ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Oakland vs. Eastern Michigan
11/10/2012-11/10/2012
Rochester, USA

Licensed to Oakland University Aquatic Center - Site License
                                  HY-TEK''s MEET MANAGER 4.0 11/10/2012 03:31 PM
                           Eastern 2012 - 11/10/2012                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakland University-MI  ''A''                             NT    1:45.68   11  
     1) Tomeckova, Karin 19             2) Busch, Alyssa S 21             
     3) Czerska, Sandra J 22            4) Bellford, Alllison E 18        
                  26.52       56.76 (30.24)     1:22.07 (25.31)     1:45.68 (23.61)
  2 Eastern Michigan University-MI  ''B''                    NT    1:46.58    4  
     1) Tolic, Helena 21                2) Kalinosky, Lauren K 21         
     3) Swartz, Jackie E 20             4) Maclean, Mary Kate K 18        
                  27.53       57.28 (29.75)     1:22.72 (25.44)     1:46.58 (23.86)
  3 Oakland University-MI  ''B''                             NT    1:49.13    2  
     1) Rietveld, Kyra 19               2) Ludema, Emily C 20             
     3) Seiple, Christine M 22          4) Flynn, Nicole N 18             
                  28.68       59.56 (30.88)     1:25.30 (25.74)     1:49.13 (23.83)
  4 Eastern Michigan University-MI  ''A''                    NT    1:49.43  
     1) Straub, Taylor 19               2) Dorszewski, Monica N 19        
     3) Godlewski, Jessie M 18          4) Ghaffari, Sara J 19            
                  28.28       59.47 (31.19)     1:25.25 (25.78)     1:49.43 (24.18)
  5 Eastern Michigan University-MI  ''C''                    NT   x1:52.81  
     1) Miller, Maddie E 18             2) Lopez Llorente, Irene 18       
     3) Schultz, Adele 17               4) Hofmann, Alex E 19             
                  28.56     1:00.11 (31.55)     1:27.05 (26.94)     1:52.81 (25.76)
  6 Oakland University-MI  ''D''                             NT   x1:55.10  
     1) Hunter, Megan M 19              2) Zintsmaster, Kathleen A 19     
     3) Cordero, Nicole A 18            4) Scott, Katherine 18            
                  28.76     1:00.79 (32.03)     1:29.30 (28.51)     1:55.10 (25.80)
 -- Oakland University-MI  ''C''                             NT         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Stanfa, Margo R 21              2) Larsen, Jennifer L 21          
     3) Vela, Julia A 20                4) Dobrzelewski, Hannah E 20      
                  27.94       59.64 (31.70)     1:26.57 (26.93)          DQ (25.54)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakland University-MI  ''A''                             NT    1:30.84   11  
     1) Jensen, Anders L 25             2) Hansen, Tobias U 25            
     3) Aceino, Alex M 21               4) Harding, Grant A 20            
                  23.14       48.55 (25.41)     1:10.31 (21.76)     1:30.84 (20.53)
  2 Eastern Michigan University-MI  ''A''                    NT    1:32.91    4  
     1) Hanson, Jacob D 21              2) Swain, Mike D 21               
     3) Kinross, Mike F 22              4) Everson, August F 20           
                  22.92       49.28 (26.36)     1:12.53 (23.25)     1:32.91 (20.38)
  3 Oakland University-MI  ''B''                             NT    1:33.54    2  
     1) Utesch, Ben J 22                2) Traustason, Hrafn              
     3) Rusnak, Mario 20                4) Keresztes, Matyas 22           
                  24.15       50.71 (26.56)     1:13.03 (22.32)     1:33.54 (20.51)
  4 Eastern Michigan University-MI  ''B''                    NT    1:36.19  
     1) Gissen, Erik 20                 2) Fisher, Mike M 20              
     3) Ivry, Oded 23                   4) Foos, Dexter R 20              
                  24.42       51.38 (26.96)     1:15.13 (23.75)     1:36.19 (21.06)
  5 Oakland University-MI  ''C''                             NT   x1:37.56  
     1) Moses, Jordan J 21              2) Cone, Adam N 20                
     3) Wolf, Josh P 22                 4) Johnson, Zach D 21             
                  25.23       52.73 (27.50)     1:16.29 (23.56)     1:37.56 (21.27)
  6 Eastern Michigan University-MI  ''C''                    NT   x1:38.36  
     1) Capen, Tyler C 21               2) Hodges, Chris J 18             
     3) Howe, Blake D 18                4) Lebling, Brad S 18             
                  25.07       52.64 (27.57)     1:16.40 (23.76)     1:38.36 (21.96)
  7 Oakland University-MI  ''D''                             NT   x1:39.38  
     1) Richardson, Patrick J 21        2) Latour, Andre P 22             
     3) Wood, Ian A 21                  4) Quinnan, Jake M 19             
                  24.75       53.30 (28.55)     1:16.92 (23.62)     1:39.38 (22.46)
  8 Eastern Michigan University-MI  ''D''                    NT   x1:41.92  
     1) Butcher, Austin R 18            2) Proctor, Daniel J 20           
     3) Lawson, Aaron T 20              4) Crompton, Dylan T 18           
                  26.91       55.00 (28.09)     1:19.65 (24.65)     1:41.92 (22.27)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emig, Briana J            21 Eastern Mich-MI           NT   10:06.92    9  
                  28.31       58.00 (29.69)     1:28.06 (30.06)     1:58.29 (30.23)
        2:28.54 (30.25)     2:58.86 (30.32)     3:29.10 (30.24)     3:59.25 (30.15)
        4:29.53 (30.28)     4:59.86 (30.33)     5:30.07 (30.21)     6:00.46 (30.39)
        6:31.07 (30.61)     7:01.65 (30.58)     7:32.44 (30.79)     8:03.33 (30.89)
        8:34.23 (30.90)     9:05.35 (31.12)     9:36.30 (30.95)    10:06.92 (30.62)
  2 Balogh, Vanessa           24 Oakland-MI                NT   10:17.78    4  
                  28.42       58.21 (29.79)     1:28.42 (30.21)     1:58.74 (30.32)
        2:29.34 (30.60)     3:00.10 (30.76)     3:30.82 (30.72)     4:01.70 (30.88)
        4:32.72 (31.02)     5:03.87 (31.15)     5:34.76 (30.89)     6:05.85 (31.09)
        6:37.20 (31.35)     7:08.45 (31.25)     7:39.81 (31.36)     8:11.46 (31.65)
        8:43.08 (31.62)     9:14.80 (31.72)     9:46.64 (31.84)    10:17.78 (31.14)
  3 Burtch, Audra E           19 Eastern Mich-MI           NT   10:23.97    3  
                  27.60       58.14 (30.54)     1:29.17 (31.03)     1:59.97 (30.80)
