ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Charlotte UltraSwim Challenge - Day 3
6/17/2000-6/17/2000
Charlotte, SC USA

2000 Charlotte UltraSwim - 6/15/00 to 6/18/00                 
Day 3 Results                                    
 
Event 13  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: ! 2:05.81              Susie O'Neill, AUS (pending)        
    American: @ 2:05.96              Mary T. Meagher, Lakeside           
     US Open: # 2:05.96              Mary T. Meagher, Lakeside           
  Pepsi Open: $ 2:12.45              Michelle Griglione, Curl-Burke      
 OT Standard: % 2:17.29                                                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Crippen, Maddy M    19 FOX                  2:18.12    2:15.40%       
       31.31  1:05.72  1:40.80  2:15.40                                    
  2 Harper, Rebecca E   17 NOVA                 2:16.97    2:16.09%       
       30.79  1:05.43  1:40.85  2:16.09                                    
  3 Bosevska, Mirjana   18 CAVS                 2:19.36    2:16.44%       
       31.71  1:06.46  1:41.88  2:16.44                                    
  4 Descenza, Mary E    15 ACAD                 2:18.88    2:17.52        
       29.75  1:04.18  1:39.45  2:17.52                                    
  5 Yevak, Katie J      17 KCB                  2:20.48    2:18.83        
       31.44  1:06.55  1:42.81  2:18.83                                    
  6 Hoelzer, Margaret   17 U-MBS                2:19.56    2:19.62        
       31.17  1:06.93  1:42.56  2:19.62                                    
  7 Knox, Wendy S       28 UN-UK                2:21.69    2:21.17        
       31.86  1:07.65  1:45.33  2:21.17                                    
  8 Johnson, Rachel T   19 NASA                 2:21.47    2:21.48        
       31.59  1:07.91  1:43.85  2:21.48                                    
B - Final
  9 Buck, Stephanie A   19 ABSC                 2:23.11    2:21.25        
       31.90  1:07.65  1:44.23  2:21.25                                    
 10 Grass, Vanessa I    16 BAD                  2:21.76    2:21.36        
       32.25  1:08.00  1:44.29  2:21.36                                    
 11 Murphy, Meaghan G   18 DYNA                 2:21.73    2:22.01        
       32.21  1:08.02  1:44.97  2:22.01                                    
 12 Heckman, Dawn M     22 GSC                  2:22.92    2:22.12        
       32.41  1:08.67  1:45.43  2:22.12                                    
 13 Kelly, Kim E        13 BAD                  2:23.19    2:22.46        
       32.50  1:08.36  1:45.55  2:22.46                                    
 14 Hitch, Erinn E      20 TENN                 2:23.40    2:23.44        
       31.94  1:07.49  1:44.34  2:23.44                                    
 15 Green, Meredith E   16 NCAC                 2:22.95    2:23.66        
       32.22  1:08.18  1:45.86  2:23.66                                    
 16 Shannahan, Monica   19 TENN                 2:23.79    2:24.06        
       32.97  1:08.96  1:46.83  2:24.06                                    
C - Final
 17 Gathings, Margot M  16 MBST                 2:24.09    2:20.70        
       32.77  1:09.29  1:45.20  2:20.70                                    
 18 Mauro, Florence K   17 LFSC                 2:24.17    2:21.04        
       31.57  1:07.48  1:44.21  2:21.04                                    
 19 Morrissey, Kathlee  14 BAD                  2:24.27    2:21.79        
       32.24  1:08.02  1:44.25  2:21.79                                    
 20 Johnson, Brittany   15 WSY                  2:24.78    2:22.30        
       32.14  1:08.74  1:44.97  2:22.30                                    
 21 Boland, Kara M      15 FOX                  2:24.31    2:22.70        
       33.28  1:08.80  1:45.95  2:22.70                                    
 22 Fiss, Melissa R     20 NSS                  2:24.53    2:23.08        
       33.22  1:09.44  1:46.97  2:23.08                                    
 23 Schrader, Nicole N  20 ABSC                 2:23.99    2:25.13        
       33.01  1:09.40  1:47.07  2:25.13                                    
 24 Myers, Whitney B    15 UN-GT                2:24.19    2:25.43        
       33.34  1:09.54  1:47.49  2:25.43                                    
 
Event 14  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: ! 1:55.22              Denis Pankratov, RUS                
    American: @ 1:55.41              Tom Malchow, USA                    
     US Open: # 1:55.72              Melvin Stewart, unat.               
  Pepsi Open: $ 1:59.21              Tom Malchow, USA                    
 OT Standard: % 2:04.69                                                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Malchow, Tom A      23 CW                   2:02.26    1:55.18!       
