12/18/2003 - 12/21/2003
Oklahoma City, Oklahoma,, USA
KERR-MCGEE CORPORATION PRO-AM ELITE MEET,
Oklahoma City, Oklahoma
December 18-21, 2003
25 yard pool
RESULTS
Day Three: December 20, 2003
Event 17 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Sponsor: HOLIDAY INN AIRPORT
AR: & 1:53.91 2002 Maggie Bowen
PR: % 1:58.62 1998 Jenny Thompson
MR: # 1:58.62 1998 Jenny Thompson
2:03.69 NAT
Meet Qualifying: 2:17.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kwasny, Michela L 23 NOVA-CA 2:04.49 1:58.74 NAT 20
2 Jamison, Tanica Y 22 TXLA-ST 2:04.31 1:58.78 NAT 17
3 Bruce, Caroline C 17 Wichita-MV 2:02.85 2:00.77 NAT 16
4 Kenney, Lindsay C 17 Plano-NT 2:07.74 2:06.10 15
5 Stitts, Staciana 22 NOVA-CA 2:06.03 2:06.27 14
6 Schluntz, Justine 16 Duke-NM 2:07.66 2:07.53 13
7 Smith, Katie A 17 Mustangs-NT 2:07.59 2:08.49 12
8 Waller, Rachael C 17 KCB-MV 2:08.05 2:08.70 11
B - Final
9 Hoisington, Abby E 16 KCB-MV 2:08.37 2:06.71 9
10 Soelter, Alison J 16 Wichita-MV 2:08.53 2:07.43 7
11 Grubb, Meredith E 16 Mustangs-NT 2:10.59 2:07.64 6
12 Basso, Alex L 16 The Fleet-GU 2:09.63 2:09.28 5
13 Barwegen, Brittany 16 Plano-NT 2:09.70 2:10.22 4
14 Granger, Jill S 16 COM-WT 2:11.24 2:10.78 3
15 Bohnett, Brittany 16 CSST-CO 2:09.77 2:10.90 2
16 Roberts, Katie A 17 Mustangs-NT 2:09.55 2:11.33 1
C - Final
17 Sacco, Natalie M 15 Plano-NT 2:11.72 2:09.15
18 Williamson, Jaime 16 The Fleet-GU 2:11.96 2:09.27
19 Edwards, Sarah E 14 Aquakids-AR 2:12.62 2:09.93
20 Durso, Kirby J 18 Plano-NT 2:12.20 2:10.72
21 Beck, Spindrift S 13 Mustangs-NT 2:12.69 2:11.71
22 Musser, Rachel L 16 KCB-MV 2:13.36 2:12.56
23 Willson, Skyler M 15 CSST-CO 2:12.15 2:12.86
24 Schmitt, Katie M 16 PAC-NM 2:13.78 2:13.38
Event 18 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Sponsor: HOLIDAY INN AIRPORT
AR: & 1:42.85 2001 Nate Dusing
PR: % 1:44.43 1998 Josh Davis
MR: # 1:44.43 1998 Josh Davis
1:50.49 NAT
Meet Qualifying: 2:06.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Dusing, Nate J 25 TXLA-ST 1:53.16 1:48.51 NAT 20
2 Wike, James W 20 NTSC-IL 1:53.48 1:49.15 NAT 17
3 Plummer, David E 18 KMSC-OK 1:52.48 1:50.86 16
4 Clark, Ian R 19 SMU-NT 1:55.07 1:52.30 15
5 Wolfe, Michael A 17 Splash Club-OK 1:53.96 1:54.73 14
6 Allred, Cameron E 17 Fast-NT 1:54.90 1:55.01 13
7 Pienaar, Brendon 23 SMSU-MV 1:54.29 1:55.70 12
-- Montgue, Joe R 25 The Fleet-GU 1:54.56 DQ
B - Final
9 Smith, Justin R 19 SMU-NT 1:56.08 1:52.93 9
10 Clavier, Thomas P 21 UNAT-IN 1:56.43 1:53.73 7
11 Postma, Ferdi 21 SMU-NT 1:55.57 1:54.67 6
12 Floyd, Travis B 17 COM-WT 1:57.77 1:55.70 5
13 White, JD D 20 SMU-NT 1:56.62 1:55.83 4
14 Rodriguez, Jacob M 22 SMU-NT 1:57.38 1:55.94 3
15 Goertzen, AJ J 17 Wichita-MV 1:57.38 1:57.18 2
16 Beckman, Adam R 16 Bsc-CC 1:57.48 1:57.36 1
C - Final
17 Gallagher, Cory J 22 SMSU-MV 1:58.73 1:56.99
18 Sellers, Justin L 17 Wichita-MV 1:58.87 1:57.57
19 Colella, Tony M 16 Gold-ST 2:00.68 1:58.82
