6/17/2005 - 6/19/2005
Vancouver, British Columbia, Canada
Event 15 Women 50 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Sponsor: Brian Dalling
World: w 28.25 2000-06-17Sandra Volker, GER
Canadian: c 28.65 2003-07-24Jennifer Carroll, MEGO
American: a 28.49 2001-07-23Natalie Coughlin, Terrapins
Meet: m 29.44 2003-05-31Erin Gammel, U of Calgary-
Name Age Team Prelims Finals FINA Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Gammel, Erin 25 UC SWIM CLUB 30.16 29.83 872 50
2 Carroll, Jennif 23 MÉGOPHIAS-QC 30.29 30.07 851 30
3 Yestrau, Landic 18 MM 30.65 30.33 830 20
4 Gresdal, Jenna 20 ESWIM 31.02 30.45 820 15
5 Meredith, Caitl 21 UBC DOLPHINS 31.18 30.94 782 14
6 Jennings, Emile 16 KING-PN 31.47 31.36 751 13
7 Kotlowski, Kati 17 LOSC 31.42 31.42 746 12
8 Clapham, Caroli 23 IS 31.86 31.46 743 11
=== B - Final ===
9 Aspinall, Jessi 18 RAC 32.13 31.51 740 9
10 Lawrence, Jy 16 PSW 31.94 31.79 721 7
11 Lindblad, Brian 15 KING-PN 32.08 31.82 719 6
12 Kimak, Lauren 18 BRSA 32.12 31.88 714 5
13 Monsees, Courtn 16 SANTA CLARA-PC 32.13 32.07 702 4
14 Atkinson, Brook 16 PCS-FG 32.30 32.12 699 3
15 Hoang, Tina 20 SFA 32.32 32.43 679 2
16 Landry, Michell 20 UBC DOLPHINS 32.30 32.53 672 1
Event 16 Men 50 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Sponsor: Ng Corp
World: w 24.80 2003-07-27Thomas Ruppath, GER
Canadian: c 25.73 2002-08-10Riley Janes, ESWIM
American: a 24.99 1999-08-28Lenny Krayzelburg, Trojan
Meet: m 26.22 2004-05-15Adam Mania, Wisconsin-WI
Name Age Team Prelims Finals FINA Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Janes, Riley 24 NANAIMO/PSVIC 26.67 26.75 830 50
2 Ng, Callum 20 UBC DOLPHINS 27.35 26.99 808 30
3 Rose, Matt 23 TRENT/PSVIC 27.68 27.33 778 20
4 Miller, Robert 20 UBC DOLPHINS 28.16 27.81 739 15
5 Staley, Trent 23 KING-PN 28.33 28.03 721 14
6 Steinhauer, Fel 24 SFA 28.41 28.13 714 13
7 McLaren, Alex 17 IS 28.34 28.17 711 12
8 Oriwol, Tobias 20 ESWIM 28.12 28.39 694 11
=== B - Final ===
9 Dowswell, Ben 18 SFA 29.01 28.63 677 9
10 Greener, Andrew 21 PCS-FG 28.97 28.64 676 7
11 Strelzow, Desmo 19 IS 28.84 28.77 667 6
12 Jackson, Scott 17 SANTA CLARA-PC 28.87 28.88 660 4.5
12 McCaffrey, Garr 22 KING-PN 29.06 28.88 660 4.5
14 Gillespie, Kevi 19 EST 29.01 28.89 659 3
15 Désilets, Alexa 17 MÉGOPHIAS-QC 29.11 28.91 658 2
16 Lapins, John 17 EST 28.96 28.92 657 1
Event 17 Women 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Sponsor: M Beaudry Communications
World: w 4:03.85 1988-09-22Janet Evans, USA
Canadian: c 4:09.34 2003-07-20Brittany Reimer, SKSC
American: a 4:03.85 1988-09-22Janet Evans, Fullerton
Meet: m 4:13.93 1999-05-22Suzu Chiba, Swim Ontario
Name Age Team Prelims Finals FINA Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Reimer, Brittan 17 SURREY 4:20.17 4:15.86 885 50
29.90 1:01.68 (31.78)
1:34.20 (32.52) 2:06.76 (32.56)
2:39.51 (32.75) 3:12.15 (32.64)
3:44.65 (32.50) 4:15.86 (31.21)
2 Simard, Sophie 27 ROUGE ET OR-QC 4:22.60 4:17.31 870 30
29.91 1:01.94 (32.03)
1:34.30 (32.36) 2:07.14 (32.84)
2:39.59 (32.45) 3:12.69 (33.10)
3:45.02 (32.33) 4:17.31 (32.29)
3 Hunks, Tanya 24 HYACK 4:20.61 4:18.35 860 20
30.89 1:03.17 (32.28)
1:36.30 (33.13) 2:08.92 (32.62)
2:41.59 (32.67) 3:13.88 (32.29)
3:46.73 (32.85) 4:18.35 (31.62)
4 Beaudry, Maya 17 UBC DOLPHINS 4:25.74 4:21.62 828 15
30.60 1:03.15 (32.55)
1:35.99 (32.84) 2:09.61 (33.62)
2:42.66 (33.05) 3:16.32 (33.66)
3:49.25 (32.93) 4:21.62 (32.37)
5 Wyld, Katie 19 PCS-FG 4:25.59 4:22.33 821 14
31.24 1:04.57 (33.33)
1:37.83 (33.26) 2:11.27 (33.44)
2:44.07 (32.80) 3:17.43 (33.36)
3:50.36 (32.93) 4:22.33 (31.97)
6 Kukors, Ariana 16 KING-PN 4:27.26 4:25.69 790 13
31.42 1:04.77 (33.35)
1:38.61 (33.84) 2:12.54 (33.93)
2:46.40 (33.86) 3:20.71 (34.31)
3:53.68 (32.97) 4:25.69 (32.01)
7 Doody, Hayley 19 UBC DOLPHINS 4:29.34 4:27.19 777 12
31.46 1:04.98 (33.52)
1:38.59 (33.61) 2:12.56 (33.97)
2:46.43 (33.87) 3:20.56 (34.13)
3:54.25 (33.69) 4:27.19 (32.94)
8 Komarnycky, Ale 15 ESWIM 4:28.07 4:28.80 763 11
31.75 1:05.40 (33.65)
1:39.43 (34.03) 2:13.45 (34.02)
2:47.50 (34.05) 3:21.63 (34.13)
3:55.48 (33.85) 4:28.80 (33.32)
=== B - Final ===
9 Downing, Macken 18 UVIC-PCSA 4:30.42 4:23.79 807 9
31.79 1:05.05 (33.26)
1:38.43 (33.38) 2:11.91 (33.48)
2:45.40 (33.49) 3:18.54 (33.14)
3:51.48 (32.94) 4:23.79 (32.31)
10 Mayzes, Sarah 18 IS 4:31.17 4:24.61 800 7
31.16 1:04.10 (32.94)
1:37.36 (33.26) 2:10.79 (33.43)
2:44.37 (33.58) 3:18.13 (33.76)
3:52.13 (34.00) 4:24.61 (32.48)
11 Lavigna, Lauren 16 GATOR 4:30.83 4:26.05 787 6
31.59 1:04.95 (33.36)
1:38.92 (33.97) 2:12.96 (34.04)
2:46.97 (34.01) 3:20.54 (33.57)
3:54.04 (33.50) 4:26.05 (32.01)
12 Ivanitz, Tara 16 VKSC 4:32.35 4:26.09 787 5
31.71 1:05.39 (33.68)
1:39.15 (33.76) 2:13.16 (34.01)
2:46.73 (33.57) 3:20.62 (33.89)
3:53.94 (33.32) 4:26.09 (32.15)
13 Stitski, Monika 15 ESWIM 4:30.27 4:28.01 770 4
31.81 1:05.06 (33.25)
1:38.81 (33.75) 2:12.60 (33.79)
2:46.55 (33.95) 3:20.52 (33.97)
3:54.76 (34.24) 4:28.01 (33.25)
14 Collins, Elizab 22 UBC DOLPHINS 4:32.80 4:28.60 765 3
31.22 1:05.00 (33.78)
1:39.05 (34.05) 2:13.22 (34.17)
2:47.02 (33.80) 3:21.13 (34.11)
3:55.36 (34.23) 4:28.60 (33.24)
15 Hagan, Natalie 14 ESWIM 4:33.21 4:31.35 742 2
31.86 1:05.76 (33.90)
1:39.87 (34.11) 2:14.40 (34.53)
2:48.79 (34.39) 3:23.51 (34.72)
3:57.94 (34.43) 4:31.35 (33.41)
16 Olson, Sharon 20 TEAM STARBUCKS-P 4:32.97 4:31.96 737 1
30.58 1:03.95 (33.37)
1:37.99 (34.04) 2:12.23 (34.24)
2:47.57 (35.34) 3:23.00 (35.43)
3:58.06 (35.06) 4:31.96 (33.90)
Event 18 Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Sponsor: Chris Hindmarch-Watson of
Momentum Multisport Inc.
World: w 3:40.08 2002-07-30Ian Thorpe, AUS
Canadian: c 3:49.67 2004-07-06Andrew Hurd, TO*
American: a 3:44.11 2004-08-14Klete Keller, Club Wolverine
Meet: m 3:51.71 1999-05-22Grant Hackett, AUS
Name Age Team Prelims Finals FINA Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Hurd, Andrew 22 TO* 4:06.83 3:56.22 856 50
27.74 57.40 (29.66)
1:27.00 (29.60) 1:57.07 (30.07)
2:26.74 (29.67) 2:56.77 (30.03)
3:26.50 (29.73) 3:56.22 (29.72)
2 Wolfgarten, Jan 23 PCS-FG 4:06.81 3:57.02 847 30
27.66 56.98 (29.32)
1:26.71 (29.73) 1:57.03 (30.32)
2:27.29 (30.26) 2:57.76 (30.47)
3:28.00 (30.24) 3:57.02 (29.02)
3 Cochrane, Ryan 16 IS 4:05.53 4:01.58 800 20
28.12 58.04 (29.92)
1:28.52 (30.48) 1:59.65 (31.13)
2:30.32 (30.67) 3:01.74 (31.42)
3:32.82 (31.08) 4:01.58 (28.76)
4 Creel, David 24 UVIC-PCSA 4:06.10 4:03.54 781 15
28.80 59.35 (30.55)
1:30.16 (30.81) 2:01.29 (31.13)
2:32.20 (30.91) 3:03.24 (31.04)
3:33.88 (30.64) 4:03.54 (29.66)
5 Ballem, Jarrod 25 UC SWIM CLUB 4:05.45 4:04.26 774 14
28.69 59.60 (30.91)
1:30.57 (30.97) 2:01.46 (30.89)
2:32.26 (30.80) 3:03.12 (30.86)
3:34.04 (30.92) 4:04.26 (30.22)
6 Sayao, Carlos 22 TO* 4:07.65 4:06.76 751 13
28.58 59.58 (31.00)
1:31.39 (31.81) 2:03.25 (31.86)
2:34.31 (31.06) 3:05.72 (31.41)
3:36.94 (31.22) 4:06.76 (29.82)
7 Smith, Taylor 16 SANTA CLARA-PC 4:07.22 4:06.82 750 12
28.13 58.75 (30.62)
1:29.86 (31.11) 2:01.45 (31.59)
2:32.96 (31.51) 3:04.83 (31.87)
3:36.43 (31.60) 4:06.82 (30.39)
8 Lavoie, Malcolm 19 UBC DOLPHINS 4:07.28 4:10.45 718 11
28.96 1:00.01 (31.05)
1:31.66 (31.65) 2:03.32 (31.66)
2:35.26 (31.94) 3:07.13 (31.87)
3:39.13 (32.00) 4:10.45 (31.32)
=== B - Final ===
