ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Speedo Champions Series, Minneapolis: Day Two
7/18/2013-7/18/2013
Minneapolis, USA


    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/18/2013 - 8:33 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 9  Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hannah Boyd            15 Waves Bloomingto  2:03.11    2:02.34   20  
                 28.44        59.34 (30.90)
        1:31.40 (32.06)     2:02.34 (30.94)
  2 Katherine Drabot       15 Ozaukee Aquatics  2:03.82    2:02.45   17  
                 28.92      1:00.08 (31.16)
        1:31.48 (31.40)     2:02.45 (30.97)
  3 Alexandra Meyers       17 Schroeder YMCA S  2:02.76    2:02.71   16  
                 28.26        58.88 (30.62)
        1:30.99 (32.11)     2:02.71 (31.72)
  4 Kirsten Jacobsen       15 Barrington Swim-  2:04.46    2:03.41   15  
                 28.58        59.60 (31.02)
        1:31.91 (32.31)     2:03.41 (31.50)
  5 Amelia Marsh           21 Minnesota Aquati  2:03.69    2:03.74   14  
                 28.75        59.68 (30.93)
        1:31.73 (32.05)     2:03.74 (32.01)
  6 Ally Loper             20 Unattached        2:04.76    2:03.79   13  
                 28.99      1:00.46 (31.47)
        1:32.00 (31.54)     2:03.79 (31.79)
  7 Morgan Dickson         18 Patriot Aquatic-  2:05.00    2:04.35   12  
                 28.32        59.80 (31.48)
        1:32.35 (32.55)     2:04.35 (32.00)
  8 Isabel Wyer            17 Minnetonka Swim-  2:05.99    2:06.76   11  
                 29.54      1:01.61 (32.07)
        1:33.65 (32.04)     2:06.76 (33.11)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Amelia Schilling       17 Aquajets Swim Te  2:06.19    2:04.29    9  
                 29.78      1:00.81 (31.03)
        1:32.70 (31.89)     2:04.29 (31.59)
 10 Kelly Ryan             21 Westmont Swim Cl  2:06.51    2:05.60    7  
                 28.99      1:00.37 (31.38)
        1:32.84 (32.47)     2:05.60 (32.76)
 11 Cheryl Xiang           16 Patriot Aquatic-  2:07.12    2:05.77    6  
                 28.93      1:00.46 (31.53)
        1:33.06 (32.60)     2:05.77 (32.71)
 12 Rebecka Palm           22 Wisconsin Aquati  2:06.92    2:06.01    5  
                 28.70      1:00.24 (31.54)
        1:32.83 (32.59)     2:06.01 (33.18)
 13 Erin Falconer          15 Patriot Aquatic-  2:06.77    2:06.12    4  
                 28.83      1:00.36 (31.53)
        1:33.45 (33.09)     2:06.12 (32.67)
 14 Courtney Pope          21 Univ. of Illinoi  2:06.88    2:06.73    3  
                 29.09      1:00.78 (31.69)
        1:33.75 (32.97)     2:06.73 (32.98)
 15 Campbell Costley       18 New Trier Swim C  2:07.11    2:06.77    2  
                 29.56      1:01.30 (31.74)
        1:34.26 (32.96)     2:06.77 (32.51)
 16 Rachel Stoehr          19 Lake Forest Swim  2:06.80    2:07.92    1  
                 29.79      1:02.04 (32.25)
        1:35.18 (33.14)     2:07.92 (32.74)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Ruby Martin            13 Iowa Flyers Swim  2:07.50    2:05.80  
                 30.03      1:01.91 (31.88)
        1:34.42 (32.51)     2:05.80 (31.38)
 18 Mary Schneider         17 Academy Bullets-  2:07.57    2:05.97  
                 28.72      1:00.37 (31.65)
        1:33.10 (32.73)     2:05.97 (32.87)
 19 Megan Marchuk          20 Univ. of Illinoi  2:08.00    2:06.17  
                 29.47      1:01.66 (32.19)
        1:33.81 (32.15)     2:06.17 (32.36)
 20 Carolyn Jungers        15 Schroeder YMCA S  2:07.82    2:07.15  
                 29.66      1:02.12 (32.46)
        1:34.75 (32.63)     2:07.15 (32.40)
 21 Emily Launer           19 Unattached-IL     2:07.62    2:07.89  
                 29.75      1:01.95 (32.20)
        1:35.11 (33.16)     2:07.89 (32.78)
 22 Katherine Delaney      20 Wisconsin Aquati  2:07.53    2:07.95  
                 30.39      1:02.22 (31.83)
        1:35.15 (32.93)     2:07.95 (32.80)
 23 Carolyn Kane           18 Aquajets Swim Te  2:08.20    2:09.72  
                 29.51      1:02.03 (32.52)
        1:35.66 (33.63)     2:09.72 (34.06)
 24 Katherine Garrity      14 Riptide-MN        2:07.67    2:11.31  
                 30.02      1:02.91 (32.89)
        1:36.84 (33.93)     2:11.31 (34.47)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Julia Wawer            17 Patriot Aquatic-  2:09.30    2:06.84  
                 29.31      1:01.50 (32.19)
        1:34.83 (33.33)     2:06.84 (32.01)
 26 Nikol Lagodzinska      16 Chicago Wolfpack  2:08.35    2:06.89  
                 29.59      1:01.38 (31.79)
        1:34.61 (33.23)     2:06.89 (32.28)
 27 Natalie Johnson        18 Ozaukee Aquatics  2:08.97    2:06.91  
                 30.06      1:02.08 (32.02)
        1:34.89 (32.81)     2:06.91 (32.02)
 28 Mary Whiting           16 Aquajets Swim Te  2:08.96    2:08.14  
                 29.70      1:01.91 (32.21)
        1:35.26 (33.35)     2:08.14 (32.88)
 29 Courtney Evensen       16 Aquajets Swim Te  2:09.58    2:08.18  
                 29.54      1:01.82 (32.28)
        1:35.08 (33.26)     2:08.18 (33.10)
 30 Kirsty Hessing         17 Redbird Swim Clu  2:09.51    2:09.74  
                 30.04      1:02.52 (32.48)
        1:36.22 (33.70)     2:09.74 (33.52)
 31 Devin Cicha            16 South East Metro  2:09.40    2:09.86  
                 30.27      1:03.07 (32.80)
        1:36.53 (33.46)     2:09.86 (33.33)
 32 Erica King             16 Patriot Aquatic-  2:09.41    2:10.25  
                 29.63      1:02.28 (32.65)
        1:35.78 (33.50)     2:10.25 (34.47)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 26 Samantha James         19 New Trier Swim C  2:08.74             
                 29.13      1:01.24 (32.11)
        1:35.14 (33.90)     2:08.74 (33.60)
 29 Madeline Hoch          18 Minnesota Aquati  2:09.02             
                 29.42      1:00.66 (31.24)
        1:34.18 (33.52)     2:09.02 (34.84)
 33 Megan Wenman           14 Blackline Aquati  2:09.50             
                 30.09      1:02.98 (32.89)
        1:35.90 (32.92)     2:09.50 (33.60)
 36 Hannah Kastigar        17 Aberdeen Swim Cl  2:09.61             
                 30.45      1:03.68 (33.23)
        1:36.75 (33.07)     2:09.61 (32.86)
 37 Shelby Wilson          19 Wisconsin Aquati  2:09.65             
                 29.85      1:03.14 (33.29)
        1:36.93 (33.79)     2:09.65 (32.72)
 38 Tevyn Waddell          15 Mitchell Aquatic  2:09.81             
                 30.02      1:02.38 (32.36)
        1:36.56 (34.18)     2:09.81 (33.25)
 39 Madeleine Jardeleza    18 New Trier Swim C  2:09.91             
                 30.69      1:03.69 (33.00)
        1:36.80 (33.11)     2:09.91 (33.11)
 40 Erin Caflisch          21 Minnesota Aquati  2:09.96             
                 29.68      1:02.93 (33.25)
        1:36.54 (33.61)     2:09.96 (33.42)
 41 Kelsey Abbas           19 Black Hawk Area-  2:10.04             
                 30.55      1:02.99 (32.44)
        1:36.30 (33.31)     2:10.04 (33.74)
 42 Brittany Horn          14 Fox Valley Wave-  2:10.05             
                 30.56      1:04.33 (33.77)
        1:38.90 (34.57)     2:10.05 (31.15)
 43 Autumn Haebig          14 Ozaukee Aquatics  2:10.10             
                 30.73      1:03.87 (33.14)
        1:36.48 (32.61)     2:10.10 (33.62)
 44 Kallyn Barkey          16 Rochester Swim C  2:10.17             
                 29.56      1:02.48 (32.92)
        1:36.47 (33.99)     2:10.17 (33.70)
 45 Veronika Jedryka       18 Patriot Aquatic-  2:10.21             
                 29.45      1:01.94 (32.49)
        1:36.29 (34.35)     2:10.21 (33.92)
 45 Abigail Raatz          18 Schroeder YMCA S  2:10.21             
                 29.99      1:02.86 (32.87)
        1:37.13 (34.27)     2:10.21 (33.08)
 47 Mary Howard            20 Univ. of Illinoi  2:10.24             
                 30.21      1:03.10 (32.89)
        1:36.80 (33.70)     2:10.24 (33.44)
 48 Tara Chapman           14 The Great Wolf S  2:10.28             
                 30.56      1:03.39 (32.83)
        1:37.09 (33.70)     2:10.28 (33.19)
 49 Kylie Burgess          17 St Croix Swim Cl  2:10.33             
                 30.05      1:03.17 (33.12)
        1:36.70 (33.53)     2:10.33 (33.63)
 50 Rachel Johnson         19 Wisconsin Aquati  2:10.35             
                 30.23      1:03.15 (32.92)
        1:36.63 (33.48)     2:10.35 (33.72)
 51 Danielle Elliott       18 Patriot Aquatic-  2:10.40             
                 30.56      1:02.77 (32.21)
        1:36.67 (33.90)     2:10.40 (33.73)
 51 Sophia Bisch           16 St Croix Swim Cl  2:10.40             
                 29.49      1:02.11 (32.62)
        1:35.99 (33.88)     2:10.40 (34.41)
 53 Kira Zubar             17 Aquajets Swim Te  2:10.44             
                 30.43      1:02.83 (32.40)
        1:36.57 (33.74)     2:10.44 (33.87)
 54 Haley Pietila          19 Lake Country Swi  2:10.56             
                 30.18      1:02.75 (32.57)
        1:36.34 (33.59)     2:10.56 (34.22)
 55 Amanda Petro           17 Alligator Aquati  2:10.58             
                 29.61      1:02.84 (33.23)
        1:36.14 (33.30)     2:10.58 (34.44)
 56 Skylar Fore            13 Ozaukee Aquatics  2:10.59             
                 30.03      1:03.33 (33.30)
        1:37.38 (34.05)     2:10.59 (33.21)
 57 Elisa Burgstahler      16 Minnetonka Swim-  2:10.61             
                 30.41      1:03.79 (33.38)
        1:37.41 (33.62)     2:10.61 (33.20)
 58 Patricia Nelson        21 Wisconsin Aquati  2:10.63             
                 30.13      1:02.80 (32.67)
        1:37.26 (34.46)     2:10.63 (33.37)
 59 Jennifer Holtzen       19 Wisconsin Aquati  2:10.65             
                 30.39      1:03.54 (33.15)
        1:36.91 (33.37)     2:10.65 (33.74)
 60 Stephanie Marchuk      17 New Trier Swim C  2:10.75             
                 31.01      1:04.02 (33.01)
        1:37.60 (33.58)     2:10.75 (33.15)
 61 Danielle Bergeson      16 Aquastorm-ND      2:10.82             
                 29.72      1:02.52 (32.80)
        1:36.54 (34.02)     2:10.82 (34.28)
 62 Heather Arseth         19 Una Aqjt-MN       2:10.98             
                 29.90      1:02.38 (32.48)
        1:35.91 (33.53)     2:10.98 (35.07)
 63 Julia Green            15 New Trier Swim C  2:11.00             
                 30.80      1:03.54 (32.74)
        1:37.70 (34.16)     2:11.00 (33.30)
 63 Ivy Martin             19 Wisconsin Aquati  2:11.00             
                 29.96      1:02.87 (32.91)
        1:37.66 (34.79)     2:11.00 (33.34)
 65 Magdalena Emary        13 Barrington Swim-  2:11.02             
                 30.98      1:04.26 (33.28)
        1:38.24 (33.98)     2:11.02 (32.78)
 66 Monica Radecke         21 Minnesota Aquati  2:11.03             
                 30.22      1:03.75 (33.53)
        1:37.52 (33.77)     2:11.03 (33.51)
 67 Haley Nelson           15 Patriot Aquatic-  2:11.05             
                 30.24      1:03.32 (33.08)
        1:37.92 (34.60)     2:11.05 (33.13)
 68 Brittany Moffatt       16 Black Hawk Area-  2:11.11             
                 30.95      1:03.94 (32.99)
        1:37.69 (33.75)     2:11.11 (33.42)
 69 Mallory Remick         19 Nasa Wildcat Aqu  2:11.12             
                 30.21      1:02.97 (32.76)
        1:36.76 (33.79)     2:11.12 (34.36)
 70 Natalie Tapia          15 Chicago Wolfpack  2:11.13             
                 30.04      1:03.46 (33.42)
        1:37.15 (33.69)     2:11.13 (33.98)
 71 Lauren Zima            19 Una Scst-IL       2:11.23             
                 30.72      1:03.99 (33.27)
        1:38.04 (34.05)     2:11.23 (33.19)
 72 Abigail Greeneway      15 Fox Valley Wave-  2:11.27             
                 30.07      1:03.84 (33.77)
        1:37.89 (34.05)     2:11.27 (33.38)
 73 Anna Elling            18 Black Dog Swimmi  2:11.44             
                 30.61      1:03.51 (32.90)
        1:37.62 (34.11)     2:11.44 (33.82)
 74 Azra Avdic             14 Swift Aquatics-I  2:11.51             
                 31.10      1:04.36 (33.26)
        1:38.20 (33.84)     2:11.51 (33.31)
 75 Abigail Dolan          15 Blackline Aquati  2:11.64             
                 31.03      1:03.89 (32.86)
        1:38.37 (34.48)     2:11.64 (33.27)
 76 Grace Soltys           17 Fox Valley Swim-  2:11.74             
                 29.94      1:02.78 (32.84)
        1:36.60 (33.82)     2:11.74 (35.14)
 77 Mary Warren            17 Lake Country Swi  2:11.85             
                 30.02      1:03.85 (33.83)
        1:37.70 (33.85)     2:11.85 (34.15)
 78 Victoria Bagley        20 Aquajets Swim Te  2:11.91             
                 31.63      1:05.04 (33.41)
        1:38.88 (33.84)     2:11.91 (33.03)
 79 Kylie Dahlgren         15 Aquajets Swim Te  2:11.97             
                 30.75      1:04.54 (33.79)
        1:38.08 (33.54)     2:11.97 (33.89)
 80 Ellyn Vitek            18 Westmont Swim Cl  2:11.98             
                 30.12      1:02.40 (32.28)
        1:36.84 (34.44)     2:11.98 (35.14)
 81 Kaitlyn Joyce          17 Express Swim Tea  2:11.99             
                 31.23      1:04.57 (33.34)
        1:38.85 (34.28)     2:11.99 (33.14)
 82 Kira Webster           17 Redbird Swim Clu  2:12.00             
                 30.47      1:04.18 (33.71)
        1:37.95 (33.77)     2:12.00 (34.05)
 83 Allison Schumacher     17 Med-City Aquatic  2:12.04             
                 29.81      1:02.64 (32.83)
        1:37.62 (34.98)     2:12.04 (34.42)
 84 Madeline Willoughby    12 Southwest Aquati  2:12.22             
                 30.35      1:03.71 (33.36)
        1:38.71 (35.00)     2:12.22 (33.51)
 84 Margaret Orbon         18 Glenbrook Aquati  2:12.22             
                 29.81      1:03.36 (33.55)
        1:37.80 (34.44)     2:12.22 (34.42)
 86 Christine Ryan         17 New Trier Swim C  2:12.30             
                 31.44      1:04.24 (32.80)
        1:38.38 (34.14)     2:12.30 (33.92)
 87 Katherine Roberts      17 Sea Devils-MN     2:12.34             
                 29.34      1:02.30 (32.96)
        1:37.36 (35.06)     2:12.34 (34.98)
 88 Kathryn Mohr           16 Ozaukee Aquatics  2:12.41             
                 31.29      1:05.31 (34.02)
        1:39.16 (33.85)     2:12.41 (33.25)
 89 Kelly Hagerty          21 Glenbrook Aquati  2:12.64             
                 30.52      1:03.57 (33.05)
        1:38.04 (34.47)     2:12.64 (34.60)
 90 Brooke Evensen         18 Aquajets Swim Te  2:12.80             
                 31.07      1:05.40 (34.33)
        1:39.51 (34.11)     2:12.80 (33.29)
 91 Elizabeth Madison      15 Redbird Swim Clu  2:12.89             
                 30.79      1:04.53 (33.74)
        1:39.32 (34.79)     2:12.89 (33.57)
 92 Sarah Weihe            20 Iowa City Eels S  2:13.06             
                 31.59      1:04.96 (33.37)
        1:39.02 (34.06)     2:13.06 (34.04)
 93 Shannon Sullivan       18 Coho Swim Club-I  2:13.14             
                 29.95      1:02.63 (32.68)
        1:37.71 (35.08)     2:13.14 (35.43)
 94 Shelby Holmes          16 Aquajets Swim Te  2:13.24             
                 30.89      1:04.76 (33.87)
        1:38.94 (34.18)     2:13.24 (34.30)
 94 Kelly Jacob            15 Lake Country Swi  2:13.24             
                 30.60      1:04.29 (33.69)
        1:39.04 (34.75)     2:13.24 (34.20)
 96 Alexandra Gustafson    20 Cyclone Swim Clu  2:13.29             
                 31.12      1:04.45 (33.33)
        1:39.02 (34.57)     2:13.29 (34.27)
 97 Mckenna Lynch          17 Central Iowa Aqu  2:13.49             
                 30.12      1:03.30 (33.18)
        1:38.51 (35.21)     2:13.49 (34.98)
 98 Georgia Young          15 Academy Bullets-  2:13.50             
                 30.92      1:04.43 (33.51)
        1:39.32 (34.89)     2:13.50 (34.18)
 99 Lexie Joy              16 Freeport Aquatic  2:13.68             
                 30.51      1:03.74 (33.23)
        1:38.37 (34.63)     2:13.68 (35.31)
100 Katherine Vollhaber    21 Cyclone Swim Clu  2:13.80             
                 30.32      1:03.40 (33.08)
        1:38.61 (35.21)     2:13.80 (35.19)
101 Katie Svendson         17 Red River Valley  2:13.81             
                 31.12      1:04.58 (33.46)
        1:39.27 (34.69)     2:13.81 (34.54)
102 Delaney Ambrosen       16 Minnetonka Swim-  2:13.86             
                 30.00      1:03.81 (33.81)
        1:38.65 (34.84)     2:13.86 (35.21)
102 Ali Church             19 Unattached-ND     2:13.86             
                 31.48      1:05.03 (33.55)
        1:40.08 (35.05)     2:13.86 (33.78)
104 Nicole Retondo         16 New Trier Swim C  2:13.91             
                 30.79      1:04.71 (33.92)
        1:39.21 (34.50)     2:13.91 (34.70)
105 Alyssa Toland          21 Univ. of Illinoi  2:13.96             
                 30.81      1:05.08 (34.27)
        1:39.53 (34.45)     2:13.96 (34.43)
106 Evan Hundley           16 Piranhas Swim Cl  2:14.06             
                 31.01      1:04.84 (33.83)
        1:39.83 (34.99)     2:14.06 (34.23)
106 Andrea Bryson          17 Fox Cities YMCA-  2:14.06             
                 30.98      1:04.81 (33.83)
        1:40.02 (35.21)     2:14.06 (34.04)
108 Maria Kyle             15 Scout Aquatics-I  2:14.54             
                 30.40      1:04.39 (33.99)
        1:38.97 (34.58)     2:14.54 (35.57)
109 Risa Ricard            20 Rochester Swim C  2:14.74             
                 31.35      1:05.45 (34.10)
        1:39.75 (34.30)     2:14.74 (34.99)
110 Nicole Hutchins        19 St Croix Swim Cl  2:14.76             
                 31.11      1:05.20 (34.09)
        1:40.80 (35.60)     2:14.76 (33.96)
111 Hayley Levin           19 Coho Swim Club-I  2:15.64             
                 31.20      1:04.52 (33.32)
        1:39.95 (35.43)     2:15.64 (35.69)
112 Amanda Siehs           17 Elmbrook Swim Cl  2:15.76             
                 30.71      1:04.46 (33.75)
        1:40.20 (35.74)     2:15.76 (35.56)
113 Riley Donlin           15 Aquajets Swim Te  2:16.13             
                 30.38      1:04.39 (34.01)
        1:39.41 (35.02)     2:16.13 (36.72)
114 Sarah Laabs            15 Lake Country Swi  2:16.25             
                 31.20      1:05.36 (34.16)
        1:41.07 (35.71)     2:16.25 (35.18)
115 Meredith Ubel          17 South East Metro  2:16.41             
                 31.43      1:05.74 (34.31)
        1:40.97 (35.23)     2:16.41 (35.44)
116 Emma Paulson           18 Aquajets Swim Te  2:17.35             
                 30.55      1:04.41 (33.86)
        1:40.79 (36.38)     2:17.35 (36.56)
117 Linnea Rizzo           16 South East Metro  2:17.59             
                 32.06      1:07.03 (34.97)
        1:42.94 (35.91)     2:17.59 (34.65)
118 Claire Rushin          16 New Trier Swim C  2:19.53             
                 32.09      1:07.79 (35.70)
        1:43.81 (36.02)     2:19.53 (35.72)
119 Mackenzie Soper        19 Shawano Communit  2:19.61             
                 31.29      1:06.40 (35.11)
        1:42.71 (36.31)     2:19.61 (36.90)
120 Danielle Klunk         20 Fox Valley Wave-  2:20.02             
                 31.96      1:06.98 (35.02)
        1:43.76 (36.78)     2:20.02 (36.26)
121 Christie Clarke        19 Minnesota Aquati  2:22.78             