        2:31.14 (31.17)     3:02.28 (31.14)     3:33.53 (31.25)     4:04.67 (31.14)
        4:36.13 (31.46)     5:07.26 (31.13)     5:38.71 (31.45)     6:10.21 (31.50)
        6:41.67 (31.46)     7:13.48 (31.81)     7:45.35 (31.87)     8:17.20 (31.85)
        8:48.93 (31.73)     9:21.14 (32.21)     9:52.50 (31.36)    10:23.97 (31.47)
  4 Stears, JulieAnne B       21 Oakland-MI                NT   10:35.99    2  
                  29.15     1:00.41 (31.26)     1:31.86 (31.45)     2:03.46 (31.60)
        2:35.18 (31.72)     3:06.83 (31.65)     3:38.47 (31.64)     4:10.41 (31.94)
        4:42.49 (32.08)     5:14.53 (32.04)     5:46.60 (32.07)     6:18.79 (32.19)
        6:51.12 (32.33)     7:23.29 (32.17)     7:55.48 (32.19)     8:27.72 (32.24)
        8:59.78 (32.06)     9:32.24 (32.46)    10:04.47 (32.23)    10:35.99 (31.52)
  5 Blassneck, Wesley P       21 Eastern Mich-MI           NT   10:38.80    1  
                  29.23     1:00.91 (31.68)     1:32.84 (31.93)     2:04.96 (32.12)
        2:36.89 (31.93)     3:09.08 (32.19)     3:41.31 (32.23)     4:13.57 (32.26)
        4:46.04 (32.47)     5:18.29 (32.25)     5:50.53 (32.24)     6:22.81 (32.28)
        6:55.06 (32.25)     7:27.19 (32.13)     7:59.51 (32.32)     8:31.55 (32.04)
        9:03.70 (32.15)     9:35.62 (31.92)    10:07.59 (31.97)    10:38.80 (31.21)
  6 Contesti, Nichole R       19 Oakland-MI                NT   10:46.77  
                  29.93     1:01.89 (31.96)     1:34.05 (32.16)     2:06.45 (32.40)
        2:39.06 (32.61)     3:11.60 (32.54)     3:44.21 (32.61)     4:16.52 (32.31)
        4:49.04 (32.52)     5:21.61 (32.57)     5:54.18 (32.57)     6:26.53 (32.35)
        6:59.02 (32.49)     7:31.59 (32.57)     8:04.06 (32.47)     8:36.60 (32.54)
        9:09.18 (32.58)     9:41.93 (32.75)    10:14.37 (32.44)    10:46.77 (32.40)
  7 Savonen, Candace L        20 Oakland-MI                NT  x10:59.15  
                  29.23     1:00.75 (31.52)     1:32.77 (32.02)     2:04.32 (31.55)
        2:36.31 (31.99)     3:08.45 (32.14)     3:41.21 (32.76)     4:13.71 (32.50)
        4:46.36 (32.65)     5:19.02 (32.66)     5:51.86 (32.84)     6:25.39 (33.53)
        6:59.09 (33.70)     7:33.05 (33.96)     8:06.94 (33.89)     8:41.54 (34.60)
        9:16.24 (34.70)     9:50.69 (34.45)    10:25.46 (34.77)    10:59.15 (33.69)
  8 Brechenser, Sarah         21 Eastern Mich-MI           NT  x11:00.34  
                  29.87     1:01.75 (31.88)     1:33.91 (32.16)     2:06.36 (32.45)
        2:38.94 (32.58)     3:11.59 (32.65)     3:44.65 (33.06)     4:17.81 (33.16)
        4:51.14 (33.33)     5:24.44 (33.30)     5:57.54 (33.10)     6:30.98 (33.44)
        7:04.53 (33.55)     7:38.21 (33.68)     8:11.97 (33.76)     8:45.88 (33.91)
        9:19.60 (33.72)     9:53.36 (33.76)    10:27.26 (33.90)    11:00.34 (33.08)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 el Sayed, Amr E           20 Oakland-MI                NT    9:34.71    9  
                  26.36       54.37 (28.01)     1:23.09 (28.72)     1:52.39 (29.30)
        2:21.78 (29.39)     2:50.79 (29.01)     3:19.47 (28.68)     3:47.78 (28.31)
        4:16.00 (28.22)     4:44.75 (28.75)     5:13.53 (28.78)     5:42.30 (28.77)
        6:11.12 (28.82)     6:39.95 (28.83)     7:09.05 (29.10)     7:37.89 (28.84)
        8:06.79 (28.90)     8:35.95 (29.16)     9:05.33 (29.38)     9:34.71 (29.38)
  2 Merrilees, Jorden P       18 Oakland-MI                NT    9:43.87    4  
                  24.98       53.37 (28.39)     1:22.33 (28.96)     1:52.05 (29.72)
        2:22.53 (30.48)     2:52.72 (30.19)     3:21.64 (28.92)     3:50.85 (29.21)
        4:21.19 (30.34)     4:51.06 (29.87)     5:20.55 (29.49)     5:50.39 (29.84)
        6:19.74 (29.35)     6:49.75 (30.01)     7:19.48 (29.73)     7:47.11 (27.63)
        8:15.60 (28.49)     8:44.82 (29.22)     9:14.51 (29.69)     9:43.87 (29.36)
  3 Petrone, Franco           19 Eastern Mich-MI           NT    9:45.69    3  
                  26.20       54.74 (28.54)     1:24.23 (29.49)     1:54.10 (29.87)
        2:23.68 (29.58)     2:53.18 (29.50)     3:22.75 (29.57)     3:52.06 (29.31)
        4:21.82 (29.76)     4:51.45 (29.63)     5:21.05 (29.60)     5:50.84 (29.79)
        6:20.44 (29.60)     6:50.04 (29.60)     7:19.86 (29.82)     7:49.44 (29.58)
        8:18.94 (29.50)     8:48.30 (29.36)     9:17.63 (29.33)     9:45.69 (28.06)
  4 Tento, Sean P             19 Eastern Mich-MI           NT    9:53.98    2  
                  26.53       55.63 (29.10)     1:25.32 (29.69)     1:55.25 (29.93)
        2:24.92 (29.67)     2:54.67 (29.75)     3:24.54 (29.87)     3:54.43 (29.89)
        4:24.74 (30.31)     4:54.91 (30.17)     5:25.21 (30.30)     5:55.26 (30.05)
        6:25.41 (30.15)     6:55.50 (30.09)     7:25.48 (29.98)     7:55.62 (30.14)
        8:25.40 (29.78)     8:55.58 (30.18)     9:25.48 (29.90)     9:53.98 (28.50)
  5 Linder, Rickard L         21 Eastern Mich-MI           NT    9:56.74    1  
                  27.24       56.34 (29.10)     1:25.87 (29.53)     1:55.75 (29.88)
        2:26.09 (30.34)     2:56.45 (30.36)     3:26.81 (30.36)     3:57.06 (30.25)
        4:27.20 (30.14)     4:57.57 (30.37)     5:27.75 (30.18)     5:57.78 (30.03)
        6:27.84 (30.06)     6:57.78 (29.94)     7:27.73 (29.95)     7:57.88 (30.15)
        8:27.81 (29.93)     8:57.85 (30.04)     9:27.62 (29.77)     9:56.74 (29.12)
  6 Demaria, Frankie M        20 Eastern Mich-MI           NT   x9:58.18  
                  26.97       56.48 (29.51)     1:26.68 (30.20)     1:57.37 (30.69)
        2:27.96 (30.59)     2:58.78 (30.82)     3:29.30 (30.52)     3:59.98 (30.68)
        4:30.54 (30.56)     5:01.11 (30.57)     5:31.28 (30.17)     6:01.61 (30.33)
        6:31.49 (29.88)     7:01.76 (30.27)     7:31.89 (30.13)     8:02.03 (30.14)
        8:31.68 (29.65)     9:01.33 (29.65)     9:30.37 (29.04)     9:58.18 (27.81)
  7 Haan, Colby R             19 Oakland-MI                NT   10:30.38  
                  28.49       59.59 (31.10)     1:31.07 (31.48)     2:02.61 (31.54)
        2:33.97 (31.36)     3:05.23 (31.26)     3:37.14 (31.91)     4:08.85 (31.71)
        4:40.62 (31.77)     5:12.43 (31.81)     5:44.32 (31.89)     6:16.11 (31.79)
        6:47.96 (31.85)     7:19.77 (31.81)     7:51.85 (32.08)     8:23.60 (31.75)
