ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
High school State Championships: Florida 4A
11/16/2013-11/16/2013
Stuart, Florida USA

Sailfish Splash Water Park - Site License             11/16/2013 - 5:56 PM
                 FHSAA Championship - Class 4A - 11/16/13                  
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
     National: $ 1:40.73  2011      Concord Carondelet
                          M. White, A. Gargalikis, C. Ray, C.Chenault
        State: # 1:42.35  2008      Bolles
                          A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler
                 1:46.21  AA-A
                 1:48.29  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 East Lake                     1:48.89    1:47.03 AA-C    40  
     1) Pickrem, Sydney 11            2) r:0.51 Smith, Annika 11      
     3) r:0.21 Aitchison, Alexndra 11 4) r:0.46 Turek, Michelle 11    
             26.88        58.18 (31.30)
        1:23.40 (25.22)     1:47.03 (23.63)
  2 Dr. Phillips                  1:48.49    1:47.19 AA-C    34  
     1) Cheng, Cindy SR               2) r:0.31 Zhu, Sunny JR         
     3) r:0.50 Kliewer, Emily JR      4) r:0.30 Magrino, Allie SR     
    r:+0.61  26.13        57.81 (31.68)
        1:23.21 (25.40)     1:47.19 (23.98)
  3 Plant (Tampa)                 1:48.34    1:47.34 AA-C    32  
     1) Flynn, Carter 12              2) r:0.27 Donahue, Alexandria 11
     3) r:0.41 Pointer, Martha 10     4) r:0.17 Rossi, Sarah 10       
             27.98        56.03 (28.05)
        1:22.95 (26.92)     1:47.34 (24.39)
  4 Jupiter                       1:49.67    1:48.49         30  
     1) Choy, Francesca 9             2) r:0.19 Harris, Chase 12      
     3) r:0.33 Groth, Sydney 9        4) r:0.37 Ortiz, Arianna 10     
    r:+0.59  27.69        57.66 (29.97)
        1:24.50 (26.84)     1:48.49 (23.99)
  5 Winter Park                   1:50.07    1:48.63         28  
     1) Hayes, Ashley SR              2) r:0.16 English, Isabella FR  
     3) r:0.32 Bruck, Marina SR       4) r:0.32 Hamilton, Paige SO    
    r:+0.54  28.25        58.08 (29.83)
        1:25.08 (27.00)     1:48.63 (23.55)
  6 Palm Harbor Univ              1:49.90    1:50.29         26  
     1) Bauer, Cydnie 12              2) r:0.44 Freeman, Rachael 12   
     3) r:0.39 Perrotti, Morgan 11    4) r:0.53 McIntosh, Kendall 12  
    r:+0.69  27.61        59.33 (31.72)
        1:25.34 (26.01)     1:50.29 (24.95)
  7 Lake Brantley                 1:51.69    1:50.96         24  
     1) Staffeld, Nicole 11           2) r:0.01 Adams, Emily 10       
     3) r:0.34 Soler, Chloe 12        4) r:0.12 Convery, Savannah 11  
    r:+0.59  27.65        59.93 (32.28)
        1:26.88 (26.95)     1:50.96 (24.08)
  8 Coral Reef                    1:51.55    1:51.17         22  
     1) Manganiello, Lindsay SO       2) r:0.52 Fertel, Kelly SO      
     3) r:0.60 Bedard-khalid, Cloe FR 4) r:0.45 Hunnewell, Nicole JR  
    r:+0.58  28.03        58.84 (30.81)
        1:25.74 (26.90)     1:51.17 (25.43)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 St. Thomas                    1:52.00    1:50.81         18  
     1) Stinemire, Sammy 10           2) r:0.34 Wozab, Natalya 10     
     3) r:0.19 Asseraf, Sarah 09      4) r:0.32 Brennan, Kristina 12  
    r:+0.74  27.64        59.14 (31.50)
        1:26.35 (27.21)     1:50.81 (24.46)
 10 Oviedo                        1:51.92    1:51.02         14  
     1) Cates, Julie 10               2) r:0.26 Kennedy, Shannon 12   
     3) r:0.37 Floyd, Madison 9       4) r:0.11 Hunt, Kaitlyn 9       
    r:+0.62  28.62        59.88 (31.26)
        1:26.62 (26.74)     1:51.02 (24.40)
 11 Nova (Davie)                  1:51.74    1:51.99         12  
     1) Sanchez, Sam 12               2) r:0.56 Wakeland, Aliyah 11   
     3) r:0.61 Tipton, Amanda 11      4) r:0.52 Veloza, Daniela 12    
    r:+0.59  28.35      1:01.13 (32.78)
        1:27.52 (26.39)     1:51.99 (24.47)
 12 Olympia                       1:51.91    1:53.68         10  
     1) Cunningham, Taylor 11         2) r:0.22 Delisle, Alexis 11    
     3) r:0.35 Wright, Holly 11       4) r:0.25 Bales, Lizzy 12       
             28.37      1:01.91 (33.54)
        1:29.26 (27.35)     1:53.68 (24.42)
 13 George Jenkins                1:53.46    1:55.48          8  
     1) Lulf, Rachel 10               2) r:0.39 Saunders, Hope 12     
     3) r:0.36 Firman, Kyleigh 12     4) r:0.26 Muller, Lucy 12       
    r:+0.71  28.69      1:02.42 (33.73)
        1:29.67 (27.25)     1:55.48 (25.81)
 14 Bucholz                       1:57.90    1:55.97          6  
     1) Bassett, Christie             2) r:0.48 Fissenden, Savannah   
     3) r:0.15 Chubina, Anna          4) r:0.29 Hoover, Ashlie 09     
             27.92      1:00.92 (33.00)
        1:28.34 (27.42)     1:55.97 (27.63)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
     National: $ 1:28.02  2012      Bolles
                          R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli
        State: # 1:28.02  2012      Bolles (Jacksonville)
                          R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli
                 1:34.51  AA-A
                 1:36.18  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Palm Harbor Univ              1:33.09    1:33.22 AA-A    40  
     1) Sanders, Tristan 12           2) r:0.26 Hoce, Garrett 12      
     3) r:0.34 Barragan, Manuel 12    4) r:0.47 VanHuyssteen, Shaun 12
             22.40        49.64 (27.24)
        1:12.36 (22.72)     1:33.22 (20.86)
  2 Riverview (Srq)               1:35.51    1:34.62 AA-C    34  
     1) Katz, Alexander 12            2) r:0.39 Wall, Patrick 12      
     3) r:0.27 McKane, Liam 12        4) r:0.35 Dols, Keanan 9        
             23.37        49.87 (26.50)
        1:12.75 (22.88)     1:34.62 (21.87)
  3 Timber Creek                  1:36.66    1:35.77 AA-C    32  
     1) Poti, Zachary SO              2) r:0.39 Kimpel, Alexander SR  
     3) r:0.31 Martinez, Silvio JR    4) r:0.30 Hernandez, Sebatian JR
    r:+0.54  23.97        49.95 (25.98)
        1:14.27 (24.32)     1:35.77 (21.50)
  4 Newsome (Lithia)              1:38.41    1:37.36         30  
     1) Mcgovern, Wes 11              2) r:0.36 Genne, Blaise 12      
     3) r:0.24 Mcgovern, Blake 9      4) r:0.28 Mitchell, Derek 12    
             23.69        50.86 (27.17)
        1:15.07 (24.21)     1:37.36 (22.29)
  5 Miami Palmetto                1:39.46    1:37.50         28  
     1) Gullage, Richard SR           2) r:0.47 Hunt, Joseph SR       
     3) r:0.10 Boudani, Daniel JR     4) r:0.62 Valido, Austin SR     
             25.19        51.89 (26.70)
        1:15.48 (23.59)     1:37.50 (22.02)
  6 Reagan Doral                  1:39.34    1:39.05         26  
     1) Madeira, Miguel JR            2) r:0.21 Marvil, Karl SR       
     3) r:0.43 Gonzalez, Jose SR      4) r:0.58 Faucher, Tobias JR    
             25.08        52.62 (27.54)
        1:16.43 (23.81)     1:39.05 (22.62)
  7 Seminole                      1:39.51    1:39.36         24  
     1) Spiric, Stefan 11             2) r:0.45 Foltz, Zachary 12     
     3) r:0.35 Patrick, Brody 12      4) r:0.43 Christian, Brandon 10 
             24.65        52.53 (27.88)
        1:17.55 (25.02)     1:39.36 (21.81)
 -- Plant (Tampa)                 1:39.10         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Heath, Tyler 11               2) r:0.30 Rhoads, Paxton 09     
     3) r:0.31 Davidson, Cameron 11   4) r:0.38 Kimura, Kyle 12       
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Seminole (Snfd)               1:40.30    1:38.90         18  
     1) Chen, Alex 12                 2) r:0.46 Dacus, Connor 09      
     3) r:0.04 Ankerholz, Thomas 11   4) r:0.32 Wynia, River 12       
    r:+0.56  25.12        53.36 (28.24)
        1:16.88 (23.52)     1:38.90 (22.02)
 10 Boca Raton                    1:40.41    1:40.52         14  
     1) Vassallo, Alejandro SR        2) r:0.60 Andersen, Peter JR    
     3) r:0.22 Fleishman, Jacob SR    4) r:0.50 King, Adam SR         
    r:+0.57  24.78        54.27 (29.49)
        1:18.29 (24.02)     1:40.52 (22.23)
 11 Spanish River                 1:43.25    1:41.95         12  
     1) Munro, Christian SR           2) r:0.28 Zylberberg, Shawn SR  
     3) r:0.28 Zylberberg, Noah SO    4) r:0.41 Reiser, Austin SR     
             27.28        53.75 (26.47)
        1:19.85 (26.10)     1:41.95 (22.10)
 12 East Lake                     1:42.11    1:42.07         10  
     1) Boscaino, Ludovico 10         2) r:0.25 Irwin, Mitchell 10    
     3) r:0.37 Holdsworth, Michael 12 4) r:0.53 Dodge, Nicholas 9     
    r:+0.64  25.94        54.48 (28.54)
        1:18.68 (24.20)     1:42.07 (23.39)
 13 Douglas                       1:42.29    1:42.78          8  
     1) Stoddard, David 11            2) r:0.44 Celestin, Tristan 9   
     3) r:0.18 Yamamoto, Henrique 10  4) r:0.43 Cutter, Joshua 12     
    r:+0.72  27.84        55.61 (27.77)
        1:20.10 (24.49)     1:42.78 (22.68)
 14 Dr. Phillips                  1:43.59    1:43.84          6  
     1) Meisenheimer, Jake FR         2) r:0.42 Baytan, Gabriel JR    
     3) r:0.22 Devnani, Anshul JR     4) r:0.17 Macias, Eduardo SR    
             28.52        57.22 (28.70)
        1:21.51 (24.29)     1:43.84 (22.33)
 15 Spruce Creek                  1:43.91    1:44.07          4  
     1) Serra, Matthew FR             2) r:0.45 Ambrose, Maxwell SO   
     3) r:0.33 Parsons, Samuel SR     4) r:0.30 Kenyon, Tommy JR      
             25.31        54.89 (29.58)
        1:20.84 (25.95)     1:44.07 (23.23)
 16 Cypress Bay (Wes              1:41.14    1:45.05          2  
     1) Gallego, Carlos 10            2) r:0.40 Suen, Bowie 12        
     3) r:0.25 Pineiro-Barros,ardo 10 4) r:0.41 Ramirez, Rafael 12    
    r:+0.60  27.04        56.71 (29.67)
        1:21.95 (25.24)     1:45.05 (23.10)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: $ 1:42.81  2008      Dagny Knutson, Minot, ND
        State: # 1:45.37  2010      Lauren Driscoll, A-Heritage, A-Heritage Plan
                 1:49.43  AA-A
                 1:51.24  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Aitchison, Alex  11 East Lake         1:49.84    1:47.52 AA-A    20  
    r:+0.82  25.08        51.99 (26.91)
        1:19.63 (27.64)     1:47.52 (27.89)
  2 Turek, Michelle  11 East Lake         1:51.01    1:49.18 AA-A    17  
    r:+0.77  25.57        53.21 (27.64)
        1:21.38 (28.17)     1:49.18 (27.80)
