ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Speedo Southern Sectionals
3/15/2013-3/15/2013
Fort Lauderdale, FL USA

Ft Lauderdale Aquatic Complex - Site License           3/15/2013 - 18:02PM
 2013-Southern Zone-South Sectional Champs, Sanction #: 0514172013FG-SR49  
                      Hosted by: Swim Fort Lauderdale                      
 
 Event 7  Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
   Sectionals: # 1:59.17  7/7/2011  Elizabeth L. Beisel, UN-12-FL
      FG Open: & 1:58.20  8/12/2002 Natalie Coughlin, CAL-PC
                 2:02.89  WCT World Champ Trials
                 2:03.19  OPEN US Open
                 2:04.49  WNA Winter Nationals
                 2:05.79  WJNA Winter Junior Nats
                 2:13.59  SZSU Sectionals Summer
                 2:16.49  SZSP Sectionals Spring
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Hodgson, Jessic  17 Bolles School Sh  2:07.68    2:02.94 OPEN    24  
                 29.31      1:00.37 (31.06)
        1:31.89 (31.52)     2:02.94 (31.05)
  2 Schultz, Paige   21 Unattached-FL     2:06.14    2:03.10 OPEN    21  
                 29.09      1:00.37 (31.28)
        1:32.46 (32.09)     2:03.10 (30.64)
  3 Williams, Cecil  17 Area Tallahassee  2:04.23    2:03.78 WNA     20  
                 29.48      1:00.72 (31.24)
        1:32.32 (31.60)     2:03.78 (31.46)
  4 Pinto, Andreina  21 Una UF-FL         2:07.90    2:04.42 WNA     19  
                 29.69      1:01.47 (31.78)
        1:33.08 (31.61)     2:04.42 (31.34)
  5 Smiddy, Clara M  17 AK Sharks-FG      2:06.46    2:04.77 WJNA    18  
                 29.57      1:01.28 (31.71)
        1:32.99 (31.71)     2:04.77 (31.78)
  6 Nguyen, Vien T   16 Saint Augustine-  2:07.83    2:04.78 WJNA    17  
                 29.42      1:01.65 (32.23)
        1:33.63 (31.98)     2:04.78 (31.15)
  7 Frasier, Alexan  20 Bluefish Swim Cl  2:06.12    2:05.45 WJNA    16  
                 29.09      1:00.17 (31.08)
        1:32.64 (32.47)     2:05.45 (32.81)
  8 Marquez, Jennif  22 Davie Nadadores-  2:08.59    2:07.32 SZSU    15  
                 30.01      1:02.10 (32.09)
        1:34.98 (32.88)     2:07.32 (32.34)
  9 Zeiger, Brooke   17 Bluefish Swim Cl  2:07.88    2:07.92 SZSU    14  
                 29.81      1:01.51 (31.70)
        1:34.76 (33.25)     2:07.92 (33.16)
 10 Hespeler, Jessi  17 Connecticut Aqua  2:08.78    2:09.07 SZSU    13  
                 29.80      1:01.83 (32.03)
        1:35.35 (33.52)     2:09.07 (33.72)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Vivado, Lilly A  14 Bluefish Swim Cl  2:09.17    2:05.97 SZSU    11  
                 29.22      1:01.34 (32.12)
        1:33.43 (32.09)     2:05.97 (32.54)
 12 Marinheiro, Mel  15 South Florida Aq  2:09.56    2:06.22 SZSU     9  
                 29.50      1:02.11 (32.61)
        1:34.42 (32.31)     2:06.22 (31.80)
 13 McQuaid, Emily   15 Bluefish Swim Cl  2:08.93    2:07.47 SZSU     8  
                 29.95      1:02.19 (32.24)
        1:35.29 (33.10)     2:07.47 (32.18)
 14 Katcher, Olivia  17 Swim Fort Lauder  2:09.09    2:07.95 SZSU     7  
                 29.94      1:02.22 (32.28)
        1:35.27 (33.05)     2:07.95 (32.68)
 15 Lincoln, Emma I  17 Coral Springs Sw  2:08.97    2:08.15 SZSU     6  
                 29.73      1:02.05 (32.32)
        1:35.10 (33.05)     2:08.15 (33.05)
 16 Musleh, Lydia A  16 Una Cssc-FG       2:09.55    2:08.36 SZSU     5  
                 30.07      1:02.92 (32.85)
        1:35.74 (32.82)     2:08.36 (32.62)
 17 Murray, Aubrey   18 Martin County Aq  2:11.54    2:08.86 SZSU     4  
                 30.51      1:03.00 (32.49)
        1:36.06 (33.06)     2:08.86 (32.80)
 18 Schulhofer, Ali  18 Davie Nadadores-  2:10.30    2:10.59 SZSU     3  
                 30.43      1:03.62 (33.19)
        1:37.07 (33.45)     2:10.59 (33.52)
 19 Ho, Victoria I   19 Davie Nadadores-  2:11.38    2:11.48 SZSU     2  
                 30.65      1:03.89 (33.24)
        1:37.16 (33.27)     2:11.48 (34.32)
 20 Smiddy, Rose K   14 AK Sharks-FG      2:11.44    2:11.85 SZSU     1  
                 31.13      1:04.53 (33.40)
        1:38.98 (34.45)     2:11.85 (32.87)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Reis, Isabel D   16 Seacoast Swimmin  2:11.71    2:07.84 SZSU   
                 30.30      1:02.92 (32.62)
        1:35.90 (32.98)     2:07.84 (31.94)
 22 Sarazen, Kyra M  15 Una Ssa-NE        2:13.45    2:07.98 SZSU   
                 31.27      1:04.11 (32.84)
        1:36.39 (32.28)     2:07.98 (31.59)
 23 Schmidt, Kasey   15 Bolles School Sh  2:11.56    2:08.09 SZSU   
                 29.02      1:01.25 (32.23)
        1:34.60 (33.35)     2:08.09 (33.49)
 24 Gomez, Daniela   17 PerformanceAquat  2:12.70    2:11.11 SZSU   
                 30.69      1:04.22 (33.53)
        1:38.92 (34.70)     2:11.11 (32.19)
 25 Marinheiro, Mar  18 South Florida Aq  2:12.08    2:11.48 SZSU   
                 30.76      1:04.61 (33.85)
        1:38.18 (33.57)     2:11.48 (33.30)
 26 Johnston, Kathr  17 Swim Macon-GA     2:11.74    2:11.53 SZSU   
                 31.09      1:04.19 (33.10)
        1:37.78 (33.59)     2:11.53 (33.75)
 27 Nava, Caroline   15 Pine Crest Swimm  2:12.67    2:12.17 SZSU   
                 30.16      1:03.61 (33.45)
        1:38.03 (34.42)     2:12.17 (34.14)
 28 Adams, Chloe J   16 Plantation Swim-  2:13.06    2:13.06 SZSU   
                 30.99      1:04.97 (33.98)
        1:39.03 (34.06)     2:13.06 (34.03)
 29 Cicenia, Angela  18 Davie Nadadores-  2:12.70    2:13.55 SZSU   
                 30.50      1:04.85 (34.35)
        1:38.95 (34.10)     2:13.55 (34.60)
 30 Francis, Casey   18 Pine Crest Swimm  2:13.39    2:14.68 SZSP   
                 31.05      1:05.25 (34.20)
        1:40.47 (35.22)     2:14.68 (34.21)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 An, Miranda B    16 Phoenix Swimming  2:14.81    2:12.56 SZSU   
                 31.26      1:04.81 (33.55)
        1:39.27 (34.46)     2:12.56 (33.29)
 32 Capers, Hannah   18 Area Tallahassee  2:14.99    2:13.06 SZSU   
                 31.44      1:05.78 (34.34)
        1:39.72 (33.94)     2:13.06 (33.34)
 33 Campo, Stephani  15 Coral Springs Sw  2:13.53    2:13.41 SZSU   
                 31.50      1:04.99 (33.49)
        1:39.34 (34.35)     2:13.41 (34.07)
 34 Urquidi, Nicole  15 Gulliver Swim Cl  2:15.33    2:13.65 SZSP   
                 31.66      1:05.02 (33.36)
        1:39.96 (34.94)     2:13.65 (33.69)
 35 Ruiz Arjona, Sa  13 Una Dana-FG       2:14.89    2:14.26 SZSP   
                 31.53      1:06.45 (34.92)
        1:40.74 (34.29)     2:14.26 (33.52)
 36 Steingold, Sara  16 Bluefish Swim Cl  2:15.71    2:14.43 SZSP   
                 31.17      1:04.83 (33.66)
        1:39.60 (34.77)     2:14.43 (34.83)
 37 Bucaro, Sophia   14 Una Dana-FG       2:16.04    2:14.50 SZSP   
                 31.90      1:05.72 (33.82)
        1:40.33 (34.61)     2:14.50 (34.17)
 38 Oliva, Sophia M  17 Plantation Swim-  2:13.87    2:14.62 SZSP   
                 31.88      1:06.50 (34.62)
        1:41.03 (34.53)     2:14.62 (33.59)
 39 Langley, Asia C  15 Connecticut Aqua  2:14.50    2:15.42 SZSP   
                 31.19      1:06.37 (35.18)
        1:41.08 (34.71)     2:15.42 (34.34)
 40 Gallardo, Liz    18 Miami Dade Count  2:14.20    2:15.57 SZSP   
                 31.48      1:05.92 (34.44)
        1:40.99 (35.07)     2:15.57 (34.58)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  5 Atkinson, Alia   24 South Florida Aq  2:07.24                   
                 29.86      1:01.99 (32.13)
        1:35.10 (33.11)     2:07.24 (32.14)
 13 Cabrera, Lani    19 Una Dana-FG       2:08.94                   
                 30.15      1:02.73 (32.58)
        1:36.53 (33.80)     2:08.94 (32.41)
 39 Fiorenzi, Philo  17 Davie Nadadores-  2:14.96                   
                 31.05      1:05.35 (34.30)
        1:39.99 (34.64)     2:14.96 (34.97)
 43 Hay, Lindsay L   15 Heritage Aquatic  2:16.02                   
                 30.88      1:05.09 (34.21)
        1:40.70 (35.61)     2:16.02 (35.32)
 45 Hammond, Britta  17 Pine Crest Swimm  2:16.11                   
                 31.76      1:05.52 (33.76)
        1:41.19 (35.67)     2:16.11 (34.92)
 46 Hein, Elizabeth  15 Bluefish Swim Cl  2:16.29                   
                 31.57      1:05.86 (34.29)
        1:41.44 (35.58)     2:16.29 (34.85)
 47 Hunter, Amber N  17 South Florida Aq  2:16.31                   
                 31.68      1:05.98 (34.30)
        1:41.07 (35.09)     2:16.31 (35.24)
 48 Fraiman, Sivan   17 Unattached-FG     2:16.35                   
                 31.59      1:05.66 (34.07)
        1:41.29 (35.63)     2:16.35 (35.06)
 49 Herman, Kylie F  15 South Florida Aq  2:16.50                   
                 32.16      1:06.22 (34.06)
        1:41.99 (35.77)     2:16.50 (34.51)
 50 Lopez, Maria A   17 South Florida Aq  2:16.53                   
                 31.10      1:05.72 (34.62)
        1:41.22 (35.50)     2:16.53 (35.31)
 51 Barczyk, Victor  16 City Of Lafayett  2:16.56                   
                 31.67      1:06.42 (34.75)
        1:41.42 (35.00)     2:16.56 (35.14)
 52 Isaacson, Ashly  20 West Florida Lig  2:16.60                   
                 30.67      1:04.65 (33.98)
        1:40.21 (35.56)     2:16.60 (36.39)
 53 Heron, Kelley E  13 South Florida Aq  2:16.67                   
                 32.06      1:06.34 (34.28)
        1:41.59 (35.25)     2:16.67 (35.08)
 54 Lacoste, Juliet  16 Bluefish Swim Cl  2:16.77                   
                 31.64      1:06.16 (34.52)
        1:41.37 (35.21)     2:16.77 (35.40)
 55 Mancilla, Alici  13 Miami Dade Count  2:16.82                   
                 31.66      1:06.91 (35.25)
        1:42.33 (35.42)     2:16.82 (34.49)
 56 Veloza, Daniela  17 Davie Nadadores-  2:16.88                   
                 31.47      1:05.42 (33.95)
        1:40.83 (35.41)     2:16.88 (36.05)
 57 Reyes, Claudia   17 Davie Nadadores-  2:17.02                   
                 30.67      1:04.84 (34.17)
        1:41.17 (36.33)     2:17.02 (35.85)
 58 Royal-Eatmon, A  18 Una Dana-FG       2:17.05                   
                 31.36      1:05.63 (34.27)
        1:41.22 (35.59)     2:17.05 (35.83)
 59 Aponte, Maria M  17 Swim Fort Lauder  2:17.17                   
                 31.76      1:06.45 (34.69)
        1:41.53 (35.08)     2:17.17 (35.64)
 60 Aubin, Sydnee A  13 Seacoast Swimmin  2:17.43                   
                 31.83      1:06.75 (34.92)
        1:42.07 (35.32)     2:17.43 (35.36)
 61 Landry, Rachel   13 Phoenix Swimming  2:17.71                   
                 32.17      1:06.96 (34.79)
        1:42.29 (35.33)     2:17.71 (35.42)
 62 Baldari, Alessa  12 North Palm Beach  2:17.73                   
                 31.88      1:07.71 (35.83)
        1:43.58 (35.87)     2:17.73 (34.15)
 63 Delisle, Alexis  16 Southwest Stars-  2:17.85                   
                 32.17      1:06.63 (34.46)
        1:43.62 (36.99)     2:17.85 (34.23)
 64 Johnston, Mckay  16 Charles River Aq  2:17.88                   
                 32.07      1:06.96 (34.89)
        1:42.63 (35.67)     2:17.88 (35.25)
 65 Batista, Caroli  15 Seacoast Swimmin  2:17.91                   
                 31.52      1:06.49 (34.97)
        1:42.20 (35.71)     2:17.91 (35.71)
 66 Kelley, Bridget  15 Southwest Stars-  2:17.96                   
                 31.82      1:06.39 (34.57)
        1:42.22 (35.83)     2:17.96 (35.74)
 67 Lee, Sydney B    14 Charles River Aq  2:17.97                   
                 31.10      1:05.58 (34.48)
        1:41.49 (35.91)     2:17.97 (36.48)
 68 McLaughlin, Sha  15 Bluefish Swim Cl  2:18.25                   
                 32.33      1:07.37 (35.04)
        1:42.84 (35.47)     2:18.25 (35.41)
 69 Durso, Maryrach  18 Charles River Aq  2:18.29                   
                 31.96      1:06.50 (34.54)
        1:42.34 (35.84)     2:18.29 (35.95)
 70 Jones, Haley M   17 Seacoast Swimmin  2:18.63                   
                 32.60      1:07.25 (34.65)
        1:43.46 (36.21)     2:18.63 (35.17)
 71 Shilo, Molly P   17 Bluefish Swim Cl  2:18.73                   
                 31.55      1:06.70 (35.15)
        1:42.85 (36.15)     2:18.73 (35.88)
 72 Greulach, Veron  18 Swim Fort Lauder  2:18.91                   
                 32.66      1:07.48 (34.82)
        1:43.39 (35.91)     2:18.91 (35.52)
 73 Wright, Haley E  16 South Florida Aq  2:19.09                   
                 31.68      1:06.45 (34.77)
        1:42.91 (36.46)     2:19.09 (36.18)
 74 Ghali, Miriyam   15 Pine Crest Swimm  2:19.13                   
                 31.87      1:07.07 (35.20)
        1:42.86 (35.79)     2:19.13 (36.27)
 75 Deverna, Tara N  17 Gael Aquatic Clu  2:19.51                   
                 31.91      1:07.44 (35.53)
        1:43.40 (35.96)     2:19.51 (36.11)
 76 Schulte, Julia   16 Pompano Beach Pi  2:19.79                   
                 32.88      1:08.31 (35.43)
        1:43.83 (35.52)     2:19.79 (35.96)
 77 Dorgan, Brenna   18 Seacoast Swimmin  2:19.81                   
                 31.13      1:06.68 (35.55)
        1:44.31 (37.63)     2:19.81 (35.50)
 78 Sauer, Lindsey   15 Coral Springs Sw  2:19.84                   
                 32.73      1:07.99 (35.26)
        1:44.95 (36.96)     2:19.84 (34.89)
 79 Costa, Nilza He  18 Davie Nadadores-  2:19.96                   
                 32.18      1:06.83 (34.65)
        1:42.96 (36.13)     2:19.96 (37.00)
 80 Moring, Hannah   15 Loggerhead Aquat  2:20.04                   
                 32.83      1:09.23 (36.40)
        1:44.99 (35.76)     2:20.04 (35.05)
 81 McGrail, Caroly  15 Charles River Aq  2:20.18                   
                 32.19      1:07.64 (35.45)
        1:44.58 (36.94)     2:20.18 (35.60)
 82 Vandersluis, Fr  15 North Palm Beach  2:20.23                   
                 31.00      1:06.19 (35.19)
        1:43.43 (37.24)     2:20.23 (36.80)
 83 Cordery, Haley   15 Bluefish Swim Cl  2:20.39                   
                 31.35      1:06.12 (34.77)
        1:43.84 (37.72)     2:20.39 (36.55)
 83 Pariseault, Han  14 Bluefish Swim Cl  2:20.39                   
                 33.11      1:08.13 (35.02)
        1:44.23 (36.10)     2:20.39 (36.16)
 85 Griffith, Laure  15 Swim Florida-FL   2:20.43                   
                 32.16      1:07.91 (35.75)
        1:44.49 (36.58)     2:20.43 (35.94)
 85 Bryant, Courtne  15 Makos Aquatics C  2:20.43                   
                 31.39      1:06.53 (35.14)
        1:43.43 (36.90)     2:20.43 (37.00)
 87 Pettinger, Juli  16 Loggerhead Aquat  2:20.56                   
                 31.99      1:07.77 (35.78)
        1:44.59 (36.82)     2:20.56 (35.97)
 88 Sipowski, Shayn  14 Jupiter Dragons-  2:20.63                   
                 31.83      1:07.37 (35.54)
        1:43.92 (36.55)     2:20.63 (36.71)
 88 Brown, Courtney  13 Bluefish Swim Cl  2:20.63                   
                 32.33      1:07.06 (34.73)
        1:43.51 (36.45)     2:20.63 (37.12)
 90 Balthazar, Zoie  17 Davie Nadadores-  2:20.66                   
                 32.21      1:07.27 (35.06)
        1:43.88 (36.61)     2:20.66 (36.78)
 91 Nolan, Haley B   16 Phoenix Swimming  2:21.04                   
                 31.32      1:06.00 (34.68)
        1:43.40 (37.40)     2:21.04 (37.64)
 92 Castille, Isabe  17 City Of Lafayett  2:21.06                   
                 32.74      1:08.33 (35.59)
        1:45.03 (36.70)     2:21.06 (36.03)
 93 Davis, Katherin  17 Kissimmee Swim A  2:21.14                   
                 32.30      1:08.08 (35.78)
        1:45.20 (37.12)     2:21.14 (35.94)
 94 Wilkerson, Rebe  15 Coral Springs Sw  2:21.47                   
                 32.39      1:08.55 (36.16)
        1:44.87 (36.32)     2:21.47 (36.60)
 95 Jacobs, Sarah A  14 Seacoast Swimmin  2:21.54                   
                 33.64      1:09.44 (35.80)
        1:46.54 (37.10)     2:21.54 (35.00)
 96 Ainley, Katheri  17 Seacoast Swimmin  2:21.55                   
                 33.00      1:08.41 (35.41)
        1:45.59 (37.18)     2:21.55 (35.96)
 97 Fitzgerald, All  14 Charles River Aq  2:21.67                   
