ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Arena Grand Prix, Charlotte: Day Two Prelims Prelims
5/10/2013-5/10/2013
Charlotte, USA


    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 9:37 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 3  Women 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Shannon Vreeland       21 Athens Bulldog S  1:57.78    2:00.37  
  2 Chloe Sutton           21 Mission Viejo Na  1:59.38    2:00.63  
  3 Leah Smith             18 Jewish Community  1:58.56    2:00.75  
  4 Allison Schmitt        22 North Baltimore   1:53.61    2:01.50  
  5 *Sam Cheverton         24 Una OSU           1:57.98    2:01.74  
  6 Danielle Siverling     20 North Carolina A  2:00.05    2:02.09  
  7 Elizabeth Beisel       20 Una UF            1:59.17    2:02.58  
  8 Jordan Mattern         20 Una ABSC          2:00.62    2:02.71  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Mary Griffith          19 Univ Tennessee    2:03.42    2:02.99  
 10 *Vien Nguyen           16 Saint Augustine   2:04.78    2:03.06  
 11 Cierra Runge           17 North Baltimore   2:00.54    2:03.08  
 12 Megan Romano           22 Athens Bulldog S  1:57.54    2:03.52  
 13 Alex Norris            21 Una OSU           2:02.04    2:03.98  
 14 Lindsay Gendron        20 Univ Tennessee    2:00.02    2:04.05  
 15 Stephanie Peacock      20 Swim Florida      2:00.93    2:04.09  
 16 *Andreina Pinto        21 Gator Swim Club   2:00.79    2:04.17  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Alexandria Frasier     20 Bluefish Swim Cl  2:05.30    2:04.65  
 18 Kelsi Worrell          18 Univ Louisville   1:46.62Y   2:04.65  
 19 Brooke Zeiger          17 Bluefish Swim Cl  2:05.23    2:04.69  
 20 Nora McCullagh         15 SwimMAC Carolina  1:47.28Y   2:04.74  
 21 Jessica Hodgson        17 Bolles School Sh  2:04.02    2:04.90  
 22 Emily Allen            16 North Mecklenbur  2:03.40    2:04.95  
 23 Willa Wang             18 North Baltimore   2:03.79    2:05.25  
 24 Ashley Steenvoorden    22 Unattached        2:02.23    2:05.32  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Rebecca Postoll        16 Stingrays         2:02.70    2:05.50  
 26 Kaitlyn Johnson        23 Lake Erie Silver  2:10.30    2:05.56  
 27 Lia Neal               18 Asphalt Green Un  1:58.26    2:05.69  
 28 Jessica Camposano      20 Valle Colombia    2:03.48    2:05.70  
 29 Lindsey McKnight       19 Una UF            2:02.58    2:06.06  
 30 *Ellese Zalewski       21 Gator Swim Club   2:00.65    2:06.26  
 31 *Nathalie Lindborg     22 Southern Methodi  2:02.26    2:06.30  
 32 Haley Lips             19 Indiana Universi  2:01.62    2:06.34  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Gabrielle Deloof       17 Pointe Aquatics   2:05.12    2:06.49  
 34 Megan Byrnes           14 Nation''s Capital  2:05.70    2:06.58  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Kelsey Floyd           21 Univ Tennessee    2:01.22    2:06.66  
 36 Emma Nunn              19 NOVA-             2:03.93    2:06.77  
 37 Emma Saunders          18 Manchester Aqua   2:00.78    2:06.91  
 38 Lauren Rhodes          17 SwimMAC Carolina  2:04.17    2:06.95  
 39 Mary Pelton            15 North Baltimore   2:03.90    2:07.06  
 40 Allyn Hardesty         18 Una UNC           1:48.27Y   2:07.17  
 41 Kelly Ann Baird        21 Una OSU           2:03.20    2:07.20  
 42 Ashlee Linn            20 Sarasota YMCA     2:04.32    2:07.29  
 43 Christina Lappin       14 North Mecklenbur  2:06.13    2:07.30  
 44 Lilly Vivado           14 Bluefish Swim Cl  2:05.97    2:07.57  
 45 Chantique Payne        23 Guelph            2:04.16    2:07.79  
 46 Deirdre Jones          21 Club Wolverine    1:47.58Y   2:07.83  
 47 Faith Johnson          18 SwimMAC Carolina  2:03.30    2:07.86  
 48 Kristin Connors        18 Una SBE           2:05.92    2:07.92  
 48 Caroline Arakelian     18 Unattached        2:04.89    2:07.92  
 50 *Jessica Thielmann     19 Gator Swim Club   2:02.25    2:08.08  
 51 Maddy Smart            18 Wilton Y Wahoos   2:04.51    2:08.17  
 52 Megan Siverling        20 Una NLAC          2:08.71    2:08.42  
 53 Rebecca MacPherson     17 Nova Scotia       2:08.01    2:08.46  
 54 Nicole Emery           17 SwimMAC Carolina  2:08.38    2:08.62  
 55 Jillian Vitarius       19 Auburn Universit  2:04.97    2:08.72  
 56 Sara Delay             22 Indiana Universi  2:05.42    2:08.90  
 57 Autumn Finke           18 Saint Petersburg  2:06.82    2:08.91  
 58 Claire Deselm          15 North Carolina A  2:07.31    2:09.17  
 59 *Fernanda Gonzalez Ra  23 Gator Swim Club   2:05.39    2:09.40  
 60 Natalie Hinds          19 Una UF            1:48.41Y   2:09.44  
 61 Jordan Smith           20 Patriot Aquatics  2:04.51    2:09.45  
 62 Taylor Roy             19 Una UF            2:05.88    2:09.53  
 63 Alicia Mathieu         21 Una UF            2:10.52    2:09.54  
 64 Anastasia Bogdanovski  19 Unattached        2:08.70    2:09.61  
 65 Molly Wedge            19 Nova Scotia       2:08.88    2:09.62  
 66 Elsa Welshofer         16 SwimMAC Carolina  2:10.34    2:09.63  
 67 Kylie Jordan           15 Snow Swimming     2:10.98    2:09.75  
 68 Siwan Thomas-Howells   16 Bolles School Sh  2:04.92    2:10.22  
 69 Stephanie Armstrong    21 Indiana Universi  2:04.05    2:10.60  
 70 Maria Alvarez          23 Valle Colombia    2:05.36    2:11.32  
 71 Hannah Lincoln         19 Marlins of Ralei  2:06.31    2:11.61  
 72 Meagan Bernier         20 Nova Scotia       2:07.68    2:11.70  
 73 Shannon O''Malley       20 Una RAYS          2:11.70    2:11.80  
 74 Temarie Tomley         16 Mercy Healthplex  2:06.01    2:14.00  
 75 Kendall Pena           18 Marlins of Ralei  2:09.67    2:14.81  
 -- Olivia Scott           20 Auburn Universit  2:03.99        DFS  
 -- Summer Finke           16 Saint Petersburg  2:04.94        DFS  
 -- Gillian Ryan           17 North Baltimore   1:59.22        DFS  
 -- Abigail Speers         18 Machine Aquatics  2:10.56        DFS  
 -- Maggie Miller          16 Unattached        2:15.02         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 9:55 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 4  Men 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Connor Jaeger          22 Club Wolverine    1:50.72    1:50.27  
  2 *Joseph Schooling      17 Bolles School Sh  1:54.39    1:50.33  
  2 Conor Dwyer            24 Lake Forest       1:46.64    1:50.33  
  4 Michael Klueh          26 Club Wolverine    1:48.09    1:50.45  
  5 Matt McLean            24 Univ Virginia Aq  1:46.78    1:50.65  
  6 Ryan Lochte            28 Daytona Beach Sw  1:44.44    1:50.76  
  7 Ricky Berens           25 Longhorn Aquatic  1:46.56    1:50.83  
  8 Charlie Houchin        25 iX3 Sports        1:46.88    1:50.94  
 -----------------------------------------------------------------
  9 *Darian Townsend       28 Tucson Ford Deal  1:47.25    1:50.96  
 10 Michael Wynalda        21 Club Wolverine    1:48.38    1:51.27  
 11 *Matias Koski          18 Dynamo Swim Club  1:49.84    1:51.65  
