ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
USA Swimming Sectionals, Buffalo
8/3/2012-8/3/2012
Buffalo, New York United States

STAR Swimming                                           8/3/2012 - 19:15PM
   2012 Speedo Champions Series- Super Sectional - 8/2/2012 to 8/5/2012    
 
 Event 9  Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Smith, Leah G    17 Jewish Community  2:02.14    2:01.76         20  
                 28.79        59.72 (30.93)
        1:31.04 (31.32)     2:01.76 (30.72)
  2 Miller, Heidi B  16 Fox Chapel Kille  2:06.80    2:04.89         17  
                 29.51      1:01.39 (31.88)
        1:33.40 (32.01)     2:04.89 (31.49)
  3 O''Brien, Taylor  18 Una GAAC-MA       2:06.60    2:05.39         16  
                 29.75      1:01.13 (31.38)
        1:33.89 (32.76)     2:05.39 (31.50)
  4 Dollard, Meagan  16 Germantown Acade  2:06.44    2:05.77         15  
                 29.25      1:01.46 (32.21)
        1:33.77 (32.31)     2:05.77 (32.00)
  5 Kelly, Emily C   20 Long Island Aqua  2:05.72    2:05.92         14  
                 30.54      1:03.37 (32.83)
        1:34.69 (31.32)     2:05.92 (31.23)
  6 Rowland, Melani  20 Towson Universit  2:06.94    2:06.16         13  
                 30.91      1:02.23 (31.32)
        1:34.62 (32.39)     2:06.16 (31.54)
  7 Daigneault, Gab  16 SoNoCo Swim Club  2:07.18    2:07.51         12  
                 29.47      1:01.76 (32.29)
        1:34.57 (32.81)     2:07.51 (32.94)
  8 Powers, Jessica  19 Unattached-NI     2:05.79    2:08.52         11  
                 29.98      1:01.91 (31.93)
        1:35.75 (33.84)     2:08.52 (32.77)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Treble, Molly M  15 Long Island Aqua  2:07.70    2:06.77          9  
                 29.90      1:01.99 (32.09)
        1:34.71 (32.72)     2:06.77 (32.06)
 10 Koch, Julianne   16 Team Suffolk-MR   2:08.02    2:07.07          7  
                 29.82      1:02.34 (32.52)
        1:35.20 (32.86)     2:07.07 (31.87)
 11 Schmidt, Sierra  14 Germantown Acade  2:08.60    2:07.58          6  
                 30.39      1:02.76 (32.37)
        1:35.63 (32.87)     2:07.58 (31.95)
 12 Borgersen, Hann  18 Monocacy Aquatic  2:08.08    2:08.04          5  
                 30.32      1:02.47 (32.15)
        1:35.83 (33.36)     2:08.04 (32.21)
 13 Patterson, Leig  21 Jersey Wahoos-MA  2:08.13    2:08.11          4  
                 30.19      1:02.77 (32.58)
        1:35.65 (32.88)     2:08.11 (32.46)
 14 Santer, Alexand  16 Unattached-MA     2:08.48    2:08.19          3  
                 30.42      1:02.55 (32.13)
        1:36.06 (33.51)     2:08.19 (32.13)
 15 Prim, Julianna   21 Unattached-NC     2:08.08    2:08.45          2  
                 30.00      1:02.56 (32.56)
        1:35.69 (33.13)     2:08.45 (32.76)
 16 Modeas, Sydney   16 Star Swimming-NI  2:07.94    2:08.64          1  
                 30.56      1:02.99 (32.43)
        1:35.93 (32.94)     2:08.64 (32.71)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Byrnes, Megan E  13 CUBU Swim-PV      2:08.67    2:06.45        
                 29.89      1:02.36 (32.47)
        1:34.77 (32.41)     2:06.45 (31.68)
 18 Dillione, Tomly  16 Eastern Express-  2:09.05    2:07.26        
                 29.59      1:01.27 (31.68)
        1:34.58 (33.31)     2:07.26 (32.68)
 19 Johnson, Morgan  16 Rockville Montgo  2:08.62    2:07.45        
                 29.69      1:02.00 (32.31)
        1:34.85 (32.85)     2:07.45 (32.60)
 19 Towe, Kendall H  20 Towson Universit  2:08.82    2:07.45        
                 30.06      1:02.24 (32.18)
        1:35.33 (33.09)     2:07.45 (32.12)
 21 Kearns, Ann R    20 SoNoCo Swim Club  2:09.10    2:08.59        
                 30.28      1:02.87 (32.59)
        1:35.97 (33.10)     2:08.59 (32.62)
 22 Friedmann, Tayl  20 SoNoCo Swim Club  2:08.85    2:08.68        
                 30.90      1:03.62 (32.72)
        1:36.29 (32.67)     2:08.68 (32.39)
 23 Smith, Morgan L  15 Cougar Aquatic T  2:08.87    2:08.83        
                 30.35      1:02.64 (32.29)
        1:36.33 (33.69)     2:08.83 (32.50)
 -- Shipman, Isabel  16 Badger Swim Club  2:08.92         DQ        
                 29.82      1:02.50 (32.68)
        1:35.85 (33.35)          DQ (32.28)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Dunseith, Erin   18 Eagle Swim Team-  2:09.11    2:07.47        
                 30.04      1:02.58 (32.54)
        1:35.28 (32.70)     2:07.47 (32.19)
 26 Lajoie, Juliett  16 Aquabears-CT      2:09.77    2:07.84        
                 30.05      1:02.43 (32.38)
        1:35.41 (32.98)     2:07.84 (32.43)
 27 Schlichte, Lind  16 Long Island Aqua  2:09.61    2:08.51        
                 30.19      1:02.70 (32.51)
        1:35.96 (33.26)     2:08.51 (32.55)
 28 Brickman, Molly  15 92nd Street Y Fl  2:09.90    2:08.99        
                 30.23      1:02.89 (32.66)
        1:36.65 (33.76)     2:08.99 (32.34)
 29 Treble, Cara H   14 Long Island Aqua  2:09.92    2:09.23        
                 30.29      1:02.75 (32.46)
        1:36.48 (33.73)     2:09.23 (32.75)
 30 Sinatro, Haley   18 SoNoCo Swim Club  2:09.88    2:09.29        
                 30.24      1:02.76 (32.52)
        1:36.15 (33.39)     2:09.29 (33.14)
 31 Tracy, Braelyn   17 Fox Chapel Kille  2:09.88    2:09.93        
                 30.00      1:02.83 (32.83)
        1:36.69 (33.86)     2:09.93 (33.24)
 32 Patterson, Cour  18 Jersey Wahoos-MA  2:09.27    2:12.16        
                 30.64      1:04.09 (33.45)
        1:37.62 (33.53)     2:12.16 (34.54)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 26 Katis, Jayme C   19 CUBU Swim-PV      2:09.26                   
                 29.84      1:02.39 (32.55)
        1:35.43 (33.04)     2:09.26 (33.83)
 28 Burke, Kaitlin   20 Towson Universit  2:09.42                   
                 29.98      1:02.44 (32.46)
        1:36.15 (33.71)     2:09.42 (33.27)
 31 Georger, Marie   18 Erie Aquatics Cl  2:09.81                   
                 30.34      1:03.59 (33.25)
        1:37.09 (33.50)     2:09.81 (32.72)
 32 Yarosh, Hillary  20 Golden Ram Aquat  2:09.86                   
                 30.34      1:03.79 (33.45)
        1:36.63 (32.84)     2:09.86 (33.23)
 37 Tougas, Kristin  16 SoNoCo Swim Club  2:09.95                   
                 30.14      1:03.19 (33.05)
        1:36.41 (33.22)     2:09.95 (33.54)
 38 Hornibrook, Mac  17 Golden Ram Aquat  2:09.99                   
                 30.11      1:02.44 (32.33)
        1:36.81 (34.37)     2:09.99 (33.18)
 39 Fosburgh, Eliza  17 Machine Aquatics  2:10.08                   
                 31.06      1:03.53 (32.47)
        1:37.55 (34.02)     2:10.08 (32.53)
 40 Revilak, Sofia   15 CUBU Swim-PV      2:10.11                   
                 30.08      1:03.41 (33.33)
        1:37.19 (33.78)     2:10.11 (32.92)
 41 Daigneault, Val  14 SoNoCo Swim Club  2:10.13                   
                 31.44      1:04.19 (32.75)
        1:37.72 (33.53)     2:10.13 (32.41)
 42 Herbst, Kelsey   21 Team Pittsburgh-  2:10.14                   
                 31.08      1:04.18 (33.10)
        1:37.48 (33.30)     2:10.14 (32.66)
 43 Meilus, Emily V  13 CUBU Swim-PV      2:10.16                   
                 30.47      1:02.90 (32.43)
        1:37.24 (34.34)     2:10.16 (32.92)
 44 Reifinger, Eric  18 Parkland Aquatic  2:10.23                   
                 30.41      1:03.23 (32.82)
        1:36.98 (33.75)     2:10.23 (33.25)
 45 Swett, Sara E    17 Schenectady-Sara  2:10.28                   
                 30.71      1:03.58 (32.87)
        1:36.95 (33.37)     2:10.28 (33.33)
 46 Giovanniello, K  15 Long Island Aqua  2:10.34                   
                 29.86      1:02.28 (32.42)
        1:36.28 (34.00)     2:10.34 (34.06)
 47 Tallier, Sophie  15 Scarlet Aquatics  2:10.35                   
                 30.66      1:04.21 (33.55)
        1:37.35 (33.14)     2:10.35 (33.00)
 48 Wujciak, Megan   17 Cougar Aquatic T  2:10.37                   
                 30.69      1:03.39 (32.70)
        1:36.92 (33.53)     2:10.37 (33.45)
 49 Karam, Sydnee S  15 Parkland Aquatic  2:10.60                   
                 31.42      1:03.76 (32.34)
        1:37.74 (33.98)     2:10.60 (32.86)
 50 Gwennap, Lea B   13 CUBU Swim-PV      2:10.68                   
                 31.01      1:03.83 (32.82)
        1:38.06 (34.23)     2:10.68 (32.62)
 51 Spillane, Mary   15 Shoreline Elite-  2:10.70                   
                 31.08      1:05.23 (34.15)
        1:38.61 (33.38)     2:10.70 (32.09)
 52 Yoshimura, Vale  15 Suburban Seahawk  2:10.83                   
                 30.46      1:03.51 (33.05)
        1:37.46 (33.95)     2:10.83 (33.37)
 53 Gould, Audrey K  16 CUBU Swim-PV      2:10.89                   
                 30.46      1:03.50 (33.04)
        1:36.97 (33.47)     2:10.89 (33.92)
 54 Dressel, Mariss  20 Town of Tonawand  2:10.91                   
                 30.34      1:03.72 (33.38)
        1:37.34 (33.62)     2:10.91 (33.57)
 55 Sagasta, Lindse  17 Town of Tonawand  2:10.93                   
                 30.30      1:03.02 (32.72)
        1:37.16 (34.14)     2:10.93 (33.77)
 56 Moser, Mary C    20 Scarlet Aquatics  2:10.97                   
                 30.24      1:03.66 (33.42)
        1:37.51 (33.85)     2:10.97 (33.46)
 57 Zarriello, Mega  19 Long Island Aqua  2:11.01                   
                 31.64      1:04.45 (32.81)
        1:38.28 (33.83)     2:11.01 (32.73)
 58 Dunseith, Cathe  20 Team Pittsburgh-  2:11.05                   
                 30.21      1:03.51 (33.30)
        1:37.33 (33.82)     2:11.05 (33.72)
 59 Gruber, Margare  16 Fox Chapel Kille  2:11.19                   
                 30.56      1:03.93 (33.37)
        1:37.26 (33.33)     2:11.19 (33.93)
 60 Lindsey, Hannah  14 All Star Aquatic  2:11.31                   
                 31.12      1:04.07 (32.95)
        1:38.33 (34.26)     2:11.31 (32.98)
 61 Vincent, Taylor  17 CUBU Swim-PV      2:11.33                   
                 30.38      1:03.70 (33.32)
        1:37.38 (33.68)     2:11.33 (33.95)
 62 Thomson, Abigai  16 Parkland Aquatic  2:11.47                   
                 30.98      1:04.08 (33.10)
        1:37.78 (33.70)     2:11.47 (33.69)
 63 McKernan, Shann  15 Germantown Acade  2:11.52                   
                 30.36      1:03.89 (33.53)
        1:38.21 (34.32)     2:11.52 (33.31)
 64 Manning, Margar  17 Monocacy Aquatic  2:11.53                   
                 30.46      1:04.41 (33.95)
        1:38.51 (34.10)     2:11.53 (33.02)
 65 Maurer, Stephan  17 Hershey Aquatic-  2:11.58                   
                 30.83      1:05.04 (34.21)
        1:40.31 (35.27)     2:11.58 (31.27)
 66 Bragg, Eliza S   17 Piranha Swimming  2:11.59                   
                 30.72      1:03.06 (32.34)
        1:37.34 (34.28)     2:11.59 (34.25)
 67 Terwilliger, Em  17 Albany Starfish-  2:11.61                   
                 31.26      1:03.80 (32.54)
        1:38.46 (34.66)     2:11.61 (33.15)
 67 Beatty, Jennife  22 Unattached-AM     2:11.61                   
                 30.57      1:04.13 (33.56)
        1:38.01 (33.88)     2:11.61 (33.60)
 69 Anthone, Rebecc  16 Town of Tonawand  2:11.63                   
                 30.91      1:04.50 (33.59)
        1:38.96 (34.46)     2:11.63 (32.67)
 70 Chabbott, Amand  14 Eagle Swim Team-  2:11.73                   
                 31.39      1:04.35 (32.96)
        1:38.48 (34.13)     2:11.73 (33.25)
 71 Egan, Lauren V   17 Eagle Swim Team-  2:11.76                   
                 30.34      1:03.49 (33.15)
        1:37.41 (33.92)     2:11.76 (34.35)
 72 McNichol, Madis  16 Golden Ram Aquat  2:11.79                   
                 30.43      1:03.56 (33.13)
        1:37.71 (34.15)     2:11.79 (34.08)
 73 Mack, Andi M     14 CUBU Swim-PV      2:11.80                   
                 30.66      1:04.49 (33.83)
        1:37.86 (33.37)     2:11.80 (33.94)
 74 Benjamin, Kaitl  16 Malvern Swimming  2:11.81                   
                 30.80      1:04.25 (33.45)
        1:38.30 (34.05)     2:11.81 (33.51)
 74 Stearns, Kaitli  14 Cougar Aquatic T  2:11.81                   
                 30.31      1:03.89 (33.58)
        1:38.18 (34.29)     2:11.81 (33.63)
 76 Bonfield, Carri  15 Princeton Piranh  2:11.82                   
                 31.34      1:05.09 (33.75)
        1:38.52 (33.43)     2:11.82 (33.30)
 77 Panitz, Beatrix  16 Badger Swim Club  2:11.87                   
                 31.56      1:04.64 (33.08)
        1:39.19 (34.55)     2:11.87 (32.68)
 78 Lee, Mary M      15 Hershey Aquatic-  2:11.92                   
                 31.70      1:05.20 (33.50)
        1:38.65 (33.45)     2:11.92 (33.27)
 79 Tankle, Bernade  16 Golden Ram Aquat  2:11.98                   
                 30.91      1:05.46 (34.55)
        1:39.07 (33.61)     2:11.98 (32.91)
 80 Klomp, Rylee R   17 Erie Aquatics Cl  2:12.01                   
                 30.34      1:02.80 (32.46)
        1:37.78 (34.98)     2:12.01 (34.23)
 81 Buckworth, Laur  18 Cougar Aquatic T  2:12.03                   
                 30.64      1:04.26 (33.62)
        1:37.93 (33.67)     2:12.03 (34.10)
 82 Skroupa, Amanda  21 Towson Universit  2:12.06                   
                 30.34      1:03.68 (33.34)
        1:37.57 (33.89)     2:12.06 (34.49)
 83 Veith, Madelyn   16 Hershey Aquatic-  2:12.08                   
                 30.81      1:04.47 (33.66)
        1:38.76 (34.29)     2:12.08 (33.32)
 84 Chung, Dana      15 SoNoCo Swim Club  2:12.18                   
                 30.32      1:03.25 (32.93)
        1:37.84 (34.59)     2:12.18 (34.34)
 85 Connor, Deirdre  15 Hauppauge Athlet  2:12.26                   
                 30.79      1:04.06 (33.27)
        1:38.23 (34.17)     2:12.26 (34.03)
 86 Kondis, Kyra N   15 Rockville Montgo  2:12.30                   
                 30.00      1:03.23 (33.23)
        1:37.68 (34.45)     2:12.30 (34.62)
 87 Smachlo, Julia   17 Albany Starfish-  2:12.51                   
                 31.65      1:05.06 (33.41)
        1:38.99 (33.93)     2:12.51 (33.52)
 88 Winnert, Rebecc  15 Buffalo Area Aqu  2:12.52                   
                 30.45      1:04.32 (33.87)
        1:38.14 (33.82)     2:12.52 (34.38)
 89 Beckford, Gabri  16 Albany Starfish-  2:12.62                   
                 31.51      1:05.36 (33.85)
        1:38.90 (33.54)     2:12.62 (33.72)
 90 Bollinger, Hann  15 Clinton Cudas-AD  2:12.77                   
                 31.38      1:04.64 (33.26)
        1:39.17 (34.53)     2:12.77 (33.60)
 91 Murslack, Allis  17 Pine Richland Aq  2:12.82                   
                 31.82      1:04.94 (33.12)
        1:39.22 (34.28)     2:12.82 (33.60)
 92 Torres, Juliann  16 Scarlet Aquatics  2:12.84                   
                 31.19      1:04.77 (33.58)
        1:39.02 (34.25)     2:12.84 (33.82)
 93 Zhao, Amy Y      16 SoNoCo Swim Club  2:12.95                   
                 30.66      1:04.63 (33.97)
        1:38.87 (34.24)     2:12.95 (34.08)
 94 Bergin, Kate C   15 Red Fox Aquatic-  2:13.13                   
                 30.59      1:03.91 (33.32)
        1:38.11 (34.20)     2:13.13 (35.02)
 95 Burke, Brigid M  16 Sea Devil Swimmi  2:13.26                   
                 29.46      1:02.96 (33.50)
        1:38.62 (35.66)     2:13.26 (34.64)
 96 Mantz, Sarah M   17 SoNoCo Swim Club  2:13.31                   
                 30.88      1:05.01 (34.13)
        1:39.22 (34.21)     2:13.31 (34.09)
 97 Murphy, Briana   19 Machine Aquatics  2:13.32                   
                 30.37      1:03.47 (33.10)
        1:38.24 (34.77)     2:13.32 (35.08)
 97 Sharer, Wendy K  21 Towson Universit  2:13.32                   
                 30.93      1:04.39 (33.46)
        1:39.39 (35.00)     2:13.32 (33.93)
 99 Romano, Stephan  18 CUBU Swim-PV      2:13.56                   
                 30.23      1:03.70 (33.47)
        1:38.12 (34.42)     2:13.56 (35.44)
100 Goehring, There  17 Cougar Aquatic T  2:13.69                   
                 31.38      1:05.17 (33.79)
        1:39.79 (34.62)     2:13.69 (33.90)
101 Speers, Abigail  17 Machine Aquatics  2:13.99                   
                 30.10      1:03.73 (33.63)
        1:39.94 (36.21)     2:13.99 (34.05)
102 McCorkel, Heath  17 Eagle Swim Team-  2:14.03                   
                 31.14      1:05.05 (33.91)
        1:40.01 (34.96)     2:14.03 (34.02)
103 Rueda, Daniela   18 Hydroquatics-MR   2:14.06                   
                 31.69      1:05.40 (33.71)
        1:39.51 (34.11)     2:14.06 (34.55)
104 Mitcheltree, Al  17 Una USCS-AM       2:14.20                   
                 31.73      1:06.17 (34.44)
        1:40.25 (34.08)     2:14.20 (33.95)
105 Willis, Claire   16 Star Swimming-NI  2:14.30                   
                 31.61      1:05.18 (33.57)
        1:40.44 (35.26)     2:14.30 (33.86)
105 Coulson Moore,   16 Mason Makos Swim  2:14.30                   
                 30.91      1:04.32 (33.41)
        1:39.75 (35.43)     2:14.30 (34.55)
107 McNichol, Kassa  20 Unattached-MA     2:14.42                   
                 32.19      1:05.13 (32.94)
        1:40.10 (34.97)     2:14.42 (34.32)
108 Browne, Elizabe  17 Nittany Lion Aqu  2:14.47                   
                 30.81      1:04.92 (34.11)