        8:55.49 (31.89)     9:27.73 (32.24)     9:59.51 (31.78)    10:30.38 (30.87)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emig, Briana J            21 Eastern Mich-MI           NT    1:52.82    9  
                  26.98       55.61 (28.63)     1:24.40 (28.79)     1:52.82 (28.42)
  2 Flynn, Nicole N           18 Oakland-MI                NT    1:55.48    4  
                  27.38       57.41 (30.03)     1:26.92 (29.51)     1:55.48 (28.56)
  3 Detro, Rebecca N          18 Eastern Mich-MI           NT    1:55.70    3  
                  27.11       56.46 (29.35)     1:25.99 (29.53)     1:55.70 (29.71)
  4 Dorszewski, Monica N      19 Eastern Mich-MI           NT    1:56.46    2  
                  27.39       57.16 (29.77)     1:27.10 (29.94)     1:56.46 (29.36)
  5 Waller, Grace C           20 Oakland-MI                NT    1:57.08    1  
                  27.41       56.91 (29.50)     1:27.18 (30.27)     1:57.08 (29.90)
  6 Stewart, Bronte'' M        19 Oakland-MI                NT    1:57.72  
                  27.55       57.17 (29.62)     1:27.66 (30.49)     1:57.72 (30.06)
  7 Hunter, Megan M           19 Oakland-MI                NT   x1:59.15  
                  27.87       57.84 (29.97)     1:28.50 (30.66)     1:59.15 (30.65)
  8 Vigneron, Pauline         19 Eastern Mich-MI           NT   x1:59.82  
                  28.05       58.06 (30.01)     1:28.74 (30.68)     1:59.82 (31.08)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Brian V            19 Eastern Mich-MI           NT    1:40.75    9  
                  23.44       48.62 (25.18)     1:14.79 (26.17)     1:40.75 (25.96)
  2 el Sayed, Amr E           20 Oakland-MI                NT    1:41.04    4  
                  24.39       49.91 (25.52)     1:15.76 (25.85)     1:41.04 (25.28)
  3 Henry, Andrew G           18 Eastern Mich-MI           NT    1:41.29    3  
                  24.24       49.69 (25.45)     1:15.35 (25.66)     1:41.29 (25.94)
  4 Evans, Nick A             21 Oakland-MI                NT    1:42.49    2  
                  24.34       50.26 (25.92)     1:16.19 (25.93)     1:42.49 (26.30)
  5 Johnson, Zach D           21 Oakland-MI                NT    1:44.08    1  
                  24.22       50.21 (25.99)     1:16.76 (26.55)     1:44.08 (27.32)
  6 Ivry, Oded                23 Eastern Mich-MI           NT    1:46.60  
                  24.67       51.96 (27.29)     1:19.83 (27.87)     1:46.60 (26.77)
  7 Kingston, Cameron P       18 Oakland-MI                NT   x1:47.54  
                  25.38       52.71 (27.33)     1:20.21 (27.50)     1:47.54 (27.33)
  8 Lebling, Brad S           18 Eastern Mich-MI           NT   x1:51.91  
                  25.06       52.68 (27.62)     1:21.87 (29.19)     1:51.91 (30.04)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tomeckova, Karin          19 Oakland-MI                NT      56.41    9  
                  27.89       56.41 (28.52)                                        
  2 Busch, Alyssa S           21 Oakland-MI                NT      57.29    4  
                  28.19       57.29 (29.10)                                        
  3 Tolic, Helena             21 Eastern Mich-MI           NT      58.45    3  
                  28.40       58.45 (30.05)                                        
  4 Rietveld, Kyra            19 Oakland-MI                NT      59.17    2  
                  28.85       59.17 (30.32)                                        
  5 Stanfa, Margo R           21 Oakland-MI                NT     x59.61  
                  28.96       59.61 (30.65)                                        
  6 Straub, Taylor            19 Eastern Mich-MI           NT    1:00.71    1  
                  29.40     1:00.71 (31.31)                                        
  7 Miller, Maddie E          18 Eastern Mich-MI           NT    1:01.36  
                  29.62     1:01.36 (31.74)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Jacob D           21 Eastern Mich-MI           NT      48.83    9  
                  23.74       48.83 (25.09)                                        
  2 Jensen, Anders L          25 Oakland-MI                NT      49.11    4  
                  24.04       49.11 (25.07)                                        
  3 Utesch, Ben J             22 Oakland-MI                NT      52.93    3  
                  25.59       52.93 (27.34)                                        
  4 Capen, Tyler C            21 Eastern Mich-MI           NT      53.17    2  
                  25.92       53.17 (27.25)                                        
  5 Richardson, Patrick J     21 Oakland-MI                NT      53.24    1  
                  26.09       53.24 (27.15)                                        
  6 Moses, Jordan J           21 Oakland-MI                NT     x53.33  
                  26.14       53.33 (27.19)                                        
  7 Howe, Blake D             18 Eastern Mich-MI           NT      53.45  
                  25.76       53.45 (27.69)                                        
  8 Schingoethe, Nate J       20 Eastern Mich-MI           NT     x55.92  
                  27.06       55.92 (28.86)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalinosky, Lauren K       21 Eastern Mich-MI           NT    1:05.80    9  
                  30.91     1:05.80 (34.89)                                        
  2 Weidner, Vanessa R        22 Eastern Mich-MI           NT    1:06.76    4  
                  31.57     1:06.76 (35.19)                                        
  3 Lopez Llorente, Irene     18 Eastern Mich-MI           NT    1:07.66    3  
                  32.40     1:07.66 (35.26)                                        
  4 Balogh, Vanessa           24 Oakland-MI                NT    1:07.96    2  
                  32.56     1:07.96 (35.40)                                        
  5 Zintsmaster, Kathleen A   19 Oakland-MI                NT    1:08.83    1  
                  32.95     1:08.83 (35.88)                                        
  6 Cavaiani, Jessica         18 Eastern Mich-MI           NT   x1:08.85  
                  31.87     1:08.85 (36.98)                                        
  7 Larsen, Jennifer L        21 Oakland-MI                NT    1:08.86  
                  32.73     1:08.86 (36.13)                                        
  8 Porter, Shelby L          20 Oakland-MI                NT   x1:11.51  
                  33.47     1:11.51 (38.04)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Tobias U          25 Oakland-MI                NT      57.53    9  
                  26.64       57.53 (30.89)                                        
  2 Traustason, Hrafn            Oakland-MI                NT      58.07    4  
                  27.33       58.07 (30.74)                                        
  3 Swain, Mike D             21 Eastern Mich-MI           NT      58.85    3  
                  28.02       58.85 (30.83)                                        
  4 Fisher, Mike M            20 Eastern Mich-MI           NT      59.50    2  
                  28.01       59.50 (31.49)                                        
  5 Schwarz, Grant G          19 Eastern Mich-MI           NT      59.54    1  
                  27.89       59.54 (31.65)                                        
  6 Cone, Adam N              20 Oakland-MI                NT    1:00.75  
                  28.71     1:00.75 (32.04)                                        
  7 Hodges, Chris J           18 Eastern Mich-MI           NT   x1:00.84  
                  28.87     1:00.84 (31.97)                                        
  8 Latour, Andre P           22 Oakland-MI                NT   x1:04.75  
                  30.21     1:04.75 (34.54)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Godlewski, Jessie M       18 Eastern Mich-MI           NT    2:03.41    9  
                  28.57     1:00.12 (31.55)     1:32.18 (32.06)     2:03.41 (31.23)
  2 Czerska, Sandra J         22 Oakland-MI                NT    2:04.14    4  
                  29.37     1:00.95 (31.58)     1:32.45 (31.50)     2:04.14 (31.69)
  3 Swartz, Jackie E          20 Eastern Mich-MI           NT    2:04.69    3  
                  28.67     1:00.72 (32.05)     1:32.91 (32.19)     2:04.69 (31.78)
  4 Daniel, Clarice J         18 Eastern Mich-MI           NT    2:08.97    2  
                  28.57     1:01.20 (32.63)     1:34.98 (33.78)     2:08.97 (33.99)
  5 Schultz, Adele            17 Eastern Mich-MI           NT   x2:09.72  
                  28.97     1:01.75 (32.78)     1:36.44 (34.69)     2:09.72 (33.28)
  6 Ludema, Emily C           20 Oakland-MI                NT    2:09.96    1  
                  29.01     1:03.17 (34.16)     1:36.44 (33.27)     2:09.96 (33.52)
  7 Vela, Julia A             20 Oakland-MI                NT    2:10.17  
                  29.64     1:02.80 (33.16)     1:36.39 (33.59)     2:10.17 (33.78)
  8 Savonen, Candace L        20 Oakland-MI                NT   x2:29.56  
                  30.83     1:08.38 (37.55)     1:49.81 (41.43)     2:29.56 (39.75)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alters, Mitchell T        18 Oakland-MI                NT    1:52.99    9  
                  25.74       54.61 (28.87)     1:23.96 (29.35)     1:52.99 (29.03)
  2 Merrilees, Jorden P       18 Oakland-MI                NT    1:54.13    4  
                  25.17       53.56 (28.39)     1:24.00 (30.44)     1:54.13 (30.13)
  3 Rusnak, Mario             20 Oakland-MI                NT    1:54.94    3  
                  25.87       55.72 (29.85)     1:25.56 (29.84)     1:54.94 (29.38)
  4 Lawson, Aaron T           20 Eastern Mich-MI           NT    1:55.11    2  
                  26.20       55.04 (28.84)     1:24.81 (29.77)     1:55.11 (30.30)
  5 Kinross, Mike F           22 Eastern Mich-MI           NT    1:56.11    1  
                  26.18       55.50 (29.32)     1:25.52 (30.02)     1:56.11 (30.59)
  6 Coates, Tom               20 Eastern Mich-MI           NT    1:57.17  
                  25.25       54.92 (29.67)     1:25.42 (30.50)     1:57.17 (31.75)
  7 Wood, Ian A               21 Oakland-MI                NT   x1:59.85  
                  26.34       56.09 (29.75)     1:27.36 (31.27)     1:59.85 (32.49)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bellford, Alllison E      18 Oakland-MI                NT      24.07    9  
  2 Maclean, Mary Kate K      18 Eastern Mich-MI           NT      24.65    4  
  3 Carps, Jill E             19 Oakland-MI                NT      24.82    3  
  4 Ghaffari, Sara J          19 Eastern Mich-MI           NT      24.89    2  
  5 Seiple, Christine M       22 Oakland-MI                NT      25.12    1  
  6 Richardson, Meghan N      20 Eastern Mich-MI           NT      25.70  
  7 Hofmann, Alex E           19 Eastern Mich-MI           NT     x26.05  
  8 Cordero, Nicole A         18 Oakland-MI                NT     x26.25  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harding, Grant A          20 Oakland-MI                NT      21.39    9  
  2 Gissen, Erik              20 Eastern Mich-MI           NT      21.47    4  
  3 Aceino, Alex M            21 Oakland-MI                NT      21.48    3  
  4 Everson, August F         20 Eastern Mich-MI           NT      21.50    2  
  5 Foos, Dexter R            20 Eastern Mich-MI           NT      21.52    1  
  6 Keresztes, Matyas         22 Oakland-MI                NT      21.70  
  7 Wolf, Josh P              22 Oakland-MI                NT     x22.77  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hulvey, Danielle M        21 Eastern Mich-MI           NP     296.70    9  
  2 Hendricks, Kelly          21 Eastern Mich-MI           NP     288.37    4  
  3 Taylor, Karly             19 Eastern Mich-MI           NP     219.90    3  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saunders, Andrew M        21 Eastern Mich-MI           NP     293.47    9  
  2 Craig, Jeffrey E          21 Eastern Mich-MI           NP     290.92    4  
  3 Stephens, Sage Z          19 Eastern Mich-MI           NP     272.85    3  
  4 Johnson, Dakoda           19 Eastern Mich-MI           NP    x252.07  
  5 Welling, Jordan A         19 Oakland-MI                NP     242.10    2  
  6 Matthew, Ventura          19 Eastern Mich-MI           NP    x226.20  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flynn, Nicole N           18 Oakland-MI                NT      52.74    9  
                  25.75       52.74 (26.99)                                        
  2 Godlewski, Jessie M       18 Eastern Mich-MI           NT      52.75    4  
                  25.81       52.75 (26.94)                                        
  3 Bellford, Alllison E      18 Oakland-MI                NT      53.14    3  
                  25.88       53.14 (27.26)                                        
  4 Maclean, Mary Kate K      18 Eastern Mich-MI           NT      53.58    2  
                  25.78       53.58 (27.80)                                        
  5 Carps, Jill E             19 Oakland-MI                NT      54.34    1  
                  26.38       54.34 (27.96)                                        
  6 Stewart, Bronte'' M        19 Oakland-MI                NT     x54.55  
                  26.38       54.55 (28.17)                                        
  7 Detro, Rebecca N          18 Eastern Mich-MI           NT      55.63  
                  26.76       55.63 (28.87)                                        
  8 Hofmann, Alex E           19 Eastern Mich-MI           NT     x57.24  
                  27.31       57.24 (29.93)                                        
 -- Dobrzelewski, Hannah E    20 Oakland-MI                NT     X56.13  
                  27.27       56.13 (28.86)                                        
 -- Scott, Katherine          18 Oakland-MI                NT     X57.84  
                  27.58       57.84 (30.26)                                        
 -- Cordero, Nicole A         18 Oakland-MI                NT     X58.12  
                  28.14       58.12 (29.98)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harding, Grant A          20 Oakland-MI                NT      45.99    9  
                  22.36       45.99 (23.63)                                        
  2 Moore, Brian V            19 Eastern Mich-MI           NT      46.74    4  
                  22.68       46.74 (24.06)                                        
  3 Keresztes, Matyas         22 Oakland-MI                NT      46.96    3  
                  23.03       46.96 (23.93)                                        
  4 Johnson, Zach D           21 Oakland-MI                NT      47.02    2  
                  22.73       47.02 (24.29)                                        
  5 Foos, Dexter R            20 Eastern Mich-MI           NT      47.31    1  
                  22.10       47.31 (25.21)                                        
  6 Ivry, Oded                23 Eastern Mich-MI           NT      47.86  
                  23.09       47.86 (24.77)                                        
  7 Everson, August F         20 Eastern Mich-MI           NT     x48.01  
                  22.96       48.01 (25.05)                                        
  8 Quinnan, Jake M           19 Oakland-MI                NT     x50.05  
                  23.81       50.05 (26.24)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tomeckova, Karin          19 Oakland-MI                NT    2:01.66    9  
                  28.87       59.35 (30.48)     1:31.03 (31.68)     2:01.66 (30.63)
  2 Busch, Alyssa S           21 Oakland-MI                NT    2:05.36    4  
                  30.22     1:02.76 (32.54)     1:34.48 (31.72)     2:05.36 (30.88)
  3 Rietveld, Kyra            19 Oakland-MI                NT    2:08.72    3  
                  29.66     1:01.97 (32.31)     1:35.21 (33.24)     2:08.72 (33.51)
  4 Tolic, Helena             21 Eastern Mich-MI           NT    2:09.20    2  
                  29.73     1:01.53 (31.80)     1:34.68 (33.15)     2:09.20 (34.52)
  5 Hunter, Megan M           19 Oakland-MI                NT   x2:11.51  
                  31.47     1:04.08 (32.61)     1:37.72 (33.64)     2:11.51 (33.79)
  6 Miller, Maddie E          18 Eastern Mich-MI           NT    2:13.39    1  
                  30.99     1:04.14 (33.15)     1:38.48 (34.34)     2:13.39 (34.91)
  7 Buckwell, Kaitie M        20 Eastern Mich-MI           NT    2:19.23  
                  32.70     1:07.48 (34.78)     1:42.92 (35.44)     2:19.23 (36.31)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Jacob D           21 Eastern Mich-MI           NT    1:47.32    9  
                  25.83       53.22 (27.39)     1:20.57 (27.35)     1:47.32 (26.75)
  2 Jensen, Anders L          25 Oakland-MI                NT    1:48.47    4  
                  25.83       53.32 (27.49)     1:21.02 (27.70)     1:48.47 (27.45)
  3 Capen, Tyler C            21 Eastern Mich-MI           NT    1:54.69    3  
                  26.83       55.77 (28.94)     1:25.43 (29.66)     1:54.69 (29.26)
  4 Hansen, Tobias U          25 Oakland-MI                NT    1:54.80    2  
                  26.77       55.67 (28.90)     1:25.03 (29.36)     1:54.80 (29.77)
  5 Richardson, Patrick J     21 Oakland-MI                NT    1:57.69    1  
                  27.38       57.39 (30.01)     1:27.96 (30.57)     1:57.69 (29.73)
  6 Utesch, Ben J             22 Oakland-MI                NT   x2:02.71  
                  28.37       59.11 (30.74)     1:31.03 (31.92)     2:02.71 (31.68)
  7 Schingoethe, Nate J       20 Eastern Mich-MI           NT    2:03.17  
                  28.90     1:00.01 (31.11)     1:31.55 (31.54)     2:03.17 (31.62)
  8 Butcher, Austin R         18 Eastern Mich-MI           NT   x2:04.99  
                  29.83     1:01.67 (31.84)     1:33.66 (31.99)     2:04.99 (31.33)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalinosky, Lauren K       21 Eastern Mich-MI           NT    2:22.03    9  
                  32.53     1:08.69 (36.16)     1:45.18 (36.49)     2:22.03 (36.85)
  2 Dorszewski, Monica N      19 Eastern Mich-MI           NT    2:22.92    4  
                  33.28     1:09.45 (36.17)     1:46.17 (36.72)     2:22.92 (36.75)
  3 Lopez Llorente, Irene     18 Eastern Mich-MI           NT    2:24.34    3  
                  32.51     1:09.21 (36.70)     1:46.96 (37.75)     2:24.34 (37.38)
  4 Weidner, Vanessa R        22 Eastern Mich-MI           NT   x2:24.73  
                  33.62     1:10.97 (37.35)     1:48.09 (37.12)     2:24.73 (36.64)
  5 Balogh, Vanessa           24 Oakland-MI                NT    2:25.65    2  
                  33.49     1:10.57 (37.08)     1:47.75 (37.18)     2:25.65 (37.90)
  6 Ludema, Emily C           20 Oakland-MI                NT    2:29.77    1  
                  33.51     1:11.72 (38.21)     1:50.81 (39.09)     2:29.77 (38.96)
  7 Larsen, Jennifer L        21 Oakland-MI                NT    2:30.40  
                  34.68     1:12.61 (37.93)     1:51.27 (38.66)     2:30.40 (39.13)
  8 Zintsmaster, Kathleen A   19 Oakland-MI                NT   x2:33.78  
                  34.71     1:13.33 (38.62)     1:53.50 (40.17)     2:33.78 (40.28)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Traustason, Hrafn            Oakland-MI                NT    2:05.54    9  
                  28.17       59.86 (31.69)     1:32.38 (32.52)     2:05.54 (33.16)
  2 Swain, Mike D             21 Eastern Mich-MI           NT    2:06.57    4  
                  29.17     1:01.48 (32.31)     1:35.17 (33.69)     2:06.57 (31.40)
  3 Fisher, Mike M            20 Eastern Mich-MI           NT    2:11.38    3  
                  29.91     1:02.96 (33.05)     1:36.85 (33.89)     2:11.38 (34.53)
  4 Hodges, Chris J           18 Eastern Mich-MI           NT    2:14.04    2  
                  30.19     1:04.01 (33.82)     1:38.63 (34.62)     2:14.04 (35.41)
  5 Cone, Adam N              20 Oakland-MI                NT    2:14.60    1  
                  30.26     1:04.93 (34.67)     1:39.68 (34.75)     2:14.60 (34.92)
  6 Schwarz, Grant G          19 Eastern Mich-MI           NT   x2:15.42  
                  30.57     1:04.86 (34.29)     1:40.25 (35.39)     2:15.42 (35.17)
  7 Kingston, Cameron P       18 Oakland-MI                NT    2:16.16  
                  31.81     1:06.29 (34.48)     1:40.75 (34.46)     2:16.16 (35.41)
  8 Haan, Colby R             19 Oakland-MI                NT   x2:21.27  
                  32.03     1:07.83 (35.80)     1:44.57 (36.74)     2:21.27 (36.70)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emig, Briana J            21 Eastern Mich-MI           NT    4:59.73    9  
                  27.91       57.59 (29.68)     1:27.65 (30.06)     1:57.95 (30.30)
        2:28.21 (30.26)     2:58.29 (30.08)     3:28.60 (30.31)     3:59.14 (30.54)
        4:29.76 (30.62)     4:59.73 (29.97)                                        
  2 Burtch, Audra E           19 Eastern Mich-MI           NT    5:05.50    4  
                  27.22       57.58 (30.36)     1:28.43 (30.85)     1:59.52 (31.09)
        2:30.77 (31.25)     3:02.00 (31.23)     3:33.14 (31.14)     4:04.23 (31.09)
        4:35.60 (31.37)     5:05.50 (29.90)                                        
  3 Blassneck, Wesley P       21 Eastern Mich-MI           NT    5:10.76    3  
                  28.03       59.13 (31.10)     1:30.38 (31.25)     2:01.59 (31.21)
        2:33.31 (31.72)     3:05.16 (31.85)     3:36.91 (31.75)     4:08.37 (31.46)
        4:39.81 (31.44)     5:10.76 (30.95)                                        
  4 Waller, Grace C           20 Oakland-MI                NT    5:12.65    2  
                  28.94       59.71 (30.77)     1:31.14 (31.43)     2:02.77 (31.63)
        2:34.75 (31.98)     3:07.07 (32.32)     3:38.81 (31.74)     4:10.24 (31.43)
        4:41.94 (31.70)     5:12.65 (30.71)                                        
  5 Stears, JulieAnne B       21 Oakland-MI                NT    5:13.49    1  
                  28.71       59.47 (30.76)     1:31.12 (31.65)     2:02.79 (31.67)
        2:34.61 (31.82)     3:06.72 (32.11)     3:38.62 (31.90)     4:10.66 (32.04)
        4:42.62 (31.96)     5:13.49 (30.87)                                        
  6 Contesti, Nichole R       19 Oakland-MI                NT    5:13.69  
                  29.42     1:00.73 (31.31)     1:32.51 (31.78)     2:04.23 (31.72)
        2:36.18 (31.95)     3:08.45 (32.27)     3:39.87 (31.42)     4:11.61 (31.74)
        4:43.05 (31.44)     5:13.69 (30.64)                                        
  7 Brechenser, Sarah         21 Eastern Mich-MI           NT   x5:24.31  
                  29.26     1:01.37 (32.11)     1:33.34 (31.97)     2:05.68 (32.34)
        2:38.33 (32.65)     3:11.09 (32.76)     3:44.34 (33.25)     4:17.83 (33.49)
        4:51.29 (33.46)     5:24.31 (33.02)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 el Sayed, Amr E           20 Oakland-MI                NT    4:31.87    9  
                  25.27       52.43 (27.16)     1:19.70 (27.27)     1:47.56 (27.86)
        2:14.80 (27.24)     2:41.88 (27.08)     3:09.11 (27.23)     3:36.77 (27.66)
        4:04.49 (27.72)     4:31.87 (27.38)                                        
  2 Merrilees, Jorden P       18 Oakland-MI                NT    4:38.01    4  
                  24.40       51.74 (27.34)     1:19.50 (27.76)     1:47.67 (28.17)
        2:15.08 (27.41)     2:42.75 (27.67)     3:11.86 (29.11)     3:41.81 (29.95)
        4:11.78 (29.97)     4:38.01 (26.23)                                        
  3 Henry, Andrew G           18 Eastern Mich-MI           NT    4:40.31    3  
                  25.71       54.01 (28.30)     1:22.44 (28.43)     1:51.17 (28.73)
        2:20.00 (28.83)     2:48.98 (28.98)     3:17.46 (28.48)     3:45.76 (28.30)
        4:13.84 (28.08)     4:40.31 (26.47)                                        
  4 Alters, Mitchell T        18 Oakland-MI                NT    4:41.76    2  
                  25.17       52.43 (27.26)     1:20.25 (27.82)     1:48.31 (28.06)
        2:16.55 (28.24)     2:45.25 (28.70)     3:14.23 (28.98)     3:43.62 (29.39)
        4:12.95 (29.33)     4:41.76 (28.81)                                        
  5 Evans, Nick A             21 Oakland-MI                NT   x4:42.15  
                  26.92       55.39 (28.47)     1:23.78 (28.39)     1:52.21 (28.43)
        2:20.90 (28.69)     2:50.03 (29.13)     3:18.49 (28.46)     3:46.76 (28.27)
        4:15.15 (28.39)     4:42.15 (27.00)                                        
  6 Petrone, Franco           19 Eastern Mich-MI           NT    4:42.17    1  
                  26.15       54.55 (28.40)     1:23.26 (28.71)     1:52.11 (28.85)
        2:20.83 (28.72)     2:49.59 (28.76)     3:18.33 (28.74)     3:47.10 (28.77)
        4:15.37 (28.27)     4:42.17 (26.80)                                        
  7 Linder, Rickard L         21 Eastern Mich-MI           NT    4:52.70  
                  26.90       55.62 (28.72)     1:24.91 (29.29)     1:54.48 (29.57)
        2:24.20 (29.72)     2:54.17 (29.97)     3:24.09 (29.92)     3:54.19 (30.10)
        4:23.91 (29.72)     4:52.70 (28.79)                                        
  8 Tento, Sean P             19 Eastern Mich-MI           NT   x4:52.85  
                  25.74       54.13 (28.39)     1:23.96 (29.83)     1:53.33 (29.37)
