ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Speedo Champions Series, Minneapolis: Day One
7/17/2013-7/17/2013
Minneapolis, USA


    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/17/2013 - 8:05 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 1  Women 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Mary Schneider         17 Academy Bullets-    57.28      56.16   20  
                 27.01        56.16 (29.15)
  2 Ivy Martin             19 Wisconsin Aquati    56.91      56.21   17  
                 27.01        56.21 (29.20)
  3 Aja Van Hout           20 Wisconsin Aquati    55.65      56.34   16  
                 26.89        56.34 (29.45)
  4 Alexandra Meyers       17 Schroeder YMCA S    56.66      56.68   15  
                 27.29        56.68 (29.39)
  5 Hannah Boyd            15 Waves Bloomingto    57.38      57.01   14  
                 27.52        57.01 (29.49)
  6 Kaia Grobe             16 Aquajets Swim Te    57.79      57.43   13  
                 27.65        57.43 (29.78)
  7 Rebecka Palm           22 Wisconsin Aquati    57.57      57.46   12  
                 27.58        57.46 (29.88)
  8 Katherine Drabot       15 Ozaukee Aquatics    57.72      57.47   11  
                 28.00        57.47 (29.47)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Tori Simenec           20 Minnesota Aquati    58.08      57.49    9  
                 27.87        57.49 (29.62)
 10 Ally Loper             20 Unattached          58.32      57.58    7  
                 28.28        57.58 (29.30)
 11 Kiera Janzen           20 Minnesota Aquati    57.91      57.66    6  
                 28.23        57.66 (29.43)
 12 Amelia Marsh           21 Minnesota Aquati    58.46      57.76    5  
                 27.82        57.76 (29.94)
 13 Anne Tamblyn           19 Wisconsin Aquati    58.44      57.98    4  
                 27.59        57.98 (30.39)
 14 Carolyn Kane           18 Aquajets Swim Te    58.15      58.28    3  
                 27.96        58.28 (30.32)
 15 Amelia Schilling       17 Aquajets Swim Te    58.46      58.64    2  
                 28.48        58.64 (30.16)
 16 Alison Meng            20 Univ. of Illinoi    58.43      58.79    1  
                 28.31        58.79 (30.48)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Erin Falconer          15 Patriot Aquatic-    58.69      58.39  
                 28.00        58.39 (30.39)
 18 Isabel Wyer            17 Minnetonka Swim-    58.54      58.44  
                 28.49        58.44 (29.95)
 19 Danielle Bergeson      16 Aquastorm-ND        58.49      58.51  
                 28.20        58.51 (30.31)
 20 Ashlyn Schoof          14 Schroeder YMCA S    58.61      58.54  
                 28.42        58.54 (30.12)
 21 Courtney Evensen       16 Aquajets Swim Te    58.63      58.57  
                 28.66        58.57 (29.91)
 22 Samantha James         19 New Trier Swim C    58.47      58.64  
                 28.02        58.64 (30.62)
 23 Gia Dalesandro         18 Fox Valley Swim-    58.48      58.78  
                 28.47        58.78 (30.31)
 24 Zoe Avestruz           15 Aquajets Swim Te    58.65      58.94  
                 28.33        58.94 (30.61)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Abigail Raatz          18 Schroeder YMCA S    58.79      57.88  
                 28.11        57.88 (29.77)
 26 Nikol Lagodzinska      16 Chicago Wolfpack    58.84      58.14  
                 28.43        58.14 (29.71)
 27 Cheryl Xiang           16 Patriot Aquatic-    59.10      58.63  
                 28.48        58.63 (30.15)
 28 Skylar Fore            13 Ozaukee Aquatics    58.91      58.74  
                 28.19        58.74 (30.55)
 29 Carolyn Jungers        15 Schroeder YMCA S    59.05      59.10  
                 29.03        59.10 (30.07)
 30 Devin Cicha            16 South East Metro    59.23      59.34  
                 28.31        59.34 (31.03)
 31 Samantha Senczyszyn    16 Ozaukee Aquatics    58.82      59.44  
                 28.18        59.44 (31.26)
 32 Emma Paulson           18 Aquajets Swim Te    59.20    1:00.10  
                 28.26      1:00.10 (31.84)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 20 Morgan Dickson         18 Patriot Aquatic-    58.54             
                 28.12        58.54 (30.42)
 26 Heidi Busack           20 Minnesota Aquati    58.71             
                 27.87        58.71 (30.84)
 30 Courtney Pope          21 Univ. of Illinoi    58.89             
                 28.10        58.89 (30.79)
 32 Madeline Hoch          18 Minnesota Aquati    59.00             
                 28.18        59.00 (30.82)
 35 Monica Radecke         21 Minnesota Aquati    59.13             
                 28.22        59.13 (30.91)
 38 Kirsten Jacobsen       15 Barrington Swim-    59.24             
                 28.80        59.24 (30.44)
 39 Megan Marchuk          20 Univ. of Illinoi    59.28             
                 28.47        59.28 (30.81)
 40 Madeline Hunt          17 Fox Valley Swim-    59.29             
                 28.20        59.29 (31.09)
 41 Abigail Dolan          15 Blackline Aquati    59.46             
                 28.42        59.46 (31.04)
 42 Gabriela Rajic         17 Champaign Cnty Y    59.49             
                 28.64        59.49 (30.85)
 43 Veronika Jedryka       18 Patriot Aquatic-    59.51             
                 28.21        59.51 (31.30)
 44 Campbell Costley       18 New Trier Swim C    59.52             
                 28.80        59.52 (30.72)
 44 Emma Wittmer           16 Aquajets Swim Te    59.52             
                 28.75        59.52 (30.77)
 46 Rachel Johnson         19 Wisconsin Aquati    59.56             
                 28.60        59.56 (30.96)
 47 Kallyn Barkey          16 Rochester Swim C    59.67             
                 28.72        59.67 (30.95)
 48 Haley Pietila          19 Lake Country Swi    59.77             
                 28.61        59.77 (31.16)
 49 Rachel Stoehr          19 Lake Forest Swim    59.81             
                 29.10        59.81 (30.71)
 50 Katherine Vollhaber    21 Cyclone Swim Clu    59.85             
                 28.82        59.85 (31.03)
 50 Mallory Remick         19 Nasa Wildcat Aqu    59.85             
                 29.14        59.85 (30.71)
 52 Patricia Nelson        21 Wisconsin Aquati    59.87             
                 28.78        59.87 (31.09)
 52 Elizabeth Good         19 Nasa Wildcat Aqu    59.87             
                 28.81        59.87 (31.06)
 54 Chase Kinney           18 Unattached          59.88             
                 28.43        59.88 (31.45)
 55 Mary Howard            20 Univ. of Illinoi    59.90             
                 28.81        59.90 (31.09)
 56 Emily Launer           19 Unattached-IL       59.91             
                 29.09        59.91 (30.82)
 57 Brittany Horn          14 Fox Valley Wave-    59.92             
                 28.82        59.92 (31.10)
 58 Mary Whiting           16 Aquajets Swim Te    59.94             
                 28.28        59.94 (31.66)
 59 Allison Schumacher     17 Med-City Aquatic  1:00.03             
                 28.79      1:00.03 (31.24)
 60 Sophia Bisch           16 St Croix Swim Cl  1:00.04             
                 28.51      1:00.04 (31.53)
 61 Natalie Tapia          15 Chicago Wolfpack  1:00.05             
                 28.76      1:00.05 (31.29)
 62 Paige Wells            17 Blue Devil Swim-  1:00.06             
                 28.83      1:00.06 (31.23)
 62 Julia Wawer            17 Patriot Aquatic-  1:00.06             
                 28.51      1:00.06 (31.55)
 64 Madeline Burnham       17 Iowa Flyers Swim  1:00.08             
                 28.62      1:00.08 (31.46)
 65 Margaret Sheean        17 Academy Bullets-  1:00.15             
                 28.59      1:00.15 (31.56)
 66 Stephanie Marchuk      17 New Trier Swim C  1:00.16             
                 29.44      1:00.16 (30.72)
 67 Chloe Portela          20 Minnesota Aquati  1:00.17             
                 28.80      1:00.17 (31.37)
 68 Tess Behrens           21 Minnesota Aquati  1:00.22             
                 28.86      1:00.22 (31.36)
 69 Aftin Phyfe            18 Black Hawk Area-  1:00.23             
                 28.67      1:00.23 (31.56)
 69 Rachel Wittmer         14 Aquajets Swim Te  1:00.23             
                 28.70      1:00.23 (31.53)
 71 Megan Wenman           14 Blackline Aquati  1:00.29             
                 28.82      1:00.29 (31.47)
 72 Amanda Petro           17 Alligator Aquati  1:00.36             
                 29.00      1:00.36 (31.36)
 72 Ellyn Vitek            18 Westmont Swim Cl  1:00.36             
                 28.72      1:00.36 (31.64)
 74 Kirsty Hessing         17 Redbird Swim Clu  1:00.38             
                 29.25      1:00.38 (31.13)
 74 Hannah Kastigar        17 Aberdeen Swim Cl  1:00.38             
                 29.03      1:00.38 (31.35)
 76 Tevyn Waddell          15 Mitchell Aquatic  1:00.40             
                 29.07      1:00.40 (31.33)
 77 Autumn Haebig          14 Ozaukee Aquatics  1:00.41             
                 29.30      1:00.41 (31.11)
 78 Katherine Roberts      17 Sea Devils-MN     1:00.43             
                 29.13      1:00.43 (31.30)
 79 Tara Chapman           14 The Great Wolf S  1:00.45             
                 29.13      1:00.45 (31.32)
 80 Kira Zubar             17 Aquajets Swim Te  1:00.46             
                 29.16      1:00.46 (31.30)
 81 Ruby Powell            16 Coho Swim Club-I  1:00.51             
                 29.09      1:00.51 (31.42)
 82 Kelsey Abbas           19 Black Hawk Area-  1:00.54             
                 28.67      1:00.54 (31.87)
 82 Angela Le              15 Edina Swim Club-  1:00.54             
                 29.48      1:00.54 (31.06)
 84 Jennifer Kordik        16 Mundelein Mustan  1:00.55             
                 28.89      1:00.55 (31.66)
 85 Sophie Levy            15 Minnetonka Swim-  1:00.56             
                 29.06      1:00.56 (31.50)
 86 Abigail Greeneway      15 Fox Valley Wave-  1:00.59             
                 28.94      1:00.59 (31.65)
 87 Abigail Duncan         20 Aquajets Swim Te  1:00.63             
                 29.14      1:00.63 (31.49)
 88 Stephanie Bierman      19 Riptide-MN        1:00.71             
                 28.90      1:00.71 (31.81)
 89 Sarah Deis             20 New Hope Crystal  1:00.74             
                 29.35      1:00.74 (31.39)
 90 Madeleine Jardeleza    18 New Trier Swim C  1:00.79             
                 29.44      1:00.79 (31.35)
 91 Zoe Huddleston         19 Unattached-WI     1:00.80             
                 28.77      1:00.80 (32.03)
 91 Anna Petty             15 Aquajets Swim Te  1:00.80             
                 28.82      1:00.80 (31.98)
 93 Kelly Jacob            15 Lake Country Swi  1:00.83             
                 28.99      1:00.83 (31.84)
 93 Margaret Orbon         18 Glenbrook Aquati  1:00.83             
                 29.05      1:00.83 (31.78)
 95 Grace Taylor           14 Aquajets Swim Te  1:00.86             
                 29.48      1:00.86 (31.38)
 96 Shannon Sullivan       18 Coho Swim Club-I  1:00.87             
                 29.40      1:00.87 (31.47)
 97 Treasa Ring            22 Aquajets Swim Te  1:00.88             
                 29.13      1:00.88 (31.75)
 97 Madison Martin         17 Badger Aquatics-  1:00.88             
                 29.27      1:00.88 (31.61)
 97 Erika Guenther         16 St Croix Swim Cl  1:00.88             
                 29.07      1:00.88 (31.81)
100 Breanna Anderson       18 Palatine Park Di  1:00.96             
                 29.41      1:00.96 (31.55)
101 Kelly Hagerty          21 Glenbrook Aquati  1:00.99             
                 29.12      1:00.99 (31.87)
102 Amanda Siehs           17 Elmbrook Swim Cl  1:01.04             
                 28.94      1:01.04 (32.10)
102 Tru Walor              14 Minnetonka Swim-  1:01.04             
                 28.92      1:01.04 (32.12)
104 Grace Soltys           17 Fox Valley Swim-  1:01.06             
                 28.93      1:01.06 (32.13)
105 Riley Donlin           15 Aquajets Swim Te  1:01.07             
                 28.53      1:01.07 (32.54)
105 Julia Green            15 New Trier Swim C  1:01.07             
                 29.36      1:01.07 (31.71)
107 Amanda Moran           17 Academy Bullets-  1:01.08             
                 29.39      1:01.08 (31.69)
108 Haley Nelson           15 Patriot Aquatic-  1:01.09             
                 29.54      1:01.09 (31.55)
109 Sarah Weihe            20 Iowa City Eels S  1:01.10             
                 29.42      1:01.10 (31.68)
110 Georgia Young          15 Academy Bullets-  1:01.12             
                 29.52      1:01.12 (31.60)
111 Mekenna Scheitlin      17 Barrington Swim-  1:01.16             
                 29.19      1:01.16 (31.97)
111 Danielle Elliott       18 Patriot Aquatic-  1:01.16             
                 29.94      1:01.16 (31.22)
113 Anna Elling            18 Black Dog Swimmi  1:01.18             
                 29.42      1:01.18 (31.76)
114 Danielle Klunk         20 Fox Valley Wave-  1:01.24             
                 29.09      1:01.24 (32.15)
114 Evan Hundley           16 Piranhas Swim Cl  1:01.24             
                 29.25      1:01.24 (31.99)
116 Andrea Bryson          17 Fox Cities YMCA-  1:01.25             
                 29.57      1:01.25 (31.68)
117 Maria Kyle             15 Scout Aquatics-I  1:01.28             
                 29.24      1:01.28 (32.04)
117 Nicole Retondo         16 New Trier Swim C  1:01.28             
                 29.39      1:01.28 (31.89)
119 Abigail Saddler        17 Minnetonka Swim-  1:01.32             
                 28.93      1:01.32 (32.39)
119 Isabella Smits         14 Fastjets-MN       1:01.32             
                 29.58      1:01.32 (31.74)
121 Kathryn Mohr           16 Ozaukee Aquatics  1:01.34             
                 28.94      1:01.34 (32.40)
121 Meredith Ubel          17 South East Metro  1:01.34             
                 29.68      1:01.34 (31.66)
123 Lindsey Horejsi        15 Atlantis Swimmin  1:01.38             
                 30.12      1:01.38 (31.26)
124 Pauline Kaminski       16 Academy Bullets-  1:01.46             
                 29.29      1:01.46 (32.17)
125 Kasey Milstroh         14 St Cloud YMCA Sw  1:01.50             
                 29.51      1:01.50 (31.99)
126 Daria Pyshnenko        14 Cats Aquatic Tea  1:01.51             
                 29.28      1:01.51 (32.23)
127 Alexandra Flatness     19 Cyclone Swim Clu  1:01.53             
                 29.32      1:01.53 (32.21)
128 Hayley Krzeczowski     20 Cyclone Swim Clu  1:01.61             
                 30.18      1:01.61 (31.43)
129 Kelly McNamara         16 Westmont Swim Cl  1:01.64             
                 29.37      1:01.64 (32.27)
130 Rae Bullinger          16 Aquajets Swim Te  1:01.66             
                 29.53      1:01.66 (32.13)
131 Elisa Burgstahler      16 Minnetonka Swim-  1:01.67             
                 29.89      1:01.67 (31.78)
131 Genevieve Heidkamp     19 Westmont Swim Cl  1:01.67             
                 29.54      1:01.67 (32.13)
131 Kylie Burgess          17 St Croix Swim Cl  1:01.67             
                 29.64      1:01.67 (32.03)
134 Jennie Novak           14 Minnetonka Swim-  1:01.71             
                 29.44      1:01.71 (32.27)
135 Megan Doty             15 Lake Country Swi  1:01.76             
                 29.55      1:01.76 (32.21)
136 Kaylee Kucera          19 Cyclone Swim Clu  1:01.86             
                 29.50      1:01.86 (32.36)
137 Erika Martinez         18 Chicago Wolfpack  1:01.89             
                 29.54      1:01.89 (32.35)
138 Louisa Hoffman         18 Westmont Swim Cl  1:01.98             
                 29.68      1:01.98 (32.30)
139 Alexandra Gustafson    20 Cyclone Swim Clu  1:02.02             
                 30.00      1:02.02 (32.02)
140 Risa Ricard            20 Rochester Swim C  1:02.23             
                 30.02      1:02.23 (32.21)