        1:39.47 (34.55)     2:14.47 (35.00)
109 Murslack, Krist  17 Pine Richland Aq  2:14.49                   
                 31.90      1:06.20 (34.30)
        1:40.36 (34.16)     2:14.49 (34.13)
110 Ruffing, Alyssa  16 Franklin Area Sw  2:14.60                   
                 30.70      1:04.71 (34.01)
        1:39.94 (35.23)     2:14.60 (34.66)
111 Bolek, Emily E   18 Rockville Montgo  2:14.64                   
                 31.55      1:05.55 (34.00)
        1:40.10 (34.55)     2:14.64 (34.54)
112 Sorna, Cassaund  20 Towson Universit  2:14.69                   
                 31.18      1:05.33 (34.15)
        1:39.96 (34.63)     2:14.69 (34.73)
113 Shaffer, Victor  15 Upper St Clair S  2:14.73                   
                 30.69      1:04.33 (33.64)
        1:39.45 (35.12)     2:14.73 (35.28)
114 Ouellette, Sara  13 Aquabears-CT      2:14.96                   
                 30.65      1:04.64 (33.99)
        1:39.73 (35.09)     2:14.96 (35.23)
115 Bornstein, Sydn  16 Princeton Piranh  2:15.15                   
                 31.58      1:05.64 (34.06)
        1:40.19 (34.55)     2:15.15 (34.96)
116 Czulewicz, Laur  15 ZEUS Swim Team-C  2:15.21                   
                 30.88      1:04.94 (34.06)
        1:39.98 (35.04)     2:15.21 (35.23)
117 Haberman, Shann  18 Jewish Community  2:15.40                   
                 32.61      1:05.75 (33.14)
        1:41.46 (35.71)     2:15.40 (33.94)
118 Kolackovsky, Ke  19 Long Island Expr  2:15.56                   
                 30.83      1:04.92 (34.09)
        1:39.95 (35.03)     2:15.56 (35.61)
119 Barber, Amanda   18 Central Chesapea  2:15.63                   
                 31.10      1:05.04 (33.94)
        1:40.65 (35.61)     2:15.63 (34.98)
120 Forbes, Camryn   13 BYAC-AM           2:15.87                   
                 31.16      1:05.25 (34.09)
        1:41.08 (35.83)     2:15.87 (34.79)
121 Doody, Alexandr  18 Buffalo Area Aqu  2:15.93                   
122 Haufler, Kristi  16 Machine Aquatics  2:16.43                   
                                1:05.68 ( )
      2:16.43 (1:10.75)                    
123 Ernst, Andrea M  14 TWST-NI           2:16.54                   
                 31.62      1:05.76 (34.14)
        1:41.93 (36.17)     2:16.54 (34.61)
124 Jones, Julianna  13 Williamsburg Aqu  2:17.06                   
                 32.01      1:06.37 (34.36)
        1:41.66 (35.29)     2:17.06 (35.40)
125 Hetzer, Nicole   17 Connetquot Swim-  2:17.12                   
                 32.04      1:07.25 (35.21)
        1:43.17 (35.92)     2:17.12 (33.95)
126 Crouse, Eva S    12 Aquabears-CT      2:17.46                   
                 31.81      1:06.19 (34.38)
        1:42.01 (35.82)     2:17.46 (35.45)
127 Nothnagle, Soph  16 Golden Comets Sw  2:17.50                   
                                1:07.06 ( )
      2:17.50 (1:10.44)                    
128 Haufler, Alliso  18 Machine Aquatics  2:17.60                   
                 31.44      1:06.25 (34.81)
        1:41.99 (35.74)     2:17.60 (35.61)
129 Terpenny, Haley  16 H2okie Aquatics-  2:18.37                   
                 33.47      1:08.58 (35.11)
        1:43.80 (35.22)     2:18.37 (34.57)
130 Evangelista, Re  19 JETS-NI           2:18.52                   
                 31.44      1:06.56 (35.12)
        1:42.44 (35.88)     2:18.52 (36.08)
131 Oakey, Marissa   19 Town of Tonawand  2:18.56                   
                 32.38      1:06.71 (34.33)
        1:43.18 (36.47)     2:18.56 (35.38)
132 Freeman, Erika   15 Parkland Aquatic  2:18.69                   
                 31.75      1:05.87 (34.12)
        1:41.63 (35.76)     2:18.69 (37.06)
133 Anderson, Paige  17 Eastern Express-  2:19.81                   
                 31.27      1:05.94 (34.67)
        1:43.30 (37.36)     2:19.81 (36.51)
 -- Kellan, Laura F  17 Machine Aquatics      DQ                    
                 31.45      1:06.08 (34.63)
        1:42.25 (36.17)          DQ (36.00)
 -- Martin, Faith A  19 Ridgefield Aquat     DFS                    
 -- Han, Sherril S   15 CUBU Swim-PV          NS  

 Event 10  Men 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Belecanech, Mat  20 Jersey Wahoos-MA  1:56.19    1:52.72         20  
                 26.52        54.92 (28.40)
        1:23.95 (29.03)     1:52.72 (28.77)
  2 Grimmett-Norris  17 CUBU Swim-PV      1:56.37    1:53.61         17  
                 26.85        55.62 (28.77)
        1:24.66 (29.04)     1:53.61 (28.95)
  3 Camozzo, Daniel  19 Machine Aquatics  1:56.77    1:55.00         16  
                 26.37        55.34 (28.97)
        1:24.93 (29.59)     1:55.00 (30.07)
  4 Martin, James A  20 Ridgefield Aquat  1:57.41    1:55.27         15  
                 26.86        56.77 (29.91)
        1:26.01 (29.24)     1:55.27 (29.26)
  5 Stone, Zach T    21 Towson Universit  1:57.29    1:56.11         14  
                 27.63        56.26 (28.63)
        1:26.31 (30.05)     1:56.11 (29.80)
  6 Baird, Graham M  15 CUBU Swim-PV      1:56.26    1:56.20         13  
                 26.67        55.74 (29.07)
        1:25.49 (29.75)     1:56.20 (30.71)
  7 Stange, Will F   16 Princeton Piranh  1:57.05    1:56.95         12  
                 27.79        56.99 (29.20)
        1:27.40 (30.41)     1:56.95 (29.55)
  8 Rude, Evin G     16 CUBU Swim-PV      1:57.24    1:57.91         11  
                 27.45        57.27 (29.82)
        1:27.41 (30.14)     1:57.91 (30.50)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Bureau, Lucas A  18 Greater Latrobe-  1:57.50    1:55.42          9  
                 26.75        55.64 (28.89)
        1:26.10 (30.46)     1:55.42 (29.32)
 10 Natal, Douglas   18 Machine Aquatics  1:57.72    1:55.94          7  
                 26.92        56.12 (29.20)
        1:26.10 (29.98)     1:55.94 (29.84)
 11 Klotz, Daniel J  17 SoNoCo Swim Club  1:57.96    1:57.39          6  
                 27.47        56.84 (29.37)
        1:27.22 (30.38)     1:57.39 (30.17)
 12 Paulk, David R   19 Jewish Community  1:57.99    1:57.44          5  
                 27.37        57.52 (30.15)
        1:27.75 (30.23)     1:57.44 (29.69)
 13 Lennon, Michael  18 Long Island Aqua  1:57.72    1:57.66          4  
                 27.73        57.67 (29.94)
        1:28.11 (30.44)     1:57.66 (29.55)
 14 Gronbeck, Chris  19 Charter Oak-CT    1:58.11    1:57.73          3  
                 27.71        57.92 (30.21)
        1:28.30 (30.38)     1:57.73 (29.43)
 15 Murphy, James F  14 Machine Aquatics  1:58.01    1:57.81          2  
                 27.82        57.21 (29.39)
        1:28.10 (30.89)     1:57.81 (29.71)
 16 Putnam, Charles  19 CUBU Swim-PV      1:57.80    1:58.42          1  
                 27.57        58.11 (30.54)
        1:28.10 (29.99)     1:58.42 (30.32)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Eiden, Joseph P  16 Badger Swim Club  1:58.30    1:57.20        
                 27.53        57.32 (29.79)
        1:28.13 (30.81)     1:57.20 (29.07)
 18 Lebed, Alex      16 Germantown Acade  1:58.36    1:57.37        
                 28.34        58.04 (29.70)
        1:28.59 (30.55)     1:57.37 (28.78)
 19 Rushing, Neal T  21 Western Kentucky  1:58.68    1:57.51        
                 27.23        57.24 (30.01)
        1:27.47 (30.23)     1:57.51 (30.04)
 20 Dillinger, Thom  15 Greenwich YWCA D  1:58.25    1:58.05        
                 26.82        56.97 (30.15)
        1:27.81 (30.84)     1:58.05 (30.24)
 21 Long, Jack       17 Scarlet Aquatics  1:58.16    1:58.07        
                 27.53        57.34 (29.81)
        1:27.88 (30.54)     1:58.07 (30.19)
 22 Ransford, Patri  15 PACK Swim Team o  1:58.54    1:58.31        
                 28.54        58.57 (30.03)
        1:28.81 (30.24)     1:58.31 (29.50)
 23 Ahlberg, Andrew  21 SoNoCo Swim Club  1:58.33    1:58.64        
                 27.98        58.48 (30.50)
        1:28.50 (30.02)     1:58.64 (30.14)
 24 Blansfield, Jon  15 Westport/Weston-  1:58.47    1:58.70        
                 28.16        58.39 (30.23)
        1:28.64 (30.25)     1:58.70 (30.06)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Lockman, Matthe  17 Virginia Gators-  1:58.88    1:57.88        
                 27.76        58.57 (30.81)
        1:28.11 (29.54)     1:57.88 (29.77)
 26 Murad, Bryce P   14 SoNoCo Swim Club  1:59.23    1:58.04        
                 28.11        58.02 (29.91)
        1:27.99 (29.97)     1:58.04 (30.05)
 27 Damich, Drew L   15 Mount Lebanon Aq  1:58.94    1:58.45        
                 28.01        58.76 (30.75)
        1:28.54 (29.78)     1:58.45 (29.91)
 28 Lawless, Ben W   16 Central Chesapea  1:58.89    1:59.14        
                 28.40        58.77 (30.37)
        1:29.92 (31.15)     1:59.14 (29.22)
 29 Southern, Benja  16 CUBU Swim-PV      1:58.87    1:59.15        
                 28.32        58.61 (30.29)
        1:29.52 (30.91)     1:59.15 (29.63)
 30 Rutan, Samuel J  16 Allegheny North-  1:58.69    1:59.34        
                 28.27        58.58 (30.31)
        1:29.59 (31.01)     1:59.34 (29.75)
 31 Colket, Matthew  17 Rockville Montgo  1:58.76    2:00.41        
                 27.72        58.57 (30.85)
        1:29.77 (31.20)     2:00.41 (30.64)
 32 Ahlberg, Joseph  16 SoNoCo Swim Club  1:59.15    2:01.66        
                 28.92        59.49 (30.57)
        1:31.21 (31.72)     2:01.66 (30.45)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 27 Chrzanowski, Ad  19 Erie Aquatics Cl  1:58.86                   
                 27.86        57.87 (30.01)
        1:28.61 (30.74)     1:58.86 (30.25)
 32 Carey, Evan D    20 Retriever Aquati  1:58.99                   
                 28.37        59.94 (31.57)
        1:29.93 (29.99)     1:58.99 (29.06)
 35 Plaschka, Justi  15 Team Suffolk-MR   1:59.25                   
                 27.81        58.10 (30.29)
        1:28.52 (30.42)     1:59.25 (30.73)
 36 Mortimer, Austi  16 Franklin Area Sw  1:59.46                   
                 27.90        57.96 (30.06)
        1:28.78 (30.82)     1:59.46 (30.68)
 37 Loughlin, Conal  17 Germantown Acade  1:59.49                   
                 28.66        59.07 (30.41)
        1:30.24 (31.17)     1:59.49 (29.25)
 38 Smith, Grayson   18 Ridgefield Aquat  1:59.53                   
                 28.73        58.75 (30.02)
        1:29.33 (30.58)     1:59.53 (30.20)
 39 Seiferth, Jonat  18 Jewish Community  1:59.61                   
                 27.16        57.23 (30.07)
        1:28.54 (31.31)     1:59.61 (31.07)
 40 Killian, Patric  20 Omni-CT           1:59.73                   
                 28.07        58.49 (30.42)
        1:29.56 (31.07)     1:59.73 (30.17)
 41 Hooper, Nichola  17 Albany Starfish-  1:59.77                   
                 27.98        58.46 (30.48)
        1:28.82 (30.36)     1:59.77 (30.95)
 42 Woodman, Joseph  19 Nittany Lion Aqu  1:59.79                   
                 27.48        58.18 (30.70)
        1:29.44 (31.26)     1:59.79 (30.35)
 43 Cudahy, Conor J  17 CUBU Swim-PV      1:59.80                   
                 28.14        58.57 (30.43)
        1:29.58 (31.01)     1:59.80 (30.22)
 44 Schaetzle, Grif  15 Erie Aquatics Cl  1:59.81                   
                 28.20        57.96 (29.76)
        1:29.38 (31.42)     1:59.81 (30.43)
 45 Hu, Philip Y     17 CUBU Swim-PV      1:59.85                   
                 28.28        59.74 (31.46)
        1:29.47 (29.73)     1:59.85 (30.38)
 46 Kolovich, Evan   17 Monocacy Aquatic  2:00.02                   
                 28.52        58.76 (30.24)
        1:29.82 (31.06)     2:00.02 (30.20)
 47 Holder, Evan E   17 Central Bucks Sw  2:00.14                   
                 27.50        57.82 (30.32)
        1:28.69 (30.87)     2:00.14 (31.45)
 48 Caputo, Michael  21 Eastern Express-  2:00.28                   
                 28.47        58.80 (30.33)
        1:29.28 (30.48)     2:00.28 (31.00)
 49 Taskindoust, Me  18 New York Sharks-  2:00.29                   
                 28.41        59.39 (30.98)
        1:30.44 (31.05)     2:00.29 (29.85)
 50 Colket, Thomas   17 Rockville Montgo  2:00.30                   
                 27.98        58.44 (30.46)
        1:29.25 (30.81)     2:00.30 (31.05)
 51 Wagner, Ryan T   15 New York Sharks-  2:00.33                   
                 27.50        57.92 (30.42)
        1:29.46 (31.54)     2:00.33 (30.87)
 52 Romanov, Gregor  19 Schenectady-Sara  2:00.34                   
                 28.23        59.03 (30.80)
        1:29.95 (30.92)     2:00.34 (30.39)
 53 Patrum, William  18 Star Swimming-NI  2:00.39                   
                 27.78        58.25 (30.47)
        1:28.84 (30.59)     2:00.39 (31.55)
 54 Fitzpatrick, Ki  17 Long Island Aqua  2:00.40                   
                 27.66        58.05 (30.39)
        1:29.11 (31.06)     2:00.40 (31.29)
 55 Rich, Andrew A   18 Una SSC-MA        2:00.41                   
                 27.13        56.55 (29.42)
        1:28.67 (32.12)     2:00.41 (31.74)
 56 Bray, Spencer E  18 Star Swimming-NI  2:00.43                   
                 27.79        57.54 (29.75)
        1:28.88 (31.34)     2:00.43 (31.55)
 56 Collins, Wyatt   22 Badger Swim Club  2:00.43                   
                 28.50        58.49 (29.99)
        1:30.13 (31.64)     2:00.43 (30.30)
 58 Welch, Brady A   16 Rockville Montgo  2:00.59                   
                 27.76        57.47 (29.71)
        1:29.31 (31.84)     2:00.59 (31.28)
 59 Nielsen, Matthe  18 CUBU Swim-PV      2:00.60                   
                 28.19        58.30 (30.11)
        1:29.33 (31.03)     2:00.60 (31.27)
 60 Telford, Dylan   18 Town of Tonawand  2:00.61                   
                 27.57        57.82 (30.25)
        1:28.81 (30.99)     2:00.61 (31.80)
 61 Topping, Stephe  19 Virginia Gators-  2:00.69                   
                 27.75        58.35 (30.60)
        1:29.63 (31.28)     2:00.69 (31.06)
 62 Wargo, Nicholas  16 ZEUS Swim Team-C  2:00.71                   
                 27.76        58.88 (31.12)
        1:29.73 (30.85)     2:00.71 (30.98)
 63 Fisher, Colin A  17 Jersey Wahoos-MA  2:00.75                   
                 28.19        58.52 (30.33)
        1:29.55 (31.03)     2:00.75 (31.20)
 64 Erickson, David  21 Star Swimming-NI  2:00.82                   
                 28.04        58.68 (30.64)
        1:30.13 (31.45)     2:00.82 (30.69)
 65 Mayer, Adam M    21 Western Kentucky  2:00.89                   
                 28.14        57.71 (29.57)
        1:28.54 (30.83)     2:00.89 (32.35)
 66 Saenger, Ryan C  18 Clarence Swim Cl  2:00.93                   
                 27.42        57.46 (30.04)
        1:28.85 (31.39)     2:00.93 (32.08)
 67 Kalibat, Peter   16 Eastern Express-  2:00.99                   
                 28.60        59.30 (30.70)
        1:30.34 (31.04)     2:00.99 (30.65)
 68 McHugh, Chase T  16 Three Village Sw  2:01.03                   
                 28.44        59.13 (30.69)
        1:30.07 (30.94)     2:01.03 (30.96)
 69 Hallock, Michae  21 Machine Aquatics  2:01.18                   
                 28.09        59.13 (31.04)
        1:30.55 (31.42)     2:01.18 (30.63)
 70 Dudzinski, Ryan  16 Upper St Clair S  2:01.26                   
                 27.05        57.93 (30.88)
        1:29.21 (31.28)     2:01.26 (32.05)
 71 Duszynski, Andr  18 Star Swimming-NI  2:01.32                   
                 28.58        59.11 (30.53)
        1:30.53 (31.42)     2:01.32 (30.79)
 72 Revis, Mason T   15 Cougar Aquatic T  2:01.40                   
                 28.32        58.92 (30.60)
        1:30.34 (31.42)     2:01.40 (31.06)
 73 Lantin, Matthew  16 Badger Swim Club  2:01.46                   
                 28.24        57.98 (29.74)
        1:29.98 (32.00)     2:01.46 (31.48)
 73 Morris, Jack J   18 Central Bucks Sw  2:01.46                   
                 27.81        58.11 (30.30)
        1:29.40 (31.29)     2:01.46 (32.06)
 75 Paules, Evan M   18 Parkland Aquatic  2:01.57                   
                 28.37        59.05 (30.68)
        1:30.54 (31.49)     2:01.57 (31.03)
 76 Cino, Greg M     17 Princeton Tiger-  2:01.63                   
                 28.10        59.27 (31.17)
        1:30.73 (31.46)     2:01.63 (30.90)
 77 Shields, Brando  17 New York Sharks-  2:01.66                   
                 28.14        59.22 (31.08)
        1:30.32 (31.10)     2:01.66 (31.34)
 78 McGraw, Richard  21 Scarlet Aquatics  2:01.69                   
                 27.81        58.54 (30.73)
        1:29.92 (31.38)     2:01.69 (31.77)
 79 Bunch, Louis T   21 Western Kentucky  2:01.70                   
                 28.68        59.10 (30.42)
        1:29.83 (30.73)     2:01.70 (31.87)
 80 Myers, Christop  17 Ridgefield Aquat  2:01.71                   
                 28.99        58.82 (29.83)
        1:30.66 (31.84)     2:01.71 (31.05)
 81 Freeman, John C  16 CUBU Swim-PV      2:01.79                   
                 28.83        58.80 (29.97)
        1:30.71 (31.91)     2:01.79 (31.08)
 82 Wang, Fanzhou    17 Cougar Aquatic T  2:01.81                   
                 28.06        58.01 (29.95)
        1:30.09 (32.08)     2:01.81 (31.72)
 82 Brocato, Gregor  14 Central Bucks Sw  2:01.81                   
                 28.06        59.11 (31.05)
        1:30.69 (31.58)     2:01.81 (31.12)
 84 Lorson, Elliott  20 Western Kentucky  2:01.83                   