 12 Michael McBroom        21 Longhorn Aquatic  1:53.71    1:51.74  
 13 *Marwan El Kamash      19 Una CA            1:51.69    1:51.84  
 14 Pete Brumm             19 Club Wolverine    1:49.28    1:51.98  
 15 Justin Glanda          20 Club Wolverine    1:51.87    1:52.08  
 16 JT Stilley             21 SwimMAC Carolina  1:51.33    1:52.49  
 -----------------------------------------------------------------
 17 *Luis Rojas            22 Una LAS           1:53.27    1:52.64  
 18 Garrett Weber-Gale     27 Longhorn Aquatic  1:48.59    1:52.76  
 19 Zane Grothe            21 Auburn Universit  1:50.82    1:52.94  
 20 Kyle Whitaker          21 Club Wolverine    1:37.70Y   1:53.35  
 21 *Ryutaro Kamiya        21 Club Wolverine    1:51.46    1:53.38  
 22 *Tristan Slater        19 Univ Tennessee    1:53.60    1:53.54  
 23 Jonathan Boffa         20 Una SBE           1:34.93Y   1:53.55  
 24 Michael Domagala       17 Asphalt Green Un  1:49.88    1:53.56  
 -----------------------------------------------------------------
 25 *Oussama Mellouli      29 Trojan Swim Club  1:47.01    1:53.75  
 25 Mateo De Angulo        22 Valle Colombia    1:50.79    1:53.75  
 27 *Mohamed Hussein       21 Una UMBC          1:36.55Y   1:53.81  
 28 David Ernstsson        20 Stockholmspolise  1:53.18    1:53.96  
 29 *Sebastien Rousseau    22 Gator Swim Club   1:48.69    1:53.98  
 29 Michael Flach          22 Carolina Aquatic  1:50.66    1:53.98  
 31 *Gerard Rodriguez      20 Una CA            1:51.29    1:53.99  
 32 James Murphy           15 Machine Aquatics  1:38.55Y   1:54.13  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Stephen Schmuhl        20 Indiana Universi  1:51.10    1:54.17  
 34 Tynan Stewart          18 Unattached        1:54.40    1:54.31  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Michael Weiss          21 Wisconsin Aquati  1:49.49    1:54.41  
 36 *Dylan Bosch           19 Club Wolverine    1:52.60    1:54.46  
 37 Tom Luchsinger         22 Una UNC           1:48.94    1:54.51  
 38 Alec Cohen             19 Una RAYS          1:53.50    1:54.59  
 39 Chase Kalisz           19 North Baltimore   1:50.14    1:54.67  
 40 Tim Phillips           22 SwimMAC Carolina  1:54.42    1:54.86  
 41 Andres Doria           17 Venezuela         1:52.87    1:55.07  
 42 Miguel Perez           18 Venezuela         1:53.19    1:55.15  
 43 Bradley Dillon         21 Una UNC           1:37.55Y   1:55.17  
 44 *Dan Wallace           20 Gator Swim Club   1:53.02    1:55.30  
 45 Caeleb Dressel         16 Bolles School Sh  1:52.21    1:55.34  
 45 Scott Heil             20 Una NLAC          1:53.69    1:55.34  
 47 *Simonas Bilis         19 Una SBE           1:35.56Y   1:55.44  
 48 *Eduardo Solaeche-Gom  19 Gator Swim Club   1:51.54    1:55.46  
 49 *Alejandro Gomez       28 Davie Nadadores   1:53.20    1:55.54  
 50 Chip Peterson          25 North Carolina A  1:52.04    1:55.81  
 51 *Nicholas Schwab       22 Indiana Universi  1:53.36    1:55.99  
 52 Horus Briseno Ramirez  20 Mexico            1:51.25S   1:56.05  
 53 Connor Green           17 Bluefish Swim Cl  1:39.33Y   1:56.38  
 54 Antoine Khazne         15 Venezuela         1:55.98    1:56.53  
 55 Ryan Murphy            17 Bolles School Sh  1:51.83    1:56.84  
 56 *Josh Booth            17 Bolles School Sh  1:54.20    1:56.86  
 57 *Marcin Cieslak        21 Gator Swim Club   1:55.26    1:56.89  
 58 William Buese          16 North Baltimore   1:56.54    1:57.11  
 59 *Raul Garrastazu       19 Una LAS           1:57.53    1:57.58  
 60 Marko Blazevski        20 Unattached        1:37.88Y   1:57.76  
 61 Joseph Scherpenberg    21 SwimCinnati       1:37.76Y   1:57.82  
 62 John Long              25 Aquatic Team Of   1:38.19Y   1:57.90  
 63 Kyle Darmody           18 SwimMAC Carolina  1:52.34    1:58.03  
 64 BJ Hornikel            21 VFL Sindelfingen  1:49.60    1:58.08  
 65 Colin Hamilton         20 Bolles School Sh  1:51.62    1:58.33  
 66 Owen Wright            16 Bluefish Swim Cl  1:58.65    1:58.62  
 67 Andy Arteta            17 Venezuela         1:56.20    1:58.64  
 68 Ian Rainey             17 Wilton Y Wahoos   2:04.24    1:58.73  
 69 Connor Signorin        20 Una UF            1:51.87    1:58.77  
 70 Nicholas Killeen       19 Club Wolverine    1:54.06    1:58.89  
 70 Kyle Watson            20 Nova Scotia       1:56.25    1:58.89  
 72 Andrew Chetcuti        20 Malta             1:57.41    1:58.96  
 73 John Hauser            20 Una NLAC          1:52.63    1:59.06  
 74 Matthew Curby          20 Blue Dolphins     1:53.86    1:59.08  
 75 Adam Bull              19 Una UF            1:54.14    1:59.19  
 76 Paul Powers            17 Splash Aquatic C  2:00.26    1:59.50  
 77 Joseph Petrone         17 Jersey Wahoos     1:53.72    1:59.60  
 78 Evan Van Moerkerke     19 Gryphons          1:54.28S   1:59.62  
 79 William Silva          20 Gator Swim Club   1:56.74    1:59.80  
 79 John Newell            19 New South Swimmi  1:54.39    1:59.80  
 81 Chris Reith            23 Nova Scotia       1:58.77    2:00.25  
 82 Matthew Tynan          19 Unattached        1:56.81    2:00.27  
 83 Scott Johnson          17 Marlins of Ralei  2:01.39    2:00.35  
 84 Sava Turcanu           18 Hickory Foundati  1:55.43    2:00.48  
 85 Alex Eiden             19 Una CA            1:38.89Y   2:00.67  
 86 Sean Gunn              19 Zimbabwe          2:01.13    2:00.75  
 87 Timothy Wylie          19 Univ Tennessee    1:55.10    2:00.81  
 88 Jack Manchester        18 SwimMAC Carolina  1:54.32    2:00.82  
 89 Bradley Deborde        21 Patriot Aquatics  1:53.83    2:00.99  
 90 Daniel Miller          19 Club Wolverine    1:53.28    2:01.26  
 91 Adam Linker            17 Marlins of Ralei  2:00.64    2:01.27  
 92 Gavin Colley           16 North Baltimore   1:57.83    2:01.35  
 93 Geraint Berger         16 Nova Scotia       1:59.75    2:01.37  
 94 Jeremiah O''Donnell     18 Duke Aquatics     2:00.71    2:01.46  
 95 Kit Moran              23 Nova Scotia       2:04.46    2:01.57  
 96 Hayden Adams           18 Nova Scotia       2:02.37    2:02.02  
 97 Ryan Rosenbaum         18 Una UF            1:56.77    2:02.20  
 98 Matthew Zimmerman      19 Club Wolverine    1:38.67Y   2:02.27  
 99 Ethan Young            15 Carpet Capital A  2:02.01    2:02.79  
100 Joe Ur                 21 Nova Scotia       1:55.60    2:03.29  
101 Sammy Sherman          18 Asphalt Green Un  1:58.00    2:03.76  
102 Shane Austin           21 Una NLAC          1:38.17Y   2:04.87  
103 Hayden Kosater         20 Swim Macon        1:37.59Y   2:05.84  
104 William Smith          16 Nova Scotia       2:03.06    2:06.99  
105 Nathan Lile            18 Una SMAC          1:58.47    2:12.14  
 -- Lane Bretschneider     17 SwimMAC Carolina  1:57.05        DFS  
 -- Santo Condorelli       18 Bolles School Sh  1:52.79        DFS  
 -- Shane Ryan             19 Una NLAC          1:38.36Y       DFS  
 -- *Pawel Werner          20 Gator Swim Club   1:49.39         NS  
 -- Tom Kremer             18 Unattached        1:51.11         NS  
 -- Anthony Marcantonio    17 Bluefish Swim Cl  1:55.97         NS  
