ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Bowling Green v Ashland, Wayne State
10/27/2012-10/27/2012
Bowling Green, USA

Licensed to Bowling Green Swim Club
                                  HY-TEK''s MEET MANAGER 4.0 10/26/2012 06:56 PM
                   BGSU vs Wayne State, Ashland - 10/26/2012                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowling Green State University-OH  ''A''                 NT    3:52.96  
     1) Harris, Alexa E 21              2) Kain, Alexis M 21              
     3) Bullock, Jordan L 18            4) Bennet, Emily F 21             
                  29.02       59.46 (59.46)     1:28.44 (28.98)   2:02.86 (1:03.40)
        2:29.08 (26.22)     3:00.67 (57.81)     3:25.24 (24.57)     3:52.96 (52.29)
  2 Wayne State University-MI  ''A''                         NT    3:55.82  
     1) Azambuja, Carol C 22            2) Scott, Kayla S 20              
     3) Novichenko, Kristina 21         4) Corriveau, Ashley K 20         
                  28.91       58.49 (58.49)     1:29.91 (31.42)   2:05.25 (1:06.76)
        2:31.43 (26.18)     3:02.52 (57.27)     3:28.01 (25.49)     3:55.82 (53.30)
  3 Bowling Green State University-OH  ''B''                 NT    3:58.57  
     1) Newman, Hannah E 18             2) Corrillo Avilez, Daniela D 18  
     3) Szekely, Brittany K 21          4) Effinger, Kayla E 18           
                  28.94   1:00.45 (1:00.45)     1:30.85 (30.40)   2:06.14 (1:05.69)
        2:33.09 (26.95)     3:04.72 (58.58)     3:30.42 (25.70)     3:58.57 (53.85)
  4 Ashland University  ''A''                                NT    4:00.15  
     1) Reidler, Sara A 20              2) Long, Beth J 19                
     3) Murphy, Kaylyn A 18             4) Widmann, Julie A 21            
                  29.05   1:00.04 (1:00.04)     1:31.48 (31.44)   2:07.82 (1:07.78)
        2:34.54 (26.72)     3:06.59 (58.77)     3:31.63 (25.04)     4:00.15 (53.56)
  5 Bowling Green State University-OH  ''C''                 NT   x4:04.88  
     1) Carpenter, Jessica T 18         2) Young, Carmen A 19             
     3) Pavlik, Allison M 18            4) Reynolds, Allie E 19           
                  29.11   1:01.12 (1:01.12)     1:32.62 (31.50)   2:08.57 (1:07.45)
        2:36.29 (27.72)   3:09.87 (1:01.30)     3:36.10 (26.23)     4:04.88 (55.01)
  6 Ashland University  ''B''                                NT    4:12.96  
     1) McClure, Katie E 21             2) Steible, Jessica A 20          
     3) Verdugo-Arzaluz, Gabby 20       4) McClure, Laurin L 19           
                  30.28   1:03.93 (1:03.93)     1:37.01 (33.08)   2:15.02 (1:11.09)
        2:38.16 (23.14)   3:16.55 (1:01.53)     3:43.11 (26.56)     4:12.96 (56.41)
  7 Wayne State University-MI  ''B''                         NT    4:29.49  
     1) Kulczycki, Shaina 18            2) Gondek, Jenelle 20             
     3) Kudla, Nicole M 20              4) Swartz, Marissa N 19           
                  31.31   1:05.22 (1:05.22)     1:43.72 (38.50)   2:29.52 (1:24.30)
        2:59.07 (29.55)   3:32.73 (1:03.21)     3:59.65 (26.92)     4:29.49 (56.76)
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wayne State University-MI  ''A''                         NT    3:26.31  
     1) Fernandez Vilanova, Lucas 22    2) Jachowicz, Piotr Z 22          
     3) Hesche, Nathan D 20             4) Larsen, Kristian W 21          
                  25.47       52.45 (52.45)     1:17.90 (25.45)     1:48.22 (55.77)
        2:12.26 (24.04)     2:40.30 (52.08)     3:02.08 (21.78)     3:26.31 (46.01)
  2 Ashland University  ''A''                                NT    3:26.98  
     1) Sanchis Peris, Sergio 19        2) Remmel, Tyler R 21             
     3) Sheil, Alexander 20             4) Wright, Braxton M 20           
                  25.52       53.26 (53.26)     1:20.16 (26.90)     1:50.66 (57.40)
        2:14.18 (23.52)     2:41.33 (50.67)     3:02.57 (21.24)     3:26.98 (45.65)
  3 Ashland University  ''B''                                NT    3:33.10  
     1) Uranga, Pablo Mauricio 22       2) Kleinhenz, Jonny E 21          
     3) Moss, Steve P 19                4) Holder, Hueston M 20           
                  25.19       52.08 (52.08)     1:20.40 (28.32)   1:53.23 (1:01.15)
        2:16.88 (23.65)     2:45.28 (52.05)     3:07.79 (22.51)     3:33.10 (47.82)
  4 Wayne State University-MI  ''B''                         NT    3:38.22  
     1) Abascal Gallegos, Joaquin 26    2) Victor, Nick R 19              
     3) Reder, Calvin P 20              4) Pasternak, Aryell              
                  25.73       53.12 (53.12)     1:21.81 (28.69)   1:55.91 (1:02.79)
        2:20.29 (24.38)     2:48.75 (52.84)     3:12.08 (23.33)     3:38.22 (49.47)
  5 Wayne State University-MI  ''C''                         NT   x3:53.65  
     1) Gough, Matt                     2) Ksebati, Fares 20              
     3) Yanin, Georgiy V 20             4) Bujold, J T X 20               
                  28.75   1:00.23 (1:00.23)     1:31.00 (30.77)   2:07.26 (1:07.03)
        2:32.09 (24.83)     3:02.32 (55.06)     3:26.32 (24.00)     3:53.65 (51.33)
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waller, Emily A           21 Bowling Green-OH          NT   17:37.85  
                  29.38     1:01.22 (31.84)     1:33.87 (32.65)     2:06.64 (32.77)
        2:38.99 (32.35)     3:11.70 (32.71)     3:44.28 (32.58)     4:16.73 (32.45)
        4:48.75 (32.02)     5:20.47 (31.72)     5:52.34 (31.87)     6:23.87 (31.53)
        6:55.57 (31.70)     7:27.25 (31.68)     7:59.13 (31.88)     8:31.14 (32.01)
        9:03.14 (32.00)     9:35.16 (32.02)    10:07.08 (31.92)    10:39.14 (32.06)
       11:11.50 (32.36)    11:43.78 (32.28)    12:15.94 (32.16)    12:48.16 (32.22)
       13:20.41 (32.25)    13:52.96 (32.55)    14:25.41 (32.45)    14:57.83 (32.42)
       15:30.11 (32.28)    16:02.51 (32.40)    16:34.69 (32.18)    17:06.73 (32.04)
       17:37.85 (31.12)
  2 Capouch, Tara S           18 Bowling Green-OH          NT   18:00.67  
                  29.45     1:02.26 (32.81)     1:35.31 (33.05)     2:08.32 (33.01)
        2:41.56 (33.24)     3:14.67 (33.11)     3:47.94 (33.27)     4:20.95 (33.01)
        4:54.09 (33.14)     5:27.09 (33.00)     5:59.85 (32.76)     6:32.76 (32.91)