        2:23.05 (29.72)     2:53.10 (30.05)     3:23.62 (30.52)     3:53.93 (30.31)
        4:23.94 (30.01)     4:52.85 (28.91)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swartz, Jackie E          20 Eastern Mich-MI           NT      56.47    9  
                  26.70       56.47 (29.77)                                        
  2 Czerska, Sandra J         22 Oakland-MI                NT      56.60    4  
                  27.01       56.60 (29.59)                                        
  3 Seiple, Christine M       22 Oakland-MI                NT      57.88    3  
                  27.05       57.88 (30.83)                                        
  4 Richardson, Meghan N      20 Eastern Mich-MI           NT      58.74    2  
                  27.99       58.74 (30.75)                                        
  5 Vela, Julia A             20 Oakland-MI                NT      59.24    1  
                  28.22       59.24 (31.02)                                        
  6 Schultz, Adele            17 Eastern Mich-MI           NT    1:00.14  
                  28.10     1:00.14 (32.04)                                        
  7 Ghaffari, Sara J          19 Eastern Mich-MI           NT   x1:00.53  
                  27.99     1:00.53 (32.54)                                        
  8 Stanfa, Margo R           21 Oakland-MI                NT   x1:01.35  
                  28.49     1:01.35 (32.86)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aceino, Alex M            21 Oakland-MI                NT      49.98    9  
                  23.37       49.98 (26.61)                                        
  2 Rusnak, Mario             20 Oakland-MI                NT      50.88    4  
                  24.16       50.88 (26.72)                                        
  3 Gissen, Erik              20 Eastern Mich-MI           NT      51.55    3  
                  23.93       51.55 (27.62)                                        
  4 Wolf, Josh P              22 Oakland-MI                NT      52.93    2  
                  24.97       52.93 (27.96)                                        
  5 Howe, Blake D             18 Eastern Mich-MI           NT      53.41    1  
                  25.02       53.41 (28.39)                                        
  6 Moses, Jordan J           21 Oakland-MI                NT     x53.57  
                  25.04       53.57 (28.53)                                        
  7 Coates, Tom               20 Eastern Mich-MI           NT      53.67  
                  24.78       53.67 (28.89)                                        
  8 Kinross, Mike F           22 Eastern Mich-MI           NT     x53.83  
                  24.88       53.83 (28.95)                                        
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendricks, Kelly          21 Eastern Mich-MI           NP     308.70    9  
  2 Taylor, Karly             19 Eastern Mich-MI           NP     265.65    4  
  3 Hulvey, Danielle M        21 Eastern Mich-MI           NP     256.35    3  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, Jeffrey E          21 Eastern Mich-MI           NP     343.95    9  
  2 Saunders, Andrew M        21 Eastern Mich-MI           NP     338.10    4  
  3 Johnson, Dakoda           19 Eastern Mich-MI           NP     302.32    3  
  4 Stephens, Sage Z          19 Eastern Mich-MI           NP    x257.10  
  5 Welling, Jordan A         19 Oakland-MI                NP     203.55    2  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swartz, Jackie E          20 Eastern Mich-MI           NT    2:06.82    9  
                  27.72     1:00.49 (32.77)     1:37.48 (36.99)     2:06.82 (29.34)
  2 Czerska, Sandra J         22 Oakland-MI                NT    2:08.44    4  
                  27.49     1:00.65 (33.16)     1:37.87 (37.22)     2:08.44 (30.57)
  3 Ludema, Emily C           20 Oakland-MI                NT    2:10.62    3  
                  27.81     1:03.13 (35.32)     1:40.13 (37.00)     2:10.62 (30.49)
  4 Daniel, Clarice J         18 Eastern Mich-MI           NT    2:11.73    2  
                  29.01     1:03.31 (34.30)     1:41.63 (38.32)     2:11.73 (30.10)
  5 Kalinosky, Lauren K       21 Eastern Mich-MI           NT    2:12.96    1  
                  29.88     1:04.94 (35.06)     1:41.59 (36.65)     2:12.96 (31.37)
  6 Vela, Julia A             20 Oakland-MI                NT    2:14.59  
                  28.76     1:03.92 (35.16)     1:43.02 (39.10)     2:14.59 (31.57)
  7 Hunter, Megan M           19 Oakland-MI                NT   x2:15.66  
                  29.44     1:03.51 (34.07)     1:44.97 (41.46)     2:15.66 (30.69)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Jacob D           21 Eastern Mich-MI           NT    1:52.73    9  
                  25.09       52.74 (27.65)     1:25.87 (33.13)     1:52.73 (26.86)
  2 Swain, Mike D             21 Eastern Mich-MI           NT    1:54.48    4  
                  25.83       55.54 (29.71)     1:27.98 (32.44)     1:54.48 (26.50)
  3 Hansen, Tobias U          25 Oakland-MI                NT    1:54.55    3  
                  25.12       53.92 (28.80)     1:27.18 (33.26)     1:54.55 (27.37)
  4 Jensen, Anders L          25 Oakland-MI                NT    1:55.02    2  
                  24.89       53.43 (28.54)     1:27.45 (34.02)     1:55.02 (27.57)
  5 Rusnak, Mario             20 Oakland-MI                NT    1:57.84    1  
                  24.94       55.51 (30.57)     1:31.23 (35.72)     1:57.84 (26.61)
  6 Capen, Tyler C            21 Eastern Mich-MI           NT    1:58.07  
                  25.70       55.00 (29.30)     1:29.77 (34.77)     1:58.07 (28.30)
  7 Traustason, Hrafn            Oakland-MI                NT   x1:59.56  
                  25.54       58.55 (33.01)     1:31.28 (32.73)     1:59.56 (28.28)
  8 Lawson, Aaron T           20 Eastern Mich-MI           NT   x2:04.42  
                  26.05       59.58 (33.53)     1:35.81 (36.23)     2:04.42 (28.61)
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakland University-MI  ''A''                             NT    3:32.13   11  
     1) Flynn, Nicole N 18              2) Balogh, Vanessa 24             
     3) Bellford, Alllison E 18         4) Tomeckova, Karin 19            
                  25.71       52.58 (52.58)     1:18.49 (25.91)     1:46.77 (54.19)
