ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
High School State Championships: Massachusetts Fall
11/17/2013-11/17/2013
Cambridge, Massachusetts USA

Girls'' & Boys'' Divis.1 Fall State Swim Dive - 11/17/2013            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
  1 Chelmsford                                  1:54.03    1:51.89         40  
     1) Anna Haywood 15                 2) Rebecca Pierce 15              
     3) Shannon Wright 14               4) Alexandra (C) McCafferty 14    
  2 Newton North                                1:53.50    1:52.55         34  
  3 Acton-Boxborough                            1:52.68    1:52.60         32  
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
  1 Braintree                                   1:51.30    1:51.70         40  
     1) Christian Quigley 16            2) Matthew Gaffney 16             
     3) John Magnuson 16                4) Nicolas Lau 15                 
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
  1 Jennifer (C) Day    14 CHELM                1:59.08    1:55.65         20  
  2 Soojin (C) Kim      14 AND                  1:58.44    1:56.15         17  
  3 Caroline (C) Batis  15 DURF                 1:57.23    1:57.31         16  
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
  1 Caitlin (C) Sherid  14 CHELM                2:11.70    2:06.15         20  
  2 Jessica (C) Crowle  14 A-B                  2:11.07    2:09.60         17  
  3 Amanda Graf         15 NEWT                 2:10.94    2:09.78         16  
       30.82  1:08.65                                                      
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
  1 John Magnuson       16 BRAIN                2:09.62    2:09.06         20  
       27.32    59.90  1:38.80  2:09.06                                    
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  1 Virginia (C) Burns  14 BRKT                   23.99      23.95         20  
  2 Erika (C) Sheinhai  SR FRAM                   24.76      24.95         17  
  3 Maddie Biron        JR FRAM                   24.72      25.09         16  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
  1 Nicolas Lau         15 BRAIN                  23.42      23.98         20  
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
  1 Maura (C) Sticco-I  SR FRAM                  363.35     510.55         20  
  2 Michaela Sliney     16 HAV                   361.80     489.90         17  
  3 Alyssa (C) Seales   SR FRAM                  347.10     483.30         16  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
  1 Virginia (C) Burns  14 BRKT                   56.58      56.64         20  
  2 Shannon Wright      14 CHELM                1:01.30      59.27         17  
  3 Ali Lie             JR FRAM                   59.29      59.70         16  
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
  1 John Magnuson       16 BRAIN                  57.84      58.13         20  
       27.09    58.13                                                      
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
  1 Caitlin (C) Sherid  14 CHELM                  53.53      52.69         20  
  2 Jayne Vogelzang     15 LEX                    54.50      54.27         17  
  3 Amanda Graf         15 NEWT                   57.89      54.36         16  
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
  1 Jennifer (C) Day    14 CHELM                5:17.70    5:05.72         18.5
  1 Maeve (C) Awiszus   14 AND                  5:13.26    5:05.72         18.5
  3 Kelly (C) Lennon    14 METH                 5:06.85    5:09.80         16  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
  1 Chelmsford                                  1:40.91    1:39.96         40  
     1) Crystal Zhu 15                  2) Alexandra (C) Omobono 14       
     3) Jennifer (C) Day 14             4) Caitlin (C) Sheridan 14        
  2 Framingham                                  1:40.86    1:41.71         34  
  3 Lexington                                   1:42.34    1:42.29         32  
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
  1 Maeve (C) Awiszus   14 AND                    59.36      59.14         20  
  2 Anna Haywood        15 CHELM                1:01.25    1:00.25         17  
  3 Logan Gallagher     17 NEWT                 1:01.38    1:01.68         16  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
  1 Jessica (C) Crowle  14 A-B                  1:10.18    1:07.66         20  
  2 Tiffany Shao        15 A-B                  1:10.64    1:09.95         17  
  3 Shannon Fitzsimmon  15 AND                  1:10.68    1:10.75         16  
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
  State Meet: * 1:13.53  11/21/2011 Ed Hernon, Norwood                         
  1 Matthew Gaffney     16 BRAIN                1:06.62    1:04.95*        20  
       30.60  1:04.95                                                      
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
  1 Chelmsford                                  3:38.80    3:36.86         40  
     1) Anna Haywood 15                 2) Alexandra (C) Omobono 14       
     3) Jennifer (C) Day 14             4) Caitlin (C) Sheridan 14        
  2 Acton-Boxborough                            3:37.84    3:39.08         34  
  3 Lexington                                   3:44.85    3:40.84         32  
 
