ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2000 World Masters Championships - Men 200 Fly Day 6
8/4/2000-8/4/2000
Munich, Germany

VIII FINA World Masters Championships - Munich 

 event 29: 200m butterfly men 
    
  age group 90 
  1. (10091) Coon, Jesse 1910 Team Texas USA 08:22,48   
    
  age group 85 
  1. (12353) Caputi, Aldo 1915 Circolo Nautico Posillipo ITA 05:51,93   
    
  age group 80 
  1. (10048) Cerer, Anton M. 1916 OHIO Masters USA 04:46,15   
  2. (10728) Smith, Richard 1920 Walnut Creek Masters USA 05:15,85   
  3. (10114) Mitsch, Gerhard 1919 TSV Mannheim GER 06:04,87   
  4. (10659) Brink, Jack 1920 Old Edwardian Master RSA 06:26,63   
--- 
   (11219) Bricker, John 1920 Rinconada USA  d.n.s.  
   
    
  age group 75 
  1. (14386) Ziegler, Jan 1925 PVK Brno CZE 03:57,18   
  2. (16071) Holy, Jaroslav 1925 SKP Kosice SLO 04:30,30   
  3. (11824) Najera-Contreras, Fernando 1922 YMCA MEX 04:48,38   
  4. (10834) Kelley, Art 1925 Arizona Masters Swim Club USA 04:49,38   
  5. (11478) Pfeiffer, Peter 1925 Rheingauer Schwimmclub GER 06:31,22   
  6. (10226) Strong, Doug 1925 DOC IU Masters Swimming USA 06:38,84   
  7. (12222) Smiriaguine, Vladimir 1921 Moscow University Swimming RUS 06:51,69   
--- 
   (11737) Pfersdorff, Robert 1924 1. SV Blau - Weiß Pirmasens GER  d.n.s.  
   
   (12354) Jones, Glynn 1925 The Olympic Club USA 05:43,10 disqu.  
   BfG - Did not touch wall with both hands simultaneously at turn and/or finish. 
    
  age group 70 
  1. (10667) Graja, Brunello 1930 Genova Nuoto ITA 03:56,73   
  2. (10218) Torsney, Michael 1930 St.Petersburg Masters USA 04:03,66   
  3. (14606) Salek, Sidney 1930 Durham Light Masters NZL 04:45,88   
  4. (15021) Hagiwara, Masazumi 1927 Awaji Masters JPN 05:01,19   
  5. (14023) Drenkard, Jorge Otto Oscar 1928 A.S.N.A.M. Santa Fe-Rep. Argentina ARG 05:10,58   
--- 
   (15066) Weber, Valentin 1927 SV Bayreuth GER  d.n.s.  
   
    
  age group 65 
  1. (11769) Müller, Werner 1933 Ludwigshafener Schwimmverein 07 e.V. GER 03:15,67   
  2. (10928) Müller, Hans-Jürgen 1935 SC Wasserfreunde München GER 03:24,64   
  3. (11203) Vogel, Siegfried 1934 SV-Gelnhausen GER 03:29,82   
  4. (11264) Krejci, Josef 1933 Schwimmklub Luzern "SKL" SUI 03:33,27   
  5. (10768) Banning, Seymour 1933 Heart of England GBR 03:38,26   
  6. (10651) Birmann, Saul 1934 Fluminense Football Club BRA 03:47,22   
  7. (12358) Loeliger, Dieter 1933 Adelaide Masters SA (Australia) AUS 03:50,90   
  8. (11442) Garnham, Robert 1935 Cape Town Masters Swimming Club RSA 03:54,70   
  9. (13253) Faust, Jörg 1933 SSV Ulm 1846 "old Stars" GER 03:55,46   
  10. (13550) Kashima, Yoshihisa 1933 Ursawa SR JPN 04:11,32   
  11. (10190) Kohnken, Charles 1931 St.Petersburg Masters USA 04:18,20   
  12. (11310) Shannon, Larry R. 1933 Una USA 04:24,29   
  13. (18131) Wudtke, Donald 1935 Olympic Club USA 04:31,36   
--- 
   (10207) Walker, Thomas 1935 City of Chester GBR  d.n.s.  
   
