ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2000 World Masters Championships - 200 Free Men Day 5
8/3/2000-8/3/2000
Munich, Germany

VIII FINA World Masters Championships - Munich 
    
  event 24: 200m freestyle men 
    
  age group 90 
  1. (11546) Figueiredo, Gastao Mariz de 1910 Rio Masters BRA 04:52,92   
  2. (10776) Timmermann, Jaring 1909 Assiniboine Masters CAN 05:07,98   
    
  age group 85 
  1. (11121) Siegel, Heinz , Dr. 1914 BSV München GER 04:04,82   
  2. (17219) Leemput, Jean 1914 AASS Sarcelles FRA 04:26,17   
  3. (13466) Rosenaur, Louis Frank 1913 The Olympic Club USA 08:39,83   
--- 
   (13564) Komeda, Tokushi 1914 Hamamatsu Green SC JPN  d.n.s.  
   
    
  age group 80 
  1. (15001) Suzuki, Domei 1920 FC Wise JPN 03:17,72   
  2. (10559) Vieira da Rosa, Aldo 1917 Rinconada USA 03:23,24   
  3. (12159) Brookhouse, Raymond 1919 Heart of England GBR 03:42,21   
  4. (12212) Ferm, Nils 1917 SOIK Hellas SWE 03:53,81   
  5. (11908) Mulliken, David F. 1919 Illinois Masters USA 04:09,06   
  6. (10362) G.Moura, Carlocinio 1920 Fluminense Football Club BRA 04:14,31   
  7. (10046) Atwood, Robert 1920 St.Petersburg Masters USA 04:50,71   
--- 
   (11444) Visentin, Mirio Carlos 1918 Federacion Santafesina Natacion (Fesana) ARG  d.n.s.  
   
    
  age group 75 
  1. (14039) Kobayashi, Jiro 1925 SC Tokyo Dome JPN 02:59,60   
  2. (11348) Van Gelder, Marcus 1924 H.Z.&P.C.Heerenveen NED 03:00,28   
  3. (11736) Hauter, Karl 1925 1. SV Blau - Weiß Pirmasens GER 03:02,50   
  4. (10003) Edwards, James K. 1922 New England Masters USA 03:23,33   
  5. (12923) Kling, Nils 1922 Norrköping KK SWE 03:24,95   
  6. (14688) Muster, Miki-Nikolav 1925 PK Liubliana SLO 03:29,98   
  7. (10226) Strong, Doug 1925 DOC IU Masters Swimming USA 03:33,18   
  8. (14823) Sieber, Herbert 1925 Schwimmverein Straubing GER 03:37,30   
  9. (15385) Inayoshi, Seita 1923 TOPSC JPN 03:41,82   
  10. (14670) Fritzsche, Werner 1924 USV TU Dresden GER 03:41,89   
  11. (10631) Hädrich, Gerhard 1922 TSV 1864 Schleswig GER 03:48,16   
  12. (17403) Kandil, Mohamed 1923 Gezira Sporting Club EGY 03:53,10   
  13. (14181) Carvalho, Severino Velloso 1925 Fluminense Football Club BRA 03:53,11   
  14. (12103) Izuno, Shozo 1923 Hakuyo S JPN 03:55,93   
  15. (14065) Shibata, Kaoru 1925 Tobu Utsunomiya JPN 04:27,83   
  16. (10591) Bominaar, Ad 1923 De Futen NED 04:35,70   
--- 
   (11906) Biedermann, Anton Karl 1924 Gremio Nautico Uniao BRA  d.n.s.  
   
    
  age group 70 
  1. (13343) Van Dijk, Peter 1929 OHIO Masters USA 02:48,42   
  2. (13492) Boghossian, Aram 1929 Fluminense Football Club BRA 02:50,61   
  3. (13424) Kuukka, Erkki 1930 Mikkelin Uimaseura FIN 02:57,72   
  4. (15506) Latin, Ferenc 1928 Budapest Senior HUN 03:00,25   
  5. (10513) Beach, Robert Edward 1930 St.Petersburg Masters USA 03:00,30   
  6. (17404) Casolino, Domenicantonio 1927 A.S.Termoli Nuoto ITA 03:03,67   
  7. (14606) Salek, Sidney 1930 Durham Light Masters NZL 03:04,04   
  8. (11300) Webber, Dick 1929 North Carolina Masters Swimming USA 03:06,88   
  9. (11123) Grosser, Gerhard 1928 DJK Langwasser Nürnberg GER 03:12,52   
  10. (14295) Przado, Lucjan 1930 WSP Masters Warszawa POL 03:13,04   
  11. (12157) Trask, Fred. W. 1927 Walnut Creek Masters USA 03:13,59   
  12. (11772) Miles, Allen 1928 Heart of England GBR 03:14,33   
  13. (11834) Fierro, Efren 1929 Acuatica Nelson Vargas MEX 03:19,84   
  14. (11509) Thompson, Derek 1929 Barnet Copthall GBR 03:29,15   
  15. (11261) Huebner, Friedrich-Wilhelm 1927 Verein für Volkssport Hildesheim GER 03:29,35   
  16. (14092) Yamaguchi, Sueo 1929 Tachikawa SK JPN 03:32,60   
  17. (15036) Hattori, Hiroshi 1928 Kishiwada SS JPN 03:53,49   
  18. (10108) Bulman, Edward 1928 Club des Maitres Nageurs de Quebec CAN 03:55,97   
  19. (10896) Novaes, Fabio 1928 ATB-Fitness Center BRA 03:56,18   
  20. (11730) Pyke, Lionel 1930 Barnet Copthall GBR 04:00,58   
  21. (12221) Bergenholm, Per 1929 SOIK Hellas SWE 04:02,74   
  22. (11837) Rodriguez, Jorge 1930 Acuatica Nelson Vargas MEX 04:25,26   
--- 
   (11930) Heritier, Robert L. 1928 Michigan Masters USA  d.n.s.  
   