                 31.43      1:06.70 (35.27)
        1:44.81 (38.11)     2:22.78 (37.97)
122 Anne Voigt             16 Rapid City Racer  2:25.26             
                 32.96      1:09.82 (36.86)
        1:48.47 (38.65)     2:25.26 (36.79)
 -- Emma Wittmer           16 Aquajets Swim Te     DFS              
 -- Breinne Thorne         15 Aquajets Swim Te     DFS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 9                  
 
  1. Wisconsin Aquatics                207   2. Minnesota Aquatics                136
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    109   4. Ozaukee Aquatics                   73
  5. Aquajets Swim Team                 57   6. Cats Aquatic Team                  52
  7. Patriot Aquatic Club               45   7. Barrington Swim Club               45
  9. New Trier Swim Club                44  10. Academy Bullets Swim Club          43
 11. Unattached                         40  12. Redbird Swim Club                  33
 13. Schroeder YMCA Swim Team           31  14. Swift Aquatics                     30
 15. Maverick Swim Club                 29  16. Chicago Wolfpack Aquatic Club      28
 16. Southwest Aquatic Team             28  18. North Aquatics Club                27
 19. Palatine Park Dist Swim Team       26  20. Nasa Wildcat Aquatics              21
 20. Fox Valley Wave Swim Team Inc      21  22. Fox Valley Swim Team               20
 22. Blue Devil Swim Club               20  24. Aberdeen Swim Club                 19
 25. Iowa Flyers Swim Club              18  26. Minnetonka Swim Club               17
 27. Unattached                         15  28. Westmont Swim Club                 14
 28. Unattached Mtka                    14  30. Central Iowa Aquatics              13
 31. Sea Devils                         12  32. Glenbrook Aquatics                 11
 32. Unattached Cwac                    11  34. Sterling Stingrays Swim Club        9
 35. The Great Wolf Swim Team            8  36. South Metro Storm                   7
 36. South East Metro Sharks Swim C      7  36. Cedar Rapids Aquatic                7
 39. Unattached Tide                     6  39. Lake Forest Swim Club               6
 39. Riptide                             6  39. Badger Aquatics Club                6
 43. AquaStorm                           5  44. University of Illinois Swimmin      4
 44. Mundelein Mustang Swim Club         4  46. Unattached                          3
 46. MoHo Gators                         3  48. Unattached                          2
 48. Edina Swim Club                     2  50. Unattached                          1    
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/18/2013 - 8:33 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 10  Men 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Nicholas Caldwell      20 Unattached        1:53.34    1:51.95   20  
                 27.22        55.76 (28.54)
        1:24.50 (28.74)     1:51.95 (27.45)
  2 Damon Zito             20 Wisconsin Aquati  1:55.15    1:54.77   17  
                 26.85        56.19 (29.34)
        1:25.63 (29.44)     1:54.77 (29.14)
  3 Travis Thompson        19 Wisconsin Aquati  1:54.18    1:55.03   16  
                 26.60        55.40 (28.80)
        1:25.29 (29.89)     1:55.03 (29.74)
  4 Murphy McQuet          16 New Trier Swim C  1:55.58    1:55.31   15  
                 27.14        56.08 (28.94)
        1:25.52 (29.44)     1:55.31 (29.79)
  5 Sean Lehane            18 Unattached-SE     1:54.02    1:55.32   14  
                 27.22        56.36 (29.14)
        1:25.79 (29.43)     1:55.32 (29.53)
  6 Aidan Keen             15 Iowa Flyers Swim  1:55.34    1:55.63   13  
                 26.89        56.13 (29.24)
        1:26.02 (29.89)     1:55.63 (29.61)
  7 Logan Redondo          19 Minnesota Aquati  1:55.64    1:56.12   12  
                 27.30        57.05 (29.75)
        1:26.54 (29.49)     1:56.12 (29.58)
  8 Jacob Pearson          18 North Aquatics C  1:55.38    1:56.21   11  
                 27.06        56.64 (29.58)
        1:26.24 (29.60)     1:56.21 (29.97)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Daniel Brebrick        21 Minnesota Aquati  1:55.93    1:54.45    9  
                 26.74        55.56 (28.82)
        1:25.18 (29.62)     1:54.45 (29.27)
 10 Peter Grumhaus         19 Cats Aquatic Tea  1:56.25    1:54.83    7  
                 26.77        55.99 (29.22)
        1:25.87 (29.88)     1:54.83 (28.96)
 11 Michael Wolfe          17 Waves Bloomingto  1:56.57    1:54.97    6  
                 27.27        56.46 (29.19)
        1:25.79 (29.33)     1:54.97 (29.18)
 12 Tyler Hines            20 Wisconsin Aquati  1:56.72    1:55.17    5  
                 27.27        56.48 (29.21)
        1:25.91 (29.43)     1:55.17 (29.26)
 13 Adam Drury             17 Redbird Swim Clu  1:56.77    1:56.85    4  
                 26.95        56.80 (29.85)
        1:26.67 (29.87)     1:56.85 (30.18)
 14 Garin Marlow           20 Minnesota Aquati  1:56.92    1:57.53    3  
                 27.61        57.48 (29.87)
        1:27.62 (30.14)     1:57.53 (29.91)
 15 Jared Schimmelpfennin  17 Redbird Swim Clu  1:56.43    1:58.06    2  
                 27.06        56.42 (29.36)
        1:27.09 (30.67)     1:58.06 (30.97)
 16 Justin Dedianous       17 Waves Bloomingto  1:57.21    2:02.18    1  
                 27.33        57.73 (30.40)
        1:29.68 (31.95)     2:02.18 (32.50)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Mitchell Herrera       17 South Metro Stor  1:57.69    1:56.35  
                 27.73        57.45 (29.72)
        1:27.00 (29.55)     1:56.35 (29.35)
 18 Connor Fotsch          18 New Trier Swim C  1:57.80    1:56.87  
                 27.41        57.24 (29.83)
        1:27.41 (30.17)     1:56.87 (29.46)
 19 Kenneth Stelpflug      20 Ozaukee Aquatics  1:57.42    1:56.96  
                 27.80        57.91 (30.11)
        1:28.11 (30.20)     1:56.96 (28.85)
 20 Jon Marsh              16 Una Ssty-WI       1:57.78    1:57.47  
                 27.91        58.19 (30.28)
        1:27.94 (29.75)     1:57.47 (29.53)
 21 Austin Byrd            19 Wisconsin Aquati  1:57.23    1:57.55  
                 27.41        57.14 (29.73)
        1:27.78 (30.64)     1:57.55 (29.77)
 22 Denver Freeman         18 New Trier Swim C  1:57.52    1:58.07  
                 28.18        57.68 (29.50)
        1:27.88 (30.20)     1:58.07 (30.19)
 23 Michael Hamann         18 Mundelein Mustan  1:57.92    1:58.08  
                 27.57        57.67 (30.10)
        1:27.81 (30.14)     1:58.08 (30.27)
 24 Nicholas Zito          18 Palatine Park Di  1:57.72    1:58.66  
                 27.28        57.16 (29.88)
        1:28.13 (30.97)     1:58.66 (30.53)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Colter Allen           17 The Great Wolf S  1:58.23    1:56.28  
                 27.20        56.48 (29.28)
        1:26.79 (30.31)     1:56.28 (29.49)
 26 Noah Busch             18 Minnetonka Swim-  1:58.74    1:57.17  
                 27.31        57.26 (29.95)
        1:27.64 (30.38)     1:57.17 (29.53)
 27 Stuart Hohm            17 Springfield YMCA  1:58.51    1:57.44  
                 27.09        56.60 (29.51)
        1:26.84 (30.24)     1:57.44 (30.60)
 28 Justin White           18 Team Millennium-  1:58.59    1:57.78  
                 27.49        57.39 (29.90)
        1:28.02 (30.63)     1:57.78 (29.76)
 29 Joseph Szczupakiewicz  17 Southwest Aquati  1:58.33    1:58.06  
                 27.71        57.35 (29.64)
        1:27.96 (30.61)     1:58.06 (30.10)
 30 Joshua Fleming         16 Rock Island Orca  1:58.26    1:58.38  
                 27.51        56.95 (29.44)
        1:27.92 (30.97)     1:58.38 (30.46)
 31 Dylan Sether           18 Aquastorm-ND      1:58.31    1:58.66  
                 27.75        57.68 (29.93)
        1:28.36 (30.68)     1:58.66 (30.30)
 32 Connor Patrick Lamb    17 Maverick Swim Cl  1:58.48    2:00.01  
                 28.28        58.64 (30.36)
        1:29.21 (30.57)     2:00.01 (30.80)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 22 Matthew Conway         18 Blue Devil Swim-  1:57.77             
                                  56.84 ( )
        1:31.69 (34.85)     1:57.77 (26.08)
 26 Clayton Smith          20 Minnesota Aquati  1:58.16             
                 27.58        57.45 (29.87)
        1:28.19 (30.74)     1:58.16 (29.97)
 27 Connor Black           18 Cats Aquatic Tea  1:58.18             
                 26.49        56.19 (29.70)
        1:27.28 (31.09)     1:58.18 (30.90)
 32 Jacob Miller           16 Redbird Swim Clu  1:58.47             
                 27.29        57.18 (29.89)
        1:28.13 (30.95)     1:58.47 (30.34)
 35 Adam Pettyes           21 Unattached        1:58.59             
                 27.34        57.55 (30.21)
        1:28.45 (30.90)     1:58.59 (30.14)
 37 Christopher Freeman    20 Unattached-IA     1:58.62             
                 27.18        57.04 (29.86)
        1:27.44 (30.40)     1:58.62 (31.18)
 39 Nicholasgeorge Koto    16 Patriot Aquatic-  1:58.76             
                 27.30        57.17 (29.87)
        1:28.32 (31.15)     1:58.76 (30.44)
 40 Luke Dobben            19 North Aquatics C  1:58.90             
                 27.80        57.58 (29.78)
        1:28.23 (30.65)     1:58.90 (30.67)
 41 Adam Stacklin          17 Fox Valley Swim-  1:58.96             
                 27.08        56.64 (29.56)
        1:27.55 (30.91)     1:58.96 (31.41)
 42 Benjamin Severino      18 Central Iowa Aqu  1:58.98             
                 27.52        57.36 (29.84)
        1:28.46 (31.10)     1:58.98 (30.52)
 43 Matthew Harrington     16 Cats Aquatic Tea  1:59.07             
                 26.76        56.53 (29.77)
      1:59.07 (1:02.54)                    
 44 Michael Lanz           19 New Hope Crystal  1:59.23             
                 27.61        57.45 (29.84)
        1:28.77 (31.32)     1:59.23 (30.46)
 45 Michael Lucchesi       21 Southwest Aquati  1:59.39             
                 27.26        57.82 (30.56)
        1:28.79 (30.97)     1:59.39 (30.60)
 46 Peter Lefebvre         16 Richfield Swim C  1:59.47             
                 27.72        57.82 (30.10)
        1:28.69 (30.87)     1:59.47 (30.78)
 47 Raymond Leiferman      19 MoHo Gators-WI    1:59.54             
                 27.87        58.32 (30.45)
        1:29.28 (30.96)     1:59.54 (30.26)
 48 Keaton Dir             17 Sterling Stingra  1:59.55             
                 27.68        57.83 (30.15)
        1:28.98 (31.15)     1:59.55 (30.57)
 49 Matthew Salerno        16 Maverick Swim Cl  1:59.75             
                 27.93        58.65 (30.72)
        1:29.33 (30.68)     1:59.75 (30.42)
 50 Jonathan Salomon       17 Swift Aquatics-I  1:59.76             
                 27.42        58.41 (30.99)
        1:29.01 (30.60)     1:59.76 (30.75)
 51 Erik Pinter            18 Una Blst-IA       1:59.83             
                 27.39        57.51 (30.12)
        1:28.76 (31.25)     1:59.83 (31.07)
 52 Warren Melton          17 Sterling Stingra  1:59.84             
                 27.43        57.07 (29.64)
        1:27.97 (30.90)     1:59.84 (31.87)
 53 Matthew Wilcox         21 Nasa Wildcat Aqu  1:59.89             
                 27.60        57.64 (30.04)
        1:29.14 (31.50)     1:59.89 (30.75)
 53 Ryota Kuwahara         19 Una Cwac-IL       1:59.89             
                 28.24        58.62 (30.38)
        1:29.26 (30.64)     1:59.89 (30.63)
 55 Dustin Anderson        21 Palatine Park Di  1:59.96             
                 27.71        58.19 (30.48)
        1:28.96 (30.77)     1:59.96 (31.00)
 56 Vincent Radecke        19 Minnesota Aquati  2:00.02             
                 27.96        58.58 (30.62)
        1:29.28 (30.70)     2:00.02 (30.74)
 57 William Leach          18 Westmont Swim Cl  2:00.08             
                 27.15        56.69 (29.54)
        1:27.37 (30.68)     2:00.08 (32.71)
 58 Adam Kastigar          19 Aberdeen Swim Cl  2:00.13             
                 27.66        58.39 (30.73)
        1:29.89 (31.50)     2:00.13 (30.24)
 59 JohnThomas Larson      14 Edina Swim Club-  2:00.17             
                 28.34        58.76 (30.42)
        1:30.06 (31.30)     2:00.17 (30.11)
 60 John Strauss           17 Patriot Aquatic-  2:00.25             
                 26.85        56.59 (29.74)
        1:27.89 (31.30)     2:00.25 (32.36)
 61 David Tao              17 New Trier Swim C  2:00.29             
                 27.52        57.38 (29.86)
      2:00.29 (1:02.91)                    
 62 Aaron Sears            20 Nasa Wildcat Aqu  2:00.32             
                 27.39        57.37 (29.98)
        1:29.02 (31.65)     2:00.32 (31.30)
 63 Chris Wills            16 Badger Aquatics-  2:00.35             
                 28.28        57.98 (29.70)
        1:28.92 (30.94)     2:00.35 (31.43)
 64 Daniel Jacobson        21 The Great Wolf S  2:00.44             
                 27.51        58.40 (30.89)
        1:29.47 (31.07)     2:00.44 (30.97)
 65 Nicholas Plachinski    16 Ozaukee Aquatics  2:00.65             
                 28.66        59.06 (30.40)
        1:29.86 (30.80)     2:00.65 (30.79)
 66 Kyle McNair            19 Mundelein Mustan  2:00.70             
                 27.39        57.61 (30.22)
        1:29.00 (31.39)     2:00.70 (31.70)
 67 Per-Niklas Brinck      20 Minnesota Aquati  2:01.01             
                 27.61        58.52 (30.91)
        1:30.23 (31.71)     2:01.01 (30.78)
 68 Joshua Hughes          19 Cedar Rapids Aqu  2:01.02             
                 28.12        58.34 (30.22)
        1:29.72 (31.38)     2:01.02 (31.30)
 69 Kevin Ewald            25 Schroeder YMCA S  2:01.06             
                 27.52        58.17 (30.65)
        1:29.76 (31.59)     2:01.06 (31.30)
 70 Mark Moore             18 Minnetonka Swim-  2:01.15             
                 27.17        57.73 (30.56)
        1:29.43 (31.70)     2:01.15 (31.72)
 71 Michael Tegeler        15 Express Swim Tea  2:01.16             
                 28.00        58.26 (30.26)
        1:29.78 (31.52)     2:01.16 (31.38)
 72 Joseph Halsmer         18 Sterling Stingra  2:01.19             
                 27.27        57.77 (30.50)
        1:29.59 (31.82)     2:01.19 (31.60)
 73 Nels Snyder            18 Nasa Wildcat Aqu  2:01.60             
                 27.37        57.65 (30.28)
        1:29.53 (31.88)     2:01.60 (32.07)
 74 Mark McGlaughlin       15 Iowa Flyers Swim  2:01.61             
                 28.05        58.78 (30.73)
        1:30.46 (31.68)     2:01.61 (31.15)
 75 Brian Borden           17 Elmbrook Swim Cl  2:01.65             
                 27.70        57.96 (30.26)
        1:29.72 (31.76)     2:01.65 (31.93)
 76 Harris Thompson        18 Iowa City Eels S  2:01.75             
                 28.52        58.72 (30.20)
        1:30.62 (31.90)     2:01.75 (31.13)
 77 Brendan Weibel         17 Westmont Swim Cl  2:01.80             
                 29.01        59.49 (30.48)
        1:30.20 (30.71)     2:01.80 (31.60)
 78 Jacob Austin           18 Sioux Falls Snow  2:01.87             
                 27.45        58.30 (30.85)
        1:30.33 (32.03)     2:01.87 (31.54)
 79 Cole Birklid           17 The Great Wolf S  2:02.03             
                 28.44        59.51 (31.07)
        1:30.98 (31.47)     2:02.03 (31.05)
 80 Paul Fair              18 Minnesota Aquati  2:02.16             
                 27.80        58.65 (30.85)
        1:30.88 (32.23)     2:02.16 (31.28)
 81 Wesley Manz            20 Schroeder YMCA S  2:02.19             
                 27.74        58.27 (30.53)
        1:30.07 (31.80)     2:02.19 (32.12)
 82 Max Pratt              21 Minnesota Aquati  2:02.20             
                 28.98        59.61 (30.63)
        1:31.43 (31.82)     2:02.20 (30.77)
 83 Andrew Urness          18 Riptide-MN        2:02.25             
                 29.08      1:00.52 (31.44)
        1:31.45 (30.93)     2:02.25 (30.80)
 84 Matthew Kamin          16 Peoria Area Wate  2:02.27             
                 28.02        58.97 (30.95)
        1:30.43 (31.46)     2:02.27 (31.84)
 85 Patrick Walsh          18 Southwest Aquati  2:02.28             
                 28.09        58.72 (30.63)
        1:29.96 (31.24)     2:02.28 (32.32)
 86 Tanner Nimke           19 Rochester Swim C  2:02.41             
                 27.58        59.41 (31.83)
        1:31.41 (32.00)     2:02.41 (31.00)
 87 Alexander Snarski      17 Cats Aquatic Tea  2:02.49             
                 27.73        59.20 (31.47)
        1:31.35 (32.15)     2:02.49 (31.14)
 88 Kevin McPherson        16 South East Metro  2:02.62             
                 27.59        57.89 (30.30)
        1:30.34 (32.45)     2:02.62 (32.28)
 89 Garner Kohrell         15 Fox Valley Wave-  2:02.73             
                 29.00      1:00.38 (31.38)
        1:31.90 (31.52)     2:02.73 (30.83)
 90 Deven Ries             18 Peoria Area Wate  2:02.88             
                 28.78        59.99 (31.21)
        1:31.58 (31.59)     2:02.88 (31.30)
 91 Morgan Barnes          19 Cedar Rapids Aqu  2:02.90             
                 28.01        58.50 (30.49)
        1:30.82 (32.32)     2:02.90 (32.08)
 92 Erik McCague           19 Mach 3 Flyers-MN  2:02.92             
                 28.16        59.32 (31.16)
        1:30.82 (31.50)     2:02.92 (32.10)
 93 Alex Brock             17 Northern Lights-  2:03.09             
                 28.45        59.25 (30.80)
        1:31.11 (31.86)     2:03.09 (31.98)
 94 Gabriel Langner        17 Black Hawk Area-  2:03.73             
                 27.72        58.42 (30.70)
        1:30.41 (31.99)     2:03.73 (33.32)
 95 Samuel Hiller          19 Academy Bullets-  2:03.85             
                 28.89      1:00.69 (31.80)
        1:32.05 (31.36)     2:03.85 (31.80)
 96 Emanuel Hernandez      16 Fox Valley Wave-  2:03.90             
                 27.99        59.71 (31.72)
        1:31.95 (32.24)     2:03.90 (31.95)
 97 Jakub Pelka            18 Patriot Aquatic-  2:04.23             
                 28.39      1:00.20 (31.81)
        1:32.56 (32.36)     2:04.23 (31.67)
 97 Kirk Dickson           17 Cats Aquatic Tea  2:04.23             
                 27.92        58.87 (30.95)
        1:31.42 (32.55)     2:04.23 (32.81)
 99 Ryan Current           16 Minnetonka Swim-  2:04.27             
                 27.13        57.39 (30.26)
        1:30.34 (32.95)     2:04.27 (33.93)
100 Christopher Kearney    15 Coho Swim Club-I  2:04.28             
                 27.71        58.82 (31.11)
        1:31.61 (32.79)     2:04.28 (32.67)
101 Jack Scafuri           15 Central Iowa Aqu  2:04.31             
                 28.24        59.62 (31.38)
        1:32.51 (32.89)     2:04.31 (31.80)
102 Zack Parkin            17 Badger Aquatics-  2:04.33             
                 29.02      1:00.35 (31.33)
        1:31.79 (31.44)     2:04.33 (32.54)
103 Banistre Lienhart      17 Hornet Age Group  2:04.58             
                 28.29      1:00.27 (31.98)
        1:32.04 (31.77)     2:04.58 (32.54)
104 Owen Kusick            18 Aquajets Swim Te  2:04.61             
                 29.27      1:00.48 (31.21)
        1:32.85 (32.37)     2:04.61 (31.76)
105 Brenden Bolman         16 Cats Aquatic Tea  2:04.73             
                 28.14        59.82 (31.68)