       26.54    55.53  1:24.93  1:55.18                                    
  2 Livingston, Andrew  21 PUR                  2:03.68    2:01.61%       
       27.31    57.33  1:28.91  2:01.61                                    
  3 Finch, Doak J       22 CAVS                 2:04.51    2:04.87        
       27.49    58.68  1:31.16  2:04.87                                    
  4 Fuller, Michael J   21 NOVA                 2:06.23    2:05.90        
       28.30    59.89  1:32.66  2:05.90                                    
  5 Carroll, John R     20 GTAC                 2:06.16    2:06.17        
       27.74    59.44  1:31.92  2:06.17                                    
  6 Shapiro, Joel M     21 TENN                 2:06.83    2:06.72        
       28.27  1:00.33  1:33.69  2:06.72                                    
  7 Nilson, Matthew H   19 WAC                  2:06.90    2:07.10        
       28.82  1:00.04  1:32.88  2:07.10                                    
  8 Ely, Paul D         18 CW                   2:05.98    2:08.16        
       29.09  1:01.25  1:34.76  2:08.16                                    
B - Final
  9 Sherrard, Duncan M  20 GSC                  2:07.39    2:04.49%       
       29.19  1:01.83  1:33.03  2:04.49                                    
 10 Greenwood, Bo G     17 NOVA                 2:07.01    2:06.63        
       29.10  1:01.26  1:33.54  2:06.63                                    
 11 Wiebel, Beau J      22 ABSC                 2:09.49    2:07.11        
       28.22  1:01.12  1:33.90  2:07.11                                    
 12 Walker, Cory C      18 MBM                  2:10.01    2:07.71        
       29.14  1:01.59  1:35.33  2:07.71                                    
 13 Moros, Pedro F      26 KJSA                 2:07.99    2:07.85        
       29.69  1:02.16  1:35.64  2:07.85                                    
 14 Halasz, Murph M     17 NOVA                 2:07.36    2:07.86        
       28.34  1:00.88  1:34.56  2:07.86                                    
 15 Reeves, Greg T      20 GSC                  2:08.11    2:09.07        
       29.56  1:02.94  1:35.73  2:09.07                                    
 16 Coyne, Brendan M    19 WA                   2:08.85    2:09.26        
       29.82  1:02.92  1:36.69  2:09.26                                    
C - Final
 17 Egan, Ryan P        20 MBM                  2:10.01    2:08.08        
       30.10  1:03.01  1:35.85  2:08.08                                    
 18 Peiffer, Neil T     22 DA                   2:11.48    2:08.33        
       27.83  1:00.72  1:33.42  2:08.33                                    
 19 Scannell, Brian P   20 MAC                  2:10.30    2:09.68        
       29.69  1:02.60  1:36.54  2:09.68                                    
 20 DiSalle, Eric M     20 GTAC                 2:10.68    2:10.75        
       28.87  1:02.28  1:35.77  2:10.75                                    
 21 Glasco, Josh C      16 NOVA                 2:10.12    2:11.59        
       29.51  1:02.29  1:37.10  2:11.59                                    
 22 Velez, Alvaro       24 BAD                  2:11.57    2:11.64        
       29.89  1:03.57  1:38.08  2:11.64                                    
 23 Oren, Will A        21 MBM                  2:10.13    2:11.86        
       29.09  1:02.68  1:36.97  2:11.86                                    
 24 Wilson, Jon K       17 NOVA                 2:11.25    2:15.83        
       29.89  1:04.29  1:39.66  2:15.83                                    
 
Event 15  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: ! 24.39              Inge de Bruijn (pending)            
    American: @ 24.87              Amy Van Dyken, USA                  
     US Open: # 24.87              Amy Van Dyken, USA                  
  Pepsi Open: $ 25.58              Amy Van Dyken, USA                  
 OT Standard: % 26.79                                                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bedford, Barbara J  27 UN-RT                  26.38      25.75%       
  2 Moravcova, Martina  24 DM                     25.85      25.82%       
  3 Martino, Angel L    33 GCAT                   26.50      25.99%       
  4 Shealy, Courtney R  22 ABSC                   26.93      26.13%       
  5 Woodall, Kari       26 NCAC                   26.88      26.39%       
  6 Tappin, Ashley T    25 TYR                    26.96      26.86        
  7 Diezi, Dominique L  22 NASA                   26.65      26.90        
  8 MacGregor, Kristin  30 BAD                    26.75      27.21        
B - Final
  9 Fox, Richelle D     26 BAD                    27.29      26.58%       