    
  age group 60 
  1. (10787) Schöpke, Günter 1940 TuS Rotenburg e.V. von 1861 GER 02:52,73   
  2. (10080) Cumming, David Frank 1938 Eastbourne Swimming Club GBR 02:57,43   
  3. (12475) Wermelskirchen, Peter 1939 TSV Bayer Dormagen GER 03:14,82   
  4. (13972) Jager, Ernst 1937 SSV Schrobenhausen GER 03:17,62   
  5. (13675) Lowag, Jürgen 1939 SGS Berlin GER 03:21,43   
  6. (10198) Daniell, Michael 1940 Bracknell GBR 03:24,35   
  7. (16885) Raczynski, Marian 1936 K. P. Masters Swidnik POL 03:25,38   
  8. (11110) Adams, Herbie 1940 Bristol Masters GBR 03:25,86   
  9. (10772) Grösser, Herbert 1940 MTV Goslar GER 03:34,81   
  10. (12270) Wingate, Ivan 1938 Atlantis AUSSI Masters Swimming AUS 03:35,21   
  11. (11492) Fox, Robert A. 1937 The Olympic Club USA 03:47,63   
  12. (10774) Niggemann, Jürgen 1938 MTV Goslar GER 03:53,79   
  13. (14385) Brozek, Karel 1936 PVK Brno CZE 03:55,85   
  14. (15132) Bossert Schwarze, Ingolf 1940 Tenerife Master ESP 03:56,52   
  15. (15055) Arbel, Reuven 1936 Hap Naharia ISR 03:57,94   
  16. (13567) Hoshino, Akira 1938 Sporting World Levin Nerima JPN 04:04,50   
  17. (11827) Aznar Romero, Rodolfo 1940 Acuatica Nelson Vargas MEX 04:05,52   
--- 
   (12376) Ingram, Keith 1940 Heart of England GBR  d.n.s.  
   
    
  age group 55 
  1. (17118) Faure, Jean Claude 1945 Alliance-Dijon-Natation FRA 02:45,75   
  2. (12650) Parr, Derek 1944 Otter Swimming Club GBR 02:49,59   
  3. (10216) Stockhammer, Peter 1945 Delphin Herzogenaurach GER 03:00,65   
  4. (11338) Hanou, Rob 1943 Oceanus NED 03:02,35   
  5. (13472) Gronki, Wolf - Dieter , Dr. 1943 SG Mainz GER 03:02,91   
  6. (10703) Canepa, Carlos 1943 Peru Masters PER 03:08,78   
  7. (14001) Hensches, Detlev 1943 Mönchengladbacher SV GER 03:16,19   
  8. (10653) Osterroth, Klaus 1943 SV Göppingen 04 GER 03:17,48   
  9. (11691) Kurhajec, Dr., Paul 1941 Schwimmunion Wien AUT 03:20,95   
  10. (16818) Novitskiy, Yaroslav 1945 V. Belyaevis ´All-Stars`SC RUS 03:25,72   
  11. (11169) Hillstrom, Josef F.S. 1944 Amakhosi RSA 03:27,22   
  12. (10417) Shaw, James F. 1941 Rinconada USA 03:28,24   
  13. (10127) Miller, Rodney 1943 Eastbourne Swimming Club GBR 03:33,95   
  14. (10783) Stewart, James 1942 Blackfin RSA 03:35,58   
  15. (11554) Kra´l, Cyril 1943 SG Leonberg-Renningen GER 03:35,97   
  16. (13450) Heuck jr., Kenneth 1944 Great Ohio Swim Team USA 04:04,10   
  17. (10727) Juhala, Richard H. 1943 United States Masters Swimming USA 04:20,42   
--- 
   (13924) Schröder, Bernd 1943 SC Humboldt - Uni Berlin GER  d.n.s.  
   
