ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Saint Louis vs. Western Illinois
10/5/2013-10/5/2013
Macomb, Illinois United States

Licensed to Western Illinois University

                                   HY-TEK''s MEET MANAGER 5.0 10/5/2013 03:38 PM

              Western Illinois Univ vs St. Louis Univ - 10/5/2013              

                                    Results                                    

 

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Saint Louis-OZ  ''A''                                    NT    1:53.17   11  

     1) Stickler, Danielle              2) Battaglia, Melanie 18          

     3) Osterman, Lizzy 21              4) Gieseke, Jalynn                

                  29.87     1:01.07 (31.20)     1:27.85 (26.78)     1:53.17 (25.32)

  2 Saint Louis-OZ  ''B''                                    NT    1:54.30    4  

     1) Lorenzi, Ellie M 21             2)                                

     3) Taraba, Kristi M 19             4) Garrett, Olivia                

                  29.32     1:01.17 (31.85)     1:28.75 (27.58)     1:54.30 (25.55)

  3 Western Illinois University  ''A''                  1:49.36    1:55.45    2  

     1) Hollopeter, Lizzie D 19         2) Rosenhauer, Sarah E 19         

     3) Kirchhoefer, Kelsey L 19        4) Rassmussen, Julia L 21         

                  29.16     1:02.10 (32.94)     1:30.34 (28.24)     1:55.45 (25.11)

  4 Saint Louis-OZ  ''C''                                    NT    1:59.40  

     1) May, Grace                      2) Christensen, Anne M 22         

     3) Gould, Whitney                  4) Reagen, Mary                   

                  30.36     1:03.98 (33.62)     1:32.73 (28.75)     1:59.40 (26.67)

  5 Western Illinois University  ''B''                       NT    2:01.57  

     1) Hansen, Abby M 19               2) Villez, Andie G 18             

     3) Cumbie, Natalie A 18            4) Betsworth, Mary E 21           

                  30.02     1:05.05 (35.03)     1:34.46 (29.41)     2:01.57 (27.11)

 

Event 2  Men 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Saint Louis-OZ  ''A''                                    NT    1:35.57   11  

     1) Alef, Grant                     2) Hansen, Stephan                

     3) Hulseman, Brendan               4) Billingsly, Zack 20            

                  25.73       51.75 (26.02)     1:14.80 (23.05)     1:35.57 (20.77)

  2 Western Illinois University  ''A''                  1:34.40    1:36.50    4  

     1) Bond, Jon D 21                  2) Furr, JD D 19                  

     3) Neaveill, Chris D 18            4) Neaveill, Tyler A 20           

                  25.49       53.21 (27.72)     1:15.41 (22.20)     1:36.50 (21.09)

  3 Saint Louis-OZ  ''B''                                    NT    1:38.40    2  

     1) Cano, Shane                     2) Nguyenphu, Austin              

     3) MacArt, Patrick                 4) Anderson, Dustin               

                  25.11       52.71 (27.60)     1:20.39 (27.68)     1:38.40 (18.01)

  4 Western Illinois University  ''B''                       NT    1:39.98  

     1) Arakaki, Kevin 20               2) Farrar, Shawn T 19             

     3) Rykosky, Dylon M 19             4) Payne, Austin D 21             

                  25.99       53.90 (27.91)     1:39.98 (46.08)                    

  5 Western Illinois University  ''C''                       NT    1:43.83  

     1) Miller, Shelby 21               2) Melnick, Dan 19                

     3) Miller, Ryan J 19               4) Allen, Chris D 20              

                                  55.92 ( )     1:20.78 (24.86)     1:43.83 (23.05)

  6 Saint Louis-OZ  ''C''                                    NT    1:44.42  

     1) Kennedy, Dean                   2) Decker, TJ                     

     3) Carter, Eric                    4) Clark, Ryan                    

                  28.27       56.90 (28.63)     1:21.91 (25.01)     1:44.42 (22.51)

 

Event 3  Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 King, Abbey                  SLU-OZ                    NT   11:02.22    9  

                  29.55     1:01.70 (32.15)     1:34.64 (32.94)     2:08.12 (33.48)

        2:41.66 (33.54)     3:15.16 (33.50)     3:48.48 (33.32)     4:22.06 (33.58)

        4:55.91 (33.85)     5:29.95 (34.04)     6:04.09 (34.14)     6:37.90 (33.81)

        7:11.82 (33.92)     7:45.97 (34.15)     8:20.09 (34.12)     8:53.00 (32.91)

        9:26.14 (33.14)     9:59.26 (33.12)    10:31.26 (32.00)    11:02.22 (30.96)

  2 Gross, Alexa                 SLU-OZ                    NT   11:13.47    4  

                  30.31     1:02.97 (32.66)     1:36.30 (33.33)     2:10.06 (33.76)

        2:43.87 (33.81)     3:17.65 (33.78)     3:51.58 (33.93)     4:25.31 (33.73)

