ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Russia SCM championships
11/20/2013-11/20/2013
Kazan, Russia

DAY 1

Men

200 m Freestyle
1. Eugene Lagoon (Arkhangelsk region) - 1.43,74
2. Vyacheslav Andrusenko (St. Petersburg) - 1.43,95
3. Mikhail Polishchuk (Moscow) - 1.43,97

4x100m freestyle relay
1. Moscow (Dmitry Ermakov, Mikhail Polishchuk, Stanislav Stepanov, Artem Lobuzov) - 3.12,34
2. St. Petersburg (Oleg Tihobaev, Eugene Ayzetullov, Nikita Kurochkin, Vyacheslav Andrusenko) - 3.13,17
3. Krasnoyarsk Territory (Ivan Rybkin, Alex Amoz Victor Kondratyev, Andrey Arbuzov) - 3.13,33

Women

4x200 m freestyle relay
1. Moscow (Christina Pukhov, Elizabeth Gorshkov, Valeria Kolotushkin, Xenia Yuskova) - 7.59,72
2. St. Petersburg (Veronika Popova, Daria Ustinov, Irina Shvaeva, Anna Zaitseva) - 7.59,82
3. Sverdlovsk region (Valeria Salamatina, Ustinov Daria Daria Shnyukova, Pauline Lapshina) - 8.07,14

200m butterfly
1. Veronika Popova (St. Petersburg) - Russian record of 2.06,88
2. Svetlana Chimrova (Moscow) - 2.09,49
3. Anastasia Guzhenkova (Samara region) - 2.11,12 Russian junior record

400m IM
1. Yana Martynova (Tatarstan) - 4.33,26
2. Victoria Malyutina (Penza oblast) - 4.36,56
3. Christina Krasyukova (Tyumen Region) - 4.37,34


DAY TWO
Men

4x200 m freestyle relay
1. Moscow (Dmitry Ermakov, Alexander Selin, Mikhail Polishchuk, Artem Lobuzov) - 7.01,13
2. St. Petersburg (Alexander Popkov, Eugene Ayzetullov, Alexander Fedorov, Vyacheslav Andrusenko) - 7.06,33
3. Volgograd Region (Michael Ukrainian Anton EVSIKOV, Andrey Ushakov, Dmitry Bokanhel) - 7.10,03

100m backstroke
1. Vitaly Melnikov (Moscow) - 49.87
2. Nikita Konovalov (Volgograd region) - 50.90
3. Andrew Schabas (St. Petersburg) - 51.25

100m Breaststroke
1. Oleg Kostin (Nizhny Novgorod region) - 57.72
2. Vyacheslav Sinkevich (Volgograd region) - 57.88
3. Vsevolod Zanko (Moscow) - 58.73

100m butterfly
1. Nikita Konovalov (Volgograd region) - 50.05
2. Nikolay Skvortsov (Kaluga region) - 50.71
3. Vladislav Gray (St. Petersburg) - 51.36

400m IM
1. Semen Makovich (Volgograd region) - 4.06,02 Russian junior record
2. Alexander Tikhonov (Moscow) - 4.06,54
3. Dmitry Gorbunov (Penza oblast) - 4.06,66

Women

800 m Freestyle
1. Elizabeth Gorshkov (Moscow) - 8.28,91
2. Anastasia Ivanenko (Republic of Komi) - 8.33,18
3. Anastasia Krapivina (Moscow - Lipetsk region) - 8.36,44

100m backstroke
1. Pauline Lapshina (Sverdlovsk region) - 58.32
2. Daria Ustinov (Sverdlovsk region) - 58.65 Russian junior record
3. Alexander Papusha (Moscow) - 59.19

50m Breaststroke
1. Valentin Artemiev (Novosibirsk region) - 30.76
2. Catherine Baklakova (Perm) - 31.01
3. Anna Belousova (Sverdlovsk region) - 31.16


DAY THREE

Women
100 m Freestyle
1. Veronika Popova (St. Petersburg) - Russian record of 52.58
2. Rosalia Nasretdinova (Moscow) - Russian junior record 53.30
3. Maria Baklakova (Perm) - 54.16

400 m Freestyle
1. Veronika Popova (St. Petersburg) - 4.04,38
2. Yana Martynova (Republic of Tatarstan) - 4.09,09
3. Xenia Yuskova (Moscow) - 4.10,21

200 m backstroke
1. Pauline Lapshina (Sverdlovsk region) - 2.04,80
2. Daria Ustinov (Sverdlovsk region) - 2.05,90 Russian junior record
3. Alexander Papusha (Moscow) - 2.06,64

50m butterfly
1. Svetlana Chimrova (Moscow) - Russian record of 25.93
2. Rosalia Nasretdinova (Moscow) - Russian junior record 26.10
3. Daria Tsvetkov (Altai Territory) - 26.17

100m IM
1. Vitalina Simonova (Novosibirsk - the Orenburg region) - 59.80
2. Victoria Andreeva (Penza oblast) - 1.00,67
3. Daria Kartashov (Nizhny Novgorod region) - 1.01,27

4x100m medley relay
1. Moscow (Alexander Papusha, Svetlana Chimrova, Vera Kalashnikova, Rosalia Nasretdinova) - 3.58,28
2. St. Petersburg (Ekaterina Andreeva Svetlana Knyaginin, Veronika Popova, Daria Ustinov) - 4.04,04
3. Penza. (Dorodnykh Anastasia, Victoria Andreeva Olga Klyuchnikova, Victoria Malyutina) - 4.05,77

