohn 	1998 	 	676 	 	 	 	 	30.82 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	676 	 	 	 	 	30.82 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	663 	 	 	 	 	31.03 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Laura Glerup Jensen 	1998 	 	652 	 	 	 	 	31.20 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	647 	 	 	 	 	31.28 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Pernille Rasmussen 	1996 	 	641 	 	 	 	 	31.38 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	634 	 	 	 	 	31.49 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Julie Oxenvad 	1997 	 	620 	 	 	 	 	31.72 	 
 	Haderslev Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Kalinka T. Mogensen 	1995 	 	618 	 	 	 	 	31.76 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	609 	 	 	 	 	31.92 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:09 
 
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	12:13 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 5, 200m Medley Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	703 	27.24 	1:00.56 	1:37.54 	 	2:08.19 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	694 	25.93 	1:00.43 	1:35.57 	 	2:08.70 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Daniel Christian 	1998 	 	674 	28.62 	1:03.31 	1:40.15 	 	2:10.02 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Nicolas Blanch 	1997 	 	655 	27.33 	1:01.74 	1:40.68 	 	2:11.25 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Kasper Schultz 	1995 	 	648 	28.32 	1:00.79 	1:40.29 	 	2:11.68 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Robert Asfeldt 	1996 	 	648 	27.91 	1:02.15 	1:40.49 	 	2:11.73 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	646 	28.12 	1:02.96 	1:40.78 	 	2:11.83 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	646 	27.63 	1:01.06 	1:41.27 	 	2:11.85 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Viktor Christensen 	1995 	 	646 	28.01 	1:03.62 	1:40.53 	 	2:11.86 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jonathan Müller 	1997 	 	637 	27.96 	1:01.83 	1:41.17 	 	2:12.46 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Mads Knoblauch 	1993 	 	631 	27.63 	1:00.01 	1:40.21 	 	2:12.91 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Jacob Lercke Skytte 	1984 	 	630 	27.80 	1:01.50 	1:40.61 	 	2:12.98 	Deltager ikke i finalen 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Mikkel Austmann 	1991 	 	626 	28.59 	1:03.05 	1:42.13 	 	2:13.20 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Kristian Weber Larsen 	1990 	 	618 	27.77 	1:03.24 	1:42.61 	 	2:13.81 	Deltager ikke i finalen 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Jonas Sørensen 	1990 	 	604 	27.26 	1:01.82 	1:41.66 	 	2:14.85 	Deltager ikke i finalen 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	598 	28.23 	1:04.14 	1:44.18 	 	2:15.27 	Deltager ikke i finalen 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Ditlev Balle 	1996 	 	594 	28.73 	1:03.19 	1:44.43 	 	2:15.55 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	588 	29.07 	1:06.78 	1:45.09 	 	2:16.07 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Morten Børre 	1996 	 	586 	28.86 	1:03.29 	1:43.23 	 	2:16.19 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Jonas Vibsig Berding 	1996 	 	585 	28.43 	1:03.64 	1:44.72 	 	2:16.27 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Jacob Weberg 	1997 	 	579 	29.59 	1:05.82 	1:45.47 	 	2:16.71 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Nicolai Løwenstein 	1997 	 	573 	28.39 	1:04.12 	1:46.09 	 	2:17.22 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	570 	29.17 	1:04.41 	1:45.89 	 	2:17.43 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Magnus Høvsgaard 	1997 	 	565 	29.28 	1:04.07 	1:44.94 	 	2:17.84 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Victor Drevskich 	1996 	 	564 	28.21 	1:06.31 	1:48.21 	 	2:17.91 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Rasmus Hasemann 	1996 	 	545 	27.49 	1:01.52 	1:43.39 	 	2:19.53 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Lasse Kammer 	1995 	 	545 	29.92 	1:08.00 	1:47.49 	 	2:19.56 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Gustav Bækgaard 	1997 	 	541 	29.15 	1:05.42 	1:48.86 	 	2:19.86 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Alexander Wildenschild 	1997 	 	540 	29.80 	1:04.10 	1:47.44 	 	2:19.98 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	 	539 	29.37 	1:05.06 	1:46.54 	 	2:20.04 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Andreas Levin Pedersen 	1995 	 	538 	29.54 	1:07.94 	1:46.90 	 	2:20.16 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Christian Gravgaard 	1997 	 	530 	28.97 	1:06.77 	1:45.76 	 	2:20.79 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Frederik H Thomsen 	1997 	 	525 	30.06 	1:05.63 	1:48.69 	 	2:21.30 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Anders Juul Rasmussen 	1997 	 	516 	30.28 	1:06.33 	1:49.58 	 	2:22.12 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Nicklas Rasmussen 	1997 	 	509 	28.81 	1:05.36 	1:50.35 	 	2:22.75 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Alexander Skov Andersen 	1993 	 	506 	29.46 	1:05.81 	1:49.70 	 	2:23.01 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Henrik Petersen 	1994 	 	506 	29.98 	1:07.78 	1:50.69 	 	2:23.01 	 
 	Bov IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Rasmus Wegener 	1997 	 	504 	29.97 	1:07.69 	1:49.83 	 	2:23.21 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Oliver Mirkovic 	1993 	 	498 	29.58 	1:07.08 	1:48.20 	 	2:23.77 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Alexander Duus Jensen 	1995 	 	491 	28.56 	1:06.01 	1:49.27 	 	2:24.49 	 
 	Vordingborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Marcus Brandborg 	1997 	 	489 	29.29 	1:08.84 	1:48.89 	 	2:24.69 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Niklas Beyer Hansen 	1997 	 	483 	30.48 	1:08.96 	1:51.61 	 	2:25.25 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Mikkel H. Andersen 	1991 	 	482 	29.02 	1:09.87 	1:53.37 	 	2:25.38 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Bjørn H. Bremholm Hansen 	1996 	 	472 	29.63 	1:07.95 	1:52.44 	 	2:26.36 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Martin Jungersen 	1997 	 	447 	30.11 	1:11.14 	1:53.50 	 	2:28.99 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Anton Holten Lambert 	1997 	 	447 	30.07 	1:09.13 	1:55.59 	 	2:29.04 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Gustav Palm-Henriksen 	1997 	 	443 	31.45 	1:10.20 	1:55.45 	 	2:29.46 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Mads Ottosen 	1997 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Holbæk Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	12:13 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:22 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 5, 200m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	796 	26.10 	57.73 	1:33.52 	 	2:02.97 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	739 	27.43 	1:00.71 	1:36.65 	 	2:06.07 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Daniel Christian 	1998 	 	710 	28.18 	1:01.63 	1:37.86 	 	2:07.78 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	677 	27.69 	59.74 	1:39.57 	 	2:09.78 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Kasper Schultz 	1995 	 	663 	27.83 	1:00.59 	1:40.19 	 	2:10.69 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Nicolas Blanch 	1997 	 	659 	26.87 	1:01.45 	1:41.10 	 	2:10.96 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Robert Asfeldt 	1996 	 	657 	27.96 	1:01.11 	1:39.66 	 	2:11.13 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	624 	28.46 	1:04.26 	1:42.53 	 	2:13.36 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Viktor Christensen 	1995 	 	665 	28.16 	1:03.67 	1:39.72 	 	2:10.59 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Mikkel Austmann 	1991 	 	662 	28.40 	1:02.96 	1:40.70 	 	2:10.74 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Jonathan Müller 	1997 	 	651 	28.10 	1:01.68 	1:39.96 	 	2:11.49 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Mads Knoblauch 	1993 	 	635 	27.80 	1:02.20 	1:40.78 	 	2:12.63 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	599 	28.74 	1:05.91 	1:44.35 	 	2:15.17 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Ditlev Balle 	1996 	 	596 	28.52 	1:03.31 	1:44.91 	 	2:15.42 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Morten Børre 	1996 	 	593 	29.27 	1:03.94 	1:44.05 	 	2:15.63 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Jonas Vibsig Berding 	1996 	 	590 	29.17 	1:04.97 	1:45.09 	 	2:15.87 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:22 
 
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	12:26 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 6, 100m Butterfly Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.19 2013-07-28 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 1:00.24 2012-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Emilie Beckmann 	1997 	 	775 	28.38 	 	 	 	1:01.02 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Christina Munkholm 	1996 	 	744 	29.15 	 	 	 	1:01.85 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	739 	29.21 	 	 	 	1:01.98 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	739 	29.10 	 	 	 	1:01.99 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Signe Tolstrup 	1995 	 	720 	29.45 	 	 	 	1:02.53 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	710 	29.61 	 	 	 	1:02.83 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	698 	29.38 	 	 	 	1:03.18 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Marie Voigt Lauridsen 	1995 	 	670 	29.27 	 	 	 	1:04.05 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Camilla Dufour 	1996 	 	664 	29.95 	 	 	 	1:04.24 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Marina Heller Hansen 	1994 	 	637 	30.65 	 	 	 	1:05.13 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Pernille Rasmussen 	1996 	 	635 	30.70 	 	 	 	1:05.21 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Caroline Erichsen 	1998 	 	633 	30.71 	 	 	 	1:05.27 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Vera Staun Hansen 	1999 	 	626 	30.80 	 	 	 	1:05.53 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	 	623 	30.21 	 	 	 	1:05.62 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Josephine Holm 	1999 	 	609 	31.41 	 	 	 	1:06.11 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Lisa Schøn 	1999 	 	606 	31.23 	 	 	 	1:06.21 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Kristine Barrett 	1998 	 	600 	30.93 	 	 	 	1:06.45 	 
 	Greve Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Julie Lunau 	1995 	 	599 	30.66 	 	 	 	1:06.50 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Kalinka T. Mogensen 	1995 	 	598 	31.05 	 	 	 	1:06.51 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Sabrina Wielsøe 	1990 	 	595 	31.20 	 	 	 	1:06.63 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Stinne Sørensen 	1999 	 	594 	30.73 	 	 	 	1:06.66 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Cecilie Ravn Jensen 	1994 	 	593 	31.32 	 	 	 	1:06.70 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Helle Dohn 	1998 	 	593 	31.10 	 	 	 	1:06.71 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	591 	30.61 	 	 	 	1:06.78 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Ditte Friis 	1999 	 	589 	30.88 	 	 	 	1:06.86 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Thea Laurberg Simonsen 	1997 	 	584 	31.36 	 	 	 	1:07.06 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Lise-Lotte Larsen Bentin 	1997 	 	579 	31.68 	 	 	 	1:07.26 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Emma la Cour 	1999 	 	578 	31.94 	 	 	 	1:07.27 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Marianne Duijm 	1993 	 	577 	31.32 	 	 	 	1:07.32 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Merete Toft Jensen 	1999 	 	573 	31.94 	 	 	 	1:07.46 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Cecilie F. Jensen 	1998 	 	565 	31.86 	 	 	 	1:07.81 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Emma Lyngby Larsen 	1998 	 	560 	32.33 	 	 	 	1:07.98 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Anne Huse Gaarde-Hansen 	1999 	 	553 	31.88 	 	 	 	1:08.26 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Julie Lamberth 	1996 	 	546 	31.97 	 	 	 	1:08.55 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Laura Weinreich 	1998 	 	546 	32.17 	 	 	 	1:08.55 	 
 	Holbæk Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Nicoline Reinstrup 	1998 	 	545 	31.16 	 	 	 	1:08.59 	 
 	Helsingør Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Emma Gaardsted Andersen 	1998 	 	545 	32.44 	 	 	 	1:08.61 	 
 	Frederikssund Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Sofie Rasmussen 	1999 	 	542 	32.42 	 	 	 	1:08.73 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	541 	32.38 	 	 	 	1:08.76 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Hannah Pilgaard 	1999 	 	540 	31.98 	 	 	 	1:08.81 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	538 	32.13 	 	 	 	1:08.89 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Nanna Sonne 	1999 	 	535 	31.55 	 	 	 	1:09.05 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	528 	31.04 	 	 	 	1:09.33 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Johanne Carr 	1999 	 	517 	33.08 	 	 	 	1:09.84 	 
 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Mette Flaskager 	1999 	 	511 	31.09 	 	 	 	1:10.09 	 
 	Ikast Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Emilie Buurgaard Westh 	1999 	 	511 	31.69 	 	 	 	1:10.12 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Mille Rask Sander 	1999 	 	501 	31.93 	 	 	 	1:10.58 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Anna Sommer Harrits 	1999 	 	497 	32.26 	 	 	 	1:10.76 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Klara Reeh 	1999 	 	489 	32.18 	 	 	 	1:11.15 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Thea Lund Petersen 	1998 	 	485 	32.99 	 	 	 	1:11.32 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Laura Holm Junge 	1998 	 	479 	32.71 	 	 	 	1:11.62 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Christina F. Eriksen 	1999 	 	466 	33.50 	 	 	 	1:12.26 	 
 	Frederikssund Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Lærke Harksen Nehmdahl 	1999 	 	465 	32.98 	 	 	 	1:12.33 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Emma Maagøe 	1999 	 	457 	34.07 	 	 	 	1:12.78 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Anne Hjortsøe Pedersen 	1999 	 	455 	33.83 	 	 	 	1:12.87 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Laura Blendstrup 	1999 	 	447 	33.79 	 	 	 	1:13.29 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Clara Franck 	1999 	 	445 	33.95 	 	 	 	1:13.42 	 
 	Haderslev Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
58 	Sofia Zachariassen 	1999 	 	441 	33.88 	 	 	 	1:13.60 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
59 	Ida Kusk 	1999 	 	420 	33.43 	 	 	 	1:14.85 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
60 	Frida Frydendal 	1999 	 	412 	34.36 	 	 	 	1:15.29 	 
 	Svendborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
61 	Freja Hamann Larsen 	1999 	 	350 	34.22 	 	 	 	1:19.48 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
62 	Camilla Feldmann 	1999 	 	316 	33.82 	 	 	 	1:22.28 	 
 	Helsingør Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Signe Nielsen 	1998 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	12:26 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:29 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 6, 100m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.19 2013-07-28 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 1:00.24 2012-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Emilie Beckmann 	1997 	 	800 	27.84 	 	 	 	1:00.38 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Christina Munkholm 	1996 	 	768 	28.21 	 	 	 	1:01.21 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	743 	29.08 	 	 	 	1:01.88 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Signe Tolstrup 	1995 	 	731 	29.08 	 	 	 	1:02.22 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	726 	29.35 	 	 	 	1:02.35 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	726 	29.18 	 	 	 	1:02.35 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	693 	29.65 	 	 	 	1:03.32 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Marie Voigt Lauridsen 	1995 	 	660 	29.86 	 	 	 	1:04.38 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Marina Heller Hansen 	1994 	 	673 	30.00 	 	 	 	1:03.95 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Camilla Dufour 	1996 	 	667 	29.74 	 	 	 	1:04.13 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Caroline Erichsen 	1998 	 	651 	30.06 	 	 	 	1:04.67 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Vera Staun Hansen 	1999 	 	637 	31.12 	 	 	 	1:05.12 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Lisa Schøn 	1999 	 	626 	30.77 	 	 	 	1:05.50 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Pernille Rasmussen 	1996 	 	608 	30.57 	 	 	 	1:06.17 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	 	593 	30.69 	 	 	 	1:06.69 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Josephine Holm 	1999 	 	592 	31.71 	 	 	 	1:06.76 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:29 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:44 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 7, 4X100m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Frankrig (1900) 3:08.32 2008-08-11 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:11.92 2008-08-11 
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:23.47 2009-04-07 
Dansk Rekord Junior: VAT drenge (1900) 3:29.09 2011-06-25 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Aalborg Drenge 	1997 	 	686 	 	 	 	 	3:33.38 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Nicolas Blanch 	1997 	 	 	25.79 	53.34 	 	 	53.34 	 
 	Thomas Birkkjær 	1996 	 	 	25.81 	53.92 	 	 	1:47.26 	 
 	Kristoffer Moos 	1996 	 	 	25.23 	52.70 	 	 	2:39.96 	 
 	Jens Bach 	1997 	 	 	25.05 	53.42 	 	 	3:33.38 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Kvik Junior Drenge 	1997 	 	682 	 	 	 	 	3:33.80 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Johannes E. Mariegaard 	1997 	 	 	26.26 	54.53 	 	 	54.53 	 
 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	 	26.25 	53.82 	 	 	1:48.35 	 
 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	 	 	24.53 	51.33 	 	 	2:39.68 	 
 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	 	25.86 	54.12 	 	 	3:33.80 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Helsinge Herrer 1 	1997 	 	640 	 	 	 	 	3:38.32 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Søren Fritzbøger 	1996 	 	 	26.04 	53.56 	 	 	53.56 	 
 	Sebastian Kempff-Andersen 	1996 	 	 	24.99 	54.58 	 	 	1:48.14 	 
 	Stefan Blidarevic 	1996 	 	 	25.50 	55.24 	 	 	2:43.38 	 
 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	 	26.28 	54.94 	 	 	3:38.32 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Vejles Drenge 	1997 	 	613 	 	 	 	 	3:41.49 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Tom Heilmann 	1997 	 	 	26.39 	55.50 	 	 	55.50 	 
 	Mathias Kristian Pedersen 	1996 	 	 	25.74 	54.11 	 	 	1:49.61 	 
 	Andreas Sehested 	1996 	 	 	27.24 	55.89 	 	 	2:45.50 	 
 	Nicklas Rasmussen 	1997 	 	 	26.59 	55.99 	 	 	3:41.49 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Hovedstad Herrer Junior 	1996 	 	612 	 	 	 	 	3:41.63 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Peter Gjerulff 	1996 	 	 	25.94 	54.40 	 	 	54.40 	 
 	Hannibal Steenfos 	1996 	 	 	27.05 	56.05 	 	 	1:50.45 	 
 	Morten Børre 	1996 	 	 	25.83 	54.52 	 	 	2:44.97 	 
 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	 	 	26.76 	56.66 	 	 	3:41.63 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Sigma Drenge 1 	1996 	 	591 	 	 	 	 	3:44.24 	 
 	Sigma Swim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Peter Huse Gaarde-Hansen 	1996 	 	 	26.40 	54.98 	 	 	54.98 	 
 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	 	26.41 	55.39 	 	 	1:50.37 	 
 	Maxemillian Pedersen 	1996 	 	 	26.81 	56.91 	 	 	2:47.28 	 
 	Jacob Weberg 	1997 	 	 	27.06 	56.96 	 	 	3:44.24 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Herlev 1 	1996 	 	543 	 	 	 	 	3:50.65 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Lasse Kølle Jørgensen 	1996 	 	 	26.65 	56.49 	 	 	56.49 	 
 	Mathias Brændholt 	1996 	 	 	26.99 	58.34 	 	 	1:54.83 	 
 	Bjørn H. Bremholm Hansen 	1996 	 	 	28.70 	1:00.20 	 	 	2:55.03 	 
 	Chris Johansen 	1996 	 	 	26.23 	55.62 	 	 	3:50.65 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Helsinge Herrer 2 	1997 	 	495 	 	 	 	 	3:57.85 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Mads Steen Petersen 	1997 	 	 	27.07 	56.46 	 	 	56.46 	 
 	Tobias M. Jensen 	1996 	 	 	26.84 	58.05 	 	 	1:54.51 	 
 	Joachim Frimann 	1997 	 	 	27.92 	59.03 	 	 	2:53.54 	 
 	Peter Forsberg 	1997 	 	 	30.81 	1:04.31 	 	 	3:57.85 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Agf Young Guns 	1996 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Jesper Jensen 	1996 	 	 	25.98 	54.62 	 	 	54.62 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:44 
 
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	12:20 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 8, 1500m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	800m 	 	 
 	 	 	 	 	900m 	1000m 	1100m 	1200m 	 	 
 	 	 	 	 	1300m 	1400m 	 	 	 	 
 
1 	Jackie Gade 	1998 	 	 	1:06.64 	2:17.99 	3:29.71 	4:41.98 	18:09.47 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:54.44 	7:07.47 	8:20.73 	9:34.25 	 	 
 	 	 	 	 	10:47.35 	12:01.04 	13:14.92 	14:29.26 	 	 
 	 	 	 	 	15:43.76 	16:57.57 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Shanna Armstrong 	1998 	 	 	1:08.01 	2:20.65 	3:34.10 	4:47.54 	18:25.02 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	6:00.64 	7:14.62 	8:28.76 	9:43.08 	 	 
 	 	 	 	 	10:57.97 	12:12.56 	13:27.60 	14:41.81 	 	 
 	 	 	 	 	15:56.59 	17:11.48 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Stine Knudsen 	1999 	 	 	1:10.46 	2:24.71 	3:39.18 	4:53.82 	18:51.87 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	6:08.90 	7:24.31 	8:39.77 	9:55.94 	 	 
 	 	 	 	 	11:12.09 	12:28.46 	13:45.21 	15:02.21 	 	 
 	 	 	 	 	16:19.51 	17:36.65 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Frederikke Asfeldt 	1999 	 	 	1:14.65 	2:34.00 	3:51.15 	5:08.16 	19:13.75 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	6:24.93 	7:41.75 	8:59.01 	10:15.96 	 	 
 	 	 	 	 	11:32.75 	12:49.77 	14:06.60 	15:23.78 	 	 
 	 	 	 	 	16:41.45 	17:58.34 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	12:20 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	19:07 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 8, 1500m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	800m 	 	 
 	 	 	 	 	900m 	1000m 	1100m 	1200m 	 	 
 	 	 	 	 	1300m 	1400m 	 	 	 	 
 
1 	Maj Howardsen 	1997 	 	761 	1:06.84 	2:16.76 	3:26.03 	4:35.21 	17:12.30 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	5:44.01 	6:53.20 	8:02.44 	9:10.91 	 	 
 	 	 	 	 	10:19.45 	11:28.43 	12:37.48 	13:46.09 	 	 
 	 	 	 	 	14:55.09 	16:04.25 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Emma Wael 	1993 	 	742 	1:05.20 	2:13.83 	3:23.74 	4:33.91 	17:20.75 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	5:44.47 	6:53.91 	8:03.72 	9:13.67 	 	 
 	 	 	 	 	10:24.15 	11:34.66 	12:44.27 	13:54.59 	 	 
 	 	 	 	 	15:04.83 	16:14.33 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Ida Schütt 	1996 	 	739 	1:05.27 	2:14.35 	3:23.69 	4:33.34 	17:22.49 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	5:43.18 	6:53.28 	8:03.82 	9:13.89 	 	 
 	 	 	 	 	10:24.11 	11:34.68 	12:44.71 	13:54.34 	 	 
 	 	 	 	 	15:04.39 	16:14.03 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Stephanie Hansen 	1996 	 	733 	1:05.86 	2:14.70 	3:24.25 	4:34.40 	17:24.97 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	5:44.73 	6:54.69 	8:04.72 	9:14.56 	 	 
 	 	 	 	 	10:24.51 	11:34.62 	12:44.92 	13:55.20 	 	 
 	 	 	 	 	15:05.56 	16:15.67 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	720 	1:06.48 	2:16.30 	3:26.75 	4:37.02 	17:31.40 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:47.79 	6:57.72 	8:08.27 	9:19.14 	 	 
 	 	 	 	 	10:29.53 	11:39.87 	12:50.97 	14:01.85 	 	 
 	 	 	 	 	15:12.30 	16:22.47 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Jackie Gade 	1998 	 	647 	1:06.64 	2:17.99 	3:29.71 	4:41.98 	18:09.47 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:54.44 	7:07.47 	8:20.73 	9:34.25 	 	 
 	 	 	 	 	10:47.35 	12:01.04 	13:14.92 	14:29.26 	 	 
 	 	 	 	 	15:43.76 	16:57.57 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Lærke Toft Ruby 	1999 	 	640 	1:07.82 	2:21.87 	3:35.55 	4:49.44 	18:13.49 	 
 	Svømmeklubben Laksen 	 	 	 	6:03.29 	7:17.24 	8:31.14 	9:44.50 	 	 
 	 	 	 	 	10:57.87 	12:11.55 	13:24.87 	14:37.80 	 	 
 	 	 	 	 	15:50.80 	17:03.51 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Merete Toft Jensen 	1999 	 	632 	1:09.33 	2:22.30 	3:36.48 	4:50.03 	18:17.81 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	6:03.75 	7:16.67 	8:30.14 	9:43.74 	 	 
 	 	 	 	 	10:57.09 	12:11.07 	13:24.71 	14:38.13 	 	 
 	 	 	 	 	15:52.05 	17:05.87 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Martha Andersen 	1999 	 	620 	1:08.64 	2:22.08 	3:35.67 	4:49.70 	18:24.90 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	6:03.49 	7:17.88 	8:31.57 	9:45.28 	 	 
 	 	 	 	 	10:59.26 	12:13.80 	13:27.95 	14:42.17 	 	 
 	 	 	 	 	15:56.76 	17:11.74 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Shanna Armstrong 	1998 	 	620 	1:08.01 	2:20.65 	3:34.10 	4:47.54 	18:25.02 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	6:00.64 	7:14.62 	8:28.76 	9:43.08 	 	 
 	 	 	 	 	10:57.97 	12:12.56 	13:27.60 	14:41.81 	 	 
 	 	 	 	 	15:56.59 	17:11.48 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Stine Knudsen 	1999 	 	577 	1:10.46 	2:24.71 	3:39.18 	4:53.82 	18:51.87 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	6:08.90 	7:24.31 	8:39.77 	9:55.94 	 	 
 	 	 	 	 	11:12.09 	12:28.46 	13:45.21 	15:02.21 	 	 
 	 	 	 	 	16:19.51 	17:36.65 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Frederikke Asfeldt 	1999 	 	545 	1:14.65 	2:34.00 	3:51.15 	5:08.16 	19:13.75 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	6:24.93 	7:41.75 	8:59.01 	10:15.96 	 	 
 	 	 	 	 	11:32.75 	12:49.77 	14:06.60 	15:23.78 	 	 
 	 	 	 	 	16:41.45 	17:58.34 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	19:07 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	19:25 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 9, 4X100m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Frankrig (1900) 3:08.32 2008-08-11 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:11.92 2008-08-11 
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:23.47 2009-04-07 
Dansk Rekord Junior: VAT drenge (1900) 3:29.09 2011-06-25 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Farum Guns 	1990 	 	787 	 	 	 	 	3:23.81 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Kevin Witt Christensen 	1995 	 	 	24.87 	51.34 	 	 	51.34 	 
 	Anders Lie 	1991 	 	 	24.29 	50.66 	 	 	1:42.00 	 
 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	 	24.36 	51.91 	 	 	2:33.91 	 
 	Frederik Siem Pedersen 	1991 	 	 	23.45 	49.90 	 	 	3:23.81 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Sigma Herrer 1 	0 	 	739 	 	 	 	 	3:28.13 	 
 	Sigma Swim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	 	24.72 	51.90 	 	 	51.90 	 
 	Jacob Lercke Skytte 	1984 	 	 	24.84 	52.44 	 	 	1:44.34 	 
 	Andreas Schiellerup 	1993 	 	 	24.13 	51.50 	 	 	2:35.84 	 
 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	 	25.01 	52.29 	 	 	3:28.13 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kvik Senior Herrer 	1995 	 	719 	 	 	 	 	3:30.10 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Kristian Weber Larsen 	1990 	 	 	25.12 	52.70 	 	 	52.70 	 
 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	 	24.76 	52.26 	 	 	1:44.96 	 
 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	 	 	24.44 	51.68 	 	 	2:36.64 	 
 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	 	25.78 	53.46 	 	 	3:30.10 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Aalborg Herrer 1 	0 	 	688 	 	 	 	 	3:33.23 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Jens Bach 	1997 	 	 	26.18 	53.38 	 	 	53.38 	 
 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	 	26.60 	55.10 	 	 	1:48.48 	 
 	Kristoffer Moos 	1996 	 	 	25.36 	52.86 	 	 	2:41.34 	 
 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	 	24.74 	51.89 	 	 	3:33.23 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Agf Herrer 1 	0 	 	663 	 	 	 	 	3:35.85 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Jesper Jensen 	1996 	 	 	26.50 	55.39 	 	 	55.39 	 
 	Jakob Kornmaaler 	1995 	 	 	25.50 	53.93 	 	 	1:49.32 	 
 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	 	25.74 	54.14 	 	 	2:43.46 	 
 	Anton Bromer 	1995 	 	 	25.48 	52.39 	 	 	3:35.85 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Herlev 2 	0 	 	628 	 	 	 	 	3:39.75 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Mikkel Austmann 	1991 	 	 	27.71 	56.75 	 	 	56.75 	 
 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	 	25.59 	54.15 	 	 	1:50.90 	 
 	Marcus Olesen 	1995 	 	 	25.14 	54.05 	 	 	2:44.95 	 
 	Mikkel Johansen 	1994 	 	 	26.32 	54.80 	 	 	3:39.75 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Vest Herrer 	0 	 	622 	 	 	 	 	3:40.52 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Oliver Mirkovic 	1993 	 	 	27.27 	56.88 	 	 	56.88 	 
 	Oliver Huban 	1996 	 	 	25.76 	54.92 	 	 	1:51.80 	 
 	Gøkhan Dagidir 	1995 	 	 	25.79 	55.54 	 	 	2:47.34 	 
 	Søren Holm 	1993 	 	 	25.19 	53.18 	 	 	3:40.52 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Silkeborg Herrer 	1993 	 	620 	 	 	 	 	3:40.73 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Kasper Winther 	1995 	 	 	25.16 	54.09 	 	 	54.09 	 
 	Anders T. Rasmussen 	1993 	 	 	26.65 	55.88 	 	 	1:49.97 	 
 	Ralf Dalby 	1995 	 	 	25.83 	55.29 	 	 	2:45.26 	 
 	Mikkel Grønbo 	1996 	 	 	26.25 	55.47 	 	 	3:40.73 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Vat-Cph Gentlemen 	0 	 	602 	 	 	 	 	3:42.90 	 
 	VAT Copenhagen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Victor Drevskich 	1996 	 	 	27.33 	56.67 	 	 	56.67 	 
 	Morten Klarskov 	1992 	 	 	25.56 	52.98 	 	 	1:49.65 	 
 	Alexander Skov Andersen 	1993 	 	 	27.20 	57.61 	 	 	2:47.26 	 
 	Martin Jungersen 	1997 	 	 	26.19 	55.64 	 	 	3:42.90 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Kalundborg Herrer 	0 	 	598 	 	 	 	 	3:43.40 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Mathias Rysgaard 	1998 	 	 	26.02 	53.25 	 	 	53.25 	 
 	Sebastian H. Andersen 	1997 	 	 	26.10 	55.59 	 	 	1:48.84 	 
 	Mikkel H. Andersen 	1991 	 	 	26.57 	56.92 	 	 	2:45.76 	 
 	Danny Corell 	1997 	 	 	27.66 	57.64 	 	 	3:43.40 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Vs Viborg 	0 	 	580 	 	 	 	 	3:45.68 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Lasse Kammer 	1995 	 	 	26.93 	56.58 	 	 	56.58 	 
 	Frederik M. Mortensen 	1996 	 	 	26.80 	55.74 	 	 	1:52.32 	 
 	Rasmus Jørgensen 	1996 	 	 	26.61 	56.89 	 	 	2:49.21 	 
 	Casper G. Kristensen 	1995 	 	 	25.72 	56.47 	 	 	3:45.68 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Agf Herrer 2 	0 	 	551 	 	 	 	 	3:49.54 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Gustav Emil Lings 	1996 	 	 	27.20 	57.32 	 	 	57.32 	 
 	Sebastian Friis 	1995 	 	 	25.99 	56.35 	 	 	1:53.67 	 
 	David Tørring 	1995 	 	 	26.62 	56.23 	 	 	2:49.90 	 
 	Jonatan Balladone 	1997 	 	 	28.17 	59.64 	 	 	3:49.54 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Herlev 1 	0 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 4. svømmer 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Magnus Westermann 	1995 	 	 	24.31 	50.66 	 	 	50.66 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	19:25 
 
