ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Pan Am Masters, day 7
6/11/2013-6/11/2013
Sarasota, FL USA

2013 Pan-American Masters Championship          6/11/2013 - 9:56 AM
               2013 Pan-American Masters Championship               
                     Presented by Myrtha Pools                      
 
 Event 31  Women 18-24 200 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 2:16.06  7/1/2008  LAURA DAVIS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Acosta Perez, Adriana  23 ACA-MEX           2:55.00    2:46.88  
                 36.46                     
            2:07.92 ( )     2:46.88 (38.96)
  2 Magann, Shiloh E       18 SRQM-USA          2:30.42    3:13.24  
                 38.81      1:29.84 (51.03)
        2:26.28 (56.44)     3:13.24 (46.96)
 
 Event 31  Women 25-29 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:20.71  10/2/2005 HITOMI MATSUDA, JPN
         NATL: N 2:21.98  8/15/2005 ALLISON WAGNER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 O''Leary, Britta        29 AWJ-USA           2:23.50    2:22.92  
                 31.00      1:07.66 (36.66)
        1:49.48 (41.82)     2:22.92 (33.44)
  2 Retotar, Allison       26 UNAT-USA          2:34.93    2:37.69  
                 33.52      1:14.27 (40.75)
        2:01.72 (47.45)     2:37.69 (35.97)
  3 Bergfield, Alana N     26 WMST-USA          2:45.31    2:41.60  
                 34.45      1:16.33 (41.88)
        2:03.09 (46.76)     2:41.60 (38.51)
  4 Cervenkova, Lucie      28 SLPL-CZE          2:49.51    2:50.45  
                 35.80      1:18.84 (43.04)
        2:10.45 (51.61)     2:50.45 (40.00)
  5 Angeles, Liliana       27 F-SC-MEX          2:59.83    2:51.49  
                 37.68                     
            2:13.08 ( )     2:51.49 (38.41)
  6 Genchi, Wanda          26 COU-ARG           3:00.00    2:58.01  
                 38.56      1:23.43 (44.87)
        2:15.85 (52.42)     2:58.01 (42.16)
  7 Chadwick, Lisa M       25 MASC-CAN          2:53.35    3:00.19  
                 36.89      1:21.22 (44.33)
        2:18.16 (56.94)     3:00.19 (42.03)
  8 Murphy, Siobhan C      27 SFTL-USA          3:35.55    3:06.13  
                 42.59      1:33.51 (50.92)
        2:24.36 (50.85)     3:06.13 (41.77)
  9 Tovar, Sajalyn         29 CHHV-VEN          2:59.50    3:07.50  
                 40.32      1:33.68 (53.36)
        2:26.81 (53.13)     3:07.50 (40.69)
 10 Fonseca, Maria Jose    29 CRCE-CRC          3:25.45    3:10.28  
                 40.43      1:29.47 (49.04)
        2:28.76 (59.29)     3:10.28 (41.52)
 11 Lin, Helen             29 NEM-USA           3:36.65    3:10.97  
                 45.60      1:34.82 (49.22)
        2:28.91 (54.09)     3:10.97 (42.06)
 12 Villalobos, Tatiana    26 ANMS-CRC          3:21.40    3:23.29  
                 46.02      1:39.10 (53.08)
      2:40.07 (1:00.97)     3:23.29 (43.22)
 13 Conley-Guido, Melissa  29 SYSM-USA          4:29.00    4:29.75  
                 58.88    2:10.45 (1:11.57)
      3:34.64 (1:24.19)     4:29.75 (55.11)
 -- Conway, Colleen B      29 GSM-USA           2:54.00         NS  
 
 Event 31  Women 30-34 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:13.89  7/7/2009  ERIKA ERNDL, USA
         NATL: N 2:13.72  8/8/2009  ERIKA ERNDL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Thibault, Nancy        34 MSFY-CAN          2:34.50    2:34.85  
                 34.13      1:15.25 (41.12)
        1:58.84 (43.59)     2:34.85 (36.01)
  2 Smolik, Amber          30 FCST-USA          2:44.55    2:38.46  
                 33.41      1:15.15 (41.74)
        2:01.21 (46.06)     2:38.46 (37.25)
  3 Kendig, Alicia M       31 SYSM-USA          2:42.72    2:39.16  
                 33.55      1:14.98 (41.43)
        2:02.80 (47.82)     2:39.16 (36.36)
  4 Cern?, Ad?la           31 SLPL-CZE          2:50.86    2:45.43  
                 35.22      1:19.59 (44.37)
        2:07.82 (48.23)     2:45.43 (37.61)
  5 Santos, Mariana        30 CRCE-CRC          2:40.01    2:48.36  
                 34.64      1:15.92 (41.28)
        2:06.91 (50.99)     2:48.36 (41.45)
  6 Arellano, Diana P      31 F-SC-MEX          3:04.00    2:55.70  
                 37.15      1:22.38 (45.23)
        2:16.17 (53.79)     2:55.70 (39.53)
  7 Kuhlmann, Cassidy      30 UNAT-USA          2:56.49    2:59.13  
                 35.66                     
            2:16.35 ( )     2:59.13 (42.78)
  8 Orihuela, Maria  MG    34 MASN-VEN          2:59.00    3:01.02  
                 39.94      1:28.14 (48.20)
        2:17.76 (49.62)     3:01.02 (43.26)
  9 Diaz, Regina G         33 CBMX-MEX          2:53.00    3:01.65  
                 40.67      1:27.39 (46.72)
        2:19.88 (52.49)     3:01.65 (41.77)
 10 Boggs, Jana M          30 UNAT-USA          2:56.00    3:03.79  
                 37.19      1:28.71 (51.52)
        2:19.42 (50.71)     3:03.79 (44.37)
 11 Tamayo, Maribel        30 ACCO-COL          3:20.14    3:11.79  
                 38.97      1:29.62 (50.65)
        2:27.53 (57.91)     3:11.79 (44.26)
 12 Sanchez, Cintia P      31 ANV-MEX           3:15.00    3:17.57  
                 44.72      1:40.10 (55.38)
        2:33.02 (52.92)     3:17.57 (44.55)
 13 Koeraus, Carolina      33 V+A-ARG           3:38.00    3:25.27  
                 44.06                     
            2:38.16 ( )     3:25.27 (47.11)
 14 Suniaga, Judith        32 CGA-VEN           3:30.00    3:40.12  
                 48.04    1:48.73 (1:00.69)
      2:49.68 (1:00.95)     3:40.12 (50.44)
 15 Sandoval, Damarys      32 CGA-VEN           3:30.10    3:48.13  
                 45.51      1:45.10 (59.59)
      2:52.92 (1:07.82)     3:48.13 (55.21)
 -- Stutz, Kathleen J      31 SYSM-USA          3:27.15         NS  
 
 Event 31  Women 35-39 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:21.47  1/14/2012 HITOMI MATSUDA, JPN
         NATL: N 2:22.42  7/19/1997 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Uhl, Alicia K          36 NCMS-USA          2:36.00    2:38.10  
                 35.06      1:14.84 (39.78)
        2:03.11 (48.27)     2:38.10 (34.99)
  2 Carnevale, Cecilia     39 CRCE-CRC          2:52.55    2:47.11  
                 37.46      1:19.90 (42.44)
        2:07.56 (47.66)     2:47.11 (39.55)
  3 Stoyanova, Desi        36 UNAT-USA          2:38.00    2:49.33  
                 35.78      1:22.23 (46.45)
        2:10.89 (48.66)     2:49.33 (38.44)
  4 Averdick-Miller, Kris  35 SYSM-USA          3:09.61    3:05.19  
                                1:27.39 ( )
        2:20.46 (53.07)     3:05.19 (44.73)
  5 Villalobos, Gabriela   37 BELE-CRC          3:14.91    3:10.51  
                 39.17      1:32.15 (52.98)
        2:28.14 (55.99)     3:10.51 (42.37)
  6 Martinez, Agueda AM    39 ACA-MEX           3:10.00    3:13.54  
                 45.76      1:36.04 (50.28)
        2:33.38 (57.34)     3:13.54 (40.16)
  7 Martinez, Fabiola C    36 ECA-VEN           3:15.01    3:13.62  
                 40.71                     
            2:30.06 ( )     3:13.62 (43.56)
  8 Hernandez Araujo, Eri  35 CGA-VEN           4:30.03    3:34.26  
                 49.75      1:44.17 (54.42)
        2:44.01 (59.84)     3:34.26 (50.25)
  9 Rosenblat, Daniela     38 SFTL-USA          3:37.89    3:36.88  
                 47.42    1:48.04 (1:00.62)
        2:47.74 (59.70)     3:36.88 (49.14)
 10 Bustamante, Alexandra  39 VIK-VEN           4:10.00    3:48.53  
                 57.42    1:57.99 (1:00.57)
      2:59.64 (1:01.65)     3:48.53 (48.89)
 11 Campos, Daniela L      35 SESP-BRA          4:05.76    3:52.53  
                 49.08    1:50.45 (1:01.37)
      3:00.89 (1:10.44)     3:52.53 (51.64)
 -- Perry, Kelly M         35 IM-USA            2:36.00         NS  
 
 Event 31  Women 40-44 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:25.03  8/5/2007  S.VON DER LIPPE, USA
         NATL: N 2:25.03  8/5/2007  S VON DER LIPPE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Blackburn, Lisa        42 T2NM-USA          2:24.98    2:28.64  
                 31.87      1:11.51 (39.64)
        1:53.27 (41.76)     2:28.64 (35.37)
  2 Poll, Claudia          41 CRCE-CRC          2:29.51    2:34.72  
                 33.45      1:12.90 (39.45)
        2:01.01 (48.11)     2:34.72 (33.71)
  3 Day, Nadine K          43 UNAT-USA          2:34.26    2:35.30  
                 32.68      1:13.29 (40.61)
        1:58.65 (45.36)     2:35.30 (36.65)
  4 Fortin, Ana J          41 TH-HON            2:36.00    2:37.46  
                 33.37      1:12.20 (38.83)
        1:59.61 (47.41)     2:37.46 (37.85)
  5 Guerin, Karen M        44 MICH-USA          2:39.18    2:43.13  
                 34.55      1:19.49 (44.94)
        2:05.53 (46.04)     2:43.13 (37.60)
  6 Good, Tricia           42 CMS-USA           3:00.00    3:07.95  
                 42.12                     
            2:23.73 ( )     3:07.95 (44.22)
  7 Schied, Summer W       41 SYSM-USA          3:45.00    3:16.95  
                 39.36      1:30.96 (51.60)
      2:32.38 (1:01.42)     3:16.95 (44.57)
  8 Lizana, Loreto G       42 SI-CHI            3:22.97    3:17.45  
                 41.79      1:33.64 (51.85)
      2:33.97 (1:00.33)     3:17.45 (43.48)
  9 Robert, Michelle       44 CRCE-CRC          3:47.93    3:28.48  
                 44.47      1:42.26 (57.79)
        2:40.28 (58.02)     3:28.48 (48.20)
 10 Cinencio, Grace S      41 AMAZ-MEX          3:54.58    3:40.99  
                 49.30      1:48.68 (59.38)
      2:53.07 (1:04.39)     3:40.99 (47.92)
 11 Rubert, Shelley        42 TGM-USA           3:53.76    4:24.03  
                 57.58    2:01.28 (1:03.70)
      3:27.04 (1:25.76)     4:24.03 (56.99)
 -- Hayden, Alison S       41 TTM-USA           2:43.00         DQ  
      Broke Stroke Cycle - breast
 -- Onigkeit, Luciane F    40 ANMB-BRA          4:23.34        DNF  
      Swimmer did not finish - Misc
 -- Wetstone, Susan        40 PSM-USA           2:38.84         NS  
 
 Event 31  Women 45-49 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:27.57  8/16/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:27.57  8/16/2008 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Morrisseau, AnnMarie   45 T2NM-USA          2:49.51    2:50.90  
                 37.72      1:22.62 (44.90)
        2:12.21 (49.59)     2:50.90 (38.69)
  2 Atkins, Tillie P       49 SYSM-USA          2:55.82    2:56.39  
                 35.27      1:22.95 (47.68)
        2:15.19 (52.24)     2:56.39 (41.20)
  3 Kupan, Cheryl A        49 SPM-USA           2:57.50    2:58.39  
                 36.57      1:23.34 (46.77)
        2:19.15 (55.81)     2:58.39 (39.24)
  4 Aspani, Julie          48 F-SC-MEX          3:05.00    3:04.99  
                 38.89      1:27.20 (48.31)
        2:24.79 (57.59)     3:04.99 (40.20)
  5 Hagadorn, Heather      48 CMS-USA           3:11.00    3:11.40  
                 40.66      1:29.48 (48.82)
      2:31.37 (1:01.89)     3:11.40 (40.03)
  6 Vazhenin, Irina        49 AWJ-USA           3:21.19    3:20.52  
                 43.53      1:38.40 (54.87)
        2:33.56 (55.16)     3:20.52 (46.96)
  7 Sencion, Olivia        45 ACA-MEX           3:46.11    4:03.64  
                 54.56                     
            3:12.05 ( )     4:03.64 (51.59)
  8 Anzaldua, Leonor A     45 AMAZ-MEX          4:50.25    4:24.94  
               1:00.26    2:11.62 (1:11.36)
      3:27.87 (1:16.25)     4:24.94 (57.07)
  9 Garcia, Alejandra N    47 AMAZ-MEX          5:20.40    5:05.02  
                 59.52                     
            4:04.02 ( )   5:05.02 (1:01.00)
 -- Buendia, Pepa          48 CDDQ-ECU          3:07.10         NS  
 