        7:05.67 (32.91)     7:38.94 (33.27)     8:11.79 (32.85)     8:44.64 (32.85)
        9:17.35 (32.71)     9:50.28 (32.93)    10:23.34 (33.06)    10:55.99 (32.65)
       11:28.55 (32.56)    12:01.41 (32.86)    12:33.83 (32.42)    13:06.75 (32.92)
       13:39.55 (32.80)    14:12.18 (32.63)    14:44.95 (32.77)    15:17.62 (32.67)
       15:50.52 (32.90)    16:23.38 (32.86)    16:55.89 (32.51)    17:28.86 (32.97)
       18:00.67 (31.81)
  3 Poitinger, Alex L         18 Bowling Green-OH          NT   18:20.81  
                  30.95     1:04.74 (33.79)     1:39.18 (34.44)     2:13.21 (34.03)
        2:47.37 (34.16)     3:21.35 (33.98)     3:55.41 (34.06)     4:29.63 (34.22)
        5:03.83 (34.20)     5:37.84 (34.01)     6:11.76 (33.92)     6:45.51 (33.75)
        7:19.09 (33.58)     7:52.71 (33.62)     8:26.23 (33.52)     8:59.69 (33.46)
        9:33.04 (33.35)    10:06.72 (33.68)    10:40.12 (33.40)    11:12.84 (32.72)
       11:45.48 (32.64)    12:18.60 (33.12)    12:51.68 (33.08)    13:24.75 (33.07)
       13:57.79 (33.04)    14:30.95 (33.16)    15:04.27 (33.32)    15:37.69 (33.42)
       16:10.80 (33.11)    16:44.41 (33.61)    17:17.36 (32.95)    17:50.06 (32.70)
       18:20.81 (30.75)
  4 Dischler, Kelsey V        20 Wayne State-MI            NT   18:37.91  
                  30.77     1:04.67 (33.90)     1:37.91 (33.24)     2:11.36 (33.45)
        2:44.66 (33.30)     3:18.41 (33.75)     3:51.94 (33.53)     4:25.64 (33.70)
        4:59.53 (33.89)     5:33.53 (34.00)     6:07.43 (33.90)     6:41.47 (34.04)
        7:15.32 (33.85)     7:49.07 (33.75)     8:23.12 (34.05)     8:56.87 (33.75)
        9:30.90 (34.03)    10:05.22 (34.32)    10:39.42 (34.20)    11:13.83 (34.41)
       11:47.78 (33.95)    12:21.94 (34.16)    12:56.04 (34.10)    13:30.18 (34.14)
       14:04.11 (33.93)    14:38.19 (34.08)    15:12.48 (34.29)    15:46.89 (34.41)
       16:21.26 (34.37)    16:55.25 (33.99)    17:29.26 (34.01)    18:03.38 (34.12)
       18:37.91 (34.53)
  5 Wiacek, Alycen E          20 Wayne State-MI            NT   18:46.40  
                  31.38     1:05.39 (34.01)     1:39.47 (34.08)     2:14.01 (34.54)
        2:48.37 (34.36)     3:22.88 (34.51)     3:57.50 (34.62)     4:32.16 (34.66)
        5:07.43 (35.27)     5:42.35 (34.92)     6:16.11 (33.76)     6:50.54 (34.43)
        7:24.76 (34.22)     7:59.02 (34.26)     8:33.56 (34.54)     9:08.24 (34.68)
        9:42.74 (34.50)    10:17.11 (34.37)    10:51.83 (34.72)    11:26.37 (34.54)
       12:00.13 (33.76)    12:34.06 (33.93)    13:07.67 (33.61)    13:41.27 (33.60)
       14:15.07 (33.80)    14:48.58 (33.51)    15:22.44 (33.86)    15:56.39 (33.95)
       16:30.47 (34.08)    17:04.72 (34.25)    17:38.26 (33.54)    18:12.48 (34.22)
       18:46.40 (33.92)
  6 Adamic, Michelle E        20 Wayne State-MI            NT   19:18.60  
                  31.75     1:05.92 (34.17)     1:41.00 (35.08)     2:15.85 (34.85)
        2:50.76 (34.91)     3:25.46 (34.70)     4:00.68 (35.22)     4:35.69 (35.01)
        5:10.58 (34.89)     5:45.93 (35.35)     6:20.86 (34.93)     6:56.04 (35.18)
        7:31.34 (35.30)     8:06.69 (35.35)     8:42.11 (35.42)     9:17.56 (35.45)
        9:52.48 (34.92)    10:28.05 (35.57)    11:03.75 (35.70)    11:39.20 (35.45)
       12:14.57 (35.37)    12:50.46 (35.89)    13:26.10 (35.64)    14:01.62 (35.52)
       14:37.23 (35.61)    15:13.00 (35.77)    15:48.72 (35.72)    16:24.08 (35.36)
       16:59.79 (35.71)    17:35.23 (35.44)    18:10.67 (35.44)    18:45.10 (34.43)
       19:18.60 (33.50)
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dischler, Jack               Wayne State-MI            NT   17:20.88  
                  28.34       59.68 (31.34)     1:31.17 (31.49)     2:02.83 (31.66)
        2:34.51 (31.68)     3:06.43 (31.92)     3:38.22 (31.79)     4:10.10 (31.88)
        4:42.35 (32.25)     5:14.28 (31.93)     5:45.80 (31.52)     6:16.96 (31.16)
        6:48.99 (32.03)     7:20.83 (31.84)     7:53.09 (32.26)     8:25.44 (32.35)
        8:57.72 (32.28)     9:30.04 (32.32)    10:02.28 (32.24)    10:35.05 (32.77)
       11:06.94 (31.89)    11:39.75 (32.81)    12:12.10 (32.35)    12:43.87 (31.77)
       13:16.09 (32.22)    13:46.83 (30.74)    14:18.04 (31.21)    14:49.72 (31.68)
       15:20.92 (31.20)    15:52.18 (31.26)    16:23.52 (31.34)    16:53.27 (29.75)
       17:20.88 (27.61)
  2 Papp, Jordan R            19 Wayne State-MI            NT   17:21.07  
                  29.13     1:01.04 (31.91)     1:33.02 (31.98)     2:05.43 (32.41)
        2:38.22 (32.79)     3:10.74 (32.52)     3:43.50 (32.76)     4:15.82 (32.32)
        4:48.19 (32.37)     5:20.62 (32.43)     5:52.91 (32.29)     6:25.17 (32.26)
        6:57.12 (31.95)     7:29.17 (32.05)     8:01.24 (32.07)     8:33.18 (31.94)
        9:05.23 (32.05)     9:36.99 (31.76)    10:08.61 (31.62)    10:40.22 (31.61)
       11:11.91 (31.69)    11:43.39 (31.48)    12:14.74 (31.35)    12:46.15 (31.41)
       13:17.69 (31.54)    13:49.00 (31.31)    14:20.25 (31.25)    14:51.54 (31.29)
       15:22.42 (30.88)    15:52.95 (30.53)    16:23.61 (30.66)    16:53.70 (30.09)
       17:21.07 (27.37)
  3 Hector, Kris                 Wayne State-MI            NT   17:25.27  
                  28.87     1:00.09 (31.22)     1:31.94 (31.85)     2:04.12 (32.18)
        2:36.23 (32.11)     3:08.16 (31.93)     3:40.53 (32.37)     4:12.27 (31.74)
        4:44.68 (32.41)     5:16.99 (32.31)     5:48.63 (31.64)     6:20.30 (31.67)
        6:52.18 (31.88)     7:24.12 (31.94)     7:55.92 (31.80)     8:28.03 (32.11)
        9:00.08 (32.05)     9:32.30 (32.22)    10:04.07 (31.77)    10:36.44 (32.37)
       11:08.15 (31.71)    11:40.02 (31.87)    12:11.87 (31.85)    12:43.39 (31.52)
       13:14.82 (31.43)    13:46.21 (31.39)    14:17.77 (31.56)    14:49.44 (31.67)
       15:20.79 (31.35)    15:52.03 (31.24)    16:23.51 (31.48)    16:54.91 (31.40)
       17:25.27 (30.36)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheps, Joelle N          20 Bowling Green-OH          NT    1:51.34  
                  26.22       54.28 (28.06)     1:22.76 (28.48)     1:51.34 (28.58)
  2 Beatty, Jennifer G        22 Bowling Green-OH          NT    1:55.98  
                  27.28       56.81 (29.53)     1:26.53 (29.72)     1:55.98 (29.45)