    
  age group 65 
  1. (14711) Johnston, Graham Murray 1931 Team Texas USA 02:25,95   
  2. (12957) Cavanaugh, Cav 1935 Gold Coast Masters USA 02:26,59   
  3. (11045) Lowe, Arthur 1935 Heart of England GBR 02:39,69   
  4. (14798) Hole, Dr., Gerhard 1935 ESV Blau Rot Bonn GER 02:40,47   
  5. (13836) Bartschi, Peter 1935 Genève Natation 1885 SUI 02:41,95   
  6. (15519) Lewicki, Jozef 1934 Wroct. Towarz. Ptywacvie Masters POL 02:43,66   
  7. (10802) King, Bill 1933 Rocky Mountain Masters USA 02:44,73   
  8. (10671) Cohen, Lawrence 1935 D.C.Masters USA 02:47,37   
  9. (12700) Huck, Karl-Friedrich 1934 SC Heppenheim 1949 e.V. GER 02:48,21   
  10. (13533) Imai, Masatsugo 1935 Tokyo YMCA JPN 02:48,31   
  11. (14128) Imasaka, Takashi 1934 Aqlub Chofu JPN 02:49,53   
  12. (10273) Starr, John 1934 Romford Town S.C. GBR 02:52,77   
  13. (12674) McLean, Barry Fairbairn 1934 Gisborne Masters NZL 02:53,40   
  14. (11418) Cociuban, Georg 1934 Startgemeinschaft Remscheid GER 02:54,55   
  15. (10817) Euler Dr., Konrad 1935 St.Petersburg Masters USA 02:59,52   
  16. (15246) Bassi, Ovidio 1934 Reggiana Nuoto ITA 03:01,46   
  17. (10190) Kohnken, Charles 1931 St.Petersburg Masters USA 03:01,92   
  18. (11538) Lin, Min-Shan 1934 Chinese Taipei Swimming Club TPE 03:04,20   
  19. (16314) Fischer, Manfred 1933 SV Blau-Weiss Bochum 1896 e.V. GER 03:06,17   
  20. (11310) Shannon, Larry R. 1933 Una USA 03:06,31   
  21. (11588) V.Trompowsky Douat T, Ivan 1935 Rio Masters BRA 03:06,34   
  22. (12862) Munoz, Jose Luis 1935 IMSS,Mexico MEX 03:06,82   
  23. (11380) Dixon, Irving 1934 Spencer Swim Team GBR 03:09,76   
  24. (17313) Kalmar, Peter 1934 SG HH West GER 03:10,41   
  25. (10378) Cox, John R. 1935 St.Petersburg Masters USA 03:12,49   
  26. (11134) Kawakubo, Mineichiro 1934 Academia Competition Brasil BRA 03:13,00   
  27. (10161) Martin, Stuart 1934 Region of Waterloo Swim Club CAN 03:13,59   
  28. (10747) Dewhurst, Terry 1934 Edmonton Masters Swim Club CAN 03:21,77   
  29. (16264) Reihs, Bruno 1934 Wasserfreunde Brandenburg e.V. GER 03:22,26   
  30. (14317) Severa, Leon 1935 Bohemians Prague CZE 03:24,31   
  31. (10715) Penaloza, Jose 1932 Peru Masters PER 03:27,47   
  32. (10724) Holman, William C. 1931 United States Masters Swimming USA 03:30,31   
  33. (10499) Langer, Heinz 1934 SV 04 Zwickau GER 03:31,27   
  34. (15394) Kushida, Junzo 1933 Nagoya SC JPN 03:32,44   
  35. (10665) Aliotti, Lucio 1935 Genova Nuoto ITA 03:34,97   
  36. (12285) Senftleben, Peter 1934 SG Neukölln eV Berlin GER 03:42,09   
  37. (14511) Mace, David 1933 Spencer Swim Team GBR 03:47,76   
--- 
   (14634) Szerdahelyi, Ferenc 1935 SV Coburg GER  d.n.s.  
   
    
  age group 60 
  1. (10737) Harrison, David 1937 Colonial 1776 USA 02:23,84   
  2. (10823) Khitrov, Anatoli 1940 Moscow University Swimming RUS 02:24,74   
  3. (11468) Stokes, Geoff 1939 Spencer Swim Team GBR 02:28,71   
  4. (10594) Geers, Nic 1938 Gouwestaete NED 02:29,34   
  5. (10348) Coale, Bob 1940 Daland Swim School Masters USA 02:30,06   
  6. (12532) Raven, Charles 1939 The Olympic Club USA 02:34,47   
  7. (10760) Tennant, John 1939 Heart of England GBR 02:36,72   
  8. (12376) Ingram, Keith 1940 Heart of England GBR 02:39,21   
  9. (14979) Zeyer, Franz-Jürgen 1937 Schwimmclub Delphin Grünstadt GER 02:39,45   
  10. (10675) Fyfe, Derek 1940 Coelacanth RSA 02:39,49   
  11. (15484) Bastek, Ewald-Edward 1939 Wroct. Towarz. Ptywacvie Masters POL 02:40,18   
  12. (16284) Southall, Henry 1940 Vermont Masters USA 02:40,28   
  13. (12185) Lüpkes, Hilrich 1940 SV Neptun Emden GER 02:40,71   
  14. (10184) Boettinger, Heinrich 1939 Volkstümlicher Wassersport Mannheim e.V. GER 02:44,13   
  15. (15681) Engebretsen, Espen 1940 Drammen Svammeklubb NOR 02:46,49   
  16. (11929) Leach, Graham 1936 Roskill Masters Swim Club NZL 02:47,10   
  17. (10178) Gimson, Anthony 1937 Haywards Heath S.C, GBR 02:47,59   
  18. (11146) Bell, Rodney S. 1936 Academia Competition Brasil BRA 02:50,87   
  19. (13653) Rehbein, Bernd 1938 SGS Berlin GER 02:54,36   
  20. (16394) Beetz, Uwe 1940 Gettorfer TV Delphine GER 02:55,23   
  21. (12270) Wingate, Ivan 1938 Atlantis AUSSI Masters Swimming AUS 02:55,55   
  22. (10526) Schröter, Heinrich 1937 Flensburger SK GER 02:55,90   
  23. (10042) Thomas, Bert 1936 Taupo NZL 02:56,45   
  24. (17001) Genga, Livio 1938 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 02:58,61   
  25. (13658) Kirlin, Jack 1938 Colonial 1776 USA 03:02,37   
  26. (13737) Rezoagli, Fernando Jose Luis 1939 Circulo de la Fuerza Aerea ARG 03:07,96   
  27. (10389) Wolpe, Russel 1937 Old Edwardian Master RSA 03:08,50   
  28. (14738) Lewandowski, Zygmunt 1937 K.S. Astoria Masters POL 03:11,90   
  29. (10435) Haigh, Duncan 1938 Coelacanth RSA 03:12,92   
  30. (13793) Salassa, Alberto 1939 Club Mendoza de Regatas ARG 03:20,76   
--- 
   (17159) Pompen, Gregor 1937 Aqua-Novio 94 NED  d.n.s.  
   
