ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
High School State Championships: Minnesota Girls
11/18/2012-11/18/2012
Minneapolis, USA

2012 MSHSL Girls AA Swim & Dive Championships - 11/15/2012 to 11/17/2012    
                                       Final Results                                    
                                         Class AA
 
NOTE: After team awards were announced in which Minnetonka was awarded the team
      championship, meet officials discovered that several rules were violated
      involving relay team entries by the Minnetonka coaches. The violations led
      to Minnetonka?s disqualification in all three relays in the meet. The
      disqualifications changed the scoring and dropped Minnetonka to fourth place.
      The revised team rankings appear below.
 
STATE MEET ALL-TIME RECORDS WERE SET IN THE 200-YARD MEDLEY RELAY & 500-YARD FREESTYLE
 
                                    Final Team Rankings                    
 
  1. Edina                               228   2. Wayzata                             222
  3. Eden Prairie                        220   4. Minnetonka                        200.5
  5. Chanhassen                          173   6. Stillwater Area                     172
  7. Armstrong                         122.5   8. Burnsville                          105
  9. Rochester John Marshall              83  10. Lakeville North                      80
 11. Elk River                            72  12. Centennial                           67
 13. Rosemount                            64  14. Maple Grove                          56
 15. St. Michael - Albertville            50  16. Rochester Mayo                       48
 17. Woodbury                             46  18. Lakeville South                      40
 19. Farmington                           31  20. Hastings                             30
 21. Moorhead                             24  22. Eastview                             22
 23. Mounds View                          19  24. Osseo                                16
 25. Prior Lake                           15  26. Hopkins                              14
 27. Eagan                                11  27. East Ridge High School               11
 29. Buffalo                              10  30. Brainerd                              7
 31. Cretin-Derham Hall                    6  32. Rochester Century                     5
 32. Winona                                5  32. Apple Valley                          5
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:44.80  11/20/2010 Eden Prairie, Eden Prairie                 
                         K Bootsma, R Bootsma, S Coolidge, E Suek          
 MN Class AA: $ 1:44.80  11/20/2010 Eden Prairie, Eden Prairie                 
                         K Bootsma, R Bootsma, S Coolidge, E Suek          
       Nat''l:   1:40.73   5/21/2011 Concord, CA                                
                         M White, A Gargalikis, C Ray, C Chenault          
                1:46.54  AAA
                1:48.60  AAC
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Edina                                             1:46.01    1:43.97!AAA    
     1) Eden, Madeleine 12              2) Anderson, Olivia 10            
     3) Laedtke, Heather 12             4) Wittmer, Rachel 8              
       26.88    28.19    26.05    22.85                                    
  2 Wayzata                                           1:45.28    1:44.47!AAA    
     1) Paulson, Emma 12                2) Preiss, Madison 9              
     3) Merriam, Mackenzie 12           4) Petty, Anna 9                  
       26.38    29.06    25.65    23.38                                    
  3 Chanhassen                                        1:45.42    1:44.87 AAA    
     1) Dahlgren, Kylie 10              2) Grobe, Bridgette 11            
     3) Avestruz, Zoe 10                4) Grobe, Kaia 10                 
       27.69    30.40    24.10    22.68                                    
  4 Eden Prairie                                      1:46.97    1:46.83 AAC    
     1) Baker, Rachel 11                2) Russoniello, Erin 10           
     3) Thorne, Bre 9                   4) Coolidge, Sarah 10             
       27.44    30.52    24.84    24.03                                    
  5 Stillwater Area                                   1:47.77    1:47.33 AAC    
     1) Rutscher, Claire 12             2) Bisch, Sophia 10               
     3) Erf, Kristin 11                 4) Knaak, Mary 11                 
       27.06    29.77    25.74    24.76                                    
  6 Burnsville                                        1:49.26    1:47.82 AAC    
     1) Le, Angela 9                    2) Christopherson, Sidney 9       
     3) Elling, Anna 12                 4) Dobrzynski, Alexis 11          
       26.91    31.49    25.46    23.96                                    
  7 Centennial                                        1:49.38    1:50.56        
     1) Udean, Alyssa 12                2) Chapman, Tara 9                
     3) Udean, Anna 10                  4) Chapman, Kaila 12              
       28.17    30.12    26.97    25.30                                    
 -- Minnetonka                                        1:49.02         DQ        