        1:32.10 (32.28)     2:04.73 (32.63)
106 Deforrest Benson       17 Blackline Aquati  2:04.77             
                 29.20      1:00.40 (31.20)
        1:31.98 (31.58)     2:04.77 (32.79)
107 Jordan Kinney          18 Fox Valley Wave-  2:04.96             
                 28.84      1:00.17 (31.33)
        1:32.47 (32.30)     2:04.96 (32.49)
108 Daniel Whitcomb        19 New Trier Swim C  2:05.10             
                 27.52        58.07 (30.55)
        1:31.55 (33.48)     2:05.10 (33.55)
109 Ryan O''Malley          18 Westmont Swim Cl  2:05.29             
                 27.86        58.89 (31.03)
        1:32.04 (33.15)     2:05.29 (33.25)
110 Jacob Roberts          19 North Aquatics C  2:05.42             
                 28.32        59.79 (31.47)
        1:32.64 (32.85)     2:05.42 (32.78)
111 Bogdan Balteanu        18 Cats Aquatic Tea  2:05.57             
                 28.35        59.80 (31.45)
        1:31.74 (31.94)     2:05.57 (33.83)
112 Garrett Verhoeven      16 South East Metro  2:05.80             
                 30.10      1:01.66 (31.56)
        1:33.72 (32.06)     2:05.80 (32.08)
113 Andrew Carlson         18 Fox Valley Swim-  2:06.08             
                 28.22        59.29 (31.07)
        1:32.58 (33.29)     2:06.08 (33.50)
114 Ben Sieve              16 Rapid City Racer  2:06.24             
                 28.91      1:00.58 (31.67)
        1:34.19 (33.61)     2:06.24 (32.05)
115 Dan Gilbertson         18 Fox Valley Wave-  2:06.31             
                 28.73      1:00.51 (31.78)
        1:33.24 (32.73)     2:06.31 (33.07)
116 Marshall Heskin        15 South Metro Stor  2:06.94             
                 28.45      1:00.32 (31.87)
        1:34.36 (34.04)     2:06.94 (32.58)
117 Daniel Hodgin          18 Aberdeen Swim Cl  2:07.58             
                 27.46        58.58 (31.12)
        1:32.64 (34.06)     2:07.58 (34.94)
118 Michael Draves         13 Badger Aquatics-  2:07.68             
                 29.49      1:01.67 (32.18)
        1:35.23 (33.56)     2:07.68 (32.45)
119 Andrew Salomon         20 Swift Aquatics-I  2:08.08             
                 28.81      1:00.91 (32.10)
        1:34.12 (33.21)     2:08.08 (33.96)
120 Bailey Biwer           17 Eau Claire YMCA-  2:08.58             
                 28.63      1:00.12 (31.49)
        1:34.12 (34.00)     2:08.58 (34.46)
121 Aaron Schwab           18 Sea Devils-MN     2:08.70             
                 28.56      1:00.53 (31.97)
        1:34.46 (33.93)     2:08.70 (34.24)
122 Connor Schroyer        18 Westmont Swim Cl  2:08.96             
                 28.37        59.68 (31.31)
        1:33.79 (34.11)     2:08.96 (35.17)
123 James Haney            18 Chicago Wolfpack  2:09.02             
                 28.88      1:00.49 (31.61)
        1:34.85 (34.36)     2:09.02 (34.17)
 -- Aaron Helander         18 Sterling Stingra     DFS              
 -- Ryan Scripp            15 Green Bay YMCA-W     DFS              
 -- Enrique Perez          16 Southwest Aquati     DFS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 10                 
 
  1. Wisconsin Aquatics                245   2. Minnesota Aquatics                160
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    116   4. Ozaukee Aquatics                   73
  5. Unattached                         60   6. Cats Aquatic Team                  59
  6. New Trier Swim Club                59   8. Aquajets Swim Team                 57
  9. Barrington Swim Club               45   9. Patriot Aquatic Club               45
 11. Academy Bullets Swim Club          43  12. Redbird Swim Club                  39
 13. North Aquatics Club                38  14. Schroeder YMCA Swim Team           31
 14. Iowa Flyers Swim Club              31  16. Swift Aquatics                     30
 17. Maverick Swim Club                 29  18. Southwest Aquatic Team             28
 18. Chicago Wolfpack Aquatic Club      28  20. Palatine Park Dist Swim Team       26
 21. Nasa Wildcat Aquatics              21  21. Fox Valley Wave Swim Team Inc      21
 23. Fox Valley Swim Team               20  23. Blue Devil Swim Club               20
 25. Aberdeen Swim Club                 19  26. Minnetonka Swim Club               17
 27. Unattached                         15  28. Unattached                         14
 28. Unattached Mtka                    14  28. Westmont Swim Club                 14
 31. Central Iowa Aquatics              13  32. Sea Devils                         12
 33. Unattached Cwac                    11  33. Glenbrook Aquatics                 11
 35. Sterling Stingrays Swim Club        9  36. The Great Wolf Swim Team            8
 37. South Metro Storm                   7  37. South East Metro Sharks Swim C      7
 37. Cedar Rapids Aquatic                7  40. Lake Forest Swim Club               6
 40. Unattached Tide                     6  40. Riptide                             6
 40. Badger Aquatics Club                6  44. AquaStorm                           5
 45. Mundelein Mustang Swim Club         4  45. University of Illinois Swimmin      4
 47. Unattached                          3  47. MoHo Gators                         3
 49. Edina Swim Club                     2  49. Unattached                          2
 51. Unattached                          1                                               
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/18/2013 - 8:33 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 11  Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hannah Kastigar        17 Aberdeen Swim Cl  4:56.79    4:50.90   20  
                 30.41      1:04.80 (34.39)
        1:41.48 (36.68)     2:18.03 (36.55)
        3:00.86 (42.83)     3:43.27 (42.41)
        4:17.63 (34.36)     4:50.90 (33.27)
  2 Katherine Drabot       15 Ozaukee Aquatics  4:56.93    4:51.97   17  
                 30.91      1:06.84 (35.93)
        1:44.47 (37.63)     2:21.09 (36.62)
        3:02.85 (41.76)     3:45.01 (42.16)
        4:19.38 (34.37)     4:51.97 (32.59)
  3 Gia Dalesandro         18 Fox Valley Swim-  4:57.78    4:56.59   16  
                 29.70      1:03.88 (34.18)
        1:44.01 (40.13)     2:22.51 (38.50)
        3:06.83 (44.32)     3:50.66 (43.83)
        4:24.77 (34.11)     4:56.59 (31.82)
  4 Aja Van Hout           20 Wisconsin Aquati  4:54.13    4:57.77   15  
                 31.12      1:06.45 (35.33)
        1:44.37 (37.92)     2:20.37 (36.00)
        3:04.74 (44.37)     3:49.25 (44.51)
        4:24.16 (34.91)     4:57.77 (33.61)
  5 Jennah Haney           21 Wisconsin Aquati  5:01.25    5:00.96   14  
                 31.50      1:07.63 (36.13)
        1:47.12 (39.49)     2:26.12 (39.00)
        3:08.18 (42.06)     3:51.00 (42.82)
        4:26.73 (35.73)     5:00.96 (34.23)
  6 Ruby Martin            13 Iowa Flyers Swim  5:05.46    5:05.25   13  
                 32.46      1:08.78 (36.32)
        1:47.19 (38.41)     2:25.18 (37.99)
        3:09.91 (44.73)     3:55.47 (45.56)
        4:30.60 (35.13)     5:05.25 (34.65)
  7 Katherine Garrity      14 Riptide-MN        5:03.88    5:06.64   12  
                 31.83      1:09.48 (37.65)
        1:49.16 (39.68)     2:28.27 (39.11)
        3:11.76 (43.49)     3:57.25 (45.49)
        4:32.07 (34.82)     5:06.64 (34.57)
  8 Hailey Szews           21 Minnesota Aquati  5:05.81    5:11.95   11  
                 32.05      1:09.74 (37.69)
        1:50.87 (41.13)     2:30.71 (39.84)
        3:15.37 (44.66)     4:01.19 (45.82)
        4:36.83 (35.64)     5:11.95 (35.12)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Brianna Alexander      15 South Metro Stor  5:05.92    5:03.53    9  
                 32.19      1:08.70 (36.51)
        1:48.16 (39.46)     2:26.66 (38.50)
        3:10.79 (44.13)     3:54.31 (43.52)
        4:29.95 (35.64)     5:03.53 (33.58)
 10 Rebeca Martinez        17 Chicago Wolfpack  5:06.89    5:05.23    7  
                 31.81      1:09.07 (37.26)
        1:46.96 (37.89)     2:24.76 (37.80)
        3:10.15 (45.39)     3:55.81 (45.66)
        4:31.53 (35.72)     5:05.23 (33.70)
 11 Brianna Hines          16 Waves Bloomingto  5:07.24    5:05.62    6  
                 32.13      1:09.14 (37.01)
        1:49.09 (39.95)     2:29.24 (40.15)
        3:13.43 (44.19)     3:57.86 (44.43)
        4:32.34 (34.48)     5:05.62 (33.28)
 12 Marysol Arce           16 Chicago Wolfpack  5:06.74    5:05.89    5  
                 32.18      1:08.22 (36.04)
        1:49.08 (40.86)     2:27.78 (38.70)
        3:13.09 (45.31)     3:58.67 (45.58)
        4:33.16 (34.49)     5:05.89 (32.73)
 13 Annie Gosselin         15 Academy Bullets-  5:07.52    5:07.06    4  
                 31.38      1:07.70 (36.32)
        1:45.76 (38.06)     2:24.26 (38.50)
        3:08.39 (44.13)     3:54.16 (45.77)
        4:30.50 (36.34)     5:07.06 (36.56)
 14 Rachael Kelch          16 Peoria Area Wate  5:07.98    5:08.61    3  
                 32.49      1:09.05 (36.56)
        1:47.97 (38.92)     2:26.76 (38.79)
        3:13.88 (47.12)     3:58.36 (44.48)
        4:33.86 (35.50)     5:08.61 (34.75)
 15 Carolyn Jungers        15 Schroeder YMCA S  5:07.20    5:08.87    2  
                 32.02      1:09.31 (37.29)
        1:50.54 (41.23)     2:30.36 (39.82)
        3:15.02 (44.66)     4:00.10 (45.08)
        4:35.65 (35.55)     5:08.87 (33.22)
 16 Emily Launer           19 Unattached-IL     5:08.17    5:14.51    1  
                 32.12      1:12.22 (40.10)
        1:51.12 (38.90)     2:31.52 (40.40)
        3:18.85 (47.33)     4:08.37 (49.52)
        4:41.11 (32.74)     5:14.51 (33.40)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Kara Lucenti           17 New Trier Swim C  5:08.65    5:07.19  
                 32.56      1:10.14 (37.58)
        1:51.72 (41.58)     2:32.19 (40.47)
        3:13.63 (41.44)     3:56.13 (42.50)
        4:32.21 (36.08)     5:07.19 (34.98)
 18 Marissa Engel          19 Blue Devil Swim-  5:09.19    5:07.50  
                 32.03      1:09.82 (37.79)
        1:48.81 (38.99)     2:27.02 (38.21)
        3:12.17 (45.15)     3:58.80 (46.63)
        4:33.92 (35.12)     5:07.50 (33.58)
 19 Samantha Senczyszyn    16 Ozaukee Aquatics  5:11.65    5:08.12  
                 31.16      1:07.94 (36.78)
        1:48.34 (40.40)     2:28.96 (40.62)
        3:12.13 (43.17)     3:57.13 (45.00)
        4:32.71 (35.58)     5:08.12 (35.41)
 20 Anna Elling            18 Black Dog Swimmi  5:11.66    5:08.37  
                 30.82      1:06.13 (35.31)
        1:46.15 (40.02)     2:25.25 (39.10)
        3:11.61 (46.36)     3:58.73 (47.12)
        4:33.99 (35.26)     5:08.37 (34.38)
 21 Azra Avdic             14 Swift Aquatics-I  5:10.84    5:09.49  
                 32.19      1:08.41 (36.22)
        1:50.14 (41.73)     2:29.97 (39.83)
        3:15.55 (45.58)     4:01.38 (45.83)
        4:35.92 (34.54)     5:09.49 (33.57)
 22 Jennifer Holtzen       19 Wisconsin Aquati  5:08.27    5:10.71  
                 33.19      1:10.51 (37.32)
        1:51.86 (41.35)     2:31.63 (39.77)
        3:15.74 (44.11)     3:59.42 (43.68)
        4:35.98 (36.56)     5:10.71 (34.73)
 23 Kylie Burgess          17 St Croix Swim Cl  5:10.14    5:12.81  
                 33.69      1:12.22 (38.53)
        1:52.29 (40.07)     2:31.43 (39.14)
        3:18.01 (46.58)     4:04.02 (46.01)
        4:38.96 (34.94)     5:12.81 (33.85)
 24 Holly Stoll            13 Lake Country Swi  5:11.93    5:15.64  
                 31.80      1:11.03 (39.23)
        1:50.75 (39.72)     2:30.08 (39.33)
        3:17.13 (47.05)     4:05.33 (48.20)
        4:40.65 (35.32)     5:15.64 (34.99)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Natalie Johnson        18 Ozaukee Aquatics  5:13.31    5:07.44  
                 32.31      1:08.95 (36.64)
        1:50.47 (41.52)     2:30.54 (40.07)
        3:14.99 (44.45)     3:59.56 (44.57)
        4:34.06 (34.50)     5:07.44 (33.38)
 26 Katherine Rentz        15 Academy Bullets-  5:16.73    5:09.98  
                 32.32      1:09.69 (37.37)
        1:50.64 (40.95)     2:31.60 (40.96)
        3:14.53 (42.93)     3:58.77 (44.24)
        4:34.47 (35.70)     5:09.98 (35.51)
 27 Pauline Kaminski       16 Academy Bullets-  5:13.22    5:10.95  
                 31.91      1:09.04 (37.13)
        1:50.81 (41.77)     2:32.08 (41.27)
        3:15.29 (43.21)     3:59.25 (43.96)
        4:35.62 (36.37)     5:10.95 (35.33)
 28 Shea Bougie            14 Riptide-MN        5:12.80    5:12.44  
                 33.09      1:11.22 (38.13)
        1:52.14 (40.92)     2:31.87 (39.73)
        3:16.46 (44.59)     4:01.61 (45.15)
        4:37.78 (36.17)     5:12.44 (34.66)
 29 Sophia Bisch           16 St Croix Swim Cl  5:14.49    5:15.07  
                 31.41      1:09.25 (37.84)
        1:49.90 (40.65)     2:31.11 (41.21)
        3:15.76 (44.65)     4:02.46 (46.70)
        4:38.67 (36.21)     5:15.07 (36.40)
 30 Katherine Taylor       15 Schroeder YMCA S  5:13.08    5:15.81  
                 33.46      1:12.13 (38.67)
        1:52.56 (40.43)     2:31.59 (39.03)
        3:19.52 (47.93)     4:07.41 (47.89)
        4:42.16 (34.75)     5:15.81 (33.65)
 31 Lauren Stigler         14 Southwest Aquati  5:16.06    5:20.73  
                 32.52      1:10.56 (38.04)
        1:51.77 (41.21)     2:32.92 (41.15)
        3:19.42 (46.50)     4:06.61 (47.19)
        4:43.92 (37.31)     5:20.73 (36.81)
 -- Hannah Sakaluk         16 Waves Bloomingto  5:12.57         DQ  
                 33.22      1:10.04 (36.82)
        1:51.80 (41.76)     2:32.47 (40.67)
        3:18.78 (46.31)     4:04.39 (45.61)
        4:39.45 (35.06)          DQ (31.99)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 22 Kallyn Barkey          16 Rochester Swim C  5:11.45             
                 32.14      1:09.86 (37.72)
        1:50.19 (40.33)     2:28.60 (38.41)
        3:15.55 (46.95)     4:01.35 (45.80)
        4:37.30 (35.95)     5:11.45 (34.15)
 28 Haley Spencer          22 Minnesota Aquati  5:12.94             
                 32.37      1:09.05 (36.68)
        1:51.83 (42.78)     2:33.99 (42.16)
        3:16.27 (42.28)     3:59.34 (43.07)
        4:36.24 (36.90)     5:12.94 (36.70)
 32 Pamela Breitrick       19 Unattached-IA     5:13.37             
                 31.67      1:08.66 (36.99)
        1:49.29 (40.63)     2:28.69 (39.40)
        3:14.92 (46.23)     4:00.34 (45.42)
        4:38.04 (37.70)     5:13.37 (35.33)
 33 Natalie McGovern       16 Academy Bullets-  5:13.93             
                 32.69      1:09.86 (37.17)
        1:49.45 (39.59)     2:27.56 (38.11)
        3:15.72 (48.16)     4:02.55 (46.83)
        4:38.88 (36.33)     5:13.93 (35.05)
 35 Megan Wenman           14 Blackline Aquati  5:15.94             
                 33.76      1:12.19 (38.43)
        1:53.22 (41.03)     2:32.56 (39.34)
        3:19.07 (46.51)     4:05.02 (45.95)
        4:40.97 (35.95)     5:15.94 (34.97)
 38 Kelley Lehane          17 Academy Bullets-  5:16.84             
                 32.89      1:11.26 (38.37)
        1:50.67 (39.41)     2:29.20 (38.53)
        3:17.18 (47.98)     4:05.12 (47.94)
        4:41.64 (36.52)     5:16.84 (35.20)
 39 Haley Gordon           21 Unattached-IA     5:17.53             
                 31.74      1:08.11 (36.37)
        1:50.79 (42.68)     2:32.27 (41.48)
        3:17.44 (45.17)     4:02.70 (45.26)
        4:41.38 (38.68)     5:17.53 (36.15)
 40 Olivia Cacciatore      17 Rockford Marlins  5:17.73             
                 32.73      1:10.67 (37.94)
        1:55.43 (44.76)     2:38.86 (43.43)
        3:22.68 (43.82)     4:06.11 (43.43)
        4:42.90 (36.79)     5:17.73 (34.83)
 41 Kira Webster           17 Redbird Swim Clu  5:18.71             
                 35.11      1:13.51 (38.40)
        1:53.59 (40.08)     2:31.74 (38.15)
        3:21.78 (50.04)     4:09.88 (48.10)
        4:45.22 (35.34)     5:18.71 (33.49)
 42 Elizabeth Madison      15 Redbird Swim Clu  5:18.92             
                 34.96      1:14.09 (39.13)
        1:56.63 (42.54)     2:36.91 (40.28)
        3:22.65 (45.74)     4:08.14 (45.49)
        4:44.45 (36.31)     5:18.92 (34.47)
 43 Allyssa Phelps         14 Aquajets Swim Te  5:19.40             
                 34.51      1:14.29 (39.78)
        1:56.70 (42.41)     2:38.86 (42.16)
        3:23.23 (44.37)     4:08.24 (45.01)
        4:44.14 (35.90)     5:19.40 (35.26)
 44 Erin Oliphant          15 Glenbrook Aquati  5:19.47             
                 33.37      1:11.85 (38.48)
        1:54.96 (43.11)     2:36.92 (41.96)
        3:19.94 (43.02)     4:04.73 (44.79)
        4:42.54 (37.81)     5:19.47 (36.93)
 45 Jacqueline Hughes      17 Cedar Rapids Aqu  5:19.59             
                 34.26      1:14.89 (40.63)
        1:57.13 (42.24)     2:38.36 (41.23)
        3:21.97 (43.61)     4:06.95 (44.98)
        4:43.71 (36.76)     5:19.59 (35.88)
 46 Jennifer Coady         18 Univ. of Illinoi  5:19.62             
                 33.10      1:11.90 (38.80)
        1:54.08 (42.18)     2:36.34 (42.26)
        3:21.26 (44.92)     4:07.61 (46.35)
        4:44.39 (36.78)     5:19.62 (35.23)
 47 Tara Chapman           14 The Great Wolf S  5:19.97             
                 33.80      1:12.85 (39.05)
        1:55.21 (42.36)     2:36.57 (41.36)
        3:23.53 (46.96)     4:09.71 (46.18)
        4:45.53 (35.82)     5:19.97 (34.44)
 48 Tereysa Lehnertz       17 Iowa Flyers Swim  5:21.24             
                 31.67      1:08.54 (36.87)
        1:48.27 (39.73)     2:27.82 (39.55)
        3:16.05 (48.23)     4:04.92 (48.87)
        4:43.08 (38.16)     5:21.24 (38.16)
 49 Mekenna Scheitlin      17 Barrington Swim-  5:21.40             
                 31.78      1:08.20 (36.42)
        1:49.39 (41.19)     2:31.27 (41.88)
        3:18.44 (47.17)     4:06.47 (48.03)
        4:44.46 (37.99)     5:21.40 (36.94)
 50 Kayla Dlugopolski      19 Univ. of Illinoi  5:21.53             
                 34.33      1:13.14 (38.81)
        1:55.57 (42.43)     2:37.01 (41.44)
        3:23.99 (46.98)     4:10.92 (46.93)
        4:47.21 (36.29)     5:21.53 (34.32)
 51 Mckenna Lynch          17 Central Iowa Aqu  5:21.99             
                 31.76      1:09.75 (37.99)
        1:52.01 (42.26)     2:33.14 (41.13)
        3:20.63 (47.49)     4:09.16 (48.53)
        4:46.22 (37.06)     5:21.99 (35.77)
 52 Jennifer Kordik        16 Mundelein Mustan  5:22.13             
                 32.98      1:12.27 (39.29)
        1:54.64 (42.37)     2:35.64 (41.00)
        3:20.53 (44.89)     4:07.38 (46.85)
        4:45.40 (38.02)     5:22.13 (36.73)
 53 Jennie Novak           14 Minnetonka Swim-  5:22.26             
                 33.89      1:14.87 (40.98)
        1:57.61 (42.74)     2:39.10 (41.49)
        3:22.27 (43.17)     4:07.87 (45.60)
        4:45.16 (37.29)     5:22.26 (37.10)
 54 Raime Jones            13 Aquajets Swim Te  5:23.38             
                 33.70      1:13.79 (40.09)
        1:55.61 (41.82)     2:37.33 (41.72)
        3:24.61 (47.28)     4:12.57 (47.96)
        4:48.43 (35.86)     5:23.38 (34.95)
 55 Catherine Van Meter    13 Fastjets-MN       5:23.42             
                 34.10      1:14.82 (40.72)
        1:59.57 (44.75)     2:42.35 (42.78)
        3:26.01 (43.66)     4:12.59 (46.58)
        4:49.53 (36.94)     5:23.42 (33.89)
 56 Lauren Harris          15 South Metro Stor  5:23.95             
                 32.44      1:10.75 (38.31)
        1:53.45 (42.70)     2:34.59 (41.14)
        3:22.22 (47.63)     4:10.54 (48.32)