   (11727) Wollenberg, Wolfgang 1938 Köpeniker Sportverein Ajax GER 03:09,78 disqu.  
   GA - False start. 
    
  age group 55 
  1. (12614) Birnie, Tim 1945 The Olympic Club USA 02:15,00   
  2. (10482) Mc Creadie, Duncan 1945 Spencer Swim Team GBR 02:16,10   
  3. (10470) Wilson, William 1944 Old Edwardian Master RSA 02:21,44   
  4. (12214) Davis, Don 1944 Walnut Creek Masters USA 02:22,01   
  5. (12385) Galletly, Sandy 1942 City of Glasgow Masters GBR 02:22,89   
  6. (11507) Lord, Bob 1945 Heart of England GBR 02:24,40   
  7. (14388) Smerda, Rudolf 1943 PVK Brno CZE 02:24,92   
  8. (12448) Kutsenko, Vadim 1945 Dynamo SC Kharkov UKR 02:26,10   
  9. (12206) Eriksson, Ingvar 1944 SOIK Hellas SWE 02:27,45   
  10. (11208) Bassi, Richard 1941 The Olympic Club USA 02:27,90   
  11. (13082) Paterni, Mario 1943 Centro Nuoto Folgore Livorno ITA 02:29,73   
  12. (10347) van Scoyk, Jonathan 1945 Daland Swim School Masters USA 02:31,23   
  13. (12486) Becker, Peter-Alois 1945 TSV 1860 Ansbach GER 02:31,46   
  14. (10703) Canepa, Carlos 1943 Peru Masters PER 02:31,88   
  15. (10267) Pyhel, H. Jack 1944 St.Petersburg Masters USA 02:32,99   
  16. (12351) Ljungberg, Bo 1945 SOIK Hellas SWE 02:34,48   
  17. (10193) Morrison, John 1943 Peninsula Masters AUS 02:35,47   
  18. (12701) Pagden, John Eric Bellhouse 1941 Warringah Masters Swimming AUS 02:35,84   
  19. (14526) Baudi, Guido 1944 A.S. Bergamo Nuoto ITA 02:35,91   
  20. (16818) Novitskiy, Yaroslav 1945 V. Belyaevis ´All-Stars`SC RUS 02:37,03   
  21. (12837) Frenzel, Peter 1943 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 02:37,38   
  22. (14709) Jedliczka, Josef 1945 Schwimmunion Hall AUT 02:38,01   
  23. (11953) Kroeger, Donald J. 1943 Michigan Masters USA 02:38,14   
  24. (14985) Schlamp, Dirk, Dr. 1945 Schwimmclub Delphin Grünstadt GER 02:38,54   
  25. (14427) Vatrt, Dusan 1943 SK Spolchemie Usti/L. CZE 02:38,89   
  26. (13300) Tobisch, Günter 1943 Bremischer Schwimmverein e.V. GER 02:40,40   
  27. (15473) Buczkowski, Wladyslaw 1942 Wroclaw Swimming Ass. POL 02:42,31   
  28. (12832) Haensel, Eckhart 1944 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 02:44,82   
  29. (12673) Pirotzky, Carlos Emilio 1943 Jockey Club Cordoba ARG 02:46,48   
  30. (10127) Miller, Rodney 1943 Eastbourne Swimming Club GBR 02:47,06   
  31. (15972) Gallego Carrasco, Jose Maria 1942 Real Club Jolaseta ESP 02:47,77   
  32. (15169) Schnappauf, Theo 1942 OSSV Kamenz GER 02:48,46   
  33. (14674) Werner, Udo 1943 AWV Coburg GER 02:50,50   
  34. (10898) Freitas, Marcello Renault 1942 ATB-Fitness Center BRA 02:51,40   
  35. (14345) Küster, Hans Wilfried 1942 SSF Sieglar GER 02:53,76   
  36. (12008) Dinkhuysen, Jarbas J. 1943 Clube Paineiras do Morumby BRA 02:55,68   
  37. (14556) Neumann, Jerzy 1944 SSI Start-Poznan POL 02:57,15   
  38. (12544) Guilbert, Jean-Pierre 1942 Rolle Natation SUI 02:58,70   
  39. (12244) Ourbin-Vassiliev, Vitali 1943 Troyka Moscow RUS 02:59,32   
  40. (10731) Van Den Heuvel, Barry 1944 Old Edwardian Master RSA 03:02,94   
  41. (11898) Schütze, Rolf 1941 Harzer Sportverein Wernigerode GER 03:07,02   
  42. (11307) Frogley, Chris 1943 Gold Coast Masters USA 03:11,14   
  43. (11972) Pierfederici, Sergio 1944 Alma Juventus Nuoto Fano ITA 03:11,68   
  44. (10233) Van Andel, Fred 1941 Inglewood Aussi Masters Swimclub AUS 03:13,03   
  45. (10455) Skuse, Roy Alfred 1941 Gisborne Masters NZL 03:28,40   
  46. (16003) Pezcoller, Alessio 1944 CSI Trento Nuoto ITA 04:17,56   
--- 
   (16280) Hale, Arthur Ray 1942 San Diego Swim Masters USA  d.n.s.  
   