  3 Nieminen, Erica C         20 Bowling Green-OH          NT    1:56.23  
                  26.87       56.55 (29.68)     1:26.69 (30.14)     1:56.23 (29.54)
  4 Murphy, Kaylyn A          18 AU-OH                     NT    1:56.56  
                  27.17       56.62 (29.45)     1:26.54 (29.92)     1:56.56 (30.02)
  5 Azambuja, Carol C         22 Wayne State-MI            NT    2:00.13  
                  27.36       56.83 (29.47)     1:28.36 (31.53)     2:00.13 (31.77)
  6 Prentis, Kei Cze          18 Wayne State-MI            NT    2:00.60  
                  27.51       57.78 (30.27)     1:29.36 (31.58)     2:00.60 (31.24)
  7 Swartz, Marissa N         19 Wayne State-MI            NT    2:05.15  
                  28.83     1:00.31 (31.48)     1:33.13 (32.82)     2:05.15 (32.02)
  8 Bailey, Courtney M        20 AU-OH                     NT    2:06.54  
                  28.60     1:00.07 (31.47)     1:32.83 (32.76)     2:06.54 (33.71)
  9 Bartram, Kylie E          18 AU-OH                     NT    2:09.37  
                  29.05     1:01.64 (32.59)     1:35.95 (34.31)     2:09.37 (33.42)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheil, Alexander          20 AU-OH                     NT    1:44.06  
                  25.36       52.19 (26.83)     1:18.44 (26.25)     1:44.06 (25.62)
  2 Kleinhenz, Jonny E        21 AU-OH                     NT    1:44.10  
                  25.02       51.81 (26.79)     1:18.18 (26.37)     1:44.10 (25.92)
  3 Larsen, Kristian W        21 Wayne State-MI            NT    1:47.16  
                  25.57       52.74 (27.17)     1:20.01 (27.27)     1:47.16 (27.15)
  4 Hansen, Jayson               Wayne State-MI            NT    1:49.18  
                  25.35       52.60 (27.25)     1:20.82 (28.22)     1:49.18 (28.36)
  5 Pasternak, Aryell            Wayne State-MI            NT    1:51.53  
                  25.90       53.57 (27.67)     1:22.19 (28.62)     1:51.53 (29.34)
  6 Bujold, J T X             20 Wayne State-MI            NT   x1:56.33  
                  26.47       55.22 (28.75)     1:25.89 (30.67)     1:56.33 (30.44)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Alexa E           21 Bowling Green-OH          NT      59.43  
                  29.16       59.43 (30.27)                                        
  2 Maleski, Elly J           18 Wayne State-MI            NT    1:00.04  
                  29.12     1:00.04 (30.92)                                        
  3 Reidler, Sara A           20 AU-OH                     NT    1:00.09  
                  29.23     1:00.09 (30.86)                                        
  4 Carpenter, Jessica T      18 Bowling Green-OH          NT    1:01.12  
                  29.17     1:01.12 (31.95)                                        
  5 Newman, Hannah E          18 Bowling Green-OH          NT    1:01.44  
                  30.06     1:01.44 (31.38)                                        
  6 Roberts, Haley M          19 Bowling Green-OH          NT   x1:01.48  
                  30.30     1:01.48 (31.18)                                        
  7 Loock, Veronica              Wayne State-MI            NT    1:03.47  
                  30.45     1:03.47 (33.02)                                        
  8 McClure, Katie E          21 AU-OH                     NT    1:04.46  
                  31.07     1:04.46 (33.39)                                        
  9 Kulczycki, Shaina         18 Wayne State-MI            NT    1:06.57  
                  32.27     1:06.57 (34.30)                                        
 10 Mead, Kaelyn E            19 AU-OH                     NT    1:12.71  
                  35.37     1:12.71 (37.34)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uranga, Pablo Mauricio    22 AU-OH                     NT      52.06  
                  25.40       52.06 (26.66)                                        
  2 Fernandez Vilanova, Luca  22 Wayne State-MI            NT      53.36  
                  26.29       53.36 (27.07)                                        
  3 Sanchis Peris, Sergio     19 AU-OH                     NT      54.39  
                  26.87       54.39 (27.52)                                        
  4 Kangas, John M            18 AU-OH                     NT      54.47  
                  26.58       54.47 (27.89)                                        
  5 Hesche, Nathan D          20 Wayne State-MI            NT      54.65  
                  26.54       54.65 (28.11)                                        
  6 Hronek, Kyle S            20 AU-OH                     NT     x56.74  
                  27.29       56.74 (29.45)                                        
  7 Rogan, Sam P              21 AU-OH                     NT     x58.11  
                  27.64       58.11 (30.47)                                        
  8 Gough, Matt                  Wayne State-MI            NT    1:00.46  
                  29.60     1:00.46 (30.86)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kain, Alexis M            21 Bowling Green-OH          NT    1:04.33  
                  29.88     1:04.33 (34.45)                                        
  2 Corrillo Avilez, Daniela  18 Bowling Green-OH          NT    1:06.74  
                  31.33     1:06.74 (35.41)                                        
  3 Scott, Kayla S            20 Wayne State-MI            NT    1:07.56  
                  32.00     1:07.56 (35.56)                                        
  4 Young, Carmen A           19 Bowling Green-OH          NT    1:08.24  
                  32.78     1:08.24 (35.46)                                        
  5 Long, Beth J              19 AU-OH                     NT    1:08.68  
                  32.27     1:08.68 (36.41)                                        
  6 Finlay, Brittany D        20 AU-OH                     NT    1:09.04  
                  32.62     1:09.04 (36.42)                                        
  7 McDonald, Audrey M        18 Bowling Green-OH          NT   x1:10.88  
                  33.32     1:10.88 (37.56)                                        
  8 Pavlik, Allison M         18 Bowling Green-OH          NT   x1:11.05  
                  33.50     1:11.05 (37.55)                                        
  9 Steible, Jessica A        20 AU-OH                     NT    1:11.67  
                  34.20     1:11.67 (37.47)                                        
 10 Gondek, Jenelle           20 Wayne State-MI            NT    1:25.60  
                  40.42     1:25.60 (45.18)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jachowicz, Piotr Z        22 Wayne State-MI            NT      57.78  
                  27.63       57.78 (30.15)                                        
  2 Remmel, Tyler R           21 AU-OH                     NT      58.52  
                  27.96       58.52 (30.56)                                        
  3 Weaver, Cameron I         21 Wayne State-MI            NT    1:01.85  
                  29.12     1:01.85 (32.73)                                        
  4 Victor, Nick R            19 Wayne State-MI            NT    1:03.50  
                  30.16     1:03.50 (33.34)                                        
  5 Ireland, Jesse T          18 AU-OH                     NT    1:04.20  
                  29.52     1:04.20 (34.68)                                        
  6 Ksebati, Fares            20 Wayne State-MI            NT   x1:06.91  
                  31.34     1:06.91 (35.57)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novichenko, Kristina      21 Wayne State-MI            NT    2:02.63  
                  27.83       59.27 (31.44)     1:29.62 (30.35)     2:02.63 (33.01)
  2 Bullock, Jordan L         18 Bowling Green-OH          NT    2:11.23  
                  28.61     1:01.43 (32.82)     1:35.47 (34.04)     2:11.23 (35.76)
  3 Hranchook, Nicole M       18 Bowling Green-OH          NT    2:11.28  
                  29.31     1:02.07 (32.76)     1:36.27 (34.20)     2:11.28 (35.01)
  4 Mattar, Hannah F          18 AU-OH                     NT    2:13.87  
                  30.20     1:04.22 (34.02)     1:38.73 (34.51)     2:13.87 (35.14)
  5 McClure, Laurin L         19 AU-OH                     NT    2:14.59  
                  29.96     1:04.11 (34.15)     1:39.66 (35.55)     2:14.59 (34.93)
  6 Boyle, Stephanie A        19 Bowling Green-OH          NT    2:15.57  
                  30.72     1:05.13 (34.41)     1:39.98 (34.85)     2:15.57 (35.59)
  7 Swartz, Marissa N         19 Wayne State-MI            NT    2:27.35  
                  31.89     1:08.12 (36.23)     1:47.44 (39.32)     2:27.35 (39.91)
 -- Brooks, Kelsey E          20 AU-OH                     NT         NS  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abascal Gallegos, Joaqui  26 Wayne State-MI            NT    1:56.92  
                  26.75       54.84 (28.09)     1:25.82 (30.98)     1:56.92 (31.10)
  2 Jachno, Lukas             24 AU-OH                     NT    1:57.73  
                  26.23       56.10 (29.87)     1:26.84 (30.74)     1:57.73 (30.89)
  3 Reder, Calvin P           20 Wayne State-MI            NT    1:59.65  
                  26.23       56.59 (30.36)     1:27.40 (30.81)     1:59.65 (32.25)
  4 Selden-Treiman, Jon          Wayne State-MI            NT    2:04.93  
                  26.52       58.76 (32.24)     1:30.81 (32.05)     2:04.93 (34.12)
  5 Yanin, Georgiy V          20 Wayne State-MI            NT   x2:07.68  
                  27.76     1:00.15 (32.39)     1:33.70 (33.55)     2:07.68 (33.98)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Emily F           21 Bowling Green-OH          NT      23.91  
  2 Widmann, Julie A          21 AU-OH                     NT      23.92  
  3 Szekely, Brittany K       21 Bowling Green-OH          NT      24.02  
  4 Corriveau, Ashley K       20 Wayne State-MI            NT      24.65  
  5 Effinger, Kayla E         18 Bowling Green-OH          NT      24.99  
  6 Maleski, Elly                Wayne State-MI            NT      25.94  
  7 Kudla, Nicole M           20 Wayne State-MI            NT      26.15  
  8 Martin, Paige N           19 AU-OH                     NT      26.33  
  9 Stephenson, Allison N     21 AU-OH                     NT      26.82  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moss, Steve P             19 AU-OH                     NT      21.18  
  2 Wright, Braxton M         20 AU-OH                     NT      21.36  
  3 Udalov, Ivan              21 Wayne State-MI            NT      21.44  
  4 Holder, Hueston M         20 AU-OH                     NT      21.87  
  5 Mathews, Alex D           18 AU-OH                     NT     x21.94  
  6 Winn, Ben                    Wayne State-MI            NT      22.18  
  7 Gensheimer, Eric             Wayne State-MI            NT      22.38  
  8 Pasternak, Aryell            Wayne State-MI            NT     x23.06  
  9 Dort, Evan C              21 AU-OH                     NT     x25.96  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitzelfeld, Emily         20 Wayne State-MI            NP     258.23  
  2 Geddis-McCririe, Alex        Wayne State-MI            NP     225.08  
  3 LaCroix, Rachael             Wayne State-MI            NP     209.70  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Driesenga, Darrin         21 Wayne State-MI            NP     309.83  
  2 Szegedi, Dylan               Wayne State-MI            NP     307.20  
  3 Grant, Jeffrey G          21 Wayne State-MI            NP     275.18  
  4 White, Kevin J            19 Wayne State-MI            NP    x268.50  
  5 Narlock, Cody J           21 Wayne State-MI            NP    x247.43  
  6 MacDonald, Colin          20 AU-OH                     NP     210.08  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Emily F           21 Bowling Green-OH          NT      51.82  
                  25.19       51.82 (26.63)                                        
  2 Widmann, Julie A          21 AU-OH                     NT      53.00  
                  25.36       53.00 (27.64)                                        
  3 Szekely, Brittany K       21 Bowling Green-OH          NT      53.34  
                  25.56       53.34 (27.78)                                        
  4 Verdugo-Arzaluz, Gabby    20 AU-OH                     NT      54.68  
                  26.62       54.68 (28.06)                                        
  5 Newman, Hannah E          18 Bowling Green-OH          NT      54.71  
                  26.44       54.71 (28.27)                                        
  6 Effinger, Kayla E         18 Bowling Green-OH          NT     x54.74  
                  26.56       54.74 (28.18)                                        
  7 Corriveau, Ashley K       20 Wayne State-MI            NT      54.88  
                  26.15       54.88 (28.73)                                        
  8 Reynolds, Allie E         19 Bowling Green-OH          NT     x55.54  
                  26.86       55.54 (28.68)                                        
  9 Poitinger, Alex L         18 Bowling Green-OH          NT     x56.71  
                  27.25       56.71 (29.46)                                        
 10 Swartz, Marissa N         19 Wayne State-MI            NT      58.73  
                  28.00       58.73 (30.73)                                        
 11 Adamic, Michelle E        20 Wayne State-MI            NT      58.76  
                  28.12       58.76 (30.64)                                        
 12 Stephenson, Allison N     21 AU-OH                     NT    1:00.03  
                  28.32     1:00.03 (31.71)                                        
 13 Mead, Kaelyn E            19 AU-OH                     NT   x1:07.93  
                  32.26     1:07.93 (35.67)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Braxton M         20 AU-OH                     NT      47.12  
                  22.49       47.12 (24.63)                                        
  2 Larsen, Kristian W        21 Wayne State-MI            NT      47.15  
                  23.14       47.15 (24.01)                                        
  3 Moss, Steve P             19 AU-OH                     NT      47.35  
                  22.78       47.35 (24.57)                                        
  4 Holder, Hueston M         20 AU-OH                     NT      48.29  
                  23.09       48.29 (25.20)                                        
  5 Gensheimer, Eric             Wayne State-MI            NT      49.24  
                  23.82       49.24 (25.42)                                        
  6 Mathews, Alex D           18 AU-OH                     NT     x49.25  
                  23.71       49.25 (25.54)                                        
  7 Winn, Ben                    Wayne State-MI            NT      49.26  
                  23.47       49.26 (25.79)                                        
  8 Hansen, Jayson               Wayne State-MI            NT     x49.48  
                  23.79       49.48 (25.69)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Azambuja, Carol C         22 Wayne State-MI            NT    2:04.89  
                  29.93     1:01.49 (31.56)     1:33.26 (31.77)     2:04.89 (31.63)
  2 Scheps, Joelle N          20 Bowling Green-OH          NT    2:06.20  
                  29.79     1:01.71 (31.92)     1:34.24 (32.53)     2:06.20 (31.96)
  3 Harris, Alexa E           21 Bowling Green-OH          NT    2:09.51  
                  29.99     1:02.62 (32.63)     1:36.12 (33.50)     2:09.51 (33.39)
  4 Beatty, Jennifer G        22 Bowling Green-OH          NT    2:10.24  
                  30.32     1:03.20 (32.88)     1:36.67 (33.47)     2:10.24 (33.57)
  5 Roberts, Haley M          19 Bowling Green-OH          NT   x2:15.15  
                  32.06     1:06.56 (34.50)     1:41.31 (34.75)     2:15.15 (33.84)
  6 Reidler, Sara A           20 AU-OH                     NT    2:15.87  
                  31.90     1:06.39 (34.49)     1:41.21 (34.82)     2:15.87 (34.66)
  7 Loock, Veronica              Wayne State-MI            NT    2:16.09  
                  31.56     1:05.37 (33.81)     1:40.59 (35.22)     2:16.09 (35.50)
  8 Maleski, Elly                Wayne State-MI            NT    2:18.21  
                  31.91     1:07.03 (35.12)     1:43.14 (36.11)     2:18.21 (35.07)
 -- McClure, Katie E          21 AU-OH                     NT         NS  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uranga, Pablo Mauricio    22 AU-OH                     NT    1:52.93  
                  26.77       55.61 (28.84)     1:24.00 (28.39)     1:52.93 (28.93)
  2 Fernandez Vilanova, Luca  22 Wayne State-MI            NT    1:52.97  
                  26.94       56.21 (29.27)     1:25.16 (28.95)     1:52.97 (27.81)
  3 Hesche, Nathan D          20 Wayne State-MI            NT    1:59.27  
                  28.25       58.71 (30.46)     1:29.41 (30.70)     1:59.27 (29.86)
  4 Sanchis Peris, Sergio     19 AU-OH                     NT    2:02.77  
                  27.92       58.12 (30.20)     1:30.26 (32.14)     2:02.77 (32.51)
  5 Rogan, Sam P              21 AU-OH                     NT    2:09.59  
                  29.40     1:01.90 (32.50)     1:35.85 (33.95)     2:09.59 (33.74)
  6 Gough, Matt                  Wayne State-MI            NT    2:09.63  
                  30.62     1:02.45 (31.83)     1:35.45 (33.00)     2:09.63 (34.18)
  7 Roller, Cody M            21 AU-OH                     NT   x2:14.17  
                  28.25       58.81 (30.56)     1:31.26 (32.45)     2:14.17 (42.91)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kain, Alexis M            21 Bowling Green-OH          NT    2:23.99  
                  32.82     1:10.34 (37.52)     1:47.11 (36.77)     2:23.99 (36.88)
  2 Corrillo Avilez, Daniela  18 Bowling Green-OH          NT    2:25.69  
                  33.43     1:10.70 (37.27)     1:48.28 (37.58)     2:25.69 (37.41)
  3 Young, Carmen A           19 Bowling Green-OH          NT    2:26.31  
                  34.00     1:11.17 (37.17)     1:48.60 (37.43)     2:26.31 (37.71)
  4 Mattar, Hannah F          18 AU-OH                     NT    2:26.51  
                  34.07     1:11.51 (37.44)     1:48.79 (37.28)     2:26.51 (37.72)
  5 Boyle, Stephanie A        19 Bowling Green-OH          NT   x2:27.22  
                  33.91     1:11.43 (37.52)     1:49.38 (37.95)     2:27.22 (37.84)
  6 Scott, Kayla S            20 Wayne State-MI            NT    2:30.11  
                  34.74     1:12.67 (37.93)     1:51.76 (39.09)     2:30.11 (38.35)
  7 Hranchook, Nicole M       18 Bowling Green-OH          NT   x2:30.81  
                  34.48     1:12.60 (38.12)     1:51.54 (38.94)     2:30.81 (39.27)
