ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Pan Am Masters
6/8/2013-6/8/2013
Sarasota, FL USA

2013 Pan-American Masters Championship          6/8/2013 - 12:11 PM
               2013 Pan-American Masters Championship               
                     Presented by Myrtha Pools                      
 
 Event 11  Women 18-24 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 1:04.67  7/20/2012 JENNY VON JOUANNE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Venus Valentina, Mach  19 ADAC-VEN          1:38.25    2:03.29  
                 56.89    2:03.29 (1:06.40)
 -- Daviana Thais, Rivero  19 ADAC-VEN          1:35.18         DQ  
      Past vertical at turn: non continuous turning action
 
 Event 11  Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:04.82  7/16/2007 AKIKO MIZUMOTO, JPN
         NATL: N 1:06.44  7/31/2011 KELLY HARRIGAN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 O''Leary, Britta        29 AWJ-USA           1:06.50    1:06.98  
                 31.92      1:06.98 (35.06)
  2 Terrell, Stephanie L   25 SFTL-USA          1:13.46    1:12.14  
                 35.69      1:12.14 (36.45)
  3 Brandon, Celeste A     29 BLU-USA           1:16.28    1:17.53  
                 37.27      1:17.53 (40.26)
  4 Zimniewicz, Brittney   26 UNAT-USA          1:30.00    1:19.67  
                 39.52      1:19.67 (40.15)
  5 Chadwick, Lisa M       25 MASC-CAN          1:17.48    1:20.64  
                 38.89      1:20.64 (41.75)
  6 Medina, Milagros       26 UCV-VEN           1:18.65    1:21.35  
                 37.78      1:21.35 (43.57)
  7 Angeles, Liliana       27 F-SC-MEX          1:23.29    1:22.92  
                 40.31      1:22.92 (42.61)
  8 Crane, Eryn B          25 SFTL-USA          1:30.77    1:23.43  
                 39.57      1:23.43 (43.86)
  9 Salazar, Mariflor D    29 VIK-VEN           1:30.00    1:30.44  
                 43.09      1:30.44 (47.35)
 10 Fonseca, Maria Jose    29 CRCE-CRC          1:33.88    1:32.63  
                 44.18      1:32.63 (48.45)
 11 Villalobos, Tatiana    26 ANMS-CRC          1:35.71    1:36.89  
                 48.50      1:36.89 (48.39)
 12 Medina, Lorena LM      29 MCH-MEX           1:42.92    1:37.29  
                 48.25      1:37.29 (49.04)
 13 Conley-Guido, Melissa  29 SYSM-USA          1:55.00    2:00.39  
                 57.62    2:00.39 (1:02.77)
 -- Hodge, Lyndsay R       27 AGUA-USA          1:38.63         NS  
 -- Jenkins, Chloe         26 SYSM-USA          1:40.00         NS  
 
 Event 11  Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:01.78  8/6/2011  NORIKO INADA, USA
         NATL: N 1:01.78  8/6/2011  NORIKO INADA
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Chance, Danielle R     32 BLU-USA           1:11.09    1:12.28  
                 34.25      1:12.28 (38.03)
  2 Genova, Lucianna       33 GOLD-USA          1:20.86    1:20.83  
                 39.51      1:20.83 (41.32)
  3 Vera, Candida K        30 MV-VEN            1:19.00    1:21.48  
                 39.43      1:21.48 (42.05)
  4 Grady, Sarah           34 SYSM-USA          1:45.00    1:27.75  
                 42.55      1:27.75 (45.20)
  5 Poggi, Maria V         34 V+A-ARG           1:24.89    1:29.14  
                 41.70      1:29.14 (47.44)
  6 Perez, Erika           34 MCH-MEX           1:30.29    1:29.35  
                 42.77      1:29.35 (46.58)
  7 Rodriguez, Jessica     33 BERI-MEX          1:35.00    1:32.46  
                 46.30      1:32.46 (46.16)
  8 Sandoval, Damarys      32 CGA-VEN           1:40.01    1:48.64  
                 49.83      1:48.64 (58.81)
 -- Shute, Jessica D       34 CFM-USA           1:28.00         NS  
 -- Columbus, Mikki        30 AGUA-USA          1:16.40         NS  
 -- Ataya, Patricia M      33 CP-VEN            1:31.35         NS  
 
 Event 11  Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:04.99  8/8/2010  SHERI HART, USA
         NATL: N 1:04.99  8/8/2010  SHERI HART
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Petersen, Nathalie GM  38 SITH-AHO          1:21.14    1:19.19  
                 38.50      1:19.19 (40.69)
  2 Christopher, Deven M   39 GOLD-USA          1:20.85    1:21.25  
                 39.55      1:21.25 (41.70)
  3 Hennig, Katy S         36 SYSM-USA          1:20.00    1:21.89  
                 39.82      1:21.89 (42.07)
  4 Febres, Ivanova        38 SFTL-USA          1:35.00    1:28.20  
                 41.72      1:28.20 (46.48)
 -- Novikova, Marina       36 ASM-RUS           1:16.50         NS  
 
 Event 11  Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:07.06  3/7/2009  CINDY MABEE, CAN
         NATL: N 1:07.21  8/7/2009  JODY SMITH
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Rivera, Maria C        40 ECA-VEN           1:08.25    1:08.94  
                 32.69      1:08.94 (36.25)
  2 Tejeda, Ana Y          42 DOM-DOM           1:10.10    1:10.59  
                 33.35      1:10.59 (37.24)
  3 Wetstone, Susan        40 PSM-USA           1:11.52    1:12.11  
                 34.41      1:12.11 (37.70)
  4 Poll, Claudia          41 CRCE-CRC          1:12.30    1:12.18  
                 35.49      1:12.18 (36.69)
  5 Texel, Paula M         43 SPM-USA           1:16.20    1:15.24  
                 35.70      1:15.24 (39.54)
  6 Steinberg, Kiki        42 SYSM-USA          1:14.90    1:16.23  
                 35.67      1:16.23 (40.56)
  7 Lois, Pamela N         43 SI-CHI            1:15.00    1:18.61  
                 37.51      1:18.61 (41.10)
  8 Okuhara, F?rida        44 AMPN-BRA          1:37.00    1:29.88  
                 44.06      1:29.88 (45.82)
  9 Zappi, Cristina        44 CGA-VEN           1:30.00    1:31.80  
                 44.56      1:31.80 (47.24)
 10 Campo Espitia, Olga C  44 ACCO-COL          1:35.33    1:39.60  
                 45.92      1:39.60 (53.68)
 -- Hankins, Malena B      40 GAJA-USA          1:20.52         NS  
 -- Riley, Jennifer C      41 NCMS-USA          1:40.00         NS  
 
 Event 11  Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:08.11  5/24/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 1:08.11  5/24/2009 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Reynolds, Ellen M      49 SAWS-USA          1:09.03    1:08.65  
                 33.62      1:08.65 (35.03)
  2 Gellatly, Jill E       46 COOG-USA          1:18.00    1:15.48  
                 37.37      1:15.48 (38.11)
  3 Viteri, Cynthia M      45 WOW-USA           1:18.00    1:18.68  
                 39.02      1:18.68 (39.66)
  4 Westerman, Karen L     46 SPM-USA           1:18.08    1:19.37  
                 38.37      1:19.37 (41.00)
  5 Vazquez, Maria E       48 GAJA-USA          1:17.12    1:19.58  
                 38.50      1:19.58 (41.08)
  6 Swanson, Kimberly      48 FACT-USA          1:24.50    1:19.69  
                 39.69      1:19.69 (40.00)
  7 Wolff, Celia           47 NCMS-USA          1:18.99    1:20.28  
                 39.02      1:20.28 (41.26)
  8 Aristizabal, Diana M   49 CHHV-VEN          1:28.50    1:27.13  
                 44.32      1:27.13 (42.81)
  9 Gon?alves, Ana Paula   48 GNU-BRA           1:25.00    1:27.61  
                 42.19      1:27.61 (45.42)
 10 Bowman, Rachel H       48 SYSM-USA          1:25.00    1:29.13  
                 42.81      1:29.13 (46.32)
 11 Dean, Paige E          49 SYSM-USA          1:27.00    1:31.21  
                 42.81      1:31.21 (48.40)
 12 Kinugawa, Carla        46 ECP-BRA           1:40.00    1:34.19  
                 46.49      1:34.19 (47.70)
 13 Salazar, Maria Marta   49 BELE-CRC          1:42.11    1:40.58  
                 49.15      1:40.58 (51.43)
 14 Sosa, Valentina J      45 CELT-VEN          1:42.00    1:41.86  
                 49.23      1:41.86 (52.63)
 15 Dilworth, Elyce        47 WMAC-USA          1:42.00    1:43.33  
                 51.40      1:43.33 (51.93)
 16 Leal Lucena, Aisa Ale  47 VIK-VEN           1:47.14    1:48.37  
                 53.60      1:48.37 (54.77)
 17 Leal Lucena, Ilse I    45 VIK-VEN           1:54.47    1:58.37  
                 58.53      1:58.37 (59.84)
 -- Figueroa, Judith A     49 CP-VEN            2:15.36         NS  
 -- Cleary, Katherine P    48 SPM-USA           1:22.00         NS  
 
 Event 11  Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:11.78  8/12/2012 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 1:11.78  8/12/2012 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shirriff, Janis L      52 USM-CAN           1:14.15    1:16.24  
                 36.76      1:16.24 (39.48)
  2 Ditommaso, Laurie A    51 GSM-USA           1:16.53    1:19.07  
                 38.37      1:19.07 (40.70)
  3 Ruggeri, Paola L       52 ECA-VEN           1:19.00    1:21.41  
                 39.70      1:21.41 (41.71)
  4 Campbell, Holly        52 CASC-USA          1:23.00    1:22.25  
                 39.71      1:22.25 (42.54)
  5 Skomra, Kim C          53 NIAG-USA          1:25.00    1:23.03  
                 39.42      1:23.03 (43.61)
  6 Chafe, Susan           53 EMSC-CAN          1:21.86    1:24.39  
                 39.86      1:24.39 (44.53)
  7 Kirkpatrick, Laura A   53 BLU-USA           1:23.62    1:26.18  
                 41.44      1:26.18 (44.74)
  8 Groselle, Laura L      53 SYSM-USA          1:25.00    1:27.69  
                 42.72      1:27.69 (44.97)
  9 Boivin, Janine         53 CAMO-CAN          1:32.23    1:29.13  
                 43.51      1:29.13 (45.62)
 10 De la Mora-Vidales, A  54 ACA-MEX           1:28.70    1:30.89  
                 43.45      1:30.89 (47.44)
 11 Thomas, Ann B          53 SFTL-USA          1:34.63    1:34.55  
                 44.83      1:34.55 (49.72)
 12 Brennan, Lee           51 GOLD-USA          2:05.00    1:38.06  
                 47.17      1:38.06 (50.89)
 13 Montgomery, Victoria   53 CASC-USA          2:20.00    1:55.58  
                 56.48      1:55.58 (59.10)
 14 Biese, Anelise R       54 SI-CHI            2:05.00    2:08.52  
               1:02.76    2:08.52 (1:05.76)
 15 Rubio, Guadalupe       54 MCH-MEX           2:18.23    2:14.88  
               1:01.94    2:14.88 (1:12.94)
 -- Bowen, Kris            51 INDY-USA          1:20.80         NS  
 
 Event 11  Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:14.41  8/17/2008 LAURA VAL, USA
         NATL: N 1:14.41  8/17/2008 LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Martorell, Aroma M     55 CPM-BRA           1:24.00    1:23.23  
                 41.07      1:23.23 (42.16)
  2 Doyle, Deanna          55 SYSM-USA          1:22.47    1:24.50  
                 41.63      1:24.50 (42.87)
  3 Einsidler, Karen L     57 UCLA-USA          1:22.85    1:25.39  
                 41.80      1:25.39 (43.59)
  4 Geld, Sara S           55 OST-BRA           1:22.10    1:25.44  
                 41.23      1:25.44 (44.21)
  5 Larson, Linda L        58 SFTL-USA          1:26.18    1:25.98  
                 41.28      1:25.98 (44.70)
  6 Lukashova, Liudmila A  58 ASM-RUS           2:05.00    2:06.53  
                 59.09    2:06.53 (1:07.44)
  7 Grossman, Gail L       58 FACT-USA          2:25.35    2:22.53  
               1:09.86    2:22.53 (1:12.67)
  8 Showalter, Linda J     57 SYSM-USA          2:20.00    2:27.13  
               1:15.04    2:27.13 (1:12.09)
 
 Event 11  Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:16.08  6/15/2012 LAURA VAL, USA
         NATL: N 1:16.08  6/15/2012 LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Craffey, Joan P        60 AGUA-USA          1:29.00    1:27.84  
                 43.96      1:27.84 (43.88)
  2 Ciraulo, Christie      60 UCLA-USA          1:30.00    1:28.56  
                 44.00      1:28.56 (44.56)
  3 Guins, Ann H           60 SYSM-USA          1:31.93    1:29.64  
                 43.93      1:29.64 (45.71)
  4 Canaval, Ana Maria     62 CTTM-PER          1:32.00    1:35.17  
                 45.78      1:35.17 (49.39)
  5 Landey, Leslie J       63 GAJA-USA          1:40.00    1:38.14  
                 47.38      1:38.14 (50.76)
  6 Zimmerman, Sarah J     60 FACT-USA          1:40.45    1:40.73  
                 48.26      1:40.73 (52.47)
  7 Labrado, Gloria E      64 MCH-MEX           1:55.61    1:54.65  
                 55.75      1:54.65 (58.90)
  8 Butter-Sturman, Lin    64 FACT-USA          2:02.62    1:56.42  
                 58.13      1:56.42 (58.29)
  9 Cioffi, Maria I        63 ACQ-ARG           2:10.02    1:56.58  
                 58.16      1:56.58 (58.42)
 10 Craft Crissey, Sharon  60 SKY-USA           1:45.12    1:59.41  
                 54.66    1:59.41 (1:04.75)
 11 Martin, Michelle E     64 SFTL-USA          2:01.84    2:01.07  
                 58.85    2:01.07 (1:02.22)
 12 Voigt, Miriam H        64 AMPN-BRA          2:07.00    2:08.32  
               1:04.29    2:08.32 (1:04.03)
 13 Larson, Joanne E       60 SYSM-USA          2:10.00    2:12.84  
               1:03.47    2:12.84 (1:09.37)
 14 Castro, Fanny H        62 ACCO-COL          2:28.75    2:18.33  
               1:08.39    2:18.33 (1:09.94)
 15 Hamilton, Rebecca J    61 GAJA-USA          2:21.53    2:35.80  
               1:10.72    2:35.80 (1:25.08)
 -- Sellers, Melanie B     61 WMST-USA          2:30.00         NS  
 -- Pace, Jesse N          61 SAST-USA          2:00.00         NS  
 
 Event 11  Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:21.81  8/5/2010  MARGIT OHLSSON, SWE
         NATL: N 1:22.30  7/10/2011 DIANN UUSTAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Uustal, Diann B        67 GAJA-USA          1:26.57    1:23.93  
                 40.94      1:23.93 (42.99)
  2 Mitchell, Jeannie R    67 GOLD-USA          1:34.29    1:39.55  
                 48.89      1:39.55 (50.66)
  3 Ventura, Rosa V        66 SFTL-USA          1:44.00    1:42.73  
  4 Barber, Gina C         66 GAJA-USA          2:33.91    2:24.83  
               1:09.73    2:24.83 (1:15.10)
  5 Arns, Nadir B          66 AMPN-BRA          2:45.17    2:44.93  
               1:21.06    2:44.93 (1:23.87)
  6 Montilva Ramirez, Mor  68 CGA-VEN           2:52.31    3:00.38  
               1:24.93    3:00.38 (1:35.45)
  7 Aldana Romero, Maria   67 ACA-MEX           2:30.00    3:04.10  
               1:35.59    3:04.10 (1:28.51)
 
 Event 11  Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:26.15  6/15/2012 SATOKO TAKEUJI, JPN
         NATL: N 1:32.68  7/8/2012  JOY WARD
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Gilligan, Chris S      70 SYSM-USA          1:43.50    1:40.93  
                 48.61      1:40.93 (52.32)
  2 Hlavacek, Ida M        71 VMST-USA          1:54.28    1:56.04  
                 56.14      1:56.04 (59.90)
  3 Foley, Carolynn        70 AAA-USA           1:54.50    1:57.34  
                 55.06    1:57.34 (1:02.28)
  4 Getzendaner, Janet J   73 PSM-USA           2:04.12    2:04.34  
               1:00.71    2:04.34 (1:03.63)
  5 Zentgraf, Karen W      72 CMS-USA           2:22.03    2:05.30  
               1:02.52    2:05.30 (1:02.78)
  6 O''Brien, Sally J       70 F-NE-CAN          2:10.27    2:14.65  
               1:06.55    2:14.65 (1:08.10)
  7 O''Leary, Kathleen      70 FACT-USA          2:03.09    2:16.56  
               1:07.34    2:16.56 (1:09.22)
  8 Kemayd, Margarita      74 LNNM-URU          2:20.00    2:19.63  
               1:09.10    2:19.63 (1:10.53)
  9 Ottosen, Sue C         70 GAJA-USA          2:38.22    2:35.74  
               1:15.28    2:35.74 (1:20.46)
 10 Hutinger, Margie       73 FMM-USA           2:43.89    2:39.89  
               1:17.34    2:39.89 (1:22.55)
 11 Haase, Judith L        73 GAJA-USA          2:48.18    2:50.60  
               1:21.35    2:50.60 (1:29.25)
 12 Fuller, JoAnn          71 FACT-USA          3:00.00    3:20.28  
               1:35.54    3:20.28 (1:44.74)
 -- Allen, Jean M          73 FMM-USA           2:32.37         NS  
 
 Event 11  Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:38.62  10/21/2006JANE ASHER, GBR
         NATL: N 1:39.06  8/23/1999 DORIS STEADMAN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Bond, Patricia M       75 FMM-USA           1:55.00    1:52.63  
                 56.18      1:52.63 (56.45)
  2 Prokopi, Doris C       78 FMM-USA           2:45.51    2:37.54  
               1:16.72    2:37.54 (1:20.82)
  3 Czekala, Charlotte G   75 GAJA-USA          3:11.73    3:27.89  
               1:48.62    3:27.89 (1:39.27)
 
 Event 11  Women 80-84 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:46.11  5/7/2011  JANE ASHER, GBR
         NATL: N 1:47.29  8/7/2009  BETTY LORENZI
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Coleman, Jill          83 MARY-USA          2:44.00    2:16.91  
               1:05.75    2:16.91 (1:11.16)
  2 Marlene, Parodi GR     81 LMN-ARG           2:25.00    2:38.47  
               1:14.41    2:38.47 (1:24.06)
 
 Event 11  Women 85-89 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:54.22  7/8/2012  BETTY LORENZI, USA
         NATL: N 1:53.28  3/10/2012 BETTY LORENZI
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lorenzi, Betty S       86 FACT-USA          1:53.28    2:02.87  
               1:00.60    2:02.87 (1:02.27)
 
 Event 11  Women 95-99 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:55.56  3/7/2010  MIEKO NAGAOKA, JPN
         NATL: N 3:42.90  7/15/2007 EDITH HENDRY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dunivin, Anne A        97 GAJA-USA          5:30.99    6:47.66  



 Event 12  Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 53.61  6/27/2012 EUGENE GODSOE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Reardon, Jeff R        21 GSC-USA           1:03.00    1:03.47  
                 29.80      1:03.47 (33.67)
  2 Rheinlander, Rhet R    21 SYSM-USA          1:05.95    1:04.84  
                 31.53      1:04.84 (33.31)
  3 Reardon, Nicholas W    19 GSC-USA           1:10.00    1:12.36  
                 34.11      1:12.36 (38.25)
 
