ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Mel Zajac Jr. International: Day Two
5/25/2013-5/25/2013
Vancouver, Canada


 Swimming Canada                                      2013-05-25 - 17:37 PM
        2013 Mel Zajac Jr International - 2013-05-24 to 2013-05-26         
             Results at www.ubcd.ca, Sanction #: 14265 SWIM BC             
 
 Event 15  Women 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
 Sponsor: West Edmonton Law
        World: w 55.98  2012-07-29Dana Vollmer, USA
     Canadian: n 57.80  6-2011    Katerine Savard, CSQ
         Meet: m 58.59  2010-05-29Dana Vollmer, California-PC
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Thomas, Noemie   17 UBCD                59.16      58.78   863   50  
                 27.80        58.78 (30.98)
  2 Margitai, Lili   15 TAB               1:03.16    1:02.09   732   25  
                 29.44      1:02.09 (32.65)
  2 Weiss, Hannah M  17 KING-PN           1:02.99    1:02.09   732   25  
                 28.30      1:02.09 (33.79)
  4 Philpotts, Char  17 CHENA             1:03.45    1:02.15   730   15  
                 29.08      1:02.15 (33.07)
  5 Hinds, Natalie   19 COM-WT            1:03.01    1:02.16   730   14  
                 28.76      1:02.16 (33.40)
  6 Overholt, Emily  15 WVOSC             1:03.42    1:02.24   727   13  
                 29.24      1:02.24 (33.00)
  7 Black, Haley     16 PGB               1:03.05    1:02.47   719   12  
                 29.16      1:02.47 (33.31)
  8 Ramey, Kenna N   16 KING-PN           1:03.73    1:03.25   693   11  
                 29.27      1:03.25 (33.98)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Zalewski, Elles  21 GSC-FL            1:05.30    1:03.50   685    9  
                 30.09      1:03.50 (33.41)
 10 VanderWel, Heid  17 KING-PN           1:04.58    1:03.70   678    7  
                 29.97      1:03.70 (33.73)
 11 Strydom, Jacomi  16 TAB               1:04.41    1:03.82   674    6  
                 29.96      1:03.82 (33.86)
 12 Bradley, Heidi   16 ISLAND SWIMMING   1:05.12    1:03.89   672    5  
                 30.31      1:03.89 (33.58)
 13 Pratt, Taryn     15 TAB               1:05.32    1:04.05   667    4  
                 29.86      1:04.05 (34.19)
 14 Skocdopole, Ala  19 UCSC              1:04.41    1:04.19   663    3  
                 29.95      1:04.19 (34.24)
 15 Assman, Erin     20 OAK               1:05.30    1:04.93   640    2  
                 30.43      1:04.93 (34.50)
 16 Garriock, Natal  17 DST               1:05.17    1:05.27   630    1  
                 30.40      1:05.27 (34.87)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Sterbis, Jamie   19 VAN-IE            1:05.50    1:03.54   683  
                 30.54      1:03.54 (33.00)
 18 Smith, Kierra    19 LLSC              1:05.64    1:04.25   661  
                 30.29      1:04.25 (33.96)
 19 Smit-Anseeuw, E  14 PSW               1:05.39    1:04.41   656  
                 30.50      1:04.41 (33.91)
 20 Bottrill, Mia    16 HYACK             1:05.45    1:04.92   641  
                 30.77      1:04.92 (34.15)
 21 Gibson, Jessie   15 SPART             1:05.41    1:04.93   640  
                 30.69      1:04.93 (34.24)
 22 Nesbitt, Collee  20 CASC              1:05.77    1:05.13   634  
                 29.80      1:05.13 (35.33)
 23 Schofield, Alex  19 SIMON FRASER AQU  1:05.73    1:05.57   622  
                 30.87      1:05.57 (34.70)
 24 Monks, Kirah     20 ISLAND SWIMMING   1:05.67    1:06.40   599  
                 31.01      1:06.40 (35.39)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 15                 
 
  1. Ubc Dolphins                      544   2. Team Alberta                      331
  3. King Aquatic Club                 249   4. Univ OF Calgary Swim Club         203
  5. Edmonton Keyano Swim Club         143   6. Gator Swim Club                   108
  7. Daytona Beach Speed               100   8. Simon Fraser Aquatics              98
  9. Cascade Swim Club                  83  10. Fullerton Aquatics Sports Team     69
 11. West Vancouver Otters              65  12. Prince George Barracudas           59
 12. Chena Swim Club                    59  14. Oakville Aquatic Club              58
 15. Hyack Swim Club                    56  16. Etobicoke Swimming                 55
 17. Unattached                         50  17. Club Wolverine                     50
 19. Island Swimming                    49  20. Vancouver Pacific Swim Club        43
 21. Uvic-Pacific Coast Swimming        36  21. Liquid Lightning S.C.              36
 21. Pacific Sea Wolves Swim Club       36  24. Winskill Dolphins                  35
 25. City of Midland                    34  26. Rouge et Or/Universit� Laval       30
 27. Killarney Swim Club                28  28. Langley Olympians Swim Club        24
 28. Unattached-Canada                  24  30. Kamloops Classic Swimming          23
 30. Olympian Swim Club                 23  32. Multnomah Athletic Club            21
 33. Patriot Aquatics                   20  34. Kelowna AquaJets                   16
 35. Canadian Dolphin Swim Club         15  36. Bolles School Sharks               13
 37. Guelph Marlin Aquatic Club         12  38. University of Missouri              9
 38. Duncan Swim Team                    9  40. Nose Creek Swim Association         7
 41. Richmond Rapids                     6  41. Oregon City Swim Team               6
 43. Greater Ottawa Kingfish S.C.        5  44. Olympic Cascade Aquatics            4
 44. Attleboro Blue Fish                 4  46. Red Deer Catalina Swim Club         3
 47. Vernon Kokanee Swim Club            2  47. Vandal Aquatics                     2
 49. Bellingham Bay Swim Team            1                          
    
 Swimming Canada                                      2013-05-25 - 17:51 PM
        2013 Mel Zajac Jr International - 2013-05-24 to 2013-05-26         
             Results at www.ubcd.ca, Sanction #: 14265 SWIM BC             
 
 Event 17  Women 50 LC Meter Backstroke
=========================================================================
 Sponsor: Scot Atkinson
        World: w 28.25  2000-06-17Sandra Volker, GER
     Canadian: n 28.65  2003-07-24Jennifer Carroll, MEGO
         Meet: m 28.63  2008-05-24Julia Wilkinson, Aggie-GU
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Wilm, Ingrid     14 TAB                 30.35      29.58   765   50  
  2 Weiss, Hannah M  17 KING-PN             29.75      29.59   764   30  
  3 Lavigna, Lauren  24 UBCD                30.22      29.82   747   20  
  4 Laderoute, Laur  15 OCST-OR             30.60      30.36   708   15  
  5 Visscher, Laine  14 OCST-OR             31.62      30.66   687   14  
  6 Kidd, Georgia    15 TAB                 31.07      30.68   686   13  
  7 DeBever, McKenn  16 BSS-FL              31.22      30.82   676   12  
  8 Gay, Micah       15 VPSC                31.50      31.07   660   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Kremer, Paige    16 TAB                 31.76      31.28   647    9  
 10 Flowers, Emily   16 TAB                 31.86      31.58   629    7  
 11 Cossey, Nicole   20 SIMON FRASER AQU    32.16      31.59   628    6  
 12 Ferguson, Jamie  16 ORCA                31.77      31.63   626    5  
 13 Chapman, Chloe   16 ISLAND SWIMMING     32.23      31.69   622    4  
 14 Douglas, Daniel  16 LLSC                31.76      31.86   612    3  
 15 Ye, Selina       14 CHENA               32.15      31.87   612    2  
 16 Singh, Nunu      15 WDSC                32.10      32.03   602    1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Bradley, Heidi   16 ISLAND SWIMMING     32.55      31.21   651  
 18 Crane, Mackenzi  15 NRST                32.45      32.05   601  
 19 Jaques, Haley    16 REDDEER CATALINA    32.39      32.12   597  
 20 Kokoszka, Maran  16 RAC                 32.49      32.25   590  
 21 Wareham, Lainie  15 REDDEER CATALINA    32.62      32.39   583  
 22 Sharpe, Katrina  18 OSC                 32.68      32.57   573  
 23 Aficionado, Ale  14 WDSC                32.59      32.59   572  
 24 Ngo, Di-An       17 KSC                 32.44      32.70   566  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 17                 
 