  8 Long, Beth J              19 AU-OH                     NT    2:31.46  
                  33.88     1:12.10 (38.22)     1:51.62 (39.52)     2:31.46 (39.84)
  9 Finlay, Brittany D        20 AU-OH                     NT    2:31.47  
                  34.24     1:12.40 (38.16)     1:52.06 (39.66)     2:31.47 (39.41)
 10 Steible, Jessica A        20 AU-OH                     NT   x2:32.05  
                  35.51     1:13.69 (38.18)     1:51.98 (38.29)     2:32.05 (40.07)
 11 McDonald, Audrey M        18 Bowling Green-OH          NT   x2:35.02  
                  33.87     1:12.74 (38.87)     1:53.58 (40.84)     2:35.02 (41.44)
 12 Bailey, Courtney M        20 AU-OH                     NT   x2:40.58  
                  36.86     1:17.25 (40.39)     1:58.85 (41.60)     2:40.58 (41.73)
 13 Gondek, Jenelle           20 Wayne State-MI            NT    3:06.82  
                  42.44     1:28.39 (45.95)     2:17.56 (49.17)     3:06.82 (49.26)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jachowicz, Piotr Z        22 Wayne State-MI            NT    2:09.90  
                  29.59     1:02.91 (33.32)     1:36.86 (33.95)     2:09.90 (33.04)
  2 Abascal Gallegos, Joaqui  26 Wayne State-MI            NT    2:11.04  
                  29.32     1:02.65 (33.33)     1:36.91 (34.26)     2:11.04 (34.13)
  3 Weaver, Cameron I         21 Wayne State-MI            NT    2:14.31  
                  29.71     1:03.78 (34.07)     1:38.87 (35.09)     2:14.31 (35.44)
  4 Victor, Nick R            19 Wayne State-MI            NT   x2:20.84  
                  32.46     1:08.64 (36.18)     1:44.64 (36.00)     2:20.84 (36.20)
  5 Hronek, Kyle S            20 AU-OH                     NT    2:23.60  
                  32.07     1:08.53 (36.46)     1:46.43 (37.90)     2:23.60 (37.17)
  6 Ksebati, Fares            20 Wayne State-MI            NT   x2:27.05  
                  33.90     1:11.52 (37.62)     1:49.47 (37.95)     2:27.05 (37.58)
  7 Ireland, Jesse T          18 AU-OH                     NT    2:27.18  
                  32.33     1:09.09 (36.76)     1:47.85 (38.76)     2:27.18 (39.33)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waller, Emily A           21 Bowling Green-OH          NT    5:08.45  
                  28.20       58.73 (30.53)     1:29.77 (31.04)     2:01.08 (31.31)
        2:32.25 (31.17)     3:03.38 (31.13)     3:34.79 (31.41)     4:06.50 (31.71)
        4:38.00 (31.50)     5:08.45 (30.45)                                        
  2 Nieminen, Erica C         20 Bowling Green-OH          NT    5:11.96  
                  28.79     1:00.11 (31.32)     1:31.71 (31.60)     2:03.10 (31.39)
        2:34.43 (31.33)     3:06.26 (31.83)     3:37.76 (31.50)     4:09.32 (31.56)
        4:41.19 (31.87)     5:11.96 (30.77)                                        
  3 Capouch, Tara S           18 Bowling Green-OH          NT    5:15.71  
                  29.40     1:01.02 (31.62)     1:33.42 (32.40)     2:05.77 (32.35)
        2:38.06 (32.29)     3:09.98 (31.92)     3:41.69 (31.71)     4:13.25 (31.56)
        4:44.85 (31.60)     5:15.71 (30.86)                                        
  4 Prentis, Kei Cze          18 Wayne State-MI            NT    5:19.58  
                  28.55     1:00.44 (31.89)     1:33.28 (32.84)     2:06.18 (32.90)
        2:38.08 (31.90)     3:10.63 (32.55)     3:43.02 (32.39)     4:15.74 (32.72)
        4:48.33 (32.59)     5:19.58 (31.25)                                        
  5 Wiacek, Alycen E          20 Wayne State-MI            NT    5:20.82  
                  30.45     1:03.02 (32.57)     1:35.19 (32.17)     2:07.62 (32.43)
        2:39.42 (31.80)     3:11.46 (32.04)     3:43.77 (32.31)     4:16.31 (32.54)
        4:48.88 (32.57)     5:20.82 (31.94)                                        
  6 Dischler, Kelsey V        20 Wayne State-MI            NT    5:26.01  
                  30.22     1:02.39 (32.17)     1:34.93 (32.54)     2:07.79 (32.86)
        2:40.83 (33.04)     3:13.66 (32.83)     3:46.68 (33.02)     4:20.12 (33.44)
        4:53.52 (33.40)     5:26.01 (32.49)                                        
  7 Bartram, Kylie E          18 AU-OH                     NT    5:51.87  
                  30.66     1:05.70 (35.04)     1:41.67 (35.97)     2:18.35 (36.68)
        2:54.41 (36.06)     3:30.33 (35.92)     4:06.15 (35.82)     4:42.58 (36.43)
        5:17.74 (35.16)     5:51.87 (34.13)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheil, Alexander          20 AU-OH                     NT    4:47.21  
                  25.81       54.37 (28.56)     1:23.34 (28.97)     1:52.60 (29.26)
        2:21.87 (29.27)     2:50.86 (28.99)     3:19.81 (28.95)     3:49.17 (29.36)
        4:18.42 (29.25)     4:47.21 (28.79)                                        
  2 Jachno, Lukas             24 AU-OH                     NT    4:47.94  
                  25.68       54.21 (28.53)     1:23.48 (29.27)     1:52.77 (29.29)
        2:22.32 (29.55)     2:51.59 (29.27)     3:20.97 (29.38)     3:50.53 (29.56)
        4:19.99 (29.46)     4:47.94 (27.95)                                        
  3 Larsen, Kristian W        21 Wayne State-MI            NT    4:51.54  
                  26.07       54.62 (28.55)     1:24.14 (29.52)     1:53.57 (29.43)
        2:23.15 (29.58)     2:52.92 (29.77)     3:22.98 (30.06)     3:52.96 (29.98)
        4:22.51 (29.55)     4:51.54 (29.03)                                        
  4 Dischler, Jack               Wayne State-MI            NT    4:58.58  
                  27.00       56.09 (29.09)     1:26.07 (29.98)     1:56.49 (30.42)
        2:27.40 (30.91)     2:57.84 (30.44)     3:28.61 (30.77)     3:59.45 (30.84)
        4:29.83 (30.38)     4:58.58 (28.75)                                        
  5 Hector, Kris                 Wayne State-MI            NT    5:05.31  
                  27.18       57.19 (30.01)     1:28.08 (30.89)     1:59.69 (31.61)
        2:31.18 (31.49)     3:02.49 (31.31)     3:33.56 (31.07)     4:04.46 (30.90)
        4:35.30 (30.84)     5:05.31 (30.01)                                        
  6 Papp, Jordan R            19 Wayne State-MI            NT   x5:07.39  
                  28.76       59.07 (30.31)     1:30.57 (31.50)     2:02.31 (31.74)
        2:33.69 (31.38)     3:05.04 (31.35)     3:36.51 (31.47)     4:07.89 (31.38)
        4:38.06 (30.17)     5:07.39 (29.33)                                        
  7 Platte, Eric T            21 Wayne State-MI            NT   x5:14.59  
                  29.90     1:02.75 (32.85)     1:35.50 (32.75)     2:07.68 (32.18)
        2:39.70 (32.02)     3:11.44 (31.74)     3:42.34 (30.90)     4:13.65 (31.31)
        4:44.76 (31.11)     5:14.59 (29.83)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novichenko, Kristina      21 Wayne State-MI            NT      57.62  
                  27.72       57.62 (29.90)                                        
  2 Scheps, Joelle N          20 Bowling Green-OH          NT      58.12  
                  27.70       58.12 (30.42)                                        
  3 Bullock, Jordan L         18 Bowling Green-OH          NT      59.78  
                  27.88       59.78 (31.90)                                        
  4 Murphy, Kaylyn A          18 AU-OH                     NT    1:00.01  
                  27.79     1:00.01 (32.22)                                        
  5 Carpenter, Jessica T      18 Bowling Green-OH          NT    1:00.16  
                  27.74     1:00.16 (32.42)                                        
  6 Martin, Paige N           19 AU-OH                     NT    1:02.41  
                  28.98     1:02.41 (33.43)                                        
  7 Kudla, Nicole M           20 Wayne State-MI            NT    1:03.42  
                  29.66     1:03.42 (33.76)                                        
 -- Verdugo-Arzaluz, Gabby    20 AU-OH                     NT         NS  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Remmel, Tyler R           21 AU-OH                     NT      50.56  
                  23.60       50.56 (26.96)                                        
  2 Jachowicz, Piotr Z        22 Wayne State-MI            NT      50.79  
                  23.57       50.79 (27.22)                                        
  3 Kangas, John M            18 AU-OH                     NT      52.86  
                  24.67       52.86 (28.19)                                        
  4 Hesche, Nathan D          20 Wayne State-MI            NT      53.23  
                  24.65       53.23 (28.58)                                        
  5 Reder, Calvin P           20 Wayne State-MI            NT      54.23  
                  25.26       54.23 (28.97)                                        
  6 Mathews, Alex D           18 AU-OH                     NT      54.29  
                  25.25       54.29 (29.04)                                        
  7 Yanin, Georgiy V          20 Wayne State-MI            NT     x55.23  
                  25.67       55.23 (29.56)                                        
  8 Selden-Treiman, Jon          Wayne State-MI            NT     x55.91  
                  25.73       55.91 (30.18)                                        
  9 Andrade, Justin J         22 AU-OH                     NT     x56.98  
                  26.25       56.98 (30.73)                                        
 10 Dort, Evan C              21 AU-OH                     NT   x1:03.57  
                  28.89     1:03.57 (34.68)                                        
 
Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitzelfeld, Emily         20 Wayne State-MI            NP     243.00  
  2 Geddis-McCririe, Alex        Wayne State-MI            NP     207.25  
  3 LaCroix, Rachael             Wayne State-MI            NP     190.65  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szegedi, Dylan               Wayne State-MI            NP     316.75  
  2 Driesenga, Darrin         21 Wayne State-MI            NP     314.25  
  3 White, Kevin J            19 Wayne State-MI            NP     293.70  
  4 Grant, Jeffrey G          21 Wayne State-MI            NP    x279.35  
  5 Narlock, Cody J           21 Wayne State-MI            NP    x235.95  
  6 MacDonald, Colin          20 AU-OH                     NP     212.25  
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novichenko, Kristina      21 Wayne State-MI            NT    4:28.30  
                  27.65       58.81 (31.16)     1:33.72 (34.91)     2:08.38 (34.66)
        2:46.21 (37.83)     3:25.25 (39.04)     3:57.20 (31.95)     4:28.30 (31.10)
  2 Mattar, Hannah F          18 AU-OH                     NT    4:39.97  
                  30.29     1:05.31 (35.02)     1:41.97 (36.66)     2:18.07 (36.10)
        2:56.77 (38.70)     3:35.94 (39.17)     4:08.40 (32.46)     4:39.97 (31.57)
  3 Bullock, Jordan L         18 Bowling Green-OH          NT    4:41.65  
                  29.20     1:03.17 (33.97)     1:40.25 (37.08)     2:16.38 (36.13)
        2:57.71 (41.33)     3:39.34 (41.63)     4:11.23 (31.89)     4:41.65 (30.42)
  4 Hranchook, Nicole M       18 Bowling Green-OH          NT    4:43.55  
                  29.79     1:03.72 (33.93)     1:41.59 (37.87)     2:19.17 (37.58)
        2:59.06 (39.89)     3:38.95 (39.89)     4:11.87 (32.92)     4:43.55 (31.68)
  5 Boyle, Stephanie A        19 Bowling Green-OH          NT    4:45.52  
                  30.06     1:04.53 (34.47)     1:43.78 (39.25)     2:20.72 (36.94)
        3:00.66 (39.94)     3:40.34 (39.68)     4:13.48 (33.14)     4:45.52 (32.04)
  6 Prentis, Kei Cze          18 Wayne State-MI            NT    4:47.94  
                  30.41     1:07.56 (37.15)     1:45.37 (37.81)     2:21.46 (36.09)
        3:02.96 (41.50)     3:44.38 (41.42)     4:16.43 (32.05)     4:47.94 (31.51)
  7 Loock, Veronica              Wayne State-MI            NT    4:48.92  
                  30.36     1:05.49 (35.13)     1:43.11 (37.62)     2:19.66 (36.55)
        3:01.68 (42.02)     3:44.58 (42.90)     4:17.52 (32.94)     4:48.92 (31.40)
  8 Finlay, Brittany D        20 AU-OH                     NT    4:54.11  
                  31.30     1:06.66 (35.36)     1:46.77 (40.11)     2:26.08 (39.31)
        3:06.10 (40.02)     3:46.71 (40.61)     4:21.07 (34.36)     4:54.11 (33.04)
 -- Brooks, Kelsey E          20 AU-OH                     NT         NS  
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abascal Gallegos, Joaqui  26 Wayne State-MI            NT    4:12.48  
                  26.66       57.39 (30.73)     1:29.16 (31.77)     2:00.44 (31.28)
        2:35.13 (34.69)     3:10.84 (35.71)     3:42.58 (31.74)     4:12.48 (29.90)
  2 Weaver, Cameron I         21 Wayne State-MI            NT    4:19.91  
                  27.33       58.42 (31.09)     1:33.13 (34.71)     2:07.09 (33.96)
        2:42.55 (35.46)     3:19.71 (37.16)     3:50.12 (30.41)     4:19.91 (29.79)
  3 Roller, Cody M            21 AU-OH                     NT    4:26.62  
                  27.66       59.50 (31.84)     1:33.43 (33.93)     2:07.13 (33.70)
        2:45.90 (38.77)     3:25.17 (39.27)     3:56.27 (31.10)     4:26.62 (30.35)
  4 Hansen, Jayson               Wayne State-MI            NT    4:27.97  
                  27.81     1:01.16 (33.35)     1:36.59 (35.43)     2:11.27 (34.68)
        2:48.73 (37.46)     3:26.37 (37.64)     3:58.19 (31.82)     4:27.97 (29.78)
  5 Hronek, Kyle S            20 AU-OH                     NT    4:32.47  
                  28.59     1:00.91 (32.32)     1:35.60 (34.69)     2:09.57 (33.97)
        2:48.63 (39.06)     3:28.76 (40.13)     4:00.89 (32.13)     4:32.47 (31.58)
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ashland University  ''A''                                NT    3:35.62  
     1) Murphy, Kaylyn A 18             2) Reidler, Sara A 20             
     3) Verdugo-Arzaluz, Gabby 20       4) Widmann, Julie A 21            
                  25.56       53.78 (53.78)     1:20.20 (26.42)     1:49.12 (55.34)
        2:14.85 (25.73)     2:42.88 (53.76)     3:07.55 (24.67)     3:35.62 (52.74)
  2 Wayne State University-MI  ''A''                         NT    3:39.17  
     1) Azambuja, Carol C 22            2) Corriveau, Ashley K 20         
     3) Scott, Kayla S 20               4) Prentis, Kei Cze 18            
                  25.78       53.36 (53.36)     1:19.46 (26.10)     1:47.40 (54.04)
        2:14.71 (27.31)     2:44.46 (57.06)     3:10.34 (25.88)     3:39.17 (54.71)
  3 Wayne State University-MI  ''B''                         NT    3:54.67  
     1) Kulczycki, Shaina 18            2) Wiacek, Alycen E 20            
     3) Dischler, Kelsey V 20           4) Adamic, Michelle E 20          
                  27.78       58.17 (58.17)     1:27.03 (28.86)   1:58.56 (1:00.39)
        2:26.12 (27.56)     2:56.12 (57.56)     3:24.47 (28.35)     3:54.67 (58.55)
  4 Ashland University  ''B''                                NT    3:55.00  
     1) Martin, Paige N 19              2) Bailey, Courtney M 20          
     3) Stephenson, Allison N 21        4) Bartram, Kylie E 18            
                  28.11       58.23 (58.23)     1:26.13 (27.90)     1:56.77 (58.54)
        2:24.60 (27.83)     2:56.59 (59.82)     3:24.35 (27.76)     3:55.00 (58.41)
 -- Bowling Green State University-OH  ''A''                 NT   X3:32.07  
     1) Scheps, Joelle N 20             2) Szekely, Brittany K 21         
     3) Beatty, Jennifer G 22           4) Bennet, Emily F 21             
                  25.72       52.80 (52.80)     1:17.83 (25.03)     1:45.95 (53.15)
        2:01.22 (15.27)     2:39.16 (53.21)     3:03.99 (24.83)     3:32.07 (52.91)
 -- Bowling Green State University-OH  ''B''                 NT   X3:37.63  
     1) Kain, Alexis M 21               2) Effinger, Kayla E 18           
     3) Newman, Hannah E 18             4) Nieminen, Erica C 20           
                  26.42       55.08 (55.08)     1:20.86 (25.78)     1:48.99 (53.91)
        2:14.84 (25.85)     2:43.63 (54.64)     3:09.39 (25.76)     3:37.63 (54.00)
 -- Bowling Green State University-OH  ''C''                 NT   X3:45.63  
     1) Pavlik, Allison M 18            2) Waller, Emily A 21             
     3) Poitinger, Alex L 18            4) Reynolds, Allie E 19           
                  26.59       56.30 (56.30)     1:22.32 (26.02)     1:51.15 (54.85)
        2:18.62 (27.47)     2:49.35 (58.20)     3:15.67 (26.32)     3:45.63 (56.28)
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ashland University  ''A''                                NT    3:07.08  
     1) Sheil, Alexander 20             2) Remmel, Tyler R 21             
     3) Kleinhenz, Jonny E 21           4) Wright, Braxton M 20           
                  23.02       47.21 (47.21)     1:09.60 (22.39)     1:34.31 (47.10)
        1:56.67 (22.36)     2:21.14 (46.83)     2:42.39 (21.25)     3:07.08 (45.94)
  2 Ashland University  ''B''                                NT    3:10.82  
     1) Mathews, Alex D 18              2) Holder, Hueston M 20           
     3) Uranga, Pablo Mauricio 22       4) Moss, Steve P 19               
                  23.29       49.00 (49.00)     1:11.28 (22.28)     1:36.61 (47.61)
        1:59.36 (22.75)     2:24.28 (47.67)     2:46.37 (22.09)     3:10.82 (46.54)
  3 Wayne State University-MI  ''A''                         NT    3:15.70  
     1) Fernandez Vilanova, Lucas 22    2) Winn, Ben                      
     3) Gensheimer, Eric                4) Hansen, Jayson                 
                  23.31       48.78 (48.78)     1:11.38 (22.60)     1:37.25 (48.47)
        2:00.32 (23.07)     2:25.80 (48.55)     2:50.07 (24.27)     3:15.70 (49.90)
  4 Wayne State University-MI  ''B''                         NT    3:24.42  
     1) Pasternak, Aryell               2) Dischler, Jack                 
     3) Reder, Calvin P 20              4) Victor, Nick R 19              
                  24.15       50.32 (50.32)     1:14.17 (23.85)     1:40.41 (50.09)
        2:04.54 (24.13)     2:32.10 (51.69)     2:56.67 (24.57)     3:24.42 (52.32)
  5 Wayne State University-MI  ''C''                         NT   x3:31.59  
     1) Bujold, J T X 20                2) Hector, Kris                   
     3) Selden-Treiman, Jon             4) Platte, Eric T 21              
                  24.77       51.43 (51.43)     1:16.77 (25.34)     1:44.87 (53.44)
        2:09.38 (24.51)     2:37.17 (52.30)     3:03.08 (25.91)     3:31.59 (54.42)
  6 Ashland University  ''C''                                NT   x3:34.01  
     1) Andrade, Justin J 22            2) Kaczor, Nate E 19              
     3) Dort, Evan C 21                 4) Rogan, Sam P 21                
                  25.38       51.52 (51.52)     1:16.64 (25.12)     1:45.23 (53.71)
        2:12.07 (26.84)     2:42.94 (57.71)     3:07.12 (24.18)     3:34.01 (51.07)