                 32.02      1:07.59 (35.57)
        1:45.06 (37.47)     2:21.67 (36.61)
 98 Brannan, Mariss  13 Pine Crest Swimm  2:21.80                   
                 32.58      1:07.78 (35.20)
        1:45.07 (37.29)     2:21.80 (36.73)
 99 Pollitt, Eleano  13 Loggerhead Aquat  2:21.86                   
                 32.29      1:07.88 (35.59)
        1:45.02 (37.14)     2:21.86 (36.84)
100 Aponte, Adrienn  15 Swim Fort Lauder  2:21.92                   
                 32.47      1:07.90 (35.43)
        1:45.24 (37.34)     2:21.92 (36.68)
101 Bernard, Sofia   13 Southwest Stars-  2:22.05                   
                 32.62      1:09.08 (36.46)
        1:46.45 (37.37)     2:22.05 (35.60)
102 Moser, Allison   17 Plantation Swim-  2:22.12                   
                 32.33      1:07.74 (35.41)
        1:45.23 (37.49)     2:22.12 (36.89)
103 Mannion, Lillia  14 Charles River Aq  2:22.31                   
                 32.61      1:08.38 (35.77)
        1:45.09 (36.71)     2:22.31 (37.22)
104 Murtagh, Caroli  15 Phoenix Swimming  2:22.35                   
                 33.29      1:09.56 (36.27)
        1:46.49 (36.93)     2:22.35 (35.86)
105 Velasco Charfen  13 Una Dana-FG       2:22.39                   
                 32.35      1:08.37 (36.02)
        1:45.58 (37.21)     2:22.39 (36.81)
106 Mutschler, Sydn  15 Wahoo''s of Welli  2:22.79                   
                 32.30      1:08.15 (35.85)
        1:45.76 (37.61)     2:22.79 (37.03)
107 Monti, Bianca A  13 South Florida Aq  2:22.93                   
                 33.09      1:10.20 (37.11)
        1:46.38 (36.18)     2:22.93 (36.55)
108 Hurley, Michael  17 Seacoast Swimmin  2:23.72                   
                 32.07      1:07.94 (35.87)
        1:46.13 (38.19)     2:23.72 (37.59)
109 Rose, Elizabeth  17 Seacoast Swimmin  2:23.89                   
                 32.40      1:08.42 (36.02)
        1:46.21 (37.79)     2:23.89 (37.68)
110 Jimenez, Evelin  17 South Florida Aq  2:24.27                   
                 33.12      1:08.93 (35.81)
        1:47.35 (38.42)     2:24.27 (36.92)
111 Tyson, Natalia   17 Wahoo''s of Welli  2:24.93                   
                 32.03      1:08.27 (36.24)
        1:47.49 (39.22)     2:24.93 (37.44)
112 Moriarty, Grace  16 Connecticut Aqua  2:25.17                   
                 33.10      1:09.78 (36.68)
        1:47.75 (37.97)     2:25.17 (37.42)
113 Tyson, Dominque  15 Wahoo''s of Welli  2:25.22                   
                 31.64      1:08.06 (36.42)
        1:47.03 (38.97)     2:25.22 (38.19)
114 Payamps, Natash  17 Davie Nadadores-  2:25.38                   
                 33.00      1:09.40 (36.40)
        1:47.75 (38.35)     2:25.38 (37.63)
115 Herrod, Ashley   14 Wahoo''s of Welli  2:25.81                   
                 32.68      1:09.55 (36.87)
        1:48.20 (38.65)     2:25.81 (37.61)
116 Reyes, Dashley   17 Rockway Swimming  2:26.06                   
                 32.55      1:08.16 (35.61)
        1:47.31 (39.15)     2:26.06 (38.75)
117 Sands, Evy L     17 Davie Nadadores-  2:26.55                   
                 33.26      1:10.18 (36.92)
        1:48.56 (38.38)     2:26.55 (37.99)
118 Proctor, Erin M  15 Martin County Aq  2:26.60                   
                 32.77      1:09.62 (36.85)
        1:47.65 (38.03)     2:26.60 (38.95)
119 Rodriguez, Dian  18 Swim Fort Lauder  2:27.74                   
                 33.18      1:10.00 (36.82)
        1:48.41 (38.41)     2:27.74 (39.33)
120 Schorr, Kaitlyn  13 Southwest Stars-  2:29.08                   
                 33.89      1:11.60 (37.71)
        1:50.69 (39.09)     2:29.08 (38.39)
121 Bedley, Laryssa  15 Davie Nadadores-  2:29.62                   
                 34.06      1:11.89 (37.83)
        1:51.03 (39.14)     2:29.62 (38.59)
122 Briant, Phoebe   18 Makos Aquatics C  2:30.20                   
                 32.74      1:10.21 (37.47)
        1:49.94 (39.73)     2:30.20 (40.26)
 -- Vandersluis, Ha  18 North Palm Beach      DQ                    
 -- Sanchez, Namill  15 Una Grsc-FG           DQ                    
 


 Event 8  Men 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
   Sectionals: # 1:47.32  3/13/2008 Ryan S. Lochte, DBS-FL
      FG Open: & 1:47.08  8/12/2002 Nate Dusing, CCS-ST
                 1:52.29  WCT World Champ Trials
                 1:52.89  OPEN US Open
                 1:53.29  WNA Winter Nationals
                 1:56.69  WJNA Winter Junior Nats
                 2:01.69  SZSU Sectionals Summer
                 2:05.59  SZSP Sectionals Spring
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Worsley, Blake   25 Unattached-FL     1:54.39    1:51.54 WCT     24  
                 26.05        54.27 (28.22)
        1:23.04 (28.77)     1:51.54 (28.50)
  2 Lochte, Ryan S   28 DBS-FG            1:55.62    1:51.82 WCT     21  
                 26.10        54.53 (28.43)
        1:23.20 (28.67)     1:51.82 (28.62)
  3 Galofre, Julio   25 Una Dana-FG       1:56.51    1:52.49 OPEN    20  
                 26.49        55.10 (28.61)
        1:24.05 (28.95)     1:52.49 (28.44)
  4 Murphy, Ryan F   17 Bolles School Sh  1:55.90    1:52.83 OPEN    19  
                 26.58        55.01 (28.43)
        1:23.72 (28.71)     1:52.83 (29.11)
  5 Poorman, Declan  18 Swim Macon-GA     1:55.89    1:54.87 WJNA    18  
                 27.33        56.11 (28.78)
        1:25.99 (29.88)     1:54.87 (28.88)
  6 Schooling, Jose  17 Bolles School Sh  1:55.36    1:56.43 WJNA    17  
                 27.20        56.56 (29.36)
        1:26.30 (29.74)     1:56.43 (30.13)
  7 Pinon, Julien    14 South Florida Aq  1:56.73    1:56.78 SZSU    16  
                 27.26        56.82 (29.56)
        1:27.03 (30.21)     1:56.78 (29.75)
  8 Pedraza, Yoelvi  25 Davie Nadadores-  1:54.49    1:57.08 SZSU    15  
                 28.04        57.24 (29.20)
        1:27.66 (30.42)     1:57.08 (29.42)
  9 Marcantonio, An  17 Bluefish Swim Cl  1:56.44    1:57.59 SZSU    14  
                 27.24        56.71 (29.47)
        1:26.90 (30.19)     1:57.59 (30.69)
 10 Samuelson, Loga  16 Swim Florida-FL   1:56.41    1:57.74 SZSU    13  
                 28.15        58.10 (29.95)
        1:28.15 (30.05)     1:57.74 (29.59)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Vyatchanin, Ark  28 Univ of Florida-  1:57.40    1:55.04 WJNA    11  
                 26.87        56.06 (29.19)
        1:25.58 (29.52)     1:55.04 (29.46)
 12 Lupoli, Franco   18 Davie Nadadores-  1:56.95    1:55.90 WJNA     9  
                 27.50        57.39 (29.89)
        1:27.42 (30.03)     1:55.90 (28.48)
 13 Le Grand, Jemal  18 Davie Nadadores-  1:58.82    1:56.61 WJNA     8  
                 27.87        57.90 (30.03)
        1:27.49 (29.59)     1:56.61 (29.12)
 14 Hosfeld, Marco   17 Swim Fort Lauder  1:56.93    1:56.76 SZSU     7  
                 28.35        57.91 (29.56)
        1:27.62 (29.71)     1:56.76 (29.14)
 15 Marin, Jesus L   20 Davie Nadadores-  1:57.52    1:56.99 SZSU     6  
                 27.40        57.29 (29.89)
        1:27.09 (29.80)     1:56.99 (29.90)
 16 Germano, Luca    24 Una Dana-FG       1:57.58    1:57.20 SZSU     5  
                 27.46        57.31 (29.85)
        1:27.60 (30.29)     1:57.20 (29.60)
 17 Dehner, Alex W   18 Area Tallahassee  1:59.05    1:57.50 SZSU     4  
                 28.01        57.73 (29.72)
        1:27.84 (30.11)     1:57.50 (29.66)
 18 Rutkin, Lance J  18 Swim Fort Lauder  1:59.51    1:57.92 SZSU     3  
                 27.74        57.46 (29.72)
        1:27.87 (30.41)     1:57.92 (30.05)
 19 Messuri, Michae  17 Swim Florida-FL   1:59.17    1:58.83 SZSU     2  
                 28.21        58.63 (30.42)
        1:28.99 (30.36)     1:58.83 (29.84)
 20 Moradi, Arvin    20 Davie Nadadores-  1:59.72    1:59.94 SZSU     1  
                 28.27        59.13 (30.86)
        1:29.99 (30.86)     1:59.94 (29.95)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Booth, Josh J    17 Bolles School Sh  2:00.47    1:55.66 WJNA   
                 26.05        54.79 (28.74)
        1:24.91 (30.12)     1:55.66 (30.75)
 22 Wright, Owen S   16 Bluefish Swim Cl  2:02.38    1:58.65 SZSU   
                 27.38        57.14 (29.76)
        1:27.74 (30.60)     1:58.65 (30.91)
 23 Haeffner, Willi  16 Pine Crest Swimm  2:01.49    1:59.31 SZSU   
                 28.62        59.03 (30.41)
        1:29.12 (30.09)     1:59.31 (30.19)
 24 Asuaje Solon, J  16 Charles River Aq  2:01.02    2:00.38 SZSU   
                 27.97        58.58 (30.61)
        1:30.03 (31.45)     2:00.38 (30.35)
 25 Batista, Caio S  15 Bolles School Sh  2:02.00    2:00.73 SZSU   
                 27.75        58.36 (30.61)
        1:29.88 (31.52)     2:00.73 (30.85)
 26 Briggs, Joseph   17 Area Tallahassee  2:00.56    2:00.91 SZSU   
                 28.74      1:00.15 (31.41)
        1:31.54 (31.39)     2:00.91 (29.37)
 27 Ralston-Crandal  18 Area Tallahassee  2:01.98    2:01.07 SZSU   
                 28.55      1:00.36 (31.81)
        1:31.53 (31.17)     2:01.07 (29.54)
 28 Casey, Grant C   17 Bluefish Swim Cl  2:01.14    2:01.64 SZSU   
                 28.51        59.71 (31.20)
        1:30.77 (31.06)     2:01.64 (30.87)
 29 Peach, Kyle G    16 Bluefish Swim Cl  2:02.27    2:02.23 SZSP   
                 28.48      1:00.01 (31.53)
        1:31.17 (31.16)     2:02.23 (31.06)
 30 McLaughlin, Wil  16 Bluefish Swim Cl  2:02.29    2:03.95 SZSP   
                 29.09      1:00.24 (31.15)
        1:32.55 (32.31)     2:03.95 (31.40)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Brito, Lucas     18 Davie Nadadores-  2:02.88    2:01.21 SZSU   
                 27.46        57.63 (30.17)
        1:29.19 (31.56)     2:01.21 (32.02)
 32 O''Gorman, Rober  18 PerformanceAquat  2:03.02    2:01.34 SZSU   
                 28.62        59.89 (31.27)
        1:31.00 (31.11)     2:01.34 (30.34)
 33 Boisson-Yates,   17 Coral Springs Sw  2:03.83    2:01.90 SZSP   
                 28.45        59.49 (31.04)
        1:30.81 (31.32)     2:01.90 (31.09)
 34 Gudmunson, Erik  16 Bluefish Swim Cl  2:02.63    2:02.32 SZSP   
                 27.83        58.91 (31.08)
        1:30.94 (32.03)     2:02.32 (31.38)
 35 Goudovitch, Dan  16 Charles River Aq  2:03.70    2:03.29 SZSP   
                 28.29        59.71 (31.42)
        1:31.53 (31.82)     2:03.29 (31.76)
 36 Walters, Jacob   17 South Florida Aq  2:03.85    2:04.00 SZSP   
                 28.48      1:00.33 (31.85)
        1:32.10 (31.77)     2:04.00 (31.90)
 37 Walker, Isaac A  16 Phoenix Swimming  2:04.25    2:04.47 SZSP   
                 29.56      1:00.83 (31.27)
        1:33.56 (32.73)     2:04.47 (30.91)
 38 Walsh, Cory C    17 Southwest Stars-  2:04.42    2:04.99 SZSP   
                 28.60      1:00.30 (31.70)
        1:33.05 (32.75)     2:04.99 (31.94)
 39 Gomes, Carlos E  18 Davie Nadadores-  2:03.86    2:05.84        
                 28.35      1:00.02 (31.67)
        1:33.31 (33.29)     2:05.84 (32.53)
 40 Avila, Manuel    17 PerformanceAquat  2:04.12    2:07.01        
                 28.80      1:00.89 (32.09)
        1:33.82 (32.93)     2:07.01 (33.19)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 22 Flood, Elijah A  22 Plantation Swim-  2:00.49                   
                 28.36        58.68 (30.32)
        1:29.75 (31.07)     2:00.49 (30.74)
 24 Gomez, Alejandr  27 Davie Nadadores-  2:00.87                   
                 28.11        58.46 (30.35)
        1:29.96 (31.50)     2:00.87 (30.91)
 25 Ehlers, Blake W  20 Unattached-FL     2:00.99                   
                 27.69        58.06 (30.37)
        1:29.81 (31.75)     2:00.99 (31.18)
 34 Thermos, Yianni  19 Unattached-FL     2:02.48                   
                 27.42        58.09 (30.67)
        1:30.64 (32.55)     2:02.48 (31.84)
 35 Pavlock, Jacob   17 North Palm Beach  2:02.59                   
                 28.29        58.65 (30.36)
        1:30.39 (31.74)     2:02.59 (32.20)
 39 Goossen, Emiro   18 Bolles School Sh  2:03.26                   
                 27.26        58.44 (31.18)
        1:31.18 (32.74)     2:03.26 (32.08)
 40 Arnaud, Brian S  19 Coral Springs Sw  2:03.29                   
                 28.00        58.61 (30.61)
        1:30.42 (31.81)     2:03.29 (32.87)
 45 Garcia, Christi  16 Heritage Aquatic  2:03.92                   
                 28.93        59.36 (30.43)
        1:31.49 (32.13)     2:03.92 (32.43)
 49 Rossi, Ferrucci  18 Davie Nadadores-  2:04.70                   
                 28.90      1:00.45 (31.55)
        1:32.47 (32.02)     2:04.70 (32.23)
 50 Siwady, Jorge F  18 Unattached-FL     2:04.94                   
                 29.58      1:00.73 (31.15)
        1:32.33 (31.60)     2:04.94 (32.61)
 51 Perstad, Vincen  18 Swim Florida-FL   2:04.95                   
                 28.57      1:00.26 (31.69)
        1:32.52 (32.26)     2:04.95 (32.43)
 52 Behnam, Alexand  17 Pine Crest Swimm  2:05.15                   
                 29.82      1:01.06 (31.24)
        1:33.34 (32.28)     2:05.15 (31.81)
 53 Lyn, Matthew M   16 Davie Nadadores-  2:05.18                   
                 28.29        59.77 (31.48)
        1:32.70 (32.93)     2:05.18 (32.48)
 54 Lau, Leonis J    16 Bolles School Sh  2:05.28                   
                 28.87      1:00.27 (31.40)
        1:33.16 (32.89)     2:05.28 (32.12)
 55 Balado Esquilia  28 Una Dana-FG       2:05.46                   
                 28.64        59.75 (31.11)
        1:32.91 (33.16)     2:05.46 (32.55)
 56 Tirado Martinez  13 Una Dana-FG       2:05.87                   
                 28.78      1:00.20 (31.42)
        1:33.27 (33.07)     2:05.87 (32.60)
 57 Rogalski, Tanne  16 Loggerhead Aquat  2:05.92                   
                 29.51      1:00.91 (31.40)
        1:34.21 (33.30)     2:05.92 (31.71)
 58 Chestang, Ethan  15 Loggerhead Aquat  2:05.95                   
                 29.16      1:01.25 (32.09)
        1:33.73 (32.48)     2:05.95 (32.22)
 59 Ledford, Brando  16 Treasure Coast S  2:06.35                   
                 29.50      1:02.89 (33.39)
        1:35.22 (32.33)     2:06.35 (31.13)
 60 Mumtaz, Shahzad  16 Charles River Aq  2:06.38                   
                 28.96      1:00.50 (31.54)
        1:33.28 (32.78)     2:06.38 (33.10)
 61 Romanelli, Matt  18 Wahoo''s of Welli  2:06.86                   
                 29.13      1:01.29 (32.16)
        1:34.48 (33.19)     2:06.86 (32.38)
 62 Hellwig, Logan   16 Connecticut Aqua  2:07.68                   
                 28.71      1:00.79 (32.08)
        1:33.88 (33.09)     2:07.68 (33.80)
 63 Kitzis, Zachary  16 Brandon Sports &  2:07.97                   
                 29.06      1:01.95 (32.89)
        1:35.13 (33.18)     2:07.97 (32.84)
 64 Velasquez, Este  16 Davie Nadadores-  2:08.00                   
                 29.30      1:02.13 (32.83)
        1:34.78 (32.65)     2:08.00 (33.22)
 65 Cantu, David     16 Davie Nadadores-  2:08.24                   
                 28.98      1:01.12 (32.14)
        1:34.90 (33.78)     2:08.24 (33.34)
 66 Desrosiers, Kyl  17 Coral Springs Sw  2:08.54                   
                 28.88      1:00.71 (31.83)
        1:34.69 (33.98)     2:08.54 (33.85)
 66 Oberndorfer, Se  17 Heritage Aquatic  2:08.54                   
                 29.59      1:02.12 (32.53)
        1:35.71 (33.59)     2:08.54 (32.83)
 68 Wojcik, Andrew   16 Treasure Coast S  2:08.71                   
                 30.42      1:03.76 (33.34)
        1:38.20 (34.44)     2:08.71 (30.51)
 69 Fedorenko, Mich  17 Seacoast Swimmin  2:08.90                   
                 28.94      1:01.10 (32.16)
        1:34.93 (33.83)     2:08.90 (33.97)
 70 Bates, Joel J    19 Seacoast Swimmin  2:09.44                   
                 29.46      1:02.44 (32.98)
        1:36.43 (33.99)     2:09.44 (33.01)
 71 Brocksmith, Ale  17 Treasure Coast S  2:09.61                   
                 29.94      1:02.89 (32.95)
        1:37.02 (34.13)     2:09.61 (32.59)
 72 Chen, Wilson L   15 Charles River Aq  2:09.82                   
                 29.73      1:02.03 (32.30)
        1:35.51 (33.48)     2:09.82 (34.31)