   (13475) König, Wolfgang 1945 Mainzer Schwimmverein 1901 GER 00:00,00 disqu.  
   GK - Swimmer did not finish. 
    
  age group 50 
  1. (12541) Tanner, Dave 1950 DOC IU Masters Swimming USA 02:28,67   
  2. (13346) Krawczyk, Jacek 1949 WSP Masters Warszawa POL 02:35,31   
  3. (12664) Ferreira, Geoffrey 1949 Trinity Masters TRI 02:43,72   
  4. (11038) Levinson, David 1950 Rinconada USA 02:46,59   
  5. (13945) Packenius, Josef 1948 SC Humboldt - Uni Berlin GER 02:48,11   
  6. (15479) Csaba, Gábor 1947 Budapest Senior HUN 02:51,22   
  7. (10568) Uytenbogaart, Donald 1947 De Dolfyn-Amsterdam NED 02:51,49   
  8. (14343) Morin, Paul 1950 Longvilliers Club FRA 02:52,46   
  9. (14641) Morrow, Mike 1950 Calgary Master Swim Club CAN 02:52,61   
  10. (10674) Koch, Klaus 1946 Algonquin Aquatic Club CAN 02:57,23   
  11. (11361) Short, Graham 1946 Heart of England GBR 03:00,02   
  12. (12009) Motta, Paulo Roberto Pierre 1948 Clube Paineiras do Morumby BRA 03:03,73   
  13. (17282) Heintz, Hubert 1948 Stade Laurentin Natation FRA 03:06,78   
  14. (13847) Schulze, Karl 1949 PSV Eichstätt GER 03:13,97   
  15. (11138) Morche, Ulrich-Utz 1946 Schwimm-Club Seevetal GER 03:19,93   
  16. (13283) Ciupek, Jozef 1946 Masters Opole POL 03:35,26   
  17. (14685) Wolniewicz, Mieczyslaw 1949 TS Olimpia Poznan POL 03:37,27   
  18. (10775) Kaiser, Hans-Jürgen 1950 MTV Goslar GER 03:37,33   
  19. (17117) Piffaretti, Gilbert 1950 Cercle des Nag.Draguignan FRA 03:42,55   
  20. (12535) Marchetti, Francesco 1949 Polisportiva Sangiulianese ITA 03:43,38   
  21. (14171) Rojas, Horacio 1950 Valle Arriba Athletic Club VEN 03:53,96   
--- 
   (11534) Chen, Niu 1949 Chinese Taipei Swimming Club TPE  d.n.s.  
   
   (11273) Cooper, Donald 1950 Master Swimming of British Columbia CAN 03:12,69 disqu.  
   GA - False start. 
    
  age group 45 
  1. (15220) Horner, Bradley 1954 Wisconsin Masters Aquatic Club USA 02:19,42   
  2. (15658) Vandam, David 1955 Heart of Texas Swim Masters USA 02:25,91   
  3. (15557) Szczukowski, Detlef 1955 PV-Triathlon-Witter GER 02:29,21   
  4. (13081) Araldi, Franco 1952 Canottieri Mincio ITA 02:40,50   
  5. (10384) Howles, John 1954 Pontypool GBR 02:49,17   
  6. (10654) Ploszynski, Wolfgang 1954 SV Göppingen 04 GER 02:49,90   
  7. (14762) Weber, Karl Heinz 1952 ATS Kulmbach GER 02:54,26   
  8. (13139) Chiarolini, Daniele 1953 A.S. Bergamo Nuoto ITA 02:54,98   
  9. (14404) Dastlik, Petr 1953 SC Plav. Areal Pardubice CZE 02:55,05   
  10. (12115) Guillemoz, Paul 1954 A.N.Romograntin FRA 03:00,45   
  11. (10012) Soliman, Farid Fares 1953 Pointe Claire Masters Swim Club CAN 03:03,82   
  12. (13409) Busche, Günter 1951 SC Barsinghausen GER 03:07,93   
  13. (11942) Schoch, Wolfgang 1951 Velberter SV 1913 GER 03:09,32   
  14. (13830) Couillier, Raymond 1953 ZC Maasmechelen BEL 03:17,55   
  15. (11560) Kasuya, Isao 1954 Big Nanao JPN 03:22,02   
  16. (12670) Carraglia, Claudio 1955 Erre Nuoto Fidenza ITA 03:22,09   
--- 
   (13623) Hauser, Frank-Türk 1952 SGS Berlin GER  d.n.s.  
   