        4:59.07 (33.76)     5:33.16 (34.09)     6:07.25 (34.09)     6:41.44 (34.19)

        7:15.76 (34.32)     7:49.79 (34.03)     8:23.88 (34.09)     8:58.06 (34.18)

        9:32.32 (34.26)    10:06.37 (34.05)    10:40.31 (33.94)    11:13.47 (33.16)

  3 Popp, Megan K             19 Western             10:53.42   11:15.83    3  

                  29.30   1:35.07 (1:05.77)   3:16.31 (1:41.24)     3:50.42 (34.11)

                                                                        4:24.74 ( )

        4:58.98 (34.24)                                                            

                                                    8:26.24 ( )     9:00.48 (34.24)

        9:34.55 (34.07)    10:08.75 (34.20)    10:42.72 (33.97)    11:15.83 (33.11)

  4 Ciampa, Kelsey               SLU-OZ                    NT   11:20.01    2  

                  31.09     1:05.18 (34.09)     1:39.53 (34.35)     2:13.40 (33.87)

        2:47.78 (34.38)     3:22.25 (34.47)     3:56.61 (34.36)     4:30.95 (34.34)

        5:05.42 (34.47)     5:39.77 (34.35)     6:13.94 (34.17)     6:48.62 (34.68)

        7:22.92 (34.30)     7:57.25 (34.33)     8:31.41 (34.16)     9:05.52 (34.11)

        9:39.49 (33.97)    10:13.68 (34.19)    10:46.81 (33.13)    11:20.01 (33.20)

  5 Cumbie, Natalie A         18 Western                   NT   11:55.14    1  

                  32.05     1:07.11 (35.06)     1:43.00 (35.89)     2:19.23 (36.23)

        2:55.42 (36.19)     3:31.49 (36.07)     4:07.52 (36.03)     4:43.55 (36.03)

        5:19.69 (36.14)     5:56.13 (36.44)     6:32.19 (36.06)     7:08.46 (36.27)

        7:44.94 (36.48)     8:21.09 (36.15)     8:57.31 (36.22)     9:33.67 (36.36)

       10:09.47 (35.80)    10:45.38 (35.91)    11:20.75 (35.37)    11:55.14 (34.39)

 

Event 4  Men 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Abercrombie, Matt J       19 Western             10:01.28   10:00.66    9  

                  26.67       56.14 (29.47)     1:25.94 (29.80)     1:56.10 (30.16)

        2:26.54 (30.44)     2:57.05 (30.51)     3:27.72 (30.67)     3:58.45 (30.73)

        4:28.91 (30.46)     4:59.51 (30.60)     5:30.09 (30.58)     6:00.75 (30.66)

        6:31.23 (30.48)     7:01.84 (30.61)     7:32.21 (30.37)     8:02.66 (30.45)

        8:32.76 (30.10)     9:02.90 (30.14)     9:32.33 (29.43)    10:00.66 (28.33)

  2 Ries, Deven G             18 Western                   NT   10:06.17    4  

                  28.26       58.28 (30.02)     1:28.24 (29.96)     1:58.34 (30.10)

        2:29.09 (30.75)     3:00.11 (31.02)     3:31.19 (31.08)     4:01.94 (30.75)

        4:32.78 (30.84)     5:03.78 (31.00)     5:34.57 (30.79)     6:05.19 (30.62)

        6:35.54 (30.35)     7:05.83 (30.29)     7:36.42 (30.59)     8:06.89 (30.47)

        8:36.76 (29.87)     9:06.48 (29.72)     9:36.44 (29.96)    10:06.17 (29.73)

  3 Jessee, Nick                 SLU-OZ                    NT   10:14.33    3  

                  27.23       57.54 (30.31)     1:28.25 (30.71)     1:59.12 (30.87)

        2:29.65 (30.53)     3:00.23 (30.58)     3:30.95 (30.72)     4:01.60 (30.65)

        4:32.32 (30.72)     5:03.55 (31.23)     5:34.49 (30.94)     6:05.67 (31.18)

        6:36.54 (30.87)     7:07.64 (31.10)     7:38.49 (30.85)     8:08.99 (30.50)

        8:40.41 (31.42)     9:11.72 (31.31)     9:43.41 (31.69)    10:14.33 (30.92)

  4 Hagar, Gavin                 SLU-OZ                    NT   10:45.10    2  

                  27.27       57.56 (30.29)     1:28.84 (31.28)     2:01.19 (32.35)

        2:33.19 (32.00)     3:05.20 (32.01)     3:37.07 (31.87)     4:09.50 (32.43)

        4:42.56 (33.06)     5:16.02 (33.46)     5:49.33 (33.31)     6:22.72 (33.39)

        6:56.02 (33.30)     7:29.31 (33.29)     8:03.00 (33.69)     8:36.27 (33.27)

        9:09.19 (32.92)     9:42.40 (33.21)    10:15.24 (32.84)    10:45.10 (29.86)