  1. Ubc Dolphins                      627   2. Team Alberta                      410
  3. King Aquatic Club                 337   4. Univ OF Calgary Swim Club         203
  5. Edmonton Keyano Swim Club         143   6. Gator Swim Club                   108
  7. Simon Fraser Aquatics             104   8. Daytona Beach Speed               100
  9. Cascade Swim Club                  97  10. Fullerton Aquatics Sports Team     69
 11. West Vancouver Otters              65  12. Chena Swim Club                    61
 13. Liquid Lightning S.C.              59  13. Prince George Barracudas           59
 15. Oakville Aquatic Club              58  16. Hyack Swim Club                    56
 17. Etobicoke Swimming                 55  18. Vancouver Pacific Swim Club        54
 19. Island Swimming                    53  20. Club Wolverine                     50
 20. Winskill Dolphins                  50  20. Unattached                         50
 23. Pacific Sea Wolves Swim Club       41  24. Uvic-Pacific Coast Swimming        36
 25. Oregon City Swim Team              35  26. City of Midland                    34
 27. Rouge et Or/Universit� Laval       30  28. Patriot Aquatics                   29
 29. Killarney Swim Club                28  30. Bolles School Sharks               25
 30. Multnomah Athletic Club            25  32. Unattached-Canada                  24
 32. Langley Olympians Swim Club        24  34. Olympian Swim Club                 23
 34. Kamloops Classic Swimming          23  36. Richmond Rapids                    18
 37. Kelowna AquaJets                   16  38. Canadian Dolphin Swim Club         15
 39. Guelph Marlin Aquatic Club         12  40. University of Missouri              9
 40. Duncan Swim Team                    9  42. Nose Creek Swim Association         7
 43. Summerland Orca Swim Club           5  43. Greater Ottawa Kingfish S.C.        5
 45. Attleboro Blue Fish                 4  45. Olympic Cascade Aquatics            4
 47. Bellingham Bay Swim Team            3  47. Red Deer Catalina Swim Club         3
 47. Vernon Kokanee Swim Club            3  50. Vandal Aquatics                     2    
 Swimming Canada                                      2013-05-25 - 17:58 PM
        2013 Mel Zajac Jr International - 2013-05-24 to 2013-05-26         
             Results at www.ubcd.ca, Sanction #: 14265 SWIM BC             
 
 Event 18  Men 50 LC Meter Backstroke
=========================================================================
 Sponsor: Scot Atkinson
        World: w 24.04  2009-08-02Liam Tancock, GBR
     Canadian: n 25.23  2009-08-02Pascal Wallach, UCSC
         Meet: m 25.20  2012-05-26Hayden Stoeckel, SASI
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Suvurov, Gleb    20 UCSC                26.73      26.39   755   50  
  2 Lochte, Ryan S   28 DBS-FL              27.10      26.52   744   30  
  3 Wood, Russell    19 CASC                26.74      26.62   736   20  
  4 Aspinall, Kelly  23 UBCD                27.31      26.76   725   15  
  5 Zeng, Tim        15 CHENA               27.56      27.03   703   14  
  6 Thormeyer, Mark  15 WDSC                28.02      27.51   667   13  
  7 Crocker, Bradle  18 UCSC                27.68      27.80   646   12  
  8 Lindsay, Camero  18 KING-PN             27.96      27.87   641   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Kisil, Yuri      17 TAB                 28.12      27.95   636    9  
 10 Ivanov, Dimitar  19 SIMON FRASER AQU    28.65      28.28   614    7  
 11 Byram, Joe       18 TAB                 28.54      28.57   595    6  
 12 De Costa, Brand  17 RAPID               28.53      28.65   590    5  
 13 Eriks, Keith     17 VPSC                28.74      28.94   573    4  
 14 Johnson, Rhys    16 KSC                 29.02      29.12   562    3  
 15 Kasteel, Colton  17 CDSC                29.10      29.19   558    2  
 16 Tsang, Jarod     15 UCSC                29.12      29.26   554    1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Maybury, Adam    18 TAB                 29.48      28.29   613  
 18 Binnema, Josiah  15 PGB                 29.52      29.34   550  
 19 Klein, Anders    15 KEYANO              29.74      29.42   545  
 20 Smit-Anseeuw, A  16 PSW                 29.85      29.50   541  
 21 Montemayor, Mor  16 KING-PN             29.43      29.51   540  
 22 Yuan, Darren     16 PSW                 29.44      29.71   529  
 23 Dang, Kevin K    15 KING-PN             30.07      29.94   517  
 24 Matthezing, Con  15 KSC                 29.96      30.12   508  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 18                 
 
  1. Ubc Dolphins                      642   2. Team Alberta                      425
  3. King Aquatic Club                 348   4. Univ OF Calgary Swim Club         266
  5. Edmonton Keyano Swim Club         143   6. Daytona Beach Speed               130
  7. Cascade Swim Club                 117   8. Simon Fraser Aquatics             111
  9. Gator Swim Club                   108  10. Chena Swim Club                    75
 11. Fullerton Aquatics Sports Team     69  12. West Vancouver Otters              65
 13. Winskill Dolphins                  63  14. Liquid Lightning S.C.              59
 14. Prince George Barracudas           59  16. Oakville Aquatic Club              58
 16. Vancouver Pacific Swim Club        58  18. Hyack Swim Club                    56
 19. Etobicoke Swimming                 55  20. Island Swimming                    53
 21. Club Wolverine                     50  21. Unattached                         50
 23. Pacific Sea Wolves Swim Club       41  24. Uvic-Pacific Coast Swimming        36
 25. Oregon City Swim Team              35  26. City of Midland                    34
 27. Killarney Swim Club                31  28. Rouge et Or/Universit� Laval       30
 29. Patriot Aquatics                   29  30. Bolles School Sharks               25
 30. Multnomah Athletic Club            25  32. Langley Olympians Swim Club        24
 32. Unattached-Canada                  24  34. Kamloops Classic Swimming          23
 34. Olympian Swim Club                 23  34. Richmond Rapids                    23
 37. Canadian Dolphin Swim Club         17  38. Kelowna AquaJets                   16
 39. Guelph Marlin Aquatic Club         12  40. University of Missouri              9
 40. Duncan Swim Team                    9  42. Nose Creek Swim Association         7
 43. Summerland Orca Swim Club           5  43. Greater Ottawa Kingfish S.C.        5
 45. Attleboro Blue Fish                 4  45. Olympic Cascade Aquatics            4
 47. Vernon Kokanee Swim Club            3  47. Bellingham Bay Swim Team            3
 47. Red Deer Catalina Swim Club         3  50. Vandal Aquatics                     2    
 Swimming Canada                                      2013-05-25 - 18:12 PM
        2013 Mel Zajac Jr International - 2013-05-24 to 2013-05-26         
             Results at www.ubcd.ca, Sanction #: 14265 SWIM BC             
 