20 Lynn, Dylan P 16 SwimTulsa-OK 1:59.71 1:58.94
21 Koop, Andre L 17 Wichita-MV 1:58.93 1:59.23
22 Wessels, Jordan D 14 Blast-IA 1:59.79 1:59.55
23 Swisher, Alex A 16 KMSC-OK 2:00.91 2:00.47
24 Bartell, Kevin A 18 Bsc-CC 2:00.66 2:05.22
Event 19 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: UNITED PARCEL SERVICE
AR: & 21.69 2002 Maritza Correia
PR: % 21.86 1998 Jenny Thompson
MR: # 21.86 1998 Jenny Thompson
23.49 NAT
Meet Qualifying: 26.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Lanne, Colleen A 24 NOVA-CA 23.17 22.63 NAT 20
2 Vollmer, Dana W 16 Fast-NT 22.86 22.67 NAT 17
3 Phenix, Erin 22 TXLA-ST 23.48 22.83 NAT 16
4 Bryarly, Meredith 23 UNAT 23.57 23.35 NAT 15
5 Goodwin, Bethany A 24 NOVA-CA 23.69 23.64 14
6 Dominski, Emily E 14 NTSC-IL 24.11 23.85 13
7 Woessner, Susan S 23 TXLA-ST 23.84 23.90 12
8 Connolly, Molly E 21 Most-MW 24.24 24.54 11
B - Final
9 McLaurin, Rachel L 17 The Fleet-GU 24.42 23.85 9
10 Holtmeyer, Erin K 16 SO-MW 24.30 23.90 7
11 Will, Jenny C 17 SSTY-WI 24.34 24.28 5.5
11 Heuer, Brigitte S 43 ROCK-NT 24.50 24.28 5.5
13 Haferbier, Jamie L 23 SO-MW 24.44 24.40 4
14 Blackman, Jennifer 17 Mustangs-NT 24.39 24.41 3
15 Waller, Rachael C 17 KCB-MV 24.26 24.42 2
16 Leidigh, Ashley N 16 Team Dolphins-MV 24.42 24.54 1
C - Final
17 Marshall, Dallas L 21 Mustangs-NT 24.57 24.19
18 Edwards, Sarah E 14 Aquakids-AR 24.69 24.53
19 Miller, Carlyann V 16 SwimTulsa-OK 24.81 24.60
20 Matthies, Meredith 14 Wichita-MV 24.82 24.64
21 Woodward, Samantha 13 KMSC-OK 24.73 24.69
22 Campbell, Marissa 14 Lobo-NM 24.75 24.82
23 Johnson, Caroline 17 Spa-MV 24.56 24.84
23 Hawkins, Jordan L 16 OAA-OK 24.69 24.84
Event 20 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: UNITED PARCEL SERVICE
AR: & 19.05 Jager,90/ Ervin,02
PR: % 19.11 2001 Jason Lezak
MR: # 19.11 2001 Jason Lezak
20.49 NAT
Meet Qualifying: 23.99
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Walker, Neil S 27 TXLA-ST 21.04 19.87 NAT 20
2 Woodward, Gabe T 24 NOVA-CA 20.20 20.07 NAT 17
3 Anderson, Luke W 21 NOVA-CA 20.59 20.26 NAT 16
4 Weghorst, Matt H 23 Mustangs-NT 20.39 20.28 NAT 15
5 Jones, Bryan D UNAT 20.57 20.29 NAT 14
6 Blanchard, Dan C 21 UNAT 21.03 20.94 13
7 Serafimov, Val B 29 Spa-MV 20.98 20.95 12
8 Schroeder, Jarod Y 30 NTSC-IL 20.97 20.96 11
B - Final
9 Nylin, Per O 21 SMU-NT 21.20 20.74 9
10 Whittington, Joe J 17 Bsc-CC 21.37 20.87 7
11 Shindler, Brandon 27 UNAT 21.15 21.12 6
12 Clavier, Thomas P 21 UNAT-IN 21.38 21.25 5
13 Antonov, Raichin 23 SMSU-MV 21.55 21.50 3.5
13 Tietze, David C 21 UNAT 21.49 21.50 3.5
15 Stephenson, Justin 20 SMU-NT 21.62 21.57 2
16 Hurt, Nic L 19 UNWKU-KY 21.40 21.69 1
C - Final
17 Cowen, Ronald L 23 Fast-NT 21.69 21.32
18 Pearce, John A 23 Tideriders-AR 21.69 21.63
19 Vollmer, Nick B 18 Fast-NT 22.11 21.99
19 Kearbey, Kyle A 17 JCKW-MV 21.92 21.99
21 Schmidt, Tyler L 18 Aquahawks-MV 22.10 22.06
22 Travstead, Ben A 18 LCAT-NM 21.98 22.17
23 Menezes, Marcio P 24 KCB-MV 22.09 22.22