Resultat Løb 10 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	10:48 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 10, 400m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Maj Howardsen 	1997 	 	751 	1:04.50 	2:12.08 	3:18.14 	 	4:23.06 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Josephine Holm 	1999 	 	732 	1:04.86 	2:12.72 	3:19.53 	 	4:25.25 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Amalie Østrup 	1997 	 	720 	1:03.28 	2:11.68 	3:19.94 	 	4:26.73 	Deltager ikke i finalen 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	702 	1:04.27 	2:12.69 	3:20.74 	 	4:29.08 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	698 	1:05.49 	2:13.63 	3:22.34 	 	4:29.52 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Rikke Dehn 	1999 	 	691 	1:05.82 	2:13.97 	3:22.82 	 	4:30.49 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Ida Schütt 	1996 	 	690 	1:05.12 	2:13.56 	3:23.02 	 	4:30.61 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	672 	1:04.84 	2:14.04 	3:24.61 	 	4:32.92 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Emma Wael 	1993 	 	671 	1:04.31 	2:13.88 	3:23.68 	 	4:33.16 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Lisa Steen Duus 	1997 	 	666 	1:05.58 	2:15.27 	3:25.51 	 	4:33.77 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Stephanie Hansen 	1996 	 	666 	1:06.17 	2:15.38 	3:25.21 	 	4:33.80 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Freja Gram 	1999 	 	665 	1:05.98 	2:15.59 	3:24.84 	 	4:33.85 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Klara Reeh 	1999 	 	661 	1:04.87 	2:15.23 	3:25.65 	 	4:34.53 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Stinne Sørensen 	1999 	 	656 	1:05.46 	2:15.43 	3:25.90 	 	4:35.19 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Julie Lunau 	1995 	 	648 	1:05.63 	2:14.98 	3:25.85 	 	4:36.33 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Jackie Gade 	1998 	 	645 	1:06.79 	2:16.32 	3:26.54 	 	4:36.69 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Sara Fogh Myrup 	1997 	 	638 	1:04.76 	2:16.00 	3:27.74 	 	4:37.75 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Rikke Munkholm 	1998 	 	636 	1:06.08 	2:16.75 	3:28.22 	 	4:37.96 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Maria Madsen 	1995 	 	636 	1:06.36 	2:16.43 	3:27.11 	 	4:38.08 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Lea Moesgaard 	1998 	 	633 	1:07.18 	2:17.32 	3:27.93 	 	4:38.39 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Julie Oxenvad 	1997 	 	628 	1:05.11 	2:15.54 	3:27.06 	 	4:39.22 	Deltager ikke i finalen 
 	Haderslev Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	625 	1:05.66 	2:15.79 	3:27.34 	 	4:39.66 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Lisa Schøn 	1999 	 	616 	1:08.19 	2:20.17 	3:31.33 	 	4:41.06 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Merete Toft Jensen 	1999 	 	614 	1:07.30 	2:18.74 	3:31.17 	 	4:41.34 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Martha Andersen 	1999 	 	613 	1:06.33 	2:17.77 	3:30.16 	 	4:41.38 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Mathilde Christjansen 	1999 	 	609 	1:07.03 	2:18.15 	3:30.84 	 	4:42.12 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Maria Tanderup Hansen 	1998 	 	606 	1:06.87 	2:18.21 	3:30.54 	 	4:42.51 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Isabella Drest 	1999 	 	603 	1:07.41 	2:19.54 	3:32.36 	 	4:42.93 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Amanda Højberg 	1998 	 	600 	1:07.38 	2:19.53 	3:31.43 	 	4:43.41 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Lærke Toft Ruby 	1999 	 	599 	1:06.26 	2:18.47 	3:31.17 	 	4:43.58 	 
 	Svømmeklubben Laksen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Nanna Drewsen 	1998 	 	595 	1:08.22 	2:19.99 	3:32.37 	 	4:44.29 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Nicoline Pontoppidan 	1998 	 	593 	1:08.08 	2:20.48 	3:33.23 	 	4:44.60 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Katrine Hvid 	1998 	 	584 	1:08.41 	2:21.06 	3:33.29 	 	4:46.05 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Stine Knudsen 	1999 	 	583 	1:07.16 	2:19.74 	3:33.52 	 	4:46.21 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Shanna Armstrong 	1998 	 	561 	1:06.93 	2:20.77 	3:35.20 	 	4:49.90 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Amalie Gotthard 	1999 	 	560 	1:08.70 	2:21.66 	3:36.09 	 	4:50.01 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Astrid Delin 	1999 	 	555 	1:08.52 	2:22.67 	3:36.76 	 	4:50.97 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Frederikke Asfeldt 	1999 	 	547 	1:09.49 	2:23.20 	3:38.23 	 	4:52.25 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Anne Sofie Gadfelt 	1999 	 	536 	1:11.40 	2:27.13 	3:40.19 	 	4:54.36 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Amalie Müller Lindemann 	1999 	 	522 	1:09.57 	2:23.82 	3:40.26 	 	4:56.91 	 
 	Svømmeklubben Sønderborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Cayanne Kjær Knoth 	1999 	 	520 	1:08.66 	2:23.70 	3:40.57 	 	4:57.31 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Anna Emilie Hansen 	1999 	 	514 	1:10.55 	2:26.21 	3:42.29 	 	4:58.36 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	10:48 
 
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:18 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 10, 400m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Maj Howardsen 	1997 	 	784 	1:02.92 	2:08.98 	3:14.96 	 	4:19.34 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	776 	1:02.94 	2:09.05 	3:15.36 	 	4:20.24 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Josephine Holm 	1999 	 	765 	1:03.73 	2:09.96 	3:16.14 	 	4:21.44 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	716 	1:04.29 	2:12.16 	3:20.46 	 	4:27.26 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Ida Schütt 	1996 	 	692 	1:04.46 	2:12.29 	3:21.01 	 	4:30.26 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Emma Wael 	1993 	 	687 	1:04.15 	2:12.93 	3:22.44 	 	4:30.99 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	663 	1:05.14 	2:15.63 	3:25.91 	 	4:34.24 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Rikke Dehn 	1999 	 	660 	1:04.92 	2:13.97 	3:23.50 	 	4:34.59 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Julie Lunau 	1995 	 	708 	1:03.51 	2:11.57 	3:19.92 	 	4:28.31 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Freja Gram 	1999 	 	687 	1:05.71 	2:14.46 	3:23.34 	 	4:31.03 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Jackie Gade 	1998 	 	683 	1:04.33 	2:13.42 	3:23.43 	 	4:31.46 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Stephanie Hansen 	1996 	 	679 	1:04.19 	2:13.77 	3:23.63 	 	4:32.09 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Stinne Sørensen 	1999 	 	662 	1:05.23 	2:14.76 	3:25.10 	 	4:34.27 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Klara Reeh 	1999 	 	650 	1:04.70 	2:14.93 	3:25.60 	 	4:36.02 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Lisa Steen Duus 	1997 	 	645 	1:05.90 	2:16.28 	3:27.16 	 	4:36.65 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Sara Fogh Myrup 	1997 	 	645 	1:05.94 	2:17.04 	3:27.86 	 	4:36.76 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:18 
 
Resultat Løb 11 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	10:59 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 11, 100m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Magnus Westermann 	1995 	 	797 	24.51 	 	 	 	50.58 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Frans Johannessen 	1992 	 	749 	24.85 	 	 	 	51.64 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Anton Bromer 	1995 	 	732 	25.26 	 	 	 	52.04 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Frederik Siem Pedersen 	1991 	 	732 	25.06 	 	 	 	52.04 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Anders Lie 	1991 	 	731 	25.66 	 	 	 	52.07 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Morten Bak Hansen 	1995 	 	694 	25.73 	 	 	 	52.96 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Kristian Weber Larsen 	1990 	 	691 	25.38 	 	 	 	53.05 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Magnus Yde 	1996 	 	689 	25.63 	 	 	 	53.09 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Christian V. Rasmussen 	1996 	 	683 	25.55 	 	 	 	53.25 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jens Bach 	1997 	 	671 	26.03 	 	 	 	53.58 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Laust Moesgaard 	1996 	 	664 	26.14 	 	 	 	53.77 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Kasper Winther 	1995 	 	663 	26.29 	 	 	 	53.78 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Philip Greve 	1998 	 	656 	25.87 	 	 	 	53.97 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	644 	26.17 	 	 	 	54.32 	Deltager ikke i finalen 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	640 	26.25 	 	 	 	54.41 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Nicolai Løwenstein 	1997 	 	638 	26.99 	 	 	 	54.48 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Jesper Jensen 	1996 	 	638 	54.49 	 	 	 	54.49 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Thomas Steenberg 	1994 	 	637 	26.16 	 	 	 	54.51 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Frederik Dalhøj Paulsen 	1998 	 	635 	25.96 	 	 	 	54.57 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	 	632 	26.76 	 	 	 	54.66 	Deltager ikke i finalen 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Johannes E. Mariegaard 	1997 	 	630 	26.33 	 	 	 	54.72 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Peter Huse Gaarde-Hansen 	1996 	 	627 	26.41 	 	 	 	54.80 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Jonas Vibsig Berding 	1996 	 	622 	26.32 	 	 	 	54.95 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Gustav Bækgaard 	1997 	 	620 	26.22 	 	 	 	55.01 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Peter Gjerulff 	1996 	 	619 	26.16 	 	 	 	55.04 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Sebastian Kempff-Andersen 	1996 	 	619 	25.99 	 	 	 	55.04 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Viktor Christensen 	1995 	 	614 	26.50 	 	 	 	55.19 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Thomas Birkkjær 	1996 	 	612 	27.23 	 	 	 	55.25 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Mikkel Johansen 	1994 	 	611 	26.47 	 	 	 	55.28 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Martin Nielsen 	1996 	 	607 	26.48 	 	 	 	55.38 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Oliver Huban 	1996 	 	607 	26.63 	 	 	 	55.38 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Niels Breum Hansen 	1994 	 	607 	26.80 	 	 	 	55.40 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Stefan Blidarevic 	1996 	 	607 	26.79 	 	 	 	55.40 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Søren Meier 	1994 	 	604 	26.19 	 	 	 	55.47 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Alexander Duus Jensen 	1995 	 	599 	26.28 	 	 	 	55.64 	 
 	Vordingborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Frederik Nerving 	1997 	 	596 	26.82 	 	 	 	55.72 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Ditlev Balle 	1996 	 	595 	26.88 	 	 	 	55.76 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Andreas Mårtensson 	1997 	 	594 	26.81 	 	 	 	55.78 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Simon B. Jeppesen 	1997 	 	593 	27.09 	 	 	 	55.83 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Lasse Kølle Jørgensen 	1996 	 	590 	26.53 	 	 	 	55.90 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Marc Nøhr Andersen 	1996 	 	590 	27.48 	 	 	 	55.90 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Martin Jungersen 	1997 	 	590 	26.49 	 	 	 	55.93 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Nikolai Skelsager 	1996 	 	586 	27.06 	 	 	 	56.03 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Magnus Lundgren 	1996 	 	586 	27.14 	 	 	 	56.05 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Jens N. Nielsen 	1997 	 	580 	27.36 	 	 	 	56.23 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Martin Nielsen 	1997 	 	575 	27.47 	 	 	 	56.38 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Mikkel Vølund 	1997 	 	575 	27.42 	 	 	 	56.40 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Andreas Sehested 	1996 	 	572 	27.81 	 	 	 	56.48 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Sebastian H. Andersen 	1997 	 	570 	27.17 	 	 	 	56.55 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Mikkel Grønbo 	1996 	 	569 	27.01 	 	 	 	56.61 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Victor Hardenberg Jensen 	1997 	 	565 	26.81 	 	 	 	56.73 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Oliver Mirkovic 	1993 	 	562 	27.03 	 	 	 	56.82 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Anders T. Rasmussen 	1993 	 	562 	27.27 	 	 	 	56.83 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Oliver Berggren Smidt 	1997 	 	562 	27.26 	 	 	 	56.84 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Mikkel Strand 	1997 	 	560 	26.89 	 	 	 	56.91 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Morten Klarskov 	1992 	 	553 	25.90 	 	 	 	57.13 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Maxemillian Pedersen 	1996 	 	544 	27.64 	 	 	 	57.45 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
58 	Lasse Dall 	1997 	 	540 	27.32 	 	 	 	57.60 	 
 	Odder IGF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
59 	Lars Merl 	1993 	 	533 	26.68 	 	 	 	57.83 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
59 	Rasmus Christensen 	1996 	 	533 	27.86 	 	 	 	57.83 	 
 	Bov IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
61 	Mikkel Samsøe Borch 	1997 	 	530 	27.03 	 	 	 	57.94 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
62 	Magnus Koch Sonnenborg 	1997 	 	517 	28.46 	 	 	 	58.44 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
63 	Steffen Skipper Petersen 	1996 	 	501 	28.02 	 	 	 	59.06 	 
 	Svømmeklubben Sønderborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
64 	Jonatan Balladone 	1997 	 	477 	28.77 	 	 	 	1:00.00 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	10:59 
 
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:31 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 11, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Frederik Siem Pedersen 	1991 	 	786 	24.34 	 	 	 	50.81 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Frans Johannessen 	1992 	 	775 	24.78 	 	 	 	51.06 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Anders Lie 	1991 	 	769 	25.11 	 	 	 	51.20 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Morten Bak Hansen 	1995 	 	763 	24.64 	 	 	 	51.33 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Magnus Westermann 	1995 	 	757 	24.50 	 	 	 	51.45 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Anton Bromer 	1995 	 	722 	25.62 	 	 	 	52.28 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Kristian Weber Larsen 	1990 	 	689 	25.86 	 	 	 	53.09 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Magnus Yde 	1996 	 	661 	25.60 	 	 	 	53.85 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Christian V. Rasmussen 	1996 	 	706 	25.53 	 	 	 	52.66 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Laust Moesgaard 	1996 	 	687 	25.75 	 	 	 	53.14 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Jens Bach 	1997 	 	674 	25.96 	 	 	 	53.49 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Nicolai Løwenstein 	1997 	 	667 	26.11 	 	 	 	53.67 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Philip Greve 	1998 	 	664 	25.98 	 	 	 	53.76 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Kasper Winther 	1995 	 	660 	26.03 	 	 	 	53.86 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	614 	26.79 	 	 	 	55.17 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Jesper Jensen 	1996 	 	599 	26.17 	 	 	 	55.64 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:31 
 
Resultat Løb 12 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:21 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 12, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	774 	 	 	 	 	32.45 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Emma D. Rasmussen 	1996 	 	707 	 	 	 	 	33.44 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Julie D. Hald 	1996 	 	703 	 	 	 	 	33.51 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Anna Wermuth 	1996 	 	698 	 	 	 	 	33.59 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Anna Puggaard 	1996 	 	691 	 	 	 	 	33.70 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	681 	 	 	 	 	33.87 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Malene Bang 	1999 	 	666 	 	 	 	 	34.11 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Maria Grandt 	1998 	 	656 	 	 	 	 	34.29 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Sara Krog Christoffersen 	1996 	 	651 	 	 	 	 	34.38 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Simone H. Lauridsen 	1999 	 	642 	 	 	 	 	34.54 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anne-Sofie Lindblad 	1997 	 	639 	 	 	 	 	34.58 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Pernille H. Gravgaard 	1997 	 	631 	 	 	 	 	34.74 	 
 	Delta Svøm 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Freja Englund 	1997 	 	630 	 	 	 	 	34.76 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Karen Tanderup Hansen 	1996 	 	629 	 	 	 	 	34.78 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Matilde Schrøder 	1996 	 	623 	 	 	 	 	34.88 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	618 	 	 	 	 	34.97 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Helena Kornerup Klejstrup 	1999 	 	617 	 	 	 	 	35.00 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Natasja Simonsen 	1995 	 	616 	 	 	 	 	35.01 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Elina Lynge Wagner 	1996 	 	615 	 	 	 	 	35.04 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Simone Friis 	1991 	 	602 	 	 	 	 	35.29 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	 	597 	 	 	 	 	35.39 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Tenna Jensen 	1998 	 	594 	 	 	 	 	35.44 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Merle F. V. Christensen 	1998 	 	592 	 	 	 	 	35.49 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Julie Bak 	1997 	 	588 	 	 	 	 	35.56 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Julie Leth-Petersen 	1997 	 	583 	 	 	 	 	35.66 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Signe B. Thomasen 	1996 	 	574 	 	 	 	 	35.84 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Astrid Ovesen 	1999 	 	569 	 	 	 	 	35.96 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Louise G. Riget 	1995 	 	569 	 	 	 	 	35.96 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Pernille Luise Kellmann 	1998 	 	566 	 	 	 	 	36.02 	 
 	Svømmeklubben Sønderborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Lærke Harksen Nehmdahl 	1999 	 	562 	 	 	 	 	36.09 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Sofie Poulsen 	1999 	 	560 	 	 	 	 	36.15 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Amalie H. Falck-Schmith 	1989 	 	555 	 	 	 	 	36.26 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Nikoline Marker-Pedersen 	1996 	 	550 	 	 	 	 	36.37 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Rikke Mundt Lohse 	1996 	 	545 	 	 	 	 	36.47 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Isabel Mass 	1998 	 	543 	 	 	 	 	36.51 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Signe Nielsen 	1998 	 	543 	 	 	 	 	36.52 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Thea Schulze 	1998 	 	542 	 	 	 	 	36.53 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Maria Tanderup Hansen 	1998 	 	541 	 	 	 	 	36.56 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Mathilde Hansen 	1998 	 	541 	 	 	 	 	36.57 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Laura Andersen 	1997 	 	539 	 	 	 	 	36.60 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Anna Lund Henriksen 	1998 	 	534 	 	 	 	 	36.71 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Anna Brandenborg Jensen 	1999 	 	525 	 	 	 	 	36.92 	 
 	VIK-Skovbakken Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Silke Meyer 	1998 	 	519 	 	 	 	 	37.08 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Amanda Glerup Andersen 	1998 	 	516 	 	 	 	 	37.13 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Laura Weinreich 	1998 	 	516 	 	 	 	 	37.13 	 
 	Holbæk Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Laura Cebula 	1997 	 	516 	 	 	 	 	37.15 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Nicoline Pontoppidan 	1998 	 	511 	 	 	 	 	37.27 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Maja Sandholm Pedersen 	1998 	 	505 	 	 	 	 	37.40 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Emine Bjarup Thøgersen 	1998 	 	501 	 	 	 	 	37.50 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Camilla Rask 	1999 	 	483 	 	 	 	 	37.96 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Katrine Lund Hansen 	1999 	 	476 	 	 	 	 	38.15 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Laura Mathilde Elkjær 	1998 	 	475 	 	 	 	 	38.17 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Marie Eske 	1999 	 	454 	 	 	 	 	38.77 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Amalie Bonnesen 	1999 	 	450 	 	 	 	 	38.88 	 
 	Næstved IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Anne-Katrine Kiilgaard 	1999 	 	447 	 	 	 	 	38.97 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Maiken Jakobsen 	1999 	 	432 	 	 	 	 	39.42 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Caroline Christensen 	1999 	 	428 	 	 	 	 	39.53 	 
 	Svømmeklubben SMUT Terndrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Cecilie Holten 	1996 	 	 	 	 	 	 	 	akut syg 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Astrid Delin 	1999 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:21 
 
Resultat Løb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:38 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 12, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	783 	 	 	 	 	32.32 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Emma D. Rasmussen 	1996 	 	731 	 	 	 	 	33.07 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Julie D. Hald 	1996 	 	703 	 	 	 	 	33.51 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Anna Puggaard 	1996 	 	700 	 	 	 	 	33.56 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	677 	 	 	 	 	33.93 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Anna Wermuth 	1996 	 	673 	 	 	 	 	33.99 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Maria Grandt 	1998 	 	649 	 	 	 	 	34.41 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Malene Bang 	1999 	 	645 	 	 	 	 	34.49 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Simone H. Lauridsen 	1999 	 	658 	 	 	 	 	34.26 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Matilde Schrøder 	1996 	 	655 	 	 	 	 	34.31 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Karen Tanderup Hansen 	1996 	 	654 	 	 	 	 	34.33 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Sara Krog Christoffersen 	1996 	 	647 	 	 	 	 	34.44 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Freja Englund 	1997 	 	610 	 	 	 	 	35.13 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Pernille H. Gravgaard 	1997 	 	608 	 	 	 	 	35.17 	 
 	Delta Svøm 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	597 	 	 	 	 	35.39 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Anne-Sofie Lindblad 	1997 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	flere flyben v start 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:38 
 
Resultat Løb 13 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:21 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 13, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.15 2013-08-03 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Andreas Schiellerup 	1993 	 	732 	 	 	 	 	26.67 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	693 	 	 	 	 	27.16 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kevin Witt Christensen 	1995 	 	676 	 	 	 	 	27.39 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Morten Klarskov 	1992 	 	670 	 	 	 	 	27.47 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Morten Bak Hansen 	1995 	 	667 	 	 	 	 	27.51 	Deltager ikke i finalen 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Kasper Schultz 	1995 	 	652 	 	 	 	 	27.71 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Gustav Friberg 	1997 	 	639 	 	 	 	 	27.90 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Morten Børre 	1996 	 	637 	 	 	 	 	27.93 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Mads Knoblauch 	1993 	 	636 	 	 	 	 	27.95 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jacob Lercke Skytte 	1984 	 	630 	 	 	 	 	28.03 	Deltager ikke i finalen 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Daniel Svane Halkjær 	1991 	 	625 	 	 	 	 	28.11 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	624 	 	 	 	 	28.13 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Anders L. Mogensen 	1996 	 	605 	 	 	 	 	28.42 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Andreas Gerlach 	1995 	 	592 	 	 	 	 	28.62 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Jakob Kornmaaler 	1995 	 	587 	 	 	 	 	28.70 	Deltager ikke i finalen 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	560 	 	 	 	 	29.16 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Sebastian Vang 	1991 	 	558 	 	 	 	 	29.20 	 
 	Næstved IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	546 	 	 	 	 	29.40 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Chris Johansen 	1996 	 	545 	 	 	 	 	29.43 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Alexander Wildenschild 	1997 	 	537 	 	 	 	 	29.56 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Oliver Berggren Smidt 	1997 	 	529 	 	 	 	 	29.71 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Magnus Høvsgaard 	1997 	 	513 	 	 	 	 	30.02 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Alexander Piihl Hansen 	1997 	 	447 	 	 	 	 	31.42 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Jeppe Krog Poulsen 	1997 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	afslut.u.vand 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:21 
 
Resultat Løb 13 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:52 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 13, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.15 2013-08-03 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Andreas Schiellerup 	1993 	 	763 	 	 	 	 	26.30 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
1 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	763 	 	 	 	 	26.30 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kevin Witt Christensen 	1995 	 	701 	 	 	 	 	27.05 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Morten Klarskov 	1992 	 	680 	 	 	 	 	27.33 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Kasper Schultz 	1995 	 	670 	 	 	 	 	27.47 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Mads Knoblauch 	1993 	 	664 	 	 	 	 	27.55 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Gustav Friberg 	1997 	 	648 	 	 	 	 	27.78 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Morten Børre 	1996 	 	609 	 	 	 	 	28.36 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	640 	 	 	 	 	27.89 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Andreas Gerlach 	1995 	 	634 	 	 	 	 	27.97 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Daniel Svane Halkjær 	1991 	 	618 	 	 	 	 	28.22 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Anders L. Mogensen 	1996 	 	612 	 	 	 	 	28.30 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Sebastian Vang 	1991 	 	573 	 	 	 	 	28.93 	 
 	Næstved IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	564 	 	 	 	 	29.08 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Chris Johansen 	1996 	 	555 	 	 	 	 	29.25 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	555 	 	 	 	 	29.25 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:52 
 
Resultat Løb 14 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:51 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 14, 200m Medley Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	716 	29.17 	1:04.54 	1:47.09 	 	2:20.96 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	707 	30.29 	1:04.96 	1:47.83 	 	2:21.55 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Maja Nielsen 	1996 	 	703 	30.15 	1:05.23 	1:48.73 	 	2:21.87 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Signe Tolstrup 	1995 	 	689 	30.05 	1:07.74 	1:49.32 	 	2:22.79 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	688 	29.74 	1:05.58 	1:48.75 	 	2:22.88 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	676 	30.05 	1:07.08 	1:50.12 	 	2:23.71 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Julie Levisen 	1997 	 	672 	30.18 	1:08.29 	1:51.18 	 	2:23.98 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	672 	30.92 	1:10.62 	1:50.36 	 	2:24.00 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Anna Boutrup 	1998 	 	672 	31.59 	1:09.51 	1:51.13 	 	2:24.02 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	659 	30.65 	1:07.41 	1:50.76 	 	2:24.92 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Ida Schütt 	1996 	 	653 	31.64 	1:10.79 	1:52.53 	 	2:25.34 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Asta Blanch 	1996 	 	653 	31.93 	1:09.61 	1:51.38 	 	2:25.35 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Anna Wermuth 	1996 	 	645 	31.34 	1:11.02 	1:50.54 	 	2:25.94 	Deltager ikke i finalen 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Sabrina Wielsøe 	1990 	 	644 	31.91 	1:08.58 	1:51.10 	 	2:26.05 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	641 	31.74 	1:08.56 	1:51.97 	 	2:26.30 	Deltager ikke i finalen 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Pernille Rasmussen 	1996 	 	640 	31.21 	1:09.68 	1:52.17 	 	2:26.35 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Maria Grandt 	1998 	 	618 	31.69 	1:13.31 	1:53.29 	 	2:28.05 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Emma F. Nystrøm 	1996 	 	618 	31.21 	1:08.94 	1:52.38 	 	2:28.10 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	603 	31.02 	1:10.67 	1:53.94 	 	2:29.31 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Helle Dohn 	1998 	 	599 	31.34 	1:09.18 	1:53.80 	 	2:29.58 	Deltager ikke i finalen 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Emma Lyngby Larsen 	1998 	 	596 	32.47 	1:12.02 	1:54.66 	 	2:29.86 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Cecilie F. Jensen 	1998 	 	593 	31.65 	1:08.44 	1:54.15 	 	2:30.12 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Vera Staun Hansen 	1999 	 	588 	31.91 	1:11.43 	1:55.73 	 	2:30.50 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Lise-Lotte Larsen Bentin 	1997 	 	588 	31.59 	1:09.28 	1:55.65 	 	2:30.54 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Sofie Witthøft 	1997 	 	587 	33.02 	1:09.15 	1:54.80 	 	2:30.58 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Karen Tanderup Hansen 	1996 	 	584 	36.10 	1:14.06 	1:54.41 	 	2:30.88 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	 	583 	31.96 	1:09.26 	1:54.90 	 	2:30.94 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Stinne Sørensen 	1999 	 	583 	31.59 	1:11.15 	1:56.22 	 	2:30.95 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Emma D. Rasmussen 	1996 	 	582 	33.18 	1:13.88 	1:55.45 	 	2:31.05 	Deltager ikke i finalen 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Johanne Carr 	1999 	 	578 	32.87 	1:11.94 	1:55.99 	 	2:31.42 	 
 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	570 	31.82 	1:10.76 	1:56.90 	 	2:32.11 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	567 	31.92 	1:09.90 	1:57.21 	 	2:32.36 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	567 	30.41 	1:08.89 	1:56.42 	 	2:32.38 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Sofie Rasmussen 	1999 	 	567 	32.17 	1:10.93 	1:57.11 	 	2:32.39 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Emma Nørgaard 	1997 	 	563 	31.92 	1:10.88 	1:55.69 	 	2:32.69 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Gitte Sørensen Gosvig 	1999 	 	558 	31.47 	1:12.40 	1:57.74 	 	2:33.20 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	557 	30.75 	1:07.85 	1:57.06 	 	2:33.30 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Rebecca Grønlund 	1998 	 	554 	32.28 	1:13.55 	1:58.17 	 	2:33.59 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Signe Nielsen 	1998 	 	552 	32.54 	1:15.26 	1:57.26 	 	2:33.70 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Tenna Jensen 	1998 	 	549 	34.50 	1:15.79 	1:58.66 	 	2:34.05 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Lærke Harksen Nehmdahl 	1999 	 	547 	32.23 	1:13.47 	1:57.19 	 	2:34.19 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	547 	33.29 	1:14.97 	1:56.60 	 	2:34.23 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Emily Brophy 	1999 	 	537 	33.02 	1:09.83 	1:58.29 	 	2:35.20 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Caroline Amalie Duus 	1998 	 	531 	32.73 	1:09.81 	1:57.03 	 	2:35.78 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Helena Kornerup Klejstrup 	1999 	 	528 	34.58 	1:16.34 	1:59.20 	 	2:35.99 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Christina F. Eriksen 	1999 	 	519 	32.92 	1:13.40 	2:01.62 	 	2:36.95 	 
 	Frederikssund Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Sofia Zachariassen 	1999 	 	516 	33.75 	1:12.20 	2:01.20 	 	2:37.22 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Anne Huse Gaarde-Hansen 	1999 	 	513 	32.19 	1:13.36 	2:00.50 	 	2:37.54 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Amalie Fisker Brøchner 	1999 	 	512 	33.56 	1:15.77 	2:00.26 	 	2:37.65 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Emma Sand Majlund 	1999 	 	504 	33.86 	1:14.29 	2:01.06 	 	2:38.44 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Trine Guldberg 	1999 	 	499 	34.32 	1:16.03 	2:02.79 	 	2:39.04 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Stinna Schnabl 	1999 	 	494 	32.40 	1:12.44 	2:01.10 	 	2:39.51 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Nanna Drewsen 	1998 	 	493 	33.21 	1:14.27 	2:03.99 	 	2:39.61 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Nanna Sonne 	1999 	 	486 	32.98 	1:13.08 	2:03.40 	 	2:40.36 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Anna Emilie Hansen 	1999 	 	479 	36.34 	1:15.38 	2:03.21 	 	2:41.18 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Karoline Lehmann 	1999 	 	434 	36.85 	1:21.76 	2:08.30 	 	2:46.58 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:51 
 
Resultat Løb 14 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:02 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 14, 200m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	752 	28.89 	1:03.06 	1:45.75 	 	2:18.72 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Maja Nielsen 	1996 	 	732 	30.45 	1:05.36 	1:47.45 	 	2:19.96 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	714 	29.82 	1:04.85 	1:47.57 	 	2:21.12 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	696 	29.84 	1:05.63 	1:48.76 	 	2:22.31 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Julie Levisen 	1997 	 	693 	30.75 	1:08.46 	1:50.54 	 	2:22.53 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Signe Tolstrup 	1995 	 	691 	30.04 	1:07.80 	1:49.79 	 	2:22.66 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	669 	30.87 	1:10.50 	1:50.72 	 	2:24.21 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	663 	29.78 	1:07.31 	1:51.11 	 	2:24.64 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Anna Boutrup 	1998 	 	679 	31.57 	1:09.40 	1:51.23 	 	2:23.50 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Asta Blanch 	1996 	 	665 	31.50 	1:08.77 	1:50.78 	 	2:24.49 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Sabrina Wielsøe 	1990 	 	654 	31.47 	1:08.62 	1:50.67 	 	2:25.32 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Emma F. Nystrøm 	1996 	 	648 	31.72 	1:10.06 	1:52.25 	 	2:25.74 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	647 	31.21 	1:09.30 	1:52.12 	 	2:25.81 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Pernille Rasmussen 	1996 	 	638 	30.93 	1:08.02 	1:52.05 	 	2:26.53 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Ida Schütt 	1996 	 	617 	31.34 	1:11.12 	1:53.82 	 	2:28.17 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Maria Grandt 	1998 	 	586 	32.54 	1:13.48 	1:54.72 	 	2:30.67 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:02 
 
Resultat Løb 15 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	12:21 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 15, 100m Butterfly Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 53.50 2013-07-13 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	739 	26.03 	 	 	 	55.09 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Søren Holm 	1993 	 	699 	26.53 	 	 	 	56.11 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	681 	26.34 	 	 	 	56.60 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Søren Dahl 	1993 	 	665 	27.15 	 	 	 	57.05 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Anton Bromer 	1995 	 	660 	26.91 	 	 	 	57.22 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	655 	26.94 	 	 	 	57.35 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	655 	27.58 	 	 	 	57.35 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Frederik J. Sørensen 	1997 	 	653 	27.13 	 	 	 	57.41 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Frederik K. Mortensen 	1995 	 	651 	26.83 	 	 	 	57.47 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	646 	26.93 	 	 	 	57.62 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Frederik Nerving 	1997 	 	639 	26.75 	 	 	 	57.82 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	635 	27.36 	 	 	 	57.94 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Jonas Nervil Kistorp 	1997 	 	626 	26.67 	 	 	 	58.21 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Søren Fritzbøger 	1996 	 	624 	27.54 	 	 	 	58.30 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Jonas Sørensen 	1990 	 	621 	27.58 	 	 	 	58.39 	Deltager ikke i finalen 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Claus Hansen 	1995 	 	620 	26.77 	 	 	 	58.41 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Jonathan Müller 	1997 	 	617 	27.56 	 	 	 	58.49 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Ralf Dalby 	1995 	 	614 	27.41 	 	 	 	58.59 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Marcus Olesen 	1995 	 	613 	26.79 	 	 	 	58.62 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Oliver Huban 	1996 	 	606 	27.35 	 	 	 	58.85 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Mathias Kristian Pedersen 	1996 	 	606 	27.54 	 	 	 	58.86 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Simon B. Jeppesen 	1997 	 	603 	27.15 	 	 	 	58.95 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Magnus Yde 	1996 	 	597 	26.88 	 	 	 	59.14 	Deltager ikke i finalen 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Julian Kressner Læbel 	1992 	 	595 	27.41 	 	 	 	59.20 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Alexander Gilberg 	1995 	 	581 	27.44 	 	 	 	59.69 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Christian Røssel 	1995 	 	580 	28.19 	 	 	 	59.73 	Deltager ikke i finalen 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Lasse Dall 	1997 	 	571 	28.09 	 	 	 	1:00.02 	 
 	Odder IGF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	569 	28.05 	 	 	 	1:00.10 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Tom Heilmann 	1997 	 	558 	27.91 	 	 	 	1:00.51 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Jonas Vibsig Berding 	1996 	 	552 	27.89 	 	 	 	1:00.72 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Thomas Birkkjær 	1996 	 	549 	28.96 	 	 	 	1:00.82 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Rasmus Jørgensen 	1996 	 	542 	28.24 	 	 	 	1:01.09 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Mathias Bech 	1996 	 	541 	28.10 	 	 	 	1:01.11 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Tobias M. Kristensen 	1996 	 	541 	28.16 	 	 	 	1:01.11 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Mads Hauge Sørensen 	1997 	 	527 	28.93 	 	 	 	1:01.64 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Danny Corell 	1997 	 	526 	28.81 	 	 	 	1:01.69 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Kasper Leisted Bertelsen 	1997 	 	524 	28.84 	 	 	 	1:01.79 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Mads Steen Petersen 	1997 	 	524 	28.72 	 	 	 	1:01.79 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Joakim Brønnum 	1997 	 	523 	28.76 	 	 	 	1:01.80 	 
 	Holbæk Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Rune Friis Petersen 	1996 	 	513 	28.82 	 	 	 	1:02.21 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Alexander Duus Jensen 	1995 	 	510 	28.74 	 	 	 	1:02.34 	 
 	Vordingborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Simon Juhl Schmidt 	1997 	 	506 	28.90 	 	 	 	1:02.51 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Mads S. Ljungstrøm 	1996 	 	505 	29.17 	 	 	 	1:02.54 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Henrik Petersen 	1994 	 	503 	28.79 	 	 	 	1:02.63 	 
 	Bov IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Bjørn H. Bremholm Hansen 	1996 	 	493 	29.43 	 	 	 	1:03.05 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Mikkel H. Andersen 	1991 	 	484 	29.65 	 	 	 	1:03.41 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Frederik H Thomsen 	1997 	 	483 	30.21 	 	 	 	1:03.49 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Anders Frimor Kirk 	1996 	 	475 	29.67 	 	 	 	1:03.83 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Frederik Elmann 	1997 	 	468 	29.90 	 	 	 	1:04.16 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Albert Grann-Frankild 	1996 	 	453 	28.25 	 	 	 	1:04.83 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Burak Dagidir 	1995 	 	429 	29.94 	 	 	 	1:06.03 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Martin Jungersen 	1997 	 	396 	30.30 	 	 	 	1:07.84 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	12:21 
 