 Event 12  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 56.80  6/15/2012 CHRIS KING, RSA
         NATL: N 55.15  8/3/2011  ADAM MANIA
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McGinnis, Matthew W    28 NCMS-USA            58.00      57.66  
                 27.53        57.66 (30.13)
  2 Andrade, Vicente E     25 SFTL-USA            59.83      59.31  
                 28.67        59.31 (30.64)
  3 Sevieri, Eduardo F     29 ESP-BRA           1:00.02      59.73  
                 29.44        59.73 (30.29)
  4 Lazaroni, Jander Mell  28 AESJ-BRA            58.30    1:00.47  
                 29.64      1:00.47 (30.83)
  5 Orozco Mu?oz, Carlos   29 ACCO-COL          1:03.23    1:08.25  
                 32.84      1:08.25 (35.41)
  6 Cascajares, Juan V     26 AMAZ-MEX          1:30.50    1:15.53  
                 35.40      1:15.53 (40.13)
  7 Lorenzo, Luis M        27 VIK-VEN           1:10.57    1:20.75  
                 38.85      1:20.75 (41.90)
  8 Urbina, Humberto       29 MCH-MEX           1:20.00    1:26.28  
                 41.51      1:26.28 (44.77)
  9 Mendoza, Francisco J   27 ADAC-VEN          1:50.01    1:27.63  
                 42.99      1:27.63 (44.64)
 10 Chertok, Zachary R     25 NEM-USA           1:40.92    1:37.85  
                 48.69      1:37.85 (49.16)
 -- Marino, Leonir D       25 ALJ-BRA           1:01.98         NS  
 -- Restrepo, Jose A       29 CSMV-VEN          1:30.00         NS  
 
 Event 12  Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 56.55  5/7/2011  STEFAN HERBST, GER
         NATL: N 55.55  6/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mascardi, Lucas E      31 CVP-ARG           1:07.00    1:05.54  
                 31.22      1:05.54 (34.32)
  2 Roper, Matthew D       32 DAM-USA           1:11.64    1:07.34  
                 32.21      1:07.34 (35.13)
  3 Wilson, Jacob N        30 WMST-USA          1:08.52    1:07.40  
                 32.64      1:07.40 (34.76)
  4 Zorrilla, Gustavo      31 V+A-ARG           1:07.00    1:09.79  
                 32.61      1:09.79 (37.18)
  5 Sanchez, Alirio J      34 MV-VEN            1:15.00    1:16.32  
                 36.27      1:16.32 (40.05)
  6 Camargo Dunlop, Sergi  31 ADAC-VEN          1:10.50    1:19.19  
                 39.62      1:19.19 (39.57)
 -- Sabala, Michael C      33 CTRI-USA          1:06.50         NS  
 -- Goldstein, Bradley E   33 SYSM-USA          1:45.00         NS  
 
 Event 12  Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 59.18  8/9/2006  MICHAEL ROSS, USA
         NATL: N 59.18  8/10/2006 MICHAEL ROSS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Arefiev, Viktor A      38 NS-UKR            1:00.80    1:03.13  
                 30.21      1:03.13 (32.92)
  2 Gamez, Rafael J        39 ECA-VEN           1:10.00    1:07.78  
                 33.02      1:07.78 (34.76)
  3 Campbell, Ryan B       37 SFTL-USA          1:15.00    1:10.87  
                 34.60      1:10.87 (36.27)
  4 Clissold, Edward M     39 SYSM-USA          1:14.55    1:11.05  
                 34.49      1:11.05 (36.56)
  5 DeTillio, Jordan R     36 UNAT-USA          1:12.44    1:11.47  
                 34.29      1:11.47 (37.18)
  6 Vidal, Mariano         39 UBC.-ARG          1:10.85    1:12.35  
                 35.30      1:12.35 (37.05)
  7 Caron, Sylvain         37 CAMO-CAN          1:12.02    1:13.56  
                 35.68      1:13.56 (37.88)
  8 Lyons, Anthony         36 CIMS-CAY          1:18.00    1:16.23  
                 37.60      1:16.23 (38.63)
  9 Groomes, David W       39 TMM-USA           1:18.29    1:16.51  
                 36.29      1:16.51 (40.22)
 10 Rojas, Carlos G        39 C4-MEX            1:16.00    1:18.64  
                 37.75      1:18.64 (40.89)
 11 Bhawanie, Terence C    36 SFTL-USA          1:30.00    1:26.05  
                 42.90      1:26.05 (43.15)
 12 Castillo, Pablo C      36 BELE-CRC          1:28.28    1:27.98  
                 42.28      1:27.98 (45.70)
 -- Rodriguez, Ivan        38 CTTM-PER          1:11.50         NS  
 -- Espejo, Pedro M        36 ADAC-VEN          1:25.58         NS  
 
 Event 12  Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 59.08  8/7/2009  MICHAEL ROSS, USA
         NATL: N 59.08  8/7/2009  MICHAEL ROSS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Silva Junior, Edilson  43 APAM-BRA          1:00.60    1:03.67  
                 30.79      1:03.67 (32.88)
  2 Mc Kay, Matthew G      42 TOC-USA           1:04.00    1:04.34  
                 30.89      1:04.34 (33.45)
  3 Mortimer, Steve R      43 SYSM-USA          1:05.48    1:05.45  
                 31.22      1:05.45 (34.23)
  4 Beatty, Mark S         44 GAJA-USA          1:06.57    1:07.45  
                 32.47      1:07.45 (34.98)
  5 Nance, Chad A          41 SYSM-USA          1:07.10    1:08.22  
                 32.59      1:08.22 (35.63)
  6 Karren, Kelly S        40 UTAH-USA          1:10.32    1:09.06  
                 33.92      1:09.06 (35.14)
  7 Wray, James G          42 SFTL-USA          1:08.00    1:09.86  
                 33.73      1:09.86 (36.13)
  8 Collazos, Andres       42 ARRA-COL          1:11.89    1:11.36  
                 35.17      1:11.36 (36.19)
  9 Munguia, Elias S       41 UNAT-USA          1:09.21    1:12.10  
                 34.37      1:12.10 (37.73)
 10 Batlle, Juan P         43 EE-CHI            1:09.00    1:12.47  
                 34.73      1:12.47 (37.74)
 11 Spacek, Pavel          40 SCHU-CZE          1:18.00    1:23.76  
                 39.36      1:23.76 (44.40)
 12 Watkins, Matt          40 FMM-USA           1:30.00    1:33.73  
                 46.22      1:33.73 (47.51)
 -- Chourio Chuello, Hipo  43 CP-VEN            1:50.92         NS  
 -- Lockaby, Jay R         43 SYSM-USA          1:07.99         NS  
 
 Event 12  Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:00.13  6/8/2008  STEVE WOOD, USA
         NATL: N 1:00.13  6/8/2008  STEVE WOOD
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marocco, Eduardo       45 GNU-BRA           1:01.96    1:01.33  
                 29.90      1:01.33 (31.43)
  2 Sundahl, Philip J      48 WMST-USA          1:05.59    1:06.39  
                 32.48      1:06.39 (33.91)
  3 Mehok, George K        46 SYSM-USA          1:07.06    1:08.06  
                 33.24      1:08.06 (34.82)
  4 Boosin, Michael J      47 UNAT-USA          1:10.37    1:10.17  
                 34.59      1:10.17 (35.58)
  5 Harper, Jim            46 GOLD-USA          1:14.00    1:10.50  
                 34.68      1:10.50 (35.82)
  6 Kinugawa, Thomas L     48 ECP-BRA           1:15.00    1:11.12  
                 34.80      1:11.12 (36.32)
  7 Woldaynsky, Jefferson  45 TTC-BRA           1:04.12    1:11.78  
                 34.35      1:11.78 (37.43)
  8 Hopson, Bruce E        47 SLAM-USA          1:13.42    1:12.47  
                 34.88      1:12.47 (37.59)
  9 Eastman, Chris         48 GAJA-USA          1:16.16    1:13.86  
                 35.95      1:13.86 (37.91)
 10 Wendorf, Eric E        49 UNAT-USA          1:16.67    1:14.48  
                 36.75      1:14.48 (37.73)
 11 Wojdan, Patrick M      47 UNAT-USA          1:10.00    1:18.32  
                 36.48      1:18.32 (41.84)
 12 Venegas, Hugo          45 MCH-MEX           1:19.57    1:18.83  
                 37.96      1:18.83 (40.87)
 13 Leal, Gonzalo          45 LNNM-URU          1:14.00    1:19.73  
                 36.75      1:19.73 (42.98)
 14 Abad, Fernando         49 PLAN-USA          1:28.77    1:25.86  
                 41.75      1:25.86 (44.11)
 15 Arango, Enrique        49 OPTA-COL          1:20.00    1:27.77  
                 40.99      1:27.77 (46.78)
 -- Christie, James B      46 FMM-USA           1:09.90         NS  
 -- Byers, Christopher H   48 NCMS-USA          1:10.00         NS  
 
 Event 12  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:01.89  8/6/2011  STEVE WOOD, USA
         NATL: N 1:01.89  8/6/2011  STEVE WOOD
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Vicioso, Danilo        50 DOM-DOM           1:10.00    1:09.17  
                 34.12      1:09.17 (35.05)
  2 Newman, Steven M       51 SYSM-USA          1:14.30    1:10.45  
                 34.45      1:10.45 (36.00)
  3 Mc Ginley, Patrick B   50 ROSE-USA          1:15.78    1:16.56  
                 36.97      1:16.56 (39.59)
  4 Boone, Lou             52 OREG-USA          1:18.59    1:18.28  
                 38.60      1:18.28 (39.68)
  5 Cortina, Jorge A       54 UNAT-USA          1:19.52    1:19.74  
                 39.63      1:19.74 (40.11)
  6 Mangrum, John W        50 NCMS-USA          1:20.00    1:22.15  
                 40.68      1:22.15 (41.47)
  7 Paolelli, Fabio        51 CR-T-CRC          1:30.18    1:28.44  
                 43.07      1:28.44 (45.37)
  8 Puchi Torrens, Alfred  53 MASN-VEN          1:29.00    1:30.22  
                 44.04      1:30.22 (46.18)
 -- Larkin, Doug           52 LINS-USA          1:13.68         NS  
 -- Salomon, Greg          51 UNAT-USA          1:15.50         NS  
 -- Fesenko, Sergii L      54 AQUA-UKR          1:10.70         NS  
 
 Event 12  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:05.46  8/6/2011  TOM BARTON, USA
         NATL: N 1:05.46  8/6/2011  TOM BARTON
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shake, Scott D         55 ARIZ-USA          1:09.20    1:07.91  
                 33.85      1:07.91 (34.06)
  2 Klein, Jonathan E      56 NCMS-USA          1:07.48    1:09.17  
                 33.19      1:09.17 (35.98)
  3 Supple, Robert C       59 CAQM-USA          1:10.00    1:11.03  
                 34.15      1:11.03 (36.88)
  4 Brackett, Bill A       55 CMS-USA           1:10.00    1:11.62  
                 34.58      1:11.62 (37.04)
  5 Specht, William L      55 SPM-USA           1:10.00    1:12.40  
                 35.70      1:12.40 (36.70)
  6 Ockerman, Jeff         58 NASH-USA          1:12.31    1:12.42  
                 34.86      1:12.42 (37.56)
  7 Hendrick, Marty        55 SFTL-USA          1:13.90    1:14.06  
                 35.50      1:14.06 (38.56)
  8 Jones, Judd            55 GAJA-USA          1:15.82    1:15.79  
                 36.59      1:15.79 (39.20)
  9 Bliss, Thomas G        59 BLU-USA           1:19.50    1:16.63  
                 37.71      1:16.63 (38.92)
 10 Fochios, Dean T        59 WMAC-USA          1:14.49    1:16.77  
                 36.95      1:16.77 (39.82)
 11 Sylvester, John E      56 SYSM-USA          1:21.00    1:22.54  
                 39.06      1:22.54 (43.48)
 12 Hoffmann, Paul G       58 WM-USA            1:18.00    1:23.92  
                 40.81      1:23.92 (43.11)
 13 Tobon, Luis F          56 ACCO-COL          1:20.00    1:24.38  
 14 Fanelli, Michael       59 ACM-USA           1:34.56    1:38.71  
                 47.73      1:38.71 (50.98)
 15 Harasz, Philip         55 SPM-USA           1:40.00    1:45.53  
                 48.64      1:45.53 (56.89)
 -- Erickson, Tim          57 SFTL-USA          1:16.90         NS  
 
 Event 12  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:08.77  6/2/2007  HUGH WILDER, USA
         NATL: N 1:08.77  6/2/2007  HUGH WILDER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Williams, Bruce F      60 WMST-USA          1:14.50    1:10.45  
                 34.52      1:10.45 (35.93)
  2 Perout, Jeffrey J      60 SYSM-USA          1:18.50    1:11.66  
                 34.23      1:11.66 (37.43)
  3 Schmidt, George L      63 GOLD-USA          1:15.00    1:16.19  
                 36.16      1:16.19 (40.03)
  4 Courtney, Jack W       60 AGM-USA           1:19.00    1:17.30  
                 37.12      1:17.30 (40.18)
  5 Bright, David          60 NEM-USA           1:21.00    1:18.64  
                 38.57      1:18.64 (40.07)
  6 Tharp, Greg J          63 WMST-USA          1:15.64    1:20.67  
                 38.94      1:20.67 (41.73)
  7 Leech, J Nathan        64 FACT-USA          1:14.00    1:22.12  
                 39.33      1:22.12 (42.79)
  8 Warner, Frank          64 PSM-USA           1:20.00    1:25.60  
                 41.44      1:25.60 (44.16)
  9 Baggs, Robert D        62 UNAT-USA          1:29.58    1:29.59  
                 43.17      1:29.59 (46.42)
 10 Downey, Andy           63 WOW-USA           1:17.30    1:29.96  
                 42.31      1:29.96 (47.65)
 11 Cowing, John M         64 MICH-USA          1:33.16    1:33.66  
                 45.87      1:33.66 (47.79)
 12 Aguilera Garramu?o, J  61 DELF-COL          1:30.00    1:34.75  
                 46.50      1:34.75 (48.25)
 13 Ramirez Perriggo, Rey  60 CTTM-PER          1:46.00    1:45.57  
                 49.31      1:45.57 (56.26)
 14 Colmenares, Jose E     60 MASL-VEN          1:48.50    1:49.10  
                 51.58      1:49.10 (57.52)
 15 Gonzalez, Jesus O      63 CELT-VEN          1:40.30    1:59.74  
                 58.27    1:59.74 (1:01.47)
 16 Alvarado, Felix G      60 ACCO-COL          2:09.67    2:11.20  
               1:03.70    2:11.20 (1:07.50)
 -- Claflin, Casey         60 SYSM-USA          1:13.00         NS  
 
 Event 12  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:09.79  7/8/2012  HUGH WILDER, USA
         NATL: N 1:09.79  7/8/2012  HUGH WILDER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Reid, Joe              65 GAJA-USA          1:20.65    1:18.15  
                 38.23      1:18.15 (39.92)
  2 Soderstrom, Jan        68 SYSM-USA          1:23.25    1:23.09  
                 40.92      1:23.09 (42.17)
  3 McColly, Michael       68 PSM-USA           1:29.00    1:24.17  
                 41.76      1:24.17 (42.41)
  4 Buble, Petr            67 SLPL-CZE          1:22.63    1:25.08  
                 40.98      1:25.08 (44.10)
  5 Parsons, Roger L       66 GOLD-USA          1:29.70    1:28.33  
                 43.25      1:28.33 (45.08)
  6 Jarvis, Dave           66 FACT-USA          1:33.27    1:28.89  
                 43.56      1:28.89 (45.33)
  7 Campbell, John F       66 MVN-USA           1:32.67    1:32.66  
                 44.57      1:32.66 (48.09)
  8 Bertrand, Robert T     65 GOLD-USA          1:34.00    1:36.18  
                 47.98      1:36.18 (48.20)
  9 Martinez, Jorge E      66 SDSM-USA          1:37.61    1:38.62  
                 48.65      1:38.62 (49.97)
 10 Winokur, Eliot         69 CM-PUR            1:41.74    1:39.67  
                 49.11      1:39.67 (50.56)
 11 Mahoney, J Barry       69 NEM-USA           2:30.00    2:19.36  
               1:10.24    2:19.36 (1:09.12)
 12 Almeida, Manoel Luiz   67 SESP-BRA          2:30.80    2:25.75  
               1:10.71    2:25.75 (1:15.04)
 -- Ferraz, Jose E         68 GOLD-USA          1:30.00         NS  
 
 Event 12  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:16.64  4/30/2009 BARRY YOUNG, NZL
         NATL: N 1:19.12  8/8/2004  YOSHI OYAKAWA
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Boak, Thomas D         70 WMST-USA          1:38.00    1:29.88  
                 44.44      1:29.88 (45.44)
  2 Walker, Larry          70 SLAM-USA          1:30.76    1:31.15  
                 43.62      1:31.15 (47.53)
  3 Dye, Dean              72 SYSM-USA          1:42.00    1:37.81  
                 48.62      1:37.81 (49.19)
  4 Oakes, David W         73 SYSM-USA          1:45.50    1:38.49  
                 46.36      1:38.49 (52.13)
  5 Sanchez, Jaime         74 PMS-PER           1:39.00    1:41.67  
                 49.10      1:41.67 (52.57)
  6 Gillanders, David      74 ARKM-USA          1:46.48    1:54.70  
                 53.74    1:54.70 (1:00.96)
 -- Meintjies, Bruce E     72 FLA-USA           1:46.26         DQ  
      Did not finish on back
 -- Leen, Walter D         71 GAJA-USA          2:53.04         NS  
 -- Rodenfels, Bill        71 FACT-USA          1:56.99         NS  
 -- Miller, David W        73 GAJA-USA          1:52.20         NS  
 
 Event 12  Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:20.98  6/14/2009 BURWELL JONES, USA
         NATL: N 1:20.98  6/14/2009 BURWELL JONES
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, John C          75 SYSM-USA          1:25.00    1:30.68  
                 43.75      1:30.68 (46.93)
  2 Magee, Pete            76 MINN-USA          1:45.00    1:42.42  
                 48.53      1:42.42 (53.89)
  3 McIntyre, David R      76 GOLD-USA          1:41.86    1:42.95  
                 51.84      1:42.95 (51.11)
  4 Coles, Bill            78 SDSM-USA          1:51.26    1:57.67  
                 56.87    1:57.67 (1:00.80)
  5 Kung, Luke C           76 FACT-USA          2:07.81    2:14.91  
               1:04.99    2:14.91 (1:09.92)
  6 Morvay, Rudolf C       76 SYSM-USA          2:12.00    2:24.28  
               1:03.01    2:24.28 (1:21.27)
 -- Verth, Tom             75 SYSM-USA          1:26.27         NS  
 
 Event 12  Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:26.44  1/19/2013 S.SEKIKAWA, JPN
         NATL: N 1:35.36  8/23/1999 RAY TAFT
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mitchell, Clarke E     81 GAJA-USA          1:37.04    1:31.10N 
                 43.28      1:31.10 (47.82)
  2 Coulter, Robert G      80 FACT-USA          1:58.75    1:56.52  
                 52.88    1:56.52 (1:03.64)
  3 Bauman, John H         83 WMAC-USA          2:18.75    2:03.89  
               1:00.30    2:03.89 (1:03.59)
  4 Suarez Sevilla, Nelso  81 JDP-ECU           2:05.00    2:07.04  
               1:00.16    2:07.04 (1:06.88)
  5 Monne, John N          83 ATB-CAN           2:02.00    2:08.16  
               1:03.98    2:08.16 (1:04.18)
  6 Dixon, Richard B       80 GAJA-USA          3:17.83    2:58.61  
               1:27.87    2:58.61 (1:30.74)
 