 Event 31  Women 50-54 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:34.32  6/13/2012 K.PIPES-NEILSEN, FRA
         NATL: N 2:36.97  8/13/2011 JILL HERNANDEZ
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shirriff, Janis L      52 USM-CAN           2:43.45    2:43.10  
                 34.43      1:15.05 (40.62)
        2:04.52 (49.47)     2:43.10 (38.58)
  2 Bennett, Ellen K       50 SYSM-USA          2:45.57    2:52.80  
                 37.24      1:22.29 (45.05)
        2:12.93 (50.64)     2:52.80 (39.87)
  3 Nelson, Judy A         53 CMS-USA           2:54.30    2:56.71  
                 37.48      1:25.82 (48.34)
        2:19.26 (53.44)     2:56.71 (37.45)
  4 Delmage, Arlene        51 OREG-USA          2:55.45    2:56.83  
                 36.40      1:27.02 (50.62)
        2:18.80 (51.78)     2:56.83 (38.03)
  5 Schick, Lori A         50 SFTL-USA          3:09.66    2:59.44  
                 36.85      1:25.70 (48.85)
        2:15.89 (50.19)     2:59.44 (43.55)
  6 Castro, Leticia        53 GOLD-USA          3:04.83    3:00.24  
                 38.51                     
            2:23.25 ( )     3:00.24 (36.99)
  7 Wenzel, Chris          54 SFTL-USA          3:04.00    3:05.04  
                 39.13      1:31.44 (52.31)
        2:24.10 (52.66)     3:05.04 (40.94)
  8 Passalacqua, Cristina  51 AMN-ARG           3:02.61    3:06.78  
                 38.72      1:29.09 (50.37)
        2:23.28 (54.19)     3:06.78 (43.50)
  9 Lind, Celeste          54 BLU-USA           3:14.26    3:11.90  
                 41.12      1:32.37 (51.25)
        2:31.24 (58.87)     3:11.90 (40.66)
 10 Roussain, Kerri C      54 GOLD-USA          3:20.00    3:14.05  
                 43.75      1:32.60 (48.85)
      2:33.33 (1:00.73)     3:14.05 (40.72)
 11 Boivin, Janine         53 CAMO-CAN          3:26.93    3:19.23  
                 43.21      1:34.42 (51.21)
        2:34.05 (59.63)     3:19.23 (45.18)
 12 Goldberg, Claudette    54 USF-USA           3:25.00    3:21.95  
                 42.15      1:36.74 (54.59)
        2:34.55 (57.81)     3:21.95 (47.40)
 13 Gonzalez, Ana Lucia    51 CRCE-CRC          3:30.80    3:27.97  
                 43.09      1:40.33 (57.24)
        2:37.84 (57.51)     3:27.97 (50.13)
 14 Bennett, Sarah L       50 SFTL-USA          3:40.18    3:35.46  
                 52.75                     
            2:50.34 ( )     3:35.46 (45.12)
 15 Brennan, Lee           51 GOLD-USA          4:10.00    3:35.82  
                 45.63      1:42.77 (57.14)
      2:45.27 (1:02.50)     3:35.82 (50.55)
 16 Ferrari, Silvia Elena  54 MAB-ARG           3:38.90    3:40.20  
                 44.11    1:44.12 (1:00.01)
      2:48.56 (1:04.44)     3:40.20 (51.64)
 17 Aragon, Leah A         50 TGM-USA           3:50.96    3:58.09  
                 50.39    1:50.64 (1:00.25)
      2:59.31 (1:08.67)     3:58.09 (58.78)
 18 Moure de Godoy, Elva   53 WMST-USA          3:59.00    4:09.96  
               1:01.33    2:05.74 (1:04.41)
      3:16.78 (1:11.04)     4:09.96 (53.18)
 19 Pe?a, Sonia Coromot    51 ENAB-VEN          5:22.61    5:24.29  
               1:20.36    2:46.13 (1:25.77)
      4:09.12 (1:22.99)   5:24.29 (1:15.17)
 -- Miller, Patricia M     52 VMST-USA          3:02.88         NS  
 
 Event 31  Women 55-59 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:43.45  8/16/2008 LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:43.45  8/16/2008 LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Knapp, Lo D            59 UTAH-USA          2:51.50    2:54.31  
                 40.40      1:26.85 (46.45)
        2:15.12 (48.27)     2:54.31 (39.19)
  2 Almand, Jennifer       55 GAJA-USA          3:07.58    3:04.42  
                 42.14      1:32.25 (50.11)
        2:23.69 (51.44)     3:04.42 (40.73)
  3 Rodriguez, Araceli     58 ANV-MEX           3:11.00    3:12.52  
                 42.61      1:35.05 (52.44)
        2:30.18 (55.13)     3:12.52 (42.34)
  4 Dash, Melon            58 SYSM-USA          3:05.00    3:13.01  
                 39.21      1:33.73 (54.52)
        2:28.40 (54.67)     3:13.01 (44.61)
  5 Geld, Sara S           55 OST-BRA           3:13.00    3:13.64  
                 43.37      1:31.94 (48.57)
        2:31.70 (59.76)     3:13.64 (41.94)
  6 Protzman, Barbara      59 GOLD-USA          3:21.32    3:16.76  
                 42.89      1:34.33 (51.44)
        2:33.87 (59.54)     3:16.76 (42.89)
  7 Neville, Cathy V       56 SDSM-USA          3:45.00    3:23.15  
                 45.96      1:39.14 (53.18)
      2:40.02 (1:00.88)     3:23.15 (43.13)
  8 Valencia, Marcela      56 ARRA-COL          3:25.00    3:28.78  
                 44.07      1:39.56 (55.49)
      2:39.70 (1:00.14)     3:28.78 (49.08)
  9 Penn, Ginger           57 GAJA-USA          3:49.79    3:35.71  
                 50.24      1:46.51 (56.27)
      2:49.22 (1:02.71)     3:35.71 (46.49)
 10 Walker, Brenda J       58 FACT-USA          3:34.72    3:35.95  
                 46.85      1:44.63 (57.78)
      2:49.19 (1:04.56)     3:35.95 (46.76)
 11 Winck, Patty K         58 NSC-USA           3:38.66    3:39.38  
                 48.30      1:48.15 (59.85)
      2:52.03 (1:03.88)     3:39.38 (47.35)
 12 Arango, Silvia SA      57 AQAC-COL          4:00.00    3:57.38  
                 54.72    1:55.40 (1:00.68)
      3:03.86 (1:08.46)     3:57.38 (53.52)
 13 Larios, Leticia G      57 ACA-MEX           3:51.10    3:57.42  
                 52.91    1:54.32 (1:01.41)
      3:02.29 (1:07.97)     3:57.42 (55.13)
 14 Grady, Marci A         55 SFTL-USA          4:11.02    4:02.21  
                 47.83    1:52.69 (1:04.86)
      3:03.37 (1:10.68)     4:02.21 (58.84)
 15 Schueckler, Leslie     58 BSM-USA           4:01.90    4:02.80  
                 52.42    1:59.95 (1:07.53)
      3:05.95 (1:06.00)     4:02.80 (56.85)
 16 DeVilla Garcia, Tania  55 MCH-MEX           4:10.00    4:27.29  
               1:01.81    2:12.30 (1:10.49)
      3:31.38 (1:19.08)     4:27.29 (55.91)
 17 Reis Pires, Maria de   59 SESP-BRA          4:00.20    4:28.59  
               1:07.41    2:18.19 (1:10.78)
      3:31.93 (1:13.74)     4:28.59 (56.66)
 -- Haynie, Dee A          58 TOC-USA           3:21.84         NS  
 -- Sim?es, Sandra         59 AMPN-BRA          3:59.63         NS  
 -- Alton, Dale            56 GAJA-USA          3:24.00         NS  
 -- Izetti, Cristina T     57 GNU-BRA           3:38.00         NS  
 
 Event 31  Women 60-64 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:50.00  8/12/2012 LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:50.00  8/12/2012 LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Davis, Charlotte M     63 PSM-USA           3:00.00    2:58.56  
                 38.20      1:26.17 (47.97)
        2:20.41 (54.24)     2:58.56 (38.15)
  2 Rothenberg, Diane F    60 O*H*-USA          3:18.00    3:11.65  
                 43.87      1:36.93 (53.06)
        2:30.68 (53.75)     3:11.65 (40.97)
  3 Kohn, Catherine K      60 SLAM-USA          3:00.00    3:16.83  
                 46.90      1:39.15 (52.25)
        2:32.47 (53.32)     3:16.83 (44.36)
  4 Silva, Marcia MA       60 ANMB-BRA          3:51.80    3:56.53  
                 58.09    2:00.82 (1:02.73)
      3:08.15 (1:07.33)     3:56.53 (48.38)
  5 Garcia Tinajero, Leon  64 ANV-MEX           4:07.00    4:05.45  
                 58.76                     
            3:07.89 ( )     4:05.45 (57.56)
  6 Butter-Sturman, Lin    64 FACT-USA          5:41.44    4:46.45  
               1:19.22    2:26.15 (1:06.93)
      3:47.82 (1:21.67)     4:46.45 (58.63)
  7 Fazzano, Catalina U    60 GOLD-USA          4:25.05    5:21.69  
               1:35.41    3:06.57 (1:31.16)
      4:21.39 (1:14.82)   5:21.69 (1:00.30)
 -- Craft Crissey, Sharon  60 SKY-USA           3:49.00         NS  
 -- Vaca, Laura R          60 ANV-MEX           2:53.00         NS  
 -- Ogier, Danielle        61 GOLD-USA          3:10.97         NS  
 
 Event 31  Women 65-69 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 3:05.40  7/1/2011  BRIGITTE MERTEN, GER
         NATL: N 3:06.10  8/11/2010 CAROLYN BOAK
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Wilson, Meegan         65 FACT-USA          3:52.50    3:43.28  
                 49.58    1:54.25 (1:04.67)
      2:55.80 (1:01.55)     3:43.28 (47.48)
  2 Kelly, Alice           65 FACT-USA          4:30.00    4:28.50  
               1:07.64    2:11.21 (1:03.57)
      3:31.31 (1:20.10)     4:28.50 (57.19)
  3 Panayotoff, Kristi M   65 MESC-USA          4:22.34    4:30.64  
               1:02.97    2:12.97 (1:10.00)
      3:31.30 (1:18.33)     4:30.64 (59.34)
  4 Kaye, Elsa M           67 FACT-USA          4:29.94    4:35.08  
               1:05.93    2:20.98 (1:15.05)
      3:33.94 (1:12.96)   4:35.08 (1:01.14)
 -- Welch, Sarah           66 PSM-USA           3:35.23         NS  
 
 Event 31  Women 70-74 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 3:13.19  6/21/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN
         NATL: N 3:32.94  8/8/1999  GAIL ROPER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Meyers, Susan L        71 INDY-USA          3:50.00    3:53.44  
                 51.38    1:51.83 (1:00.45)
      2:57.89 (1:06.06)     3:53.44 (55.55)
  2 Valdez, Marion L       73 UBC.-ARG          3:59.25    4:18.95  
               1:03.49    2:11.09 (1:07.60)
      3:22.95 (1:11.86)     4:18.95 (56.00)
  3 Zentgraf, Karen W      72 CMS-USA           5:58.21    4:53.34  
               1:19.04    2:31.06 (1:12.02)
      3:55.47 (1:24.41)     4:53.34 (57.87)
  4 Hutchinson, Joyce W    72 FACT-USA          5:08.55    5:06.98  
               1:08.43                     
            3:55.09 ( )   5:06.98 (1:11.89)
  5 Bradley, Marianne E    70 FACT-USA          5:08.65    5:08.57  
               1:12.01    2:28.32 (1:16.31)
      4:00.60 (1:32.28)   5:08.57 (1:07.97)
  6 Lafuente, Colette M    72 SYSM-USA          5:52.58    5:45.95  
               1:22.35    3:00.37 (1:38.02)
      4:30.60 (1:30.23)   5:45.95 (1:15.35)
 
 Event 31  Women 75-79 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 3:38.46  1/29/2006 JANE ASHER, GBR
         NATL: N 3:48.59  6/24/2001 JUNE KRAUSER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Melo, Mar?lia B        75 ANMB-BRA          5:10.00    4:53.97  
               1:07.65    2:33.83 (1:26.18)
      3:53.48 (1:19.65)   4:53.97 (1:00.49)
  2 Henderson, Martha J    77 FACT-USA          5:18.21    4:56.08  
               1:09.34    2:19.09 (1:09.75)
      3:55.81 (1:36.72)   4:56.08 (1:00.27)
 -- Jebe, Margit H         75 T2NM-USA          3:50.00         NS  
 
 Event 31  Women 85-89 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 5:09.82  6/9/2012  JEAN TROY, USA
         NATL: N 5:09.82  6/9/2012  JEAN TROY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Troy, Jean D           86 FMM-USA           4:37.97    5:05.64W 
               1:19.15    2:41.83 (1:22.68)
      4:03.10 (1:21.27)   5:05.64 (1:02.54)
 
 Event 31  Women 90-94 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 6:30.12  8/16/2008 RITA SIMONTON, USA
         NATL: N 6:30.12  8/16/2008 RITA SIMONTON
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sanddal, Charlotte E   91 MM-USA            7:17.44    8:18.81  
               1:47.22    4:09.71 (2:22.49)
      6:41.19 (2:31.48)   8:18.81 (1:37.62)


 Event 32  Men 18-24 200 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 2:09.30  8/15/2005 DAVE ROLLINS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Boragnio Carli, Julia  24 COU-ARG           2:30.00    2:37.57  
                 32.59      1:12.51 (39.92)
        2:02.10 (49.59)     2:37.57 (35.47)
 
 Event 32  Men 25-29 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:05.98  8/3/2010  KAMIL KASPROWICZ, GER
         NATL: N 2:06.33  8/18/2002 HONZA VITAZKA
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sevieri, Eduardo F     29 ESP-BRA           2:13.85    2:13.13  
                 27.64      1:00.13 (32.49)
        1:41.87 (41.74)     2:13.13 (31.26)
  2 Acosta P?rez, Joel A   25 CMV-VEN           2:13.11    2:18.63  
                 28.68      1:04.40 (35.72)
        1:45.59 (41.19)     2:18.63 (33.04)
  3 Montero, Francisco     27 UCMA-CHI          2:36.50    2:33.15  
                 31.55      1:11.73 (40.18)
        1:54.82 (43.09)     2:33.15 (38.33)
  4 Zaragoza Guerra, Fran  27 ACA-MEX           2:30.00    2:36.86  
                 30.03      1:10.27 (40.24)
        1:58.65 (48.38)     2:36.86 (38.21)
  5 Oliveira, Jorge F      27 OJF-BRA           3:15.00    2:41.54  
                 32.23      1:15.95 (43.72)
        2:02.70 (46.75)     2:41.54 (38.84)
  6 Huerta Munita, Franci  26 UCEN-CHI          2:35.00    2:42.98  
                 34.09      1:21.48 (47.39)
        2:09.94 (48.46)     2:42.98 (33.04)
  7 Luna, Edilberto        28 ANV-MEX           2:45.00    2:43.55  
                 32.56      1:15.78 (43.22)
        2:04.88 (49.10)     2:43.55 (38.67)
  8 Dueball, Scott S       27 IM-USA            2:30.00    2:49.08  
                 34.38      1:19.29 (44.91)
        2:06.33 (47.04)     2:49.08 (42.75)
  9 Urbina, Humberto       29 MCH-MEX           3:05.00    3:00.48  
                 38.22      1:25.56 (47.34)
        2:20.14 (54.58)     3:00.48 (40.34)
 10 Garcia, Rodrigo        25 F-SC-MEX          2:45.00    3:00.52  
                 36.32      1:22.98 (46.66)
        2:18.21 (55.23)     3:00.52 (42.31)
 11 Chaves, Vladimir       29 CRCE-CRC          4:25.78    3:39.78  
                 39.77    1:40.00 (1:00.23)
      2:45.32 (1:05.32)     3:39.78 (54.46)
 -- Marino, Leonir D       25 ALJ-BRA           2:09.29         NS  
 -- Flores Flores, Juan M  29 ANV-MEX           2:10.45         NS  
 