   (11330) Pearson, Graham 1952 Gateshead & Wickham S.C. GBR 00:00,00 disqu.  
   GK - Swimmer did not finish. 
    
  age group 40 
  1. (10377) Specht, William 1958 St.Petersburg Masters USA 02:13,83   
  2. (16312) Podmarev, Timour 1957 Moscow Swimming Club,NEPTUNE RUS 02:23,05   
  3. (16544) Thomsen, Michael 1960 Helsingor Swommeklub DEN 02:27,45   
  4. (12173) Christiansen, Glen 1957 SOIK Hellas SWE 02:27,64   
  5. (13698) Nörrenberg, Thomas 1960 TV Elsenfeld GER 02:32,14   
  6. (14196) Teixeira Neto, José Francisco 1958 Competition BRA 02:32,23   
  7. (14407) Pavlicek, Milan 1958 Neptun Praha CZE 02:32,74   
  8. (17243) Mathias, Regis 1957 Chenôve Natation FRA 02:33,52   
  9. (16955) Giardino, Massimo 1959 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 02:34,66   
  10. (13108) Röhl, Thomas 1958 TSV 1850 Lindau GER 02:34,73   
  11. (11400) Kopsicker, Dieter 1959 SG SSF Marl-Hüls GER 02:36,65   
  12. (11829) Cano, David 1960 Acuatica Nelson Vargas MEX 02:37,11   
  13. (14940) Dahlinger, Klaus 1957 SV Dachau GER 02:37,96   
  14. (13050) Krapoth, Ralf 1956 SG Mülheim GER 02:42,38   
  15. (10934) Holle, Claus-Bernhard 1957 SG Weser-Ems GER 02:43,77   
  16. (13626) Gottfried, Günter 1956 SGS Berlin GER 02:43,88   
  17. (12360) Hilbig, Gerhard 1960 ASV Neumarkt GER 02:45,77   
  18. (11828) Blendl, Gilberto 1959 Acuatica Nelson Vargas MEX 02:46,76   
  19. (14635) Geidt, Hans Thomas 1959 EOSC Offenbach GER 02:52,94   
  20. (11503) De Valdes Bachs, Rafael 1957 Club Natacion Mijas ESP 03:00,05   
  21. (14569) Schäfer, Harald 1958 SG Landau-Offenbach GER 03:04,22   
  22. (16965) Marzullo, Stefano 1959 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 03:04,82   
  23. (12076) Hunt, Nicholas 1956 Chelmsford Swimming Club GBR 03:06,56   
  24. (16719) Gabris, Dr., Franz 1956 TSV Schwabmünchen GER 03:49,74   
--- 
   (12772) Schnell, Harry 1960 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER  d.n.s.  
   
    
  age group 35 
  1. (13359) Tiberti, Alessandro 1963 Flamingo Sporting Club ITA 02:16,82   
  2. (16945) Nanetti, Damiano 1962 A. S. Gymnasium Spilimbergo ITA 02:16,90   
  3. (13487) Clausi Jr., Roberto Mario 1964 Clube Curitibano BRA 02:19,85   
  4. (11600) Vazhenin, Igor 1964 Troyka Moscow RUS 02:21,95   
  5. (12533) Rainey, Peter 1965 Malvern Marlins AUS 02:23,80   
  6. (15722) Salas Michelena, Roberto 1964 Master Venezuela VEN 02:24,59   
  7. (13257) Gunnar, Persson 1961 Eslovs Simsallshap SWE 02:24,90   
  8. (13085) Streich, Uwe 1965 VFL Sindelfingen GER 02:25,61   
  9. (10628) Perez, Arnaldo 1962 Ymca-San Juan PUR 02:25,89   
  10. (16380) Kasperek, Piotr Jacek 1961 Lublinianka POL 02:28,54   
  11. (15846) Carvalho, Paulo 1961 Inatel/Por POR 02:28,98   
  12. (12983) Goosens, Jürgen, J.B.B. 1962 Koninklyke Zwemclub Neptunus Aalst BEL 02:29,01   
  13. (13980) Kleven, Jeff 1965 Burlington Masters' Swim Club CAN 02:30,39   
  14. (14509) Urban, Ferenc, Dr. 1964 Debreceni SUK HUN 02:31,07   
  15. (16139) Peccarisi, Fabrizio 1963 Rovigonuoto ITA 02:32,74   
  16. (17070) Lemaitre, Thierry 1964 Club Natation Maisons-Alfort FRA 02:35,40   
  17. (13064) Staebell, William(Bill) 1962 Gold Coast Masters USA 02:38,02   
  18. (10440) Gristwood, Andrew Thomas 1964 Grimsby Santa Marina GBR 02:38,34   
  19. (11133) Ribeiro, Custodio 1964 Academia Competition Brasil BRA 02:38,36   
  20. (10641) Reed, Julian 1965 City of Milton Keynes GBR 02:39,26   
  21. (16783) Tashkinov, Alexandre 1965 Neva Stars SC RUS 02:39,90   
  22. (17078) Cartier, Frank 1965 E.N. Caen FRA 02:41,21   
  23. (10027) Corben, Antony Mark 1962 Fareham Nomads GBR 02:41,83   
  24. (16901) Zmiejko, Wojciech 1963 Bialostockie Stowarzyszenie Plywackie Masters POL 02:48,30   
  25. (13412) Struß, Thomas 1963 SC Barsinghausen GER 02:51,84   
  26. (16980) Lais, Giorgio 1962 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 02:52,44   
  27. (14247) Heinrich, Udo 1965 SV Blau-Weiß Lingen GER 02:52,93   
  28. (16015) Rodriguez Zamora, Jose Maria 1961 Club Natation Huelva ESP 02:57,60   
  29. (17050) Joly, Dominique 1964 Nantes ASPTT Natation FRA 03:00,85   
--- 
   (16939) Follmann, Markus 1964 Vorspiel SSL Berlin GER  d.n.s.  
   
    
  age group 30 
  1. (16718) Vogel, Mark 1970 Vest Bröndby DEN 02:11,19   
  2. (11832) Moreno, Alesandro 1968 Acuatica Nelson Vargas MEX 02:15,06   
  3. (16819) Vozniak, Alexandre 1966 V. Belyaevis ´All-Stars`SC RUS 02:15,77   
  4. (12642) Hryharau, Sarhei 1966 Volna BLR 02:16,72   
  5. (12098) Gallet, Olivier 1966 AS Chamalieres-Monferrand FRA 02:18,48   
  6. (14137) Sorenson, Mike 1968 Alaska Masters Swimming USA 02:18,70   
  7. (15997) Wrasse, Andrè 1970 SG Region München GER 02:18,86   
  8. (16202) Ferrara, Davide 1970 Rovigonuoto ITA 02:19,06   
  9. (16387) Smans, Philip 1970 Nijlense Zwemclub BEL 02:19,84   
  10. (14547) Siqueira Celidonio, Helio Fernando 1967 Clube de Ragatas Vasco Da Gama BRA 02:21,66   
  11. (15645) Beck, Jens 1970 Alaska Masters Swimming USA 02:24,32   
  12. (15946) Tschierske, Jürgen 1970 SC Wasserfreunde München GER 02:25,66   
  13. (11147) Mielzynski, Daniel 1966 Academia Competition Brasil BRA 02:25,93   
  14. (14904) Tiedemann, Frank 1969 1. WV Wunstorf GER 02:27,11   
  15. (17088) Coutanceau, Christophe 1967 C.A. Orsay FRA 02:29,06   
  16. (14211) Boknecht, Heiko 1968 TSV Quakenbrueck GER 02:29,48   
  17. (14263) Karolyi, Christian 1967 BSC Robben GER 02:29,94   
  18. (13316) Vonderstrass, Markus 1969 SG-Regio-Freiburg GER 02:36,85   
  19. (11825) Lara Poo, Victor 1967 Acuatica Nelson Vargas MEX 02:41,09   
  20. (15671) Cusano, Mario 1970 N.C. Azzurra 91 ITA 02:41,31   
  21. (13304) Menendez, Vincent 1966 Mouettes de Paris FRA 02:42,19   
  22. (17031) Freund, Stefan 1969 1.Koblenzer Schwimmverein 03 GER 02:45,66   
  23. (11374) Beniquez Lopez, Alberto 1970 Levittown Master Puerto Rico PUR 02:46,51   
  24. (11287) Van den Heuvel, Paul 1970 Arethusa NED 02:47,72   
  25. (14794) John, Torsten 1970 Schwimmfreunde Unna GER 02:50,43   
  26. (12057) Platzhoff, Jens 1966 Heiligenhauser SV GER 02:52,75   
  27. (11963) Dully, Christian 1968 FSV-Frankenthalerschwimmverein GER 02:54,24   
  28. (12797) Missel, Peter 1968 SB Delphin Augsburg GER 02:59,46   
  29. (15878) Forner, José 1969 Universidad Pollitecnica de Valencia ESP 03:00,92   
  30. (14226) Abmeyer, Cord 1969 TSV Anderten GER 03:05,28   
--- 
   (11932) Venier, Roberto 1970 Cuneo Nuoto ITA  d.n.s.  
   
    
  age group 25 
  1. (10060) Steinkötter, Uwe 1975 Schwelmer SC GER 02:11,61   
  2. (14405) Lipavsky, Jan 1975 SC Plav. Areal Pardubice CZE 02:15,95   
  3. (12333) Friedrich, Björn 1972 TV Gutheil Billstedt Hamburg GER 02:20,45   
  4. (16005) Kastner, Herbert 1975 Welser Turnverein 1862 AUT 02:21,80   
  5. (15325) Thiemann, Henry 1973 Sport-Club Riesa GER 02:23,31   
  6. (16786) Hasebe, Brant 1974 Alaska Masters Swimming USA 02:23,35   
  7. (16233) Dieckmann, Michael 1971 SV Nienhagen GER 02:23,48   
  8. (13901) Koch, Nico 1975 SK Sparta e.V. Konstanz GER 02:23,62   
  9. (14264) Krex, Harald 1973 BSC Robben GER 02:25,42   
  10. (16421) Winkelmann, Holger 1974 SV Hagen 94 GER 02:26,99   
  11. (12661) Zimmer, Michael 1974 Berliner Wasserratten 1889 e.V. GER 02:29,79   
  12. (16000) Schörkhuber, Karl Werner 1973 Welser Turnverein 1862 AUT 02:30,06   
  13. (17033) Nispel, Frank 1972 1.Koblenzer Schwimmverein 03 GER 02:30,38   
  14. (10569) Koning, Berry 1973 Delta steur NED 02:30,46   
  15. (15222) Cruz, Jonathan 1972 Gibraltar National Team GIB 02:30,56   
  16. (16504) Hanstein, Michael 1972 ASV Wuppertal GER 02:34,19   
  17. (16131) Haunstetter, Andreas 1972 TSV 1862 Obergünzburg GER 02:34,35   
  18. (14626) Gündogan, Serhad 1974 SKV Mörfelden GER 02:35,44   
  19. (16355) Bischoff, Thorsten 1974 SKG Sprendlingen GER 02:36,64   
  20. (17128) Jelijs, Michiel 1972 Trivia Groningen NED 02:36,70   
  21. (11557) Mayer, Steffen 1975 SG Leonberg-Renningen GER 02:37,73   
  22. (12853) Neumann, Michael 1975 Oldenburger SV GER 02:39,04   
  23. (15875) Malo Cantarino, Javier 1974 Universidad Pollitecnica de Valencia ESP 02:42,61   
  24. (11558) Stonies, Ralf 1973 SG Leonberg-Renningen GER 02:44,91   
  25. (13365) Battermann, Florian 1974 Sport-Club Langenhagen GER 02:54,01   
  26. (15889) Versari, Matteo 1975 A.S. Nuovo Nuoto ITA 02:54,93   
  27. (15135) Peter, Dominik 1974 SSG Altena GER 03:07,74   
--- 
   (15596) Marcato, Andrea 1974 Centro Nuoto Stra ITA  d.n.s.  
   
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT