2/18/2012 - 2/18/2012
Winnipeg, Canada
Swim Manitoba Champ. Meet 17/02/2012 - 18:29PM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 5 Women 15 & Under 100 SC Meter Backstroke
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Glover, Mackenzie 13 UMAN 1:03.65 1:01.76 50
30.46 1:01.76 (31.30)
2 Margitai, Lili 14 EKSC 1:03.47 1:02.20 30
30.41 1:02.20 (31.79)
3 Black, Haley 15 PGB 1:04.58 1:02.50 20
30.25 1:02.50 (32.25)
4 Overholt, Emily 14 WVOSC 1:04.97 1:04.03 15
31.27 1:04.03 (32.76)
5 Kremer, Paige 15 OSC 1:04.62 1:04.13 14
31.24 1:04.13 (32.89)
6 Singh, Cai Hong 14 VAND 1:05.04 1:04.35 13
31.20 1:04.35 (33.15)
7 VanLandeghem, Tia 15 MANTA 1:04.24 1:04.45 12
31.25 1:04.45 (33.20)
8 Kidd, Georgia 13 OSC 1:04.24 1:05.33 11
31.18 1:05.33 (34.15)
=== Preliminaries ===
9 Flowers, Emily 15 OSC 1:05.19
32.09 1:05.19 (33.10)
10 Ludlow, Danica 15 PGB 1:05.31
32.05 1:05.31 (33.26)
11 Bradley, Heidi 15 Island Swimming 1:05.43
32.10 1:05.43 (33.33)
12 Pratt, Taryn 13 CASC 1:05.56
32.21 1:05.56 (33.35)
13 Kokoszka, Maran 15 RAC 1:05.60
32.22 1:05.60 (33.38)
14 Neave, Louise 15 CP 1:05.77
31.77 1:05.77 (34.00)
15 Shatunova, Polina 15 CDSC 1:05.79
31.27 1:05.79 (34.52)
16 Fortier, Patricia 14 PGB 1:05.89
32.82 1:05.89 (33.07)
17 Barr, Camille 15 OSC 1:06.00
31.99 1:06.00 (34.01)
18 Molloy, Hannah 14 MM 1:06.06
32.07 1:06.06 (33.99)
19 Andrew, Amanda 15 AMAC 1:06.39
32.39 1:06.39 (34.00)
19 Ede, Carly 14 FSSC 1:06.39
31.72 1:06.39 (34.67)
19 Wilm-Sirum, Ingrid 13 CASC 1:06.39
32.76 1:06.39 (33.63)
22 McGillivray, Megan 14 Rods 1:06.64
31.90 1:06.64 (34.74)
23 Dunlop, Katie 13 KAJ 1:06.72
32.59 1:06.72 (34.13)
24 Mabee-Hall, Sarah 14 Island Swimming 1:06.74
33.26 1:06.74 (33.48)
25 Yeo, Sarah 14 VAND 1:06.93
32.75 1:06.93 (34.18)
26 Jaques, Haley 14 RedDeer Catalina 1:07.19
32.74 1:07.19 (34.45)
27 Pogany, Shayla 13 KSC 1:07.24
32.44 1:07.24 (34.80)
28 Kinnaird, Emily 15 MM 1:07.36
33.04 1:07.36 (34.32)
29 Krywitsky, Anne 15 CASC 1:07.40
32.73 1:07.40 (34.67)
30 Shewchuk, Abigail 12 MM 1:07.42
32.73 1:07.42 (34.69)
31 Lovsin, Victoria 15 OSC 1:07.69
32.84 1:07.69 (34.85)
32 Garriock, Natalia 15 DST 1:07.84
33.24 1:07.84 (34.60)
33 Ngo, Di-An 15 KSC 1:08.10
32.54 1:08.10 (35.56)
34 Ferguson, Jamie 14 LLSC 1:08.14
33.07 1:08.14 (35.07)
35 Ye, Liuqing (Selina) 13 WVOSC 1:08.22
32.07 1:08.22 (36.15)
36 Kuhtey, Emily 15 MANTA 1:08.23
32.82 1:08.23 (35.41)
37 Wareham, Lainie 14 RedDeer Catalina 1:08.31
33.53 1:08.31 (34.78)
38 Levorson, Emma 15 VKSC 1:08.39
32.69 1:08.39 (35.70)
39 Hedley, Lauren 13 FSSC 1:08.43
33.18 1:08.43 (35.25)
40 Wing, Jessa 15 PGB 1:08.44
33.60 1:08.44 (34.84)
41 Li, May 15 HYACK 1:08.57
33.12 1:08.57 (35.45)
42 Crane, Mackenzie 14 NRST 1:08.75
32.83 1:08.75 (35.92)
43 Malo, Courtney 15 OSC 1:08.81
32.84 1:08.81 (35.97)
44 Rengayah, Angeli 14 MANTA 1:08.85
33.06 1:08.85 (35.79)
45 Gibson, Jessie 14 SPART 1:08.92
33.39 1:08.92 (35.53)
46 Wookey, Leah 14 UCSC 1:09.23
34.09 1:09.23 (35.14)
47 Levorson, Meredith 12 VKSC 1:09.44
33.80 1:09.44 (35.64)
48 Skrlac, Andraya 13 CASC 1:09.90
34.17 1:09.90 (35.73)
49 Sullivan, Jamie 15 VKSC 1:12.51
35.42 1:12.51 (37.09)
50 Cooper, Bree 14 Shuswap Swimming 1:14.74
36.47 1:14.74 (38.27)
Event 5 Women 16 & Over 100 SC Meter Backstroke
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 VanLandeghem, Chantal 17 MANTA 1:00.21 58.87 50
28.66 58.87 (30.21)
2 Snodgrass, Brooklynn 17 CASC 1:00.94 59.19 30
29.04 59.19 (30.15)
3 Wong, Jessica 17 AMAC 1:01.89 1:01.41 20
29.74 1:01.41 (31.67)
4 Morgan, Jennifer 17 OSC 1:02.56 1:01.69 15
30.30 1:01.69 (31.39)
5 Brassard, Cassandra 16 Rods 1:02.74 1:02.27 14
30.48 1:02.27 (31.79)
6 Ni, Grace 17 SFU 1:03.57 1:02.93 13
30.77 1:02.93 (32.16)
7 Summers, Mckenzie 16 VAND 1:03.63 1:03.68 12
30.69 1:03.68 (32.99)
8 Troskot, Leah 16 LASC 1:04.45 1:03.96 11
30.78 1:03.96 (33.18)
=== Preliminaries ===
9 Lawson, Kristine 20 SFU 1:04.74
31.33 1:04.74 (33.41)
10 Brazier, Meghan 17 WVOSC 1:05.23
31.28 1:05.23 (33.95)
11 Clarete, Karyl 16 MANTA 1:05.25
31.71 1:05.25 (33.54)
12 Padington, Taylor 17 Island Swimming 1:05.34
31.97 1:05.34 (33.37)
13 Sharpe, Katrina 17 OSC 1:05.38
31.92 1:05.38 (33.46)
14 Trinh, An 16 UCSC 1:05.79
32.24 1:05.79 (33.55)
15 Meier, Kennedy 17 MANTA 1:05.80
32.09 1:05.80 (33.71)
16 Sproule, Emma 19 CASC 1:05.87
32.65 1:05.87 (33.22)
17 Schofield, Alexandria 18 SFU 1:05.98
31.99 1:05.98 (33.99)
18 Werner, Jessica 16 CP 1:06.12
32.52 1:06.12 (33.60)
19 Bogetti, Gia 22 KCS 1:06.18
32.66 1:06.18 (33.52)
20 McWhirter, Kimberly 20 U of R Cougars 1:06.51
32.08 1:06.51 (34.43)
21 Bancescu, Samantha 20 Rods 1:06.54
32.08 1:06.54 (34.46)
22 Nowicki, Julia 16 York 1:06.83
32.58 1:06.83 (34.25)
23 Martin, Megan 16 STSC 1:07.16
32.49 1:07.16 (34.67)
24 Dorrestijn, Larissa 16 KSC 1:07.40
33.21 1:07.40 (34.19)
25 Milford, Madison 17 VAND 1:08.20
32.81 1:08.20 (35.39)
26 Robinson, Nicole 16 Rods 1:08.92
32.77 1:08.92 (36.15)
27 Kemeri, Anna 17 CASC 1:08.97
33.79 1:08.97 (35.18)
28 Broen, Sarah 16 RedDeer Catalina 1:09.59
33.98 1:09.59 (35.61)
29 Fisher-Wells, Meg 21 UM 1:10.98
33.62 1:10.98 (37.36)
30 Vydelingum, Meaghen 17 York 1:11.38
34.39 1:11.38 (36.99)
Women - Team Rankings - Through Event 5
1. Manta Swim Club 172 2. Edmonton Keyano Swim Club 129
3. Cascade Swim Club 116 4. Olympian Swim Club 113
5. University of Manitoba Bisons 50 5. Prince George Barracudas 50
7. Alberta Marlin Aquatic Club 43 8. Vancouver Dolphins 42
9. Simon Fraser University 36 10. Regina Optimist Dolphin Swim C 34
11. Univ OF Calgary Swim Club 28 12. Hyack Swim Club 20
13. Island Swimming 19 13. West Vancouver Otters 19
15. Red Deer Catalina Swim Club 16 16. Manitoba Marlins 13
17. LA Swim Club 11 18. Chena - North Shore Swim Team 8
19. Killarney Swim Club 7 20. Saskatoon Goldfins 6
21. Nanaimo Riptide Swim Team 1
Swim Manitoba Champ. Meet 18/02/2012 - 07:13AM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 555 Women 100 SC Meter Backstroke Best Of The Rest
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
9 Flowers, Emily 15 OSC 1:05.19 J1:03.38 9
31.00 1:03.38 (32.38)
10 Bradley, Heidi 15 Island Swimming 1:05.43 J1:03.55 7
31.18 1:03.55 (32.37)
11 Lawson, Kristine 20 SFU 1:04.74 J1:04.37 6
31.25 1:04.37 (33.12)
12 Sharpe, Katrina 17 OSC 1:05.38 J1:04.63 5
31.78 1:04.63 (32.85)
13 Padington, Taylor 17 Island Swimming 1:05.34 J1:04.79 4
31.87 1:04.79 (32.92)
14 Ludlow, Danica 15 PGB 1:05.31 J1:04.87 3
31.49 1:04.87 (33.38)
15 Brazier, Meghan 17 WVOSC 1:05.23 J1:04.88 2
31.10 1:04.88 (33.78)
16 Clarete, Karyl 16 MANTA 1:05.25 J1:04.90 1
31.49 1:04.90 (33.41)
Women - Team Rankings - Through Event 555
1. Manta Swim Club 404 2. Olympian Swim Club 402
3. Cascade Swim Club 256 4. Edmonton Keyano Swim Club 224
5. Prince George Barracudas 165 6. Alberta Marlin Aquatic Club 124
7. Vancouver Dolphins 122 8. Island Swimming 99
9. Simon Fraser University 74 10. Red Deer Catalina Swim Club 72
11. University of Manitoba Bisons 56 12. West Vancouver Otters 54
13. Chena - North Shore Swim Team 53 13. Killarney Swim Club 53
13. Hyack Swim Club 53 16. Liquid Lightning S.C. 50
16. Unattached 50 18. Regina Optimist Dolphin Swim C 46
19. Langley Olympians Swim Club 28 19. Univ OF Calgary Swim Club 28
21. Manitoba Marlins 27 22. University of Manitoba Bisons 18
22. LA Swim Club 18 24. Thunder Bay Thunderbolts 17
25. Kenora Swimming Sharks 14 25. Duncan Swim Team 14
25. Lac La Biche Whitecaps 14 28. Canadian Dolphin Swim Club 13
29. Nanaimo Riptide Swim Team 12 30. Saskatoon Goldfins 6
Swim Manitoba Champ. Meet 17/02/2012 - 18:20PM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 6 Men 16 & Under 100 SC Meter Backstroke
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Kananowicz, Bryce 16 MANTA 57.14 55.31 50
26.64 55.31 (28.67)
2 Dekker, Nicolaas 16 RAPID 57.55 56.29 30
27.04 56.29 (29.25)
3 Crocker, Bradley 16 CASC 58.08 57.59 20
28.18 57.59 (29.41)
4 Gonzalez, Mateo 15 OSC 58.73 57.79 15
28.40 57.79 (29.39)
5 Beatty, Kyle 15 CASC 58.74 58.22 14
28.72 58.22 (29.50)
6 Choboter, Noah 15 Rods 58.83 58.89 13
28.72 58.89 (30.17)
7 Dow, Josh 15 FMSC 58.64 59.12 12
28.89 59.12 (30.23)
8 Tsang, Jarod 14 UCSC 59.08 59.50 11
28.73 59.50 (30.77)
=== Preliminaries ===
9 Brothers, Peter 15 Island Swimming 59.76
29.43 59.76 (30.33)
10 Hernandez, Nicolas 16 CHENA 59.85
29.32 59.85 (30.53)
11 Thormeyer, Markus 14 VAND 59.90
29.49 59.90 (30.41)
12 MacDonald, Michael 16 LOSC 1:00.03
29.10 1:00.03 (30.93)
13 Morford, Jordan 16 Hssc 1:00.56
29.77 1:00.56 (30.79)
14 Holme, Adam 16 CHENA 1:00.58
29.56 1:00.58 (31.02)
15 Klein, Anders 14 OSC 1:00.61
29.60 1:00.61 (31.01)
16 Lagzdin, Harrison 15 PGB 1:00.68
29.64 1:00.68 (31.04)
17 Jones, Bryce 14 KSS 1:00.77
29.79 1:00.77 (30.98)
18 Batten, Adam 16 AMAC 1:01.66
30.03 1:01.66 (31.63)
19 Inches, Peter 15 Island Swimming 1:01.90
30.36 1:01.90 (31.54)
20 Lawrence, Kit 16 CHENA 1:01.98
30.11 1:01.98 (31.87)
21 Parker, Marshal 16 RedDeer Catalina 1:02.03
30.67 1:02.03 (31.36)
22 Iliouchetchev, Anthon 14 MM 1:02.66
30.83 1:02.66 (31.83)
-- De Costa, Brandon 15 RAPID NS
Event 6 Men 17 & Over 100 SC Meter Backstroke
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Wood, Russell 17 CASC 56.16 54.38 50
26.68 54.38 (27.70)
2 Ivanov, Dimitar 18 SFU 56.95 56.10 30
27.27 56.10 (28.83)
3 Heyer, Hans 20 SFU 56.88 56.27 20
27.15 56.27 (29.12)
4 Maybury, Adam 17 CASC 57.38 56.43 15
Swim Manitoba Champ. Meet 18/02/2012 - 07:13AM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 666 Men 100 SC Meter Backstroke Best Of The Rest
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
9 Moore, Quinn 17 Rods 57.57 J57.08 9
28.17 57.08 (28.91)
10 Chu, Marcus 18 VAND 57.82 J57.44 7
27.99 57.44 (29.45)
11 Doerksen, Derek 23 Island Swimming 57.83 J57.57 6
28.35 57.57 (29.22)
12 Russell, Daniel 20 WVOSC 58.00 J57.64 5
28.00 57.64 (29.64)
13 Tso, Reece 17 CP 57.75 J57.75 4
27.74 57.75 (30.01)
14 Kam, Travis 17 CDSC 58.16 J58.42 3
28.55 58.42 (29.87)
15 Benkic, Cole 17 Goldfins 58.17 J58.44 2
27.90 58.44 (30.54)
16 Taylor, Donovan 17 Aquanauts 58.34 J59.42 1
29.36 59.42 (30.06)
Men - Team Rankings - Through Event 666
1. Cascade Swim Club 602 2. Manta Swim Club 203
3. Simon Fraser University 192 4. University of Manitoba Bisons 172
5. Vancouver Dolphins 167 6. Island Swimming 121
7. Nose Creek Swim Association 113.5 8. Olympian Swim Club 109
9. Richmond Rapids 106.5 10. Regina Optimist Dolphin Swim C 95
11. Chena - North Shore Swim Team 89 12. Killarney Swim Club 87
13. Prince George Barracudas 62 14. Liquid Lightning S.C. 61
14. LA Swim Club 61 16. Hyack Swim Club 53
17. Simon Fraser Aquatics 50 18. W. Ross Macdonald Swimming 44.5
19. Fort McMurray Swim Club 42 20. Univ OF Calgary Swim Club 34
21. Ft Frances Aquanauts Swim Team 32 22. Red Deer Catalina Swim Club 27.5
23. West Vancouver Otters 25 24. Calgary Patriots 23
25. Saskatoon Goldfins 22 26. University of Manitoba Bisons 19
27. Alberta Marlin Aquatic Club 17 28. Edmonton Keyano Swim Club 16
29. Haney Seahorse Swim Club 15 30. Uvic-Pacific Coast Swimming 13
31. Silver Tide Swim Club 12 32. Killarney Gators Swim Club 11
33. Regina Y''s Mens Marlins S C 7 33. Thunder Bay Thunderbolts 7
35. Spartan Swim Club 5 36. Canadian Dolphin Swim Club 3
37. York Swim Club 2 37. Bulkley Valley Otters 2
Swim Manitoba Champ. Meet 17/02/2012 - 18:29PM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 7 Women 15 & Under 50 SC Meter Butterfly
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Black, Haley 15 PGB 27.88 27.65 50
2 Flowers, Emily 15 OSC 27.84 27.92 30
3 Overholt, Emily 14 WVOSC 28.08 28.21 20
4 Kremer, Paige 15 OSC 28.16 28.30 15
5 Garriock, Natalia 15 DST 28.77 28.54 14
6 Shatunova, Polina 15 CDSC 28.71 28.59 13
7 Margitai, Lili 14 EKSC 28.80 28.61 12
8 Kaluznick, JoJo 14 KSC 28.61 28.92 11
=== Preliminaries ===
9 VanLandeghem, Tia 15 MANTA 29.00
10 Strydom, Jacomie 15 OSC 29.01
11 Bradley, Heidi 15 Island Swimming 29.07