9 Manley, Steven 22 PCS-FG 4:11.55 4:01.82 798 9
28.64 58.79 (30.15)
1:29.44 (30.65) 1:59.96 (30.52)
2:30.78 (30.82) 3:01.53 (30.75)
3:32.16 (30.63) 4:01.82 (29.66)
10 Blair, Aaron 20 UBC DOLPHINS 4:14.45 4:06.55 753 7
28.10 58.95 (30.85)
1:29.91 (30.96) 2:01.31 (31.40)
2:32.64 (31.33) 3:04.67 (32.03)
3:36.19 (31.52) 4:06.55 (30.36)
11 Lynch, Eric 17 SANTA CLARA-PC 4:09.94 4:09.18 729 6
29.44 1:00.98 (31.54)
1:32.59 (31.61) 2:04.36 (31.77)
2:36.12 (31.76) 3:07.45 (31.33)
3:38.66 (31.21) 4:09.18 (30.52)
12 Rose, Brian 17 SANTA CLARA-PC 4:10.31 4:09.77 724 5
29.20 1:00.44 (31.24)
1:32.35 (31.91) 2:04.31 (31.96)
2:36.40 (32.09) 3:08.48 (32.08)
3:39.84 (31.36) 4:09.77 (29.93)
13 Alger, Seamus 16 KING-PN 4:17.44 4:12.46 701 4
29.38 1:00.93 (31.55)
1:33.36 (32.43) 2:05.44 (32.08)
2:38.39 (32.95) 3:10.78 (32.39)
3:42.74 (31.96) 4:12.46 (29.72)
14 Biskupski, Rory 18 WVOSC 4:13.53 4:12.59 700 3
29.29 1:01.01 (31.72)
1:33.44 (32.43) 2:05.80 (32.36)
2:37.81 (32.01) 3:10.51 (32.70)
3:42.54 (32.03) 4:12.59 (30.05)
15 Ally, Bradley 18 PCS-FG 4:11.38 4:18.78 651 2
30.17 1:02.95 (32.78)
1:35.97 (33.02) 2:09.79 (33.82)
2:42.70 (32.91) 3:16.20 (33.50)
3:47.64 (31.44) 4:18.78 (31.14)
16 Tapp, Jake 16 LOSC 4:18.17 4:19.65 645 1
29.62 1:02.52 (32.90)
1:35.32 (32.80) 2:08.65 (33.33)
2:41.74 (33.09) 3:15.25 (33.51)
3:48.14 (32.89) 4:19.65 (31.51)
Event 19 Women 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Sponsor: Maria DeVries/Envision Credit Union
World: w 56.61 2000-09-17Inge de Bruijn, NED
Canadian: c 59.68 2002-08-25Jennifer Button, ROW
American: a 57.58 2000-08-09Dara Torres, Stanford
Meet: m 1:00.23 1997-05-21Jenny Thompson, Stanford
Name Age Team Prelims Finals FINA Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Downing, Macken 18 UVIC-PCSA 1:04.25 1:01.41 827 50
29.63 1:01.41 (31.78)
2 Lacroix, Audrey 22 CAMO 1:02.29 1:01.55 822 30
28.71 1:01.55 (32.84)
3 Sui, Vicky 21 SFA 1:03.00 1:01.89 808 20
29.01 1:01.89 (32.88)
4 Stefanyshyn, Ke 22 UBC DOLPHINS 1:03.41 1:01.97 805 15
29.25 1:01.97 (32.72)
5 Miller, Erin 19 VKSC 1:03.70 1:04.34 719 14
30.69 1:04.34 (33.65)
6 Kukors, Emily 20 KING-PN 1:04.52 1:04.48 715 13
30.83 1:04.48 (33.65)
7 Salli, Rachelle 15 LOSC 1:04.73 1:04.54 713 12
30.99 1:04.54 (33.55)
8 Eronemo, Courtn 17 KING-PN 1:05.07 1:04.89 701 11
31.25 1:04.89 (33.64)
=== B - Final ===
9 Yestrau, Landic 18 MM 1:05.41 1:04.57 712 9
30.32 1:04.57 (34.25)
10 Rawlings, Kayla 17 LOSC 1:05.86 1:04.80 704 7
30.76 1:04.80 (34.04)
11 Okazaki, Kristi 19 KING-PN 1:05.92 1:05.70 676 6
31.36 1:05.70 (34.34)
12 Sutton, Stef 16 TACOMA-PN 1:05.31 1:05.87 670 5
30.36 1:05.87 (35.51)
13 Kotlowski, Kati 17 LOSC 1:06.83 1:06.14 662 4
31.17 1:06.14 (34.97)
14 Roth, Hollis 17 UVIC-PCSA 1:06.64 1:06.29 658 3
31.58 1:06.29 (34.71)
15 Bowman, Kimberl 14 PSW 1:06.54 1:06.75 644 2
30.54 1:06.75 (36.21)
16 Baker, Andrea 20 UC SWIM CLUB 1:06.39 1:07.12 634 1
31.05 1:07.12 (36.07)
Event 20 Men 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Sponsor: Simon Adamson / Jui Sen Chang
World: w 50.76 2004-07-13Ian Crocker, USA
Canadian: c 52.44 2002-12-06Michael Mintenko, UBCD
American: a 50.76 2004-07-13Ian Crocker, Longhorn
Meet: m 53.56 2000-07-08Mike Mintenko, PDSA
Name Age Team Prelims Finals FINA Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Mintenko, Mike 29 UBC DOLPHINS 55.58 54.69 846 50
25.60 54.69 (29.09)
2 Chudleigh, Jerr 21 PCS-FG 56.68 55.94 791 30
25.79 55.94 (30.15)
3 Rudolf, Darryl 20 UBC DOLPHINS 56.58 56.11 784 20
26.24 56.11 (29.87)
4 Kindler, Thomas 25 CAMO 57.72 56.21 779 15
25.54 56.21 (30.67)
5 Ballem, Josh 28 UC SWIM CLUB 56.94 56.61 763 14
26.57 56.61 (30.04)
6 Hankewich, Chad 23 GOLDFINS 57.85 57.02 747 13
26.33 57.02 (30.69)
7 Oriwol, Tobias 20 ESWIM 57.53 57.74 719 12
26.80 57.74 (30.94)
8 Adrian, Nathan 16 TACOMA-PN 57.68 57.93 712 11
26.77 57.93 (31.16)
=== B - Final ===
9 Schjott, Jonath 23 UC SWIM CLUB 58.89 57.75 719 9
26.88 57.75 (30.87)
10 Atkinson, James 18 PCS-FG 58.70 58.25 700 7
27.51 58.25 (30.74)
11 Alexander, Rich 18 IS 58.15 58.36 696 6
27.52 58.36 (30.84)
12 Senecal, Thomas 21 NEW 59.02 58.47 693 5
27.52 58.47 (30.95)
13 Blouin, Jonatha 16 CLUB DE NATATION 58.98 58.60 688 4
27.61 58.60 (30.99)
14 Drolet, Philipp 19 ELITE 58.66 58.92 677 3
27.63 58.92 (31.29)
15 Page, Tamon 19 UNATT-WASHINGTON 58.84 59.13 670 2
27.80 59.13 (31.33)
16 Kudaba, Andre 15 HYACK 59.26 59.21 667 1
27.39 59.21 (31.82)
Event 21 Women 200 LC Meter IM
=========================================================================
Sponsor: Margaret Durward
World: w 2:09.72 1997-10-17Yanyan Wu, CHN
Canadian: c 2:13.44 2000-09-19Marianne Limpert, PDSA
American: a 2:11.24 2005-04-01Katie Hoff, North Baltimore
Meet: m 2:16.10 2004-05-15Joanne Malar, UC Swim Club
Name Age Team Prelims Finals FINA Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Kukors, Ariana 16 KING-PN 2:20.70 2:17.24 878 50
30.88 1:05.96 (35.08)
1:45.25 (39.29) 2:17.24 (31.99)
2 Warden, Liz 27 TO* 2:21.54 2:20.27 823 30
30.53 1:06.33 (35.80)
1:46.92 (40.59) 2:20.27 (33.35)
3 Pierse, Annamay 21 UBC DOLPHINS 2:23.94 2:21.50 802 20
31.48 1:09.87 (38.39)
1:49.51 (39.64) 2:21.50 (31.99)
4 Monsees, Courtn 16 SANTA CLARA-PC 2:23.55 2:22.00 793 15
31.26 1:08.74 (37.48)
1:51.14 (42.40) 2:22.00 (30.86)
5 Landry, Michell 20 UBC DOLPHINS 2:23.03 2:22.03 793 14
30.96 1:07.78 (36.82)
1:49.53 (41.75) 2:22.03 (32.50)
6 Reimer, Brittan 17 SURREY 2:23.58 2:22.78 780 13
31.90 1:07.90 (36.00)
1:51.49 (43.59) 2:22.78 (31.29)
7 Meredith, Caitl 21 UBC DOLPHINS 2:23.92 2:23.63 766 12
32.30 1:07.46 (35.16)
1:50.57 (43.11) 2:23.63 (33.06)
8 Kukors, Emily 20 KING-PN 2:23.30 2:26.34 725 11
31.77 1:10.77 (39.00)
1:53.43 (42.66) 2:26.34 (32.91)
=== B - Final ===
9 Bradley, Kriste 21 NEW 2:25.12 2:23.24 773 9
32.73 1:10.92 (38.19)
1:51.47 (40.55) 2:23.24 (31.77)
10 Komarnycky, Ale 15 ESWIM 2:26.05 2:23.34 771 7
31.87 1:09.06 (37.19)
1:50.75 (41.69) 2:23.34 (32.59)
11 Stitski, Monika 15 ESWIM 2:26.00 2:23.80 764 6
32.12 1:08.86 (36.74)
1:50.72 (41.86) 2:23.80 (33.08)
12 Dodds, Melanie 16 LOSC 2:27.74 2:25.64 735 5
31.65 1:11.51 (39.86)
1:52.83 (41.32) 2:25.64 (32.81)
13 Graham, Laura 21 PCS-FG 2:26.45 2:26.43 723 4
31.50 1:10.51 (39.01)
1:52.23 (41.72) 2:26.43 (34.20)
14 Eronemo, Courtn 17 KING-PN 2:25.20 2:27.22 712 3
32.45 1:10.07 (37.62)
1:54.23 (44.16) 2:27.22 (32.99)
15 Olson, Sharon 20 TEAM STARBUCKS-P 2:27.77 2:27.27 711 2
31.89 1:10.96 (39.07)
1:54.56 (43.60) 2:27.27 (32.71)
16 Salli, Rachelle 15 LOSC 2:27.60 2:27.54 707 1
31.62 1:10.29 (38.67)
1:54.78 (44.49) 2:27.54 (32.76)
Event 22 Men 200 LC Meter IM
=========================================================================
Sponsor: Jui Sen Chang
World: w 1:55.94 2003-08-09Michael Phelps, USA
Canadian: c 2:00.38 1998-07-31Curtis Myden, UCSC
American: a 1:55.94 2003-08-09Michael Phelps, North Baltimore
Meet: m 2:03.49 2004-05-15Tommy Hannan, UN-KING-PN
Name Age Team Prelims Finals FINA Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Ally, Bradley 18 PCS-FG 2:10.67 2:03.58 887 50
27.58 58.65 (31.07)
1:34.74 (36.09) 2:03.58 (28.84)
2 Johns, Brian 22 UBC DOLPHINS 2:07.09 2:05.43 849 30
27.53 59.66 (32.13)
1:36.08 (36.42) 2:05.43 (29.35)
3 Oriwol, Tobias 20 ESWIM 2:08.11 2:05.98 838 20
