ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Arena Grand Prix - Austin: Day Three Prelims Prelims
1/20/2013-1/20/2013
Austin, USA


    
 Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License 
      2013 ST TXLA Austin Grand Prix - 1/18/2013 to 1/20/2013       
 
 Event 21  Women 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Lacroix, Audrey        30 PPO               2:05.65    2:11.52  
                 29.60      1:02.35 (32.75)
        1:36.80 (34.45)     2:11.52 (34.72)
  2 McLaughlin, Kathryn    15 Mission Viejo Na  2:12.92    2:13.76  
                 30.62      1:05.01 (34.39)
        1:39.96 (34.95)     2:13.76 (33.80)
  3 Thomas, Noemie         16 UBCD              2:11.89    2:13.96  
                 30.35      1:04.56 (34.21)
        1:39.61 (35.05)     2:13.96 (34.35)
  4 D''Innocenzo, Margaret  18 Crimson Aquatics  2:15.74    2:17.84  
                 31.82      1:06.98 (35.16)
        1:43.26 (36.28)     2:17.84 (34.58)
  5 Howe, Ally             17 Palo Alto Stanfo  2:13.41    2:18.26  
                 30.53      1:06.06 (35.53)
        1:42.40 (36.34)     2:18.26 (35.86)
  6 Sutton, Chloe          20 Mission Viejo Na  2:17.40    2:21.27  
                 33.06      1:09.11 (36.05)
        1:45.94 (36.83)     2:21.27 (35.33)
  7 Villars, Danielle      19 Southern Methodi  1:59.36Y   2:22.58  
                 31.06      1:06.78 (35.72)
        1:44.13 (37.35)     2:22.58 (38.45)
  8 Samudro, Stephanie     16 Golden West Swim  2:02.09Y   2:24.58  
                 32.85      1:09.96 (37.11)
        1:47.13 (37.17)     2:24.58 (37.45)    
    
 Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License 
      2013 ST TXLA Austin Grand Prix - 1/18/2013 to 1/20/2013       
 
 Event 22  Men 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Bollier, Bobby         23 STAN-PC/PASA      1:55.79    2:01.81  
                 27.54        58.70 (31.16)
        1:30.00 (31.30)     2:01.81 (31.81)
  2 Clary, Tyler           23 Club Wolverine-M  1:54.93    2:01.97  
                 27.89        58.86 (30.97)
        1:30.31 (31.45)     2:01.97 (31.66)
  3 Page, Alec             19 Island Swimming   1:59.99    2:03.06  
                 28.43        59.91 (31.48)
        1:31.48 (31.57)     2:03.06 (31.58)
  4 Madwed, Dan            23 Club Wolverine-M  1:56.71    2:03.54  
                 27.65        59.31 (31.66)
        1:31.03 (31.72)     2:03.54 (32.51)
  5 Wold, Alex             25 Santa Clara Swim  2:01.00    2:03.65  
                 28.52        59.55 (31.03)
        1:32.24 (32.69)     2:03.65 (31.41)
  6 Klueh, Michael         25 Club Wolverine-M  1:59.27    2:04.06  
                 27.92        59.93 (32.01)
        1:32.49 (32.56)     2:04.06 (31.57)
  7 Ramirez Juarez, Ramir  22 ITESM             1:56.94S   2:04.32  
                 28.44      1:00.00 (31.56)
        1:31.92 (31.92)     2:04.32 (32.40)
  8 Liang, Andrew          16 Palo Alto Stanfo  1:50.08Y   2:07.01  
                 28.27      1:00.34 (32.07)
        1:33.88 (33.54)     2:07.01 (33.13)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Zanatta, Keegan        19 Island Swimming   2:01.86S   2:07.07  
                 28.41      1:00.51 (32.10)
        1:33.69 (33.18)     2:07.07 (33.38)
 10 Skowronek, Andrew      17 Alamo Area Aquat  2:04.10    2:07.35  
                 28.28        59.60 (31.32)
        1:33.16 (33.56)     2:07.35 (34.19)
 11 Roa, Daniel            22 Una Gwsc-CA       1:51.59Y   2:10.87  
                 29.66      1:02.89 (33.23)
        1:37.02 (34.13)     2:10.87 (33.85)
 12 Moore, David           18 Alamo Area Aquat  2:05.21    2:11.06  
                 29.88      1:02.73 (32.85)
        1:38.04 (35.31)     2:11.06 (33.02)    
    
 Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License 
      2013 ST TXLA Austin Grand Prix - 1/18/2013 to 1/20/2013       
 
 Event 23  Women 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Wanland, Ashley        22 Unattached-WI     1:07.23    1:10.38  
                 33.17      1:10.38 (37.21)
  2 Nicol, Rachel          19 Southern Methodi  1:09.12    1:11.07  
                 33.18      1:11.07 (37.89)
  3 Dvariskyte, Raminta    22 Southern Methodi  1:11.07    1:12.15  
                 34.13      1:12.15 (38.02)
  4 Szekely, Allie         14 Central Bucks Sw  1:09.87    1:13.00  
                 35.16      1:13.00 (37.84)
  5 Bispo, Karlee          22 Longhorn Aquatic  1:02.66Y   1:13.48  
                 34.94      1:13.48 (38.54)
  6 Greenberg, Peyton      15 Lakeside Swim Te  1:03.81Y   1:13.99  
                 35.90      1:13.99 (38.09)
  7 Samudro, Stephanie     16 Golden West Swim  1:04.41Y   1:19.07  
                 37.14      1:19.07 (41.93)    
    
 Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License 
      2013 ST TXLA Austin Grand Prix - 1/18/2013 to 1/20/2013       
 
 Event 24  Men 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Alexandrov, Mike       27 Una Troj-CA       1:00.03    1:02.48  
                 29.50      1:02.48 (32.98)
  2 Johnson, BJ            25 Palo Alto Stanfo  1:01.41    1:03.90  
                 30.19      1:03.90 (33.71)
  3 Gangloff, Mark         30 New York Athleti    59.76    1:04.10  
                 29.55      1:04.10 (34.55)
  4 Snyders, Glenn         25 Trojan Swim Club    59.78    1:04.14  
                 29.91      1:04.14 (34.23)
  5 D''Innocenzo, Nicholas  22 Crimson Aquatics  1:01.98    1:04.31  
                 30.36      1:04.31 (33.95)
  6 Ganiel, Imri           20 Una Txla-ST         53.12Y   1:05.71  
                 31.54      1:05.71 (34.17)
  7 Lochte, Ryan           28 Daytona Beach-FL  1:02.30    1:06.55  
                 31.06      1:06.55 (35.49)
  8 Cardenas Sanchez, Gui  20 CLL               1:05.85    1:06.64  
                 31.72      1:06.64 (34.92)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Ogren, Curtis          16 Palo Alto Stanfo    55.36Y   1:06.86  
                 31.18      1:06.86 (35.68)
 10 Vielma Gonzalez, Aldo  21 ITESM             1:03.64S   1:07.26  
                 31.85      1:07.26 (35.41)
 11 Rogers, Lynn           19 Golden West Swim    58.16Y   1:08.21  
                 32.49      1:08.21 (35.72)
 12 Andrew, Michael        13 Team Andrew Indi    58.14Y   1:08.89  
                 32.43      1:08.89 (36.46)
 13 La Tourette, Chad      24 STAN-PC/PASA        58.99Y   1:10.74  
                 33.33      1:10.74 (37.41)
 14 Zoldos, Michael        23 STAN-PC/PASA        58.99Y   1:10.99  
                 33.61      1:10.99 (37.38)
 -- Oliver Mercado, David  25 ITESM             1:01.32S        NS  
 -- Daniels, Joseph        18 Fort Worth Area-  1:05.17         NS      
    
 Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License 
      2013 ST TXLA Austin Grand Prix - 1/18/2013 to 1/20/2013       
 
 Event 25  Women 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Franklin, Missy        17 Colorado Stars-C    58.33    1:00.85  
                 30.20      1:00.85 (30.65)
  2 Caldwell, Hilary       21 PSW               1:00.77    1:02.36  
                 30.71      1:02.36 (31.65)
  3 Takemura, Miyuki       23 Una Gwsc-CA       1:01.41    1:02.43  
                 30.30      1:02.43 (32.13)
  4 Arcila, Isabella       18 Southern Methodi  1:01.90    1:02.71  
                 30.56      1:02.71 (32.15)
  5 Lavigna, Lauren        23 UBCD              1:02.44    1:04.07  
                 31.30      1:04.07 (32.77)
  6 Howe, Ally             17 Palo Alto Stanfo  1:02.77    1:04.48  
                 31.30      1:04.48 (33.18)
  7 Manuel, Simone         16 First Colony Swi  1:03.92    1:05.00  
                 31.76      1:05.00 (33.24)
  8 Campbell, Summer       16 Fort Worth Area-    57.39Y   1:07.79  
                 32.76      1:07.79 (35.03)
 -----------------------------------------------------------------
 -- Carrozza, Quinn        16 Longhorn Aquatic  1:02.38         DQ      
    
 Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License 
      2013 ST TXLA Austin Grand Prix - 1/18/2013 to 1/20/2013       
 
 Event 26  Men 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Grevers, Matt          27 Tucson Ford Deal    52.08      55.61  
                 26.43        55.61 (29.18)
  2 Aspinall, Kelly        23 UBCD                57.33      57.87  
                 27.85        57.87 (30.02)
  3 Vyatchanin, Arkady     28 UN-FL               53.79      57.96  
                 28.56        57.96 (29.40)
  4 Godsoe, Eugene         24 STAN-PC/PASA        53.61      57.97  
                 29.54        57.97 (28.43)
  5 Cheah, Geoffrey        22 Palo Alto Stanfo    48.84Y     58.21  
                 28.23        58.21 (29.98)
  6 Tapp, Jake             24 LOSC                54.77S     58.29  
                 28.22        58.29 (30.07)
  7 Pinfold, Brett         17 First Colony Swi    58.93      58.49  
                 29.05        58.49 (29.44)
  8 Liang, Andrew          16 Palo Alto Stanfo    58.44    1:00.37  
                 29.14      1:00.37 (31.23)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Berreta Gonzalez, Gus  20 ITESM               57.27S   1:00.58  
                 29.44      1:00.58 (31.14)
 10 Ogren, Curtis          16 Palo Alto Stanfo    59.22    1:00.59  
                 29.52      1:00.59 (31.07)
 11 Rowan, Samuel          21 Tucson Ford Deal    51.03Y   1:00.60  
                 29.51      1:00.60 (31.09)
 12 Moran, Aaron           17 Alamo Area Aquat    51.92Y   1:00.93  
                 29.50      1:00.93 (31.43)
 13 Booth, Josh            17 Bolles School Sh    58.39    1:01.00  
                 29.46      1:01.00 (31.54)
 14 Quintero Casta?eda, E  20 ITESM               57.33S   1:01.21  
                 29.40      1:01.21 (31.81)
 15 Andrew, Michael        13 Team Andrew Indi    52.28Y   1:02.12  
                 30.58      1:02.12 (31.54)
 16 Jaime, Joseph          18 Alamo Area Aquat    52.06Y   1:03.08  
                 30.71      1:03.08 (32.37)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Koetting, Sean         20 Longhorn Aquatic    50.63Y   1:04.73  
                 30.82      1:04.73 (33.91)
 -- Dwyer, Conor           24 UN-FL               57.05         DQ  
 -- Robles Castro, Miguel  26 ITESM               54.77S        NS      
    
 Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License 
      2013 ST TXLA Austin Grand Prix - 1/18/2013 to 1/20/2013       
 
 Event 27  Women 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Franklin, Missy        17 Colorado Stars-C  2:12.08    2:17.55  
                 29.69      1:03.72 (34.03)
        1:45.41 (41.69)     2:17.55 (32.14)
  2 Bispo, Karlee          22 Longhorn Aquatic  2:13.32    2:18.58  
                 30.28      1:06.35 (36.07)
        1:46.51 (40.16)     2:18.58 (32.07)
  3 Szekely, Allie         14 Central Bucks Sw  2:15.98    2:18.76  
                 30.28      1:04.80 (34.52)
        1:45.28 (40.48)     2:18.76 (33.48)
  4 Komarnycky, Alexa      23 Island Swimming   2:13.88    2:20.33  
                 30.73                     
            1:47.99 ( )     2:20.33 (32.34)
  5 D''Innocenzo, Margaret  18 Crimson Aquatics  2:17.49    2:21.42  
                 31.23      1:07.00 (35.77)
        1:48.93 (41.93)     2:21.42 (32.49)
  6 Stevens, Leah          16 Lakeside Swim Te  2:19.72    2:21.89  
                 30.62      1:07.11 (36.49)
        1:49.08 (41.97)     2:21.89 (32.81)
  7 Carrozza, Quinn        16 Longhorn Aquatic  2:21.15    2:22.05  
                 30.52      1:05.63 (35.11)
        1:50.10 (44.47)     2:22.05 (31.95)
  8 Manuel, Simone         16 First Colony Swi  1:59.10Y   2:22.44  
                 31.27      1:07.63 (36.36)
        1:51.43 (43.80)     2:22.44 (31.01)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Greenberg, Peyton      15 Lakeside Swim Te  2:04.86Y   2:24.91  
                 32.21      1:11.98 (39.77)
        1:51.47 (39.49)     2:24.91 (33.44)
 -- Howe, Ally             17 Palo Alto Stanfo  1:58.61Y        DQ      
    
 Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License 
      2013 ST TXLA Austin Grand Prix - 1/18/2013 to 1/20/2013       
 
 Event 28  Men 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Ford, Andrew           23 GMAC              2:00.28    2:05.96  
                 27.15        59.24 (32.09)
        1:36.18 (36.94)     2:05.96 (29.78)
  2 Rowan, Samuel          21 Tucson Ford Deal  2:04.38    2:06.42  
                 27.51        59.87 (32.36)
        1:36.16 (36.29)     2:06.42 (30.26)
  3 Lochte, Ryan           28 Daytona Beach-FL  1:54.00    2:06.52  
                 26.80      1:00.08 (33.28)
        1:37.12 (37.04)     2:06.52 (29.40)
  4 Ogren, Curtis          16 Palo Alto Stanfo  2:03.76    2:07.53  
                 27.99        59.49 (31.50)
        1:37.16 (37.67)     2:07.53 (30.37)
  5 Dwyer, Conor           24 UN-FL             1:58.32    2:07.88  
                 27.54      1:00.46 (32.92)
        1:37.98 (37.52)     2:07.88 (29.90)
  6 Clary, Tyler           23 Club Wolverine-M  2:00.20    2:08.07  
                 27.32        59.17 (31.85)
        1:37.97 (38.80)     2:08.07 (30.10)
  7 Wold, Alex             25 Santa Clara Swim  2:03.04    2:08.35  
                 28.22      1:00.03 (31.81)
        1:38.48 (38.45)     2:08.35 (29.87)
  8 Boucher, Jerome        20 LR                2:08.89    2:11.33  
                 29.33      1:02.96 (33.63)
        1:40.54 (37.58)     2:11.33 (30.79)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Knight, Titus          24 Golden West Swim  1:54.39Y   2:11.80  
                 27.53      1:02.39 (34.86)
        1:41.78 (39.39)     2:11.80 (30.02)
 10 Rogers, Lynn           19 Golden West Swim  1:53.96Y   2:12.93  
                 28.55      1:04.39 (35.84)
        1:40.87 (36.48)     2:12.93 (32.06)
 11 D''Innocenzo, Nicholas  22 Crimson Aquatics  2:05.17    2:14.40  
                 28.49      1:05.07 (36.58)
        1:41.31 (36.24)     2:14.40 (33.09)
 12 Ramirez Juarez, Ramir  22 ITESM             2:06.77S   2:14.64  
                 27.84      1:02.54 (34.70)
        1:43.34 (40.80)     2:14.64 (31.30)
 13 Moore, David           18 Alamo Area Aquat  1:49.07Y   2:14.97  
                 29.73      1:05.76 (36.03)
        1:44.00 (38.24)     2:14.97 (30.97)
 14 Roa, Daniel            22 Una Gwsc-CA       1:54.39Y   2:17.31  
                 29.42      1:04.54 (35.12)
        1:45.51 (40.97)     2:17.31 (31.80)
 -- Rivas DE LA Torre, Ma  21 ITESM             2:08.43         DQ  
 -- Tapp, Jake             24 LOSC              2:02.75         DQ  
 -- Pinfold, Brett         17 First Colony Swi  1:52.31Y        DQ  
 -- Robles Castro, Miguel  26 ITESM             1:59.42S        NS  
 -- Vyatchanin, Arkady     28 UN-FL             1:53.76Y        NS