Resultat Løb 15 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:09 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 15, 100m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 53.50 2013-07-13 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	810 	25.52 	 	 	 	53.44 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Søren Dahl 	1993 	 	765 	25.24 	 	 	 	54.46 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	726 	26.08 	 	 	 	55.42 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Anton Bromer 	1995 	 	720 	26.13 	 	 	 	55.58 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Søren Holm 	1993 	 	704 	26.12 	 	 	 	55.98 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	685 	26.45 	 	 	 	56.51 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Frederik J. Sørensen 	1997 	 	666 	26.35 	 	 	 	57.04 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	658 	26.44 	 	 	 	57.25 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	713 	26.02 	 	 	 	55.75 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	701 	26.67 	 	 	 	56.08 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Frederik K. Mortensen 	1995 	 	658 	27.03 	 	 	 	57.27 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Frederik Nerving 	1997 	 	639 	26.61 	 	 	 	57.82 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Jonas Nervil Kistorp 	1997 	 	629 	26.31 	 	 	 	58.14 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Claus Hansen 	1995 	 	617 	27.03 	 	 	 	58.50 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Ralf Dalby 	1995 	 	584 	27.60 	 	 	 	59.58 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Søren Fritzbøger 	1996 	 	546 	27.65 	 	 	 	1:00.93 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:09 
 
Resultat Løb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:29 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 16, 4X100m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Holland (1900) 3:31.72 2009-07-26 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.31 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 3:45.16 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Køge Piger (1900) 3:54.30 2011-06-26 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Agf Junior Piger 	1998 	 	678 	 	 	 	 	4:00.95 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	 	28.56 	59.55 	 	 	59.55 	 
 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	 	29.28 	1:01.22 	 	 	2:00.77 	 
 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	 	29.48 	1:01.05 	 	 	3:01.82 	 
 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	 	27.89 	59.13 	 	 	4:00.95 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Lyngby Piger 1 	1998 	 	678 	 	 	 	 	4:00.99 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Amanda Højberg 	1998 	 	 	28.97 	58.91 	 	 	58.91 	 
 	Klara Reeh 	1999 	 	 	29.15 	1:00.85 	 	 	1:59.76 	 
 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	 	29.30 	1:01.72 	 	 	3:01.48 	 
 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	 	28.26 	59.51 	 	 	4:00.99 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Sigma Piger 1 	1998 	 	674 	 	 	 	 	4:01.40 	 
 	Sigma Swim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Anne Huse Gaarde-Hansen 	1999 	 	 	29.07 	59.88 	 	 	59.88 	 
 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	 	28.81 	1:00.73 	 	 	2:00.61 	 
 	Caroline Erichsen 	1998 	 	 	28.86 	1:00.39 	 	 	3:01.00 	 
 	Anna Boutrup 	1998 	 	 	29.47 	1:00.40 	 	 	4:01.40 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Hovedstaden Damer Junior 	1998 	 	671 	 	 	 	 	4:01.81 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Rikke Dehn 	1999 	 	 	29.43 	59.45 	 	 	59.45 	 
 	Tenna Jensen 	1998 	 	 	28.74 	1:00.80 	 	 	2:00.25 	 
 	Matilde Zaggai 	1998 	 	 	29.43 	1:01.84 	 	 	3:02.09 	 
 	Maria Grandt 	1998 	 	 	28.20 	59.72 	 	 	4:01.81 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Vat-Cph Ladies 	1998 	 	611 	 	 	 	 	4:09.40 	 
 	VAT Copenhagen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Rikke Knudsen 	1998 	 	 	30.33 	1:03.37 	 	 	1:03.37 	 
 	Rikke Munkholm 	1998 	 	 	28.24 	59.69 	 	 	2:03.06 	 
 	Nanna Drewsen 	1998 	 	 	29.78 	1:02.33 	 	 	3:05.39 	 
 	Julie Bingen Jacobsen 	1999 	 	 	30.11 	1:04.01 	 	 	4:09.40 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Esbjerg Junior Piger 	1998 	 	596 	 	 	 	 	4:11.45 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Anna C. Lange 	1998 	 	 	30.48 	1:05.57 	 	 	1:05.57 	 
 	Louise Kronborg Frandsen 	1999 	 	 	29.91 	1:02.87 	 	 	2:08.44 	 
 	Shanna Armstrong 	1998 	 	 	29.65 	1:01.37 	 	 	3:09.81 	 
 	Simone H. Lauridsen 	1999 	 	 	29.24 	1:01.64 	 	 	4:11.45 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Triton Piger 	1998 	 	595 	 	 	 	 	4:11.70 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	 	29.56 	1:00.91 	 	 	1:00.91 	 
 	Emma Lyngby Larsen 	1998 	 	 	30.77 	1:03.58 	 	 	2:04.49 	 
 	Caroline Amalie Duus 	1998 	 	 	30.87 	1:03.72 	 	 	3:08.21 	 
 	Emma Anne Ljungstrøm 	1999 	 	 	30.34 	1:03.49 	 	 	4:11.70 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	A6 Piger 	1998 	 	580 	 	 	 	 	4:13.79 	 
 	A6 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Lærke Toft Ruby 	1999 	 	 	28.84 	1:01.08 	 	 	1:01.08 	 
 	Malene Bang 	1999 	 	 	30.53 	1:03.73 	 	 	2:04.81 	 
 	Maja Østergaard 	1998 	 	 	30.39 	1:04.95 	 	 	3:09.76 	 
 	Isabel Mass 	1998 	 	 	30.27 	1:04.03 	 	 	4:13.79 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Stv Piger 	1998 	 	580 	 	 	 	 	4:13.83 	 
 	Swim Team Vestsjælland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Maria Tanderup Hansen 	1998 	 	 	30.18 	1:03.09 	 	 	1:03.09 	 
 	Johanne Carr 	1999 	 	 	30.81 	1:03.64 	 	 	2:06.73 	 
 	Astrid Ovesen 	1999 	 	 	30.39 	1:02.98 	 	 	3:09.71 	 
 	Amalie Gotthard 	1999 	 	 	30.83 	1:04.12 	 	 	4:13.83 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Hils Junior Piger H2 	1998 	 	576 	 	 	 	 	4:14.32 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emily Gantriis 	1999 	 	 	28.49 	1:00.78 	 	 	1:00.78 	 
 	Cecilie Forsberg Adolfsen 	1998 	 	 	31.15 	1:05.72 	 	 	2:06.50 	 
 	Cecilie Jørgensen 	1998 	 	 	29.94 	1:02.67 	 	 	3:09.17 	 
 	Pernille Nislev 	1998 	 	 	30.98 	1:05.15 	 	 	4:14.32 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Stm Piger 	1998 	 	570 	 	 	 	 	4:15.28 	 
 	Swim Team Midtjylland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Lea Moesgaard 	1998 	 	 	29.74 	1:01.50 	 	 	1:01.50 	 
 	Frederikke Asfeldt 	1999 	 	 	31.67 	1:06.36 	 	 	2:07.86 	 
 	Emma Sand Majlund 	1999 	 	 	32.03 	1:06.69 	 	 	3:14.55 	 
 	Stinne Sørensen 	1999 	 	 	29.28 	1:00.73 	 	 	4:15.28 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Hørsholm Damer 	1998 	 	559 	 	 	 	 	4:16.92 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Sofia Altoft 	1998 	 	 	29.02 	1:00.89 	 	 	1:00.89 	 
 	Thea Schulze 	1998 	 	 	31.96 	1:08.15 	 	 	2:09.04 	 
 	Nicoline Hove 	1999 	 	 	31.70 	1:06.48 	 	 	3:15.52 	 
 	Stinna Schnabl 	1999 	 	 	29.09 	1:01.40 	 	 	4:16.92 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Sto Piger 	1998 	 	549 	 	 	 	 	4:18.54 	 
 	Swim Team Odense 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emma Hansen 	1999 	 	 	30.53 	1:04.76 	 	 	1:04.76 	 
 	Isabella Drest 	1999 	 	 	30.84 	1:04.38 	 	 	2:09.14 	 
 	Camilla Rask 	1999 	 	 	30.28 	1:02.39 	 	 	3:11.53 	 
 	Anna Lund Henriksen 	1998 	 	 	32.02 	1:07.01 	 	 	4:18.54 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Farum Girlsquad 	1999 	 	529 	 	 	 	 	4:21.72 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emilie Buurgaard Westh 	1999 	 	 	30.17 	1:03.47 	 	 	1:03.47 	 
 	Sara Krell Refn 	1999 	 	 	30.78 	1:05.69 	 	 	2:09.16 	 
 	Simone Jørgensen 	1999 	 	 	31.78 	1:07.35 	 	 	3:16.51 	 
 	Anne Sofie Gadfelt 	1999 	 	 	30.55 	1:05.21 	 	 	4:21.72 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:29 
 
Resultat Løb 17 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	12:22 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 17, 1500m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Yuriy Prilukov (1984) 14:43.21 2008-08-17 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	800m 	 	 
 	 	 	 	 	900m 	1000m 	1100m 	1200m 	 	 
 	 	 	 	 	1300m 	1400m 	 	 	 	 
 
1 	Magnus Andersen 	1995 	 	 	1:02.74 	2:09.18 	3:16.65 	4:24.62 	16:41.53 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	5:32.08 	6:39.10 	7:46.92 	8:54.48 	 	 
 	 	 	 	 	10:02.02 	11:09.81 	12:17.01 	13:24.48 	 	 
 	 	 	 	 	14:32.40 	15:39.44 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Magnus Lundgren 	1996 	 	 	1:02.88 	2:09.32 	3:16.51 	4:23.99 	16:47.76 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	5:31.23 	6:39.09 	7:46.94 	8:54.58 	 	 
 	 	 	 	 	10:02.25 	11:09.93 	12:17.52 	13:25.16 	 	 
 	 	 	 	 	14:32.98 	15:40.88 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Mikael Thode Sørensen 	1997 	 	 	1:02.78 	2:09.54 	3:16.46 	4:23.30 	16:53.52 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:30.35 	6:37.51 	7:45.26 	8:53.52 	 	 
 	 	 	 	 	10:01.61 	11:10.57 	12:19.01 	13:27.55 	 	 
 	 	 	 	 	14:36.52 	15:45.11 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Rasmus Larsen 	1997 	 	 	1:03.14 	2:10.35 	3:18.44 	4:25.39 	17:02.85 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	5:33.64 	6:42.26 	7:50.84 	9:00.18 	 	 
 	 	 	 	 	10:09.08 	11:17.71 	12:26.59 	13:36.04 	 	 
 	 	 	 	 	14:45.50 	15:55.65 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Magnus Koch Sonnenborg 	1997 	 	 	1:05.92 	2:14.85 	3:23.98 	4:32.86 	17:07.83 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	5:41.75 	6:50.08 	7:57.85 	9:06.47 	 	 
 	 	 	 	 	10:15.03 	11:23.78 	12:32.91 	13:41.94 	 	 
 	 	 	 	 	14:50.94 	16:00.62 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Martin Nielsen 	1997 	 	 	1:03.95 	2:10.97 	3:18.71 	4:26.74 	17:24.80 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	5:36.06 	6:46.26 	7:56.81 	9:08.41 	 	 
 	 	 	 	 	10:19.59 	11:30.76 	12:42.67 	13:53.87 	 	 
 	 	 	 	 	15:05.19 	16:17.38 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Nicklas Rasmussen 	1997 	 	 	1:07.21 	2:17.80 	3:28.34 	4:39.18 	17:38.93 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	5:49.77 	7:00.47 	8:11.70 	9:23.52 	 	 
 	 	 	 	 	10:34.55 	11:46.10 	12:58.23 	14:09.98 	 	 
 	 	 	 	 	15:20.71 	16:31.38 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Mikkel Vølund 	1997 	 	 	1:06.22 	2:17.19 	3:28.35 	4:39.63 	17:39.08 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	5:50.78 	7:02.46 	8:13.97 	9:25.44 	 	 
 	 	 	 	 	10:36.36 	11:47.57 	12:58.42 	14:08.98 	 	 
 	 	 	 	 	15:19.67 	16:30.34 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	 	 	1:02.81 	2:10.71 	3:19.32 	4:29.20 	17:45.69 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	5:40.58 	6:52.13 	8:04.99 	9:17.86 	 	 
 	 	 	 	 	10:30.86 	11:44.49 	12:57.31 	14:10.67 	 	 
 	 	 	 	 	15:24.04 	16:35.05 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jonatan Balladone 	1997 	 	 	1:06.27 	2:17.12 	3:28.33 	4:39.51 	17:47.93 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	5:50.35 	7:01.43 	8:12.55 	9:23.97 	 	 
 	 	 	 	 	10:35.33 	11:46.91 	12:58.98 	14:11.33 	 	 
 	 	 	 	 	15:23.95 	16:36.73 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Mikkel Rathschau Sørensen 	1996 	 	 	1:04.00 	2:12.14 	3:21.20 	4:31.33 	17:53.29 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	5:42.96 	6:55.64 	8:08.85 	9:21.89 	 	 
 	 	 	 	 	10:35.51 	11:49.46 	13:03.86 	14:17.64 	 	 
 	 	 	 	 	15:30.54 	16:42.47 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Anders Juul Rasmussen 	1997 	 	 	1:07.85 	2:19.67 	3:32.03 	4:44.42 	18:23.23 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	5:57.93 	7:12.29 	8:27.56 	9:42.26 	 	 
 	 	 	 	 	10:57.61 	12:12.68 	13:28.45 	14:42.89 	 	 
 	 	 	 	 	15:57.54 	17:11.51 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	12:22 
 
Resultat Løb 17 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:52 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 17, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Yuriy Prilukov (1984) 14:43.21 2008-08-17 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	800m 	 	 
 	 	 	 	 	900m 	1000m 	1100m 	1200m 	 	 
 	 	 	 	 	1300m 	1400m 	 	 	 	 
 
1 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	810 	1:01.03 	2:04.11 	3:07.74 	4:11.13 	15:37.70 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:14.02 	6:17.25 	7:20.19 	8:23.37 	 	 
 	 	 	 	 	9:26.02 	10:28.53 	11:31.20 	12:33.37 	 	 
 	 	 	 	 	13:35.80 	14:37.54 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Viktor Holm 	1996 	 	731 	1:00.88 	2:04.67 	3:08.45 	4:12.54 	16:10.33 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	5:16.74 	6:21.38 	7:26.83 	8:31.77 	 	 
 	 	 	 	 	9:37.18 	10:42.62 	11:48.05 	12:53.58 	 	 
 	 	 	 	 	13:59.51 	15:05.32 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Jens Saugmann 	1996 	 	685 	1:02.23 	2:08.81 	3:14.91 	4:21.36 	16:31.47 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	5:27.84 	6:34.56 	7:41.35 	8:48.51 	 	 
 	 	 	 	 	9:54.92 	11:02.27 	12:08.93 	13:15.33 	 	 
 	 	 	 	 	14:22.07 	15:27.85 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	683 	1:02.54 	2:08.98 	3:15.52 	4:22.53 	16:32.59 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:29.73 	6:36.78 	7:42.97 	8:48.80 	 	 
 	 	 	 	 	9:54.94 	11:01.35 	12:08.00 	13:15.09 	 	 
 	 	 	 	 	14:22.00 	15:28.84 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Victor Drevskich 	1996 	 	676 	1:02.23 	2:09.01 	3:15.87 	4:23.51 	16:35.58 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	5:31.20 	6:38.82 	7:45.36 	8:52.30 	 	 
 	 	 	 	 	9:58.52 	11:04.51 	12:10.86 	13:17.41 	 	 
 	 	 	 	 	14:24.10 	15:30.44 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Magnus Andersen 	1995 	 	664 	1:02.74 	2:09.18 	3:16.65 	4:24.62 	16:41.53 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	5:32.08 	6:39.10 	7:46.92 	8:54.48 	 	 
 	 	 	 	 	10:02.02 	11:09.81 	12:17.01 	13:24.48 	 	 
 	 	 	 	 	14:32.40 	15:39.44 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Magnus Lundgren 	1996 	 	652 	1:02.88 	2:09.32 	3:16.51 	4:23.99 	16:47.76 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	5:31.23 	6:39.09 	7:46.94 	8:54.58 	 	 
 	 	 	 	 	10:02.25 	11:09.93 	12:17.52 	13:25.16 	 	 
 	 	 	 	 	14:32.98 	15:40.88 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Martin Nielsen 	1996 	 	652 	1:02.88 	2:09.72 	3:16.52 	4:23.83 	16:47.88 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	5:31.36 	6:38.04 	7:44.91 	8:52.22 	 	 
 	 	 	 	 	9:59.36 	11:07.38 	12:15.98 	13:24.76 	 	 
 	 	 	 	 	14:33.84 	15:42.32 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Christian Røssel 	1995 	 	646 	1:02.50 	2:09.25 	3:15.75 	4:22.51 	16:50.99 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	5:29.62 	6:36.87 	7:43.71 	8:50.52 	 	 
 	 	 	 	 	9:58.31 	11:06.45 	12:15.14 	13:24.14 	 	 
 	 	 	 	 	14:33.56 	15:42.51 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Mikael Thode Sørensen 	1997 	 	641 	1:02.78 	2:09.54 	3:16.46 	4:23.30 	16:53.52 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:30.35 	6:37.51 	7:45.26 	8:53.52 	 	 
 	 	 	 	 	10:01.61 	11:10.57 	12:19.01 	13:27.55 	 	 
 	 	 	 	 	14:36.52 	15:45.11 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Jakob Kornmaaler 	1995 	 	628 	1:02.34 	2:09.48 	3:16.22 	4:22.99 	17:00.26 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	5:30.67 	6:39.68 	7:47.87 	8:56.77 	 	 
 	 	 	 	 	10:05.36 	11:14.59 	12:23.54 	13:33.47 	 	 
 	 	 	 	 	14:42.84 	15:51.45 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Rasmus Larsen 	1997 	 	624 	1:03.14 	2:10.35 	3:18.44 	4:25.39 	17:02.85 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	5:33.64 	6:42.26 	7:50.84 	9:00.18 	 	 
 	 	 	 	 	10:09.08 	11:17.71 	12:26.59 	13:36.04 	 	 
 	 	 	 	 	14:45.50 	15:55.65 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Magnus Koch Sonnenborg 	1997 	 	615 	1:05.92 	2:14.85 	3:23.98 	4:32.86 	17:07.83 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	5:41.75 	6:50.08 	7:57.85 	9:06.47 	 	 
 	 	 	 	 	10:15.03 	11:23.78 	12:32.91 	13:41.94 	 	 
 	 	 	 	 	14:50.94 	16:00.62 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Martin Nielsen 	1997 	 	585 	1:03.95 	2:10.97 	3:18.71 	4:26.74 	17:24.80 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	5:36.06 	6:46.26 	7:56.81 	9:08.41 	 	 
 	 	 	 	 	10:19.59 	11:30.76 	12:42.67 	13:53.87 	 	 
 	 	 	 	 	15:05.19 	16:17.38 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Nicklas Rasmussen 	1997 	 	562 	1:07.21 	2:17.80 	3:28.34 	4:39.18 	17:38.93 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	5:49.77 	7:00.47 	8:11.70 	9:23.52 	 	 
 	 	 	 	 	10:34.55 	11:46.10 	12:58.23 	14:09.98 	 	 
 	 	 	 	 	15:20.71 	16:31.38 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Mikkel Vølund 	1997 	 	562 	1:06.22 	2:17.19 	3:28.35 	4:39.63 	17:39.08 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	5:50.78 	7:02.46 	8:13.97 	9:25.44 	 	 
 	 	 	 	 	10:36.36 	11:47.57 	12:58.42 	14:08.98 	 	 
 	 	 	 	 	15:19.67 	16:30.34 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	 	551 	1:02.81 	2:10.71 	3:19.32 	4:29.20 	17:45.69 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	5:40.58 	6:52.13 	8:04.99 	9:17.86 	 	 
 	 	 	 	 	10:30.86 	11:44.49 	12:57.31 	14:10.67 	 	 
 	 	 	 	 	15:24.04 	16:35.05 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Jonatan Balladone 	1997 	 	548 	1:06.27 	2:17.12 	3:28.33 	4:39.51 	17:47.93 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	5:50.35 	7:01.43 	8:12.55 	9:23.97 	 	 
 	 	 	 	 	10:35.33 	11:46.91 	12:58.98 	14:11.33 	 	 
 	 	 	 	 	15:23.95 	16:36.73 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Mikkel Rathschau Sørensen 	1996 	 	540 	1:04.00 	2:12.14 	3:21.20 	4:31.33 	17:53.29 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	5:42.96 	6:55.64 	8:08.85 	9:21.89 	 	 
 	 	 	 	 	10:35.51 	11:49.46 	13:03.86 	14:17.64 	 	 
 	 	 	 	 	15:30.54 	16:42.47 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Anders Juul Rasmussen 	1997 	 	497 	1:07.85 	2:19.67 	3:32.03 	4:44.42 	18:23.23 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	5:57.93 	7:12.29 	8:27.56 	9:42.26 	 	 
 	 	 	 	 	10:57.61 	12:12.68 	13:28.45 	14:42.89 	 	 
 	 	 	 	 	15:57.54 	17:11.51 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:52 
 
Resultat Løb 18 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	19:08 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 18, 4X100m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Holland (1900) 3:31.72 2009-07-26 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.31 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 3:45.16 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Køge Piger (1900) 3:54.30 2011-06-26 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Aalborg Damer 1 	0 	 	805 	 	 	 	 	3:47.56 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Julie Levisen 	1997 	 	 	27.83 	56.51 	 	 	56.51 	 
 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	 	28.19 	58.58 	 	 	1:55.09 	 
 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	 	27.65 	57.56 	 	 	2:52.65 	 
 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	 	25.97 	54.91 	 	 	3:47.56 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Sigma Damer 1 	0 	 	726 	 	 	 	 	3:55.53 	 
 	Sigma Swim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Marina Heller Hansen 	1994 	 	 	28.66 	59.55 	 	 	59.55 	 
 	Maj Howardsen 	1997 	 	 	28.12 	57.87 	 	 	1:57.42 	 
 	Lise-Lotte Larsen Bentin 	1997 	 	 	28.44 	59.90 	 	 	2:57.32 	 
 	Anne Huse Gaarde-Hansen 	1999 	 	 	27.95 	58.21 	 	 	3:55.53 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Gcs Damer 	1991 	 	726 	 	 	 	 	3:55.54 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Freja Gram 	1999 	 	 	28.52 	59.53 	 	 	59.53 	 
 	Thea Hovmand Larsen 	1997 	 	 	28.05 	59.67 	 	 	1:59.20 	 
 	Line Kjær 	1996 	 	 	27.63 	59.36 	 	 	2:58.56 	 
 	Kristina Thomsen 	1991 	 	 	26.87 	56.98 	 	 	3:55.54 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Kvik Senior Damer 	1997 	 	711 	 	 	 	 	3:57.13 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Josephine Holm 	1999 	 	 	28.72 	59.42 	 	 	59.42 	 
 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	 	27.94 	58.79 	 	 	1:58.21 	 
 	Julie Brøndum Petersen 	1994 	 	 	28.52 	1:00.20 	 	 	2:58.41 	 
 	Ida Schütt 	1996 	 	 	27.86 	58.72 	 	 	3:57.13 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Agf Damer 1 	0 	 	708 	 	 	 	 	3:57.51 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	 	28.22 	59.65 	 	 	59.65 	 
 	Amalie Østrup 	1997 	 	 	27.61 	58.27 	 	 	1:57.92 	 
 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	 	29.14 	1:00.67 	 	 	2:58.59 	 
 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	 	27.84 	58.92 	 	 	3:57.51 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Triton Damer 	1995 	 	686 	 	 	 	 	3:59.96 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	 	29.50 	1:00.68 	 	 	1:00.68 	 
 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	 	29.05 	1:01.12 	 	 	2:01.80 	 
 	Maja Nielsen 	1996 	 	 	28.88 	59.45 	 	 	3:01.25 	 
 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	 	27.91 	58.71 	 	 	3:59.96 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Aalborg Damer 2 	0 	 	685 	 	 	 	 	4:00.11 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	 	 	28.52 	59.66 	 	 	59.66 	 
 	Jackie Gade 	1998 	 	 	29.06 	1:01.24 	 	 	2:00.90 	 
 	Asta Blanch 	1996 	 	 	29.17 	1:00.23 	 	 	3:01.13 	 
 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	 	28.62 	58.98 	 	 	4:00.11 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Hovedstaden Damer Senior 	1984 	 	670 	 	 	 	 	4:01.85 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	 	29.01 	59.85 	 	 	59.85 	 
 	Tenna Jensen 	1998 	 	 	28.87 	1:01.16 	 	 	2:01.01 	 
 	Maria Grandt 	1998 	 	 	28.86 	1:00.83 	 	 	3:01.84 	 
 	Rikke Dehn 	1999 	 	 	28.34 	1:00.01 	 	 	4:01.85 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Herlev 1 	0 	 	655 	 	 	 	 	4:03.72 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Maria Madsen 	1995 	 	 	28.82 	59.65 	 	 	59.65 	 
 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	 	28.58 	1:00.44 	 	 	2:00.09 	 
 	Eliana Jørgensen 	1993 	 	 	29.40 	1:01.35 	 	 	3:01.44 	 
 	Cecilie F. Jensen 	1998 	 	 	29.48 	1:02.28 	 	 	4:03.72 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Lyngby Damer 1 	0 	 	652 	 	 	 	 	4:04.05 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Julie Lunau 	1995 	 	 	28.46 	59.23 	 	 	59.23 	 
 	Marianne Duijm 	1993 	 	 	28.86 	1:02.46 	 	 	2:01.69 	 
 	Camilla Dufour 	1996 	 	 	29.43 	1:01.73 	 	 	3:03.42 	 
 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	 	29.12 	1:00.63 	 	 	4:04.05 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Gti Damer 	0 	 	623 	 	 	 	 	4:07.88 	 
 	GTI 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emilie Beckmann 	1997 	 	 	27.39 	57.30 	 	 	57.30 	 
 	Cayanne Kjær Knoth 	1999 	 	 	29.39 	1:02.89 	 	 	2:00.19 	 
 	Kathrine Barrett 	1996 	 	 	30.13 	1:03.66 	 	 	3:03.85 	 
 	Methea Wissing-Thornberg 	1999 	 	 	30.51 	1:04.03 	 	 	4:07.88 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Gcs Damer 2 	1991 	 	619 	 	 	 	 	4:08.33 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Ida Agerbak Trandum 	1996 	 	 	29.00 	1:00.00 	 	 	1:00.00 	 
 	Caroline Øhrstrøm 	1995 	 	 	28.35 	59.92 	 	 	1:59.92 	 
 	Sarah Sannung 	1996 	 	 	29.87 	1:03.54 	 	 	3:03.46 	 
 	Veronika Storm 	1998 	 	 	30.39 	1:04.87 	 	 	4:08.33 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Hsc Damer 	0 	 	617 	 	 	 	 	4:08.67 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emma D. Rasmussen 	1996 	 	 	29.67 	1:01.63 	 	 	1:01.63 	 
 	Helle Dohn 	1998 	 	 	28.62 	1:00.57 	 	 	2:02.20 	 
 	Merete Toft Jensen 	1999 	 	 	30.42 	1:03.40 	 	 	3:05.60 	 
 	Cecilie Ravn Jensen 	1994 	 	 	30.09 	1:03.07 	 	 	4:08.67 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Stv Damer 	1997 	 	587 	 	 	 	 	4:12.81 	 
 	Swim Team Vestsjælland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Johanne Carr 	1999 	 	 	30.46 	1:03.48 	 	 	1:03.48 	 
 	Maria Tanderup Hansen 	1998 	 	 	30.03 	1:02.38 	 	 	2:05.86 	 
 	Astrid Ovesen 	1999 	 	 	30.28 	1:03.08 	 	 	3:08.94 	 
 	Amalie Gotthard 	1999 	 	 	30.46 	1:03.87 	 	 	4:12.81 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Hvidovre Damer 	0 	 	571 	 	 	 	 	4:15.06 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Elina Lynge Wagner 	1996 	 	 	29.44 	1:02.06 	 	 	1:02.06 	 
 	Mathilde Olsen 	1998 	 	 	31.46 	1:06.65 	 	 	2:08.71 	 
 	Frederikke Dons 	1998 	 	 	28.51 	1:01.00 	 	 	3:09.71 	 
 	Julie Bak 	1997 	 	 	30.73 	1:05.35 	 	 	4:15.06 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Sto 	0 	 	560 	 	 	 	 	4:16.73 	 
 	Swim Team Odense 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Anna Wermuth 	1996 	 	 	30.76 	1:03.13 	 	 	1:03.13 	 
 	Matilde Schrøder 	1996 	 	 	30.65 	1:02.96 	 	 	2:06.09 	 
 	Sofia Zachariassen 	1999 	 	 	30.73 	1:04.81 	 	 	3:10.90 	 
 	Natasja Simonsen 	1995 	 	 	30.65 	1:05.83 	 	 	4:16.73 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Agf Damer 2 	0 	 	550 	 	 	 	 	4:18.31 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Katrine Lund Hansen 	1999 	 	 	30.18 	1:03.82 	 	 	1:03.82 	 
 	Amalie Fisker Brøchner 	1999 	 	 	30.73 	1:05.10 	 	 	2:08.92 	 
 	Anna Sommer Harrits 	1999 	 	 	31.13 	1:05.68 	 	 	3:14.60 	 
 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	 	30.89 	1:03.71 	 	 	4:18.31 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Hils Damer 	0 	 	538 	 	 	 	 	4:20.19 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Julie Leth-Petersen 	1997 	 	 	30.88 	1:05.27 	 	 	1:05.27 	 
 	Rikke Mundt Lohse 	1996 	 	 	30.43 	1:03.55 	 	 	2:08.82 	 
 	Freja Englund 	1997 	 	 	32.92 	1:08.61 	 	 	3:17.43 	 
 	Julie Lamberth 	1996 	 	 	29.54 	1:02.76 	 	 	4:20.19 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	02 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	19:08 
 