141 Nicole Hutchins        19 St Croix Swim Cl  1:02.44             
                 29.75      1:02.44 (32.69)
142 Caroline Hippen        13 Badger Aquatics-  1:02.63             
                 29.74      1:02.63 (32.89)
143 Madeleine Gehrke       16 Central Iowa Aqu  1:02.66             
                 29.61      1:02.66 (33.05)
144 Jessica Sutherland     18 New Trier Swim C  1:02.82             
                 30.16      1:02.82 (32.66)
145 Sydney Angell          15 Piranhas Swim Cl  1:03.35             
                 30.36      1:03.35 (32.99)
146 Linnea Rizzo           16 South East Metro  1:03.36             
                 30.91      1:03.36 (32.45)
147 Claire Rushin          16 New Trier Swim C  1:03.49             
                 30.09      1:03.49 (33.40)
148 Mallory Weggemann      24 South Metro Stor  1:19.47             
                 36.17      1:19.47 (43.30)
 -- Brooke Evensen         18 Aquajets Swim Te      DQ              
                 29.15           DQ (31.05)
 -- Lexie Joy              16 Freeport Aquatic     DFS              
 -- Breinne Thorne         15 Aquajets Swim Te     DFS              
 -- Rachel Stearns         21 Unattached-MN        DFS              
 -- Samantha Norton        15 Aquajets Swim Te      NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 1                  
 
  1. Wisconsin Aquatics                 49   2. Minnesota Aquatics                 20
  2. Academy Bullets Swim Club          20   4. Aquajets Swim Team                 18
  5. Schroeder YMCA Swim Team           15   6. Waves Bloomington/Normal Y S.T     14
  7. Ozaukee Aquatics                   11   8. Unattached                          7
  9. University of Illinois Swimmin      1                                               
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/17/2013 - 8:05 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 2  Men 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Connor Black           18 Cats Aquatic Tea    52.04      50.70   20  
                 24.44        50.70 (26.26)
  2 Damon Zito             20 Wisconsin Aquati    51.62      51.41   17  
                 24.85        51.41 (26.56)
  3 Daniel Brebrick        21 Minnesota Aquati    52.54      52.09   16  
                 25.10        52.09 (26.99)
  4 Jonathan Salomon       17 Swift Aquatics-I    52.75      52.51   15  
                 25.25        52.51 (27.26)
  5 Gabriel Whitaker       16 Una Mtka-MN         52.76      52.53   14  
                 24.96        52.53 (27.57)
  6 Adam Drury             17 Redbird Swim Clu    53.01      52.76   13  
                 25.11        52.76 (27.65)
  7 Daniel Whitcomb        19 New Trier Swim C    53.04      52.83   12  
                 25.10        52.83 (27.73)
  8 Nicholas Zito          18 Palatine Park Di    53.08      52.88   11  
                 25.66        52.88 (27.22)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Joseph Halsmer         18 Sterling Stingra    53.13      52.44    9  
                 24.90        52.44 (27.54)
 10 Andrew teDuits         20 Wisconsin Aquati    53.35      52.54    7  
                 25.51        52.54 (27.03)
 11 Mark McGlaughlin       15 Iowa Flyers Swim    53.30      52.69    6  
                 25.06        52.69 (27.63)
 12 Noah Busch             18 Minnetonka Swim-    53.12      52.84    5  
                 25.61        52.84 (27.23)
 13 Matthew Salerno        16 Maverick Swim Cl    53.38      53.20    4  
                 25.23        53.20 (27.97)
 14 Jacob Pearson          18 North Aquatics C    53.34      53.27    3  
                 25.38        53.27 (27.89)
 15 Per-Niklas Brinck      20 Minnesota Aquati    53.27      53.53    2  
                 25.55        53.53 (27.98)
 16 William Leach          18 Westmont Swim Cl    53.28      53.67    1  
                 25.75        53.67 (27.92)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Brian Portland         16 Hornet Age Group    53.54      52.88  
                 25.43        52.88 (27.45)
 18 Travis Thompson        19 Wisconsin Aquati    53.52      53.29  
                 25.73        53.29 (27.56)
 19 Aidan Keen             15 Iowa Flyers Swim    53.52      53.32  
                 25.82        53.32 (27.50)
 20 Jacob Miller           16 Redbird Swim Clu    53.41      53.38  
                 25.84        53.38 (27.54)
 21 Matthew Wilcox         21 Nasa Wildcat Aqu    53.46      53.56  
                 25.97        53.56 (27.59)
 22 Nicholas Petersen      17 Schroeder YMCA S    53.59      53.59  
                 25.92        53.59 (27.67)
 23 Jonathon Thielen       18 Academy Bullets-    53.47      53.60  
                 25.53        53.60 (28.07)
 24 Kevin Ewald            25 Schroeder YMCA S    53.49      53.87  
                 25.70        53.87 (28.17)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 John Strauss           17 Patriot Aquatic-    53.66      52.74  
                 25.24        52.74 (27.50)
 26 Justin White           18 Team Millennium-    53.60      53.03  
                 25.71        53.03 (27.32)
 27 Colter Allen           17 The Great Wolf S    54.07      53.67  
                 25.81        53.67 (27.86)
 28 Michael Hamann         18 Mundelein Mustan    53.68      53.70  
                 26.11        53.70 (27.59)
 29 Erik Pinter            18 Una Blst-IA         54.32      54.17  
                 25.71        54.17 (28.46)
 30 Connor Fotsch          18 New Trier Swim C    54.11      54.20  
                 26.11        54.20 (28.09)
 31 Bogdan Balteanu        18 Cats Aquatic Tea    54.13      54.52  
                 25.93        54.52 (28.59)
 32 Zachary Tieke          16 Westmont Swim Cl    54.10      54.60  
                 25.90        54.60 (28.70)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Matthew Conway         18 Blue Devil Swim-    53.40             
 27 Austin Byrd            19 Wisconsin Aquati    53.61             
                 25.72        53.61 (27.89)
 28 Tyler Hines            20 Wisconsin Aquati    53.65             
                 26.21        53.65 (27.44)
 31 Kyle Robrock           19 South Metro Stor    53.70             
                 26.25        53.70 (27.45)
 32 James Rafter           20 Minnesota Aquati    53.82             
                 25.73        53.82 (28.09)
 33 Kyle Trelka            23 Black Hawk Area-    53.90             
                 25.46        53.90 (28.44)
 34 Michael Lucchesi       21 Southwest Aquati    53.94             
                 25.88        53.94 (28.06)
 35 Jacob Hausauer         22 Unattached-MN       53.98             
                 25.91        53.98 (28.07)
 36 Kenneth Stelpflug      20 Ozaukee Aquatics    53.99             
                 26.80        53.99 (27.19)
 37 Bryan Wiener           19 Mundelein Mustan    54.03             
                 26.60        54.03 (27.43)
 42 Benjamin Severino      18 Central Iowa Aqu    54.15             
                 25.87        54.15 (28.28)
 43 Andrew Johnson         21 Minnesota Aquati    54.21             
                 26.54        54.21 (27.67)
 44 Sandy Whitaker         22 Una Mtka-MN         54.25             
                 25.89        54.25 (28.36)
 44 Adam Pettyes           21 Unattached          54.25             
                 25.58        54.25 (28.67)
 47 Jonathan Roberts       18 Southwest Aquati    54.34             
                 25.49        54.34 (28.85)
 47 Christopher Freeman    20 Unattached-IA       54.34             
                 26.01        54.34 (28.33)
 49 Raymond Leiferman      19 MoHo Gators-WI      54.46             
                 26.74        54.46 (27.72)
 50 William Brebrick       19 Una Tide-WI         54.47             
                 25.83        54.47 (28.64)
 51 Matthew Bacinich       20 Glenbrook Aquati    54.48             
                 26.06        54.48 (28.42)
 52 Adam Stacklin          17 Fox Valley Swim-    54.49             
                 26.14        54.49 (28.35)
 53 Erik McCague           19 Mach 3 Flyers-MN    54.50             
                 26.21        54.50 (28.29)
 54 Conner Andrews         24 Schroeder YMCA S    54.52             
                 26.18        54.52 (28.34)
 55 Enrique Perez          16 Southwest Aquati    54.56             
                 26.46        54.56 (28.10)
 56 Daniel Jacobson        21 The Great Wolf S    54.59             
                 25.58        54.59 (29.01)
 57 Matthew Harrington     16 Cats Aquatic Tea    54.62             
                 25.74        54.62 (28.88)
 58 Paul Fair              18 Minnesota Aquati    54.65             
                 25.81        54.65 (28.84)
 59 David Tao              17 New Trier Swim C    54.66             
                 26.06        54.66 (28.60)
 60 Aaron Sears            20 Nasa Wildcat Aqu    54.72             
                 26.33        54.72 (28.39)
 61 Ross McAuliffe         21 Nasa Wildcat Aqu    54.73             
                 25.97        54.73 (28.76)
 62 Vincent Radecke        19 Minnesota Aquati    54.74             
                 26.15        54.74 (28.59)
 63 Peter Grumhaus         19 Cats Aquatic Tea    54.77             
                 26.27        54.77 (28.50)
 64 Matthew Koken          19 South East Metro    54.78             
                 26.74        54.78 (28.04)
 65 Christopher Neaveill   18 Peoria Area Wate    54.81             
                 26.05        54.81 (28.76)
 66 Dustin Anderson        21 Palatine Park Di    54.82             
                 26.23        54.82 (28.59)
 67 Tanner Nimke           19 Rochester Swim C    54.83             
                 26.00        54.83 (28.83)
 68 Kevin McPherson        16 South East Metro    54.84             
                 26.13        54.84 (28.71)
 69 Mark Moore             18 Minnetonka Swim-    54.93             
                 26.56        54.93 (28.37)
 70 Wesley Manz            20 Schroeder YMCA S    55.01             
                 26.39        55.01 (28.62)
 71 Stuart Hohm            17 Springfield YMCA    55.10             
                 26.72        55.10 (28.38)
 72 Ryan Current           16 Minnetonka Swim-    55.11             
                 26.08        55.11 (29.03)
 73 Andrew King            18 Patriot Aquatic-    55.14             
                 25.98        55.14 (29.16)
 74 Nels Snyder            18 Nasa Wildcat Aqu    55.15             
                 26.58        55.15 (28.57)
 75 Ryan O''Malley          18 Westmont Swim Cl    55.21             
                 26.79        55.21 (28.42)
 76 Brian Jacobson         39 Twin Cities Swim    55.23             
                 26.44        55.23 (28.79)
 77 Matthew Kamin          16 Peoria Area Wate    55.24             
                 26.69        55.24 (28.55)
 78 Michael Lanz           19 New Hope Crystal    55.26             
                 26.69        55.26 (28.57)
 78 Kyle Ujiiye            18 Mundelein Mustan    55.26             
                 26.10        55.26 (29.16)
 80 Sean Donnelly          16 West Express Swi    55.31             
                 26.46        55.31 (28.85)
 81 Alex Walton            17 Iowa City Eels S    55.40             
                 26.48        55.40 (28.92)
 81 Deforrest Benson       17 Blackline Aquati    55.40             
                 26.40        55.40 (29.00)
 83 Nicholas Plachinski    16 Ozaukee Aquatics    55.47             
                 26.99        55.47 (28.48)
 84 Kyle Aerne             18 Cats Aquatic Tea    55.50             
                 26.20        55.50 (29.30)
 85 Conor Murphy           22 Twin Cities Swim    55.53             
                 26.44        55.53 (29.09)
 85 Bryce Boston           18 Minnetonka Swim-    55.53             
                 26.36        55.53 (29.17)
 87 Ryan Scripp            15 Green Bay YMCA-W    55.57             
                 26.57        55.57 (29.00)
 88 Luke Bajda             17 Academy Bullets-    55.58             
                 27.04        55.58 (28.54)
 88 Cole Bateman           18 Minnetonka Swim-    55.58             
                 26.16        55.58 (29.42)
 90 Samuel Hiller          19 Academy Bullets-    55.67             
                 26.20        55.67 (29.47)
 91 Cole Birklid           17 The Great Wolf S    55.69             
 92 William Rosler         19 Nasa Wildcat Aqu    55.74             
                 27.22        55.74 (28.52)
 93 Jordan Kinney          18 Fox Valley Wave-    55.79             
                 26.74        55.79 (29.05)
 94 Christopher Kearney    15 Coho Swim Club-I    55.83             
                 26.35        55.83 (29.48)
 95 Connor Schroyer        18 Westmont Swim Cl    55.90             
                 27.08        55.90 (28.82)
 96 Tyler Neaveill         20 Peoria Area Wate    55.92             
                 26.67        55.92 (29.25)
 97 Brenden Bolman         16 Cats Aquatic Tea    55.94             
                 26.40        55.94 (29.54)
 97 Andrew Salomon         20 Swift Aquatics-I    55.94             
                 27.13        55.94 (28.81)
 99 Alexander Snarski      17 Cats Aquatic Tea    55.98             
                 26.23        55.98 (29.75)
100 Sebastian Piekarski    17 Barrington Swim-    56.07             
                 26.53        56.07 (29.54)
101 Zack Parkin            17 Badger Aquatics-    56.08             
                 26.37        56.08 (29.71)
102 Chris Wills            16 Badger Aquatics-    56.14             
                 28.11        56.14 (28.03)
103 Ben Sieve              16 Rapid City Racer    56.31             
103 Bryce Maczko           16 Patriot Aquatic-    56.31             
                 27.00        56.31 (29.31)
105 Erik Wahlgren          19 Elmbrook Swim Cl    56.33             
                 26.49        56.33 (29    
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/17/2013 - 8:05 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 3  Women 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Anna Meinholz          19 Wisconsin Aquati  2:31.95    2:32.15   20  
                 35.02      1:14.18 (39.16)
        1:53.50 (39.32)     2:32.15 (38.65)
  2 Haley Spencer          22 Minnesota Aquati  2:36.74    2:33.00   17  
                 35.77      1:14.37 (38.60)
        1:53.82 (39.45)     2:33.00 (39.18)
  3 Katherine Drabot       15 Ozaukee Aquatics  2:36.97    2:34.45   16  
                 35.80      1:14.39 (38.59)
        1:54.52 (40.13)     2:34.45 (39.93)
  4 Kara Lucenti           17 New Trier Swim C  2:36.07    2:35.35   15  
                 35.62      1:14.65 (39.03)
        1:55.24 (40.59)     2:35.35 (40.11)
  5 Pauline Kaminski       16 Academy Bullets-  2:37.91    2:35.96   14  
                 34.97      1:14.79 (39.82)
        1:54.84 (40.05)     2:35.96 (41.12)
  6 Abigail Duncan         20 Aquajets Swim Te  2:37.04    2:36.32   13  
                 35.53      1:15.11 (39.58)
        1:55.10 (39.99)     2:36.32 (41.22)
  7 Amber Eckstein         15 Sea Devils-MN     2:36.81    2:36.69   12  
                 35.06      1:14.85 (39.79)
        1:55.50 (40.65)     2:36.69 (41.19)
  8 Erin Oliphant          15 Glenbrook Aquati  2:37.07    2:45.21   11  
                 36.72      1:18.15 (41.43)
        2:01.06 (42.91)     2:45.21 (44.15)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Moriah Ross            16 Central Iowa Aqu  2:38.52    2:36.91    9  
                 37.24      1:17.69 (40.45)
        1:57.89 (40.20)     2:36.91 (39.02)
 10 Jennah Haney           21 Wisconsin Aquati  2:38.74    2:37.35    7  
                 36.07      1:15.82 (39.75)
        1:55.85 (40.03)     2:37.35 (41.50)
 11 Brianna Alexander      15 South Metro Stor  2:39.90    2:39.21    6  
                 35.98      1:15.78 (39.80)
        1:57.30 (41.52)     2:39.21 (41.91)
 12 Jennifer Holtzen       19 Wisconsin Aquati  2:39.06    2:39.71    5  
                 37.06      1:17.36 (40.30)
        1:58.63 (41.27)     2:39.71 (41.08)
 13 Katharine Ross         17 Central Iowa Aqu  2:42.05    2:40.12    4  
                 36.34      1:17.01 (40.67)
        1:58.93 (41.92)     2:40.12 (41.19)
 14 Alexandra Preiss       15 Aquajets Swim Te  2:42.40    2:42.82    3  
                 36.87      1:18.51 (41.64)