        2:11.86 (25.09)     2:39.32 (52.55)     3:04.72 (25.40)     3:32.13 (52.81)
  2 Eastern Michigan University-MI  ''A''                    NT    3:32.26    4  
     1) Godlewski, Jessie M 18          2) Tolic, Helena 21               
     3) Maclean, Mary Kate K 18         4) Emig, Briana J 21              
                  25.53       52.49 (52.49)     1:17.81 (25.32)     1:45.75 (53.26)
        2:10.74 (24.99)     2:39.15 (53.40)     3:04.85 (25.70)     3:32.26 (53.11)
  3 Oakland University-MI  ''B''                             NT    3:40.29    2  
     1) Stewart, Bronte'' M 19           2) Seiple, Christine M 22         
     3) Carps, Jill E 19                4) Busch, Alyssa S 21             
                  26.38       54.70 (54.70)     1:20.18 (25.48)     1:48.71 (54.01)
        2:16.11 (27.40)     2:44.65 (55.94)     3:11.16 (26.51)     3:40.29 (55.64)
  4 Eastern Michigan University-MI  ''B''                    NT    3:41.48  
     1) Detro, Rebecca N 18             2) Burtch, Audra E 19             
     3) Miller, Maddie E 18             4) Dorszewski, Monica N 19        
                  26.82       56.16 (56.16)     1:22.24 (26.08)     1:52.00 (55.84)
        2:17.94 (25.94)     2:47.00 (55.00)     3:13.09 (26.09)     3:41.48 (54.48)
  5 Eastern Michigan University-MI  ''C''                    NT   x3:46.33  
     1) Straub, Taylor 19               2) Hofmann, Alex E 19             
     3) Richardson, Meghan N 20         4) Blassneck, Wesley P 21         
                  27.11       56.51 (56.51)     1:23.57 (27.06)     1:53.75 (57.24)
        2:20.77 (27.02)     2:49.91 (56.16)     3:16.54 (26.63)     3:46.33 (56.42)
  6 Eastern Michigan University-MI  ''D''                    NT   x3:46.59  
     1) Brechenser, Sarah 21            2) Buckwell, Kaitie M 20          
     3) Vigneron, Pauline 19            4) Lopez Llorente, Irene 18       
                  27.55       58.14 (58.14)     1:25.42 (27.28)     1:55.34 (57.20)
        2:21.77 (26.43)     2:50.92 (55.58)     3:17.92 (27.00)     3:46.59 (55.67)
  7 Oakland University-MI  ''C''                             NT   x3:47.17  
     1) Rietveld, Kyra 19               2) Stanfa, Margo R 21             
     3) Cordero, Nicole A 18            4) Stears, JulieAnne B 21         
                  26.63       55.40 (55.40)     1:22.22 (26.82)     1:52.36 (56.96)
        2:20.41 (28.05)     2:50.50 (58.14)     3:17.81 (27.31)     3:47.17 (56.67)
  8 Oakland University-MI  ''D''                             NT   x3:47.32  
     1) Contesti, Nichole R 19          2) Waller, Grace C 20             
     3) Dobrzelewski, Hannah E 20       4) Scott, Katherine 18            
                  27.81       56.90 (56.90)     1:24.14 (27.24)     1:53.52 (56.62)
        2:20.67 (27.15)     2:50.06 (56.54)     3:17.04 (26.98)     3:47.32 (57.26)
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eastern Michigan University-MI  ''A''                    NT    3:04.48   11  
     1) Foos, Dexter R 20               2) Everson, August F 20           
     3) Henry, Andrew G 18              4) Moore, Brian V 19              
                  22.25       46.56 (46.56)     1:08.90 (22.34)     1:33.20 (46.64)
        1:55.28 (22.08)     2:19.32 (46.12)     2:40.80 (21.48)     3:04.48 (45.16)
  2 Oakland University-MI  ''A''                             NT    3:04.51    4  
     1) Harding, Grant A 20             2) Aceino, Alex M 21              
     3) Keresztes, Matyas 22            4) Merrilees, Jorden P 18         
                  22.36       46.23 (46.23)     1:08.51 (22.28)     1:32.65 (46.42)
        1:54.68 (22.03)     2:18.72 (46.07)     2:40.65 (21.93)     3:04.51 (45.79)
  3 Oakland University-MI  ''B''                             NT    3:09.50    2  
     1) Johnson, Zach D 21              2) Moses, Jordan J 21             
     3) el Sayed, Amr E 20              4) Evans, Nick A 21               
                  22.80       47.56 (47.56)     1:10.56 (23.00)     1:35.17 (47.61)
        1:57.37 (22.20)     2:21.52 (46.35)     2:44.45 (22.93)     3:09.50 (47.98)
  4 Eastern Michigan University-MI  ''B''                    NT    3:13.35  
     1) Lebling, Brad S 18              2) Gissen, Erik 20                
     3) Petrone, Franco 19              4) Ivry, Oded 23                  
                  23.76       49.82 (49.82)     1:12.14 (22.32)     1:36.89 (47.07)
        1:59.93 (23.04)     2:25.36 (48.47)     2:48.18 (22.82)     3:13.35 (47.99)
  5 Eastern Michigan University-MI  ''C''                    NT   x3:20.81  
     1) Crompton, Dylan T 18            2) Kinross, Mike F 22             
     3) Tento, Sean P 19                4) Howe, Blake D 18               
                  23.85       49.94 (49.94)     1:12.89 (22.95)     1:39.89 (49.95)
        2:04.21 (24.32)     2:31.05 (51.16)     2:55.11 (24.06)     3:20.81 (49.76)
  6 Oakland University-MI  ''C''                             NT   x3:22.65  
     1) Quinnan, Jake M 19              2) Wolf, Josh P 22                
     3) Alters, Mitchell T 18           4) Kingston, Cameron P 18         
                  24.08       50.17 (50.17)     1:14.94 (24.77)     1:42.82 (52.65)
        2:06.67 (23.85)     2:32.49 (49.67)     2:56.24 (23.75)     3:22.65 (50.16)
  7 Eastern Michigan University-MI  ''D''                    NT   x3:29.77  
     1) Demaria, Frankie M 20           2) Linder, Rickard L 21           
     3) Lawson, Aaron T 20              4) Fisher, Mike M 20              
                  24.51       51.06 (51.06)     1:15.93 (24.87)     1:42.72 (51.66)
        2:08.18 (25.46)     2:36.28 (53.56)     3:01.22 (24.94)     3:29.77 (53.49)
 -- Oakland University-MI  ''D''                             NT         DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) Wood, Ian A 21                  2) Haan, Colby R 19               
     3) Utesch, Ben J 22                4) Latour, Andre P 22             
                  24.18       50.25 (50.25)     1:14.80 (24.55)     1:41.20 (50.95)
        2:05.34 (24.14)     2:30.87 (49.67)     2:55.32 (24.45)          DQ (50.87)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Eastern Michigan University         171   2. Oakland University                  123
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Oakland University                  159   2. Eastern Michigan University         139