Resultat Løb 19 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	10:35 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 19, 400m Medley Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	716 	57.64 	2:10.38 	3:28.32 	 	4:32.56 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	680 	1:03.61 	2:14.54 	3:33.45 	 	4:37.21 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Jonathan Müller 	1997 	 	662 	1:01.97 	2:13.87 	3:33.68 	 	4:39.78 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Robert Asfeldt 	1996 	 	638 	1:03.65 	2:15.81 	3:36.38 	 	4:43.23 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Daniel Christian 	1998 	 	637 	1:05.72 	2:21.57 	3:39.75 	 	4:43.37 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Mikkel Austmann 	1991 	 	637 	1:03.50 	2:18.38 	3:38.13 	 	4:43.39 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	612 	1:05.35 	3:02.08 	4:47.17 	 	4:47.17 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Karim Møller 	1994 	 	611 	1:05.17 	2:16.11 	3:41.82 	 	4:47.32 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Victor Drevskich 	1996 	 	607 	1:04.99 	2:23.67 	3:48.10 	 	4:47.95 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jacob Weberg 	1997 	 	604 	1:05.70 	2:18.97 	3:43.35 	 	4:48.36 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Peter Birk 	1996 	 	597 	1:07.34 	2:21.64 	3:41.85 	 	4:49.56 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Ditlev Balle 	1996 	 	589 	1:04.63 	2:17.98 	3:45.34 	 	4:50.85 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Christian Røssel 	1995 	 	578 	1:02.50 	2:21.17 	3:45.69 	 	4:52.65 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Rasmus Hasemann 	1996 	 	578 	1:05.15 	2:18.90 	3:43.45 	 	4:52.65 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Frederik M. Mortensen 	1996 	 	569 	1:07.66 	2:21.95 	3:47.27 	 	4:54.15 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Andreas Mårtensson 	1997 	 	561 	1:08.27 	2:26.39 	3:51.73 	 	4:55.49 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Jens Saugmann 	1996 	 	559 	1:03.87 	2:23.21 	3:51.12 	 	4:55.85 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Rasmus Larsen 	1997 	 	541 	1:07.59 	2:23.70 	3:51.44 	 	4:59.15 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Alexander Skov Andersen 	1993 	 	541 	1:04.30 	2:23.33 	3:51.81 	 	4:59.24 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	 	537 	1:07.43 	2:25.14 	3:50.18 	 	4:59.99 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	 	527 	1:09.91 	2:25.70 	3:52.36 	 	5:01.84 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Rasmus Wegener 	1997 	 	519 	1:06.96 	2:26.06 	3:53.23 	 	5:03.31 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Frederik H Thomsen 	1997 	 	502 	1:06.38 	2:24.09 	3:54.45 	 	5:06.74 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Nicklas Rasmussen 	1997 	 	493 	1:07.44 	2:27.48 	3:59.02 	 	5:08.62 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Alexander Ohrt 	1997 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	dbl bensp v afsl300m 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Viktor Holm 	1996 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	afslut ryg maven 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	10:35 
 
Resultat Løb 19 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:25 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 19, 400m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	796 	56.90 	2:06.28 	3:22.22 	 	4:23.01 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	783 	1:00.52 	2:09.19 	3:24.86 	 	4:24.45 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Daniel Christian 	1998 	 	713 	1:02.03 	2:13.47 	3:29.72 	 	4:32.88 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Jonathan Müller 	1997 	 	692 	1:01.68 	2:13.40 	3:31.49 	 	4:35.58 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Mikkel Austmann 	1991 	 	647 	1:02.81 	2:17.38 	3:36.52 	 	4:41.79 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Robert Asfeldt 	1996 	 	633 	1:03.23 	2:15.33 	3:36.36 	 	4:43.90 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	630 	1:05.61 	2:19.41 	3:40.95 	 	4:44.42 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Karim Møller 	1994 	 	627 	1:03.97 	2:15.05 	3:40.15 	 	4:44.78 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Jacob Weberg 	1997 	 	637 	1:04.71 	2:17.42 	3:40.27 	 	4:43.33 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Ditlev Balle 	1996 	 	611 	1:03.46 	2:15.66 	3:42.32 	 	4:47.23 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Christian Røssel 	1995 	 	611 	1:01.55 	2:18.24 	3:42.82 	 	4:47.28 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Victor Drevskich 	1996 	 	611 	1:03.91 	2:22.24 	3:46.35 	 	4:47.30 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Frederik M. Mortensen 	1996 	 	596 	1:05.08 	2:19.24 	3:44.33 	 	4:49.66 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Peter Birk 	1996 	 	588 	1:07.63 	2:21.38 	3:42.98 	 	4:50.90 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Rasmus Hasemann 	1996 	 	577 	1:05.33 	2:20.04 	3:43.84 	 	4:52.84 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Andreas Mårtensson 	1997 	 	568 	1:07.14 	2:24.00 	3:49.68 	 	4:54.42 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:25 
 
Resultat Løb 20 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	10:53 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.36 2014-04-13 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.36 2014-04-13 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Amalie Østrup 	1997 	 	731 	31.66 	 	 	 	1:04.50 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	714 	31.85 	 	 	 	1:05.00 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Emilie Beckmann 	1997 	 	706 	31.85 	 	 	 	1:05.26 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	703 	33.34 	 	 	 	1:05.36 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	696 	31.59 	 	 	 	1:05.58 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	694 	32.39 	 	 	 	1:05.64 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	674 	32.55 	 	 	 	1:06.26 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Laura Glerup Jensen 	1998 	 	667 	32.35 	 	 	 	1:06.49 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	 	660 	31.87 	 	 	 	1:06.75 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Helle Dohn 	1998 	 	648 	33.03 	 	 	 	1:07.15 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Pernille Rasmussen 	1996 	 	636 	32.56 	 	 	 	1:07.55 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	630 	32.75 	 	 	 	1:07.77 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Maja Nielsen 	1996 	 	627 	32.96 	 	 	 	1:07.89 	Deltager ikke i finalen 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Nicoline M. Riisberg 	1997 	 	624 	33.34 	 	 	 	1:07.98 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Julie Oxenvad 	1997 	 	616 	33.20 	 	 	 	1:08.29 	 
 	Haderslev Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	615 	33.25 	 	 	 	1:08.31 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	612 	33.38 	 	 	 	1:08.42 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Sofie Witthøft 	1997 	 	607 	32.88 	 	 	 	1:08.61 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Caroline Amalie Duus 	1998 	 	594 	33.63 	 	 	 	1:09.11 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Lise-Lotte Larsen Bentin 	1997 	 	590 	33.59 	 	 	 	1:09.28 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Amalie Bach Nielsen 	1999 	 	585 	33.93 	 	 	 	1:09.48 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Andrea Aagaard 	1996 	 	583 	34.25 	 	 	 	1:09.57 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Emma Maagøe 	1999 	 	573 	33.87 	 	 	 	1:09.95 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Lea Moesgaard 	1998 	 	573 	34.02 	 	 	 	1:09.97 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Caroline Øhrstrøm 	1995 	 	572 	33.66 	 	 	 	1:10.01 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Helene Grønnegaard 	1998 	 	567 	33.18 	 	 	 	1:10.18 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Tanja Lylloff 	1998 	 	561 	34.79 	 	 	 	1:10.47 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Matilde Zaggai 	1998 	 	558 	34.17 	 	 	 	1:10.58 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Stinne Sørensen 	1999 	 	558 	33.66 	 	 	 	1:10.59 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Julie Lunau 	1995 	 	557 	33.66 	 	 	 	1:10.60 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Anna Emilie Hansen 	1999 	 	557 	33.77 	 	 	 	1:10.61 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Cecilie Forsberg Adolfsen 	1998 	 	555 	34.30 	 	 	 	1:10.70 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Maja Jørgensen Bruun 	1995 	 	553 	34.82 	 	 	 	1:10.77 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Stine Johansen 	1997 	 	552 	34.05 	 	 	 	1:10.82 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Sarah Sannung 	1996 	 	548 	33.92 	 	 	 	1:10.98 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Emilie Hørlykke 	1998 	 	545 	34.97 	 	 	 	1:11.14 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Sofia Zachariassen 	1999 	 	541 	34.50 	 	 	 	1:11.30 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Mathilde Olsen 	1998 	 	540 	34.41 	 	 	 	1:11.33 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Isabel Mass 	1998 	 	540 	34.35 	 	 	 	1:11.34 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Emily Brophy 	1999 	 	536 	34.76 	 	 	 	1:11.52 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Emma Anne Ljungstrøm 	1999 	 	533 	34.47 	 	 	 	1:11.64 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Frederikke Houen 	1998 	 	531 	34.54 	 	 	 	1:11.73 	 
 	Helsingør Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Julie Bingen Jacobsen 	1999 	 	525 	34.15 	 	 	 	1:12.00 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Sara Krell Refn 	1999 	 	516 	35.11 	 	 	 	1:12.45 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Johanne Skovgaard Terp 	1999 	 	512 	34.74 	 	 	 	1:12.63 	 
 	Odder IGF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Stine Knudsen 	1999 	 	510 	34.91 	 	 	 	1:12.73 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Anne Sofie Jørgensen 	1998 	 	509 	35.34 	 	 	 	1:12.75 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Gitte Sørensen Gosvig 	1999 	 	508 	35.87 	 	 	 	1:12.80 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Sofie Rasmussen 	1999 	 	508 	35.31 	 	 	 	1:12.82 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Veronika Storm 	1998 	 	508 	35.31 	 	 	 	1:12.84 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Cecilie Jørgensen 	1998 	 	504 	35.79 	 	 	 	1:12.99 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Emilia Harlund 	1999 	 	499 	36.01 	 	 	 	1:13.24 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Emma Hansen 	1999 	 	486 	35.58 	 	 	 	1:13.91 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Mia Wennecke 	1999 	 	482 	1:14.08 	 	 	 	1:14.08 	 
 	Helsingør Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Pernille Nislev 	1998 	 	471 	35.71 	 	 	 	1:14.66 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Trine Guldberg 	1999 	 	462 	36.84 	 	 	 	1:15.17 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Louise Kronborg Frandsen 	1999 	 	460 	36.24 	 	 	 	1:15.24 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
58 	Anna Hertzog 	1999 	 	459 	36.38 	 	 	 	1:15.33 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
59 	Caroline Christensen 	1999 	 	439 	37.04 	 	 	 	1:16.46 	 
 	Svømmeklubben SMUT Terndrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
60 	Caroline Hauritz Jensen 	1999 	 	438 	37.00 	 	 	 	1:16.48 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Michelle Icka Christensen 	1995 	 	 	 	 	 	 	 	akut syg 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	10:53 
 
Resultat Løb 20 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:35 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.36 2014-04-13 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.36 2014-04-13 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	896 	29.32 	 	 	 	1:00.28 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Amalie Østrup 	1997 	 	731 	31.44 	 	 	 	1:04.51 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	730 	31.80 	 	 	 	1:04.54 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Emilie Beckmann 	1997 	 	727 	31.34 	 	 	 	1:04.63 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	697 	31.95 	 	 	 	1:05.53 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	669 	32.55 	 	 	 	1:06.44 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Laura Glerup Jensen 	1998 	 	665 	32.45 	 	 	 	1:06.57 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	664 	32.34 	 	 	 	1:06.60 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	 	676 	31.81 	 	 	 	1:06.21 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Helle Dohn 	1998 	 	670 	32.43 	 	 	 	1:06.41 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	665 	32.40 	 	 	 	1:06.56 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Nicoline M. Riisberg 	1997 	 	627 	33.06 	 	 	 	1:07.88 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Pernille Rasmussen 	1996 	 	618 	32.84 	 	 	 	1:08.21 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	617 	33.69 	 	 	 	1:08.25 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Julie Oxenvad 	1997 	 	617 	32.69 	 	 	 	1:08.25 	 
 	Haderslev Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	615 	33.07 	 	 	 	1:08.33 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:35 
 
Resultat Løb 21 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:03 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 21, 50m Butterfly Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Rafael Muñoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 24.25 2013-07-10 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Søren Dahl 	1993 	 	723 	 	 	 	 	24.98 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	696 	 	 	 	 	25.30 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Morten Klarskov 	1992 	 	687 	 	 	 	 	25.42 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Daniel Svane Halkjær 	1991 	 	679 	 	 	 	 	25.51 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Frederik J. Sørensen 	1997 	 	671 	 	 	 	 	25.62 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	669 	 	 	 	 	25.64 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	667 	 	 	 	 	25.66 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	667 	 	 	 	 	25.67 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Andreas Schiellerup 	1993 	 	664 	 	 	 	 	25.70 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Anton Bromer 	1995 	 	664 	 	 	 	 	25.71 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Morten Bak Hansen 	1995 	 	664 	 	 	 	 	25.71 	Deltager ikke i finalen 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Frederik K. Mortensen 	1995 	 	661 	 	 	 	 	25.74 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Claus Lerche Iversen 	1977 	 	657 	 	 	 	 	25.80 	Deltager ikke i finalen 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Marcus Olesen 	1995 	 	655 	 	 	 	 	25.82 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Lasse Dall 	1997 	 	645 	 	 	 	 	25.95 	 
 	Odder IGF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Mathias Kristian Pedersen 	1996 	 	631 	 	 	 	 	26.14 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Søren Fritzbøger 	1996 	 	631 	 	 	 	 	26.15 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Claus Hansen 	1995 	 	628 	 	 	 	 	26.19 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Jonas Vibsig Berding 	1996 	 	621 	 	 	 	 	26.29 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Mads Knoblauch 	1993 	 	613 	 	 	 	 	26.40 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Gustav Friberg 	1997 	 	605 	 	 	 	 	26.52 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Frederik Nerving 	1997 	 	604 	 	 	 	 	26.53 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	 	602 	 	 	 	 	26.55 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Magnus Yde 	1996 	 	599 	 	 	 	 	26.60 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Lars Merl 	1993 	 	591 	 	 	 	 	26.72 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	589 	 	 	 	 	26.75 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Alexander Gilberg 	1995 	 	581 	 	 	 	 	26.88 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Ralf Dalby 	1995 	 	580 	 	 	 	 	26.89 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	576 	 	 	 	 	26.95 	Deltager ikke i finalen 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Rasmus Jørgensen 	1996 	 	576 	 	 	 	 	26.95 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Simon B. Jeppesen 	1997 	 	575 	 	 	 	 	26.96 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Oliver Huban 	1996 	 	572 	 	 	 	 	27.01 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Christian Gravgaard 	1997 	 	570 	 	 	 	 	27.04 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Tom Heilmann 	1997 	 	569 	 	 	 	 	27.06 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Thomas Birkkjær 	1996 	 	558 	 	 	 	 	27.23 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Jens Bach 	1997 	 	558 	 	 	 	 	27.24 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Jonas Olczyk 	1994 	 	555 	 	 	 	 	27.28 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Julian Kressner Læbel 	1992 	 	554 	 	 	 	 	27.31 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Albert Grann-Frankild 	1996 	 	549 	 	 	 	 	27.38 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Søren Meier 	1994 	 	548 	 	 	 	 	27.40 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Marcus Brandborg 	1997 	 	544 	 	 	 	 	27.46 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Mathias Marsengo 	1997 	 	540 	 	 	 	 	27.54 	 
 	Helsingør Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	537 	 	 	 	 	27.58 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Joakim Brønnum 	1997 	 	536 	 	 	 	 	27.61 	 
 	Holbæk Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Nicolai Løwenstein 	1997 	 	531 	 	 	 	 	27.69 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Rune Friis Petersen 	1996 	 	528 	 	 	 	 	27.74 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Martin Jungersen 	1997 	 	522 	 	 	 	 	27.84 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Simon Sønderriis 	1997 	 	522 	 	 	 	 	27.84 	 
 	Lyseng IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Johannes E. Mariegaard 	1997 	 	520 	 	 	 	 	27.89 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Danny Corell 	1997 	 	510 	 	 	 	 	28.06 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Mads Steen Petersen 	1997 	 	508 	 	 	 	 	28.10 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Sebastian Vang 	1991 	 	507 	 	 	 	 	28.12 	 
 	Næstved IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Mads S. Ljungstrøm 	1996 	 	506 	 	 	 	 	28.13 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Simon Juhl Schmidt 	1997 	 	506 	 	 	 	 	28.14 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Gustav Bækgaard 	1997 	 	498 	 	 	 	 	28.29 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Mads Hauge Sørensen 	1997 	 	485 	 	 	 	 	28.53 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Kasper Leisted Bertelsen 	1997 	 	481 	 	 	 	 	28.61 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
58 	Mikkel Samsøe Borch 	1997 	 	458 	 	 	 	 	29.08 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
59 	Kasper Jensen 	1997 	 	457 	 	 	 	 	29.11 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
60 	Anthon Løbner 	1997 	 	442 	 	 	 	 	29.43 	 
 	Lyseng IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Anders Frimor Kirk 	1996 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:03 
 
Resultat Løb 21 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:36 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 21, 50m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Rafael Muñoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 24.25 2013-07-10 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Søren Dahl 	1993 	 	743 	 	 	 	 	24.76 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	733 	 	 	 	 	24.87 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Morten Klarskov 	1992 	 	730 	 	 	 	 	24.90 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Frederik J. Sørensen 	1997 	 	691 	 	 	 	 	25.37 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	683 	 	 	 	 	25.46 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Daniel Svane Halkjær 	1991 	 	678 	 	 	 	 	25.53 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	671 	 	 	 	 	25.61 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	658 	 	 	 	 	25.78 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Andreas Schiellerup 	1993 	 	752 	 	 	 	 	24.66 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Anton Bromer 	1995 	 	686 	 	 	 	 	25.43 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Lasse Dall 	1997 	 	658 	 	 	 	 	25.78 	 
 	Odder IGF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Marcus Olesen 	1995 	 	657 	 	 	 	 	25.79 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Frederik K. Mortensen 	1995 	 	653 	 	 	 	 	25.85 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Mathias Kristian Pedersen 	1996 	 	637 	 	 	 	 	26.06 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Søren Fritzbøger 	1996 	 	628 	 	 	 	 	26.19 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Claus Hansen 	1995 	 	612 	 	 	 	 	26.41 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:36 
 
Resultat Løb 22 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:33 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 22, 50m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.54 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Julie Levisen (1997) 25.63 2013-03-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Julie Levisen 	1997 	 	778 	 	 	 	 	25.80 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	734 	 	 	 	 	26.30 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kristina Thomsen 	1991 	 	715 	 	 	 	 	26.53 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Marie Voigt Lauridsen 	1995 	 	685 	 	 	 	 	26.91 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	683 	 	 	 	 	26.94 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Amalie Østrup 	1997 	 	651 	 	 	 	 	27.37 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Thea Hovmand Larsen 	1997 	 	651 	 	 	 	 	27.37 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Maria Madsen 	1995 	 	635 	 	 	 	 	27.60 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Sofia Altoft 	1998 	 	635 	 	 	 	 	27.60 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Maja Nielsen 	1996 	 	634 	 	 	 	 	27.61 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Emily Gantriis 	1999 	 	633 	 	 	 	 	27.63 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	632 	 	 	 	 	27.64 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Line Kjær 	1996 	 	625 	 	 	 	 	27.74 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	623 	 	 	 	 	27.77 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Caroline Erichsen 	1998 	 	618 	 	 	 	 	27.85 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Ida Agerbak Trandum 	1996 	 	615 	 	 	 	 	27.90 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Kalinka T. Mogensen 	1995 	 	614 	 	 	 	 	27.91 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Anne Huse Gaarde-Hansen 	1999 	 	611 	 	 	 	 	27.96 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Frederikke Dons 	1998 	 	605 	 	 	 	 	28.05 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Maria Grandt 	1998 	 	604 	 	 	 	 	28.07 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	 	596 	 	 	 	 	28.19 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Josephine Holm 	1999 	 	596 	 	 	 	 	28.19 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Laura Glerup Jensen 	1998 	 	596 	 	 	 	 	28.19 	Deltager ikke i finalen 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Amalie Müller Lindemann 	1999 	 	593 	 	 	 	 	28.23 	 
 	Svømmeklubben Sønderborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Stinna Schnabl 	1999 	 	590 	 	 	 	 	28.28 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Elina Lynge Wagner 	1996 	 	589 	 	 	 	 	28.30 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Klara Reeh 	1999 	 	586 	 	 	 	 	28.35 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Emma Nørgaard 	1997 	 	582 	 	 	 	 	28.42 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Freja Hamann Larsen 	1999 	 	580 	 	 	 	 	28.45 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Anne-Mette Pedersen 	1998 	 	578 	 	 	 	 	28.48 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	577 	 	 	 	 	28.50 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Eliana Jørgensen 	1993 	 	576 	 	 	 	 	28.51 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Freja Gram 	1999 	 	574 	 	 	 	 	28.55 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Lærke Harksen Nehmdahl 	1999 	 	573 	 	 	 	 	28.56 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Rikke Munkholm 	1998 	 	573 	 	 	 	 	28.56 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Nicoline Reinstrup 	1998 	 	571 	 	 	 	 	28.59 	 
 	Helsingør Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	568 	 	 	 	 	28.65 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Simone H. Lauridsen 	1999 	 	565 	 	 	 	 	28.69 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Pernille H. Gravgaard 	1997 	 	562 	 	 	 	 	28.74 	 
 	Delta Svøm 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Marianne Duijm 	1993 	 	561 	 	 	 	 	28.76 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Pernille Rasmussen 	1996 	 	559 	 	 	 	 	28.80 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Simone Friis 	1991 	 	557 	 	 	 	 	28.83 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Camilla Rask 	1999 	 	554 	 	 	 	 	28.88 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Christina F. Eriksen 	1999 	 	551 	 	 	 	 	28.94 	 
 	Frederikssund Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	545 	 	 	 	 	29.04 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Emilie Buurgaard Westh 	1999 	 	542 	 	 	 	 	29.10 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Emma Gaardsted Andersen 	1998 	 	538 	 	 	 	 	29.17 	 
 	Frederikssund Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Gitte Sørensen Gosvig 	1999 	 	537 	 	 	 	 	29.19 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Nina Corydon-Petersen 	1999 	 	537 	 	 	 	 	29.19 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Stine Johansen 	1997 	 	534 	 	 	 	 	29.24 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Astrid Delin 	1999 	 	514 	 	 	 	 	29.62 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Kathrine Barrett 	1996 	 	501 	 	 	 	 	29.87 	 
 	Greve Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Stine Madsen 	1999 	 	491 	 	 	 	 	30.07 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Celina G Winther 	1999 	 	486 	 	 	 	 	30.17 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Laura Cebula 	1997 	 	484 	 	 	 	 	30.21 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Frida Frydendal 	1999 	 	439 	 	 	 	 	31.21 	 
 	Svendborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Pernille Nislev 	1998 	 	426 	 	 	 	 	31.52 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Amanda Højberg 	1998 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:33 
 
Resultat Løb 22 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:41 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 22, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.54 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Julie Levisen (1997) 25.63 2013-03-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Julie Levisen 	1997 	 	798 	 	 	 	 	25.58 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	731 	 	 	 	 	26.34 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kristina Thomsen 	1991 	 	719 	 	 	 	 	26.48 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	675 	 	 	 	 	27.04 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Marie Voigt Lauridsen 	1995 	 	672 	 	 	 	 	27.08 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Maria Madsen 	1995 	 	643 	 	 	 	 	27.48 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Thea Hovmand Larsen 	1997 	 	625 	 	 	 	 	27.74 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Amalie Østrup 	1997 	 	516 	 	 	 	 	29.57 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	644 	 	 	 	 	27.47 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Emily Gantriis 	1999 	 	643 	 	 	 	 	27.48 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Maja Nielsen 	1996 	 	640 	 	 	 	 	27.53 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Sofia Altoft 	1998 	 	639 	 	 	 	 	27.54 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Line Kjær 	1996 	 	634 	 	 	 	 	27.62 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	623 	 	 	 	 	27.78 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Caroline Erichsen 	1998 	 	621 	 	 	 	 	27.80 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Ida Agerbak Trandum 	1996 	 	610 	 	 	 	 	27.97 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:41 
 
Resultat Løb 23 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:34 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 23, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Matti Mattsson (1993) 2:08.95 2013-08-02 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Viktor Christensen 	1995 	 	746 	31.55 	1:06.97 	1:44.35 	 	2:20.37 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	730 	31.00 	1:06.63 	1:43.13 	 	2:21.38 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kristoffer Moos 	1996 	 	723 	32.66 	1:08.50 	1:44.74 	 	2:21.84 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	707 	32.58 	1:09.72 	1:46.51 	 	2:22.85 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Timon Wedekind 	1996 	 	661 	31.87 	1:08.66 	1:47.04 	 	2:26.14 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Michael Petersen 	1994 	 	631 	34.04 	1:11.46 	1:49.47 	 	2:28.39 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	631 	33.93 	1:11.84 	1:50.04 	 	2:28.42 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Frans Johannessen 	1992 	 	621 	31.62 	1:10.01 	1:48.85 	 	2:29.22 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Janus Meinert 	1995 	 	606 	33.66 	1:11.45 	1:50.79 	 	2:30.42 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Gøkhan Dagidir 	1995 	 	599 	33.52 	1:11.17 	1:50.33 	 	2:30.96 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Daniel Højme 	1997 	 	586 	34.44 	1:13.08 	1:52.07 	 	2:32.07 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Mikkel Austmann 	1991 	 	580 	35.85 	1:14.12 	1:53.75 	 	2:32.61 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Esben Norup 	1996 	 	577 	34.98 	1:14.14 	1:53.55 	 	2:32.85 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Andreas Levin Pedersen 	1995 	 	570 	34.65 	1:12.93 	1:52.62 	 	2:33.51 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	569 	34.57 	1:13.28 	1:53.25 	 	2:33.62 	Deltager ikke i finalen 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Gustav Emil Lings 	1996 	 	562 	33.33 	1:10.95 	1:51.70 	 	2:34.24 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Peter Birk 	1996 	 	557 	34.92 	1:14.01 	1:54.41 	 	2:34.71 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Michael Kjær 	1995 	 	536 	35.35 	1:14.88 	1:55.43 	 	2:36.68 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Sebastian H. Andersen 	1997 	 	533 	35.17 	1:15.23 	1:56.48 	 	2:37.01 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Magnus Høvsgaard 	1997 	 	511 	34.61 	1:14.44 	1:56.19 	 	2:39.15 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Rasmus B. Larsen 	1997 	 	509 	34.75 	1:15.59 	1:56.84 	 	2:39.37 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Niklas Beyer Hansen 	1997 	 	487 	34.53 	1:14.39 	1:57.86 	 	2:41.72 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Emil Andersen 	1992 	 	474 	34.04 	1:13.31 	1:55.77 	 	2:43.27 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	David Tørring 	1995 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	flybensp f armtag 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:34 
 
Resultat Løb 23 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:58 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 23, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Matti Mattsson (1993) 2:08.95 2013-08-02 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Viktor Christensen 	1995 	 	784 	31.50 	1:06.80 	1:42.33 	 	2:18.01 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	758 	31.24 	1:06.91 	1:42.97 	 	2:19.58 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kristoffer Moos 	1996 	 	725 	32.68 	1:08.24 	1:44.59 	 	2:21.70 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	719 	32.82 	1:08.74 	1:45.75 	 	2:22.06 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Frans Johannessen 	1992 	 	693 	31.73 	1:07.61 	1:44.74 	 	2:23.86 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Timon Wedekind 	1996 	 	673 	33.23 	1:10.65 	1:48.02 	 	2:25.27 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Michael Petersen 	1994 	 	615 	33.65 	1:11.14 	1:49.42 	 	2:29.67 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	598 	34.17 	1:12.80 	1:51.81 	 	2:31.04 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Janus Meinert 	1995 	 	614 	33.40 	1:11.75 	1:50.35 	 	2:29.74 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Gøkhan Dagidir 	1995 	 	607 	34.24 	1:12.63 	1:51.86 	 	2:30.30 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Mikkel Austmann 	1991 	 	603 	35.04 	1:14.22 	1:53.24 	 	2:30.62 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Esben Norup 	1996 	 	561 	35.64 	1:14.68 	1:54.40 	 	2:34.33 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Peter Birk 	1996 	 	557 	35.10 	1:14.69 	1:54.96 	 	2:34.67 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Daniel Højme 	1997 	 	555 	34.42 	1:13.78 	1:54.20 	 	2:34.87 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Andreas Levin Pedersen 	1995 	 	553 	34.76 	1:14.52 	1:54.25 	 	2:35.09 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Gustav Emil Lings 	1996 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	aktive flyben 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:58 
 
Resultat Løb 24 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:59 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 24, 200m Butterfly Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	680 	30.33 	1:05.04 	1:41.67 	 	2:18.47 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Christina Munkholm 	1996 	 	673 	31.58 	1:07.58 	1:43.10 	 	2:18.94 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	661 	31.09 	1:06.59 	1:42.48 	 	2:19.81 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	650 	31.42 	1:06.76 	1:43.11 	 	2:20.58 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Signe Tolstrup 	1995 	 	621 	32.04 	1:08.33 	1:44.77 	 	2:22.70 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Emma la Cour 	1999 	 	616 	32.87 	1:08.63 	1:45.51 	 	2:23.14 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Marina Heller Hansen 	1994 	 	597 	31.20 	1:07.39 	1:44.29 	 	2:24.66 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Sabrina Wielsøe 	1990 	 	582 	32.44 	1:09.02 	1:46.38 	 	2:25.88 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	581 	31.81 	1:08.01 	1:45.80 	 	2:25.93 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Cecilie Ravn Jensen 	1994 	 	580 	32.75 	1:09.62 	1:47.50 	 	2:26.06 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Camilla Dufour 	1996 	 	571 	31.90 	1:09.28 	1:47.76 	 	2:26.79 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Asta Blanch 	1996 	 	565 	32.87 	1:10.39 	1:48.52 	 	2:27.26 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Kristine Barrett 	1998 	 	562 	31.68 	1:09.00 	1:47.66 	 	2:27.55 	 
 	Greve Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Laura Holm Junge 	1998 	 	544 	32.48 	1:11.07 	1:49.79 	 	2:29.21 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Merete Toft Jensen 	1999 	 	538 	33.98 	1:11.72 	1:51.03 	 	2:29.71 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Lisa Schøn 	1999 	 	533 	33.25 	1:11.76 	1:50.97 	 	2:30.18 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Thea Laurberg Simonsen 	1997 	 	529 	33.11 	1:10.82 	1:50.26 	 	2:30.57 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Hannah Pilgaard 	1999 	 	509 	33.13 	1:10.52 	1:50.39 	 	2:32.48 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Vera Staun Hansen 	1999 	 	507 	32.87 	1:10.58 	1:51.18 	 	2:32.70 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Cecilie F. Jensen 	1998 	 	498 	33.00 	1:11.00 	1:51.16 	 	2:33.61 	Deltager ikke i finalen 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Sofie Rasmussen 	1999 	 	483 	34.36 	1:14.24 	1:54.40 	 	2:35.18 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Thea Lund Petersen 	1998 	 	475 	34.22 	1:13.81 	1:55.25 	 	2:36.11 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Nanna Sonne 	1999 	 	471 	33.61 	1:12.92 	1:53.80 	 	2:36.47 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Maja Østergaard 	1998 	 	470 	33.06 	1:11.21 	1:52.97 	 	2:36.61 	 
 	Svømmeklubben Laksen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Caroline Øhrstrøm 	1995 	 	466 	33.78 	1:12.65 	1:53.68 	 	2:37.05 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Anne Hjortsøe Pedersen 	1999 	 	440 	36.40 	1:18.03 	1:59.32 	 	2:40.11 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Katrine Hvid 	1998 	 	439 	34.57 	1:14.84 	1:57.18 	 	2:40.18 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Signe Nielsen 	1998 	 	435 	33.54 	1:12.04 	1:54.71 	 	2:40.72 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Mille Rask Sander 	1999 	 	423 	33.28 	1:12.36 	1:56.44 	 	2:42.16 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Emma Sand Majlund 	1999 	 	385 	35.59 	1:17.48 	2:02.09 	 	2:47.39 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Clara Franck 	1999 	 	382 	35.08 	1:18.30 	2:02.61 	 	2:47.82 	 
 	Haderslev Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Julie Brosbøl Olsen 	1999 	 	362 	40.14 	1:26.20 	2:10.15 	 	2:50.90 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Ditte Friis 	1999 	 	 	 	 	 	 	DNF 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:59 
 
Resultat Løb 24 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:07 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 24, 200m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Christina Munkholm 	1996 	 	732 	30.32 	1:04.48 	1:39.36 	 	2:15.12 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	701 	30.95 	1:05.80 	1:40.80 	 	2:17.10 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	696 	30.46 	1:05.18 	1:40.79 	 	2:17.43 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	676 	30.98 	1:05.84 	1:41.62 	 	2:18.79 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Signe Tolstrup 	1995 	 	633 	31.71 	1:06.63 	1:43.52 	 	2:21.84 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Marina Heller Hansen 	1994 	 	605 	32.37 	1:08.73 	1:45.47 	 	2:23.97 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Emma la Cour 	1999 	 	604 	32.59 	1:08.37 	1:45.68 	 	2:24.05 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Sabrina Wielsøe 	1990 	 	591 	31.82 	1:07.79 	1:45.39 	 	2:25.11 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Asta Blanch 	1996 	 	597 	32.79 	1:09.86 	1:47.25 	 	2:24.62 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Camilla Dufour 	1996 	 	588 	31.74 	1:08.07 	1:45.59 	 	2:25.34 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Cecilie Ravn Jensen 	1994 	 	587 	32.44 	1:09.11 	1:47.36 	 	2:25.48 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Merete Toft Jensen 	1999 	 	574 	33.80 	1:11.55 	1:49.82 	 	2:26.54 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Kristine Barrett 	1998 	 	573 	32.40 	1:09.42 	1:48.19 	 	2:26.64 	 
 	Greve Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	560 	32.37 	1:10.63 	1:48.09 	 	2:27.70 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Lisa Schøn 	1999 	 	556 	33.70 	1:12.66 	1:50.74 	 	2:28.05 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Laura Holm Junge 	1998 	 	528 	32.73 	1:10.83 	1:50.34 	 	2:30.69 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:07 
 