 73 Oberndorfer, Ni  16 Heritage Aquatic  2:10.02                   
                 29.41      1:03.09 (33.68)
        1:37.39 (34.30)     2:10.02 (32.63)
 74 Felts, Benjamin  18 Brandon Sports &  2:10.03                   
                 29.81      1:03.35 (33.54)
        1:38.01 (34.66)     2:10.03 (32.02)
 75 Sawyer, Jonatha  15 Brandon Sports &  2:10.54                   
                 30.48      1:03.03 (32.55)
        1:37.27 (34.24)     2:10.54 (33.27)
 76 Horne, James J   17 Seacoast Swimmin  2:10.57                   
                 28.71      1:01.15 (32.44)
        1:36.05 (34.90)     2:10.57 (34.52)
 77 Parada, Ivan R   18 South Florida Aq  2:10.95                   
                 28.79      1:01.54 (32.75)
        1:35.91 (34.37)     2:10.95 (35.04)
 78 Moody, Chad H    17 Pompano Beach Pi  2:11.07                   
                 29.23      1:01.97 (32.74)
        1:36.59 (34.62)     2:11.07 (34.48)
 78 Vargas, Sebasti  14 Coral Springs Sw  2:11.07                   
                 30.81      1:04.01 (33.20)
        1:39.14 (35.13)     2:11.07 (31.93)
 80 Moreno, Luis E   16 Martin County Aq  2:13.19                   
                 29.74      1:02.83 (33.09)
        1:37.69 (34.86)     2:13.19 (35.50)
 81 Ring, Joseph J   16 Pompano Beach Pi  2:13.25                   
                 31.17      1:04.72 (33.55)
        1:39.35 (34.63)     2:13.25 (33.90)
 82 Capote, Roger A  17 South Florida Aq  2:14.67                   
                 30.29      1:03.85 (33.56)
        1:40.22 (36.37)     2:14.67 (34.45)
 83 Clark, Scott M   17 Heritage Aquatic  2:21.95                   
                 28.83      1:03.94 (35.11)
        1:43.01 (39.07)     2:21.95 (38.94)
 -- Dwyer, Conor J   24 Univ of Florida-      DQ                    
 -- Monti, Alexande  14 South Florida Aq      NS                    
 -- Chetrat, Zack    22 Unattached-FL         NS                    
 -- Szakovits, Dani  19 Indian River Aqu      NS                    
 -- Zekthi, Evin M   16 Florida Keys Swi      NS                    
 


 Event 9  Women 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
   Sectionals: # 1:09.61  3/17/2010 Tera Van Beilen, OAK-ZZ
      FG Open: & 1:08.52  8/12/2002 Kristy Kowal, ABSC-GA
                 1:11.79  WCT World Champ Trials
                 1:12.19  OPEN US Open
                 1:13.79  WNA Winter Nationals
                 1:14.09  WJNA Winter Junior Nats
                 1:22.39  SZSU Sectionals Summer
                 1:26.79  SZSP Sectionals Spring
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Atkinson, Alia   24 South Florida Aq  1:09.73    1:08.64 WCT     24  
                 31.82      1:08.64 (36.82)
  2 Ejdervik, Rebec  25 Hurricane-FG      1:11.43    1:09.95 WCT     21  
                 32.58      1:09.95 (37.37)
  3 McCabe, Martha   23 Unattached-FL     1:10.60    1:10.03 WCT     20  
                 33.57      1:10.03 (36.46)
  4 Kopas, Emily M   16 Davie Nadadores-  1:14.39    1:11.55 WCT     19  
                 33.90      1:11.55 (37.65)
  5 Mueller, Justin  26 T2 Aquatics-FL    1:12.84    1:12.01 OPEN    18  
                 34.69      1:12.01 (37.32)
  6 Mangimelli, Jan  22 Gulliver Swim Cl  1:13.12    1:12.67 WNA     17  
                 33.93      1:12.67 (38.74)
  7 Golovkina, Ksen  23 T2 Aquatics-FL    1:12.72    1:13.26 WNA     16  
                 34.29      1:13.26 (38.97)
  8 Lajnef, Sarra    23 Univ of Florida-  1:14.99    1:13.83 WJNA    15  
                 34.87      1:13.83 (38.96)
  9 Lapteva, Olga    15 Bolles School Sh  1:16.13    1:14.38 SZSU    14  
                 35.42      1:14.38 (38.96)
 10 Weiss, Jessika   18 Swim Macon-GA     1:15.65    1:17.76 SZSU    13  
                 36.50      1:17.76 (41.26)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Gordon, Daniell  16 Loggerhead Aquat  1:17.66    1:16.38 SZSU    11  
                 36.28      1:16.38 (40.10)
 12 Peavy, Lauren A  16 Area Tallahassee  1:16.32    1:16.57 SZSU     9  
                 36.75      1:16.57 (39.82)
 13 Gula, Haley W    16 Bluefish Swim Cl  1:16.72    1:16.66 SZSU     8  
                 36.38      1:16.66 (40.28)
 14 Lombardi, Lia N  17 Area Tallahassee  1:18.14    1:17.68 SZSU     7  
                 37.05      1:17.68 (40.63)
 15 Vandersluis, Ha  18 North Palm Beach  1:19.80    1:18.98 SZSU     6  
                 37.60      1:18.98 (41.38)
 16 Swartz, Lindsey  16 Pine Crest Swimm  1:18.74    1:19.02 SZSU     5  
                 38.27      1:19.02 (40.75)
 17 Lombardi, Ali M  15 Area Tallahassee  1:18.69    1:19.46 SZSU     4  
                 38.03      1:19.46 (41.43)
 18 Figueroa, Krist  17 Davie Nadadores-  1:18.39    1:20.53 SZSU     3  
                 38.62      1:20.53 (41.91)
 19 Lacusky, Sara M  16 Martin County Aq  1:19.39    1:21.11 SZSU     2  
                 38.92      1:21.11 (42.19)
 20 Norton, Jolene   16 Pueblo County Sw  1:20.07    1:21.97 SZSU     1  
                 39.13      1:21.97 (42.84)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Zubero, Elizabe  15 Swim Fort Lauder  1:20.41    1:18.26 SZSU   
                 37.18      1:18.26 (41.08)
 22 Murphy, Cailin   15 Bluefish Swim Cl  1:21.49    1:18.89 SZSU   
                 36.96      1:18.89 (41.93)
 23 Rose, Elizabeth  17 Seacoast Swimmin  1:22.54    1:20.56 SZSU   
                 38.00      1:20.56 (42.56)
 24 Gibson, Molly C  16 Seacoast Swimmin  1:20.73    1:20.87 SZSU   
                 38.89      1:20.87 (41.98)
 25 Bellamy, Grace   15 Bluefish Swim Cl  1:21.86    1:21.02 SZSU   
                 38.38      1:21.02 (42.64)
 26 Ainley, Katheri  17 Seacoast Swimmin  1:21.96    1:21.35 SZSU   
                 39.05      1:21.35 (42.30)
 27 Miyamoto, Victo  13 Pompano Beach Pi  1:21.86    1:21.62 SZSU   
                 38.87      1:21.62 (42.75)
 28 Degregorio, Jul  15 Seacoast Swimmin  1:21.52    1:21.70 SZSU   
                 38.87      1:21.70 (42.83)
 29 Walker, Sophia   17 Phoenix Swimming  1:21.86    1:22.38 SZSU   
                 38.92      1:22.38 (43.46)
 30 Rodriguez, Emma  15 Miami Country Da  1:22.23    1:22.95 SZSP   
                 40.57      1:22.95 (42.38)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Vandersluis, Fr  15 North Palm Beach  1:23.58    1:20.15 SZSU   
                 37.87      1:20.15 (42.28)
 32 Nordon, Tenzin   13 Charles River Aq  1:22.69    1:20.80 SZSU   
                 38.48      1:20.80 (42.32)
 33 Miller, Jessica  18 City Of Lafayett  1:24.07    1:21.27 SZSU   
                 38.88      1:21.27 (42.39)
 34 Pina, Latroya L  16 Seacoast Swimmin  1:22.94    1:22.41 SZSP   
                 38.17      1:22.41 (44.24)
 35 Batista, Caroli  15 Seacoast Swimmin  1:23.38    1:23.12 SZSP   
                 38.72      1:23.12 (44.40)
 36 Schieffelin, Sa  13 Southwest Stars-  1:23.76    1:23.34 SZSP   
                 39.93      1:23.34 (43.41)
 37 Slater, Tayla J  16 Bluefish Swim Cl  1:24.54    1:23.45 SZSP   
                 38.89      1:23.45 (44.56)
 38 Volland, Kelsea  16 Florida Keys Swi  1:23.58    1:23.56 SZSP   
                 39.15      1:23.56 (44.41)
 39 McMurray, Sydne  13 Swim Florida-FL   1:24.67    1:23.92 SZSP   
                 40.79      1:23.92 (43.13)
 40 Perez, Delanie   12 South Florida Aq  1:24.44    1:24.22 SZSP   
                 39.72      1:24.22 (44.50)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 22 Isaacson, Ashly  20 West Florida Lig  1:20.44                   
                 37.38      1:20.44 (43.06)
 24 Bransford, Ashl  21 Unattached-FG     1:21.42                   
                 38.67      1:21.42 (42.75)
 40 Liivand, Merle   21 Davie Nadadores-  1:24.26                   
                 39.63      1:24.26 (44.63)
 44 Wilkerson, Rebe  15 Coral Springs Sw  1:24.68                   
                 39.83      1:24.68 (44.85)
 45 Heron, Kelley E  13 South Florida Aq  1:24.93                   
                 40.73      1:24.93 (44.20)
 46 Wozab, Natalya   14 Plantation Swim-  1:25.02                   
                 39.66      1:25.02 (45.36)
 47 Deverna, Tara N  17 Gael Aquatic Clu  1:25.12                   
                 39.69      1:25.12 (45.43)
 48 White, Elizabet  15 Swim Florida-FL   1:25.16                   
                 39.43      1:25.16 (45.73)
 49 Passilla, Sarah  14 Southwest Stars-  1:25.27                   
                 40.30      1:25.27 (44.97)
 50 Palikuca, Emman  16 Patriot Swim Tea  1:25.28                   
                 39.99      1:25.28 (45.29)
 51 Gavin, Julia L   16 Connecticut Aqua  1:25.34                   
                 40.70      1:25.34 (44.64)
 52 Perez Hickman,   15 Miami Dade Count  1:25.52                   
                 39.96      1:25.52 (45.56)
 53 Dillon, Molly A  17 Bluefish Swim Cl  1:26.09                   
                 40.53      1:26.09 (45.56)
 54 Gerena, Chloe A  15 Plantation Swim-  1:26.24                   
                 39.93      1:26.24 (46.31)
 55 Sipowski, Shayn  14 Jupiter Dragons-  1:26.33                   
                 40.87      1:26.33 (45.46)
 56 Oliva, Sophia M  17 Plantation Swim-  1:26.45                   
                 41.47      1:26.45 (44.98)
 57 Tirado Martinez  16 Una Dana-FG       1:26.75                   
                 41.03      1:26.75 (45.72)
 58 Cotter, Natalie  13 Charles River Aq  1:26.85                   
                 41.31      1:26.85 (45.54)
 59 Hay, Lindsay L   15 Heritage Aquatic  1:27.09                   
                 41.21      1:27.09 (45.88)
 60 Arifovic, Nadja  17 Phoenix Swimming  1:27.31                   
                 41.24      1:27.31 (46.07)
 61 Phillips, Lacy   14 Wahoo''s of Welli  1:27.37                   
                 40.53      1:27.37 (46.84)
 62 Bankes, Jennife  12 Phoenix Swimming  1:27.44                   
                 40.89      1:27.44 (46.55)
 63 Clifton, Shae L  13 Swim Florida-FL   1:27.52                   
                 41.25      1:27.52 (46.27)
 64 Delisle, Alexis  16 Southwest Stars-  1:27.76                   
                 40.44      1:27.76 (47.32)
 65 Sauer, Lindsey   15 Coral Springs Sw  1:27.78                   
                 41.89      1:27.78 (45.89)
 66 McKenna, Thea E  12 Heritage Aquatic  1:27.80                   
                 40.82      1:27.80 (46.98)
 67 Brennock, Jenni  13 Loggerhead Aquat  1:27.81                   
                 41.62      1:27.81 (46.19)
 68 Olivier, Alison  15 City Of Lafayett  1:27.92                   
                 41.40      1:27.92 (46.52)
 69 Hurley, Jessica  17 Swim Florida-FL   1:28.02                   
                 42.25      1:28.02 (45.77)
 70 Schulte, Julia   16 Pompano Beach Pi  1:28.45                   
                 39.66      1:28.45 (48.79)
 71 Bordelon, Nicol  16 City Of Lafayett  1:28.73                   
                 42.30      1:28.73 (46.43)
 72 Borrelli, Marie  16 Davie Nadadores-  1:29.25                   
                 42.59      1:29.25 (46.66)
 73 Cunningham, Tay  16 Southwest Stars-  1:29.33                   
                 41.96      1:29.33 (47.37)
 74 Latiolais, Rand  16 City Of Lafayett  1:29.45                   
                 41.78      1:29.45 (47.67)
 75 Lam, Donna       15 Patriot Swim Tea  1:29.85                   
                 42.76      1:29.85 (47.09)
 76 Pollitt, Eleano  13 Loggerhead Aquat  1:29.94                   
                 41.83      1:29.94 (48.11)
 77 Yuen, Erica G    14 Charles River Aq  1:31.00                   
                 44.07      1:31.00 (46.93)
 78 Rousselle Juare  12 Una Dana-FG       1:31.45                   
                 43.95      1:31.45 (47.50)
 79 Pariseault, Han  14 Bluefish Swim Cl  1:31.55                   
                 44.45      1:31.55 (47.10)
 80 Monti, Bianca A  13 South Florida Aq  1:31.87                   
                 43.16      1:31.87 (48.71)
 81 McDonald, Sarah  15 Makos Aquatics C  1:32.55                   
                 44.13      1:32.55 (48.42)
 82 Wydra, Sarah P   14 Seacoast Swimmin  1:32.84                   
                 43.75      1:32.84 (49.09)
 83 Early, Taylor M  15 SwimFast-FG       1:33.25                   
                 43.01      1:33.25 (50.24)
 84 Bedley, Laryssa  15 Davie Nadadores-  1:33.63                   
                 43.57      1:33.63 (50.06)
 85 Moring, Hannah   15 Loggerhead Aquat  1:36.28                   
                 44.91      1:36.28 (51.37)
 -- Blackburn, Lisa  41 T2 Aquatics-FL        DQ                    
 -- Volk, Luise      15 Una Cssc-FG           DQ                    
 -- Barreto, Alemy   15 Davie Nadadores-      NS                    
 


 Event 10  Men 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
   Sectionals: # 1:01.33  7/17/2008 Vlad V. Polyakov, CSSC-FG
      FG Open: & 1:00.42  8/12/2002 Ed Moses, CUBU-PV
                 1:04.29  WCT World Champ Trials
                 1:04.69  OPEN US Open
                 1:05.59  WNA Winter Nationals
                 1:07.59  WJNA Winter Junior Nats
                 1:15.49  SZSU Sectionals Summer
                 1:16.49  SZSP Sectionals Spring
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Lima, Felipe     27 Davie Nadadores-  1:05.77    1:02.05 WCT     24  
                 29.57      1:02.05 (32.48)
  2 Murillo, Jorge   21 Una Dana-FG       1:03.34    1:02.50 WCT     21  
                 30.37      1:02.50 (32.13)
  3 Barnes, Warren   27 Unattached-FL     1:04.25    1:03.52 WCT     20  
                 29.60      1:03.52 (33.92)
  4 Mahecha, Carlos  20 Una Dana-FG       1:05.91    1:05.60 WJNA    19  
                 30.55      1:05.60 (35.05)
  5 Petrovski, Damj  19 Unattached-FL     1:05.74    1:06.21 WJNA    18  
                 31.11      1:06.21 (35.10)
  6 Van Leeuwaarde,  19 Davie Nadadores-  1:07.42    1:06.47 WJNA    17  
                 30.21      1:06.47 (36.26)
  7 Van Zundert, Ma  19 Bolles School Sh  1:07.38    1:06.94 WJNA    16  
                 30.82      1:06.94 (36.12)
  8 Zimmt, Joshua B  17 Bluefish Swim Cl  1:08.17    1:07.02 WJNA    15  
                 31.53      1:07.02 (35.49)
  9 Downing, Christ  16 Charles River Aq  1:08.55    1:07.63 SZSU    14  
                 32.08      1:07.63 (35.55)
 10 Marcantonio, An  17 Bluefish Swim Cl  1:07.69    1:08.71 SZSU    13  
                 32.05      1:08.71 (36.66)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Souza, Francisc  21 Davie Nadadores-  1:09.70    1:07.94 SZSU    11  
                 32.20      1:07.94 (35.74)
 12 Witt, Kristophe  18 Una Bss-FL        1:09.13    1:08.14 SZSU     9  
                 32.46      1:08.14 (35.68)
 13 Daugherty, Jame  14 Bolles School Sh  1:10.13    1:08.65 SZSU     8  
                 32.83      1:08.65 (35.82)
 14 Sipowski, Kamer  19 Jupiter Dragons-  1:10.12    1:10.05 SZSU     7  
                 32.95      1:10.05 (37.10)
 15 Pereira, Daniel  17 Davie Nadadores-  1:10.87    1:10.23 SZSU     6  
                 32.83      1:10.23 (37.40)
 16 Wojcik, Andrew   16 Treasure Coast S  1:12.02    1:10.66 SZSU     5  
                 33.54      1:10.66 (37.12)
 17 Tillotson, Jaso  15 Swim Florida-FL   1:11.73    1:11.20 SZSU     4  
                 33.62      1:11.20 (37.58)
 18 Walker, Isaac A  16 Phoenix Swimming  1:12.24    1:11.33 SZSU     3  
                 34.14      1:11.33 (37.19)
 19 Arnaud, Brian S  19 Coral Springs Sw  1:11.83    1:11.65 SZSU     2  
                 33.94      1:11.65 (37.71)
 20 Tijerina, Joshu  18 Southwest Stars-  1:12.16    1:11.72 SZSU     1  
                 34.60      1:11.72 (37.12)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Alvarez, David   17 Una Dana-FG       1:13.05    1:08.77 SZSU   
                 32.95      1:08.77 (35.82)
 22 Ifill, Kaison O  17 Bluefish Swim Cl  1:13.18    1:11.24 SZSU   
                 33.89      1:11.24 (37.35)
 23 Chaves, Anthony  15 Bluefish Swim Cl  1:13.20    1:12.16 SZSU   
                 33.95      1:12.16 (38.21)
 24 Goudovitch, Dan  16 Charles River Aq  1:12.38    1:12.19 SZSU   
                 34.09      1:12.19 (38.10)
 25 Gillie, Andrew   17 Phoenix Swimming  1:13.25    1:12.28 SZSU   
                 34.83      1:12.28 (37.45)
 26 Asseraf, Joshua  18 Swim Fort Lauder  1:13.61    1:12.36 SZSU   