 10 Valerio, Melanie M  31 CAVS                   27.09      26.79%       
 11 Mosher, Ashley D    25 UN-RT                  27.13      26.84        
 12 Boutwell, Lacey A   17 WAS                    27.21      26.92        
 13 Catterson, Suzy L   21 BAMA                   27.22      27.19        
 13 Maistrellis, Katin  21 UN-DM                  27.18      27.19        
 15 Carroll, Kathleen   15 GTAC                   27.32      27.24        
 16 Mihalik, Jennifer   21 ABSC                   27.32      27.75        
C - Final
 17 Eberwein, Jennie E  22 CW                     27.35      26.93        
 18 Correia, Maritza C  18 BSTC                   27.38      26.99        
 19 Crisman, Jennifer   20 CW                     27.57      27.01        
 20 Georoff, Andre A    17 HIGH                   27.39      27.10        
 21 Watkins, Christy A  18 NCAC                   27.43      27.27        
 22 Lyman, Jenny M      18 WA                     27.50      27.39        
 23 Martindale, Leah S  21 GSC                    27.49      27.47        
 24 Williams, Stefanie  20 FOX                    27.56      27.65        
 
Event 16  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: ! 21.64              Alexander Popov, RUS (pending)      
    American: @ 21.81              Tom Jager, Santa Clara              
     US Open: # 21.81              Tom Jager, Santa Clara              
  Pepsi Open: $ 22.77              David Fox, USA                      
 OT Standard: % 23.69                                                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dedekind, Brendon   24 NOLE                   23.76      22.76$       
  2 Walker, Neil S      23 TXA                    23.37      22.80%       
  3 Busquets, Ricardo   25 PUR                    23.36      23.19%       
  4 Stratman, John      23 ABSC                   23.37      23.29%       
  5 Ciarla, Aaron P     22 MAC                    23.59      23.44%       
  6 Warren, Brennan L   22 UN-GT                  23.97      23.67%       
  7 Phillips, Dan S     27 UN-RT                  23.92      23.68%       
  8 Schroeder, Jarod Y  26 TYR                    23.89      23.82        
B - Final
  9 Zitani, Shaun M     20 UN-UK                  24.13      23.73        
 10 McDonnell, Jeremy   20 CFSC                   24.22      23.87        
 11 Anderson, Luke W    18 UCAVS                  24.04      24.31        
 11 Tristan, Joe P      24 CW                     24.11      24.31        
 13 Solf, Greg J        21 WWA                    24.28      24.34        
 14 Turner, Samad F     17 ASC                    24.39      24.37        
 15 Holsten, Brent B    28 NOVA                   24.29      24.53        
 16 Hussey, Chris A     22 TENN                   24.40      24.77        
C - Final
 17 Workman, Aaron E    21 UN-UK                  24.41      23.92        
 18 Wade, Atiba Z       22 UABSC                  24.42      23.99        
 19 Linn, Jeremy P      24 TENN                   24.49      24.25        
 20 Erndl, Kevin M      20 U-NSS                  24.44      24.28        
 21 Steketee, Steve P   21 NASA                   24.52      24.31        
 22 Murray, Jeff L      30 MAC                    24.66      24.50        
 23 Water, Jamey A      21 MBM                    24.60      24.72        
 24 Azrad, Oren E       23 BAMA                   24.49      24.76        
 
Event 17  Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: ! 1:00.16              Chihong He, CHN                     
    American: @ 1:00.77              Lea Mauer, USA                      
     US Open: # 1:00.84              Janie Wagstaff, KC Blazers          
  Pepsi Open: $ 1:02.09              Lea Loveless, USA                   
 OT Standard: % 1:05.59                                                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Maurer, Lea E       29 BAD                  1:02.77    1:01.69$       
       29.95  1:01.69                                                      
  2 Bedford, Barbara J  27 UN-RT                1:04.57    1:02.16%       
       30.59  1:02.16                                                      
  3 Shealy, Courtney R  22 ABSC                 1:04.85    1:03.22%       
       31.48  1:03.22                                                      
  4 Adkins, Amanda J    23 ABSC                 1:04.65    1:03.56%       
       31.21  1:03.56                                                      
  5 Oberstar, Lia       23 FWSA                 1:04.48    1:04.03%       
       31.95  1:04.03                                                      
