ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Australian Grand Prix, Brisbane: Day One
6/27/2014-6/27/2014
Brisbane, Australia


    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 1  Women 4x25 SC Metre Freestyle Relay
====================================================================
    Team                             Seed     Finals              
====================================================================
  1 AUSTRALIA  ''D''                     NT      45.05        
     1) SCHLANGER, MELANIE 27         2) r:+0.00 FULLERTON, ELLEN 21  
     3) r:+0.00 SEEBOHM, EMILY 22     4) r:+0.00 HUNTER, SALLY 29     
    r:+0.68  11.36        31.10 (19.74)
          43.66 (12.56)        45.05 (1.39)
  2 AUSTRALIA  ''F''                     NT      45.57        
     1) JACK, SHAYNA 15               2) r:+0.00 D''CRUZ, MARIEKE 28   
     3) r:+0.00 GROVES, MADELINE 19   4) r:+0.00 TONKS, LORNA 25      
    r:+0.70  11.48        29.48 (18.00)
          49.39 (19.91)           45.57 ( )
  3 AUSTRALIA  ''C''                     NT      46.80        
     1) BARRATT, BRONTE 25            2) r:+0.00 MCKEON, EMMA 20      
     3) r:+0.00 WILLIAMS, ZOE 19      4) r:+0.00 WALLACE, TESSA 20    
    r:+0.65  12.02        32.18 (20.16)
          51.47 (19.29)           46.80 ( )
  4 AUSTRALIA  ''G''                     NT      47.13        
     1) GILLETT, CHELSEA 17           2) r:+0.00 MCJANNETT, LUCY 16   
     3) r:+0.00 LICCIARDI, CHRTINA 18 4) r:+0.00 BOHL, GEORGIA 17     
    r:+1.58  11.66        46.99 (35.33)
           47.13 (0.14)                    
  5 AUSTRALIA  ''A''                     NT      47.22        
     1) RAE, MONIQUE 15               2) r:+0.00 BAILEY, MEG 17       
     3) r:+0.00 RETTIE, LAUREN 17     4) r:+0.00 WILSON, MADISON 20   
    r:+0.75  12.65        47.13 (34.48)
           53.09 (5.96)           47.22 ( )
  6 AUSTRALIA  ''B''                     NT      47.28        
     1) BUCHANAN, CARLA 18            2) r:+0.00 COUTTS, ALICIA 26    
     3) r:+0.00 ATHERTON, MINNA 14    4) r:+0.00 FORRESTER, AMY 16    
    r:+0.69  11.89        28.17 (16.28)
          55.53 (27.36)           47.28 ( )
  7 AUSTRALIA  ''E''                     NT      49.54        
     1) DOWNING, SACHA 17             2) r:+0.65 COOK, TAMSIN 15      
     3) r:+0.65 LASSMAN, LUCIA 16     4) r:+0.00 MCKEOWN, TAYLOR 19   
    r:+0.72  13.19        25.19 (12.00)
          49.54 (24.35)                        
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 2  Men 4x25 SC Metre Freestyle Relay
====================================================================
    Team                             Seed     Finals              
====================================================================
  1 AUSTRALIA  ''A''                     NT      40.19        
     1) MCEVOY, CAMERON 20            2) r:+0.00 FYFE, DAMIAN 17      
     3) r:+0.00 GILLILAND, JARED 19   4) r:+0.00 TREFFERS, BEN 22     
    r:+0.58  30.51         40.19 (9.68)
  2 AUSTRALIA  ''C''                     NT      40.77        
     1) ABOOD, ANDREW 24              2) r:+0.00 MILLS, PETER 17      
     3) r:+0.00 HADLER, JAYDEN 20     4) r:+0.00 LAWSON, MATSON 22    
    r:+0.76  10.27                     
              46.59 ( )           40.77 ( )
  3 AUSTRALIA  ''G''                     NT      41.29        
     1) TO, KENNETH 21                2) r:+0.00 STURGEON, JAMIE 22   
     3) r:+0.00 WRIGHT, CHRISTPHER 26 4) r:+0.00 RICHARDSON, DOM 17   
    r:+0.66  10.47        41.29 (30.82)
  4 AUSTRALIA  ''D''                     NT      41.49        
     1) CHALMERS, KYLE 16             2) r:+0.00 CARLETON, MAX 16     
     3) r:+0.00 JAMES, JUSTIN 21      4) r:+0.00 BEAVER, JOSH 21      
    r:+0.67  10.48        41.30 (30.82)
           44.97 (3.67)           41.49 ( )
  5 AUSTRALIA  ''E''                     NT      41.85        
     1) NEGRI, BENNO 15               2) r:+0.00 RAVEN, CHRIS 21      
     3) r:+0.00 IRVINE, GRANT 13      4) r:+0.00 LARKIN, MITCH 20     
    r:+0.72  10.79        41.85 (31.06)
  6 AUSTRALIA  ''F''                     NT      42.51        
     1) DAI, VINCENT 16               2) r:+0.00 YOUNG, SAM 16        
     3) r:+0.00 MCKENDRY, NED 21      4) r:+0.00 EDMONDS, BEN 22      
    r:+0.67  11.01        42.35 (31.34)
              36.77 ( )        42.51 (5.74)
  7 NEW ZEALAND  ''A''                   NT      42.89        
     1) WEIR, JULIAN 18               2) r:+0.00 TREMBATH, ANDREW 17  
     3) r:+0.00 MINCHAM, MICHAEL 17   4) r:+0.00 MILDON, DOMNIC 17    
    r:+0.69  10.96                     
              49.36 ( )           42.89 ( )
  8 AUSTRALIA  ''H''                     NT      42.92        
     1) KILLEY, JARROD 23             2) r:+0.00 MCLOUGHLIN, JACK 19  
     3) r:+0.00 BROWN, NICHOLAS 18    4) r:+0.00 PRATT, MITCHELL 19   
    r:+0.67  10.60        42.92 (32.32)
              42.92 ( )                    
  9 AUSTRALIA  ''B''                     NT      49.70        
     1) ABOOD, MATTHEW 27             2) r:+0.00 JONES, BLAKE 18      
     3) r:+0.00 HANSFORD, JACOB 18    4) r:+0.00 SELMAN, JACK 19      
    r:+0.73  10.23                     
              49.70 ( )           49.70 ( )    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 3  Women 25 SC Metre Butterfly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 D''CRUZ, MARIEKE  28 SOPAC                  NT      11.81        
         r:+0.71                       
  2 COUTTS, ALICIA   26 REDLANDS               NT      11.86        
         r:+0.74                       
  3 ELMSLIE, BRITTA  20 STPET                  NT      11.90        
         r:+0.65                       
  4 LASSMAN, LUCIA   16 MIAMI                  NT      12.09        
         r:+0.70                       
  5 THROSSELL, BRIA  18 PERTH CITY             NT      12.11        
         r:+0.72                       
  6 GROVES, MADELIN  19 STPET                  NT      12.16        
         r:+0.72                       
  7 LICCIARDI, CHRI  18 MVC                    NT      12.19        
         r:+0.62                       
  8 SHERIDAN, MIKKA  19 NUDGEE BROTHERS        NT      12.46        
         r:+0.71                       
  9 FULLERTON, ELLE  21 NUDGEE BROTHERS        NT      12.61        
         r:+0.67                       
 10 BAILEY, MEG      17 HUNTER                 NT      12.67        
         r:+0.71                       
 11 BRADLEY, REBEKA  16 NEW ZEALAND            NT      12.73        
         r:+0.68                           
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 4  Men 25 SC Metre Butterfly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 HADLER, JAYDEN   20 SOPAC                  NT      10.62        
         r:+0.63                       
  2 WRIGHT, CHRISTO  26 SOUTHPORT              NT      10.81        
         r:+0.65                       
  3 MCKENDRY, NED    21 STPET                  NT      11.03        
         r:+0.69                       
  4 RICHARDSON, DOM  17 TSS AQUATICS           NT      11.05        
         r:+0.67                       
  5 HAM, JONG        22 KOREA                  NT      11.10        
         r:+0.63                       
  6 RAVEN, CHRIS     21 INDOOROOPILLY          NT      11.15        
         r:+0.72                       
  7 JAMES, JUSTIN    21 MACKAY                 NT      11.24        
         r:+0.65                       
  8 BROWN, NICHOLAS  18 WESTERN SPRINT         NT      11.36        
         r:+0.72                       
  9 PRATT, MITCHELL  19 TIGERSHARKS            NT      11.41        
         r:+0.69                       
 10 GILLILAND, JARE  19 NUDGEE BROTHERS        NT      11.61        
         r:+0.67                       
 11 HANSFORD, JACOB  18 SYDNEY UNI             NT      11.65        
         r:+0.68                       
 -- IRVINE, GRANT    13 STPET                  NT         DQ        
         r:+0.63                           
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 5  Women 25 SC Metre Backstroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 SEEBOHM, EMILY   22 NUDGEE BROTHERS        NT      12.89        
         r:+0.63                       
  2 COUTTS, ALICIA   26 REDLANDS               NT      12.99        
         r:+0.68                       
  3 WILSON, MADISON  20 STPET                  NT      13.10        
         r:+0.61                       
  4 FA''AMAUSILI, GA  14 NEW ZEALAND            NT      13.26        
         r:+0.63                       
  5 RETTIE, LAUREN   17 NUDGEE BROTHERS        NT      13.73        
         r:+0.59                       
  6 BRADLEY, REBEKA  16 NEW ZEALAND            NT      13.75        
         r:+0.57                       
  7 WILLIAMS, ZOE    19 MARION                 NT      13.93        
         r:+0.68                       
  8 FORRESTER, AMY   16 STPET                  NT      14.33        
         r:+0.67                       
  9 ATHERTON, MINNA  14 BGRAM                  NT      14.96        
         r:+0.60                           
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 6  Men 25 SC Metre Backstroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 TREFFERS, BEN    22 BURLEY GRIFFIN         NT      11.35        
         r:+0.58                       
  2 LARKIN, MITCH    20 STPET                  NT      11.48        
         r:+0.54                       
  3 BEAVER, JOSH     21 TIGERSHARKS            NT      11.87        
         r:+0.54                       