Resultat Løb 25 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:29 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 25, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Rusland (1900) 6:59.15 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:15.51 1992-07-27 
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 7:25.76 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: VAT Drenge (1900) 7:37.66 2011-06-28 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Kvik Junior Drenge 	1997 	 	715 	 	 	 	 	7:48.02 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Frederik Nerving 	1997 	 	 	57.23 	1:59.01 	 	 	1:59.01 	 
 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	 	56.62 	1:57.77 	 	 	3:56.78 	 
 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	 	 	54.08 	1:53.28 	 	 	5:50.06 	 
 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	 	57.65 	1:57.96 	 	 	7:48.02 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Aalborg Drenge 	1997 	 	699 	 	 	 	 	7:51.46 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Mikael Thode Sørensen 	1997 	 	 	57.53 	1:59.15 	 	 	1:59.15 	 
 	Nicolas Blanch 	1997 	 	 	54.33 	1:53.53 	 	 	3:52.68 	 
 	Thomas Birkkjær 	1996 	 	 	58.36 	2:00.61 	 	 	5:53.29 	 
 	Jens Bach 	1997 	 	 	57.21 	1:58.17 	 	 	7:51.46 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Hovedstad Herrer Junior 	1996 	 	628 	 	 	 	 	8:08.62 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Morten Børre 	1996 	 	 	58.29 	2:00.93 	 	 	2:00.93 	 
 	Hannibal Steenfos 	1996 	 	 	57.90 	2:00.32 	 	 	4:01.25 	 
 	Peter Gjerulff 	1996 	 	 	56.45 	2:02.67 	 	 	6:03.92 	 
 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	 	 	1:01.01 	2:04.70 	 	 	8:08.62 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Helsinge Herrer 1 	1997 	 	627 	 	 	 	 	8:08.94 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	 	58.00 	2:01.26 	 	 	2:01.26 	 
 	Søren Fritzbøger 	1996 	 	 	58.11 	2:00.04 	 	 	4:01.30 	 
 	Mads Steen Petersen 	1997 	 	 	58.72 	2:02.28 	 	 	6:03.58 	 
 	Stefan Blidarevic 	1996 	 	 	58.95 	2:05.36 	 	 	8:08.94 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Sigma Drenge 1 	1996 	 	617 	 	 	 	 	8:11.58 	 
 	Sigma Swim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Maxemillian Pedersen 	1996 	 	 	59.74 	2:04.15 	 	 	2:04.15 	 
 	Peter Huse Gaarde-Hansen 	1996 	 	 	58.67 	2:00.47 	 	 	4:04.62 	 
 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	 	58.39 	2:01.85 	 	 	6:06.47 	 
 	Magnus Koch Sonnenborg 	1997 	 	 	1:00.31 	2:05.11 	 	 	8:11.58 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Agf Junior Drenge 	1996 	 	615 	 	 	 	 	8:12.16 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	 	57.13 	1:56.93 	 	 	1:56.93 	 
 	Gustav Emil Lings 	1996 	 	 	59.86 	2:05.49 	 	 	4:02.42 	 
 	Jesper Jensen 	1996 	 	 	57.20 	2:03.80 	 	 	6:06.22 	 
 	Jonatan Balladone 	1997 	 	 	1:00.56 	2:05.94 	 	 	8:12.16 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Vejles Drenge 	1997 	 	605 	 	 	 	 	8:14.71 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Mathias Kristian Pedersen 	1996 	 	 	58.66 	2:02.09 	 	 	2:02.09 	 
 	Andreas Sehested 	1996 	 	 	1:01.43 	2:05.27 	 	 	4:07.36 	 
 	Tom Heilmann 	1997 	 	 	58.03 	2:04.82 	 	 	6:12.18 	 
 	Nicklas Rasmussen 	1997 	 	 	59.46 	2:02.53 	 	 	8:14.71 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Herlev 1 	1996 	 	560 	 	 	 	 	8:27.54 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Chris Johansen 	1996 	 	 	58.03 	2:02.19 	 	 	2:02.19 	 
 	Lasse Kølle Jørgensen 	1996 	 	 	58.74 	2:05.69 	 	 	4:07.88 	 
 	Mathias Brændholt 	1996 	 	 	1:00.21 	2:09.55 	 	 	6:17.43 	 
 	Bjørn H. Bremholm Hansen 	1996 	 	 	1:00.96 	2:10.11 	 	 	8:27.54 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Helsinge Herrer 2 	1997 	 	509 	 	 	 	 	8:44.15 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Tobias M. Jensen 	1996 	 	 	1:02.42 	2:08.16 	 	 	2:08.16 	 
 	Sebastian Kempff-Andersen 	1996 	 	 	59.40 	2:05.71 	 	 	4:13.87 	 
 	Joachim Frimann 	1997 	 	 	1:01.99 	2:09.89 	 	 	6:23.76 	 
 	Peter Forsberg 	1997 	 	 	1:07.58 	2:20.39 	 	 	8:44.15 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:29 
 
Resultat Løb 26 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	12:05 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 26, 800m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	 	 	 
 
1 	Louise Møller Jessen 	1997 	 	 	1:06.62 	2:16.35 	3:26.13 	4:36.34 	9:19.12 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	5:46.77 	6:58.00 	8:09.38 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	 	1:06.92 	2:18.19 	3:30.18 	4:41.69 	9:28.45 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	5:53.51 	7:05.81 	8:17.85 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Lærke Toft Ruby 	1999 	 	 	1:06.94 	2:18.79 	3:31.33 	4:44.01 	9:32.57 	 
 	Svømmeklubben Laksen 	 	 	 	5:57.17 	7:10.57 	8:23.09 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Mathilde Christjansen 	1999 	 	 	1:08.71 	2:20.74 	3:32.93 	4:45.09 	9:32.62 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	5:57.18 	7:09.08 	8:21.72 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	 	1:08.04 	2:20.77 	3:34.13 	4:47.73 	9:35.32 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	6:00.10 	7:12.33 	8:24.09 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Rikke Munkholm 	1998 	 	 	1:07.54 	2:19.59 	3:32.40 	4:46.23 	9:41.47 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	6:00.33 	7:14.45 	8:28.77 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Isabella Drest 	1999 	 	 	1:07.75 	2:20.88 	3:34.43 	4:48.44 	9:41.59 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	6:02.09 	7:16.51 	8:30.51 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Martha Andersen 	1999 	 	 	1:09.47 	2:22.97 	3:36.96 	4:51.29 	9:42.11 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	6:03.92 	7:17.03 	8:30.14 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Freja Gram 	1999 	 	 	1:08.08 	2:23.02 	3:37.79 	4:51.82 	9:48.04 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	6:06.30 	7:20.34 	8:34.89 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Frederikke Asfeldt 	1999 	 	 	1:10.41 	2:24.97 	3:40.35 	4:55.08 	9:53.85 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	6:09.75 	7:24.68 	8:39.80 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	 	1:09.00 	2:23.73 	3:38.60 	4:53.29 	9:54.19 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	6:08.41 	7:23.58 	8:39.54 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Stine Knudsen 	1999 	 	 	1:11.10 	2:28.19 	3:45.85 	5:03.93 	10:13.07 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	6:21.69 	7:39.38 	8:56.66 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	12:05 
 
Resultat Løb 26 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:43 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 26, 800m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	 	 	 
 
1 	Maj Howardsen 	1997 	 	782 	1:04.03 	2:11.34 	3:18.78 	4:26.65 	8:56.22 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	5:34.20 	6:41.88 	7:50.02 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	737 	1:04.86 	2:13.15 	3:21.43 	4:30.05 	9:06.77 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:39.08 	6:47.83 	7:56.96 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	729 	1:04.98 	2:13.85 	3:23.45 	4:33.11 	9:08.90 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:42.57 	6:52.29 	8:01.48 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Emma Wael 	1993 	 	715 	1:04.79 	2:14.08 	3:24.05 	4:33.98 	9:12.43 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	5:43.56 	6:53.35 	8:03.48 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Stephanie Hansen 	1996 	 	704 	1:05.00 	2:14.43 	3:24.48 	4:34.75 	9:15.36 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	5:45.27 	6:55.61 	8:05.84 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Louise Møller Jessen 	1997 	 	690 	1:06.62 	2:16.35 	3:26.13 	4:36.34 	9:19.12 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	5:46.77 	6:58.00 	8:09.38 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Rikke Dehn 	1999 	 	687 	1:05.01 	2:14.86 	3:25.15 	4:35.96 	9:19.73 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	5:47.02 	6:57.84 	8:09.44 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Jackie Gade 	1998 	 	673 	1:06.29 	2:16.00 	3:26.82 	4:38.19 	9:23.74 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:49.54 	7:01.12 	8:13.08 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	656 	1:06.92 	2:18.19 	3:30.18 	4:41.69 	9:28.45 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	5:53.51 	7:05.81 	8:17.85 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Klara Reeh 	1999 	 	654 	1:06.06 	2:16.64 	3:28.70 	4:40.59 	9:29.09 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	5:52.34 	7:04.53 	8:17.62 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Lærke Toft Ruby 	1999 	 	642 	1:06.94 	2:18.79 	3:31.33 	4:44.01 	9:32.57 	 
 	Svømmeklubben Laksen 	 	 	 	5:57.17 	7:10.57 	8:23.09 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Mathilde Christjansen 	1999 	 	642 	1:08.71 	2:20.74 	3:32.93 	4:45.09 	9:32.62 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	5:57.18 	7:09.08 	8:21.72 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	633 	1:08.04 	2:20.77 	3:34.13 	4:47.73 	9:35.32 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	6:00.10 	7:12.33 	8:24.09 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Rikke Munkholm 	1998 	 	613 	1:07.54 	2:19.59 	3:32.40 	4:46.23 	9:41.47 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	6:00.33 	7:14.45 	8:28.77 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Isabella Drest 	1999 	 	613 	1:07.75 	2:20.88 	3:34.43 	4:48.44 	9:41.59 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	6:02.09 	7:16.51 	8:30.51 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Martha Andersen 	1999 	 	611 	1:09.47 	2:22.97 	3:36.96 	4:51.29 	9:42.11 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	6:03.92 	7:17.03 	8:30.14 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Freja Gram 	1999 	 	593 	1:08.08 	2:23.02 	3:37.79 	4:51.82 	9:48.04 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	6:06.30 	7:20.34 	8:34.89 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Frederikke Asfeldt 	1999 	 	575 	1:10.41 	2:24.97 	3:40.35 	4:55.08 	9:53.85 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	6:09.75 	7:24.68 	8:39.80 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	575 	1:09.00 	2:23.73 	3:38.60 	4:53.29 	9:54.19 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	6:08.41 	7:23.58 	8:39.54 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Stine Knudsen 	1999 	 	523 	1:11.10 	2:28.19 	3:45.85 	5:03.93 	10:13.07 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	6:21.69 	7:39.38 	8:56.66 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:43 
 
Resultat Løb 27 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	19:00 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 27, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Rusland (1900) 6:59.15 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:15.51 1992-07-27 
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 7:25.76 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: VAT Drenge (1900) 7:37.66 2011-06-28 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Farum Guns 	1990 	 	793 	 	 	 	 	7:32.13 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Kevin Witt Christensen 	1995 	 	 	56.02 	1:55.62 	 	 	1:55.62 	 
 	Frederik Siem Pedersen 	1991 	 	 	53.46 	1:51.63 	 	 	3:47.25 	 
 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	 	55.81 	1:56.18 	 	 	5:43.43 	 
 	Anders Lie 	1991 	 	 	52.45 	1:48.70 	 	 	7:32.13 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Herlev 1 	0 	 	755 	 	 	 	 	7:39.58 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Magnus Westermann 	1995 	 	 	55.50 	1:54.06 	 	 	1:54.06 	 
 	Søren Dahl 	1993 	 	 	55.37 	1:53.38 	 	 	3:47.44 	 
 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	 	54.23 	1:55.42 	 	 	5:42.86 	 
 	Mikkel Johansen 	1994 	 	 	55.39 	1:56.72 	 	 	7:39.58 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kvik Senior Herrer 	1995 	 	745 	 	 	 	 	7:41.58 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Kristian Weber Larsen 	1990 	 	 	56.60 	1:56.21 	 	 	1:56.21 	 
 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	 	55.37 	1:55.36 	 	 	3:51.57 	 
 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	 	 	54.24 	1:53.58 	 	 	5:45.15 	 
 	Marc Bach Nielsen 	1994 	 	 	55.77 	1:56.43 	 	 	7:41.58 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Sigma Herrer 1 	0 	 	745 	 	 	 	 	7:41.60 	 
 	Sigma Swim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	 	57.07 	1:57.61 	 	 	1:57.61 	 
 	Claus Lerche Iversen 	1977 	 	 	56.56 	1:55.30 	 	 	3:52.91 	 
 	Andreas Schiellerup 	1993 	 	 	56.57 	1:57.35 	 	 	5:50.26 	 
 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	 	54.43 	1:51.34 	 	 	7:41.60 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Kalundborg Herrer 	0 	 	618 	 	 	 	 	8:11.32 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Mathias Rysgaard 	1998 	 	 	56.44 	1:57.74 	 	 	1:57.74 	 
 	Sebastian H. Andersen 	1997 	 	 	58.99 	2:01.48 	 	 	3:59.22 	 
 	Mikkel H. Andersen 	1991 	 	 	1:00.04 	2:05.52 	 	 	6:04.74 	 
 	Danny Corell 	1997 	 	 	1:00.76 	2:06.58 	 	 	8:11.32 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Vs Viborg 	0 	 	610 	 	 	 	 	8:13.39 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Casper G. Kristensen 	1995 	 	 	59.82 	2:03.69 	 	 	2:03.69 	 
 	Frederik M. Mortensen 	1996 	 	 	58.10 	2:01.68 	 	 	4:05.37 	 
 	Lasse Kammer 	1995 	 	 	58.49 	2:03.19 	 	 	6:08.56 	 
 	Rasmus Jørgensen 	1996 	 	 	59.73 	2:04.83 	 	 	8:13.39 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Silkeborg Herrer 	1993 	 	595 	 	 	 	 	8:17.48 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Mikkel Grønbo 	1996 	 	 	58.05 	2:02.59 	 	 	2:02.59 	 
 	Ralf Dalby 	1995 	 	 	1:00.19 	2:05.06 	 	 	4:07.65 	 
 	Anders T. Rasmussen 	1993 	 	 	59.29 	2:05.62 	 	 	6:13.27 	 
 	Jens N. Nielsen 	1997 	 	 	59.55 	2:04.21 	 	 	8:17.48 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Agf Herrer 1 	0 	 	517 	 	 	 	 	8:41.39 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Jakob Kornmaaler 	1995 	 	 	57.22 	1:59.05 	 	 	1:59.05 	 
 	Jonatan Balladone 	1997 	 	 	1:03.49 	2:12.40 	 	 	4:11.45 	 
 	Jesper Jensen 	1996 	 	 	1:06.46 	2:17.83 	 	 	6:29.28 	 
 	Gustav Emil Lings 	1996 	 	 	1:02.48 	2:12.11 	 	 	8:41.39 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	03 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	19:00 
 
Resultat Løb 28 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	10:51 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 28, 400m Medley Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Anna Boutrup 	1998 	 	716 	1:08.90 	2:27.52 	3:53.40 	 	5:01.08 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	708 	1:06.31 	2:21.69 	3:52.77 	 	5:02.21 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	683 	1:09.73 	2:28.05 	3:54.96 	 	5:05.89 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Asta Blanch 	1996 	 	682 	1:10.56 	2:30.58 	3:57.63 	 	5:06.11 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Ida Schütt 	1996 	 	676 	1:09.24 	2:31.75 	3:56.78 	 	5:07.00 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Maja Nielsen 	1996 	 	661 	1:10.83 	2:28.76 	3:59.04 	 	5:09.29 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	658 	1:06.88 	2:28.01 	3:58.93 	 	5:09.70 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Emma F. Nystrøm 	1996 	 	624 	1:10.65 	2:33.36 	4:02.23 	 	5:15.31 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Emma Lyngby Larsen 	1998 	 	621 	1:09.90 	2:33.66 	4:02.55 	 	5:15.82 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Julie Oxenvad 	1997 	 	603 	1:11.00 	2:32.95 	4:06.47 	 	5:18.89 	 
 	Haderslev Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Sofie Witthøft 	1997 	 	602 	1:13.02 	2:31.72 	4:04.32 	 	5:19.00 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Johanne Carr 	1999 	 	601 	1:13.62 	2:34.37 	4:04.62 	 	5:19.22 	 
 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Merete Toft Jensen 	1999 	 	594 	1:12.06 	2:35.90 	4:08.89 	 	5:20.39 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Cecilie Ravn Jensen 	1994 	 	583 	1:10.99 	2:35.35 	4:07.77 	 	5:22.42 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Sofie Rasmussen 	1999 	 	580 	1:12.87 	2:33.73 	4:08.91 	 	5:23.05 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Cecilie F. Jensen 	1998 	 	564 	1:12.07 	2:32.84 	4:10.17 	 	5:26.12 	Deltager ikke i finalen 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Hannah Pilgaard 	1999 	 	550 	1:11.35 	2:36.95 	4:12.74 	 	5:28.75 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Laura Holm Junge 	1998 	 	546 	1:13.19 	2:37.07 	4:13.67 	 	5:29.62 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Sofia Zachariassen 	1999 	 	535 	1:14.61 	2:34.97 	4:16.06 	 	5:31.79 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Frederikke Dons 	1998 	 	535 	1:13.07 	2:40.94 	4:18.32 	 	5:31.80 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Gitte Sørensen Gosvig 	1999 	 	534 	1:18.07 	2:44.24 	4:18.36 	 	5:32.09 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Emma Sand Majlund 	1999 	 	525 	1:17.39 	2:43.49 	4:18.92 	 	5:33.92 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Anna Emilie Hansen 	1999 	 	509 	1:18.76 	2:44.75 	4:19.20 	 	5:37.26 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Anne Sofie Gadfelt 	1999 	 	498 	1:20.20 	2:45.82 	4:22.76 	 	5:39.77 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Amalie Fisker Brøchner 	1999 	 	492 	1:15.51 	2:46.15 	4:22.86 	 	5:41.14 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Stine Knudsen 	1999 	 	487 	1:21.06 	2:45.74 	4:25.63 	 	5:42.30 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Cayanne Kjær Knoth 	1999 	 	487 	1:15.78 	2:45.76 	4:27.71 	 	5:42.45 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Maja Østergaard 	1998 	 	484 	1:14.49 	2:37.57 	4:23.86 	 	5:43.00 	 
 	Svømmeklubben Laksen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Karoline Lehmann 	1999 	 	448 	1:21.30 	2:54.31 	4:31.53 	 	5:52.12 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Sabrina Wielsøe 	1990 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	2flubensp v 250m 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	10:51 
 
Resultat Løb 28 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:24 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 28, 400m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Anna Boutrup 	1998 	 	746 	1:09.19 	2:28.51 	3:52.07 	 	4:56.99 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	744 	1:07.04 	2:23.14 	3:50.10 	 	4:57.24 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	723 	1:10.32 	2:28.12 	3:53.61 	 	5:00.19 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Ida Schütt 	1996 	 	719 	1:07.60 	2:26.66 	3:53.42 	 	5:00.70 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Asta Blanch 	1996 	 	710 	1:08.76 	2:27.38 	3:53.88 	 	5:01.97 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	675 	1:05.33 	2:25.91 	3:57.61 	 	5:07.16 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Maja Nielsen 	1996 	 	658 	1:10.62 	2:27.88 	3:59.33 	 	5:09.66 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Emma F. Nystrøm 	1996 	 	636 	1:10.53 	2:32.31 	3:59.96 	 	5:13.17 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Merete Toft Jensen 	1999 	 	637 	1:11.02 	2:33.42 	4:03.10 	 	5:13.02 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Emma Lyngby Larsen 	1998 	 	636 	1:10.20 	2:32.30 	4:01.38 	 	5:13.25 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Sofie Witthøft 	1997 	 	617 	1:13.29 	2:31.15 	4:02.84 	 	5:16.40 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Julie Oxenvad 	1997 	 	617 	1:10.68 	2:31.65 	4:05.31 	 	5:16.48 	 
 	Haderslev Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Johanne Carr 	1999 	 	615 	1:13.38 	2:34.97 	4:04.21 	 	5:16.82 	 
 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Sofie Rasmussen 	1999 	 	599 	1:11.17 	2:30.61 	4:04.51 	 	5:19.61 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Cecilie Ravn Jensen 	1994 	 	594 	1:10.46 	2:34.24 	4:06.84 	 	5:20.43 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Hannah Pilgaard 	1999 	 	556 	1:12.98 	2:38.59 	4:13.12 	 	5:27.68 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:24 
 
Resultat Løb 29 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	10:53 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 29, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Kevin Witt Christensen 	1995 	 	704 	28.63 	 	 	 	58.38 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	694 	28.65 	 	 	 	58.66 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kasper Schultz 	1995 	 	693 	28.62 	 	 	 	58.69 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Andreas Schiellerup 	1993 	 	666 	28.88 	 	 	 	59.47 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Mads Knoblauch 	1993 	 	662 	28.62 	 	 	 	59.58 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Gustav Friberg 	1997 	 	651 	29.06 	 	 	 	59.92 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Morten Klarskov 	1992 	 	641 	30.21 	 	 	 	1:00.23 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Kristian Weber Larsen 	1990 	 	636 	29.41 	 	 	 	1:00.38 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	632 	29.31 	 	 	 	1:00.52 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jakob Kornmaaler 	1995 	 	625 	29.17 	 	 	 	1:00.74 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anders L. Mogensen 	1996 	 	616 	29.77 	 	 	 	1:01.03 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Morten Børre 	1996 	 	601 	29.13 	 	 	 	1:01.52 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Alexander Wildenschild 	1997 	 	601 	30.07 	 	 	 	1:01.54 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	595 	30.33 	 	 	 	1:01.74 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Oliver Berggren Smidt 	1997 	 	584 	30.52 	 	 	 	1:02.11 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	576 	30.22 	 	 	 	1:02.41 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Karim Møller 	1994 	 	576 	30.14 	 	 	 	1:02.42 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Oliver Huban 	1996 	 	559 	30.11 	 	 	 	1:03.02 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Andreas Gerlach 	1995 	 	557 	30.32 	 	 	 	1:03.11 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Sebastian Vang 	1991 	 	555 	30.97 	 	 	 	1:03.20 	 
 	Næstved IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Robert Asfeldt 	1996 	 	553 	30.48 	 	 	 	1:03.27 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Daniel Svane Halkjær 	1991 	 	552 	30.12 	 	 	 	1:03.31 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Frederik M. Mortensen 	1996 	 	543 	31.20 	 	 	 	1:03.63 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	 	536 	31.03 	 	 	 	1:03.91 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Chris Johansen 	1996 	 	534 	30.45 	 	 	 	1:03.99 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Mark H. Østermann 	1995 	 	524 	30.62 	 	 	 	1:04.40 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Magnus Høvsgaard 	1997 	 	518 	31.02 	 	 	 	1:04.65 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Tom Heilmann 	1997 	 	518 	31.15 	 	 	 	1:04.66 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Jeppe Krog Poulsen 	1997 	 	514 	31.55 	 	 	 	1:04.80 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Maxemillian Pedersen 	1996 	 	510 	31.50 	 	 	 	1:04.99 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Alexander Piihl Hansen 	1997 	 	473 	31.94 	 	 	 	1:06.66 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Rasmus Christensen 	1996 	 	467 	32.54 	 	 	 	1:06.91 	 
 	Bov IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Alexander Ohrt 	1997 	 	454 	32.43 	 	 	 	1:07.57 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	10:53 
 
Resultat Løb 29 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:26 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 29, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Kevin Witt Christensen 	1995 	 	751 	28.19 	 	 	 	57.12 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	744 	27.79 	 	 	 	57.31 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Andreas Schiellerup 	1993 	 	744 	27.97 	 	 	 	57.32 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Kasper Schultz 	1995 	 	697 	28.60 	 	 	 	58.57 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Morten Klarskov 	1992 	 	682 	28.85 	 	 	 	58.99 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Mads Knoblauch 	1993 	 	679 	28.62 	 	 	 	59.09 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Gustav Friberg 	1997 	 	656 	28.80 	 	 	 	59.75 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Kristian Weber Larsen 	1990 	 	625 	29.71 	 	 	 	1:00.72 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	642 	29.18 	 	 	 	1:00.20 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jakob Kornmaaler 	1995 	 	634 	29.31 	 	 	 	1:00.45 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	634 	29.73 	 	 	 	1:00.46 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Alexander Wildenschild 	1997 	 	629 	29.73 	 	 	 	1:00.61 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Anders L. Mogensen 	1996 	 	621 	29.67 	 	 	 	1:00.85 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Morten Børre 	1996 	 	617 	29.96 	 	 	 	1:00.99 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	590 	30.12 	 	 	 	1:01.91 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Oliver Berggren Smidt 	1997 	 	588 	30.20 	 	 	 	1:01.97 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:26 
 
Resultat Løb 30 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	10:56 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 30, 50m Butterfly Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.24 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Emilie Beckmann 	1997 	 	806 	 	 	 	 	26.93 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	745 	 	 	 	 	27.65 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	743 	 	 	 	 	27.67 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Christina Munkholm 	1996 	 	704 	 	 	 	 	28.17 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Julie Levisen 	1997 	 	699 	 	 	 	 	28.24 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Kristina Thomsen 	1991 	 	696 	 	 	 	 	28.28 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	691 	 	 	 	 	28.35 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Pernille Juel 	1994 	 	685 	 	 	 	 	28.43 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	677 	 	 	 	 	28.54 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Marie Voigt Lauridsen 	1995 	 	677 	 	 	 	 	28.55 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Signe Tolstrup 	1995 	 	663 	 	 	 	 	28.75 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	654 	 	 	 	 	28.88 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	648 	 	 	 	 	28.96 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Pernille Rasmussen 	1996 	 	648 	 	 	 	 	28.96 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Caroline Erichsen 	1998 	 	643 	 	 	 	 	29.04 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	634 	 	 	 	 	29.18 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Kalinka T. Mogensen 	1995 	 	620 	 	 	 	 	29.40 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Marianne Duijm 	1993 	 	620 	 	 	 	 	29.40 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Lisa Schøn 	1999 	 	613 	 	 	 	 	29.51 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Vera Staun Hansen 	1999 	 	611 	 	 	 	 	29.53 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Helle Dohn 	1998 	 	611 	 	 	 	 	29.54 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Stinne Sørensen 	1999 	 	610 	 	 	 	 	29.55 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	 	609 	 	 	 	 	29.57 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	603 	 	 	 	 	29.66 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Elina Lynge Wagner 	1996 	 	603 	 	 	 	 	29.66 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Emma Gaardsted Andersen 	1998 	 	603 	 	 	 	 	29.67 	 
 	Frederikssund Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	603 	 	 	 	 	29.67 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Lise-Lotte Larsen Bentin 	1997 	 	596 	 	 	 	 	29.79 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Ditte Friis 	1999 	 	593 	 	 	 	 	29.84 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	593 	 	 	 	 	29.84 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Marina Heller Hansen 	1994 	 	592 	 	 	 	 	29.85 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Josephine Holm 	1999 	 	589 	 	 	 	 	29.90 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Camilla Dufour 	1996 	 	585 	 	 	 	 	29.96 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Kristine Barrett 	1998 	 	577 	 	 	 	 	30.11 	 
 	Greve Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Anna C. Lange 	1998 	 	572 	 	 	 	 	30.20 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Ida Agerbak Trandum 	1996 	 	567 	 	 	 	 	30.28 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Nicoline Reinstrup 	1998 	 	561 	 	 	 	 	30.39 	 
 	Helsingør Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Anne Huse Gaarde-Hansen 	1999 	 	560 	 	 	 	 	30.41 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	558 	 	 	 	 	30.45 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Simone Friis 	1991 	 	557 	 	 	 	 	30.46 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Laura Weinreich 	1998 	 	554 	 	 	 	 	30.52 	 
 	Holbæk Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Louise G. Riget 	1995 	 	550 	 	 	 	 	30.58 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Emma la Cour 	1999 	 	547 	 	 	 	 	30.64 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Nanna Sonne 	1999 	 	544 	 	 	 	 	30.71 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Amalie Bach Nielsen 	1999 	 	539 	 	 	 	 	30.79 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Emily Gantriis 	1999 	 	539 	 	 	 	 	30.80 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Freja Gram 	1999 	 	537 	 	 	 	 	30.83 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Frederikke Houen 	1998 	 	534 	 	 	 	 	30.89 	 
 	Helsingør Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	 	530 	 	 	 	 	30.96 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Julie Lamberth 	1996 	 	530 	 	 	 	 	30.96 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Anna Hertzog 	1999 	 	529 	 	 	 	 	30.99 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Stinna Schnabl 	1999 	 	529 	 	 	 	 	30.99 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Anna Sommer Harrits 	1999 	 	528 	 	 	 	 	31.01 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Natasja Simonsen 	1995 	 	528 	 	 	 	 	31.01 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	524 	 	 	 	 	31.09 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Klara Reeh 	1999 	 	519 	 	 	 	 	31.18 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Emilie Buurgaard Westh 	1999 	 	518 	 	 	 	 	31.21 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
58 	Mille Rask Sander 	1999 	 	516 	 	 	 	 	31.24 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
59 	Hannah Pilgaard 	1999 	 	512 	 	 	 	 	31.32 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
60 	Mette Flaskager 	1999 	 	509 	 	 	 	 	31.38 	 
 	Ikast Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
61 	Methea Wissing-Thornberg 	1999 	 	505 	 	 	 	 	31.47 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
62 	Thea Lund Petersen 	1998 	 	504 	 	 	 	 	31.49 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
63 	Stine Madsen 	1999 	 	503 	 	 	 	 	31.51 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
64 	Astrid Delin 	1999 	 	497 	 	 	 	 	31.64 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
65 	Kathrine Barrett 	1996 	 	496 	 	 	 	 	31.66 	 
 	Greve Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
65 	Laura Blendstrup 	1999 	 	496 	 	 	 	 	31.66 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
67 	Emma Anne Ljungstrøm 	1999 	 	491 	 	 	 	 	31.77 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
68 	Clara Franck 	1999 	 	488 	 	 	 	 	31.84 	 
 	Haderslev Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
69 	Ida Kusk 	1999 	 	487 	 	 	 	 	31.85 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
70 	Freja Hamann Larsen 	1999 	 	480 	 	 	 	 	32.00 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
71 	Amalie Müller Lindemann 	1999 	 	471 	 	 	 	 	32.22 	 
 	Svømmeklubben Sønderborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
72 	Frida Frydendal 	1999 	 	436 	 	 	 	 	33.04 	 
 	Svendborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
73 	Julie Brosbøl Olsen 	1999 	 	352 	 	 	 	 	35.49 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	10:56 
 
Resultat Løb 30 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:41 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 30, 50m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.24 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Emilie Beckmann 	1997 	 	818 	 	 	 	 	26.80 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	776 	 	 	 	 	27.28 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	770 	 	 	 	 	27.35 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Kristina Thomsen 	1991 	 	728 	 	 	 	 	27.86 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	724 	 	 	 	 	27.91 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Pernille Juel 	1994 	 	721 	 	 	 	 	27.95 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Christina Munkholm 	1996 	 	713 	 	 	 	 	28.05 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Julie Levisen 	1997 	 	696 	 	 	 	 	28.28 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Marie Voigt Lauridsen 	1995 	 	697 	 	 	 	 	28.27 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	690 	 	 	 	 	28.36 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	687 	 	 	 	 	28.41 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Caroline Erichsen 	1998 	 	682 	 	 	 	 	28.48 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Pernille Rasmussen 	1996 	 	678 	 	 	 	 	28.53 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Signe Tolstrup 	1995 	 	668 	 	 	 	 	28.67 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	657 	 	 	 	 	28.83 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	620 	 	 	 	 	29.40 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:41 
 