 Event 32  Men 30-34 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:03.54  5/14/2011 D.OLIVEIRA YABE, BRA
         NATL: N 2:05.52  8/23/2009 ISTVAN BATHAZI
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Bradley, Edward (Ted)  30 SPM-USA           2:15.18    2:15.32  
                 28.98      1:04.94 (35.96)
        1:44.08 (39.14)     2:15.32 (31.24)
  2 Barley, Adam S         32 VMST-USA          2:21.26    2:18.68  
                 29.36      1:05.45 (36.09)
        1:45.63 (40.18)     2:18.68 (33.05)
  3 Vazquez, Julio C       34 CBMX-MEX          2:18.00    2:23.78  
                 30.21      1:08.06 (37.85)
        1:51.38 (43.32)     2:23.78 (32.40)
  4 Wilson, Jacob N        30 WMST-USA          2:27.41    2:24.51  
                 29.06      1:09.01 (39.95)
        1:51.30 (42.29)     2:24.51 (33.21)
  5 Zamudio, Daniel        30 F-SC-MEX          2:23.00    2:25.16  
                 29.55      1:07.53 (37.98)
        1:49.67 (42.14)     2:25.16 (35.49)
  6 Sanchez, Wilfredo P    33 MV-VEN            2:30.00    2:32.95  
                 30.12      1:08.93 (38.81)
        1:55.19 (46.26)     2:32.95 (37.76)
  7 Zorrilla, Gustavo      31 V+A-ARG           2:30.00    2:34.14  
                 31.72      1:10.68 (38.96)
        1:57.27 (46.59)     2:34.14 (36.87)
  8 Sartori, Ignacio       31 V+A-ARG           2:44.00    2:43.25  
                 33.24      1:17.80 (44.56)
        2:04.30 (46.50)     2:43.25 (38.95)
  9 Forti, Leonardo J      31 ECHE-ARG          2:48.00    2:49.51  
                 32.58      1:16.54 (43.96)
        2:09.38 (52.84)     2:49.51 (40.13)
 10 Zu?iga, Bruno R        32 F-SC-MEX          2:55.00    2:53.98  
                 35.59      1:22.34 (46.75)
        2:13.47 (51.13)     2:53.98 (40.51)
 -- Fernandez, Fernando    31 GT-VEN            2:30.00         NS  
 
 Event 32  Men 35-39 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:08.19  8/3/2002  RON KARNAUGH, USA
         NATL: N 2:05.64  12/7/2002 RON KARNAUGH
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shefchik, Byron        39 GAJA-USA          2:14.55    2:18.28  
                 29.54      1:06.66 (37.12)
        1:46.84 (40.18)     2:18.28 (31.44)
  2 Arefiev, Viktor A      38 NS-UKR            2:15.37    2:24.04  
                 29.47      1:06.75 (37.28)
        1:48.74 (41.99)     2:24.04 (35.30)
  3 Morais, Hugo S         38 CPM-BRA           2:24.00    2:25.16  
                 31.32      1:10.26 (38.94)
        1:50.23 (39.97)     2:25.16 (34.93)
  4 Garcia Manzo, Carlos   35 GUA-GUA           2:30.00    2:30.92  
                 28.74      1:09.62 (40.88)
        1:56.74 (47.12)     2:30.92 (34.18)
  5 Navarro, Jeiko         39 CRCE-CRC          2:36.16    2:32.15  
                 30.10      1:10.55 (40.45)
        1:54.44 (43.89)     2:32.15 (37.71)
  6 Robinson, Nicholas     37 MINN-USA          2:45.00    2:41.79  
                 32.92      1:17.11 (44.19)
        2:05.97 (48.86)     2:41.79 (35.82)
  7 Rojas, Carlos G        39 C4-MEX            2:50.00    2:43.34  
                 32.18      1:16.34 (44.16)
        2:02.14 (45.80)     2:43.34 (41.20)
  8 Groomes, David W       39 TMM-USA           2:49.81    2:45.76  
                 33.01      1:16.62 (43.61)
        2:05.96 (49.34)     2:45.76 (39.80)
  9 Mora, Eduardo          35 CRCE-CRC          2:51.00    2:51.95  
                 32.74      1:19.68 (46.94)
        2:14.09 (54.41)     2:51.95 (37.86)
 10 Manzanilla, Hector J   38 CGA-VEN           2:55.00    3:00.16  
                 35.27      1:25.38 (50.11)
        2:16.80 (51.42)     3:00.16 (43.36)
 11 Ferron, Adriano        39 V+A-ARG           3:00.00    3:00.70  
                 34.31      1:26.26 (51.95)
        2:21.08 (54.82)     3:00.70 (39.62)
 12 Aguabella, Pablo       36 CRCE-CRC          2:59.77    3:04.82  
                 37.94      1:28.23 (50.29)
        2:21.55 (53.32)     3:04.82 (43.27)
 -- Santos Junior, Wander  36 CIA-BRA           2:40.00         NS  
 -- Perera, Boabdil        38 CRCE-CRC          2:52.85         NS  
 
 Event 32  Men 40-44 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:10.63  6/25/2009 ALBERTO MONTINI, ITA
         NATL: N 2:14.13  7/25/2009 ERIK HOCHSTEIN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Solano, Abraham E      44 JDP-ECU           2:23.00    2:21.02  
                 31.05      1:08.38 (37.33)
        1:48.92 (40.54)     2:21.02 (32.10)
  2 Mortimer, Steve R      43 SYSM-USA          2:19.87    2:21.48  
                 29.24      1:04.69 (35.45)
        1:47.16 (42.47)     2:21.48 (34.32)
  3 Mendez, Libardo        40 NAUT-COL          2:21.00    2:22.91  
                 29.80      1:07.36 (37.56)
        1:49.01 (41.65)     2:22.91 (33.90)
  4 Ochoa, Carlos I        42 PLAN-USA          2:31.00    2:26.87  
                 30.47      1:09.22 (38.75)
        1:52.58 (43.36)     2:26.87 (34.29)
  5 Pedrazzi, Gustavo      41 AEM-BRA           2:25.50    2:29.75  
                 31.05      1:11.22 (40.17)
        1:55.14 (43.92)     2:29.75 (34.61)
  6 Rezek, Tony            41 MOVY-USA          2:45.85    2:30.38  
                 31.22      1:12.87 (41.65)
        1:54.80 (41.93)     2:30.38 (35.58)
  7 Lopez, Leonardo J      42 ECA-VEN           2:34.00    2:31.55  
                 31.64      1:11.70 (40.06)
        1:54.94 (43.24)     2:31.55 (36.61)
  8 Kroupa, Andy S         44 BLU-USA           2:37.05    2:32.37  
                 30.72      1:09.57 (38.85)
        1:56.93 (47.36)     2:32.37 (35.44)
  9 Karren, Kelly S        40 UTAH-USA          2:36.66    2:34.16  
                 33.47      1:14.49 (41.02)
        2:00.74 (46.25)     2:34.16 (33.42)
 10 Hyde, Jeff P           44 CFM-USA           2:33.71    2:38.46  
                 34.65      1:16.02 (41.37)
        2:01.60 (45.58)     2:38.46 (36.86)
 11 O''Leary, Shawn B       43 MESC-USA          2:46.79    2:38.74  
                 30.18      1:11.12 (40.94)
        2:00.26 (49.14)     2:38.74 (38.48)
 12 Easton, Mike           41 UNAT-USA          2:44.17    2:43.38  
                 32.85      1:18.52 (45.67)
        2:03.64 (45.12)     2:43.38 (39.74)
 13 Leal Lucena, Evaristo  43 VIK-VEN           2:44.03    2:44.90  
                 33.26      1:16.79 (43.53)
        2:04.41 (47.62)     2:44.90 (40.49)
 14 Abcug, Rob A           44 GOLD-USA          2:45.00    2:46.65  
                 33.05      1:17.02 (43.97)
        2:04.79 (47.77)     2:46.65 (41.86)
 15 Dominguez Laiz, Alan   42 LMN-ARG           2:56.34    3:00.82  
                 40.07      1:26.51 (46.44)
        2:18.01 (51.50)     3:00.82 (42.81)
 16 Watkins, Matt          40 FMM-USA           3:13.00    3:15.78  
                 41.44      1:34.92 (53.48)
        2:32.17 (57.25)     3:15.78 (43.61)
 17 Aguilar Cuevas, Jose   41 F-SC-MEX          3:55.00    4:01.30  
                 45.72    2:01.30 (1:15.58)
      3:12.65 (1:11.35)     4:01.30 (48.65)
 -- Starshinin, Aleksandr  44 PSDN-RUS          2:30.00         NS  
 -- Rivas, Juan F          41 ACCO-COL          2:10.00         NS  
 
 Event 32  Men 45-49 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:11.22  6/13/2012 NICOLAS GRANGER, FRA
         NATL: N 2:14.90  8/22/2010 JEROME FRENTSOS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Carvalho, Roberto Car  48 MTC-BRA           2:30.00    2:28.81  
                 30.53      1:09.04 (38.51)
        1:54.72 (45.68)     2:28.81 (34.09)
  2 Gonzalez, Ricardo      47 ECA-VEN           2:45.00    2:31.03  
                 31.45      1:12.68 (41.23)
        1:56.04 (43.36)     2:31.03 (34.99)
  3 Boosin, Michael J      47 UNAT-USA          2:35.71    2:35.87  
                 30.83      1:09.75 (38.92)
        1:55.67 (45.92)     2:35.87 (40.20)
  4 Wendorf, Eric E        49 UNAT-USA          2:38.34    2:35.91  
                 31.68      1:13.45 (41.77)
        1:59.11 (45.66)     2:35.91 (36.80)
  5 Mercado, Francisco J   45 C4-MEX            2:43.00    2:43.60  
                 31.64      1:11.58 (39.94)
        2:00.17 (48.59)     2:43.60 (43.43)
  6 Fong, Jonathan C       49 SYSM-USA          2:50.00    2:54.21  
                 34.48                     
            2:11.12 ( )     2:54.21 (43.09)
  7 Armstrong, Jeff J      49 MINN-USA          3:03.22    2:54.59  
                 35.44      1:25.92 (50.48)
        2:15.67 (49.75)     2:54.59 (38.92)
  8 Miller, Mark A         48 SYSM-USA          3:11.00    2:55.71  
                 36.85      1:26.86 (50.01)
        2:17.68 (50.82)     2:55.71 (38.03)
  9 Venegas, Hugo          45 MCH-MEX           3:02.72    2:58.14  
                 35.14      1:18.57 (43.43)
        2:14.67 (56.10)     2:58.14 (43.47)
 -- Wojdan, Patrick M      47 UNAT-USA          2:35.00         NS  
 -- Jimenez, Carlos A      49 RICE-USA          2:28.27         NS  
 
 Event 32  Men 50-54 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:18.05  7/25/2009 JAMIE FOWLER, USA
         NATL: N 2:18.05  7/25/2009 JAMIE FOWLER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Rasmussen, Anders M    50 TXLA-USA          2:22.55    2:22.45  
                 30.72      1:09.45 (38.73)
        1:49.87 (40.42)     2:22.45 (32.58)
  2 Francois, Jean-Marc    50 ECA-VEN           2:25.00    2:30.24  
                 31.60      1:10.77 (39.17)
        1:54.98 (44.21)     2:30.24 (35.26)
  3 Vicioso, Danilo        50 DOM-DOM           2:30.00    2:31.13  
                 31.21      1:10.67 (39.46)
        1:57.79 (47.12)     2:31.13 (33.34)
  4 Swanson, Charles W     50 CATM-USA          2:46.70    2:42.86  
                 31.67      1:19.19 (47.52)
        2:04.08 (44.89)     2:42.86 (38.78)
  5 Campos, Juan Carlos P  50 VIK-VEN           2:50.00    2:49.63  
                 34.02      1:19.37 (45.35)
        2:10.22 (50.85)     2:49.63 (39.41)
  6 Boone, Lou             52 OREG-USA          2:52.18    2:54.01  
                 37.51      1:22.93 (45.42)
        2:12.70 (49.77)     2:54.01 (41.31)
  7 Potter, Thomas P       51 GAJA-USA          2:55.20    3:12.17  
                 34.44      1:23.52 (49.08)
        2:22.34 (58.82)     3:12.17 (49.83)
 -- Silva, Omar M          54 PMS-PER           2:50.43         NS  
 -- Gonzalez, Luis R       52 CSMV-VEN          3:30.00         NS  
 -- Fesenko, Sergii L      54 AQUA-UKR          2:35.00         NS  
 -- Smith, Michael D       51 FACT-USA          2:47.16         NS  
 