     1) Schilling, Amelia 12            2) Smith, Mackenzie 12            
     3) Ostergren, Cecilia 9            4) Kane, Liz 12                   
       27.02    30.10    25.84    23.84                                    
Consolation Final
  9 Rochester John Marshall                           1:49.58    1:48.11 AAC    
     1) Bass, Taylor 11                 2) Kalwasinski, Lauren 12         
     3) Schumacher, Allison 12          4) Becker, Anna 11                
       26.92    30.82    25.08    25.29                                    
 10 Elk River                                         1:49.53    1:49.06        
     1) Johnson, Emma 8                 2) Schwab, Allison 12             
     3) Grunewald, Courtney 12          4) Odegard, Taylor 10             
       29.12    30.48    25.50    23.96                                    
 11 Hastings                                          1:49.96    1:49.39        
     1) Kari, Brina 10                  2) Reilly, Kate 12                
     3) Leonard, Kelly 8                4) Smith, Allissa 9               
       27.21    30.50    27.35    24.33                                    
 12 Lakeville North                                   1:50.34    1:50.22        
     1) Wahlstrom, Zoya 11              2) Bodnaruk, Alena 11             
     3) Kleiner, Erin 12                4) Spencer, Emily 10              
       27.72    31.15    26.19    25.16                                    
 13 Prior Lake                                        1:50.16    1:50.41        
     1) Heskin, Sarah 12                2) Lawman, Grace 11               
     3) Harris, Lauren 9                4) Banasikowski, Monica 11        
       28.32    31.11    26.17    24.81                                    
 14 Lakeville South                                   1:49.99    1:50.46        
     1) Perko, Taylor 10                2) Alexander, Brianna 9           
     3) Bougie, Shea 9                  4) Schrock, Carrie 12             
       28.92    30.33    26.94    24.27                                    
 15 Mounds View                                       1:50.49    1:51.37        
     1) Curphy, McLaren 9               2) Loewen, Maya 10                
     3) Nelson, Sara 10                 4) Lamere, Maggie 11              
       28.06    31.12    27.42    24.77                                    
 16 St. Michael - Albertville                         1:50.69    1:55.89        
     1) Schmitz, Katie 12               2) Roberts, Carly 9               
     3) Pehrson, Taylor 10              4) Heil, Lexi 10                  
       30.03    31.92    28.20    25.74                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:47.86  11/22/2008 Kiera Janzen, Cretin DH                    
 MN Class AA: $ 1:47.86  11/22/2008 Kiera Janzen, Cretin-DH                    
       Nat''l:   1:42.81  11/20/2008 Dagny Knutson, Minot, ND                   
                1:49.67  AAA
                1:51.57  AAC
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Schilling, Amelia         12 Minnetonka           1:50.60    1:48.61 AAA    
      25.93   27.49   27.71   27.48                                
  2 Evensen, Courtney         10 Armstrong            1:49.95    1:48.88 AAA    
      25.82   27.59   27.86   27.61                                
  3 Wyer, Isabel              11 Minnetonka           1:50.59    1:49.80 AAC    
      25.75   27.83   27.54   28.68                                
  4 Elling, Anna              12 Burnsville           1:51.09    1:49.83 AAC    
      25.64   27.65   28.35   28.19                                
  5 Zubar, Kira               11 Eden Prairie         1:51.45    1:49.84 AAC    
      25.46   27.65   28.51   28.22                                
  6 Wenman, Megan              9 Rosemount            1:50.30    1:50.78 AAC    
      25.98   27.56   28.23   29.01                                
  7 Wittmer, Emma             10 Edina                1:52.41    1:50.82 AAC    
      25.85   27.60   28.52   28.85                                
  8 Burgess, Kylie            11 Stillwater           1:52.44    1:52.80        
      26.09   28.37   29.10   29.24                                
Consolation Final
  9 Campeau, Michelle         10 Rochester Mayo       1:53.21    1:54.14        
      26.11   28.83   29.61   29.59                                
 10 Ruehle, Emma               9 Armstrong            1:55.89    1:55.73        
      26.61   29.03   29.79   30.30                                
 10 Ambrosen, Delaney         10 Minnetonka           1:56.41    1:55.73        
      26.64   29.09   29.99   30.01                                
 12 Bodnaruk, Julia           12 Lakeville No         1:54.13    1:55.89        
      27.14   29.20   29.97   29.58                                
 13 Smith, Brenna             10 Lakeville No         1:55.88    1:57.12        
      27.59   29.32   30.23   29.98                                
 14 Emery, Madison            10 Roch JohnMarsh       1:55.68    1:57.25        
      27.45   29.69   30.12   29.99                                
 15 Holmes, Shelby            11 Chanhassen           1:56.31    1:57.45        
      27.28   29.70   30.46   30.01                                