Resultat Løb 31 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:03 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 31, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Magnus Westermann 	1995 	 	701 	 	 	 	 	23.53 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Frederik Siem Pedersen 	1991 	 	685 	 	 	 	 	23.71 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	684 	 	 	 	 	23.73 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Andreas Schiellerup 	1993 	 	669 	 	 	 	 	23.90 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Magnus Yde 	1996 	 	649 	 	 	 	 	24.14 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Jens Bach 	1997 	 	636 	 	 	 	 	24.31 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Anton Bromer 	1995 	 	634 	 	 	 	 	24.33 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Claus Lerche Iversen 	1977 	 	631 	 	 	 	 	24.37 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Søren Dahl 	1993 	 	625 	 	 	 	 	24.45 	Deltager ikke i finalen 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Frederik Dalhøj Paulsen 	1998 	 	605 	 	 	 	 	24.72 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Kasper Winther 	1995 	 	605 	 	 	 	 	24.72 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Kristian Weber Larsen 	1990 	 	600 	 	 	 	 	24.79 	Deltager ikke i finalen 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Alexander Duus Jensen 	1995 	 	598 	 	 	 	 	24.81 	Deltager ikke i finalen 
 	Vordingborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	 	590 	 	 	 	 	24.92 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Sebastian Kempff-Andersen 	1996 	 	589 	 	 	 	 	24.94 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Philip Greve 	1998 	 	588 	 	 	 	 	24.95 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Nicolai Løwenstein 	1997 	 	585 	 	 	 	 	25.00 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Søren Meier 	1994 	 	582 	 	 	 	 	25.04 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Jonas Olczyk 	1994 	 	580 	 	 	 	 	25.06 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Jesper Jensen 	1996 	 	579 	 	 	 	 	25.08 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Marcus Olesen 	1995 	 	578 	 	 	 	 	25.09 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Peter Gjerulff 	1996 	 	578 	 	 	 	 	25.09 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Peter Huse Gaarde-Hansen 	1996 	 	577 	 	 	 	 	25.11 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Johannes E. Mariegaard 	1997 	 	575 	 	 	 	 	25.14 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Lars Merl 	1993 	 	573 	 	 	 	 	25.17 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Mikkel Strand 	1997 	 	573 	 	 	 	 	25.17 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Gustav Bækgaard 	1997 	 	570 	 	 	 	 	25.21 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Martin Jungersen 	1997 	 	564 	 	 	 	 	25.30 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Jonas Vibsig Berding 	1996 	 	562 	 	 	 	 	25.33 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Stefan Blidarevic 	1996 	 	562 	 	 	 	 	25.33 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Mads Ingeman Hansen 	1997 	 	560 	 	 	 	 	25.36 	 
 	Næstved IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Niels Breum Hansen 	1994 	 	559 	 	 	 	 	25.38 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Claus Hansen 	1995 	 	556 	 	 	 	 	25.42 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Lasse Kølle Jørgensen 	1996 	 	556 	 	 	 	 	25.42 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Viktor Christensen 	1995 	 	556 	 	 	 	 	25.42 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Victor Hardenberg Jensen 	1997 	 	544 	 	 	 	 	25.60 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Sebastian Friis 	1995 	 	543 	 	 	 	 	25.62 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Oliver Jacobsen 	1997 	 	542 	 	 	 	 	25.64 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Yannick Rasmussen 	1995 	 	541 	 	 	 	 	25.66 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Thomas Birkkjær 	1996 	 	539 	 	 	 	 	25.68 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Ralf Dalby 	1995 	 	536 	 	 	 	 	25.73 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Mikkel Vølund 	1997 	 	536 	 	 	 	 	25.74 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Simon Sønderriis 	1997 	 	534 	 	 	 	 	25.76 	 
 	Lyseng IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Marc Nøhr Andersen 	1996 	 	534 	 	 	 	 	25.77 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Tom Heilmann 	1997 	 	534 	 	 	 	 	25.77 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Mathias Marsengo 	1997 	 	532 	 	 	 	 	25.79 	 
 	Helsingør Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Kasper Jensen 	1997 	 	529 	 	 	 	 	25.84 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Alexander Gilberg 	1995 	 	527 	 	 	 	 	25.88 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Jens N. Nielsen 	1997 	 	524 	 	 	 	 	25.92 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Sebastian H. Andersen 	1997 	 	521 	 	 	 	 	25.98 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Lasse Dall 	1997 	 	518 	 	 	 	 	26.03 	 
 	Odder IGF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Mikkel Samsøe Borch 	1997 	 	513 	 	 	 	 	26.12 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Rasmus Jørgensen 	1996 	 	510 	 	 	 	 	26.17 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Mikkel Grønbo 	1996 	 	504 	 	 	 	 	26.27 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	499 	 	 	 	 	26.36 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Hannibal Steenfos 	1996 	 	498 	 	 	 	 	26.37 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Magnus Koch Sonnenborg 	1997 	 	461 	 	 	 	 	27.05 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Joakim Brønnum 	1997 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Holbæk Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Thomas Steenberg 	1994 	 	 	 	 	 	 	 	afmeldt 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:03 
 
Resultat Løb 31 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:49 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 31, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Frederik Siem Pedersen 	1991 	 	770 	 	 	 	 	22.81 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Andreas Schiellerup 	1993 	 	739 	 	 	 	 	23.12 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Magnus Westermann 	1995 	 	713 	 	 	 	 	23.40 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Jens Bach 	1997 	 	669 	 	 	 	 	23.90 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Anton Bromer 	1995 	 	656 	 	 	 	 	24.06 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Claus Lerche Iversen 	1977 	 	653 	 	 	 	 	24.09 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Magnus Yde 	1996 	 	649 	 	 	 	 	24.14 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	550 	 	 	 	 	25.51 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Kasper Winther 	1995 	 	627 	 	 	 	 	24.43 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Sebastian Kempff-Andersen 	1996 	 	608 	 	 	 	 	24.67 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Søren Meier 	1994 	 	600 	 	 	 	 	24.79 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	 	594 	 	 	 	 	24.87 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Frederik Dalhøj Paulsen 	1998 	 	593 	 	 	 	 	24.88 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Philip Greve 	1998 	 	592 	 	 	 	 	24.90 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Jonas Olczyk 	1994 	 	583 	 	 	 	 	25.03 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Nicolai Løwenstein 	1997 	 	571 	 	 	 	 	25.20 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:49 
 
Resultat Løb 32 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:43 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 32, 200m Brystsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Anna Wermuth 	1996 	 	724 	35.61 	1:15.73 	1:55.86 	 	2:36.00 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Julie D. Hald 	1996 	 	722 	34.44 	1:13.87 	1:54.29 	 	2:36.14 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	717 	35.07 	1:14.79 	1:55.12 	 	2:36.53 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Karen Tanderup Hansen 	1996 	 	680 	35.60 	1:15.96 	1:57.68 	 	2:39.28 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Emma D. Rasmussen 	1996 	 	668 	36.27 	1:16.91 	1:58.61 	 	2:40.29 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Anne-Sofie Lindblad 	1997 	 	662 	36.39 	1:17.14 	1:58.84 	 	2:40.77 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Anna Puggaard 	1996 	 	660 	35.95 	1:16.97 	1:58.41 	 	2:40.87 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Maria Grandt 	1998 	 	657 	35.89 	1:16.99 	1:58.69 	 	2:41.11 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	652 	35.62 	1:16.11 	1:58.41 	 	2:41.55 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Helena Kornerup Klejstrup 	1999 	 	623 	37.15 	1:18.84 	2:01.24 	 	2:44.04 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Astrid Ovesen 	1999 	 	616 	36.53 	1:17.42 	2:00.22 	 	2:44.60 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Emma F. Nystrøm 	1996 	 	604 	37.17 	1:19.27 	2:02.27 	 	2:45.74 	Deltager ikke i finalen 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Malene Bang 	1999 	 	600 	37.65 	1:22.15 	2:05.25 	 	2:46.08 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Sofie Poulsen 	1999 	 	598 	37.90 	1:20.33 	2:03.19 	 	2:46.31 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Anna Brandenborg Jensen 	1999 	 	592 	37.49 	1:19.73 	2:02.58 	 	2:46.87 	 
 	VIK-Skovbakken Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Tenna Jensen 	1998 	 	587 	37.73 	1:19.78 	2:03.46 	 	2:47.28 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Mathilde Hansen 	1998 	 	586 	37.70 	1:19.81 	2:03.23 	 	2:47.36 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Simone H. Lauridsen 	1999 	 	583 	36.94 	1:19.36 	2:03.23 	 	2:47.65 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Signe Nielsen 	1998 	 	581 	37.02 	1:18.78 	2:02.87 	 	2:47.87 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Thea Schulze 	1998 	 	579 	38.06 	1:20.75 	2:04.15 	 	2:48.08 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Maria Tanderup Hansen 	1998 	 	571 	38.82 	1:21.48 	2:04.50 	 	2:48.87 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Julie Bak 	1997 	 	560 	37.61 	1:19.96 	2:05.19 	 	2:49.94 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Emine Bjarup Thøgersen 	1998 	 	559 	39.56 	1:22.28 	2:06.47 	 	2:50.05 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	555 	38.63 	1:22.28 	2:07.04 	 	2:50.41 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Pernille Luise Kellmann 	1998 	 	553 	39.11 	1:22.71 	2:06.40 	 	2:50.69 	 
 	Svømmeklubben Sønderborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Emma la Cour 	1999 	 	549 	39.88 	1:23.70 	2:07.13 	 	2:51.06 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Amalie H. Falck-Schmith 	1989 	 	546 	37.87 	1:20.97 	2:06.09 	 	2:51.39 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Nicoline Pontoppidan 	1998 	 	545 	37.85 	1:21.05 	2:05.90 	 	2:51.48 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Signe B. Thomasen 	1996 	 	543 	38.93 	1:21.31 	2:05.91 	 	2:51.74 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Freja Englund 	1997 	 	533 	38.32 	1:23.10 	2:08.22 	 	2:52.81 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Amanda Glerup Andersen 	1998 	 	532 	39.37 	1:23.07 	2:07.52 	 	2:52.87 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Anna Lund Henriksen 	1998 	 	529 	39.17 	1:23.15 	2:08.38 	 	2:53.22 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Lærke Harksen Nehmdahl 	1999 	 	527 	38.58 	1:22.13 	2:07.21 	 	2:53.38 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Silke Meyer 	1998 	 	525 	39.40 	1:23.81 	2:09.03 	 	2:53.59 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Anna C. Lange 	1998 	 	524 	38.64 	1:22.10 	2:07.47 	 	2:53.73 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Laura Mathilde Elkjær 	1998 	 	519 	38.44 	1:22.54 	2:08.10 	 	2:54.32 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Rebecca Grønlund 	1998 	 	517 	39.07 	1:22.59 	2:07.66 	 	2:54.48 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Julie Leth-Petersen 	1997 	 	517 	38.29 	1:21.91 	2:07.70 	 	2:54.52 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Maja Sandholm Pedersen 	1998 	 	513 	39.11 	1:23.41 	2:08.94 	 	2:54.95 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Thea Laurberg Simonsen 	1997 	 	506 	39.28 	1:22.82 	2:08.95 	 	2:55.74 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Katrine Lund Hansen 	1999 	 	498 	39.33 	1:24.71 	2:10.10 	 	2:56.77 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Amalie Bonnesen 	1999 	 	496 	40.37 	1:25.67 	2:11.74 	 	2:57.00 	 
 	Næstved IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Anna Emilie Hansen 	1999 	 	493 	40.91 	1:26.53 	2:11.13 	 	2:57.32 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Laura Weinreich 	1998 	 	487 	39.72 	1:24.93 	2:11.71 	 	2:58.03 	 
 	Holbæk Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Marie Eske 	1999 	 	481 	39.93 	1:25.52 	2:11.66 	 	2:58.78 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Freja Andersen 	1998 	 	479 	39.64 	1:24.88 	2:12.19 	 	2:59.06 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Anne-Katrine Kiilgaard 	1999 	 	472 	40.92 	1:26.11 	2:12.48 	 	2:59.91 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Merle F. V. Christensen 	1998 	 	469 	39.88 	1:25.17 	2:12.80 	 	3:00.25 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Thea Lund Petersen 	1998 	 	449 	42.27 	1:28.73 	2:15.74 	 	3:02.96 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Anne Hjortsøe Pedersen 	1999 	 	447 	42.12 	1:29.13 	2:16.06 	 	3:03.19 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Maiken Jakobsen 	1999 	 	427 	41.34 	1:28.08 	2:16.59 	 	3:06.07 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:43 
 
Resultat Løb 32 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:00 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 32, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	753 	34.38 	1:13.79 	1:53.30 	 	2:34.01 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Anna Wermuth 	1996 	 	745 	35.41 	1:15.17 	1:54.85 	 	2:34.51 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Julie D. Hald 	1996 	 	744 	34.77 	1:14.40 	1:54.31 	 	2:34.58 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Emma D. Rasmussen 	1996 	 	697 	35.50 	1:15.60 	1:56.58 	 	2:38.03 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Karen Tanderup Hansen 	1996 	 	689 	35.69 	1:16.01 	1:57.51 	 	2:38.60 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Anne-Sofie Lindblad 	1997 	 	678 	35.94 	1:16.41 	1:58.05 	 	2:39.47 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Maria Grandt 	1998 	 	651 	36.15 	1:17.33 	1:59.14 	 	2:41.60 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Anna Puggaard 	1996 	 	636 	36.61 	1:17.26 	2:00.59 	 	2:42.91 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	649 	36.98 	1:18.10 	1:59.98 	 	2:41.77 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Astrid Ovesen 	1999 	 	646 	36.70 	1:17.98 	1:59.91 	 	2:42.05 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Malene Bang 	1999 	 	636 	37.36 	1:20.07 	2:02.59 	 	2:42.87 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Helena Kornerup Klejstrup 	1999 	 	631 	36.88 	1:18.13 	2:00.77 	 	2:43.31 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Anna Brandenborg Jensen 	1999 	 	598 	37.14 	1:19.46 	2:02.94 	 	2:46.31 	 
 	VIK-Skovbakken Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Sofie Poulsen 	1999 	 	589 	37.94 	1:20.53 	2:03.66 	 	2:47.11 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Tenna Jensen 	1998 	 	577 	38.20 	1:20.29 	2:04.30 	 	2:48.30 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Mathilde Hansen 	1998 	 	561 	37.91 	1:21.06 	2:05.27 	 	2:49.87 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:00 
 
Resultat Løb 33 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:57 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 33, 200m Butterfly Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nordisk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:56.21 2014-07-04 
Dansk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:56.21 2014-07-04 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	883 	26.61 	56.75 	1:26.82 	 	1:56.21 	Nordisk Rekord - Senior 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	687 	27.69 	59.59 	1:33.33 	 	2:06.37 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	668 	28.39 	1:01.10 	1:33.88 	 	2:07.50 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	648 	28.67 	1:01.29 	1:34.59 	 	2:08.83 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	646 	28.34 	1:00.69 	1:34.13 	 	2:08.93 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Jonathan Müller 	1997 	 	637 	29.50 	1:02.00 	1:35.52 	 	2:09.59 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Marc Bach Nielsen 	1994 	 	619 	28.47 	1:00.98 	1:35.63 	 	2:10.83 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Christian Røssel 	1995 	 	615 	28.91 	1:01.55 	1:35.59 	 	2:11.10 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Simon B. Jeppesen 	1997 	 	614 	27.80 	1:00.61 	1:35.38 	 	2:11.13 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Frederik K. Mortensen 	1995 	 	612 	28.88 	1:01.85 	1:35.44 	 	2:11.29 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	597 	29.07 	1:02.19 	1:36.78 	 	2:12.43 	Deltager ikke i finalen 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Julian Kressner Læbel 	1992 	 	581 	28.86 	1:01.95 	1:37.27 	 	2:13.63 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Mads Hauge Sørensen 	1997 	 	551 	30.06 	1:03.49 	1:38.87 	 	2:15.94 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Frederik Nerving 	1997 	 	543 	29.20 	1:03.11 	1:38.27 	 	2:16.66 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Casper G. Kristensen 	1995 	 	540 	29.34 	1:03.79 	1:39.69 	 	2:16.91 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	537 	30.61 	1:05.36 	1:40.48 	 	2:17.17 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Thomas Olsen 	1992 	 	534 	29.26 	1:03.32 	1:39.75 	 	2:17.40 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Frederik H Thomsen 	1997 	 	533 	30.77 	1:05.36 	1:40.66 	 	2:17.45 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	532 	29.57 	1:04.69 	1:41.07 	 	2:17.54 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Tobias M. Kristensen 	1996 	 	531 	29.91 	1:03.56 	1:39.49 	 	2:17.68 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Jacob Weberg 	1997 	 	525 	30.80 	1:05.76 	1:42.09 	 	2:18.19 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Frederik Elmann 	1997 	 	512 	30.51 	1:06.07 	1:42.36 	 	2:19.35 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Danny Corell 	1997 	 	511 	29.66 	1:03.59 	1:40.12 	 	2:19.47 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Mads Steen Petersen 	1997 	 	506 	31.36 	1:06.84 	1:42.90 	 	2:19.85 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Anders Frimor Kirk 	1996 	 	506 	30.95 	1:05.94 	1:42.61 	 	2:19.86 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Alexander Skov Andersen 	1993 	 	502 	30.29 	1:04.20 	1:40.98 	 	2:20.22 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Mathias Bech 	1996 	 	496 	30.64 	1:06.09 	1:43.15 	 	2:20.86 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Mathias Kristian Pedersen 	1996 	 	495 	29.89 	1:05.25 	1:42.70 	 	2:20.95 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Simon Juhl Schmidt 	1997 	 	479 	30.30 	1:05.57 	1:42.90 	 	2:22.42 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Oliver Jacobsen 	1997 	 	479 	31.09 	1:06.65 	1:44.59 	 	2:22.43 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Mikkel H. Andersen 	1991 	 	475 	31.30 	1:08.28 	1:45.54 	 	2:22.91 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Peter Huse Gaarde-Hansen 	1996 	 	471 	31.89 	1:08.32 	1:45.74 	 	2:23.27 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Victor Drevskich 	1996 	 	471 	30.75 	1:07.00 	1:44.64 	 	2:23.31 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Henrik Petersen 	1994 	 	471 	29.76 	1:05.69 	1:43.32 	 	2:23.32 	 
 	Bov IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Gustav Palm-Henriksen 	1997 	 	451 	31.49 	1:08.16 	1:46.63 	 	2:25.31 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Rune Friis Petersen 	1996 	 	448 	30.96 	1:06.59 	1:43.78 	 	2:25.68 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Kasper Leisted Bertelsen 	1997 	 	448 	30.84 	1:06.31 	1:45.30 	 	2:25.72 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Nicklas Rasmussen 	1997 	 	436 	30.97 	1:08.50 	1:47.55 	 	2:26.96 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Joakim Brønnum 	1997 	 	429 	31.76 	1:08.59 	1:47.14 	 	2:27.75 	 
 	Holbæk Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Martin Nielsen 	1997 	 	423 	31.22 	1:08.56 	1:47.78 	 	2:28.48 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Anthon Løbner 	1997 	 	403 	31.95 	1:08.95 	1:49.27 	 	2:30.85 	 
 	Lyseng IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Mads S. Ljungstrøm 	1996 	 	376 	32.75 	1:09.60 	1:49.71 	 	2:34.43 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Rasmus Wegener 	1997 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:57 
 
Resultat Løb 33 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:26 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 33, 200m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nordisk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:56.21 2014-07-04 
Dansk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:56.21 2014-07-04 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	897 	26.56 	56.23 	1:26.26 	 	1:55.59 	Ny nordisk rekord 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	737 	27.48 	58.48 	1:30.58 	 	2:03.41 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	717 	28.25 	59.95 	1:31.54 	 	2:04.55 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	693 	27.53 	59.11 	1:31.86 	 	2:05.99 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Jonathan Müller 	1997 	 	654 	28.52 	1:00.75 	1:34.21 	 	2:08.43 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	648 	28.15 	1:00.46 	1:34.22 	 	2:08.86 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Marc Bach Nielsen 	1994 	 	645 	28.28 	1:00.58 	1:34.50 	 	2:09.00 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Christian Røssel 	1995 	 	613 	29.22 	1:02.05 	1:35.97 	 	2:11.22 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Frederik K. Mortensen 	1995 	 	668 	28.58 	1:01.11 	1:33.80 	 	2:07.53 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Simon B. Jeppesen 	1997 	 	616 	28.27 	1:01.36 	1:35.87 	 	2:11.02 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Julian Kressner Læbel 	1992 	 	581 	29.27 	1:02.61 	1:37.89 	 	2:13.56 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	568 	30.52 	1:04.75 	1:39.68 	 	2:14.61 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Frederik Nerving 	1997 	 	564 	29.10 	1:02.24 	1:36.85 	 	2:14.93 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Mads Hauge Sørensen 	1997 	 	553 	30.28 	1:04.20 	1:39.27 	 	2:15.82 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Thomas Olsen 	1992 	 	528 	29.64 	1:04.24 	1:40.79 	 	2:17.91 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Casper G. Kristensen 	1995 	 	526 	29.52 	1:04.35 	1:40.27 	 	2:18.08 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:26 
 
Resultat Løb 34 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:42 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 34, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Storbrittanien (1900) 7:45.51 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:53.83 2008-08-13 
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 8:08.65 2009-04-08 
Dansk Rekord Junior: Sigma Piger (1900) 8:28.49 2010-03-28 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Lyngby Piger 1 	1998 	 	689 	 	 	 	 	8:42.94 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Amanda Højberg 	1998 	 	 	1:01.92 	2:08.83 	 	 	2:08.83 	 
 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	 	1:04.95 	2:12.67 	 	 	4:21.50 	 
 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	 	1:02.84 	2:11.26 	 	 	6:32.76 	 
 	Klara Reeh 	1999 	 	 	1:01.75 	2:10.18 	 	 	8:42.94 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Hovedstaden Damer Junior 	1998 	 	674 	 	 	 	 	8:46.87 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Rikke Dehn 	1999 	 	 	1:02.16 	2:08.04 	 	 	2:08.04 	 
 	Matilde Zaggai 	1998 	 	 	1:05.10 	2:16.08 	 	 	4:24.12 	 
 	Tenna Jensen 	1998 	 	 	1:03.75 	2:13.90 	 	 	6:38.02 	 
 	Maria Grandt 	1998 	 	 	1:02.18 	2:08.85 	 	 	8:46.87 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Sigma Piger 1 	1998 	 	671 	 	 	 	 	8:47.62 	 
 	Sigma Swim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Anne Huse Gaarde-Hansen 	1999 	 	 	1:03.15 	2:12.70 	 	 	2:12.70 	 
 	Caroline Erichsen 	1998 	 	 	1:04.98 	2:12.99 	 	 	4:25.69 	 
 	Anna Boutrup 	1998 	 	 	1:03.60 	2:10.50 	 	 	6:36.19 	 
 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	 	1:02.47 	2:11.43 	 	 	8:47.62 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Agf Junior Piger 	1998 	 	654 	 	 	 	 	8:52.28 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	 	1:03.03 	2:13.59 	 	 	2:13.59 	 
 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	 	1:04.55 	2:16.10 	 	 	4:29.69 	 
 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	 	1:03.77 	2:12.82 	 	 	6:42.51 	 
 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	 	1:01.74 	2:09.77 	 	 	8:52.28 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Vat-Cph Ladies 	1998 	 	631 	 	 	 	 	8:58.50 	 
 	VAT Copenhagen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Rikke Knudsen 	1998 	 	 	1:05.85 	2:16.66 	 	 	2:16.66 	 
 	Rikke Munkholm 	1998 	 	 	1:01.39 	2:09.15 	 	 	4:25.81 	 
 	Nanna Drewsen 	1998 	 	 	1:03.36 	2:12.58 	 	 	6:38.39 	 
 	Mille Rask Sander 	1999 	 	 	1:07.25 	2:20.11 	 	 	8:58.50 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Triton Piger 	1998 	 	624 	 	 	 	 	9:00.74 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	 	1:02.79 	2:09.48 	 	 	2:09.48 	 
 	Emma Lyngby Larsen 	1998 	 	 	1:06.76 	2:17.03 	 	 	4:26.51 	 
 	Nanna Sonne 	1999 	 	 	1:05.46 	2:17.72 	 	 	6:44.23 	 
 	Caroline Amalie Duus 	1998 	 	 	1:05.27 	2:16.51 	 	 	9:00.74 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Stm Piger 	1998 	 	617 	 	 	 	 	9:02.74 	 
 	Swim Team Midtjylland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Lea Moesgaard 	1998 	 	 	1:04.52 	2:11.90 	 	 	2:11.90 	 
 	Stinne Sørensen 	1999 	 	 	1:02.86 	2:09.41 	 	 	4:21.31 	 
 	Emma Sand Majlund 	1999 	 	 	1:07.61 	2:19.99 	 	 	6:41.30 	 
 	Frederikke Asfeldt 	1999 	 	 	1:08.22 	2:21.44 	 	 	9:02.74 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Stv Piger 	1998 	 	590 	 	 	 	 	9:10.92 	 
 	Swim Team Vestsjælland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Maria Tanderup Hansen 	1998 	 	 	1:04.76 	2:14.30 	 	 	2:14.30 	 
 	Johanne Carr 	1999 	 	 	1:06.57 	2:17.21 	 	 	4:31.51 	 
 	Amalie Gotthard 	1999 	 	 	1:07.00 	2:17.89 	 	 	6:49.40 	 
 	Astrid Ovesen 	1999 	 	 	1:08.69 	2:21.52 	 	 	9:10.92 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Hils Junior Piger H2 	1998 	 	568 	 	 	 	 	9:17.77 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emily Gantriis 	1999 	 	 	1:03.73 	2:12.59 	 	 	2:12.59 	 
 	Cecilie Forsberg Adolfsen 	1998 	 	 	1:08.19 	2:23.85 	 	 	4:36.44 	 
 	Cecilie Jørgensen 	1998 	 	 	1:05.56 	2:16.28 	 	 	6:52.72 	 
 	Pernille Nislev 	1998 	 	 	1:09.48 	2:25.05 	 	 	9:17.77 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Sto Piger 	1998 	 	556 	 	 	 	 	9:21.88 	 
 	Swim Team Odense 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Camilla Rask 	1999 	 	 	1:05.73 	2:16.94 	 	 	2:16.94 	 
 	Isabella Drest 	1999 	 	 	1:04.97 	2:15.34 	 	 	4:32.28 	 
 	Sofia Zachariassen 	1999 	 	 	1:10.98 	2:27.07 	 	 	6:59.35 	 
 	Emma Hansen 	1999 	 	 	1:08.08 	2:22.53 	 	 	9:21.88 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Farum Girlsquad 	1999 	 	530 	 	 	 	 	9:30.75 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Anne Sofie Gadfelt 	1999 	 	 	1:07.42 	2:19.81 	 	 	2:19.81 	 
 	Sara Krell Refn 	1999 	 	 	1:10.26 	2:26.14 	 	 	4:45.95 	 
 	Simone Jørgensen 	1999 	 	 	1:12.06 	2:28.43 	 	 	7:14.38 	 
 	Emilie Buurgaard Westh 	1999 	 	 	1:05.87 	2:16.37 	 	 	9:30.75 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Hørsholm Damer 	1998 	 	529 	 	 	 	 	9:31.15 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Stinna Schnabl 	1999 	 	 	1:06.00 	2:18.16 	 	 	2:18.16 	 
 	Nicoline Hove 	1999 	 	 	1:09.58 	2:24.90 	 	 	4:43.06 	 
 	Thea Schulze 	1998 	 	 	1:11.96 	2:30.55 	 	 	7:13.61 	 
 	Sofia Altoft 	1998 	 	 	1:04.98 	2:17.54 	 	 	9:31.15 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:42 
 
Resultat Løb 35 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	12:08 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 35, 800m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Gabrieli Detti (1994) 7:42.74 2014-04-08 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 7:45.55 2011-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:52.18 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	 	 	 
 
1 	Magnus Andersen 	1995 	 	 	59.32 	2:05.01 	3:11.46 	4:18.58 	8:44.51 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	5:25.85 	6:33.48 	7:41.11 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mikael Thode Sørensen 	1997 	 	 	1:02.37 	2:07.56 	3:13.30 	4:19.43 	8:47.15 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:25.95 	6:32.79 	7:40.23 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Ditlev Balle 	1996 	 	 	1:03.33 	2:09.15 	3:16.00 	4:23.27 	8:53.84 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	5:30.93 	6:38.88 	7:47.08 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	 	 	1:03.04 	2:10.83 	3:19.65 	4:28.62 	8:58.41 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	5:38.21 	6:45.28 	7:52.24 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Rasmus Larsen 	1997 	 	 	1:02.70 	2:09.63 	3:17.10 	4:25.06 	9:00.55 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	5:33.41 	6:42.69 	7:52.45 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Mikkel Rathschau Sørensen 	1996 	 	 	1:02.51 	2:08.57 	3:15.66 	4:23.95 	9:10.47 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	5:33.71 	6:45.55 	7:58.74 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	12:08 
 
Resultat Løb 35 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:43 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 35, 800m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Gabrieli Detti (1994) 7:42.74 2014-04-08 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 7:45.55 2011-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:52.18 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	 	 	 
 
1 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	790 	58.99 	2:00.30 	3:01.71 	4:03.57 	8:09.02 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:05.21 	6:07.07 	7:08.66 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Nicolas Blanch 	1997 	 	712 	59.94 	2:04.12 	3:07.49 	4:11.30 	8:26.20 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:15.37 	6:19.65 	7:24.07 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Viktor Holm 	1996 	 	707 	1:00.03 	2:03.89 	3:07.47 	4:11.36 	8:27.32 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	5:15.52 	6:19.83 	7:23.99 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Laust Moesgaard 	1996 	 	677 	1:00.60 	2:05.65 	3:10.95 	4:16.77 	8:34.69 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	5:21.87 	6:26.83 	7:31.73 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Jens Saugmann 	1996 	 	641 	1:00.87 	2:06.22 	3:12.30 	4:18.85 	8:44.34 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	5:25.54 	6:32.78 	7:39.45 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Magnus Andersen 	1995 	 	640 	59.32 	2:05.01 	3:11.46 	4:18.58 	8:44.51 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	5:25.85 	6:33.48 	7:41.11 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Martin Nielsen 	1996 	 	636 	1:02.19 	2:07.76 	3:14.79 	4:21.77 	8:45.72 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	5:28.79 	6:35.59 	7:41.76 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Mikael Thode Sørensen 	1997 	 	630 	1:02.37 	2:07.56 	3:13.30 	4:19.43 	8:47.15 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:25.95 	6:32.79 	7:40.23 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Victor Drevskich 	1996 	 	618 	1:02.32 	2:08.36 	3:15.59 	4:23.38 	8:50.74 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	5:31.57 	6:39.39 	7:45.58 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Ditlev Balle 	1996 	 	607 	1:03.33 	2:09.15 	3:16.00 	4:23.27 	8:53.84 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	5:30.93 	6:38.88 	7:47.08 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Andreas Mårtensson 	1997 	 	592 	1:02.51 	2:08.06 	3:15.20 	4:23.77 	8:58.25 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	5:32.66 	6:41.48 	7:50.41 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	 	592 	1:03.04 	2:10.83 	3:19.65 	4:28.62 	8:58.41 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	5:38.21 	6:45.28 	7:52.24 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Rasmus Larsen 	1997 	 	585 	1:02.70 	2:09.63 	3:17.10 	4:25.06 	9:00.55 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	5:33.41 	6:42.69 	7:52.45 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Mikkel Rathschau Sørensen 	1996 	 	554 	1:02.51 	2:08.57 	3:15.66 	4:23.95 	9:10.47 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	5:33.71 	6:45.55 	7:58.74 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:43 
 
Resultat Løb 36 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	19:04 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 36, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Storbrittanien (1900) 7:45.51 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:53.83 2008-08-13 
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 8:08.65 2009-04-08 
Dansk Rekord Junior: Sigma Piger (1900) 8:28.49 2010-03-28 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Aalborg Damer 1 	0 	 	800 	 	 	 	 	8:17.69 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	 	1:01.36 	2:04.83 	 	 	2:04.83 	 
 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	 	1:02.75 	2:08.11 	 	 	4:12.94 	 
 	Julie Levisen 	1997 	 	 	59.58 	2:04.00 	 	 	6:16.94 	 
 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	 	57.77 	2:00.75 	 	 	8:17.69 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Sigma Damer 1 	0 	 	753 	 	 	 	 	8:27.73 	 
 	Sigma Swim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	 	1:02.05 	2:07.98 	 	 	2:07.98 	 
 	Marina Heller Hansen 	1994 	 	 	1:02.03 	2:08.07 	 	 	4:16.05 	 
 	Maj Howardsen 	1997 	 	 	59.92 	2:03.52 	 	 	6:19.57 	 
 	Stephanie Hansen 	1996 	 	 	1:01.83 	2:08.16 	 	 	8:27.73 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kvik Senior Damer 	1997 	 	750 	 	 	 	 	8:28.50 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Ida Schütt 	1996 	 	 	1:01.82 	2:08.56 	 	 	2:08.56 	 
 	Josephine Holm 	1999 	 	 	1:00.68 	2:04.37 	 	 	4:12.93 	 
 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	 	1:01.18 	2:06.94 	 	 	6:19.87 	 
 	Emma Wael 	1993 	 	 	1:00.93 	2:08.63 	 	 	8:28.50 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Aalborg Damer 2 	0 	 	711 	 	 	 	 	8:37.57 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	 	 	1:03.19 	2:11.52 	 	 	2:11.52 	 
 	Asta Blanch 	1996 	 	 	1:02.96 	2:09.51 	 	 	4:21.03 	 
 	Jackie Gade 	1998 	 	 	1:02.74 	2:09.39 	 	 	6:30.42 	 
 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	 	1:02.23 	2:07.15 	 	 	8:37.57 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Triton Damer 	1995 	 	703 	 	 	 	 	8:39.47 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	 	1:01.39 	2:08.63 	 	 	2:08.63 	 
 	Louise Møller Jessen 	1997 	 	 	1:03.90 	2:12.17 	 	 	4:20.80 	 
 	Maja Nielsen 	1996 	 	 	1:02.48 	2:09.60 	 	 	6:30.40 	 
 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	 	1:02.36 	2:09.07 	 	 	8:39.47 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Agf Damer 1 	0 	 	654 	 	 	 	 	8:52.09 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	 	1:03.41 	2:14.37 	 	 	2:14.37 	 
 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	 	1:03.01 	2:09.34 	 	 	4:23.71 	 
 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	 	1:03.90 	2:13.27 	 	 	6:36.98 	 
 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	 	1:04.56 	2:15.11 	 	 	8:52.09 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Hsc Damer 	0 	 	606 	 	 	 	 	9:05.95 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Helle Dohn 	1998 	 	 	1:04.13 	2:16.77 	 	 	2:16.77 	 
 	Emma D. Rasmussen 	1996 	 	 	1:04.32 	2:13.95 	 	 	4:30.72 	 
 	Merete Toft Jensen 	1999 	 	 	1:05.15 	2:14.50 	 	 	6:45.22 	 
 	Cecilie Ravn Jensen 	1994 	 	 	1:08.36 	2:20.73 	 	 	9:05.95 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Gcs Damer 	1991 	 	580 	 	 	 	 	9:13.83 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Sarah Sannung 	1996 	 	 	1:04.78 	2:14.75 	 	 	2:14.75 	 
 	Ida Agerbak Trandum 	1996 	 	 	1:04.61 	2:14.57 	 	 	4:29.32 	 
 	Veronika Storm 	1998 	 	 	1:10.01 	2:30.66 	 	 	6:59.98 	 
 	Caroline Øhrstrøm 	1995 	 	 	1:03.94 	2:13.85 	 	 	9:13.83 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Lyngby Damer 1 	0 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 4. svømmer 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Julie Lunau 	1995 	 	 	1:01.02 	2:06.73 	 	 	2:06.73 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	04 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	19:04 
 