 Event 19  Women 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
 Sponsor: Catherine Furrer-Lech
        World: w 3:59.15  2009-07-26Federica Pelligrini, ITA
     Canadian: n 4:05.06  7-2012    Brittany McLean, ESWIM
         Meet: m 4:05.86  2008-05-24Bronte Barratt, Australia
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 MacLean, Britta  19 ESWIM             4:20.59    4:13.32   841   50  
                 30.11      1:01.92 (31.81)
        1:33.89 (31.97)     2:06.21 (32.32)
        2:38.31 (32.10)     3:10.30 (31.99)
        3:42.52 (32.22)     4:13.32 (30.80)
  2 Thielmann, Jess  19 GSC-FL            4:25.60    4:16.29   812   30  
                 30.31      1:02.43 (32.12)
        1:34.72 (32.29)     2:07.26 (32.54)
        2:39.51 (32.25)     3:11.94 (32.43)
        3:44.35 (32.41)     4:16.29 (31.94)
  3 Delmar, Lindsay  20 UCSC              4:21.69    4:17.30   802   20  
                 30.50      1:02.31 (31.81)
        1:34.49 (32.18)     2:06.92 (32.43)
        2:39.53 (32.61)     3:12.41 (32.88)
        3:45.17 (32.76)     4:17.30 (32.13)
  4 Brunemann, Emil  26 CLUB WOLVERINE-M  4:21.39    4:17.82   798   15  
                 30.74      1:03.32 (32.58)
        1:36.07 (32.75)     2:08.83 (32.76)
        2:41.32 (32.49)     3:13.77 (32.45)
        3:46.18 (32.41)     4:17.82 (31.64)
  5 Hendriks, Brean  23 UCSC              4:23.26    4:18.31   793   14  
                 30.98      1:03.63 (32.65)
        1:36.31 (32.68)     2:09.30 (32.99)
        2:41.87 (32.57)     3:14.10 (32.23)
        3:46.50 (32.40)     4:18.31 (31.81)
  6 MacLean, Heathe  21 UBCD              4:24.98    4:22.67   754   13  
                 30.51      1:03.37 (32.86)
        1:36.58 (33.21)     2:10.21 (33.63)
        2:43.89 (33.68)     3:17.87 (33.98)
        3:50.87 (33.00)     4:22.67 (31.80)
  7 Ludlow, Danica   16 PGB               4:22.62    4:22.72   754   12  
                 30.51      1:03.34 (32.83)
        1:36.66 (33.32)     2:10.25 (33.59)
        2:44.13 (33.88)     3:18.06 (33.93)
        3:51.47 (33.41)     4:22.72 (31.25)
  8 Beisel, Elizabe  20 ABF-NE            4:25.76    4:24.22   741   11  
                 30.92      1:03.82 (32.90)
        1:37.14 (33.32)     2:10.60 (33.46)
        2:44.00 (33.40)     3:17.33 (33.33)
        3:51.10 (33.77)     4:24.22 (33.12)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Saroukian, Soph  14 TAB               4:26.67    4:20.88   770    9  
                 30.37      1:02.90 (32.53)
        1:35.95 (33.05)     2:09.05 (33.10)
        2:42.26 (33.21)     3:15.37 (33.11)
        3:48.51 (33.14)     4:20.88 (32.37)
 10 Harley, Brittne  21 UBCD              4:27.36    4:23.86   744    7  
                 30.06      1:02.81 (32.75)
        1:36.02 (33.21)     2:09.35 (33.33)
        2:42.81 (33.46)     3:16.36 (33.55)
        3:50.21 (33.85)     4:23.86 (33.65)
 11 Clary, Lindsey   17 FAST-CA           4:27.57    4:27.04   718    6  
                 30.75      1:04.11 (33.36)
        1:37.82 (33.71)     2:11.59 (33.77)
        2:45.42 (33.83)     3:19.81 (34.39)
        3:53.57 (33.76)     4:27.04 (33.47)
 12 Lachance, Nicol  20 KEYANO            4:32.60    4:29.42   699    5  
                 30.97      1:04.46 (33.49)
        1:38.41 (33.95)     2:12.47 (34.06)
        2:46.70 (34.23)     3:21.04 (34.34)
        3:55.70 (34.66)     4:29.42 (33.72)
 13 Barr, Camille    16 OSC               4:32.26    4:31.28   685    4  
                 30.79      1:04.57 (33.78)
        1:38.92 (34.35)     2:14.24 (35.32)
        2:48.88 (34.64)     3:24.00 (35.12)
        3:57.51 (33.51)     4:31.28 (33.77)
 14 Maradyn, Rachel  15 KEYANO            4:32.95    4:32.49   676    3  
                 31.35      1:05.19 (33.84)
        1:39.25 (34.06)     2:13.83 (34.58)
        2:48.29 (34.46)     3:23.82 (35.53)
        3:58.89 (35.07)     4:32.49 (33.60)
 15 Whelan, Sara     15 HYACK             4:32.76    4:34.63   660    2  
                 30.24      1:03.90 (33.66)
        1:38.43 (34.53)     2:13.73 (35.30)
        2:49.03 (35.30)     3:24.45 (35.42)
        3:59.91 (35.46)     4:34.63 (34.72)
 16 Cann, Felicity   17 KING-PN           4:31.54    4:34.98   657    1  
                 30.52      1:03.55 (33.03)
        1:38.15 (34.60)     2:13.63 (35.48)
        2:48.89 (35.26)     3:24.41 (35.52)
        4:00.42 (36.01)     4:34.98 (34.56)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 19                 
 
  1. Ubc Dolphins                      662   2. Team Alberta                      434
  3. King Aquatic Club                 349   4. Univ OF Calgary Swim Club         300
  5. Edmonton Keyano Swim Club         151   6. Gator Swim Club                   138
  7. Daytona Beach Speed               130   8. Cascade Swim Club                 117
  9. Simon Fraser Aquatics             111  10. Etobicoke Swimming                105
 11. Chena Swim Club                    75  11. Fullerton Aquatics Sports Team     75
 13. Prince George Barracudas           71  14. West Vancouver Otters              65
 14. Club Wolverine                     65  16. Winskill Dolphins                  63
 17. Liquid Lightning S.C.              59  18. Hyack Swim Club                    58
 18. Oakville Aquatic Club              58  18. Vancouver Pacific Swim Club        58
 21. Island Swimming                    53  22. Unattached                         50
 23. Pacific Sea Wolves Swim Club       41  24. Uvic-Pacific Coast Swimming        36
 25. Oregon City Swim Team              35  26. City of Midland                    34
 27. Killarney Swim Club                31  28. Rouge et Or/Universit� Laval       30
 29. Patriot Aquatics                   29  30. Olympian Swim Club                 27
 31. Multnomah Athletic Club            25  31. Bolles School Sharks               25
 33. Langley Olympians Swim Club        24  33. Unattached-Canada                  24
 35. Richmond Rapids                    23  35. Kamloops Classic Swimming          23
 37. Canadian Dolphin Swim Club         17  38. Kelowna AquaJets                   16
 39. Attleboro Blue Fish                15  40. Guelph Marlin Aquatic Club         12
 41. University of Missouri              9  41. Duncan Swim Team                    9
 43. Nose Creek Swim Association         7  44. Greater Ottawa Kingfish S.C.        5
 44. Summerland Orca Swim Club           5  46. Olympic Cascade Aquatics            4
 47. Red Deer Catalina Swim Club         3  47. Vernon Kokanee Swim Club            3
 47. Bellingham Bay Swim Team            3  50. Vandal Aquatics                     2    
 Swimming Canada                                      2013-05-25 - 18:25 PM
        2013 Mel Zajac Jr International - 2013-05-24 to 2013-05-26         
             Results at www.ubcd.ca, Sanction #: 14265 SWIM BC             
 
 Event 20  Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
 Sponsor: Catherine Furrer-Lech
        World: w 3:40.07  2009-07-26Paul Biedermann, GER
     Canadian: n 3:44.85  8-2008    Ryan Cochrane, IS
         Meet: m 3:44.22  2012-05-26Taehwan Park, KOREA
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Bagshaw, Jeremy  21 ISLAND SWIMMING   4:04.26    3:53.56   836   50  
                 27.37        56.60 (29.23)
        1:26.28 (29.68)     1:56.04 (29.76)
        2:25.58 (29.54)     2:55.47 (29.89)
        3:25.10 (29.63)     3:53.56 (28.46)
  2 Maitland, Kier   24 KEYANO            4:03.25    4:00.16   769   30  
                 28.05        58.53 (30.48)
        1:29.32 (30.79)     2:00.10 (30.78)
        2:29.99 (29.89)     2:59.96 (29.97)
        3:30.21 (30.25)     4:00.16 (29.95)
  3 Penhale, Sean    24 CASC              4:06.11    4:03.27   740   20  
                 28.81        58.65 (29.84)
        1:29.18 (30.53)     1:59.75 (30.57)
        2:30.76 (31.01)     3:01.79 (31.03)
        3:32.88 (31.09)     4:03.27 (30.39)
  4 Dagnall, Craig   22 UVIC-PCS          4:08.01    4:06.15   714   15  
                 28.98        59.95 (30.97)
        1:31.40 (31.45)     2:03.16 (31.76)
        2:34.40 (31.24)     3:05.80 (31.40)
        3:37.21 (31.41)     4:06.15 (28.94)
  5 Woodman, David   22 UCSC              4:06.13    4:06.46   711   14  
                 28.46        58.89 (30.43)
        1:29.77 (30.88)     2:01.48 (31.71)
        2:33.22 (31.74)     3:05.39 (32.17)
        3:36.98 (31.59)     4:06.46 (29.48)
  6 McKay, Jon       17 UVIC-PCS          4:09.65    4:07.00   707   13  
                 28.73      1:00.02 (31.29)
        1:31.18 (31.16)     2:02.64 (31.46)
        2:33.88 (31.24)     3:06.02 (32.14)
        3:37.27 (31.25)     4:07.00 (29.73)
  7 Milosevic, Stef  17 HYACK             4:05.97    4:07.60   702   12  
                 28.27        58.44 (30.17)
        1:29.29 (30.85)     2:00.68 (31.39)
        2:32.49 (31.81)     3:04.42 (31.93)
        3:36.76 (32.34)     4:07.60 (30.84)
  8 Parker, Marshal  17 TAB               4:09.29    4:10.45   678   11  
                 28.09        58.48 (30.39)
        1:29.68 (31.20)     2:01.54 (31.86)
        2:33.74 (32.20)     3:06.40 (32.66)
        3:39.03 (32.63)     4:10.45 (31.42)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Zhao, Edwin      16 PSW               4:10.23    4:06.26   713    9  
                 28.36        59.04 (30.68)
        1:30.14 (31.10)     2:02.22 (32.08)
        2:33.95 (31.73)     3:05.78 (31.83)
        3:36.32 (30.54)     4:06.26 (29.94)
 10 Kaskawal, Jerad  17 FAST-CA           4:10.14    4:07.90   699    7  
                 28.52        59.37 (30.85)
        1:30.74 (31.37)     2:02.21 (31.47)
        2:34.03 (31.82)     3:05.77 (31.74)
        3:37.66 (31.89)     4:07.90 (30.24)
 11 Graviss, Daniel  19 MIZZOU-MV         4:10.35    4:08.10   697    6  
                 29.48      1:00.91 (31.43)
        1:32.42 (31.51)     2:04.69 (32.27)
        2:35.64 (30.95)     3:07.08 (31.44)
        3:38.67 (31.59)     4:08.10 (29.43)
 12 Holme, Adam      18 CHENA             4:10.41    4:08.26   696    5  
                 28.33        59.22 (30.89)
        1:30.65 (31.43)     2:02.33 (31.68)
        2:34.16 (31.83)     3:06.08 (31.92)
        3:37.64 (31.56)     4:08.26 (30.62)
 13 Balch, Hunter    19 TAB               4:11.32    4:09.19   688    4  
                 28.84      1:00.53 (31.69)
        1:32.33 (31.80)     2:04.69 (32.36)
        2:35.94 (31.25)     3:07.46 (31.52)
        3:38.58 (31.12)     4:09.19 (30.61)
 14 Sinclair, Nicho  21 UVIC-PCS          4:11.53    4:11.90   666    3  
                 28.65      1:00.12 (31.47)
        1:32.02 (31.90)     2:04.41 (32.39)
        2:36.55 (32.14)     3:08.69 (32.14)
        3:40.95 (32.26)     4:11.90 (30.95)
 15 Lee, Gabe        17 WDSC              4:14.32    4:12.56   661    2  
                 28.76      1:00.13 (31.37)
        1:31.80 (31.67)     2:04.17 (32.37)
        2:35.80 (31.63)     3:08.45 (32.65)
        3:40.44 (31.99)     4:12.56 (32.12)
 16 Page, Finn       16 ISLAND SWIMMING   4:14.29    4:16.10   634    1  
                 29.90      1:02.17 (32.27)
        1:33.57 (31.40)     2:06.18 (32.61)
        2:38.16 (31.98)     3:11.01 (32.85)
        3:43.98 (32.97)     4:16.10 (32.12)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 20                 
 