    
  age group 50 
  1. (14154) Downes, Terry 1949 Brooklyn Swimming RSA 02:09,10   
  2. (15678) von Holst, Sven 1948 Falu Simsallskap SWE 02:11,40   
  3. (12541) Tanner, Dave 1950 DOC IU Masters Swimming USA 02:13,72   
  4. (12464) Tozer, Tyrone Reginald 1950 Old Edwardian Master RSA 02:14,09   
  5. (13346) Krawczyk, Jacek 1949 WSP Masters Warszawa POL 02:17,67   
  6. (12407) Sinsheimer, Bob 1949 OHIO Masters USA 02:21,09   
  7. (10769) Becker, Detlef 1950 TSG Öhringen GER 02:21,94   
  8. (16684) Hyllested, Bo 1949 Hermes DEN 02:23,25   
  9. (11779) Wilson, Andy 1946 Heart of England GBR 02:24,00   
  10. (14343) Morin, Paul 1950 Longvilliers Club FRA 02:24,76   
  11. (11388) Garibaldi, Mike 1946 Olympic Club USA 02:25,48   
  12. (13325) Honkonen, Toivo Heikki 1950 S.C. Pinguiinit FIN 02:26,23   
  13. (12009) Motta, Paulo Roberto Pierre 1948 Clube Paineiras do Morumby BRA 02:29,50   
  14. (12187) Reit, Ferdinand 1949 SV Neptun Emden GER 02:30,58   
  15. (11925) Harmon, David C. 1949 Montgomery Ancient Mariners USA 02:31,26   
  16. (10476) Williams, Richard 1949 Toowoomba Masters Aussi (Q.T.W.) AUS 02:31,36   
  17. (13422) Makkonen, Markku Petteri 1948 Savonlinnan Uimaseora FIN 02:32,48   
  18. (13978) Michel, Georges Henri 1949 Rio Masters BRA 02:32,85   
  19. (13847) Schulze, Karl 1949 PSV Eichstätt GER 02:32,95   
  20. (15600) Mooser, Sebastian 1947 SC 53 Landshut GER 02:37,19   
  21. (15330) Falke, Horst 1946 Wasserfreunde Wuppertal GER 02:39,35   
  22. (10019) Day, Bruce Edward 1950 St.Petersburg Masters USA 02:41,89   
  23. (15657) Luetke, Art 1946 Wisconsin Masters Aquatic Club USA 02:43,06   
  24. (16309) Mitlewski, Günter 1946 SV Blau-Weiss Bochum 1896 e.V. GER 02:43,35   
  25. (13887) Smarsch, Dieter 1948 Schwimmverein Wiking Kiel GER 02:44,52   
  26. (17283) Guillemin, Michel 1949 Club Nautique de Morzine FRA 02:44,90   
  27. (13383) Marolla, Basso 1950 ASA Master Cinisello ITA 02:45,70   
  28. (11672) Seppmann, Dieter 1950 SSG Neptun Germering e.V. GER 02:46,39   
  29. (11046) Bishop, Richard John 1947 Old Edwardian Master RSA 02:46,73   
  30. (10556) Sundelowitz, Selwyn 1950 Old Edwardian Master RSA 02:48,95   
  31. (14195) Mello, Nelson 1950 Competition BRA 02:51,74   
  32. (16780) Knowles, Gordon Alexandre 1950 Maitres-Nageurs du Quebec CAN 02:54,08   
  33. (17837) Perrone, Paolo 1946 S.S. Lazio Nuoto 02:56,75   
  34. (10360) Sheehan, Trevor Francis John 1948 Westen Districts AUS 03:00,58   
  35. (15494) Drozd, Adam 1948 Wroct. Towarz. Ptywacvie Masters POL 03:03,31   
  36. (14723) Wisniewski, Boguslaw 1948 WSP Masters Warszawa POL 03:08,77   
  37. (10212) Eaddy, Vance Moore 1948 St.Petersburg Masters USA 03:12,10   
  38. (11295) Beijleveld, Willem 1947 AZ&PC Amersfoort NED 03:15,91   
--- 
   (15828) Harbrecht, Hans-Joachim 1948 SG Frankfurt GER  d.n.s.  
   
    
  age group 45 
  1. (12692) Montgomery, James 1955 Dallas Aquatic Masters USA 02:01,72   
  2. (15220) Horner, Bradley 1954 Wisconsin Masters Aquatic Club USA 02:05,37   
  3. (11980) Pineyro Altuve, Luis 1952 Acuatica Nelson Vargas MEX 02:10,39   
  4. (11475) Frazier, Russell 1954 St.Petersburg Masters USA 02:10,66   
  5. (16266) Kussatz, Uwe 1955 Wasserfreunde Brandenburg e.V. GER 02:11,52   
  6. (14694) Ferroggiaro, Fred 1953 The Olympic Club USA 02:15,34   
  7. (10200) Shackleton, John 1954 Bracknell GBR 02:15,52   
  8. (12555) Meier, Kersten 1954 Düsseldorfer Schwimmclub v. 1898 GER 02:15,60   
  9. (15526) Berrini, Claudio 1954 Piacenza Nuoto Club ITA 02:19,33   
  10. (17300) Vanacker, Alain 1952 Nogent Natation 94 FRA 02:20,12   
  11. (13631) Bright, David 1953 New England Masters USA 02:20,33   
  12. (17201) Battilana, Jean-Pierre 1951 Cercle des Nageurs de Marseille FRA 02:21,59   
  13. (14657) Becker, Klaus-Uwe 1952 SV Neptun Erkenschwick GER 02:23,19   
  14. (16778) Dietrich, Joe 1952 The Olympic Club USA 02:24,03   
  15. (12921) Wollny, Lutz 1951 Waspo-Herringen GER 02:26,32   
  16. (10597) Lierop van, Mart 1952 DZT 62 NED 02:28,58   
  17. (14019) Sundberg, Per 1955 IFK Lidingö SWE 02:29,36   
  18. (11433) Viljoen, Deon 1953 Dolphin Aquatics RSA 02:29,57   
  19. (17158) Bianco, Erkki 1952 Racing Club de France FRA 02:29,63   
  20. (14408) Kolar, Zdenek 1952 Neptun Praha CZE 02:30,47   
  21. (13425) Mäkinen, Jouko 1953 Valkeakosken Uimaseura FIN 02:32,55   
  22. (15533) Van der Auwera, Jos 1955 Zwemvereniging Lier BEL 02:33,01   
  23. (17030) Schug, Gerhard 1955 1.Koblenzer Schwimmverein 03 GER 02:33,09   
  24. (11560) Kasuya, Isao 1954 Big Nanao JPN 02:33,79   
  25. (16785) Lerstad, Magne 1951 Jondal I.L. Svommegruppe NOR 02:35,20   
  26. (13264) Schultz, Lother Norbert Alwin 1951 Ennis Swimming Club IRL 02:35,72   
  27. (11422) De Kock, Hendrik Cornelious 1951 Cape Town Masters Swimming Club RSA 02:35,78   
  28. (10721) Caillaux, Ricardo 1954 Peru Masters PER 02:36,41   
  29. (14258) Boeck, Ottfried 1952 Wandsbeker Turnerbund von 1861 GER 02:36,97   
  30. (12036) D´Alessandro, Vincenzo 1955 A.S. D´Annunzio Nuoto Pescara ITA 02:37,24   
  31. (14615) Kuch, Rainer 1952 TSV Zirndorf GER 02:37,33   
  32. (13623) Hauser, Frank-Türk 1952 SGS Berlin GER 02:38,15   
  33. (17005) Velardi, Eugenio 1953 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 02:38,59   
  34. (10707) Arias Schreiber, Diomedes 1954 Peru Masters PER 02:38,78   
  35. (16578) Gronlund, Ebbe 1951 Naestved DEN 02:40,96   
  36. (17220) Macher, Paul 1954 SG Essen GER 02:43,01   
  37. (13622) Sansom, Ray 1953 Pontypool GBR 02:50,70   
  38. (10899) Machado, Alfredo Guerra d.Cos 1953 ATB-Fitness Center BRA 02:56,34   
--- 
   (10797) Quibell, Charles 1955 East Coast Masters RSA  d.n.s.  
   