Resultat Løb 37 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	10:37 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 37, 200m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	763 	29.51 	1:01.58 	1:34.35 	 	2:03.63 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Maj Howardsen 	1997 	 	733 	30.07 	1:02.27 	1:33.70 	 	2:05.27 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	705 	29.60 	1:01.49 	1:34.23 	 	2:06.92 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Christina Munkholm 	1996 	 	698 	30.53 	1:02.98 	1:35.00 	 	2:07.31 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Josephine Holm 	1999 	 	698 	29.63 	1:01.95 	1:34.96 	 	2:07.31 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Julie Lunau 	1995 	 	691 	30.08 	1:02.51 	1:35.21 	 	2:07.79 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Julie Levisen 	1997 	 	684 	29.62 	1:02.55 	1:35.80 	 	2:08.19 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Maja Nielsen 	1996 	 	683 	30.01 	1:03.01 	1:36.26 	 	2:08.24 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	679 	30.16 	1:02.61 	1:35.88 	 	2:08.53 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Freja Gram 	1999 	 	678 	29.79 	1:02.22 	1:35.41 	 	2:08.57 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Rikke Dehn 	1999 	 	677 	30.69 	1:03.25 	1:36.10 	 	2:08.64 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Amanda Højberg 	1998 	 	672 	30.23 	1:02.73 	1:35.36 	 	2:08.94 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Stephanie Hansen 	1996 	 	668 	30.71 	1:03.57 	1:36.61 	 	2:09.21 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Ida Schütt 	1996 	 	659 	30.39 	1:03.33 	1:36.38 	 	2:09.79 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	658 	31.05 	1:04.25 	1:37.32 	 	2:09.87 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Emma F. Nystrøm 	1996 	 	650 	30.72 	1:04.14 	1:37.65 	 	2:10.42 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	648 	30.82 	1:04.09 	1:37.18 	 	2:10.50 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Emma Wael 	1993 	 	640 	30.70 	1:03.89 	1:37.86 	 	2:11.06 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Jackie Gade 	1998 	 	633 	30.67 	1:03.63 	1:37.43 	 	2:11.54 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Lisa Schøn 	1999 	 	619 	31.29 	1:05.00 	1:39.14 	 	2:12.52 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Lærke Toft Ruby 	1999 	 	617 	29.60 	1:02.71 	1:37.46 	 	2:12.66 	 
 	Svømmeklubben Laksen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Lisa Steen Duus 	1997 	 	612 	31.99 	1:05.68 	1:39.58 	 	2:13.02 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Nanna Drewsen 	1998 	 	610 	30.26 	1:03.67 	1:38.44 	 	2:13.18 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Klara Reeh 	1999 	 	607 	30.59 	1:04.30 	1:38.92 	 	2:13.43 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Marina Heller Hansen 	1994 	 	601 	31.10 	1:04.60 	1:38.91 	 	2:13.86 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Maria Tanderup Hansen 	1998 	 	599 	31.19 	1:04.56 	1:39.24 	 	2:14.01 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Martha Andersen 	1999 	 	590 	31.00 	1:05.02 	1:39.99 	 	2:14.68 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Sofia Altoft 	1998 	 	589 	31.14 	1:05.22 	1:40.83 	 	2:14.75 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Emily Gantriis 	1999 	 	586 	30.67 	1:04.45 	1:39.42 	 	2:14.94 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Merete Toft Jensen 	1999 	 	586 	32.01 	1:06.78 	1:41.28 	 	2:14.96 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Maria Madsen 	1995 	 	586 	30.78 	1:04.41 	1:39.38 	 	2:14.99 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Isabella Drest 	1999 	 	584 	31.65 	1:05.87 	1:40.61 	 	2:15.13 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Louise Møller Jessen 	1997 	 	584 	32.18 	1:06.43 	1:41.20 	 	2:15.16 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Astrid Delin 	1999 	 	580 	31.07 	1:04.63 	1:39.57 	 	2:15.45 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Shanna Armstrong 	1998 	 	578 	30.57 	1:04.14 	1:39.74 	 	2:15.56 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Anne-Mette Pedersen 	1998 	 	578 	31.68 	1:06.34 	1:41.17 	 	2:15.59 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Johanne Carr 	1999 	 	573 	31.92 	1:05.89 	1:40.84 	 	2:15.98 	 
 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Frederikke Dons 	1998 	 	573 	31.20 	1:05.22 	1:40.95 	 	2:16.02 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Katrine Hvid 	1998 	 	567 	31.79 	1:06.46 	1:41.82 	 	2:16.44 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	563 	31.67 	1:06.15 	1:41.74 	 	2:16.80 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Christina F. Eriksen 	1999 	 	562 	30.39 	1:04.67 	1:40.18 	 	2:16.85 	 
 	Frederikssund Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Freja Hamann Larsen 	1999 	 	561 	30.64 	1:04.94 	1:41.16 	 	2:16.93 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Gitte Sørensen Gosvig 	1999 	 	555 	32.25 	1:07.61 	1:43.18 	 	2:17.47 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Emilie Hørlykke 	1998 	 	553 	32.30 	1:07.77 	1:43.40 	 	2:17.64 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Amalie Gotthard 	1999 	 	551 	32.67 	1:07.24 	1:42.66 	 	2:17.80 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Mathilde Christjansen 	1999 	 	543 	32.08 	1:07.33 	1:42.91 	 	2:18.47 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Nanna Sonne 	1999 	 	531 	31.73 	1:06.93 	1:43.05 	 	2:19.52 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Cayanne Kjær Knoth 	1999 	 	521 	33.02 	1:08.98 	1:44.93 	 	2:20.32 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Anne Sofie Gadfelt 	1999 	 	519 	32.51 	1:07.74 	1:43.86 	 	2:20.54 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Ida Kusk 	1999 	 	489 	32.52 	1:09.11 	1:46.69 	 	2:23.34 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Emma Hansen 	1999 	 	488 	32.64 	1:08.84 	1:46.29 	 	2:23.46 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Julie Brosbøl Olsen 	1999 	 	482 	33.69 	1:10.11 	1:47.25 	 	2:24.06 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Laura Glerup Jensen 	1998 	 	481 	33.71 	1:10.88 	1:47.96 	 	2:24.16 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Nina Corydon-Petersen 	1999 	 	457 	33.47 	1:11.56 	2:26.63 	 	2:26.63 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Karoline Lehmann 	1999 	 	449 	33.88 	1:11.47 	1:49.48 	 	2:27.50 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Amalie Østrup 	1997 	 	412 	35.69 	1:14.96 	1:53.93 	 	2:31.74 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Signe Tolstrup 	1995 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	10:37 
 
Resultat Løb 37 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:10 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 37, 200m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	796 	28.17 	59.00 	1:30.24 	 	2:01.88 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Maj Howardsen 	1997 	 	763 	29.72 	1:01.35 	1:32.59 	 	2:03.64 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	759 	29.61 	1:00.86 	1:32.56 	 	2:03.85 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Julie Levisen 	1997 	 	748 	28.97 	1:00.59 	1:33.00 	 	2:04.44 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Christina Munkholm 	1996 	 	727 	29.11 	1:00.62 	1:32.78 	 	2:05.62 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Josephine Holm 	1999 	 	724 	29.45 	1:01.25 	1:33.80 	 	2:05.77 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Julie Lunau 	1995 	 	705 	29.13 	1:00.76 	1:33.50 	 	2:06.92 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Maja Nielsen 	1996 	 	682 	29.74 	1:02.20 	1:35.55 	 	2:08.30 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Rikke Dehn 	1999 	 	711 	30.38 	1:02.95 	1:34.90 	 	2:06.58 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Freja Gram 	1999 	 	697 	29.76 	1:01.91 	1:34.46 	 	2:07.40 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	690 	30.68 	1:03.14 	1:35.95 	 	2:07.82 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Ida Schütt 	1996 	 	686 	30.29 	1:02.38 	1:35.37 	 	2:08.05 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	686 	29.40 	1:01.58 	2:08.09 	 	2:08.09 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Stephanie Hansen 	1996 	 	669 	30.57 	1:03.18 	1:36.34 	 	2:09.12 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Emma F. Nystrøm 	1996 	 	667 	30.53 	1:02.89 	1:36.30 	 	2:09.26 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Amanda Højberg 	1998 	 	665 	29.09 	1:00.89 	1:34.02 	 	2:09.39 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:10 
 
Resultat Løb 38 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:05 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 38, 200m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Anders Lie 	1991 	 	784 	26.23 	54.07 	1:22.21 	 	1:50.61 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Anton Bromer 	1995 	 	712 	26.84 	55.60 	1:24.65 	 	1:54.22 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Frans Johannessen 	1992 	 	705 	25.77 	53.47 	1:24.29 	 	1:54.57 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Laust Moesgaard 	1996 	 	681 	27.06 	56.35 	1:26.25 	 	1:55.92 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Mikkel Johansen 	1994 	 	672 	26.86 	55.74 	1:25.70 	 	1:56.42 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	670 	27.60 	56.98 	1:27.09 	 	1:56.55 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Kristian Weber Larsen 	1990 	 	663 	26.58 	56.60 	1:26.93 	 	1:56.92 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Claus Lerche Iversen 	1977 	 	653 	27.67 	57.75 	1:27.95 	 	1:57.52 	Deltager ikke i finalen 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	650 	27.57 	57.07 	1:27.49 	 	1:57.74 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Magnus Westermann 	1995 	 	648 	25.53 	54.00 	1:25.30 	 	1:57.87 	Deltager ikke i finalen 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Daniel Christian 	1998 	 	646 	27.53 	57.21 	1:27.33 	 	1:57.96 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Nicolai Løwenstein 	1997 	 	644 	27.06 	56.56 	1:27.04 	 	1:58.06 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	642 	27.56 	57.52 	1:28.07 	 	1:58.19 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Magnus Lundgren 	1996 	 	638 	27.83 	57.36 	1:28.32 	 	1:58.45 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Mikael Thode Sørensen 	1997 	 	633 	28.04 	57.86 	1:28.30 	 	1:58.74 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Jens Bach 	1997 	 	628 	26.85 	56.81 	1:27.72 	 	1:59.05 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	627 	26.86 	56.52 	1:27.36 	 	1:59.11 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Christian Røssel 	1995 	 	627 	28.14 	58.56 	1:29.38 	 	1:59.14 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	622 	27.15 	57.12 	1:28.43 	 	1:59.45 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Magnus Andersen 	1995 	 	617 	28.16 	58.10 	1:29.19 	 	1:59.81 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Marc Bach Nielsen 	1994 	 	616 	27.80 	57.77 	1:28.93 	 	1:59.86 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Thomas Olsen 	1992 	 	609 	27.79 	58.37 	1:29.41 	 	2:00.32 	Deltager ikke i finalen 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Frederik Nerving 	1997 	 	608 	27.77 	58.27 	1:29.20 	 	2:00.38 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Martin Nielsen 	1996 	 	602 	28.21 	58.79 	1:29.78 	 	2:00.79 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Viktor Holm 	1996 	 	600 	27.47 	57.41 	2:00.88 	 	2:00.88 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Hannibal Steenfos 	1996 	 	592 	27.96 	58.98 	1:30.42 	 	2:01.43 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Johannes E. Mariegaard 	1997 	 	591 	27.60 	57.32 	1:29.68 	 	2:01.53 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Andreas Mårtensson 	1997 	 	590 	28.25 	58.66 	1:29.96 	 	2:01.56 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Peter Huse Gaarde-Hansen 	1996 	 	590 	29.57 	1:00.37 	1:31.37 	 	2:01.58 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Magnus Yde 	1996 	 	587 	27.92 	59.18 	1:30.55 	 	2:01.78 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Marc Nøhr Andersen 	1996 	 	586 	27.62 	57.76 	1:29.53 	 	2:01.83 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Thomas Birkkjær 	1996 	 	584 	28.66 	59.58 	1:30.47 	 	2:01.97 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Nicklas Rasmussen 	1997 	 	584 	28.56 	1:00.23 	1:31.36 	 	2:02.00 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Søren Fritzbøger 	1996 	 	581 	27.78 	58.07 	1:30.28 	 	2:02.18 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Martin Nielsen 	1997 	 	581 	28.80 	59.85 	1:31.46 	 	2:02.20 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Jacob Holst 	1991 	 	580 	27.95 	57.40 	1:29.25 	 	2:02.26 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Mikkel Rathschau Sørensen 	1996 	 	580 	27.80 	58.69 	1:30.38 	 	2:02.27 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Anders T. Rasmussen 	1993 	 	577 	28.14 	58.55 	1:30.32 	 	2:02.47 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Nikolai Skelsager 	1996 	 	577 	28.00 	58.52 	1:30.38 	 	2:02.49 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Andreas Sehested 	1996 	 	576 	28.75 	1:00.05 	1:31.60 	 	2:02.54 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Mikkel Vølund 	1997 	 	571 	27.27 	58.19 	1:30.58 	 	2:02.92 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Mikkel Grønbo 	1996 	 	569 	27.72 	58.60 	1:30.55 	 	2:03.07 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Jens Saugmann 	1996 	 	567 	28.05 	59.15 	1:31.56 	 	2:03.17 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Jens N. Nielsen 	1997 	 	567 	28.04 	58.81 	1:30.78 	 	2:03.21 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Tobias M. Kristensen 	1996 	 	562 	28.40 	59.11 	1:30.86 	 	2:03.55 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Simon B. Jeppesen 	1997 	 	562 	28.33 	1:00.12 	1:31.36 	 	2:03.60 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Rasmus Larsen 	1997 	 	558 	28.60 	59.91 	1:32.38 	 	2:03.83 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Jacob Weberg 	1997 	 	558 	29.18 	1:00.76 	1:32.28 	 	2:03.89 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Victor Drevskich 	1996 	 	557 	28.63 	59.40 	1:31.58 	 	2:03.92 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Gustav Bækgaard 	1997 	 	556 	28.48 	1:00.16 	1:31.96 	 	2:04.02 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Mads Steen Petersen 	1997 	 	555 	29.41 	1:00.66 	1:32.64 	 	2:04.07 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Oliver Jacobsen 	1997 	 	554 	28.24 	1:00.79 	1:32.88 	 	2:04.16 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Simon Sønderriis 	1997 	 	545 	29.38 	1:01.23 	1:33.76 	 	2:04.80 	 
 	Lyseng IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Anders Juul Rasmussen 	1997 	 	544 	28.98 	1:00.86 	1:32.91 	 	2:04.89 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Lasse Kølle Jørgensen 	1996 	 	543 	28.39 	59.82 	1:31.83 	 	2:05.01 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Casper G. Kristensen 	1995 	 	541 	29.05 	1:01.14 	1:33.21 	 	2:05.11 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Joakim Brønnum 	1997 	 	540 	28.43 	59.94 	1:32.34 	 	2:05.18 	 
 	Holbæk Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
58 	Frederik H Thomsen 	1997 	 	521 	29.37 	1:00.88 	1:33.75 	 	2:06.70 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
59 	Steffen Skipper Petersen 	1996 	 	508 	28.83 	1:01.49 	1:35.28 	 	2:07.77 	 
 	Svømmeklubben Sønderborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
60 	Mads Hauge Sørensen 	1997 	 	508 	29.93 	1:02.03 	1:35.15 	 	2:07.78 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
61 	Jonatan Balladone 	1997 	 	506 	29.01 	1:01.21 	1:34.42 	 	2:07.93 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
62 	Rasmus Christensen 	1996 	 	506 	29.02 	1:01.17 	1:34.41 	 	2:07.99 	 
 	Bov IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
63 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	 	503 	28.32 	59.58 	1:33.06 	 	2:08.23 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
64 	Anthon Løbner 	1997 	 	493 	29.87 	1:02.53 	1:35.61 	 	2:09.07 	 
 	Lyseng IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
65 	Lasse Dall 	1997 	 	491 	28.61 	1:01.32 	1:35.48 	 	2:09.26 	 
 	Odder IGF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:05 
 
Resultat Løb 38 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:19 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 38, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Frans Johannessen 	1992 	 	797 	25.49 	53.96 	1:22.03 	 	1:50.00 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Anders Lie 	1991 	 	793 	26.09 	53.93 	1:21.77 	 	1:50.17 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	745 	26.73 	55.49 	1:24.46 	 	1:52.47 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Anton Bromer 	1995 	 	737 	26.66 	55.40 	1:24.20 	 	1:52.88 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Laust Moesgaard 	1996 	 	680 	27.06 	56.10 	1:26.20 	 	1:55.95 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Kristian Weber Larsen 	1990 	 	679 	27.06 	56.84 	1:27.35 	 	1:56.02 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Mikkel Johansen 	1994 	 	677 	26.75 	56.48 	1:26.29 	 	1:56.14 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	661 	27.54 	57.62 	1:27.56 	 	1:57.04 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	680 	27.38 	56.82 	1:26.65 	 	1:55.99 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Daniel Christian 	1998 	 	670 	27.21 	56.88 	1:26.76 	 	1:56.52 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Nicolai Løwenstein 	1997 	 	662 	27.14 	57.15 	1:27.05 	 	1:57.02 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	656 	28.21 	58.20 	1:28.05 	 	1:57.37 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Magnus Lundgren 	1996 	 	653 	27.76 	57.81 	1:27.63 	 	1:57.51 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Jens Bach 	1997 	 	635 	28.18 	58.86 	1:29.61 	 	1:58.66 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Christian Røssel 	1995 	 	632 	27.57 	57.21 	1:28.46 	 	1:58.85 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Mikael Thode Sørensen 	1997 	 	627 	27.81 	57.48 	1:28.30 	 	1:59.17 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:19 
 
Resultat Løb 39 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:13 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 39, 100m Brystsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	753 	33.37 	 	 	 	1:10.84 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Emma D. Rasmussen 	1996 	 	678 	34.43 	 	 	 	1:13.34 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Karen Tanderup Hansen 	1996 	 	669 	34.93 	 	 	 	1:13.69 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Julie D. Hald 	1996 	 	660 	33.97 	 	 	 	1:13.99 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	647 	34.99 	 	 	 	1:14.51 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Matilde Schrøder 	1996 	 	646 	35.45 	 	 	 	1:14.55 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Anna Wermuth 	1996 	 	644 	35.27 	 	 	 	1:14.61 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Sara Krog Christoffersen 	1996 	 	630 	35.86 	 	 	 	1:15.16 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Maria Grandt 	1998 	 	629 	35.50 	 	 	 	1:15.20 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Anna Puggaard 	1996 	 	624 	34.96 	 	 	 	1:15.42 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anne-Sofie Lindblad 	1997 	 	615 	35.58 	 	 	 	1:15.77 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Simone H. Lauridsen 	1999 	 	614 	36.01 	 	 	 	1:15.81 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Malene Bang 	1999 	 	613 	35.93 	 	 	 	1:15.86 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Astrid Ovesen 	1999 	 	587 	36.59 	 	 	 	1:16.97 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Helena Kornerup Klejstrup 	1999 	 	585 	35.86 	 	 	 	1:17.03 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Freja Englund 	1997 	 	578 	35.82 	 	 	 	1:17.37 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Tenna Jensen 	1998 	 	573 	36.29 	 	 	 	1:17.56 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Merle F. V. Christensen 	1998 	 	571 	35.88 	 	 	 	1:17.65 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Emma F. Nystrøm 	1996 	 	565 	36.22 	 	 	 	1:17.93 	Deltager ikke i finalen 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Julie Bak 	1997 	 	564 	36.69 	 	 	 	1:18.00 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Signe Nielsen 	1998 	 	559 	36.60 	 	 	 	1:18.21 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Linda Lund Tietze 	1984 	 	558 	35.45 	 	 	 	1:18.26 	Deltager ikke i finalen 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Anna Brandenborg Jensen 	1999 	 	557 	37.02 	 	 	 	1:18.29 	Deltager ikke i finalen 
 	VIK-Skovbakken Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	557 	36.48 	 	 	 	1:18.29 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Pernille Luise Kellmann 	1998 	 	554 	36.49 	 	 	 	1:18.45 	Deltager ikke i finalen 
 	Svømmeklubben Sønderborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Natasja Simonsen 	1995 	 	546 	37.45 	 	 	 	1:18.81 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	 	532 	37.16 	 	 	 	1:19.52 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Sofie Poulsen 	1999 	 	531 	37.64 	 	 	 	1:19.56 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Emma la Cour 	1999 	 	527 	37.89 	 	 	 	1:19.79 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Mathilde Hansen 	1998 	 	526 	38.00 	 	 	 	1:19.83 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	521 	36.99 	 	 	 	1:20.07 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Emine Bjarup Thøgersen 	1998 	 	517 	38.59 	 	 	 	1:20.27 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Louise G. Riget 	1995 	 	513 	36.99 	 	 	 	1:20.46 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Thea Schulze 	1998 	 	508 	38.03 	 	 	 	1:20.75 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Maja Sandholm Pedersen 	1998 	 	505 	37.84 	 	 	 	1:20.89 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Anna C. Lange 	1998 	 	503 	37.53 	 	 	 	1:20.99 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Emma Nørgaard 	1997 	 	503 	37.74 	 	 	 	1:21.03 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Julie Leth-Petersen 	1997 	 	502 	37.42 	 	 	 	1:21.07 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Amalie Fisker Brøchner 	1999 	 	502 	37.92 	 	 	 	1:21.08 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Silke Meyer 	1998 	 	501 	38.48 	 	 	 	1:21.10 	 
 	Nyborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Anna Lund Henriksen 	1998 	 	493 	37.94 	 	 	 	1:21.54 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Lærke Harksen Nehmdahl 	1999 	 	492 	38.06 	 	 	 	1:21.62 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Amanda Glerup Andersen 	1998 	 	489 	38.22 	 	 	 	1:21.77 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Laura Cebula 	1997 	 	489 	38.07 	 	 	 	1:21.78 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Katrine Lund Hansen 	1999 	 	474 	38.83 	 	 	 	1:22.64 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Emilie Buurgaard Westh 	1999 	 	459 	38.91 	 	 	 	1:23.50 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Marie Eske 	1999 	 	456 	39.15 	 	 	 	1:23.69 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Amalie Bonnesen 	1999 	 	450 	40.06 	 	 	 	1:24.09 	 
 	Næstved IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Laura Mathilde Elkjær 	1998 	 	449 	38.95 	 	 	 	1:24.15 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Anne-Katrine Kiilgaard 	1999 	 	440 	40.04 	 	 	 	1:24.73 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Anne Hjortsøe Pedersen 	1999 	 	427 	40.74 	 	 	 	1:25.54 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Caroline Christensen 	1999 	 	419 	38.56 	 	 	 	1:26.08 	 
 	Svømmeklubben SMUT Terndrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Maiken Jakobsen 	1999 	 	414 	40.31 	 	 	 	1:26.44 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Amalie H. Falck-Schmith 	1989 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	bensp beg før 1armta 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:13 
 
Resultat Løb 39 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:34 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 39, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	766 	33.12 	 	 	 	1:10.43 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Emma D. Rasmussen 	1996 	 	711 	34.17 	 	 	 	1:12.18 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Julie D. Hald 	1996 	 	708 	34.22 	 	 	 	1:12.29 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Anna Wermuth 	1996 	 	666 	34.24 	 	 	 	1:13.79 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	661 	34.86 	 	 	 	1:13.95 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Sara Krog Christoffersen 	1996 	 	654 	34.96 	 	 	 	1:14.23 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Matilde Schrøder 	1996 	 	652 	35.61 	 	 	 	1:14.32 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Simone H. Lauridsen 	1999 	 	657 	34.67 	 	 	 	1:14.12 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Anna Puggaard 	1996 	 	636 	35.28 	 	 	 	1:14.94 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Anne-Sofie Lindblad 	1997 	 	629 	35.56 	 	 	 	1:15.19 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Malene Bang 	1999 	 	617 	35.87 	 	 	 	1:15.67 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Maria Grandt 	1998 	 	616 	35.42 	 	 	 	1:15.72 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Helena Kornerup Klejstrup 	1999 	 	602 	35.60 	 	 	 	1:16.30 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Astrid Ovesen 	1999 	 	598 	36.46 	 	 	 	1:16.46 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Freja Englund 	1997 	 	560 	36.08 	 	 	 	1:18.19 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Karen Tanderup Hansen 	1996 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	flybensp.e.brystben 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:34 
 
Resultat Løb 40 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:36 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 40, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	767 	29.97 	 	 	 	1:03.99 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Kristoffer Moos 	1996 	 	739 	30.64 	 	 	 	1:04.77 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Viktor Christensen 	1995 	 	735 	30.41 	 	 	 	1:04.91 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Janus Meinert 	1995 	 	718 	30.93 	 	 	 	1:05.41 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	681 	31.84 	 	 	 	1:06.58 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	 	679 	31.05 	 	 	 	1:06.63 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Philip Greve 	1998 	 	662 	31.44 	 	 	 	1:07.21 	Deltager ikke i finalen 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Timon Wedekind 	1996 	 	650 	31.24 	 	 	 	1:07.60 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	645 	32.01 	 	 	 	1:07.79 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Gøkhan Dagidir 	1995 	 	626 	31.70 	 	 	 	1:08.47 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Christian Gravgaard 	1997 	 	614 	31.92 	 	 	 	1:08.90 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Esben Norup 	1996 	 	610 	32.38 	 	 	 	1:09.04 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Robert Asfeldt 	1996 	 	609 	32.96 	 	 	 	1:09.09 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Michael Petersen 	1994 	 	608 	32.74 	 	 	 	1:09.12 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	607 	32.40 	 	 	 	1:09.15 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	David Tørring 	1995 	 	601 	32.55 	 	 	 	1:09.38 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Mikkel Austmann 	1991 	 	599 	32.84 	 	 	 	1:09.49 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Gustav Emil Lings 	1996 	 	594 	32.88 	 	 	 	1:09.68 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Mathias Brændholt 	1996 	 	578 	32.41 	 	 	 	1:10.30 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Lasse Kammer 	1995 	 	576 	32.48 	 	 	 	1:10.38 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Mads Ingeman Hansen 	1997 	 	564 	33.38 	 	 	 	1:10.86 	 
 	Næstved IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Rasmus Hasemann 	1996 	 	564 	33.45 	 	 	 	1:10.88 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Michael Kjær 	1995 	 	554 	33.23 	 	 	 	1:11.30 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Marcus Brandborg 	1997 	 	552 	32.42 	 	 	 	1:11.39 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Mark H. Østermann 	1995 	 	550 	32.75 	 	 	 	1:11.49 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Emil Andersen 	1992 	 	549 	32.73 	 	 	 	1:11.51 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Daniel Højme 	1997 	 	548 	33.78 	 	 	 	1:11.57 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Sebastian H. Andersen 	1997 	 	539 	33.38 	 	 	 	1:11.98 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Magnus Høvsgaard 	1997 	 	531 	33.49 	 	 	 	1:12.30 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Rasmus B. Larsen 	1997 	 	531 	33.45 	 	 	 	1:12.33 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Stefan Blidarevic 	1996 	 	529 	32.83 	 	 	 	1:12.41 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Burak Dagidir 	1995 	 	528 	33.81 	 	 	 	1:12.47 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Andreas Levin Pedersen 	1995 	 	521 	34.12 	 	 	 	1:12.80 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Sebastian Friis 	1995 	 	510 	33.46 	 	 	 	1:13.29 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Mikkel Strand 	1997 	 	510 	33.88 	 	 	 	1:13.30 	 
 	Swim Team Neptun 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Niklas Beyer Hansen 	1997 	 	508 	34.31 	 	 	 	1:13.39 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Kasper Winther 	1995 	 	489 	35.28 	 	 	 	1:14.32 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Albert Grann-Frankild 	1996 	 	484 	32.82 	 	 	 	1:14.61 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Jesper Andersen 	1995 	 	474 	33.84 	 	 	 	1:15.08 	 
 	Vordingborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Anders Juul Rasmussen 	1997 	 	422 	36.03 	 	 	 	1:18.08 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Yannick Rasmussen 	1995 	 	 	 	 	 	 	 	akut syg 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Mathias Andersen 	1991 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	dobblt flyben50m 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:36 
 
Resultat Løb 40 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	17:45 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 40, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Kristoffer Moos 	1996 	 	767 	30.26 	 	 	 	1:03.97 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	765 	29.75 	 	 	 	1:04.04 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Viktor Christensen 	1995 	 	735 	30.59 	 	 	 	1:04.90 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Janus Meinert 	1995 	 	720 	30.88 	 	 	 	1:05.33 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	694 	31.44 	 	 	 	1:06.14 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	 	692 	30.73 	 	 	 	1:06.21 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	657 	31.69 	 	 	 	1:07.37 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Timon Wedekind 	1996 	 	642 	31.95 	 	 	 	1:07.89 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Christian Gravgaard 	1997 	 	637 	31.35 	 	 	 	1:08.07 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Michael Petersen 	1994 	 	635 	31.70 	 	 	 	1:08.14 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Gøkhan Dagidir 	1995 	 	629 	32.31 	 	 	 	1:08.35 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Esben Norup 	1996 	 	624 	33.04 	 	 	 	1:08.52 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Mikkel Austmann 	1991 	 	618 	32.36 	 	 	 	1:08.75 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Robert Asfeldt 	1996 	 	606 	32.60 	 	 	 	1:09.19 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	David Tørring 	1995 	 	592 	32.34 	 	 	 	1:09.75 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	ej samt ber. 50 m 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	17:45 
 