 -- Tyler Clary            24 Club Wolverine    1:48.96         NS  
 -- David Wililams         19 Una SBE           1:35.98Y        NS  
 -- Sam Rairden            21 Univ Tennessee    1:51.36         NS  
 -- *Antton Haramboure     22 Auburn Universit  1:51.78         NS  
 -- Matthew Thomas         20 Una SBE           1:36.80Y        NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/10/2013 - 10:02 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Laura Sogar            22 Una TXLA          1:07.82    1:08.11  
  2 Jessica Hardy          26 Trojan Swim Club  1:05.90    1:08.18  
  3 Micah Lawrence         22 SwimMAC Carolina  1:07.39    1:08.91  
  4 Katie Meili            22 Unattached        1:09.00    1:09.85  
  5 Molly Hannis           21 Univ Tennessee    1:09.82    1:10.21  
  6 Annie Zhu              18 North Baltimore   1:08.84    1:10.49  
  7 Ashley Wanland         23 Unattached        1:07.23    1:10.66  
  8 Rebecca Ejdervik       25 Unattached        1:08.94    1:11.08  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Mercedes Toledo        23 Venezuela         1:11.16    1:11.43  
 10 Angela Chokran         21 Club Wolverine    1:10.73    1:11.48  
 11 Lillia King            16 Newburgh Sea Cre  1:12.04    1:11.73  
 12 Gisselle Kohoyda       21 Univ Louisville   1:09.63    1:11.97  
 13 Kathleen Baker         16 SwimMAC Carolina  1:12.35    1:12.12  
 14 *Raminta Dvariskyte    23 Southern Methodi  1:10.95    1:12.45  
 15 Elizabeth Roberts      25 Savannah Swim Te  1:11.52    1:12.65  
 16 Maija Roses            17 SwimMAC Carolina  1:10.86    1:13.13  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Ashley Danner          22 Mason Makos Swim  1:09.64    1:13.18  
 18 Katie Rechsteiner      20 Delaware Swim     1:10.98    1:13.83  
 19 Alexandra Martelle     17 SwimMAC Carolina  1:12.54    1:14.01  
 20 Brooke Zeiger          17 Bluefish Swim Cl  1:12.84    1:14.06  
 21 Caitlin Casazza        16 SwimMAC Carolina  1:02.50Y   1:14.19  
 22 Haley Sinatro          19 Una NLAC          1:03.08Y   1:14.41  
 23 Jordan Surhoff         18 North Baltimore   1:12.19    1:14.60  
 24 Lauren James           16 North Baltimore   1:13.14    1:14.73  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Chelsea Weedman        20 Una NLAC          1:02.37Y   1:14.92  
 26 Shannon O''Malley       20 Una RAYS          1:12.17    1:14.94  
 27 Currie Murch Elliot    19 SwimMAC Carolina  1:13.91    1:15.35  
 28 Nikki Hubbard          20 Club Wolverine    1:03.37Y   1:15.68  
 29 Rachel Canty           19 Una UNC           1:11.07S   1:15.94  
 29 Olga Lapteva           15 Bolles School Sh  1:15.37    1:15.94  
 31 Charlsie Lincoln       20 Marlins of Ralei  1:03.49Y   1:16.40  
 31 *Sarra Lajnef          23 Gator Swim Club   1:11.63    1:16.40  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Lindsey McKnight       19 Una UF            1:12.07    1:16.79  
 34 Darby Wayner           16 Georgia Coastal   1:16.34    1:16.81  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Danielle Jansen        21 Una UNC           1:01.91Y   1:16.84  
 36 Emily Sarratt          16 Duke Aquatics     1:02.86Y   1:17.33  
 37 Ashlee Linn            20 Sarasota YMCA     1:20.07    1:17.64  
 38 Kelsey Lui             20 Una SBE           1:06.68Y   1:18.43  
 39 *Quynh Ngo             12 Saint Augustine   1:13.85    1:18.86  
 40 Nicole Giamber         19 Marlins of Ralei  1:14.90    1:19.73  
 41 Madison Burns          18 Parkland          1:02.47Y   1:20.58  
 -- Emily Kopas            16 Davie Nadadores   1:10.87         NS  
 -- Annie Lazor            18 Unattached        1:09.70         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/10/2013 - 10:14 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 *Richard Funk          20 Club Wolverine    1:01.21    1:02.27  
  2 *Jorge Murillo         21 Una DANA          1:02.50    1:02.44  
  3 Bradley Craig          24 Tennessee Aquati  1:01.92    1:02.82  
  4 Mike Alexandrov        28 Trojan Swim Club  1:00.03    1:02.86  
  5 *Azad Al-Barazi        25 Una TROJ          1:03.35    1:03.01  
  6 Mark Gangloff          30 New York Athleti    59.76    1:03.02  
  7 *Carlos Almeida        24 Cardinal Aquatic  1:01.19    1:03.03  
  8 Nicolas Fink           19 Una ABSC          1:01.14    1:03.15  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Cody Miller            21 Indiana Universi  1:01.11    1:03.70  
 10 Scott Weltz            26 UCD Aquatics      1:00.20    1:03.84  
 11 *Thomas Dahlia         23 Una CARD          1:02.21    1:03.93  
 12 *Lachezar Shumkov      21 Univ Connecticut  1:04.53    1:04.53  
 13 Jonathan Naisby        19 Sherbrooke        1:03.19    1:04.62  
 14 Nicholas D''Innocenzo   22 Crimson Aquatics  1:01.98    1:04.63  
 15 Andrew Seliskar        16 Nation''s Capital  1:05.05    1:04.78  
 16 Matthew Elliott        20 Una UF            1:01.75    1:04.80  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Matthew Fedderly       26 Snow Swimming     1:04.28    1:04.87  
 18 Kameron Chastain       21 Univ Louisville   1:02.14    1:04.97  
 19 Matt McNamara          19 Club Wolverine      54.56Y   1:05.33  
 20 Andrew Schuehler       18 Jersey Wahoos     1:04.16    1:05.37  
 21 Nelson Westby          25 Minnetonka Swim   1:01.76    1:05.51  
 22 Daniel Le              18 SwimMAC Carolina  1:03.52    1:05.52  
 23 Ryan Harty             16 Greenwood Memori  1:07.10    1:05.71  
 24 Nic Eriksson           19 Unattached        1:04.10    1:05.97  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Sean Yeh               16 New Wave Swim Te  1:06.36    1:06.33  
 26 Destin Hall            16 Georgia Coastal   1:06.68    1:06.34  
 27 *Renato Prono          22 Univ Tennessee    1:03.70    1:06.37  
 28 Paul Corbae            18 Club Wolverine    1:06.39    1:06.46  
 29 *Freddy Alexander Lop  17 Una DANA          1:06.34    1:06.53  
 30 David Diaz             20 Asphalt Green Un  1:05.01    1:06.60  
 31 *Marcos Maestre        22 NTC Aquatics      1:06.36    1:06.64  
 32 David Speese           20 Una UNC           1:04.40    1:06.69  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Kenek Gil              18 Venezuela         1:05.34    1:06.94  
 34 Richard Munch          19 Machine Aquatics  1:02.57    1:06.99  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Matthew Stephenson     23 Guelph            1:05.55    1:07.12  
 36 Daniel Chang           15 Barracuda Swim C  1:05.61    1:07.15  
 37 Chris Cipolla          21 Una NLAC          1:05.38    1:07.38  
 38 *Juan Sequera          19 Club Seminole     1:05.93    1:07.40  
 38 Alex Vance             19 Una CA            1:05.11    1:07.40  
 40 Dexter Thomas          19 Una UOFL            56.68Y   1:07.50  
 41 Marijn Van Zundert     19 Bolles School Sh  1:05.24    1:07.65  
 42 Joshua Zimmt           17 Bluefish Swim Cl  1:06.70    1:07.67  
 43 Michael Andrew         14 Indie Swimming    1:07.15    1:07.74  
 44 Ian Bishop             21 Una SBE             53.27Y   1:07.77  
 45 *Eduardo Solaeche-Gom  19 Gator Swim Club   1:03.84    1:07.85  
 46 Michael Chadwick       18 SwimMAC Carolina  1:06.43    1:08.02  
 47 Brian Bollerman        20 Una UNC           1:06.45    1:08.16  
 48 Garrett House          18 Duke Aquatics     1:06.26    1:08.23  
 49 Maxwell Williamson     18 Northern KY Clip  1:05.32    1:08.42  
 50 Zachary Lierley        18 Mount Pleasant S  1:06.47    1:08.56  
 51 Luc Boudreau           21 Nova Scotia       1:05.78    1:08.69  
 52 *Agnishwar Jayaprakas  22 SwimMAC Carolina  1:05.31    1:08.77  
 53 Kurt Wohlrab           19 Sandhills         1:05.34    1:09.24  
 54 Luke Torres            18 Coral Springs       55.76Y   1:09.29  
 55 Matthew Josa           18 SwimMAC Carolina  1:06.66    1:09.79  
 56 Jeremiah O''Donnell     18 Duke Aquatics     1:09.41    1:09.86  
 57 James Cormier          16 Nova Scotia       1:13.94    1:10.20  
 58 Alexander Gianino      20 Badger            1:05.24    1:10.50  
 -- Maximus Litvinov       21 Una SBE             55.07Y        DQ  
 -- Hayes McCullagh        18 SwimMAC Carolina  1:09.45        DFS  
 -- Alexander Cook         20 Team Pittsburgh   1:06.03         NS  
 -- Anthony Marcantonio    17 Bluefish Swim Cl  1:06.16         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/10/2013 - 10:37 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 7  Women 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Olivia Smoliga         18 Glenview Titan A    59.82      28.34  
  2 Megan Romano           22 Athens Bulldog S  1:00.19      28.56  
  3 *Carolina Colorado     25 Davie Nadadores   1:01.28      28.84  
  4 Isabella Arcila        19 Valle Colombia    1:01.90      28.86  
  5 *Emma Svensson         20 Una SWIM            53.11Y     28.90  
  6 Kathleen Baker         16 SwimMAC Carolina  1:01.63      29.05  
  7 Kaitlin Harty          15 Greenwood Memori  1:01.99      29.49  
  8 Alexandra DeLoof       18 Club Wolverine    1:04.58      29.63  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Sarah Reynolds         18 Auburn Universit  1:03.32      29.65  
 10 *Claudia Lau           20 Club Wolverine    1:02.45      29.69  
 11 Catherine Deloof       16 Pointe Aquatics   1:03.99      29.78  
 12 Catherine Mulquin      18 Una MACH          1:03.98      29.79  
 13 Hellen Moffitt         17 Machine Aquatics  1:03.22      29.89  
 14 Christina Leander      18 Unattached        1:03.39      29.99  
 15 *Nathalie Lindborg     22 Southern Methodi    56.87Y     30.07  
 16 Maria Sheridan         17 SwimMAC Carolina    56.99Y     30.15  
 -----------------------------------------------------------------
 17 *Fernanda Gonzalez Ra  23 Gator Swim Club   1:00.96      30.18  
 18 Elizabeth Boyce        19 Unattached        1:02.85      30.24  
 19 Gabrielle Deloof       17 Pointe Aquatics   1:02.78      30.28  
 20 Nora McCullagh         15 SwimMAC Carolina    55.09Y     30.42  
 21 Emily Allen            16 North Mecklenbur    55.67Y     30.47  
 22 Amber McDermott        20 Athens Bulldog S    54.50Y     30.61  
 23 Erica Belcher          20 Univ Louisville     54.53Y     30.68  
 24 *Dorina Szekeres       20 Indiana Universi  1:03.95      30.72  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Katie Meili            22 Unattached          54.38Y     30.90  
 26 Lauren Harrington      20 Athens Bulldog S  1:03.84      30.97  
 27 Temarie Tomley         16 Mercy Healthplex    57.18Y     30.98  
 28 Alyssa Marsh           15 SwimMAC Carolina    55.67Y     31.11  
 29 Hannah Lincoln         19 Marlins of Ralei    56.01Y     31.40  
 30 Nicole Emery           17 SwimMAC Carolina  1:04.52      31.45  
 31 Jordan Mattern         20 Una ABSC          1:04.54      31.47  
 32 Nicole Haynes          20 Una SBE             54.61Y     31.78  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Erin Gaeckle           20 Univ Tennessee      55.00Y     31.98  
 34 Kaitlin Mills          21 Una SBE             54.42Y     32.25  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Elizabeth Zeiger       15 Bluefish Swim Cl  1:03.81      32.51  
 -- Mary Pelton            15 North Baltimore   1:04.70        DFS  
 -- Hannah Freyman         19 Una SBE             53.48Y        NS  
 -- Maggie Miller          16 Unattached        1:04.15         NS  
 -- Samantha Stratfod      17 Guelph            1:05.00         NS  
 -- Zina Grogg             20 Una SBE             52.93Y        NS  
 -- Melissa Postoll        18 Stingrays         1:04.99         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/10/2013 - 10:43 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 8  Men 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 David Plummer          27 Minnetonka Swim     52.98      25.24  
  2 Eugene Godsoe          25 Unattached          53.61      25.34  
  3 *Junya Koga            25 Club Wolverine      53.91      25.37  
  4 Nic Graesser           19 Upper Mainline Y    55.84      25.55  
  5 Adam Mania             29 Schroeder YMCA S    54.98      25.78  
  6 Ryan Murphy            17 Bolles School Sh    53.76      25.82  
  7 Andrew teDuits         19 Una WA              55.93      26.13  
  8 Shane Ryan             19 Una NLAC            56.27      26.17  
 -----------------------------------------------------------------
  9 James Wells            21 Indiana Universi    55.47      26.24  
 10 *Pedro Oliveira        25 Cardinal Aquatic    55.83      26.25  
 11 Ryan Harty             16 Greenwood Memori    56.83      26.33  
 12 *James Disney-May      20 Auburn Universit    48.48Y     26.36  
 13 Sam Rairden            21 Univ Tennessee      57.35      26.48  
 14 Nathaniel Savoy        20 Una NLAC            56.00      26.51  
 15 *Mohamed Hussein       21 Una UMBC            57.63      26.55  
 16 Zachary McGinnis       22 H2okie Aquatics     55.93      26.65  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Sean Grier             21 Una NLAC            56.84      26.67  
 18 Steven Zimmerman       20 Ohio State Unive    55.98      26.68  
 18 Matthew Josa           18 SwimMAC Carolina    56.50      26.68  
 20 Christian Homer        20 Gator Swim Club     58.90      26.69  
 21 *Corey Main            18 Gator Swim Club     46.84Y     26.78  
 22 Kyle Tyrrell           19 Nation''s Capital    56.85      26.91  
 23 Alexander Martin       15 Jersey Wahoos       58.90      26.95  
 24 Paul Powers            17 Splash Aquatic C    58.48      27.04  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Joseph Scherpenberg    21 SwimCinnati         57.57      27.05  
 26 Kyle Darmody           18 SwimMAC Carolina    56.63      27.21  
 27 Ethan Young            15 Carpet Capital A    58.09      27.36  
 28 Connor Green           17 Bluefish Swim Cl    56.69      27.41  
 29 *Nicolas Brun          19 NTC Aquatics        59.06      27.49  
 30 Michael Covert         20 Una CA              48.85Y     27.63  
 30 Ryan Wilkinson         19 SwimMAC Carolina    58.38      27.63  
 32 Bradley Dillon         21 Una UNC             57.65      27.67  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Andrew Grant           28 Unattached          57.89      27.71  
 34 John Long              25 Aquatic Team Of     48.87Y     27.81  
 -----------------------------------------------------------------
 35 David Sharpe           22 Nova Scotia         56.58      27.85  
 36 *Caryle Blondell       21 Univ Louisville     57.82      27.89  
 37 Jack Manchester        18 SwimMAC Carolina    57.20      27.90  
 38 Andre Smedstad         20 Greenville Swim     49.29Y     27.96  
 39 Kit Moran              23 Nova Scotia         58.92      28.02  
 40 Aaron Young            19 Univ Louisville     57.22      28.05  
 41 Jason Ewart            16 North Baltimore     58.87      28.14  
 42 William Raynor         19 Club Wolverine      57.52      28.16  
 43 Jesus Lopez            18 Venezuela           57.71      28.22  
 44 *Josh Booth            17 Bolles School Sh    58.39      28.38  
 45 Matthew Curby          20 Blue Dolphins       56.83      28.43  
 46 *Constantin Rondot     23 Tennessee Aquati    51.41Y     28.53  
 47 Matthew McPheters      17 Bolles School Sh    59.28      28.60  
 48 Scott Johnson          17 Marlins of Ralei    52.51Y     28.95  
 49 Yianni Thermos         19 Una DBS                NT      29.02  
 50 Connor Kalisz          16 North Baltimore     59.07      29.11  
 51 Jordan Denmark         21 Unattached          59.32      29.12  
 52 Hayden Adams           18 Nova Scotia       1:02.09      29.25  
 53 Joe Ur                 21 Nova Scotia       1:01.59      29.61  
 -- Nic Eriksson           19 Unattached          55.41Y        NS  
 -- Clifton Gordon         20 Una UNC             58.90         NS  
 -- John Conger            18 Una MACH            54.07         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/10/2013 - 10:54 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 9  Women 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Dana Vollmer           25 Unattached          55.98      58.43  
  2 Claire Donahue         24 Western Kentucky    57.42      59.90  
  3 Kelsi Worrell          18 Univ Louisville   1:00.55    1:00.00  
  4 Lauren Harrington      20 Athens Bulldog S  1:00.26    1:00.63  
  5 Kim Vandenberg         29 New York Athleti    59.24    1:01.15  
  6 Kristel Vourna         21 Una CTA             58.31    1:01.57  
  7 Olivia Scott           20 Auburn Universit    58.94    1:01.63  
  8 Ellen Williamson       20 Una UVAA          1:00.78    1:01.71  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Jessica Camposano      20 Valle Colombia    1:00.57    1:01.78  
 10 Elsa Welshofer         16 SwimMAC Carolina  1:01.27    1:01.88  
 11 Kelsey Floyd           21 Univ Tennessee      58.22    1:01.98  
 12 Christina Lappin       14 North Mecklenbur    54.39Y   1:02.01  
 13 Erika Torrellas        20 Venezuela         1:01.67    1:02.06  
 14 Kaitlyn Johnson        23 Lake Erie Silver  1:03.61    1:02.16  
 15 Alisha Harricharan     21 Gryphons          1:00.65    1:02.19  
 15 Natalie Hinds          19 Una UF            1:00.67    1:02.19  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Hellen Moffitt         17 Machine Aquatics    53.83Y   1:02.28  
 18 Courtney Weaver        17 Flint ''Y'' Falcon  1:00.22    1:02.49  
 19 Mary Griffith          19 Univ Tennessee    1:01.43    1:02.51  
 20 Tanja Kylliainen       20 Univ Louisville   1:01.82    1:02.62  
 21 Megan Kingsley         17 Mount Pleasant S  1:01.32    1:02.65  
 22 *Anne Leuthold         21 Una SBE           1:01.71    1:02.89  
 22 Zoe Mattingly          19 Club Wolverine    1:02.18    1:02.89  
 24 Kylie Jordan           15 Snow Swimming       54.04Y   1:03.10  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Caitlin Casazza        16 SwimMAC Carolina  1:01.40    1:03.15  
 26 Alexandria Merritt     19 Auburn Universit  1:02.10    1:03.26  
 27 Shannon Vreeland       21 Athens Bulldog S  1:02.46    1:03.28  
 28 Meredith Hoover        20 North Carolina A  1:02.67    1:03.41  
 29 Hannah Lincoln         19 Marlins of Ralei  1:01.46    1:03.62  
 30 Jessica Hodgson        17 Bolles School Sh    58.18Y   1:03.76  
 30 Lia Neal               18 Asphalt Green Un  1:02.54    1:03.76  
 32 Claire Deselm          15 North Carolina A  1:02.37    1:03.84  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Haley Lips             19 Indiana Universi  1:00.58    1:03.89  
 34 Allison Schmitt        22 North Baltimore   1:00.16    1:03.93  
 -----------------------------------------------------------------
 35 *Ellese Zalewski       21 Gator Swim Club   1:00.59    1:04.01  
 36 Alyssa Marsh           15 SwimMAC Carolina  1:01.97    1:04.11  
 37 Maria Sheridan         17 SwimMAC Carolina  1:01.84    1:04.18  
 38 Giorgie Graves         19 UNA-TBAY          1:02.46    1:04.25  
 39 Danielle Jansen        21 Una UNC           1:02.94    1:04.45  
 40 Lara Marshall          18 YMCA of Northwes  1:03.21    1:04.92  
 41 Christina Leander      18 Unattached        1:03.30    1:04.93  
 42 Darby Wayner           16 Georgia Coastal   1:04.69    1:05.08  
 43 Emma Spilman           16 Saint Petersburg  1:03.89    1:05.29  
 44 Kendall Surhoff        19 North Carolina A  1:02.14    1:05.30  
 45 Nikki Hubbard          20 Club Wolverine      54.59Y   1:05.35  
 46 Lindsey McKnight       19 Una UF            1:03.63    1:05.65  
 47 Lauren Rhodes          17 SwimMAC Carolina  1:04.74    1:06.06  
 48 Michelle Williams      22 Una OSU             54.28Y   1:06.28  
 49 Elizabeth Boyce        19 Unattached        1:02.53    1:06.69  
 50 Jordan Surhoff         18 North Baltimore   1:03.13    1:06.77  
 51 Faith Johnson          18 SwimMAC Carolina  1:02.58    1:06.83  
 52 Siwan Thomas-Howells   16 Bolles School Sh  1:07.25    1:06.90  
 53 Emily Sarratt          16 Duke Aquatics     1:06.67    1:07.66  
 54 Taylor Roy             19 Una UF            1:09.31    1:08.20  
 55 Olga Lapteva           15 Bolles School Sh  1:09.27    1:08.38  
 56 Molly Wedge            19 Nova Scotia       1:02.25    1:09.15  
 -- Kaitlin Harty          15 Greenwood Memori  1:06.57         DQ  
 -- Temarie Tomley         16 Mercy Healthplex  1:10.21        DFS  
 -- Chantique Payne        23 Guelph            1:01.65        DFS  
 -- Maggie Miller          16 Unattached        1:06.82         NS  
 -- Kathryn Miles          19 Bolles School Sh  1:03.79         NS  
 -- Zina Grogg             20 Una SBE             53.50Y        NS  
 -- *Thao Le               16 Saint Augustine   1:02.80         NS  
 -- Catherine Mulquin      18 Una MACH          1:05.73         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/10/2013 - 11:04 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 10  Men 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 *Joseph Schooling      17 Bolles School Sh    53.18      52.55  
  2 Tyler McGill           25 New York Athleti    51.26      53.50  
  3 Mario Todorovic        24 Bolles School Sh    53.08      53.74  
  4 Eugene Godsoe          25 Unattached          52.41      53.75  
  5 Tim Phillips           22 SwimMAC Carolina    51.69      53.85  
  6 John Conger            18 Una MACH            53.04      53.95  
  7 Dan Madwed             24 Club Wolverine      52.73      54.17  
  8 Nico Van Duijn         22 Switzerland         53.05      54.63  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Ryan Lochte            28 Daytona Beach Sw    51.65      54.76  
 10 Santo Condorelli       18 Bolles School Sh    54.04      54.95  
 11 *Marcin Cieslak        21 Gator Swim Club     53.08      55.07  
 12 Michael Domagala       17 Asphalt Green Un    54.44      55.21  
 13 Andrew Seliskar        16 Nation''s Capital    54.88      55.29  
 14 Ryan Murphy            17 Bolles School Sh    54.41      55.43  
 15 Tynan Stewart          18 Unattached          54.85      55.49  
 16 *Bruno Ortiz           20 Club Wolverine      47.45Y     55.63  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Ricky Berens           25 Longhorn Aquatic    53.52      55.65  
 17 Sam Rairden            21 Univ Tennessee      54.11      55.65  
 19 Tom Luchsinger         22 Una UNC             55.44      55.87  
 20 Matthew Josa           18 SwimMAC Carolina    54.13      55.88  
 21 John Wojciechowski     21 Club Wolverine      53.78      55.90  
 22 *Pedro Oliveira        25 Cardinal Aquatic    55.35      56.03  
 23 *Dylan Bosch           19 Club Wolverine      53.89      56.13  
 24 Michael Flach          22 Carolina Aquatic    54.72      56.15  
 -----------------------------------------------------------------
 25 William Buese          16 North Baltimore     55.76      56.34  
 26 Benjamin Colley        19 Una UNC             48.64Y     56.47  
 27 Pete Brumm             19 Club Wolverine      54.77      56.55  
 28 Andrew Chetcuti        20 Malta               57.20      56.79  
 29 Michael Andrew         14 Indie Swimming      49.07Y     56.86  
 29 Matthew Haupt          33 Snow Swimming       55.40      56.86  
 31 Caeleb Dressel         16 Bolles School Sh    55.18      56.87  
 32 Miguel Perez           18 Venezuela           56.61      56.97  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Samuel Wang            17 Sherbrooke          56.56      56.99  
 34 *Sebastien Rousseau    22 Gator Swim Club     54.07      57.00  
 34 Eddy Marin             21 Venezuela           56.20      57.00  
 Swim-Off Required ----------------------------------------------
 36 Shane Ryan             19 Una NLAC            55.92      57.38  
 37 *Vitor Sa              20 Una MA              48.89Y     57.39  
 38 Cody Miller            21 Indiana Universi    47.80Y     57.40  
 39 Christian Homer        20 Gator Swim Club     56.50      57.46  
 40 Luke Torres            18 Coral Springs       56.02      57.51  
 41 David Sharpe           22 Nova Scotia         55.23      57.54  
 42 Henry Parker           18 Club Wolverine      56.78      57.55  
 43 *Corey Main            18 Gator Swim Club     47.45Y     57.63  
 44 Nelson Westby          25 Minnetonka Swim     55.67      57.76  
 45 Christian McCurdy      18 Una SBE             48.80Y     57.78  
 46 Jose Perez             19 Venezuela           57.87      57.82  
 46 Scott Weltz            26 UCD Aquatics        56.70      57.82  
 48 Bradley Deborde        21 Patriot Aquatics    46.69Y     57.86  
 49 *Raul Garrastazu       19 Una LAS             56.50      57.88  
 50 Maxwell Dolan          17 Wilton Y Wahoos     56.77      57.92  
 51 James Wells            21 Indiana Universi    56.71      57.93  
 52 *Oussama Mellouli      29 Trojan Swim Club    54.30      57.96  
 52 Stephen Schmuhl        20 Indiana Universi    55.10      57.96  
 54 Michael Camper         19 Una SBE             56.39      57.97  
 54 Chris Sadsad           19 Univ Tennessee      48.44Y     57.97  
 56 Joseph Carbone         16 Bolles School Sh    58.31      58.07  
 56 *Daniel Woods          19 Una GSC             55.91      58.07  
 58 Kyle Tyrrell           19 Nation''s Capital    56.98      58.13  
 59 Alexis Marquez         27 Venezuela           56.08      58.18  
 60 *Constantin Rondot     23 Tennessee Aquati    52.91Y     58.38  
 61 Nic Graesser           19 Upper Mainline Y    49.48Y     58.39  
 62 *Oystein Hetland       23 Univ Tennessee      47.04Y     58.43  
 63 Andres Doria           17 Venezuela           56.51      58.58  
 64 Andrew teDuits         19 Una WA              55.65      58.72  
 65 James Murphy           15 Machine Aquatics    59.67      58.75  
 66 John Newell            19 New South Swimmi    48.32Y     58.76  
 67 Logan Heck             19 Una UNC             55.59      59.12  
 68 Colin Hamilton         20 Bolles School Sh    57.09      59.14  
 69 Jeremy Raisky          20 Club Wolverine      48.96Y     59.18  
 69 Jason Ewart            16 North Baltimore     58.49      59.18  
 71 Alexander Martin       15 Jersey Wahoos     1:00.32      59.20  
 72 Hayes McCullagh        18 SwimMAC Carolina    57.06      59.45  
 73 Owen Wright            16 Bluefish Swim Cl  1:00.31      59.53  
 74 Aaron Young            19 Univ Louisville     55.96      59.71  
 75 Abbas Qali             20 Kuwait              56.86      59.72  
 76 Scott Heil             20 Una NLAC            58.55      59.97  
 77 Joseph Petrone         17 Jersey Wahoos       58.13    1:00.04  
 78 Shane Austin           21 Una NLAC            57.01    1:00.06  
 79 Matthew Stephenson     23 Guelph              58.26    1:00.22  
 80 Paul Powers            17 Splash Aquatic C  1:02.14    1:00.36  
 81 Matthew Tynan          19 Unattached          58.74    1:00.44  
 82 Matthew McPheters      17 Bolles School Sh    57.99    1:00.70  
 83 Ethan Young            15 Carpet Capital A    58.22    1:00.75  
 84 Michael Chadwick       18 SwimMAC Carolina    53.63Y   1:00.77  
 85 Kyle Darmody           18 SwimMAC Carolina    48.88Y   1:00.95  
 86 Tate Warden            19 Unattached          57.39    1:01.02  
 87 Andrew Grant           28 Unattached          57.53    1:01.77  
 88 Hayden Kosater         20 Swim Macon        1:01.10    1:03.14  
 89 Nathaniel Bond         19 Una UOFL            58.81    1:03.74  
 -- Sean Grier             21 Una NLAC            55.10         DQ  
 -- *Darian Townsend       28 Tucson Ford Deal    53.00        DFS  
 -- Clifton Gordon         20 Una UNC             56.87         NS  
 -- Ian Rainey             17 Wilton Y Wahoos   1:03.22         NS  
 -- *Josh Booth            17 Bolles School Sh    49.13Y        NS  
 -- *Arthur Mendes         19 Auburn Universit    53.51         NS  
 -- *Pawel Werner          20 Gator Swim Club     47.83Y        NS  
 -- Tom Kremer             18 Unattached          53.97         NS  
 -- Roger Miesfeld         21 Una SBE             46.20Y        NS  
 -- Aaron Ghiglieri        19 Club Wolverine      55.44         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/10/2013 - 11:32 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 11  Women 400 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Elizabeth Beisel       20 Una UF            4:31.27    4:46.32  
  2 Amber McDermott        20 Athens Bulldog S  4:44.08    4:49.38  