                 28.39        58.74 (30.35)
        1:30.78 (32.04)     2:01.83 (31.05)
 85 Szakelyhidi, Al  17 Seneca Valley Sw  2:01.92                   
                 28.23        59.40 (31.17)
        1:30.95 (31.55)     2:01.92 (30.97)
 86 Richards, Ryan   17 Jersey Wahoos-MA  2:01.93                   
                 28.14        59.16 (31.02)
        1:30.79 (31.63)     2:01.93 (31.14)
 87 Worrick, Joseph  17 CUBU Swim-PV      2:01.99                   
                 28.17        58.54 (30.37)
        1:29.61 (31.07)     2:01.99 (32.38)
 87 Champagne, Patr  16 Emmaus Aquatic C  2:01.99                   
                 29.02        59.42 (30.40)
        1:31.27 (31.85)     2:01.99 (30.72)
 89 Smagula, Nick W  17 Berkeley Aquatic  2:02.37                   
                 28.89        59.62 (30.73)
        1:31.07 (31.45)     2:02.37 (31.30)
 90 Goldstein, Bran  15 CUBU Swim-PV      2:02.62                   
                 29.10      1:00.37 (31.27)
        1:31.66 (31.29)     2:02.62 (30.96)
 91 Schwippert, Mat  21 Star Swimming-NI  2:02.68                   
                 27.35        57.74 (30.39)
        1:29.99 (32.25)     2:02.68 (32.69)
 92 Buerger, Zachar  16 Allegheny North-  2:02.79                   
                 28.68      1:00.00 (31.32)
        1:31.17 (31.17)     2:02.79 (31.62)
 93 Steele, Thomas   20 Unattached-NI     2:02.97                   
                 27.52        58.22 (30.70)
        1:30.23 (32.01)     2:02.97 (32.74)
 94 Laracuente, Xav  15 Rockville Montgo  2:03.04                   
                 29.21      1:00.96 (31.75)
        1:33.04 (32.08)     2:03.04 (30.00)
 95 Zawatski, Edwar  15 CYC Rally Aquati  2:03.05                   
                 28.25      1:00.86 (32.61)
        1:32.25 (31.39)     2:03.05 (30.80)
 96 Kim, John J      17 CUBU Swim-PV      2:03.38                   
                 28.92      1:00.87 (31.95)
        1:33.02 (32.15)     2:03.38 (30.36)
 97 Strauss, Christ  17 Parkland Aquatic  2:03.46                   
                 29.78      1:01.24 (31.46)
        1:32.76 (31.52)     2:03.46 (30.70)
 97 Needham, Daniel  16 Badger Swim Club  2:03.46                   
                 28.72      1:00.40 (31.68)
        1:31.97 (31.57)     2:03.46 (31.49)
 99 Zheng, Evan T    18 Fairport Area Sw  2:03.55                   
                 28.53      1:00.07 (31.54)
        1:32.24 (32.17)     2:03.55 (31.31)
100 Luttrell, Zacha  16 Hershey Aquatic-  2:03.64                   
                 27.56        58.99 (31.43)
        1:31.54 (32.55)     2:03.64 (32.10)
101 Eheander, Kyle   17 Aquabears-CT      2:03.95                   
                 29.37      1:00.82 (31.45)
        1:33.25 (32.43)     2:03.95 (30.70)
102 Rothschild, Bri  18 CUBU Swim-PV      2:03.97                   
                 28.13        59.75 (31.62)
        1:31.81 (32.06)     2:03.97 (32.16)
102 Drohan, Matthew  17 Golden Ram Aquat  2:03.97                   
                 28.69        59.81 (31.12)
        1:31.60 (31.79)     2:03.97 (32.37)
104 Neuendorf, Lanc  17 New York Sharks-  2:03.99                   
                 28.33        58.30 (29.97)
        1:31.11 (32.81)     2:03.99 (32.88)
105 Kline, Matthew   16 Emmaus Aquatic C  2:04.01                   
                 28.74      1:00.00 (31.26)
        1:32.68 (32.68)     2:04.01 (31.33)
106 Hellwig, Logan   16 Connecticut Aqua  2:04.14                   
                 28.56        59.60 (31.04)
        1:32.47 (32.87)     2:04.14 (31.67)
107 Koziol, Greg J   17 Berkeley Aquatic  2:04.84                   
                 29.27        59.64 (30.37)
        1:32.31 (32.67)     2:04.84 (32.53)
108 Garman, Paul D   21 Unattached-NI     2:05.26                   
                 29.10      1:00.55 (31.45)
        1:32.29 (31.74)     2:05.26 (32.97)
109 Carroll, John W  18 Jersey Wahoos-MA  2:05.35                   
                 28.83      1:01.06 (32.23)
        1:33.26 (32.20)     2:05.35 (32.09)
110 Collingwood, Ma  19 Unattached-MD     2:05.85                   
                 28.47      1:00.25 (31.78)
        1:32.77 (32.52)     2:05.85 (33.08)
 -- Anderson, Hugh   24 Machine Aquatics     DFS                    
 -- Fiala, Brandon   17 Machine Aquatics     DFS                    
 -- Jones, Thomas M  16 Mason Makos Swim     DFS                    
 

Event 11  Women 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Bayer, Cassidy   12 CUBU Swim-PV      1:03.39    1:01.75         20  
                 29.07      1:01.75 (32.68)
  2 Gruber, Margare  16 Fox Chapel Kille  1:02.38    1:02.22         17  
                 29.02      1:02.22 (33.20)
  3 Rowland, Melani  20 Towson Universit  1:03.09    1:02.28         16  
                 30.07      1:02.28 (32.21)
  4 Parsons, Kristi  21 NYC-Lions-MR      1:03.47    1:02.99         15  
                 29.94      1:02.99 (33.05)
  5 Haufler, Alliso  18 Machine Aquatics  1:03.37    1:03.13         14  
                 29.32      1:03.13 (33.81)
  6 Kwok, Joyce B    18 Laguardia Aquati  1:02.92    1:03.16         13  
                 29.28      1:03.16 (33.88)
  7 Nakano, Yurie    20 Hershey Aquatic-  1:03.97    1:03.38         12  
                 29.88      1:03.38 (33.50)
  8 Patrick, Trudia  16 Long Island Aqua  1:03.73    1:03.82         11  
                 30.18      1:03.82 (33.64)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Crompton, Georg  17 Eagle Swim Team-  1:04.32    1:03.15          9  
                 29.90      1:03.15 (33.25)
 10 Moffitt, Hellen  17 CUBU Swim-PV      1:04.00    1:03.25          7  
                 29.38      1:03.25 (33.87)
 11 Yoshimura, Vale  15 Suburban Seahawk  1:04.21    1:03.29          6  
                 30.02      1:03.29 (33.27)
 12 Oslund, Victori  19 Towson Universit  1:04.00    1:03.58          5  
                 31.05      1:03.58 (32.53)
 13 Matheson, Hanna  17 Eastern Express-  1:04.05    1:03.70          4  
                 29.83      1:03.70 (33.87)
 14 Harper, Holland  18 Virginia Gators-  1:04.26    1:03.93          3  
                 29.93      1:03.93 (34.00)
 15 Towe, Kendall H  20 Towson Universit  1:03.98    1:03.99          2  
                 30.38      1:03.99 (33.61)
 16 Chan, Olivia     17 Long Island Expr  1:04.32    1:04.47          1  
                 30.44      1:04.47 (34.03)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Zhou, Kina Y     17 Albany Starfish-  1:04.33    1:04.22        
                 30.08      1:04.22 (34.14)
 17 Fosburgh, Eliza  17 Machine Aquatics  1:04.34    1:04.22        
                 29.82      1:04.22 (34.40)
 19 Schmitt, Summer  17 Syracuse Charger  1:04.69    1:04.42        
                 30.68      1:04.42 (33.74)
 20 Rhodes, Emily G  16 Suburban Seahawk  1:04.37    1:04.46        
                 30.46      1:04.46 (34.00)
 21 Harper, Hannah   16 Virginia Gators-  1:04.49    1:04.69        
                 30.53      1:04.69 (34.16)
 22 Hornibrook, Mac  17 Golden Ram Aquat  1:04.51    1:04.75        
                 30.17      1:04.75 (34.58)
 23 Newton, Sophie   18 CUBU Swim-PV      1:04.65    1:04.98        
                 30.62      1:04.98 (34.36)
 24 Berkay, Melissa  21 Scarlet Aquatics  1:04.77    1:05.06        
                 30.64      1:05.06 (34.42)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 O''Brien, Taylor  18 Una GAAC-MA       1:04.79    1:03.28        
                 30.30      1:03.28 (32.98)
 26 Polaha, Megan E  17 Parkland Aquatic  1:05.02    1:04.27        
                 30.37      1:04.27 (33.90)
 27 Swarts, Rachel   17 CUBU Swim-PV      1:05.42    1:04.83        
                 31.51      1:04.83 (33.32)
 28 Miller, Heidi B  16 Fox Chapel Kille  1:05.10    1:04.93        
                 31.04      1:04.93 (33.89)
 29 Randolph, Hayli  16 Germantown Acade  1:05.35    1:04.98        
                 30.37      1:04.98 (34.61)
 30 Revilak, Sofia   15 CUBU Swim-PV      1:05.08    1:05.29        
                 30.32      1:05.29 (34.97)
 31 Bornstein, Sydn  16 Princeton Piranh  1:04.99    1:05.31        
                 30.37      1:05.31 (34.94)
 32 Deardorff, Sere  17 X-Cel Swimming-N  1:05.58    1:05.44        
                 30.52      1:05.44 (34.92)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 30 Moser, Mary C    20 Scarlet Aquatics  1:05.12                   
                 30.21      1:05.12 (34.91)
 31 Lee, Veronica A  19 Team Pittsburgh-  1:05.22                   
                 30.73      1:05.22 (34.49)
 33 Prim, Julianna   21 Unattached-NC     1:05.38                   
                 30.81      1:05.38 (34.57)
 36 Johnson, Morgan  16 Rockville Montgo  1:05.61                   
                 31.30      1:05.61 (34.31)
 37 Warren, Frances  19 Long Island Expr  1:05.66                   
                 30.91      1:05.66 (34.75)
 38 Kearns, Ann R    20 SoNoCo Swim Club  1:05.70                   
                 30.69      1:05.70 (35.01)
 39 Tougas, Kristin  16 SoNoCo Swim Club  1:05.79                   
                 30.81      1:05.79 (34.98)
 40 Garcia, Laura    16 All Star Aquatic  1:05.83                   
                 31.42      1:05.83 (34.41)
 41 Rice, Haley A    18 Town of Tonawand  1:05.86                   
                 31.75      1:05.86 (34.11)
 42 Tremols, Nina A  17 CUBU Swim-PV      1:06.05                   
                 30.36      1:06.05 (35.69)
 43 Meili, Catherin  21 NYC-Lions-MR      1:06.07                   
                 30.47      1:06.07 (35.60)
 44 Dillione, Tomly  16 Eastern Express-  1:06.13                   
                 30.97      1:06.13 (35.16)
 45 Kaplan, Paige E  15 Long Island Aqua  1:06.15                   
                 31.13      1:06.15 (35.02)
 46 Dominger, Jacqu  15 Hauppauge Athlet  1:06.24                   
                 31.21      1:06.24 (35.03)
 47 Tankle, Bernade  16 Golden Ram Aquat  1:06.28                   
                 30.92      1:06.28 (35.36)
 48 Samson, Julia E  14 Albany Starfish-  1:06.35                   
                 31.71      1:06.35 (34.64)
 49 Zhao, Amy Y      16 SoNoCo Swim Club  1:06.36                   
                 30.28      1:06.36 (36.08)
 49 Winnan, Brynja   19 Scarlet Aquatics  1:06.36                   
                 30.88      1:06.36 (35.48)
 51 Hitchens, Sarah  17 Suburban Seahawk  1:06.51                   
 52 Burke, Brigid M  16 Sea Devil Swimmi  1:06.52                   
                 31.53      1:06.52 (34.99)
 53 Dudzinski, Brit  18 Upper St Clair S  1:06.61                   
                 30.67      1:06.61 (35.94)
 54 Buckworth, Laur  18 Cougar Aquatic T  1:06.65                   
                 30.70      1:06.65 (35.95)
 55 Cummings, Carly  13 Condors Swim Clu  1:06.66                   
                 31.46      1:06.66 (35.20)
 56 Lara, Krystal D  14 Blue Arrow Swim-  1:06.69                   
                 30.81      1:06.69 (35.88)
 57 Rommel, Dina J   16 Town of Tonawand  1:06.70                   
                 31.34      1:06.70 (35.36)
 58 Meixner, Macken  18 Jewish Community  1:06.71                   
                 30.92      1:06.71 (35.79)
 58 Butler, Rebecca  18 Cougar Aquatic T  1:06.71                   
                 31.51      1:06.71 (35.20)
 60 Heffernan, Mack  15 Cougar Aquatic T  1:06.75                   
                 30.51      1:06.75 (36.24)
 61 Dollard, Meagan  16 Germantown Acade  1:06.76                   
                 31.63      1:06.76 (35.13)
 62 Miller, Meghan   17 Hershey Aquatic-  1:06.96                   
                 31.44      1:06.96 (35.52)
 63 Burke, Kaitlin   20 Towson Universit  1:06.98                   
                 31.07      1:06.98 (35.91)
 64 Chabbott, Amand  14 Eagle Swim Team-  1:06.99                   
                 32.13      1:06.99 (34.86)
 64 Lansing, Taylor  20 Greater Owego Sw  1:06.99                   
                 30.76      1:06.99 (36.23)
 66 Rueda, Daniela   18 Hydroquatics-MR   1:07.00                   
                 31.35      1:07.00 (35.65)
 67 Palu-Benson, Sa  16 Mount Lebanon Aq  1:07.06                   
                 32.39      1:07.06 (34.67)
 68 Yarosh, Hillary  20 Golden Ram Aquat  1:07.08                   
                 31.49      1:07.08 (35.59)
 69 Sargent, Makayl  14 Mercury Swimming  1:07.20                   
                 31.75      1:07.20 (35.45)
 69 Dunham, Paige N  16 Jersey Wahoos-MA  1:07.20                   
                 31.55      1:07.20 (35.65)
 71 Obregon, Isabel  15 Jersey Wahoos-MA  1:07.22                   
                 31.07      1:07.22 (36.15)
 72 Bolek, Emily E   18 Rockville Montgo  1:07.23                   
                 31.62      1:07.23 (35.61)
 73 Pietrantonio, F  17 CUBU Swim-PV      1:07.25                   
                 31.58      1:07.25 (35.67)
 73 Rincon, Natalia  16 Tidal Wave Swim-  1:07.25                   
                 30.79      1:07.25 (36.46)
 75 Santer, Alexand  16 Unattached-MA     1:07.31                   
                 32.78      1:07.31 (34.53)
 76 Millaci, Kara L  20 Scarlet Aquatics  1:07.32                   
                 31.08      1:07.32 (36.24)
 77 Elizeus, Alexan  17 Jewish Community  1:07.34                   
                 31.30      1:07.34 (36.04)
 78 Bailar, Schuyle  16 CUBU Swim-PV      1:07.55                   
                 31.69      1:07.55 (35.86)
 79 Silbert, Jordan  14 Cougar Aquatic T  1:07.57                   
                 31.65      1:07.57 (35.92)
 79 Burns, Madison   18 Parkland Aquatic  1:07.57                   
                 31.14      1:07.57 (36.43)
 81 Lauer, Valerie   17 New York Sharks-  1:07.58                   
                 32.48      1:07.58 (35.10)
 82 Broschard, Gabr  16 Hershey Aquatic-  1:07.61                   
                 32.32      1:07.61 (35.29)
 83 Ernst, Andrea M  14 TWST-NI           1:07.67                   
                 31.77      1:07.67 (35.90)
 84 Crews, Gillian   16 Mason Makos Swim  1:07.72                   
                 31.69      1:07.72 (36.03)
 84 Willie, Cassand  14 Three Village Sw  1:07.72                   
                 31.69      1:07.72 (36.03)
 86 Dunseith, Cathe  20 Team Pittsburgh-  1:07.77                   
                 32.35      1:07.77 (35.42)
 87 Vincent, Taylor  17 CUBU Swim-PV      1:07.97                   
                 32.00      1:07.97 (35.97)
 88 Haufler, Kristi  16 Machine Aquatics  1:08.00                   
                 31.14      1:08.00 (36.86)
 89 Nothnagle, Soph  16 Golden Comets Sw  1:08.03                   
                 32.07      1:08.03 (35.96)
 90 Benjamin, Kaitl  16 Malvern Swimming  1:08.10                   
                 32.40      1:08.10 (35.70)
 91 Hetzer, Nicole   17 Connetquot Swim-  1:08.12                   
                 32.08      1:08.12 (36.04)
 92 Ferguson, Matty  16 CUBU Swim-PV      1:08.17                   
                 32.21      1:08.17 (35.96)
 93 Illenye, Ashley  15 Scarlet Aquatics  1:08.20                   
                 32.05      1:08.20 (36.15)
 93 Zhang, Jennifer  18 Eagle Swim Team-  1:08.20                   
                 32.28      1:08.20 (35.92)
 95 Onstott, Chelse  20 Una PAAC-MA       1:08.35                   
                 32.05      1:08.35 (36.30)
 96 Hoopes, Madelei  18 Greater Latrobe-  1:08.42                   
                 31.44      1:08.42 (36.98)
 97 Anderson, Molly  15 Rockville Montgo  1:08.44                   
                 31.73      1:08.44 (36.71)
 98 Deardorff, Made  14 X-Cel Swimming-N  1:08.48                   
                 32.50      1:08.48 (35.98)
 99 Hare, Maia       15 Manhattan Makos-  1:08.51                   
                 32.63      1:08.51 (35.88)
100 Gawlik, Keri N   17 Jersey Flyers Aq  1:08.53                   
                 31.91      1:08.53 (36.62)
101 Sebastian, Juli  14 Sweet Home Aquat  1:08.75                   
                 32.53      1:08.75 (36.22)
101 Waitkavicz, Ari  17 Hershey Aquatic-  1:08.75                   
                 32.38      1:08.75 (36.37)
103 Swinnerton, Gra  17 CUBU Swim-PV      1:08.90                   
                 32.04      1:08.90 (36.86)
104 Jampo, Darrah J  17 Suburban Seahawk  1:09.03                   
                 32.28      1:09.03 (36.75)
105 Mitcheltree, Al  17 Una USCS-AM       1:09.08                   
                 32.01      1:09.08 (37.07)
106 Forbes, Camryn   13 BYAC-AM           1:09.16                   
                 31.68      1:09.16 (37.48)
107 Reyes, Claudia   17 Three Village Sw  1:09.23                   
                 31.99      1:09.23 (37.24)
108 Delago, Paige M  15 ZEUS Swim Team-C  1:09.39                   
                 32.13      1:09.39 (37.26)
108 Galea, Andrea A  14 Cougar Aquatic T  1:09.39                   
                 31.18      1:09.39 (38.21)
110 Terpenny, Haley  16 H2okie Aquatics-  1:09.69                   
                 32.67      1:09.69 (37.02)
111 Rollo, Emily K   17 Jersey Wahoos-MA  1:09.82                   
112 Slepian, Sarah   15 Scarlet Aquatics  1:09.89                   
                 32.07      1:09.89 (37.82)
113 Mack, Andi M     14 CUBU Swim-PV      1:09.90                   
                 33.06      1:09.90 (36.84)
114 Mill, Jennifer   17 Malvern Swimming  1:10.08                   
                 32.73      1:10.08 (37.35)
115 Mosca, Sarah E   17 Mercury Swimming  1:10.36                   
                 33.24      1:10.36 (37.12)
116 Pennetti, Allie  18 Allegheny North-  1:10.58                   
                 31.47      1:10.58 (39.11)
116 Sembrano, Kim S  15 Jersey Flyers Aq  1:10.58                   
                 31.71      1:10.58 (38.87)
118 Whalen, Bridget  17 Connetquot Swim-  1:10.81                   
                 33.41      1:10.81 (37.40)
 -- Kim, Rachel S    17 New York Sharks-     DFS                    
 -- Johnson, Danyel  17 Mercury Swimming     DFS                    
 -- Epstein, Aleza   16 Town of Tonawand     DFS                    
 -- Arana, Jessica   15 Long Island Aqua     DFS                    
 -- Koch, Julianne   16 Team Suffolk-MR      DFS                    
 -- Borgersen, Hann  18 Monocacy Aquatic      NS                    
 

Event 12  Men 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Tafuto, Vincent  17 Hershey Aquatic-    56.66      55.40         20  
                 26.06        55.40 (29.34)
  2 Rodrigues, Heit  21 Western Kentucky    56.66      55.69         17  
                 26.16        55.69 (29.53)
  3 Seiferth, Jonat  18 Jewish Community    57.10      57.00         16  
                 26.51        57.00 (30.49)
  4 Martin, James A  20 Ridgefield Aquat    56.83      57.53         15  
                 26.99        57.53 (30.54)
  5 Seliskar, Steph  18 CUBU Swim-PV        57.52      57.57         14  
                 27.51        57.57 (30.06)
  6 Natal, Douglas   18 Machine Aquatics    57.29      57.59         13  
                 27.12        57.59 (30.47)
  7 Schwippert, Mat  21 Star Swimming-NI    57.47      57.71         12  
                 27.04        57.71 (30.67)
  8 Grimmett-Norris  17 CUBU Swim-PV        57.61      58.52         11  
                 27.42        58.52 (31.10)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Brocato, Gregor  14 Central Bucks Sw    57.89      56.90          9  
                 26.25        56.90 (30.65)
 10 Rich, Andrew A   18 Una SSC-MA          57.83      56.92          7  
                 26.65        56.92 (30.27)
 11 Kolovich, Evan   17 Monocacy Aquatic    57.65      57.18          6  
                 27.48        57.18 (29.70)
 12 Higgins, Kyle D  17 Mount Lebanon Aq    57.72      57.25          5  
                 26.56        57.25 (30.69)
 13 Anderson, Hugh   24 Machine Aquatics    57.65      57.33          4  
                 27.42        57.33 (29.91)
 14 Bureau, Lucas A  18 Greater Latrobe-    57.65      57.42          3  
                 27.43        57.42 (29.99)
 15 Lovett, Jared A  21 Omni-CT             58.33      58.19          2  
                 27.08        58.19 (31.11)
 16 St. John, Carl   18 CUBU Swim-PV        58.07      58.38          1  
                 27.91        58.38 (30.47)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Plaschka, Justi  15 Team Suffolk-MR     58.60      57.41        
                 27.11        57.41 (30.30)
 18 Heise, Matthew   20 Lansing CATS-NI     58.51      57.69        
                 27.11        57.69 (30.58)
 19 Wahl, Zachary J  21 Webster BlueFins    58.41      57.85        
                 27.46        57.85 (30.39)
 20 Destree, Nathan  21 Spartan Swim Clu    58.76      58.41        
                 27.84        58.41 (30.57)
 21 Rhinehart, Sean  19 Rockville Montgo    58.77      58.47        
                 27.33        58.47 (31.14)
 22 Marsh, Andrew C  18 Town of Tonawand    58.54      58.66        
                 27.06        58.66 (31.60)
 23 Walsh, Ryan M    18 Condors Swim Clu    58.50      58.72        
                 27.27        58.72 (31.45)
 24 Goldstein, Jake  18 Long Island Aqua    58.58      58.84        
                 27.90        58.84 (30.94)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Southern, Benja  16 CUBU Swim-PV        58.81      58.15        
                 27.61        58.15 (30.54)
 26 Gomez, Jonathan  16 Scarlet Aquatics    58.87      58.25        
                 27.12        58.25 (31.13)
 27 Hu, Philip Y     17 CUBU Swim-PV        59.19      58.32        
                 27.51        58.32 (30.81)
 28 Maguire, Luke K  18 Suburban Seahawk    58.97      58.47        
                 26.84        58.47 (31.63)
 29 Swanepoel, Dyla  17 SoNoCo Swim Club    58.93      58.91        
                 28.25        58.91 (30.66)
 30 Scott, Thomas C  16 CUBU Swim-PV        59.27      59.62        
                 27.67        59.62 (31.95)
 31 Gomez, Maicoll   14 Scarlet Aquatics    59.26    1:00.36        
                 28.87      1:00.36 (31.49)
 32 Baird, Graham M  15 CUBU Swim-PV        59.06    1:02.43        
                 28.92      1:02.43 (33.51)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 26 Gronbeck, Chris  19 Charter Oak-CT      58.82                   
                 28.08        58.82 (30.74)
 27 Ruddy, Jason P   19 Red Fox Aquatic-    58.86                   
                 28.04        58.86 (30.82)
 29 Kunkel, Robby L  19 Charter Oak-CT      58.90                   
                 27.67        58.90 (31.23)
 33 Wahl, Matthew R  21 Webster BlueFins    59.08                   
                 27.75        59.08 (31.33)
 37 Pokornowski, Al  19 Town of Tonawand    59.30                   
                 27.43        59.30 (31.87)
 38 Rochna, Matthew  19 Unattached-AM       59.31                   
                 28.04        59.31 (31.27)
 39 Chestnut, Eric   18 CUBU Swim-PV        59.34                   
                 27.41        59.34 (31.93)
 40 Klotz, Daniel J  17 SoNoCo Swim Club    59.37                   
 41 Stewart, David   15 Badger Swim Club    59.41                   
                 27.82        59.41 (31.59)
 42 Towers, Zachary  15 Long Island Aqua    59.46                   
                 28.22        59.46 (31.24)
 43 Kang, Philip     17 Scarlet Aquatics    59.51                   
                 28.08        59.51 (31.43)
 44 Spiropoulos, Gr  17 Scarlet Aquatics    59.57                   
                 27.39        59.57 (32.18)
 45 Tanchick, Matth  17 Golden Comets Sw    59.59                   
                 27.43        59.59 (32.16)
 46 Sharer, Carter   18 CUBU Swim-PV        59.66                   
                 27.83        59.66 (31.83)
 47 Wagner, Ryan T   15 New York Sharks-    59.69                   
                 28.20        59.69 (31.49)
 48 Smith, Quinn P   16 Schenectady-Sara    59.71                   
                 28.04        59.71 (31.67)
 49 Jones, Thomas M  16 Mason Makos Swim    59.72                   
                 27.42        59.72 (32.30)
 50 Llewellyn, Rich  17 Connetquot Swim-    59.78                   
                 28.43        59.78 (31.35)
 51 Buerger, Zachar  16 Allegheny North-    59.85                   
                 27.97        59.85 (31.88)
 52 Murphy, James F  14 Machine Aquatics    59.89                   
                 28.48        59.89 (31.41)
 53 Lewis, Alexande  16 Greenwich YWCA D    59.92                   
 54 Rothschild, Bri  18 CUBU Swim-PV        59.95                   
                 28.13        59.95 (31.82)
 55 Stone, Zach T    21 Towson Universit    59.97                   
                 27.99        59.97 (31.98)
 56 Sembrano, Joshu  16 Jersey Flyers Aq    59.98                   
                 28.27        59.98 (31.71)
 57 Fong, Zachary L  14 Jersey Wahoos-MA  1:00.00                   
                 28.93      1:00.00 (31.07)
 58 Chase, Ethan C   21 Millcreek Swim T  1:00.01                   
                 27.56      1:00.01 (32.45)
 59 Spazzarini, Eri  21 Laurel E Hartfor  1:00.06                   
                 28.26      1:00.06 (31.80)
 60 Trebilcock, Eam  18 Fox Chapel Kille  1:00.09                   
 60 Murad, Bryce P   14 SoNoCo Swim Club  1:00.09                   
                 28.39      1:00.09 (31.70)
 62 Eiden, Joseph P  16 Badger Swim Club  1:00.21                   
                 27.81      1:00.21 (32.40)
 63 Alpay, Christop  15 Red Fox Aquatic-  1:00.29                   
                 28.50      1:00.29 (31.79)
 64 Smith, Murphy    18 Suburban Seahawk  1:00.30                   
                 27.98      1:00.30 (32.32)
 65 Martin, Alexand  14 Jersey Wahoos-MA  1:00.32                   
                 28.37      1:00.32 (31.95)
 65 Scheirey, Scott  18 West Hartford Aq  1:00.32                   
                 28.41      1:00.32 (31.91)
 67 Conzola, Peter   16 Parkland Aquatic  1:00.40                   
                 28.19      1:00.40 (32.21)
 68 Wang, Christoph  16 Scarlet Aquatics  1:00.42                   
                 28.12      1:00.42 (32.30)
 68 Shelley, James   19 Virginia Gators-  1:00.42                   
                 28.72      1:00.42 (31.70)
 70 Davey, James R   16 Panther Aquatic-  1:00.50                   
                 28.38      1:00.50 (32.12)
 71 Keblish, Bryce   15 Westport/Weston-  1:00.51                   
                 27.86      1:00.51 (32.65)
 71 Carlino, Keith   17 Red Fox Aquatic-  1:00.51                   
                 27.56      1:00.51 (32.95)
 73 Schaub, Kevin F  17 Condors Swim Clu  1:00.54                   
                 28.02      1:00.54 (32.52)
 74 Denvir, John R   16 CUBU Swim-PV      1:00.62                   
                 28.43      1:00.62 (32.19)
 75 Intrieri, Kevin  18 Millcreek Swim T  1:00.67                   
                 29.06      1:00.67 (31.61)
 76 Van Krimpen, Ow  15 CUBU Swim-PV      1:00.75                   
                 28.50      1:00.75 (32.25)
 77 Taskindoust, Me  18 New York Sharks-  1:00.87                   
                 28.22      1:00.87 (32.65)
 78 Krieg, Josh J    17 UN-FC-AM          1:00.89                   
                 28.71      1:00.89 (32.18)
 79 Pite, Charlie D  16 SoNoCo Swim Club  1:01.02                   
                 29.15      1:01.02 (31.87)
 79 Luther, Matthew  15 SoNoCo Swim Club  1:01.02                   
                 28.33      1:01.02 (32.69)
 81 Doo, Kevin D     14 Scarlet Aquatics  1:01.31                   
                 29.52      1:01.31 (31.79)
 82 Wendt, Will D    19 Long Island Aqua  1:01.33                   
                 28.60      1:01.33 (32.73)
 83 Kuo, Theodore    19 Long Island Expr  1:01.35                   
                 28.54      1:01.35 (32.81)
 84 Cagley, Noah J   15 Fox Chapel Kille  1:01.43                   
                 28.68      1:01.43 (32.75)
 85 Smith, Kyle P    19 Town of Tonawand  1:01.51                   
 86 Zheng, Evan T    18 Fairport Area Sw  1:01.54                   
                 28.65      1:01.54 (32.89)
 87 Macdonald, Chri  15 Kairos Swim Team  1:01.55                   
                 28.76      1:01.55 (32.79)
 88 Zugibe, Matthew  14 New York Sharks-  1:01.56                   
 89 Charleston, Jar  16 New York Sharks-  1:01.58                   
                 27.40      1:01.58 (34.18)
 90 Donovan, Eddie   14 ZEUS Swim Team-C  1:01.64                   
                 28.97      1:01.64 (32.67)
 91 Sherwood, Ian M  17 Hershey Aquatic-  1:01.65                   
                 28.28      1:01.65 (33.37)
 92 Tatum, Eric S    17 Emmaus Aquatic C  1:01.75                   
                 28.65      1:01.75 (33.10)
 93 Dhir, Yuvaraj    14 Long Island Aqua  1:01.76                   
                 28.86      1:01.76 (32.90)
 94 Zezula, Mateusz  15 Laguardia Aquati  1:01.88                   
                 29.58      1:01.88 (32.30)
 94 Uhrin, Brian M   15 Jewish Community  1:01.88                   
                 29.12      1:01.88 (32.76)
 96 McKenna, Brian   18 Nile Crocodile A  1:01.99                   
                 28.44      1:01.99 (33.55)
 97 Cleary, Michael  18 Flying Gull Aqua  1:02.13                   
                 28.60      1:02.13 (33.53)
 98 Tucker, Donald   17 CUBU Swim-PV      1:02.23                   
                 28.43      1:02.23 (33.80)
 99 Bajorek, Peter   16 Una CUBU-PV       1:02.29                   
                 29.29      1:02.29 (33.00)
100 Ligus, Zachary   19 Franklin Area Sw  1:02.31                   
                 29.28      1:02.31 (33.03)
101 Morris, Jack J   18 Central Bucks Sw  1:02.40                   
                 28.75      1:02.40 (33.65)
102 Revis, Mason T   15 Cougar Aquatic T  1:02.65                   
                 29.74      1:02.65 (32.91)
103 Lapoint, Alexan  16 Fairport Area Sw  1:02.77                   
                 29.66      1:02.77 (33.11)
104 Riepe, Nicholas  17 Scarlet Aquatics  1:02.84                   
                 29.53      1:02.84 (33.31)
105 Mayer, Adam M    21 Western Kentucky  1:02.97                   
                 28.85      1:02.97 (34.12)
106 Arbaugh, Jonath  17 Eagle Swim Team-  1:03.63                   
                 29.87      1:03.63 (33.76)
107 Ruddy, Michael   20 Red Fox Aquatic-  1:03.80                   
                 29.67      1:03.80 (34.13)
108 Arnold, Gregory  15 Allegheny North-  1:04.44                   
                 29.41      1:04.44 (35.03)
109 Cary, Christoph  16 Golden Ram Aquat  1:04.74                   
                 29.05      1:04.74 (35.69)
 -- Camozzo, Daniel  19 Machine Aquatics     DFS                    
 -- William, Andrew  17 Scarlet Aquatics     DFS                    
 -- Hellwig, Logan   16 Connecticut Aqua     DFS                    
 -- Marshall, Trevo  18 Jersey Flyers Aq      NS  

Event 13  Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Burns, Madison   18 Parkland Aquatic  5:04.68    4:58.34         20  
                 31.19      1:06.80 (35.61)
        1:46.73 (39.93)     2:24.39 (37.66)
        3:07.74 (43.35)     3:50.62 (42.88)
        4:24.93 (34.31)     4:58.34 (33.41)
  2 Duff, Alexandra  18 Western Kentucky  4:57.37    5:01.69         17  
                 30.74      1:06.24 (35.50)
        1:45.25 (39.01)     2:23.16 (37.91)
        3:05.75 (42.59)     3:50.86 (45.11)
        4:26.68 (35.82)     5:01.69 (35.01)
  3 Lajoie, Juliett  16 Aquabears-CT      5:04.92    5:02.33         16  
                 31.36      1:07.47 (36.11)
        1:45.40 (37.93)     2:23.94 (38.54)
        3:09.08 (45.14)     3:55.10 (46.02)
        4:29.07 (33.97)     5:02.33 (33.26)
  4 Polaha, Megan E  17 Parkland Aquatic  5:05.59    5:03.72         15  
                 30.79      1:06.35 (35.56)
        1:45.72 (39.37)     2:24.49 (38.77)
        3:09.36 (44.87)     3:54.16 (44.80)
        4:28.93 (34.77)     5:03.72 (34.79)
  5 Schmidt, Sierra  14 Germantown Acade  5:04.64    5:04.44         14  
                 31.00      1:06.92 (35.92)
        1:45.93 (39.01)     2:24.62 (38.69)
        3:11.21 (46.59)     3:58.44 (47.23)
        4:31.52 (33.08)     5:04.44 (32.92)
  6 Canty, Rachel N  18 CUBU Swim-PV      5:05.13    5:05.53         13  
                 32.29      1:08.63 (36.34)
        1:49.61 (40.98)     2:28.88 (39.27)
        3:12.66 (43.78)     3:55.11 (42.45)
        4:31.70 (36.59)     5:05.53 (33.83)
  7 Modeas, Sydney   16 Star Swimming-NI  5:06.65    5:06.35         12  
                 32.31      1:08.74 (36.43)
        1:49.54 (40.80)     2:29.24 (39.70)
        3:13.40 (44.16)     3:58.69 (45.29)
        4:32.84 (34.15)     5:06.35 (33.51)
  8 Visco, Madison   15 Germantown Acade  5:05.78    5:07.60         11  
                 32.76      1:08.23 (35.47)
        1:49.56 (41.33)     2:28.15 (38.59)
        3:14.19 (46.04)     3:58.66 (44.47)
        4:34.66 (36.00)     5:07.60 (32.94)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Daigneault, Gab  16 SoNoCo Swim Club  5:06.88    5:01.66          9  
                 31.14      1:07.57 (36.43)
        1:46.24 (38.67)     2:26.10 (39.86)
        3:08.81 (42.71)     3:53.25 (44.44)
        4:27.69 (34.44)     5:01.66 (33.97)
 10 McHugh, Ally J   15 PCAC-MA           5:08.30    5:03.01          7  
                 32.23      1:08.16 (35.93)
        1:48.18 (40.02)     2:25.37 (37.19)
        3:10.15 (44.78)     3:52.35 (42.20)
        4:29.10 (36.75)     5:03.01 (33.91)
 11 Meilus, Emily V  13 CUBU Swim-PV      5:06.75    5:03.02          6  
                 33.44      1:11.70 (38.26)
        1:47.13 (35.43)     2:22.83 (35.70)
        3:09.73 (46.90)     3:57.27 (47.54)
        4:30.55 (33.28)     5:03.02 (32.47)
 12 Smith, Morgan L  15 Cougar Aquatic T  5:06.88    5:06.01          5  
                 33.51      1:09.95 (36.44)
        1:50.62 (40.67)     2:30.42 (39.80)
        3:14.93 (44.51)     4:00.18 (45.25)
        4:33.56 (33.38)     5:06.01 (32.45)
 13 Papsco, Nicole   15 Hauppauge Athlet  5:08.24    5:06.54          4  
                 31.74      1:08.39 (36.65)
        1:48.65 (40.26)     2:29.17 (40.52)
        3:11.82 (42.65)     3:56.08 (44.26)
        4:32.08 (36.00)     5:06.54 (34.46)
 14 Kaplan, Paige E  15 Long Island Aqua  5:08.84    5:07.28          3  
                 32.23      1:08.18 (35.95)
        1:48.96 (40.78)     2:29.24 (40.28)
        3:12.98 (43.74)     3:57.62 (44.64)
        4:33.02 (35.40)     5:07.28 (34.26)
 15 Lee, Veronica A  19 Team Pittsburgh-  5:08.18    5:13.28          2  
                 32.22      1:08.24 (36.02)
        1:51.87 (43.63)     2:32.99 (41.12)
        3:16.89 (43.90)     4:00.38 (43.49)
        4:37.94 (37.56)     5:13.28 (35.34)
 16 Patterson, Leig  21 Jersey Wahoos-MA  5:07.64    5:15.91          1  
                 31.75      1:07.80 (36.05)
        1:49.10 (41.30)     2:31.06 (41.96)
        3:16.16 (45.10)     4:04.55 (48.39)
        4:40.54 (35.99)     5:15.91 (35.37)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Slepian, Sarah   15 Scarlet Aquatics  5:10.06    5:04.24        
                 31.54      1:09.68 (38.14)
        1:49.69 (40.01)     2:30.38 (40.69)
        3:11.75 (41.37)     3:54.87 (43.12)
        4:29.21 (34.34)     5:04.24 (35.03)
 18 Byrnes, Megan E  13 CUBU Swim-PV      5:09.15    5:06.48        
                 32.76      1:10.66 (37.90)
        1:48.35 (37.69)     2:25.29 (36.94)
        3:12.06 (46.77)     3:59.10 (47.04)
        4:33.78 (34.68)     5:06.48 (32.70)
 19 Bragg, Eliza S   17 Piranha Swimming  5:10.88    5:08.45        
                 32.67      1:08.54 (35.87)
        1:47.74 (39.20)     2:25.72 (37.98)
        3:12.49 (46.77)     3:57.90 (45.41)
        4:33.63 (35.73)     5:08.45 (34.82)
 20 Johnson, Taylor  17 Eastern Express-  5:09.34    5:09.95        
                 32.28      1:09.05 (36.77)
        1:48.34 (39.29)     2:28.26 (39.92)
        3:12.78 (44.52)     3:59.62 (46.84)
        4:34.99 (35.37)     5:09.95 (34.96)
 21 Lindsey, Hannah  14 All Star Aquatic  5:09.79    5:10.19        
                 33.56      1:09.96 (36.40)
        1:48.87 (38.91)     2:26.27 (37.40)
        3:14.55 (48.28)     4:02.43 (47.88)
        4:37.18 (34.75)     5:10.19 (33.01)
 22 Phillips, Adrie  21 Towson Universit  5:10.49    5:11.31        
                 32.44      1:08.72 (36.28)
        1:50.17 (41.45)     2:29.38 (39.21)
        3:15.30 (45.92)     4:00.93 (45.63)
        4:37.52 (36.59)     5:11.31 (33.79)
 23 Arana, Jessica   15 Long Island Aqua  5:11.04    5:12.32        
                 32.14      1:09.28 (37.14)
        1:48.71 (39.43)     2:27.58 (38.87)
        3:14.03 (46.45)     4:01.67 (47.64)
        4:37.23 (35.56)     5:12.32 (35.09)
 24 Murslack, Krist  17 Pine Richland Aq  5:10.52    5:13.84        
                 31.59      1:08.64 (37.05)
        1:49.82 (41.18)     2:31.15 (41.33)
        3:15.78 (44.63)     4:01.79 (46.01)
        4:38.31 (36.52)     5:13.84 (35.53)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Gwennap, Lea B   13 CUBU Swim-PV      5:12.37    5:05.03        
                 31.35      1:06.60 (35.25)
        1:45.33 (38.73)     2:22.06 (36.73)
        3:08.42 (46.36)     3:55.22 (46.80)
        4:31.41 (36.19)     5:05.03 (33.62)
 26 Erwin, Emily W   16 Germantown Acade  5:11.39    5:05.59        
                 33.84      1:13.02 (39.18)
        1:52.08 (39.06)     2:29.56 (37.48)
        3:13.87 (44.31)     3:57.86 (43.99)
        4:32.45 (34.59)     5:05.59 (33.14)
 27 Silbert, Jordan  14 Cougar Aquatic T  5:11.91    5:08.73        
                 31.64      1:08.00 (36.36)
        1:49.45 (41.45)     2:28.81 (39.36)
        3:15.80 (46.99)     4:01.45 (45.65)
        4:35.32 (33.87)     5:08.73 (33.41)
 28 Sargent, Makayl  14 Mercury Swimming  5:12.36    5:10.46        
                 31.63      1:08.27 (36.64)
        1:47.97 (39.70)     2:29.11 (41.14)
        3:12.37 (43.26)     3:58.46 (46.09)
        4:34.50 (36.04)     5:10.46 (35.96)
 29 Ng, Kristine K   17 Scarlet Aquatics  5:11.70    5:10.71        
                 32.57      1:09.20 (36.63)
        1:50.78 (41.58)     2:32.12 (41.34)
        3:16.96 (44.84)     4:02.18 (45.22)
        4:37.30 (35.12)     5:10.71 (33.41)
 30 Haraden, Karly   16 Schenectady-Sara  5:13.12    5:11.02        
                 33.00      1:10.62 (37.62)
        1:49.61 (38.99)     2:27.61 (38.00)
        3:14.05 (46.44)     4:01.74 (47.69)
        4:37.05 (35.31)     5:11.02 (33.97)
 31 Earley, Erin C   13 Hopkins Mariner-  5:12.30    5:11.75        
                 33.99      1:13.86 (39.87)
        1:52.06 (38.20)     2:29.35 (37.29)
        3:15.43 (46.08)     4:03.41 (47.98)
        4:37.78 (34.37)     5:11.75 (33.97)
 -- Zhu, Julien      14 Scarlet Aquatics  5:12.36         DQ        
                 33.55      1:10.17 (36.62)
        1:52.03 (41.86)     2:31.00 (38.97)
        3:18.29 (47.29)     4:02.97 (44.68)
        4:39.82 (36.85)          DQ (34.85)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  2 Smith, Leah G    17 Jewish Community  5:03.77                   
                 30.84      1:07.62 (36.78)
        1:48.93 (41.31)     2:29.58 (40.65)
        3:14.96 (45.38)     4:00.70 (45.74)
        4:32.83 (32.13)     5:03.77 (30.94)
 29 Matheson, Hanna  17 Eastern Express-  5:11.94                   
                 32.05      1:09.38 (37.33)
        1:49.89 (40.51)     2:29.70 (39.81)
        3:15.18 (45.48)     4:01.93 (46.75)
        4:36.63 (34.70)     5:11.94 (35.31)
 35 Matevish, Laure  20 Team Pittsburgh-  5:13.18                   
                 32.58      1:09.80 (37.22)
        1:52.79 (42.99)     2:34.74 (41.95)
        3:19.43 (44.69)     4:04.44 (45.01)
        4:39.54 (35.10)     5:13.18 (33.64)
 36 Dominger, Jacqu  15 Hauppauge Athlet  5:13.44                   
                 31.93      1:08.48 (36.55)
        1:48.60 (40.12)     2:28.53 (39.93)
        3:14.68 (46.15)     4:03.00 (48.32)
        4:38.53 (35.53)     5:13.44 (34.91)
 37 Levy, Lauren E   18 CUBU Swim-PV      5:13.99                   
                 33.78      1:12.05 (38.27)
        1:53.07 (41.02)     2:33.08 (40.01)
        3:18.15 (45.07)     4:04.22 (46.07)
        4:39.94 (35.72)     5:13.99 (34.05)
 38 Orem, Caroline   16 Piranha Swimming  5:14.04                   
                 33.50      1:12.19 (38.69)
        1:51.88 (39.69)     2:30.24 (38.36)
        3:16.42 (46.18)     4:03.12 (46.70)
        4:39.14 (36.02)     5:14.04 (34.90)
 39 Zhang, Jennifer  18 Eagle Swim Team-  5:14.47                   
                 33.31      1:12.55 (39.24)
        1:52.44 (39.89)     2:32.66 (40.22)
        3:17.70 (45.04)     4:05.51 (47.81)
        4:39.85 (34.34)     5:14.47 (34.62)
 40 Perrotti, Allys  20 Scarlet Aquatics  5:14.65                   
                 33.01      1:11.42 (38.41)
        1:53.12 (41.70)     2:34.66 (41.54)
        3:18.06 (43.40)     4:02.14 (44.08)
        4:39.06 (36.92)     5:14.65 (35.59)
 41 Obregon, Isabel  15 Jersey Wahoos-MA  5:14.86                   
                 32.73      1:10.26 (37.53)
        1:49.71 (39.45)     2:27.60 (37.89)
        3:16.10 (48.50)     4:04.58 (48.48)
        4:39.89 (35.31)     5:14.86 (34.97)
 42 Harrington, Sha  16 Jersey Wahoos-MA  5:16.15                   
                 32.09      1:10.48 (38.39)
        1:50.88 (40.40)     2:30.71 (39.83)
        3:15.78 (45.07)     4:02.51 (46.73)
        4:39.49 (36.98)     5:16.15 (36.66)
 43 Watroba, Mariss  17 Town of Tonawand  5:16.20                   
                 32.57      1:11.51 (38.94)
        1:52.20 (40.69)     2:33.43 (41.23)
        3:17.23 (43.80)     4:02.05 (44.82)
        4:39.28 (37.23)     5:16.20 (36.92)
 44 Otwell, Bria N   15 Fox Chapel Kille  5:16.49                   
                 33.55      1:11.24 (37.69)
        1:53.74 (42.50)     2:33.55 (39.81)
        3:19.91 (46.36)     4:04.88 (44.97)
        4:41.69 (36.81)     5:16.49 (34.80)
 45 Butler, Rebecca  18 Cougar Aquatic T  5:16.72                   
                 33.06      1:10.39 (37.33)
        1:51.02 (40.63)     2:31.68 (40.66)
        3:17.48 (45.80)     4:04.25 (46.77)
        4:40.49 (36.24)     5:16.72 (36.23)
 46 Patterson, Cour  18 Jersey Wahoos-MA  5:17.02                   
                 33.02      1:09.62 (36.60)
        1:51.72 (42.10)     2:31.53 (39.81)
        3:16.07 (44.54)     4:02.41 (46.34)
        4:40.59 (38.18)     5:17.02 (36.43)
 47 Daigneault, Val  14 SoNoCo Swim Club  5:17.22                   
                 32.18      1:10.43 (38.25)
        1:48.73 (38.30)     2:29.10 (40.37)
        3:16.77 (47.67)     4:06.06 (49.29)
        4:41.53 (35.47)     5:17.22 (35.69)
 48 Miller, Meghan   17 Hershey Aquatic-  5:17.32                   
                 32.81      1:09.86 (37.05)
        1:50.59 (40.73)     2:31.18 (40.59)
        3:17.60 (46.42)     4:05.20 (47.60)
        4:41.67 (36.47)     5:17.32 (35.65)
 49 Spinelli, Jasmi  14 Cougar Aquatic T  5:17.38                   
                 32.92      1:11.24 (38.32)
        1:51.55 (40.31)     2:32.39 (40.84)
        3:19.09 (46.70)     4:07.97 (48.88)
        4:42.57 (34.60)     5:17.38 (34.81)
 50 Martin, Emily M  18 Rockville Montgo  5:18.00                   
                 33.48      1:12.03 (38.55)
        1:52.67 (40.64)     2:33.13 (40.46)
        3:19.39 (46.26)     4:06.87 (47.48)
        4:42.62 (35.75)     5:18.00 (35.38)
 51 Moshos, Eireni   14 CUBU Swim-PV      5:18.18                   
                 34.08      1:12.21 (38.13)
        1:54.19 (41.98)     2:34.66 (40.47)
        3:21.74 (47.08)     4:06.45 (44.71)
        4:43.46 (37.01)     5:18.18 (34.72)
 52 Thomas, Daniell  16 Parkland Aquatic  5:18.53                   
                 33.95      1:12.49 (38.54)
        1:53.71 (41.22)     2:33.86 (40.15)
        3:19.70 (45.84)     4:04.74 (45.04)
        4:41.76 (37.02)     5:18.53 (36.77)
 53 Samson, Julia E  14 Albany Starfish-  5:18.78                   
                 33.36      1:12.57 (39.21)
        1:53.55 (40.98)     2:35.17 (41.62)
        3:20.78 (45.61)     4:06.93 (46.15)
        4:42.94 (36.01)     5:18.78 (35.84)
 54 Mosca, Sarah E   17 Mercury Swimming  5:18.94                   
                 33.16      1:11.97 (38.81)
        1:53.92 (41.95)     2:36.50 (42.58)
        3:20.77 (44.27)     4:06.31 (45.54)
        4:42.63 (36.32)     5:18.94 (36.31)
 55 Browning, Sarah  16 Burkwood Aquatic  5:19.11                   
                 33.72      1:14.45 (40.73)
        1:56.73 (42.28)     2:38.14 (41.41)
        3:23.68 (45.54)     4:10.01 (46.33)
        4:44.89 (34.88)     5:19.11 (34.22)
 56 Crouse, Eva S    12 Aquabears-CT      5:20.45                   
                 32.71      1:11.96 (39.25)
        1:53.70 (41.74)     2:35.09 (41.39)
        3:19.05 (43.96)     4:05.52 (46.47)
        4:43.31 (37.79)     5:20.45 (37.14)
 57 Illenye, Ashley  15 Scarlet Aquatics  5:20.63                   
                 34.37      1:12.51 (38.14)
        1:53.17 (40.66)     2:32.14 (38.97)
        3:22.09 (49.95)     4:10.26 (48.17)
        4:46.36 (36.10)     5:20.63 (34.27)
 58 Heffernan, Mack  15 Cougar Aquatic T  5:20.76                   
                 32.62      1:12.27 (39.65)
        1:52.98 (40.71)     2:34.22 (41.24)
        3:20.07 (45.85)     4:07.66 (47.59)
        4:43.81 (36.15)     5:20.76 (36.95)
 59 Ouellette, Sara  13 Aquabears-CT      5:20.82                   
                 33.18      1:11.46 (38.28)
                                2:29.49 ( )
        3:18.27 (48.78)     4:08.99 (50.72)
        4:45.08 (36.09)     5:20.82 (35.74)
 60 Onstott, Chelse  20 Una PAAC-MA       5:21.74                   
                 33.33      1:11.91 (38.58)
        1:53.78 (41.87)     2:35.44 (41.66)
        3:21.44 (46.00)     4:08.73 (47.29)
        4:45.78 (37.05)     5:21.74 (35.96)
 61 Warren, Frances  19 Long Island Expr  5:23.52                   
                 32.04      1:07.80 (35.76)
        1:50.77 (42.97)     2:30.25 (39.48)
        3:21.24 (50.99)     4:11.27 (50.03)
        4:48.17 (36.90)     5:23.52 (35.35)
 62 Freeman, Erika   15 Parkland Aquatic  5:23.89                   
                 33.44      1:12.52 (39.08)
        1:54.98 (42.46)     2:34.69 (39.71)
        3:22.81 (48.12)     4:10.09 (47.28)
        4:47.96 (37.87)     5:23.89 (35.93)
 63 Garcia, Laura    16 All Star Aquatic  5:24.00                   
                 32.93      1:10.93 (38.00)
        1:54.54 (43.61)     2:35.66 (41.12)
        3:23.47 (47.81)     4:11.05 (47.58)
        4:49.60 (38.55)     5:24.00 (34.40)
 64 McNichol, Kassa  20 Unattached-MA     5:25.29                   
                 31.87      1:09.76 (37.89)
        1:52.54 (42.78)     2:34.76 (42.22)
        3:20.62 (45.86)     4:09.29 (48.67)
        4:47.73 (38.44)     5:25.29 (37.56)
 65 Chung, Katie J   17 New York Sharks-  5:25.47                   
                 33.07      1:13.83 (40.76)
        1:55.18 (41.35)     2:36.11 (40.93)
        3:23.87 (47.76)     4:13.71 (49.84)
        4:50.17 (36.46)     5:25.47 (35.30)
 66 Rollo, Emily K   17 Jersey Wahoos-MA  5:26.03                   
                 33.23      1:13.09 (39.86)
        1:53.96 (40.87)     2:35.41 (41.45)
        3:23.15 (47.74)     4:12.73 (49.58)
        4:49.72 (36.99)     5:26.03 (36.31)
 67 Boone, Carrie A  14 CUBU Swim-PV      5:26.63                   
                 34.46      1:14.11 (39.65)
        1:55.21 (41.10)     2:33.35 (38.14)
        3:23.61 (50.26)     4:11.36 (47.75)
        4:49.96 (38.60)     5:26.63 (36.67)
 68 Williams, Sydne  15 Monocacy Aquatic  5:27.61                   
                 33.69      1:13.08 (39.39)
        1:56.15 (43.07)     2:38.00 (41.85)
        3:25.13 (47.13)     4:13.58 (48.45)
        4:50.90 (37.32)     5:27.61 (36.71)
 69 Winnert, Rebecc  15 Buffalo Area Aqu  5:28.52                   
                 33.04      1:11.19 (38.15)
        1:55.27 (44.08)     2:37.38 (42.11)
                                3:12.38 ( )
      4:52.18 (1:39.80)     5:28.52 (36.34)
 -- Meili, Catherin  21 NYC-Lions-MR          DQ                    
                 32.16      1:08.49 (36.33)
        1:50.14 (41.65)     2:29.24 (39.10)
        3:12.75 (43.51)     3:55.39 (42.64)
        4:31.43 (36.04)          DQ (34.80)
 -- Buckworth, Laur  18 Cougar Aquatic T     DFS                    
 -- Zarriello, Mega  19 Long Island Aqua     DFS                    
 -- Pietrantonio, F  17 CUBU Swim-PV         DFS                    
 -- Jacumski, Victo  20 Town of Tonawand     DFS                    
 -- Martin, Faith A  19 Ridgefield Aquat     DFS                    
 -- Chan, Olivia     17 Long Island Expr     DFS                    
 

Event 14  Men 400 LC Meter IM
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lebed, Alex      16 Germantown Acade  4:35.92    4:28.42         20  
                 28.35      1:01.01 (32.66)
        1:34.89 (33.88)     2:08.52 (33.63)
        2:47.62 (39.10)     3:27.32 (39.70)
        3:58.19 (30.87)     4:28.42 (30.23)
  2 Proctor, Grant   17 Jersey Wahoos-MA  4:36.60    4:30.98         17  
                 29.13      1:02.21 (33.08)
        1:37.66 (35.45)     2:11.16 (33.50)
        2:49.20 (38.04)     3:27.92 (38.72)
        4:00.42 (32.50)     4:30.98 (30.56)
  3 Bollerman, Bria  19 Ridgefield Aquat  4:37.55    4:32.00         16  
                 27.65      1:00.51 (32.86)
        1:36.09 (35.58)     2:12.68 (36.59)
        2:49.62 (36.94)     3:28.54 (38.92)
        4:00.71 (32.17)     4:32.00 (31.29)
  4 Sebastian, Ryan  16 Scarlet Aquatics  4:35.45    4:35.32         15  
                 29.03      1:02.19 (33.16)
        1:38.02 (35.83)     2:12.74 (34.72)
        2:52.00 (39.26)     3:31.25 (39.25)
        4:03.61 (32.36)     4:35.32 (31.71)
  5 Putnam, Charles  19 CUBU Swim-PV      4:39.04    4:36.49         14  
                 28.06      1:01.95 (33.89)
        1:36.97 (35.02)     2:12.40 (35.43)
        2:51.70 (39.30)     3:32.59 (40.89)
        4:04.69 (32.10)     4:36.49 (31.80)
  6 Fiala, Brandon   17 Machine Aquatics  4:39.11    4:39.97         13  
                 28.62      1:01.47 (32.85)
        1:37.69 (36.22)     2:13.00 (35.31)
        2:54.08 (41.08)     3:34.58 (40.50)
        4:07.97 (33.39)     4:39.97 (32.00)
  7 Prescott, Tyler  15 Meriden Silver F  4:39.68    4:41.16         12  
                 28.96      1:03.55 (34.59)
        1:39.59 (36.04)     2:15.53 (35.94)
        2:55.50 (39.97)     3:36.80 (41.30)
        4:09.41 (32.61)     4:41.16 (31.75)
  8 Lennon, Michael  18 Long Island Aqua  4:38.74    4:48.40         11  
                 29.70      1:03.25 (33.55)
        1:41.54 (38.29)     2:17.79 (36.25)
        3:01.03 (43.24)     3:43.84 (42.81)
        4:17.08 (33.24)     4:48.40 (31.32)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Pite, Alan J     16 SoNoCo Swim Club  4:41.31    4:36.15          9  
                 28.26      1:01.63 (33.37)
        1:38.96 (37.33)     2:16.22 (37.26)
        2:53.79 (37.57)     3:32.00 (38.21)
        4:04.10 (32.10)     4:36.15 (32.05)
 10 Stockett, Paul   17 Suburban Seahawk  4:41.14    4:40.21          7  
                 29.09      1:03.79 (34.70)
        1:40.01 (36.22)     2:16.72 (36.71)
        2:55.02 (38.30)     3:34.68 (39.66)
        4:08.32 (33.64)     4:40.21 (31.89)
 11 Rainey, Ian B    16 Machine Aquatics  4:41.83    4:40.22          6  
                 29.78      1:02.88 (33.10)
        1:39.24 (36.36)     2:13.51 (34.27)
        2:55.55 (42.04)     3:35.65 (40.10)
        4:08.81 (33.16)     4:40.22 (31.41)
 12 Newell, Mark E   18 Fox Chapel Kille  4:40.86    4:40.39          5  
                 28.31      1:02.35 (34.04)
        1:40.13 (37.78)     2:17.00 (36.87)
        2:55.92 (38.92)     3:35.62 (39.70)
        4:08.81 (33.19)     4:40.39 (31.58)
 13 Ahlberg, Joseph  16 SoNoCo Swim Club  4:41.99    4:40.51          4  
                 28.82      1:02.03 (33.21)
        1:38.43 (36.40)     2:14.76 (36.33)
        2:55.21 (40.45)     3:36.60 (41.39)
        4:09.13 (32.53)     4:40.51 (31.38)
 14 Smith, Grayson   18 Ridgefield Aquat  4:42.52    4:43.01          3  
                 28.74      1:02.92 (34.18)
        1:38.76 (35.84)     2:14.32 (35.56)
        2:55.10 (40.78)     3:37.46 (42.36)
        4:10.45 (32.99)     4:43.01 (32.56)
 15 Greene, Jonatha  18 Piranha Swimming  4:42.43    4:43.08          2  
                 29.87      1:03.44 (33.57)
        1:40.59 (37.15)     2:16.80 (36.21)
        2:57.42 (40.62)     3:38.33 (40.91)
        4:11.63 (33.30)     4:43.08 (31.45)
 16 Rude, Evin G     16 CUBU Swim-PV      4:41.29    4:46.61          1  
                 29.75      1:04.19 (34.44)
        1:41.94 (37.75)     2:18.25 (36.31)
        3:01.23 (42.98)     3:43.46 (42.23)
        4:15.56 (32.10)     4:46.61 (31.05)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Barber, Douglas  18 Hamden Hall Acqu  4:44.04    4:39.12        
                 29.19      1:02.86 (33.67)
        1:39.28 (36.42)     2:14.54 (35.26)
        2:54.14 (39.60)     3:34.99 (40.85)
        4:07.56 (32.57)     4:39.12 (31.56)
 18 Nakano, Shota    18 Hershey Aquatic-  4:42.90    4:39.57        
                 29.36      1:00.95 (31.59)
        1:39.40 (38.45)     2:16.83 (37.43)
        2:55.59 (38.76)     3:34.86 (39.27)
        4:07.88 (33.02)     4:39.57 (31.69)
 19 Ahlberg, Andrew  21 SoNoCo Swim Club  4:43.19    4:40.74        
                 29.61      1:03.71 (34.10)
        1:41.04 (37.33)     2:19.00 (37.96)
        2:58.30 (39.30)     3:38.16 (39.86)
        4:09.56 (31.40)     4:40.74 (31.18)
 20 Materniak, Eric  20 Unattached-MA     4:42.59    4:41.07        
                 29.26      1:02.81 (33.55)
        1:40.05 (37.24)     2:16.51 (36.46)
        2:54.86 (38.35)     3:34.64 (39.78)
        4:08.58 (33.94)     4:41.07 (32.49)
 21 Spiropoulos, Gr  17 Scarlet Aquatics  4:43.85    4:43.32        
                 28.88      1:01.25 (32.37)
        1:39.04 (37.79)     2:15.49 (36.45)
        2:56.81 (41.32)     3:37.30 (40.49)
        4:11.27 (33.97)     4:43.32 (32.05)
 22 Patrum, William  18 Star Swimming-NI  4:43.76    4:43.71        
                 29.20      1:02.58 (33.38)
        1:38.55 (35.97)     2:14.67 (36.12)
        2:56.51 (41.84)     3:39.23 (42.72)
        4:11.70 (32.47)     4:43.71 (32.01)
 23 McCormick, Thom  16 Golden Ram Aquat  4:42.89    4:45.26        
                 28.85      1:02.18 (33.33)
        1:39.99 (37.81)     2:18.48 (38.49)
        2:57.29 (38.81)     3:38.23 (40.94)
        4:11.35 (33.12)     4:45.26 (33.91)
 24 Drexler, Willia  15 Hershey Aquatic-  4:43.27    4:47.20        
                 29.91      1:03.46 (33.55)
        1:40.96 (37.50)     2:16.41 (35.45)
        2:59.44 (43.03)     3:41.53 (42.09)
        4:15.15 (33.62)     4:47.20 (32.05)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Lee, William E   18 Hershey Aquatic-  4:44.87    4:38.47        
                 28.44      1:01.83 (33.39)
        1:38.17 (36.34)     2:15.06 (36.89)
        2:52.79 (37.73)     3:33.18 (40.39)
        4:05.76 (32.58)     4:38.47 (32.71)
 26 Cudahy, Conor J  17 CUBU Swim-PV      4:44.31    4:42.68        
                 28.86      1:03.27 (34.41)
        1:39.41 (36.14)     2:14.95 (35.54)
        2:56.27 (41.32)     3:39.20 (42.93)
        4:11.38 (32.18)     4:42.68 (31.30)
 27 Ransford, Patri  15 PACK Swim Team o  4:44.20    4:42.91        
                 30.21      1:03.48 (33.27)
        1:39.26 (35.78)     2:15.31 (36.05)
        2:57.50 (42.19)     3:41.78 (44.28)
        4:12.91 (31.13)     4:42.91 (30.00)
 28 St. John, Carl   18 CUBU Swim-PV      4:45.89    4:43.96        
                 29.25      1:02.31 (33.06)
        1:40.04 (37.73)     2:16.91 (36.87)
        2:57.51 (40.60)     3:39.29 (41.78)
        4:12.10 (32.81)     4:43.96 (31.86)
 29 Etter, Jackson   15 Nittany Lion Aqu  4:45.20    4:44.43        
                 30.80      1:05.16 (34.36)
        1:42.66 (37.50)     2:17.42 (34.76)
        2:59.18 (41.76)     3:39.71 (40.53)
        4:13.30 (33.59)     4:44.43 (31.13)
 30 Shanley, Jeffre  18 Cougar Aquatic T  4:44.76    4:45.43        
                 29.53      1:03.75 (34.22)
        1:40.71 (36.96)     2:16.59 (35.88)
        3:00.04 (43.45)     3:43.07 (43.03)
        4:15.80 (32.73)     4:45.43 (29.63)
 31 Hutton, Griffin  15 Princeton Piranh  4:45.10    4:46.83        
                 30.77      1:04.22 (33.45)
        1:41.83 (37.61)     2:17.54 (35.71)
        3:01.60 (44.06)     3:43.87 (42.27)
        4:16.58 (32.71)     4:46.83 (30.25)
 32 Shek, Steven     15 Jersey Wahoos-MA  4:45.13    4:47.28        
                 30.01      1:03.71 (33.70)
        1:41.92 (38.21)     2:19.77 (37.85)
        2:59.96 (40.19)     3:41.47 (41.51)
        4:14.96 (33.49)     4:47.28 (32.32)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 33 Gibble, Bradley  16 Nittany Lion Aqu  4:46.00                   
                 29.54      1:04.50 (34.96)
        1:37.92 (33.42)     2:13.05 (35.13)
        2:55.27 (42.22)     3:38.41 (43.14)
        4:12.48 (34.07)     4:46.00 (33.52)
 34 Wang, Christoph  16 Scarlet Aquatics  4:46.11                   
                 29.53      1:03.26 (33.73)
        1:40.90 (37.64)     2:16.38 (35.48)
        2:58.55 (42.17)     3:41.24 (42.69)
        4:13.73 (32.49)     4:46.11 (32.38)
 35 McCauley, Willi  17 Star Swimming-NI  4:46.59                   
                 30.09      1:03.84 (33.75)
        1:41.91 (38.07)     2:17.28 (35.37)
        3:01.23 (43.95)     3:42.51 (41.28)
        4:15.38 (32.87)     4:46.59 (31.21)
 36 Dillinger, Thom  15 Greenwich YWCA D  4:46.60                   
                 29.32      1:03.81 (34.49)
        1:40.85 (37.04)     2:18.14 (37.29)
        2:58.22 (40.08)     3:40.85 (42.63)
        4:14.35 (33.50)     4:46.60 (32.25)
 37 Pokornowski, Al  19 Town of Tonawand  4:46.62                   
                 28.34      1:02.20 (33.86)
        1:39.26 (37.06)     2:16.31 (37.05)
        2:59.28 (42.97)     3:43.34 (44.06)
        4:14.91 (31.57)     4:46.62 (31.71)
 38 Rowledge, Rober  16 Schenectady-Sara  4:46.91                   
                 30.18      1:04.10 (33.92)
        1:41.64 (37.54)     2:18.30 (36.66)
        3:00.12 (41.82)     3:43.44 (43.32)
        4:15.07 (31.63)     4:46.91 (31.84)
 39 Rappaport, Will  18 Badger Swim Club  4:47.01                   
                 29.41      1:03.92 (34.51)
        1:39.39 (35.47)     2:14.77 (35.38)
        2:56.92 (42.15)     3:41.13 (44.21)
        4:14.49 (33.36)     4:47.01 (32.52)
 40 Martin, Alexand  14 Jersey Wahoos-MA  4:47.54                   
                 31.78      1:07.17 (35.39)
        1:43.06 (35.89)     2:17.66 (34.60)
        3:00.99 (43.33)     3:42.82 (41.83)
        4:16.07 (33.25)     4:47.54 (31.47)
 41 Miller, Nichola  16 Ridgefield Aquat  4:47.67                   
                 30.93      1:04.78 (33.85)
        1:40.45 (35.67)     2:15.18 (34.73)
        2:57.87 (42.69)     3:39.85 (41.98)
        4:14.15 (34.30)     4:47.67 (33.52)
 42 Lozano, Joseph   16 Long Island Expr  4:47.68                   
                 30.45      1:04.66 (34.21)
        1:43.27 (38.61)     2:20.86 (37.59)
        3:00.50 (39.64)     3:40.05 (39.55)
        4:14.66 (34.61)     4:47.68 (33.02)
 43 Kalibat, Peter   16 Eastern Express-  4:47.88                   
                 30.53      1:04.11 (33.58)
        1:43.73 (39.62)     2:21.06 (37.33)
        3:03.91 (42.85)     3:46.88 (42.97)
        4:18.26 (31.38)     4:47.88 (29.62)
 44 Mattera, Michae  15 Team Suffolk-MR   4:47.95                   
                 29.98      1:04.84 (34.86)
        1:41.19 (36.35)     2:16.72 (35.53)
        2:59.35 (42.63)     3:43.13 (43.78)
        4:16.20 (33.07)     4:47.95 (31.75)
 45 Hall, Delaney W  15 Long Island Aqua  4:48.04                   
                 29.82      1:03.69 (33.87)
        1:43.18 (39.49)     2:21.36 (38.18)
        3:00.09 (38.73)     3:39.40 (39.31)
        4:14.34 (34.94)     4:48.04 (33.70)
 46 Bond, Andrew J   16 Emmaus Aquatic C  4:48.09                   
                 30.56      1:06.09 (35.53)
        1:42.33 (36.24)     2:18.41 (36.08)
        2:59.15 (40.74)     3:42.12 (42.97)
        4:16.27 (34.15)     4:48.09 (31.82)
 47 Martin, Joseph   17 Star Swimming-NI  4:48.11                   
                 30.31      1:04.30 (33.99)
        1:44.04 (39.74)     2:22.79 (38.75)
        3:02.59 (39.80)     3:41.89 (39.30)
        4:15.71 (33.82)     4:48.11 (32.40)
 47 Wimmer, Cody J   16 Emmaus Aquatic C  4:48.11                   
                 31.28      1:05.87 (34.59)
        1:43.59 (37.72)     2:20.36 (36.77)
        3:03.12 (42.76)     3:46.34 (43.22)
        4:17.75 (31.41)     4:48.11 (30.36)
 49 Robinson, Brian  17 Syracuse Charger  4:48.12                   
                 29.87      1:04.40 (34.53)
        1:41.16 (36.76)     2:16.61 (35.45)
        3:00.12 (43.51)     3:42.57 (42.45)
        4:16.39 (33.82)     4:48.12 (31.73)
 50 Tanchick, Matth  17 Golden Comets Sw  4:48.29                   
                 29.96      1:03.82 (33.86)
        1:43.05 (39.23)     2:20.03 (36.98)
        3:01.71 (41.68)     3:43.26 (41.55)
        4:17.20 (33.94)     4:48.29 (31.09)
 51 Hooper, Nichola  17 Albany Starfish-  4:48.44                   
                 30.23      1:04.98 (34.75)
        1:41.35 (36.37)     2:17.17 (35.82)
        3:00.78 (43.61)     3:43.76 (42.98)
        4:16.92 (33.16)     4:48.44 (31.52)
 52 Gibbons, Jake R  15 Cougar Aquatic T  4:48.75                   
                 30.36      1:04.03 (33.67)
        1:40.54 (36.51)     2:15.78 (35.24)
        3:00.30 (44.52)     3:43.25 (42.95)
        4:17.31 (34.06)     4:48.75 (31.44)
 53 Williams, Danie  14 Westport/Weston-  4:48.82                   
                 30.78      1:06.32 (35.54)
        1:44.99 (38.67)     2:21.89 (36.90)
        3:02.59 (40.70)     3:44.85 (42.26)
        4:17.14 (32.29)     4:48.82 (31.68)
 54 Nielsen, Matthe  18 CUBU Swim-PV      4:49.01                   
                 30.53      1:04.93 (34.40)
        1:44.02 (39.09)     2:22.36 (38.34)
        3:02.71 (40.35)     3:43.67 (40.96)
        4:17.18 (33.51)     4:49.01 (31.83)
 55 Pawlowicz, Nath  15 CUBU Swim-PV      4:49.15                   
                 30.40      1:05.37 (34.97)
        1:41.45 (36.08)     2:18.74 (37.29)
        2:59.54 (40.80)     3:43.16 (43.62)
        4:16.36 (33.20)     4:49.15 (32.79)
 56 Hirka, Logan M   18 CUBU Swim-PV      4:49.18                   
                 29.99      1:05.09 (35.10)
        1:41.72 (36.63)     2:18.46 (36.74)
        3:00.06 (41.60)     3:43.26 (43.20)
        4:16.73 (33.47)     4:49.18 (32.45)
 57 Nyce, Andrew S   18 Machine Aquatics  4:49.21                   
                 29.03      1:02.50 (33.47)
        1:41.20 (38.70)     2:18.12 (36.92)
        2:59.11 (40.99)     3:39.91 (40.80)
        4:14.95 (35.04)     4:49.21 (34.26)
 58 Fronczak, Brand  15 Westtown Aquatic  4:49.58                   
                 30.63      1:06.05 (35.42)
        1:44.74 (38.69)     2:22.52 (37.78)
        3:02.77 (40.25)     3:43.31 (40.54)
        4:17.03 (33.72)     4:49.58 (32.55)
 59 Ciocco, Samuel   18 Monocacy Aquatic  4:49.66                   
                 30.77      1:04.46 (33.69)
        1:43.15 (38.69)     2:20.80 (37.65)
        3:02.70 (41.90)     3:44.43 (41.73)
        4:17.95 (33.52)     4:49.66 (31.71)
 59 Towers, Zachary  15 Long Island Aqua  4:49.66                   
                 30.34      1:03.63 (33.29)
        1:42.17 (38.54)     2:19.99 (37.82)
        3:03.52 (43.53)     3:45.97 (42.45)
        4:18.18 (32.21)     4:49.66 (31.48)
 61 Song, Gregory S  15 CUBU Swim-PV      4:49.81                   
                 30.21      1:04.00 (33.79)
        1:43.93 (39.93)     2:23.15 (39.22)
        3:03.06 (39.91)     3:42.98 (39.92)
        4:16.68 (33.70)     4:49.81 (33.13)
 62 Tragotsis, Niko  15 Rockville Montgo  4:50.07                   
                 30.68      1:05.75 (35.07)
        1:43.24 (37.49)     2:19.57 (36.33)
        3:01.20 (41.63)     3:44.42 (43.22)
        4:17.79 (33.37)     4:50.07 (32.28)
 63 Trebilcock, Eam  18 Fox Chapel Kille  4:50.46                   
                 31.05      1:06.48 (35.43)
        1:45.23 (38.75)     2:22.66 (37.43)
        3:03.07 (40.41)     3:43.43 (40.36)
        4:16.87 (33.44)     4:50.46 (33.59)
 64 Enoch, Adam C    18 Eagle Swim Team-  4:50.62                   
                 31.20      1:05.90 (34.70)
        1:43.80 (37.90)     2:19.65 (35.85)
        3:02.60 (42.95)     3:44.77 (42.17)
        4:19.00 (34.23)     4:50.62 (31.62)
 65 Pastoriza, Step  15 CUBU Swim-PV      4:50.87                   
                 31.32      1:08.26 (36.94)
        1:45.47 (37.21)     2:22.62 (37.15)
        3:03.26 (40.64)     3:44.74 (41.48)
        4:18.20 (33.46)     4:50.87 (32.67)
 66 Conzola, Peter   16 Parkland Aquatic  4:51.00                   
                 29.75      1:05.01 (35.26)
        1:41.59 (36.58)     2:19.37 (37.78)
        3:01.80 (42.43)     3:46.33 (44.53)
        4:18.58 (32.25)     4:51.00 (32.42)
 67 Defriece, Andre  14 Germantown Acade  4:51.07                   
                 32.59      1:10.38 (37.79)
        1:45.24 (34.86)     2:19.57 (34.33)
        3:03.52 (43.95)     3:47.81 (44.29)
        4:19.84 (32.03)     4:51.07 (31.23)
 68 Scott, Thomas C  16 CUBU Swim-PV      4:51.33                   
                 29.22      1:02.44 (33.22)
        1:40.00 (37.56)     2:18.58 (38.58)
        3:00.51 (41.93)     3:44.73 (44.22)
        4:18.03 (33.30)     4:51.33 (33.30)
 69 Grant, Lenny     14 Long Island Aqua  4:51.70                   
                 29.56      1:04.65 (35.09)
        1:42.72 (38.07)     2:19.60 (36.88)
        3:01.37 (41.77)     3:44.99 (43.62)
        4:19.20 (34.21)     4:51.70 (32.50)
 70 Conover, Arthur  17 Mid-Maine Dolphi  4:52.03                   
                 30.61      1:04.72 (34.11)
        1:42.79 (38.07)     2:19.98 (37.19)
        3:05.10 (45.12)     3:49.42 (44.32)
        4:21.74 (32.32)     4:52.03 (30.29)
 71 Choo, Harold H   16 Scarlet Aquatics  4:52.05                   
                 30.68      1:04.28 (33.60)
        1:44.83 (40.55)     2:22.72 (37.89)
        3:03.29 (40.57)     3:43.78 (40.49)
        4:18.99 (35.21)     4:52.05 (33.06)
 72 Huang, Scott     17 Scarlet Aquatics  4:52.27                   
                 30.10      1:06.84 (36.74)
        1:45.58 (38.74)     2:23.43 (37.85)
        3:03.68 (40.25)     3:44.69 (41.01)
        4:18.92 (34.23)     4:52.27 (33.35)
 73 Bray, Spencer E  18 Star Swimming-NI  4:52.30                   
                 31.19      1:05.85 (34.66)
        1:41.79 (35.94)     2:17.62 (35.83)
        3:03.76 (46.14)     3:50.04 (46.28)
        4:21.76 (31.72)     4:52.30 (30.54)
 74 Dickson, Robert  15 Shockwaves Aquat  4:52.36                   
                 31.17      1:06.78 (35.61)
        1:43.30 (36.52)     2:19.00 (35.70)
        3:01.89 (42.89)     3:46.46 (44.57)
        4:19.96 (33.50)     4:52.36 (32.40)
 74 Brown, Connor F  15 Long Island Aqua  4:52.36                   
                 31.53      1:08.27 (36.74)
        1:46.84 (38.57)     2:25.34 (38.50)
        3:07.31 (41.97)     3:49.77 (42.46)
        4:21.30 (31.53)     4:52.36 (31.06)
 76 Ching, Benjamin  17 Long Island Aqua  4:52.56                   
                 29.55      1:03.73 (34.18)
        1:42.69 (38.96)     2:21.17 (38.48)
        3:02.35 (41.18)     3:44.04 (41.69)
        4:19.06 (35.02)     4:52.56 (33.50)
 77 Reynolds, Mitch  15 Monocacy Aquatic  4:52.61                   
                 30.63      1:05.13 (34.50)
        1:43.06 (37.93)     2:19.05 (35.99)
        3:03.13 (44.08)     3:46.23 (43.10)
        4:20.91 (34.68)     4:52.61 (31.70)
 78 Taylor, Austin   18 Eagle Swim Team-  4:52.72                   
                 30.68      1:04.18 (33.50)
        1:42.90 (38.72)     2:20.19 (37.29)
        3:02.36 (42.17)     3:43.41 (41.05)
        4:18.97 (35.56)     4:52.72 (33.75)
 79 Rizzo, Anthony   15 Scarlet Aquatics  4:53.02                   
                 29.08      1:03.58 (34.50)
        1:41.10 (37.52)     2:17.98 (36.88)
        3:01.31 (43.33)     3:45.89 (44.58)
        4:19.87 (33.98)     4:53.02 (33.15)
 80 Lin, William R   15 CUBU Swim-PV      4:53.44                   
                 29.66      1:05.01 (35.35)
        1:44.17 (39.16)     2:22.36 (38.19)
        3:04.26 (41.90)     3:47.64 (43.38)
        4:20.79 (33.15)     4:53.44 (32.65)
 81 Fong, Zachary L  14 Jersey Wahoos-MA  4:53.70                   
                 30.33      1:04.07 (33.74)
        1:41.72 (37.65)     2:19.38 (37.66)
        3:03.93 (44.55)     3:47.49 (43.56)
        4:20.77 (33.28)     4:53.70 (32.93)
 82 Fitzpatrick, Ki  17 Long Island Aqua  4:54.03                   
                 31.86      1:07.42 (35.56)
        1:45.73 (38.31)     2:22.14 (36.41)
        3:05.25 (43.11)     3:47.58 (42.33)
        4:22.00 (34.42)     4:54.03 (32.03)
 83 Van Krimpen, Ow  15 CUBU Swim-PV      4:54.85                   
                 30.35      1:04.88 (34.53)
        1:45.00 (40.12)     2:23.67 (38.67)
        3:06.92 (43.25)     3:49.56 (42.64)
        4:23.09 (33.53)     4:54.85 (31.76)
 84 Lovett, Jared A  21 Omni-CT           4:55.43                   
                 29.06      1:02.59 (33.53)
        1:39.50 (36.91)     2:17.93 (38.43)
        2:59.89 (41.96)     3:43.43 (43.54)
        4:19.52 (36.09)     4:55.43 (35.91)
 85 Gomez, Maicoll   14 Scarlet Aquatics  4:56.53                   
                 30.08      1:04.51 (34.43)
        1:42.44 (37.93)     2:20.58 (38.14)
        3:02.37 (41.79)     3:46.61 (44.24)
        4:21.71 (35.10)     4:56.53 (34.82)
 86 Scobee, Jack L   13 Aquabears-CT      4:56.55                   
                 32.90      1:09.61 (36.71)
        1:47.74 (38.13)     2:25.37 (37.63)
        3:07.15 (41.78)     3:49.91 (42.76)
        4:23.63 (33.72)     4:56.55 (32.92)
 87 Otto, Luke T     16 Star Swimming-NI  4:57.30                   
                 29.84      1:05.28 (35.44)
        1:43.98 (38.70)     2:22.64 (38.66)
        3:05.48 (42.84)     3:49.82 (44.34)
        4:24.03 (34.21)     4:57.30 (33.27)
 88 Wendt, Will D    19 Long Island Aqua  4:57.68                   
                 29.94      1:05.10 (35.16)
        1:43.21 (38.11)     2:21.84 (38.63)
        3:04.48 (42.64)     3:50.01 (45.53)
        4:24.02 (34.01)     4:57.68 (33.66)
 89 Hanlon, Edward   17 Omni-CT           4:58.12                   
                 30.73      1:05.39 (34.66)
        1:46.97 (41.58)     2:26.23 (39.26)
        3:08.67 (42.44)     3:51.43 (42.76)
        4:25.77 (34.34)     4:58.12 (32.35)
 90 Cleary, Michael  18 Flying Gull Aqua  4:58.14                   
                 31.71      1:08.12 (36.41)
        1:46.70 (38.58)     2:25.11 (38.41)
        3:06.91 (41.80)     3:50.36 (43.45)
        4:25.34 (34.98)     4:58.14 (32.80)
 91 Jaeger, Marck F  20 Towson Universit  4:58.17                   
                 31.94      1:08.13 (36.19)
        1:47.70 (39.57)     2:26.13 (38.43)
        3:08.08 (41.95)     3:49.75 (41.67)
        4:24.51 (34.76)     4:58.17 (33.66)
 92 Mann, Andrew M   17 CUBU Swim-PV      4:58.57                   
                 29.54      1:04.65 (35.11)
        1:41.66 (37.01)     2:19.50 (37.84)
        3:03.34 (43.84)     3:49.33 (45.99)
        4:24.13 (34.80)     4:58.57 (34.44)
 93 Caprara, Alexan  16 Jewish Community  4:58.60                   
                 31.30      1:07.67 (36.37)
        1:47.82 (40.15)     2:27.06 (39.24)
        3:08.39 (41.33)     3:50.57 (42.18)
        4:25.97 (35.40)     4:58.60 (32.63)
 94 Paules, Evan M   18 Parkland Aquatic  4:58.64                   
                 31.49      1:07.23 (35.74)
        1:46.48 (39.25)     2:24.43 (37.95)
        3:07.37 (42.94)     3:50.28 (42.91)
        4:25.41 (35.13)     4:58.64 (33.23)
 95 Spazzarini, Eri  21 Laurel E Hartfor  5:03.97                   
                 30.71      1:05.59 (34.88)
        1:45.94 (40.35)     2:25.48 (39.54)
        3:11.30 (45.82)     3:55.09 (43.79)
        4:30.67 (35.58)     5:03.97 (33.30)
 96 Neuendorf, Lanc  17 New York Sharks-  5:07.17                   
                 27.03        59.14 (32.11)
        1:41.38 (42.24)     2:20.26 (38.88)
        3:06.86 (46.60)     3:53.68 (46.82)
        4:31.33 (37.65)     5:07.17 (35.84)
 97 Lingo, Jordan C  19 Unattached-MD     5:16.74                   
                 32.28      1:09.58 (37.30)
        1:49.78 (40.20)     2:29.18 (39.40)
        3:15.21 (46.03)     4:02.63 (47.42)
        4:40.49 (37.86)     5:16.74 (36.25)
 -- Kang, Philip     17 Scarlet Aquatics      DQ                    
                 29.67      1:01.84 (32.17)
        1:37.67 (35.83)     2:12.94 (35.27)
        2:53.75 (40.81)     3:34.40 (40.65)
        4:07.76 (33.36)          DQ (32.42)
 -- Cudahy, Sean Z   20 Machine Aquatics      DQ                    
                 31.30      1:06.56 (35.26)
        1:44.82 (38.26)     2:22.39 (37.57)
        3:03.08 (40.69)     3:42.97 (39.89)
        4:18.51 (35.54)          DQ (33.78)
 -- Power, Robert M  20 Suburban Seahawk     DFS                    
 -- Murad, Bryce P   14 SoNoCo Swim Club     DFS                    
 -- William, Andrew  17 Scarlet Aquatics      NS                    
 
Event 15  Women 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 SoNoCo Swim Club-CT  ''A''      3:57.48    3:56.21         40  
     1) Sinatro, Haley M 18           2) Zhao, Amy Y 16               
     3) Daigneault, Gabrielle 16      4) Friedmann, Taylor L 20       
                 29.04        59.73 (59.73)
        1:27.26 (27.53)     1:59.07 (59.34)
        2:27.19 (28.12)     2:57.42 (58.35)
        3:26.27 (28.85)     3:56.21 (58.79)
  2 Long Island Aqua-MR  ''A''      4:00.23    3:56.50         34  
     1) Treble, Molly M 15            2) Giovanniello, Kerry A 15     
     3) Treble, Cara H 14             4) Kelly, Emily C 20            
                 29.11    1:00.40 (1:00.40)
        1:28.82 (28.42)     2:00.17 (59.77)
        2:28.06 (27.89)     2:58.74 (58.57)
        3:26.20 (27.46)     3:56.50 (57.76)
  3 Town of Tonawand-NI  ''A''      3:58.97    3:57.27         32  
     1) Graesser, Hannah R 16         2) Anthone, Rebecca E 16        
     3) Rommel, Dina J 16             4) Sagasta, Lindsey M 17        
                 28.69    1:00.11 (1:00.11)
        1:28.53 (28.42)     1:59.81 (59.70)
        2:27.49 (27.68)     2:58.43 (58.62)
        3:26.43 (28.00)     3:57.27 (58.84)
  4 Fox Chapel Kille-AM  ''A''      4:00.09    3:57.29         30  
     1) Tracy, Braelyn N 17           2) Miller, Heidi B 16           
     3) Gruber, Margaret A 16         4) Krug, Paris M 14             
                 29.21    1:00.26 (1:00.26)
        1:27.73 (27.47)     1:57.46 (57.20)
        2:26.17 (28.71)     2:57.10 (59.64)
        3:25.81 (28.71)   3:57.29 (1:00.19)
  5 CUBU Swim-PV  ''A''             3:53.68    3:57.79         28  
     1) Revilak, Sofia A 15           2) Byrnes, Megan E 13           
     3) Vincent, Taylor M 17          4) Katis, Jayme C 19            
                 28.32        58.94 (58.94)
        1:27.66 (28.72)     1:58.73 (59.79)
        2:27.20 (28.47)     2:57.67 (58.94)
        3:26.06 (28.39)   3:57.79 (1:00.12)
  6 Eastern Express-NJ  ''A''       4:02.34    3:59.81         26  
     1) Dillione, Tomlyn E 16         2) O''Rourke, Kathleen M 16      
     3) Johnson, Taylor L 17          4) Matheson, Hannah C 17        
                 28.35        58.90 (58.90)
        1:27.18 (28.28)     1:58.80 (59.90)
        2:28.20 (29.40)   2:59.81 (1:01.01)
        3:28.18 (28.37)   3:59.81 (1:00.00)
  7 CUBU Swim-PV  ''B''             4:00.65    4:00.21         24  
     1) Moffitt, Hellen S 17          2) Bayer, Cassidy L 12          
     3) Mack, Andi M 14               4) Gould, Audrey K 16           
                 28.56        59.80 (59.80)
        1:28.66 (28.86)   2:00.11 (1:00.31)
        2:28.92 (28.81)   3:00.60 (1:00.49)
        3:29.36 (28.76)     4:00.21 (59.61)
  8 Machine Aquatics-PV  ''A''      3:58.62    4:00.22         22  
     1) Greene, Eva J 18              2) Fosburgh, Elizabeth B 17     
     3) Haufler, Allison T 18         4) Speers, Abigail M 17         
                 28.44        59.61 (59.61)
        1:28.12 (28.51)   1:59.74 (1:00.13)
        2:29.01 (29.27)   3:01.61 (1:01.87)
        3:29.13 (27.52)     4:00.22 (58.61)
  9 Eagle Swim Team-MD  ''A''       3:58.13    4:01.15         18  
     1) Chabbott, Amanda H 14         2) Crompton, Georgie R 17       
     3) McCorkel, Heather L 17        4) Dunseith, Erin M 18          
                 29.40    1:00.97 (1:00.97)
        1:29.44 (28.47)   2:01.04 (1:00.07)
        2:29.87 (28.83)   3:01.72 (1:00.68)
        3:30.18 (28.46)     4:01.15 (59.43)
 10 Cougar Aquatic T-NJ  ''A''      4:03.21    4:01.63         14  
     1) Wujciak, Megan A 17           2) Podhayny, Ashleigh M 18      
     3) Buckworth, Lauren C 18        4) Smith, Morgan L 15           
                 29.10    1:00.08 (1:00.08)
        1:29.02 (28.94)   2:00.70 (1:00.62)
        2:29.69 (28.99)   3:01.70 (1:01.00)
        3:30.38 (28.68)     4:01.63 (59.93)
 11 Scarlet Aquatics-NJ  ''A''      4:00.73    4:02.13         12  
     1) Moser, Mary C 20              2) Winnan, Brynja C 19          
     3) Aarts, Nicole B 14            4) Wu, Cynthia M 15             
                 28.40        59.35 (59.35)
        1:27.74 (28.39)   1:59.37 (1:00.02)
        2:28.55 (29.18)   3:00.98 (1:01.61)
        3:29.64 (28.66)   4:02.13 (1:01.15)
 12 SoNoCo Swim Club-CT  ''B''      4:02.71    4:02.46         10  
     1) Mantz, Sarah M 17             2) Krajcik, Katherine G 16      
     3) Tougas, Kristina P 16         4) Chung, Dana 15               
                 29.54    1:00.32 (1:00.32)
        1:29.46 (29.14)   2:01.13 (1:00.81)
        2:29.96 (28.83)   3:01.68 (1:00.55)
        3:30.97 (29.29)   4:02.46 (1:00.78)
 13 Albany Starfish-AD  ''A''       3:58.41    4:02.65          8  
     1) Zhou, Kina Y 17               2) Cahill, Kaitlin E 16         
     3) Beckford, Gabriana E 16       4) Terwilliger, Emma K 17       
                 29.35        59.76 (59.76)
        1:29.57 (29.81)   2:01.48 (1:01.72)
        2:31.52 (30.04)   3:02.80 (1:01.32)
        3:31.73 (28.93)     4:02.65 (59.85)
 14 Suburban Seahawk-MA  ''A''      4:01.37    4:02.67          6  
     1) Yoshimura, Valerie M 15       2) Hitchens, Sarah A 17         
     3) Jampo, Darrah J 17            4) Bruno, Brooke M 15           
                 28.76        59.16 (59.16)
        1:28.50 (29.34)   1:59.35 (1:00.19)
        2:28.83 (29.48)   3:02.01 (1:02.66)
        3:31.36 (29.35)   4:02.67 (1:00.66)
 15 Jewish Community-AM  ''A''      3:58.80    4:04.38          4  
     1) Smith, Leah G 17              2) Haberman, Shannon M 18       
     3) Uhrin, Emily A 17             4) Elizeus, Alexandria K 17     
                 28.56        58.09 (58.09)
        1:28.08 (29.99)   1:59.16 (1:01.07)
        2:29.13 (29.97)   3:01.74 (1:02.58)
        3:31.35 (29.61)   4:04.38 (1:02.64)
 16 Jersey Wahoos-MA  ''A''         4:04.32    4:05.97          2  
     1) Patterson, Leigh A 21         2) Zagoren, Jenna M 16          
     3) Obregon, Isabel M 15          4) Patterson, Courtney R 18     
                 29.26    1:00.28 (1:00.28)
        1:29.75 (29.47)   2:02.57 (1:02.29)
        2:32.36 (29.79)   3:04.66 (1:02.09)
        3:34.04 (29.38)   4:05.97 (1:01.31)
 17 Parkland Aquatic-MA  ''A''      3:56.17    4:06.47        
     1) Karam, Sydnee S 15            2) Burns, Madison L 18          
     3) Gilson, Brooke J 16           4) Reifinger, Erica L 18        
                 28.95    1:00.40 (1:00.40)
        1:29.64 (29.24)   2:02.00 (1:01.60)
        2:31.65 (29.65)   3:05.20 (1:03.20)
        3:34.60 (29.40)   4:06.47 (1:01.27)
 18 Machine Aquatics-PV  ''B''      4:05.95    4:06.54        
     1) Haufler, Kristin M 16         2) Murphy, Briana E 19          
     3) Dolan, Suzanne D 14           4) Kellan, Laura F 17           
                 29.34    1:01.37 (1:01.37)
        1:30.31 (28.94)   2:02.66 (1:01.29)
        2:31.34 (28.68)   3:03.51 (1:00.85)
        3:33.10 (29.59)   4:06.54 (1:03.03)
 19 New York Sharks-MR  ''A''       4:06.08    4:06.56        
     1) Andrews, Jinan M 16           2) Zhang, Amy 14                
     3) Kim, Rachel S 17              4) Fairclough, Morgan D 17      
                 29.83    1:01.45 (1:01.45)
        1:31.13 (29.68)   2:03.56 (1:02.11)
        2:33.68 (30.12)   3:05.60 (1:02.04)
        3:34.59 (28.99)   4:06.56 (1:00.96)
 20 Star Swimming-NI  ''A''         4:09.91    4:06.58        
     1) Butler, Victoria A 16         2) Modeas, Sydney E 16          
     3) Willis, Claire H 16           4) Reddon, Alexandra G 14       
                 29.99    1:01.19 (1:01.19)
        1:30.54 (29.35)   2:01.92 (1:00.73)
        2:31.87 (29.95)   3:03.83 (1:01.91)
        3:33.82 (29.99)   4:06.58 (1:02.75)
 21 Long Island Expr-MR  ''A''      4:02.97    4:07.21        
     1) Chan, Olivia 17               2) Quinn, Madeleine J 15        
     3) Kolackovsky, Kerrie N 19      4) Warren, Frances V 19         
                 28.29    1:00.04 (1:00.04)
        1:29.88 (29.84)   2:02.63 (1:02.59)
        2:32.02 (29.39)   3:04.37 (1:01.74)
        3:34.37 (30.00)   4:07.21 (1:02.84)
 22 Scarlet Aquatics-NJ  ''B''      4:05.22    4:07.89        
     1) Gorham, Jessica M 16          2) Torres, Julianne C 16        
     3) Ho, Lauren W 15               4) Tallier, Sophie T 15         
                 30.50    1:03.28 (1:03.28)
        1:33.24 (29.96)   2:04.98 (1:01.70)
        2:34.44 (29.46)   3:06.40 (1:01.42)
        3:36.24 (29.84)   4:07.89 (1:01.49)
 23 Erie Aquatics Cl-AM  ''A''      4:07.77    4:07.98        
     1) Klomp, Rylee R 17             2) Georger, Marie F 18          
     3) Herman, Kathleen J 17         4) Feucht, Hannah C 16          
                 28.61    1:00.60 (1:00.60)
        1:30.41 (29.81)   2:02.87 (1:02.27)
        2:32.72 (29.85)   3:06.74 (1:03.87)
        3:35.81 (29.07)   4:07.98 (1:01.24)
 24 West Hartford Aq-CT  ''A''      4:10.60    4:08.53        
     1) Maciag, Eliza J 17            2) Capone, Clara J 14           
     3) McClure, Hayley E 16          4) Rocheleau, Danielle M 14     
                 29.91    1:01.99 (1:01.99)
        1:31.66 (29.67)   2:04.62 (1:02.63)
        2:34.55 (29.93)   3:07.64 (1:03.02)
        3:36.57 (28.93)   4:08.53 (1:00.89)
 25 Three Village Sw-MR  ''A''      4:13.83    4:08.86        
     1) Shemet, Nancy K 15            2) Pavek, Marielle E 17         
     3) Willie, Cassandra D 14        4) Reyes, Claudia L 17          
                 29.36    1:01.72 (1:01.72)
        1:30.54 (28.82)   2:03.62 (1:01.90)
        2:33.57 (29.95)   3:07.34 (1:03.72)
        3:36.63 (29.29)   4:08.86 (1:01.52)
 26 Town of Tonawand-NI  ''B''      4:05.47    4:09.18        
     1) Dressel, Marissa L 20         2) Battaglia, Clare A 18        
     3) Townsend, Sarah B 14          4) Oakey, Marissa A 19          
                 29.23    1:01.16 (1:01.16)
        1:30.40 (29.24)   2:03.43 (1:02.27)
        2:33.29 (29.86)   3:07.04 (1:03.61)
        3:36.04 (29.00)   4:09.18 (1:02.14)
 27 Eagle Swim Team-MD  ''B''       4:05.93    4:09.98        
     1) Kligys, Sydney D 17           2) Vargas, Kristen G 16         
     3) Egan, Lauren V 17             4) Zhang, Jennifer Y 18         
                 29.83    1:02.83 (1:02.83)
        1:32.56 (29.73)   2:05.88 (1:03.05)
        2:35.92 (30.04)   3:08.44 (1:02.56)
        3:38.08 (29.64)   4:09.98 (1:01.54)
 28 Jersey Wahoos-MA  ''B''         4:13.02    4:10.27        
     1) Brookover, Jaimie Lynn L 17   2) Rollo, Emily K 17            
     3) Faykes, Michelle R 17         4) Harrington, Shannon C 16     
                 29.98    1:03.20 (1:03.20)
        1:33.51 (30.31)   2:06.66 (1:03.46)
        2:36.70 (30.04)   3:09.73 (1:03.07)
        3:38.46 (28.73)   4:10.27 (1:00.54)
 29 Cougar Aquatic T-NJ  ''B''      4:08.11    4:10.52        
     1) Galea, Andrea A 14            2) Stearns, Kaitlin V 14        
     3) Ortman, Abigail R 16          4) Silbert, Jordan F 14         
                 30.42    1:03.66 (1:03.66)
        1:33.40 (29.74)   2:05.75 (1:02.09)
        2:35.34 (29.59)   3:08.48 (1:02.73)
        3:37.92 (29.44)   4:10.52 (1:02.04)
 30 Laguardia Aquati-MR  ''A''      4:13.02    4:10.73        
     1) Lui, Geyanne E 16             2) Wu-Silvera, Caroline K 13    
     3) Wu, Samantha 14               4) Kwok, Joyce B 18             
                 30.83    1:03.88 (1:03.88)
        1:34.20 (30.32)   2:07.02 (1:03.14)
        2:37.36 (30.34)   3:11.24 (1:04.22)
        3:40.02 (28.78)     4:10.73 (59.49)
 31 ZEUS Swim Team-CT  ''A''        4:10.47    4:12.40        
     1) Czulewicz, Lauren H 15        2) Haskell, Olivia C 14         
     3) Wargo, Katherine L 14         4) Delago, Paige M 15           
                 29.60    1:02.28 (1:02.28)
        1:31.82 (29.54)   2:05.54 (1:03.26)
        2:35.64 (30.10)   3:08.25 (1:02.71)
        3:38.21 (29.96)   4:12.40 (1:04.15)
 32 Parkland Aquatic-MA  ''B''      4:12.03    4:12.49        
     1) Thomson, Abigail L 16         2) Freeman, Erika J 15          
     3) Polaha, Megan E 17            4) Daday, Caitlin E 16          
                 30.16    1:02.26 (1:02.26)
        1:33.36 (31.10)   2:07.30 (1:05.04)
        2:37.08 (29.78)   3:10.89 (1:03.59)
        3:39.94 (29.05)   4:12.49 (1:01.60)
 33 Princeton Piranh-NJ  ''A''      4:11.87    4:12.97        
     1) Klei, Lauren M 16             2) Ford, Miranda C 16           
     3) Bornstein, Sydney E 16        4) Bonfield, Carrie E 15        
                 30.38    1:02.77 (1:02.77)
        1:33.84 (31.07)   2:06.63 (1:03.86)
        2:37.89 (31.26)   3:10.75 (1:04.12)
        3:40.95 (30.20)   4:12.97 (1:02.22)
 34 Bethel Park Recr-AM  ''A''      4:11.64    4:13.69        
     1) Yonek, Rebecca M 15           2) Kramer, Kelly N 16           
     3) Hirsh, Jessica R 16           4) Brinkhoff, Allison M 16      
                 30.17    1:04.01 (1:04.01)
        1:33.83 (29.82)   2:07.94 (1:03.93)
        2:37.25 (29.31)   3:11.73 (1:03.79)
        3:40.67 (28.94)   4:13.69 (1:01.96)
 35 New York Sharks-MR  ''B''       4:13.90    4:13.76        
     1) Lange, Kaitlyn E 14           2) Lauer, Valerie 17            
     3) Chung, Katie J 17             4) McGovern, Meaghan O 15       
                 30.55    1:03.67 (1:03.67)
        1:34.10 (30.43)   2:06.82 (1:03.15)
        2:37.57 (30.75)   3:10.53 (1:03.71)
        3:41.09 (30.56)   4:13.76 (1:03.23)
 36 Mercury Swimming-NI  ''A''      3:39.40Y   4:14.64        
     1) Barlow, Lauren L 16           2) Mosca, Katherine A 17        
     3) McConnell, Madeline C 17      4) Sargent, Makayla N 14        
                 31.80    1:06.88 (1:06.88)
        1:38.43 (31.55)   2:11.73 (1:04.85)
        2:41.99 (30.26)   3:13.45 (1:01.72)
        3:42.81 (29.36)   4:14.64 (1:01.19)
 37 Golden Ram Aquat-MA  ''A''      3:32.32Y   4:15.40        
     1) Takoushian, Madison L 17      2) Tankle, Bernadette L 16      
     3) Hornibrook, Mackenzie L 17    4) McNichol, Madison J 16       
                 29.07    1:00.77 (1:00.77)
        1:31.40 (30.63)   2:06.35 (1:05.58)
        2:36.75 (30.40)   3:12.33 (1:05.98)
        3:42.22 (29.89)   4:15.40 (1:03.07)
 38 X-Cel Swimming-NJ  ''A''        4:08.43    4:18.80        
     1) Deardorff, Serena G 17        2) Hung, Emily 14               
     3) Deardorff, Madeleine L 14     4) Giglio, Marisa E 18          
                 30.05    1:03.69 (1:03.69)
        1:33.47 (29.78)   2:07.92 (1:04.23)
        2:38.74 (30.82)   3:13.83 (1:05.91)
        3:44.60 (30.77)   4:18.80 (1:04.97)
 39 Golden Comets Sw-NI  ''B''      3:42.49Y   4:19.32        
     1) Stankaitis, Caroline N 17     2) Nothnagle, Sophie P 16       
     3) Craig, Emily L 17             4) Gaffney, Sarah M 16          
                 30.05    1:04.04 (1:04.04)
        1:34.62 (30.58)   2:07.74 (1:03.70)
        2:38.88 (31.14)   3:14.03 (1:06.29)
        3:45.44 (31.41)   4:19.32 (1:05.29)
 40 Golden Ram Aquat-MA  ''B''      4:12.85    4:20.16        
     1) Schick, Stephanie J 16        2) Schick, Katie E 16           
     3) Polries, Erin E 16            4) Alvanos, Kaitlyn M 17        
                 30.32    1:03.62 (1:03.62)
        1:35.82 (32.20)   2:12.41 (1:08.79)
        2:43.63 (31.22)   3:16.72 (1:04.31)
        3:46.25 (29.53)   4:20.16 (1:03.44)
 
Event 16  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Machine Aquatics-PV  ''A''      3:31.22    3:31.68         40  
     1) Camozzo, Daniel L 19          2) Hallock, Michael E 21        
     3) Natal, Douglas R 18           4) Anderson, Hugh A 24          
                 25.64        52.83 (52.83)
        1:17.35 (24.52)     1:45.55 (52.72)
        2:11.22 (25.67)     2:39.39 (53.84)
        3:04.93 (25.54)     3:31.68 (52.29)
  2 CUBU Swim-PV  ''A''             3:30.66    3:34.70         34  
     1) Rothschild, Brian J 18        2) Grimmett-Norris, Christoph D 
     3) Baird, Graham M 15            4) Seliskar, Stephen M 18       
                 25.70        54.30 (54.30)
        1:19.30 (25.00)     1:47.23 (52.93)
        2:12.38 (25.15)     2:40.72 (53.49)
        3:05.97 (25.25)     3:34.70 (53.98)
  3 Jersey Wahoos-MA  ''A''         3:34.52    3:36.50         32  
     1) Martin, Alexander J 14        2) Proctor, Grant R 17          
     3) Shek, Steven 15               4) Belecanech, Matthew J 20     
                 26.36        55.11 (55.11)
        1:20.64 (25.53)     1:49.55 (54.44)
        2:15.92 (26.37)     2:44.82 (55.27)
        3:09.15 (24.33)     3:36.50 (51.68)
  4 SoNoCo Swim Club-CT  ''A''      3:41.32    3:37.31         30  
     1) Klotz, Daniel J 17            2) Ahlberg, Andrew W 21         
     3) Murad, Bryce P 14             4) Davis, Bjorn C 16            
                 26.11        54.05 (54.05)
        1:20.69 (26.64)     1:49.54 (55.49)
        2:15.28 (25.74)     2:43.62 (54.08)
        3:08.67 (25.05)     3:37.31 (53.69)
  5 Central Bucks Sw-MA  ''A''      3:38.85    3:37.73         28  
     1) Zurmuhl, David P 17           2) Holder, Evan E 17            
     3) Morris, Jack J 18             4) Brocato, Gregory V 14        
                 26.49        54.89 (54.89)
        1:20.69 (25.80)     1:49.48 (54.59)
        2:15.53 (26.05)     2:44.49 (55.01)
        3:10.11 (25.62)     3:37.73 (53.24)
  6 CUBU Swim-PV  ''B''             3:32.07    3:37.97         26  
     1) Worrick, Joseph C 17          2) Owens, Evan T 17             
     3) Hu, Philip Y 17               4) Rude, Evin G 16              
                 26.29        54.75 (54.75)
        1:19.98 (25.23)     1:49.01 (54.26)
        2:14.97 (25.96)     2:43.80 (54.79)
        3:09.74 (25.94)     3:37.97 (54.17)
  7 Ridgefield Aquat-CT  ''A''      3:34.46    3:38.67         24  
     1) Bollerman, Brian S 19         2) Lafky, Nicholas J 17         
     3) Smith, Grayson P 18           4) Martin, James A 20           
                 26.96        55.21 (55.21)
        1:22.21 (27.00)     1:52.00 (56.79)
        2:18.53 (26.53)     2:46.99 (54.99)
        3:11.79 (24.80)     3:38.67 (51.68)
  8 Badger Swim Club-MR  ''A''      3:36.20    3:38.75         22  
     1) Casino, Joseph A 18           2) Collins, Wyatt C 22          
     3) Stewart, David C 15           4) Lantin, Matthew D 16         
                 25.95        53.72 (53.72)
        1:19.63 (25.91)     1:48.51 (54.79)
        2:14.48 (25.97)     2:43.29 (54.78)
        3:08.81 (25.52)     3:38.75 (55.46)
  9 Albany Starfish-AD  ''A''       3:41.46    3:39.02         18  
     1) Lanzi, Antonio J 18           2) Zyniecki, Reid M 17          
     3) Hooper, Nicholas R 17         4) Gordon, Ryan D 16            
                 25.87        53.86 (53.86)
        1:20.34 (26.48)     1:49.47 (55.61)
        2:15.68 (26.21)     2:44.49 (55.02)
        3:10.63 (26.14)     3:39.02 (54.53)
 10 Town of Tonawand-NI  ''A''      3:39.61    3:39.26         14  
     1) Pokornowski, Alec J 19        2) McLaughlin, Declan T 17      
     3) Telford, Dylan C 18           4) Marsh, Andrew C 18           
                 26.61        55.00 (55.00)
        1:21.57 (26.57)     1:51.01 (56.01)
        2:17.98 (26.97)     2:45.97 (54.96)
        3:11.70 (25.73)     3:39.26 (53.29)
 11 Machine Aquatics-PV  ''B''      3:42.31    3:39.31         12  
     1) Murphy, James F 14            2) Munch, Richard W 19          
     3) McMurray, Evan L 19           4) Ilgenfritz, Robert B 18      
                 26.42        54.05 (54.05)
        1:19.81 (25.76)     1:48.04 (53.99)
        2:14.97 (26.93)     2:44.16 (56.12)
        3:10.60 (26.44)     3:39.31 (55.15)
 12 New York Sharks-MR  ''A''       3:45.17    3:39.36         10  
     1) Wagner, Ryan T 15             2) Taskindoust, Mehrad 18       
     3) Neuendorf, Lance 17           4) Shields, Brandon T 17        
                 26.60        55.06 (55.06)
        1:21.21 (26.15)     1:50.37 (55.31)
        2:15.57 (25.20)     2:44.06 (53.69)
        3:10.43 (26.37)     3:39.36 (55.30)
 13 Star Swimming-NI  ''A''         3:48.16    3:39.39          8  
     1) Schwippert, Matthew T 21      2) Westermeier, Christian S 17  
     3) Erickson, David M 21          4) Bray, Spencer E 18           
                 26.56        54.51 (54.51)
        1:20.93 (26.42)     1:49.80 (55.29)
        2:16.16 (26.36)     2:44.23 (54.43)
        3:10.95 (26.72)     3:39.39 (55.16)
 14 Long Island Aqua-MR  ''A''      3:30.39    3:39.79          6  
     1) Fitzpatrick, Kieran T 17      2) Lennon, Michael J 18         
     3) Goldstein, Jake P 18          4) Towers, Zachary D 15         
                 26.53        55.73 (55.73)
        1:21.63 (25.90)     1:49.81 (54.08)
        2:15.44 (25.63)     2:44.42 (54.61)
        3:10.59 (26.17)     3:39.79 (55.37)
 15 Nittany Lion Aqu-MA  ''A''      3:45.14    3:41.56          4  
     1) Apa, Armand S 16              2) Lazny, Jan M 17              
     3) Rosenberger, Andrew S 17      4) Woodman, Joseph A 19         
                 26.70        56.21 (56.21)
        1:22.30 (26.09)     1:51.04 (54.83)
        2:18.13 (27.09)     2:47.60 (56.56)
        3:13.29 (25.69)     3:41.56 (53.96)
 16 Jewish Community-AM  ''A''      3:40.11    3:42.60          2  
     1) Seiferth, Jonathan W 18       2) Paulk, David R 19            
     3) Caprara, Alexander M 16       4) Smith, Neal P 15             
                 26.52        55.56 (55.56)
        1:20.98 (25.42)     1:48.99 (53.43)
        2:16.25 (27.26)     2:45.37 (56.38)
        3:12.50 (27.13)     3:42.60 (57.23)
 17 Red Fox Aquatic-MR  ''A''       3:48.00    3:42.66        
     1) Rosenkranz, Erik W 17         2) Carlino, Keith A 17          
     3) Ruddy, Jason P 19             4) Alpay, Christopher R 15      
                 27.16        56.67 (56.67)
        1:22.99 (26.32)     1:52.37 (55.70)
        2:18.41 (26.04)     2:47.61 (55.24)
        3:13.67 (26.06)     3:42.66 (55.05)
 18 Golden Ram Aquat-MA  ''A''      3:39.08    3:42.96        
     1) McCormick, David J 20         2) Cary, Christopher J 16       
     3) McCormick, Thomas A 16        4) Smiddy, Brandon J 18         
                 26.31        54.14 (54.14)
        1:20.18 (26.04)     1:48.87 (54.73)
        2:15.99 (27.12)     2:46.84 (57.97)
        3:14.06 (27.22)     3:42.96 (56.12)
 19 Bethel Park Recr-AM  ''A''      3:45.44    3:42.97        
     1) Brinkhoff, Erik J 18          2) Litwin, Daniel E 17          
     3) Stahara, Mitchell R 16        4) Misak, Zachary T 17          
                 25.66        54.50 (54.50)
        1:21.21 (26.71)     1:50.88 (56.38)
        2:17.13 (26.25)     2:47.13 (56.25)
        3:13.59 (26.46)     3:42.97 (55.84)
 20 Scarlet Aquatics-NJ  ''A''      3:41.05    3:43.04        
     1) McGraw, Richard C 21          2) Long, Jack 17                
     3) Hilzen, Robert M 17           4) Sebastian, Ryan D 16         
                 26.69        55.40 (55.40)
        1:21.75 (26.35)     1:49.63 (54.23)
        2:16.55 (26.92)     2:46.44 (56.81)
        3:13.32 (26.88)     3:43.04 (56.60)
 21 Fox Chapel Kille-AM  ''A''      3:48.23    3:43.28        
     1) Trebilcock, Eamon E 18        2) Goettler, Matthew L 18       
     3) Cagley, Noah J 15             4) Newell, Mark E 18            
                 26.76        56.19 (56.19)
        1:22.21 (26.02)     1:51.46 (55.27)
        2:17.97 (26.51)     2:47.93 (56.47)
        3:13.94 (26.01)     3:43.28 (55.35)
 22 Star Swimming-NI  ''B''         3:49.17    3:43.46        
     1) Duszynski, Andrew M 18        2) Patrum, William D 18         
     3) McCauley, William W 17        4) Martin, Joseph D 17          
                 27.01        55.46 (55.46)
        1:22.62 (27.16)     1:51.06 (55.60)
        2:17.90 (26.84)     2:46.90 (55.84)
        3:13.86 (26.96)     3:43.46 (56.56)
 23 Clarence Swim Cl-NI  ''A''      3:39.62    3:44.16        
     1) Rommel, Charles T 19          2) Saenger, Ryan C 18           
     3) Daigler, Jerry 17             4) Kreher, Kevin M 17           
                 25.84        53.95 (53.95)
        1:20.03 (26.08)     1:49.66 (55.71)
        2:18.13 (28.47)   2:49.67 (1:00.01)
        3:15.58 (25.91)     3:44.16 (54.49)
 24 Parkland Aquatic-MA  ''A''      3:15.55Y   3:44.37        
     1) Conzola, Peter J 16           2) Paules, Evan M 18            
     3) Magnan, Samuel P 15           4) Strauss, Christopher S 17    
                 26.83        55.99 (55.99)
        1:22.59 (26.60)     1:51.56 (55.57)
        2:18.50 (26.94)     2:48.12 (56.56)
        3:15.03 (26.91)     3:44.37 (56.25)
 25 SoNoCo Swim Club-CT  ''B''      3:47.23    3:44.55        
     1) Luther, Matthew c 15          2) Swanepoel, Dylan T 17        
     3) Ahlberg, Joseph W 16          4) Pite, Charlie D 16           
                 27.51        56.56 (56.56)
        1:23.89 (27.33)     1:52.38 (55.82)
        2:19.52 (27.14)     2:48.43 (56.05)
        3:15.29 (26.86)     3:44.55 (56.12)
 25 Suburban Seahawk-MA  ''A''      3:42.12    3:44.55        
     1) Maguire, Luke K 18            2) Smith, Murphy 18             
     3) Stockett, Paul W 17           4) Power, Robert M 20           
                 27.06        57.80 (57.80)
        1:23.56 (25.76)     1:53.00 (55.20)
        2:20.24 (27.24)     2:49.94 (56.94)
        3:15.28 (25.34)     3:44.55 (54.61)
 27 Allegheny North-AM  ''A''       3:45.64    3:45.06        
     1) Arnold, Gregory S 15          2) Melzer, Casey J 16           
     3) Buerger, Zachary T 16         4) Rutan, Samuel J 16           
                 27.60        57.78 (57.78)
        1:24.58 (26.80)     1:54.51 (56.73)
        2:20.62 (26.11)     2:49.68 (55.17)
        3:16.09 (26.41)     3:45.06 (55.38)
 28 Nile Crocodile A-MR  ''A''      3:18.36Y   3:45.63        
     1) Li, Kytoh 17                  2) Miou, Eric 16                
     3) Bucero, Nikolas J 17          4) McKenna, Brian W 18          
                 27.86        56.90 (56.90)
        1:23.84 (26.94)     1:54.16 (57.26)
        2:21.76 (27.60)     2:50.81 (56.65)
        3:17.39 (26.58)     3:45.63 (54.82)
 29 Erie Aquatics Cl-AM  ''A''      3:39.79    3:45.86        
     1) Chrzanowski, Adam J 19        2) Schaetzle, Griffin G 15      
     3) Benedict, Brent A 15          4) Hoobler, Jonathan A 19       
                 26.20        54.63 (54.63)
        1:21.68 (27.05)     1:51.00 (56.37)
        2:17.08 (26.08)     2:46.12 (55.12)
        3:14.48 (28.36)     3:45.86 (59.74)
 30 Jersey Wahoos-MA  ''B''         3:44.85    3:46.75        
     1) Carroll, John W 18            2) Fisher, Colin A 17           
     3) Richards, Ryan A 17           4) Shellem, John M 16           
                 27.60        56.99 (56.99)
        1:23.85 (26.86)     1:53.24 (56.25)
        2:20.42 (27.18)     2:50.56 (57.32)
        3:16.99 (26.43)     3:46.75 (56.19)
 31 Webster BlueFins-NI  ''A''      3:17.04Y   3:46.81        
     1) Wahl, Matthew R 21            2) Mulvehill, Joseph T 17       
     3) Garman, Christopher J 17      4) Wahl, Zachary J 21           
                 27.10        55.96 (55.96)
        1:23.33 (27.37)     1:53.73 (57.77)
        2:20.84 (27.11)     2:51.60 (57.87)
        3:18.03 (26.43)     3:46.81 (55.21)
 32 Emmaus Aquatic C-MA  ''A''      3:49.89    3:46.85        
     1) Anderson, Jon D 16            2) Tatum, Eric S 17             
     3) Champagne, Patrick H 16       4) Kline, Matthew B 16          
                 27.75        56.80 (56.80)
        1:23.38 (26.58)     1:53.19 (56.39)
        2:20.82 (27.63)     2:50.40 (57.21)
        3:17.41 (27.01)     3:46.85 (56.45)
 33 ZEUS Swim Team-CT  ''A''        3:49.49    3:47.00        
     1) Ramos, Andres I 16            2) Donovan, Eddie R 14          
     3) Wargo, Nicholas G 16          4) Dell''Isola, Anthony J 15     
                 26.81        57.12 (57.12)
        1:24.48 (27.36)     1:55.03 (57.91)
        2:20.81 (25.78)     2:50.09 (55.06)
        3:17.04 (26.95)     3:47.00 (56.91)
 34 Jersey Flyers Aq-NJ  ''A''      3:43.06    3:47.26        
     1) Arthur, Jason J 14            2) Kelly, Liam 16               
     3) Hernandez, Alejandro 16       4) Sembrano, Joshua R 16        
                 27.53        57.05 (57.05)
        1:23.91 (26.86)     1:53.21 (56.16)
        2:20.43 (27.22)     2:51.64 (58.43)
        3:17.91 (26.27)     3:47.26 (55.62)
 35 Golden Comets Sw-NI  ''A''      3:13.35Y   3:47.68        
     1) Williamson, Jeffrey D 17      2) Tanchick, Matthew T 17       
     3) Callan, Kyle R 20             4) Kirch, Thomas J 16           
                 26.37        54.17 (54.17)
        1:21.40 (27.23)     1:50.47 (56.30)
        2:18.55 (28.08)   2:51.19 (1:00.72)
        3:18.51 (27.32)     3:47.68 (56.49)
 36 Eagle Swim Team-MD  ''A''       3:35.57    3:47.79        
     1) Ratliff, Christopher K 17     2) Chin, Robert 16              
     3) Enoch, Adam C 18              4) Taylor, Austin N 18          
                 26.89        54.47 (54.47)
        1:22.59 (28.12)     1:52.82 (58.35)
        2:20.57 (27.75)     2:50.61 (57.79)
        3:17.94 (27.33)     3:47.79 (57.18)
 37 Long Island Expr-MR  ''A''      3:44.37    3:48.22        
     1) Cassell, Gunther A 15         2) Lozano, Joseph 16            
     3) Ryan, Conor J 16              4) Kuo, Theodore 19             
                 26.83        56.94 (56.94)
        1:23.60 (26.66)     1:53.82 (56.88)
        2:21.30 (27.48)     2:52.52 (58.70)
        3:18.66 (26.14)     3:48.22 (55.70)
 38 Scarlet Aquatics-NJ  ''B''      3:44.05    3:49.35        
     1) Wang, Christopher 16          2) Kang, Philip 17              
     3) Rizzo, Anthony A 15           4) Doo, Kevin D 14              
                 27.27        56.36 (56.36)
        1:22.82 (26.46)     1:52.06 (55.70)
        2:20.02 (27.96)     2:50.71 (58.65)
        3:19.51 (28.80)     3:49.35 (58.64)
 39 Laguardia Aquati-MR  ''A''      3:52.06    3:51.28        
     1) Kim, Sean Y 17                2) Lin, Alex 15                 
     3) Wu, Kevin Z 14                4) Zezula, Mateusz 15           
                 27.61        58.33 (58.33)
        1:25.13 (26.80)     1:55.42 (57.09)
        2:23.13 (27.71)     2:54.69 (59.27)
        3:21.68 (26.99)     3:51.28 (56.59)
 40 Princeton Piranh-NJ  ''A''      3:44.80    3:51.59        
     1) Parsons, Timothy M 19         2) Maxian, Ondrej S 16          
     3) Hutton, Griffin C 15          4) Stange, Will F 16            
                 28.58        59.32 (59.32)
        1:28.02 (28.70)     1:58.28 (58.96)
        2:26.14 (27.86)     2:55.88 (57.60)
        3:22.55 (26.67)     3:51.59 (55.71)
 41 New York Sharks-MR  ''B''       3:48.50    3:52.60        
     1) Zugibe, Matthew 14            2) Furey, James K 16            
     3) Burke, Liam 15                4) Charleston, Jared A 16       
                 26.72        58.15 (58.15)
        1:24.88 (26.73)     1:55.45 (57.30)
        2:23.08 (27.63)     2:54.31 (58.86)
        3:21.27 (26.96)     3:52.60 (58.29)
 42 Town of Tonawand-NI  ''B''      3:48.48    3:53.19        
     1) Juliano, Robert T 19          2) McCarthy, Peter R 16         
     3) Graesser, Garrett R 19        4) Smith, Kyle P 19             
                 27.82        58.19 (58.19)
        1:26.48 (28.29)     1:58.06 (59.87)
        2:25.31 (27.25)     2:56.68 (58.62)
        3:23.42 (26.74)     3:53.19 (56.51)