  1. Ubc Dolphins                      662   2. Team Alberta                      449
  3. King Aquatic Club                 349   4. Univ OF Calgary Swim Club         314
  5. Edmonton Keyano Swim Club         181   6. Gator Swim Club                   138
  7. Cascade Swim Club                 137   8. Daytona Beach Speed               130
  9. Simon Fraser Aquatics             111  10. Etobicoke Swimming                105
 11. Island Swimming                   104  12. Fullerton Aquatics Sports Team     82
 13. Chena Swim Club                    80  14. Prince George Barracudas           71
 15. Hyack Swim Club                    70  16. Uvic-Pacific Coast Swimming        67
 17. Club Wolverine                     65  17. Winskill Dolphins                  65
 17. West Vancouver Otters              65  20. Liquid Lightning S.C.              59
 21. Vancouver Pacific Swim Club        58  21. Oakville Aquatic Club              58
 23. Pacific Sea Wolves Swim Club       50  23. Unattached                         50
 25. Oregon City Swim Team              35  26. City of Midland                    34
 27. Killarney Swim Club                31  28. Rouge et Or/Universit� Laval       30
 29. Patriot Aquatics                   29  30. Olympian Swim Club                 27
 31. Multnomah Athletic Club            25  31. Bolles School Sharks               25
 33. Langley Olympians Swim Club        24  33. Unattached-Canada                  24
 35. Richmond Rapids                    23  35. Kamloops Classic Swimming          23
 37. Canadian Dolphin Swim Club         17  38. Kelowna AquaJets                   16
 39. Attleboro Blue Fish                15  39. University of Missouri             15
 41. Guelph Marlin Aquatic Club         12  42. Duncan Swim Team                    9
 43. Nose Creek Swim Association         7  44. Greater Ottawa Kingfish S.C.        5
 44. Summerland Orca Swim Club           5  46. Olympic Cascade Aquatics            4
 47. Vernon Kokanee Swim Club            3  47. Bellingham Bay Swim Team            3
 47. Red Deer Catalina Swim Club         3  50. Vandal Aquatics                     2    
 Swimming Canada                                      2013-05-25 - 18:36 PM
        2013 Mel Zajac Jr International - 2013-05-24 to 2013-05-26         
             Results at www.ubcd.ca, Sanction #: 14265 SWIM BC             
 
 Event 21  Women 200 LC Meter IM
=========================================================================
 Sponsor: Chris Hindmarch-Watson
        World: w 2:06.15  2009-07-27Ariana Kukors, USA
     Canadian: n 2:11.23  2011-03-28Erica Morningstar, UCSC
         Meet: m 2:11.07  2009-05-23Ariana J Kukors, KING
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Rissling, Tiann  20 UCSC              2:22.23    2:17.30   775   50  
                 29.73      1:06.83 (37.10)
        1:44.41 (37.58)     2:17.30 (32.89)
  2 Millet, Rachel   20 VAN-IE            2:20.66    2:21.15   713   30  
                 29.51      1:04.84 (35.33)
        1:48.49 (43.65)     2:21.15 (32.66)
  3 Margitai, Lili   15 TAB               2:23.45    2:21.27   712   20  
                 29.95      1:07.59 (37.64)
        1:49.54 (41.95)     2:21.27 (31.73)
  4 Harley, Brittne  21 UBCD              2:24.36    2:23.18   683   15  
                 30.46      1:08.77 (38.31)
        1:50.74 (41.97)     2:23.18 (32.44)
  5 Weldon, Eryn     20 KEYANO            2:25.11    2:23.61   677   14  
                 31.35      1:09.31 (37.96)
        1:49.92 (40.61)     2:23.61 (33.69)
  6 McCann, Carolyn  17 KING-PN           2:24.08    2:23.83   674   13  
                 31.31      1:08.90 (37.59)
        1:50.09 (41.19)     2:23.83 (33.74)
  7 VanderWel, Heid  17 KING-PN           2:25.21    2:24.55   664   12  
                 30.42      1:06.00 (35.58)
        1:51.46 (45.46)     2:24.55 (33.09)
  8 Moulton, Rosie   17 UVIC-PCS          2:24.85    2:24.76   661   11  
                 30.76      1:07.70 (36.94)
        1:50.31 (42.61)     2:24.76 (34.45)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Cook, Alyssa M   15 KING-PN           2:25.82    2:23.53   678    9  
                 31.39      1:09.20 (37.81)
        1:49.91 (40.71)     2:23.53 (33.62)
 10 Assman, Erin     20 OAK               2:25.98    2:23.61   677    7  
                 30.54      1:07.28 (36.74)
        1:50.93 (43.65)     2:23.61 (32.68)
 11 Metcalfe, Hilla  15 LOSC              2:26.03    2:24.23   669    6  
                 30.61      1:08.24 (37.63)
        1:50.26 (42.02)     2:24.23 (33.97)
 12 Chow, Olivvya    18 PSW               2:27.40    2:25.04   657    5  
                 31.43      1:08.98 (37.55)
        1:51.60 (42.62)     2:25.04 (33.44)
 13 Andrusak, Jorda  13 UVIC-PCS          2:27.25    2:25.73   648    4  
                 31.69      1:09.67 (37.98)
        1:52.21 (42.54)     2:25.73 (33.52)
 14 Phillips, Kynda  17 KING-PN           2:27.32    2:26.14   643    3  
                 31.57      1:09.03 (37.46)
        1:53.62 (44.59)     2:26.14 (32.52)
 15 Clary, Lindsey   17 FAST-CA           2:26.12    2:26.86   633    2  
                 32.66      1:09.38 (36.72)
        1:53.45 (44.07)     2:26.86 (33.41)
 16 Bailey, Brianna  18 REDDEER CATALINA  2:27.39    2:27.81   621    1  
                 32.73      1:12.73 (40.00)
        1:52.59 (39.86)     2:27.81 (35.22)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Barr, Camille    16 OSC               2:28.00    2:24.64   663  
                 31.26      1:07.02 (35.76)
        1:51.58 (44.56)     2:24.64 (33.06)
 18 Pierse, Fionnua  21 KEYANO            2:28.67    2:25.17   656  
                 30.85      1:08.87 (38.02)
        1:53.14 (44.27)     2:25.17 (32.03)
 19 Peake, Sidney    16 WDSC              2:28.52    2:25.93   645  
                 31.97      1:10.85 (38.88)
        1:53.21 (42.36)     2:25.93 (32.72)
 20 Warrack, Jessic  16 KSC               2:28.52    2:26.47   638  
                 31.91      1:10.18 (38.27)
        1:53.19 (43.01)     2:26.47 (33.28)
 21 Fortier, Patric  15 PGB               2:27.64    2:26.71   635  
                 33.09      1:09.27 (36.18)
        1:52.60 (43.33)     2:26.71 (34.11)
 22 Haugen, Gianna   15 KING-PN           2:28.68    2:27.32   627  
                 32.02      1:08.91 (36.89)
        1:53.81 (44.90)     2:27.32 (33.51)
 23 Gibson, Jessie   15 SPART             2:28.19    2:28.49   613  
                 30.98      1:08.50 (37.52)
        1:54.53 (46.03)     2:28.49 (33.96)
 24 Macleod, Nikki   17 KSC               2:28.53    2:28.61   611  
                 31.73      1:08.81 (37.08)
        1:53.96 (45.15)     2:28.61 (34.65)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 21                 
 