12 Kidd, Georgia 13 OSC 29.18
13 Pogany, Shayla 13 KSC 29.19
14 Rengayah, Angeli 14 MANTA 29.54
15 MacDougall, Jane 15 MANTA 29.56
16 Goodwin, Emily 14 CHENA 29.59
17 Cooper, Bree 14 Shuswap Swimming 29.68
17 McDowell, Monica 15 OSC 29.68
19 Maradyn, Rachel 14 EKSC 29.70
20 Glover, Mackenzie 13 UMAN 29.86
21 Delaquis, Danica 15 MANTA 29.90
21 Wog, Kelsey 13 UMAN 29.90
23 Kan, Alicia 15 Simon Fraser Aqu 29.91
24 Gibson, Andrea 14 NCSA 29.94
25 Coleman, Katelyn 15 LLBW 29.95
26 Ludlow, Danica 15 PGB 29.99
27 Kamminga, Annika 15 OSC 30.04
28 Singh, Cai Hong 14 VAND 30.05
29 Arends, Joyce 15 MJKFF 30.29
30 Chapman, Chloe 15 Island Swimming 30.30
31 Saroukian, Sophia 13 EKSC 30.31
32 deLeeuw, Arynn 15 OSC 30.35
33 Gibson, Jessie 14 SPART 30.37
34 Chung, Alicia 15 VAND 30.38
35 Ede, Carly 14 FSSC 30.42
36 Halajian, Emily 15 Surrey 30.54
37 Stayer, Kirstin 14 RedDeer Catalina 30.56
38 Kloska, Shaina 15 KCS 30.58
39 Carlson, Megan 15 Bolts 30.63
40 Marchak, Kirsten 14 FSSC 30.66
41 McMillan, Lauren 15 Island Swimming 30.76
42 Lee, Sydney 15 AMAC 30.80
43 Evans, Cody 14 MM 30.83
44 Ulici, Antonia 15 MM 31.23
Event 7 Women 16 & Over 50 SC Meter Butterfly
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 VanLandeghem, Chantal 17 MANTA 26.86 27.12 50
2 Philpotts, Charlotte 16 CHENA 28.01 27.94 30
3 Cossey, Nicole 19 UN-SF 28.81 28.02 20
4 Snodgrass, Brooklynn 17 CASC 28.12 28.14 15
5 Wong, Jessica 17 AMAC 28.10 28.28 14
6 Skocdopole, Alana 17 RedDeer Catalina 28.26 28.39 13
7 Moen, Nichole 17 KSC 28.60 28.62 12
8 Summers, Mckenzie 16 VAND 28.48 28.88 11
=== Preliminaries ===
8 Mark, Morgan 17 VAND 28.65
10 Smith, Kierra A 18 LLSC 28.83
11 Shaul, Chelsea 16 UCSC 28.84
12 Brassard, Cassandra 16 Rods 28.86
13 Troskot, Leah 16 LASC 28.92
14 Miller, Rebecca 17 RedDeer Catalina 29.06
15 Morgan, Jennifer 17 OSC 29.08
16 Declark, Kara 17 NRST 29.10
17 Rissling, Tianna 19 AMAC 29.16
18 Andrew, Amy 17 RedDeer Catalina 29.24
19 Mastromatteo, Monica 17 Goldfins 29.34
20 Asselin, Janelle 18 MANTA 29.35
21 Balcaen, Michelle 17 KSS 29.38
22 Schofield, Alexandria 18 SFU 29.40
23 Gonzalez, Esther 16 OSC 29.67
24 Russo, Christina 16 LLSC 29.69
25 von Ende, Alyssa 17 VAND 29.73
25 Hernandez, Natalia 19 CHENA 29.73
27 Best, Larissa 18 UM 29.80
28 Bogetti, Gia 22 KCS 29.82
29 Sharpe, Katrina 17 OSC 29.85
30 Mortlock, Jane 18 NRST 29.92
31 Mann, Julia 17 MM 30.06
32 Martin, Megan 16 STSC 30.84
33 Shrimpton, Claire 17 PGB 31.56
Women - Team Rankings - Through Event 7
1. Manta Swim Club 222 2. Olympian Swim Club 158
3. Edmonton Keyano Swim Club 141 4. Cascade Swim Club 131
5. Prince George Barracudas 100 6. Alberta Marlin Aquatic Club 57
7. Vancouver Dolphins 53 8. University of Manitoba Bisons 50
9. West Vancouver Otters 39 10. Chena - North Shore Swim Team 38
11. Simon Fraser University 36 12. Regina Optimist Dolphin Swim C 34
13. Killarney Swim Club 30 14. Red Deer Catalina Swim Club 29
15. Univ OF Calgary Swim Club 28 16. Hyack Swim Club 20
16. Unattached 20 18. Island Swimming 19
19. Duncan Swim Team 14 20. Canadian Dolphin Swim Club 13
20. Manitoba Marlins 13 22. LA Swim Club 11
23. Saskatoon Goldfins 6 24. Nanaimo Riptide Swim Team 1
Swim Manitoba Champ. Meet 18/02/2012 - 07:13AM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 777 Women 50 SC Meter Butterfly Best Of The Rest
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
9 Strydom, Jacomie 15 OSC 29.01 J29.03 9
10 Smith, Kierra A 18 LLSC 28.83 J28.46 7
11 Shaul, Chelsea 16 UCSC 28.84 J28.94 6
12 Miller, Rebecca 17 RedDeer Catalina 29.06 J28.76 5
13 Brassard, Cassandra 16 Rods 28.86 J29.21 4
14 Troskot, Leah 16 LASC 28.92 J29.00 3
15 VanLandeghem, Tia 15 MANTA 29.00 J29.67 2
16 Bradley, Heidi 15 Island Swimming 29.07 J29.27 1
Women - Team Rankings - Through Event 777
1. Olympian Swim Club 411 2. Manta Swim Club 406
3. Cascade Swim Club 256 4. Edmonton Keyano Swim Club 224
5. Prince George Barracudas 165 6. Alberta Marlin Aquatic Club 124
7. Vancouver Dolphins 122 8. Island Swimming 100
9. Red Deer Catalina Swim Club 77 10. Simon Fraser University 74
11. Liquid Lightning S.C. 57 12. University of Manitoba Bisons 56
13. West Vancouver Otters 54 14. Chena - North Shore Swim Team 53
14. Killarney Swim Club 53 14. Hyack Swim Club 53
17. Regina Optimist Dolphin Swim C 50 17. Unattached 50
19. Univ OF Calgary Swim Club 34 20. Langley Olympians Swim Club 28
21. Manitoba Marlins 27 22. LA Swim Club 21
23. University of Manitoba Bisons 18 24. Thunder Bay Thunderbolts 17
25. Duncan Swim Team 14 25. Kenora Swimming Sharks 14
25. Lac La Biche Whitecaps 14 28. Canadian Dolphin Swim Club 13
29. Nanaimo Riptide Swim Team 12 30. Saskatoon Goldfins 6
Swim Manitoba Champ. Meet 17/02/2012 - 18:29PM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 8 Men 16 & Under 50 SC Meter Butterfly
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 McGillivray, Scott 16 CASC 25.41 25.11 50
2 Kananowicz, Bryce 16 MANTA 25.46 25.47 30
3 Dekker, Nicolaas 16 RAPID 25.70 25.55 20
4 Kidd, Cameron 16 WRMS 26.38 26.14 14.5
4 De Costa, Brandon 15 RAPID 26.38 26.14 14.5
6 Gonzalez, Mateo 15 OSC 26.38 26.28 13
7 Ponting, Mackenzie 16 NCSA 26.57 26.33 12
8 Lubberding, Mackenzie 16 OSC 26.34 26.35 11
=== Preliminaries ===
9 Johnson, Rhys 15 KSC 26.66
10 Gosal, Jaeten 16 CDSC 26.67
11 King, Sterling 16 PGB 26.75
11 Tat, Terence 16 CASC 26.75
13 Yungman, Saveli 15 PGB 27.05
13 Gasovic-Varga, Igor 16 HYACK 27.05
15 Abiusi, Emilio 16 MANTA 27.17
16 Jackson, Ryan 16 FSSC 27.19
17 Tsang, Jarod 14 UCSC 27.22
18 Dow, Josh 15 FMSC 27.25
19 Lyons, Anthony 15 CASC 27.35
20 Shogolev, Alex 14 MM 27.58
21 Alook, Jeffrey 16 FMSC 27.64
22 Barr, Tyler 16 CDSC 27.96
23 Pretty, John 15 EKSC 28.24
24 Calkins, Stephen 13 UCSC 28.33
Event 8 Men 17 & Over 50 SC Meter Butterfly
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Perron, Dillon 20 UMAN 25.18 24.89 50
2 Jobin, Thomas 18 CASC 25.47 25.39 30
3 Taylor, Donovan 17 Aquanauts 25.74 25.54 20
4 McDonnell, Ciaran 19 SFU 25.75 25.76 15
5 Kroitor, Artur 20 UMAN 25.75 25.77 14
6 Monteiro, Eric 21 UMAN 25.86 25.84 13
7 Laughlin, Greg 22 SFU 25.40 26.23 12
8 Benkic, Cole 17 Goldfins 25.83 26.27 11
=== Preliminaries ===
4 Berg, Ben 21 SFU 25.67
10 Erismann, Colton 17 CP 25.88
11 Grasdal, Mark 17 KSC 25.90
12 Terrillon, Jason 17 CHENA 26.03
13 Ryant, Bradley 19 UM 26.04
14 Nugent, Sean 26 Simon Fraser Aqu 26.15
15 Kendrick, James 20 CASC 26.21
16 Quiros, Carlos 18 Rods 26.29
17 Caine, Dixon 18 UMAN 26.35
18 Nelson, Kevin 18 CASC 26.44
19 Toth, Chris 18 KSC J26.44
20 Zheng, Steven 18 VAND 26.57
21 Sweetman, Cameron 18 UM 26.58
22 Cousineau, Alex 19 LASC 26.59
23 Kiedrzyn, Justin 18 HYACK 26.71
24 Pratt, Bryce 17 CASC 27.05
25 Carolus, Kurt 17 Goldfins 27.06
26 Pokorny, Scott 19 UM 27.12
27 Mastromatteo, Nichola 19 Goldfins 27.18
28 Wilde, Jereme 18 Regina Marlins 27.68
29 Nori, Brandon 18 FSSC 27.73
30 Simkin, Spencer 19 LASC 28.08
-- Brown, Griffin 19 LASC DQ
Men - Team Rankings - Through Event 8
1. Cascade Swim Club 352 2. Manta Swim Club 163
3. Simon Fraser University 121 4. University of Manitoba Bisons 77
5. Island Swimming 68 6. Richmond Rapids 64.5
7. Olympian Swim Club 50 8. Vancouver Dolphins 47
9. Nose Creek Swim Association 36 10. Regina Optimist Dolphin Swim C 31
11. Prince George Barracudas 30 12. Univ OF Calgary Swim Club 27
13. Chena - North Shore Swim Team 26 14. W. Ross Macdonald Swimming 25.5
15. Ft Frances Aquanauts Swim Team 20 16. Calgary Patriots 19
16. Killarney Swim Club 19 18. Hyack Swim Club 17
19. Saskatoon Goldfins 16 20. Red Deer Catalina Swim Club 14
21. Fort McMurray Swim Club 12 22. Liquid Lightning S.C. 11
23. Thunder Bay Thunderbolts 7 24. Spartan Swim Club 5
25. Alberta Marlin Aquatic Club 3 26. LA Swim Club 2
26. Bulkley Valley Otters 2 28. Edmonton Keyano Swim Club 1
Swim Manitoba Champ. Meet 18/02/2012 - 07:13AM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 888 Men 50 SC Meter Butterfly Best Of The Rest
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
9 Quiros, Carlos 18 Rods 26.29 J25.70 9
10 Kendrick, James 20 CASC 26.21 J25.71 7
11 Erismann, Colton 17 CP 25.88 J25.72 6
12 Ryant, Bradley 19 UM 26.04 J25.84 5
13 Terrillon, Jason 17 CHENA 26.03 J25.98 4
14 Grasdal, Mark 17 KSC 25.90 J26.00 3
15 Nelson, Kevin 18 CASC 26.44 J26.19 2
16 Toth, Chris 18 KSC 26.44 J27.02 1
Men - Team Rankings - Through Event 888
1. Cascade Swim Club 611 2. Manta Swim Club 203
3. Simon Fraser University 192 4. University of Manitoba Bisons 172
5. Vancouver Dolphins 167 6. Island Swimming 121
7. Nose Creek Swim Association 113.5 8. Olympian Swim Club 109
9. Richmond Rapids 106.5 10. Regina Optimist Dolphin Swim C 104
11. Chena - North Shore Swim Team 93 12. Killarney Swim Club 91
13. Prince George Barracudas 62 14. LA Swim Club 61
14. Liquid Lightning S.C. 61 16. Hyack Swim Club 53
17. Simon Fraser Aquatics 50 18. W. Ross Macdonald Swimming 44.5
19. Fort McMurray Swim Club 42 20. Univ OF Calgary Swim Club 34
21. Ft Frances Aquanauts Swim Team 32 22. Calgary Patriots 29
23. Red Deer Catalina Swim Club 27.5 24. West Vancouver Otters 25
25. University of Manitoba Bisons 24 26. Saskatoon Goldfins 22
27. Alberta Marlin Aquatic Club 17 28. Edmonton Keyano Swim Club 16
29. Haney Seahorse Swim Club 15 30. Uvic-Pacific Coast Swimming 13
31. Silver Tide Swim Club 12 32. Killarney Gators Swim Club 11
33. Regina Y''s Mens Marlins S C 7 33. Thunder Bay Thunderbolts 7
35. Spartan Swim Club 5 36. Canadian Dolphin Swim Club 3
37. York Swim Club 2 37. Bulkley Valley Otters 2
Swim Manitoba Champ. Meet 17/02/2012 - 18:43PM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 9 Women 15 & Under 200 SC Meter Breaststroke
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Nagy, Eva 14 VAND 2:34.61 2:33.54 50
34.82 1:13.36 (38.54)
1:53.57 (40.21) 2:33.54 (39.97)
2 Crocker, Kelsey 14 CASC 2:36.17 2:34.96 30
35.89 1:14.67 (38.78)
1:54.54 (39.87) 2:34.96 (40.42)
3 Wagner, Emily 14 CASC 2:36.39 2:35.94 20
36.50 1:16.14 (39.64)
1:56.11 (39.97) 2:35.94 (39.83)
4 Teghtsoonian, Lauren 15 MANTA 2:35.97 2:36.05 15
35.30 1:14.99 (39.69)
1:55.70 (40.71) 2:36.05 (40.35)
5 Lockyer, Emma 15 Bolts 2:37.81 2:36.39 14
35.57 1:15.17 (39.60)
1:55.49 (40.32) 2:36.39 (40.90)
6 Metcalfe, Hillary 13 LOSC 2:38.66 2:36.75 13
35.04 1:15.73 (40.69)
1:56.15 (40.42) 2:36.75 (40.60)
7 Purdon, Cassandra 14 Island Swimming 2:39.45 2:36.88 12
35.54 1:15.03 (39.49)
1:55.34 (40.31) 2:36.88 (41.54)
8 Peake, Sidney 15 VAND 2:39.17 2:41.37 11
36.73 1:17.38 (40.65)
1:58.77 (41.39) 2:41.37 (42.60)
=== Preliminaries ===
9 Delaquis, Danica 15 MANTA 2:39.71
34.84 1:14.70 (39.86)
1:56.45 (41.75) 2:39.71 (43.26)
10 Skrlac, Makayla 15 CASC 2:40.33
36.11 1:16.87 (40.76)
1:58.63 (41.76) 2:40.33 (41.70)
11 Amundsen, Mikayla 14 Rods 2:40.54
35.82 1:16.12 (40.30)
1:58.16 (42.04) 2:40.54 (42.38)
12 Hardy, Bailey 14 PGB 2:40.64
36.52 1:17.40 (40.88)
1:59.33 (41.93) 2:40.64 (41.31)
13 Wog, Kelsey 13 UMAN 2:41.23
37.56 1:18.24 (40.68)
1:59.40 (41.16) 2:41.23 (41.83)
14 Metcalfe, Martha 15 LOSC 2:41.46
36.73 1:17.59 (40.86)
1:59.58 (41.99) 2:41.46 (41.88)
15 Carter, Hanna 15 Uvic-Pcs 2:41.59
35.61 1:15.71 (40.10)
1:58.50 (42.79) 2:41.59 (43.09)
16 Kierstead, Alexandra 15 Uvic-Pcs 2:41.63
36.15 1:16.36 (40.21)
1:58.44 (42.08) 2:41.63 (43.19)
17 McMillan, Lauren 15 Island Swimming 2:42.27
37.20 1:18.21 (41.01)
2:00.05 (41.84) 2:42.27 (42.22)
18 Smith, Madalyn 13 RedDeer Catalina 2:42.67
36.49 1:17.64 (41.15)
1:59.67 (42.03) 2:42.67 (43.00)
19 King, Lexy 14 Rods 2:43.01
37.22 1:18.42 (41.20)
2:00.94 (42.52) 2:43.01 (42.07)
20 Zijadic, Leila 15 CHENA 2:43.84
36.91 1:18.52 (41.61)
2:00.94 (42.42) 2:43.84 (42.90)
21 Saroukian, Alisia 15 EKSC 2:43.95
37.13 1:18.20 (41.07)
2:00.76 (42.56) 2:43.95 (43.19)
22 Snell, Julia 14 MANTA 2:44.94
37.29 1:19.23 (41.94)
2:01.92 (42.69) 2:44.94 (43.02)
23 Folk, Karah 12 EKSC 2:45.11
37.48 1:19.19 (41.71)
2:02.15 (42.96) 2:45.11 (42.96)
24 MacDougall, Jane 15 MANTA 2:45.28
38.95 1:20.99 (42.04)
2:03.73 (42.74) 2:45.28 (41.55)
25 Ferguson, Jamie 14 LLSC 2:46.08
38.12 1:20.34 (42.22)
2:03.47 (43.13) 2:46.08 (42.61)
25 Hinton, Paige 15 MANTA 2:46.08
38.20 1:19.87 (41.67)
2:02.73 (42.86) 2:46.08 (43.35)
27 Tham, Amanda 14 CASC 2:46.27
37.66 1:19.95 (42.29)
2:03.03 (43.08) 2:46.27 (43.24)
28 Marble, Elyse 15 UCSC 2:46.35
37.90 1:20.14 (42.24)
2:03.41 (43.27) 2:46.35 (42.94)
29 Shewchuk, Taylor A 15 BBST-PN 2:46.42
37.66 1:19.63 (41.97)
2:02.75 (43.12) 2:46.42 (43.67)
30 Batsel, Celina 15 AMAC 2:46.98
35.92 1:18.40 (42.48)
2:02.13 (43.73) 2:46.98 (44.85)
31 Foran, Sarah 15 MANTA 2:47.18
38.16 1:20.87 (42.71)
2:03.93 (43.06) 2:47.18 (43.25)
32 Kloska, Shaina 15 KCS 2:47.22
37.75 1:20.03 (42.28)
2:04.17 (44.14) 2:47.22 (43.05)
33 Whelan, Sara 14 HYACK 2:47.23
37.22 1:19.68 (42.46)
2:03.86 (44.18) 2:47.23 (43.37)
34 Olsen, Alex 14 KSS 2:48.44
37.91 1:20.57 (42.66)
2:04.08 (43.51) 2:48.44 (44.36)
35 Wigston, Kalyn 14 MANTA 2:48.45
37.72 1:20.00 (42.28)
2:03.48 (43.48) 2:48.45 (44.97)
36 Reilly, Taylor 13 VAND 2:48.60
37.36 1:20.05 (42.69)
2:03.89 (43.84) 2:48.60 (44.71)
37 Wu, Vivian 15 CDSC 2:49.02
36.77 1:19.15 (42.38)
2:03.70 (44.55) 2:49.02 (45.32)
38 Kamminga, Annika 15 OSC 2:49.09
37.86 1:20.92 (43.06)
2:05.08 (44.16) 2:49.09 (44.01)
39 Neilson, Samantha 15 CHENA 2:49.37
38.34 1:20.98 (42.64)
2:04.84 (43.86) 2:49.37 (44.53)
40 Vanderbeek, Kara 14 CASC 2:49.38
38.58 1:21.65 (43.07)
2:05.44 (43.79) 2:49.38 (43.94)
41 Whelan, Jasmine 13 HYACK 2:50.23
39.15 1:21.71 (42.56)
2:05.32 (43.61) 2:50.23 (44.91)
42 Aspen, Marina 14 Lasers 2:50.25
38.29 1:20.82 (42.53)
2:05.11 (44.29) 2:50.25 (45.14)
43 Philpotts, Georgina 14 CHENA 2:50.77
38.19 1:21.03 (42.84)
2:05.02 (43.99) 2:50.77 (45.75)
44 Gilberg, Kiersten 13 VAND 2:50.89
36.60 1:20.07 (43.47)
2:05.02 (44.95) 2:50.89 (45.87)
45 Bleackley, Samantha 13 PGB 2:51.43
38.15 1:22.31 (44.16)
2:08.19 (45.88) 2:51.43 (43.24)
46 Anderson, Margaret 14 EKSC 2:51.44
38.73 1:22.17 (43.44)
2:06.76 (44.59) 2:51.44 (44.68)
47 Falkingham, Lacey a 15 LLSC 2:51.49
38.49 1:21.86 (43.37)
2:06.21 (44.35) 2:51.49 (45.28)
48 Sherren, Cristina 15 CP 2:52.40
37.38 1:20.16 (42.78)
2:04.79 (44.63) 2:52.40 (47.61)
49 Gosse, Paula 15 RAPID 2:52.51
38.67 1:21.86 (43.19)
2:06.94 (45.08) 2:52.51 (45.57)
50 Turner, Eva 14 CDSC 2:54.09
39.46 1:24.23 (44.77)
2:09.23 (45.00) 2:54.09 (44.86)
51 Warrack, Jessica 15 CASC 2:54.65
40.11 1:24.72 (44.61)
2:09.54 (44.82) 2:54.65 (45.11)
52 Kwantes, Melissa 15 VAND 2:56.29
37.74 1:21.96 (44.22)
2:08.87 (46.91) 2:56.29 (47.42)
53 Ulici, Antonia 15 MM 3:01.19
39.37 1:25.10 (45.73)
2:13.44 (48.34) 3:01.19 (47.75)
Event 9 Women 16 & Over 200 SC Meter Breaststroke
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Smith, Kierra A 18 LLSC 2:31.60 2:23.72 50
33.08 1:09.64 (36.56)
1:46.48 (36.84) 2:23.72 (37.24)
2 Rissling, Tianna 19 AMAC 2:27.00 2:24.55 30
32.60 1:09.53 (36.93)
1:47.06 (37.53) 2:24.55 (37.49)
3 Kushlyk, Kristan 17 OSC 2:33.57 2:30.57 20
34.53 1:12.42 (37.89)
1:51.23 (38.81) 2:30.57 (39.34)
4 Siwicki, Breanne 17 MANTA 2:34.86 2:31.86 15
35.27 1:13.91 (38.64)
1:52.80 (38.89) 2:31.86 (39.06)
5 Gonzalez, Esther 16 OSC 2:34.21 2:32.97 14
35.55 1:14.68 (39.13)
1:54.15 (39.47) 2:32.97 (38.82)
6 Walter, Chantal 18 Island Swimming 2:34.87 2:34.31 13
35.77 1:14.69 (38.92)
1:54.28 (39.59) 2:34.31 (40.03)
7 Bochen, Kerri-Ann 22 UM 2:36.06 2:34.64 12
35.08 1:14.06 (38.98)
1:53.93 (39.87) 2:34.64 (40.71)
8 Mortlock, Jane 18 NRST 2:37.67 2:35.17 11
35.67 1:15.71 (40.04)
1:56.12 (40.41) 2:35.17 (39.05)
=== Preliminaries ===
9 Fyfe, Nicki 19 Island Swimming 2:37.94
36.11 1:16.32 (40.21)
1:57.30 (40.98) 2:37.94 (40.64)
10 Galbraith, Sarah 20 Island Swimming 2:38.12
35.77 1:15.98 (40.21)
1:57.34 (41.36) 2:38.12 (40.78)
11 Chan, Chelsea 16 EKSC 2:38.57
36.07 1:15.96 (39.89)
1:56.84 (40.88) 2:38.57 (41.73)
12 Philpotts, Charlotte 16 CHENA 2:39.00
36.29 1:16.78 (40.49)
1:57.84 (41.06) 2:39.00 (41.16)
13 Becker, Lauren 18 EKSC 2:39.58
35.45 1:16.24 (40.79)
1:57.72 (41.48) 2:39.58 (41.86)
14 Ocon, Luella 19 UM 2:39.65
35.72 1:16.24 (40.52)
1:57.91 (41.67) 2:39.65 (41.74)
15 Moen, Nichole 17 KSC 2:39.71
35.33 1:15.65 (40.32)
1:57.53 (41.88) 2:39.71 (42.18)
16 Quon, Meghan 19 SFU 2:39.81
36.75 1:16.93 (40.18)
1:58.26 (41.33) 2:39.81 (41.55)
17 Bailey, Brianna 17 RedDeer Catalina 2:40.43
35.63 1:16.08 (40.45)
1:57.72 (41.64) 2:40.43 (42.71)
18 Hong, Jeong-Wan 17 CHENA 2:40.53
36.18 1:16.43 (40.25)
1:57.87 (41.44) 2:40.53 (42.66)
19 Gabruck, Kristy 24 LASC 2:41.22
35.61 1:16.12 (40.51)
1:58.00 (41.88) 2:41.22 (43.22)
20 Serka, Stefanie 17 VAND 2:41.25
35.85 1:16.88 (41.03)
1:58.81 (41.93) 2:41.25 (42.44)
21 McEvoy, Katie 19 SFU 2:41.47
36.14 1:16.53 (40.39)
1:58.74 (42.21) 2:41.47 (42.73)
22 Short, Jennifer 17 LLSC 2:41.92
36.94 1:18.11 (41.17)
1:59.53 (41.42) 2:41.92 (42.39)
23 Gergely, Sydney 20 UM 2:42.45
36.49 1:17.28 (40.79)
1:59.27 (41.99) 2:42.45 (43.18)
24 Nowlan, Berkley 16 OSC 2:42.50
37.42 1:18.22 (40.80)
2:00.23 (42.01) 2:42.50 (42.27)
25 Cornell, Kassidie A 16 LLSC 2:43.68
35.99 1:17.85 (41.86)
2:00.25 (42.40) 2:43.68 (43.43)
26 Stariha, Jordan 16 KSC 2:43.90
36.57 1:17.66 (41.09)
2:00.38 (42.72) 2:43.90 (43.52)
27 Taylor, Kailynn 16 Rods 2:44.87
37.77 1:19.80 (42.03)
2:02.67 (42.87) 2:44.87 (42.20)
28 Triano, Courtney 21 UN-SF 2:44.92
36.83 1:18.79 (41.96)
2:01.74 (42.95) 2:44.92 (43.18)
29 Hernandez, Natalia 19 CHENA 2:45.07
37.72 1:19.95 (42.23)
2:02.49 (42.54) 2:45.07 (42.58)
30 Borchers, Sophia 16 Island Swimming 2:45.54
36.26 1:17.55 (41.29)
2:00.80 (43.25) 2:45.54 (44.74)
31 Sheehan, Whitley 21 SFU 2:45.68
37.53 1:19.88 (42.35)
2:02.73 (42.85) 2:45.68 (42.95)
32 Orr, Tiffany 16 RAPID 2:46.19
37.54 1:19.93 (42.39)
2:02.83 (42.90) 2:46.19 (43.36)
33 Dashko, Kalyna 16 FSSC 2:46.39
37.14 1:19.38 (42.24)
2:02.75 (43.37) 2:46.39 (43.64)
34 Wenaas, Toree 16 CASC 2:47.15
38.32 1:20.66 (42.34)
2:03.94 (43.28) 2:47.15 (43.21)
35 Milobar, Dylana 16 KCS 2:47.31
36.14 1:18.90 (42.76)
2:03.46 (44.56) 2:47.31 (43.85)
36 Dashko, Christyna 16 FSSC 2:48.75
37.37 1:20.30 (42.93)
2:04.13 (43.83) 2:48.75 (44.62)
37 Beaton, Kiana 16 VAND 2:49.86
37.90 1:21.05 (43.15)
2:04.95 (43.90) 2:49.86 (44.91)
38 Alexander, Carissa 18 LASC 2:51.46
39.13 1:22.36 (43.23)
2:06.45 (44.09) 2:51.46 (45.01)
-- Janzen, Jolene 19 UM NS
Women - Team Rankings - Through Event 9
1. Manta Swim Club 252 2. Olympian Swim Club 192
3. Cascade Swim Club 181 4. Edmonton Keyano Swim Club 141
5. Vancouver Dolphins 114 6. Prince George Barracudas 100
7. Alberta Marlin Aquatic Club 87 8. Liquid Lightning S.C. 50
8. University of Manitoba Bisons 50 10. Island Swimming 44
11. West Vancouver Otters 39 12. Chena - North Shore Swim Team 38
13. Simon Fraser University 36 14. Regina Optimist Dolphin Swim C 34
15. Killarney Swim Club 30 16. Red Deer Catalina Swim Club 29
17. Univ OF Calgary Swim Club 28 18. Unattached 20
18. Hyack Swim Club 20 20. Duncan Swim Team 14
20. Thunder Bay Thunderbolts 14 22. Langley Olympians Swim Club 13
22. Manitoba Marlins 13 22. Canadian Dolphin Swim Club 13
25. Nanaimo Riptide Swim Team 12 25. University of Manitoba Bisons 12
27. LA Swim Club 11 28. Saskatoon Goldfins 6
Swim Manitoba Champ. Meet 18/02/2012 - 07:13AM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 999 Women 200 SC Meter Breaststroke Best Of The Rest
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
9 Chan, Chelsea 16 EKSC 2:38.57 J2:34.29 9
35.04 1:14.03 (38.99)
1:53.58 (39.55) 2:34.29 (40.71)
10 Fyfe, Nicki 19 Island Swimming 2:37.94 J2:37.25 7
35.78 1:15.24 (39.46)
1:56.33 (41.09) 2:37.25 (40.92)
11 Galbraith, Sarah 20 Island Swimming 2:38.12 J2:37.96 6
35.61 1:15.99 (40.38)
1:57.08 (41.09) 2:37.96 (40.88)
12 Delaquis, Danica 15 MANTA 2:39.71 J2:38.51 5
35.31 1:16.23 (40.92)
1:57.11 (40.88) 2:38.51 (41.40)
13 Ocon, Luella 19 UM 2:39.65 J2:39.20 4
35.42 1:15.90 (40.48)
1:56.43 (40.53) 2:39.20 (42.77)
14 Moen, Nichole 17 KSC 2:39.71 J2:39.29 3
35.69 1:16.53 (40.84)
1:57.95 (41.42) 2:39.29 (41.34)
15 Quon, Meghan 19 SFU 2:39.81 J2:40.06 2
35.86 1:17.30 (41.44)
1:59.14 (41.84) 2:40.06 (40.92)
16 Becker, Lauren 18 EKSC 2:39.58 J2:40.54 1
35.96 1:17.22 (41.26)
1:58.91 (41.69) 2:40.54 (41.63)
Women - Team Rankings - Through Event 999
1. Manta Swim Club 411 1. Olympian Swim Club 411
3. Cascade Swim Club 256 4. Edmonton Keyano Swim Club 234
5. Prince George Barracudas 165 6. Alberta Marlin Aquatic Club 124
7. Vancouver Dolphins 122 8. Island Swimming 113
9. Red Deer Catalina Swim Club 77 10. Simon Fraser University 76
11. Liquid Lightning S.C. 57 12. Killarney Swim Club 56
12. University of Manitoba Bisons 56 14. West Vancouver Otters 54
15. Hyack Swim Club 53 15. Chena - North Shore Swim Team 53
17. Unattached 50 17. Regina Optimist Dolphin Swim C 50
19. Univ OF Calgary Swim Club 34 20. Langley Olympians Swim Club 28
21. Manitoba Marlins 27 22. University of Manitoba Bisons 22
23. LA Swim Club 21 24. Thunder Bay Thunderbolts 17
25. Lac La Biche Whitecaps 14 25. Kenora Swimming Sharks 14
25. Duncan Swim Team 14 28. Canadian Dolphin Swim Club 13
29. Nanaimo Riptide Swim Team 12 30. Saskatoon Goldfins 6
Swim Manitoba Champ. Meet 17/02/2012 - 18:56PM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 10 Men 16 & Under 200 SC Meter Breaststroke
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Dergousoff, James 15 CHENA 2:23.64 2:16.77 50
30.35 1:05.36 (35.01)
1:41.22 (35.86) 2:16.77 (35.55)
2 Stairs, Ken 16 CASC 2:18.74 2:17.36 30
31.26 1:05.72 (34.46)
1:41.19 (35.47) 2:17.36 (36.17)
3 Warrack, Dustin 16 CASC 2:20.80 2:17.59 20
31.63 1:06.31 (34.68)
1:41.64 (35.33) 2:17.59 (35.95)
4 Lubberding, Mackenzie 16 OSC 2:19.35 2:17.68 15
31.49 1:06.26 (34.77)
1:41.47 (35.21) 2:17.68 (36.21)
5 Brown, Jonathan 16 NCSA 2:20.74 2:18.79 14
31.80 1:06.99 (35.19)
1:43.00 (36.01) 2:18.79 (35.79)
6 McGinnis, Ryder 14 EKSC 2:22.19 2:19.50 13
31.16 1:06.46 (35.30)
1:43.07 (36.61) 2:19.50 (36.43)
7 Wright, Joseph 16 Rods 2:19.73 2:20.25 12
31.37 1:06.38 (35.01)
1:42.65 (36.27) 2:20.25 (37.60)
8 Johnson, Rhys 15 KSC 2:20.69 2:21.84 11
31.32 1:06.96 (35.64)
1:43.71 (36.75) 2:21.84 (38.13)
=== Preliminaries ===
9 Cheung, Ronald 16 WVOSC 2:23.76
31.60 1:07.77 (36.17)
1:45.41 (37.64) 2:23.76 (38.35)
10 Godwin, Aidan 15 LASC 2:24.06
32.42 1:09.10 (36.68)
1:46.86 (37.76) 2:24.06 (37.20)
11 Chan, Justin G 16 VAND 2:25.27
32.62 1:09.39 (36.77)
1:47.04 (37.65) 2:25.27 (38.23)
12 Whiteside, Matthew 15 STSC 2:27.27
33.27 1:10.68 (37.41)
1:49.52 (38.84) 2:27.27 (37.75)
13 Kell, Liam 16 RAPID 2:27.32
32.21 1:08.90 (36.69)
1:47.64 (38.74) 2:27.32 (39.68)
14 Hill, Robert 16 CHENA 2:27.95
33.12 1:10.31 (37.19)
1:48.90 (38.59) 2:27.95 (39.05)
15 Ledger, Ashton 16 MM 2:28.61
33.55 1:11.66 (38.11)
1:50.25 (38.59) 2:28.61 (38.36)
16 Sheppard, Patrick 16 VAND 2:28.96
32.72 1:10.01 (37.29)
1:49.13 (39.12) 2:28.96 (39.83)
17 Bayne, Connor 15 CASC 2:29.26
33.64 1:11.76 (38.12)
1:50.42 (38.66) 2:29.26 (38.84)
18 Alexiuk, Jordan 15 MM 2:29.40
34.25 1:12.30 (38.05)
1:50.86 (38.56) 2:29.40 (38.54)
19 Fenyes, Elie 16 Goldfins 2:30.03
33.52 1:11.01 (37.49)
1:49.98 (38.97) 2:30.03 (40.05)
20 Terpstra, Florian 15 VKSC 2:30.13
34.00 1:11.86 (37.86)
1:50.73 (38.87) 2:30.13 (39.40)
21 Meier, Simon 13 MM 2:30.69
33.88 1:12.05 (38.17)
1:51.39 (39.34) 2:30.69 (39.30)
22 Fisher, Lucas 15 Goldfins 2:30.88
34.70 1:13.11 (38.41)
1:51.73 (38.62) 2:30.88 (39.15)
23 Robinson, Joel 15 Rods 2:31.69
33.81 1:12.01 (38.20)
1:51.87 (39.86) 2:31.69 (39.82)
23 Armstrong, Robin 15 MANTA 2:31.69
33.76 1:12.32 (38.56)
1:51.70 (39.38) 2:31.69 (39.99)
25 Hill, Nolan 16 Rods 2:31.83
33.68 1:12.05 (38.37)
1:52.16 (40.11) 2:31.83 (39.67)
26 Kasteel, Colton 15 CDSC 2:31.89
33.96 1:12.71 (38.75)
1:52.37 (39.66) 2:31.89 (39.52)
27 Graboski, Lucas 14 CASC 2:33.06
34.71 1:13.40 (38.69)
1:52.69 (39.29) 2:33.06 (40.37)
28 Lau, Stuart 13 EKSC 2:36.46
34.92 1:14.84 (39.92)
1:55.81 (40.97) 2:36.46 (40.65)