    
  age group 40 
  1. (14454) Machek, Daniel 1959 Olymp Praha Czech Rep. CZE 02:01,78   
  2. (14549) Lerner Cutin, Joel 1959 Hebraica BRA 02:04,54   
  3. (11994) Keck, Mike 1959 Olympic Club USA 02:05,79   
  4. (13870) Reinhardt, Markus 1960 SG Dortmund GER 02:06,48   
  5. (10427) Böker, Stefan 1960 Würselener Schwimm-Club e.V. GER 02:07,08   
  6. (16399) Seibt, Andreas 1958 Illinois Masters USA 02:07,72   
  7. (10262) Greenwood, Tom 1960 Bracknell Swimming Club GBR 02:08,35   
  8. (15306) Powers, Richard 1960 Out to Swim London GBR 02:09,95   
  9. (12247) Machegoulov, Anvar 1959 Troyka Moscow RUS 02:11,07   
  10. (12275) Du Toit, Graham Arthur 1960 East Coast Masters RSA 02:11,61   
  11. (10425) Black, Larry 1958 Swim Florida Masters USA 02:11,97   
  12. (11136) Oliveira Neto, Leonidas 1960 Academia Competition Brasil BRA 02:12,37   
  13. (10762) Hopkins, Jonathan Roy 1960 Swansea Valley Swimming Club GBR 02:12,44   
  14. (17116) Soulas, Bruno 1959 St Nazaire Atlantique Natation FRA 02:13,54   
  15. (10627) de Jesus, Jose 1960 Ymca-San Juan PUR 02:14,64   
  16. (14239) Mack, Tom 1958 New England Masters USA 02:15,18   
  17. (17337) Ozolinsh, Edgar 1959 Kipsala Swimming Club LAT 02:15,51   
  18. (14196) Teixeira Neto, José Francisco 1958 Competition BRA 02:16,11   
  19. (16285) Bain, Brian 1960 Caledonia GBR 02:16,71   
  19. (14911) Eckhof, Ralf 1959 SV 77 Neufahrn GER 02:16,71   
  21. (13303) Fitzgerald, Rory 1958 Gosport Dolphins GBR 02:17,38   
  22. (10497) Schmidt, Rainer 1960 SGS Verden /Dörverden GER 02:19,80   
  23. (11503) De Valdes Bachs, Rafael 1957 Club Natacion Mijas ESP 02:21,00   
  24. (10784) Lorenz, Andreas 1957 SC Zwiesel GER 02:21,07   
  25. (10895) Feijo´, Jose´ Jomar 1956 ATB-Fitness Center BRA 02:21,13   
  26. (12144) Pronin, Yevgen 1957 Aqua Masters swim Club Kiev UKR 02:21,49   
  27. (12030) Felicetti, Massimo 1957 A.S. D´Annunzio Nuoto Pescara ITA 02:21,79   
  28. (14406) Lumir, Mejzlik 1958 SC Plav. Areal Pardubice CZE 02:22,33   
  29. (11425) Green, John Murray 1958 Cape Town Masters Swimming Club RSA 02:23,10   
  30. (13050) Krapoth, Ralf 1956 SG Mülheim GER 02:23,13   
  31. (14968) Kirschner, Horst 1956 SV Grafing - Ebersberg GER 02:24,12   
  32. (13626) Gottfried, Günter 1956 SGS Berlin GER 02:24,37   
  33. (15973) Garrun, Cliff 1956 Old Edwardian Master RSA 02:24,80   
  34. (11125) Feltham, Stephan 1957 Portsmouth Northsea GBR 02:25,03   
  35. (13741) Casanovas, Eduardo Esteban 1960 Circulo de la Fuerza Aerea ARG 02:25,63   
  36. (16944) Kubenz, Klaus 1960 TV Mengen GER 02:25,88   
  37. (12807) Brehmer, Jürgen 1958 SB Delphin Augsburg GER 02:26,44   
  38. (10081) Burgess, Randal D. 1958 Minnesota Masters Swim Club USA 02:26,60   
  39. (11438) Dickerson, John 1957 Dolphin Aquatics RSA 02:26,74   
  40. (11636) Simon Dr., Matthias 1957 Dattelner Schwimmclub GER 02:27,69   
  41. (12693) Schleelein, Eric 1957 The Olympic Club USA 02:28,06   
  42. (16219) Mechtcheriakov, Sergei 1960 SC Innsbruck AUT 02:28,68   
  43. (16965) Marzullo, Stefano 1959 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 02:29,10   
  44. (14260) Nieberg, Andreas 1959 SV Blau-Weiß Lingen GER 02:29,34   
  45. (15617) Alves Pires, Atamak 1956 Aquavida Master Clube BRA 02:30,01   
  46. (12969) Castro, Plinio Junqueira 1957 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 02:30,37   
  47. (13704) Magnusson, Per 1957 Linköpings Allmänna Sim Sällsk SWE 02:30,94   
  48. (12172) Fogelberg, Bosse 1957 SOIK Hellas SWE 02:31,28   
  49. (10304) Gillard, Kevin 1960 Romford Town S.C. GBR 02:31,84   
  50. (15352) Vorwieger, Andreas 1960 SSV Ostring 93 e.V. GER 02:32,65   
  51. (13185) Konopinsky, Nikola, Dr. 1959 SC Neustadt / Weinstraße GER 02:34,06   
  52. (15331) Feller, Michael 1956 Wasserfreunde Wuppertal GER 02:34,11   
  53. (17186) Picard, Patrice 1960 Reading Royals Synchronised Swimming Club GBR 02:34,14   
  54. (17291) Jequier, Francois 1958 Bordeaux Etudiants Club FRA 02:37,94   
  55. (11288) Van de Giessen, Reginald 1958 Arethusa NED 02:39,32   
  56. (10525) Schlüter, Hans-Joachim 1958 Flensburger SK GER 02:39,34   
  57. (14155) Elias Bolonhini, Cassio Luis 1959 Competition BRA 02:39,50   
  58. (17164) Crouzet, Philippe 1960 Racing Club de France FRA 02:39,60   
  59. (17041) Kerleau, de, Jean Pierre 1957 Nantes ASPTT Natation FRA 02:40,99   
  60. (13848) Müller, Herbert 1956 PSV Eichstätt GER 02:41,29   
  61. (15256) Coutinho, Jose Augusto 1959 Formula Academia BRA 02:44,70   
  62. (17012) Massimo, Cavacece 1958 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 02:46,39   
  63. (12883) Richter, Helmut 1958 SG Oelde GER 02:48,28   
  64. (17011) Battista, Bruno 1960 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 02:54,38   
--- 
   (13088) Sigwarth, Jürgen, Dr. 1960 VFL Waiblingen GER  d.n.s.  
   