 Event 12  Men 85-89 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:31.65  3/2/2008  KEIJIRO NAKAMURA, JPN
         NATL: N 1:49.24  6/14/2008 WILLARD LAMB
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hiers, James L         89 FMM-USA           2:09.17    2:13.79  
               1:04.27    2:13.79 (1:09.52)
  2 Williams, Robert M     86 FMM-USA           2:24.00    2:16.12  
               1:03.54    2:16.12 (1:12.58)
  3 Hutinger, Paul         89 FMM-USA           2:30.00    2:32.51  
               1:09.71    2:32.51 (1:22.80)
 -- Silverio, Joaquin      87 GOLD-USA          3:45.00         NS  
 -- Vargas, Helart         87 PMS-PER           3:05.00         NS  
 -- Mitchell, Jack         86 GAJA-USA          2:17.59         NS  
 
 Event 12  Men 90-94 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 1:45.46  8/9/2006  GORO KOBAYASHI, JPN
         NATL: N 2:10.36  6/23/2003 WOODY BOWERSOCK
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Graves, Edwin H        90 FACT-USA          2:05.15    2:29.99  
               1:09.79    2:29.99 (1:20.20)
  2 Taylor, John C         92 GAJA-USA          5:21.66    4:44.17  
               2:17.07    4:44.17 (2:27.10)
  3 Figueroa, Victor       90 ESC-PUR           6:12.30    5:09.52  
               2:24.96    5:09.52 (2:44.56)


 Event 13  Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 28.62  7/12/2009 MEG GILL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Magann, Shiloh E       18 SRQM-USA            27.33      34.98  
  2 Phillips, Therese M    24 SYSM-USA            36.00      37.13  
  3 Acosta, Karla A        21 ADAC-VEN            34.28      39.54  
 
 Event 13  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 27.90  8/2/2010  L.KRISTIANSEN, DEN
         NATL: N 28.19  8/3/2003  JENNIFER BROOKS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Barreiro, Johanna N    27 UCV-VEN             31.10      30.49  
  2 Retotar, Allison       26 UNAT-USA            32.23      31.38  
  3 Kane, Kelly M          25 SRQM-USA            39.00      34.34  
  4 Crane, Eryn B          25 SFTL-USA            35.77      34.66  
  5 Engs, Chandra          29 SFTL-USA            35.47      34.74  
  6 Cervenkova, Lucie      28 SLPL-CZE            35.96      34.86  
  7 Tovar, Sajalyn         29 CHHV-VEN            34.00      37.06  
  8 Fonseca, Maria Jose    29 CRCE-CRC            38.48      38.16  
  9 Castellanos Solis, Ca  28 ACA-MEX             40.24      40.07  
 -- Jenkins, Chloe         26 SYSM-USA          1:00.00         NS  
 -- Larraga, Maria G       29 DMAS-VEN            31.23         NS  
 -- Conway, Colleen B      29 GSM-USA             33.00         NS  
 -- Rodriguez, Mailliw C   28 CPB-VEN             31.89         NS  
 
 Event 13  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 27.48  6/7/2008  MARTINA MORAVCOVA, USA
         NATL: N 27.48  6/7/2008  MARTINA MORAVCOVA
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jones, Ruth N          30 NCMS-USA            29.52      28.25  
  2 Chance, Danielle R     32 BLU-USA             30.67      31.27  
  3 Gar?, Daiane C         32 COMP-BRA            31.00      31.62  
  4 Ceron, Catalina        31 AQAC-COL            30.00      33.90  
  5 Arellano, Diana P      31 F-SC-MEX            35.57      34.61  
  6 Couch, Natalie         30 SYSM-USA            34.43      34.98  
  7 Genova, Lucianna       33 GOLD-USA            32.60      35.32  
  8 Paz, Omaivi C          33 ADAC-VEN            32.48      35.44  
  9 Boggs, Jana M          30 SYSM-USA            33.00      35.66  
 10 Lauren Smith, Jennife  34 SYSM-USA            37.56      35.77  
 11 Griffin Algarra, Alej  32 CGA-VEN             35.20      37.11  
 12 Shute, Jessica D       34 CFM-USA             36.00      37.28  
 13 Perez, Erika           34 MCH-MEX             40.70      40.98  
 14 Sandoval, Damarys      32 CGA-VEN             44.10      41.24  
 15 Casta?eda, Susette S   33 F-SC-MEX            42.60      42.04  
 16 Segnini, Natalia       32 CRCE-CRC            44.50      43.03  
 17 Acevedo, Ana M         34 OPTA-COL            50.00      45.33  
 -- Ataya, Patricia M      33 CP-VEN              36.93         NS  
 -- Almeida Holmquist, Va  34 ADAC-VEN            38.96         NS  
 -- Moss, Toni             33 GOLD-USA            33.60         NS  
 
 Event 13  Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 28.03  4/30/2009 LYNNE HAYES, AUS
         NATL: N 28.32  8/23/1999 TRACIE MOLL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Nappi, Keri            35 NEM-USA             32.37      30.98  
  2 Szekeres, Naomi O      35 SFTL-USA            35.00      33.02  
  3 Petersen, Nathalie GM  38 SITH-AHO            33.57      34.30  
  4 Villamizar, Ednna Z    39 MV-VEN              33.40      35.05  
  5 Villalobos, Gabriela   37 BELE-CRC            36.50      35.78  
  6 Martinez, Fabiola C    36 ECA-VEN             33.00      36.69  
  7 Lind, Kim J            39 UNAT-USA            37.95      39.36  
  8 Febres, Ivanova        38 SFTL-USA            40.00      41.50  
  9 Cruz, Monica P         36 MCH-MEX             42.32      42.53  
 -- Killinski, Jennifer L  35 UNAT-USA            40.00         NS  
 
 Event 13  Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 28.52  5/25/2009 S.VON DER LIPPE, USA
         NATL: N 28.52  5/25/2009 S VON DER LIPPE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Braun, Erika L         41 NCMS-USA            30.26      28.36W 
  2 Rivera, Maria C        40 ECA-VEN             30.05      29.24  
  3 Fortin, Ana J          41 TH-HON              30.59      30.59  
  4 Tejeda, Ana Y          42 DOM-DOM             30.95      31.40  
  5 Poll, Claudia          41 CRCE-CRC            31.90      32.17  
  6 Ramos, Marcia C        41 GNU-BRA             32.20      32.29  
  7 Martin-Sherlock, Ann   43 SYSM-USA            32.38      32.51  
  8 S?guin, Andr?a         44 CAMO-CAN            33.20      32.53  
  9 McCrady, Christine     40 SFTL-USA            33.79      33.29  
 10 Mauri, Carolina        44 CRCE-CRC            33.17      33.55  
 11 Schied, Summer W       41 SYSM-USA            50.00      38.51  
 12 Delgado, Diana M       41 OPTA-COL            40.00      38.72  
 13 Cornejo, Claudia R     44 CTTM-PER            40.45      41.98  
 14 Chang, Daiana A        41 GUA-GUA             49.05      42.50  
 15 Robert, Michelle       44 CRCE-CRC            45.14      42.59  
 16 Campo Espitia, Olga C  44 ACCO-COL            42.44      48.13  
 17 Tiffany, Cynthia L     40 FACT-USA          1:10.00      49.72  
 18 Ovalle, Nancy E        44 GUA-GUA           1:04.00      57.91  
 19 Greene, Dana M         44 NCMS-USA            40.00    1:00.15  
 -- Garcia, Luisa          41 ACCO-COL            46.00         DQ  
      Did not touch wall with both hands simultaneously at turn and/or finish
 -- Larcher, Christiane L  41 GNU-BRA             32.40         NS  
 -- Fernandez, Carolina    40 ECA-VEN             32.41         NS  
 -- Riley, Jennifer C      41 NCMS-USA            50.00         NS  
 
 Event 13  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 28.97  2/19/2011 EDITH OTTERMANN, RSA
         NATL: N 29.12  7/17/2010 S VON DER LIPPE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 M?ller, Andrea         46 SI-CHI              32.00      31.51  
  2 Wolff, Celia           47 NCMS-USA            32.10      32.00  
  3 Westerman, Karen L     46 SPM-USA             32.92      32.82  
  4 Viteri, Cynthia M      45 WOW-USA             34.00      33.11  
  5 Fernandez, Veronica    48 VIK-VEN             33.00      33.34  
  6 Atkins, Tillie P       49 SYSM-USA            33.72      33.56  
  7 Kupan, Cheryl A        49 SPM-USA             35.00      35.72  
  8 Fuss, Karen K          47 GSMS-USA            36.35      36.14  
  9 Clark, Dawn            49 SPM-USA             36.25      36.48  
 10 Sordo, Dianna L        47 NIAG-USA            38.50      36.55  
 11 Gon?alves, Ana Paula   48 GNU-BRA             35.00      37.37  
 12 Dombrowski, Andrea     46 SYSM-USA            37.00      38.39  
 13 Schwartz, Jodi         45 SRQM-USA            41.34      39.83  
 14 Moran Camacho, Patric  47 F-SC-MEX            39.56      40.14  
 15 Mac?as, Caolina        46 SI-CHI              42.81      44.39  
 16 Januszewski, Cindy L   47 FMM-USA             43.00      45.69  
 17 Sencion, Olivia        45 ACA-MEX             45.12      53.11  
 18 Bogue, Sherri L        49 FMM-USA           1:14.01    1:23.15  
 -- Marinheiro, Edileide   45 SOFL-USA            38.01         DQ  
      False start
 -- Escandon Guarnizo, Ma  48 DELF-COL            53.00         NS  
 -- Bowman, Rachel H       48 SYSM-USA            38.33         NS  
 -- Hamel, Laura           49 SYSM-USA            37.00         NS  
 
 Event 13  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 30.24  6/4/2004  ANGELA ZINGLER, GER
         NATL: N 30.34  7/8/2012  LISA DAHL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A    51 GSM-USA             32.97      31.30  
  2 Vaughn, Holly A        52 UNAT-USA            34.16      32.88  
  3 Ingraham, Susan R      54 MOST-USA            33.64      33.39  
  4 Hung, Maria E          53 ECA-VEN             33.50      33.63  
  5 Groselle, Laura L      53 SYSM-USA            36.00      35.25  
  6 Chafe, Susan           53 EMSC-CAN            33.60      35.45  
  7 Nelson, Judy A         53 CMS-USA             34.30      36.06  
  8 Perez de Ferari, Clau  51 SI-CHI              37.50      37.55  
  9 Thomas, Ann B          53 SFTL-USA            37.00      37.71  
 10 Morton, Andrea N       51 WMST-USA            35.81      38.29  
 11 Boivin, Janine         53 CAMO-CAN            39.23      40.08  
 12 Migliozzi, Colette I   53 HUNT-USA            40.40      41.21  
 13 Ferrari, Silvia Elena  54 MAB-ARG             44.50      43.19  
 14 Parlagreco, Claudia M  54 LMN-ARG             47.50      43.42  
 15 Brown, Kelly L         54 UNAT-USA          1:10.00      55.94  
 16 Sullivan, Beth A       52 SYSM-USA          2:00.03    1:01.21  
 -- Chappell, Melinda E    53 GSMS-USA            42.58         NS  
 -- Dahl, Lisa A           52 PSM-USA             30.34         NS  
 
 Event 13  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 31.42  8/6/2009  LAURA VAL, USA
         NATL: N 31.42  8/6/2009  LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mann, Melinda J        57 WMAC-USA            33.86      33.16  
  2 Lippold, Mary B        57 PSM-USA             40.00      35.07  
  3 Doyle, Deanna          55 SYSM-USA            35.70      35.45  
  4 Dash, Melon            58 SYSM-USA            35.50      36.26  
  5 Kryka, Nancy           58 SYSM-USA            36.69      36.28  
  6 Devanney, Celia C      56 GOLD-USA            39.00      37.80  
  7 Mc Nulty, Barbara A    56 SPM-USA             38.41      38.58  
  8 Valencia, Marcela      56 ARRA-COL            42.00      41.32  
  9 Barros, Graciete Mari  58 DSTA-BRA            38.53      42.53  
 10 Walker, Brenda J       58 FACT-USA            40.48      43.84  
 11 Izetti, Cristina T     57 GNU-BRA             43.00      43.89  
 12 Thomas-Groot, Carey L  55 SOO-CAN             45.00      46.81  
 13 Penn, Ginger           57 GAJA-USA            51.76      48.36  
 14 Grady, Marci A         55 SFTL-USA            51.31      48.70  
 15 Kane, Kim M            58 SRQM-USA          1:04.00      53.19  
 16 DeVilla Garcia, Tania  55 MCH-MEX             58.00    1:00.12  
 -- Singleton, Kathy       56 SYSM-USA          1:04.26         NS  
 -- Martorell, Aroma M     55 CPM-BRA             36.00         NS  
 -- Harrelson, Jo Ann      57 SPM-USA             50.00         NS  
 -- Carpenter, Kelley C    56 SYSM-USA            36.95         NS  
 -- Walker, Robin          58 NAST-USA            46.88         NS  
 
 Event 13  Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 32.27  7/8/2012  LAURA VAL, USA
         NATL: N 32.27  7/8/2012  LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Davis, Charlotte M     63 PSM-USA             33.50      33.44  
  2 Ciraulo, Christie      60 UCLA-USA            35.00      34.66  
  3 Cole, Janie            60 DAMM-USA            33.90      34.94  
  4 Steiger, Regula E      61 SVB-SUI             35.90      36.09  
  5 Olano de Abuchaibe, L  60 ACCO-COL            35.50      37.06  
  6 Craffey, Joan P        60 AGUA-USA            45.00      40.27  
  7 Quevedo, Hortencia     62 MCH-MEX             48.00      45.86  
  8 Myrrha  Dolores, Saav  64 CBMX-MEX            48.00      48.72  
  9 Maloney, Beth          63 BERK-USA            46.50      51.49  
 10 Zimmerman, Sarah J     60 FACT-USA            50.41      52.10  
 11 Craft Crissey, Sharon  60 SKY-USA             45.07      53.37  
 12 Santana, Anita Matos   62 ANMB-BRA            54.32      53.48  
 13 Fialho Prado, Creuza   64 SESP-BRA            55.55      57.42  
 14 Gil Carmen Constanza,  62 ADAC-VEN            57.70      59.69  
 -- Walch, Rebecca A       63 SYSM-USA          1:12.32         NS  
 -- Pace, Jesse N          61 SAST-USA          1:10.00         NS  
 
 Event 13  Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 35.42  8/5/2011  DIANN UUSTAL, USA
         NATL: N 35.42  8/5/2011  DIANN UUSTAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Uustal, Diann B        67 GAJA-USA            37.42      34.56W 
  2 Boak, Carolyn          68 WMST-USA            39.00      37.86  
  3 Webb, Linda            68 SFTL-USA            43.87      43.66  
  4 Svobodova, Libuse      65 SCHU-CZE            49.50      48.45  
  5 Suttie, Rae E          69 FACT-USA          1:01.85    1:00.84  
  6 Delaney, Florence      69 FACT-USA          1:00.64    1:01.00  
  7 Campbell, Mary R       65 GAJA-USA          3:00.00    1:15.77  
  8 Aponte de Bueno, Rosa  67 CGA-VEN           1:28.59    1:32.37  
 -- Ricciardi, Maria Beat  66 CCP-BRA           1:00.00         DQ  
      Did not touch wall with both hands simultaneously at turn and/or finish
 -- Welch, Sarah           66 PSM-USA             39.76         NS  
 
 Event 13  Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 37.93  5/8/2010  CHRISTEL SCHULZ, GER
         NATL: N 40.81  7/8/2012  BARBARA FRID
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Meyers, Susan L        71 INDY-USA            48.00      46.86  
  2 Echeverria, Carmen I   73 MWA-USA             54.54      55.40  
  3 Weston, Frances E      73 MARY-USA          1:13.00    1:11.99  
  4 Lafuente, Colette M    72 SYSM-USA          1:21.66    1:21.22  
 
 Event 13  Women 75-79 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 41.99  8/6/2006  JANE ASHER, GBR
         NATL: N 44.95  8/1/2004  GAIL ROPER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Little, Jeanne         76 MVN-USA             47.88      48.32  
  2 Tullman, Patricia A    76 FMM-USA           1:00.12      59.02  
  3 Moeller, Janet H       79 GSM-USA           1:06.88    1:03.25  
 
 Event 13  Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 46.21  6/17/2011 JANE ASHER, GBR
         NATL: N 47.37  3/7/2009  GAIL ROPER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Coleman, Jill          83 MARY-USA          1:10.00    1:15.53  
 
 Event 13  Women 85-89 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 1:01.94  6/7/2009  LOIS KIVI NOCHMAN, USA
         NATL: N 1:01.94  6/7/2009  LOIS KIVI NOCHMAN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Troy, Jean D           86 FMM-USA           1:07.77    1:14.54  
 
 Event 13  Women 90-94 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 1:22.05  7/16/2012 YONE MURATA, JPN
         NATL: N 1:33.12  6/1/2008  RITA SIMONTON
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sanddal, Charlotte E   91 MM-USA            1:21.95    1:29.40N 


 Event 14  Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 24.83  7/23/2009 NOAH COPELAND
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Rheinlander, Rhet R    21 SYSM-USA            28.23      26.89  
  2 Dominguez Araujo, Joe  20 ENJA-VEN            27.00      27.00  
  3 Reardon, Jeff R        21 GSC-USA             30.00      27.60  
  4 Sosa Perez, Luis E     19 ADAC-VEN            27.43      31.46  
  5 VanderHorst, Brandon   22 UNAT-USA            31.35      32.33  
  6 Gonzalez Bocaranda, L  23 ADAC-VEN            34.26      39.62  
 -- Lorenzo, Gabriel A     22 VIK-VEN             32.49         NS  
 -- Salcedo Meza, Alberto  19 ENJA-VEN            26.07         NS  
 -- Cox, Mark A            22 SYSM-USA            26.54         NS  
 
 Event 14  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 23.71  8/16/2008 KOHEI KAWAMOTO, USA
         NATL: N 23.71  8/16/2008 KOHEI KAWAMOTO
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McGinnis, Eric T       26 UNAT-USA            26.20      24.99  
  2 Rezzo, Thiago C        27 GNU-BRA             25.70      25.50  
  3 Lazaroni, Jander Mell  28 AESJ-BRA            24.81      25.71  
  4 Leite, Rene            29 GNU-BRA             25.70      26.02  
  5 Vasconcelos, Alexandr  26 OST-BRA             28.00      26.50  
  6 Garza, Richard J       25 WOW-USA             26.55      26.88  
  7 Andrade, Vicente E     25 SFTL-USA            31.05      27.09  
  8 Godoy, Jose A          27 CHHV-VEN            26.20      27.60  
  9 Ortiz, Daniel          26 CRCE-CRC            28.90      28.11  
 10 Gonzalez Quero, Migue  29 CSMV-VEN            27.70      28.76  
 11 Zaragoza Guerra, Fran  27 ACA-MEX             27.50      28.86  
 12 Shaheen, Luke          25 SYSM-USA            27.50      28.95  
 13 Thomas, Justin L       29 CIMS-CAY            27.50      29.68  
 14 Balderamos, William R  29 CIMS-CAY            29.99      30.42  
 15 Cascajares, Juan V     26 AMAZ-MEX            34.10      31.01  
 16 Contreras Cabrera, Ed  26 ADAC-VEN            28.00      31.70  
 17 Barbero, Matias J      25 UNAT-USA            33.42      33.00  
 18 Martinez, Camilo E     28 AQAC-COL            33.00      35.68  
 19 Franco, Alejandro      28 OPTA-COL            32.00      36.95  
 20 Chaves, Vladimir       29 CRCE-CRC            45.89      40.25  
 21 Garro, Alejandro       28 CRCE-CRC            46.15      46.48  
 22 Restrepo, Jose A       29 CSMV-VEN            35.00      48.69  
 -- Campos, Jorge          29 CRCE-CRC            33.12         NS  
 
 Event 14  Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 24.15  8/6/2009  OSWALDO QUEVEDO, VEN
         NATL: N 24.59  7/8/2012  KEVIN DOAK
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kendig, Jamie M        33 SYSM-USA            27.68      26.83  
  2 Wilson, Jacob N        30 WMST-USA            27.08      27.26  
  3 Sifontes, Juan P       34 MV-VEN              26.80      27.27  
  4 Lima, Raphael G        32 MWA-USA             34.22      27.78  
  5 Cardona, Juan D        31 CR-T-CRC            27.85      27.92  
  6 Ulloa, David           32 CRCE-CRC            28.84      28.76  
  7 Hernandez, Alexander   32 CGA-VEN             29.32      28.91  
  8 Nappi, Steven M        30 UNAT-USA            31.00      29.16  
  9 Carreno, Juan P        30 ACCO-COL            29.60      29.39  
 10 Forti, Leonardo J      31 ECHE-ARG            30.00      30.33  
 11 Acosta, Andres         34 MV-VEN              30.30      30.42  
 12 Tabares Pelaez, Didie  31 AQAC-COL            30.00      30.50  
 13 Rodriguez, Alvaro      31 ADAC-VEN            27.86      30.76  
 14 Mendoza, John W        32 MV-VEN              28.00      31.36  
 15 Sartori, Ignacio       31 V+A-ARG             32.00      31.46  
 16 Camargo Dunlop, Sergi  31 ADAC-VEN            30.01      31.71  
 17 Mu?oz, Adrian J        30 ADAC-VEN            30.78      31.77  
 18 Delgado, Rafael A      30 ADAC-VEN            29.32      33.13  
 19 Cano, Fabian           30 CRCE-CRC            41.69      33.74  
 20 Murillo, Javier J      34 CPA-VEN             34.00      34.61  
 -- Guerra Mejias, Pedro   32 CP-VEN              39.76         NS  
 -- Sabala, Michael C      33 CTRI-USA            30.00         NS  
 -- Fortuny, Alvaro        34 GUA-GUA             31.50         NS  
 -- Morales, Heber H       34 CPA-VEN             38.00         NS  
 -- Goldstein, Bradley E   33 SYSM-USA            45.00         NS  
 -- Ponce Souto, Reinaldo  32 ADAC-VEN            27.56         NS  
 
 Event 14  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 24.69  3/17/2012 RYK NEETHLING, RSA
         NATL: N 25.00  8/18/2002 WADE KING
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Nassar, Francis R      37 GNU-BRA             25.80      26.13  
  2 Mieses, Franklin M     39 DOM-DOM             28.55      27.71  
  3 Christoffel, Ben J     37 INDY-USA            28.50      27.78  
  4 Santos, Sandro C       37 OST-BRA             28.00      27.85  
  5 Garcia Manzo, Carlos   35 GUA-GUA             28.00      27.97  
  6 Brunetto, Andre T      35 ALJ-BRA             26.92      28.05  
  7 Gamez, Rafael J        39 ECA-VEN             29.55      28.63  
  8 Glass, Mark W          39 WMST-USA            28.76      28.72  
  9 Orlandini, F?bio       35 GNU-BRA             28.50      29.00  
 10 Franchi, Orlando J     39 ECA-VEN             29.30      29.34  
 11 Clissold, Edward M     39 SYSM-USA            32.25      29.48  
 12 Campbell, Ryan B       37 SFTL-USA            28.00      29.73  
 13 Caron, Sylvain         37 CAMO-CAN            29.03      30.10  
 14 Hynes, Brodie          39 BLU-USA             29.56      30.63  
 15 Rojas, Carlos G        39 C4-MEX              32.00      30.78  
 16 Mora, Eduardo          35 CRCE-CRC            30.45      31.07  
 17 Romero, Julian A       37 FYMC-CAN            36.00      32.00  
 18 Lyons, Anthony         36 CIMS-CAY            36.00      32.55  
 19 Ferron, Adriano        39 V+A-ARG             34.00      34.12  
 20 Alvarado, Rogert A     36 CP-VEN              33.00      34.41  
 21 Castillo, Pablo C      36 BELE-CRC            34.62      34.83  
 22 Aguabella, Pablo       36 CRCE-CRC            36.11      35.66  
 23 Alegria, Rodrigo       37 JC-ARG              35.00      37.05  
 24 Oviedo, Juan Carlos    35 ANV-MEX             39.08      42.60  
 -- Gomez Lopez, Juan A    38 OPTA-COL            45.00         DQ  
      Did not execute movement of both feet in same way
 -- Angulo Nieves, Alejan  35 CSMV-VEN            37.15         NS  
 -- Kulyk, Andriy          39 PIRA-NCA            27.00         NS  
 -- Albino, Jorge E        38 CC-BRA              29.80         NS  
 -- Bhawanie, Terence C    36 SFTL-USA            45.00         NS  
 -- Delgado, Roberto E     38 NOVA-USA            27.00         NS  
 
 Event 14  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 25.07  9/8/2011  SERKAN ATASAY, TUR
         NATL: N 25.57  8/6/2009  MICHAEL ROSS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Beatty, Mark S         44 GAJA-USA            27.49      26.94  
  2 Sammartino, Lucas Pat  40 CVP-ARG             27.65      26.96  
  3 Saretsky, Barry J      44 EMSC-CAN            27.05      27.11  
  4 Silva Junior, Edilson  43 APAM-BRA            26.67      27.33  
  5 Packer, Ryan K         43 PSM-USA             28.45      27.40  
  6 Karren, Kelly S        40 UTAH-USA            28.56      28.39  
  7 Hernandez, William     44 GOLD-USA            29.20      28.99  
  8 O''Leary, Shawn B       43 MESC-USA            30.49      29.12  
  9 Resler, Arie A         40 CSCD-VEN            29.77      29.60  
 10 Sanchez, Daniel J      43 TIBC-VEN            29.00      29.85  
 11 Carvalho, Rodrigo S    42 ALJ-BRA             28.50      30.22  
 12 Lockaby, Jay R         43 SYSM-USA            29.99      30.23  
 13 Moreno, Carlos A       43 CHHV-VEN            30.15      30.67  
 14 Campesino, Bernardo    43 BDO-USA             30.21      31.58  
 15 Leal Lucena, Evaristo  43 VIK-VEN             30.96      32.08  
 16 Matute, Enrique        43 MV-VEN              29.25      32.32  
 17 Weisleder, Rodney      42 CRCE-CRC            38.10      32.33  
 18 Brenes, Marco          42 CRCE-CRC            34.01      33.78  
 19 Aldana, Gregorio       40 ACCO-COL            32.00      33.93  
 20 Dubost, Alain          44 CRCE-CRC            37.54      38.45  
 21 Cruz, Luis A           43 MV-VEN              32.50      39.03  
 -- Tyle, Scott            44 SYSM-USA            44.99         NS  
 -- Rodriguez Alejos, Vic  42 CP-VEN              33.00         NS  
 -- Strozier, Matthew F    40 AGUA-USA            45.00         NS  
 -- Ramon, Juan F          44 EH-COL              39.70         NS  
 
 Event 14  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 25.65  7/8/2012  NICHOLAS DECKER, USA
         NATL: N 25.65  7/8/2012  NICHOLAS DECKER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Gonzalez Bayona, Leon  45 CVP-ARG             27.52      27.38  
  2 Tatterson, Bryan R     49 SFTL-USA            27.98      27.90  
  3 Weber, Mark A          46 SYSM-USA            28.36      28.11  
  4 Krot, Stanislav AL     46 NS-UKR              27.85      28.25  
  5 Wendorf, Eric E        49 UNAT-USA            31.91      28.39  
  6 Mehok, George K        46 SYSM-USA            27.90      28.57  
  7 Linehan, Gregory P     46 SYSM-USA            32.00      28.98  
  8 Woldaynsky, Jefferson  45 TTC-BRA             27.43      29.18  
  9 Pepe, Marshall         49 SYSM-USA            31.02      30.10  
 10 Eastman, Chris         48 GAJA-USA            31.32      30.21  
 11 Vazhenin, Igor V       49 AWJ-USA             28.49      30.83  
 12 Fischer, Andy          46 SFTL-USA            31.00      30.86  
 12 Mercado, Francisco J   45 C4-MEX              30.00      30.86  
 14 Monroy, Francisco FM   49 EE-CHI              30.00      30.94  
 15 Wojdan, Patrick M      47 UNAT-USA            29.00      31.51  
 16 Kuhn, Brian F          47 WOO-USA             33.20      32.11  
 17 Reardon, Jeffrey       49 GSC-USA             33.00      32.98  
 18 Johnson, Kenny A       48 SYSM-USA            34.18      33.04  
 19 Arango, Enrique        49 OPTA-COL            32.00      33.85  
 20 Miller, Mark A         48 SYSM-USA            35.00      34.34  
 21 Reinke, Federico       45 GEBA-ARG            32.00      34.41  
 22 Meza, Jose A           48 CHHV-VEN            34.39      34.51  
 23 Monsalve Zapata, Gust  48 OPTA-COL            43.30      37.93  
 24 Berko, Adam            47 FACT-USA            39.50      37.94  
 25 Franzoni, Walcir       45 AMPN-BRA            37.00      38.45  
 26 Gomez, Oscar           49 CGA-VEN             35.01      40.52  
 27 Garcia, Gerardo A      48 CPA-VEN             42.00      42.40  
 28 Law, Wida              45 SYSM-USA            44.60      42.72  
 29 Bruzual, Gustavo J     45 CGA-VEN             34.91      50.56  
 
 Event 14  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 25.88  8/16/2008 PAUL CARTER, USA
         NATL: N 25.88  8/16/2008 PAUL CARTER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Rasmussen, Anders M    50 TXLA-USA            27.48      27.34  
  2 Stewart, Henry D       50 NCMS-USA            28.15      27.92  
  3 Beattie, John R        52 BLU-USA             27.62      27.98  
  4 Swanson, Charles W     50 CATM-USA            31.45      28.78  
  5 Saylor, Brian D        53 SYSM-USA            29.12      29.42  
  6 Zappi, Federico A      51 CGA-VEN             28.90      29.84  
  7 Crisler, Boyd          53 UNAT-USA            31.50      30.33  
  8 Romero, Gustavo        54 COU-ARG             29.50      31.08  
  9 Guimar?es, Mauricio P  54 OST-BRA             29.54      31.45  
 10 Nelson, Kurt D         54 CMS-USA             29.80      31.50  
 11 Cortina, Jorge A       54 UNAT-USA            31.93      31.99  
 12 Potter, Thomas P       51 GAJA-USA            34.00      32.34  
 13 Ayres Netto, Marcelo   54 OST-BRA             33.00      32.80  
 14 Komarov, Vladimir      52 KTRN-RUS            33.00      34.71  
 15 Gonzalez Lopez, Danie  50 DELF-COL            35.00      34.89  
 16 Garcia Garcia, Juan A  53 CBMX-MEX            34.00      35.11  
 17 Mangrum, John W        50 NCMS-USA            40.00      35.78  
 18 Saldarriaga, Carlos    54 OPTA-COL            38.16      36.89  
 19 Correa, Pedro R        51 PRM-PUR             37.62      37.01  
 20 Dietrich, Gregory S    53 ACCO-COL            40.50      37.42  
 21 Peters, Gene           51 MLMS-USA            40.00      40.54  
 -- Novak, Antonin         53 SCHU-CZE            50.00         DQ  
      Did not execute movement of both feet in same way
 -- Bowman, Roger L        53 SYSM-USA            35.00         NS  
 -- Salomon, Greg          51 UNAT-USA            35.00         NS  
 -- Hernandez, Alan        53 MV-VEN              31.23         NS  
 -- West, Michael B        51 NPYM-USA            30.00         NS  
 -- Larkin, Doug           52 LINS-USA            30.86         NS  
 -- Moreno, Gilbert M      52 SYSM-USA            36.42         NS  
 -- Silva, Omar M          54 PMS-PER             31.59         NS  
 
 Event 14  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 26.86  8/6/2009  GARY HALL, USA
         NATL: N 26.86  8/6/2009  GARY HALL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Volcan, Ramon E        55 CHHV-VEN            28.28      28.39  
  2 Specht, William L      55 SPM-USA             28.50      28.54  
  3 Groselle, Jack R       59 SYSM-USA            30.54      28.94  
  4 Giese, Barney B        57 CASC-USA            29.66      29.07  
  5 Supple, Robert C       59 CAQM-USA            28.50      29.46  
  6 Klein, Jonathan E      56 NCMS-USA            28.98      29.91  
  7 Parra, Francisco J     56 CGA-VEN             30.40      30.12  
  8 Sherman, Bill          55 MOVY-USA            30.80      30.58  
  9 Ockerman, Jeff         58 NASH-USA            31.23      30.67  
 10 Reider, Pete J         58 TERR-USA            30.62      30.91  
 11 Kahn, Roger            58 SYSM-USA            30.00      31.21  
 12 Newman, John C         57 FACT-USA            30.14      31.35  
 13 Service, Jeffrey P     56 GOLD-USA            33.59      31.84  
 14 Freeman, Stephan J     57 SPM-USA             32.69      32.38  
 15 Dondi, Beda C          58 SFTL-USA            33.97      33.10  
 16 Cruz-saco, Cesar       55 CTTM-PER            31.00      33.20  
 17 Sylvester, John E      56 SYSM-USA            34.50      33.42  
 18 Carvotta, Tom          58 ADMS-USA            33.03      33.53  
 19 Hoffmann, Paul G       58 WM-USA              34.00      33.59  
 20 Sheahan, Dan           56 VMST-USA            36.23      34.52  
 21 Weigand, Tom J         56 SYSM-USA            36.92      35.27  
 22 Godoy, Francisco J     55 WMST-USA            32.91      35.34  
 23 Knowles, Ross S        57 SYSM-USA            31.50      35.73  
 24 Quintero, Alfredo      59 CNH-VEN             35.00      36.55  
 25 Pontes, Jos? Renato M  56 ANMB-BRA            34.50      38.12  
 26 Garcia Rizo, Victor H  59 DELF-COL            34.31      39.13  
 27 Harasz, Philip         55 SPM-USA             42.21      46.07  
 28 Miller, Jamie A        59 NCMS-USA            54.36      53.38  
 -- Hefner, David S        59 SYSM-USA            29.00         DQ  
      False start
 -- Sharpe, Thomas L       57 NCMJ-USA            33.00         NS  
 -- Hurtado, Ivan J        57 MWA-USA             36.00         NS  
 -- Erickson, Tim          57 SFTL-USA            30.29         NS  
 
 Event 14  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 27.92  8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA
         NATL: N 27.92  8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Martin, Doug           60 ARKM-USA            29.00      28.76  
  2 McCormack, Kevin M     61 SYSM-USA            29.10      29.02  
  3 Williams, Bruce F      60 WMST-USA            32.50      29.30  
  4 Gooding, Jack          60 ARKM-USA            30.43      30.72  
  5 Perout, Jeffrey J      60 SYSM-USA            32.50      30.92  
  6 Patterson, Cliff       61 FACT-USA            31.76      31.43  
  7 Vazmina, Rudy J        63 SYSM-USA            30.73      31.53  
  8 Gruber, Glenn A        64 VCM-USA             31.08      32.06  
  9 Tharp, Greg J          63 WMST-USA            32.36      33.53  
 10 Timofeev, Mikhail UR   60 PSDN-RUS            32.50      34.53  
 11 Downey, Andy           63 WOW-USA             33.40      37.62  
 12 Garcia, Bernal         60 CR-T-CRC            34.01      38.36  
 13 Saltzman, Edward M     63 GAJA-USA            42.00      41.83  
 14 Ortiz, Jose A          63 GUA-GUA             44.53      43.84  
 -- Alderson, Pat          61 GSMS-USA            30.73         NS  
 -- Claflin, Casey         60 SYSM-USA            32.00         NS  
 -- Schmidt, George L      63 GOLD-USA            32.50         NS  
 
 Event 14  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 28.54  6/27/2009 JOSEP CLARET, ESP
         NATL: N 28.68  8/16/2008 KEEFE LODWIG
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Childs, Lee            65 GOLD-USA            31.21      30.54  
  2 Quiggin, David         69 GOLD-USA            31.79      31.44  
  3 Polgar, Paul A         65 FACT-USA            33.85      34.57  
  4 Jarvis, Dave           66 FACT-USA            36.30      34.68  
  5 Reichle, Bill          65 BERK-USA            36.38      35.36  
  6 Martinez, Jorge E      66 SDSM-USA            34.58      36.60  
  7 Campbell, John F       66 MVN-USA             36.99      37.13  
  8 Cornell, Tom           66 SYSM-USA            36.00      37.42  
  9 Otero, Horacio A       67 AMN-ARG             42.02      42.82  
 10 Glass, Roger W         68 UNAT-USA            38.50      43.27  
 11 Biggs, Michael         65 FMM-USA             42.00      43.32  
 12 Sanchez, Walter        68 PMS-PER             45.00      54.90  
 13 Colina, Abilio CA      66 CGA-VEN             56.00    1:03.82  
 -- Meyerhoff, Rick        66 TAM-USA             34.00         NS  
 -- Ferraz, Jose E         68 GOLD-USA            35.50         NS  
 -- Dudley, Bill           69 GAJA-USA            36.50         NS  
 -- Ebel, Mark T           65 PCST-USA            33.75         NS  
 -- Seidman, Lawrence B    66 GSM-USA             36.22         NS  
 
 Event 14  Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 31.49  9/24/2007 HIROSHI MATSUMOTO, JPN
         NATL: N 32.11  8/19/2001 RONALD JOHNSON
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lodwig, Keefe L        70 SYSM-USA            32.88      32.56  
  2 Da Silva C?o Neto, Po  71 ANMB-BRA            37.03      36.43  
  3 Miller, Andrew R       72 FACT-USA            42.97      42.05  
  4 Walker, Larry          70 SLAM-USA            44.78      42.88  
  5 Miller, David W        73 GAJA-USA            46.00      44.85  
  6 Gillanders, David      74 ARKM-USA            42.34      49.10  
  7 Puchalski, Donald J    74 FACT-USA            45.00      49.29  
 -- Freshley, Mike R       72 SDSM-USA            34.45         DQ  
      Use of more than one swim suite
 -- Leen, Walter D         71 GAJA-USA          1:45.49         NS  
 
 Event 14  Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 32.76  9/29/2012 HIROSHI MATSUMOTO, JPN
         NATL: N 35.66  8/20/2000 FRANK PIEMME
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, John C          75 SYSM-USA            35.00      33.83N 
  2 Goldstein, Mel E       75 INDY-USA            41.15      42.42  
  3 Katz, Jerry A          75 GSM-USA             43.87      42.44  
  4 McIntyre, David R      76 GOLD-USA            42.86      42.76  
 -- Bailie, Bob            78 WMST-USA            41.50         NS  
 -- Silverstein, Leonard   79 GOLD-USA          1:14.00         NS  
 
 Event 14  Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 39.65  5/15/2011 DIVANO GIULIO, ITA
         NATL: N 39.05  8/5/2012  CLARKE MITCHELL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mitchell, Clarke E     81 GAJA-USA            41.92      38.75N 
  2 Weatherbee, Charles E  81 FMM-USA             57.00      59.89  
  3 Herrera, Gaston Cacig  81 CTTM-PER          2:00.43    2:06.08  
 
 Event 14  Men 85-89 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        WORLD: W 45.63  7/3/2010  FRANK PIEMME, USA
         NATL: N 45.63  7/3/2010  FRANK PIEMME
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 MacDonald, Robert C    85 FMM-USA             47.35      51.26  
  2 Foster, Warren A       88 SYSM-USA          1:45.00    1:43.07  
  3 Williams, Robert M     86 FMM-USA           1:49.00    2:02.91  


 Event 15  Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:03.06  8/17/2003 JESSICA FOSCHI
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Showalter, Corinne A   23 SYSM-USA          2:10.00    2:22.57  
                 32.38      1:08.83 (36.45)
        1:45.65 (36.82)     2:22.57 (36.92)
  2 Grippo, Lauren         22 GOLD-USA          2:42.00    2:37.23  
                 33.30      1:12.36 (39.06)
        1:55.71 (43.35)     2:37.23 (41.52)
  3 Terrazas, Sofia C      21 MCH-MEX           2:48.13    2:38.80  
                 35.79      1:16.90 (41.11)
        1:59.24 (42.34)     2:38.80 (39.56)
 
 Event 15  Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:04.56  7/10/2010 MEGAN JENDRICK, USA
         NATL: N 2:02.06  12/2/1995 SHEILA TAORMINA
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Bergfield, Alana N     26 WMST-USA          2:25.15    2:21.95  
                 33.20      1:08.99 (35.79)
        1:45.66 (36.67)     2:21.95 (36.29)
  2 Brandon, Celeste A     29 BLU-USA           2:24.83    2:23.18  
                 32.40      1:08.96 (36.56)
        1:46.53 (37.57)     2:23.18 (36.65)
  3 Kane, Kelly M          25 SRQM-USA          2:27.00    2:26.18  
                 33.62      1:10.04 (36.42)
        1:48.27 (38.23)     2:26.18 (37.91)
  4 Chadwick, Lisa M       25 MASC-CAN          2:33.68    2:36.42  
                 35.29      1:14.76 (39.47)
        1:55.28 (40.52)     2:36.42 (41.14)
  5 Engs, Chandra          29 SFTL-USA          2:32.71    2:36.59  
                 35.16      1:13.28 (38.12)
        1:54.04 (40.76)     2:36.59 (42.55)
  6 Centeno, Esther        26 MV-VEN            2:30.00    2:41.29  
                 36.40      1:16.22 (39.82)
        1:59.01 (42.79)     2:41.29 (42.28)
  7 Crane, Eryn B          25 SFTL-USA          2:35.77    2:51.43  
                 36.58      1:19.48 (42.90)
        2:05.38 (45.90)     2:51.43 (46.05)
  8 Villalobos, Tatiana    26 ANMS-CRC          2:48.01    2:51.82  
                 40.60      1:23.69 (43.09)
        2:08.06 (44.37)     2:51.82 (43.76)
  9 Sanchez RuizGodoy, La  27 F-SC-MEX          3:30.00    3:11.44  
                 39.87      1:29.00 (49.13)
        2:22.11 (53.11)     3:11.44 (49.33)
 10 Conley-Guido, Melissa  29 SYSM-USA          3:25.06    3:30.58  
                 44.51      1:39.41 (54.90)
        2:36.27 (56.86)     3:30.58 (54.31)
 -- Conway, Colleen B      29 GSM-USA           2:25.00         NS  
 -- Jenkins, Chloe         26 SYSM-USA          2:54.00         NS  
 
 Event 15  Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:04.05  7/17/2011 DAWN HECKMAN, USA
         NATL: N 1:58.92  8/7/2009  ERIKA ERNDL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kendig, Alicia M       31 SYSM-USA          2:20.00    2:18.71  
                 32.72      1:08.13 (35.41)
        1:44.22 (36.09)     2:18.71 (34.49)
  2 Mu?oz Lozano, Grace C  31 CDDQ-ECU          2:21.00    2:18.88  
                 31.02      1:05.40 (34.38)
        1:42.61 (37.21)     2:18.88 (36.27)
  3 Jones, Ruth N          30 NCMS-USA          2:10.99    2:26.13  
                 26.47      1:08.18 (41.71)
        1:48.75 (40.57)     2:26.13 (37.38)
  4 Genova, Lucianna       33 GOLD-USA          2:32.50    2:36.68  
                 35.77      1:16.19 (40.42)
        1:57.72 (41.53)     2:36.68 (38.96)
  5 Lauren Smith, Jennife  34 SYSM-USA          2:35.89    2:37.97  
                 33.69      1:12.98 (39.29)
        1:55.22 (42.24)     2:37.97 (42.75)
  6 Couch, Natalie         30 SYSM-USA          2:34.50    2:38.83  
                 34.21      1:14.56 (40.35)
        1:57.58 (43.02)     2:38.83 (41.25)
  7 Grady, Sarah           34 SYSM-USA          2:55.00    2:44.51  
                 37.62      1:19.18 (41.56)
        2:02.13 (42.95)     2:44.51 (42.38)
  8 Shute, Jessica D       34 CFM-USA           2:50.00    2:44.84  
                 34.67      1:14.58 (39.91)
        1:59.02 (44.44)     2:44.84 (45.82)
  9 Rubio Ponce de Leon,   34 ACA-MEX           2:47.00    2:45.42  
                 38.43      1:20.04 (41.61)
        2:03.52 (43.48)     2:45.42 (41.90)
 10 Boggs, Jana M          30 SYSM-USA          2:30.00    2:47.35  
                 35.37      1:16.87 (41.50)
        2:02.22 (45.35)     2:47.35 (45.13)
 11 Griffin Algarra, Alej  32 CGA-VEN           2:50.40    2:51.57  
                 37.34      1:20.27 (42.93)
        2:06.60 (46.33)     2:51.57 (44.97)
 12 Tamayo, Maribel        30 ACCO-COL          2:50.10    2:52.02  
                 38.01      1:20.63 (42.62)
        2:06.51 (45.88)     2:52.02 (45.51)
 13 Chaves-Fonnegra, Andi  34 SFTL-USA          3:24.85    3:11.87  
                 40.79      1:29.64 (48.85)
        2:19.92 (50.28)     3:11.87 (51.95)
 14 Mora, Maria L          30 ANMS-CRC          3:30.19    3:17.24  
                 43.34      1:34.14 (50.80)
        2:26.66 (52.52)     3:17.24 (50.58)
 15 Tamayo, Julieta C      33 OPTA-COL          3:33.00    3:23.87  
                 44.52      1:35.53 (51.01)
        2:31.75 (56.22)     3:23.87 (52.12)
 -- Columbus, Mikki        30 AGUA-USA          2:26.50         NS  
 
 Event 15  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:06.94  8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:03.37  6/2/2012  DAWN HECKMAN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Christopher, Deven M   39 GOLD-USA          2:32.49    2:32.02  
                 35.71      1:14.35 (38.64)
        1:53.99 (39.64)     2:32.02 (38.03)
  2 Dreaver, Karen D       35 CFM-USA           2:15.00    2:34.81  
                 34.74      1:13.95 (39.21)
        1:54.33 (40.38)     2:34.81 (40.48)
  3 Chavez, Patricia       38 MCH-MEX           2:40.00    2:35.71  
                 36.19      1:15.73 (39.54)
        1:56.49 (40.76)     2:35.71 (39.22)
  4 Villalobos, Gabriela   37 BELE-CRC          3:03.16    2:43.66  
                 38.77      1:21.39 (42.62)
        2:04.22 (42.83)     2:43.66 (39.44)
  5 Febres, Ivanova        38 SFTL-USA          2:45.00    2:56.84  
                 40.80      1:25.38 (44.58)
        2:12.49 (47.11)     2:56.84 (44.35)
  6 Bustamante, Alexandra  39 VIK-VEN           4:00.00    3:16.26  
                 44.74      1:34.18 (49.44)
        2:25.29 (51.11)     3:16.26 (50.97)
 -- Killinski, Jennifer L  35 UNAT-USA          2:27.00         NS  
 
 Event 15  Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:09.28  8/15/2005 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:09.00  5/25/2003 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 S?guin, Andr?a         44 CAMO-CAN          2:24.50    2:23.85  
                 32.40      1:08.55 (36.15)
        1:46.15 (37.60)     2:23.85 (37.70)
  2 Texel, Paula M         43 SPM-USA           2:29.84    2:27.41  
                 33.91      1:12.31 (38.40)
        1:50.81 (38.50)     2:27.41 (36.60)
  3 Lassen, Megan M        43 SFTL-USA          2:31.00    2:27.53  
                 34.18      1:11.56 (37.38)
        1:49.93 (38.37)     2:27.53 (37.60)
  4 Di Bonaventura, Carol  44 MASN-VEN          2:27.13    2:27.75  
                 34.42      1:12.02 (37.60)
        1:50.88 (38.86)     2:27.75 (36.87)
  5 Tucker, Mary G         43 SYSM-USA          2:45.22    2:49.33  
                 37.63      1:19.26 (41.63)
        2:03.85 (44.59)     2:49.33 (45.48)
  6 Lizana, Loreto G       42 SI-CHI            2:49.86    2:52.94  
                 36.73      1:19.79 (43.06)
        2:05.99 (46.20)     2:52.94 (46.95)
  7 Ruales Velez, Glitza   40 AQAC-COL          3:00.00    2:53.45  
                 38.20      1:20.44 (42.24)
        2:06.86 (46.42)     2:53.45 (46.59)
  8 Braun, Erika L         41 NCMS-USA          2:10.00    2:53.46  
                 27.34        58.04 (30.70)
      2:04.94 (1:06.90)     2:53.46 (48.52)
  9 Okuhara, F?rida        44 AMPN-BRA          3:10.00    3:04.30  
                 42.09      1:27.99 (45.90)
        2:16.41 (48.42)     3:04.30 (47.89)
 10 Garcia, Luisa          41 ACCO-COL          3:22.13    3:13.05  
                 43.55      1:32.34 (48.79)
        2:23.48 (51.14)     3:13.05 (49.57)
 11 Tiffany, Cynthia L     40 FACT-USA          3:32.43    3:19.69  
                 43.76      1:33.66 (49.90)
        2:27.46 (53.80)     3:19.69 (52.23)
 12 Torres, Lariza E       43 ADAC-VEN          4:10.00    3:59.35  
                 50.57      1:47.18 (56.61)
      2:51.19 (1:04.01)   3:59.35 (1:08.16)
 -- Fahey, Lisa            43 AGUA-USA          2:56.14         NS  
 -- Riley, Jennifer C      41 NCMS-USA          3:15.00         NS  
 
 Event 15  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:10.09  6/13/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:10.09  6/13/2009 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Reynolds, Ellen M      49 SAWS-USA          2:17.97    2:14.89  
                 32.34      1:06.39 (34.05)
        1:41.17 (34.78)     2:14.89 (33.72)
  2 Petersen, Charlotte    49 SPM-USA           2:19.00    2:18.01  
                 32.57      1:07.80 (35.23)
        1:43.63 (35.83)     2:18.01 (34.38)
  3 Lohberg, Birgit        48 GOLD-USA          2:16.00    2:18.05  
                 32.55      1:07.49 (34.94)
        1:43.31 (35.82)     2:18.05 (34.74)
  4 Gellatly, Jill E       46 COOG-USA          2:24.00    2:18.81  
                 33.16      1:08.23 (35.07)
        1:43.79 (35.56)     2:18.81 (35.02)
  5 Hennessey, Lynnette M  49 HHAC-USA          2:31.50    2:26.61  
                 32.80      1:10.11 (37.31)
        1:49.54 (39.43)     2:26.61 (37.07)
  6 Enei, Gina             47 SI-CHI            2:34.00    2:32.31  
                 34.59      1:12.21 (37.62)
        1:52.02 (39.81)     2:32.31 (40.29)
  7 Swanson, Kimberly      48 FACT-USA          2:33.50    2:33.91  
                 35.64      1:15.28 (39.64)
        1:55.64 (40.36)     2:33.91 (38.27)
  8 Carmichael, Larissa    46 SYSM-USA          2:24.12    2:34.84  
                 35.32      1:14.63 (39.31)
        1:55.54 (40.91)     2:34.84 (39.30)
  9 Sordo, Dianna L        47 NIAG-USA          2:45.00    2:41.57  
                 37.89      1:19.47 (41.58)
        2:01.58 (42.11)     2:41.57 (39.99)
 10 Clark, Dawn            49 SPM-USA           2:35.50    2:41.85  
                 37.49      1:18.71 (41.22)
        2:00.79 (42.08)     2:41.85 (41.06)
 11 Fuss, Karen K          47 GSMS-USA          2:52.22    2:45.85  
                 38.64      1:20.98 (42.34)
        2:03.87 (42.89)     2:45.85 (41.98)
 12 Schwartz, Jodi         45 SRQM-USA          2:56.62    2:47.05  
                 38.67      1:20.53 (41.86)
        2:03.68 (43.15)     2:47.05 (43.37)
 13 Lendo, Rosalba F       48 F-SC-MEX          3:10.00    2:57.99  
                 42.32      1:27.29 (44.97)
        2:14.25 (46.96)     2:57.99 (43.74)
 14 Nolan, Susan B         49 T2NM-USA          3:09.21    3:04.98  
                                  16.70 ( )
      2:17.58 (2:00.88)     3:04.98 (47.40)
 15 Januszewski, Cindy L   47 FMM-USA           3:12.00    3:08.98  
                 44.19      1:33.30 (49.11)
        2:22.48 (49.18)     3:08.98 (46.50)
 16 Cardona, Sonia SC      47 AQAC-COL          3:12.00    3:09.61  
                 46.69      1:36.93 (50.24)
        2:25.55 (48.62)     3:09.61 (44.06)
 17 Dilworth, Elyce        47 WMAC-USA          3:07.00    3:10.44  
                 44.62      1:33.61 (48.99)
        2:23.10 (49.49)     3:10.44 (47.34)
 18 Carril, Mar?a V        46 COU-ARG           3:10.00    3:18.17  
                 45.42      1:34.76 (49.34)
        2:27.45 (52.69)     3:18.17 (50.72)
 19 Rivera, Lucia          49 MASL-VEN          3:30.00    3:19.07  
                 44.87      1:33.44 (48.57)
        2:27.20 (53.76)     3:19.07 (51.87)
 20 Garcia, Claudia I      46 ACCO-COL          3:30.00    3:36.44  
                 50.81      1:45.08 (54.27)
        2:41.24 (56.16)     3:36.44 (55.20)
 21 Tome, Maria I          48 SYSM-USA          3:40.00    3:44.35  
                 51.95      1:49.21 (57.26)
        2:47.32 (58.11)     3:44.35 (57.03)
 22 Matamoros, Marianela   48 CRCE-CRC          3:50.80    3:58.20  
                 49.24    1:51.22 (1:01.98)
      2:56.89 (1:05.67)   3:58.20 (1:01.31)
 23 Fernandes, Ana P       49 ADAC-VEN          4:10.22    4:13.07  
                 52.97    1:59.68 (1:06.71)
      3:08.79 (1:09.11)   4:13.07 (1:04.28)
 24 Bogue, Sherri L        49 FMM-USA           4:40.59    4:52.38  
               1:07.09    2:20.39 (1:13.30)
      3:36.85 (1:16.46)   4:52.38 (1:15.53)
 -- Meyerfreund, Karin -   45 MWA-USA           3:03.20         NS  
 -- Buendia, Pepa          48 CDDQ-ECU          2:37.12         NS  
 -- Blankenship, Georgia   48 SYSM-USA          4:00.00         NS  
 -- Narvaez, Zoraya        48 SRQM-USA          3:55.00         NS  
 
 Event 15  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:15.00  4/20/2008 S.HEIM-BOWEN, USA
         NATL: N 2:15.00  4/20/2008 S HEIM-BOWEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jones, Eney            53 DAMM-USA          2:15.86    2:22.39  
                 32.10      1:07.71 (35.61)
        1:44.78 (37.07)     2:22.39 (37.61)
  2 Bennett, Ellen K       50 SYSM-USA          2:27.30    2:27.93  
                 33.71      1:10.82 (37.11)
        1:49.06 (38.24)     2:27.93 (38.87)
  3 Ingraham, Susan R      54 MOST-USA          2:29.26    2:29.62  
                 34.61      1:13.35 (38.74)
        1:52.57 (39.22)     2:29.62 (37.05)
  4 Nelson, Judy A         53 CMS-USA           2:24.50    2:30.37  
                 35.29      1:13.46 (38.17)
        1:52.32 (38.86)     2:30.37 (38.05)
  5 Hung, Maria E          53 ECA-VEN           2:28.00    2:30.77  
                 36.61      1:15.62 (39.01)
        1:54.35 (38.73)     2:30.77 (36.42)
  6 Groselle, Laura L      53 SYSM-USA          2:35.30    2:34.30  
                 35.54      1:14.90 (39.36)
        1:54.82 (39.92)     2:34.30 (39.48)
  7 Brown, Denise H        54 MICH-USA          2:37.86    2:34.52  
                 36.74      1:15.67 (38.93)
        1:55.33 (39.66)     2:34.52 (39.19)
  8 Lind, Celeste          54 BLU-USA           2:35.45    2:37.12  
                 35.91      1:15.53 (39.62)
        1:56.43 (40.90)     2:37.12 (40.69)
  9 Skomra, Kim C          53 NIAG-USA          2:40.00    2:41.22  
                 36.11      1:15.50 (39.39)
        1:57.52 (42.02)     2:41.22 (43.70)
 10 Harasz, Melissa        53 SPM-USA           2:46.39    2:43.23  
                 37.58      1:19.56 (41.98)
        2:01.88 (42.32)     2:43.23 (41.35)
 11 Jones, Maureen         50 SYSM-USA          2:33.30    2:44.03  
                 37.00      1:18.13 (41.13)
        2:00.61 (42.48)     2:44.03 (43.42)
 12 Cabada, Maria          50 CRCE-CRC          2:49.43    2:47.77  
                 38.17      1:20.56 (42.39)
        2:05.28 (44.72)     2:47.77 (42.49)
 13 Migliozzi, Colette I   53 HUNT-USA          2:52.19    2:56.81  
                 39.39      1:24.86 (45.47)
        2:11.51 (46.65)     2:56.81 (45.30)
 14 Montgomery, Victoria   53 CASC-USA          3:40.00    3:05.06  
                 41.97      1:28.58 (46.61)
        2:17.77 (49.19)     3:05.06 (47.29)
 15 Ferrari, Silvia Elena  54 MAB-ARG           3:10.80    3:07.66  
                 43.91      1:32.25 (48.34)
        2:19.39 (47.14)     3:07.66 (48.27)
 16 Moure de Godoy, Elva   53 WMST-USA          3:45.00    3:36.68  
                 48.31      1:45.53 (57.22)
        2:42.90 (57.37)     3:36.68 (53.78)
 17 Veronezi, Julia F      52 AMPN-BRA          3:30.00    3:38.69  
                 47.50      1:46.15 (58.65)
        2:45.44 (59.29)     3:38.69 (53.25)
 18 Sullivan, Beth A       52 SYSM-USA          3:43.53    3:39.27  
                 51.85      1:48.43 (56.58)
        2:45.78 (57.35)     3:39.27 (53.49)
 19 Wood, Cindi L          53 GOLD-USA          4:22.36    4:02.57  
                 53.59    1:55.85 (1:02.26)
      3:03.17 (1:07.32)     4:02.57 (59.40)
 20 Molina, Ana T          54 ANMS-CRC          4:57.30    4:31.05  
               1:03.25    2:13.96 (1:10.71)
      3:24.33 (1:10.37)   4:31.05 (1:06.72)
 -- Roussain, Kerri C      54 GOLD-USA          2:48.00         NS  
 -- Weger, Tammy J         53 SYSM-USA          2:57.71         NS  
 
 Event 15  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:16.28  8/6/2009  LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:16.28  8/6/2009  LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Grilli, Tracy L        56 NEM-USA           2:32.15    2:31.16  
                 35.54      1:13.96 (38.42)
        1:53.20 (39.24)     2:31.16 (37.96)
  2 Einsidler, Karen L     57 UCLA-USA          2:31.57    2:33.12  
                 36.69      1:15.81 (39.12)
        1:54.55 (38.74)     2:33.12 (38.57)
  3 Early, Marilyn E       56 MICH-USA          2:34.92    2:36.43  
                 36.88      1:16.61 (39.73)
        1:57.49 (40.88)     2:36.43 (38.94)
  4 Lippold, Mary B        57 PSM-USA           2:35.00    2:37.81  
                 37.23      1:17.49 (40.26)
        1:58.69 (41.20)     2:37.81 (39.12)
  5 Cipriano, Deborah R    56 GSM-USA           2:46.36    2:38.00  
                 37.12      1:18.17 (41.05)
        1:59.80 (41.63)     2:38.00 (38.20)
  6 Kryka, Nancy           58 SYSM-USA          2:42.40    2:38.11  
                 35.71      1:16.44 (40.73)
        1:57.86 (41.42)     2:38.11 (40.25)
  7 Devanney, Celia C      56 GOLD-USA          2:43.00    2:43.33  
                 36.51      1:18.09 (41.58)
        2:01.18 (43.09)     2:43.33 (42.15)
  8 Neville, Cathy V       56 SDSM-USA          3:10.00    2:47.11  
                 39.35      1:23.36 (44.01)
        2:06.59 (43.23)     2:47.11 (40.52)
  9 Protzman, Barbara      59 GOLD-USA          2:51.50    2:47.17  
                 38.95      1:23.10 (44.15)
        2:06.45 (43.35)     2:47.17 (40.72)
 10 Mc Nulty, Barbara A    56 SPM-USA           2:50.42    2:47.48  
                 39.60      1:23.14 (43.54)
        2:06.59 (43.45)     2:47.48 (40.89)
 11 Thomas-Groot, Carey L  55 SOO-CAN           3:30.00    3:07.71  
                 41.46      1:30.09 (48.63)
        2:19.04 (48.95)     3:07.71 (48.67)
 12 Harrelson, Jo Ann      57 SPM-USA           3:00.00    3:09.30  
                 42.78      1:31.50 (48.72)
        2:20.49 (48.99)     3:09.30 (48.81)
 13 Penn, Ginger           57 GAJA-USA          2:42.75    3:13.43  
                 41.79      1:29.96 (48.17)
        2:22.11 (52.15)     3:13.43 (51.32)
 14 Ocampo, Patricia PO    56 ACCO-COL          3:12.00    3:16.46  
                 45.75      1:35.02 (49.27)
        2:26.40 (51.38)     3:16.46 (50.06)
 15 Henley, Cynthia P      55 SFTL-USA          3:38.33    3:20.81  
                 45.15      1:37.05 (51.90)
        2:30.45 (53.40)     3:20.81 (50.36)
 16 Kunzle, Nancy L        55 SRQM-USA          3:25.99    3:30.96  
                 46.63      1:41.87 (55.24)
        2:37.29 (55.42)     3:30.96 (53.67)
 17 Hopson, Linda K        58 SYSM-USA          3:50.00    3:36.84  
                 49.95      1:46.02 (56.07)
        2:43.56 (57.54)     3:36.84 (53.28)
 18 DeVilla Garcia, Tania  55 MCH-MEX           3:40.00    3:36.88  
                 49.81      1:45.02 (55.21)
        2:42.64 (57.62)     3:36.88 (54.24)
 19 Kane, Kim M            58 SRQM-USA          3:40.00    3:39.34  
                 49.94      1:46.35 (56.41)
        2:43.50 (57.15)     3:39.34 (55.84)
 20 Forsyth, Avril M       57 ACA-MEX           3:55.00    3:47.36  
                 53.56      1:50.85 (57.29)
        2:49.84 (58.99)     3:47.36 (57.52)
 21 Rico, Olga OR          55 ACCO-COL          4:20.00    4:15.58  
                 58.62    2:03.85 (1:05.23)
      3:10.67 (1:06.82)   4:15.58 (1:04.91)
 22 Grossman, Gail L       58 FACT-USA          4:08.17    4:32.91  
               1:01.69    2:10.84 (1:09.15)
      3:23.29 (1:12.45)   4:32.91 (1:09.62)
 -- Due?as De La Torre, M  55 JDP-ECU           6:00.00         NS  
 -- Walker, Robin          58 NAST-USA          3:15.23         NS  
 
 Event 15  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:21.48  6/12/2012 LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:21.48  6/12/2012 LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ogier, Danielle        61 GOLD-USA          2:44.36    2:40.95  
                 37.43      1:18.80 (41.37)
        2:01.05 (42.25)     2:40.95 (39.90)
  2 Rothenberg, Diane F    60 O*H*-USA          2:51.91    2:42.13  
                 37.53      1:18.88 (41.35)
        2:01.47 (42.59)     2:42.13 (40.66)
  3 Craffey, Joan P        60 AGUA-USA          2:48.00    2:46.57  
                 39.27      1:21.74 (42.47)
        2:05.01 (43.27)     2:46.57 (41.56)
  4 Halfacre, Susan E      61 GSC-USA           2:54.55    2:53.63  
                 40.02      1:23.52 (43.50)
        2:08.34 (44.82)     2:53.63 (45.29)
  5 Landey, Leslie J       63 GAJA-USA          3:25.00    3:02.38  
                 41.88      1:27.73 (45.85)
        2:15.88 (48.15)     3:02.38 (46.50)
  6 Quintero, Myriam       64 ACCO-COL          3:05.00    3:02.79  
                 42.44      1:28.52 (46.08)
        2:15.22 (46.70)     3:02.79 (47.57)
  7 Zimmerman, Sarah J     60 FACT-USA          3:12.65    3:10.43  
                 43.12      1:31.05 (47.93)
        2:20.97 (49.92)     3:10.43 (49.46)
  8 Quevedo, Hortencia     62 MCH-MEX           3:18.29    3:12.93  
                 44.43      1:33.74 (49.31)
        2:25.50 (51.76)     3:12.93 (47.43)
  9 Silva, Marcia MA       60 ANMB-BRA          3:18.02    3:16.08  
                 41.35      1:28.00 (46.65)
        2:19.73 (51.73)     3:16.08 (56.35)
 10 Berk, Sherie           60 SFTL-USA          3:18.79    3:18.41  
                 45.72      1:36.41 (50.69)
        2:28.65 (52.24)     3:18.41 (49.76)
 11 Labrado, Gloria E      64 MCH-MEX           3:29.19    3:18.99  
                 46.03      1:36.58 (50.55)
        2:29.53 (52.95)     3:18.99 (49.46)
 12 Souza, Maria Jos?lia   63 ANMB-BRA          3:43.16    3:33.94  
                 47.39      1:42.54 (55.15)
        2:40.52 (57.98)     3:33.94 (53.42)
 13 Larios, Maria S        62 ACA-MEX           3:50.00    3:54.78  
                 52.18      1:52.01 (59.83)
      2:55.53 (1:03.52)     3:54.78 (59.25)
 14 Castro, Fanny H        62 ACCO-COL          4:12.76    4:09.27  
                 54.81    1:59.17 (1:04.36)
      3:06.53 (1:07.36)   4:09.27 (1:02.74)
 15 Mitchell, Anita M      63 SFTL-USA          4:36.01    4:44.70  
               1:02.37    2:16.59 (1:14.22)
      3:33.74 (1:17.15)   4:44.70 (1:10.96)
 16 Benitez Cortes, Angel  64 ACA-MEX           4:15.00    4:57.72  
               1:08.04    2:24.02 (1:15.98)
      3:43.08 (1:19.06)   4:57.72 (1:14.64)
 17 Jinesta, Marta X       60 ANMS-CRC          6:10.30    6:14.63  
               1:22.42    2:59.28 (1:36.86)
      4:36.96 (1:37.68)   6:14.63 (1:37.67)
 -- RiBEIRO, Monica R      62 TLN-PER           3:47.43         NS  
 -- Sellers, Melanie B     61 WMST-USA          5:00.00         NS  
 -- Babineau, Melanie M    60 SRQM-USA          3:30.00         NS  
 -- Larson, Joanne E       60 SYSM-USA          4:10.00         NS  
 
 Event 15  Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:39.05  8/10/2010 CAROLYN BOAK, USA
         NATL: N 2:39.05  8/10/2010 CAROLYN BOAK
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Davis, Aida            65 PMS-PER           2:59.50    2:51.99  
                 41.02      1:25.26 (44.24)
        2:11.73 (46.47)     2:51.99 (40.26)
  2 Page, Anne M           65 SPM-USA           3:00.60    3:07.05  
                 42.89      1:29.24 (46.35)
        2:18.27 (49.03)     3:07.05 (48.78)
  3 Wilson, Meegan         65 FACT-USA          3:15.50    3:12.21  
                 44.21      1:33.66 (49.45)
        2:24.28 (50.62)     3:12.21 (47.93)
  4 Mitchell, Jeannie R    67 GOLD-USA          3:17.28    3:19.49  
                 45.40      1:36.21 (50.81)
        2:28.60 (52.39)     3:19.49 (50.89)
  5 Ensign, Jeanne         67 PSM-USA           3:56.84    3:58.31  
                 55.38    1:57.29 (1:01.91)
      2:59.08 (1:01.79)     3:58.31 (59.23)
  6 Delaney, Florence      69 FACT-USA          4:07.14    4:04.00  
                 53.13    1:58.00 (1:04.87)
      3:02.43 (1:04.43)   4:04.00 (1:01.57)
  7 Riley, Linda M         66 SYSM-USA          5:00.00    4:09.45  
                 54.74    2:00.01 (1:05.27)
      3:09.29 (1:09.28)   4:09.45 (1:00.16)
  8 Campbell, Mary R       65 GAJA-USA          5:05.28    4:43.33  
               1:02.90    2:19.58 (1:16.68)
      3:35.38 (1:15.80)   4:43.33 (1:07.95)
  9 Aldana Romero, Maria   67 ACA-MEX           4:10.00    4:52.26  
               1:07.33    2:22.31 (1:14.98)
      3:39.88 (1:17.57)   4:52.26 (1:12.38)
 -- Welch, Sarah           66 PSM-USA           3:18.25         NS  
 
 Event 15  Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:48.03  8/2/2010  CHRISTEL SCHULZ, GER
         NATL: N 2:57.28  7/13/2003 LAVELLE STOINOFF
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Foley, Carolynn        70 AAA-USA           3:52.16    3:42.28  
                 49.96      1:48.25 (58.29)
        2:48.17 (59.92)     3:42.28 (54.11)
  2 Stephens, Mary Lou     71 GAJA-USA          3:54.82    3:50.25  
                 54.44      1:54.22 (59.78)
        2:53.88 (59.66)     3:50.25 (56.37)
  3 Hackett, Jeanne T      70 FACT-USA          3:49.15    3:52.35  
                 48.93      1:47.24 (58.31)
      2:48.57 (1:01.33)   3:52.35 (1:03.78)
  4 Bradley, Marianne E    70 FACT-USA          4:05.62    3:59.90  
                 53.18      1:53.10 (59.92)
      2:56.92 (1:03.82)   3:59.90 (1:02.98)
  5 Steer, Sandy L         74 SPM-USA           4:25.60    4:33.54  
               1:01.41    2:11.55 (1:10.14)
      3:22.55 (1:11.00)   4:33.54 (1:10.99)
  6 Ottosen, Sue C         70 GAJA-USA          4:58.70    4:52.56  
               1:04.15    2:23.23 (1:19.08)
      3:39.24 (1:16.01)   4:52.56 (1:13.32)
  7 Haase, Judith L        73 GAJA-USA          5:48.93    5:35.00  
               1:17.43    2:45.59 (1:28.16)
      4:11.80 (1:26.21)   5:35.00 (1:23.20)
  8 Paredes, Nelly N       70 ADAC-VEN          6:54.45    5:41.98  
               1:14.52    2:42.77 (1:28.25)
      4:12.01 (1:29.24)   5:41.98 (1:29.97)
  9 Hutinger, Margie       73 FMM-USA           5:45.09    6:11.88  
               1:20.29    2:57.77 (1:37.48)
      4:34.13 (1:36.36)   6:11.88 (1:37.75)
 
 Event 15  Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:56.57  4/20/2008 JANE ASHER, GBR
         NATL: N 3:13.24  7/31/2005 GAIL ROPER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Bond, Patricia M       75 FMM-USA           3:33.00    3:28.79  
                 48.94      1:40.64 (51.70)
        2:35.20 (54.56)     3:28.79 (53.59)
  2 Little, Jeanne         76 MVN-USA           3:29.93    3:35.24  
                 48.83      1:41.90 (53.07)
        2:38.88 (56.98)     3:35.24 (56.36)
  3 Tullman, Patricia A    76 FMM-USA           3:58.40    4:04.41  
               1:01.62    2:04.21 (1:02.59)
        3:04.07 (59.86)   4:04.41 (1:00.34)
  4 Aenlle, Irma           76 V+A-ARG           5:04.02    4:30.46  
                 59.93    2:08.36 (1:08.43)
      3:18.16 (1:09.80)   4:30.46 (1:12.30)
  5 Prokopi, Doris C       78 FMM-USA           4:59.95    4:50.99  
               1:08.99    2:22.93 (1:13.94)
      3:37.00 (1:14.07)   4:50.99 (1:13.99)
  6 Tucker, Betty Lou      76 GOLD-USA          4:05.38    4:56.79  
               1:08.02    2:23.60 (1:15.58)
      3:39.64 (1:16.04)   4:56.79 (1:17.15)
  7 Vijil, Rosie           79 FMM-USA           5:51.52    6:02.24  
               1:20.95    2:55.27 (1:34.32)
      4:34.47 (1:39.20)   6:02.24 (1:27.77)
  8 Czekala, Charlotte G   75 GAJA-USA          6:44.87    6:49.39  
               1:26.00    6:49.39 (5:23.39)
 -- Fishlock, Shirley J    77 FACT-USA          3:35.01         NS  
 
 Event 15  Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 3:07.40  3/5/2011  JANE ASHER, GBR
         NATL: N 3:27.26  6/10/2007 JEAN TROY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Campbell, Joan K       83 FACT-USA          4:24.88    4:27.86  
               1:01.34    2:10.72 (1:09.38)
      3:21.93 (1:11.21)   4:27.86 (1:05.93)
  2 Ferreira DA Silva, Te  81 MG-BRA            6:10.00    5:52.62  
               1:23.88    2:54.89 (1:31.01)
      4:24.61 (1:29.72)   5:52.62 (1:28.01)
 
 Event 15  Women 85-89 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 3:49.67  7/14/2012 JEAN TROY, USA
         NATL: N 3:49.67  7/14/2012 JEAN TROY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Troy, Jean D           86 FMM-USA           3:46.46    4:07.45  
                 57.34    2:01.43 (1:04.09)
      3:05.89 (1:04.46)   4:07.45 (1:01.56)
  2 Goodlad, Phyllis       85 MARY-USA          4:25.57    5:11.49  
               1:10.82    2:31.71 (1:20.89)
      3:52.71 (1:21.00)   5:11.49 (1:18.78)
  3 Brown, Ellen T         88 FACT-USA          7:23.35    8:02.53  
               1:39.23    3:47.05 (2:07.82)
      5:51.81 (2:04.76)   8:02.53 (2:10.72)
 
 Event 15  Women 90-94 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 4:19.80  7/20/2008 RITA SIMONTON, USA
         NATL: N 4:19.80  7/20/2008 RITA SIMONTON
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sanddal, Charlotte E   91 MM-USA            6:08.48    6:44.67  
               1:44.67    3:33.33 (1:48.66)
      6:44.67 (3:11.34)                    
 
 Event 15  Women 95-99 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W  6:30.34  9/25/2009 MIEKO NAGAOKA, JPN
         NATL: N 11:15.91  6/2/2012  ANNE DUNIVIN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dunivin, Anne A        97 GAJA-USA         11:15.91   13:56.46  
               3:08.67                     
           10:24.90 ( )  13:56.46 (3:31.56)


Event 16  Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 1:52.74  8/16/1998 JOE TRISTAN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sosa Perez, Luis E     19 ADAC-VEN          2:15.44    2:24.69  
                 31.92      1:08.15 (36.23)
        1:45.64 (37.49)     2:24.69 (39.05)
  2 VanderHorst, Brandon   22 UNAT-USA          2:25.00    2:30.94  
                 30.85      1:07.04 (36.19)
        1:47.35 (40.31)     2:30.94 (43.59)
  3 Ochoa Montes de Oca,   19 ADAC-VEN          2:43.03    3:12.08  
                 40.50      1:30.30 (49.80)
        2:22.12 (51.82)     3:12.08 (49.96)
 
 Event 16  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:52.17  8/23/1992 JOHN KEPPELER, USA
         NATL: N 1:51.00  3/12/1996 JOHN KEPPELER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mauri, Jonathan        29 CRCE-CRC          2:05.82    2:04.42  
                 29.79      1:01.31 (31.52)
        1:33.72 (32.41)     2:04.42 (30.70)
  2 Ortiz, Daniel          26 CRCE-CRC          2:04.90    2:05.38  
                 29.07      1:01.09 (32.02)
        1:34.15 (33.06)     2:05.38 (31.23)
  3 Huerta Munita, Franci  26 UCEN-CHI          2:10.00    2:11.07  
                 31.32      1:04.70 (33.38)
        1:38.46 (33.76)     2:11.07 (32.61)
  4 Altman-Kurosaki, Jona  25 AGUA-USA          2:12.00    2:15.21  
                 30.71      1:04.82 (34.11)
        1:39.71 (34.89)     2:15.21 (35.50)
  5 Hernandez, Juan J      29 MASN-VEN          2:12.53    2:16.87  
                 32.11      1:06.82 (34.71)
        1:42.50 (35.68)     2:16.87 (34.37)
  6 Ramirez, Agustin       29 F-SC-MEX          2:15.00    2:18.85  
                 33.05      1:08.83 (35.78)
        1:44.00 (35.17)     2:18.85 (34.85)
  7 Rosa, Javier JR        27 ACJ-ARG           2:22.34    2:23.12  
                 32.92      1:08.37 (35.45)
        1:45.40 (37.03)     2:23.12 (37.72)
  8 Thomas, Justin L       29 CIMS-CAY          2:15.00    2:29.72  
                 32.97      1:09.28 (36.31)
        1:48.56 (39.28)     2:29.72 (41.16)
  9 Barbero, Matias J      25 UNAT-USA          2:37.99    2:36.03  
                 33.87      1:13.03 (39.16)
        1:54.24 (41.21)     2:36.03 (41.79)
 10 Garro, Alejandro       28 CRCE-CRC          3:20.45    2:53.99  
                 38.03      1:21.71 (43.68)
        2:09.03 (47.32)     2:53.99 (44.96)
 -- Houchin, Charlie       26 UNAT-USA          1:46.88         NS  
 -- Vasconcelos, Alexandr  26 OST-BRA           2:05.00         NS  
 -- Flores Flores, Juan M  29 ANV-MEX           1:55.21         NS  
 
 Event 16  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:53.15  5/3/2009  DANIEL KOWALSKI, AUS
         NATL: N 1:53.46  7/26/2009 TAMAS KEREKJARTO
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Bradley, Edward (Ted)  30 SPM-USA           2:02.63    2:03.00  
                 28.68        59.94 (31.26)
        1:31.77 (31.83)     2:03.00 (31.23)
  2 Sanvicente, Lourenco   34 ALJ-BRA           2:04.20    2:06.16  
                 29.06      1:01.31 (32.25)
        1:33.71 (32.40)     2:06.16 (32.45)
  3 Roper, Matthew D       32 DAM-USA           2:15.48    2:08.58  
                 29.57      1:03.32 (33.75)
        1:35.80 (32.48)     2:08.58 (32.78)
  4 Kendig, Jamie M        33 SYSM-USA          2:10.98    2:12.37  
                 29.87      1:04.39 (34.52)
        1:39.35 (34.96)     2:12.37 (33.02)
  5 Silva Rodrigues, Rodr  34 PRAI-BRA          2:08.00    2:15.46  
                 29.26      1:03.52 (34.26)
        1:39.73 (36.21)     2:15.46 (35.73)
  6 Sanchez, Wilfredo P    33 MV-VEN            2:20.00    2:15.59  
                 31.50      1:06.62 (35.12)
        1:41.35 (34.73)     2:15.59 (34.24)
  7 Ulloa, David           32 CRCE-CRC          2:21.04    2:15.98  
                 31.67      1:07.47 (35.80)
        1:42.32 (34.85)     2:15.98 (33.66)
  8 Ramos Gallardo, Guill  34 ACA-MEX           2:33.00    2:21.32  
                 33.10      1:09.25 (36.15)
        1:45.27 (36.02)     2:21.32 (36.05)
  9 Olivera, Mariano A     33 ECHE-ARG          2:20.00    2:24.94  
                 32.93      1:08.50 (35.57)
        1:46.99 (38.49)     2:24.94 (37.95)
 10 Campos, Manuel         33 ANMS-CRC          2:25.45    2:25.72  
                 34.75      1:11.91 (37.16)
        1:49.81 (37.90)     2:25.72 (35.91)
 11 Zu?iga, Bruno R        32 F-SC-MEX          2:30.00    2:28.72  
                 33.83      1:11.12 (37.29)
        1:49.18 (38.06)     2:28.72 (39.54)
 12 Miranda, Guillermo A   34 BELE-CRC          2:40.15    2:32.16  
                 32.82      1:12.41 (39.59)
        1:53.65 (41.24)     2:32.16 (38.51)
 13 Velasquez, Ivan D      31 DELF-COL          3:10.00    2:44.95  
                 35.19      1:14.35 (39.16)
      2:44.95 (1:30.60)                    
 14 Dardon, Hugo I         30 GUA-GUA           2:57.00    2:47.34  
                 33.59      1:13.58 (39.99)
        1:59.44 (45.86)     2:47.34 (47.90)
 15 Cano, Fabian           30 CRCE-CRC          2:50.47    2:51.33  
                 37.33      1:20.69 (43.36)
        2:05.92 (45.23)     2:51.33 (45.41)
 16 Chavarria, Luis V      33 ANMS-CRC          2:44.79    2:54.27  
                 40.54      1:25.79 (45.25)
        2:11.95 (46.16)     2:54.27 (42.32)
 17 Koro, Michael          31 SYSM-USA          2:47.00    2:56.87  
                 40.10      1:25.24 (45.14)
        2:11.57 (46.33)     2:56.87 (45.30)
 -- Goldstein, Bradley E   33 SYSM-USA          3:00.00         NS  
 -- Aguilar, Giampiero     34 CRCE-CRC          2:10.05         NS  
 -- Sabala, Michael C      33 CTRI-USA          2:12.00         NS  
 
 Event 16  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:52.84  8/6/2006  VLAD PYSHNENKO, USA
         NATL: N 1:52.84  8/10/2006 VLAD PYSHNENKO
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Salcedo, Bernardo C    39 ALJ-BRA           2:04.16    2:04.13  
                 28.46        59.48 (31.02)
        1:31.24 (31.76)     2:04.13 (32.89)
  2 Volkart, Gustavo       36 ALJ-BRA           2:04.39    2:05.37  
            1:32.85 ( )     2:05.37 (32.52)
  3 Garcia Manzo, Carlos   35 GUA-GUA           2:10.00    2:07.96  
                 28.37        59.84 (31.47)
        1:34.09 (34.25)     2:07.96 (33.87)
  4 Hidalgo, Hugo D        36 MV-VEN            2:12.00    2:08.01  
                 28.53      1:00.81 (32.28)
        1:34.38 (33.57)     2:08.01 (33.63)
  5 Raikov, Sergii N       39 TT-UKR            2:10.00    2:12.47  
                 30.54      1:03.57 (33.03)
        1:37.98 (34.41)     2:12.47 (34.49)
  6 Caron, Sylvain         37 CAMO-CAN          2:09.09    2:18.33  
                 31.50      1:06.39 (34.89)
        1:42.78 (36.39)     2:18.33 (35.55)
  7 Velez, Rafael A        39 DOM-DOM           2:05.50    2:20.80  
                 32.24      1:07.13 (34.89)
        1:43.56 (36.43)     2:20.80 (37.24)
  8 Thormann, Henrique L   37 GOLD-USA          2:15.57    2:23.26  
                 32.41      1:08.20 (35.79)
        1:45.95 (37.75)     2:23.26 (37.31)
  9 Lyons, Anthony         36 CIMS-CAY          2:25.00    2:24.29  
                 33.61      1:11.31 (37.70)
        1:48.58 (37.27)     2:24.29 (35.71)
 10 Mora, Eduardo          35 CRCE-CRC          2:29.16    2:26.03  
                 32.97      1:10.55 (37.58)
        1:48.93 (38.38)     2:26.03 (37.10)
 11 Bhawanie, Terence C    36 SFTL-USA          2:45.00    2:36.40  
                 36.33      1:16.18 (39.85)
        1:57.45 (41.27)     2:36.40 (38.95)
 12 Manzanilla, Hector J   38 CGA-VEN           2:43.00    2:40.76  
                 35.37      1:15.20 (39.83)
        1:58.40 (43.20)     2:40.76 (42.36)
 13 Castillo, Pablo C      36 BELE-CRC          2:45.61    2:41.87  
                 35.11      1:14.96 (39.85)
        1:58.61 (43.65)     2:41.87 (43.26)
 14 Oviedo, Juan Carlos    35 ANV-MEX           2:53.85    2:45.65  
                 34.17      1:14.18 (40.01)
        1:58.99 (44.81)     2:45.65 (46.66)
 15 Alegria, Rodrigo       37 JC-ARG            2:50.00    2:47.61  
                 38.75      1:20.25 (41.50)
        2:02.94 (42.69)     2:47.61 (44.67)
 16 Monsalve, Maikol       35 ECA-VEN           4:00.00    3:05.28  
                 37.82      1:22.63 (44.81)
        2:11.97 (49.34)     3:05.28 (53.31)
 -- Monasterio, Ricardo A  35 SCLN-VEN          1:58.22         NS  
 -- Vogel, Michel          37 SFTL-USA          2:40.00         NS  
 -- Nikolaiev, Volodymyr   37 TT-UKR            2:12.00         NS  
 -- DeTillio, Jordan R     36 UNAT-USA          2:08.00         NS  
 -- Perera, Boabdil        38 CRCE-CRC          2:30.97         NS  
 -- Roman Pulgarin, Franc  36 ACCV-COL          2:17.24         NS  
 -- Rojas, Carlos G        39 C4-MEX            2:40.00         NS  
 -- Delgado, Roberto E     38 NOVA-USA          2:01.00         NS  
 -- Albino, Jorge E        38 CC-BRA            2:08.99         NS  
 
 Event 16  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:53.65  8/2/2010  VLAD PYSHNENKO, USA
         NATL: N 1:53.65  8/2/2010  VLAD PYSHNENKO
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Rodriguez, Ramses      41 SYSM-USA          2:07.32    2:06.04  
                 29.73      1:01.56 (31.83)
        1:34.32 (32.76)     2:06.04 (31.72)
  2 Ochoa, Carlos I        42 PLAN-USA          2:10.62    2:06.23  
                 28.90      1:00.49 (31.59)
        1:32.77 (32.28)     2:06.23 (33.46)
  3 Saretsky, Barry J      44 EMSC-CAN          2:06.06    2:08.35  
                 29.48      1:02.77 (33.29)
        1:36.51 (33.74)     2:08.35 (31.84)
  4 Carvalho, Rodrigo S    42 ALJ-BRA           2:10.00    2:10.58  
                 29.67      1:02.46 (32.79)
        1:36.47 (34.01)     2:10.58 (34.11)
  5 Farrell, Andrew J      43 SFTL-USA          2:04.56    2:12.63  
                 29.62      1:02.71 (33.09)
        1:37.44 (34.73)     2:12.63 (35.19)
  6 Lysenko, Andriii V     40 TT-UKR            2:15.00    2:17.10  
                 30.93      1:05.51 (34.58)
        1:40.72 (35.21)     2:17.10 (36.38)
  7 Bass, Bill             44 WMST-USA          2:22.16    2:21.63  
                 33.10      1:09.14 (36.04)
        1:46.07 (36.93)     2:21.63 (35.56)
  8 Pardo, Robert R        40 SFTL-USA          2:20.18    2:22.04  
                 32.24      1:07.85 (35.61)
        1:45.47 (37.62)     2:22.04 (36.57)
  9 Aldana, Gregorio       40 ACCO-COL          2:35.00    2:27.72  
                 33.54      1:09.90 (36.36)
        1:49.93 (40.03)     2:27.72 (37.79)
 10 Schmaltz, Joel         43 GSMS-USA          2:42.97    2:38.93  
                 35.75      1:15.08 (39.33)
        1:57.38 (42.30)     2:38.93 (41.55)
 11 Brenes, Marco          42 CRCE-CRC          2:35.89    2:41.83  
                 35.84      1:16.52 (40.68)
        2:00.03 (43.51)     2:41.83 (41.80)
 12 Castro, Raul G         43 CGA-VEN           2:50.29    2:48.24  
                 40.64      1:24.30 (43.66)
        2:07.75 (43.45)     2:48.24 (40.49)
 13 Strozier, Matthew F    40 AGUA-USA          3:15.00    3:02.79  
                 40.89      1:28.43 (47.54)
        2:17.33 (48.90)     3:02.79 (45.46)
 14 Martz, Adam J          42 SFTL-USA          3:13.60    3:16.62  
                 45.74      1:36.96 (51.22)
        2:29.69 (52.73)     3:16.62 (46.93)
 15 Arias, Mauro           42 ANMS-CRC          4:01.61    3:29.97  
                 43.74      1:35.39 (51.65)
        2:33.72 (58.33)     3:29.97 (56.25)
 -- Bocaletti, Enrique     42 CRCE-CRC          3:25.78         NS  
 -- Itriago, Hilario       40 GOLD-USA          2:26.90         NS  
 -- Ramon, Juan F          44 EH-COL            3:10.00         NS  
 -- Rodriguez, Hector J    40 DMAS-VEN          2:59.00         NS  
 -- Williams, Gregg J      41 SPM-USA           2:50.00         NS  
 
 Event 16  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:57.89  8/6/2009  KEITH SWITZER, USA
         NATL: N 1:57.89  8/6/2009  KEITH SWITZER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marocco, Eduardo       45 GNU-BRA           2:02.30    2:00.68  
                 28.54        58.92 (30.38)
        1:30.09 (31.17)     2:00.68 (30.59)
  2 Carvalho, Roberto Car  48 MTC-BRA           2:10.00    2:07.42  
                 29.47      1:01.13 (31.66)
        1:33.82 (32.69)     2:07.42 (33.60)
  3 Vazhenin, Igor V       49 AWJ-USA           2:12.49    2:16.06  
                 31.39      1:05.43 (34.04)
        1:40.73 (35.30)     2:16.06 (35.33)
  4 Harper, Jim            46 GOLD-USA          2:19.00    2:17.12  
                 31.45      1:06.09 (34.64)
        1:41.73 (35.64)     2:17.12 (35.39)
  5 Lage, Terry L          45 SFTL-USA          2:16.64    2:17.63  
                 31.32      1:06.52 (35.20)
        1:43.08 (36.56)     2:17.63 (34.55)
  6 Kuhn, Brian F          47 WOO-USA           2:15.00    2:25.86  
                 31.45      1:07.42 (35.97)
        1:46.93 (39.51)     2:25.86 (38.93)
  7 Sanchez, Marlon M      46 MV-VEN            2:19.00    2:27.76  
                 34.48      1:11.57 (37.09)
        1:49.50 (37.93)     2:27.76 (38.26)
  8 Miner, David           45 SYSM-USA          2:28.77    2:28.69  
                 32.37      1:07.99 (35.62)
        1:46.79 (38.80)     2:28.69 (41.90)
  9 Venegas, Hugo          45 MCH-MEX           2:39.14    2:38.66  
                 36.58      1:17.34 (40.76)
        1:59.31 (41.97)     2:38.66 (39.35)
 10 Machado Ruas, Fernand  45 PRAI-BRA          2:28.00    2:41.61  
                 36.78      1:16.92 (40.14)
        2:00.49 (43.57)     2:41.61 (41.12)
 11 Abad, Fernando         49 PLAN-USA          3:00.72    2:44.80  
                 37.49      1:18.25 (40.76)
        2:01.18 (42.93)     2:44.80 (43.62)
 12 Katz, Rob D            49 SYSM-USA          2:45.00    2:45.33  
                 37.27      1:19.00 (41.73)
        2:02.28 (43.28)     2:45.33 (43.05)
 13 Summers, Scott G       46 EMSC-CAN          3:00.00    2:48.39  
                 37.59                     
            2:05.58 ( )     2:48.39 (42.81)
 14 Berko, Adam            47 FACT-USA          2:57.45    2:49.84  
                 37.68      1:20.42 (42.74)
        2:06.08 (45.66)     2:49.84 (43.76)
 15 Garcia, Gerardo A      48 CPA-VEN           3:00.00    3:00.65  
                 38.18      1:21.15 (42.97)
        2:09.72 (48.57)     3:00.65 (50.93)
 -- Jimenez, Carlos A      49 RICE-USA          2:16.00         NS  
 -- Galaichuk, Bogdan      46 AQUA-UKR          2:20.00         NS  
 -- Delgado, Francisco     46 F-SC-MEX          2:32.34         NS  
 -- Franzoni, Walcir       45 AMPN-BRA          2:55.00         NS  
 -- Morales, Miguel A      48 CTTM-PER          2:22.15         NS  
 -- Spino, Thomas J        46 NCMJ-USA          2:40.00         NS  
 
 Event 16  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:00.34  8/13/2007 DAN STEPHENSON, USA
         NATL: N 2:00.34  8/13/2007 DAN STEPHENSON
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Switzer, Keith M       50 CASC-USA          2:03.00    2:02.16  
                 28.41        59.23 (30.82)
        1:31.10 (31.87)     2:02.16 (31.06)
  2 Francois, Jean-Marc    50 ECA-VEN           2:07.00    2:08.04  
                 30.02      1:02.26 (32.24)
        1:35.13 (32.87)     2:08.04 (32.91)
  3 Newman, Steven M       51 SYSM-USA          2:14.37    2:11.18  
                 30.24      1:04.50 (34.26)
        1:38.38 (33.88)     2:11.18 (32.80)
  4 Stewart, Henry D       50 NCMS-USA          2:09.59    2:11.56  
                 29.56      1:02.98 (33.42)
        1:37.72 (34.74)     2:11.56 (33.84)
  5 Vicioso, Danilo        50 DOM-DOM           2:15.00    2:16.35  
                 31.35      1:05.97 (34.62)
        1:41.84 (35.87)     2:16.35 (34.51)
  6 Saylor, Brian D        53 SYSM-USA          2:15.68    2:16.51  
                 31.31      1:05.85 (34.54)
        1:40.66 (34.81)     2:16.51 (35.85)
  7 Gardiasz, Eduardo D    50 COU-ARG           2:18.25    2:18.79  
                 32.28      1:07.23 (34.95)
        1:43.01 (35.78)     2:18.79 (35.78)
  8 Kromskiy, Dmitry       52 PSDN-RUS          2:18.50    2:20.49  
                 32.86      1:08.83 (35.97)
        1:44.49 (35.66)     2:20.49 (36.00)
  9 Nelson, Kurt D         54 CMS-USA           2:16.10    2:22.52  
                 32.81      1:09.08 (36.27)
        1:46.60 (37.52)     2:22.52 (35.92)
 10 Oliveira, Leonidas LO  53 COMP-BRA          2:15.30    2:23.47  
                 31.83      1:08.41 (36.58)
        1:46.58 (38.17)     2:23.47 (36.89)
 11 Campos, Juan Carlos P  50 VIK-VEN           2:23.00    2:23.62  
                 32.64      1:08.99 (36.35)
        1:46.49 (37.50)     2:23.62 (37.13)
 12 Thompson, Reese E      54 MOVY-USA          2:26.91    2:24.04  
                 33.62      1:10.37 (36.75)
        1:47.85 (37.48)     2:24.04 (36.19)
 13 Zappi, Federico A      51 CGA-VEN           2:18.30    2:24.27  
                 31.58      1:08.41 (36.83)
        1:46.89 (38.48)     2:24.27 (37.38)
 14 Barros, Sebastian D    50 CRF-BRA           2:40.00    2:25.07  
                 32.22      1:08.43 (36.21)
        1:47.47 (39.04)     2:25.07 (37.60)
 15 Mc Ginley, Patrick B   50 ROSE-USA          2:24.49    2:27.27  
                 33.87      1:11.46 (37.59)
        1:49.60 (38.14)     2:27.27 (37.67)
 16 Guimar?es, Mauricio P  54 OST-BRA           2:24.00    2:28.29  
                 33.57      1:11.25 (37.68)
        1:49.93 (38.68)     2:28.29 (38.36)
 17 Ayres Netto, Marcelo   54 OST-BRA           2:36.00    2:32.67  
                 36.29      1:16.30 (40.01)
        1:56.24 (39.94)     2:32.67 (36.43)
 18 Tobia, Juan C          50 CHV-VEN           2:36.54    2:34.42  
                 34.80      1:13.53 (38.73)
        1:55.42 (41.89)     2:34.42 (39.00)
 19 Valencia, Jose A       50 DELF-COL          2:39.00    2:36.33  
                 35.56      1:15.85 (40.29)
        1:56.86 (41.01)     2:36.33 (39.47)
 20 Mayo, Santiago         54 VIK-VEN           2:42.10    2:40.29  
                 36.51      1:17.86 (41.35)
        2:00.39 (42.53)     2:40.29 (39.90)
 21 Letourneau, John       52 SYSM-USA          2:47.09    2:43.17  
                 36.78      1:18.66 (41.88)
        2:02.09 (43.43)     2:43.17 (41.08)
 22 Potter, Thomas P       51 GAJA-USA          2:35.40    2:47.01  
                 34.97      1:16.00 (41.03)
        2:01.43 (45.43)     2:47.01 (45.58)
 23 Alvarado, Felipe       52 ACCO-COL          2:35.00    2:49.03  
                 38.29      1:19.46 (41.17)
        2:03.53 (44.07)     2:49.03 (45.50)
 24 Dietrich, Gregory S    53 ACCO-COL          2:34.50    2:52.95  
                 40.05      1:22.71 (42.66)
        2:07.53 (44.82)     2:52.95 (45.42)
 25 Puchi Torrens, Alfred  53 MASN-VEN          2:48.00    2:53.85  
                 38.55      1:22.26 (43.71)
        2:09.49 (47.23)     2:53.85 (44.36)
 26 Bennett, Bob           51 SYSM-USA          3:17.00    2:59.38  
                 41.39      1:27.58 (46.19)
        2:14.91 (47.33)     2:59.38 (44.47)
 27 Ponce, Jose A          53 PLAN-USA          3:16.82    3:29.88  
                 41.92      1:37.63 (55.71)
        2:35.84 (58.21)     3:29.88 (54.04)
 -- Salomon, Greg          51 UNAT-USA          2:50.00         NS  
 -- Perez, Gustavo A       54 ECA-VEN           2:35.00         NS  
 -- Diaz, Sergio           50 F-SC-MEX          2:45.00         NS  
 -- Perez, Arnaldo A       51 CM-PUR            2:12.00         NS  
 
 Event 16  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:04.01  7/26/2009 MICHAEL MANN, USA
         NATL: N 2:04.01  7/26/2009 MICHAEL MANN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Groselle, Jack R       59 SYSM-USA          2:11.49    2:11.33  
                 30.13      1:03.38 (33.25)
        1:37.88 (34.50)     2:11.33 (33.45)
  2 Shake, Scott D         55 ARIZ-USA          2:14.00    2:13.48  
                 32.32      1:06.55 (34.23)
        1:40.70 (34.15)     2:13.48 (32.78)
  3 Brenner, Bill          55 SYSM-USA          2:20.00    2:16.99  
                 31.80      1:07.54 (35.74)
        1:42.95 (35.41)     2:16.99 (34.04)
  4 Brackett, Bill A       55 CMS-USA           2:15.00    2:20.56  
                 32.66      1:08.73 (36.07)
        1:45.34 (36.61)     2:20.56 (35.22)
  5 Jones, Judd            55 GAJA-USA          2:23.08    2:22.67  
                 32.91      1:08.75 (35.84)
        1:45.76 (37.01)     2:22.67 (36.91)
  6 Fochios, Dean T        59 WMAC-USA          2:22.32    2:23.23  
                 32.68      1:09.26 (36.58)
        1:47.20 (37.94)     2:23.23 (36.03)
  7 Quevedo, Teodoro De J  56 VIK-VEN           2:20.00    2:26.93  
                 34.26      1:11.57 (37.31)
        1:49.17 (37.60)     2:26.93 (37.76)
  8 Zeleniy, Evgeny        59 PSDN-RUS          2:24.00    2:27.18  
                 34.60      1:11.78 (37.18)
        1:49.91 (38.13)     2:27.18 (37.27)
  9 Sheahan, Dan           56 VMST-USA          2:42.60    2:32.45  
                 34.55      1:14.06 (39.51)
        1:53.90 (39.84)     2:32.45 (38.55)
 10 Gomez, Eloy H          57 OST-BRA           2:33.00    2:32.74  
                 33.78      1:12.25 (38.47)
        1:53.48 (41.23)     2:32.74 (39.26)
 11 Schulte da Silva, Pau  58 ICC-BRA           2:32.00    2:34.41  
                 34.59      1:14.02 (39.43)
        1:55.16 (41.14)     2:34.41 (39.25)
 12 Hetu, Daniel           57 CAMO-CAN          2:48.58    2:41.15  
                 37.07      1:19.70 (42.63)
        2:02.96 (43.26)     2:41.15 (38.19)
 13 Ewell, Bill J          59 SYSM-USA          2:45.96    2:41.57  
                 36.55      1:18.10 (41.55)
        2:00.53 (42.43)     2:41.57 (41.04)
 14 Mejlachowicz, Mario    59 COMP-BRA          2:47.00    2:46.13  
                 36.54      1:17.88 (41.34)
        2:02.44 (44.56)     2:46.13 (43.69)
 15 Pontes, Jos? Renato M  56 ANMB-BRA          2:40.00    2:47.27  
                 36.59      1:17.73 (41.14)
        2:02.94 (45.21)     2:47.27 (44.33)
 16 Quintero, Alfredo      59 CNH-VEN           2:50.00    2:49.31  
                 36.88      1:18.89 (42.01)
        2:03.72 (44.83)     2:49.31 (45.59)
 17 Elliott, Jeffrey A     55 SYSM-USA          2:50.00    2:50.07  
                 37.53      1:20.68 (43.15)
        2:06.34 (45.66)     2:50.07 (43.73)
 18 Fanelli, Michael       59 ACM-USA           2:55.50    2:54.08  
                 39.80      1:24.46 (44.66)
        2:11.09 (46.63)     2:54.08 (42.99)
 19 Villegas, Marcos B     56 ADAC-VEN          3:05.22    3:47.64  
                 46.24      1:43.29 (57.05)
      2:44.69 (1:01.40)   3:47.64 (1:02.95)
 20 Cajka, Paul A          56 SYSM-USA          4:15.06    4:36.88  
               1:06.70    2:18.09 (1:11.39)
      3:27.03 (1:08.94)   4:36.88 (1:09.85)
 -- Parra, Francisco J     56 CGA-VEN           2:22.30         NS  
 -- Due?as, Sergio R       56 JDP-ECU           3:00.00         NS  
 -- Strauss, Trip          55 ARKM-USA          2:17.00         NS  
 -- Harasz, Philip         55 SPM-USA           3:09.54         NS  
 -- Erickson, Tim          57 SFTL-USA          2:19.29         NS  
 
 Event 16  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:12.57  5/16/2010 JIM MCCONICA, USA
         NATL: N 2:12.57  5/16/2010 JIM MC CONICA
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dodson, Phil L         60 IM-USA            2:17.00    2:20.44  
                 33.39      1:09.38 (35.99)
        1:45.95 (36.57)     2:20.44 (34.49)
  2 Walker, Rick B         63 SYSM-USA          2:22.00    2:22.18  
                 33.56      1:09.90 (36.34)
        1:46.58 (36.68)     2:22.18 (35.60)
  3 Martin, Jack R         62 1776-USA          2:24.00    2:22.74  
                 33.68      1:10.36 (36.68)
        1:47.52 (37.16)     2:22.74 (35.22)
  4 Gruber, Glenn A        64 VCM-USA           2:34.00    2:25.38  
                 33.99      1:10.78 (36.79)
        1:49.01 (38.23)     2:25.38 (36.37)
  5 Leech, J Nathan        64 FACT-USA          2:26.00    2:32.46  
                 34.89      1:12.85 (37.96)
        1:53.43 (40.58)     2:32.46 (39.03)
  6 Glidden, Chip          63 MOVY-USA          2:39.44    2:34.15  
                 36.55      1:15.36 (38.81)
        1:55.06 (39.70)     2:34.15 (39.09)
  7 Warner, Frank          64 PSM-USA           2:35.00    2:46.85  
                 36.47      1:19.03 (42.56)
        2:02.94 (43.91)     2:46.85 (43.91)
  8 Franzon, Olof          61 ADMS-USA          2:40.00    2:46.91  
                 39.62      1:23.09 (43.47)
        2:07.00 (43.91)     2:46.91 (39.91)
  9 Visani, Massimo        62 CTTM-PER          2:46.14    2:48.12  
                 39.52      1:23.82 (44.30)
        2:07.41 (43.59)     2:48.12 (40.71)
 10 Aguilera Garramu?o, J  61 DELF-COL          3:30.00    2:56.00  
                 40.16      1:24.31 (44.15)
        2:09.68 (45.37)     2:56.00 (46.32)
 11 Walker, Allan          60 FACT-USA          2:47.03    2:57.68  
                 38.61      1:22.83 (44.22)
        2:10.23 (47.40)     2:57.68 (47.45)
 12 Alvarado, Felix G      60 ACCO-COL          3:51.25    3:47.45  
                 49.72    1:50.01 (1:00.29)
      2:51.49 (1:01.48)     3:47.45 (55.96)
 13 Asmadt, Hector O       63 ADAC-VEN          3:26.25    3:54.43  
                 51.02    1:53.35 (1:02.33)
      2:56.24 (1:02.89)     3:54.43 (58.19)
 14 Seguel, Pedro          64 UCMA-CHI          4:30.00    4:03.82  
                 49.51    1:51.77 (1:02.26)
      3:00.01 (1:08.24)   4:03.82 (1:03.81)
 15 Jimenez, Luis A        64 ANMS-CRC          4:27.41    4:35.04  
               1:04.49    2:14.84 (1:10.35)
      3:28.99 (1:14.15)   4:35.04 (1:06.05)
 16 Lorenzo, Felix M       61 VIK-VEN           5:55.59    5:36.97  
               1:15.25    2:44.80 (1:29.55)
      4:15.30 (1:30.50)   5:36.97 (1:21.67)
 -- Pineyro, Luis          61 F-SC-MEX          2:22.00         NS  
 
 Event 16  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:18.53  8/15/2008 TOM LANDIS, USA
         NATL: N 2:18.53  8/15/2008 TOM LANDIS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Couch, Bob E           66 SYSM-USA          2:28.57    2:24.68  
                 33.39      1:11.00 (37.61)
        1:49.02 (38.02)     2:24.68 (35.66)
  2 Quiggin, David         69 GOLD-USA          2:23.02    2:25.46  
                 34.53      1:11.96 (37.43)
        1:49.93 (37.97)     2:25.46 (35.53)
  3 McElroy, Frank         65 GSM-USA           2:33.00    2:25.57  
                 35.10      1:12.03 (36.93)
        1:49.40 (37.37)     2:25.57 (36.17)
  4 Bashmakov, Alexander   67 PSDN-RUS          2:34.35    2:39.81  
                 36.29      1:16.97 (40.68)
        1:58.44 (41.47)     2:39.81 (41.37)
  5 Canepa, Fernando       66 PMS-PER           2:45.46    2:40.52  
                 36.54      1:18.46 (41.92)
        2:00.65 (42.19)     2:40.52 (39.87)
  6 Ferraz, Jose E         68 GOLD-USA          2:45.00    2:41.76  
                 36.51      1:17.73 (41.22)
        1:59.73 (42.00)     2:41.76 (42.03)
  7 Arneson, Gaard         65 MICH-USA          2:42.80    2:43.29  
                 37.79      1:19.85 (42.06)
        2:02.38 (42.53)     2:43.29 (40.91)
  8 Villalobos, Carlos A   66 ACCO-COL          2:46.00    2:45.86  
                 38.38      1:19.37 (40.99)
        2:01.60 (42.23)     2:45.86 (44.26)
  9 Henderson, Gary W      68 FACT-USA          3:05.10    2:48.69  
                 40.44      1:23.34 (42.90)
        2:08.34 (45.00)     2:48.69 (40.35)
 10 Reichle, Bill          65 BERK-USA          2:42.93    2:49.86  
                 39.81      1:23.37 (43.56)
        2:07.66 (44.29)     2:49.86 (42.20)
 11 Griffin, Dane C        65 CFM-USA           2:46.00    2:52.56  
                 40.36      1:25.17 (44.81)
        2:10.57 (45.40)     2:52.56 (41.99)
 12 Cornell, Tom           66 SYSM-USA          2:50.00    2:52.80  
                 39.90      1:24.16 (44.26)
        2:09.91 (45.75)     2:52.80 (42.89)
 13 Page, Bruce W          66 SYSM-USA          3:00.00    2:53.98  
                 43.35      1:29.86 (46.51)
        2:14.54 (44.68)     2:53.98 (39.44)
 14 Jarvis, Dave           66 FACT-USA          3:12.07    2:55.09  
                 40.93      1:23.85 (42.92)
        2:09.88 (46.03)     2:55.09 (45.21)
 15 Novitskiy, Yaroslav A  68 ASM-RUS           2:45.50    2:57.43  
                 40.24      1:28.17 (47.93)
        2:14.64 (46.47)     2:57.43 (42.79)
 16 Dine, Nelson           65 COMP-BRA          2:55.00    3:03.68  
                 42.31      1:29.21 (46.90)
        2:16.70 (47.49)     3:03.68 (46.98)
 17 Dudley, Bill           69 GAJA-USA          2:59.50    3:27.37  
                 42.15      1:32.83 (50.68)
        2:28.61 (55.78)     3:27.37 (58.76)
 18 Mahoney, J Barry       69 NEM-USA           4:20.00    3:44.10  
                 53.68      1:51.45 (57.77)
        2:48.96 (57.51)     3:44.10 (55.14)
 19 Pinzon Pocaterra, Rod  65 ADAC-VEN          3:35.42    3:45.81  
                 49.95      1:47.42 (57.47)
      2:48.50 (1:01.08)     3:45.81 (57.31)
 20 Almeida, Manoel Luiz   67 SESP-BRA          5:15.00    4:27.82  
                 58.61    2:05.29 (1:06.68)
      3:17.59 (1:12.30)   4:27.82 (1:10.23)
 -- Abe, Eduardo           69 BODY-BRA          3:40.55         NS  
 -- Seidman, Lawrence B    66 GSM-USA           2:47.78         NS  
 
 Event 16  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:26.20  8/15/2008 DAVID RADCLIFF, USA
         NATL: N 2:26.20  8/15/2008 DAVID RADCLIFF
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lodwig, Keefe L        70 SYSM-USA          2:34.58    2:29.15  
                 35.14      1:13.94 (38.80)
        1:51.33 (37.39)     2:29.15 (37.82)
  2 Reed, Ed               70 CTMS-USA          2:51.74    2:32.99  
                 37.33      1:16.67 (39.34)
        1:55.71 (39.04)     2:32.99 (37.28)
  3 Miller, David W        73 GAJA-USA          3:04.25    2:59.51  
                 40.03      1:24.63 (44.60)
        2:12.51 (47.88)     2:59.51 (47.00)
  4 Walker, Larry          70 SLAM-USA          3:03.00    3:02.58  
                 39.27      1:24.48 (45.21)
        2:13.86 (49.38)     3:02.58 (48.72)
  5 Miller, Andrew R       72 FACT-USA          3:08.90    3:11.15  
                 40.19      1:27.97 (47.78)
        2:19.23 (51.26)     3:11.15 (51.92)
  6 Monardes L?pez, Amanc  70 MASM-CHI          3:42.49    3:24.61  
                 47.02      1:39.60 (52.58)
        2:34.59 (54.99)     3:24.61 (50.02)
  7 Sanchez, Jaime         74 PMS-PER           3:15.00    3:29.93  
                 46.40      1:41.05 (54.65)
        2:37.48 (56.43)     3:29.93 (52.45)
  8 Meintjies, Bruce E     72 FLA-USA           3:37.55    3:39.30  
                 47.81      1:42.92 (55.11)
        2:42.28 (59.36)     3:39.30 (57.02)
  9 Ward, James E          74 SFTL-USA          3:35.79    3:40.24  
                 51.51      1:48.01 (56.50)
        2:44.66 (56.65)     3:40.24 (55.58)
 10 Hollander, Martin W    74 SYSM-USA          3:48.62    3:44.45  
                 46.26      1:40.81 (54.55)
      2:42.50 (1:01.69)   3:44.45 (1:01.95)
 11 Enyart, James N        72 FMM-USA           4:00.00    3:48.06  
                 48.14      1:43.58 (55.44)
      2:45.22 (1:01.64)   3:48.06 (1:02.84)
 -- Bathurst, Bruce A      72 UNAT-USA          4:16.38         NS  
 -- Rodenfels, Bill        71 FACT-USA          3:34.24         NS  
 
 Event 16  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:25.66  6/6/2009  DAVID RADCLIFF, USA
         NATL: N 2:25.66  6/6/2009  DAVID RADCLIFF
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Cavanaugh, Cav         78 GOLD-USA          2:59.49    2:51.34  
                 38.74      1:22.80 (44.06)
        2:08.34 (45.54)     2:51.34 (43.00)
  2 Magee, Pete            76 MINN-USA          3:03.43    3:03.77  
                 39.97      1:26.61 (46.64)
        2:15.73 (49.12)     3:03.77 (48.04)
  3 Clark, Jerry           76 NCMS-USA          3:05.00    3:06.27  
                 45.29      1:33.59 (48.30)
        2:20.37 (46.78)     3:06.27 (45.90)
  4 Katz, Jerry A          75 GSM-USA           3:12.00    3:09.88  
                 43.13      1:32.43 (49.30)
        2:23.32 (50.89)     3:09.88 (46.56)
  5 Bell, Rodney S         77 COMP-BRA          3:02.00    3:11.25  
                 41.65      1:28.94 (47.29)
        2:20.27 (51.33)     3:11.25 (50.98)
  6 Stollmeyer, Michael A  76 ACCO-COL          3:12.60    3:11.64  
                 44.65      1:34.94 (50.29)
        2:25.87 (50.93)     3:11.64 (45.77)
  7 Zeller, Max            75 S-AM-SUI          3:19.00    3:25.44  
                 48.25      1:39.96 (51.71)
        2:33.36 (53.40)     3:25.44 (52.08)
  8 Gorwitz, Nahum         77 SFTL-USA          4:18.00    4:22.45  
                 58.54    2:01.84 (1:03.30)
      3:10.02 (1:08.18)   4:22.45 (1:12.43)
  9 Silverstein, Leonard   79 GOLD-USA          5:12.57    5:09.34  
               1:06.29    2:24.65 (1:18.36)
      3:49.55 (1:24.90)   5:09.34 (1:19.79)
 -- Hurley, John T         76 ADMS-USA          6:06.00         NS  
 -- Mart?nez, Sergio       77 NCMS-USA          3:13.82         NS  
 
 Event 16  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:48.76  7/1/2011  ROBERTO ALBERICHE, ESP
         NATL: N 2:53.74  3/12/2011 GRAHAM JOHNSTON
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Johnston, Graham M     82 MOST-USA          2:59.85    2:52.91N 
                 40.85      1:24.98 (44.13)
        2:09.99 (45.01)     2:52.91 (42.92)
  2 Jones, Burwell         80 SYSM-USA          2:55.00    2:53.10N 
                 41.01      1:24.66 (43.65)
        2:09.35 (44.69)     2:53.10 (43.75)
  3 Beach, Robert E        83 SPM-USA           3:49.79    3:40.03  
                 52.31      1:47.43 (55.12)
        2:44.27 (56.84)     3:40.03 (55.76)
  4 Lindsley, Phil         80 FACT-USA          4:01.72    3:49.96  
                 52.34    1:53.02 (1:00.68)
      2:53.26 (1:00.24)     3:49.96 (56.70)
  5 Stolz, Irwin W         84 GAJA-USA          3:47.93    3:53.40  
                 54.64      1:53.51 (58.87)
      2:55.21 (1:01.70)     3:53.40 (58.19)
  6 Penaloza, Jose B       81 PMS-PER           3:59.30    3:59.16  
                 53.58    1:54.67 (1:01.09)
      2:56.54 (1:01.87)   3:59.16 (1:02.62)
 -- Neubig, Philip H       84 BMST-USA          5:20.00         NS  
 
 Event 16  Men 85-89 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 3:13.78  7/16/2000 HIKOJI UEKI, JPN
         NATL: N 3:16.89  7/10/2010 FRANK PIEMME
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Cornell, John E        86 FACT-USA          4:22.22    4:15.44  
                 53.79    2:02.02 (1:08.23)
      3:09.26 (1:07.24)   4:15.44 (1:06.18)
  2 Williams, Robert M     86 FMM-USA           4:29.00    4:31.98  
                 58.10    2:09.44 (1:11.34)
      3:21.65 (1:12.21)   4:31.98 (1:10.33)
  3 Foster, Warren A       88 SYSM-USA          4:50.00    4:40.83  
               1:01.98    2:14.67 (1:12.69)
      3:28.30 (1:13.63)   4:40.83 (1:12.53)
 -- Silverio, Joaquin      87 GOLD-USA          6:45.00         NS  
 -- Mitchell, Jack         86 GAJA-USA          4:35.53         NS  
 
 Event 16  Men 90-94 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 3:54.89  7/19/2004 TOKUSHI KOMEDA, JPN
         NATL: N 4:10.40  8/11/2003 WOODY BOWERSOCK
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Figueroa, Victor       90 ESC-PUR          12:40.90   10:03.27  
            7:07.86 ( )  10:03.27 (2:55.41)