-- Farmer, Gregory 14 EKSC DQ
34.16 1:12.75 (38.59)
1:51.73 (38.98) DQ (40.60)
Event 10 Men 17 & Over 200 SC Meter Breaststroke
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Nugent, Sean 26 Simon Fraser Aqu 2:15.49 2:15.53 50
30.66 1:04.29 (33.63)
1:39.01 (34.72) 2:15.53 (36.52)
2 Perron, Dillon 20 UMAN 2:18.88 2:17.89 30
30.86 1:05.25 (34.39)
1:40.94 (35.69) 2:17.89 (36.95)
3 Balch, Hunter 17 OSC 2:21.67 2:20.06 20
31.69 1:06.96 (35.27)
1:43.20 (36.24) 2:20.06 (36.86)
4 Monks, Julian 21 SFU 2:19.21 2:21.18 15
31.60 1:08.01 (36.41)
1:44.58 (36.57) 2:21.18 (36.60)
5 Harper, Jordan 21 AMAC 2:24.19 2:23.26 14
31.72 1:07.80 (36.08)
1:45.13 (37.33) 2:23.26 (38.13)
6 Mackie, Philip 18 KSC 2:22.79 2:23.61 13
31.89 1:08.45 (36.56)
1:45.94 (37.49) 2:23.61 (37.67)
7 Evans, Jason 17 KSC 2:24.75 2:25.12 12
32.79 1:09.65 (36.86)
1:47.27 (37.62) 2:25.12 (37.85)
8 Lo, Brian 17 GATOR 2:24.68 2:27.07 11
32.14 1:09.07 (36.93)
1:48.15 (39.08) 2:27.07 (38.92)
=== Preliminaries ===
9 Penhale, Sean 23 CASC 2:25.77
33.96 1:11.09 (37.13)
1:48.27 (37.18) 2:25.77 (37.50)
10 Rush, Dylan 19 Rods 2:26.26
32.28 1:08.81 (36.53)
1:47.30 (38.49) 2:26.26 (38.96)
11 Myers, Chris 19 Rods 2:27.24
31.90 1:08.12 (36.22)
1:46.87 (38.75) 2:27.24 (40.37)
12 Roestel, Michael 17 KSC 2:27.52
31.90 1:08.73 (36.83)
1:47.22 (38.49) 2:27.52 (40.30)
13 Ireland, Quintin 17 CP 2:30.64
33.21 1:11.15 (37.94)
1:50.64 (39.49) 2:30.64 (40.00)
14 NascimentoSB9, Miguel 18 York 2:34.21
34.93 1:13.43 (38.50)
1:53.20 (39.77) 2:34.21 (41.01)
-- Salmon, Dayton 21 WRMS NS
Men - Team Rankings - Through Event 10
1. Cascade Swim Club 402 2. Manta Swim Club 163
3. Simon Fraser University 136 4. University of Manitoba Bisons 107
5. Olympian Swim Club 85 6. Chena - North Shore Swim Team 76
7. Island Swimming 68 8. Richmond Rapids 64.5
9. Killarney Swim Club 55 10. Nose Creek Swim Association 50
10. Simon Fraser Aquatics 50 12. Vancouver Dolphins 47
13. Regina Optimist Dolphin Swim C 43 14. Prince George Barracudas 30
15. Univ OF Calgary Swim Club 27 16. W. Ross Macdonald Swimming 25.5
17. Ft Frances Aquanauts Swim Team 20 18. Calgary Patriots 19
19. Hyack Swim Club 17 19. Alberta Marlin Aquatic Club 17
21. Saskatoon Goldfins 16 22. Edmonton Keyano Swim Club 14
22. Red Deer Catalina Swim Club 14 24. Fort McMurray Swim Club 12
25. Killarney Gators Swim Club 11 25. Liquid Lightning S.C. 11
27. Thunder Bay Thunderbolts 7 28. Spartan Swim Club 5
29. LA Swim Club 2 29. Bulkley Valley Otters 2
Swim Manitoba Champ. Meet 18/02/2012 - 07:13AM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 100 Men 200 SC Meter Breaststroke Best Of The Rest
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
1 Godwin, Aidan 15 LASC 2:24.06 2:22.61 50
32.47 1:08.82 (36.35)
1:45.84 (37.02) 2:22.61 (36.77)
2 Chan, Justin G 16 VAND 2:25.27 2:23.34 30
32.01 1:08.06 (36.05)
1:45.01 (36.95) 2:23.34 (38.33)
3 Cheung, Ronald 16 WVOSC 2:23.76 2:24.16 20
31.83 1:08.07 (36.24)
1:45.55 (37.48) 2:24.16 (38.61)
4 Rush, Dylan 19 Rods 2:26.26 2:26.38 15
32.45 1:09.25 (36.80)
1:47.66 (38.41) 2:26.38 (38.72)
5 Penhale, Sean 23 CASC 2:25.77 2:26.80 14
33.79 1:10.84 (37.05)
1:48.40 (37.56) 2:26.80 (38.40)
6 Kell, Liam 16 RAPID 2:27.32 2:26.82 13
31.67 1:08.13 (36.46)
1:47.10 (38.97) 2:26.82 (39.72)
7 Whiteside, Matthew 15 STSC 2:27.27 2:27.55 12
33.10 1:10.90 (37.80)
1:50.23 (39.33) 2:27.55 (37.32)
-- Myers, Chris 19 Rods 2:27.24 DQ
32.82 1:10.38 (37.56)
1:48.56 (38.18) DQ (38.26)
Men - Team Rankings - Through Event 100
1. Cascade Swim Club 597 2. Manta Swim Club 203
3. University of Manitoba Bisons 172 4. Simon Fraser University 171
5. Vancouver Dolphins 160 6. Nose Creek Swim Association 113.5
7. Island Swimming 112 8. Olympian Swim Club 109
9. Richmond Rapids 106.5 10. Killarney Swim Club 87
11. Regina Optimist Dolphin Swim C 86 12. Chena - North Shore Swim Team 81
13. Prince George Barracudas 62 14. Liquid Lightning S.C. 61
15. Hyack Swim Club 53 16. LA Swim Club 52
17. Simon Fraser Aquatics 50 18. Fort McMurray Swim Club 42
19. W. Ross Macdonald Swimming 37.5 20. Univ OF Calgary Swim Club 34
21. Ft Frances Aquanauts Swim Team 31 22. Red Deer Catalina Swim Club 27.5
23. West Vancouver Otters 20 24. Calgary Patriots 19
25. Alberta Marlin Aquatic Club 17 26. Edmonton Keyano Swim Club 16
26. Saskatoon Goldfins 16 28. Haney Seahorse Swim Club 15
29. Uvic-Pacific Coast Swimming 13 30. Silver Tide Swim Club 12
31. University of Manitoba Bisons 11 31. Killarney Gators Swim Club 11
33. Thunder Bay Thunderbolts 7 34. Spartan Swim Club 5
35. Bulkley Valley Otters 2
Swim Manitoba Champ. Meet 17/02/2012 - 19:09PM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 11 Women 15 & Under 50 SC Meter Freestyle
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Kremer, Paige 15 OSC 26.61 26.21 50
2 Kidd, Georgia 13 OSC 26.84 26.55 30
3 Ludlow, Danica 15 PGB 27.00 26.57 20
4 Flowers, Emily 15 OSC 26.71 26.70 15
5 Coleman, Katelyn 15 LLBW 27.19 26.75 14
6 Evans, Cody 14 MM 27.06 26.78 13
7 VanLandeghem, Tia 15 MANTA 26.71 26.82 12
8 Momen, Ariana 13 CHENA 27.21 27.19 11
=== Preliminaries ===
9 Shatunova, Polina 15 CDSC 27.24
10 deLeeuw, Arynn 15 OSC 27.40
11 Garriock, Natalia 15 DST 27.42
12 Lee, Sydney 15 AMAC 27.48
13 Chapman, Chloe 15 Island Swimming 27.50
14 MacDougall, Jane 15 MANTA 27.55
15 Krywitsky, Anne 15 CASC 27.58
16 Douglas, Danielle N 15 LLSC 27.63
17 Saroukian, Sophia 13 EKSC 27.66
17 Biro, Nicole 14 RAC 27.66
19 Glover, Mackenzie 13 UMAN 27.67
20 Loyek, Halle 15 RedDeer Catalina 27.68
21 Kaluznick, JoJo 14 KSC 27.72
22 Peake, Sidney 15 VAND 27.74
23 Arends, Joyce 15 MJKFF 27.79
24 Dryden, Aiyana 15 EKSC 27.81
24 Carlson, Megan 15 Bolts 27.81
26 Summers, Colette 14 VAND 27.86
27 Batsel, Celina 15 AMAC 27.89
28 Bradley, Heidi 15 Island Swimming 27.91
29 Chung, Alicia 15 VAND 27.94
30 Lekavy, Kellee 15 CEE 27.97
31 Blackwin, Cassidy 14 UCSC 28.08
31 Mabee-Hall, Sarah 14 Island Swimming 28.08
33 Going, Tianna 15 FSSC 28.09
34 Kloska, Shaina 15 KCS 28.15
35 Rengayah, Angeli 14 MANTA 28.24
35 Delaquis, Danica 15 MANTA 28.24
37 Freund, Brittany 15 LASC 28.26
38 Cooper, Bree 14 Shuswap Swimming 28.30
39 Snell, Julia 14 MANTA 28.33
40 Kokoszka, Maran 15 RAC 28.37
41 Rusnell, Breena 14 FMSC 28.45
42 Meyer, Tara 15 CASC 28.47
43 Singh, Cai Hong 14 VAND 28.51
44 Barre, Annelise 14 CP 28.72
44 Hedley, Lauren 13 FSSC 28.72
46 Andrew, Amanda 15 AMAC 28.88
47 Liu, Melissa 14 Surrey 29.25
-- Malo, Courtney 15 OSC NS
Event 11 Women 16 & Over 50 SC Meter Freestyle
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 VanLandeghem, Chantal 17 MANTA 25.09 24.56 50
2 Cossey, Nicole 19 UN-SF 25.73 25.42 30
3 Snodgrass, Brooklynn 17 CASC 26.60 26.26 20
4 Padington, Taylor 17 Island Swimming 26.69 26.40 15
5 Balcaen, Michelle 17 KSS 26.56 26.49 14
6 Sun, Amy 16 WVOSC 26.78 26.54 13
7 Lawson, Kristine 20 SFU 26.72 26.75 12
8 Rissling, Tianna 19 AMAC 26.74 26.84 11
=== Preliminaries ===
9 Summers, Mckenzie 16 VAND J26.78
10 Asselin, Chantal 16 MANTA 26.88
11 Therrien, Julie 22 UM 26.90
11 Troskot, Leah 16 LASC 26.90
13 Wong, Jessica 17 AMAC 26.97
14 Morgan, Jennifer 17 OSC 26.99
15 Brassard, Cassandra 16 Rods 27.03
16 Sloan, Bailey 16 AMAC 27.20
17 Kushlyk, Kristan 17 OSC 27.27
18 Garagan, Kendra 19 UM 27.30
19 Miller, Rebecca 17 RedDeer Catalina 27.31
20 Sproule, Emma 19 CASC 27.50
21 von Ende, Alyssa 17 VAND 27.51
22 Kamminga, Caitlin 17 OSC 27.55
23 Walter, Chantal 18 Island Swimming 27.56
23 Brazier, Meghan 17 WVOSC 27.56
25 Mastromatteo, Monica 17 Goldfins 27.74
26 Etheridge, Victoria 17 CP 27.89
27 Sharpe, Katrina 17 OSC 27.94
28 Best, Larissa 18 UM 28.00
29 Hender, Allison 16 STSC 28.24
30 Russo, Christina 16 LLSC 29.04
-- Mark, Morgan 17 VAND NS
Women - Team Rankings - Through Event 11
1. Manta Swim Club 314 2. Olympian Swim Club 287
3. Cascade Swim Club 201 4. Edmonton Keyano Swim Club 141
5. Prince George Barracudas 120 6. Vancouver Dolphins 114
7. Alberta Marlin Aquatic Club 98 8. Island Swimming 59
9. West Vancouver Otters 52 10. University of Manitoba Bisons 50
10. Unattached 50 10. Liquid Lightning S.C. 50
13. Chena - North Shore Swim Team 49 14. Simon Fraser University 48
15. Regina Optimist Dolphin Swim C 34 16. Killarney Swim Club 30
17. Red Deer Catalina Swim Club 29 18. Univ OF Calgary Swim Club 28
19. Manitoba Marlins 26 20. Hyack Swim Club 20
21. Lac La Biche Whitecaps 14 21. Kenora Swimming Sharks 14
21. Duncan Swim Team 14 21. Thunder Bay Thunderbolts 14
25. Langley Olympians Swim Club 13 25. Canadian Dolphin Swim Club 13
27. Nanaimo Riptide Swim Team 12 27. University of Manitoba Bisons 12
29. LA Swim Club 11 30. Saskatoon Goldfins 6
Swim Manitoba Champ. Meet 18/02/2012 - 07:13AM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 111 Women 50 SC Meter Freestyle Best Of The Rest
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
9 Wong, Jessica 17 AMAC 26.97 J26.58 9
10 Troskot, Leah 16 LASC 26.90 J26.60 7
11 Therrien, Julie 22 UM 26.90 J26.60 6
12 Summers, Mckenzie 16 VAND 26.78 J26.84 5
13 Asselin, Chantal 16 MANTA 26.88 J26.85 4
14 Morgan, Jennifer 17 OSC 26.99 J26.93 3
15 Sloan, Bailey 16 AMAC 27.20 J27.24 2
16 Brassard, Cassandra 16 Rods 27.03 J27.24 1
Women - Team Rankings - Through Event 111
1. Manta Swim Club 403 2. Olympian Swim Club 376
3. Cascade Swim Club 256 4. Edmonton Keyano Swim Club 217
5. Prince George Barracudas 162 6. Alberta Marlin Aquatic Club 124
7. Vancouver Dolphins 122 8. Island Swimming 88
9. Red Deer Catalina Swim Club 72 10. Simon Fraser University 59
11. Killarney Swim Club 53 11. Hyack Swim Club 53
11. Chena - North Shore Swim Team 53 14. West Vancouver Otters 52
15. University of Manitoba Bisons 50 15. Liquid Lightning S.C. 50
15. Unattached 50 18. Regina Optimist Dolphin Swim C 46
19. Langley Olympians Swim Club 28 19. Univ OF Calgary Swim Club 28
21. Manitoba Marlins 27 22. LA Swim Club 18
22. University of Manitoba Bisons 18 24. Duncan Swim Team 14
24. Thunder Bay Thunderbolts 14 24. Kenora Swimming Sharks 14
24. Lac La Biche Whitecaps 14 28. Canadian Dolphin Swim Club 13
29. Nanaimo Riptide Swim Team 12 30. Saskatoon Goldfins 6
Swim Manitoba Champ. Meet 17/02/2012 - 20:04PM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 12 Men 16 & Under 50 SC Meter Freestyle
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 McGillivray, Scott 16 CASC 23.33 23.10 50
2 Dow, Josh 15 FMSC 24.04 24.05 30
3 King, Sterling 16 PGB 24.55 24.23 20
4 Simmons, Dane 16 Hssc 24.40 24.36 15
5 Parker, Marshal 16 RedDeer Catalina 24.65 24.46 13.5
5 Ponting, Mackenzie 16 NCSA 24.50 24.46 13.5
7 Kidd, Cameron 16 WRMS 24.69 24.60 12
8 Jakac-Sinclair, Micha 14 RAPID 24.68 24.71 11
=== Preliminaries ===
9 Yarish, Wyatt 16 MANTA 24.74
10 Lyons, Anthony 15 CASC 24.80
11 Szarka, Logan 16 EKSC 24.84
12 Folk, Kyle 14 EKSC 24.96
13 Shah, Levent 15 WVOSC 25.06
14 Thorne, Chris 16 FMSC 25.09
15 Gonzalez, Mateo 15 OSC 25.10
15 Gosal, Jaeten 16 CDSC 25.10
17 Pretty, John 15 EKSC 25.13
17 Shogolev, Alex 14 MM 25.13
19 Barr, Tyler 16 CDSC 25.16
20 Camille, Sky 15 KCS 25.24
20 Lawrence, Kit 16 CHENA 25.24
22 Batten, Adam 16 AMAC 25.31
22 Calkins, Stephen 13 UCSC 25.31
24 Hernandez, Nicolas 16 CHENA 25.34
25 Johnson, Rhys 15 KSC 25.45
26 MacDonald, Michael 16 LOSC 25.47
-- De Costa, Brandon 15 RAPID NS
Event 12 Men 17 & Over 50 SC Meter Freestyle
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Kroitor, Artur 20 UMAN 23.15 22.99 50
2 Kraft, Jonathan 17 VAND 23.43 23.34 30
3 Hibberd, David 22 KSC 23.08 23.58 20
4 Berg, Ben 21 SFU 23.79 23.73 15
5 Quiros, Carlos 18 Rods 23.77 23.78 14
6 Kendrick, James 20 CASC 23.97 23.84 13
7 Zhao, Edward 17 VAND 23.92 23.89 12
8 Grasdal, Mark 17 KSC 23.89 23.98 11
=== Preliminaries ===
9 Brown, Griffin 19 LASC 24.01
10 Zanatta, Keegan 18 Island Swimming 24.09
11 Duguay, Alexandre 21 SFU 24.11
12 Kautz, Adam 23 SFU 24.13
13 Ryant, Bradley 19 UM 24.16
14 Spilchuk, Donavan 17 Goldfins 24.26
15 Wilde, Jereme 18 Regina Marlins 24.29
16 Carroll, John 20 York 24.38
17 Boreskie, Patrick 22 UM 24.39
18 Caine, Dixon 18 UMAN 24.49
19 Donaldson, Duncan 18 UCSC 24.50
20 Monks, Julian 21 SFU 24.58
21 Kam, Travis 17 CDSC 24.64
22 Erismann, Colton 17 CP 24.71
22 Cousineau, Alex 19 LASC 24.71
24 Tso, Reece 17 CP 24.75
25 Mackenzie, Kyle 17 CP 24.93
26 Buckley, Parker 18 MANTA 25.30
27 Harper, Jordan 21 AMAC 25.31
28 Russo, Anthony 18 LLSC 25.35
29 Lo, Brian 17 GATOR 26.08
-- Salmon, Dayton 21 WRMS NS
Men - Team Rankings - Through Event 12
1. Cascade Swim Club 465 2. Manta Swim Club 163
3. University of Manitoba Bisons 157 4. Simon Fraser University 151
5. Vancouver Dolphins 89 6. Killarney Swim Club 86
7. Olympian Swim Club 85 8. Chena - North Shore Swim Team 76
9. Richmond Rapids 75.5 10. Island Swimming 68
11. Nose Creek Swim Association 63.5 12. Regina Optimist Dolphin Swim C 57
13. Simon Fraser Aquatics 50 13. Prince George Barracudas 50
15. Fort McMurray Swim Club 42 16. W. Ross Macdonald Swimming 37.5
17. Red Deer Catalina Swim Club 27.5 18. Univ OF Calgary Swim Club 27
19. Ft Frances Aquanauts Swim Team 20 20. Calgary Patriots 19
21. Alberta Marlin Aquatic Club 17 21. Hyack Swim Club 17
23. Saskatoon Goldfins 16 24. Haney Seahorse Swim Club 15
25. Edmonton Keyano Swim Club 14 26. Liquid Lightning S.C. 11
26. Killarney Gators Swim Club 11 28. Thunder Bay Thunderbolts 7
29. Spartan Swim Club 5 30. Bulkley Valley Otters 2
30. LA Swim Club 2
Swim Manitoba Champ. Meet 18/02/2012 - 07:13AM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 122 Men 50 SC Meter Freestyle Best Of The Rest
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
9 Brown, Griffin 19 LASC 24.01 J23.96 9
10 Wilde, Jereme 18 Regina Marlins 24.29 J24.01 7
11 Ryant, Bradley 19 UM 24.16 J24.13 6
12 Duguay, Alexandre 21 SFU 24.11 J24.14 5
13 Spilchuk, Donavan 17 Goldfins 24.26 J24.19 4
14 Kautz, Adam 23 SFU 24.13 J24.21 3
15 Boreskie, Patrick 22 UM 24.39 J24.45 2
16 Carroll, John 20 York 24.38 J24.52 1
Men - Team Rankings - Through Event 122
1. Cascade Swim Club 597 2. Manta Swim Club 203
3. Simon Fraser University 179 4. University of Manitoba Bisons 172
5. Vancouver Dolphins 160 6. Nose Creek Swim Association 113.5
7. Island Swimming 112 8. Olympian Swim Club 109
9. Richmond Rapids 106.5 10. Killarney Swim Club 87
11. Regina Optimist Dolphin Swim C 86 12. Chena - North Shore Swim Team 81
13. Prince George Barracudas 62 14. Liquid Lightning S.C. 61
14. LA Swim Club 61 16. Hyack Swim Club 53
17. Simon Fraser Aquatics 50 18. Fort McMurray Swim Club 42
19. W. Ross Macdonald Swimming 37.5 20. Univ OF Calgary Swim Club 34
21. Ft Frances Aquanauts Swim Team 31 22. Red Deer Catalina Swim Club 27.5
23. Saskatoon Goldfins 20 23. West Vancouver Otters 20
25. Calgary Patriots 19 25. University of Manitoba Bisons 19
27. Alberta Marlin Aquatic Club 17 28. Edmonton Keyano Swim Club 16
29. Haney Seahorse Swim Club 15 30. Uvic-Pacific Coast Swimming 13
31. Silver Tide Swim Club 12 32. Killarney Gators Swim Club 11
33. Regina Y''s Mens Marlins S C 7 33. Thunder Bay Thunderbolts 7
35. Spartan Swim Club 5 36. Bulkley Valley Otters 2
37. York Swim Club 1
Swim Manitoba Champ. Meet 17/02/2012 - 20:04PM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 13 Women 15 & Under 400 SC Meter IM
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Margitai, Lili 14 EKSC 4:55.00 4:49.64 50
30.38 1:05.16 (34.78)
1:43.54 (38.38) 2:21.67 (38.13)
3:00.53 (38.86) 3:42.04 (41.51)
4:16.55 (34.51) 4:49.64 (33.09)
2 Black, Haley 15 PGB 4:54.22 4:52.43 30
30.38 1:04.88 (34.50)
1:42.09 (37.21) 2:19.34 (37.25)
3:01.59 (42.25) 3:44.94 (43.35)
4:19.40 (34.46) 4:52.43 (33.03)
3 Barr, Camille 15 OSC 5:01.25 4:58.22 20
31.08 1:07.48 (36.40)
1:44.01 (36.53) 2:20.81 (36.80)
3:05.91 (45.10) 3:51.72 (45.81)
4:25.14 (33.42) 4:58.22 (33.08)
4 Metcalfe, Hillary 13 LOSC 5:02.33 5:01.53 15
31.80 1:09.30 (37.50)
1:47.79 (38.49) 2:26.34 (38.55)
3:09.79 (43.45) 3:52.90 (43.11)
4:27.86 (34.96) 5:01.53 (33.67)
5 Maradyn, Rachel 14 EKSC 5:03.06 5:01.73 14
30.96 1:06.76 (35.80)
1:46.37 (39.61) 2:25.20 (38.83)
3:10.94 (45.74) 3:56.35 (45.41)
4:29.90 (33.55) 5:01.73 (31.83)
6 Teghtsoonian, Lauren 15 MANTA 5:00.82 5:03.99 13
32.51 1:10.63 (38.12)
1:49.75 (39.12) 2:28.52 (38.77)
3:10.25 (41.73) 3:53.05 (42.80)
4:29.31 (36.26) 5:03.99 (34.68)
7 Fortier, Patricia 14 PGB 4:59.24 5:04.44 12
32.76 1:10.90 (38.14)
1:47.81 (36.91) 2:24.43 (36.62)
3:08.22 (43.79) 3:52.67 (44.45)
4:27.91 (35.24) 5:04.44 (36.53)
8 King, Lexy 14 Rods 5:02.46 5:05.52 11
33.28 1:12.23 (38.95)
1:53.36 (41.13) 2:32.16 (38.80)
3:14.98 (42.82) 3:57.67 (42.69)
4:32.65 (34.98) 5:05.52 (32.87)
=== Preliminaries ===
9 deLeeuw, Arynn 15 OSC 5:03.17
32.57 1:10.03 (37.46)
1:50.30 (40.27) 2:29.12 (38.82)
3:13.16 (44.04) 3:57.04 (43.88)
4:30.89 (33.85) 5:03.17 (32.28)
10 Wog, Kelsey 13 UMAN 5:04.30
32.20 1:09.65 (37.45)
1:49.05 (39.40) 2:27.47 (38.42)
3:10.66 (43.19) 3:55.02 (44.36)
4:30.05 (35.03) 5:04.30 (34.25)
11 Saroukian, Sophia 13 EKSC 5:05.39
31.55 1:07.78 (36.23)
1:46.39 (38.61) 2:24.84 (38.45)
3:11.31 (46.47) 3:58.04 (46.73)
4:31.90 (33.86) 5:05.39 (33.49)
12 McDowell, Monica 15 OSC 5:05.40
32.42 1:09.12 (36.70)
1:47.84 (38.72) 2:25.10 (37.26)
3:10.26 (45.16) 3:55.59 (45.33)
4:31.39 (35.80) 5:05.40 (34.01)
13 Metcalfe, Martha 15 LOSC 5:05.86
31.76 1:08.89 (37.13)
1:49.31 (40.42) 2:28.54 (39.23)
3:11.80 (43.26) 3:55.51 (43.71)
4:31.12 (35.61) 5:05.86 (34.74)
14 Peake, Sidney 15 VAND 5:06.48
32.51 1:09.70 (37.19)
1:50.00 (40.30) 2:29.88 (39.88)
3:11.91 (42.03) 3:55.11 (43.20)
4:31.46 (36.35) 5:06.48 (35.02)
15 Lockyer, Emma 15 Bolts 5:07.47
33.16 1:13.60 (40.44)
1:52.75 (39.15) 2:31.88 (39.13)
3:14.53 (42.65) 3:56.51 (41.98)
4:32.81 (36.30) 5:07.47 (34.66)
16 Kaluznick, JoJo 14 KSC 5:07.74
31.24 1:06.89 (35.65)
1:46.55 (39.66) 2:25.73 (39.18)
3:09.85 (44.12) 3:55.36 (45.51)
4:32.53 (37.17) 5:07.74 (35.21)
17 Purdon, Cassandra 14 Island Swimming 5:07.78
33.44 1:12.84 (39.40)
1:51.97 (39.13) 2:30.73 (38.76)
3:11.92 (41.19) 3:54.96 (43.04)
4:32.58 (37.62) 5:07.78 (35.20)
18 McMillan, Lauren 15 Island Swimming 5:08.57
33.10 1:10.85 (37.75)
1:53.18 (42.33) 2:34.23 (41.05)
3:16.74 (42.51) 3:59.83 (43.09)
4:34.84 (35.01) 5:08.57 (33.73)
19 Yurkovich, Claire 15 EKSC 5:09.73
33.05 1:11.93 (38.88)
1:51.64 (39.71) 2:30.31 (38.67)
3:15.46 (45.15) 4:00.19 (44.73)
4:34.98 (34.79) 5:09.73 (34.75)
20 Skrlac, Makayla 15 CASC 5:10.12
33.54 1:13.49 (39.95)
1:55.01 (41.52) 2:35.17 (40.16)
3:16.90 (41.73) 3:59.10 (42.20)
4:35.57 (36.47) 5:10.12 (34.55)
21 Chung, Alicia 15 VAND 5:10.59
32.23 1:09.28 (37.05)
1:49.68 (40.40) 2:29.16 (39.48)
3:15.18 (46.02) 4:01.91 (46.73)
4:37.19 (35.28) 5:10.59 (33.40)
22 Rengayah, Angeli 14 MANTA 5:10.90
32.49 1:09.38 (36.89)
1:48.66 (39.28) 2:27.92 (39.26)
3:12.84 (44.92) 3:58.94 (46.10)
4:35.27 (36.33) 5:10.90 (35.63)
22 Marble, Elyse 15 UCSC 5:10.90
34.04 1:12.85 (38.81)
1:52.80 (39.95) 2:31.95 (39.15)
3:16.12 (44.17) 4:00.79 (44.67)
4:36.64 (35.85) 5:10.90 (34.26)
24 Gibson, Jessie 14 SPART 5:11.15
32.03 1:08.86 (36.83)
1:47.89 (39.03) 2:27.36 (39.47)
3:11.75 (44.39) 3:57.90 (46.15)
4:34.89 (36.99) 5:11.15 (36.26)
25 Wing, Jessa 15 PGB 5:11.60
34.86 1:15.46 (40.60)
1:53.74 (38.28) 2:30.89 (37.15)
3:16.76 (45.87) 4:03.01 (46.25)
4:38.29 (35.28) 5:11.60 (33.31)
26 Goodwin, Emily 14 CHENA 5:12.09
32.03 1:08.76 (36.73)
1:49.07 (40.31) 2:28.70 (39.63)
3:15.08 (46.38) 4:01.62 (46.54)
4:37.26 (35.64) 5:12.09 (34.83)
27 Dalke, Megan 13 KCS 5:12.18
33.54 1:11.99 (38.45)
1:52.66 (40.67) 2:32.66 (40.00)
3:18.30 (45.64) 4:02.87 (44.57)
4:38.28 (35.41) 5:12.18 (33.90)
28 Smith, Rebecca 11 RedDeer Catalina 5:12.90
32.80 1:10.91 (38.11)
1:49.91 (39.00) 2:27.60 (37.69)
3:14.25 (46.65) 4:01.25 (47.00)
4:37.72 (36.47) 5:12.90 (35.18)
29 Carter, Hanna 15 Uvic-Pcs 5:13.69
33.69 1:13.73 (40.04)
1:54.24 (40.51) 2:34.17 (39.93)
3:17.06 (42.89) 4:01.10 (44.04)
4:38.16 (37.06) 5:13.69 (35.53)
30 Anis, Alora 14 MM 5:14.03
33.37 1:10.88 (37.51)
1:50.44 (39.56) 2:29.84 (39.40)
3:16.30 (46.46) 4:03.24 (46.94)
4:39.02 (35.78) 5:14.03 (35.01)
31 Delaquis, Danica 15 MANTA 5:14.56
33.15 1:12.33 (39.18)
1:54.23 (41.90) 2:35.75 (41.52)
3:19.41 (43.66) 4:03.54 (44.13)
4:39.17 (35.63) 5:14.56 (35.39)
32 Jaques, Haley 14 RedDeer Catalina 5:15.37
33.79 1:13.54 (39.75)
1:51.81 (38.27) 2:30.18 (38.37)
3:15.19 (45.01) 4:01.47 (46.28)
4:39.46 (37.99) 5:15.37 (35.91)
33 Desnoyers, Emilie 14 OSC 5:15.64
32.69 1:10.59 (37.90)
1:50.92 (40.33) 2:31.31 (40.39)
3:18.94 (47.63) 4:06.71 (47.77)
4:41.93 (35.22) 5:15.64 (33.71)
34 Arraial, Gillian 14 OSC 5:16.00
33.83 1:12.81 (38.98)
1:52.93 (40.12) 2:30.75 (37.82)
3:18.06 (47.31) 4:04.67 (46.61)
4:41.23 (36.56) 5:16.00 (34.77)
35 Kan, Alicia 15 Simon Fraser Aqu 5:17.72
32.13 1:08.63 (36.50)
1:48.64 (40.01) 2:29.09 (40.45)
3:16.79 (47.70) 4:05.25 (48.46)
4:41.66 (36.41) 5:17.72 (36.06)
36 Saroukian, Alisia 15 EKSC 5:17.89
34.25 1:14.90 (40.65)
1:56.95 (42.05) 2:37.85 (40.90)
3:21.09 (43.24) 4:05.33 (44.24)
4:42.52 (37.19) 5:17.89 (35.37)
37 Kamminga, Annika 15 OSC 5:18.26
33.31 1:12.53 (39.22)
1:55.78 (43.25) 2:37.36 (41.58)
3:20.60 (43.24) 4:05.19 (44.59)
4:43.09 (37.90) 5:18.26 (35.17)
38 Yeo, Sarah 14 VAND 5:19.10
33.01 1:10.53 (37.52)
1:50.51 (39.98) 2:29.68 (39.17)
3:18.22 (48.54) 4:06.68 (48.46)
4:44.10 (37.42) 5:19.10 (35.00)
39 Mock, Victoria 14 Uvic-Pcs 5:19.14
33.83 1:11.52 (37.69)
1:53.70 (42.18) 2:34.75 (41.05)
3:21.01 (46.26) 4:07.08 (46.07)
4:43.74 (36.66) 5:19.14 (35.40)
40 Kuzemchuk, Kira 14 KSS 5:19.63
34.16 1:14.85 (40.69)
1:56.31 (41.46) 2:37.16 (40.85)
3:21.79 (44.63) 4:07.27 (45.48)
4:44.01 (36.74) 5:19.63 (35.62)
41 Kierstead, Alexandra 15 Uvic-Pcs 5:19.97
34.74 1:15.64 (40.90)
1:56.80 (41.16) 2:37.71 (40.91)
3:21.31 (43.60) 4:05.66 (44.35)
4:43.16 (37.50) 5:19.97 (36.81)
42 Stayer, Kirstin 14 RedDeer Catalina 5:20.40
33.35 1:12.54 (39.19)
1:54.37 (41.83) 2:34.50 (40.13)
3:21.18 (46.68) 4:08.22 (47.04)
4:44.75 (36.53) 5:20.40 (35.65)
43 Lee, Kiah 13 VKSC 5:22.09
35.68 1:15.96 (40.28)
1:57.70 (41.74) 2:37.66 (39.96)
3:21.92 (44.26) 4:06.29 (44.37)
4:44.85 (38.56) 5:22.09 (37.24)
44 Folk, Karah 12 EKSC 5:22.17
34.36 1:13.65 (39.29)
1:56.81 (43.16) 2:39.20 (42.39)
3:24.16 (44.96) 4:09.69 (45.53)
4:46.90 (37.21) 5:22.17 (35.27)
45 Foran, Sarah 15 MANTA 5:22.26
34.44 1:14.08 (39.64)
1:58.23 (44.15) 2:40.28 (42.05)
3:24.58 (44.30) 4:09.94 (45.36)
4:47.30 (37.36) 5:22.26 (34.96)
46 Vanderbeek, Kara 14 CASC 5:27.21
33.58 1:14.71 (41.13)
1:56.85 (42.14) 2:37.67 (40.82)
3:22.57 (44.90) 4:09.50 (46.93)
4:48.71 (39.21) 5:27.21 (38.50)
47 Aguiar, Liz 14 LLSC 5:27.39
33.01 1:10.74 (37.73)
1:52.09 (41.35) 2:32.37 (40.28)
3:19.87 (47.50) 4:08.60 (48.73)
4:48.48 (39.88) 5:27.39 (38.91)
-- Warrack, Jessica 15 CASC DQ
35.40 1:16.94 (41.54)
1:56.97 (40.03) 2:36.19 (39.22)
3:21.89 (45.70) 4:07.69 (45.80)
4:43.21 (35.52) DQ (34.27)
Event 13 Women 16 & Over 400 SC Meter IM
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Siwicki, Breanne 17 MANTA 4:47.58 4:42.83 50
31.16 1:06.16 (35.00)
1:41.34 (35.18) 2:16.19 (34.85)
2:56.73 (40.54) 3:37.98 (41.25)
4:11.18 (33.20) 4:42.83 (31.65)
2 Skocdopole, Alana 17 RedDeer Catalina 4:52.92 4:50.53 30
30.92 1:05.74 (34.82)
1:44.39 (38.65) 2:21.77 (37.38)
3:03.14 (41.37) 3:44.59 (41.45)
4:17.93 (33.34) 4:50.53 (32.60)
3 Liu, Sherry 17 HYACK 4:56.21 4:53.38 20
31.77 1:07.32 (35.55)
1:44.59 (37.27) 2:21.09 (36.50)
3:05.21 (44.12) 3:49.67 (44.46)
4:22.02 (32.35) 4:53.38 (31.36)
4 Fyfe, Nicki 19 Island Swimming 4:58.97 4:57.69 15
32.03 1:08.65 (36.62)
1:45.49 (36.84) 2:22.93 (37.44)
3:05.60 (42.67) 3:48.72 (43.12)
4:24.04 (35.32) 4:57.69 (33.65)
5 Macleod, Nikki 16 KSC 4:58.66 4:59.11 14
30.86 1:06.24 (35.38)
1:44.25 (38.01) 2:21.45 (37.20)
3:05.33 (43.88) 3:49.78 (44.45)
4:24.84 (35.06) 4:59.11 (34.27)
6 Sayer, Abigail 17 HYACK 5:00.01 4:59.15 13
30.64 1:05.15 (34.51)
1:43.17 (38.02) 2:20.03 (36.86)
3:06.47 (46.44) 3:52.37 (45.90)
4:26.81 (34.44) 4:59.15 (32.34)
7 Gonzalez, Esther 16 OSC 4:58.65 4:59.75 12
31.77 1:08.50 (36.73)
1:47.96 (39.46) 2:26.48 (38.52)
3:08.85 (42.37) 3:51.76 (42.91)
4:26.59 (34.83) 4:59.75 (33.16)
8 Kushlyk, Kristan 17 OSC 5:00.59 5:02.20 11
32.47 1:10.59 (38.12)
1:51.80 (41.21) 2:30.51 (38.71)
3:10.96 (40.45) 3:52.22 (41.26)
4:27.53 (35.31) 5:02.20 (34.67)
=== Preliminaries ===
9 Nam, Carmen 18 SFU 5:01.07
30.90 1:06.66 (35.76)
1:45.88 (39.22) 2:23.55 (37.67)
3:08.11 (44.56) 3:52.36 (44.25)
4:27.30 (34.94) 5:01.07 (33.77)
10 Nowlan, Berkley 16 OSC 5:04.53
32.52 1:10.18 (37.66)
1:50.45 (40.27) 2:29.61 (39.16)
3:11.75 (42.14) 3:54.85 (43.10)
4:30.57 (35.72) 5:04.53 (33.96)
11 Kamminga, Caitlin 17 OSC 5:04.58
31.45 1:07.43 (35.98)
1:47.74 (40.31) 2:27.58 (39.84)
3:12.06 (44.48) 3:56.57 (44.51)
4:30.73 (34.16) 5:04.58 (33.85)
12 Hay, Kaitlyn 16 Bolts 5:05.20
32.84 1:10.27 (37.43)
1:50.07 (39.80) 2:28.85 (38.78)
3:12.82 (43.97) 3:56.74 (43.92)
4:31.57 (34.83) 5:05.20 (33.63)
13 Schofield, Alexandria 18 SFU 5:06.77
31.65 1:07.70 (36.05)
1:47.49 (39.79) 2:25.51 (38.02)
3:11.04 (45.53) 3:56.51 (45.47)
4:32.59 (36.08) 5:06.77 (34.18)
14 Moen, Nichole 17 KSC 5:07.66
31.57 1:09.43 (37.86)
1:50.07 (40.64) 2:29.26 (39.19)
3:11.75 (42.49) 3:56.18 (44.43)
4:33.09 (36.91) 5:07.66 (34.57)
15 Becker, Lauren 18 EKSC 5:07.81
31.65 1:08.94 (37.29)
1:50.06 (41.12) 2:29.20 (39.14)
3:12.02 (42.82) 3:56.00 (43.98)
4:32.83 (36.83) 5:07.81 (34.98)
16 Zwicker, Cathy 16 AMAC 5:09.72
31.94 1:08.31 (36.37)
1:48.91 (40.60) 2:28.18 (39.27)
3:13.60 (45.42) 3:59.10 (45.50)
4:34.70 (35.60) 5:09.72 (35.02)
17 Stewart, Brittany 16 Goldfins 5:10.99
32.47 1:09.98 (37.51)
1:48.19 (38.21) 2:26.84 (38.65)
3:13.22 (46.38) 4:00.83 (47.61)
4:36.84 (36.01) 5:10.99 (34.15)
18 Wenaas, Toree 16 CASC 5:13.14
32.12 1:09.03 (36.91)
1:50.98 (41.95) 2:31.50 (40.52)
3:16.64 (45.14) 4:01.12 (44.48)
4:38.15 (37.03) 5:13.14 (34.99)
19 Chan, Chelsea 16 EKSC 5:14.97
33.23 1:12.29 (39.06)
1:55.14 (42.85) 2:35.85 (40.71)
3:19.35 (43.50) 4:02.84 (43.49)
4:39.78 (36.94) 5:14.97 (35.19)
20 Thorne, Chelsea 16 CASC 5:15.26
34.82 1:15.64 (40.82)
1:54.61 (38.97) 2:33.71 (39.10)
3:19.20 (45.49) 4:04.87 (45.67)
4:40.36 (35.49) 5:15.26 (34.90)
21 Kemeri, Anna 17 CASC 5:16.80
34.00 1:13.73 (39.73)
1:52.07 (38.34) 2:29.66 (37.59)
3:18.72 (49.06) 4:07.58 (48.86)
4:42.88 (35.30) 5:16.80 (33.92)
22 Borchers, Sophia 16 Island Swimming 5:16.85
33.73 1:13.41 (39.68)
1:52.07 (38.66) 2:30.53 (38.46)
3:15.48 (44.95) 4:01.36 (45.88)
4:39.28 (37.92) 5:16.85 (37.57)
23 Bailey, Brianna 17 RedDeer Catalina 5:17.55
33.41 1:12.98 (39.57)
1:54.37 (41.39) 2:35.89 (41.52)
3:20.86 (44.97) 4:05.24 (44.38)
4:42.16 (36.92) 5:17.55 (35.39)
24 Trinh, An 16 UCSC 5:18.64
34.61 1:14.22 (39.61)
1:53.21 (38.99) 2:31.17 (37.96)
3:19.02 (47.85) 4:06.15 (47.13)
4:43.32 (37.17) 5:18.64 (35.32)
-- Vydelingum, Emilia 17 York NS
-- Meyer, Brooke 16 MM NS
Women - Team Rankings - Through Event 13
1. Manta Swim Club 377 2. Olympian Swim Club 330
3. Edmonton Keyano Swim Club 205 4. Cascade Swim Club 201
5. Prince George Barracudas 162 6. Vancouver Dolphins 114
7. Alberta Marlin Aquatic Club 98 8. Island Swimming 74
9. Red Deer Catalina Swim Club 59 10. Hyack Swim Club 53
11. West Vancouver Otters 52 12. University of Manitoba Bisons 50
12. Unattached 50 12. Liquid Lightning S.C. 50
15. Chena - North Shore Swim Team 49 16. Simon Fraser University 48
17. Regina Optimist Dolphin Swim C 45 18. Killarney Swim Club 44
19. Univ OF Calgary Swim Club 28 19. Langley Olympians Swim Club 28
21. Manitoba Marlins 26 22. Duncan Swim Team 14
22. Kenora Swimming Sharks 14 22. Lac La Biche Whitecaps 14
22. Thunder Bay Thunderbolts 14 26. Canadian Dolphin Swim Club 13
27. Nanaimo Riptide Swim Team 12 27. University of Manitoba Bisons 12
29. LA Swim Club 11 30. Saskatoon Goldfins 6
Swim Manitoba Champ. Meet 18/02/2012 - 07:13AM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 133 Women 400 SC Meter IM Best Of The Rest
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
9 Nam, Carmen 18 SFU 5:01.07 J4:57.67 9
4:57.51 5:18.30 (20.79)
1:44.24 ( ) 2:21.59 (37.35)
3:05.78 (44.19) 3:50.12 (44.34)
4:24.52 (34.40) 4:57.67 (33.15)
10 Saroukian, Sophia 13 EKSC 5:05.39 J4:58.93 7
4:58.93 1:06.88 ( )
1:45.45 (38.57) 2:23.14 (37.69)
3:07.59 (44.45) 3:53.03 (45.44)
4:26.20 (33.17) 4:58.93 (32.73)
11 Wog, Kelsey 13 UMAN 5:04.30 J5:00.58 6
5:00.41 1:07.66 ( )
1:46.33 (38.67) 2:24.56 (38.23)
3:07.99 (43.43) 3:51.20 (43.21)
4:26.26 (35.06) 5:00.58 (34.32)
12 deLeeuw, Arynn 15 OSC 5:03.17 J5:01.56 5
5:01.55 5:21.56 (20.01)
1:48.71 ( ) 2:27.22 (38.51)
3:11.39 (44.17) 3:54.74 (43.35)
4:28.50 (33.76) 5:01.56 (33.06)
13 Nowlan, Berkley 16 OSC 5:04.53 J5:03.87 4
5:03.73 1:09.95 ( )
1:50.15 (40.20) 2:29.79 (39.64)
3:10.90 (41.11) 3:53.55 (42.65)
4:29.48 (35.93) 5:03.87 (34.39)
14 Hay, Kaitlyn 16 Bolts 5:05.20 J5:06.32 3
5:06.25 1:10.75 ( )
1:50.59 (39.84) 2:29.79 (39.20)
3:13.58 (43.79) 3:58.27 (44.69)
4:32.74 (34.47) 5:06.32 (33.58)
15 McDowell, Monica 15 OSC 5:05.40 J5:06.41 2
5:06.38 1:09.23 ( )
1:48.71 (39.48) 2:26.89 (38.18)
3:12.47 (45.58) 3:57.37 (44.90)
4:32.98 (35.61) 5:06.41 (33.43)
16 Kamminga, Caitlin 17 OSC 5:04.58 J5:07.60 1
5:07.54 1:09.11 ( )
1:49.89 (40.78) 2:29.76 (39.87)
3:14.43 (44.67) 3:59.71 (45.28)
4:34.01 (34.30) 5:07.60 (33.59)
Women - Team Rankings - Through Event 133
1. Manta Swim Club 403 2. Olympian Swim Club 388
3. Cascade Swim Club 256 4. Edmonton Keyano Swim Club 224
5. Prince George Barracudas 162 6. Alberta Marlin Aquatic Club 124
7. Vancouver Dolphins 122 8. Island Swimming 88
9. Red Deer Catalina Swim Club 72 10. Simon Fraser University 68
11. University of Manitoba Bisons 56 12. Hyack Swim Club 53
12. Chena - North Shore Swim Team 53 12. Killarney Swim Club 53
15. West Vancouver Otters 52 16. Liquid Lightning S.C. 50
16. Unattached 50 18. Regina Optimist Dolphin Swim C 46
19. Univ OF Calgary Swim Club 28 19. Langley Olympians Swim Club 28
21. Manitoba Marlins 27 22. University of Manitoba Bisons 18
22. LA Swim Club 18 24. Thunder Bay Thunderbolts 17
25. Duncan Swim Team 14 25. Lac La Biche Whitecaps 14
25. Kenora Swimming Sharks 14 28. Canadian Dolphin Swim Club 13
29. Nanaimo Riptide Swim Team 12 30. Saskatoon Goldfins 6
Swim Manitoba Champ. Meet 17/02/2012 - 20:10PM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 14 Men 16 & Under 400 SC Meter IM
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Brown, Jonathan 16 NCSA 4:23.83 4:18.32 50
28.20 1:00.16 (31.96)
1:33.30 (33.14) 2:06.05 (32.75)
2:42.43 (36.38) 3:18.78 (36.35)
3:48.71 (29.93) 4:18.32 (29.61)
2 Milosevic, Stefan 16 HYACK 4:32.61 4:22.91 30
28.42 59.88 (31.46)
1:33.25 (33.37) 2:05.48 (32.23)
2:44.44 (38.96) 3:23.41 (38.97)
3:53.99 (30.58) 4:22.91 (28.92)
3 Stairs, Ken 16 CASC 4:29.55 4:26.73 20
28.08 59.98 (31.90)
1:35.31 (35.33) 2:10.65 (35.34)
2:47.43 (36.78) 3:24.68 (37.25)
3:56.81 (32.13) 4:26.73 (29.92)
4 Kananowicz, Bryce 16 MANTA 4:28.09 4:26.89 15
28.01 1:00.70 (32.69)
1:33.78 (33.08) 2:06.97 (33.19)
2:46.07 (39.10) 3:26.41 (40.34)
3:57.64 (31.23) 4:26.89 (29.25)
5 Dekker, Nicolaas 16 RAPID 4:30.67 4:29.07 14
27.77 1:00.06 (32.29)
1:35.77 (35.71) 2:11.44 (35.67)
2:48.57 (37.13) 3:26.69 (38.12)
3:59.02 (32.33) 4:29.07 (30.05)
6 McKay, Jon 16 Uvic-Pcs 4:30.38 4:31.82 13
28.12 1:00.17 (32.05)
1:34.45 (34.28) 2:08.28 (33.83)
2:47.77 (39.49) 3:28.63 (40.86)
4:00.46 (31.83) 4:31.82 (31.36)
7 King, Sterling 16 PGB 4:34.00 4:34.25 12
28.18 1:00.06 (31.88)
1:35.90 (35.84) 2:10.81 (34.91)
2:51.53 (40.72) 3:32.34 (40.81)
4:04.60 (32.26) 4:34.25 (29.65)
8 Chan, Justin G 16 VAND 4:32.96 4:35.52 11
28.72 1:01.49 (32.77)
1:37.92 (36.43) 2:13.49 (35.57)
2:52.13 (38.64) 3:32.42 (40.29)
4:04.64 (32.22) 4:35.52 (30.88)
=== Preliminaries ===
9 Hill, Robert 16 CHENA 4:35.35
30.08 1:04.00 (33.92)
1:38.61 (34.61) 2:12.56 (33.95)
2:51.36 (38.80) 3:30.48 (39.12)
4:03.60 (33.12) 4:35.35 (31.75)
10 Warrack, Dustin 16 CASC 4:35.57
29.51 1:02.82 (33.31)
1:39.54 (36.72) 2:16.52 (36.98)
2:53.20 (36.68) 3:31.65 (38.45)
4:04.90 (33.25) 4:35.57 (30.67)
11 Brothers, Peter 15 Island Swimming 4:35.73
29.75 1:03.45 (33.70)
1:38.02 (34.57) 2:12.16 (34.14)
2:53.09 (40.93) 3:34.96 (41.87)
4:06.18 (31.22) 4:35.73 (29.55)
12 Holme, Adam 16 CHENA 4:36.18
30.07 1:04.17 (34.10)
1:38.64 (34.47) 2:12.29 (33.65)
2:53.30 (41.01) 3:34.99 (41.69)
4:05.90 (30.91) 4:36.18 (30.28)
13 Johnson, Rhys 15 KSC 4:37.02
29.04 1:02.72 (33.68)
1:37.97 (35.25) 2:12.82 (34.85)
2:51.75 (38.93) 3:31.08 (39.33)
4:04.25 (33.17) 4:37.02 (32.77)
14 Lagzdin, Harrison 15 PGB 4:37.91
29.58 1:03.60 (34.02)
1:38.20 (34.60) 2:11.89 (33.69)
2:52.78 (40.89) 3:34.33 (41.55)
4:06.52 (32.19) 4:37.91 (31.39)
15 Dergousoff, James 15 CHENA 4:37.92
28.98 1:03.17 (34.19)
1:38.68 (35.51) 2:13.90 (35.22)
2:52.04 (38.14) 3:31.48 (39.44)
4:04.96 (33.48) 4:37.92 (32.96)
16 Yarish, Wyatt 16 MANTA 4:38.84
29.63 1:02.38 (32.75)
1:37.94 (35.56) 2:12.90 (34.96)
2:56.80 (43.90) 3:39.40 (42.60)
4:09.26 (29.86) 4:38.84 (29.58)
17 Morford, Jordan 16 Hssc 4:39.62
28.42 1:00.61 (32.19)
1:35.40 (34.79) 2:10.06 (34.66)
2:53.03 (42.97) 3:34.63 (41.60)
4:07.38 (32.75) 4:39.62 (32.24)
18 Lubberding, Mackenzie 16 OSC 4:40.55
28.77 1:01.90 (33.13)
1:38.58 (36.68) 2:14.94 (36.36)
2:53.49 (38.55) 3:33.02 (39.53)
4:07.34 (34.32) 4:40.55 (33.21)
19 Blondal, Ben 15 UCSC 4:41.31
29.54 1:02.89 (33.35)
1:40.31 (37.42) 2:16.31 (36.00)
2:56.46 (40.15) 3:37.88 (41.42)
4:10.55 (32.67) 4:41.31 (30.76)
20 Gonzalez, Mateo 15 OSC 4:42.58
29.01 1:03.45 (34.44)
1:37.86 (34.41) 2:11.25 (33.39)
2:53.20 (41.95) 3:35.77 (42.57)
4:09.86 (34.09) 4:42.58 (32.72)
21 Choboter, Noah 15 Rods 4:44.30
30.47 1:05.39 (34.92)
1:40.61 (35.22) 2:14.64 (34.03)
2:56.53 (41.89) 3:38.35 (41.82)
4:12.96 (34.61) 4:44.30 (31.34)
22 Lau, Stuart 13 EKSC 4:44.58
30.54 1:05.58 (35.04)
1:43.35 (37.77) 2:20.85 (37.50)
3:00.10 (39.25) 3:40.16 (40.06)
4:13.02 (32.86) 4:44.58 (31.56)
23 Beatty, Kyle 15 CASC 4:44.91
28.96 1:02.76 (33.80)
1:37.60 (34.84) 2:12.87 (35.27)
2:56.64 (43.77) 3:40.19 (43.55)
4:12.65 (32.46) 4:44.91 (32.26)
24 Crocker, Bradley 16 CASC 4:45.62
31.13 1:08.14 (37.01)
1:43.49 (35.35) 2:19.14 (35.65)
2:59.22 (40.08) 3:40.16 (40.94)
4:14.36 (34.20) 4:45.62 (31.26)
25 Zou, Vito 15 VAND 4:45.94
30.13 1:05.81 (35.68)
1:43.56 (37.75) 2:21.60 (38.04)
3:02.64 (41.04) 3:44.08 (41.44)
4:16.06 (31.98) 4:45.94 (29.88)
26 Benkic, Adam 15 Goldfins 4:47.19
28.61 1:01.66 (33.05)
1:39.70 (38.04) 2:16.11 (36.41)
2:58.26 (42.15) 3:41.40 (43.14)
4:15.10 (33.70) 4:47.19 (32.09)
27 Whiteside, Matthew 15 STSC 4:47.36
31.64 1:08.03 (36.39)
1:46.97 (38.94) 2:23.69 (36.72)
3:03.17 (39.48) 3:43.59 (40.42)
4:16.28 (32.69) 4:47.36 (31.08)
28 Labonte, Kevin 15 STSC 4:47.42
30.71 1:06.21 (35.50)
1:42.33 (36.12) 2:17.32 (34.99)
3:00.55 (43.23) 3:43.52 (42.97)
4:16.37 (32.85) 4:47.42 (31.05)
29 Teghtsoonian, Keenan 16 MANTA 4:48.73
29.77 1:04.77 (35.00)
1:42.62 (37.85) 2:19.35 (36.73)
3:00.61 (41.26) 3:43.12 (42.51)
4:16.12 (33.00) 4:48.73 (32.61)
30 Folk, Kyle 14 EKSC 4:49.19
30.28 1:05.25 (34.97)
1:42.46 (37.21) 2:20.52 (38.06)
3:03.40 (42.88) 3:47.13 (43.73)
4:18.77 (31.64) 4:49.19 (30.42)
31 Thormeyer, Markus 14 VAND 4:50.44
28.82 1:03.40 (34.58)
1:38.56 (35.16) 2:13.75 (35.19)
2:58.88 (45.13) 3:43.54 (44.66)
4:17.90 (34.36) 4:50.44 (32.54)
32 Jackson, Ryan 16 FSSC 4:50.73
29.06 1:02.83 (33.77)
1:38.48 (35.65) 2:13.27 (34.79)
2:57.67 (44.40) 3:42.41 (44.74)
4:17.64 (35.23) 4:50.73 (33.09)
33 Thibeault, Conrad 15 UCSC 4:50.86
30.81 1:06.59 (35.78)
1:43.41 (36.82) 2:19.44 (36.03)
3:01.51 (42.07) 3:44.90 (43.39)
4:18.90 (34.00) 4:50.86 (31.96)
34 Elford, Brendan 16 STSC 4:52.06
29.69 1:04.22 (34.53)
1:41.29 (37.07) 2:18.24 (36.95)
3:02.29 (44.05) 3:46.40 (44.11)
4:19.70 (33.30) 4:52.06 (32.36)
35 Alexiuk, Jordan 15 MM 4:53.60
32.75 1:09.93 (37.18)
1:48.56 (38.63) 2:26.72 (38.16)
3:06.12 (39.40) 3:45.97 (39.85)
4:20.44 (34.47) 4:53.60 (33.16)
36 Cristurean, Cristian 15 Simon Fraser Aqu 4:58.88