        2:00.56 (42.05)     2:42.82 (42.26)
 15 Hannah Kastigar        17 Aberdeen Swim Cl  2:43.00    2:42.87    2  
                 37.02      1:18.87 (41.85)
        2:00.73 (41.86)     2:42.87 (42.14)
 16 Elisa Burgstahler      16 Minnetonka Swim-  2:42.96    2:44.24    1  
                 35.32      1:16.29 (40.97)
        1:59.82 (43.53)     2:44.24 (44.42)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Gwendolyn Worlton      15 Schroeder YMCA S  2:43.00    2:39.67  
                 36.12      1:16.91 (40.79)
        1:58.95 (42.04)     2:39.67 (40.72)
 18 Lindsey Horejsi        15 Atlantis Swimmin  2:43.94    2:42.75  
                 34.38      1:15.52 (41.14)
        1:58.61 (43.09)     2:42.75 (44.14)
 19 Olivia Cacciatore      17 Rockford Marlins  2:43.43    2:43.10  
                 36.23      1:17.80 (41.57)
        2:00.81 (43.01)     2:43.10 (42.29)
 20 Meghan Casey           17 Schroeder YMCA S  2:44.01    2:44.45  
                 37.69      1:19.14 (41.45)
        2:02.20 (43.06)     2:44.45 (42.25)
 21 Emily Wiltsie          21 Cyclone Swim Clu  2:44.28    2:44.53  
                 36.64      1:19.01 (42.37)
        2:01.37 (42.36)     2:44.53 (43.16)
 22 Annie Gosselin         15 Academy Bullets-  2:43.43    2:44.72  
                 37.49      1:18.38 (40.89)
        2:00.82 (42.44)     2:44.72 (43.90)
 23 Stephanie Lemire       18 St Croix Swim Cl  2:43.14    2:44.99  
                 37.55      1:18.79 (41.24)
        2:01.62 (42.83)     2:44.99 (43.37)
 24 Natalie Johnson        18 Ozaukee Aquatics  2:43.71    2:47.30  
                 37.04      1:19.06 (42.02)
        2:02.79 (43.73)     2:47.30 (44.51)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Carolyn Jungers        15 Schroeder YMCA S  2:44.61    2:43.00  
                 36.97      1:18.04 (41.07)
        2:00.73 (42.69)     2:43.00 (42.27)
 26 Rae Bullinger          16 Aquajets Swim Te  2:45.58    2:43.22  
                 36.38      1:17.64 (41.26)
        2:00.63 (42.99)     2:43.22 (42.59)
 27 Elizabeth Madison      15 Redbird Swim Clu  2:46.05    2:43.60  
                 36.76      1:19.09 (42.33)
        2:00.62 (41.53)     2:43.60 (42.98)
 28 Sydney Angell          15 Piranhas Swim Cl  2:44.39    2:43.61  
                 35.77      1:17.02 (41.25)
        2:00.41 (43.39)     2:43.61 (43.20)
 29 Lauren Stigler         14 Southwest Aquati  2:46.43    2:43.95  
                 36.40      1:18.61 (42.21)
        2:00.70 (42.09)     2:43.95 (43.25)
 30 Alexandria Petersen    16 Ozaukee Aquatics  2:44.66    2:44.90  
                 37.39      1:19.78 (42.39)
        2:02.88 (43.10)     2:44.90 (42.02)
 31 Jennifer Kordik        16 Mundelein Mustan  2:44.99    2:45.40  
                 35.73      1:17.15 (41.42)
        2:00.92 (43.77)     2:45.40 (44.48)
 32 Sophia Bisch           16 St Croix Swim Cl  2:46.18    2:50.68  
                 38.68      1:21.53 (42.85)
        2:05.75 (44.22)     2:50.68 (44.93)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 33 Samantha Senczyszyn    16 Ozaukee Aquatics  2:46.83             
                 36.98      1:18.96 (41.98)
        2:02.62 (43.66)     2:46.83 (44.21)
 34 Jacqueline Woods       19 Team Millennium-  2:46.84             
                 38.07      1:20.28 (42.21)
        2:03.94 (43.66)     2:46.84 (42.90)
 35 Allyssa Phelps         14 Aquajets Swim Te  2:47.23             
                 38.37      1:20.56 (42.19)
        2:03.95 (43.39)     2:47.23 (43.28)
 36 Olivia Anderson        16 Aquajets Swim Te  2:47.30             
                 37.47      1:20.42 (42.95)
        2:03.86 (43.44)     2:47.30 (43.44)
 37 Katherine Rentz        15 Academy Bullets-  2:47.50             
                 38.26      1:19.69 (41.43)
        2:02.55 (42.86)     2:47.50 (44.95)
 38 Claire Murray          13 Iowa Flyers Swim  2:47.65             
                 38.41      1:20.76 (42.35)
        2:04.05 (43.29)     2:47.65 (43.60)
 39 Charli Wike            17 Sterling Stingra  2:48.14             
                 37.13      1:19.18 (42.05)
        2:02.47 (43.29)     2:48.14 (45.67)
 40 Kendall Topalof        14 Aquajets Swim Te  2:48.15             
                 38.23      1:21.11 (42.88)
        2:05.50 (44.39)     2:48.15 (42.65)
 41 Caitlin Ahern          16 Peoria Area Wate  2:48.17             
                                1:19.41 ( )
      2:48.17 (1:28.76)                    
 42 Hope Hayward           15 New Trier Swim C  2:48.23             
                 37.28      1:20.28 (43.00)
        2:03.76 (43.48)     2:48.23 (44.47)
 43 Leah Bloodgood         17 Patriot Aquatic-  2:48.53             
                 37.61      1:19.49 (41.88)
        2:04.28 (44.79)     2:48.53 (44.25)
 44 Heather Farley         17 Blackline Aquati  2:48.64             
                 36.18      1:19.27 (43.09)
        2:03.78 (44.51)     2:48.64 (44.86)
 45 Anna Justinak          15 Minnetonka Swim-  2:48.77             
                 36.54      1:18.71 (42.17)
        2:03.33 (44.62)     2:48.77 (45.44)
 46 Nicole Retondo         16 New Trier Swim C  2:48.80             
                 36.72      1:19.30 (42.58)
        2:03.27 (43.97)     2:48.80 (45.53)
 47 Jennie Novak           14 Minnetonka Swim-  2:48.95             
                 38.86      1:21.12 (42.26)
        2:05.00 (43.88)     2:48.95 (43.95)
 47 Brittany Bishop        16 New Trier Swim C  2:48.95             
                 38.38      1:20.93 (42.55)
        2:04.80 (43.87)     2:48.95 (44.15)
 49 Sarah Laman            14 The Great Wolf S  2:49.01             
                 38.43      1:21.38 (42.95)
        2:05.82 (44.44)     2:49.01 (43.19)
 50 Catherine Van Meter    13 Fastjets-MN       2:49.04             
                 37.72      1:20.24 (42.52)
        2:05.60 (45.36)     2:49.04 (43.44)
 51 Amanda Gottschalk      18 Una Sct-IL        2:49.14             
                 37.51      1:20.11 (42.60)
        2:04.04 (43.93)     2:49.14 (45.10)
 52 Brooke Timmerman       14 Iowa Flyers Swim  2:49.17             
                 37.63      1:21.52 (43.89)
        2:04.83 (43.31)     2:49.17 (44.34)
 53 Elizabeth Brown        16 Iowa City Eels S  2:49.33             
                 38.36      1:21.41 (43.05)
        2:05.08 (43.67)     2:49.33 (44.25)
 54 Kelly Howell           16 Schroeder YMCA S  2:49.40             
                 37.46      1:19.87 (42.41)
        2:04.26 (44.39)     2:49.40 (45.14)
 54 Lillie Hosack          13 Ozaukee Aquatics  2:49.40             
                 37.84      1:20.97 (43.13)
        2:05.36 (44.39)     2:49.40 (44.04)
 56 Celia Ripple           15 Ozaukee Aquatics  2:49.56             
                 37.94      1:19.62 (41.68)
        2:04.93 (45.31)     2:49.56 (44.63)
 57 Jill Georgen           18 Fox Valley Wave-  2:49.58             
                 38.36      1:20.30 (41.94)
        2:04.61 (44.31)     2:49.58 (44.97)
 58 Mckenna Pasquale       17 Aquajets Swim Te  2:50.17             
                                1:20.56 ( )
      2:50.17 (1:29.61)                    
 59 Jennifer Coady         18 Univ. of Illinoi  2:50.22             
                 36.07      1:18.81 (42.74)
        2:03.09 (44.28)     2:50.22 (47.13)
 60 Pamela Breitrick       19 Unattached-IA     2:50.36             
                 39.51      1:22.06 (42.55)
        2:06.19 (44.13)     2:50.36 (44.17)
 61 Elyse Pratl            16 Academy Bullets-  2:50.38             
                 38.34      1:21.08 (42.74)
        2:05.30 (44.22)     2:50.38 (45.08)
 62 Holly Stoll            13 Lake Country Swi  2:50.56             
                 38.64      1:21.78 (43.14)
        2:06.14 (44.36)     2:50.56 (44.42)
 63 Olivia Johnston        16 Blackline Aquati  2:50.72             
                 38.29      1:21.80 (43.51)
        2:05.94 (44.14)     2:50.72 (44.78)
 64 Cheyenne Degraff       18 North Aquatics C  2:51.04             
                 37.91      1:21.35 (43.44)
        2:05.43 (44.08)     2:51.04 (45.61)
 65 Emily Graham           13 Westmont Swim Cl  2:51.12             
                 38.21      1:20.76 (42.55)
        2:06.03 (45.27)     2:51.12 (45.09)
 66 Katherine Roberts      17 Sea Devils-MN     2:51.18             
                 37.70      1:21.99 (44.29)
        2:05.56 (43.57)     2:51.18 (45.62)
 67 Valerie Tarazi         13 Barrington Swim-  2:51.42             
                 37.84      1:20.90 (43.06)
        2:05.06 (44.16)     2:51.42 (46.36)
 68 Lianna Wood            13 St Croix Swim Cl  2:51.58             
                 39.81      1:23.10 (43.29)
        2:07.83 (44.73)     2:51.58 (43.75)
 69 Alaina Potts           16 Peoria Area Wate  2:51.59             
                 37.90      1:21.32 (43.42)
        2:06.15 (44.83)     2:51.59 (45.44)
 70 Elizabeth Roche        16 Fargo-Moorhead Y  2:51.79             
                 38.32      1:21.56 (43.24)
        2:07.26 (45.70)     2:51.79 (44.53)
 71 Sydney Weeks           15 Academy Bullets-  2:51.83             
                 38.46      1:23.13 (44.67)
        2:08.57 (45.44)     2:51.83 (43.26)
 72 Jacqueline Hughes      17 Cedar Rapids Aqu  2:51.92             
                 38.08      1:21.58 (43.50)
        2:05.79 (44.21)     2:51.92 (46.13)
 73 Mackenzie Hornstra     16 Fox Valley Swim-  2:52.01             
                 37.67      1:21.30 (43.63)
        2:07.62 (46.32)     2:52.01 (44.39)
 74 Olivia Bartel          16 Fox Valley Wave-  2:52.10             
                 38.41      1:21.29 (42.88)
        2:06.81 (45.52)     2:52.10 (45.29)
 75 Ana Sortland           16 South East Metro  2:52.27             
                 39.87      1:23.40 (43.53)
        2:08.06 (44.66)     2:52.27 (44.21)
 76 Tara Chapman           14 The Great Wolf S  2:52.31             
                                1:22.21 ( )
      2:52.31 (1:30.10)                    
 77 Ema Rajic              13 Champaign Cnty Y  2:52.47             
                 39.34      1:23.37 (44.03)
        2:09.04 (45.67)     2:52.47 (43.43)
 78 Anne McArdle           18 Scout Aquatics-I  2:52.49             
                 39.33      1:22.17 (42.84)
        2:07.60 (45.43)     2:52.49 (44.89)
 79 Veronica Herrmann      18 Aquastorm-ND      2:52.61             
                 39.75      1:22.83 (43.08)
        2:07.47 (44.64)     2:52.61 (45.14)
 80 Anna Peterson          18 New Trier Swim C  2:53.14             
                 38.38      1:21.42 (43.04)
        2:06.63 (45.21)     2:53.14 (46.51)
 81 Leah Lee               17 Elmbrook Swim Cl  2:53.27             
                 39.66      1:23.62 (43.96)
        2:08.71 (45.09)     2:53.27 (44.56)
 82 Annelise Kowalsky      18 Minnetonka Swim-  2:53.76             
                 39.59      1:23.54 (43.95)
        2:08.86 (45.32)     2:53.76 (44.90)
 83 Rachel Hauer           16 Ozaukee Aquatics  2:53.97             
                 37.41      1:20.55 (43.14)
        2:06.50 (45.95)     2:53.97 (47.47)
 84 Hayley Levin           19 Coho Swim Club-I  2:53.98             
                 39.04      1:21.11 (42.07)
        2:06.53 (45.42)     2:53.98 (47.45)
 85 Clarice Martell        15 Shawano Communit  2:54.23             
                 37.52      1:21.26 (43.74)
        2:07.35 (46.09)     2:54.23 (46.88)
 86 Sarah Olver            18 Schroeder YMCA S  2:54.74             
                 38.94      1:22.17 (43.23)
        2:07.86 (45.69)     2:54.74 (46.88)
 87 Erin Russoniello       16 Aquajets Swim Te  2:55.06             
                 38.52      1:22.68 (44.16)
        2:08.88 (46.20)     2:55.06 (46.18)
 88 Kayla Dlugopolski      19 Univ. of Illinoi  2:55.88             
                 39.82      1:24.58 (44.76)
        2:09.59 (45.01)     2:55.88 (46.29)
 89 Catherine Clancy       15 Westmont Swim Cl  2:55.91             
                 40.03      1:23.39 (43.36)
        2:08.91 (45.52)     2:55.91 (47.00)
 90 Macey Neubauer         15 Cats Aquatic Tea  2:56.04             
                 38.82      1:23.05 (44.23)
        2:09.28 (46.23)     2:56.04 (46.76)
 91 Morgan Parkinson       16 Lincoln Way Swim  2:56.35             
                 38.36      1:22.61 (44.25)
      2:56.35 (1:33.74)                    
 92 Allison Goldsmith      15 Lincoln Way Swim  2:56.51             
                 38.43      1:23.31 (44.88)
        2:09.86 (46.55)     2:56.51 (46.65)
 93 Maya Loewen            16 The Great Wolf S  2:56.58             
                 38.04      1:23.48 (45.44)
        2:10.92 (47.44)     2:56.58 (45.66)
 94 Sarah Kane             16 Wausau Tide-WI    2:57.05             
                 38.92      1:23.72 (44.80)
        2:09.50 (45.78)     2:57.05 (47.55)
 95 Lydia Sather           16 Sioux Falls Snow  2:57.40             
                 40.14      1:25.17 (45.03)
        2:11.81 (46.64)     2:57.40 (45.59)
 96 Jessica Grasty         17 Blue Devil Swim-  3:00.74             
                 39.64      1:24.56 (44.92)
        2:12.97 (48.41)     3:00.74 (47.77)
 -- Samantha Norton        15 Aquajets Swim Te      NS              
 -- Bridgette Grobe        17 Aquajets Swim Te      NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 3                  
 
  1. Wisconsin Aquatics                105   2. Minnesota Aquatics                 55
  3. Aquajets Swim Team                 34   3. Academy Bullets Swim Club          34
  5. New Trier Swim Club                27   5. Ozaukee Aquatics                   27
  7. Cats Aquatic Team                  20   8. Swift Aquatics                     15
  8. Schroeder YMCA Swim Team           15  10. Waves Bloomington/Normal Y S.T     14
 10. Unattached Mtka                    14  12. Redbird Swim Club                  13
 12. Central Iowa Aquatics              13  14. Sea Devils                         12
 15. Glenbrook Aquatics                 11  15. Palatine Park Dist Swim Team       11
 17. Sterling Stingrays Swim Club        9  18. Unattached                          7
 19. Minnetonka Swim Club                6  19. South Metro Storm                   6
 19. Iowa Flyers Swim Club               6  22. Maverick Swim Club                  4
 23. North Aquatics Club                 3  24. Aberdeen Swim Club                  2
 25. Westmont Swim Club                  1  25. University of Illinois Swimmin      1    
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/17/2013 - 8:05 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 4  Men 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Nicholas Schafer       21 Wisconsin Aquati  2:17.35    2:17.11   20  
                 31.30      1:06.00 (34.70)
        1:41.43 (35.43)     2:17.11 (35.68)
  2 John Bushman           20 Wisconsin Aquati  2:18.68    2:18.69   17  
                 31.69      1:06.59 (34.90)
        1:42.68 (36.09)     2:18.69 (36.01)
  3 Van Donkersgoed        19 Nasa Wildcat Aqu  2:19.27    2:19.22   16  
                 31.72      1:06.74 (35.02)
        1:42.58 (35.84)     2:19.22 (36.64)
  4 Nicholas Zito          18 Palatine Park Di  2:18.41    2:19.49   15  
                 31.47      1:06.34 (34.87)
        1:42.67 (36.33)     2:19.49 (36.82)
  5 Matthew Salerno        16 Maverick Swim Cl  2:23.76    2:22.46   14  
                 32.29      1:08.36 (36.07)
        1:45.70 (37.34)     2:22.46 (36.76)
  6 Lance Bergmann         18 Waves Bloomingto  2:23.63    2:24.70   13  
                 32.33      1:09.37 (37.04)
        1:47.01 (37.64)     2:24.70 (37.69)
  7 Jacob Mandli           19 Wisconsin Aquati  2:24.55    2:25.73   12  
                 32.18      1:09.69 (37.51)
        1:47.54 (37.85)     2:25.73 (38.19)
  8 Connor Patrick Lamb    17 Maverick Swim Cl  2:23.45    2:26.73   11  
                 33.07      1:09.43 (36.36)
        1:47.93 (38.50)     2:26.73 (38.80)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Michael Lagieski       18 Fox Valley Wave-  2:25.65    2:24.02    9  
                 32.48      1:09.45 (36.97)
        1:47.80 (38.35)     2:24.02 (36.22)
 10 Alec Kandt             17 South East Metro  2:26.50    2:24.12    7  
                 32.26      1:09.36 (37.10)
        1:46.31 (36.95)     2:24.12 (37.81)
 11 Edward Mapel           18 Westmont Swim Cl  2:27.33    2:24.51    6  
                 31.49      1:08.06 (36.57)
        1:45.04 (36.98)     2:24.51 (39.47)