24 Berrettini, Jonath 18 Mustangs-NT 21.89 22.26
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
AR: & 2:07.36 2002 Tara Kirk
PR: % 2:08.90 1996 Penny Heyns
MR: # 2:08.90 1996 Penny Heyns
2:18.29 NAT
Meet Qualifying: 2:40.09
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bruce, Caroline C 17 Wichita-MV 2:13.40 2:11.95 NAT 20
2 Stitts, Staciana 22 NOVA-CA 2:14.78 2:13.99 NAT 17
3 Finn, Alisa M 12 NTSC-IL 2:21.63 2:20.37 16
4 Williamson, Jaime 16 The Fleet-GU 2:21.80 2:20.89 15
5 Sacco, Brittany L 17 Plano-NT 2:23.30 2:21.50 14
6 Lowry, Katie L 17 Fast-NT 2:23.93 2:23.22 13
7 Barwegen, Brittany 16 Plano-NT 2:24.11 2:25.15 12
8 Willson, Skyler M 15 CSST-CO 2:23.97 2:25.60 11
B - Final
9 Hoisington, Abby E 16 KCB-MV 2:24.80 2:21.00 9
10 Bohnett, Brittany 16 CSST-CO 2:24.72 2:24.24 7
11 Beck, Spindrift S 13 Mustangs-NT 2:25.60 2:25.00 6
12 Nelson, Kate 13 Kirtland-NM 2:25.39 2:25.35 4.5
12 Brosseau, Katie E 16 Spa-MV 2:24.91 2:25.35 4.5
14 Kramer, Keli L 15 The Fleet-GU 2:26.72 2:25.37 3
15 Rose, Kristie L 17 KMSC-OK 2:26.21 2:26.96 2
16 Connolly, Molly E 21 Most-MW 2:26.58 2:27.89 1
C - Final
17 Williams, Jessica 16 Plano-NT 2:29.71 2:26.29
18 Padilla, Mari E 17 PAC-NM 2:28.19 2:26.40
19 Looker, Rachel A 13 Spa-MV 2:27.85 2:26.71
20 Bryant, Brittney D 17 Eat-OK 2:30.09 2:26.92
21 Albrecht, Teresa R 15 SSC-OK 2:28.60 2:27.63
22 Baran, Caitlin E 13 Nadadores-NT 2:29.66 2:28.65
23 Leonard, Kasie A 12 Tsunami-MV 2:30.29 2:29.80
24 Mahoney, Erin E 17 Wichita-MV 2:27.35 2:29.99
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
AR: & 1:52.62 2003 Brendan Hansen
PR: % 1:54.34 2002 David Denniston
MR: # 1:54.34 2002 David Denniston
2:02.59 NAT
Meet Qualifying: 2:30.29
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Denniston, Dave R 25 NOVA-CA 2:03.96 1:56.78 NAT 20
2 Kalmikovs, Val 30 Bsc-CC 2:05.02 2:00.46 NAT 17
3 Barnes, Ivan C 18 Plano-NT 2:06.90 2:03.33 16
4 Marshall, Griffin 19 UNAT 2:10.24 2:05.29 15
5 Allred, Cameron E 17 Fast-NT 2:06.07 2:05.75 14
6 Montgue, Joe R 25 The Fleet-GU 2:08.35 2:07.72 13
7 Jennings, Eric F 20 UNAT 2:10.17 2:09.97 12
8 Goertzen, AJ J 17 Wichita-MV 2:10.02 2:11.71 11
B - Final
9 Murphy, Scott J 16 The Fleet-GU 2:14.10 2:10.11 9
10 Beckman, Adam R 16 Bsc-CC 2:12.82 2:10.21 7
11 Colella, Tony M 16 Gold-ST 2:10.74 2:11.08 6
12 Hopkins, Sam L 18 Duke-NM 2:12.94 2:11.75 5
13 Haller, Brooks B 16 Mustangs-NT 2:14.52 2:11.88 4
14 Verdeyen, Michael 17 Fast-NT 2:13.49 2:12.00 3
15 Burk, Kyle D 16 Plano-NT 2:13.87 2:13.36 2
16 Yee, Alex P 15 The Fleet-GU 2:13.55 2:13.67 1
C - Final
17 Bartell, Kevin A 18 Bsc-CC 2:14.67 2:14.02
18 Newell, Ben R 15 ROCK-NT 2:16.65 2:15.01
19 Wolther, Travis V 20 SMU-NT 2:16.99 2:15.19
20 Paller, Craig A 37 UNAT-IL 2:16.55 2:15.50
21 Wherry, Kenneth C 20 Mustangs-NT 2:18.24 2:16.44
22 Lowry, Bradley A 14 Fast-NT 2:17.69 2:16.51
23 Green, Rustin D 15 ROCK-NT 2:18.39 2:18.97
24 Chambers, Roy E 16 Lasers-AR 2:19.11 2:20.21
Event 23 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Sponsor: D&J SPORTS
AR: & 49.97 2002 Natalie Coughlin
PR: % 52.87 1993 Angel Martino
MR: # 52.87 1993 Angel Martino
56.49 NAT
Meet Qualifying: 1:03.89
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Jamison, Tanica Y 22 TXLA-ST 55.16 54.28 NAT 20
2 Woessner, Susan S 23 TXLA-ST 56.27 55.09 NAT 17
3 Vollmer, Dana W 16 Fast-NT 55.56 55.29 NAT 16
4 Soelter, Alison J 16 Wichita-MV 57.30 56.84 15
5 Rodriguez, Carolin 18 RSCA-OZ 56.63 57.06 14
6 Smith, Katie A 17 Mustangs-NT 57.37 57.24 13
7 Halvorson, Lori M 16 SwimTulsa-OK 58.18 57.74 12
8 Neal, Emily C 16 Plano-NT 57.75 57.84 11
B - Final
9 Marshall, Dallas L 21 Mustangs-NT 58.65 58.07 9
10 Pipes-Neilson, Kar 41 UNAT-SI 58.97 58.70 7
11 Johnson, Caroline 17 Spa-MV 58.63 58.75 6
12 Wex, Nicki L 16 WEST-WI 59.65 58.94 5
13 Aubry, Ashton E 15 KCB-MV 59.30 59.76 4
14 Tang, Mindy L 17 SwimCarolina-NC 59.37 59.83 3
15 Dominski, Emily E 14 NTSC-IL 59.60 1:00.53 2
16 Howard, Ashley B 15 SwimCarolina-NC 59.90 1:00.54 1
C - Final
17 Barnett, Caroline 15 Mustangs-NT 1:00.54 59.62
18 Doerge, Ella J 14 Des Moines S.F.-IA 59.90 59.76
19 Hipschen, Amber A 17 KMSC-OK 1:00.95 59.91
20 Hall, Erica M 14 Fast-NT 1:00.23 1:00.06
21 Woodward, Samantha 13 KMSC-OK 1:00.49 1:00.18
22 Campbell, Marissa 14 Lobo-NM 1:00.57 1:01.30
22 Devereux, Adriane 17 Mustangs-NT 1:00.73 1:01.30
24 Stafford, Shara E 14 Tsa-MV 1:01.06 1:02.17
Event 24 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Sponsor: D&J SPORTS
AR: & 44.92 1997 Neil Walker
PR: % 45.89 2002 Neil Walker
MR: # 45.89 2002 Neil Walker
49.99 NAT
Meet Qualifying: 58.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Walker, Neil S 27 TXLA-ST 50.17 47.14 NAT 20
2 Dusing, Nate J 25 TXLA-ST 50.17 48.22 NAT 17
3 Wike, James W 20 NTSC-IL 50.17 48.97 NAT 16
4 Plummer, David E 18 KMSC-OK 49.67 49.30 NAT 15
5 Wolfe, Michael A 17 Splash Club-OK 50.81 49.86 NAT 14
6 Blanchard, Dan C 21 UNAT 50.80 50.93 13
7 Hadlley, Eric M 20 SMU-NT 51.85 51.57 12
8 Floyd, Travis B 17 COM-WT 51.89 51.59 11
B - Final
9 Nylin, Per O 21 SMU-NT 52.42 51.37 9
10 Clark, Ian R 19 SMU-NT 52.50 51.75 7
11 Berrettini, Jonath 18 Mustangs-NT 52.39 52.83 6
12 Lebeau, Charles E 20 JTSC-OK 52.93 52.92 5
13 Smith, Justin R 19 SMU-NT 53.55 52.95 4
14 Cowen, Ronald L 23 Fast-NT 54.21 53.07 3
15 Rodriguez, Jacob M 22 SMU-NT 54.41 53.35 2
16 Thompson, Matt W 13 ROCK-NT 54.00 53.77 1
C - Final
17 Duncan, Cullen M 18 HSC-GU 54.47 53.16
18 Holland, Kyle M 17 The Fleet-GU 54.92 53.73
18 Weidemann, Alex J 20 SMU-NT 54.60 53.73
20 Carlisle, Byron A 16 Mustangs-NT 54.68 54.20
21 Howell, Brian B 17 SSC-OK 54.49 54.44
22 Nath, Luke M 18 Wichita-MV 55.60 54.85
23 Powers, Patrick S 17 PSST-OK 55.28 55.41
24 Winter, David A 15 Swim Newton-MV 54.97 55.52
Event 25 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: HOLIDAY INN AIRPORT
AR: & 4:34.39 1990 Janet Evans
PR: % 4:45.90 1997 Natalie Coughlin
MR: # 4:45.90 1997 Natalie Coughlin
4:51.49 NAT
Meet Qualifying: 5:18.59
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kwasny, Michela L 23 NOVA-CA 4:54.67 4:47.54 NAT 20
2 Hansen, Codie M 17 Mustangs-NT 4:53.45 4:48.98 NAT 17
3 Lanne, Colleen A 24 NOVA-CA 4:54.46 4:49.29 NAT 16
4 Martindale, Micah 14 COSST-LA 4:55.51 4:54.12 15
5 Schluntz, Justine 16 Duke-NM 4:52.08 4:56.20 14
6 Roberts, Katie A 17 Mustangs-NT 4:58.39 4:56.83 13
7 Kocsis, Jenn A 15 SO-MW 4:55.66 4:57.93 12
8 Granger, Jill S 16 COM-WT 4:58.21 5:02.56 11
B - Final
9 Kenney, Lindsay C 17 Plano-NT 4:58.59 4:56.70 9
10 Blackman, Jennifer 17 Mustangs-NT 5:02.46 5:00.77 7
11 Berry, Emma A 16 KCB-MV 5:03.16 5:00.85 6
12 Herre, Lindsay N 18 KCB-MV 5:02.92 5:01.45 5
13 Massengale, Britta 18 Tideriders-AR 5:02.50 5:02.40 4
14 Sandison, Whitney 17 KCB-MV 5:00.65 5:02.88 3
15 King, Raichelle N 16 KCB-MV 5:00.73 5:03.50 2
16 Stinson, Aimee J 17 CSST-CO 5:03.25 5:06.01 1
C - Final
17 Brammer, Molly E 16 Team Dolphins-MV 5:06.62 5:01.49
18 Case, Shandra N 17 TXLA-ST 5:06.87 5:02.63
19 Neal, Emily C 16 Plano-NT 5:06.59 5:03.14
20 Brosseau, Katie E 16 Spa-MV 5:06.03 5:03.34
21 Keily, Jaime A 16 The Fleet-GU 5:04.84 5:06.46
22 Cole, Emily C 16 NTSC-IL 5:06.60 5:06.69
23 Dunphy, Ashley M 17 PSA-CA 5:07.51 5:08.02
24 Fuchs, Christie L 17 KCB-MV 5:05.68 5:08.75
Event 26 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: HOLIDAY INN AIRPORT
AR: & 4:08.75 1995 Tom Dolan
PR: % 4:17.36 1998 Josh Davis
MR: # 4:17.36 1998 Josh Davis
4:27.19 NAT
Meet Qualifying: 4:58.89
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Carvin, Chad R 29 MVN-CA 4:24.96 4:14.58%NAT 20
2 Smith, Sean C 21 KMSC-OK 4:31.68 4:28.19 17
3 Postma, Ferdi 21 SMU-NT 4:32.48 4:29.31 16
4 Jaben, Max G 18 KCB-MV 4:34.45 4:30.71 15
5 Brunfeldt, Alex T 18 Aquahawks-MV 4:35.59 4:34.71 14
6 Foster, John M 16 NOVA-CA 4:32.23 4:35.29 13
7 Fleming, Anthony A 16 COSST-LA 4:37.09 4:37.25 12
8 Lee, Brandon J 18 KCB-MV 4:38.26 4:38.78 11
B - Final
9 White, JD D 20 SMU-NT 4:40.10 4:37.53 9
10 Hurt, Nic L 19 UNWKU-KY 4:39.33 4:38.76 7
11 Sellers, Justin L 17 Wichita-MV 4:44.22 4:39.62 6
12 Wabeke, Jessen W 19 SMU-NT 4:42.20 4:42.59 5
13 Hoffmann, Jake C 16 Fcst-GU 4:43.72 4:43.32 4
14 Sablick, Tim J 17 Plano-NT 4:44.13 4:44.54 3
15 Smith, Tyler A 19 KMSC-OK 4:44.17 4:45.81 2
16 Wolfe, Michael A 17 Splash Club-OK 4:43.53 4:49.77 1
C - Final
17 Hampson, Ric 22 SMU-NT 4:46.43 4:40.66
18 Peterson, Rory A 22 PSST-OK 4:45.46 4:42.96
19 Riddle, James K 18 Splash Club-OK 4:45.25 4:45.30
20 Lambert, Chase S 16 Dolphins-AR 4:47.83 4:46.12
21 Looney, Robert K 14 COSST-LA 4:46.55 4:46.45
22 Rogers, Nate J 16 Lobo-NM 4:46.59 4:46.71
23 DeMenno, Devin J 17 Duke-NM 4:45.41 4:46.98
24 Ginder, Chris C 17 Nadadores-NT 4:45.34 4:48.87
Event 27 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
AR: & 3:31.74 2002 Stanford Univ.
PR: % 3:42.62 2002 Circle C Swimming
MR: # 3:42.62 2002 Circle C
3:56.89 NAT
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wichita Swim Club-MV 'A' 3:52.27 3:50.82 NAT 40
1) Soelter, Alison J 16 2) Bruce, Caroline C 17
3) Hessel, Jessica C 17 4) Matthies, Meredith K 14
2 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:47.69 3:53.00 NAT 34
1) Smith, Katie A 17 2) Beck, Spindrift S 13
3) Marshall, Dallas L 21 4) Roberts, Katie A 17
3 Cy-Fair Swim Club-GU 'A' 3:52.11 3:55.11 NAT 32
1) Hyde, Keri A 16 2) Williamson, Jaime B 16
3) McLaurin, Rachel L 17 4) Basso, Alex L 16
4 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 3:58.00 3:55.29 NAT 30
1) Vollmer, Dana W 16 2) Lowry, Katie L 17
3) Steenberge, Georgia L 18 4) Hall, Erica M 14
5 Kansas City Blazers-MV 'A' 3:53.09 3:55.74 NAT 28
1) Aubry, Ashton E 15 2) Hoisington, Abby E 16
3) Fuchs, Christie L 17 4) Waller, Rachael C 17
6 City of Plano Swimmers-NT 'A' 3:52.56 3:56.15 NAT 26
1) Neal, Emily C 16 2) Sacco, Brittany L 17
3) Kenney, Lindsay C 17 4) Sacco, Natalie M 15
7 New Trier Swim Club-IL 'A' 4:00.62 3:57.77 24
1) Dominski, Emily E 14 2) Finn, Alisa M 12
3) Zatorski, Lauren M 17 4) Kuczek, Christine B 15
8 Dallas Mustangs-NT 'B' 3:58.00 3:58.89 22
1) Hansen, Codie M 17 2) Grubb, Meredith E 16
3) Bollen, Molly T 15 4) Blackman, Jennifer N 17
9 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 4:03.33 4:02.30 18
1) Hipschen, Amber A 17 2) Rose, Kristie L 17
3) Woodward, Samantha L 13 4) Howell, Lauren L 18
10 City of Plano Swimmers-NT 'B' 4:01.02 4:03.02 14
1) Perry, Lindsey M 17 2) Barwegen, Brittany A 16
3) Kuhlke, Kellyn M 14 4) Benson, Amanda B 14
11 Schroeder Swim Team-WI 'A' 4:06.20 4:06.50 12
1) Nennig, Bailey M 15 2) Sweeney, Lauren S 16
3) Dlugopolski, Leslie K 15 4) Will, Jenny C 17
12 Springfield Aquatics-MV 'A' 4:06.43 4:06.90 10
1) Johnson, Caroline S 17 2) Looker, Rachel A 13
3) Brosseau, Katie E 16 4) Williamson, Kat B 14
13 Kansas City Blazers-MV 'B' 4:02.09 4:09.35 8
1) Berry, Emma A 16 2) Musser, Rachel L 16
3) Matous, Kendall M 17 4) Herre, Lindsay N 18
14 New Trier Swim Club-IL 'B' 4:05.01 4:10.78 6
1) Foley, Mairen C 17 2) Horstkotte, Jessica S 17
3) Davitt, Allie M 13 4) Shumway, Kate T 12
15 Cy-Fair Swim Club-GU 'B' 4:02.86 4:12.97 4
1) Richter, Ashley R 14 2) Joern, Bethany N 13
3) Wittenberg, Nanette M 14 4) Lamb, Jennifer A 13
16 Oklahoma Aquatics Allianc-OK 'A' 4:15.12 4:13.22 2
1) Le, Jennifer 15 2) Buckmaster, Jennay E 15
3) Thompson, Elizabeth J 15 4) Hawkins, Jordan L 16
17 Rockwall Riptides YMCA-NT 'A' 4:16.01 4:13.77
1) Turner, Joy C 13 2) Turner, Nicole P 17
3) Heuer, Brigitte S 43 4) Hite, Tori L 17
18 North Texas Nadadores-NT 'A' 4:08.68 4:13.83
1) Woody, Alyson E 16 2) Baran, Caitlin E 13
3) Ginder, Lisa C 13 4) Munch, Katie M 17
19 Topeka Swim Association-MV 'A' 4:00.32 4:15.40
1) Mzhickteno, Rachel R 16 2) Stafford, Shara E 14
3) Hutchinson, Mariah R 15 4) Howarter, Katey M 16
20 Schroeder Swim Team-WI 'B' 4:16.29 4:15.57
1) Bichanich, Erin M 14 2) Wallach, Caitlin E 17
3) Koehn, Angela L 16 4) Dlugopolski, Lisa K 14
21 SwimTulsa-OK 'A' 4:08.61 4:15.85
1) Schultz, Sarah A 16 2) Miller, Carlyann V 16
3) Halvorson, Lori M 16 4) Oven, Meaghan E 14
22 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 4:11.98 4:16.60
1) Curley, Jacqueline A 18 2) Zebrowski, Kathryn E 12
3) Duncan, Kelsey C 14 4) Andersson, Jennie G 15
23 Texas Gold-ST 'A' 4:13.83 4:17.30
1) Gerken, Karen R 14 2) Colella, Jocie P 13
3) Souganidis, Ellie S 15 4) Wheeler, Darly E 14
24 Jenks Trojan Swim Club-OK 'A' 4:09.48 4:17.80
1) Hayes, Valerie D 13 2) Foster, Keisha A 17
3) Ortega, Lara 16 4) Bussman, Jennifer A 17
25 Bakersfield Swim Club-CC 'A' 3:58.54 4:18.28
1) Evans, Rachel E 17 2) Smart, Sarah E 17
3) Hall, Alexandra C 16 4) Dinan, Vicky R 16
26 Pajarito Aquatic Club-NM 'A' 4:09.40 4:18.82
1) Fry, Lisa M 17 2) Padilla, Mari E 17
3) Paffett, Britta F 16 4) Schmitt, Katie M 16
27 City of Midland Aquatics-WT 'A' 4:02.27 4:18.86
1) Carson, Caroline L 18 2) Burleson, Kathleen K 16
3) Granger, Jill S 16 4) Jelf, Laura E 17
28 Springfield Aquatics-MV 'B' 4:24.53 4:19.60
1) Williamson, Sarah E 16 2) Sorenson, Deanna R 13
3) Brosseau, Kelsey L 14 4) Lindeman, Katie A 13
29 Occoquan Swimming-PV 'A' 3:59.11 4:20.85
1) Verducci, Kara E 18 2) Penning, Liz M 17
3) Lindberg, Sarah E 17 4) Urso, Kerry L 17
30 Metro Omaha Swim Team-MW 'A' 4:10.41 4:22.24
1) Bechdolt, Amy L 14 2) Murphy, Carrie L 16
3) Naughton, Andrea M 15 4) Kemp, Laura A 14
31 Houston Swim Club-GU 'A' 4:20.26 4:28.10
1) Eberhardt, Stephanie M 16 2) Weiss, Elizabeth 15
3) Cruthirds, Melanie H 14 4) Mendenhall, Calle M 17
32 Ponca Sailfish Swim Team-OK 'A' 4:20.00 4:30.59
1) Harris, Kayla A 14 2) Sonnichsen, Catherine N 18
3) Harris, Heather L 15 4) Millemon, Jodie L 14
33 Bakersfield Swim Club-CC 'B' 4:07.21 4:31.86
1) Townsend, Lacey J 17 2) Williams, Sarah E 16
3) Townsend, Katy E 15 4) Ridgeway, Morgan K 16
-- Colorado Springs Swim Team-CO 'A' 3:58.00 DQ
1) Fowler, Lauren M 14 2) Clarke, Kelsey A 15
3) Edmiston, Tori A 15 4)
-- Grapevine-Colleyville A T-NT 'A' 4:08.26 DQ
1) Borgstede, Carrie L 15 2) Walker, Keilah D 17
3) Sharp, Nicole D 17 4) Jurma, Angela M 16
-- Wal*Mart Swim Club-AR 'A' 4:09.02 NS
1) Cindric, Nicole C 15 2) Sandlin, Brandy J 16
3) Cindric, Brittany J 17 4) Parker, Jennifer M 14
-- Team Dolphins-MV 'A' 4:08.30 NS
1) Goodson, Angela M 18 2) Williams, TJ J 15
3) Leidigh, Ashley N 16 4) Brammer, Molly E 16
-- Razorback Aquatic Club-AR 'A' 4:19.53 NS
1) Keller, Raeanne M 13 2) Adams, Emily E 17
3) Strange, Lonnie R 16 4) Campbell, Hailey J 12
-- First Colony Swim Team-GU 'A' 4:07.14 NS
-- Wichita Swim Club-MV 'B' 4:07.14 SCR
-- City of Plano Swimmers-NT 'C' 4:07.27 SCR
Event 28 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
AR: & 3:04.47 2003 Univ. of Texas
PR: % 3:17.00 1995 Iowa State Univ.
MR: # 3:26.12 2002 Circle C
3:27.29 NAT
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Smu-NT 'A' 3:27.50 3:23.39#NAT 40
1) Hadlley, Eric M 20 2) Nylin, Per O 21
3) Hampson, Ric 22 4) Postma, Ferdi 21
2 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 3:33.00 3:29.98 34
1) Plummer, David E 18 2) Smith, Sean C 21
3) Smith, Tyler A 19 4) Grothe III, J D D 16
3 Bakersfield Swim Club-CC 'A' 3:35.01 3:30.41 32
1) Beckman, Adam R 16 2) Kalmikovs, Val 30
3) Bartell, Kevin A 18 4) Whittington, Joe J 17
4 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:27.37 3:31.70 30
1) Berrettini, Jonathon V 18 2) Haller, Brooks B 16
3) Wherry, Kenneth C 20 4) Weghorst, Matt H 23
5 Smu-NT 'B' 3:32.00 3:32.78 28
1) Clark, Ian R 19 2) Wolther, Travis V 20
3) Stephenson, Justin T 20 4) White, JD D 20
6 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 3:29.83 3:33.03 26
1) Allred, Cameron E 17 2) Verdeyen, Michael J 17
3) Cowen, Ronald L 23 4) Vollmer, Nick B 18
7 Kansas City Blazers-MV 'A' 3:34.09 3:33.88 24
1) Jaben, Max G 18 2) Lee, Brandon J 18
3) Menezes, Marcio P 24 4) Zasadny, Alex R 18
8 Wichita Swim Club-MV 'A' 3:35.37 3:34.39 22
1) Koop, Andre L 17 2) Goertzen, AJ J 17
3) Sellers, Justin L 17 4) Nath, Luke M 18
9 City of Plano Swimmers-NT 'A' 3:41.31 3:36.00 18
1) Sablick, Tim J 17 2) Barnes, Ivan C 18
3) LeBlanc, MacKenzie D 16 4) Burk, Kyle D 16
10 Rockwall Riptides YMCA-NT 'A' 3:42.52 3:38.86 14
1) Thompson, Matt W 13 2) Green, Rustin D 15
3) Newell, Ben R 15 4) Russell, Sean P 18
11 Texas Gold-ST 'A' 3:37.74 3:40.98 12
1) Myers, Bryan L 16 2) Colella, Tony M 16
3) Coley, Chris L 17 4) Nosal, Joshua M 14
12 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 3:52.21 3:42.80 10
1) Ruzycki, Zac J 17 2) Schwiebert, Matthew L 16
3) Swisher, Alex A 16 4) Turnbull, Michael J 16
13 Dallas Mustangs-NT 'B' 3:35.00 3:43.48 8
1) Carlisle, Byron A 16 2) Bannon, John D 14
3) Nix, Taylor M 18 4) Benson, Jeff T 18
14 First Colony Swim Team-GU 'A' 3:49.31 3:45.22 6
1) Chesney, Matt R 17 2) Hammervold, Josh E 14
3) Hoffmann, Jake C 16 4) Fontenot, Paden P 16
15 Las Cruces Aquatic Team-NM 'A' 3:40.30 3:45.64 4
1) Egnaczak, Luke K 18 2) Miller, Garrett R 17
3) O'Connor, Johh P 34 4) Travstead, Ben A 18
16 Cy-Fair Swim Club-GU 'B' 3:40.34 3:46.78 2
1) Yee, Alex P 15 2) Murphy, Scott J 16
3) ST Cyr, Greg H 18 4) Holland, Tyler M 15
17 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 3:42.00 3:47.48
1) Verdeyen, Stephan H 19 2) Lowry, Bradley A 14
3) Ellison, Matt E 18 4) Slininger, Chris T 16
18 City of Shreveport S.T.-LA 'A' 3:46.95 3:47.74
1) McGee, Mason L 15 2) Looney, Robert K 14
3) Fleming, Anthony A 16 4) Cooper, Gordon R 16
19 SwimTulsa-OK 'A' 3:46.15 3:48.82
1) Lynn, Dylan P 16 2) Ferrell, Scott S 16
3) Ferrell, Ryan S 17 4) Kaminski, Michael J 17
20 SwimCarolina-NC 'A' 3:46.93 3:49.92
1) Woodhull-Smith, Kevin M 16 2) Fuller, Sam S 16
3) Tang, Matt W 14 4) Sturmer, Corey M 17
21 Texas Gold-ST 'B' 3:51.83 3:50.10
1) Ward, Andrew P 16 2) Williams, Sean P 17
3) Sockwell, Brandon R 16 4) Myers, Randy J 16
22 Bakersfield Swim Club-CC 'B' 3:46.27 3:51.14
1) Berry, Brian J 17 2) Juette, Max A 18
3) Kraetsch, Jon L 15 4) Brown, Zak B 19
23 Oklahoma Aquatics Allianc-OK 'A' NT 3:51.43
1) Mascorro, Dustin R 14 2) Overton, Jeffery A 24
3) Thomas, Hogan C 25 4) Cavin, Chris E 14
24 North Texas Nadadores-NT 'A' 3:53.90 3:53.76
1) Ginder, Chris C 17 2) Shults, Jace A 16
3) Bracy, Austin S 14 4) Singley, Wil W 13
25 Ponca Sailfish Swim Team-OK 'A' 3:49.00 3:54.41
1) Powers, Patrick S 17 2) Lawson, Graeme C 18
3) Peterson, Rory A 22 4) Millemon, Kyle W 16
-- New Trier Swim Club-IL 'A' 3:33.22 DQ
1) Raynard, Dan M 14 2) Wike, James W 20
3) Snabes, Andrew M 13 4) Schroeder, Jarod Y 30
-- ConocoPhillips Splash Club-OK 'A' 3:43.00 DQ
1) Wolfe, Michael A 17 2) Geibel, Andrew L 15
3) Morris, Danny R 18 4) Riddle, James K 18
-- Cy-Fair Swim Club-GU 'A' 3:33.35 DQ
1) Holland, Kyle M 17 2) Hall, Spencer T 17
3) Caskey, Neil A 14 4) McCracken, Scott M 19
-- Jenks Trojan Swim Club-OK 'A' 3:54.83 NS
-- Texas Gold-ST 'C' 4:02.34 SCR
Event 361 Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
55.99 NAT
Meet Qualifying: 1:02.69
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Time Trial
1 Moscherosch, Mo A 17 WEST-WI 1:02.49 1:05.17
Event 362 Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
49.19 NAT
Meet Qualifying: 58.09
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 LeClere, Victor C 14 WEST-WI 55.62 56.03
Event 367 Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
2:03.69 NAT
Meet Qualifying: 2:17.19
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jorgensen, Gwen R 17 WEST-WI 2:11.83 2:15.72
Event 380 Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
20.49 NAT
Meet Qualifying: 23.99
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rogers, Nate J 16 Lobo-NM 22.00 22.29
2 George, Nathan D 24 Rockville-PV 21.23 22.47
3 Dwyer, Andy R 17 WEST-WI 22.22 22.53
4 Rogers, Jack F 14 Lobo-NM 23.50 23.61