Women - Team Rankings - Through Event 23                    
1. Chelmsford                        381.5   
2. Andover                           278.5
3. Framingham                          252   
4. Acton-Boxborough                    243
5. Newton North                        217   
6. Lexington                           204
7. Needham                             167   
8. Haverhill                           145
9. Brockton                             85  
10. Methuen                              55
11. Billerica                            54  
12. Brookline                            45
12. Boston Latin                         45  
14. Lowell                               37
15. Durfee, Fall River                   30  
16. Braintree                             7

Girls'' & Boys''  Div.2, Fall State,Swim & Dive - 11/17/2013           
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  1 Belmont                                     1:52.44    1:51.87         40  
     1) Li, Jiaqi 14                    2) Quinn, Emily 16                
     3) Blake-West, Jessica 16          4) Pulak, Anastasia 14            
  2 Bishop Feehan                               1:53.27    1:52.97         34  
  3 North Andover                               1:55.55    1:56.28         32  
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
  1 Myers, Maddie (C)   14 Bishop Feehan        1:55.99    1:54.92         20  
  2 Quirk, Shannon      15 WAKE                 1:56.76    1:56.37         17  
  3 O''Connell, Kaylie   15 STONE                1:58.10    1:58.11         16  
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
  1 Reidemeister, Mari  15 Bishop Feehan        2:07.37    2:07.73         20  
  2 Blake-West, Jessic  16 BELM                 2:10.58    2:11.27         17  
  3 Deveaux, Chrissy (  14 North Andover        2:16.01    2:16.61         16  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
  1 McDonald, Samantha  16 WOOD                   25.08      24.57         20  
  2 Smith, Kathryn      15 WALP                   24.79      24.81         17  
  3 Russolillo, Jacque  14 Central Catholic       24.68      24.86         16  
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
  1 Phelan, Hannah      16 WALP                  340.00     483.25         20  
  2 Kelsey, Cynthia     16 BELM                  320.55     432.05         17  
  3 Taghian, Gabriella  15 WOOD                  286.45     404.65         16  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
  1 Blake-West, Jessic  16 BELM                   56.87      56.87         20  
  2 Niness, Mackenzie   14 Nda-Worcester          56.98      57.80         17  
  3 Lake, Abby          15 URL                    58.40      58.15         16  
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
  1 Smith, Kathryn      15 WALP                   54.68      53.95         20  
  2 Gribbel, Lily       16 Wellesley              55.49      55.22         17  
  3 Smith, Katherine    15 READ                   56.38      55.77         16  
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
  1 Myers, Maddie (C)   14 Bishop Feehan        5:06.95    5:03.26         20  
  2 Quirk, Shannon      15 WAKE                 5:07.48    5:07.06         17  
  3 Uchida, Haruka (C)  14 BELM                 5:22.44    5:22.28         16  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
  1 Central Catholic                            1:44.08    1:42.77         40  
     1) Jacobs, Meghan 16               2) Guldemond, Lea 16              
     3) Dion, Kylee 17                  4) Russolillo, Jacqueline (C) 14  
  2 Wellesley                                   1:44.43    1:44.51         34  
  3 Westwood                                    1:45.96    1:45.41         32  
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
  1 Lake, Abby          15 URL                    58.49      58.81         20  
  2 Niness, Mackenzie   14 Nda-Worcester          59.14      59.86         17  
  3 Seo, Sydney         16 North Andover        1:01.57    1:01.71         16  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
  1 Reidemeister, Mari  15 Bishop Feehan        1:06.49    1:06.79         20  
  2 Lapalme, Sienna     15 Bishop Stang         1:09.02    1:09.15         17  
  3 Quinn, Emily        16 BELM                 1:08.16    1:09.28         16  
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
  1 Bishop Feehan                               3:41.41    3:43.16         40  
     1) Nitso, Hannah 16                2) LaPierre, Shelly (C) 14        
     3) Myers, Maddie (C) 14            4) Reidemeister, Marisa 15        
  2 Belmont                                     3:48.59    3:48.25         34  
  3 Westwood                                    3:51.01    3:49.70         32  
 
Women - Team Rankings - Through Event 23                    
1. Bishop Feehan                     317.5   
2. Belmont                           287.5
3. Natick                            159.5   
4. Reading                             151
5. Westwood                            144   
6. Wellesley                           143
7. Central Catholic                    135  
8. North Andover                     119.5
9. Ursuline Academy                    108 
10. Bishop Stang                        105
11. Notre Dame Academy-Worcester         85  
12. Seekonk                              70
13. Notre Dame Academy-Hingham           68  
14. Walpole                              67
15. Wakefield                            60  
16. Apponequet                         59.5
17. Winchester                           56  
18. Melrose                            48.5
19. Stoneham                             35  
20. Woburn                               29
21. Burlington                           22  
22. Dedham                               20
23. Norwood                              16  
24. Marshfield                           15
25. Mount Alvernia, Newton                3  
26. Dracut                                1