 12 Aaron Sears            20 Nasa Wildcat Aqu  2:26.66    2:26.27    5  
                 32.99      1:09.87 (36.88)
        1:47.41 (37.54)     2:26.27 (38.86)
 13 Ayrton Kasemets        17 Mundelein Mustan  2:26.98    2:27.14    4  
                 32.75      1:10.03 (37.28)
        1:48.49 (38.46)     2:27.14 (38.65)
 14 Brayden Amendola       19 Chicago Wolfpack  2:27.54    2:27.22    3  
                 33.16      1:10.57 (37.41)
        1:48.68 (38.11)     2:27.22 (38.54)
 15 Benjamin Snader        20 Cats Aquatic Tea  2:27.09    2:27.52    2  
                 32.88      1:09.59 (36.71)
        1:48.06 (38.47)     2:27.52 (39.46)
 16 Chris Wills            16 Badger Aquatics-  2:27.17    2:28.22    1  
                 33.58      1:11.34 (37.76)
        1:49.87 (38.53)     2:28.22 (38.35)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Nicholas Roberts       21 North Aquatics C  2:29.42    2:25.37  
                 33.74      1:10.41 (36.67)
        1:48.23 (37.82)     2:25.37 (37.14)
 18 David Friesch          20 Minnesota Aquati  2:27.94    2:27.53  
                 34.33      1:11.51 (37.18)
        1:49.34 (37.83)     2:27.53 (38.19)
 19 Brandon Tran           15 Academy Bullets-  2:29.39    2:29.62  
                 33.19      1:10.86 (37.67)
        1:49.90 (39.04)     2:29.62 (39.72)
 20 Adam Kastigar          19 Aberdeen Swim Cl  2:29.59    2:30.00  
                 33.02      1:11.58 (38.56)
        1:50.49 (38.91)     2:30.00 (39.51)
 21 William Ho             15 South East Metro  2:29.27    2:30.13  
                 32.99      1:10.82 (37.83)
        1:50.12 (39.30)     2:30.13 (40.01)
 22 Jordan O''Brien         16 Fox Valley Swim-  2:29.72    2:31.01  
                 33.09      1:10.53 (37.44)
        1:50.22 (39.69)     2:31.01 (40.79)
 23 Conor Ozog             21 Westmont Swim Cl  2:29.30    2:31.09  
                 34.52      1:12.60 (38.08)
        1:51.69 (39.09)     2:31.09 (39.40)
 24 Kenneth Stelpflug      20 Ozaukee Aquatics  2:30.00    2:31.46  
                 33.07      1:11.46 (38.39)
        1:50.50 (39.04)     2:31.46 (40.96)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Daniel Ciciora         18 Hornet Age Group  2:30.79    2:26.93  
                 33.30      1:10.21 (36.91)
        1:48.53 (38.32)     2:26.93 (38.40)
 26 Kevin Shanken          18 Chicago Wolfpack  2:31.44    2:28.07  
                 33.17      1:10.61 (37.44)
        1:48.57 (37.96)     2:28.07 (39.50)
 27 Justin Winnett         17 Central Iowa Aqu  2:31.63    2:32.38  
                 33.32      1:12.15 (38.83)
        1:52.29 (40.14)     2:32.38 (40.09)
 28 Loren Sether           16 Aquastorm-ND      2:31.53    2:32.49  
                 34.41      1:12.76 (38.35)
        1:52.71 (39.95)     2:32.49 (39.78)
 29 Tanner Nelson          16 Piranhas Swim Cl  2:32.43    2:32.62  
                 33.30      1:13.26 (39.96)
        1:52.39 (39.13)     2:32.62 (40.23)
 30 Connor Fabian          17 Westmont Swim Cl  2:32.10    2:32.79  
                 33.27      1:11.48 (38.21)
        1:51.66 (40.18)     2:32.79 (41.13)
 31 Ryan Dunton            17 Lake Country Swi  2:30.93    2:33.01  
                 33.94      1:12.86 (38.92)
        1:53.02 (40.16)     2:33.01 (39.99)
 32 Benjamin Albert        18 Black Dog Swimmi  2:31.33    2:36.25  
                 35.11      1:13.43 (38.32)
        1:53.99 (40.56)     2:36.25 (42.26)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 18 Dylan Sether           18 Aquastorm-ND      2:29.25             
                 34.14      1:11.93 (37.79)
        1:51.11 (39.18)     2:29.25 (38.14)
 26 Garrett Larson         20 Minnesota Aquati  2:30.23             
                 34.10      1:11.69 (37.59)
        1:50.90 (39.21)     2:30.23 (39.33)
 27 Timothy Smith          21 Nasa Wildcat Aqu  2:30.38             
                 33.54      1:11.61 (38.07)
        1:50.84 (39.23)     2:30.38 (39.54)
 36 Noah Hanold            17 Redbird Swim Clu  2:32.69             
                 33.44      1:12.19 (38.75)
        1:52.07 (39.88)     2:32.69 (40.62)
 37 Andrew Cooper          18 Peoria Area Wate  2:33.01             
                 34.80      1:12.84 (38.04)
        1:52.96 (40.12)     2:33.01 (40.05)
 38 Jonathan Salomon       17 Swift Aquatics-I  2:33.06             
                 34.40      1:13.64 (39.24)
        1:53.62 (39.98)     2:33.06 (39.44)
 39 Michael Dietrich       15 Westmont Swim Cl  2:33.48             
                 34.43      1:13.04 (38.61)
        1:52.79 (39.75)     2:33.48 (40.69)
 40 Samuel Scholz          17 South East Metro  2:33.55             
                 34.39      1:13.20 (38.81)
        1:52.82 (39.62)     2:33.55 (40.73)
 41 Corey Lau              14 Minnetonka Swim-  2:33.58             
                 33.77      1:13.19 (39.42)
        1:54.42 (41.23)     2:33.58 (39.16)
 42 Kyle Aerne             18 Cats Aquatic Tea  2:33.60             
                 33.90      1:12.34 (38.44)
        1:52.89 (40.55)     2:33.60 (40.71)
 43 Connor Kobida          17 Patriot Aquatic-  2:33.72             
                 33.53      1:11.73 (38.20)
        1:52.17 (40.44)     2:33.72 (41.55)
 44 Dan Gilbertson         18 Fox Valley Wave-  2:33.79             
                 33.30      1:11.99 (38.69)
        1:52.20 (40.21)     2:33.79 (41.59)
 45 Matthew Anderson       16 Iowa Flyers Swim  2:33.91             
                 33.38      1:12.08 (38.70)
        1:52.53 (40.45)     2:33.91 (41.38)
 46 Paul Delakis           14 Eau Claire YMCA-  2:34.66             
                 34.53      1:13.18 (38.65)
        1:53.43 (40.25)     2:34.66 (41.23)
 47 Tyler Roehr            17 Unattached-WI     2:35.14             
                 33.43      1:11.75 (38.32)
        1:52.70 (40.95)     2:35.14 (42.44)
 48 Thomas Stigler         16 Southwest Aquati  2:35.19             
                 34.38      1:13.25 (38.87)
        1:54.41 (41.16)     2:35.19 (40.78)
 49 Collin Obrien          15 Peoria Area Wate  2:35.23             
                 34.00      1:12.99 (38.99)
        1:54.69 (41.70)     2:35.23 (40.54)
 50 Robert Cicchini        20 Fox Valley Swim-  2:35.60             
                 33.52      1:12.85 (39.33)
        1:54.14 (41.29)     2:35.60 (41.46)
 51 Justin Fernandez       18 Chicago Wolfpack  2:35.97             
                 35.43      1:15.02 (39.59)
        1:55.37 (40.35)     2:35.97 (40.60)
 52 Matthew Weiser         17 New Trier Swim C  2:36.43             
                 33.82      1:12.89 (39.07)
        1:53.94 (41.05)     2:36.43 (42.49)
 53 Kevin Van Cleave       16 Elmbrook Swim Cl  2:37.13             
                 35.63      1:16.74 (41.11)
        1:56.62 (39.88)     2:37.13 (40.51)
 54 Sean Donnelly          16 West Express Swi  2:38.09             
                 34.06      1:14.29 (40.23)
        1:56.31 (42.02)     2:38.09 (41.78)
 55 Daniel Melnick         19 Swift Aquatics-I  2:38.26             
                 34.94      1:14.95 (40.01)
        1:55.83 (40.88)     2:38.26 (42.43)
 56 Lucas O''Bryan          16 Westmont Swim Cl  2:38.50             
                 35.02      1:14.94 (39.92)
        1:56.33 (41.39)     2:38.50 (42.17)
 57 Bradley Weinstein      17 Patriot Aquatic-  2:38.88             
                 35.21      1:14.50 (39.29)
        1:55.79 (41.29)     2:38.88 (43.09)
 58 Albert Yao             16 Maverick Swim Cl  2:39.15             
                 34.48      1:12.96 (38.48)
        1:54.02 (41.06)     2:39.15 (45.13)
 59 Christian Daniels      18 Beloit Aquatic T  2:39.67             
                 35.57      1:15.79 (40.22)
        1:57.24 (41.45)     2:39.67 (42.43)
 60 Benjamin Attenberger   14 Elmbrook Swim Cl  2:40.33             
                 36.17      1:16.24 (40.07)
        1:58.03 (41.79)     2:40.33 (42.30)
 61 Tyler Patt             17 Elmbrook Swim Cl  2:40.39             
                 37.49      1:19.37 (41.88)
        2:00.84 (41.47)     2:40.39 (39.55)
 62 Stefan Kitsos          15 Cedar Rapids Aqu  2:41.25             
                 35.41      1:15.72 (40.31)
        1:58.34 (42.62)     2:41.25 (42.91)
 63 Brian Borden           17 Elmbrook Swim Cl  2:42.45             
                 37.65      1:19.46 (41.81)
        2:01.10 (41.64)     2:42.45 (41.35)
 64 Colin Lau              17 Minnetonka Swim-  2:42.89             
                 35.23      1:15.46 (40.23)
        1:58.54 (43.08)     2:42.89 (44.35)
 65 Zachary Litwin         17 Edina Swim Club-  2:44.24             
                 36.31      1:17.64 (41.33)
        2:00.16 (42.52)     2:44.24 (44.08)
 66 George Kelly           21 Una Sssc-IL       2:45.28             
                 35.80      1:17.70 (41.90)
        1:59.79 (42.09)     2:45.28 (45.49)
 67 David Tao              17 New Trier Swim C  2:45.34             
                 36.93      1:18.13 (41.20)
        2:01.60 (43.47)     2:45.34 (43.74)
 68 Scott Pinter           21 Black Hawk Area-  2:50.01             
                 36.37      1:18.74 (42.37)
        2:04.33 (45.59)     2:50.01 (45.68)
 -- Bogdan Balteanu        18 Cats Aquatic Tea      NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 4                  
 
  1. Wisconsin Aquatics                154   2. Minnesota Aquatics                 55
  3. Aquajets Swim Team                 34   3. Academy Bullets Swim Club          34
  5. Maverick Swim Club                 29   6. Ozaukee Aquatics                   27
  6. Waves Bloomington/Normal Y S.T     27   6. New Trier Swim Club                27
  9. Palatine Park Dist Swim Team       26  10. Cats Aquatic Team                  22
 11. Nasa Wildcat Aquatics              21  12. Schroeder YMCA Swim Team           15
 12. Swift Aquatics                     15  14. Unattached Mtka                    14
 15. Central Iowa Aquatics              13  15. Redbird Swim Club                  13
 17. Sea Devils                         12  18. Glenbrook Aquatics                 11
 19. Sterling Stingrays Swim Club        9  19. Fox Valley Wave Swim Team Inc       9
 21. Westmont Swim Club                  7  21. South East Metro Sharks Swim C      7
 21. Unattached                          7  24. Minnetonka Swim Club                6
 24. Iowa Flyers Swim Club               6  24. South Metro Storm                   6
 27. Mundelein Mustang Swim Club         4  28. Chicago Wolfpack Aquatic Club       3
 28. North Aquatics Club                 3  30. Aberdeen Swim Club                  2
 31. Badger Aquatics Club                1  31. University of Illinois Swimmin      1    
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/17/2013 - 8:06 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 5  Women 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Gia Dalesandro         18 Fox Valley Swim-  2:17.62    2:14.33   20  
                 29.35      1:02.96 (33.61)
        1:38.56 (35.60)     2:14.33 (35.77)
  2 Hannah Kastigar        17 Aberdeen Swim Cl  2:18.07    2:14.62   17  
                 30.03      1:03.91 (33.88)
        1:38.97 (35.06)     2:14.62 (35.65)
  3 Christie Clarke        19 Minnesota Aquati  2:19.40    2:19.92   16  
                 31.16      1:05.81 (34.65)
        1:42.65 (36.84)     2:19.92 (37.27)
  4 Azra Avdic             14 Swift Aquatics-I  2:20.53    2:20.24   15  
                 31.65      1:06.96 (35.31)
        1:43.15 (36.19)     2:20.24 (37.09)
  5 Breinne Thorne         15 Aquajets Swim Te  2:21.18    2:20.26   14  
                 31.05      1:06.46 (35.41)
        1:43.44 (36.98)     2:20.26 (36.82)
  6 Marysol Arce           16 Chicago Wolfpack  2:21.32    2:20.47   13  
                 31.27      1:07.28 (36.01)
        1:43.63 (36.35)     2:20.47 (36.84)
  7 Rebeca Martinez        17 Chicago Wolfpack  2:21.95    2:21.27   12  
                 31.35      1:07.98 (36.63)
        1:43.51 (35.53)     2:21.27 (37.76)
  8 Natalie Johnson        18 Ozaukee Aquatics  2:21.89    2:24.65   11  
                 32.29      1:08.67 (36.38)
        1:46.54 (37.87)     2:24.65 (38.11)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Annie Gosselin         15 Academy Bullets-  2:22.16    2:20.71    9  
                 31.26      1:06.43 (35.17)
        1:43.41 (36.98)     2:20.71 (37.30)
 10 Kelsey Drake           15 Cedar Rapids Aqu  2:22.79    2:20.84    7  
                 31.10      1:06.69 (35.59)
        1:43.08 (36.39)     2:20.84 (37.76)
 11 Rebecka Palm           22 Wisconsin Aquati  2:24.20    2:22.01    6  
                 30.02      1:04.95 (34.93)
        1:42.94 (37.99)     2:22.01 (39.07)
 12 Stephanie Marchuk      17 New Trier Swim C  2:22.50    2:22.26    5  
                 32.72      1:09.28 (36.56)
        1:45.84 (36.56)     2:22.26 (36.42)
 13 Hannah Sakaluk         16 Waves Bloomingto  2:24.57    2:23.68    4  
                 32.50      1:09.10 (36.60)
        1:45.85 (36.75)     2:23.68 (37.83)
 14 Pamela Breitrick       19 Unattached-IA     2:24.35    2:24.56    3  
                 31.30      1:07.80 (36.50)
        1:45.38 (37.58)     2:24.56 (39.18)
 15 Emma Szczupakiewicz    19 Southwest Aquati  2:22.42    2:25.23    2  
                 31.65      1:07.95 (36.30)
        1:45.53 (37.58)     2:25.23 (39.70)
 16 Haley Gordon           21 Unattached-IA     2:24.50    2:28.93    1  
                 31.48      1:07.68 (36.20)
        1:47.17 (39.49)     2:28.93 (41.76)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Rachael Kelch          16 Peoria Area Wate  2:24.95    2:23.82  
                 32.60      1:08.38 (35.78)
        1:45.75 (37.37)     2:23.82 (38.07)
 18 Alyssa Udean           18 The Great Wolf S  2:26.31    2:24.97  
                 33.26      1:09.80 (36.54)
        1:47.94 (38.14)     2:24.97 (37.03)
 19 Natalie McGovern       16 Academy Bullets-  2:25.79    2:26.16  
                 32.43      1:09.29 (36.86)
        1:47.74 (38.45)     2:26.16 (38.42)
 20 Rebecca Hannon         17 Patriot Aquatic-  2:26.06    2:26.39  
                 31.22      1:07.69 (36.47)
        1:45.82 (38.13)     2:26.39 (40.57)
 21 Treasa Ring            22 Aquajets Swim Te  2:25.08    2:27.65  
                 31.91      1:08.43 (36.52)
        1:47.47 (39.04)     2:27.65 (40.18)
 22 Nicole Oppel           16 Piranhas Swim Cl  2:25.26    2:27.72  
                 32.38      1:09.59 (37.21)
        1:49.17 (39.58)     2:27.72 (38.55)
 23 Lydia Reinhardt        15 Rockford Marlins  2:26.55    2:28.28  
                 31.62      1:08.91 (37.29)
        1:48.35 (39.44)     2:28.28 (39.93)
 24 Holly Stoll            13 Lake Country Swi  2:25.73    2:29.26  
                 32.41      1:09.18 (36.77)
        1:47.61 (38.43)     2:29.26 (41.65)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Natalie Keshemberg     15 Ozaukee Aquatics  2:26.98    2:21.57  
                 31.80      1:06.90 (35.10)
        1:44.10 (37.20)     2:21.57 (37.47)
 26 Maria Kyle             15 Scout Aquatics-I  2:27.39    2:23.77  
                 32.42      1:08.33 (35.91)
        1:45.91 (37.58)     2:23.77 (37.86)
 27 Katherine Garrity      14 Riptide-MN        2:26.73    2:24.80  
                 32.94      1:09.32 (36.38)
        1:46.71 (37.39)     2:24.80 (38.09)
 28 Maggie Lingle          17 Elmbrook Swim Cl  2:26.98    2:26.35  
                 33.44      1:10.13 (36.69)
        1:48.24 (38.11)     2:26.35 (38.11)
 29 Meredith Gustafson     14 Elmbrook Swim Cl  2:27.39    2:27.71  
                 33.01      1:10.20 (37.19)
        1:48.65 (38.45)     2:27.71 (39.06)
 30 Nicole Wahlgren        15 Elmbrook Swim Cl  2:27.49    2:28.96  
                 33.27      1:10.66 (37.39)
        1:49.26 (38.60)     2:28.96 (39.70)
 31 Emily Mabrouk          17 Academy Bullets-  2:26.85    2:29.42  
                 32.20      1:09.32 (37.12)
        1:49.30 (39.98)     2:29.42 (40.12)
 32 Autumn Haebig          14 Ozaukee Aquatics  2:28.06    2:31.25  
                 33.77      1:11.90 (38.13)
        1:50.76 (38.86)     2:31.25 (40.49)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  4 Hannah Boyd            15 Waves Bloomingto  2:20.46             
                 31.32      1:06.42 (35.10)
        1:42.56 (36.14)     2:20.46 (37.90)
 26 Mary Schneider         17 Academy Bullets-  2:26.64             
                 29.99      1:06.62 (36.63)
        1:44.98 (38.36)     2:26.64 (41.66)