 16 Ryan, Fallon              10 Brainerd             1:55.93    1:58.40        
      26.83   29.79   31.00   30.78                                
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 MN All-Time: ! 2:01.38  11/19/2010 Abby Duncan, Champlin Park                 
 MN Class AA: $ 2:01.38  11/19/2010 Abby Duncan, Champlin Park                 
       Nat''l:   1:53.82  11/13/2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
                2:03.36  AAA
                2:05.51  AAC
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Roberts, Kasey            11 St.Michael/Albt      2:04.94    2:02.63 AAA    
      27.18   30.86   35.88   28.71                                
  2 Suek, Ellie               12 Eden Prairie         2:05.86    2:03.15 AAA    
      26.41   30.23   37.39   29.12                                
  3 Bisch, Sophia             10 Stillwater           2:04.86    2:04.29 AAC    
      27.01   31.62   35.93   29.73                                
  4 O''Reilly, Kaitlyn         11 Farmington           2:05.14    2:04.66 AAC    
      27.64   30.84   36.26   29.92                                
  5 Laedtke, Heather          12 Edina                2:05.96    2:05.45 AAC    
  6 Alexander, Brianna         9 Lakeville So         2:06.00    2:05.75        
      28.34   31.39   36.46   29.56                                
  7 Grunewald, Courtney       12 Elk River            2:05.74    2:05.78        
      26.85   31.12   38.20   29.61                                
  8 Chapman, Tara              9 Centennial           2:05.40    2:06.00        
      27.98   32.01   36.13   29.88                                
Consolation Final
  9 Preiss, Madison            9 Wayzata              2:06.87    2:05.28 AAC    
      27.91   32.18   35.65   29.54                                
 10 Cook, Olivia              10 Rochester Mayo       2:07.62    2:07.10        
      26.30   32.03   38.78   29.99                                
 11 Dahlgren, Kylie           10 Chanhassen           2:07.47    2:07.24        
      28.06   31.22   38.07   29.89                                
 12 McDonald, Delaney         12 Apple Valley         2:07.01    2:07.86        
      27.24   32.29   37.60   30.73                                
 13 Bass, Taylor              11 Roch JohnMarsh       2:08.82    2:08.26        
      27.86   31.13   39.37   29.90                                
 14 Bodnaruk, Alena           11 Lakeville No         2:08.66    2:08.64        
      28.22   32.06   38.14   30.22                                
 15 Bullinger, Rae            11 Hopkins              2:08.70    2:09.11        
      28.17   33.95   35.93   31.06                                
 16 Bougie, Shea               9 Lakeville So         2:09.20    2:09.86        
      27.96   32.58   38.54   30.78                                
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 22.73  11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater                     
 MN Class AA: $ 22.73  11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater                     
       Nat''l:   22.04  11/22/2002 Kara Lynn Joyce, Ann Arbor, MI               
                23.47  AAA
                23.85  AAC
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Grobe, Kaia               10 Chanhassen             23.33      23.06 AAA    
  2 Kane, Carolyn             12 Minnetonka             23.69      23.33 AAA    
  3 Paulson, Emma             12 Wayzata                23.40      23.56 AAC    
  4 Wittmer, Rachel            8 Edina                  23.64      23.59 AAC    
  5 Schumacher, Allison       12 Roch JohnMarsh         23.89      23.67 AAC    
  6 Reilly, Kate              12 Hastings               24.00      23.81 AAC    
  7 Petty, Anna                9 Wayzata                23.99      23.84 AAC    
  8 Donlin, Colleen            9 Wayzata                24.10      23.89        
Consolation Final
  9 Mayer, Mikayla            12 Woodbury               24.22      23.94        
 10 Saddler, Abby             11 Minnetonka             24.44      24.19        
 11 Baratz, Hannah            10 Rochester Mayo         24.17      24.20        
 12 Devore, Emily             12 Buffalo                24.17      24.25        
 13 Dobrzynski, Alexis        11 Burnsville             24.10      24.32        
 14 Whiting, Mary              9 Osseo/MCA              24.29      24.39        
 15 Schwab, Allison           12 Elk River              24.55      24.70        
 16 Kane, Liz                 12 Minnetonka             24.36      24.73        
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
 MN All-Time: ! 507.00  11/15/1997 Jaime Sanger, Wayzata                       
 MN Class AA: $ 507.00  11/15/1997 Jaime Sanger, Wayzata                       
    Name                    Year School                 Semis     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tenenbaum, Lexi           12 Maple Grove           312.95     448.35        
  2 Almog, Yasmeen            12 Edina                 297.05     439.20        
  3 Fontaine, Nicole          10 Wayzata               296.00     417.75        
  4 Kuether, Kiley            11 Mounds View           283.40     391.30        
  5 Fontaine, Brooke          10 Wayzata               248.90     368.20        