                 34.36      1:12.36 (38.00)
 27 Colon, Jordan D  15 South Florida Aq  1:13.31    1:12.63 SZSU   
                 34.64      1:12.63 (37.99)
 28 Turk, Joseph E   15 Phoenix Swimming  1:14.12    1:14.17 SZSU   
                 36.18      1:14.17 (37.99)
 29 Von Stein, Park  16 Loggerhead Aquat  1:13.95    1:14.94 SZSU   
                 35.26      1:14.94 (39.68)
 30 McCollough, Aus  17 City Of Lafayett  1:14.80    1:15.56 SZSP   
                 35.55      1:15.56 (40.01)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Janz, Andrew W   17 Connecticut Aqua  1:15.18    1:13.34 SZSU   
                 33.84      1:13.34 (39.50)
 32 Graff, Ryan O    15 Pine Crest Swimm  1:15.69    1:14.03 SZSU   
                 34.58      1:14.03 (39.45)
 33 Evenson, Alex C  17 Pine Crest Swimm  1:15.39    1:14.14 SZSU   
                 35.21      1:14.14 (38.93)
 34 Chen, Wilson L   15 Charles River Aq  1:16.12    1:14.56 SZSU   
                 35.67      1:14.56 (38.89)
 35 Stephens, Antho  16 Area Tallahassee  1:15.05    1:15.22 SZSU   
                 35.62      1:15.22 (39.60)
 36 Walsh, Cory C    17 Southwest Stars-  1:15.68    1:15.36 SZSU   
                 35.61      1:15.36 (39.75)
 37 Brocksmith, Ale  17 Treasure Coast S  1:16.11    1:15.37 SZSU   
                 35.74      1:15.37 (39.63)
 38 Yakymiw, Matthe  17 Davie Nadadores-  1:16.05    1:15.83 SZSP   
                 34.93      1:15.83 (40.90)
 39 Kuzjomkin, Anto  17 Davie Nadadores-  1:15.30    1:15.84 SZSP   
                 35.14      1:15.84 (40.70)
 40 Mogg, Michael J  17 Southwest Stars-  1:15.07    1:15.89 SZSP   
                 36.02      1:15.89 (39.87)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 16 Lambert, David   19 Unattached-FL     1:11.31                   
                 31.07      1:11.31 (40.24)
 20 Condorelli, San  18 Bolles School Sh  1:12.12                   
                 33.26      1:12.12 (38.86)
 40 Sibley, Derek R  18 Heritage Aquatic  1:15.72                   
                 35.21      1:15.72 (40.51)
 44 Farah, Jonathan  15 Heritage Aquatic  1:16.20                   
                 35.77      1:16.20 (40.43)
 45 Joossens, Conno  17 Southwest Stars-  1:16.36                   
                 35.96      1:16.36 (40.40)
 46 Silva, Andre V   18 Seacoast Swimmin  1:16.53                   
                 36.34      1:16.53 (40.19)
 47 Paraliticci, Bo  18 Bluefish Swim Cl  1:16.97                   
                 36.45      1:16.97 (40.52)
 48 Suen, Bowie      16 South Florida Aq  1:17.32                   
                 36.46      1:17.32 (40.86)
 49 McKenna, Nichol  17 Heritage Aquatic  1:17.50                   
                 35.43      1:17.50 (42.07)
 50 Hermida, Ricard  15 Gulliver Swim Cl  1:17.58                   
                 36.28      1:17.58 (41.30)
 51 Strod, Jonathan  14 South Florida Aq  1:17.69                   
                 36.80      1:17.69 (40.89)
 52 Limbacher, Matt  12 T2 Aquatics-FL    1:17.70                   
                 34.74      1:17.70 (42.96)
 53 Liu, Mavin       15 Bluefish Swim Cl  1:17.75                   
                 36.57      1:17.75 (41.18)
 54 Klemm, Cory A    16 Swim Florida-FL   1:17.82                   
                 35.50      1:17.82 (42.32)
 55 Fedorenko, Mich  17 Seacoast Swimmin  1:17.97                   
                 36.52      1:17.97 (41.45)
 56 Zambrano, Aleja  18 Davie Nadadores-  1:18.08                   
                 36.53      1:18.08 (41.55)
 57 Lauzurique, Mar  13 Una Mdca-FG       1:18.15                   
                 36.80      1:18.15 (41.35)
 58 Walch, Michael   13 Swim Florida-FL   1:18.16                   
                 35.59      1:18.16 (42.57)
 59 Billeaud, Mark   15 City Of Lafayett  1:18.34                   
                 36.97      1:18.34 (41.37)
 60 Romanelli, Matt  18 Wahoo''s of Welli  1:18.70                   
                 36.75      1:18.70 (41.95)
 61 Laisequilla San  14 Una Dana-FG       1:19.11                   
                 37.23      1:19.11 (41.88)
 62 McKenzie, Hugh   12 Charles River Aq  1:19.40                   
                 36.53      1:19.40 (42.87)
 63 Monti, Alexande  14 South Florida Aq  1:19.47                   
                 36.32      1:19.47 (43.15)
 64 Chertavian, Cam  15 Charles River Aq  1:19.71                   
                 37.51      1:19.71 (42.20)
 65 Garcia, Christi  16 Heritage Aquatic  1:19.75                   
                 37.25      1:19.75 (42.50)
 66 Russo, Liam B    15 Bluefish Swim Cl  1:19.79                   
                 37.00      1:19.79 (42.79)
 67 Capote, Roger A  17 South Florida Aq  1:20.32                   
                 37.01      1:20.32 (43.31)
 -- Gudmunson, Erik  16 Bluefish Swim Cl      DQ                    
                 34.17           DQ (38.59)
 -- Brooks, Walker   15 Kissimmee Swim A      DQ                    
 -- Horne, James J   17 Seacoast Swimmin      DQ                    
                 37.11           DQ (40.69)
 -- Llenin, Luis A   15 Miami Dade Count      NS                    
 -- Quintero, Bryan  13 Una Mdca-FG           NS                    
 -- Rodriguez, Chey  18 Swim Fort Lauder      NS                    
 -- Manning, Chris   21 Pine Crest Swimm      NS                    
 



 Event 11  Women 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
   Sectionals: # 1:00.15  7/16/2009 Teresa M. Crippen, GAAC-MA
      FG Open: &   58.49  8/12/2002 Natalie Coughlin, CAL-PC
                 1:01.39  WCT World Champ Trials
                 1:01.99  OPEN US Open
                 1:03.19  WNA Winter Nationals
                 1:03.59  WJNA Winter Junior Nats
                 1:08.19  SZSU Sectionals Summer
                 1:10.89  SZSP Sectionals Spring
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Colorado, Carol  25 Davie Nadadores-  1:01.61    1:01.41 OPEN    24  
                 29.16      1:01.41 (32.25)
  2 Reis, Isabel D   16 Seacoast Swimmin  1:04.53    1:03.27 WJNA    21  
                 30.00      1:03.27 (33.27)
  3 Mendieta, Catal  23 PerformanceAquat  1:03.93    1:03.43 WJNA    20  
                 29.41      1:03.43 (34.02)
  4 Mueller, Justin  26 T2 Aquatics-FL    1:03.69    1:04.01 SZSU    19  
                 30.12      1:04.01 (33.89)
  5 Yambor-Maul, Al  18 Area Tallahassee  1:04.02    1:04.23 SZSU    18  
                 30.35      1:04.23 (33.88)
  6 Hodgson, Jessic  17 Bolles School Sh  1:05.67    1:04.24 SZSU    17  
                 30.26      1:04.24 (33.98)
  7 Lincoln, Emma I  17 Coral Springs Sw  1:05.78    1:04.97 SZSU    16  
                 30.54      1:04.97 (34.43)
  8 Zeiger, Elizabe  15 Bluefish Swim Cl  1:05.69    1:05.30 SZSU    15  
                 30.75      1:05.30 (34.55)
  9 Lopez, Maria A   17 South Florida Aq  1:06.16    1:06.00 SZSU    14  
                 30.70      1:06.00 (35.30)
 10 Sanchez, Namill  15 Una Grsc-FG       1:06.12    1:06.49 SZSU    13  
                 32.21      1:06.49 (34.28)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Stecyk, Kamryn   14 Bluefish Swim Cl  1:06.45    1:04.60 SZSU    11  
                 30.39      1:04.60 (34.21)
 12 Hespeler, Jessi  17 Connecticut Aqua  1:06.69    1:06.02 SZSU     9  
                 30.96      1:06.02 (35.06)
 13 Schmidt, Kasey   15 Bolles School Sh  1:06.83    1:06.13 SZSU     8  
                 30.55      1:06.13 (35.58)
 14 Hurley, Jessica  17 Swim Florida-FL   1:06.51    1:06.23 SZSU     7  
                 31.32      1:06.23 (34.91)
 15 Tipton, Amanda   16 Swim Fort Lauder  1:06.23    1:06.31 SZSU     6  
                 31.41      1:06.31 (34.90)
 16 Kraus, Alena I   13 Makos Aquatics C  1:06.89    1:06.69 SZSU     5  
                 31.79      1:06.69 (34.90)
 17 Diamond, Jenna   17 Plantation Swim-  1:06.40    1:06.86 SZSU     4  
                 31.25      1:06.86 (35.61)
 18 Myers, Madalyn   16 Bluefish Swim Cl  1:07.12    1:07.03 SZSU     3  
                 31.53      1:07.03 (35.50)
 19 Fiorenzi, Philo  17 Davie Nadadores-  1:06.75    1:07.72 SZSU     2  
                 31.11      1:07.72 (36.61)
 20 Woolbright, Kat  20 Unattached-FL     1:07.14    1:08.01 SZSU     1  
                 31.94      1:08.01 (36.07)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Nava, Caroline   15 Pine Crest Swimm  1:07.45    1:06.90 SZSU   
                 31.55      1:06.90 (35.35)
 22 Marinheiro, Mel  15 South Florida Aq  1:07.32    1:06.91 SZSU   
                 31.57      1:06.91 (35.34)
 23 Fitzgerald, All  14 Charles River Aq  1:07.21    1:07.06 SZSU   
                 31.35      1:07.06 (35.71)
 24 Steingold, Sara  16 Bluefish Swim Cl  1:07.24    1:07.37 SZSU   
                 31.83      1:07.37 (35.54)
 25 Cicenia, Angela  18 Davie Nadadores-  1:07.53    1:07.38 SZSU   
                 31.71      1:07.38 (35.67)
 26 Hunter, Amber N  17 South Florida Aq  1:07.73    1:07.44 SZSU   
                 31.14      1:07.44 (36.30)
 27 Reyes, Claudia   17 Davie Nadadores-  1:07.84    1:07.48 SZSU   
                 31.71      1:07.48 (35.77)
 28 Murray, Aubrey   18 Martin County Aq  1:07.51    1:07.49 SZSU   
                 32.00      1:07.49 (35.49)
 29 Robinson, Kriss  17 Plantation Swim-  1:07.54    1:07.63 SZSU   
                 31.94      1:07.63 (35.69)
 30 Degnan, Michael  14 Bluefish Swim Cl  1:07.44    1:07.69 SZSU   
                 31.45      1:07.69 (36.24)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Schulhofer, Ali  18 Davie Nadadores-  1:08.02    1:05.98 SZSU   
                 31.13      1:05.98 (34.85)
 32 McGovern, Court  17 Treasure Coast S  1:07.86    1:07.30 SZSU   
                 31.39      1:07.30 (35.91)
 33 Katcher, Olivia  17 Swim Fort Lauder  1:08.43    1:07.53 SZSU   
                 32.37      1:07.53 (35.16)
 34 Langley, Asia C  15 Connecticut Aqua  1:08.17    1:07.77 SZSU   
                 31.49      1:07.77 (36.28)
 35 Kercheval-Roig,  15 Area Tallahassee  1:08.45    1:07.89 SZSU   
                 32.00      1:07.89 (35.89)
 36 Martin, Monona   13 Makos Aquatics C  1:08.51    1:07.97 SZSU   
                 32.21      1:07.97 (35.76)
 37 Kopas, Allison   14 Davie Nadadores-  1:07.85    1:08.43 SZSP   
                 31.41      1:08.43 (37.02)
 38 Fraiman, Sivan   17 Unattached-FG     1:08.68    1:08.55 SZSP   
                 31.74      1:08.55 (36.81)
 39 Marinheiro, Mar  18 South Florida Aq  1:08.85    1:09.29 SZSP   
                 32.51      1:09.29 (36.78)
 40 Aulicino, Natal  15 Gulliver Swim Cl  1:08.76    1:09.39 SZSP   
                 32.77      1:09.39 (36.62)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 41 Erwin, Catherin  13 Bluefish Swim Cl  1:08.88                   
                 33.75      1:08.88 (35.13)
 42 Lapteva, Olga    15 Bolles School Sh  1:08.89                   
                 33.29      1:08.89 (35.60)
 43 Gomez, Daniela   17 PerformanceAquat  1:08.90                   
                 31.43      1:08.90 (37.47)
 44 Gallardo, Liz    18 Miami Dade Count  1:08.97                   
                 32.47      1:08.97 (36.50)
 45 Dacey, Sydney R  16 Bluefish Swim Cl  1:09.03                   
                 32.69      1:09.03 (36.34)
 46 Pettinger, Juli  16 Loggerhead Aquat  1:09.06                   
                 32.65      1:09.06 (36.41)
 47 Degregorio, Jul  15 Seacoast Swimmin  1:09.21                   
                 32.18      1:09.21 (37.03)
 48 Norton, Jolene   16 Pueblo County Sw  1:09.29                   
                 32.22      1:09.29 (37.07)
 49 Ghali, Miriyam   15 Pine Crest Swimm  1:09.32                   
                 31.56      1:09.32 (37.76)
 50 Mancilla, Alici  13 Miami Dade Count  1:09.34                   
                 32.03      1:09.34 (37.31)
 51 Greene, Kaila R  18 Seacoast Swimmin  1:09.39                   
                 31.91      1:09.39 (37.48)
 52 Whall, Emma C    13 Seacoast Swimmin  1:09.44                   
                 32.80      1:09.44 (36.64)
 53 Bryant, Courtne  15 Makos Aquatics C  1:09.45                   
                 31.50      1:09.45 (37.95)
 54 Breistol, Saman  14 PerformanceAquat  1:09.47                   
                 32.93      1:09.47 (36.54)
 55 Dorgan, Brenna   18 Seacoast Swimmin  1:09.60                   
                 32.31      1:09.60 (37.29)
 55 Greulach, Veron  18 Swim Fort Lauder  1:09.60                   
                 32.36      1:09.60 (37.24)
 57 Zeiger, Rebecca  13 Bluefish Swim Cl  1:09.66                   
                 32.88      1:09.66 (36.78)
 58 Moser, Allison   17 Plantation Swim-  1:09.77                   
                 32.19      1:09.77 (37.58)
 59 Jimenez, Evelin  17 South Florida Aq  1:09.83                   
                 33.07      1:09.83 (36.76)
 60 Ellis, Brooke N  14 Gulliver Swim Cl  1:09.84                   
                 32.96      1:09.84 (36.88)
 61 Pereda, Cristin  16 Area Tallahassee  1:09.89                   
                 33.23      1:09.89 (36.66)
 62 McLaughlin, Sha  15 Bluefish Swim Cl  1:10.00                   
                 32.89      1:10.00 (37.11)
 63 Royal-Eatmon, A  18 Una Dana-FG       1:10.10                   
                 31.39      1:10.10 (38.71)
 64 Johnston, Mckay  16 Charles River Aq  1:10.41                   
                 33.44      1:10.41 (36.97)
 65 Vargas, Melanni  13 Miami Dade Count  1:10.86                   
                 32.81      1:10.86 (38.05)
 66 Aponte, Maria M  17 Swim Fort Lauder  1:10.94                   
                 33.24      1:10.94 (37.70)
 67 Lee, Sydney B    14 Charles River Aq  1:11.40                   
                 32.54      1:11.40 (38.86)
 68 Buttaci, Anna P  17 City Of Lafayett  1:11.54                   
                 33.05      1:11.54 (38.49)
 69 Aubin, Sydnee A  13 Seacoast Swimmin  1:11.68                   
                 33.40      1:11.68 (38.28)
 70 Testa, Natasha   14 South Florida Aq  1:11.89                   
                 33.10      1:11.89 (38.79)
 71 Yuen, Erica G    14 Charles River Aq  1:11.95                   
                 33.80      1:11.95 (38.15)
 72 Cordovi, Emily   12 Blue Marlins Of-  1:11.97                   
                 33.86      1:11.97 (38.11)
 73 Asseraf, Sarah   13 Swim Fort Lauder  1:12.02                   
                 34.73      1:12.02 (37.29)
 74 Wright, Holly A  15 Southwest Stars-  1:12.27                   
                 33.47      1:12.27 (38.80)
 75 Tirado Martinez  16 Una Dana-FG       1:12.44                   
                 33.88      1:12.44 (38.56)
 76 Passilla, Sarah  14 Southwest Stars-  1:12.59                   
                 33.74      1:12.59 (38.85)
 77 Kranz, Amy E     17 SwimFast-FG       1:12.69                   
                 33.77      1:12.69 (38.92)
 78 Manchester, Mer  18 Seacoast Swimmin  1:12.74                   
                 32.86      1:12.74 (39.88)
 79 Wright, Haley E  16 South Florida Aq  1:12.75                   
                 34.49      1:12.75 (38.26)
 80 McMurray, Sydne  13 Swim Florida-FL   1:13.01                   
                 34.15      1:13.01 (38.86)
 81 Moriarty, Grace  16 Connecticut Aqua  1:13.31                   
                 34.65      1:13.31 (38.66)
 82 German, Omaira   16 Blue Marlins Of-  1:13.39                   
                 32.65      1:13.39 (40.74)
 83 Rodriguez, Dian  18 Swim Fort Lauder  1:13.47                   
                 34.28      1:13.47 (39.19)
 84 Lam, Donna       15 Patriot Swim Tea  1:14.18                   
                 34.37      1:14.18 (39.81)
 85 Dillon, Molly A  17 Bluefish Swim Cl  1:14.30                   
                 34.36      1:14.30 (39.94)
 86 Aponte, Adrienn  15 Swim Fort Lauder  1:14.55                   
                 34.76      1:14.55 (39.79)
 87 Gula, Haley W    16 Bluefish Swim Cl  1:14.89                   
                 34.97      1:14.89 (39.92)
 88 Sims, Anastasia  14 Makos Aquatics C  1:15.49                   
                 34.99      1:15.49 (40.50)
 89 Volland, Kelsea  16 Florida Keys Swi  1:16.22                   
                 34.13      1:16.22 (42.09)
 90 Proctor, Erin M  15 Martin County Aq  1:16.71                   