   (17243) Mathias, Regis 1957 Chenôve Natation FRA 02:13,22 disqu.  
   GA - False start. 
    
  age group 35 
  1. (11294) Van Norden, Edwin 1963 AZ&PC Amersfoort NED 01:59,61   
  2. (11978) Sanchez Rodriguez, J.Antonio 1963 Acuatica Nelson Vargas MEX 02:00,76   
  3. (15281) Kleiber, Michael 1963 SC Villingen GER 02:02,74   
  4. (10033) Halfast, Michael C. 1965 St.Petersburg Masters USA 02:03,15   
  5. (11150) Santos, Ricardo 1961 Academia Competition Brasil BRA 02:03,76   
  6. (17137) Bellaguet, Alain 1964 Aquatic Club Hyerois FRA 02:04,09   
  7. (13085) Streich, Uwe 1965 VFL Sindelfingen GER 02:04,66   
  8. (16296) Maruniak, Miroslav 1964 SC Austria Wien AUT 02:04,81   
  9. (12533) Rainey, Peter 1965 Malvern Marlins AUS 02:05,00   
  10. (11600) Vazhenin, Igor 1964 Troyka Moscow RUS 02:05,94   
  11. (13980) Kleven, Jeff 1965 Burlington Masters' Swim Club CAN 02:06,13   
  12. (12272) Recke, Ralph 1962 HSG Uni Rostock e.V. GER 02:08,12   
  13. (16945) Nanetti, Damiano 1962 A. S. Gymnasium Spilimbergo ITA 02:09,03   
  14. (10440) Gristwood, Andrew Thomas 1964 Grimsby Santa Marina GBR 02:09,37   
  15. (17167) Havart, Armel 1965 Nantes Natation FRA 02:09,68   
  16. (12586) Reid, Mike 1961 Georgia Team USA 02:10,68   
  17. (14712) Bordonali, Bernardo 1961 Verola Nuoto Italia ITA 02:10,83   
  18. (12401) Benninghoff, Thomas 1965 Schwimm-Club Dinslaken e.V. GER 02:11,56   
  19. (15993) Stiefenhöfer, Peter 1965 SG Region München GER 02:12,25   
  20. (14322) Libal, Lubomir 1965 LPK JHKV PREROV CZE 02:12,60   
  21. (14747) Jenke, Andreas 1961 SG Neckar/Enz GER 02:12,78   
  22. (12696) Anderson, Jerry Aka Gerald 1964 Daland Swim School Masters USA 02:13,07   
  23. (13996) Buchannan, Chris 1962 Old Edwardian Master RSA 02:13,09   
  24. (12198) Schmidt, Fritz 1964 Turnerschaft Arzberg GER 02:13,52   
  25. (10624) Franz, Carsten 1965 Eschweger TSV GER 02:13,70   
  26. (10815) Chalmer, Olaf 1964 Swimming Luxembourg LUX 02:14,63   
  26. (12560) Attin, Randall 1961 Trinity Masters TRI 02:14,63   
  28. (17425) Kozlik, Eduard 1965 Maardu EST 02:14,80   
  29. (15937) Buell, Jörg 1965 SC Wasserfreunde München GER 02:15,01   
  30. (17070) Lemaitre, Thierry 1964 Club Natation Maisons-Alfort FRA 02:15,57   
  31. (17169) Navarro, Jean-Christophe 1963 Nantes Natation FRA 02:15,66   
  32. (10829) Andronico, Salvo 1962 Swimming Luxembourg LUX 02:16,14   
  33. (11992) Keen, John 1963 Orlando Masters USA 02:17,27   
  34. (17050) Joly, Dominique 1964 Nantes ASPTT Natation FRA 02:18,03   
  35. (13820) Keller, Frank 1965 TSV Eintracht Karlsfeld GER 02:18,19   
  36. (12852) Carraminana, Alberto 1961 Aquatica Deporte MEX 02:18,30   
  37. (11211) Balderas, Mauricio 1964 Casablanca (C.B.) MEX 02:18,72   
  38. (17078) Cartier, Frank 1965 E.N. Caen FRA 02:18,73   
  39. (10021) Rea, Gordon 1961 South Tyneside GBR 02:18,95   
  40. (12180) Knebel, Fritz 1962 Cloppenburger SV GER 02:19,14   
  41. (12760) Bertoni, Stefano 1962 Modena Nuoto ITA 02:19,21   
  42. (15952) Simmoleit, Gerhard 1962 Post-SV Telekom Augsburg GER 02:19,44   
  43. (16139) Peccarisi, Fabrizio 1963 Rovigonuoto ITA 02:19,53   
  44. (12948) Knöckl, Stefan 1965 SV Wacker Burghausen GER 02:19,89   
  45. (10404) Tippmann, Michael 1961 SC Wiking Herne GER 02:22,47   
  46. (14900) Hunte, Marco 1962 1. WV Wunstorf GER 02:22,61   
  47. (12734) Haury, Ralf 1961 SSG Filder-Neckar-Teck GER 02:23,36   
  48. (13319) Politis, Georgios 1962 SG-Regio-Freiburg GER 02:23,56   
  49. (12769) Montagnani, Gian Luca 1965 Modena Nuoto ITA 02:24,08   
  50. (12604) Zender, Jürgen 1963 ISV Bad Godesberg GER 02:24,55   
  51. (13871) Ferri, Attilio 1964 A.S. D´Annunzio Nuoto Pescara ITA 02:24,76   
  52. (15430) Kopetzky, Walter 1965 TSV 1846 v.Mannheim GER 02:25,10   
  53. (15566) Müller, Rainer 1961 TSV 1860 Rosenheim GER 02:25,57   
  54. (10245) Behnke, Andreas 1965 S.V.Neptun Herne GER 02:26,33   
  55. (13995) Chappell, Phillip 1961 Old Edwardian Master RSA 02:26,71   
  56. (16617) Rainisch, Wilhelm 1962 SV Gallneukirchen AUT 02:26,84   
  57. (10201) Wood, Trevor 1965 Bracknell GBR 02:28,11   
  58. (12608) Radlanski, Helmut 1961 ISV Bad Godesberg GER 02:28,35   
  59. (15887) Preti, Alessandro 1964 A.S. Nuovo Nuoto ITA 02:28,67   
  60. (14464) Nykl, Jan 1964 Seals Masters CZE 02:29,25   
  61. (13312) Prönneke, Maik 1965 SV Wasserfreunde Stendal GER 02:29,43   
  62. (13661) Niehaus, Thomas 1963 SG Dithmarschen GER 02:31,74   
  63. (14872) Leschka, Viktor 1963 Swim Sport Asociation Vienna Oldies AUT 02:32,39   
  64. (15360) Wolter, Ingo 1962 SSV Ostring 93 e.V. GER 02:34,40   
  65. (10290) Gomes, Francisco Lucena 1964 Masters Ceará BRA 02:36,45   
  66. (12256) Grobler, Robert 1961 Camden Swiss Cottage GBR 02:38,89   
  67. (11826) Sotres Benson, Oscar 1961 Acuatica Nelson Vargas MEX 02:43,29   
  68. (13501) Villela, Eduardo de Olivera 1962 Oficina Namour BRA 02:46,52   
  69. (17145) Heudeborg, Gilles 1962 Pont Audemer Nautic Club FRA 02:48,45   
  70. (16172) Marchiano, Miguel 1965 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 02:58,93   
--- 
   (10405) Werner, Harald 1961 SC Wiking Herne GER  d.n.s.  
   
    
  age group 30 
  1. (13060) Everist, Kirk 1967 The Olympic Club USA 01:57,42   
  2. (14161) Keppeler, John 1967 Olympic Club USA 01:57,79   
  3. (16501) Bruha, Jochen 1969 ASV Wuppertal GER 01:57,92   
  4. (12955) Lopez, Julio Cesar 1967 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 02:00,22   
  5. (12022) Ferreira, Andre 1970 Clube Paineiras do Morumby BRA 02:01,42   
  6. (11377) Farrell, Andrew 1970 Orlando Masters USA 02:02,03   
  7. (13746) Sells, Todd 1967 The Olympic Club USA 02:03,40   
  8. (13216) Lerch, Tobias 1967 SSG 81 Erlangen GER 02:04,64   
  9. (11778) Hartley, Duncan 1968 Spencer Swim Team GBR 02:05,41   
  10. (17242) Magnan, Francis 1967 U.S.L.M Pacoussines FRA 02:05,90   
  11. (12649) Seidlitz, Torsten 1968 SG Weser-Ems GER 02:07,70   
  12. (15265) Sodek, Stefan 1969 ESV St. Pölten AUT 02:07,74   
  13. (12548) Gomez, Matthew 1966 Spencer Swim Team GBR 02:08,35   
  14. (12619) Collins, Michael 1966 UCLA Bruin Masters USA 02:08,90   
  15. (11948) Nottebrock, Thomas 1966 TG Lage GER 02:09,46   
  16. (12130) Galaychuk, Bogdan 1967 Aqua Masters swim Club Kiev UKR 02:10,15   
  17. (14424) Zouhar, Filip 1970 SK Spolchemie Usti/L. CZE 02:12,19   
  18. (16384) Ziegaus, Gernot 1969 Regensburger Turnerschaft GER 02:12,44   
  19. (12907) Childs, Robert 1969 The Olympic Club USA 02:12,74   
  20. (12237) Rutz, Lambert 1970 FWM München GER 02:13,43   
  21. (12332) Fichte, Lars Ole 1969 TV Gutheil Billstedt Hamburg GER 02:13,64   
  22. (14656) Nanni, Dirk 1966 BSC Robben GER 02:14,36   
  23. (13227) Van Engelen, Jorge (Jorgi) 1966 Z.I.K. Zwemclub Iloka Kapellen BEL 02:14,47   
  23. (15362) Kurz, Alexander 1969 SSV Ostring 93 e.V. GER 02:14,47   
  25. (14581) Elskamp, Matthias 1970 Freie Schwimmer Düsseldorf GER 02:14,50   
  26. (14233) Pantalei, Andrea 1968 A.S. Helios Southlands ITA 02:14,84   
  26. (12195) Kastner, Uwe 1969 Turnerschaft Arzberg GER 02:14,84   
  28. (12583) Littleton, Julian David 1970 Heart of England GBR 02:15,51   
  29. (13951) Hornung, Christian 1968 TV Rheindahlen GER 02:16,03   
  30. (16623) Hansen, Morten Juul 1969 USG DEN 02:16,14   
  31. (13960) Westphal, Frank 1969 TSG Niefern GER 02:17,59   
  32. (12766) Lodi, Vincenzo 1967 Modena Nuoto ITA 02:17,64   
  33. (13672) Beadle, Andrew 1970 Gloucester Masters GBR 02:17,77   
  34. (11059) Vagt, Volker 1970 SGS Hannover GER 02:18,41   
  35. (11900) Pannach, Andreas 1966 TSV Rot-Weiß-Lörrach GER 02:18,60   
  36. (17031) Freund, Stefan 1969 1.Koblenzer Schwimmverein 03 GER 02:18,75   
  37. (16531) Jensen, Jens Peter Dyreborg 1967 Helsingor Swommeklub DEN 02:18,84   
  38. (12091) Barresi, Mario 1967 Aquatic Forum Roma ITA 02:19,29   
  39. (13584) Takacs, Sandor 1970 Delfin SC HUN 02:19,34   
  40. (13256) Puck, Henning 1967 TB Wülfrath GER 02:19,47   
  41. (16431) Wenzek, Hagen 1969 SV Hagen 94 GER 02:19,58   
  42. (16847) Balbach, Oliver 1966 TSV Hohenbrunn-Riemerling GER 02:20,68   
  43. (16659) Kristensen, Allan F. 1969 RAP Danmark DEN 02:22,36   
  44. (12716) Tilluschek, Markus 1970 SSG Filder-Neckar-Teck GER 02:22,67   
  45. (12308) Mundschin, Robert 1966 SC Thalwil SUI 02:23,67   
  46. (11740) Jones, Derek, Alan 1967 Preston Swimming Club GBR 02:24,39   
  47. (17028) Ebeling, Roland 1969 1.Koblenzer Schwimmverein 03 GER 02:24,80   
  48. (17340) Börner, Rene 1966 SSV PCK 90 Schwedt e.V. GER 02:25,03   
  49. (12049) Kühnel, Volker 1969 Heiligenhauser SV GER 02:26,17   
  50. (17027) Guthmann, Martin 1969 SV Heessen GER 02:27,23   
  51. (11137) Martinez, Victor 1967 Academia Competition Brasil BRA 02:27,38   
  52. (16546) Elmark, Henrik Bo 1968 Herlev Swommeklub DEN 02:28,73   
  53. (17131) Philipsen, Rene´ 1968 LZ&PC de Haaien NED 02:29,55   
  54. (11812) Riehl, Michael 1968 SSF Bonn GER 02:30,65   
  55. (16611) Pedersen, Jens Age 1969 USG DEN 02:30,76   
  56. (17348) Mielke, Wolfram 1969 Kultur- und Sport-Club Straußberg GER 02:31,15   
  57. (11148) Damha, Mario Mucio 1968 Academia Competition Brasil BRA 02:31,55   
  58. (14794) John, Torsten 1970 Schwimmfreunde Unna GER 02:33,78   
  59. (13277) Zaczykiewicz, Bartosz 1969 Masters Opole POL 02:35,92   
  60. (14584) Leifer, Peter 1968 Warendorfer SU GER 02:38,24   
--- 
   (13473) Herek, Sandro 1969 Clube Curitibano BRA  d.n.s.  
   