  1. Ubc Dolphins                      677   2. Team Alberta                      469
  3. King Aquatic Club                 386   4. Univ OF Calgary Swim Club         364
  5. Edmonton Keyano Swim Club         195   6. Gator Swim Club                   138
  7. Cascade Swim Club                 137   8. Daytona Beach Speed               130
  9. Simon Fraser Aquatics             111  10. Etobicoke Swimming                105
 11. Island Swimming                   104  12. Fullerton Aquatics Sports Team     84
 13. Uvic-Pacific Coast Swimming        82  14. Chena Swim Club                    80
 15. Prince George Barracudas           71  16. Hyack Swim Club                    70
 17. Club Wolverine                     65  17. Oakville Aquatic Club              65
 17. Winskill Dolphins                  65  17. West Vancouver Otters              65
 21. Liquid Lightning S.C.              59  22. Vancouver Pacific Swim Club        58
 23. Pacific Sea Wolves Swim Club       55  24. Unattached                         50
 25. Oregon City Swim Team              35  26. City of Midland                    34
 27. Vandal Aquatics                    32  28. Killarney Swim Club                31
 29. Rouge et Or/Universit� Laval       30  29. Langley Olympians Swim Club        30
 31. Patriot Aquatics                   29  32. Olympian Swim Club                 27
 33. Multnomah Athletic Club            25  33. Bolles School Sharks               25
 35. Unattached-Canada                  24  36. Kamloops Classic Swimming          23
 36. Richmond Rapids                    23  38. Canadian Dolphin Swim Club         17
 39. Kelowna AquaJets                   16  40. University of Missouri             15
 40. Attleboro Blue Fish                15  42. Guelph Marlin Aquatic Club         12
 43. Duncan Swim Team                    9  44. Nose Creek Swim Association         7
 45. Greater Ottawa Kingfish S.C.        5  45. Summerland Orca Swim Club           5
 47. Red Deer Catalina Swim Club         4  47. Olympic Cascade Aquatics            4
 49. Bellingham Bay Swim Team            3  49. Vernon Kokanee Swim Club            3    
 Swimming Canada                                      2013-05-25 - 18:48 PM
        2013 Mel Zajac Jr International - 2013-05-24 to 2013-05-26         
             Results at www.ubcd.ca, Sanction #: 14265 SWIM BC             
 
 Event 22  Men 200 LC Meter IM
=========================================================================
 Sponsor: Brian Johns
        World: w 1:54.00  2011-07-28Ryan Lochte, USA
     Canadian: n 1:59.19  8-2008    Keith Beavers, ROW
         Meet: m 2:01.73  2012-05-26Mitchell Larkin, QAS
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lochte, Ryan S   28 DBS-FL            2:07.87    2:00.15m  854   50  
                 25.86        55.80 (29.94)
        1:30.88 (35.08)     2:00.15 (29.27)
  2 Knezevic, Bogda  22 ESWIM             2:08.85    2:06.53   731   30  
                 27.48      1:01.33 (33.85)
        1:37.39 (36.06)     2:06.53 (29.14)
  3 Suvurov, Gleb    20 UCSC              2:08.33    2:06.66   729   20  
                 26.88        59.53 (32.65)
        1:36.73 (37.20)     2:06.66 (29.93)
  4 Brown, Jonathan  17 TAB               2:09.18    2:07.33   717   15  
                 28.28      1:01.16 (32.88)
        1:38.00 (36.84)     2:07.33 (29.33)
  5 Reilly, Luke     17 UBCD              2:08.42    2:07.49   714   14  
                 27.70      1:00.29 (32.59)
        1:38.54 (38.25)     2:07.49 (28.95)
  6 Abdel-Khalik, H  21 ESWIM             2:10.11    2:08.97   690   13  
                 27.35      1:01.64 (34.29)
        1:39.04 (37.40)     2:08.97 (29.93)
  7 Kostiuk, Nick    20 KEYANO            2:10.35    2:09.47   682   12  
                 28.28      1:02.97 (34.69)
        1:37.97 (35.00)     2:09.47 (31.50)
  8 Dergousoff, Jam  16 CHENA             2:10.09    2:10.29   669   11  
                 26.77        59.81 (33.04)
        1:37.30 (37.49)     2:10.29 (32.99)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Thach, Tommy K   16 KING-PN           2:11.32    2:09.91   675    9  
                 28.56      1:02.02 (33.46)
        1:39.95 (37.93)     2:09.91 (29.96)
 10 Stairs, Ken      17 NCSA              2:12.53    2:10.84   661    7  
                 28.20      1:02.86 (34.66)
        1:40.50 (37.64)     2:10.84 (30.34)
 11 Warrack, Dustin  17 KSC               2:14.20    2:11.10   657    6  
                 28.12      1:02.78 (34.66)
        1:39.42 (36.64)     2:11.10 (31.68)
 12 Graviss, Daniel  19 MIZZOU-MV         2:12.14    2:11.36   653    5  
                 27.85      1:01.52 (33.67)
        1:41.24 (39.72)     2:11.36 (30.12)
 13 Balch, Hunter    19 TAB               2:14.19    2:12.77   633    4  
                 28.94      1:05.73 (36.79)
        1:43.14 (37.41)     2:12.77 (29.63)
 14 Lubberding, Mac  17 TAB               2:13.46    2:13.19   627    3  
                 28.03      1:03.41 (35.38)
        1:41.70 (38.29)     2:13.19 (31.49)
 15 Sinclair, Nicho  21 UVIC-PCS          2:13.93    2:13.59   621    2  
                 28.61      1:03.08 (34.47)
        1:43.14 (40.06)     2:13.59 (30.45)
 16 Avery, Cole K    15 BBST-PN           2:14.13    2:17.38   571    1  
                 28.26      1:03.21 (34.95)
        1:45.21 (42.00)     2:17.38 (32.17)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Chan, Justin G   18 UBCD              2:15.13    2:11.92   645  
                 27.80      1:02.93 (35.13)
        1:43.36 (40.43)     2:11.92 (28.56)
 18 Maudslien, Than  18 KING-PN           2:15.39    2:12.00   644  
                 27.39      1:01.17 (33.78)
        1:41.14 (39.97)     2:12.00 (30.86)
 19 Nolan, Connor A  20 MIZZOU-MV         2:15.30    2:12.43   637  
                 28.14      1:03.79 (35.65)
        1:42.16 (38.37)     2:12.43 (30.27)
 20 Bley-Male, Max   18 MAC-OR            2:14.64    2:12.86   631  
                 28.51      1:03.51 (35.00)
        1:42.89 (39.38)     2:12.86 (29.97)
 21 Eriks, Colin     17 VPSC              2:14.50    2:13.97   616  
                 28.81      1:02.65 (33.84)
        1:42.77 (40.12)     2:13.97 (31.20)
 22 Dekker, Nicolaa  17 RAPID             2:14.76    2:14.02   615  
                 28.36      1:03.58 (35.22)
        1:43.83 (40.25)     2:14.02 (30.19)
 23 Thormeyer, Mark  15 WDSC              2:14.90    2:14.19   613  
                 28.63      1:02.34 (33.71)
        1:44.33 (41.99)     2:14.19 (29.86)
 24 McKay, Jon       17 UVIC-PCS          2:14.99    2:14.27   612  
                 28.92      1:03.85 (34.93)
        1:43.50 (39.65)     2:14.27 (30.77)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 22                 
 