 Event 32  Men 55-59 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:20.83  8/9/2009  MICHAEL MANN, USA
         NATL: N 2:20.83  8/9/2009  MICHAEL MANN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Allender, Patrick      55 OREG-USA          2:35.12    2:32.16  
                 32.65      1:16.00 (43.35)
        1:56.58 (40.58)     2:32.16 (35.58)
  2 Doyle, Benn W          55 GSM-USA           2:35.10    2:35.56  
                 31.45      1:13.74 (42.29)
        1:57.46 (43.72)     2:35.56 (38.10)
  3 Bliss, Thomas G        59 BLU-USA           2:54.00    2:42.54  
                 33.62      1:15.35 (41.73)
        2:04.79 (49.44)     2:42.54 (37.75)
  4 Ruddock, Jim           57 UNAT-USA          3:01.56    2:47.84  
                 32.79      1:15.31 (42.52)
        2:10.09 (54.78)     2:47.84 (37.75)
  5 Gomez, Eloy H          57 OST-BRA           2:58.00    3:02.11  
                 35.49      1:22.13 (46.64)
        2:19.41 (57.28)     3:02.11 (42.70)
  6 Mayol-Bracero, Eduard  59 PRM-PUR           3:00.00    3:03.01  
                 39.85      1:30.73 (50.88)
        2:23.91 (53.18)     3:03.01 (39.10)
  7 Hoffmann, Paul G       58 WM-USA            2:47.00    3:04.75  
                 37.47      1:24.67 (47.20)
        2:22.88 (58.21)     3:04.75 (41.87)
  8 Lee, Stanley H         57 YCMS-USA          3:04.50    3:12.85  
                 37.70      1:31.65 (53.95)
        2:25.53 (53.88)     3:12.85 (47.32)
  9 Hetu, Daniel           57 CAMO-CAN          3:25.11    3:18.27  
                 40.54      1:31.64 (51.10)
      2:35.52 (1:03.88)     3:18.27 (42.75)
 -- Quevedo, Teodoro De J  56 VIK-VEN           2:52.00         NS  
 -- Rallo, Alexandr V      56 AQUA-UKR          2:45.00         NS  
 -- Sharpe, Thomas L       57 NCMJ-USA          3:15.00         NS  
 -- Wright, Stephen S      55 TXLA-USA          3:15.00         NS  
 
 Event 32  Men 60-64 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:30.05  6/13/2012 TIMOTHY SHEAD, USA
         NATL: N 2:30.05  6/13/2012 TIMOTHY SHEAD
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Gooding, Jack          60 ARKM-USA          2:45.96    2:53.17  
                 31.92      1:15.63 (43.71)
        2:11.87 (56.24)     2:53.17 (41.30)
  2 Jennings, Bob          60 FACT-USA          3:12.12    3:02.26  
                 36.60      1:25.61 (49.01)
        2:20.89 (55.28)     3:02.26 (41.37)
  3 Cowing, John M         64 MICH-USA          3:20.00    3:19.07  
                 45.48      1:41.18 (55.70)
        2:34.66 (53.48)     3:19.07 (44.41)
  4 Gonzalez, Jesus O      63 CELT-VEN          4:00.31    4:17.06  
                                2:14.47 ( )
      3:24.85 (1:10.38)     4:17.06 (52.21)
 -- Kerns, Hubie           64 VCM-USA           2:43.81         DQ  
      Use of tape on the body - Misc
 -- Dobr?, Jan             64 SLPL-CZE          3:05.20         DQ  
      Shoulders past vertical - back
 
 Event 32  Men 65-69 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:43.37  8/9/2009  RICHARD BURNS, USA
         NATL: N 2:43.37  8/9/2009  RICHARD BURNS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Childs, Lee            65 GOLD-USA          2:42.02    2:46.15  
                 32.29      1:13.09 (40.80)
        2:05.40 (52.31)     2:46.15 (40.75)
  2 McColly, Michael       68 PSM-USA           3:13.00    3:00.24  
                 37.76      1:24.35 (46.59)
        2:19.45 (55.10)     3:00.24 (40.79)
  3 Peterson, Steven B     67 PSM-USA           3:08.80    3:08.13  
                 41.90      1:34.21 (52.31)
        2:25.29 (51.08)     3:08.13 (42.84)
  4 Kolonkowski, Bob       65 AGUA-USA          3:27.61    3:26.27  
                 41.90      1:32.65 (50.75)
      2:39.13 (1:06.48)     3:26.27 (47.14)
  5 Winokur, Eliot         69 CM-PUR            3:50.00    3:38.10  
                 47.35      1:43.08 (55.73)
      2:52.12 (1:09.04)     3:38.10 (45.98)
  6 LA Roche, Hugo         69 ACCO-COL          4:20.00    4:17.63  
                 55.41    1:59.46 (1:04.05)
      3:29.81 (1:30.35)     4:17.63 (47.82)
  7 Arango, Jose Uriel     68 ACCO-COL          4:50.00    4:23.97  
               1:00.42    2:13.69 (1:13.27)
      3:22.23 (1:08.54)   4:23.97 (1:01.74)
  8 Colina, Abilio CA      66 CGA-VEN           4:30.00    5:40.47  
               1:14.53    2:46.13 (1:31.60)
      4:30.74 (1:44.61)   5:40.47 (1:09.73)
 -- Ebel, Mark T           65 PCST-USA          3:13.00         NS  
 -- McQuiggan, Frank       65 NEM-USA           3:20.00         NS  
 -- Dee, James P           69 FACT-USA          3:51.80         NS  
 -- Ramirez, Jose          67 CGA-VEN           4:07.00         NS  
 -- Griffin, Dane C        65 CFM-USA           2:59.00         NS  
 
 Event 32  Men 70-74 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 2:45.60  5/3/2009  BARRY YOUNG, NZL
         NATL: N 2:56.72  5/12/2012 TOM LANDIS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Reed, Ed               70 CTMS-USA          3:04.11    3:00.30  
                 37.88      1:29.44 (51.56)
        2:22.12 (52.68)     3:00.30 (38.18)
  2 Freshley, Mike R       72 SDSM-USA          3:02.93    3:06.98  
                 39.55      1:31.87 (52.32)
        2:23.85 (51.98)     3:06.98 (43.13)
  3 Puchalski, Donald J    74 FACT-USA          3:48.82    3:42.62  
                 49.40      1:48.70 (59.30)
      2:53.09 (1:04.39)     3:42.62 (49.53)
  4 Sanchez, Jaime         74 PMS-PER           3:49.00    3:55.05  
                 49.94                     
            3:04.07 ( )     3:55.05 (50.98)
  5 Badgley, David         73 OKMS-USA          4:04.49    4:05.20  
                 57.47    1:59.45 (1:01.98)
      3:14.23 (1:14.78)     4:05.20 (50.97)
 -- Schenk, Martin P       71 FACT-USA          3:32.18         DQ  
      Shoulders past vertical - back
 -- Hollander, Martin W    74 SYSM-USA          4:41.84         NS  
 
 Event 32  Men 75-79 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 3:06.58  6/13/2009 BURWELL JONES, USA
         NATL: N 3:06.58  6/13/2009 BURWELL JONES
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Morrow, Andy B         75 GOLD-USA          3:42.00    3:39.77  
                 43.72      1:41.92 (58.20)
      2:50.65 (1:08.73)     3:39.77 (49.12)
  2 Stolz, Hal F           79 GAJA-USA          3:41.44    3:53.90  
                 53.44    1:55.71 (1:02.27)
      2:58.58 (1:02.87)     3:53.90 (55.32)
  3 Browne, James F        75 FMM-USA           4:59.03    4:39.96  
               1:08.20    2:23.40 (1:15.20)
      3:43.73 (1:20.33)     4:39.96 (56.23)
  4 Maldonado, Luis        76 PRM-PUR           5:30.00    5:31.69  
                                3:01.95 ( )
      4:27.82 (1:25.87)   5:31.69 (1:03.87)
 -- Marchbanks, Jerry L    78 MOST-USA          4:03.14         NS  
 -- Medici, John C         75 O*H*-USA          3:59.60         NS  
 -- Bell, Rodney S         77 COMP-BRA          3:40.00         NS  
 -- Goldstein, Mel E       75 INDY-USA          3:32.00         NS  
 
 Event 32  Men 80-84 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 3:29.66  7/14/2012 ROBERTO ALBERICHE, ESP
         NATL: N 3:34.94  8/15/2005 FRANK PIEMME
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Weatherbee, Charles E  81 FMM-USA           4:24.91    4:24.18  
               1:01.99    2:10.21 (1:08.22)
      3:28.92 (1:18.71)     4:24.18 (55.26)
 -- Jones, Burwell         80 SYSM-USA          3:40.00         NS  
 -- Herrera, Gaston Cacig  81 CTTM-PER          5:10.00         NS  
 
 Event 32  Men 85-89 200 LC Meter IM
==================================================================
        WORLD: W 3:51.20  8/3/2010  THOMAS MAINE, USA
         NATL: N 3:51.20  8/3/2010  THOMAS MAINE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Wong, Angel P          85 PMS-PER           5:41.14    6:30.18  
               1:32.33    3:14.73 (1:42.40)
      4:55.56 (1:40.83)   6:30.18 (1:34.62)
  2 Foster, Warren A       88 SYSM-USA          6:00.00    6:34.10  
               1:54.65    3:20.08 (1:25.43)
      5:18.10 (1:58.02)   6:34.10 (1:16.00)


 Event 33  Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 33.25  7/31/2011 BREEJA LARSON
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Terrazas, Sofia C      21 MCH-MEX             43.50      40.18  
  2 Acosta, Karla A        21 ADAC-VEN            40.20      49.73  
  3 Daviana Thais, Rivero  19 ADAC-VEN            38.25      52.35  
  4 Narvaez, Danielle M    19 SRQM-USA            42.00      55.48  
 -- Mukankwaya, Jeannette  24 GBC-RWA             32.47         NS  
 
 Event 33  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 31.60  7/10/2010 MEGAN JENDRICK, USA
         NATL: N 31.60  7/10/2010 MEGAN JENDRICK
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Barreiro, Johanna N    27 UCV-VEN             35.06      35.10  
  2 Rodrigues, Ana Paula   29 ATHL-BRA            35.50      35.28  
  3 Schweitzer, Colleen R  26 SPM-USA             40.00      37.15  
  4 Terrell, Stephanie L   25 SFTL-USA            38.34      37.70  
  5 Bergfield, Alana N     26 WMST-USA            38.53      39.52  
  6 Angeles, Liliana       27 F-SC-MEX            43.07      41.43  
  7 Genchi, Wanda          26 COU-ARG             38.00      41.74  
  8 Moreno Perez, Maria B  28 GLA-VEN             37.00      43.28  
  9 Murphy, Siobhan C      27 SFTL-USA            44.42      43.88  
 10 Montilla, Roxanna      25 CHHV-VEN            42.31      45.12  
 11 Lin, Helen             29 NEM-USA             46.91      45.44  
 12 Sanchez RuizGodoy, La  27 F-SC-MEX            49.00      47.90  
 13 Celis, Eurymar         26 ADAC-VEN            39.16      51.97  
 -- Guzman Delgado, Maria  28 ADAC-VEN            39.74         NS  
 -- Gonzalez, Gloria R     26 CSMV-VEN            36.50         NS  
 -- Larraga, Maria G       29 DMAS-VEN            37.78         NS  
 
 Event 33  Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 32.42  9/26/2009 HITOMI MATSUDA, JPN
         NATL: N 33.20  8/15/2008 KATIE MCCLELLAND
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Thibault, Nancy        34 MSFY-CAN            36.90      36.23  
  2 Smolik, Amber          30 FCST-USA            38.00      36.60  
  3 Massey, Melissa K      32 RAY-USA             38.57      37.91  
  4 Cern?, Ad?la           31 SLPL-CZE            39.71      38.69  
  5 Schlabach, Lucille     34 SYSM-USA            50.00      40.92  
  6 Boggs, Jana M          30 UNAT-USA            35.00      41.04  
  7 Diaz, Regina G         33 CBMX-MEX            40.00      41.34  
  8 Stutz, Kathleen J      31 SYSM-USA            46.63      47.54  
  9 Aponte Aguilar, Jeimy  34 CGA-VEN             47.59      47.90  
 10 Chacon, Anabeth C      31 CNSC-VEN            45.00      48.14  
 11 Jimenez Galicia, Naye  31 ACA-MEX             48.10      52.22  
 12 Mora, Maria L          30 ANMS-CRC            55.00      54.16  
 13 Mayen, Claudia J       34 GUA-GUA             48.30    1:02.11  
 -- Rose, Leanne           30 ADMS-USA            46.29         DQ  
      False start
 -- Novikova, Zhanna IG    30 PSDN-RUS            41.50         NS  
 
 Event 33  Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 33.10  6/24/2011 R.CRESCENTINI, ITA
         NATL: N 33.86  5/27/2012 CYNTHIA LEWIS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Payano, Cynthia M      38 DOM-DOM             37.10      36.66  
  2 Carnevale, Cecilia     39 CRCE-CRC            40.25      37.63  
  3 Uhl, Alicia K          36 NCMS-USA            39.50      37.65  
  4 Chavez, Patricia       38 MCH-MEX             40.00      40.70  
  5 Hayman, Annie          37 SPM-USA             42.00      41.36  
  6 Trofimova, Julia V     38 BLAC-RUS            41.72      42.03  
  7 Averdick-Miller, Kris  35 SYSM-USA            42.34      43.31  
  8 Carvalho, Daniela      36 SESP-BRA            45.00      44.76  
  9 Rosenblat, Daniela     38 SFTL-USA            45.38      45.97  
 10 Cruz, Monica P         36 MCH-MEX             47.73      46.58  
 11 Gomez, Yaritza         36 MWA-USA             52.03      48.19  
 12 Chacon, Gabriela H     38 CNH-VEN             47.00      51.50  
 13 Ramos, Kattya          36 BELE-CRC            57.04      54.44  
 14 Diaz Fernandez, Milag  36 ADAC-VEN            45.25      58.30  
 -- Casati, Veronica Nata  35 STH-ARG             39.05         NS  
 -- Lawrence, Summer S     37 UNAT-USA            46.50         NS  
 -- Perry, Kelly M         35 IM-USA              40.00         NS  
 -- Perez, Viviana M       35 ADAC-VEN            38.00         NS  
 
 Event 33  Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 33.09  4/17/2012 LINLEY FRAME, AUS
         NATL: N 33.25  7/23/2006 S VON DER LIPPE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Blackburn, Lisa        42 T2NM-USA            34.32      33.86  
  2 Legaspi, Kelly A       42 SFTL-USA            36.91      35.37  
  3 Larcher, Christiane L  41 GNU-BRA             35.62      35.52  
  4 Niehaus, Sigrid        44 PIR-CRC             36.03      36.72  
  5 Guerin, Karen M        44 MICH-USA            37.05      39.08  
  6 Good, Tricia           42 CMS-USA             39.72      40.85  
  7 Hernandez, Raquel RH   40 ECA-VEN             43.00      41.67  
  8 Robert, Michelle       44 CRCE-CRC            42.56      42.59  
  9 Cornejo, Claudia R     44 CTTM-PER            44.45      43.15  
 10 Postma, Terri          44 UNAT-USA            45.00      44.23  
 11 Landman, Astra         43 KTRN-RUS            44.50      45.71  
 12 Brenes, Alejandra      43 CRCE-CRC            53.78      52.19  
 13 Moreno, Silvia         42 CRCE-CRC            53.86      52.39  
 14 Greene, Dana M         44 NCMS-USA            38.50      53.19  
 15 Kishpaugh, Shelley     43 SYSM-USA            54.00      53.34  
 16 Enriquez, Soemia K     41 GUA-GUA             58.02      56.99  
 17 Rubert, Shelley        42 TGM-USA             58.47      58.62  
 18 Ovalle, Nancy E        44 GUA-GUA             51.39      58.92  
 19 Onigkeit, Luciane F    40 ANMB-BRA          1:02.35    1:05.84  
 20 Agudelo Zuluaga, Safi  42 DELF-COL            55.00    1:06.04  
 -- Urdaneta R, Amervys A  40 CP-VEN            1:00.45         NS  
 