 35 Tiffany Nguyen         14 Edina Swim Club-  2:28.21             
                 32.70      1:09.73 (37.03)
        1:48.62 (38.89)     2:28.21 (39.59)
 36 Maria Jardeleza        16 New Trier Swim C  2:28.26             
                 32.79      1:09.53 (36.74)
        1:47.65 (38.12)     2:28.26 (40.61)
 37 Alison Meng            20 Univ. of Illinoi  2:28.39             
                 31.90      1:07.90 (36.00)
        1:46.91 (39.01)     2:28.39 (41.48)
 38 Anna Elling            18 Black Dog Swimmi  2:28.41             
                 32.40      1:09.15 (36.75)
        1:48.11 (38.96)     2:28.41 (40.30)
 39 Erin Primdahl          17 Patriot Aquatic-  2:28.46             
                 31.86      1:08.38 (36.52)
        1:47.03 (38.65)     2:28.46 (41.43)
 40 Danielle Klunk         20 Fox Valley Wave-  2:29.06             
                 33.74      1:10.72 (36.98)
        1:49.47 (38.75)     2:29.06 (39.59)
 41 Kimberly Roos          17 Schroeder YMCA S  2:29.28             
                 34.25      1:12.45 (38.20)
        1:50.78 (38.33)     2:29.28 (38.50)
 42 Taylor Johnson         17 South East Metro  2:29.35             
                 32.21      1:08.61 (36.40)
        1:47.70 (39.09)     2:29.35 (41.65)
 43 Kelly Leonard          14 Riptide-MN        2:29.88             
                 32.68      1:11.09 (38.41)
        1:49.54 (38.45)     2:29.88 (40.34)
 44 Olivia Hoffman         17 Patriot Aquatic-  2:29.94             
                 33.50      1:11.48 (37.98)
        1:50.86 (39.38)     2:29.94 (39.08)
 45 Elaine Boosalis        19 Unattached-IA     2:30.08             
                 31.37      1:08.17 (36.80)
        1:46.61 (38.44)     2:30.08 (43.47)
 46 Alexandra Kolz         18 Blue Devil Swim-  2:30.21             
                 31.60      1:08.94 (37.34)
        1:49.12 (40.18)     2:30.21 (41.09)
 47 Kaitlyn Joyce          17 Express Swim Tea  2:30.37             
                 32.21      1:10.34 (38.13)
        1:49.49 (39.15)     2:30.37 (40.88)
 48 Grace Herron           16 Riptide-MN        2:30.47             
                 33.38      1:11.27 (37.89)
        1:50.48 (39.21)     2:30.47 (39.99)
 49 Madeleine Jardeleza    18 New Trier Swim C  2:30.66             
                 32.91      1:10.28 (37.37)
        1:49.23 (38.95)     2:30.66 (41.43)
 50 Laura Mayer            17 Patriot Aquatic-  2:30.80             
                 33.36      1:10.09 (36.73)
        1:49.84 (39.75)     2:30.80 (40.96)
 51 Margaret Carney        17 Scout Aquatics-I  2:30.92             
                 32.44      1:09.90 (37.46)
        1:49.40 (39.50)     2:30.92 (41.52)
 52 Katherine Rentz        15 Academy Bullets-  2:31.08             
                 33.74      1:10.91 (37.17)
        1:50.25 (39.34)     2:31.08 (40.83)
 53 Jordan Ries            16 Peoria Area Wate  2:31.82             
                 33.19      1:10.89 (37.70)
        1:50.57 (39.68)     2:31.82 (41.25)
 54 Mary Knaak             17 St Croix Swim Cl  2:31.86             
                 32.39      1:10.43 (38.04)
        1:50.79 (40.36)     2:31.86 (41.07)
 55 Megan Doty             15 Lake Country Swi  2:32.12             
                 34.34      1:12.07 (37.73)
        1:52.31 (40.24)     2:32.12 (39.81)
 56 Danica Dutt            17 Northern Lights-  2:32.52             
                 32.70      1:10.24 (37.54)
        1:50.25 (40.01)     2:32.52 (42.27)
 57 Julia Portmann         15 Palatine Park Di  2:32.84             
                 33.19      1:11.59 (38.40)
        1:52.89 (41.30)     2:32.84 (39.95)
 58 Samantha Starke        17 The Great Wolf S  2:33.24             
                 32.54      1:10.01 (37.47)
        1:50.38 (40.37)     2:33.24 (42.86)
 59 Genevieve Heidkamp     19 Westmont Swim Cl  2:33.34             
                 32.27      1:10.18 (37.91)
        1:50.85 (40.67)     2:33.34 (42.49)
 60 Stephanie Deis         18 New Hope Crystal  2:33.40             
                 33.85      1:12.22 (38.37)
        1:52.75 (40.53)     2:33.40 (40.65)
 61 Lauren Stigler         14 Southwest Aquati  2:33.72             
                 32.64      1:10.55 (37.91)
        1:51.72 (41.17)     2:33.72 (42.00)
 62 Ellie Szczupakiewicz   14 Southwest Aquati  2:34.37             
                 34.02      1:11.94 (37.92)
        1:52.62 (40.68)     2:34.37 (41.75)
 63 Mackenzie Merriam      18 Aquajets Swim Te  2:34.58             
                 34.14      1:12.09 (37.95)
        1:53.22 (41.13)     2:34.58 (41.36)
 64 Daria Wick             16 Express Swim Tea  2:34.61             
                 32.24      1:11.32 (39.08)
        1:52.60 (41.28)     2:34.61 (42.01)
 65 Kaitlyn Housenga       14 Piranhas Swim Cl  2:34.71             
                 33.33      1:12.33 (39.00)
        1:53.71 (41.38)     2:34.71 (41.00)
 66 Marissa Warren         17 Sea Devils-MN     2:35.03             
                 31.84      1:10.64 (38.80)
        1:51.76 (41.12)     2:35.03 (43.27)
 67 Liza Gallagher         17 New Trier Swim C  2:35.47             
                 33.18      1:12.01 (38.83)
        1:53.18 (41.17)     2:35.47 (42.29)
 68 Kelly Jacob            15 Lake Country Swi  2:35.66             
                 32.92      1:12.44 (39.52)
        1:54.22 (41.78)     2:35.66 (41.44)
 69 Ashlin Ruiz            16 Patriot Aquatic-  2:37.01             
                 33.14      1:09.43 (36.29)
        1:50.44 (41.01)     2:37.01 (46.57)
 70 Emily Kishish          15 Blackline Aquati  2:37.91             
                 32.59      1:11.67 (39.08)
        1:55.09 (43.42)     2:37.91 (42.82)
 71 Cecilia Ostergren      15 Minnetonka Swim-  2:38.68             
                 33.50      1:10.62 (37.12)
        1:53.05 (42.43)     2:38.68 (45.63)
 72 Yuka Kuwahara          15 Patriot Aquatic-  2:38.75             
                 32.35      1:10.49 (38.14)
        1:52.71 (42.22)     2:38.75 (46.04)
 73 Claire Rushin          16 New Trier Swim C  2:38.86             
                 34.96      1:15.19 (40.23)
        1:56.94 (41.75)     2:38.86 (41.92)
 74 Maggie Held            14 Lake Country Swi  2:40.32             
                 35.75      1:16.50 (40.75)
        1:58.51 (42.01)     2:40.32 (41.81)
 75 Lindsay Travelstead    15 Cats Aquatic Tea  2:42.87             
                 34.55      1:14.38 (39.83)
        1:58.29 (43.91)     2:42.87 (44.58)
 76 Anne Voigt             16 Rapid City Racer  2:48.58             
                 35.44      1:19.73 (44.29)
        2:05.97 (46.24)     2:48.58 (42.61)
 -- Anna Peterson          18 New Trier Swim C      NS              
 -- Jenna Howenstein       20 Minnesota Aquati      NS              
 -- Samantha James         19 New Trier Swim C      NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 5                  
 
  1. Wisconsin Aquatics                160   2. Minnesota Aquatics                 71
  3. Aquajets Swim Team                 48   4. Academy Bullets Swim Club          43
  5. Ozaukee Aquatics                   38   6. New Trier Swim Club                32
  7. Waves Bloomington/Normal Y S.T     31   8. Swift Aquatics                     30
  9. Maverick Swim Club                 29  10. Chicago Wolfpack Aquatic Club      28
 11. Palatine Park Dist Swim Team       26  12. Cats Aquatic Team                  22
 13. Nasa Wildcat Aquatics              21  14. Fox Valley Swim Team               20
 15. Aberdeen Swim Club                 19  16. Schroeder YMCA Swim Team           15
 17. Unattached Mtka                    14  18. Central Iowa Aquatics              13
 18. Redbird Swim Club                  13  20. Sea Devils                         12
 21. Glenbrook Aquatics                 11  22. Fox Valley Wave Swim Team Inc       9
 22. Sterling Stingrays Swim Club        9  24. Cedar Rapids Aquatic                7
 24. Unattached                          7  24. South East Metro Sharks Swim C      7
 24. Westmont Swim Club                  7  28. Minnetonka Swim Club                6
 28. Iowa Flyers Swim Club               6  28. South Metro Storm                   6
 31. Mundelein Mustang Swim Club         4  32. Unattached                          3
 32. North Aquatics Club                 3  34. Southwest Aquatic Team              2
 35. University of Illinois Swimmin      1  35. Unattached                          1
 35. Badger Aquatics Club                1                                               
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/17/2013 - 8:06 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 6  Men 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Matthew Conway         18 Blue Devil Swim-  2:03.57    2:02.39   20  
                 27.45        58.66 (31.21)
        1:31.16 (32.50)     2:02.39 (31.23)
  2 Connor Black           18 Cats Aquatic Tea  2:07.50    2:02.43   17  
                 26.32        57.49 (31.17)
        1:30.51 (33.02)     2:02.43 (31.92)
  3 Alejandro Cisneros     20 Minnesota Aquati  2:04.00    2:03.87   16  
                 27.61        58.87 (31.26)
        1:31.14 (32.27)     2:03.87 (32.73)
  4 Luke Bushman           22 Minnesota Aquati  2:04.22    2:03.95   15  
                 27.76        59.35 (31.59)
        1:31.43 (32.08)     2:03.95 (32.52)
  5 Justin Dedianous       17 Waves Bloomingto  2:08.08    2:05.72   14  
                 28.14        59.82 (31.68)
        1:32.57 (32.75)     2:05.72 (33.15)
  6 Peter Grumhaus         19 Cats Aquatic Tea  2:08.26    2:05.96   13  
                 27.58        59.63 (32.05)
        1:32.92 (33.29)     2:05.96 (33.04)
  7 Garner Kohrell         15 Fox Valley Wave-  2:08.46    2:07.63   12  
                 29.18      1:03.54 (34.36)
        1:33.85 (30.31)     2:07.63 (33.78)
  8 Ryota Kuwahara         19 Una Cwac-IL       2:08.11    2:09.28   11  
                 28.52      1:00.97 (32.45)
        1:34.24 (33.27)     2:09.28 (35.04)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Patrick Walsh          18 Southwest Aquati  2:08.84    2:08.72    9  
                 29.26      1:02.67 (33.41)
        1:35.94 (33.27)     2:08.72 (32.78)
 10 Logan Redondo          19 Minnesota Aquati  2:09.16    2:09.40    7  
                 28.82      1:01.39 (32.57)
        1:35.21 (33.82)     2:09.40 (34.19)
 11 William Brebrick       19 Una Tide-WI       2:09.78    2:10.05    6  
                 28.93      1:01.46 (32.53)
        1:35.68 (34.22)     2:10.05 (34.37)
 12 Dylan Sether           18 Aquastorm-ND      2:10.32    2:10.12    5  
                 29.11      1:02.09 (32.98)
        1:35.65 (33.56)     2:10.12 (34.47)
 13 Colter Allen           17 The Great Wolf S  2:10.41    2:10.97    4  
                 28.24      1:02.03 (33.79)
        1:36.25 (34.22)     2:10.97 (34.72)
 14 Raymond Leiferman      19 MoHo Gators-WI    2:10.03    2:11.00    3  
                 28.94      1:01.45 (32.51)
        1:35.90 (34.45)     2:11.00 (35.10)
 15 Tyler Lentz            21 Unattached-IA     2:08.56    2:11.16    2  
                 29.06      1:01.76 (32.70)
        1:36.09 (34.33)     2:11.16 (35.07)
 16 Denver Freeman         18 New Trier Swim C  2:10.37    2:11.94    1  
                 30.25      1:03.32 (33.07)
        1:36.89 (33.57)     2:11.94 (35.05)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Luke Dobben            19 North Aquatics C  2:11.29    2:06.38  
                 27.99        59.67 (31.68)
        1:32.50 (32.83)     2:06.38 (33.88)
 18 Jon Marsh              16 Una Ssty-WI       2:10.96    2:10.05  
                 28.76      1:01.92 (33.16)
        1:36.30 (34.38)     2:10.05 (33.75)
 19 Kyle Ujiiye            18 Mundelein Mustan  2:10.46    2:10.45  
                 28.29      1:00.56 (32.27)
        1:34.47 (33.91)     2:10.45 (35.98)
 20 Aaron Helander         18 Sterling Stingra  2:11.33    2:10.67  
                 29.17      1:02.38 (33.21)
        1:36.51 (34.13)     2:10.67 (34.16)
 21 Jesus Juarez           15 Chicago Wolfpack  2:11.20    2:10.68  
                 28.58      1:01.58 (33.00)
        1:35.53 (33.95)     2:10.68 (35.15)
 22 Ryan Young             18 South Metro Stor  2:11.11    2:11.04  
                 29.19      1:02.25 (33.06)
        1:36.98 (34.73)     2:11.04 (34.06)
 23 Stuart Hohm            17 Springfield YMCA  2:11.00    2:11.19  
                 29.18      1:01.82 (32.64)
        1:36.30 (34.48)     2:11.19 (34.89)
 24 Luke Sabal             16 South Metro Stor  2:11.96    2:15.13  
                 28.74      1:02.60 (33.86)
        1:37.09 (34.49)     2:15.13 (38.04)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Scott Piper            16 Academy Bullets-  2:12.93    2:11.88  
                 29.40      1:02.79 (33.39)
        1:37.46 (34.67)     2:11.88 (34.42)
 26 Kevin McPherson        16 South East Metro  2:13.43    2:11.99  
                 28.86      1:02.53 (33.67)
        1:36.14 (33.61)     2:11.99 (35.85)
 27 Anthony Tremmel        16 Chicago Wolfpack  2:12.16    2:12.07  
                 28.36      1:00.90 (32.54)
        1:35.95 (35.05)     2:12.07 (36.12)
 28 Harris Thompson        18 Iowa City Eels S  2:13.81    2:12.85  
                 29.69      1:02.79 (33.10)
        1:38.29 (35.50)     2:12.85 (34.56)
 29 Enrique Perez          16 Southwest Aquati  2:13.34    2:13.42  
                 28.87      1:02.25 (33.38)
        1:38.08 (35.83)     2:13.42 (35.34)
 30 Jared Schimmelpfennin  17 Redbird Swim Clu  2:12.71    2:14.62  
                 29.51      1:03.83 (34.32)
        1:38.83 (35.00)     2:14.62 (35.79)
 31 Jacob Austin           18 Sioux Falls Snow  2:13.26    2:14.66  
                 29.71      1:03.87 (34.16)
        1:39.36 (35.49)     2:14.66 (35.30)
 32 Collin Duchene         17 Pleasant Prairie  2:13.95    2:16.30  
                 29.71      1:04.53 (34.82)
        1:39.51 (34.98)     2:16.30 (36.79)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 26 Adam Kastigar          19 Aberdeen Swim Cl  2:12.34             
                 28.68      1:02.57 (33.89)
        1:37.65 (35.08)     2:12.34 (34.69)
 29 Matthew Koken          19 South East Metro  2:13.26             
                 29.27      1:02.67 (33.40)
        1:37.11 (34.44)     2:13.26 (36.15)
 34 Joseph Szczupakiewicz  17 Southwest Aquati  2:13.83             
                                1:03.64 ( )
        1:38.48 (34.84)     2:13.83 (35.35)
 36 Brady Anderson         17 St Croix Swim Cl  2:13.98             
                 29.28      1:02.79 (33.51)
        1:37.63 (34.84)     2:13.98 (36.35)
 37 Daniel Jacobson        21 The Great Wolf S  2:14.02             
                 29.43      1:02.95 (33.52)
        1:38.30 (35.35)     2:14.02 (35.72)
 38 Nicholas Plachinski    16 Ozaukee Aquatics  2:14.09             
                 29.67      1:03.48 (33.81)
        1:38.78 (35.30)     2:14.09 (35.31)
 39 Daniel Creighton       17 Academy Bullets-  2:14.17             
                 29.30      1:01.92 (32.62)
        1:37.56 (35.64)     2:14.17 (36.61)
 40 Alec Kandt             17 South East Metro  2:14.55             
                 29.01      1:02.14 (33.13)
        1:38.08 (35.94)     2:14.55 (36.47)
 41 Alexander Snarski      17 Cats Aquatic Tea  2:14.76             
                 28.38      1:01.98 (33.60)
        1:14.69 (12.71)   2:14.76 (1:00.07)
 42 JohnThomas Larson      14 Edina Swim Club-  2:14.85             
                 28.90      1:02.92 (34.02)
        1:38.21 (35.29)     2:14.85 (36.64)
 43 Adam Stacklin          17 Fox Valley Swim-  2:14.96             
                 28.98      1:02.76 (33.78)
        1:38.52 (35.76)     2:14.96 (36.44)
 43 Michael Lanz           19 New Hope Crystal  2:14.96             
                 28.97      1:02.71 (33.74)
        1:38.01 (35.30)     2:14.96 (36.95)
 45 Warren Melton          17 Sterling Stingra  2:15.71             
                 29.45      1:02.69 (33.24)
        1:38.09 (35.40)     2:15.71 (37.62)
 46 Nathaniel Weeks        19 Academy Bullets-  2:15.84             
                 29.09      1:03.40 (34.31)
        1:39.23 (35.83)     2:15.84 (36.61)
 47 Connor Gillespie       17 Swift Aquatics-I  2:16.24             
                 30.10      1:04.95 (34.85)
        1:40.72 (35.77)     2:16.24 (35.52)
 48 Christian Anton        15 Iowa Flyers Swim  2:16.41             
                 30.11      1:04.76 (34.65)