  1. Ubc Dolphins                      691   2. Team Alberta                      491
  3. King Aquatic Club                 395   4. Univ OF Calgary Swim Club         384
  5. Edmonton Keyano Swim Club         207   6. Daytona Beach Speed               180
  7. Etobicoke Swimming                148   8. Gator Swim Club                   138
  9. Cascade Swim Club                 137  10. Simon Fraser Aquatics             111
 11. Island Swimming                   104  12. Chena Swim Club                    91
 13. Uvic-Pacific Coast Swimming        84  13. Fullerton Aquatics Sports Team     84
 15. Prince George Barracudas           71  16. Hyack Swim Club                    70
 17. Oakville Aquatic Club              65  17. West Vancouver Otters              65
 17. Club Wolverine                     65  17. Winskill Dolphins                  65
 21. Liquid Lightning S.C.              59  22. Vancouver Pacific Swim Club        58
 23. Pacific Sea Wolves Swim Club       55  24. Unattached                         50
 25. Killarney Swim Club                37  26. Oregon City Swim Team              35
 27. City of Midland                    34  28. Vandal Aquatics                    32
 29. Rouge et Or/Universit� Laval       30  29. Langley Olympians Swim Club        30
 31. Patriot Aquatics                   29  32. Olympian Swim Club                 27
 33. Multnomah Athletic Club            25  33. Bolles School Sharks               25
 35. Unattached-Canada                  24  36. Kamloops Classic Swimming          23
 36. Richmond Rapids                    23  38. University of Missouri             20
 39. Canadian Dolphin Swim Club         17  40. Kelowna AquaJets                   16
 41. Attleboro Blue Fish                15  42. Nose Creek Swim Association        14
 43. Guelph Marlin Aquatic Club         12  44. Duncan Swim Team                    9
 45. Greater Ottawa Kingfish S.C.        5  45. Summerland Orca Swim Club           5
 47. Red Deer Catalina Swim Club         4  47. Olympic Cascade Aquatics            4
 47. Bellingham Bay Swim Team            4  50. Vernon Kokanee Swim Club            3    
 Swimming Canada                                      2013-05-25 - 18:55 PM
        2013 Mel Zajac Jr International - 2013-05-24 to 2013-05-26         
             Results at www.ubcd.ca, Sanction #: 14265 SWIM BC             
 
 Event 23  Women 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
 Sponsor: Westhill Dental Clinic
        World: w 23.73  2009-08-02Britta Steffen, GER
     Canadian: n 24.75  7-2009    Victoria Poon, CNPPO
         Meet: m 24.58  2008-05-24Cate Campbell, Australia
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hinds, Natalie   19 COM-WT              26.63      25.87   771   50  
  2 Sutherland, Ash  16 KING-PN             27.19      26.57   712   30  
  3 Kremer, Paige    16 TAB                 27.01      26.61   709   20  
  4 Thomas, Noemie   17 UBCD                26.55      26.67   704   15  
  5 Lam, Heather     15 VPSC                27.27      26.88   688   14  
  6 Zalewski, Elles  21 GSC-FL              27.31      26.95   682   13  
  7 Millet, Rachel   20 VAN-IE              27.24      27.14   668   12  
  8 Ginnis, Morgan   17 UN-KI-PN            27.24      27.27   658   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Sun, Amy         17 WVOSC               27.35      27.03   676    9  
 10 MacLean, Heathe  21 UBCD                27.35      27.09   672    7  
 11 Pierse, Fionnua  21 KEYANO              27.31      27.22   662    6  
 12 Cossey, Nicole   20 SIMON FRASER AQU    27.33      27.31   656    5  
 13 Garcia, Elise K  13 FAST-CA             27.47      27.44   646    4  
 14 Padington, Tayl  19 ISLAND SWIMMING     27.50      27.54   639    3  
 15 Kidd, Georgia    15 TAB                 27.53      27.61   634    2  
 16 Nesbitt, Collee  20 CASC                27.50      27.80   621    1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Coleman, Kately  16 TAB                 27.67      27.05   675  
 18 Mark, Morgan     18 RAPID               27.54      27.38   651  
 19 DeBever, McKenn  16 BSS-FL              27.97      27.40   649  
 20 Monks, Kirah     20 ISLAND SWIMMING     27.58      27.41   648  
 21 Wu, Joanna W     18 KING-PN             27.82      27.44   646  
 22 Momen, Ariana    15 CHENA               27.79      27.61   634  
 23 Yang, Wendy      14 SIMON FRASER AQU    27.78      27.78   623  
 24 Gowans, Molly    13 UVIC-PCS            27.95      27.90   615  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 23                 
 
  1. Ubc Dolphins                      713   2. Team Alberta                      513
  3. King Aquatic Club                 425   4. Univ OF Calgary Swim Club         384
  5. Edmonton Keyano Swim Club         213   6. Daytona Beach Speed               180
  7. Gator Swim Club                   151   8. Etobicoke Swimming                148
  9. Cascade Swim Club                 138  10. Simon Fraser Aquatics             116
 11. Island Swimming                   107  12. Chena Swim Club                    91
 13. Fullerton Aquatics Sports Team     88  14. Uvic-Pacific Coast Swimming        84
 14. City of Midland                    84  16. West Vancouver Otters              74
 17. Vancouver Pacific Swim Club        72  18. Prince George Barracudas           71
 19. Hyack Swim Club                    70  20. Oakville Aquatic Club              65
 20. Club Wolverine                     65  20. Winskill Dolphins                  65
 23. Liquid Lightning S.C.              59  24. Pacific Sea Wolves Swim Club       55
 25. Unattached                         50  26. Vandal Aquatics                    44
 27. Killarney Swim Club                37  28. Oregon City Swim Team              35
 29. Langley Olympians Swim Club        30  29. Rouge et Or/Universit� Laval       30
 31. Patriot Aquatics                   29  32. Olympian Swim Club                 27
 33. Bolles School Sharks               25  33. Multnomah Athletic Club            25
 35. Unattached-Canada                  24  36. Richmond Rapids                    23
 36. Kamloops Classic Swimming          23  38. University of Missouri             20
 39. Canadian Dolphin Swim Club         17  40. Kelowna AquaJets                   16
 41. Attleboro Blue Fish                15  42. Nose Creek Swim Association        14
 43. Guelph Marlin Aquatic Club         12  44. Unattached King Aquatic Club       11
 45. Duncan Swim Team                    9  46. Summerland Orca Swim Club           5
 46. Greater Ottawa Kingfish S.C.        5  48. Red Deer Catalina Swim Club         4
 48. Olympic Cascade Aquatics            4  48. Bellingham Bay Swim Team            4
 51. Vernon Kokanee Swim Club            3                                               
 Swimming Canada                                      2013-05-25 - 19:02 PM
        2013 Mel Zajac Jr International - 2013-05-24 to 2013-05-26         
             Results at www.ubcd.ca, Sanction #: 14265 SWIM BC             
 
 Event 24  Men 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
 Sponsor: Nathan Stein
        World: w 20.91  2009-12-18Cesar Cielo Filho, BRA
     Canadian: n 21.73  7-2009    Brent Hayden, UBCD
         Meet: m 22.50  2009-05-23Brent Hayden, UBC Dolphins
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Peddie, Luke     19 UBCD                24.11      23.67   689   40  
  1 deBorde, Bradle  21 PA-FL               23.54      23.67   689   40  
  3 Hibberd, David   23 SIMON FRASER AQU    24.23      23.73   684   20  
  4 Aspinall, Kelly  23 UBCD                24.07      23.80   678   15  
  5 Gossland, Tommy  24 UBCD                24.21      23.81   677   14  
  6 Brindle, Carson  18 MAC-OR              24.04      23.97   663   13  
  7 Greenshields, J  25 CASC                24.19      24.09   653   12  
  8 Wood, Russell    19 CASC                24.34      24.20   645   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Zeng, Tim        15 CHENA               24.81      24.38   630    9  
 10 Kisil, Yuri      17 TAB                 24.50      24.39   630    7  
 11 Holson, Sergey   19 UBCD                24.50      24.49   622    6  
 12 Kraft, Jonathan  19 WDSC                24.79      24.69   607    5  
 13 Kendrick, James  22 UCSC                24.51      24.76   602    4  
 14 Milosevic, Stef  17 HYACK               24.77      24.79   600    3  
 15 Woodman, David   22 UCSC                24.53      24.91   591    2  
 16 Allen, Coleman   20 UBCD                24.63      25.05   581    1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Yuan, Darren     16 PSW                 25.10      24.55   617  
 18 Jacobs, Rohan    26 LLSC                25.05      24.85   595  
 18 Kasting, Nicola  18 VPSC                24.93      24.85   595  
 20 Chan, Justin G   18 UBCD                24.98      24.90   592  
 21 Parker, Marshal  17 TAB                 24.86      25.00   585  
 22 Saby, Nathaniel  18 OSC                 25.09      25.17   573  
 23 Kiedrzyn, Justi  19 HYACK               24.99      25.27   566  
 24 Nolan, Connor A  20 MIZZOU-MV           25.06      25.43   555  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 24                 
 