30.60 1:06.47 (35.87)
1:42.42 (35.95) 2:18.20 (35.78)
3:02.73 (44.53) 3:49.00 (46.27)
4:25.17 (36.17) 4:58.88 (33.71)
Event 14 Men 17 & Over 400 SC Meter IM
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Dimitrov, David E 20 LLSC 4:21.33 4:19.53 50
26.22 56.68 (30.46)
1:29.89 (33.21) 2:02.67 (32.78)
2:40.84 (38.17) 3:19.09 (38.25)
3:49.84 (30.75) 4:19.53 (29.69)
2 Hedlin, Eric 18 Island Swimming 4:26.38 4:26.20 30
27.59 59.28 (31.69)
1:32.70 (33.42) 2:05.45 (32.75)
2:45.58 (40.13) 3:26.24 (40.66)
3:56.53 (30.29) 4:26.20 (29.67)
3 Nelson, Kevin 18 CASC 4:32.37 4:27.99 20
27.40 58.74 (31.34)
1:32.92 (34.18) 2:06.91 (33.99)
2:47.49 (40.58) 3:28.35 (40.86)
3:59.32 (30.97) 4:27.99 (28.67)
4 Balch, Hunter 17 OSC 4:32.15 4:28.39 15
28.84 1:01.58 (32.74)
1:37.29 (35.71) 2:11.89 (34.60)
2:49.40 (37.51) 3:28.19 (38.79)
3:58.91 (30.72) 4:28.39 (29.48)
5 Moore, Quinn 17 Rods 4:29.95 4:29.14 14
29.03 1:02.63 (33.60)
1:36.66 (34.03) 2:10.38 (33.72)
2:49.39 (39.01) 3:28.97 (39.58)
3:59.41 (30.44) 4:29.14 (29.73)
6 Penhale, Sean 23 CASC 4:27.82 4:30.89 13
27.85 59.85 (32.00)
1:35.48 (35.63) 2:10.23 (34.75)
2:50.04 (39.81) 3:30.30 (40.26)
4:01.20 (30.90) 4:30.89 (29.69)
7 Chanas-Larue, Aaron 17 MANTA 4:32.20 4:31.84 12
28.04 1:00.28 (32.24)
1:34.35 (34.07) 2:07.82 (33.47)
2:48.90 (41.08) 3:30.93 (42.03)
4:02.19 (31.26) 4:31.84 (29.65)
8 Taylor, Donovan 17 Aquanauts 4:31.90 4:41.25 11
28.47 1:03.19 (34.72)
1:39.07 (35.88) 2:13.86 (34.79)
2:54.69 (40.83) 3:35.31 (40.62)
4:08.73 (33.42) 4:41.25 (32.52)
=== Preliminaries ===
9 Salmon, MACKENZIE 20 WRMS 4:33.85
28.84 1:02.64 (33.80)
1:37.98 (35.34) 2:12.96 (34.98)
2:51.22 (38.26) 3:30.55 (39.33)
4:02.93 (32.38) 4:33.85 (30.92)
10 Sharpe, Bruno 19 SFU 4:34.16
27.94 59.74 (31.80)
1:33.06 (33.32) 2:06.32 (33.26)
2:47.26 (40.94) 3:28.56 (41.30)
4:00.95 (32.39) 4:34.16 (33.21)
11 Nickerson, Kevin 20 SFU 4:35.90
28.29 1:00.37 (32.08)
1:37.09 (36.72) 2:12.09 (35.00)
2:53.07 (40.98) 3:34.19 (41.12)
4:05.91 (31.72) 4:35.90 (29.99)
12 Carroll, John 20 York 4:37.01
28.48 1:01.66 (33.18)
1:37.37 (35.71) 2:12.23 (34.86)
2:52.33 (40.10) 3:33.75 (41.42)
4:05.53 (31.78) 4:37.01 (31.48)
13 Zubriski, James 18 UM 4:38.60
29.14 1:02.35 (33.21)
1:38.67 (36.32) 2:13.63 (34.96)
2:53.72 (40.09) 3:35.02 (41.30)
4:07.36 (32.34) 4:38.60 (31.24)
14 Duguay, Alexandre 21 SFU 4:39.86
28.33 1:01.80 (33.47)
1:37.75 (35.95) 2:12.57 (34.82)
2:53.24 (40.67) 3:34.12 (40.88)
4:07.51 (33.39) 4:39.86 (32.35)
15 Muszynski, Nathan 17 RAPID 4:42.23
28.97 1:02.48 (33.51)
1:37.59 (35.11) 2:13.49 (35.90)
2:53.55 (40.06) 3:35.53 (41.98)
4:08.82 (33.29) 4:42.23 (33.41)
16 Torok, Jordan 17 SPART 4:43.08
29.14 1:01.95 (32.81)
1:37.81 (35.86) 2:13.35 (35.54)
2:56.00 (42.65) 3:38.47 (42.47)
4:11.74 (33.27) 4:43.08 (31.34)
17 McElheran, Kyle 17 CP 4:47.98
29.49 1:03.46 (33.97)
1:40.85 (37.39) 2:17.65 (36.80)
2:59.56 (41.91) 3:41.40 (41.84)
4:15.23 (33.83) 4:47.98 (32.75)
18 Terpstra, Wouter 18 VKSC 4:50.24
29.28 1:02.53 (33.25)
1:40.01 (37.48) 2:17.63 (37.62)
2:58.86 (41.23) 3:42.09 (43.23)
4:17.08 (34.99) 4:50.24 (33.16)
19 Nasedkin, Stefan 21 Island Swimming 4:56.49
31.40 1:06.59 (35.19)
1:44.81 (38.22) 2:22.16 (37.35)
3:06.58 (44.42) 3:49.80 (43.22)
4:23.90 (34.10) 4:56.49 (32.59)
-- McDonnell, Ciaran 19 SFU DQ
27.86 1:00.80 (32.94)
1:36.98 (36.18) 2:12.02 (35.04)
2:55.28 (43.26) 3:39.06 (43.78)
4:11.27 (32.21) DQ (30.59)
-- Maybury, Adam 17 CASC NS
Men - Team Rankings - Through Event 14
1. Cascade Swim Club 518 2. Manta Swim Club 190
3. University of Manitoba Bisons 157 4. Simon Fraser University 151
5. Nose Creek Swim Association 113.5 6. Olympian Swim Club 100
6. Vancouver Dolphins 100 8. Island Swimming 98
9. Richmond Rapids 89.5 10. Killarney Swim Club 86
11. Chena - North Shore Swim Team 76 12. Regina Optimist Dolphin Swim C 71
13. Prince George Barracudas 62 14. Liquid Lightning S.C. 61
15. Simon Fraser Aquatics 50 16. Hyack Swim Club 47
17. Fort McMurray Swim Club 42 18. W. Ross Macdonald Swimming 37.5
19. Ft Frances Aquanauts Swim Team 31 20. Red Deer Catalina Swim Club 27.5
21. Univ OF Calgary Swim Club 27 22. Calgary Patriots 19
23. Alberta Marlin Aquatic Club 17 24. Saskatoon Goldfins 16
25. Haney Seahorse Swim Club 15 26. Edmonton Keyano Swim Club 14
27. Uvic-Pacific Coast Swimming 13 28. Killarney Gators Swim Club 11
29. Thunder Bay Thunderbolts 7 30. Spartan Swim Club 5
31. Bulkley Valley Otters 2 31. LA Swim Club 2
Swim Manitoba Champ. Meet 18/02/2012 - 07:13AM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 144 Men 400 SC Meter IM Best Of The Rest
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
9 Sharpe, Bruno 19 SFU 4:34.16 J4:32.46 9
29.56 1:02.95 (33.39)
1:36.48 (33.53) 2:09.62 (33.14)
2:49.06 (39.44) 3:30.13 (41.07)
4:01.36 (31.23) 4:32.46 (31.10)
10 Salmon, MACKENZIE 20 WRMS 4:33.85 J4:33.05 7
29.58 1:03.25 (33.67)
1:37.36 (34.11) 2:11.86 (34.50)
2:51.29 (39.43) 3:31.15 (39.86)
4:03.18 (32.03) 4:33.05 (29.87)
11 Hill, Robert 16 CHENA 4:35.35 J4:33.28 6
30.03 1:04.16 (34.13)
1:38.66 (34.50) 2:13.44 (34.78)
2:51.67 (38.23) 3:30.38 (38.71)
4:02.63 (32.25) 4:33.28 (30.65)
12 Warrack, Dustin 16 CASC 4:35.57 J4:33.35 5
29.69 1:04.44 (34.75)
1:40.95 (36.51) 2:16.32 (35.37)
2:52.99 (36.67) 3:31.29 (38.30)
4:03.44 (32.15) 4:33.35 (29.91)
13 Nickerson, Kevin 20 SFU 4:35.90 J4:34.35 4
28.66 1:01.11 (32.45)
1:36.97 (35.86) 2:11.80 (34.83)
2:52.18 (40.38) 3:32.93 (40.75)
4:04.39 (31.46) 4:34.35 (29.96)
14 Brothers, Peter 15 Island Swimming 4:35.73 J4:34.41 3
29.66 1:03.46 (33.80)
1:38.15 (34.69) 2:12.08 (33.93)
2:52.86 (40.78) 3:34.10 (41.24)
4:05.28 (31.18) 4:34.41 (29.13)
15 Holme, Adam 16 CHENA 4:36.18 J4:34.43 2
29.99 1:04.27 (34.28)
1:38.78 (34.51) 2:12.37 (33.59)
2:52.87 (40.50) 3:33.84 (40.97)
4:05.28 (31.44) 4:34.43 (29.15)
16 Carroll, John 20 York 4:37.01 J4:43.79 1
28.66 1:02.58 (33.92)
1:39.04 (36.46) 2:15.54 (36.50)
2:57.05 (41.51) 3:39.00 (41.95)
4:11.67 (32.67) 4:43.79 (32.12)
Men - Team Rankings - Through Event 144
1. Cascade Swim Club 602 2. Manta Swim Club 203
3. Simon Fraser University 192 4. University of Manitoba Bisons 172
5. Vancouver Dolphins 160 6. Island Swimming 115
7. Nose Creek Swim Association 113.5 8. Olympian Swim Club 109
9. Richmond Rapids 106.5 10. Chena - North Shore Swim Team 89
11. Killarney Swim Club 87 12. Regina Optimist Dolphin Swim C 86
13. Prince George Barracudas 62 14. LA Swim Club 61
14. Liquid Lightning S.C. 61 16. Hyack Swim Club 53
17. Simon Fraser Aquatics 50 18. W. Ross Macdonald Swimming 44.5
19. Fort McMurray Swim Club 42 20. Univ OF Calgary Swim Club 34
21. Ft Frances Aquanauts Swim Team 31 22. Red Deer Catalina Swim Club 27.5
23. Saskatoon Goldfins 20 23. West Vancouver Otters 20
25. Calgary Patriots 19 25. University of Manitoba Bisons 19
27. Alberta Marlin Aquatic Club 17 28. Edmonton Keyano Swim Club 16
29. Haney Seahorse Swim Club 15 30. Uvic-Pacific Coast Swimming 13
31. Silver Tide Swim Club 12 32. Killarney Gators Swim Club 11
33. Regina Y''s Mens Marlins S C 7 33. Thunder Bay Thunderbolts 7
35. Spartan Swim Club 5 36. Bulkley Valley Otters 2
36. York Swim Club 2
Swim Manitoba Champ. Meet 17/02/2012 - 20:48PM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 15 Women 400 SC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 CASC ''A'' 3:44.52 3:46.62 50
1) Peterson, Kevyn 24 2) Rooney, Tyra 16
3) Sproule, Emma 19 4) Snodgrass, Brooklynn 17
27.26 56.55 (56.55)
1:24.53 (27.98) 1:54.57 (58.02)
2:21.71 (27.14) 2:50.67 (56.10)
3:17.32 (26.65) 3:46.62 (55.95)
2 OSC ''A'' 3:48.00 3:47.23 30
1) Flowers, Emily 15 2) Kremer, Paige 15
3) Morgan, Jennifer 17 4) Kidd, Georgia 13
28.02 58.17 (58.17)
1:25.11 (26.94) 1:54.53 (56.36)
2:21.85 (27.32) 2:51.35 (56.82)
3:18.00 (26.65) 3:47.23 (55.88)
3 MANTA ''A'' 3:49.81 3:50.75 20
1) VanLandeghem, Chantal 17 2) VanLandeghem, Tia 15
3) Asselin, Chantal 16 4) Clarete, Karyl 16
26.43 54.58 (54.58)
1:22.84 (28.26) 1:53.60 (59.02)
2:21.27 (27.67) 2:51.35 (57.75)
3:19.40 (28.05) 3:50.75 (59.40)
4 AMAC ''A'' 3:50.08 3:51.64 15
1) Rissling, Tianna 19 2) Wong, Jessica 17
3) Lee, Sydney 15 4) Sloan, Bailey 16
27.83 58.40 (58.40)
1:24.97 (26.57) 1:54.83 (56.43)
2:22.38 (27.55) 2:52.70 (57.87)
3:20.34 (27.64) 3:51.64 (58.94)
5 Island Swimming ''A'' 3:55.19 3:51.75 14
1) Padington, Taylor 17 2) Walter, Chantal 18
3) Bradley, Heidi 15 4) Mabee-Hall, Sarah 14
27.93 57.22 (57.22)
1:24.80 (27.58) 1:54.78 (57.56)
2:22.81 (28.03) 2:53.49 (58.71)
3:21.46 (27.97) 3:51.75 (58.26)
6 RedDeer Catalina ''A'' 3:57.03 3:54.03 13
1) Miller, Rebecca 17 2) Loyek, Halle 15
3) Andrew, Amy 17 4) Skocdopole, Alana 17
28.07 58.65 (58.65)
1:26.83 (28.18) 1:57.69 (59.04)
2:25.51 (27.82) 2:55.90 (58.21)
3:23.79 (27.89) 3:54.03 (58.13)
7 EKSC ''A'' 4:00.30 3:55.70 12
1) Saroukian, Sophia 13 2) Margitai, Lili 14
3) Chan, Chelsea 16 4) Maradyn, Rachel 14
28.68 59.17 (59.17)
1:26.38 (27.21) 1:56.10 (56.93)
2:24.78 (28.68) 2:55.19 (59.09)
3:24.16 (28.97) 3:55.70 (1:00.51)
8 SFU ''A'' 4:00.15 3:56.51 11
1) Lawson, Kristine 20 2) Quon, Meghan 19
3) Schofield, Alexandria 18 4) Nam, Carmen 18
28.09 58.50 (58.50)
1:27.58 (29.08) 1:58.77 (1:00.27)
2:26.62 (27.85) 2:57.38 (58.61)
3:25.90 (28.52) 3:56.51 (59.13)
9 KSC ''A'' 3:57.92 3:56.77 9
1) Dorrestijn, Larissa 16 2) Macleod, Nikki 16
3) Moen, Nichole 17 4) Pogany, Shayla 13
28.28 58.81 (58.81)
1:27.23 (28.42) 1:58.30 (59.49)
2:26.42 (28.12) 2:57.35 (59.05)
3:25.57 (28.22) 3:56.77 (59.42)
10 OSC ''C'' 4:01.96 3:57.22 6.5
1) Gonzalez, Esther 16 2) Sharpe, Katrina 17
3) Strydom, Jacomie 15 4) Wishloff, Sarah 14
28.90 1:00.15 (1:00.15)
1:28.23 (28.08) 1:58.58 (58.43)
2:26.85 (28.27) 2:57.43 (58.85)
3:25.62 (28.19) 3:57.22 (59.79)
10 OSC ''B'' 3:56.99 3:57.22 6.5
1) Kamminga, Caitlin 17 2) deLeeuw, Arynn 15
3) Kushlyk, Kristan 17 4) Barr, Camille 15
28.64 59.11 (59.11)
1:26.99 (27.88) 1:57.52 (58.41)
2:25.86 (28.34) 2:57.70 (1:00.18)
3:26.01 (28.31) 3:57.22 (59.52)
12 CASC ''B'' 3:56.59 3:57.78 5
1) Pratt, Taryn 13 2) Devolin, Kassie 16
3) Gomba, Caroline 16 4) Krywitsky, Anne 15
28.51 58.87 (58.87)
1:27.47 (28.60) 1:58.48 (59.61)
2:27.57 (29.09) 2:58.58 (1:00.10)
3:26.55 (27.97) 3:57.78 (59.20)
13 CHENA ''A'' 3:58.61 3:58.49 4
1) Hernandez, Natalia 19 2) Koo, Janine 15
3) Momen, Ariana 13 4) Philpotts, Charlotte 16
28.67 59.94 (59.94)
1:28.66 (28.72) 1:59.28 (59.34)
2:28.41 (29.13) 3:01.71 (1:02.43)
3:28.63 (26.92) 3:58.49 (56.78)
14 VAND ''A'' 3:55.22 3:58.91 3
1) Peake, Sidney 15 2) Summers, Mckenzie 16
3) von Ende, Alyssa 17 4) Chung, Alicia 15
28.83 1:00.18 (1:00.18)
1:28.39 (28.21) 1:59.51 (59.33)
2:28.08 (28.57) 2:59.62 (1:00.11)
3:27.60 (27.98) 3:58.91 (59.29)
15 MANTA ''B'' 4:02.83 4:00.52 2
1) MacDougall, Jane 15 2) Delaquis, Danica 15
3) Meier, Kennedy 17 4) Rengayah, Angeli 14
28.63 59.28 (59.28)
1:27.98 (28.70) 1:59.45 (1:00.17)
2:28.61 (29.16) 3:00.65 (1:01.20)
3:28.99 (28.34) 4:00.52 (59.87)
16 MM ''A'' 4:01.26 4:01.17 1
1) Kleisinger, Shayla-Rose 14 2) McAvoy, Sarah 16
3) Molloy, Hannah 14 4) Evans, Cody 14
28.81 1:00.60 (1:00.60)
1:29.69 (29.09) 2:02.14 (1:01.54)
2:31.36 (29.22) 3:02.59 (1:00.45)
3:30.41 (27.82) 4:01.17 (58.58)
17 Island Swimming ''B'' 4:06.29 4:01.69
1) Galbraith, Sarah 20 2) Chapman, Chloe 15
3) McMillan, Lauren 15 4) Ogden, Jessie 15
28.47 59.06 (59.06)
1:27.34 (28.28) 1:58.77 (59.71)
2:28.32 (29.55) 2:59.77 (1:01.00)
3:29.52 (29.75) 4:01.69 (1:01.92)
18 EKSC ''B'' 4:11.29 4:01.75
1) Dryden, Aiyana 15 2) Becker, Lauren 18
3) Yurkovich, Claire 15 4) Folk, Karah 12
28.63 1:00.38 (1:00.38)
1:29.22 (28.84) 2:01.24 (1:00.86)
2:29.92 (28.68) 3:01.30 (1:00.06)
3:30.52 (29.22) 4:01.75 (1:00.45)
19 UM ''A'' 4:02.56 4:02.35
1) Garagan, Kendra 19 2) Therrien, Julie 22
3) Best, Larissa 18 4) Bochen, Kerri-Ann 22
28.52 1:00.52 (1:00.52)
1:28.32 (27.80) 1:58.91 (58.39)
2:28.71 (29.80) 3:01.31 (1:02.40)
3:29.98 (28.67) 4:02.35 (1:01.04)
20 RAC ''A'' 4:01.94 4:02.47
1) Biro, Nicole 14 2) Kokoszka, Maran 15
3) Bruyckere, Richelle 14 4) Romkes, Laura 16
29.23 1:01.37 (1:01.37)
1:29.70 (28.33) 2:01.64 (1:00.27)
2:31.22 (29.58) 3:03.32 (1:01.68)
3:31.71 (28.39) 4:02.47 (59.15)
21 UCSC ''A'' 4:07.73 4:02.50
1) Shaul, Chelsea 16 2) Blackwin, Cassidy 14
3) Wookey, Leah 14 4) Trinh, An 16
28.67 59.37 (59.37)
1:28.39 (29.02) 1:59.70 (1:00.33)
2:29.07 (29.37) 3:00.42 (1:00.72)
3:30.11 (29.69) 4:02.50 (1:02.08)
22 PGB ''A'' 4:11.20 4:02.64
1) Ludlow, Danica 15 2) Shrimpton, Claire 17
3) Wing, Jessa 15 4) Fortier, Patricia 14
27.96 57.61 (57.61)
1:28.19 (30.58) 2:01.22 (1:03.61)
2:30.95 (29.73) 3:02.67 (1:01.45)
3:31.51 (28.84) 4:02.64 (59.97)
23 LASC ''A'' 4:02.26 4:02.84
1) Smythies, Lauren 19 2) Troskot, Leah 16
3) Freund, Brittany 15 4) Gabruck, Kristy 24
28.65 59.68 (59.68)
1:27.74 (28.06) 1:58.92 (59.24)
2:28.34 (29.42) 3:00.25 (1:01.33)
3:30.34 (30.09) 4:02.84 (1:02.59)
24 OSC ''D'' 4:08.83 4:03.24
1) Desnoyers, Emilie 14 2) Kamminga, Annika 15
3) McDowell, Monica 15 4) Lovsin, Victoria 15
29.02 1:00.07 (1:00.07)
1:29.09 (29.02) 2:00.99 (1:00.92)
2:30.88 (29.89) 3:02.51 (1:01.52)
3:31.52 (29.01) 4:03.24 (1:00.73)
25 KCS ''A'' 4:07.35 4:05.42
1) Dalke, Megan 13 2) Bogetti, Gia 22
3) Kloska, Shaina 15 4) Milobar, Dylana 16
29.53 1:01.71 (1:01.71)
1:30.68 (28.97) 2:01.85 (1:00.14)
2:30.46 (28.61) 3:02.11 (1:00.26)
3:31.77 (29.66) 4:05.42 (1:03.31)
26 RedDeer Catalina ''B'' 4:11.55 4:05.64
1) Smith, Rebecca 11 2) Wareham, Lainie 14
3) Smith, Madalyn 13 4) MacDermaid, Emma 13
29.39 1:00.80 (1:00.80)
1:30.66 (29.86) 2:03.71 (1:02.91)
2:33.49 (29.78) 3:05.79 (1:02.08)
3:34.52 (28.73) 4:05.64 (59.85)
27 CASC ''C'' 4:07.15 4:06.21
1) Thorne, Chelsea 16 2) Wenaas, Toree 16
3) Kemeri, Anna 17 4) Meyer, Tara 15
29.19 1:00.93 (1:00.93)
1:30.52 (29.59) 2:03.28 (1:02.35)
2:32.56 (29.28) 3:04.52 (1:01.24)
3:33.57 (29.05) 4:06.21 (1:01.69)
28 FSSC ''A'' 4:12.48 4:06.54
1) Going, Tianna 15 2) Ede, Carly 14
3) Marchak, Kirsten 14 4) Hedley, Lauren 13
28.37 1:00.46 (1:00.46)
1:29.16 (28.70) 2:01.91 (1:01.45)
2:30.74 (28.83) 3:04.43 (1:02.52)
3:33.13 (28.70) 4:06.54 (1:02.11)
29 LLSC ''A'' 4:14.82 4:07.20
1) Russo, Christina 16 2) Cornell, Kassidie A 16
3) Ferguson, Jamie 14 4) Douglas, Danielle N 15
29.19 1:01.36 (1:01.36)
1:31.12 (29.76) 2:05.29 (1:03.93)
2:35.05 (29.76) 3:06.90 (1:01.61)
3:35.26 (28.36) 4:07.20 (1:00.30)
30 MANTA ''C'' 4:08.73 4:07.50
1) Chartrand, Anik 16 2) Teghtsoonian, Lauren 15
3) Snell, Julia 14 4) Asselin, Janelle 18
29.47 1:01.25 (1:01.25)
1:30.92 (29.67) 2:04.41 (1:03.16)
2:33.06 (28.65) 3:05.02 (1:00.61)
3:34.26 (29.24) 4:07.50 (1:02.48)
31 CASC ''D'' 4:16.49 4:11.53
1) Wilm-Sirum, Ingrid 13 2) Tham, Amanda 14
3) Vanderbeek, Kara 14 4) Skrlac, Andraya 13
29.88 1:01.44 (1:01.44)
1:31.90 (30.46) 2:05.43 (1:03.99)
2:36.09 (30.66) 3:09.41 (1:03.98)
3:38.98 (29.57) 4:11.53 (1:02.12)
32 MANTA ''D'' 4:12.67 4:11.78
1) Hinton, Paige 15 2) Wigston, Kalyn 14
3) Foran, Sarah 15 4) Hinton, Kendra 16
30.35 1:02.45 (1:02.45)
1:32.18 (29.73) 2:06.23 (1:03.78)
2:37.07 (30.84) 3:10.50 (1:04.27)
3:40.10 (29.60) 4:11.78 (1:01.28)
33 EKSC ''C'' 4:19.04 4:12.72
1) Saroukian, Alisia 15 2) Tonn, Jacqueline 15
3) Myles, Stephanie 20 4) Anderson, Margaret 14
30.83 1:03.61 (1:03.61)
1:33.36 (29.75) 2:06.60 (1:02.99)
2:35.68 (29.08) 3:07.76 (1:01.16)
3:39.12 (31.36) 4:12.72 (1:04.96)
34 MM ''B'' 4:19.77 4:14.17
1) Kinnaird, Emily 15 2) Ulici, Antonia 15
3) Anis, Alora 14 4) Mann, Julia 17
30.74 1:03.65 (1:03.65)
1:34.33 (30.68) 2:07.95 (1:04.30)
2:38.35 (30.40) 3:11.29 (1:03.34)
3:41.10 (29.81) 4:14.17 (1:02.88)
35 RedDeer Catalina ''C'' 4:21.00 4:16.30
1) Bailey, Brianna 17 2) Stayer, Kirstin 14
3) Jaques, Haley 14 4) Broen, Sarah 16
30.07 1:02.49 (1:02.49)
1:34.15 (31.66) 2:08.48 (1:05.99)
2:38.74 (30.26) 3:12.70 (1:04.22)
3:42.89 (30.19) 4:16.30 (1:03.60)
-- HYACK ''A'' 4:20.63 DQ
1) Whelan, Sara 14 2) Li, May 15
3) Whelan, Jasmine 13 4) Bottrill, Mia 14
29.55 1:01.06 (1:01.06)
1:32.51 (31.45) 2:06.71 (1:05.65)
2:37.01 (30.30) 3:11.62 (1:04.91)
3:41.94 (30.32) DQ (1:03.61)
-- WVOSC ''A'' 4:00.39 NS
1) Brazier, Meghan 17 2) Ye, Liuqing (Selina) 13
3) Overholt, Emily 14 4) Sun, Amy 16
-- OSC ''E'' 4:15.78 NS
Women - Team Rankings - Through Event 15
1. Manta Swim Club 399 2. Olympian Swim Club 373
3. Cascade Swim Club 256 4. Edmonton Keyano Swim Club 217
5. Prince George Barracudas 162 6. Vancouver Dolphins 117
7. Alberta Marlin Aquatic Club 113 8. Island Swimming 88
9. Red Deer Catalina Swim Club 72 10. Simon Fraser University 59
11. Chena - North Shore Swim Team 53 11. Hyack Swim Club 53
11. Killarney Swim Club 53 14. West Vancouver Otters 52
15. Unattached 50 15. University of Manitoba Bisons 50
15. Liquid Lightning S.C. 50 18. Regina Optimist Dolphin Swim C 45
19. Langley Olympians Swim Club 28 19. Univ OF Calgary Swim Club 28
21. Manitoba Marlins 27 22. Lac La Biche Whitecaps 14
22. Duncan Swim Team 14 22. Thunder Bay Thunderbolts 14
22. Kenora Swimming Sharks 14 26. Canadian Dolphin Swim Club 13
27. Nanaimo Riptide Swim Team 12 27. University of Manitoba Bisons 12
29. LA Swim Club 11 30. Saskatoon Goldfins 6
Swim Manitoba Champ. Meet 17/02/2012 - 21:03PM
2012 Western Canadian Championships - 16/02/2012 to 19/02/2012
Event 16 Men 400 SC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 CASC ''A'' 3:22.78 3:23.13 50
1) Wood, Russell 17 2) Jobin, Thomas 18
3) Kendrick, James 20 4) McGillivray, Scott 16
24.55 50.65 (50.65)
1:09.34 (18.69) 1:42.68 (52.03)
2:06.81 (24.13) 2:33.58 (50.90)
2:57.39 (23.81) 3:23.13 (49.55)
2 VAND ''A'' 3:32.04 3:26.53 30
1) Zhao, Edward 17 2) Chu, Marcus 18
3) Chan, Justin G 16 4) Kraft, Jonathan 17
24.84 51.51 (51.51)
1:16.70 (25.19) 1:44.30 (52.79)
2:08.59 (24.29) 2:35.44 (51.14)
3:00.08 (24.64) 3:26.53 (51.09)
3 SFU ''A'' 3:30.57 3:26.88 20
1) Nickerson, Kevin 20 2) Kautz, Adam 23
3) Laughlin, Greg 22 4) Berg, Ben 21
25.17 52.24 (52.24)
1:16.62 (24.38) 1:43.76 (51.52)
2:08.16 (24.40) 2:35.38 (51.62)
2:59.70 (24.32) 3:26.88 (51.50)
4 UMAN ''A'' 3:32.24 3:27.46 15
1) Caine, Dixon 18 2) Kroitor, Artur 20
3) Perron, Dillon 20 4) Monteiro, Eric 21
25.16 52.53 (52.53)
1:16.47 (23.94) 1:42.81 (50.28)
2:07.92 (25.11) 2:36.46 (53.65)
3:00.85 (24.39) 3:27.46 (51.00)
5 Island Swimming ''A'' 3:38.91 3:30.49 14
1) Zanatta, Keegan 18 2) Doerksen, Derek 23
3) Brothers, Peter 15 4) Hedlin, Eric 18
24.77 50.91 (50.91)
1:16.39 (25.48) 1:44.28 (53.37)
2:09.71 (25.43) 2:37.17 (52.89)
3:02.86 (25.69) 3:30.49 (53.32)
6 MANTA ''A'' 3:35.02 3:31.31 13
1) Kananowicz, Bryce 16 2) Chanas-Larue, Aaron 17
3) Yarish, Wyatt 16 4) Williamson, Eric 17
25.43 53.09 (53.09)
1:18.08 (24.99) 1:45.04 (51.95)
2:10.21 (25.17) 2:38.64 (53.60)
3:03.98 (25.34) 3:31.31 (52.67)
7 CASC ''B'' 3:28.01 3:31.72 12
1) Lyons, Anthony 15 2) Nelson, Kevin 18
3) Beatty, Kyle 15 4) Maybury, Adam 17
26.19 53.47 (53.47)
1:10.06 (16.59) 1:45.96 (52.49)
2:11.06 (25.10) 2:38.58 (52.62)
3:03.66 (25.08) 3:31.72 (53.14)
8 UM ''A'' 3:34.22 3:33.19 11
1) Ryant, Bradley 19 2) Pickerl, Riley 22
3) Boreskie, Patrick 22 4) Zubriski, James 18
25.99 53.80 (53.80)
1:18.67 (24.87) 1:45.90 (52.10)
2:11.67 (25.77) 2:39.49 (53.59)
3:05.12 (25.63) 3:33.19 (53.70)
9 OSC ''A'' 3:35.71 3:33.83 9
1) Balch, Hunter 17 2) Lubberding, Mackenzie 16
3) Gonzalez, Mateo 15 4) Klein, Anders 14
25.27 52.03 (52.03)
1:17.60 (25.57) 1:45.49 (53.46)
2:11.30 (25.81) 2:40.21 (54.72)
3:05.83 (25.62) 3:33.83 (53.62)
10 UCSC ''A'' 3:38.08 3:34.10 7
1) Donaldson, Duncan 18 2) Pratt, Corbin 17
3) Blondal, Ben 15 4) Thibeault, Conrad 15
25.41 53.10 (53.10)
1:17.73 (24.63) 1:45.32 (52.22)
2:10.95 (25.63) 2:38.90 (53.58)
3:05.18 (26.28) 3:34.10 (55.20)
11 HYACK ''A'' 3:41.22 3:34.11 6
1) Kiedrzyn, Justin 18 2) Gasovic-Varga, Igor 16
3) Pooni, Inder 15 4) Milosevic, Stefan 16
25.68 53.67 (53.67)
1:18.99 (25.32) 1:47.43 (53.76)
2:13.55 (26.12) 2:42.81 (55.38)
3:07.37 (24.56) 3:34.11 (51.30)
12 CHENA ''A'' 3:40.10 3:34.48 5
1) Hernandez, Nicolas 16 2) Terrillon, Jason 17
3) Holme, Adam 16 4) Lawrence, Kit 16
25.75 53.39 (53.39)
1:18.94 (25.55) 1:46.77 (53.38)
2:13.04 (26.27) 2:41.27 (54.50)
3:06.51 (25.24) 3:34.48 (53.21)
13 RAPID ''A'' 3:41.64 3:36.55 4
1) Jakac-Sinclair, Michael 14 2) Kell, Liam 16
3) Dekker, Nicolaas 16 4) Muszynski, Nathan 17
26.16 54.91 (54.91)
1:20.89 (25.98) 1:50.03 (55.12)
2:15.22 (25.19) 2:42.79 (52.76)
3:07.76 (24.97) 3:36.55 (53.76)
14 CASC ''C'' 3:36.58 3:37.53 3
1) Crocker, Bradley 16 2) Bayne, Connor 15
3) Stairs, Ken 16 4) Penhale, Sean 23
26.04 54.34 (54.34)
1:20.07 (25.73) 1:48.11 (53.77)
2:14.36 (26.25) 2:42.48 (54.37)
3:09.01 (26.53) 3:37.53 (55.05)
15 EKSC ''A'' 3:43.73 3:37.93 2
1) Folk, Kyle 14 2) Szarka, Logan 16
3) Pretty, John 15 4) Campbell, Graham 16
25.64 53.39 (53.39)
1:18.33 (24.94) 1:46.21 (52.82)
2:12.21 (26.00) 2:41.80 (55.59)
3:08.68 (26.88) 3:37.93 (56.13)
16 KSC ''B'' 3:41.21 3:37.96 1
1) Johnson, Rhys 15 2) Pedersen, Lockie 17
3) Dunbar, Luke 17 4) Roestel, Michael 17
26.02 54.76 (54.76)
1:19.79 (25.03) 1:48.03 (53.27)
2:13.75 (25.72) 2:42.71 (54.68)
3:08.79 (26.08) 3:37.96 (55.25)
17 CDSC ''A'' 3:42.80 3:38.25
1) Gosal, Jaeten 16 2) Barr, Tyler 16
3) Kam, Travis 17 4) Kasteel, Colton 15
26.42 55.75 (55.75)
1:21.30 (25.55) 1:50.64 (54.89)
2:15.39 (24.75) 2:42.84 (52.20)
3:03.80 (20.96) 3:38.25 (55.41)
18 LASC ''A'' 3:45.11 3:40.31
1) Brown, Griffin 19 2) Cousineau, Alex 19
3) Godwin, Aidan 15 4) Simkin, Spencer 19
25.44 52.42 (52.42)
1:17.99 (25.57) 1:46.27 (53.85)
2:13.54 (27.27) 2:43.91 (57.64)
3:10.48 (26.57) 3:40.31 (56.40)
19 MANTA ''B'' 3:50.14 3:42.50
1) Buckley, Parker 18 2) Dixon, Keith 14
3) Leskiw, Nick 15 4) Abiusi, Emilio 16
26.57 55.18 (55.18)
1:21.37 (26.19) 1:50.36 (55.18)
2:17.16 (26.80) 2:46.65 (56.29)
3:13.31 (26.66) 3:42.50 (55.85)
20 STSC ''A'' 3:50.61 3:46.65
1) Weatherby, Nathan 19 2) Whiteside, Matthew 15
3) Labonte, Kevin 15 4) Elford, Brendan 16
25.84 54.01 (54.01)
1:21.40 (27.39) 1:51.67 (57.66)
2:18.93 (27.26) 2:48.38 (56.71)
3:16.12 (27.74) 3:46.65 (58.27)
21 MM ''A'' 3:56.34 3:49.06
1) Meier, Simon 13 2) Ledger, Ashton 16
3) Iliouchetchev, Anthony 14 4) Shogolev, Alex 14
27.64 58.00 (58.00)
1:25.24 (27.24) 1:56.24 (58.24)
2:23.74 (27.50) 2:53.93 (57.69)
3:09.44 (15.51) 3:49.06 (55.13)
22 EKSC ''B'' 3:56.27 3:49.20
1) Lau, Stuart 13 2) Farmer, Gregory 14
3) Hafer, Tanner 14 4) Fedotov, Valentin 15
27.47 58.05 (58.05)
1:24.03 (25.98) 1:55.11 (57.06)
2:22.83 (27.72) 2:53.57 (58.46)
3:20.17 (26.60) 3:49.20 (55.63)
23 MANTA ''C'' NT 3:53.06
1) Freihammer, Jan 17 2) Teghtsoonian, Keenan 16
3) Kebede, Ebenezer 14 4) Armstrong, Robin 15
27.14 56.40 (56.40)
1:23.05 (26.65) 1:53.38 (56.98)
2:22.51 (29.13) 2:54.11 (1:00.73)
3:22.02 (27.91) 3:53.06 (58.95)
-- KSC ''A'' 3:30.03 DQ
1) Evans, Jason 17 2) Hibberd, David 22
3) Toth, Chris 18 4) Grasdal, Mark 17
25.07 53.01 (53.01)
1:16.96 (23.95) 1:43.04 (50.03)
2:07.86 (24.82) 2:34.91 (51.87)
2:59.64 (24.73) DQ (52.26)
Men - Team Rankings - Through Event 16
1. Cascade Swim Club 583 2. Manta Swim Club 203
3. University of Manitoba Bisons 172 4. Simon Fraser University 171
5. Vancouver Dolphins 130 6. Nose Creek Swim Association 113.5
7. Island Swimming 112 8. Olympian Swim Club 109
9. Richmond Rapids 93.5 10. Killarney Swim Club 87
11. Chena - North Shore Swim Team 81 12. Regina Optimist Dolphin Swim C 71
13. Prince George Barracudas 62 14. Liquid Lightning S.C. 61
15. Hyack Swim Club 53 16. Simon Fraser Aquatics 50
17. Fort McMurray Swim Club 42 18. W. Ross Macdonald Swimming 37.5
19. Univ OF Calgary Swim Club 34 20. Ft Frances Aquanauts Swim Team 31
21. Red Deer Catalina Swim Club 27.5 22. Calgary Patriots 19
23. Alberta Marlin Aquatic Club 17 24. Edmonton Keyano Swim Club 16
24. Saskatoon Goldfins 16 26. Haney Seahorse Swim Club 15
27. Uvic-Pacific Coast Swimming 13 28. University of Manitoba Bisons 11
28. Killarney Gators Swim Club 11 30. Thunder Bay Thunderbolts 7
31. Spartan Swim Club 5 32. Bulkley Valley Otters 2
32. LA Swim Club 2