        4:47.68 (37.14)     5:23.95 (36.27)
 57 Anna Peterson          18 New Trier Swim C  5:24.23             
                 32.66      1:10.09 (37.43)
        1:53.56 (43.47)     2:35.62 (42.06)
        3:21.47 (45.85)     4:07.14 (45.67)
        4:46.38 (39.24)     5:24.23 (37.85)
 58 Mary Knaak             17 St Croix Swim Cl  5:24.66             
                 31.56      1:11.10 (39.54)
        1:53.81 (42.71)     2:35.83 (42.02)
        3:21.01 (45.18)     4:10.97 (49.96)
        4:47.67 (36.70)     5:24.66 (36.99)
 59 Maggie Lingle          17 Elmbrook Swim Cl  5:25.12             
                 33.38      1:10.90 (37.52)
        1:54.59 (43.69)     2:36.84 (42.25)
        3:25.17 (48.33)     4:13.06 (47.89)
        4:49.70 (36.64)     5:25.12 (35.42)
 60 Anne McArdle           18 Scout Aquatics-I  5:25.34             
                 32.23      1:10.36 (38.13)
        1:52.96 (42.60)     2:35.16 (42.20)
        3:21.91 (46.75)     4:10.65 (48.74)
        4:48.99 (38.34)     5:25.34 (36.35)
 61 Kaitlyn Joyce          17 Express Swim Tea  5:25.68             
                 33.51      1:12.26 (38.75)
        1:52.96 (40.70)     2:33.83 (40.87)
        3:23.03 (49.20)     4:13.85 (50.82)
        4:50.78 (36.93)     5:25.68 (34.90)
 62 Allison Cicero         16 Palatine Park Di  5:26.12             
                 34.14      1:13.96 (39.82)
        1:55.21 (41.25)     2:34.58 (39.37)
        3:23.44 (48.86)     4:13.14 (49.70)
        4:50.24 (37.10)     5:26.12 (35.88)
 63 Mallory Olson          17 Badger Aquatics-  5:27.89             
                 35.00      1:17.10 (42.10)
        1:56.30 (39.20)     2:34.91 (38.61)
        3:24.73 (49.82)     4:15.96 (51.23)
        4:52.21 (36.25)     5:27.89 (35.68)
 64 Katherine Canfield     16 Fox Valley Swim-  5:28.11             
                 33.89      1:13.33 (39.44)
        1:54.34 (41.01)     2:34.72 (40.38)
        3:23.95 (49.23)     4:14.40 (50.45)
        4:51.94 (37.54)     5:28.11 (36.17)
 65 Nicole Oppel           16 Piranhas Swim Cl  5:28.20             
                 32.98      1:10.88 (37.90)
        1:56.10 (45.22)     2:40.17 (44.07)
        3:27.79 (47.62)     4:14.36 (46.57)
        4:52.44 (38.08)     5:28.20 (35.76)
 66 Erika Martinez         18 Chicago Wolfpack  5:28.22             
                 33.29      1:13.56 (40.27)
        1:55.35 (41.79)     2:37.58 (42.23)
        3:25.02 (47.44)     4:14.51 (49.49)
        4:51.96 (37.45)     5:28.22 (36.26)
 67 Grace Taylor           14 Aquajets Swim Te  5:28.24             
                 33.65      1:13.66 (40.01)
        1:55.07 (41.41)     2:36.91 (41.84)
        3:25.73 (48.82)     4:14.48 (48.75)
        4:52.48 (38.00)     5:28.24 (35.76)
 68 Linnea Rizzo           16 South East Metro  5:29.03             
                 34.54      1:15.41 (40.87)
        1:56.96 (41.55)     2:37.79 (40.83)
        3:25.83 (48.04)     4:14.20 (48.37)
        4:52.47 (38.27)     5:29.03 (36.56)
 69 Hayley Levin           19 Coho Swim Club-I  5:32.32             
                 34.11      1:12.31 (38.20)
        1:57.73 (45.42)     2:40.78 (43.05)
        3:27.84 (47.06)     4:15.48 (47.64)
        4:54.70 (39.22)     5:32.32 (37.62)
 70 Alexia Monty           15 Fox Cities YMCA-  5:32.38             
                 33.81      1:13.91 (40.10)
        1:55.85 (41.94)     2:36.29 (40.44)
        3:26.16 (49.87)     4:17.65 (51.49)
        4:54.93 (37.28)     5:32.38 (37.45)
 -- Elaine Boosalis        19 Unattached-IA        DFS              
 -- Isabella Smits         14 Fastjets-MN          DFS              
 -- Erin Kleiner           18 South Metro Stor      NS              
 -- Cassandra Kimmes       20 Riptide-MN            NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 11                 
 
  1. Wisconsin Aquatics                274   2. Minnesota Aquatics                171
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    122   4. Ozaukee Aquatics                   90
  5. Unattached                         60   6. Cats Aquatic Team                  59
  6. New Trier Swim Club                59   8. Aquajets Swim Team                 57
  9. Academy Bullets Swim Club          47  10. Barrington Swim Club               45
 10. Patriot Aquatic Club               45  12. Iowa Flyers Swim Club              44
 13. Chicago Wolfpack Aquatic Club      40  14. Redbird Swim Club                  39
 14. Aberdeen Swim Club                 39  16. North Aquatics Club                38
 17. Fox Valley Swim Team               36  18. Schroeder YMCA Swim Team           33
 19. Swift Aquatics                     30  20. Maverick Swim Club                 29
 21. Southwest Aquatic Team             28  22. Palatine Park Dist Swim Team       26
 23. Nasa Wildcat Aquatics              21  23. Fox Valley Wave Swim Team Inc      21
 25. Blue Devil Swim Club               20  26. Riptide                            18
 27. Minnetonka Swim Club               17  28. South Metro Storm                  16
 28. Unattached                         16  30. Westmont Swim Club                 14
 30. Unattached Mtka                    14  30. Unattached                         14
 33. Central Iowa Aquatics              13  34. Sea Devils                         12
 35. Glenbrook Aquatics                 11  35. Unattached Cwac                    11
 37. Sterling Stingrays Swim Club        9  38. The Great Wolf Swim Team            8
 39. South East Metro Sharks Swim C      7  39. Cedar Rapids Aquatic                7
 41. Badger Aquatics Club                6  41. Lake Forest Swim Club               6
 41. Unattached Tide                     6  44. AquaStorm                           5
 45. University of Illinois Swimmin      4  45. Mundelein Mustang Swim Club         4
 47. Peoria Area Water Wizards           3  47. Unattached                          3
 47. MoHo Gators                         3  50. Unattached                          2
 50. Edina Swim Club                     2  52. Unattached                          1    
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/18/2013 - 8:33 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 12  Men 400 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 John Bushman           20 Wisconsin Aquati  4:32.77    4:30.25   20  
                 28.95      1:01.98 (33.03)
        1:37.92 (35.94)     2:12.85 (34.93)
        2:48.81 (35.96)     3:26.47 (37.66)
        3:59.31 (32.84)     4:30.25 (30.94)
  2 Nicholas Zito          18 Palatine Park Di  4:35.12    4:31.87   17  
                 27.77      1:00.37 (32.60)
        1:37.57 (37.20)     2:13.63 (36.06)
        2:50.47 (36.84)     3:27.67 (37.20)
        4:00.90 (33.23)     4:31.87 (30.97)
  3 Alejandro Cisneros     20 Minnesota Aquati  4:31.58    4:32.19   16  
                 27.82        59.96 (32.14)
        1:36.42 (36.46)     2:11.22 (34.80)
        2:50.96 (39.74)     3:30.63 (39.67)
        4:02.58 (31.95)     4:32.19 (29.61)
  4 Nicholas Caldwell      20 Unattached        4:36.29    4:32.88   15  
                 29.06      1:02.38 (33.32)
        1:38.58 (36.20)     2:14.43 (35.85)
        2:53.99 (39.56)     3:33.65 (39.66)
        4:04.42 (30.77)     4:32.88 (28.46)
  5 Jacob Miller           16 Redbird Swim Clu  4:37.74    4:36.22   14  
                 28.96      1:02.04 (33.08)
        1:38.02 (35.98)     2:14.23 (36.21)
        2:53.14 (38.91)     3:33.37 (40.23)
        4:04.84 (31.47)     4:36.22 (31.38)
  6 Adam Kastigar          19 Aberdeen Swim Cl  4:39.42    4:39.70   13  
                 28.64      1:01.75 (33.11)
        1:38.43 (36.68)     2:14.88 (36.45)
        2:55.66 (40.78)     3:36.55 (40.89)
        4:08.92 (32.37)     4:39.70 (30.78)
  7 Jonathon Thielen       18 Academy Bullets-  4:36.95    4:40.67   12  
                 28.47      1:02.64 (34.17)
        1:37.83 (35.19)     2:12.23 (34.40)
        2:54.02 (41.79)     3:36.08 (42.06)
        4:08.72 (32.64)     4:40.67 (31.95)
  8 Connor Patrick Lamb    17 Maverick Swim Cl  4:41.44    4:42.91   11  
                 28.62      1:03.08 (34.46)
        1:39.73 (36.65)     2:16.80 (37.07)
        2:55.95 (39.15)     3:36.98 (41.03)
        4:09.86 (32.88)     4:42.91 (33.05)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Matthew Salerno        16 Maverick Swim Cl  4:42.06    4:37.56    9  
                 29.01      1:02.28 (33.27)
        1:40.51 (38.23)     2:17.29 (36.78)
        2:55.86 (38.57)     3:34.98 (39.12)
        4:07.06 (32.08)     4:37.56 (30.50)
 10 Van Donkersgoed        19 Nasa Wildcat Aqu  4:41.45    4:40.15    7  
                 30.23      1:04.11 (33.88)
        1:40.73 (36.62)     2:17.75 (37.02)
        2:56.16 (38.41)     3:35.46 (39.30)
        4:08.07 (32.61)     4:40.15 (32.08)
 11 Ramiro Almaraz         19 Chicago Wolfpack  4:42.88    4:41.37    6  
                 29.34      1:03.86 (34.52)
        1:39.35 (35.49)     2:14.69 (35.34)
        2:55.88 (41.19)     3:37.25 (41.37)
        4:09.85 (32.60)     4:41.37 (31.52)
 12 David Friesch          20 Minnesota Aquati  4:44.32    4:41.41    5  
                 29.16      1:03.20 (34.04)
        1:41.12 (37.92)     2:19.19 (38.07)
        2:57.77 (38.58)     3:37.37 (39.60)
        4:09.67 (32.30)     4:41.41 (31.74)
 13 Scott Piper            16 Academy Bullets-  4:42.41    4:44.59    4  
                 29.61      1:03.65 (34.04)
        1:40.62 (36.97)     2:16.45 (35.83)
        2:56.91 (40.46)     3:38.18 (41.27)
        4:11.85 (33.67)     4:44.59 (32.74)
 14 Jack Tribble           18 Rockford Marlins  4:43.89    4:44.78    3  
                 28.93      1:02.48 (33.55)
                                2:14.65 ( )
                                3:40.10 ( )
        4:12.72 (32.62)     4:44.78 (32.06)
 15 JohnThomas Larson      14 Edina Swim Club-  4:44.18    4:45.27    2  
                 29.61      1:04.20 (34.59)
        1:41.63 (37.43)     2:17.78 (36.15)
        2:59.43 (41.65)     3:41.96 (42.53)
        4:15.00 (33.04)     4:45.27 (30.27)
 16 Kenneth Stelpflug      20 Ozaukee Aquatics  4:43.10    4:47.14    1  
                 29.39                     
            1:42.93 ( )                    
            3:00.36 ( )     3:41.52 (41.16)
        4:15.13 (33.61)     4:47.14 (32.01)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Matthew Hedman         16 Edina Swim Club-  4:45.06    4:39.86  
                 28.96      1:01.83 (32.87)
        1:38.47 (36.64)     2:14.17 (35.70)
        2:55.27 (41.10)     3:36.36 (41.09)
        4:08.80 (32.44)     4:39.86 (31.06)
 18 Jonathan Salomon       17 Swift Aquatics-I  4:45.19    4:44.21  
                 28.87      1:02.62 (33.75)
        1:39.96 (37.34)                    
            2:58.05 ( )     3:39.50 (41.45)
        4:12.45 (32.95)     4:44.21 (31.76)
 19 Nathaniel Weeks        19 Academy Bullets-  4:46.95    4:44.80  
                 28.81      1:03.15 (34.34)
        1:40.47 (37.32)     2:18.12 (37.65)
        2:57.61 (39.49)     3:38.64 (41.03)
        4:12.39 (33.75)     4:44.80 (32.41)
 20 Jacob Pearson          18 North Aquatics C  4:46.06    4:46.21  
                 29.25      1:03.33 (34.08)
        1:41.62 (38.29)     2:19.10 (37.48)
        3:01.64 (42.54)     3:44.20 (42.56)
        4:15.57 (31.37)     4:46.21 (30.64)
 21 David Zoltowski        20 Minnesota Aquati  4:46.72    4:46.31  
                 29.66      1:02.62 (32.96)
        1:39.29 (36.67)     2:15.38 (36.09)
        2:58.01 (42.63)     3:40.71 (42.70)
        4:14.30 (33.59)     4:46.31 (32.01)
 22 Patrick Walsh          18 Southwest Aquati  4:45.27    4:49.03  
                 29.63      1:02.95 (33.32)
        1:40.01 (37.06)     2:17.33 (37.32)
        3:00.13 (42.80)     3:43.79 (43.66)
        4:16.81 (33.02)     4:49.03 (32.22)
 23 Daniel Creighton       17 Academy Bullets-  4:47.39    4:49.76  
                 30.00      1:04.16 (34.16)
        1:39.98 (35.82)     2:15.75 (35.77)
        2:59.17 (43.42)     3:42.85 (43.68)
        4:17.14 (34.29)     4:49.76 (32.62)
 24 Stuart Hohm            17 Springfield YMCA  4:48.45    4:53.56  
                 29.48      1:04.78 (35.30)
        1:42.12 (37.34)     2:18.98 (36.86)
        3:02.17 (43.19)     3:47.32 (45.15)
        4:20.45 (33.13)     4:53.56 (33.11)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Joseph Szczupakiewicz  17 Southwest Aquati  4:48.61    4:44.71  
                 29.94      1:04.44 (34.50)
        1:41.36 (36.92)     2:17.29 (35.93)
        2:59.99 (42.70)     3:42.76 (42.77)
        4:15.42 (32.66)     4:44.71 (29.29)
 26 Chris Wills            16 Badger Aquatics-  4:51.11    4:45.30  
                 30.16      1:05.11 (34.95)
        1:43.29 (38.18)     2:22.48 (39.19)
        3:01.63 (39.15)     3:42.63 (41.00)
        4:14.26 (31.63)     4:45.30 (31.04)
 27 Alec Kandt             17 South East Metro  4:50.60    4:48.00  
                 28.90      1:02.69 (33.79)
        1:41.46 (38.77)     2:19.70 (38.24)
        3:00.06 (40.36)     3:40.13 (40.07)
        4:15.06 (34.93)     4:48.00 (32.94)
 28 Kevin Ewing            18 Coho Swim Club-I  4:50.18    4:48.43  
                 30.25      1:04.65 (34.40)
        1:42.72 (38.07)     2:20.96 (38.24)
        3:02.10 (41.14)     3:43.58 (41.48)
        4:16.43 (32.85)     4:48.43 (32.00)
 29 Ryan Scripp            15 Green Bay YMCA-W  4:50.55    4:49.63  
                 29.26      1:02.83 (33.57)
        1:39.86 (37.03)     2:15.93 (36.07)
        2:59.08 (43.15)     3:43.18 (44.10)
        4:16.61 (33.43)     4:49.63 (33.02)
 30 Lance Bergmann         18 Waves Bloomingto  4:50.04    4:50.12  
                 30.61      1:05.64 (35.03)
        1:46.45 (40.81)     2:25.50 (39.05)
        3:05.10 (39.60)     3:44.63 (39.53)
        4:18.29 (33.66)     4:50.12 (31.83)
 31 Samuel Scholz          17 South East Metro  4:49.74    4:50.76  
                 29.46      1:04.28 (34.82)
        1:42.71 (38.43)     2:20.06 (37.35)
        3:01.73 (41.67)     3:43.68 (41.95)
        4:17.53 (33.85)     4:50.76 (33.23)
 32 Collin Duchene         17 Pleasant Prairie  4:50.21    4:50.93  
                 30.08      1:04.38 (34.30)
        1:42.92 (38.54)     2:20.52 (37.60)
        3:02.49 (41.97)     3:44.55 (42.06)
        4:18.23 (33.68)     4:50.93 (32.70)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  1 Luke Bushman           22 Minnesota Aquati  4:29.61             
                 28.30      1:00.02 (31.72)
        1:33.84 (33.82)     2:07.27 (33.43)
        2:46.66 (39.39)     3:26.94 (40.28)
        3:59.37 (32.43)     4:29.61 (30.24)
 27 Tyler Lentz            21 Unattached-IA     4:49.49             
                 29.24      1:02.82 (33.58)
        1:40.99 (38.17)     2:17.67 (36.68)
        2:59.83 (42.16)     3:42.32 (42.49)
        4:16.59 (34.27)     4:49.49 (32.90)
 29 Daniel Ciciora         18 Hornet Age Group  4:49.99             
                 29.60      1:03.67 (34.07)
        1:44.47 (40.80)     2:23.82 (39.35)
        3:02.93 (39.11)     3:42.63 (39.70)
        4:16.34 (33.71)     4:49.99 (33.65)
 33 Dylan Sether           18 Aquastorm-ND      4:50.34             
                 31.14      1:05.95 (34.81)
        1:42.95 (37.00)     2:19.79 (36.84)
        3:01.38 (41.59)     3:43.00 (41.62)
        4:17.74 (34.74)     4:50.34 (32.60)
 36 Raymond Leiferman      19 MoHo Gators-WI    4:50.76             
                 29.30      1:01.61 (32.31)
        1:41.14 (39.53)     2:18.43 (37.29)
        3:02.33 (43.90)     3:44.60 (42.27)
        4:18.30 (33.70)     4:50.76 (32.46)
 38 Kevin Stratton         15 Academy Bullets-  4:51.16             
                 30.28      1:05.80 (35.52)
        1:42.21 (36.41)     2:18.09 (35.88)
        3:00.25 (42.16)     3:42.25 (42.00)
        4:17.95 (35.70)     4:51.16 (33.21)
 39 Ayrton Kasemets        17 Mundelein Mustan  4:52.01             
                 29.53      1:04.78 (35.25)
        1:42.67 (37.89)     2:21.68 (39.01)
        3:02.60 (40.92)     3:45.31 (42.71)
        4:19.16 (33.85)     4:52.01 (32.85)
 40 Yezan Alsader          12 Waves Bloomingto  4:52.24             
                 30.18      1:05.29 (35.11)
        1:42.30 (37.01)     2:18.12 (35.82)
        3:01.84 (43.72)     3:46.24 (44.40)
        4:19.42 (33.18)     4:52.24 (32.82)
 41 Ryan Dunton            17 Lake Country Swi  4:52.33             
                 31.05      1:07.15 (36.10)
        1:45.16 (38.01)     2:21.35 (36.19)
        3:04.13 (42.78)     3:45.94 (41.81)
        4:19.47 (33.53)     4:52.33 (32.86)
 42 Garrett Larson         20 Minnesota Aquati  4:52.43             
                 29.73      1:04.69 (34.96)
        1:42.18 (37.49)     2:19.01 (36.83)
        3:01.35 (42.34)     3:43.70 (42.35)
        4:19.22 (35.52)     4:52.43 (33.21)
 43 Matthew Anderson       16 Iowa Flyers Swim  4:52.73             
                 29.30      1:04.18 (34.88)
        1:43.24 (39.06)     2:22.43 (39.19)
        3:02.87 (40.44)     3:43.44 (40.57)
        4:19.58 (36.14)     4:52.73 (33.15)
 44 Jacob Wielinski        16 The Great Wolf S  4:53.44             
                 31.00      1:05.89 (34.89)
        1:43.29 (37.40)     2:19.75 (36.46)
        3:04.08 (44.33)     3:47.77 (43.69)
        4:21.82 (34.05)     4:53.44 (31.62)
 45 James Tidd             16 South East Metro  4:53.50             
                 29.79      1:06.00 (36.21)
        1:44.55 (38.55)     2:22.92 (38.37)
        3:03.51 (40.59)     3:46.89 (43.38)
        4:20.77 (33.88)     4:53.50 (32.73)
 46 Brendan Weibel         17 Westmont Swim Cl  4:53.62             
                 30.29      1:04.19 (33.90)
        1:41.84 (37.65)     2:18.99 (37.15)
        3:01.63 (42.64)     3:45.37 (43.74)
        4:19.71 (34.34)     4:53.62 (33.91)
 47 Brady Anderson         17 St Croix Swim Cl  4:53.64             
                 29.46      1:02.80 (33.34)
        1:40.91 (38.11)     2:17.26 (36.35)
        3:01.79 (44.53)     3:47.46 (45.67)
        4:21.01 (33.55)     4:53.64 (32.63)
 48 Paul Delakis           14 Eau Claire YMCA-  4:53.79             
                 30.99      1:07.37 (36.38)
        1:45.25 (37.88)     2:22.25 (37.00)
        3:04.10 (41.85)     3:46.00 (41.90)
        4:20.95 (34.95)     4:53.79 (32.84)
 49 Nicholas Saulnier      15 Iowa Flyers Swim  4:54.57             
                 30.83      1:06.14 (35.31)
        1:43.43 (37.29)     2:19.08 (35.65)
        3:02.49 (43.41)     3:47.22 (44.73)
        4:21.12 (33.90)     4:54.57 (33.45)
 50 Edward Mapel           18 Westmont Swim Cl  4:54.60             
                 30.60      1:07.93 (37.33)
        1:46.63 (38.70)     2:23.69 (37.06)
        3:04.03 (40.34)     3:45.39 (41.36)
        4:21.12 (35.73)     4:54.60 (33.48)
 51 Garner Kohrell         15 Fox Valley Wave-  4:54.72             
                 30.10      1:05.65 (35.55)
        1:42.32 (36.67)     2:19.13 (36.81)
        3:03.87 (44.74)     3:48.81 (44.94)
        4:22.01 (33.20)     4:54.72 (32.71)
 52 Matthew Weiser         17 New Trier Swim C  4:54.84             
                 28.96      1:02.58 (33.62)
        1:41.86 (39.28)     2:19.39 (37.53)
        3:01.53 (42.14)     3:43.88 (42.35)
        4:19.87 (35.99)     4:54.84 (34.97)
 53 Ryan Lehane            15 Academy Bullets-  4:55.04             
                 30.85      1:06.59 (35.74)
        1:44.11 (37.52)     2:20.61 (36.50)
        3:04.48 (43.87)     3:49.21 (44.73)