  1. Ubc Dolphins                      789   2. Team Alberta                      520
  3. King Aquatic Club                 425   4. Univ OF Calgary Swim Club         390
  5. Edmonton Keyano Swim Club         213   6. Daytona Beach Speed               180
  7. Cascade Swim Club                 161   8. Gator Swim Club                   151
  9. Etobicoke Swimming                148  10. Simon Fraser Aquatics             136
 11. Island Swimming                   107  12. Chena Swim Club                   100
 13. Fullerton Aquatics Sports Team     88  14. Uvic-Pacific Coast Swimming        84
 14. City of Midland                    84  16. West Vancouver Otters              74
 17. Hyack Swim Club                    73  18. Vancouver Pacific Swim Club        72
 19. Prince George Barracudas           71  20. Winskill Dolphins                  70
 21. Patriot Aquatics                   69  22. Club Wolverine                     65
 22. Oakville Aquatic Club              65  24. Liquid Lightning S.C.              59
 25. Pacific Sea Wolves Swim Club       55  26. Unattached                         50
 27. Vandal Aquatics                    44  28. Multnomah Athletic Club            38
 29. Killarney Swim Club                37  30. Oregon City Swim Team              35
 31. Langley Olympians Swim Club        30  31. Rouge et Or/Universit� Laval       30
 33. Olympian Swim Club                 27  34. Bolles School Sharks               25
 35. Unattached-Canada                  24  36. Richmond Rapids                    23
 36. Kamloops Classic Swimming          23  38. University of Missouri             20
 39. Canadian Dolphin Swim Club         17  40. Kelowna AquaJets                   16
 41. Attleboro Blue Fish                15  42. Nose Creek Swim Association        14
 43. Guelph Marlin Aquatic Club         12  44. Unattached King Aquatic Club       11
 45. Duncan Swim Team                    9  46. Summerland Orca Swim Club           5
 46. Greater Ottawa Kingfish S.C.        5  48. Red Deer Catalina Swim Club         4
 48. Olympic Cascade Aquatics            4  48. Bellingham Bay Swim Team            4
 51. Vernon Kokanee Swim Club            3                                               
 Swimming Canada                                      2013-05-25 - 19:16 PM
        2013 Mel Zajac Jr International - 2013-05-24 to 2013-05-26         
             Results at www.ubcd.ca, Sanction #: 14265 SWIM BC             
 
 Event 25  Women 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
 Sponsor: Terry VanDorp
        World: w 2:19.59  2012-08-02Rebecca Soni, USA
     Canadian: n 2:20.12  2009-07-30Annamay Pierse, UBC Dolphins
         Meet: m 2:25.65  2009-05-23Annamay Pierse, UBC Dolphins
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Van Beilen, Ter  20 OAK               2:33.66    2:29.51   813   50  
                 33.69      1:11.75 (38.06)
        1:50.62 (38.87)     2:29.51 (38.89)
  2 Doyle, Fiona     21 UCSC              2:33.23    2:30.26   801   30  
                 33.85      1:12.16 (38.31)
        1:51.19 (39.03)     2:30.26 (39.07)
  3 Smith, Kierra    19 LLSC              2:34.16    2:32.78   762   20  
                 35.01      1:14.02 (39.01)
        1:53.60 (39.58)     2:32.78 (39.18)
  4 Rissling, Tiann  20 UCSC              2:39.08    2:33.24   755   15  
                 34.30      1:13.13 (38.83)
        1:53.12 (39.99)     2:33.24 (40.12)
  5 Nagy, Eva        16 CDSC              2:37.53    2:33.30   754   14  
                 34.60      1:12.90 (38.30)
        1:52.96 (40.06)     2:33.30 (40.34)
  6 Stamp, Erin      18 GMAC              2:37.99    2:35.36   725   13  
                 34.93      1:14.86 (39.93)
        1:54.88 (40.02)     2:35.36 (40.48)
  7 Wagner, Emily    15 TAB               2:41.17    2:36.52   709   12  
                 36.62      1:16.30 (39.68)
        1:56.06 (39.76)     2:36.52 (40.46)
  8 Pierse, Patrici  19 TAB               2:41.04    2:37.84   691   11  
                 35.39      1:16.09 (40.70)
        1:56.63 (40.54)     2:37.84 (41.21)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Philpotts, Char  17 CHENA             2:41.62    2:37.76   692    9  
                 36.29      1:16.13 (39.84)
        1:57.28 (41.15)     2:37.76 (40.48)
 10 McCann, Carolyn  17 KING-PN           2:43.98    2:39.44   671    7  
                 35.69      1:15.56 (39.87)
        1:57.18 (41.62)     2:39.44 (42.26)
 11 Borrowdale, Che  13 LOSC              2:41.61    2:40.20   661    6  
                 36.85      1:17.81 (40.96)
        1:58.89 (41.08)     2:40.20 (41.31)
 12 Crocker, Kelsey  16 UCSC              2:41.76    2:42.33   635    5  
                 37.07      1:18.19 (41.12)
        1:59.94 (41.75)     2:42.33 (42.39)
 13 Petrakis, Danae  20 UNATT PC-PC       2:43.59    2:43.85   618    4  
                 36.28      1:17.23 (40.95)
        1:59.43 (42.20)     2:43.85 (44.42)
 14 Bailey, Brianna  18 REDDEER CATALINA  2:41.55    2:43.88   617    3  
                 37.73      1:18.61 (40.88)
        2:01.30 (42.69)     2:43.88 (42.58)
 15 Milobar, Dylana  17 KCS               2:43.40    2:44.49   611    2  
                 36.12      1:18.44 (42.32)
        2:01.44 (43.00)     2:44.49 (43.05)
 16 Serka, Stefanie  19 UBCD              2:43.28    2:48.12   572    1  
                 36.93      1:19.63 (42.70)
        2:03.95 (44.32)     2:48.12 (44.17)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Metcalfe, Hilla  15 LOSC              2:44.40    2:40.46   658  
                 35.31      1:15.55 (40.24)
        1:57.84 (42.29)     2:40.46 (42.62)
 18 Weldon, Eryn     20 KEYANO            2:44.37    2:40.94   652  
                 36.99      1:17.95 (40.96)
        1:59.41 (41.46)     2:40.94 (41.53)
 19 Andrusak, Jorda  13 UVIC-PCS          2:44.09    2:41.34   647  
                 37.28      1:18.81 (41.53)
        2:00.20 (41.39)     2:41.34 (41.14)
 20 Carter, Hanna    17 UVIC-PCS          2:44.90    2:43.13   626  
                 36.78      1:17.66 (40.88)
        2:00.31 (42.65)     2:43.13 (42.82)
 21 Cornell, Kassid  17 LLSC              2:44.87    2:43.67   620  
                 36.30      1:17.82 (41.52)
        2:00.98 (43.16)     2:43.67 (42.69)
 22 Moulton, Rosie   17 UVIC-PCS          2:45.50    2:44.48   611  
                 36.20      1:18.10 (41.90)
        2:00.05 (41.95)     2:44.48 (44.43)
 23 Xue, Serena      15 RAPID             2:45.07    2:44.79   607  
                 35.67      1:17.50 (41.83)
        2:01.41 (43.91)     2:44.79 (43.38)
 24 McMillan, Laure  16 ISLAND SWIMMING   2:45.89    2:45.54   599  
                 37.81      1:19.58 (41.77)
        2:02.09 (42.51)     2:45.54 (43.45)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 25                 
 