27.06 59.73 (32.67)
1:36.95 (37.22) 2:05.98 (29.03)
4 Hartney, Jordan 16 RAPIDS 2:12.30 2:09.78 766 15
28.40 1:01.82 (33.42)
1:40.37 (38.55) 2:09.78 (29.41)
5 Sayao, Carlos 22 TO* 2:11.97 2:11.70 733 14
28.88 1:02.96 (34.08)
1:40.46 (37.50) 2:11.70 (31.24)
6 Ng, Callum 20 UBC DOLPHINS 2:10.95 2:13.34 706 13
28.67 1:02.18 (33.51)
1:41.22 (39.04) 2:13.34 (32.12)
7 Staley, Trent 23 KING-PN 2:13.74 2:14.95 681 12
28.23 1:01.19 (32.96)
1:42.76 (41.57) 2:14.95 (32.19)
8 Miller, Robert 20 UBC DOLPHINS 2:14.35 2:15.03 680 11
28.29 1:00.64 (32.35)
1:43.82 (43.18) 2:15.03 (31.21)
=== B - Final ===
9 Aubry, Jonathan 20 CAMO 2:14.36 2:10.38 756 9
28.60 1:02.95 (34.35)
1:40.09 (37.14) 2:10.38 (30.29)
10 Steinhauer, Fel 24 SFA 2:14.62 2:11.03 744 7
26.44 59.78 (33.34)
1:38.50 (38.72) 2:11.03 (32.53)
11 Diehl, Graham 22 UC SWIM CLUB 2:14.62 2:13.95 697 6
29.57 1:02.69 (33.12)
1:42.14 (39.45) 2:13.95 (31.81)
12 Alexander, Rich 18 IS 2:15.74 2:14.27 692 5
28.22 1:02.44 (34.22)
1:43.49 (41.05) 2:14.27 (30.78)
13 Bruce, Ben 18 KING-PN 2:17.09 2:15.45 674 4
29.87 1:05.44 (35.57)
1:44.70 (39.26) 2:15.45 (30.75)
14 Manley, Steven 22 PCS-FG 2:14.49 2:15.47 674 3
28.47 1:05.38 (36.91)
1:43.35 (37.97) 2:15.47 (32.12)
15 Wolfgarten, Jan 23 PCS-FG 2:16.08 2:17.94 638 2
30.25 1:07.10 (36.85)
1:46.70 (39.60) 2:17.94 (31.24)
16 Brotzky, Ilya 16 UBC DOLPHINS 2:16.31 2:19.71 614 1
29.44 1:04.82 (35.38)
1:47.65 (42.83) 2:19.71 (32.06)
Event 24 Men 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Sponsor: Steve Price
World: w 21.64 2000-06-16Alexander Popov, RUS
Canadian: c 22.42 2004-07-10Matt Rose, TRENT
American: a 21.76 2000-08-15Gary Hall Jr, Phoenix
Meet: m 23.05 1980-05-21Joe Bottom, NC
Name Age Team Prelims Finals FINA Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Hayden, Brent 21 UBC DOLPHINS 23.14 22.96m 865 50
2 Rose, Matt 23 TRENT/PSVIC 23.94 23.47 810 30
3 Lupien, Yannick 25 ROUGE ET OR-QC 23.83 23.58 799 20
4 Janes, Riley 24 NANAIMO/PSVIC 24.12 23.82 775 15
5 Zochowski, Thom 25 IS/PSVIC 24.43 24.37 724 14
6 Adrian, Nathan 16 TACOMA-PN 24.37 24.57 706 13
7 Grossman, Kurt 16 PN 24.66 24.62 702 12
8 Kindler, Thomas 25 CAMO 24.61 24.95 674 11
=== B - Final ===
9 Manley, Steven 22 PCS-FG 24.73 24.55 708 9
10 Gillespie, Kevi 19 EST 24.74 24.63 701 7
11 Diotte, Matt 19 KING-PN 24.82 24.82 685 5.5
11 Hankewich, Chad 23 GOLDFINS 24.98 24.82 685 5.5
13 Wang, Jackson 17 DELTA 25.01 24.86 682 4
14 Tapp, Jake 16 LOSC 25.15 24.95 674 3
15 Roberts, Fraser 16 RAPIDS 25.17 25.00 670 2
16 Rudolf, Darryl 20 UBC DOLPHINS 25.01 25.11 662 1
Event 25 Women 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Sponsor: Megumi & Johnson Chan
World: w 2:22.44 2004-07-12Amanda Beard, USA
Canadian: c 2:27.27 1988-05-29Allison Higson, EPS
American: a 2:22.44 2004-07-12Amanda Beard, Tucson Ford
Meet: m 2:30.26 2004-05-15Lauren Van Oosten, UC Swim Club
Name Age Team Prelims Finals FINA Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Stoody, Kathlee 20 SFA 2:39.00 2:35.46 792 50
35.64 1:16.08 (40.44)
1:54.90 (38.82) 2:35.46 (40.56)
2 Commander, Shan 20 PCS-FG 2:39.86 2:35.89 786 30
36.91 1:16.91 (40.00)
1:56.65 (39.74) 2:35.89 (39.24)
3 Johnson, Haylee 19 UBC DOLPHINS 2:39.98 2:36.19 781 20
35.71 1:15.18 (39.47)
1:56.19 (41.01) 2:36.19 (40.00)
4 Salli, Chelsey 13 LOSC 2:41.67 2:39.85 729 15
36.94 1:17.48 (40.54)
1:58.77 (41.29) 2:39.85 (41.08)
5 Pierse, Annamay 21 UBC DOLPHINS 2:41.99 2:40.11 725 14
36.93 1:18.80 (41.87)
1:59.41 (40.61) 2:40.11 (40.70)
6 Durand, Dena 24 UC SWIM CLUB 2:41.64 2:40.63 718 13
37.40 1:18.23 (40.83)
1:59.31 (41.08) 2:40.63 (41.32)