  4 SELMAN, JACK     19 INDOOROOPILLY          NT      11.90        
         r:+0.55                       
  5 EDMONDS, BEN     22 MARION                 NT      11.93        
         r:+0.58                       
  6 GERLACH, ROBERT  19 EAST BRISBANE          NT      12.05        
         r:+0.68                       
  7 TREMBATH, ANDRE  17 NEW ZEALAND            NT      12.32        
         r:+0.61                       
  8 HONEY, NICHOLAS  21 NUDGEE BROTHERS        NT      12.61        
         r:+0.63                       
  9 MILLS, PETER     17 EAST BRISBANE          NT      12.66        
         r:+0.68                       
 10 LAWSON, MATSON   22 TIGERSHARKS            NT      12.87        
         r:+0.63                           
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 7  Women 25 SC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 SEEBOHM, EMILY   22 NUDGEE BROTHERS        NT      13.98        
         r:+0.69                       
  2 HUNTER, SALLY    29 MARION                 NT      14.04        
         r:+0.72                       
  3 COUTTS, ALICIA   26 REDLANDS               NT      14.10        
         r:+0.73                       
  4 BOHL, GEORGIA    17 STPET                  NT      14.18        
         r:+0.64                       
  5 PICKETT, LEISTO  22 SOUTHPORT              NT      14.25        
         r:+0.72                       
  6 TONKS, LORNA     25 INDOOROOPILLY          NT      14.32        
         r:+0.60                       
  7 MCKEOWN, TAYLOR  19 INDOOROOPILLY          NT      14.61        
         r:+0.67                       
  8 SCOTT, AISLING   21 ALBANY CREEK           NT      14.72        
         r:+0.73                       
  9 BOND, ELLA       16 MARION                 NT      14.77        
         r:+0.68                       
 10 WALLACE, TESSA   20 PWCAL                  NT      14.91        
         r:+0.67                           
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 8  Men 25 SC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 SYKES, BUSTER    20 NUDGEE BROTHERS        NT      12.51        
         r:+0.67                       
  2 PACKARD, JAKE    20 INDOOROOPILLY          NT      12.61        
         r:+0.62                       
  3 GILLILAND, JARE  19 NUDGEE BROTHERS        NT      12.85        
         r:+0.65                       
  4 WILSON, MATTHEW  15 SOPAC                  NT      13.15        
         r:+0.63                       
  5 BELL, GRAYSON    17 TSS AQUATICS           NT      13.20        
         r:+0.65                       
  6 SCHRODER, GEORG  18 NEW ZEALAND            NT      13.46        
         r:+0.70                       
  7 BAGGALEY, JAKE   18 TRINITY GRAMMAR        NT      13.49        
         r:+0.68                           
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 9  Women 25 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 COUTTS, ALICIA   26 REDLANDS               NT      11.37        
         r:+0.73                       
  2 JACK, SHAYNA     15 CHANDLER               NT      11.44        
         r:+0.71                       
  3 SCHLANGER, MELA  27 SOUTHPORT              NT      11.54        
         r:+0.69                       
  4 D''CRUZ, MARIEKE  28 SOPAC                  NT      11.65        
         r:+0.73                       
  5 FA''AMAUSILI, GA  14 NEW ZEALAND            NT      11.72        
         r:+0.63                       
  6 THROSSELL, BRIA  18 PERTH CITY             NT      11.79        
         r:+0.72                       
  7 GILLETT, CHELSE  17 RACKLY                 NT      11.83        
         r:+0.64                       
  8 BUCHANAN, CARLA  18 ACACIA  BAYSIDE        NT      11.94        
         r:+0.70                       
  9 MATSUO, AMI      17 CARLILE                NT      12.08        
         r:+0.70                       
 10 FULLERTON, ELLE  21 NUDGEE BROTHERS        NT      12.12        
         r:+0.66                       
 11 BARRATT, BRONTE  25 STPET                  NT      12.13        
         r:+0.63                       
 12 MCJANNETT, LUCY  16 BAYSIDE                NT      12.22        
         r:+0.71                       
 13 RAE, MONIQUE     15 CRANBROOK              NT      12.69        
         r:+0.76                       
 14 COOK, TAMSIN     15 WEST COAST             NT      12.72        
         r:+0.69                       
 15 DOWNING, SACHA   17 PERTH CITY             NT      13.29        
         r:+0.71                           
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 10  Men 25 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 MCEVOY, CAMERON  20 PBC                    NT       9.86        
         r:+0.59                       
  2 ABOOD, ANDREW    24 SYDNEY UNI             NT      10.24        
         r:+0.73                       
  3 ABOOD, MATTHEW   27 SYDNEY UNI             NT      10.25        
         r:+0.72                       
  4 TRANTER, DANIEL  22 SOPAC                  NT      10.53        
         r:+0.71                       
  5 KILLEY, JARROD   23 MIAMI                  NT      10.57        
         r:+0.68                       
  6 TO, KENNETH      21 TRINITY GRAMMAR        NT      10.58        
         r:+0.62                       
  7 JONES, BLAKE     18 SOUTHPORT              NT      10.61        
         r:+0.67                       
  8 STURGEON, JAMIE  22 NUDGEE BROTHERS        NT      10.68        
         r:+0.73                       
  9 DAI, VINCENT     16 CHBC                   NT      10.73        
         r:+0.69                       
  9 CHALMERS, KYLE   16 MARION                 NT      10.73        
         r:+0.69                       
 11 HWANG, MIN GYU   21 KOREA                  NT      10.77        
         r:+0.59                       
 12 NEGRI, BENNO     15 MLC AQUATIC            NT      10.79        
         r:+0.70                       
 13 FYFE, DAMIAN     17 WEST COAST             NT      10.94        
         r:+0.64                       
 14 WEIR, JULIAN     18 NEW ZEALAND            NT      11.01        
         r:+0.69                       
 15 MILLS, PETER     17 EAST BRISBANE          NT      11.07        
         r:+0.74                       
 16 DONALDSON, MITC  21 NEW ZEALAND            NT      11.11        
         r:+0.67                       
 17 MCLOUGHLIN, JAC  19 NUDGEE BROTHERS        NT      11.31        
         r:+0.66                       
 18 CARLETON, MAX    16 EAST BRISBANE          NT      11.33        
         r:+0.66                       
 19 YOUNG, SAM       16 EAST BRISBANE          NT      11.49        
         r:+0.77                           
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 12  Mixed 100 SC Metre Butterfly Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 KILDUFF, MITCHE  18 MENAI               59.72      58.86  1078  
    r:+0.87  12.66        27.43 (14.77)
          43.14 (15.71)       58.86 (15.72)
  2 COWDREY, MATTHE  25 MARION              59.58    1:01.62   847  
    r:+0.68  12.97        28.73 (15.76)
          45.21 (16.48)     1:01.62 (16.41)
  3 HALL, BRENDEN S  21 LAWNTON           1:01.17    1:02.61   807  
    r:+0.92  13.63        29.24 (15.61)
          45.84 (16.60)     1:02.61 (16.77)
  4 ELLIOTT, MADDIS  15 NUSWIM            1:14.79    1:20.47   723  
    r:+0.77  16.03        35.79 (19.76)
          57.27 (21.48)     1:20.47 (23.20)
  5 AUNGLES, JESSE   19 MARION            1:04.61    1:07.94   686  
    r:+0.68  14.59        31.82 (17.23)
          49.37 (17.55)     1:07.94 (18.57)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 13  Women 100 SC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 COCKBURN, ASHLE  15 GINNINDERRA       1:13.29    1:13.78   777  
    r:+0.70  17.95        36.00 (18.05)
          55.17 (19.17)     1:13.78 (18.61)
  2 FOLSTER, LAUREN  16 CARINA CJ''S       1:14.93    1:14.75   759  
    r:+0.67  17.27        35.63 (18.36)
          55.48 (19.85)     1:14.75 (19.27)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 14  Men 100 SC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 RUSSO, SEAN S13  23 MENAI             1:02.05      59.22  1004  
    r:+0.63  13.88        28.56 (14.68)
          44.08 (15.52)       59.22 (15.14)
  2 ANDERSON, MICHA  26 SOMERSET          1:01.16      59.57   890  
    r:+0.73  14.29        28.89 (14.60)
          44.30 (15.41)       59.57 (15.27)
  3 HALL, BRENDEN S  21 LAWNTON           1:05.20    1:06.84   651  
    r:+0.74  16.10        32.92 (16.82)
          50.41 (17.49)     1:06.84 (16.43)
  4 POWELL, LOGAN S  15 PLANE CREEK       1:08.88    1:07.14   642  
    r:+0.77  16.62        33.10 (16.48)
          50.35 (17.25)     1:07.14 (16.79)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 15  Women 100 SC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 CLARKE, KAYLA S  22 WATERWORX         1:23.19    1:24.01   888  
    r:+0.78  18.25        39.14 (20.89)
        1:01.42 (22.28)     1:24.01 (22.59)
  2 SCOTT, MADELEIN  21 LLS               1:22.73    1:20.26   879  
    r:+0.74  17.05        37.62 (20.57)
          58.92 (21.30)     1:20.26 (21.34)
  3 HUEBNER, TANYA   35 MVC               1:41.86    1:43.01   865  
    r:+0.69  22.47        48.21 (25.74)
        1:15.60 (27.39)     1:43.01 (27.41)
  4 PATTERSON, LAKE  15 KAWANA WATERS     1:45.01    1:38.09   457  
    r:+0.78  20.84        46.31 (25.47)
        1:12.45 (26.14)     1:38.09 (25.64)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 16  Men 100 SC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 ELIASON, RICHAR  26 GINNINDERRA       1:07.84    1:07.54   892  
    r:+0.80  14.25        31.50 (17.25)
          49.32 (17.82)     1:07.54 (18.22)
  2 DISKEN, TIMOTHY  17 PLC AQUATIC       1:15.76    1:14.68   842  
    r:+0.67  16.21        34.93 (18.72)
          54.83 (19.90)     1:14.68 (19.85)
  3 COCHRANE, BLAKE  23 SOUTHERN CROSS    1:17.83    1:15.67   809  
    r:+0.70  16.03        35.33 (19.30)
          55.25 (19.92)     1:15.67 (20.42)
  4 PENDLETON, RICK  29 FLINDERS          1:10.01    1:08.81   789  
    r:+0.63  15.10        32.38 (17.28)
          50.37 (17.99)     1:08.81 (18.44)
  5 TEMPLETON, JACO  19 DEVONPORT              NT    1:15.30   648  
    r:+0.59  15.71        34.89 (19.18)
          54.84 (19.95)     1:15.30 (20.46)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 17  Women 100 SC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 CORRY, TAYLOR S  19 NELSON BAY        1:00.63    1:01.49  1047  
    r:+0.76  13.66        29.10 (15.44)
          45.42 (16.32)     1:01.49 (16.07)
  2 ELLIOTT, MADDIS  15 NUSWIM            1:05.86    1:12.06   801  
    r:+0.76  16.17        34.05 (17.88)
          53.16 (19.11)     1:12.06 (18.90)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 18  Men 100 SC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 PATTERSON, GRAN  25 CENTRAL CAIRNS    1:52.40    1:52.37  1086  
             26.12        54.15 (28.03)
        1:23.14 (28.99)     1:52.37 (29.23)
  2 FOX, DANIEL S14  23 CHANDLER            54.01      53.76  1025  
    r:+0.74  12.34        25.85 (13.51)
          40.07 (14.22)       53.76 (13.69)
  3 ALFORD, JOSHUA   19 TNGV                56.79      55.98   908  
    r:+0.80  13.10        27.39 (14.29)
          41.75 (14.36)       55.98 (14.23)
  4 CROTHERS, ROWAN  16 YERONGA PARK        54.95      56.08   880  
    r:+0.81  13.15        27.27 (14.12)
          42.04 (14.77)       56.08 (14.04)
  5 HALL, BRENDEN S  21 LAWNTON             56.88      56.35   868  
    r:+0.93  13.38        27.66 (14.28)
          42.15 (14.49)       56.35 (14.20)
  6 HAANAPPEL, MATT  20 NORWOOD           1:08.53    1:07.15   863  
    r:+0.80  15.24        32.27 (17.03)
          49.91 (17.64)     1:07.15 (17.24)
  7 LEVY, MATTHEW S  27 CRANBROOK         1:01.37    1:03.58   856  
    r:+0.82  14.47        30.44 (15.97)
          47.01 (16.57)     1:03.58 (16.57)
  8 TIDY, JEREMY S1  27 NUNAWADING          55.11      54.38   718  
    r:+0.75  12.40        25.87 (13.47)
          40.14 (14.27)       54.38 (14.24)
  9 HARRISON-MURRAY  17 PERTH CITY          55.62      55.16   688  
    r:+0.76  12.66        26.56 (13.90)
          41.00 (14.44)       55.16 (14.16)
 10 WICKENS, REAGAN  19 SLC AQUADOT       1:15.98    1:20.11   508  
    r:+0.67  18.11        38.15 (20.04)
          59.39 (21.24)     1:20.11 (20.72)
 -- JASON, BRAEDAN   16 ALEXA               54.50     X54.29        
    r:+0.67  12.41        26.02 (13.61)
          40.45 (14.43)       54.29 (13.84)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 19  Women 300 SC Metre IM
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 MCMASTER, KERYN  20 WATERWORX              NT    3:21.87        
    r:+0.69  13.46        29.16 (15.70)
          45.65 (16.49)     1:03.26 (17.61)
        1:20.39 (17.13)     1:37.08 (16.69)
        1:56.50 (19.42)     2:16.09 (19.59)
        2:35.76 (19.67)     2:52.26 (16.50)
        3:07.57 (15.31)     3:21.87 (14.30)
  2 FULLERTON, ELLE  21 NUDGEE BROTHERS        NT    3:22.65        
    r:+0.69  13.31        29.05 (15.74)
          45.30 (16.25)     1:02.91 (17.61)
        1:20.12 (17.21)     1:37.11 (16.99)
        1:56.13 (19.02)     2:15.61 (19.48)
        2:35.36 (19.75)     2:51.78 (16.42)
        3:07.32 (15.54)     3:22.65 (15.33)
  3 SHERIDAN, MIKKA  19 NUDGEE BROTHERS        NT    3:24.85        
    r:+0.76  13.06        28.91 (15.85)
          44.96 (16.05)     1:02.75 (17.79)
        1:19.68 (16.93)     1:36.44 (16.76)
        1:56.74 (20.30)     2:17.08 (20.34)
        2:37.66 (20.58)     2:53.88 (16.22)
        3:09.53 (15.65)     3:24.85 (15.32)
  4 BAILEY, MEG      17 HUNTER                 NT    3:30.61        
    r:+0.79  13.63        30.03 (16.40)
          47.34 (17.31)     1:05.29 (17.95)
        1:22.94 (17.65)     1:40.93 (17.99)
        2:00.73 (19.80)     2:20.92 (20.19)
        2:41.11 (20.19)     2:58.21 (17.10)
        3:14.77 (16.56)     3:30.61 (15.84)
  5 LEVINGS, AMY     22 MIAMI                  NT    3:30.96        
    r:+0.80  13.43        28.90 (15.47)
          45.53 (16.63)     1:04.18 (18.65)
        1:21.96 (17.78)     1:40.05 (18.09)
        2:00.65 (20.60)     2:21.60 (20.95)
        2:42.30 (20.70)     2:59.24 (16.94)
        3:15.31 (16.07)     3:30.96 (15.65)
  6 GILMOUR, TIANNI  18 PWCAL                  NT    3:31.53        
    r:+0.70  13.87        30.27 (16.40)
          47.20 (16.93)     1:05.60 (18.40)
        1:22.92 (17.32)     1:40.33 (17.41)
        2:00.91 (20.58)     2:21.20 (20.29)
        2:41.73 (20.53)     2:59.12 (17.39)
        3:15.47 (16.35)     3:31.53 (16.06)
  7 SHERIDAN, CLAYP  15 BGRAM                  NT    3:33.90        
    r:+0.75  13.82        30.64 (16.82)
          48.34 (17.70)     1:07.20 (18.86)
        1:24.94 (17.74)     1:42.64 (17.70)
        2:02.93 (20.29)     2:23.56 (20.63)
        2:43.82 (20.26)     3:01.22 (17.40)
        3:17.88 (16.66)     3:33.90 (16.02)
  8 HARKIN, ABBEY    16 RAVENSWOOD             NT    3:38.05        
    r:+0.74  14.57        31.61 (17.04)
          49.40 (17.79)     1:08.68 (19.28)
        1:27.08 (18.40)     1:45.62 (18.54)
        2:05.75 (20.13)     2:26.37 (20.62)
        2:47.26 (20.89)     3:04.97 (17.71)
        3:21.88 (16.91)     3:38.05 (16.17)
  9 BOGATIE, MEGAN   13 PBC                    NT    3:42.35        
    r:+0.62  13.95        30.80 (16.85)
          48.88 (18.08)     1:07.33 (18.45)
        1:25.43 (18.10)     1:44.07 (18.64)
        2:06.06 (21.99)     2:28.00 (21.94)
        2:50.73 (22.73)     3:08.63 (17.90)
        3:25.89 (17.26)     3:42.35 (16.46)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 20  Men 300 SC Metre IM
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 MAHONEY, TRAVIS  23 NUNAWADING             NT    3:03.51        
    r:+0.71  12.38        26.99 (14.61)
          41.89 (14.90)       57.31 (15.42)
        1:12.31 (15.00)     1:27.10 (14.79)
        1:44.75 (17.65)     2:02.95 (18.20)
        2:20.88 (17.93)     2:35.82 (14.94)
        2:49.76 (13.94)     3:03.51 (13.75)
  2 GILLILAND, JARE  19 NUDGEE BROTHERS        NT    3:05.78        
    r:+0.69  12.05        26.68 (14.63)
          41.86 (15.18)       58.18 (16.32)
        1:14.10 (15.92)     1:29.83 (15.73)
        1:47.25 (17.42)     2:04.48 (17.23)
        2:21.92 (17.44)     2:37.07 (15.15)
        2:51.54 (14.47)     3:05.78 (14.24)
  3 BARDRUM, JOACHI  17 AUBURN                 NT    3:12.42        
    r:+0.67  12.39        27.14 (14.75)
          42.10 (14.96)       58.93 (16.83)
        1:15.02 (16.09)     1:30.96 (15.94)
        1:49.47 (18.51)     2:08.35 (18.88)
        2:27.40 (19.05)     2:43.32 (15.92)
        2:58.22 (14.90)     3:12.42 (14.20)
  4 BAGGALEY, JAKE   18 TRINITY GRAMMAR        NT    3:12.62        
    r:+0.67  12.31        27.53 (15.22)
          43.17 (15.64)     1:00.14 (16.97)
        1:16.54 (16.40)     1:32.59 (16.05)
        1:50.90 (18.31)     2:09.44 (18.54)
        2:27.83 (18.39)     2:43.57 (15.74)
        2:58.47 (14.90)     3:12.62 (14.15)
  5 TREMBATH, ANDRE  17 NEW ZEALAND            NT    3:17.67        
    r:+0.71  12.23        27.29 (15.06)
          42.85 (15.56)       59.88 (17.03)
        1:15.99 (16.11)     1:32.59 (16.60)
        1:51.32 (18.73)     2:10.54 (19.22)
        2:30.26 (19.72)     2:46.68 (16.42)
        3:02.46 (15.78)     3:17.67 (15.21)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 21  Women 75 SC Metre Butterfly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 MCKEON, EMMA     20 WESTS ILLAWARRA        NT      40.97        
    r:+0.75  12.19        26.39 (14.20)
          40.97 (14.58)                    
  2 D''CRUZ, MARIEKE  28 SOPAC                  NT      41.80        
    r:+0.73  12.36        26.82 (14.46)
          41.80 (14.98)                    
  3 GANDY, ELLEN     22 NUNAWADING             NT      42.98        
    r:+0.71  12.60        27.17 (14.57)
          42.98 (15.81)                    
  4 THROSSELL, BRIA  18 PERTH CITY             NT      43.06        
    r:+0.73  12.93        27.77 (14.84)
          43.06 (15.29)                    
  5 LICCIARDI, CHRI  18 MVC                    NT      43.35        
    r:+0.63  12.89        27.67 (14.78)
          43.35 (15.68)                    
  6 LASSMAN, LUCIA   16 MIAMI                  NT      43.78        
    r:+0.72  12.84        27.94 (15.10)
          43.78 (15.84)                    
  7 MCJANNETT, LUCY  16 BAYSIDE                NT      45.04        
    r:+0.71  13.34        28.77 (15.43)
          45.04 (16.27)                    
  8 TAYLOR, SOPHIE   17 RYDE CARLILE           NT      45.05        
    r:+0.79  13.48        29.00 (15.52)
          45.05 (16.05)                        
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 22  Men 75 SC Metre Butterfly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 WRIGHT, CHRISTO  26 SOUTHPORT              NT      37.39        
    r:+0.67  11.09        23.94 (12.85)
          37.39 (13.45)                    