                 34.71      1:16.71 (42.00)
 91 Balthazar, Zoie  17 Davie Nadadores-  1:17.05                   
                 34.99      1:17.05 (42.06)
 -- Abad, Meagan M   16 Plantation Swim-      DQ                    
 -- Ross, Racine E   13 Davie Nadadores-      DQ                    
 -- Johnson, Whitne  16 South Florida Aq      NS                    



 Event 12  Men 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
   Sectionals: # 52.73  7/16/2009 Bradley K. Ally, PCSC-FG
      FG Open: & 51.88  8/12/2002 Michael Phelps, NBAC-MD
                 54.99  WCT World Champ Trials
                 55.29  OPEN US Open
                 55.99  WNA Winter Nationals
                 57.39  WJNA Winter Junior Nats
               1:01.79  SZSU Sectionals Summer
               1:03.39  SZSP Sectionals Spring
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Schooling, Jose  17 Bolles School Sh    55.87      54.71 WCT     24  
                 26.09        54.71 (28.62)
  2 Lochte, Ryan S   28 DBS-FG              55.73      55.20 OPEN    21  
                 26.32        55.20 (28.88)
  3 Condorelli, San  18 Bolles School Sh    56.81      55.22 OPEN    20  
                 25.60        55.22 (29.62)
  4 Murphy, Ryan F   17 Bolles School Sh    56.62      55.23 OPEN    19  
                 25.81        55.23 (29.42)
  5 Chetrat, Zack    22 Unattached-FL       56.08      55.70 WNA     18  
                 26.31        55.70 (29.39)
  6 Galofre, Julio   25 Una Dana-FG         57.63      55.96 WNA     17  
                 26.55        55.96 (29.41)
  7 Torres, Luke C   18 Unattached-FL       56.44      56.02 WJNA    16  
                 26.69        56.02 (29.33)
  8 Montoya Torres,  22 Una Dana-FG         56.44      56.29 WJNA    15  
                 26.30        56.29 (29.99)
  9 Carter, Dylan J  17 Davie Nadadores-    56.62      56.40 WJNA    14  
                 26.39        56.40 (30.01)
 10 Germano, Luca    24 Una Dana-FG         58.01      57.46 SZSU    13  
                 26.66        57.46 (30.80)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Homer, Christia  20 Unattached-FL       58.17      56.26 WJNA    11  
                 26.29        56.26 (29.97)
 12 Gomez, Roberto   24 Davie Nadadores-    59.52      57.31 WJNA     9  
                 26.68        57.31 (30.63)
 13 Poorman, Declan  18 Swim Macon-GA       58.56      58.22 SZSU     8  
                 27.14        58.22 (31.08)
 14 Goossen, Emiro   18 Bolles School Sh    59.13      58.58 SZSU     7  
                 26.67        58.58 (31.91)
 15 Moradi, Arvin    20 Davie Nadadores-    58.78      58.63 SZSU     6  
                 27.70        58.63 (30.93)
 16 Spurrell, Samue  17 Bluefish Swim Cl    59.52      59.18 SZSU     5  
                 27.46        59.18 (31.72)
 17 Briggs, Joseph   17 Area Tallahassee    59.27      59.76 SZSU     4  
                 28.43        59.76 (31.33)
 18 Rutkin, Lance J  18 Swim Fort Lauder    59.67      59.79 SZSU     3  
                 28.39        59.79 (31.40)
 19 Pazos, Enzo J    18 Swim Fort Lauder    59.68      59.98 SZSU     2  
                 28.41        59.98 (31.57)
 20 Brito, Lucas     18 Davie Nadadores-    59.28    1:00.43 SZSU     1  
                 27.65      1:00.43 (32.78)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Barrena Lorono,  16 Bolles School Sh    59.73      58.69 SZSU   
                 27.89        58.69 (30.80)
 22 Booth, Josh J    17 Bolles School Sh  1:00.27      58.91 SZSU   
                 28.18        58.91 (30.73)
 23 Pavlock, Jacob   17 North Palm Beach    59.82      59.13 SZSU   
                 28.21        59.13 (30.92)
 24 Boisson-Yates,   17 Coral Springs Sw  1:00.22      59.43 SZSU   
                 28.21        59.43 (31.22)
 25 Walters, Jacob   17 South Florida Aq  1:00.36    1:00.35 SZSU   
                 28.35      1:00.35 (32.00)
 26 Brown, Nicholas  16 Bluefish Swim Cl  1:00.81    1:00.38 SZSU   
                 28.64      1:00.38 (31.74)
 27 Downing, Christ  16 Charles River Aq  1:00.52    1:00.44 SZSU   
                 28.31      1:00.44 (32.13)
 28 Miranda, Maxwel  13 Bluefish Swim Cl  1:00.88    1:00.79 SZSU   
                 28.30      1:00.79 (32.49)
 29 Tijerina, Joshu  18 Southwest Stars-  1:01.09    1:00.80 SZSU   
                 29.06      1:00.80 (31.74)
 30 Cline, Cody T    15 Wahoo''s of Welli  1:00.99    1:00.86 SZSU   
                 28.28      1:00.86 (32.58)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Ledford, Brando  16 Treasure Coast S  1:01.38    1:00.34 SZSU   
                 28.66      1:00.34 (31.68)
 32 Haines, Samuel   16 Seacoast Swimmin  1:02.27    1:00.74 SZSU   
                 28.51      1:00.74 (32.23)
 33 Hellwig, Logan   16 Connecticut Aqua  1:01.94    1:00.92 SZSU   
                 27.70      1:00.92 (33.22)
 34 Pinon, Julien    14 South Florida Aq  1:02.31    1:01.44 SZSU   
                 28.86      1:01.44 (32.58)
 35 Moody, Chad H    17 Pompano Beach Pi  1:01.35    1:01.77 SZSU   
                 28.65      1:01.77 (33.12)
 36 Vassallo, Aleja  16 Pompano Beach Pi  1:02.07    1:02.31 SZSP   
                 29.86      1:02.31 (32.45)
 37 Hamer, Andrew N  18 Una Fksc-FG       1:01.60    1:02.53 SZSP   
                 28.00      1:02.53 (34.53)
 -- Zambrano, Aleja  18 Davie Nadadores-  1:01.54         NS        
 -- Sato, Katana     16 Heritage Aquatic  1:01.68         NS        
 -- Kloosterman, To  17 PerformanceAquat  1:02.82         NS        
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 23 Babi, Endi       24 South Florida Aq    59.83                   
                 27.49        59.83 (32.34)
 24 Palleros, Micha  20 Indian River Aqu  1:00.15                   
                 28.24      1:00.15 (31.91)
 33 Balado Esquilia  28 Una Dana-FG       1:01.22                   
                 28.57      1:01.22 (32.65)
 34 Andrade, Vicent  24 Swim Fort Lauder  1:01.35                   
                 28.22      1:01.35 (33.13)
 38 Ehlers, Blake W  20 Unattached-FL     1:01.55                   
                 28.45      1:01.55 (33.10)
 40 Le Grand, Jemal  18 Davie Nadadores-  1:01.61                   
                 27.81      1:01.61 (33.80)
 42 Bates, Joel J    19 Seacoast Swimmin  1:01.82                   
                 28.62      1:01.82 (33.20)
 47 Pelham, James W  25 Connecticut Aqua  1:02.58                   
                 29.07      1:02.58 (33.51)
 49 Brown, Xavier A  18 South Florida Aq  1:03.07                   
                 28.90      1:03.07 (34.17)
 50 Paraliticci, Bo  18 Bluefish Swim Cl  1:03.08                   
                 29.37      1:03.08 (33.71)
 51 Pereira, Daniel  17 Davie Nadadores-  1:03.65                   
                 29.31      1:03.65 (34.34)
 52 Jones, Matthew   15 Seacoast Swimmin  1:03.66                   
                 29.58      1:03.66 (34.08)
 53 Asuaje Solon, J  16 Charles River Aq  1:03.69                   
                 29.40      1:03.69 (34.29)
 54 Liu, Mavin       15 Bluefish Swim Cl  1:03.74                   
                 30.71      1:03.74 (33.03)
 54 Kuzjomkin, Alek  17 Davie Nadadores-  1:03.74                   
                 29.20      1:03.74 (34.54)
 56 Brennock, John   17 Loggerhead Aquat  1:03.85                   
                 29.63      1:03.85 (34.22)
 57 Gallego, Carlos  15 Davie Nadadores-  1:03.93                   
                 29.80      1:03.93 (34.13)
 58 Koros, Ben A     16 Loggerhead Aquat  1:04.02                   
                 30.45      1:04.02 (33.57)
 59 Perez Costa, Ju  16 Rockway Swimming  1:04.12                   
                 29.56      1:04.12 (34.56)
 60 Ifill, Kaison O  17 Bluefish Swim Cl  1:04.14                   
                 30.81      1:04.14 (33.33)
 61 Watson, Wiley J  14 Miami Country Da  1:04.29                   
                 29.36      1:04.29 (34.93)
 62 Garcia, Christi  16 Heritage Aquatic  1:04.69                   
                 30.02      1:04.69 (34.67)
 63 Sipowski, Kamer  19 Jupiter Dragons-  1:04.75                   
                 30.94      1:04.75 (33.81)
 64 Horne, James J   17 Seacoast Swimmin  1:04.76                   
                 29.61      1:04.76 (35.15)
 65 Davis, Che L     15 North Miami Swim  1:05.04                   
                 29.18      1:05.04 (35.86)
 66 Anez, Alejandro  19 Indian River Aqu  1:05.19                   
                 29.67      1:05.19 (35.52)
 67 Chestang, Ethan  15 Loggerhead Aquat  1:05.32                   
                 30.13      1:05.32 (35.19)
 68 Walsh, Aidan M   15 Phoenix Swimming  1:05.37                   
                 30.07      1:05.37 (35.30)
 69 O''Gorman, Rober  18 PerformanceAquat  1:05.50                   
                 30.64      1:05.50 (34.86)
 69 Lambert, David   19 Unattached-FL     1:05.50                   
                 29.46      1:05.50 (36.04)
 71 Kopecki, Christ  13 South Florida Aq  1:05.64                   
                 30.69      1:05.64 (34.95)
 72 Vargas, Sebasti  14 Coral Springs Sw  1:05.73                   
                 30.68      1:05.73 (35.05)
 73 Silva, Andre V   18 Seacoast Swimmin  1:05.86                   
                 29.89      1:05.86 (35.97)
 74 Ring, Joseph J   16 Pompano Beach Pi  1:05.89                   
                 30.85      1:05.89 (35.04)
 75 Llanio, Jose L   14 Blue Marlins Of-  1:06.01                   
                 30.15      1:06.01 (35.86)
 76 Joossens, Conno  17 Southwest Stars-  1:06.04                   
                 30.45      1:06.04 (35.59)
 77 Strod, Jonathan  14 South Florida Aq  1:06.08                   
                 30.54      1:06.08 (35.54)
 78 Spence, Aaron C  16 Swim Florida-FL   1:06.32                   
                 31.11      1:06.32 (35.21)
 79 Kitzis, Zachary  16 Brandon Sports &  1:06.33                   
                 30.75      1:06.33 (35.58)
 80 Songui-Samuel,   17 Charles River Aq  1:06.63                   
                 29.45      1:06.63 (37.18)
 81 Art, Loren R     17 Loggerhead Aquat  1:07.50                   
                 31.49      1:07.50 (36.01)
 82 Moreno, Luis E   16 Martin County Aq  1:07.67                   
                 31.48      1:07.67 (36.19)
 83 Klemm, Cory A    16 Swim Florida-FL   1:07.71                   
                 30.78      1:07.71 (36.93)
 84 Sawyer, Jonatha  15 Brandon Sports &  1:08.06                   
                 32.54      1:08.06 (35.52)
 85 Davidson, Bryce  17 City Of Lafayett  1:08.34                   
                 30.05      1:08.34 (38.29)
 86 Eaddy, Taylor J  15 Heritage Aquatic  1:08.52                   
                 29.00      1:08.52 (39.52)
 87 Charni, August   16 Una Paq-FG        1:09.56                   
                 31.26      1:09.56 (38.30)
 88 Kuzjomkin, Anto  17 Davie Nadadores-  1:10.42                   
                 31.76      1:10.42 (38.66)
 89 Clark, Scott M   17 Heritage Aquatic  1:11.65                   
                 31.28      1:11.65 (40.37)
 -- Cielo Fihlo, Ce  26 Una Sftl-FG           DQ                    
                 24.25           DQ (40.68)
 -- Dwyer, Conor J   24 Univ of Florida-      DQ                    
 -- Brooks, Walker   15 Kissimmee Swim A      DQ                    
 -- Zekthi, Evin M   16 Florida Keys Swi      NS                    
 -- Szakovits, Dani  19 Indian River Aqu      NS                    
 



 Event 13  Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
   Sectionals: # 4:39.94  3/18/2010 Elizabeth L. Beisel, ABF-NE
      FG Open: & 4:39.94  3/18/2010 Elizabeth Beisel, ABF-NE
                 4:54.99  WCT World Champ Trials
                 4:55.89  OPEN US Open
                 4:58.59  WNA Winter Nationals
                 5:01.29  WJNA Winter Junior Nats
                 5:17.29  SZSU Sectionals Summer
                 5:30.39  SZSP Sectionals Spring
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Nguyen, Vien T   16 Saint Augustine-  4:53.19    4:50.91 WCT     24  
                 31.29      1:07.23 (35.94)
        1:44.74 (37.51)     2:21.57 (36.83)
        3:04.24 (42.67)     3:46.37 (42.13)
        4:19.53 (33.16)     4:50.91 (31.38)
  2 Treasure, Vanes  21 Unattached-FL     4:57.07    4:53.32 WCT     21  
                 31.53      1:07.09 (35.56)
        1:46.37 (39.28)     2:24.03 (37.66)
        3:04.11 (40.08)     3:45.11 (41.00)
        4:20.50 (35.39)     4:53.32 (32.82)
  3 Neidigh, Lauren  20 Unattached-FL     4:59.46    4:55.24 OPEN    20  
                 31.57      1:06.71 (35.14)
        1:43.94 (37.23)     2:20.45 (36.51)
        3:03.77 (43.32)     3:48.00 (44.23)
        4:22.10 (34.10)     4:55.24 (33.14)
  4 Zeiger, Brooke   17 Bluefish Swim Cl  4:55.10    4:58.01 WNA     19  
                 32.26      1:09.22 (36.96)
        1:47.07 (37.85)     2:23.99 (36.92)
        3:07.06 (43.07)     3:50.22 (43.16)
        4:24.37 (34.15)     4:58.01 (33.64)
  5 Pinto, Andreina  21 Una UF-FL         5:01.91    5:00.10 WJNA    18  
                 32.62      1:08.68 (36.06)
        1:45.98 (37.30)     2:25.78 (39.80)
        3:09.71 (43.93)     3:55.95 (46.24)
        4:27.99 (32.04)     5:00.10 (32.11)
  6 Vivado, Lilly A  14 Bluefish Swim Cl  5:05.17    5:04.87 SZSU    17  
                 32.54      1:09.64 (37.10)
        1:48.99 (39.35)     2:27.31 (38.32)
        3:12.66 (45.35)     3:58.60 (45.94)
        4:31.81 (33.21)     5:04.87 (33.06)
  7 Lajnef, Sarra    23 Univ of Florida-  5:03.18    5:06.45 SZSU    16  
                 33.83      1:12.64 (38.81)
        1:54.62 (41.98)     2:34.44 (39.82)
        3:15.38 (40.94)     3:56.01 (40.63)
        4:32.50 (36.49)     5:06.45 (33.95)
  8 Peavy, Lauren A  16 Area Tallahassee  5:08.56    5:11.43 SZSU    15  
                 34.26      1:12.76 (38.50)
        1:54.62 (41.86)     2:34.93 (40.31)
        3:17.62 (42.69)     4:00.59 (42.97)
        4:36.78 (36.19)     5:11.43 (34.65)
  9 Lapteva, Olga    15 Bolles School Sh  5:10.95    5:12.77 SZSU    14  
                 33.76      1:11.31 (37.55)
        1:53.63 (42.32)     2:35.08 (41.45)
        3:18.04 (42.96)     3:58.89 (40.85)
        4:36.02 (37.13)     5:12.77 (36.75)
 -- Zeiger, Elizabe  15 Bluefish Swim Cl  4:59.10         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                 31.39      1:08.20 (36.81)
        1:46.94 (38.74)     2:24.87 (37.93)
        3:08.25 (43.38)     3:54.18 (45.93)
        4:26.63 (32.45)          DQ (33.08)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Kopas, Emily M   16 Davie Nadadores-  5:17.10    5:06.03 SZSU    11  
                 34.15      1:13.35 (39.20)
        1:52.33 (38.98)     2:30.37 (38.04)
        3:12.00 (41.63)     3:53.96 (41.96)
        4:31.07 (37.11)     5:06.03 (34.96)
 12 Francis, Casey   18 Pine Crest Swimm  5:11.66    5:09.82 SZSU     9  
                 31.89      1:10.10 (38.21)
        1:51.06 (40.96)     2:30.75 (39.69)
        3:16.48 (45.73)     4:02.49 (46.01)
        4:37.43 (34.94)     5:09.82 (32.39)
 13 Lombardi, Lia N  17 Area Tallahassee  5:12.01    5:09.99 SZSU     8  
                 32.81      1:10.69 (37.88)
        1:52.37 (41.68)     2:34.08 (41.71)
        3:18.73 (44.65)     4:03.78 (45.05)
        4:37.82 (34.04)     5:09.99 (32.17)
 14 McQuaid, Emily   15 Bluefish Swim Cl  5:13.45    5:10.08 SZSU     7  
                 32.88      1:11.48 (38.60)
        1:55.45 (43.97)     2:36.18 (40.73)
        3:19.64 (43.46)     4:03.05 (43.41)
        4:36.92 (33.87)     5:10.08 (33.16)
 15 Squartino, Geen  17 SwimFast-FG       5:14.17    5:12.57 SZSU     6  
                 33.00      1:10.45 (37.45)
        1:51.07 (40.62)     2:30.90 (39.83)
        3:16.43 (45.53)     4:02.65 (46.22)
        4:38.44 (35.79)     5:12.57 (34.13)
 16 Myers, Madalyn   16 Bluefish Swim Cl  5:12.94    5:12.85 SZSU     5  
                 33.04      1:11.40 (38.36)
        1:52.92 (41.52)     2:32.66 (39.74)
        3:18.29 (45.63)     4:04.89 (46.60)
        4:39.22 (34.33)     5:12.85 (33.63)
 17 Woolbright, Kat  20 Unattached-FL     5:11.63    5:13.19 SZSU     4  
                 33.02      1:11.75 (38.73)
        1:51.94 (40.19)     2:31.98 (40.04)