        1:40.99 (36.23)     2:16.41 (35.42)
 49 John Shelstad          14 Sea Devils-MN     2:17.12             
                 28.66      1:02.67 (34.01)
        1:39.60 (36.93)     2:17.12 (37.52)
 50 Jakub Pelka            18 Patriot Aquatic-  2:17.25             
                 29.39      1:03.88 (34.49)
        1:39.59 (35.71)     2:17.25 (37.66)
 51 Paul Sadergaski        14 South Metro Stor  2:17.27             
                 29.67      1:04.32 (34.65)
        1:40.12 (35.80)     2:17.27 (37.15)
 52 Edgar Flores           18 Iowa Flyers Swim  2:17.34             
                 28.65      1:03.72 (35.07)
        1:38.64 (34.92)     2:17.34 (38.70)
 53 Matthew Harrington     16 Cats Aquatic Tea  2:18.00             
                                1:02.10 ( )
      2:18.00 (1:15.90)                    
 54 Alexander Roznai       19 Alligator Aquati  2:18.03             
                 30.71      1:05.16 (34.45)
        1:41.08 (35.92)     2:18.03 (36.95)
 55 Zachary Zernechel      18 Beloit Aquatic T  2:18.71             
                 30.85      1:05.93 (35.08)
        1:41.78 (35.85)     2:18.71 (36.93)
 56 Michael Tegeler        15 Express Swim Tea  2:19.09             
                 29.88      1:04.30 (34.42)
        1:40.69 (36.39)     2:19.09 (38.40)
 57 Connor Rumpit          14 Elmbrook Swim Cl  2:19.43             
                 31.40      1:05.91 (34.51)
        1:42.48 (36.57)     2:19.43 (36.95)
 58 Drew Dvorchak          17 Fox Valley Swim-  2:20.13             
                 29.44      1:03.49 (34.05)
        1:40.48 (36.99)     2:20.13 (39.65)
 59 Michael Lucchesi       21 Southwest Aquati  2:20.14             
                 28.25      1:02.64 (34.39)
        1:39.42 (36.78)     2:20.14 (40.72)
 60 Ryan Revolinski        16 Fox Valley Wave-  2:21.17             
                 29.98      1:05.20 (35.22)
        1:43.06 (37.86)     2:21.17 (38.11)
 61 Erik McCague           19 Mach 3 Flyers-MN  2:21.42             
                 31.56      1:08.09 (36.53)
        1:43.67 (35.58)     2:21.42 (37.75)
 62 Mark Smith             18 Westmont Swim Cl  2:21.92             
                 30.09      1:03.90 (33.81)
        1:42.14 (38.24)     2:21.92 (39.78)
 63 Brady Stern            19 Black Hawk Area-  2:22.02             
                 31.49      1:07.06 (35.57)
        1:44.08 (37.02)     2:22.02 (37.94)
 64 Colin Lau              17 Minnetonka Swim-  2:24.94             
                 29.60      1:05.59 (35.99)
        1:44.33 (38.74)     2:24.94 (40.61)
 65 Bailey Biwer           17 Eau Claire YMCA-  2:26.11             
                 29.70      1:05.46 (35.76)
        1:44.19 (38.73)     2:26.11 (41.92)
 -- Eli Broman             16 Blackline Aquati      NS              
 -- Murphy McQuet          16 New Trier Swim C      NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 6                  
 
  1. Wisconsin Aquatics                160   2. Minnesota Aquatics                109
  3. Cats Aquatic Team                  52   4. Aquajets Swim Team                 48
  5. Waves Bloomington/Normal Y S.T     45   6. Academy Bullets Swim Club          43
  7. Ozaukee Aquatics                   38   8. New Trier Swim Club                33
  9. Swift Aquatics                     30  10. Maverick Swim Club                 29
 11. Chicago Wolfpack Aquatic Club      28  12. Palatine Park Dist Swim Team       26
 13. Nasa Wildcat Aquatics              21  13. Fox Valley Wave Swim Team Inc      21
 15. Fox Valley Swim Team               20  15. Blue Devil Swim Club               20
 17. Aberdeen Swim Club                 19  18. Schroeder YMCA Swim Team           15
 19. Unattached Mtka                    14  20. Central Iowa Aquatics              13
 20. Redbird Swim Club                  13  22. Sea Devils                         12
 23. Southwest Aquatic Team             11  23. Glenbrook Aquatics                 11
 23. Unattached Cwac                    11  26. Sterling Stingrays Swim Club        9
 27. South East Metro Sharks Swim C      7  27. Westmont Swim Club                  7
 27. Unattached                          7  27. Cedar Rapids Aquatic                7
 31. Iowa Flyers Swim Club               6  31. South Metro Storm                   6
 31. Minnetonka Swim Club                6  31. Unattached Tide                     6
 35. AquaStorm                           5  36. The Great Wolf Swim Team            4
 36. Mundelein Mustang Swim Club         4  38. MoHo Gators                         3
 38. Unattached                          3  38. North Aquatics Club                 3
 41. Unattached                          2  42. Badger Aquatics Club                1
 42. University of Illinois Swimmin      1  42. Unattached                          1    
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/17/2013 - 8:06 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 7  Women 800 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hannah Boyd            15 Waves Bloomingto  9:04.73    8:54.47   20  
                 30.01      1:01.89 (31.88)
        1:35.44 (33.55)     2:08.86 (33.42)
        2:43.10 (34.24)     3:16.81 (33.71)
        3:51.09 (34.28)     4:24.79 (33.70)
        4:58.87 (34.08)     5:32.56 (33.69)
        6:06.83 (34.27)     6:40.89 (34.06)
        7:15.06 (34.17)     7:48.72 (33.66)
        8:22.36 (33.64)     8:54.47 (32.11)
  2 Morgan Dickson         18 Patriot Aquatic-  8:56.45    8:55.27   17  
                 29.07      1:00.94 (31.87)
        1:29.34 (28.40)     2:07.92 (38.58)
        2:41.92 (34.00)     3:15.71 (33.79)
        3:49.83 (34.12)     4:23.65 (33.82)
        4:57.98 (34.33)     5:31.77 (33.79)
        6:06.25 (34.48)     6:40.32 (34.07)
        7:14.58 (34.26)     7:48.69 (34.11)
        8:22.57 (33.88)     8:55.27 (32.70)
  3 Kirsten Jacobsen       15 Barrington Swim-  9:27.81    9:00.09   16  
                 30.45      1:03.32 (32.87)
        1:37.06 (33.74)     2:11.24 (34.18)
        2:44.86 (33.62)     3:19.17 (34.31)
        3:53.02 (33.85)     4:27.51 (34.49)
        5:01.77 (34.26)     5:36.36 (34.59)
        6:10.53 (34.17)     6:44.83 (34.30)
        7:18.63 (33.80)     7:52.73 (34.10)
        8:26.67 (33.94)     9:00.09 (33.42)
  4 Emily Launer           19 Unattached-IL     8:59.65    9:03.22   15  
                 30.91      1:04.56 (33.65)
        1:38.96 (34.40)     2:12.93 (33.97)
        2:47.56 (34.63)     3:21.98 (34.42)
        3:56.45 (34.47)     4:31.02 (34.57)
        5:05.94 (34.92)     5:40.69 (34.75)
        6:15.26 (34.57)     6:49.24 (33.98)
        7:23.18 (33.94)     7:57.11 (33.93)
        8:30.95 (33.84)     9:03.22 (32.27)
  5 Magdalena Emary        13 Barrington Swim-  9:15.67    9:08.39   14  
                 31.58      1:05.22 (33.64)
        1:39.52 (34.30)     2:13.88 (34.36)
        2:48.40 (34.52)     3:22.90 (34.50)
        3:57.58 (34.68)     4:31.88 (34.30)
        5:06.27 (34.39)     5:40.77 (34.50)
        6:15.43 (34.66)     6:50.20 (34.77)
        7:23.01 (32.81)     8:00.18 (37.17)
        8:34.85 (34.67)     9:08.39 (33.54)
  6 Hailey Szews           21 Minnesota Aquati  9:15.42    9:08.40   13  
                 30.61      1:04.03 (33.42)
        1:37.91 (33.88)     2:12.49 (34.58)
        2:46.64 (34.15)     3:21.17 (34.53)
        3:55.93 (34.76)     4:31.06 (35.13)
        5:05.47 (34.41)     5:40.42 (34.95)
        6:15.09 (34.67)     6:50.41 (35.32)
        7:25.18 (34.77)     8:00.38 (35.20)
        8:34.77 (34.39)     9:08.40 (33.63)
  7 Ruby Martin            13 Iowa Flyers Swim  9:26.59    9:09.06   12  
                 31.57      1:05.72 (34.15)
        1:40.34 (34.62)     2:14.67 (34.33)
        2:49.41 (34.74)     3:23.47 (34.06)
        3:58.06 (34.59)     4:32.32 (34.26)
        5:06.84 (34.52)     5:41.00 (34.16)
        6:16.17 (35.17)     6:50.61 (34.44)
        7:25.72 (35.11)     8:00.55 (34.83)
        8:35.68 (35.13)     9:09.06 (33.38)
  8 Jennifer Holtzen       19 Wisconsin Aquati  8:56.20    9:10.30   11  
                 30.95      1:04.22 (33.27)
        1:38.65 (34.43)     2:12.72 (34.07)
        2:47.54 (34.82)     3:21.88 (34.34)
        3:56.69 (34.81)     4:31.33 (34.64)
        5:05.94 (34.61)     5:40.40 (34.46)
        6:15.29 (34.89)     6:50.02 (34.73)
        7:25.45 (35.43)     8:00.49 (35.04)
        8:36.14 (35.65)     9:10.30 (34.16)
  9 Campbell Costley       18 New Trier Swim C  9:16.23    9:10.37    9  
                 31.22      1:04.47 (33.25)
        1:38.69 (34.22)     2:12.61 (33.92)
        2:47.01 (34.40)     3:21.47 (34.46)
        3:56.36 (34.89)     4:31.10 (34.74)
        5:04.85 (33.75)     5:41.32 (36.47)
        6:16.48 (35.16)     6:51.42 (34.94)
        7:26.65 (35.23)     8:01.82 (35.17)
        8:37.11 (35.29)     9:10.37 (33.26)
 10 Brianna Hines          16 Waves Bloomingto  9:07.00    9:12.96    7  
                 29.43      1:01.61 (32.18)
        1:35.67 (34.06)     2:10.01 (34.34)
        2:44.87 (34.86)     3:19.65 (34.78)
        3:55.07 (35.42)     4:30.29 (35.22)
        5:05.75 (35.46)     5:40.79 (35.04)
        6:16.43 (35.64)     6:51.88 (35.45)
        7:27.50 (35.62)     8:03.09 (35.59)
        8:38.29 (35.20)     9:12.96 (34.67)
 11 Katherine Garrity      14 Riptide-MN        9:30.61    9:13.01    6  
                 31.49      1:05.65 (34.16)
        1:40.45 (34.80)     2:15.44 (34.99)
        2:50.52 (35.08)     3:25.77 (35.25)
        4:01.06 (35.29)     4:36.15 (35.09)
        5:10.39 (34.24)     5:45.42 (35.03)
        6:20.37 (34.95)     6:54.89 (34.52)
        7:26.41 (31.52)     8:05.07 (38.66)
        8:39.69 (34.62)     9:13.01 (33.32)
 12 Rachel Stoehr          19 Lake Forest Swim  9:12.04    9:14.40    5  
                 31.77      1:05.93 (34.16)
        1:40.19 (34.26)     2:14.86 (34.67)
        2:49.57 (34.71)     3:24.33 (34.76)
        3:59.41 (35.08)     4:33.86 (34.45)
        5:09.13 (35.27)     5:43.75 (34.62)
        6:19.47 (35.72)     6:54.42 (34.95)
        7:30.18 (35.76)     8:05.36 (35.18)
        8:41.13 (35.77)     9:14.40 (33.27)
 13 Natalie Johnson        18 Ozaukee Aquatics  9:09.82    9:14.69    4  
                 30.91      1:04.64 (33.73)
        1:38.31 (33.67)     2:13.17 (34.86)
        2:47.51 (34.34)     3:22.77 (35.26)
        3:57.77 (35.00)     4:33.68 (35.91)
        5:08.64 (34.96)     5:44.60 (35.96)
        6:20.03 (35.43)     6:55.86 (35.83)
        7:30.88 (35.02)     8:06.22 (35.34)
        8:35.61 (29.39)     9:14.69 (39.08)
 14 Erica King             16 Patriot Aquatic-  9:28.63    9:14.78    3  
                 30.22      1:04.11 (33.89)
        1:38.35 (34.24)     2:13.85 (35.50)
        2:48.43 (34.58)     3:23.61 (35.18)
        3:58.34 (34.73)     4:33.82 (35.48)
        5:08.33 (34.51)     5:43.79 (35.46)
        6:18.52 (34.73)     6:53.99 (35.47)
        7:28.77 (34.78)     8:04.62 (35.85)
        8:39.59 (34.97)     9:14.78 (35.19)
 15 Kira Webster           17 Redbird Swim Clu  9:17.41    9:15.15    2  
                 27.25      1:07.34 (40.09)
        1:42.37 (35.03)     2:16.67 (34.30)
        2:51.45 (34.78)     3:26.73 (35.28)
        4:02.18 (35.45)     4:37.34 (35.16)
        5:12.44 (35.10)     5:47.57 (35.13)
        6:23.14 (35.57)     6:58.04 (34.90)
        7:24.52 (26.48)     8:08.02 (43.50)
        8:42.73 (34.71)     9:15.15 (32.42)
 16 Hannah Sakaluk         16 Waves Bloomingto  9:34.91    9:15.89    1  
                 31.88      1:06.10 (34.22)
        1:40.83 (34.73)     2:16.03 (35.20)
        2:51.35 (35.32)     3:26.32 (34.97)
        4:01.87 (35.55)     4:36.90 (35.03)
        5:12.09 (35.19)     5:47.50 (35.41)
        6:23.04 (35.54)     6:58.38 (35.34)
        7:33.77 (35.39)     8:08.77 (35.00)
        8:42.90 (34.13)     9:15.89 (32.99)
 17 Autumn Haebig          14 Ozaukee Aquatics  9:38.93    9:16.16  
                 32.62      1:08.16 (35.54)
        1:43.21 (35.05)     2:18.41 (35.20)
        2:53.55 (35.14)     3:28.79 (35.24)
        4:03.80 (35.01)     4:38.95 (35.15)
        5:13.98 (35.03)     5:49.59 (35.61)
        6:24.09 (34.50)     6:59.40 (35.31)
        7:34.54 (35.14)     8:09.41 (34.87)
        8:43.53 (34.12)     9:16.16 (32.63)
 18 Katherine Delaney      20 Wisconsin Aquati  9:17.64    9:17.56  
                 31.39      1:05.29 (33.90)
        1:40.03 (34.74)     2:14.87 (34.84)
        2:49.76 (34.89)     3:24.37 (34.61)
        3:59.34 (34.97)     4:34.36 (35.02)
        5:10.03 (35.67)     5:45.97 (35.94)
        6:22.01 (36.04)     6:58.10 (36.09)
        7:33.64 (35.54)     8:09.02 (35.38)
        8:43.98 (34.96)     9:17.56 (33.58)
 19 Sarah Laabs            15 Lake Country Swi  9:29.03    9:19.07  
                 32.32      1:07.00 (34.68)
        1:43.01 (36.01)     2:18.30 (35.29)
        2:54.23 (35.93)     3:29.70 (35.47)
        4:05.58 (35.88)     4:40.27 (34.69)
        5:15.99 (35.72)     5:50.50 (34.51)
        6:25.17 (34.67)     6:59.71 (34.54)
        7:34.99 (35.28)     8:09.94 (34.95)
        8:45.17 (35.23)     9:19.07 (33.90)
 20 Rebecca Hannon         17 Patriot Aquatic- 10:15.98Y   9:19.48  
                 31.34      1:04.84 (33.50)
        1:39.04 (34.20)     2:13.52 (34.48)
        2:48.24 (34.72)     3:23.14 (34.90)
        3:58.08 (34.94)     4:33.40 (35.32)
        5:08.87 (35.47)     5:43.97 (35.10)
        6:19.87 (35.90)     6:55.43 (35.56)
        7:31.43 (36.00)     8:07.42 (35.99)
        8:43.86 (36.44)     9:19.48 (35.62)
 21 Emma Barnett           16 Barrington Swim-  9:26.39    9:19.60  
                 31.43      1:05.95 (34.52)
        1:41.26 (35.31)     2:16.61 (35.35)
        2:51.91 (35.30)     3:27.53 (35.62)
        4:03.30 (35.77)     4:38.23 (34.93)
        5:14.08 (35.85)     5:49.20 (35.12)
        6:24.65 (35.45)     7:00.08 (35.43)
        7:35.83 (35.75)     8:10.94 (35.11)
        8:46.03 (35.09)     9:19.60 (33.57)
 22 Danielle Elliott       18 Patriot Aquatic-  9:07.97    9:20.94  
                 31.03      1:04.43 (33.40)
        1:38.96 (34.53)     2:13.86 (34.90)
        2:49.07 (35.21)     3:24.34 (35.27)
        3:59.76 (35.42)     4:35.10 (35.34)
        5:10.67 (35.57)     5:46.28 (35.61)
        6:22.55 (36.27)     6:58.43 (35.88)
        7:34.54 (36.11)     8:10.56 (36.02)
        8:46.68 (36.12)     9:20.94 (34.26)
 23 Tevyn Waddell          15 Mitchell Aquatic  9:27.48    9:21.62  
                 30.96      1:04.76 (33.80)
        1:39.80 (35.04)     2:14.17 (34.37)
        2:49.29 (35.12)     3:24.27 (34.98)
        3:59.41 (35.14)     4:35.43 (36.02)
        5:11.43 (36.00)     5:47.28 (35.85)
        6:23.65 (36.37)     6:59.40 (35.75)
        7:35.39 (35.99)     8:11.09 (35.70)
        8:47.10 (36.01)     9:21.62 (34.52)
 24 Kayla Dlugopolski      19 Univ. of Illinoi  9:19.67    9:22.15  
                 32.77      1:07.29 (34.52)
        1:42.33 (35.04)     2:17.07 (34.74)
        2:52.54 (35.47)     3:27.89 (35.35)
        4:03.81 (35.92)     4:39.31 (35.50)
        5:15.21 (35.90)     5:50.64 (35.43)
        6:26.61 (35.97)     7:02.43 (35.82)
        7:38.08 (35.65)     8:13.24 (35.16)
        8:48.48 (35.24)     9:22.15 (33.67)
 25 Kylie Burgess          17 St Croix Swim Cl  9:20.92    9:22.94  
                 32.07      1:06.79 (34.72)
        1:41.76 (34.97)     2:17.40 (35.64)
        2:52.69 (35.29)     3:28.31 (35.62)
        4:03.71 (35.40)     4:39.46 (35.75)
        5:13.82 (34.36)     5:50.51 (36.69)
        6:21.96 (31.45)     7:02.11 (40.15)
        7:32.23 (30.12)     8:12.97 (40.74)
        8:48.10 (35.13)     9:22.94 (34.84)
 26 Marysol Arce           16 Chicago Wolfpack  9:21.44    9:23.48  
                                1:09.18 ( )
                                2:20.58 ( )
                                3:31.94 ( )
                                4:43.04 ( )
                                5:54.53 ( )
      6:57.53 (1:03.00)      7:05.17 (7.64)
        7:50.97 (45.80)                    
            8:11.54 ( )   9:23.48 (1:11.94)
 27 Azra Avdic             14 Swift Aquatics-I  9:29.11    9:24.18  
                 32.24      1:07.15 (34.91)
        1:43.32 (36.17)     2:18.66 (35.34)
        2:54.39 (35.73)     3:29.73 (35.34)
        4:05.65 (35.92)     4:40.65 (35.00)
        5:16.29 (35.64)     5:51.50 (35.21)
        6:27.51 (36.01)     7:03.12 (35.61)
        7:39.23 (36.11)     8:14.50 (35.27)
        8:50.15 (35.65)     9:24.18 (34.03)
 28 Alyssa Toland          21 Univ. of Illinoi 10:29.06Y   9:25.79  
                 31.94      1:06.36 (34.42)
        1:41.61 (35.25)     2:16.85 (35.24)
        2:52.37 (35.52)     3:28.00 (35.63)
        4:03.85 (35.85)     4:39.87 (36.02)
        5:15.77 (35.90)     5:51.40 (35.63)
        6:27.26 (35.86)     7:03.73 (36.47)
        7:39.46 (35.73)     8:15.80 (36.34)
        8:51.39 (35.59)     9:25.79 (34.40)
 29 Claire Murray          13 Iowa Flyers Swim  9:33.70    9:26.51  
                 32.29      1:06.72 (34.43)
        1:42.52 (35.80)     2:18.05 (35.53)
        2:53.71 (35.66)     3:29.25 (35.54)
        4:05.45 (36.20)     4:41.20 (35.75)
        5:17.61 (36.41)     5:53.57 (35.96)
        6:29.74 (36.17)     7:05.58 (35.84)
        7:41.86 (36.28)     8:17.79 (35.93)
        8:53.02 (35.23)     9:26.51 (33.49)
 30 Stephanie Marchuk      17 New Trier Swim C  9:28.11    9:27.09  
                                1:07.46 ( )
                                2:16.39 ( )
                                3:25.53 ( )
        3:43.76 (18.23)     4:35.46 (51.70)
                                5:47.07 ( )
                                7:00.11 ( )
         7:03.73 (3.62)   8:14.19 (1:10.46)
      9:27.09 (1:12.90)                    
 31 Brittany Moffatt       16 Black Hawk Area-  9:32.27    9:27.21  
                 32.05      1:07.91 (35.86)
        1:43.69 (35.78)     2:20.85 (37.16)
        2:50.64 (29.79)     3:31.71 (41.07)
        4:07.43 (35.72)     4:42.89 (35.46)
        5:18.29 (35.40)     5:54.56 (36.27)
        6:23.25 (28.69)     7:06.00 (42.75)
        7:33.82 (27.82)     8:17.17 (43.35)
        8:44.74 (27.57)     9:27.21 (42.47)
 32 Kaitlyn Housenga       14 Piranhas Swim Cl  9:33.32    9:27.34  
                 31.76      1:06.27 (34.51)
        1:41.92 (35.65)     2:17.84 (35.92)
        2:53.38 (35.54)     3:29.36 (35.98)
        4:05.22 (35.86)     4:41.01 (35.79)
        5:13.26 (32.25)     5:52.69 (39.43)
        6:29.20 (36.51)     7:05.33 (36.13)
        7:41.96 (36.63)     8:17.55 (35.59)
        8:53.25 (35.70)     9:27.34 (34.09)
 33 Katherine Taylor       15 Schroeder YMCA S  9:37.94    9:27.81  
                 30.97      1:05.06 (34.09)
        1:40.13 (35.07)     2:15.72 (35.59)
        2:51.21 (35.49)     3:27.07 (35.86)
        4:02.75 (35.68)     4:39.01 (36.26)
        5:15.14 (36.13)     5:51.56 (36.42)
        6:28.18 (36.62)     7:04.83 (36.65)
        7:41.36 (36.53)     8:17.59 (36.23)
        8:53.33 (35.74)     9:27.81 (34.48)
 34 Christine Ryan         17 New Trier Swim C  9:32.14    9:30.56  
                                1:06.82 ( )
                                2:17.90 ( )
                                3:29.14 ( )
                                4:41.47 ( )
        5:17.89 (36.42)     5:53.84 (35.95)
        6:30.55 (36.71)     7:06.50 (35.95)
        7:43.12 (36.62)     8:18.96 (35.84)
        8:55.43 (36.47)     9:30.56 (35.13)
 35 Lucia Rizzo            13 South East Metro 10:39.18Y   9:31.17  
                 32.18      1:07.10 (34.92)
        1:43.40 (36.30)     2:19.58 (36.18)
        2:56.42 (36.84)     3:32.38 (35.96)
        4:09.39 (37.01)     4:45.03 (35.64)
        5:21.65 (36.62)     5:57.42 (35.77)
        6:33.85 (36.43)     7:09.54 (35.69)
        7:46.05 (36.51)     8:21.53 (35.48)
        8:57.39 (35.86)     9:31.17 (33.78)
 36 Katie Svendson         17 Red River Valley  9:39.33    9:31.44  
                 32.41      1:07.09 (34.68)
        1:42.83 (35.74)     2:18.23 (35.40)
        2:54.42 (36.19)     3:30.11 (35.69)
        4:06.75 (36.64)     4:42.87 (36.12)
        5:19.28 (36.41)     5:55.46 (36.18)
        6:32.04 (36.58)     7:07.83 (35.79)
        7:44.07 (36.24)     8:20.00 (35.93)
        8:56.11 (36.11)     9:31.44 (35.33)
 37 Alexis Ljunggren       13 Red River Valley 10:30.19Y   9:33.52  
                 32.67      1:07.60 (34.93)
        1:43.29 (35.69)     2:19.12 (35.83)
        2:55.32 (36.20)     3:31.51 (36.19)
        4:08.04 (36.53)     4:44.34 (36.30)
        5:20.93 (36.59)     5:57.24 (36.31)
        6:33.83 (36.59)     7:10.06 (36.23)
        7:46.39 (36.33)     8:22.59 (36.20)
        8:58.70 (36.11)     9:33.52 (34.82)
 38 Alyssa Udean           18 The Great Wolf S  9:30.23    9:33.65  
                 32.94      1:08.66 (35.72)
        1:45.33 (36.67)     2:21.32 (35.99)
        2:57.95 (36.63)     3:33.89 (35.94)
        4:10.65 (36.76)     4:46.84 (36.19)
        5:23.20 (36.36)     5:59.00 (35.80)
        6:35.64 (36.64)     7:11.69 (36.05)
        7:47.96 (36.27)     8:23.62 (35.66)
        8:59.86 (36.24)     9:33.65 (33.79)
 39 Kimberly Roos          17 Schroeder YMCA S  9:24.88    9:38.23  
                 33.09      1:08.56 (35.47)
        1:44.39 (35.83)     2:21.04 (36.65)
        2:56.80 (35.76)     3:33.53 (36.73)
        4:10.17 (36.64)     4:46.72 (36.55)
        5:22.77 (36.05)     5:59.91 (37.14)
        6:36.40 (36.49)     7:13.32 (36.92)
        7:49.56 (36.24)     8:26.32 (36.76)
        9:02.22 (35.90)     9:38.23 (36.01)
 40 Sydney Hallmark        16 Schroeder YMCA S 10:37.36Y   9:39.79  
                 32.36      1:07.16 (34.80)
        1:43.54 (36.38)     2:19.92 (36.38)
        2:56.68 (36.76)     3:33.11 (36.43)
        4:10.36 (37.25)     4:46.80 (36.44)
        5:24.43 (37.63)     6:01.18 (36.75)
        6:38.81 (37.63)     7:15.35 (36.54)
        7:53.03 (37.68)     8:29.45 (36.42)
        9:06.69 (37.24)     9:39.79 (33.10)
 41 Julia Portmann         15 Palatine Park Di 10:38.64Y   9:41.36  
                 32.53      1:08.07 (35.54)
        1:44.18 (36.11)     2:20.47 (36.29)
        2:56.41 (35.94)     3:33.20 (36.79)
        4:09.81 (36.61)     4:47.18 (37.37)
        5:23.72 (36.54)     6:01.10 (37.38)
        6:36.98 (35.88)     7:14.02 (37.04)
        7:51.10 (37.08)     8:27.96 (36.86)
        9:04.33 (36.37)     9:41.36 (37.03)
 42 Natalie Shoultz        15 Iowa Flyers Swim  9:32.00    9:41.72  
                 32.78      1:07.99 (35.21)
        1:43.58 (35.59)     2:20.51 (36.93)
        2:55.94 (35.43)     3:32.21 (36.27)
        4:08.10 (35.89)     4:45.00 (36.90)
        5:21.35 (36.35)     5:58.90 (37.55)
        6:35.32 (36.42)     7:13.04 (37.72)
        7:49.98 (36.94)     8:27.78 (37.80)
        8:58.41 (30.63)     9:41.72 (43.31)
 43 Ali Church             19 Unattached-ND     9:26.05    9:41.73  
                 32.10      1:07.20 (35.10)
        1:43.55 (36.35)     2:19.39 (35.84)
        2:55.80 (36.41)     3:32.01 (36.21)
        4:09.01 (37.00)     4:45.74 (36.73)
        5:22.92 (37.18)     5:59.76 (36.84)
        6:37.10 (37.34)     7:13.96 (36.86)
        7:51.43 (37.47)     8:28.41 (36.98)
        9:05.70 (37.29)     9:41.73 (36.03)
 44 Mallory Olson          17 Badger Aquatics-  9:36.92    9:43.40  
                 32.75      1:09.60 (36.85)
        1:46.53 (36.93)     2:24.23 (37.70)
        3:01.07 (36.84)     3:38.62 (37.55)
        4:15.13 (36.51)     4:52.47 (37.34)
        5:28.78 (36.31)     6:05.92 (37.14)
        6:42.45 (36.53)     7:19.56 (37.11)
        7:56.00 (36.44)     8:32.53 (36.53)
        9:08.17 (35.64)     9:43.40 (35.23)
 45 Kelly Jacob            15 Lake Country Swi 10:36.51Y   9:45.20  
                 33.45      1:10.16 (36.71)
        1:46.95 (36.79)     2:23.81 (36.86)
        3:00.49 (36.68)     3:37.24 (36.75)
        4:14.76 (37.52)     4:51.72 (36.96)
        5:27.40 (35.68)     6:05.94 (38.54)
        6:43.00 (37.06)     7:20.07 (37.07)
        7:56.93 (36.86)     8:34.04 (37.11)
        9:10.16 (36.12)     9:45.20 (35.04)
 46 Allison Cicero         16 Palatine Park Di  9:30.24    9:46.91  
                 32.75      1:09.08 (36.33)
        1:46.15 (37.07)     2:23.17 (37.02)
        3:00.47 (37.30)     3:37.23 (36.76)
        4:14.37 (37.14)     4:50.87 (36.50)
        5:27.55 (36.68)     6:04.83 (37.28)
        6:41.93 (37.10)     7:19.43 (37.50)
        7:56.81 (37.38)     8:33.63 (36.82)
        9:10.82 (37.19)     9:46.91 (36.09)
 47 Catherine Van Meter    13 Fastjets-MN      10:40.38Y   9:49.50  
                 32.56      1:07.83 (35.27)
        1:44.88 (37.05)     2:21.95 (37.07)
        2:58.48 (36.53)     3:35.14 (36.66)
        4:12.49 (37.35)     4:49.94 (37.45)
        5:27.80 (37.86)     6:05.32 (37.52)
        6:43.51 (38.19)     7:21.63 (38.12)
        7:50.89 (29.26)     8:36.83 (45.94)
        9:14.32 (37.49)     9:49.50 (35.18)
 48 Mary Knaak             17 St Croix Swim Cl  9:26.65    9:56.46  
                 27.92      1:08.29 (40.37)
        1:44.81 (36.52)     2:21.86 (37.05)
        2:59.01 (37.15)     3:36.41 (37.40)
        4:14.27 (37.86)     4:51.99 (37.72)
        5:29.91 (37.92)     6:07.98 (38.07)
        6:46.36 (38.38)     7:24.34 (37.98)
        8:03.02 (38.68)     8:41.13 (38.11)
        9:19.49 (38.36)     9:56.46 (36.97)
 49 Rachel Svendson        18 Red River Valley  9:32.52    9:58.22  
                 33.34      1:09.08 (35.74)
        1:46.35 (37.27)     2:23.16 (36.81)
        3:00.74 (37.58)     3:38.06 (37.32)
        4:16.05 (37.99)     4:53.54 (37.49)
        5:31.80 (38.26)     6:09.53 (37.73)
        6:47.84 (38.31)     7:25.68 (37.84)
        8:04.35 (38.67)     8:42.37 (38.02)
        9:20.84 (38.47)     9:58.22 (37.38)
 50 Delaney Ambrosen       16 Minnetonka Swim- 10:38.14Y  10:00.08  
                 32.11      1:08.34 (36.23)
        1:38.10 (29.76)     2:22.71 (44.61)
        3:00.30 (37.59)     3:38.59 (38.29)
        4:16.91 (38.32)     4:55.29 (38.38)
        5:33.63 (38.34)     6:12.05 (38.42)
        6:50.64 (38.59)     7:29.13 (38.49)
        8:07.09 (37.96)     8:44.94 (37.85)
        9:22.76 (37.82)    10:00.08 (37.32)
 51 Cassandra Kimmes       20 Riptide-MN       10:30.13Y  10:00.53  
                 33.21      1:09.93 (36.72)
        1:47.53 (37.60)     2:25.13 (37.60)
        3:03.15 (38.02)     3:41.11 (37.96)
        4:18.93 (37.82)     4:56.77 (37.84)
        5:34.87 (38.10)     6:12.46 (37.59)
        6:50.31 (37.85)     7:28.19 (37.88)
        8:06.37 (38.18)     8:44.23 (37.86)
        9:22.89 (38.66)    10:00.53 (37.64)
 -- Brianna Alexander      15 South Metro Stor  9:34.85        DFS  
 -- Ally Loper             20 Unattached        9:16.81        DFS  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 7                  
 
  1. Wisconsin Aquatics                171   2. Minnesota Aquatics                122
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T     73   4. Cats Aquatic Team                  52
  5. Aquajets Swim Team                 48   6. Academy Bullets Swim Club          43
  7. Ozaukee Aquatics                   42   7. New Trier Swim Club                42
  9. Swift Aquatics                     30   9. Barrington Swim Club               30
 11. Maverick Swim Club                 29  12. Chicago Wolfpack Aquatic Club      28
 13. Palatine Park Dist Swim Team       26  14. Fox Valley Wave Swim Team Inc      21
 14. Nasa Wildcat Aquatics              21  16. Fox Valley Swim Team               20
 16. Blue Devil Swim Club               20  16. Patriot Aquatic Club               20
 19. Aberdeen Swim Club                 19  20. Iowa Flyers Swim Club              18
 21. Redbird Swim Club                  15  21. Unattached                         15
 21. Schroeder YMCA Swim Team           15  24. Unattached Mtka                    14
 25. Central Iowa Aquatics              13  26. Sea Devils                         12
 27. Glenbrook Aquatics                 11  27. Southwest Aquatic Team             11
 27. Unattached Cwac                    11  30. Sterling Stingrays Swim Club        9
 31. Unattached                          7  31. Westmont Swim Club                  7
 31. Cedar Rapids Aquatic                7  31. South East Metro Sharks Swim C      7
 35. Unattached Tide                     6  35. Minnetonka Swim Club                6
 35. South Metro Storm                   6  35. Riptide                             6
 39. AquaStorm                           5  39. Lake Forest Swim Club               5
 41. Mundelein Mustang Swim Club         4  41. The Great Wolf Swim Team            4
 43. MoHo Gators                         3  43. North Aquatics Club                 3
 43. Unattached                          3  46. Unattached                          2
 47. Unattached                          1  47. Badger Aquatics Club                1
 47. University of Illinois Swimmin      1                                               
    
 Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License           7/17/2013 - 8:06 PM
    2013 MN Twin LC Speedo Championship Series - 7/17/2013 to 7/20/2013    
 
 Event 8  Men 800 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Nicholas Caldwell      20 Unattached        8:09.46    8:19.29   20  
                 28.22        58.83 (30.61)
        1:30.29 (31.46)     2:01.85 (31.56)
        2:33.74 (31.89)     3:05.02 (31.28)
        3:36.72 (31.70)     4:08.10 (31.38)
        4:39.96 (31.86)     5:11.65 (31.69)
        5:43.26 (31.61)     6:14.68 (31.42)
        6:46.85 (32.17)     7:18.32 (31.47)
        7:49.78 (31.46)     8:19.29 (29.51)
  2 Joseph Szczupakiewicz  17 Southwest Aquati  8:26.35    8:26.94   17  
                 28.24        59.23 (30.99)
        1:31.25 (32.02)     2:03.23 (31.98)
        2:35.61 (32.38)     3:07.44 (31.83)
        3:39.88 (32.44)     4:11.48 (31.60)
        4:43.81 (32.33)     5:15.86 (32.05)
        5:48.67 (32.81)     6:20.66 (31.99)
        6:53.17 (32.51)     7:25.08 (31.91)
        7:57.06 (31.98)     8:26.94 (29.88)
  3 Michael Wolfe          17 Waves Bloomingto  8:40.87    8:32.33   16  
                 29.64      1:00.81 (31.17)
        1:33.12 (32.31)     2:05.07 (31.95)
        2:37.65 (32.58)     3:09.97 (32.32)
        3:41.93 (31.96)     4:13.74 (31.81)
        4:46.21 (32.47)     5:18.18 (31.97)
        5:51.28 (33.10)     6:23.31 (32.03)
        6:56.10 (32.79)     7:28.51 (32.41)
        8:01.17 (32.66)     8:32.33 (31.16)
  4 Luke Dobben            19 North Aquatics C  8:35.52    8:34.80   15  
                 29.95      1:01.53 (31.58)
        1:27.71 (26.18)     2:06.06 (38.35)
        2:38.19 (32.13)     3:11.06 (32.87)
        3:43.37 (32.31)     4:16.10 (32.73)
        4:41.55 (25.45)     5:21.13 (39.58)
        5:53.49 (32.36)     6:25.59 (32.10)
        6:50.17 (24.58)     7:30.12 (39.95)
        7:57.12 (27.00)     8:34.80 (37.68)
  5 Kenneth Stelpflug      20 Ozaukee Aquatics  8:41.51    8:36.20   14  
                 29.66      1:01.57 (31.91)
        1:34.35 (32.78)     2:06.96 (32.61)
        2:39.76 (32.80)     3:12.27 (32.51)
        3:44.83 (32.56)     4:17.53 (32.70)
        4:50.32 (32.79)     5:22.76 (32.44)
        5:55.24 (32.48)     6:27.74 (32.50)
        7:00.48 (32.74)     7:32.67 (32.19)
        8:05.11 (32.44)     8:36.20 (31.09)
  6 Damon Zito             20 Wisconsin Aquati  8:35.14    8:37.77   13  
                 28.87      1:01.10 (32.23)
        1:33.71 (32.61)     2:06.04 (32.33)
        2:38.60 (32.56)     3:10.85 (32.25)
        3:43.41 (32.56)     4:16.03 (32.62)
        4:49.42 (33.39)     5:22.37 (32.95)
        5:55.76 (33.39)     6:28.84 (33.08)
        7:01.65 (32.81)     7:34.62 (32.97)
        8:07.20 (32.58)     8:37.77 (30.57)
  7 Jacob Miller           16 Redbird Swim Clu  8:35.74    8:37.86   12  
                 29.07      1:01.32 (32.25)
        1:33.52 (32.20)     2:05.94 (32.42)
        2:38.58 (32.64)     3:11.03 (32.45)
        3:43.39 (32.36)     4:16.23 (32.84)
        4:49.38 (33.15)     5:22.44 (33.06)
        5:55.52 (33.08)     6:28.57 (33.05)
        7:01.57 (33.00)     7:34.38 (32.81)
        8:07.02 (32.64)     8:37.86 (30.84)
  8 Travis Thompson        19 Wisconsin Aquati  8:31.23    8:38.36   11  
                 28.69      1:00.93 (32.24)
        1:32.59 (31.66)     2:05.01 (32.42)
        2:37.78 (32.77)     3:09.74 (31.96)
        3:41.83 (32.09)     4:14.20 (32.37)
        4:47.05 (32.85)     5:20.10 (33.05)
        5:53.38 (33.28)     6:26.83 (33.45)
        6:59.88 (33.05)     7:33.18 (33.30)
        8:06.33 (33.15)     8:38.36 (32.03)
  9 Jacob Pearson          18 North Aquatics C  8:38.63    8:38.90    9  
                 30.08      1:02.57 (32.49)
        1:34.93 (32.36)     2:07.82 (32.89)
        2:40.29 (32.47)     3:13.38 (33.09)
        3:46.03 (32.65)     4:19.16 (33.13)
        4:51.68 (32.52)     5:24.67 (32.99)
        5:57.42 (32.75)     6:30.62 (33.20)
        7:03.24 (32.62)     7:36.06 (32.82)
        8:07.98 (31.92)     8:38.90 (30.92)
 10 Tyler Hines            20 Wisconsin Aquati  8:24.35    8:40.27    7  
                 28.79        59.96 (31.17)
        1:32.00 (32.04)     2:04.14 (32.14)
        2:37.11 (32.97)     3:09.43 (32.32)
        3:42.23 (32.80)     4:14.87 (32.64)
        4:47.71 (32.84)     5:20.75 (33.04)
        5:53.72 (32.97)     6:26.98 (33.26)
        7:00.84 (33.86)     7:34.24 (33.40)
        8:07.27 (33.03)     8:40.27 (33.00)
 11 Jared Schimmelpfennin  17 Redbird Swim Clu  8:55.36    8:43.81    6  
                 30.53      1:02.47 (31.94)
        1:35.33 (32.86)     2:08.30 (32.97)
        2:41.25 (32.95)     3:14.17 (32.92)
        3:47.56 (33.39)     4:20.43 (32.87)
        4:53.57 (33.14)     5:26.80 (33.23)
        6:00.31 (33.51)     6:33.54 (33.23)
        7:06.51 (32.97)     7:39.03 (32.52)
        8:12.01 (32.98)     8:43.81 (31.80)
 12 Michael Draves         13 Badger Aquatics-  8:55.98    8:45.14    5  
                 29.55      1:01.60 (32.05)
        1:34.23 (32.63)     2:07.09 (32.86)
        2:39.99 (32.90)     3:13.05 (33.06)
        3:46.26 (33.21)     4:19.17 (32.91)
        4:52.59 (33.42)     5:26.05 (33.46)
        5:59.91 (33.86)     6:33.37 (33.46)
        7:07.05 (33.68)     7:40.03 (32.98)
        8:13.15 (33.12)     8:45.14 (31.99)
 13 Jacob Wielinski        16 The Great Wolf S  8:43.53    8:46.62    4  
                 30.24      1:02.27 (32.03)
        1:34.73 (32.46)     2:07.34 (32.61)
        2:40.83 (33.49)     3:13.71 (32.88)
        3:47.10 (33.39)     4:20.39 (33.29)
        4:53.70 (33.31)     5:26.80 (33.10)
        6:00.55 (33.75)     6:34.19 (33.64)
        7:06.51 (32.32)     7:41.34 (34.83)
        8:15.03 (33.69)     8:46.62 (31.59)
 14 Nicholasgeorge Koto    16 Patriot Aquatic-  8:52.97    8:46.85    3  
                 28.99      1:01.25 (32.26)
        1:34.19 (32.94)     2:07.64 (33.45)
        2:40.96 (33.32)     3:14.58 (33.62)
        3:37.40 (22.82)     4:21.82 (44.42)
        4:48.36 (26.54)     5:28.58 (40.22)
        5:54.50 (25.92)     6:34.98 (40.48)
        7:06.22 (31.24)     7:42.15 (35.93)
        8:06.58 (24.43)     8:46.85 (40.27)
 15 JohnThomas Larson      14 Edina Swim Club-  8:52.43    8:47.06    2  
                 30.14      1:02.71 (32.57)
        1:36.22 (33.51)     2:09.88 (33.66)
        2:43.74 (33.86)     3:17.40 (33.66)
        3:51.58 (34.18)     4:24.42 (32.84)
        4:58.12 (33.70)     5:31.68 (33.56)
        6:05.52 (33.84)     6:38.53 (33.01)
        7:12.18 (33.65)     7:44.98 (32.80)
        8:18.62 (33.64)     8:47.06 (28.44)
 16 Mitchell Herrera       17 South Metro Stor  9:01.18    8:49.00    1  
                 29.88      1:02.46 (32.58)
        1:35.56 (33.10)     2:08.44 (32.88)
        2:41.78 (33.34)     3:14.75 (32.97)
        3:48.42 (33.67)     4:21.18 (32.76)
        4:54.49 (33.31)     5:27.41 (32.92)
        6:01.39 (33.98)     6:34.62 (33.23)
        7:08.86 (34.24)     7:42.32 (33.46)
        8:16.65 (34.33)     8:49.00 (32.35)
 17 Collin Duchene         17 Pleasant Prairie  8:54.71    8:49.68  
                 29.78      1:01.97 (32.19)
        1:35.14 (33.17)     2:08.36 (33.22)
        2:41.31 (32.95)     3:14.37 (33.06)
        3:47.73 (33.36)     4:21.30 (33.57)
        4:54.80 (33.50)     5:28.47 (33.67)
        6:02.10 (33.63)     6:36.06 (33.96)
        7:09.49 (33.43)     7:43.41 (33.92)
        8:17.17 (33.76)     8:49.68 (32.51)
 18 Ramiro Almaraz         19 Chicago Wolfpack  9:51.13Y   8:54.32  
                 29.04      1:01.12 (32.08)
        1:34.35 (33.23)     2:07.62 (33.27)
        2:41.69 (34.07)     3:15.47 (33.78)
        3:49.04 (33.57)     4:22.72 (33.68)
        4:56.43 (33.71)     5:30.68 (34.25)
        6:04.83 (34.15)     6:38.90 (34.07)
        7:13.21 (34.31)     7:47.64 (34.43)
        8:21.41 (33.77)     8:54.32 (32.91)
 19 Reilly Shields         15 Chicago Wolfpack  9:06.43    8:55.62  
                 23.97      1:02.88 (38.91)
        1:30.53 (27.65)     2:09.91 (39.38)
        2:43.50 (33.59)     3:17.22 (33.72)
        3:50.82 (33.60)     4:25.18 (34.36)
        4:59.20 (34.02)     5:33.87 (34.67)
        6:08.00 (34.13)     6:42.52 (34.52)
        7:16.47 (33.95)     7:50.84 (34.37)
        8:23.93 (33.09)     8:55.62 (31.69)
 20 Emanuel Hernandez      16 Fox Valley Wave-  9:45.71Y   8:55.75  
                 29.04      1:01.33 (32.29)
        1:34.93 (33.60)     2:09.02 (34.09)
        2:44.32 (35.30)     3:17.61 (33.29)
        3:52.07 (34.46)     4:27.00 (34.93)
        5:01.38 (34.38)     5:35.29 (33.91)
        6:09.89 (34.60)     6:45.03 (35.14)
        7:18.82 (33.79)     7:52.28 (33.46)
        8:25.63 (33.35)     8:55.75 (30.12)
 21 Joshua Hughes          19 Cedar Rapids Aqu  8:44.36    8:56.42  
                 29.66      1:01.73 (32.07)
        1:34.13 (32.40)     2:07.34 (33.21)
        2:40.23 (32.89)     3:13.98 (33.75)
        3:47.20 (33.22)     4:21.33 (34.13)
        4:55.69 (34.36)     5:30.26 (34.57)
        6:04.26 (34.00)     6:39.27 (35.01)
        7:13.68 (34.41)     7:48.81 (35.13)
        8:23.03 (34.22)     8:56.42 (33.39)
 22 Kyle Robrock           19 South Metro Stor  9:08.12    8:56.44  
                 29.85      1:02.95 (33.10)
                                2:09.64 ( )
        2:43.70 (34.06)     3:17.59 (33.89)
        3:51.86 (34.27)     4:25.87 (34.01)
        5:00.34 (34.47)     5:34.76 (34.42)
        6:09.37 (34.61)     6:43.68 (34.31)
        7:18.36 (34.68)     7:53.09 (34.73)
        8:27.03 (33.94)     8:56.44 (29.41)
 23 Benjamin Hewett        16 Westmont Swim Cl  9:10.45    8:58.44  
                 30.04      1:02.34 (32.30)
        1:36.35 (34.01)     2:09.82 (33.47)
        2:44.78 (34.96)     3:18.86 (34.08)
        3:53.48 (34.62)     4:27.58 (34.10)
        5:02.43 (34.85)     5:36.66 (34.23)
        6:11.36 (34.70)     6:45.13 (33.77)
        7:19.39 (34.26)     7:53.14 (33.75)
        8:26.73 (33.59)     8:58.44 (31.71)
 24 Brendan Weibel         17 Westmont Swim Cl  9:04.34    8:59.34  
                 31.23      1:04.18 (32.95)
        1:38.35 (34.17)     2:12.24 (33.89)
        2:46.44 (34.20)     3:20.51 (34.07)
        3:54.99 (34.48)     4:29.17 (34.18)
        5:03.25 (34.08)     5:36.87 (33.62)
        6:10.93 (34.06)     6:44.60 (33.67)
        7:18.40 (33.80)     7:52.27 (33.87)
        8:25.55 (33.28)     8:59.34 (33.79)
 25 Loren Sether           16 Aquastorm-ND      8:57.87    9:00.38  
                 29.65      1:01.93 (32.28)
        1:35.06 (33.13)     2:08.49 (33.43)
        2:41.83 (33.34)     3:15.99 (34.16)
        3:50.04 (34.05)     4:24.65 (34.61)
        4:58.89 (34.24)     5:33.60 (34.71)
        6:07.93 (34.33)     6:42.71 (34.78)
        7:17.36 (34.65)     7:52.24 (34.88)
        8:26.69 (34.45)     9:00.38 (33.69)
 26 Garrett Verhoeven      16 South East Metro  9:03.47    9:02.46  
                 22.63      1:04.11 (41.48)
        1:37.74 (33.63)     2:12.44 (34.70)
        2:46.68 (34.24)     3:21.37 (34.69)
        3:55.36 (33.99)     4:31.27 (35.91)
        5:04.65 (33.38)     5:40.05 (35.40)
        6:13.79 (33.74)     6:48.98 (35.19)
        7:22.51 (33.53)     7:56.73 (34.22)
        8:29.25 (32.52)     9:02.46 (33.21)
 27 Keaton Dir             17 Sterling Stingra  9:02.03    9:02.64  
                 29.31      1:01.96 (32.65)
        1:34.46 (32.50)     2:07.83 (33.37)
        2:41.14 (33.31)     3:15.26 (34.12)
        3:49.70 (34.44)     4:24.49 (34.79)
        4:59.16 (34.67)     5:34.24 (35.08)
        6:09.73 (35.49)     6:45.30 (35.57)
        7:20.13 (34.83)     7:55.31 (35.18)
        8:30.05 (34.74)     9:02.64 (32.59)
 28 Michael Lanz           19 New Hope Crystal  9:00.77    9:02.67  
                 30.63      1:04.70 (34.07)
        1:38.90 (34.20)     2:13.87 (34.97)
        2:48.51 (34.64)     3:22.82 (34.31)
        3:57.41 (34.59)     4:31.95 (34.54)
        5:06.77 (34.82)     5:41.19 (34.42)
        6:15.74 (34.55)     6:51.02 (35.28)
        7:21.13 (30.11)     7:56.43 (35.30)
        8:25.56 (29.13)     9:02.67 (37.11)
 29 Gabriel Langner        17 Black Hawk Area-  8:53.20    9:03.05  
                                1:02.85 ( )
        2:00.72 (57.87)      2:09.98 (9.26)
        2:57.88 (47.90)     3:17.11 (19.23)
        3:50.61 (33.50)     4:24.70 (34.09)
        4:59.44 (34.74)     5:33.89 (34.45)
        6:09.00 (35.11)     6:44.19 (35.19)
                                7:54.70 ( )
        8:29.19 (34.49)     9:03.05 (33.86)
 30 Michael Mills          16 Schroeder YMCA S  9:09.98    9:03.36  
                 29.04      1:03.02 (33.98)
        1:37.12 (34.10)     2:11.84 (34.72)
        2:45.99 (34.15)     3:20.24 (34.25)
        3:54.62 (34.38)     4:28.87 (34.25)
        5:03.07 (34.20)     5:37.69 (34.62)
        6:12.46 (34.77)     6:47.23 (34.77)
        7:21.48 (34.25)     7:56.46 (34.98)
        8:30.81 (34.35)     9:03.36 (32.55)
 31 Yezan Alsader          12 Waves Bloomingto  9:02.54    9:03.41  
                 23.62      1:03.59 (39.97)
                                2:11.24 ( )
                                3:19.63 ( )
        3:41.50 (21.87)     4:28.60 (47.10)
                                5:37.71 ( )
                                7:56.24 ( )
      9:03.41 (1:07.17)                    
 32 Patrick Walsh          18 Southwest Aquati  8:46.56    9:05.95  
                 30.38      1:03.60 (33.22)
        1:36.74 (33.14)     2:10.49 (33.75)
        2:44.65 (34.16)     3:18.97 (34.32)
        3:53.63 (34.66)     4:28.11 (34.48)
        5:03.04 (34.93)     5:37.85 (34.81)
        6:12.82 (34.97)     6:47.53 (34.71)
        7:22.59 (35.06)     7:57.26 (34.67)
        8:32.07 (34.81)     9:05.95 (33.88)
 33 Karl Thomas            15 Iowa Flyers Swim  9:04.62    9:07.52  
                 29.86      1:03.42 (33.56)
        1:37.25 (33.83)     2:11.44 (34.19)
        2:45.24 (33.80)     3:20.41 (35.17)
        3:54.58 (34.17)     4:29.10 (34.52)
        5:03.30 (34.20)     5:38.00 (34.70)
        6:12.53 (34.53)     6:47.81 (35.28)
        7:22.67 (34.86)     7:57.53 (34.86)
        8:33.09 (35.56)     9:07.52 (34.43)
 34 Andrew Staszak         18 Southwest Aquati  8:57.34    9:07.54  
                 30.75      1:03.75 (33.00)
        1:37.25 (33.50)     2:11.06 (33.81)
        2:45.17 (34.11)     3:19.48 (34.31)
        3:54.17 (34.69)     4:28.53 (34.36)
        5:03.51 (34.98)     5:38.16 (34.65)
        6:13.62 (35.46)     6:48.11 (34.49)
        7:23.26 (35.15)     7:58.07 (34.81)
        8:33.61 (35.54)     9:07.54 (33.93)
 35 Morgan Barnes          19 Cedar Rapids Aqu  8:54.08    9:07.79  
                 28.79      1:01.60 (32.81)
        1:34.44 (32.84)     2:08.61 (34.17)
        2:42.04 (33.43)     3:16.54 (34.50)
        3:50.61 (34.07)     4:25.87 (35.26)
        5:00.25 (34.38)     5:35.74 (35.49)
        6:10.79 (35.05)     6:46.19 (35.40)
        7:21.44 (35.25)     7:57.37 (35.93)
        8:33.01 (35.64)     9:07.79 (34.78)
 36 Andrew Lefebvre        15 Patriot Aquatic- 10:05.58Y   9:08.63  
                 30.23      1:03.31 (33.08)
        1:37.74 (34.43)     2:11.70 (33.96)
        2:46.45 (34.75)     3:21.34 (34.89)
        3:56.58 (35.24)     4:31.62 (35.04)
        5:06.90 (35.28)     5:41.62 (34.72)
        6:16.60 (34.98)     6:51.01 (34.41)
        7:25.80 (34.79)     7:59.90 (34.10)
        8:34.69 (34.79)     9:08.63 (33.94)
 37 Noah Hanold            17 Redbird Swim Clu 10:04.03Y   9:13.54  
                 30.57      1:04.68 (34.11)
        1:39.17 (34.49)     2:14.71 (35.54)
        2:50.01 (35.30)     3:25.96 (35.95)
        4:01.03 (35.07)     4:36.75 (35.72)
        5:11.57 (34.82)     5:47.85 (36.28)
        6:16.37 (28.52)     6:59.99 (43.62)
        7:32.97 (32.98)     8:07.87 (34.90)
        8:40.43 (32.56)     9:13.54 (33.11)
 38 Austin Teunissen       17 Aquastorm-ND      9:07.55    9:17.05  
                 30.66      1:04.03 (33.37)
        1:38.05 (34.02)     2:12.32 (34.27)
        2:47.19 (34.87)     3:22.23 (35.04)
        3:49.30 (27.07)     4:32.22 (42.92)
        5:07.59 (35.37)     5:42.79 (35.20)
        6:18.51 (35.72)     6:53.88 (35.37)
        7:29.94 (36.06)     8:05.94 (36.00)
        8:42.02 (36.08)     9:17.05 (35.03)
 39 Dmitriy Pelutis        15 Patriot Aquatic-  9:49.24Y   9:17.37  
                 29.13      1:01.01 (31.88)
        1:34.83 (33.82)     2:08.39 (33.56)
        2:42.90 (34.51)     3:17.75 (34.85)
        3:52.87 (35.12)     4:27.89 (35.02)
        5:03.58 (35.69)     5:39.66 (36.08)
        6:15.29 (35.63)     6:51.62 (36.33)
        7:28.02 (36.40)     8:04.87 (36.85)
        8:41.65 (36.78)     9:17.37 (35.72)
 40 Christian Anton        15 Iowa Flyers Swim  9:57.63Y   9:18.45  
                 30.73      1:05.88 (35.15)
        1:40.59 (34.71)     2:15.82 (35.23)
        2:50.66 (34.84)     3:26.23 (35.57)
        4:01.40 (35.17)     4:37.45 (36.05)
        5:12.52 (35.07)     5:47.97 (35.45)
        6:23.18 (35.21)     6:58.98 (35.80)
        7:33.75 (34.77)     8:08.99 (35.24)
        8:44.02 (35.03)     9:18.45 (34.43)
 41 Zachary Rentner        17 North Aquatics C  9:07.57    9:34.73  
                 24.38      1:03.24 (38.86)
        1:37.28 (34.04)     2:12.95 (35.67)
        2:42.25 (29.30)     3:25.83 (43.58)
        4:02.62 (36.79)     4:39.77 (37.15)
        5:17.54 (37.77)     5:54.93 (37.39)
        6:31.80 (36.87)     7:09.85 (38.05)
        7:46.93 (37.08)     8:24.24 (37.31)
        9:00.05 (35.81)     9:34.73 (34.68)
 42 Justin Fernandez       18 Chicago Wolfpack  9:55.18Y   9:37.93  
                 31.10      1:05.11 (34.01)
        1:41.14 (36.03)     2:16.95 (35.81)
        2:53.77 (36.82)     3:30.82 (37.05)
        4:07.74 (36.92)     4:44.99 (37.25)
        5:22.90 (37.91)     5:59.75 (36.85)
        6:37.26 (37.51)     7:14.17 (36.91)
        7:49.87 (35.70)     8:26.78 (36.91)
        8:50.20 (23.42)     9:37.93 (47.73)
 -- Ryan Young             18 South Metro Stor 10:00.59Y       DFS  
 -- Adam Drury             17 Redbird Swim Clu  9:06.09        DFS  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 8                  
 
  1. Wisconsin Aquatics                202   2. Minnesota Aquatics                122
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T     89   4. Ozaukee Aquatics                   56
  5. Cats Aquatic Team                  52   6. Aquajets Swim Team                 48
  7. Academy Bullets Swim Club          43   8. New Trier Swim Club                42
  9. Redbird Swim Club                  33  10. Barrington Swim Club               30
 10. Swift Aquatics                     30  12. Maverick Swim Club                 29
 13. Southwest Aquatic Team             28  13. Chicago Wolfpack Aquatic Club      28
 15. North Aquatics Club                27  15. Unattached                         27
 17. Palatine Park Dist Swim Team       26  18. Patriot Aquatic Club               23
 19. Nasa Wildcat Aquatics              21  19. Fox Valley Wave Swim Team Inc      21
 21. Fox Valley Swim Team               20  21. Blue Devil Swim Club               20
 23. Aberdeen Swim Club                 19  24. Iowa Flyers Swim Club              18
 25. Schroeder YMCA Swim Team           15  25. Unattached                         15
 27. Unattached Mtka                    14  28. Central Iowa Aquatics              13
 29. Sea Devils                         12  30. Unattached Cwac                    11
 30. Glenbrook Aquatics                 11  32. Sterling Stingrays Swim Club        9
 33. The Great Wolf Swim Team            8  34. Cedar Rapids Aquatic                7
 34. South Metro Storm                   7  34. South East Metro Sharks Swim C      7
 34. Westmont Swim Club                  7  38. Badger Aquatics Club                6
 38. Unattached Tide                     6  38. Minnetonka Swim Club                6
 38. Riptide                             6  42. Lake Forest Swim Club               5
 42. AquaStorm                           5  44. Mundelein Mustang Swim Club         4
 45. Unattached                          3  45. MoHo Gators                         3
 47. Unattached                          2  47. Edina Swim Club                     2
 49. Unattached                          1  49. University of Illinois Swimmin      1