  1. Ubc Dolphins                      790   2. Team Alberta                      543
  3. Univ OF Calgary Swim Club         440   4. King Aquatic Club                 432
  5. Edmonton Keyano Swim Club         213   6. Daytona Beach Speed               180
  7. Cascade Swim Club                 161   8. Gator Swim Club                   151
  9. Etobicoke Swimming                148  10. Simon Fraser Aquatics             136
 11. Oakville Aquatic Club             115  12. Chena Swim Club                   109
 13. Island Swimming                   107  14. Fullerton Aquatics Sports Team     88
 15. Uvic-Pacific Coast Swimming        84  15. City of Midland                    84
 17. Liquid Lightning S.C.              79  18. West Vancouver Otters              74
 19. Hyack Swim Club                    73  20. Vancouver Pacific Swim Club        72
 21. Prince George Barracudas           71  22. Winskill Dolphins                  70
 23. Patriot Aquatics                   69  24. Club Wolverine                     65
 25. Pacific Sea Wolves Swim Club       55  26. Unattached                         50
 27. Vandal Aquatics                    44  28. Multnomah Athletic Club            38
 29. Killarney Swim Club                37  30. Langley Olympians Swim Club        36
 31. Oregon City Swim Team              35  32. Canadian Dolphin Swim Club         31
 33. Rouge et Or/Universit� Laval       30  34. Olympian Swim Club                 27
 35. Bolles School Sharks               25  35. Kamloops Classic Swimming          25
 35. Guelph Marlin Aquatic Club         25  38. Unattached-Canada                  24
 39. Richmond Rapids                    23  40. University of Missouri             20
 41. Kelowna AquaJets                   16  42. Attleboro Blue Fish                15
 43. Nose Creek Swim Association        14  44. Unattached King Aquatic Club       11
 45. Duncan Swim Team                    9  46. Red Deer Catalina Swim Club         7
 47. Summerland Orca Swim Club           5  47. Greater Ottawa Kingfish S.C.        5
 49. Unattached Pacific                  4  49. Olympic Cascade Aquatics            4
 49. Bellingham Bay Swim Team            4  52. Vernon Kokanee Swim Club            3    
 Swimming Canada                                      2013-05-25 - 19:28 PM
        2013 Mel Zajac Jr International - 2013-05-24 to 2013-05-26         
             Results at www.ubcd.ca, Sanction #: 14265 SWIM BC             
 
 Event 26  Men 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
 Sponsor: Westhill Dental Clinic
        World: w 2:07.01  2012-09-15Akihiro Yamaguschi, JPN
     Canadian: n 2:08.84  8-2008    Mike Brown, UCSC
         Meet: m 2:13.80  2012-05-26Scott Dickens, VAND
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Poznikoff, Andr  26 SIMON FRASER AQU  2:18.95    2:18.44   772   50  
                 31.06      1:06.16 (35.10)
        1:41.72 (35.56)     2:18.44 (36.72)
  2 Baumann, Ashton  20 UNATTACHED-CANAD  2:23.83    2:18.62   769   30  
                 31.49      1:07.57 (36.08)
        1:42.86 (35.29)     2:18.62 (35.76)
  3 Kostiuk, Nick    20 KEYANO            2:24.37    2:19.05   762   20  
                 31.77      1:07.04 (35.27)
        1:42.93 (35.89)     2:19.05 (36.12)
  4 Block, Jason     23 UCSC              2:24.65    2:20.97   731   15  
                 31.64      1:07.98 (36.34)
        1:44.49 (36.51)     2:20.97 (36.48)
  5 Broderick, Evan  20 UBCD              2:24.70    2:22.66   705   14  
                 32.64      1:09.16 (36.52)
        1:45.72 (36.56)     2:22.66 (36.94)
  6 Michie, Connor   19 GO KINGFISH       2:25.20    2:24.23   682   13  
                 33.05      1:10.06 (37.01)
        1:47.58 (37.52)     2:24.23 (36.65)
  7 Dergousoff, Jam  16 CHENA             2:25.59    2:27.05   644   12  
                 32.42      1:10.55 (38.13)
        1:48.07 (37.52)     2:27.05 (38.98)
  8 McGinnis, Ryder  15 KEYANO            2:27.59    2:30.19   604   11  
                 32.76      1:10.94 (38.18)
        1:49.46 (38.52)     2:30.19 (40.73)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Monks, Julian    22 SIMON FRASER AQU  2:28.05    2:25.60   663    9  
                 32.62      1:10.18 (37.56)
        1:48.07 (37.89)     2:25.60 (37.53)
 10 Brown, Jonathan  17 TAB               2:29.43    2:26.30   654    7  
                 33.59      1:11.23 (37.64)
        1:48.58 (37.35)     2:26.30 (37.72)
 11 Stairs, Ken      17 NCSA              2:30.17    2:27.96   632    6  
                 34.01      1:11.50 (37.49)
        1:49.81 (38.31)     2:27.96 (38.15)
 12 Lindsay, Camero  18 KING-PN           2:29.97    2:28.71   623    5  
                 33.03      1:10.37 (37.34)
        1:49.32 (38.95)     2:28.71 (39.39)
 13 Duan, Harry Tin  14 WSC               2:32.24    2:29.28   615    4  
                 33.33      1:09.96 (36.63)
        1:48.51 (38.55)     2:29.28 (40.77)
 14 Schendel, Keith  18 KING-PN           2:33.25    2:32.60   576    3  
                 34.56      1:13.80 (39.24)
        1:52.53 (38.73)     2:32.60 (40.07)
 15 Lau, Stuart      15 KEYANO            2:32.64    2:33.20   569    2  
                 35.37      1:14.36 (38.99)
        1:54.00 (39.64)     2:33.20 (39.20)
 16 Page, Finn       16 ISLAND SWIMMING   2:33.37    2:35.53   544    1  
                 35.18      1:15.21 (40.03)
        1:54.81 (39.60)     2:35.53 (40.72)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Reilly, Luke     17 UBCD              2:36.08    2:29.94   607  
                 34.48      1:12.86 (38.38)
        1:50.84 (37.98)     2:29.94 (39.10)
 18 Hill, Rob        17 CHENA             2:34.56    2:30.86   596  
                 34.29      1:12.69 (38.40)
        1:51.73 (39.04)     2:30.86 (39.13)
 19 Ye, Kevin        14 RAPID             2:33.44    2:31.08   594  
                 33.88      1:11.63 (37.75)
        1:51.30 (39.67)     2:31.08 (39.78)
 20 Whiteside, Matt  17 TAB               2:35.14    2:31.76   586  
                 33.85      1:11.82 (37.97)
        1:51.64 (39.82)     2:31.76 (40.12)
 21 Lubberding, Mac  17 TAB               2:34.97    2:33.96   561  
                 34.40      1:12.75 (38.35)
        1:53.05 (40.30)     2:33.96 (40.91)
 22 Demaere, Paul    17 REDDEER CATALINA  2:33.43    2:36.10   538  
                 34.92      1:14.26 (39.34)
        1:54.67 (40.41)     2:36.10 (41.43)
 23 Peterson, Colto  16 SPART             2:36.13    2:37.21   527  
                 35.11      1:15.08 (39.97)
        1:56.20 (41.12)     2:37.21 (41.01)
 24 Dalrymple, Kyle  18 MAC-OR            2:35.89    2:38.84   511  
                 35.91      1:15.91 (40.00)
        1:57.47 (41.56)     2:38.84 (41.37)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 26                 
 
  1. Ubc Dolphins                      804   2. Team Alberta                      550
  3. Univ OF Calgary Swim Club         455   4. King Aquatic Club                 440
  5. Edmonton Keyano Swim Club         246   6. Simon Fraser Aquatics             195
  7. Daytona Beach Speed               180   8. Cascade Swim Club                 161
  9. Gator Swim Club                   151  10. Etobicoke Swimming                148
 11. Chena Swim Club                   121  12. Oakville Aquatic Club             115
 13. Island Swimming                   108  14. Fullerton Aquatics Sports Team     88
 15. Uvic-Pacific Coast Swimming        84  15. City of Midland                    84
 17. Liquid Lightning S.C.              79  18. West Vancouver Otters              74
 19. Hyack Swim Club                    73  20. Vancouver Pacific Swim Club        72
 21. Prince George Barracudas           71  22. Winskill Dolphins                  70
 23. Patriot Aquatics                   69  24. Club Wolverine                     65
 25. Pacific Sea Wolves Swim Club       55  26. Unattached-Canada                  54
 27. Unattached                         50  28. Vandal Aquatics                    44
 29. Multnomah Athletic Club            38  30. Killarney Swim Club                37
 31. Langley Olympians Swim Club        36  32. Oregon City Swim Team              35
 33. Canadian Dolphin Swim Club         31  34. Rouge et Or/Universit� Laval       30
 35. Olympian Swim Club                 27  36. Guelph Marlin Aquatic Club         25
 36. Kamloops Classic Swimming          25  36. Bolles School Sharks               25
 39. Richmond Rapids                    23  40. Nose Creek Swim Association        20
 40. University of Missouri             20  42. Greater Ottawa Kingfish S.C.       18
 43. Kelowna AquaJets                   16  44. Attleboro Blue Fish                15
 45. Unattached King Aquatic Club       11  46. Duncan Swim Team                    9
 47. Red Deer Catalina Swim Club         7  48. Summerland Orca Swim Club           5
 49. Olympic Cascade Aquatics            4  49. Wayland Swim Club                   4
 49. Unattached Pacific                  4  49. Bellingham Bay Swim Team            4
 53. Vernon Kokanee Swim Club            3