        3:17.56 (45.58)     4:03.87 (46.31)
        4:39.13 (35.26)     5:13.19 (34.06)
 18 Tipton, Amanda   16 Swim Fort Lauder  5:14.00    5:13.79 SZSU     2.5
                 33.11      1:10.66 (37.55)
        1:50.49 (39.83)     2:30.17 (39.68)
        3:16.51 (46.34)     4:03.34 (46.83)
        4:38.90 (35.56)     5:13.79 (34.89)
 18 Hammond, Britta  17 Pine Crest Swimm  5:17.11    5:13.79 SZSU     2.5
                 33.16      1:11.87 (38.71)
        1:53.55 (41.68)     2:33.99 (40.44)
        3:19.06 (45.07)     4:04.90 (45.84)
        4:40.25 (35.35)     5:13.79 (33.54)
 20 Diamond, Jenna   17 Plantation Swim-  5:15.10    5:14.75 SZSU     1  
                 32.80      1:11.85 (39.05)
        1:52.85 (41.00)     2:33.96 (41.11)
        3:19.43 (45.47)     4:05.99 (46.56)
        4:40.80 (34.81)     5:14.75 (33.95)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Murphy, Cailin   15 Bluefish Swim Cl  5:22.25    5:16.66 SZSU   
                 32.09      1:09.60 (37.51)
        1:49.76 (40.16)     2:29.31 (39.55)
        3:14.66 (45.35)     4:02.28 (47.62)
        4:39.48 (37.20)     5:16.66 (37.18)
 22 Smiddy, Rose K   14 AK Sharks-FG      5:18.63    5:17.28 SZSU   
                 33.70      1:11.72 (38.02)
        1:52.82 (41.10)     2:33.92 (41.10)
        3:21.26 (47.34)     4:08.77 (47.51)
        4:44.32 (35.55)     5:17.28 (32.96)
 23 Greene, Kaila R  18 Seacoast Swimmin  5:24.33    5:17.55 SZSP   
                 32.61      1:11.78 (39.17)
        1:51.69 (39.91)     2:32.38 (40.69)
        3:20.25 (47.87)     4:08.90 (48.65)
        4:43.43 (34.53)     5:17.55 (34.12)
 24 Swartz, Lindsey  16 Pine Crest Swimm  5:18.62    5:19.20 SZSP   
                 35.14      1:15.84 (40.70)
        1:58.59 (42.75)     2:42.31 (43.72)
        3:26.41 (44.10)     4:10.29 (43.88)
        4:46.16 (35.87)     5:19.20 (33.04)
 25 Walker, Sophia   17 Phoenix Swimming  5:24.48    5:20.05 SZSP   
                 34.99      1:14.28 (39.29)
        1:57.24 (42.96)     2:38.46 (41.22)
        3:24.16 (45.70)     4:09.65 (45.49)
        4:45.44 (35.79)     5:20.05 (34.61)
 26 Gardner, Georgi  15 Seacoast Swimmin  5:24.20    5:22.66 SZSP   
                 34.08      1:13.86 (39.78)
        1:53.25 (39.39)     2:31.80 (38.55)
        3:20.09 (48.29)     4:09.23 (49.14)
        4:46.71 (37.48)     5:22.66 (35.95)
 27 Landry, Rachel   13 Phoenix Swimming  5:24.09    5:23.54 SZSP   
                 33.39      1:14.28 (40.89)
        1:54.55 (40.27)     2:35.43 (40.88)
        3:23.70 (48.27)     4:12.31 (48.61)
        4:47.75 (35.44)     5:23.54 (35.79)
 28 Murtagh, Alison  15 Phoenix Swimming  5:23.17    5:24.29 SZSP   
                 34.57      1:13.41 (38.84)
        1:56.74 (43.33)     2:37.88 (41.14)
        3:25.51 (47.63)     4:12.64 (47.13)
        4:49.48 (36.84)     5:24.29 (34.81)
 29 Miller, Jessica  18 City Of Lafayett  5:25.24    5:25.55 SZSP   
                 35.43      1:17.19 (41.76)
        1:59.18 (41.99)     2:40.21 (41.03)
        3:26.35 (46.14)     4:12.68 (46.33)
        4:49.76 (37.08)     5:25.55 (35.79)
 -- Hein, Elizabeth  15 Bluefish Swim Cl  5:21.80         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                 33.62      1:12.20 (38.58)
        1:55.16 (42.96)     2:35.92 (40.76)
        3:23.76 (47.84)     4:11.78 (48.02)
        4:47.37 (35.59)          DQ (35.09)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Mannion, Lillia  14 Charles River Aq  5:28.02    5:15.68 SZSU   
                 33.83      1:13.14 (39.31)
        1:52.63 (39.49)     2:33.10 (40.47)
        3:17.91 (44.81)     4:04.95 (47.04)
        4:40.73 (35.78)     5:15.68 (34.95)
 32 Whall, Emma C    13 Seacoast Swimmin  5:29.71    5:17.85 SZSP   
                 34.20      1:10.59 (36.39)
        1:52.51 (41.92)     2:32.94 (40.43)
        3:20.78 (47.84)     4:07.52 (46.74)
        4:43.62 (36.10)     5:17.85 (34.23)
 33 Kopas, Allison   14 Davie Nadadores-  5:25.90    5:19.44 SZSP   
                 33.22      1:13.42 (40.20)
        1:54.99 (41.57)     2:35.05 (40.06)
        3:20.33 (45.28)     4:07.43 (47.10)
        4:43.50 (36.07)     5:19.44 (35.94)
 34 Nordon, Tenzin   13 Charles River Aq  5:25.87    5:20.06 SZSP   
                 34.85      1:15.52 (40.67)
        1:56.35 (40.83)     2:37.67 (41.32)
        3:23.28 (45.61)     4:09.83 (46.55)
        4:45.09 (35.26)     5:20.06 (34.97)
 35 Erwin, Catherin  13 Bluefish Swim Cl  5:25.97    5:20.99 SZSP   
                 33.75      1:12.84 (39.09)
        1:53.70 (40.86)     2:34.06 (40.36)
        3:21.43 (47.37)     4:10.21 (48.78)
        4:45.55 (35.34)     5:20.99 (35.44)
 36 An, Miranda B    16 Phoenix Swimming  5:27.89    5:22.67 SZSP   
                 34.35      1:13.76 (39.41)
        1:54.60 (40.84)     2:35.64 (41.04)
        3:24.24 (48.60)     4:13.05 (48.81)
        4:48.15 (35.10)     5:22.67 (34.52)
 37 Lacoste, Juliet  16 Bluefish Swim Cl  5:25.52    5:23.04 SZSP   
                 33.97      1:12.76 (38.79)
        1:56.49 (43.73)     2:39.37 (42.88)
        3:25.75 (46.38)     4:12.69 (46.94)
        4:48.36 (35.67)     5:23.04 (34.68)
 38 Zeiger, Rebecca  13 Bluefish Swim Cl  5:25.92    5:23.08 SZSP   
                 33.68      1:13.52 (39.84)
        1:54.56 (41.04)     2:35.37 (40.81)
        3:23.64 (48.27)     4:12.33 (48.69)
        4:47.78 (35.45)     5:23.08 (35.30)
 39 Aulicino, Natal  15 Gulliver Swim Cl  5:25.96    5:25.80 SZSP   
                 33.50      1:11.94 (38.44)
        1:54.30 (42.36)     2:35.35 (41.05)
        3:24.44 (49.09)     4:12.95 (48.51)
        4:50.04 (37.09)     5:25.80 (35.76)
 40 Heron, Kelley E  13 South Florida Aq  5:30.36    5:29.67 SZSP   
                 36.03      1:19.32 (43.29)
        1:59.59 (40.27)     2:40.02 (40.43)
        3:27.81 (47.79)     4:16.06 (48.25)
        4:53.45 (37.39)     5:29.67 (36.22)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  6 Mangimelli, Jan  22 Gulliver Swim Cl  5:01.27                   
                 32.27      1:08.75 (36.48)
        1:46.51 (37.76)     2:23.81 (37.30)
        3:06.95 (43.14)     3:50.57 (43.62)
        4:26.45 (35.88)     5:01.27 (34.82)
 38 Weiss, Jessika   18 Swim Macon-GA     5:27.59                   
                 35.37      1:18.62 (43.25)
        2:02.69 (44.07)     2:45.77 (43.08)
        3:28.49 (42.72)     4:13.08 (44.59)
        4:51.12 (38.04)     5:27.59 (36.47)
 42 Crispo, Miriam   19 Una Dana-FG       5:29.79                   
                 33.68      1:11.76 (38.08)
        1:56.17 (44.41)     2:39.05 (42.88)
        3:27.33 (48.28)     4:17.39 (50.06)
        4:53.95 (36.56)     5:29.79 (35.84)
 44 Stecyk, Kamryn   14 Bluefish Swim Cl  5:30.46                   
                 32.37      1:09.07 (36.70)
        1:52.16 (43.09)     2:33.15 (40.99)
        3:24.59 (51.44)     4:14.51 (49.92)
        4:53.90 (39.39)     5:30.46 (36.56)
 45 Brown, Courtney  13 Bluefish Swim Cl  5:30.88                   
                 35.55      1:17.00 (41.45)
        1:59.57 (42.57)     2:41.16 (41.59)
        3:30.03 (48.87)     4:20.06 (50.03)
        4:55.16 (35.10)     5:30.88 (35.72)
 46 Durso, Maryrach  18 Charles River Aq  5:32.96                   
                 34.93      1:15.03 (40.10)
        1:58.04 (43.01)     2:39.81 (41.77)
        3:30.16 (50.35)     4:20.44 (50.28)
        4:57.30 (36.86)     5:32.96 (35.66)
 47 Lacusky, Sara M  16 Martin County Aq  5:33.32                   
                 36.21      1:20.66 (44.45)
        2:05.20 (44.54)     2:48.95 (43.75)
        3:34.31 (45.36)     4:19.70 (45.39)
        4:57.89 (38.19)     5:33.32 (35.43)
 48 Gibson, Molly C  16 Seacoast Swimmin  5:33.36                   
                 36.99      1:20.09 (43.10)
        2:05.38 (45.29)     2:49.07 (43.69)
        3:33.37 (44.30)     4:18.59 (45.22)
        4:57.06 (38.47)     5:33.36 (36.30)
 49 Mutschler, Sydn  15 Wahoo''s of Welli  5:33.55                   
                 34.20      1:15.40 (41.20)
        1:57.63 (42.23)     2:40.49 (42.86)
        3:30.65 (50.16)     4:20.85 (50.20)
        4:57.39 (36.54)     5:33.55 (36.16)
 50 Gordon, Daniell  16 Loggerhead Aquat  5:34.18                   
                 35.40      1:17.17 (41.77)
        2:01.97 (44.80)     2:46.77 (44.80)
        3:32.94 (46.17)     4:19.88 (46.94)
        4:58.56 (38.68)     5:34.18 (35.62)
 51 Perez, Delanie   12 South Florida Aq  5:34.51                   
                 34.71      1:15.32 (40.61)
        2:00.09 (44.77)     2:44.48 (44.39)
        3:31.52 (47.04)     4:19.45 (47.93)
        4:57.55 (38.10)     5:34.51 (36.96)
 52 Miyamoto, Victo  13 Pompano Beach Pi  5:36.55                   
                 37.81      1:21.76 (43.95)
        2:05.83 (44.07)     2:51.08 (45.25)
        3:36.33 (45.25)     4:22.17 (45.84)
        4:59.37 (37.20)     5:36.55 (37.18)
 53 Arifovic, Nadja  17 Phoenix Swimming  5:36.59                   
                 35.25      1:16.07 (40.82)
        1:59.05 (42.98)     2:42.35 (43.30)
        3:30.67 (48.32)     4:20.09 (49.42)
        4:58.78 (38.69)     5:36.59 (37.81)
 54 Gula, Haley W    16 Bluefish Swim Cl  5:36.88                   
                 35.29      1:16.35 (41.06)
        2:00.76 (44.41)     2:45.09 (44.33)
        3:30.35 (45.26)     4:17.33 (46.98)
        4:57.83 (40.50)     5:36.88 (39.05)
 55 Pariseault, Han  14 Bluefish Swim Cl  5:37.28                   
                 36.41      1:18.73 (42.32)
        2:02.42 (43.69)     2:44.55 (42.13)
        3:34.75 (50.20)     4:24.18 (49.43)
        5:01.26 (37.08)     5:37.28 (36.02)
 56 Clifton, Shae L  13 Swim Florida-FL   5:39.75                   
                 37.30      1:20.53 (43.23)
        2:03.98 (43.45)     2:46.97 (42.99)
        3:35.18 (48.21)     4:23.35 (48.17)
        5:02.34 (38.99)     5:39.75 (37.41)
 57 Asseraf, Sarah   13 Swim Fort Lauder  5:40.36                   
                 35.00      1:16.73 (41.73)
        2:00.71 (43.98)     2:46.80 (46.09)
        3:35.18 (48.38)     4:25.28 (50.10)
        5:03.39 (38.11)     5:40.36 (36.97)
 58 Schieffelin, Sa  13 Southwest Stars-  5:40.49                   
                 37.73      1:21.42 (43.69)
        2:05.67 (44.25)     2:49.86 (44.19)
        3:35.28 (45.42)     4:22.49 (47.21)
        5:02.18 (39.69)     5:40.49 (38.31)
 59 Buttaci, Anna P  17 City Of Lafayett  5:42.96                   
                 34.07      1:14.77 (40.70)
        1:59.66 (44.89)     2:43.86 (44.20)
        3:32.78 (48.92)     4:26.99 (54.21)
        5:05.09 (38.10)     5:42.96 (37.87)
 60 Chapman, Tessa   17 Seacoast Swimmin  5:43.62                   
                 35.98      1:19.48 (43.50)
        2:01.33 (41.85)     2:43.56 (42.23)
        3:34.14 (50.58)     4:25.95 (51.81)
        5:04.68 (38.73)     5:43.62 (38.94)
 61 Gerena, Chloe A  15 Plantation Swim-  5:44.53                   
                 36.31      1:18.43 (42.12)
        2:02.41 (43.98)     2:48.58 (46.17)
        3:35.52 (46.94)     4:25.02 (49.50)
        5:05.17 (40.15)     5:44.53 (39.36)
 62 Wright, Holly A  15 Southwest Stars-  5:48.04                   
                 35.54      1:16.82 (41.28)
        2:02.95 (46.13)     2:48.37 (45.42)
        3:38.35 (49.98)     4:30.36 (52.01)
        5:09.33 (38.97)     5:48.04 (38.71)
 63 Briant, Phoebe   18 Makos Aquatics C  5:52.61                   
                                1:18.81 ( )
        2:01.86 (43.05)     2:46.58 (44.72)
        3:37.35 (50.77)     4:31.66 (54.31)
        5:12.30 (40.64)     5:52.61 (40.31)
 -- Dillon, Molly A  17 Bluefish Swim Cl      DQ                    
 -- Veloza, Daniela  17 Davie Nadadores-      DQ                    
                 35.56      1:18.83 (43.27)
        2:01.77 (42.94)     2:44.43 (42.66)
        3:34.68 (50.25)     4:24.46 (49.78)
        5:00.06 (35.60)          DQ (35.58)
 -- Vargas, Melanni  13 Miami Dade Count      DQ                    
                 33.96      1:14.86 (40.90)
        2:00.17 (45.31)     2:41.76 (41.59)
        3:31.49 (49.73)     4:20.29 (48.80)
        4:57.98 (37.69)          DQ (36.15)
 



 Event 14  Men 400 LC Meter IM
=========================================================================
   Sectionals: # 4:16.91  7/8/2010  Ryan S. Lochte, DBS-FL
      FG Open: & 4:11.09  8/12/2002 Michael Phelps, NBAC-MD
                 4:29.69  WCT World Champ Trials
                 4:30.49  OPEN US Open
                 4:32.59  WNA Winter Nationals
                 4:38.39  WJNA Winter Junior Nats
                 4:59.89  SZSU Sectionals Summer
                 5:05.49  SZSP Sectionals Spring
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Green, Connor G  17 Bluefish Swim Cl  4:31.10    4:27.20 WCT     24  
                 28.73      1:01.34 (32.61)
        1:34.24 (32.90)     2:06.84 (32.60)
        2:45.44 (38.60)     3:24.94 (39.50)
        3:56.60 (31.66)     4:27.20 (30.60)
  2 Blazevski, Mark  20 Unattached-FL     4:33.10    4:28.91 WCT     21  
                 28.44        59.19 (30.75)
        1:33.83 (34.64)     2:07.59 (33.76)
        2:45.77 (38.18)     3:25.15 (39.38)
        3:57.55 (32.40)     4:28.91 (31.36)
  3 Poon, Brian      15 Phoenix Swimming  4:34.73    4:31.16 WNA     20  
                 28.50      1:01.42 (32.92)
        1:37.14 (35.72)     2:11.56 (34.42)
        2:51.03 (39.47)     3:30.23 (39.20)
        4:00.96 (30.73)     4:31.16 (30.20)
  4 Rosenbaum, Ryan  18 Unattached-FL     4:35.69    4:31.67 WNA     19  
                 28.71      1:02.59 (33.88)
        1:38.46 (35.87)     2:14.36 (35.90)
        2:52.26 (37.90)     3:31.48 (39.22)
        4:02.28 (30.80)     4:31.67 (29.39)
  5 Goldman, Brando  18 Coral Springs Sw  4:37.68    4:33.46 WJNA    18  
                 28.37      1:01.33 (32.96)
        1:37.09 (35.76)     2:11.48 (34.39)
        2:51.58 (40.10)     3:32.15 (40.57)
        4:03.15 (31.00)     4:33.46 (30.31)
  6 Marcantonio, An  17 Bluefish Swim Cl  4:40.22    4:41.61 SZSU    17  
                 28.59      1:02.74 (34.15)
        1:39.42 (36.68)     2:15.86 (36.44)
        2:55.39 (39.53)     3:36.97 (41.58)
        4:09.89 (32.92)     4:41.61 (31.72)
  7 Hosfeld, Marco   17 Swim Fort Lauder  4:44.48    4:42.48 SZSU    16  
                 30.65      1:06.42 (35.77)
        1:42.97 (36.55)     2:19.02 (36.05)
        2:59.39 (40.37)     3:40.62 (41.23)
        4:12.33 (31.71)     4:42.48 (30.15)
  8 Tillotson, Jaso  15 Swim Florida-FL   4:48.37    4:43.83 SZSU    15  
                 30.26      1:04.71 (34.45)
        1:41.59 (36.88)     2:18.03 (36.44)
        2:58.58 (40.55)     3:38.03 (39.45)
        4:11.81 (33.78)     4:43.83 (32.02)
  9 Zimmt, Joshua B  17 Bluefish Swim Cl  4:47.16    4:48.22 SZSU    14  
                 29.58      1:04.35 (34.77)
        1:42.46 (38.11)     2:20.53 (38.07)
        3:01.11 (40.58)     3:43.24 (42.13)
        4:15.95 (32.71)     4:48.22 (32.27)
 10 Wright, Owen S   16 Bluefish Swim Cl  4:49.18    4:54.64 SZSU    13  
                 29.19      1:04.09 (34.90)
        1:43.08 (38.99)     2:21.53 (38.45)
        3:04.53 (43.00)     3:48.53 (44.00)
        4:21.42 (32.89)     4:54.64 (33.22)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Turk, Joseph E   15 Phoenix Swimming  4:50.45    4:47.95 SZSU    11  
                 29.84      1:04.39 (34.55)
        1:40.91 (36.52)     2:16.57 (35.66)
        2:59.14 (42.57)     3:41.69 (42.55)
        4:15.72 (34.03)     4:47.95 (32.23)
 12 Casey, Grant C   17 Bluefish Swim Cl  4:49.72    4:48.95 SZSU     9  
                 29.92      1:04.96 (35.04)
        1:41.30 (36.34)     2:17.19 (35.89)
        3:00.99 (43.80)     3:45.24 (44.25)
        4:17.64 (32.40)     4:48.95 (31.31)
 13 Avila, Manuel    17 PerformanceAquat  4:51.50    4:50.12 SZSU     8  
                 30.27      1:05.63 (35.36)
        1:42.38 (36.75)     2:19.12 (36.74)
        3:02.61 (43.49)     3:45.69 (43.08)
        4:18.58 (32.89)     4:50.12 (31.54)
 14 Downing, Christ  16 Charles River Aq  4:53.07    4:50.51 SZSU     7  
                 29.81      1:05.57 (35.76)
        1:45.61 (40.04)     2:25.32 (39.71)
        3:03.89 (38.57)     3:44.47 (40.58)
        4:18.18 (33.71)     4:50.51 (32.33)
 15 Messuri, Michae  17 Swim Florida-FL   4:56.34    4:50.53 SZSU     6  