        4:22.00 (32.79)     4:55.04 (33.04)
 54 Jared Schimmelpfennin  17 Redbird Swim Clu  4:55.43             
                 29.29      1:03.88 (34.59)
        1:43.50 (39.62)     2:22.81 (39.31)
        3:05.98 (43.17)     3:50.55 (44.57)
        4:23.33 (32.78)     4:55.43 (32.10)
 55 Tyler Roehr            17 Unattached-WI     4:55.76             
                 29.56      1:04.67 (35.11)
        1:44.15 (39.48)     2:22.82 (38.67)
        3:03.91 (41.09)     3:46.39 (42.48)
        4:21.89 (35.50)     4:55.76 (33.87)
 56 Michael Draves         13 Badger Aquatics-  4:56.17             
                 31.30      1:07.16 (35.86)
        1:45.41 (38.25)     2:22.99 (37.58)
        3:07.33 (44.34)     3:51.96 (44.63)
        4:24.55 (32.59)     4:56.17 (31.62)
 57 Loren Sether           16 Aquastorm-ND      4:56.97             
                 29.93      1:04.63 (34.70)
        1:43.89 (39.26)     2:23.52 (39.63)
        3:05.80 (42.28)     3:48.65 (42.85)
        4:23.48 (34.83)     4:56.97 (33.49)
 58 James Barry            18 Lake Country Swi  4:57.16             
                 30.65      1:05.28 (34.63)
        1:44.03 (38.75)     2:21.06 (37.03)
        3:05.17 (44.11)     3:49.22 (44.05)
        4:23.50 (34.28)     4:57.16 (33.66)
 59 Joshua Hughes          19 Cedar Rapids Aqu  4:57.22             
                 30.91      1:07.18 (36.27)
        1:47.61 (40.43)     2:27.04 (39.43)
        3:09.27 (42.23)     3:51.90 (42.63)
        4:25.42 (33.52)     4:57.22 (31.80)
 60 Kevin Van Cleave       16 Elmbrook Swim Cl  4:57.23             
                 31.96      1:09.20 (37.24)
        1:48.17 (38.97)     2:25.67 (37.50)
        3:08.41 (42.74)     3:50.20 (41.79)
        4:24.96 (34.76)     4:57.23 (32.27)
 61 Ryan Revolinski        16 Fox Valley Wave-  4:57.86             
                 31.15      1:08.08 (36.93)
        1:48.10 (40.02)     2:25.40 (37.30)
        3:07.35 (41.95)     3:50.13 (42.78)
        4:24.38 (34.25)     4:57.86 (33.48)
 62 Noah Hanold            17 Redbird Swim Clu  4:58.32             
                 32.21      1:10.46 (38.25)
        1:49.04 (38.58)     2:26.71 (37.67)
        3:08.58 (41.87)     3:50.34 (41.76)
        4:24.92 (34.58)     4:58.32 (33.40)
 63 Joseph Paquette        16 Southwest Aquati  4:58.78             
                 31.32      1:07.24 (35.92)
        1:45.74 (38.50)     2:23.62 (37.88)
        3:09.33 (45.71)     3:52.92 (43.59)
        4:25.82 (32.90)     4:58.78 (32.96)
 64 Jason Tri              16 Rochester Swim C  4:58.80             
                 30.15      1:05.65 (35.50)
        1:43.07 (37.42)     2:20.62 (37.55)
        3:04.09 (43.47)     3:48.37 (44.28)
        4:23.87 (35.50)     4:58.80 (34.93)
 65 Michael Tegeler        15 Express Swim Tea  4:59.54             
                 30.41      1:05.57 (35.16)
        1:43.28 (37.71)     2:21.42 (38.14)
        3:05.94 (44.52)     3:52.33 (46.39)
        4:26.16 (33.83)     4:59.54 (33.38)
 66 Robert Cicchini        20 Fox Valley Swim-  4:59.95             
                 30.35      1:06.26 (35.91)
        1:44.60 (38.34)     2:23.46 (38.86)
        3:06.11 (42.65)     3:49.56 (43.45)
        4:24.39 (34.83)     4:59.95 (35.56)
 67 Warren Melton          17 Sterling Stingra  5:00.46             
                 30.60      1:06.32 (35.72)
        1:45.52 (39.20)     2:23.95 (38.43)
        3:07.85 (43.90)     3:53.21 (45.36)
        4:27.84 (34.63)     5:00.46 (32.62)
 68 Justin Fernandez       18 Chicago Wolfpack  5:00.67             
                 30.32      1:06.84 (36.52)
        1:47.54 (40.70)     2:27.56 (40.02)
        3:08.97 (41.41)     3:51.64 (42.67)
        4:26.35 (34.71)     5:00.67 (34.32)
 69 Noah Oldson            16 Schroeder YMCA S  5:00.80             
                 30.50      1:05.78 (35.28)
        1:41.63 (35.85)     2:17.00 (35.37)
        3:02.11 (45.11)     3:49.92 (47.81)
        4:26.45 (36.53)     5:00.80 (34.35)
 70 Lucas O''Bryan          16 Westmont Swim Cl  5:02.36             
                 30.19      1:06.01 (35.82)
        1:46.64 (40.63)     2:25.95 (39.31)
        3:09.39 (43.44)     3:53.08 (43.69)
        4:28.29 (35.21)     5:02.36 (34.07)
 71 Benjamin Albert        18 Black Dog Swimmi  5:02.52             
                 31.03      1:06.90 (35.87)
        1:47.00 (40.10)     2:26.19 (39.19)
        3:08.11 (41.92)     3:50.21 (42.10)
        4:26.98 (36.77)     5:02.52 (35.54)
 72 Gabriel Langner        17 Black Hawk Area-  5:06.97             
                 30.93      1:08.54 (37.61)
        1:47.20 (38.66)     2:25.18 (37.98)
        3:10.99 (45.81)     3:56.86 (45.87)
        4:32.39 (35.53)     5:06.97 (34.58)
 73 Brady Stern            19 Black Hawk Area-  5:07.15             
                 30.76      1:06.72 (35.96)
        1:48.27 (41.55)     2:29.49 (41.22)
        3:11.30 (41.81)     3:55.51 (44.21)
        4:31.48 (35.97)     5:07.15 (35.67)
 74 Samuel Hayward         15 Rochester Swim C  5:07.55             
                 31.47      1:08.20 (36.73)
        1:49.14 (40.94)     2:28.99 (39.85)
        3:13.12 (44.13)     3:57.74 (44.62)
        4:33.43 (35.69)     5:07.55 (34.12)
 75 Colin Lau              17 Minnetonka Swim-  5:07.85             
                 29.33      1:03.81 (34.48)
        1:44.60 (40.79)     2:24.57 (39.97)
        3:08.13 (43.56)     3:52.45 (44.32)
        4:31.33 (38.88)     5:07.85 (36.52)
 76 James Davis            19 Iowa City Eels S  5:08.05             
                 29.60      1:04.29 (34.69)
        1:45.12 (40.83)     2:25.53 (40.41)
        3:09.30 (43.77)     3:55.20 (45.90)
        4:32.10 (36.90)     5:08.05 (35.95)
 77 Christian Daniels      18 Beloit Aquatic T  5:09.86             
                 30.48      1:08.03 (37.55)
        1:48.13 (40.10)     2:27.81 (39.68)
        3:10.37 (42.56)     3:55.18 (44.81)
        4:32.06 (36.88)     5:09.86 (37.80)
 78 Zachary Zernechel      18 Beloit Aquatic T  5:11.51             
                 30.79      1:07.01 (36.22)
        1:48.01 (41.00)     2:27.76 (39.75)
        3:12.77 (45.01)     3:58.33 (45.56)
        4:35.25 (36.92)     5:11.51 (36.26)
 79 Alex Brock             17 Northern Lights-  5:11.93             
                 32.44      1:10.09 (37.65)
        1:49.19 (39.10)     2:27.34 (38.15)
        3:13.56 (46.22)     4:00.97 (47.41)
        4:37.17 (36.20)     5:11.93 (34.76)
 80 Charlie Kollasch       18 Black Dog Swimmi  5:12.95             
                 31.12      1:07.74 (36.62)
        1:47.12 (39.38)     2:26.97 (39.85)
        3:14.52 (47.55)     4:01.61 (47.09)
        4:37.99 (36.38)     5:12.95 (34.96)
 -- Drew Dvorchak          17 Fox Valley Swim-      DQ              
                 28.61      1:02.10 (33.49)
        1:39.16 (37.06)     2:16.10 (36.94)
        3:00.60 (44.50)     3:45.67 (45.07)
        4:20.83 (35.16)          DQ (33.77)
 -- Eli Broman             16 Blackline Aquati     DFS              
 -- Denver Freeman         18 New Trier Swim C     DFS              
 -- Aaron Scheerer         18 Piranhas Swim Cl      NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 12                 
 
  1. Wisconsin Aquatics                294   2. Minnesota Aquatics                192
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    122   4. Ozaukee Aquatics                   91
  5. Unattached                         75   6. Academy Bullets Swim Club          63
  7. New Trier Swim Club                59   7. Cats Aquatic Team                  59
  9. Aquajets Swim Team                 57  10. Redbird Swim Club                  53
 11. Aberdeen Swim Club                 52  12. Maverick Swim Club                 49
 13. Chicago Wolfpack Aquatic Club      46  14. Barrington Swim Club               45
 14. Patriot Aquatic Club               45  16. Iowa Flyers Swim Club              44
 17. Palatine Park Dist Swim Team       43  18. North Aquatics Club                38
 19. Fox Valley Swim Team               36  20. Schroeder YMCA Swim Team           33
 21. Swift Aquatics                     30  22. Nasa Wildcat Aquatics              28
 22. Southwest Aquatic Team             28  24. Fox Valley Wave Swim Team Inc      21
 25. Blue Devil Swim Club               20  26. Riptide                            18
 27. Minnetonka Swim Club               17  28. Unattached                         16
 28. South Metro Storm                  16  30. Unattached                         14
 30. Westmont Swim Club                 14  30. Unattached Mtka                    14
 33. Central Iowa Aquatics              13  34. Sea Devils                         12
 35. Unattached Cwac                    11  35. Glenbrook Aquatics                 11
 37. Sterling Stingrays Swim Club        9  38. The Great Wolf Swim Team            8
 39. Cedar Rapids Aquatic                7  39. South East Metro Sharks Swim C      7
 41. Lake Forest Swim Club               6  41. Unattached Tide                     6
 41. Badger Aquatics Club                6  44. AquaStorm                           5
 45. University of Illinois Swimmin      4  45. Edina Swim Club                     4
 45. Mundelein Mustang Swim Club         4  48. MoHo Gators                         3
 48. Peoria Area Water Wizards           3  48. Unattached                          3
 48. Rockford Marlins Swim Club          3  52. Unattached                          2
 53. Unattached                          1                                               
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/18/2013 - 8:33 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 13  Women 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Zoe Avestruz           15 Aquajets Swim Te  1:02.49    1:02.46   20  
                 30.36      1:02.46 (32.10)
  2 Shelby Wilson          19 Wisconsin Aquati  1:03.16    1:02.91   17  
                 30.81      1:02.91 (32.10)
  3 Kelly Ryan             21 Westmont Swim Cl  1:03.51    1:03.63   16  
                 30.81      1:03.63 (32.82)
  4 Ashlyn Schoof          14 Schroeder YMCA S  1:03.69    1:03.99   15  
                 31.05      1:03.99 (32.94)
  5 Samantha James         19 New Trier Swim C  1:04.71    1:04.32   14  
                 31.37      1:04.32 (32.95)
  6 Mackenzie Buss         18 Shawano Communit  1:03.82    1:04.33   13  
                 31.59      1:04.33 (32.74)
  7 Isabel Wyer            17 Minnetonka Swim-  1:04.44    1:05.22   12  
                 31.68      1:05.22 (33.54)
  8 Ruby Powell            16 Coho Swim Club-I  1:04.79    1:05.24   11  
                 31.44      1:05.24 (33.80)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Amanda Moran           17 Academy Bullets-  1:05.33    1:04.71    9  
                 31.96      1:04.71 (32.75)
 10 Mary Schneider         17 Academy Bullets-  1:05.40    1:04.72    7  
                 31.78      1:04.72 (32.94)
 11 Erin Falconer          15 Patriot Aquatic-  1:05.34    1:05.15    6  
                 31.81      1:05.15 (33.34)
 12 Emma Paulson           18 Aquajets Swim Te  1:05.71    1:05.21    5  
                 31.45      1:05.21 (33.76)
 13 Anne Tamblyn           19 Wisconsin Aquati  1:05.83    1:05.54    4  
                 31.70      1:05.54 (33.84)
 14 Autumn Haebig          14 Ozaukee Aquatics  1:05.87    1:05.62    3  
                 31.77      1:05.62 (33.85)
 15 Carolyn Kane           18 Aquajets Swim Te  1:05.98    1:05.64    2  
                 31.85      1:05.64 (33.79)
 16 Tevyn Waddell          15 Mitchell Aquatic  1:05.95    1:05.66    1  
                 32.04      1:05.66 (33.62)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Tori Simenec           20 Minnesota Aquati  1:06.32    1:05.84  
                 32.16      1:05.84 (33.68)
 18 Breanna Loeschke       20 Cyclone Swim Clu  1:06.11    1:06.14  
                 32.60      1:06.14 (33.54)
 19 Alison Meng            20 Univ. of Illinoi  1:06.03    1:06.20  
                 31.89      1:06.20 (34.31)
 20 Madeleine Klichowski   20 Nasa Wildcat Aqu  1:06.17    1:06.34  
                 32.21      1:06.34 (34.13)
 21 Haley Nelson           15 Patriot Aquatic-  1:06.34    1:06.39  
                 32.36      1:06.39 (34.03)
 22 Gia Dalesandro         18 Fox Valley Swim-  1:06.00    1:06.41  
                 32.42      1:06.41 (33.99)
 23 Marissa Engel          19 Blue Devil Swim-  1:06.28    1:07.12  
                 32.74      1:07.12 (34.38)
 24 Amanda Petro           17 Alligator Aquati  1:06.04    1:07.13  
                 32.67      1:07.13 (34.46)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Natalie McGovern       16 Academy Bullets-  1:06.72    1:05.59  
                 31.71      1:05.59 (33.88)
 26 Veronika Jedryka       18 Patriot Aquatic-  1:06.44    1:05.96  
                 32.17      1:05.96 (33.79)
 27 Cassie Hendricks       17 Brookings Swim C  1:06.46    1:06.89  
                 32.71      1:06.89 (34.18)
 28 Alexandra Preiss       15 Aquajets Swim Te  1:06.63    1:06.92  
                 32.66      1:06.92 (34.26)
 29 Danielle Bergeson      16 Aquastorm-ND      1:06.42    1:07.13  
                 32.18      1:07.13 (34.95)
 30 Madeline Hunt          17 Fox Valley Swim-  1:06.87    1:07.40  
                 32.04      1:07.40 (35.36)
 31 Rachael Kelch          16 Peoria Area Wate  1:06.56    1:07.53  
                 32.59      1:07.53 (34.94)
 32 Riley Kirby            16 Patriot Aquatic-  1:06.67    1:07.99  
                 32.57      1:07.99 (35.42)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 13 Breinne Thorne         15 Aquajets Swim Te  1:05.76             
                 32.17      1:05.76 (33.59)
 30 Emma Szczupakiewicz    19 Southwest Aquati  1:06.57             
                 32.45      1:06.57 (34.12)
 34 Rachel Wittmer         14 Aquajets Swim Te  1:06.87             
                 32.54      1:06.87 (34.33)
 36 Erika Guenther         16 St Croix Swim Cl  1:06.94             
                 32.14      1:06.94 (34.80)
 37 Patricia Nelson        21 Wisconsin Aquati  1:06.99             
                 32.16      1:06.99 (34.83)
 37 Annie Gosselin         15 Academy Bullets-  1:06.99             
                 32.57      1:06.99 (34.42)
 39 Madeleine Jardeleza    18 New Trier Swim C  1:07.04             
                 32.93      1:07.04 (34.11)
 40 Erica King             16 Patriot Aquatic-  1:07.15             
                 32.79      1:07.15 (34.36)
 41 Margaret Sheean        17 Academy Bullets- J1:07.15             
                 32.44      1:07.15 (34.71)
 42 Kelly Leonard          14 Riptide-MN        1:07.18             
                 32.97      1:07.18 (34.21)
 43 Saki Takumiya          17 Alligator Aquati  1:07.20             
                 32.57      1:07.20 (34.63)
 44 Katherine Canfield     16 Fox Valley Swim-  1:07.24             
                 32.37      1:07.24 (34.87)
 45 Natalie Tapia          15 Chicago Wolfpack  1:07.28             
                 32.81      1:07.28 (34.47)
 46 Kate Moreton           17 Aquajets Swim Te  1:07.30             
                 32.71      1:07.30 (34.59)
 47 Hannah Kastigar        17 Aberdeen Swim Cl  1:07.32             
                 32.33      1:07.32 (34.99)
 47 Tru Walor              14 Minnetonka Swim-  1:07.32             
                 31.77      1:07.32 (35.55)
 49 Hannah Davidsen        15 Academy Bullets-  1:07.42             
                 32.35      1:07.42 (35.07)
 50 Valerie Tarazi         13 Barrington Swim-  1:07.43             
                 32.16      1:07.43 (35.27)
 51 Abigail Kunze          14 South East Metro  1:07.45             
                 32.65      1:07.45 (34.80)
 52 Kelsey Abbas           19 Black Hawk Area-  1:07.50             
                 32.88      1:07.50 (34.62)
 52 Mary Howard            20 Univ. of Illinoi  1:07.50             
                 32.49      1:07.50 (35.01)
 54 Chloe Portela          20 Minnesota Aquati  1:07.57             
                 32.63      1:07.57 (34.94)
 55 Nikol Lagodzinska      16 Chicago Wolfpack  1:07.59             
                 33.12      1:07.59 (34.47)
 56 Alexandra Duchene      14 Pleasant Prairie  1:07.60             
                 32.79      1:07.60 (34.81)
 57 Kiera Janzen           20 Minnesota Aquati  1:07.63             
                 33.52      1:07.63 (34.11)
 58 Kaylee Kucera          19 Cyclone Swim Clu  1:07.72             
                 32.73      1:07.72 (34.99)
 59 Mary Warren            17 Lake Country Swi  1:07.76             
                 32.04      1:07.76 (35.72)
 60 Julia Brazeau          13 Minnetonka Swim-  1:07.85             
                 33.69      1:07.85 (34.16)
 61 Alexandra Kolz         18 Blue Devil Swim-  1:07.95             
                 33.15      1:07.95 (34.80)
 62 Natalie Keshemberg     15 Ozaukee Aquatics  1:07.98             
                 33.03      1:07.98 (34.95)
 63 Kylie Dahlgren         15 Aquajets Swim Te  1:08.15             
                 33.24      1:08.15 (34.91)
 64 Anne Jacobsen          20 Barrington Swim-  1:08.17             
                 33.16      1:08.17 (35.01)
 65 Kaitlyn Joyce          17 Express Swim Tea  1:08.24             
                 34.23      1:08.24 (34.01)
 66 Ellyn Vitek            18 Westmont Swim Cl  1:08.27             
                 33.31      1:08.27 (34.96)
 67 Holly Stoll            13 Lake Country Swi  1:08.28             
                 33.45      1:08.28 (34.83)
 67 Kara Lucenti           17 New Trier Swim C  1:08.28             
                 32.76      1:08.28 (35.52)
 69 Meredith Robbins       14 Cats Aquatic Tea  1:08.31             
                 33.41      1:08.31 (34.90)
 70 Abigail Duncan         20 Aquajets Swim Te  1:08.35             
                 33.04      1:08.35 (35.31)
 71 Tereysa Lehnertz       17 Iowa Flyers Swim  1:08.36             
                 33.26      1:08.36 (35.10)
 72 Lauren Oostman         16 Waves Bloomingto  1:08.37             
                 32.66      1:08.37 (35.71)
 73 Elizabeth Remer        16 Minnetonka Swim-  1:08.40             
                 33.63      1:08.40 (34.77)
 74 Katherine Taylor       15 Schroeder YMCA S  1:08.43             
                 33.51      1:08.43 (34.92)
 75 Jessica Sutherland     18 New Trier Swim C  1:08.48             
                 33.20      1:08.48 (35.28)
 76 Caitlin Lanigan        17 Una Pac-IL        1:08.59             
                 33.41      1:08.59 (35.18)
 77 Courtney Evensen       16 Aquajets Swim Te  1:08.60             
                 32.97      1:08.60 (35.63)
 78 Elaine Boosalis        19 Unattached-IA     1:08.67             
                 32.60      1:08.67 (36.07)
 79 Brittany Horn          14 Fox Valley Wave-  1:08.69             
                 33.82      1:08.69 (34.87)
 80 Caroline Gaertner      16 Blackline Aquati  1:08.70             
                 33.39      1:08.70 (35.31)
 81 Paige Haden            15 McGaw YMCA Swim-  1:08.74             
                 32.99      1:08.74 (35.75)
 82 Katherine Roberts      17 Sea Devils-MN     1:08.77             
                 33.33      1:08.77 (35.44)
 83 Evan Hundley           16 Piranhas Swim Cl  1:08.84             
                 33.20      1:08.84 (35.64)
 83 Stephanie Lemire       18 St Croix Swim Cl  1:08.84             
                 33.45      1:08.84 (35.39)
 85 Delaney Ambrosen       16 Minnetonka Swim-  1:08.85             