  3 Kathleen Baker         16 SwimMAC Carolina  4:48.80    4:50.62  
  4 *Marni Oldershaw       18 Club Wolverine    4:46.49    4:50.95  
  5 Brooke Zeiger          17 Bluefish Swim Cl  4:51.88    4:51.83  
  6 Amanda Carner          19 Univ Tennessee    4:50.27    4:52.01  
  7 Cari Blalock           20 North Carolina A  4:48.10    4:52.38  
  8 Annie Harrison         18 OAK               4:49.43    4:52.43  
 -----------------------------------------------------------------
  9 *Dorina Szekeres       20 Indiana Universi  4:57.46    4:53.20  
 10 *Vien Nguyen           16 Saint Augustine   4:50.91    4:53.30  
 11 Annie Zhu              18 North Baltimore   4:48.04    4:54.26  
 12 Megan Kingsley         17 Mount Pleasant S  4:50.83    4:54.79  
 13 Tanja Kylliainen       20 Univ Louisville   4:50.38    4:56.05  
 14 *Marina Ribi           25 Golden Panther A  4:52.49    4:57.41  
 15 Abigail Chin           19 Univ Louisville   4:54.00    4:57.67  
 16 Courtney Beidler       21 Club Wolverine    4:54.11    4:58.75  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Emma Nunn              19 NOVA-             4:49.59    4:58.97  
 18 *Andreina Pinto        21 Gator Swim Club   4:48.02    4:59.75  
 19 Margaret D''Innocenzo   18 Crimson Aquatics  4:49.64    4:59.77  
 20 Samantha Stratfod      17 Guelph            5:01.12    4:59.85  
 21 Marie Georger          19 Club Wolverine    4:57.43    4:59.97  
 22 Nora McCullagh         15 SwimMAC Carolina  4:16.02Y   5:00.05  
 23 Nicole Emery           17 SwimMAC Carolina  4:56.45    5:01.06  
 24 Currie Murch Elliot    19 SwimMAC Carolina  4:58.25    5:02.03  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Chelsea Weedman        20 Una NLAC          4:51.65    5:02.42  
 26 Willa Wang             18 North Baltimore   4:50.77    5:03.21  
 27 Elizabeth Zeiger       15 Bluefish Swim Cl  4:53.28    5:03.96  
 28 Lauren James           16 North Baltimore   5:02.05    5:04.28  
 29 Erica Belcher          20 Univ Louisville   5:02.41    5:05.21  
 30 *Sarra Lajnef          23 Gator Swim Club   4:51.89    5:05.52  
 31 Lilly Vivado           14 Bluefish Swim Cl  5:04.48    5:06.27  
 32 *Jessica Thielmann     19 Gator Swim Club   4:49.09    5:06.67  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Jordan Smith           20 Patriot Aquatics  4:55.41    5:06.82  
 34 Shannon O''Malley       20 Una RAYS          5:01.33    5:07.14  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Alexandra Martelle     17 SwimMAC Carolina  5:08.61    5:08.97  
 36 Caitlin Casazza        16 SwimMAC Carolina  5:08.92    5:09.47  
 37 Abby Galbreath         21 Una CA            4:55.20    5:09.76  
 38 Kendall Surhoff        19 North Carolina A  4:55.18    5:09.94  
 39 Kate Woolbright        20 Sarasota YMCA     4:56.12    5:11.31  
 40 Caroline Arakelian     18 Unattached        4:55.91    5:12.09  
 41 Claire Deselm          15 North Carolina A  5:07.72    5:13.44  
 42 Maija Roses            17 SwimMAC Carolina  4:58.84    5:16.20  
 43 Kendall Pena           18 Marlins of Ralei  5:09.74    5:16.95  
 44 Madison Burns          18 Parkland          4:51.92    5:20.01  
 45 Nicole Giamber         19 Marlins of Ralei  5:05.48    5:24.44  
 -- Haley Lips             19 Indiana Universi  4:50.97        DFS  
 -- Kathryn Miles          19 Bolles School Sh  4:55.66         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/10/2013 - 12:36 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 12  Men 400 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Chase Kalisz           19 North Baltimore   4:12.59    4:19.25  
  2 Andrew Seliskar        16 Nation''s Capital  4:21.16    4:25.97  
  3 Tynan Stewart          18 Unattached        4:20.66    4:26.02  
  4 Kyle Whitaker          21 Club Wolverine    4:21.06    4:27.15  
  5 Connor Jaeger          22 Club Wolverine    3:46.09Y   4:27.51  
  6 Ryan Harty             16 Greenwood Memori  4:28.61    4:28.15  
  7 *Matt Navata           21 Una CA            4:28.39    4:29.45  
  8 *Dan Wallace           20 Gator Swim Club   4:18.88    4:30.13  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Stephen Schmuhl        20 Indiana Universi  4:18.74    4:30.16  
 10 Ian Rainey             17 Wilton Y Wahoos   4:33.60    4:31.37  
 11 Conor Dwyer            24 Lake Forest       4:15.97    4:31.55  
 12 *Tristan Slater        19 Univ Tennessee    4:24.36    4:32.53  
 13 Connor Signorin        20 Una UF            4:20.90    4:33.37  
 14 Michael Weiss          21 Wisconsin Aquati  4:15.79    4:34.57  
 14 Maxwell Williamson     18 Northern KY Clip  4:22.29    4:34.57  
 16 Alec Cohen             19 Una RAYS          4:34.69    4:35.58  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Nicholas D''Innocenzo   22 Crimson Aquatics  3:44.08Y   4:37.29  
 18 Gavin Colley           16 North Baltimore   4:29.64    4:37.61  
 19 Grant Proctor          18 Jersey Wahoos     4:30.98    4:37.67  
 20 Zachary Lierley        18 Mount Pleasant S  4:24.19    4:37.75  
 21 Nolan Tesone           19 Univ Louisville   4:27.02    4:38.07  
 22 Chip Peterson          25 North Carolina A  4:31.24    4:38.24  
 23 Maxwell Dolan          17 Wilton Y Wahoos   3:53.68Y   4:38.31  
 24 *Nicholas Schwab       22 Indiana Universi  4:31.80    4:38.70  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Destin Hall            16 Georgia Coastal   4:42.11    4:39.22  
 26 *Juan Sequera          19 Club Seminole     4:29.36    4:39.29  
 27 Matthew Elliott        20 Una UF            4:26.39    4:39.32  
 28 Patrick Myers          20 Bluefish Swim Cl  4:29.55    4:39.85  
 29 William Silva          20 Gator Swim Club   4:25.67    4:40.03  
 29 Scott Weltz            26 UCD Aquatics      4:26.37    4:40.03  
 31 *Eduardo Solaeche-Gom  19 Gator Swim Club   4:19.31    4:40.65  
 32 Kevin Bradley          18 Crimson Aquatics  4:31.39    4:40.78  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Garrett House          18 Duke Aquatics     4:37.34    4:40.87  
 34 Austin Snyder          19 Una SBE           3:50.27Y   4:42.03  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Marko Blazevski        20 Unattached        4:28.91    4:42.05  
 36 Kevin Glenn            18 SwimMAC Carolina  4:29.21    4:42.15  
 37 Matt Kwatyra           19 London Aquatic    4:25.23    4:42.29  
 38 Michael Camper         19 Una SBE           3:49.70Y   4:42.39  
 39 Alexander Gianino      20 Badger            4:25.18    4:42.85  
 40 Eddy Marin             21 Venezuela         4:35.79    4:42.98  
 41 Christian McCurdy      18 Una SBE           3:47.78Y   4:43.44  
 42 Connor Kalisz          16 North Baltimore   4:39.56    4:43.80  
 43 Jeremiah O''Donnell     18 Duke Aquatics     4:42.46    4:44.72  
 44 Andy Arteta            17 Venezuela         4:40.92    4:44.88  
 45 Adam Linker            17 Marlins of Ralei  4:43.73    4:45.11  
 46 Brian Bollerman        20 Una UNC           4:32.00    4:45.38  
 47 Jack Manchester        18 SwimMAC Carolina  4:34.25    4:45.43  
 48 Joshua Zimmt           17 Bluefish Swim Cl  4:42.24    4:45.51  
 49 Adam Bull              19 Una UF            4:27.00    4:46.12  
 50 Brett Mackenzie        19 Univ Louisville   4:30.24    4:48.64  
 51 Sava Turcanu           18 Hickory Foundati  4:29.19    4:48.99  
 52 Ryan Rosenbaum         18 Una UF            4:28.46    4:49.10  
 53 Mitch DeForest         19 North Carolina A  4:33.98    4:50.13  
 54 Pierce Bradshaw        16 New South Swimmi  4:43.74    4:51.34  
 55 James Cormier          16 Nova Scotia       4:44.18    4:51.87  
 56 Tyler Hill             20 SwimMAC Carolina  4:31.79    4:52.29  
 57 Evan Noble             21 Una UOFL          3:47.85Y   4:56.57  
 58 William Smith          16 Nova Scotia       4:47.58    5:01.47  
 -- Chris Cipolla          21 Una NLAC          4:29.57         DQ  
 -- *Sebastien Rousseau    22 Gator Swim Club   4:17.83         DQ  
 -- Connor Green           17 Bluefish Swim Cl  4:24.19         DQ  
 -- Lane Bretschneider     17 SwimMAC Carolina  4:37.84        DFS  
 -- Steven Zimmerman       20 Ohio State Unive  4:33.78        DFS  
 -- Carlos Omana           20 Metro Aquatic Cl  4:21.85         NS  
 -- Tyler Clary            24 Club Wolverine    4:09.92         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/10/2013 - 12:26 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 13  Women 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Jessica Hardy          26 Trojan Swim Club  1:05.90      30.70  
  2 Molly Hannis           21 Univ Tennessee    1:09.82      31.19  
  3 Ashley Wanland         23 Unattached        1:07.23      31.66  
  4 Laura Sogar            22 Una TXLA          1:07.82      31.67  
  5 Rebecca Ejdervik       25 Unattached        1:08.94      31.90  
  6 Katie Meili            22 Unattached        1:09.00      32.15  
  7 Lillia King            16 Newburgh Sea Cre  1:12.04      32.88  
  8 Angela Chokran         21 Club Wolverine    1:10.73      32.89  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Mercedes Toledo        23 Venezuela         1:11.16      32.98  
 10 *Raminta Dvariskyte    23 Southern Methodi  1:10.95      33.15  
 11 Ashley Danner          22 Mason Makos Swim  1:09.64      33.16  
 12 Elizabeth Roberts      25 Savannah Swim Te  1:11.52      33.66  
 13 Haley Sinatro          19 Una NLAC          1:03.08Y     33.76  
 14 Maija Roses            17 SwimMAC Carolina  1:10.86      33.82  
 15 Nikki Hubbard          20 Club Wolverine    1:03.37Y     34.02  
 16 Gisselle Kohoyda       21 Univ Louisville   1:09.63      34.09  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Alexandra Martelle     17 SwimMAC Carolina  1:12.54      34.20  
 18 Jordan Surhoff         18 North Baltimore   1:12.19      34.26  
 19 Genevieve Robertson    16 Guelph            1:09.54S     34.41  
 20 Emily Sarratt          16 Duke Aquatics     1:02.86Y     34.43  
 21 Currie Murch Elliot    19 SwimMAC Carolina  1:04.91Y     34.49  
 22 Katie Rechsteiner      20 Delaware Swim     1:10.98      34.54  
 23 Danielle Jansen        21 Una UNC           1:01.91Y     35.37  
 24 Charlsie Lincoln       20 Marlins of Ralei  1:03.49Y     35.45  
 -----------------------------------------------------------------
 25 *Quynh Ngo             12 Saint Augustine   1:13.85      36.14  
 -- Emily Kopas            16 Davie Nadadores   1:10.87         NS  
 -- Shannon O''Malley       20 Una RAYS          1:12.17         NS  
 -- Annie Lazor            18 Unattached        1:09.70         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/10/2013 - 12:34 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 14  Men 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 *Richard Funk          20 Club Wolverine    1:01.21      28.06  
  2 Mike Alexandrov        28 Trojan Swim Club  1:00.03      28.20  
  3 Mark Gangloff          30 New York Athleti    59.76      28.24  
  4 Bradley Craig          24 Tennessee Aquati  1:01.92      28.25  
  5 *Jorge Murillo         21 Una DANA          1:02.50      28.38  
  6 *Azad Al-Barazi        25 Una TROJ          1:03.35      28.59  
  7 Nicolas Fink           19 Athens Bulldog S  1:01.14      28.75  
  8 Nelson Westby          25 Minnetonka Swim   1:01.76      28.89  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Cody Miller            21 Indiana Universi  1:01.11      29.07  
 10 Jonathan Naisby        19 Sherbrooke        1:03.19      29.09  
 11 *Renato Prono          22 Univ Tennessee    1:03.70      29.13  
 12 Kameron Chastain       21 Univ Louisville   1:02.14      29.31  
 13 *Lachezar Shumkov      21 Univ Connecticut  1:04.53      29.35  
 14 *Bruno Ortiz           20 Club Wolverine    1:04.35      29.49  
 15 *Thomas Dahlia         23 Una CARD          1:02.21      29.55  
 16 Matthew Elliott        20 Una UF            1:01.75      29.57  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Andrew Schuehler       18 Jersey Wahoos     1:04.16      29.70  
 18 Daniel Le              18 SwimMAC Carolina  1:03.52      29.74  
 19 Nic Eriksson           19 Unattached        1:04.10      29.80  
 19 Sean Yeh               16 New Wave Swim Te  1:06.36      29.80  
 21 Ian Bishop             21 Una SBE             53.27Y     29.85  
 22 Marijn Van Zundert     19 Bolles School Sh  1:05.24      29.93  
 23 *Marcos Maestre        22 NTC Aquatics      1:06.36      30.02  
 24 *Freddy Alexander Lop  17 Una DANA          1:06.34      30.06  
 -----------------------------------------------------------------
 25 *Agnishwar Jayaprakas  22 SwimMAC Carolina  1:05.31      30.26  
 26 Richard Munch          19 Machine Aquatics  1:02.57      30.27  
 27 Kenek Gil              18 Venezuela         1:05.34      30.37  
 28 David Speese           20 Una UNC           1:04.40      30.38  
 29 David Diaz             20 Asphalt Green Un  1:05.01      30.41  
 30 Kurt Wohlrab           19 Sandhills         1:05.34      30.61  
 31 Paul Corbae            18 Club Wolverine    1:06.39      30.66  
 32 Destin Hall            16 Georgia Coastal   1:06.68      30.80  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Alex Vance             19 Una CA            1:05.11      30.87  
 34 Dexter Thomas          19 Una UOFL            56.68Y     30.89  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Maximus Litvinov       21 Una SBE             55.07Y     30.93  
 36 Daniel Chang           15 Barracuda Swim C  1:05.61      31.14  
 37 Michael Chadwick       18 SwimMAC Carolina  1:06.43      31.24  
 38 Luc Boudreau           21 Nova Scotia       1:05.78      31.25  
 39 Garrett House          18 Duke Aquatics     1:06.26      31.33  
 40 Joshua Zimmt           17 Bluefish Swim Cl    57.57Y     31.46  
 41 Hayes McCullagh        18 SwimMAC Carolina  1:09.45      32.45  
 -- Matt McNamara          19 Club Wolverine      54.56Y       DFS  
 -- Matthew Stephenson     23 Guelph            1:05.55        DFS  
 -- *Carlos Almeida        24 Cardinal Aquatic  1:01.19        DFS  
 -- Alexander Cook         20 Team Pittsburgh   1:06.03         NS  
 -- Anthony Marcantonio    17 Bluefish Swim Cl  1:06.16         NS