  3 Atkins, Spence   10 Riverview (Srq)   1:50.10    1:49.50 AA-C    16  
    r:+0.68  25.57        53.32 (27.75)
        1:21.54 (28.22)     1:49.50 (27.96)
  4 Noya, Arianna    JR Reagan Doral      1:51.47    1:50.85 AA-C    15  
    r:+0.81  26.15        54.33 (28.18)
        1:23.01 (28.68)     1:50.85 (27.84)
  5 Hahn, Kelsey     10 Hagerty (Oviedo)  1:51.00    1:51.04 AA-C    14  
             25.84        53.54 (27.70)
        1:22.39 (28.85)     1:51.04 (28.65)
  6 Palsha, Peyton    9 St Petersburg     1:51.36    1:51.68         13  
    r:+0.82  25.86        53.95 (28.09)
        1:23.05 (29.10)     1:51.68 (28.63)
  7 McKivigan, Rach     Bucholz           1:52.34    1:51.77         12  
    r:+0.70  26.43        54.99 (28.56)
        1:23.78 (28.79)     1:51.77 (27.99)
  8 Lincoln, Emma    12 Cypress Bay (Wes  1:51.31    1:52.20         11  
    r:+0.84  25.72        53.96 (28.24)
        1:22.88 (28.92)     1:52.20 (29.32)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Marinheiro, Mel  11 West Broward      1:52.75    1:52.21          9  
    r:+0.73  26.17        54.63 (28.46)
        1:23.96 (29.33)     1:52.21 (28.25)
 10 Shimansky, Tier     Bucholz           1:54.79    1:53.13          7  
    r:+0.77  26.68        55.31 (28.63)
        1:24.48 (29.17)     1:53.13 (28.65)
 11 Gurley, Jamie    SR Boca Raton        1:53.79    1:54.05          6  
    r:+0.78  26.48        54.92 (28.44)
        1:24.48 (29.56)     1:54.05 (29.57)
 12 Cheng, Cindy     SR Dr. Phillips      1:54.43    1:54.59          5  
    r:+0.73  26.60        54.75 (28.15)
        1:24.54 (29.79)     1:54.59 (30.05)
 13 Hernandez-Tome,   9 Riverview (Srq)   1:54.82    1:54.88          4  
    r:+0.79  27.03        56.17 (29.14)
        1:25.75 (29.58)     1:54.88 (29.13)
 14 Mayer, Katherin  11 Palm Harbor Univ  1:55.23    1:55.25          3  
    r:+0.72  26.97        56.14 (29.17)
        1:25.96 (29.82)     1:55.25 (29.29)
 15 Price, Erika     JR Dr. Phillips      1:55.35    1:56.15          2  
    r:+0.78  27.04        56.82 (29.78)
        1:26.64 (29.82)     1:56.15 (29.51)
 16 Kelley, Bridget  11 Olympia           1:55.27    1:58.37          1  
    r:+0.73  26.92        56.48 (29.56)
        1:26.93 (30.45)     1:58.37 (31.44)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: $ 1:33.83  2009      Tom Shields, HuntingtonBchCA
        State: # 1:34.69  2013      Caeleb Dressel, Clay, Clay
                 1:39.35  AA-A
                 1:41.14  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Peters, Ryan     12 Countryside       1:39.84    1:39.20 AA-A    20  
    r:+0.74  22.85        47.99 (25.14)
        1:13.63 (25.64)     1:39.20 (25.57)
  2 Uselis, Taylor   12 Palm Harbor Univ  1:41.97    1:39.99 AA-C    17  
    r:+0.77  23.72        49.20 (25.48)
        1:15.05 (25.85)     1:39.99 (24.94)
  3 Boscaino, Nazar  10 East Lake         1:41.14    1:40.25 AA-C    16  
    r:+0.66  23.61        48.92 (25.31)
        1:14.85 (25.93)     1:40.25 (25.40)
  4 Kimura, Kyle     12 Plant (Tampa)     1:40.71    1:40.58 AA-C    15  
    r:+0.67  23.52        48.90 (25.38)
        1:14.72 (25.82)     1:40.58 (25.86)
  5 Cline, Cody         Wellington        1:40.87    1:41.24         14  
    r:+0.67  22.87        48.70 (25.83)
        1:15.08 (26.38)     1:41.24 (26.16)
  6 McKane, Liam     12 Riverview (Srq)   1:41.51    1:41.28         13  
    r:+0.71  23.84        49.49 (25.65)
        1:15.52 (26.03)     1:41.28 (25.76)
  7 Page, Carter     11 Riverview (Srq)   1:41.59    1:41.46         12  
    r:+0.84  23.80        49.20 (25.40)
        1:15.18 (25.98)     1:41.46 (26.28)
  8 Desrosiers, Kyl  12 St. Thomas        1:41.89    1:41.90         11  
    r:+0.66  23.71        49.46 (25.75)
        1:16.05 (26.59)     1:41.90 (25.85)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Heck, Brody      SO Boca Raton        1:43.51    1:41.84          9  
    r:+0.82  24.49        50.56 (26.07)
        1:16.31 (25.75)     1:41.84 (25.53)
 10 Toth, Viktor     SO Spruce Creek      1:43.13    1:42.30          7  
    r:+0.69  23.66        49.50 (25.84)
        1:15.50 (26.00)     1:42.30 (26.80)
 11 Clark, Drew      10 Riverview (Srq)   1:42.67    1:42.31          6  
             24.09        50.13 (26.04)
        1:16.59 (26.46)     1:42.31 (25.72)
 12 Adan, Bradley    SR Columbus          1:42.21    1:42.36          5  
    r:+0.72  23.90        50.04 (26.14)
        1:16.55 (26.51)     1:42.36 (25.81)
 13 Burnley, Mark    11 Cypress Bay (Wes  1:43.86    1:42.87          4  
    r:+0.69  24.20        50.06 (25.86)
        1:16.54 (26.48)     1:42.87 (26.33)
 14 Cronin, Alex     10 Jupiter           1:42.59    1:43.12          3  
    r:+0.80  24.05        50.02 (25.97)
        1:16.85 (26.83)     1:43.12 (26.27)
 15 de la Osa, Nich  11 Lake Brantley     1:42.67    1:43.83          2  
    r:+0.66  24.50        51.28 (26.78)
        1:17.99 (26.71)     1:43.83 (25.84)
 16 Christian, Bran  10 Seminole          1:43.31    1:44.89          1  
    r:+0.72  24.82        51.47 (26.65)
        1:18.61 (27.14)     1:44.89 (26.28)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
=========================================================================
     National: $ 1:53.82  2009      Dagny Knutson, Minot, ND
        State: # 1:57.07  2009      Melanie Margalis, Countryside, Clearwater
                 2:03.03  AA-A
                 2:05.27  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hu, Nancy        11 Riverview (Srq)   2:05.10    2:02.75 AA-A    20  
    r:+0.76  26.60        57.49 (30.89)
        1:33.78 (36.29)     2:02.75 (28.97)
  2 Boddiford, Ashl   9 Hagerty (Oviedo)  2:04.53    2:04.17 AA-C    17  
    r:+0.78  27.19        56.95 (29.76)
        1:34.95 (38.00)     2:04.17 (29.22)
  3 Sopapong, Dee    11 Wharton (Tampa)   2:07.32    2:04.57 AA-C    16  
    r:+0.81  27.75      1:00.16 (32.41)
        1:35.33 (35.17)     2:04.57 (29.24)
  4 Finke, Summer    11 Countryside       2:07.27    2:06.45         15  
    r:+0.80  28.66        59.49 (30.83)
        1:37.39 (37.90)     2:06.45 (29.06)
  5 Fertel, Kelly    SO Coral Reef        2:06.64    2:07.44         14  
    r:+0.73  27.95      1:02.07 (34.12)
        1:38.03 (35.96)     2:07.44 (29.41)
  6 Kliewer, Emily   JR Dr. Phillips      2:06.44    2:07.50         13  
    r:+0.82  26.51        58.80 (32.29)
        1:38.49 (39.69)     2:07.50 (29.01)
  7 Magrino, Allie   SR Dr. Phillips      2:08.03    2:09.22         12  
    r:+0.79  27.70        59.15 (31.45)
        1:38.88 (39.73)     2:09.22 (30.34)
  8 Raybon, Lexy     10 Riverview (Srq)   2:07.39    2:09.37         11  
    r:+0.79  28.12      1:00.44 (32.32)
        1:39.48 (39.04)     2:09.37 (29.89)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Freeman, Rachae  12 Palm Harbor Univ  2:08.40    2:09.50          9  
    r:+0.76  28.64      1:01.92 (33.28)
        1:39.54 (37.62)     2:09.50 (29.96)
 10 Musleh, Lydia    11 Coral Glades      2:09.92    2:10.04          7  
    r:+0.72  28.04      1:01.14 (33.10)
        1:40.17 (39.03)     2:10.04 (29.87)
 11 Harris, McKenna  12 St Petersburg     2:11.93    2:10.68          6  
    r:+0.75  30.39      1:04.58 (34.19)
        1:41.45 (36.87)     2:10.68 (29.23)
 12 Reuter, Megan    SR Timber Creek      2:10.40    2:10.71          5  
    r:+0.71  27.85      1:01.51 (33.66)
        1:39.57 (38.06)     2:10.71 (31.14)
 13 Saunders, Hope   12 George Jenkins    2:10.82    2:10.80          4  
    r:+0.87  28.25      1:01.28 (33.03)
        1:40.97 (39.69)     2:10.80 (29.83)
 14 Veloza, Daniela  12 Nova (Davie)      2:10.08    2:11.13          3  
    r:+0.83  28.50      1:01.65 (33.15)
        1:41.24 (39.59)     2:11.13 (29.89)
 15 Smithburger, Sa  10 Riverview (Srq)   2:11.36    2:11.19          2  
    r:+0.72  29.75      1:02.60 (32.85)
        1:40.99 (38.39)     2:11.19 (30.20)
 16 Grabenhorst, Ta  SO Timber Creek      2:10.67    2:11.46          1  
    r:+0.71  28.80      1:03.72 (34.92)
        1:41.00 (37.28)     2:11.46 (30.46)
 
 Event 6  Boys 200 Yard IM
=========================================================================
     National: $ 1:41.39  2011      David Nolan, Hershey, PA
        State: # 1:46.31  2004      Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale
                 1:51.12  AA-A
                 1:53.19  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Barragan, Manue  12 Palm Harbor Univ  1:52.78    1:49.94 AA-A    20  
    r:+0.67  23.80        51.83 (28.03)
        1:23.50 (31.67)     1:49.94 (26.44)
  2 Kimpel, Alexand  SR Timber Creek      1:51.88    1:50.37 AA-A    17  
    r:+0.74  23.54        51.92 (28.38)
        1:23.46 (31.54)     1:50.37 (26.91)
  3 Hoce, Garrett    12 Palm Harbor Univ  1:54.02    1:51.35 AA-C    16  
    r:+0.80  24.62        52.84 (28.22)
        1:25.26 (32.42)     1:51.35 (26.09)
  4 Evdokimov, Ilya  12 Taravella         1:53.56    1:52.57 AA-C    15  
    r:+0.70  23.57        53.94 (30.37)
        1:25.74 (31.80)     1:52.57 (26.83)
  5 Lee, Campbell    10 Riverview (Srq)   1:53.41    1:52.94 AA-C    14  
             24.85        54.31 (29.46)
        1:26.46 (32.15)     1:52.94 (26.48)
  6 Guarente, Marco  10 Cypress Bay (Wes  1:54.43    1:54.46         13  
    r:+0.67  23.99        54.36 (30.37)
        1:26.98 (32.62)     1:54.46 (27.48)
  7 Wall, Patrick    12 Riverview (Srq)   1:54.07    1:55.94         12  
    r:+0.75  26.01        56.03 (30.02)
        1:29.20 (33.17)     1:55.94 (26.74)
  8 Rutherford, Tho  12 Nort Port         1:55.43    1:55.99         11  
    r:+0.66  25.12        55.28 (30.16)
        1:29.31 (34.03)     1:55.99 (26.68)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Fulginiti IV, J   9 Hagerty (Oviedo)  1:55.53    1:55.17          9  
    r:+0.78  24.87        52.91 (28.04)
        1:27.34 (34.43)     1:55.17 (27.83)
 10 Dols, Keanan      9 Riverview (Srq)   1:56.00    1:55.43          7  
    r:+0.65  24.97        53.64 (28.67)
        1:28.47 (34.83)     1:55.43 (26.96)
 11 Murtagh, Joseph   9 Lake Brantley     1:58.47    1:57.03          6  
    r:+0.76  25.61        55.40 (29.79)
        1:30.38 (34.98)     1:57.03 (26.65)
 12 Meisenheimer, J  SR Dr. Phillips      1:56.53    1:57.14          5  
             24.80        54.52 (29.72)
        1:29.20 (34.68)     1:57.14 (27.94)
 13 Dingfield, Chri  SR Mandarin          1:58.66    1:57.92          4  
    r:+0.77  24.72        54.58 (29.86)
        1:29.93 (35.35)     1:57.92 (27.99)
 14 Smith, Ed         9 Palm Harbor Univ  1:58.63    1:58.83          3  
    r:+0.72  25.88        56.33 (30.45)
        1:31.24 (34.91)     1:58.83 (27.59)
 15 Heath, Tyler     11 Plant (Tampa)     1:58.51    1:59.45          2  
    r:+0.73  25.30        54.60 (29.30)
        1:31.55 (36.95)     1:59.45 (27.90)
 16 Sanders, Grant   11 East Lake         1:57.50    2:01.59          1  
    r:+0.84  18.14        55.03 (36.89)
        1:32.46 (37.43)     2:01.59 (29.13)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: $ 21.99  2012      Olivia Smoliga, Glenbrook, IL
        State: # 22.30  2002      Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami
                 23.42  AA-A
                 23.80  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Donahue, Alexan  11 Plant (Tampa)       23.85      23.60 AA-C    20  
         r:+0.66                       
  2 McIntosh, Kenda  12 Palm Harbor Univ    23.85      23.92         17  
         r:+0.75                       
  3 Vachon, Kara     12 Seminole (Snfd)     24.19      24.00         16  
  4 McIntosh, Laure  10 Palm Harbor Univ    24.20      24.06         15  
         r:+0.81                       
  5 Sims, Leah       12 Oviedo              24.26      24.10         14  
         r:+0.70                       
  6 Harrington, Kel  SO Boca Raton          24.26      24.16         13  
         r:+0.68                       
  7 Bassett, Christ     Bucholz             24.22      24.20         12  
         r:+0.69                       
  8 Ochoa, Nicole    SR Miami Killian       24.26      24.38         11  
         r:+0.71                       
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Matchett, Grace  SO Fletcher            24.29      24.25          9  
         r:+0.81                       
 10 Camp, Alecia     11 Oviedo              24.38      24.36          7  
         r:+0.77                       
 11 Fiorenzi, Mia    12 St. Thomas          24.30      24.37          6  
         r:+0.76                       
 12 Hamilton, Paige  SO Winter Park         24.34      24.38          5  
 13 Oliva, Sophia    12 St. Thomas          24.50      24.58          3.5
         r:+0.76                       
 13 Harper, Lauren   11 Newsome (Lithia)    24.78      24.58          3.5
 15 Balthazar, Zoie  12 South Plantation    24.60      24.90          2  
         r:+0.76                       
 16 Delisle, Alexis  11 Olympia             24.64      25.15          1  
         r:+0.72                       
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: $ 19.29  2013      Caeleb Dressell, Clay
        State: # 19.29  2013      Caeleb Dressell, Clay, Clay
                 20.84  AA-A
                 21.14  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Kohner, Gage     SR Boca Raton          20.44      20.54 AA-A    20  
         r:+0.73                       
  2 Sanders, Trista  12 Palm Harbor Univ    20.57      20.64 AA-A    17  
         r:+0.73                       
  3 Spiric, Stefan   11 Seminole            20.99      20.85 AA-C    16  
         r:+0.71                       
  4 Hoffman, Cooper  11 Countryside         20.88      20.88 AA-C    15  
  5 Mylin, Chad      12 Seminole (Snfd)     21.11      21.10 AA-C    14  
         r:+0.76                       
  6 VanHuyssteen, S  12 Palm Harbor Univ    21.31      21.32         13  
         r:+0.74                       
  7 Supra, Ian       SR Dr. Phillips        21.23      21.44         12  
         r:+0.74                       
  8 Perez Silva, Ga  11 St. Thomas          21.58      21.52         11  
         r:+0.73                       
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Staton, Evan     JR Dr. Phillips        21.65      21.54          9  
         r:+0.72                       
 10 Sedacca, Joey    SR Spruce Creek        21.65      21.67          7  
         r:+0.67                       
 11 Morgan, Alex     11 West Broward        21.79      21.75          6  
         r:+0.72                       
 12 Wisecarver, Col  12 Strawberry Crest    21.68      21.78          4.5
 12 Caltrider, Evan  SR Fletcher            21.75      21.78          4.5
         r:+0.74                       
 14 Layne, Maverick  10 Seminole (Snfd)     21.99      21.81          3  
         r:+0.74                       
 15 Hernandez, Seba  JR Timber Creek        21.96      22.06          2  
         r:+0.78                       
 16 Kuzjomkin, Anto  12 Nova (Davie)        21.75      22.10          1  
         r:+0.67                       
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
=========================================================================
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Price, Karlee    09 St. Thomas         438.30     443.00         20  
  2 Elkins, Alexa    12 St. Thomas         429.55     440.90         17  
  3 Nied, Allyson       Newsome (Lithia)   404.10     424.30         16  
  4 Robillard, Maka  10 Olympia            464.15     420.70         15  
  5 Knox, Rileigh    JR West Orange (Wg)   480.30     413.10         14  
  6 Power, Sydney    12 Plant (Tampa)      392.55     407.80         13  
  7 Comunale, Gabri  11 St. Thomas         409.40     390.85         12  
  8 Gulino, Jordan   10 Vero Beach         371.65     370.45         11  
  9 Moretti, Victor  10 Olympia            411.10     362.20          9  
 10 Goss, Miranda    JR Mandarin           402.50     358.70          7  
 11 Springett, Rile  11 Plant (Tampa)      360.50     355.25          6  
 12 Veith, Ryleigh   10 Treasure Coast     342.50     342.40          5  
 13 Smith, Liana     SR Park Vista         327.25     338.60          4  
 14 Parrish, Jordan  SR Osceola            410.05     329.80          3  
 15 Sease, Deanna    SR Fletcher           393.45     328.75          2  
 16 Heller, Allison  11 East Lake          334.60     327.20          1  
 17 Vela, Alison     12 Jupiter            360.40     232.40        
 18 Cote, Layne      SR Fletcher           347.70     215.90        
 19 Reese, Caitlin   12 Fort Pierce Cent   311.00     213.10        
 20 Berndt, Shayna   SR Fletcher           363.60     199.40        
 21 Weaver, Stacy    12 Bloomingdale       309.10     130.55        
 22 Jones, Demi      SR Ferguson           305.45     115.75        
 23 Sheerer, Gabrie  12 Flanagan           304.45     113.80        
 24 Modrak, Jessica  11 Cypress Bay (Wes   301.00     110.10        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
=========================================================================
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Downey, Logan     9 South Plantation   503.60     517.60         20  
  2 Dowd, Joey       12 Olympia            543.45     512.25         17  
  3 Adriano, Simon   11 Dwyer              441.15     449.05         16  
  4 Fleming, Reid    11 Plant (Tampa)      400.50     427.25         15  
  5 Jenkins, Max     10 Plant (Tampa)      401.65     405.80         14  
  6 Dowd, Jack       09 Olympia            427.40     403.20         13  
  7 Power, Dylan     10 Plant (Tampa)      393.35     399.95         12  
  8 Berendt, Tanner  12 Countryside        380.80     381.85         11  
  9 Nugent, Devin    09 St. Thomas         373.10     370.35          9  
 10 Lawrence, Gianc     First Coast        400.25     367.00          7  
 11 Concepcion, And  SR Boca Raton         356.95     366.50          6  
 12 Balko, Corey     12 West Broward       395.50     360.70          5  
 13 Herrera, Josue   SR Osceola            431.05     358.65          4  
 14 Kovie, Timmie    FR Dr. Phillips       303.10     334.15          3  
 15 Mazen, Jesse     11 Bloomingdale       308.55     315.70          2  
 16 Lentin, Jeremy   JR Miami Palmetto     345.75     293.80          1  
 17 McKelvin, Mack   09 Plant (Tampa)      309.50     225.25        
 18 Jones, Landon       Bucholz            314.70     209.55        
 19 Gregory, Jesse   JR Fletcher           330.55     208.20        
 20 Goolsby, Patric  10 Seminole Ridge     297.70     196.65        
 21 Dumareille, Fab  12 Nova (Davie)       329.80     126.75        
 22 Willoughby, Dev     St. Cloud          319.85     126.60        
 23 Shreves, Blake    9 Nova (Davie)       298.35     124.10        
 24 Florence, Jesse  12 Royal Palm Beach   313.20      96.10        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
=========================================================================
     National: $ 51.92  2011      Jasmine Tosky, Palo Alto, CA
        State: # 53.83  2010      Chelsie Britt, Lake Highland, Lake Highland
                 55.26  AA-A
                 56.30  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Paez, Isabella   SR Reagan Doral        54.91      54.70 AA-A    20  
    r:+0.85  25.37        54.70 (29.33)
  2 Hu, Nancy        11 Riverview (Srq)     55.60      55.44 AA-C    17  
    r:+0.77  26.29        55.44 (29.15)
  3 Tipton, Amanda   11 Nova (Davie)        56.06      56.21 AA-C    16  
    r:+0.73  26.66        56.21 (29.55)
  4 Kliewer, Emily   JR Dr. Phillips        56.18      56.63         14.5
    r:+0.89  26.53        56.63 (30.10)
  4 Lopez, Maria     SR Hialeah Gardens     57.13      56.63         14.5
    r:+0.71  26.63        56.63 (30.00)
  6 Toth, Laura      12 Riverview (Srq)     56.90      56.80         13  
    r:+0.76  26.29        56.80 (30.51)
  7 Perrotti, Morga  11 Palm Harbor Univ    56.83      57.05         12  
    r:+0.78  26.66        57.05 (30.39)
  8 Herfurth, Chris  SR J.I.Leonard         56.00      57.38         11  
             26.88        57.38 (30.50)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Knight, Sara     SR Fletcher            57.93      57.61          9  
    r:+0.80  27.21        57.61 (30.40)
 10 Hunter, Amber    12 West Broward        57.91      57.79          7  
             27.04        57.79 (30.75)
 11 Draskovich, Emi  11 Lyman (Longwood)    57.77      58.01          6  
    r:+0.80  26.92        58.01 (31.09)
 12 Fiorenzi, Mia    12 St. Thomas          57.50      58.08          5  
    r:+0.73  26.91        58.08 (31.17)
 13 Firman, Kyleigh  12 George Jenkins      59.30      58.99          4  
    r:+0.75  27.85        58.99 (31.14)
 14 Abad, Meagan     11 South Plantation    59.46      59.62          3  
    r:+0.79  28.12        59.62 (31.50)
 15 Reuter, Megan    SR Timber Creek        58.48      59.86          2  
    r:+0.71  27.72        59.86 (32.14)
 16 Saunders, Hope   12 George Jenkins      59.03    1:00.00          1  
    r:+0.88  28.35      1:00.00 (31.65)
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
=========================================================================
     National: $ 45.52  2013      Joseph Schooling,Bolles, Bolles
        State: # 45.52  2013      Joseph Schooling, Bolles, Bolles
                 49.64  AA-A
                 50.61  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hensley, Noah    11 Oviedo              49.83      49.27 AA-A    20  
    r:+0.69  23.44        49.27 (25.83)
  2 Barragan, Manue  12 Palm Harbor Univ    50.34      49.66 AA-C    17  
    r:+0.68  23.30        49.66 (26.36)
  3 Tosh, Caleb         First Coast         51.09      50.53 AA-C    16  
    r:+9.96  23.82        50.53 (26.71)
  4 Kimura, Kyle     12 Plant (Tampa)       50.42      50.62         15  
             23.62        50.62 (27.00)
  5 Poti, Zachary    SO Timber Creek        51.05      50.95         14  
    r:+0.72  24.09        50.95 (26.86)
  6 Ballestas, Robe  JR Columbus            51.26      50.97         13  
    r:+0.73  23.77        50.97 (27.20)
  7 Murtagh, Joseph   9 Lake Brantley       51.53      51.10         12  
    r:+0.70  24.13        51.10 (26.97)
  8 Dingfield, Chri  SR Mandarin            51.68      51.94         11  
    r:+7.25  24.55        51.94 (27.39)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Brooks, Walker      Gateway             51.98      51.06          9  
    r:+0.72  23.27        51.06 (27.79)
 10 Merrill, Richie  SR Boca Raton          52.27      51.91          7  
             24.03        51.91 (27.88)
 11 Rutherford, Tho  12 Nort Port           52.06      52.12          6  
    r:+0.66  24.81        52.12 (27.31)
 12 Vassallo, Aleja  SR Boca Raton          52.48      52.21          5  
    r:+0.68  24.66        52.21 (27.55)
 13 Wong, David      11 George Jenkins      52.36      52.43          4  
    r:10.49  24.03        52.43 (28.40)
 14 Chen, Alex       12 Seminole (Snfd)     52.49      52.74          3  
    r:+0.67  24.34        52.74 (28.40)
 15 Sanders, Vance    9 East Lake           52.32      52.75          2  
    r:+0.67  24.78        52.75 (27.97)
 16 Meisenheimer, J  SR Dr. Phillips        52.58      53.73          1  
    r:+0.78  25.24        53.73 (28.49)
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: $ 48.15  2009      Dagny Knutson, Minot, ND
        State: # 48.73  2002      Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray
                 50.81  AA-A
                 51.57  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hess, Madeline   11 Newsome (Lithia)    50.30      50.35 AA-A    20  
    r:+0.77  23.95        50.35 (26.40)
  2 Turek, Michelle  11 East Lake           52.45      51.41 AA-C    17  
    r:+0.79  24.90        51.41 (26.51)
  3 McKivigan, Rach     Bucholz             51.97      51.57 AA-C    16  
             24.61        51.57 (26.96)
  4 Lincoln, Emma    12 Cypress Bay (Wes    51.32      52.08         15  
    r:+0.83  25.08        52.08 (27.00)
  5 Sims, Leah       12 Oviedo              52.51      52.41         14  
    r:+0.70  25.72        52.41 (26.69)
  6 Veloza, Daniela  12 Nova (Davie)        52.74      52.70         13  
    r:+0.80  25.29        52.70 (27.41)
  7 Bernard, Sofia   09 Olympia             52.42      52.79         12  
    r:+0.72  25.45        52.79 (27.34)
  8 McIntosh, Laure  10 Palm Harbor Univ    52.75      53.07         11  
    r:+6.53  25.72        53.07 (27.35)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Matchett, Grace  SO Fletcher            53.19      52.65          9  
    r:+0.79  25.49        52.65 (27.16)
 10 Musleh, Lydia    11 Coral Glades        53.13      52.75          7  
    r:+0.70  25.30        52.75 (27.45)
 11 O''Grady, Niamh   12 Riverview (Srq)     52.80      52.97          6  
             25.56        52.97 (27.41)
 12 Hamilton, Paige  SO Winter Park         53.30      53.14          5  
    r:+0.75  25.55        53.14 (27.59)
 13 Ortiz, Arianna   10 Jupiter             53.12      53.19          4  
    r:+0.84  25.64        53.19 (27.55)
 14 Oster, Caroline  11 Lake Mary           52.97      53.20          3  
    r:+0.77  25.70        53.20 (27.50)
 15 Kelley, Bridget  11 Olympia             52.91      53.40          2  
             25.66        53.40 (27.74)
 16 Betancourt, Lau  11 Oviedo              52.87      53.43          1  
    r:+0.76  25.51        53.43 (27.92)
 
 Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: $ 42.34  2011      David Nolan, Hershey, PA
        State: # 42.95  2012      Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville
                 45.50  AA-A
                 46.18  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Kohner, Gage     SR Boca Raton          44.62      45.06 AA-A    20  
    r:+0.73  21.57        45.06 (23.49)
  2 Spiric, Stefan   11 Seminole            45.71      45.45 AA-A    17  
             21.68        45.45 (23.77)
  3 Heck, Brody      SO Boca Raton          45.63      45.80 AA-C    15.5
    r:+0.78  21.89        45.80 (23.91)
  3 Toth, Viktor     SO Spruce Creek        46.09      45.80 AA-C    15.5
    r:+0.69  21.98        45.80 (23.82)
  5 Hoffman, Cooper  11 Countryside         45.83      45.85 AA-C    14  
    r:+0.65  21.81        45.85 (24.04)
  6 VanHuyssteen, S  12 Palm Harbor Univ    46.44      46.12 AA-C    13  
    r:+0.72  22.33        46.12 (23.79)
  7 Mylin, Chad      12 Seminole (Snfd)     46.83      46.60         12  
    r:+0.76  22.74        46.60 (23.86)
  8 Supra, Ian       SR Dr. Phillips        46.78      47.62         11  
    r:+0.72  22.81        47.62 (24.81)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Perez Silva, Ga  11 St. Thomas          47.74      47.60          9  
    r:+0.73  22.78        47.60 (24.82)
 10 Sedacca, Joey    SR Spruce Creek        48.24      47.68          7  
    r:+0.65  22.99        47.68 (24.69)
 11 Mogg, Michael    SR West Orange (Wg)    47.40      47.79          6  
    r:+0.76  23.03        47.79 (24.76)
 12 Convery, Cody    12 Lake Brantley       48.11      47.85          5  
    r:+0.70  23.03        47.85 (24.82)
 13 Hunt, Joseph     SR Miami Palmetto      47.48      47.89          4  
             23.29        47.89 (24.60)
 14 Wisecarver, Col  12 Strawberry Crest    47.30      48.00          3  
    r:+0.70  23.16        48.00 (24.84)
 15 Kuzjomkin, Anto  12 Nova (Davie)        47.88      48.34          2  
             23.25        48.34 (25.09)
 16 Layne, William      Wellington          48.31      48.64          1  
    r:+0.71  23.43        48.64 (25.21)
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: $ 4:31.38  2013      Katy Ledecky, Stone Ridge, MD
        State: # 4:37.91  1999      Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville
                 4:52.31  AA-A
                 4:57.63  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Aitchison, Alex  11 East Lake         4:52.16    4:47.82 AA-A    20  
    r:+0.83  25.62        53.70 (28.08)
        1:22.20 (28.50)     1:51.08 (28.88)
        2:20.35 (29.27)     2:49.66 (29.31)
        3:19.21 (29.55)     3:48.99 (29.78)
        4:18.78 (29.79)     4:47.82 (29.04)
  2 Atkins, Spence   10 Riverview (Srq)   4:47.29    4:49.16 AA-A    17  
    r:+0.69  25.86        54.28 (28.42)
        1:23.42 (29.14)     1:52.77 (29.35)
        2:22.46 (29.69)     2:52.13 (29.67)
        3:21.79 (29.66)     3:51.34 (29.55)
        4:20.75 (29.41)     4:49.16 (28.41)
  3 Marinheiro, Mel  11 West Broward      4:54.98    4:51.13 AA-A    16  
    r:+0.73  26.69        55.67 (28.98)
        1:24.96 (29.29)     1:54.58 (29.62)
        2:24.08 (29.50)     2:53.73 (29.65)
        3:23.35 (29.62)     3:52.78 (29.43)
        4:22.09 (29.31)     4:51.13 (29.04)
  4 Finke, Summer    11 Countryside       4:54.55    4:53.05 AA-C    15  
             27.21        56.08 (28.87)
        1:25.30 (29.22)     1:54.78 (29.48)
        2:24.40 (29.62)     2:54.01 (29.61)
        3:23.70 (29.69)     3:53.45 (29.75)
        4:23.41 (29.96)     4:53.05 (29.64)
  5 Raybon, Lexy     10 Riverview (Srq)   4:57.88    4:56.29 AA-C    14  
    r:+0.78  27.61        57.28 (29.67)
        1:27.53 (30.25)     1:57.39 (29.86)
        2:27.14 (29.75)     2:57.18 (30.04)
        3:26.96 (29.78)     3:56.74 (29.78)
        4:26.99 (30.25)     4:56.29 (29.30)
  6 Hernandez-Tome,   9 Riverview (Srq)   5:00.74    4:59.68         13  
    r:+0.79  27.70        57.52 (29.82)
        1:27.72 (30.20)     1:58.17 (30.45)
        2:28.65 (30.48)     2:59.13 (30.48)
        3:30.04 (30.91)     4:00.93 (30.89)
        4:31.22 (30.29)     4:59.68 (28.46)
  7 Shimansky, Tier     Bucholz           4:58.85    4:59.74         12  
    r:+0.80  27.29        56.99 (29.70)
        1:26.95 (29.96)     1:57.34 (30.39)
        2:27.88 (30.54)     2:58.40 (30.52)
        3:29.00 (30.60)     3:59.75 (30.75)
        4:30.43 (30.68)     4:59.74 (29.31)
  8 Hahn, Kelsey     10 Hagerty (Oviedo)  4:59.10    5:04.68         11  
    r:+0.76  27.56        57.43 (29.87)
        1:27.54 (30.11)     1:57.82 (30.28)
        2:28.60 (30.78)     2:59.65 (31.05)
        3:31.09 (31.44)     4:02.34 (31.25)
        4:33.78 (31.44)     5:04.68 (30.90)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Noya, Arianna    JR Reagan Doral      5:00.79    5:01.12          9  
    r:+0.83  27.48        57.38 (29.90)
        1:28.14 (30.76)     1:58.83 (30.69)
        2:29.43 (30.60)     2:59.60 (30.17)
        3:30.03 (30.43)     4:00.54 (30.51)
        4:31.17 (30.63)     5:01.12 (29.95)
 10 Gallastegui, An  12 Strawberry Crest  5:07.20    5:03.99          7  
    r:+0.77  27.93        58.30 (30.37)
        1:28.92 (30.62)     1:59.88 (30.96)
        2:30.77 (30.89)     3:01.61 (30.84)
        3:32.34 (30.73)     4:03.36 (31.02)
        4:34.13 (30.77)     5:03.99 (29.86)
 11 Dols, Michelle   11 Riverview (Srq)   5:03.94    5:05.18          6  
             27.44        57.37 (29.93)
        1:28.13 (30.76)     1:58.98 (30.85)
        2:30.13 (31.15)     3:01.19 (31.06)
        3:32.49 (31.30)     4:03.69 (31.20)
        4:34.98 (31.29)     5:05.18 (30.20)
 12 Doel, Annaklara   9 East Lake         5:06.69    5:07.01          5  
    r:+0.81  27.63        57.80 (30.17)
        1:28.81 (31.01)     1:59.93 (31.12)
        2:31.15 (31.22)     3:02.52 (31.37)
        3:34.06 (31.54)     4:05.41 (31.35)
        4:36.69 (31.28)     5:07.01 (30.32)
 13 McIntosh, Kenda  12 Palm Harbor Univ  5:01.40    5:07.52          4  