                 33.55      1:08.85 (35.30)
 86 Margaret Orbon         18 Glenbrook Aquati  1:08.87             
                 32.89      1:08.87 (35.98)
 87 Rachel Baker           17 Una Aqjt-MN       1:08.88             
                 33.21      1:08.88 (35.67)
 87 Devin Cicha            16 South East Metro  1:08.88             
                 33.49      1:08.88 (35.39)
 89 Casey Kirby            15 Patriot Aquatic-  1:09.00             
                 33.24      1:09.00 (35.76)
 90 Brianna Alexander      15 South Metro Stor  1:09.02             
                 33.33      1:09.02 (35.69)
 91 Sydney Swanson         17 South East Metro  1:09.05             
                 33.09      1:09.05 (35.96)
 92 Brooke Evensen         18 Aquajets Swim Te  1:09.09             
                 33.42      1:09.09 (35.67)
 93 Katharine Ross         17 Central Iowa Aqu  1:09.13             
                 33.98      1:09.13 (35.15)
 93 Kelley Lehane          17 Academy Bullets-  1:09.13             
                 33.89      1:09.13 (35.24)
 95 Alexia Monty           15 Fox Cities YMCA-  1:09.15             
                 33.09      1:09.15 (36.06)
 96 Kelsey Drake           15 Cedar Rapids Aqu  1:09.18             
                 33.68      1:09.18 (35.50)
 97 Lexie Joy              16 Freeport Aquatic  1:09.19             
                 33.99      1:09.19 (35.20)
 98 Cheyenne Degraff       18 North Aquatics C  1:09.29             
                 32.75      1:09.29 (36.54)
 99 Rae Bullinger          16 Aquajets Swim Te  1:09.30             
                 33.62      1:09.30 (35.68)
100 Kelsey Holmes          16 Barrington Swim-  1:09.34             
                 33.22      1:09.34 (36.12)
100 Amanda Siehs           17 Elmbrook Swim Cl  1:09.34             
                 33.48      1:09.34 (35.86)
102 Maria Kyle             15 Scout Aquatics-I  1:09.46             
                 32.93      1:09.46 (36.53)
102 Marissa Warren         17 Sea Devils-MN     1:09.46             
                 33.45      1:09.46 (36.01)
104 Heather Arseth         19 Una Aqjt-MN       1:09.68             
                 33.40      1:09.68 (36.28)
105 Khia Kurtenbach        17 Schroeder YMCA S  1:09.70             
                 33.44      1:09.70 (36.26)
106 Reghan Boldt           16 The Great Wolf S  1:09.83             
                 33.79      1:09.83 (36.04)
107 Mary Whiting           16 Aquajets Swim Te  1:09.92             
                 33.74      1:09.92 (36.18)
108 Victoria Bagley        20 Aquajets Swim Te  1:10.04             
                 34.02      1:10.04 (36.02)
109 Abby Erdmann           18 Aquajets Swim Te  1:10.05             
                 33.75      1:10.05 (36.30)
110 Sarah Coolidge         16 Aquajets Swim Te  1:10.08             
                 33.53      1:10.08 (36.55)
111 Ashley Lancey          18 Phoenix Swim Tea  1:10.15             
                 33.88      1:10.15 (36.27)
112 Elizabeth Kane         18 Aquajets Swim Te  1:10.42             
                 33.84      1:10.42 (36.58)
113 Anna Ellis             13 Sea Devils-MN     1:10.54             
                 33.66      1:10.54 (36.88)
114 Claire Sebald          15 Una Pst-MN        1:10.66             
                 33.74      1:10.66 (36.92)
115 Cecilia Hake           17 Atlantis Swimmin  1:10.81             
                 33.00      1:10.81 (37.81)
116 Madilyn Derby          17 Fargo-Moorhead Y  1:10.92             
                 34.02      1:10.92 (36.90)
117 Ellie Szczupakiewicz   14 Southwest Aquati  1:11.19             
                 33.58      1:11.19 (37.61)
118 Katy Christian         16 New Trier Swim C  1:11.51             
                 33.67      1:11.51 (37.84)
119 Mallory Olson          17 Badger Aquatics-  1:11.60             
                 34.42      1:11.60 (37.18)
120 Sydney Angell          15 Piranhas Swim Cl  1:12.15             
                 35.11      1:12.15 (37.04)
121 Shea Bougie            14 Riptide-MN        1:12.46             
                 35.30      1:12.46 (37.16)
122 Lianna Wood            13 St Croix Swim Cl  1:12.71             
                 35.09      1:12.71 (37.62)
123 Madeleine Gehrke       16 Central Iowa Aqu  1:15.40             
                 35.96      1:15.40 (39.44)
 -- Sarah Heskin           18 South Metro Stor      DQ              
                 34.11           DQ (37.64)
 -- Zoe Huddleston         19 Unattached-WI         DQ              
                 32.19           DQ (33.78)
 -- Maria Jardeleza        16 New Trier Swim C      DQ              
                 30.95           DQ (34.18)
 -- Haley Pietila          19 Lake Country Swi     DFS              
 -- Rebeca Martinez        17 Chicago Wolfpack     DFS              
 -- Isabella Smits         14 Fastjets-MN          DFS              
 -- Elsa Litteken          13 Aquajets Swim Te     DFS              
 -- Kaia Grobe             16 Aquajets Swim Te     DFS              
 -- Aftin Phyfe            18 Black Hawk Area-     DFS              
 -- Mallory Weggemann      24 South Metro Stor     DFS              
 -- Emily Albrecht         15 Express Swim Tea      NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 13                 
 
  1. Wisconsin Aquatics                315   2. Minnesota Aquatics                192
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    122   4. Ozaukee Aquatics                   94
  5. Aquajets Swim Team                 84   6. Academy Bullets Swim Club          79
  7. Unattached                         75   8. New Trier Swim Club                73
  9. Cats Aquatic Team                  59  10. Redbird Swim Club                  53
 11. Aberdeen Swim Club                 52  12. Patriot Aquatic Club               51
 13. Maverick Swim Club                 49  14. Schroeder YMCA Swim Team           48
 15. Chicago Wolfpack Aquatic Club      46  16. Barrington Swim Club               45
 17. Iowa Flyers Swim Club              44  18. Palatine Park Dist Swim Team       43
 19. North Aquatics Club                38  20. Fox Valley Swim Team               36
 21. Swift Aquatics                     30  21. Westmont Swim Club                 30
 23. Minnetonka Swim Club               29  24. Nasa Wildcat Aquatics              28
 24. Southwest Aquatic Team             28  26. Fox Valley Wave Swim Team Inc      21
 27. Blue Devil Swim Club               20  28. Riptide                            18
 29. Unattached                         16  29. South Metro Storm                  16
 31. Unattached Mtka                    14  31. Unattached                         14
 33. Shawano Community Swim Club        13  33. Central Iowa Aquatics              13
 35. Sea Devils                         12  36. Unattached Cwac                    11
 36. Glenbrook Aquatics                 11  36. Coho Swim Club                     11
 39. Sterling Stingrays Swim Club        9  40. The Great Wolf Swim Team            8
 41. Cedar Rapids Aquatic                7  41. South East Metro Sharks Swim C      7
 43. Badger Aquatics Club                6  43. Lake Forest Swim Club               6
 43. Unattached Tide                     6  46. AquaStorm                           5
 47. University of Illinois Swimmin      4  47. Mundelein Mustang Swim Club         4
 47. Edina Swim Club                     4  50. Rockford Marlins Swim Club          3
 50. Peoria Area Water Wizards           3  50. Unattached                          3
 50. MoHo Gators                         3  54. Unattached                          2
 55. Mitchell Aquatic Club               1  55. Unattached                          1    
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/18/2013 - 8:33 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 14  Men 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Andrew teDuits         20 Wisconsin Aquati    55.90      54.95   20  
                 27.02        54.95 (27.93)
  2 Sean Lehane            18 Unattached-SE       56.54      56.53   17  
                 27.85        56.53 (28.68)
  3 Bryan Wiener           19 Mundelein Mustan    57.22      57.12   16  
                 27.96        57.12 (29.16)
  4 Austin Byrd            19 Wisconsin Aquati    57.51      57.27   15  
                 27.97        57.27 (29.30)
  5 Alexander Snarski      17 Cats Aquatic Tea    57.93      57.80   14  
                 27.81        57.80 (29.99)
  6 Cole Bateman           18 Minnetonka Swim-    58.80      58.25   13  
                 28.26        58.25 (29.99)
  7 Daryl Turner           18 Aces Swim Club-C    57.91      58.53   12  
                 27.81        58.53 (30.72)
  8 Jonathon Thielen       18 Academy Bullets-    58.08    1:00.32   11  
                 29.28      1:00.32 (31.04)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Sandy Whitaker         22 Minnetonka Swim-    59.00      58.46    9  
                 28.17        58.46 (30.29)
 10 James Rafter           20 Minnesota Aquati    59.24      58.47    7  
                 28.04        58.47 (30.43)
 11 Nicholas Roberts       21 North Aquatics C    58.99      58.77    6  
                 28.99        58.77 (29.78)
 12 Nicholas Petersen      17 Schroeder YMCA S    59.66      58.85    5  
                 28.39        58.85 (30.46)
 13 Matthew Conway         18 Blue Devil Swim-    59.54      59.06    4  
                 28.74        59.06 (30.32)
 14 Enrique Perez          16 Southwest Aquati    59.75      59.51    3  
                 28.29        59.51 (31.22)
 15 Brian Portland         16 Hornet Age Group    59.09      59.94    2  
                 29.29        59.94 (30.65)
 16 Allen Feng             16 Patriot Aquatic-    59.74    1:00.67    1  
                 29.10      1:00.67 (31.57)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Mitchell Foster        18 Aquajets Swim Te    59.99      59.48  
                 29.33        59.48 (30.15)
 18 Peter Errichiello      18 Westmont Swim Cl  1:00.03      59.51  
                 29.36        59.51 (30.15)
 19 Aaron Helander         18 Sterling Stingra    59.96      59.89  
                 29.66        59.89 (30.23)
 20 Brenden Bolman         16 Cats Aquatic Tea    59.92      59.98  
                 28.86        59.98 (31.12)
 21 Gabriel Whitaker       16 Una Mtka-MN       1:00.48    1:00.27  
                 28.99      1:00.27 (31.28)
 22 Cody Moris             16 Academy Bullets-  1:00.16    1:00.53  
                 29.34      1:00.53 (31.19)
 23 Ian Ford               20 Cedar Rapids Aqu  1:00.31    1:00.55  
                 29.24      1:00.55 (31.31)
 24 John Strauss           17 Patriot Aquatic-  1:00.18    1:01.30  
                 29.17      1:01.30 (32.13)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 William Leach          18 Westmont Swim Cl  1:00.57      59.92  
                 28.97        59.92 (30.95)
 26 Jack Tribble           18 Rockford Marlins  1:01.31    1:00.12  
                 29.53      1:00.12 (30.59)
 27 Craig Smith            15 Westmont Swim Cl  1:00.52    1:00.51  
                 29.78      1:00.51 (30.73)
 28 Noah Busch             18 Minnetonka Swim-  1:01.02    1:00.63  
                 29.58      1:00.63 (31.05)
 29 Jake Noel              15 Mundelein Mustan  1:01.10    1:00.83  
                 29.91      1:00.83 (30.92)
 30 Kevin Ewing            18 Coho Swim Club-I  1:01.24    1:01.39  
                 30.38      1:01.39 (31.01)
 31 Drew Keenan            16 New Trier Swim C  1:01.47    1:01.75  
                 29.89      1:01.75 (31.86)
 32 James Barry            18 Lake Country Swi  1:01.36    1:01.96  
                 30.16      1:01.96 (31.80)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 13 Peter Grumhaus         19 Cats Aquatic Tea    59.53             
                 29.11        59.53 (30.42)
 25 Mark McGlaughlin       15 Iowa Flyers Swim  1:00.35             
                 29.05      1:00.35 (31.30)
 29 Kyle Trelka            23 Black Hawk Area-  1:00.62             
                 29.90      1:00.62 (30.72)
 32 Nathaniel Weeks        19 Academy Bullets-  1:01.12             
                 29.12      1:01.12 (32.00)
 36 Samuel Hiller          19 Academy Bullets-  1:01.37             
                 29.95      1:01.37 (31.42)
 38 Daniel Bielski         18 Minnetonka Swim-  1:01.58             
                 29.47      1:01.58 (32.11)
 39 Daniel Creighton       17 Academy Bullets-  1:01.62             
                 30.27      1:01.62 (31.35)
 40 Peter Lefebvre         16 Richfield Swim C  1:01.72             
                 29.80      1:01.72 (31.92)
 41 Karl Schwarzkopf       16 Richfield Swim C  1:01.73             
                 30.38      1:01.73 (31.35)
 42 Colter Allen           17 The Great Wolf S  1:01.78             
                 30.04      1:01.78 (31.74)
 43 Connor Patrick Lamb    17 Maverick Swim Cl  1:01.84             
                 29.91      1:01.84 (31.93)
 44 Nicholas Saulnier      15 Iowa Flyers Swim  1:01.85             
                 30.23      1:01.85 (31.62)
 45 Kyle McNair            19 Mundelein Mustan  1:01.86             
                 28.94      1:01.86 (32.92)
 46 Adam Cady              15 Rock Island Orca  1:01.88             
                 29.45      1:01.88 (32.43)
 47 Noah Oldson            16 Schroeder YMCA S  1:01.90             
                 30.75      1:01.90 (31.15)
 48 Jared Tyre             15 Peoria Area Wate  1:01.96             
                 30.70      1:01.96 (31.26)
 49 Alec Kandt             17 South East Metro  1:01.98             
                 30.10      1:01.98 (31.88)
 49 Zachery Soper          16 Shawano Communit  1:01.98             
                 30.59      1:01.98 (31.39)
 51 Brian Borden           17 Elmbrook Swim Cl  1:02.14             
                 30.04      1:02.14 (32.10)
 52 Ryan O''Malley          18 Westmont Swim Cl  1:02.18             
                 29.54      1:02.18 (32.64)
 53 Payton teDuits         17 Badger Aquatics-  1:02.27             
                 30.23      1:02.27 (32.04)
 54 William Rosler         19 Nasa Wildcat Aqu  1:02.29             
                 30.14      1:02.29 (32.15)
 55 Logan Kozlik           16 Lake Country Swi  1:02.35             
                 30.38      1:02.35 (31.97)
 56 Daniel Jacobson        21 The Great Wolf S  1:02.41             
                 29.94      1:02.41 (32.47)
 57 Aidan Keen             15 Iowa Flyers Swim  1:02.52             
                 30.31      1:02.52 (32.21)
 58 Drew Dvorchak          17 Fox Valley Swim-  1:02.68             
                 30.26      1:02.68 (32.42)
 59 Bryce Boston           18 Minnetonka Swim-  1:02.79             
                 30.18      1:02.79 (32.61)
 60 Edward Mapel           18 Westmont Swim Cl  1:02.80             
                 29.85      1:02.80 (32.95)
 61 Ryan Dunton            17 Lake Country Swi  1:02.88             
                 30.94      1:02.88 (31.94)
 61 Adam Stacklin          17 Fox Valley Swim-  1:02.88             
                 30.21      1:02.88 (32.67)
 63 Ryota Kuwahara         19 Una Cwac-IL       1:02.90             
                 30.54      1:02.90 (32.36)
 64 Ryan Young             18 South Metro Stor  1:03.01             
                 30.45      1:03.01 (32.56)
 64 Michael Lagieski       18 Fox Valley Wave-  1:03.01             
                 31.00      1:03.01 (32.01)
 66 Dustin Anderson        21 Palatine Park Di  1:03.03             
                 30.04      1:03.03 (32.99)
 67 Ryan Smith             15 Coho Swim Club-I  1:03.07             
                 30.25      1:03.07 (32.82)
 68 David Ruzicka          17 Dowling Catholic  1:03.21             
                 30.11      1:03.21 (33.10)
 69 Jack Scafuri           15 Central Iowa Aqu  1:03.38             
                 30.30      1:03.38 (33.08)
 70 Joseph Widuch          16 Fox Valley Swim-  1:03.41             
                 30.84      1:03.41 (32.57)
 71 Ramiro Almaraz         19 Chicago Wolfpack  1:03.47             
                 31.10      1:03.47 (32.37)
 72 Kyle Ujiiye            18 Mundelein Mustan  1:03.52             
                 31.05      1:03.52 (32.47)
 73 Christopher Neaveill   18 Peoria Area Wate  1:03.64             
                 30.57      1:03.64 (33.07)
 74 Matthew Harrington     16 Cats Aquatic Tea  1:03.71             
                 30.06      1:03.71 (33.65)
 75 Daniel Whitcomb        19 New Trier Swim C  1:03.77             
                 30.47      1:03.77 (33.30)
 76 Kirk Dickson           17 Cats Aquatic Tea  1:03.89             
                 30.49      1:03.89 (33.40)
 77 Scott Piper            16 Academy Bullets-  1:04.00             
                 30.77      1:04.00 (33.23)
 78 Samuel Johanns         16 Blackline Aquati  1:04.05             
                 29.94      1:04.05 (34.11)
 79 Matthew Kearney        17 Coho Swim Club-I  1:04.15             
                 30.82      1:04.15 (33.33)
 80 Stuart Hohm            17 Springfield YMCA  1:04.16             
                 31.58      1:04.16 (32.58)
 81 Bailey York            17 Fox Valley Swim-  1:04.36             
                 30.69      1:04.36 (33.67)
 82 Brady Anderson         17 St Croix Swim Cl  1:04.41             
                 31.93      1:04.41 (32.48)
 83 Daniel Hodgin          18 Aberdeen Swim Cl  1:04.47             
                 30.92      1:04.47 (33.55)
 84 Christopher Carlstrom  17 Aquajets Swim Te  1:04.62             
                 31.95      1:04.62 (32.67)
 85 Charlie Kollasch       18 Black Dog Swimmi  1:04.73             
                 30.42      1:04.73 (34.31)
 86 Zack Parkin            17 Badger Aquatics-  1:04.82             
                 30.61      1:04.82 (34.21)
 87 Michael Streyle        16 Med-City Aquatic  1:04.94             
                 31.53      1:04.94 (33.41)
 88 Nathan Duncan          17 Northern Lights-  1:05.13             
                 31.51      1:05.13 (33.62)
 89 Kendan Iverson         16 South East Metro  1:05.15             
                 31.05      1:05.15 (34.10)
 90 Jake Hamill            18 Springfield YMCA  1:05.28             
                 31.17      1:05.28 (34.11)
 91 Ryan Current           16 Minnetonka Swim-  1:05.35             
                 30.98      1:05.35 (34.37)
 92 Aaron Schwab           18 Sea Devils-MN     1:05.41             
                 31.28      1:05.41 (34.13)
 93 David Tao              17 New Trier Swim C  1:05.44             
                 31.49      1:05.44 (33.95)
 94 Samuel Scholz          17 South East Metro  1:05.50             
                 31.17      1:05.50 (34.33)
 95 Alexander Roznai       19 Alligator Aquati  1:05.63             
                 31.90      1:05.63 (33.73)
 96 Paul Sadergaski        14 South Metro Stor  1:05.70             
                 31.68      1:05.70 (34.02)
 97 Samuel Neaveill        15 Peoria Area Wate  1:05.92             
                 31.37      1:05.92 (34.55)
 98 Jason Tri              16 Rochester Swim C  1:05.96             
                 31.99      1:05.96 (33.97)
 99 Ian Ferguson           16 Westmont Swim Cl  1:06.09             
                 32.01      1:06.09 (34.08)
100 Jordan Kinney          18 Fox Valley Wave-  1:06.25             
                 32.18      1:06.25 (34.07)
101 Trent Youngdahl        18 Minnetonka Swim-  1:06.29             
                 31.96      1:06.29 (34.33)
102 Benjamin Albert        18 Black Dog Swimmi  1:06.57             
                 32.38      1:06.57 (34.19)
103 Paul Delakis           14 Eau Claire YMCA-  1:07.02             
                 32.00      1:07.02 (35.02)
104 Christian Daniels      18 Beloit Aquatic T  1:07.80             
                 32.71      1:07.80 (35.09)
 -- Kevin Ewald            25 Schroeder YMCA S      DQ              
                 30.20           DQ (33.84)
 -- Alex Walton            17 Iowa City Eels S     DFS              
 -- Connor Black           18 Cats Aquatic Tea     DFS              
 -- Jacob Miller           16 Redbird Swim Clu     DFS              
 -- Murphy McQuet          16 New Trier Swim C     DFS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 14                 
 
  1. Wisconsin Aquatics                350   2. Minnesota Aquatics                199
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    122   4. Ozaukee Aquatics                   94
  5. Academy Bullets Swim Club          90   6. Aquajets Swim Team                 84
  7. Unattached                         75   8. Cats Aquatic Team                  73
  8. New Trier Swim Club                73  10. Schroeder YMCA Swim Team           53
 10. Redbird Swim Club                  53  12. Aberdeen Swim Club                 52
 12. Patriot Aquatic Club               52  14. Minnetonka Swim Club               51
 15. Maverick Swim Club                 49  16. Chicago Wolfpack Aquatic Club      46
 17. Barrington Swim Club               45  18. Iowa Flyers Swim Club              44
 18. North Aquatics Club                44  20. Palatine Park Dist Swim Team       43
 21. Fox Valley Swim Team               36  22. Unattached                         31
 22. Southwest Aquatic Team             31  24. Westmont Swim Club                 30
 24. Swift Aquatics                     30  26. Nasa Wildcat Aquatics              28
 27. Blue Devil Swim Club               24  28. Fox Valley Wave Swim Team Inc      21
 29. Mundelein Mustang Swim Club        20  30. Riptide                            18
 31. South Metro Storm                  16  31. Unattached                         16
 33. Unattached Mtka                    14  34. Central Iowa Aquatics              13
 34. Shawano Community Swim Club        13  36. Aces Swim Club                     12
 36. Sea Devils                         12  38. Glenbrook Aquatics                 11
 38. Unattached Cwac                    11  38. Coho Swim Club                     11
 41. Sterling Stingrays Swim Club        9  42. The Great Wolf Swim Team            8
 43. Cedar Rapids Aquatic                7  43. South East Metro Sharks Swim C      7
 45. Lake Forest Swim Club               6  45. Badger Aquatics Club                6
 45. Unattached Tide                     6  48. AquaStorm                           5
 49. University of Illinois Swimmin      4  49. Edina Swim Club                     4
 51. MoHo Gators                         3  51. Peoria Area Water Wizards           3
 51. Unattached                          3  51. Rockford Marlins Swim Club          3
 55. Hornet Age Group Swim Club          2  55. Unattached                          2
 57. Unattached                          1  57. Mitchell Aquatic Club               1    
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/18/2013 - 8:41 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 15  Women 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Wisconsin Aquati-WI  ''A''            3:46.67    3:47.94   40  
     1) Van Hout, Aja 20              2) r:0.45 Martin, Ivy 19        
     3) r:0.44 Palm, Rebecka 22       4) r:0.33 Tamblyn, Anne 19      
    r:+0.77  27.31        57.09 (57.09)
        1:23.78 (26.69)     1:53.61 (56.52)
                            2:50.57 (56.96)
        3:18.17 (27.60)     3:47.94 (57.37)
  2 Schroeder YMCA S-WI  ''A''            3:54.48    3:50.69   34  
     1) Meyers, Alexandra 17          2) r:0.41 Raatz, Abigail 18     
     3) r:0.36 Schoof, Ashlyn 14      4) r:0.57 Jungers, Carolyn 15   
    r:+0.78  27.37        56.95 (56.95)
        1:24.19 (27.24)     1:54.01 (57.06)
        2:22.07 (28.06)     2:52.20 (58.19)
        3:20.39 (28.19)     3:50.69 (58.49)
  3 Minnesota Aquati-MN  ''A''            3:47.57    3:51.28   32  
     1) Szews, Hailey 21              2) r:0.34 Simenec, Tori 20      
     3) r:0.18 Behrens, Tess 21       4) r:0.21 Janzen, Kiera 20      
    r:+0.80  28.56        59.50 (59.50)
        1:27.35 (27.85)     1:57.20 (57.70)
        2:24.44 (27.24)     2:54.10 (56.90)
        3:21.76 (27.66)     3:51.28 (57.18)
  4 Minnesota Aquati-MN  ''B''            3:59.23    3:52.55   30  
     1) Portela, Chloe 20             2) r:0.48 Marsh, Amelia 21      
     3) r:0.26 Busack, Heidi 20       4) r:0.13 Radecke, Monica 21    
    r:+0.77  28.24        59.09 (59.09)
        1:26.67 (27.58)     1:56.68 (57.59)
        2:23.98 (27.30)     2:54.63 (57.95)
        3:21.88 (27.25)     3:52.55 (57.92)
  5 Univ. of Illinoi-IL  ''A''            3:54.92    3:53.58   28  
     1) Pope, Courtney 21             2) r:0.22 Meng, Alison 20       
     3) r:-0.01 Howard, Mary 20       4) r:0.11 Marchuk, Megan 20     
    r:+0.79  28.52        58.75 (58.75)
        1:26.78 (28.03)     1:57.57 (58.82)
        2:25.02 (27.45)     2:55.75 (58.18)
        3:23.04 (27.29)     3:53.58 (57.83)
  6 Patriot Aquatic-IL  ''A''             3:56.11    3:55.18   26  
     1) Xiang, Cheryl 16              2) r:0.47 Dickson, Morgan 18    
     3) r:0.37 Jedryka, Veronika 18   4) r:0.61 Falconer, Erin 15     
    r:+0.71  28.52        58.57 (58.57)
        1:26.20 (27.63)     1:57.08 (58.51)
        2:25.16 (28.08)     2:56.40 (59.32)
        3:24.60 (28.20)     3:55.18 (58.78)
  7 Academy Bullets-IL  ''A''             3:58.98    3:56.23   24  
     1) Sheean, Margaret 17           2) r:0.38 Schneider, Mary 17    
     3) r:0.44 Kaminski, Pauline 16   4) r:0.48 Moran, Amanda 17      
    r:+0.79  28.54    1:00.23 (1:00.23)
        1:27.33 (27.10)     1:57.08 (56.85)
        2:25.89 (28.81)     2:56.61 (59.53)
        3:25.08 (28.47)     3:56.23 (59.62)
  8 Ozaukee Aquatics-WI  ''A''            3:55.93    3:56.27   22  
     1) Fore, Skylar 13               2) r:0.27 Senczyszyn, Samntha 16
     3) r:0.35 Johnson, Natalie 18    4) r:0.48 Drabot, Katherine 15  
    r:+0.75  28.12        59.41 (59.41)
        1:26.84 (27.43)     1:59.17 (59.76)
        2:27.61 (28.44)     2:58.91 (59.74)
        3:26.11 (27.20)     3:56.27 (57.36)
  9 Wisconsin Aquati-WI  ''B''            3:54.25    3:56.38   18  
     1) Wilson, Shelby 19             2) r:0.37 Johnson, Rachel 19    
     3) r:0.32 Nelson, Patricia 21    4) r:0.15 Meinholz, Anna 19     
    r:+0.85  28.81        59.85 (59.85)
        1:28.37 (28.52)     1:59.09 (59.24)
        2:27.06 (27.97)     2:57.96 (58.87)
        3:25.97 (28.01)     3:56.38 (58.42)
 10 New Trier Swim C-IL  ''A''            3:56.77    3:58.08   14  
     1) Bishop, Brittany 16           2) r:0.08 Costley, Campbell 18  
     3) r:0.35 Marchuk, Stephanie 17  4) r:0.21 James, Samantha 19    
    r:+0.76  28.33    1:00.99 (1:00.99)
        1:28.81 (27.82)     1:59.78 (58.79)
        2:28.32 (28.54)     2:58.80 (59.02)
        3:26.51 (27.71)     3:58.08 (59.28)
 11 Westmont Swim Cl-IL  ''A''            3:57.39    3:58.71   12  
     1) Ryan, Kelly 21                2) r:0.48 Vitek, Ellyn 18       
     3) r:0.32 McNamara, Kelly 16     4) r:0.28 Rosenberger, Krtine 18
    r:+0.84  27.97        57.77 (57.77)
        1:26.45 (28.68)     1:57.55 (59.78)
        2:26.45 (28.90)   2:58.01 (1:00.46)
        3:26.19 (28.18)   3:58.71 (1:00.70)
 12 Waves Bloomingto-IL  ''A''            4:00.88    4:00.20   10  
     1) Boyd, Hannah 15               2) r:+0.0 Sakaluk, Hannah 16    
     3) r:0.21 Sauder, Katelyn 15     4) r:0.16 Hines, Brianna 16     
    r:+0.77  27.63        57.33 (57.33)
                            1:26.48 (29.15)
      2:27.42 (1:00.94)   2:59.99 (1:33.51)
        3:28.66 (28.67)   4:00.20 (1:00.21)
 13 Fox Valley Swim-IL  ''A''             4:00.91    4:00.44    8  
     1) Steffl, Alexa 16              2) r:0.35 Soltys, Grace 17      
     3) r:0.30 Hunt, Madeline 17      4) r:0.54 Dalesandro, Gia 18    
    r:+0.73  28.83    1:02.45 (1:02.45)
        1:30.63 (28.18)     2:02.18 (59.73)
        2:29.96 (27.78)     3:01.73 (59.55)
        3:30.14 (28.41)     4:00.44 (58.71)
 14 Patriot Aquatic-IL  ''B''             3:59.46    4:00.67    6  
     1) Wawer, Julia 17               2) r:0.34 King, Erica 16        
     3) r:0.23 Elliott, Danielle 18   4) r:0.35 Nelson, Haley 15      
    r:+0.81  28.72        59.29 (59.29)
        1:28.02 (28.73)   2:00.02 (1:00.73)
        2:29.17 (29.15)   3:00.59 (1:00.57)
        3:29.65 (29.06)   4:00.67 (1:00.08)
 15 Chicago Wolfpack-IL  ''A''            4:02.90    4:01.01    4  
     1) Martinez, Rebeca 17           2) Martinez, Erika 18           
     3) Tapia, Natalie 15             4) Lagodzinska, Nikol 16        
             29.15    1:00.64 (1:00.64)
        1:29.91 (29.27)   2:02.03 (1:01.39)
        2:29.82 (27.79)     3:01.54 (59.51)
        3:30.13 (28.59)     4:01.01 (59.47)
 16 Cyclone Swim Clu-IA  ''A''            4:05.92    4:01.67    2  
     1) Vollhaber, Katherine 21       2) Kucera, Kaylee 19            
     3) Gustafson, Alexandra 20       4) Flatness, Alexandra 19       
             29.20    1:00.59 (1:00.59)
        1:29.60 (29.01)   2:01.17 (1:00.58)
        2:30.33 (29.16)   3:01.69 (1:00.52)
        3:29.89 (28.20)     4:01.67 (59.98)
 17 Lake Country Swi-WI  ''A''            3:59.72    4:01.95  
     1) Warren, Mary 17               2) r:0.28 Pietila, Haley 19     
     3) r:0.55 Jacob, Kelly 15        4) r:0.50 Doty, Megan 15        
    r:+0.77  28.53    1:00.12 (1:00.12)
        1:27.77 (27.65)     1:58.60 (58.48)
        2:27.65 (29.05)   3:00.06 (1:01.46)
        3:29.49 (29.43)   4:01.95 (1:01.89)
 18 Barrington Swim-IL  ''A''             4:04.55    4:02.60  
     1) Scheitlin, Mekenna 17         2) Barnett, Emma 16             
     3) Emary, Magdalena 13           4) Jacobsen, Kirsten 15         
             29.29    1:01.80 (1:01.80)
        1:30.88 (29.08)   2:03.05 (1:01.25)
        2:32.39 (29.34)   3:04.78 (1:01.73)
        3:32.89 (28.11)     4:02.60 (57.82)
 19 New Trier Swim C-IL  ''B''            4:00.98    4:02.75  
     1) Jardeleza, Madeleine 18       2) Lucenti, Kara 17             
     3) Green, Julia 15               4) Retondo, Nicole 16           
             30.02    1:00.63 (1:00.63)
        1:29.72 (29.09)   2:01.62 (1:00.99)
        2:30.36 (28.74)   3:02.19 (1:00.57)
        3:30.86 (28.67)   4:02.75 (1:00.56)
 20 Fox Valley Wave-WI  ''A''             4:05.40    4:04.06  
     1) Horn, Brittany 14             2) Greeneway, Abigail 15        
     3) Bartel, Olivia 16             4) Klunk, Danielle 20           
             30.15    1:00.72 (1:00.72)
        1:29.22 (28.50)     2:00.23 (59.51)
        2:30.12 (29.89)   3:02.83 (1:02.60)
        3:31.55 (28.72)   4:04.06 (1:01.23)
 21 Ozaukee Aquatics-WI  ''B''            4:10.86    4:04.08  
     1) Mohr, Kathryn 16              2) Haebig, Autumn 14            
     3) Hosack, Lillie 13             4) Petersen, Alexandria 16      
             29.26    1:00.73 (1:00.73)
        1:30.12 (29.39)   2:01.02 (1:00.29)
        2:29.98 (28.96)   3:02.17 (1:01.15)
        3:31.81 (29.64)   4:04.08 (1:01.91)
 22 Minnetonka Swim-MN  ''A''             3:58.55    4:04.09  
     1) Wyer, Isabel 17               2) r:0.38 Saddler, Abigail 17   
     3) r:0.56 Levy, Sophie 15        4) r:0.56 Walor, Tru 14         
    r:+0.82  29.22        59.77 (59.77)
        1:28.61 (28.84)   2:01.04 (1:01.27)
        2:30.01 (28.97)   3:02.21 (1:01.17)
        3:31.32 (29.11)   4:04.09 (1:01.88)
 23 St Croix Swim Cl-MN  ''A''            4:02.74    4:04.50  
     1) Hutchins, Nicole 19           2) Guenther, Erika 16           
     3) Bisch, Sophia 16              4) Burgess, Kylie 17            
             29.62    1:02.00 (1:02.00)
        1:31.05 (29.05)   2:03.32 (1:01.32)
        2:31.96 (28.64)     3:03.31 (59.99)
        3:32.78 (29.47)   4:04.50 (1:01.19)
 24 Blackline Aquati-MN  ''A''            4:04.96    4:05.52  
     1) Dolan, Abigail 15             2) Wenman, Megan 14             
     3) Gaertner, Caroline 16         4) Gaertner, Lorelei 14         
             28.76    1:00.28 (1:00.28)
        1:28.98 (28.70)   2:00.77 (1:00.49)
        2:30.16 (29.39)   3:03.50 (1:02.73)
        3:32.41 (28.91)   4:05.52 (1:02.02)
 25 Blue Devil Swim-IL  ''A''             4:06.46    4:06.04  
     1) Wells, Paige 17               2) Kolz, Alexandra 18           
     3) Grasty, Jessica 17            4) Engel, Marissa 19            
             28.76        59.57 (59.57)
        1:28.52 (28.95)   2:01.03 (1:01.46)
        2:31.29 (30.26)   3:05.30 (1:04.27)
        3:34.44 (29.14)   4:06.04 (1:00.74)
 26 Cats Aquatic Tea-IL  ''A''            4:03.34    4:07.54  
     1) Gates, Melissa 23             2) Travelstead, Lindsay 15      
     3) Neubauer, Macey 15            4) Pyshnenko, Daria 14          
             27.95        57.83 (57.83)
        1:28.95 (31.12)   2:03.79 (1:05.96)
        2:33.12 (29.33)   3:06.79 (1:03.00)
        3:34.85 (28.06)   4:07.54 (1:00.75)
 27 South East Metro-MN  ''A''            4:05.89    4:07.83  
     1) Cicha, Devin 16               2) Ubel, Meredith 17            
     3) Rizzo, Linnea 16              4) Sortland, Ana 16             
             29.16        59.94 (59.94)
        1:29.81 (29.87)   2:01.73 (1:01.79)
        2:32.05 (30.32)   3:05.12 (1:03.39)
        3:35.00 (29.88)   4:07.83 (1:02.71)
 28 Coho Swim Club-IL  ''A''              4:08.65    4:08.23  
     1) Woolfe, Jessica 16            2) Powell, Ruby 16              
     3) Levin, Hayley 19              4) Sullivan, Shannon 18         
             29.58    1:02.73 (1:02.73)
        1:32.03 (29.30)   2:05.23 (1:02.50)
        2:34.79 (29.56)   3:08.02 (1:02.79)
        3:36.29 (28.27)   4:08.23 (1:00.21)
 29 Southwest Aquati-WI  ''A''            4:03.71    4:08.32  
     1) Szczupakiewicz, Emma 19       2) Szczupakiewicz, Ellie 14     
     3) Stigler, Lauren 14            4) Willoughby, Madeline 12      
             29.54    1:00.92 (1:00.92)
        1:30.63 (29.71)   2:03.56 (1:02.64)
        2:32.85 (29.29)   3:06.93 (1:03.37)
        3:35.96 (29.03)   4:08.32 (1:01.39)
 30 Minnetonka Swim-MN  ''B''             4:07.21    4:08.40  
     1) Kowalsky, Annelise 18         2) Novak, Jennie 14             
     3) Burgstahler, Elisa 16         4) Ambrosen, Delaney 16         
             29.57    1:01.75 (1:01.75)
        1:31.71 (29.96)   2:04.62 (1:02.87)
        2:33.87 (29.25)   3:05.25 (1:00.63)
        3:35.00 (29.75)   4:08.40 (1:03.15)
 31 Riptide-MN  ''A''                     4:13.60    4:08.95  
     1) Garrity, Katherine 14         2) Tesch, Abby 15               
     3) Leonard, Kelly 14             4) Bougie, Shea 14              
             29.59    1:01.20 (1:01.20)
        1:30.71 (29.51)   2:03.52 (1:02.32)
        2:33.91 (30.39)   3:06.84 (1:03.32)
        3:36.05 (29.21)   4:08.95 (1:02.11)
 32 Scout Aquatics-IL  ''A''              4:09.12    4:09.98  
     1) Carney, Margaret 17           2) Wieland, Clare 16            
     3) McArdle, Anne 18              4) Kyle, Maria 15               
             29.78    1:02.14 (1:02.14)
        1:32.59 (30.45)   2:04.93 (1:02.79)
        2:35.12 (30.19)   3:08.20 (1:03.27)
        3:37.33 (29.13)   4:09.98 (1:01.78)
 33 Central Iowa Aqu-IA  ''A''            4:01.40    4:11.23  
     1) Lynch, Mckenna 17             2) Moore, Moriah 15             
     3) Ross, Katharine 17            4) Gehrke, Madeleine 16         
             29.77    1:02.06 (1:02.06)
        1:31.48 (29.42)   2:04.41 (1:02.35)
        2:34.80 (30.39)   3:07.40 (1:02.99)
        3:36.87 (29.47)   4:11.23 (1:03.83)
 34 The Great Wolf S-MN  ''A''            4:10.93    4:11.89  
     1) Chapman, Tara 14              2) Schroeder, Mira 16           
     3) Melody, Erin 16               4) Potter, Madison 12           
             29.52    1:00.98 (1:00.98)
        1:31.21 (30.23)   2:04.28 (1:03.30)
        2:34.73 (30.45)   3:08.33 (1:04.05)
        3:37.92 (29.59)   4:11.89 (1:03.56)
 35 Elmbrook Swim Cl-WI  ''A''            4:11.01    4:12.81  
     1) Siehs, Amanda 17              2) Powell, Lindsay 17           
     3) Gustafson, Meredith 14        4) Wahlgren, Nicole 15          
             30.01    1:01.40 (1:01.40)
        1:32.20 (30.80)   2:05.92 (1:04.52)
        2:36.54 (30.62)   3:09.66 (1:03.74)
        3:39.09 (29.43)   4:12.81 (1:03.15)
 36 Academy Bullets-IL  ''B''             4:11.52    4:13.24  
     1) Young, Georgia 15             2) Gosselin, Annie 15           
     3) McGovern, Natalie 16          4) Lehane, Kelley 17            
             30.07    1:01.51 (1:01.51)
        1:31.88 (30.37)   2:05.42 (1:03.91)
        2:35.63 (30.21)   3:07.97 (1:02.55)
        3:39.00 (31.03)   4:13.24 (1:05.27)
 37 Sea Devils-MN  ''A''                  4:10.97    4:13.52  
     1) Roberts, Katherine 17         2) Ellis, Anna 13               
     3) Schwab, Allison 18            4) Warren, Marissa 17           
             29.54    1:00.97 (1:00.97)
        1:31.78 (30.81)   2:05.92 (1:04.95)
        2:36.37 (30.45)   3:10.47 (1:04.55)
        3:40.72 (30.25)   4:13.52 (1:03.05)
 38 Piranhas Swim Cl-IA  ''A''            4:09.37    4:14.23  
     1) Hundley, Evan 16              2) Angell, Sydney 15            
     3) Oppel, Nicole 16              4) Housenga, Kaitlyn 14         
             29.53    1:02.13 (1:02.13)
        1:32.40 (30.27)   2:05.96 (1:03.83)
        2:36.63 (30.67)   3:10.97 (1:05.01)
        3:41.15 (30.18)   4:14.23 (1:03.26)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 15                      
 
  1. Wisconsin Aquatics                408   2. Minnesota Aquatics                261
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    132   4. Ozaukee Aquatics                  116
  5. Academy Bullets Swim Club         114   6. New Trier Swim Club                87
  6. Schroeder YMCA Swim Team           87   8. Aquajets Swim Team                 84
  8. Patriot Aquatic Club               84  10. Unattached                         75
 11. Cats Aquatic Team                  73  12. Redbird Swim Club                  53
 13. Aberdeen Swim Club                 52  14. Minnetonka Swim Club               51
 15. Chicago Wolfpack Aquatic Club      50  16. Maverick Swim Club                 49
 17. Barrington Swim Club               45  18. Iowa Flyers Swim Club              44
 18. North Aquatics Club                44  18. Fox Valley Swim Team               44
 21. Palatine Park Dist Swim Team       43  22. Westmont Swim Club                 42
 23. University of Illinois Swimmin     32  24. Southwest Aquatic Team             31
 24. Unattached                         31  26. Swift Aquatics                     30
 27. Nasa Wildcat Aquatics              28  28. Blue Devil Swim Club               24
 29. Fox Valley Wave Swim Team Inc      21  30. Mundelein Mustang Swim Club        20
 31. Riptide                            18  32. South Metro Storm                  16
 32. Unattached                         16  34. Unattached Mtka                    14
