11/17/2013 - 11/17/2013
Cambridge, Massachusetts, USA
Girls'' & Boys'' Divis.1 Fall State Swim Dive - 11/17/2013
Results
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
1 Chelmsford 1:54.03 1:51.89 40
1) Anna Haywood 15 2) Rebecca Pierce 15
3) Shannon Wright 14 4) Alexandra (C) McCafferty 14
2 Newton North 1:53.50 1:52.55 34
3 Acton-Boxborough 1:52.68 1:52.60 32
Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay
1 Braintree 1:51.30 1:51.70 40
1) Christian Quigley 16 2) Matthew Gaffney 16
3) John Magnuson 16 4) Nicolas Lau 15
Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
1 Jennifer (C) Day 14 CHELM 1:59.08 1:55.65 20
2 Soojin (C) Kim 14 AND 1:58.44 1:56.15 17
3 Caroline (C) Batis 15 DURF 1:57.23 1:57.31 16
Event 5 Girls 200 Yard IM
1 Caitlin (C) Sherid 14 CHELM 2:11.70 2:06.15 20
2 Jessica (C) Crowle 14 A-B 2:11.07 2:09.60 17
3 Amanda Graf 15 NEWT 2:10.94 2:09.78 16
30.82 1:08.65
Event 6 Boys 200 Yard IM
1 John Magnuson 16 BRAIN 2:09.62 2:09.06 20
27.32 59.90 1:38.80 2:09.06
Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
1 Virginia (C) Burns 14 BRKT 23.99 23.95 20
2 Erika (C) Sheinhai SR FRAM 24.76 24.95 17
3 Maddie Biron JR FRAM 24.72 25.09 16
Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
1 Nicolas Lau 15 BRAIN 23.42 23.98 20
Event 9 Girls 1 mtr Diving
1 Maura (C) Sticco-I SR FRAM 363.35 510.55 20
2 Michaela Sliney 16 HAV 361.80 489.90 17
3 Alyssa (C) Seales SR FRAM 347.10 483.30 16
Event 11 Girls 100 Yard Butterfly
1 Virginia (C) Burns 14 BRKT 56.58 56.64 20
2 Shannon Wright 14 CHELM 1:01.30 59.27 17
3 Ali Lie JR FRAM 59.29 59.70 16
Event 12 Boys 100 Yard Butterfly
1 John Magnuson 16 BRAIN 57.84 58.13 20
27.09 58.13
Event 13 Girls 100 Yard Freestyle
1 Caitlin (C) Sherid 14 CHELM 53.53 52.69 20
2 Jayne Vogelzang 15 LEX 54.50 54.27 17
3 Amanda Graf 15 NEWT 57.89 54.36 16
Event 15 Girls 500 Yard Freestyle
1 Jennifer (C) Day 14 CHELM 5:17.70 5:05.72 18.5
1 Maeve (C) Awiszus 14 AND 5:13.26 5:05.72 18.5
3 Kelly (C) Lennon 14 METH 5:06.85 5:09.80 16
Event 17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
1 Chelmsford 1:40.91 1:39.96 40
1) Crystal Zhu 15 2) Alexandra (C) Omobono 14
3) Jennifer (C) Day 14 4) Caitlin (C) Sheridan 14
2 Framingham 1:40.86 1:41.71 34
3 Lexington 1:42.34 1:42.29 32
Event 19 Girls 100 Yard Backstroke
1 Maeve (C) Awiszus 14 AND 59.36 59.14 20
2 Anna Haywood 15 CHELM 1:01.25 1:00.25 17
3 Logan Gallagher 17 NEWT 1:01.38 1:01.68 16
Event 21 Girls 100 Yard Breaststroke
1 Jessica (C) Crowle 14 A-B 1:10.18 1:07.66 20
2 Tiffany Shao 15 A-B 1:10.64 1:09.95 17
3 Shannon Fitzsimmon 15 AND 1:10.68 1:10.75 16
Event 22 Boys 100 Yard Breaststroke
State Meet: * 1:13.53 11/21/2011 Ed Hernon, Norwood
1 Matthew Gaffney 16 BRAIN 1:06.62 1:04.95* 20
30.60 1:04.95
Event 23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
1 Chelmsford 3:38.80 3:36.86 40
1) Anna Haywood 15 2) Alexandra (C) Omobono 14
3) Jennifer (C) Day 14 4) Caitlin (C) Sheridan 14
2 Acton-Boxborough 3:37.84 3:39.08 34
3 Lexington 3:44.85 3:40.84 32
Women - Team Rankings - Through Event 23
1. Chelmsford 381.5
2. Andover 278.5
3. Framingham 252
4. Acton-Boxborough 243
5. Newton North 217
6. Lexington 204
7. Needham 167
8. Haverhill 145
9. Brockton 85
10. Methuen 55
11. Billerica 54
12. Brookline 45
12. Boston Latin 45
14. Lowell 37
15. Durfee, Fall River 30
16. Braintree 7
Girls'' & Boys'' Div.2, Fall State,Swim & Dive - 11/17/2013
Results
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1 Belmont 1:52.44 1:51.87 40
1) Li, Jiaqi 14 2) Quinn, Emily 16
3) Blake-West, Jessica 16 4) Pulak, Anastasia 14
2 Bishop Feehan 1:53.27 1:52.97 34
3 North Andover 1:55.55 1:56.28 32
Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
1 Myers, Maddie (C) 14 Bishop Feehan 1:55.99 1:54.92 20
2 Quirk, Shannon 15 WAKE 1:56.76 1:56.37 17
3 O''Connell, Kaylie 15 STONE 1:58.10 1:58.11 16
Event 5 Girls 200 Yard IM
1 Reidemeister, Mari 15 Bishop Feehan 2:07.37 2:07.73 20
2 Blake-West, Jessic 16 BELM 2:10.58 2:11.27 17
3 Deveaux, Chrissy ( 14 North Andover 2:16.01 2:16.61 16
Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
1 McDonald, Samantha 16 WOOD 25.08 24.57 20
2 Smith, Kathryn 15 WALP 24.79 24.81 17
3 Russolillo, Jacque 14 Central Catholic 24.68 24.86 16
Event 9 Girls 1 mtr Diving
1 Phelan, Hannah 16 WALP 340.00 483.25 20
2 Kelsey, Cynthia 16 BELM 320.55 432.05 17
3 Taghian, Gabriella 15 WOOD 286.45 404.65 16
Event 11 Girls 100 Yard Butterfly
1 Blake-West, Jessic 16 BELM 56.87 56.87 20
2 Niness, Mackenzie 14 Nda-Worcester 56.98 57.80 17
3 Lake, Abby 15 URL 58.40 58.15 16
Event 13 Girls 100 Yard Freestyle
1 Smith, Kathryn 15 WALP 54.68 53.95 20
2 Gribbel, Lily 16 Wellesley 55.49 55.22 17
3 Smith, Katherine 15 READ 56.38 55.77 16
Event 15 Girls 500 Yard Freestyle
1 Myers, Maddie (C) 14 Bishop Feehan 5:06.95 5:03.26 20
2 Quirk, Shannon 15 WAKE 5:07.48 5:07.06 17
3 Uchida, Haruka (C) 14 BELM 5:22.44 5:22.28 16
Event 17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
1 Central Catholic 1:44.08 1:42.77 40
1) Jacobs, Meghan 16 2) Guldemond, Lea 16
3) Dion, Kylee 17 4) Russolillo, Jacqueline (C) 14
2 Wellesley 1:44.43 1:44.51 34
3 Westwood 1:45.96 1:45.41 32
Event 19 Girls 100 Yard Backstroke
1 Lake, Abby 15 URL 58.49 58.81 20
2 Niness, Mackenzie 14 Nda-Worcester 59.14 59.86 17
3 Seo, Sydney 16 North Andover 1:01.57 1:01.71 16
Event 21 Girls 100 Yard Breaststroke
1 Reidemeister, Mari 15 Bishop Feehan 1:06.49 1:06.79 20
2 Lapalme, Sienna 15 Bishop Stang 1:09.02 1:09.15 17
3 Quinn, Emily 16 BELM 1:08.16 1:09.28 16
Event 23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
1 Bishop Feehan 3:41.41 3:43.16 40
1) Nitso, Hannah 16 2) LaPierre, Shelly (C) 14
3) Myers, Maddie (C) 14 4) Reidemeister, Marisa 15
2 Belmont 3:48.59 3:48.25 34
3 Westwood 3:51.01 3:49.70 32
Women - Team Rankings - Through Event 23
1. Bishop Feehan 317.5
2. Belmont 287.5
3. Natick 159.5
4. Reading 151
5. Westwood 144
6. Wellesley 143
7. Central Catholic 135
8. North Andover 119.5
9. Ursuline Academy 108
10. Bishop Stang 105
11. Notre Dame Academy-Worcester 85
12. Seekonk 70
13. Notre Dame Academy-Hingham 68
14. Walpole 67
15. Wakefield 60
16. Apponequet 59.5
17. Winchester 56
18. Melrose 48.5
19. Stoneham 35
20. Woburn 29
21. Burlington 22
22. Dedham 20
23. Norwood 16
24. Marshfield 15
25. Mount Alvernia, Newton 3
26. Dracut 1