  5 Roberts, Nick                SLU-OZ                    NT   10:45.58    1  

                  27.55       57.76 (30.21)     1:28.96 (31.20)     2:01.34 (32.38)

        2:33.64 (32.30)     3:06.06 (32.42)     3:38.88 (32.82)     4:11.93 (33.05)

        4:45.19 (33.26)     5:19.05 (33.86)     5:52.05 (33.00)     6:25.43 (33.38)

        6:58.32 (32.89)     7:31.56 (33.24)     8:05.26 (33.70)     8:38.32 (33.06)

        9:11.53 (33.21)     9:44.58 (33.05)    10:16.35 (31.77)    10:45.58 (29.23)

  6 Melnick, Dan              19 Western             11:42.38   11:38.61  

                  30.78     1:04.97 (34.19)     1:39.99 (35.02)     2:15.32 (35.33)

        2:50.92 (35.60)     3:27.18 (36.26)     4:02.49 (35.31)     4:37.97 (35.48)

        5:13.33 (35.36)     5:48.85 (35.52)     6:23.43 (34.58)     6:58.68 (35.25)

        7:33.76 (35.08)     8:09.26 (35.50)     8:44.21 (34.95)     9:19.70 (35.49)

        9:55.08 (35.38)    10:30.54 (35.46)    11:05.35 (34.81)    11:38.61 (33.26)

 

Event 5  Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 King, Abbey                  SLU-OZ                    NT    1:59.68    9  

                  28.29       58.46 (30.17)     1:29.17 (30.71)     1:59.68 (30.51)

  2 Anderson, Bre                SLU-OZ                    NT    2:01.66    4  

                  28.83       59.41 (30.58)     1:30.61 (31.20)     2:01.66 (31.05)

  3 Gould, Whitney               SLU-OZ                    NT    2:04.43    3  

                  28.85     1:00.70 (31.85)     1:33.10 (32.40)     2:04.43 (31.33)

  4 Cigerova, Ema             18 Western                   NT    2:07.29    2  

                  28.89     1:00.37 (31.48)     1:33.75 (33.38)     2:07.29 (33.54)

  5 Betsworth, Mary E         21 Western              2:02.29    2:11.88    1  

                  29.91     1:02.78 (32.87)     1:37.61 (34.83)     2:11.88 (34.27)

  6 Erickson, Brittany A      18 Western                   NT    2:19.85  

                  30.53     1:05.86 (35.33)     1:42.79 (36.93)     2:19.85 (37.06)

 

Event 6  Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Pasquesi, Justin             SLU-OZ                    NT    1:46.32    9  

                  25.10       52.45 (27.35)     1:19.21 (26.76)     1:46.32 (27.11)

  2 Rykosky, Dylon M          19 Western              1:41.64    1:47.39    4  

                  25.54       53.07 (27.53)     1:20.87 (27.80)     1:47.39 (26.52)

  3 Nguyenphu, Austin            SLU-OZ                    NT    1:49.94    3  

                  25.39       53.23 (27.84)     1:21.64 (28.41)     1:49.94 (28.30)

  4 Arakaki, Kevin            20 Western              1:49.13    1:50.28    2  

                  25.77       53.49 (27.72)     1:21.96 (28.47)     1:50.28 (28.32)

  5 Conway, Sean                 SLU-OZ                    NT    1:50.86    1  

                  25.47       54.04 (28.57)     1:22.50 (28.46)     1:50.86 (28.36)

  6 Johnstone, Jared R        19 Western              1:53.63    1:59.88  

                  26.12       55.79 (29.67)     1:27.67 (31.88)     1:59.88 (32.21)

 

Event 7  Women 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Peterson, Morgan             SLU-OZ                    NT      28.63    9  

  2 Lorenzi, Ellie M          21 SLU-OZ                    NT      29.69    4  

  3 Hansen, Abby M            19 Western                29.49      29.81    3  

  4 Arendt, Darcy A           19 Western                31.89      30.84    2  

  5 Stickler, Danielle           SLU-OZ                    NT      30.92    1  

 

Event 8  Men 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 May, Patrick                 SLU-OZ                    NT      25.17    9  

  2 Bond, Jon D               21 Western                   NT      25.43    4  

  3 Alef, Grant                  SLU-OZ                    NT      25.57    3  

  4 Cano, Shane                  SLU-OZ                    NT      25.95    2  

  5 Miller, Shelby            21 Western                   NT      27.39    1  

  6 Ries, Deven G             18 Western                   NT      27.84  

 

Event 9  Women 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Battaglia, Melanie        18 SLU-OZ                    NT      31.76    9  

  2 Scholl, Keevyn               SLU-OZ                    NT      32.62    4  

  3 Rosenhauer, Sarah E       19 Western                32.91      33.30    3  

  4 Christensen, Anne M       22 SLU-OZ                    NT      34.39    2  

  5 Wolfe, Paige              21 Western                34.53      35.38    1  

  6 Villez, Andie G           18 Western                   NT      35.73  

 -- Statzer, Gigi                SLU-OZ                    NT     X33.43  

 

Event 10  Men 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Billingsly, Zack          20 SLU-OZ                    NT      26.89    9  

  2 Hansen, Stephan              SLU-OZ                    NT      27.13    4  

  3 Kane, Jack P              19 SLU-OZ                    NT      27.63    3  

  4 Furr, JD D                19 Western                28.21      28.38    2  

  5 Farrar, Shawn T           19 Western                28.63      28.83    1  

  6 Wierzchowiec, Pawel       20 Western                28.84      30.05  

 -- Hagar, Gavin                 SLU-OZ                    NT     X28.71  

 -- Landen, Louis L           19 SLU-OZ                    NT     X28.94  

 -- Decker, TJ                   SLU-OZ                    NT     X29.27  

 

Event 11  Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Taraba, Kristi M          19 SLU-OZ                    NT    1:00.74    9  

                  28.79     1:00.74 (31.95)                                        

  2 Osterman, Lizzy           21 SLU-OZ                    NT    1:01.05    4  

                  28.82     1:01.05 (32.23)                                        

  3 Housner, Katee               SLU-OZ                    NT    1:01.75    3  

                  28.98     1:01.75 (32.77)                                        

  4 Kirchhoefer, Kelsey L     19 Western              1:01.82    1:03.38    2  

                  30.40     1:03.38 (32.98)                                        

  5 Cumbie, Natalie A         18 Western                   NT    1:07.39    1  

                  32.43     1:07.39 (34.96)                                        

 

Event 12  Men 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Neaveill, Chris D         18 Western                   NT      51.56    9  

                  23.77       51.56 (27.79)                                        

  2 Hulseman, Brendan            SLU-OZ                    NT      51.89    4  

                  24.15       51.89 (27.74)                                        

  3 MacArt, Patrick              SLU-OZ                    NT      54.72    3  

                  25.48       54.72 (29.24)                                        

  4 Pelka, Jakub                 SLU-OZ                    NT      55.02    2  

                  25.80       55.02 (29.22)                                        

  5 Miller, Ryan J            19 Western                53.18      55.92    1  

                  25.43       55.92 (30.49)                                        

  6 Shain, Jake L             20 Western                52.62      56.05  

                  26.11       56.05 (29.94)                                        

 

Event 13  Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Garrett, Olivia              SLU-OZ                    NT      24.60    9  

  2 Herbig, Julia                SLU-OZ                    NT      25.53    4  

  3 Gieseke, Jalynn              SLU-OZ                    NT      25.65    3  

  4 Hollopeter, Lizzie D      19 Western                24.95      25.90    2  

  5 Arendt, Darcy A           19 Western                25.91      26.91    1  

 -- May, Grace                   SLU-OZ                    NT     X26.29  

 -- Lorenzi, Ellie M          21 SLU-OZ                    NT     X26.62  

 -- Gobell, Kirsten              SLU-OZ                    NT     X26.89  

 -- Reagen, Mary                 SLU-OZ                    NT     X27.28  

 -- Debant, Haley                SLU-OZ                    NT     X27.34  

 -- Hansen, Maddie V          20 SLU-OZ                    NT     X28.20  

 

Event 14  Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 May, Patrick                 SLU-OZ                    NT      21.94    9  

  2 Neaveill, Tyler A         20 Western                20.92      22.13    4  

  3 Payne, Austin D           21 Western                21.75      22.55    3  

  4 Anderson, Dustin             SLU-OZ                    NT      22.62    2  

  5 Jessee, Nick                 SLU-OZ                    NT      22.84    1  

  6 Vissers, Sam W            20 Western                21.84      22.89  

 -- Clark, Ryan                  SLU-OZ                    NT     X23.18  

 -- Conway, Sean                 SLU-OZ                    NT     X23.43  

 -- Schrauth, Patrick            SLU-OZ                    NT     X23.46  

 -- Wierzchowiec, Pawel       20 Western                22.84     X23.90  

 -- Allen, Chris D            20 Western                22.51     X24.10  

 -- Miller, Shelby            21 Western                   NT     X24.21  

 -- Kennedy, Dean                SLU-OZ                    NT     X24.27  

 -- Carter, Eric                 SLU-OZ                    NT     X24.29  

 -- Peters, Connor S          21 Western                23.64     X24.62  

 

Event 15  Women 1 mtr Diving

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Rassmussen, Julia L       21 Western                   NP     202.45    9  

  2 Lagastee, Courtney           SLU-OZ                    NP     198.30    4  

  3 Pearson, Melanie J        18 Western                   NP     188.65    3  

 

Event 16  Men 1 mtr Diving

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ogilvie, Doug W           20 Western               314.85     269.00    9  

  2 Rusenas, Viktor A         19 Western               245.70     218.02    4  

  3 Oliver, Pat D             20 Western               226.28     205.30    3  

 

Event 17  Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Osterman, Lizzy           21 SLU-OZ                    NT      54.82    9  

                  26.64       54.82 (28.18)                                        

  2 Rassmussen, Julia L       21 Western                53.65      55.77    4  

                  27.15       55.77 (28.62)                                        

  3 Housner, Katee               SLU-OZ                    NT      55.93    3  

                  27.49       55.93 (28.44)                                        

  4 Gross, Alexa                 SLU-OZ                    NT      56.86    2  

                  27.55       56.86 (29.31)                                        

  5 Popp, Megan K             19 Western                59.07      59.21    1  

                  28.62       59.21 (30.59)                                        

  6 Arendt, Darcy A           19 Western                59.17    1:02.35  

                  29.44     1:02.35 (32.91)                                        

 -- Herbig, Julia                SLU-OZ                    NT     X55.48  

                  26.58       55.48 (28.90)                                        

 -- May, Grace                   SLU-OZ                    NT     X56.79  

                  27.22       56.79 (29.57)                                        

 -- Hansen, Maddie V          20 SLU-OZ                    NT   X1:00.18  

                  28.75     1:00.18 (31.43)                                        

 -- Nelson, Caitlin              SLU-OZ                    NT   X1:00.56  

                  29.22     1:00.56 (31.34)                                        

 -- Scholl, Keevyn               SLU-OZ                    NT   X1:00.94  

                  29.21     1:00.94 (31.73)                                        

 

Event 18  Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hulseman, Brendan            SLU-OZ                    NT      47.69    9  

                  22.93       47.69 (24.76)                                        

  2 Billingsly, Zack          20 SLU-OZ                    NT      48.40    4  

                  23.66       48.40 (24.74)                                        

  3 Neaveill, Tyler A         20 Western                46.12      48.80    3  

                  23.71       48.80 (25.09)                                        

  4 Payne, Austin D           21 Western                47.34      50.47    2  

                  24.55       50.47 (25.92)                                        

  5 Vissers, Sam W            20 Western                47.91      50.66    1  

                  24.71       50.66 (25.95)                                        

  6 Conway, Sean                 SLU-OZ                    NT      51.09  

                  24.76       51.09 (26.33)                                        

  7 Peters, Connor S          21 Western                53.32     x53.26  

                  25.76       53.26 (27.50)                                        

  8 Allen, Chris D            20 Western                49.78     x53.42  

                  25.80       53.42 (27.62)                                        

 -- Roberts, Nick                SLU-OZ                    NT     X50.62  

                  24.02       50.62 (26.60)                                        

 -- Pelka, Jakub                 SLU-OZ                    NT     X51.43  

                  25.07       51.43 (26.36)                                        

 -- Schrauth, Patrick            SLU-OZ                    NT     X52.18  

                  24.71       52.18 (27.47)                                        

 -- Kennedy, Dean                SLU-OZ                    NT     X52.89  

                  25.34       52.89 (27.55)                                        

 

Event 19  Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hollopeter, Lizzie D      19 Western                   NT    1:03.58    9  

                  31.25     1:03.58 (32.33)                                        

  2 Taraba, Kristi M          19 SLU-OZ                    NT    1:04.27    4  

                  31.61     1:04.27 (32.66)                                        

  3 Stickler, Danielle           SLU-OZ                    NT    1:04.54    3  

                  31.51     1:04.54 (33.03)                                        

  4 Cigerova, Ema             18 Western                   NT    1:05.79    2  

                  31.52     1:05.79 (34.27)                                        

  5 Anderson, Bre                SLU-OZ                    NT    1:05.92    1  

                  32.24     1:05.92 (33.68)                                        

  6 Hansen, Abby M            19 Western              1:00.09    1:06.84  

                  32.45     1:06.84 (34.39)                                        

 -- Betsworth, Mary E         21 Western              1:05.05   X1:08.63  

                  33.29     1:08.63 (35.34)                                        

 

Event 20  Men 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Cano, Shane                  SLU-OZ                    NT      54.00    9  

                  26.13       54.00 (27.87)                                        

  2 Alef, Grant                  SLU-OZ                    NT      54.28    4  

                  26.64       54.28 (27.64)                                        

  3 Bond, Jon D               21 Western                50.86      54.71    3  

                  26.85       54.71 (27.86)                                        

  4 Arakaki, Kevin            20 Western                53.06      55.79    2  

                  27.29       55.79 (28.50)                                        

  5 Rykosky, Dylon M          19 Western                56.40      57.14    1  

                  27.46       57.14 (29.68)                                        

  6 Hagar, Gavin                 SLU-OZ                    NT      58.10  

                  28.02       58.10 (30.08)                                        

  7 Miller, Shelby            21 Western                   NT     x58.43  

                  28.30       58.43 (30.13)                                        

 

Event 21  Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Peterson, Morgan             SLU-OZ                    NT    1:07.71    9  

                  32.35     1:07.71 (35.36)                                        

  2 Battaglia, Melanie        18 SLU-OZ                    NT    1:08.65    4  

                  33.25     1:08.65 (35.40)                                        

  3 Rosenhauer, Sarah E       19 Western              1:08.98    1:13.02    3  

                  34.27     1:13.02 (38.75)                                        

  4 Christensen, Anne M       22 SLU-OZ                    NT    1:14.44    2  

                  35.34     1:14.44 (39.10)                                        

  5 Wolfe, Paige              21 Western              1:12.11    1:17.03    1  

                  36.50     1:17.03 (40.53)                                        

  6 Erickson, Brittany A      18 Western                   NT    1:17.89  

                  36.51     1:17.89 (41.38)                                        

 

Event 22  Men 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hansen, Stephan              SLU-OZ                    NT      59.10    9  

                  27.43       59.10 (31.67)                                        

  2 Kane, Jack P              19 SLU-OZ                    NT    1:01.15    4  

                  28.88     1:01.15 (32.27)                                        

  3 Furr, JD D                19 Western                58.29    1:02.40    3  

                  29.21     1:02.40 (33.19)                                        

  4 May, Patrick                 SLU-OZ                    NT    1:02.57    2  

                  29.79     1:02.57 (32.78)                                        

  5 Melnick, Dan              19 Western              1:01.31    1:06.30    1  

                  31.45     1:06.30 (34.85)                                        

  6 Wierzchowiec, Pawel       20 Western              1:02.64    1:06.34  

                  31.43     1:06.34 (34.91)                                        

 

Event 23  Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 King, Abbey                  SLU-OZ                    NT    5:24.97    9  

                  29.96     1:02.33 (32.37)     1:35.21 (32.88)     2:08.47 (33.26)

        2:41.49 (33.02)     3:14.36 (32.87)     3:47.66 (33.30)     4:20.61 (32.95)

        4:53.01 (32.40)     5:24.97 (31.96)                                        

  2 Gobell, Kirsten              SLU-OZ                    NT    5:27.59    4  

                  30.29     1:02.38 (32.09)     1:35.51 (33.13)     2:08.87 (33.36)

        2:42.22 (33.35)     3:15.51 (33.29)     3:48.48 (32.97)     4:22.05 (33.57)

        4:55.19 (33.14)     5:27.59 (32.40)                                        

  3 Popp, Megan K             19 Western              5:12.33    5:29.83    3  

                  29.48     1:02.36 (32.88)     1:36.19 (33.83)     2:10.16 (33.97)

        2:43.81 (33.65)     3:17.19 (33.38)     3:50.52 (33.33)     4:24.12 (33.60)

        4:57.65 (33.53)     5:29.83 (32.18)                                        

  4 Statzer, Gigi                SLU-OZ                    NT    5:46.17    2  

                  30.80     1:04.13 (33.33)     1:38.32 (34.19)     2:13.30 (34.98)

        2:48.34 (35.04)     3:23.73 (35.39)     3:59.57 (35.84)     4:35.59 (36.02)

        5:11.30 (35.71)     5:46.17 (34.87)                                        

  5 Villez, Andie G           18 Western                   NT    5:52.26    1  

                  31.24     1:05.54 (34.30)     1:40.76 (35.22)     2:16.74 (35.98)

        2:52.56 (35.82)     3:29.00 (36.44)     4:05.02 (36.02)     4:41.35 (36.33)

        5:17.32 (35.97)     5:52.26 (34.94)                                        

 

Event 24  Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Abercrombie, Matt J       19 Western              4:37.07    4:50.39    9  

                  25.91       54.99 (29.08)     1:24.94 (29.95)     1:55.16 (30.22)

        2:25.13 (29.97)     2:55.09 (29.96)     3:25.00 (29.91)     3:54.68 (29.68)

        4:23.48 (28.80)     4:50.39 (26.91)                                        

  2 Pasquesi, Justin             SLU-OZ                    NT    4:50.94    4  

                  27.06       56.34 (29.28)     1:25.53 (29.19)     1:55.62 (30.09)

        2:25.03 (29.41)     2:54.80 (29.77)     3:24.12 (29.32)     3:53.74 (29.62)

        4:23.38 (29.64)     4:50.94 (27.56)                                        

  3 Ries, Deven G             18 Western                   NT    4:54.12    3  

                  27.18       56.52 (29.34)     1:26.48 (29.96)     1:56.76 (30.28)

        2:26.93 (30.17)     2:57.04 (30.11)     3:26.58 (29.54)     3:56.24 (29.66)

        4:25.42 (29.18)     4:54.12 (28.70)                                        

  4 Nguyenphu, Austin            SLU-OZ                    NT    5:02.14    2  

                  26.70       56.54 (29.84)     1:26.62 (30.08)     1:57.40 (30.78)

        2:28.13 (30.73)     2:59.01 (30.88)     3:29.92 (30.91)     4:00.77 (30.85)

        4:31.73 (30.96)     5:02.14 (30.41)                                        

  5 MacArt, Patrick              SLU-OZ                    NT    5:09.20    1  

                  26.90       56.84 (29.94)     1:27.64 (30.80)     1:58.79 (31.15)

        2:30.23 (31.44)     3:01.94 (31.71)     3:33.80 (31.86)     4:05.60 (31.80)

        4:37.57 (31.97)     5:09.20 (31.63)                                        

  6 Vissers, Sam W            20 Western              5:24.95    5:14.03  

                  27.83       58.64 (30.81)     1:30.32 (31.68)     2:02.93 (32.61)

        2:35.41 (32.48)     3:07.38 (31.97)     3:39.86 (32.48)     4:12.10 (32.24)

        4:43.47 (31.37)     5:14.03 (30.56)                                        

 

Event 25  Women 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Garrett, Olivia              SLU-OZ                    NT      27.57    9  

  2 Gieseke, Jalynn              SLU-OZ                    NT      27.67    4  

  3 Housner, Katee               SLU-OZ                    NT      28.66    3  

  4 Kirchhoefer, Kelsey L     19 Western                29.08      28.91    2  

  5 Hansen, Abby M            19 Western                28.84      29.24    1  

  6 Cumbie, Natalie A         18 Western                   NT      29.45  

 -- Debant, Haley                SLU-OZ                    NT     X29.57  

 -- Hansen, Maddie V          20 SLU-OZ                    NT     X31.13  

 -- Nelson, Caitlin              SLU-OZ                    NT     X32.61  

 

Event 26  Men 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Neaveill, Chris D         18 Western                   NT      23.30    9  

  2 Hulseman, Brendan            SLU-OZ                    NT      23.72    4  

  3 Jessee, Nick                 SLU-OZ                    NT      25.12    3  

  4 Carter, Eric                 SLU-OZ                    NT      25.36    2  

  5 Shain, Jake L             20 Western                25.70      25.50    1  

  6 Cano, Shane                  SLU-OZ                    NT     x25.60  

  7 Pelka, Jakub                 SLU-OZ                    NT     x25.62  

  8 Allen, Chris D            20 Western                24.97      25.74  

  9 Roberts, Nick                SLU-OZ                    NT     x26.04  

 10 Clark, Ryan                  SLU-OZ                    NT     x26.13  

 11 Landen, Louis L           19 SLU-OZ                    NT     x26.23  

 

Event 27  Women 3 mtr Diving

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lagastee, Courtney           SLU-OZ                    NP     178.25    9  

  2 Pearson, Melanie J        18 Western                   NP     178.15    4  

 

Event 28  Men 3 mtr Diving

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ogilvie, Doug W           20 Western               319.58     257.35    9  

  2 Rusenas, Viktor A         19 Western               225.75     189.40    4  

  3 Oliver, Pat D             20 Western               218.85     186.25    3  

 

Event 29  Women 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Peterson, Morgan             SLU-OZ                    NT    2:06.76    9  

                  27.71     1:00.36 (32.65)     1:36.66 (36.30)     2:06.76 (30.10)

  2 Taraba, Kristi M          19 SLU-OZ                    NT    2:17.62    4  

                  29.22     1:05.03 (35.81)     1:45.43 (40.40)     2:17.62 (32.19)

  3 Gould, Whitney               SLU-OZ                    NT    2:21.65    3  

                  30.32     1:08.37 (38.05)     1:50.38 (42.01)     2:21.65 (31.27)

  4 Cigerova, Ema             18 Western                   NT    2:23.06    2  

                  30.67     1:07.39 (36.72)     1:49.77 (42.38)     2:23.06 (33.29)

  5 Wolfe, Paige              21 Western              2:17.77    2:31.00    1  

                  32.84     1:11.19 (38.35)     1:53.79 (42.60)     2:31.00 (37.21)

  6 Erickson, Brittany A      18 Western                   NT    2:34.78  

                  32.90     1:15.88 (42.98)     1:58.46 (42.58)     2:34.78 (36.32)

 -- Ciampa, Kelsey               SLU-OZ                    NT   X2:23.27  

                  30.70     1:07.58 (36.88)     1:50.67 (43.09)     2:23.27 (32.60)

 

Event 30  Men 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Nguyenphu, Austin            SLU-OZ                    NT    1:54.33    9  

                  25.13       54.55 (29.42)     1:27.03 (32.48)     1:54.33 (27.30)

  2 Pasquesi, Justin             SLU-OZ                    NT    2:01.70    4  

                  25.92       56.85 (30.93)     1:34.44 (37.59)     2:01.70 (27.26)

  3 Abercrombie, Matt J       19 Western              2:02.03    2:01.99    3  

                  26.10       57.51 (31.41)     1:33.81 (36.30)     2:01.99 (28.18)

  4 Neaveill, Chris D         18 Western                   NT    2:02.49    2  

                  25.87       58.84 (32.97)     1:35.29 (36.45)     2:02.49 (27.20)

  5 Anderson, Dustin             SLU-OZ                    NT    2:02.56    1  

                  26.81       58.43 (31.62)     1:34.79 (36.36)     2:02.56 (27.77)

  6 Shain, Jake L             20 Western              1:57.35    2:03.63  

                  26.40       58.29 (31.89)     1:34.57 (36.28)     2:03.63 (29.06)

  7 Miller, Ryan J            19 Western              2:05.16   x2:06.78  

                  26.76       59.53 (32.77)     1:36.12 (36.59)     2:06.78 (30.66)

  8 Furr, JD D                19 Western              2:06.52   x2:08.41  

                  29.08     1:04.06 (34.98)     1:38.38 (34.32)     2:08.41 (30.03)

  9 Peters, Connor S          21 Western              2:04.94   x2:21.03  

                  28.92     1:08.28 (39.36)     1:49.65 (41.37)     2:21.03 (31.38)

 -- Decker, TJ                   SLU-OZ                    NT   X2:04.17  

                  26.40       59.09 (32.69)     1:35.33 (36.24)     2:04.17 (28.84)

 -- Hansen, Stephan              SLU-OZ                    NT   X2:04.42  

                  26.80     1:00.54 (33.74)     1:35.63 (35.09)     2:04.42 (28.79)

 -- Kennedy, Dean                SLU-OZ                    NT   X2:10.28  

                  29.05     1:01.73 (32.68)     1:41.05 (39.32)     2:10.28 (29.23)

 

Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Saint Louis-OZ  ''A''                                    NT    1:40.81   11  

     1) Osterman, Lizzy 21              2) Gieseke, Jalynn                

     3) Housner, Katee                  4) Peterson, Morgan               

                  25.21       50.29 (25.08)     1:15.28 (24.99)     1:40.81 (25.53)

  2 Saint Louis-OZ  ''B''                                    NT    1:42.70    4  

     1) Garrett, Olivia                 2) Anderson, Bre                  

     3) Herbig, Julia                   4) Gross, Alexa                   

                  26.38       51.69 (25.31)     1:17.26 (25.57)     1:42.70 (25.44)

  3 Western Illinois University  ''A''                  1:37.54    1:45.59    2  

     1) Rassmussen, Julia L 21          2) Cigerova, Ema 18               

     3) Betsworth, Mary E 21            4) Hollopeter, Lizzie D 19        

                  25.79       52.85 (27.06)     1:19.99 (27.14)     1:45.59 (25.60)

  4 Saint Louis-OZ  ''C''                                    NT    1:47.44  

     1) Nelson, Caitlin                 2) Gobell, Kirsten                

     3) Debant, Haley                   4) Lorenzi, Ellie M 21            

                  30.01       54.64 (24.63)     1:21.86 (27.22)     1:47.44 (25.58)

  5 Western Illinois University  ''B''                       NT    1:50.81  

     1) Kirchhoefer, Kelsey L 19        2) Rosenhauer, Sarah E 19         

     3) Arendt, Darcy A 19              4) Popp, Megan K 19               

                  27.84       56.17 (28.33)     1:23.39 (27.22)     1:50.81 (27.42)

 

Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Saint Louis-OZ  ''A''                                    NT    1:26.60   11  

     1) Billingsly, Zack 20             2) May, Patrick                   

     3) MacArt, Patrick                 4) Jessee, Nick                   

                  21.48       42.77 (21.29)     1:04.55 (21.78)     1:26.60 (22.05)

  2 Western Illinois University  ''A''                  1:24.54    1:28.19    4  

     1) Bond, Jon D 21                  2) Payne, Austin D 21             

     3) Rykosky, Dylon M 19             4) Neaveill, Tyler A 20           

                  22.86       44.62 (21.76)     1:06.63 (22.01)     1:28.19 (21.56)

  3 Saint Louis-OZ  ''B''                                    NT    1:31.03    2  

     1) Kane, Jack P 19                 2) Alef, Grant                    

     3) Conway, Sean                    4) Pasquesi, Justin               

                  23.18       45.79 (22.61)     1:08.32 (22.53)     1:31.03 (22.71)

  4 Western Illinois University  ''B''                       NT    1:31.86  

     1) Farrar, Shawn T 19              2) Vissers, Sam W 20              

     3) Arakaki, Kevin 20               4) Abercrombie, Matt J 19         

                  23.55       46.02 (22.47)     1:08.74 (22.72)     1:31.86 (23.12)

  5 Saint Louis-OZ  ''C''                                    NT    1:33.16  

     1) Hagar, Gavin                    2) Roberts, Nick                  

     3) Schrauth, Patrick               4) Landen, Louis L 19             

                  23.25       46.33 (23.08)     1:08.95 (22.62)     1:33.16 (24.21)

  6 Western Illinois University  ''C''                       NT    1:35.69  

     1) Allen, Chris D 20               2) Johnstone, Jared R 19          

     3) Ries, Deven G 18                4) Miller, Ryan J 19              

                  24.15       47.81 (23.66)     1:11.25 (23.44)     1:35.69 (24.44)

 

                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    

 

  1. Saint Louis                         219   2. Western Illinois University          72

 

                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     

 

  1. Saint Louis                         167   2. Western Illinois University         127