  2 HADLER, JAYDEN   20 SOPAC                  NT      37.50        
    r:+0.68  11.04        24.28 (13.24)
          37.50 (13.22)                    
  3 HAM, JONG        22 KOREA                  NT      38.41        
    r:+0.64  11.31        24.84 (13.53)
          38.41 (13.57)                    
  4 IRVINE, GRANT    13 STPET                  NT      38.92        
    r:+0.69  11.47        24.75 (13.28)
          38.92 (14.17)                    
  5 RICHARDSON, DOM  17 TSS AQUATICS           NT      39.09        
    r:+0.72  11.48        25.30 (13.82)
          39.09 (13.79)                    
  6 PRATT, MITCHELL  19 TIGERSHARKS            NT      39.47        
    r:+0.69  11.72        25.13 (13.41)
          39.47 (14.34)                    
  7 RAVEN, CHRIS     21 INDOOROOPILLY          NT      39.51        
    r:+0.73  11.46        25.10 (13.64)
          39.51 (14.41)                    
  8 HANSFORD, JACOB  18 SYDNEY UNI             NT      39.95        
    r:+0.69  11.73        25.65 (13.92)
          39.95 (14.30)                    
 -- BROWN, NICHOLAS  18 WESTERN SPRINT         NT         DQ        
    r:+0.71  11.38        24.84 (13.46)
             DQ (14.17)                        
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 23  Women 75 SC Metre Backstroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 WILSON, MADISON  20 STPET                  NT      42.29        
    r:+0.59  13.58        27.88 (14.30)
          42.29 (14.41)                    
  2 SEEBOHM, EMILY   22 NUDGEE BROTHERS        NT      42.89        
    r:+0.71  13.70        28.27 (14.57)
          42.89 (14.62)                    
  3 HOCKING, BELIND  23 NUNAWADING             NT      42.91        
    r:+0.61  13.96        28.27 (14.31)
          42.91 (14.64)                    
  4 LEE, DALIN       15 KOREA                  NT      43.50        
    r:+0.61  13.97        28.68 (14.71)
          43.50 (14.82)                    
  5 RETTIE, LAUREN   17 NUDGEE BROTHERS        NT      44.23        
    r:+0.58  14.32        29.25 (14.93)
          44.23 (14.98)                    
  6 BRADLEY, REBEKA  16 NEW ZEALAND            NT      45.17        
    r:+0.59  14.67        30.00 (15.33)
          45.17 (15.17)                    
  7 WILLIAMS, ZOE    19 MARION                 NT      45.32        
    r:+0.65  14.43        29.72 (15.29)
          45.32 (15.60)                    
  8 ATHERTON, MINNA  14 BGRAM                  NT      45.65        
    r:+0.64  14.51        30.10 (15.59)
          45.65 (15.55)                    
  9 FORRESTER, AMY   16 STPET                  NT      46.16        
    r:+0.73  15.43        30.71 (15.28)
          46.16 (15.45)                    
 10 FA''AMAUSILI, GA  14 NEW ZEALAND            NT      46.57        
    r:+0.64  14.69        30.36 (15.67)
          46.57 (16.21)                    
 11 WILSON, GABRIEL  18 INDOOROOPILLY          NT      46.66        
    r:+0.67  15.34        31.09 (15.75)
          46.66 (15.57)                    
 12 RAE, MONIQUE     15 CRANBROOK              NT      47.38        
    r:+0.61  15.52        31.68 (16.16)
          47.38 (15.70)                        
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 24  Men 75 SC Metre Backstroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 DELANEY, ASHLEY  28 NUNAWADING             NT      37.71        
    r:+0.69  12.20        24.81 (12.61)
          37.71 (12.90)                    
  2 TREFFERS, BEN    22 BURLEY GRIFFIN         NT      37.87        
    r:+0.56  11.95        24.90 (12.95)
          37.87 (12.97)                    
  3 LARKIN, MITCH    20 STPET                  NT      37.92        
    r:+0.61  12.18        25.15 (12.97)
          37.92 (12.77)                    
  4 GERLACH, ROBERT  19 EAST BRISBANE          NT      39.20        
    r:+0.72  12.67        25.91 (13.24)
          39.20 (13.29)                    
  5 BEAVER, JOSH     21 TIGERSHARKS            NT      39.48        
    r:+0.56  12.70        25.99 (13.29)
          39.48 (13.49)                    
  6 SELMAN, JACK     19 INDOOROOPILLY          NT      39.55        
    r:+0.54  12.61        26.16 (13.55)
          39.55 (13.39)                    
  7 GROENEWALD, NIC  16 NUNAWADING             NT      39.56        
    r:+0.58  12.50        25.93 (13.43)
          39.56 (13.63)                    
  8 STURGEON, JAMIE  22 NUDGEE BROTHERS        NT      39.57        
    r:+0.62  12.47        25.88 (13.41)
          39.57 (13.69)                    
  9 EDMONDS, BEN     22 MARION                 NT      40.00        
    r:+0.63  12.80        26.41 (13.61)
          40.00 (13.59)                    
 10 LAWSON, MATSON   22 TIGERSHARKS            NT      40.20        
    r:+0.62  12.74        26.51 (13.77)
          40.20 (13.69)                    
 11 TREMBATH, ANDRE  17 NEW ZEALAND            NT      40.57        
    r:+0.63  12.93        26.66 (13.73)
          40.57 (13.91)                    
 12 MILLS, PETER     17 EAST BRISBANE          NT      40.85        
    r:+0.73  13.13        26.74 (13.61)
          40.85 (14.11)                    
 13 HONEY, NICHOLAS  21 NUDGEE BROTHERS        NT      41.42        
    r:+0.65  13.36        27.29 (13.93)
          41.42 (14.13)                    
 14 CARLETON, MAX    16 EAST BRISBANE          NT      43.66        
    r:+0.68  14.36        29.04 (14.68)
          43.66 (14.62)                        
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 25  Women 75 SC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 HUNTER, SALLY    29 MARION                 NT      48.40        
    r:+0.70  14.17        31.24 (17.07)
          48.40 (17.16)                    
  2 TONKS, LORNA     25 INDOOROOPILLY          NT      49.08        
    r:+0.64  14.93        31.72 (16.79)
          49.08 (17.36)                    
  3 BOHL, GEORGIA    17 STPET                  NT      49.49        
    r:+0.70  14.47        31.86 (17.39)
          49.49 (17.63)                    
  4 PICKETT, LEISTO  22 SOUTHPORT              NT      50.14        
    r:+0.70  14.66        32.12 (17.46)
          50.14 (18.02)                    
  5 MCKEOWN, TAYLOR  19 INDOOROOPILLY          NT      50.32        
    r:+0.68  15.15        32.61 (17.46)
          50.32 (17.71)                    
  6 WALLACE, TESSA   20 PWCAL                  NT      50.33        
    r:+0.74  14.96        32.60 (17.64)
          50.33 (17.73)                    
  7 SCOTT, AISLING   21 ALBANY CREEK           NT      50.73        
    r:+0.73  15.33        32.89 (17.56)
          50.73 (17.84)                    
  8 BOND, ELLA       16 MARION                 NT      51.81        
    r:+0.68  15.27        33.15 (17.88)
          51.81 (18.66)                    
  9 HARKIN, ABBEY    16 RAVENSWOOD             NT      53.56        
    r:+0.72  16.12        34.39 (18.27)
          53.56 (19.17)                        
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 26  Men 75 SC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 PACKARD, JAKE    20 INDOOROOPILLY          NT      43.95        
    r:+0.64  13.05        28.34 (15.29)
          43.95 (15.61)                    
  2 SYKES, BUSTER    20 NUDGEE BROTHERS        NT      44.07        
    r:+0.66  12.88        28.23 (15.35)
          44.07 (15.84)                    
  3 WILSON, MATTHEW  15 SOPAC                  NT      45.59        
    r:+0.64  13.57        29.43 (15.86)
          45.59 (16.16)                    
  4 LAYTON, JULIAN   19 NEW ZEALAND            NT      45.63        
    r:+0.69  13.55        29.42 (15.87)
          45.63 (16.21)                    
  5 BELL, GRAYSON    17 TSS AQUATICS           NT      46.31        
    r:+0.67  13.66        29.77 (16.11)
          46.31 (16.54)                    
  6 GOLDSWORTHY, LU  18 INDOOROOPILLY          NT      47.11        
    r:+0.70  14.10        30.53 (16.43)
          47.11 (16.58)                        
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 27  Women 75 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 ELMSLIE, BRITTA  20 STPET                  NT      38.78        
    r:+0.68  11.98        25.47 (13.49)
          38.78 (13.31)                    
  2 SCHLANGER, MELA  27 SOUTHPORT              NT      38.93        
    r:+0.75  12.35        25.85 (13.50)
          38.93 (13.08)                    
  3 GROVES, MADELIN  19 STPET                  NT      39.79        
    r:+0.76  12.58        26.19 (13.61)
          39.79 (13.60)                    
  4 JACK, SHAYNA     15 CHANDLER               NT      39.81        
    r:+0.73  12.32        26.13 (13.81)
          39.81 (13.68)                    
  5 MATSUO, AMI      17 CARLILE                NT      39.86        
    r:+0.71  12.54        26.26 (13.72)
          39.86 (13.60)                    
  6 D''CRUZ, MARIEKE  28 SOPAC                  NT      40.28        
    r:+0.71  12.35        26.33 (13.98)
          40.28 (13.95)                    
  7 THROSSELL, BRIA  18 PERTH CITY             NT      40.70        
    r:+0.75  12.88        27.04 (14.16)
          40.70 (13.66)                    
  8 GILLETT, CHELSE  17 RACKLY                 NT      40.73        
    r:+0.67  12.66        26.79 (14.13)
          40.73 (13.94)                    
  9 BUCHANAN, CARLA  18 ACACIA  BAYSIDE        NT      40.81        
    r:+0.73  12.74        26.78 (14.04)
          40.81 (14.03)                    
 10 TAYLOR, SOPHIE   17 RYDE CARLILE           NT      41.00        
    r:+0.75  13.10        27.16 (14.06)
          41.00 (13.84)                    
 11 COOK, TAMSIN     15 WEST COAST             NT      42.32        
    r:+0.67  13.43        27.97 (14.54)
          42.32 (14.35)                    
 12 FA''AMAUSILI, GA  14 NEW ZEALAND            NT      42.78        
    r:+0.65  12.73        27.58 (14.85)
          42.78 (15.20)                    
 13 DOWNING, SACHA   17 PERTH CITY             NT      44.52        
    r:+0.78  14.24        29.27 (15.03)
          44.52 (15.25)                        
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 28  Men 75 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 PARK, TAE HWAN   24 KOREA                  NT      34.95        
    r:+0.65  10.92        22.96 (12.04)
          34.95 (11.99)                    
  2 MCEVOY, CAMERON  20 PBC                    NT      35.00        
    r:+0.62  11.08        23.12 (12.04)
          35.00 (11.88)                    
  3 TRANTER, DANIEL  22 SOPAC                  NT      35.67        
    r:+0.75  11.41        23.61 (12.20)
          35.67 (12.06)                    
  4 MCKENDRY, NED    21 STPET                  NT      36.37        
    r:+0.69  11.17        23.73 (12.56)
          36.37 (12.64)                    
  5 KILLEY, JARROD   23 MIAMI                  NT      36.41        
    r:+0.67  11.31        23.97 (12.66)
          36.41 (12.44)                    
  6 JONES, BLAKE     18 SOUTHPORT              NT      37.06        
    r:+0.66  11.71        24.53 (12.82)
          37.06 (12.53)                    
  7 HWANG, MIN GYU   21 KOREA                  NT      37.07        
    r:+0.62  11.64        24.32 (12.68)
          37.07 (12.75)                    
  8 MCCARTHY, BRAYD  16 STPET                  NT      37.14        
    r:+0.68  11.66        24.52 (12.86)
          37.14 (12.62)                    
  9 CHALMERS, KYLE   16 MARION                 NT      37.24        
    r:+0.70  11.59        24.57 (12.98)
          37.24 (12.67)                    
 10 WEIR, JULIAN     18 NEW ZEALAND            NT      37.45        
    r:+0.71  11.57        24.57 (13.00)
          37.45 (12.88)                    
 11 DAI, VINCENT     16 CHBC                   NT      37.56        
    r:+0.72  11.76        24.63 (12.87)
          37.56 (12.93)                    
 12 FYFE, DAMIAN     17 WEST COAST             NT      37.59        
    r:+0.66  11.62        24.68 (13.06)
          37.59 (12.91)                    
 13 NEGRI, BENNO     15 MLC AQUATIC            NT      37.64        
    r:+0.74  11.98        24.72 (12.74)
          37.64 (12.92)                    
 13 DONALDSON, MITC  21 NEW ZEALAND            NT      37.64        
    r:+0.68  11.84        24.83 (12.99)
          37.64 (12.81)                    
 15 YOUNG, SAM       16 EAST BRISBANE          NT      38.68        
    r:+0.76  12.29        25.46 (13.17)
          38.68 (13.22)                        
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 29  Women 600 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 GOLDMAN, KATIE   21 STPET                  NT    6:11.47        
    r:+0.72  14.04        29.37 (15.33)
          44.73 (15.36)     1:00.08 (15.35)
        1:15.59 (15.51)     1:31.10 (15.51)
        1:46.68 (15.58)     2:02.32 (15.64)
        2:18.03 (15.71)     2:33.70 (15.67)
        2:49.38 (15.68)     3:04.99 (15.61)
        3:20.66 (15.67)     3:36.23 (15.57)
        3:51.98 (15.75)     4:07.70 (15.72)
        4:23.30 (15.60)     4:38.89 (15.59)
        4:54.45 (15.56)     5:09.98 (15.53)
        5:25.49 (15.51)     5:41.05 (15.56)
        5:56.53 (15.48)     6:11.47 (14.94)
  2 BOWLES, ALANNA   16 ROCKY CITY             NT    6:13.45        
    r:+0.80  14.11        29.52 (15.41)
          45.39 (15.87)     1:01.07 (15.68)
        1:16.77 (15.70)     1:32.19 (15.42)
        1:48.04 (15.85)     2:03.94 (15.90)
        2:19.66 (15.72)     2:35.41 (15.75)
        2:51.22 (15.81)     3:06.88 (15.66)
        3:22.72 (15.84)     3:38.44 (15.72)
        3:54.07 (15.63)     4:09.56 (15.49)
        4:25.24 (15.68)     4:40.70 (15.46)
        4:56.18 (15.48)     5:11.83 (15.65)
        5:27.35 (15.52)     5:42.99 (15.64)
        5:58.49 (15.50)     6:13.45 (14.96)
  3 PALMER, KYLIE    24 INDOOROOPILLY          NT    6:20.16        
    r:+0.66  14.24        30.19 (15.95)
          46.38 (16.19)     1:02.26 (15.88)
        1:18.28 (16.02)     1:34.31 (16.03)
        1:50.41 (16.10)     2:06.38 (15.97)
        2:22.32 (15.94)     2:38.23 (15.91)
        2:54.33 (16.10)     3:10.33 (16.00)
        3:26.32 (15.99)     3:42.18 (15.86)
        3:58.08 (15.90)     4:13.95 (15.87)
        4:29.99 (16.04)     4:45.66 (15.67)
        5:01.68 (16.02)     5:17.55 (15.87)
        5:33.49 (15.94)     5:49.14 (15.65)
        6:04.95 (15.81)     6:20.16 (15.21)
  4 MARQUENIE, KELL  22 TSS AQUATICS           NT    6:24.54        
    r:+0.80  13.97        30.26 (16.29)
          46.47 (16.21)     1:02.67 (16.20)
        1:18.87 (16.20)     1:35.09 (16.22)
        1:51.25 (16.16)     2:07.29 (16.04)
        2:23.27 (15.98)     2:39.47 (16.20)
        2:55.40 (15.93)     3:11.46 (16.06)
        3:27.57 (16.11)     3:43.79 (16.22)
        3:59.80 (16.01)     4:15.99 (16.19)
        4:32.06 (16.07)     4:48.19 (16.13)
        5:04.58 (16.39)     5:21.01 (16.43)
        5:37.18 (16.17)     5:53.35 (16.17)
        6:09.49 (16.14)     6:24.54 (15.05)
  5 HULL, GRACE      15 BREAKERS               NT    6:27.48        
    r:+0.68  14.36        30.33 (15.97)
          46.84 (16.51)     1:03.11 (16.27)
        1:19.31 (16.20)     1:35.46 (16.15)
        1:51.65 (16.19)     2:07.61 (15.96)
        2:23.65 (16.04)     2:39.99 (16.34)
        2:56.23 (16.24)     3:12.36 (16.13)
        3:28.60 (16.24)     3:44.85 (16.25)
        4:01.34 (16.49)     4:17.43 (16.09)
        4:33.85 (16.42)     4:50.18 (16.33)
        5:06.53 (16.35)     5:22.65 (16.12)
        5:39.12 (16.47)     5:55.43 (16.31)
        6:11.97 (16.54)     6:27.48 (15.51)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 30  Men 600 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 MCKEON, DAVID    21 WESTS ILLAWARRA        NT    5:42.67        
    r:+0.74  12.48        26.42 (13.94)
          40.91 (14.49)       55.20 (14.29)
        1:09.65 (14.45)     1:24.03 (14.38)
        1:38.91 (14.88)     1:53.62 (14.71)
        2:08.65 (15.03)     2:23.16 (14.51)
        2:38.00 (14.84)     2:52.43 (14.43)
        3:07.12 (14.69)     3:21.75 (14.63)
        3:36.36 (14.61)     3:50.82 (14.46)
        4:05.21 (14.39)     4:19.34 (14.13)
        4:33.62 (14.28)     4:47.69 (14.07)
        5:01.98 (14.29)     5:15.69 (13.71)
        5:29.43 (13.74)     5:42.67 (13.24)
  2 FRASER-HOLMES,   22 MIAMI                  NT    5:42.80        
    r:+0.69  11.96        25.66 (13.70)
          39.62 (13.96)       53.90 (14.28)
        1:08.39 (14.49)     1:22.99 (14.60)
        1:37.58 (14.59)     1:52.32 (14.74)
        2:06.97 (14.65)     2:21.67 (14.70)
        2:36.32 (14.65)     2:51.04 (14.72)
        3:05.58 (14.54)     3:20.35 (14.77)
        3:34.90 (14.55)     3:49.58 (14.68)
        4:04.00 (14.42)     4:18.56 (14.56)
        4:32.97 (14.41)     4:47.52 (14.55)
        5:01.75 (14.23)     5:16.06 (14.31)
        5:29.89 (13.83)     5:42.80 (12.91)
  3 CAPP, NATHAN     21 NEW ZEALAND            NT    5:44.30        
    r:+0.72  12.47        26.23 (13.76)
          40.42 (14.19)       54.70 (14.28)
        1:09.11 (14.41)     1:23.56 (14.45)
        1:37.99 (14.43)     1:52.41 (14.42)
        2:06.89 (14.48)     2:21.39 (14.50)
        2:35.75 (14.36)     2:50.20 (14.45)
        3:04.69 (14.49)     3:19.25 (14.56)
        3:33.65 (14.40)     3:48.17 (14.52)
        4:02.76 (14.59)     4:17.33 (14.57)
        4:31.96 (14.63)     4:46.58 (14.62)
        5:01.18 (14.60)     5:15.85 (14.67)
        5:30.43 (14.58)     5:44.30 (13.87)
  4 HARRISON, JORDA  19 MIAMI                  NT    5:45.05        
    r:+0.65  12.47        26.59 (14.12)
          41.04 (14.45)       55.56 (14.52)
        1:10.14 (14.58)     1:24.69 (14.55)
        1:39.20 (14.51)     1:53.88 (14.68)
        2:08.62 (14.74)     2:23.20 (14.58)
        2:37.93 (14.73)     2:52.52 (14.59)
        3:07.06 (14.54)     3:21.53 (14.47)
        3:36.10 (14.57)     3:50.57 (14.47)
        4:05.04 (14.47)     4:19.61 (14.57)
        4:34.10 (14.49)     4:48.54 (14.44)
        5:02.87 (14.33)     5:17.14 (14.27)
        5:31.49 (14.35)     5:45.05 (13.56)
  5 SMITH, DANIEL    23 MIAMI                  NT    5:46.09        
    r:+0.68  11.94        26.41 (14.47)
          40.63 (14.22)       55.23 (14.60)
        1:09.67 (14.44)     1:24.40 (14.73)
        1:38.95 (14.55)     1:53.86 (14.91)
        2:08.36 (14.50)     2:22.96 (14.60)
        2:37.57 (14.61)     2:52.11 (14.54)
        3:06.76 (14.65)     3:21.53 (14.77)
        3:36.25 (14.72)     3:50.90 (14.65)
        4:05.44 (14.54)     4:20.09 (14.65)
        4:34.84 (14.75)     4:49.35 (14.51)
        5:03.91 (14.56)     5:18.36 (14.45)
        5:32.82 (14.46)     5:46.09 (13.27)
  6 HORTON, MACK     18 MVC                    NT    5:47.99        
    r:+0.76  12.82        27.03 (14.21)
          41.58 (14.55)       56.17 (14.59)
        1:10.71 (14.54)     1:25.29 (14.58)
        1:39.92 (14.63)     1:54.32 (14.40)
        2:09.16 (14.84)     2:23.75 (14.59)
        2:38.32 (14.57)     2:52.97 (14.65)
        3:07.20 (14.23)     3:21.61 (14.41)
        3:36.01 (14.40)     3:50.45 (14.44)
        4:05.22 (14.77)     4:20.01 (14.79)
        4:34.88 (14.87)     4:49.60 (14.72)
        5:04.42 (14.82)     5:19.32 (14.90)
        5:33.99 (14.67)     5:47.99 (14.00)
  7 STANLEY, MATTHE  22 NEW ZEALAND            NT    5:49.85        
    r:+0.75  12.99        27.22 (14.23)
          41.98 (14.76)       56.56 (14.58)
        1:11.32 (14.76)     1:25.90 (14.58)
        1:40.72 (14.82)     1:55.23 (14.51)
        2:09.97 (14.74)     2:24.58 (14.61)
        2:39.16 (14.58)     2:53.72 (14.56)
        3:08.23 (14.51)     3:22.68 (14.45)
        3:37.19 (14.51)     3:51.71 (14.52)
        4:06.29 (14.58)     4:20.80 (14.51)
        4:35.36 (14.56)     4:50.37 (15.01)
        5:05.36 (14.99)     5:20.10 (14.74)
        5:35.25 (15.15)     5:49.85 (14.60)
  8 LEVINGS, MATTHE  20 MIAMI                  NT    5:51.42        
    r:+0.72  12.61        26.38 (13.77)
          40.63 (14.25)       55.07 (14.44)
        1:09.75 (14.68)     1:24.41 (14.66)
        1:38.98 (14.57)     1:53.73 (14.75)
        2:08.38 (14.65)     2:23.19 (14.81)
        2:38.05 (14.86)     2:52.95 (14.90)
        3:07.68 (14.73)     3:22.56 (14.88)
        3:37.33 (14.77)     3:52.18 (14.85)
        4:06.82 (14.64)     4:21.66 (14.84)
        4:36.62 (14.96)     4:51.93 (15.31)
        5:06.92 (14.99)     5:22.06 (15.14)
        5:37.06 (15.00)     5:51.42 (14.36)
  9 MCLOUGHLIN, JAC  19 NUDGEE BROTHERS        NT    6:03.12        
    r:+0.74  12.88        27.44 (14.56)
          42.35 (14.91)       57.48 (15.13)
        1:12.63 (15.15)     1:28.02 (15.39)
        1:43.33 (15.31)     1:58.70 (15.37)
        2:13.85 (15.15)     2:29.10 (15.25)
        2:44.35 (15.25)     2:59.69 (15.34)
        3:15.01 (15.32)     3:30.32 (15.31)
        3:45.74 (15.42)     4:01.12 (15.38)
        4:16.54 (15.42)     4:31.93 (15.39)
        4:47.22 (15.29)     5:02.49 (15.27)
        5:17.84 (15.35)     5:33.14 (15.30)
        5:48.42 (15.28)     6:03.12 (14.70)
 10 PARRISH, JOSHUA  17 TSS AQUATICS           NT    6:04.88        
    r:+0.69  12.77        27.51 (14.74)
          42.79 (15.28)       58.21 (15.42)
        1:13.74 (15.53)     1:29.40 (15.66)
        1:44.89 (15.49)     2:00.21 (15.32)
        2:15.46 (15.25)     2:30.90 (15.44)
        2:46.35 (15.45)     3:01.87 (15.52)
        3:17.18 (15.31)     3:32.59 (15.41)
        3:47.91 (15.32)     4:03.31 (15.40)
        4:18.64 (15.33)     4:34.09 (15.45)
        4:49.55 (15.46)     5:05.18 (15.63)
        5:20.54 (15.36)     5:36.12 (15.58)
        5:51.14 (15.02)     6:04.88 (13.74)
 11 MINCHAM, MICHAE  17 NEW ZEALAND            NT    6:04.99        
    r:+0.63  12.85        27.41 (14.56)
          42.11 (14.70)       57.06 (14.95)
        1:12.30 (15.24)     1:27.58 (15.28)
        1:42.96 (15.38)     1:58.45 (15.49)
        2:13.88 (15.43)     2:29.54 (15.66)
        2:44.97 (15.43)     3:00.52 (15.55)
        3:16.04 (15.52)     3:31.66 (15.62)
        3:47.37 (15.71)     4:03.12 (15.75)
        4:18.71 (15.59)     4:34.39 (15.68)
        4:50.12 (15.73)     5:05.70 (15.58)
        5:21.27 (15.57)     5:36.61 (15.34)
        5:52.02 (15.41)     6:04.99 (12.97)
 12 COLQUHOUN, LACH  17 TSS AQUATICS           NT    6:11.80        
    r:+0.65  13.60        28.77 (15.17)
          44.03 (15.26)       59.74 (15.71)
        1:15.35 (15.61)     1:30.99 (15.64)
        1:46.54 (15.55)     2:02.37 (15.83)
        2:17.97 (15.60)     2:33.67 (15.70)
        2:49.24 (15.57)     3:04.99 (15.75)
        3:20.57 (15.58)     3:36.44 (15.87)
        3:52.32 (15.88)     4:08.20 (15.88)
        4:23.83 (15.63)     4:39.42 (15.59)
        4:54.81 (15.39)     5:10.42 (15.61)
        5:26.21 (15.79)     5:42.03 (15.82)
        5:57.27 (15.24)     6:11.80 (14.53)
 13 HANSEN, LACHLAN  17 AUBURN                 NT    6:11.87        
    r:+0.74  12.61        26.80 (14.19)
          41.38 (14.58)       56.58 (15.20)
        1:11.87 (15.29)     1:27.44 (15.57)
        1:42.94 (15.50)     1:58.64 (15.70)
        2:14.34 (15.70)     2:30.12 (15.78)
        2:45.72 (15.60)     3:01.56 (15.84)
        3:17.20 (15.64)     3:32.99 (15.79)
        3:48.66 (15.67)     4:04.55 (15.89)
        4:20.08 (15.53)     4:36.09 (16.01)
        4:52.08 (15.99)     5:08.41 (16.33)
        5:24.34 (15.93)     5:40.62 (16.28)
        5:56.60 (15.98)     6:11.87 (15.27)
 14 MILDON, DOMNIC   17 NEW ZEALAND            NT    6:13.10        
    r:+0.71  12.70        27.17 (14.47)
          42.21 (15.04)       57.82 (15.61)
        1:14.09 (16.27)     1:29.73 (15.64)
        1:45.41 (15.68)     2:01.08 (15.67)
        2:17.00 (15.92)     2:32.87 (15.87)
        2:49.23 (16.36)     3:04.79 (15.56)
        3:20.60 (15.81)     3:36.47 (15.87)
        3:52.58 (16.11)     4:08.40 (15.82)
        4:24.43 (16.03)     4:40.04 (15.61)
        4:55.80 (15.76)     5:11.49 (15.69)
        5:27.27 (15.78)     5:42.79 (15.52)
        5:58.29 (15.50)     6:13.10 (14.81)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 31  Women 150 SC Metre Butterfly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 GROVES, MADELIN  19 STPET                  NT    1:33.18        
    r:+0.72  12.80        28.01 (15.21)
          43.97 (15.96)     1:00.49 (16.52)
        1:16.75 (16.26)     1:33.18 (16.43)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 32  Men 150 SC Metre Butterfly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 WRIGHT, CHRISTO  26 SOUTHPORT              NT    1:24.75        
    r:+0.69  11.34        25.34 (14.00)
          39.86 (14.52)       54.91 (15.05)
        1:09.81 (14.90)     1:24.75 (14.94)
  2 IRVINE, GRANT    13 STPET                  NT    1:25.54        
    r:+0.68  11.75        25.85 (14.10)
          40.31 (14.46)       55.37 (15.06)
        1:10.51 (15.14)     1:25.54 (15.03)
  3 RICHARDSON, DOM  17 TSS AQUATICS           NT    1:25.82        
    r:+0.71  11.52        25.82 (14.30)
          40.40 (14.58)       55.47 (15.07)
        1:10.56 (15.09)     1:25.82 (15.26)
  4 PRATT, MITCHELL  19 TIGERSHARKS            NT    1:26.38        
    r:+0.74  11.99        26.29 (14.30)
          40.77 (14.48)       55.85 (15.08)
        1:11.00 (15.15)     1:26.38 (15.38)
  5 BROWN, NICHOLAS  18 WESTERN SPRINT         NT    1:26.92        
    r:+0.75  11.83        25.84 (14.01)
          40.66 (14.82)       55.83 (15.17)
        1:11.19 (15.36)     1:26.92 (15.73)
  6 HAM, JONG        22 KOREA                  NT    1:27.03        
    r:+0.66  11.68        26.18 (14.50)
          41.04 (14.86)       56.12 (15.08)
        1:11.68 (15.56)     1:27.03 (15.35)
  7 HANSFORD, JACOB  18 SYDNEY UNI             NT    1:29.31        
    r:+0.71  12.30        26.83 (14.53)
          41.83 (15.00)       57.37 (15.54)
        1:13.36 (15.99)     1:29.31 (15.95)
  8 BARDRUM, JOACHI  17 AUBURN                 NT    1:29.54        
    r:+0.64  12.43        27.22 (14.79)
          42.40 (15.18)       58.24 (15.84)
        1:13.86 (15.62)     1:29.54 (15.68)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 33  Women 150 SC Metre Backstroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 SEEBOHM, EMILY   22 NUDGEE BROTHERS        NT    1:33.52        
    r:+0.67  13.93        29.29 (15.36)
          45.22 (15.93)     1:01.38 (16.16)
        1:17.88 (16.50)     1:33.52 (15.64)
  2 LEE, DALIN       15 KOREA                  NT    1:33.68        
    r:+0.63  14.00        29.50 (15.50)
          45.54 (16.04)     1:01.53 (15.99)
        1:17.92 (16.39)     1:33.68 (15.76)
  3 SHERIDAN, MIKKA  19 NUDGEE BROTHERS        NT    1:33.78        
    r:+0.61  14.29        29.36 (15.07)
          45.06 (15.70)     1:01.26 (16.20)
        1:17.72 (16.46)     1:33.78 (16.06)
  4 RETTIE, LAUREN   17 NUDGEE BROTHERS        NT    1:35.16        
    r:+0.60  14.58        29.97 (15.39)
          45.92 (15.95)     1:02.10 (16.18)
        1:18.83 (16.73)     1:35.16 (16.33)
  5 FORRESTER, AMY   16 STPET                  NT    1:37.34        
    r:+0.74  15.32        30.93 (15.61)
          47.04 (16.11)     1:03.80 (16.76)
        1:20.80 (17.00)     1:37.34 (16.54)
  6 ATHERTON, MINNA  14 BGRAM                  NT    1:38.75        
    r:+0.65  14.84        31.08 (16.24)
          47.77 (16.69)     1:04.71 (16.94)
        1:22.09 (17.38)     1:38.75 (16.66)
  7 RAE, MONIQUE     15 CRANBROOK              NT    1:39.94        
    r:+0.63  15.83        32.31 (16.48)
          49.06 (16.75)     1:06.07 (17.01)
        1:23.37 (17.30)     1:39.94 (16.57)
  8 WILLIAMS, ZOE    19 MARION                 NT    1:40.43        
    r:+0.73  14.97        31.73 (16.76)
          48.72 (16.99)     1:05.66 (16.94)
        1:22.75 (17.09)     1:40.43 (17.68)
  9 WILSON, GABRIEL  18 INDOOROOPILLY          NT    1:40.83        
    r:+0.69  15.75        31.90 (16.15)
          48.96 (17.06)     1:06.14 (17.18)
        1:23.77 (17.63)     1:40.83 (17.06)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 34  Men 150 SC Metre Backstroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 LARKIN, MITCH    20 STPET                  NT    1:20.73        
    r:+0.60  12.42        25.95 (13.53)
          39.87 (13.92)       53.66 (13.79)
        1:07.41 (13.75)     1:20.73 (13.32)
  2 EDMONDS, BEN     22 MARION                 NT    1:25.60        
    r:+0.61  13.00        26.97 (13.97)
          41.44 (14.47)       56.15 (14.71)
        1:10.92 (14.77)     1:25.60 (14.68)
  3 BEAVER, JOSH     21 TIGERSHARKS            NT    1:26.08        
    r:+0.56  12.70        26.64 (13.94)
          41.36 (14.72)       56.43 (15.07)
        1:11.50 (15.07)     1:26.08 (14.58)
  4 SELMAN, JACK     19 INDOOROOPILLY          NT    1:27.09        
    r:+0.54  13.00        27.25 (14.25)
          42.15 (14.90)       57.09 (14.94)
        1:12.31 (15.22)     1:27.09 (14.78)
  5 STURGEON, JAMIE  22 NUDGEE BROTHERS        NT    1:29.28        
    r:+0.63  13.41        28.19 (14.78)
          43.30 (15.11)       58.63 (15.33)
        1:13.88 (15.25)     1:29.28 (15.40)
  6 LAWSON, MATSON   22 TIGERSHARKS            NT    1:29.86        
    r:+0.59  13.28        27.64 (14.36)
          42.81 (15.17)       58.43 (15.62)
        1:14.23 (15.80)     1:29.86 (15.63)
  7 TREMBATH, ANDRE  17 NEW ZEALAND            NT    1:32.40        
    r:+0.68  13.37        28.01 (14.64)
          43.61 (15.60)       59.62 (16.01)
        1:16.05 (16.43)     1:32.40 (16.35)
  8 NEGRI, BENNO     15 MLC AQUATIC            NT    1:34.67        
    r:+0.85  14.04        29.09 (15.05)
          45.12 (16.03)     1:01.54 (16.42)
        1:18.35 (16.81)     1:34.67 (16.32)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 35  Women 150 SC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 HUNTER, SALLY    29 MARION                 NT    1:44.53        
    r:+0.70  14.60        32.21 (17.61)
          50.09 (17.88)     1:08.07 (17.98)
        1:26.10 (18.03)     1:44.53 (18.43)
  2 MCKEOWN, TAYLOR  19 INDOOROOPILLY          NT    1:46.52        
    r:+0.70  15.29        32.84 (17.55)
          51.01 (18.17)     1:09.45 (18.44)
        1:28.06 (18.61)     1:46.52 (18.46)
  3 WALLACE, TESSA   20 PWCAL                  NT    1:48.45        
    r:+0.72  15.22        33.53 (18.31)
          51.80 (18.27)     1:10.48 (18.68)
        1:29.39 (18.91)     1:48.45 (19.06)
  4 SCOTT, AISLING   21 ALBANY CREEK           NT    1:48.67        
    r:+0.72  15.62        33.48 (17.86)
          51.95 (18.47)     1:10.69 (18.74)
        1:29.55 (18.86)     1:48.67 (19.12)
  5 HARKIN, ABBEY    16 RAVENSWOOD             NT    1:56.01        
    r:+0.73  16.53        35.61 (19.08)
          55.52 (19.91)     1:15.48 (19.96)
        1:35.78 (20.30)     1:56.01 (20.23)
 -- TONKS, LORNA     25 INDOOROOPILLY          NT         DQ        
    r:+0.65  14.96        32.23 (17.27)
          50.20 (17.97)     1:08.94 (18.74)
        1:28.30 (19.36)          DQ (20.60)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 36  Men 150 SC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 FRASER-HOLMES,   22 MIAMI                  NT    1:33.77        
    r:+0.67  12.92        28.64 (15.72)
          44.54 (15.90)     1:00.77 (16.23)
        1:17.34 (16.57)     1:33.77 (16.43)
  2 PACKARD, JAKE    20 INDOOROOPILLY          NT    1:36.61        
    r:+0.67  12.97        28.40 (15.43)
          44.59 (16.19)     1:01.20 (16.61)
        1:18.68 (17.48)     1:36.61 (17.93)
  3 SYKES, BUSTER    20 NUDGEE BROTHERS        NT    1:37.60        
    r:+0.66  13.20        29.08 (15.88)
          45.62 (16.54)     1:02.80 (17.18)
        1:20.08 (17.28)     1:37.60 (17.52)
  4 WILSON, MATTHEW  15 SOPAC                  NT    1:38.55        
    r:+0.64  13.79        30.23 (16.44)
          47.12 (16.89)     1:04.42 (17.30)
        1:21.70 (17.28)     1:38.55 (16.85)
  5 LAYTON, JULIAN   19 NEW ZEALAND            NT    1:40.94        
    r:+0.71  14.05        30.97 (16.92)
          48.16 (17.19)     1:05.75 (17.59)
        1:23.24 (17.49)     1:40.94 (17.70)
  6 BAGGALEY, JAKE   18 TRINITY GRAMMAR        NT    1:41.76        
    r:+0.67  13.78        30.32 (16.54)
          47.69 (17.37)     1:05.59 (17.90)
        1:23.49 (17.90)     1:41.76 (18.27)
  7 BELL, GRAYSON    17 TSS AQUATICS           NT    1:42.77        
    r:+0.69  14.25        31.32 (17.07)
          48.93 (17.61)     1:06.87 (17.94)
        1:24.65 (17.78)     1:42.77 (18.12)
  8 GOLDSWORTHY, LU  18 INDOOROOPILLY          NT    1:43.06        
    r:+0.73  14.38        31.56 (17.18)
          49.18 (17.62)     1:06.97 (17.79)
        1:24.95 (17.98)     1:43.06 (18.11)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 37  Women 150 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 MCKEON, EMMA     20 WESTS ILLAWARRA        NT    1:23.23        
    r:+0.76  12.18        25.94 (13.76)
          39.95 (14.01)       54.25 (14.30)
        1:08.72 (14.47)     1:23.23 (14.51)
  2 ELMSLIE, BRITTA  20 STPET                  NT    1:24.50        
    r:+0.65  12.48        26.22 (13.74)
          40.67 (14.45)       55.11 (14.44)
        1:10.04 (14.93)     1:24.50 (14.46)
  3 WILSON, MADISON  20 STPET                  NT    1:24.87        
    r:+0.77  12.54        26.42 (13.88)
          41.06 (14.64)       55.76 (14.70)
        1:10.67 (14.91)     1:24.87 (14.20)
  4 BARRATT, BRONTE  25 STPET                  NT    1:25.99        
    r:+0.66  12.86        26.90 (14.04)
          41.25 (14.35)       56.07 (14.82)
        1:11.16 (15.09)     1:25.99 (14.83)
  5 MATSUO, AMI      17 CARLILE                NT    1:26.27        
    r:+0.70  13.23        27.44 (14.21)
          42.08 (14.64)       56.76 (14.68)
        1:11.71 (14.95)     1:26.27 (14.56)
  6 PALMER, KYLIE    24 INDOOROOPILLY          NT    1:26.40        
    r:+0.67  13.16        27.36 (14.20)
          42.10 (14.74)       56.96 (14.86)
        1:12.05 (15.09)     1:26.40 (14.35)
  7 SCHLANGER, MELA  27 SOUTHPORT              NT    1:26.41        
    r:+0.70  12.90        27.42 (14.52)
          42.26 (14.84)       57.28 (15.02)
        1:12.18 (14.90)     1:26.41 (14.23)
  8 JACK, SHAYNA     15 CHANDLER               NT    1:26.53        
    r:+0.71  12.52        26.74 (14.22)
          41.59 (14.85)       56.42 (14.83)
        1:11.84 (15.42)     1:26.53 (14.69)
  9 FULLERTON, ELLE  21 NUDGEE BROTHERS        NT    1:26.99        
    r:+0.69  13.22        27.30 (14.08)
          41.87 (14.57)       56.78 (14.91)
        1:11.96 (15.18)     1:26.99 (15.03)
 10 HIND, NATASHA    24 NEW ZEALAND            NT    1:27.17        
    r:+0.72  13.47        27.93 (14.46)
          42.50 (14.57)       57.37 (14.87)
        1:12.45 (15.08)     1:27.17 (14.72)
 11 GILLETT, CHELSE  17 RACKLY                 NT    1:28.29        
    r:+0.66  12.70        27.42 (14.72)
          42.16 (14.74)       57.35 (15.19)
        1:13.18 (15.83)     1:28.29 (15.11)
 12 MCJANNETT, LUCY  16 BAYSIDE                NT    1:28.40        
    r:+0.74  13.77        28.50 (14.73)
          43.35 (14.85)       58.28 (14.93)
        1:13.33 (15.05)     1:28.40 (15.07)
 13 TAYLOR, SOPHIE   17 RYDE CARLILE           NT    1:28.65        
    r:+0.74  13.47        28.12 (14.65)
          42.90 (14.78)       58.21 (15.31)
        1:13.59 (15.38)     1:28.65 (15.06)
 14 COOK, TAMSIN     15 WEST COAST             NT    1:29.90        
    r:+0.69  13.50        28.26 (14.76)
          43.42 (15.16)       58.96 (15.54)
        1:14.65 (15.69)     1:29.90 (15.25)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 38  Men 150 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 MCEVOY, CAMERON  20 PBC                    NT    1:14.18        
    r:+0.61  11.04        23.36 (12.32)
          36.05 (12.69)       48.67 (12.62)
        1:01.60 (12.93)     1:14.18 (12.58)
  2 PARK, TAE HWAN   24 KOREA                  NT    1:14.61        
    r:+0.65  11.13        23.53 (12.40)
          36.22 (12.69)       48.99 (12.77)
        1:02.02 (13.03)     1:14.61 (12.59)
  3 SMITH, DANIEL    23 MIAMI                  NT    1:15.93        
    r:+0.68  11.15        23.69 (12.54)
          36.52 (12.83)       49.55 (13.03)
        1:02.76 (13.21)     1:15.93 (13.17)
  4 KILLEY, JARROD   23 MIAMI                  NT    1:18.93        
    r:+0.69  11.50        24.18 (12.68)
          37.40 (13.22)       51.20 (13.80)
        1:05.18 (13.98)     1:18.93 (13.75)
  5 HWANG, MIN GYU   21 KOREA                  NT    1:19.10        
    r:+0.62  11.61        24.62 (13.01)
          38.11 (13.49)       51.56 (13.45)
        1:05.59 (14.03)     1:19.10 (13.51)
  6 LAWSON, MATSON   22 TIGERSHARKS            NT    1:19.51        
    r:+0.69  11.86        24.96 (13.10)
          38.45 (13.49)       52.22 (13.77)
        1:06.22 (14.00)     1:19.51 (13.29)
  7 MCKENDRY, NED    21 STPET                  NT    1:19.91        
    r:+0.71  11.44        24.58 (13.14)
          38.09 (13.51)       51.77 (13.68)
        1:05.92 (14.15)     1:19.91 (13.99)
  8 GILLILAND, JARE  19 NUDGEE BROTHERS        NT    1:19.92        
    r:+0.69  11.67        24.61 (12.94)
          38.17 (13.56)       51.85 (13.68)
        1:06.04 (14.19)     1:19.92 (13.88)
  9 DONALDSON, MITC  21 NEW ZEALAND            NT    1:20.38        
    r:+0.69  11.96        25.66 (13.70)
          39.23 (13.57)       52.74 (13.51)
        1:06.66 (13.92)     1:20.38 (13.72)
 10 MCLOUGHLIN, JAC  19 NUDGEE BROTHERS        NT    1:21.48        
    r:+0.70  11.93        25.12 (13.19)
          38.85 (13.73)       53.05 (14.20)
        1:07.50 (14.45)     1:21.48 (13.98)
 11 WEIR, JULIAN     18 NEW ZEALAND            NT    1:21.67        
    r:+0.72  12.00        25.22 (13.22)
          39.04 (13.82)       53.10 (14.06)
        1:07.46 (14.36)     1:21.67 (14.21)
 12 FYFE, DAMIAN     17 WEST COAST             NT    1:22.59        
    r:+0.64  11.85        25.24 (13.39)
          39.08 (13.84)       53.46 (14.38)
        1:08.22 (14.76)     1:22.59 (14.37)
 13 CARLETON, MAX    16 EAST BRISBANE          NT    1:23.33        
    r:+0.76  12.39        26.09 (13.70)
          40.42 (14.33)       54.81 (14.39)
        1:09.64 (14.83)     1:23.33 (13.69)
 14 BEAVER, JOSH     21 TIGERSHARKS            NT    1:24.02        
    r:+0.64  11.84        25.91 (14.07)
          40.51 (14.60)       55.06 (14.55)
        1:09.91 (14.85)     1:24.02 (14.11)
 15 MILDON, DOMNIC   17 NEW ZEALAND            NT    1:24.89        
    r:+0.69  12.28        26.08 (13.80)
          40.25 (14.17)       55.01 (14.76)
        1:10.15 (15.14)     1:24.89 (14.74)
 16 YOUNG, SAM       16 EAST BRISBANE          NT    1:24.90        
    r:+0.77  12.52        26.19 (13.67)
          40.97 (14.78)       55.71 (14.74)
        1:10.53 (14.82)     1:24.90 (14.37)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 40  Mixed 50 SC Metre Butterfly Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 FOX, DANIEL S14  23 CHANDLER            27.23      27.80   963  
    r:+0.72  12.89        27.80 (14.91)
  2 TEMPLETON, JACO  19 DEVONPORT           27.49      28.05   852  
    r:+0.65  12.74        28.05 (15.31)
  3 HALL, BRENDEN S  21 LAWNTON             29.15      29.24   754  
    r:+0.92  13.69        29.24 (15.55)
  4 HUEBNER, TANYA   35 MVC                    NT      45.01   644  
    r:+0.71  20.17        45.01 (24.84)
  5 WICKENS, REAGAN  19 SLC AQUADOT         38.69      41.80   423  
    r:+0.69  18.91        41.80 (22.89)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 42  Mixed 50 SC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 RUSSO, SEAN S13  23 MENAI               28.76      27.93   934  
    r:+0.66  13.80        27.93 (14.13)
  2 ANDERSON, MICHA  26 SOMERSET            29.10      27.96   932  
    r:+0.73  13.80        27.96 (14.16)
  3 PENDLETON, RICK  29 FLINDERS            35.30      29.42   800  
    r:+0.62  14.48        29.42 (14.94)
  4 PATTERSON, GRAN  25 CENTRAL CAIRNS      57.80    1:02.82   773  
    r:+0.70  30.33      1:02.82 (32.49)
  5 DISKEN, TIMOTHY  17 PLC AQUATIC         30.68      31.31   689  
    r:+0.60  15.69        31.31 (15.62)
  6 FOLSTER, LAUREN  16 CARINA CJ''S         35.24      35.38   688  
    r:+0.65  17.47        35.38 (17.91)
  7 HALL, BRENDEN S  21 LAWNTON             31.15      31.70   664  
    r:+0.74  15.79        31.70 (15.91)
  8 POWELL, LOGAN S  15 PLANE CREEK         33.87      33.49   563  
    r:+0.77  16.92        33.49 (16.57)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 44  Mixed 50 SC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 CLARKE, KAYLA S  22 WATERWORX           38.79      38.72   819  
    r:+0.89  17.90        38.72 (20.82)
  2 KILDUFF, MITCHE  18 MENAI               31.64      32.05   798  
    r:+0.75  14.72        32.05 (17.33)
  3 ELIASON, RICHAR  26 GINNINDERRA         30.70      32.11   794  
    r:+0.85  14.81        32.11 (17.30)
  4 COCHRANE, BLAKE  23 SOUTHERN CROSS      36.80      35.57   789  
    r:+0.72  16.20        35.57 (19.37)
  5 KELLY, AHMED SB  22 MVC                 53.30      56.45   624  
    r:+0.80  27.42        56.45 (29.03)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 46  Men 50 SC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  Para       
==================================================================
  1 HAANAPPEL, MATT  20 NORWOOD             31.22      30.53   958  
    r:+0.83  14.94        30.53 (15.59)
  2 FOX, DANIEL S14  23 CHANDLER            24.70      25.34   914  
    r:+0.69  12.33        25.34 (13.01)
  3 ALFORD, JOSHUA   19 TNGV                26.21      25.73   873  
    r:+0.76  12.71        25.73 (13.02)
  4 COWDREY, MATTHE  25 MARION              24.86      25.82   849  
    r:+0.67  12.50        25.82 (13.32)
  5 LEVY, MATTHEW S  27 CRANBROOK           28.65      29.29   808  
    r:+0.83  14.28        29.29 (15.01)
  6 PASTERFIELD, AN  24 CRANBROOK           23.89      24.20   797  
    r:+0.70  11.63        24.20 (12.57)
  7 HALL, BRENDEN S  21 LAWNTON             26.90      26.85   755  
    r:+0.88  13.25        26.85 (13.60)
  8 TIDY, JEREMY S1  27 NUNAWADING          24.79      24.76   744  
    r:+0.74  12.17        24.76 (12.59)
  9 HARRISON-MURRAY  17 PERTH CITY          25.60      25.84   655  
    r:+0.75  12.66        25.84 (13.18)
 -- JASON, BRAEDAN   16 ALEXA               25.10     X24.99        
    r:+0.66  12.22        24.99 (12.77)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 47  Women 4x25 SC Metre Medley Relay
====================================================================
    Team                             Seed     Finals              
====================================================================
  1 AUSTRALIA  ''C''                     NT      50.38        
     1) WILSON, MADISON 20            2) r:+0.39 MCKEOWN, TAYLOR 19   
     3) r:+0.39 GANDY, ELLEN 22       4) r:+0.00 ELMSLIE, BRITTANY 20 
    r:+0.56  13.15        27.25 (14.10)
              24.22 ( )       50.38 (26.16)
  1 AUSTRALIA  ''A''                     NT      50.38        
     1) SEEBOHM, EMILY 22             2) r:+0.31 PICKETT, LEISTON 22  
     3) r:+0.31 COUTTS, ALICIA 26     4) r:+0.00 MCKEON, EMMA 20      
    r:+0.67  13.09        27.07 (13.98)
              22.44 ( )       50.38 (27.94)
  3 AUSTRALIA  ''B''                     NT      51.40        
     1) HOCKING, BELINDA 23           2) r:+0.37 HUNTER, SALLY 29     
     3) r:+0.37 GROVES, MADELINE 19   4) r:+0.00 SCHLANGER, MELANIE 27
    r:+0.62  14.21        28.02 (13.81)
          40.32 (12.30)       51.40 (11.08)
  4 AUSTRALIA  ''E''                     NT      51.85        
     1) ATHERTON, MINNA 14            2) r:+0.30 WALLACE, TESSA 20    
     3) r:+0.30 D''CRUZ, MARIEKE 28    4) r:+0.00 JACK, SHAYNA 15      
    r:+0.62  13.87        28.21 (14.34)
           31.26 (3.05)       51.85 (20.59)
  5 AUSTRALIA  ''F''                     NT      52.27        
     1) RETTIE, LAUREN 17             2) r:+0.27 SCOTT, AISLING 21    
     3) r:+0.27 LICCIARDI, CHRTINA 18 4) r:+0.00 BARRATT, BRONTE 25   
    r:+0.58  13.83        28.25 (14.42)
              22.43 ( )       52.27 (29.84)
  6 AUSTRALIA  ''D''                     NT      52.78        
     1) RAE, MONIQUE 15               2) r:+0.41 TONKS, LORNA 25      
     3) r:+0.41 THROSSELL, BRIANNA 18 4) r:+0.00 MATSUO, AMI 17       
    r:+0.62  14.54        28.81 (14.27)
              22.20 ( )       52.78 (30.58)
  7 AUSTRALIA  ''H''                     NT      53.36        
     1) FORRESTER, AMY 16             2) r:+0.18 BOND, ELLA 16        
     3) r:+0.18 GIANOTTI, MEGAN 18    4) r:+0.00 FULLERTON, ELLEN 21  
    r:+0.75  14.41        29.22 (14.81)
           30.80 (1.58)       53.36 (22.56)
  8 AUSTRALIA  ''G''                     NT      53.58        
     1) WILSON, GABRIELLE 18          2) r:+0.42 BOHL, GEORGIA 17     
     3) r:+0.42 LASSMAN, LUCIA 16     4) r:+0.00 TAYLOR, SOPHIE 17    
    r:+0.66  15.02        28.77 (13.75)
           29.84 (1.07)       53.58 (23.74)    
    
 Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
     Swimming Australia Grand Prix 3 - 27/06/2014 to 28/06/2014     
 
 Event 48  Men 4x25 SC Metre Medley Relay
====================================================================
    Team                             Seed     Finals              
====================================================================
  1 AUSTRALIA  ''A''                     NT      44.36        
     1) LARKIN, MITCH 20              2) r:+0.38 MAHONEY, TRAVIS 23   
     3) r:+0.38 WRIGHT, CHRISTPHER 26 4) r:+0.00 ABOOD, MATTHEW 27    
    r:+0.56  11.76        24.16 (12.40)
          34.76 (10.60)        44.36 (9.60)
  2 AUSTRALIA  ''B''                     NT      44.46        
     1) BEAVER, JOSH 21               2) r:+0.09 PACKARD, JAKE 20     
     3) r:+0.09 HADLER, JAYDEN 20     4) r:+0.00 MCEVOY, CAMERON 20   
    r:+0.54  12.13        24.37 (12.24)
          34.95 (10.58)        44.46 (9.51)
  3 AUSTRALIA  ''D''                     NT      44.86        
     1) DELANEY, ASHLEY 28            2) r:+0.00 BAGGALEY, JAKE 18    
     3) r:+0.00 IRVINE, GRANT 13      4) r:+0.00 ABOOD, ANDREW 24     
    r:+0.60  11.93        24.79 (12.86)
          35.48 (10.69)        44.86 (9.38)
  4 AUSTRALIA  ''C''                     NT      45.45        
     1) TREFFERS, BEN 22              2) r:+0.42 SYKES, BUSTER 20     
     3) r:+0.42 PRATT, MITCHELL 19    4) r:+0.00 MCKENDRY, NED 21     
    r:+0.57  11.44        24.08 (12.64)
          35.27 (11.19)       45.45 (10.18)
  5 AUSTRALIA  ''H''                     NT      45.84        
     1) GROENEWALD, NICHOLAS 16       2) r:+0.30 GILLILAND, JARED 19  
     3) r:+0.30 RICHARDSON, DOM 17    4) r:+0.00 NEGRI, BENNO 15      
    r:+0.56  11.95        24.56 (12.61)
              18.36 ( )       45.84 (27.48)
  6 AUSTRALIA  ''G''                     NT      46.57        
     1) SELMAN, JACK 19               2) r:+0.52 BELL, GRAYSON 17     
     3) r:+0.52 RAVEN, CHRIS 21       4) r:+0.00 DAI, VINCENT 16      
    r:+0.54  11.85        25.05 (13.20)
          36.16 (11.11)       46.57 (10.41)
  7 AUSTRALIA  ''F''                     NT      46.68        
     1) MILLS, PETER 17               2) r:+0.43 GOLDSWORTHY, LUKE 18 
     3) r:+0.43 BROWN, NICHOLAS 18    4) r:+0.00 JONES, BLAKE 18      
    r:+0.63  12.37        25.47 (13.10)
          36.55 (11.08)       46.68 (10.13)
  8 NEW ZEALAND  ''A''                   NT      47.59        
     1) TREMBATH, ANDREW 17           2) r:+0.30 SCHRODER, GEORGE 18  
     3) r:+0.30 MILDON, DOMNIC 17     4) r:+0.00 WEIR, JULIAN 18      
    r:+0.64  12.94        25.53 (12.59)
          37.16 (11.63)       47.59 (10.43)
  9 AUSTRALIA  ''E''                     NT      48.23        
     1) LAWSON, MATSON 22             2) r:+0.20 TRANTER, DANIEL 22   
     3) r:+0.20 HANSFORD, JACOB 18    4) r:+0.00 CHALMERS, KYLE 16    
    r:+0.57  12.42        26.59 (14.17)
              25.55 ( )       48.23 (22.68)