    r:+0.79  27.17        57.87 (30.70)
        1:29.33 (31.46)     2:00.56 (31.23)
        2:31.53 (30.97)     3:02.87 (31.34)
        3:34.44 (31.57)     4:05.85 (31.41)
        4:37.35 (31.50)     5:07.52 (30.17)
 14 Gurley, Jamie    SR Boca Raton        5:11.54    5:08.90          3  
    r:+0.78  28.15        58.49 (30.34)
        1:29.25 (30.76)     2:00.26 (31.01)
        2:31.16 (30.90)     3:02.38 (31.22)
        3:34.12 (31.74)     4:05.72 (31.60)
        4:38.10 (32.38)     5:08.90 (30.80)
 15 Neely, Sarah        Newsome (Lithia)  5:11.15    5:09.67          2  
    r:+0.81  27.61        58.41 (30.80)
        1:29.67 (31.26)     2:01.44 (31.77)
        2:33.35 (31.91)     3:05.21 (31.86)
        3:36.73 (31.52)     4:07.91 (31.18)
        4:39.31 (31.40)     5:09.67 (30.36)
 16 Glasser, Cydney  12 Olympia           5:13.51    5:13.63          1  
    r:+0.78  27.74        58.22 (30.48)
        1:29.55 (31.33)     2:01.17 (31.62)
        2:32.87 (31.70)     3:04.57 (31.70)
        3:36.72 (32.15)     4:09.05 (32.33)
        4:41.68 (32.63)     5:13.63 (31.95)
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: $ 4:13.87  2013      Jack Conger, Good Counsel,MD
        State: # 4:17.29  2010      Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview
                 4:30.22  AA-A
                 4:35.31  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Boscaino, Nazar  10 East Lake         4:30.85    4:26.89 AA-A    20  
             24.17        50.88 (26.71)
        1:17.99 (27.11)     1:45.41 (27.42)
        2:12.91 (27.50)     2:40.24 (27.33)
        3:07.30 (27.06)     3:34.52 (27.22)
        4:01.28 (26.76)     4:26.89 (25.61)
  2 Uselis, Taylor   12 Palm Harbor Univ  4:31.13    4:27.92 AA-A    17  
    r:+0.77  24.38        51.07 (26.69)
        1:18.04 (26.97)     1:45.32 (27.28)
        2:13.00 (27.68)     2:40.17 (27.17)
        3:07.68 (27.51)     3:35.07 (27.39)
        4:01.89 (26.82)     4:27.92 (26.03)
  3 Mcgovern, Wes    11 Newsome (Lithia)  4:28.01    4:29.93 AA-A    16  
    r:+0.79  24.53        51.43 (26.90)
        1:18.41 (26.98)     1:45.71 (27.30)
        2:13.33 (27.62)     2:40.94 (27.61)
        3:08.55 (27.61)     3:36.17 (27.62)
        4:03.60 (27.43)     4:29.93 (26.33)
  4 Clark, Drew      10 Riverview (Srq)   4:30.81    4:30.43 AA-C    15  
    r:+0.84  24.70        51.77 (27.07)
        1:19.10 (27.33)     1:46.77 (27.67)
        2:14.56 (27.79)     2:41.99 (27.43)
        3:09.72 (27.73)     3:37.15 (27.43)
        4:04.50 (27.35)     4:30.43 (25.93)
  5 Page, Carter     11 Riverview (Srq)   4:32.87    4:34.37 AA-C    14  
    r:+0.86  24.66        51.56 (26.90)
        1:18.87 (27.31)     1:46.43 (27.56)
        2:14.29 (27.86)     2:42.02 (27.73)
        3:10.09 (28.07)     3:38.40 (28.31)
        4:06.72 (28.32)     4:34.37 (27.65)
  6 Cline, Cody         Wellington        4:34.28    4:35.57         13  
    r:+0.67  24.47        51.11 (26.64)
        1:19.02 (27.91)     1:46.98 (27.96)
        2:15.48 (28.50)     2:43.64 (28.16)
        3:11.88 (28.24)     3:40.73 (28.85)
        4:08.63 (27.90)     4:35.57 (26.94)
  7 de la Osa, Nich  11 Lake Brantley     4:37.60    4:39.24         12  
    r:+0.62  24.57        51.83 (27.26)
        1:19.52 (27.69)     1:48.16 (28.64)
        2:16.44 (28.28)     2:44.86 (28.42)
        3:13.54 (28.68)     3:42.29 (28.75)
        4:11.48 (29.19)     4:39.24 (27.76)
  8 Christian, Bran  10 Seminole          4:37.49    4:40.40         11  
    r:+0.70  24.77        52.20 (27.43)
        1:20.32 (28.12)     1:48.56 (28.24)
        2:17.48 (28.92)     2:46.27 (28.79)
        3:15.34 (29.07)     3:44.44 (29.10)
        4:13.00 (28.56)     4:40.40 (27.40)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Cronin, Alex     10 Jupiter           4:39.01    4:38.63          9  
    r:+0.80  26.27        53.08 (26.81)
        1:21.25 (28.17)     1:49.59 (28.34)
        2:18.09 (28.50)     2:46.71 (28.62)
        3:15.29 (28.58)     3:43.75 (28.46)
        4:12.18 (28.43)     4:38.63 (26.45)
 10 Zylberberg, Sha  SR Spanish River     4:42.33    4:39.65          7  
             24.66        52.22 (27.56)
        1:20.86 (28.64)     1:49.63 (28.77)
        2:18.21 (28.58)     2:47.04 (28.83)
        3:15.73 (28.69)     3:44.19 (28.46)
        4:12.59 (28.40)     4:39.65 (27.06)
 11 Rivadeneira, Lu  11 Palm Harbor Univ  4:43.77    4:40.87          6  
    r:+0.73  25.38        53.24 (27.86)
        1:21.67 (28.43)     1:50.36 (28.69)
        2:18.71 (28.35)     2:47.43 (28.72)
        3:16.27 (28.84)     3:44.94 (28.67)
        4:13.15 (28.21)     4:40.87 (27.72)
 12 Evans, Soren     12 Seminole (Snfd)   4:44.27    4:40.91          5  
    r:+0.65  25.59        54.06 (28.47)
        1:22.76 (28.70)     1:51.67 (28.91)
        2:20.50 (28.83)     2:49.17 (28.67)
        3:18.26 (29.09)     3:47.35 (29.09)
        4:14.08 (26.73)     4:40.91 (26.83)
 13 Schilke, Michae  12 Oviedo            4:44.66    4:44.09          4  
    r:+0.81  26.07        54.88 (28.81)
        1:24.09 (29.21)     1:53.36 (29.27)
        2:23.13 (29.77)     2:52.43 (29.30)
        3:20.07 (27.64)     3:48.29 (28.22)
        4:16.67 (28.38)     4:44.09 (27.42)
 14 Desrosiers, Kyl  12 St. Thomas        4:40.64    4:44.46          3  
    r:+0.70  25.30        53.14 (27.84)
        1:21.83 (28.69)     1:50.91 (29.08)
        2:19.95 (29.04)     2:49.29 (29.34)
        3:18.41 (29.12)     3:47.22 (28.81)
        4:16.43 (29.21)     4:44.46 (28.03)
 15 Milosavljevic,    9 Durant            4:44.60    4:45.94          2  
    r:+0.71  26.00        54.20 (28.20)
        1:23.00 (28.80)     1:51.99 (28.99)
        2:20.99 (29.00)     2:50.52 (29.53)
        3:19.83 (29.31)     3:48.62 (28.79)
        4:18.24 (29.62)     4:45.94 (27.70)
 16 Zylberberg, Noa  SO Spanish River     4:48.05    4:46.04          1  
    r:+0.74  25.37        53.48 (28.11)
        1:22.26 (28.78)     1:51.54 (29.28)
        2:21.07 (29.53)     2:50.64 (29.57)
        3:20.03 (29.39)     3:49.25 (29.22)
        4:18.22 (28.97)     4:46.04 (27.82)
 
 Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: $ 1:31.18  2012      Baylor, TN
                          K. Vredeveld,A.Yearwood,K.John-Williams,B.Deveaux
        State: # 1:33.90  2009      Bolles (Jacksonville)
                          M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser
                 1:36.48  AA-A
                 1:38.03  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Newsome (Lithia)              1:36.12    1:35.48 AA-A    40  
     1) Hess, Madeline 11             2) r:0.36 Neely, Sarah          
     3) r:0.44 Harper, Lauren 11      4) r:0.26 Greenwood, Allison 10 
    r:+0.78  23.25        47.71 (24.46)
        1:11.87 (24.16)     1:35.48 (23.61)
  2 Oviedo                        1:36.78    1:36.09 AA-A    34  
     1) Betancourt, Lauren 11         2) r:0.06 Camp, Alecia 11       
     3) r:0.51 Hunt, Kaitlyn 9        4) r:0.31 Sims, Leah 12         
    r:15.20  24.51        48.08 (23.57)
        1:12.34 (24.26)     1:36.09 (23.75)
  3 Riverview (Srq)               1:37.53    1:36.79 AA-C    32  
     1) Atkins, Spence 10             2) r:+0.0 Toth, Laura 12        
     3) r:+0.0 O''Grady, Niamh 12      4) r:+0.0 O''Grady, Rachel 10    
             24.14        48.09 (23.95)
        1:12.10 (24.01)     1:36.79 (24.69)
  4 Olympia                       1:37.86    1:38.08         30  
     1) Bernard, Sofia 09             2) r:0.29 Bales, Lizzy 12       
     3) r:0.40 Kelley, Bridget 11     4) r:0.43 Delisle, Alexis 11    
    r:+0.75  24.71        48.84 (24.13)
        1:13.01 (24.17)     1:38.08 (25.07)
  5 St. Thomas                    1:38.63    1:38.38         28  
     1) Fiorenzi, Mia 12              2) r:0.44 Brennan, Kristina 12  
     3) r:0.30 Stinemire, Sammy 10    4) r:0.37 Oliva, Sophia 12      
    r:+0.76  24.82        49.35 (24.53)
        1:14.18 (24.83)     1:38.38 (24.20)
  6 Boca Raton                    1:38.56    1:38.52         26  
     1) Harrington, Kelly SO          2) r:0.49 Scandariato, Lia SR   
     3) r:0.34 Johnston, WhittAnne JR 4) r:0.25 Gurley, Jamie SR      
    r:+0.71  24.13        49.63 (25.50)
        1:14.45 (24.82)     1:38.52 (24.07)
  7 Palm Harbor Univ              1:38.37    1:39.07         24  
     1) Kovac, Megan 12               2) r:0.30 Jones, Madison 10     
     3) r:0.50 McIntosh, Lauren 10    4) r:0.49 McIntosh, Kendall 12  
             24.72        49.86 (25.14)
        1:14.44 (24.58)     1:39.07 (24.63)
  8 Seminole (Snfd)               1:38.54    1:39.53         22  
     1) Cooney, Brianna 11            2) r:0.07 Potter, Madison 12    
     3) r:0.21 Fang, Jessica 11       4) r:0.32 Vachon, Kara 12       
    r:+0.70  25.49        50.85 (25.36)
        1:15.42 (24.57)     1:39.53 (24.11)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Winter Park                   1:39.31    1:39.10         18  
     1) Hamilton, Paige SO            2) r:0.26 Steel, Madeline SR    
     3) r:0.12 Lindsey, Allison SR    4) r:0.24 English, Isabella FR  
    r:13.21  24.88        49.47 (24.59)
        1:14.54 (25.07)     1:39.10 (24.56)
 10 East Lake                     1:39.02    1:39.44         14  
     1) Hubbard, Mackenzie 11         2) r:0.63 Kennedy, Madison 12   
     3) r:0.68 Smith, Annika 11       4) r:0.32 Pickrem, Sydney 11    
    r:+0.87  25.27        50.77 (25.50)
        1:15.76 (24.99)     1:39.44 (23.68)
 11 Dr. Phillips                  1:40.82    1:39.79         12  
     1) Sherman, Zoe FR               2) r:0.12 Zhu, Sunny JR         
     3) r:0.13 Hallson, Megan JR      4) r:0.29 Price, Erika JR       
    r:12.15  25.34        50.54 (25.20)
        1:15.43 (24.89)     1:39.79 (24.36)
 12 St Petersburg                 1:41.21    1:40.88         10  
     1) Kehoe, Alex 12                2) r:0.46 Harvard, Leah 10      
     3) r:0.18 Harris, McKenna 12     4) r:0.49 Palsha, Peyton 9      
    r:+0.84  25.54        51.56 (26.02)
        1:16.17 (24.61)     1:40.88 (24.71)
 13 Jupiter                       1:42.10    1:41.29          8  
     1) Groth, Sydney 9               2) r:0.10 Pearce, Amber 10      
     3) r:0.08 Battles, Rebecca 10    4) r:0.27 Sipowski, Shayne 9    
    r:+0.77  25.92        50.37 (24.45)
        1:16.24 (25.87)     1:41.29 (25.05)
 14 Plant (Tampa)                 1:39.63    1:41.34          6  
     1) Donahue, Alexandria 11        2) r:+0.0 Flynn, Carter 12      
     3) r:+0.0 Pointer, Martha 10     4) r:+0.0 Rossi, Sarah 10       