Resultat Løb 41 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	12:02 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 41, 200m Rygsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	719 	32.47 	1:07.18 	1:43.29 	 	2:19.30 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Amalie Østrup 	1997 	 	694 	33.20 	1:09.35 	1:45.66 	 	2:20.95 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Emilie Beckmann 	1997 	 	681 	33.46 	1:09.30 	1:45.43 	 	2:21.84 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Laura Glerup Jensen 	1998 	 	681 	33.46 	1:09.90 	1:46.41 	 	2:21.86 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	667 	33.96 	1:09.61 	1:46.32 	 	2:22.78 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	643 	34.04 	1:10.88 	1:48.05 	 	2:24.57 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Helle Dohn 	1998 	 	635 	34.46 	1:11.05 	1:48.37 	 	2:25.14 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	 	630 	33.01 	1:09.33 	1:47.50 	 	2:25.52 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Nicoline M. Riisberg 	1997 	 	629 	34.51 	1:11.10 	1:48.20 	 	2:25.61 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Sofie Witthøft 	1997 	 	626 	33.99 	1:11.22 	1:48.71 	 	2:25.85 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	626 	34.34 	1:10.91 	1:48.38 	 	2:25.88 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	620 	34.81 	1:11.88 	1:48.63 	 	2:26.30 	Deltager ikke i finalen 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Caroline Amalie Duus 	1998 	 	614 	34.35 	1:12.03 	1:49.38 	 	2:26.77 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Sabrina Wielsøe 	1990 	 	606 	34.87 	1:12.19 	1:49.57 	 	2:27.46 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Cecilie F. Jensen 	1998 	 	603 	35.22 	1:11.73 	1:49.96 	 	2:27.68 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Maja Jørgensen Bruun 	1995 	 	589 	36.02 	1:13.70 	1:51.10 	 	2:28.81 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Emma Lyngby Larsen 	1998 	 	578 	35.39 	1:13.38 	1:52.37 	 	2:29.79 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Sarah Sannung 	1996 	 	568 	36.33 	1:15.06 	1:53.26 	 	2:30.68 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Anne Sofie Jørgensen 	1998 	 	567 	35.70 	1:13.48 	1:52.26 	 	2:30.71 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Pernille Rasmussen 	1996 	 	565 	35.39 	1:13.71 	1:52.54 	 	2:30.95 	Deltager ikke i finalen 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Tanja Lylloff 	1998 	 	562 	34.62 	1:13.35 	1:52.80 	 	2:31.20 	 
 	Herlufsholm Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Emma Maagøe 	1999 	 	561 	34.57 	1:12.94 	1:52.20 	 	2:31.33 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Anna Emilie Hansen 	1999 	 	557 	35.21 	1:13.97 	1:53.22 	 	2:31.68 	 
 	Svømmeklubben Tempo 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Julie Oxenvad 	1997 	 	553 	35.30 	1:13.00 	1:52.05 	 	2:31.99 	Deltager ikke i finalen 
 	Haderslev Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Helene Grønnegaard 	1998 	 	552 	35.25 	1:14.50 	1:55.42 	 	2:32.11 	 
 	Ringe Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Maja Østergaard 	1998 	 	549 	35.70 	1:13.72 	1:52.87 	 	2:32.38 	 
 	Svømmeklubben Laksen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	548 	34.54 	1:13.39 	1:52.85 	 	2:32.43 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Emily Brophy 	1999 	 	545 	35.89 	1:13.72 	1:52.91 	 	2:32.73 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Emilia Harlund 	1999 	 	544 	36.10 	1:14.09 	1:53.38 	 	2:32.86 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Caroline Øhrstrøm 	1995 	 	542 	35.55 	1:13.05 	1:53.69 	 	2:33.06 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Julie Bingen Jacobsen 	1999 	 	541 	34.80 	1:12.97 	1:52.95 	 	2:33.11 	 
 	VAT Copenhagen-MK31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Mathilde Olsen 	1998 	 	534 	34.54 	1:12.59 	1:53.28 	 	2:33.76 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Stine Knudsen 	1999 	 	532 	35.32 	1:14.24 	1:54.38 	 	2:34.02 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Matilde Zaggai 	1998 	 	531 	35.98 	1:14.63 	1:54.84 	 	2:34.04 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Cecilie Forsberg Adolfsen 	1998 	 	531 	35.36 	1:14.19 	1:53.87 	 	2:34.08 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Sofia Zachariassen 	1999 	 	529 	35.59 	1:14.69 	1:54.62 	 	2:34.25 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Sofie Rasmussen 	1999 	 	528 	36.22 	1:14.98 	1:54.51 	 	2:34.37 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Cecilie Jørgensen 	1998 	 	514 	37.11 	1:15.57 	1:55.29 	 	2:35.72 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Johanne Skovgaard Terp 	1999 	 	509 	36.60 	1:15.75 	1:56.28 	 	2:36.24 	 
 	Odder IGF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Sara Krell Refn 	1999 	 	489 	38.46 	1:19.03 	1:59.67 	 	2:38.36 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Mia Wennecke 	1999 	 	487 	37.15 	1:17.37 	1:58.46 	 	2:38.61 	 
 	Helsingør Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Caroline Hauritz Jensen 	1999 	 	473 	38.14 	1:18.80 	1:59.76 	 	2:40.13 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Louise Kronborg Frandsen 	1999 	 	473 	36.59 	1:16.70 	1:58.57 	 	2:40.18 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Trine Guldberg 	1999 	 	464 	38.45 	1:18.78 	2:00.46 	 	2:41.17 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Stinne Sørensen 	1999 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	 	 	 	 	 	 	akut syg 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	12:02 
 
Resultat Løb 41 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:05 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 41, 200m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Amalie Østrup 	1997 	 	733 	32.12 	1:07.12 	1:42.34 	 	2:18.41 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	728 	32.46 	1:08.09 	1:43.82 	 	2:18.72 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Emilie Beckmann 	1997 	 	699 	32.84 	1:08.81 	1:44.85 	 	2:20.63 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Laura Glerup Jensen 	1998 	 	691 	33.13 	1:08.92 	1:45.30 	 	2:21.11 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	678 	33.53 	1:08.98 	1:45.70 	 	2:22.02 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Helle Dohn 	1998 	 	655 	33.99 	1:10.16 	1:47.39 	 	2:23.71 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	654 	33.65 	1:10.05 	1:47.35 	 	2:23.75 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	 	588 	33.88 	1:11.02 	1:50.09 	 	2:28.90 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Sofie Witthøft 	1997 	 	671 	1:09.68 	1:46.28 	2:22.53 	 	2:22.53 	 
 	Kalundborg SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Sabrina Wielsøe 	1990 	 	627 	1:09.97 	1:47.64 	2:25.76 	 	2:25.76 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	623 	1:09.88 	1:48.70 	2:26.09 	 	2:26.09 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Cecilie F. Jensen 	1998 	 	615 	1:11.71 	1:49.45 	2:26.76 	 	2:26.76 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Nicoline M. Riisberg 	1997 	 	595 	1:12.47 	1:50.31 	2:28.36 	 	2:28.36 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Emma Lyngby Larsen 	1998 	 	583 	1:13.19 	1:52.18 	2:29.37 	 	2:29.37 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Caroline Amalie Duus 	1998 	 	568 	1:13.31 	1:51.42 	2:30.66 	 	2:30.66 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Maja Jørgensen Bruun 	1995 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:05 
 
Resultat Løb 42 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	12:09 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 42, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Radoslaw Kawecki (1991) 1:54.24 2013-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mads Knoblauch 	1993 	 	629 	30.66 	1:04.30 	1:37.66 	 	2:10.58 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	629 	30.99 	1:04.21 	1:38.01 	 	2:10.60 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	624 	31.64 	1:05.28 	1:38.20 	 	2:10.94 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Alexander Wildenschild 	1997 	 	621 	30.78 	1:03.64 	1:37.54 	 	2:11.17 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Kasper Schultz 	1995 	 	612 	31.43 	1:04.60 	1:38.55 	 	2:11.81 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	605 	31.22 	1:04.58 	1:38.42 	 	2:12.28 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	599 	31.61 	1:04.77 	1:39.00 	 	2:12.70 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Jonathan Müller 	1997 	 	599 	31.79 	1:05.11 	1:38.68 	 	2:12.71 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Karim Møller 	1994 	 	584 	31.97 	1:05.73 	1:39.75 	 	2:13.85 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Gustav Friberg 	1997 	 	580 	31.57 	1:05.16 	1:39.56 	 	2:14.20 	Deltager ikke i finalen 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Oliver Berggren Smidt 	1997 	 	578 	31.59 	1:04.99 	1:39.18 	 	2:14.35 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Jakob Kornmaaler 	1995 	 	560 	31.30 	1:06.14 	1:41.06 	 	2:15.73 	Deltager ikke i finalen 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Oliver Huban 	1996 	 	549 	31.21 	1:05.32 	1:40.87 	 	2:16.66 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Frederik M. Mortensen 	1996 	 	547 	32.35 	1:07.01 	1:42.34 	 	2:16.79 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Magnus Andersen 	1995 	 	545 	31.61 	1:07.22 	1:42.49 	 	2:16.94 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Ditlev Balle 	1996 	 	541 	32.94 	1:07.50 	1:42.34 	 	2:17.35 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Morten Børre 	1996 	 	530 	31.27 	1:04.86 	1:40.64 	 	2:18.27 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	 	524 	32.89 	1:08.15 	1:43.35 	 	2:18.75 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Viktor Holm 	1996 	 	514 	32.98 	1:08.36 	1:44.52 	 	2:19.68 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Chris Johansen 	1996 	 	511 	31.91 	1:07.05 	1:43.83 	 	2:19.93 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Ralf Dalby 	1995 	 	510 	32.43 	1:07.26 	1:43.56 	 	2:20.00 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Mark H. Østermann 	1995 	 	500 	33.16 	1:08.94 	1:45.48 	 	2:20.93 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Peter Birk 	1996 	 	499 	31.26 	1:06.06 	1:43.71 	 	2:21.08 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Jeppe Krog Poulsen 	1997 	 	492 	32.99 	1:08.50 	1:45.61 	 	2:21.77 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Alexander Piihl Hansen 	1997 	 	482 	33.45 	1:09.44 	1:46.13 	 	2:22.66 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Mathias Bech 	1996 	 	475 	32.75 	1:08.65 	1:46.18 	 	2:23.39 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Maxemillian Pedersen 	1996 	 	473 	33.46 	1:09.45 	1:46.72 	 	2:23.63 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Alexander Ohrt 	1997 	 	456 	33.80 	1:11.15 	1:49.14 	 	2:25.34 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	12:09 
 
Resultat Løb 42 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	18:06 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 42, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Radoslaw Kawecki (1991) 1:54.24 2013-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	700 	30.52 	1:02.82 	1:35.10 	 	2:06.02 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mads Knoblauch 	1993 	 	676 	29.33 	1:01.76 	1:34.94 	 	2:07.49 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kasper Schultz 	1995 	 	666 	30.29 	1:03.01 	1:35.97 	 	2:08.14 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	648 	30.49 	1:03.31 	1:37.05 	 	2:09.27 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Alexander Wildenschild 	1997 	 	640 	30.71 	1:03.24 	1:36.86 	 	2:09.85 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	636 	30.08 	1:03.03 	1:36.63 	 	2:10.11 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Jonathan Müller 	1997 	 	632 	30.79 	1:03.26 	1:36.96 	 	2:10.39 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	593 	31.19 	1:04.16 	1:38.71 	 	2:13.20 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Karim Møller 	1994 	 	609 	31.26 	1:05.03 	1:38.54 	 	2:12.02 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Magnus Andersen 	1995 	 	586 	31.85 	1:06.29 	1:41.13 	 	2:13.69 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Morten Børre 	1996 	 	575 	31.53 	1:05.97 	1:40.14 	 	2:14.54 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Ditlev Balle 	1996 	 	573 	32.23 	1:05.71 	1:40.30 	 	2:14.73 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Oliver Berggren Smidt 	1997 	 	566 	31.62 	1:05.54 	1:40.23 	 	2:15.27 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Frederik M. Mortensen 	1996 	 	547 	32.30 	1:06.88 	1:41.92 	 	2:16.83 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Oliver Huban 	1996 	 	541 	31.43 	1:05.65 	1:41.10 	 	2:17.34 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	 	512 	33.03 	1:07.91 	1:43.60 	 	2:19.83 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	18:06 
 
Resultat Løb 43 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	11:56 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 43, 4X100m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:55.79 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Danmark (1900) 3:57.76 2012-08-04 
Dansk Rekord Senior: Aalborg Damer (1900) 4:10.68 2014-03-02 
Dansk Rekord Junior: Aalborg Piger (1900) 4:19.28 2011-06-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Sigma Piger 1 	1998 	 	667 	 	 	 	 	4:25.65 	 
 	Sigma Swim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	 	32.38 	1:05.84 	 	 	1:05.84 	 
 	Anna Boutrup 	1998 	 	 	36.19 	1:16.21 	 	 	2:22.05 	 
 	Caroline Erichsen 	1998 	 	 	29.87 	1:04.61 	 	 	3:26.66 	 
 	Anne Huse Gaarde-Hansen 	1999 	 	 	27.99 	58.99 	 	 	4:25.65 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Hovedstaden Damer Junior 	1998 	 	651 	 	 	 	 	4:27.80 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emma Maagøe 	1999 	 	 	33.66 	1:11.00 	 	 	1:11.00 	 
 	Maria Grandt 	1998 	 	 	34.64 	1:13.83 	 	 	2:24.83 	 
 	Vera Staun Hansen 	1999 	 	 	30.72 	1:05.05 	 	 	3:29.88 	 
 	Rikke Dehn 	1999 	 	 	27.63 	57.92 	 	 	4:27.80 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Lyngby Piger 1 	1998 	 	638 	 	 	 	 	4:29.65 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	 	32.82 	1:07.17 	 	 	1:07.17 	 
 	Helena Kornerup Klejstrup 	1999 	 	 	35.07 	1:15.75 	 	 	2:22.92 	 
 	Hannah Pilgaard 	1999 	 	 	31.42 	1:08.23 	 	 	3:31.15 	 
 	Amanda Højberg 	1998 	 	 	27.72 	58.50 	 	 	4:29.65 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Agf Junior Piger 	1998 	 	627 	 	 	 	 	4:31.19 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	 	33.67 	1:10.38 	 	 	1:10.38 	 
 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	 	34.96 	1:16.85 	 	 	2:27.23 	 
 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	 	29.27 	1:05.27 	 	 	3:32.50 	 
 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	 	27.82 	58.69 	 	 	4:31.19 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Triton Piger 	1998 	 	603 	 	 	 	 	4:34.82 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Caroline Amalie Duus 	1998 	 	 	33.25 	1:08.20 	 	 	1:08.20 	 
 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	 	35.23 	1:14.95 	 	 	2:23.15 	 
 	Emma Lyngby Larsen 	1998 	 	 	32.02 	1:08.08 	 	 	3:31.23 	 
 	Emma Anne Ljungstrøm 	1999 	 	 	29.54 	1:03.59 	 	 	4:34.82 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Vat-Cph Ladies 	1998 	 	601 	 	 	 	 	4:35.12 	 
 	VAT Copenhagen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Julie Bingen Jacobsen 	1999 	 	 	34.49 	1:11.27 	 	 	1:11.27 	 
 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	 	34.53 	1:13.95 	 	 	2:25.22 	 
 	Mille Rask Sander 	1999 	 	 	31.51 	1:10.49 	 	 	3:35.71 	 
 	Rikke Munkholm 	1998 	 	 	28.13 	59.41 	 	 	4:35.12 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	A6 Piger 	1998 	 	573 	 	 	 	 	4:39.41 	 
 	A6 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Isabel Mass 	1998 	 	 	33.78 	1:10.87 	 	 	1:10.87 	 
 	Malene Bang 	1999 	 	 	35.23 	1:15.16 	 	 	2:26.03 	 
 	Maja Østergaard 	1998 	 	 	32.56 	1:13.44 	 	 	3:39.47 	 
 	Lærke Toft Ruby 	1999 	 	 	28.21 	59.94 	 	 	4:39.41 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Esbjerg Junior Piger 	1998 	 	557 	 	 	 	 	4:42.08 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Louise Kronborg Frandsen 	1999 	 	 	36.04 	1:14.99 	 	 	1:14.99 	 
 	Simone H. Lauridsen 	1999 	 	 	34.77 	1:15.45 	 	 	2:30.44 	 
 	Anna C. Lange 	1998 	 	 	31.04 	1:09.62 	 	 	3:40.06 	 
 	Shanna Armstrong 	1998 	 	 	29.31 	1:02.02 	 	 	4:42.08 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Stm Piger 	1998 	 	540 	 	 	 	 	4:45.04 	 
 	Swim Team Midtjylland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Trine Guldberg 	1999 	 	 	36.24 	1:14.93 	 	 	1:14.93 	 
 	Emma Sand Majlund 	1999 	 	 	39.90 	1:24.13 	 	 	2:39.06 	 
 	Stinne Sørensen 	1999 	 	 	29.88 	1:05.72 	 	 	3:44.78 	 
 	Lea Moesgaard 	1998 	 	 	28.79 	1:00.26 	 	 	4:45.04 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Hørsholm Damer 	1998 	 	477 	 	 	 	 	4:57.03 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Stinna Schnabl 	1999 	 	 	33.39 	1:10.25 	 	 	1:10.25 	 
 	Thea Schulze 	1998 	 	 	37.30 	1:20.44 	 	 	2:30.69 	 
 	Nicoline Hove 	1999 	 	 	35.88 	1:26.14 	 	 	3:56.83 	 
 	Sofia Altoft 	1998 	 	 	28.93 	1:00.20 	 	 	4:57.03 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Farum Girlsquad 	1999 	 	468 	 	 	 	 	4:59.02 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Sara Krell Refn 	1999 	 	 	35.30 	1:12.62 	 	 	1:12.62 	 
 	Anne Sofie Gadfelt 	1999 	 	 	41.06 	1:29.77 	 	 	2:42.39 	 
 	Emilie Buurgaard Westh 	1999 	 	 	31.61 	1:09.81 	 	 	3:52.20 	 
 	Simone Jørgensen 	1999 	 	 	32.24 	1:06.82 	 	 	4:59.02 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Stv Piger 	1998 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 2.svømmer 
 	Swim Team Vestsjælland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Astrid Ovesen 	1999 	 	 	36.42 	1:13.39 	 	 	1:13.39 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	11:56 
 
Resultat Løb 44 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	12:07 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 44, 4X100m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:28.58 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.83 2008-08-15 
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:44.77 2009-04-12 
Dansk Rekord Junior: A6 Junior Drenge (1995) 3:51.80 2012-07-15 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Kvik Junior Drenge 	1997 	 	671 	 	 	 	 	3:56.65 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	 	29.96 	1:01.09 	 	 	1:01.09 	 
 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	 	30.71 	1:05.17 	 	 	2:06.26 	 
 	Frederik Nerving 	1997 	 	 	25.99 	57.35 	 	 	3:03.61 	 
 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	 	 	25.30 	53.04 	 	 	3:56.65 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Agf Junior Drenge 	1996 	 	640 	 	 	 	 	4:00.43 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Anders L. Mogensen 	1996 	 	 	29.54 	1:00.67 	 	 	1:00.67 	 
 	Gustav Emil Lings 	1996 	 	 	31.64 	1:08.08 	 	 	2:08.75 	 
 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	 	26.83 	57.41 	 	 	3:06.16 	 
 	Jesper Jensen 	1996 	 	 	25.44 	54.27 	 	 	4:00.43 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Hovedstad Herrer Junior 	1996 	 	609 	 	 	 	 	4:04.48 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Morten Børre 	1996 	 	 	30.25 	1:01.52 	 	 	1:01.52 	 
 	Timon Wedekind 	1996 	 	 	31.06 	1:08.10 	 	 	2:09.62 	 
 	Kasper Leisted Bertelsen 	1997 	 	 	28.43 	1:00.73 	 	 	3:10.35 	 
 	Peter Gjerulff 	1996 	 	 	25.40 	54.13 	 	 	4:04.48 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Helsinge Herrer 1 	1997 	 	598 	 	 	 	 	4:05.91 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	 	30.82 	1:02.72 	 	 	1:02.72 	 
 	Stefan Blidarevic 	1996 	 	 	32.60 	1:10.31 	 	 	2:13.03 	 
 	Søren Fritzbøger 	1996 	 	 	27.59 	58.95 	 	 	3:11.98 	 
 	Sebastian Kempff-Andersen 	1996 	 	 	25.26 	53.93 	 	 	4:05.91 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Sigma Drenge 1 	1996 	 	575 	 	 	 	 	4:09.16 	 
 	Sigma Swim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Maxemillian Pedersen 	1996 	 	 	31.29 	1:04.27 	 	 	1:04.27 	 
 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	 	31.21 	1:07.27 	 	 	2:11.54 	 
 	Jacob Weberg 	1997 	 	 	29.38 	1:03.35 	 	 	3:14.89 	 
 	Peter Huse Gaarde-Hansen 	1996 	 	 	25.89 	54.27 	 	 	4:09.16 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Herlev 1 	1996 	 	573 	 	 	 	 	4:09.45 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Chris Johansen 	1996 	 	 	31.00 	1:03.72 	 	 	1:03.72 	 
 	Mathias Brændholt 	1996 	 	 	31.93 	1:09.15 	 	 	2:12.87 	 
 	Bjørn H. Bremholm Hansen 	1996 	 	 	27.83 	1:00.35 	 	 	3:13.22 	 
 	Lasse Kølle Jørgensen 	1996 	 	 	26.17 	56.23 	 	 	4:09.45 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Helsinge Herrer 2 	1997 	 	438 	 	 	 	 	4:32.78 	 
 	Helsinge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Mads Steen Petersen 	1997 	 	 	33.51 	1:09.44 	 	 	1:09.44 	 
 	Peter Forsberg 	1997 	 	 	36.38 	1:18.19 	 	 	2:27.63 	 
 	Joachim Frimann 	1997 	 	 	30.26 	1:07.14 	 	 	3:34.77 	 
 	Tobias M. Jensen 	1996 	 	 	26.88 	58.01 	 	 	4:32.78 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Vejles Drenge 	1997 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Mathias Bech 	1996 	 	 	31.48 	1:04.65 	 	 	1:04.65 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Aalborg Drenge 	1997 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 2svømmer 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Jens Bach 	1997 	 	 	30.91 	1:02.71 	 	 	1:02.71 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	12:07 
 
Resultat Løb 45 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	19:22 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 45, 4X100m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:55.79 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Danmark (1900) 3:57.76 2012-08-04 
Dansk Rekord Senior: Aalborg Damer (1900) 4:10.68 2014-03-02 
Dansk Rekord Junior: Aalborg Piger (1900) 4:19.28 2011-06-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Aalborg Damer 1 	0 	 	819 	 	 	 	 	4:08.11 	Ny dansk rekord 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	 	29.57 	1:00.77 	 	 	1:00.77 	 
 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	 	32.89 	1:10.60 	 	 	2:11.37 	 
 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	 	28.95 	1:01.56 	 	 	3:12.93 	 
 	Julie Levisen 	1997 	 	 	26.65 	55.18 	 	 	4:08.11 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Sigma Damer 1 	0 	 	718 	 	 	 	 	4:19.23 	 
 	Sigma Swim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	 	32.25 	1:06.02 	 	 	1:06.02 	 
 	Sara Krog Christoffersen 	1996 	 	 	33.60 	1:11.61 	 	 	2:17.63 	 
 	Marina Heller Hansen 	1994 	 	 	29.19 	1:03.23 	 	 	3:20.86 	 
 	Maj Howardsen 	1997 	 	 	28.48 	58.37 	 	 	4:19.23 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Triton Damer 	1995 	 	669 	 	 	 	 	4:25.48 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	 	32.16 	1:06.73 	 	 	1:06.73 	 
 	Anna Puggaard 	1996 	 	 	35.20 	1:15.28 	 	 	2:22.01 	 
 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	 	30.45 	1:05.08 	 	 	3:27.09 	 
 	Maja Nielsen 	1996 	 	 	28.06 	58.39 	 	 	4:25.48 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Kvik Senior Damer 	1997 	 	655 	 	 	 	 	4:27.33 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	 	32.13 	1:05.97 	 	 	1:05.97 	 
 	Ida Schütt 	1996 	 	 	35.21 	1:15.54 	 	 	2:21.51 	 
 	Josephine Holm 	1999 	 	 	30.49 	1:05.71 	 	 	3:27.22 	 
 	Emma Wael 	1993 	 	 	28.77 	1:00.11 	 	 	4:27.33 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Hsc Damer 	0 	 	632 	 	 	 	 	4:30.54 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Helle Dohn 	1998 	 	 	 	1:08.03 	 	 	1:08.03 	 
 	Emma D. Rasmussen 	1996 	 	 	34.24 	1:13.93 	 	 	2:21.96 	 
 	Cecilie Ravn Jensen 	1994 	 	 	30.68 	1:06.31 	 	 	3:28.27 	 
 	Merete Toft Jensen 	1999 	 	 	30.19 	1:02.27 	 	 	4:30.54 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Køge Piger 	1990 	 	621 	 	 	 	 	4:32.14 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Sabrina Wielsøe 	1990 	 	 	33.50 	1:07.96 	 	 	1:07.96 	 
 	Laura Andersen 	1997 	 	 	36.97 	1:20.47 	 	 	2:28.43 	 
 	Christina Munkholm 	1996 	 	 	28.85 	1:02.49 	 	 	3:30.92 	 
 	Astrid Delin 	1999 	 	 	29.21 	1:01.22 	 	 	4:32.14 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Stm Damer 	0 	 	604 	 	 	 	 	4:34.54 	 
 	Swim Team Midtjylland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Emma Sand Majlund 	1999 	 	 	36.09 	1:15.11 	 	 	1:15.11 	 
 	Julie D. Hald 	1996 	 	 	33.32 	1:12.52 	 	 	2:27.63 	 
 	Stinne Sørensen 	1999 	 	 	29.91 	1:06.74 	 	 	3:34.37 	 
 	Lea Moesgaard 	1998 	 	 	28.92 	1:00.17 	 	 	4:34.54 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Aalborg Damer 2 	0 	 	601 	 	 	 	 	4:35.06 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Maja Jørgensen Bruun 	1995 	 	 	35.38 	1:11.61 	 	 	1:11.61 	 
 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	 	 	35.38 	1:17.60 	 	 	2:29.21 	 
 	Lisa Schøn 	1999 	 	 	30.67 	1:07.25 	 	 	3:36.46 	 
 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	 	28.32 	58.60 	 	 	4:35.06 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Hvidovre Damer 	0 	 	599 	 	 	 	 	4:35.40 	 
 	Hvidovre Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Mathilde Olsen 	1998 	 	 	34.10 	1:10.52 	 	 	1:10.52 	 
 	Julie Bak 	1997 	 	 	35.85 	1:17.84 	 	 	2:28.36 	 
 	Elina Lynge Wagner 	1996 	 	 	30.11 	1:06.36 	 	 	3:34.72 	 
 	Frederikke Dons 	1998 	 	 	28.48 	1:00.68 	 	 	4:35.40 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Sto 	0 	 	597 	 	 	 	 	4:35.65 	 
 	Swim Team Odense 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Sofia Zachariassen 	1999 	 	 	34.67 	1:11.76 	 	 	1:11.76 	 
 	Matilde Schrøder 	1996 	 	 	35.16 	1:14.26 	 	 	2:26.02 	 
 	Anna Wermuth 	1996 	 	 	30.48 	1:07.66 	 	 	3:33.68 	 
 	Isabella Drest 	1999 	 	 	29.65 	1:01.97 	 	 	4:35.65 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Hovedstaden Damer Senior 	1984 	 	590 	 	 	 	 	4:36.74 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Matilde Zaggai 	1998 	 	 	34.69 	1:12.59 	 	 	1:12.59 	 
 	Amalie H. Falck-Schmith 	1989 	 	 	35.60 	1:18.48 	 	 	2:31.07 	 
 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	 	29.43 	1:04.50 	 	 	3:35.57 	 
 	Tenna Jensen 	1998 	 	 	29.04 	1:01.17 	 	 	4:36.74 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Gcs Damer 	1991 	 	588 	 	 	 	 	4:37.01 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Caroline Øhrstrøm 	1995 	 	 	33.67 	1:11.17 	 	 	1:11.17 	 
 	Line Kjær 	1996 	 	 	38.07 	1:21.53 	 	 	2:32.70 	 
 	Kristina Thomsen 	1991 	 	 	29.18 	1:04.94 	 	 	3:37.64 	 
 	Freja Gram 	1999 	 	 	28.28 	59.37 	 	 	4:37.01 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Lyngby Damer 1 	0 	 	587 	 	 	 	 	4:37.26 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	 	34.23 	1:11.87 	 	 	1:11.87 	 
 	Marianne Duijm 	1993 	 	 	36.42 	1:19.04 	 	 	2:30.91 	 
 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	 	29.65 	1:04.76 	 	 	3:35.67 	 
 	Thea Laurberg Simonsen 	1997 	 	 	29.22 	1:01.59 	 	 	4:37.26 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Hils Damer 	0 	 	563 	 	 	 	 	4:41.08 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Cecilie Forsberg Adolfsen 	1998 	 	 	35.15 	1:12.96 	 	 	1:12.96 	 
 	Freja Englund 	1997 	 	 	35.43 	1:17.19 	 	 	2:30.15 	 
 	Julie Lamberth 	1996 	 	 	30.50 	1:07.52 	 	 	3:37.67 	 
 	Rikke Mundt Lohse 	1996 	 	 	30.39 	1:03.41 	 	 	4:41.08 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Gcs Damer 2 	1995 	 	535 	 	 	 	 	4:45.85 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Sarah Sannung 	1996 	 	 	33.72 	1:09.92 	 	 	1:09.92 	 
 	Veronika Storm 	1998 	 	 	40.25 	1:27.21 	 	 	2:37.13 	 
 	Ida Agerbak Trandum 	1996 	 	 	31.06 	1:07.92 	 	 	3:45.05 	 
 	Thea Hovmand Larsen 	1997 	 	 	29.18 	1:00.80 	 	 	4:45.85 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Agf Damer 2 	0 	 	530 	 	 	 	 	4:46.79 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Katrine Lund Hansen 	1999 	 	 	36.09 	1:15.41 	 	 	1:15.41 	 
 	Amalie Fisker Brøchner 	1999 	 	 	37.91 	1:21.16 	 	 	2:36.57 	 
 	Anna Sommer Harrits 	1999 	 	 	32.32 	1:11.42 	 	 	3:47.99 	 
 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	 	27.57 	58.80 	 	 	4:46.79 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Agf Damer 1 	0 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 3. svømmer 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Amalie Østrup 	1997 	 	 	31.60 	1:05.03 	 	 	1:05.03 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub 	Udskriftstidspunkt 	19:22 
 
Resultat Løb 46 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danmarks Mesterskaber (L) 	 	Udskriftsdato 	05 juli 2014 	 
 	Stævne by 	Odense 	 	Udskriftstidspunkt 	19:21 	 
 	Arrangør 	Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	01 juli 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 46, 4X100m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:28.58 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.83 2008-08-15 
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:44.77 2009-04-12 
Dansk Rekord Junior: A6 Junior Drenge (1995) 3:51.80 2012-07-15 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Sigma Herrer 1 	0 	 	779 	 	 	 	 	3:45.26 	 
 	Sigma Swim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Andreas Schiellerup 	1993 	 	 	27.12 	56.30 	 	 	56.30 	 
 	Mathias Andersen 	1991 	 	 	28.95 	1:03.44 	 	 	1:59.74 	 
 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	 	24.76 	53.94 	 	 	2:53.68 	 
 	Claus Lerche Iversen 	1977 	 	 	24.45 	51.58 	 	 	3:45.26 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Aalborg Herrer 1 	0 	 	733 	 	 	 	 	3:49.89 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	 	28.97 	58.69 	 	 	58.69 	 
 	Kristoffer Moos 	1996 	 	 	29.53 	1:03.35 	 	 	2:02.04 	 
 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	 	25.41 	55.15 	 	 	2:57.19 	 
 	Jens Bach 	1997 	 	 	25.17 	52.70 	 	 	3:49.89 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Kvik Senior Herrer 	1995 	 	688 	 	 	 	 	3:54.72 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Kristian Weber Larsen 	1990 	 	 	29.32 	1:00.16 	 	 	1:00.16 	 
 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	 	31.57 	1:06.73 	 	 	2:06.89 	 
 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	 	25.80 	56.00 	 	 	3:02.89 	 
 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	 	 	24.63 	51.83 	 	 	3:54.72 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Agf Herrer 1 	0 	 	623 	 	 	 	 	4:02.67 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Jakob Kornmaaler 	1995 	 	 	29.38 	1:01.10 	 	 	1:01.10 	 
 	David Tørring 	1995 	 	 	31.77 	1:09.11 	 	 	2:10.21 	 
 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	 	27.09 	58.54 	 	 	3:08.75 	 
 	Anton Bromer 	1995 	 	 	25.80 	53.92 	 	 	4:02.67 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Agf Herrer 2 	0 	 	567 	 	 	 	 	4:10.29 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Anders L. Mogensen 	1996 	 	 	30.77 	1:02.37 	 	 	1:02.37 	 
 	Gustav Emil Lings 	1996 	 	 	32.20 	1:09.81 	 	 	2:12.18 	 
 	Albert Grann-Frankild 	1996 	 	 	28.31 	1:03.17 	 	 	3:15.35 	 
 	Jesper Jensen 	1996 	 	 	26.31 	54.94 	 	 	4:10.29 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Vs Viborg 	0 	 	563 	 	 	 	 	4:10.97 	 
 	Viborg Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Frederik M. Mortensen 	1996 	 	 	31.13 	1:03.97 	 	 	1:03.97 	 
 	Lasse Kammer 	1995 	 	 	31.97 	1:09.50 	 	 	2:13.47 	 
 	Rasmus Jørgensen 	1996 	 	 	27.22 	1:00.04 	 	 	3:13.51 	 
 	Casper G. Kristensen 	1995 	 	 	26.93 	57.46 	 	 	4:10.97 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Vat-Cph Gentlemen 	0 	 	556 	 	 	 	 	4:11.97 	 
 	VAT Copenhagen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Alexander Skov Andersen 	1993 	 	 	31.78 	1:06.31 	 	 	1:06.31 	 
 	Esben Norup 	1996 	 	 	33.07 	1:10.00 	 	 	2:16.31 	 
 	Victor Drevskich 	1996 	 	 	28.28 	1:00.63 	 	 	3:16.94 	 
 	Martin Jungersen 	1997 	 	 	25.71 	55.03 	 	 	4:11.97 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Hovedstad Herrer 	1996 	 	540 	 	 	 	 	4:14.52 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	 	 	31.63 	1:05.71 	 	 	1:05.71 	 
 	Daniel Højme 	1997 	 	 	32.79 	1:10.66 	 	 	2:16.37 	 
 	Kasper Leisted Bertelsen 	1997 	 	 	28.45 	1:02.33 	 	 	3:18.70 	 
 	Hannibal Steenfos 	1996 	 	 	26.60 	55.82 	 	 	4:14.52 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Farum Guns 	1990 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	ej samt. ber. 150 m 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Kevin Witt Christensen 	1995 	 	 	27.68 	57.14 	 	 	57.14 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Herlev 1 	0 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 1. svømmer 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Triton Herrer 	1994 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 3. svømmer 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	Karim Møller 	1994 	 	 	30.46 	1:02.48 	 	 	1:02.48