 Event 33  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 33.66  7/17/2010 S.VON DER LIPPE, USA
         NATL: N 33.66  7/17/2010 S VON DER LIPPE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 M?ller, Andrea         46 SI-CHI              39.00      38.58  
  2 Dissington, Laura J    49 SYSM-USA            40.80      39.58  
  3 Hendricks, Geneve E    45 WM-USA              40.89      41.16  
  4 Anderson, Lynne A      47 WM-USA              42.76      41.55  
  5 Kupan, Cheryl A        49 SPM-USA             42.50      41.91  
  6 Marinheiro, Edileide   45 SOFL-USA            44.01      43.25  
  7 B?gin, Marie-Jos? MJ   47 CAMO-CAN            44.00      43.89  
  8 Ferrari, Andrea        48 MAB-ARG             45.07      44.17  
  9 Leone, Susan H         49 WM-USA              46.21      45.48  
 10 Hyde, Lisa L           45 CFM-USA             46.02      46.12  
 11 Leal Lucena, Aisa Ale  47 VIK-VEN             50.93      49.73  
 12 Mac?as, Caolina        46 SI-CHI              50.11      50.55  
 13 Campanella, Silvia     47 CDHA-ARG            51.25      50.56  
 14 Salazar, Maria Marta   49 BELE-CRC            50.83      50.68  
 15 Thomes, Robin C        45 SYSM-USA            52.00      51.44  
 16 Neitlich, Elena M      46 SYSM-USA            52.00      51.76  
 17 Sosa, Valentina J      45 CELT-VEN            53.00      53.84  
 18 Leal Lucena, Ilse I    45 VIK-VEN             58.22      58.46  
 19 Zaremba-Pietraszun, K  49 SYSM-USA          1:02.53    1:01.39  
 20 Anzaldua, Leonor A     45 AMAZ-MEX            58.00    1:01.58  
 -- Tome, Maria I          48 SYSM-USA            58.00         DQ  
      Illegal downward dolphin kick
 -- Vazhenin, Irina        49 AWJ-USA             46.18         NS  
 -- Musso, Magaly I        48 MASN-VEN            36.15         NS  
 -- Cifuentes Cuadros, Al  49 DELF-COL            45.00         NS  
 -- Hamel, Laura           49 SYSM-USA            43.00         NS  
 -- Curhan, Linda C        49 SYSM-USA            51.61         NS  
 
 Event 33  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 34.18  6/13/2012 MONICA CORO, ITA
         NATL: N 37.51  8/7/2006  MELINDA MANN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Schick, Lori A         50 SFTL-USA            39.68      38.46  
  2 Vaughn, Holly A        52 UNAT-USA            38.64      38.59  
  3 Fuganti, Diva          52 GNU-BRA             40.00      40.40  
  4 Bowen, Kris            51 INDY-USA            42.14      41.37  
  5 Wenzel, Chris          54 SFTL-USA            40.70      41.41  
  6 Delmage, Arlene        51 OREG-USA            43.38      41.62  
  7 Berg, Tonya K          54 PSM-USA             40.00      42.13  
  8 Grant, Fiona M         53 TECH-CAN            45.80      43.52  
  9 Novikova, Marina VL    52 PSDN-RUS            44.35      43.87  
 10 Parlagreco, Claudia M  54 LMN-ARG             42.70      44.98  
 11 Goldberg, Claudette    54 USF-USA             45.30      45.08  
 12 Lareo Azoz, Edith M    54 MV-VEN              46.00      46.26  
 13 Roussain, Kerri C      54 GOLD-USA            55.00      47.87  
 14 Brennan, Lee           51 GOLD-USA            50.30      48.83  
 15 Saco, Dacyl P          54 ECA-VEN             42.00      49.12  
 16 Feather, Shawn M       52 AGM-USA             48.40      49.36  
 17 McClure, Pam           50 GAJA-USA            48.80      49.98  
 18 Hidalgo, Elizabeth     54 CDAP-VEN            50.28      51.11  
 19 Aragon, Leah A         50 TGM-USA             53.59      52.34  
 20 Castro, Cecilia O      54 SESP-BRA            52.77      55.01  
 21 Greenwood, Irene E     52 BELE-CRC            56.35    1:00.75  
 22 Biese, Anelise R       54 SI-CHI            1:20.00    1:09.02  
 23 Molina, Ana T          54 ANMS-CRC          1:15.24    1:14.03  
 -- Dahl, Lisa A           52 PSM-USA             39.75         NS  
 -- Miller, Patricia M     52 VMST-USA            40.33         NS  
 -- Matysek, Anna Lea      52 SYSM-USA          1:00.26         NS  
 
 Event 33  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 38.24  5/6/2012  ALISON NYE, GBR
         NATL: N 39.16  6/3/2012  BETH ESTEL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mann, Melinda J        57 WMAC-USA            40.44      39.41  
  2 Dash, Melon            58 SYSM-USA            40.80      41.25  
  3 Knapp, Lo D            59 UTAH-USA            41.00      41.27  
  4 Gettelfinger, Cheryl   56 INDY-USA            43.78      42.63  
  5 Almand, Jennifer       55 GAJA-USA            43.70      43.09  
  6 Alton, Dale            56 GAJA-USA            43.00      43.13  
  7 Kessinger, Katy L      59 UTAH-USA            50.01      45.74  
  8 Ostertag-Newsome, Lil  58 ACCO-COL            47.00      47.56  
  9 Taylor, Barbara G      59 YCMS-USA            50.24      47.75  
 10 Lamartine Siqueira, N  55 UNIR-BRA            52.48      49.39  
 11 Sim?es, Sandra         59 AMPN-BRA            51.01      49.88  
 12 Schueckler, Leslie     58 BSM-USA             55.66      51.13  
 13 Grady, Marci A         55 SFTL-USA            54.31      53.29  
 14 Marcotte, Anne-Claire  56 CAMO-CAN            56.28      54.48  
 15 Reis Pires, Maria de   59 SESP-BRA            52.06      55.06  
 16 Hopson, Linda K        58 SYSM-USA          1:10.00      57.91  
 17 Rangel Fernandez, Car  56 CGA-VEN             55.00      58.56  
 18 Murillo Quintero, Zaf  59 CGA-VEN           1:03.00    1:01.35  
 -- Finch, Merry B         59 YCMS-USA            45.49         DQ  
      Illegal downward dolphin kick
 -- Gomez Leiva, Olivia O  56 ACA-MEX           1:16.00         DQ  
      Illegal downward dolphin kick
 -- Haynie, Dee A          58 TOC-USA             45.11         NS  
 
 Event 33  Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 38.48  3/27/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER
         NATL: N 40.80  6/13/2012 DEB COELLNER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Steiger, Regula E      61 SVB-SUI             40.75      40.11  
  2 Walker, Deb W          62 SRQM-USA            43.00      41.91  
  3 Myrrha  Dolores, Saav  64 CBMX-MEX            48.00      46.78  
  4 Fitzpatrick, Maureen   62 NCMJ-USA            53.00      47.99  
  5 Samuelson, Martha J    64 SYSM-USA            48.23      51.48  
  6 Quevedo, Hortencia     62 MCH-MEX             57.00      54.17  
  7 Santana, Anita Matos   62 ANMB-BRA            52.45      55.34  
  8 Bucchioni, Isa Gabrie  61 COMP-BRA            56.00      57.82  
  9 Mitchell, Carol        64 SYSM-USA          1:02.15      58.50  
 10 Fazzano, Catalina U    60 GOLD-USA            59.00      59.98  
 11 Jinesta, Marta X       60 ANMS-CRC          1:34.20    1:26.72  
 -- Acosta, Magdalena A    62 MCH-MEX           1:02.00         DQ  
      Leg Movements not always simultaneous  and in horizontal plane
 -- Guins, Ann H           60 SYSM-USA            48.58         NS  
 -- Kovacik, Karen         61 FACT-USA            46.15         NS  
 -- Ogier, Danielle        61 GOLD-USA            43.10         NS  
 
 Event 33  Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 41.52  6/14/2009 MONIKA SENFTLEBEN, GER
         NATL: N 42.97  8/4/2011  DIANN UUSTAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Wilson, Meegan         65 FACT-USA            48.50      46.45  
  2 Wingerter, Pamela W    69 TGM-USA             49.92      48.64  
  3 Webb, Linda            68 SFTL-USA            47.98      49.13  
  4 McKenney, Marilynn     66 FACT-USA          1:03.13    1:01.83  
  5 Collins, Lois M        69 SYSM-USA          1:12.00    1:04.94  
  6 Arns, Nadir B          66 AMPN-BRA          1:10.16    1:13.58  
  7 Delaney, Florence      69 FACT-USA          1:08.06    1:13.65  
  8 Robledo, Lia MS        65 AQAC-COL          1:50.00    1:15.86  
 -- Aponte de Bueno, Rosa  67 CGA-VEN           1:49.35         DQ  
      Feet not turned outward during propulsive part of kick
 -- Shulga, Lyudmila M     68 AQUA-UKR            42.00         NS  
 -- Magallanes, Miriam R   66 ADAC-VEN          1:20.00         NS  
 
 Event 33  Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 42.80  8/26/2012 MONIKA SENFTLEBEN, GER
         NATL: N 45.67  8/7/2009  JOANN LEILICH
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hackett, Jeanne T      70 FACT-USA            52.66      52.35  
  2 Rosenbaum, Barbara I   72 GSM-USA             55.29      58.99  
  3 Rowan, Mary Rose       71 FACT-USA          1:00.21    1:01.87  
  4 Hutchinson, Joyce W    72 FACT-USA          1:03.25    1:04.38  
  5 Allen, Jean M          73 FMM-USA           1:05.07    1:10.13  
 -- Miller, Jan H          70 MLMS-USA          1:44.30         NS  
 
 Event 33  Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 43.95  3/6/2010  SHOKO YONEZAWA, JPN
         NATL: N 51.55  8/15/2008 ANN HIRSCH
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Newell, Sally          76 NCMS-USA            54.33      54.95  
  2 Miller, Marilynn R     79 SYSM-USA          1:28.00    1:31.97  
 -- Jebe, Margit H         75 T2NM-USA            51.00         NS  
 
 Event 33  Women 80-84 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 48.36  3/16/2013 ELIANE PELLIS, BEL
         NATL: N 53.40  8/4/2011  ANN HIRSCH
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Vogel, Alyce M         81 BLU-USA           1:15.15    1:10.53  
  2 Marlene, Parodi GR     81 LMN-ARG           1:16.00    1:16.41  
  3 Ferreira DA Silva, Te  81 MG-BRA            1:20.00    1:20.82  
 
 Event 33  Women 85-89 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W   57.24  9/16/2009 OLGA KOKORINA, RUS
         NATL: N 1:06.48  8/10/2006 BETTY CHRISTIAN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Troy, Jean D           86 FMM-USA           1:04.22    1:08.73  
  2 Brown, Ellen T         88 FACT-USA          1:43.77    1:56.88  

 Event 34  Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 28.87  8/15/2005 DAVE ROLLINS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Whinnery, Typ          22 UNAT-USA            35.00      31.56  
  2 Pinto, Edwing          20 ADAC-VEN            38.32      46.15  
 -- King, Marshall J       18 T2NM-USA            34.65         NS  
 
 Event 34  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 27.96  8/4/2011  MARK GANGLOFF, USA
         NATL: N 27.96  8/4/2011  MARK GANGLOFF
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Deery, Kyle B          29 SYSM-USA            30.01      29.77  
  2 Ramirez, Agustin       29 F-SC-MEX            34.00      32.89  
  3 Montero, Francisco     27 UCMA-CHI            36.50      35.75  
  4 Dueball, Scott S       27 IM-USA              37.00      36.43  
  5 Shaheen, Luke          25 SYSM-USA            33.50      37.22  
  6 Torres Mejias, Jesus   27 ADAC-VEN            36.58      38.43  
 -- Contreras Cabrera, Ed  26 ADAC-VEN            32.00         NS  
 -- Garcia Perez, Josmel   28 CGA-VEN           1:15.35         NS  
 -- Marino, Leonir D       25 ALJ-BRA             31.49         NS  
 -- Valencia Betancourth,  29 DELF-COL            30.00         NS  
 -- Campos, Jorge          29 CRCE-CRC            40.43         NS  
 
 Event 34  Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 28.59  11/26/2009CARLOS ALENCAR, BRA
         NATL: N 29.01  8/10/2006 JEFF COMMINGS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Fortuny, Alvaro        34 GUA-GUA             30.50      30.42  
  2 Cardona, Juan D        31 CR-T-CRC            31.00      30.85  
  3 Perez, Roderic X       31 MV-VEN              33.60      33.17  
  4 Miranda, Guillermo A   34 BELE-CRC            33.77      34.11  
  5 Vargas, Frank          30 CNH-VEN             32.11      34.24  
  6 Lima, Raphael G        32 MWA-USA             38.22      35.34  
  7 Nguyen, Son            34 MESC-USA            35.99      36.45  
  8 Sartori, Ignacio       31 V+A-ARG             36.00      37.08  
  9 Campos, Manuel         33 ANMS-CRC            37.20      38.40  
 10 Mu?oz, Adrian J        30 ADAC-VEN            32.88      39.47  
 11 Weisleder, Allan       30 CRCE-CRC            49.50      45.47  
 -- Sifontes, Juan P       34 MV-VEN              37.80         NS  
 -- Navarro, Leandro J     32 ADAC-VEN            35.00         NS  
 -- Morales, Heber H       34 CPA-VEN             37.00         NS  
 -- Corredor, Jose G       33 ADAC-VEN            39.45         NS  
 -- Fernandez, Fernando    31 GT-VEN              33.00         NS  
 -- Uzcategui, Daniel A    32 GT-VEN              34.00         NS  
 -- Linares, Sebastian     32 CRCE-CRC            41.71         NS  
 
 Event 34  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 28.47  10/24/2009VLADISLAV BRAGIN, RUS
         NATL: N 28.53  5/25/2009 JEFF COMMINGS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kulyk, Andriy          39 PIRA-NCA            30.00      29.20  
  2 Shefchik, Byron        39 GAJA-USA            29.89      30.91  
  3 Volkart, Gustavo       36 ALJ-BRA             30.87      31.18  
  4 Christoffel, Ben J     37 INDY-USA            31.67      31.52  
  5 Morais, Hugo S         38 CPM-BRA             31.57      31.64  
  6 Kemeny, Charles        38 UNAT-USA            32.95      32.39  
  7 Navarro, Jeiko         39 CRCE-CRC            33.11      32.81  
  8 Hidalgo, Hugo D        36 MV-VEN              33.10      33.14  
  9 Rojas, Carlos G        39 C4-MEX              33.00      33.47  
 10 Silver, Isaac M        35 FACT-USA            33.12      34.96  
 11 Blanco, Alonso O       39 MOST-USA            36.41      35.02  
 12 Velez, Rafael A        39 DOM-DOM             35.45      35.64  
 13 Sandi, Alejandro       35 BELE-CRC            38.15      36.73  
 14 Aguabella, Pablo       36 CRCE-CRC            36.11      37.08  
 15 Martin, Miguel MM      35 MV-VEN              36.25      37.18  
 16 Groomes, David W       39 TMM-USA             37.86      37.21  
 17 Romero, Julian A       37 FYMC-CAN            38.00      37.38  
 18 Daza, Elli F           37 CHV-VEN             39.45      41.75  
 19 Pulgarin, Alejandro M  39 AQAC-COL            50.00      44.63  
 20 Alvarado, Marco        36 CRCE-CRC            49.87      50.42  
 -- Roman Pulgarin, Franc  36 ACCV-COL            35.40         NS  
 -- Rangel, Alvaro A       37 ADAC-VEN            39.57         NS  
 -- Santos Junior, Wander  36 CIA-BRA             33.00         NS  
 -- Agostini, Armando J    38 CGA-VEN             41.01         NS  
 
 Event 34  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 28.84  9/16/2009 ALBERTO MONTINI, ITA
         NATL: N 29.38  7/8/2012  STEVE WEST
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Butcher, Rob           41 SYSM-USA            31.00      30.23  
  2 Rezek, Tony            41 MOVY-USA            31.22      30.38  
  3 Solano, Abraham E      44 JDP-ECU             32.50      31.73  
  4 Stier, Scott J         44 SYSM-USA            31.69      31.96  
  5 Resler, Arie A         40 CSCD-VEN            33.15      33.28  
  6 Pedrazzi, Gustavo      41 AEM-BRA             32.80      33.51  
  7 Santiago, Fabricio R   40 ATHL-BRA            34.00      34.18  
  8 Weisleder, Rodney      42 CRCE-CRC            35.13      34.48  
  9 Abcug, Rob A           44 GOLD-USA            36.00      35.34  
 10 Campesino, Bernardo    43 BDO-USA             38.05      36.82  
 11 Finger, David          41 SLPL-CZE            37.00      36.89  
 12 Leal Lucena, Evaristo  43 VIK-VEN             36.80      36.95  
 13 Easton, Mike           41 UNAT-USA            38.48      37.02  
 14 Dubost, Alain          44 CRCE-CRC            44.14      41.86  
 15 Tyle, Scott            44 SYSM-USA            54.99      46.89  
 -- O''Leary, Shawn B       43 MESC-USA            36.50         NS  
 
 Event 34  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 29.63  6/24/2011 RICO ROLLI, ITA
         NATL: N 30.59  6/8/2008  DAVID GUTHRIE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Frampton, Sean P       47 GOLD-USA            32.80      33.06  
  2 Contreras, Miguel A    46 MV-VEN              34.24      34.32  
  3 Miller, Mark A         48 SYSM-USA            41.00      36.66  
  4 Fong, Jonathan C       49 SYSM-USA            50.00      38.13  
  5 Kuhn, Brian F          47 WOO-USA             40.36      39.96  
  6 Manrique, Luis C       49 CGA-VEN             44.00      40.09  
  7 Acosta, Luis           48 CHHV-VEN            41.00      40.77  
  8 Komolkin, Andrey       49 KTRN-RUS            39.65      40.84  
  9 Law, Wida              45 SYSM-USA            40.00      43.54  
 10 Heinbockel, John A     46 CFM-USA             45.25      45.36  
 11 Garcia, Gerardo A      48 CPA-VEN             48.00      51.00  
 12 Bruzual, Gustavo J     45 CGA-VEN             39.00      53.37  
 13 Rivas, Ramon M         46 AMAZ-MEX            52.15    1:03.48  
 -- Parra Rios, Jose A     45 CNSC-VEN            38.10         DQ  
      More than one butterfly kick during the first arm stroke after start or turn
 -- Nunes, Theo M          45 ATHL-BRA            33.31         DQ  
      Broke Stroke Cycle
 -- Pepe, Marshall         49 SYSM-USA            35.68         NS  
 -- Mench, Edward H        47 SYSM-USA            33.97         NS  
 -- Jimenez, Carlos A      49 RICE-USA            34.33         NS  
 -- Dietze, Stephan M      46 F-SC-MEX            32.80         NS  
 
 Event 34  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 30.88  8/12/2012 RICHARD SCHROEDER, USA
         NATL: N 30.88  8/12/2012 RICHARD SCHROEDER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Panzarino, Stephen     52 SYSM-USA            36.03      32.81  
  2 Swanson, Charles W     50 CATM-USA            35.95      34.44  
  3 Romero, Gustavo        54 COU-ARG             33.60      34.76  
  4 Vargas, Daniel         53 ARIZ-USA            34.50      35.20  
  5 Moreno, Al             53 GOLD-USA            34.00      35.75  
  6 Resende Filho, Gilton  51 AGIT-BRA            35.00      36.23  
  7 Moreno, Gilbert M      52 SYSM-USA            38.00      38.46  
  8 Thomas, Mark           52 BLU-USA             41.72      38.49  
  9 Huber, Harald M        54 SI-CHI              39.00      38.72  
 10 Potter, Thomas P       51 GAJA-USA            37.30      38.97  
 10 Speidel, Friedrich     51 SI-CHI              38.30      38.97  
 12 Brown, Doug            51 T2NM-USA            39.82      39.12  
 13 Dolecek, Petr          54 SCHU-CZE            41.00      40.10  
 14 Gonz?lez, Jos? A       53 CSMV-VEN            40.00      40.92  
 15 Komarov, Vladimir      52 KTRN-RUS            39.14      41.15  
 16 Bennett, Bob           51 SYSM-USA            42.84      41.38  
 17 Ortiz, Nicolas         51 AQAC-COL            50.00      42.63  
 18 Gonzalez Lopez, Danie  50 DELF-COL            43.00      43.72  
 19 Correa, Tabare         50 LNNM-URU            42.00      44.80  
 20 Matos Vinces, Manuel   53 MV-VEN              41.00      48.19  
 21 Novak, Antonin         53 SCHU-CZE            44.00      48.81  
 -- Diaz, Sergio           50 F-SC-MEX            42.00         NS  
 -- Sosa, Ricardo          50 AMAZ-MEX            34.00         NS  
 -- Matysek, Jim           54 SYSM-USA            37.95         NS  
 
 Event 34  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 31.05  9/16/2009 WALTER KUSCH, GER
         NATL: N 32.44  8/7/2009  JACK GROSELLE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Doyle, Benn W          55 GSM-USA             33.10      33.73  
  2 Sochackyj, Glen J      57 CHHV-VEN            35.30      34.81  
  3 Brenner, Bill          55 SYSM-USA            34.99      35.03  
  4 Silva, Carlos R        59 GNU-BRA             34.00      35.56  
  5 Cruz-saco, Cesar       55 CTTM-PER            35.00      35.59  
  6 Godoy, Francisco J     55 WMST-USA            36.39      36.65  
  7 Holmberg, Tom          55 IM-USA              36.41      36.74  
  8 Zenga, Jack            57 SYSM-USA            37.00      37.38  
  9 Abbate, Gary A         59 TPIT-USA            37.49      38.04  
 10 Exner, Jiri            59 SCHU-CZE            38.80      38.71  
 11 Carvotta, Tom          58 ADMS-USA            39.44      38.81  
 12 Perez, John            55 CM-PUR            1:10.00      38.85  
 13 Lee, Stanley H         57 YCMS-USA            39.00      39.37  
 14 Tobon, Luis F          56 ACCO-COL            38.50      40.75  
 15 Dueball, Steven E      59 IM-USA              40.20      41.19  
 16 Cortes, Jorge A        56 CGA-VEN             40.00      42.21  
 17 Weigand, Tom J         56 SYSM-USA            43.94      42.27  
 18 Mejlachowicz, Mario    59 COMP-BRA            40.00      42.94  
 -- Tello, Mario           55 ACA-MEX             51.00         NS  
 
 Event 34  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 32.80  4/17/2012 STUART ELLICOTT, AUS
         NATL: N 32.87  6/13/2012 TIMOTHY SHEAD
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Salcedo, Gustavo GS    61 F-SC-MEX            36.50      36.04  
  2 Kerns, Hubie           64 VCM-USA             37.06      36.10  
  3 Walker, Rick B         63 SYSM-USA            36.57      36.90  
  4 Vazmina, Rudy J        63 SYSM-USA            38.02      39.41  
  5 Mange, Paulo E         64 GRSC-USA            41.08      41.40  
  6 Castro, Alfonso        60 CTTM-PER            42.34      43.94  
  7 Klein, Ira             60 SRQM-USA            57.89      46.30  
  8 Chojnowski, Gerry      64 SRQM-USA            46.33      46.52  
  9 Ortiz, Jose A          63 GUA-GUA             49.00      48.93  
 10 Morandy, Oswaldo A     63 ADAC-VEN            46.26      51.02  
 11 Novoa, Renato          64 F-SC-MEX            49.30      54.75  
 12 Ortega, Luis D         63 MIQQ-CHI          1:05.00    1:09.79  
 13 Nu?ez, Guillermo       64 ADAC-VEN            50.16    1:20.44  
 -- Urdaneta, Americo A    64 CP-VEN            1:17.90         DQ  
      Hands brought back beyond the hip line after 1st stroke following start or turn
 -- Jimenez, Luis A        64 ANMS-CRC          1:11.46         DQ  
      Hands brought back beyond the hip line after 1st stroke following start or turn
 
 Event 34  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 34.61  9/5/2009  OSAMU MAEDA, JPN
         NATL: N 34.66  7/8/2012  ROBERT STRAND
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 List, Robert W         68 GSMS-USA            39.22      39.59  
  2 Campbell, John F       66 MVN-USA             40.22      39.96  
  3 Peterson, Steven B     67 PSM-USA             39.90      40.34  
  4 Reid, Joe              65 GAJA-USA            41.36      41.59  
  5 Lee, Charles B         69 THT-USA             40.05      41.84  
  6 Gonzalez, Cesar A      67 ACCO-COL            41.76      43.13  
  7 Zeigler, John V        68 GAJA-USA            43.64      44.69  
  8 Wallace, William S     69 T2NM-USA            45.00      45.77  
  9 Azcurra, Enrique M     67 UNAT-USA            40.05      52.10  
 10 Abe, Eduardo           69 BODY-BRA            51.58      59.45  
 -- Soto, Rogelio E        67 GUA-GUA             45.38         DQ  
      Leg Movements not always simultaneous  and in horizontal plane
 -- Dee, James P           69 FACT-USA            49.52         NS  
 -- Fuenmayor, Jose        69 UNAT-USA            42.43         NS  
 -- Meyerhoff, Rick        66 TAM-USA             39.00         NS  
 
 Event 34  Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 37.23  9/5/2009  YOSHIHIKO OSAKI, JPN
         NATL: N 37.47  4/21/2008 KARL WIEDAMANN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Andersen, Peter        70 SDSM-USA            37.45      37.68  
  2 Boak, Thomas D         70 WMST-USA            41.50      39.43  
  3 Monardes L?pez, Amanc  70 MASM-CHI            43.43      42.33  
  4 Schenk, Martin P       71 FACT-USA            45.12      47.16  
  5 Puchalski, Donald J    74 FACT-USA            46.50      47.20  
  6 Spacek, Vaclav         70 SCHU-CZE            46.00      47.35  
  7 Kutchins, Bryan A      70 FACT-USA            45.00      47.57  
 -- Laughlin, Peter G      70 FACT-USA            48.78         DQ  
      Leg Movements not always simultaneous  and in horizontal plane
 
 Event 34  Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 39.57  7/1/2011  HANS REICHELT, GER
         NATL: N 40.82  6/3/2006  JOHN KORTHEUER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Wiedamann, Karl E      75 GOLD-USA            39.77      44.10  
  2 Katz, Jerry A          75 GSM-USA             47.57      47.07  
  3 Schmitke, Harry        75 MESC-USA            44.58      48.60  
  4 McIntyre, David R      76 GOLD-USA            47.59      49.95  
  5 Wendel, Hans D         77 MESC-USA            49.80      53.72  
  6 Marchbanks, Jerry L    78 MOST-USA            45.91      54.30  
  7 Morvay, Rudolf C       76 SYSM-USA            59.20      58.42  
  8 Ray, Craig             75 GAJA-USA            58.37    1:00.00  
  9 Gorwitz, Nahum         77 SFTL-USA            59.00    1:00.60  
 10 Coles, Bill            78 SDSM-USA            55.18    1:02.66  
 11 Maldonado, Luis        76 PRM-PUR           1:07.00    1:04.73  
 
 Event 34  Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 41.68  9/18/2006 TOSHIO TAJIMA, JPN
         NATL: N 44.41  5/20/2012 BOB BEST
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sanguily, Mani         80 GOLD-USA            45.00      46.01  
  2 Monne, John N          83 ATB-CAN             48.00      50.83  
  3 Woods, Albert H        84 GAJA-USA            52.47      51.03  
  4 Dixon, Richard B       80 GAJA-USA          1:11.04    1:02.38  
  5 Bauman, John H         83 WMAC-USA          1:05.45    1:03.27  
  6 Coulter, Robert G      80 FACT-USA            59.10    1:03.36  
  7 Urtasun, Raul C        80 UNAT-CAN          1:04.11    1:09.18  
  8 Kutanovski, Milan      84 FACT-USA          1:14.83    1:18.30  
  9 Silva, Manoel F        81 TTC-BRA           2:00.00    2:03.19  
 -- Herrera, Gaston Cacig  81 CTTM-PER          1:50.00         DQ  
      Hands brought back beyond the hip line after 1st stroke following start or turn
 -- Suarez Sevilla, Nelso  81 JDP-ECU             52.00         NS  
 
 Event 34  Men 85-89 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        WORLD: W 45.66  6/19/2010 TOSHIO TAJIMA, JPN
         NATL: N 49.49  7/24/2010 FRANK PIEMME
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 MacDonald, Robert C    85 FMM-USA             47.18      53.94  
  2 Cornell, John E        86 FACT-USA          1:04.46    1:05.09  
  3 Wong, Angel P          85 PMS-PER           1:00.24    1:05.16  
  4 Hellmann, Hans J       86 SYSM-USA          1:12.00    1:08.43  
 -- Vargas, Helart         87 PMS-PER           1:34.00         NS  


 Event 35  Women 25-29 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:17.56  7/16/2010 YUKO NAKANISHI, JPN
         NATL: N 2:17.51  12/17/1995SHEILA TAORMINA
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Young, Charley         26 UCLA-USA          2:44.30    2:40.59  
                 37.69      1:19.13 (41.44)
        2:00.88 (41.75)     2:40.59 (39.71)
  2 Ramirez, Katerin       26 UCV-VEN           2:35.54    2:54.84  
                 36.77      1:19.44 (42.67)
        2:05.68 (46.24)     2:54.84 (49.16)
  3 Tovar, Sajalyn         29 CHHV-VEN          3:00.00    3:10.97  
                 41.41      1:32.42 (51.01)
        2:21.61 (49.19)     3:10.97 (49.36)
  4 Castellanos Solis, Ca  28 ACA-MEX           3:52.00    4:03.31  
                 49.29    1:53.54 (1:04.25)
      2:59.19 (1:05.65)   4:03.31 (1:04.12)
 -- Rodriguez, Mailliw C   28 CPB-VEN           2:40.10         NS  
 
 Event 35  Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:13.60  5/7/2006  METTE JACOBSEN, DEN
         NATL: N 2:20.12  8/11/1996 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ceron, Catalina        31 AQAC-COL          2:35.00    2:51.36  
                 35.62      1:17.44 (41.82)
        2:04.09 (46.65)     2:51.36 (47.27)
  2 Kuhlmann, Cassidy      30 UNAT-USA          2:59.99    2:59.88  
                 37.11      1:22.80 (45.69)
        2:10.20 (47.40)     2:59.88 (49.68)
  3 Campos Diaz, Maria Ro  32 UCV-VEN           2:52.01    3:00.73  
                 39.56      1:24.92 (45.36)
        2:12.89 (47.97)     3:00.73 (47.84)
  4 Sanchez, Cintia P      31 ANV-MEX           3:30.00    3:39.33  
                 50.01      1:46.13 (56.12)
        2:43.33 (57.20)     3:39.33 (56.00)
 -- Stutz, Kathleen J      31 SYSM-USA          3:40.10         NS  
 
 Event 35  Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:20.21  8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:20.21  8/10/1997 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Koppenwallner, Sonja   37 SFTL-USA          3:03.00    3:01.87  
                 38.57      1:24.65 (46.08)
        2:14.14 (49.49)     3:01.87 (47.73)
  2 Cuello, Laura L        36 ECHE-ARG          3:06.51    3:06.38  
                 40.95      1:30.14 (49.19)
        2:19.06 (48.92)     3:06.38 (47.32)
 -- Novikova, Marina       36 ASM-RUS           3:05.50         NS  
 
 Event 35  Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:24.78  7/23/2006 S.VON DER LIPPE, USA
         NATL: N 2:24.77  8/17/2003 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Varlas, Melissa D      40 SYSM-USA          2:34.51    2:34.38  
                 34.94      1:14.25 (39.31)
        1:54.78 (40.53)     2:34.38 (39.60)
  2 Day, Nadine K          43 UNAT-USA          2:36.13    2:43.97  
                 40.71      1:23.75 (43.04)
        2:07.38 (43.63)     2:43.97 (36.59)
  3 Martin-Sherlock, Ann   43 SYSM-USA          2:55.36    2:53.25  
                 37.93      1:20.21 (42.28)
        2:04.81 (44.60)     2:53.25 (48.44)
  4 Postma, Terri          44 UNAT-USA          3:40.00    3:33.50  
                 46.18      1:41.73 (55.55)
        2:37.81 (56.08)     3:33.50 (55.69)
  5 Cinencio, Grace S      41 AMAZ-MEX          3:40.52    4:05.63  
                 48.58    1:51.83 (1:03.25)
      3:02.70 (1:10.87)   4:05.63 (1:02.93)
  6 Volz, Kristin R        40 SFTL-USA          4:05.17    4:16.39  
                 58.87    2:04.73 (1:05.86)
      3:11.47 (1:06.74)   4:16.39 (1:04.92)
 -- Wetstone, Susan        40 PSM-USA           2:45.00         NS  
 
 Event 35  Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:24.34  6/20/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:24.34  6/20/2009 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lohberg, Birgit        48 GOLD-USA          2:36.80    2:36.04  
                 33.48      1:12.13 (38.65)
        1:52.92 (40.79)     2:36.04 (43.12)
  2 Westerman, Karen L     46 SPM-USA           2:47.57    2:46.81  
                 37.18      1:20.44 (43.26)
        2:03.80 (43.36)     2:46.81 (43.01)
  3 Moran Camacho, Patric  47 F-SC-MEX          3:24.37    3:13.47  
                 41.91      1:30.81 (48.90)
        2:22.20 (51.39)     3:13.47 (51.27)
  4 Aspani, Julie          48 F-SC-MEX          3:20.00    3:14.78  
                 43.48      1:31.24 (47.76)
        2:22.46 (51.22)     3:14.78 (52.32)
  5 Garcia, Alejandra N    47 AMAZ-MEX          4:27.25    4:48.85  
               1:01.38    2:10.55 (1:09.17)
      3:29.20 (1:18.65)   4:48.85 (1:19.65)
 -- Sencion, Olivia        45 ACA-MEX           3:59.00         DQ  
      Did not execute movement of both feet in same way
 
 Event 35  Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:31.55  8/18/2001 LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:31.55  8/18/2001 LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Arosemena Biaggi, Ana  54 GTC-ECU           2:42.10    2:45.34  
                 37.77      1:19.68 (41.91)
        2:02.52 (42.84)     2:45.34 (42.82)
  2 Hung, Maria E          53 ECA-VEN           2:56.00    2:46.40  
                 40.41      1:23.79 (43.38)
        2:06.16 (42.37)     2:46.40 (40.24)
  3 Delmage, Arlene        51 OREG-USA          2:48.12    2:48.74  
                 37.72      1:20.04 (42.32)
        2:04.81 (44.77)     2:48.74 (43.93)
  4 Castro, Leticia        53 GOLD-USA          3:04.55    2:59.74  
                 40.35      1:25.65 (45.30)
        2:12.34 (46.69)     2:59.74 (47.40)
  5 Brown, Denise H        54 MICH-USA          3:09.67    3:09.16  
                 40.41      1:26.47 (46.06)
        2:17.26 (50.79)     3:09.16 (51.90)
  6 Passalacqua, Cristina  51 AMN-ARG           3:03.67    3:14.10  
                 38.76      1:27.92 (49.16)
        2:19.25 (51.33)     3:14.10 (54.85)
  7 Jones, Maureen         50 SYSM-USA          3:03.30    3:17.24  
                 44.25      1:34.94 (50.69)
        2:26.39 (51.45)     3:17.24 (50.85)
  8 Lareo Azoz, Edith M    54 MV-VEN            3:45.00    3:33.79  
                 48.68      1:43.03 (54.35)
        2:39.95 (56.92)     3:33.79 (53.84)
  9 Perez de Ferari, Clau  51 SI-CHI            3:30.00    3:34.46  
                 46.40      1:40.36 (53.96)
        2:37.82 (57.46)     3:34.46 (56.64)
 10 Hernandez, Josephine   51 CRCE-CRC          3:50.75    3:46.52  
                 50.07      1:47.25 (57.18)
        2:46.56 (59.31)     3:46.52 (59.96)
 11 Bennett, Sarah L       50 SFTL-USA          4:26.90    4:05.81  
                 53.00    1:57.31 (1:04.31)
      3:01.95 (1:04.64)   4:05.81 (1:03.86)
 12 Chin-Ogilvie, Adrienn  53 SFTL-USA          4:19.62    4:15.07  
                 55.05    2:01.80 (1:06.75)
      3:12.51 (1:10.71)   4:15.07 (1:02.56)
 -- Chafe, Susan           53 EMSC-CAN          3:19.33         NS  
 
 Event 35  Women 55-59 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:41.51  7/8/2007  LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:41.51  7/8/2007  LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Iseppi, Esther         55 S-AM-SUI          2:57.00    2:58.32  
                 39.73      1:24.96 (45.23)
        2:11.07 (46.11)     2:58.32 (47.25)
  2 Mc Nulty, Barbara A    56 SPM-USA           3:23.94    3:20.14  
                 43.22      1:34.51 (51.29)
        2:27.27 (52.76)     3:20.14 (52.87)
  3 Rodriguez, Araceli     58 ANV-MEX           3:27.00    3:24.95  
                 45.54      1:37.84 (52.30)
        2:32.21 (54.37)     3:24.95 (52.74)
  4 Neville, Cathy V       56 SDSM-USA          4:00.00    3:35.80  
                 45.89      1:43.50 (57.61)
        2:41.88 (58.38)     3:35.80 (53.92)
  5 Barros, Graciete Mari  58 DSTA-BRA          3:50.07    3:55.03  
                 51.11    1:52.66 (1:01.55)
      2:53.47 (1:00.81)   3:55.03 (1:01.56)
  6 Walker, Brenda J       58 FACT-USA          3:41.58    3:57.90  
                 53.76    1:56.98 (1:03.22)
      2:58.49 (1:01.51)     3:57.90 (59.41)
  7 Larios, Leticia G      57 ACA-MEX           4:05.12    4:01.20  
                 55.12    1:57.93 (1:02.81)
      3:00.78 (1:02.85)   4:01.20 (1:00.42)
  8 Winck, Patty K         58 NSC-USA           3:59.84    4:05.19  
                 53.53    1:57.17 (1:03.64)
      3:01.90 (1:04.73)   4:05.19 (1:03.29)
  9 Forsyth, Avril M       57 ACA-MEX           4:20.00    5:04.91  
               1:07.76    2:25.35 (1:17.59)
      3:45.30 (1:19.95)   5:04.91 (1:19.61)
 
 Event 35  Women 60-64 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:41.03  8/6/2011  LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:41.03  8/6/2011  LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Vaca, Laura R          60 ANV-MEX           2:56.50    3:03.35  
                 39.65      1:26.32 (46.67)
        2:14.52 (48.20)     3:03.35 (48.83)
  2 Ciraulo, Christie      60 UCLA-USA          3:10.00    3:17.45  
                 45.44      1:35.45 (50.01)
        2:26.84 (51.39)     3:17.45 (50.61)
  3 Olmsted, Roxanne R     63 FACT-USA          3:50.00    4:06.83  
                 56.46    1:58.55 (1:02.09)
      3:04.04 (1:05.49)   4:06.83 (1:02.79)
  4 Garcia Tinajero, Leon  64 ANV-MEX           4:07.00    4:19.46  
                 57.58    2:04.34 (1:06.76)
      3:12.08 (1:07.74)   4:19.46 (1:07.38)
  5 Martin, Michelle E     64 SFTL-USA          4:19.29    4:24.32  
                 59.61    2:07.32 (1:07.71)
      3:17.12 (1:09.80)   4:24.32 (1:07.20)
  6 Souza, Maria Jos?lia   63 ANMB-BRA          4:44.55    4:24.73  
                 58.09    2:05.90 (1:07.81)
      3:14.28 (1:08.38)   4:24.73 (1:10.45)
  7 Callaway, Linda        60 MOST-USA          4:53.41    4:48.15  
               1:03.15    2:17.50 (1:14.35)
      3:33.97 (1:16.47)   4:48.15 (1:14.18)
 
 Event 35  Women 65-69 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 3:21.42  8/12/2010 CAROLYN BOAK, USA
         NATL: N 3:21.42  8/12/2010 CAROLYN BOAK
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Boak, Carolyn          68 WMST-USA          3:31.00    3:28.20  
                 47.03      1:41.74 (54.71)
        2:37.45 (55.71)     3:28.20 (50.75)
  2 Panayotoff, Kristi M   65 MESC-USA          4:38.23    4:55.49  
               1:04.83    2:18.40 (1:13.57)
      3:46.03 (1:27.63)   4:55.49 (1:09.46)
  3 Kelly, Alice           65 FACT-USA          5:00.00    5:34.06  
               1:10.04    2:31.34 (1:21.30)
      3:59.06 (1:27.72)   5:34.06 (1:35.00)
 -- Welch, Sarah           66 PSM-USA           3:48.87         NS  
 
 Event 35  Women 70-74 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 3:39.91  6/27/1996 JUNE KRAUSER, USA
         NATL: N 3:39.91  6/28/1996 JUNE KRAUSER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Meyers, Susan L        71 INDY-USA          4:20.00    4:23.26  
                 58.28    2:06.31 (1:08.03)
      3:16.00 (1:09.69)   4:23.26 (1:07.26)
  2 Valdez, Marion L       73 UBC.-ARG          4:43.16    4:37.30  
               1:04.33    2:13.70 (1:09.37)
      3:27.02 (1:13.32)   4:37.30 (1:10.28)
  3 Hlavacek, Ida M        71 VMST-USA          5:01.21    5:05.50  
               1:02.88    2:20.54 (1:17.66)
      3:43.26 (1:22.72)   5:05.50 (1:22.24)
  4 Rosenbaum, Barbara I   72 GSM-USA           5:37.82    6:01.56  
               1:19.65    2:54.60 (1:34.95)
      4:26.95 (1:32.35)   6:01.56 (1:34.61)
  5 Weston, Frances E      73 MARY-USA          5:00.00    6:40.53  
               1:31.92    3:20.74 (1:48.82)
      5:12.79 (1:52.05)   6:40.53 (1:27.74)
 
 Event 35  Women 75-79 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 4:03.55  6/9/2004  SYLVIA NEUHAUSER, AUT
         NATL: N 4:10.69  6/24/2001 JUNE KRAUSER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Svobodova, Christa     76 SCHU-CZE          4:30.60    4:37.09  
               1:01.00    2:13.54 (1:12.54)
      3:26.12 (1:12.58)   4:37.09 (1:10.97)
  2 Moeller, Janet H       79 GSM-USA           6:17.00    6:27.19  
               1:18.76    2:45.52 (1:26.76)
      4:50.39 (2:04.87)   6:27.19 (1:36.80)
 -- Tullman, Patricia A    76 FMM-USA           6:08.72         NS  
 -- Whalen, Nana           76 GAJA-USA          6:53.60         NS  
 
 Event 35  Women 80-84 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 4:15.19  7/14/2012 JUDIE OLIVER, CAN
         NATL: N 4:34.86  5/22/2004 LOIS NOCHMAN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
 -- Campbell, Joan K       83 FACT-USA          7:04.40         NS  


 Event 36  Men 18-24 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 2:08.62  8/13/2007 HYUN SEUNG LEE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Rivas, Rowyn A         23 UCV-VEN           2:35.99    2:31.53  
                 34.34      1:11.49 (37.15)
        1:51.26 (39.77)     2:31.53 (40.27)
 
 Event 36  Men 25-29 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:03.26  4/23/2008 SATOSHI TORATANI, JPN
         NATL: N 2:05.76  7/21/2002 JASON EADDY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ortiz, Daniel          26 CRCE-CRC          2:20.44    2:16.01  
                 29.89      1:04.21 (34.32)
        1:40.01 (35.80)     2:16.01 (36.00)
  2 Altman-Kurosaki, Jona  25 AGUA-USA          2:40.00    2:34.46  
                 32.40      1:10.68 (38.28)
        1:52.59 (41.91)     2:34.46 (41.87)
  3 Mujica Manzanilla, En  29 ENJA-VEN          2:45.50    2:45.43  
                 34.42      1:14.98 (40.56)
        1:59.82 (44.84)     2:45.43 (45.61)
  4 Oliveira, Jorge F      27 OJF-BRA           3:25.00    2:55.30  
                 35.42      1:19.42 (44.00)
        2:06.73 (47.31)     2:55.30 (48.57)
 
 Event 36  Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:03.76  8/12/2010 MATT HAUPT, USA
         NATL: N 2:03.76  8/12/2010 MATT HAUPT
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Barley, Adam S         32 VMST-USA          2:20.39    2:15.95  
                 29.96      1:04.48 (34.52)
        1:39.95 (35.47)     2:15.95 (36.00)
  2 Nieto, Jonathan JN     32 CNSC-VEN          2:23.00    2:24.01  
                 33.33      1:10.04 (36.71)
        1:47.07 (37.03)     2:24.01 (36.94)
  3 Vazquez, Julio C       34 CBMX-MEX          2:20.00    2:26.45  
                 31.66      1:08.34 (36.68)
        1:46.28 (37.94)     2:26.45 (40.17)
  4 Carreno, Juan P        30 ACCO-COL          2:30.02    2:40.08  
                 36.05      1:18.69 (42.64)
        1:57.11 (38.42)     2:40.08 (42.97)
  5 Nguyen, Son            34 MESC-USA          3:29.99    3:26.56  
                 42.58      1:33.76 (51.18)
        2:29.47 (55.71)     3:26.56 (57.09)
 
 Event 36  Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:06.74  6/27/1996 JEFF STUART, USA
         NATL: N 2:06.74  6/28/1996 JEFF STUART
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Martinez Luccani, Jua  38 ECA-VEN           2:23.00    2:22.76  
                 32.17      1:08.05 (35.88)
        1:46.04 (37.99)     2:22.76 (36.72)
  2 Saenz, Nelson MR       39 AQAC-COL          2:47.00    2:43.69  
                 35.20      1:16.72 (41.52)
        1:57.15 (40.43)     2:43.69 (46.54)
 -- Porco, Filippo M       36 NCMS-USA          3:43.14         DQ  
      Did not execute movement of both feet in same way
 -- Monasterio, Ricardo A  35 SCLN-VEN          2:08.85         NS  
 -- Santos Junior, Wander  36 CIA-BRA           2:33.00         NS  
 -- Rodriguez, Ivan        38 CTTM-PER          2:30.50         NS  
 
 Event 36  Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:05.55  7/11/2004 DENNIS BAKER, USA
         NATL: N 2:05.55  7/11/2004 DENNIS BAKER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Solano, Abraham E      44 JDP-ECU           2:24.00    2:22.53  
                 32.77      1:08.23 (35.46)
        1:45.20 (36.97)     2:22.53 (37.33)
  2 Rodriguez, Ramses      41 SYSM-USA          2:25.61    2:24.32  
                 33.71      1:11.08 (37.37)
        1:47.33 (36.25)     2:24.32 (36.99)
  3 Kroupa, Andy S         44 BLU-USA           2:43.27    2:33.80  
                 31.69      1:09.80 (38.11)
        1:51.23 (41.43)     2:33.80 (42.57)
  4 Arias, Lenit R         43 MV-VEN            3:10.00    2:54.85  
                 38.55      1:23.25 (44.70)
        2:07.94 (44.69)     2:54.85 (46.91)
  5 Brenes, Marco          42 CRCE-CRC          4:33.06    3:40.00  
                 40.61      1:36.87 (56.26)
      2:37.05 (1:00.18)   3:40.00 (1:02.95)
 -- Gazal, Wilfred         43 MOLH-BRA          2:55.00         NS  
 
 Event 36  Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:06.94  8/9/2006  DENNIS BAKER, USA
         NATL: N 2:04.07  7/19/2008 DENNIS BAKER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mijares, Jorge D       46 MASN-VEN          2:38.00    2:31.67  
                 35.33      1:12.66 (37.33)
        1:52.21 (39.55)     2:31.67 (39.46)
  2 Fischer, Andy          46 SFTL-USA          2:36.00    2:34.52  
                 33.27      1:10.67 (37.40)
        1:50.51 (39.84)     2:34.52 (44.01)
  3 Vazhenin, Igor V       49 AWJ-USA           2:29.49    2:42.05  
                 35.07      1:15.32 (40.25)
        1:57.61 (42.29)     2:42.05 (44.44)
  4 Armstrong, Jeff J      49 MINN-USA          3:02.61    2:53.61  
                 37.65      1:21.21 (43.56)
        2:06.51 (45.30)     2:53.61 (47.10)
  5 Hillman, Allen F       46 SYSM-USA          3:04.22    3:05.45  
                 36.80      1:22.43 (45.63)
        2:12.18 (49.75)     3:05.45 (53.27)
  6 Puchi Torrents, Jose   49 MASN-VEN          3:28.00    3:17.37  
                 41.14      1:31.61 (50.47)
        2:26.38 (54.77)     3:17.37 (50.99)
 -- Delgado, Francisco     46 F-SC-MEX          3:23.45         NS  
 
 Event 36  Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:13.36  11/7/2010 MARCUS MATTIOLI, BRA
         NATL: N 2:13.80  7/9/2011  DENNIS BAKER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Vargas, Daniel         53 ARIZ-USA          2:45.00    2:51.08  
                 34.80      1:18.02 (43.22)
        2:03.58 (45.56)     2:51.08 (47.50)
  2 King, John M           51 T2NM-USA          3:03.69    2:59.51  
                 41.89      1:28.73 (46.84)
        2:15.43 (46.70)     2:59.51 (44.08)
  3 Garcia Garcia, Juan A  53 CBMX-MEX          3:10.20    3:10.45  
                 37.67      1:24.18 (46.51)
        2:15.51 (51.33)     3:10.45 (54.94)
  4 Valencia, Jose A       50 DELF-COL          3:31.00    3:33.89  
                 46.08      1:42.56 (56.48)
        2:40.22 (57.66)     3:33.89 (53.67)
  5 Saglimbeni, Franco FS  52 VIK-VEN           3:15.00    3:44.54  
                 41.73      1:36.59 (54.86)
      2:44.55 (1:07.96)     3:44.54 (59.99)
 
 Event 36  Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:18.97  8/7/2009  BRAD HORNER, USA
         NATL: N 2:18.97  8/7/2009  BRAD HORNER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Specht, William L      55 SPM-USA           2:28.60    2:29.50  
                 34.05      1:11.99 (37.94)
        1:50.11 (38.12)     2:29.50 (39.39)
  2 Bliss, Thomas G        59 BLU-USA           3:05.00    2:47.35  
                 37.20      1:19.72 (42.52)
        2:03.13 (43.41)     2:47.35 (44.22)
  3 Romanov, Alexander     57 CHK-RUS           3:05.00    3:01.28  
                 39.35      1:23.75 (44.40)
        2:11.93 (48.18)     3:01.28 (49.35)
  4 Freeman, Stephan J     57 SPM-USA           3:17.22    3:06.63  
                 42.87      1:30.07 (47.20)
        2:22.94 (52.87)     3:06.63 (43.69)
  5 Mayol-Bracero, Eduard  59 PRM-PUR           3:00.00    3:23.21  
                 41.63      1:33.24 (51.61)
        2:28.66 (55.42)     3:23.21 (54.55)
 -- Wright, Stephen S      55 TXLA-USA          3:20.00         NS  
 -- Perez, John            55 CM-PUR            3:14.00         NS  
 
 Event 36  Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:29.05  8/6/2011  LAWRENCE DAY, USA
         NATL: N 2:29.05  8/6/2011  LAWRENCE DAY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dodson, Phil L         60 IM-USA            2:39.00    2:42.39  
                 35.19      1:16.01 (40.82)
        1:57.73 (41.72)     2:42.39 (44.66)
  2 Gooding, Jack          60 ARKM-USA          2:51.63    2:59.56  
                 37.06      1:19.71 (42.65)
        2:05.50 (45.79)     2:59.56 (54.06)
  3 Rollins, Bruce W       64 WMST-USA          3:23.27    3:11.08  
                 42.80      1:30.20 (47.40)
        2:19.06 (48.86)     3:11.08 (52.02)
  4 Jennings, Bob          60 FACT-USA          3:54.87    3:25.17  
                 47.58      1:41.64 (54.06)
        2:35.94 (54.30)     3:25.17 (49.23)
  5 Garcia, Bernal         60 CR-T-CRC          3:15.02    3:47.10  
                 45.96      1:42.87 (56.91)
      2:47.25 (1:04.38)     3:47.10 (59.85)
  6 Ramirez Perriggo, Rey  60 CTTM-PER          3:55.00    4:01.24  
                 55.53    2:00.14 (1:04.61)
      3:05.84 (1:05.70)     4:01.24 (55.40)
  7 Roman Cabra, Francisc  62 ACCV-COL          3:30.18    4:09.26  
                 53.64    1:59.68 (1:06.04)
      3:08.42 (1:08.74)   4:09.26 (1:00.84)
 
 Event 36  Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:47.60  6/20/2009 DEREK PARR, GBR
         NATL: N 2:50.18  6/6/2009  ROBERT POILETMAN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McElroy, Frank         65 GSM-USA           3:12.00    2:55.11  
                 37.55      1:23.44 (45.89)
        2:09.80 (46.36)     2:55.11 (45.31)
  2 Martinez, Jorge E      66 SDSM-USA          3:19.27    3:26.46  
                 45.92      1:39.79 (53.87)
        2:35.42 (55.63)     3:26.46 (51.04)
  3 Canepa, Fernando       66 PMS-PER           3:31.13    3:31.20  
                 43.23      1:37.84 (54.61)
        2:35.86 (58.02)     3:31.20 (55.34)
  4 Kolonkowski, Bob       65 AGUA-USA          3:12.92    3:34.07  
                 43.07      1:39.08 (56.01)
        2:37.74 (58.66)     3:34.07 (56.33)
  5 Zeigler, John V        68 GAJA-USA          3:36.34    3:41.05  
                 47.69      1:44.35 (56.66)
        2:44.04 (59.69)     3:41.05 (57.01)
  6 Cornell, Tom           66 SYSM-USA          3:30.00    3:46.17  
                 43.59      1:34.49 (50.90)
      2:36.48 (1:01.99)   3:46.17 (1:09.69)
  7 Winokur, Eliot         69 CM-PUR            4:05.00    4:05.69  
                 53.42    1:55.05 (1:01.63)
      3:00.88 (1:05.83)   4:05.69 (1:04.81)
  8 Otero, Horacio A       67 AMN-ARG           4:18.17    4:18.99  
                 55.15    2:02.80 (1:07.65)
      3:12.26 (1:09.46)   4:18.99 (1:06.73)
  9 Fernandez, Manuel      68 ACCO-COL          7:35.00    5:57.26  
               1:23.18    2:54.01 (1:30.83)
      4:26.97 (1:32.96)   5:57.26 (1:30.29)
 -- Arneson, Gaard         65 MICH-USA          3:30.10         NS  
 -- Novitskiy, Yaroslav A  68 ASM-RUS           3:25.50         NS  
 -- Ebel, Mark T           65 PCST-USA          3:49.00         NS  
 
 Event 36  Men 70-74 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 2:53.86  5/2/2009  BARRY YOUNG, NZL
         NATL: N 3:10.53  7/3/2010  RICHARD KITCHELL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Da Silva C?o Neto, Po  71 ANMB-BRA          3:26.05    3:27.93  
                 42.72      1:35.24 (52.52)
        2:33.18 (57.94)     3:27.93 (54.75)
  2 Takarada, Osamu        71 RJ-BRA            4:07.06    4:08.26  
               1:00.68    2:03.46 (1:02.78)
      3:09.69 (1:06.23)     4:08.26 (58.57)
 -- Badgley, David         73 OKMS-USA          4:42.25         DQ  
      Did not execute movement of both feet in same way
 
 Event 36  Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 3:26.21  6/15/2012 DAVID MCLACHLAN, RSA
         NATL: N 3:43.56  7/5/1992  ANTON CERER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Browne, James F        75 FMM-USA           6:58.83    6:30.23  
               1:29.00    3:01.28 (1:32.28)
      4:58.01 (1:56.73)   6:30.23 (1:32.22)
 -- Stolz, Hal F           79 GAJA-USA          4:23.96         DQ  
      Did not execute movement of both feet in same way