 35. Shawano Community Swim Club        13  35. Central Iowa Aquatics              13
 37. Aces Swim Club                     12  37. Sea Devils                         12
 39. Glenbrook Aquatics                 11  39. Coho Swim Club                     11
 39. Unattached Cwac                    11  42. Sterling Stingrays Swim Club        9
 43. The Great Wolf Swim Team            8  44. South East Metro Sharks Swim C      7
 44. Cedar Rapids Aquatic                7  46. Badger Aquatics Club                6
 46. Unattached Tide                     6  46. Lake Forest Swim Club               6
 49. AquaStorm                           5  50. Edina Swim Club                     4
 51. Peoria Area Water Wizards           3  51. MoHo Gators                         3
 51. Unattached                          3  51. Rockford Marlins Swim Club          3
 55. Hornet Age Group Swim Club          2  55. Unattached                          2
 55. Cyclone Swim Club                   2  58. Mitchell Aquatic Club               1
 58. Unattached                          1                                               
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/18/2013 - 8:40 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 16  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Minnesota Aquati-MN  ''A''            3:32.09    3:25.43   40  
     1) Brebrick, Daniel 21           2) r:0.17 Van Swol, Kyler 21    
     3) r:0.28 Brinck, Per-Niklas 20  4) r:0.46 Toomey, Derek 21      
    r:+0.73  25.15        52.08 (52.08)
        1:16.78 (24.70)     1:43.36 (51.28)
        2:07.99 (24.63)     2:35.12 (51.76)
        2:59.10 (23.98)     3:25.43 (50.31)
  2 Cats Aquatic Tea-IL  ''A''            3:32.37    3:29.77   34  
     1) Harrington, Matthew 16        2) r:0.45 Balteanu, Bogdan 18   
     3) r:0.19 Grumhaus, Peter 19     4) r:0.18 Black, Connor 18      
    r:+0.80  25.43        53.65 (53.65)
        1:18.91 (25.26)     1:46.86 (53.21)
        2:11.40 (24.54)     2:39.47 (52.61)
        3:03.07 (23.60)     3:29.77 (50.30)
  3 Wisconsin Aquati-WI  ''A''            3:26.61    3:29.98   32  
     1) Zito, Damon 20                2) r:0.07 teDuits, Andrew 20    
     3) r:0.40 Thompson, Travis 19    4) r:0.24 Byrd, Austin 19       
    r:+0.72  25.03        52.13 (52.13)
        1:16.95 (24.82)     1:43.80 (51.67)
        2:09.30 (25.50)     2:36.88 (53.08)
        3:02.07 (25.19)     3:29.98 (53.10)
  4 New Trier Swim C-IL  ''A''            3:28.00    3:33.56   30  
     1) McQuet, Murphy 16             2) r:0.43 Fotsch, Connor 18     
     3) r:0.30 Tao, David 17          4) r:0.25 Whitcomb, Daniel 19   
    r:+0.76  25.49        53.18 (53.18)
        1:18.70 (25.52)     1:46.65 (53.47)
        2:12.38 (25.73)     2:40.69 (54.04)
        3:33.56 (52.87)                    
  5 Minnesota Aquati-MN  ''B''            3:38.62    3:34.66   28  
     1) Johnson, Andrew 21            2) r:0.30 Radecke, Vincent 19   
     3) r:0.30 Smith, Clayton 20      4) r:0.42 Fair, Paul 18         
    r:+0.83  25.66        53.17 (53.17)
        1:18.82 (25.65)     1:47.04 (53.87)
        2:12.47 (25.43)     2:40.79 (53.75)
        3:06.41 (25.62)     3:34.66 (53.87)
  6 Mundelein Mustan-IL  ''A''            3:39.86    3:34.85   26  
     1) Wiener, Bryan 19              2) r:0.25 Ujiiye, Kyle 18       
     3) r:0.32 McNair, Kyle 19        4) r:0.21 Hamann, Michael 18    
    r:+0.82  25.97        54.14 (54.14)
        1:19.85 (25.71)     1:48.47 (54.33)
        2:13.62 (25.15)     2:42.11 (53.64)
        3:07.34 (25.23)     3:34.85 (52.74)
  7 Schroeder YMCA S-WI  ''A''            3:35.89    3:36.17   24  
     1) Ewald, Kevin 25               2) r:0.34 Petersen, Nicholas 17 
     3) r:0.47 Andrews, Conner 24     4) r:0.13 Manz, Wesley 20       
    r:+0.71  25.70        53.94 (53.94)
        1:19.80 (25.86)     1:48.04 (54.10)
        2:13.46 (25.42)     2:42.60 (54.56)
        3:07.70 (25.10)     3:36.17 (53.57)
  8 Southwest Aquati-WI  ''A''            3:33.77    3:36.37   22  
     1) Roberts, Jonathan 18          2) r:0.29 Perez, Enrique 16     
     3) r:0.23 Szczupakiewicz,seph 17 4) r:0.39 Lucchesi, Michael 21  
    r:+0.72  25.71        54.16 (54.16)
        1:20.33 (26.17)     1:48.54 (54.38)
        2:14.31 (25.77)     2:43.52 (54.98)
        3:08.51 (24.99)     3:36.37 (52.85)
  9 Minnetonka Swim-MN  ''A''             3:36.96    3:36.58   18  
     1) Current, Ryan 16              2) r:0.27 Whitaker, Sandy 22    
     3) r:0.59 Moore, Mark 18         4) r:0.30 Busch, Noah 18        
    r:+0.86  25.86        54.37 (54.37)
        1:19.70 (25.33)     1:48.38 (54.01)
        2:14.74 (26.36)     2:43.54 (55.16)
        3:09.01 (25.47)     3:36.58 (53.04)
 10 Redbird Swim Clu-IL  ''A''            3:41.08    3:36.73   14  
     1) Drury, Adam 17                2) Schimmelpfenning, Jared 17   
     3) Hanold, Noah 17               4) Miller, Jacob 16             
             25.59        52.81 (52.81)
        1:18.66 (25.85)     1:47.03 (54.22)
        2:13.98 (26.95)     2:42.46 (55.43)
        3:07.92 (25.46)     3:36.73 (54.27)
 11 Sterling Stingra-IL  ''A''            3:40.31    3:37.78   12  
     1) Dir, Keaton 17                2) r:0.20 Melton, Warren 17     
     3) r:0.25 Helander, Aaron 18     4) r:0.30 Halsmer, Joseph 18    
    r:+0.79  26.24        54.81 (54.81)
        1:20.58 (25.77)     1:50.41 (55.60)
        2:16.60 (26.19)     2:45.06 (54.65)
        3:09.72 (24.66)     3:37.78 (52.72)
 12 North Aquatics C-IL  ''A''            3:45.33    3:38.39   10  
     1) Dobben, Luke 19               2) Mikrut, Louis 18             
     3) Roberts, Nicholas 21          4) Pearson, Jacob 18            
             26.78        55.25 (55.25)
        1:21.75 (26.50)     1:52.09 (56.84)
        2:18.08 (25.99)     2:45.80 (53.71)
        3:11.04 (25.24)     3:38.39 (52.59)
 13 Patriot Aquatic-IL  ''A''             3:34.86    3:38.50    8  
     1) Strauss, John 17              2) r:0.29 King, Andrew 18       
     3) r:0.41 Koto, Nicholasgorge 16 4) r:0.55 Feng, Allen 16        
    r:+0.69  25.44        53.25 (53.25)
        1:18.78 (25.53)     1:47.37 (54.12)
        2:13.62 (26.25)     2:42.73 (55.36)
        3:08.87 (26.14)     3:38.50 (55.77)
 14 Westmont Swim Cl-IL  ''A''            3:38.11    3:38.87    6  
     1) Tieke, Zachary 16             2) r:0.24 Errichiello, Peter 18 
     3) r:0.71 O''Malley, Ryan 18      4) r:0.36 Leach, William 18     
    r:+9.17  26.57        55.20 (55.20)
        1:21.82 (26.62)     1:50.35 (55.15)
        2:17.11 (26.76)     2:45.21 (54.86)
        3:10.80 (25.59)     3:38.87 (53.66)
 15 Peoria Area Wate-IL  ''A''            3:41.65    3:39.42    4  
     1) Neaveill, Christopher 18      2) Kamin, Matthew 16            
     3) Ries, Deven 18                4) Neaveill, Tyler 20           
             26.41        55.12 (55.12)
        1:21.02 (25.90)     1:49.90 (54.78)
        2:16.21 (26.31)     2:45.87 (55.97)
        3:11.54 (25.67)     3:39.42 (53.55)
 16 Academy Bullets-IL  ''A''             3:38.68    3:39.65    2  
     1) Bajda, Luke 17                2) r:0.26 Weeks, Nathaniel 19   
     3) r:0.37 Hiller, Samuel 19      4) r:0.21 Thielen, Jonathon 18  
    r:+0.73  26.61        55.59 (55.59)
        1:21.31 (25.72)     1:50.53 (54.94)
        2:16.11 (25.58)     2:45.42 (54.89)
        3:11.22 (25.80)     3:39.65 (54.23)
 17 The Great Wolf S-MN  ''A''            3:39.99    3:39.75  
     1) Allen, Colter 17              2) r:0.19 Jacobson, Daniel 21   
     3) r:0.48 Wielinski, Jacob 16    4) r:0.34 Birklid, Cole 17      
    r:+8.81  26.46        54.50 (54.50)
        1:19.82 (25.32)     1:48.22 (53.72)
        2:15.89 (27.67)     2:45.85 (57.63)
        3:11.67 (25.82)     3:39.75 (53.90)
 18 Wisconsin Aquati-WI  ''B''            3:32.83    3:39.84  
     1) Schafer, Nicholas 21          2) r:0.20 Hines, Tyler 20       
     3) r:0.21 Bushman, John 20       4) r:0.34 Mandli, Jacob 19      
    r:+0.79  26.44        54.85 (54.85)
        1:20.64 (25.79)     1:49.32 (54.47)
        2:15.84 (26.52)     2:44.18 (54.86)
        3:10.12 (25.94)     3:39.84 (55.66)
 19 Fox Valley Wave-WI  ''A''             3:36.06    3:40.25  
     1) Lagieski, Michael 18          2) r:0.45 Gilbertson, Dan 18    
     3) r:0.50 Kohrell, Garner 15     4) r:0.51 Kinney, Jordan 18     
    r:+0.80  26.59        54.93 (54.93)
                            1:50.19 (55.26)
        2:16.67 (26.48)     2:45.39 (55.20)
        3:11.30 (25.91)     3:40.25 (54.86)
 20 South East Metro-MN  ''A''            3:43.45    3:40.86  
     1) Tidd, James 16                2) McPherson, Kevin 16          
     3) Scholz, Samuel 17             4) Kandt, Alec 17               
             26.13        55.37 (55.37)
        1:21.00 (25.63)     1:49.50 (54.13)
        2:15.73 (26.23)     2:45.47 (55.97)
        3:11.56 (26.09)     3:40.86 (55.39)
 21 South Metro Stor-MN  ''A''            3:45.96    3:42.04  
     1) Herrera, Mitchell 17          2) Sabal, Luke 16               
     3) Sadergaski, Paul 14           4) Heskin, Marshall 15          
             26.69        54.97 (54.97)
        1:20.51 (25.54)     1:49.99 (55.02)
        2:16.39 (26.40)     2:46.05 (56.06)
        3:12.67 (26.62)     3:42.04 (55.99)
 22 Cats Aquatic Tea-IL  ''B''            3:41.77    3:42.32  
     1) Stockwell, Sean 16            2) Aerne, Kyle 18               
     3) Dickson, Kirk 17              4) Snader, Benjamin 20          
             27.26        57.48 (57.48)
        1:23.33 (25.85)     1:51.77 (54.29)
        2:17.80 (26.03)     2:47.24 (55.47)
        3:13.70 (26.46)     3:42.32 (55.08)
 23 Hornet Age Group-IL  ''A''            3:47.79    3:44.27  
     1) Lienhart, Banistre 17         2) Portland, Brian 16           
     3) Ciciora, Daniel 18            4) Bonanno, Robert 16           
             26.80        56.47 (56.47)
        1:21.81 (25.34)     1:49.52 (53.05)
        2:16.40 (26.88)     2:47.12 (57.60)
        3:13.61 (26.49)     3:44.27 (57.15)
 24 Chicago Wolfpack-IL  ''A''            3:50.08    3:44.42  
     1) Amendola, Brayden 19          2) Shields, Reilly 15           
     3) Shanken, Kevin 18             4) Almaraz, Ramiro 19           
             27.70        56.99 (56.99)
                            1:20.58 (23.59)
         1:23.91 (3.33)     1:53.50 (32.92)
        2:19.29 (25.79)   3:44.42 (1:50.92)
 25 Waves Bloomingto-IL  ''A''            3:40.52    3:44.49  
     1) Dedianous, Justin 17          2) Wolfe, Michael 17            
     3) Alsader, Yezan 12             4) Bergmann, Lance 18           
             26.52        54.80 (54.80)
        1:21.77 (26.97)     1:50.28 (55.48)
        2:17.90 (27.62)     2:48.22 (57.94)
        3:15.33 (27.11)     3:44.49 (56.27)
 26 Lake Country Swi-WI  ''A''            3:48.78    3:44.61  
     1) Barry, James 18               2) Grinwald, Mitchell 15        
     3) Dunton, Ryan 17               4) Kozlik, Logan 16             
             26.74        55.29 (55.29)
        1:21.93 (26.64)     1:52.03 (56.74)
        2:18.69 (26.66)     2:48.71 (56.68)
        3:16.00 (27.29)     3:44.61 (55.90)
 27 Coho Swim Club-IL  ''A''              3:49.80    3:45.13  
     1) Smith, Ryan 15                2) Booker, Daniel 17            
     3) Ewing, Kevin 18               4) Kearney, Christopher 15      
             27.50        57.18 (57.18)
        1:24.35 (27.17)     1:55.29 (58.11)
        2:21.62 (26.33)     2:50.75 (55.46)
        3:17.04 (26.29)     3:45.13 (54.38)
 28 Elmbrook Swim Cl-WI  ''A''            3:44.61    3:45.22  
     1) Wahlgren, Erik 19             2) Borden, Brian 17             
     3) Attenberger, Benjamin 14      4) Van Cleave, Kevin 16         
             26.83        55.97 (55.97)
                            1:17.81 (21.84)
         1:22.32 (4.51)                    
            3:16.29 ( )         3:45.22 ( )
 29 Fox Valley Swim-IL  ''A''             3:40.87    3:45.23  
     1) Widuch, Joseph 16             2) Carlson, Andrew 18           
     3) Stacklin, Adam 17             4) O''Brien, Jordan 16           
             27.24        57.62 (57.62)
        1:23.97 (26.35)     1:54.17 (56.55)
        2:19.83 (25.66)     2:47.56 (53.39)
        3:14.42 (26.86)     3:45.23 (57.67)
 30 Mach 3 Flyers-MN  ''A''               3:49.49    3:45.59  
     1) Kelly, Jack 18                2) Arnold, Gregory 16           
     3) Hanson, Josef 14              4) McCague, Erik 19             
             27.58        58.46 (58.46)
        1:24.37 (25.91)     1:52.76 (54.30)
        2:20.16 (27.40)     2:50.92 (58.16)
        3:16.99 (26.07)     3:45.59 (54.67)
 31 Westmont Swim Cl-IL  ''B''            3:51.62    3:46.14  
     1) Ozog, Conor 21                2) Weibel, Brendan 17           
     3) Hewett, Benjamin 16           4) Schroyer, Connor 18          
             27.49        55.98 (55.98)
        1:23.75 (27.77)     1:53.29 (57.31)
        2:20.62 (27.33)     2:50.89 (57.60)
        3:16.85 (25.96)     3:46.14 (55.25)
 32 Sea Devils-MN  ''A''                  3:49.25    3:46.54  
     1) Shelstad, John 14             2) Moser, Grant 16              
     3) Schwab, Aaron 18              4) Dalluge, Noah 18             
             26.19        55.76 (55.76)
        1:22.02 (26.26)     1:52.40 (56.64)
        2:19.77 (27.37)     2:49.62 (57.22)
        3:15.84 (26.22)     3:46.54 (56.92)
 33 Peoria Area Wate-IL  ''B''            3:48.44    3:46.82  
     1) Cooper, Andrew 18             2) Tyre, Jared 15               
     3) Obrien, Collin 15             4) Neaveill, Samuel 15          
             26.60        55.65 (55.65)
        1:23.62 (27.97)     1:53.77 (58.12)
        2:20.19 (26.42)     2:50.52 (56.75)
        3:17.28 (26.76)     3:46.82 (56.30)
 34 Patriot Aquatic-IL  ''B''             3:44.86    3:48.17  
     1) Maczko, Bryce 16              2) Bosse, Nathan 17             
     3) Weinstein, Bradley 17         4) Pelka, Jakub 18              
             26.39        55.70 (55.70)
        1:22.16 (26.46)     1:52.44 (56.74)
        2:19.96 (27.52)     2:51.16 (58.72)
        3:18.15 (26.99)     3:48.17 (57.01)
 35 Minnetonka Swim-MN  ''B''             3:45.34    3:48.21  
     1) Youngdahl, Trent 18           2) Boston, Bryce 18             
     3) Bielski, Daniel 18            4) Bateman, Cole 18             
             28.29        58.32 (58.32)
        1:25.27 (26.95)     1:55.46 (57.14)
        2:22.34 (26.88)     2:52.18 (56.72)
        3:18.66 (26.48)     3:48.21 (56.03)
 36 Black Hawk Area-IA  ''A''             3:45.17    3:48.52  
     1) Trelka, Kyle 23               2) Langner, Gabriel 17          
     3) Stern, Brady 19               4) Pinter, Scott 21             
             26.32        54.46 (54.46)
        1:21.38 (26.92)     1:51.49 (57.03)
        2:19.18 (27.69)     2:49.38 (57.89)
        3:17.28 (27.90)     3:48.52 (59.14)
 37 Badger Aquatics-WI  ''A''             3:50.33    3:48.95  
     1) teDuits, Payton 17            2) Draves, Michael 13           
     3) Parkin, Zack 17               4) Wills, Chris 16              
             28.28        57.94 (57.94)
        1:26.12 (28.18)     1:56.54 (58.60)
        2:23.33 (26.79)     2:52.94 (56.40)
        3:20.59 (27.65)     3:48.95 (56.01)
 38 Blackline Aquati-MN  ''A''            3:50.41    3:50.77  
     1) Benson, Deforrest 17          2) Broman, Eli 16               
     3) Johanns, Samuel 16            4) Weiss, Thomas 15             
             26.66        55.57 (55.57)
        1:23.26 (27.69)     1:53.86 (58.29)
        2:21.03 (27.17)     2:52.02 (58.16)
        3:19.69 (27.67)     3:50.77 (58.75)
 39 Chicago Wolfpack-IL  ''B''            3:51.85    3:51.25  
     1) Juarez, Jesus 15              2) Tremmel, Anthony 16          
     3) Fernandez, Justin 18          4) Haney, James 18              
             27.76        57.35 (57.35)
        1:25.38 (28.03)     1:56.30 (58.95)
        2:23.91 (27.61)     2:53.62 (57.32)
        3:21.18 (27.56)     3:51.25 (57.63)
 40 Academy Bullets-IL  ''B''             3:51.37    3:53.88  
     1) Smith, Cavan 15               2) Hackett, Patrick 15          
     3) Tran, Brandon 15              4) Moris, Cody 16               
             27.51        57.61 (57.61)
        1:25.93 (28.32)     1:55.85 (58.24)
        2:23.23 (27.38)     2:54.07 (58.22)
        3:21.91 (27.84)     3:53.88 (59.81)
 -- Swift Aquatics-IL  ''A''              3:49.82         DQ  
     1) Gillespie, Connor 17          2) Melnick, Daniel 19           
     3) Salomon, Andrew 20            4) Salomon, Jonathan 17         
             27.03        57.38 (57.38)
        1:25.65 (28.27)   1:57.93 (1:00.55)
        2:24.54 (26.61)     2:54.67 (56.74)
        3:20.65 (25.98)          DQ (54.09)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 16                      
 
  1. Wisconsin Aquatics                440   2. Minnesota Aquatics                329
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    132   4. New Trier Swim Club               117
  5. Ozaukee Aquatics                  116   5. Academy Bullets Swim Club         116
  7. Schroeder YMCA Swim Team          111   8. Cats Aquatic Team                 107
  9. Patriot Aquatic Club               92  10. Aquajets Swim Team                 84
 11. Unattached                         75  12. Minnetonka Swim Club               69
 13. Redbird Swim Club                  67  14. North Aquatics Club                54
 15. Southwest Aquatic Team             53  16. Aberdeen Swim Club                 52
 17. Chicago Wolfpack Aquatic Club      50  18. Maverick Swim Club                 49
 19. Westmont Swim Club                 48  20. Mundelein Mustang Swim Club        46
 21. Barrington Swim Club               45  22. Fox Valley Swim Team               44
 22. Iowa Flyers Swim Club              44  24. Palatine Park Dist Swim Team       43
 25. University of Illinois Swimmin     32  26. Unattached                         31
 27. Swift Aquatics                     30  28. Nasa Wildcat Aquatics              28
 29. Blue Devil Swim Club               24  30. Sterling Stingrays Swim Club       21
 30. Fox Valley Wave Swim Team Inc      21  32. Riptide                            18
 33. Unattached                         16  33. South Metro Storm                  16
 35. Unattached Mtka                    14  36. Central Iowa Aquatics              13
 36. Shawano Community Swim Club        13  38. Sea Devils                         12
 38. Aces Swim Club                     12  40. Glenbrook Aquatics                 11
 40. Unattached Cwac                    11  40. Coho Swim Club                     11
 43. The Great Wolf Swim Team            8  44. Peoria Area Water Wizards           7
 44. South East Metro Sharks Swim C      7  44. Cedar Rapids Aquatic                7
 47. Badger Aquatics Club                6  47. Lake Forest Swim Club               6
 47. Unattached Tide                     6  50. AquaStorm                           5
 51. Edina Swim Club                     4  52. Rockford Marlins Swim Club          3
 52. MoHo Gators                         3  52. Unattached                          3
 55. Unattached                          2  55. Cyclone Swim Club                   2
 55. Hornet Age Group Swim Club          2  58. Mitchell Aquatic Club               1
 58. Unattached                          1