  6 Riker, Linda M      23 CW                   1:04.75    1:04.25%       
       31.51  1:04.25                                                      
  7 Keller, Christine   18 ABSC                 1:05.31    1:04.83%       
  8 Catterson, Suzy L   21 BAMA                 1:05.49    1:06.52        
       32.82  1:06.52                                                      
B - Final
  9 Carlberg, Lindsay   20 CW                   1:06.09    1:05.39%       
       32.39  1:05.39                                                      
 10 Bohm, Tashy L       21 NASA                 1:06.34    1:05.87        
       32.36  1:05.87                                                      
 11 Iffland, Megan E    21 ABSC                 1:06.15    1:06.45        
       32.26  1:06.45                                                      
 12 Hoelzer, Margaret   17 U-MBS                1:06.48    1:06.57        
       32.68  1:06.57                                                      
 13 Mihalik, Jennifer   21 ABSC                 1:06.45    1:06.68        
       33.26  1:06.68                                                      
 14 Crisman, Jennifer   20 CW                   1:06.55    1:06.78        
       33.42  1:06.78                                                      
 15 Arndt, Jennifer T   22 CW                   1:07.08    1:07.30        
       33.49  1:07.30                                                      
 16 Boutwell, Lacey A   17 WAS                  1:06.88    1:07.64        
       33.94  1:07.64                                                      
C - Final
 17 Hanson, Pam R       21 TENN                 1:07.31    1:06.38        
       32.83  1:06.38                                                      
 18 Walkley, Keegan A   21 UABSC                1:07.34    1:06.43        
       32.65  1:06.43                                                      
 19 Mack, Summer M      20 ABSC                 1:07.83    1:07.01        
       32.72  1:07.01                                                      
 20 Johnson, Susan E    15 GTAC                 1:08.17    1:07.40        
       32.79  1:07.40                                                      
 21 Soladay, Jackie M   15 MAC                  1:07.59    1:07.46        
       33.18  1:07.46                                                      
 22 Williams, Stefanie  20 FOX                  1:07.57    1:07.91        
       33.32  1:07.91                                                      
 23 Hamming, Lisa C     14 LFSC                 1:07.98    1:08.07        
       33.46  1:08.07                                                      
 24 Labosky, Marie R    18 FOX                  1:07.67    1:09.99        
       34.22  1:09.99                                                      
 
Event 18  Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: ! 53.60              Lenny Krayzelburg, USA              
    American: @ 53.60              Lenny Krayzelburg, USA              
     US Open: # 54.00              Lenny Krayzelburg, Trojan           
  Pepsi Open: $ 56.03              Martin Zubero, PCSC                 
 OT Standard: % 58.49                                                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Walker, Neil S      23 TXA                    56.88      56.09%       
       27.01    56.09                                                      
  2 Lindsay, Marc P     20 ABSC                   57.90      57.52%       
       28.42    57.52                                                      
  3 Gillian, Michael W  20 TENN                   58.18      57.59%       
       27.64    57.59                                                      
  4 McCann, Tim E       23 GTAC                   58.58      57.90%       
       27.58    57.90                                                      
  5 Marshall, Peter J   18 DYNA                   58.22      57.93%       
       28.10    57.93                                                      
  6 Jansen, Mick J      20 GSC                    58.72      58.48%       
       28.73    58.48                                                      
  7 Siler, Steve A      21 ACAD                   58.67      59.34        
       29.24    59.34                                                      
  8 Tracey, Tom F       26 FOX                    58.82      59.45        
       28.95    59.45                                                      
B - Final
  9 Mousetis, Chris M   20 UCAVS                  59.45      58.74        
       28.77    58.74                                                      
 10 Schroeder, Jarod Y  26 TYR                    59.89      59.08        
       28.31    59.08                                                      
 11 Shevchik, Dan J     19 MBM                    58.94      59.14        
       28.90    59.14                                                      
 12 Barnes, Charles F   23 OSS                    59.57      59.16        
       28.55    59.16                                                      
 13 Phillips, Dan S     27 UN-RT                  59.50      59.21        
       28.91    59.21                                                      
 14 Osborn, Peter D     16 TG                     59.91      59.29        
       29.32    59.29                                                      
 15 Faltraco, Joey M    19 YSSC                   59.66      59.37        
       29.21    59.37                                                      
 16 Byars, Adam Z       21 WA                     59.50    1:00.19        
       29.74  1:00.19                                                      
C - Final
 17 Fung-a-Wing, Mike   20 ABSC                   59.98      59.69        
       28.90    59.69                                                      
 18 Moccari, Cameron A  17 RSA                  1:00.17    1:00.34        
       29.37  1:00.34                                                      
 19 Weinberg, Erik S    16 GBSA                 1:00.20    1:00.50        
       29.40  1:00.50                                                      
 20 Holloway, Braden C  20 BTAC                 1:00.70    1:00.56        
       29.55  1:00.56                                                      
 21 Grevers, Matt C     15 LFSC                 1:00.46    1:00.72        
       29.24  1:00.72                                                      
 22 Farmer, John W      17 NOVA                 1:00.71    1:00.75        
       29.45  1:00.75                                                      
 23 Jones, Michael D    16 FAST                 1:00.23    1:01.13        
       29.74  1:01.13                                                      
 24 Bazylewicz, Dan B   20 MBM                  1:01.15    1:01.39        
       30.29  1:01.39                                                      
 
Event 19  Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: ! 2:23.64              Penny Heyns, RSA                    
    American: @ 2:25.35              Anita Hall, N. Baltimore            
     US Open: # 2:24.51              Penny Heyns, RSA                    
  Pepsi Open: $ 2:28.60              Kristy Kowal, USA                   
 OT Standard: % 2:38.09                                                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kowal, Kristy A     21 ABSC                 2:34.28    2:25.84$       
       33.53  1:11.01  1:48.35  2:25.84                                    
  2 Skinner, Jamie E    21 ABSC                 2:34.53    2:34.18%       
       35.18  1:14.07  1:52.99  2:34.18                                    
  3 Street, Jenna V     17 GSC                  2:34.51    2:34.51%       
       35.59  1:14.31  1:54.41  2:34.51                                    
  4 Yevak, Katie J      17 KCB                  2:38.10    2:34.77%       
       35.14  1:14.96  1:54.58  2:34.77                                    
  5 McClelland, Katie   23 DM                   2:37.48    2:35.06%       
       35.57  1:14.64  1:54.74  2:35.06                                    
  6 Crippen, Maddy M    19 FOX                  2:36.76    2:35.56%       
       35.09  1:14.94  1:54.93  2:35.56                                    
  7 McReynolds, Annemi  22 SCAC                 2:36.31    2:35.78%       
       36.09  1:15.33  1:55.49  2:35.78                                    
  8 Hathaway, Katie A   20 NCAC                 2:39.22    2:37.34%       
       36.33  1:16.12  1:56.73  2:37.34                                    
B - Final
  9 Poewe, Sarah        17 RSA1                 2:40.18    2:32.92%       
       33.99  1:13.01  1:52.77  2:32.92                                    
 10 Daly, Ashley L      16 DYNA                 2:40.75    2:38.95        
       36.28  1:16.22  1:57.40  2:38.95                                    
 11 Smith, Danielle N   16 MAC                  2:39.79    2:40.18        
       36.78  1:17.49  1:58.76  2:40.18                                    
 12 Roby, Ashley E      19 ABSC                 2:41.32    2:40.77        
       35.84  1:16.73  1:58.71  2:40.77                                    
 13 Acuff, Erika L      22 U-NSS                2:42.40    2:41.32        
       37.13  1:18.46  1:59.47  2:41.32                                    
 14 Yoshimura, Steph D  14 SSC                  2:43.50    2:44.10        
       37.97  1:19.59  2:02.26  2:44.10                                    
 15 Ryan, Whitney W     16 MBM                  2:43.09    2:45.00        
       37.07  1:18.46  2:00.84  2:45.00                                    
 16 Duggan, Nicole      21 GSC                  2:42.86    2:46.19        
       38.67  1:20.64  2:03.23  2:46.19                                    
C - Final
 17 Warriner, Marcy M   20 BAMA                 2:44.60    2:42.18        
       35.80  1:17.32  1:59.56  2:42.18                                    
 18 Frega, Desiree C    18 GSC                  2:44.40    2:43.27        
       37.55  1:18.51  2:00.72  2:43.27                                    
 19 McIlvain, Kerri A   12 FOX                  2:44.85    2:44.70        
       36.77  1:19.15  2:02.01  2:44.70                                    
 20 Wagner, Jessica L   18 ACAD                 2:44.59    2:44.73        
       38.09  1:19.49  2:01.69  2:44.73                                    
 21 Adams, Mary T       16 FTE                  2:44.76    2:44.81        
       38.05  1:19.93  2:02.14  2:44.81                                    
 22 Siroky, Jilen C     18 MAC                  2:45.96    2:45.37        
       37.19  1:19.35  2:02.06  2:45.37                                    
 23 Corby, Brooke M     20 PSDN                 2:45.38    2:45.63        
       38.02  1:19.61  2:02.62  2:45.63                                    
 24 Caples, Courtney L  18 MBST                 2:46.08    2:48.25        
       38.17  1:20.19  2:03.98  2:48.25                                    
 
Event 20  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: ! 2:10.16              Mike Barrowman, USA                 
    American: @ 2:10.16              Mike Barrowman, USA                 
     US Open: # 2:10.16              Mike Barrowman, Curl-Burke          
  Pepsi Open: $ 2:15.41              Mike Barrowman, USA                 
 OT Standard: % 2:21.99                                                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chia, Elvin N       30 ABSC                 2:23.27    2:17.72%       
       31.95  1:07.63  1:42.99  2:17.72                                    
  2 Wynn, Barry D       26 ABSC                 2:21.38    2:19.90%       
       32.30  1:08.19  1:43.52  2:19.90                                    
  3 Quinn, Sean S       19 MAC                  2:21.93    2:19.91%       
       32.36  1:08.60  1:44.64  2:19.91                                    
  4 Hansen, Brendan J   18 SSC                  2:25.68    2:19.98%       
       31.48  1:07.44  1:43.64  2:19.98                                    
  5 Gangloff, Mark D    18 FAST                 2:24.42    2:23.79        
       33.39  1:10.41  1:46.91  2:23.79                                    
  6 Caron, Justin O     19 AUB                  2:23.89    2:23.84        
       32.01  1:09.21  1:46.40  2:23.84                                    
  7 Szilier, Dan Z      21 FOX                  2:23.63    2:25.18        
       33.25  1:09.96  1:47.08  2:25.18                                    
  8 Norment, Michael E  25 UABSC                2:25.76    2:27.47        
       33.57  1:10.78  1:48.94  2:27.47                                    
B - Final
  9 Maurer, Chris S     18 ABSC                 2:28.94    2:25.79        
       33.55  1:10.54  1:47.66  2:25.79                                    
 10 Trupin, Dan M       16 CCMY                 2:30.20    2:27.20        
       32.83  1:10.42  1:49.58  2:27.20                                    
 11 Reid, Jake Z        22 UABSC                2:29.53    2:27.50        
       33.34  1:11.08  1:49.29  2:27.50                                    
 12 Coyne, Brendan M    19 WA                   2:30.02    2:30.27        
       34.64  1:13.34  1:52.34  2:30.27                                    
 13 Muantongchin, Joey  17 FOX                  2:31.04    2:30.30        
       33.31  1:11.80  1:50.83  2:30.30                                    
 14 Zucca, Mark S       17 FAST                 2:29.35    2:30.49        
       34.47  1:12.25  1:50.67  2:30.49                                    
 15 Moros, Pedro F      26 KJSA                 2:26.45    2:30.56        
       32.86  1:11.07  1:50.82  2:30.56                                    
 16 Biedrzycki, Chris   18 MAC                  2:31.48    2:31.70        
       34.69  1:13.16  1:52.92  2:31.70                                    
C - Final
 17 Brink, Ben B        19 TENN                 2:33.02    2:28.89        
       33.97  1:11.42  1:49.29  2:28.89                                    