                 30.83      1:06.11 (35.28)
        1:46.38 (40.27)     2:26.04 (39.66)
        3:06.48 (40.44)     3:47.90 (41.42)
        4:19.53 (31.63)     4:50.53 (31.00)
 16 Brown, Nicholas  16 Bluefish Swim Cl  4:55.51    4:51.16 SZSU     5  
                 29.84      1:04.67 (34.83)
        1:41.32 (36.65)     2:18.24 (36.92)
        3:01.70 (43.46)     3:45.02 (43.32)
        4:18.23 (33.21)     4:51.16 (32.93)
 17 Kloosterman, To  17 PerformanceAquat  4:59.22    4:54.95 SZSU     4  
                 30.47      1:04.95 (34.48)
        1:45.38 (40.43)     2:25.49 (40.11)
        3:07.64 (42.15)     3:49.98 (42.34)
        4:23.14 (33.16)     4:54.95 (31.81)
 18 McLaughlin, Wil  16 Bluefish Swim Cl  4:53.58    4:55.42 SZSU     3  
                 30.01      1:04.90 (34.89)
        1:41.06 (36.16)     2:17.01 (35.95)
        3:03.16 (46.15)     3:49.89 (46.73)
        4:23.13 (33.24)     4:55.42 (32.29)
 19 Miranda, Maxwel  13 Bluefish Swim Cl  4:54.57    4:55.84 SZSU     2  
                 29.80      1:03.67 (33.87)
        1:41.22 (37.55)     2:19.56 (38.34)
        3:02.83 (43.27)     3:49.51 (46.68)
        4:22.73 (33.22)     4:55.84 (33.11)
 20 Stephens, Antho  16 Area Tallahassee  4:58.25    5:00.97 SZSP     1  
                 32.16      1:08.33 (36.17)
        1:47.22 (38.89)     2:25.09 (37.87)
        3:07.10 (42.01)     3:50.69 (43.59)
        4:26.80 (36.11)     5:00.97 (34.17)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Samuelson, Loga  16 Swim Florida-FL   5:01.39    4:52.70 SZSU   
                 31.75      1:09.43 (37.68)
        1:44.90 (35.47)     2:21.68 (36.78)
        3:05.85 (44.17)     3:52.45 (46.60)
        4:22.36 (29.91)     4:52.70 (30.34)
 22 Vassallo, Aleja  16 Pompano Beach Pi  4:59.24    4:54.47 SZSU   
                 30.66      1:06.66 (36.00)
        1:43.11 (36.45)     2:19.76 (36.65)
        3:04.18 (44.42)     3:48.21 (44.03)
        4:21.71 (33.50)     4:54.47 (32.76)
 23 Evenson, Alex C  17 Pine Crest Swimm  5:00.49    4:56.06 SZSU   
                 31.47      1:07.94 (36.47)
        1:46.13 (38.19)     2:24.02 (37.89)
        3:06.55 (42.53)     3:49.60 (43.05)
        4:23.19 (33.59)     4:56.06 (32.87)
 24 Tirado Martinez  13 Una Dana-FG       5:03.64    4:56.87 SZSU   
                 31.39      1:06.23 (34.84)
        1:45.27 (39.04)     2:21.81 (36.54)
        3:06.98 (45.17)     3:52.88 (45.90)
        4:26.45 (33.57)     4:56.87 (30.42)
 25 Walker, Isaac A  16 Phoenix Swimming  5:02.45    4:57.01 SZSU   
                 31.71      1:08.09 (36.38)
        1:49.83 (41.74)     2:30.10 (40.27)
        3:10.14 (40.04)     3:51.83 (41.69)
        4:25.87 (34.04)     4:57.01 (31.14)
 26 Chason, Brandon  15 Area Tallahassee  4:59.71    4:59.60 SZSU   
                 30.95      1:05.87 (34.92)
        1:43.42 (37.55)     2:20.88 (37.46)
        3:06.71 (45.83)     3:53.82 (47.11)
        4:27.51 (33.69)     4:59.60 (32.09)
 27 Billeaud, Mark   15 City Of Lafayett  5:06.17    5:00.78 SZSP   
                 31.50      1:08.39 (36.89)
        1:45.89 (37.50)     2:23.76 (37.87)
        3:08.10 (44.34)     3:53.21 (45.11)
        4:28.60 (35.39)     5:00.78 (32.18)
 28 Bond, Liam L     16 Seacoast Swimmin  5:04.19    5:01.34 SZSP   
                 31.25      1:07.58 (36.33)
        1:46.53 (38.95)     2:26.22 (39.69)
        3:09.34 (43.12)     3:54.85 (45.51)
        4:28.89 (34.04)     5:01.34 (32.45)
 29 Borges, Matheus  17 Davie Nadadores-  5:05.96    5:02.01 SZSP   
                 29.69      1:03.34 (33.65)
        1:42.59 (39.25)     2:22.32 (39.73)
        3:05.21 (42.89)     3:46.57 (41.36)
        4:23.45 (36.88)     5:02.01 (38.56)
 30 Caballero, Walt  18 Swim Fort Lauder  5:02.89    5:05.20 SZSP   
                 32.01      1:08.10 (36.09)
        1:45.97 (37.87)     2:25.32 (39.35)
        3:09.11 (43.79)     3:56.39 (47.28)
        4:31.03 (34.64)     5:05.20 (34.17)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Cantu, David     16 Davie Nadadores-  5:08.10    4:58.69 SZSU   
                 31.68      1:07.58 (35.90)
        1:46.99 (39.41)     2:25.03 (38.04)
        3:08.00 (42.97)     3:51.33 (43.33)
        4:26.07 (34.74)     4:58.69 (32.62)
 32 Colon, Jordan D  15 South Florida Aq  5:06.97    4:59.79 SZSU   
                 32.11      1:09.16 (37.05)
        1:50.55 (41.39)     2:31.06 (40.51)
        3:12.33 (41.27)     3:53.36 (41.03)
        4:27.15 (33.79)     4:59.79 (32.64)
 33 Liu, Mavin       15 Bluefish Swim Cl  5:11.23    5:04.58 SZSP   
                 29.80      1:04.14 (34.34)
        1:44.53 (40.39)     2:24.72 (40.19)
        3:09.12 (44.40)     3:53.48 (44.36)
        4:30.16 (36.68)     5:04.58 (34.42)
 34 Von Stein, Park  16 Loggerhead Aquat  5:07.94    5:06.61        
                 32.82      1:10.20 (37.38)
        1:51.73 (41.53)     2:32.66 (40.93)
        3:15.06 (42.40)     3:57.36 (42.30)
        4:32.82 (35.46)     5:06.61 (33.79)
 35 Arifovic, Adi    13 Phoenix Swimming  5:09.79    5:07.32        
                 32.79      1:12.18 (39.39)
        1:51.89 (39.71)     2:30.91 (39.02)
        3:15.41 (44.50)     4:00.15 (44.74)
        4:34.46 (34.31)     5:07.32 (32.86)
 36 Arango, Matthew  14 Charles River Aq  5:11.33    5:07.77        
                 33.04      1:10.96 (37.92)
        1:50.26 (39.30)     2:29.32 (39.06)
        3:13.48 (44.16)     3:59.09 (45.61)
        4:33.93 (34.84)     5:07.77 (33.84)
 37 Spence, Aaron C  16 Swim Florida-FL   5:10.80    5:08.41        
                 31.79      1:08.33 (36.54)
        1:48.92 (40.59)     2:28.69 (39.77)
        3:14.46 (45.77)     4:00.99 (46.53)
        4:35.12 (34.13)     5:08.41 (33.29)
 38 Tanur, Jorge M   14 Charles River Aq  5:09.03    5:08.67        
                 31.85      1:08.59 (36.74)
        1:49.54 (40.95)     2:30.04 (40.50)
        3:15.51 (45.47)     4:01.15 (45.64)
        4:36.34 (35.19)     5:08.67 (32.33)
 39 Velasquez, Este  16 Davie Nadadores-  5:10.73    5:09.00        
                 31.52      1:09.29 (37.77)
        1:49.45 (40.16)     2:28.17 (38.72)
        3:15.44 (47.27)     4:02.70 (47.26)
        4:36.02 (33.32)     5:09.00 (32.98)
 40 Vangenderen, St  13 Swim Florida-FL   5:08.45    5:09.11        
                 30.98      1:09.82 (38.84)
        1:48.38 (38.56)     2:28.11 (39.73)
        3:14.46 (46.35)     4:03.47 (49.01)
        4:37.37 (33.90)     5:09.11 (31.74)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 23 Gomez, Alberto   13 Miami Dade Count  4:59.97                   
                 32.04      1:08.52 (36.48)
        1:47.72 (39.20)     2:27.04 (39.32)
        3:08.17 (41.13)     3:51.00 (42.83)
        4:26.09 (35.09)     4:59.97 (33.88)
 26 Wojcik, Andrew   16 Treasure Coast S  5:01.44                   
                 31.01      1:06.97 (35.96)
        1:49.38 (42.41)     2:29.09 (39.71)
        3:10.96 (41.87)     3:52.93 (41.97)
        4:30.04 (37.11)     5:01.44 (31.40)
 27 Farah, Jonathan  15 Heritage Aquatic  5:01.54                   
                 30.10      1:04.69 (34.59)
        1:44.48 (39.79)     2:23.98 (39.50)
        3:08.75 (44.77)     3:54.07 (45.32)
        4:27.47 (33.40)     5:01.54 (34.07)
 44 Gillie, Andrew   17 Phoenix Swimming  5:11.76                   
                 31.82      1:08.62 (36.80)
        1:49.46 (40.84)     2:29.89 (40.43)
        3:11.64 (41.75)     3:57.15 (45.51)
        4:34.40 (37.25)     5:11.76 (37.36)
 45 Hichkad, Trista  15 Swim Macon-GA     5:13.66                   
                 32.88      1:11.62 (38.74)
        1:50.60 (38.98)     2:30.29 (39.69)
        3:16.66 (46.37)     4:04.24 (47.58)
        4:40.14 (35.90)     5:13.66 (33.52)
 46 Gallego, Carlos  15 Davie Nadadores-  5:14.22                   
                 31.55      1:07.62 (36.07)
        1:47.90 (40.28)     2:28.93 (41.03)
        3:14.18 (45.25)     4:02.97 (48.79)
        4:38.58 (35.61)     5:14.22 (35.64)
 47 Rogalski, Tanne  16 Loggerhead Aquat  5:14.49                   
                 30.68      1:07.75 (37.07)
        1:49.33 (41.58)     2:29.47 (40.14)
        3:17.14 (47.67)     4:07.13 (49.99)
        4:41.49 (34.36)     5:14.49 (33.00)
 48 Kopecki, Christ  13 South Florida Aq  5:14.50                   
                 32.05      1:08.95 (36.90)
        1:51.96 (43.01)     2:33.09 (41.13)
        3:19.86 (46.77)     4:05.71 (45.85)
        4:40.65 (34.94)     5:14.50 (33.85)
 49 Strod, Jonathan  14 South Florida Aq  5:14.55                   
                 31.17      1:09.63 (38.46)
        1:52.06 (42.43)     2:31.97 (39.91)
        3:17.65 (45.68)     4:04.11 (46.46)
        4:38.57 (34.46)     5:14.55 (35.98)
 50 Collier, Samuel  14 Charles River Aq  5:14.89                   
                 32.59      1:10.16 (37.57)
        1:51.68 (41.52)     2:32.90 (41.22)
        3:17.18 (44.28)     4:02.70 (45.52)
        4:39.45 (36.75)     5:14.89 (35.44)
 51 McCollough, Aus  17 City Of Lafayett  5:15.50                   
                 31.51      1:08.83 (37.32)
        1:51.60 (42.77)     2:33.26 (41.66)
        3:17.30 (44.04)     4:01.95 (44.65)
        4:39.35 (37.40)     5:15.50 (36.15)
 52 Chertavian, Cam  15 Charles River Aq  5:16.01                   
                 33.46      1:11.96 (38.50)
        1:53.19 (41.23)     2:33.26 (40.07)
        3:18.03 (44.77)     4:03.36 (45.33)
        4:40.51 (37.15)     5:16.01 (35.50)
 53 Monti, Alexande  14 South Florida Aq  5:23.77                   
                 32.68      1:12.86 (40.18)
        1:57.12 (44.26)     2:39.23 (42.11)
        3:23.87 (44.64)     4:11.64 (47.77)
        4:49.32 (37.68)     5:23.77 (34.45)
 54 Jones, Matthew   15 Seacoast Swimmin  5:24.57                   
                 32.11      1:09.74 (37.63)
        1:52.37 (42.63)     2:33.59 (41.22)
        3:21.70 (48.11)     4:10.73 (49.03)
        4:48.39 (37.66)     5:24.57 (36.18)
 55 Limbacher, Matt  12 T2 Aquatics-FL    5:31.22                   
                 33.16      1:12.55 (39.39)
        1:59.41 (46.86)     2:44.97 (45.56)
        3:29.59 (44.62)     4:15.12 (45.53)
        4:53.13 (38.01)     5:31.22 (38.09)
 -- Dwyer, Conor J   24 Univ of Florida-      DQ                    
 -- Siwady, Jorge F  18 Unattached-FL         DQ                    
                 31.63      1:08.30 (36.67)
        1:46.02 (37.72)     2:23.81 (37.79)
        3:07.66 (43.85)     3:54.73 (47.07)
        4:29.74 (35.01)          DQ (35.10)
 -- Mumtaz, Shahzad  16 Charles River Aq      DQ                    
                 31.38      1:06.57 (35.19)
        1:45.15 (38.58)     2:22.55 (37.40)
        3:06.57 (44.02)     3:49.59 (43.02)
        4:23.51 (33.92)          DQ (32.01)
 -- Peach, Kyle G    16 Bluefish Swim Cl      DQ                    
                 31.20      1:07.33 (36.13)
        1:49.17 (41.84)     2:28.23 (39.06)
        3:12.90 (44.67)     3:56.96 (44.06)
        4:30.79 (33.83)          DQ (30.70)
 -- Rodriguez, Carl  14 Davie Nadadores-      DQ                    
 -- Rodriguez, Chey  18 Swim Fort Lauder      NS                    
 

 Event 15  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
   Sectionals: # 8:22.22  7/16/2009 H. Petersen, A. Ballatore, M., GSC-FL
                          Costa Schmid, J. Bohunicky
      FG Open: & 8:12.22  8/12/2002 Auburn Aquatics, AUB-SE
                          Heather Kemp, Rada Owen, Magda Dyszkiewicz, Maggie
                 8:22.19  OPEN US Open
                 8:22.19  WNA Winter Nationals
                 8:22.19  WCT World Champ Trials
                 8:32.79  WJNA Winter Junior Nats
                 9:29.89  SZSU Sectionals Summer
                 9:29.89  SZSP Sectionals Spring
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Bluefish Swim Cl-NE  ''A''      8:32.63    8:35.63 SZSU    48  
     1) McQuaid, Emily C 15           2) Zeiger, Brooke V 17          
     3) Vivado, Lilly A 14            4) Frasier, Alexandria I 20     
                 30.46    1:03.72 (1:03.72)
      1:37.39 (1:37.39)   2:10.67 (2:10.67)
                          3:14.82 (1:04.15)
      3:49.02 (1:38.35)   4:36.08 (2:25.41)
        4:52.80 (16.72)     5:25.44 (49.36)
      5:58.13 (1:22.05)   6:30.78 (1:54.70)
        6:59.38 (28.60)   7:30.79 (1:00.01)
      8:02.77 (1:31.99)   8:35.63 (2:04.85)
  2 South Florida Aq-FG  ''A''      8:32.57    8:35.65 SZSU    42  
     1) Atkinson, Alia S 24           2) Marinheiro, Marcella M 18    
     3) Marinheiro, Melissa M 15      4) Lopez, Maria A 17            
                 29.06    1:01.14 (1:01.14)
      1:33.87 (1:33.87)   2:06.12 (2:06.12)
                          3:09.59 (1:03.47)
      3:42.96 (1:36.84)   4:16.49 (2:10.37)
                          5:17.89 (1:01.40)
      5:50.90 (1:34.41)   6:23.42 (2:06.93)
        6:52.58 (29.16)   7:25.76 (1:02.34)
      8:00.50 (1:37.08)   8:35.65 (2:12.23)
  3 Area Tallahassee-FL  ''A''      8:28.56    8:40.65 SZSU    40  
     1) Yambor-Maul, Alyssa M 18      2) Williams, Cecilia A 17       
     3) Lombardi, Lia N 17            4) Capers, Hannah D 18          
                 30.55    1:04.25 (1:04.25)
      1:37.53 (1:37.53)   2:11.65 (2:11.65)
        2:40.71 (29.06)   3:12.73 (1:01.08)
      3:44.48 (1:32.83)   4:16.19 (2:04.54)
        4:47.31 (31.12)   5:21.46 (1:05.27)
      5:55.28 (1:39.09)   6:28.68 (2:12.49)
        6:58.60 (29.92)   7:32.17 (1:03.49)
      8:06.74 (1:38.06)   8:40.65 (2:11.97)
  4 Davie Nadadores-FG  ''A''       8:24.68    8:46.29 SZSU    38  
     1) Marquez, Jennifer L 22        2) Schulhofer, Alina K 18       
     3) Ho, Victoria I 19             4) Cicenia, Angela 18           
                 30.22    1:03.17 (1:03.17)
      1:37.19 (1:37.19)   2:11.64 (2:11.64)
        2:41.03 (29.39)   3:14.09 (1:02.45)
      4:51.18 (2:39.54)                    
                                5:24.32 ( )
            5:58.12 ( )         6:32.04 ( )
                          7:35.69 (1:03.65)
      8:11.03 (1:38.99)   8:46.29 (2:14.25)
  5 Swim Fort Lauder-FG  ''A''      8:59.00    8:57.74 SZSU    36  
     1) Aponte, Maria M 17            2) Greulach, Veronica A 18      
     3) Zubero, Elizabeth J 15        4) Katcher, Olivia E 17         
                 31.70    1:05.51 (1:05.51)
      1:40.79 (1:40.79)   2:15.71 (2:15.71)
                          3:22.42 (1:06.71)
      3:57.62 (1:41.91)   4:32.48 (2:16.77)
        5:03.19 (30.71)   5:38.25 (1:05.77)
      6:14.18 (1:41.70)   6:50.21 (2:17.73)
        7:19.36 (29.15)   7:52.05 (1:01.84)
      8:25.41 (1:35.20)   8:57.74 (2:07.53)
  6 Bluefish Swim Cl-NE  ''B''      8:43.70    9:00.52 SZSU    34  
     1) Zeiger, Elizabeth P 15        2) Myers, Madalyn C 16          
     3) Steingold, Sarah E 16         4) Zeiger, Rebecca L 13         
                 30.54    1:03.51 (1:03.51)
      1:37.84 (1:37.84)   2:11.13 (2:11.13)
        2:43.00 (31.87)   3:16.98 (1:05.85)
      3:51.76 (1:40.63)   4:25.74 (2:14.61)
        4:57.20 (31.46)   5:30.83 (1:05.09)
      6:06.62 (1:40.88)   6:41.41 (2:15.67)
        7:13.03 (31.62)   7:48.45 (1:07.04)
      8:25.38 (1:43.97)   9:00.52 (2:19.11)
  7 Area Tallahassee-FL  ''B''      9:03.67    9:01.41 SZSU    32  
     1) Lombardi, Ali M 15            2) Kercheval-Roig, Claire E 15  
     3) Peavy, Lauren A 16            4) Pereda, Cristina N 16        
                 31.82    1:06.09 (1:06.09)
      1:40.17 (1:40.17)   2:13.62 (2:13.62)
        2:45.68 (32.06)   3:20.71 (1:07.09)
      3:54.17 (1:40.55)   4:27.74 (2:14.12)
        4:59.46 (31.72)   5:34.03 (1:06.29)
      6:08.48 (1:40.74)   6:43.00 (2:15.26)
        7:15.57 (32.57)   7:51.10 (1:08.10)
      8:26.89 (1:43.89)   9:01.41 (2:18.41)
  8 Seacoast Swimmin-NE  ''A''      8:37.08    9:03.17 SZSU    30  
     1) Reis, Isabel D 16             2) Greene, Kaila R 18           
     3) Batista, Caroline 15          4) Aubin, Sydnee A 13           
                 30.18    1:03.37 (1:03.37)
      1:37.71 (1:37.71)   2:11.01 (2:11.01)
                          3:16.60 (1:05.59)
      3:52.37 (1:41.36)   4:27.11 (2:16.10)
        4:58.51 (31.40)   5:32.87 (1:05.76)
      6:10.06 (1:42.95)   6:46.97 (2:19.86)
        7:17.82 (30.85)   7:52.31 (1:05.34)
      8:27.74 (1:40.77)   9:03.17 (2:16.20)
  9 Charles River Aq-NE  ''A''      8:59.00    9:03.90 SZSU    28  
     1) Lee, Sydney B 14              2) Mannion, Lillian M 14        
     3) Durso, Maryrachel 18          4) Johnston, Mckayla L 16       
                 31.51    1:05.74 (1:05.74)
      1:40.64 (1:40.64)   2:16.61 (2:16.61)
        2:47.51 (30.90)   3:22.18 (1:05.57)
      3:57.90 (1:41.29)   4:33.41 (2:16.80)
        5:04.51 (31.10)   5:38.68 (1:05.27)
      6:14.34 (1:40.93)   6:49.90 (2:16.49)
        7:19.66 (29.76)   7:53.10 (1:03.20)
      8:28.60 (1:38.70)   9:03.90 (2:14.00)
 10 Seacoast Swimmin-NE  ''B''      9:03.34    9:08.99 SZSU    26  
     1) Jones, Haley M 17             2) Dorgan, Brenna J 18          
     3) McMillan, Emma J 15           4) Degregorio, Julia A 15       
                 31.71    1:06.37 (1:06.37)
      1:42.03 (1:42.03)   2:17.12 (2:17.12)
        2:47.47 (30.35)   3:22.10 (1:04.98)
      3:58.25 (1:41.13)   4:33.76 (2:16.64)
                          5:39.69 (1:05.93)
      6:15.18 (1:41.42)   6:50.80 (2:17.04)
        7:20.72 (29.92)   7:55.24 (1:04.44)
      8:31.97 (1:41.17)   9:08.99 (2:18.19)
 11 City Of Lafayett-LA  ''A''      9:09.89    9:10.97 SZSU    22  
     1) Miller, Jessica R 18          2) Castille, Isabella M 17      
     3) Buttaci, Anna P 17            4) Barczyk, Victoria E 16       
                 32.22    1:07.70 (1:07.70)
      1:42.88 (1:42.88)   2:17.89 (2:17.89)
        2:49.54 (31.65)   3:25.51 (1:07.62)
      4:01.56 (1:43.67)   4:38.38 (2:20.49)
        5:09.18 (30.80)   5:44.50 (1:06.12)
      6:20.77 (1:42.39)   6:57.19 (2:18.81)
        7:26.96 (29.77)   8:01.13 (1:03.94)
      8:36.06 (1:38.87)   9:10.97 (2:13.78)
 12 Plantation Swim-FG  ''A''       8:57.41    9:11.36 SZSU    18  
     1) Pacitti, Alexandra L 15       2) Adams, Chloe J 16            
     3) Oliva, Sophia M 17            4) Diamond, Jenna 17            
                 30.82    1:05.74 (1:05.74)
      1:43.24 (1:43.24)   2:19.83 (2:19.83)
        2:51.84 (32.01)   3:26.29 (1:06.46)
      5:06.57 (2:46.74)                    
                                5:41.06 ( )
            6:17.34 ( )         6:51.41 ( )
        7:23.29 (31.88)   7:58.20 (1:06.79)
      8:35.06 (1:43.65)   9:11.36 (2:19.95)
 13 Makos Aquatics C-FL  ''A''      9:01.81    9:11.99 SZSU    16  
     1) Martin, Monona T 13           2) Bryant, Courtney A 15        
     3) Briant, Phoebe J 18           4) Kraus, Alena I 13            
                 32.26    1:07.24 (1:07.24)
      1:41.55 (1:41.55)   2:13.98 (2:13.98)
        2:44.40 (30.42)   3:18.91 (1:04.93)
      3:54.47 (1:40.49)   4:29.39 (2:15.41)
                          5:38.67 (1:09.28)
      6:17.67 (1:48.28)   6:56.75 (2:27.36)
        7:27.06 (30.31)   8:01.52 (1:04.77)
      8:37.76 (1:41.01)   9:11.99 (2:15.24)
 14 South Florida Aq-FG  ''B''      9:17.34    9:13.62 SZSU    14  
     1) Hunter, Amber N 17            2) Heron, Kelley E 13           
     3) Rodriguez, Jessica 14         4) Herman, Kylie F 15           
                 31.94    1:06.86 (1:06.86)
      1:43.31 (1:43.31)   2:19.07 (2:19.07)
        2:51.55 (32.48)   3:27.00 (1:07.93)
      4:03.16 (1:44.09)   4:38.33 (2:19.26)
                          5:45.25 (1:06.92)
      6:22.12 (1:43.79)   6:58.09 (2:19.76)
        7:29.51 (31.42)   8:03.78 (1:05.69)
      8:39.38 (1:41.29)   9:13.62 (2:15.53)
 15 Southwest Stars-FL  ''A''       8:12.25Y   9:15.56 SZSU    12  
     1) Delisle, Alexis L 16          2) Kelley, Bridget T 15         
     3) Passilla, Sarah L 14          4) Bernard, Sofia B 13          
                 32.10    1:06.87 (1:06.87)
      1:42.11 (1:42.11)   2:16.85 (2:16.85)
        2:48.85 (32.00)   3:23.16 (1:06.31)
      3:59.72 (1:42.87)   4:35.86 (2:19.01)
        5:07.74 (31.88)   5:42.34 (1:06.48)
      6:18.57 (1:42.71)   6:55.23 (2:19.37)
        7:26.29 (31.06)   8:02.43 (1:07.20)
      8:39.50 (1:44.27)   9:15.56 (2:20.33)
 16 Swim Florida-FL  ''A''          8:52.62    9:19.54 SZSU     9  
     1) Jordan, Dani L 15             2) Griffith, Lauren A 15        
     3) Hurley, Samantha J 14         4) Hurley, Jessica E 17         
                 30.67    1:05.10 (1:05.10)
      1:40.57 (1:40.57)   2:16.06 (2:16.06)
        2:47.97 (31.91)   3:23.36 (1:07.30)
      3:59.30 (1:43.24)   4:35.96 (2:19.90)
        5:08.52 (32.56)   5:43.88 (1:07.92)
      6:20.32 (1:44.36)   6:55.91 (2:19.95)
        7:29.07 (33.16)   8:05.59 (1:09.68)
      8:43.04 (1:47.13)   9:19.54 (2:23.63)
 16 Phoenix Swimming-NE  ''A''      9:05.60    9:19.54 SZSU     9  
     1) Murtagh, Alison P 15          2) Walker, Sophia C 17          
     3) Nolan, Haley B 16             4) An, Miranda B 16             
                 32.56    1:07.52 (1:07.52)
      1:44.01 (1:44.01)   2:19.47 (2:19.47)
        2:51.50 (32.03)   3:26.73 (1:07.26)
      4:03.17 (1:43.70)   4:38.31 (2:18.84)
        5:10.26 (31.95)   5:46.22 (1:07.91)
      6:24.18 (1:45.87)   7:01.76 (2:23.45)
        7:33.16 (31.40)   8:07.57 (1:05.81)
      8:43.42 (1:41.66)   9:19.54 (2:17.78)
 18 Phoenix Swimming-NE  ''B''      8:00.83Y   9:24.64 SZSU     6  
     1) Landry, Rachel I 13           2) Murtagh, Caroline M 15       
     3) Starkweather, Morgan L 16     4) Arifovic, Nadja 17           
                 31.83    1:06.30 (1:06.30)
      1:42.28 (1:42.28)   2:18.12 (2:18.12)
        2:50.17 (32.05)   3:25.84 (1:07.72)
      4:02.07 (1:43.95)   4:37.15 (2:19.03)
        5:09.47 (32.32)   5:46.18 (1:09.03)
      6:24.17 (1:47.02)   7:00.89 (2:23.74)
        7:32.97 (32.08)   8:10.12 (1:09.23)
      8:47.75 (1:46.86)   9:24.64 (2:23.75)
 19 Wahoo''s of Welli-FG  ''A''      8:23.68Y   9:30.06          4  
     1) Mutschler, Sydney N 15        2) Tyson, Dominque A 15         
     3) Herrod, Ashley C 14           4) Phillips, Lacy F 14          
                 32.54    1:08.73 (1:08.73)
      1:46.51 (1:46.51)   2:23.54 (2:23.54)
        2:54.90 (31.36)   3:32.20 (1:08.66)
      4:10.71 (1:47.17)   4:47.40 (2:23.86)
        5:19.08 (31.68)   5:55.51 (1:08.11)
      6:33.27 (1:45.87)   7:10.37 (2:22.97)
        7:41.25 (30.88)   8:16.99 (1:06.62)
      8:53.66 (1:43.29)   9:30.06 (2:19.69)
 20 Charles River Aq-NE  ''B''      9:17.68    9:31.39          2  
     1) McGrail, Carolyn M 15         2) Cotter, Natalie S 13         
     3) Nordon, Tenzin 13             4) Fitzgerald, Allison J 14     
                 32.20    1:07.62 (1:07.62)
      1:42.96 (1:42.96)   2:18.62 (2:18.62)
        2:52.08 (33.46)   3:29.80 (1:11.18)
      4:07.33 (1:48.71)   4:44.74 (2:26.12)
        5:17.14 (32.40)   5:54.04 (1:09.30)
      6:31.57 (1:46.83)   7:21.26 (2:36.52)
        7:40.66 (19.40)     8:16.82 (55.56)
      8:54.40 (1:33.14)   9:31.39 (2:10.13)
 21 SwimFast-FG  ''A''              9:23.84    9:37.55        
     1) Squartino, Geena 17           2) Kranz, Amy E 17              
     3) Early, Taylor M 15            4) McCulloch, Shannon 16        
                 31.09    1:04.25 (1:04.25)
      1:39.39 (1:39.39)   2:13.51 (2:13.51)
        2:45.25 (31.74)   3:21.72 (1:08.21)
      4:01.67 (1:48.16)   4:40.40 (2:26.89)
        5:12.65 (32.25)   5:49.92 (1:09.52)
      6:30.28 (1:49.88)   7:19.75 (2:39.35)
        7:43.52 (23.77)   8:20.22 (1:00.47)
      8:59.46 (1:39.71)   9:37.55 (2:17.80)
 -- Pine Crest Swimm-FG  ''A''      8:42.39         NS        
 

 Event 16  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
   Sectionals: # 7:35.98  7/21/2004 J. Ilika, A. Siqueiros, J. Dia, MEX-zz
                          z, L. Salinas
      FG Open: & 7:34.36  8/12/2002 Minnesota Aquatics, MINN-MN
                          Matt Taylor, Justin Mortimer, Todd Smolinski, Mark
                 7:42.79  OPEN US Open
                 7:42.79  WNA Winter Nationals
                 7:42.79  WCT World Champ Trials
                 7:53.39  WJNA Winter Junior Nats
                 8:46.39  SZSU Sectionals Summer
                 8:58.89  SZSP Sectionals Spring
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Davie Nadadores-FG  ''A''       7:34.66    7:44.47 WJNA    48  
                 27.41        57.59 (57.59)
      1:26.45 (1:26.45)   1:57.12 (1:57.12)
        2:24.53 (27.41)     2:54.39 (57.27)
      3:23.46 (1:26.34)   3:51.85 (1:54.73)
        4:18.46 (26.61)     4:48.25 (56.40)
      5:18.15 (1:26.30)   5:47.32 (1:55.47)
        6:14.03 (26.71)     6:44.08 (56.76)
      7:14.66 (1:27.34)   7:44.47 (1:57.15)
  2 Davie Nadadores-FG  ''B''       7:36.43    7:56.85 SZSU    42  
                 27.91        58.20 (58.20)
      1:28.26 (1:28.26)   1:57.58 (1:57.58)
        2:24.29 (26.71)                    
      3:23.60 (1:26.02)   3:54.27 (1:56.69)
        4:21.08 (26.81)     4:51.58 (57.31)
      5:22.59 (1:28.32)   5:53.46 (1:59.19)
        6:19.66 (26.20)     6:50.16 (56.70)
      7:23.25 (1:29.79)   7:56.85 (2:03.39)
  3 Bluefish Swim Cl-NE  ''A''      7:45.14    8:02.16 SZSU    40  
                 27.36        57.39 (57.39)
      1:27.48 (1:27.48)   1:57.57 (1:57.57)
        2:24.60 (27.03)     2:54.59 (57.02)
      3:25.78 (1:28.21)   3:57.33 (1:59.76)
        4:24.87 (27.54)     4:55.81 (58.48)
      5:27.28 (1:29.95)   5:59.01 (2:01.68)
        6:25.56 (26.55)     6:56.67 (57.66)
      7:29.00 (1:29.99)   8:02.16 (2:03.15)
  4 Swim Fort Lauder-FG  ''A''      7:56.25    8:08.93 SZSU    38  
     1) Hosfeld, Marco A 17           2) Andrade, Vicente 24          
     3) Pazos, Enzo J 18              4) Rutkin, Lance J 18           
                 28.51        58.67 (58.67)
      1:29.20 (1:29.20)   1:58.64 (1:58.64)
                          2:58.64 (1:00.00)
      3:32.72 (1:34.08)   4:05.75 (2:07.11)
        4:34.82 (29.07)   5:07.23 (1:01.48)
      5:40.16 (1:34.41)   6:12.11 (2:06.36)
        6:39.81 (27.70)     7:09.48 (57.37)
      7:39.70 (1:27.59)   8:08.93 (1:56.82)
  5 Area Tallahassee-FL  ''A''      8:00.12    8:10.90 SZSU    36  
     1) Ralston-Crandall, Riley C 18  2) Briggs, Joseph P 17          
     3) Dehner, Alex W 18             4) Chason, Brandon D 15         
                 28.16        59.62 (59.62)
      1:31.29 (1:31.29)   2:01.62 (2:01.62)
        2:30.85 (29.23)   3:02.87 (1:01.25)
      3:34.78 (1:33.16)   4:04.48 (2:02.86)
        4:32.45 (27.97)     5:03.02 (58.54)
      5:33.71 (1:29.23)   6:03.75 (1:59.27)
        6:33.44 (29.69)   7:05.43 (1:01.68)
      7:38.63 (1:34.88)   8:10.90 (2:07.15)
  6 Bluefish Swim Cl-NE  ''B''      8:04.18    8:14.37 SZSU    34  
                 28.75    1:00.52 (1:00.52)
      1:33.02 (1:33.02)   2:05.45 (2:05.45)
                            3:04.34 (58.89)
      3:36.83 (1:31.38)   4:08.85 (2:03.40)
        4:36.26 (27.41)     5:06.94 (58.09)
      5:38.79 (1:29.94)   6:10.56 (2:01.71)
        6:38.63 (28.07)     7:09.96 (59.40)
      7:42.19 (1:31.63)   8:14.37 (2:03.81)
  7 Charles River Aq-NE  ''A''      7:06.72Y   8:16.98 SZSU    32  
                 27.86        57.99 (57.99)
      1:29.76 (1:29.76)   1:59.62 (1:59.62)
        2:28.52 (28.90)   2:59.89 (1:00.27)
      3:32.73 (1:33.11)   4:05.01 (2:05.39)
                          5:05.81 (1:00.80)
      5:38.23 (1:33.22)   6:11.42 (2:06.41)
        6:39.84 (28.42)     7:11.10 (59.68)
      7:43.96 (1:32.54)   8:16.98 (2:05.56)
  8 Bolles School Sh-FL  ''A''      7:36.96    8:19.60 SZSU    30  
                 29.68    1:01.24 (1:01.24)
      1:33.05 (1:33.05)   2:05.48 (2:05.48)
        2:33.19 (27.71)     3:04.68 (59.20)
      3:36.56 (1:31.08)   4:08.64 (2:03.16)
        4:36.50 (27.86)     5:07.09 (58.45)
      5:39.00 (1:30.36)   6:11.32 (2:02.68)
        6:39.92 (28.60)   7:11.93 (1:00.61)
      7:45.98 (1:34.66)   8:19.60 (2:08.28)
  9 Swim Florida-FL  ''A''          7:57.31    8:19.77 SZSU    28  
                 29.10    1:00.44 (1:00.44)
      2:33.26 (2:33.26)                    
                                3:05.36 ( )
            3:38.86 ( )         4:10.59 ( )
                            5:09.95 (59.36)
      5:42.37 (1:31.78)   6:14.25 (2:03.66)
        6:42.48 (28.23)   7:14.85 (1:00.60)
      7:46.94 (1:32.69)   8:19.77 (2:05.52)
 10 Phoenix Swimming-NE  ''A''      8:32.90    8:28.37 SZSU    26  
                 27.91        58.75 (58.75)
      1:30.22 (1:30.22)   1:59.75 (1:59.75)
                          3:01.59 (1:01.84)
      3:35.31 (1:35.56)   4:07.61 (2:07.86)
        4:37.38 (29.77)   5:10.06 (1:02.45)
      5:43.16 (1:35.55)   6:15.39 (2:07.78)
        6:45.52 (30.13)   7:19.75 (1:04.36)
      7:54.26 (1:38.87)   8:28.37 (2:12.98)
 11 City Of Lafayett-LA  ''A''      8:55.15    8:35.38 SZSU    22  
     1) McCollough, Austin M 17       2) Davidson, Bryce C 17         
     3) Cook, Samuel H 18             4) Billeaud, Mark W 15          
                 30.13    1:03.40 (1:03.40)
      1:37.86 (1:37.86)   2:12.71 (2:12.71)
        2:42.10 (29.39)   3:15.71 (1:03.00)
      3:49.35 (1:36.64)   4:21.84 (2:09.13)
                          5:24.95 (1:03.11)
      5:57.76 (1:35.92)   6:30.26 (2:08.42)
        6:59.32 (29.06)   7:30.94 (1:00.68)
      8:03.21 (1:32.95)   8:35.38 (2:05.12)
 12 Swim Florida-FL  ''B''          8:19.99    8:35.76 SZSU    18  
                 28.37        59.76 (59.76)
      1:31.95 (1:31.95)   2:03.81 (2:03.81)
        2:33.43 (29.62)   3:06.45 (1:02.64)
      3:40.45 (1:36.64)   4:13.31 (2:09.50)
        4:41.92 (28.61)   5:14.71 (1:01.40)
      5:49.65 (1:36.34)   6:24.54 (2:11.23)
        6:53.70 (29.16)   7:27.28 (1:02.74)
      8:02.34 (1:37.80)   8:35.76 (2:11.22)
 13 Seacoast Swimmin-NE  ''A''      8:10.40    8:37.27 SZSU    16  
                 28.40        59.82 (59.82)
      1:32.17 (1:32.17)   2:05.23 (2:05.23)
        2:33.56 (28.33)   3:05.86 (1:00.63)
      3:40.65 (1:35.42)   4:15.10 (2:09.87)
                          5:17.26 (1:02.16)
      5:52.00 (1:36.90)   6:26.43 (2:11.33)
        6:56.74 (30.31)   7:30.18 (1:03.75)
      8:04.21 (1:37.78)   8:37.27 (2:10.84)
 14 Brandon Sports &-FL  ''A''      8:49.64    8:38.09 SZSU    14  
                 29.81    1:02.86 (1:02.86)
      1:37.00 (1:37.00)   2:09.23 (2:09.23)
        2:37.68 (28.45)   3:10.41 (1:01.18)
      3:45.92 (1:36.69)   4:20.00 (2:10.77)
                          5:21.84 (1:01.84)
      5:55.54 (1:35.54)   6:28.53 (2:08.53)
        6:58.02 (29.49)   7:30.97 (1:02.44)
      8:05.15 (1:36.62)   8:38.09 (2:09.56)
 15 South Florida Aq-FG  ''A''      8:08.37    8:38.15 SZSU    12  
                 28.54        59.16 (59.16)
      1:30.33 (1:30.33)   2:01.54 (2:01.54)
                          3:02.41 (1:00.87)
      3:35.97 (1:34.43)   4:09.29 (2:07.75)
        4:37.51 (28.22)   5:09.51 (1:00.22)
      5:44.03 (1:34.74)   6:18.27 (2:08.98)
        6:47.81 (29.54)   7:22.98 (1:04.71)
      8:01.35 (1:43.08)   8:38.15 (2:19.88)
 16 Seacoast Swimmin-NE  ''B''      8:32.82    8:46.22 SZSU    10  
                 29.33    1:02.06 (1:02.06)
      1:36.54 (1:36.54)   2:10.06 (2:10.06)
        2:39.73 (29.67)   3:12.75 (1:02.69)
      3:46.87 (1:36.81)   4:20.31 (2:10.25)
        4:49.57 (29.26)   5:23.04 (1:02.73)
      5:58.03 (1:37.72)   6:32.87 (2:12.56)
        7:02.42 (29.55)   7:36.83 (1:03.96)
      8:12.30 (1:39.43)   8:46.22 (2:13.35)
 17 Phoenix Swimming-NE  ''B''      7:29.60Y   8:49.26 SZSP     8  
                 31.34    1:06.03 (1:06.03)
      1:41.04 (1:41.04)   2:16.24 (2:16.24)
        2:45.01 (28.77)   3:18.13 (1:01.89)
      3:51.98 (1:35.74)   4:25.31 (2:09.07)
        4:54.73 (29.42)   5:28.20 (1:02.89)
      6:02.72 (1:37.41)   6:37.03 (2:11.72)
        7:05.89 (28.86)   7:39.54 (1:02.51)
      8:14.91 (1:37.88)   8:49.26 (2:12.23)
 18 Charles River Aq-NE  ''B''      7:32.53Y   8:54.39 SZSP     6  
                 29.79    1:02.63 (1:02.63)
      1:37.90 (1:37.90)   2:12.03 (2:12.03)
        2:41.70 (29.67)   3:14.65 (1:02.62)
      3:50.51 (1:38.48)   4:25.64 (2:13.61)
        4:54.58 (28.94)   5:28.05 (1:02.41)
      6:02.93 (1:37.29)   6:37.59 (2:11.95)
        7:08.09 (30.50)   7:42.51 (1:04.92)
      8:19.27 (1:41.68)   8:54.39 (2:16.80)
 -- South Florida Aq-FG  ''B''      8:35.32         DQ        
                 30.56    1:04.53 (1:04.53)
      1:38.18 (1:38.18)   2:10.92 (2:10.92)
        2:41.26 (30.34)   3:15.97 (1:05.05)
      3:51.65 (1:40.73)   4:26.13 (2:15.21)
                          5:30.86 (1:04.73)
      6:05.18 (1:39.05)   6:38.69 (2:12.56)