Men
50 m Freestyle
1. Sergey Fesikov (Yamal - without restrictions.) - 21.29
2. Eugene Lagoon (Arkhangelsk region. - St. Petersburg) - 21.30
3. Oleg Tihobaev (St. Petersburg) - 21.63

400 m Freestyle
1. Dmitry Bokanhel (Volgograd region) - 3.41,97
2. Mikhail Polishchuk (Moscow) - 3.42,05
3. Alexander Selin (Moscow) - 3.42,71

200m Breaststroke
1. Oleg Kostin (Nizhny Novgorod region) - Russian record of 2.02,38
2. Vyacheslav Sinkevich (Volgograd region) - 2.03,68
3. Marat Amaltdinov (Moscow) - 2.04,72
4. Alexander Commerce (Volgograd Region) - 2.06,09 Russian junior record

200m IM
1. Semen Makovich (Samara region) - 1.55,78 Russian junior record
2. Dmitry Gorbunov (Penza oblast) - 1.55,97
3. Vyacheslav Andrusenko (St. Petersburg) - 1.56,50


DAY FOUR

Men
50m backstroke
1. Vitaly Melnikov (Moscow) - 23.49
2. Nikita Ulyanov (Khanty) and Vitaly Borisov (Penza region) - 23.77

50m butterfly
1. Nikita Konovalov (Volgograd region) - 22.60
2. Alexander Popkov (St. Petersburg) - 22.97
3. Eugene Koptelov (Volgograd region) - 23.26

Women
100m Breaststroke
1. Vitalina Simonova (Novosibirsk - the Orenburg region) - 1.06,05
2. Valentin Artemiev (Novosibirsk region) - 1.06,62
3. Anna Belousova (Sverdlovsk region) - 1.06,67

200m IM
1. Veronika Popova (St. Petersburg) - 2.10,21
2. Vitalina Simonova (Novosibirsk - the Orenburg region) - 2.10,23
3. Victoria Malyutina (Penza oblast) - 2.12,11

4 × 100 meter freestyle relay
1. Moscow (Maria Reznikov, Valeria Kolotushkin, Christina Pukhov, Rosalia Nasretdinova) - 3,38,70
2. St. Petersburg (Daria Ustinov, the Princess Svetlana, Anna Zaitseva, Veronika Popova) - 3.40,54
3. Novosibirsk region (Catherine Borovikova, Vitalina Simonova, Arina Surkov, Pauline Retuinskih) - 3.42,53


DAY FIVE

Men
100 m Freestyle
1. Nikita Konovalov (Volgograd region) - 46.70
2. Sergey Fesikov (Yamal-Penza region) - 46.78
3. Eugene Lagoon (Arkhangelsk region - St. Petersburg) - 46.86

1500m freestyle
1. Alexei Solpekovsky (Pskov region - St. Petersburg) - 14.47,16
2. Sergei Strel''nikov (Volgograd region) - 14.49,77
3. Sergey Bolshakov (Moscow Region - Udmurtia) - 14.59,26

200 m backstroke
1. Nikita Ulyanov (Khanty) - 1.52,93
2. Anton Anchin (Bashkortostan) - 1.53,84
3. Dmitry Maltsev (Moscow) - 1.54,20

50m Breaststroke
1. Oleg Kostin (Nizhny Novgorod region) - 26.71
2. Igor Golovin (Khabarovsk Territory) - 26.76
3. Sergei Geibel (Novosibirsk region) - 26.86

200m butterfly
1. Nikolay Skvortsov (Kaluga region) - 1.51,31
2. Eugene Koptelov (Volgograd region) - 1.54,64
3. Andrew Tambov (Samara region) - 1.54,78

100m IM
1. Sergey Fesikov (Yamal-Penza region) - 52.33
2. Alexei Atsapkin (Moscow) - 53.83
3. Andrew Schabas (St. Petersburg) - 54.02

4 × 100 m medley relay
1. Moscow (Dmitry Maltsev, Vitaly Melnikov, Vsevolod Zanko, Michael Polishchuk) - 3.28,68
2. St. Petersburg (Andrew Schabas, Vladislav Gray, Cyril Prigoda, Vyacheslav Andrusenko) - 3.29,07
3. Penza region (Vitaly Borisov, Fesikov, Oleg Utekhin, Ilya Lemaev) - 3.32,99

Women
50 m Freestyle
1. Rosalia Nasretdinova (Moscow) - 24.27
2. Svetlana Knyaginin (St. Petersburg) and Maria Reznikov (Moscow) - 24.61

200 m Freestyle
1. Veronika Popova (St. Petersburg) - 1.54,01
2. Victoria Andreeva (Penza oblast) - 1.56,33
3. Arina Openysheva (Krasnoyarsk Territory) - 1.58,93

50m backstroke
1. Hope Vinyukova (Moscow) - 27.43
2. Alexander Papusha (Moscow) - 27.48
3. Daria Ustinov (Sverdlovsk region) - 27.53

200m Breaststroke
1. Vitalina Simonova (Novosibirsk region - the Orenburg region) - 2.19,95
2. Anna Belousova (Sverdlovsk region) - 2.23,84
3. Vera Kalashnikova (Moscow) - 2.24,08

100m butterfly
1. Svetlana Chimrova (Moscow) - 57.35
2. Daria Tsvetkov (Altai Territory) - 58.49
3. Alina Kashinskaya (Sverdlovsk region) - 59.13