    
  age group 25 
  1. (14172) Lopez Ferro, Rodolfo 1971 Valle Arriba Athletic Club VEN 02:00,88   
  2. (17246) Manzano, Rafael 1975 Valle Arriba Athletic Club VEN 02:01,76   
  3. (14326) Vesely, Petr 1973 SK Zlin CZE 02:02,75   
  4. (16347) Zaikov, Anton 1971 Moscow Swimming Club,NEPTUNE RUS 02:02,91   
  5. (16391) Strötker, Günther 1972 Waspo Nordhorn GER 02:03,06   
  6. (16233) Dieckmann, Michael 1971 SV Nienhagen GER 02:03,19   
  7. (15662) Deruelle, Fabien 1973 LUC Natation FRA 02:03,51   
  8. (13210) Schmidt, Holger 1973 SSG 81 Erlangen GER 02:04,40   
  9. (14628) Wakeling, Hayden 1972 Camp Hill Edwardians GBR 02:04,46   
  10. (12233) Fourie, Justin 1975 Highway Masters Swimming Club RSA 02:06,37   
  11. (13901) Koch, Nico 1975 SK Sparta e.V. Konstanz GER 02:07,53   
  12. (15325) Thiemann, Henry 1973 Sport-Club Riesa GER 02:07,99   
  13. (16786) Hasebe, Brant 1974 Alaska Masters Swimming USA 02:08,79   
  14. (10595) Gerringa, Agnus 1971 Z&PC Bubble NED 02:09,14   
  15. (14708) Bettini, Claudio 1972 Verola Nuoto Italia ITA 02:09,35   
  16. (16618) Mom's Eriksen, Henrik 1972 USG DEN 02:10,41   
  17. (14190) Dias De Araujo Junio, Pedro 1973 Sergide Masters BRA 02:10,69   
  18. (13701) Nilsson, Magnus 1973 Linköpings Allmänna Sim Sällsk SWE 02:12,23   
  19. (14165) Gutierrez, Marcos 1971 Valle Arriba Athletic Club VEN 02:12,35   
  20. (16086) Paecher, Thomas 1972 Reims Natation 89 FRA 02:14,00   
  21. (16548) Hansen, Jesper Kallesoe 1974 Herlev IF DEN 02:14,16   
  22. (10105) Andersen, Martin 1972 Borough of Kirklees GBR 02:14,42   
  23. (14663) Franitza, Daniel 1971 USV TU Dresden GER 02:14,55   
  24. (15585) Marty, Romain 1974 CA Cholet FRA 02:14,68   
  25. (15448) Spahl, Olaf 1974 Hildener AT GER 02:14,73   
  26. (13308) Bröckelmann, Frank 1971 Wiedenbrücker TV GER 02:15,60   
  27. (17058) Olaru, Victor 1973 SG Essen GER 02:15,61   
  28. (12853) Neumann, Michael 1975 Oldenburger SV GER 02:15,95   
  29. (14321) Heidingsfeld, Marek 1971 LPK JHKV PREROV CZE 02:16,13   
  30. (10446) Windmann, Maik 1972 SC Herford GER 02:16,51   
  31. (16360) Blecken, Olaf 1972 SKG Sprendlingen GER 02:16,81   
  32. (17128) Jelijs, Michiel 1972 Trivia Groningen NED 02:18,17   
  33. (14626) Gündogan, Serhad 1974 SKV Mörfelden GER 02:18,33   
  34. (16355) Bischoff, Thorsten 1974 SKG Sprendlingen GER 02:18,71   
  35. (17033) Nispel, Frank 1972 1.Koblenzer Schwimmverein 03 GER 02:19,64   
  36. (11511) Marsden, Simon 1974 Barnet Copthall GBR 02:19,68   
  37. (15148) Hartig, Jens 1974 MTV Dannenberg GER 02:20,39   
  38. (16620) Knudsen, Martin B. 1971 USG DEN 02:21,10   
  39. (16712) Huber, Michael 1974 FWM München GER 02:21,72   
  40. (15461) Naschwitz, Soeren 1974 Sport-Club Riesa GER 02:22,01   
  41. (12176) Spangenberg, Frank 1974 SV Treue Schöningen GER 02:23,38   
  42. (14621) Hoersken, Arne 1972 Polizei Sport Verein Duisburg ST GER 02:23,68   
  43. (11473) Hemming, Simeon 1972 Borough of Wolverhampton GBR 02:23,80   
  44. (15146) Rohwedder, Timo 1974 MTV Dannenberg GER 02:24,25   
  45. (15962) Lyebalk, Mads 1971 Post-SV Telekom Augsburg GER 02:24,52   
  46. (16545) Budig, Martin 1974 Helsingor Swommeklub DEN 02:24,84   
  47. (14802) Kellner, Manfred 1974 SG Nürnberg GER 02:25,29   
  48. (13365) Battermann, Florian 1974 Sport-Club Langenhagen GER 02:26,83   
  49. (11353) Van der Stelt, Wouter 1972 ZV Den Doorn NED 02:27,33   
  50. (14432) Dlouhy, David 1972 TJSH CZE 02:28,11   
  51. (15589) Rouillere, Mickael 1974 CA Cholet FRA 02:28,50   
  52. (11302) Bras, Rene´ 1975 ZV Den Doorn NED 02:29,36   
  53. (12635) Akers, David 1972 Trident GBR 02:30,21   
  54. (16388) Schuster, Stefan 1973 TSV Katzwang GER 02:31,01   
--- 
   (14760) Maiwald, Stefan 1971 Ahlener SG GER  d.n.s.  
   
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT