ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
French long course nationals, day 2
4/9/2014-4/9/2014
Chartres, France

800 Freestyle Men (Wednesday 9 April 2014 - 17h35)
1. 	PANNIER Anthony 		1988 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	7:56.11 	+0.78 		1344 pts 		
2. 	BOUCHAUT Joris 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	7:57.53 	+0.77 		1337 pts 		
3. 	REYMOND Axel 			1994 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	7:58.45 	+0.73 		1333 pts 		
4. 	JOLY Damien 			1992 	FRA 	CN ANTIBES 	8:01.02 	+0.73 		1322 pts 		
5. 	MATHLOUTHI Ahmed 		1989 	TUN 	 TUNISIE 	8:03.62 	+0.73 		1310 pts 		
6. 	DEBAST Benoît 			1989 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	8:03.99 	+0.80 		1308 pts 		
7. 	VIAL COLLET Enzo 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	8:07.15 	+0.76 		1294 pts 		
8. 	CUIGNET Charlie 		1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	8:07.37 	+0.78 		1293 pts 		
9. 	DE VOS Rahiti 			1996 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	8:08.05 	+0.76 		1290 pts 		
10. 	D''ORIANO Nicolas 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	8:10.74 	+0.70 		1278 pts 		
11. 	FASULO Luca 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	8:10.75 	+0.67 		1278 pts 		
12. 	VIGORITO Lucas 			1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	8:11.03 	+0.68 		1277 pts 		
13. 	BERAUD Romain 			1988 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	8:11.70 	+0.74 		1274 pts 		
14. 	OLIVIER Marc-Antoine 		1996 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	8:11.86 	+0.77 		1274 pts 		
15. 	DUPUIS Igor 			1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	8:11.90 	+0.72 		1273 pts 		
16. 	AUBRY David 			1996 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	8:11.95 	+0.73 		1273 pts 		
17. 	PIELOWSKI Krzysztof 		1991 	POL 	CO SAINT-DIZIER NATATION 	8:12.14 	+0.75 		1272 pts 		
18. 	CATTIN VIDAL Damien 		1988 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	8:14.65 	+0.76 		1261 pts 		
19. 	CASTERA Mathis 			1996 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	8:15.60 	+0.75 		1257 pts 		
20. 	JULIO Raphaël 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	8:17.63 	+0.69 		1248 pts 		
21. 	BAYAR Abdelaziz 		1993 	TUN 	AAS SARCELLES NATATION 95 	8:18.28 	+0.68 		1245 pts 		
22. 	BRANTU Benjamin 		1995 	FRA 	JN COMPIÈGNE 	8:18.69 	+0.72 		1244 pts 		
23. 	LEGOUT Pierre 			1996 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	8:19.79 	+0.71 		1239 pts 		
24. 	AUBRY Yohann 			1993 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	8:21.01 	+0.72 		1234 pts 		
25. 	VANNIER Léo 			1997 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	8:21.06 	+0.75 		1233 pts 		
26. 	BOSCHER Guillaume 		1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	8:23.25 	+0.76 		1224 pts 		
27. 	CACHEUX Théo 			1997 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	8:24.81 	+0.74 		1217 pts 		
28. 	GUILLOT Remy 			1998 	FRA 	LAGNY-SUR-MARNE NATATION 	8:26.20 	+0.71 		1211 pts 		
29. 	VENTURI Bertrand 		1985 	FRA 	DAUPHINS FC SÈTE 	8:26.59 	+0.68 		1210 pts 		
30. 	ABDELKHALEK Haythem 		1994 	TUN 	C VIKINGS DE ROUEN 	8:26.84 	+0.66 		1209 pts 		
31. 	CORBEL Yann 			1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	8:27.66 	+0.77 		1205 pts 		
32. 	RAMSAMY Cyril 			1996 	FRA 	CN MARSEILLE 	8:31.69 	+0.64 		1188 pts 		
33. 	DUVAL Antoine 			1995 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	8:32.03 	+0.77 		1187 pts 		
34. 	POURANTRU Pierre-Julian 	1994 	FRA 	LYON NATATION 	8:35.61 	+0.78 		1171 pts 		
35. 	DESLANDES Adrien 		1997 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	8:35.68 	+0.76 		1171 pts 		
36. 	RACZYNSKI Stanislas 		1996 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	8:37.28 	+0.74 		1164 pts 		
37. 	SIOU Anthony 			1998 	FRA 	CN BREST 	8:37.60 	+0.78 		1163 pts 		
38. 	ABID Haikel 			1995 	TUN 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	8:38.22 	+0.77 		1160 pts 		
39. 	ZITOUNI Fares 			1999 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	8:38.98 	+0.79 		1157 pts 		
40. 	ROLDAN MUNOZ Enzo 		1999 	FRA 	DAUPHINS ROMANS PÉAGOIS 	8:40.81 	+0.75 		1150 pts 		
40. 	BERNARD Valentin 		1997 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	8:40.81 	+0.72 		1150 pts 		
42. 	JEANNE Dorian 			1998 	FRA 	CNP DE SAINT-LO 	8:41.04 	+0.80 		1149 pts 		
43. 	CHABCHOUB Bader 		1997 	TUN 	NANTES NATATION 	8:41.73 	+0.78 		1146 pts 		
44. 	ROYER Elouan 			1998 	FRA 	CN BREST 	8:42.23 	+0.73 		1144 pts 		
45. 	LIBOZ Thomas 			1997 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	8:42.53 	+0.73 		1142 pts 		
46. 	LATUILERIE Thomas 		1997 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	8:43.09 	+0.74 		1140 pts 		
47. 	CHENITI Anis 			1999 	FRA 	CN POISSY 	8:43.73 	+0.68 		1137 pts 		
48. 	PHILIPPE Baptiste 		1997 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	8:45.57 	+0.77 		1130 pts 		
49. 	LABOUBE Cyril 			1997 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	8:45.83 	+0.65 		1129 pts 		
50. 	MAETZ Maxime 			1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	8:45.84 	+0.75 		1129 pts 		
51. 	FONTAINE Logan 			1999 	FRA 	AQUATIQUE CLUB HONFLEURAIS 	8:45.85 	+0.77 		1129 pts 		
52. 	LACHETEAU Flavien 		1998 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	8:46.34 	+0.76 		1127 pts 		
53. 	AROT Julien 			1992 	FRA 	SN VERSAILLES 	8:48.24 	+0.76 		1119 pts 		
54. 	GUY Alexis 			1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	8:48.82 	+0.83 		1116 pts 		
55. 	LEGOUT Antoine 			1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	8:49.28 	+0.71 		1115 pts 		
56. 	CHIOTTI Enzo 			1998 	FRA 	SO MILLAU N 	8:49.66 	+0.71 		1113 pts 		
57. 	DHENNIN Marc 			1998 	FRA 	SN VERSAILLES 	8:50.12 	+0.74 		1111 pts 		
58. 	BOUBON Harrison 		1997 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	8:50.60 	+0.75 		1109 pts 		
59. 	GUILLERAULT Maxime 		1999 	FRA 	MARTIGUES NATATION 	8:50.67 	+0.79 		1109 pts 		
60. 	FLAHAULT Simon 			1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	8:50.98 	+0.69 		1108 pts 		
61. 	DESPLECHIN Jonathan 		1996 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	8:51.72 	+0.74 		1105 pts 		
62. 	MARGONTY Lucas 			1999 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	8:52.38 	+0.79 		1102 pts 		
63. 	VERGNE Matthieu 		2000 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	8:53.69 	+0.72 		1097 pts 		
64. 	LEPLANT BRIDE Arthur 		1999 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	8:53.76 	+0.80 		1096 pts 		
64. 	JOYEUX Pierre 			1997 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	8:53.76 	+0.75 		1096 pts 		
66. 	LEPAGE Alexandre 		1999 	FRA 	MONTPELLIER PAILLADE NATATION 	8:54.39 	+0.77 		1094 pts 		
67. 	RABIER Corentin 		1998 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	8:54.59 	+0.78 		1093 pts 		
68. 	CHOUMILOFF Sacha 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	8:57.17 	+0.75 		1082 pts 		
69. 	DANJOU Mathieu 			1999 	FRA 	CN CANNES 	8:57.52 	+0.71 		1081 pts 		
70. 	FOUCHER Gabriel 		1999 	FRA 	CN ASNIÈRES 	8:57.59 	+0.80 		1081 pts 		
71. 	RENOUVIN Lorenzo 		1998 	FRA 	AULNAY-SOUS-BOIS S.N 	8:58.38 	+0.80 		1077 pts 		
72. 	CACHOT Arthur 			2000 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	9:00.44 	+0.71 		1069 pts 		
73. 	HERLEM Antoine 			1999 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	9:01.31 	+0.79 		1066 pts 		
74. 	BERNARD Jean-Baptiste 		1999 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	9:01.48 	+0.70 		1065 pts 		
75. 	WIRTZ Valentin 			1999 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	9:01.83 	+0.76 		1064 pts 		
76. 	SINISCALCO Tristan 		1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	9:02.75 	+0.78 		1060 pts 		
77. 	JACOB Maximilien 		1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	9:04.53 	+0.72 		1053 pts 		
78. 	CHOPINEAU Hugo 			1998 	FRA 	SN VERSAILLES 	9:05.02 	+0.68 		1051 pts 		
79. 	MARTINS Dimitry 		1998 	FRA 	US GRIGNY 	9:06.89 	+0.77 		1043 pts 		
80. 	MOKHFI Naim 			2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	9:07.00 	+0.81 		1043 pts 		
81. 	LESSMANN Nathan 		1998 	FRA 	CN AUCH 	9:07.28 	+0.81 		1042 pts 		
82. 	TORIS Hugo 			2000 	FRA 	CANET 66 NATATION 	9:09.91 	+0.68 		1031 pts 		
83. 	SIX Thomas 			1999 	FRA 	AC TRÈBES 	9:09.97 	+0.83 		1031 pts 		
84. 	GICQUEL Kylian 			1999 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	9:17.78 	+0.82 		1001 pts 		
85. 	LENGLART Alexandre 		1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	9:18.14 	+0.76 		999 pts 		
--- 	BECELLA Lucas 			1997 	FRA 	SC THIONVILLE 	DNS dec 			--- 		


200 Backstroke Women - Final A   CEJ : 15-16 ans (Wednesday 9 April 2014 - 18h47)
1. 	BOURSE Claire 			1998 	FRA 	PLOEMEUR NATATION 	2:21.00 	+0.74 		1220 pts 		
2. 	CORMIER Alexane 		1999 	FRA 	USM SARAN 	2:21.46 	+0.76 		1213 pts 		
2. 	AUNE Marie 			1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:21.46 	+0.68 		1213 pts 		
4. 	POU Lisa 			1999 	FRA 	AS MONACO NATATION 	2:21.48 	+0.83 		1213 pts 		
5. 	TOPOLANSKI Anna 		1998 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:23.28 	+0.68 		1187 pts 		
6. 	SYLVESTRE Salome 		1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:24.96 	+0.62 		1162 pts 		
7. 	DORNIC Morgane 			1998 	FRA 	CN MORLAIX 	2:25.03 	+0.67 		1161 pts 		
8. 	LAGANIER Amandine 		1999 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:25.21 	+0.62 		1159 pts 		
9. 	PLATON Lea 			1998 	FRA 	SA MÉRIGNAC 	2:27.63 	+0.69 		1125 pts 		
10. 	BOUTOUIL Yasmeen 		1998 	FRA 	CSM CLAMART 	2:29.01 	+0.65 		1105 pts 		


200 Freestyle Men - 1/2 Final   Elite : 19 ans et plus (Wednesday 9 April 2014 - 18h24)
1 	MALLET Grégory		 	1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:48.27 	+0.76 		1329 pts 		
2 	AGNEL Yannick 			1992 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:48.42 	+0.76 		1326 pts 		
3 	FUCHS Théo 			1993 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:48.92 	+0.77 		1317 pts 		
4 	GUERIN Simon 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:49.70 	+0.69 		1303 pts 		
5 	BOURELLY Lorys 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:50.20 	+0.63 		1294 pts 		
6 	MIGNON Clément 			1993 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:50.27 	+0.68 		1292 pts 		
7 	COIFFARD Florian 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:50.87 	+0.65 		1281 pts 		
8 	POTHAIN Jordan 			1994 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	1:51.44 	+0.74 		1271 pts 		
9 	COELHO Jordan 			1992 	FRA 	ETAMPES NATATION 	1:52.04 	+0.70 		1260 pts 		
10 	BOLE Sandy 			1994 	FRA 	AS MONACO NATATION 	1:52.48 	+0.67 		1252 pts 		
11 	VIGROUX Sébastien 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:52.50 	+0.69 		1252 pts 		
12 	HERBIN William 			1994 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:52.65 	+0.71 		1249 pts 		
13 	MROWINSKI Romain 		1994 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	1:52.69 	+0.64 		1248 pts 		
14 	LAMBERT Hugo 			1993 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	1:52.86 	+0.70 		1245 pts 		
15 	JANY Benjamin 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:52.96 	+0.76 		1244 pts 		
16 	JANY Brian 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:53.38 	+0.70 		1236 pts 		
17 	GOZDOWSKI Antoine 		1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	1:53.45 	+0.77 		1235 pts 		
18 	CONTARDO Felipe 		1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:53.67 	+0.63 		1231 pts 		
19 	BOSCHER Guillaume 		1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	1:53.85 	+0.75 		1228 pts 		
20 	CATTIN VIDAL Damien 		1988 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	1:58.71 	+0.79 		1143 pts 		
200 Freestyle Men - Prelims (Wednesday 9 April 2014 - 09h22)
1. 	AGNEL Yannick 			1992 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:48.96 	+0.77 		1316 pts 		
2. 	MIGNON Clément 			1993 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:50.27 	+0.67 		1292 pts 		
3. 	FUCHS Théo 			1993 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:50.36 	+0.77 		1291 pts 		
4. 	METELLA Mehdy 			1992 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:50.44 	+0.72 		1289 pts 		
5. 	BOURELLY Lorys 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:50.54 	+0.70 		1287 pts 		
6. 	GUERIN Simon 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:50.58 	+0.70 		1287 pts 		
7. 	POTHAIN Jordan 			1994 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	1:50.95 	+0.72 		1280 pts 		
8. 	STASIULIS Benjamin 		1986 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:50.99 	+0.72 		1279 pts 		
9. 	BOLE Sandy 			1994 	FRA 	AS MONACO NATATION 	1:51.48 	+0.68 		1270 pts 		
10. 	MALLET Grégory 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:51.49 	+0.79 		1270 pts 		
11. 	SYSTERMANS Pholien 		1990 	BEL 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	1:51.63 	+0.71 		1268 pts 		
12. 	VIGROUX Sébastien 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:51.97 	+0.68 		1261 pts 		
13. 	COIFFARD Florian 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:52.00 	+0.67 		1261 pts 		
14. 	COELHO Jordan 			1992 	FRA 	ETAMPES NATATION 	1:52.35 	+0.71 		1255 pts 		
15. 	MROWINSKI Romain 		1994 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	1:52.81 	+0.63 		1246 pts 		
16. 	HERBIN William 			1994 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:52.88 	+0.72 		1245 pts 		
17. 	GOZDOWSKI Antoine 		1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	1:52.89 	+0.76 		1245 pts 		
18. 	ATSU Jonathan 			1996 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	1:53.09 	+0.76 		1241 pts 		
19. 	LAMBERT Hugo 			1993 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	1:53.14 	+0.71 		1240 pts 		
20. 	ANGOT Arthur 			1996 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:53.27 	+0.72 		1238 pts 		
21. 	FEBO Jean Baptiste 		1992 	SUI 	 SUISSE 	1:53.38 	+0.71 		1236 pts 		
21. 	JANY Benjamin 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:53.38 	+0.72 		1236 pts 		
23. 	BOLE Scott 			1996 	FRA 	AS MONACO NATATION 	1:53.69 	+0.70 		1231 pts 		
24. 	CHAOUCHI Mohamed Ali 		1995 	TUN 	 TUNISIE 	1:53.75 	+0.73 		1230 pts 		
25. 	BOSCHER Guillaume 		1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	1:53.87 	+0.76 		1227 pts 		
26. 	JANY Brian 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:54.16 	+0.67 		1222 pts 		
27. 	CONTARDO Felipe 		1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:54.25 	+0.64 		1221 pts 		
28. 	RAMSAMY Cyril 			1996 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:54.40 	+0.68 		1218 pts 		
29. 	CATTIN VIDAL Damien 		1988 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	1:54.43 	+0.74 		1218 pts 		
30. 	BELLINO Christophe 		1994 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	1:54.45 	+0.66 		1217 pts 		
31. 	AUBRY Yohann 			1993 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	1:54.48 	+0.69 		1217 pts 		
32. 	MARCELIN Louis 			1996 	FRA 	RACING CLUB ARRAS 	1:54.53 	+0.69 		1216 pts 		
33. 	AUBRY David 			1996 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	1:55.24 	+0.73 		1203 pts 		
34. 	DAWS Christopher 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:55.32 	+0.68 		1202 pts 		
35. 	RENARD Geoffrey 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:55.39 	+0.68 		1201 pts 		
36. 	DUPUIS Igor 			1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:55.43 	+0.71 		1200 pts 		
37. 	WILLE Nicolas 			1996 	FRA 	EN CAEN 	1:55.54 	+0.66 		1198 pts 		
38. 	DE VOS Rahiti 			1996 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:55.68 	+0.77 		1195 pts 		
39. 	PINON Julien 			1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:55.70 	+0.57 		1195 pts 		
40. 	CARDEY Léo 			1996 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	1:55.72 	+0.66 		1195 pts 		
41. 	HORTER Nicolas 			1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:55.78 	+0.70 		1194 pts 		
42. 	BOUTON Axel 			1994 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:55.81 	+0.68 		1193 pts 		
43. 	COMPAGNONE Fabio 		1995 	FRA 	DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU 	1:55.91 	+0.70 		1191 pts 		
43. 	MELLINAS Alexis 		1995 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	1:55.91 	+0.72 		1191 pts 		
45. 	MARSAU Matthias 		1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:55.98 	+0.74 		1190 pts 		
46. 	GARZOTTO Guillaume 		1997 	FRA 	CN ANTIBES 	1:55.99 	+0.62 		1190 pts 		
46. 	FUCHS Roman 			1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:55.99 	+0.68 		1190 pts 		
48. 	WINLING Simon 			1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	1:56.00 	+0.73 		1190 pts 		
49. 	DUCLAUX Maxime 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	1:56.02 	+0.72 		1190 pts 		
50. 	CACCIOTTOLO Sacha 		1996 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	1:56.13 	+0.77 		1188 pts 		
51. 	CARISSAN Ludovic 		1994 	FRA 	E.P SEMEAC TARBES NAT 	1:56.15 	+0.72 		1187 pts 		
52. 	QUAMMIE Qulaüs 			1995 	FRA 	MEGAQUARIUS CLUB GUYANE 	1:56.23 	+0.65 		1186 pts 		
53. 	MERESSE Remi 			1998 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:56.25 	+0.77 		1186 pts 		
54. 	CASTERA Mathis 			1996 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	1:56.31 	+0.73 		1184 pts 		
55. 	DESLANDES Adrien 		1997 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	1:56.36 	+0.77 		1184 pts 		
56. 	CAYOT Alexandre 		1996 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	1:56.40 	+0.77 		1183 pts 		
57. 	PHILIPPE Baptiste 		1997 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	1:56.55 	+0.73 		1180 pts 		
58. 	SELWAY Gabriel 			1996 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	1:56.57 	+0.76 		1180 pts 		
59. 	ABILY Augustin 			1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:56.64 	+0.64 		1179 pts 		
60. 	SCHENKEL Jules 			1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	1:56.65 	+0.72 		1179 pts 		
61. 	MIOSSEC Mathieu 		1994 	FRA 	CN BREST 	1:56.66 	+0.73 		1178 pts 		
62. 	BERNARDINI Mathieu 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:56.67 	+0.70 		1178 pts 		
63. 	BARBES Pierrick 		1996 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	1:56.81 	+0.63 		1176 pts 		
64. 	ABILY Jean-Baptiste 		1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:56.85 	+0.71 		1175 pts 		
65. 	CROUZET Lucas 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:57.05 	+0.72 		1172 pts 		
66. 	REGENT Vince 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:57.18 	+0.72 		1169 pts 		
67. 	DUICAN Radu 			1997 	ROU 	ASPTT NANTES 	1:57.23 	+0.75 		1168 pts 		
68. 	JAMMES Thomas 			1996 	FRA 	SO MILLAU N 	1:57.38 	+0.78 		1166 pts 		
69. 	PHEDOL Swan 			1996 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:57.48 	+0.79 		1164 pts 		
70. 	DUVAL Antoine 			1995 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	1:57.50 	+0.74 		1164 pts 		
71. 	FISCHER Etienne 		1997 	FRA 	SC BOULOGNE-SUR-MER 	1:57.67 	+0.73 		1161 pts 		
72. 	DROGO Théo 			1995 	FRA 	SCHOELCHER NATATION 2000 	1:57.72 	+0.70 		1160 pts 		
73. 	DEMERIN Antoine 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:57.95 	+0.76 		1156 pts 		
74. 	MERLIN William 			1995 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	1:57.97 	+0.79 		1156 pts 		
75. 	BRAS Hugo 			1992 	FRA 	VILLEURBANNE NATATION 	1:58.03 	+0.75 		1155 pts 		
76. 	DRAY Félix 			1993 	FRA 	NANTES NATATION 	1:58.07 	+0.72 		1154 pts 		
77. 	DANIEL Jean 			1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	1:58.11 	+0.68 		1153 pts 		
78. 	GOGUEY Théo 			1997 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	1:58.14 	+0.71 		1153 pts 		
79. 	CABIOCH Bastien 		1998 	FRA 	AC HYÈRES 	1:58.26 	+0.72 		1151 pts 		
80. 	POT Esteban 			1997 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	1:58.41 	+0.62 		1148 pts 		
81. 	CORBEL Yann 			1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	1:58.42 	+0.74 		1148 pts 		
82. 	VANCAPPEL Victor	 	1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	1:58.46 	+0.67 		1147 pts 		
83. 	ABDELKHALEK Haythem 		1994 	TUN 	C VIKINGS DE ROUEN 	1:58.61 	+0.65 		1145 pts 		
84. 	CHARPIOT Clément 		1986 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	1:58.67 	+0.70 		1144 pts 		
85. 	AGILI Mehdi 			1997 	TUN 	SO MILLAU N 	1:58.72 	+0.81 		1143 pts 		
86. 	HENRY ARRENOUS Pierre 		1998 	FRA 	ASPTT POITIERS 	1:58.75 	+0.68 		1142 pts 		
87. 	MARINETTE Samuel 		1999 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	1:58.95 	+0.74 		1139 pts 		
88. 	MAHOUDO Erwan 			1996 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	1:59.00 	+0.68 		1138 pts 		
89. 	BOILEAU Samson 			1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:59.05 	+0.86 		1137 pts 		
89. 	PERRIN William 			1997 	FRA 	CN AVIGNON 	1:59.05 	+0.70 		1137 pts 		
91. 	BREFUEL Simon 			1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:59.15 	+0.71 		1135 pts 		
92. 	BEI Steve 			1988 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	1:59.22 	+0.75 		1134 pts 		
93. 	LACHETEAU Flavien 		1998 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	1:59.32 	+0.75 		1132 pts 		
94. 	BECELLA Lucas 			1997 	FRA 	SC THIONVILLE 	1:59.40 	+0.80 		1131 pts 		
94. 	ROYER Elouan 			1998 	FRA 	CN BREST 	1:59.40 	+0.74 		1131 pts 		
96. 	JEAN Hugo 			1997 	FRA 	LYON NATATION 	1:59.63 	+0.62 		1127 pts 		
97. 	SILINI Yassir 			1999 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	1:59.66 	+0.70 		1127 pts 		
97. 	TATON-DESAGES Théo 		1997 	FRA 	BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB 	1:59.66 	+0.75 		1127 pts 		
99. 	ULM Justin 			1998 	FRA 	AC HYÈRES 	1:59.69 	+0.71 		1126 pts 		
100. 	VANNIER Léo 			1997 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	1:59.70 	+0.75 		1126 pts 		
101. 	ZAOUI Farouk 			1998 	TUN 	SO MILLAU N 	1:59.85 	+0.68 		1123 pts 		
102. 	COTEREAU Nathan 		1998 	FRA 	ANGERS NATATION 	1:59.87 	+0.63 		1123 pts 		
103. 	PACAUD Antoine 			1997 	FRA 	RED STAR CLUB CHAMPIGNY 	1:59.91 	+0.70 		1122 pts 		
104. 	SERAICHE Yacin 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:00.02 	+0.69 		1121 pts 		
104. 	ESTNER Baptiste 		1997 	FRA 	ERSTEIN AQUATIC CLUB 	2:00.02 	+0.78 		1121 pts 		
106. 	ROLDAN MUNOZ Enzo 		1999 	FRA 	DAUPHINS ROMANS PÉAGOIS 	2:00.22 	+0.77 		1117 pts 		
107. 	BENADDAD Ryan 			1999 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:00.29 	+0.75 		1116 pts 		
108. 	AROT Julien 			1992 	FRA 	SN VERSAILLES 	2:00.39 	+0.74 		1114 pts 		
109. 	ALFONSO Julien 			1998 	FRA 	AS CACHALOTS SIX-FOURS 	2:00.47 	+0.74 		1113 pts 		
110. 	GROSJEAN Hugo 			1999 	FRA 	CN EPINAL 	2:00.55 	+0.73 		1112 pts 		
111. 	BOUBON Harrison 		1997 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	2:00.59 	+0.71 		1111 pts 		
112. 	RENOUVIN Lorenzo 		1998 	FRA 	AULNAY-SOUS-BOIS S.N 	2:00.67 	+0.77 		1110 pts 		
113. 	CADIAT Maxime 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	2:00.71 	+0.67 		1109 pts 		
114. 	LAPOUS Simon 			1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:00.75 	+0.75 		1108 pts 		
115. 	MIATTI Kryls 			1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:01.15 	+0.73 		1101 pts 		
116. 	KUBICA Florian 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:01.21 	+0.70 		1100 pts 		
117. 	RABIER Corentin 		1998 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:01.45 	+0.76 		1096 pts 		
118. 	DOIGNEAUX Simon 		1998 	FRA 	CN AVIGNON 	2:01.47 	+0.65 		1096 pts 		
118. 	MARTIN Clément 			1999 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:01.47 	+0.74 		1096 pts 		
120. 	GUILLOT Remy 			1998 	FRA 	LAGNY-SUR-MARNE NATATION 	2:01.50 	+0.71 		1096 pts 		
121. 	BACHMANN Mathieu 		1996 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:01.56 	+0.76 		1095 pts 		
122. 	MOULON William 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:01.58 	+0.69 		1094 pts 		
123. 	TRILLAT Léo 			1998 	FRA 	CN POISSY 	2:01.70 	+0.65 		1092 pts 		
124. 	CABIOCH Clément 		2000 	FRA 	AC HYÈRES 	2:01.82 	+0.71 		1090 pts 		
125. 	BELLAY Mathieu 			1997 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:01.97 	+0.74 		1088 pts 		
126. 	LEGOUT Antoine 			1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	2:02.03 	+0.70 		1087 pts 		
127. 	D''ADDA Alexandre 		1997 	FRA 	LAGNY-SUR-MARNE NATATION 	2:02.09 	+0.65 		1086 pts 		
128. 	BERNARD Jean-Baptiste 		1999 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:02.12 	+0.69 		1085 pts 		
129. 	GUILLERAULT Maxime 		1999 	FRA 	MARTIGUES NATATION 	2:02.15 	+0.78 		1085 pts 		
130. 	SAM Louis 			1998 	FRA 	EN ALBI 	2:02.29 	+0.65 		1082 pts 		
131. 	TRUCHOT Florian 		1996 	FRA 	ASPTT ORLÉANS 	2:02.47 	+0.78 		1079 pts 		
132. 	RENARD Remi 			1999 	FRA 	CN CAMBRAI 	2:02.58 	+0.76 		1078 pts 		
133. 	AULIDI Hugo 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	2:02.60 	+0.57 		1077 pts 		
134. 	CONSTANT Yoann 			1998 	FRA 	ROQUEBRUNE NATATION 	2:02.62 	+0.75 		1077 pts 		
135. 	ALLEMANDET Mathieu 		1998 	FRA 	CN DOLE & REG 	2:02.63 	+0.70 		1077 pts 		
136. 	DRUJON Colin 			1999 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	2:02.64 	+0.65 		1077 pts 		
137. 	AUNE Romain 			2000 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:02.68 	+0.66 		1076 pts 		
137. 	RADU Ionut 			1999 	ROU 	ASPTT NANTES 	2:02.68 	+0.78 		1076 pts 		
139. 	VERGNE Matthieu 		2000 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:03.21 	+0.69 		1067 pts 		
140. 	SERGEANT Ugo 			1998 	FRA 	SC THIONVILLE 	2:03.54 	+0.63 		1062 pts 		
141. 	LEPLANT BRIDE Arthur 		1999 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	2:03.65 	+0.77 		1060 pts 		
142. 	LANGLOIS Guillaume 		1999 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:03.83 	+0.88 		1057 pts 		
143. 	THORIN Remy 			1999 	FRA 	NANTES NATATION 	2:03.96 	+0.73 		1055 pts 		
144. 	GALOO Baptiste 			1999 	FRA 	ES ST-FLORENTIN 	2:04.03 	+0.76 		1054 pts 		
145. 	ROUX Charly 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	2:04.42 	+0.77 		1047 pts 		
146. 	LUCIAN Kevin 			1997 	FRA 	ASEC ST-PAUL LA RÉUNION 	2:04.62 	+0.68 		1044 pts 		
147. 	EL ALAMI Younes 		1999 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	2:04.67 	+0.77 		1043 pts 		
148. 	TESIC Enzo 			2000 	FRA 	C.N OZOIR-LA-FERRIERE 	2:04.69 	+0.65 		1043 pts 		
149. 	FOUCHER Gabriel 		1999 	FRA 	CN ASNIÈRES 	2:05.29 	+0.76 		1033 pts 		
150. 	LE FLOCH Mathieu 		2000 	FRA 	NANTES NATATION 	2:05.43 	+0.68 		1031 pts 		
151. 	BOUTOUIL Samy 			2000 	FRA 	CSM CLAMART 	2:05.81 	+0.74 		1024 pts 		
152. 	SEMPERE Laurent 		1999 	FRA 	DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU 	2:05.94 	+0.72 		1022 pts 		
153. 	KNAUPP Alexandre 		2000 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	2:05.98 	+0.72 		1022 pts 		
154. 	RIBEYRE Adrien 			2000 	FRA 	AGGLO LE PUY EN VELAY NATATION 	2:06.11 	+0.72 		1020 pts 		
155. 	BESSON-GAZON Tom 		2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	2:06.28 	+0.88 		1017 pts 		
156. 	MOKHFI Naim 			2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:06.37 	+0.79 		1015 pts 		
157. 	MAUSSION Nathan 		2000 	FRA 	ANGERS NATATION 	2:06.45 	+0.66 		1014 pts 		
158. 	PANAGET Esteban 		2000 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	2:06.59 	+0.69 		1012 pts 		
159. 	GOASGUEN Loïc 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	2:06.64 	+0.68 		1011 pts 		
160. 	LENGLART Alexandre 		1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	2:06.77 	+0.71 		1009 pts 		
161. 	LAVENTURE Jordan 		2000 	FRA 	LONGVILLIERS CLUB 	2:06.82 	+0.75 		1008 pts 		
162. 	GUILLEROT Titouan 		1999 	FRA 	MARTIGUES NATATION 	2:06.97 	+0.78 		1006 pts 		
163. 	COMMENGES Lucas 		1999 	FRA 	DAUPHINS PALOIS 	2:07.04 	+0.70 		1005 pts 		
164. 	LAMORISSE Jean 			2000 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	2:07.18 	+0.84 		1002 pts 		
165. 	LE FLOCH Baptiste 		1999 	FRA 	CN BREST 	2:07.50 	+0.70 		997 pts 		
166. 	GOUEZEC Corentin 		2000 	FRA 	ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE 	2:07.72 	+0.76 		994 pts 		
167. 	COSTE Damien 			2000 	FRA 	ND VILLEFRANCHE-EN-BEAUJOLAIS 	2:07.79 	+0.66 		993 pts 		
168. 	MILLION Curtis 			2000 	FRA 	COULOMMIERS NATATION 	2:08.20 	+0.77 		986 pts 		
169. 	GRANDJEAN Hugo 			2000 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	2:08.76 	+0.65 		977 pts 		
170. 	STOFLETH Arnaud 		2000 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:09.56 	+0.75 		964 pts 		
171. 	HORTE Emilien 			2000 	FRA 	EA NOGENT-VILLERS 	2:11.31 	+0.74 		937 pts 		
172. 	SMETANINE David 		1974 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	3:12.24 			230 pts 		
--- 	BAYRAC Thibault 		1991 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	DNS dec 			--- 		
--- 	OLIVIER Marc-Antoine 		1996 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	DNS dec 			--- 		
--- 	PACO PEDRONI Tom 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	CHEIKH Aaron 			1998 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	COQUEREL Robin 			1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	DNS dec 			--- 		
--- 	ROUAULT Pierre 			1995 	FRA 	CN POISSY 	DNS dec 			--- 		
--- 	VIAL COLLET Enzo 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	DNS dec 			--- 		


100 Freestyle Women - 1/2 Final   Elite : 17 ans et plus (Wednesday 9 April 2014 - 18h33)
1 	MUFFAT Camille 			1989 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	54.73 	+0.63 		1359 pts 		
2 	SANTAMANS Anna 			1993 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	55.20 	+0.62 		1343 pts 		
3 	BONNET Charlotte	 	1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	55.42 	+0.69 		1335 pts 		
4 	HACHE Cloé 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	55.67 	+0.64 		1327 pts 		
5 	MARTIN Anouchka 		1993 	FRA 	CO SAINT-DIZIER NATATION 	55.87 	+0.72 		1320 pts 		
6 	FABRE Margaux 			1992 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	55.96 	+0.72 		1317 pts 		
7 	LAZARE Mylène 			1987 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	56.20 	+0.79 		1309 pts 		
8 	GASTALDELLO Béryl 		1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	56.46 	+0.65 		1300 pts 		
9 	MABBOUX Isabelle 		1992 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	56.48 	+0.69 		1300 pts 		
10 	TOUATI Assia 			1995 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	56.81 	+0.70 		1289 pts 		
11 	CINI Mathilde 			1994 	FRA 	VALENCE TRIATHLON 	56.87 	+0.71 		1287 pts 		
12 	PETIT Cassandra 		1995 	FRA 	CN ANTIBES 	56.88 	+0.65 		1286 pts 		
12 	KOINDREDI Vochimié 		1996 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	56.88 	+0.65 		1286 pts 		
14 	LETANG Maria-Eléna 		1993 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	56.94 	+0.68 		1284 pts 		
15 	HAAG Lauriane 			1994 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	57.06 	+0.71 		1280 pts 		
16 	ETIENNE Ophélie-Cyrielle 	1990 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	57.11 	+0.71 		1279 pts 		
17 	VERGER GOURSON Margaux 		1995 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	57.71 	+0.68 		1259 pts 		
18 	PROUFF Faustine 		1988 	FRA 	MOUETTES DE PARIS 	57.92 	+0.83 		1252 pts 		
19 	BOUTANT Alice 			1995 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	57.95 	+0.76 		1251 pts 		
20 	BLANC Ludivine 			1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	58.91 	+0.71 		1219 pts 		
100 Freestyle Women - Prelims (Wednesday 9 April 2014 - 11h17)
1. 	MUFFAT Camille 			1989 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	55.72 	+0.67 		1325 pts 		
2. 	BONNET Charlotte 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	55.80 	+0.69 		1323 pts 		
3. 	HACHE Cloé 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	56.36 	+0.62 		1304 pts 		
4. 	MARTIN Anouchka 		1993 	FRA 	CO SAINT-DIZIER NATATION 	56.41 	+0.70 		1302 pts 		
5. 	SANTAMANS Anna 			1993 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	56.43 	+0.66 		1301 pts 		
6. 	FABRE Margaux 			1992 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	56.58 	+0.74 		1296 pts 		
7. 	LAZARE Mylène 			1987 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	56.81 	+0.83 		1289 pts 		
8. 	TOUATI Assia 			1995 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	57.07 	+0.70 		1280 pts 		
9. 	ETIENNE Ophélie-Cyrielle 	1990 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	57.16 	+0.69 		1277 pts 		
10. 	PETIT Cassandra 		1995 	FRA 	CN ANTIBES 	57.20 	+0.66 		1276 pts 		
10. 	MABBOUX Isabelle 		1992 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	57.20 	+0.70 		1276 pts 		
12. 	GASTALDELLO Béryl 		1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	57.23 	+0.70 		1275 pts 		
13. 	KOINDREDI Vochimié 		1996 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	57.35 	+0.63 		1271 pts 		
14. 	LETANG Maria-Eléna 		1993 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	57.37 	+0.71 		1270 pts 		
15. 	HAAG Lauriane 			1994 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	57.44 	+0.77 		1268 pts 		
16. 	BOUTANT Alice 			1995 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	57.70 	+0.72 		1259 pts 		
17. 	CINI Mathilde 			1994 	FRA 	VALENCE TRIATHLON 	57.76 	+0.74 		1257 pts 		
18. 	VERGER GOURSON Margaux 		1995 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	57.89 	+0.72 		1253 pts 		
19. 	TEREBO Emma 			1998 	FRA 	CN CALÉDONIENS 	57.95 	+0.65 		1251 pts 		
20. 	VIGUIER Manon 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	58.10 	+0.76 		1246 pts 		
21. 	PROUFF Faustine 		1988 	FRA 	MOUETTES DE PARIS 	58.11 	+0.85 		1246 pts 		
22. 	BLANC Ludivine 			1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	58.18 	+0.71 		1243 pts 		
23. 	DELARBRE Malaguie 		1991 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	58.32 	+0.74 		1239 pts 		
23. 	DEL''HOMME Laurine 		1997 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	58.32 	+0.72 		1239 pts 		
25. 	TRUJILLO Anne-Sophie 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	58.41 	+0.70 		1236 pts 		
26. 	POULET Laure 			1992 	FRA 	LYON NATATION 	58.44 	+0.67 		1235 pts 		
27. 	LEROY Flavy 			1996 	FRA 	CNM DIEPPE 	58.55 	+0.81 		1231 pts 		
28. 	BACCHETTA Marine 		1991 	FRA 	ES MASSY NATATION 	58.58 	+0.75 		1230 pts 		
29. 	MELIH Amel 			1993 	FRA 	EMS BRON 	58.71 	+0.77 		1226 pts 		
30. 	NERRIERE Coralie 		1994 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	58.76 	+0.63 		1224 pts 		
31. 	COSTE Julie 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	58.77 	+0.62 		1224 pts 		
32. 	WEYDERS Justine 		1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	58.91 	+0.69 		1219 pts 		
33. 	BARRY Chloé 			1995 	FRA 	SN VERSAILLES 	58.93 	+0.66 		1219 pts 		
34. 	ABERT Marion 			1993 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	58.98 	+0.79 		1217 pts 		
35. 	WISSOCQ Léa 			1995 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	59.00 	+0.78 		1217 pts 		
36. 	BOUSQUIN Lena 			1995 	FRA 	CN VANNES 	59.05 	+0.73 		1215 pts 		
37. 	PACOURET Charlotte 		1996 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	59.08 	+0.71 		1214 pts 		
38. 	SALELLES Marion 		1994 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	59.12 	+0.74 		1213 pts 		
39. 	LUTIGNIER Sarah 		1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	59.13 	+0.80 		1212 pts 		
40. 	PENNEQUIN Perrine 		1999 	FRA 	SN VERSAILLES 	59.15 	+0.73 		1212 pts 		
41. 	CIRIC Jana 			1997 	SRB 	MOUETTES DE PARIS 	59.29 	+0.75 		1207 pts 		
42. 	YAX Bénédicte 			1998 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	59.35 	+0.67 		1205 pts 		
42. 	SCORDIA Mélina 			1997 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	59.35 	+0.64 		1205 pts 		
44. 	BACKOVIC Charlotte 		1998 	FRA 	AS ST-BARTH NATATION 	59.38 	+0.74 		1204 pts 		
45. 	FAKHEUR Samial 			1998 	FRA 	CN ANTIBES 	59.39 	+0.71 		1204 pts 		
46. 	BRISFER Clara 			1997 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	59.40 	+0.75 		1204 pts 		
47. 	CURRAT Amélie 			1997 	FRA 	SC THIONVILLE 	59.42 	+0.71 		1203 pts 		
48. 	JACOLIN Aurore 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	59.47 	+0.70 		1201 pts 		
48. 	PALAUX Oksana 			1998 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	59.47 	+0.72 		1201 pts 		
50. 	BLOSSIER Claire 		1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	59.52 	+0.72 		1200 pts 		
51. 	PICAULT Solweig 		2000 	FRA 	CANET 66 NATATION 	59.53 	+0.72 		1199 pts 		
52. 	DELAMARE Elodie 		1991 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	59.54 	+0.73 		1199 pts 		
53. 	LIAUD Clemence 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	59.55 	+0.84 		1199 pts 		
54. 	MARECAUX Marine 		1991 	FRA 	CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 	59.60 	+0.75 		1197 pts 		
55. 	SCHWARTZ Marine 		1997 	FRA 	TEAM STRASBOURG SNS-ASPTT 	59.65 	+0.74 		1196 pts 		
56. 	VAQUETTE Mathilde 		1999 	FRA 	CANET 66 NATATION 	59.68 	+0.67 		1195 pts 		
57. 	QUARD Lisa 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	59.76 	+0.80 		1192 pts 		
58. 	COLLET Enora 			1998 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	59.81 	+0.69 		1190 pts 		
59. 	MORYOUSEF Salomé 		1997 	FRA 	AC HYÈRES 	59.91 	+0.74 		1187 pts 		
60. 	CHATON Mélanie 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	59.97 	+0.70 		1185 pts 		
61. 	LECANU Maëlle 			1999 	FRA 	ESPADON GRAND-QUEVILLY 	1:00.05 	+0.67 		1183 pts 		
62. 	COUSSON Clothilde 		1998 	FRA 	JN COMPIÈGNE 	1:00.14 	+0.67 		1180 pts 		
63. 	BERTSCH Christelle 		1997 	FRA 	ASEC ST-PAUL LA RÉUNION 	1:00.22 	+0.71 		1177 pts 		
64. 	CHARLET Camille 		1999 	FRA 	AVAN VILLENEUVE-D''ASCQ 	1:00.23 	+0.67 		1177 pts 		
65. 	GAHETAU Tauiné 			1997 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	1:00.24 	+0.76 		1177 pts 		
65. 	FURST Adeline 			1994 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	1:00.24 	+0.72 		1177 pts 		
67. 	PICAULT Marie-Vigdis 		1996 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:00.25 	+0.77 		1176 pts 		
68. 	ROSATO Marine 			1999 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:00.30 	+0.72 		1175 pts 		
69. 	DE GASPERI Chloé 		1998 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:00.34 	+0.74 		1173 pts 		
70. 	JOUISSE Caroline 		1994 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	1:00.38 	+0.78 		1172 pts 		
71. 	DELHAYE Morgane 		1998 	FRA 	CN CAMBRAI 	1:00.47 	+0.77 		1169 pts 		
72. 	VINCENT Elisa 			1997 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	1:00.53 	+0.76 		1167 pts 		
73. 	CANNARD Léana 			1998 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	1:00.54 	+0.73 		1167 pts 		
73. 	BRUNET Victorine 		1998 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE BRIVE 	1:00.54 	+0.74 		1167 pts 		
75. 	POUPPEVILLE Melanie 		1997 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	1:00.58 	+0.76 		1166 pts 		
76. 	BRUMENT Chloé 			1997 	FRA 	CNM DIEPPE 	1:00.64 	+0.76 		1164 pts 		
77. 	BEGUE Alys 			1997 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	1:00.65 	+0.70 		1164 pts 		
78. 	DEPAUW Carla 			1999 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	1:00.68 	+0.81 		1163 pts 		
79. 	GITTON Anissa 			1999 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	1:00.70 	+0.82 		1162 pts 		
79. 	MARCEL Roxanne 			1999 	FRA 	STADE ST-LAURENT-DU-VAR NAT 	1:00.70 	+0.73 		1162 pts 		
79. 	KERKENI Sonia 			1998 	BEL 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	1:00.70 	+0.77 		1162 pts 		
82. 	REMY Adeline 			2000 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	1:00.72 	+0.70 		1161 pts 		
83. 	OUENNICHE Rim 			1999 	TUN 	NOGENT NATATION 94 	1:00.73 	+0.74 		1161 pts 		
84. 	LAKEHAL Eva 			1998 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	1:00.74 	+0.77 		1161 pts 		
85. 	MAHIEU Pauline 			1999 	FRA 	US ST-ANDRÉ 	1:00.79 	+0.78 		1159 pts 		
86. 	BAESEL Maëlle 			1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:00.82 	+0.76 		1158 pts 		
87. 	CHEBARAKA Majda 		2000 	ALG 	MONTPELLIER ANUC 	1:00.84 	+0.74 		1158 pts 		
88. 	GUILLARME Maud 			2000 	FRA 	AQUA CLUB FOREZIEN 	1:00.88 	+0.78 		1156 pts 		
89. 	BERSOT Lucie 			1999 	FRA 	C REDON NATATION 	1:00.89 	+0.66 		1156 pts 		
89. 	THIBAULT Laura 			1994 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	1:00.89 	+0.69 		1156 pts 		
91. 	COUSSON Adelie 			2000 	FRA 	JN COMPIÈGNE 	1:00.91 	+0.70 		1155 pts 		
92. 	SERODON Mathilde 		1999 	FRA 	SN VERSAILLES 	1:00.93 	+0.76 		1155 pts 		
93. 	ALMEIDA Julia 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	1:00.94 	+0.77 		1154 pts 		
93. 	SOYER Emma 			1998 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	1:00.94 	+0.71 		1154 pts 		
95. 	JEAN Mathilde 			2000 	FRA 	CN DE BAIE-MAHAULT 	1:00.96 	+0.69 		1154 pts 		
96. 	LEON Salome 			1997 	FRA 	MONTÉLIMAR NAUTIC CLUB 	1:00.98 	+0.76 		1153 pts 		
96. 	DINDAUD Lola 			1999 	FRA 	AS AMBARÈS 	1:00.98 	+0.68 		1153 pts 		
98. 	SOLA Delphine 			1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:01.00 	+0.79 		1153 pts 		
99. 	LIER Solene 			1997 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	1:01.01 	+0.72 		1152 pts 		
100. 	CROS Mathilde 			1997 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	1:01.02 	+0.76 		1152 pts 		
101. 	VIET Julie 			1998 	FRA 	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION 	1:01.03 	+0.77 		1152 pts 		
102. 	KUNTZMANN Marie 		1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:01.06 	+0.70 		1151 pts 		
103. 	FANEN Chloe 			1998 	FRA 	CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 	1:01.08 	+0.78 		1150 pts 		
104. 	DESBORDES Joana 		2000 	FRA 	SO ROSNY 	1:01.10 	+0.76 		1149 pts 		
105. 	LECHEVALIER Alice 		1999 	FRA 	CN AVIGNON 	1:01.11 	+0.72 		1149 pts 		
106. 	MARCHAL Léa 			1999 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	1:01.13 	+0.71 		1148 pts 		
106. 	BRIOT Olivia 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:01.13 	+0.70 		1148 pts 		
108. 	HOET Coralie 			1998 	FRA 	NANTES NATATION 	1:01.17 	+0.80 		1147 pts 		
109. 	LACAVALERIE Tiphaine 		2000 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:01.19 	+0.63 		1147 pts 		
110. 	CHAPELET Jeanne 		2000 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:01.22 	+0.65 		1146 pts 		
111. 	BERNARD Béatrice 		1998 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	1:01.25 	+0.71 		1145 pts 		
112. 	FAFET Carmen 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	1:01.31 	+0.73 		1143 pts 		
113. 	GENIPA Florence 		1998 	FRA 	CN DE BAIE-MAHAULT 	1:01.33 	+0.79 		1142 pts 		
114. 	SCHMITT Chloe 			2000 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	1:01.34 	+0.68 		1142 pts 		
114. 	MARTINET Margaux 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	1:01.34 	+0.74 		1142 pts 		
114. 	FAVERO Camille 			1998 	FRA 	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION 	1:01.34 	+0.72 		1142 pts 		
117. 	MOREL Eve 			1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	1:01.36 	+0.68 		1141 pts 		
118. 	SIMONETTI Romane 		1999 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	1:01.45 	+0.67 		1138 pts 		
119. 	BOUTOUIL Yasmeen 		1998 	FRA 	CSM CLAMART 	1:01.51 	+0.81 		1137 pts 		
119. 	CRETIER Oana 			1999 	FRA 	CN ANTIBES 	1:01.51 	+0.67 		1137 pts 		
121. 	SYLVESTRE Salome 		1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:01.56 	+0.77 		1135 pts 		
122. 	LABBE May-Li 			1998 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	1:01.64 	+0.66 		1132 pts 		
123. 	SGARAMELLA Clara 		2001 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	1:01.65 	+0.68 		1132 pts 		
123. 	CELINI Lesy 			1999 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	1:01.65 	+0.76 		1132 pts 		
125. 	LAGANIER Amandine 		1999 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	1:01.68 	+0.75 		1131 pts 		
126. 	DEBARD Pauline 			2000 	FRA 	US LA CHARITE NATATION 	1:01.70 	+0.76 		1131 pts 		
127. 	GUANNEL Lucie 			1999 	FRA 	OCTEVILLE NATATION 	1:01.73 	+0.67 		1130 pts 		
127. 	SZCZEPIAK Margaux 		1999 	FRA 	SC THIONVILLE 	1:01.73 	+0.83 		1130 pts 		
129. 	BARAT Mathilde 			1999 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	1:01.77 	+0.82 		1128 pts 		
130. 	ANFOSSO Leslie 			1999 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	1:01.85 	+0.70 		1126 pts 		
131. 	LAURENT Ines 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	1:01.88 	+0.69 		1125 pts 		
132. 	CARO Emma 			2000 	FRA 	CASTRES SPORTS NAUTIQUES 	1:01.91 	+0.68 		1124 pts 		
132. 	DA COSTA Chloe 			1999 	FRA 	ERSTEIN AQUATIC CLUB 	1:01.91 	+0.77 		1124 pts 		
134. 	HERTHE Alexe 			2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	1:01.93 	+0.78 		1123 pts 		
134. 	GREMILLON Louise 		2000 	FRA 	ASC PESSAC-ALOUETTE 	1:01.93 	+0.87 		1123 pts 		
136. 	GROLIER Camille 		1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	1:01.98 	+0.85 		1122 pts 		
137. 	GAUVIN Albane 			1999 	FRA 	CN NIORT 	1:02.07 	+0.77 		1119 pts 		
138. 	CASSIGNOL Oceane 		2000 	FRA 	CN BÉZIERS 	1:02.15 	+0.74 		1117 pts 		
139. 	GONZALEZ Chloé 			1998 	FRA 	AC HYÈRES 	1:02.33 	+0.71 		1111 pts 		
140. 	ROSSIGNOL Telma 		1999 	FRA 	CN BREST 	1:02.34 	+0.73 		1111 pts 		
141. 	TOUSSAINT Jessica 		2000 	FRA 	CN NEUFCHÂTEAU 	1:02.36 	+0.72 		1110 pts 		
142. 	LORANDI Elodie 			1989 	FRA 	CN ANTIBES 	1:02.38 	+0.75 		1109 pts 		
143. 	DESPLAS Charline 		1999 	FRA 	DAUPHINS FC SÈTE 	1:02.45 	+0.74 		1107 pts 		
143. 	RATSIMBAZAFY Tsiory 		2000 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	1:02.45 	+0.69 		1107 pts 		
145. 	BONNAMY Zoé 			1999 	FRA 	CN YVETOT 	1:02.47 	+0.75 		1107 pts 		
146. 	GALLERAND Marie 		1998 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	1:02.58 	+0.73 		1103 pts 		
147. 	PESCHEUX Pauline 		1999 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	1:02.59 	+0.78 		1103 pts 		
148. 	LOWE Vera 			2000 	NED 	ANGOULEME N CHARENTE 	1:02.95 	+0.65 		1092 pts 		
149. 	KOENIG Laura 			2000 	FRA 	CN OSTWALD 	1:03.05 	+0.76 		1089 pts 		
150. 	LASSAUVETAT Lise 		1998 	FRA 	SO MILLAU N 	1:03.08 	+0.74 		1088 pts 		
151. 	DELGA Philippine 		1999 	FRA 	ASPTT NANTES 	1:03.13 	+0.81 		1086 pts 		
152. 	ROTH Julie 			1999 	FRA 	CN OSTWALD 	1:03.19 	+0.82 		1084 pts 		
153. 	VIGET Leïla 			2000 	FRA 	ANGERS NATATION 	1:03.31 	+0.76 		1081 pts 		
154. 	LUYSSEN Margo 			1999 	FRA 	CN LE PLESSIS-ROBINSON 	1:03.33 	+0.87 		1080 pts 		
155. 	DAWS Carolina 			2000 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:03.38 	+0.65 		1079 pts 		
156. 	DIAS DE SOUSA Amandine 		1996 	FRA 	ES NANTERRE 	1:03.45 	+0.78 		1076 pts 		
157. 	MACE Charline 			1999 	FRA 	ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE 	1:03.51 	+0.67 		1075 pts 		
158. 	ROBLIN Fiona 			1999 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	1:03.58 	+0.78 		1073 pts 		
158. 	ARAVANTINOU Athéna 		2000 	GRE 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	1:03.58 	+0.76 		1073 pts 		
160. 	TALFOURNIER Lucie 		2000 	FRA 	US TOUL 	1:03.61 	+0.78 		1072 pts 		
161. 	PONSARDIN Alice 		2000 	FRA 	CN VOUZIERS 	1:03.62 	+0.78 		1071 pts 		
162. 	DREYER Oriane 			2001 	FRA 	A.S.M BELFORT NATATION 	1:03.76 	+0.73 		1067 pts 		
163. 	ROY Cécile 			2000 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	1:03.99 	+0.71 		1060 pts 		
164. 	BEDDOURI Margot 		1999 	FRA 	AMBÉRIEU NATATION 	1:04.13 	+0.71 		1056 pts 		
165. 	LEAUTAUD Marion 		2000 	FRA 	CN GAP 	1:04.19 	+0.69 		1054 pts 		
166. 	DURIVAULT Juliette 		1999 	FRA 	ASPTT POITIERS 	1:04.29 	+0.74 		1051 pts 		
167. 	GAUTIER Loni 			2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	1:04.38 	+0.75 		1048 pts 		
168. 	MOUROU Vanessa 			2000 	FRA 	ASPTT MARSEILLE 	1:04.58 	+0.88 		1042 pts 		
169. 	CANTAGREL Oceane 		1998 	FRA 	CN BÉZIERS 	1:08.54 	+0.68 		927 pts 		
--- 	GALATEAU Pauline 		1994 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	DNS dec 			--- 		
--- 	JEANNINGROS Lilou 		1999 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	DNS dec 			--- 		
--- 	AUBRY Alice 			1997 	FRA 	NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS 	DNS dec 			--- 		


100 Breaststroke Men - Final A (Wednesday 9 April 2014 - 18h36)
1. 	PEREZ DORTONA Giacomo 		1989 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:01.20 	+0.66 		1334 pts 		
2. 	DAHLIA Thomas 			1990 	FRA 	CN ANTIBES 	1:01.60 	+0.62 		1322 pts 		
3. 	COTON Quentin 			1991 	FRA 	CN ANTIBES 	1:01.88 	+0.68 		1314 pts 		
4. 	DENCAUSSE Jean 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:02.22 	+0.67 		1304 pts 		
5. 	RABEISEN Thomas 		1992 	FRA 	CN ANTIBES 	1:02.51 	+0.56 		1296 pts 		
6. 	PERISSER Patrick 		1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:02.74 	+0.73 		1290 pts 		
7. 	DEBOURGES William 		1991 	FRA 	CN ANTIBES 	1:02.96 	+0.71 		1283 pts 		
8. 	DRHOUIN Nicolas 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:02.99 	+0.67 		1282 pts 		
9. 	MOUEDDENE Eddie 		1990 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:03.84 	+0.68 		1258 pts 		
10. 	CLEMENT Vincent 		1991 	FRA 	CN AVIGNON 	1:04.06 	+0.65 		1252 pts