             25.50        51.08 (25.58)
        1:16.12 (25.04)     1:41.34 (25.22)
 15 George Jenkins                1:41.05    1:41.41          4  
     1) Muller, Lucy 12               2) r:0.38 Saunders, Hope 12     
     3) r:0.28 Lulf, Rachel 10        4) r:0.35 Firman, Kyleigh 12    
    r:14.40  25.55        51.25 (25.70)
        1:16.47 (25.22)     1:41.41 (24.94)
 16 Fletcher                      1:41.74    1:42.29          2  
     1) Chandler, Ava FR              2) r:0.62 Knight, Sara SR       
     3) r:0.48 Frost, Madison JR      4) r:0.55 Matchett, Grace SO    
    r:+0.83  26.29        51.15 (24.86)
        1:18.09 (26.94)     1:42.29 (24.20)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: $ 1:19.27  2012      Bolles
                          R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli
        State: # 1:19.27  2012      Bolles (Jacksonville)
                          R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli
                 1:25.26  AA-A
                 1:26.75  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Countryside                   1:24.71    1:24.93 AA-A    40  
     1) Peters, Ryan 12               2) r:0.39 Lombardo, Michael 11  
     3) r:0.25 Kelly, Tommy 12        4) r:0.26 Hoffman, Cooper 11    
             20.82        42.48 (21.66)
        1:04.29 (21.81)     1:24.93 (20.64)
  2 Boca Raton                    1:25.15    1:25.38 AA-C    34  
     1) Kohner, Gage SR               2) r:0.41 Merrill, Richie SR    
     3) r:0.56 King, Adam SR          4) r:0.37 Heck, Brody SO        
             20.64        42.93 (22.29)
        1:05.05 (22.12)     1:25.38 (20.33)
  3 Seminole (Snfd)               1:26.47    1:25.80 AA-C    32  
     1) Mylin, Chad 12                2) r:+0.0 Layne, Maverick 10    
     3) r:+0.0 Wynia, River 12        4) r:+0.00 Evans, Soren 12      
             21.06        42.43 (21.37)
        1:04.40 (21.97)     1:25.80 (21.40)
  4 Riverview (Srq)               1:26.86    1:26.59 AA-C    30  
     1) Katz, Alexander 12            2) r:0.35 McKane, Liam 12       
     3) r:0.28 Page, Carter 11        4) r:0.34 Dols, Keanan 9        
             21.44        43.10 (21.66)
        1:04.56 (21.46)     1:26.59 (22.03)
  5 Spruce Creek                  1:26.85    1:26.64 AA-C    28  
     1) Toth, Viktor SO               2) r:0.52 Sedacca, Joey SR      
     3) r:0.39 Harberson, Taylor SO   4) r:0.29 Azer, Raaef SR        
             21.30        42.76 (21.46)
        1:04.30 (21.54)     1:26.64 (22.34)
  6 Palm Harbor Univ              1:26.65    1:26.82         26  
     1) Hoce, Garrett 12              2) r:0.40 Connelly, Corey 12    
     3) r:0.29 Wilks, Isaac 12        4) r:0.33 VanHuyssteen, Shaun 12
             21.87        43.99 (22.12)
        1:06.05 (22.06)     1:26.82 (20.77)
  7 Dr. Phillips                  1:27.13    1:27.27         24  
     1) Supra, Ian SR                 2) r:0.28 Meisenheimer, John SR 
     3) r:0.10 Macias, Eduardo SR     4) r:0.45 Staton, Evan JR       
             21.74        43.51 (21.77)
        1:05.90 (22.39)     1:27.27 (21.37)
  8 Seminole                      1:27.47    1:27.94         22  
     1) Spiric, Stefan 11             2) r:0.38 Patrick, Brody 12     
     3) r:0.33 Beggs, Evan 12         4) r:0.62 Christian, Brandon 10 
             21.22        43.37 (22.15)
        1:05.77 (22.40)     1:27.94 (22.17)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 St. Thomas                    1:28.32    1:28.04         18  
     1) Desrosiers, Kyle 12           2) r:0.53 Kurbanali, Kearn 10   
     3) r:0.30 Velasquez, Esteban 11  4) r:0.45 Perez Silva, Gariel 11
             21.80        44.29 (22.49)
        1:06.74 (22.45)     1:28.04 (21.30)
 10 Oviedo                        1:27.72    1:28.28         14  
     1) Hensley, Noah 11              2) r:0.32 Kennedy, Mickey 10    
     3) r:0.31 Cronen, Sam 11         4) r:0.35 Schilke, Michael 12   
             21.60        43.88 (22.28)
        1:06.28 (22.40)     1:28.28 (22.00)
 11 Lake Brantley                 1:28.58    1:28.84         12  
     1) Convery, Cody 12              2) r:+0.0 de la Osa, Nicholas 11
     3) r:+0.0 Duff, Lawson 12        4) r:+0.0 Murtagh, Joseph 9     
             22.28        44.24 (21.96)
        1:07.01 (22.77)     1:28.84 (21.83)
 12 Jupiter                       1:29.83    1:28.99         10  
     1) Whitehurst, Tanner 10         2) r:0.27 Sarmiento, Esteban 12 
     3) r:0.16 Ricker, Adam 11        4) r:0.32 Cronin, Alex 10       
             22.50        44.93 (22.43)
        1:07.23 (22.30)     1:28.99 (21.76)
 13 Nova (Davie)                  1:29.21    1:29.73          8  
     1) Kuzjomkin, Anton 12           2) r:0.45 Kuzjomkin, Aleknder 12
     3) r:0.43 McGinnis, Sammy 11     4) r:0.35 Parkinson, Brandon 12 
             22.06        44.54 (22.48)
        1:07.06 (22.52)     1:29.73 (22.67)
 14 Hialeah Gardens               1:30.03    1:30.96          6  
     1) Cordoves, Arthur SO           2) r:0.44 Lozano, Santiago SR   
     3) r:0.37 Barrientos, Andre JR   4) r:0.21 Rodriguez, Jonathan JR
             23.04        46.11 (23.07)
        1:08.48 (22.37)     1:30.96 (22.48)
 15 Douglas                       1:31.29    1:31.95          4  
     1) Stoddard, David 11            2) r:0.22 Yamamoto, Henrique 10 
     3) r:0.37 Roseman, Gregory 11    4) r:0.46 Cutter, Joshua 12     
             23.17        46.65 (23.48)
        1:09.49 (22.84)     1:31.95 (22.46)
 -- Cypress Bay (Wes              1:29.11         DQ        
      False start
     1) Guarente, Marco 10            2) r:+0.0 Ramirez, Rafael 12    
     3) r:+0.0 Neira, Carlos 11       4) r:+0.0 Burnley, Mark 11      
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
=========================================================================
     National: $ 51.43  2012      Olivia Smoliga, Glenbrook, IL
        State: # 52.46  2013      Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEAT
                 55.57  AA-A
                 56.78  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hess, Madeline   11 Newsome (Lithia)    55.07      54.38 AA-A    20  
    r:+0.56  26.64        54.38 (27.74)
  2 Cheng, Cindy     SR Dr. Phillips        56.32      56.75 AA-C    17  
    r:+0.65  27.14        56.75 (29.61)
  3 Tipton, Amanda   11 Nova (Davie)        56.75      57.31         16  
    r:+0.64  28.15        57.31 (29.16)
  4 Abad, Meagan     11 South Plantation    58.32      57.72         15  
    r:+0.68  27.97        57.72 (29.75)
  5 Boddiford, Ashl   9 Hagerty (Oviedo)    57.67      57.80         14  
    r:+0.70  28.17        57.80 (29.63)
  6 Stinemire, Samm  10 St. Thomas          58.26      58.41         13  
    r:+0.77  28.67        58.41 (29.74)
  7 Magrino, Allie   SR Dr. Phillips        57.49      58.50         12  
    r:+0.61  28.64        58.50 (29.86)
  8 Ortiz, Arianna   10 Jupiter             58.50      58.65         11  
    r:+0.59  28.58        58.65 (30.07)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Hubbard, Macken  11 East Lake           58.68      58.46          9  
    r:+0.63  28.56        58.46 (29.90)
 10 Mayer, Katherin  11 Palm Harbor Univ    59.14      58.72          7  
    r:+0.54  28.91        58.72 (29.81)
 11 Choy, Francesca   9 Jupiter             59.41      59.02          6  
             28.45        59.02 (30.57)
 12 Betancourt, Lau  11 Oviedo              58.90      59.11          5  
    r:+0.57  28.67        59.11 (30.44)
 13 Newcomb, Kaleig  JR Miami Palmetto      58.80      59.12          4  
    r:+0.60  28.40        59.12 (30.72)
 14 Staffeld, Nicol  11 Lake Brantley       59.23      59.60          3  
    r:+0.58  28.73        59.60 (30.87)
 15 Flynn, Carter    12 Plant (Tampa)       59.15      59.74          2  
    r:+0.60  29.04        59.74 (30.70)
 16 Johnston, Whitt  JR Boca Raton          59.13    1:00.23          1  
    r:+0.63  29.49      1:00.23 (30.74)
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
=========================================================================
     National: $ 45.34  2012      Ryan Murphy, Bolles
        State: # 45.34  2012      Ryan Murphy, Bolles, Bolles
                 50.13  AA-A
                 51.38  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Sanders, Trista  12 Palm Harbor Univ    48.31      47.79 AA-A    20  
    r:+0.60  23.55        47.79 (24.24)
  2 Peters, Ryan     12 Countryside         49.30      49.82 AA-A    17  
    r:+0.57  24.34        49.82 (25.48)
  3 Mcgovern, Wes    11 Newsome (Lithia)    50.37      51.07 AA-C    16  
    r:+0.62  25.04        51.07 (26.03)
  4 Hensley, Noah    11 Oviedo              50.29      51.23 AA-C    15  
    r:+0.57  24.76        51.23 (26.47)
  5 Poti, Zachary    SO Timber Creek        51.24      51.85         14  
    r:+0.53  25.03        51.85 (26.82)
  6 Vassallo, Aleja  SR Boca Raton          52.54      52.59         13  
    r:+0.55  25.70        52.59 (26.89)
  7 Tosh, Caleb         First Coast         52.20      52.62         12  
    r:+0.64  25.61        52.62 (27.01)
  8 Sanders, Vance    9 East Lake           53.29      52.64         11  
    r:+0.51  25.28        52.64 (27.36)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Gullage, Richar  SR Miami Palmetto      54.33      53.22          9  
    r:+0.62  26.03        53.22 (27.19)
 10 Convery, Cody    12 Lake Brantley       53.83      53.36          7  
    r:+0.63  25.95        53.36 (27.41)
 11 Madeira, Miguel  JR Reagan Doral        53.38      53.44          6  
    r:+0.60  26.09        53.44 (27.35)
 12 Longfield, Josh     Gateway             53.94      53.50          5  
    r:+0.67  26.18        53.50 (27.32)
 13 Lombardo, Micha  11 Countryside         53.53      53.85          4  
    r:+0.64  25.66        53.85 (28.19)
 14 Chen, Alex       12 Seminole (Snfd)     53.40      53.89          3  
    r:+0.56  25.81        53.89 (28.08)
 15 Charni, August   11 Coral Glades        54.15      54.64          2  
             26.16        54.64 (28.48)
 16 LoBrutto, Derek  10 Winter Springs      54.33      55.24          1  
    r:+0.60  26.87        55.24 (28.37)
 
 Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
     National: $   58.75  2009      Kasey Carlson, Walnut Creek,CA
        State: # 1:01.73  2008      Lindsey McKnight, Douglas, Douglas
                 1:03.77  AA-A
                 1:05.10  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Donahue, Alexan  11 Plant (Tampa)     1:01.97    1:02.50 AA-A    20  
    r:+0.68  29.29      1:02.50 (33.21)
  2 Sopapong, Dee    11 Wharton (Tampa)   1:05.14    1:04.40 AA-C    17  
    r:+0.78  30.35      1:04.40 (34.05)
  3 Harris, McKenna  12 St Petersburg     1:05.91    1:04.41 AA-C    16  
    r:+0.73  30.10      1:04.41 (34.31)
  4 Harris, Chase    12 Jupiter           1:04.39    1:04.59 AA-C    15  
    r:+0.77  30.27      1:04.59 (34.32)
  5 Fertel, Kelly    SO Coral Reef        1:04.48    1:04.98 AA-C    14  
             30.69      1:04.98 (34.29)
  6 English, Isabel  FR Winter Park       1:06.38    1:06.25         13  
    r:+0.72  31.16      1:06.25 (35.09)
  7 Jurich, Emily    11 Douglas           1:04.98    1:06.34         12  
    r:+0.83  31.18      1:06.34 (35.16)
  8 Spangenberg, Ga  12 Hagerty (Oviedo)  1:06.73    1:07.28         11  
    r:+0.75  31.42      1:07.28 (35.86)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Marshall, Abiga   9 Lyman (Longwood)  1:06.76    1:07.22          9  
    r:+0.72  31.40      1:07.22 (35.82)
 10 Kennedy, Shanno  12 Oviedo            1:07.05    1:07.35          7  
             31.98      1:07.35 (35.37)
 11 Rodriguez, Jess  FR Hialeah Gardens   1:08.39    1:07.56          6  
    r:+0.76  32.00      1:07.56 (35.56)
 12 Grabenhorst, Ta  SO Timber Creek      1:06.80    1:07.99          5  
    r:+0.71  31.79      1:07.99 (36.20)
 13 Smithburger, Sa  10 Riverview (Srq)   1:08.23    1:08.58          4  
    r:+0.69  32.68      1:08.58 (35.90)
 14 Freeman, Rachae  12 Palm Harbor Univ  1:08.04    1:08.94          3  
    r:+0.75  32.65      1:08.94 (36.29)
 15 Fang, Jessica    11 Seminole (Snfd)   1:07.72    1:09.06          2  
    r:+0.73  31.82      1:09.06 (37.24)
 16 Herfurth, Chris  SR J.I.Leonard       1:07.54    1:09.25          1  
    r:+0.75  32.51      1:09.25 (36.74)
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
     National: $ 53.39  2013      Steven Stumph, Campolindo, CA
        State: # 54.72  2004      Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola
                 56.79  AA-A
                 57.85  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Evdokimov, Ilya  12 Taravella           55.48      55.12 AA-A    20  
    r:+0.71  26.05        55.12 (29.07)
  2 Morgan, Alex     11 West Broward        55.49      55.14 AA-A    17  
    r:+0.73  25.88        55.14 (29.26)
  3 Kimpel, Alexand  SR Timber Creek        57.05      57.28 AA-C    16  
    r:+0.77  27.02        57.28 (30.26)
  4 Wall, Patrick    12 Riverview (Srq)     57.11      57.37 AA-C    15  
    r:+0.73  27.16        57.37 (30.21)
  5 Guarente, Marco  10 Cypress Bay (Wes    56.83      57.48 AA-C    14  
             26.90        57.48 (30.58)
  6 Lee, Campbell    10 Riverview (Srq)     58.31      58.51         13  
    r:+0.72  27.92        58.51 (30.59)
  7 Zylberberg, Sha  SR Spanish River       58.93      58.94         12  
    r:+0.69  27.55        58.94 (31.39)
  8 Hoce, Garrett    12 Palm Harbor Univ    58.44      59.86         11  
    r:+0.77  27.86        59.86 (32.00)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Rhoads, Paxton   09 Plant (Tampa)       59.08      59.55          9  
    r:+0.76  28.20        59.55 (31.35)
 10 Celestin, Trist   9 Douglas           1:00.02    1:00.20          7  
    r:+0.72  28.55      1:00.20 (31.65)
 11 Kelly, Tommy     12 Countryside         59.82    1:00.29          6  
             28.28      1:00.29 (32.01)
 12 Reid, Alexander  JR Miami Beach         59.34    1:00.30          5  
    r:+0.64  27.72      1:00.30 (32.58)
 13 Marvil, Karl     SR Reagan Doral      1:00.37    1:00.40          4  
    r:+0.75  28.72      1:00.40 (31.68)
 14 Genne, Blaise    12 Newsome (Lithia)  1:00.15    1:00.68          3  
    r:+0.78  28.14      1:00.68 (32.54)
 15 Irwin, Mitchell  10 East Lake         1:00.59    1:00.70          2  
    r:+0.84  29.02      1:00.70 (31.68)
 16 Sarmiento, Este  12 Jupiter           1:00.72    1:00.96          1  
    r:+0.71  28.39      1:00.96 (32.57)
 
 Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: $ 3:20.42  2013      Concord Carondelet
                          Chenault, Amberg,Murphy, White
        State: # 3:23.43  2012      Saint Andrew''s (Boca Raton)
                          T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney
                 3:29.68  AA-A
                 3:33.05  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 East Lake                     3:31.83    3:27.56 AA-A    40  
     1) Aitchison, Alexandra 11       2) r:+0.0 Kennedy, Madison 12   
     3) r:+0.0 Pickrem, Sydney 11     4) r:+0.0 Turek, Michelle 11    
             24.52        50.85 (50.85)
        1:06.78 (15.93)     1:45.42 (54.57)
        2:10.07 (24.65)     2:36.37 (50.95)
        3:01.05 (24.68)     3:27.56 (51.19)
  2 Riverview (Srq)               3:28.50    3:27.98 AA-A    34  
     1) Atkins, Spence 10             2) r:0.30 Hu, Nancy 11          
     3) r:0.59 Toth, Laura 12         4) r:0.50 O''Grady, Niamh 12     
    r:+0.69  24.91        51.70 (51.70)
        1:16.44 (24.74)     1:44.02 (52.32)
        2:08.69 (24.67)     2:36.05 (52.03)
        3:01.20 (25.15)     3:27.98 (51.93)
  3 Newsome (Lithia)              3:34.15    3:31.10 AA-C    32  
     1) Harper, Lauren 11             2) r:0.38 Neely, Sarah          
     3) r:0.24 Greenwood, Allison 10  4) r:0.08 Hess, Madeline 11     
    r:+0.78  25.60        53.28 (53.28)
        1:19.42 (26.14)     1:47.90 (54.62)
        2:13.30 (25.40)     2:40.55 (52.65)
        3:04.37 (23.82)     3:31.10 (50.55)
  4 Dr. Phillips                  3:30.32    3:31.96 AA-C    30  
     1) Cheng, Cindy SR               2) r:0.22 Price, Erika JR       
     3) r:0.32 Magrino, Allie SR      4) r:0.34 Kliewer, Emily JR     
    r:+0.77  25.67        53.11 (53.11)
        1:18.54 (25.43)     1:46.85 (53.74)
        2:12.34 (25.49)     2:40.20 (53.35)
        3:04.96 (24.76)     3:31.96 (51.76)
  5 Hagerty (Oviedo)              3:32.33    3:32.86 AA-C    28  
     1) Boddiford, Ashley 9           2) r:0.18 Worrell, Hanako 10    
     3) r:0.55 Spangenberg, Gaelle 12 4) r:0.37 Hahn, Kelsey 10       
    r:+0.78  25.53        53.35 (53.35)
        1:18.85 (25.50)     1:47.39 (54.04)
        2:12.98 (25.59)     2:40.92 (53.53)
        3:05.83 (24.91)     3:32.86 (51.94)
  6 Oviedo                        3:32.99    3:34.65         26  
     1) Betancourt, Lauren 11         2) r:0.21 Camp, Alecia 11       
     3) r:0.42 Cates, Julie 10        4) r:0.40 Sims, Leah 12         
    r:+0.75  25.73        53.60 (53.60)
        1:19.37 (25.77)     1:47.45 (53.85)
        2:13.63 (26.18)     2:42.00 (54.55)
        3:06.97 (24.97)     3:34.65 (52.65)
  7 Palm Harbor Univ              3:34.34    3:35.59         24  
     1) Kovac, Megan 12               2) r:0.33 Ward, Caroline 10     
     3) r:0.35 Mayer, Katherine 11    4) r:0.52 McIntosh, Lauren 10   
    r:+0.74  25.61        53.39 (53.39)
        1:19.18 (25.79)     1:47.43 (54.04)
        2:13.72 (26.29)     2:42.04 (54.61)
        3:07.34 (25.30)     3:35.59 (53.55)
  8 Olympia                       3:34.55    3:35.84         22  
     1) Bernard, Sofia 09             2) r:0.44 Herrera, Manuela 12   
     3) r:0.49 Merriman, Sarah 10     4) r:0.65 Kelley, Bridget 11    
    r:+0.73  25.75        53.61 (53.61)
        1:19.00 (25.39)     1:47.37 (53.76)
        2:13.23 (25.86)     2:41.43 (54.06)
        3:07.20 (25.77)     3:35.84 (54.41)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Bucholz                       3:35.27    3:34.37         18  
     1) Bassett, Christie             2) r:0.43 Shimansky, Tierney    
     3) r:0.52 Fissenden, Savannah    4) r:0.37 McKivigan, Rachel     
    r:+0.73  25.85        53.91 (53.91)
        1:19.84 (25.93)     1:47.75 (53.84)
        2:13.91 (26.16)     2:42.82 (55.07)
        3:07.06 (24.24)     3:34.37 (51.55)
 10 Boca Raton                    3:37.28    3:38.43         14  
     1) Harrington, Kelly SO          2) r:+0.0 Scandariato, Lia SR   
     3) r:+0.0 Johnston, WhittAnne JR 4) r:+0.0 Gurley, Jamie SR      
             25.36        53.63 (53.63)
        1:20.36 (26.73)     1:50.04 (56.41)
        2:16.28 (26.24)     2:45.22 (55.18)
        3:10.34 (25.12)     3:38.43 (53.21)
 11 St. Thomas                    3:35.54    3:38.68         12  
     1) Fiorenzi, Mia 12              2) r:0.41 Brennan, Kristina 12  
     3) r:0.38 Stinemire, Sammy 10    4) r:0.29 Oliva, Sophia 12      
    r:+0.76  25.80        53.43 (53.43)
        1:19.05 (25.62)     1:48.20 (54.77)
        2:15.40 (27.20)     2:45.02 (56.82)
        3:10.25 (25.23)     3:38.68 (53.66)
 12 Jupiter                       3:39.37    3:39.21         10  
     1) Pearce, Amber 10              2) r:0.20 Choy, Francesca 9     
     3) r:0.42 Harris, Chase 12       4) r:0.45 Ortiz, Arianna 10     
    r:+0.75  25.83        53.94 (53.94)
        1:19.98 (26.04)     1:48.70 (54.76)
        2:16.10 (27.40)     2:46.12 (57.42)
        3:11.65 (25.53)     3:39.21 (53.09)
 13 Nova (Davie)                  3:38.75    3:39.31          8  
     1) Tipton, Amanda 11             2) r:0.43 Veloza, Daniela 12    
     3) r:0.55 Wakeland, Aliyah 11    4) r:0.28 McGinnis, Sarah 12    
    r:+0.79  26.03        53.76 (53.76)
        1:18.76 (25.00)     1:46.56 (52.80)
        2:12.53 (25.97)     2:41.20 (54.64)
        3:07.85 (26.65)     3:39.31 (58.11)
 14 Lake Brantley                 3:39.10    3:39.91          6  
     1) Convery, Savannah 11          2) r:0.28 Iliev, Ivana 10       
     3) r:0.34 Staffeld, Nicole 11    4) r:0.20 Adams, Emily 10       
    r:+0.78  26.21        55.31 (55.31)
        1:21.51 (26.20)     1:49.88 (54.57)
        2:16.15 (26.27)     2:45.19 (55.31)
        3:11.10 (25.91)     3:39.91 (54.72)
 15 Cypress Bay (Wes              3:42.73    3:40.36          4  
     1) Lincoln, Emma 12              2) r:0.43 Wright, Haley 11      
     3) r:0.40 Herman, Kylie 11       4) r:0.53 Pelaez, Emiliana 9    
    r:+0.87  25.16        51.77 (51.77)
        1:19.03 (27.26)     1:48.44 (56.67)
        2:15.31 (26.87)     2:44.41 (55.97)
        3:11.25 (26.84)     3:40.36 (55.95)
 16 Countryside                   3:43.26    3:41.51          2  
     1) Finke, Summer 11              2) r:+0.25 Hughes, Sarah 12     
     3) r:+0.26 Kiser, Randi 9        4) r:+0.58 Smythe, Caroline 11  
    r:+0.73  26.67        54.38 (54.38)
        1:21.18 (26.80)     1:50.72 (56.34)
        2:17.20 (26.48)     2:46.47 (55.75)
        3:12.49 (26.02)     3:41.51 (55.04)
 
                     Women - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Riverview (Sarasota)              209   2. East Lake (Tarpon Springs)        183
  3. Palm Harbor University            155   4. Dr. Phillips                    151.5
  5. St. Thomas Aquinas (Fort Laude  134.5   6. Newsome (Lithia)                133.5
  7. Oviedo                            122   8. Olympia (Orlando)                 103
  9. Plant (Tampa)                      99  10. Hagerty (Oviedo)                   95
 11. Jupiter                            84  12. Buchholz                           83
 13. Winter Park                        69  14. Nova (Davie)                       68
 15. Boca Raton                         63  16. Coral Reef (Miami)                 50
 17. St Petersburg                      45  18. Reagan(Doral)                      44
 19. Seminole (Sanford)                 40  20. Lake Brantley-AltamonteSprings     33
 20. Wharton (Tampa)                    33  22. West Broward                       32
 22. Countryside (Clearwater)           32  24. Fletcher                           31
 25. Cypress Bay (Weston)               30  26. George Jenkins (Lakeland)          21
 27. Hialeah Gardens                  20.5  28. South Plantation                   20
 29. Lyman (Longwood)                   15  30. West Orange (Winter Garden)        14
 30. Coral Glades (Coral Springs)       14  32. Timber Creek (Orlando)             13
 33. John I. Leonard (Greenacres)       12  33. Douglas (Parkland)                 12
 35. Vero Beach                         11  35. Miami Killian                      11
 37. Mandarin                            7  37. Strawberry Crest (Dover)            7
 39. Treasure Coast (Port St. Lucie      5  40. Miami Palmetto                      4
 40. Park Vista (Lake Worth)             4  42. Lake Mary                           3
 42. Osceola (Kissimmee)                 3   

 Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: $ 2:54.43  2012      Bolles
                          R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling
        State: # 2:54.43  2012      Bolles (Jacksonville)
                          R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling
                 3:07.43  AA-A
                 3:10.51  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Palm Harbor Univ              3:07.35    3:05.47 AA-A    40  
     1) Sanders, Tristan 12           2) r:0.19 Rivadeneira, Luis 11  
     3) r:0.25 Barragan, Manuel 12    4) r:0.35 Uselis, Taylor 12     
    r:+0.69  21.44        44.70 (44.70)
        1:07.53 (22.83)     1:32.56 (47.86)
        1:54.42 (21.86)     2:18.92 (46.36)
        2:41.36 (22.44)     3:05.47 (46.55)
  2 Riverview (Srq)               3:07.25    3:06.61 AA-A    34  
     1) Katz, Alexander 12            2) r:0.30 McKane, Liam 12       
     3) r:0.43 Page, Carter 11        4) r:0.40 Clark, Drew 10        
    r:+0.74  22.09        45.68 (45.68)
        1:07.97 (22.29)     1:32.31 (46.63)
        1:54.49 (22.18)     2:19.22 (46.91)
        2:41.90 (22.68)     3:06.61 (47.39)
  3 Countryside                   3:07.61    3:07.74 AA-C    32  
     1) Peters, Ryan 12               2) r:+0.0 Lombardo, Michael 11  
     3) r:+0.0 Kelly, Tommy 12        4) r:+0.0 Hoffman, Cooper 11    
             21.85        45.51 (45.51)
        1:08.27 (22.76)     1:33.43 (47.92)
        1:56.20 (22.77)     2:22.16 (48.73)
        2:43.48 (21.32)     3:07.74 (45.58)
  4 Boca Raton                    3:09.75    3:08.82 AA-C    30  
     1) Heck, Brody SO                2) r:0.44 Merrill, Richie SR    
     3) r:0.34 Vassallo, Alejandro SR 4) r:0.27 Kohner, Gage SR       
    r:+0.80  21.89        45.84 (45.84)
        1:08.96 (23.12)     1:34.66 (48.82)
        1:57.65 (22.99)     2:23.78 (49.12)
        2:44.90 (21.12)     3:08.82 (45.04)
  5 Seminole (Snfd)               3:10.22    3:11.18         28  
     1) Evans, Soren 12               2) r:0.15 Layne, Maverick 10    
     3) r:0.19 Chen, Alex 12          4) r:0.04 Mylin, Chad 12        
    r:+0.63  22.91        47.83 (47.83)
        1:10.27 (22.44)     1:35.51 (47.68)
        1:58.62 (23.11)     2:24.58 (49.07)
        2:46.46 (21.88)     3:11.18 (46.60)
  6 Spruce Creek                  3:13.21    3:13.62         26  
     1) Toth, Viktor SO               2) r:0.63 Sedacca, Joey SR      
     3) r:0.44 Harberson, Taylor SO   4) r:0.45 Azer, Raaef SR        
    r:+0.70  22.21        46.72 (46.72)
        1:09.52 (22.80)     1:35.05 (48.33)
        1:58.13 (23.08)     2:23.79 (48.74)
        2:47.52 (23.73)     3:13.62 (49.83)
  7 Miami Palmetto                3:14.79    3:13.70         24  
     1) Gullage, Richard SR           2) r:-0.03 Boudani, Daniel JR   
     3) r:0.49 Valido, Austin SR      4) r:0.49 Hunt, Joseph SR       
    r:+0.79  23.11        48.34 (48.34)
        1:11.46 (23.12)     1:37.50 (49.16)
        2:00.61 (23.11)     2:26.12 (48.62)
        2:49.09 (22.97)     3:13.70 (47.58)
  8 Dr. Phillips                  3:12.86    3:14.07         22  
     1) Supra, Ian SR                 2) r:0.24 Meisenheimer, John SR 
     3) r:0.21 Macias, Eduardo SR     4) r:0.34 Staton, Evan JR       
    r:+0.74  22.80        47.99 (47.99)
        1:10.60 (22.61)     1:36.68 (48.69)
        2:00.20 (23.52)     2:26.59 (49.91)
        2:48.97 (22.38)     3:14.07 (47.48)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Lake Brantley                 3:15.20    3:13.24         18  
     1) de la Osa, Nicholas 11        2) r:+0.0 Convery, Cody 12      
     3) r:+0.0 Duff, Lawson 12        4) r:+0.0 Murtagh, Joseph 9     
             22.87        47.64 (47.64)
        1:10.65 (23.01)     1:35.60 (47.96)
        1:59.45 (23.85)     2:26.00 (50.40)
        2:48.31 (22.31)     3:13.24 (47.24)
 10 Reagan Doral                  3:16.20    3:13.44         14  
     1) Gonzalez, Jose SR             2) r:0.23 Faucher, Tobias JR    
     3) r:0.37 Madeira, Miguel JR     4) r:0.22 Marvil, Karl SR       
    r:+0.70  23.06        48.96 (48.96)
        1:11.73 (22.77)     1:36.97 (48.01)
        1:59.71 (22.74)     2:24.58 (47.61)
        2:48.24 (23.66)     3:13.44 (48.86)
 11 Wellington                    3:14.96    3:14.32         12  
     1) Cline, Cody                   2) r:0.37 Layne, William        
     3) r:0.30 Hollister, Cash        4) r:0.16 Smith, Colin FR       
    r:+0.66  22.35        46.70 (46.70)
        1:09.70 (23.00)     1:34.55 (47.85)
        1:58.20 (23.65)     2:24.71 (50.16)
        2:48.08 (23.37)     3:14.32 (49.61)
 12 Oviedo                        3:15.09    3:15.45         10  
     1) Hensley, Noah 11              2) r:0.44 Kennedy, Mickey 10    
     3) r:0.13 Cronen, Sam 11         4) r:0.16 Schilke, Michael 12   
    r:+0.67  22.76        47.11 (47.11)
        1:10.76 (23.65)     1:36.99 (49.88)
        2:00.47 (23.48)     2:26.37 (49.38)
        2:49.68 (23.31)     3:15.45 (49.08)
 13 Spanish River                 3:21.55    3:15.85          8  
     1) Zylberberg, Noah SO           2) r:0.60 Louvet, Gabriel SO    
     3) r:0.27 Zylberberg, Shawn SR   4) r:0.51 Reiser, Austin SR     
    r:+0.70  23.80        49.72 (49.72)
        1:13.09 (23.37)     1:38.99 (49.27)
        2:01.59 (22.60)     2:27.09 (48.10)
        2:50.70 (23.61)     3:15.85 (48.76)
 14 Nova (Davie)                  3:16.00    3:16.80          6  
     1) McGinnis, Sammy 11            2) r:0.45 Parkinson, Brandon 12 
     3) r:0.21 Kuzjomkin, Aleknder 12 4) r:0.26 Kuzjomkin, Anton 12   
    r:+0.72  23.86        50.00 (50.00)
        1:13.69 (23.69)     1:39.50 (49.50)
        2:02.59 (23.09)     2:28.75 (49.25)
        2:51.40 (22.65)     3:16.80 (48.05)
 15 Jupiter                       3:19.86    3:19.79          4  
     1) Cronin, Alex 10               2) r:0.28 Ricker, Adam 11       
     3) r:0.21 Wiefels, Matthew 10    4) r:0.24 Choy, Armand 11       
    r:+0.80  23.15        47.41 (47.41)
        1:10.93 (23.52)     1:37.69 (50.28)
        2:01.66 (23.97)     2:28.71 (51.02)
        2:53.16 (24.45)     3:19.79 (51.08)
 16 East Lake                     3:15.86    3:25.12          2  
     1) Holdsworth, Michael 12        2) r:0.49 Berko, Joshua 12      
     3) r:0.14 Postma, Parker 12      4) r:0.23 Sanders, Vance 9      
    r:+0.82  24.55        50.92 (50.92)
        1:15.54 (24.62)     1:42.84 (51.92)
        2:07.76 (24.92)     2:36.01 (53.17)
        2:59.29 (23.28)     3:25.12 (49.11)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 24                      
 
  1. Palm Harbor University            276   2. Riverview (Sarasota)              219
  3. Boca Raton                      173.5   4. Countryside (Clearwater)          159
  5. Seminole (Sanford)                118   6. Timber Creek (Orlando)             95
  7. Spruce Creek                     94.5   8. Dr. Phillips                       93
  9. Seminole (Seminole)                91  10. Plant (Tampa)                      82
 11. Lake Brantley-AltamonteSprings     74  12. Miami Palmetto                     66
 13. Newsome (Lithia)                   65  14. East Lake (Tarpon Springs)         64
 15. Oviedo                             63  16. St. Thomas Aquinas (Fort Laude     61
 17. Reagan(Doral)                      50  18. Wellington                         40
 18. Spanish River (Boca Raton)         40  20. Taravella (Coral Springs)          35
 20. First Coast (Jacksonville)         35  22. Cypress Bay (Weston)               33
 23. Olympia (Orlando)                  30  24. West Broward                       28
 25. Jupiter                            27  26. South Plantation                   20
 27. Douglas (Parkland)                 19  28. Columbus (Miami)                   18
 29. North Port                         17  29. Nova (Davie)                       17
 31. Dwyer (Palm Beach Gardens)         16  32. Mandarin                           15
 33. Gateway (Kissimmee)                14  34. Hagerty (Oviedo)                    9
 35. Strawberry Crest (Dover)          7.5  36. Hialeah Gardens                     6
 36. West Orange (Winter Garden)         6  38. Miami Beach                         5
 39. Fletcher                          4.5  40. George Jenkins (Lakeland)           4
 40. Osceola (Kissimmee)                 4  42. Durant (Plant City)                 2
 42. Coral Glades (Coral Springs)        2  42. Bloomingdale (Valrico)              2
 45. Winter Springs                      1