  6 Puglisi, Lauren           12 Woodbury              279.90     366.75        
  7 Engel, Morgan             11 Minnetonka            254.40     364.60        
  8 Click, Liz                10 Stillwater            244.60     351.90        
  9 Metz, Jessie              11 St.Michael/Albt       251.95     351.50        
 10 Wollman, Val              10 Wayzata               256.55     343.05        
 11 Etterman, Beth            11 Brainerd              241.60     340.80        
 12 Franzwa, Crystal          12 Winona                249.20     339.40        
 13 Jacobs, Andrianna          9 Roch Century          249.80     338.15        
 14 Gosen, Hannah              9 Minnetonka            248.85     330.35        
 15 Murray, Sawyer            11 Rosemount             239.10     318.75        
 16 Clinton, Annika           10 Minnetonka            242.10     314.05        
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MN All-Time: ! 52.41  11/17/2012 Danielle Nack, Mankato West                  
 MN Class AA: $ 52.73  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
       Nat''l:   51.92   5/20/2011 Jasmine Torsky, Palo Alto, CA                
                55.39  AAA
                56.52  AAC
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Avestruz, Zoe             10 Chanhassen             55.02      54.30 AAA    
      24.97   29.33                                                
  2 Thorne, Bre                9 Eden Prairie           55.54      54.73 AAA    
      25.42   29.31                                                
  3 Grunewald, Courtney       12 Elk River              55.95      55.38 AAA    
      25.98   29.40                                                
  4 Wahlstrom, Zoya           11 Lakeville No           56.51      55.77 AAC    
      26.30   29.47                                                
  5 Le, Angela                 9 Burnsville             56.10      56.30 AAC    
      26.29   30.01                                                
  6 Schumacher, Allison       12 Roch JohnMarsh         57.17      56.67        
      26.47   30.20                                                
  7 Cook, Olivia              10 Rochester Mayo         56.20      56.99        
      26.17   30.82                                                
  8 Eden, Madeleine           12 Edina                  56.90      57.32        
Consolation Final
  9 Ostergren, Cecilia         9 Minnetonka             58.30      57.74        
      26.69   31.05                                                
 10 Ubel, Meredith            11 East Ridge             58.33      57.87        
      26.88   30.99                                                
 11 Erf, Kristin              11 Stillwater             57.99      57.94        
      27.13   30.81                                                
 12 Coolidge, Sarah           10 Eden Prairie           58.49      58.05        
      27.07   30.98                                                
 13 Merriam, Mackenzie        12 Wayzata                57.38      58.19        
      27.21   30.98                                                
 14 Smith, Allissa             9 Hastings               58.64      58.34        
 15 Levy, Sophie               9 Minnetonka             58.32      58.70        
      28.18   30.52                                                
 16 Spinner, Alexandra         9 Prior Lake             59.02      59.12        
      27.53   31.59                                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 49.78  11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater                     
 MN Class AA: $ 49.78  11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater                     
       Nat''l:   48.15  11/13/2009 Dagny Knutson, Minot, ND                     
                50.91  AAA
                51.67  AAC
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Grobe, Kaia               10 Chanhassen             50.41      49.97 AAA    
      23.75   26.22                                                
  2 Wenman, Megan              9 Rosemount              51.30      51.07 AAC    
      24.60   26.47                                                
  3 Wyer, Isabel              11 Minnetonka             51.64      51.29 AAC    
      24.69   26.60                                                
  4 Kane, Carolyn             12 Minnetonka             51.55      51.30 AAC    
      24.57   26.73                                                
  5 Wittmer, Rachel            8 Edina                  52.08      52.05        
      25.04   27.01                                                
  6 Whiting, Mary              9 Osseo/MCA              52.02      52.15        
  7 Evensen, Brooke           12 Armstrong              51.89      52.19        
      24.91   27.28                                                
  8 Petty, Anna                9 Wayzata                51.88      52.52        
      25.04   27.48                                                
Consolation Final
  9 Buck, Erin                10 Maple Grove            52.11      51.90        
      25.20   26.70                                                
 10 Mayer, Mikayla            12 Woodbury               52.76      52.13        
      25.11   27.02                                                
 11 Rutscher, Claire          12 Stillwater             53.06      52.91        
      25.37   27.54                                                
 12 Devore, Emily             12 Buffalo                53.15      53.22        
      25.42   27.80                                                
 13 Baratz, Hannah            10 Rochester Mayo         53.24      53.25        
 14 Saddler, Abby             11 Minnetonka             53.30      53.49        
      25.67   27.82                                                
 15 Reilly, Kate              12 Hastings               52.89      53.66        
      25.76   27.90                                                
 16 Bodnaruk, Julia           12 Lakeville No           53.16      53.76        
      26.01   27.75                                                
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 4:50.55  11/21/2008 Kiera Janzen, Cretin DH                    
 MN Class AA: $ 4:50.55  11/21/2008 Kiera Janzen, Cretin-DH                    
       Nat''l:   4:34.78  11/20/2008 Dagny Knutson, Minot, ND                   
                4:52.74  AAA
                4:57.96  AAC
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Schilling, Amelia         12 Minnetonka           4:53.08    4:48.96!AAA    
      26.99   28.57   28.92   29.06   29.15   29.18   29.23   29.67
      29.58   28.61                                                
  2 Zubar, Kira               11 Eden Prairie         4:59.22    4:53.10 AAC    
      26.62   28.71   29.07   29.48   29.51   29.85   30.00   30.29
      30.23   29.34                                                
  3 Evensen, Courtney         10 Armstrong            4:58.04    4:56.32 AAC    
      26.81   28.95   29.69   29.70   29.94   30.32   30.22   30.55
      30.46   29.68                                                
  4 Burgess, Kylie            11 Stillwater           5:00.57    4:58.40        
      27.01   29.17   29.97   30.14   30.03   30.16   30.53   30.63
      30.77   29.99                                                
  5 Elling, Anna              12 Burnsville           4:58.80    5:01.15        
      26.79   28.98   29.54   30.10   30.12   30.98   31.22   31.46
      31.55   30.41                                                
  6 Suek, Ellie               12 Eden Prairie         4:58.13    5:03.27        
      26.64   29.14   30.00   30.59   30.77   30.82   31.23   31.53
      31.79   30.76                                                
  7 Alexander, Brianna         9 Lakeville So         5:04.63    5:05.31        
      27.40   29.91   30.77   31.31   31.42   31.23   31.19   31.04
      31.27   29.77                                                
  8 Dahlgren, Kylie           10 Chanhassen           5:04.51    5:08.50        
      28.04   30.37   30.78   30.99   31.20   31.43   31.72   31.40
      31.36   31.21                                                
Consolation Final
  9 Wittmer, Emma             10 Edina                5:05.01    5:03.66        
                              31.00   30.97   31.11   31.31   31.36
      31.15   30.02                                                
 10 Knaak, Mary               11 Stillwater           5:05.62    5:03.84        
      26.98   29.27   30.43   30.96   31.20   31.39   31.42   31.38
      30.98   29.83                                                
 11 Udean, Alyssa             12 Centennial           5:09.67    5:06.98        
      27.70   30.29   30.77   31.04   31.34   31.64   31.67   31.53
      31.60   29.40                                                
 12 Emery, Madison            10 Roch JohnMarsh       5:06.58    5:07.26        
      28.00   30.34   30.93   31.43   31.46   31.58   31.47   31.37
      30.93   29.75                                                
 13 Bodnaruk, Alena           11 Lakeville No         5:06.54    5:07.33        
      27.76   29.81   30.04   30.87   31.06   31.49   31.72   31.83
      31.85   30.90                                                
 14 Ruehle, Emma               9 Armstrong            5:07.23    5:07.41        
      27.60   30.57   30.86   31.05   30.89   31.59   31.57   31.51
      31.52   30.25                                                
 15 Ambrosen, Delaney         10 Minnetonka           5:10.41    5:11.73        
                              31.62   31.84   31.75   32.04   31.98
      31.76   31.25                                                
 16 Mehta, Anila              11 Roch Century         5:10.56    5:15.75        
      28.85   30.91   31.24   31.65   32.35   32.50   32.55   32.27
      31.91   31.52                                                
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:34.40  11/19/2011 Edina, Edina                               
                         O Anderson, E Wittmer, M Campbell, N Larson       
 MN Class AA: $ 1:34.40  11/19/2011 Edina, Edina                               
                         O Anderson, E Wittmer, M Campbell, N Larson       
       Nat''l:   1:32.75   2/14/2009 Carmel High School                         
                         M Detro, J Hammes, L Mason, T Regan               
                1:36.77  AAA
                1:38.33  AAC
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Eden Prairie                                      1:37.49    1:35.65 AAA    
     1) Coolidge, Sarah 10              2) Albanese, Marla 10             
     3) Suek, Ellie 12                  4) Zubar, Kira 11                 
       24.26    24.12    23.64    23.63                                    
  2 Edina                                             1:38.17    1:36.07 AAA    
     1) Wittmer, Rachel 8               2) Wittmer, Emma 10               
     3) Anderson, Olivia 10             4) Anderson, Amelia 10            
       24.26    23.38    24.14    24.29                                    
  3 Armstrong                                         1:36.59    1:36.54 AAA    
     1) Evensen, Brooke 12              2) Peterson, Rachael 10           
     3) Ruehle, Emma 9                  4) Evensen, Courtney 10           
       24.11    24.62    24.67    23.14                                    
  4 Elk River                                         1:38.11    1:36.61 AAA    
     1) Grunewald, Courtney 12          2) Odegard, Taylor 10             
     3) Hendricks, Samantha 10          4) Schwab, Allison 12             
       23.91    24.36    24.64    23.70                                    
  5 Wayzata                                           1:38.41    1:37.27 AAC    
     1) Donlin, Colleen 9               2) North, Madeleine 12            
     3) Olson, Kirsten 12               4) Preiss, Madison 9              
       24.03    24.76    24.54    23.94                                    
  6 Moorhead                                          1:38.85    1:38.93        
     1) Gerdes, Abbie 12                2) Arends, Kenya 9                
     3) Frohberg, Sophia 9              4) Frohberg, Ellyn 10             
       25.11    24.49    24.34    24.99                                    
  7 Eastview                                          1:38.95    1:39.08        
     1) Johnson, Evelyn 11              2) Podratz, Kristin 12            
     3) Webster, Margaret 10            4) Deinhammer, Kelsey 12          
       24.98    24.55    24.81    24.74                                    
 -- Minnetonka                                        1:37.17         DQ        
     1) Kane, Carolyn 12                2) Levy, Sophie 9                 
     3) Busch, Kate 10                  4) Wyer, Isabel 11                
       23.89    24.21    24.06    23.50                                    
Consolation Final
  9 Rosemount                                         1:39.00    1:38.44        
     1) Wenman, Megan 9                 2) Johnston, Olivia 10            
     3) Garrity, Katie                  4) Herron, Grace 10               
       24.05    25.00    24.81    24.58                                    
 10 Lakeville North                                   1:39.21    1:38.64        
     1) Kleiner, Erin 12                2) Smith, Brenna 10               
     3) Spencer, Emily 10               4) Bodnaruk, Julia 12             
       24.78    24.77    24.59    24.50                                    
 11 Woodbury                                          1:38.98    1:38.65        
     1) Mayer, Mikayla 12               2) Sortland, Ana 10               
     3) Rizzo, Marina 12                4) Swanson, Kristina 11           
       24.08    24.78    25.14    24.65                                    
 12 Centennial                                        1:39.60    1:38.70        
     1) Chapman, Kaila 12               2) Udean, Alyssa 12               
     3) Udean, Anna 10                  4) Chapman, Tara 9                
       25.40    24.30    24.75    24.25                                    
 13 Stillwater Area                                   1:39.16    1:39.16        
     1) Burgess, Kylie 11               2) Knaak, Mary 11                 
     3) Vang, Tiffany 11                4) Erf, Kristin 11                
       25.23    24.62    25.16    24.15                                    
 14 Rochester John Marshall                           1:39.23    1:39.74        
     1) Kalwasinski, Lauren 12          2) Emery, Taylor 11               
     3) Emery, Madison 10               4) Schumacher, Allison 12         
       25.32    25.16    25.72    23.54                                    
 15 Farmington                                        1:39.25    1:39.96        
     1) Ellis, Robin 12                 2) Sundet, Ellie 10               
     3) Ruzicka, Cora 11                4) Kracke, Kirsten 10             
       25.55    25.31    24.92    24.18                                    
 16 St. Michael - Albertville                         1:40.12    1:40.18        
     1) Roberts, Carly 9                2) Heil, Lexi 10                  
     3) Pehrson, Taylor 10              4) Roberts, Kasey 11              
       25.61    25.03    25.47    24.07                                    
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MN All-Time: ! 51.53  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
 MN Class AA: $ 51.53  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
       Nat''l:   51.53  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
                55.76  AAA
                56.94  AAC
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Avestruz, Zoe             10 Chanhassen             54.08      53.50 AAA    
      25.85   27.65                                                
  2 Thorne, Bre                9 Eden Prairie           56.31      56.06 AAC    
      27.44   28.62                                                
  3 Paulson, Emma             12 Wayzata                56.06      56.36 AAC    
      27.26   29.10                                                
  4 Buck, Erin                10 Maple Grove            56.73      56.60 AAC    
      27.67   28.93                                                
  5 Le, Angela                 9 Burnsville             57.47      57.08        
      27.47   29.61                                                
  6 Rutscher, Claire          12 Stillwater             57.61      57.32        
      27.72   29.60                                                
  7 O''Reilly, Kaitlyn         11 Farmington             57.57      57.88        
      28.34   29.54                                                
  8 Kalwasinski, Lauren       12 Roch JohnMarsh         57.61      58.60        
      28.20   30.40                                                
Consolation Final
  9 Coolidge, Sarah           10 Eden Prairie           57.84      56.91 AAC    
      27.68   29.23                                                
 10 Bass, Taylor              11 Roch JohnMarsh         57.81      57.20        
      27.88   29.32                                                
 11 Evensen, Brooke           12 Armstrong              57.74      58.08        
      28.65   29.43                                                
 12 Remer, Elizabeth          10 Minnetonka             58.64      58.35        
      28.51   29.84                                                
 13 Kane, Liz                 12 Minnetonka             58.58      58.82        
      28.67   30.15                                                
 14 Kunze, Abby                9 Stillwater             58.78      58.83        
      28.60   30.23                                                
 15 Moreton, Kate             11 Edina                  58.90      59.44        
      29.04   30.40                                                
 -- Baker, Rachel             11 Eden Prairie           57.75         DQ        
      28.11   30.23                                                
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:00.16  11/17/2012 Lindsey Horejsi, Albert Lea                
 MN Class AA: $ 1:01.08  11/19/2010 Abby Duncan, Champlin Park                 
       Nat''l:     58.75   5/15/2009 Kasey Carlson, Las Lomas, CA               
                1:03.94  AAA
                1:05.20  AAC
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Anderson, Olivia          10 Edina                1:02.77    1:02.96 AAA    
      29.25   33.71                                                
  2 Roberts, Kasey            11 St.Michael/Albt      1:04.83    1:03.69 AAA    
      29.89   33.80                                                
  3 Chapman, Tara              9 Centennial           1:03.99    1:03.73 AAA    
      30.09   33.64                                                
  4 Preiss, Madison            9 Wayzata              1:04.29    1:03.80 AAA    
      30.84   32.96                                                
  5 Laedtke, Heather          12 Edina                1:04.72    1:04.09 AAC    
      29.97   34.12                                                
  6 Bisch, Sophia             10 Stillwater           1:04.33    1:04.59 AAC    
      30.51   34.08                                                
  7 Bullinger, Rae            11 Hopkins              1:04.11    1:04.94 AAC    
      30.41   34.53                                                
  8 Stevens, Nicole           12 Eagan                1:05.08    1:05.59        
      31.06   34.53                                                
Consolation Final
  9 Erf, Kristin              11 Stillwater           1:05.11    1:05.43        
      31.16   34.27                                                
 10 Justinak, Anna             9 Minnetonka           1:06.56    1:06.35        
      31.37   34.98                                                
 11 Kustritz, KT               9 Cre-Der Hall         1:06.06    1:06.54        
      32.09   34.45                                                
 12 Sortland, Ana             10 Woodbury             1:05.59    1:06.55        
      31.44   35.11                                                
 13 Novak, Jennie              8 Eden Prairie         1:07.27    1:06.71        
      31.67   35.04                                                
 14 Russoniello, Erin         10 Eden Prairie         1:07.28    1:07.39        
      31.10   36.29                                                
 15 Grobe, Bridgette          11 Chanhassen           1:07.06    1:07.61        
      30.89   36.72                                                
 16 Marquette, Alyssa          8 Wayzata              1:07.35    1:07.95        
      31.30   36.65                                                
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time: ! 3:26.09  11/22/2008 Stillwater                                 
                         K Anderson, J Bowen, B Galenti, H Bowen           
 MN Class AA: $ 3:26.09  11/22/2008 Stillwater                                 
                         K Anderson, J Bowen, B Galenti, H Bowen           
       Nat''l:   3:22.85   3/19/2011 Hersey, PA                                 
                         S Surfas, M Raab, Y Nakano, K Miller              
                3:30.14  AAA
                3:33.53  AAC
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Chanhassen                                        3:27.53    3:26.23 AAA    
     1) Grobe, Kaia 10                  2) Holmes, Shelby 11              
     3) Dahlgren, Kylie 10              4) Avestruz, Zoe 10               
       23.66    49.91    25.47    53.51    25.08    52.90    23.55    49.91
  2 Eden Prairie                                      3:32.25    3:27.83 AAA    
     1) Suek, Ellie 12                  2) Zubar, Kira 11                 
     3) Thorne, Bre 9                   4) Albanese, Marla 10             
       24.98    52.29    24.62    51.19    24.78    51.56    24.93    52.79
  3 Armstrong                                         3:30.82    3:28.69 AAA    
     1) Evensen, Courtney 10            2) Peterson, Rachael 10           
     3) Ruehle, Emma 9                  4) Evensen, Brooke 12             
       24.90    51.25    25.12    53.08    25.28    52.89    24.42    51.47
  4 Wayzata                                           3:30.48    3:30.40 AAC    
     1) Petty, Anna 9                   2) Tu, Zoe 11                     
     3) Olson, Kirsten 12               4) Paulson, Emma 12               
       24.90    52.50    25.60    53.67    25.23    53.28    23.91    50.95
  5 Edina                                             3:32.92    3:32.20 AAC    
     1) Eden, Madeleine 12              2) Moreton, Kate 11               
     3) Taylor, Gracie 8                4) Wittmer, Emma 10               
       25.60    53.25    26.35    54.57    24.98    53.22    24.44    51.16
  6 Stillwater Area                                   3:33.12    3:32.73 AAC    
     1) Bisch, Sophia 10                2) Burgess, Kylie 11              
     3) Knaak, Mary 11                  4) Rutscher, Claire 12            
       25.63    53.33    25.57    53.22    25.65    53.72    25.25    52.46
  7 Lakeville North                                   3:33.72    3:32.84 AAC    
     1) Bodnaruk, Julia 12              2) Smith, Brenna 10               
     3) Bodnaruk, Alena 11              4) Wahlstrom, Zoya 11             
       26.20    53.95    25.49    52.76    25.69    53.98    24.78    52.15
 -- Minnetonka                                        3:30.75         DQ        
     1) Saddler, Abby 11                2) Walor, Tru 9                   
     3) Schilling, Amelia 12            4) Wyer, Isabel 11                
       24.58    51.52    25.08    53.23    24.30    50.86    23.96    50.46
Consolation Final
  9 Burnsville                                        3:35.06    3:33.03 AAC    
     1) Elling, Anna 12                 2) Dobrzynski, Alexis 11          
     3) Christopherson, Sidney 9        4) Le, Angela 9                   
       24.44    51.34    25.83    54.77    26.30    55.03    24.84    51.89
 10 Rosemount                                         3:36.41    3:33.18 AAC    
     1) Herron, Grace 10                2) Tolan, Claire 12               
     3) Garrity, Katie                  4) Wenman, Megan 9                
       26.30    54.84    25.53    53.90    25.58    53.92    24.18    50.52
 11 Maple Grove                                       3:34.46    3:33.86        
     1) Buck, Erin 10                   2) Rudin, Kristina 11             
     3) Soller, Brooke 12               4) Hebzynski, Molly 11            
       25.44    52.40    25.08    53.00    26.63    55.94    24.81    52.52
 12 Rochester Mayo                                    3:38.05    3:35.48        
     1) Baratz, Hannah 10               2) Chen, Shavonne 10              
     3) Cook, Olivia 10                 4) Campeau, Michelle 10           
       25.19    53.05    26.27    55.61    25.07    53.43    25.41    53.39
 13 Lakeville South                                   3:37.73    3:37.53        
     1) Bougie, Shea 9                  2) Schrock, Carrie 12             
     3) Johnson, Jacqueline 11          4) Alexander, Brianna 9           
       25.73    54.00    25.19    53.73    26.12    56.37    25.43    53.43
 14 Prior Lake                                        3:39.12    3:39.53        
     1) Lair, Kendra 10                 2) Harris, Lauren 9               
     3) Banasikowski, Monica 11         4) Heskin, Sarah 12               
       26.42    54.85    25.47    53.75    25.85    54.72    26.27    56.21
 15 East Ridge High School                            3:39.63    3:39.87        
     1) Peters, Maddy 11                2) Lewis, Lindsey 11              
     3) Johnson, Taylor 11              4) Ubel, Meredith 11              
       27.03    55.97    26.54    55.83    26.28    55.41    24.68    52.66
 16 Rochester John Marshall                           3:39.70    3:40.44        
     1) Bass, Taylor 11                 2) Emery, Taylor 11               
     3) Becker, Anna 11                 4) Emery, Madison 10              
       26.34    54.49    26.35    55.42    26.37    55.36    26.71    55.17