7 Warden, Liz 27 TO* 2:41.28 2:41.00 713 12
37.06 1:17.59 (40.53)
1:59.05 (41.46) 2:41.00 (41.95)
8 Graham, Laura 21 PCS-FG 2:42.83 2:42.01 700 11
37.20 1:19.20 (42.00)
2:00.38 (41.18) 2:42.01 (41.63)
=== B - Final ===
9 Sutton, Kathryn 16 IS 2:43.26 2:40.00 727 9
37.34 1:18.93 (41.59)
1:59.19 (40.26) 2:40.00 (40.81)
10 Buchanan, Jessi 19 UNATT-WASHINGTON 2:44.56 2:41.94 701 7
36.70 1:17.55 (40.85)
1:59.56 (42.01) 2:41.94 (42.38)
11 Lawrence, Jy 16 PSW 2:43.63 2:43.46 682 6
36.91 1:17.54 (40.63)
1:59.81 (42.27) 2:43.46 (43.65)
12 Hahto, Tara 15 IS 2:43.58 2:43.99 675 5
37.55 1:18.81 (41.26)
2:01.51 (42.70) 2:43.99 (42.48)
13 Jennings, Leona 14 KING-PN 2:47.76 2:44.18 673 4
37.30 1:17.77 (40.47)
2:00.73 (42.96) 2:44.18 (43.45)
14 Dodds, Melanie 16 LOSC 2:47.50 2:46.53 645 3
38.96 1:21.27 (42.31)
2:04.07 (42.80) 2:46.53 (42.46)
15 Vogan, Norah 20 GPP 2:48.21 2:47.51 633 2
38.10 1:19.59 (41.49)
2:02.63 (43.04) 2:47.51 (44.88)
16 Shortt, Caitlyn 19 TEAM STARBUCKS-P 2:47.89 2:48.20 626 1
37.91 1:21.22 (43.31)
2:04.09 (42.87) 2:48.20 (44.11)
Event 26 Men 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Sponsor: Jui Sen Chang
World: w 2:09.04 2004-07-11Brendan Hansen, USA
Canadian: c 2:11.94 2004-08-19Mike Brown, UCSC
American: a 2:09.04 2004-07-11Brendan Hansen, Lognhorn
Meet: m 2:16.09 2004-05-15Morgan Knabe, UC Swim Club
Name Age Team Prelims Finals FINA Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Brown, Mike 21 UC SWIM CLUB 2:20.06 2:17.85 843 50
31.76 1:08.39 (36.63)
1:42.85 (34.46) 2:17.85 (35.00)
2 Ally, Bradley 18 PCS-FG 2:26.52 2:21.27 784 30
33.24 1:09.26 (36.02)
1:45.50 (36.24) 2:21.27 (35.77)
3 Huang, Matthew 21 UBC DOLPHINS 2:24.69 2:22.86 758 20
33.75 1:10.46 (36.71)
1:46.04 (35.58) 2:22.86 (36.82)
4 Dickens, Scott 20 UBC DOLPHINS 2:24.11 2:22.90 757 15
32.18 1:08.53 (36.35)
1:45.40 (36.87) 2:22.90 (37.50)
5 Thiessen, Chad 19 UBC DOLPHINS 2:31.44 2:26.17 707 14
32.38 1:09.15 (36.77)
1:47.21 (38.06) 2:26.17 (38.96)
6 HO, Leo 18 HYACK 2:29.62 2:28.82 670 13
33.96 1:11.33 (37.37)
1:49.59 (38.26) 2:28.82 (39.23)
7 Cai, Michael Xi 14 GATOR 2:30.62 2:29.45 662 12
33.51 1:11.80 (38.29)
1:50.46 (38.66) 2:29.45 (38.99)
-- Youm, Joon 20 KING-PN 2:25.53 DQ
32.53 1:10.13 (37.60)
1:46.39 (36.26) DQ (37.63)
=== B - Final ===
9 Aubry, Jonathan 20 CAMO 2:34.27 2:28.34 677 9
34.09 1:12.32 (38.23)
1:50.63 (38.31) 2:28.34 (37.71)
10 Djang, Doug 20 KING-PN 2:34.99 2:30.69 646 7
34.37 1:13.32 (38.95)
1:51.20 (37.88) 2:30.69 (39.49)
11 Lai, Michael 15 DYNA 2:33.18 2:31.40 637 6
35.91 1:14.59 (38.68)
1:53.66 (39.07) 2:31.40 (37.74)
12 Winkelmeyer, Ky 19 KILLER WHALES 2:32.62 2:31.55 635 5
34.00 1:12.25 (38.25)
1:51.39 (39.14) 2:31.55 (40.16)
13 Yung, Cejih 20 TEAM STARBUCKS-P 2:35.05 2:31.69 633 4
34.48 1:12.96 (38.48)
1:51.16 (38.20) 2:31.69 (40.53)
14 Benoit, Matt 17 KING-PN 2:33.08 2:31.80 632 3
34.13 1:12.60 (38.47)
1:51.49 (38.89) 2:31.80 (40.31)
15 Yarmack, Darren 19 RAC 2:35.33 2:33.59 610 2
34.65 1:13.37 (38.72)
1:53.10 (39.73) 2:33.59 (40.49)
16 Chan, Julian 15 UBC DOLPHINS 2:32.94 2:33.77 608 1
34.76 1:13.63 (38.87)
1:53.27 (39.64) 2:33.77 (40.50)
Event 27 Women 800 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================
Sponsor: Tom Johnson / The Doody Family
World: w 7:53.42 2004-08-18USA
Coughlin, Piper, Vollmer, Sandeno
Canadian: c 8:12.36 1999-03-19Pacific Dolphin SA
Deglau, Limpert, Ebert, Brambley
American: a 8:07.44 1981-08-14Mission Viejo
Linzmeier, Habernigg, Cohen, Woodhead
Meet: m 8:13.05 2000-07-08Pacific Dolphin SA
M Limpert, K Stefanyshyn, K Brambley, T Ebert
Team Seed Finals FINA Points
================================================================================
1 UBC DOLPHINS 'A' 8:21.68 8:28.53 830 50
1) Doody, Hayley 19 2) Collins, Elizabeth 22
3) Meredith, Caitlin 21 4) Beaudry, Maya 17
30.47 1:03.02 (1:03.02)
1:35.58 (1:35.58) 2:07.67 (2:07.67)
2:36.73 (29.06) 3:08.81 (1:01.14)
3:41.00 (1:33.33) 4:13.39 (2:05.72)
4:43.94 (30.55) 5:16.85 (1:03.46)
5:49.28 (1:35.89) 6:21.80 (2:08.41)
6:50.98 (29.18) 7:23.19 (1:01.39)
7:55.90 (1:34.10) 8:28.53 (2:06.73)
2 ESWIM 'A' 8:28.10 8:37.36 789 30
1) Gresdal, Jenna 20 2) Komarnycky, Alexa 15
3) Hagan, Natalie 14 4) Stitski, Monika 15
30.03 1:02.56 (1:02.56)
1:35.84 (1:35.84) 2:07.86 (2:07.86)
2:38.26 (30.40) 3:11.48 (1:03.62)
3:44.93 (1:37.07) 4:18.24 (2:10.38)
4:48.84 (30.60) 5:22.53 (1:04.29)
5:56.63 (1:38.39) 6:30.17 (2:11.93)
7:31.88 (1:01.71)
8:04.58 (1:34.41) 8:37.36 (2:07.19)
3 IS 'A' 8:35.87 8:38.36 784 20
1) Pollard, Stephanie 16 2) Mayzes, Sarah 18
3) Casper, Kaitlyn 16 4) Sutton, Kathryn 16
30.10 1:02.19 (1:02.19)
1:35.20 (1:35.20) 2:07.98 (2:07.98)
2:37.40 (29.42) 3:09.13 (1:01.15)
3:42.39 (1:34.41) 4:14.92 (2:06.94)
4:45.35 (30.43) 5:18.83 (1:03.91)
5:53.00 (1:38.08) 6:27.69 (2:12.77)
6:57.64 (29.95) 7:30.74 (1:03.05)
8:04.57 (1:36.88) 8:38.36 (2:10.67)
4 PCS-FG 'A' 8:33.59 8:42.22 767 15
1) Wyld, Katie 19 2) Atkinson, Brooke 16
3) Gilliam, Kristin 20 4) Graham, Laura 21
30.05 1:01.98 (1:01.98)
1:33.93 (1:33.93) 2:05.37 (2:05.37)
2:34.52 (29.15) 3:07.14 (1:01.77)
3:41.49 (1:36.12) 4:15.14 (2:09.77)
4:45.37 (30.23) 5:18.30 (1:03.16)
5:52.25 (1:37.11) 6:27.04 (2:11.90)
6:57.33 (30.29) 7:31.28 (1:04.24)
8:06.59 (1:39.55) 8:42.22 (2:15.18)
5 TEAM STARBUCKS-PN 'A' 8:45.29 8:49.52 736 14
1) Bright, Megan 21 2) Rawlings, Crystal 21
3) Murray, Blythe 20 4) Olson, Sharon 20
30.73 1:04.24 (1:04.24)
1:38.53 (1:38.53) 2:12.69 (2:12.69)
2:42.80 (30.11) 3:16.98 (1:04.29)
3:51.57 (1:38.88) 4:25.77 (2:13.08)
4:56.27 (30.50) 5:30.15 (1:04.38)
6:05.25 (1:39.48) 6:40.24 (2:14.47)
7:09.49 (29.25) 7:42.25 (1:02.01)
8:15.45 (1:35.21) 8:49.52 (2:09.28)
6 LOSC 'A' 8:43.81 8:49.65 735 13
1) Rawlings, Kayla 17 2) Salli, Rachelle 15
3) Kotlowski, Katie 17 4) Dodds, Melanie 16
30.40 1:03.44 (1:03.44)
1:37.17 (1:37.17) 2:10.99 (2:10.99)
2:41.35 (30.36) 3:15.43 (1:04.44)
3:50.27 (1:39.28) 4:23.84 (2:12.85)
4:54.25 (30.41) 5:28.62 (1:04.78)
6:03.59 (1:39.75) 6:37.83 (2:13.99)
7:08.29 (30.46) 7:41.79 (1:03.96)
8:16.11 (1:38.28) 8:49.65 (2:11.82)
7 TACOMA-PN 'A' 8:42.00 8:53.76 718 12
1) Hougan, Karlyn 16 2) Matz, Heather 20
3) Sutton, Stef 16 4) Chan, Nakayla 14
30.33 1:03.46 (1:03.46)
1:36.73 (1:36.73) 2:09.90 (2:09.90)
2:41.19 (31.29) 3:15.72 (1:05.82)
3:51.01 (1:41.11) 4:25.37 (2:15.47)
4:55.77 (30.40) 5:28.94 (1:03.57)
6:04.11 (1:38.74) 6:39.29 (2:13.92)
7:09.95 (30.66) 7:43.78 (1:04.49)
8:18.89 (1:39.60) 8:53.76 (2:14.47)
8 UBC DOLPHINS 'B' 8:38.50 8:58.86 698 11
1) Landry, Michelle 20 2) Cooper, Brittany 18
3) Clark, Megan 16 4) Wiggans, Katrina 15
31.03 1:04.40 (1:04.40)
1:38.02 (1:38.02) 2:10.84 (2:10.84)
2:40.47 (29.63) 3:13.89 (1:03.05)
3:48.23 (1:37.39) 4:22.27 (2:11.43)
4:52.73 (30.46) 5:28.48 (1:06.21)
6:06.15 (1:43.88) 6:44.75 (2:22.48)
7:15.85 (31.10) 7:50.12 (1:05.37)
8:24.78 (1:40.03) 8:58.86 (2:14.11)
9 TEAM STARBUCKS-PN 'B' 9:04.60 9:18.67 626
1) Epperson, Brittany 19 2) Shortt, Caitlyn 19
3) Brown, Laura 19 4) Patterson, Mary 19
30.67 1:05.30 (1:05.30)
1:40.79 (1:40.79) 2:14.58 (2:14.58)
2:45.71 (31.13) 3:20.31 (1:05.73)
3:55.54 (1:40.96) 4:30.37 (2:15.79)
5:04.38 (34.01) 5:41.33 (1:10.96)
6:18.42 (1:48.05) 6:54.01 (2:23.64)
7:26.95 (32.94) 8:03.48 (1:09.47)
8:40.89 (1:46.88) 9:18.67 (2:24.66)
Event 28 Men 800 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================
Sponsor: Tom Johnson
World: w 7:04.66 2001-07-27Australia
Hackett, Klim, Kirby, Thorpe
Canadian: c 7:19.46 2003-04-04UBC Dolphins
Johns, Mintenko, Hayden, Johnston
American: a 7:25.89 1995-08-04Curl-Burke
Olson, Henderson, Dolan, Hudepohl
Meet: m 7:29.63 2004-05-15UBC Dolphins, UBC Dolphins
B Hayden, B Johns, D Rudolf, M Johnston
Team Seed Finals FINA Points
================================================================================
1 UBC DOLPHINS 'A' 7:16.93 7:35.46 850 50
1) Johnston, Mark 25 2) Blair, Aaron 20
3) Mintenko, Mike 29 4) Hayden, Brent 21
26.96 55.89 (55.89)
1:25.04 (1:25.04) 1:54.22 (1:54.22)
2:20.67 (26.45) 2:50.50 (56.28)
3:20.37 (1:26.15) 3:49.58 (1:55.36)
4:16.23 (26.65) 4:45.51 (55.93)
5:14.86 (1:25.28) 5:43.73 (1:54.15)
6:08.87 (25.14) 6:37.73 (54.00)
7:06.67 (1:22.94) 7:35.46 (1:51.73)
2 IS 'A' 7:44.14 7:40.59 821 30
1) Say, Rick 26 2) Strelzow, Desmond 19
3) Zochowski, Thomas 25 4) Cochrane, Ryan 16
26.15 54.46 (54.46)
1:23.12 (1:23.12) 1:50.82 (1:50.82)
2:17.24 (26.42) 2:46.82 (56.00)
3:17.82 (1:27.00) 3:48.16 (1:57.34)
4:14.91 (26.75) 4:44.21 (56.05)
5:14.38 (1:26.22) 5:44.78 (1:56.62)
6:11.23 (26.45) 6:40.97 (56.19)
7:11.27 (1:26.49) 7:40.59 (1:55.81)
3 PCS-FG 'A' 7:41.50 7:40.94 820 20
1) Ally, Bradley 18 2) Wolfgarten, Jan 23
3) Chudleigh, Jerram 21 4) Manley, Steven 22
27.22 56.66 (56.66)
1:26.50 (1:26.50) 1:55.91 (1:55.91)
2:21.99 (26.08) 2:50.80 (54.89)
3:20.38 (1:24.47) 3:49.70 (1:53.79)
4:16.48 (26.78) 4:46.31 (56.61)
5:16.52 (1:26.82) 5:46.33 (1:56.63)
6:12.74 (26.41) 6:42.53 (56.20)
7:11.99 (1:25.66) 7:40.94 (1:54.61)
4 UBC DOLPHINS 'B' 7:41.04 7:52.30 762 15
1) Rudolf, Darryl 20 2) Walters, William 21
3) Ng, Callum 20 4) Miller, Robert 20
27.56 57.10 (57.10)
1:26.96 (1:26.96) 1:56.77 (1:56.77)
2:23.34 (26.57) 2:52.43 (55.66)
3:22.27 (1:25.50) 3:52.53 (1:55.76)
4:19.27 (26.74) 4:49.61 (57.08)
5:21.36 (1:28.83) 5:54.42 (2:01.89)
6:21.18 (26.76) 6:51.06 (56.64)
7:21.64 (1:27.22) 7:52.30 (1:57.88)
5 TACOMA-PN 'A' 7:59.00 8:14.23 665 14
1) Adrian, Nathan 16 2) Stipek, Clinton 14
3) Stipek, Jesse 17 4) Scarbrough, Cole R 15
26.54 56.89 (56.89)
1:29.23 (1:29.23) 2:01.23 (2:01.23)
2:28.93 (27.70) 2:59.69 (58.46)
3:31.73 (1:30.50) 4:03.50 (2:02.27)
4:32.22 (28.72) 5:04.35 (1:00.85)
5:37.16 (1:33.66) 6:09.04 (2:05.54)
6:35.92 (26.88) 7:07.45 (58.41)
7:41.08 (1:32.04) 8:14.23 (2:05.19)
6 UBC DOLPHINS 'C' 7:58.70 8:14.49 664 13
1) Brotzky, Ilya 16 2) Senger, Ian 16
3) Lockhart, Sandy 16 4) Chan, Hong Ting 14
28.12 58.96 (58.96)
1:30.80 (1:30.80) 2:01.80 (2:01.80)
2:29.38 (27.58) 3:00.16 (58.36)
3:31.81 (1:30.01) 4:03.12 (2:01.32)
4:30.62 (27.50) 5:02.99 (59.87)
5:35.85 (1:32.73) 6:07.96 (2:04.84)
6:35.89 (27.93) 7:07.45 (59.49)
7:41.20 (1:33.24) 8:14.49 (2:06.53)
7 TEAM STARBUCKS-PN 'A' 8:16.35 8:26.07 619 12
1) McCallister, Hunter 21 2) Hardesty, Kurt 21
3) Byers, Ben 20 4) Yung, Cejih 20
28.52 59.50 (59.50)
1:33.01 (1:33.01) 2:07.35 (2:07.35)
2:34.85 (27.50) 3:05.76 (58.41)
3:39.26 (1:31.91) 4:14.52 (2:07.17)
4:42.82 (28.30) 5:15.18 (1:00.66)
5:48.77 (1:34.25) 6:21.28 (2:06.76)
6:50.41 (29.13) 7:22.10 (1:00.82)
7:54.37 (1:33.09) 8:26.07 (2:04.79)
-- PCS-FG 'B' NT X8:10.22
1) Greener, Andrew 21 2) Atkinson, James T 18
3) Zann, Geof 20 4) Novakoff, Andrew 15
27.86 58.93 (58.93)
1:30.52 (1:30.52) 2:01.34 (2:01.34)
2:28.98 (27.64) 2:59.85 (58.51)
3:31.52 (1:30.18) 4:03.24 (2:01.90)
4:31.97 (28.73) 5:03.97 (1:00.73)
5:36.51 (1:33.27) 6:07.97 (2:04.73)
6:35.76 (27.79) 7:06.88 (58.91)
7:39.35 (1:31.38) 8:10.22 (2:02.25)