ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2000 Far Westerns
8/6/2000-8/6/2000
San Jose, CA USA

SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.89
 JR CHMPSHIP     27.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE    30.50   1    29.95 F1
                                                                    F
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES    31.36   3    31.15 F2
                                                                    F
BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF     31.13   2    31.87 F3
                                                                    F
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL    32.54   4    32.55 F4
                                                                    F
ECK, ERIKA            10 SN CENTRAL VALLE    32.83   6    32.83 F5
                                                                    F
ELGENDY, HAGAR        10 PC SANTA CLARA S    33.12   7    32.89 F6
                                                                    F
FOUNTANO, NIJA        10 PC SUNNYVALE SWI    33.14   8    32.99 F7
                                                                    F
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI    32.81   5    33.06 F8
                                                                    F

BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE    30.50   1
BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF     31.13   2
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES    31.36   3
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL    32.54   4
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI    32.81   5
ECK, ERIKA            10 SN CENTRAL VALLE    32.83   6
ELGENDY, HAGAR        10 PC SANTA CLARA S    33.12   7
FOUNTANO, NIJA        10 PC SUNNYVALE SWI    33.14   8
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ    33.18   9
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA    33.24  10
SENEVIRATNE, SABINA   10 UT SPORTS ACADEM    33.34  11
LEE, CAITLIN          10 SN PENGUIN SWIM     33.37  12
MARIANI, KAYLA        10 PC SANTA CLARA S    33.40  13
GRAY, MADISON         10 SN WINNEMUCCA SW    33.46  14
PRUTTON, MARIANA      10 PC TERRAPINS SWI    33.53  15
KOCH, REBECCA         10 PC LOS ALTOS/MTN    33.55  16
FOSTER, JODIE         10 ** STING RAY SWI    33.63  17
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S    33.68  18
GODBEY, KELLY         10 PC TERRAPINS SWI    33.69  19
TULL, ALYSSA          10 SN SIERRA MARLIN    33.79  20
POWER, KELSEY         10 PC AGCC OSPREY      33.87  21
PLOTT, MELANIE        10 PC AGCC OSPREY      33.88  22
SELINGER, REBECCA     10 PC STANFORD COVI    33.91  23
ETTELSON, HAYLEY      10 SI BLUE FINS SWI    34.00  24
GIORDANO, CYRENA      10 PC PACIFIC ATHLE    34.10  25
MARTINELLI, AUTUMN    10 SN SOLANO ATHLET    34.22  26
CHOY, TAMMY           10 PC SOUTH SAN FRA    34.24  27
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM     34.45  28
HERNANDEZ, DANIELA    10 ** CLUB CAMPESTR    34.48  29
GONZALES, CAILEE      10 PC MONTEREY BAY     34.53  30
MOTEKAITIS, SAMANTHA  10 SN DAVIS SWIM TE    34.54  31
KELLEY, JAMILYN       10 PC UNATTACHED PA    34.62  32
MCGEE, BRANDIE        10 SN CENTRAL VALLE    34.73  33
BARD, MACKENZEY       10 PC NAPA VALLEY S    34.76  34
FRIEDBERG, EMILY      10 PC OAKLAND BARRA    34.78  36
RIECKS, KASEY         10 SN SIERRA MARLIN    34.78  35
CASTEJON, MARGAUX     10 PC DEANZA CUPERT    35.06  37
MESSER, CHRISTINA     10 PC SANTA ROSA NE    35.12  38


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LONGTIN, ELLIOT       10 PC TERRAPINS SWI    35.14  39
KNEBUSH, STEPHANIE    10 ** GUATEMALA SWI    35.48  40

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.09
 JR CHMPSHIP   1:00.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  1:04.80   1  1:03.91 F1
                                                                    F    30.54
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  1:09.01   2  1:07.37 F2
                                                                    F    32.50
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.81   4  1:09.70 F3
                                                                    F    33.87
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  1:10.69   3  1:10.01 F4
                                                                    F    34.17
BARTON, EMILY         10 AZ SUN DEVIL AQU  1:11.50   5  1:10.39 F5
                                                                    F    34.55
GRAY, MADISON         10 SN WINNEMUCCA SW  1:11.74   6  1:11.26 F6
                                                                    F    34.33
ECK, ERIKA            10 SN CENTRAL VALLE  1:12.36   7  1:11.91 F7
                                                                    F    34.38
SENEVIRATNE, SABINA   10 UT SPORTS ACADEM  1:12.54   8  1:12.38 F8
                                                                    F    35.59

BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  1:04.80   1
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  1:09.01   2
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  1:10.69   3
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.81   4
BARTON, EMILY         10 AZ SUN DEVIL AQU  1:11.50   5
GRAY, MADISON         10 SN WINNEMUCCA SW  1:11.74   6
ECK, ERIKA            10 SN CENTRAL VALLE  1:12.36   7
SENEVIRATNE, SABINA   10 UT SPORTS ACADEM  1:12.54   8
KOCH, REBECCA         10 PC LOS ALTOS/MTN  1:12.71   9
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL  1:12.77  10
GODBEY, KELLY         10 PC TERRAPINS SWI  1:12.82  11
PRUTTON, MARIANA      10 PC TERRAPINS SWI  1:12.92  12
TASIER, MONICA        10 CC CLOVIS SWIM C  1:13.18  13
FOSTER, JODIE         10 ** STING RAY SWI  1:13.35  14
MOTEKAITIS, SAMANTHA  10 SN DAVIS SWIM TE  1:13.40  15
CANNATA, CHRISTINA    10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:13.43  16
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S  1:13.71  17
NARUM, LISA           10 PC PLEASANTON SE  1:13.72  18
FOUNTANO, NIJA        10 PC SUNNYVALE SWI  1:13.93  19
TSAY, ANNIE           10 SN GREENHAVEN SW  1:13.99  20
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI  1:14.05  21
DEAN, JENNIFER        10 PC AGCC OSPREY    1:14.09  22
HOFF, KELSEY          10 SN ARDEN HILLS    1:14.45  24
MESSER, CHRISTINA     10 PC SANTA ROSA NE  1:14.45  23
TULL, ALYSSA          10 SN SIERRA MARLIN  1:14.68  25
WEDEL, KAYLA          10 CC AQUATICS CLUB  1:14.72  26
HEAUSER, COLLEEN      10 SN SIERRA MARLIN  1:14.86  27
LEE, CAITLIN          10 SN PENGUIN SWIM   1:15.22  28
MCGEE, BRANDIE        10 SN CENTRAL VALLE  1:15.28  29
HERNANDEZ, DANIELA    10 ** CLUB CAMPESTR  1:15.37  30
MARIANI, KAYLA        10 PC SANTA CLARA S  1:15.39  31
SELINGER, REBECCA     10 PC STANFORD COVI  1:15.77  32


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CLAYTON, BRIANNA      10 AZ TUCSON JLL ST  1:16.07  33
HUYNH, JASMINE        10 PC FLYING FISH    1:16.18  34
MARTINELLI, AUTUMN    10 SN SOLANO ATHLET  1:16.40  35
HUNT, EMMA             9 PC BARRACUDA AQU  1:17.22  36
GONZALES, CAILEE      10 PC MONTEREY BAY   1:18.70  37
POWER, KELSEY         10 PC AGCC OSPREY     DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:09.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  2:23.88   1  2:21.52 F1  P  1:09.40
                                                                    F    32.77  1:08.20  1:45.12
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  2:32.04   3  2:26.06 F2  P  1:14.35
                                                                    F    34.58  1:11.72  1:50.28
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:27.49   2  2:26.64 F3  P  1:11.92
                                                                    F    34.32  1:11.47  1:49.44
BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF   2:34.41   4  2:32.69 F4  P  1:14.70
                                                                    F    35.58  1:13.74  1:52.65
FOSTER, JODIE         10 ** STING RAY SWI  2:35.55   7  2:33.23 F5  P  1:14.46
                                                                    F    35.38  1:14.70  1:54.68
NARUM, LISA           10 PC PLEASANTON SE  2:34.84   6  2:33.95 F6  P  1:15.55
                                                                    F    36.84  1:15.12  1:56.04
DEAN, JENNIFER        10 PC AGCC OSPREY    2:36.96   8  2:34.34 F7  P  1:18.24
                                                                    F    36.38  1:16.30  1:56.13
PRUTTON, MARIANA      10 PC TERRAPINS SWI  2:34.44   5  2:34.53 F8  P  1:15.55
                                                                    F    35.93  1:14.84  1:54.73

BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  2:23.88   1              P  1:09.40
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:27.49   2              P  1:11.92
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  2:32.04   3              P  1:14.35
BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF   2:34.41   4              P  1:14.70
PRUTTON, MARIANA      10 PC TERRAPINS SWI  2:34.44   5              P  1:15.55
NARUM, LISA           10 PC PLEASANTON SE  2:34.84   6              P  1:15.55
FOSTER, JODIE         10 ** STING RAY SWI  2:35.55   7              P  1:14.46
DEAN, JENNIFER        10 PC AGCC OSPREY    2:36.96   8              P  1:18.24
GRAY, MADISON         10 SN WINNEMUCCA SW  2:37.11   9              P  1:15.37
ECK, ERIKA            10 SN CENTRAL VALLE  2:37.54  10              P  1:16.71
MOTEKAITIS, SAMANTHA  10 SN DAVIS SWIM TE  2:38.25  11              P  1:16.96
CHOY, TAMMY           10 PC SOUTH SAN FRA  2:38.68  12              P  1:18.12
TASIER, MONICA        10 CC CLOVIS SWIM C  2:39.00  13              P  1:19.65
CANNATA, CHRISTINA    10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:39.33  14              P  1:15.95
WOODARD, BRITTANIA    10 SN OROVILLE ORCA  2:39.55  15              P  1:16.81
HERNANDEZ, DANIELA    10 ** CLUB CAMPESTR  2:40.17  16              P  1:16.85
HEAUSER, COLLEEN      10 SN SIERRA MARLIN  2:40.22  17              P  1:17.59
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI  2:40.33  18              P  1:16.81
LOPER, TORREY         10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:40.69  19              P  1:18.66
GODBEY, KELLY         10 PC TERRAPINS SWI  2:41.42  20              P  1:19.25
ETTELSON, HAYLEY      10 SI BLUE FINS SWI  2:41.44  21              P  1:18.66
SENEVIRATNE, SABINA   10 UT SPORTS ACADEM  2:41.47  22              P  1:20.27
MARIANI, KAYLA        10 PC SANTA CLARA S  2:42.10  23              P  1:15.52
TULL, ALYSSA          10 SN SIERRA MARLIN  2:42.86  24              P  1:19.41
WEDEL, KAYLA          10 CC AQUATICS CLUB  2:43.08  25              P  1:20.94
NEWMAN, CAMILLE       10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:43.12  26              P  1:21.43
LEE, CAITLIN          10 SN PENGUIN SWIM   2:43.38  27              P  1:19.73
LONGTIN, ELLIOT       10 PC TERRAPINS SWI  2:43.53  28              P  1:20.69


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNT, EMMA             9 PC BARRACUDA AQU  2:43.59  30              P  1:21.01
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S  2:43.59  29              P  1:20.66
HOFF, KELSEY          10 SN ARDEN HILLS    2:43.64  31              P  1:21.19
POWER, KELSEY         10 PC AGCC OSPREY    2:43.68  32              P  1:19.95
GRAY, TESSA           10 PC TERRAPINS SWI  2:44.44  33              P  1:21.33
FOUNTANO, NIJA        10 PC SUNNYVALE SWI  2:44.67  34              P  1:19.98
HUNZIKER, KARA        10 SN REDDING SWIM   2:44.79  35              P  1:20.69
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM   2:46.15  36              P  1:21.89
CLAYTON, BRIANNA      10 AZ TUCSON JLL ST  2:46.63  37              P  1:23.28
LARSON, MAFFEO        10 AZ SUN DEVIL AQU  2:46.98  38              P  1:22.02
MESSER, CHRISTINA     10 PC SANTA ROSA NE  2:47.68  39              P  1:23.24
GONG, DANIELLE         9 PC DEANZA CUPERT  2:48.10  40              P  1:23.83
KELLEY, JAMILYN       10 PC UNATTACHED PA  2:49.70  41              P  1:23.83
MITCHELL, ANA          9 CC RAISIN COUNTR  2:49.81  42              P  1:21.02
MARTINELLI, AUTUMN    10 SN SOLANO ATHLET  2:51.34  43              P  1:25.17
PRIOR, CHRISTA         9 SN CHICO AQUA JE  2:51.74  44              P  1:23.58
PEZZONI, ASHLEIGH     10 PC AGCC OSPREY     DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES    36.72   1    36.08 F1
                                                                    F
MARIANI, KAYLA        10 PC SANTA CLARA S    37.16   2    37.28 F2
                                                                    F
SENEVIRATNE, SABINA   10 UT SPORTS ACADEM    37.37   3    37.46 F3
                                                                    F
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL    37.41   4    37.57 F4
                                                                    F
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S    38.06   5    38.21 F5
                                                                    F
PERRY, KIMBERLY       10 PC AGCC OSPREY      39.00   7    38.94 F6
                                                                    F
BARD, MACKENZEY       10 PC NAPA VALLEY S    38.54   6    38.96 F7
                                                                    F
TULL, ALYSSA          10 SN SIERRA MARLIN    39.24   8    40.66 F8
                                                                    F

BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES    36.72   1
MARIANI, KAYLA        10 PC SANTA CLARA S    37.16   2
SENEVIRATNE, SABINA   10 UT SPORTS ACADEM    37.37   3
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL    37.41   4
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S    38.06   5
BARD, MACKENZEY       10 PC NAPA VALLEY S    38.54   6
PERRY, KIMBERLY       10 PC AGCC OSPREY      39.00   7
TULL, ALYSSA          10 SN SIERRA MARLIN    39.24   8
GRAY, MADISON         10 SN WINNEMUCCA SW    39.30   9
JAECKEL, KRISTY       10 PC DEANZA CUPERT    39.33  10
LOPER, TORREY         10 AZ SCOTTSDALE AQ    39.45  11
CHANG, TIFFANY        10 PC SAN JOSE AQUA    39.48  12
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI    39.49  13
HOFF, KELSEY          10 SN ARDEN HILLS      39.52  14
ECK, ERIKA            10 SN CENTRAL VALLE    39.56  15
PRIOR, CHRISTA         9 SN CHICO AQUA JE    39.92  16
SMITH, HAILEY         10 PC STANFORD COVI    40.00  17


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KANE, SARA            10 SN ARDEN HILLS      40.29  18
MOTEKAITIS, SAMANTHA  10 SN DAVIS SWIM TE    40.31  19
FRIEDBERG, EMILY      10 PC OAKLAND BARRA    40.33  21
PLOTT, MELANIE        10 PC AGCC OSPREY      40.33  20
CLAYTON, BRIANNA      10 AZ TUCSON JLL ST    40.36  22
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S    40.49  23
KNEBUSH, STEPHANIE    10 ** GUATEMALA SWI    40.52  24
HYDE, HAYES           10 PC STANFORD COVI    40.60  26
WHITE, STEPHANIE      10 AZ UNATTACHED AR    40.60  25
CANNATA, CHRISTINA    10 AZ SCOTTSDALE AQ    40.65  27
CASTEJON, MARGAUX     10 PC DEANZA CUPERT    40.71  28
MORPHEW, CAYLA        10 PC PIRANHA SWIMM    41.18  29
DELISLE, LAURENCE      8 PC LOS ALTOS/MTN    41.47  30
BAXMEYER, SKYLA       10 SN CHICO AQUA JE    41.79  31

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
 JR CHMPSHIP   1:07.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  1:18.88   1  1:16.25 F1
                                                                    F    36.80
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S  1:21.62   2  1:20.96 F2
                                                                    F    39.27
MARIANI, KAYLA        10 PC SANTA CLARA S  1:21.73   3  1:20.98 F3
                                                                    F    39.50
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL  1:23.00   5  1:21.63 F4
                                                                    F    39.61
BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF   1:22.94   4  1:22.70 F5
                                                                    F    40.12
SENEVIRATNE, SABINA   10 UT SPORTS ACADEM  1:24.14   8  1:23.45 F6
                                                                    F    42.10
LOPER, TORREY         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:23.82   7  1:23.90 F7
                                                                    F    40.45
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:23.30   6  1:24.82 F8
                                                                    F    42.06

BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  1:18.88   1
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S  1:21.62   2
MARIANI, KAYLA        10 PC SANTA CLARA S  1:21.73   3
BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF   1:22.94   4
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL  1:23.00   5
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:23.30   6
LOPER, TORREY         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:23.82   7
SENEVIRATNE, SABINA   10 UT SPORTS ACADEM  1:24.14   8
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI  1:24.31   9
GRAY, MADISON         10 SN WINNEMUCCA SW  1:24.34  10
FACINELLI, CAROL      10 AZ DESERT AQUATI  1:24.37  11
PERRY, KIMBERLY       10 PC AGCC OSPREY    1:24.60  12
HOFF, KELSEY          10 SN ARDEN HILLS    1:24.94  13
NARUM, LISA           10 PC PLEASANTON SE  1:25.04  14
TULL, ALYSSA          10 SN SIERRA MARLIN  1:25.11  15
BARD, MACKENZEY       10 PC NAPA VALLEY S  1:25.13  16
CANNATA, CHRISTINA    10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:25.89  17
SMITH, HAILEY         10 PC STANFORD COVI  1:26.08  18
HUNZIKER, KARA        10 SN REDDING SWIM   1:26.35  19
ECK, ERIKA            10 SN CENTRAL VALLE  1:26.43  20


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:26.60  21
CHOY, TAMMY           10 PC SOUTH SAN FRA  1:26.69  22
HOLDEN, MARISSA       10 PC SAN FRANCISCO  1:26.75  23
CHANG, TIFFANY        10 PC SAN JOSE AQUA  1:27.43  24
MOTEKAITIS, SAMANTHA  10 SN DAVIS SWIM TE  1:27.56  25
PLOTT, MELANIE        10 PC AGCC OSPREY    1:27.75  26
TRESENRIDER, AMY       9 PC SEBASTAPOL SE  1:28.31  27
NEWMAN, CAMILLE       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:28.58  28
CUERTEN-WEBER, JOY    10 PC LADERA OAKS    1:28.69  29
MALLA, GRACE          10 AZ SUN DEVIL AQU  1:29.03  30
PRIOR, CHRISTA         9 SN CHICO AQUA JE  1:29.08  31
CLAYTON, BRIANNA      10 AZ TUCSON JLL ST  1:29.37  32
HUYNH, JASMINE        10 PC FLYING FISH    1:29.48  33
DELISLE, LAURENCE      8 PC LOS ALTOS/MTN  1:29.65  34
WHITE, STEPHANIE      10 AZ UNATTACHED AR  1:29.66  35
FOSTER, JODIE         10 ** STING RAY SWI  1:29.95  36
KELLEY, JAMILYN       10 PC UNATTACHED PA   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE    41.62   2    40.74 F1
                                                                    F
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI    41.07   1    40.81 F2
                                                                    F
HEAUSER, COLLEEN      10 SN SIERRA MARLIN    41.71   3    41.26 F3
                                                                    F
BARTON, EMILY         10 AZ SUN DEVIL AQU    42.29   6    41.94 F4
                                                                    F
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI    42.65   8    41.99 F5
                                                                    F
LEE, ADRIENNE         10 PC PIEDMONT SWIM    42.09   5    42.10 F6
                                                                    F
BAXMEYER, SKYLA       10 SN CHICO AQUA JE    41.95   4    42.31 F7
                                                                    F
TSAY, ANNIE           10 SN GREENHAVEN SW    42.54   7    43.90 F8
                                                                    F

YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI    41.07   1
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE    41.62   2
HEAUSER, COLLEEN      10 SN SIERRA MARLIN    41.71   3
BAXMEYER, SKYLA       10 SN CHICO AQUA JE    41.95   4
LEE, ADRIENNE         10 PC PIEDMONT SWIM    42.09   5
BARTON, EMILY         10 AZ SUN DEVIL AQU    42.29   6
TSAY, ANNIE           10 SN GREENHAVEN SW    42.54   7
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI    42.65   8
DAVIS, KARA           10 AZ ARIZONA SWIMM    43.05  10
GORMAN, KATHERINE     10 PC STANFORD COVI    43.05   9
LONGTIN, ELLIOT       10 PC TERRAPINS SWI    43.07  11
PRUTTON, MARIANA      10 PC TERRAPINS SWI    43.12  12
KNEBUSH, STEPHANIE    10 ** GUATEMALA SWI    43.27  13
KELLEY, JAMILYN       10 PC UNATTACHED PA    43.45  14
FERGUSON, JESSICA     10 SN CALIFORNIA CA    43.67  15
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI    44.00  16
YAMAUCHI, PENELOPE    10 PC NAPA VALLEY S    44.07  17


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIPLEY, RACHEL         9 AZ SUN DEVIL AQU    44.25  18
SELINGER, REBECCA     10 PC STANFORD COVI    44.30  19
BISPO, KASSY           8 PC SPORTSMAN OF     44.44  20
KOCH, REBECCA         10 PC LOS ALTOS/MTN    44.45  22
SENEVIRATNE, SABINA   10 UT SPORTS ACADEM    44.45  21
NARUM, LISA           10 PC PLEASANTON SE    44.70  23
MCGEE, BRANDIE        10 SN CENTRAL VALLE    44.92  24
GRAY, MADISON         10 SN WINNEMUCCA SW    45.03  25
LESYNA, KATIE         10 PC STANFORD COVI    45.07  26
MEIER, CRISTY         10 PC UNATTACHED PA    45.62  27
CHOY, TAMMY           10 PC SOUTH SAN FRA    45.73  28
PAGAN, LAUREN         10 PC ORINDA AQUATI    45.81  29
PLOTT, MELANIE        10 PC AGCC OSPREY      46.16  30
LEVIN, RACHY          10 PC STANFORD COVI    46.26  31
WHITE, STEPHANIE      10 AZ UNATTACHED AR    46.31  32
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL    46.37  33
NEWMAN, CAMILLE       10 AZ SCOTTSDALE AQ    46.81  34
PRIOR, CHRISTA         9 SN CHICO AQUA JE    47.08  35
HERNANDEZ, DANIELA    10 ** CLUB CAMPESTR   DQUED

                                                       S  W  I  M   O  F  F

GORMAN, KATHERINE     10 PC STANFORD COVI                 42.36
DAVIS, KARA           10 AZ ARIZONA SWIMM                 42.65

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT  135
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
 JR CHMPSHIP   1:16.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF   1:31.32   3  1:27.84 F1
                                                                    F    42.17
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  1:30.21   2  1:28.02 F2
                                                                    F    41.88
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI  1:29.77   1  1:28.22 F3
                                                                    F    42.50
HEAUSER, COLLEEN      10 SN SIERRA MARLIN  1:31.43   4  1:31.20 F4
                                                                    F    43.64
GORMAN, KATHERINE     10 PC STANFORD COVI  1:32.83   6  1:32.46 F5
                                                                    F    45.46
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  1:32.09   5  1:32.52 F6
                                                                    F    43.60
LONGTIN, ELLIOT       10 PC TERRAPINS SWI  1:33.49   8  1:34.98 F7
                                                                    F    45.16
PRUTTON, MARIANA      10 PC TERRAPINS SWI  1:34.38   9          F

YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI  1:29.77   1
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  1:30.21   2
BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF   1:31.32   3
HEAUSER, COLLEEN      10 SN SIERRA MARLIN  1:31.43   4
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  1:32.09   5
GORMAN, KATHERINE     10 PC STANFORD COVI  1:32.83   6
LEE, ADRIENNE         10 PC PIEDMONT SWIM  1:33.41   7
LONGTIN, ELLIOT       10 PC TERRAPINS SWI  1:33.49   8
BARTON, EMILY         10 AZ SUN DEVIL AQU  1:35.00  10
KELLEY, JAMILYN       10 PC UNATTACHED PA  1:35.02  11
DAVIS, KARA           10 AZ ARIZONA SWIMM  1:35.15  12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT  135
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:35.79  13
RIPLEY, RACHEL         9 AZ SUN DEVIL AQU  1:36.19  14
NARUM, LISA           10 PC PLEASANTON SE  1:36.38  15
YAMAUCHI, PENELOPE    10 PC NAPA VALLEY S  1:37.25  16
BAXMEYER, SKYLA       10 SN CHICO AQUA JE  1:37.35  17
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI  1:38.01  18
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:38.23  19
SELINGER, REBECCA     10 PC STANFORD COVI  1:38.79  20
KNEBUSH, STEPHANIE    10 ** GUATEMALA SWI  1:38.90  21
HERNANDEZ, DANIELA    10 ** CLUB CAMPESTR  1:39.52  22
WING, BRIANA          10 PC ALAMEDA ISLAN  1:39.77  23
WHITE, STEPHANIE      10 AZ UNATTACHED AR  1:39.84  24
PAGAN, LAUREN         10 PC ORINDA AQUATI  1:40.17  25
OKUDA, KAYCI          10 PC STANFORD COVI  1:40.22  26
NEWMAN, CAMILLE       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:40.28  27
BISPO, KASSY           8 PC SPORTSMAN OF   1:40.94  28
MCGEE, BRANDIE        10 SN CENTRAL VALLE  1:42.67  29
CHOY, TAMMY           10 PC SOUTH SAN FRA   DQUED
GODBEY, KELLY         10 PC TERRAPINS SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT  149
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF     34.59   2    33.79 F1
                                                                    F
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE    35.05   3    34.01 F2
                                                                    F
KOCH, REBECCA         10 PC LOS ALTOS/MTN    34.13   1    34.06 F3
                                                                    F
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA    35.66   6    34.51 F4
                                                                    F
BARTON, EMILY         10 AZ SUN DEVIL AQU    35.25   4    35.35 F5
                                                                    F
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI    35.41   5    35.58 F6
                                                                    F
CANNATA, CHRISTINA    10 AZ SCOTTSDALE AQ    36.01   8    35.96 F7
                                                                    F
DEAN, JENNIFER        10 PC AGCC OSPREY      35.66   7    36.11 F8
                                                                    F

KOCH, REBECCA         10 PC LOS ALTOS/MTN    34.13   1
BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF     34.59   2
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE    35.05   3
BARTON, EMILY         10 AZ SUN DEVIL AQU    35.25   4
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI    35.41   5
DEAN, JENNIFER        10 PC AGCC OSPREY      35.66   7
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA    35.66   6
CANNATA, CHRISTINA    10 AZ SCOTTSDALE AQ    36.01   8
HEAUSER, COLLEEN      10 SN SIERRA MARLIN    36.05   9
MARIANI, KAYLA        10 PC SANTA CLARA S    36.25  10
NEWMAN, CAMILLE       10 AZ SCOTTSDALE AQ    36.35  11
GODBEY, KELLY         10 PC TERRAPINS SWI    36.61  12
FRIEDBERG, EMILY      10 PC OAKLAND BARRA    36.66  14
LEE, CAITLIN          10 SN PENGUIN SWIM     36.66  13
NARUM, LISA           10 PC PLEASANTON SE    36.99  16


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT  149
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SELINGER, REBECCA     10 PC STANFORD COVI    36.99  15
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM     37.02  17
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ    37.19  18
TASIER, MONICA        10 CC CLOVIS SWIM C    37.27  19
CLAYTON, BRIANNA      10 AZ TUCSON JLL ST    37.38  20
DAVIS, KARA           10 AZ ARIZONA SWIMM    37.49  22
GRZANICH, MARY        10 SN DOLPHINS OF D    37.49  21
HOFF, KELSEY          10 SN ARDEN HILLS      37.58  23
LARSON, MAFFEO        10 AZ SUN DEVIL AQU    38.01  24
FOUNTANO, NIJA        10 PC SUNNYVALE SWI    38.03  25
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI    38.07  26
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S    38.29  27
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI    38.36  28
FOSTER, JODIE         10 ** STING RAY SWI    38.39  29
WOLF, JESSICA          9 PC ORINDA AQUATI    38.48  30
CHANG, CONNIE         10 PC DEANZA CUPERT    38.52  31
SCHAEFER, SHELBY       9 SN SIERRA MARLIN    38.63  32
YAMAUCHI, PENELOPE    10 PC NAPA VALLEY S    38.95  33
GARCIA, MONICA         8 PC WEST COAST AQ    38.97  34
ECK, ERIKA            10 SN CENTRAL VALLE    39.00  35
KELLEY, JAMILYN       10 PC UNATTACHED PA    39.25  36
GONZALES, CAILEE      10 PC MONTEREY BAY     39.26  37
CHANG, TIFFANY        10 PC SAN JOSE AQUA    39.29  38
KIEFER, ALLISON       10 AZ SCOTTSDALE AQ    39.35  39
WHITE, STEPHANIE      10 AZ UNATTACHED AR    39.68  40
BAXMEYER, SKYLA       10 SN CHICO AQUA JE    39.87  41
PINARBASI, ALISA       9 PC MORGAN HILL S    40.54  42

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.39
 JR CHMPSHIP   1:05.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  1:17.03   1  1:15.36 F1
                                                                    F    34.84
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  1:17.93   2  1:17.06 F2
                                                                    F    36.11
BARTON, EMILY         10 AZ SUN DEVIL AQU  1:19.39   4  1:17.34 F3
                                                                    F    36.50
BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF   1:18.54   3  1:17.40 F4
                                                                    F    36.49
NEWMAN, CAMILLE       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:20.59   5  1:19.62 F5
                                                                    F    38.96
KOCH, REBECCA         10 PC LOS ALTOS/MTN  1:21.96   7  1:19.62 F5
                                                                    F    37.85
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA  1:21.35   6  1:21.40 F7
                                                                    F    37.91
FOSTER, JODIE         10 ** STING RAY SWI  1:23.34   8  1:21.41 F8
                                                                    F    37.50

BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  1:17.03   1
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  1:17.93   2
BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF   1:18.54   3
BARTON, EMILY         10 AZ SUN DEVIL AQU  1:19.39   4
NEWMAN, CAMILLE       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:20.59   5
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA  1:21.35   6
KOCH, REBECCA         10 PC LOS ALTOS/MTN  1:21.96   7


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FOSTER, JODIE         10 ** STING RAY SWI  1:23.34   8
DEAN, JENNIFER        10 PC AGCC OSPREY    1:23.61   9
SELINGER, REBECCA     10 PC STANFORD COVI  1:24.08  10
GODBEY, KELLY         10 PC TERRAPINS SWI  1:24.56  11
HOFF, KELSEY          10 SN ARDEN HILLS    1:25.40  12
WOODARD, BRITTANIA    10 SN OROVILLE ORCA  1:25.95  13
LEE, CAITLIN          10 SN PENGUIN SWIM   1:26.08  14
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM   1:26.29  15
CANNATA, CHRISTINA    10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:26.98  16
KLATT, KELSEY          9 CC FRESNO DOLPHI  1:27.52  17
GARCIA, MONICA         8 PC WEST COAST AQ  1:28.05  18
HEAUSER, COLLEEN      10 SN SIERRA MARLIN  1:28.10  19
LARSON, MAFFEO        10 AZ SUN DEVIL AQU  1:28.29  20
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL  1:28.38  21
PRUTTON, MARIANA      10 PC TERRAPINS SWI  1:29.00  22
TASIER, MONICA        10 CC CLOVIS SWIM C  1:29.09  23
FACINELLI, CAROL      10 AZ DESERT AQUATI  1:29.46  24
FOUNTANO, NIJA        10 PC SUNNYVALE SWI  1:31.00  25
YAMAUCHI, PENELOPE    10 PC NAPA VALLEY S  1:31.56  26
LOPER, TORREY         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:31.77  27
KIEFER, ALLISON       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:33.51  28
GONZALES, CAILEE      10 PC MONTEREY BAY   1:34.02  29
WHITE, STEPHANIE      10 AZ UNATTACHED AR  1:35.82  30
CHANG, CONNIE         10 PC DEANZA CUPERT   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
 JR CHMPSHIP   2:27.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  2:50.01   3  2:44.07 F1  P  1:19.67
                                                                    F    35.19  1:19.44  2:10.44
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  2:48.95   2  2:46.52 F2  P  1:21.12
                                                                    F    36.35  1:19.45  2:09.72
BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF   2:48.85   1  2:46.57 F3  P  1:21.98
                                                                    F    35.16  1:20.14  2:09.27
BARTON, EMILY         10 AZ SUN DEVIL AQU  2:51.10   4  2:48.38 F4  P  1:24.26
                                                                    F    36.59  1:20.86  2:10.91
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:51.89   6  2:49.30 F5  P  1:22.63
                                                                    F    38.35  1:21.67  2:12.44
NARUM, LISA           10 PC PLEASANTON SE  2:55.53   8  2:51.87 F6  P  1:23.76
                                                                    F    37.43  1:21.80  2:12.81
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  2:51.26   5  2:53.77 F7  P  1:22.22
                                                                    F    36.77  1:23.23  2:13.90
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI  2:54.79   7  2:55.40 F8  P  1:24.22
                                                                    F    39.19  1:23.73  2:14.70

BISPO, KARLEE         10 PC SPORTSMAN OF   2:48.85   1              P  1:21.98
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  2:48.95   2              P  1:21.12
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  2:50.01   3              P  1:19.67
BARTON, EMILY         10 AZ SUN DEVIL AQU  2:51.10   4              P  1:24.26
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  2:51.26   5              P  1:22.22
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:51.89   6              P  1:22.63
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI  2:54.79   7              P  1:24.22
NARUM, LISA           10 PC PLEASANTON SE  2:55.53   8              P  1:23.76
TASIER, MONICA        10 CC CLOVIS SWIM C  2:55.89   9              P  1:24.04
GODBEY, KELLY         10 PC TERRAPINS SWI  2:56.10  10              P  1:24.18


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOFF, KELSEY          10 SN ARDEN HILLS    2:57.76  11              P  1:26.81
FOSTER, JODIE         10 ** STING RAY SWI  2:57.81  12              P  1:23.04
HEAUSER, COLLEEN      10 SN SIERRA MARLIN  2:58.28  13              P  1:26.45
NEWMAN, CAMILLE       10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:58.72  14              P  1:26.12
KOCH, REBECCA         10 PC LOS ALTOS/MTN  3:00.34  15              P  1:27.00
YAMAUCHI, PENELOPE    10 PC NAPA VALLEY S  3:00.57  16              P  1:28.60
PRUTTON, MARIANA      10 PC TERRAPINS SWI  3:01.27  17              P  1:26.46
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S  3:01.83  18              P  1:25.73
CANNATA, CHRISTINA    10 AZ SCOTTSDALE AQ  3:02.12  19              P  1:24.76
MARIANI, KAYLA        10 PC SANTA CLARA S  3:02.56  20              P  1:25.04
LONGTIN, ELLIOT       10 PC TERRAPINS SWI  3:02.81  21              P  1:32.41
BAXMEYER, SKYLA       10 SN CHICO AQUA JE  3:03.37  22              P  1:27.87
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI  3:03.69  23              P  1:27.24
SELINGER, REBECCA     10 PC STANFORD COVI  3:03.87  24              P  1:28.78
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA  3:03.91  25              P  1:25.91
GRAY, MADISON         10 SN WINNEMUCCA SW  3:04.03  26              P  1:28.51
LOPER, TORREY         10 AZ SCOTTSDALE AQ  3:04.25  27              P  1:28.75
SENEVIRATNE, SABINA   10 UT SPORTS ACADEM  3:04.27  28              P  1:33.25
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL  3:04.43  29              P  1:23.06
MOTEKAITIS, SAMANTHA  10 SN DAVIS SWIM TE  3:04.77  30              P  1:28.06
ECK, ERIKA            10 SN CENTRAL VALLE  3:05.01  31              P  1:29.33
KELLEY, JAMILYN       10 PC UNATTACHED PA  3:05.29  32              P  1:29.39
HUNZIKER, KARA        10 SN REDDING SWIM   3:05.34  33              P  1:28.49
EASTLAND, SARAH       10 PC SEBASTAPOL SE  3:05.70  34              P  1:31.34
HOLDEN, MARISSA       10 PC SAN FRANCISCO  3:06.61  35              P  1:28.34
DAVIS, KARA           10 AZ ARIZONA SWIMM  3:07.45  36              P  1:29.71
LEE, CAITLIN          10 SN PENGUIN SWIM   3:08.19  37              P  1:31.71
TULL, ALYSSA          10 SN SIERRA MARLIN  3:08.66  38              P  1:28.95
MCGEE, BRANDIE        10 SN CENTRAL VALLE  3:08.87  39              P  1:32.83
FACINELLI, CAROL      10 AZ DESERT AQUATI  3:09.10  40              P  1:29.17
DEAN, JENNIFER        10 PC AGCC OSPREY    3:09.33  41              P  1:30.63
LARSON, MAFFEO        10 AZ SUN DEVIL AQU  3:09.36  42              P  1:29.39
WHITE, STEPHANIE      10 AZ UNATTACHED AR  3:12.90  43              P  1:31.83
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  3:13.14  44              P  1:32.44
CHOY, TAMMY           10 PC SOUTH SAN FRA   DQUED                   P  1:31.21

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  A  10-UN       10 PC STANFORD COVI               2:31.91   1      40.44  1:22.84  1:59.26
         SMITH, HAILEY       10
         GORMAN, KATHERINE   10
         SELINGER, REBECCA   10
         HYDE, HAYES         10
TERA,  A  10-UN       10 PC TERRAPINS SWI               2:32.15   2      41.81  1:23.14  1:59.90
         TORRES, ELISA       10
         LONGTIN, ELLIOT     10
         GODBEY, KELLY       10
         PRUTTON, MARIANA    10
AGCC,  A  10-UN       10 PC AGCC OSPREY                 2:33.85   3      39.78  1:24.26  2:00.31
         PERRY, KIMBERLY     10
         PLOTT, MELANIE      10
         DEAN, JENNIFER      10
         POWER, KELSEY       10


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMST,  A  10-UN       10 SN SIERRA MARLIN               2:34.74   4      39.94  1:20.85  2:00.58
         TULL, ALYSSA        10
         HEAUSER, COLLEEN    10
         SCHAEFER, SHELBY     9
         RIECKS, KASEY       10
SDA,  A  10-UN        10 AZ SUN DEVIL AQU               2:35.89   5      41.57  1:26.60  2:01.47
         MALLA, GRACE        10
         RIPLEY, RACHEL       9
         BARTON, EMILY       10
         MAFFEO, SELENA      10
SAC,  A  10-UN        10 AZ SCOTTSDALE AQ               2:36.45   6      40.01  1:25.15  2:02.67
         LOPER, TORREY       10
         DUCKWORTH, ANGELA   10
         NEWMAN, CAMILLE     10
         CANNATA, CHRISTINA  10
SJA,  A  10-UN        10 PC SAN JOSE AQUA               2:40.71   7      40.55  1:28.47  2:03.68
         CHANG, TIFFANY      10
         MICOTTI, KELLY      12
         PERRY, CAITLIN      10
         SOUNG, ALLISON      10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:41.54   8      38.91  1:25.91  2:20.55
         MARIANI, KAYLA      10
         WONG, STACEY        10
         BASILIO, NADIA      10
         ELGENDY, HAGAR      10
DACA,  A  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:41.63   9      42.21  1:26.69  2:07.81
         CASTEJON, MARGAUX   10
         CHANG, CONNIE       10
         GONG, DANIELLE       9
         JAECKEL, KRISTY     10
LAMV,  A  10-UN       10 PC LOS ALTOS/MTN               2:42.54  10      42.29  1:32.88  2:07.13
         DELISLE, LAURENCE    8
         WONG, CAREY          9
         KOCH, REBECCA       10
         WYCKOFF, CASSEY     10
CVA,  A  10-UN        10 SN CENTRAL VALLE               2:43.15  11      40.94  1:25.30  2:07.68
         ECK, ERIKA          10
         MCGEE, BRANDIE      10
         CRAIN, ERICA         9
         CALLAHAN, ERIN       9
AH,  A  10-UN         10 SN ARDEN HILLS                 2:48.97  12      47.27  1:35.11  2:11.54
         KANE, EMILY          8
         KANE, SARA          10
         HOFF, KELSEY        10
         FLETCHER, TAYLOR    10
SOSS,  A  10-UN       10 PC SPORTSMAN OF                2:52.84  13      38.87  1:35.31  2:12.85
         BISPO, KARLEE       10
         BISPO, KASSY         8
         HANSON, JODI         9
         SARGENT, KRYSTINE   10


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  10-UN       10 PC TERRAPINS SWI               2:12.34   1      33.56  1:06.32  1:39.95
         TORRES, ELISA       10
         GODBEY, KELLY       10
         LONGTIN, ELLIOT     10
         PRUTTON, MARIANA    10
AGCC,  A  10-UN       10 PC AGCC OSPREY                 2:14.05   2      33.34  1:07.08  1:40.91
         PLOTT, MELANIE      10
         DEAN, JENNIFER      10
         PERRY, KIMBERLY     10
         POWER, KELSEY       10
SAC,  A  10-UN        10 AZ SCOTTSDALE AQ               2:16.20   3      33.67  1:08.83  1:43.15
         CANNATA, CHRISTINA  10
         NEWMAN, CAMILLE     10
         KIEFER, ALLISON     10
         DUCKWORTH, ANGELA   10
SMST,  A  10-UN       10 SN SIERRA MARLIN               2:16.67   4      33.27  1:09.10  1:44.10
         TULL, ALYSSA        10
         CHIH, SHELBY        10
         RIECKS, KASEY       10
         HEAUSER, COLLEEN    10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:17.08   5      55.12  1:08.80  1:44.10
         MARIANI, KAYLA      10
         BASILIO, NADIA      10
         WONG, STACEY        10
         ELGENDY, HAGAR      10
SCRA,  A  10-UN       10 PC STANFORD COVI               2:18.56   6      34.20  1:10.76  2:08.16
         SELINGER, REBECCA   10
         BARNES-WAYCHUS, CASE 9
         GORMAN, KATHERINE   10
         HYDE, HAYES         10
DACA,  A  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:20.22   7      34.67  1:09.01  1:45.48
         CASTEJON, MARGAUX   10
         CHANG, CONNIE       10
         GONG, DANIELLE       9
         JAECKEL, KRISTY     10
SDA,  A  10-UN        10 AZ SUN DEVIL AQU               2:20.40   8      32.42  1:06.81  1:44.01
         BARTON, EMILY       10
         MAFFEO, SELENA      10
         MALLA, GRACE        10
         RIPLEY, RACHEL       9
CVA,  A  10-UN        10 SN CENTRAL VALLE               2:21.96   9      33.89  1:07.91  1:44.45
         ECK, ERIKA          10
         MCGEE, BRANDIE      10
         CALLAHAN, ERIN       9
         CRAIN, ERICA         9
SOSS,  A  10-UN       10 PC SPORTSMAN OF                2:23.02  10      31.76  1:06.90  1:45.20
         BISPO, KARLEE       10
         BISPO, KASSY         8
         HANSON, JODI         9
         SIMPSON, KELLY      10
AH,  A  10-UN         10 SN ARDEN HILLS                 2:27.71  11      40.81  1:17.37
         KANE, EMILY          8
         KANE, SARA          10
         FLETCHER, TAYLOR    10
         HOFF, KELSEY        10


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  A  10-UN        10 PC SAN JOSE AQUA               2:28.47  12      36.08  1:14.73  1:54.77
         CHANG, TIFFANY      10
         SHIH, ALETHIA       10
         SOUNG, ALLISON      10
         PERRY, CAITLIN      10

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.89
 JR CHMPSHIP     27.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM     28.52   1    28.11 F1
                                                                    F
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS      28.98   3    28.54 F2
                                                                    F
IMUS, LAURA           12 SN ARDEN HILLS      28.86   2    28.78 F3
                                                                    F
SIMS, AMANDA          11 PC SANTA ROSA NE    29.42   4    29.00 F4
                                                                    F
KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON      29.73   8    29.23 F5
                                                                    F
LEON, AMAHI           12 ** ACUATICA NELS    29.72   6    29.64 F6
                                                                    F
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI    29.54   5    29.70 F7
                                                                    F
CHANG, MARISA         12 PC ORINDA AQUATI    29.72   7    29.95 F8
                                                                    F

ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM     28.52   1
IMUS, LAURA           12 SN ARDEN HILLS      28.86   2
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS      28.98   3
SIMS, AMANDA          11 PC SANTA ROSA NE    29.42   4
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI    29.54   5
CHANG, MARISA         12 PC ORINDA AQUATI    29.72   7
LEON, AMAHI           12 ** ACUATICA NELS    29.72   6
KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON      29.73   8
PERIA, HANNAH         12 PC UNATTACHED PA    29.75   9
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV    29.76  10
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    29.98  11
HILDEBRANDT, DANIELLE 12 PC DEANZA CUPERT    30.04  12
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM    30.07  14
MORALES, GISELA       12 ** GUATEMALA SWI    30.07  13
CHARVOZ, CAROLYNE     12 PC TERRAPINS SWI    30.27  15
MARTINEZ, JAMIE       11 PC DEANZA CUPERT    30.32  16
WESLEY, JENNA         12 SI BLUE FINS SWI    30.44  17
JUCHAU, AMANDA        12 PC NAPA VALLEY S    30.46  18
WARREN, DANIELLE      12 PC SLUG AQUATICS    30.47  19
MALLINGER, NICOLLE    12 PC SANTA ROSA NE    30.48  20
TANSUWAN, MELANIE     12 PC STANFORD COVI    30.49  21
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK     30.54  22
ISAACS, DORY          11 PC WEST COAST AQ    30.55  23
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM    30.56  24
CAREY, LEA            12 PC SANTA ROSA NE    30.65  25
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE    30.74  26
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK     30.80  27
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN    30.84  28
SUN, NOELLE           12 PC ORINDA AQUATI    30.90  29


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ANTON, OLYMPIA        11 SN VACAVILLE SWI    30.98  30
BIENATI, ANGIE        12 PC BENICIA BLUE     31.01  31
WENZLAU, BECKY        12 PC STANFORD COVI    31.02  32
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S    31.04  33
SHEPPARD, J.C.        12 PC MARIN PIRATES    31.05  34
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE    31.12  35
BURKE, JENNIFER       12 PC PIRANHA SWIMM    31.22  36
LEUNG, JANICE         12 PC OTTER SWIM CL    31.30  37
MORALES, ANA LUZ      12 ** ACUATICA NELS    31.36  38
AICHELE, SARAH        12 PC UNATTACHED PA    31.37  40
MARIZU, CECILA        12 PC RENO AQUATIC     31.37  39
DISBROW, ANYA         12 PC ORINDA AQUATI    31.39  41
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI    31.45  42
DIAZ, CATALINA        12 ** CLUB CAMPESTR    31.49  43
WHITE, PATRICIA       12 AZ UNATTACHED AR    31.61  44
COCHRANE, MEGAN       12 AZ SUN DEVIL AQU    31.63  45
SIMONDS, SHANNON      12 PC EVERGREEN AQU    31.66  46
CAVAZOS, BARBARA      12 ** MEXICAN SWIMM    31.68  47
ELLIS, ALEXANDRA      11 SI BLUE FINS SWI    31.88  48
GONZALES, JIMENA      11 ** ACUATICA NELS    32.39  49
MARTINEZ, CAROLINA    12 ** MEXICAN SWIMM    39.86  50

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.09
 JR CHMPSHIP   1:00.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM   1:02.15   1  1:00.74 F1
                                                                    F    29.80
AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE  1:03.57   2  1:03.11 F2
                                                                    F    30.44
SIMS, AMANDA          11 PC SANTA ROSA NE  1:03.80   5  1:03.52 F3
                                                                    F    30.70
KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON    1:04.04   6  1:03.73 F4
                                                                    F    31.11
HILDEBRANDT, DANIELLE 12 PC DEANZA CUPERT  1:04.36   8  1:03.74 F5
                                                                    F    31.39
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  1:03.78   4  1:04.04 F6
                                                                    F    31.57
BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S  1:04.15   7  1:04.63 F7
                                                                    F    30.93
PERIA, HANNAH         12 PC UNATTACHED PA  1:03.64   3  1:04.93 F8
                                                                    F    31.35

ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM   1:02.15   1
AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE  1:03.57   2
PERIA, HANNAH         12 PC UNATTACHED PA  1:03.64   3
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  1:03.78   4
SIMS, AMANDA          11 PC SANTA ROSA NE  1:03.80   5
KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON    1:04.04   6
BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S  1:04.15   7
HILDEBRANDT, DANIELLE 12 PC DEANZA CUPERT  1:04.36   8
IMUS, LAURA           12 SN ARDEN HILLS    1:04.37   9
LEON, AMAHI           12 ** ACUATICA NELS  1:04.44  10
BURKE, JENNIFER       12 PC PIRANHA SWIMM  1:04.62  11
MALLINGER, NICOLLE    12 PC SANTA ROSA NE  1:04.88  12
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS    1:04.95  13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT  137
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JUCHAU, AMANDA        12 PC NAPA VALLEY S  1:05.03  14
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   1:05.08  15
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  1:05.13  16
MARTINEZ, CAROLINA    12 ** MEXICAN SWIMM  1:05.14  17
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT  1:05.21  18
MORALES, GISELA       12 ** GUATEMALA SWI  1:05.24  19
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK   1:05.30  20
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM  1:05.34  21
BAKER, SARAH          12 HI PEARL HARBOR   1:05.39  22
DWELLEY, KATE         11 PC TERRAPINS SWI  1:05.61  23
NELSON, KATEY         12 PC SANTA ROSA NE  1:05.62  24
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM  1:05.69  25
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI  1:05.75  26
WHITE, HEATHER        12 PC ORINDA AQUATI  1:05.77  27
HANOHANO, ELIZABETH   12 HI PEARL HARBOR   1:06.07  28
GHAZAL, GILLIANCC0    12 CC CLOVIS SWIM C  1:06.16  29
RUIZ, ERIKA           12 ** MICHOACAN      1:06.32  30
LEWIS, KELSEY         11 PC WALNUT CREEK   1:06.35  31
LAZAROVICI, DOMINIQUE 11 PC DEANZA CUPERT  1:06.47  32
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE  1:06.71  33
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE  1:06.76  34
DIAZ, CATALINA        12 ** CLUB CAMPESTR  1:07.03  35
FARMER, DEVON         12 PC PLEASANTON SE  1:07.10  36
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI  1:07.12  37
LEUNG, JANICE         12 PC OTTER SWIM CL  1:07.13  39
LI, JING              11 PC LADERA OAKS    1:07.13  38
WESLEY, JENNA         12 SI BLUE FINS SWI  1:07.15  40
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI  1:07.23  42
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN  1:07.23  41
DOOLITTLE, MARGARET   12 SN GREENHAVEN SW  1:07.31  43
GALINDEZ, TANIA       12 ** ACUATICA NELS  1:07.38  44
YARBER, CAROLINE      12 SN ARDEN HILLS    1:07.40  45
WIEGEL, JENNY         12 SN ARDEN HILLS    1:07.44  46
GONG, JENNIFER        12 PC DEANZA CUPERT  1:07.54  47
YOSHIWARA, CAROLE     11 PC WALNUT CREEK   1:07.65  48
KAUFMANN, TRICIA      12 AZ PHOENIX SWIM   1:07.70  49
NELSON, MELANIE       12 ** ISLAND SWIMMI  1:07.81  50
CHANG, MARISA         12 PC ORINDA AQUATI  1:07.88  51
MORALES, ANA LUZ      12 ** ACUATICA NELS  1:07.93  52
WARREN, DANIELLE      12 PC SLUG AQUATICS  1:07.94  53
ISAACS, DORY          11 PC WEST COAST AQ  1:08.23  54
BUCHANAN, MCKENZIE    11 PC TERRAPINS SWI  1:08.42  56
WENZLAU, BECKY        12 PC STANFORD COVI  1:08.42  55
COCHRANE, MEGAN       12 AZ SUN DEVIL AQU  1:08.59  57
MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI  1:08.80  58
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S  1:08.97  59
ARTZ, LAUREN          12 PC TERRAPINS SWI  1:09.26  60
BIENATI, ANGIE        12 PC BENICIA BLUE   1:09.58  61
CAVAZOS, BARBARA      12 ** MEXICAN SWIMM   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:09.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM   2:14.59   1  2:12.65 F1  P  1:06.51
                                                                    F    32.02  1:05.47  1:39.55


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       11 PC DEANZA CUPERT  2:17.49   7  2:14.21 F2  P  1:08.84
                                                                    F    31.86  1:05.92  1:40.57
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   2:16.01   3  2:14.93 F3  P  1:06.51
                                                                    F    32.51  1:06.03  1:40.85
HILDEBRANDT, DANIELLE 12 PC DEANZA CUPERT  2:15.57   2  2:15.32 F4  P  1:05.49
                                                                    F    32.06  1:05.76  1:40.38
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  2:17.49   6  2:16.76 F5  P  1:06.82
                                                                    F    32.68  1:07.02  1:42.19
DWELLEY, KATE         11 PC TERRAPINS SWI  2:18.54   8  2:16.81 F6  P  1:07.98
                                                                    F    32.45  1:06.76  1:42.30
SIMS, AMANDA          11 PC SANTA ROSA NE  2:17.31   5  2:17.25 F7  P  1:07.55
                                                                    F    32.04  1:06.79  1:42.70
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  2:16.86   4  2:17.62 F8  P  1:06.18
                                                                    F    32.62  1:07.14  1:42.55

ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM   2:14.59   1              P  1:06.51
HILDEBRANDT, DANIELLE 12 PC DEANZA CUPERT  2:15.57   2              P  1:05.49
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   2:16.01   3              P  1:06.51
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  2:16.86   4              P  1:06.18
SIMS, AMANDA          11 PC SANTA ROSA NE  2:17.31   5              P  1:07.55
MARTINEZ, JAMIE       11 PC DEANZA CUPERT  2:17.49   7              P  1:08.84
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  2:17.49   6              P  1:06.82
DWELLEY, KATE         11 PC TERRAPINS SWI  2:18.54   8              P  1:07.98
LEON, AMAHI           12 ** ACUATICA NELS  2:19.03   9              P  1:06.78
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT  2:19.51  10              P  1:08.65
PERIA, HANNAH         12 PC UNATTACHED PA  2:19.76  11              P  1:06.99
MARTINEZ, CAROLINA    12 ** MEXICAN SWIMM  2:19.81  12              P  1:09.08
RUIZ, ERIKA           12 ** MICHOACAN      2:19.95  13              P  1:08.37
GHAZAL, GILLIANCC0    12 CC CLOVIS SWIM C  2:20.48  14              P  1:07.74
GALINDEZ, TANIA       12 ** ACUATICA NELS  2:20.53  15              P  1:10.61
BAKER, SARAH          12 HI PEARL HARBOR   2:20.92  16              P  1:09.64
DIAZ, CATALINA        12 ** CLUB CAMPESTR  2:21.12  17              P  1:09.98
NELSON, KATEY         12 PC SANTA ROSA NE  2:21.14  18              P  1:08.40
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI  2:21.19  19              P  1:08.18
NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE  2:21.70  20              P  1:09.80
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS    2:21.96  21              P  1:09.38
YARBER, CAROLINE      12 SN ARDEN HILLS    2:21.98  22              P  1:10.10
LAZAROVICI, DOMINIQUE 11 PC DEANZA CUPERT  2:22.85  23              P  1:10.22
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN  2:22.97  24              P  1:09.71
MORALES, ANA LUZ      12 ** ACUATICA NELS  2:22.98  25              P  1:10.41
LEWIS, KELSEY         11 PC WALNUT CREEK   2:23.01  26              P  1:09.00
JUCHAU, AMANDA        12 PC NAPA VALLEY S  2:23.17  27              P  1:10.09
ANCHONDO, ANDREA      12 SI UNATTACHED SA  2:23.22  29              P  1:08.03
MORALES, GISELA       12 ** GUATEMALA SWI  2:23.22  28              P  1:08.15
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI  2:23.45  30              P  1:08.97
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM  2:23.54  31              P  1:08.65
ELLERBRACHT, MEGHAN   12 CC BAKERSFIELD S  2:23.81  32              P  1:10.21
ELLIS, ALEXANDRA      11 SI BLUE FINS SWI  2:23.84  33              P  1:09.82
LEUNG, JANICE         12 PC OTTER SWIM CL  2:23.87  34              P  1:08.53
GONG, JENNIFER        12 PC DEANZA CUPERT  2:23.90  35              P  1:11.77
BURKE, JENNIFER       12 PC PIRANHA SWIMM  2:24.36  36              P  1:10.79
CAVAZOS, BARBARA      12 ** MEXICAN SWIMM  2:25.14  37              P  1:10.94
PARENT, SARAH         12 PN PUYALLUP AQUA  2:25.20  38              P  1:10.51
LI, JING              11 PC LADERA OAKS    2:25.93  39              P  1:10.36
WESLEY, JENNA         12 SI BLUE FINS SWI  2:25.96  40              P  1:09.93
ROTH, HOLLIS          12 ** ISLAND SWIMMI  2:26.05  41              P  1:12.53
WIEGEL, JENNY         12 SN ARDEN HILLS    2:26.14  42              P  1:10.59
ARTZ, LAUREN          12 PC TERRAPINS SWI  2:26.22  43              P  1:10.43
YIM, TIFFANY          11 PC OTTER SWIM CL  2:26.42  44              P  1:10.98
GARCIA, ERIN          12 PC WEST COAST AQ  2:26.59  45              P  1:11.92


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HANOHANO, ELIZABETH   12 HI PEARL HARBOR   2:26.67  46              P  1:11.04
MCGHEE, MELISSA       11 SN ARDEN HILLS    2:27.64  47              P  1:12.04
BIENATI, ANGIE        12 PC BENICIA BLUE   2:29.04  48              P  1:11.85
CHAMBERS, MEGAN       12 SN CHICO AQUA JE   DQUED
FARMER, DEVON         12 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P  1:08.62
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM   DQUED                   P  1:07.10

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
 JR CHMPSHIP   4:30.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM   4:41.21   2  4:34.36 F1  P  1:07.29  2:19.08  3:31.63
                                                                    F    31.92  1:06.15  1:41.17  2:16.51  2:51.77  3:26.74  4:01.74
HILDEBRANDT, DANIELLE 12 PC DEANZA CUPERT  4:51.05   8  4:37.31 F2  P  1:11.02  2:25.48  3:38.16
                                                                    F    32.09  1:06.83  1:41.49  2:17.17  2:52.12  3:27.64  4:02.27
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   4:39.77   1  4:42.72 F3  P  1:06.91  2:18.63  3:29.99
                                                                    F    32.37  1:06.83  1:42.75  2:18.18  2:54.28  3:30.63  4:07.07
MARTINEZ, JAMIE       11 PC DEANZA CUPERT  4:47.32   5  4:44.54 F4  P  1:09.37  2:22.08  3:35.12
                                                                    F    32.83  1:08.50  1:45.06  2:21.25  2:56.87  3:33.14  4:10.07
MARTINEZ, CAROLINA    12 ** MEXICAN SWIMM  4:46.08   3  4:45.53 F5  P  1:09.67  2:23.35  3:36.37
                                                                    F    33.27  1:09.08  1:45.75  2:21.81  2:58.32  3:34.82  4:11.14
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  4:48.27   6  4:46.93 F6  P  1:10.85  2:25.00  3:37.71
                                                                    F    33.01  1:08.55  1:45.15  2:21.57  2:57.66  3:34.28  4:10.77
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  4:46.23   4  4:48.99 F7  P  1:11.14  2:24.16  3:36.66
                                                                    F    33.59  1:09.62  1:46.58  2:23.39  2:59.61  3:36.48  4:12.92
AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE  4:50.51   7  4:53.03 F8  P  1:08.61  2:22.76  3:36.60
                                                                    F    33.36  1:10.04  1:47.44  2:24.69  3:02.56  3:39.58  4:16.99

MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   4:39.77   1              P  1:06.91  2:18.63  3:29.99
ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM   4:41.21   2              P  1:07.29  2:19.08  3:31.63
MARTINEZ, CAROLINA    12 ** MEXICAN SWIMM  4:46.08   3              P  1:09.67  2:23.35  3:36.37
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  4:46.23   4              P  1:11.14  2:24.16  3:36.66
MARTINEZ, JAMIE       11 PC DEANZA CUPERT  4:47.32   5              P  1:09.37  2:22.08  3:35.12
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  4:48.27   6              P  1:10.85  2:25.00  3:37.71
AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE  4:50.51   7              P  1:08.61  2:22.76  3:36.60
HILDEBRANDT, DANIELLE 12 PC DEANZA CUPERT  4:51.05   8              P  1:11.02  2:25.48  3:38.16
PERIA, HANNAH         12 PC UNATTACHED PA  4:52.39   9              P  1:10.03  2:24.78  3:40.09
NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE  4:52.54  10              P  1:11.37  2:25.81  3:39.55
RUIZ, ERIKA           12 ** MICHOACAN      4:52.60  11              P  1:11.24  2:25.70  3:39.81
BAKER, SARAH          12 HI PEARL HARBOR   4:52.69  12              P  1:10.28  2:24.43  3:39.31
DWELLEY, KATE         11 PC TERRAPINS SWI  4:53.76  13              P  1:11.19  2:26.16  3:41.03
LEON, AMAHI           12 ** ACUATICA NELS  4:53.77  14              P  1:10.30  2:24.58  3:39.61
MORALES, ANA LUZ      12 ** ACUATICA NELS  4:54.48  15              P  1:11.55  2:27.04  3:42.01
GHAZAL, GILLIANCC0    12 CC CLOVIS SWIM C  4:54.64  16              P  1:08.66  2:24.12  3:39.89
BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S  4:55.35  17              P  1:10.40  2:25.77  3:40.62
FARMER, DEVON         12 PC PLEASANTON SE  4:56.03  18              P  1:11.54  2:26.32  3:41.13
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI  4:56.08  19              P  1:10.81  2:25.30  3:41.63
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM  4:56.90  20              P  1:09.40  2:24.47  3:40.27
LEUNG, JANICE         12 PC OTTER SWIM CL  4:57.34  21              P  1:11.01  2:26.32  3:41.82
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI  4:57.76  22              P  1:11.69  2:28.55  3:44.76
LEWIS, KELSEY         11 PC WALNUT CREEK   4:58.48  23              P  1:10.64  2:27.05  3:44.05
ANCHONDO, ANDREA      12 SI UNATTACHED SA  4:58.55  24              P  1:11.20  2:28.52  3:46.52
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS    4:58.95  26              P  1:10.98  2:26.05  3:42.16
WHITE, HEATHER        12 PC ORINDA AQUATI  4:58.95  25              P  1:10.67  2:27.14  3:44.06
GALINDEZ, TANIA       12 ** ACUATICA NELS  4:59.08  27              P  1:13.11  2:30.25  3:47.56
NELSON, MELANIE       12 ** ISLAND SWIMMI  5:00.35  28              P  1:10.97  2:27.04  3:44.42


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YARBER, CAROLINE      12 SN ARDEN HILLS    5:02.01  29              P  1:12.35  2:28.95  3:45.92
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI  5:02.21  30              P  1:12.66  2:30.36  3:48.34
NELSON, KATEY         12 PC SANTA ROSA NE  5:02.29  31              P  1:10.49  2:27.30  3:45.67
WIEGEL, JENNY         12 SN ARDEN HILLS    5:02.42  32              P  1:11.05  2:29.02  3:47.66
BURKE, JENNIFER       12 PC PIRANHA SWIMM  5:02.56  33              P  1:11.07  2:28.14  3:45.81
SWENSEN, KATIE        12 PC PLEASANTON SE  5:02.60  34              P  1:12.87  2:29.95  3:47.59
GONG, JENNIFER        12 PC DEANZA CUPERT  5:02.91  35              P  1:14.37  2:31.65  3:49.29
LI, JING              11 PC LADERA OAKS    5:03.43  36              P  1:12.56  2:30.48  3:48.65
LAZAROVICI, DOMINIQUE 11 PC DEANZA CUPERT  5:03.60  37              P  1:13.16  2:31.79  3:49.70
DIAZ, CATALINA        12 ** CLUB CAMPESTR  5:04.11  38              P  1:11.32  2:29.08  3:48.16
JUCHAU, AMANDA        12 PC NAPA VALLEY S  5:05.34  39              P  1:12.43  2:30.01  3:48.54
ELLERBRACHT, MEGHAN   12 CC BAKERSFIELD S  5:06.08  40              P  1:14.60  2:32.60  3:49.96
WENZLAU, BECKY        12 PC STANFORD COVI  5:06.73  41              P  1:13.06  2:31.33  3:51.26
ROTH, HOLLIS          12 ** ISLAND SWIMMI  5:06.90  42              P  1:12.73  2:31.64  3:50.18
YOSHIWARA, CAROLE     11 PC WALNUT CREEK   5:06.98  43              P  1:14.01  2:33.12  3:52.13
BLAND, DORI           11 PC NAPA VALLEY S  5:07.15  44              P  1:13.53  2:31.77  3:51.20
CAVAZOS, BARBARA      12 ** MEXICAN SWIMM  5:07.22  45              P  1:13.83  2:31.94  3:51.18
MALLINGER, NICOLLE    12 PC SANTA ROSA NE  5:07.31  46              P  1:13.17  2:31.84  3:50.95
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S  5:07.35  47              P  1:13.94  2:32.98  3:51.10
HANOHANO, ELIZABETH   12 HI PEARL HARBOR   5:07.40  48              P  1:13.63  2:30.65  3:49.11
PARENT, SARAH         12 PN PUYALLUP AQUA  5:07.42  49              P  1:10.02  2:28.04  3:48.27
WESLEY, JENNA         12 SI BLUE FINS SWI  5:07.91  50              P  1:14.35  2:32.54  3:51.51
LOPEZ, CARLA          12 ** MEXICAN SWIMM  5:08.02  51              P  1:14.61  2:33.86  3:51.66
TEERIKORPI, ONA       11 PC SUNNYVALE SWI  5:08.38  52              P  1:12.44  2:31.20  3:50.51
ARTZ, LAUREN          12 PC TERRAPINS SWI  5:08.66  53              P  1:11.27  2:29.65  3:49.11
OKUDA, KELSI          12 PC STANFORD COVI  5:09.58  54              P  1:13.34  2:32.03  3:51.27
MCGHEE, MELISSA       11 SN ARDEN HILLS    5:11.13  55              P  1:13.54  2:33.21  3:52.72
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE  5:11.50  56              P  1:14.98  2:34.37  3:54.14
HILL, KRISTINA        12 PC SALINAS VALLE  5:12.05  57              P  1:12.64  2:32.83  3:52.63
WAGGONER, CATHERINE   12 PC CABRILLO THRE  5:13.67  58              P  1:14.95  2:34.75  3:55.74
BUCHANAN, MCKENZIE    11 PC TERRAPINS SWI  5:13.71  59              P  1:15.13  2:34.68  3:56.00
YIM, TIFFANY          11 PC OTTER SWIM CL  5:15.87  60              P  1:14.06  2:34.07  3:56.09
MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI  5:19.59  61              P  1:15.36  2:36.50  3:58.47

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    33.26   1    32.65 F1
                                                                    F
BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S    33.27   2    33.01 F2
                                                                    F
AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE    34.00   4    33.18 F3
                                                                    F
ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM     34.01   5    33.57 F4
                                                                    F
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM    34.39   7    33.94 F5
                                                                    F
WHITE, HEATHER        12 PC ORINDA AQUATI    34.42   8    34.16 F6
                                                                    F
SIMS, AMANDA          11 PC SANTA ROSA NE    34.39   6    34.27 F7
                                                                    F
MORALES, GISELA       12 ** GUATEMALA SWI    33.96   3    35.11 F8
                                                                    F

LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    33.26   1


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S    33.27   2
MORALES, GISELA       12 ** GUATEMALA SWI    33.96   3
AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE    34.00   4
ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM     34.01   5
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM    34.39   7
SIMS, AMANDA          11 PC SANTA ROSA NE    34.39   6
WHITE, HEATHER        12 PC ORINDA AQUATI    34.42   8
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI    34.59   9
MARIZU, CECILA        12 PC RENO AQUATIC     34.61  10
MORALES, ANA LUZ      12 ** ACUATICA NELS    34.72  11
GONZALES, JIMENA      11 ** ACUATICA NELS    34.78  12
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM    34.92  13
BOUWENS, MARAKA       11 SN VACAVILLE SWI    34.99  14
LEUNG, JANICE         12 PC OTTER SWIM CL    35.11  15
LAZAROVICI, DOMINIQUE 11 PC DEANZA CUPERT    35.16  16
IMUS, LAURA           12 SN ARDEN HILLS      35.18  17
NELSON, KATEY         12 PC SANTA ROSA NE    35.25  18
SUN, NOELLE           12 PC ORINDA AQUATI    35.51  19
JORDAN, LEXIE         11 PC MARIN PIRATES    35.52  20
GARCIA, ERIN          12 PC WEST COAST AQ    35.59  21
BUCHANAN, MCKENZIE    11 PC TERRAPINS SWI    35.62  22
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE    35.63  23
LENZ, LEAH            11 PC SALINAS VALLE    35.65  24
BIENATI, ANGIE        12 PC BENICIA BLUE     35.80  25
DOOLITTLE, MARGARET   12 SN GREENHAVEN SW    36.07  26
IDLE, KELLY           12 PC ALAMEDA ISLAN    36.10  27
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN    36.15  28
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK     36.20  29
CHAMBERS, MEGAN       12 SN CHICO AQUA JE    36.23  30
WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES    36.28  31
COCHRANE, MEGAN       12 AZ SUN DEVIL AQU    36.50  32
WHITE, PATRICIA       12 AZ UNATTACHED AR    36.84  33
JOHNSON, SARAH        11 SN VACAVILLE SWI    36.86  34
LAVAGNINO, CAITLIN    12 PC PLEASANTON SE    36.98  35
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS      37.08  36
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S    37.15  37
CHANG, MARISA         12 PC ORINDA AQUATI    37.40  38
MCGHEE, MELISSA       11 SN ARDEN HILLS      37.42  39

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
 JR CHMPSHIP   1:07.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT  1:09.50   1  1:09.28 F1
                                                                    F    34.23
ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM   1:12.17   4  1:10.37 F2
                                                                    F    34.51
AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE  1:12.16   3  1:11.50 F3
                                                                    F    35.42
SIMS, AMANDA          11 PC SANTA ROSA NE  1:12.44   6  1:12.11 F4
                                                                    F    35.15
BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S  1:11.65   2  1:12.29 F5
                                                                    F    35.04
MORALES, GISELA       12 ** GUATEMALA SWI  1:12.25   5  1:12.30 F6
                                                                    F    35.07


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEUNG, JANICE         12 PC OTTER SWIM CL  1:12.86   7  1:13.26 F7
                                                                    F    35.35
WHITE, HEATHER        12 PC ORINDA AQUATI  1:13.07   8  1:14.00 F8
                                                                    F    35.88

LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT  1:09.50   1
BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S  1:11.65   2
AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE  1:12.16   3
ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM   1:12.17   4
MORALES, GISELA       12 ** GUATEMALA SWI  1:12.25   5
SIMS, AMANDA          11 PC SANTA ROSA NE  1:12.44   6
LEUNG, JANICE         12 PC OTTER SWIM CL  1:12.86   7
WHITE, HEATHER        12 PC ORINDA AQUATI  1:13.07   8
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM  1:13.60   9
MORALES, ANA LUZ      12 ** ACUATICA NELS  1:14.90  10
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  1:14.91  11
HANOHANO, ELIZABETH   12 HI PEARL HARBOR   1:15.43  12
BAKER, SARAH          12 HI PEARL HARBOR   1:15.48  13
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM  1:15.61  14
MARIZU, CECILA        12 PC RENO AQUATIC   1:15.92  15
LAZAROVICI, DOMINIQUE 11 PC DEANZA CUPERT  1:16.15  16
RUIZ, ERIKA           12 ** MICHOACAN      1:16.65  17
SUN, NOELLE           12 PC ORINDA AQUATI  1:16.83  18
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE  1:16.89  19
LEON, AMAHI           12 ** ACUATICA NELS  1:16.92  20
BUCHANAN, MCKENZIE    11 PC TERRAPINS SWI  1:16.97  21
NELSON, KATEY         12 PC SANTA ROSA NE  1:17.03  22
GONZALES, JIMENA      11 ** ACUATICA NELS  1:17.28  23
BIENATI, ANGIE        12 PC BENICIA BLUE   1:17.40  24
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI  1:17.53  25
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK   1:17.86  26
JORDAN, LEXIE         11 PC MARIN PIRATES  1:18.05  27
MERCER, KRISTA        12 SN SIERRA MARLIN  1:18.34  28
NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE  1:18.39  29
OLVEDA, STACIE        11 SN SIERRA MARLIN  1:18.47  30
COCHRANE, MEGAN       12 AZ SUN DEVIL AQU  1:18.70  31
JOHNSON, SARAH        11 SN VACAVILLE SWI  1:19.15  32
CHAMBERS, MEGAN       12 SN CHICO AQUA JE  1:19.36  33
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS    1:20.40  34
MCGHEE, MELISSA       11 SN ARDEN HILLS    1:20.49  35
LENZ, LEAH            11 PC SALINAS VALLE  1:21.52  36
AICHELE, ALLISON      12 PC UNATTACHED PA  1:22.77  37
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON      36.22   1    36.26 F1
                                                                    F
AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE    37.10   2    36.46 F2
                                                                    F
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV    37.28   3    36.46 F2
                                                                    F
NELSON, MELANIE       12 ** ISLAND SWIMMI    37.67   7    37.32 F4
                                                                    F


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MALLINGER, NICOLLE    12 PC SANTA ROSA NE    37.42   5    37.35 F5
                                                                    F
CURETON, JILLIAN      11 PC TERRAPINS SWI    37.95   8    37.56 F6
                                                                    F
ELLIS, ALEXANDRA      11 SI BLUE FINS SWI    37.55   6    37.86 F7
                                                                    F
ALLEN, COURTNEY       12 PC PLEASANTON SE    37.33   4    37.99 F8
                                                                    F

KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON      36.22   1
AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE    37.10   2
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV    37.28   3
ALLEN, COURTNEY       12 PC PLEASANTON SE    37.33   4
MALLINGER, NICOLLE    12 PC SANTA ROSA NE    37.42   5
ELLIS, ALEXANDRA      11 SI BLUE FINS SWI    37.55   6
NELSON, MELANIE       12 ** ISLAND SWIMMI    37.67   7
CURETON, JILLIAN      11 PC TERRAPINS SWI    37.95   8
ISAACS, DORY          11 PC WEST COAST AQ    38.09   9
NORTON, ANNIE         12 PC TERRAPINS SWI    38.12  10
VALENZUELA, CANDACE   12 SN ARDEN HILLS      38.13  11
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE    38.40  12
FRASER, KATHRYN       12 PC TERRAPINS SWI    38.42  13
WOLF, ABBY            11 PC ORINDA AQUATI    38.49  14
GONG, JENNIFER        12 PC DEANZA CUPERT    38.56  15
IMUS, LAURA           12 SN ARDEN HILLS      38.65  16
LEON, AMAHI           12 ** ACUATICA NELS    38.70  17
WHITE, HEATHER        12 PC ORINDA AQUATI    38.73  18
TANSUWAN, MELANIE     12 PC STANFORD COVI    38.77  19
CAVAZOS, BARBARA      12 ** MEXICAN SWIMM    39.18  20
CHAMBERS, MEGAN       12 SN CHICO AQUA JE    39.21  21
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK     39.30  22
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI    39.39  23
MARSHALL, HANNAH      12 PC ALA GATORS       39.50  24
ELLERBRACHT, MEGHAN   12 CC BAKERSFIELD S    39.54  25
HANNON, LEAH          11 PC FOG CITY HAMM    39.55  26
DISBROW, ANYA         12 PC ORINDA AQUATI    39.62  27
YIM, TIFFANY          11 PC OTTER SWIM CL    39.66  28
MERCER, KRISTA        12 SN SIERRA MARLIN    39.67  29
WAGGONER, CATHERINE   12 PC CABRILLO THRE    39.71  30
TRIBBY, BRITTNIE      12 AZ SUN DEVIL AQU    39.84  31
LEWIS, KELSEY         11 PC WALNUT CREEK     39.91  32
HOM, ESME             12 ** TORONTO ALL S    39.93  33
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S    39.96  34
SIMONDS, SHANNON      12 PC EVERGREEN AQU    40.01  35
PEDLEY, CHRISTINA     12 PC ALAMEDA ISLAN    40.08  36
KETTERER, BRIANA      12 AZ SUN DEVIL AQU    40.09  37
LORD, MEGHAN          11 SN LODI CITY SWI    40.29  38
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN    40.48  39
ROTH, HOLLIS          12 ** ISLAND SWIMMI    40.52  40
SWEENEY, KATIE        12 PC DEANZA CUPERT    40.83  41
SHEPPARD, J.C.        12 PC MARIN PIRATES    40.85  42
GARCIA, ERIN          12 PC WEST COAST AQ    40.93  43
WHITE, LEANNE         12 SN VACAVILLE SWI    41.07  44
KAUFMANN, TRICIA      12 AZ PHOENIX SWIM     41.18  45
FRAZIER, KAREN        11 SN SIERRA MARLIN    41.57  46
WHITE, PATRICIA       12 AZ UNATTACHED AR    41.67  47
SCETTRINI, ALYSSA     12 PC EVERGREEN AQU    41.82  48
GALINDEZ, TANIA       12 ** ACUATICA NELS    42.22  49
PELE, REBECCA         11 PC AGCC OSPREY      42.38  50


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
 JR CHMPSHIP   1:16.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE  1:21.32   3  1:18.33 F1
                                                                    F    37.70
NELSON, MELANIE       12 ** ISLAND SWIMMI  1:20.38   2  1:18.75 F2
                                                                    F    37.88
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  1:20.22   1  1:19.15 F3
                                                                    F    38.33
KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON    1:21.87   7  1:19.32 F4
                                                                    F    37.52
ELLIS, ALEXANDRA      11 SI BLUE FINS SWI  1:21.48   4  1:21.47 F5
                                                                    F    39.13
NORTON, ANNIE         12 PC TERRAPINS SWI  1:21.52   5  1:21.54 F6
                                                                    F    38.80
CAVAZOS, BARBARA      12 ** MEXICAN SWIMM  1:21.71   6  1:22.45 F7
                                                                    F    39.66
ALLEN, COURTNEY       12 PC PLEASANTON SE  1:21.99   8  1:23.72 F8
                                                                    F    39.54

HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  1:20.22   1
NELSON, MELANIE       12 ** ISLAND SWIMMI  1:20.38   2
AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE  1:21.32   3
ELLIS, ALEXANDRA      11 SI BLUE FINS SWI  1:21.48   4
NORTON, ANNIE         12 PC TERRAPINS SWI  1:21.52   5
CAVAZOS, BARBARA      12 ** MEXICAN SWIMM  1:21.71   6
KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON    1:21.87   7
ALLEN, COURTNEY       12 PC PLEASANTON SE  1:21.99   8
TANSUWAN, MELANIE     12 PC STANFORD COVI  1:22.07   9
MALLINGER, NICOLLE    12 PC SANTA ROSA NE  1:22.12  10
PEDLEY, CHRISTINA     12 PC ALAMEDA ISLAN  1:23.02  11
VALENZUELA, CANDACE   12 SN ARDEN HILLS    1:23.56  12
WHITE, HEATHER        12 PC ORINDA AQUATI  1:23.96  13
CHAMBERS, MEGAN       12 SN CHICO AQUA JE  1:24.27  14
MERCER, KRISTA        12 SN SIERRA MARLIN  1:24.39  15
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE  1:24.64  16
GONG, JENNIFER        12 PC DEANZA CUPERT  1:24.65  17
ELLERBRACHT, MEGHAN   12 CC BAKERSFIELD S  1:25.14  18
CURETON, JILLIAN      11 PC TERRAPINS SWI  1:25.48  19
ISAACS, DORY          11 PC WEST COAST AQ  1:25.86  20
LORD, MEGHAN          11 SN LODI CITY SWI  1:25.88  21
LEON, AMAHI           12 ** ACUATICA NELS  1:26.16  22
DOOLITTLE, MARGARET   12 SN GREENHAVEN SW  1:26.18  23
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK   1:26.19  24
LEWIS, KELSEY         11 PC WALNUT CREEK   1:26.30  25
HANOHANO, ELIZABETH   12 HI PEARL HARBOR   1:26.35  26
OKUDA, KELSI          12 PC STANFORD COVI  1:26.53  27
BROWN, CARLY          12 SN CENTRAL VALLE  1:26.55  28
FRASER, KATHRYN       12 PC TERRAPINS SWI  1:26.63  29
WOLF, ABBY            11 PC ORINDA AQUATI  1:26.65  30
ROTH, HOLLIS          12 ** ISLAND SWIMMI  1:26.82  31
HOM, ESME             12 ** TORONTO ALL S  1:27.14  32
DISBROW, ANYA         12 PC ORINDA AQUATI  1:27.27  33
WAGGONER, CATHERINE   12 PC CABRILLO THRE  1:27.31  35
YIM, TIFFANY          11 PC OTTER SWIM CL  1:27.31  34
SIMONDS, SHANNON      12 PC EVERGREEN AQU  1:27.32  36
MADRIGAL, AMANDA      11 PC TERRAPINS SWI  1:28.04  37
SWEENEY, KATIE        12 PC DEANZA CUPERT  1:28.38  38


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE  1:28.45  39
GARCIA, ERIN          12 PC WEST COAST AQ  1:29.23  40
LI, JING              11 PC LADERA OAKS    1:29.41  41
GALINDEZ, TANIA       12 ** ACUATICA NELS  1:29.45  42
WIEGEL, JENNY         12 SN ARDEN HILLS    1:29.58  43

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON      30.75   1    30.32 F1
                                                                    F
IMUS, LAURA           12 SN ARDEN HILLS      30.94   2    30.47 F2
                                                                    F
BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S    32.29   6    31.41 F3
                                                                    F
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    31.82   3    31.68 F4
                                                                    F
CHANG, MARISA         12 PC ORINDA AQUATI    32.05   4    31.70 F5
                                                                    F
RUIZ, ERIKA           12 ** MICHOACAN        32.19   5    32.19 F6
                                                                    F
BAKER, SARAH          12 HI PEARL HARBOR     32.56   8    32.29 F7
                                                                    F
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI    32.41   7    33.21 F8
                                                                    F

KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON      30.75   1
IMUS, LAURA           12 SN ARDEN HILLS      30.94   2
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    31.82   3
CHANG, MARISA         12 PC ORINDA AQUATI    32.05   4
RUIZ, ERIKA           12 ** MICHOACAN        32.19   5
BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S    32.29   6
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI    32.41   7
BAKER, SARAH          12 HI PEARL HARBOR     32.56   8
GHAZAL, GILLIANCC0    12 CC CLOVIS SWIM C    32.60   9
TANSUWAN, MELANIE     12 PC STANFORD COVI    32.64  10
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S    32.72  11
JUCHAU, AMANDA        12 PC NAPA VALLEY S    32.75  12
ELBERT, SKYE          12 AZ PHOENIX SWIM     33.03  13
WESLEY, JENNA         12 SI BLUE FINS SWI    33.04  14
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI    33.13  15
BURKE, JENNIFER       12 PC PIRANHA SWIMM    33.33  16
MORALES, GISELA       12 ** GUATEMALA SWI    33.41  17
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK     33.52  18
GARCIA, ERIN          12 PC WEST COAST AQ    33.55  19
ISAACS, DORY          11 PC WEST COAST AQ    33.61  20
JONES, HANNAH         12 PC SAN RAMON LIV    33.67  21
MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI    33.69  22
NELSON, MELANIE       12 ** ISLAND SWIMMI    33.71  24
VALENZUELA, CANDACE   12 SN ARDEN HILLS      33.71  23
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S    33.72  26
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE    33.72  25
ELLIS, ALEXANDRA      11 SI BLUE FINS SWI    33.76  27
LEWIS, KELSEY         11 PC WALNUT CREEK     33.80  28
ANCHONDO, ANDREA      12 SI UNATTACHED SA    33.83  30


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ASPERGER, JULIE       12 CC FRESNO DOLPHI    33.83  29
PERIA, HANNAH         12 PC UNATTACHED PA    33.87  31
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI    33.88  32
ROTH, HOLLIS          12 ** ISLAND SWIMMI    33.94  33
CURETON, JILLIAN      11 PC TERRAPINS SWI    34.00  34
SHEPPARD, J.C.        12 PC MARIN PIRATES    34.17  35
CONROY, REBECCA       12 PC NAPA VALLEY S    34.20  37
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM    34.20  36
BIENATI, ANGIE        12 PC BENICIA BLUE     34.21  39
DISBROW, ANYA         12 PC ORINDA AQUATI    34.21  38
MARTINEZ, CAROLINA    12 ** MEXICAN SWIMM    34.41  40
MERCER, KRISTA        12 SN SIERRA MARLIN    34.68  41
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS      34.72  42
JORDAN, LEXIE         11 PC MARIN PIRATES    35.03  43
BUCHANAN, MCKENZIE    11 PC TERRAPINS SWI    35.05  45
CHAMBERS, MEGAN       12 SN CHICO AQUA JE    35.05  44
JOHNSON, SARAH        11 SN VACAVILLE SWI    35.28  46
WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT  147
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.39
 JR CHMPSHIP   1:05.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          11 PC SANTA ROSA NE  1:08.67   1  1:07.43 F1
                                                                    F    32.28
RUIZ, ERIKA           12 ** MICHOACAN      1:10.43   3  1:09.19 F2
                                                                    F    33.05
KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON    1:09.86   2  1:09.32 F3
                                                                    F    32.07
IMUS, LAURA           12 SN ARDEN HILLS    1:11.17   5  1:09.85 F4
                                                                    F    32.14
MARTINEZ, JAMIE       11 PC DEANZA CUPERT  1:11.09   4  1:10.06 F5
                                                                    F    33.04
BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S  1:12.04  10  1:11.48 F6
                                                                    F    32.89
DWELLEY, KATE         11 PC TERRAPINS SWI  1:11.43   6  1:11.55 F7
                                                                    F    33.91
LOPEZ, CARLA          12 ** MEXICAN SWIMM  1:11.83   8  1:11.89 F8
                                                                    F    34.39

SIMS, AMANDA          11 PC SANTA ROSA NE  1:08.67   1
KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON    1:09.86   2
RUIZ, ERIKA           12 ** MICHOACAN      1:10.43   3
MARTINEZ, JAMIE       11 PC DEANZA CUPERT  1:11.09   4
IMUS, LAURA           12 SN ARDEN HILLS    1:11.17   5
DWELLEY, KATE         11 PC TERRAPINS SWI  1:11.43   6
GHAZAL, GILLIANCC0    12 CC CLOVIS SWIM C  1:11.52   7
LOPEZ, CARLA          12 ** MEXICAN SWIMM  1:11.83   8
MARTINEZ, CAROLINA    12 ** MEXICAN SWIMM  1:11.92   9
BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S  1:12.04  10
BURKE, JENNIFER       12 PC PIRANHA SWIMM  1:12.23  11
BAKER, SARAH          12 HI PEARL HARBOR   1:12.44  12
HANOHANO, ELIZABETH   12 HI PEARL HARBOR   1:12.54  14
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT  1:12.54  13
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI  1:12.64  15
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S  1:12.71  16


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT  147
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NELSON, MELANIE       12 ** ISLAND SWIMMI  1:13.10  17
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI  1:13.39  18
ROTH, HOLLIS          12 ** ISLAND SWIMMI  1:13.47  19
ANCHONDO, ANDREA      12 SI UNATTACHED SA  1:13.68  20
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  1:13.91  21
CONROY, REBECCA       12 PC NAPA VALLEY S  1:14.14  22
CHANG, MARISA         12 PC ORINDA AQUATI  1:14.17  23
ASPERGER, JULIE       12 CC FRESNO DOLPHI  1:14.69  24
MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI  1:14.96  25
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   1:15.00  26
TANSUWAN, MELANIE     12 PC STANFORD COVI  1:15.14  27
LEUNG, JANICE         12 PC OTTER SWIM CL  1:15.21  28
HILDEBRANDT, DANIELLE 12 PC DEANZA CUPERT  1:15.39  29
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S  1:15.61  30
GALINDEZ, TANIA       12 ** ACUATICA NELS  1:15.71  31
ELLIS, ALEXANDRA      11 SI BLUE FINS SWI  1:15.86  32
GARCIA, ERIN          12 PC WEST COAST AQ  1:15.90  33
JUCHAU, AMANDA        12 PC NAPA VALLEY S  1:16.05  34
YOSHIWARA, CAROLE     11 PC WALNUT CREEK   1:16.28  35
MORALES, GISELA       12 ** GUATEMALA SWI  1:16.65  36
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE  1:16.71  37
CARTER, LAUREN        11 PC SUNNYVALE SWI  1:16.84  38
FARMER, DEVON         12 PC PLEASANTON SE  1:17.11  39
MERCER, KRISTA        12 SN SIERRA MARLIN  1:17.31  40
BIENATI, ANGIE        12 PC BENICIA BLUE   1:17.62  41
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE  1:17.78  42
LAZAROVICI, DOMINIQUE 11 PC DEANZA CUPERT  1:17.83  43
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI  1:18.03  45
YARBER, CAROLINE      12 SN ARDEN HILLS    1:18.03  44
KAUFMANN, TRICIA      12 AZ PHOENIX SWIM   1:18.24  46
BUCHANAN, MCKENZIE    11 PC TERRAPINS SWI  1:18.62  47
DIAZ, CATALINA        12 ** CLUB CAMPESTR  1:18.95  48
ISAACS, DORY          11 PC WEST COAST AQ  1:19.17  49
HOM, ESME             12 ** TORONTO ALL S  1:20.42  50

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
 JR CHMPSHIP   2:27.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE  2:34.12   1  2:27.98 F1  P  1:13.72
                                                                    F    33.08  1:12.01  1:53.93
KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON    2:35.09   4  2:31.04 F2  P  1:13.34
                                                                    F    32.06  1:10.99  1:55.01
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  2:34.70   3  2:34.63 F3  P  1:18.71
                                                                    F    35.52  1:17.61  2:00.10
BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S  2:34.66   2  2:35.45 F4  P  1:12.32
                                                                    F    33.38  1:11.78  1:59.91
DWELLEY, KATE         11 PC TERRAPINS SWI  2:38.08   7  2:35.99 F5  P  1:16.65
                                                                    F    34.46  1:16.03  2:02.42
GONG, JENNIFER        12 PC DEANZA CUPERT  2:38.70   9  2:36.49 F6  P  1:16.99
                                                                    F    35.49  1:16.12  2:00.80
WHITE, HEATHER        12 PC ORINDA AQUATI  2:36.76   5  2:36.81 F7  P  1:13.80
                                                                    F    35.03  1:14.31  2:00.15
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   2:38.16   8  2:40.98 F8  P  1:14.93
                                                                    F    35.14  1:16.71  2:05.77


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


AJARI, LESLIE         12 SN TRUCKEE-TAHOE  2:34.12   1              P  1:13.72
BARD, PRESLEY         12 PC NAPA VALLEY S  2:34.66   2              P  1:12.32
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  2:34.70   3              P  1:18.71
KRAPP, MEGHAN         12 AZ SWIM TUCSON    2:35.09   4              P  1:13.34
WHITE, HEATHER        12 PC ORINDA AQUATI  2:36.76   5              P  1:13.80
MARTINEZ, JAMIE       11 PC DEANZA CUPERT  2:37.95   6              P  1:14.39
DWELLEY, KATE         11 PC TERRAPINS SWI  2:38.08   7              P  1:16.65
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   2:38.16   8              P  1:14.93
GONG, JENNIFER        12 PC DEANZA CUPERT  2:38.70   9              P  1:16.99
HILDEBRANDT, DANIELLE 12 PC DEANZA CUPERT  2:38.92  10              P  1:17.84
BAKER, SARAH          12 HI PEARL HARBOR   2:39.30  11              P  1:16.55
NELSON, MELANIE       12 ** ISLAND SWIMMI  2:39.66  12              P  1:19.24
MALLINGER, NICOLLE    12 PC SANTA ROSA NE  2:41.33  13              P  1:18.10
IMUS, LAURA           12 SN ARDEN HILLS    2:41.43  14              P  1:15.57
LAZAROVICI, DOMINIQUE 11 PC DEANZA CUPERT  2:41.53  15              P  1:15.49
ELLIS, ALEXANDRA      11 SI BLUE FINS SWI  2:41.55  16              P  1:19.91
RUIZ, ERIKA           12 ** MICHOACAN      2:41.74  17              P  1:13.17
GALINDEZ, TANIA       12 ** ACUATICA NELS  2:43.30  18              P  1:19.17
TANSUWAN, MELANIE     12 PC STANFORD COVI  2:43.34  19              P  1:18.69
ELLERBRACHT, MEGHAN   12 CC BAKERSFIELD S  2:43.78  20              P  1:21.03
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S  2:44.44  21              P  1:18.72
MARIZU, CECILA        12 PC RENO AQUATIC   2:44.51  22              P  1:16.29
JUCHAU, AMANDA        12 PC NAPA VALLEY S  2:44.64  24              P  1:19.10
LEWIS, KELSEY         11 PC WALNUT CREEK   2:44.64  23              P  1:19.15
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI  2:44.70  25              P  1:17.06
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI  2:44.85  26              P  1:19.30
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK   2:45.55  27              P  1:18.78
GARCIA, ERIN          12 PC WEST COAST AQ  2:45.59  29              P  1:18.57
ROTH, HOLLIS          12 ** ISLAND SWIMMI  2:45.59  28              P  1:20.98
MERCER, KRISTA        12 SN SIERRA MARLIN  2:46.11  30              P  1:21.54
NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE  2:46.21  31              P  1:19.44
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S  2:46.59  32              P  1:18.08
WAGGONER, CATHERINE   12 PC CABRILLO THRE  2:47.21  33              P  1:20.21
WIEGEL, JENNY         12 SN ARDEN HILLS    2:47.22  34              P  1:20.12
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM  2:47.38  35              P  1:16.77
CHAMBERS, MEGAN       12 SN CHICO AQUA JE  2:47.62  36              P  1:18.30
NELSON, KATEY         12 PC SANTA ROSA NE  2:47.97  37              P  1:19.71
VALENZUELA, CANDACE   12 SN ARDEN HILLS    2:48.01  38              P  1:20.31
NORTON, ANNIE         12 PC TERRAPINS SWI  2:48.02  39              P  1:22.75
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE  2:48.37  40              P  1:20.76
GHAZAL, GILLIANCC0    12 CC CLOVIS SWIM C  2:48.40  41              P  1:19.17
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI  2:48.68  42              P  1:19.37
LOPEZ, CARLA          12 ** MEXICAN SWIMM  2:48.84  43              P  1:20.95
ARTZ, LAUREN          12 PC TERRAPINS SWI  2:49.11  44              P  1:20.68
CURETON, JILLIAN      11 PC TERRAPINS SWI  2:49.44  45              P  1:22.35
BURKE, JENNIFER       12 PC PIRANHA SWIMM  2:49.87  47              P  1:21.17
PARENT, SARAH         12 PN PUYALLUP AQUA  2:49.87  46              P  1:23.29
HOM, ESME             12 ** TORONTO ALL S  2:49.89  48              P  1:21.75
WESLEY, JENNA         12 SI BLUE FINS SWI  2:49.99  49              P  1:18.16
AICHELE, ALLISON      12 PC UNATTACHED PA  2:58.25  50              P  1:25.21
HANOHANO, ELIZABETH   12 HI PEARL HARBOR    DQUED                   P  1:15.96


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:14.11   1      33.45  1:12.68  1:44.59
         LIU, MICHELLE       12
         GONG, JENNIFER      12
         MARTINEZ, JAMIE     11
         HILDEBRANDT, DANIELL12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               2:15.14   2      35.62  1:13.46  1:45.50
         SUN, NOELLE         12
         WHITE, HEATHER      12
         CHANG, MARISA       12
         THURMAN, HOPE       12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS                 2:16.43   3      36.19  1:17.21  1:47.88
         MCGHEE, MELISSA     11
         WIEGEL, JENNY       12
         IMUS, LAURA         12
         LEOPOLD, JENNIFER   12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:17.59   4      56.94  1:14.32  1:47.51
         BUCHANAN, MCKENZIE  11
         CURETON, JILLIAN    11
         MCLANE, JULIANNE    12
         CHARVOZ, CAROLYNE   12
NAPA,  A  11-12       12 PC NAPA VALLEY S               2:17.84   5      33.67  1:15.73  1:47.70
         BARD, MACKENZEY     10
         BLAND, DORI         11
         JUCHAU, AMANDA      12
         MARTIN, KATELYN     12
TERA,  B  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:19.34   6      36.76  1:15.83  1:48.99
         BRIELLA, KATOUM     11
         NORTON, ANNIE       12
         MIDDLETON, REGINA   11
         DWELLEY, KATE       11
ANV,  A  11-12        12 ** ACUATICA NELS               2:19.46   7      35.04  1:13.91  1:48.65
         GONZALES, JIMENA    11
         LEON, AMAHI         12
         GALINDEZ, TANIA     12
         MORALES, ANA LUZ    12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:20.44   8      36.43  1:16.08  1:49.38
         YOSHIWARA, CAROLE   11
         LEE, SYLVIE         12
         LEWIS, KELSEY       11
         MCGOWAN, CHRISTINA  12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               2:20.81   9      38.04  1:15.16  1:48.89
         JIMENEZ, CHELSEA    12
         HEATH, SAMANTHA     12
         JONES, HANNAH       12
         ESTEP, JESSICA      14
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               2:21.59  10      38.15  1:16.75  1:50.30
         EATON, DI           12
         TANSUWAN, MELANIE   12
         FRIEDMAN, MONIKA    12
         WENZLAU, BECKY      12
PLS,  1  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:21.76  11      57.23  1:14.65  1:49.82
         LAVAGNINO, CAITLIN  12
         ALLEN, COURTNEY     12
         SWENSEN, KATIE      12
         FARMER, DEVON       12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VACA,  A  11-12       12 SN VACAVILLE SWI               2:24.83  12      37.45  1:18.50  1:53.24
         CASEY, MARISSA      12
         WHITE, LEANNE       12
         JOHNSON, SARAH      11
         ANTON, OLYMPIA      11
WEST,  A  11-12       12 PC WEST COAST AQ               2:27.10  13      59.46  1:18.25  2:18.93
         KO, FANNIE          12
         ISAACS, DORY        11
         GARCIA, ERIN        12
         CARAPINHA, CHRISTINA11
SJA,  A  11-12        12 PC SAN JOSE AQUA               2:36.32  14      38.70  1:24.97  2:03.28
         SENNERT, BREANNA    12
         GAUTSCHI, RONNI     12
         MICOTTI, KELLY      12
         WOLKOFF, XENIA      12

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
 JR CHMPSHIP   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               4:47.31   1      35.02  1:10.15  1:49.55  2:33.69  3:06.45  3:43.90  4:14.86
         LIU, MICHELLE       12
         GONG, JENNIFER      12
         MARTINEZ, JAMIE     11
         HILDEBRANDT, DANIELL12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:51.40   2      35.14  1:13.44  1:52.30  2:35.64  3:08.77  3:46.27
         MCLANE, JULIANNE    12
         NORTON, ANNIE       12
         MIDDLETON, REGINA   11
         PORCELLA, KATRIN    11
SRN,  A  11-12        12 PC SANTA ROSA NE               4:52.28   3      36.40  1:15.39  1:53.40  2:38.03  3:09.32  3:45.48  4:17.30
         NELSON, KATEY       12
         MALLINGER, NICOLLE  12
         SIMS, AMANDA        11
         CAREY, LEA          12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS                 5:02.67   4      36.77  1:17.26  1:58.45  2:44.59  3:17.33  3:56.90  4:28.73
         MCGHEE, MELISSA     11
         WIEGEL, ALISA        9
         IMUS, LAURA         12
         LEOPOLD, JENNIFER   12
TERA,  B  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               5:02.89   5      37.59  1:17.48  1:57.87  2:42.61  3:16.33  3:56.17  4:28.29
         BUCHANAN, MCKENZIE  11
         CURETON, JILLIAN    11
         MIDDLETON, REGINA   11
         CHARVOZ, CAROLYNE   12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               5:04.17   6      37.01  1:16.69  1:57.04  2:41.83  3:17.20  3:59.35  4:30.73
         SUN, NOELLE         12
         WHITE, HEATHER      12
         CHANG, MARISA       12
         THURMAN, HOPE       12
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               5:04.20   7      38.50  1:19.44  2:00.18  2:45.53  3:19.35  3:58.30  4:30.58
         WENZLAU, BECKY      12
         OKUDA, KELSI        12
         TANSUWAN, MELANIE   12
         FRIEDMAN, MONIKA    12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  1  11-12        12 PC PLEASANTON SE               5:05.68   8      38.12  1:19.11  1:58.33  2:42.66  3:18.37  3:58.69  4:30.83
         LAVAGNINO, CAITLIN  12
         ALLEN, COURTNEY     12
         FARMER, DEVON       12
         NARUM, JENNIFER     12
ANV,  A  11-12        12 ** ACUATICA NELS               5:05.91   9      36.61  1:15.04  1:55.39  2:41.95  3:17.50  3:56.98  4:30.13
         MORALES, ANA LUZ    12
         LEON, AMAHI         12
         GALINDEZ, TANIA     12
         GONZALES, JIMENA    11
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                5:06.04  10      37.90  1:19.00  1:58.49  2:45.05  3:19.28  3:58.70  4:30.38
         LEWIS, KELSEY       11
         MCGOWAN, CHRISTINA  12
         LEE, SYLVIE         12
         YOSHIWARA, CAROLE   11
CVA,  A  11-12        12 SN CENTRAL VALLE               5:18.41  11      40.02  1:22.55  2:04.74  2:50.94  3:27.21  4:06.89  4:40.45
         SCHLITZ, JESSICA    11
         BROWN, CARLY        12
         YOUNG, LESLEY       11
         OLSON, ANDREA       12
SJA,  A  11-12        12 PC SAN JOSE AQUA               5:30.35  12      40.54  1:24.14  2:07.27  2:56.71  3:32.55  4:16.87  4:50.33
         SENNERT, BREANNA    12
         WING, KELLI         12
         GAUTSCHI, RONNI     12
         CHANG, LYNN         12
NAPA,  A  11-12       12 PC NAPA VALLEY S                DQUED           35.40  1:13.58  1:55.85  2:42.56  3:16.30  3:56.70  4:27.31
         BARD, PRESLEY       12
         CONROY, REBECCA     12
         MARTIN, KATELYN     12
         JUCHAU, AMANDA      12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV                DQUED           39.87  1:22.00  1:59.46  2:40.68  3:14.44  3:55.49  4:28.24
         BRADSHAW, NORA      11
         HEATH, SAMANTHA     12
         JONES, HANNAH       12
         JIMENEZ, CHELSEA    12

============================================================================================================================
   EVENT  157                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  157
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS                 1:58.58   1      28.96    57.42  1:28.43
         LEOPOLD, JENNIFER   12
         IMUS, LAURA         12
         YARBER, CAROLINE    12
         WIEGEL, JENNY       12
DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               1:59.55   2      29.38    59.84  1:29.64
         LIU, MICHELLE       12
         LAZAROVICI, DOMINIQU11
         MARTINEZ, JAMIE     11
         HILDEBRANDT, DANIELL12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               2:02.02   3      30.12  1:00.38  1:31.02
         WHITE, HEATHER      12
         THURMAN, HOPE       12
         CHANG, MARISA       12
         DISBROW, ANYA       12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  157                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  157
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAPA,  A  11-12       12 PC NAPA VALLEY S               2:03.18   4      30.45  1:00.23  1:32.77
         JUCHAU, AMANDA      12
         BARD, PRESLEY       12
         NELSON, ELISE       12
         MARTIN, KATELYN     12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:03.33   5      30.88  1:01.89  1:33.03
         MCLANE, JULIANNE    12
         BUCHANAN, MCKENZIE  11
         PORCELLA, KATRIN    11
         DWELLEY, KATE       11
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:03.81   6      31.07  1:01.32  1:53.67
         MCGOWAN, CHRISTINA  12
         LEE, SYLVIE         12
         YOSHIWARA, CAROLE   11
         LEWIS, KELSEY       11
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               2:04.82   7      30.84  1:03.28  1:34.76
         WENZLAU, BECKY      12
         OKUDA, KELSI        12
         FRIEDMAN, MONIKA    12
         TANSUWAN, MELANIE   12
ANV,  A  11-12        12 ** ACUATICA NELS               2:05.42   8      31.74  1:03.23  1:35.67
         GALINDEZ, TANIA     12
         GONZALES, JIMENA    11
         MORALES, ANA LUZ    12
         LEON, AMAHI         12
TERA,  B  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:06.32   9      32.28  1:03.23  1:35.33
         ARTZ, LAUREN        12
         MIDDLETON, REGINA   11
         MADRIGAL, AMANDA    11
         CURETON, JILLIAN    11
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               2:08.53  10      33.12  1:02.88  1:35.55
         DEYOREO, SARAH      12
         HEATH, SAMANTHA     12
         ESTEP, JESSICA      14
         JIMENEZ, CHELSEA    12
SJA,  A  11-12        12 PC SAN JOSE AQUA               2:09.54  11      31.56  1:03.53  1:37.27
         GAUTSCHI, RONNI     12
         SENNERT, BREANNA    12
         WING, KELLI         12
         WOLKOFF, XENIA      12
WEST,  A  11-12       12 PC WEST COAST AQ               2:10.71  12      30.71  1:03.00  1:53.53
         ISAACS, DORY        11
         GARCIA, ERIN        12
         KO, FANNIE          12
         CARAPINHA, CHRISTINA11

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
 JR CHMPSHIP   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               4:19.22   1      30.96  1:03.95  1:35.76  2:11.45  2:41.80  3:15.43  3:46.41
         LIU, MICHELLE       12
         LAZAROVICI, DOMINIQU11
         MARTINEZ, JAMIE     11
         HILDEBRANDT, DANIELL12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS                 4:22.37   2      30.20  1:03.54  1:34.41  2:08.28  2:40.42  3:15.88  3:47.60
         IMUS, LAURA         12
         LEOPOLD, JENNIFER   12
         WIEGEL, JENNY       12
         YARBER, CAROLINE    12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:22.56   3      31.90  1:05.16  1:37.35  2:11.79  2:43.92  3:18.65
         MCLANE, JULIANNE    12
         PORCELLA, KATRIN    11
         BUCHANAN, MCKENZIE  11
         DWELLEY, KATE       11
SRN,  A  11-12        12 PC SANTA ROSA NE               4:24.43   4      32.35  1:07.19  1:38.29  2:12.67  2:45.29  3:19.98  3:50.41
         MALLINGER, NICOLLE  12
         NELSON, KATEY       12
         CAREY, LEA          12
         SIMS, AMANDA        11
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:26.48   5      31.98  1:05.88  1:37.51  2:12.03  2:44.32  3:19.85  3:51.46
         MCGOWAN, CHRISTINA  12
         LEE, SYLVIE         12
         YOSHIWARA, CAROLE   11
         LEWIS, KELSEY       11
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               4:27.46   6      32.79  1:07.39  1:39.96  2:16.64  2:48.63  3:22.41  3:53.37
         WENZLAU, BECKY      12
         OKUDA, KELSI        12
         FRIEDMAN, MONIKA    12
         TANSUWAN, MELANIE   12
ANV,  A  11-12        12 ** ACUATICA NELS               4:27.80   7      31.11  1:04.16  1:36.01  2:11.64  2:44.55  3:21.22  3:53.23
         LEON, AMAHI         12
         MORALES, ANA LUZ    12
         GONZALES, JIMENA    11
         GALINDEZ, TANIA     12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               4:29.59   8      32.08  1:06.06  1:38.74  2:14.18  2:46.84  3:23.54  3:54.72
         WHITE, HEATHER      12
         CHANG, MARISA       12
         WOLF, ABBY          11
         THURMAN, HOPE       12
NAPA,  A  11-12       12 PC NAPA VALLEY S               4:30.26   9      31.39  1:05.27  1:37.33  2:12.69  2:46.81  3:25.85  3:56.09
         JUCHAU, AMANDA      12
         MARTIN, KATELYN     12
         NELSON, ELISE       12
         BARD, PRESLEY       12
PLS,  1  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:34.42  10      33.38  1:08.09  1:40.74  2:16.22  2:49.40  3:24.53  3:58.19
         NARUM, JENNIFER     12
         FARMER, DEVON       12
         SWENSEN, KATIE      12
         LAVAGNINO, CAITLIN  12
TERA,  B  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:36.07  11      32.93  1:07.99  1:40.77  2:17.08  2:50.04  3:26.93  3:59.72
         ARTZ, LAUREN        12
         MIDDLETON, REGINA   11
         MADRIGAL, AMANDA    11
         CURETON, JILLIAN    11
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               4:36.68  12      33.19  1:09.06  1:39.95  2:13.67  2:47.70  3:24.16  3:58.11
         JONES, HANNAH       12
         HEATH, SAMANTHA     12
         JIMENEZ, CHELSEA    12
         DEYOREO, SARAH      12
SJA,  A  11-12        12 PC SAN JOSE AQUA               4:46.53  13      33.24  1:08.98  1:44.21  2:22.66  2:55.94  3:33.90  4:07.50
         GAUTSCHI, RONNI     12
         WOLKOFF, XENIA      12
         SENNERT, BREANNA    12
         CHANG, LYNN         12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.89
 JR CHMPSHIP     27.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI    28.63   4    28.26 F1
                                                                    F
VAN DERLINDE, LARISSA 14 SN CHICO AQUA JE    28.92   6    28.49 F2
                                                                    F
LIU, ERICA            13 PC DEANZA CUPERT    28.38   2    28.64 F3
                                                                    F
SURYOUTOMO, TANYA     14 PC MISSION SAN J    28.03   1    29.19 F4
                                                                    F
CONTE, ADRIENNE       14 PC MONTEREY BAY     28.92   7    29.30 F5
                                                                    F
SITTS, KELLY          13 PC STANFORD COVI    28.96   8    29.33 F6
                                                                    F
VINCENT, DANYELLE     14 PC PIRANHA SWIMM    28.74   5    29.34 F7
                                                                    F
VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM    28.41   3   DQUED  F
                                                                    F

SURYOUTOMO, TANYA     14 PC MISSION SAN J    28.03   1
LIU, ERICA            13 PC DEANZA CUPERT    28.38   2
VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM    28.41   3
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI    28.63   4
VINCENT, DANYELLE     14 PC PIRANHA SWIMM    28.74   5
CONTE, ADRIENNE       14 PC MONTEREY BAY     28.92   7
VAN DERLINDE, LARISSA 14 SN CHICO AQUA JE    28.92   6
SITTS, KELLY          13 PC STANFORD COVI    28.96   8
HACKETT, SHANNON      13 ** PACIFIC DOLPH    28.97   9
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S    29.00  10
MOONEY, KELLY         13 PC WALNUT CREEK     29.03  11
ABBOTT, VALERIE       13 PC TIGER AQUATIC    29.08  13
POLICH, KATE          13 AZ SWIM TUCSON      29.08  12
BEAULIEU, RANDI       14 ** TORONTO ALL S    29.13  14
DEVINNEY, KATIE       13 AZ PHOENIX SWIM     29.20  16
KWAN, SARAH           13 PC SAN FRANCISCO    29.20  15
THEILEMANN, TARA      14 PC CARSON AQUATI    29.31  17
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE    29.38  18
MOECKEL, KATIE        14 PC TIGER AQUATIC    29.41  19
PRICE, AMANDA         14 PC NAPA VALLEY S    29.48  20
RUSSELL, MONICA       13 PC ORINDA AQUATI    29.49  21
LEY, NIKKI            14 PC SUNNYVALE SWI    29.51  22
PETER, MEGHAN         14 PC SANTA ROSA NE    29.56  23
YARRANTON, RACHEL     14 PC DEANZA CUPERT    29.59  24
JOHNSON, ELIZABETH    13 SN SIERRA MARLIN    29.71  25
CHAPMAN, ALICIA       14 PC DEANZA CUPERT    29.77  26
HANSEN, SARA          14 PC WALNUT CREEK     29.79  29
JOHNSON, EVA          14 PC ORINDA AQUATI    29.79  28
SCHAEFER, CASSIE      14 SN SIERRA MARLIN    29.79  27
CARRENO, ZAIRA        14 ** MEXICAN SWIMM    29.81  31
CRAIG, SKYLAR         13 PC RENO AQUATIC     29.81  30
YAMAHATA, ASHLEY      13 SN ARDEN HILLS      29.88  32
GRIFFIN, KATIE        14 PC CABRILLO THRE    29.92  33
TAYLOR, SABRINA       14 ** HYACK SWIM CL    30.07  34
GARCIA, DANIELLE      13 PC DEANZA CUPERT    30.08  35
MONTOYA, KATIE        14 PC SANTA CLARA S    30.09  36
ZEIDLER, KAYLA        13 PC TERRAPINS SWI    30.10  37
BARNETT, EMILY        13 ** PACIFIC DOLPH    30.14  38


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROBLES, ADRIANA       14 ** ACUATICA NELS    30.15  39
GUIDA, KATIE          14 PV FORT BELVOIR     30.42  40
HENDERSON, CARLA      13 ** PACIFIC DOLPH    30.75  41
GOODRIDGE, DARCY      13 ** PACIFIC DOLPH    30.77  42
CASTANOS, XIADANI     13 ** ACUATICA NELS    30.84  43
KOC-SPADARO, MARIELLA 14 ** PACIFIC DOLPH    31.44  44

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT  139
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.09
 JR CHMPSHIP   1:00.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM  1:01.50   2  1:00.61 F1
                                                                    F    29.74
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   1:01.04   1  1:01.00 F2
                                                                    F    29.88
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  1:02.73   8  1:01.62 F3
                                                                    F    30.10
VAN DERLINDE, LARISSA 14 SN CHICO AQUA JE  1:01.97   4  1:01.80 F4
                                                                    F    30.17
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  1:02.47   5  1:02.44 F5
                                                                    F    29.68
MONTOYA, KATIE        14 PC SANTA CLARA S  1:02.60   7  1:02.55 F6
                                                                    F    30.24
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  1:01.63   3  1:02.57 F7
                                                                    F    30.44
CONTE, ADRIENNE       14 PC MONTEREY BAY   1:02.51   6  1:02.60 F8
                                                                    F    30.42

ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   1:01.04   1
VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM  1:01.50   2
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  1:01.63   3
VAN DERLINDE, LARISSA 14 SN CHICO AQUA JE  1:01.97   4
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  1:02.47   5
CONTE, ADRIENNE       14 PC MONTEREY BAY   1:02.51   6
MONTOYA, KATIE        14 PC SANTA CLARA S  1:02.60   7
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  1:02.73   8
MOECKEL, KATIE        14 PC TIGER AQUATIC  1:02.79   9
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC SANTA CLARA S  1:02.80  10
HACKETT, SHANNON      13 ** PACIFIC DOLPH  1:02.82  11
POLICH, KATE          13 AZ SWIM TUCSON    1:02.86  12
ABBOTT, VALERIE       13 PC TIGER AQUATIC  1:02.97  13
KWAN, SARAH           13 PC SAN FRANCISCO  1:03.16  14
MOONEY, KELLY         13 PC WALNUT CREEK   1:03.23  15
YARRANTON, RACHEL     14 PC DEANZA CUPERT  1:03.43  16
PRICE, AMANDA         14 PC NAPA VALLEY S  1:03.47  17
TAYLOR, SABRINA       14 ** HYACK SWIM CL  1:03.52  18
HANSEN, SARA          14 PC WALNUT CREEK   1:03.87  19
SURYOUTOMO, TANYA     14 PC MISSION SAN J  1:03.89  20
CHAPMAN, ALICIA       14 PC DEANZA CUPERT  1:03.90  21
SILVA, JENNIFER       14 PC SAN RAMON LIV  1:03.91  22
GARCIA, DANIELLE      13 PC DEANZA CUPERT  1:03.99  24
YAMAHATA, ASHLEY      13 SN ARDEN HILLS    1:03.99  23
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  1:04.02  25
BEAULIEU, RANDI       14 ** TORONTO ALL S  1:04.17  26
SITTS, KELLY          13 PC STANFORD COVI  1:04.23  27
NAVILHON, MELISSA     13 PC TERRAPINS SWI  1:04.59  28


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT  139
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  1:04.66  29
SIMS, JENNIFER        13 PC SANTA ROSA NE  1:04.77  30
CARRENO, ZAIRA        14 ** MEXICAN SWIMM  1:05.00  31
BECK, SYLVIA          14 PC ORINDA AQUATI  1:05.02  32
VINCENT, DANYELLE     14 PC PIRANHA SWIMM  1:05.61  33
DALIPI, DANA          14 ** TORONTO ALL S  1:05.66  34
ROBLES, ADRIANA       14 ** ACUATICA NELS  1:05.84  35
THEILEMANN, TARA      14 PC CARSON AQUATI  1:05.86  36
GRIFFIN, KATIE        14 PC CABRILLO THRE  1:06.01  37
LAXO, SYDNEY          13 SN ARDEN HILLS    1:06.29  38
BURNS, REBECCA        14 PV FORT BELVOIR   1:06.40  39
HENDERSON, CARLA      13 ** PACIFIC DOLPH  1:06.46  40
DEMCHUK, MYA          13 ** REGINA OPTIMI  1:06.47  41
JOHNSON, EVA          14 PC ORINDA AQUATI  1:06.63  42
KOC-SPADARO, MARIELLA 14 ** PACIFIC DOLPH  1:06.98  43
GUIDA, KATIE          14 PV FORT BELVOIR   1:07.55  44
GOODRIDGE, DARCY      13 ** PACIFIC DOLPH  1:08.75  45
JOHNSON, ELIZABETH    13 SN SIERRA MARLIN   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:09.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOPEZ, ATENAS         13 ** MEXICAN SWIMM  2:12.80   2  2:10.67 F1  P  1:05.26
                                                                    F    31.29  1:04.53  1:38.09
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  2:13.01   3  2:11.48 F2  P  1:05.87
                                                                    F    31.68  1:05.19  1:39.12
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   2:10.99   1  2:11.60 F3  P  1:03.23
                                                                    F    31.32  1:04.76  1:38.69
VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM  2:13.51   4  2:12.30 F4  P  1:04.46
                                                                    F    31.37  1:05.38  1:39.39
HACKETT, SHANNON      13 ** PACIFIC DOLPH  2:14.85   7  2:14.02 F5  P  1:06.39
                                                                    F    32.35  1:06.63  1:40.90
PRICE, AMANDA         14 PC NAPA VALLEY S  2:14.52   6  2:15.27 F6  P  1:06.85
                                                                    F    31.60  1:05.85  1:40.70
MONTOYA, KATIE        14 PC SANTA CLARA S  2:15.28   8  2:15.57 F7  P  1:05.75
                                                                    F    31.46  1:05.94  1:40.87
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  2:13.99   5  2:17.84 F8  P  1:06.61
                                                                    F    32.68  1:07.53  1:42.94

ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   2:10.99   1              P  1:03.23
LOPEZ, ATENAS         13 ** MEXICAN SWIMM  2:12.80   2              P  1:05.26
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  2:13.01   3              P  1:05.87
VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM  2:13.51   4              P  1:04.46
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  2:13.99   5              P  1:06.61
PRICE, AMANDA         14 PC NAPA VALLEY S  2:14.52   6              P  1:06.85
HACKETT, SHANNON      13 ** PACIFIC DOLPH  2:14.85   7              P  1:06.39
MONTOYA, KATIE        14 PC SANTA CLARA S  2:15.28   8              P  1:05.75
POLICH, KATE          13 AZ SWIM TUCSON    2:16.32   9              P  1:06.75
VAN DERLINDE, LARISSA 14 SN CHICO AQUA JE  2:16.36  10              P  1:06.61
CONTE, ADRIENNE       14 PC MONTEREY BAY   2:16.48  11              P  1:06.97
JOHNSON, ELIZABETH    13 SN SIERRA MARLIN  2:16.71  12              P  1:07.80
SIMS, JENNIFER        13 PC SANTA ROSA NE  2:18.22  13              P  1:07.46
BEAULIEU, RANDI       14 ** TORONTO ALL S  2:18.44  14              P  1:08.05
THEILEMANN, TARA      14 PC CARSON AQUATI  2:18.62  15              P  1:07.32
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC  2:19.00  16              P  1:08.33


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YARRANTON, RACHEL     14 PC DEANZA CUPERT  2:19.14  17              P  1:08.59
DUDAR, ELYSE          13 ** TORONTO ALL S  2:19.44  18              P  1:09.00
MCCOLL, MEAGHAN       14 ** ISLAND SWIMMI  2:19.75  19              P  1:08.29
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC SANTA CLARA S  2:19.88  20              P  1:09.00
SURYOUTOMO, TANYA     14 PC MISSION SAN J  2:20.03  21              P  1:07.87
TAYLOR, SABRINA       14 ** HYACK SWIM CL  2:20.30  22              P  1:07.39
GRIFFIN, KATIE        14 PC CABRILLO THRE  2:22.06  23              P  1:08.46
JOHNSON, EVA          14 PC ORINDA AQUATI  2:24.03  24              P  1:09.38
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:24.42  25              P  1:11.03
KOC-SPADARO, MARIELLA 14 ** PACIFIC DOLPH  2:25.42  26              P  1:10.38
BARNETT, EMILY        13 ** PACIFIC DOLPH  2:26.19  27              P  1:09.69
HENDERSON, CARLA      13 ** PACIFIC DOLPH  2:29.10  28              P  1:11.30
TORRES, MARIA JOSE    14 ** SAN AGUSTIN    2:43.93  29              P  1:17.54
HODSON, LAURA         14 AZ PHOENIX SWIM   NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
 JR CHMPSHIP   4:30.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOPEZ, ATENAS         13 ** MEXICAN SWIMM  4:37.24   2  4:30.82 F1  P  1:07.34  2:17.95  3:28.77
                                                                    F    31.44  1:05.72  1:40.51  2:15.11  2:49.64  3:24.18  3:58.40
ELPHINSTONE, KAITLUN  14 ** STING RAY SWI  4:32.61   1  4:31.05 F2  P  1:05.45  2:14.42  3:23.97
                                                                    F    31.56  1:05.03  1:39.42  2:13.90  2:48.65  3:23.23  3:57.78
VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM  4:39.30   6  4:32.81 F3  P  1:05.78  2:16.62  3:29.16
                                                                    F    31.62  1:05.88  1:40.94  2:15.46  2:50.32  3:24.77  3:59.55
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   4:37.60   3  4:33.01 F4  P  1:06.96  2:17.68  3:28.72
                                                                    F    31.45  1:05.34  1:40.08  2:14.60  2:49.58  3:24.39  3:59.38
HACKETT, SHANNON      13 ** PACIFIC DOLPH  4:40.31   8  4:34.49 F5  P  1:07.63  2:20.10  3:31.42
                                                                    F    32.09  1:06.59  1:41.51  2:16.44  2:51.60  3:26.31  4:01.11
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  4:39.15   5  4:34.62 F6  P  1:08.62  2:20.53  3:30.83
                                                                    F    32.23  1:06.30  1:40.79  2:15.43  2:50.39  3:25.62  4:00.96
DUDAR, ELYSE          13 ** TORONTO ALL S  4:38.80   4  4:37.34 F7  P  1:08.26  2:18.45  3:29.11
                                                                    F    32.45  1:06.77  1:41.59  2:16.56  2:52.14  3:27.26  4:02.65
THEILEMANN, TARA      14 PC CARSON AQUATI  4:39.80   7  4:39.95 F8  P  1:05.30  2:16.88  3:29.34
                                                                    F    31.17  1:05.48  1:40.80  2:16.33  2:52.30  3:28.73  4:04.60

ELPHINSTONE, KAITLUN  14 ** STING RAY SWI  4:32.61   1              P  1:05.45  2:14.42  3:23.97
LOPEZ, ATENAS         13 ** MEXICAN SWIMM  4:37.24   2              P  1:07.34  2:17.95  3:28.77
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   4:37.60   3              P  1:06.96  2:17.68  3:28.72
DUDAR, ELYSE          13 ** TORONTO ALL S  4:38.80   4              P  1:08.26  2:18.45  3:29.11
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  4:39.15   5              P  1:08.62  2:20.53  3:30.83
VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM  4:39.30   6              P  1:05.78  2:16.62  3:29.16
THEILEMANN, TARA      14 PC CARSON AQUATI  4:39.80   7              P  1:05.30  2:16.88  3:29.34
HACKETT, SHANNON      13 ** PACIFIC DOLPH  4:40.31   8              P  1:07.63  2:20.10  3:31.42
MONTOYA, KATIE        14 PC SANTA CLARA S  4:41.47   9              P  1:07.66  2:18.48  3:29.79
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  4:41.52  10              P  1:07.99  2:19.26  3:31.17
GAVIRIA, NATALIA      14 ** ACUATICA NELS  4:43.71  11              P  1:08.34  2:20.45  3:32.46
SILVA, JENNIFER       14 PC SAN RAMON LIV  4:44.35  12              P  1:08.09  2:20.99  3:34.23
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC  4:45.30  13              P  1:09.47  2:21.57  3:34.12
PRICE, AMANDA         14 PC NAPA VALLEY S  4:45.39  14              P  1:08.73  2:21.50  3:34.55
JOHNSON, ELIZABETH    13 SN SIERRA MARLIN  4:46.19  15              P  1:08.61  2:21.59  3:35.01
POLICH, KATE          13 AZ SWIM TUCSON    4:46.38  16              P  1:08.05  2:20.34  3:33.36
VENTURACCI, CHRISTINA 14 PC RENO AQUATIC   4:47.22  17              P  1:09.12  2:21.50  3:33.81
ROFFEY, HEATHER       13 ** STING RAY SWI  4:47.67  18              P  1:08.97  2:22.06  3:36.52
SIMS, JENNIFER        13 PC SANTA ROSA NE  4:48.92  19              P  1:09.96  2:23.35  3:37.09
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   4:49.47  20              P  1:10.18  2:23.95  3:37.70


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCILVAIN, ASHLEY      14 SI BLUE FINS SWI  4:50.32  21              P  1:08.70  2:22.61  3:36.60
YAMAHATA, ASHLEY      13 SN ARDEN HILLS    4:51.00  22              P  1:07.99  2:21.67  3:36.52
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC SANTA CLARA S  4:51.47  23              P  1:10.34  2:23.81  3:37.94
WADDEL, SERENA        14 PC MONTEREY BAY   4:53.81  24              P  1:11.20  2:25.56  3:40.74
MCCOLL, MEAGHAN       14 ** ISLAND SWIMMI  4:54.38  25              P  1:09.61  2:24.05  3:39.41
ARON, ALEXIA          13 AZ PHOENIX SWIM   4:54.40  26              P  1:10.19  2:25.28  3:40.06
DECESARE, DIANA       13 PC STANFORD COVI  4:54.44  27              P  1:10.54  2:25.03  3:40.54
MANGE, MICHELLE       13 ** PACIFIC DOLPH  4:56.65  28              P  1:11.23  2:26.67  3:42.45
BENNER, BRIDGET       13 PN PUYALLUP AQUA  4:57.92  29              P  1:11.09  2:26.44  3:42.71
TAYLOR, SABRINA       14 ** HYACK SWIM CL  4:58.04  30              P  1:10.88  2:26.54  3:42.74
TORRES, MARIA JOSE    14 ** SAN AGUSTIN    5:00.79  31              P  1:12.74  2:28.94  3:45.93
BURNS, REBECCA        14 PV FORT BELVOIR   5:01.13  32              P  1:10.78  2:28.19  3:45.93
CONTE, ADRIENNE       14 PC MONTEREY BAY    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   13-14   800 FREE                                    EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
 JR CHMPSHIP   9:15.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELPHINSTONE, KAITLUN  14 ** STING RAY SWI               9:12.39   1      32.53  1:06.40  1:40.81  2:14.96  2:49.49  3:23.97  3:59.07
                                                                       4:33.73  5:08.68  5:43.40  6:18.49  6:53.43  7:28.64  8:03.62
                                                                       8:38.52
DUDAR, ELYSE          13 ** TORONTO ALL S               9:23.94   2      33.09  1:07.86  1:43.03  2:18.25  2:54.04  3:29.40  4:05.53
                                                                       4:41.06  5:17.01  5:52.64  6:28.23  7:03.38  7:39.19  8:14.78
                                                                       8:49.59
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK                9:32.38   3      32.00  1:06.29  1:40.86  2:15.75  2:50.55  3:26.13  4:02.07
                                                                       4:38.49  5:14.86  5:51.42  6:28.30  7:05.32  7:40.56  8:20.18
                                                                       8:45.77
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI               9:33.59   4      34.91  1:11.67  1:48.33  2:25.31  3:02.74  3:39.93  4:09.03
                                                                       4:52.09  5:27.40  6:02.90  6:38.68  7:13.81  7:47.43  8:24.67
                                                                       8:59.87
HODSON, LAURA         14 AZ PHOENIX SWIM                9:33.86   5      32.39  1:07.24  1:36.94  2:19.36  2:45.87  3:32.52  4:00.42
                                                                       4:45.23  5:22.01  5:58.68  6:31.89  7:12.03  7:48.25  8:24.18
                                                                       8:51.62
THEILEMANN, TARA      14 PC CARSON AQUATI               9:36.22   6      32.54  1:07.85  1:44.25  2:20.94  2:57.99  3:34.49  4:11.38
                                                                       4:47.80  5:24.18  6:00.23  6:36.46  7:13.04  7:48.58  8:24.99
                                                                       9:01.37
WADDEL, SERENA        14 PC MONTEREY BAY                9:40.82   7      34.11  1:10.46  1:47.90  2:25.10  3:01.83  3:38.63  4:15.19
                                                                       4:51.63  5:28.09  6:04.02  6:39.97  7:16.08  7:52.29  8:28.65
                                                                       9:05.38
MCILVAIN, ASHLEY      14 SI BLUE FINS SWI               9:43.77   8      32.72  1:08.40  1:44.59  2:21.05  2:57.58  3:34.05  4:10.49
                                                                       4:46.92  5:23.88  6:01.08  6:37.62  7:14.64  7:51.70  8:28.90
                                                                       9:06.79
VENTURACCI, CHRISTINA 14 PC RENO AQUATIC                9:46.90   9      34.26  1:11.29  1:48.79  2:26.51  3:03.68  3:40.85  4:17.76
                                                                       4:54.68  5:31.21  6:08.27  6:45.39  7:22.55  7:58.94  8:35.24
                                                                       9:11.36
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK                9:47.73  10      34.04  1:11.40  1:48.93  2:27.06  3:04.61  3:41.95  4:19.09
                                                                       4:56.37  5:32.69  6:08.98  6:45.63  7:22.74  7:59.79  8:36.49
                                                                       9:13.13
JOHNSON, ELIZABETH    13 SN SIERRA MARLIN               9:51.35  11      33.27  1:08.96  1:46.20  2:23.07  3:00.77  3:37.66  4:15.46
                                                                       4:53.00  5:30.89  6:08.13  6:45.82  7:22.89  8:00.39  8:38.05
                                                                       9:15.28
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC               9:51.58  12      34.52  1:11.14  1:48.06  2:24.68  3:01.75  3:38.38  4:15.80
                                                                       4:52.98  5:30.53  6:07.98  6:45.75  7:23.33  8:01.20  8:38.32
                                                                       9:09.58


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   13-14   800 FREE                                    EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MANGE, MICHELLE       13 ** PACIFIC DOLPH               9:53.18  13      34.08  1:10.43  1:48.07  2:25.51  3:03.52  3:40.95  4:18.47
                                                                       4:55.81  5:33.13  6:10.25  6:48.06  7:25.42  8:02.89  8:39.81
                                                                       9:17.11
MCGAUGH, AMANDA       14 SI BLUE FINS SWI               9:54.01  14      34.06  1:11.08  1:48.48  2:25.31  3:02.92  3:40.16  4:09.73
                                                                       4:55.63  5:33.16  6:10.58  6:48.53  7:25.95  7:49.71  8:41.11
                                                                       9:18.29
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S               9:54.14  15      35.14  1:12.19  1:49.24  2:26.23  3:04.04  3:41.34  4:18.63
                                                                       4:55.75  5:33.36  6:10.76  6:48.29  7:25.84  8:03.61  8:41.55
                                                                       9:11.49
ARON, ALEXIA          13 AZ PHOENIX SWIM                9:54.23  16      34.27  1:11.77  1:50.03  2:27.73  3:05.55  3:42.87  4:20.91
                                                                       4:58.32  5:35.92  6:13.17  6:50.29  7:27.36  8:04.62  8:41.23
                                                                       9:08.39
CURETON, KELLY        13 PC TERRAPINS SWI               9:56.61  17      33.70  1:11.44  1:48.73  2:26.60  3:03.96  3:41.72  4:19.23
                                                                       4:57.04  5:34.52  6:12.32  6:50.02  7:27.54  8:05.18  8:43.12
                                                                       9:12.50
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC SANTA CLARA S               9:58.61  18      34.00  1:10.70  1:47.90  2:25.10  3:02.05  3:39.63  4:17.26
                                                                       4:54.96  5:32.87  6:10.90  6:49.00  7:27.32  8:05.25  8:43.37
                                                                       9:21.27
MONTOYA, KATIE        14 PC SANTA CLARA S               9:59.55  19      34.07  1:10.56  1:47.02  2:24.13  3:00.83  3:37.64  4:14.82
                                                                       4:52.17  5:29.17  6:07.35  6:45.79  7:24.58  8:03.25  8:42.39
                                                                       9:21.12
MCCOLL, MEAGHAN       14 ** ISLAND SWIMMI              10:01.68  20      33.61  1:10.49  1:47.49  2:25.41  3:02.81  3:40.72  4:19.26
                                                                       4:57.42  5:35.84  6:13.72  6:52.15  7:30.26  8:08.81  8:47.18
                                                                       9:25.30
DECESARE, DIANA       13 PC STANFORD COVI              10:02.18  21      34.65  1:11.87  1:49.74  2:27.39  2:56.30  3:42.80  4:12.16
                                                                       4:58.54  5:28.29  6:14.07  6:44.41  7:29.99  8:02.02  8:46.86
                                                                       9:11.31
METCALF, VANESSA      14 PC ORINDA AQUATI              10:02.65  22      30.50  1:14.58  1:45.97  2:30.21  3:08.12  3:45.74  4:16.25
                                                                       5:01.86  5:39.85  6:17.64  6:49.81  7:35.13  8:13.34  8:50.43
                                                                       9:23.10
DALIPI, DANA          14 ** TORONTO ALL S              10:02.98  23      34.26  1:11.65  1:50.00  2:27.82  3:05.98  3:44.11  4:22.65
                                                                       5:00.93  5:39.45  6:17.56  6:56.04  7:34.00  8:12.42  8:50.28
                                                                       9:27.29
MOULTON, ASHLEY       13 PC SONOMA SEA DR              10:04.98  24      34.85  1:12.13  1:50.63  2:29.32  3:07.75  3:46.16  4:24.62
                                                                       5:02.64  5:40.70  6:18.80  6:57.02  7:35.02  8:12.97  8:50.38
                                                                       9:28.72
BENNER, BRIDGET       13 PN PUYALLUP AQUA              10:05.59  25      33.69  1:11.07  1:48.51  2:26.99  3:05.15  3:43.32  4:21.59
                                                                       4:59.88  5:38.27  6:16.41  6:54.66  7:33.03  8:11.54  8:49.99
                                                                       9:28.21
KAUFMANN, KAREN       14 PC RENO AQUATIC               10:11.93  26      35.15  1:12.98  1:51.21  2:29.65  3:07.50  3:45.81  4:24.37
                                                                       5:02.79  5:40.85  6:19.61  6:58.07  7:37.48  8:16.56  8:55.57
                                                                       9:34.04
STAFFORD, LAURA       13 ** STING RAY SWI              10:12.18  27      34.11  1:11.35  1:49.11  2:27.23  3:05.69  3:44.20  4:23.20
                                                                       5:02.27  5:40.61  6:20.07  6:58.96  7:38.08  8:16.77  8:56.10
                                                                       9:35.08
NAVALA, JENNIFER      13 PC SAN JOSE AQUA              10:12.26  28      33.55  1:10.56  1:48.10  2:26.85  2:59.17  3:43.10  4:21.54
                                                                       5:00.43  5:38.96  6:17.66  6:50.81  7:36.35  8:15.51  8:54.57
                                                                       9:33.79
TAYLOR, SABRINA       14 ** HYACK SWIM CL              10:22.64  29      32.64  1:08.51  1:46.58  2:25.12  3:04.03  3:43.48  4:23.32
                                                                       5:02.65  5:42.42  6:22.17  7:01.69  7:42.21  8:23.89  9:04.10
                                                                       9:43.49
SILVA, JENNIFER       14 PC SAN RAMON LIV               NO SHOW


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
 JR CHMPSHIP   1:07.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEAULIEU, RANDI       14 ** TORONTO ALL S  1:08.93   1  1:09.29 F1
                                                                    F    33.73
VAN DERLINDE, LARISSA 14 SN CHICO AQUA JE  1:10.72   2  1:10.60 F2
                                                                    F    34.73
CRAIG, SKYLAR         13 PC RENO AQUATIC   1:11.88   6  1:11.32 F3
                                                                    F    34.48
BRAGG, JA-NEIL        14 PC UNATTACHED PA  1:11.71   5  1:11.49 F4
                                                                    F    34.35
GRIFFIN, KATIE        14 PC CABRILLO THRE  1:11.89   7  1:12.47 F5
                                                                    F    34.91
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE  1:11.69   4  1:12.49 F6
                                                                    F    35.56
CONTE, ADRIENNE       14 PC MONTEREY BAY   1:11.52   3  1:12.50 F7
                                                                    F    35.29
LEY, NIKKI            14 PC SUNNYVALE SWI  1:12.63   8  1:12.67 F8
                                                                    F    35.09

BEAULIEU, RANDI       14 ** TORONTO ALL S  1:08.93   1
VAN DERLINDE, LARISSA 14 SN CHICO AQUA JE  1:10.72   2
CONTE, ADRIENNE       14 PC MONTEREY BAY   1:11.52   3
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE  1:11.69   4
BRAGG, JA-NEIL        14 PC UNATTACHED PA  1:11.71   5
CRAIG, SKYLAR         13 PC RENO AQUATIC   1:11.88   6
GRIFFIN, KATIE        14 PC CABRILLO THRE  1:11.89   7
LEY, NIKKI            14 PC SUNNYVALE SWI  1:12.63   8
SCHERBART, KRISTA     14 PC MORGAN HILL S  1:12.65   9
MOONEY, KELLY         13 PC WALNUT CREEK   1:12.66  10
SILZER, ELYSE         13 ** REGINA OPTIMI  1:12.87  11
HAGEY, KATIE          13 PC DEANZA CUPERT  1:12.93  12
VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM  1:13.08  13
LOPEZ, ATENAS         13 ** MEXICAN SWIMM  1:13.13  14
MOECKEL, KATIE        14 PC TIGER AQUATIC  1:13.18  15
MEDVED, EMILY         13 PC ALAMEDA ISLAN  1:13.29  16
ROBLES, ADRIANA       14 ** ACUATICA NELS  1:13.33  17
CURETON, KELLY        13 PC TERRAPINS SWI  1:13.41  19
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  1:13.41  18
DUNN, MEGHAN          13 PC DEANZA CUPERT  1:13.58  20
ESTEP, JESSICA        14 PC SAN RAMON LIV  1:13.68  21
SURYOUTOMO, TANYA     14 PC MISSION SAN J  1:13.81  22
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  1:14.20  23
VINCENT, DANYELLE     14 PC PIRANHA SWIMM  1:14.32  24
BRENNAN, SHANA        13 PC PLEASANTON SE  1:14.46  25
SIGGINS, CYDNEY       13 AZ PHOENIX SWIM   1:14.77  26
BARNETT, EMILY        13 ** PACIFIC DOLPH  1:14.96  27
KREMER, GWENDOLYN     13 SI BLUE FINS SWI  1:15.13  28
CASTANOS, XIADANI     13 ** ACUATICA NELS  1:15.23  29
THEILEMANN, TARA      14 PC CARSON AQUATI  1:15.38  30
VARELLAS, BETSY       13 PC ORINDA AQUATI  1:16.18  31
ATKIN, NICHOLE        14 PC ALMADEN SWIM   1:16.41  32
HENDERSON, CARLA      13 ** PACIFIC DOLPH  1:16.51  33
GUIDA, KATIE          14 PV FORT BELVOIR   1:16.70  35
STAFFORD, LAURA       13 ** STING RAY SWI  1:16.70  34
KOC-SPADARO, MARIELLA 14 ** PACIFIC DOLPH  1:16.79  36
MARTINEZ, ALEJANDRA   13 ** TRITONS        1:18.82  37


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:20.59
 JR CHMPSHIP   2:25.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEAULIEU, RANDI       14 ** TORONTO ALL S  2:28.59   1  2:27.97 F1  P  1:12.62
                                                                    F    35.03  1:12.87  1:51.34
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  2:30.16   2  2:28.05 F2  P  1:13.44
                                                                    F    35.83  1:13.23  1:51.56
THEILEMANN, TARA      14 PC CARSON AQUATI  2:34.31   7  2:30.75 F3  P  1:15.43
                                                                    F    36.03  1:13.89  1:52.44
BRENNAN, SHANA        13 PC PLEASANTON SE  2:31.76   3  2:33.17 F4  P  1:15.19
                                                                    F    37.16  1:16.38  1:55.51
NAVILHON, MELISSA     13 PC TERRAPINS SWI  2:34.09   6  2:34.66 F5  P  1:15.07
                                                                    F    36.50  1:15.44  1:55.71
SURYOUTOMO, TANYA     14 PC MISSION SAN J  2:33.52   4  2:35.09 F6  P  1:16.06
                                                                    F    36.63  1:15.27  1:55.77
CURETON, KELLY        13 PC TERRAPINS SWI  2:35.11   8  2:35.53 F7  P  1:15.51
                                                                    F    36.44  1:15.27  1:55.78
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  2:33.89   5  2:36.43 F8  P  1:16.67
                                                                    F    37.12  1:17.14  1:57.48

BEAULIEU, RANDI       14 ** TORONTO ALL S  2:28.59   1              P  1:12.62
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  2:30.16   2              P  1:13.44
BRENNAN, SHANA        13 PC PLEASANTON SE  2:31.76   3              P  1:15.19
SURYOUTOMO, TANYA     14 PC MISSION SAN J  2:33.52   4              P  1:16.06
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  2:33.89   5              P  1:16.67
NAVILHON, MELISSA     13 PC TERRAPINS SWI  2:34.09   6              P  1:15.07
THEILEMANN, TARA      14 PC CARSON AQUATI  2:34.31   7              P  1:15.43
CURETON, KELLY        13 PC TERRAPINS SWI  2:35.11   8              P  1:15.51
GRIFFIN, KATIE        14 PC CABRILLO THRE  2:35.25   9              P  1:16.32
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT  2:35.36  10              P  1:16.80
VAN DERLINDE, LARISSA 14 SN CHICO AQUA JE  2:35.47  11              P  1:18.15
SILZER, ELYSE         13 ** REGINA OPTIMI  2:35.82  12              P  1:16.07
HAGEY, KATIE          13 PC DEANZA CUPERT  2:35.95  13              P  1:15.52
MOECKEL, KATIE        14 PC TIGER AQUATIC  2:36.13  14              P  1:17.88
CRAIG, SKYLAR         13 PC RENO AQUATIC   2:36.57  15              P  1:15.98
KROPP, JULIA          14 PC KORET YOUTH S  2:36.64  16              P  1:16.88
KREMER, GWENDOLYN     13 SI BLUE FINS SWI  2:36.90  17              P  1:16.99
BARNETT, EMILY        13 ** PACIFIC DOLPH  2:37.11  18              P  1:16.62
ESTEP, JESSICA        14 PC SAN RAMON LIV  2:37.51  19              P  1:15.82
ROBLES, ADRIANA       14 ** ACUATICA NELS  2:37.60  20              P  1:16.93
SCHERBART, KRISTA     14 PC MORGAN HILL S  2:37.67  21              P  1:17.12
DUNN, MEGHAN          13 PC DEANZA CUPERT  2:38.04  22              P  1:17.83
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE  2:38.28  23              P  1:17.95
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC SANTA CLARA S  2:38.32  24              P  1:17.65
CASTANOS, XIADANI     13 ** ACUATICA NELS  2:38.56  25              P  1:16.89
ELPHINSTONE, KAITLUN  14 ** STING RAY SWI  2:38.62  26              P  1:17.22
ZEIDLER, KAYLA        13 PC TERRAPINS SWI  2:38.88  27              P  1:18.00
GAVIRIA, NATALIA      14 ** ACUATICA NELS  2:39.94  28              P  1:18.41
VINCENT, DANYELLE     14 PC PIRANHA SWIMM  2:40.57  29              P  1:17.08
SIGGINS, CYDNEY       13 AZ PHOENIX SWIM   2:41.09  30              P  1:18.60
STAFFORD, LAURA       13 ** STING RAY SWI  2:41.26  31              P  1:17.96
KOC-SPADARO, MARIELLA 14 ** PACIFIC DOLPH  2:41.78  32              P  1:19.35
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  2:42.05  33              P  1:18.77
WOLFROM, KATIE        14 PC PALO ALTO SWI  2:43.01  34              P  1:20.94
HENDERSON, CARLA      13 ** PACIFIC DOLPH  2:45.68  35              P  1:19.49
CONTE, ADRIENNE       14 PC MONTEREY BAY   2:45.69  36              P  1:11.12
GUIDA, KATIE          14 PV FORT BELVOIR   2:45.75  37              P  1:19.64
JOHNSON, EVA          14 PC ORINDA AQUATI  2:46.52  38              P  1:21.89


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, ALEJANDRA   13 ** TRITONS         DQUED                   P  1:24.44
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:19.34

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
 JR CHMPSHIP   1:16.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, ERICA            13 PC DEANZA CUPERT  1:14.65   1  1:13.22 F1
                                                                    F    34.62
MANGE, MICHELLE       13 ** PACIFIC DOLPH  1:17.47   2  1:16.02 F2
                                                                    F    36.45
COTTRELL, REBECCA     13 PC DEANZA CUPERT  1:17.59   3  1:18.20 F3
                                                                    F    36.78
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  1:19.25   7  1:18.33 F4
                                                                    F    37.74
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   1:18.27   4  1:18.43 F5
                                                                    F    37.23
PETER, MEGHAN         14 PC SANTA ROSA NE  1:18.94   5  1:18.80 F6
                                                                    F    38.02
KEEN, KRISSY          13 PC TIGER AQUATIC  1:20.02   8  1:19.19 F7
                                                                    F    37.22
REED, KIRSTEN         13 PC PLEASANTON SE  1:18.99   6  1:19.30 F8
                                                                    F    36.77

LIU, ERICA            13 PC DEANZA CUPERT  1:14.65   1
MANGE, MICHELLE       13 ** PACIFIC DOLPH  1:17.47   2
COTTRELL, REBECCA     13 PC DEANZA CUPERT  1:17.59   3
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   1:18.27   4
PETER, MEGHAN         14 PC SANTA ROSA NE  1:18.94   5
REED, KIRSTEN         13 PC PLEASANTON SE  1:18.99   6
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  1:19.25   7
KEEN, KRISSY          13 PC TIGER AQUATIC  1:20.02   8
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  1:20.14   9
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  1:20.43  10
BRAGG, JA-NEIL        14 PC UNATTACHED PA  1:21.04  11
WOJTAN, KRISTIN       14 AZ SUN DEVIL AQU  1:21.69  12
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:21.89  13
ROGERS, KATIE         14 PC SANTA CLARA S  1:22.07  14
JACKSON, SUMMER       13 PN PUYALLUP AQUA  1:22.19  15
JENKINS, COURTNEY     13 PC SAN RAMON LIV  1:22.32  16
HIEDLOFF, JESIKA      13 PN PUYALLUP AQUA  1:22.34  17
SIMENSTAD, ELIZABETH  14 PC NAPA VALLEY S  1:22.57  18
ROBBINS, ERICA        14 SN ARDEN HILLS    1:22.67  19
DUNN, MEGHAN          13 PC DEANZA CUPERT  1:22.79  20
DALIPI, DANA          14 ** TORONTO ALL S  1:23.55  21
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE  1:23.73  22
BALLENGER, MARIE      13 PC DEANZA CUPERT  1:23.76  23
LEACH, NICOLE         14 ** REGINA OPTIMI  1:24.60  24
MARYATT, ASHLEY       13 SN SIERRA MARLIN  1:24.66  25
GRAHAM, CHRISTINE     14 PC PIRANHA SWIMM  1:24.85  26
HUARD, CHANTAL        14 ** ISLAND SWIMMI  1:24.90  27
YARRANTON, RACHEL     14 PC DEANZA CUPERT  1:26.50  28
EATON, LAINEY         13 PC STANFORD COVI  1:27.07  29
GOODRIDGE, DARCY      13 ** PACIFIC DOLPH  1:27.24  30
REYNOLDS, KELLY       13 PC TERRAPINS SWI  1:27.40  31
TURMAN, AMANDA        13 PC OAKLAND BARRA   DQUED


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
 JR CHMPSHIP   2:44.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MANGE, MICHELLE       13 ** PACIFIC DOLPH  2:45.74   2  2:42.01 F1  P  1:19.37
                                                                    F    37.22  1:17.75  1:59.96
LIU, ERICA            13 PC DEANZA CUPERT  2:40.90   1  2:42.06 F2  P  1:16.84
                                                                    F    37.08  1:17.43  1:59.53
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   2:48.96   3  2:47.55 F3  P  1:21.27
                                                                    F    38.73  1:20.76  2:04.62
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  2:50.49   4  2:48.50 F4  P  1:24.18
                                                                    F    39.55  1:22.99  2:06.54
KEEN, KRISSY          13 PC TIGER AQUATIC  2:52.11   7  2:49.45 F5  P  1:23.27
                                                                    F    38.54  1:21.16  2:05.33
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  2:50.60   5  2:49.88 F6  P  1:24.45
                                                                    F    39.86  1:22.27  2:06.12
ROBBINS, ERICA        14 SN ARDEN HILLS    2:50.82   6  2:50.13 F7  P  1:22.73
                                                                    F    39.60  1:22.75  2:06.66
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:52.43   8  2:50.89 F8  P  1:23.70
                                                                    F    39.36  1:22.52  2:06.39

LIU, ERICA            13 PC DEANZA CUPERT  2:40.90   1              P  1:16.84
MANGE, MICHELLE       13 ** PACIFIC DOLPH  2:45.74   2              P  1:19.37
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   2:48.96   3              P  1:21.27
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  2:50.49   4              P  1:24.18
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  2:50.60   5              P  1:24.45
ROBBINS, ERICA        14 SN ARDEN HILLS    2:50.82   6              P  1:22.73
KEEN, KRISSY          13 PC TIGER AQUATIC  2:52.11   7              P  1:23.27
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:52.43   8              P  1:23.70
BRAGG, JA-NEIL        14 PC UNATTACHED PA  2:52.78   9              P  1:25.98
PETER, MEGHAN         14 PC SANTA ROSA NE  2:53.03  10              P  1:24.60
ROGERS, KATIE         14 PC SANTA CLARA S  2:53.41  11              P  1:21.71
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE  2:53.45  12              P  1:24.35
COTTRELL, REBECCA     13 PC DEANZA CUPERT  2:53.82  13              P  1:23.84
LEACH, NICOLE         14 ** REGINA OPTIMI  2:56.09  14              P  1:24.47
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  2:56.32  15              P  1:24.02
DALIPI, DANA          14 ** TORONTO ALL S  2:56.42  16              P  1:23.88
MCILVAIN, ASHLEY      14 SI BLUE FINS SWI  2:56.92  17              P  1:25.15
KNIGHT, KAYLEIGH      14 PC SAN JOSE AQUA  2:57.95  18              P  1:26.53
JENKINS, COURTNEY     13 PC SAN RAMON LIV  2:58.06  19              P  1:27.54
SIMENS, DENISE        13 PC SAN BENITO AQ  2:58.91  20              P  1:26.92
SIMENSTAD, ELIZABETH  14 PC NAPA VALLEY S  2:59.07  21              P  1:27.32
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  3:00.27  22              P  1:27.91
DUNN, MEGHAN          13 PC DEANZA CUPERT  3:00.92  23              P  1:28.01
CHU, JESSICA          13 PC MID PENINSULA  3:01.05  24              P  1:26.54
HUARD, CHANTAL        14 ** ISLAND SWIMMI  3:01.18  25              P  1:27.41
EATON, LAINEY         13 PC STANFORD COVI  3:01.22  26              P  1:29.29
SIGGINS, CYDNEY       13 AZ PHOENIX SWIM   3:01.35  27              P  1:29.34
HIEDLOFF, JESIKA      13 PN PUYALLUP AQUA  3:02.33  28              P  1:27.84
HALL, JULIA           14 SN CALIFORNIA CA  3:02.98  29              P  1:27.72
BALLENGER, MARIE      13 PC DEANZA CUPERT  3:04.74  30              P  1:29.99
YARRANTON, RACHEL     14 PC DEANZA CUPERT  3:06.16  31              P  1:28.88
REYNOLDS, KELLY       13 PC TERRAPINS SWI  3:06.44  32              P  1:30.00
WADDEL, SERENA        14 PC MONTEREY BAY   3:07.44  33              P  1:30.34
FRAZIER, BARBARA      14 SN SIERRA MARLIN  3:07.54  35              P  1:33.93
GOODRIDGE, DARCY      13 ** PACIFIC DOLPH  3:07.54  34              P  1:31.54
JACKSON, SUMMER       13 PN PUYALLUP AQUA  3:08.00  36              P  1:29.60
LAU, ERICA            13 PC LADERA OAKS    3:11.26  37              P  1:33.02


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  145
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.39
 JR CHMPSHIP   1:05.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM  1:06.46   2  1:06.18 F1
                                                                    F    31.13
ELPHINSTONE, KAITLUN  14 ** STING RAY SWI  1:09.21   8  1:07.62 F2
                                                                    F    32.57
MOECKEL, KATIE        14 PC TIGER AQUATIC  1:08.57   5  1:08.14 F3
                                                                    F    32.29
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:08.96   7  1:08.39 F4
                                                                    F    31.99
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT  1:07.89   3  1:08.65 F5
                                                                    F    32.36
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  1:08.44   4  1:08.67 F6
                                                                    F    32.54
SIGGINS, CYDNEY       13 AZ PHOENIX SWIM   1:08.95   6  1:08.68 F7
                                                                    F    32.09
BISHOP, BROOKE        13 PC STANFORD COVI  1:05.88   1   DQUED  F
                                                                    F    30.35

BISHOP, BROOKE        13 PC STANFORD COVI  1:05.88   1
VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM  1:06.46   2
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT  1:07.89   3
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  1:08.44   4
MOECKEL, KATIE        14 PC TIGER AQUATIC  1:08.57   5
SIGGINS, CYDNEY       13 AZ PHOENIX SWIM   1:08.95   6
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:08.96   7
ELPHINSTONE, KAITLUN  14 ** STING RAY SWI  1:09.21   8
HACKETT, SHANNON      13 ** PACIFIC DOLPH  1:09.37   9
ROFFEY, HEATHER       13 ** STING RAY SWI  1:09.43  10
MONTOYA, KATIE        14 PC SANTA CLARA S  1:09.51  11
DEVINNEY, KATIE       13 AZ PHOENIX SWIM   1:09.52  12
LOPEZ, ATENAS         13 ** MEXICAN SWIMM  1:09.56  13
BECK, SYLVIA          14 PC ORINDA AQUATI  1:09.60  14
BRAGG, JA-NEIL        14 PC UNATTACHED PA  1:09.66  15
VENTURACCI, CHRISTINA 14 PC RENO AQUATIC   1:09.94  16
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S  1:10.01  17
GAVIRIA, NATALIA      14 ** ACUATICA NELS  1:10.33  18
MCCOLL, MEAGHAN       14 ** ISLAND SWIMMI  1:10.37  19
SIMS, JENNIFER        13 PC SANTA ROSA NE  1:10.44  20
PRICE, AMANDA         14 PC NAPA VALLEY S  1:10.62  21
HODSON, LAURA         14 AZ PHOENIX SWIM   1:10.73  22
JOHNSTON, CHELSIE     14 PC NAPA VALLEY S  1:10.86  23
JACKSON, SUMMER       13 PN PUYALLUP AQUA  1:10.92  24
DEMCHUK, MYA          13 ** REGINA OPTIMI  1:11.01  25
COTTRELL, REBECCA     13 PC DEANZA CUPERT  1:11.10  26
POLICH, KATE          13 AZ SWIM TUCSON    1:11.54  27
LEE, HILLARY          13 SN CENTRAL VALLE  1:11.57  28
BARNETT, EMILY        13 ** PACIFIC DOLPH  1:12.97  30
BURNS, REBECCA        14 PV FORT BELVOIR   1:12.97  29
KOC-SPADARO, MARIELLA 14 ** PACIFIC DOLPH  1:15.11  31
TORRES, MARIA JOSE    14 ** SAN AGUSTIN    1:16.68  32
HIEDLOFF, JESIKA      13 PN PUYALLUP AQUA   DQUED


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.79
 JR CHMPSHIP   2:24.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROFFEY, HEATHER       13 ** STING RAY SWI  2:27.71   2  2:22.45 F1  P  1:11.50
                                                                    F    33.59  1:09.46  1:46.46
ELPHINSTONE, KAITLUN  14 ** STING RAY SWI  2:29.22   3  2:25.26 F2  P  1:14.04
                                                                    F    34.80  1:11.65  1:48.84
LOPEZ, ATENAS         13 ** MEXICAN SWIMM  2:27.45   1  2:25.67 F3  P  1:10.51
                                                                    F    32.80  1:09.90  1:47.27
GAVIRIA, NATALIA      14 ** ACUATICA NELS  2:30.39   7  2:27.33 F4  P  1:11.37
                                                                    F    33.47  1:10.69  1:49.91
VENTURACCI, CHRISTINA 14 PC RENO AQUATIC   2:30.87   8  2:27.77 F5  P  1:13.31
                                                                    F    33.60  1:11.53  1:49.42
HACKETT, SHANNON      13 ** PACIFIC DOLPH  2:29.80   6  2:27.90 F6  P  1:11.73
                                                                    F    33.23  1:11.26  1:50.03
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  2:29.54   4  2:28.32 F7  P  1:09.71
                                                                    F    33.39  1:10.58  1:49.57
MOECKEL, KATIE        14 PC TIGER AQUATIC  2:29.55   5  2:30.53 F8  P  1:12.14
                                                                    F    34.51  1:12.45  1:51.49

LOPEZ, ATENAS         13 ** MEXICAN SWIMM  2:27.45   1              P  1:10.51
ROFFEY, HEATHER       13 ** STING RAY SWI  2:27.71   2              P  1:11.50
ELPHINSTONE, KAITLUN  14 ** STING RAY SWI  2:29.22   3              P  1:14.04
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  2:29.54   4              P  1:09.71
MOECKEL, KATIE        14 PC TIGER AQUATIC  2:29.55   5              P  1:12.14
HACKETT, SHANNON      13 ** PACIFIC DOLPH  2:29.80   6              P  1:11.73
GAVIRIA, NATALIA      14 ** ACUATICA NELS  2:30.39   7              P  1:11.37
VENTURACCI, CHRISTINA 14 PC RENO AQUATIC   2:30.87   8              P  1:13.31
SILVA, JENNIFER       14 PC SAN RAMON LIV  2:32.54   9              P  1:13.90
MCCOLL, MEAGHAN       14 ** ISLAND SWIMMI  2:33.14  10              P  1:12.65
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC  2:33.23  11              P  1:14.09
SIGGINS, CYDNEY       13 AZ PHOENIX SWIM   2:33.40  12              P  1:12.45
DEVINNEY, KATIE       13 AZ PHOENIX SWIM   2:33.45  13              P  1:12.61
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT  2:33.76  14              P  1:12.33
PRICE, AMANDA         14 PC NAPA VALLEY S  2:34.12  15              P  1:13.18
BECK, SYLVIA          14 PC ORINDA AQUATI  2:35.06  16              P  1:14.38
DEMCHUK, MYA          13 ** REGINA OPTIMI  2:35.32  17              P  1:12.81
JOHNSTON, CHELSIE     14 PC NAPA VALLEY S  2:37.25  18              P  1:14.99
LEE, HILLARY          13 SN CENTRAL VALLE  2:37.40  19              P  1:13.83
BRAGG, JA-NEIL        14 PC UNATTACHED PA  2:37.85  20              P  1:12.85
ABBOTT, VALERIE       13 PC TIGER AQUATIC  2:39.02  21              P  1:15.40
HODSON, LAURA         14 AZ PHOENIX SWIM   2:39.18  22              P  1:14.67
YAMAHATA, ASHLEY      13 SN ARDEN HILLS    2:39.57  23              P  1:15.42
SUCHOMEL, SUSAN       14 PC MORGAN HILL S  2:39.76  24              P  1:15.43
BARNETT, EMILY        13 ** PACIFIC DOLPH  2:41.62  25              P  1:16.17
COTTRELL, REBECCA     13 PC DEANZA CUPERT  2:41.72  26
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S  2:42.38  27              P  1:14.77
METCALF, VANESSA      14 PC ORINDA AQUATI  2:42.65  28              P  1:20.37
MARTINEZ, ALEJANDRA   13 ** TRITONS        2:46.50  29              P  1:18.04
ARON, ALEXIA          13 AZ PHOENIX SWIM   2:48.13  30              P  1:19.15
PUGLIESE, CARLA       14 PC STANFORD COVI  2:48.56  31              P  1:17.31
JACKSON, SUMMER       13 PN PUYALLUP AQUA  2:49.17  32              P  1:17.11
KOC-SPADARO, MARIELLA 14 ** PACIFIC DOLPH  2:52.65  33              P  1:20.12
HUARD, CHANTAL        14 ** ISLAND SWIMMI  2:54.89  34              P  1:20.16
BURNS, REBECCA        14 PV FORT BELVOIR   NO SHOW
JANSEN, MONIKA        14 SN DAVIS SWIM TE   DQUED                   P  1:19.37
TORRES, MARIA JOSE    14 ** SAN AGUSTIN    NO SHOW


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
 JR CHMPSHIP   2:27.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIGGINS, CYDNEY       13 AZ PHOENIX SWIM   2:30.27   1  2:28.56 F1  P  1:11.74
                                                                    F    32.05  1:09.96  1:53.78
LOPEZ, ATENAS         13 ** MEXICAN SWIMM  2:32.19   5  2:30.30 F2  P  1:11.57
                                                                    F    31.95  1:10.96  1:58.63
VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM  2:32.08   4  2:30.36 F3  P  1:09.16
                                                                    F    31.09  1:09.27  1:57.72
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  2:32.36   6  2:30.90 F4  P  1:13.15
                                                                    F    32.89  1:12.44  1:55.37
BRAGG, JA-NEIL        14 PC UNATTACHED PA  2:32.43   7  2:31.32 F5  P  1:11.60
                                                                    F    32.12  1:11.07  1:56.89
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  2:30.89   2  2:32.84 F6  P  1:10.59
                                                                    F    33.83  1:12.77  1:58.90
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  2:32.85   8  2:33.88 F7  P  1:12.60
                                                                    F    32.94  1:12.82  1:58.56
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   2:31.97   3  2:34.22 F8  P  1:12.11
                                                                    F    33.25  1:12.59  2:00.05

SIGGINS, CYDNEY       13 AZ PHOENIX SWIM   2:30.27   1              P  1:11.74
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  2:30.89   2              P  1:10.59
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   2:31.97   3              P  1:12.11
VICTOR, TERESA        13 ** MEXICAN SWIMM  2:32.08   4              P  1:09.16
LOPEZ, ATENAS         13 ** MEXICAN SWIMM  2:32.19   5              P  1:11.57
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  2:32.36   6              P  1:13.15
BRAGG, JA-NEIL        14 PC UNATTACHED PA  2:32.43   7              P  1:11.60
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  2:32.85   8              P  1:12.60
CARRENO, ZAIRA        14 ** MEXICAN SWIMM  2:33.06   9              P  1:12.10
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT  2:33.18  10              P  1:11.80
POLICH, KATE          13 AZ SWIM TUCSON    2:34.28  11              P  1:13.35
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE  2:34.52  12              P  1:13.58
MANGE, MICHELLE       13 ** PACIFIC DOLPH  2:34.74  13              P  1:17.48
DUDAR, ELYSE          13 ** TORONTO ALL S  2:35.72  14              P  1:16.31
MOECKEL, KATIE        14 PC TIGER AQUATIC  2:36.11  16              P  1:13.59
VAN DERLINDE, LARISSA 14 SN CHICO AQUA JE  2:36.11  15              P  1:13.77
HODSON, LAURA         14 AZ PHOENIX SWIM   2:36.85  17              P  1:15.31
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  2:37.12  18              P  1:16.32
KEEN, KRISSY          13 PC TIGER AQUATIC  2:37.25  19              P  1:16.38
MONTOYA, KATIE        14 PC SANTA CLARA S  2:37.39  20              P  1:14.74
ROFFEY, HEATHER       13 ** STING RAY SWI  2:37.52  21              P  1:15.28
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:37.55  22              P  1:16.62
YAMAHATA, ASHLEY      13 SN ARDEN HILLS    2:38.23  23              P  1:16.06
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC  2:38.55  24              P  1:15.82
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   2:39.03  25              P  1:19.07
DEMCHUK, MYA          13 ** REGINA OPTIMI  2:39.37  26              P  1:13.80
BENNER, BRIDGET       13 PN PUYALLUP AQUA  2:39.62  27              P  1:17.74
SILZER, ELYSE         13 ** REGINA OPTIMI  2:39.75  28              P  1:13.01
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC SANTA CLARA S  2:39.82  29              P  1:15.15
YARRANTON, RACHEL     14 PC DEANZA CUPERT  2:42.11  30              P  1:19.02
GAVIRIA, NATALIA      14 ** ACUATICA NELS  2:42.20  31              P  1:15.15
METCALF, VANESSA      14 PC ORINDA AQUATI  2:43.60  32              P  1:18.29
HIEDLOFF, JESIKA      13 PN PUYALLUP AQUA  2:44.15  33              P  1:19.79
HUARD, CHANTAL        14 ** ISLAND SWIMMI  2:44.38  34              P  1:18.56
GOODRIDGE, DARCY      13 ** PACIFIC DOLPH  2:46.27  35              P  1:21.84
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S  NO SHOW


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  155                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  155
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
 JR CHMPSHIP   5:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIGGINS, CYDNEY       13 AZ PHOENIX SWIM   5:17.14   1  5:13.39 F1  P  1:12.72  2:33.99  4:06.19
                                                                    F    33.94  1:12.44  1:53.11  2:32.94  3:18.13  4:03.06  4:38.66
LOPEZ, ATENAS         13 ** MEXICAN SWIMM  5:20.50   3  5:15.07 F2  P  1:09.79  2:29.29  4:09.01
                                                                    F    32.81  1:09.45  1:50.77  2:30.92  3:19.35  4:07.64  4:42.51
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  5:19.31   2  5:15.74 F3  P  1:14.75  2:33.92  4:09.80
                                                                    F    34.45  1:13.79  1:53.12  2:32.78  3:20.00  4:07.70  4:42.42
BRAGG, JA-NEIL        14 PC UNATTACHED PA  5:20.56   4  5:16.88 F4  P  1:13.17  2:35.34  4:09.13
                                                                    F    34.22  1:12.60  1:53.60  2:35.05  3:20.76  4:06.20  4:41.37
GAVIRIA, NATALIA      14 ** ACUATICA NELS  5:21.91   5  5:18.03 F5  P  1:11.74  2:34.56  4:10.29
                                                                    F    33.19  1:10.35  1:52.20  2:33.24  3:20.20  4:07.50  4:43.27
MANGE, MICHELLE       13 ** PACIFIC DOLPH  5:25.47   6  5:18.84 F6  P  1:18.32  2:44.33  4:11.31
                                                                    F    36.38  1:16.60  1:59.00  2:41.33  3:23.74  4:06.52  4:43.56
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  5:25.48   7  5:23.90 F7  P  1:13.48  2:38.43  4:13.21
                                                                    F    33.95  1:12.79  1:56.05  2:36.99  3:24.42  4:11.27  4:47.98
SILVA, JENNIFER       14 PC SAN RAMON LIV  5:25.71   8  5:24.86 F8  P  1:15.33  2:39.84  4:14.48
                                                                    F    35.16  1:14.60  1:57.33  2:38.89  3:26.57  4:14.36  4:50.10

SIGGINS, CYDNEY       13 AZ PHOENIX SWIM   5:17.14   1              P  1:12.72  2:33.99  4:06.19
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  5:19.31   2              P  1:14.75  2:33.92  4:09.80
LOPEZ, ATENAS         13 ** MEXICAN SWIMM  5:20.50   3              P  1:09.79  2:29.29  4:09.01
BRAGG, JA-NEIL        14 PC UNATTACHED PA  5:20.56   4              P  1:13.17  2:35.34  4:09.13
GAVIRIA, NATALIA      14 ** ACUATICA NELS  5:21.91   5              P  1:11.74  2:34.56  4:10.29
MANGE, MICHELLE       13 ** PACIFIC DOLPH  5:25.47   6              P  1:18.32  2:44.33  4:11.31
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  5:25.48   7              P  1:13.48  2:38.43  4:13.21
SILVA, JENNIFER       14 PC SAN RAMON LIV  5:25.71   8              P  1:15.33  2:39.84  4:14.48
NAMBA, ALEXA          13 PC STANFORD COVI  5:25.77   9              P  1:14.72  2:42.52  4:11.89
HODSON, LAURA         14 AZ PHOENIX SWIM   5:26.53  10              P  1:13.44  2:39.24  4:15.38
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC  5:26.73  11              P  1:13.13  2:39.18  4:16.69
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   5:27.77  12              P  1:17.67  2:46.88  4:15.45
ELPHINSTONE, KAITLUN  14 ** STING RAY SWI  5:28.21  13              P  1:11.26  2:33.85  4:18.51
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   5:28.45  14              P  1:17.30  2:41.41  4:16.94
DUDAR, ELYSE          13 ** TORONTO ALL S  5:28.97  15              P  1:14.86  2:41.16  4:17.35
YAMAHATA, ASHLEY      13 SN ARDEN HILLS    5:29.40  16              P  1:14.62  2:40.41  4:15.96
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT  5:30.34  17              P  1:12.39  2:37.86  4:14.89
JENKINS, COURTNEY     13 PC SAN RAMON LIV  5:30.60  18              P  1:18.69  2:44.75  4:17.35
KROPP, JULIA          14 PC KORET YOUTH S  5:32.78  19              P  1:18.44  2:40.95  4:16.56
HACKETT, SHANNON      13 ** PACIFIC DOLPH  5:32.90  20              P  1:10.10  2:38.96  4:20.44
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S  5:33.96  21              P  1:14.52  2:39.38  4:19.02
ROBBINS, ERICA        14 SN ARDEN HILLS    5:34.76  22              P  1:16.22  2:43.87  4:18.13
COTTRELL, REBECCA     13 PC DEANZA CUPERT  5:35.13  23              P  1:15.15  2:46.72  4:16.97
METCALF, VANESSA      14 PC ORINDA AQUATI  5:35.89  24              P  1:18.73  2:45.68  4:22.93
VENTURACCI, CHRISTINA 14 PC RENO AQUATIC   5:36.24  25              P  1:13.11  2:37.66  4:23.32
MCCOLL, MEAGHAN       14 ** ISLAND SWIMMI  5:36.74  26              P  1:13.97  2:43.25  4:22.97
DECESARE, DIANA       13 PC STANFORD COVI  5:36.80  27              P  1:21.43  2:47.20  4:22.80
LEE, HILLARY          13 SN CENTRAL VALLE  5:37.15  28              P  1:15.66  2:42.23  4:21.62
BRENNAN, SHANA        13 PC PLEASANTON SE  5:38.60  29              P  1:18.52  2:43.65  4:23.12
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC SANTA CLARA S  5:38.65  30              P  1:19.35  2:44.59  4:26.51
CURETON, KELLY        13 PC TERRAPINS SWI  5:39.25  31              P  1:17.85  2:41.90  4:23.74
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  5:39.30  32              P  1:19.29  2:49.89  4:22.31
KEEN, KRISSY          13 PC TIGER AQUATIC  5:39.39  33              P  1:21.23  2:48.35  4:21.29
ARON, ALEXIA          13 AZ PHOENIX SWIM   5:39.98  34              P  1:16.92  2:45.59  4:25.39
SILZER, ELYSE         13 ** REGINA OPTIMI  5:43.87  35              P  1:17.75  2:40.25  4:24.33
HAGEY, KATIE          13 PC DEANZA CUPERT  5:47.90  36              P  1:18.44  2:46.04  4:27.12
LEACH, NICOLE         14 ** REGINA OPTIMI  5:57.66  37              P  1:24.60  3:01.13  4:35.29
ABBOTT, VALERIE       13 PC TIGER AQUATIC   DQUED                   P  1:14.36  2:46.79  4:27.46


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  155                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  155
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BENNER, BRIDGET       13 PN PUYALLUP AQUA   DQUED                   P  1:16.39  2:42.85  4:17.21
CARRENO, ZAIRA        14 ** MEXICAN SWIMM   DQUED                   P  1:13.81  2:37.50  4:13.33
HUARD, CHANTAL        14 ** ISLAND SWIMMI   DQUED                   P  1:21.26  2:50.70  4:28.59
KREMER, GWENDOLYN     13 SI BLUE FINS SWI   DQUED                   P  1:15.06  2:39.98  4:19.77
ROFFEY, HEATHER       13 ** STING RAY SWI   DQUED                   P  1:12.24  2:40.21  4:16.60

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               2:08.27   1      56.61  1:08.60  1:39.01
         DUNN, MEGHAN        13
         LIU, ERICA          13
         HOVEY, AMBER        13
         YARRANTON, RACHEL   14
TIGR,  A  13-14       14 PC TIGER AQUATIC               2:11.10   2      34.06  1:10.90  1:43.27
         MOECKEL, KATIE      14
         KEEN, KRISSY        13
         PODESTO, MARISA     14
         ABBOTT, VALERIE     13
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                2:11.54   3      34.63  1:11.79  1:42.63
         MOONEY, KELLY       13
         HARPER, KIRSTEN     13
         ROGERS, REBECCA     14
         HANSEN, SARA        14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               2:11.66   4      34.90  1:10.49  1:42.98
         ESTEP, JESSICA      14
         SCHULTZ, MEGAN      14
         KUMPAN, JULIA       13
         JENKINS, COURTNEY   13
NAPA,  A  13-14       14 PC NAPA VALLEY S               2:12.86   5      33.34  1:10.67
         LAROCHELLE, NATALIE 13
         SIMENSTAD, ELIZABETH14
         JOHNSTON, CHELSIE   14
         PRICE, AMANDA       14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:13.21   6      34.17  1:12.23  1:43.67
         ROGERS, LAUREN      13
         DORIA, ANGELA       14
         DEGOLIA, HAILEY     13
         NAVILHON, MELISSA   13
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               2:13.51   7      34.61  1:10.91  1:43.97
         HAGEY, KATIE        13
         COTTRELL, REBECCA   13
         GARCIA, DANIELLE    13
         CHAPMAN, ALICIA     14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               2:13.59   8      36.79  1:13.08  1:44.59
         VARELLAS, BETSY     13
         OCHS, JILLIAN       14
         BECK, SYLVIA        14
         RUSSELL, MONICA     13
PDSA,  A  13-14       14 ** PACIFIC DOLPH               2:13.73   9      35.19  1:11.86  1:45.04
         HENDERSON, CARLA    13
         MANGE, MICHELLE     13
         BARNETT, EMILY      13
         HACKETT, SHANNON    13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:14.12  10      36.48  1:12.99  1:45.01
         HERNANDEZ, GABRIELLA14
         ROGERS, KATIE       14
         FERRARI, SARA BETH  13
         MONTOYA, KATIE      14
TO,  A  13-14         14 ** TORONTO ALL S               2:14.51  11      31.81  1:09.82  1:42.24
         BEAULIEU, RANDI     14
         DALIPI, DANA        14
         DUDAR, ELYSE        13
         HOM, ESME           12
SMST,  A  13-14       14 SN SIERRA MARLIN               2:16.37  12      34.73  1:14.30  1:47.32
         SCHAEFER, CASSIE    14
         MARYATT, ASHLEY     13
         AGEE, MEGHAN        13
         JOHNSON, ELIZABETH  13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               2:16.99  13      34.18  1:09.33  1:45.13
         BRENNAN, SHANA      13
         REED, KIRSTEN       13
         LAMAY, CHELSEA      14
         FERRARIS, CHRISTINE 14
IS,  A  13-14         14 ** ISLAND SWIMMI               2:17.52  14      36.19  1:13.29  1:46.86
         HUARD, CHANTAL      14
         NELSON, MELANIE     12
         ROTH, HOLLIS        12
         MCCOLL, MEAGHAN     14
PHX,  A  13-14        14 AZ PHOENIX SWIM                2:17.66  15      36.42  1:15.49  1:47.95
         SIGGINS, CYDNEY     13
         DEVINNEY, KATIE     13
         HODSON, LAURA       14
         ARON, ALEXIA        13
DACA,  C  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               2:17.95  16      35.25  1:14.79  1:47.60
         JANITSKI, MICHELLE  14
         KELLER, KATIE       13
         CHIN, VIRGINIA      13
         BALLENGER, MARIE    13
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               2:18.96  17      36.35  1:18.37  1:49.47
         DECESARE, DIANA     13
         EATON, LAINEY       13
         BEYER, COURTNEY     13
         SITTS, KELLY        13
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               2:19.17  18      34.71  1:15.31  1:48.88
         WOLFROM, KATIE      14
         GOLDSTEIN, JULIA    14
         PLUME, REBECCA      13
         TKALCEVIC, TINA     14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:19.32  19      35.38  1:15.00  1:49.34
         ZEIDLER, KAYLA      13
         REYNOLDS, KELLY     13
         GOLEZ, JILLIAN      14
         CURETON, KELLY      13
PASC,  B  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               2:26.83  20      39.56  1:22.27  1:56.71
         BARTA, KRISTEN      13
         YEE, ASHLEY         13
         YANG, KATHERINE     14
         KOEPFGEN, KATIE     14
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               2:28.50  21      40.23  1:21.46  1:55.23
         SANDSTROM, CAROLYN  13
         PERRYMAN, KELLY     13
         LOGAN, MELISSA      14
         GUTIERREZ, SARAH    14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMST,  B  13-14       14 SN SIERRA MARLIN                DQUED         1:01.45  1:14.35  1:48.90
         WAGNER, LIZ         13
         FRAZIER, BARBARA    14
         HARRIS, RACHELLE    13
         JIMENEZ, KAYLA      13

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
 JR CHMPSHIP   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:36.93   1      36.04  1:13.51  1:47.42  2:25.75  2:56.95  3:33.45  4:03.87
         HAGEY, KATIE        13
         LIU, ERICA          13
         HOVEY, AMBER        13
         YARRANTON, RACHEL   14
PDSA,  A  13-14       14 ** PACIFIC DOLPH               4:45.38   2      36.02  1:15.40  1:52.11  2:32.09  3:03.98  3:39.81  4:11.05
         BARNETT, EMILY      13
         MANGE, MICHELLE     13
         HACKETT, SHANNON    13
         KOC-SPADARO, MARIELL14
TIGR,  A  13-14       14 PC TIGER AQUATIC               4:46.52   3      34.87  1:12.02  1:49.63  2:32.67  3:05.55  3:43.90  4:13.47
         MOECKEL, KATIE      14
         KEEN, KRISSY        13
         PODESTO, MARISA     14
         ABBOTT, VALERIE     13
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:47.00   4      35.48  1:12.17  1:49.80  2:32.77  3:04.31  3:42.50
         ROGERS, LAUREN      13
         DORIA, ANGELA       14
         DEGOLIA, HAILEY     13
         NAVILHON, MELISSA   13
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:47.62   5      35.74  1:13.74  1:50.00  2:31.52  3:04.91  3:43.93  4:14.14
         DUNN, MEGHAN        13
         COTTRELL, REBECCA   13
         GARCIA, DANIELLE    13
         CHAPMAN, ALICIA     14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               4:48.16   6      35.95  1:14.82  1:51.91  2:33.43  3:06.72  3:44.25  4:13.96
         ESTEP, JESSICA      14
         SCHULTZ, MEGAN      14
         SILVA, JENNIFER     14
         JENKINS, COURTNEY   13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:49.08   7      36.62  1:14.72  1:51.78  2:34.56  3:07.86  3:45.72  4:15.53
         HERNANDEZ, GABRIELLA14
         ROGERS, KATIE       14
         FERRARI, SARA BETH  13
         MONTOYA, KATIE      14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                4:50.43   8      35.81  1:14.25  1:52.60  2:34.39  3:07.32  4:08.75  4:18.32
         MOONEY, KELLY       13
         HARPER, KIRSTEN     13
         ROGERS, REBECCA     14
         HANSEN, SARA        14
SRN,  A  13-14        14 PC SANTA ROSA NE               4:55.61   9      36.03  1:14.12  1:51.98  2:35.67  3:08.74  3:47.68  4:19.73
         WUNSCHEL, MARI      14
         PETER, MEGHAN       14
         SIMS, JENNIFER      13
         THIELE, TASHA       14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TO,  A  13-14         14 ** TORONTO ALL S               4:55.78  10      34.20  1:10.43  1:51.60  2:37.09  3:11.14  3:50.09  4:21.51
         BEAULIEU, RANDI     14
         HOM, ESME           12
         DUDAR, ELYSE        13
         DALIPI, DANA        14
NAPA,  A  13-14       14 PC NAPA VALLEY S               4:57.85  11      36.88  1:16.21  1:54.33  2:38.28  3:11.07  3:49.24  4:21.47
         LAROCHELLE, NATALIE 13
         SIMENSTAD, ELIZABETH14
         PRICE, AMANDA       14
         KLINE, TORI         13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               5:00.82  12      37.99  1:19.33  1:56.42  2:40.34  3:15.66  3:55.83  4:26.64
         VARELLAS, BETSY     13
         OCHS, JILLIAN       14
         METCALF, VANESSA    14
         RUSSELL, MONICA     13
PHX,  A  13-14        14 AZ PHOENIX SWIM                5:01.75  13      36.89  1:16.10  1:56.41  2:42.45  3:15.91  3:55.28  4:27.33
         SIGGINS, CYDNEY     13
         DEVINNEY, KATIE     13
         HODSON, LAURA       14
         ARON, ALEXIA        13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               5:02.15  14      36.11  1:12.91  1:49.98  2:32.74           2:55.42  4:26.30
         BRENNAN, SHANA      13
         REED, KIRSTEN       13
         LAMAY, CHELSEA      14
         FERRARIS, CHRISTINE 14
DACA,  C  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               5:02.73  15      36.52  1:14.54  1:54.40  2:39.35  3:13.92  3:55.02  4:27.26
         JANITSKI, MICHELLE  14
         KELLER, KATIE       13
         BALLENGER, MARIE    13
         LEE, BRITTNEY       13
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               5:03.38  16      38.19  1:20.45  2:03.20  2:49.81  3:22.40  3:58.63  4:28.94
         DECESARE, DIANA     13
         EATON, LAINEY       13
         BEYER, COURTNEY     13
         SITTS, KELLY        13
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               5:09.34  17      37.19  1:17.41  1:58.58  2:46.38  3:20.12  4:01.14  4:32.68
         WOLFROM, KATIE      14
         TKALCEVIC, TINA     14
         PLUME, REBECCA      13
         KOEPFGEN, KATIE     14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI                DQUED           36.38  1:14.89  1:56.24  2:42.65           3:05.32  4:29.75
         ZEIDLER, KAYLA      13
         REYNOLDS, KELLY     13
         GOLEZ, JILLIAN      14
         CURETON, KELLY      13

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               1:56.60   1      29.47    59.19  1:28.70
         SITTS, KELLY        13
         SEELOS, LIZZY       13
         BEYER, COURTNEY     13
         BISHOP, BROOKE      13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               1:56.89   2      29.59    58.11  1:27.56
         YARRANTON, RACHEL   14
         HOVEY, AMBER        13
         CHAPMAN, ALICIA     14
         GARCIA, DANIELLE    13
TIGR,  A  13-14       14 PC TIGER AQUATIC               1:57.89   3      29.48    59.96  1:28.65
         PODESTO, MARISA     14
         KEEN, KRISSY        13
         MOECKEL, KATIE      14
         ABBOTT, VALERIE     13
PHX,  A  13-14        14 AZ PHOENIX SWIM                1:58.25   4      29.29    58.74  1:28.50
         DEVINNEY, KATIE     13
         SIGGINS, CYDNEY     13
         HODSON, LAURA       14
         ARON, ALEXIA        13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:58.43   5      29.62    59.88  1:29.60
         MONTOYA, KATIE      14
         FERRARI, SARA BETH  13
         HERNANDEZ, GABRIELLA14
         ROGERS, KATIE       14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:59.43   6      30.42    59.12  1:29.32
         ZEIDLER, KAYLA      13
         ROGERS, LAUREN      13
         NAVILHON, MELISSA   13
         DEGOLIA, HAILEY     13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               1:59.55   7      29.63    59.47  1:29.57
         JENKINS, COURTNEY   13
         SCHULTZ, MEGAN      14
         SILVA, JENNIFER     14
         ESTEP, JESSICA      14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:59.71   8      29.39    59.63  1:29.96
         OCHS, JILLIAN       14
         JOHNSON, EVA        14
         BECK, SYLVIA        14
         METCALF, VANESSA    14
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               1:59.79   9      30.08  1:00.43  1:30.47
         JANITSKI, MICHELLE  14
         HAGEY, KATIE        13
         BALLENGER, MARIE    13
         DUNN, MEGHAN        13
PDSA,  A  13-14       14 ** PACIFIC DOLPH               2:01.00  10      29.42    59.66  1:30.18
         HACKETT, SHANNON    13
         BARNETT, EMILY      13
         HENDERSON, CARLA    13
         GOODRIDGE, DARCY    13
NAPA,  A  13-14       14 PC NAPA VALLEY S               2:01.31  11      29.67    58.81  1:29.66
         LAROCHELLE, NATALIE 13
         PRICE, AMANDA       14
         JOHNSTON, CHELSIE   14
         KLINE, TORI         13
TO,  A  13-14         14 ** TORONTO ALL S               2:01.90  12      29.26    59.09  1:50.79
         BEAULIEU, RANDI     14
         DUDAR, ELYSE        13
         DALIPI, DANA        14
         HOM, ESME           12
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               2:02.53  13      30.38  1:00.67  1:31.83
         PLUME, REBECCA      13
         KOEPFGEN, KATIE     14
         WOLFROM, KATIE      14
         TKALCEVIC, TINA     14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MLST,  A  13-14       14 PC MAMMOTH LAKES               2:05.94  14      31.60  1:03.69  1:35.72
         BROWN, SLOANE       14
         CORTOPASSI, DANYELL 13
         YU, JENNIFER        13
         MYERS, JENNIFER     14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               2:07.72  15      31.64  1:02.18  2:01.61
         BRENNAN, SHANA      13
         REED, KIRSTEN       13
         LAMAY, BRITTANY     16
         FERRARIS, CHRISTINE 14
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               2:13.49  16      31.98  1:05.79  1:39.66
         LOGAN, MELISSA      14
         GUTIERREZ, SARAH    14
         PERRYMAN, KELLY     13
         SANDSTROM, CAROLYN  13
SOLO,  A  13-14       14 PC SOLO SWIM CLU                DQUED           30.17  1:01.11  1:33.21
         RISSI, LAURA        13
         CHANG, KRISTINA     13
         MRSNY, JILLIAN      13
         BALLOU, ANGELA      13

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
 JR CHMPSHIP   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                4:10.46   1      30.23  1:01.44  1:30.79  2:03.75  2:33.81  3:06.35  3:37.04
         ROGERS, REBECCA     14
         MOONEY, KELLY       13
         HANSEN, SARA        14
         HARPER, KIRSTEN     13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:13.48   2      30.91  1:03.43  1:32.78  2:05.55  2:36.38  3:10.16  3:40.65
         HERNANDEZ, GABRIELLA14
         MONTOYA, KATIE      14
         FERRARI, SARA BETH  13
         ROGERS, KATIE       14
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:13.67   3      31.27  1:04.89  1:35.98  2:09.58  2:39.80  3:12.94  3:42.23
         GARCIA, DANIELLE    13
         CHAPMAN, ALICIA     14
         YARRANTON, RACHEL   14
         LIU, ERICA          13
TIGR,  A  13-14       14 PC TIGER AQUATIC               4:15.65   4      30.92  1:02.75           1:27.44  2:40.15  3:13.67  3:43.12
         ABBOTT, VALERIE     13
         KEEN, KRISSY        13
         PODESTO, MARISA     14
         MOECKEL, KATIE      14
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               4:18.48   5      30.97  1:03.58  1:35.19  2:09.63  2:40.57  3:13.93  3:44.14
         BEYER, COURTNEY     13
         SEELOS, LIZZY       13
         DECESARE, DIANA     13
         SITTS, KELLY        13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:18.60   6      30.42  1:03.07  1:33.69  2:07.44  2:38.59  3:13.28  3:44.49
         OCHS, JILLIAN       14
         BECK, SYLVIA        14
         SHAFA, VANESSA      13
         METCALF, VANESSA    14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:19.26   7      31.93  1:06.31  1:36.29  2:08.66  2:40.28  3:13.36  3:44.54
         DEGOLIA, HAILEY     13
         ROGERS, LAUREN      13
         NAVILHON, MELISSA   13
         ZEIDLER, KAYLA      13
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:19.74   8      32.06  1:06.55  1:36.55  2:09.04  2:39.96  3:14.19  3:45.94
         DUNN, MEGHAN        13
         HOVEY, AMBER        13
         HAGEY, KATIE        13
         COTTRELL, REBECCA   13
PDSA,  A  13-14       14 ** PACIFIC DOLPH               4:21.05   9      30.82  1:02.91  1:34.25  2:08.93  2:40.36  3:15.04
         HACKETT, SHANNON    13
         HENDERSON, CARLA    13
         KOC-SPADARO, MARIELL14
         BARNETT, EMILY      13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               4:21.22  10      31.21  1:05.00           1:31.37  2:43.16  3:18.14
         JENKINS, COURTNEY   13
         SCHULTZ, MEGAN      14
         KUMPAN, JULIA       13
         SILVA, JENNIFER     14
SRN,  A  13-14        14 PC SANTA ROSA NE               4:22.32  11      32.03  1:05.30  1:36.98  2:12.01  2:43.96  3:19.00  3:49.22
         SIMS, JENNIFER      13
         PETER, MEGHAN       14
         THIELE, TASHA       14
         WUNSCHEL, CARRIE    18
NAPA,  A  13-14       14 PC NAPA VALLEY S               4:22.52  12      30.73  1:03.77  1:35.94  2:11.07           3:20.72  3:50.04
         PRICE, AMANDA       14
         JOHNSTON, CHELSIE   14
         KLINE, TORI         13
         LAROCHELLE, NATALIE 13
TO,  A  13-14         14 ** TORONTO ALL S               4:28.47  13      31.53  1:05.39  1:37.92  2:12.45  2:43.39  3:17.07  3:50.80
         DALIPI, DANA        14
         DUDAR, ELYSE        13
         BEAULIEU, RANDI     14
         HOM, ESME           12
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               4:31.42  14      31.95  1:06.30  1:38.48  2:14.54  2:46.83  3:43.45  3:55.02
         PLUME, REBECCA      13
         KOEPFGEN, KATIE     14
         TKALCEVIC, TINA     14
         WOLFROM, KATIE      14
PHX,  A  13-14        14 AZ PHOENIX SWIM                 DQUED           31.68  1:05.33  1:36.39  2:09.53  2:40.33  3:14.03  3:46.50
         HODSON, LAURA       14
         DEVINNEY, KATIE     13
         SIGGINS, CYDNEY     13
         ARON, ALEXIA        13

============================================================================================================================
   EVENT  163                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  163
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
 JR CHMPSHIP   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               9:09.06   1      32.18  1:06.35  1:40.53  2:14.82  2:46.89  3:22.16  3:57.78
         HERNANDEZ, GABRIELLA14                                        4:33.13  5:05.57  5:41.08  6:18.42  6:53.79  7:23.95  7:57.98
         FERRARI, SARA BETH  13                                        8:33.65
         ROGERS, KATIE       14
         MONTOYA, KATIE      14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  163                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  163
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PHX,  A  13-14        14 AZ PHOENIX SWIM                9:10.34   2      31.77  1:06.38  1:41.64  2:16.10  2:47.58  3:23.31  3:58.63
         HODSON, LAURA       14                                        4:33.58  5:06.43  5:42.41  6:18.74  6:53.78  7:25.40  8:00.13
         DEVINNEY, KATIE     13                                        8:35.43
         ARON, ALEXIA        13
         SIGGINS, CYDNEY     13
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                9:12.33   3      30.63  1:04.05  1:38.58  2:12.74  2:43.82  3:18.87  3:54.78
         HARPER, KIRSTEN     13                                        4:31.48  5:04.16  5:40.10  6:17.24  6:53.57  7:25.76  8:00.52
         MOONEY, KELLY       13                                        8:36.58
         ROGERS, REBECCA     14
         HANSEN, SARA        14
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               9:12.44   4      31.85  1:05.89  1:41.05  2:15.83  2:47.70  3:22.79  3:57.82
         NAMBA, ALEXA        13                                        4:32.56  5:05.27  5:40.72  6:16.88  6:51.94  7:24.39  8:00.01
         BISHOP, BROOKE      13                                        8:36.28
         DECESARE, DIANA     13
         BEYER, COURTNEY     13
TIGR,  A  13-14       14 PC TIGER AQUATIC               9:12.82   5      32.22  1:06.66  1:41.60  2:16.12  2:48.47  3:24.31  4:00.97
         PODESTO, MARISA     14                                        4:37.01  5:08.62  5:44.43  6:20.51  6:55.23  7:26.75  8:02.04
         KEEN, KRISSY        13                                        8:37.78
         MOECKEL, KATIE      14
         ABBOTT, VALERIE     13
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               9:18.50   6      32.31  1:07.11  1:42.04  2:15.63  2:48.07  3:24.23  4:01.20
         ROGERS, LAUREN      13                                        4:36.94  5:09.87  5:45.01  6:21.43  6:57.07  7:30.20  8:05.35
         CURETON, KELLY      13                                        8:41.90
         NAVILHON, MELISSA   13
         DEGOLIA, HAILEY     13
PDSA,  A  13-14       14 ** PACIFIC DOLPH               9:24.44   7      31.71  1:05.99  1:40.89  2:14.41  2:45.90  3:22.41  4:00.67
         HACKETT, SHANNON    13                                        4:37.41           4:59.46  5:10.10  5:46.44  6:23.75  7:00.02
         BARNETT, EMILY      13                                        8:46.85
         MANGE, MICHELLE     13
         KOC-SPADARO, MARIELL14
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               9:25.50   8      31.68  1:06.87  1:43.30  2:19.83  2:51.47  3:27.07  4:03.25
         YARRANTON, RACHEL   14                                        4:39.20  5:11.20  5:47.35  6:24.57  7:01.34  7:33.61  8:09.60
         HOVEY, AMBER        13                                        8:47.43
         GARCIA, DANIELLE    13
         CHAPMAN, ALICIA     14
NAPA,  A  13-14       14 PC NAPA VALLEY S               9:31.94   9      32.41  1:07.48  1:42.23  2:15.71  2:47.15  3:21.97  3:57.40
         LAROCHELLE, NATALIE 13                                        4:32.28           4:54.99  5:06.70  5:45.11  6:23.35  8:14.48
         PRICE, AMANDA       14                                        8:55.03
         JOHNSTON, CHELSIE   14
         KLINE, TORI         13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               9:33.05  10      33.01  1:08.97  1:44.93  2:19.18           3:29.84  4:08.28
         SILVA, JENNIFER     14                                        4:45.26  5:18.64  5:54.96  6:32.57  7:09.18           7:33.29
         SCHULTZ, MEGAN      14                                        8:56.90
         KUMPAN, JULIA       13
         JENKINS, COURTNEY   13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               9:59.97  11      33.08  1:09.82  1:47.26  2:24.77  2:58.37  3:36.04  4:13.54
         OCHS, JILLIAN       14                                        4:50.23  5:24.27  6:02.71  6:42.38  7:21.67  7:57.11  8:37.38
         METCALF, VANESSA    14                                        9:18.87
         BECK, SYLVIA        14
         JOHNSON, EVA        14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   13-18   1500 FREE                                   EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL  17:06.69
 JR CHMPSHIP  17:46.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELPHINSTONE, KAITLUN  14 ** STING RAY SWI              17:49.01   1      32.01  1:05.41  1:39.90  2:14.46  2:49.36  3:24.26  3:59.96
                                                                       4:35.21  5:10.98  5:46.20  6:22.20  6:58.04  7:33.96  8:09.75
                                                                       8:46.32  9:22.06  9:58.28 10:34.27 11:10.59 11:46.74 12:23.14
                                                                      12:59.39 13:35.85 14:11.96 14:48.83 15:25.05 16:01.80 16:38.05
                                                                      17:14.15
TAHERI, NICOLE        15 PC SAN JOSE AQUA              17:54.96   2      33.91  1:09.45  1:45.73  2:22.22  2:58.51  3:33.86  4:02.31
                                                                       4:46.39  5:22.94  5:58.86  6:34.42  7:09.63  7:45.20  8:20.61
                                                                       8:56.34  9:32.09 10:07.46 10:43.00 11:18.85 11:55.29 12:30.74
                                                                      13:06.71 13:42.93 14:19.56 14:56.21 15:32.75 16:09.10 16:45.16
                                                                      17:15.99
EASTMAN, CATHERINE    15 PC SANTA CLARA S              17:55.98   3      32.96  1:07.72  1:43.11  2:18.94  2:54.89  3:30.74  4:06.91
                                                                       4:42.88  5:19.09  5:55.04  6:31.36  7:07.17  7:43.97  8:19.47
                                                                       8:55.78  9:31.73 10:08.50 10:44.73 11:21.47 11:57.53 12:33.67
                                                                      13:10.06 13:46.18 14:22.63 14:58.66 15:34.88 16:10.86 16:46.85
                                                                      17:22.59
DUDAR, ELYSE          13 ** TORONTO ALL S              18:01.24   4      33.13  1:09.15  1:45.71  2:21.99  2:57.46  3:33.89  4:09.11
                                                                       4:45.06  5:21.28  5:56.84  6:33.05  7:09.19  7:45.46  8:21.56
                                                                       8:57.64  9:33.61 10:09.78 10:46.12 11:22.64 11:58.84 12:35.24
                                                                      13:11.98 13:48.52 14:25.18 15:02.45 15:38.84 16:15.61 16:51.88
                                                                      17:27.15
HERNANDEZ, HILDA      15 ** ACUATICA NELS              18:01.50   5      36.38  1:13.80  1:50.64  2:27.42  3:04.12  3:40.52  4:16.49
                                                                       4:52.68  5:28.80  6:04.74           7:16.51  7:52.08  8:27.63
                                                                       9:03.16  9:38.85 10:14.12 10:49.78 11:26.09 12:02.30 12:38.49
                                                                      13:14.96 13:51.51 14:27.85 15:03.84 15:40.21 16:16.90 16:53.40
                                                                      17:27.43
WELLS, BROOKE         17 PC SAN JOSE AQUA              18:07.51   6      33.68  1:09.24  1:45.32  2:21.23  2:56.96  3:32.85  4:08.96
                                                                       4:44.53  5:20.41  5:56.24  6:31.72  7:07.65  7:43.69  8:19.59
                                                                       8:55.69  9:32.01 10:08.29 10:44.90 11:21.53 11:58.24 12:34.86
                                                                      13:12.46 13:49.31 14:26.31 15:03.57 15:40.44 16:17.52 16:54.65
                                                                      17:31.23
RIVAS, PAOLA          15 ** MEXICAN SWIMM              18:11.50   7             1:08.77           2:22.02           3:34.48
                                                                       4:47.41           5:59.62           7:12.59           8:25.21
                                                                                9:39.47          10:53.04          12:06.53
                                                                      13:20.20          14:33.73          15:47.45          17:00.34
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI              18:19.88   8      33.89  1:10.39  1:46.63  2:23.56  2:59.58  3:36.12  4:12.08
                                                                       4:48.29  5:24.78  6:01.52  6:37.97  7:14.48  7:50.66  8:27.28
                                                                       8:56.33  9:40.98 10:18.49 10:55.41 11:33.00 12:10.32 12:47.23
                                                                      13:24.82 13:55.79 14:39.23 15:16.14 15:53.81 16:30.25 17:08.21
                                                                      17:41.91
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC              18:25.10   9      34.31  1:10.87  1:47.71  2:24.25  3:01.14  3:37.98  4:12.46
                                                                       4:52.28  5:29.33  6:06.12  6:38.16  7:20.07  7:57.21  8:33.94
                                                                       9:10.75  9:47.55 10:19.47 11:01.42 11:38.27 12:15.41 12:52.15
                                                                      13:29.12 14:06.70 14:43.89 15:20.97 15:57.90 16:35.42 17:12.49
                                                                      17:44.39
HEINE, SARAH          15 CO MONROE MARLIN              18:34.00  10      34.83  1:11.77  1:48.76  2:26.04  3:03.46  3:40.66  4:17.84
                                                                       4:55.62  5:33.21  6:10.91  6:48.48  7:25.79  8:03.32  8:40.72
                                                                       9:18.38  9:55.40 10:32.37 11:09.69 11:46.84 12:24.97 13:02.84
                                                                      13:40.44 14:17.63 14:54.94 15:32.32 16:08.86 16:45.98 17:22.87
                                                                      17:58.56
ZERN, ABBY            16 PC SAN JOSE AQUA              18:34.41  11      34.56  1:11.16  1:48.49  2:25.88  3:03.45  3:40.86  4:18.56
                                                                       4:55.89  5:33.24  6:10.24  6:47.17  7:23.83  8:01.14  8:38.09
                                                                       9:15.18  9:52.07 10:29.38 11:06.64 11:44.07 12:21.43 12:58.84
                                                                      13:36.01 14:13.37 14:50.87 15:28.54 16:05.91 16:43.35 17:20.86
                                                                      17:58.23


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   13-18   1500 FREE                                   EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POLICH, KATE          13 AZ SWIM TUCSON                18:36.89  12      33.09  1:09.00  1:45.61  2:22.02  2:58.34  3:34.65  4:11.54
                                                                       4:48.46  5:25.37  6:02.09  6:39.39  7:16.77  7:54.23  8:31.06
                                                                       9:08.67  9:46.05 10:23.55 11:01.40 11:38.98 12:16.39 12:54.26
                                                                      13:32.20 14:10.72 14:48.93 15:27.51 16:05.91 16:44.34 17:22.47
                                                                      18:00.06
WADDEL, SERENA        14 PC MONTEREY BAY               18:37.55  13      35.29  1:12.80  1:50.54  2:28.52  3:06.00  3:43.19  4:20.58
                                                                       4:58.23  5:29.79  6:12.54  6:49.96  7:27.12  8:04.40  8:41.77
                                                                       9:18.76  9:56.05 10:27.60 11:10.11 11:47.53 12:24.80 12:59.63
                                                                      13:38.98 14:16.28 14:53.71 15:31.07 16:08.81 16:41.21 17:24.43
                                                                      17:54.33
MILLER, STEPHANIE     17 PC SOUTH VALLEY               18:37.85  14      33.98  1:10.50  1:48.23  2:25.85  3:03.58  3:40.06  4:17.39
                                                                       4:54.31  5:31.92  6:08.23  6:45.57  7:22.95  8:00.29  8:37.55
                                                                       9:15.20  9:52.43 10:30.28 11:07.72 11:45.77 12:23.13 13:00.83
                                                                      13:38.34 14:16.13 14:53.55 15:31.29 16:08.70 16:39.41 17:23.90
                                                                      17:52.03
DETTRICK, KATE        15 PC TERRAPINS SWI              18:40.56  15      36.52  1:14.75  1:53.06  2:31.51  3:10.00  3:48.03  4:26.27
                                                                       5:03.96  5:42.54  6:20.30  6:46.48  7:36.00  8:13.75  8:51.15
                                                                       9:28.75 10:06.00 10:43.16 11:20.18 11:57.25 12:33.87 13:10.89
                                                                      13:47.72 14:24.84 15:01.75 15:38.72 16:15.45 16:51.94 17:28.39
                                                                      18:05.51
BECKER, ARWYN         18 PC SANTA ROSA NE              18:40.75  16             1:09.18           2:23.77           3:38.20
                                                                       4:52.88           6:07.80           7:22.48           8:37.32
                                                                                9:52.45          11:07.78          12:23.29
                                                                      13:38.74          14:54.34          16:09.98          17:25.90
VENTURACCI, CHRISTINA 14 PC RENO AQUATIC               18:40.92  17      34.67  1:12.29  1:51.00  2:29.31  3:07.37  3:45.47  4:24.02
                                                                       5:02.16  5:40.09  6:18.29  6:55.67  7:33.80  8:11.06  8:48.62
                                                                       9:26.00 10:03.45 10:40.86 11:18.29 11:55.85 12:33.18 13:10.01
                                                                      13:47.13 14:24.39 15:01.90 15:38.90 16:16.24 16:53.38 17:30.17
                                                                      18:06.94
ROFFEY, HEATHER       13 ** STING RAY SWI              18:42.53  18      33.63  1:09.54  1:46.62  2:23.82  3:00.94  3:38.16  4:16.02
                                                                       4:53.61  5:31.60  6:09.63  6:47.73  7:25.54  8:03.40  8:41.51
                                                                       9:19.32  9:56.47 10:33.67 11:11.40 11:49.46 12:27.13 13:05.03
                                                                      13:42.19 14:19.89 14:57.61 15:35.53 16:13.52 16:51.70 17:29.82
                                                                      18:07.03
MCILVAIN, ASHLEY      14 SI BLUE FINS SWI              18:44.23  19      32.97  1:09.62  1:46.27  2:22.87  2:59.52  3:36.12  4:12.84
                                                                       4:50.29  5:27.33  6:04.94  6:36.72  7:20.12  7:48.64  8:36.20
                                                                       9:13.99  9:51.89 10:21.24 11:08.73 11:45.88 12:23.85 13:01.82
                                                                      13:39.46 14:17.27 14:55.07 15:33.42 16:11.65 16:49.69 17:27.97
                                                                      18:06.58
RUPNIK, CHRISTINA     16 PC TERRAPINS SWI              18:46.77  20      35.56  1:13.22  1:51.40  2:29.30  3:07.43  3:45.73  4:23.34
                                                                       5:00.79  5:31.59  6:16.20  6:54.02  7:31.67  8:09.22  8:47.05
                                                                       9:24.79 10:02.08 10:39.75 11:17.05 11:54.42 12:31.35 13:08.63
                                                                      13:45.87 14:23.09 15:00.29 15:37.78 16:15.49 16:53.46 17:31.92
                                                                      18:09.71
ARON, ALEXIA          13 AZ PHOENIX SWIM               18:46.95  21             1:10.93           2:25.85           3:40.33
                                                                       4:55.02           6:10.27           7:25.84           8:41.21
                                                                                9:56.40          11:11.55          12:27.21
                                                                      13:43.43          14:59.81          16:16.46          17:32.64
SATER, KATY           16 PC SAN RAMON LIV              18:48.10  22
BENNER, BRIDGET       13 PN PUYALLUP AQUA              18:52.88  23      34.62  1:11.26  1:49.63  2:27.05  3:04.90  3:41.94  4:19.77
                                                                       4:57.43  5:35.15  6:12.99  6:50.96  7:28.82  8:06.82  8:44.80
                                                                       9:22.67 10:00.74 10:38.98 11:16.87 11:55.14 12:32.94 13:11.22
                                                                      13:49.44 14:27.75 15:06.01 15:35.82 16:21.87 17:00.23 17:38.05
                                                                      18:15.78
JOHNSON, ELIZABETH    13 SN SIERRA MARLIN              18:56.21  24      34.03  1:10.69  1:48.31  2:25.99  3:03.80  3:41.35  4:19.28
                                                                       4:57.23  5:35.03  6:12.92  6:50.88  7:28.71  8:06.60  8:44.47
                                                                       9:22.47 10:00.44 10:38.35 11:16.50 11:54.69 12:32.75 13:10.99
                                                                      13:49.23 14:27.84 15:06.18 15:45.01 16:23.60 17:02.47 17:41.28
                                                                      18:14.25


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   13-18   1500 FREE                                   EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FINK, LAUREL          17 PC MONTEREY BAY               18:58.63  25      34.43  1:11.16  1:48.61  2:26.16  3:03.74  3:41.38  4:18.02
                                                                       4:57.46  5:35.44  6:13.73  6:51.62  7:29.63  8:07.52  8:45.91
                                                                       9:23.94 10:02.16 10:40.36 11:18.63 11:57.09 12:35.61 13:14.30
                                                                      13:52.86 14:31.57 15:10.04 15:48.57 16:27.06 17:05.67 17:44.18
                                                                      18:22.32
MILLIGAN, MEREDITH    16 PC BARRACUDA AQU              19:00.68  26      36.03  1:12.65  1:51.22  2:29.29  3:00.21  3:45.82  4:24.36
                                                                       5:02.23  5:40.90  6:18.30  6:56.95  7:34.78  8:13.36  8:51.41
                                                                       9:30.02 10:08.25 10:46.62 11:24.95 12:03.87 12:41.95 13:12.32
                                                                      13:58.59 14:37.01 15:14.74 15:53.07 16:30.40 17:08.48 17:45.74
                                                                      18:23.92
YAMAHATA, ASHLEY      13 SN ARDEN HILLS                19:05.43  27      32.56  1:09.00  1:46.11  2:23.09  3:00.58  3:38.33  4:16.13
                                                                       4:53.96  5:32.32  6:10.43  6:48.67  7:26.85  8:05.22  8:43.58
                                                                       9:15.22 10:01.23 10:39.94 11:19.14 11:50.56 12:36.94 13:16.12
                                                                      13:55.03 14:32.59 15:13.05 15:46.47 16:31.38 17:08.88 17:49.63
                                                                      18:28.11
NISSEN, JESSICA       15 SN ARDEN HILLS                19:06.86  28      34.35  1:12.04  1:50.13  2:28.53  3:06.88  3:46.23  4:12.45
                                                                       5:04.47  5:42.82  6:21.72  6:59.85  7:38.62  8:16.84  8:55.28
                                                                       9:34.57 10:13.11 10:51.81 11:30.86 12:03.14 12:47.86 13:26.13
                                                                      14:04.28 14:42.10 15:20.26 15:58.25 16:36.40 17:14.52 17:53.39
                                                                      18:31.13
MOULTON, ASHLEY       13 PC SONOMA SEA DR              19:17.55  29      35.14  1:12.73  1:51.04  2:29.31  3:07.80  3:46.36  4:25.31
                                                                       5:04.07  5:43.03  6:21.26  6:59.76  7:38.44  8:16.98  8:55.54
                                                                       9:34.37 10:12.84 10:39.24 11:30.58 12:09.60 12:48.34 13:27.37
                                                                      14:06.14 14:44.62 15:23.81 16:00.70 16:42.31 18:00.52 18:00.78
                                                                      18:29.60
ROAN, MARIAN          15 PC WEST VALLEY S              19:25.30  30             1:12.29           2:29.15           3:45.41
                                                                       5:02.67  5:36.41  6:20.94           7:40.46           8:59.92
                                                                               10:18.46 10:47.77 11:37.11 12:13.74 12:56.38 13:28.80
                                                                      14:14.83 14:50.96 15:33.43 16:07.76 16:51.50 17:31.20 18:10.41
                                                                      18:45.06
HOULETTE, LEA         17 PC MONTEREY BAY               19:36.61  31      35.23  1:13.61  1:51.92  2:30.54  3:09.39  3:47.96  4:26.65
                                                                       5:05.48  5:32.16  6:23.53  7:02.60  7:41.64  8:21.04  9:00.45
                                                                       9:33.85 10:19.26 10:47.34 11:38.62 12:18.76 12:58.35 13:26.19
                                                                      14:17.99 14:47.24 15:38.46 16:10.64 16:58.49 17:25.60 18:18.35
                                                                      18:45.10
STAFFORD, LAURA       13 ** STING RAY SWI              19:38.48  32      34.42  1:12.60  1:51.86  2:30.83  3:10.15  3:49.86  4:29.74
                                                                       5:09.54  5:49.54  6:29.89  7:09.82  7:49.53  8:28.81  9:08.77
                                                                       9:48.45 10:28.21 11:07.62 11:47.49 12:27.02 13:06.60 13:45.87
                                                                      14:26.19 15:05.01 15:45.19 16:24.20 17:03.92 17:42.36 18:21.86
                                                                      19:01.16

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.89
 JR CHMPSHIP     27.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILSON, TERRA         15 PC UKIAH DOLPHIN    28.32   2    27.71 F1
                                                                    F
WRONN, KATIE          15 SN CALIFORNIA CA    27.99   1    27.79 F2
                                                                    F
NGUYEN, CONNIE        15 PC UNATTACHED PA    28.52   4    28.44 F3
                                                                    F
ANDERSON, STEPHANIE   16 AZ SCOTTSDALE AQ    28.97   7    28.72 F4
                                                                    F
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM    28.76   5    28.74 F5
                                                                    F


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THOMASSON, CARISSA    15 AZ SUN DEVIL AQU    29.14   8    28.79 F6
                                                                    F
GUEST, STEPHANIE      15 PC WALNUT CREEK     28.91   6    29.27 F7
                                                                    F
OUELLETTE, LESLEY     15 PC UKIAH DOLPHIN    28.42   3   DQUED  F
                                                                    F

WRONN, KATIE          15 SN CALIFORNIA CA    27.99   1
WILSON, TERRA         15 PC UKIAH DOLPHIN    28.32   2
OUELLETTE, LESLEY     15 PC UKIAH DOLPHIN    28.42   3
NGUYEN, CONNIE        15 PC UNATTACHED PA    28.52   4
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM    28.76   5
GUEST, STEPHANIE      15 PC WALNUT CREEK     28.91   6
ANDERSON, STEPHANIE   16 AZ SCOTTSDALE AQ    28.97   7
THOMASSON, CARISSA    15 AZ SUN DEVIL AQU    29.14   8
VANHORNE, KATIE       15 PC HEADLSBURG SW    29.15   9
FOLEY, KATHLEEN       16 PC PIEDMONT SWIM    29.27  11
HODGKINSON, SYDNEY    15 PC ORINDA AQUATI    29.27  10
ZACKERY, MORGAN       15 PC VALLEJO AQUAT    29.31  12
RAZOUK, LINDSEY       16 PC SAN JOSE AQUA    29.33  13
HEATON, JULIE         15 SN PENGUIN SWIM     29.34  14
MICHENER, KRISTEN     16 SN CALIFORNIA CA    29.44  15
ORR, SARAH            16 ** TORONTO ALL S    29.51  16
GRUDA, ASHLEY         15 SN CALIFORNIA CA    29.53  19
NGUYEN, VI            16 PC WALNUT CREEK     29.53  18
RUPPENSTEIN, JILL     16 PC KORET YOUTH S    29.53  17
TURNER, KATY          16 PC TERRAPINS SWI    29.61  20
KAPETANIC, JENNIFER   16 PC MORGAN HILL S    29.68  21
HENDERSON, COREY      16 SN CHICO AQUA JE    29.69  22
CASTELYN, NICOLE      16 AZ SCOTTSDALE AQ    29.76  24
GARDNER, JULIE        15 PC TERRAPINS SWI    29.76  23
COUDRIGHT, JESSICA    15 SN FAIRFIELD AQU    29.80  25
SANDLIN, MEGHAN       15 PC PALO ALTO SWI    29.90  26
NORDSTROM, BRITTA     15 PC SAN BENITO AQ    29.93  27
GONZALEZ, CARLA       15 ** ACUATICA NELS    29.94  28
SHIVELY, ASHLEY       16 PC ORINDA AQUATI    29.99  29
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI    30.13  30
SHAW, DANA            16 PC ALMADEN SWIM     30.16  31
SHORT, KENDAL         15 PC TIGER AQUATIC    30.19  32
DRAA, NICOLE          15 PC TIGER AQUATIC    30.24  33
MATZ, BECKY           16 PN PUYALLUP AQUA    30.59  34
BLAKEMORE, KELLY      15 PC DEANZA CUPERT    30.93  35
OTO, SALLIE           16 PC GOLDEN BEAR S    30.95  36
VERDIN, ERICA         16 PV FORT BELVOIR     31.17  37
MANNING, JESSICA      15 ** PACIFIC DOLPH    31.44  38
JOHNSON, LILY         15 PC LAKERIDGE SWI    31.99  39
PETERSON, JENNIFER    16 PC SOUTH VALLEY    DQUED

                                                       S  W  I  M   O  F  F

FOLEY, KATHLEEN       16 PC PIEDMONT SWIM                 29.01
HODGKINSON, SYDNEY    15 PC ORINDA AQUATI                 29.10


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.09
 JR CHMPSHIP   1:00.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, CONNIE        15 PC UNATTACHED PA  1:01.32   2  1:00.87 F1
                                                                    F    29.50
WRONN, KATIE          15 SN CALIFORNIA CA  1:01.44   4  1:00.87 F1
                                                                    F    29.62
WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  1:00.91   1  1:01.40 F3
                                                                    F    29.85
GALINDO, TANIA        16 ** MEXICAN SWIMM  1:01.93   5  1:01.76 F4
                                                                    F    30.18
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM  1:02.78   8  1:02.04 F5
                                                                    F    29.24
MILLER, ROBYN         16 PC NAPA VALLEY S  1:01.35   3  1:02.07 F6
                                                                    F    30.52
FARLIN, HOLLY         15 PC ORINDA AQUATI  1:02.60   7  1:03.38 F7
                                                                    F    30.50
JOHNSON, LILY         15 PC LAKERIDGE SWI  1:02.03   6  1:04.97 F8
                                                                    F    31.16

WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  1:00.91   1
NGUYEN, CONNIE        15 PC UNATTACHED PA  1:01.32   2
MILLER, ROBYN         16 PC NAPA VALLEY S  1:01.35   3
WRONN, KATIE          15 SN CALIFORNIA CA  1:01.44   4
GALINDO, TANIA        16 ** MEXICAN SWIMM  1:01.93   5
JOHNSON, LILY         15 PC LAKERIDGE SWI  1:02.03   6
FARLIN, HOLLY         15 PC ORINDA AQUATI  1:02.60   7
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM  1:02.78   8
WILSON, TERRA         15 PC UKIAH DOLPHIN  1:02.82   9
HEATON, JULIE         15 SN PENGUIN SWIM   1:02.87  10
FOLEY, KATHLEEN       16 PC PIEDMONT SWIM  1:02.89  12
MICHENER, KRISTEN     16 SN CALIFORNIA CA  1:02.89  11
RUPPENSTEIN, JILL     16 PC KORET YOUTH S  1:02.94  13
OUELLETTE, LESLEY     15 PC UKIAH DOLPHIN  1:03.09  14
GRAHAM, JAIMIE        15 ** PACIFIC DOLPH  1:03.28  16
GUEST, STEPHANIE      15 PC WALNUT CREEK   1:03.28  15
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  1:03.29  17
CASTELYN, NICOLE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.65  19
NGUYEN, VI            16 PC WALNUT CREEK   1:03.65  18
GRUDA, ASHLEY         15 SN CALIFORNIA CA  1:03.66  20
TURNER, KATY          16 PC TERRAPINS SWI  1:03.71  21
MCNAMEE, LYNDSAY      16 PC TIGER AQUATIC  1:03.74  22
SMITH, COLLEEN        16 PC SOUTH VALLEY   1:03.86  23
ZERN, ABBY            16 PC SAN JOSE AQUA  1:03.97  24
VANHORNE, KATIE       15 PC HEADLSBURG SW  1:04.06  25
SHIVELY, ASHLEY       16 PC ORINDA AQUATI  1:04.27  26
SHAW, DANA            16 PC ALMADEN SWIM   1:04.28  27
NORDSTROM, BRITTA     15 PC SAN BENITO AQ  1:04.30  28
WHEELER, LAURA        16 PC SAN JOSE AQUA  1:04.36  29
SANDLIN, MEGHAN       15 PC PALO ALTO SWI  1:04.64  30
REMY, BETH            16 PC SOUTH VALLEY   1:04.71  31
GARDNER, JULIE        15 PC TERRAPINS SWI  1:04.84  32
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  1:04.97  33
HODGKINSON, SYDNEY    15 PC ORINDA AQUATI  1:05.01  34
RAZOUK, LINDSEY       16 PC SAN JOSE AQUA  1:05.06  35
MATZ, BECKY           16 PN PUYALLUP AQUA  1:05.39  36
ORR, SARAH            16 ** TORONTO ALL S  1:05.46  37
COUDRIGHT, JESSICA    15 SN FAIRFIELD AQU  1:05.50  38


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRITCHARD, ERIN       16 PC TIGER AQUATIC  1:05.56  39
BLAKEMORE, KELLY      15 PC DEANZA CUPERT  1:05.57  40
DRAA, NICOLE          15 PC TIGER AQUATIC  1:05.89  41
SHORT, KENDAL         15 PC TIGER AQUATIC  1:06.28  42
TRINKA, ADRIENNE      15 PV FORT BELVOIR   1:07.08  43
VERDIN, ERICA         16 PV FORT BELVOIR   1:09.75  44

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:09.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GALINDO, TANIA        16 ** MEXICAN SWIMM  2:13.28   3  2:09.63 F1  P  1:04.66
                                                                    F    30.79  1:03.80  1:37.06
WRONN, KATIE          15 SN CALIFORNIA CA  2:11.46   2  2:11.92 F2  P  1:04.92
                                                                    F    30.83  1:04.30  1:38.71
TAHERI, NICOLE        15 PC SAN JOSE AQUA  2:14.56   7  2:12.29 F3  P  1:07.47
                                                                    F    32.00  1:06.44  1:39.89
MILLER, ROBYN         16 PC NAPA VALLEY S  2:11.22   1  2:12.48 F4  P  1:04.27
                                                                    F    31.16  1:04.38  1:39.04
HEINE, SARAH          15 CO MONROE MARLIN  2:13.78   4  2:13.62 F5  P  1:05.66
                                                                    F    31.25  1:05.00  1:39.62
RIVAS, PAOLA          15 ** MEXICAN SWIMM  2:14.86   8  2:13.89 F6  P  1:05.70
                                                                    F    31.44  1:04.98  1:39.80
MAY, KAELON           15 PC TERRAPINS SWI  2:13.90   5  2:14.12 F7  P  1:05.44
                                                                    F    31.48  1:04.95  1:39.38
ANDERSON, STEPHANIE   16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:14.09   6  2:15.48 F8  P  1:05.95
                                                                    F    31.19  1:05.41  1:40.93

MILLER, ROBYN         16 PC NAPA VALLEY S  2:11.22   1              P  1:04.27
WRONN, KATIE          15 SN CALIFORNIA CA  2:11.46   2              P  1:04.92
GALINDO, TANIA        16 ** MEXICAN SWIMM  2:13.28   3              P  1:04.66
HEINE, SARAH          15 CO MONROE MARLIN  2:13.78   4              P  1:05.66
MAY, KAELON           15 PC TERRAPINS SWI  2:13.90   5              P  1:05.44
ANDERSON, STEPHANIE   16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:14.09   6              P  1:05.95
TAHERI, NICOLE        15 PC SAN JOSE AQUA  2:14.56   7              P  1:07.47
RIVAS, PAOLA          15 ** MEXICAN SWIMM  2:14.86   8              P  1:05.70
NGUYEN, CONNIE        15 PC UNATTACHED PA  2:14.91   9              P  1:06.13
GRAHAM, JAIMIE        15 ** PACIFIC DOLPH  2:15.07  10              P  1:06.40
HURD, NYLA            15 ** TORONTO ALL S  2:15.32  11              P  1:07.32
GREGG, LAURA          15 PC STANFORD COVI  2:15.44  12              P  1:06.11
FAVERO, CRISTINA      15 SN ARDEN HILLS    2:15.62  13              P  1:06.79
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  2:16.21  14              P  1:06.77
EASTMAN, CATHERINE    15 PC SANTA CLARA S  2:16.25  15              P  1:06.02
DETTRICK, KATE        15 PC TERRAPINS SWI  2:16.66  16              P  1:07.17
ZERN, ABBY            16 PC SAN JOSE AQUA  2:16.69  17              P  1:07.53
GRUDA, ASHLEY         15 SN CALIFORNIA CA  2:16.86  18              P  1:05.49
SMITH, COLLEEN        16 PC SOUTH VALLEY   2:16.89  19              P  1:05.98
FRANK, NATALIE        16 PC DEANZA CUPERT  2:17.36  20              P  1:07.91
GRIMM, ERIN           15 PC SANTA ROSA NE  2:17.37  21              P  1:07.22
ORR, SARAH            16 ** TORONTO ALL S  2:17.46  22              P  1:08.80
SATER, KATY           16 PC SAN RAMON LIV  2:17.96  23              P  1:06.98
ROAN, MARIAN          15 PC WEST VALLEY S  2:18.39  24              P  1:07.22
DRAA, NICOLE          15 PC TIGER AQUATIC  2:19.32  25              P  1:07.61
SANCHEZ, VIRIDIANA    15 ** ACUATICA NELS  2:20.00  26              P  1:07.85
HEATON, JULIE         15 SN PENGUIN SWIM   2:20.04  27              P  1:06.66
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  2:20.37  28              P  1:07.68


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEMERS, JULIE         15 PC SAN JOSE AQUA  2:20.45  29              P  1:08.82
OROURKE, NATALIE      15 SN CALIFORNIA CA  2:20.59  30              P  1:09.79
SANDLIN, MEGHAN       15 PC PALO ALTO SWI  2:21.13  31              P  1:08.69
MATZ, BECKY           16 PN PUYALLUP AQUA  2:21.79  32              P  1:08.17
PETERSON, JENNIFER    16 PC SOUTH VALLEY   2:22.03  33              P  1:10.37
COMPTON, RACHELLE     16 PC PLEASANTON SE  2:22.68  34              P  1:09.02
GUEST, STEPHANIE      15 PC WALNUT CREEK   2:22.97  35              P  1:09.53
WHEELER, LAURA        16 PC SAN JOSE AQUA  2:24.42  36              P  1:07.69

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   15-16   400 FREE                                    EVENT  141
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
 JR CHMPSHIP   4:30.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GALINDO, TANIA        16 ** MEXICAN SWIMM  4:34.93   1  4:30.10 F1  P  1:05.47  2:15.79  3:25.79
                                                                    F    30.92  1:03.81  1:38.25  2:12.42  2:47.09  3:21.20  3:56.19
SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  4:37.78   3  4:32.24 F2  P  1:06.81  2:17.62  3:28.13
                                                                    F    31.43  1:05.59  1:40.35  2:14.87  2:49.68  3:24.30  3:59.15
TAHERI, NICOLE        15 PC SAN JOSE AQUA  4:38.09   4  4:32.67 F3  P  1:07.21  2:18.03  3:28.80
                                                                    F    32.03  1:06.50  1:41.55  2:16.60  2:51.22  3:25.59  4:00.10
WRONN, KATIE          15 SN CALIFORNIA CA  4:35.83   2  4:36.66 F4  P  1:06.82  2:16.82  3:26.28
                                                                    F    31.38  1:05.65  1:40.67  2:15.71  2:50.74  3:26.13  4:01.65
MILLER, ROBYN         16 PC NAPA VALLEY S  4:41.25   7  4:40.77 F5  P  1:06.74  2:18.78  3:30.75
                                                                    F    32.47  1:07.32  1:42.96  2:18.95  2:54.69  3:30.66  4:06.60
HURD, NYLA            15 ** TORONTO ALL S  4:41.75   8  4:40.88 F6  P  1:08.85  2:20.67  3:31.80
                                                                    F    32.77  1:07.81  1:43.24  2:18.86  2:54.47  3:30.38  4:06.34
EASTMAN, CATHERINE    15 PC SANTA CLARA S  4:40.69   5  4:41.39 F7  P  1:07.40  2:18.77  3:30.57
                                                                    F    32.37  1:06.88  1:42.64  2:18.58  2:54.80  3:31.10  4:07.06
HERNANDEZ, HILDA      15 ** ACUATICA NELS  4:41.03   6  4:48.85 F8  P  1:06.61  2:17.95  3:29.46
                                                                    F    32.30  1:07.72  1:44.04  2:20.56  2:57.21  3:34.40  4:12.11

GALINDO, TANIA        16 ** MEXICAN SWIMM  4:34.93   1              P  1:05.47  2:15.79  3:25.79
WRONN, KATIE          15 SN CALIFORNIA CA  4:35.83   2              P  1:06.82  2:16.82  3:26.28
SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  4:37.78   3              P  1:06.81  2:17.62  3:28.13
TAHERI, NICOLE        15 PC SAN JOSE AQUA  4:38.09   4              P  1:07.21  2:18.03  3:28.80
EASTMAN, CATHERINE    15 PC SANTA CLARA S  4:40.69   5              P  1:07.40  2:18.77  3:30.57
HERNANDEZ, HILDA      15 ** ACUATICA NELS  4:41.03   6              P  1:06.61  2:17.95  3:29.46
MILLER, ROBYN         16 PC NAPA VALLEY S  4:41.25   7              P  1:06.74  2:18.78  3:30.75
HURD, NYLA            15 ** TORONTO ALL S  4:41.75   8              P  1:08.85  2:20.67  3:31.80
OROZCO, CYNTHIA       16 SN ARDEN HILLS    4:42.38   9              P  1:07.93  2:19.40  3:32.19
FRANK, NATALIE        16 PC DEANZA CUPERT  4:42.48  10              P  1:08.61  2:19.41  3:31.43
ANDERSON, STEPHANIE   16 AZ SCOTTSDALE AQ  4:42.63  11              P  1:08.22  2:20.72  3:32.68
GRAHAM, JAIMIE        15 ** PACIFIC DOLPH  4:43.02  12              P  1:08.21  2:20.44  3:32.02
BAILEY, LAUREN        15 PC UNATTACHED PA  4:43.39  13              P  1:09.24  2:21.18  3:33.26
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  4:43.43  14              P  1:08.89  2:21.43  3:33.02
HEINE, SARAH          15 CO MONROE MARLIN  4:43.82  15              P  1:07.92  2:20.08  3:32.52
MAY, KAELON           15 PC TERRAPINS SWI  4:44.43  16              P  1:08.01  2:19.77  3:32.21
LOPEZ, PALOMA         16 ** ACUATICA NELS  4:44.61  17              P  1:07.83  2:20.23  3:32.46
RIVAS, PAOLA          15 ** MEXICAN SWIMM  4:45.33  18              P  1:08.47  2:21.21  3:33.53
PERRY, CASSIE         16 PC WEST VALLEY S  4:46.82  19              P  1:07.58  2:20.10  3:33.28
DETTRICK, KATE        15 PC TERRAPINS SWI  4:47.61  20              P  1:09.71  2:23.50  3:36.56
SWEENEY, ANNIE        15 PC DEANZA CUPERT  4:47.68  21              P  1:08.71  2:22.07  3:35.48
GREGG, LAURA          15 PC STANFORD COVI  4:48.07  22              P  1:10.01  2:24.28  3:37.09
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  4:48.83  23              P  1:09.53  2:22.84  3:36.79
GONZALEZ, CARLA       15 ** ACUATICA NELS  4:49.10  24              P  1:08.59  2:22.19  3:36.40
SMITH, COLLEEN        16 PC SOUTH VALLEY   4:49.13  25              P  1:09.58  2:23.48  3:37.87
GRIMM, ERIN           15 PC SANTA ROSA NE  4:49.27  26              P  1:08.84  2:22.44  3:36.42


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   15-16   400 FREE                                    EVENT  141
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROAN, MARIAN          15 PC WEST VALLEY S  4:50.28  27              P  1:09.83  2:23.84  3:37.91
RUPNIK, CHRISTINA     16 PC TERRAPINS SWI  4:51.34  28              P  1:08.15  2:22.58  3:37.22
SANCHEZ, VIRIDIANA    15 ** ACUATICA NELS  4:51.67  29              P  1:09.25  2:22.92  3:37.59
CASTELYN, NICOLE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  4:51.88  30              P  1:08.76  2:22.73  3:37.80
SHAW, DANA            16 PC ALMADEN SWIM   4:52.37  31              P  1:09.29
MATZ, BECKY           16 PN PUYALLUP AQUA  4:54.67  32              P  1:10.50  2:25.27  3:40.53
SATER, KATY           16 PC SAN RAMON LIV  4:57.82  33              P  1:06.17  2:17.29  3:40.75
COMPTON, RACHELLE     16 PC PLEASANTON SE  5:02.30  34              P  1:12.56  2:29.89  3:47.09
MANNING, JESSICA      15 ** PACIFIC DOLPH  5:05.56  35              P  1:12.15  2:30.31  3:48.31
DEMERS, JULIE         15 PC SAN JOSE AQUA  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   15-16   800 FREE                                    EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
 JR CHMPSHIP   9:15.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ANDERSON, STEPHANIE   16 AZ SCOTTSDALE AQ               9:21.84   1      32.41  1:06.80  1:42.35  2:17.64  2:53.13  3:28.25  4:03.64
                                                                       4:38.91  5:14.54  5:50.05  6:25.93  7:01.64  7:37.27  8:12.83
                                                                       8:48.51
RIVAS, PAOLA          15 ** MEXICAN SWIMM               9:21.89   2      33.94  1:09.24  1:45.11  2:20.73  2:56.48  3:31.70  4:07.48
                                                                       4:42.99  5:17.80  5:52.93  6:28.12  7:03.41  7:38.48  8:13.91
                                                                       8:48.84
TAHERI, NICOLE        15 PC SAN JOSE AQUA               9:28.85   3      33.71  1:09.80  1:45.95  2:22.29  2:57.69  3:32.97  4:09.84
                                                                       4:45.22  5:20.82  5:57.11  6:32.84  7:08.00  7:43.27  8:19.34
                                                                       8:49.18
HERNANDEZ, HILDA      15 ** ACUATICA NELS               9:30.90   4      35.33  1:11.96  1:47.16  2:22.05  2:57.51  3:32.81  4:08.66
                                                                       4:44.14  5:19.95  5:55.99  6:31.72  7:07.88  7:43.76  8:20.10
                                                                       8:55.71
ZERN, ABBY            16 PC SAN JOSE AQUA               9:33.33   5      33.57  1:09.54  1:46.52  2:23.19  2:59.61  3:35.87  4:12.76
                                                                       4:49.11  5:25.30  6:01.02  6:37.01  7:12.60  7:48.37  8:24.39
                                                                       8:56.75
GRAHAM, JAIMIE        15 ** PACIFIC DOLPH               9:34.38   6      33.24  1:08.95  1:45.62  2:21.59  2:58.04  3:34.26  4:10.62
                                                                       4:46.91  5:22.92  5:58.89  6:35.02  7:11.07  7:47.60  8:23.89
                                                                       8:59.76
EASTMAN, CATHERINE    15 PC SANTA CLARA S               9:36.16   7      33.53  1:09.01  1:45.11  2:21.09  2:57.62  3:33.31  4:06.77
                                                                       4:45.75  5:22.45  5:58.70  6:31.03  7:11.95  7:48.48  8:25.03
                                                                       9:01.26
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI               9:36.75   8      34.62  1:12.08  1:48.69  2:26.07  3:01.88  3:38.24  4:13.93
                                                                       4:50.38  5:25.17  6:01.71  6:37.45  7:14.07  7:50.02  8:25.82
                                                                       9:01.61
LOPEZ, PALOMA         16 ** ACUATICA NELS               9:36.85   9      33.63  1:08.99  1:45.11  2:21.35  2:57.62  3:33.87  4:10.29
                                                                       4:46.65  5:23.05  5:59.61  6:36.17  7:12.95  7:49.09  8:25.61
                                                                       9:02.01
HEINE, SARAH          15 CO MONROE MARLIN               9:39.96  10      33.68  1:09.75  1:46.28  2:23.02  2:59.43  3:35.84  4:12.16
                                                                       4:49.05  5:25.40  6:02.06  6:38.85  7:15.58  7:49.40  8:28.95
                                                                       9:05.09
FAVERO, CRISTINA      15 SN ARDEN HILLS                 9:43.26  11      34.43  1:10.76  1:47.88  2:24.47  3:01.31  3:38.02  4:14.70
                                                                       4:51.36  5:27.95  6:04.48  6:40.84  7:17.33  7:54.30  8:31.03
                                                                       9:07.84
HURD, NYLA            15 ** TORONTO ALL S               9:43.47  12      34.34  1:10.92  1:48.06  2:24.68  3:01.24  3:37.75  4:14.41
                                                                       4:50.61  5:26.61  6:03.06  6:40.12  7:16.55  7:53.32  8:30.23
                                                                       9:07.57
GRIMM, ERIN           15 PC SANTA ROSA NE               9:46.50  13      32.68  1:08.23  1:44.73  2:21.26  2:57.93  3:35.00  4:12.16
                                                                       4:49.55  5:21.06  6:04.23  6:33.71  7:19.00  7:49.42  8:33.96
                                                                       9:04.56


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   15-16   800 FREE                                    EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SWEENEY, ANNIE        15 PC DEANZA CUPERT               9:46.93  14      33.82  1:10.07  1:47.07  2:23.95  3:00.57  3:37.37  4:14.43
                                                                       4:51.44  5:28.55  6:05.64  6:42.92  7:20.12  7:57.04  8:33.94
                                                                       9:10.67
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI               9:48.95  15      33.48  1:09.67  1:46.33  2:22.67  2:59.00  3:35.44  4:12.30
                                                                       4:49.68  5:27.12  6:04.61  6:42.45  7:20.32  7:58.24  8:35.86
                                                                       9:13.28
OROZCO, CYNTHIA       16 SN ARDEN HILLS                 9:48.99  16      34.53  1:10.54  1:46.97  2:23.49  3:00.04  3:37.12  4:14.02
                                                                       4:51.44  5:29.00  6:06.62  6:44.30  7:21.78  7:58.78  8:35.97
                                                                       9:12.61
DETTRICK, KATE        15 PC TERRAPINS SWI               9:49.19  17      34.81  1:11.90  1:49.40  2:27.14  3:04.90  3:42.11  4:19.35
                                                                       4:56.25  5:33.02  6:09.33  6:45.96  7:22.39  7:58.93  8:35.59
                                                                       9:12.59
ROAN, MARIAN          15 PC WEST VALLEY S               9:50.62  18      34.05  1:10.25  1:47.49  2:24.78  3:01.82  3:38.97  4:16.53
                                                                       4:53.96  5:27.32  6:08.22  6:43.17  7:23.20  8:00.68  8:38.41
                                                                       9:11.04
MAY, KAELON           15 PC TERRAPINS SWI               9:52.67  19      33.20  1:09.17  1:45.61  2:22.07  2:58.76  3:35.69  4:12.71
                                                                       4:50.04  5:26.45  6:03.83  6:41.79  7:20.26  7:58.52  8:36.82
                                                                       9:15.61
BEZDEK, SUMMER        15 AZ SUN DEVIL AQU               9:52.86  20      33.89  1:10.64  1:48.48  2:26.34  3:04.01  3:41.83  4:19.11
                                                                       4:56.77  5:34.08  6:11.28  6:48.41  7:25.85  8:03.02  8:40.42
                                                                       9:17.08
SANCHEZ, VIRIDIANA    15 ** ACUATICA NELS               9:53.67  21      34.68  1:11.11  1:48.15  2:25.48  3:02.85  3:40.11  4:17.40
                                                                       4:54.94  5:32.56  6:10.12  6:47.69  7:25.10  8:02.61  8:40.34
                                                                       9:17.60
RUPNIK, CHRISTINA     16 PC TERRAPINS SWI               9:55.30  22      33.88  1:10.39  1:48.26  2:26.09  3:04.12  3:41.78  4:19.94
                                                                       4:57.52  5:35.55  6:13.14  6:50.91  7:28.17  8:05.49  8:42.57
                                                                       9:19.60
GONZALEZ, CARLA       15 ** ACUATICA NELS               9:57.81  23      33.75  1:10.62  1:48.03  2:25.42  3:02.85  3:40.49  4:18.30
                                                                       4:56.40  5:34.49  6:12.22  6:50.16  7:28.25  8:06.33  8:44.39
                                                                       9:22.48
SHAW, DANA            16 PC ALMADEN SWIM                9:58.69  24      34.00  1:10.93  1:48.44  2:26.01  2:58.47  3:42.01  4:10.47
                                                                       4:58.19  5:28.78  6:13.44  6:47.59  7:29.26  7:56.63  8:44.69
                                                                       9:16.14
SMITH, COLLEEN        16 PC SOUTH VALLEY                9:58.89  25      34.47  1:12.28  1:49.87  2:28.14  3:06.23  3:44.48  4:21.99
                                                                       5:00.12  5:37.88  6:15.85  6:53.57  7:31.41  8:08.90  8:46.86
                                                                       9:24.40
MILLIGAN, MEREDITH    16 PC BARRACUDA AQU              10:04.24  26      35.58  1:13.33  1:51.22  2:29.37  3:07.69  3:45.81  4:18.05
                                                                       5:01.79  5:39.97  6:17.92  6:56.06  7:34.00  8:11.87  8:49.56
                                                                       9:27.38
ROOT, MARISSA         16 PC GOLDEN BEAR S                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
 JR CHMPSHIP   1:07.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  1:08.43   1  1:08.05 F1
                                                                    F    33.11
GAULT, CALLAN         15 ** TORONTO ALL S  1:10.92   4  1:09.75 F2
                                                                    F    34.12
DUNCAN, CHRISTINA     16 PC NAPA VALLEY S  1:10.08   2  1:10.56 F3
                                                                    F    34.23
GRANAT, MARGAUX       15 SN CALIFORNIA CA  1:11.34   7  1:11.31 F4
                                                                    F    34.69
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  1:10.97   5  1:11.34 F5
                                                                    F    34.88


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  1:10.51   3  1:11.38 F6
                                                                    F    34.71
PERRY, CASSIE         16 PC WEST VALLEY S  1:11.14   6  1:11.46 F7
                                                                    F    34.92
OROZCO, CYNTHIA       16 SN ARDEN HILLS    1:11.62   8  1:12.24 F8
                                                                    F    35.24

SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  1:08.43   1
DUNCAN, CHRISTINA     16 PC NAPA VALLEY S  1:10.08   2
WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  1:10.51   3
GAULT, CALLAN         15 ** TORONTO ALL S  1:10.92   4
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  1:10.97   5
PERRY, CASSIE         16 PC WEST VALLEY S  1:11.14   6
GRANAT, MARGAUX       15 SN CALIFORNIA CA  1:11.34   7
OROZCO, CYNTHIA       16 SN ARDEN HILLS    1:11.62   8
DRAA, NICOLE          15 PC TIGER AQUATIC  1:11.69   9
BLAKEMORE, KELLY      15 PC DEANZA CUPERT  1:11.82  10
KAHN, DANIELLE        16 SN DAVIS SWIM TE  1:11.89  11
GALINDO, TANIA        16 ** MEXICAN SWIMM  1:12.02  12
NOLTENSMEIER, MARI    16 PC SAN RAMON LIV  1:12.09  13
CASTELYN, NICOLE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  1:12.34  14
OROURKE, NATALIE      15 SN CALIFORNIA CA  1:12.44  15
TAKAKI, CARLENE       15 PC SAN JOSE AQUA  1:12.45  16
JURIK, ALISON         15 PC PLEASANTON SE  1:12.49  17
OUELLETTE, LESLEY     15 PC UKIAH DOLPHIN  1:12.51  18
FOLEY, KATHLEEN       16 PC PIEDMONT SWIM  1:12.78  19
RUPPENSTEIN, JILL     16 PC KORET YOUTH S  1:12.79  20
TRAN, DENISE          15 PC SAN RAMON LIV  1:12.98  21
WILSON, TERRA         15 PC UKIAH DOLPHIN  1:13.02  22
GRIBBLE, NICHOLE      16 PC SAN RAMON LIV  1:13.42  23
NORDIN, LINDSAY       16 PC ORINDA AQUATI  1:14.18  24
HEATON, JULIE         15 SN PENGUIN SWIM   1:14.24  25
ORR, SARAH            16 ** TORONTO ALL S  1:15.10  26
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  1:15.11  27
SHORT, KENDAL         15 PC TIGER AQUATIC  1:15.60  28
SHIVELY, ASHLEY       16 PC ORINDA AQUATI  1:15.62  29
SMITH, KATHLEEN       15 PC KORET YOUTH S  1:16.21  30
TRINKA, ADRIENNE      15 PV FORT BELVOIR   1:17.01  31
APPLEGATE, LIZ        15 SN ARDEN HILLS    1:17.18  32
SANDLIN, MEGHAN       15 PC PALO ALTO SWI  1:17.59  33
BOOTH, MICHELLE       15 PC WEST COAST AQ  1:18.10  34
NELSON, KRISTINA      16 PC PIEDMONT SWIM  1:19.45  35
HRUSECKY, CHRISTINE   16 PC VALLEJO AQUAT   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:20.59
 JR CHMPSHIP   2:25.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  2:27.42   1  2:26.44 F1  P  1:13.04
                                                                    F    35.27  1:12.84  1:50.51
GALINDO, TANIA        16 ** MEXICAN SWIMM  2:29.68   4  2:27.85 F2  P  1:12.95
                                                                    F    35.69  1:13.14  1:50.93
DUNCAN, CHRISTINA     16 PC NAPA VALLEY S  2:29.19   3  2:28.31 F3  P  1:14.44
                                                                    F           1:12.77  1:50.97
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  2:30.02   5  2:29.48 F4  P  1:13.16
                                                                    F    35.02  1:13.04  1:51.64


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  2:28.46   2  2:30.43 F5  P  1:12.01
                                                                    F    35.55  1:13.36
CASTELYN, NICOLE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:31.08   6  2:32.01 F6  P  1:13.49
                                                                    F    35.32  1:13.43  1:52.63
PERRY, CASSIE         16 PC WEST VALLEY S  2:31.83   7  2:35.01 F7  P  1:13.96
                                                                    F    36.57  1:15.34  1:55.30
OROURKE, NATALIE      15 SN CALIFORNIA CA  2:33.27   8  2:36.06 F8  P  1:16.27
                                                                    F    36.39  1:15.09  1:55.21

SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  2:27.42   1              P  1:13.04
WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  2:28.46   2              P  1:12.01
DUNCAN, CHRISTINA     16 PC NAPA VALLEY S  2:29.19   3              P  1:14.44
GALINDO, TANIA        16 ** MEXICAN SWIMM  2:29.68   4              P  1:12.95
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  2:30.02   5              P  1:13.16
CASTELYN, NICOLE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:31.08   6              P  1:13.49
PERRY, CASSIE         16 PC WEST VALLEY S  2:31.83   7              P  1:13.96
OROURKE, NATALIE      15 SN CALIFORNIA CA  2:33.27   8              P  1:16.27
KAHN, DANIELLE        16 SN DAVIS SWIM TE  2:34.08   9              P  1:16.24
BLAKEMORE, KELLY      15 PC DEANZA CUPERT  2:34.57  10              P  1:16.21
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  2:34.77  11              P  1:16.71
NOLTENSMEIER, MARI    16 PC SAN RAMON LIV  2:35.50  12              P  1:16.44
GRANAT, MARGAUX       15 SN CALIFORNIA CA  2:35.62  14              P  1:15.35
OROZCO, CYNTHIA       16 SN ARDEN HILLS    2:35.62  13              P  1:15.69
DRAA, NICOLE          15 PC TIGER AQUATIC  2:35.68  15              P  1:14.54
GRIBBLE, NICHOLE      16 PC SAN RAMON LIV  2:36.47  16              P  1:16.31
GAULT, CALLAN         15 ** TORONTO ALL S  2:36.78  17              P  1:14.31
RUPPENSTEIN, JILL     16 PC KORET YOUTH S  2:37.06  18              P  1:15.53
GREGG, LAURA          15 PC STANFORD COVI  2:37.07  19              P  1:17.27
WEST, SARAH           15 SN DAVIS SWIM TE  2:37.29  20              P  1:18.28
BEZDEK, SUMMER        15 AZ SUN DEVIL AQU  2:37.30  21              P  1:17.71
WHEELER, LAURA        16 PC SAN JOSE AQUA  2:37.54  22              P  1:17.40
SMITH, COLLEEN        16 PC SOUTH VALLEY   2:37.58  23              P  1:18.69
WILSON, TERRA         15 PC UKIAH DOLPHIN  2:37.83  24              P  1:18.23
WRONN, KATIE          15 SN CALIFORNIA CA  2:38.22  25              P  1:17.17
HEATON, JULIE         15 SN PENGUIN SWIM   2:38.83  26              P  1:17.74
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  2:39.31  27              P  1:17.16
OUELLETTE, LESLEY     15 PC UKIAH DOLPHIN  2:40.38  28              P  1:17.38
SZMIDT, HEATHER       15 PC NAPA VALLEY S  2:41.61  29              P  1:18.79
JOSLIN, MARIE         15 PC PETALUMA SWIM  2:42.06  30              P  1:19.07
MATZ, BECKY           16 PN PUYALLUP AQUA  2:42.86  31              P  1:20.52
BOOTH, MICHELLE       15 PC WEST COAST AQ  2:43.21  32              P  1:20.44
TRINKA, ADRIENNE      15 PV FORT BELVOIR   2:48.31  33              P  1:20.46
HRUSECKY, CHRISTINE   16 PC VALLEJO AQUAT  2:48.39  34              P  1:20.01
MARTIN, JESSICA       15 SN DAVIS SWIM TE  2:50.45  35              P  1:23.49

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
 JR CHMPSHIP   1:16.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  1:17.51   1  1:16.68 F1
                                                                    F    36.20
SWEENEY, ANNIE        15 PC DEANZA CUPERT  1:19.32   4  1:18.02 F2
                                                                    F    37.42
MIRON, GABRIELA       16 ** ACUATICA NELS  1:18.16   2  1:18.85 F3
                                                                    F    37.74


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLER, KATIE         16 PC ORINDA AQUATI  1:19.44   5  1:18.93 F4
                                                                    F    37.94
IVRY, JESSICA         15 PC ORINDA AQUATI  1:20.18   9  1:18.99 F5
                                                                    F    37.44
BROCK, STACY          16 PC UNATTACHED PA  1:19.01   3  1:19.82 F6
                                                                    F    38.49
WONG, GENEVIEVE       16 SN WOODLAND SWIM  1:19.98   6  1:20.60 F7
                                                                    F    38.16
OUELLETTE, LESLEY     15 PC UKIAH DOLPHIN  1:20.05   7  1:21.29 F8
                                                                    F    38.26

HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  1:17.51   1
MIRON, GABRIELA       16 ** ACUATICA NELS  1:18.16   2
BROCK, STACY          16 PC UNATTACHED PA  1:19.01   3
SWEENEY, ANNIE        15 PC DEANZA CUPERT  1:19.32   4
MILLER, KATIE         16 PC ORINDA AQUATI  1:19.44   5
WONG, GENEVIEVE       16 SN WOODLAND SWIM  1:19.98   6
OUELLETTE, LESLEY     15 PC UKIAH DOLPHIN  1:20.05   7
IVRY, JESSICA         15 PC ORINDA AQUATI  1:20.18   9
THOMASSON, CARISSA    15 AZ SUN DEVIL AQU  1:20.18   8
MAY, KATY             15 PC TIGER AQUATIC  1:20.62  10
APPLEGATE, LIZ        15 SN ARDEN HILLS    1:20.69  11
RAMIREZ, ELIZABETH    16 ** ACUATICA NELS  1:20.97  12
ROVO, MARINA          15 PC NAPA VALLEY S  1:21.42  13
LIPPE-KLEIN, JULIA    15 PC PALO ALTO SWI  1:21.52  14
FOLEY, KATHLEEN       16 PC PIEDMONT SWIM  1:21.58  15
URBAN, JEANNIE        15 PC PALO ALTO SWI  1:22.01  16
MILLER, MOLLY         16 PC KORET YOUTH S  1:22.10  17
BEZDEK, SUMMER        15 AZ SUN DEVIL AQU  1:22.19  18
TURNER, KATY          16 PC TERRAPINS SWI  1:22.25  19
GARDNER, JULIE        15 PC TERRAPINS SWI  1:22.47  20
ZACKERY, MORGAN       15 PC VALLEJO AQUAT  1:22.58  21
SZMIDT, HEATHER       15 PC NAPA VALLEY S  1:22.98  22
LOPEZ, PALOMA         16 ** ACUATICA NELS  1:23.03  23
MANNING, JESSICA      15 ** PACIFIC DOLPH  1:23.13  24
QUIST, LAUREN         16 PC WEST VALLEY S  1:23.25  25
HENDERSON, COREY      16 SN CHICO AQUA JE  1:23.43  26
PRITCHARD, ERIN       16 PC TIGER AQUATIC  1:23.71  27
RIVAS, PAOLA          15 ** MEXICAN SWIMM  1:23.77  28
NISSEN, JESSICA       15 SN ARDEN HILLS    1:23.82  29
CHINN, SARAH          16 PC OAKLAND BARRA  1:23.91  30
SHARP, EMILY          15 PC ORINDA AQUATI  1:24.44  31
TANSUWAN, EMILY       15 PC STANFORD COVI  1:24.70  32
SILVERFOOTE, CHRIS    15 PC ORINDA AQUATI  1:24.98  33
MATVEEVA, NATALIA     16 PC MISSION SAN J  1:25.72  34
DRAA, NICOLE          15 PC TIGER AQUATIC  1:26.26  35
BOHLING, KRISTY       16 PC WALNUT CREEK   1:26.52  36
GUEST, STEPHANIE      15 PC WALNUT CREEK   1:26.67  37
CARR, CASEY           16 PC SOUTH VALLEY   1:26.92  39
LATHROPE, ALLISON     16 PC ORINDA AQUATI  1:26.92  38
HANS, KIRSTIN         16 PC PLEASANTON SE   DQUED

                                                       S  W  I  M   O  F  F

IVRY, JESSICA         15 PC ORINDA AQUATI               1:18.88     F
THOMASSON, CARISSA    15 AZ SUN DEVIL AQU               1:19.14     F


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
 JR CHMPSHIP   2:44.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIRON, GABRIELA       16 ** ACUATICA NELS  2:53.36   4  2:45.98 F1  P  1:24.04
                                                                    F    37.42  1:20.02  2:03.22
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  2:50.19   2  2:47.94 F2  P  1:22.11
                                                                    F    38.12  1:21.31  2:05.51
SWEENEY, ANNIE        15 PC DEANZA CUPERT  2:50.39   3  2:49.79 F3  P  1:23.58
                                                                    F    39.54  1:22.58  2:06.73
WONG, GENEVIEVE       16 SN WOODLAND SWIM  2:55.45   7  2:51.86 F4  P  1:23.76
                                                                    F    39.01  1:22.27  2:07.25
BROCK, STACY          16 PC UNATTACHED PA  2:49.37   1  2:51.99 F5  P  1:21.27
                                                                    F    38.09  1:20.83  2:05.69
MAY, KATY             15 PC TIGER AQUATIC  2:53.56   5  2:52.70 F6  P  1:22.08
                                                                    F    38.96  1:22.41  2:07.38
IVRY, JESSICA         15 PC ORINDA AQUATI  2:56.26   9  2:55.05 F7  P  1:26.12
                                                                    F    40.40  1:24.39  2:10.34
ROVO, MARINA          15 PC NAPA VALLEY S  2:54.96   6  2:57.03 F8  P  1:24.03
                                                                    F    39.59  1:23.76  2:10.61
WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  2:55.90   8  NO SHOW F   P  1:23.83

BROCK, STACY          16 PC UNATTACHED PA  2:49.37   1              P  1:21.27
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  2:50.19   2              P  1:22.11
SWEENEY, ANNIE        15 PC DEANZA CUPERT  2:50.39   3              P  1:23.58
MIRON, GABRIELA       16 ** ACUATICA NELS  2:53.36   4              P  1:24.04
MAY, KATY             15 PC TIGER AQUATIC  2:53.56   5              P  1:22.08
ROVO, MARINA          15 PC NAPA VALLEY S  2:54.96   6              P  1:24.03
WONG, GENEVIEVE       16 SN WOODLAND SWIM  2:55.45   7              P  1:23.76
WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  2:55.90   8              P  1:23.83
IVRY, JESSICA         15 PC ORINDA AQUATI  2:56.26   9              P  1:26.12
THOMASSON, CARISSA    15 AZ SUN DEVIL AQU  2:56.48  10              P  1:24.88
URBAN, JEANNIE        15 PC PALO ALTO SWI  2:56.53  11              P  1:26.53
RIVAS, PAOLA          15 ** MEXICAN SWIMM  2:57.26  12              P  1:27.22
FOLEY, KATHLEEN       16 PC PIEDMONT SWIM  2:57.48  13              P  1:25.63
APPLEGATE, LIZ        15 SN ARDEN HILLS    2:58.11  14              P  1:25.74
RAMIREZ, ELIZABETH    16 ** ACUATICA NELS  2:58.47  15              P  1:25.69
SZMIDT, HEATHER       15 PC NAPA VALLEY S  2:59.13  16              P  1:25.29
MILLER, ROBYN         16 PC NAPA VALLEY S  2:59.29  17              P  1:26.18
PRITCHARD, ERIN       16 PC TIGER AQUATIC  2:59.41  18              P  1:26.99
LIPPE-KLEIN, JULIA    15 PC PALO ALTO SWI  2:59.42  19              P  1:27.69
BAILEY, LAUREN        15 PC UNATTACHED PA  2:59.43  20              P  1:28.52
MORAN, AMY            15 PC TIGER AQUATIC  3:00.81  21              P  1:28.69
BEZDEK, SUMMER        15 AZ SUN DEVIL AQU  3:01.49  22              P  1:27.14
GARDNER, JULIE        15 PC TERRAPINS SWI  3:01.80  23              P  1:25.82
TURNER, KATY          16 PC TERRAPINS SWI  3:02.87  24              P  1:27.42
GRIMM, ERIN           15 PC SANTA ROSA NE  3:03.41  25              P  1:28.89
MILLER, KATIE         16 PC ORINDA AQUATI  3:04.11  26              P  1:28.20
NISSEN, JESSICA       15 SN ARDEN HILLS    3:04.40  27              P  1:29.01
MANNING, JESSICA      15 ** PACIFIC DOLPH  3:05.05  28              P  1:27.30
CARR, CASEY           16 PC SOUTH VALLEY   3:07.69  29              P  1:30.28
CHINN, SARAH          16 PC OAKLAND BARRA  3:08.83  30              P  1:31.63
GUEST, STEPHANIE      15 PC WALNUT CREEK   3:11.58  31              P  1:32.89
LATHROPE, ALLISON     16 PC ORINDA AQUATI  3:11.90  32              P  1:32.93
MATVEEVA, NATALIA     16 PC MISSION SAN J  3:14.29  33              P  1:28.89
SILVERFOOTE, CHRIS    15 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:29.36


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  151                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT  151
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.39
 JR CHMPSHIP   1:05.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  1:07.30   2  1:06.44 F1
                                                                    F    31.33
NGUYEN, CONNIE        15 PC UNATTACHED PA  1:07.84   5  1:07.50 F2
                                                                    F    31.86
TAHERI, NICOLE        15 PC SAN JOSE AQUA  1:07.80   3  1:07.88 F3
                                                                    F    32.54
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  1:08.44   6  1:08.19 F4
                                                                    F    32.68
GRUDA, ASHLEY         15 SN CALIFORNIA CA  1:07.81   4  1:08.27 F5
                                                                    F    32.00
PERRY, CASSIE         16 PC WEST VALLEY S  1:08.82   8  1:08.53 F6
                                                                    F    32.01
MILLER, ROBYN         16 PC NAPA VALLEY S  1:09.01   9  1:08.73 F7
                                                                    F    32.62
GAULT, CALLAN         15 ** TORONTO ALL S  1:08.71   7   DQUED  F
                                                                    F    31.09
WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  1:06.83   1          F

SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  1:07.30   2
TAHERI, NICOLE        15 PC SAN JOSE AQUA  1:07.80   3
GRUDA, ASHLEY         15 SN CALIFORNIA CA  1:07.81   4
NGUYEN, CONNIE        15 PC UNATTACHED PA  1:07.84   5
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  1:08.44   6
GAULT, CALLAN         15 ** TORONTO ALL S  1:08.71   7
PERRY, CASSIE         16 PC WEST VALLEY S  1:08.82   8
MILLER, ROBYN         16 PC NAPA VALLEY S  1:09.01   9
URBAN, JEANNIE        15 PC PALO ALTO SWI  1:09.53  10
HERNANDEZ, HILDA      15 ** ACUATICA NELS  1:09.67  11
BAILEY, LAUREN        15 PC UNATTACHED PA  1:09.75  12
TURNER, KATY          16 PC TERRAPINS SWI  1:09.79  13
HUFF, JACQUI          16 PC SAN RAMON LIV  1:09.88  14
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  1:10.21  15
ANDERSON, STEPHANIE   16 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.33  16
NORDIN, LINDSAY       16 PC ORINDA AQUATI  1:10.51  17
DUNCAN, CHRISTINA     16 PC NAPA VALLEY S  1:10.74  18
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  1:10.77  19
MORAN, AMY            15 PC TIGER AQUATIC  1:11.01  20
SHORT, KENDAL         15 PC TIGER AQUATIC  1:11.09  21
FOLEY, KATHLEEN       16 PC PIEDMONT SWIM  1:11.16  22
BOOTH, MICHELLE       15 PC WEST COAST AQ  1:11.55  23
NOLTENSMEIER, MARI    16 PC SAN RAMON LIV  1:11.62  24
NISSEN, JESSICA       15 SN ARDEN HILLS    1:12.33  25
SATER, KATY           16 PC SAN RAMON LIV  1:12.66  26
GRAHAM, JAIMIE        15 ** PACIFIC DOLPH  1:12.70  27
MAY, KAELON           15 PC TERRAPINS SWI  1:13.17  28
HODGKINSON, SYDNEY    15 PC ORINDA AQUATI  1:13.36  29
BUCHANAN, KARA        16 PC AGCC OSPREY    1:13.41  30
GONZALEZ, CARLA       15 ** ACUATICA NELS  1:13.43  31
MARTIN, JESSICA       15 SN DAVIS SWIM TE  1:14.02  32
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ  1:14.22  33
APPLEGATE, LIZ        15 SN ARDEN HILLS    1:14.48  34
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  1:16.05  35
TRINKA, ADRIENNE      15 PV FORT BELVOIR   1:17.91  36
VERDIN, ERICA         16 PV FORT BELVOIR   1:24.92  37


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.79
 JR CHMPSHIP   2:24.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  2:23.30   1  2:23.43 F1  P  1:08.49
                                                                    F    31.86  1:08.22  1:45.70
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  2:28.66   4  2:26.36 F2  P  1:12.72
                                                                    F    33.92  1:10.85  1:48.95
TAHERI, NICOLE        15 PC SAN JOSE AQUA  2:25.31   2  2:26.42 F3  P  1:10.79
                                                                    F    33.82  1:10.77  1:48.57
HERNANDEZ, HILDA      15 ** ACUATICA NELS  2:28.79   5  2:27.03 F4  P  1:10.81
                                                                    F    33.08  1:10.07  1:48.18
MORAN, AMY            15 PC TIGER AQUATIC  2:28.21   3  2:28.74 F5  P  1:11.74
                                                                    F    34.64  1:11.90  1:50.21
SANCHEZ, VIRIDIANA    15 ** ACUATICA NELS  2:32.69   8  2:31.91 F6  P  1:12.70
                                                                    F    34.46  1:12.26  1:51.67
PERRY, CASSIE         16 PC WEST VALLEY S  2:30.41   6  2:34.15 F7  P  1:11.06
                                                                    F    34.16  1:12.20  1:52.45
OROZCO, CYNTHIA       16 SN ARDEN HILLS    2:31.19   7  2:35.85 F8  P  1:11.77
                                                                    F    34.23  1:13.29  1:53.88

SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  2:23.30   1              P  1:08.49
TAHERI, NICOLE        15 PC SAN JOSE AQUA  2:25.31   2              P  1:10.79
MORAN, AMY            15 PC TIGER AQUATIC  2:28.21   3              P  1:11.74
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  2:28.66   4              P  1:12.72
HERNANDEZ, HILDA      15 ** ACUATICA NELS  2:28.79   5              P  1:10.81
PERRY, CASSIE         16 PC WEST VALLEY S  2:30.41   6              P  1:11.06
OROZCO, CYNTHIA       16 SN ARDEN HILLS    2:31.19   7              P  1:11.77
SANCHEZ, VIRIDIANA    15 ** ACUATICA NELS  2:32.69   8              P  1:12.70
BAILEY, LAUREN        15 PC UNATTACHED PA  2:33.03   9              P  1:13.43
GRAHAM, JAIMIE        15 ** PACIFIC DOLPH  2:33.43  10              P  1:12.60
NGUYEN, CONNIE        15 PC UNATTACHED PA  2:34.12  11              P  1:14.02
URBAN, JEANNIE        15 PC PALO ALTO SWI  2:34.82  12              P  1:13.76
NORDIN, LINDSAY       16 PC ORINDA AQUATI  2:34.93  13              P  1:13.19
HEINE, SARAH          15 CO MONROE MARLIN  2:36.92  14              P  1:14.41
SATER, KATY           16 PC SAN RAMON LIV  2:36.94  15              P  1:13.85
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  2:37.06  16              P  1:15.81
MARTIN, JESSICA       15 SN DAVIS SWIM TE  2:38.05  17              P  1:17.44
GRUDA, ASHLEY         15 SN CALIFORNIA CA  2:38.26  18              P  1:10.84
HUFF, JACQUI          16 PC SAN RAMON LIV  2:38.49  19              P  1:13.22
BURKE, SARAH          15 PC SUNNYVALE SWI  2:38.62  20              P  1:14.12
TAKAKI, CARLENE       15 PC SAN JOSE AQUA  2:38.88  21              P  1:15.57
NISSEN, JESSICA       15 SN ARDEN HILLS    2:39.21  22              P  1:14.49
TURNER, KATY          16 PC TERRAPINS SWI  2:39.43  23              P  1:14.38
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ  2:40.94  24              P  1:16.11
KAPETANIC, JENNIFER   16 PC MORGAN HILL S  2:41.49  25              P  1:15.47
APPLEGATE, LIZ        15 SN ARDEN HILLS    2:42.58  26              P  1:16.69
ROOT, MARISSA         16 PC GOLDEN BEAR S  2:51.61  27              P  1:21.18
BOOTH, MICHELLE       15 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P  1:15.09
GAULT, CALLAN         15 ** TORONTO ALL S   DQUED                   P  1:12.31


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
 JR CHMPSHIP   2:27.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  2:28.47   2  2:24.96 F1  P  1:09.16
                                                                    F    32.22  1:09.72  1:51.47
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  2:30.34   3  2:27.60 F2  P  1:11.41
                                                                    F    32.66  1:10.94  1:54.55
ANDERSON, STEPHANIE   16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:32.97   7  2:30.71 F3  P  1:13.71
                                                                    F    33.16  1:13.68  1:57.77
MAY, KAELON           15 PC TERRAPINS SWI  2:31.65   5  2:30.77 F4  P  1:11.91
                                                                    F    32.57  1:10.99  1:56.71
GAULT, CALLAN         15 ** TORONTO ALL S  2:30.65   4  2:30.96 F5  P  1:10.25
                                                                    F    31.81  1:10.11  1:55.34
SWEENEY, ANNIE        15 PC DEANZA CUPERT  2:33.61   8  2:31.86 F6  P  1:15.82
                                                                    F    33.57  1:14.51  1:56.78
CASTELYN, NICOLE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:32.83   6  2:34.82 F7  P  1:13.31
                                                                    F    34.76  1:14.60  2:00.17

SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  2:26.55   1   DQUED      P  1:09.70
                                                                    F    31.66  1:09.11  1:51.99
SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  2:26.55   1              P  1:09.70
WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  2:28.47   2              P  1:09.16
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  2:30.34   3              P  1:11.41
GAULT, CALLAN         15 ** TORONTO ALL S  2:30.65   4              P  1:10.25
MAY, KAELON           15 PC TERRAPINS SWI  2:31.65   5              P  1:11.91
CASTELYN, NICOLE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:32.83   6              P  1:13.31
ANDERSON, STEPHANIE   16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:32.97   7              P  1:13.71
SWEENEY, ANNIE        15 PC DEANZA CUPERT  2:33.61   8              P  1:15.82
OROZCO, CYNTHIA       16 SN ARDEN HILLS    2:33.63   9              P  1:11.88
MILLER, ROBYN         16 PC NAPA VALLEY S  2:33.96  10              P  1:13.74
PERRY, CASSIE         16 PC WEST VALLEY S  2:34.15  11              P  1:11.79
NGUYEN, CONNIE        15 PC UNATTACHED PA  2:34.32  12              P  1:14.56
URBAN, JEANNIE        15 PC PALO ALTO SWI  2:34.42  13              P  1:16.04
HERNANDEZ, HILDA      15 ** ACUATICA NELS  2:34.52  14              P  1:13.16
BAILEY, LAUREN        15 PC UNATTACHED PA  2:34.74  15              P  1:13.25
LOPEZ, PALOMA         16 ** ACUATICA NELS  2:36.04  16              P  1:14.08
THOMASSON, CARISSA    15 AZ SUN DEVIL AQU  2:36.28  17              P  1:15.53
GRUDA, ASHLEY         15 SN CALIFORNIA CA  2:36.42  18              P  1:14.26
TURNER, KATY          16 PC TERRAPINS SWI  2:36.71  19              P  1:15.20
ZERN, ABBY            16 PC SAN JOSE AQUA  2:36.83  20              P  1:15.41
FOLEY, KATHLEEN       16 PC PIEDMONT SWIM  2:37.07  21              P  1:11.05
APPLEGATE, LIZ        15 SN ARDEN HILLS    2:37.15  22              P  1:16.99
HEATON, JULIE         15 SN PENGUIN SWIM   2:37.45  23              P  1:14.31
SZMIDT, HEATHER       15 PC NAPA VALLEY S  2:37.48  24              P  1:15.36
IVRY, JESSICA         15 PC ORINDA AQUATI  2:38.36  25              P  1:16.21
BROCK, STACY          16 PC UNATTACHED PA  2:38.52  26              P  1:18.79
NISSEN, JESSICA       15 SN ARDEN HILLS    2:38.84  27              P  1:17.26
FRANK, NATALIE        16 PC DEANZA CUPERT  2:39.36  28              P  1:15.83
MORAN, AMY            15 PC TIGER AQUATIC  2:39.43  29              P  1:16.77
WONG, GENEVIEVE       16 SN WOODLAND SWIM  2:40.03  30              P  1:17.71
MANNING, JESSICA      15 ** PACIFIC DOLPH  2:40.39  31              P  1:20.52
BEZDEK, SUMMER        15 AZ SUN DEVIL AQU  2:41.21  32              P  1:17.09
WHEELER, LAURA        16 PC SAN JOSE AQUA  2:43.38  33              P  1:15.77
GARDNER, JULIE        15 PC TERRAPINS SWI  2:43.60  34              P  1:21.14
LIPPE-KLEIN, JULIA    15 PC PALO ALTO SWI  2:45.45  35              P  1:22.64
SHIVELY, ASHLEY       16 PC ORINDA AQUATI  2:45.70  36              P  1:18.29
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ  2:45.74  37              P  1:18.43
BLAKEMORE, KELLY      15 PC DEANZA CUPERT  2:49.02  38              P  1:18.76


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT   87
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VERDIN, ERICA         16 PV FORT BELVOIR   2:52.42  39              P
GREGG, LAURA          15 PC STANFORD COVI   DQUED                   P  1:14.50

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
 JR CHMPSHIP   5:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  5:03.60   1  5:05.88 F1  P  1:07.98  2:25.75  3:54.33
                                                                    F    31.94  1:08.51  1:47.89  2:26.21  3:10.79  3:55.51  4:31.12
WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  5:09.59   2  5:11.34 F2  P  1:10.76  2:30.50  3:58.43
                                                                    F    33.23  1:10.60           2:31.29  3:15.72  4:00.16  4:36.48
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  5:16.02   4  5:13.00 F3  P  1:13.54  2:33.76  4:03.92
                                                                    F    34.29  1:15.17  1:54.83  2:34.41  3:18.64  4:03.67  4:39.03
TAHERI, NICOLE        15 PC SAN JOSE AQUA  5:13.66   3  5:13.26 F4  P  1:09.28  2:33.44  4:03.67
                                                                    F    33.34  1:10.17  1:51.24  2:32.61  3:18.28  4:03.69  4:39.40
PERRY, CASSIE         16 PC WEST VALLEY S  5:18.58   8  5:18.55 F5  P  1:09.90  2:30.15  4:05.54
                                                                    F    33.25  1:11.53  1:51.39  2:31.09  3:18.00  4:06.01  4:41.93
MORAN, AMY            15 PC TIGER AQUATIC  5:18.33   7  5:20.46 F6  P  1:11.50  2:33.63  4:03.50
                                                                    F    34.75  1:12.17  1:55.23  2:36.11  3:21.50  4:06.31  4:43.78
MILLER, ROBYN         16 PC NAPA VALLEY S  5:17.26   6  5:20.87 F7  P  1:11.36  2:32.83  4:06.53
                                                                    F    33.65  1:12.15  1:55.04  2:36.80  3:23.66  4:09.51  4:46.38
OROZCO, CYNTHIA       16 SN ARDEN HILLS    5:16.40   5  5:22.33 F8  P  1:09.84  2:30.61  4:03.32
                                                                    F    33.26  1:11.66           2:34.26  3:20.57  4:08.37  4:46.10

SCHWEITZER, MARIFAITH 16 PC UNATTACHED PA  5:03.60   1              P  1:07.98  2:25.75  3:54.33
WIESNER, ANDREA       15 CO MONROE MARLIN  5:09.59   2              P  1:10.76  2:30.50  3:58.43
TAHERI, NICOLE        15 PC SAN JOSE AQUA  5:13.66   3              P  1:09.28  2:33.44  4:03.67
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  5:16.02   4              P  1:13.54  2:33.76  4:03.92
OROZCO, CYNTHIA       16 SN ARDEN HILLS    5:16.40   5              P  1:09.84  2:30.61  4:03.32
MILLER, ROBYN         16 PC NAPA VALLEY S  5:17.26   6              P  1:11.36  2:32.83  4:06.53
MORAN, AMY            15 PC TIGER AQUATIC  5:18.33   7              P  1:11.50  2:33.63  4:03.50
PERRY, CASSIE         16 PC WEST VALLEY S  5:18.58   8              P  1:09.90  2:30.15  4:05.54
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  5:19.70   9              P  1:10.38  2:31.61  4:07.24
LOPEZ, PALOMA         16 ** ACUATICA NELS  5:20.33  10              P  1:11.59  2:36.40  4:08.53
HERNANDEZ, HILDA      15 ** ACUATICA NELS  5:20.68  11              P  1:10.01  2:34.65  4:09.00
SWEENEY, ANNIE        15 PC DEANZA CUPERT  5:20.79  12              P  1:13.18  4:08.64
GAULT, CALLAN         15 ** TORONTO ALL S  5:22.66  13              P  1:10.80  2:33.63  4:07.61
URBAN, JEANNIE        15 PC PALO ALTO SWI  5:23.17  14              P  1:13.37  2:39.87  4:10.42
GRAHAM, JAIMIE        15 ** PACIFIC DOLPH  5:24.92  15              P  1:12.60  2:38.20  4:12.44
DUNCAN, CHRISTINA     16 PC NAPA VALLEY S  5:25.78  16              P  1:12.80  2:32.77  4:10.80
BAILEY, LAUREN        15 PC UNATTACHED PA  5:25.98  17              P  1:16.21  2:37.65  4:12.73
KAHN, DANIELLE        16 SN DAVIS SWIM TE  5:28.50  18              P  1:15.82  2:38.56  4:15.38
MAY, KAELON           15 PC TERRAPINS SWI  5:28.52  19              P  1:10.74  2:35.23  4:11.68
ZERN, ABBY            16 PC SAN JOSE AQUA  5:28.84  20              P  1:15.58  2:41.90  4:18.63
BEZDEK, SUMMER        15 AZ SUN DEVIL AQU  5:29.17  21              P  1:17.86  2:42.92  4:15.43
SMITH, COLLEEN        16 PC SOUTH VALLEY   5:29.49  22              P  1:16.14  2:40.08  4:16.23
HEINE, SARAH          15 CO MONROE MARLIN  5:30.94  23              P  1:16.36  2:39.43  4:21.98
GRIMM, ERIN           15 PC SANTA ROSA NE  5:32.53  24              P  1:14.44  2:43.21  4:19.54
BROCK, STACY          16 PC UNATTACHED PA  5:32.74  25              P  1:15.98  2:44.19  4:13.74
SZMIDT, HEATHER       15 PC NAPA VALLEY S  5:32.93  26              P  1:14.16  2:41.67  4:15.67
FRANK, NATALIE        16 PC DEANZA CUPERT  5:34.47  27              P  1:15.20  2:43.51  4:18.35
EASTMAN, CATHERINE    15 PC SANTA CLARA S  5:34.71  28              P  1:14.12  2:40.41  4:22.72
JOHNSON, LILY         15 PC LAKERIDGE SWI  5:34.74  29              P  1:14.37  2:38.87  4:19.48
NISSEN, JESSICA       15 SN ARDEN HILLS    5:36.02  30              P  1:17.04  2:48.62  4:20.55
GRANAT, MARGAUX       15 SN CALIFORNIA CA  5:37.90  31              P  1:15.47  2:40.93  4:20.21
APPLEGATE, LIZ        15 SN ARDEN HILLS    5:39.00  32              P  1:16.96  2:46.80  4:22.96


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONZALEZ, CARLA       15 ** ACUATICA NELS  5:43.35  33              P  1:11.85  2:39.71  4:26.95
PRITCHARD, ERIN       16 PC TIGER AQUATIC  5:43.62  34              P  1:16.60  2:48.10  4:25.70
MANNING, JESSICA      15 ** PACIFIC DOLPH  5:44.93  35              P  1:19.76  2:52.20  4:25.88
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ  5:48.41  36              P  1:16.85  2:47.81  4:27.64
CASTELYN, NICOLE      16 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P  1:13.90  2:35.83  4:08.16

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-16   200 M. R.                                   EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TO,  A  15-16         15 ** TORONTO ALL S               2:08.25   1      32.17  1:09.70  1:38.80
TIGR,  A  15-16       16 PC TIGER AQUATIC               2:10.09   2      34.17  1:10.96  1:41.81
         DRAA, NICOLE        15
         MAY, KATY           15
         SHORT, KENDAL       15
         MCNAMEE, LYNDSAY    16
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               2:10.94   3      34.19  1:10.49  1:41.26
         NORDIN, LINDSAY     16
         IVRY, JESSICA       15
         FARLIN, HOLLY       15
         HODGKINSON, SYDNEY  15
KYSC,  A  15-16       16 PC KORET YOUTH S               2:11.72   4      33.48  1:10.45  1:43.20
         RUPPENSTEIN, JILL   16
         MILLER, MOLLY       16
         SMITH, KATHLEEN     15
         HUANG, JESSICA      15
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               2:12.01   5      35.10  1:12.19  1:43.26
         SANDLIN, MEGHAN     15
         LIPPE-KLEIN, JULIA  15
         URBAN, JEANNIE      15
         PLUME, ELIZABETH    15
TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               2:12.35   6      34.37  1:11.58  1:42.59
         MAY, KAELON         15
         GARDNER, JULIE      15
         TURNER, KATY        16
         TORRES, CASSIE      15
NAPA,  A  15-16       16 PC NAPA VALLEY S               2:13.93   7      36.15  1:14.56  1:45.73
         SZMIDT, HEATHER     15
         ROVO, MARINA        15
         DUNCAN, CHRISTINA   16
         MILLER, ROBYN       16
SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               2:14.04   8      34.41  1:12.95  1:45.01
         TAKAKI, CARLENE     15
         WHEELER, LAURA      16
         TAHERI, NICOLE      15
         RAZOUK, LINDSEY     16
DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               2:14.52   9      34.35  1:10.91  1:42.63
         BLAKEMORE, KELLY    15
         SWEENEY, ANNIE      15
         FRANK, NATALIE      16
         LI, CHAR            15
ANV,  A  15-16        16 ** ACUATICA NELS               2:14.65  10      35.93  1:12.97  1:45.34
         SANCHEZ, VIRIDIANA  15
         MIRON, GABRIELA     16
         HERNANDEZ, HILDA    15
         GONZALEZ, CARLA     15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-16   200 M. R.                                   EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               2:17.40  11      33.44  1:12.40  1:46.74
         JURIK, ALISON       15
         HANS, KIRSTIN       16
         MARASOVICH, KRISTEN 16
         COMPTON, RACHELLE   16
VJO,  A  15-16        16 PC VALLEJO AQUAT               2:19.75  12      57.75  1:14.26  1:47.96
         HRUSECKY, CHRISTINE 16
         ZACKERY, MORGAN     15
         CAMPO, KRISTIN      16
         SANGALANG, KRISTINA 15
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                2:21.32  13      36.73  1:17.98  1:50.58
         NGUYEN, VI          16
         GUEST, STEPHANIE    15
         PLURKOWSKI, EMILY   15
         FAMBRINI, KATIE     15
SJA,  B  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               2:21.39  14      37.33  1:17.95  1:51.75
         MEE, COURTNEY       16
         GREEN, NICOLE       16
         ZERN, ABBY          16
         DEMERS, JENNIFER    17

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   15-16   400 M. R.                                   EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
 JR CHMPSHIP   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAPA,  A  15-16       16 PC NAPA VALLEY S               4:44.59   1      34.85  1:10.71  1:49.19  2:32.72  3:05.05  3:41.74  4:11.22
         DUNCAN, CHRISTINA   16
         ROVO, MARINA        15
         MILLER, ROBYN       16
         SZMIDT, HEATHER     15
TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               4:45.85   2      35.47  1:11.71  1:50.79  2:34.01  3:05.98  3:42.43  4:12.99
         MAY, KAELON         15
         GARDNER, JULIE      15
         TURNER, KATY        16
         DETTRICK, KATE      15
TIGR,  A  15-16       16 PC TIGER AQUATIC               4:46.47   3      34.74  1:11.40  1:49.17  2:31.82  3:05.22  3:42.51
         DRAA, NICOLE        15
         MAY, KATY           15
         MORAN, AMY          15
         SHORT, KENDAL       15
ANV,  A  15-16        16 ** ACUATICA NELS               4:47.63   4      37.93  1:16.73  1:53.99  2:35.21  3:06.87  3:42.93
         SANCHEZ, VIRIDIANA  15
         MIRON, GABRIELA     16
         HERNANDEZ, HILDA    15
         GONZALEZ, CARLA     15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               4:52.30   5      35.34  1:13.86  1:51.82  2:37.48  3:09.34  3:46.12  4:16.94
         SHIVELY, ASHLEY     16
         IVRY, JESSICA       15
         NORDIN, LINDSAY     16
         HODGKINSON, SYDNEY  15
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               4:54.03   6      37.61  1:16.57  1:55.14  2:38.33  3:10.25  3:48.08  4:19.33
         SANDLIN, MEGHAN     15
         LIPPE-KLEIN, JULIA  15
         URBAN, JEANNIE      15
         PLUME, ELIZABETH    15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   15-16   400 M. R.                                   EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KYSC,  A  15-16       16 PC KORET YOUTH S               4:55.55   7      34.95  1:13.50  1:52.38  2:36.34  3:10.42  3:53.26  4:23.25
         RUPPENSTEIN, JILL   16
         MILLER, MOLLY       16
         SMITH, KATHLEEN     15
         HUANG, JESSICA      15
SRVL,  A  15-16       16 PC SAN RAMON LIV               4:57.54   8      36.28  1:14.01  1:54.40  2:39.90  3:12.96  3:52.14
         GRIBBLE, NICHOLE    16
         NOLTENSMEIER, MARI  16
         HUFF, JACQUI        16
         SATER, KATY         16
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               5:05.03   9      36.74  1:13.17  1:53.31  2:38.83  3:14.71  3:58.92  4:30.75
         JURIK, ALISON       15
         HANS, KIRSTIN       16
         MARASOVICH, KRISTEN 16
         COMPTON, RACHELLE   16
WEST,  A  15-16       16 PC WEST COAST AQ               5:05.54  10      36.27  1:14.97  1:57.00  2:44.17  3:16.95  3:56.07  4:29.32
         WOO, TERESA         16
         WOERTMAN, IRENE     16
         JOHNSON, M          16
         BOOTH, MICHELLE     15
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                5:08.65  11      39.04  1:20.63  2:03.39  2:52.10  3:26.03  4:05.34  4:36.04
         NGUYEN, VI          16
         GUEST, STEPHANIE    15
         FAMBRINI, KATIE     15
         PLURKOWSKI, EMILY   15
SJA,  B  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               5:13.19  12      38.44  1:18.24  1:59.37  2:48.27  3:23.96  4:07.12  4:38.31
         CACERES, PAM        16
         GREEN, NICOLE       16
         RAZOUK, LINDSEY     16
         DEMERS, JULIE       15
SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA                DQUED           35.32  1:13.87  1:53.13  2:39.79  3:12.65  3:49.95  4:19.85
         TAKAKI, CARLENE     15
         WHEELER, LAURA      16
         TAHERI, NICOLE      15
         ZERN, ABBY          16

============================================================================================================================
   EVENT  159                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT  159
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TO,  A  15-16         15 ** TORONTO ALL S               1:56.64   1      29.22    59.29  1:28.19
         ORR, SARAH          16
         HURD, NYLA          15
         GAULT, CALLAN       15
         BEAULIEU, RANDI     14
SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               1:57.14   2      29.94    58.84  1:28.33
         WHEELER, LAURA      16
         RAZOUK, LINDSEY     16
         TAKAKI, CARLENE     15
         TAHERI, NICOLE      15
TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               1:57.25   3      29.38    59.18  1:28.25
         TURNER, KATY        16
         DETTRICK, KATE      15
         TORRES, CASSIE      15
         GARDNER, JULIE      15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  159                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT  159
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KYSC,  A  15-16       16 PC KORET YOUTH S               1:57.75   4      29.46    59.54  1:29.55
         RUPPENSTEIN, JILL   16
         SMITH, KATHLEEN     15
         MILLER, MOLLY       16
         HUANG, JESSICA      15
NAPA,  A  15-16       16 PC NAPA VALLEY S               1:58.78   5      29.07    58.35  1:29.62
         MILLER, ROBYN       16
         SZMIDT, HEATHER     15
         ROVO, MARINA        15
         DUNCAN, CHRISTINA   16
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               1:58.88   6      29.29    59.60  1:29.03
         HODGKINSON, SYDNEY  15
         IVRY, JESSICA       15
         MILLER, KATIE       16
         NORDIN, LINDSAY     16
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                1:58.95   7      29.10    57.46  1:27.89
         NGUYEN, VI          16
         GUEST, STEPHANIE    15
         KUHN, KRISTIN       18
         FAMBRINI, KATIE     15
SRVL,  A  15-16       16 PC SAN RAMON LIV               1:59.31   8      30.50  1:00.91  1:30.48
         SATER, KATY         16
         GRIBBLE, NICHOLE    16
         HUFF, JACQUI        16
         NOLTENSMEIER, MARI  16
DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               2:00.91   9      30.03  1:02.02  1:31.54
         FRANK, NATALIE      16
         LI, CHOR            15
         SWEENEY, ANNIE      15
         BLAKEMORE, KELLY    15
ANV,  A  15-16        16 ** ACUATICA NELS               2:01.92  10      29.89    59.95  1:31.51
         GONZALEZ, CARLA     15
         LOPEZ, PALOMA       16
         SANCHEZ, VIRIDIANA  15
         HERNANDEZ, HILDA    15
WEST,  A  15-16       16 PC WEST COAST AQ               2:03.10  11      30.34  1:00.41  1:31.89
         WOO, TERESA         16
         BOOTH, MICHELLE     15
         JOHNSON, MICHELLE   16
         WOERTMAN, IRENE     16
TERA,  B  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               2:03.17  12      30.30  1:00.25  1:31.56
         LINSMEIER, KIRA     15
         TORRES, CASSIE      15
         ZELAYA, LETICIA     16
         RIOS, NATALIE       16
VJO,  A  15-16        16 PC VALLEJO AQUAT               2:03.57  13      29.37  1:00.16  1:32.06
         ZACKERY, MORGAN     15
         CAMPO, KRISTIN      16
         SANGALANG, KRISTINA 15
         HRUSECKY, CHRISTINE 16
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               2:05.17  14      31.65  1:02.75  1:33.35
         COMPTON, RACHELLE   16
         MARASOVICH, KRISTEN 16
         HANS, KIRSTIN       16
         JURIK, ALISON       15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   15-16   400 F. R.                                   EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
 JR CHMPSHIP   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TO,  A  15-16         15 ** TORONTO ALL S               4:12.82   1      30.47  1:03.23  1:33.54  2:07.25  2:37.55  3:10.19  3:40.17
         HURD, NYLA          15
         GAULT, CALLAN       15
         ORR, SARAH          16
         BEAULIEU, RANDI     14
TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               4:14.18   2      30.73  1:03.61  1:33.84  2:06.44  2:37.13  3:09.61  3:39.98
         TURNER, KATY        16
         MAY, KAELON         15
         DETTRICK, KATE      15
         LINSMEIER, KIRA     15
NAPA,  A  15-16       16 PC NAPA VALLEY S               4:16.86   3      30.65  1:04.21  1:35.79  2:11.16  2:42.05  3:15.15  3:45.18
         SZMIDT, HEATHER     15
         ROVO, MARINA        15
         DUNCAN, CHRISTINA   16
         MILLER, ROBYN       16
SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               4:17.76   4      31.41  1:05.28  1:36.26  2:09.23  2:39.99  3:13.63  3:44.19
         WHEELER, LAURA      16
         RAZOUK, LINDSEY     16
         TAHERI, NICOLE      15
         ZERN, ABBY          16
ANV,  A  15-16        16 ** ACUATICA NELS               4:18.82   5      30.67  1:04.26  1:36.36  2:10.28  2:40.98  3:14.39  3:45.15
         GONZALEZ, CARLA     15
         SANCHEZ, VIRIDIANA  15
         LOPEZ, PALOMA       16
         HERNANDEZ, HILDA    15
KYSC,  A  15-16       16 PC KORET YOUTH S               4:19.40   6      30.85  1:04.90  1:37.03  2:11.77  2:43.08  3:18.49  3:47.85
         RUPPENSTEIN, JILL   16
         SMITH, KATHLEEN     15
         MILLER, MOLLY       16
         HUANG, JESSICA      15
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               4:19.49   7      31.95  1:06.33  1:37.89  2:11.62  2:42.27  3:15.56  3:46.26
         LIPPE-KLEIN, JULIA  15
         URBAN, JEANNIE      15
         PLUME, ELIZABETH    15
         SANDLIN, MEGHAN     15
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                4:20.65   8      32.75  1:07.59  1:37.76  2:10.11  2:41.84  3:17.38  3:46.86
         NGUYEN, VI          16
         GUEST, STEPHANIE    15
         BUFORD, MARY        16
         FAMBRINI, KATIE     15
DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               4:22.85   9      31.60  1:04.94  1:37.30  2:14.03  2:44.34  3:17.18  3:48.64
         SWEENEY, ANNIE      15
         MOSTOFI, Z          15
         FRANK, NATALIE      16
         BLAKEMORE, KELLY    15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               4:25.57  10      31.50  1:05.78  1:36.80  2:12.16  2:42.25  3:16.94  3:49.25
         NORDIN, LINDSAY     16
         IVRY, JESSICA       15
         HODGKINSON, SYDNEY  15
         LATHROPE, ALLISON   16
WEST,  A  15-16       16 PC WEST COAST AQ               4:27.59  11      31.41  1:04.46  1:35.75  2:10.38  2:43.01  3:18.91  3:51.41
         WOO, TERESA         16
         BOOTH, MICHELLE     15
         JOHNSON, MICHELLE   15
         WOERTMAN, IRENE     16


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   15-16   400 F. R.                                   EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  B  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               4:36.69  12      31.84  1:07.11  1:40.24  2:17.60  2:51.69  3:30.37  4:01.70
         TAKAKI, CARLENE     15
         GREEN, NICOLE       16
         DANGEFIELD, ALIX    15
         DEMERS, JULIE       15
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE                DQUED           32.69  1:07.68  1:40.59  2:15.82  2:46.90  3:22.30  3:55.76
         COMPTON, RACHELLE   16
         MARASOVICH, KRISTEN 16
         HANS, KIRSTIN       16
         JURIK, ALISON       15
TIGR,  A  15-16       16 PC TIGER AQUATIC                DQUED           31.46  1:06.02  1:35.95  2:10.23  2:42.30  3:16.87  3:49.88
         DRAA, NICOLE        15
         SHORT, KENDAL       15
         MAY, KATY           15
         MORAN, AMY          15

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   15-16   800 F. R.                                   EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
 JR CHMPSHIP   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TO,  A  15-16         15 ** TORONTO ALL S               9:04.29   1      31.96  1:06.12  1:40.56  2:14.93  2:47.32  3:21.51  3:56.34
         HURD, NYLA          15                                        4:30.46  5:00.64  5:34.51  6:10.72  6:47.14  7:18.69  7:53.94
         DUDAR, ELYSE        13                                        8:30.34
         GAULT, CALLAN       15
         BEAULIEU, RANDI     14
ANV,  A  15-16        16 ** ACUATICA NELS               9:06.81   2      31.28  1:05.88  1:42.11  2:17.70  2:50.06  3:24.29  3:59.94
         GONZALEZ, CARLA     15                                        4:36.22  5:07.31  5:41.53  6:17.22  6:52.77  7:23.81  7:57.99
         SANCHEZ, VIRIDIANA  15                                        8:32.72
         LOPEZ, PALOMA       16
         HERNANDEZ, HILDA    15
TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               9:15.39   3      32.66  1:08.07  1:43.94  2:19.45  2:50.63  3:24.44  3:58.93
         DETTRICK, KATE      15                                        4:34.59  5:06.17  5:41.20  6:16.19  6:50.63  7:24.17  8:00.60
         MAY, KAELON         15                                        8:38.24
         TURNER, KATY        16
         RUPNIK, CHRISTINA   16
SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               9:24.51   4      32.57  1:08.80  1:47.03  2:24.29  2:55.68  3:30.54  4:06.70
         TAHERI, NICOLE      15                                        4:41.87  5:14.32  5:51.24  6:29.41  7:06.17  7:37.64  8:12.52
         WHEELER, LAURA      16                                        8:48.81
         TAKAKI, CARLENE     15
         ZERN, ABBY          16
WEST,  A  15-16       16 PC WEST COAST AQ               9:44.60   5      32.03  1:06.33  1:42.33  2:19.10  2:51.05  3:26.72  4:04.86
         WOERTMAN, IRENE     16                                        4:43.23           5:55.38  6:34.45  7:12.93  7:48.38  8:27.27
         WOO, TERESA         16                                        9:06.53
         BOOTH, MICHELLE     15
         JOHNSON, M          15
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                9:47.80   6      33.95  1:10.58  1:48.28  2:25.91  3:01.66  3:40.70  4:19.45
         NGUYEN, VI          16                                        4:56.83  5:30.33  6:05.42  6:42.15  7:18.82  7:52.54  8:29.91
         GUEST, STEPHANIE    15                                        9:09.44
         BOHLING, KRISTY     16
         BUFORD, MARY        16
SJA,  B  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA              10:11.41   7      32.85  1:09.53  1:46.27  2:22.73  2:58.81  3:39.40  4:20.47
         DEMERS, JULIE       15                                        4:59.92  5:34.78  6:15.33  6:55.87  7:37.20           8:50.86
         MEE, COURTNEY       15                                        9:31.04
         GREEN, NICOLE       16
         RAZOUK, LINDSEY     16


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   15-16   800 F. R.                                   EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TIGR,  A  15-16       16 PC TIGER AQUATIC                DQUED           34.31  1:12.15  1:49.45  2:25.41  2:58.23  3:35.70  4:13.88
         MAY, KATY           15                                        4:53.23  5:28.60  6:07.61  6:46.64  7:25.41  7:57.70  8:33.12
         SHORT, KENDAL       15                                        9:10.21
         PRITCHARD, ERIN     16
         DRAA, NICOLE        15

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.89
 JR CHMPSHIP     27.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORRISON, MONICA      18 PC MID PENINSULA    29.07   2    28.51 F1
                                                                    F
LOEFFLER, LINDSAY     17 PC DEANZA CUPERT    28.87   1    28.64 F2
                                                                    F
MEHDIZADEH, ROSHAN    18 PC DEANZA CUPERT    29.23   4    28.94 F3
                                                                    F
PERRY, ERIN           18 PC SAN JOSE AQUA    29.40   6    29.00 F4
                                                                    F
KUHN, KRISTIN         18 PC WALNUT CREEK     29.70   8    29.11 F5
                                                                    F
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK     29.18   3    29.17 F6
                                                                    F
GARRETT, MEGAN        18 PC CABRILLO THRE    29.30   5    29.44 F7
                                                                    F
RAMIREZ, KAITLYN      17 PC PALO ALTO SWI    29.47   7    29.74 F8
                                                                    F

LOEFFLER, LINDSAY     17 PC DEANZA CUPERT    28.87   1
MORRISON, MONICA      18 PC MID PENINSULA    29.07   2
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK     29.18   3
MEHDIZADEH, ROSHAN    18 PC DEANZA CUPERT    29.23   4
GARRETT, MEGAN        18 PC CABRILLO THRE    29.30   5
PERRY, ERIN           18 PC SAN JOSE AQUA    29.40   6
RAMIREZ, KAITLYN      17 PC PALO ALTO SWI    29.47   7
KUHN, KRISTIN         18 PC WALNUT CREEK     29.70   8
HEFFERNAN, COURTNEY   18 PV FORT BELVOIR     29.75   9
GARCIA, MARIELA       18 ** MEXICAN SWIMM    29.79  10
IMARA, NIA            18 PC WEST COAST AQ    29.83  11
YOO, KARAM            17 PC MISSION SAN J    30.55  12
DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC    30.80  13
MILIAN, AIRAM         18 ** ACUATICA NELS    30.85  14
LANDMANN, JULIE       17 PC UNATTACHED PA    30.90  15
SIGOURNEY, ELSBETH    17 PC MONTEREY BAY     31.01  16
WUNSCHEL, CARRIE      18 PC SANTA ROSA NE    31.02  17
DRAKE, TARA           17 PC UNATTACHED PA    31.18  18
CHUNG, KATHERINE      17 PC PALO ALTO SWI    31.80  19


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.09
 JR CHMPSHIP   1:00.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOEFFLER, LINDSAY     17 PC DEANZA CUPERT  1:01.77   1  1:00.83 F1
                                                                    F    29.69
MARTINEZ, IMELDA      18 ** MEXICAN SWIMM  1:03.37   6  1:02.68 F2
                                                                    F    30.92
BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S  1:02.84   4  1:03.26 F3
                                                                    F    31.15
DEMERS, JENNIFER      17 PC SAN JOSE AQUA  1:03.52   8  1:03.30 F4
                                                                    F    30.95
MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC  1:02.95   5  1:03.65 F5
                                                                    F    30.68
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK   1:02.67   3  1:03.82 F6
                                                                    F    30.53
RAMIREZ, KAITLYN      17 PC PALO ALTO SWI  1:03.48   7  1:04.09 F7
                                                                    F    30.79
PERRY, ERIN           18 PC SAN JOSE AQUA  1:04.30   9  1:04.31 F8
                                                                    F    30.80

LOEFFLER, LINDSAY     17 PC DEANZA CUPERT  1:01.77   1
HEFFERNAN, COURTNEY   18 PV FORT BELVOIR   1:02.64   2
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK   1:02.67   3
BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S  1:02.84   4
MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC  1:02.95   5
MARTINEZ, IMELDA      18 ** MEXICAN SWIMM  1:03.37   6
RAMIREZ, KAITLYN      17 PC PALO ALTO SWI  1:03.48   7
DEMERS, JENNIFER      17 PC SAN JOSE AQUA  1:03.52   8
PERRY, ERIN           18 PC SAN JOSE AQUA  1:04.30   9
GARRETT, MEGAN        18 PC CABRILLO THRE  1:05.45  10
IMARA, NIA            18 PC WEST COAST AQ  1:07.09  11
YOO, KARAM            17 PC MISSION SAN J  1:07.25  12
MILIAN, AIRAM         18 ** ACUATICA NELS  1:07.61  13
GARCIA, MARIELA       18 ** MEXICAN SWIMM  1:07.69  14
SIGOURNEY, ELSBETH    17 PC MONTEREY BAY   1:07.84  15
DRAKE, TARA           17 PC UNATTACHED PA  1:08.35  16
CHUNG, KATHERINE      17 PC PALO ALTO SWI  1:08.90  17

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:09.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOEFFLER, LINDSAY     17 PC DEANZA CUPERT  2:11.21   1  2:11.83 F1  P  1:04.79
                                                                    F    31.16  1:04.25  1:38.95
MARTINEZ, IMELDA      18 ** MEXICAN SWIMM  2:16.38   5  2:13.76 F2  P  1:07.57
                                                                    F    32.01  1:05.72  1:40.28
HEFFERNAN, COURTNEY   18 PV FORT BELVOIR   2:15.86   2  2:13.99 F3  P  1:07.47
                                                                    F    32.18  1:06.24  1:40.38
GARRETT, MEGAN        18 PC CABRILLO THRE  2:17.66   8  2:16.12 F4  P  1:08.02
                                                                    F    32.09  1:06.84  1:42.13
BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S  2:16.23   4  2:16.13 F5  P  1:07.63
                                                                    F    32.85  1:07.35  1:42.47
MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC  2:16.45   6  2:17.35 F6  P  1:07.75
                                                                    F    32.23  1:07.10  1:42.67


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELLS, BROOKE         17 PC SAN JOSE AQUA  2:16.15   3  2:17.49 F7  P  1:06.86
                                                                    F    32.11  1:06.16  1:42.15
MELCONIAN, BREANNE    17 PC DEANZA CUPERT  2:16.95   7  2:19.12 F8  P  1:08.46
                                                                    F    33.47  1:09.12  1:44.75

LOEFFLER, LINDSAY     17 PC DEANZA CUPERT  2:11.21   1              P  1:04.79
HEFFERNAN, COURTNEY   18 PV FORT BELVOIR   2:15.86   2              P  1:07.47
WELLS, BROOKE         17 PC SAN JOSE AQUA  2:16.15   3              P  1:06.86
BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S  2:16.23   4              P  1:07.63
MARTINEZ, IMELDA      18 ** MEXICAN SWIMM  2:16.38   5              P  1:07.57
MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC  2:16.45   6              P  1:07.75
MELCONIAN, BREANNE    17 PC DEANZA CUPERT  2:16.95   7              P  1:08.46
GARRETT, MEGAN        18 PC CABRILLO THRE  2:17.66   8              P  1:08.02
FINK, LAUREL          17 PC MONTEREY BAY   2:17.69   9              P  1:07.05
BECKER, ARWYN         18 PC SANTA ROSA NE  2:18.26  10              P  1:07.30
RAMIREZ, KAITLYN      17 PC PALO ALTO SWI  2:19.08  11              P  1:08.87
MILLER, STEPHANIE     17 PC SOUTH VALLEY   2:19.11  12              P  1:09.31
MANJARREZ, ESTRELLA   17 ** MEXICAN SWIMM  2:19.36  13              P  1:07.48
HYRNE, SHARON         17 PC SUNNYVALE SWI  2:21.60  14              P  1:11.07
DEMERS, JENNIFER      17 PC SAN JOSE AQUA  2:21.78  15              P  1:09.09
NISHIMOTO, IRIS       18 PC SOUTH SAN FRA  2:22.93  16              P  1:08.87
LANDMANN, JULIE       17 PC UNATTACHED PA  2:23.07  17              P  1:10.51
HOULETTE, LEA         17 PC MONTEREY BAY   2:24.47  18              P  1:10.36
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK   2:24.57  19              P  1:09.14
GEREN, JACKIE         17 PC WEST COAST AQ  2:25.21  20              P  1:10.99
KLOPP, ELIZABETH      18 SN ARDEN HILLS    2:25.74  21              P  1:11.15

============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   17-18   400 FREE                                    EVENT  143
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
 JR CHMPSHIP   4:30.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, IMELDA      18 ** MEXICAN SWIMM  4:43.25   2  4:38.91 F1  P  1:08.14  2:20.22  3:32.37
                                                                    F    32.18  1:06.55  1:41.52  2:16.69  2:52.08  3:28.29  4:04.21
MELCONIAN, BREANNE    17 PC DEANZA CUPERT  4:43.45   3  4:40.01 F2  P  1:07.99  2:20.28  3:32.80
                                                                    F    33.31  1:08.43  1:44.47  2:20.10  2:55.79  3:31.13  4:06.32
BRAUN, DEANNA         18 PC TERRAPINS SWI  4:44.14   5  4:41.23 F3  P  1:08.91  2:20.91  3:33.06
                                                                    F    33.84  1:09.71  1:45.04  2:20.18  2:55.31  3:30.83  4:06.52
WELLS, BROOKE         17 PC SAN JOSE AQUA  4:42.09   1  4:42.33 F4  P  1:07.73  2:19.05  3:30.85
                                                                    F    32.26  1:06.52  1:42.03  2:17.74  2:54.21  3:30.30  4:06.86
BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S  4:44.77   6  4:44.23 F5  P  1:09.17  2:21.87  3:34.27
                                                                    F    32.46  1:07.41  1:43.50  2:19.81  2:56.25  3:32.80  4:09.02
MILLER, STEPHANIE     17 PC SOUTH VALLEY   4:45.15   7  4:44.81 F6  P  1:09.67  2:22.86  3:35.33
                                                                    F    33.57  1:09.87  1:46.36  2:22.73  2:58.87  3:35.18  4:10.66
MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC  4:44.05   4  4:46.44 F7  P  1:09.15  2:22.14  3:34.32
                                                                    F    33.02  1:08.66  1:44.82  2:20.92  2:57.46  3:34.05  4:10.67
FINK, LAUREL          17 PC MONTEREY BAY   4:48.12   9  4:52.68 F8  P  1:08.71  2:22.15  3:35.92
                                                                    F    32.78  1:08.99  1:46.39  2:23.73  3:01.40  3:38.71  4:16.33

WELLS, BROOKE         17 PC SAN JOSE AQUA  4:42.09   1              P  1:07.73  2:19.05  3:30.85
MARTINEZ, IMELDA      18 ** MEXICAN SWIMM  4:43.25   2              P  1:08.14  2:20.22  3:32.37
MELCONIAN, BREANNE    17 PC DEANZA CUPERT  4:43.45   3              P  1:07.99  2:20.28  3:32.80
MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC  4:44.05   4              P  1:09.15  2:22.14  3:34.32
BRAUN, DEANNA         18 PC TERRAPINS SWI  4:44.14   5              P  1:08.91  2:20.91  3:33.06
BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S  4:44.77   6              P  1:09.17  2:21.87  3:34.27
MILLER, STEPHANIE     17 PC SOUTH VALLEY   4:45.15   7              P  1:09.67  2:22.86  3:35.33
HEFFERNAN, COURTNEY   18 PV FORT BELVOIR   4:46.39   8              P  1:09.10  2:22.40  3:34.58


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   17-18   400 FREE                                    EVENT  143
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FINK, LAUREL          17 PC MONTEREY BAY   4:48.12   9              P  1:08.71  2:22.15  3:35.92
GARRETT, MEGAN        18 PC CABRILLO THRE  4:51.26  10              P  1:09.84  2:23.85  3:37.97
NISHIMOTO, IRIS       18 PC SOUTH SAN FRA  4:54.61  11              P  1:08.68  2:23.11  3:38.68
DEMERS, JENNIFER      17 PC SAN JOSE AQUA  4:57.92  12              P  1:09.66  2:23.96  3:40.74
BURKE, MELISSA        18 PC SUNNYVALE SWI  5:03.55  13              P  1:11.50  2:28.08  3:46.03
HENNING, LINDSAY      17 PC CABRILLO THRE  5:05.03  14              P  1:12.75  2:30.51  3:48.43
CRAIG, DANA           17 PC GOLDEN BEAR S  5:05.22  15              P  1:12.49  2:30.88  3:49.13
HOULETTE, LEA         17 PC MONTEREY BAY   5:05.37  16              P  1:13.55  2:31.46  3:49.15
PANTTAJA, MAIJA       17 PC UKIAH DOLPHIN  5:21.29  17              P  1:14.53  2:35.99  3:58.94

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   17-18   800 FREE                                    EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
 JR CHMPSHIP   9:15.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELLS, BROOKE         17 PC SAN JOSE AQUA               9:29.87   1      32.98  1:07.74  1:43.39  2:19.08  2:54.91  3:30.90  4:06.86
                                                                       4:42.70  5:18.75  5:54.24  6:30.33  7:06.41  7:42.84  8:18.89
                                                                       8:54.97
MARTINEZ, IMELDA      18 ** MEXICAN SWIMM               9:41.67   2
BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S               9:41.88   3      33.69  1:09.23  1:45.84  2:22.43  2:59.03  3:35.94  4:12.76
                                                                       4:49.83  5:22.73  6:03.53  6:40.62  7:17.33  7:50.95  8:31.18
                                                                       9:07.46
MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC               9:49.71   4      33.92  1:10.47  1:47.19  2:24.13  3:00.92  3:38.26  4:15.51
                                                                       4:52.74  5:25.22  6:07.36  6:44.65  7:22.17  7:59.57  8:37.13
                                                                       9:06.23
BECKER, ARWYN         18 PC SANTA ROSA NE               9:51.17   5      33.26  1:09.24  1:46.29  2:23.35  3:00.60  3:38.02  4:15.76
                                                                       4:53.03  5:30.71  6:08.01  6:45.53  7:23.05  8:00.54  8:37.61
                                                                       9:15.10
MILLER, STEPHANIE     17 PC SOUTH VALLEY                9:52.00   6      34.17  1:10.97  1:48.28  2:26.15  3:04.12  3:41.46  4:19.38
                                                                       4:57.17  5:34.73  6:12.32  6:45.90  7:26.71  8:03.76  8:40.53
                                                                       9:10.42
FINK, LAUREL          17 PC MONTEREY BAY               10:10.69   7      32.79  1:08.50  1:45.46  2:22.51  2:59.53  3:36.91  4:14.06
                                                                       4:50.18  5:34.83  6:14.51  6:54.37  7:33.96  8:13.69  8:53.51
                                                                       9:32.59
HOULETTE, LEA         17 PC MONTEREY BAY               10:22.73   8      34.74  1:12.78  1:51.46  2:30.14  3:09.02  3:48.14  4:27.32
                                                                       5:06.51  5:46.33  6:25.72  7:04.10  7:44.71  8:24.64  9:04.23
                                                                       9:43.09
CRAIG, DANA           17 PC GOLDEN BEAR S              10:22.98   9      35.02  1:13.31  1:46.46  2:31.52  3:11.12  3:50.72  4:30.46
                                                                       5:10.06  5:49.86  6:29.50  7:09.20  7:48.52  8:28.17  9:07.28
                                                                       9:45.79
HENNING, LINDSAY      17 PC CABRILLO THRE              10:32.13  10      35.37  1:14.48  1:53.38  2:32.72  3:11.81  3:51.60  4:31.17
                                                                       5:10.94  5:50.64  6:30.55  7:10.58  7:50.35  8:31.06  9:11.40
                                                                       9:52.02

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
 JR CHMPSHIP   1:07.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEFFERNAN, COURTNEY   18 PV FORT BELVOIR   1:09.81   1  1:09.71 F1
                                                                    F    34.24
BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S  1:11.76   2  1:10.92 F2
                                                                    F    34.81


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SECCHI, CHRISTINA     18 PC SAN JOSE AQUA  1:12.24   3  1:12.28 F3
                                                                    F    35.05
DEMERS, JENNIFER      17 PC SAN JOSE AQUA  1:13.04   5  1:12.81 F4
                                                                    F    35.53
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK   1:13.07   6  1:13.31 F5
                                                                    F    35.84
LANDMANN, JULIE       17 PC UNATTACHED PA  1:12.41   4  1:13.76 F6
                                                                    F    36.05
AIKEN, ASHLEY         17 PC SAN RAMON LIV  1:14.80   8  1:13.84 F7
                                                                    F    36.23
BECKER, ARWYN         18 PC SANTA ROSA NE  1:13.79   7  1:14.56 F8
                                                                    F    36.64

HEFFERNAN, COURTNEY   18 PV FORT BELVOIR   1:09.81   1
BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S  1:11.76   2
SECCHI, CHRISTINA     18 PC SAN JOSE AQUA  1:12.24   3
LANDMANN, JULIE       17 PC UNATTACHED PA  1:12.41   4
DEMERS, JENNIFER      17 PC SAN JOSE AQUA  1:13.04   5
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK   1:13.07   6
BECKER, ARWYN         18 PC SANTA ROSA NE  1:13.79   7
AIKEN, ASHLEY         17 PC SAN RAMON LIV  1:14.80   8
MANJARREZ, ESTRELLA   17 ** MEXICAN SWIMM  1:15.21  10
SZEHNER, MISSY        18 PC ORINDA AQUATI  1:15.21   9
SHERMAN, MEGAN        18 SN FAIRFIELD AQU  1:15.54  11
SIGOURNEY, ELSBETH    17 PC MONTEREY BAY   1:16.10  12
GRAHAM, JENNIFER      18 PC PIRANHA SWIMM  1:16.79  13
NISHIMOTO, IRIS       18 PC SOUTH SAN FRA  1:16.89  14
IMARA, NIA            18 PC WEST COAST AQ  1:17.40  15
MILIAN, AIRAM         18 ** ACUATICA NELS  1:17.71  16
HYRNE, SHARON         17 PC SUNNYVALE SWI  1:18.28  17
GONZALEZ, ARIANA      17 PC SOUTH SAN FRA  1:19.42  18
GEREN, JACKIE         17 PC WEST COAST AQ  1:19.47  19
DRAKE, TARA           17 PC UNATTACHED PA  1:20.09  20
BOITANO, LINDSAY      17 PC TIGER AQUATIC  1:20.12  21
CHUNG, KATHERINE      17 PC PALO ALTO SWI  1:20.20  22

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:20.59
 JR CHMPSHIP   2:25.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S  2:33.05   1  2:32.33 F1  P  1:15.18
                                                                    F    35.49  1:13.52  1:53.22
BECKER, ARWYN         18 PC SANTA ROSA NE  2:36.96   3  2:35.71 F2  P  1:17.47
                                                                    F    37.22  1:16.25  1:56.26
SECCHI, CHRISTINA     18 PC SAN JOSE AQUA  2:38.09   4  2:35.82 F3  P  1:15.73
                                                                    F    36.02  1:15.62  1:56.09
DEMERS, JENNIFER      17 PC SAN JOSE AQUA  2:36.50   2  2:37.90 F4  P  1:16.56
                                                                    F    36.29  1:15.73  1:57.26
MANJARREZ, ESTRELLA   17 ** MEXICAN SWIMM  2:39.52   5  2:39.76 F5  P  1:17.74
                                                                    F    37.75  1:18.12  1:59.63
SHERMAN, MEGAN        18 SN FAIRFIELD AQU  2:40.93   6  2:40.68 F6  P  1:17.68
                                                                    F    36.63  1:16.75  1:58.53
DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC  2:43.81   8  2:43.19 F7  P  1:21.25
                                                                    F    38.79  1:20.06  2:02.21
GERTLER, KERRY        18 PC KORET YOUTH S  2:46.79  10  2:46.18 F8  P  1:19.17
                                                                    F    38.20  1:19.02  2:03.12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


HEFFERNAN, COURTNEY   18 PV FORT BELVOIR    DQUED       NO SHOW     P  1:14.50
BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S  2:33.05   1              P  1:15.18
DEMERS, JENNIFER      17 PC SAN JOSE AQUA  2:36.50   2              P  1:16.56
BECKER, ARWYN         18 PC SANTA ROSA NE  2:36.96   3              P  1:17.47
SECCHI, CHRISTINA     18 PC SAN JOSE AQUA  2:38.09   4              P  1:15.73
MANJARREZ, ESTRELLA   17 ** MEXICAN SWIMM  2:39.52   5              P  1:17.74
SHERMAN, MEGAN        18 SN FAIRFIELD AQU  2:40.93   6              P  1:17.68
LANDMANN, JULIE       17 PC UNATTACHED PA  2:42.93   7              P  1:21.52
DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC  2:43.81   8              P  1:21.25
GEREN, JACKIE         17 PC WEST COAST AQ  2:45.92   9              P  1:20.82
GERTLER, KERRY        18 PC KORET YOUTH S  2:46.79  10              P  1:19.17
HEFFERNAN, COURTNEY   18 PV FORT BELVOIR    DQUED                   P  1:14.50

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
 JR CHMPSHIP   1:16.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC  1:20.22   2  1:18.98 F1
                                                                    F    37.53
GONZALEZ, ARIANA      17 PC SOUTH SAN FRA  1:20.06   1  1:19.54 F2
                                                                    F    37.71
GOYETTE, NICOLE       17 PC TIGER AQUATIC  1:20.44   3  1:20.44 F3
                                                                    F    38.87
DE LA ROSA, YELITZA   17 ** ACUATICA NELS  1:21.10   4  1:21.27 F4
                                                                    F    38.85
GARRETT, MEGAN        18 PC CABRILLO THRE  1:21.84   5  1:22.01 F5
                                                                    F    37.88
GRAHAM, JENNIFER      18 PC PIRANHA SWIMM  1:24.70   8  1:23.34 F6
                                                                    F    40.06
HARRIS, LISA          17 PC WALNUT CREEK   1:23.98   6  1:23.61 F7
                                                                    F    40.38
TUKUA, REBECCA        17 PC TERRAPINS SWI  1:24.68   7  1:24.48 F8
                                                                    F    40.20

GONZALEZ, ARIANA      17 PC SOUTH SAN FRA  1:20.06   1
DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC  1:20.22   2
GOYETTE, NICOLE       17 PC TIGER AQUATIC  1:20.44   3
DE LA ROSA, YELITZA   17 ** ACUATICA NELS  1:21.10   4
GARRETT, MEGAN        18 PC CABRILLO THRE  1:21.84   5
HARRIS, LISA          17 PC WALNUT CREEK   1:23.98   6
TUKUA, REBECCA        17 PC TERRAPINS SWI  1:24.68   7
GRAHAM, JENNIFER      18 PC PIRANHA SWIMM  1:24.70   8
MAHONEY, KELLY        18 PC TERRAPINS SWI  1:25.29   9
DEMERS, JENNIFER      17 PC SAN JOSE AQUA  1:25.41  10
NELSON, SARA          17 SN ARDEN HILLS    1:25.53  11
HYRNE, SHARON         17 PC SUNNYVALE SWI  1:25.68  12
LIU, LILY             17 PC OAKLAND BARRA  1:25.75  13
SCHOENDORF, KATE      17 PC PALO ALTO SWI  1:26.60  14
GARCIA, MARIELA       18 ** MEXICAN SWIMM  1:27.44  15
ANDERSON, KRISTEN     18 PC PIRANHA SWIMM  1:27.52  16
SIGOURNEY, ELSBETH    17 PC MONTEREY BAY   1:28.38  17
DRAKE, TARA           17 PC UNATTACHED PA  1:29.37  18
GARCIA, TAMI          18 PC SALINAS VALLE  1:31.27  19


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
 JR CHMPSHIP   2:44.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC  2:52.21   1  2:51.18 F1  P  1:22.35
                                                                    F    39.47  1:22.83  2:06.74
GONZALEZ, ARIANA      17 PC SOUTH SAN FRA  2:55.51   2  2:54.01 F2  P  1:26.07
                                                                    F    39.04  1:22.73  2:08.12
DE LA ROSA, YELITZA   17 ** ACUATICA NELS  2:56.63   3  2:54.69 F3  P  1:26.23
                                                                    F    40.44  1:25.41  2:10.65
TUKUA, REBECCA        17 PC TERRAPINS SWI  2:57.08   4  2:57.79 F4  P  1:25.22
                                                                    F    40.66  1:25.02  2:11.52
GRAHAM, JENNIFER      18 PC PIRANHA SWIMM  2:59.92   5  2:59.72 F5  P  1:28.11
                                                                    F    41.68  1:27.87  2:14.33
HARRIS, LISA          17 PC WALNUT CREEK   3:03.01   6  3:02.61 F6  P  1:27.41
                                                                    F    41.96  1:28.06  2:15.11
MAHONEY, KELLY        18 PC TERRAPINS SWI  3:06.27   7  3:03.12 F7  P  1:29.43
                                                                    F    43.67  1:29.17  2:16.34
MANJARREZ, ESTRELLA   17 ** MEXICAN SWIMM  3:09.37   9  3:04.71 F8  P  1:29.50
                                                                    F    41.75  1:27.73  2:15.64

DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC  2:52.21   1              P  1:22.35
GONZALEZ, ARIANA      17 PC SOUTH SAN FRA  2:55.51   2              P  1:26.07
DE LA ROSA, YELITZA   17 ** ACUATICA NELS  2:56.63   3              P  1:26.23
TUKUA, REBECCA        17 PC TERRAPINS SWI  2:57.08   4              P  1:25.22
GRAHAM, JENNIFER      18 PC PIRANHA SWIMM  2:59.92   5              P  1:28.11
HARRIS, LISA          17 PC WALNUT CREEK   3:03.01   6              P  1:27.41
MAHONEY, KELLY        18 PC TERRAPINS SWI  3:06.27   7              P  1:29.43
SCHOENDORF, KATE      17 PC PALO ALTO SWI  3:06.81   8              P  1:30.53
MANJARREZ, ESTRELLA   17 ** MEXICAN SWIMM  3:09.37   9              P  1:29.50
PANTTAJA, MAIJA       17 PC UKIAH DOLPHIN  3:10.21  10              P  1:28.67
GARCIA, TAMI          18 PC SALINAS VALLE  3:19.97  11              P  1:35.89
LIU, LILY             17 PC OAKLAND BARRA  3:31.74  12              P  1:30.83
PRIEST, MAURA         17 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P  1:29.85

============================================================================================================================
   EVENT  153                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT  153
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.39
 JR CHMPSHIP   1:05.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MELCONIAN, BREANNE    17 PC DEANZA CUPERT  1:08.73   2  1:08.50 F1
                                                                    F    32.46
BECKETT, CAROLYN      17 PC CABRILLO THRE  1:09.55   3  1:09.30 F2
                                                                    F    32.97
MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC  1:08.66   1  1:09.46 F3
                                                                    F    33.09
GARRETT, MEGAN        18 PC CABRILLO THRE  1:10.96   6  1:10.29 F4
                                                                    F    32.79
NISHIMOTO, IRIS       18 PC SOUTH SAN FRA  1:10.21   4  1:10.34 F5
                                                                    F    32.42
DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC  1:10.97   7  1:10.36 F6
                                                                    F    33.21
GARCIA, MARIELA       18 ** MEXICAN SWIMM  1:10.90   5  1:11.33 F7
                                                                    F    33.02
DRAKE, TARA           17 PC UNATTACHED PA  1:11.31   8  1:12.73 F8
                                                                    F    34.30


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  153                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT  153
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC  1:08.66   1
MELCONIAN, BREANNE    17 PC DEANZA CUPERT  1:08.73   2
BECKETT, CAROLYN      17 PC CABRILLO THRE  1:09.55   3
NISHIMOTO, IRIS       18 PC SOUTH SAN FRA  1:10.21   4
GARCIA, MARIELA       18 ** MEXICAN SWIMM  1:10.90   5
GARRETT, MEGAN        18 PC CABRILLO THRE  1:10.96   6
DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC  1:10.97   7
DRAKE, TARA           17 PC UNATTACHED PA  1:11.31   8
RAMIREZ, KAITLYN      17 PC PALO ALTO SWI  1:11.45   9
LANDMANN, JULIE       17 PC UNATTACHED PA  1:12.45  10
DESENNA, TONI         18 PC VALLEJO AQUAT  1:12.69  11
GRAHAM, JENNIFER      18 PC PIRANHA SWIMM  1:14.58  12
RODAL, ANA ELISA      17 ** OAXACA         1:15.22  13
KLOPP, ELIZABETH      18 SN ARDEN HILLS    1:15.83  14
CARTWRIGHT, ROSANNA   17 PC WEST COAST AQ  1:16.74  15

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.79
 JR CHMPSHIP   2:24.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOEFFLER, LINDSAY     17 PC DEANZA CUPERT  2:26.64   1  2:25.42 F1  P  1:10.34
                                                                    F    33.21  1:10.53  1:48.11
MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC  2:27.08   2  2:28.05 F2  P  1:11.27
                                                                    F    34.01  1:11.39  1:49.71
MELCONIAN, BREANNE    17 PC DEANZA CUPERT  2:31.14   3  2:30.70 F3  P  1:09.98
                                                                    F    33.61  1:11.00  1:50.31
MILLER, STEPHANIE     17 PC SOUTH VALLEY   2:35.11   5  2:35.12 F4  P  1:13.46
                                                                    F    34.63  1:14.09  1:55.00
WELLS, BROOKE         17 PC SAN JOSE AQUA  2:35.34   6  2:35.38 F5  P  1:13.95
                                                                    F    34.99  1:14.28  1:54.60
NISHIMOTO, IRIS       18 PC SOUTH SAN FRA  2:38.03   7  2:35.62 F6  P  1:10.32
                                                                    F    33.35  1:12.21  1:53.79
NELSON, SARA          17 SN ARDEN HILLS    2:39.60   9  2:36.23 F7  P  1:16.38
                                                                    F    34.94  1:15.63  1:56.24
DESENNA, TONI         18 PC VALLEJO AQUAT  2:38.36   8  2:38.94 F8  P  1:17.11
                                                                    F    35.45  1:15.39  1:57.12

LOEFFLER, LINDSAY     17 PC DEANZA CUPERT  2:26.64   1              P  1:10.34
MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC  2:27.08   2              P  1:11.27
MELCONIAN, BREANNE    17 PC DEANZA CUPERT  2:31.14   3              P  1:09.98
BECKER, ARWYN         18 PC SANTA ROSA NE  2:34.75   4              P  1:13.45
MILLER, STEPHANIE     17 PC SOUTH VALLEY   2:35.11   5              P  1:13.46
WELLS, BROOKE         17 PC SAN JOSE AQUA  2:35.34   6              P  1:13.95
NISHIMOTO, IRIS       18 PC SOUTH SAN FRA  2:38.03   7              P  1:10.32
DESENNA, TONI         18 PC VALLEJO AQUAT  2:38.36   8              P  1:17.11
NELSON, SARA          17 SN ARDEN HILLS    2:39.60   9              P  1:16.38
KLOPP, ELIZABETH      18 SN ARDEN HILLS    2:41.94  10              P  1:14.28
LANDMANN, JULIE       17 PC UNATTACHED PA  2:43.74  11              P  1:14.52
BECKETT, CAROLYN      17 PC CABRILLO THRE  2:43.82  12              P  1:18.15
BURKE, MELISSA        18 PC SUNNYVALE SWI  2:44.37  13              P  1:16.63
GONZALEZ, ARIANA      17 PC SOUTH SAN FRA  2:45.41  14              P  1:17.35
CARTWRIGHT, ROSANNA   17 PC WEST COAST AQ  2:53.09  15              P  1:20.54
SHAW, LAUREN          18 SN VACAVILLE SWI  2:57.48  16              P  1:19.78
BOITANO, LINDSAY      17 PC TIGER AQUATIC   DQUED                   P  1:14.87


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
 JR CHMPSHIP   2:27.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOEFFLER, LINDSAY     17 PC DEANZA CUPERT  2:33.72   1  2:31.32 F1  P  1:13.28
                                                                    F    32.11  1:12.15  1:58.15
DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC  2:34.80   2  2:34.07 F2  P  1:14.92
                                                                    F    33.32  1:15.22  1:57.83
NISHIMOTO, IRIS       18 PC SOUTH SAN FRA  2:37.61   3  2:34.93 F3  P  1:14.75
                                                                    F    32.51  1:13.18  1:59.36
GARRETT, MEGAN        18 PC CABRILLO THRE  2:37.87   4  2:36.17 F4  P  1:17.92
                                                                    F    33.72  1:16.44  2:01.18
MANJARREZ, ESTRELLA   17 ** MEXICAN SWIMM  2:38.87   5  2:37.36 F5  P  1:15.74
                                                                    F    34.37  1:14.77  2:02.22
MILLER, STEPHANIE     17 PC SOUTH VALLEY   2:39.08   6  2:37.84 F6  P  1:16.72
                                                                    F    34.08  1:16.06  2:03.12
RAMIREZ, KAITLYN      17 PC PALO ALTO SWI  2:39.44   8  2:38.89 F7  P  1:15.11
                                                                    F    33.71  1:14.30  2:04.09
BECKER, ARWYN         18 PC SANTA ROSA NE  2:39.23   7   DQUED  F   P  1:15.58

LOEFFLER, LINDSAY     17 PC DEANZA CUPERT  2:33.72   1              P  1:13.28
DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC  2:34.80   2              P  1:14.92
NISHIMOTO, IRIS       18 PC SOUTH SAN FRA  2:37.61   3              P  1:14.75
GARRETT, MEGAN        18 PC CABRILLO THRE  2:37.87   4              P  1:17.92
MANJARREZ, ESTRELLA   17 ** MEXICAN SWIMM  2:38.87   5              P  1:15.74
MILLER, STEPHANIE     17 PC SOUTH VALLEY   2:39.08   6              P  1:16.72
BECKER, ARWYN         18 PC SANTA ROSA NE  2:39.23   7              P  1:15.58
RAMIREZ, KAITLYN      17 PC PALO ALTO SWI  2:39.44   8              P  1:15.11
GONZALEZ, ARIANA      17 PC SOUTH SAN FRA  2:39.49   9              P  1:17.83
KUHN, KRISTIN         18 PC WALNUT CREEK   2:42.83  10              P  1:17.45
GARCIA, MARIELA       18 ** MEXICAN SWIMM  2:43.20  11              P  1:17.29
GRAHAM, JENNIFER      18 PC PIRANHA SWIMM  2:45.39  12              P  1:18.90
RODAL, ANA ELISA      17 ** OAXACA         2:47.10  13              P  1:19.05
DESENNA, TONI         18 PC VALLEJO AQUAT  2:52.92  14              P  1:20.68

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
 JR CHMPSHIP   5:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC  5:27.01   3  5:23.54 F1  P  1:12.92  2:38.17  4:10.07
                                                                    F    34.90  1:14.41  1:57.54  2:39.43  3:24.79  4:09.77  4:47.06
BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S  5:22.55   2  5:23.95 F2  P  1:13.55  2:35.25  4:13.26
                                                                    F    34.94  1:15.12  1:57.17  2:37.71  3:27.84  4:16.61  4:51.16
MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC  5:21.66   1  5:24.33 F3  P  1:11.53  2:35.12  4:09.79
                                                                    F    34.34  1:13.03  1:56.61  2:38.62  3:26.81  4:14.29  4:49.95
NELSON, SARA          17 SN ARDEN HILLS    5:31.51   7  5:26.69 F4  P  1:16.06  2:44.11  4:16.73
                                                                    F    34.79  1:14.50  1:58.67  2:41.86  3:26.97  4:13.08  4:50.44
MILLER, STEPHANIE     17 PC SOUTH VALLEY   5:28.93   4  5:27.06 F5  P  1:13.89  2:39.88  4:15.57
                                                                    F    34.47  1:13.79  1:57.63  2:39.79  3:27.86  4:14.87  4:51.62
WELLS, BROOKE         17 PC SAN JOSE AQUA  5:29.65   5  5:30.79 F6  P  1:13.03  2:38.21  4:17.22
                                                                    F    34.61  1:13.17  1:55.50  2:36.63  3:26.85  4:17.49  4:54.68
NISHIMOTO, IRIS       18 PC SOUTH SAN FRA  5:29.70   6  5:32.28 F7  P  1:10.28  2:35.37  4:12.77
                                                                    F    32.38  1:10.95  1:54.38  2:36.67  3:24.79  4:15.14  4:53.88
GONZALEZ, ARIANA      17 PC SOUTH SAN FRA  5:32.13   8  5:44.24 F8  P  1:17.59  2:45.54  4:18.89
                                                                    F    36.19  1:19.53  2:06.26  2:50.84  3:38.45  4:27.77  5:06.24


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MOECKEL, JEN          17 PC TIGER AQUATIC  5:21.66   1              P  1:11.53  2:35.12  4:09.79
BIENATI, CHRISTINA    17 PC NAPA VALLEY S  5:22.55   2              P  1:13.55  2:35.25  4:13.26
DUERR, CRYSTAL        18 PC TIGER AQUATIC  5:27.01   3              P  1:12.92  2:38.17  4:10.07
MILLER, STEPHANIE     17 PC SOUTH VALLEY   5:28.93   4              P  1:13.89  2:39.88  4:15.57
WELLS, BROOKE         17 PC SAN JOSE AQUA  5:29.65   5              P  1:13.03  2:38.21  4:17.22
NISHIMOTO, IRIS       18 PC SOUTH SAN FRA  5:29.70   6              P  1:10.28  2:35.37  4:12.77
NELSON, SARA          17 SN ARDEN HILLS    5:31.51   7              P  1:16.06  2:44.11  4:16.73
GONZALEZ, ARIANA      17 PC SOUTH SAN FRA  5:32.13   8              P  1:17.59  2:45.54  4:18.89
MANJARREZ, ESTRELLA   17 ** MEXICAN SWIMM  5:35.64   9              P  1:13.88  2:39.82  4:19.39
RODAL, ANA ELISA      17 ** OAXACA         5:50.27  10              P  1:16.77  2:50.28  4:29.90
DESENNA, TONI         18 PC VALLEJO AQUAT  5:57.56  11              P  1:16.55  2:51.23  4:37.13

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   17-18   200 M. R.                                   EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  A  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA               2:13.62   1      33.99  1:12.69  1:44.43
         SECCHI, CHRISTINA   18
         DEMERS, JENNIFER    17
         MAJLESSI, LILY      17
         PERRY, ERIN         18
TERA,  A  17-18       18 PC TERRAPINS SWI               2:20.51   2      36.15  1:17.49  1:50.51
         TALLETT, MALIA      18
         PRIEST, MAURA       17
         TUKUA, REBECCA      17
         MAHONEY, KELLY      18
PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               2:20.54   3      50.68  1:17.43  1:49.21
         CHUNG, KATHERINE    17
         SCHOENDORF, KATE    17
         RAMIREZ, KAITLYN    17
         BYGDNES, HEATHER    17
SJA,  B  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA               2:23.46   4      39.21  1:19.57  1:53.42
         TARN, CHRISTINE     17
         KRUG, JENN          18
         WELLS, BROOKE       17
         BOIN, ANNE          18

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   17-18   400 M. R.                                   EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
 JR CHMPSHIP   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  A  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA               5:01.62   1      35.87  1:14.31  1:54.87  2:39.60  3:14.75  3:56.05  4:26.31
         SECCHI, CHRISTINA   18
         DEMERS, JENNIFER    17
         MAJLESSI, LILY      17
         PERRY, ERIN         18
PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               5:09.23   2      38.30  1:19.17  2:01.18  2:48.15  3:21.55  4:00.82  4:32.70
         CHUNG, KATHERINE    17
         SCHOENDORF, KATE    17
         RAMIREZ, KAITLYN    17
         BYGDNES, HEATHER    17


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   17-18   400 M. R.                                   EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  B  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA               5:13.21   3      36.80  1:17.20  1:58.15  2:46.71  3:21.67  4:01.73  4:34.99
         BOIN, ANNE          18
         KRUG, JENN          18
         WELLS, BROOKE       17
         TARN, CHRISTINE     17

============================================================================================================================
   EVENT  161                                   WOMENS   17-18   200 F. R.                                   EVENT  161
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  A  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA               1:59.53   1      29.15    59.60  1:30.38
         DEMERS, JENNIFER    17
         BOIN, ANNE          18
         SECCHI, CHRISTINA   18
         PERRY, ERIN         18
WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                1:59.53   2      29.35  1:01.54  1:30.89
         TERRILL, AMY        17
         HARRIS, LISA        17
         HA, ALLISON         18
         KUHN, KRISTIN       18
TERA,  A  17-18       18 PC TERRAPINS SWI               2:00.76   3      29.76  1:00.01  1:30.56
         WELLMAN, SHEENA     17
         BRAUN, DEANNA       18
         TUKUA, REBECCA      17
         MAHONEY, KELLY      18

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   17-18   400 F. R.                                   EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
 JR CHMPSHIP   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  A  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA               4:21.17   1      31.78  1:05.63  1:36.53  2:11.51  2:42.62  3:17.01  3:47.79
         WELLS, BROOKE       17
         BOIN, ANNE          18
         PERRY, ERIN         18
         DEMERS, JENNIFER    17
WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                4:22.29   2      32.14  1:05.98  1:39.67  2:16.06  2:46.46  3:19.73  3:49.77
         HA, ALLISON         18
         HARRIS, LISA        17
         TERRILL, AMY        17
         KUHN, KRISTIN       18
PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               4:40.66   3      32.41  1:06.94  1:40.09  2:16.29  2:51.12  3:30.59  4:03.22
         RAMIREZ, KAITLYN    17
         CHUNG, KATHERINE    17
         SCHOENDORF, KATE    17
         BYGDNES, HEATHER    17
SJA,  B  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA               5:03.46   4      33.07  1:09.79  1:42.45  2:20.44  2:54.57  3:30.82  4:13.00
         KRUG, JENN          18
         SECCHI, CHRISTINA   18
         TARN, CHRISTINE     17
         DANGERFIELD, SHAIEA 17


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   17-18   800 F. R.                                   EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
 JR CHMPSHIP   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TIGR,  A  17-18       18 PC TIGER AQUATIC               9:33.05   1      34.13  1:10.78  1:47.79  2:24.13  2:58.02  3:36.01  4:14.28
         GOYETTE, NICOLE     17                                        4:52.27  5:23.89  5:59.43  6:35.21  7:10.15  7:43.10  8:19.56
         BOITANO, LINDSAY    17                                        8:56.98
         MOECKEL, JEN        17
         DUERR, CRYSTAL      18
SJA,  A  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA               9:34.23   2      33.26  1:08.37  1:43.83  2:18.31  2:50.48  3:27.79  4:07.66
         WELLS, BROOKE       17                                        4:46.38  5:19.77  5:57.59  6:36.41  7:16.61  7:47.73  8:22.55
         PERRY, ERIN         18                                        8:58.61
         SECCHI, CHRISTINA   18
         DEMERS, JENNIFER    17
TERA,  A  17-18       18 PC TERRAPINS SWI               9:59.69   3      33.12  1:08.91  1:46.55  2:23.89  2:57.04  3:35.23  4:14.57
         TUKUA, REBECCA      17                                        4:52.76  5:28.59  6:08.85  6:49.86  7:29.46  8:03.89  8:42.22
         MAHONEY, KELLY      18                                        9:21.61
         TALLETT, MAURA      17
         PRIEST, MAURA       17
SJA,  B  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA              10:04.40   4      32.62  1:09.48  1:48.62  2:27.78  3:01.13  3:40.34  4:18.17
         BOIN, ANNE          18                                        4:53.78  5:28.80  6:08.30  6:49.14  7:28.74  8:05.18  8:44.53
         MAJLESSI, LILY      17                                        9:24.36
         TARN, CHRISTINE     17
         KRUG, JENN          18

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.79
 JR CHMPSHIP     24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMENSTAD, ALEX       10 PC NAPA VALLEY S    31.46   2    31.25 F1
                                                                    F
WEINSTEIN, SAMUEL     10 AZ SCOTTSDALE AQ    31.71   3    31.48 F2
                                                                    F
FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA    31.98   4    31.48 F2
                                                                    F
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S    31.45   1    31.54 F4
                                                                    F
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI    32.06   5    31.86 F5
                                                                    F
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ    32.10   6    31.92 F6
                                                                    F
BENNER, PETER         10 PN PUYALLUP AQUA    32.16   7    32.18 F7
                                                                    F
WHYTE, RYAN           10 PC SAN RAMON LIV    32.74   8    32.59 F8
                                                                    F

TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S    31.45   1
SIMENSTAD, ALEX       10 PC NAPA VALLEY S    31.46   2
WEINSTEIN, SAMUEL     10 AZ SCOTTSDALE AQ    31.71   3
FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA    31.98   4
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI    32.06   5
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ    32.10   6
BENNER, PETER         10 PN PUYALLUP AQUA    32.16   7
WHYTE, RYAN           10 PC SAN RAMON LIV    32.74   8
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE    32.82   9


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM     33.29  10
LEY, DEREK            10 PC SUNNYVALE SWI    33.33  11
JUDGE, DEVON          10 AZ SCOTTSDALE AQ    33.43  12
WIESER, RAYMOND       10 SN SOLANO ATHLET    33.66  13
WILSEY, RORY          10 PC MARIN PIRATES    33.77  14
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV    33.78  16
KOUBRATOFF, ROBERT    10 AZ GMAC             33.78  15
RIANDA, TRAV           9 PC SALINAS VALLE    33.85  17
BAXTER, TRENT         10 CC CLOVIS SWIM C    33.86  18
HARRYMAN, WILLIAM     10 PC SUNNYVALE SWI    34.05  19
FRASER, BRETT         10 ** STING RAY SWI    34.13  20
DUNLAP, MAT           10 PC MONTEREY BAY     34.17  21
ROSE, ROBERT          10 PC SANTA CLARA S    34.32  22
POMEROY, CHASE         9 PC SAN JOSE AQUA    34.35  23
MEADOWS, JEFFREY       9 PC SUNNYVALE SWI    34.42  24
MCALLISTER, ANDREW    10 SN ARDEN HILLS      34.50  25
HINSHAW, RYAN         10 PC WEST VALLEY S    34.54  26
KOENIG, NICOLAS       10 CC MERCED SKIMME    34.56  27
CHINN, ZACK           10 PC BARRACUDA AQU    34.59  28
THIVIERGE, JAMES      10 PC UNATTACHED PA    34.69  29
TIN, ALEXANDER        10 PC GOLDEN BEAR S    34.70  30
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV    34.73  31
NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI    34.78  32
DEIS, NICHOLAS         9 SN ARDEN HILLS      34.92  33
SMITH, CONNER         10 PC STANFORD COVI    35.12  34
KUO, DAVID            10 PC WEST VALLEY S    35.24  35
CRETCHER, SAMUEL      10 PC MORGAN HILL S    35.25  36
LEIPPER, IAN           9 PC MONTCLAIR SWI    35.26  37
WAGGONER, JAMES        9 PC CABRILLO THRE    35.30  38
KAUFMAN, DEREK        10 AZ SCOTTSDALE AQ    35.32  39
GOSSAGE, DANIEL       10 PC PIRANHA SWIMM    35.37  40
MAXWELL, TOM          10 PC SANTA CLARA S    35.44  41
BAYER-TORRES, TIM     10 SN CALIFORNIA CA    35.45  42
MARTINO, ANDREW       10 PC WALNUT CREEK     35.47  43
MALLINGER, ERIC       10 PC SANTA ROSA NE    35.60  44
GRIFFIN, JIMMY         9 PC CABRILLO THRE    35.71  45
LEOPOLD, JONATHAN     10 SN ARDEN HILLS      36.23  46
WHITTEN, TAYLOR       10 SN SIERRA MARLIN    36.29  47
YARRANTON, CHRIS      10 PC DEANZA CUPERT    36.87  48
FAVERO, AUSTIN        10 SN ARDEN HILLS      38.82  49

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL     52.09
 JR CHMPSHIP     53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA  1:08.62   1  1:07.68 F1
                                                                    F    32.98
BENNER, PETER         10 PN PUYALLUP AQUA  1:09.45   3  1:08.42 F2
                                                                    F    33.65
WHYTE, RYAN           10 PC SAN RAMON LIV  1:09.17   2  1:08.84 F3
                                                                    F    33.54
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  1:09.84   4  1:10.05 F4
                                                                    F    33.80
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S  1:10.62   6  1:10.10 F5
                                                                    F    34.37


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEINSTEIN, SAMUEL     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.12   5  1:10.17 F6
                                                                    F    33.49
CHONG, MITCHELL       10 HI PEARL HARBOR   1:11.09   8  1:10.48 F7
                                                                    F    34.73
SIMENSTAD, ALEX       10 PC NAPA VALLEY S  1:10.91   7  1:14.51 F8
                                                                    F    34.63

FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA  1:08.62   1
WHYTE, RYAN           10 PC SAN RAMON LIV  1:09.17   2
BENNER, PETER         10 PN PUYALLUP AQUA  1:09.45   3
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  1:09.84   4
WEINSTEIN, SAMUEL     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.12   5
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S  1:10.62   6
SIMENSTAD, ALEX       10 PC NAPA VALLEY S  1:10.91   7
CHONG, MITCHELL       10 HI PEARL HARBOR   1:11.09   8
PENNINGTON, TYLER     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.22   9
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI  1:11.59  10
JUDGE, DEVON          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:12.63  11
KOUBRATOFF, ROBERT    10 AZ GMAC           1:13.32  12
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  1:13.41  13
KOENIG, NICOLAS       10 CC MERCED SKIMME  1:13.72  14
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  1:14.12  15
WIESER, RAYMOND       10 SN SOLANO ATHLET  1:14.17  16
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  1:14.86  17
FRASER, BRETT         10 ** STING RAY SWI  1:15.02  18
RIANDA, TRAV           9 PC SALINAS VALLE  1:15.23  19
TIN, ALEXANDER        10 PC GOLDEN BEAR S  1:15.59  20
WAGGONER, JAMES        9 PC CABRILLO THRE  1:16.00  21
WILSEY, RORY          10 PC MARIN PIRATES  1:16.14  22
GRIFFIN, JIMMY         9 PC CABRILLO THRE  1:16.18  23
SMITH, CONNER         10 PC STANFORD COVI  1:16.55  24
MCALLISTER, ANDREW    10 SN ARDEN HILLS    1:18.62  25
MALLINGER, ERIC       10 PC SANTA ROSA NE  1:18.92  26
LEY, DEREK            10 PC SUNNYVALE SWI  1:20.60  27
ROSE, ROBERT          10 PC SANTA CLARA S  1:23.87  28
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:54.09
 JR CHMPSHIP   1:58.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA  2:30.71   3  2:26.17 F1  P  1:15.32
                                                                    F    35.35  1:13.58  1:50.41
BENNER, PETER         10 PN PUYALLUP AQUA  2:27.80   1  2:26.77 F2  P  1:11.57
                                                                    F    34.15  1:11.61  1:50.22
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  2:31.71   4  2:27.14 F3  P  1:14.55
                                                                    F    35.56  1:12.77  1:51.52
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  2:30.35   2  2:27.23 F4  P  1:13.87
                                                                    F    34.49  1:12.60  1:50.69
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S  2:32.59   6  2:32.84 F5  P  1:14.17
                                                                    F    35.17  1:14.13  1:53.94
SIMENSTAD, ALEX       10 PC NAPA VALLEY S  2:32.23   5  2:33.56 F6  P  1:14.17
                                                                    F    35.39  1:14.86  1:56.04
PENNINGTON, TYLER     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:32.99   7  2:33.62 F7  P  1:15.25
                                                                    F    35.69  1:15.06  1:56.18


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHYTE, RYAN           10 PC SAN RAMON LIV  2:33.76   8  2:37.21 F8  P  1:15.16
                                                                    F    36.38  1:17.24  1:58.61

BENNER, PETER         10 PN PUYALLUP AQUA  2:27.80   1              P  1:11.57
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  2:30.35   2              P  1:13.87
FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA  2:30.71   3              P  1:15.32
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  2:31.71   4              P  1:14.55
SIMENSTAD, ALEX       10 PC NAPA VALLEY S  2:32.23   5              P  1:14.17
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S  2:32.59   6              P  1:14.17
PENNINGTON, TYLER     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:32.99   7              P  1:15.25
WHYTE, RYAN           10 PC SAN RAMON LIV  2:33.76   8              P  1:15.16
WEINSTEIN, SAMUEL     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:34.34   9              P  1:15.62
JUDGE, DEVON          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:35.19  10              P  1:16.19
KOUBRATOFF, ROBERT    10 AZ GMAC           2:36.38  11              P  1:15.74
FRASER, BRETT         10 ** STING RAY SWI  2:36.86  12              P  1:16.41
DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM  2:37.24  13              P  1:16.68
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI  2:38.96  14              P  1:15.43
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  2:39.05  15              P  1:17.17
KOENIG, NICOLAS       10 CC MERCED SKIMME  2:39.39  16              P  1:20.15
WIESER, RAYMOND       10 SN SOLANO ATHLET  2:39.80  17              P  1:16.08
HERNANDEZ, JASON       9 PC SANTA CLARA S  2:40.13  18              P  1:18.88
RIANDA, TRAV           9 PC SALINAS VALLE  2:41.91  19              P  1:15.97
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  2:42.01  20              P  1:17.76
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  2:42.20  21              P  1:20.11
CHONG, MITCHELL       10 HI PEARL HARBOR   2:42.21  22              P  1:20.03
CHINN, ZACK           10 PC BARRACUDA AQU  2:43.27  23              P  1:18.88
GRIFFIN, JIMMY         9 PC CABRILLO THRE  2:43.70  24              P  1:19.60
WONNER, CASEY         10 PC ALA GATORS     2:44.03  25              P  1:19.94
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV  2:44.20  26              P  1:20.96
MCALLISTER, ANDREW    10 SN ARDEN HILLS    2:44.70  27              P  1:19.94
HARTZ, REID           10 PC SANTA ROSA NE  2:45.87  28              P  1:20.11
CRETCHER, SAMUEL      10 PC MORGAN HILL S  2:46.08  29              P  1:21.20
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV  2:46.84  30              P  1:22.64
ROSE, ROBERT          10 PC SANTA CLARA S  2:47.25  31              P  1:21.89
MALLINGER, ERIC       10 PC SANTA ROSA NE  2:47.40  32              P  1:21.54
MAXWELL, TOM          10 PC SANTA CLARA S  2:47.98  33              P  1:21.90
RYLE, TIMMY           10 SN ARDEN HILLS    2:48.25  34              P  1:24.07
THIVIERGE, JAMES      10 PC UNATTACHED PA  3:04.57  35              P  1:30.25

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMENSTAD, ALEX       10 PC NAPA VALLEY S    36.14   1    35.79 F1
                                                                    F
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S    38.18   6    37.03 F2
                                                                    F
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ    37.08   3    37.13 F3
                                                                    F
SMITH, CONNER         10 PC STANFORD COVI    36.82   2    37.19 F4
                                                                    F
JUDGE, DEVON          10 AZ SCOTTSDALE AQ    37.51   4    37.81 F5
                                                                    F
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM     38.26   7    38.10 F6
                                                                    F


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM    38.06   5    38.14 F7
                                                                    F
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE    38.26   8    38.45 F8
                                                                    F

SIMENSTAD, ALEX       10 PC NAPA VALLEY S    36.14   1
SMITH, CONNER         10 PC STANFORD COVI    36.82   2
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ    37.08   3
JUDGE, DEVON          10 AZ SCOTTSDALE AQ    37.51   4
DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM    38.06   5
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S    38.18   6
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE    38.26   8
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM     38.26   7
BENNER, PETER         10 PN PUYALLUP AQUA    39.20   9
FONG, JIMMY           10 PC SANTA ROSA NE    39.23  10
WONNER, CASEY         10 PC ALA GATORS       39.31  11
LEY, DEREK            10 PC SUNNYVALE SWI    39.35  12
CHONG, MITCHELL       10 HI PEARL HARBOR     39.47  13
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI    39.53  14
JACKSON, STEVEN       10 PC SANTA CLARA S    39.78  16
PENNINGTON, TYLER     10 AZ SCOTTSDALE AQ    39.78  15
WOOD-HENDERSON, BEN   10 SN REDDING AQUAT    39.82  17
LEOPOLD, JONATHAN     10 SN ARDEN HILLS      40.13  18
WILSEY, RORY          10 PC MARIN PIRATES    40.18  19
HARRYMAN, WILLIAM     10 PC SUNNYVALE SWI    40.26  20
WHYTE, RYAN           10 PC SAN RAMON LIV    40.40  21
FRASER, BRETT         10 ** STING RAY SWI    40.41  22
HEAUSER, GREGORY       9 SN SIERRA MARLIN    40.71  23
CRETCHER, SAMUEL      10 PC MORGAN HILL S    41.10  24
LEIPPER, IAN           9 PC MONTCLAIR SWI    41.11  25
KAUFMAN, DEREK        10 AZ SCOTTSDALE AQ    41.25  26
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S    41.27  27
TIN, ALEXANDER        10 PC GOLDEN BEAR S    41.57  28
DUNLAP, MAT           10 PC MONTEREY BAY     42.03  29
MCALLISTER, ANDREW    10 SN ARDEN HILLS      42.91  30
MARTINO, ANDREW       10 PC WALNUT CREEK     43.12  31

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.89
 JR CHMPSHIP   1:01.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  1:19.83   1  1:18.45 F1
                                                                    F    38.66
SIMENSTAD, ALEX       10 PC NAPA VALLEY S  1:20.19   2  1:18.50 F2
                                                                    F    37.99
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  1:22.31   6  1:18.76 F3
                                                                    F    38.37
JUDGE, DEVON          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:23.30   8  1:20.07 F4
                                                                    F    38.91
DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM  1:20.97   3  1:20.58 F5
                                                                    F    39.62
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  1:21.27   5  1:20.62 F6
                                                                    F    40.57
SMITH, CONNER         10 PC STANFORD COVI  1:22.42   7  1:20.74 F7
                                                                    F    39.45


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT  104
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  1:21.14   4   DQUED  F
                                                                    F    38.89

SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  1:19.83   1
SIMENSTAD, ALEX       10 PC NAPA VALLEY S  1:20.19   2
DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM  1:20.97   3
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  1:21.14   4
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  1:21.27   5
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  1:22.31   6
SMITH, CONNER         10 PC STANFORD COVI  1:22.42   7
JUDGE, DEVON          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:23.30   8
LEOPOLD, JONATHAN     10 SN ARDEN HILLS    1:24.06   9
BENNER, PETER         10 PN PUYALLUP AQUA  1:24.41  10
PENNINGTON, TYLER     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:24.59  11
WONNER, CASEY         10 PC ALA GATORS     1:24.82  12
CHONG, MITCHELL       10 HI PEARL HARBOR   1:24.84  13
KAUFMAN, DEREK        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:25.26  14
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S  1:26.58  15
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM   1:26.61  16
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV  1:26.62  17
WOOD-HENDERSON, BEN   10 SN REDDING AQUAT  1:26.69  18
FRASER, BRETT         10 ** STING RAY SWI  1:27.60  19
JACKSON, STEVEN       10 PC SANTA CLARA S  1:27.92  20
MARTINO, ANDREW       10 PC WALNUT CREEK   1:28.26  21
LEIPPER, IAN           9 PC MONTCLAIR SWI  1:29.45  22
HARRYMAN, WILLIAM     10 PC SUNNYVALE SWI  1:29.82  23
MCALLISTER, ANDREW    10 SN ARDEN HILLS    1:30.98  24

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  114
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA    40.94   1    40.75 F1
                                                                    F
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI    42.17   2    41.24 F2
                                                                    F
WIESER, RAYMOND       10 SN SOLANO ATHLET    42.77   3    41.85 F3
                                                                    F
DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM    42.94   4    42.62 F4
                                                                    F
SAMARIN, DANIEL       10 CC FRESNO DOLPHI    43.35   5    42.88 F5
                                                                    F
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV    44.04   8    43.02 F6
                                                                    F
MEADOWS, JEFFREY       9 PC SUNNYVALE SWI    43.68   6    43.54 F7
                                                                    F
CHINN, ZACK           10 PC BARRACUDA AQU    43.92   7    44.52 F8
                                                                    F

FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA    40.94   1
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI    42.17   2
WIESER, RAYMOND       10 SN SOLANO ATHLET    42.77   3
DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM    42.94   4
SAMARIN, DANIEL       10 CC FRESNO DOLPHI    43.35   5
MEADOWS, JEFFREY       9 PC SUNNYVALE SWI    43.68   6
CHINN, ZACK           10 PC BARRACUDA AQU    43.92   7


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  114
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV    44.04   8
APOLINARIO, KEVIN      9 PC DALY CITY DOL    44.23  10
WEINSTEIN, SAMUEL     10 AZ SCOTTSDALE AQ    44.23   9
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM     44.43  11
NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI    44.55  12
CURRAN, DAVID         10 PC WALNUT CREEK     44.70  13
GAULT, WALTER         10 PC PETALUMA SWIM    44.78  14
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV    44.79  15
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA    44.95  16
CHHOKAR, AARON        10 PC DALY CITY DOL    45.05  17
BARTON, RJ             8 PC SPORTSMAN OF     45.27  18
LEY, DEREK            10 PC SUNNYVALE SWI    45.64  19
KOUBRATOFF, ROBERT    10 AZ GMAC             45.93  20
BAXTER, TRENT         10 CC CLOVIS SWIM C    46.38  21
LEOPOLD, JONATHAN     10 SN ARDEN HILLS      46.41  22
HOLWAY, JAMES         10 SN SIERRA MARLIN    46.46  23
BAYER-TORRES, TIM     10 SN CALIFORNIA CA    46.67  24
MALLINGER, ERIC       10 PC SANTA ROSA NE    47.70  25
GRIFFIN, JIMMY         9 PC CABRILLO THRE    48.77  26

                                                       S  W  I  M   O  F  F

WEINSTEIN, SAMUEL     10 AZ SCOTTSDALE AQ                 43.63
APOLINARIO, KEVIN      9 PC DALY CITY DOL                 43.80

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT  136
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
 JR CHMPSHIP   1:08.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM  1:30.19   1  1:29.73 F1
                                                                    F    43.40
WIESER, RAYMOND       10 SN SOLANO ATHLET  1:33.90   3  1:30.12 F2
                                                                    F    43.59
SAMARIN, DANIEL       10 CC FRESNO DOLPHI  1:33.75   2  1:31.16 F3
                                                                    F    43.94
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV  1:34.51   4  1:33.81 F4
                                                                    F    44.98
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  1:36.33   6  1:35.36 F5
                                                                    F    46.59
APOLINARIO, KEVIN      9 PC DALY CITY DOL  1:36.69   7  1:35.61 F6
                                                                    F    45.87
BARTON, RJ             8 PC SPORTSMAN OF   1:36.88   8  1:35.71 F7
                                                                    F    46.47
MEADOWS, JEFFREY       9 PC SUNNYVALE SWI  1:36.12   5  1:36.10 F8
                                                                    F    45.58

DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM  1:30.19   1
SAMARIN, DANIEL       10 CC FRESNO DOLPHI  1:33.75   2
WIESER, RAYMOND       10 SN SOLANO ATHLET  1:33.90   3
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV  1:34.51   4
MEADOWS, JEFFREY       9 PC SUNNYVALE SWI  1:36.12   5
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  1:36.33   6
APOLINARIO, KEVIN      9 PC DALY CITY DOL  1:36.69   7
BARTON, RJ             8 PC SPORTSMAN OF   1:36.88   8
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI  1:37.09   9
GAULT, WALTER         10 PC PETALUMA SWIM  1:37.20  10


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT  136
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV  1:37.36  11
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM   1:37.48  12
CHINN, ZACK           10 PC BARRACUDA AQU  1:37.84  13
BAUTISTA, JAMES       10 PC SAN FRANCISCO  1:38.12  14
WONNER, CASEY         10 PC ALA GATORS     1:38.25  15
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  1:39.07  16
HOLWAY, JAMES         10 SN SIERRA MARLIN  1:40.75  17
LEOPOLD, JONATHAN     10 SN ARDEN HILLS    1:40.99  18
BAYER-TORRES, TIM     10 SN CALIFORNIA CA  1:41.14  19
BAXTER, TRENT         10 CC CLOVIS SWIM C  1:42.02  20
KAUFMAN, DEREK        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:43.52  21
HERNANDEZ, JASON       9 PC SANTA CLARA S  1:45.33  22
MALLINGER, ERIC       10 PC SANTA ROSA NE  1:47.68  23
RUSSELL, DAVID        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:47.91  24
ROSE, ROBERT          10 PC SANTA CLARA S  1:48.32  25

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT  150
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA    33.52   1    32.77 F1
                                                                    F
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S    34.20   2    33.91 F2
                                                                    F
WONNER, CASEY         10 PC ALA GATORS       34.21   3    33.97 F3
                                                                    F
WHYTE, RYAN           10 PC SAN RAMON LIV    34.72   4    34.91 F4
                                                                    F
PENNINGTON, TYLER     10 AZ SCOTTSDALE AQ    35.48   8    35.21 F5
                                                                    F
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA    35.42   7    35.39 F6
                                                                    F
WEINSTEIN, SAMUEL     10 AZ SCOTTSDALE AQ    35.11   6    35.47 F7
                                                                    F
DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM    35.03   5    36.22 F8
                                                                    F

FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA    33.52   1
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S    34.20   2
WONNER, CASEY         10 PC ALA GATORS       34.21   3
WHYTE, RYAN           10 PC SAN RAMON LIV    34.72   4
DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM    35.03   5
WEINSTEIN, SAMUEL     10 AZ SCOTTSDALE AQ    35.11   6
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA    35.42   7
PENNINGTON, TYLER     10 AZ SCOTTSDALE AQ    35.48   8
KOUBRATOFF, ROBERT    10 AZ GMAC             35.51   9
WILSEY, RORY          10 PC MARIN PIRATES    35.97  10
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE    36.02  11
JUDGE, DEVON          10 AZ SCOTTSDALE AQ    36.66  12
ATKINS, NOLAN          9 SN CHICO AQUA JE    37.09  13
MAXWELL, TOM          10 PC SANTA CLARA S    37.34  15
SMITH, CONNER         10 PC STANFORD COVI    37.34  14
RIANDA, TRAV           9 PC SALINAS VALLE    37.86  16
LEIPPER, IAN           9 PC MONTCLAIR SWI    38.00  17
CRETCHER, SAMUEL      10 PC MORGAN HILL S    38.07  18
CHONG, MITCHELL       10 HI PEARL HARBOR     38.10  20


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT  150
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV    38.10  19
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM     38.19  21
RYLE, TIMMY           10 SN ARDEN HILLS      38.21  22
KOENIG, NICOLAS       10 CC MERCED SKIMME    38.26  23
THIVIERGE, JAMES      10 PC UNATTACHED PA    38.41  24
KAUFMAN, DEREK        10 AZ SCOTTSDALE AQ    38.64  25
GOSSAGE, DANIEL       10 PC PIRANHA SWIMM    38.70  26
COLE, TOM              9 PC STANFORD COVI    38.79  27
YARRANTON, CHRIS      10 PC DEANZA CUPERT    38.88  28
ROSE, ROBERT          10 PC SANTA CLARA S    39.20  29
LANGDON, MICHAEL       9 PC SANTA CLARA S    39.48  30
LEOPOLD, JONATHAN     10 SN ARDEN HILLS      39.89  31
HARRYMAN, WILLIAM     10 PC SUNNYVALE SWI    39.94  32
LEY, DEREK            10 PC SUNNYVALE SWI    41.33  33
FRASER, BRETT         10 ** STING RAY SWI    41.40  34
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S    41.54  35
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.19
 JR CHMPSHIP     58.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA  1:15.26   1  1:13.35 F1
                                                                    F    34.92
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  1:16.02   2  1:15.60 F2
                                                                    F    35.33
WONNER, CASEY         10 PC ALA GATORS     1:18.96   4  1:15.75 F3
                                                                    F    35.61
PENNINGTON, TYLER     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:17.53   3  1:16.43 F4
                                                                    F    37.06
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  1:19.02   5  1:18.57 F5
                                                                    F    37.37
WHYTE, RYAN           10 PC SAN RAMON LIV  1:20.11   6  1:19.08 F6
                                                                    F    38.12
BENNER, PETER         10 PN PUYALLUP AQUA  1:22.86   8  1:20.29 F7
                                                                    F    37.30
KOUBRATOFF, ROBERT    10 AZ GMAC           1:20.89   7  1:21.19 F8
                                                                    F    37.79

FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA  1:15.26   1
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  1:16.02   2
PENNINGTON, TYLER     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:17.53   3
WONNER, CASEY         10 PC ALA GATORS     1:18.96   4
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  1:19.02   5
WHYTE, RYAN           10 PC SAN RAMON LIV  1:20.11   6
KOUBRATOFF, ROBERT    10 AZ GMAC           1:20.89   7
BENNER, PETER         10 PN PUYALLUP AQUA  1:22.86   8
WEINSTEIN, SAMUEL     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:23.04   9
WILSEY, RORY          10 PC MARIN PIRATES  1:23.53  10
CHONG, MITCHELL       10 HI PEARL HARBOR   1:24.88  11
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  1:25.30  12
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV  1:26.08  13
KOENIG, NICOLAS       10 CC MERCED SKIMME  1:26.89  14
KAUFMAN, DEREK        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:27.18  15
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  1:27.48  16
RYLE, TIMMY           10 SN ARDEN HILLS    1:27.77  17


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   12
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRETCHER, SAMUEL      10 PC MORGAN HILL S  1:28.42  18
TUTASS, SHANE         10 PC ORINDA AQUATI  1:31.89  19
ROSE, ROBERT          10 PC SANTA CLARA S  1:32.53  20
HARTZ, REID           10 PC SANTA ROSA NE   DQUED
MAXWELL, TOM          10 PC SANTA CLARA S   DQUED
THIVIERGE, JAMES      10 PC UNATTACHED PA   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:09.09
 JR CHMPSHIP   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA  2:44.04   1  2:41.18 F1  P  1:18.16
                                                                    F    35.71  1:16.57  2:04.25
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  2:49.57   2  2:46.70 F2  P  1:19.59
                                                                    F    35.80  1:17.42  2:09.04
DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM  2:54.14   4  2:50.84 F3  P  1:23.53
                                                                    F    37.57  1:23.00  2:11.06
BENNER, PETER         10 PN PUYALLUP AQUA  2:51.03   3  2:52.02 F4  P  1:22.50
                                                                    F    37.83  1:22.98  2:16.27
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  2:55.45   7  2:52.49 F5  P  1:23.19
                                                                    F    38.25  1:23.31  2:15.14
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  2:55.38   6  2:53.89 F6  P  1:22.63
                                                                    F    37.82  1:20.87  2:16.14
JUDGE, DEVON          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:56.85   8  2:56.67 F7  P  1:22.33
                                                                    F    39.75  1:23.53  2:17.97
WEINSTEIN, SAMUEL     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:54.36   5  2:58.37 F8  P  1:24.63
                                                                    F    37.62  1:25.03  2:19.09

FLORES-MAXFIELD, KAME 10 PC SOUTH SAN FRA  2:44.04   1              P  1:18.16
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  2:49.57   2              P  1:19.59
BENNER, PETER         10 PN PUYALLUP AQUA  2:51.03   3              P  1:22.50
DILWORTH, MARSHALL    10 AZ ARIZONA SWIMM  2:54.14   4              P  1:23.53
WEINSTEIN, SAMUEL     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:54.36   5              P  1:24.63
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  2:55.38   6              P  1:22.63
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  2:55.45   7              P  1:23.19
JUDGE, DEVON          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:56.85   8              P  1:22.33
KOUBRATOFF, ROBERT    10 AZ GMAC           2:57.26   9              P  1:23.72
PENNINGTON, TYLER     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:58.35  10              P  1:24.31
SIMENSTAD, ALEX       10 PC NAPA VALLEY S  2:59.04  11              P  1:22.55
WONNER, CASEY         10 PC ALA GATORS     2:59.20  12              P  1:23.29
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  3:00.23  13              P  1:26.23
WIESER, RAYMOND       10 SN SOLANO ATHLET  3:01.85  14              P  1:32.24
CHONG, MITCHELL       10 HI PEARL HARBOR   3:02.81  15              P  1:26.18
TIN, ALEXANDER        10 PC GOLDEN BEAR S  3:03.14  16              P  1:28.45
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  3:03.84  17              P  1:25.82
LEOPOLD, JONATHAN     10 SN ARDEN HILLS    3:04.49  18              P  1:27.59
KAUFMAN, DEREK        10 AZ SCOTTSDALE AQ  3:04.74  19              P  1:29.67
RYLE, TIMMY           10 SN ARDEN HILLS    3:05.44  20              P  1:28.49
KOENIG, NICOLAS       10 CC MERCED SKIMME  3:05.54  21              P  1:26.22
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S  3:05.89  22              P  1:30.68
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV  3:06.04  23              P  1:29.79
GRIFFIN, JIMMY         9 PC CABRILLO THRE  3:06.32  24              P  1:32.30
HERNANDEZ, JASON       9 PC SANTA CLARA S  3:07.50  25              P  1:31.54
MAXWELL, TOM          10 PC SANTA CLARA S  3:07.67  26              P  1:29.91
FRASER, BRETT         10 ** STING RAY SWI  3:09.56  27              P  1:27.88
SMITH, CONNER         10 PC STANFORD COVI  3:09.73  28              P  1:26.38


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV  3:09.76  29              P  1:32.72
RIANDA, TRAV           9 PC SALINAS VALLE  3:09.87  30              P  1:33.23
CRETCHER, SAMUEL      10 PC MORGAN HILL S  3:10.05  31              P  1:29.13
ROSE, ROBERT          10 PC SANTA CLARA S  3:10.70  32              P  1:31.35
WHITTEN, TAYLOR       10 SN SIERRA MARLIN  3:15.88  33              P  1:38.18
BAYER-TORRES, TIM     10 SN CALIFORNIA CA  3:15.96  34              P  1:38.42
RUSSELL, DAVID        10 AZ SCOTTSDALE AQ  3:17.57  35              P  1:37.69
THIVIERGE, JAMES      10 PC UNATTACHED PA  3:20.36  36              P  1:38.09
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI   DQUED                   P  1:27.80
WHYTE, RYAN           10 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P  1:25.26

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAC,  A  10-UN        10 AZ SCOTTSDALE AQ               2:32.31   1      37.34  1:21.94  1:57.49
         JUDGE, DEVON        10
         WEINSTEIN, SAMUEL   10
         PENNINGTON, TYLER   10
         KAUFMAN, DEREK      10
SRVL,  A  10-UN       10 PC SAN RAMON LIV               2:40.59   2      41.00  1:26.34  2:04.97
         WHYTE, RYAN         10
         PEARCE, HUNTER      10
         DANSKA, STEPHEN     10
         CLEMENTS, ZACHARY   10
AH,  A  10-UN         10 SN ARDEN HILLS                 2:47.95   3      41.59  1:31.92  2:16.39
         LEOPOLD, JONATHAN   10
         RYLE, TIMMY         10
         FAVERO, AUSTIN      10
         MCALLISTER, ANDREW  10
SJA,  A  10-UN        10 PC SAN JOSE AQUA               2:57.28   4             1:42.98  2:20.17
         CLAPHAM, JARED      10
         CALLAGHAN, MARCUS    9
         POMEROY, CHASE       9
         ZLOTOFF, ZACK        9
DCD,  A  10-UN        10 PC DALY CITY DOL                DQUED           42.17  1:29.10  2:12.31
         APOLINARIO, KEVIN    9
         CHHOKAR, AARON      10
         TIRTADINATA, WILBERT 9
         LEUNG, TERENCE       9
SCRA,  A  10-UN       10 PC STANFORD COVI                DQUED         1:07.92  1:26.81  2:04.08
         SMITH, CONNER       10
         COLE, RYAN           9
         FLETCHER, SPENCER   10
         COLE, TOM            9
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S                DQUED           40.96  1:28.07  2:07.01
         JACKSON, SCOTT      12
         HERNANDEZ, JASON     9
         ROSE, ROBERT        10
         TALBOTT, PATCH      10
SUNN,  A  10-UN       10 PC SUNNYVALE SWI                DQUED         1:00.73  1:23.91  2:25.28
         FRONCZAK, SEAN       9
         MEADOWS, JEFFREY     9
         HARRYMAN, WILLIAM   10
         LEY, DEREK          10


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAC,  A  10-UN        10 AZ SCOTTSDALE AQ               2:12.11   1      33.35  1:08.05  1:40.43
         JUDGE, DEVON        10
         KAUFMAN, DEREK      10
         PENNINGTON, TYLER   10
         WEINSTEIN, SAMUEL   10
SRVL,  A  10-UN       10 PC SAN RAMON LIV               2:15.03   2      32.54  1:06.44  2:08.44
         WHYTE, RYAN         10
         DANSKA, STEPHEN     10
         HUNTER, PIERCE      10
         CLEMENTS, ZACHARY   10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:17.11   3      34.41  1:10.03  1:45.46
         ROSE, ROBERT        10
         JACKSON, SCOTT      12
         MAXWELL, TOM        10
         TALBOTT, PATCH      10
SUNN,  A  10-UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:17.13   4      34.31  1:08.60  1:43.30
         FRONCZAK, SEAN       9
         HARRYMAN, WILLIAM   10
         MADEROS, J           9
         LEY, DEREK          10
AH,  A  10-UN         10 SN ARDEN HILLS                 2:18.42   5      34.72  1:08.51  1:43.97
         DIIS, NICK           9
         FAVERO, AUSTIN      10
         LEOPOLD, JONATHAN   10
         MCALLISTER, ANDREW  10
SCRA,  A  10-UN       10 PC STANFORD COVI               2:20.60   6      33.69  1:09.35  1:45.04
         FLETCHER, SPENCER   10
         WENZLAU, TIM         9
         COLE, TOM            9
         SMITH, CONNER       10
SJA,  A  10-UN        10 PC SAN JOSE AQUA               2:25.42   7      36.39  1:12.74  1:51.22
         ZLOTOFF, ZACK        9
         SUNDSBARM, BRADLEY  10
         CLAPHAM, JARED      10
         POMEROY, CHASE       9
DCD,  A  10-UN        10 PC DALY CITY DOL               2:26.86   8      57.48  1:15.98  1:51.83
         CHHOKAR, AARON      10
         TIRTADINATA, WILBERT 9
         APOLINARIO, KEVIN    9
         LEUNG, TERENCE       9

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.79
 JR CHMPSHIP     24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    27.21   1    26.81 F1
                                                                    F
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     27.80   2    27.89 F2
                                                                    F
SHIH, DAVID           12 PC DOUGLAS DOLFI    28.12   3    27.93 F3
                                                                    F


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   66
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT    28.44   4    28.51 F4
                                                                    F
HINE, TRACY           12 PC BENICIA BLUE     28.86   5    28.62 F5
                                                                    F
MCLAUGHLIN, JAMES     12 PC MARIN PIRATES    29.31   7    29.00 F6
                                                                    F
HAMMAKER, SPENCER     12 PC AGCC OSPREY      29.09   6    29.10 F7
                                                                    F
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS          29.41   8    29.57 F8
                                                                    F

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    27.21   1
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     27.80   2
SHIH, DAVID           12 PC DOUGLAS DOLFI    28.12   3
BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT    28.44   4
HINE, TRACY           12 PC BENICIA BLUE     28.86   5
HAMMAKER, SPENCER     12 PC AGCC OSPREY      29.09   6
MCLAUGHLIN, JAMES     12 PC MARIN PIRATES    29.31   7
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS          29.41   8
SOMOHANO, MARCELO     12 ** MEXICAN SWIMM    29.62   9
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S    29.63  10
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S    29.70  11
AUSICH, ROYCE         12 PC SANTA CLARA S    29.83  12
PARLANGE, RENE        11 ** ACUATICA NELS    30.05  13
EDELEANU, CHRISTIAN   12 PC ORINDA AQUATI    30.06  14
UNRUH, JOE            12 PC ORINDA AQUATI    30.11  15
WEBER, JUSTIN         12 PC CABRILLO THRE    30.15  16
HILLIS, CORY          12 SN DAVIS SWIM TE    30.28  17
BROWNE, CAMPBELL      12 PC ALPINE PORTOL    30.29  18
ANGELO, TYLER         12 PC WALNUT CREEK     30.31  19
LEI, DUSTIN           12 PC WEST VALLEY S    30.39  20
KAO, KRISTOFER        12 PC ORINDA AQUATI    30.53  21
SMITH, DANIEL         11 SN ARDEN HILLS      30.54  22
MAHER, IAN            12 PC MORGAN HILL S    30.57  23
PALOMERA, LORENZO     12 ** ACUATICA NELS    30.76  24
SCOGGAN, BYRON        11 SN ARDEN HILLS      30.86  25
MILLER, ALEX          12 SN VACAVILLE SWI    30.97  26
LEE, RYAN             12 PC MISSION SAN J    31.47  27
MATA, DONALD          11 PC VALLEJO AQUAT    31.61  28
CAMIRUGA, RENE        12 ** ACUATICA NELS    31.78  29
ALCARAZ, MANUEL       12 ** ACUATICA NELS    32.91  30

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL     52.09
 JR CHMPSHIP     53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    59.39   1    57.71 F1
                                                                    F    28.38
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     59.91   2    59.59 F2
                                                                    F    28.90
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN  1:01.38   3  1:00.34 F3
                                                                    F    29.23
LOVE, ALEXANDER       12 ** REGINA OPTIMI  1:01.99   4  1:01.55 F4
                                                                    F    30.00
SHIH, DAVID           12 PC DOUGLAS DOLFI  1:02.25   6  1:01.67 F5
                                                                    F    30.06


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT  138
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT  1:02.03   5  1:01.93 F6
                                                                    F    29.96
FRASER, SHAUNE        12 ** STING RAY SWI  1:03.42   8  1:02.29 F7
                                                                    F    30.36
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS        1:02.36   7  1:03.04 F8
                                                                    F    30.42

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    59.39   1
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     59.91   2
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN  1:01.38   3
LOVE, ALEXANDER       12 ** REGINA OPTIMI  1:01.99   4
BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT  1:02.03   5
SHIH, DAVID           12 PC DOUGLAS DOLFI  1:02.25   6
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS        1:02.36   7
FRASER, SHAUNE        12 ** STING RAY SWI  1:03.42   8
GUTIERREZ, ERNESTO    12 ** ACUATICA NELS  1:03.54   9
YANEZ, GABRIEL        12 ** MEXICAN SWIMM  1:03.97  10
SOMOHANO, MARCELO     12 ** MEXICAN SWIMM  1:04.05  11
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S  1:04.20  12
AUSICH, ROYCE         12 PC SANTA CLARA S  1:04.28  13
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  1:04.41  14
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  1:04.58  15
PARLANGE, RENE        11 ** ACUATICA NELS  1:05.12  16
MCLAUGHLIN, JAMES     12 PC MARIN PIRATES  1:05.30  17
CUCH, PATRICK         11 ** TORONTO ALL S  1:05.40  18
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S  1:05.64  19
MARQUEZ, JONATHAN     12 ** TORONTO ALL S  1:05.89  20
HINE, TRACY           12 PC BENICIA BLUE   1:05.93  21
LO, PETER             11 PC SUNNYVALE SWI  1:05.98  22
GALAN, RICARDO        12 ** ACUATICA NELS  1:06.00  23
KIKUTA, ANDREW        12 PC SAN JOSE AQUA  1:06.35  24
DARLING, KALEN        12 PC MONTEREY BAY   1:07.02  25
MONTALVO, BOBBY       12 PC SUNNYVALE SWI  1:07.27  26
KAO, KRISTOFER        12 PC ORINDA AQUATI  1:07.47  27
KOBAYASHI, YUSU       12 HI OAHU CLUB SWI  1:07.63  28
BORCHARD, ADAM        11 SN WOODLAND SWIM  1:07.64  29
SCOGGAN, BYRON        11 SN ARDEN HILLS    1:07.78  30
PALOMERA, LORENZO     12 ** ACUATICA NELS  1:08.62  31
FOWLER, AUSTIN        11 AZ PHOENIX SWIM   1:09.02  32
CAMIRUGA, RENE        12 ** ACUATICA NELS  1:09.22  33
VILLAVAZO, PABLO      11 ** ACUATICA NELS  1:09.26  34
ALCARAZ, MANUEL       12 ** ACUATICA NELS  1:09.79  35
HAMMAKER, SPENCER     12 PC AGCC OSPREY     DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   96
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:54.09
 JR CHMPSHIP   1:58.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  2:12.19   2  2:05.97 F1  P  1:03.24
                                                                    F    29.63  1:01.45  1:33.80
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   2:10.65   1  2:09.64 F2  P  1:02.90
                                                                    F    30.27  1:02.65  1:36.43
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN  2:15.25   4  2:11.41 F3  P  1:07.77
                                                                    F    32.03  1:05.49  1:38.84
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS        2:16.81   6  2:11.70 F4  P  1:06.10
                                                                    F    30.43  1:03.60  1:37.98


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   96
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOVE, ALEXANDER       12 ** REGINA OPTIMI  2:13.29   3  2:13.06 F5  P  1:07.85
                                                                    F    32.04  1:05.75  1:40.37
YANEZ, GABRIEL        12 ** MEXICAN SWIMM  2:15.62   5  2:13.46 F6  P  1:05.67
                                                                    F    31.23  1:05.88  1:40.56
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  2:18.15   8  2:17.67 F7  P  1:07.17
                                                                    F    31.42  1:06.52  1:42.66
SHIH, DAVID           12 PC DOUGLAS DOLFI  2:17.18   7  2:20.65 F8  P  1:08.19
                                                                    F    31.15  1:07.59  1:46.02

MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   2:10.65   1              P  1:02.90
WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  2:12.19   2              P  1:03.24
LOVE, ALEXANDER       12 ** REGINA OPTIMI  2:13.29   3              P  1:07.85
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN  2:15.25   4              P  1:07.77
YANEZ, GABRIEL        12 ** MEXICAN SWIMM  2:15.62   5              P  1:05.67
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS        2:16.81   6              P  1:06.10
SHIH, DAVID           12 PC DOUGLAS DOLFI  2:17.18   7              P  1:08.19
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  2:18.15   8              P  1:07.17
FRASER, SHAUNE        12 ** STING RAY SWI  2:18.31   9              P  1:07.84
GUTIERREZ, ERNESTO    12 ** ACUATICA NELS  2:18.64  10              P  1:07.70
GALAN, RICARDO        12 ** ACUATICA NELS  2:18.78  11              P  1:07.06
SOMOHANO, MARCELO     12 ** MEXICAN SWIMM  2:19.83  12              P  1:07.76
MARQUEZ, JONATHAN     12 ** TORONTO ALL S  2:20.66  13              P  1:07.06
BORCHARD, ADAM        11 SN WOODLAND SWIM  2:20.70  14              P  1:07.73
AUSICH, ROYCE         12 PC SANTA CLARA S  2:21.29  15              P  1:09.59
GRUBB, MICHAEL        12 CC FRESNO DOLPHI  2:21.61  16              P  1:09.44
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S  2:22.33  17              P  1:08.87
VILLAVAZO, PABLO      11 ** ACUATICA NELS  2:22.74  18              P  1:10.63
LITZ, JORDAN          12 SN LODI CITY SWI  2:23.10  19              P  1:10.51
ROMAN, BEN            12 AZ PHOENIX SWIM   2:23.15  20              P  1:10.12
MONTALVO, BOBBY       12 PC SUNNYVALE SWI  2:23.16  21              P  1:10.77
WEN, LARRY            11 PC SUNNYVALE SWI  2:23.30  22              P  1:10.91
LO, PETER             11 PC SUNNYVALE SWI  2:23.72  23              P  1:09.96
KIKUTA, ANDREW        12 PC SAN JOSE AQUA  2:23.79  24              P  1:11.44
MCLAUGHLIN, JAMES     12 PC MARIN PIRATES  2:23.85  25              P  1:09.14
CUCH, PATRICK         11 ** TORONTO ALL S  2:23.88  27              P  1:07.93
PARLANGE, RENE        11 ** ACUATICA NELS  2:23.88  26              P  1:11.93
SCOGGAN, BYRON        11 SN ARDEN HILLS    2:25.00  28              P  1:10.70
PAIGE, MATTHEW        11 SN ARDEN HILLS    2:25.05  29              P  1:11.47
FOWLER, AUSTIN        11 AZ PHOENIX SWIM   2:25.42  30              P  1:11.10
KAO, KRISTOFER        12 PC ORINDA AQUATI  2:25.63  31              P  1:10.17
KOBAYASHI, YUSU       12 HI OAHU CLUB SWI  2:25.73  32              P  1:10.67
PALOMERA, LORENZO     12 ** ACUATICA NELS  2:25.88  33              P  1:11.15
CAMIRUGA, RENE        12 ** ACUATICA NELS  2:26.39  34              P  1:11.98
YU, GARLEN            12 PC SAN FRANCISCO  2:26.56  35              P  1:10.94
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    2:27.24  36              P  1:11.96
OVERBY, JOSH          12 PC SANTA CLARA S  2:27.33  37              P  1:10.67
HWANG, FRED           12 PC WEST VALLEY S  2:28.28  38              P  1:12.34
WOODRUFF, ANDREW      12 SN ARDEN HILLS    2:28.32  39              P  1:11.15
SMITH, TAYLOR         11 PC WEST VALLEY S  2:29.66  40              P  1:12.60
ALCARAZ, MANUEL       12 ** ACUATICA NELS  2:30.66  41              P  1:12.32
DARLING, KALEN        12 PC MONTEREY BAY   2:31.87  42              P  1:11.87


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    11-12   400 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.29
 JR CHMPSHIP   4:09.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  4:39.99   2  4:31.23 F1  P  1:07.25  2:18.14  3:30.24
                                                                    F    30.64  1:04.10  1:37.96  2:12.20  2:46.71  3:21.92  3:57.13
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   4:32.51   1  4:33.48 F2  P  1:03.41  2:12.78  3:22.45
                                                                    F    30.85  1:04.49  1:39.12  2:13.69  2:48.72  3:23.69  3:59.08
YANEZ, GABRIEL        12 ** MEXICAN SWIMM  4:40.86   4  4:37.41 F3  P  1:08.42  2:19.80  3:31.96
                                                                    F    31.11  1:05.68  1:40.42  2:15.96  2:51.79  3:27.42  4:02.92
LOVE, ALEXANDER       12 ** REGINA OPTIMI  4:40.81   3  4:37.99 F4  P  1:06.43  2:18.56  3:31.77
                                                                    F    31.75  1:05.62  1:40.91  2:16.11  2:52.27  3:27.82  4:03.92
FRASER, SHAUNE        12 ** STING RAY SWI  4:43.90   5  4:38.40 F5  P  1:07.77  2:20.10  3:31.84
                                                                    F    31.72  1:05.75  1:41.20  2:16.79  2:51.99  3:27.92  4:03.80
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS        4:46.69   6  4:39.58 F6  P  1:06.04  2:19.28  3:33.11
                                                                    F    30.89  1:06.06  1:41.54  2:17.26  2:53.00  3:29.08  4:05.28
GALAN, RICARDO        12 ** ACUATICA NELS  4:49.16   8  4:45.88 F7  P  1:07.92  2:22.80  3:37.11
                                                                    F    31.71  1:07.66  1:44.30  2:21.17  2:57.40  3:34.71  4:10.70
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  4:47.60   7  4:46.57 F8  P  1:08.96  2:22.08  3:35.18
                                                                    F    32.32  1:08.14  1:44.76  2:21.57  2:58.19  3:34.60  4:10.98

MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   4:32.51   1              P  1:03.41  2:12.78  3:22.45
WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  4:39.99   2              P  1:07.25  2:18.14  3:30.24
LOVE, ALEXANDER       12 ** REGINA OPTIMI  4:40.81   3              P  1:06.43  2:18.56  3:31.77
YANEZ, GABRIEL        12 ** MEXICAN SWIMM  4:40.86   4              P  1:08.42  2:19.80  3:31.96
FRASER, SHAUNE        12 ** STING RAY SWI  4:43.90   5              P  1:07.77  2:20.10  3:31.84
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS        4:46.69   6              P  1:06.04  2:19.28  3:33.11
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  4:47.60   7              P  1:08.96  2:22.08  3:35.18
GALAN, RICARDO        12 ** ACUATICA NELS  4:49.16   8              P  1:07.92  2:22.80  3:37.11
BORCHARD, ADAM        11 SN WOODLAND SWIM  4:49.62   9              P  1:08.98  2:22.11  3:36.64
GUTIERREZ, ERNESTO    12 ** ACUATICA NELS  4:51.36  10              P  1:09.98  2:25.47  3:40.12
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S  4:53.24  11              P  1:10.56  2:25.89  3:40.05
MARQUEZ, JONATHAN     12 ** TORONTO ALL S  4:54.81  12              P  1:09.57  2:25.52  3:42.10
CUCH, PATRICK         11 ** TORONTO ALL S  4:55.17  13              P  1:09.07  2:24.88  3:41.88
AUSICH, ROYCE         12 PC SANTA CLARA S  4:55.76  14              P  1:11.40  2:28.41  3:44.96
SOMOHANO, MARCELO     12 ** MEXICAN SWIMM  4:57.50  15              P  1:12.31  2:29.75  3:46.49
KIKUTA, ANDREW        12 PC SAN JOSE AQUA  4:58.07  16              P  1:11.45  2:27.55  3:43.21
VILLAVAZO, PABLO      11 ** ACUATICA NELS  4:58.73  17              P  1:11.39  2:28.94  3:45.64
BAXTER, KYLE          12 CC CLOVIS SWIM C  4:59.76  18              P  1:12.70  2:29.45  3:46.31
LITZ, JORDAN          12 SN LODI CITY SWI  5:01.21  19              P  1:12.10  2:28.78  3:46.06
GOYETTE, CODY         12 PC TIGER AQUATIC  5:01.74  20              P  1:12.23  2:29.62  3:46.37
DARLING, KALEN        12 PC MONTEREY BAY   5:02.57  21              P  1:11.16  2:27.99  3:44.55
KOBAYASHI, YUSU       12 HI OAHU CLUB SWI  5:03.14  22              P  1:10.96  2:27.61  3:45.35
FOWLER, AUSTIN        11 AZ PHOENIX SWIM   5:03.64  23              P  1:12.55  2:30.14  3:48.07
GRUBB, MICHAEL        12 CC FRESNO DOLPHI  5:04.37  24              P  1:13.67  2:31.08  3:48.77
ALCARAZ, MANUEL       12 ** ACUATICA NELS  5:05.63  25              P  1:15.08  2:33.21  3:50.60
HWANG, FRED           12 PC WEST VALLEY S  5:05.75  26              P  1:12.88  2:32.02  3:49.56
WOODRUFF, ANDREW      12 SN ARDEN HILLS    5:05.91  27              P  1:11.64  2:29.32  3:47.41
PAIGE, MATTHEW        11 SN ARDEN HILLS    5:07.91  28              P  1:13.57  2:32.52  3:50.88
CAMIRUGA, RENE        12 ** ACUATICA NELS  5:08.06  29              P  1:13.93  2:34.50  3:52.64
MONTALVO, BOBBY       12 PC SUNNYVALE SWI  5:08.23  30              P  1:18.26  2:37.74  3:55.13
KAO, KRISTOFER        12 PC ORINDA AQUATI  5:08.29  31              P  1:11.87  2:30.79  3:51.67
SCOGGAN, BYRON        11 SN ARDEN HILLS    5:08.58  32              P  1:13.64  2:32.64  3:51.12
OVERBY, JOSH          12 PC SANTA CLARA S  5:08.89  33              P  1:11.97  2:29.15  3:49.35
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI  5:09.17  34              P  1:13.58  2:32.27  3:50.40
ROMAN, BEN            12 AZ PHOENIX SWIM   5:10.01  35              P  1:14.29  2:33.75  3:52.79
FRONCZAK, IAN         12 PC SUNNYVALE SWI  5:10.67  36              P  1:13.19  2:31.74  3:51.28
SMITH, TAYLOR         11 PC WEST VALLEY S  5:10.74  37              P  1:14.57  2:33.79  3:53.77
LOWE, ERIC            12 CC CLOVIS SWIM C  5:10.89  38              P  1:15.19  2:35.04  3:54.17


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    11-12   400 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLAUGHLIN, JAMES     12 PC MARIN PIRATES  5:13.12  39              P  1:14.23  2:35.88  3:56.59
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    5:15.00  40              P  1:14.01  2:33.26  3:54.12

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NISHIO, TARO          12 IL BLOOMINGTON N    31.16   1    31.10 F1
                                                                    F
SHIH, DAVID           12 PC DOUGLAS DOLFI    33.23   5    32.79 F2
                                                                    F
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S    33.23   6    32.81 F3
                                                                    F
SOMOHANO, MARCELO     12 ** MEXICAN SWIMM    32.71   2    32.93 F4
                                                                    F
KROMPIER, JESSE       12 PC WALNUT CREEK     32.96   3    32.95 F5
                                                                    F
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S    33.09   4    33.05 F6
                                                                    F
JOHNSON, SEAN         12 PC MARIN DOLPHIN    33.99   7    33.97 F7
                                                                    F
MILLER, ALEX          12 SN VACAVILLE SWI    34.25   8    34.63 F8
                                                                    F

NISHIO, TARO          12 IL BLOOMINGTON N    31.16   1
SOMOHANO, MARCELO     12 ** MEXICAN SWIMM    32.71   2
KROMPIER, JESSE       12 PC WALNUT CREEK     32.96   3
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S    33.09   4
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S    33.23   6
SHIH, DAVID           12 PC DOUGLAS DOLFI    33.23   5
JOHNSON, SEAN         12 PC MARIN DOLPHIN    33.99   7
MILLER, ALEX          12 SN VACAVILLE SWI    34.25   8
YANEZ, GABRIEL        12 ** MEXICAN SWIMM    34.42   9
BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT    34.47  10
DONNELLY, DANNY       12 PC CABRILLO THRE    34.62  12
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI    34.62  11
MCCOID, BRYAN         11 PC WEST COAST AQ    34.75  13
SMITH, DANIEL         11 SN ARDEN HILLS      34.87  14
HINE, TRACY           12 PC BENICIA BLUE     35.38  15
PAIGE, MATTHEW        11 SN ARDEN HILLS      35.49  16
VILLAVAZO, PABLO      11 ** ACUATICA NELS    35.63  17
DARLING, KALEN        12 PC MONTEREY BAY     35.81  18
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S    36.25  19
FOWLER, AUSTIN        11 AZ PHOENIX SWIM     36.66  20
KIKUTA, ANDREW        12 PC SAN JOSE AQUA    36.67  22
ROMAN, BEN            12 AZ PHOENIX SWIM     36.67  21
KIRKLAND, PATRICK     12 HI PEARL HARBOR     37.40  23
TALAUE, CARL          12 PC MISSION SAN J    37.42  24
GAULT, CODY           11 ** TORONTO ALL S    37.67  25
DAVIS, KENDALL        12 SN VACAVILLE SWI    38.49  26
ALCARAZ, MANUEL       12 ** ACUATICA NELS    39.11  27


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.89
 JR CHMPSHIP   1:01.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NISHIO, TARO          12 IL BLOOMINGTON N  1:07.31   1  1:06.58 F1
                                                                    F    32.88
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S  1:10.37   3  1:09.52 F2
                                                                    F    33.82
SOMOHANO, MARCELO     12 ** MEXICAN SWIMM  1:08.89   2  1:09.87 F3
                                                                    F    34.07
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN  1:10.44   4  1:11.38 F4
                                                                    F    35.43
KROMPIER, JESSE       12 PC WALNUT CREEK   1:12.35   7  1:11.77 F5
                                                                    F    35.62
LOVE, ALEXANDER       12 ** REGINA OPTIMI  1:11.76   5  1:11.79 F6
                                                                    F    35.60
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS        1:12.25   6  1:12.88 F7
                                                                    F    35.39
SHIH, DAVID           12 PC DOUGLAS DOLFI  1:13.00   8  1:13.91 F8
                                                                    F    35.88

NISHIO, TARO          12 IL BLOOMINGTON N  1:07.31   1
SOMOHANO, MARCELO     12 ** MEXICAN SWIMM  1:08.89   2
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S  1:10.37   3
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN  1:10.44   4
LOVE, ALEXANDER       12 ** REGINA OPTIMI  1:11.76   5
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS        1:12.25   6
KROMPIER, JESSE       12 PC WALNUT CREEK   1:12.35   7
SHIH, DAVID           12 PC DOUGLAS DOLFI  1:13.00   8
JOHNSON, SEAN         12 PC MARIN DOLPHIN  1:13.03   9
DONNELLY, DANNY       12 PC CABRILLO THRE  1:13.37  10
YANEZ, GABRIEL        12 ** MEXICAN SWIMM  1:13.65  11
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  1:14.88  12
PAIGE, MATTHEW        11 SN ARDEN HILLS    1:14.92  13
DARLING, KALEN        12 PC MONTEREY BAY   1:14.95  14
VILLAVAZO, PABLO      11 ** ACUATICA NELS  1:15.20  15
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI  1:15.92  16
WEN, LARRY            11 PC SUNNYVALE SWI  1:16.29  17
GUTIERREZ, ERNESTO    12 ** ACUATICA NELS  1:16.60  18
MILLER, ALEX          12 SN VACAVILLE SWI  1:16.82  19
FRASER, SHAUNE        12 ** STING RAY SWI  1:17.26  20
SMITH, DANIEL         11 SN ARDEN HILLS    1:17.42  21
MACIEL, SANTIAGO      12 PC GILROY GATORS  1:18.15  22
FOWLER, AUSTIN        11 AZ PHOENIX SWIM   1:18.18  23
GAULT, CODY           11 ** TORONTO ALL S  1:18.35  24
ROMAN, BEN            12 AZ PHOENIX SWIM   1:18.44  25
LO, PETER             11 PC SUNNYVALE SWI  1:18.99  26
WOODRUFF, ANDREW      12 SN ARDEN HILLS    1:19.27  27
UNRUH, JOE            12 PC ORINDA AQUATI  1:20.13  28
BORCHARD, ADAM        11 SN WOODLAND SWIM  1:20.64  29
CUCH, PATRICK         11 ** TORONTO ALL S   DQUED


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     34.62   1    34.02 F1
                                                                    F
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN    34.74   2    35.14 F2
                                                                    F
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S    36.55   6    35.21 F3
                                                                    F
BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT    35.54   3    35.76 F4
                                                                    F
HINE, TRACY           12 PC BENICIA BLUE     36.20   4    36.04 F5
                                                                    F
LO, PETER             11 PC SUNNYVALE SWI    36.43   5    36.45 F6
                                                                    F
MCLAUGHLIN, JAMES     12 PC MARIN PIRATES    36.87   7    36.93 F7
                                                                    F
WEN, LARRY            11 PC SUNNYVALE SWI    37.05   8    37.29 F8
                                                                    F

MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     34.62   1
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN    34.74   2
BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT    35.54   3
HINE, TRACY           12 PC BENICIA BLUE     36.20   4
LO, PETER             11 PC SUNNYVALE SWI    36.43   5
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S    36.55   6
MCLAUGHLIN, JAMES     12 PC MARIN PIRATES    36.87   7
WEN, LARRY            11 PC SUNNYVALE SWI    37.05   8
ANGELO, TYLER         12 PC WALNUT CREEK     37.27   9
MAHONEY, SEAN         11 PC TERRAPINS SWI    37.67  10
CAMPBELL, NICK        11 PC WALNUT CREEK     37.81  11
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS      38.51  12
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV    38.52  13
PEREZ, ANDY           12 PC MISSION SAN J    38.58  14
KROMPIER, JESSE       12 PC WALNUT CREEK     38.68  15
PALOMERA, LORENZO     12 ** ACUATICA NELS    38.73  16
WEBER, JUSTIN         12 PC CABRILLO THRE    38.90  17
JOCHIM, JEFFREY       12 PC ALMADEN SWIM     39.07  18
SAPOZHNIKOV, ANTON    12 PC WALNUT CREEK     39.12  19
KIRKLAND, PATRICK     12 HI PEARL HARBOR     39.24  20
SCOGGAN, BYRON        11 SN ARDEN HILLS      39.27  21
DOLAR, KEVIN          12 PC SOUTH SAN FRA    39.29  22
SENEVIRATNE, NILS-ERI 12 UT SPORTS ACADEM    39.31  23
MARQUEZ, JONATHAN     12 ** TORONTO ALL S    39.36  24
ARNDT, MICHAEL        12 PC SAN RAMON LIV    39.45  26
GALAN, RICARDO        12 ** ACUATICA NELS    39.45  25
MAHER, IAN            12 PC MORGAN HILL S    39.61  27
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI    39.94  28
YEE, MICHAEL          12 PC FOG CITY HAMM    40.54  29
PRIOR, SEAN           11 SN CHICO AQUA JE    40.56  30
CAMIRUGA, RENE        12 ** ACUATICA NELS    41.03  31


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
 JR CHMPSHIP   1:08.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   1:16.15   1  1:15.61 F1
                                                                    F    35.49
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN  1:18.63   4  1:16.32 F2
                                                                    F    36.75
BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT  1:18.43   3  1:16.88 F3
                                                                    F    36.10
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  1:17.18   2  1:17.12 F4
                                                                    F    37.37
LO, PETER             11 PC SUNNYVALE SWI  1:19.31   6  1:18.60 F5
                                                                    F    37.10
HINE, TRACY           12 PC BENICIA BLUE   1:18.65   5  1:18.78 F6
                                                                    F    37.13
MAHONEY, SEAN         11 PC TERRAPINS SWI  1:19.95   7  1:19.08 F7
                                                                    F    37.74
ANGELO, TYLER         12 PC WALNUT CREEK   1:20.08   8  1:19.93 F8
                                                                    F    37.80

MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   1:16.15   1
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  1:17.18   2
BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT  1:18.43   3
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN  1:18.63   4
HINE, TRACY           12 PC BENICIA BLUE   1:18.65   5
LO, PETER             11 PC SUNNYVALE SWI  1:19.31   6
MAHONEY, SEAN         11 PC TERRAPINS SWI  1:19.95   7
ANGELO, TYLER         12 PC WALNUT CREEK   1:20.08   8
MCLAUGHLIN, JAMES     12 PC MARIN PIRATES  1:21.44   9
WEN, LARRY            11 PC SUNNYVALE SWI  1:21.81  10
PEREZ, ANDY           12 PC MISSION SAN J  1:22.17  11
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV  1:23.40  12
LOVE, ALEXANDER       12 ** REGINA OPTIMI  1:24.24  13
CAMPBELL, NICK        11 PC WALNUT CREEK   1:24.52  14
SAPOZHNIKOV, ANTON    12 PC WALNUT CREEK   1:24.84  15
DOLAR, KEVIN          12 PC SOUTH SAN FRA  1:24.93  16
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    1:25.28  17
PALOMERA, LORENZO     12 ** ACUATICA NELS  1:25.30  18
DARLING, KALEN        12 PC MONTEREY BAY   1:25.33  19
GALAN, RICARDO        12 ** ACUATICA NELS  1:25.94  20
MARQUEZ, JONATHAN     12 ** TORONTO ALL S  1:26.33  21
SCOGGAN, BYRON        11 SN ARDEN HILLS    1:26.73  22
SENEVIRATNE, NILS-ERI 12 UT SPORTS ACADEM  1:26.79  23
JOCHIM, JEFFREY       12 PC ALMADEN SWIM   1:27.06  24
KIRKLAND, PATRICK     12 HI PEARL HARBOR   1:27.33  25
KOBAYASHI, YUSU       12 HI OAHU CLUB SWI  1:27.44  26
PRIOR, SEAN           11 SN CHICO AQUA JE  1:27.97  27
CAMIRUGA, RENE        12 ** ACUATICA NELS  1:28.23  28
ARNDT, MICHAEL        12 PC SAN RAMON LIV  1:28.94  29
WEBER, JUSTIN         12 PC CABRILLO THRE   DQUED


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    30.28   2    29.31 F1
                                                                    F
FRASER, SHAUNE        12 ** STING RAY SWI    31.94   7    30.45 F2
                                                                    F
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S    30.69   3    30.94 F3
                                                                    F
CUCH, PATRICK         11 ** TORONTO ALL S    31.17   4    31.11 F4
                                                                    F
BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT    31.40   6    31.22 F5
                                                                    F
PARLANGE, RENE        11 ** ACUATICA NELS    31.33   5    31.40 F6
                                                                    F
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S    32.07   8    32.51 F7
                                                                    F
NISHIO, TARO          12 IL BLOOMINGTON N    30.26   1   DQUED  F
                                                                    F

NISHIO, TARO          12 IL BLOOMINGTON N    30.26   1
WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    30.28   2
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S    30.69   3
CUCH, PATRICK         11 ** TORONTO ALL S    31.17   4
PARLANGE, RENE        11 ** ACUATICA NELS    31.33   5
BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT    31.40   6
FRASER, SHAUNE        12 ** STING RAY SWI    31.94   7
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S    32.07   8
WEN, LARRY            11 PC SUNNYVALE SWI    32.11   9
WOODRUFF, ANDREW      12 SN ARDEN HILLS      32.43  10
ANGELO, TYLER         12 PC WALNUT CREEK     32.51  11
GUTIERREZ, ERNESTO    12 ** ACUATICA NELS    32.70  12
DONNELLY, DANNY       12 PC CABRILLO THRE    32.78  13
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S    32.81  14
KOBAYASHI, YUSU       12 HI OAHU CLUB SWI    32.91  15
MCCOID, BRYAN         11 PC WEST COAST AQ    33.06  16
PEREZ, ANDY           12 PC MISSION SAN J    33.17  17
GAULT, CODY           11 ** TORONTO ALL S    33.24  18
KIKUTA, ANDREW        12 PC SAN JOSE AQUA    33.54  19
KROMPIER, JESSE       12 PC WALNUT CREEK     33.60  20
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV    33.64  21
HINE, TRACY           12 PC BENICIA BLUE     33.76  22
MAHER, IAN            12 PC MORGAN HILL S    33.90  24
MONTALVO, BOBBY       12 PC SUNNYVALE SWI    33.90  23
LEE, RYAN             12 PC MISSION SAN J    33.92  25
BAXTER, KYLE          12 CC CLOVIS SWIM C    34.00  26
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI    34.07  27
FLETCHER, BLAINE      12 SN ARDEN HILLS      34.34  28
SMITH, TAYLOR         11 PC WEST VALLEY S    34.37  29
PALOMERA, LORENZO     12 ** ACUATICA NELS    34.60  30
SHVEYD, MARK          12 PC ORINDA AQUATI    34.73  31
KIRKLAND, PATRICK     12 HI PEARL HARBOR     35.08  32
SMITH, DANIEL         11 SN ARDEN HILLS      35.46  33


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT  148
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.19
 JR CHMPSHIP     58.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  1:06.34   1  1:04.96 F1
                                                                    F    30.76
FRASER, SHAUNE        12 ** STING RAY SWI  1:07.82   2  1:07.12 F2
                                                                    F    31.49
NISHIO, TARO          12 IL BLOOMINGTON N  1:08.38   4  1:07.55 F3
                                                                    F    31.43
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS        1:08.44   6  1:08.53 F4
                                                                    F    32.10
GUTIERREZ, ERNESTO    12 ** ACUATICA NELS  1:09.87   8  1:08.94 F5
                                                                    F    32.34
CUCH, PATRICK         11 ** TORONTO ALL S  1:08.43   5  1:09.26 F6
                                                                    F    32.31
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN  1:09.35   7  1:09.29 F7
                                                                    F    32.29
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  1:08.26   3  1:09.92 F8
                                                                    F    31.26

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  1:06.34   1
FRASER, SHAUNE        12 ** STING RAY SWI  1:07.82   2
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  1:08.26   3
NISHIO, TARO          12 IL BLOOMINGTON N  1:08.38   4
CUCH, PATRICK         11 ** TORONTO ALL S  1:08.43   5
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS        1:08.44   6
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN  1:09.35   7
GUTIERREZ, ERNESTO    12 ** ACUATICA NELS  1:09.87   8
WEN, LARRY            11 PC SUNNYVALE SWI  1:09.92   9
PARLANGE, RENE        11 ** ACUATICA NELS  1:10.47  10
LOVE, ALEXANDER       12 ** REGINA OPTIMI  1:11.26  11
DONNELLY, DANNY       12 PC CABRILLO THRE  1:11.37  12
ANGELO, TYLER         12 PC WALNUT CREEK   1:11.91  13
YANEZ, GABRIEL        12 ** MEXICAN SWIMM  1:12.60  14
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S  1:13.04  15
GAULT, CODY           11 ** TORONTO ALL S  1:13.36  16
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  1:14.02  17
WOODRUFF, ANDREW      12 SN ARDEN HILLS    1:14.10  18
KIKUTA, ANDREW        12 PC SAN JOSE AQUA  1:14.20  19
MAHONEY, SEAN         11 PC TERRAPINS SWI  1:14.41  20
SHIH, DAVID           12 PC DOUGLAS DOLFI  1:14.49  21
BAXTER, KYLE          12 CC CLOVIS SWIM C  1:15.00  22
SMITH, TAYLOR         11 PC WEST VALLEY S  1:15.24  23
STERANKA, MICHAEL     12 PC SAN JOSE AQUA  1:15.47  24
SALAMATI, BEHAN       12 PC SAN RAMON LIV  1:15.65  25
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI  1:15.86  26
LITZ, JORDAN          12 SN LODI CITY SWI  1:15.90  27
KOBAYASHI, YUSU       12 HI OAHU CLUB SWI  1:16.14  28
MONTALVO, BOBBY       12 PC SUNNYVALE SWI  1:17.04  29
FLETCHER, BLAINE      12 SN ARDEN HILLS    1:17.50  30
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S  1:17.66  31
LEE, RYAN             12 PC MISSION SAN J  1:17.99  32
BORCHARD, ADAM        11 SN WOODLAND SWIM  1:18.29  33
SHVEYD, MARK          12 PC ORINDA AQUATI  1:20.60  34


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:09.09
 JR CHMPSHIP   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN  2:27.27   2  2:23.04 F1  P  1:09.72
                                                                    F    32.50  1:09.68  1:50.41
WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  2:30.37   3  2:24.99 F2  P  1:11.61
                                                                    F    30.92  1:09.99  1:52.59
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   2:26.01   1  2:25.58 F3  P  1:10.31
                                                                    F    31.86  1:09.79  1:50.91
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  2:32.94   5  2:28.53 F4  P  1:12.20
                                                                    F    30.96  1:10.82  1:53.42
LOVE, ALEXANDER       12 ** REGINA OPTIMI  2:32.80   4  2:29.53 F5  P  1:12.96
                                                                    F    32.65  1:12.26  1:56.31
YANEZ, GABRIEL        12 ** MEXICAN SWIMM  2:37.27   8  2:31.61 F6  P  1:15.31
                                                                    F    32.73  1:11.61  1:58.51
BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT  2:34.75   7  2:33.19 F7  P  1:14.47
                                                                    F    32.56  1:13.33  1:56.91
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS        2:34.43   6   DQUED  F   P  1:12.54
                                                                    F    32.81  1:11.67  2:00.21

MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   2:26.01   1              P  1:10.31
OLVERA, OSCAR         12 ** AUCTICO LAGUN  2:27.27   2              P  1:09.72
WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  2:30.37   3              P  1:11.61
LOVE, ALEXANDER       12 ** REGINA OPTIMI  2:32.80   4              P  1:12.96
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  2:32.94   5              P  1:12.20
LOPEZ, RAUL           12 ** DORADOS        2:34.43   6              P  1:12.54
BUONFIGLIO, NICHOLAS  12 PC DEANZA CUPERT  2:34.75   7              P  1:14.47
WEN, LARRY            11 PC SUNNYVALE SWI  2:37.27   9              P  1:16.34
YANEZ, GABRIEL        12 ** MEXICAN SWIMM  2:37.27   8              P  1:15.31
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  2:37.91  10              P  1:15.68
LO, PETER             11 PC SUNNYVALE SWI  2:38.07  11              P  1:18.55
SHIH, DAVID           12 PC DOUGLAS DOLFI  2:38.21  12              P  1:12.91
GUTIERREZ, ERNESTO    12 ** ACUATICA NELS  2:38.44  13              P  1:14.73
HINE, TRACY           12 PC BENICIA BLUE   2:39.78  14              P  1:15.10
SOMOHANO, MARCELO     12 ** MEXICAN SWIMM  2:40.09  15              P  1:16.22
GALAN, RICARDO        12 ** ACUATICA NELS  2:40.18  16              P  1:18.40
MAHONEY, SEAN         11 PC TERRAPINS SWI  2:40.21  17              P  1:15.90
DARLING, KALEN        12 PC MONTEREY BAY   2:40.56  18              P  1:15.72
FRASER, SHAUNE        12 ** STING RAY SWI  2:40.69  19              P  1:15.26
AUSICH, ROYCE         12 PC SANTA CLARA S  2:41.47  20              P  1:15.77
CUCH, PATRICK         11 ** TORONTO ALL S  2:41.52  21              P  1:14.56
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S  2:41.60  22              P  1:16.38
MCLAUGHLIN, JAMES     12 PC MARIN PIRATES  2:41.80  23              P  1:18.77
ANGELO, TYLER         12 PC WALNUT CREEK   2:42.82  24              P  1:18.93
MARQUEZ, JONATHAN     12 ** TORONTO ALL S  2:43.33  25              P  1:16.56
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV  2:43.50  26              P  1:18.91
KIKUTA, ANDREW        12 PC SAN JOSE AQUA  2:43.79  27              P  1:17.93
LITZ, JORDAN          12 SN LODI CITY SWI  2:43.88  28              P  1:18.60
KOBAYASHI, YUSU       12 HI OAHU CLUB SWI  2:44.24  29              P  1:18.31
BAXTER, KYLE          12 CC CLOVIS SWIM C  2:44.74  31              P  1:18.11
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI  2:44.74  30              P  1:16.14
SCOGGAN, BYRON        11 SN ARDEN HILLS    2:44.76  32              P  1:20.48
PEREZ, ANDY           12 PC MISSION SAN J  2:44.79  33              P  1:19.69
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    2:45.25  34              P  1:20.33
BORCHARD, ADAM        11 SN WOODLAND SWIM  2:45.69  35              P  1:20.03
ROMAN, BEN            12 AZ PHOENIX SWIM   2:46.36  36              P  1:19.93
CAMIRUGA, RENE        12 ** ACUATICA NELS  2:46.84  37              P  1:21.41
SAPOZHNIKOV, ANTON    12 PC WALNUT CREEK   2:46.89  38              P  1:22.02


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PALOMERA, LORENZO     12 ** ACUATICA NELS  2:47.60  39              P  1:20.42
MONTALVO, BOBBY       12 PC SUNNYVALE SWI  2:47.84  40              P  1:21.88
GRUBB, MICHAEL        12 CC FRESNO DOLPHI  2:48.31  41              P  1:20.64
DOLAR, KEVIN          12 PC SOUTH SAN FRA  2:48.90  42              P  1:23.15
KIRKLAND, PATRICK     12 HI PEARL HARBOR   2:49.40  43              P  1:22.27
ALCARAZ, MANUEL       12 ** ACUATICA NELS  2:51.70  44              P  1:22.88
VILLAVAZO, PABLO      11 ** ACUATICA NELS  2:52.48  45              P  1:18.82
SHVEYD, MARK          12 PC ORINDA AQUATI  2:52.68  46              P  1:19.26
SENEVIRATNE, NILS-ERI 12 UT SPORTS ACADEM  2:53.86  47              P  1:26.46
WOODRUFF, ANDREW      12 SN ARDEN HILLS    2:54.12  48              P  1:19.18
GAULT, CODY           11 ** TORONTO ALL S   DQUED                   P  1:18.42
PAIGE, MATTHEW        11 SN ARDEN HILLS     DQUED                   P  1:22.11

                                                       S  W  I  M   O  F  F

YANEZ, GABRIEL        12 ** MEXICAN SWIMM               2:32.79     F  1:12.38
WEN, LARRY            11 PC SUNNYVALE SWI               2:34.97     F  1:15.82

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:09.67   1      32.78  1:07.97
         JACKSON, SCOTT      12
         WONG, SCOTT         12
         ROSE, BRIAN         12
         AUSICH, ROYCE       12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               2:10.08   2      33.09  1:08.96  2:03.26
         WANG, MICHAEL       12
         LO, PETER           11
         WEN, LARRY          11
         MONTALVO, BOBBY     12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:10.53   3      33.70  1:11.38  1:43.27
         KROMPIER, JESSE     12
         CAMPBELL, NICK      11
         ANGELO, TYLER       12
         MCCREERY, RYAN      12
ANV,  A  11-12        12 ** ACUATICA NELS               2:15.84   4      58.47  1:14.61  1:46.23
         VILLAVAZO, PABLO    11
         PALOMERA, LORENZO   12
         PARLANGE, RENE      11
         GUTIERREZ, ERNESTO  12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS                 2:18.17   5      35.62  1:14.91  1:47.35
         SMITH, DANIEL       11
         NISSEN, TROY        12
         WOODRUFF, ANDREW    12
         SCOGGAN, BYRON      11
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               2:21.66   6      37.10  1:14.90  1:48.26
         TALAUE, CARL        12
         PEREZ, ANDY         12
         LEE, RYAN           12
         DOAN, KEVIN         11


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BBD,  A  11-12        12 PC BENICIA BLUE                2:22.82   7      39.34  1:15.65  2:10.62
         SOO-THO, SCHYLER    11
         HINE, TRACY         12
         ASKHAM, TRAVIS      12
         BRIETZKE, RYAN      11
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               2:24.25   8    1:09.66  1:18.74  1:53.98
         UNRUH, JOE          12
         PAGAN, DARREN       11
         SHVEYD, MARK        12
         KAO, KRISTOFER      12
WV,  A  11-12         12 PC WEST VALLEY S               2:24.93   9      38.95  1:19.41  1:53.40
         WU, ANDREW          11
         LEI, DUSTIN         12
         SMITH, TAYLOR       11
         HWANG, FRED         12
SJA,  A  11-12        12 PC SAN JOSE AQUA               2:27.71  10      38.85  1:23.65  1:56.55
         KYFFIN, CHAD        11
         GUSTAVESON, TOMMY   11
         STERANKA, MICHAEL   12
         KIKUTA, ANDREW      12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:28.63  11      36.01  1:20.75  1:56.21
         LYNCH, ERIC         12
         PATEL, RYAN         11
         VO, CORY            12
         OVERBY, JOSH        12

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
 JR CHMPSHIP   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:43.65   1      34.61  1:11.94  1:47.90  2:28.20           2:55.97  4:11.38
         JACKSON, SCOTT      12
         WONG, SCOTT         12
         ROSE, BRIAN         12
         LYNCH, ERIC         12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               4:43.95   2      35.29  1:10.92  1:47.75  2:29.09  3:01.70  3:38.57  4:09.80
         WANG, MICHAEL       12
         LO, PETER           11
         WEN, LARRY          11
         MONTALVO, BOBBY     12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:51.91   3      36.21  1:14.95           2:39.06  1:54.37  3:05.22  3:12.07
         KROMPIER, JESSE     12
         CAMPBELL, NICK      11
         SAPOZHNIKOV, ANTON  12
         ANGELO, TYLER       12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS                 5:03.04   4      36.73  1:13.91  1:54.26  2:40.95  3:14.54  3:55.85  4:27.48
         PAIGE, MATTHEW      11
         NISSEN, TROY        12
         WOODRUFF, ANDREW    12
         SCOGGAN, BYRON      11
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               5:17.55   5      36.77  1:16.19  1:59.58  2:48.80           3:10.20  4:41.07
         PAGAN, DARREN       11
         EDELEANU, CHRISTIAN 12
         SHVEYD, MARK        12
         UNRUH, JOE          12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               5:19.15   6      39.22  1:19.79  1:58.92  2:43.36  3:18.27  4:02.24
         TALAUE, CARL        12
         PEREZ, ANDY         12
         LEE, RYAN           12
         DOAN, KEVIN         11
SSF,  A  11-12        12 PC SOUTH SAN FRA               5:21.11   7      39.18  1:19.92           2:48.51  3:23.15  4:18.30  4:41.84
         AGASID, MARK        12
         DOLAR, KEVIN        12
         TSAI, JESSE         12
         SO, CHARLES         12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               5:25.00   8      37.13  1:17.48  2:02.48  2:55.31  3:31.23  4:21.33  4:48.15
         AUSICH, ROYCE       12
         PATEL, RYAN         11
         VO, CORY            12
         OVERBY, JOSH        12
WV,  A  11-12         12 PC WEST VALLEY S               5:26.83   9      40.42  1:23.14  2:06.91  2:57.60  3:33.10  4:13.16  4:47.26
         LEI, DUSTIN         12
         HWANG, FRED         12
         SMITH, TAYLOR       11
         SHIUAN, KEVIN       12
SJA,  A  11-12        12 PC SAN JOSE AQUA               5:29.88  10      40.21  1:24.21  2:11.81  3:06.25  3:40.42  4:22.26  4:54.62
         KYFFIN, CHAD        11
         GUSTAVESON, TOMMY   11
         STERANKA, MICHAEL   12
         KIKUTA, ANDREW      12
ANV,  A  11-12        12 ** ACUATICA NELS                DQUED           37.10  1:14.93  1:54.97  2:40.99  3:13.09  3:50.43  4:20.30
         VILLAVAZO, PABLO    11
         GALAN, RICARDO      12
         PARLANGE, RENE      11
         GUTIERREZ, ERNESTO  12

============================================================================================================================
   EVENT  158                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  158
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:57.58   1      29.68    59.35  1:29.45
         JACKSON, SCOTT      12
         AUSICH, ROYCE       12
         ROSE, BRIAN         12
         WONG, SCOTT         12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               1:57.65   2      30.66  1:00.56  1:30.83
         MONTALVO, BOBBY     12
         LO, PETER           11
         WEN, LARRY          11
         WANG, MICHAEL       12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:00.23   3      27.88    57.87  1:27.97
         MCCREERY, RYAN      12
         ANGELO, TYLER       12
         KROMPIER, JESSE     12
         CAMPBELL, JARED     13
ANV,  A  11-12        12 ** ACUATICA NELS               2:01.83   4      30.41  1:00.40  1:31.02
         PARLANGE, RENE      11
         GUTIERREZ, ERNESTO  12
         GALAN, RICARDO      12
         PALOMERA, LORENZO   12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  158                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  158
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               2:02.67   5      30.55  1:00.92  1:32.53
         EDELEANU, CHRISTIAN 12
         KAO, KRISTOFER      12
         PAGAN, DARREN       11
         UNRUH, JOE          12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS                 2:03.29   6      31.21  1:02.16  1:32.53
         SMITH, DANIEL       11
         SCOGGAN, BYRON      11
         WOODRUFF, ANDREW    12
         FLETCHER, BLAINE    12
WV,  A  11-12         12 PC WEST VALLEY S               2:04.73   7      30.62  1:02.17  1:33.55
         LEI, DUSTIN         12
         HWANG, FRED         12
         SHIUAN, KEVIN       12
         SMITH, TAYLOR       11
BBD,  A  11-12        12 PC BENICIA BLUE                2:05.30   8      32.68  1:03.71  1:36.33
         SOO-THO, SCHYLER    11
         ASKHAM, TRAVIS      12
         BRIETZKE, RYAN      11
         HINE, TRACY         12
SSF,  A  11-12        12 PC SOUTH SAN FRA               2:05.57   9      31.10  1:01.32  1:34.01
         TSAI, JESSE         12
         DOLAR, KEVIN        12
         AGASID, MARK        12
         SU, CHARLES         12
CAJ,  A  11-12        12 SN CHICO AQUA JE               2:06.86  10      31.59  1:02.96  1:48.72
         PRIOR, SEAN         11
         THOMAS, ZACHARY     12
         DECANEUA, NICK      12
         BERG, CHRIS         11
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:09.46  11      30.48  1:02.83  1:36.31
         LYNCH, ERIC         12
         OVERBY, JOSH        12
         VO, CORY            12
         HAWKINS, KEITH      11
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               2:09.88  12      31.53  1:03.40  1:36.15
         PEREZ, ANDY         12
         LEE, RYAN           12
         TALAUE, CARL        12
         DOAN, KEVIN         11
VJO,  A  11-12        12 PC VALLEJO AQUAT               2:10.11  13      31.64  1:04.51  1:39.23
         SANGALANG, CAESAR   12
         BICOMONG, VINCENT   11
         CAMPO, HAYDEN       11
         MATA, DONALD        11
SJA,  A  11-12        12 PC SAN JOSE AQUA               2:10.24  14      31.08  1:04.81  1:39.16
         KIKUTA, ANDREW      12
         GUSTAVESON, TOMMY   11
         KYFFIN, CHAD        11
         STERANKA, MICHAEL   12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
 JR CHMPSHIP   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:16.75   1      30.82  1:04.68  1:35.94  2:10.01  2:39.69  3:12.86
         JACKSON, SCOTT      12
         ROSE, BRIAN         12
         WONG, SCOTT         12
         LYNCH, ERIC         12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               4:17.64   2      32.51  1:06.02  1:38.65  2:12.83  2:44.60  3:20.15
         MONTALVO, BOBBY     12
         WEN, LARRY          11
         LO, PETER           11
         WANG, MICHAEL       12
ANV,  A  11-12        12 ** ACUATICA NELS               4:21.14   3      30.75  1:04.07  1:34.79  2:09.39  2:41.06  3:16.75
         GUTIERREZ, ERNESTO  12
         GALAN, RICARDO      12
         PALOMERA, LORENZO   12
         PARLANGE, RENE      11
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:24.78   4      28.76  1:00.20  1:31.36  2:06.26           3:13.68  2:38.52
         MCCREERY, RYAN      12
         KROMPIER, JESSE     12
         ANGELO, TYLER       12
         SAPOZHNIKOV, ANTON  12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               4:29.72   5      31.52  1:07.24           2:15.07  1:39.09  3:21.54  3:53.91
         UNRUH, JOE          12
         EDELEANU, CHRISTIAN 12
         KAO, KRISTOFER      12
         PAGAN, DARREN       11
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS                 4:34.84   6      32.31  1:08.16  1:40.14  2:15.18  2:47.18  3:23.25  3:56.66
         SCOGGAN, BYRON      11
         PAIGE, MATTHEW      11
         WOODRUFF, ANDREW    12
         SMITH, DANIEL       11
BBD,  A  11-12        12 PC BENICIA BLUE                4:38.14   7      33.79  1:11.08  1:43.92  2:20.62  2:54.14  3:33.09  4:03.20
         BRIETZKE, RYAN      11
         ASKHAM, TRAVIS      12
         SOO-THO, SCHYLER    11
         HINE, TRACY         12
SSF,  A  11-12        12 PC SOUTH SAN FRA               4:40.44   8      32.79  1:09.57  1:41.81  2:18.65  2:52.58  3:28.92  4:03.12
         TSAI, JESSE         12
         DOLAR, KEVIN        12
         AGASID, MARK        12
         SU, CHARLES         12
VJO,  A  11-12        12 PC VALLEJO AQUAT               4:40.98   9      33.29  1:08.55  1:41.54  2:18.38  2:52.29  3:29.84  4:03.68
         SANGALANG, CAESAR   12
         MATA, DONALD        11
         BICOMONG, VINCENT   11
         CAMPO, HAYDEN       11
WV,  A  11-12         12 PC WEST VALLEY S               4:41.25  10      31.66  1:09.42  1:42.95  2:19.55  2:53.19  3:32.17  4:04.55
         LEI, DUSTIN         12
         SMITH, TAYLOR       11
         SHIUAN, KEVIN       12
         HWANG, FRED         12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:42.43  11      35.35  1:14.07  1:47.40  2:23.70  2:58.83  3:37.41  4:08.13
         HAWKINS, KEITH      11
         OVERBY, JOSH        12
         VO, CORY            12
         AUSICH, ROYCE       12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT  128
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  A  11-12        12 PC SAN JOSE AQUA               4:52.53  12      33.01  1:07.78  1:40.05  2:16.18  2:52.04  3:35.37  4:12.22
         KIKUTA, ANDREW      12
         STERANKA, MICHAEL   12
         KYFFIN, CHAD        11
         GUSTAVESON, TOMMY   11
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               4:54.00  13      33.25  1:10.14  1:45.52  2:23.60  3:00.91  3:43.93  4:17.64
         PEREZ, ANDY         12
         TALAUE, CARL        12
         DOAN, KEVIN         12
         LEE, RYAN           12

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.79
 JR CHMPSHIP     24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK     26.02   2    25.60 F1
                                                                    F
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA    25.80   1    26.06 F2
                                                                    F
MARTINEZ, FERNANDO    14 ** MEXICAN SWIMM    26.94   7    26.50 F3
                                                                    F
HARDY, JASON          14 PC TERRAPINS SWI    26.31   3    26.58 F4
                                                                    F
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI    26.66   5    26.65 F5
                                                                    F
POMMERVILLE, JUSTIN   14 ** ISLAND SWIMMI    26.85   6    26.70 F6
                                                                    F
STURGESS, ANDY        14 PC DOUGLAS DOLFI    26.60   4    26.86 F7
                                                                    F
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT    27.04   8    27.10 F8
                                                                    F

THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA    25.80   1
NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK     26.02   2
HARDY, JASON          14 PC TERRAPINS SWI    26.31   3
STURGESS, ANDY        14 PC DOUGLAS DOLFI    26.60   4
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI    26.66   5
POMMERVILLE, JUSTIN   14 ** ISLAND SWIMMI    26.85   6
MARTINEZ, FERNANDO    14 ** MEXICAN SWIMM    26.94   7
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT    27.04   8
PRESTON, NATE         14 PC WALNUT CREEK     27.19   9
HURSHMAN, JEREMY      14 CO MONROE MARLIN    27.20  10
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM    27.24  12
RICHARDSON, RYAN      13 AZ SUN DEVIL AQU    27.24  11
BROWN, JEFFREY        13 AZ SWIM TUCSON      27.26  13
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI    27.28  14
TAYLOR, RUSSELL       14 PC HUMBOLDT AQUA    27.29  15
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN    27.31  16
WRIGHT, STEVEN        14 PC LADERA OAKS      27.35  17
SOEN, ANDREI          14 PC MISSION SAN J    27.36  18
REYNOLDS, MATT        14 PC PALO ALTO SWI    27.37  21
SANDBERG, JESSE       14 PC ORINDA AQUATI    27.37  20
WILKENS, PATRICK      14 AZ SCOTTSDALE AQ    27.37  19
ROTHBERG, DASH        13 PC WALNUT CREEK     27.48  22
STINSON, BOB          13 PC ORINDA AQUATI    27.49  23
BUGAJSKI, GABE        14 PC SANTA CLARA S    27.51  24


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, SCOTT         13 PC WEST COAST AQ    27.62  25
BIEL, MATT            13 PC TERRAPINS SWI    27.69  26
MARTINEZ, REYNALDO    14 ** MEXICAN SWIMM    27.79  27
STIRN, ANDREW         14 PC LADERA OAKS      27.85  28
NEVEU, NICK           14 PC TERRAPINS SWI    27.91  29
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK     27.95  31
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE    27.95  30
RICHTER, DEREK        14 ** REGINA OPTIMI    27.96  32
MARTIN, MATT          14 PC WALNUT CREEK     28.01  33
MA, LAWRENCE          14 PC LYNBROOK AQUA    28.09  35
ROBERTSON, TRISTAN    14 ** ISLAND SWIMMI    28.09  34
MILLER, ANDREW        14 SN VACAVILLE SWI    28.11  36
PACE, ERIC            14 SN REDDING SWIM     28.20  37
SHAKIBNIA, ALEXANDER  13 PC WALNUT CREEK     28.29  38
TSAI, ROGER           14 PC WEST VALLEY S    28.47  39
KIKUTA, KYLE          14 PC SAN JOSE AQUA    28.55  41
SCHMITT-TWAMLEY, BRYA 14 ** ISLAND SWIMMI    28.55  40
MALAWSKI, ANDREW      13 ** REGINA OPTIMI    28.69  42
FAN, DAVIN            14 PC SANTA CLARA S    28.83  43
HOLLAND, BRIAN        14 ** TORONTO ALL S    28.87  44
FRENN, TYSON          14 PC VALLEJO AQUAT   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT  140
============================================================================================================================
    NATIONAL     52.09
 JR CHMPSHIP     53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK     55.66   1    55.31 F1
                                                                    F    27.57
SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM     55.73   2    56.34 F2
                                                                    F    27.20
WALDTHALER, KEN       14 SN FAIRFIELD AQU    56.96   4    57.26 F3
                                                                    F    27.80
ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR     57.41   5    57.69 F4
                                                                    F    27.74
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT    58.21   8    57.92 F5
                                                                    F    28.06
STURGESS, ANDY        14 PC DOUGLAS DOLFI    57.96   6    58.09 F6
                                                                    F    28.20
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA    56.29   3    58.76 F7
                                                                    F    27.79
WILKENS, PATRICK      14 AZ SCOTTSDALE AQ    58.18   7    58.98 F8
                                                                    F    28.65

NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK     55.66   1
SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM     55.73   2
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA    56.29   3
WALDTHALER, KEN       14 SN FAIRFIELD AQU    56.96   4
ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR     57.41   5
STURGESS, ANDY        14 PC DOUGLAS DOLFI    57.96   6
WILKENS, PATRICK      14 AZ SCOTTSDALE AQ    58.18   7
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT    58.21   8
BIEL, MATT            13 PC TERRAPINS SWI    58.43   9
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN    58.51  11
SOARES, JAKE          14 SN REDDING SWIM     58.51  10
HARDY, JASON          14 PC TERRAPINS SWI    58.80  12
CHORDAS, PHILIPPE     14 SN DAVIS SWIM TE    58.93  13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT  140
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI    59.05  14
HURSHMAN, JEREMY      14 CO MONROE MARLIN    59.06  15
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA    59.30  16
RICHTER, DEREK        14 ** REGINA OPTIMI    59.33  17
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI    59.38  18
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA    59.40  19
POMMERVILLE, JUSTIN   14 ** ISLAND SWIMMI    59.47  20
MCCOID, SCOTT         13 PC WEST COAST AQ    59.89  22
TAYLOR, RUSSELL       14 PC HUMBOLDT AQUA    59.89  21
BUCHANAN, B           14 SN ARDEN HILLS      59.90  23
MARTINEZ, REYNALDO    14 ** MEXICAN SWIMM    59.98  24
WELLS, TAYLOR         14 PC STANFORD COVI  1:00.34  25
SANDBERG, JESSE       14 PC ORINDA AQUATI  1:00.67  26
ROBERTSON, TRISTAN    14 ** ISLAND SWIMMI  1:00.82  27
RICHARDSON, RYAN      13 AZ SUN DEVIL AQU  1:00.84  28
SCHMITT-TWAMLEY, BRYA 14 ** ISLAND SWIMMI  1:00.93  29
BUGAJSKI, GABE        14 PC SANTA CLARA S  1:01.03  30
WRIGHT, STEVEN        14 PC LADERA OAKS    1:01.10  31
FRENN, TYSON          14 PC VALLEJO AQUAT  1:01.14  32
MALAWSKI, ANDREW      13 ** REGINA OPTIMI  1:01.19  33
MARTIN, MATT          14 PC WALNUT CREEK   1:01.84  34
STINSON, BOB          13 PC ORINDA AQUATI  1:02.32  35
HOLLAND, BRIAN        14 ** TORONTO ALL S  1:03.72  36

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:54.09
 JR CHMPSHIP   1:58.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM   2:00.97   1  2:00.72 F1  P    59.00
                                                                    F    28.64    59.05  1:30.33
NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK   2:02.96   2  2:02.80 F2  P  1:01.06
                                                                    F    29.88  1:00.73  1:31.68
BIEL, MATT            13 PC TERRAPINS SWI  2:04.21   4  2:03.81 F3  P  1:00.34
                                                                    F    29.18  1:00.52  1:32.51
WALDTHALER, KEN       14 SN FAIRFIELD AQU  2:03.77   3  2:04.22 F4  P  1:00.87
                                                                    F    29.23  1:00.93  1:32.79
PARENT, TIMOTHY       14 PN PUYALLUP AQUA  2:05.73   6  2:04.41 F5  P  1:01.61
                                                                    F    29.67  1:01.18  1:33.45
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  2:05.01   5  2:05.12 F6  P  1:01.11
                                                                    F    29.60  1:01.29  1:33.79
POMMERVILLE, JUSTIN   14 ** ISLAND SWIMMI  2:06.86   8  2:05.92 F7  P  1:01.89
                                                                    F    29.25  1:00.74  1:33.41
QUINTANA, LUIS        13 ** ACUATICA NELS  2:06.06   7  2:07.06 F8  P  1:03.04
                                                                    F    30.70  1:03.29  1:35.84

SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM   2:00.97   1              P    59.00
NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK   2:02.96   2              P  1:01.06
WALDTHALER, KEN       14 SN FAIRFIELD AQU  2:03.77   3              P  1:00.87
BIEL, MATT            13 PC TERRAPINS SWI  2:04.21   4              P  1:00.34
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  2:05.01   5              P  1:01.11
PARENT, TIMOTHY       14 PN PUYALLUP AQUA  2:05.73   6              P  1:01.61
QUINTANA, LUIS        13 ** ACUATICA NELS  2:06.06   7              P  1:03.04
POMMERVILLE, JUSTIN   14 ** ISLAND SWIMMI  2:06.86   8              P  1:01.89
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT  2:07.37   9              P  1:02.80
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  2:07.58  10              P  1:02.61
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   2:07.84  11              P  1:02.81


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   74
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SOARES, JAKE          14 SN REDDING SWIM   2:07.98  12              P  1:02.74
ROBERTSON, BRENDAN    14 ** HYACK SWIM CL  2:08.00  13              P  1:02.75
TALBOTT, CHRIS        14 PC SANTA CLARA S  2:08.01  14              P  1:03.68
HARDY, JASON          14 PC TERRAPINS SWI  2:08.02  15              P  1:02.82
JOHNSON, DREW         14 AZ UNATTACHED AR  2:08.63  16              P  1:02.42
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  2:08.85  17              P  1:03.76
STURGESS, ANDY        14 PC DOUGLAS DOLFI  2:08.91  18              P  1:02.74
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  2:08.95  19              P  1:03.58
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  2:08.96  21              P  1:03.03
WILKENS, PATRICK      14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:08.96  20              P  1:03.29
DAVILA, LUIS          14 ** ACUATICA NELS  2:09.01  22              P  1:03.99
WELLS, TAYLOR         14 PC STANFORD COVI  2:09.16  23              P  1:03.25
MARTINEZ, REYNALDO    14 ** MEXICAN SWIMM  2:09.86  24              P  1:03.35
MCCOID, SCOTT         13 PC WEST COAST AQ  2:10.17  25              P  1:04.37
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA  2:10.46  26              P  1:05.55
REYNOLDS, MATT        14 PC PALO ALTO SWI  2:10.57  27              P  1:04.61
SCHMITT-TWAMLEY, BRYA 14 ** ISLAND SWIMMI  2:10.72  28              P  1:02.88
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  2:10.83  29              P  1:05.32
GREEN, ANDY           14 SI BLUE FINS SWI  2:11.47  30              P  1:03.54
BUCHANAN, B           14 SN ARDEN HILLS    2:11.55  31              P  1:04.70
ABDULLA, ADAM         14 ** REGINA OPTIMI  2:12.21  32              P  1:05.12
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  2:13.82  33              P  1:04.65
MALAWSKI, ANDREW      13 ** REGINA OPTIMI  2:14.09  34              P  1:04.73
ROBERTSON, TRISTAN    14 ** ISLAND SWIMMI  2:15.65  35              P  1:05.45

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.29
 JR CHMPSHIP   4:09.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM   4:18.68   2  4:14.30 F1  P  1:02.32  2:07.88  3:14.09
                                                                    F    29.16  1:00.52  1:32.51  2:04.65  2:37.29  3:10.03  3:42.72
BIEL, MATT            13 PC TERRAPINS SWI  4:17.67   1  4:17.01 F2  P  1:02.46  2:07.89  3:13.99
                                                                    F    29.52  1:01.07  1:33.70  2:06.38  2:39.45  3:12.16  3:44.93
WALDTHALER, KEN       14 SN FAIRFIELD AQU  4:21.68   3  4:18.72 F3  P  1:02.51  2:08.79  3:15.41
                                                                    F    29.45  1:01.64  1:34.27  2:07.46  2:40.84  3:14.17  3:47.17
PARENT, TIMOTHY       14 PN PUYALLUP AQUA  4:22.77   4  4:20.77 F4  P  1:03.26  2:09.57  3:16.61
                                                                    F    29.59  1:01.42  1:34.11  2:07.34  2:40.66  3:14.39  3:48.27
QUINTANA, LUIS        13 ** ACUATICA NELS  4:26.25   8  4:23.22 F5  P  1:06.52  2:14.16  3:22.19
                                                                    F    30.69  1:04.45  1:37.01  2:11.07  2:44.29  3:17.88  3:50.61
TALBOTT, CHRIS        14 PC SANTA CLARA S  4:25.74   6  4:24.31 F6  P  1:05.50  2:12.68  3:20.37
                                                                    F    30.78  1:03.75  1:36.89  2:10.36  2:44.06  3:17.93  3:51.46
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  4:23.27   5  4:25.30 F7  P  1:04.23  2:11.20  3:17.32
                                                                    F    30.36  1:03.24  1:36.68  2:10.34  2:44.29  3:18.19  3:52.67
JOHNSON, DREW         14 AZ UNATTACHED AR  4:25.77   7  4:29.40 F8  P  1:03.83  2:12.03  3:19.59
                                                                    F    30.61  1:04.10  1:38.17  2:12.38  2:46.77  3:21.07  3:55.81

BIEL, MATT            13 PC TERRAPINS SWI  4:17.67   1              P  1:02.46  2:07.89  3:13.99
SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM   4:18.68   2              P  1:02.32  2:07.88  3:14.09
WALDTHALER, KEN       14 SN FAIRFIELD AQU  4:21.68   3              P  1:02.51  2:08.79  3:15.41
PARENT, TIMOTHY       14 PN PUYALLUP AQUA  4:22.77   4              P  1:03.26  2:09.57  3:16.61
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  4:23.27   5              P  1:04.23  2:11.20  3:17.32
TALBOTT, CHRIS        14 PC SANTA CLARA S  4:25.74   6              P  1:05.50  2:12.68  3:20.37
JOHNSON, DREW         14 AZ UNATTACHED AR  4:25.77   7              P  1:03.83  2:12.03  3:19.59
QUINTANA, LUIS        13 ** ACUATICA NELS  4:26.25   8              P  1:06.52  2:14.16  3:22.19
ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR   4:27.55   9              P  1:05.07  2:11.65  3:19.01
WILLIAMS, BRIAN       13 PC SANTA CLARA S  4:29.67  10              P  1:04.32  2:12.83  3:22.27


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVILA, LUIS          14 ** ACUATICA NELS  4:29.77  11              P  1:07.38  2:16.14  3:23.38
WELLS, TAYLOR         14 PC STANFORD COVI  4:29.99  12              P  1:04.90  2:13.19  3:22.20
MORRIS, JON           14 PC UNATTACHED PA  4:30.12  13              P  1:06.09  2:13.09  3:21.83
GREEN, ANDY           14 SI BLUE FINS SWI  4:30.38  14              P  1:04.15  2:12.66  3:22.57
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  4:30.42  15              P  1:05.64  2:13.92  3:22.39
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  4:30.93  16              P  1:03.91  2:12.78  3:22.42
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   4:31.12  17
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  4:31.67  18              P  1:04.10  2:12.77  3:21.93
ABDULLA, ADAM         14 ** REGINA OPTIMI  4:33.11  19              P  1:05.54  2:15.19  3:25.57
FAGOAGA, JOSE         14 ** ACUATICA NELS  4:33.43  20              P  1:04.82  2:14.33  3:24.52
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  4:33.51  21              P  1:05.13  2:14.17  3:23.80
MARTINEZ, REYNALDO    14 ** MEXICAN SWIMM  4:35.13  22              P  1:05.16  2:14.84  3:26.39
NEVEU, NICK           14 PC TERRAPINS SWI  4:36.27  23              P  1:05.16  2:15.77  3:27.70
MCCABE, PATRICK       14 PC TERRAPINS SWI  4:36.32  24              P  1:05.07  2:15.76  3:27.16
HURSHMAN, JEREMY      14 CO MONROE MARLIN  4:36.71  25              P  1:06.74  2:17.53  3:28.75
BUCHANAN, B           14 SN ARDEN HILLS    4:36.95  26              P  1:06.69  2:16.96  3:27.38
RICHTER, DEREK        14 ** REGINA OPTIMI  4:37.74  27
MCCOID, SCOTT         13 PC WEST COAST AQ  4:38.18  28              P  1:07.54  2:19.04  3:29.71
ROBERTSON, BRENDAN    14 ** HYACK SWIM CL  4:38.95  29              P  1:04.35  2:13.06  3:25.59
KHALSA, KARTA         13 PC SUNNYVALE SWI  4:39.24  30              P  1:07.73  2:17.33  3:28.30
STURGESS, ANDY        14 PC DOUGLAS DOLFI  4:39.97  31
CORNELL, BRETT        14 SN TRUCKEE-TAHOE  4:40.25  32              P  1:06.04  2:16.95  3:29.76
REYNOLDS, MATT        14 PC PALO ALTO SWI  4:41.09  34
RYLE, JOHN            13 SN ARDEN HILLS    4:41.09  33
ZORETIC, ADISON       14 SI BLUE FINS SWI  4:41.32  35              P  1:07.34  2:19.53  3:31.29
PACE, ERIC            14 SN REDDING SWIM   4:41.94  36              P  1:06.75  2:19.60  3:32.07
FORTNEY, STEPHEN      13 SN ARDEN HILLS    4:43.00  37              P  1:06.78  2:18.73  3:31.93
ALEXANDER, RICHARD    13 ** ISLAND SWIMMI  4:44.64  38              P  1:06.03  2:18.04  3:31.22
ROBERTSON, TRISTAN    14 ** ISLAND SWIMMI  4:45.29  39              P  1:05.59  2:18.17  3:31.92
PALOMERA, MARCO       13 ** ACUATICA NELS  4:57.29  40
SOEN, ANDREI          14 PC MISSION SAN J   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    13-14   800 FREE                                    EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
 JR CHMPSHIP   8:40.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATT            13 PC TERRAPINS SWI               8:53.86   1      30.13  1:02.55  1:36.09  2:09.00  2:32.71  3:15.29  3:43.43
                                                                       4:22.77  4:50.45  5:30.37  5:55.20  6:38.05  7:08.26  7:46.55
                                                                       8:13.30
WALDTHALER, KEN       14 SN FAIRFIELD AQU               8:57.10   2      30.12  1:02.92  1:36.55  2:09.65  2:43.42  3:16.95  3:49.95
                                                                       4:25.49  4:57.23  5:33.92  6:02.26  6:42.43  7:13.90  7:51.00
                                                                       8:24.83
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI               8:58.95   3      30.50  1:03.93  1:37.78  2:11.72  2:45.22  3:18.76  3:52.63
                                                                       4:26.89  5:00.86  5:34.94  6:08.93  6:42.96  7:16.88  7:50.99
                                                                       8:25.27
PARENT, TIMOTHY       14 PN PUYALLUP AQUA               9:02.37   4      31.33  1:04.57  1:39.02  2:13.03  2:47.88  3:22.07  3:56.99
                                                                       4:31.28  4:58.38  5:39.87  6:14.29  6:48.15  7:22.40  7:56.31
                                                                       8:25.31
TALBOTT, CHRIS        14 PC SANTA CLARA S               9:03.37   5      32.28  1:06.28  1:40.62  2:14.76  2:49.29  3:23.59  3:57.87
                                                                       4:31.96  5:06.14  5:40.50  6:14.83  6:49.07  7:23.20  7:57.39
                                                                       8:23.82
JOHNSON, DREW         14 AZ UNATTACHED AR               9:09.58   6      30.04  1:03.26  1:37.49  2:11.14  2:39.67  3:20.02  3:54.78
                                                                       4:29.71  4:55.93  5:39.48  6:14.17  6:49.46  7:24.82  8:00.39
                                                                       8:35.35


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    13-14   800 FREE                                    EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORRIS, JON           14 PC UNATTACHED PA               9:11.23   7      32.48  1:06.59  1:41.20  2:15.59  2:49.78  3:24.24  3:58.81
                                                                       4:33.54  5:08.57  5:43.05  6:17.98  6:52.93  7:27.94  8:02.78
                                                                       8:37.34
GREEN, ANDY           14 SI BLUE FINS SWI               9:12.24   8      30.94  1:04.60  1:38.78  2:13.13  2:42.82  3:22.21  3:56.83
                                                                       4:31.71  5:01.40  5:41.48  6:16.84  6:52.38  7:25.03  8:02.65
                                                                       8:35.53
FAGOAGA, JOSE         14 ** ACUATICA NELS               9:16.67   9      30.80  1:04.94  1:39.89  2:15.23  2:50.69  3:26.35  4:02.03
                                                                       4:37.98  5:13.54  5:49.19  6:24.63  6:59.68  7:34.47  8:09.20
                                                                       8:43.93
WELLS, TAYLOR         14 PC STANFORD COVI               9:16.79  10      32.38  1:07.00  1:42.34  2:17.33  2:45.66  3:27.66  3:55.99
                                                                       4:38.31  5:05.50  5:48.59  6:23.71  6:58.79  7:33.83  8:08.88
                                                                       8:37.34
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM                9:22.04  11      32.22  1:06.99  1:42.92  2:19.00  2:52.40  3:30.18  4:06.74
                                                                       4:41.65  5:17.13  5:52.56  6:17.70  7:02.79  7:32.37  8:13.62
                                                                       8:43.39
HARDY, JASON          14 PC TERRAPINS SWI               9:24.32  12      30.83  1:05.52  1:40.99  2:16.94  2:53.06  3:28.77  4:05.40
                                                                       4:41.31  5:17.80  5:53.33  6:29.56  7:05.59  7:41.45  8:16.78
                                                                       8:51.14
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA               9:24.67  13      31.55  1:04.93  1:39.23  2:13.58  2:48.56  3:23.38  3:49.49
                                                                       4:34.00  5:07.62  5:46.23  6:17.71  6:59.25  7:35.95  8:12.43
                                                                       8:49.21
ZORETIC, ADISON       14 SI BLUE FINS SWI               9:26.86  14      32.88  1:08.59  1:44.10  2:19.58  2:55.13  3:31.16  4:04.72
                                                                       4:42.74  5:18.21  5:53.95  6:21.26  7:05.71  7:29.63  8:17.33
                                                                       8:45.03
HANLEY, BRYN          14 PC CABRILLO THRE               9:30.22  15      31.29  1:05.23  1:37.84  2:16.56  2:52.87  3:28.98  4:02.29
                                                                       4:41.00  5:17.22  5:52.58  6:27.63  7:05.35  7:42.37  8:18.90
                                                                       8:52.03
NEVEU, NICK           14 PC TERRAPINS SWI               9:30.80  16      32.27  1:07.14  1:36.86  2:19.97  2:56.56  3:33.20  3:57.16
                                                                       4:44.47  5:14.82  5:56.68  6:26.49  7:08.08  7:36.70  8:20.51
                                                                       8:56.52
MARTINEZ, REYNALDO    14 ** MEXICAN SWIMM               9:32.88  17      31.97  1:07.04  1:43.42  2:20.10  2:56.79  3:33.47  4:10.00
                                                                       4:46.58  5:22.99  5:59.80  6:36.21  7:13.14  7:49.09  8:25.47
                                                                       8:59.73
RYLE, JOHN            13 SN ARDEN HILLS                 9:37.31  18      31.19  1:05.72  1:41.71  2:17.93  2:54.49  3:30.63  4:00.08
                                                                       4:43.74  5:08.03  5:57.81  6:35.03  7:11.82  7:38.07  8:25.63
                                                                       8:56.28
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI               9:38.77  19      31.84  1:07.16  1:43.59  2:20.25  2:57.28  3:33.66  4:10.57
                                                                       4:46.97  5:23.24  5:59.68  6:36.13  7:12.66  7:41.61  8:26.24
                                                                       8:59.27
YOSHIWARA, KAZ        14 PC WALNUT CREEK                9:41.21  20      31.58  1:05.82  1:41.94  2:18.23  2:54.80  3:31.16  4:08.45
                                                                       4:45.17  5:16.49  5:59.41  6:36.46  7:13.40  7:47.56  8:28.22
                                                                       8:59.67
FORTNEY, STEPHEN      13 SN ARDEN HILLS                 9:44.83  21      32.17  1:06.80  1:42.29  2:18.20  2:54.98  3:31.16  4:06.91
                                                                       4:45.77  5:23.67  6:01.50  6:39.48  7:17.39  7:54.88  8:33.00
                                                                       9:05.02
ROBERTSON, TRISTAN    14 ** ISLAND SWIMMI               9:48.82  22      31.28  1:05.97  1:41.86  2:18.03  2:54.70  3:31.20  4:07.58
                                                                       4:44.43  5:22.93  6:00.73  6:39.73  7:18.72  7:57.40  8:36.60
                                                                       9:14.54
GRAY, SAM             13 PC TERRAPINS SWI               9:48.94  23      33.78  1:10.83  1:49.17  2:26.80  3:05.10  3:42.55  4:20.53
                                                                       4:58.10  5:34.26  6:10.01  6:41.73  7:23.80  8:01.12  8:37.66
                                                                       9:14.13
CORNELL, BRETT        14 SN TRUCKEE-TAHOE                DQUED
WILLIAMS, BRIAN       13 PC SANTA CLARA S                DQUED


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.89
 JR CHMPSHIP   1:01.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACKAY, ANDREW        14 ** STING RAY SWI  1:03.11   3  1:01.34 F1
                                                                    F
ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR   1:02.95   2  1:01.36 F2
                                                                    F    30.11
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA  1:02.16   1  1:01.56 F3
                                                                    F    30.68
NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK   1:04.17   4  1:03.89 F4
                                                                    F    31.08
POMMERVILLE, JUSTIN   14 ** ISLAND SWIMMI  1:05.53   6  1:04.27 F5
                                                                    F    31.72
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  1:06.30   8  1:06.00 F6
                                                                    F    32.69
ROTHBERG, DASH        13 PC WALNUT CREEK   1:05.77   7  1:06.02 F7
                                                                    F    32.02
SOARES, JAKE          14 SN REDDING SWIM   1:05.34   5  1:06.07 F8
                                                                    F    32.40

THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA  1:02.16   1
ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR   1:02.95   2
MACKAY, ANDREW        14 ** STING RAY SWI  1:03.11   3
NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK   1:04.17   4
SOARES, JAKE          14 SN REDDING SWIM   1:05.34   5
POMMERVILLE, JUSTIN   14 ** ISLAND SWIMMI  1:05.53   6
ROTHBERG, DASH        13 PC WALNUT CREEK   1:05.77   7
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  1:06.30   8
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  1:06.42   9
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT  1:06.81  10
HOLLAND, BRIAN        14 ** TORONTO ALL S  1:07.03  11
PRESTON, NATE         14 PC WALNUT CREEK   1:07.15  12
RICHARDSON, RYAN      13 AZ SUN DEVIL AQU  1:07.96  13
SPARKS, NICHOLAS      14 AZ SWIM TUCSON    1:08.05  14
ALEXANDER, RICHARD    13 ** ISLAND SWIMMI  1:08.20  16
RICHTER, DEREK        14 ** REGINA OPTIMI  1:08.20  15
BUCHANAN, B           14 SN ARDEN HILLS    1:08.36  17
SCIOSCIA, SAM         14 PC SAN RAMON LIV  1:08.51  18
HURSHMAN, JEREMY      14 CO MONROE MARLIN  1:08.55  20
PEREZ, JORGE          14 ** ACUATICA NELS  1:08.55  19
ELLIOTT, TYLER        14 PC DEANZA CUPERT  1:08.94  21
FIEBIGER, JAMES       14 AZ SWIM TUCSON    1:09.47  22
MCCOID, SCOTT         13 PC WEST COAST AQ  1:09.87  23
WILKENS, PATRICK      14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.29  24
STURGESS, ANDY        14 PC DOUGLAS DOLFI  1:10.94  25
FAN, DAVIN            14 PC SANTA CLARA S  1:11.36  26
SOEN, ANDREI          14 PC MISSION SAN J  1:11.60  27
GREEN, ANDY           14 SI BLUE FINS SWI  1:11.61  28
FRENN, TYSON          14 PC VALLEJO AQUAT  1:12.40  29
ROBERTSON, TRISTAN    14 ** ISLAND SWIMMI  1:14.55  30
MAXWELL, DARREN       14 PC WEST COAST AQ   DQUED


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.89
 JR CHMPSHIP   2:12.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACKAY, ANDREW        14 ** STING RAY SWI  2:16.86   1  2:12.03 F1  P  1:08.52
                                                                    F    32.47  1:05.95  1:39.24
ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR   2:18.78   2  2:14.51 F2  P  1:06.23
                                                                    F    32.23  1:05.81  1:40.22
POMMERVILLE, JUSTIN   14 ** ISLAND SWIMMI  2:19.15   3  2:18.00 F3  P  1:07.41
                                                                    F    33.08  1:07.23  1:42.54
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA  2:21.35   6  2:19.30 F4  P  1:10.13
                                                                    F    33.81  1:09.35  1:45.34
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  2:21.19   5  2:19.51 F5  P  1:09.41
                                                                    F    33.13  1:08.15  1:44.20
SOARES, JAKE          14 SN REDDING SWIM   2:20.66   4  2:20.58 F6  P  1:09.88
                                                                    F    34.02  1:09.78  1:45.30
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  2:22.22   7  2:21.79 F7  P  1:09.53
                                                                    F    33.81  1:09.52  1:46.03
PRESTON, NATE         14 PC WALNUT CREEK   2:22.51   8  2:23.10 F8  P  1:10.14
                                                                    F    32.66  1:08.41  1:46.06

MACKAY, ANDREW        14 ** STING RAY SWI  2:16.86   1              P  1:08.52
ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR   2:18.78   2              P  1:06.23
POMMERVILLE, JUSTIN   14 ** ISLAND SWIMMI  2:19.15   3              P  1:07.41
SOARES, JAKE          14 SN REDDING SWIM   2:20.66   4              P  1:09.88
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  2:21.19   5              P  1:09.41
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA  2:21.35   6              P  1:10.13
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  2:22.22   7              P  1:09.53
PRESTON, NATE         14 PC WALNUT CREEK   2:22.51   8              P  1:10.14
RICHTER, DEREK        14 ** REGINA OPTIMI  2:22.86   9              P  1:10.36
PEREZ, JORGE          14 ** ACUATICA NELS  2:23.43  10              P  1:08.55
JOHNSON, DREW         14 AZ UNATTACHED AR  2:24.37  11              P  1:10.34
HOLLAND, BRIAN        14 ** TORONTO ALL S  2:25.02  12              P  1:11.34
BUCHANAN, B           14 SN ARDEN HILLS    2:25.80  13              P  1:11.58
MCCOID, SCOTT         13 PC WEST COAST AQ  2:25.92  14              P  1:12.08
ROTHBERG, DASH        13 PC WALNUT CREEK   2:26.27  15              P  1:11.33
SPARKS, NICHOLAS      14 AZ SWIM TUCSON    2:26.76  16              P  1:12.73
ALEXANDER, RICHARD    13 ** ISLAND SWIMMI  2:27.20  17              P  1:12.08
FORTNEY, STEPHEN      13 SN ARDEN HILLS    2:28.95  18              P  1:12.82
SCIOSCIA, SAM         14 PC SAN RAMON LIV  2:29.06  19              P  1:15.59
RICHARDSON, RYAN      13 AZ SUN DEVIL AQU  2:29.27  20              P  1:13.07
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  2:29.35  21              P  1:13.24
WATSON, TAYLOR        13 PC TERRAPINS SWI  2:29.68  22              P  1:13.65
MCCABE, PATRICK       14 PC TERRAPINS SWI  2:29.73  23              P  1:13.47
HAMILTON, NEAL        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:29.94  24              P  1:15.15
PACE, ERIC            14 SN REDDING SWIM   2:30.25  25              P  1:13.60
GREEN, ANDY           14 SI BLUE FINS SWI  2:30.31  26              P  1:12.92
MAXWELL, DARREN       14 PC WEST COAST AQ  2:31.36  27              P  1:15.53
RYLE, JOHN            13 SN ARDEN HILLS    2:31.63  28              P  1:14.71
FRENN, TYSON          14 PC VALLEJO AQUAT  2:31.95  29              P  1:15.11
FAN, DAVIN            14 PC SANTA CLARA S  2:32.45  30              P  1:15.72
FIEBIGER, JAMES       14 AZ SWIM TUCSON    2:33.49  31              P  1:13.41
ROBERTSON, TRISTAN    14 ** ISLAND SWIMMI  2:38.30  32              P  1:18.02


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
 JR CHMPSHIP   1:08.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  1:11.46   1  1:11.30 F1
                                                                    F    33.59
MARTINEZ, FERNANDO    14 ** MEXICAN SWIMM  1:12.94   2  1:11.90 F2
                                                                    F    33.47
ROBERTSON, BRENDAN    14 ** HYACK SWIM CL  1:12.98   3  1:13.32 F3
                                                                    F    34.73
TAYLOR, RUSSELL       14 PC HUMBOLDT AQUA  1:14.00   5  1:13.38 F4
                                                                    F    35.08
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  1:13.83   4  1:14.09 F5
                                                                    F    35.12
SCHMIDT, MAT          13 PC DEANZA CUPERT  1:14.19   7  1:14.16 F6
                                                                    F    35.11
WRIGHT, STEVEN        14 PC LADERA OAKS    1:14.33   8  1:14.46 F7
                                                                    F    35.94
SOARES, JAKE          14 SN REDDING SWIM   1:14.10   6  1:14.48 F8
                                                                    F    35.11

NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  1:11.46   1
MARTINEZ, FERNANDO    14 ** MEXICAN SWIMM  1:12.94   2
ROBERTSON, BRENDAN    14 ** HYACK SWIM CL  1:12.98   3
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  1:13.83   4
TAYLOR, RUSSELL       14 PC HUMBOLDT AQUA  1:14.00   5
SOARES, JAKE          14 SN REDDING SWIM   1:14.10   6
SCHMIDT, MAT          13 PC DEANZA CUPERT  1:14.19   7
WRIGHT, STEVEN        14 PC LADERA OAKS    1:14.33   8
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK   1:14.51   9
VILLALVAZO, MARCO     14 ** ACUATICA NELS  1:14.86  10
HIGGINS, BRENDAN      14 SN DAVIS SWIM TE  1:15.30  11
PARENT, TIMOTHY       14 PN PUYALLUP AQUA  1:15.57  12
REYNOLDS, MATT        14 PC PALO ALTO SWI  1:15.75  13
NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK   1:16.04  14
BANERJEE, SHANDIP     14 PN PUYALLUP AQUA  1:16.30  15
VALADEZ, LUIS         13 ** ACUATICA NELS  1:16.57  16
HAILE, BRYAN          14 PC SPORTSMAN OF   1:16.74  18
TANG, ALEX            14 PC WALNUT CREEK   1:16.74  17
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  1:17.05  19
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT  1:17.18  20
HITCHCOCK, CODY       14 ** REGINA OPTIMI  1:17.36  21
PALOMERA, MARCO       13 ** ACUATICA NELS  1:17.60  22
PETTIT, DEREK         14 SN CALIFORNIA CA  1:17.94  23
STANWICK, MICHAEL     14 PC VALLEJO AQUAT  1:18.67  24
YANG, DANIEL          14 PC WEST COAST AQ  1:18.72  25
TIKHONOFF, PICHIT     13 PC MISSION SAN J  1:19.17  26
MALAWSKI, ANDREW      13 ** REGINA OPTIMI  1:20.12  27
KIKUTA, KYLE          14 PC SAN JOSE AQUA  1:20.24  28
SANDBERG, JESSE       14 PC ORINDA AQUATI  1:21.35  29
BROWN, JEFFREY        13 AZ SWIM TUCSON    1:21.46  30
ZHU, JAY              14 SI BLUE FINS SWI  1:24.79  31
KANE, MATTHEW         14 SN ARDEN HILLS     DQUED
STINSON, BOB          13 PC ORINDA AQUATI   DQUED


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
 JR CHMPSHIP   2:29.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  2:40.83   5  2:33.57 F1  P  1:17.75
                                                                    F    34.85  1:13.98  1:54.45
TAYLOR, RUSSELL       14 PC HUMBOLDT AQUA  2:43.04   8  2:36.58 F2  P  1:18.64
                                                                    F    36.27  1:15.83  1:56.39
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  2:39.84   3  2:36.68 F3  P  1:18.14
                                                                    F    35.92  1:15.58  1:56.17
VILLALVAZO, MARCO     14 ** ACUATICA NELS  2:39.84   2  2:36.97 F4  P  1:16.84
                                                                    F    36.25  1:15.80  1:56.05
MARTINEZ, FERNANDO    14 ** MEXICAN SWIMM  2:42.08   6  2:39.27 F5  P  1:19.28
                                                                    F    36.34  1:17.33  1:59.03
PARENT, TIMOTHY       14 PN PUYALLUP AQUA  2:39.81   1  2:40.10 F6  P  1:17.53
                                                                    F    37.81  1:17.88  1:59.30
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  2:39.85   4  2:42.48 F7  P  1:17.48
                                                                    F    37.18  1:18.04  2:00.02
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK   2:42.64   7  2:47.48 F8  P  1:18.80
                                                                    F    37.06  1:19.96  2:04.75

PARENT, TIMOTHY       14 PN PUYALLUP AQUA  2:39.81   1              P  1:17.53
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  2:39.84   3              P  1:18.14
VILLALVAZO, MARCO     14 ** ACUATICA NELS  2:39.84   2              P  1:16.84
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  2:39.85   4              P  1:17.48
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  2:40.83   5              P  1:17.75
MARTINEZ, FERNANDO    14 ** MEXICAN SWIMM  2:42.08   6              P  1:19.28
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK   2:42.64   7              P  1:18.80
TAYLOR, RUSSELL       14 PC HUMBOLDT AQUA  2:43.04   8              P  1:18.64
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  2:43.43   9              P  1:21.44
HAILE, BRYAN          14 PC SPORTSMAN OF   2:43.54  10              P  1:18.35
VALADEZ, LUIS         13 ** ACUATICA NELS  2:43.59  11              P  1:20.06
SCHMIDT, MAT          13 PC DEANZA CUPERT  2:43.66  12              P  1:19.82
DUNN, DAVID           14 PC MORGAN HILL S  2:44.10  13              P  1:20.03
HURSHMAN, JEREMY      14 CO MONROE MARLIN  2:44.90  14              P  1:19.93
NEVEU, NICK           14 PC TERRAPINS SWI  2:45.65  15              P  1:18.48
HITCHCOCK, CODY       14 ** REGINA OPTIMI  2:45.78  16              P  1:21.91
REYNOLDS, MATT        14 PC PALO ALTO SWI  2:46.52  17              P  1:19.26
PALOMERA, MARCO       13 ** ACUATICA NELS  2:46.88  18              P  1:17.95
HIGGINS, BRENDAN      14 SN DAVIS SWIM TE  2:47.10  19              P  1:19.69
PETTIT, DEREK         14 SN CALIFORNIA CA  2:47.43  20              P  1:20.78
ROBERTSON, BRENDAN    14 ** HYACK SWIM CL  2:47.56  21              P  1:20.38
TANG, ALEX            14 PC WALNUT CREEK   2:48.09  22              P  1:19.66
WRIGHT, STEVEN        14 PC LADERA OAKS    2:48.31  23              P  1:20.69
YANG, DANIEL          14 PC WEST COAST AQ  2:49.12  24              P  1:21.47
TIKHONOFF, PICHIT     13 PC MISSION SAN J  2:49.94  25              P  1:22.49
STINSON, BOB          13 PC ORINDA AQUATI  2:51.56  26              P  1:21.64
MCCREERY, SEAN        14 PC WALNUT CREEK   2:52.68  27              P  1:22.06
MALAWSKI, ANDREW      13 ** REGINA OPTIMI  2:53.64  28              P  1:22.17
KIKUTA, KYLE          14 PC SAN JOSE AQUA  2:54.21  29              P  1:23.10
BROWN, JEFFREY        13 AZ SWIM TUCSON    2:56.93  30              P  1:23.85
BANERJEE, SHANDIP     14 PN PUYALLUP AQUA  2:58.90  31              P  1:20.56
DARLING, QUINTON      14 PC MONTEREY BAY   2:59.32  32              P  1:25.34
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:17.92


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  146
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.19
 JR CHMPSHIP     58.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM   1:00.64   1  1:00.25 F1
                                                                    F    28.52
MACKAY, ANDREW        14 ** STING RAY SWI  1:02.21   2  1:01.69 F2
                                                                    F    29.58
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  1:02.70   5  1:01.86 F3
                                                                    F    29.32
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   1:02.35   4  1:02.39 F4
                                                                    F    29.11
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  1:02.76   6  1:02.63 F5
                                                                    F    29.16
DAVILA, LUIS          14 ** ACUATICA NELS  1:02.29   3  1:03.16 F6
                                                                    F    29.86
NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK   1:03.59   7  1:03.28 F7
                                                                    F    29.68
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA  1:04.18   8  1:04.57 F8
                                                                    F    29.95

SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM   1:00.64   1
MACKAY, ANDREW        14 ** STING RAY SWI  1:02.21   2
DAVILA, LUIS          14 ** ACUATICA NELS  1:02.29   3
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   1:02.35   4
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  1:02.70   5
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  1:02.76   6
NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK   1:03.59   7
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA  1:04.18   8
QUINTANA, LUIS        13 ** ACUATICA NELS  1:04.26   9
MARTINEZ, REYNALDO    14 ** MEXICAN SWIMM  1:04.71  10
SCIOSCIA, SAM         14 PC SAN RAMON LIV  1:05.46  11
FAGOAGA, JOSE         14 ** ACUATICA NELS  1:05.57  12
CHORDAS, PHILIPPE     14 SN DAVIS SWIM TE  1:05.60  13
HARDY, JASON          14 PC TERRAPINS SWI  1:05.64  14
WILKENS, PATRICK      14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.80  15
BUGAJSKI, GABE        14 PC SANTA CLARA S  1:05.90  16
SPARKS, NICHOLAS      14 AZ SWIM TUCSON    1:05.92  17
ROBERTSON, BRENDAN    14 ** HYACK SWIM CL  1:06.31  18
KHALSA, KARTA         13 PC SUNNYVALE SWI  1:06.45  19
TAYLOR, RUSSELL       14 PC HUMBOLDT AQUA  1:06.52  20
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.55  21
TALBOTT, CHRIS        14 PC SANTA CLARA S  1:06.63  22
FAN, DAVIN            14 PC SANTA CLARA S  1:06.76  23
MCCABE, PATRICK       14 PC TERRAPINS SWI  1:06.89  24
STURGESS, ANDY        14 PC DOUGLAS DOLFI  1:07.17  25
ZAFERES, TOM          14 PC CABRILLO THRE  1:07.38  26
ROTHBERG, DASH        13 PC WALNUT CREEK   1:07.44  27
MAXWELL, DARREN       14 PC WEST COAST AQ  1:07.53  28
HAMILTON, NEAL        14 PC ALAMEDA ISLAN  1:07.57  29
HIGGINS, BRENDAN      14 SN DAVIS SWIM TE  1:07.63  30
ALLENDE, MANUEL       14 CC MERCED SKIMME  1:07.69  31
WHEELER, TOM          14 PC SAN JOSE AQUA  1:07.84  32
ABDULLA, ADAM         14 ** REGINA OPTIMI  1:08.49  33
FIEBIGER, JAMES       14 AZ SWIM TUCSON    1:08.55  34
TIKHONOFF, PICHIT     13 PC MISSION SAN J  1:08.69  35
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  1:08.91  36
MORRIS, JON           14 PC UNATTACHED PA  1:09.27  37
SANDBERG, JESSE       14 PC ORINDA AQUATI  1:10.25  38


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  146
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SOUNG, ERIC           14 PC SAN JOSE AQUA  1:10.68  39

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:10.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM   2:14.44   1  2:12.19 F1  P  1:02.98
                                                                    F    29.69  1:02.62  1:37.57
MACKAY, ANDREW        14 ** STING RAY SWI  2:17.19   2  2:12.46 F2  P  1:06.41
                                                                    F    31.02  1:05.04  1:39.20
ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR   2:17.22   3  2:13.74 F3  P  1:03.17
                                                                    F    30.40  1:03.52  1:37.87
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  2:20.50   6  2:17.66 F4  P  1:06.04
                                                                    F    30.67  1:05.79  1:42.28
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   2:19.63   4  2:17.86 F5  P  1:06.46
                                                                    F    30.87  1:05.62  1:41.31
QUINTANA, LUIS        13 ** ACUATICA NELS  2:20.73   7  2:18.09 F6  P  1:06.53
                                                                    F    31.94  1:06.84  1:41.91
DAVILA, LUIS          14 ** ACUATICA NELS  2:20.82   8  2:18.18 F7  P  1:08.35
                                                                    F    30.99  1:06.37  1:42.82
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  2:19.95   5  2:18.52 F8  P  1:05.96
                                                                    F    31.72  1:07.29  1:43.21

SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM   2:14.44   1              P  1:02.98
MACKAY, ANDREW        14 ** STING RAY SWI  2:17.19   2              P  1:06.41
ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR   2:17.22   3              P  1:03.17
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   2:19.63   4              P  1:06.46
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  2:19.95   5              P  1:05.96
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  2:20.50   6              P  1:06.04
QUINTANA, LUIS        13 ** ACUATICA NELS  2:20.73   7              P  1:06.53
DAVILA, LUIS          14 ** ACUATICA NELS  2:20.82   8              P  1:08.35
FAGOAGA, JOSE         14 ** ACUATICA NELS  2:24.95   9              P  1:08.22
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  2:26.19  10              P  1:08.72
KHALSA, KARTA         13 PC SUNNYVALE SWI  2:27.03  12              P  1:09.82
TALBOTT, CHRIS        14 PC SANTA CLARA S  2:27.03  11              P  1:10.02
ALLENDE, MANUEL       14 CC MERCED SKIMME  2:28.05  13              P  1:08.92
SCIOSCIA, SAM         14 PC SAN RAMON LIV  2:29.22  14              P  1:11.59
TIKHONOFF, PICHIT     13 PC MISSION SAN J  2:29.30  15              P  1:08.80
HAMILTON, NEAL        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:30.00  16              P  1:10.84
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN  2:30.87  17              P  1:12.25
FIEBIGER, JAMES       14 AZ SWIM TUCSON    2:32.52  18              P  1:09.77
MARTINEZ, REYNALDO    14 ** MEXICAN SWIMM  2:32.72  19              P  1:09.02
FAN, DAVIN            14 PC SANTA CLARA S  2:32.89  20              P  1:11.12
PEREZ, JORGE          14 ** ACUATICA NELS  2:33.08  21              P  1:10.27
WHEELER, TOM          14 PC SAN JOSE AQUA  2:33.16  22              P  1:10.26
SOEN, ANDREI          14 PC MISSION SAN J  2:33.33  23              P  1:10.34
ABDULLA, ADAM         14 ** REGINA OPTIMI  2:35.37  24              P  1:12.27
HITCHCOCK, CODY       14 ** REGINA OPTIMI  2:39.39  25              P  1:14.41
MORRIS, JON           14 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P  1:11.93


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:09.09
 JR CHMPSHIP   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR   2:15.99   2  2:14.82 F1  P  1:02.15
                                                                    F    29.27  1:03.17  1:42.88
NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK   2:22.46   6  2:17.62 F2  P  1:05.09
                                                                    F    31.46  1:07.69  1:47.47
SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM   2:15.18   1  2:17.85 F3  P  1:03.14
                                                                    F    29.09  1:02.87  1:46.50
PARENT, TIMOTHY       14 PN PUYALLUP AQUA  2:20.55   5  2:19.03 F4  P  1:08.24
                                                                    F    31.01  1:07.39  1:47.94
SOARES, JAKE          14 SN REDDING SWIM   2:20.18   4  2:20.25 F5  P  1:06.81
                                                                    F    31.21  1:06.74  1:47.80
WALDTHALER, KEN       14 SN FAIRFIELD AQU  2:19.40   3  2:22.01 F6  P  1:06.36
                                                                    F    29.98  1:07.01  1:50.10
QUINTANA, LUIS        13 ** ACUATICA NELS  2:22.56   7  2:22.58 F7  P  1:07.09
                                                                    F    30.25  1:07.82  1:50.65
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  2:22.81   8  2:23.51 F8  P  1:06.09
                                                                    F    30.92  1:06.54  1:50.72

SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM   2:15.18   1              P  1:03.14
ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR   2:15.99   2              P  1:02.15
WALDTHALER, KEN       14 SN FAIRFIELD AQU  2:19.40   3              P  1:06.36
SOARES, JAKE          14 SN REDDING SWIM   2:20.18   4              P  1:06.81
PARENT, TIMOTHY       14 PN PUYALLUP AQUA  2:20.55   5              P  1:08.24
NGUYEN, THUY          14 PC WALNUT CREEK   2:22.46   6              P  1:05.09
QUINTANA, LUIS        13 ** ACUATICA NELS  2:22.56   7              P  1:07.09
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  2:22.81   8              P  1:06.09
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  2:23.20   9              P  1:09.82
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   2:23.25  10              P  1:07.43
HURSHMAN, JEREMY      14 CO MONROE MARLIN  2:24.03  11              P  1:08.78
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT  2:24.17  12              P  1:08.84
DAVILA, LUIS          14 ** ACUATICA NELS  2:24.43  13              P  1:07.66
ROBERTSON, BRENDAN    14 ** HYACK SWIM CL  2:24.49  14              P  1:08.82
RICHTER, DEREK        14 ** REGINA OPTIMI  2:24.86  15              P  1:05.67
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  2:24.88  16              P  1:10.92
BUCHANAN, B           14 SN ARDEN HILLS    2:25.43  17              P  1:07.53
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  2:25.67  18              P  1:07.71
STURGESS, ANDY        14 PC DOUGLAS DOLFI  2:26.43  19              P  1:08.71
FAGOAGA, JOSE         14 ** ACUATICA NELS  2:26.88  20              P  1:08.88
VILLALVAZO, MARCO     14 ** ACUATICA NELS  2:27.34  21              P  1:12.30
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  2:27.35  22              P  1:09.71
SOEN, ANDREI          14 PC MISSION SAN J  2:27.46  23              P  1:10.93
WILKENS, PATRICK      14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:27.61  24              P  1:07.13
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  2:27.72  25              P  1:11.86
TAYLOR, RUSSELL       14 PC HUMBOLDT AQUA  2:28.46  26              P  1:11.99
ABDULLA, ADAM         14 ** REGINA OPTIMI  2:28.89  27              P  1:10.68
MARTINEZ, FERNANDO    14 ** MEXICAN SWIMM  2:29.16  28              P  1:13.19
HIGGINS, BRENDAN      14 SN DAVIS SWIM TE  2:29.94  29              P  1:12.27
HAILE, BRYAN          14 PC SPORTSMAN OF   2:30.84  30              P  1:13.11
VALADEZ, LUIS         13 ** ACUATICA NELS  2:31.12  31              P  1:14.83
ALEXANDER, RICHARD    13 ** ISLAND SWIMMI  2:33.30  32              P  1:09.15
PALOMERA, MARCO       13 ** ACUATICA NELS  2:36.84  33              P  1:17.93


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  156                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  156
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:33.09
 JR CHMPSHIP   4:43.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM   4:51.98   2  4:47.24 F1  P  1:04.58  2:20.31  3:46.38
                                                                    F    30.20  1:04.01  1:41.85  2:18.39  3:00.96  3:43.81  4:16.60
ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR   4:50.77   1  4:49.37 F2  P  1:03.42  2:17.14  3:41.46
                                                                    F    29.88  1:03.74  1:39.59  2:15.68  2:57.55  3:40.36  4:14.97
PARENT, TIMOTHY       14 PN PUYALLUP AQUA  4:54.91   3  4:56.15 F3  P  1:05.33  2:22.18  3:46.77
                                                                    F    31.16  1:06.25  1:45.60  2:23.69  3:06.52  3:49.51  4:23.77
MACKAY, ANDREW        14 ** STING RAY SWI  5:00.71   5  4:56.15 F3  P  1:11.61  2:24.65  3:53.65
                                                                    F    32.51  1:08.78  1:47.14  2:23.31  3:06.52  3:51.13  4:24.32
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   5:00.86   6  4:57.48 F5  P  1:06.35  2:25.73  3:55.40
                                                                    F    30.89  1:05.75  1:45.75  2:24.00  3:08.85  3:52.66  4:25.32
QUINTANA, LUIS        13 ** ACUATICA NELS  5:00.70   4  4:58.04 F6  P  1:08.03  2:24.09  3:53.85
                                                                    F    31.25  1:06.42  1:44.90  2:22.64  3:07.59  3:52.82  4:26.27
SOARES, JAKE          14 SN REDDING SWIM   5:01.48   7  5:05.39 F7  P  1:09.26  2:24.42  3:51.60
                                                                    F    33.26  1:11.21  1:48.87  2:26.10  3:10.12  3:54.20  4:30.24
FAGOAGA, JOSE         14 ** ACUATICA NELS  5:03.49   8  5:05.61 F8  P  1:08.35  2:26.69  3:55.35
                                                                    F    31.98  1:08.40  1:49.26  2:28.52  3:12.15  3:56.83  4:31.42

ECKERT, MARK          14 HI PEARL HARBOR   4:50.77   1              P  1:03.42  2:17.14  3:41.46
SHORES, KYLE          14 AZ PHOENIX SWIM   4:51.98   2              P  1:04.58  2:20.31  3:46.38
PARENT, TIMOTHY       14 PN PUYALLUP AQUA  4:54.91   3              P  1:05.33  2:22.18  3:46.77
QUINTANA, LUIS        13 ** ACUATICA NELS  5:00.70   4              P  1:08.03  2:24.09  3:53.85
MACKAY, ANDREW        14 ** STING RAY SWI  5:00.71   5              P  1:11.61  2:24.65  3:53.65
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   5:00.86   6              P  1:06.35  2:25.73  3:55.40
SOARES, JAKE          14 SN REDDING SWIM   5:01.48   7              P  1:09.26  2:24.42  3:51.60
FAGOAGA, JOSE         14 ** ACUATICA NELS  5:03.49   8              P  1:08.35  2:26.69  3:55.35
WALDTHALER, KEN       14 SN FAIRFIELD AQU  5:04.13   9              P  1:09.74  2:29.42  3:57.19
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  5:04.36  10              P  1:09.06  2:25.47  3:53.44
HURSHMAN, JEREMY      14 CO MONROE MARLIN  5:05.60  11              P  1:08.66  2:26.85  3:56.58
JOHNSON, DREW         14 AZ UNATTACHED AR  5:06.36  12              P  1:10.03  2:25.99  3:58.36
ROBERTSON, BRENDAN    14 ** HYACK SWIM CL  5:06.83  13              P  1:08.98  2:29.26  3:57.63
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  5:09.44  14              P  1:12.01  2:34.88  4:03.54
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT  5:09.72  15              P  1:11.51  2:33.34  4:03.18
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  5:10.21  16              P  1:07.01  2:32.36  3:56.46
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  5:10.68  17              P  1:11.22  2:28.79  4:03.80
WILLIAMS, BRIAN       13 PC SANTA CLARA S  5:11.24  18              P  1:11.10  2:30.95  4:01.80
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  5:11.44  19              P  1:12.23  2:28.28  4:04.03
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  5:13.18  20              P  1:08.49  2:29.25  4:02.71
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  5:13.98  21              P  1:12.37  2:33.99  4:05.02
VILLALVAZO, MARCO     14 ** ACUATICA NELS  5:14.42  22              P  1:13.97  2:35.71  4:02.04
HAMILTON, NEAL        14 PC ALAMEDA ISLAN  5:15.14  23              P  1:10.52  2:29.55  4:04.40
WELLS, TAYLOR         14 PC STANFORD COVI  5:15.87  24              P  1:12.82  2:35.19  4:05.49
NEVEU, NICK           14 PC TERRAPINS SWI  5:17.64  25              P  1:14.03  2:35.31  4:06.23
TALBOTT, CHRIS        14 PC SANTA CLARA S  5:20.24  26              P  1:11.64  2:34.87  4:12.49
TIKHONOFF, PICHIT     13 PC MISSION SAN J  5:20.80  27              P  1:09.95  2:34.66  4:08.19
MCCABE, PATRICK       14 PC TERRAPINS SWI  5:21.79  28              P  1:13.07  2:32.81  4:11.75
HIGGINS, BRENDAN      14 SN DAVIS SWIM TE  5:21.95  29              P  1:11.79  2:37.62  4:08.22
HAILE, BRYAN          14 PC SPORTSMAN OF   5:22.38  30              P  1:13.04  2:39.37  4:07.29
HITCHCOCK, CODY       14 ** REGINA OPTIMI  5:25.13  31              P  1:15.40  2:45.42  4:11.19
VALADEZ, LUIS         13 ** ACUATICA NELS  5:25.21  32              P  1:16.00  2:45.48  4:11.16
ALEXANDER, RICHARD    13 ** ISLAND SWIMMI  5:25.88  33              P  1:13.66  2:33.21  4:12.31
ZHU, JAY              14 SI BLUE FINS SWI  5:27.71  34              P  1:12.76  2:40.57  4:17.35
SPARKS, NICHOLAS      14 AZ SWIM TUCSON    5:27.98  35              P  1:09.20  2:29.87  4:15.96
PETTIT, DEREK         14 SN CALIFORNIA CA  5:30.18  36              P  1:16.74  2:41.38  4:15.21
KIKUTA, KYLE          14 PC SAN JOSE AQUA  5:34.65  37              P  1:14.12  2:45.58  4:20.39
PALOMERA, MARCO       13 ** ACUATICA NELS  5:35.33  38              P  1:16.79  2:49.07  4:18.33


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  156                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  156
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVILA, LUIS          14 ** ACUATICA NELS   DQUED                   P  1:08.89  2:26.32  3:54.63
MORRIS, JON           14 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P  1:11.78  2:32.76  4:02.72
PEREZ, JORGE          14 ** ACUATICA NELS   DQUED                   P  1:10.10  2:28.67  4:08.43
POMMERVILLE, JUSTIN   14 ** ISLAND SWIMMI   DQUED                   P  1:09.28  2:24.81  3:59.12
RYLE, JOHN            13 SN ARDEN HILLS     DQUED                   P  1:16.13  2:37.67  4:16.50

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:59.84   1      31.03  1:05.80  1:33.40
         MARTIN, MATT        14
         PRESTON, NATE       14
         TANG, ALEX          14
         MCCREERY, SEAN      14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:01.84   2      31.69  1:06.02  1:59.07
         BIEL, MATT          13
         DWELLEY, JOHN       14
         HARDY, JASON        14
         NEVEU, NICK         14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               2:01.99   3      31.04  1:05.92  1:35.37
         LATHROPE, SCOTT     14
         STINSON, BOB        13
         MELTON, RYAN        14
         SANDBERG, JESSE     14
IS,  A  13-14         14 ** ISLAND SWIMMI               2:05.52   4      31.34  1:06.97  1:37.39
         POMMERVILLE, JUSTIN 14
         SCHMITT-TWAMLEY, BRY14
         ALEXANDER, RICHARD  13
         ROBERTSON, TRISTAN  14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:08.16   5      32.82  1:10.08  1:40.05
         FAN, DAVIN          14
         HESSLER, WALTER     13
         BUGAJSKI, GABE      14
         TALBOTT, CHRIS      14
ROD,  A  13-14        14 ** REGINA OPTIMI               2:08.30   6      31.64  1:08.43  1:39.08
         RICHTER, DEREK      14
         HITCHCOCK, CODY     14
         ABDULLA, ADAM       14
         MALAWSKI, ANDREW    13
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               2:08.38   7      32.47  1:09.45  1:39.27
         MCCOID, SCOTT       13
         YANG, DANIEL        14
         MAXWELL, DARREN     14
         SCLAFANI, RODOLFO   14
SJA,  A  13-14        14 PC SAN JOSE AQUA               2:08.59   8      33.24  1:11.52  1:41.35
         WATTS, TIM          13
         WELTZ, SCOTT        13
         WHEELER, TOM        14
         KIKUTA, KYLE        14
WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                2:10.01   9      33.96  1:08.58  1:41.68
         MARTIN, MATT        14
         TANG, ALEX          14
         YOSHIWARA, KAZ      14
         SHAKIBNIA, ALEXANDER13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT   38
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:11.06  10      33.90  1:12.61  1:42.82
         WATSON, TAYLOR      13
         GRAY, SAM           13
         ESTANDIAN, DANIEL   13
         MCCABE, PATRICK     14
CAB,  A  13-14        14 PC CABRILLO THRE               2:11.56  11      34.20  1:11.49  1:42.65
         DEGORIO, MATT       14
         JACOBSON, CHRIS     13
         ZAFERES, TOM        14
         HANLEY, BRYN        14
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               2:12.29  12      34.14  1:09.38  1:42.00
         HU, CHIN CHIN       13
         REYNOLDS, MATT      14
         GOLDFIELD, ALEC     13
         KELLY, JEFFREY      14
DCD,  A  13-14        14 PC DALY CITY DOL               2:12.62  13      32.93  1:10.36  1:42.95
         BANARES, ALEX       14
         APOLINARIO, KEVIN    9
         CASTELLON, ISAAC    14
         QUON, ELIOT         14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS                  DQUED           32.47  1:09.37  1:42.40
         BUCHANAN, B         14
         KANE, MATTHEW       14
         RYLE, CASEY         13
         FORTNEY, STEPHEN    13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT                DQUED           33.94  1:08.34  1:38.59
         TRAN, F             13
         SCHMIDT, MAT        13
         ELLIOTT, TYLER      14
         LUU, K              13

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   86
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
 JR CHMPSHIP   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ANV,  A  13-14        14 ** ACUATICA NELS               4:24.97   1      32.80  1:07.55  1:42.56  2:22.30  2:51.79  3:27.28  3:54.12
         PEREZ, JORGE        14
         VILLALVAZO, MARCO   14
         QUINTANA, LUIS      13
         DAVILA, LUIS        14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                4:28.69   2      33.10  1:09.26  1:44.14  2:24.01           3:28.05  3:56.22
         ROTHBERG, DASH      13
         CAMPBELL, JARED     13
         NGUYEN, THUY        14
         PRESTON, NATE       14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:29.89   3      32.66  1:06.41           2:21.24  2:53.13  3:29.38  3:58.06
         LATHROPE, SCOTT     14
         MELTON, RYAN        14
         KAWASAKI, JASON     14
         SANDBERG, JESSE     14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:30.71   4      33.61  1:09.14  1:44.21  2:24.43  2:54.42  3:30.66  3:59.54
         BIEL, MATT          13
         DWELLEY, JOHN       14
         HARDY, JASON        14
         NEVEU, NICK         14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   86
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

IS,  A  13-14         14 ** ISLAND SWIMMI               4:36.40   5      32.20  1:06.47  1:43.22  2:25.53           3:35.10  4:03.43
         POMMERVILLE, JUSTIN 14
         SCHMITT-TWAMLEY, BRY14
         ALEXANDER, RICHARD  13
         ROBERTSON, TRISTAN  14
ROD,  A  13-14        14 ** REGINA OPTIMI               4:36.61   6      33.52  1:07.97  1:44.44  2:26.13  2:57.41  3:35.14  4:04.24
         RICHTER, DEREK      14
         HITCHCOCK, CODY     14
         ABDULLA, ADAM       14
         MALAWSKI, ANDREW    13
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               4:40.23   7      33.97  1:09.12  1:46.94  2:29.21  3:01.13  3:36.88  4:07.27
         MCCOID, SCOTT       13
         YANG, DANIEL        14
         MAXWELL, DARREN     14
         SCLAFANI, RODOLFO   14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:40.68   8      35.43  1:10.58  1:49.64  2:34.79  3:05.02  3:40.37  4:09.25
         FAN, DAVIN          14
         HESSLER, WALTER     13
         TALBOTT, CHRIS      14
         DIRSTINE, DEVIN     14
SJA,  A  13-14        14 PC SAN JOSE AQUA               4:40.90   9      35.03  1:11.96  1:49.93  2:34.06  3:04.63  3:40.58
         WATTS, TIM          13
         AWELTZ, SCOTT       13
         WHEELER, TOM        14
         KIKUTA, KYLE        14
CAB,  A  13-14        14 PC CABRILLO THRE               4:43.74  10      35.25  1:14.01  1:52.18  2:36.08  3:07.40  3:44.48  4:11.77
         DEGORIO, MATT       14
         JACOBSON, CHRIS     13
         ZAFERES, TOM        14
         HANLEY, BRYN        14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:46.44  11      34.92  1:11.90  1:51.34  2:37.05  3:07.84  3:45.64  4:14.30
         WATSON, TAYLOR      13
         GRAY, SAM           13
         MCCABE, PATRICK     14
         ESTANDIAN, DANIEL   14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS                 4:49.35  12      34.01  1:09.45  1:46.84  2:30.11  3:05.43  3:47.26  4:16.75
         BUCHANAN, B         14
         KANE, MATTHEW       14
         RYLE, CASEY         14
         FORTNEY, STEPHEN    13
RAD,  A  13-14        14 SN REDDING SWIM                4:52.42  13      38.10  1:19.28  1:54.95  2:35.85  3:10.41  3:51.69  4:20.29
         PRATER, TREVOR      14
         SOARES, JAKE        14
         PURSELL, MICHAEL    14
         PACE, ERIC          14
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               4:56.04  14      34.32  1:10.71  1:50.97  2:36.62  3:10.21  3:48.51  4:20.80
         SOEN, ANDREI        14
         WONG, KEVIN         13
         TIKHONOFF, PICHIT   13
         RICO, MICHAEL       13
WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                 DQUED           35.80  1:15.20  1:51.40  2:34.66  3:07.60  3:46.16  4:15.61
         MARTIN, MATT        14
         TANG, ALEX          14
         YOSHIWARA, KAZ      14
         SHAKIBNIA, ALEXANDER13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:47.08   1      27.37    54.75  1:21.86
         PRESTON, NATE       14
         ROTHBERG, DASH      13
         MARTIN, MATT        14
         NGUYEN, THUY        14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:47.83   2      27.08    54.19  1:21.85
         HARDY, JASON        14
         BIEL, MATT          13
         NEVEU, NICK         14
         DWELLEY, JOHN       14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:49.14   3      27.33    54.12  1:21.81
         KAWASAKI, JASON     14
         SANDBERG, JESSE     14
         STINSON, BOB        13
         LATHROPE, SCOTT     14
IS,  A  13-14         14 ** ISLAND SWIMMI               1:49.77   4      27.19    54.68  1:22.58
         POMMERVILLE, JUSTIN 14
         SCHMITT-TWAMLEY, BRY14
         ALEXANDER, RICHARD  13
         ROBERTSON, TRISTAN  14
ANV,  A  13-14        14 ** ACUATICA NELS               1:51.02   5      27.19    54.32  1:23.06
         DAVILA, LUIS        14
         QUINTANA, LUIS      13
         FAGOAGA, JOSE       14
         PEREZ, JORGE        14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:51.28   6      27.39    55.63  1:23.79
         BUGAJSKI, GABE      14
         FAN, DAVIN          14
         WILLIAMS, BRIAN     13
         TALBOTT, CHRIS      14
WCAB,  C  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:53.41   7      28.27    56.96  1:24.62
         SHAKIBNIA, ALEXANDER13
         YOSHIWARA, KAZ      14
         CAMPBELL, JARED     13
         RICHARDSON, MATT    14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:54.14   8      28.38    55.67  1:24.75
         MCCABE, PATRICK     14
         ESTANDIAN, DANIEL   14
         WATSON, TAYLOR      13
         GRAY, SAM           13
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               1:55.34   9      27.91    56.81  1:25.88
         MCCOID, SCOTT       13
         MAXWELL, DARREN     14
         YANG, DANIEL        14
         SCLAFANI, RODOLFO   14
RAD,  A  13-14        14 SN REDDING SWIM                1:55.71  10      26.86    57.00  1:27.39
         SOARES, JAKE        14
         PRATER, TREVOR      14
         PURSELL, MICHAEL    14
         PACE, ERIC          14
ROD,  A  13-14        14 ** REGINA OPTIMI               1:56.17  11      27.62    56.91  1:27.34
         RICHTER, DEREK      14
         ABDULLA, ADAM       14
         HITCHCOCK, CODY     14
         MALAWSKI, ANDREW    13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  130
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  A  13-14        14 PC SAN JOSE AQUA               1:56.64  12      30.20  1:00.47  1:29.41
         WATTS, TIM          13
         WELTZ, SCOTT        13
         WHEELER, TOM        14
         KIKUTA, KYLE        14
DCD,  A  13-14        14 PC DALY CITY DOL               1:57.41  13      29.40  1:00.25  1:30.34
         CASTELLON, ISAAC    14
         APOLINARIO, MARC    13
         QUAN, ELIOT         14
         BANARES, ALEX       14
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               1:58.60  14      53.38  1:00.20  1:31.36
         HU, CHIN CHIN       13
         KELLY, JEFFREY      14
         GOLDFIELD, ALEC     13
         REYNOLDS, MATT      14

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT  126
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
 JR CHMPSHIP   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               3:52.81   1      28.04    58.54  1:26.27  1:55.96  2:24.48  2:55.64  3:22.81
         HARDY, JASON        14
         BIEL, MATT          13
         NEVEU, NICK         14
         DWELLEY, JOHN       14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               3:57.77   2      29.04    59.68  1:28.48  2:00.32  2:28.48  2:59.24
         KAWASAKI, JASON     14
         SANDBERG, JESSE     14
         LATHROPE, SCOTT     14
         MELTON, RYAN        14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                3:58.59   3      28.88  1:00.90  1:27.30  1:56.58  2:24.88  2:57.24
         MARTIN, MATT        14
         NGUYEN, THUY        14
         PRESTON, NATE       14
         ROTHBERG, DASH      13
ANV,  A  13-14        14 ** ACUATICA NELS               4:00.88   4      29.49  1:01.27  1:29.68  2:00.36  2:29.01  3:02.16  3:29.63
         FAGOAGA, JOSE       14
         !!!, LUIS           13
         PEREZ, JORGE        14
         DAVILA, LUIS        14
IS,  A  13-14         14 ** ISLAND SWIMMI               4:00.91   5      29.06  1:00.56  1:28.56  2:01.54  2:31.33  3:03.70  3:31.21
         SCHMITT-TWAMLEY, BRY14
         ROBERTSON, TRISTAN  14
         ALEXANDER, RICHARD  13
         POMMERVILLE, JUSTIN 14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:03.05   6      29.17    59.96  1:28.90  2:01.03  2:30.36  3:02.73  3:31.95
         BUGAJSKI, GABE      14
         WILLIAMS, BRIAN     13
         FAN, DAVIN          14
         TALBOTT, CHRIS      14
ROD,  A  13-14        14 ** REGINA OPTIMI               4:03.16   7      29.13  1:00.16  1:29.62  2:01.93  2:31.24  3:02.58  3:31.29
         RICHTER, DEREK      14
         ABDULLA, ADAM       14
         LOVE, ALEXANDER     12
         MALAWSKI, ANDREW    13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT  126
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS                 4:08.74   8      29.20  1:00.78  1:31.36  2:04.05  2:34.00  3:06.48  3:35.80
         BUCHANAN, B         14
         RYLE, JOHN          13
         FORTNEY, STEPHEN    13
         KANE, MATTHEW       14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:10.65   9      29.73  1:01.52  1:30.44  2:02.21  2:32.39  3:07.33  3:37.97
         ESTANDIAN, DANIEL   14
         MCCABE, PATRICK     14
         WATSON, TAYLOR      13
         GRAY, SAM           13
WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                4:11.67  10      29.30  1:02.80  1:32.39  2:05.18  2:35.08  3:08.21  3:38.37
         SHAKIBNIA, ALEXANDER13
         CAMPBELL, JARED     13
         YOSHIWARA, KAZ      14
         MCCREERY, SEAN      14
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               4:12.17  11      28.69    58.90  1:29.53  2:03.29  2:34.14  3:08.16  3:38.63
         MCCOID, SCOTT       13
         MAXWELL, DARREN     14
         YANG, DANIEL        14
         SCLAFANI, RODOLFO   14
SJA,  A  13-14        14 PC SAN JOSE AQUA               4:12.94  12      29.99  1:02.02  1:33.26  2:07.00  2:37.10  3:08.57  3:39.21
         KIKUTA, KYLE        14
         WATTS, TIM          13
         WHEELER, TOM        14
         WELTZ, SCOTT        13
RAD,  A  13-14        14 SN REDDING SWIM                4:16.77  13      29.05  1:00.95  1:32.69  2:10.12  2:41.94  3:17.27  3:45.36
         PACE, ERIC          14
         PRATER, TREVOR      14
         PURSELL, MICHAEL    14
         SOARES, JAKE        14
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J                DQUED
         TIKHONOFF, PICHIT   13
         RICO, MICHAEL       13
         WONG, KEVIN         13
         SOEN, ANDREI        14

============================================================================================================================
   EVENT  164                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  164
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
 JR CHMPSHIP   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               8:34.01   1      29.00  1:00.40  1:32.80  2:04.02  2:32.79  3:06.58  3:41.61
         BIEL, MATT          13                                        4:15.77  4:45.94  5:19.13  5:54.28  6:28.45           6:53.35
         HARDY, JASON        14                                        8:01.49
         NEVEU, NICK         14
         DWELLEY, JOHN       14
IS,  A  13-14         14 ** ISLAND SWIMMI               8:48.63   2      30.48  1:03.87  1:38.25  2:12.10           3:19.72  3:52.94
         SCHMITT-TWAMLEY, BRY14                                        4:27.85  4:58.72  5:34.24  6:09.66  6:43.64  7:12.50  7:44.94
         ROBERTSON, TRISTAN  14                                        8:17.37
         ALEXANDER, RICHARD  13
         POMMERVILLE, JUSTIN 14
ROD,  A  13-14        14 ** REGINA OPTIMI               8:48.68   3      30.32  1:03.86  1:37.34  2:10.17  2:40.59  3:14.79  3:49.40
         RICHTER, DEREK      14                                        4:22.51  4:53.62  5:28.58  6:03.71  6:36.57  7:06.10  7:39.39
         ABDULLA, ADAM       14                                        8:14.11
         LOVE, ALEXANDER     12
         MALAWSKI, ANDREW    13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  164                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  164
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               8:50.88   4      30.64  1:04.35  1:38.97  2:12.79  2:42.93  3:15.41  3:48.48
         BUGAJSKI, GABE      14                                        4:21.30  4:52.01  5:26.54  6:03.10  6:39.23           7:01.67
         TALBOTT, CHRIS      14                                        8:16.47
         FAN, DAVIN          14
         WILLIAMS, BRIAN     13
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                8:52.46   5      30.32  1:02.06  1:33.45  2:05.44  2:34.86  3:09.28  3:45.21
         NGUYEN, THUY        14                                        4:20.03           4:46.66  4:50.51  6:35.51  7:05.02  7:39.13
         PRESTON, NATE       14                                        8:15.96
         YOSHIWARA, KAZ      14
         SHAKIBNIA, ALEXANDER13
ANV,  A  13-14        14 ** ACUATICA NELS               8:52.67   6      30.75  1:04.19  1:37.38  2:09.55  2:39.62  3:13.60  3:45.93
         DAVILA, LUIS        14                                        4:17.63  4:49.83  5:25.99  6:03.83  6:40.97           7:03.35
         QUINTANA, LUIS      13                                        8:18.87
         PALOMERA, LORENZO   12
         FAGOAGA, JOSE       14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               9:00.25   7      30.28  1:03.26  1:37.16  2:11.03  2:41.44  3:15.46  3:51.03
         MCCABE, PATRICK     14                                        4:25.06  4:56.25  5:32.55  6:09.44  6:44.13           7:49.80
         ESTANDIAN, DANIEL   13                                        8:25.13
         WATSON, TAYLOR      13
         GRAY, SAM           13
WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                9:05.61   8      30.63  1:05.37  1:41.82  2:15.44  2:45.72  3:20.54  3:55.74
         ROTHBERG, DASH      13                                        4:31.06           5:37.49  6:13.03  6:47.46           7:53.85
         MARTIN, MATT        14                                        8:30.78
         CAMPBELL, JARED     13
         MCCREERY, SEAN      14
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               9:17.19   9      31.02  1:04.49  1:39.17  2:12.50  2:43.81  3:18.70  3:53.42
         MCCOID, SCOTT       13                                        4:28.01  4:59.99  5:36.64  6:14.36  6:51.93  7:23.53  7:59.52
         MAXWELL, DARREN     14                                        8:38.75
         SCLAFANI, RODOLFO   14
         YANG, DANIEL        14
SJA,  A  13-14        14 PC SAN JOSE AQUA               9:25.30  10      32.22  1:07.80  1:44.33  2:20.24  2:51.67  3:25.86  4:01.99
         WELTZ, SCOTT        13                                        4:38.52  5:11.47  5:49.00  6:29.06  7:08.16  7:40.15  8:16.38
         KIKUTA, KYLE        14                                        8:52.54
         SOUNG, ERIC         14
         WHEELER, TOM        14

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    13-18   1500 FREE                                   EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:03.49
 JR CHMPSHIP  16:41.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GAIKIS, BENTLEY       16 ** TORONTO ALL S              16:35.55   1      31.58  1:04.65  1:37.80  2:11.51  2:44.76  3:18.16  3:51.71
                                                                       4:25.40  4:58.52  5:31.78  6:05.06  6:38.35  7:11.56  7:45.12
                                                                       8:18.42  8:51.47  9:24.65  9:58.08 10:31.41 11:04.70 11:37.68
                                                                      12:11.11 12:44.44 13:17.58 13:50.75 14:24.18 14:57.10 15:30.46
                                                                      16:03.30
WAGNER, GARRETT       15 SN SIERRA MARLIN              16:59.48   2      31.15  1:05.26  1:32.31  2:13.94  2:48.58  3:22.35  3:56.45
                                                                       4:30.90  5:05.48  5:39.72  6:14.16  6:48.60  7:23.15  7:57.46
                                                                       8:31.86  9:06.01  9:40.47 10:14.22 10:48.27 11:22.00 11:55.72
                                                                      12:29.34 13:04.06 13:38.82 14:08.44 14:47.44 15:21.15 15:54.94
                                                                      16:21.86
RENDON, NICHOLAS      15 PN PUYALLUP AQUA              16:59.76   3      30.91  1:03.52  1:36.62  2:09.50  2:43.00  3:16.31  3:50.10
                                                                       4:23.74  4:57.50  5:31.61  6:05.87  6:39.96  7:14.66  7:48.64
                                                                       8:23.62  8:58.22  9:33.13 10:07.61 10:42.86 11:17.36 11:51.84
                                                                      12:25.79 13:00.01 13:34.32 14:09.44 14:43.75 15:18.89 15:53.27
                                                                      16:27.62


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    13-18   1500 FREE                                   EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARRIOS, JUAN         17 ** MEXICAN SWIMM              17:07.20   4      30.56  1:03.00  1:35.90  2:09.07  2:42.28  3:15.81  3:49.56
                                                                       4:23.52  4:56.67  5:30.90  6:04.36  6:38.63  7:12.18  7:46.39
                                                                       8:20.68  8:55.95  9:31.06 10:06.19 10:40.76 11:16.22 11:50.84
                                                                      12:25.98 13:01.27 13:36.15 14:11.84 14:47.23 15:22.33 15:57.70
                                                                      16:33.43
BALDERAMOS, WILLIAM   16 ** STING RAY SWI              17:07.51   5      31.59  1:03.90  1:36.51  2:09.43  2:42.72  3:15.60  3:49.27
                                                                       4:22.62  4:56.36  5:30.25  6:04.30  6:38.29  7:11.94  7:45.35
                                                                       8:19.79  8:54.09  9:28.89 10:04.27 10:39.39 11:14.62 11:49.77
                                                                      12:24.73 13:00.56 13:35.57 14:11.24 14:46.17 15:21.98 15:57.53
                                                                      16:33.50
BIEL, MATT            13 PC TERRAPINS SWI              17:15.34   6      30.81  1:04.74  1:39.13  2:13.86  2:48.69  3:23.53  3:58.22
                                                                       4:33.04  5:08.03  5:42.86  6:17.11  6:51.46  7:26.50  8:01.94
                                                                       8:36.85  9:11.56  9:46.61 10:21.60 10:56.61 11:31.21 12:05.55
                                                                      12:40.35 13:15.23 13:50.92 14:26.00 15:00.57 15:35.59 16:09.53
                                                                      16:42.22
SCHOON, STEPHAN       17 PC WALNUT CREEK               17:17.00   7             1:03.33           2:09.54           3:16.17
                                                                       4:24.07           5:31.92           6:40.98           7:51.06
                                                                                9:01.13          10:11.54          11:21.83
                                                                      12:32.34          13:42.45          14:54.40          16:07.49
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S              17:17.34   8      29.82  1:02.37  1:35.75  2:09.38  2:37.89  3:17.78  3:45.34
                                                                       4:26.42  5:00.86  5:35.16  6:10.01  6:44.80  7:19.53  7:54.88
                                                                       8:30.22  9:05.46  9:35.76 10:15.33 10:50.14 11:25.44 11:51.91
                                                                      12:36.04 13:11.34 13:46.77 14:22.07 14:57.64 15:18.11 16:08.40
                                                                      16:31.53
CAPUTO, ROBERT        17 SN SIERRA MARLIN              17:23.69   9      31.32  1:04.43  1:38.28  2:12.51  2:46.67  3:20.91  3:55.31
                                                                       4:29.81  5:00.52  5:39.31  6:14.27  6:49.09  7:24.12  7:59.21
                                                                       8:34.13  9:09.33  9:41.31 10:19.16 10:54.45 11:29.70 12:00.01
                                                                      12:40.16 13:09.79 13:51.15 14:26.81 15:02.51 15:38.19 16:13.70
                                                                      16:45.59
QUINTANA, LUIS        13 ** ACUATICA NELS              17:24.05  10      31.98  1:07.32  1:42.97  2:18.31  2:53.73  3:28.92  4:03.69
                                                                       4:39.26  5:14.92  5:50.10  6:24.98  7:00.31  7:34.70  8:09.35
                                                                       8:44.72  9:19.61  9:53.60 10:28.28 11:04.09 11:38.64 12:13.40
                                                                      12:49.70 13:24.98 13:59.98 14:33.93 15:09.68 15:42.67 16:18.39
                                                                      16:50.15
DAVILA, LUIS          14 ** ACUATICA NELS              17:24.54  11      32.67  1:07.27  1:42.02  2:17.06  2:51.88  3:26.25  4:00.98
                                                                       4:35.80  5:11.19  5:46.23  6:20.55  6:54.70  7:29.16  8:03.57
                                                                       8:38.70  9:13.90  9:49.95 10:25.82 11:02.03 11:38.35 12:13.99
                                                                      12:49.12 13:24.08 13:58.99 14:33.59 15:08.12 15:41.46 16:15.59
                                                                      16:43.87
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK               17:30.06  12      32.11  1:06.75  1:42.02  2:17.48  2:52.64  3:27.86  4:03.18
                                                                       4:38.01  5:12.80  5:47.18  6:15.49  6:56.76  7:31.87  8:06.79
                                                                       8:36.80  9:17.19  9:52.68 10:27.97 11:00.63 11:38.16 12:10.00
                                                                      12:48.66 13:24.48 13:59.96 14:35.84 15:11.54 15:47.01 16:22.29
                                                                      16:52.02
CAMPBELL, DAVID       16 PC SANTA CLARA S              17:30.31  13      31.14  1:05.48  1:39.45  2:14.11  2:48.43  3:23.11  3:57.44
                                                                       4:32.44  5:07.00  5:42.15  6:17.05  6:52.49  7:27.42  8:02.52
                                                                       8:37.82  9:13.27  9:48.44 10:23.75 10:59.12 11:34.50 12:09.82
                                                                      12:45.36 13:21.13 13:57.10 14:32.83 15:08.76 15:44.96 16:20.87
                                                                      16:56.50
TORBECK, CHRIS        16 PC PLEASANTON SE              17:31.36  14      31.33  1:05.10  1:39.85  2:14.39  2:49.69  3:24.80  4:00.26
                                                                       4:35.44  5:11.04  5:45.86  6:21.65  6:56.88  7:32.65  8:08.11
                                                                       8:44.28  9:19.75  9:50.48 10:31.01 11:06.54 11:41.77 12:17.10
                                                                      12:52.01 13:27.42 14:02.31 14:37.86 15:12.47 15:48.27 16:23.40
                                                                      16:58.56
FAGOAGA, JOSE         14 ** ACUATICA NELS              17:31.78  15      31.22  1:05.40  1:40.09  2:14.69  2:49.80  3:25.17  4:00.42
                                                                       4:35.57  5:10.98  5:46.16  6:21.65  6:56.88  7:31.92  8:07.11
                                                                       8:42.44  9:17.45  9:52.52 10:27.87 11:03.82 11:39.20 12:14.56
                                                                      12:50.28 13:26.27 14:01.61 14:37.42 15:12.68 15:48.60 16:23.66
                                                                      16:58.91


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    13-18   1500 FREE                                   EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONTOVNICK, JEFF      16 ** TORONTO ALL S              17:31.84  16      31.82  1:05.64  1:41.12  2:15.87  2:51.72  3:27.19  4:03.02
                                                                       4:38.72  5:14.26  5:49.57  6:24.29  6:59.39  7:35.39  8:10.82
                                                                       8:33.97  9:21.13  9:56.31 10:31.08 11:06.61 11:41.73 12:17.63
                                                                      12:53.13 13:28.19 14:03.72 14:39.39 15:14.63 15:50.06 16:25.01
                                                                      17:00.12
POIRIER, TODD         15 PC PLEASANTON SE              17:33.56  17             1:03.70  1:37.97  2:12.77  2:46.45  3:21.84  3:56.86
                                                                       4:31.90  5:06.39  5:41.88  6:16.96  6:52.32  7:27.74  8:02.99
                                                                       8:38.82  9:14.23  9:38.51 10:25.71 11:01.04 11:37.18 12:13.04
                                                                      12:49.18 13:19.04 14:00.37 14:36.08 15:11.77 15:44.59 16:23.64
                                                                      16:52.48
TALBOTT, CHRIS        14 PC SANTA CLARA S              17:33.76  18      31.87  1:06.63  1:41.95  2:17.13  2:52.69  3:27.93  4:03.12
                                                                       4:38.43  5:13.80  5:48.58  6:22.70  6:58.78  7:34.02  8:09.00
                                                                       8:43.78  9:18.60  9:48.73 10:28.94 11:04.40 11:39.62 12:07.28
                                                                      12:50.55 13:25.91 14:01.55 14:37.18 15:12.65 15:48.39 16:23.87
                                                                      16:56.78
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ              17:35.90  19      31.77  1:06.73  1:41.63  2:16.70  2:46.04  3:27.06  3:58.13
                                                                       4:37.69  5:07.23  5:48.26  6:16.94  6:58.65  7:25.93  8:09.27
                                                                       8:36.54  9:19.65  9:47.75 10:29.94 10:59.40 11:41.03 12:13.28
                                                                      12:52.06 13:21.92 14:02.90 14:38.69 15:14.18 15:47.85 16:25.70
                                                                      16:54.43
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI              17:37.66  20             1:06.99  1:41.82  2:16.66  2:51.72  3:26.78  4:01.68
                                                                       4:36.46  5:11.13  5:45.48  6:20.01  6:54.37  7:29.43  8:04.44
                                                                       8:39.36  9:14.17  9:49.12 10:24.22 10:59.60 11:35.37 12:11.69
                                                                      12:47.83 13:24.37 14:00.58 14:36.81 15:12.88 15:40.37 16:25.69
                                                                      17:02.01
KANE, JONATHAN        16 UT SPORTS ACADEM              17:39.33  21      32.20  1:07.58  1:43.10  2:19.22  2:54.80  3:30.54  4:05.89
                                                                       4:41.35  5:16.87  5:53.03  6:28.24  7:03.89  7:38.82  8:14.36
                                                                       8:49.97  9:25.59 10:01.18 10:36.49 11:11.51 11:47.32 12:22.71
                                                                      12:58.27 13:29.06 14:09.54 14:44.94 15:20.38 15:55.54 16:30.94
                                                                      17:05.42
WALDTHALER, KEN       14 SN FAIRFIELD AQU              17:41.46  22             1:04.66           2:13.60           3:23.23
                                                                       4:33.63           5:43.32           6:53.94           8:04.75
                                                                                9:16.17          10:28.01          11:40.58
                                                                      12:53.42          14:06.13          15:18.64          16:30.98
JOHNSON, DREW         14 AZ UNATTACHED AR              17:43.57  23             1:06.81  1:34.00  2:16.62  2:52.17  3:26.87  4:02.23
                                                                       4:36.94  5:12.14  5:46.77  6:22.08  6:57.28  7:32.32  8:07.92
                                                                       8:35.41  9:19.21  9:51.04 10:30.77 11:01.60 11:43.37 12:19.53
                                                                      12:55.77 13:22.21 14:08.40 14:40.76 15:21.75 15:51.76 16:33.99
                                                                      17:04.89
GREEN, ANDY           14 SI BLUE FINS SWI              17:45.46  24             1:05.88  1:40.08  2:14.58  2:49.18  3:24.13  3:58.96
                                                                       4:34.12  5:04.17  5:45.30  6:20.79  6:55.89  7:30.18  8:08.17
                                                                       8:40.57  9:20.40  9:55.19 10:32.82 11:09.40 11:45.55 12:20.78
                                                                      12:58.23 13:32.36 14:11.00 14:47.07 15:23.40 16:00.02 16:35.40
                                                                      17:11.29
WILLIAMS, BRIAN       13 PC SANTA CLARA S              17:46.85  25      31.93  1:06.00  1:40.56  2:15.19  2:40.61  3:24.93  4:00.42
                                                                       4:35.57  5:11.05  5:46.62  6:15.09  6:57.77  7:33.81  8:09.37
                                                                       8:34.31  9:21.18  9:57.05 10:32.80 11:08.81 11:44.95 12:20.98
                                                                      12:57.01 13:33.51 14:10.17 14:43.91 15:23.38 15:57.33 16:36.08
                                                                      17:09.21
WHITE, TOBIN          15 PC CABRILLO THRE              17:47.93  26             1:06.48  1:41.97  2:17.60  2:53.50  3:30.20  4:07.27
                                                                       4:43.48  5:19.64  5:55.82  6:32.68  7:08.47  7:44.00  8:18.99
                                                                       8:54.49  9:29.64 10:05.14 10:40.39 11:16.22 11:51.75 12:27.17
                                                                      13:02.76 13:38.46 14:13.93 14:49.79 15:25.96 15:56.01 16:37.41
WELLS, TAYLOR         14 PC STANFORD COVI              17:50.52  27      33.29  1:09.33  1:44.97  2:20.70  2:56.90  3:32.66  4:08.77
                                                                       4:43.87  5:19.39  5:54.53  6:30.20  7:05.65  7:41.37  8:17.01
                                                                       8:53.03  9:28.71 10:04.98 10:40.99 11:16.94 11:52.86 12:29.04
                                                                      13:04.77 13:40.84 14:16.83 14:52.99 15:28.88 16:04.91 16:40.50
                                                                      17:11.57


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    13-18   1500 FREE                                   EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OMARA, MICHAEL        15 PC RENO AQUATIC               17:51.62  28      32.72  1:08.41  1:44.87  2:21.22  2:56.57  3:32.72  4:08.93
                                                                       4:44.57  5:19.76  5:55.54  6:31.21  7:06.94  7:42.85  8:18.05
                                                                       8:53.74  9:29.18 10:04.73 10:39.86 11:15.55 11:51.09 12:26.87
                                                                      13:02.67 13:39.02 14:15.27 14:51.81 15:28.47 16:04.65 16:41.28
                                                                      17:17.64
JENSEN, JUSTIN        16 PC WEST COAST AQ              17:51.80  29      32.19  1:07.51  1:42.71  2:18.04  2:44.98  3:30.06  4:06.21
                                                                       4:42.57  5:18.69  5:55.57  6:32.72  7:09.71  7:45.26  8:21.38
                                                                       8:56.98  9:33.06 10:08.86 10:45.44 11:21.81 11:57.74 12:33.51
                                                                      13:09.63 13:44.53 14:20.36 14:55.58 15:31.51 16:07.41 16:42.68
                                                                      17:18.21
GRAHAM, RILUS         17 AZ UNATTACHED AR              17:52.09  30      31.70  1:06.02  1:40.49  2:15.41  2:44.32  3:25.55  3:54.06
                                                                       4:35.12  5:04.96  5:44.99  6:15.44  6:54.79  7:24.86  8:04.01
                                                                       8:37.00  9:14.75  9:46.16 10:26.26 10:57.52 11:39.67 12:15.72
                                                                      12:53.86 13:28.25 14:07.94 14:42.09 15:23.13 15:55.69 16:38.30
                                                                      17:16.05
MORRIS, JON           14 PC UNATTACHED PA              17:54.32  31      33.21  1:08.11  1:43.48  2:18.24  2:53.29  3:28.49  4:03.82
                                                                       4:39.62  5:14.72  5:49.69  6:25.89  7:02.18  7:37.92  8:14.11
                                                                       8:50.82  9:26.49 10:03.12 10:39.25 11:14.98 11:51.29 12:27.64
                                                                      13:04.45 13:41.02 14:17.34 14:55.19 15:32.09 16:08.05 16:44.86
                                                                      17:17.12
GEREN, JOE            18 PC WEST COAST AQ              17:54.37  32      32.64  1:07.30  1:38.90  2:18.75  2:47.80  3:29.61  4:05.14
                                                                       4:40.65  5:15.02  5:50.26  6:25.33  7:01.27  7:37.38  8:13.74
                                                                       8:49.53  9:26.12 10:02.24 10:39.58 11:15.48 11:52.36 12:28.46
                                                                      13:04.64 13:33.16 14:17.69 14:55.13 15:31.29 16:01.87 16:44.94
                                                                      17:18.97
RUST, NATE            16 PC SEBASTAPOL SE              17:54.63  33             1:08.37           2:19.37  2:54.70  3:30.00  4:05.12
                                                                       4:40.73  5:16.19  5:51.98  6:27.21  7:02.86  7:38.86  8:14.58
                                                                       8:50.44  9:26.64 10:02.89 10:39.02 11:15.31 11:51.88 12:28.25
                                                                      13:04.87 13:41.06 14:17.73 14:54.42 15:30.96 16:07.35 16:43.67
                                                                      17:19.28
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE              18:02.58  34      31.84  1:06.19  1:41.32  2:16.31  2:52.04  3:27.72  4:03.93
                                                                       4:39.56  5:16.05  5:51.84  6:28.27  7:04.14  7:40.91  8:16.78
                                                                       8:53.38  9:29.18 10:06.22 10:42.51 11:19.44 11:55.50 12:32.48
                                                                      13:09.00 13:46.05 14:22.39 14:59.34 15:35.87 16:13.13 16:49.90
                                                                      17:20.34
ABDULLA, ADAM         14 ** REGINA OPTIMI              18:02.82  35      31.58  1:07.10  1:43.11  2:19.08  2:55.07  3:30.98  4:07.00
                                                                       4:42.65  5:18.94  5:54.99  6:31.07  7:07.11  7:43.14  8:19.22
                                                                       8:55.47  9:31.82 10:08.52 10:44.96 11:21.46 11:57.90 12:34.03
                                                                      13:09.67 13:45.98 14:22.51 14:59.33 15:35.90 16:13.12 16:50.14
                                                                      17:27.18
DESENNA, THOMAS       17 PC VALLEJO AQUAT              18:03.01  36             1:06.42  1:41.78  2:17.43  2:52.90  3:28.76  4:04.49
                                                                       4:40.74  5:17.33  5:53.72  6:29.57  7:05.73  7:42.13  8:18.04
                                                                       8:54.46  9:30.38 10:06.83 10:43.20 11:19.80 11:56.39 12:33.44
                                                                      13:10.01 13:46.91 14:24.28 15:01.44 15:38.38 16:15.25 16:52.12
                                                                      17:28.59
ZHU, JAY              14 SI BLUE FINS SWI              18:06.51  37      32.40  1:07.06  1:42.78  2:18.60  2:54.72  3:30.61  4:06.73
                                                                       4:42.59  5:18.29  5:54.44  6:31.00  7:07.15  7:43.93  8:20.17
                                                                       8:56.92  9:33.19 10:10.13 10:46.28 11:23.21 11:59.95 12:36.62
                                                                      13:13.30 13:50.41 14:27.00 15:04.37 15:41.27 16:18.27 16:54.83
                                                                      17:31.60
NEELEY, BENJAMIN      16 PN PUYALLUP AQUA              18:08.20  38      31.84  1:07.27  1:42.92  2:19.12  2:44.76  3:30.84  4:06.87
                                                                       4:43.51  5:09.32  5:55.70  6:31.84  7:08.42  7:45.07  8:21.77
                                                                       8:58.08  9:35.13 10:11.98 10:48.47 11:25.14 12:01.82 12:38.40
                                                                      13:15.07 13:52.77 14:29.72 15:06.56 15:43.65 16:20.57 16:57.27
                                                                      17:33.36
MCGOWAN, JONATHAN     15 PC WALNUT CREEK               18:09.95  39      33.63  1:09.34  1:45.47  2:21.37  2:57.27  3:33.30  4:09.19
                                                                       4:45.97  5:22.64  5:58.50  6:35.11  7:11.76  7:47.88  8:24.25
                                                                       9:01.31  9:38.02 10:14.65 10:51.40 11:28.03 12:04.82 12:41.50
                                                                      13:17.46 13:54.67 14:31.61 15:08.17 15:45.47 16:22.09 16:59.66
                                                                      17:35.88


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    13-18   1500 FREE                                   EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HANLEY, BRYN          14 PC CABRILLO THRE              18:11.45  40             1:06.07  1:41.19  2:16.51  2:52.20  3:28.24  4:04.43
                                                                       4:41.26  5:12.29  5:54.15  6:30.91  7:07.63  7:44.27  8:21.18
                                                                       8:58.32  9:35.06 10:07.19 10:50.00 11:27.08 12:03.41 12:32.25
                                                                      13:17.28 13:50.04 14:31.17 15:07.66 15:44.46 16:17.94 16:58.31
                                                                      17:27.46
POMMERVILLE, JUSTIN   14 ** ISLAND SWIMMI              18:12.34  41             1:05.57           2:15.22           3:25.78
                                                                       4:37.52           5:50.38           7:04.28           8:18.09
                                                                                9:32.29          10:46.39          12:00.53
                                                                      13:14.88          14:29.05          15:43.82          16:58.13
JANSEN, DEREK         16 SN DAVIS SWIM TE              18:15.53  42      31.72  1:05.48  1:39.50  2:13.76  2:48.50  3:23.35  3:58.38
                                                                       4:33.51  5:08.50  5:43.69  6:18.99  6:54.41  7:25.33  8:04.31
                                                                       8:39.73  9:15.10  9:47.28 10:25.40 10:56.39 11:37.54 12:19.18
                                                                      13:25.89 14:02.46 14:37.48 15:14.01 15:50.59 16:27.19 17:03.61
                                                                      17:40.15
SUCHOMEL, F.J.        18 PC MORGAN HILL S              18:17.98  43      32.56  1:07.74  1:43.62  2:19.16  2:50.26  3:29.53  4:05.10
                                                                       4:40.61  5:16.97  5:53.06  6:29.39  7:05.98  7:42.92  8:19.30
                                                                       8:47.99  9:33.62 10:05.56 10:47.88 11:25.49 12:02.79 12:38.38
                                                                      13:18.33 13:56.50 14:34.38 15:12.01 15:49.32 16:19.38 17:04.09
                                                                      17:33.14
SCHMITT, ERICH        15 ** ISLAND SWIMMI              18:22.56  44      31.90  1:06.99  1:42.63  2:18.69  2:54.91  3:31.71  4:08.50
                                                                       4:45.02  5:21.86  5:58.72  6:36.36  7:13.74  7:51.11  8:28.60
                                                                       9:06.41  9:43.55 10:21.01 10:58.20 11:35.70 12:12.96 12:50.64
                                                                      13:27.80 14:05.86 14:42.88 15:20.90 15:57.94 16:35.13 17:11.84
                                                                      17:48.87
RUIZ, CHRISTIAN       15 ** ACUATICA NELS              18:25.02  45      34.27  1:10.67  1:48.08  2:25.40  3:02.59  3:39.90  4:16.45
                                                                       4:53.34  5:30.66  6:07.54  6:44.40  7:21.49  7:58.42  8:35.29
                                                                       9:11.53  9:47.77 10:24.29 11:01.07 11:38.68 12:15.99 12:53.44
                                                                      13:31.10 14:08.82 14:46.16 15:23.23 15:59.79 16:36.61 17:13.74
                                                                      17:49.98
MCCOID, SCOTT         13 PC WEST COAST AQ              18:31.91  46      34.07  1:10.68  1:39.66  2:24.91  3:02.56  3:40.23  4:10.76
                                                                       4:53.74  5:27.76  6:08.38  6:41.48  7:22.40  7:49.68  8:36.73
                                                                       9:07.44  9:50.74 10:21.91 11:05.30 11:42.79 12:20.23 12:57.63
                                                                      13:34.52 14:12.49 14:49.44 15:27.21 16:04.58 16:42.14 17:19.29
                                                                      17:51.96
ALDANA, ALEJANDRO     15 ** ACUATICA NELS              18:37.03  47             1:10.61  1:47.38  2:23.11  2:59.38  3:35.64  4:12.35
                                                                       4:49.06  5:25.94  6:02.86  6:39.75  7:17.11  7:55.66  8:33.58
                                                                       9:12.82  9:50.20 10:27.68 11:06.04 11:43.91 12:21.95 12:59.39
                                                                      13:36.77 14:14.31 14:52.07 15:30.67 16:08.08 16:45.98 17:23.87
                                                                      18:01.47
HENNING, TANNER       15 PC CABRILLO THRE              18:38.34  48      32.31  1:07.49  1:34.51  2:19.19  2:55.41  3:31.63  4:08.12
                                                                       4:44.76  5:21.56  5:58.48  6:35.93  7:13.41  7:51.34  8:28.93
                                                                       9:05.23  9:44.79 10:22.53 11:00.64 11:38.42 12:16.22 12:53.99
                                                                      13:31.91 14:01.34 14:48.84 15:26.98 16:05.51 16:43.00 17:21.88
                                                                      18:00.61
ATIQ, SAMI            17 PC PIRANHA SWIMM              18:38.59  49      33.78  1:09.94  1:47.25  2:25.13  3:03.21  3:40.11  4:17.85
                                                                       4:55.02  5:33.13  6:10.63  6:34.39  7:26.63  8:05.01  8:42.13
                                                                       9:20.12  9:57.42 10:35.02 11:12.56 11:50.58 12:27.37 13:04.88
                                                                      13:41.78 14:20.05 14:57.00 15:34.57 16:11.97 16:49.84 17:27.09
                                                                      18:03.71
NORTON, JOHN          17 PC PALO ALTO SWI              18:43.95  50      33.56  1:10.04  1:47.86  2:24.83  2:56.33  3:40.10  4:12.62
                                                                       4:55.30  5:28.16  6:09.61  6:39.84  7:24.81  8:02.50  8:40.26
                                                                       9:09.70  9:55.23 10:25.60 11:11.00 11:48.53 12:26.01 12:55.16
                                                                      13:42.07 14:20.55 14:58.63 15:36.75 16:15.04 16:47.36 17:30.43
                                                                      18:07.90
TORBECK, JEFF         16 PC PLEASANTON SE              18:56.45  51      31.16  1:05.69  1:42.49  2:19.86  2:57.40  3:34.67  4:13.05
                                                                       4:50.95  5:19.73  6:07.17  6:46.49  7:24.61  8:03.37  8:41.31
                                                                       9:20.10  9:58.38 10:36.67 11:14.84 11:53.21 12:31.24 13:09.83
                                                                      13:48.32 14:26.96 15:05.39 15:44.13 16:22.80 17:01.45 17:40.03
                                                                      18:18.66


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    13-18   1500 FREE                                   EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CORNELL, BRETT        14 SN TRUCKEE-TAHOE              19:02.92  52      33.06  1:09.46  1:46.53  2:24.17  3:01.95  3:38.33  4:16.45
                                                                       4:53.63  5:24.30  6:10.04  6:42.27  7:27.10  8:00.37  8:42.89
                                                                       9:14.14 10:00.03 10:33.83 11:18.14 11:57.31 12:36.35 13:15.88
                                                                      13:54.64 14:33.95 15:13.06 15:52.32 16:30.48 17:09.52 17:47.34
                                                                      18:26.10
MAXWELL, DARREN       14 PC WEST COAST AQ              19:23.88  53      35.23  1:13.52  1:53.47  2:32.94  3:13.30  3:52.70  4:32.47
                                                                       5:11.94  5:51.71  6:30.38  7:10.03  7:48.84  8:28.59  9:07.76
                                                                       9:46.23 10:25.46 11:04.73 11:43.27 12:15.76 13:01.07 13:31.82
                                                                      14:18.83 14:57.56 15:35.54 16:14.36 16:52.73 17:30.41 18:09.47
                                                                      18:45.31

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.79
 JR CHMPSHIP     24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILDMAN-TOBRINER, BEN 15 PC FOG CITY HAMM    24.86   1    24.74 F1
                                                                    F
GARDIN, CHARLIE       16 PC SAN JOSE AQUA    25.91   5    25.05 F2
                                                                    F
MARGRETT, CHRIS       16 PC PLEASANTON SE    25.48   2    25.32 F3
                                                                    F
GALUTIRA, JED         16 PC SEASIDE AQUAT    25.79   3    25.52 F4
                                                                    F
AYRAPETOV, ANDREW     15 PC PALO ALTO SWI    26.23   7    25.98 F5
                                                                    F
WATKINS, ERIC         15 PC SAN JOSE AQUA    26.25   8    26.03 F6
                                                                    F
NEVAREZ, SERGIO       16 ** SELECCION CHI    26.15   6    26.08 F7
                                                                    F
BACHARACH, KEVIN      15 PC WALNUT CREEK     25.86   4    26.18 F8
                                                                    F

WILDMAN-TOBRINER, BEN 15 PC FOG CITY HAMM    24.86   1
MARGRETT, CHRIS       16 PC PLEASANTON SE    25.48   2
GALUTIRA, JED         16 PC SEASIDE AQUAT    25.79   3
BACHARACH, KEVIN      15 PC WALNUT CREEK     25.86   4
GARDIN, CHARLIE       16 PC SAN JOSE AQUA    25.91   5
NEVAREZ, SERGIO       16 ** SELECCION CHI    26.15   6
AYRAPETOV, ANDREW     15 PC PALO ALTO SWI    26.23   7
WATKINS, ERIC         15 PC SAN JOSE AQUA    26.25   8
LYONS, SEAN           15 SN ARDEN HILLS      26.32   9
KLIEWER, BRANDON      16 SN DAVIS SWIM TE    26.34  10
QUINDICA, DANIEL      16 HI PEARL HARBOR     26.46  11
MCMANUS, JAMES        16 AZ SWIM TUCSON      26.51  12
MCENTEE, J.P.         15 PC WEST COAST AQ    26.54  13
NGUYEN, JEFFREY       15 PC SOUTH SAN FRA    26.79  14
YAUCH, JAMES          16 PC MISSION SAN J    27.06  15
VERGARA, JUSTIN       15 PC DALY CITY DOL    27.14  16
RUSSELL, STEVEN       15 AZ SCOTTSDALE AQ    27.28  17
GONZALES, COVIE       15 PC MONTEREY BAY     27.34  18
BURNS, KELLY          16 SN CHICO AQUA JE    27.40  19
BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI    27.51  20
BOIN, MATTHEW         16 PC SAN JOSE AQUA    27.53  21
ORDONEZ, LUIS         16 ** SELECCION CHI    27.98  22
YANG, EUGENE          16 PC WEST COAST AQ    28.04  23
HOLMES, WARREN        16 PC WALNUT CREEK     28.71  24


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL     52.09
 JR CHMPSHIP     53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARGRETT, CHRIS       16 PC PLEASANTON SE    54.75   1    54.40 F1
                                                                    F    26.38
WILDMAN-TOBRINER, BEN 15 PC FOG CITY HAMM    55.42   2    54.50 F2
                                                                    F    26.16
GARDIN, CHARLIE       16 PC SAN JOSE AQUA    56.56   5    55.83 F3
                                                                    F    26.97
ACCURSO, VINCENT      16 PC NAPA VALLEY S    56.31   3    56.31 F4
                                                                    F    27.37
NEVAREZ, SERGIO       16 ** SELECCION CHI    56.62   6    56.46 F5
                                                                    F    27.32
GALUTIRA, JED         16 PC SEASIDE AQUAT    56.79   7    56.62 F6
                                                                    F    27.06
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK     56.42   4    56.66 F7
                                                                    F    27.51
ELLINGSON, JAMES      16 SN PENGUIN SWIM     57.11   8    57.08 F8
                                                                    F    27.67

MARGRETT, CHRIS       16 PC PLEASANTON SE    54.75   1
WILDMAN-TOBRINER, BEN 15 PC FOG CITY HAMM    55.42   2
ACCURSO, VINCENT      16 PC NAPA VALLEY S    56.31   3
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK     56.42   4
GARDIN, CHARLIE       16 PC SAN JOSE AQUA    56.56   5
NEVAREZ, SERGIO       16 ** SELECCION CHI    56.62   6
GALUTIRA, JED         16 PC SEASIDE AQUAT    56.79   7
ELLINGSON, JAMES      16 SN PENGUIN SWIM     57.11   8
SKOWRONSKI, MICHAEL   16 PC PALO ALTO SWI    57.42   9
KLIEWER, BRANDON      16 SN DAVIS SWIM TE    57.46  10
LYONS, SEAN           15 SN ARDEN HILLS      57.48  11
MCENTEE, J.P.         15 PC WEST COAST AQ    57.60  12
PENNINGTON, WADE      16 AZ SCOTTSDALE AQ    57.90  13
HESSLER, JOHN         16 PC SANTA CLARA S    57.93  14
LEICHT, JAKE          15 PC UNATTACHED PA    58.13  15
QUINDICA, DANIEL      16 HI PEARL HARBOR     58.16  16
BACHARACH, KEVIN      15 PC WALNUT CREEK     58.41  17
AYRAPETOV, ANDREW     15 PC PALO ALTO SWI    58.92  18
RUDY, CHARLIE         15 PC WEST COAST AQ    59.16  19
LEON, OSCAR           15 ** ACUATICA NELS    59.39  20
GONZALES, COVIE       15 PC MONTEREY BAY     59.56  21
YANG, EUGENE          16 PC WEST COAST AQ  1:00.46  22
BOIN, MATTHEW         16 PC SAN JOSE AQUA  1:00.70  23
YAUCH, JAMES          16 PC MISSION SAN J  1:00.90  24
ORDONEZ, LUIS         16 ** SELECCION CHI  1:00.94  25
VARELLAS, PETER       15 PC ORINDA AQUATI  1:02.11  26
HOLMES, WARREN        16 PC WALNUT CREEK   1:03.21  27

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT   98
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:54.09
 JR CHMPSHIP   1:58.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEON, OSCAR           15 ** ACUATICA NELS  2:03.48   7  2:00.79 F1  P  1:00.66
                                                                    F    28.88    59.42  1:30.42


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT   98
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILDMAN-TOBRINER, BEN 15 PC FOG CITY HAMM  2:03.11   5  2:00.80 F2  P    59.57
                                                                    F    27.84    58.39  1:29.85
MARGRETT, CHRIS       16 PC PLEASANTON SE  2:01.29   1  2:01.16 F3  P    59.48
                                                                    F    28.37    58.75  1:29.98
WAGNER, GARRETT       15 SN SIERRA MARLIN  2:01.70   2  2:01.72 F4  P    58.78
                                                                    F    28.78    59.00  1:30.38
KANE, JONATHAN        16 UT SPORTS ACADEM  2:02.84   4  2:02.52 F5  P  1:00.38
                                                                    F    29.11    59.79  1:31.15
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK   2:03.38   6  2:02.94 F6  P    59.64
                                                                    F    29.84  1:01.10  1:32.66
PENNINGTON, WADE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:02.54   3  2:03.04 F7  P    59.82
                                                                    F    28.80    59.60  1:31.62
GAIKIS, BENTLEY       16 ** TORONTO ALL S  2:03.53   8  2:03.93 F8  P    59.96
                                                                    F    28.23    59.37  1:31.62

MARGRETT, CHRIS       16 PC PLEASANTON SE  2:01.29   1              P    59.48
WAGNER, GARRETT       15 SN SIERRA MARLIN  2:01.70   2              P    58.78
PENNINGTON, WADE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:02.54   3              P    59.82
KANE, JONATHAN        16 UT SPORTS ACADEM  2:02.84   4              P  1:00.38
WILDMAN-TOBRINER, BEN 15 PC FOG CITY HAMM  2:03.11   5              P    59.57
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK   2:03.38   6              P    59.64
LEON, OSCAR           15 ** ACUATICA NELS  2:03.48   7              P  1:00.66
GAIKIS, BENTLEY       16 ** TORONTO ALL S  2:03.53   8              P    59.96
GARDIN, CHARLIE       16 PC SAN JOSE AQUA  2:03.73   9              P    58.00
NEVAREZ, SERGIO       16 ** SELECCION CHI  2:04.04  10              P    59.97
KLIEWER, BRANDON      16 SN DAVIS SWIM TE  2:04.31  11              P    59.44
LEICHT, JAKE          15 PC UNATTACHED PA  2:04.48  13              P  1:01.31
THEILEMANN, RYAN      16 PC CARSON AQUATI  2:04.48  12              P    59.32
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI  2:04.53  14              P  1:01.11
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ  2:05.26  15              P  1:00.99
BALDERAMOS, WILLIAM   16 ** STING RAY SWI  2:05.75  16              P  1:01.16
GALUTIRA, JED         16 PC SEASIDE AQUAT  2:06.51  17              P    58.53
ELLINGSON, JAMES      16 SN PENGUIN SWIM   2:07.13  18              P  1:02.27
EDEN, TONY            15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:07.54  19              P  1:02.27
FATHERREE, JOEL       16 PC GOLDEN BEAR S  2:07.81  20              P  1:01.17
ALLISON, ANDREW       15 PC VALLEJO AQUAT  2:09.05  21              P  1:02.27
MCENTEE, J.P.         15 PC WEST COAST AQ  2:09.14  22              P  1:01.80
JANSEN, DEREK         16 SN DAVIS SWIM TE  2:10.07  23              P  1:01.86
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK   2:12.38  24              P  1:02.73
PORTEOUS, BRENT       16 PC WALNUT CREEK   2:12.81  25              P  1:03.53
YANG, EUGENE          16 PC WEST COAST AQ  2:14.99  26              P  1:04.18
WHITE, TOBIN          15 PC CABRILLO THRE  2:16.26  27              P  1:04.52
BOIN, MATTHEW         16 PC SAN JOSE AQUA  2:17.44  28              P  1:03.74
HOLMES, WARREN        16 PC WALNUT CREEK   2:20.48  29              P  1:05.72

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    15-16   400 FREE                                    EVENT  142
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.29
 JR CHMPSHIP   4:09.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PENNINGTON, WADE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  4:19.83   1  4:15.18 F1  P  1:01.82  2:07.30  3:13.13
                                                                    F    30.17  1:02.49  1:34.68  2:06.93  2:39.57  3:12.25  3:44.76
LEON, OSCAR           15 ** ACUATICA NELS  4:22.09   5  4:16.01 F2  P  1:03.81  2:10.82  3:17.61
                                                                    F    30.73  1:03.27  1:35.80  2:08.04  2:40.66  3:13.22  3:45.45
GAIKIS, BENTLEY       16 ** TORONTO ALL S  4:20.36   2  4:16.64 F3  P  1:03.63  2:08.63  3:14.17
                                                                    F    30.32  1:02.72  1:34.15  2:06.17  2:38.92  3:11.82  3:44.74


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    15-16   400 FREE                                    EVENT  142
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BALDERAMOS, WILLIAM   16 ** STING RAY SWI  4:20.82   3  4:18.19 F4  P  1:03.57  2:09.06  3:14.83
                                                                    F    30.94  1:02.59  1:35.09  2:07.34  2:40.14  3:12.99  3:46.24
WAGNER, GARRETT       15 SN SIERRA MARLIN  4:22.80   6  4:19.82 F5  P  1:02.27  2:08.71  3:15.80
                                                                    F    30.18  1:02.16  1:34.57  2:07.12  2:40.09  3:13.63  3:47.13
RENDON, NICHOLAS      15 PN PUYALLUP AQUA  4:21.48   4  4:24.36 F6  P  1:02.15  2:08.29  3:14.94
                                                                    F    30.59  1:03.09  1:36.14  2:09.45  2:42.96  3:16.77  3:50.89
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK   4:24.13   7  4:24.39 F7  P  1:03.89  2:11.71  3:18.82
                                                                    F    31.01  1:04.42  1:37.59  2:10.71  2:44.21  3:18.03  3:51.96
COBBOLD, PETER        16 ** TORONTO ALL S  4:25.14   8  4:31.04 F8  P  1:04.45  2:12.02  3:19.14
                                                                    F    30.73  1:03.35  1:37.22  2:11.53  2:46.58  3:21.27  3:56.67

PENNINGTON, WADE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  4:19.83   1              P  1:01.82  2:07.30  3:13.13
GAIKIS, BENTLEY       16 ** TORONTO ALL S  4:20.36   2              P  1:03.63  2:08.63  3:14.17
BALDERAMOS, WILLIAM   16 ** STING RAY SWI  4:20.82   3              P  1:03.57  2:09.06  3:14.83
RENDON, NICHOLAS      15 PN PUYALLUP AQUA  4:21.48   4              P  1:02.15  2:08.29  3:14.94
LEON, OSCAR           15 ** ACUATICA NELS  4:22.09   5              P  1:03.81  2:10.82  3:17.61
WAGNER, GARRETT       15 SN SIERRA MARLIN  4:22.80   6              P  1:02.27  2:08.71  3:15.80
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK   4:24.13   7              P  1:03.89  2:11.71  3:18.82
COBBOLD, PETER        16 ** TORONTO ALL S  4:25.14   8              P  1:04.45  2:12.02  3:19.14
KLIEWER, BRANDON      16 SN DAVIS SWIM TE  4:25.56   9              P  1:03.62  2:10.48  3:18.49
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ  4:26.35  10              P  1:04.15  2:11.64  3:19.34
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI  4:26.76  11              P  1:03.47  2:10.61  3:19.18
THEILEMANN, RYAN      16 PC CARSON AQUATI  4:26.83  12              P  1:03.93  2:12.31  3:19.71
RUST, NATE            16 PC SEBASTAPOL SE  4:27.14  13              P  1:04.02  2:11.35  3:19.75
NEVAREZ, SERGIO       16 ** SELECCION CHI  4:27.40  14              P  1:02.50  2:10.40  3:19.43
MORIN, BILLY          16 PC SAN JOSE AQUA  4:29.92  15              P  1:04.38  2:12.86  3:22.36
LEICHT, JAKE          15 PC UNATTACHED PA  4:30.14  16              P  1:05.38  2:14.10  3:22.96
GONTOVNICK, JEFF      16 ** TORONTO ALL S  4:32.55  17              P  1:05.10  2:14.15  3:23.75
EDEN, TONY            15 AZ SCOTTSDALE AQ  4:33.07  18              P  1:04.32  2:13.81  3:23.91
JENSEN, JUSTIN        16 PC WEST COAST AQ  4:35.44  19              P  1:05.64  2:16.81  3:26.95
MCGOWAN, JONATHAN     15 PC WALNUT CREEK   4:35.55  20              P  1:06.53  2:16.26  3:26.22
ELLINGSON, JAMES      16 SN PENGUIN SWIM   4:36.62  21              P  1:06.50  2:17.10  3:27.43
ALLISON, ANDREW       15 PC VALLEJO AQUAT  4:38.55  22              P  1:04.91  2:15.49  3:27.22
SCHMITT, ERICH        15 ** ISLAND SWIMMI  4:40.89  23              P  1:05.20  2:16.47  3:29.53
RUIZ, CHRISTIAN       15 ** ACUATICA NELS  4:41.48  24              P  1:07.46  2:18.90  3:30.83
NEELEY, BENJAMIN      16 PN PUYALLUP AQUA  4:42.39  25              P  1:05.47  2:17.64  3:30.55
ALDANA, ALEJANDRO     15 ** ACUATICA NELS  4:42.64  26              P  1:07.12  2:18.54  3:31.21
BOIN, MATTHEW         16 PC SAN JOSE AQUA  4:49.12  27              P  1:06.74  2:18.44  3:34.50
STRELZOW, DESMOND     15 ** PACIFIC DOLPH  4:50.30  28              P  1:05.81  2:20.68  3:36.99

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    15-16   800 FREE                                    EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
 JR CHMPSHIP   8:40.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GAIKIS, BENTLEY       16 ** TORONTO ALL S               8:47.24   1      31.32  1:04.39  1:37.21  2:10.07  2:42.96  3:15.98  3:48.99
                                                                       4:22.21  4:54.78  5:28.01  6:01.16  6:34.96  7:07.93  7:41.43
                                                                       8:14.48
WAGNER, GARRETT       15 SN SIERRA MARLIN               8:48.96   2      30.70  1:03.40  1:36.07  2:08.60  2:41.55  3:14.61  3:48.27
                                                                       4:21.83  4:55.13  5:28.88  5:53.69  6:35.96  7:06.38  7:43.15
                                                                       8:08.35
PENNINGTON, WADE      16 AZ SCOTTSDALE AQ               8:50.56   3      30.68  1:03.44  1:36.75  2:10.07  2:35.72  3:17.10  3:43.62
                                                                       4:24.72  4:52.29  5:32.06  6:05.75  6:39.68  7:13.33  7:46.38
                                                                       8:08.97
BALDERAMOS, WILLIAM   16 ** STING RAY SWI               8:51.03   4      30.66  1:02.86  1:35.13  2:08.02  2:41.01  3:14.10  3:47.99
                                                                       4:21.85  4:55.45  5:28.96  6:02.83  6:36.95  7:11.22  7:45.64
                                                                       8:19.13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    15-16   800 FREE                                    EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RENDON, NICHOLAS      15 PN PUYALLUP AQUA               8:54.91   5      30.92  1:03.64  1:30.26  2:10.69  2:44.36  3:18.24  3:52.23
                                                                       4:25.91  4:59.60  5:33.15  6:06.77  6:40.64  7:14.31  7:48.21
                                                                       8:21.73
KLIEWER, BRANDON      16 SN DAVIS SWIM TE               9:02.40   6      31.37  1:04.94  1:31.64  2:13.14  2:39.83  3:21.15  3:48.88
                                                                       4:29.42  4:55.47  5:37.48  6:03.75  6:45.96  7:20.50  7:55.23
                                                                       8:30.06
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ               9:04.24   7      30.92  1:04.31  1:38.26  2:12.23  2:39.43  3:20.83  3:49.60
                                                                       4:28.97  4:57.77  5:37.53  6:06.65  6:46.99  7:13.85  7:56.12
                                                                       8:25.12
TORBECK, CHRIS        16 PC PLEASANTON SE               9:08.73   8      30.98  1:04.95  1:39.96  2:14.48  2:49.43  3:24.11  3:58.68
                                                                       4:33.64  5:08.27  5:42.82  6:17.59  6:51.94  7:26.73  8:01.29
                                                                       8:24.74
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S               9:09.67   9      29.95  1:03.06  1:36.46  2:10.40  2:44.44  3:19.05  3:53.43
                                                                       4:28.30  5:03.48  5:38.82  6:13.70  6:49.27  7:21.90  7:59.67
                                                                       8:34.89
JANSEN, DEREK         16 SN DAVIS SWIM TE               9:10.24  10      31.35  1:04.70  1:32.60  2:11.97  2:46.06  3:20.18  3:50.26
                                                                       4:29.27  4:57.70  5:38.72  6:14.04  6:48.97  7:17.98  7:59.25
                                                                       8:35.13
FATHERREE, JOEL       16 PC GOLDEN BEAR S               9:10.27  11      31.11  1:04.36  1:38.21  2:12.39  2:46.48  3:20.97  3:55.38
                                                                       4:30.44  5:04.80  5:40.14  6:06.87  6:51.39  7:26.62  8:02.23
                                                                       8:25.39
EDEN, TONY            15 AZ SCOTTSDALE AQ               9:12.06  12      31.31  1:05.69  1:40.33  2:15.02  2:46.34  3:25.43  4:01.07
                                                                       4:36.40  5:10.16  5:46.82  6:19.65  6:57.46  7:31.99  8:05.96
                                                                       8:39.63
GONTOVNICK, JEFF      16 ** TORONTO ALL S               9:12.63  13      31.76  1:06.62  1:41.26  2:16.46  2:50.53  3:26.27  4:01.88
                                                                       4:37.14  5:11.56  5:47.02  6:21.89  6:57.30  7:31.47  8:06.39
                                                                       8:40.48
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK                9:13.06  14      31.28  1:05.60  1:39.79  2:14.51  2:49.24  3:23.91  3:53.71
                                                                       4:34.41  5:03.93  5:44.21  6:19.44  6:54.49  7:23.40  8:04.65
                                                                       8:30.76
JENSEN, JUSTIN        16 PC WEST COAST AQ               9:13.12  15      31.40  1:06.15  1:36.11  2:16.28  2:51.86  3:26.96  4:01.50
                                                                       4:36.66  5:12.11  5:47.09  6:21.80  6:56.59  7:24.21  8:06.25
                                                                       8:31.05
KANE, JONATHAN        16 UT SPORTS ACADEM               9:13.32  16      31.77  1:06.17  1:40.87  2:15.64  2:51.03  3:26.12  4:01.55
                                                                       4:36.53  5:11.93  5:46.94  6:22.99  6:57.83  7:32.92  8:07.45
                                                                       8:35.17
WHITE, TOBIN          15 PC CABRILLO THRE               9:15.74  17      31.30  1:05.52  1:40.83  2:15.25  2:51.42  3:26.62  4:01.80
                                                                       4:37.61  5:12.80  5:47.87  6:22.76  6:57.42  7:32.62  8:07.32
                                                                       8:42.39
ALLISON, ANDREW       15 PC VALLEJO AQUAT               9:19.94  18      31.21  1:05.95  1:40.95  2:15.91  2:51.34  3:26.87  4:02.39
                                                                       4:38.08  5:13.32  5:49.26  6:25.22  7:00.99  7:36.31  8:11.62
                                                                       8:34.14
LEICHT, JAKE          15 PC UNATTACHED PA               9:20.69  19      30.72  1:04.47  1:29.83  2:13.31  2:47.98  3:22.97  3:45.91
                                                                       4:32.78  5:08.22  5:44.09  6:10.78  6:56.02  7:24.15  8:09.97
                                                                       8:31.61
MCGOWAN, JONATHAN     15 PC WALNUT CREEK                9:22.54  20      33.37  1:09.42  1:45.44  2:21.26  2:57.06  3:32.35  4:07.44
                                                                       4:42.61  5:17.75  5:53.10  6:28.60  7:03.84  7:39.24  8:14.54
                                                                       8:41.82
OMARA, MICHAEL        15 PC RENO AQUATIC                9:23.40  21      32.79  1:08.70  1:44.10  2:20.08  2:55.83  3:31.34  4:07.05
                                                                       4:41.85  5:17.46  5:52.66  6:28.62  7:04.32  7:39.77  8:14.47
                                                                       8:49.50
THEILEMANN, RYAN      16 PC CARSON AQUATI               9:28.60  22      32.85  1:08.26  1:44.14  2:20.28  2:56.51  3:32.13  4:07.96
                                                                       4:43.78  5:20.45  5:56.27  6:32.40  7:08.13  7:43.58  8:19.54
                                                                       8:54.42
RUIZ, CHRISTIAN       15 ** ACUATICA NELS               9:30.54  23      33.58  1:08.99  1:45.06  2:20.97  2:57.70  3:34.02  4:10.43
                                                                       4:46.93  5:22.79  5:58.72  6:34.61  7:10.34  7:46.60  8:22.22
                                                                       8:57.46
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE               9:30.72  24      32.28  1:06.77  1:36.96  2:17.51  2:53.53  3:29.45  4:05.68
                                                                       4:41.66  5:18.10  5:54.51  6:31.15  7:07.67  7:44.23  8:20.72
                                                                       8:57.11


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    15-16   800 FREE                                    EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DESENNA, MARIO        16 PC VALLEJO AQUAT               9:31.05  25      32.54  1:08.61  1:45.02  2:21.14  2:57.45  3:34.01  4:10.32
                                                                       4:46.67  5:23.29  5:59.36  6:35.59  7:11.37  7:47.04  8:22.61
                                                                       8:57.22
TORBECK, JEFF         16 PC PLEASANTON SE               9:34.37  26      31.99  1:07.35  1:43.99  2:20.56  2:57.33  3:33.93  4:10.81
                                                                       4:47.18  5:24.07  6:00.70  6:37.01  7:13.44  7:49.83  8:25.65
                                                                       9:00.51
NEELEY, BENJAMIN      16 PN PUYALLUP AQUA               9:34.87  27      32.26  1:06.91  1:43.52  2:20.01  2:56.99  3:33.65  4:10.52
                                                                       4:46.88  5:23.88  6:00.20  6:36.90  7:13.51  7:49.86  8:26.13
                                                                       9:01.55
HENNING, TANNER       15 PC CABRILLO THRE               9:37.04  28      31.74  1:06.43  1:41.92  2:17.43  2:53.37  3:29.10  4:05.91
                                                                       4:42.52  5:19.40  5:56.34  6:28.97  7:10.54  7:39.76  8:25.06
                                                                       8:53.11
ALDANA, ALEJANDRO     15 ** ACUATICA NELS               9:40.16  29      33.61  1:09.24  1:45.82  2:21.85  2:58.38  3:35.02  4:11.94
                                                                       4:48.78  5:25.76  6:02.24  6:39.16  7:16.33  7:52.91  8:29.84
                                                                       9:06.15
POIRIER, TODD         15 PC PLEASANTON SE                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.89
 JR CHMPSHIP   1:01.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILDMAN-TOBRINER, BEN 15 PC FOG CITY HAMM  1:03.88   3  1:02.90 F1
                                                                    F    31.53
FLOUSSOV, ILYA        16 ** TORONTO ALL S  1:03.91   4  1:02.95 F2
                                                                    F    30.82
RUDY, CHARLIE         15 PC WEST COAST AQ  1:03.86   2  1:03.21 F3
                                                                    F    31.26
BURNS, KELLY          16 SN CHICO AQUA JE  1:03.55   1  1:03.39 F4
                                                                    F    31.20
JURADO, RAUL          16 ** ACUATICA NELS  1:04.19   5  1:04.63 F5
                                                                    F    31.71
GALUTIRA, JED         16 PC SEASIDE AQUAT  1:04.44   6  1:04.75 F6
                                                                    F    31.19
SOTOMAYOR, MANUEL     15 ** ACUATICA NELS  1:05.34   7  1:04.78 F7
                                                                    F    31.93
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   1:05.38   8  1:04.86 F8
                                                                    F    31.73

BURNS, KELLY          16 SN CHICO AQUA JE  1:03.55   1
RUDY, CHARLIE         15 PC WEST COAST AQ  1:03.86   2
WILDMAN-TOBRINER, BEN 15 PC FOG CITY HAMM  1:03.88   3
FLOUSSOV, ILYA        16 ** TORONTO ALL S  1:03.91   4
JURADO, RAUL          16 ** ACUATICA NELS  1:04.19   5
GALUTIRA, JED         16 PC SEASIDE AQUAT  1:04.44   6
SOTOMAYOR, MANUEL     15 ** ACUATICA NELS  1:05.34   7
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   1:05.38   8
POIRIER, TODD         15 PC PLEASANTON SE  1:05.40   9
TINAJERO, CHRISTIAN   16 ** MEXICAN SWIMM  1:05.75  10
SCHMITT, ERICH        15 ** ISLAND SWIMMI  1:05.77  11
KANE, JONATHAN        16 UT SPORTS ACADEM  1:06.02  12
VERGARA, JUSTIN       15 PC DALY CITY DOL  1:06.07  14
WILLIAMS, NATHAN      16 PC SAN JOSE AQUA  1:06.07  13
ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ  1:06.25  15
WATKINS, ERIC         15 PC SAN JOSE AQUA  1:06.29  16
MCMANUS, JAMES        16 AZ SWIM TUCSON    1:06.68  17
GARDIN, CHARLIE       16 PC SAN JOSE AQUA  1:06.72  18


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  1:07.34  19
JENSEN, JUSTIN        16 PC WEST COAST AQ  1:07.55  20
EDEN, TONY            15 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.26  21
YOO, ARAM             15 PC MISSION SAN J  1:08.41  22
TORBECK, CHRIS        16 PC PLEASANTON SE  1:08.80  23
ELLINGSON, JAMES      16 SN PENGUIN SWIM   1:09.01  25
NEVAREZ, SERGIO       16 ** SELECCION CHI  1:09.01  24
ALDANA, ALEJANDRO     15 ** ACUATICA NELS  1:09.22  26
LYONS, SEAN           15 SN ARDEN HILLS    1:09.37  27
FATHERREE, JOEL       16 PC GOLDEN BEAR S  1:09.77  28
STRELZOW, DESMOND     15 ** PACIFIC DOLPH  1:10.22  29
SURYOUTOMO, JASON     16 PC MISSION SAN J  1:10.64  30
PORTEOUS, BRENT       16 PC WALNUT CREEK   1:11.19  31
AYRAPETOV, ANDREW     15 PC PALO ALTO SWI  1:11.70  32

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.89
 JR CHMPSHIP   2:12.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JURADO, RAUL          16 ** ACUATICA NELS  2:17.69   3  2:15.43 F1  P  1:07.05
                                                                    F    32.26  1:05.80  1:40.62
SCHMITT, ERICH        15 ** ISLAND SWIMMI  2:17.05   1  2:15.83 F2  P  1:06.64
                                                                    F    32.18  1:06.68  1:42.07
POIRIER, TODD         15 PC PLEASANTON SE  2:17.08   2  2:16.87 F3  P  1:07.30
                                                                    F    31.98  1:06.93  1:43.20
RUDY, CHARLIE         15 PC WEST COAST AQ  2:18.49   6  2:18.05 F4  P  1:08.29
                                                                    F    33.20  1:08.73  1:43.96
FLOUSSOV, ILYA        16 ** TORONTO ALL S  2:19.24   8  2:19.21 F5  P  1:08.07
                                                                    F    32.79  1:09.37  1:45.12
BURNS, KELLY          16 SN CHICO AQUA JE  2:19.28   9  2:19.73 F6  P  1:08.66
                                                                    F    33.06  1:08.19  1:45.04
EDEN, TONY            15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:18.13   4  2:20.45 F7  P  1:08.54
                                                                    F    32.71  1:07.81  1:43.42
KANE, JONATHAN        16 UT SPORTS ACADEM  2:18.15   5  2:20.46 F8  P  1:07.72
                                                                    F    33.73  1:08.92  1:44.83

SCHMITT, ERICH        15 ** ISLAND SWIMMI  2:17.05   1              P  1:06.64
POIRIER, TODD         15 PC PLEASANTON SE  2:17.08   2              P  1:07.30
JURADO, RAUL          16 ** ACUATICA NELS  2:17.69   3              P  1:07.05
EDEN, TONY            15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:18.13   4              P  1:08.54
KANE, JONATHAN        16 UT SPORTS ACADEM  2:18.15   5              P  1:07.72
RUDY, CHARLIE         15 PC WEST COAST AQ  2:18.49   6              P  1:08.29
WILDMAN-TOBRINER, BEN 15 PC FOG CITY HAMM  2:18.89   7              P  1:07.56
FLOUSSOV, ILYA        16 ** TORONTO ALL S  2:19.24   8              P  1:08.07
BURNS, KELLY          16 SN CHICO AQUA JE  2:19.28   9              P  1:08.66
TINAJERO, CHRISTIAN   16 ** MEXICAN SWIMM  2:19.71  10              P  1:09.10
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   2:20.07  11              P  1:08.73
JENSEN, JUSTIN        16 PC WEST COAST AQ  2:20.46  12              P  1:09.54
ALLISON, ANDREW       15 PC VALLEJO AQUAT  2:21.16  13              P  1:08.91
ALDANA, ALEJANDRO     15 ** ACUATICA NELS  2:24.59  14              P  1:10.98
FATHERREE, JOEL       16 PC GOLDEN BEAR S  2:25.07  15              P  1:11.04
ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ  2:25.15  16              P  1:10.97
WATKINS, ERIC         15 PC SAN JOSE AQUA  2:25.35  17              P  1:09.83
ELLINGSON, JAMES      16 SN PENGUIN SWIM   2:26.48  18              P  1:11.86
WAGNER, GARRETT       15 SN SIERRA MARLIN  2:26.97  19              P  1:11.30
OMARA, MICHAEL        15 PC RENO AQUATIC   2:27.76  20              P  1:12.18


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT   60
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STRELZOW, DESMOND     15 ** PACIFIC DOLPH  2:31.14  21              P  1:12.84
SURYOUTOMO, JASON     16 PC MISSION SAN J  2:31.90  22              P  1:13.50
MCMANUS, JAMES        16 AZ SWIM TUCSON     DQUED                   P  1:09.17

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
 JR CHMPSHIP   1:08.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TINAJERO, CHRISTIAN   16 ** MEXICAN SWIMM  1:10.45   2  1:09.43 F1
                                                                    F    32.90
FELIX, NIKO           15 PC VALLEJO AQUAT  1:10.51   3  1:09.58 F2
                                                                    F    33.32
MCMANUS, JAMES        16 AZ SWIM TUCSON    1:10.08   1  1:10.61 F3
                                                                    F    32.78
LYONS, SEAN           15 SN ARDEN HILLS    1:12.41   4  1:11.72 F4
                                                                    F    33.97
KLIEWER, BRANDON      16 SN DAVIS SWIM TE  1:12.58   6  1:11.98 F5
                                                                    F    33.73
QUINDICA, DANIEL      16 HI PEARL HARBOR   1:12.52   5  1:12.11 F6
                                                                    F    33.70
BURKE, TANNER         15 PC ORINDA AQUATI  1:12.59   8  1:12.13 F7
                                                                    F    33.51
COBBOLD, PETER        16 ** TORONTO ALL S  1:12.58   7  1:12.26 F8
                                                                    F    34.38

MCMANUS, JAMES        16 AZ SWIM TUCSON    1:10.08   1
TINAJERO, CHRISTIAN   16 ** MEXICAN SWIMM  1:10.45   2
FELIX, NIKO           15 PC VALLEJO AQUAT  1:10.51   3
LYONS, SEAN           15 SN ARDEN HILLS    1:12.41   4
QUINDICA, DANIEL      16 HI PEARL HARBOR   1:12.52   5
COBBOLD, PETER        16 ** TORONTO ALL S  1:12.58   7
KLIEWER, BRANDON      16 SN DAVIS SWIM TE  1:12.58   6
BURKE, TANNER         15 PC ORINDA AQUATI  1:12.59   8
VERGARA, JUSTIN       15 PC DALY CITY DOL  1:13.27   9
RUBINSTEIN, MATT      16 PC PALO ALTO SWI  1:13.95  10
WERTHEIMER, ROBERT    16 PC PALO ALTO SWI  1:14.29  11
RUFFCORN, MAX         16 PC LAKE COUNT CH  1:14.42  12
RUSSELL, STEVEN       15 AZ SCOTTSDALE AQ  1:14.58  13
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  1:14.59  14
MORIN, BILLY          16 PC SAN JOSE AQUA  1:14.61  15
VARELLAS, PETER       15 PC ORINDA AQUATI  1:14.62  16
LEICHT, JAKE          15 PC UNATTACHED PA  1:14.65  17
GONZALES, COVIE       15 PC MONTEREY BAY   1:15.20  18
LU, JEFFREY           15 PC DALY CITY DOL  1:15.65  19
FLOUSSOV, ILYA        16 ** TORONTO ALL S  1:15.71  20
HOGUE, JACOB          15 CO GRAND JUNCTIO  1:16.52  21
KASPER, MIKE          15 PC LOS ALTOS/MTN  1:16.81  22
MORRELL, JACOB        16 SN VACAVILLE SWI  1:16.82  23
YANG, EUGENE          16 PC WEST COAST AQ  1:17.80  24
DORT, MATT            15 PC PLEASANTON SE  1:18.33  25
FATHERREE, JOEL       16 PC GOLDEN BEAR S  1:18.81  26
TOSCO, SONNY          16 PC WEST COAST AQ  1:18.86  27
GOYETTE, TREVOR       15 PC TIGER AQUATIC  1:19.62  28
ORDONEZ, LUIS         16 ** SELECCION CHI  1:21.53  29
STRELZOW, DESMOND     15 ** PACIFIC DOLPH  1:23.09  30
DOE, BRIAN            15 PC MISSION SAN J   DQUED


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
 JR CHMPSHIP   2:29.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FELIX, NIKO           15 PC VALLEJO AQUAT  2:35.45   1  2:31.90 F1  P  1:15.26
                                                                    F    34.87  1:13.23  1:52.18
MCGOWAN, JONATHAN     15 PC WALNUT CREEK   2:37.98   2  2:35.48 F2  P  1:16.44
                                                                    F    36.08  1:15.82  1:55.41
LEICHT, JAKE          15 PC UNATTACHED PA  2:40.85   5  2:36.54 F3  P  1:18.81
                                                                    F    36.05  1:16.22  1:56.67
MCMANUS, JAMES        16 AZ SWIM TUCSON    2:39.64   3  2:36.86 F4  P  1:14.36
                                                                    F    34.77  1:15.45  1:57.36
KLIEWER, BRANDON      16 SN DAVIS SWIM TE  2:41.51   6  2:37.03 F5  P  1:16.54
                                                                    F    34.87  1:14.16  1:55.32
COBBOLD, PETER        16 ** TORONTO ALL S  2:42.60   7  2:37.54 F6  P  1:18.35
                                                                    F    35.30  1:15.34  1:56.69
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  2:40.14   4  2:38.32 F7  P  1:17.91
                                                                    F    36.13  1:16.32  1:57.41
VERGARA, JUSTIN       15 PC DALY CITY DOL  2:43.38   8  2:38.56 F8  P  1:19.03
                                                                    F    37.33  1:16.96  1:57.67

FELIX, NIKO           15 PC VALLEJO AQUAT  2:35.45   1              P  1:15.26
MCGOWAN, JONATHAN     15 PC WALNUT CREEK   2:37.98   2              P  1:16.44
MCMANUS, JAMES        16 AZ SWIM TUCSON    2:39.64   3              P  1:14.36
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  2:40.14   4              P  1:17.91
LEICHT, JAKE          15 PC UNATTACHED PA  2:40.85   5              P  1:18.81
KLIEWER, BRANDON      16 SN DAVIS SWIM TE  2:41.51   6              P  1:16.54
COBBOLD, PETER        16 ** TORONTO ALL S  2:42.60   7              P  1:18.35
VERGARA, JUSTIN       15 PC DALY CITY DOL  2:43.38   8              P  1:19.03
WERTHEIMER, ROBERT    16 PC PALO ALTO SWI  2:44.05   9              P  1:19.50
BURKE, TANNER         15 PC ORINDA AQUATI  2:44.09  10              P  1:18.23
JANSEN, DEREK         16 SN DAVIS SWIM TE  2:44.67  11              P  1:19.77
RUSSELL, STEVEN       15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:45.10  12              P  1:19.76
QUINDICA, DANIEL      16 HI PEARL HARBOR   2:45.28  13              P  1:19.90
DOE, BRIAN            15 PC MISSION SAN J  2:45.31  14              P  1:20.80
MORIN, BILLY          16 PC SAN JOSE AQUA  2:46.11  15              P  1:19.21
RILEY, JON            16 PC SAN FRANCISCO  2:46.13  16              P  1:18.83
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  2:46.97  17              P  1:20.11
KASPER, MIKE          15 PC LOS ALTOS/MTN  2:48.49  18              P  1:22.59
GONZALES, COVIE       15 PC MONTEREY BAY   2:48.76  19              P  1:20.37
YANG, EUGENE          16 PC WEST COAST AQ  2:49.42  20              P  1:22.09
LU, JEFFREY           15 PC DALY CITY DOL  2:49.53  21              P  1:23.15
FLOUSSOV, ILYA        16 ** TORONTO ALL S  2:49.55  22              P  1:21.42
RUDY, CHARLIE         15 PC WEST COAST AQ  2:49.79  23              P  1:20.50
HOGUE, JACOB          15 CO GRAND JUNCTIO  2:52.76  24              P  1:22.06
TOSCO, SONNY          16 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P  1:21.00

============================================================================================================================
   EVENT  152                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT  152
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.19
 JR CHMPSHIP     58.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TINAJERO, CHRISTIAN   16 ** MEXICAN SWIMM  1:00.47   1    58.87 F1
                                                                    F    28.04
WILDMAN-TOBRINER, BEN 15 PC FOG CITY HAMM  1:00.52   2  1:00.25 F2
                                                                    F    27.96


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  152                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT  152
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ  1:00.75   3  1:00.27 F3
                                                                    F    28.45
ACCURSO, VINCENT      16 PC NAPA VALLEY S  1:01.44   8  1:00.84 F4
                                                                    F    28.80
GARDIN, CHARLIE       16 PC SAN JOSE AQUA  1:01.08   5  1:01.26 F5
                                                                    F    28.89
HESSLER, JOHN         16 PC SANTA CLARA S  1:01.18   6  1:01.38 F6
                                                                    F    29.22
QUINDICA, DANIEL      16 HI PEARL HARBOR   1:00.87   4  1:01.53 F7
                                                                    F    28.36
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI  1:01.40   7  1:02.36 F8
                                                                    F    29.37

TINAJERO, CHRISTIAN   16 ** MEXICAN SWIMM  1:00.47   1
WILDMAN-TOBRINER, BEN 15 PC FOG CITY HAMM  1:00.52   2
ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ  1:00.75   3
QUINDICA, DANIEL      16 HI PEARL HARBOR   1:00.87   4
GARDIN, CHARLIE       16 PC SAN JOSE AQUA  1:01.08   5
HESSLER, JOHN         16 PC SANTA CLARA S  1:01.18   6
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI  1:01.40   7
ACCURSO, VINCENT      16 PC NAPA VALLEY S  1:01.44   8
SOTOMAYOR, MANUEL     15 ** ACUATICA NELS  1:01.67   9
BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  1:01.83  10
AYRAPETOV, ANDREW     15 PC PALO ALTO SWI  1:02.06  11
BURNS, KELLY          16 SN CHICO AQUA JE  1:02.70  12
JANSEN, DEREK         16 SN DAVIS SWIM TE  1:02.99  13
WATKINS, ERIC         15 PC SAN JOSE AQUA  1:03.31  14
DISBROW, ZACH         15 PC ORINDA AQUATI  1:03.58  15
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   1:03.59  16
RENDON, NICHOLAS      15 PN PUYALLUP AQUA  1:04.67  17
YAUCH, JAMES          16 PC MISSION SAN J  1:04.98  18
MORIN, BILLY          16 PC SAN JOSE AQUA  1:05.21  19
NEVAREZ, SERGIO       16 ** SELECCION CHI  1:05.56  20
LEON, OSCAR           15 ** ACUATICA NELS  1:07.08  21
NEELEY, BENJAMIN      16 PN PUYALLUP AQUA  1:09.01  22

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:10.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SOTOMAYOR, MANUEL     15 ** ACUATICA NELS  2:15.64   2  2:09.74 F1  P  1:04.59
                                                                    F    29.61  1:02.87  1:36.45
TINAJERO, CHRISTIAN   16 ** MEXICAN SWIMM  2:14.53   1  2:10.02 F2  P  1:03.63
                                                                    F    29.08  1:02.29  1:35.96
LEON, OSCAR           15 ** ACUATICA NELS  2:16.94   4  2:18.56 F3  P  1:05.35
                                                                    F    31.44  1:06.16  1:42.52
RENDON, NICHOLAS      15 PN PUYALLUP AQUA  2:16.58   3  2:19.10 F4  P  1:04.63
                                                                    F    31.05  1:05.75  1:42.00
HOGUE, JACOB          15 CO GRAND JUNCTIO  2:19.57   7  2:19.71 F5  P  1:05.97
                                                                    F    30.74  1:06.17  1:43.34
PENNINGTON, WADE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:18.29   6  2:19.92 F6  P  1:05.49
                                                                    F    30.88  1:05.93  1:42.94
POIRIER, TODD         15 PC PLEASANTON SE  2:20.78   8  2:20.65 F7  P  1:06.87
                                                                    F    31.66  1:07.01  1:43.64
JANSEN, DEREK         16 SN DAVIS SWIM TE  2:17.26   5   DQUED  F   P  1:05.32
                                                                    F    30.44  1:05.15  1:41.11


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


TINAJERO, CHRISTIAN   16 ** MEXICAN SWIMM  2:14.53   1              P  1:03.63
SOTOMAYOR, MANUEL     15 ** ACUATICA NELS  2:15.64   2              P  1:04.59
RENDON, NICHOLAS      15 PN PUYALLUP AQUA  2:16.58   3              P  1:04.63
LEON, OSCAR           15 ** ACUATICA NELS  2:16.94   4              P  1:05.35
JANSEN, DEREK         16 SN DAVIS SWIM TE  2:17.26   5              P  1:05.32
PENNINGTON, WADE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:18.29   6              P  1:05.49
HOGUE, JACOB          15 CO GRAND JUNCTIO  2:19.57   7              P  1:05.97
POIRIER, TODD         15 PC PLEASANTON SE  2:20.78   8              P  1:06.87
BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  2:21.87   9              P  1:06.28
HESSLER, JOHN         16 PC SANTA CLARA S  2:22.23  10              P  1:06.06
MORIN, BILLY          16 PC SAN JOSE AQUA  2:22.48  11              P  1:06.72
DISBROW, ZACH         15 PC ORINDA AQUATI  2:23.53  12              P  1:08.44
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  2:26.12  13              P  1:08.47
MCGOWAN, JONATHAN     15 PC WALNUT CREEK   2:26.22  14              P  1:09.74
QUINDICA, DANIEL      16 HI PEARL HARBOR   2:26.56  15              P  1:04.74
RUIZ, CHRISTIAN       15 ** ACUATICA NELS  2:29.56  16              P  1:10.85
NEELEY, BENJAMIN      16 PN PUYALLUP AQUA  2:31.22  17              P  1:11.05
AYRAPETOV, ANDREW     15 PC PALO ALTO SWI  2:32.14  18              P  1:10.72
ARNDT, MATTHEW        15 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P  1:09.15
JURADO, RAUL          16 ** ACUATICA NELS   DQUED                   P  1:06.65
ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P  1:04.83

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT   88
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:09.09
 JR CHMPSHIP   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TINAJERO, CHRISTIAN   16 ** MEXICAN SWIMM  2:19.15   2  2:09.71 F1  P  1:05.04
                                                                    F    27.41  1:01.05  1:38.58
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   2:18.57   1  2:16.48 F2  P  1:04.71
                                                                    F    29.40  1:04.64  1:44.41
MCGOWAN, JONATHAN     15 PC WALNUT CREEK   2:19.97   3  2:16.59 F3  P  1:10.04
                                                                    F    30.10  1:07.37  1:46.03
COBBOLD, PETER        16 ** TORONTO ALL S  2:21.29   7  2:18.26 F4  P  1:09.16
                                                                    F    30.43  1:06.61  1:46.23
MCMANUS, JAMES        16 AZ SWIM TUCSON    2:21.05   6  2:19.03 F5  P  1:06.29
                                                                    F    29.16  1:05.55  1:46.43
FELIX, NIKO           15 PC VALLEJO AQUAT  2:21.48   8  2:19.09 F6  P  1:10.50
                                                                    F    31.34  1:09.68  1:47.42
ALLISON, ANDREW       15 PC VALLEJO AQUAT  2:20.82   5  2:20.74 F7  P  1:06.57
                                                                    F    30.69  1:06.61  1:48.40
BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  2:20.70   4  2:24.21 F8  P  1:07.77
                                                                    F    29.58  1:05.80  1:49.40

ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   2:18.57   1              P  1:04.71
TINAJERO, CHRISTIAN   16 ** MEXICAN SWIMM  2:19.15   2              P  1:05.04
MCGOWAN, JONATHAN     15 PC WALNUT CREEK   2:19.97   3              P  1:10.04
BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  2:20.70   4              P  1:07.77
ALLISON, ANDREW       15 PC VALLEJO AQUAT  2:20.82   5              P  1:06.57
MCMANUS, JAMES        16 AZ SWIM TUCSON    2:21.05   6              P  1:06.29
COBBOLD, PETER        16 ** TORONTO ALL S  2:21.29   7              P  1:09.16
FELIX, NIKO           15 PC VALLEJO AQUAT  2:21.48   8              P  1:10.50
FATHERREE, JOEL       16 PC GOLDEN BEAR S  2:21.64   9              P  1:06.97
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  2:21.74  10              P  1:08.53
LEICHT, JAKE          15 PC UNATTACHED PA  2:21.83  11              P  1:07.59
SOTOMAYOR, MANUEL     15 ** ACUATICA NELS  2:21.94  12              P  1:03.94


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT   88
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KLIEWER, BRANDON      16 SN DAVIS SWIM TE  2:22.10  13              P  1:06.23
PENNINGTON, WADE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:22.17  14              P  1:07.23
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ  2:22.73  15              P  1:07.94
NEVAREZ, SERGIO       16 ** SELECCION CHI  2:22.77  16              P  1:06.96
VERGARA, JUSTIN       15 PC DALY CITY DOL  2:23.45  17              P  1:06.70
WAGNER, GARRETT       15 SN SIERRA MARLIN  2:23.46  18              P  1:08.42
KANE, JONATHAN        16 UT SPORTS ACADEM  2:23.89  19              P  1:08.56
WILLIAMS, NATHAN      16 PC SAN JOSE AQUA  2:24.06  20              P  1:06.48
BURNS, KELLY          16 SN CHICO AQUA JE  2:24.61  21              P  1:07.17
SCHMITT, ERICH        15 ** ISLAND SWIMMI  2:24.88  22              P  1:07.37
RUDY, CHARLIE         15 PC WEST COAST AQ  2:25.04  23              P  1:08.25
EDEN, TONY            15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:25.39  24              P  1:07.57
QUINDICA, DANIEL      16 HI PEARL HARBOR   2:25.41  25              P  1:09.38
GAIKIS, BENTLEY       16 ** TORONTO ALL S  2:25.64  26              P  1:10.07
FLOUSSOV, ILYA        16 ** TORONTO ALL S  2:25.81  27              P  1:08.92
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI  2:26.04  28              P  1:07.85
LYONS, SEAN           15 SN ARDEN HILLS    2:27.84  29              P  1:11.44
RUSSELL, STEVEN       15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:28.40  30              P  1:09.53
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK   2:29.26  31              P  1:10.35
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  2:29.72  32              P  1:13.07
THEILEMANN, RYAN      16 PC CARSON AQUATI  2:30.24  33              P  1:09.95
LEON, OSCAR           15 ** ACUATICA NELS  2:30.39  34              P  1:11.33
ALDANA, ALEJANDRO     15 ** ACUATICA NELS  2:30.41  35              P  1:08.78
ORDONEZ, LUIS         16 ** SELECCION CHI  2:30.46  36              P  1:07.72
RUIZ, CHRISTIAN       15 ** ACUATICA NELS  2:32.46  37              P  1:12.36
HOGUE, JACOB          15 CO GRAND JUNCTIO   DQUED                   P  1:09.19
MORIN, BILLY          16 PC SAN JOSE AQUA   DQUED                   P  1:07.65

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    15-16   400 I.M.                                    EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:33.09
 JR CHMPSHIP   4:43.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TINAJERO, CHRISTIAN   16 ** MEXICAN SWIMM  4:54.54   5  4:39.78 F1  P  1:04.54  2:22.77  3:46.77
                                                                    F    28.34  1:01.15  1:38.08  2:13.98  2:54.20  3:35.60  4:08.70
WAGNER, GARRETT       15 SN SIERRA MARLIN  4:50.85   1  4:49.27 F2  P  1:05.48  2:22.04  3:48.33
                                                                    F    30.16  1:03.78  1:41.72  2:18.72  3:02.64  3:45.52  4:18.08
GAIKIS, BENTLEY       16 ** TORONTO ALL S  4:53.31   2  4:52.33 F3  P  1:06.68  2:23.83  3:47.83
                                                                    F    30.56  1:05.53  1:44.99  2:22.17  3:03.46  3:46.87  4:20.11
BALDERAMOS, WILLIAM   16 ** STING RAY SWI  4:53.53   3  4:54.22 F4  P  1:07.87  2:26.29  3:46.46
                                                                    F    31.80  1:07.63  1:47.22  2:25.04  3:06.68  3:47.69  4:21.61
BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  4:59.20   8  4:54.39 F5  P  1:08.00  2:24.83  3:53.11
                                                                    F    30.50  1:05.85  1:44.44  2:21.55  3:03.89  3:46.90  4:21.61
ALLISON, ANDREW       15 PC VALLEJO AQUAT  4:54.40   4  4:55.70 F6  P  1:06.92  2:22.33  3:48.24
                                                                    F    31.43  1:07.47  1:46.40  2:23.42  3:06.44  3:49.88  4:23.37
FATHERREE, JOEL       16 PC GOLDEN BEAR S  4:58.37   7  4:57.86 F7  P  1:06.20  2:24.40  3:52.17
                                                                    F    30.88  1:05.78  1:45.01  2:23.31  3:06.76  3:51.12  4:24.77
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  4:55.35   6  5:00.98 F8  P  1:07.34  2:25.33  3:48.45
                                                                    F    31.67  1:08.51  1:47.92  2:27.80  3:10.33  3:52.47  4:26.81

WAGNER, GARRETT       15 SN SIERRA MARLIN  4:50.85   1              P  1:05.48  2:22.04  3:48.33
GAIKIS, BENTLEY       16 ** TORONTO ALL S  4:53.31   2              P  1:06.68  2:23.83  3:47.83
BALDERAMOS, WILLIAM   16 ** STING RAY SWI  4:53.53   3              P  1:07.87  2:26.29  3:46.46
ALLISON, ANDREW       15 PC VALLEJO AQUAT  4:54.40   4              P  1:06.92  2:22.33  3:48.24
TINAJERO, CHRISTIAN   16 ** MEXICAN SWIMM  4:54.54   5              P  1:04.54  2:22.77  3:46.77
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  4:55.35   6              P  1:07.34  2:25.33  3:48.45
FATHERREE, JOEL       16 PC GOLDEN BEAR S  4:58.37   7              P  1:06.20  2:24.40  3:52.17


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    15-16   400 I.M.                                    EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  4:59.20   8              P  1:08.00  2:24.83  3:53.11
SCHMITT, ERICH        15 ** ISLAND SWIMMI  4:59.35   9              P  1:07.63  2:21.18  3:49.38
OMARA, MICHAEL        15 PC RENO AQUATIC   5:00.10  10              P  1:09.97  2:28.15  3:54.40
FELIX, NIKO           15 PC VALLEJO AQUAT  5:00.14  11              P  1:09.70  2:31.32  3:52.17
SOTOMAYOR, MANUEL     15 ** ACUATICA NELS  5:00.38  12              P  1:04.35  2:20.15  3:54.03
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ  5:01.65  13              P  1:06.82  2:25.90  3:52.67
MCGOWAN, JONATHAN     15 PC WALNUT CREEK   5:02.03  14              P  1:08.33  2:29.66  3:54.80
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   5:02.21  15              P  1:10.17  2:27.77  3:54.67
MORIN, BILLY          16 PC SAN JOSE AQUA  5:02.53  16              P  1:07.88  2:26.42  3:52.78
PENNINGTON, WADE      16 AZ SCOTTSDALE AQ  5:03.04  17              P  1:05.74  2:24.13  3:56.37
RUST, NATE            16 PC SEBASTAPOL SE  5:03.53  18              P  1:08.22  2:26.08  3:57.41
MCMANUS, JAMES        16 AZ SWIM TUCSON    5:04.22  19              P  1:08.80  2:27.17  3:52.43
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI  5:04.27  20              P  1:05.44  2:25.21  3:55.17
JURADO, RAUL          16 ** ACUATICA NELS  5:06.38  21              P  1:04.26  2:18.65  3:55.90
JANSEN, DEREK         16 SN DAVIS SWIM TE  5:06.51  22              P  1:06.38  2:28.15  3:55.00
THEILEMANN, RYAN      16 PC CARSON AQUATI  5:06.73  23              P  1:08.04  2:27.03  3:57.87
LEON, OSCAR           15 ** ACUATICA NELS  5:08.93  24              P  1:07.62  2:30.64  4:03.48
HOGUE, JACOB          15 CO GRAND JUNCTIO  5:09.54  25              P  1:06.89  2:29.26  3:58.34
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  5:09.68  26              P  1:08.69  2:31.96  3:59.10
RUIZ, CHRISTIAN       15 ** ACUATICA NELS  5:16.78  27              P  1:10.48  2:33.07  4:05.32
ALDANA, ALEJANDRO     15 ** ACUATICA NELS  5:19.35  28              P  1:13.99  2:33.18  4:06.41
EDEN, TONY            15 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P  1:05.64  2:20.11  3:51.57
KANE, JONATHAN        16 UT SPORTS ACADEM   DQUED                   P  1:08.70  2:25.65  3:55.58

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-16   200 M. R.                                   EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                1:57.03   1      30.13  1:02.90  1:30.72
WEST,  A  15-16       16 PC WEST COAST AQ               1:58.35   2      30.03  1:05.66  1:32.83
         RUDY, CHARLIE       15
         YANG, EUGENE        16
         ORLANDO, ERIC       16
         MCENTEE, J.P.       15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               2:03.10   3      32.84  1:06.72  1:35.65
         VARELLAS, PETER     15
         BURKE, TANNER       15
         BECK, NICOLAS       15
         DISBROW, ZACH       15
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               2:03.22   4      31.54  1:07.90  1:34.30
         POIRIER, TODD       15
         WEBB, STEVE         15
         MARGRETT, CHRIS     16
         TORBECK, CHRIS      16
VJO,  A  15-16        16 PC VALLEJO AQUAT               2:03.69   5      32.46  1:05.79  1:36.28
         ALLISON, ANDREW     15
         FELIX, NIKO         15
         DESENNA, MARIO      16
         DEOCAMPO, GEORDAN   16
DCD,  A  15-16        16 PC DALY CITY DOL               2:06.10   6      30.08  1:05.75  1:38.53
         VERGARA, JUSTIN     15
         LU, JEFFREY         15
         ANDERSON, STEVE     16
         CHEN, STANLEY       16
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI                DQUED           31.31  1:04.83  1:31.75
SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA                DQUED           31.08  1:04.51  1:32.84


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-16   200 M. R.                                   EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TO,  A  15-16         16 ** TORONTO ALL S                DQUED           30.01  1:01.59  1:31.13

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    15-16   400 M. R.                                   EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
 JR CHMPSHIP   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEST,  A  15-16       16 PC WEST COAST AQ               4:19.36   1      31.39  1:04.27  1:41.36  2:22.54  2:50.38  4:19.36  4:19.36
         RUDY, CHARLIE       15
         YANG, EUGENE        16
         ORLANDO, ERIC       16
         MCENTEE, J.P.       15
TO,  A  15-16         16 ** TORONTO ALL S               4:19.90   2      31.01  1:19.51  1:36.94  2:15.70  2:45.71  3:20.18  3:49.01
         FLOUSSOV, ILYA      16
         COBBOLD, PETER      16
         GAIKIS, BENTLEY     16
         GONTOVNICK, JEFF    16
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               4:21.39   3      32.86  1:08.01  1:42.04  2:22.86  2:51.00  3:23.73  3:51.08
         SKOWRONSKI, MICHAEL 16
         WERTHEIMER, ROBERT  16
         AYRAPETOV, ANDREW   15
         DUNN, JOEY          16
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                4:22.71   4      31.83  1:05.39  1:38.23  2:19.21  2:48.67  3:25.16  3:53.04
         ROTHWAY, MAT        16
         BANNOWSKY, SHAYN    15
         BACHARACH, KEVIN    15
         ROGERS, MATT        16
SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               4:22.91   5      31.60  1:04.75  1:39.00  2:19.69  2:50.24  3:25.42  3:52.94
         GARDIN, CHARLIE     16
         MORIN, BILLY        16
         WATKINS, ERIC       15
         WILLIAMS, NATHAN    16
ANV,  A  15-16        16 ** ACUATICA NELS               4:23.42   6      31.83  1:05.36  1:42.96  2:26.30  2:53.94  3:26.33  3:54.01
         JURADO, RAUL        16
         RUIZ, CHRISTIAN     15
         SOTOMAYOR, MANUEL   15
         LEON, OSCAR         15
VJO,  A  15-16        16 PC VALLEJO AQUAT               4:24.95   7      32.58  1:07.31  1:40.77  2:18.63  2:49.44  3:24.59  3:53.10
         ALLISON, ANDREW     15
         FELIX, NIKO         15
         DESENNA, MARIO      16
         KEARNEY, BRENDAN    15
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               4:35.89   8      33.42  1:08.73  1:46.51  2:29.97  3:00.23  3:35.01  4:03.88
         POIRIER, TODD       15
         WEBB, STEVE         15
         MARGRETT, CHRIS     16
         TORBECK, CHRIS      16
MSJA,  A  15-16       16 PC MISSION SAN J                DQUED           32.40  1:07.64           2:24.25  2:55.21  3:31.78  4:01.08
         YOO, ARAM           15
         DOE, BRIAN          15
         YAUCH, JAMES        16
         SURYOUTOMO, JASON   16


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  160                                    MENS    15-16   200 F. R.                                   EVENT  160
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               1:43.89   1      27.29    52.66  1:19.11
         WILLIAMS, NATHAN    16
         WATKINS, ERIC       15
         MORIN, BILLY        16
         GARDIN, CHARLIE     16
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                1:44.98   2      26.15    51.89  1:18.30
         ROTHNEY, MAT        16
         BANNOWSKY, SHAYN    16
         ROGERS, MATT        16
         MCGOWAN, JONATHAN   15
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               1:45.11   3      26.58    53.92  1:19.22
         SKOWRONSKI, MICHAEL 16
         FORTUNE, RYAN       15
         AYRAPETOV, ANDREW   15
         DUNN, JOEY          16
SSF,  A  15-16        16 PC SOUTH SAN FRA               1:46.25   4      26.28    53.69  1:19.54
         DAWLS, JOHN         15
         MA, LAWRENCE        15
         NGUYEN, JEFFREY     15
         WANG, JEFF          16
WEST,  A  15-16       16 PC WEST COAST AQ               1:46.82   5      25.58    51.93  1:18.99
         MCENTEE, J.P.       15
         ORLANDO, ERIC       16
         RUDY, CHARLIE       15
         YANG, EUGENE        16
DCD,  A  15-16        16 PC DALY CITY DOL               1:48.15   6      27.68    55.20  1:42.40
         CHEN, STANLEY       16
         CORBELLI, SKY       15
         VERGARA, JUSTIN     15
         LU, JEFFREY         15
TO,  A  15-16         16 ** TORONTO ALL S               1:49.39   7      27.41    54.46  1:22.21
         COBBOLD, PETER      16
         GAIKIS, BENTLEY     16
         GONTOVNICK, JEFF    16
         FLOUSSOV, ILYA      16
VJO,  A  15-16        16 PC VALLEJO AQUAT               1:49.61   8      26.92    54.16  1:22.56
         ALLISON, ANDREW     15
         DEOCAMPO, GEORDAN   16
         DESENNA, MARIO      16
         FELIX, NIKO         15
SOLO,  A  15-16       16 PC SOLO SWIM CLU               1:49.87   9      27.26    53.83  1:22.40
         LIN, DAN            16
         MRSNY, CAMERON      16
         KITZMILLER, ZACHARY 15
         SIMMONS, MARK       15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    15-16   400 F. R.                                   EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
 JR CHMPSHIP   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               3:46.62   1      27.89    57.57  1:25.07  1:54.96  2:22.91  2:53.49  3:18.82
         WILLIAMS, NATHAN    16
         WATKINS, ERIC       15
         MORIN, BILLY        16
         GARDIN, CHARLIE     16
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                3:50.35   2      27.68    57.77  1:25.30  1:54.79  2:21.65  2:51.82  3:18.94
         ROTHWAY, MAT        16
         ROGERS, MATT        16
         BANNOWSKY, SHAYN    15
         BACHARACH, KEVIN    15
ANV,  A  15-16        16 ** ACUATICA NELS               3:53.34   3      28.18    58.46  1:26.58  1:56.22  2:25.16  2:57.89  3:24.12
         JURADO, RAUL        16
         LEON, OSCAR         15
         ALDANA, ALEJANDRO   15
         SOTOMAYOR, MANUEL   15
WEST,  A  15-16       16 PC WEST COAST AQ               3:53.52   4      27.84    57.99           1:21.12  1:26.00  1:56.32  3:22.95
         ORLANDO, ERIC       16
         REGUCERA, AMADEUS   15
         RUDY, CHARLIE       15
         MCENTEE, J.P.       15
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               3:53.58   5      28.23    59.65  1:27.74  1:59.66  2:26.35  2:56.09  3:23.58
         AYRAPETOV, ANDREW   15
         FORTUNE, RYAN       15
         SKOWRONSKI, MICHAEL 16
         DUNN, JOEY          15
WCAB,  B  15-16       16 PC WALNUT CREEK                3:58.10   6      28.06    58.46  1:26.94  1:57.92  2:27.17  3:01.10  3:27.99
         MCGOWAN, JONATHAN   15
         PORTEOUS, BRENT     16
         HOLMES, WARREN      16
         PORTEOUS, GARRETT   16
TO,  A  15-16         16 ** TORONTO ALL S               3:59.11   7      28.17    58.13  1:26.39  1:56.89  2:25.70  2:57.26  3:26.65
         GAIKIS, BENTLEY     16
         COBBOLD, PETER      16
         GONTOVNICK, JEFF    16
         FLOUSSOV, ILYA      16
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               3:59.49   8      28.01    57.51  1:26.14  1:57.38  2:25.92  2:57.85  3:27.52
         BECK, NICOLAS       15
         DISBROW, ZACH       15
         MAHONEY, DANIEL     15
         THEISEN, MIKE       15
VJO,  A  15-16        16 PC VALLEJO AQUAT               4:01.51   9      28.88    59.42  1:28.92  2:01.16  2:30.53  3:02.60  3:30.35
         FELIX, NIKO         15
         DESENNA, THOMAS     17
         KEARNEY, BRENDAN    15
         ALLISON, ANDREW     15
SOLO,  A  15-16       16 PC SOLO SWIM CLU               4:05.76  10      28.40    59.32  1:27.21  1:57.41  2:28.35  3:01.91  3:31.05
         LIN, DAN            16
         MRSNY, CAMERON      16
         KITZMILLER, ZACHARY 15
         SIMMONS, MARK       15
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE                DQUED
         MARGRETT, CHRIS     16
         TORBECK, CHRIS      16
         TORBECK, JEFF       16
         POIRIER, TODD       15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    15-16   800 F. R.                                   EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
 JR CHMPSHIP   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                8:22.30   1      29.61  1:02.26  1:35.10  2:08.12  2:36.98  3:09.64  3:42.96
         BACHARACH, KEVIN    15                                        4:13.22  4:42.58  5:14.02  5:46.04  6:16.86  6:45.62  7:17.33
         BANNOWSKY, SHAYN    15                                        7:50.06
         MCGOWAN, JONATHAN   15
         ROGERS, MATT        16
ANV,  A  15-16        16 ** ACUATICA NELS               8:30.12   2      29.62  1:01.21  1:32.70  2:03.03  2:31.46  3:03.46  3:37.01
         LEON, OSCAR         15                                        4:10.58  4:40.32  5:13.96  5:49.62  6:24.53  6:52.76  7:25.04
         JURADO, RAUL        16                                        7:57.94
         ALDANA, ALEJANDRO   15
         SOTOMAYOR, MANUEL   15
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               8:32.33   3      28.50    59.15  1:30.63  2:01.66  2:31.07  3:03.59  3:37.11
         MARGRETT, CHRIS     16                                        4:09.61  4:39.19  5:13.32  5:48.57  6:23.74  6:53.26  7:26.60
         TORBECK, CHRIS      16                                        8:00.77
         TORBECK, JEFF       16
         POIRIER, TODD       15
WEST,  A  15-16       16 PC WEST COAST AQ               8:34.22   4      29.18  1:01.89  1:35.88  2:09.60  2:38.39  3:09.99  3:42.52
         MCENTEE, J.P.       15                                        4:14.68  4:44.66  5:18.52  5:52.85  6:26.20  6:54.99  7:27.34
         REGUCERA, AMADEUS   15                                        8:00.97
         RUDY, CHARLIE       15
         ORLANDO, ERIC       16
TO,  A  15-16         16 ** TORONTO ALL S               8:35.32   5      29.04  1:00.46  1:32.90  2:05.09  2:34.32  3:06.40  3:39.20
         GAIKIS, BENTLEY     16                                        4:10.94  4:40.93  5:14.02  5:47.67  6:20.01  6:50.43  7:24.25
         COBBOLD, PETER      16                                        8:00.39
         GONTOVNICK, JEFF    16
         HOLLAND, BRIAN      14
SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               8:44.18   6      29.31  1:01.41  1:34.70  2:07.61  2:37.20  3:09.97  3:43.54
         GARDIN, CHARLIE     16                                        4:16.80  4:47.20  5:19.85  5:53.59  6:26.39  6:56.64  7:31.09
         WILLIAMS, NATHAN    16                                        8:07.26
         MORIN, BILLY        16
         BOIN, MATTHEW       16
VJO,  A  15-16        16 PC VALLEJO AQUAT               8:56.71   7      29.33  1:02.62  1:37.27  2:11.50  2:41.79  3:15.69  3:50.92
         ALLISON, ANDREW     15                                        4:26.16  4:56.94  5:32.09  6:07.78  6:42.40  7:12.21  7:46.63
         FELIX, NIKO         15                                        8:21.85
         DESENNA, MARIO      16
         KEARNEY, BRENDAN    15

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.79
 JR CHMPSHIP     24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WIESNER, ERIC         17 CO MONROE MARLIN    25.20   1    25.15 F1
                                                                    F
TUFTS, JASON          18 SN TUOLUMNE COUN    25.71   3    25.38 F2
                                                                    F
NORDSTROM, LARS       17 PC SAN BENITO AQ    25.78   4    25.54 F3
                                                                    F
MIER, MARIO           17 ** MEXICAN SWIMM    25.68   2    25.74 F4
                                                                    F
GOROSTIETA, MAURICIO  18 ** ACUATICA NELS    26.24   6    25.74 F4
                                                                    F


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT  100
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUBBARD, JONATHAN     18 SN ARDEN HILLS      25.79   5    25.79 F6
                                                                    F
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV    26.29   7    26.16 F7
                                                                    F
HALL, NATHAN          17 PC SANTA ROSA NE    26.53   9   DQUED  F

WIESNER, ERIC         17 CO MONROE MARLIN    25.20   1
MIER, MARIO           17 ** MEXICAN SWIMM    25.68   2
TUFTS, JASON          18 SN TUOLUMNE COUN    25.71   3
NORDSTROM, LARS       17 PC SAN BENITO AQ    25.78   4
HUBBARD, JONATHAN     18 SN ARDEN HILLS      25.79   5
GOROSTIETA, MAURICIO  18 ** ACUATICA NELS    26.24   6
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV    26.29   7
MORENO, ANTONIO       18 ** MEXICAN SWIMM    26.39   8
HALL, NATHAN          17 PC SANTA ROSA NE    26.53   9
IGNATOV, ALEX         18 PC FOG CITY HAMM    26.62  10
NICOLL, BRAD          17 PC WALNUT CREEK     26.63  11
SMITH, WILLIAM        17 PC LAKERIDGE SWI    26.68  12
ENG, KEVIN            18 PC DEANZA CUPERT    26.74  13
ROSS, WALTER          17 PC MONTEREY BAY     26.75  14
ATIQ, SAMI            17 PC PIRANHA SWIMM    26.83  15
CHETTY, RAYMOND       17 PC GOLDEN BEAR S    26.87  16
SCLAFANI, GABRIEL     17 PC WEST COAST AQ    27.68  17

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL     52.09
 JR CHMPSHIP     53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WIESNER, ERIC         17 CO MONROE MARLIN    55.15   1    54.37 F1
                                                                    F    26.62
TUFTS, JASON          18 SN TUOLUMNE COUN    56.54   2    55.97 F2
                                                                    F    26.98
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV    56.82   3    56.31 F3
                                                                    F    27.65
HASSELBACH, GRANT     17 PC SANTA CLARA S    57.23   8    56.53 F4
                                                                    F    27.12
MORENO, ANTONIO       18 ** MEXICAN SWIMM    57.19   7    56.71 F5
                                                                    F    27.20
CAPUTO, ROBERT        17 SN SIERRA MARLIN    57.18   6    56.90 F6
                                                                    F    27.87
NORDSTROM, LARS       17 PC SAN BENITO AQ    57.05   5    56.98 F7
                                                                    F    28.07
BAIER, MICHAEL        17 SN TUOLUMNE COUN    56.98   4    57.20 F8
                                                                    F    27.69

WIESNER, ERIC         17 CO MONROE MARLIN    55.15   1
TUFTS, JASON          18 SN TUOLUMNE COUN    56.54   2
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV    56.82   3
BAIER, MICHAEL        17 SN TUOLUMNE COUN    56.98   4
NORDSTROM, LARS       17 PC SAN BENITO AQ    57.05   5
CAPUTO, ROBERT        17 SN SIERRA MARLIN    57.18   6
MORENO, ANTONIO       18 ** MEXICAN SWIMM    57.19   7
HASSELBACH, GRANT     17 PC SANTA CLARA S    57.23   8
HALL, NATHAN          17 PC SANTA ROSA NE    57.27   9
MIER, MARIO           17 ** MEXICAN SWIMM    57.53  10
GOROSTIETA, MAURICIO  18 ** ACUATICA NELS    57.61  11


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   24
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUBBARD, JONATHAN     18 SN ARDEN HILLS      57.70  12
PARRISH, JAMES        17 PC SAN RAMON LIV    57.85  13
SCHEIBLAUER, KRISTOPH 17 PC CABRILLO THRE    58.66  14
GHAZAL, ELAN          17 CC CLOVIS SWIM C    59.04  15
ATIQ, SAMI            17 PC PIRANHA SWIMM    59.15  16
SCLAFANI, GABRIEL     17 PC WEST COAST AQ    59.38  17
FISH, DAN             17 PC PLEASANTON SE  1:00.04  18
ROSS, WALTER          17 PC MONTEREY BAY   NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:54.09
 JR CHMPSHIP   1:58.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WIESNER, ERIC         17 CO MONROE MARLIN  2:00.42   1  1:57.62 F1  P    59.58
                                                                    F    27.07    56.27  1:27.01
SCHOON, STEPHAN       17 PC WALNUT CREEK   2:02.11   3  2:01.57 F2  P    59.78
                                                                    F    28.93    59.84  1:31.43
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV  2:01.59   2  2:01.87 F3  P  1:00.49
                                                                    F    28.27    58.52  1:29.91
CAPUTO, ROBERT        17 SN SIERRA MARLIN  2:04.37   4  2:02.44 F4  P  1:00.96
                                                                    F    28.44    58.96  1:30.21
HASSELBACH, GRANT     17 PC SANTA CLARA S  2:05.58   5  2:05.34 F5  P  1:01.07
                                                                    F    28.94  1:00.89  1:33.24
HALL, NATHAN          17 PC SANTA ROSA NE  2:06.42   8  2:05.90 F6  P  1:01.27
                                                                    F    29.37  1:01.17  1:33.64
IGNATOV, ALEX         18 PC FOG CITY HAMM  2:06.01   6  2:05.97 F7  P  1:01.30
                                                                    F    28.81  1:00.51  1:33.47
MIER, MARIO           17 ** MEXICAN SWIMM  2:06.78   9  2:06.17 F8  P  1:01.74
                                                                    F    28.45  1:00.53  1:33.74

WIESNER, ERIC         17 CO MONROE MARLIN  2:00.42   1              P    59.58
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV  2:01.59   2              P  1:00.49
SCHOON, STEPHAN       17 PC WALNUT CREEK   2:02.11   3              P    59.78
CAPUTO, ROBERT        17 SN SIERRA MARLIN  2:04.37   4              P  1:00.96
HASSELBACH, GRANT     17 PC SANTA CLARA S  2:05.58   5              P  1:01.07
IGNATOV, ALEX         18 PC FOG CITY HAMM  2:06.01   6              P  1:01.30
NORDSTROM, LARS       17 PC SAN BENITO AQ  2:06.20   7              P  1:01.24
HALL, NATHAN          17 PC SANTA ROSA NE  2:06.42   8              P  1:01.27
MIER, MARIO           17 ** MEXICAN SWIMM  2:06.78   9              P  1:01.74
ROSS, WALTER          17 PC MONTEREY BAY   2:08.01  10              P  1:02.27
HUBBARD, JONATHAN     18 SN ARDEN HILLS    2:09.21  11              P  1:01.45
ATIQ, SAMI            17 PC PIRANHA SWIMM  2:10.10  12              P  1:02.90
SCLAFANI, GABRIEL     17 PC WEST COAST AQ  2:11.39  13              P  1:01.91
FAVERO, ADAM          17 SN ARDEN HILLS    2:12.12  14              P  1:04.41
NORTON, JOHN          17 PC PALO ALTO SWI  2:15.90  15              P  1:05.75
SMITH, WILLIAM        17 PC LAKERIDGE SWI  2:17.17  16              P  1:06.39


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    17-18   400 FREE                                    EVENT  144
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.29
 JR CHMPSHIP   4:09.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHOON, STEPHAN       17 PC WALNUT CREEK   4:26.64   3  4:17.85 F1  P  1:04.45  2:12.39  3:18.39
                                                                    F    29.36  1:00.06  1:32.13  2:05.03  2:38.10  3:11.50  3:44.85
CAPUTO, ROBERT        17 SN SIERRA MARLIN  4:21.80   1  4:21.01 F2  P  1:03.07  2:09.51  3:16.03
                                                                    F    29.67  1:01.21  1:34.07  2:07.26  2:41.23  3:14.37  3:48.30
SCHEIBLAUER, KRISTOPH 17 PC CABRILLO THRE  4:28.88   4  4:27.15 F3  P  1:04.06  2:12.51  3:21.08
                                                                    F    30.24  1:03.97  1:38.18  2:12.37  2:46.44  3:20.65  3:54.63
ERICKSON, KARL        17 PC SOLO SWIM CLU  4:33.19   5  4:29.58 F4  P  1:03.80  2:12.15  3:22.76
                                                                    F    30.55  1:04.26  1:37.91  2:12.47  2:46.71  3:22.39  3:57.18
YAMAMOTO, TOSHIO      17 PC SAN RAMON LIV  4:34.51   7  4:29.73 F5  P  1:07.27  2:17.90  3:26.93
                                                                    F    31.23  1:05.28  1:39.85  2:14.83  2:49.37  3:23.39  3:57.50
HAIRE, CHRIS          18 PC PETALUMA SWIM  4:33.96   6  4:35.47 F6  P  1:03.66  2:12.86  3:23.83
                                                                    F    30.72  1:05.00  1:39.93  2:15.53  2:50.59  3:26.26  4:01.16
DESENNA, THOMAS       17 PC VALLEJO AQUAT  4:36.06   8  4:37.69 F7  P  1:05.32  2:16.52  3:27.18
                                                                    F    31.67  1:06.99  1:43.19  2:19.11  2:54.61  3:30.31  4:05.58
WIESNER, ERIC         17 CO MONROE MARLIN  4:22.76   2          F   P  1:02.01  2:09.15  3:16.50

CAPUTO, ROBERT        17 SN SIERRA MARLIN  4:21.80   1              P  1:03.07  2:09.51  3:16.03
SCHOON, STEPHAN       17 PC WALNUT CREEK   4:26.64   3              P  1:04.45  2:12.39  3:18.39
SCHEIBLAUER, KRISTOPH 17 PC CABRILLO THRE  4:28.88   4              P  1:04.06  2:12.51  3:21.08
ERICKSON, KARL        17 PC SOLO SWIM CLU  4:33.19   5              P  1:03.80  2:12.15  3:22.76
HAIRE, CHRIS          18 PC PETALUMA SWIM  4:33.96   6              P  1:03.66  2:12.86  3:23.83
YAMAMOTO, TOSHIO      17 PC SAN RAMON LIV  4:34.51   7              P  1:07.27  2:17.90  3:26.93
DESENNA, THOMAS       17 PC VALLEJO AQUAT  4:36.06   8              P  1:05.32  2:16.52  3:27.18
ROSS, WALTER          17 PC MONTEREY BAY   4:36.42   9              P  1:05.31  2:15.70  3:26.19
MCKOWN, AUSTIN        17 PC TERRAPINS SWI  4:48.42  10              P  1:07.37  2:21.15  3:35.05
GEREN, JOE            18 PC WEST COAST AQ  4:52.94  11              P  1:07.13  2:18.61  3:34.99
NORTON, JOHN          17 PC PALO ALTO SWI  5:52.95  12              P  1:18.89  2:50.67  4:23.48
BARRIOS, JUAN         17 ** MEXICAN SWIMM   DQUED                   P  1:01.68  2:08.61  3:15.85
IGNATOV, ALEX         18 PC FOG CITY HAMM  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    17-18   800 FREE                                    EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
 JR CHMPSHIP   8:40.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WIESNER, ERIC         17 CO MONROE MARLIN               8:47.63   1      30.95  1:04.81  1:38.26  2:11.47  2:44.85  3:18.03  3:50.93
                                                                       4:23.92  4:57.17  5:30.42  6:04.20  6:37.70  7:11.10  7:44.50
                                                                       8:17.01
BARRIOS, JUAN         17 ** MEXICAN SWIMM               8:48.22   2      31.23  1:05.13  1:38.59  2:11.95  2:45.87  3:19.12  3:51.97
                                                                       4:24.60  4:57.50  5:30.60  6:03.93  6:37.90  7:11.45  7:44.39
                                                                       8:17.67
SCHOON, STEPHAN       17 PC WALNUT CREEK                8:59.55   3      31.14  1:05.08  1:39.08  2:13.16  2:46.44  3:20.14  3:52.81
                                                                       4:25.56  4:53.99  5:32.34  6:06.99  6:41.95  7:17.60  7:52.83
                                                                       8:20.39
GRAHAM, RILUS         17 AZ UNATTACHED AR               9:01.24   4      30.93  1:04.24  1:37.71  2:11.69  2:45.20  3:19.03  3:52.77
                                                                       4:27.19  4:56.32  5:36.58  6:11.25  6:45.62  7:18.69  7:54.15
                                                                       8:28.07
SCHEIBLAUER, KRISTOPH 17 PC CABRILLO THRE               9:04.75   5      30.58  1:04.70  1:38.92  2:13.40  2:47.60  3:22.13  3:56.93
                                                                       4:31.78  5:06.21  5:40.56  6:14.92  6:49.40  7:23.73  7:58.13
                                                                       8:32.14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    17-18   800 FREE                                    EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAPUTO, ROBERT        17 SN SIERRA MARLIN               9:07.10   6      31.18  1:04.59  1:33.66  2:12.60  2:46.77  3:21.12  3:51.65
                                                                       4:30.26  5:04.93  5:39.22  6:14.22  6:48.94  7:24.04  7:58.53
                                                                       8:28.14
SUCHOMEL, F.J.        18 PC MORGAN HILL S               9:21.16   7      31.59  1:06.17  1:41.11  2:16.13  2:51.34  3:26.86  3:51.29
                                                                       4:38.51  5:13.90  5:50.10  6:19.44  7:01.75  7:37.51  8:13.03
                                                                       8:39.20
HALL, NATHAN          17 PC SANTA ROSA NE               9:23.09   8      31.80  1:05.74  1:40.62  2:16.03  2:51.78  3:27.82  4:03.91
                                                                       4:39.83  5:15.84  5:51.91  6:23.56  7:03.53  7:39.24  8:14.85
                                                                       8:44.48
GEREN, JOE            18 PC WEST COAST AQ               9:23.20   9      32.43  1:07.31  1:42.01  2:18.04  2:48.99  3:28.18  4:02.85
                                                                       4:37.77  5:12.52  5:48.74  6:23.84  7:00.24  7:36.36  8:12.49
                                                                       8:47.89
DESENNA, THOMAS       17 PC VALLEJO AQUAT               9:24.15  10      32.40  1:08.26  1:44.06  2:20.05  2:54.72  3:29.91  4:04.88
                                                                       4:40.43  5:15.92  5:51.56  6:27.08  7:03.10  7:38.70  8:14.66
                                                                       8:50.41
ERICKSON, KARL        17 PC SOLO SWIM CLU               9:30.74  11      31.30  1:05.87  1:40.93  2:15.62  2:50.57  3:25.44  4:01.12
                                                                       4:36.98  5:12.59  5:49.06  6:25.66  7:02.51  7:39.73  8:16.52
                                                                       8:44.61
FAVERO, ADAM          17 SN ARDEN HILLS                 9:33.61  12      33.00  1:07.73  1:43.76  2:19.50  2:55.71  3:31.91  4:07.45
                                                                       4:45.79  5:21.86  5:58.34  6:34.86  7:11.49  7:42.67  8:24.11
                                                                       9:00.40
NORTON, JOHN          17 PC PALO ALTO SWI               9:50.08  13      32.35  1:07.54  1:44.52  2:21.28  2:58.50  3:35.86  4:13.45
                                                                       4:50.88  5:28.93  6:06.68  6:44.55  7:22.35  7:59.90  8:37.33
                                                                       9:03.40
MCKOWN, AUSTIN        17 PC TERRAPINS SWI               9:57.02  14      33.25  1:09.63  1:46.79  2:24.30  3:01.53  3:39.39  4:17.15
                                                                       4:55.25  5:32.93  6:10.90  6:48.70  7:26.60  8:04.02  8:42.03
                                                                       9:19.63
AUGSBURGER, EVAN      17 PC SANTA ROSA NE              10:13.41  15      32.19  1:05.90  1:41.53  2:17.74  2:56.85  3:36.40  4:16.04
                                                                       4:55.91  5:35.98  6:16.06  6:56.80  7:36.51  8:17.02  8:56.58
                                                                       9:35.78

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    17-18   100 BACK                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.89
 JR CHMPSHIP   1:01.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TUFTS, JASON          18 SN TUOLUMNE COUN  1:03.06   1  1:03.38 F1
                                                                    F    30.58
MORENO, ANTONIO       18 ** MEXICAN SWIMM  1:03.15   2  1:03.47 F2
                                                                    F    31.35
SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  1:05.98   6  1:04.77 F3
                                                                    F    32.00
FORD, JESSE           18 PC VALLEJO AQUAT  1:04.54   3  1:04.97 F4
                                                                    F    30.89
BAIER, MICHAEL        17 SN TUOLUMNE COUN  1:04.77   4  1:05.13 F5
                                                                    F    31.82
IGNATOV, ALEX         18 PC FOG CITY HAMM  1:05.39   5  1:05.21 F6
                                                                    F    31.65
GRAHAM, RILUS         17 AZ UNATTACHED AR  1:06.18   7  1:05.67 F7
                                                                    F    32.17
FISH, DAN             17 PC PLEASANTON SE  1:06.72   8  1:06.96 F8
                                                                    F    32.37

TUFTS, JASON          18 SN TUOLUMNE COUN  1:03.06   1
MORENO, ANTONIO       18 ** MEXICAN SWIMM  1:03.15   2
FORD, JESSE           18 PC VALLEJO AQUAT  1:04.54   3
BAIER, MICHAEL        17 SN TUOLUMNE COUN  1:04.77   4


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    17-18   100 BACK                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

IGNATOV, ALEX         18 PC FOG CITY HAMM  1:05.39   5
SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  1:05.98   6
GRAHAM, RILUS         17 AZ UNATTACHED AR  1:06.18   7
FISH, DAN             17 PC PLEASANTON SE  1:06.72   8
VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         1:07.29   9
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV  1:07.31  10
REYNOLDS, DARREN      17 PC SOLO SWIM CLU  1:07.44  11
GAVAN, MIKE           17 PC TERRAPINS SWI  1:07.96  12
GHAZAL, ELAN          17 CC CLOVIS SWIM C  1:08.09  13
SUCHOMEL, F.J.        18 PC MORGAN HILL S  1:08.10  14
SMITH, WILLIAM        17 PC LAKERIDGE SWI  1:08.16  15
GOROSTIETA, MAURICIO  18 ** ACUATICA NELS  1:08.24  16
KLINGER, BRIAN        17 PC PIRANHA SWIMM  1:09.73  17
KEEL, JOSHUA          18 SN TUOLUMNE COUN  1:09.80  18
HUSSEY, SHAWN         17 PC SAN JOSE AQUA  1:09.95  19
PADILLA, IVAN         18 PC PALO ALTO SWI  1:12.66  20

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    17-18   200 BACK                                    EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.89
 JR CHMPSHIP   2:12.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORENO, ANTONIO       18 ** MEXICAN SWIMM  2:20.43   2  2:14.69 F1  P  1:09.98
                                                                    F    32.36  1:06.63  1:40.41
TUFTS, JASON          18 SN TUOLUMNE COUN  2:18.80   1  2:17.71 F2  P  1:07.48
                                                                    F    31.80  1:06.24  1:42.03
GRAHAM, RILUS         17 AZ UNATTACHED AR  2:20.53   3  2:18.91 F3  P  1:08.64
                                                                    F    32.19  1:06.72  1:43.19
IGNATOV, ALEX         18 PC FOG CITY HAMM  2:21.90   4  2:19.12 F4  P  1:09.97
                                                                    F    32.92  1:08.55  1:44.16
BAIER, MICHAEL        17 SN TUOLUMNE COUN  2:23.21   8  2:22.11 F5  P  1:10.14
                                                                    F    33.69  1:09.51  1:46.37
ROSS, WALTER          17 PC MONTEREY BAY   2:22.53   5  2:22.97 F6  P  1:09.31
                                                                    F    33.26  1:09.14  1:46.08
FORD, JESSE           18 PC VALLEJO AQUAT  2:22.59   6  2:24.80 F7  P  1:08.37
                                                                    F    33.54  1:10.29  1:47.45
GHAZAL, ELAN          17 CC CLOVIS SWIM C  2:22.85   7  2:27.16 F8  P  1:09.91
                                                                    F    33.70  1:10.90  1:49.23

TUFTS, JASON          18 SN TUOLUMNE COUN  2:18.80   1              P  1:07.48
MORENO, ANTONIO       18 ** MEXICAN SWIMM  2:20.43   2              P  1:09.98
GRAHAM, RILUS         17 AZ UNATTACHED AR  2:20.53   3              P  1:08.64
IGNATOV, ALEX         18 PC FOG CITY HAMM  2:21.90   4              P  1:09.97
ROSS, WALTER          17 PC MONTEREY BAY   2:22.53   5              P  1:09.31
FORD, JESSE           18 PC VALLEJO AQUAT  2:22.59   6              P  1:08.37
GHAZAL, ELAN          17 CC CLOVIS SWIM C  2:22.85   7              P  1:09.91
BAIER, MICHAEL        17 SN TUOLUMNE COUN  2:23.21   8              P  1:10.14
SUCHOMEL, F.J.        18 PC MORGAN HILL S  2:23.44   9              P  1:12.14
YAMAMOTO, TOSHIO      17 PC SAN RAMON LIV  2:24.62  10              P  1:10.62
FISH, DAN             17 PC PLEASANTON SE  2:25.74  11              P  1:09.40
KEEL, JOSHUA          18 SN TUOLUMNE COUN  2:28.69  12              P  1:12.24
SMITH, WILLIAM        17 PC LAKERIDGE SWI  2:29.58  13              P  1:13.39
WESTGATE, ADAM        17 PC SUNNYVALE SWI  2:33.21  14              P  1:16.11
CHETTY, RAYMOND       17 PC GOLDEN BEAR S  2:39.74  15              P  1:16.07
FELIX, KARLO          17 PC VALLEJO AQUAT  2:40.27  16              P  1:16.83
GREGORICH, JOEY       17 SN VACAVILLE SWI  2:42.82  17              P  1:17.96
GAVAN, MIKE           17 PC TERRAPINS SWI  NO SHOW


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    17-18   100 BREAST                                  EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
 JR CHMPSHIP   1:08.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  1:10.16   1  1:10.07 F1
                                                                    F    33.66
VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         1:10.82   3  1:10.22 F2
                                                                    F    33.96
TKALCEVIC, MIKE       17 PC PALO ALTO SWI  1:10.57   2  1:11.32 F3
                                                                    F    33.94
GOROSTIETA, MAURICIO  18 ** ACUATICA NELS  1:12.24   7  1:11.69 F4
                                                                    F    33.64
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   1:12.05   6  1:11.90 F5
                                                                    F    33.60
PARRISH, JAMES        17 PC SAN RAMON LIV  1:11.94   5  1:12.35 F6
                                                                    F    33.65
BAIER, MICHAEL        17 SN TUOLUMNE COUN  1:12.57   8  1:12.94 F7
                                                                    F    34.28
OZANIAN, CARY         18 PC REDWOOD SWIM   1:11.38   4   DQUED  F
                                                                    F    32.76

SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  1:10.16   1
TKALCEVIC, MIKE       17 PC PALO ALTO SWI  1:10.57   2
VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         1:10.82   3
OZANIAN, CARY         18 PC REDWOOD SWIM   1:11.38   4
PARRISH, JAMES        17 PC SAN RAMON LIV  1:11.94   5
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   1:12.05   6
GOROSTIETA, MAURICIO  18 ** ACUATICA NELS  1:12.24   7
BAIER, MICHAEL        17 SN TUOLUMNE COUN  1:12.57   8
FORD, JESSE           18 PC VALLEJO AQUAT  1:13.22   9
LEE, KENNY            17 PC OAKLAND BARRA  1:13.84  10
ELORZA, MIGUEL        17 ** MEXICAN SWIMM  1:14.05  11
ECKALBAR, WALTER      17 SN CHICO AQUA JE  1:14.16  12
GROMALA, ERIC         17 PC HEADLSBURG SW  1:14.37  13
VAN, JOHN             17 PC SUNNYVALE SWI  1:14.41  14
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV  1:16.62  15
MELDER, ERIC          17 PC OAKLAND BARRA  1:17.79  16
FISH, DAN             17 PC PLEASANTON SE  1:18.74  17
KLINGER, BRIAN        17 PC PIRANHA SWIMM  1:20.20  18

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
 JR CHMPSHIP   2:29.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         2:38.41   3  2:30.82 F1  P  1:18.63
                                                                    F    35.03  1:12.96  1:51.58
OZANIAN, CARY         18 PC REDWOOD SWIM   2:35.57   1  2:31.10 F2  P  1:13.76
                                                                    F    33.75  1:11.29  1:50.92
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   2:37.21   2  2:35.14 F3  P  1:14.96
                                                                    F    35.17  1:13.62  1:54.04
SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  2:38.55   4  2:36.32 F4  P  1:16.28
                                                                    F    34.29  1:13.79  1:54.95
FORD, JESSE           18 PC VALLEJO AQUAT  2:41.55   7  2:38.36 F5  P  1:16.74
                                                                    F    35.02  1:13.91  1:55.79


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT  134
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PARRISH, JAMES        17 PC SAN RAMON LIV  2:41.17   6  2:38.40 F6  P  1:15.36
                                                                    F    34.75  1:13.50  1:55.77
ELORZA, MIGUEL        17 ** MEXICAN SWIMM  2:41.12   5  2:41.05 F7  P  1:16.19
                                                                    F    36.69  1:16.52  1:58.42
LEE, KENNY            17 PC OAKLAND BARRA  2:44.19   8  2:41.75 F8  P  1:17.81
                                                                    F    37.69  1:18.04  1:59.40

OZANIAN, CARY         18 PC REDWOOD SWIM   2:35.57   1              P  1:13.76
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   2:37.21   2              P  1:14.96
VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         2:38.41   3              P  1:18.63
SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  2:38.55   4              P  1:16.28
ELORZA, MIGUEL        17 ** MEXICAN SWIMM  2:41.12   5              P  1:16.19
PARRISH, JAMES        17 PC SAN RAMON LIV  2:41.17   6              P  1:15.36
FORD, JESSE           18 PC VALLEJO AQUAT  2:41.55   7              P  1:16.74
LEE, KENNY            17 PC OAKLAND BARRA  2:44.19   8              P  1:17.81
MELDER, ERIC          17 PC OAKLAND BARRA  2:52.91   9              P  1:23.17
GOROSTIETA, MAURICIO  18 ** ACUATICA NELS   DQUED                   P  1:16.73
TKALCEVIC, MIKE       17 PC PALO ALTO SWI   DQUED                   P  1:14.98

============================================================================================================================
   EVENT  154                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT  154
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.19
 JR CHMPSHIP     58.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORENO, ANTONIO       18 ** MEXICAN SWIMM    59.95   1    58.53 F1
                                                                    F    27.20
MIER, MARIO           17 ** MEXICAN SWIMM  1:01.47   5  1:00.67 F2
                                                                    F    28.58
VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         1:00.33   2  1:00.69 F3
                                                                    F    28.45
DELLAMANO, MICHAEL    17 PC DEANZA CUPERT  1:01.19   3  1:01.14 F4
                                                                    F    29.04
NICOLL, BRAD          17 PC WALNUT CREEK   1:02.86  11  1:02.02 F5
                                                                    F    29.26
SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  1:02.77  10  1:02.34 F6
                                                                    F    28.64
SUEOKA, MATT          17 PC ORINDA AQUATI  1:02.19   6  1:02.59 F7
                                                                    F    29.97
HASSELBACH, GRANT     17 PC SANTA CLARA S  1:02.65   8  1:03.71 F8
                                                                    F    29.01

MORENO, ANTONIO       18 ** MEXICAN SWIMM    59.95   1
VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         1:00.33   2
DELLAMANO, MICHAEL    17 PC DEANZA CUPERT  1:01.19   3
WIESNER, ERIC         17 CO MONROE MARLIN  1:01.27   4
MIER, MARIO           17 ** MEXICAN SWIMM  1:01.47   5
SUEOKA, MATT          17 PC ORINDA AQUATI  1:02.19   6
GHAZAL, ELAN          17 CC CLOVIS SWIM C  1:02.30   7
HASSELBACH, GRANT     17 PC SANTA CLARA S  1:02.65   8
HUBBARD, JONATHAN     18 SN ARDEN HILLS    1:02.68   9
SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  1:02.77  10
NICOLL, BRAD          17 PC WALNUT CREEK   1:02.86  11
PADILLA, IVAN         18 PC PALO ALTO SWI  1:03.15  12
SCLAFANI, GABRIEL     17 PC WEST COAST AQ  1:03.42  13
SUCHOMEL, F.J.        18 PC MORGAN HILL S  1:04.13  14
HALL, NATHAN          17 PC SANTA ROSA NE  1:05.12  16
ROSS, WALTER          17 PC MONTEREY BAY   1:05.12  15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  154                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT  154
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AUGSBURGER, EVAN      17 PC SANTA ROSA NE  1:06.43  17

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    17-18   200 FLY                                     EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:10.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WIESNER, ERIC         17 CO MONROE MARLIN  2:16.10   6  2:12.34 F1  P  1:05.38
                                                                    F    30.91  1:04.04  1:38.24
BARRIOS, JUAN         17 ** MEXICAN SWIMM  2:14.83   1  2:12.83 F2  P  1:05.30
                                                                    F    29.99  1:03.38  1:38.28
MORENO, ANTONIO       18 ** MEXICAN SWIMM  2:15.65   3  2:13.49 F3  P  1:04.44
                                                                    F    30.35  1:04.32  1:39.51
DELLAMANO, MICHAEL    17 PC DEANZA CUPERT  2:15.77   4  2:13.83 F4  P  1:05.32
                                                                    F    30.51  1:04.46  1:39.26
VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         2:14.89   2  2:14.55 F5  P  1:03.62
                                                                    F    29.81  1:03.07  1:38.57
SEXTON, STEVE         18 SN DAVIS SWIM TE  2:15.99   5  2:16.25 F6  P  1:05.41
                                                                    F    30.82  1:05.09  1:40.39
GAVAN, MIKE           17 PC TERRAPINS SWI  2:17.67   8  2:17.40 F7  P  1:05.25
                                                                    F    30.89  1:05.77  1:41.97
SCHEIBLAUER, KRISTOPH 17 PC CABRILLO THRE  2:16.27   7  2:17.67 F8  P  1:04.86
                                                                    F    30.48  1:05.32  1:41.73

BARRIOS, JUAN         17 ** MEXICAN SWIMM  2:14.83   1              P  1:05.30
VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         2:14.89   2              P  1:03.62
MORENO, ANTONIO       18 ** MEXICAN SWIMM  2:15.65   3              P  1:04.44
DELLAMANO, MICHAEL    17 PC DEANZA CUPERT  2:15.77   4              P  1:05.32
SEXTON, STEVE         18 SN DAVIS SWIM TE  2:15.99   5              P  1:05.41
WIESNER, ERIC         17 CO MONROE MARLIN  2:16.10   6              P  1:05.38
SCHEIBLAUER, KRISTOPH 17 PC CABRILLO THRE  2:16.27   7              P  1:04.86
GAVAN, MIKE           17 PC TERRAPINS SWI  2:17.67   8              P  1:05.25
GHAZAL, ELAN          17 CC CLOVIS SWIM C  2:18.46   9              P  1:06.44
SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  2:20.59  10              P  1:06.44
CAPUTO, ROBERT        17 SN SIERRA MARLIN  2:20.72  11              P  1:05.66
SUEOKA, MATT          17 PC ORINDA AQUATI  2:21.33  12              P  1:08.37
SUCHOMEL, F.J.        18 PC MORGAN HILL S  2:24.14  13              P  1:09.56
TKALCEVIC, MIKE       17 PC PALO ALTO SWI  2:27.67  14              P  1:08.91
AUGSBURGER, EVAN      17 PC SANTA ROSA NE  2:28.53  15              P  1:10.88
SCLAFANI, GABRIEL     17 PC WEST COAST AQ  2:28.74  16              P  1:08.10
HAIRE, CHRIS          18 PC PETALUMA SWIM  2:30.54  17              P  1:10.80
PADILLA, IVAN         18 PC PALO ALTO SWI  2:30.98  18              P  1:08.77
DESENNA, THOMAS       17 PC VALLEJO AQUAT  2:32.17  19              P  1:10.34
PEZZOLI, JAY          17 PC ORINDA AQUATI  2:32.37  20              P  1:13.00
ELORZA, MIGUEL        17 ** MEXICAN SWIMM  2:32.53  21              P  1:11.01
FAVERO, ADAM          17 SN ARDEN HILLS    2:34.97  22              P  1:09.71

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:09.09
 JR CHMPSHIP   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         2:18.28   1  2:15.93 F1  P  1:05.45
                                                                    F    28.56  1:04.57  1:43.41


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT   90
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  2:18.98   2  2:16.38 F2  P  1:07.12
                                                                    F    29.48  1:05.49  1:44.32
BARRIOS, JUAN         17 ** MEXICAN SWIMM  2:21.48   4  2:20.20 F3  P  1:08.07
                                                                    F    29.65  1:06.83  1:49.23
FORD, JESSE           18 PC VALLEJO AQUAT  2:21.18   3  2:20.78 F4  P  1:05.84
                                                                    F    30.88  1:06.45  1:47.11
BAIER, MICHAEL        17 SN TUOLUMNE COUN  2:22.58   6  2:21.36 F5  P  1:06.81
                                                                    F    30.43  1:06.80  1:47.43
PARRISH, JAMES        17 PC SAN RAMON LIV  2:23.31   7  2:21.43 F6  P  1:09.25
                                                                    F    30.13  1:08.35  1:47.66
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   2:22.54   5  2:24.76 F7  P  1:08.24
                                                                    F    30.11  1:08.90  1:49.97
GHAZAL, ELAN          17 CC CLOVIS SWIM C  2:23.33   8  2:25.85 F8  P  1:07.29
                                                                    F    29.74  1:07.38  1:51.89

VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         2:18.28   1              P  1:05.45
SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  2:18.98   2              P  1:07.12
FORD, JESSE           18 PC VALLEJO AQUAT  2:21.18   3              P  1:05.84
BARRIOS, JUAN         17 ** MEXICAN SWIMM  2:21.48   4              P  1:08.07
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   2:22.54   5              P  1:08.24
BAIER, MICHAEL        17 SN TUOLUMNE COUN  2:22.58   6              P  1:06.81
PARRISH, JAMES        17 PC SAN RAMON LIV  2:23.31   7              P  1:09.25
GHAZAL, ELAN          17 CC CLOVIS SWIM C  2:23.33   8              P  1:07.29
IGNATOV, ALEX         18 PC FOG CITY HAMM  2:23.95   9              P  1:07.88
YAMAMOTO, TOSHIO      17 PC SAN RAMON LIV  2:24.38  10              P  1:08.06
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV  2:24.58  11              P  1:08.91
OZANIAN, CARY         18 PC REDWOOD SWIM   2:25.43  12              P  1:12.02
TKALCEVIC, MIKE       17 PC PALO ALTO SWI  2:26.67  13              P  1:12.31
LEE, KENNY            17 PC OAKLAND BARRA  2:26.68  14              P  1:09.61
GAVAN, MIKE           17 PC TERRAPINS SWI  2:27.05  15              P  1:09.01
FISH, DAN             17 PC PLEASANTON SE  2:29.01  16              P  1:09.79
ELORZA, MIGUEL        17 ** MEXICAN SWIMM  2:31.13  17              P  1:14.62
WHITE, NATHAN         17 PC CABRILLO THRE  2:35.14  18              P  1:10.17

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    17-18   400 I.M.                                    EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:33.09
 JR CHMPSHIP   4:43.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARRIOS, JUAN         17 ** MEXICAN SWIMM  4:55.56   1  4:49.93 F1  P  1:07.50  2:25.32  3:51.57
                                                                    F    30.94  1:04.79  1:43.65  2:21.70  3:03.91  3:46.56  4:19.30
SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  4:56.53   3  4:57.11 F2  P  1:06.47  2:24.43  3:48.42
                                                                    F    31.42  1:07.90  1:47.54  2:25.77  3:08.15  3:50.48  4:24.83
GAVAN, MIKE           17 PC TERRAPINS SWI  5:01.28   4  4:59.54 F3  P  1:05.31  2:22.64  3:50.96
                                                                    F    30.69  1:05.96  1:45.97  2:24.13  3:08.63  3:52.42  4:26.84
CAPUTO, ROBERT        17 SN SIERRA MARLIN  5:07.04   8  5:02.36 F4  P  1:05.92  2:26.63  4:00.18
                                                                    F    30.69  1:06.05  1:45.79  2:24.56  3:10.02  3:56.20  4:29.78
YAMAMOTO, TOSHIO      17 PC SAN RAMON LIV  5:03.82   6  5:04.05 F5  P  1:09.82  2:25.56  3:55.03
                                                                    F    32.70  1:11.09  1:49.67  2:27.22  3:11.60  3:56.72  4:31.29
FORD, JESSE           18 PC VALLEJO AQUAT  5:03.55   5  5:04.78 F6  P  1:10.15  2:26.33  3:53.13
                                                                    F    32.28  1:09.71  1:47.93  2:25.86  3:10.21  3:53.73  4:29.48
SUCHOMEL, F.J.        18 PC MORGAN HILL S  5:06.01   7  5:07.18 F7  P  1:07.66  2:26.69  3:58.08
                                                                    F    31.88  1:08.34  1:47.47  2:24.99  3:11.74  3:58.41  4:34.00
VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         4:56.00   2   DQUED  F   P  1:03.33  2:23.21  3:46.51
                                                                    F    29.96  1:03.85  1:42.76  2:20.90  3:02.60  3:42.86  4:17.30

BARRIOS, JUAN         17 ** MEXICAN SWIMM  4:55.56   1              P  1:07.50  2:25.32  3:51.57


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    17-18   400 I.M.                                    EVENT   32
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VERDE, MANUEL         18 ** OAXACA         4:56.00   2              P  1:03.33  2:23.21  3:46.51
SIMON, BRETT          17 PC PALO ALTO SWI  4:56.53   3              P  1:06.47  2:24.43  3:48.42
GAVAN, MIKE           17 PC TERRAPINS SWI  5:01.28   4              P  1:05.31  2:22.64  3:50.96
FORD, JESSE           18 PC VALLEJO AQUAT  5:03.55   5              P  1:10.15  2:26.33  3:53.13
YAMAMOTO, TOSHIO      17 PC SAN RAMON LIV  5:03.82   6              P  1:09.82  2:25.56  3:55.03
SUCHOMEL, F.J.        18 PC MORGAN HILL S  5:06.01   7              P  1:07.66  2:26.69  3:58.08
CAPUTO, ROBERT        17 SN SIERRA MARLIN  5:07.04   8              P  1:05.92  2:26.63  4:00.18
GHAZAL, ELAN          17 CC CLOVIS SWIM C  5:07.49   9              P  1:06.79  2:25.45  3:57.58
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   5:14.06  10              P  1:11.33  2:33.34  3:59.85
ELORZA, MIGUEL        17 ** MEXICAN SWIMM  5:17.56  11              P  1:10.09  2:36.57  4:05.05

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    17-18   200 M. R.                                   EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  17-18       18 PC DEANZA CUPERT               2:02.07   1             1:08.84  1:36.31
VJO,  A  17-18        18 PC VALLEJO AQUAT               2:05.97   2      30.20  1:06.41  1:36.15
         FORD, JESSE         18
         FELIX, KARLO        17
         DESENNA, THOMAS     17
         GREGORY, MATTHEW    18
PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI                DQUED           30.22  1:03.01  1:30.82
         SIMON, BRETT        17
         TKALCEVIC, MIKE     17
         PADILLA, IVAN       18
         NORTON, JOHN        17

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    17-18   400 M. R.                                   EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
 JR CHMPSHIP   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               4:22.14   1      32.02  1:04.55  1:38.52  2:16.51  2:45.56  3:19.19  3:48.78
         SIMON, BRETT        17
         TKALCEVIC, MIKE     17
         PADILLA, IVAN       18
         NORTON, JOHN        17
WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                4:33.39   2      34.45  1:11.36  1:44.82  2:23.69  2:53.97  3:29.16  3:59.20
         NICOLL, BRAD        17
         ROTHWAY, TRAVIS     17
         SCHOON, STEPHAN     17
         DEBOER, BILL        17
VJO,  A  17-18        18 PC VALLEJO AQUAT               4:42.78   3      32.68  1:08.64  1:46.50  2:28.62  2:59.58  3:36.31  4:08.39
         FORD, JESSE         18
         FELIX, KARLO        17
         DESENNA, THOMAS     17
         GREGORY, MATTHEW    18


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                  PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PCMM-02                          08/02/00  THRU  08/06/00          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  162                                    MENS    17-18   200 F. R.                                   EVENT  162
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                1:46.63   1      26.82    53.38  1:19.26
         NICOLL, BRAD        17
         ROTHWAY, TRAVIS     17
         HAMIDI, HOMAN       18
         SCHOON, STEPHAN     17
VJO,  A  17-18        18 PC VALLEJO AQUAT               1:52.65   2      27.63    56.98  1:24.96
         FORD, JESSE         18
         GREGORY, MATTHEW    18
         FELIX, KARLO        17
         DESENNA, THOMAS     17

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    17-18   400 F. R.                                   EVENT  124
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
 JR CHMPSHIP   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               4:03.35   1      29.10  1:03.00           1:30.11  1:31.93  3:07.66  3:34.33
         PADILLA, IVAN       18
         TKALCEVIC, MIKE     17
         NORTON, JOHN        17
         SIMON, BRETT        17
VJO,  A  17-18        18 PC VALLEJO AQUAT               4:04.34   2      28.88    59.96  1:29.03  2:00.45  2:31.82  3:05.79  3:33.39
         DESENNA, THOMAS     17
         FELIX, KARLO        17
         GREGORY, MATTHEW    18
         FORD, JESSE         18

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    17-18   800 F. R.                                   EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
 JR CHMPSHIP   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VJO,  A  17-18        18 PC VALLEJO AQUAT               9:20.19   1      30.51  1:04.11  1:38.80  2:13.08  2:43.62  3:19.16  3:56.73
         DESENNA, THOMAS     17                                        4:33.42  5:05.23  5:42.37  6:19.87  6:55.37  7:29.10  8:06.72
         FORD, JESSE         18                                        8:44.70
         FELIX, KARLO        17
         GREGORY, MATTHEW    18
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT