ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Canada Cup: Day One
11/23/2012-11/23/2012
Toronto, Canada


    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 18:11PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
 
 Event 1  Women 800 SC Meter Freestyle
=========================================================================
      Cda Cup: S 8:24.98  26/11/2006Brittany Reimer, UBC Dolphins
 Meet Qualifying:  8:59.31
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA Points
=========================================================================
  1 Komarnycky, Ale  23 ISLAND            8:32.79    8:33.08   842   50  
    r:+0.82  30.50      1:02.93 (32.43)
        1:35.34 (32.41)     2:08.05 (32.71)
        2:40.62 (32.57)     3:12.96 (32.34)
        3:45.66 (32.70)     4:18.31 (32.65)
        4:50.73 (32.42)     5:23.36 (32.63)
        5:55.56 (32.20)     6:27.60 (32.04)
        6:59.51 (31.91)     7:31.47 (31.96)
        8:03.15 (31.68)     8:33.08 (29.93)
  2 King, Savannah   20 UBCD/VNSC         8:25.68    8:33.10   842   30  
    r:+0.78  30.81      1:03.48 (32.67)
        1:36.05 (32.57)     2:08.74 (32.69)
        2:41.35 (32.61)     3:14.00 (32.65)
        3:46.61 (32.61)     4:19.16 (32.55)
        4:51.38 (32.22)     5:23.42 (32.04)
        5:55.37 (31.95)     6:27.39 (32.02)
        6:59.33 (31.94)     7:31.26 (31.93)
        8:03.19 (31.93)     8:33.10 (29.91)
  3 Coley, Bridget   19 HAC/UT            8:37.71    8:36.84   823   20  
    r:+0.76  30.46      1:03.12 (32.66)
        1:35.55 (32.43)     2:08.06 (32.51)
        2:40.89 (32.83)     3:13.41 (32.52)
        3:46.13 (32.72)     4:18.91 (32.78)
        4:51.36 (32.45)     5:23.61 (32.25)
        5:55.90 (32.29)     6:28.49 (32.59)
        7:00.86 (32.37)     7:33.26 (32.40)
        8:05.69 (32.43)     8:36.84 (31.15)
  4 Jewell, Karyn    19 CNG               8:54.18    8:45.39   784   15  
    r:+0.72  30.08      1:02.58 (32.50)
        1:35.62 (33.04)     2:08.74 (33.12)
        2:41.91 (33.17)     3:15.14 (33.23)
        3:48.11 (32.97)     4:21.14 (33.03)
        4:54.23 (33.09)     5:27.60 (33.37)
        6:00.65 (33.05)     6:33.90 (33.25)
        7:07.00 (33.10)     7:40.20 (33.20)
        8:13.27 (33.07)     8:45.39 (32.12)
  5 Williams, Nadin  19 UOFA              8:45.61    8:45.73   782   14  
    r:+0.69  30.62      1:03.61 (32.99)
        1:36.84 (33.23)     2:10.02 (33.18)
        2:43.30 (33.28)     3:16.41 (33.11)
        3:49.56 (33.15)     4:22.63 (33.07)
        4:55.59 (32.96)     5:28.63 (33.04)
        6:01.74 (33.11)     6:34.86 (33.12)
        7:07.98 (33.12)     7:40.98 (33.00)
        8:13.69 (32.71)     8:45.73 (32.04)
  6 Abdel-Khalik, E  15 ESWIM             8:50.93    8:47.98   772   13  
    r:+0.74  30.69      1:03.72 (33.03)
        1:36.88 (33.16)     2:10.21 (33.33)
        2:43.63 (33.42)     3:16.78 (33.15)
        3:50.08 (33.30)     4:23.41 (33.33)
        4:56.32 (32.91)     5:29.63 (33.31)
        6:03.11 (33.48)     6:36.74 (33.63)
        7:09.88 (33.14)     7:43.45 (33.57)
        8:16.10 (32.65)     8:47.98 (31.88)
  7 Maitland, Heath  23 TSC               8:38.61    8:49.53   766   12  
    r:+0.62  30.96      1:04.16 (33.20)
        1:37.42 (33.26)     2:10.37 (32.95)
        2:43.56 (33.19)     3:16.69 (33.13)
        3:49.87 (33.18)     4:22.98 (33.11)
        4:56.11 (33.13)     5:29.44 (33.33)
        6:02.72 (33.28)     6:36.04 (33.32)
        7:09.79 (33.75)     7:43.50 (33.71)
        8:17.09 (33.59)     8:49.53 (32.44)
  8 Pamerleau, L?on  22 ROUGE ET OR       8:57.72    8:52.67   752   11  
    r:+0.80  31.33      1:04.83 (33.50)
        1:38.27 (33.44)     2:12.02 (33.75)
        2:45.83 (33.81)     3:19.41 (33.58)
        3:53.15 (33.74)     4:26.84 (33.69)
        5:00.17 (33.33)     5:33.50 (33.33)
        6:06.94 (33.44)     6:40.47 (33.53)
        7:13.88 (33.41)     7:47.33 (33.45)
        8:20.57 (33.24)     8:52.67 (32.10)
  9 Hodge, Caitlin   18 CNG               8:48.41    8:54.79   743    9  
    r:+0.70  30.33      1:02.85 (32.52)
        1:35.70 (32.85)     2:09.20 (33.50)
        2:42.77 (33.57)     3:16.24 (33.47)
        3:50.12 (33.88)     4:23.82 (33.70)
        4:57.50 (33.68)     5:31.34 (33.84)
        6:04.93 (33.59)     6:38.80 (33.87)
        7:13.06 (34.26)     7:47.11 (34.05)
        8:21.76 (34.65)     8:54.79 (33.03)
 10 Haines, Esther   20 COBRA/UT          8:54.65    8:56.60   736    7  
    r:+0.87  31.55      1:04.91 (33.36)
        1:38.32 (33.41)     2:11.85 (33.53)
        2:45.08 (33.23)     3:18.60 (33.52)
        3:52.30 (33.70)     4:26.21 (33.91)
        4:59.67 (33.46)     5:33.40 (33.73)
        6:07.42 (34.02)     6:41.47 (34.05)
        7:15.53 (34.06)     7:49.63 (34.10)
        8:23.68 (34.05)     8:56.60 (32.92)
 11 Balazs, Zsofi    22 TSC               9:01.85L   8:58.31   729    6  
    r:+0.89  30.65      1:04.72 (34.07)
        1:38.39 (33.67)     2:12.14 (33.75)
        2:45.98 (33.84)     3:19.98 (34.00)
        3:53.94 (33.96)     4:27.65 (33.71)
        5:01.65 (34.00)     5:35.43 (33.78)
        6:09.32 (33.89)     6:43.54 (34.22)
        7:17.14 (33.60)     7:50.83 (33.69)
        8:25.14 (34.31)     8:58.31 (33.17)
 12 Pineau, B?atric  19 ROUGE ET OR       8:53.04    8:59.10   726    5  
    r:+0.80  30.99      1:04.16 (33.17)
        1:37.55 (33.39)     2:11.01 (33.46)
        2:44.48 (33.47)     3:18.11 (33.63)
        3:51.97 (33.86)     4:25.92 (33.95)
        4:59.80 (33.88)     5:34.20 (34.40)
        6:08.45 (34.25)     6:42.55 (34.10)
        7:16.84 (34.29)     7:50.92 (34.08)
        8:25.37 (34.45)     8:59.10 (33.73)
 13 Anderson, Olivi  13 ESWIM             9:14.27L   8:59.89   722    4  
    r:+0.84  31.03      1:04.43 (33.40)
        1:38.06 (33.63)     2:11.68 (33.62)
        2:45.96 (34.28)     3:19.96 (34.00)
        3:54.28 (34.32)     4:28.34 (34.06)
        5:02.46 (34.12)     5:36.66 (34.20)
        6:10.80 (34.14)     6:44.88 (34.08)
        7:19.29 (34.41)     7:53.45 (34.16)
        8:27.36 (33.91)     8:59.89 (32.53)
 14 Chan, Victoria   17 RHAC              8:52.84    9:03.46   708    3  
    r:+0.73  30.53      1:03.23 (32.70)
        1:36.78 (33.55)     2:10.61 (33.83)
        2:44.87 (34.26)     3:19.63 (34.76)
        3:54.11 (34.48)     4:28.74 (34.63)
        5:03.05 (34.31)     5:37.51 (34.46)
        6:11.92 (34.41)     6:46.61 (34.69)
        7:20.97 (34.36)     7:55.46 (34.49)
        8:29.85 (34.39)     9:03.46 (33.61)
 15 Lachance, Nicol  20 OTT-ON            8:58.91    9:04.58   704    2  
    r:+0.76  31.03      1:04.61 (33.58)
        1:38.38 (33.77)     2:12.41 (34.03)
        2:46.53 (34.12)     3:20.93 (34.40)
        3:55.39 (34.46)     4:29.50 (34.11)
        5:03.78 (34.28)     5:38.10 (34.32)
        6:12.73 (34.63)     6:47.04 (34.31)
        7:21.57 (34.53)     7:56.41 (34.84)
        8:30.92 (34.51)     9:04.58 (33.66)
 16 Struzina, Leena  16 TSC               9:12.55    9:05.12   702    1  
    r:+0.76  31.24      1:05.33 (34.09)
        1:40.22 (34.89)     2:15.17 (34.95)
        2:49.69 (34.52)     3:24.40 (34.71)
        3:58.95 (34.55)     4:33.45 (34.50)
        5:07.50 (34.05)     5:41.81 (34.31)
        6:15.77 (33.96)     6:50.17 (34.40)
        7:24.20 (34.03)     7:58.43 (34.23)
        8:32.51 (34.08)     9:05.12 (32.61)
 17 Barrack, Megan   17 NEW               8:54.20    9:06.69   696  
    r:+0.80  31.13      1:04.91 (33.78)
        1:39.11 (34.20)     2:13.39 (34.28)
        2:47.81 (34.42)     3:22.17 (34.36)
        3:56.87 (34.70)     4:31.54 (34.67)
        5:06.35 (34.81)     5:40.95 (34.60)
        6:15.41 (34.46)     6:49.99 (34.58)
        7:24.92 (34.93)     7:59.18 (34.26)
        8:33.22 (34.04)     9:06.69 (33.47)
 18 Bellio, Olivia   18 ESWIM             8:52.08    9:07.10   694  
    r:+0.74  30.41      1:03.71 (33.30)
        1:36.90 (33.19)     2:10.22 (33.32)
        2:43.51 (33.29)     3:17.43 (33.92)
        3:51.59 (34.16)     4:25.72 (34.13)
        5:00.31 (34.59)     5:35.13 (34.82)
        6:09.90 (34.77)     6:45.35 (35.45)
        7:20.77 (35.42)     7:56.66 (35.89)
        8:32.05 (35.39)     9:07.10 (35.05)
 19 Munro, Victoria  19 OAK               9:14.85L   9:09.80   684  
    r:+0.56  31.03      1:05.05 (34.02)
        1:39.73 (34.68)     2:14.53 (34.80)
        2:49.25 (34.72)     3:24.17 (34.92)
        3:59.16 (34.99)     4:33.95 (34.79)
        5:08.43 (34.48)     5:43.05 (34.62)
        6:17.93 (34.88)     6:52.32 (34.39)
        7:27.04 (34.72)     8:01.58 (34.54)
        8:36.69 (35.11)     9:09.80 (33.11)
 20 Armstrong, Dana  23 UOFA              8:57.58    9:10.72   681  
    r:+0.79  31.30      1:05.08 (33.78)
        1:39.33 (34.25)     2:13.60 (34.27)
        2:47.95 (34.35)     3:22.54 (34.59)
        3:56.98 (34.44)     4:31.57 (34.59)
        5:06.54 (34.97)     5:41.41 (34.87)
        6:16.35 (34.94)     6:51.29 (34.94)
        7:26.51 (35.22)     8:01.98 (35.47)
        8:37.17 (35.19)     9:10.72 (33.55)
 21 Kilty, Briana    19 MUSTANGS          8:57.93    9:12.37   674  
    r:+0.73  30.99      1:05.34 (34.35)
        1:39.77 (34.43)     2:14.31 (34.54)
        2:48.90 (34.59)     3:23.76 (34.86)
        3:58.88 (35.12)     4:34.00 (35.12)
        5:08.97 (34.97)     5:44.25 (35.28)
        6:19.43 (35.18)     6:54.72 (35.29)
        7:29.43 (34.71)     8:04.01 (34.58)
        8:38.59 (34.58)     9:12.37 (33.78)
 22 Lockridge, Clai  16 NYAC              9:18.35L   9:13.52   670  
    r:+0.67  31.07      1:05.51 (34.44)
        1:40.32 (34.81)     2:15.39 (35.07)
        2:49.87 (34.48)     3:24.88 (35.01)
        4:00.30 (35.42)     4:35.26 (34.96)
        5:10.07 (34.81)     5:44.85 (34.78)
        6:19.85 (35.00)     6:54.87 (35.02)
        7:29.86 (34.99)     8:04.95 (35.09)
        8:40.17 (35.22)     9:13.52 (33.35)
 23 Gold, Vanessa    14 TSC               9:14.06L   9:13.69   670  
    r:+0.95  31.34      1:04.96 (33.62)
        1:38.91 (33.95)     2:13.52 (34.61)
        2:47.99 (34.47)     3:22.83 (34.84)
        3:57.38 (34.55)     4:32.31 (34.93)
        5:06.89 (34.58)     5:42.23 (35.34)
        6:17.89 (35.66)     6:53.08 (35.19)
        7:28.80 (35.72)     8:04.34 (35.54)
        8:39.40 (35.06)     9:13.69 (34.29)
 24 Hall, Paige      16 COBRA             9:11.07L   9:15.73   662  
    r:+0.76  32.04      1:06.47 (34.43)
        1:41.11 (34.64)     2:16.00 (34.89)
        2:50.91 (34.91)     3:26.03 (35.12)
        4:01.56 (35.53)     4:36.52 (34.96)
        5:11.06 (34.54)     5:46.10 (35.04)
        6:21.24 (35.14)     6:56.46 (35.22)
        7:31.63 (35.17)     8:07.03 (35.40)
        8:41.89 (34.86)     9:15.73 (33.84)
 25 Lalumiere, Laur  15 OAK               9:18.73L   9:21.05   644  
    r:+0.75  33.72      1:07.94 (34.22)
        1:43.35 (35.41)     2:19.45 (36.10)
        2:55.33 (35.88)     3:30.83 (35.50)
        4:06.51 (35.68)     4:42.18 (35.67)
        5:17.37 (35.19)     5:52.69 (35.32)
        6:27.82 (35.13)     7:02.59 (34.77)
        7:37.20 (34.61)     8:12.38 (35.18)
        8:47.20 (34.82)     9:21.05 (33.85)
 26 Mallory, Tara    17 ESWIM             8:57.56    9:27.94   620  
    r:+0.79  31.47      1:05.86 (34.39)
        1:41.27 (35.41)     2:17.09 (35.82)
        2:53.03 (35.94)     3:28.13 (35.10)
        4:03.91 (35.78)     4:39.91 (36.00)
        5:15.90 (35.99)     5:52.55 (36.65)
        6:28.65 (36.10)     7:04.93 (36.28)
        7:40.95 (36.02)     8:16.87 (35.92)
        8:52.89 (36.02)     9:27.94 (35.05)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 1                  
 
  1. Island Swimming                    50   2. Ubc Dolphins                       30
  3. Club de Natation de Gatineau       24   4. Hamilton Aquatic Club              20
  5. Toronto Swim Club                  19   6. Etobicoke Swimming                 17
  7. Rouge et Or/Universit? Laval       16   8. UofA Pandas and Bears              14
  9. Cobra Swim Club                     7  10. Richmond Hill Aquatic Club          3
 11. University of Ottawa GeeGees        2                                           

    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 18:18PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
                           Last Completed Event                            
 
 Event 2  Men 100 SC Meter Freestyle
=========================================================================
      Cda Cup: S 47.47  24/11/2006Brent Hayden, UBC Dolphins
 Meet Qualifying:  52.22
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Aspinall, Kelly  22 UBCD/VNSC           49.77      48.45   798   50  
    r:+0.61  23.01        48.45 (25.44)
  2 Massie-Martel,   22 ROUGE ET OR         49.08      48.63   789   30  
    r:+0.73  23.50        48.63 (25.13)
  3 Manning, Chris   20 WRMS                50.45      49.48   749   20  
    r:+0.59  23.86        49.48 (25.62)
  4 Gossland, Tommy  23 UBCD/VNSC           50.47      49.66   741   15  
    r:+0.69  23.76        49.66 (25.90)
  5 Van Moerkerke,   19 GRYPHONS            49.97      50.42   708   14  
    r:+0.83  24.03        50.42 (26.39)
  6 Abdel-Khalik, A  18 ESWIM               50.60      50.50   704   13  
    r:+0.68  24.40        50.50 (26.10)
  7 Best, Adam       20 GO KINGFISH         50.85      50.51   704   12  
    r:+0.72  24.50        50.51 (26.01)
  8 C.Cantin, Pasca  21 ROUGE ET OR         50.85      51.24   674   11  
    r:+0.65  24.57        51.24 (26.67)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Allen, Coleman   19 UBCD/VNSC           50.92      50.50   704    9  
    r:+0.70  24.43        50.50 (26.07)
 10 Loginov, Alex    20 TSC                 50.91      50.81   691    7  
    r:+0.69  23.68        50.81 (27.13)
 11 Leitch, Ian      22 UOFA                51.10      50.82   691    6  
    r:+0.70  24.41        50.82 (26.41)
 12 Krywitsky, Tom   20 UOFA                51.14      51.15   678    5  
    r:+0.74  24.82        51.15 (26.33)
 13 Kroitor, Artur   20 UM                  51.39      51.25   674    4  
    r:+0.68  24.75        51.25 (26.50)
 14 Bailey, Cameron  23 MACU                51.31      51.87   650    3  
    r:+0.67  25.01        51.87 (26.86)
 15 MacKinnon, Robe  22 UOFA                51.25      51.93   648    2  
    r:+0.82  25.10        51.93 (26.83)
 16 Au, Joshua       22 UOFA                51.30      51.94   647    1  
    r:+0.64  24.75        51.94 (27.19)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Ford, Andrew     23 GMAC                50.91                   
             24.41        50.91 (26.50)
 18 Kikot, Kent      19 OAK/UT              51.44                   
             24.98        51.44 (26.46)
 19 Ferraro, Mitche  16 USC                J51.44                   
             24.57        51.44 (26.87)
 20 Tso, Reece       18 UOFA                51.46                   
             24.95        51.46 (26.51)
 21 Zanatta, Keegan  19 ISLAND              51.48                   
             24.98        51.48 (26.50)
 22 Daly, Owen       17 SJL                 51.51                   
             24.61        51.51 (26.90)
 23 Wright, Wil      22 ESWIM               51.53                   
             24.48        51.53 (27.05)
 24 Ryu, Hochan      17 J-DOLPHINS          51.54                   
             25.33        51.54 (26.21)
 25 Bonomo, Robert   19 OTT-ON              51.56                   
             25.26        51.56 (26.30)
 26 Tapp, Jake       24 LOSC/VNSC           51.61                   
             24.80        51.61 (26.81)
 27 Balch, Hunter    18 UOFA                51.70                   
             24.86        51.70 (26.84)
 28 Martin, Quentin  21 ROUGE ET OR         51.73                   
             24.98        51.73 (26.75)
 29 Kwiecien-Delane  16 OAK                 51.76                   
             24.98        51.76 (26.78)
 30 Knezevic, Bogda  21 ESWIM               51.78                   
             25.23        51.78 (26.55)
 31 Wong, Louis      18 MUSTANGS            51.92                   
             24.92        51.92 (27.00)
 32 Schubert, Kurt   17 MSSAC               51.94                   
             24.41        51.94 (27.53)
 33 Arafa, Omar Mah  18 UNATT/OAK           51.98                   
             24.59        51.98 (27.39)
 33 Chaubet, Ga?l    17 ELITE               51.98                   
             25.39        51.98 (26.59)
 35 Maxey, Connor    21 UCSC                52.04                   
             24.71        52.04 (27.33)
 36 Straszynski, Ol  16 TSC                 52.06                   
             25.62        52.06 (26.44)
 37 Arafa, Ali       16 ESWIM               52.12                   
             24.89        52.12 (27.23)
 38 VanderHelm, Adr  16 BTSC                52.21                   
             25.56        52.21 (26.65)
 39 Zandona, Zac     18 UNATT/ESWIM         52.22                   
             24.97        52.22 (27.25)
 39 Fontaine, Vince  21 ROUGE ET OR         52.22                   
             25.31        52.22 (26.91)
 41 Vogelzang, Matt  21 MACU                52.23                   
             24.99        52.23 (27.24)
 42 Riley, David     18 TSC/UT              52.34                   
             25.13        52.34 (27.21)
 43 Barbar, AJ       20 BISONS-OK           52.36                   
             24.41        52.36 (27.95)
 44 Mazurek, Patric  20 TSC                 52.48                   
             25.27        52.48 (27.21)
 45 Ackman, Matthew  16 PCSC                52.51                   
             25.09        52.51 (27.42)
 46 Kosiorek, Lukas  16 TSC                 52.63                   
             25.36        52.63 (27.27)
 46 Kuiack, Daniel   17 BTSC                52.63                   
             25.28        52.63 (27.35)
 48 Muise, Marc      18 MACU                52.66                   
             25.65        52.66 (27.01)
 48 Siek, Martyn     18 GHAC                52.66                   
             25.52        52.66 (27.14)
 50 Kalp, Teddy      16 NYAC                52.67                   
             26.10        52.67 (26.57)
 51 Braches, Jeff    20 MACU                52.78                   
             25.12        52.78 (27.66)
 52 Peddie, Luke     19 UBCD/VNSC           52.82                   
             24.90        52.82 (27.92)
 53 Dans, Matthew    17 GO KINGFISH         52.89                   
             25.64        52.89 (27.25)
 54 Harding, Matt    24 OTT-ON              52.95                   
             25.50        52.95 (27.45)
 55 Robbins, Daniel  21 BISONS-OK           53.04                   
             24.31        53.04 (28.73)
 56 Villeneuve, Fra  20 ROUGE ET OR         53.11                   
             25.50        53.11 (27.61)
 57 Dzik, Evan       21 WARRIORS            53.21                   
             24.98        53.21 (28.23)
 58 Kidd, Cameron    16 WRMS                53.32                   
             24.43        53.32 (28.89)
 59 Bougie, Spencer  18 DDO                 53.35                   
             25.13        53.35 (28.22)
 60 Jin, Alexander   15 NYAC                53.43                   
             26.34        53.43 (27.09)
 61 Drogo, Th?o      17 ROUGE ET OR         53.44                   
             25.74        53.44 (27.70)
 62 Ryant, Bradley   20 UM                  53.46                   
             25.67        53.46 (27.79)
 63 Phillips, Jake   19 BISONS-OK           53.50                   
             24.76        53.50 (28.74)
 64 Myers, Brandon   21 UOFA                53.54                   
             25.80        53.54 (27.74)
 65 Day, Corey       23 BISONS-OK           53.69                   
             25.09        53.69 (28.60)
 65 Ruksys, Stefan   20 OTT-ON              53.69                   
             25.90        53.69 (27.79)
 67 Berryman, Tyler  21 ROUGE ET OR         53.72                   
             26.14        53.72 (27.58)
 68 Mierzynski, Ale  17 NYAC                53.90                   
             25.94        53.90 (27.96)
 69 Cocunubo, Ivan   19 CNG                 53.93                   
             25.58        53.93 (28.35)
 70 Rockett, Austin  20 TSC                 54.17                   
             25.95        54.17 (28.22)
 71 Simard, Pierre-  17 CNG                 54.18                   
             26.19        54.18 (27.99)
 72 Carroll, John    21 YORK                54.19                   
             25.71        54.19 (28.48)
 73 Vowles, Adam     18 HAC                 54.46                   
             26.08        54.46 (28.38)
 74 Bujold, Antoine  17 PCSC                54.51                   
             26.10        54.51 (28.41)
 75 Bresani, Gianca  18 MACU                54.63                   
             26.29        54.63 (28.34)
 76 Gardiman, Stefa  16 COBRA               54.67                   
             26.33        54.67 (28.34)
 77 Bronson, Brando  17 OSHAC               54.76                   
             26.42        54.76 (28.34)
 78 Fox, Matthew     15 HHBF                54.92                   
             26.56        54.92 (28.36)
 79 Desjardins-Labe  16 CNG                 54.94                   
             26.34        54.94 (28.60)
 80 Lethbridge, Nat  18 LAC                 55.19                   
             26.04        55.19 (29.15)
 81 Ruttan, Miles    15 GO KINGFISH         55.24                   
             26.28        55.24 (28.96)
 82 Pinzon, Esteban  19 OTT-ON              55.38                   
             26.24        55.38 (29.14)
 83 Levasseur, Arna  18 CNG                 55.42                   
             26.41        55.42 (29.01)
 84 Morin-Mailloux,  19 SAMAK               55.90                   
             26.85        55.90 (29.05)
 85 Swan, John       19 GMAC                56.43                   
             26.60        56.43 (29.83)
 86 Gosselin, Micha  18 BOLTS               56.59                   
             27.45        56.59 (29.14)
 87 Russell, Colin   28 DS                1:01.50                   
             29.27      1:01.50 (32.23)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 2                  
 
  1. Ubc Dolphins                      104   2. Rouge et Or/Universit? Laval       57
  3. Island Swimming                    50   4. Etobicoke Swimming                 30
  5. UofA Pandas and Bears              28   6. Toronto Swim Club                  26
  7. Club de Natation de Gatineau       24   8. W. Ross Macdonald Swimming         20
  8. Hamilton Aquatic Club              20  10. University of Guelph               14
 11. Greater Ottawa Kingfish S.C.       12  12. Cobra Swim Club                     7
 13. University of Manitoba Bisons       4  14. Richmond Hill Aquatic Club          3
 14. McMaster University                 3  16. University of Ottawa GeeGees        2    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 18:29PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
 
 Event 3  Women 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
      Cda Cup: S 1:55.59  30/11/2008Julia Smit, Stanford
 Meet Qualifying:  2:02.71
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 MacLean, Heathe  20 UBCD/VNSC         2:00.27    1:57.31   851   50  
    r:+0.84  28.34        58.23 (29.89)
        1:27.89 (29.66)     1:57.31 (29.42)
  2 Cheverton, Sama  24 PCSC              2:00.43    1:57.96   837   30  
    r:+0.59  28.32        58.29 (29.97)
        1:27.91 (29.62)     1:57.96 (30.05)
  3 Goss, Kennedy    16 GATORS            2:01.15    1:58.62   823   20  
    r:+0.53  27.73        58.13 (30.40)
        1:28.44 (30.31)     1:58.62 (30.18)
  4 Schultz, Paige   21 TSC               2:01.64    2:00.40   787   15  
    r:+0.76  28.34        58.87 (30.53)
        1:29.84 (30.97)     2:00.40 (30.56)
  5 Escobar, Susana  24 HAC               2:01.85    2:01.14   772   14  
    r:+0.70  28.67        59.24 (30.57)
        1:30.16 (30.92)     2:01.14 (30.98)
  6 King, Savannah   20 UBCD/VNSC         2:01.92    2:01.35   768   13  
    r:+0.81  29.17      1:00.15 (30.98)
        1:31.25 (31.10)     2:01.35 (30.10)
  7 Ozturk, Selin    17 NEW               2:01.22    2:01.66   762   12  
    r:+0.79  29.01      1:00.02 (31.01)
        1:31.19 (31.17)     2:01.66 (30.47)
  8 Sproule, Emma    20 MUSTANGS          2:01.79    2:02.58   745   11  
    r:+0.76  29.28      1:00.73 (31.45)
        1:31.93 (31.20)     2:02.58 (30.65)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Dixon, Lauren    17 DS                2:02.87    2:01.94   757    9  
    r:+0.69  28.55        59.41 (30.86)
        1:30.50 (31.09)     2:01.94 (31.44)
 10 Olivares, Isabe  17 MSSAC             2:03.93    2:02.88   740    7  
    r:+0.60  28.58        59.99 (31.41)
        1:31.73 (31.74)     2:02.88 (31.15)
 11 Hotta, Kelly     17 LAURENTIAN        2:04.77    2:03.14   735    6  
    r:+0.73  29.43      1:00.54 (31.11)
        1:32.26 (31.72)     2:03.14 (30.88)
 12 Wood, Alana      20 UOFA              2:04.49    2:03.67   726    5  
    r:+0.74  29.17      1:00.34 (31.17)
        1:32.00 (31.66)     2:03.67 (31.67)
 13 Sbaraglia, Oliv  15 DS                2:04.54    2:03.99   720    4  
    r:+0.71  28.38      1:00.06 (31.68)
        1:31.84 (31.78)     2:03.99 (32.15)
 14 Williams, Nadin  19 UOFA              2:04.85    2:05.94   687    3  
    r:+0.70  29.11      1:01.09 (31.98)
        1:33.93 (32.84)     2:05.94 (32.01)
 15 Hodge, Caitlin   18 CNG               2:04.03    2:06.97   671    2  
    r:+0.71  29.36      1:01.27 (31.91)
        1:34.63 (33.36)     2:06.97 (32.34)
 16 Bellio, Olivia   18 ESWIM             2:05.02    2:07.15   668    1  
    r:+0.72  29.50      1:01.10 (31.60)
        1:33.99 (32.89)     2:07.15 (33.16)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Komarnycky, Ale  23 ISLAND            2:02.31                   
             29.51      1:00.67 (31.16)
        1:31.84 (31.17)     2:02.31 (30.47)
 10 Hevey, Sarah-Le  23 CAMO              2:02.55                   
             28.67        59.54 (30.87)
        1:31.02 (31.48)     2:02.55 (31.53)
 16 Abdel-Khalik, E  15 ESWIM             2:04.61                   
             29.29      1:01.11 (31.82)
        1:33.12 (32.01)     2:04.61 (31.49)
 20 Jurenovskis, An  22 UT                2:05.24                   
             29.47      1:01.49 (32.02)
        1:33.53 (32.04)     2:05.24 (31.71)
 21 Oldershaw, Marn  18 UNATT/OAK         2:05.84                   
             29.98      1:01.65 (31.67)
        1:33.82 (32.17)     2:05.84 (32.02)
 22 Pamerleau, L?on  22 ROUGE ET OR       2:05.98                   
             30.20      1:02.28 (32.08)
        1:34.12 (31.84)     2:05.98 (31.86)
 23 Payne, Chantiqu  23 GMAC              2:06.22                   
             29.15      1:00.67 (31.52)
        1:33.05 (32.38)     2:06.22 (33.17)
 24 Mielnichuk, Bob  21 UOFA              2:06.40                   
             29.72      1:01.48 (31.76)
        1:33.99 (32.51)     2:06.40 (32.41)
 25 McCann, Meryn    14 DS                2:07.05                   
             29.30      1:01.67 (32.37)
        1:34.54 (32.87)     2:07.05 (32.51)
 26 Cunningham, Mar  18 ROW/UT            2:07.14                   
             29.64      1:02.02 (32.38)
        1:35.17 (33.15)     2:07.14 (31.97)
 27 McDonald, Melan  15 ESWIM             2:07.28                   
             29.25      1:01.31 (32.06)
        1:34.20 (32.89)     2:07.28 (33.08)
 28 Struzina, Leena  16 TSC               2:07.30                   
             29.95      1:02.22 (32.27)
        1:34.79 (32.57)     2:07.30 (32.51)
 29 Lachance, Nicol  20 OTT-ON            2:07.37                   
             29.84      1:01.95 (32.11)
        1:34.80 (32.85)     2:07.37 (32.57)
 30 Simpson, Kaitli  17 PCSC              2:07.45                   
             29.81      1:01.99 (32.18)
        1:34.47 (32.48)     2:07.45 (32.98)
 31 Missiuna, Shara  18 UBCD/OAK          2:07.87                   
             29.87      1:02.55 (32.68)
        1:35.37 (32.82)     2:07.87 (32.50)
 32 Pineau, B?atric  19 ROUGE ET OR       2:07.95                   
             30.38      1:02.87 (32.49)
        1:35.47 (32.60)     2:07.95 (32.48)
 33 Gold, Vanessa    14 TSC               2:10.17                   
             30.29      1:03.15 (32.86)
        1:36.61 (33.46)     2:10.17 (33.56)
 34 Pulfer, Madison  16 GO KINGFISH       2:11.36                   
             31.17      1:03.95 (32.78)
        1:37.27 (33.32)     2:11.36 (34.09)
 36 Sukonthapanich,  17 NEW               2:15.16                   
             29.68      1:03.47 (33.79)
        1:38.96 (35.49)     2:15.16 (36.20)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 3                  
 
  1. Ubc Dolphins                      167   2. Rouge et Or/Universit? Laval       57
  3. Island Swimming                    50   4. Toronto Swim Club                  41
  5. UofA Pandas and Bears              36   6. Hamilton Aquatic Club              34
  7. Etobicoke Swimming                 31   8. Pointe-Claire Swim Club            30
  9. Club de Natation de Gatineau       26  10. Granite Gators Swim Team           20
 10. W. Ross Macdonald Swimming         20  12. University of Guelph               14
 13. Dolphins Swim Club of Oakville     13  14. Newmarket Stingrays                12
 14. Greater Ottawa Kingfish S.C.       12  16. Western University Swimming        11
 17. Cobra Swim Club                     7  17. Mississauga Aquatic Club            7
 19. Sudbury Laurentian Swim Club        6  20. University of Manitoba Bisons       4
 21. Richmond Hill Aquatic Club          3  21. McMaster University                 3
 23. University of Ottawa GeeGees        2                                           

    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 18:32PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
 
 Event 4  Men 50 SC Meter Breaststroke
=========================================================================
      Cda Cup: S 27.86  30/11/2008Warren Barnes, SCAR
 Meet Qualifying:  30.23
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Perron, Dillon   20 UM                  28.87      28.05   729   50  
         r:+0.68                       
  2 Barnes, Warren   27 TSC                 28.51      28.22   716   30  
         r:+0.66                       
  3 Bald, Konrad     20 MACU                28.77      28.33   708   20  
         r:+0.73                       
  4 da Franca, Vito  24 BISONS-OK           28.85      28.51   694   15  
         r:+0.63                       
  5 Giovanetto, Ste  19 UOFA                28.57      28.55   691   14  
         r:+0.64                       
  6 Armstrong, Jake  22 MUSTANGS            29.27      28.87   669   13  
         r:+0.66                       
  7 Deret, Erwan     22 ROUGE ET OR         29.34      29.07   655   12  
         r:+0.62                       
  8 Dumont, Maxime   23 ROUGE ET OR         29.04      29.11   652   11  
         r:+0.70                       
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Blechta, Ian     21 MACU                29.57      29.41   632    9  
         r:+0.57                       
 10 D?ry-Bergeron,   18 ROUGE ET OR         29.61      29.48   628    6.5
         r:+0.69                       
 10 Penny, Greg      21 BISONS-OK           29.65      29.48   628    6.5
         r:+0.64                       
 12 Savoie, Louis    17 CNBO                29.58      29.57   622    5  
         r:+0.67                       
 13 Kruzyk, Peter    19 UT                  29.71      29.59   621    4  
         r:+0.67                       
 14 Campbell, Olivi  21 ROUGE ET OR         29.99      29.80   608    3  
         r:+0.71                       
 15 Lefebvre, David  24 ROUGE ET OR         29.90      30.17   586    1.5
         r:+0.68                       
 15 Asselin, Mark    17 NKB                 29.87      30.17   586    1.5
         r:+0.81                       
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 14 Guest, James     16 PCSC                29.72                   
 17 Greig, Wesley    22 CLUB WARRIORS       29.93                   
 19 Wall, Eli        17 GO KINGFISH         30.28                   
 20 Bujold, Antoine  17 PCSC                30.32                   
 21 Liew, Anthony    20 TRENT               30.38                   
 22 Siek, Martyn     18 GHAC                30.57                   
 23 Stephenson, Mat  22 GMAC                30.59                   
 24 Mulder, Austin   18 GMAC                30.60                   
 24 Crevier, Jean-F  21 SAMAK               30.60                   
 26 Ryant, Bradley   20 UM                  30.80                   
 27 Helie-Masters,   21 MACU                30.86                   
 28 Cocks, Bill      28 TRENT               31.03                   
 29 Tong-McDermott,  15 TSC                 31.29                   
 30 Smith, Austin    17 GHAC                31.33                   
 30 Gosselin, Felix  19 PCSC                31.33                   
 32 Johnson, Alexan  23 CLUB WARRIORS       31.65                   
 33 Bonomo, Robert   19 OTT-ON              31.86                   
 34 Tremblay, Jerem  16 SAMAK               31.94                   
 35 Russell, Colin   28 DS                  34.02                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 4                  
 
  1. Ubc Dolphins                      167   2. Rouge et Or/Universit? Laval       91
  3. Toronto Swim Club                  71   4. University of Manitoba Bisons      54
  5. UofA Pandas and Bears              50   5. Island Swimming                    50
  7. Hamilton Aquatic Club              34   8. McMaster University                32
  9. Etobicoke Swimming                 31  10. Pointe-Claire Swim Club            30
 11. Club de Natation de Gatineau       26  12. Western University Swimming        24
 13. Oklahoma Baptist University      21.5  14. Granite Gators Swim Team           20
 14. W. Ross Macdonald Swimming         20  16. University of Guelph               14
 17. Dolphins Swim Club of Oakville     13  18. Newmarket Stingrays                12
 18. Greater Ottawa Kingfish S.C.       12  20. Mississauga Aquatic Club            7
 20. Cobra Swim Club                     7  22. Sudbury Laurentian Swim Club        6
 23. Club de Natation Bleu et Or         5  24. University OF Toronto               4
 25. Richmond Hill Aquatic Club          3  26. University of Ottawa GeeGees        2
 27. Nepean Kanata Barracudas          1.5                                           

    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 18:39PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
                           Last Completed Event                            
 
 Event 5  Women 100 SC Meter Breaststroke
=========================================================================
 Sponsor: Pickering Swim Club
      Cda Cup: S 1:05.52  28/11/2008Tara Kirk, Stanford
 Meet Qualifying:  1:12.16
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Atkinson, Alia   23 SOFLO-FG          1:06.43    1:04.69S  910   50  
    r:+0.72  30.23      1:04.69 (34.46)
  2 McCabe, Martha   23 UBCD/VNSC         1:08.56    1:07.19   812   30  
    r:+0.71  31.86      1:07.19 (35.33)
  3 Van Beilen, Ter  19 OAK/VNSC          1:08.74    1:07.60   797   20  
    r:+0.73  31.57      1:07.60 (36.03)
  4 Seltenreich-Hod  17 GO KINGFISH       1:09.77    1:08.46   768   15  
    r:+0.67  32.61      1:08.46 (35.85)
  5 Cieplucha, Soph  18 COBRA             1:11.11    1:10.59   700   14  
    r:+0.84  33.33      1:10.59 (37.26)
  6 Jean-Lachapelle  21 CAMO              1:11.13    1:10.71   697   13  
    r:+0.77  32.99      1:10.71 (37.72)
  7 Mills, Keishia   19 DAL TIGERS        1:10.63    1:10.86   692   12  
    r:+0.79  33.11      1:10.86 (37.75)
  8 Mullin, Kerryn   22 BISONS-OK         1:12.10    1:11.99   660   11  
    r:+0.71  33.20      1:11.99 (38.79)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Paskulin, Olivi  15 PCSC              1:12.19    1:11.87   663    9  
    r:+0.70  34.08      1:11.87 (37.79)
 10 Losier, Daniell  21 UNB               1:12.49    1:12.25   653    7  
    r:+0.82  33.39      1:12.25 (38.86)
 11 Kushlyk, Krista  18 UOFA              1:13.72    1:12.57   644    6  
    r:+0.72  34.06      1:12.57 (38.51)
 12 Moen, Nichole    18 UOFA              1:13.96    1:12.73   640    5  
    r:+0.70  34.17      1:12.73 (38.56)
 13 Weldon, Eryn     20 OTT-ON            1:13.25    1:12.86   637    4  
    r:+0.77  34.77      1:12.86 (38.09)
 14 Vanommen, Alexa  21 MACU              1:13.53    1:13.15   629    3  
    r:+0.72  34.27      1:13.15 (38.88)
 15 Konrad, Riley    16 GMAC              1:13.87    1:13.36   624    2  
    r:+0.69  34.93      1:13.36 (38.43)
 16 Zhao, Janet      15 NKB               1:13.94    1:14.36   599    1  
    r:+0.77  35.20      1:14.36 (39.16)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 11 Petraikis, Dana  20 UNATT             1:12.89                   
             34.10      1:12.89 (38.79)
 18 Levac, Alyssa    16 NEW               1:14.55                   
             35.26      1:14.55 (39.29)
 19 Cameron, Taylor  17 GHAC              1:14.69                   
             34.77      1:14.69 (39.92)
 20 McLean, Sarah    17 NEW               1:14.84                   
             35.45      1:14.84 (39.39)
 21 Williams, Emily  18 MUSTANGS          1:15.76                   
             35.98      1:15.76 (39.78)
 22 Doyle, Sarah     18 UNATT/ESWIM       1:15.81                   
             35.83      1:15.81 (39.98)
 23 Stellino, Rebec  17 TSC               1:16.05                   
             36.09      1:16.05 (39.96)
 24 Carnevale, Sofi  14 ESWIM             1:17.30                   
             36.30      1:17.30 (41.00)
 25 Gunn, Alexandra  17 RHAC              1:19.30                   
             37.21      1:19.30 (42.09)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 5                  
 
  1. Ubc Dolphins                      197   2. Rouge et Or/Universit? Laval       91
  3. Toronto Swim Club                  71   4. UofA Pandas and Bears              61
  5. University of Manitoba Bisons      54   6. Island Swimming                    50
  6. South Florida Aquatic Club         50   8. Pointe-Claire Swim Club            39
  9. McMaster University                35  10. Hamilton Aquatic Club              34
 11. Oklahoma Baptist University      32.5  12. Etobicoke Swimming                 31
 13. Greater Ottawa Kingfish S.C.       27  14. Club de Natation de Gatineau       26
 15. Western University Swimming        24  16. Cobra Swim Club                    21
 17. Oakville Aquatic Club              20  17. W. Ross Macdonald Swimming         20
 17. Granite Gators Swim Team           20  20. University of Guelph               14
 21. Club Aquatique Montr?al            13  21. Dolphins Swim Club of Oakville     13
 23. Newmarket Stingrays                12  23. Dalhousie University Swim Team     12
 25. Unb Varsity Reds                    7  25. Mississauga Aquatic Club            7
 27. Sudbury Laurentian Swim Club        6  27. University of Ottawa GeeGees        6
 29. Club de Natation Bleu et Or         5  30. University OF Toronto               4
 31. Richmond Hill Aquatic Club          3  32. Nepean Kanata Barracudas          2.5
 33. Guelph Marlin Aquatic Club          2                                           

    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 18:55PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
                           Last Completed Event                            
 
 Event 6  Men 400 SC Meter IM
=========================================================================
      Cda Cup: S 4:14.94  26/11/2010Andrew Ford, Marlins
 Meet Qualifying:  4:35.60
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Summerhayes, Za  22 UT                4:24.62    4:16.11   777   50  
    r:+0.66  27.24        59.13 (31.89)
        1:32.01 (32.88)     2:04.53 (32.52)
        2:40.36 (35.83)     3:16.40 (36.04)
        3:46.87 (30.47)     4:16.11 (29.24)
  2 Dimitrov, David  21 LLSC              4:25.72    4:19.25   749   30  
    r:+0.66  27.25        58.85 (31.60)
        1:31.71 (32.86)     2:04.51 (32.80)
        2:40.87 (36.36)     3:18.62 (37.75)
        3:49.24 (30.62)     4:19.25 (30.01)
  3 Ryu, Hochan      17 J-DOLPHINS        4:25.42    4:20.38   739   20  
    r:+0.72  27.62        59.71 (32.09)
        1:33.23 (33.52)     2:06.08 (32.85)
        2:43.69 (37.61)     3:21.44 (37.75)
        3:51.82 (30.38)     4:20.38 (28.56)
  4 White, Evan      16 OAK               4:29.15    4:22.71   720   15  
    r:+0.74  28.48      1:00.81 (32.33)
        1:35.11 (34.30)     2:08.67 (33.56)
        2:44.88 (36.21)     3:21.66 (36.78)
        3:52.92 (31.26)     4:22.71 (29.79)
  5 Cote, Tristan    16 ESWIM             4:26.53    4:26.15   692   14  
    r:+0.70  28.04      1:00.26 (32.22)
        1:34.58 (34.32)     2:08.11 (33.53)
        2:46.27 (38.16)     3:24.91 (38.64)
        3:56.05 (31.14)     4:26.15 (30.10)
  6 Kemp, Graeme     19 WARRIORS          4:28.02    4:26.70   688   13  
    r:+0.71  28.44      1:01.81 (33.37)
        1:35.33 (33.52)     2:07.82 (32.49)
        2:45.99 (38.17)     3:24.42 (38.43)
        3:56.36 (31.94)     4:26.70 (30.34)
  7 Boucher, Jerome  20 RIVERAINS         4:32.50    4:28.34   675   12  
    r:+0.70  28.45      1:01.27 (32.82)
        1:36.64 (35.37)     2:10.99 (34.35)
        2:48.25 (37.26)     3:26.14 (37.89)
        3:57.94 (31.80)     4:28.34 (30.40)
  8 Guest, James     16 PCSC              4:31.96    4:29.94   664   11  
    r:+0.69  28.99      1:01.80 (32.81)
        1:37.91 (36.11)     2:12.84 (34.93)
        2:49.25 (36.41)     3:26.64 (37.39)
        3:58.92 (32.28)     4:29.94 (31.02)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Richard, Marc-A  20 SAMAK             4:34.27    4:31.73   650    9  
    r:+0.75  28.45      1:01.11 (32.66)
        1:35.74 (34.63)     2:09.67 (33.93)
        2:48.67 (39.00)     3:28.34 (39.67)
        4:00.27 (31.93)     4:31.73 (31.46)
 10 Michie, Connor   19 OTT-ON            4:34.69    4:33.14   640    7  
    r:+0.81  29.71      1:02.86 (33.15)
        1:39.95 (37.09)     2:15.60 (35.65)
        2:53.00 (37.40)     3:30.76 (37.76)
        4:03.08 (32.32)     4:33.14 (30.06)
 11 Lachance, Vince  19 SAMAK             4:37.02    4:35.20   626    6  
    r:+0.64  29.10      1:01.70 (32.60)
        1:37.58 (35.88)     2:13.15 (35.57)
        2:51.85 (38.70)     3:31.32 (39.47)
        4:04.22 (32.90)     4:35.20 (30.98)
 12 Gour, Mitchell   16 OAK               4:38.89    4:36.30   619    5  
    r:+0.74  29.00      1:02.45 (33.45)
        1:37.52 (35.07)     2:11.68 (34.16)
        2:52.30 (40.62)     3:32.88 (40.58)
        4:05.36 (32.48)     4:36.30 (30.94)
 13 Tremblay, Jerem  16 SAMAK             4:37.34    4:36.31   619    4  
    r:+0.69  29.78      1:03.87 (34.09)
        1:40.93 (37.06)     2:17.38 (36.45)
        2:54.44 (37.06)     3:32.75 (38.31)
        4:04.97 (32.22)     4:36.31 (31.34)
 14 Paquin-Foisy, E  15 ELITE             4:38.67    4:36.72   616    3  
    r:+0.63  29.50      1:03.59 (34.09)
        1:40.74 (37.15)     2:16.77 (36.03)
        2:55.23 (38.46)     3:35.55 (40.32)
        4:07.01 (31.46)     4:36.72 (29.71)
 15 Monette-Mondoux  17 CNHR              4:38.72    4:37.13   613    2  
    r:+0.70  29.32      1:02.84 (33.52)
        1:37.81 (34.97)     2:11.98 (34.17)
        2:52.69 (40.71)     3:33.98 (41.29)
        4:06.42 (32.44)     4:37.13 (30.71)
 -- Greenough, Luca  17 BTSC              4:40.26         DQ        
    r:+0.69  30.50      1:05.60 (35.10)
        1:42.87 (37.27)     2:19.05 (36.18)
        2:58.61 (39.56)     3:38.30 (39.69)
        4:10.12 (31.82)          DQ (30.37)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 13 Dorian, David    21 UT                4:38.05                   
             28.66      1:02.00 (33.34)
        1:37.96 (35.96)     2:12.91 (34.95)
        2:53.08 (40.17)     3:33.38 (40.30)
        4:06.82 (33.44)     4:38.05 (31.23)
 17 Smith, Austin    17 GHAC              4:39.12                   
             28.89      1:01.99 (33.10)
        1:37.69 (35.70)     2:13.03 (35.34)
        2:52.78 (39.75)     3:33.54 (40.76)
        4:07.45 (33.91)     4:39.12 (31.67)
 18 Silverthorn, Ja  17 NEW               4:39.95                   
             28.98      1:02.54 (33.56)
        1:38.79 (36.25)     2:14.57 (35.78)
        2:55.28 (40.71)     3:36.38 (41.10)
        4:08.82 (32.44)     4:39.95 (31.13)
 20 Shepherd, Ross   21 MACU              4:40.92                   
             29.76      1:04.72 (34.96)
        1:41.54 (36.82)     2:16.33 (34.79)
        2:56.32 (39.99)     3:36.64 (40.32)
        4:09.64 (33.00)     4:40.92 (31.28)
 21 Matte, Samuel    17 CNCB              4:42.64                   
             30.56      1:04.64 (34.08)
        1:41.15 (36.51)     2:17.44 (36.29)
        2:58.44 (41.00)     3:39.44 (41.00)
        4:11.79 (32.35)     4:42.64 (30.85)
 22 Ahong, David     18 NEW               4:43.89                   
             29.62      1:03.58 (33.96)
        1:40.05 (36.47)     2:16.44 (36.39)
        2:58.06 (41.62)     3:39.97 (41.91)
        4:12.56 (32.59)     4:43.89 (31.33)
 23 Gillespie-Fries  18 MACU              4:44.07                   
             29.99      1:04.77 (34.78)
        1:42.04 (37.27)     2:17.96 (35.92)
        2:57.53 (39.57)     3:37.89 (40.36)
        4:11.59 (33.70)     4:44.07 (32.48)
 24 Baylon, Jose     20 OTT-ON            4:44.18                   
             29.39      1:03.45 (34.06)
        1:39.83 (36.38)     2:15.26 (35.43)
        2:55.96 (40.70)     3:36.33 (40.37)
        4:11.03 (34.70)     4:44.18 (33.15)
 25 Gavrilov, Adria  18 NEW               4:45.49                   
             29.06      1:02.54 (33.48)
        1:39.08 (36.54)     2:15.32 (36.24)
        2:57.74 (42.42)     3:41.07 (43.33)
        4:13.04 (31.97)     4:45.49 (32.45)
 26 Bussi?res, Fr?d  18 RIVERAINS         4:46.90                   
             28.67      1:01.81 (33.14)
        1:38.52 (36.71)     2:14.91 (36.39)
        2:57.98 (43.07)     3:41.16 (43.18)
        4:14.59 (33.43)     4:46.90 (32.31)
 27 Pouliot, Gabrie  17 CNCB              4:48.50                   
             30.40      1:05.76 (35.36)
        1:45.11 (39.35)     2:23.34 (38.23)
        3:03.84 (40.50)     3:44.73 (40.89)
        4:17.56 (32.83)     4:48.50 (30.94)
 -- Holdom, Jeremie  20 TSC/UT                DQ                    
             27.78      1:00.06 (32.28)
        1:34.38 (34.32)     2:08.03 (33.65)
        2:46.04 (38.01)     3:23.90 (37.86)
        3:56.10 (32.20)          DQ (30.11)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 6                  
 
  1. Ubc Dolphins                      197   2. Rouge et Or/Universit? Laval       91
  3. Toronto Swim Club                  71   4. UofA Pandas and Bears              61
  5. University OF Toronto              54   5. University of Manitoba Bisons      54
  7. South Florida Aquatic Club         50   7. Pointe-Claire Swim Club            50
  7. Island Swimming                    50  10. Etobicoke Swimming                 45
 11. Oakville Aquatic Club              40  12. McMaster University                35
 13. Hamilton Aquatic Club              34  14. Oklahoma Baptist University      32.5
 15. Liquid Lightning S.C.              30  16. Greater Ottawa Kingfish S.C.       27
 17. Club de Natation de Gatineau       26  18. Western University Swimming        24
 19. Cobra Swim Club                    21  20. Granite Gators Swim Team           20
 20. J-Dolphins Swim School             20  20. W. Ross Macdonald Swimming         20
 23. Club de Natation Samak             19  24. University of Guelph               14
 25. UW Warriors                        13  25. University of Ottawa GeeGees       13
 25. Club Aquatique Montr?al            13  25. Dolphins Swim Club of Oakville     13
 29. Newmarket Stingrays                12  29. Les Riverains Levis                12
 29. Dalhousie University Swim Team     12  32. Mississauga Aquatic Club            7
 32. Unb Varsity Reds                    7  34. Sudbury Laurentian Swim Club        6
 35. Club de Natation Bleu et Or         5  36. Richmond Hill Aquatic Club          3
 36. Elite                               3  38. Nepean Kanata Barracudas          2.5
 39. Guelph Marlin Aquatic Club          2  39. Club Natation du Haut-Richelie      2

    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 19:01PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
                           Last Completed Event                            
 
 Event 7  Women 100 SC Meter Butterfly
=========================================================================
      Cda Cup: S 58.48  27/11/2011Katerine Savard, CSQ
 Meet Qualifying:  1:02.89
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Thomas, Noemie   16 UBCD/VNSC           58.02      58.11S  850   50  
    r:+0.63  27.34        58.11 (30.77)
  2 Savard, Katerin  19 CSQ                 59.78      58.26S  843   30  
    r:+0.62  27.11        58.26 (31.15)
  3 Harricharan, Al  20 GRYPHONS          1:00.12      59.08   809   20  
    r:+0.68  27.60        59.08 (31.48)
  4 Chernoff, Kendr  21 UOFA                59.85      59.27   801   15  
    r:+0.66  27.98        59.27 (31.29)
  5 Charron, Vaness  21 CSQ               1:02.66    1:00.96   736   14  
    r:+0.66  28.43      1:00.96 (32.53)
  6 Cheverton, Sama  24 PCSC              1:01.69    1:01.06   732   13  
    r:+0.77  29.13      1:01.06 (31.93)
  7 Galarza, Laura   19 BISONS-OK         1:02.50    1:01.58   714   12  
    r:+0.72  28.56      1:01.58 (33.02)
  8 Atkinson, Alia   23 SOFLO-FG          1:01.39    1:02.35   688   11  
    r:+0.77  29.06      1:02.35 (33.29)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Stoyan, Jillian  17 TSC               1:02.85    1:02.21   692    9  
    r:+0.73  29.45      1:02.21 (32.76)
 10 Vuong, Megan     15 MSSAC             1:04.38    1:02.88   671    7  
    r:+0.68  29.87      1:02.88 (33.01)
 11 Stratford, Sama  16 GMAC              1:03.03    1:02.95   668    6  
    r:+0.66  29.55      1:02.95 (33.40)
 12 Bond, Paulina    19 MUSTANGS          1:03.05    1:03.19   661    5  
    r:+0.71  29.68      1:03.19 (33.51)
 13 Moy, Nathalin    18 TSC/UT            1:03.21    1:03.43   653    4  
    r:+0.65  29.83      1:03.43 (33.60)
 14 McNaughton, Jen  18 HAC               1:04.50    1:03.77   643    3  
    r:+0.79  30.46      1:03.77 (33.31)
 15 Phan, Kimberly   16 RHAC              1:03.74    1:03.98   636    2  
    r:+0.62  29.99      1:03.98 (33.99)
 16 Shin, Rachel     19 DAL TIGERS        1:04.30    1:04.13   632    1  
    r:+0.72  30.10      1:04.13 (34.03)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Wedge, Molly     19 DAL TIGERS        1:04.78                   
             29.68      1:04.78 (35.10)
 18 Hodge, Caitlin   18 CNG               1:04.97                   
             30.56      1:04.97 (34.41)
 19 Payne, Chantiqu  23 GMAC              1:05.10                   
             30.26      1:05.10 (34.84)
 20 Cieplucha, Soph  18 COBRA             1:05.16                   
             30.27      1:05.16 (34.89)
 21 Hess, Hayley     17 CLUB WARRIORS     1:05.59                   
             30.49      1:05.59 (35.10)
 22 Cowan, Courtney  16 TSC               1:06.66                   
             31.58      1:06.66 (35.08)
 23 Michailoff-Russ  15 NYAC              1:06.86                   
             30.95      1:06.86 (35.91)
 24 Petraikis, Dana  20 UNATT             1:07.79                   
             31.33      1:07.79 (36.46)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 7                  
 
  1. Ubc Dolphins                      247   2. Rouge et Or/Universit? Laval       91
  3. Toronto Swim Club                  84   4. UofA Pandas and Bears              76
  5. Pointe-Claire Swim Club            63   6. South Florida Aquatic Club         61
  7. University OF Toronto              54   7. University of Manitoba Bisons      54
  9. Island Swimming                    50  10. Etobicoke Swimming                 45
 11. Oklahoma Baptist University      44.5  12. Club de Natation C.S.Q.            44
 13. Oakville Aquatic Club              40  14. Hamilton Aquatic Club              37
 15. McMaster University                35  16. University of Guelph               34
 17. Liquid Lightning S.C.              30  18. Western University Swimming        29
 19. Greater Ottawa Kingfish S.C.       27  20. Club de Natation de Gatineau       26
 21. Cobra Swim Club                    21  22. J-Dolphins Swim School             20
 22. W. Ross Macdonald Swimming         20  22. Granite Gators Swim Team           20
 25. Club de Natation Samak             19  26. Mississauga Aquatic Club           14
 27. Dalhousie University Swim Team     13  27. University of Ottawa GeeGees       13
 27. Dolphins Swim Club of Oakville     13  27. UW Warriors                        13
 27. Club Aquatique Montr?al            13  32. Newmarket Stingrays                12
 32. Les Riverains Levis                12  34. Guelph Marlin Aquatic Club          8
 35. Unb Varsity Reds                    7  36. Sudbury Laurentian Swim Club        6
 37. Richmond Hill Aquatic Club          5  37. Club de Natation Bleu et Or         5
 39. Elite                               3  40. Nepean Kanata Barracudas          2.5
 41. Club Natation du Haut-Richelie      2                                           
    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 19:09PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
 
 Event 8  Men 100 SC Meter Backstroke
=========================================================================
      Cda Cup: S 52.54  26/11/2006Ryan Lochte, Daytona Beach
 Meet Qualifying:  58.31
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Aspinall, Kelly  22 UBCD/VNSC           54.20      52.60   805   50  
    r:+0.62  25.25        52.60 (27.35)
  2 Ramirez, Daniel  19 BISONS-OK           55.62      54.76   713   30  
    r:+0.59  26.49        54.76 (28.27)
  3 Tapp, Jake       24 LOSC/VNSC           56.11      54.77   713   20  
    r:+0.76  26.45        54.77 (28.32)
  4 Myers, Matthew   19 LSC/UT              55.80      55.20   696   15  
    r:+0.50  26.93        55.20 (28.27)
  5 Ford, Andrew     23 GMAC                55.29      55.35   691   14  
    r:+0.68  26.78        55.35 (28.57)
  6 Byram, Joe       18 UOFA                55.23      55.51   685   13  
    r:+0.63  26.70        55.51 (28.81)
  7 C.Cantin, Pasca  21 ROUGE ET OR         55.16      55.53   684   12  
    r:+0.57  26.93        55.53 (28.60)
  8 Best, Adam       20 GO KINGFISH         55.97      55.80   674   11  
    r:+0.77  27.26        55.80 (28.54)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Moran, Kit       22 DAL TIGERS          56.19      56.35   655    9  
    r:+0.62  27.48        56.35 (28.87)
 10 Bonomo, Robert   19 OTT-ON              57.15      56.62   645    7  
    r:+0.63  27.70        56.62 (28.92)
 11 Haas, Kyle       17 HHBF                56.53      56.68   643    6  
    r:+0.66  27.22        56.68 (29.46)
 12 Eldah, Mohamed   18 MACU                56.75      56.78   640    5  
    r:+0.70  27.64        56.78 (29.14)
 13 Zandona, Zac     18 UNATT/ESWIM         56.96      56.99   633    4  
    r:+0.61  27.41        56.99 (29.58)
 14 Shulga, Dmitry   23 HWAC                57.02      57.30   623    3  
    r:+0.56  27.69        57.30 (29.61)
 15 Myers, Brandon   21 UOFA                57.54      57.55   614    2  
    r:+0.63  27.68        57.55 (29.87)
 16 Chow, Cameron    17 MACU                57.41      58.39   588    1  
    r:+0.52  28.70        58.39 (29.69)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Schubert, Kurt   17 MSSAC               57.62                   
             27.85        57.62 (29.77)
 18 Tso, Reece       18 UOFA                57.73                   
             28.04        57.73 (29.69)
 19 Arafa, Omar Mah  18 UNATT/OAK           57.77                   
             27.90        57.77 (29.87)
 20 Van Moerkerke,   19 GRYPHONS            57.79                   
             28.53        57.79 (29.26)
 21 Ferraro, Mitche  16 USC                 58.00                   
             27.91        58.00 (30.09)
 22 Kuiack, Daniel   17 BTSC                58.11                   
             28.54        58.11 (29.57)
 23 Berrigan, Sean   16 CRUSADERS           58.29                   
             27.88        58.29 (30.41)
 24 Woo, Cory        18 MACU                58.34                   
             28.47        58.34 (29.87)
 25 Kemp, Graeme     19 WARRIORS            58.38                   
             28.37        58.38 (30.01)
 26 Bronson, Brando  17 OSHAC               58.46                   
             28.50        58.46 (29.96)
 27 Bunyi, Adrian    18 RHAC                58.47                   
             28.14        58.47 (30.33)
 28 Robbins, Daniel  21 BISONS-OK           58.51                   
             28.30        58.51 (30.21)
 29 Rode, Aaron      18 MUSTANGS            58.70                   
             27.92        58.70 (30.78)
 30 Arafa, Ali       16 ESWIM               58.83                   
             28.93        58.83 (29.90)
 31 Salmon, MacKenz  20 WRMS                58.86                   
             28.44        58.86 (30.42)
 32 Gardiman, Stefa  16 COBRA               58.88                   
             29.32        58.88 (29.56)
 33 MacLean, Mitche  20 UT                  59.08                   
             28.63        59.08 (30.45)
 34 Eid, Sami        19 CAMO                59.29                   
             29.26        59.29 (30.03)
 35 Ghoneim, Mostaf  27 GHAC                59.37                   
             28.65        59.37 (30.72)
 36 Fox, Matthew     15 HHBF                59.59                   
             29.29        59.59 (30.30)
 37 B?dard, J?r?mie  15 SAMAK               59.64                   
             29.17        59.64 (30.47)
 38 El-Gidi, Sofyan  20 MUSTANGS            59.69                   
             29.08        59.69 (30.61)
 39 Kwiecien-Delane  16 OAK               1:00.04                   
             29.87      1:00.04 (30.17)
 40 Kosiorek, Lukas  16 TSC               1:00.23                   
             29.39      1:00.23 (30.84)
 41 Ruttan, Miles    15 GO KINGFISH       1:00.36                   
             29.34      1:00.36 (31.02)
 42 Crull, Matthew   16 GATORS            1:00.62                   
             29.15      1:00.62 (31.47)
 43 Simard, Pierre-  17 CNG               1:00.63                   
             29.70      1:00.63 (30.93)
 44 Mierzynski, Ale  17 NYAC              1:00.89                   
             30.00      1:00.89 (30.89)
 45 Maxey, Connor    21 UCSC              1:01.27                   
             29.63      1:01.27 (31.64)
 46 Day, Corey       23 BISONS-OK         1:01.82                   
             29.32      1:01.82 (32.50)
 47 Peddie, Luke     19 UBCD/VNSC         1:01.97                   
             29.33      1:01.97 (32.64)
 48 Gour, Mitchell   16 OAK               1:02.36                   
             30.34      1:02.36 (32.02)
 49 Chaubet, Ga?l    17 ELITE             1:04.79                   
             30.91      1:04.79 (33.88)
 50 Bougie, Spencer  18 DDO               1:04.85                   
             31.50      1:04.85 (33.35)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 8                  
 
  1. Ubc Dolphins                      297   2. Rouge et Or/Universit? Laval      103
  3. UofA Pandas and Bears              91   4. Toronto Swim Club                  84
  5. Oklahoma Baptist University      74.5   6. Pointe-Claire Swim Club            63
  7. South Florida Aquatic Club         61   8. University OF Toronto              54
  8. University of Manitoba Bisons      54  10. Island Swimming                    50
 11. Etobicoke Swimming                 45  12. Club de Natation C.S.Q.            44
 13. McMaster University                41  14. Oakville Aquatic Club              40
 15. Greater Ottawa Kingfish S.C.       38  16. Hamilton Aquatic Club              37
 17. University of Guelph               34  18. Liquid Lightning S.C.              30
 19. Western University Swimming        29  20. Club de Natation de Gatineau       26
 21. Guelph Marlin Aquatic Club         22  21. Dalhousie University Swim Team     22
 23. Cobra Swim Club                    21  24. Langley Olympians Swim Club        20
 24. W. Ross Macdonald Swimming         20  24. J-Dolphins Swim School             20
 24. University of Ottawa GeeGees       20  24. Granite Gators Swim Team           20
 29. Club de Natation Samak             19  30. Lakeshore Swim Club                15
 31. Mississauga Aquatic Club           14  32. Club Aquatique Montr?al            13
 32. UW Warriors                        13  32. Dolphins Swim Club of Oakville     13
 35. Newmarket Stingrays                12  35. Les Riverains Levis                12
 37. Unb Varsity Reds                    7  38. Halton Hills Blue Fins              6
 38. Sudbury Laurentian Swim Club        6  40. Richmond Hill Aquatic Club          5
 40. Club de Natation Bleu et Or         5  42. Unattached                          4
 43. Elite                               3  43. Halifax Wavecutters Aquatics        3
 45. Nepean Kanata Barracudas          2.5  46. Club Natation du Haut-Richelie      2

    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 19:15PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
                           Last Completed Event                            
 
 Event 9  Women 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
      Cda Cup: S 27.68  29/11/2008Elaine Breeden, Stanford
 Meet Qualifying:  30.05
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Russell, Sinead  19 UNATT/DS            27.94      27.86   784   50  
         r:+0.64                       
  2 Steins, Kristin  16 DS                  28.36      27.90   781   30  
         r:+0.76                       
  3 Lavigna, Lauren  23 UBCD/VNSC           28.68      28.18   758   20  
         r:+0.67                       
  4 Couillard, Mari  21 RIVERAINS           28.92      28.55   729   15  
         r:+0.77                       
  5 Hanus, Danielle  14 NEW                 29.61      29.12   687   13.5
         r:+0.69                       
  5 Jurenovskis, An  22 UT                  29.43      29.12   687   13.5
         r:+0.56                       
  7 Taillefer, Vane  23 ROUGE ET OR         29.21      29.42   666   12  
         r:+0.64                       
  8 Cseplo, Simone   17 TSC                 29.49      29.46   663   11  
         r:+0.61                       
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Charron, Vaness  21 CSQ                 29.65      29.00   695    9  
         r:+0.64                       
 10 Jones, Emily     21 LAURENTIAN          29.75      29.67   649    7  
         r:+0.62                       
 11 Bush, Melody     18 GMAC                29.79      29.76   644    6  
         r:+0.74                       
 12 Ball, Emma       14 GMAC                29.74      29.77   643    5  
         r:+0.64                       
 13 Pask, Brittany   18 TITANS              29.72      29.98   629    4  
         r:+0.67                       
 14 Trung, Jennifer  20 MUSTANGS            29.90      30.04   626    3  
         r:+0.61                       
 15 Strass-Hundal,   20 MACU                30.08      30.14   619    2  
         r:+0.66                       
 16 Dvorski, Hannah  16 GHAC                30.02      30.18   617    1  
         r:+0.61                       
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Harricharan, Al  20 GRYPHONS            30.10                   
 18 Lyne, Kate       16 TSC                 30.16                   
 19 Olivares, Isabe  17 MSSAC               30.17                   
 20 Grewal, Annika   15 OAK                 30.31                   
 21 Taylor, Sarah    21 MACU                30.46                   
 21 Mullin, Kerryn   22 BISONS-OK           30.46                   
 23 Karosas, Ashlyn  19 CAMO                30.49                   
 24 Ellard, Olivia   14 PERTH               30.57                   
 25 Stellino, Rebec  17 TSC                 30.58                   
 26 Remersaro, Ines  19 BISONS-OK           30.66                   
 27 Goss, Kennedy    16 GATORS              30.75                   
 28 McCann, Meryn    14 DS                  30.82                   
 29 Moore, Taylor    20 OTT-ON              31.31                   
 30 Heebner, Kristi  14 CNG                 31.37                   
 31 Cameron, Taylor  17 GHAC                31.42                   
 32 Paskulin, Olivi  15 PCSC                31.44                   
 33 Sproule, Sasha   21 UOFA                31.46                   
 34 Ling, Cino       17 TSC                 31.54                   
 34 Lefebvre, Fr?d?  16 CNHR                31.54                   
 36 Pulfer, Madison  16 GO KINGFISH         31.64                   
 37 Forbes-Milne, E  20 BISONS-OK           32.08                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 9                  
 
  1. Ubc Dolphins                      317   2. Rouge et Or/Universit? Laval      115
  3. Toronto Swim Club                  95   4. UofA Pandas and Bears              91
  5. Oklahoma Baptist University      74.5   6. University OF Toronto            67.5
  7. Pointe-Claire Swim Club            63   8. South Florida Aquatic Club         61
  9. Unattached                         54   9. University of Manitoba Bisons      54
 11. Club de Natation C.S.Q.            53  12. Island Swimming                    50
 13. Etobicoke Swimming                 45  14. McMaster University                43
 14. Dolphins Swim Club of Oakville     43  16. Oakville Aquatic Club              40
 17. Greater Ottawa Kingfish S.C.       38  18. Hamilton Aquatic Club              37
 19. University of Guelph               34  20. Guelph Marlin Aquatic Club         33
 21. Western University Swimming        32  22. Liquid Lightning S.C.              30
 23. Les Riverains Levis                27  24. Club de Natation de Gatineau       26
 25. Newmarket Stingrays              25.5  26. Dalhousie University Swim Team     22
 27. Cobra Swim Club                    21  28. University of Ottawa GeeGees       20
 28. Langley Olympians Swim Club        20  28. Granite Gators Swim Team           20
 28. J-Dolphins Swim School             20  28. W. Ross Macdonald Swimming         20
 33. Club de Natation Samak             19  34. Lakeshore Swim Club                15
 35. Mississauga Aquatic Club           14  36. UW Warriors                        13
 36. Club Aquatique Montr?al            13  36. Sudbury Laurentian Swim Club       13
 39. Unb Varsity Reds                    7  40. Halton Hills Blue Fins              6
 41. Richmond Hill Aquatic Club          5  41. Club de Natation Bleu et Or         5
 43. North Bay "y" Titan Swim Club       4  44. Elite                               3
 44. Halifax Wavecutters Aquatics        3  46. Nepean Kanata Barracudas          2.5
 47. Club Natation du Haut-Richelie      2  48. Golden Horseshoe Aquatic Club       1    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 19:22PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
                           Last Completed Event                            
 
 Event 10  Men 200 SC Meter Butterfly
=========================================================================
      Cda Cup: S 1:56.46  27/11/2010Zack Chetrat, OAK
 Meet Qualifying:  2:07.94
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Chetrat, Zack    22 TSC/UT            2:01.35    1:55.60S  840   50  
    r:+0.57  25.84        55.12 (29.28)
        1:25.03 (29.91)     1:55.60 (30.57)
  2 Sharpe, David    22 DAL TIGERS        2:01.64    1:57.70   796   30  
    r:+0.71  26.12        55.91 (29.79)
        1:25.82 (29.91)     1:57.70 (31.88)
  3 Ryu, Hochan      17 J-DOLPHINS        2:03.12    2:00.51   742   20  
    r:+0.70  27.15        57.83 (30.68)
        1:29.04 (31.21)     2:00.51 (31.47)
  4 Allen, Coleman   19 UBCD/VNSC         2:04.58    2:01.03   732   15  
    r:+0.63  26.95        57.79 (30.84)
        1:29.34 (31.55)     2:01.03 (31.69)
  5 Abreu, Maximili  22 BISONS-OK         2:00.85    2:02.23   711   14  
    r:+0.65  26.09        56.54 (30.45)
        1:28.61 (32.07)     2:02.23 (33.62)
  6 Stubbs, Ben      20 MACU              2:03.63    2:03.63   687   13  
    r:+0.73  28.34        59.79 (31.45)
        1:31.80 (32.01)     2:03.63 (31.83)
  7 Assaad, Gamal    17 OAK               2:05.24    2:04.20   677   12  
    r:+0.69  27.96        59.69 (31.73)
        1:31.96 (32.27)     2:04.20 (32.24)
  8 Salmon, Brayden  19 LAC               2:03.31    2:04.25   677   11  
    r:+0.58  27.21        58.10 (30.89)
        1:30.53 (32.43)     2:04.25 (33.72)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Cocunubo, Ivan   19 CNG               2:05.58    2:02.73   702    9  
    r:+0.70  26.61        57.88 (31.27)
        1:29.66 (31.78)     2:02.73 (33.07)
 10 Dans, Matthew    17 GO KINGFISH       2:07.57    2:04.94   666    7  
    r:+0.72  29.02      1:00.90 (31.88)
        1:32.34 (31.44)     2:04.94 (32.60)
 11 Serles, Peter    17 OAK               2:06.45    2:05.49   657    6  
    r:+0.67  28.58      1:00.86 (32.28)
        1:33.14 (32.28)     2:05.49 (32.35)
 12 Mastromatteo, N  20 UOFA              2:07.15    2:05.56   656    5  
    r:+0.77  27.87        59.21 (31.34)
        1:32.13 (32.92)     2:05.56 (33.43)
 13 White, Evan      16 OAK               2:07.84    2:06.38   643    4  
    r:+0.75  28.11      1:00.35 (32.24)
        1:33.65 (33.30)     2:06.38 (32.73)
 14 Kikot, Kent      19 OAK/UT            2:06.95    2:07.48   626    3  
    r:+0.68  28.58      1:00.77 (32.19)
        1:33.64 (32.87)     2:07.48 (33.84)
 15 Au, Joshua       22 UOFA              2:05.37    2:08.01   619    2  
    r:+0.70  27.24        59.52 (32.28)
        1:33.50 (33.98)     2:08.01 (34.51)
 16 Swan, John       19 GMAC              2:06.73    2:08.17   616    1  
    r:+0.64  28.19      1:00.78 (32.59)
        1:34.41 (33.63)     2:08.17 (33.76)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Dimitrov, David  21 LLSC              2:05.36                   
             27.51        59.03 (31.52)
        1:31.75 (32.72)     2:05.36 (33.61)
 18 Lachance, Vince  19 SAMAK             2:07.85                   
             28.55      1:00.52 (31.97)
        1:33.64 (33.12)     2:07.85 (34.21)
 19 VanderHelm, Adr  16 BTSC              2:09.20                   
             29.02      1:02.13 (33.11)
        1:35.48 (33.35)     2:09.20 (33.72)
 20 Jin, Alexander   15 NYAC              2:09.56                   
             29.87      1:02.99 (33.12)
        1:36.78 (33.79)     2:09.56 (32.78)
 21 Carroll, John    21 YORK              2:09.65                   
             28.58      1:01.11 (32.53)
        1:34.76 (33.65)     2:09.65 (34.89)
 22 Babi, Endi       24 SOFLO-FG          2:10.59                   
             28.54      1:00.84 (32.30)
        1:34.99 (34.15)     2:10.59 (35.60)
 23 Whiteside, Davi  17 OAK               2:10.61                   
             28.96      1:01.77 (32.81)
        1:35.83 (34.06)     2:10.61 (34.78)
 24 Hamilton, Alexa  17 NYAC              2:10.64                   
             29.65      1:03.25 (33.60)
        1:37.09 (33.84)     2:10.64 (33.55)
 25 Silverthorn, Ja  17 NEW               2:10.65                   
             29.23      1:02.47 (33.24)
        1:36.79 (34.32)     2:10.65 (33.86)
 26 Hamill, Mackenz  15 OAK               2:10.68                   
             29.89      1:03.40 (33.51)
        1:37.48 (34.08)     2:10.68 (33.20)
 27 Sinila, Michael  16 NYAC              2:10.97                   
             29.66      1:03.31 (33.65)
        1:37.37 (34.06)     2:10.97 (33.60)
 28 Ramirez, Mario   19 GMAC              2:11.11                   
             28.87      1:01.89 (33.02)
        1:36.72 (34.83)     2:11.11 (34.39)
 28 Wilkins, Connor  16 OAK               2:11.11                   
             29.88      1:03.70 (33.82)
        1:37.36 (33.66)     2:11.11 (33.75)
 30 Levasseur, Arna  18 CNG               2:12.21                   
             29.36      1:02.62 (33.26)
        1:37.40 (34.78)     2:12.21 (34.81)
 31 Masse-Savard, N  17 CNG               2:12.31                   
             29.53      1:02.82 (33.29)
        1:37.64 (34.82)     2:12.31 (34.67)
 32 Gold, Josh       16 TSC               2:12.46                   
             29.64      1:03.82 (34.18)
        1:37.87 (34.05)     2:12.46 (34.59)
 33 Rockett, Austin  20 TSC               2:12.58                   
             28.48      1:01.17 (32.69)
        1:36.56 (35.39)     2:12.58 (36.02)
 34 Dzik, Evan       21 WARRIORS          2:14.58                   
             28.37      1:02.13 (33.76)
        1:37.37 (35.24)     2:14.58 (37.21)
 35 Greig, Wesley    22 CLUB WARRIORS     2:16.69                   
             29.29      1:03.47 (34.18)
        1:38.77 (35.30)     2:16.69 (37.92)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 10                 
 
  1. Ubc Dolphins                      332   2. Toronto Swim Club                 145
  3. Rouge et Or/Universit? Laval      115   4. UofA Pandas and Bears              98
  5. Oklahoma Baptist University      88.5   6. University OF Toronto            67.5
  7. Oakville Aquatic Club              65   8. Pointe-Claire Swim Club            63
  9. South Florida Aquatic Club         61  10. McMaster University                56
 11. Unattached                         54  11. University of Manitoba Bisons      54
 13. Club de Natation C.S.Q.            53  14. Dalhousie University Swim Team     52
 15. Island Swimming                    50  16. Etobicoke Swimming                 45
 16. Greater Ottawa Kingfish S.C.       45  18. Dolphins Swim Club of Oakville     43
 19. J-Dolphins Swim School             40  20. Hamilton Aquatic Club              37
 21. Club de Natation de Gatineau       35  22. University of Guelph               34
 22. Guelph Marlin Aquatic Club         34  24. Western University Swimming        32
 25. Liquid Lightning S.C.              30  26. Les Riverains Levis                27
 27. Newmarket Stingrays              25.5  28. Cobra Swim Club                    21
 29. W. Ross Macdonald Swimming         20  29. University of Ottawa GeeGees       20
 29. Granite Gators Swim Team           20  29. Langley Olympians Swim Club        20
 33. Club de Natation Samak             19  34. Lakeshore Swim Club                15
 35. Mississauga Aquatic Club           14  36. UW Warriors                        13
 36. Sudbury Laurentian Swim Club       13  36. Club Aquatique Montr?al            13
 39. London Aquatic Club                11  40. Unb Varsity Reds                    7
 41. Halton Hills Blue Fins              6  42. Club de Natation Bleu et Or         5
 42. Richmond Hill Aquatic Club          5  44. North Bay "y" Titan Swim Club       4
 45. Elite                               3  45. Halifax Wavecutters Aquatics        3
 47. Nepean Kanata Barracudas          2.5  48. Club Natation du Haut-Richelie      2
 49. Golden Horseshoe Aquatic Club       1                                           

    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 19:31PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
                           Last Completed Event                            
 
 Event 11  Women 200 SC Meter IM
=========================================================================
      Cda Cup: S 2:06.49  29/11/2008Julia Smit, Stanford
 Meet Qualifying:  2:19.34
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Atkinson, Alia   23 SOFLO-FG          2:14.88    2:11.71   846   50  
    r:+0.71  28.68      1:04.70 (36.02)
        1:39.98 (35.28)     2:11.71 (31.73)
  2 Seltenreich-Hod  17 GO KINGFISH       2:16.17    2:12.35   834   30  
    r:+0.73  30.23      1:04.09 (33.86)
        1:41.40 (37.31)     2:12.35 (30.95)
  3 Schultz, Paige   21 TSC               2:16.41    2:15.11   784   20  
    r:+0.73  29.45      1:04.03 (34.58)
        1:44.05 (40.02)     2:15.11 (31.06)
  4 Hevey, Sarah-Le  23 CAMO              2:15.70    2:15.73   773   15  
    r:+0.76  29.87      1:03.90 (34.03)
        1:43.04 (39.14)     2:15.73 (32.69)
  5 Komarnycky, Ale  23 ISLAND            2:16.80    2:16.41   762   14  
    r:+0.82  30.23      1:04.76 (34.53)
        1:44.52 (39.76)     2:16.41 (31.89)
  6 Stratford, Sama  16 GMAC              2:17.97    2:16.43   761   13  
    r:+0.66  29.30      1:04.85 (35.55)
        1:44.16 (39.31)     2:16.43 (32.27)
  7 Weldon, Eryn     20 OTT-ON            2:17.05    2:16.77   756   12  
    r:+0.79  30.09      1:05.68 (35.59)
        1:44.93 (39.25)     2:16.77 (31.84)
  8 Jewell, Karyn    19 CNG               2:17.42    2:17.24   748   11  
    r:+0.72  30.61      1:04.69 (34.08)
        1:45.63 (40.94)     2:17.24 (31.61)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Ozturk, Selin    17 NEW               2:19.28    2:16.16   766    9  
    r:+0.76  29.02      1:04.26 (35.24)
        1:44.50 (40.24)     2:16.16 (31.66)
 10 Van Beilen, Ter  19 OAK/VNSC          2:18.65    2:17.01   752    7  
    r:+0.75  30.36      1:06.88 (36.52)
        1:45.19 (38.31)     2:17.01 (31.82)
 11 Escobar, Susana  24 HAC               2:19.39    2:18.30   731    6  
    r:+0.72  30.48      1:05.98 (35.50)
        1:47.19 (41.21)     2:18.30 (31.11)
 12 Stoyan, Jillian  17 TSC               2:20.94    2:18.41   729    5  
    r:+0.74  30.73      1:06.10 (35.37)
        1:46.40 (40.30)     2:18.41 (32.01)
 13 McDonald, Melan  15 ESWIM             2:20.82    2:18.46   728    4  
    r:+0.64  30.69      1:06.08 (35.39)
        1:46.22 (40.14)     2:18.46 (32.24)
 14 Cieplucha, Soph  18 COBRA             2:22.22    2:18.87   722    3  
    r:+0.80  30.61      1:05.97 (35.36)
        1:46.40 (40.43)     2:18.87 (32.47)
 15 Wood, Alana      20 UOFA              2:20.22    2:20.80   693    2  
    r:+0.76  30.47      1:05.22 (34.75)
        1:48.14 (42.92)     2:20.80 (32.66)
 16 McNaughton, Jen  18 HAC               2:22.50    2:23.92   648    1  
    r:+0.96  31.30      1:08.14 (36.84)
        1:51.14 (43.00)     2:23.92 (32.78)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 10 Oldershaw, Marn  18 UNATT/OAK         2:19.23                   
             30.89      1:05.58 (34.69)
        1:46.79 (41.21)     2:19.23 (32.44)
 16 Charles, Lindsa  20 HAC               2:21.23                   
             31.48      1:06.64 (35.16)
        1:49.13 (42.49)     2:21.23 (32.10)
 19 Couillard, Mari  21 RIVERAINS         2:23.21                   
             31.10      1:07.55 (36.45)
        1:49.10 (41.55)     2:23.21 (34.11)
 20 Lockyer, Emma    15 BOLTS             2:23.22                   
             32.15      1:07.27 (35.12)
        1:48.82 (41.55)     2:23.22 (34.40)
 21 Williams, Emily  18 MUSTANGS          2:23.53                   
             31.22      1:08.34 (37.12)
        1:49.77 (41.43)     2:23.53 (33.76)
 22 Chan, Victoria   17 RHAC              2:23.57                   
             30.96      1:05.89 (34.93)
        1:51.07 (45.18)     2:23.57 (32.50)
 23 Mills, Keishia   19 DAL TIGERS        2:23.69                   
             32.49      1:10.51 (38.02)
        1:48.82 (38.31)     2:23.69 (34.87)
 24 Moen, Nichole    18 UOFA              2:23.89                   
             31.08      1:07.83 (36.75)
        1:50.69 (42.86)     2:23.89 (33.20)
 25 Barrack, Megan   17 NEW               2:23.90                   
             31.52      1:09.38 (37.86)
        1:50.53 (41.15)     2:23.90 (33.37)
 26 Dixon, Lauren    17 DS                2:24.10                   
             31.34      1:10.41 (39.07)
        1:51.97 (41.56)     2:24.10 (32.13)
 27 Anderson, Olivi  13 ESWIM             2:24.29                   
             31.65      1:08.92 (37.27)
        1:51.84 (42.92)     2:24.29 (32.45)
 28 Hotta, Kelly     17 LAURENTIAN        2:24.64                   
             31.57      1:08.10 (36.53)
        1:51.65 (43.55)     2:24.64 (32.99)
 29 Munro, Victoria  19 OAK               2:24.83                   
             31.50      1:08.65 (37.15)
        1:52.39 (43.74)     2:24.83 (32.44)
 30 Zhao, Janet      15 NKB               2:24.92                   
             31.45      1:09.47 (38.02)
        1:51.06 (41.59)     2:24.92 (33.86)
 31 Grewal, Annika   15 OAK               2:25.03                   
             31.89      1:06.81 (34.92)
        1:50.99 (44.18)     2:25.03 (34.04)
 32 Levac, Alyssa    16 NEW               2:25.27                   
             31.77      1:08.94 (37.17)
        1:50.61 (41.67)     2:25.27 (34.66)
 33 Armstrong, Dana  23 UOFA              2:25.46                   
             31.77      1:09.05 (37.28)
        1:52.68 (43.63)     2:25.46 (32.78)
 34 Nguyen, Donna    16 NYAC              2:26.20                   
             31.30      1:07.16 (35.86)
        1:51.47 (44.31)     2:26.20 (34.73)
 35 Karosas, Ashlyn  19 CAMO              2:29.36                   
             32.12      1:09.38 (37.26)
        1:54.46 (45.08)     2:29.36 (34.90)
 36 Cowan, Courtney  16 TSC               2:30.01                   
             32.54      1:11.38 (38.84)
        1:55.22 (43.84)     2:30.01 (34.79)
 37 Lalumiere, Laur  15 OAK               2:30.74                   
             32.09      1:10.21 (38.12)
        1:57.63 (47.42)     2:30.74 (33.11)
 38 Gunn, Alexandra  17 RHAC              2:42.40                   
             36.81      1:19.14 (42.33)
        2:04.12 (44.98)     2:42.40 (38.28)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 11                 
 
  1. Ubc Dolphins                      332   2. Toronto Swim Club                 170
  3. Rouge et Or/Universit? Laval      115   4. South Florida Aquatic Club        111
  5. UofA Pandas and Bears             100   6. Oklahoma Baptist University      88.5
  7. Greater Ottawa Kingfish S.C.       75   8. Oakville Aquatic Club              72
  9. University OF Toronto            67.5  10. Island Swimming                    64
 11. Pointe-Claire Swim Club            63  12. McMaster University                56
 13. University of Manitoba Bisons      54  13. Unattached                         54
 15. Club de Natation C.S.Q.            53  16. Dalhousie University Swim Team     52
 17. Etobicoke Swimming                 49  18. Guelph Marlin Aquatic Club         47
 19. Club de Natation de Gatineau       46  20. Hamilton Aquatic Club              44
 21. Dolphins Swim Club of Oakville     43  22. J-Dolphins Swim School             40
 23. Newmarket Stingrays              34.5  24. University of Guelph               34
 25. University of Ottawa GeeGees       32  25. Western University Swimming        32
 27. Liquid Lightning S.C.              30  28. Club Aquatique Montr?al            28
 29. Les Riverains Levis                27  30. Cobra Swim Club                    24
 31. Granite Gators Swim Team           20  31. Langley Olympians Swim Club        20
 31. W. Ross Macdonald Swimming         20  34. Club de Natation Samak             19
 35. Lakeshore Swim Club                15  36. Mississauga Aquatic Club           14
 37. UW Warriors                        13  37. Sudbury Laurentian Swim Club       13
 39. London Aquatic Club                11  40. Unb Varsity Reds                    7
 41. Halton Hills Blue Fins              6  42. Club de Natation Bleu et Or         5
 42. Richmond Hill Aquatic Club          5  44. North Bay "y" Titan Swim Club       4
 45. Elite                               3  45. Halifax Wavecutters Aquatics        3
 47. Nepean Kanata Barracudas          2.5  48. Club Natation du Haut-Richelie      2
 49. Golden Horseshoe Aquatic Club       1                                           
    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 19:45PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
 
 Event 12  Men 400 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Sponsor: North York Aquatic Club
      Cda Cup: S 3:46.51  29/11/2008Ryan Cochrane, Island Swimming
 Meet Qualifying:  4:04.41
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Zanatta, Keegan  19 ISLAND            3:57.38    3:49.82   793   50  
    r:+0.69  26.36        55.01 (28.65)
        1:23.88 (28.87)     1:53.06 (29.18)
        2:22.23 (29.17)     2:51.45 (29.22)
        3:21.19 (29.74)     3:49.82 (28.63)
  2 Abdel-Khalik, A  18 ESWIM             3:57.85    3:52.67   764   30  
    r:+0.69  26.83        55.74 (28.91)
        1:25.44 (29.70)     1:55.17 (29.73)
        2:24.77 (29.60)     2:54.62 (29.85)
        3:24.16 (29.54)     3:52.67 (28.51)
  3 Despond, Frank   21 TSC/UT            3:54.51    3:52.90   762   20  
    r:+0.76  27.21        56.21 (29.00)
        1:25.78 (29.57)     1:55.23 (29.45)
        2:24.73 (29.50)     2:54.72 (29.99)
        3:24.54 (29.82)     3:52.90 (28.36)
  4 Balch, Hunter    18 UOFA              3:56.56    3:53.34   758   15  
    r:+0.71  26.46        55.24 (28.78)
        1:24.39 (29.15)     1:53.74 (29.35)
        2:23.20 (29.46)     2:53.21 (30.01)
        3:23.70 (30.49)     3:53.34 (29.64)
  5 MacKinnon, Robe  22 UOFA              3:57.13    3:57.60   718   14  
    r:+0.72  27.26        56.66 (29.40)
        1:26.35 (29.69)     1:56.09 (29.74)
        2:25.95 (29.86)     2:56.79 (30.84)
        3:27.57 (30.78)     3:57.60 (30.03)
  6 Straszynski, Ol  16 TSC               3:57.82    3:58.07   713   13  
    r:+0.75  27.70        57.36 (29.66)
        1:27.36 (30.00)     1:57.46 (30.10)
        2:28.35 (30.89)     2:58.95 (30.60)
        3:29.22 (30.27)     3:58.07 (28.85)
  7 Reith, Chris     22 DAL TIGERS        3:58.13    3:58.35   711   12  
    r:+0.75  27.92        57.86 (29.94)
        1:28.20 (30.34)     1:58.71 (30.51)
        2:29.15 (30.44)     2:59.55 (30.40)
        3:29.68 (30.13)     3:58.35 (28.67)
  8 Watson, Kyle     19 DAL TIGERS        3:58.23    4:00.25   694   11  
    r:+0.70  27.60        57.50 (29.90)
        1:27.93 (30.43)     1:58.58 (30.65)
        2:28.80 (30.22)     2:59.53 (30.73)
        3:30.09 (30.56)     4:00.25 (30.16)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Wise, Robert     20 MUSTANGS          3:58.45    3:49.48   797    9  
    r:+0.67  26.73        55.60 (28.87)
        1:24.44 (28.84)     1:53.55 (29.11)
        2:22.69 (29.14)     2:51.98 (29.29)
        3:21.10 (29.12)     3:49.48 (28.38)
 10 Kalp, Teddy      16 NYAC              3:59.75    3:56.56   727    7  
    r:+0.74  27.78        57.54 (29.76)
        1:27.30 (29.76)     1:57.09 (29.79)
        2:27.17 (30.08)     2:57.30 (30.13)
        3:27.26 (29.96)     3:56.56 (29.30)
 11 Fontaine, Vince  21 ROUGE ET OR       3:59.53    3:58.20   712    5.5
    r:+0.76  27.76        57.98 (30.22)
        1:28.16 (30.18)     1:58.42 (30.26)
        2:28.73 (30.31)     2:59.43 (30.70)
        3:29.67 (30.24)     3:58.20 (28.53)
 11 Guertin, Philip  21 CAMO              4:00.09    3:58.20   712    5.5
    r:+0.80  28.04        58.36 (30.32)
        1:28.88 (30.52)     1:59.52 (30.64)
        2:29.86 (30.34)     3:00.22 (30.36)
        3:29.81 (29.59)     3:58.20 (28.39)
 13 Stewart, Scott   21 UOFA              3:59.21    3:58.28   711    4  
    r:+0.64  27.13        56.91 (29.78)
        1:26.95 (30.04)     1:57.55 (30.60)
        2:28.21 (30.66)     2:58.89 (30.68)
        3:29.27 (30.38)     3:58.28 (29.01)
 14 Hatch, David     21 MUSTANGS          3:59.42    3:59.31   702    3  
    r:+0.73  27.56        57.29 (29.73)
        1:27.62 (30.33)     1:57.93 (30.31)
        2:28.51 (30.58)     2:59.29 (30.78)
        3:30.15 (30.86)     3:59.31 (29.16)
 15 Berryman, Tyler  21 ROUGE ET OR       4:00.75    4:00.13   695    2  
    r:+0.78  28.23        58.60 (30.37)
        1:29.27 (30.67)     2:00.02 (30.75)
        2:30.25 (30.23)     3:00.52 (30.27)
        3:30.61 (30.09)     4:00.13 (29.52)
 16 Krywitsky, Tom   20 UOFA              4:00.86    4:00.53   692    1  
    r:+0.79  27.94        58.27 (30.33)
        1:28.83 (30.56)     1:59.69 (30.86)
        2:30.17 (30.48)     3:00.85 (30.68)
        3:30.98 (30.13)     4:00.53 (29.55)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Hamilton, Alexa  17 NYAC              4:02.13                   
             28.21        59.19 (30.98)
        1:30.15 (30.96)     2:00.96 (30.81)
        2:31.29 (30.33)     3:01.58 (30.29)
        3:32.09 (30.51)     4:02.13 (30.04)
 18 Ruksys, Stefan   20 OTT-ON            4:03.57                   
             27.69        57.67 (29.98)
        1:27.89 (30.22)     1:58.28 (30.39)
        2:29.09 (30.81)     3:00.71 (31.62)
        3:32.37 (31.66)     4:03.57 (31.20)
 19 Riley, David     18 TSC/UT            4:04.40                   
             27.38        57.89 (30.51)
        1:28.94 (31.05)     2:00.38 (31.44)
        2:31.18 (30.80)     3:02.20 (31.02)
        3:34.38 (32.18)     4:04.40 (30.02)
 20 Silverthorn, Ja  17 NEW               4:05.09                   
             28.60        59.98 (31.38)
        1:31.73 (31.75)     2:02.79 (31.06)
        2:33.89 (31.10)     3:05.23 (31.34)
        3:35.78 (30.55)     4:05.09 (29.31)
 21 Matte, Samuel    17 CNCB              4:06.06                   
             28.68        59.31 (30.63)
        1:30.40 (31.09)     2:01.50 (31.10)
        2:32.62 (31.12)     3:03.89 (31.27)
        3:35.32 (31.43)     4:06.06 (30.74)
 22 Dorian, David    21 UT                4:06.59                   
             28.24        58.65 (30.41)
        1:29.31 (30.66)     2:00.09 (30.78)
        2:31.49 (31.40)     3:02.91 (31.42)
        3:35.24 (32.33)     4:06.59 (31.35)
 23 Pinzon, Esteban  19 OTT-ON            4:07.28                   
             28.55        59.67 (31.12)
        1:31.24 (31.57)     2:02.72 (31.48)
        2:34.34 (31.62)     3:05.98 (31.64)
        3:36.92 (30.94)     4:07.28 (30.36)
 24 Ahong, David     18 NEW               4:07.36                   
             28.44        59.17 (30.73)
        1:30.21 (31.04)     2:01.60 (31.39)
        2:32.98 (31.38)     3:04.59 (31.61)
        3:36.29 (31.70)     4:07.36 (31.07)
 25 Vowles, Adam     18 HAC               4:07.50                   
             28.33        59.08 (30.75)
        1:30.35 (31.27)     2:01.90 (31.55)
        2:33.06 (31.16)     3:05.05 (31.99)
        3:36.63 (31.58)     4:07.50 (30.87)
 26 Paquin-Foisy, E  15 ELITE             4:07.84                   
             28.22      1:00.12 (31.90)
        1:32.57 (32.45)     2:04.28 (31.71)
        2:35.29 (31.01)     3:06.68 (31.39)
        3:38.22 (31.54)     4:07.84 (29.62)
 27 Hatch, Ryan      17 GATORS            4:08.19                   
             29.04      1:00.35 (31.31)
        1:31.84 (31.49)     2:03.77 (31.93)
        2:35.37 (31.60)     3:07.07 (31.70)
        3:38.46 (31.39)     4:08.19 (29.73)
 28 Drogo, Th?o      17 ROUGE ET OR       4:08.59                   
             28.68      1:00.15 (31.47)
        1:32.15 (32.00)     2:04.24 (32.09)
        2:35.93 (31.69)     3:07.47 (31.54)
        3:38.58 (31.11)     4:08.59 (30.01)
 29 Pouliot, Gabrie  17 CNCB              4:09.13                   
             28.45        59.24 (30.79)
        1:30.63 (31.39)     2:02.92 (32.29)
        2:34.96 (32.04)     3:06.91 (31.95)
        3:39.09 (32.18)     4:09.13 (30.04)
 30 Masse-Savard, N  17 CNG               4:09.37                   
             29.10      1:00.48 (31.38)
        1:32.08 (31.60)     2:03.96 (31.88)
        2:35.41 (31.45)     3:07.16 (31.75)
        3:38.84 (31.68)     4:09.37 (30.53)
 31 Muise, Marc      18 MACU              4:09.40                   
             27.88        58.19 (30.31)
        1:28.69 (30.50)     2:00.10 (31.41)
        2:31.93 (31.83)     3:04.06 (32.13)
        3:37.19 (33.13)     4:09.40 (32.21)
 32 Walter, Dominic  19 MACU              4:10.08                   
             27.80        58.53 (30.73)
        1:30.39 (31.86)     2:02.59 (32.20)
        2:34.94 (32.35)     3:07.25 (32.31)
        3:39.55 (32.30)     4:10.08 (30.53)
 33 Desjardins-Labe  16 CNG               4:10.96                   
             27.90        58.36 (30.46)
        1:29.66 (31.30)     2:01.21 (31.55)
        2:33.20 (31.99)     3:05.82 (32.62)
        3:38.86 (33.04)     4:10.96 (32.10)
 34 Kuiack, Daniel   17 BTSC              4:11.28                   
             29.72      1:01.26 (31.54)
        1:33.51 (32.25)     2:06.12 (32.61)
        2:37.91 (31.79)     3:09.22 (31.31)
        3:40.75 (31.53)     4:11.28 (30.53)
 35 Gavrilov, Adria  18 NEW               4:11.66                   
             29.52      1:01.26 (31.74)
        1:33.80 (32.54)     2:06.28 (32.48)
        2:37.84 (31.56)     3:09.46 (31.62)
        3:40.61 (31.15)     4:11.66 (31.05)
 36 Simard, Pierre-  17 CNG               4:12.70                   
             28.49      1:00.16 (31.67)
        1:32.19 (32.03)     2:04.38 (32.19)
        2:35.96 (31.58)     3:08.38 (32.42)
        3:40.80 (32.42)     4:12.70 (31.90)
 37 Morin-Mailloux,  19 SAMAK             4:13.42                   
             28.67      1:00.24 (31.57)
        1:32.67 (32.43)     2:05.33 (32.66)
        2:37.33 (32.00)     3:09.33 (32.00)
        3:41.67 (32.34)     4:13.42 (31.75)
 38 Whiteside, Davi  17 OAK               4:14.00                   
             28.69      1:00.89 (32.20)
        1:32.94 (32.05)     2:05.00 (32.06)
        2:35.94 (30.94)     3:09.00 (33.06)
        3:42.17 (33.17)     4:14.00 (31.83)
 39 Monette-Mondoux  17 CNHR              4:15.83                   
             28.58        59.83 (31.25)
        1:31.30 (31.47)     2:03.71 (32.41)
        2:36.36 (32.65)     3:09.76 (33.40)
        3:43.04 (33.28)     4:15.83 (32.79)
 40 Bussi?res, Fr?d  18 RIVERAINS         4:15.96                   
             27.80        58.46 (30.66)
        1:30.26 (31.80)     2:02.55 (32.29)
        2:35.62 (33.07)     3:08.93 (33.31)
        3:42.70 (33.77)     4:15.96 (33.26)
 41 Hamill, Mackenz  15 OAK               4:16.15                   
             29.34      1:01.14 (31.80)
        1:34.23 (33.09)     2:06.49 (32.26)
        2:39.18 (32.69)     3:11.70 (32.52)
        3:44.23 (32.53)     4:16.15 (31.92)
 42 Assaad, Gamal    17 OAK               4:16.52                   
             29.15      1:01.54 (32.39)
        1:34.31 (32.77)     2:07.32 (33.01)
        2:40.30 (32.98)     3:12.53 (32.23)
        3:44.97 (32.44)     4:16.52 (31.55)
 43 Gosselin, Micha  18 BOLTS             4:19.68                   
             29.90      1:02.26 (32.36)
        1:34.86 (32.60)     2:08.06 (33.20)
        2:40.90 (32.84)     3:13.99 (33.09)
        3:47.07 (33.08)     4:19.68 (32.61)
 44 Bunyi, Adrian    18 RHAC              4:19.74                   
             27.29        58.18 (30.89)
        1:30.20 (32.02)     2:03.19 (32.99)
        2:36.34 (33.15)     3:10.55 (34.21)
        3:45.25 (34.70)     4:19.74 (34.49)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 12                 
 
  1. Ubc Dolphins                      332   2. Toronto Swim Club                 203
  3. UofA Pandas and Bears             134   4. Rouge et Or/Universit? Laval    122.5
  5. Island Swimming                   114   6. South Florida Aquatic Club        111
  7. Oklahoma Baptist University      88.5   8. Etobicoke Swimming                 79
  9. Dalhousie University Swim Team     75   9. Greater Ottawa Kingfish S.C.       75
 11. Oakville Aquatic Club              72  12. University OF Toronto            67.5
 13. Pointe-Claire Swim Club            63  14. McMaster University                56
 15. University of Manitoba Bisons      54  15. Unattached                         54
 17. Club de Natation C.S.Q.            53  18. Guelph Marlin Aquatic Club         47
 19. Club de Natation de Gatineau       46  20. Western University Swimming        44
 20. Hamilton Aquatic Club              44  22. Dolphins Swim Club of Oakville     43
 23. J-Dolphins Swim School             40  24. Newmarket Stingrays              34.5
 25. University of Guelph               34  26. Club Aquatique Montr?al          33.5
 27. University of Ottawa GeeGees       32  28. Liquid Lightning S.C.              30
 29. Les Riverains Levis                27  30. Cobra Swim Club                    24
 31. W. Ross Macdonald Swimming         20  31. Langley Olympians Swim Club        20
 31. Granite Gators Swim Team           20  34. Club de Natation Samak             19
 35. Lakeshore Swim Club                15  36. Mississauga Aquatic Club           14
 37. UW Warriors                        13  37. Sudbury Laurentian Swim Club       13
 39. London Aquatic Club                11  40. Unb Varsity Reds                    7
 40. North York Aquatic Club             7  42. Halton Hills Blue Fins              6
 43. Club de Natation Bleu et Or         5  43. Richmond Hill Aquatic Club          5
 45. North Bay "y" Titan Swim Club       4  46. Elite                               3
 46. Halifax Wavecutters Aquatics        3  48. Nepean Kanata Barracudas          2.5
 49. Club Natation du Haut-Richelie      2  50. Golden Horseshoe Aquatic Club       1

    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 19:50PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
 
 Event 13  Women 50 SC Meter Freestyle
=========================================================================
      Cda Cup: S 24.99  29/11/2008Sam Woodward, Stanford
 Meet Qualifying:  26.37
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Atkinson, Alia   23 SOFLO-FG            26.12      25.35   771   50  
         r:+0.64                       
  2 MacLean, Heathe  20 UBCD/VNSC           26.09      25.73   737   30  
         r:+0.73                       
  3 Galarza, Laura   19 BISONS-OK           26.10      25.84   728   20  
         r:+0.71                       
  4 Thomas, Noemie   16 UBCD/VNSC           26.27      25.94   720   14.5
         r:+0.59                       
  4 Steins, Kristin  16 DS                  26.23      25.94   720   14.5
         r:+0.78                       
  6 Forbes-Milne, E  20 BISONS-OK           26.33      26.16   702   13  
         r:+0.70                       
  7 Taylor, Sarah    21 MACU                26.06      26.19   699   12  
         r:+0.62                       
  8 Taillefer, Vane  23 ROUGE ET OR         26.37      26.46   678   11  
         r:+0.73                       
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Mittermaier, Em  18 MACU                26.72      26.18   700    9  
         r:+0.74                       
 10 Couillard, Mari  21 RIVERAINS           26.48      26.24   695    7  
         r:+0.74                       
 11 McLean, Sarah    17 NEW                 26.51      26.33   688    6  
         r:+0.70                       
 12 Sbaraglia, Oliv  15 DS                  26.40      26.38   684    5  
         r:+0.70                       
 13 Phan, Kimberly   16 RHAC                26.56      26.49   676    4  
         r:+0.61                       
 14 Dunnington, Ash  22 MUSTANGS            26.66      26.51   674    3  
         r:+0.76                       
 15 Olivares, Isabe  17 MSSAC               26.88      26.61   667    2  
         r:+0.59                       
 16 Bragason, Jessi  20 BISONS-OK           26.87      27.02   637    1  
         r:+0.65                       
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 10 Russell, Sinead  19 UNATT/DS            26.45                   
 18 Lyne, Kate       16 TSC                J26.88                   
 19 Wedge, Molly     19 DAL TIGERS          26.89                   
 20 Mielnichuk, Bob  21 UOFA                26.94                   
 21 Bellio, Olivia   18 ESWIM               26.95                   
 22 Cseplo, Simone   17 TSC                 26.98                   
 23 Missiuna, Shara  18 UBCD/OAK            27.01                   
 24 Chernoff, Kendr  21 UOFA                27.14                   
 25 Losier, Daniell  21 UNB                 27.29                   
 26 Ball, Emma       14 GMAC                27.31                   
 26 Payne, Chantiqu  23 GMAC                27.31                   
 28 Hess, Hayley     17 CLUB WARRIORS       27.33                   
 29 Michailoff-Russ  15 NYAC                27.48                   
 30 Vuong, Megan     15 MSSAC               27.51                   
 31 Simpson, Kaitli  17 PCSC                27.60                   
 32 Strass-Hundal,   20 MACU                27.64                   
 33 Dvorski, Hannah  16 GHAC                27.76                   
 34 Sukonthapanich,  17 NEW                 27.89                   
 35 Kushlyk, Krista  18 UOFA                27.99                   
 36 Lefebvre, Fr?d?  16 CNHR                28.09                   
 37 Carnevale, Sofi  14 ESWIM               28.35                   
 38 Pask, Brittany   18 TITANS              28.41                   
 39 Petraikis, Dana  20 UNATT               28.92                   
 40 Vanommen, Alexa  21 MACU                29.79                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 13                 
 
  1. Ubc Dolphins                    376.5   2. Toronto Swim Club                 203
  3. South Florida Aquatic Club        161   4. UofA Pandas and Bears             134
  5. Rouge et Or/Universit? Laval    133.5   6. Oklahoma Baptist University     122.5
  7. Island Swimming                   114   8. Etobicoke Swimming                 79
  9. McMaster University                77  10. Dalhousie University Swim Team     75
 10. Greater Ottawa Kingfish S.C.       75  12. Oakville Aquatic Club              72
 13. University OF Toronto            67.5  14. Pointe-Claire Swim Club            63
 15. Dolphins Swim Club of Oakville   62.5  16. University of Manitoba Bisons      54
 16. Unattached                         54  18. Club de Natation C.S.Q.            53
 19. Guelph Marlin Aquatic Club         47  19. Western University Swimming        47
 21. Club de Natation de Gatineau       46  22. Hamilton Aquatic Club              44
 23. Newmarket Stingrays              40.5  24. J-Dolphins Swim School             40
 25. University of Guelph               34  25. Les Riverains Levis                34
 27. Club Aquatique Montr?al          33.5  28. University of Ottawa GeeGees       32
 29. Liquid Lightning S.C.              30  30. Cobra Swim Club                    24
 31. W. Ross Macdonald Swimming         20  31. Langley Olympians Swim Club        20
 31. Granite Gators Swim Team           20  34. Club de Natation Samak             19
 35. Mississauga Aquatic Club           16  36. Lakeshore Swim Club                15
 37. Sudbury Laurentian Swim Club       13  37. UW Warriors                        13
 39. London Aquatic Club                11  40. Richmond Hill Aquatic Club          9
 41. Unb Varsity Reds                    7  41. North York Aquatic Club             7
 43. Halton Hills Blue Fins              6  44. Club de Natation Bleu et Or         5
 45. North Bay "y" Titan Swim Club       4  46. Elite                               3
 46. Halifax Wavecutters Aquatics        3  48. Nepean Kanata Barracudas          2.5
 49. Club Natation du Haut-Richelie      2  50. Golden Horseshoe Aquatic Club       1

    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 20:01PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
                           Last Completed Event                            
 
 Event 14  Men 200 SC Meter Breaststroke
=========================================================================
      Cda Cup: S 2:09.12  27/11/2011Mike Brown, UCSC
 Meet Qualifying:  2:23.14
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Barnes, Warren   27 TSC               2:17.07    2:14.27   725   50  
    r:+0.71  30.14      1:04.32 (34.18)
        1:39.20 (34.88)     2:14.27 (35.07)
  2 da Franca, Vito  24 BISONS-OK         2:16.20    2:14.90   715   30  
    r:+0.71  30.33      1:04.42 (34.09)
        1:39.40 (34.98)     2:14.90 (35.50)
  3 Stephenson, Mat  22 GMAC              2:16.96    2:15.41   707   20  
    r:+0.80  31.30      1:05.67 (34.37)
        1:40.26 (34.59)     2:15.41 (35.15)
  4 Holdom, Jeremie  20 TSC/UT            2:17.58    2:16.80   686   15  
    r:+0.71  31.04      1:05.54 (34.50)
        1:40.77 (35.23)     2:16.80 (36.03)
  5 Guest, James     16 PCSC              2:18.97    2:17.51   675   14  
    r:+0.71  31.31      1:06.45 (35.14)
        1:41.91 (35.46)     2:17.51 (35.60)
  6 Giovanetto, Ste  19 UOFA              2:17.43    2:18.08   667   13  
    r:+0.70  31.16      1:06.47 (35.31)
        1:42.44 (35.97)     2:18.08 (35.64)
  7 Crevier, Jean-F  21 SAMAK             2:20.14    2:18.30   664   12  
    r:+0.67  31.63      1:06.55 (34.92)
        1:42.43 (35.88)     2:18.30 (35.87)
  8 Bujold, Antoine  17 PCSC              2:19.67    2:20.53   633   11  
    r:+0.68  31.52      1:06.96 (35.44)
        1:43.50 (36.54)     2:20.53 (37.03)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 White, Evan      16 OAK               2:22.03    2:19.95   641    9  
    r:+0.71  32.33      1:08.23 (35.90)
        1:44.32 (36.09)     2:19.95 (35.63)
 10 D?ry-Bergeron,   18 ROUGE ET OR       2:20.33    2:21.34   622    7  
    r:+0.70  31.27      1:07.10 (35.83)
        1:43.94 (36.84)     2:21.34 (37.40)
 11 Wall, Eli        17 GO KINGFISH       2:22.72    2:21.36   622    6  
    r:+0.73  31.65      1:07.41 (35.76)
        1:44.12 (36.71)     2:21.36 (37.24)
 12 Blechta, Ian     21 MACU              2:20.57    2:21.48   620    5  
    r:+0.62  31.47      1:07.41 (35.94)
        1:44.19 (36.78)     2:21.48 (37.29)
 13 Michie, Connor   19 OTT-ON            2:21.03    2:21.60   618    4  
    r:+0.79  32.60      1:08.60 (36.00)
        1:45.16 (36.56)     2:21.60 (36.44)
 14 Tong-McDermott,  15 TSC               2:22.19    2:21.74   617    3  
    r:+0.71  31.71      1:07.41 (35.70)
        1:44.30 (36.89)     2:21.74 (37.44)
 15 Ramirez, Mario   19 GMAC              2:21.76    2:22.02   613    2  
    r:+0.63  32.16      1:07.99 (35.83)
        1:45.12 (37.13)     2:22.02 (36.90)
 16 Penny, Greg      21 BISONS-OK         2:23.76    2:23.84   590    1  
    r:+0.70  31.40      1:08.18 (36.78)
        1:45.90 (37.72)     2:23.84 (37.94)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Campbell, Olivi  21 ROUGE ET OR       2:23.81                   
             32.91      1:08.86 (35.95)
        1:45.89 (37.03)     2:23.81 (37.92)
 18 Boucher, Jerome  20 RIVERAINS         2:24.58                   
             32.97      1:09.44 (36.47)
        1:46.79 (37.35)     2:24.58 (37.79)
 19 Deret, Erwan     22 ROUGE ET OR       2:24.95                   
             31.58      1:07.62 (36.04)
        1:46.26 (38.64)     2:24.95 (38.69)
 20 Vanderbeek, Eri  21 UT                2:25.02                   
             32.10      1:08.80 (36.70)
        1:46.71 (37.91)     2:25.02 (38.31)
 21 Cote, Tristan    16 ESWIM             2:25.23                   
             33.47      1:10.39 (36.92)
        1:47.90 (37.51)     2:25.23 (37.33)
 22 Kemp, Graeme     19 WARRIORS          2:25.28                   
             33.23      1:10.59 (37.36)
        1:48.08 (37.49)     2:25.28 (37.20)
 23 Salmon, MacKenz  20 WRMS              2:25.39                   
             32.53      1:09.09 (36.56)
        1:47.21 (38.12)     2:25.39 (38.18)
 24 Vowles, Tristan  21 HAC               2:25.67                   
             32.77      1:09.61 (36.84)
        1:46.87 (37.26)     2:25.67 (38.80)
 25 Tremblay, Jerem  16 SAMAK             2:25.74                   
             33.19      1:10.31 (37.12)
        1:48.14 (37.83)     2:25.74 (37.60)
 26 Shepherd, Ross   21 MACU              2:26.35                   
             33.52      1:10.94 (37.42)
        1:48.29 (37.35)     2:26.35 (38.06)
 27 Asselin, Mark    17 NKB               2:26.50                   
             32.36      1:09.27 (36.91)
        1:47.61 (38.34)     2:26.50 (38.89)
 28 Turnock, Jeffre  17 NYAC              2:28.03                   
             33.25      1:10.23 (36.98)
        1:48.63 (38.40)     2:28.03 (39.40)
 29 Greenough, Luca  17 BTSC              2:28.14                   
             34.67      1:12.62 (37.95)
        1:50.59 (37.97)     2:28.14 (37.55)
 30 Ackman, Matthew  16 PCSC              2:28.42                   
             33.94      1:11.68 (37.74)
        1:50.72 (39.04)     2:28.42 (37.70)
 31 Kruzyk, Peter    19 UT                2:29.03                   
             32.02      1:09.31 (37.29)
        1:48.37 (39.06)     2:29.03 (40.66)
 32 Liew, Anthony    20 TRENT             2:29.51                   
             33.39      1:10.69 (37.30)
        1:49.70 (39.01)     2:29.51 (39.81)
 33 Baylon, Jose     20 OTT-ON            2:29.75                   
             33.85      1:11.24 (37.39)
        1:50.26 (39.02)     2:29.75 (39.49)
 34 Gillespie-Fries  18 MACU              2:30.68                   
             34.07      1:12.60 (38.53)
        1:51.49 (38.89)     2:30.68 (39.19)
 35 Johnson, Alexan  23 CLUB WARRIORS     2:36.71                   
             33.90      1:13.71 (39.81)
        1:55.04 (41.33)     2:36.71 (41.67)
 -- Armstrong, Jake  22 MUSTANGS              DQ                    
             32.04      1:09.01 (36.97)
        1:46.22 (37.21)          DQ (37.49)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 14                 
 
  1. Ubc Dolphins                    376.5   2. Toronto Swim Club                 271
  3. South Florida Aquatic Club        161   4. Oklahoma Baptist University     153.5
  5. UofA Pandas and Bears             147   6. Rouge et Or/Universit? Laval    140.5
  7. Island Swimming                   114   8. Pointe-Claire Swim Club            88
  9. McMaster University                82  10. Greater Ottawa Kingfish S.C.       81
 10. Oakville Aquatic Club              81  12. Etobicoke Swimming                 79
 13. Dalhousie University Swim Team     75  14. Guelph Marlin Aquatic Club         69
 15. University OF Toronto            67.5  16. Dolphins Swim Club of Oakville   62.5
 17. Unattached                         54  17. University of Manitoba Bisons      54
 19. Club de Natation C.S.Q.            53  20. Western University Swimming        47
 21. Club de Natation de Gatineau       46  22. Hamilton Aquatic Club              44
 23. Newmarket Stingrays              40.5  24. J-Dolphins Swim School             40
 25. University of Ottawa GeeGees       36  26. University of Guelph               34
 26. Les Riverains Levis                34  28. Club Aquatique Montr?al          33.5
 29. Club de Natation Samak             31  30. Liquid Lightning S.C.              30
 31. Cobra Swim Club                    24  32. Langley Olympians Swim Club        20
 32. Granite Gators Swim Team           20  32. W. Ross Macdonald Swimming         20
 35. Mississauga Aquatic Club           16  36. Lakeshore Swim Club                15
 37. UW Warriors                        13  37. Sudbury Laurentian Swim Club       13
 39. London Aquatic Club                11  40. Richmond Hill Aquatic Club          9
 41. North York Aquatic Club             7  41. Unb Varsity Reds                    7
 43. Halton Hills Blue Fins              6  44. Club de Natation Bleu et Or         5
 45. North Bay "y" Titan Swim Club       4  46. Elite                               3
 46. Halifax Wavecutters Aquatics        3  48. Nepean Kanata Barracudas          2.5
 49. Club Natation du Haut-Richelie      2  50. Golden Horseshoe Aquatic Club       1

    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 20:07PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
                           Last Completed Event                            
 
 Event 15  Men 100 SC Meter IM
=========================================================================
      Cda Cup: S 53.84  28/11/2010George Bovell III, Trinidad
 Meet Qualifying:  1:01.18
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Ford, Andrew     23 GMAC                55.37      55.25   775   50  
    r:+0.64  25.30        55.25 (29.95)
  2 Tapp, Jake       24 LOSC/VNSC           56.53      55.30   773   30  
    r:+0.66  25.24        55.30 (30.06)
  3 Massie-Martel,   22 ROUGE ET OR         56.85      56.13   739   20  
    r:+0.57  26.14        56.13 (29.99)
  4 Allen, Coleman   19 UBCD/VNSC           56.93      56.28   733   15  
    r:+0.63  25.55        56.28 (30.73)
  5 Knezevic, Bogda  21 ESWIM               57.03      56.49   725   14  
    r:+0.71  26.59        56.49 (29.90)
  6 Byram, Joe       18 UOFA                57.70      57.10   702   13  
    r:+0.61  25.84        57.10 (31.26)
  7 Dimitrov, David  21 LLSC                57.32      57.95   672   12  
    r:+0.64  26.89        57.95 (31.06)
  8 Bald, Konrad     20 MACU                57.73      58.81   643   11  
    r:+0.76  27.79        58.81 (31.02)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Bailey, Cameron  23 MACU                57.79      56.98   706    9  
    r:+0.67  26.51        56.98 (30.47)
 10 Moran, Kit       22 DAL TIGERS          59.62      58.01   669    7  
    r:+0.70  27.06        58.01 (30.95)
 11 Shulga, Dmitry   23 HWAC                58.40      58.08   667    6  
    r:+0.64  26.53        58.08 (31.55)
 12 Salmon, Brayden  19 LAC                 58.97      58.40   656    5  
    r:+0.73  26.41        58.40 (31.99)
 13 Haas, Kyle       17 HHBF                59.03      58.54   651    4  
    r:+0.65  26.10        58.54 (32.44)
 14 Perron, Dillon   20 UM                  58.61      58.59   650    3  
    r:+0.63  26.92        58.59 (31.67)
 15 Savoie, Louis    17 CNBO                58.93      59.15   631    2  
    r:+0.67  27.19        59.15 (31.96)
 16 Cocunubo, Ivan   19 CNG                 59.82    1:00.71   584    1  
    r:+0.69  26.67      1:00.71 (34.04)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 10 Abreu, Maximili  22 BISONS-OK           57.91                   
             26.42        57.91 (31.49)
 11 C.Cantin, Pasca  21 ROUGE ET OR         58.24                   
             25.67        58.24 (32.57)
 19 Richard, Marc-A  20 SAMAK               59.90                   
             26.96        59.90 (32.94)
 20 Dumont, Maxime   23 ROUGE ET OR       1:00.41                   
             28.23      1:00.41 (32.18)
 21 Greig, Wesley    22 CLUB WARRIORS     1:00.89                   
             28.12      1:00.89 (32.77)
 22 Lachance, Vince  19 SAMAK             1:00.94                   
             27.70      1:00.94 (33.24)
 23 Woo, Cory        18 MACU              1:01.05                   
             27.79      1:01.05 (33.26)
 24 Berrigan, Sean   16 CRUSADERS         1:01.09                   
             28.20      1:01.09 (32.89)
 25 Silverthorn, Ja  17 NEW               1:01.25                   
             28.20      1:01.25 (33.05)
 26 B?dard, J?r?mie  15 SAMAK             1:01.37                   
             27.70      1:01.37 (33.67)
 27 Kidd, Cameron    16 WRMS              1:01.64                   
             27.09      1:01.64 (34.55)
 28 Lefebvre, David  24 ROUGE ET OR       1:01.65                   
             28.75      1:01.65 (32.90)
 29 Chow, Cameron    17 MACU              1:01.74                   
             27.62      1:01.74 (34.12)
 30 Helie-Masters,   21 MACU              1:01.91                   
             28.61      1:01.91 (33.30)
 31 Asselin, Mark    17 NKB               1:02.33                   
             28.73      1:02.33 (33.60)
 32 Mulder, Austin   18 GMAC              1:02.44                   
             28.17      1:02.44 (34.27)
 33 Jin, Alexander   15 NYAC              1:02.78                   
             29.08      1:02.78 (33.70)
 34 Fox, Matthew     15 HHBF              1:03.66                   
             28.42      1:03.66 (35.24)
 35 Bronson, Brando  17 OSHAC             1:03.96                   
             28.24      1:03.96 (35.72)
 36 Turnock, Jeffre  17 NYAC              1:04.61                   
             30.78      1:04.61 (33.83)
 37 Wall, Eli        17 GO KINGFISH       1:04.88                   
             30.53      1:04.88 (34.35)
 38 Crevier, Jean-F  21 SAMAK             1:07.05                   
             31.42      1:07.05 (35.63)
 -- Summerhayes, Za  22 UT                    DQ                    
             25.64           DQ (30.42)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 15                 
 
  1. Ubc Dolphins                    391.5   2. Toronto Swim Club                 271
  3. South Florida Aquatic Club        161   4. Rouge et Or/Universit? Laval    160.5
  5. UofA Pandas and Bears             160   6. Oklahoma Baptist University     153.5
  7. Guelph Marlin Aquatic Club        119   8. Island Swimming                   114
  9. McMaster University               102  10. Etobicoke Swimming                 93
 11. Pointe-Claire Swim Club            88  12. Dalhousie University Swim Team     82
 13. Oakville Aquatic Club              81  13. Greater Ottawa Kingfish S.C.       81
 15. University OF Toronto            67.5  16. Dolphins Swim Club of Oakville   62.5
 17. University of Manitoba Bisons      57  18. Unattached                         54
 19. Club de Natation C.S.Q.            53  20. Langley Olympians Swim Club        50
 21. Western University Swimming        47  21. Club de Natation de Gatineau       47
 23. Hamilton Aquatic Club              44  24. Liquid Lightning S.C.              42
 25. Newmarket Stingrays              40.5  26. J-Dolphins Swim School             40
 27. University of Ottawa GeeGees       36  28. University of Guelph               34
 28. Les Riverains Levis                34  30. Club Aquatique Montr?al          33.5
 31. Club de Natation Samak             31  32. Cobra Swim Club                    24
 33. W. Ross Macdonald Swimming         20  33. Granite Gators Swim Team           20
 35. Mississauga Aquatic Club           16  35. London Aquatic Club                16
 37. Lakeshore Swim Club                15  38. UW Warriors                        13
 38. Sudbury Laurentian Swim Club       13  40. Halton Hills Blue Fins             10
 41. Halifax Wavecutters Aquatics        9  41. Richmond Hill Aquatic Club          9
 43. Unb Varsity Reds                    7  43. Club de Natation Bleu et Or         7
 43. North York Aquatic Club             7  46. North Bay "y" Titan Swim Club       4
 47. Elite                               3  48. Nepean Kanata Barracudas          2.5
 49. Club Natation du Haut-Richelie      2  50. Golden Horseshoe Aquatic Club       1

    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 20:16PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
                           Last Completed Event                            
 
 Event 16  Women 200 SC Meter Backstroke
=========================================================================
      Cda Cup: S 2:03.65  25/11/2011Sinead Russell, DS
 Meet Qualifying:  2:15.98
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lavigna, Lauren  23 UBCD/VNSC         2:11.37    2:08.70   814   50  
    r:+0.73  30.77      1:03.30 (32.53)
        1:36.07 (32.77)     2:08.70 (32.63)
  2 Moore, Taylor    20 OTT-ON            2:13.01    2:11.90   756   30  
    r:+0.74  31.95      1:05.09 (33.14)
        1:38.76 (33.67)     2:11.90 (33.14)
  3 Charles, Lindsa  20 HAC               2:15.33    2:12.22   750   20  
    r:+0.78  32.46      1:05.66 (33.20)
        1:39.24 (33.58)     2:12.22 (32.98)
  4 Jewell, Karyn    19 CNG               2:13.79    2:12.59   744   15  
    r:+0.73  31.95      1:05.36 (33.41)
        1:39.44 (34.08)     2:12.59 (33.15)
  5 Sproule, Emma    20 MUSTANGS          2:14.19    2:13.55   728   14  
    r:+0.80  32.73      1:06.87 (34.14)
        1:40.46 (33.59)     2:13.55 (33.09)
  6 McCann, Meryn    14 DS                2:17.25    2:15.10   703   13  
    r:+0.64  31.55      1:04.96 (33.41)
        1:39.50 (34.54)     2:15.10 (35.60)
  7 Cunningham, Mar  18 ROW/UT            2:15.79    2:15.71   694   12  
    r:+0.62  32.67      1:06.93 (34.26)
        1:41.36 (34.43)     2:15.71 (34.35)
  8 Stellino, Rebec  17 TSC               2:17.50    2:15.88   691   11  
    r:+0.66  32.34      1:06.89 (34.55)
        1:41.83 (34.94)     2:15.88 (34.05)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Grewal, Annika   15 OAK               2:18.60    2:16.37   684    9  
    r:+0.70  32.02      1:07.15 (35.13)
        1:42.31 (35.16)     2:16.37 (34.06)
 10 Jones, Emily     21 LAURENTIAN        2:18.99    2:17.00   675    7  
    r:+0.70  32.56      1:07.33 (34.77)
        1:42.78 (35.45)     2:17.00 (34.22)
 11 Hanus, Danielle  14 NEW               2:19.94    2:18.42   654    6  
    r:+0.70  32.34      1:07.71 (35.37)
        1:43.60 (35.89)     2:18.42 (34.82)
 12 Bush, Melody     18 GMAC              2:19.31    2:18.58   652    5  
    r:+0.80  32.09      1:07.25 (35.16)
        1:43.54 (36.29)     2:18.58 (35.04)
 13 Trung, Jennifer  20 MUSTANGS          2:19.40    2:19.11   644    4  
    r:+0.61  33.40      1:09.42 (36.02)
        1:43.75 (34.33)     2:19.11 (35.36)
 14 King, Savannah   20 UBCD/VNSC         2:18.97    2:19.33   641    3  
    r:+0.80  33.57      1:08.24 (34.67)
        1:43.72 (35.48)     2:19.33 (35.61)
 15 Ling, Cino       17 TSC               2:19.82    2:20.62   624    2  
    r:+0.69  32.90      1:08.30 (35.40)
        1:44.24 (35.94)     2:20.62 (36.38)
 16 Sproule, Sasha   21 UOFA              2:19.50    2:22.46   600    1  
    r:+0.66  33.44      1:08.85 (35.41)
        1:45.22 (36.37)     2:22.46 (37.24)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  7 Oldershaw, Marn  18 UNATT/OAK         2:16.66                   
             33.10      1:08.48 (35.38)
        1:43.06 (34.58)     2:16.66 (33.60)
 10 Goss, Kennedy    16 GATORS            2:17.96                   
             32.67      1:08.01 (35.34)
        1:43.05 (35.04)     2:17.96 (34.91)
 11 Taillefer, Vane  23 ROUGE ET OR       2:18.29                   
             32.89      1:08.44 (35.55)
        1:43.51 (35.07)     2:18.29 (34.78)
 20 Remersaro, Ines  19 BISONS-OK         2:19.96                   
             32.92      1:08.72 (35.80)
        1:44.75 (36.03)     2:19.96 (35.21)
 21 Heebner, Kristi  14 CNG               2:20.01                   
             32.56      1:07.55 (34.99)
        1:43.81 (36.26)     2:20.01 (36.20)
 22 Bragason, Jessi  20 BISONS-OK         2:20.24                   
             33.07      1:08.21 (35.14)
        1:44.22 (36.01)     2:20.24 (36.02)
 23 Seltenreich-Hod  17 GO KINGFISH       2:20.79                   
             34.13      1:09.85 (35.72)
        1:45.70 (35.85)     2:20.79 (35.09)
 24 Ellard, Olivia   14 PERTH             2:21.03                   
             32.98      1:08.48 (35.50)
        1:44.67 (36.19)     2:21.03 (36.36)
 25 Nguyen, Donna    16 NYAC              2:21.77                   
             33.58      1:09.34 (35.76)
        1:45.64 (36.30)     2:21.77 (36.13)
 25 Hall, Paige      16 COBRA             2:21.77                   
             33.24      1:08.51 (35.27)
        1:45.30 (36.79)     2:21.77 (36.47)
 27 Shin, Rachel     19 DAL TIGERS        2:22.76                   
             33.97      1:09.97 (36.00)
        1:46.58 (36.61)     2:22.76 (36.18)
 28 Lockyer, Emma    15 BOLTS             2:23.30                   
             33.93      1:10.15 (36.22)
        1:46.63 (36.48)     2:23.30 (36.67)
 29 Ball, Emma       14 GMAC              2:23.52                   
             32.66      1:08.56 (35.90)
        1:45.86 (37.30)     2:23.52 (37.66)
 30 Pulfer, Madison  16 GO KINGFISH       2:24.30                   
             33.96      1:09.46 (35.50)
        1:47.04 (37.58)     2:24.30 (37.26)
 31 Steins, Kristin  16 DS                2:26.47                   
             33.83      1:10.63 (36.80)
        1:48.88 (38.25)     2:26.47 (37.59)
 32 Lefebvre, Fr?d?  16 CNHR              2:26.73                   
             33.99      1:10.87 (36.88)
        1:48.75 (37.88)     2:26.73 (37.98)
 33 Lalumiere, Laur  15 OAK               2:28.81                   
             35.27      1:12.57 (37.30)
        1:50.85 (38.28)     2:28.81 (37.96)
 34 Karosas, Ashlyn  19 CAMO              2:28.83                   
             34.30      1:11.32 (37.02)
        1:49.53 (38.21)     2:28.83 (39.30)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 16                 
 
  1. Ubc Dolphins                    444.5   2. Toronto Swim Club                 284
  3. South Florida Aquatic Club        161   3. UofA Pandas and Bears             161
  5. Rouge et Or/Universit? Laval    160.5   6. Oklahoma Baptist University     153.5
  7. Guelph Marlin Aquatic Club        124   8. Island Swimming                   114
  9. McMaster University               102  10. Etobicoke Swimming                 93
 11. Oakville Aquatic Club              90  12. Pointe-Claire Swim Club            88
 13. Dalhousie University Swim Team     82  14. Greater Ottawa Kingfish S.C.       81
 15. Dolphins Swim Club of Oakville   75.5  16. University OF Toronto            67.5
 17. University of Ottawa GeeGees       66  18. Western University Swimming        65
 19. Hamilton Aquatic Club              64  20. Club de Natation de Gatineau       62
 21. University of Manitoba Bisons      57  22. Unattached                         54
 23. Club de Natation C.S.Q.            53  24. Langley Olympians Swim Club        50
 25. Newmarket Stingrays              46.5  26. Liquid Lightning S.C.              42
 27. J-Dolphins Swim School             40  28. University of Guelph               34
 28. Les Riverains Levis                34  30. Club Aquatique Montr?al          33.5
 31. Club de Natation Samak             31  32. Cobra Swim Club                    24
 33. Sudbury Laurentian Swim Club       20  33. W. Ross Macdonald Swimming         20
 33. Granite Gators Swim Team           20  36. London Aquatic Club                16
 36. Mississauga Aquatic Club           16  38. Lakeshore Swim Club                15
 39. UW Warriors                        13  40. Region Of Waterloo Swim Club       12
 41. Halton Hills Blue Fins             10  42. Richmond Hill Aquatic Club          9
 42. Halifax Wavecutters Aquatics        9  44. North York Aquatic Club             7
 44. Club de Natation Bleu et Or         7  44. Unb Varsity Reds                    7
 47. North Bay "y" Titan Swim Club       4  48. Elite                               3
 49. Nepean Kanata Barracudas          2.5  50. Club Natation du Haut-Richelie      2
 51. Golden Horseshoe Aquatic Club       1                                           

    
    
 Etobicoke Swim Club                                   23/11/2012 - 20:22PM
                2012 Canada Cup - 23/11/2012 to 24/11/2012                 
                           Last Completed Event                            
 
 Event 17  Men 50 SC Meter Butterfly
=========================================================================
      Cda Cup: S 24.02  24/11/2006Thomas Kindler, CNPPO
 Meet Qualifying:  26.08
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Aspinall, Kelly  22 UBCD/VNSC           24.06      23.46S  802   50  
         r:+0.69                       
  2 Ramirez, Daniel  19 BISONS-OK           24.23      23.99S  750   30  
         r:+0.59                       
  3 Sullivan, Garla  21 BISONS-OK           24.22      24.40   713   20  
         r:+0.60                       
  4 Martin, Quentin  21 ROUGE ET OR         24.62      24.68   689   15  
         r:+0.61                       
  5 Wright, Wil      22 ESWIM               25.11      24.74   684   14  
         r:+0.68                       
  6 Schuttinger, Ni  21 BISONS-OK           24.93      24.75   683   13  
         r:+0.60                       
  7 Manning, Chris   20 WRMS                25.00      24.76   682   12  
         r:+0.61                       
  8 Perron, Dillon   20 UM                  25.14      24.98   664   11  
         r:+0.68                       
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Gossland, Tommy  23 UBCD/VNSC           25.19      25.03   660    9  
         r:+0.64                       
 10 Vogelzang, Matt  21 MACU                25.39      25.12   653    7  
         r:+0.66                       
 11 Peddie, Luke     19 UBCD/VNSC           25.43      25.13   652    6  
         r:+0.64                       
 12 Villeneuve, Fra  20 ROUGE ET OR         25.18      25.36   635    5  
         r:+0.74                       
 13 MacDonald, Troy  22 TSC/UT              25.31      25.38   633    4  
         r:+0.63                       
 14 Daly, Owen       17 SJL                 25.52      25.44   629    3  
         r:+0.74                       
 15 Van Moerkerke,   19 GRYPHONS            25.43      25.59   618    2  
         r:+0.83                       
 16 Eldah, Mohamed   18 MACU                25.56      25.73   608    1  
         r:+0.66                       
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Massie-Martel,   22 ROUGE ET OR        J25.56                   
 18 Au, Joshua       22 UOFA                25.60                   
 19 Arafa, Omar Mah  18 UNATT/OAK           25.66                   
 20 Cocks, Bill      28 TRENT               25.72                   
 21 Rode, Aaron      18 MUSTANGS            25.73                   
 22 Savoie, Louis    17 CNBO                25.78                   
 23 Sharpe, David    22 DAL TIGERS          25.79                   
 24 Leitch, Ian      22 UOFA                25.80                   
 25 Kidd, Cameron    16 WRMS                25.85                   
 26 Schubert, Kurt   17 MSSAC               25.86                   
 27 El-Gidi, Sofyan  20 MUSTANGS            25.89                   
 28 VanderHelm, Adr  16 BTSC                25.94                   
 29 Swan, John       19 GMAC                25.97                   
 30 Chaubet, Ga?l    17 ELITE               25.98                   
 31 Serles, Peter    17 OAK                 26.05                   
 32 Dans, Matthew    17 GO KINGFISH         26.06                   
 33 Barbar, AJ       20 BISONS-OK           26.11                   
 34 Kroitor, Artur   20 UM                  26.23                   
 35 Bresani, Gianca  18 MACU                26.26                   
 36 Haas, Kyle       17 HHBF                26.27                   
 37 Mastromatteo, N  20 UOFA                26.32                   
 38 Ryant, Bradley   20 UM                  26.37                   
 38 Stewart, Scott   21 UOFA                26.37                   
 40 Phillips, Jake   19 BISONS-OK           26.38                   
 41 Berrigan, Sean   16 CRUSADERS           26.40                   
 42 Ferraro, Mitche  16 USC                 26.47                   
 43 Sinila, Michael  16 NYAC                26.54                   
 44 Carroll, John    21 YORK                26.56                   
 44 Richard, Marc-A  20 SAMAK               26.56                   
 46 Braches, Jeff    20 MACU                26.66                   
 47 Mazurek, Patric  20 TSC                 26.68                   
 48 Dzik, Evan       21 WARRIORS            26.70                   
 49 Babi, Endi       24 SOFLO-FG            26.89                   
 50 Lethbridge, Nat  18 LAC                 26.90                   
 51 Dumont, Maxime   23 ROUGE ET OR         26.98                   
 52 Boucher, Jerome  20 RIVERAINS           27.23                   
 53 Gold, Josh       16 TSC                 27.34                   
 54 Gardiman, Stefa  16 COBRA               27.35                   
 55 Bougie, Spencer  18 DDO                 27.40                   
 56 Ghoneim, Mostaf  27 GHAC                27.77                   
 57 Crull, Matthew   16 GATORS              28.10                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 17                 
 
  1. Ubc Dolphins                    509.5   2. Toronto Swim Club                 288
  3. Oklahoma Baptist University     216.5   4. Rouge et Or/Universit? Laval    180.5
  5. South Florida Aquatic Club        161   5. UofA Pandas and Bears             161
  7. Guelph Marlin Aquatic Club        124   8. Island Swimming                   114
  9. McMaster University               110  10. Etobicoke Swimming                107
 11. Oakville Aquatic Club              90  12. Pointe-Claire Swim Club            88
 13. Dalhousie University Swim Team     82  14. Greater Ottawa Kingfish S.C.       81
 15. Dolphins Swim Club of Oakville   75.5  16. University of Manitoba Bisons      68
 17. University OF Toronto            67.5  18. University of Ottawa GeeGees       66
 19. Western University Swimming        65  20. Hamilton Aquatic Club              64
 21. Club de Natation de Gatineau       62  22. Unattached                         54
 23. Club de Natation C.S.Q.            53  24. Langley Olympians Swim Club        50
 25. Newmarket Stingrays              46.5  26. Liquid Lightning S.C.              42
 27. J-Dolphins Swim School             40  28. University of Guelph               36
 29. Les Riverains Levis                34  30. Club Aquatique Montr?al          33.5
 31. W. Ross Macdonald Swimming         32  32. Club de Natation Samak             31
 33. Cobra Swim Club                    24  34. Sudbury Laurentian Swim Club       20
 34. Granite Gators Swim Team           20  36. Mississauga Aquatic Club           16
 36. London Aquatic Club                16  38. Lakeshore Swim Club                15
 39. UW Warriors                        13  40. Region Of Waterloo Swim Club       12
 41. Halton Hills Blue Fins             10  42. Richmond Hill Aquatic Club          9
 42. Halifax Wavecutters Aquatics        9  44. Club de Natation Bleu et Or         7
 44. North York Aquatic Club             7  44. Unb Varsity Reds                    7
 47. North Bay "y" Titan Swim Club       4  48. St John''s Legends Swim Club         3
 48. Elite                               3  50. Nepean Kanata Barracudas          2.5
 51. Club Natation du Haut-Richelie      2  52. Golden Horseshoe Aquatic Club       1