 18 Sayce, Tadd W       19 MBM                  2:33.70    2:31.86        
       34.38  1:14.45  1:53.67  2:31.86                                    
 19 Reeves, Charles W   18 BAMA                 2:34.13    2:32.38        
       33.58  1:12.58  1:52.63  2:32.38                                    
 20 Brunson, Chris D    19 WA                   2:33.93    2:32.96        
       34.25  1:13.30  1:52.75  2:32.96                                    
 21 Glass, Greg M       17 MAC                  2:32.99    2:34.82        
       34.75  1:13.89  1:53.95  2:34.82                                    
 22 Watkins, Roger W    20 UN-UK                2:34.36    2:34.87        
       34.37  1:13.76  1:54.67  2:34.87                                    
 23 Nylander, Carl P    20 DYNA                 2:34.35    2:35.12        
       35.03  1:14.29  1:54.59  2:35.12                                    
 24 Siroky, Alex D      17 MAC                  2:34.63    2:35.76        
       35.75  1:15.07  1:55.11  2:35.76                                    
 
Event 21  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: ! 4:03.85              Janet Evans, USA                    
    American: @ 4:03.85              Janet Evans, USA                    
     US Open: # 4:05.45              Janet Evans, Fullerton              
  Pepsi Open: $ 4:10.99              Claudia Poll, Costa Rica            
 OT Standard: % 4:21.69                                                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Teuscher, Cristina  22 BAD                  4:20.27    4:14.44%       
       29.44  1:01.41  1:32.80  2:04.85  2:37.05  3:09.76  3:42.28  4:14.44
  2 Stonebraker, Ellen  21 WA                   4:21.74    4:16.98%       
       30.54  1:03.54  1:36.43  2:09.48  2:42.28  3:14.91  3:46.65  4:16.98
  3 Dyszkiewicz, Magda  18 MAC                  4:20.32    4:17.28%       
       30.47  1:03.23  1:35.87  2:09.10  2:41.45  3:14.67  3:46.30  4:17.28
  4 Burns, Caroline M   17 DYNA                 4:19.87    4:17.54%       
       30.15  1:02.95  1:35.52  2:08.62  2:40.61  3:13.71  3:45.60  4:17.54
  5 Bosevska, Mirjana   18 CAVS                 4:20.41    4:19.72%       
       30.27  1:02.71  1:35.78  2:08.67  2:41.82  3:14.88  3:47.64  4:19.72
  6 Crippen, Maddy M    19 FOX                  4:22.89    4:22.07        
       31.40  1:04.40  1:37.51  2:10.38  2:43.43  3:16.29  3:49.51  4:22.07
  7 Gibney, Chantal Z   19 BSTC                 4:24.37    4:25.30        
       30.35  1:02.84  1:36.14  2:09.63  2:43.16  3:17.29  3:51.96  4:25.30
  8 Heckman, Dawn M     22 GSC                  4:24.29    4:27.17        
       30.77  1:04.18  1:37.21  2:11.34  2:44.81  3:19.12  3:53.07  4:27.17
B - Final
  9 Riker, Linda M      23 CW                   4:25.73    4:20.81%       
       30.17  1:03.14  1:35.86  2:09.45  2:42.34  3:15.77  3:48.60  4:20.81
 10 Hill, Elizabeth     14 DYNA                 4:25.07    4:21.32%       
       30.43  1:03.48  1:36.44  2:10.14  2:43.24  3:17.05  3:50.13  4:21.32
 11 Lee, Jean Y         17 BSTC                 4:26.91    4:23.05        
       30.80  1:03.69  1:36.38  2:09.81  2:42.99  3:16.86  3:50.08  4:23.05
 12 Cowan, Katie E      22 OSS                  4:26.32    4:23.39        
       31.59  1:04.80  1:38.26  2:11.34  2:44.75  3:18.22  3:51.54  4:23.39
 13 Green, Meredith E   16 NCAC                 4:25.68    4:25.07        
       31.05  1:04.05  1:37.40  2:10.78  2:44.15  3:18.20  3:52.26  4:25.07
 14 Kelly, Kim E        13 BAD                  4:24.41    4:25.09        
       30.56  1:03.63  1:36.87  2:10.82  2:44.39  3:18.52  3:52.14  4:25.09
 15 Duggan, Nicole      21 GSC                  4:24.40    4:29.94        
       31.16  1:04.70  1:38.00  2:12.36  2:46.12  3:21.17  3:55.75  4:29.94
 16 Boutwell, Lacey A   17 WAS                  4:27.54    4:30.74        
       31.17  1:04.92  1:39.00  2:13.54  2:48.31  3:22.61  3:57.70  4:30.74
C - Final
 17 Correia, Maritza C  18 BSTC                 4:28.58    4:25.51        
       30.15  1:03.44  1:37.38  2:11.11  2:45.20  3:19.55  3:53.19  4:25.51
 18 Rose, Rebecca S     18 RSA                  4:29.34    4:26.70        
       31.90  1:05.51  1:39.64  2:13.64  2:47.15  3:20.93  3:54.35  4:26.70
 19 Pavlik, Melissa L   21 GSC                  4:27.90    4:27.92        
       32.22  1:06.61  1:40.48  2:14.97  2:48.56  3:22.63  3:55.60  4:27.92
 20 Rzadkowolsig, Shar  21 GSC                  4:28.52    4:29.60        
       31.57  1:05.37  1:38.91  2:13.08  2:47.00  3:21.81  3:55.76  4:29.60
 21 Myers, Whitney B    15 UN-GT                4:28.31    4:30.72        
       32.25  1:06.15  1:40.12  2:14.87  2:48.79  3:23.25  3:57.26  4:30.72
 22 Schrader, Nicole N  20 ABSC                 4:28.55    4:30.97        
       31.54  1:05.20  1:39.46  2:13.96  2:48.42  3:22.85  3:57.52  4:30.97
 23 Labosky, Marie R    18 FOX                  4:30.28    4:31.03        
       31.11  1:05.45  1:39.72  2:14.42  2:49.01  3:23.55  3:58.14  4:31.03
 24 Stahley, Desiree L  15 HIGH                 4:30.42    4:36.03        
       31.85  1:06.08  1:41.00  2:16.00  2:51.40  3:26.77  4:02.49  4:36.03
 
Event 22  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: ! 3:41.33              Ian Thorpe, AUS (pending)           
    American: @ 3:48.06              Matt Citlinski, Holmes              
     US Open: # 3:47.38              Artur Wojdat, POL                   
  Pepsi Open: $ 3:53.30              Artur Wojdat, Mission Viejo         
 OT Standard: % 4:02.19                                                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dolan, Tom F        24 CUBU                 3:55.75    3:52.03$       
       26.61    55.75  1:24.96  1:54.74  2:23.65  2:53.33  3:22.87  3:52.03
  2 Montesterio, Ricar  20 GSC                  3:59.97    3:55.94%       
       27.51    56.89  1:26.57  1:56.96  2:26.93  2:56.95  3:26.57  3:55.94
  3 Painter, Tyler L    22 UN-RT                4:04.05    3:57.22%       
       28.28    58.43  1:28.55  1:58.66  2:28.57  2:58.68  3:28.45  3:57.22
  4 Thompson, Chris L   21 CW                   4:02.88    3:58.17%       
       28.09    58.09  1:28.09  1:58.62  2:28.71  2:59.25  3:29.55  3:58.17
  5 Ramirez, Austin M   21 UCAVS                4:03.31    4:02.48        
       28.17    58.45  1:29.34  2:00.59  2:31.79  3:03.14  3:33.83  4:02.48
  6 Mangieri, Garrett   19 CW                   4:05.03    4:02.49        
       28.13    58.38  1:29.33  2:00.03  2:30.92  3:02.09  3:32.91  4:02.49
  7 Grimes, Jamie M     21 UCAVS                4:01.76    4:02.64        
       28.47    59.06  1:29.50  2:00.57  2:31.43  3:02.53  3:33.44  4:02.64
  8 White, Macon M      21 UN-UK                4:04.43    4:04.10        
       28.23    58.81  1:29.22  2:00.51  2:31.61  3:02.83  3:34.03  4:04.10
B - Final
  9 Goldblatt, Scott D  20 BAC                  4:07.53    4:02.21        
       26.75    56.39  1:26.96  1:58.51  2:29.29  3:00.65  3:31.49  4:02.21
 10 Mortimer, Justin B  18 MBM                  4:07.50    4:04.97        
       28.92    59.77  1:30.99  2:02.57  2:33.33  3:03.66  3:34.70  4:04.97
 11 Godsman, Eric B     22 WA                   4:07.04    4:05.70        
       26.61    56.35  1:26.48  1:57.47  2:28.58  3:01.29  3:33.71  4:05.70
 12 Wheeler, Michael J  19 UCAVS                4:06.99    4:06.12        
       27.96    59.05  1:29.92  2:01.33  2:32.17  3:03.99  3:35.13  4:06.12
 13 Kline, Brad P       20 NCAC                 4:07.92    4:06.43        
       29.14    59.94  1:30.96  2:02.52  2:33.71  3:04.70  3:35.93  4:06.43
 14 Kauffman, Mike      16 DYNA                 4:06.03    4:06.97        
       28.29    59.69  1:30.89  2:02.77  2:33.73  3:05.60  3:36.42  4:06.97
 15 Greenwood, Bo G     17 NOVA                 4:09.07    4:11.73        
       28.69    59.19  1:30.59  2:02.63  2:34.96  3:07.04  3:39.81  4:11.73
 16 Goldberg, Bryan S   16 FLST                 4:08.69    4:18.09        
       27.71    59.36  1:32.31  2:05.57  2:38.86  3:12.52  3:45.96  4:18.09
C - Final
 17 Tweedie, Dave E     21 UN-UK                4:09.69    4:05.34        
       28.78  1:00.35  1:31.40  2:02.88  2:33.62  3:04.89  3:35.56  4:05.34
 18 Abdullah, Wan A     25 ABSC                 4:11.09    4:07.78        
       28.81  1:00.20  1:31.42  2:02.89  2:34.26  3:05.75  3:36.65  4:07.78
 19 Fong, Alex          20 FOX                  4:09.37    4:09.38        
       29.46  1:01.01  1:32.32  2:04.18  2:35.13  3:07.06  3:37.86  4:09.38
 20 Sciortino, Ryan M   17 HIGH                 4:11.55    4:09.68        
       29.32  1:00.77  1:32.06  2:04.32  2:35.63  3:07.43  3:39.00  4:09.68
 21 Ense, Matt C        20 CW                   4:09.73    4:09.92        
       29.43  1:01.02  1:32.56  2:04.45  2:35.98  3:07.85  3:38.88  4:09.92
 22 Glasco, Judd C      18 NCAC                 4:09.28    4:10.47        
       29.41  1:01.28  1:32.42  2:04.38  2:35.41  3:07.51  3:38.87  4:10.47
 23 O'Connor, Mike J    21 CW                   4:11.09    4:10.84        
       30.02  1:01.72  1:33.82  2:05.73  2:37.73  3:09.77  3:41.65  4:10.84
 24 Culberson, Richard  21 NCAC                 4:11.60    4:11.01        
       29.16  1:00.83  1:32.91  2:04.65  2:36.94  3:08.50  3:40.32  4:11.01



ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT