5/11/2013 - 5/11/2013
Charlotte, USA
Mecklenburg Aquatic Club 5/11/2013 - 9:28 AM
2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013
presented by UltraSwim?
Mecklenburg County Aquatic Center
Event 17 Women 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
Name Age Team Seed Prelims
==================================================================
=== Preliminaries ===
1 Megan Kingsley 17 Mount Pleasant S 2:11.32 2:13.15
2 Meredith Hoover 20 North Carolina A 2:13.57 2:13.76
3 Courtney Weaver 17 Flint ''Y'' Falcon 2:11.52 2:14.63
4 *Andreina Pinto 21 Gator Swim Club 2:11.23 2:14.83
5 Lauren Harrington 20 Athens Bulldog S 2:14.27 2:14.85
6 Emma Nunn 19 NOVA- 2:12.02 2:15.14
7 Kelsi Worrell 18 Univ Louisville 2:17.35 2:15.41
8 Kim Vandenberg 29 New York Athleti 2:08.78 2:15.48
-----------------------------------------------------------------
9 Tanja Kylliainen 20 Univ Louisville 2:15.07 2:16.20
10 Kelsey Floyd 21 Univ Tennessee 2:08.74 2:17.23
11 Caitlin Casazza 16 SwimMAC Carolina 2:13.13 2:17.54
12 Cari Blalock 20 North Carolina A 2:14.07 2:17.64
13 Courtney Beidler 21 Club Wolverine 1:59.87Y 2:18.28
14 Margaret D''Innocenzo 18 Crimson Aquatics 2:15.74 2:18.49
15 Elizabeth Beisel 20 Bluefish Swim Cl 2:11.45 2:18.88
15 *Marina Ribi 25 Golden Panther A 2:18.10 2:18.88
-----------------------------------------------------------------
17 Jessica Camposano 20 Valle Colombia 2:16.65 2:19.24
17 Mary Griffith 19 Univ Tennessee 2:16.52 2:19.24
19 Chelsea Weedman 20 Una NLAC 2:13.22 2:19.82
20 Claire Deselm 15 North Carolina A 2:18.09 2:19.93
21 Emma Spilman 16 Saint Petersburg 2:15.58 2:20.08
22 Christina Lappin 14 North Mecklenbur 2:27.28 2:20.58
23 Patricia Forrester 18 Georgia Coastal 2:13.94 2:20.63
24 Kylie Jordan 15 Snow Swimming 2:23.19 2:20.65
-----------------------------------------------------------------
25 Caroline Mitchell 18 Marlins of Ralei 2:17.90 2:20.81
26 Alisha Harricharan 21 Gryphons 2:13.30S 2:21.00
27 Allison Schmitt 22 North Baltimore 2:11.26 2:21.24
28 Jordan Smith 20 Patriot Aquatics 2:20.26 2:22.40
29 Hellen Moffitt 17 Machine Aquatics 2:27.78 2:22.49
30 *Anne Leuthold 21 Una SBE 2:17.66 2:22.83
31 Samantha Stratfod 17 Guelph 2:27.74 2:23.18
32 Lilly Vivado 14 Bluefish Swim Cl 2:27.14 2:23.30
-----------------------------------------------------------------
33 Elsa Welshofer 16 SwimMAC Carolina 2:16.84 2:23.64
34 Chloe Sutton 21 Mission Viejo Na 2:17.40 2:24.12
-----------------------------------------------------------------
35 Haley Lips 19 Indiana Universi 2:12.14 2:24.79
36 Amanda Carner 19 Univ Tennessee 1:59.89Y 2:26.56
37 Taylor Roy 19 Una UF 1:59.01Y 2:26.78
38 Alyssa Marsh 15 SwimMAC Carolina 2:27.71 2:27.36
39 Kendall Pena 18 Marlins of Ralei 2:22.09 2:27.41
40 Alexandria Merritt 19 Auburn Universit 2:16.58 2:27.60
41 Elizabeth Zeiger 15 Bluefish Swim Cl 2:24.05 2:29.03
42 Kate Woolbright 20 Sarasota YMCA 2:21.85 2:29.88
43 Maija Roses 17 SwimMAC Carolina 2:28.12 2:30.86
44 Heather Merritt 17 SwimMAC Carolina 2:53.08 2:42.86
-- Giorgie Graves 19 UNA-TBAY 2:25.49 DFS
-- Abigail Chin 19 Univ Louisville 2:17.13 DFS
-- Willa Wang 18 North Baltimore 2:00.17Y DFS
-- Jordan Surhoff 18 North Baltimore 2:25.93 DFS
-- Shannon Vreeland 21 Athens Bulldog S 1:58.63Y NS
-- Astrid Swensen 15 YMCA of the Nort 2:16.38 NS
-- *Jessica Thielmann 19 Gator Swim Club 2:17.09 NS
-- Kaitlyn Johnson 23 Lake Erie Silver 2:21.37 NS
-- *Thao Le 16 Saint Augustine 2:17.20 NS
Mecklenburg Aquatic Club 5/11/2013 - 9:41 AM
2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013
presented by UltraSwim?
Mecklenburg County Aquatic Center
Event 18 Men 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
Name Age Team Seed Prelims
==================================================================
=== Preliminaries ===
1 *Joseph Schooling 17 Bolles School Sh 1:56.67 1:59.65
2 Tom Luchsinger 22 Una UNC 1:57.01 2:00.57
3 Dan Madwed 24 Club Wolverine 1:56.71 2:00.97
4 Jose Perez 19 Venezuela 2:03.95 2:02.35
5 *Sebastien Rousseau 22 Gator Swim Club 1:56.77 2:02.60
6 *Dylan Bosch 19 Club Wolverine 1:59.21 2:02.62
7 Chase Kalisz 19 North Baltimore 2:00.82 2:02.88
8 Andrew Seliskar 16 Nation''s Capital 2:01.62 2:04.01
-----------------------------------------------------------------
9 Stephen Schmuhl 20 Indiana Universi 2:00.73 2:04.19
10 *Marcin Cieslak 21 Gator Swim Club 1:56.13 2:05.02
11 Kyle Whitaker 21 Club Wolverine 1:58.95 2:05.03
12 Connor Jaeger 22 Club Wolverine 2:02.35 2:05.32
13 David Sharpe 22 Nova Scotia 1:58.81 2:05.38
14 Tynan Stewart 18 Unattached 2:01.44 2:05.53
15 Koya Osada 17 Duke Aquatics 1:48.95Y 2:05.65
16 Eddy Marin 21 Venezuela 2:04.85 2:05.76
-----------------------------------------------------------------
17 Alexis Marquez 27 Venezuela 2:01.52 2:05.79
18 Nico Van Duijn 22 Switzerland 2:00.66 2:05.93
19 Connor Green 17 Bluefish Swim Cl 1:48.90Y 2:06.28
20 Michael Flach 22 Carolina Aquatic 1:58.04 2:06.29
21 Joseph Carbone 16 Bolles School Sh 2:05.63 2:07.54
22 *Raul Garrastazu 19 Una LAS 2:05.02 2:07.63
23 Ian Rainey 17 Wilton Y Wahoos 2:07.84 2:08.04
24 *Oussama Mellouli 29 Trojan Swim Club 1:58.12 2:08.23
-----------------------------------------------------------------
25 Alec Cohen 19 Una RAYS 2:05.01 2:08.60
26 Connor Signorin 20 Una UF 2:04.51 2:08.66
27 Marko Blazevski 20 Unattached 2:03.00 2:09.11
28 Kevin Bradley 18 Crimson Aquatics 2:05.40 2:09.35
29 Gavin Colley 16 North Baltimore 2:06.49 2:09.49
30 Austin Snyder 19 Una SBE 1:47.24Y 2:09.50
31 Christian McCurdy 18 Una SBE 1:44.56Y 2:09.91
32 James Murphy 15 Machine Aquatics 2:10.28 2:10.00
-----------------------------------------------------------------
33 Maxwell Dolan 17 Wilton Y Wahoos 2:10.25 2:10.10
34 *Eduardo Solaeche-Gom 19 Gator Swim Club 1:59.40S 2:10.45
-----------------------------------------------------------------
35 *Daniel Woods 19 Una GSC 2:03.26 2:10.52
36 *Dan Wallace 20 Gator Swim Club 2:00.78 2:10.93
37 Luke Torres 18 Coral Springs 2:04.91 2:11.01
38 Brett Mackenzie 19 Univ Louisville 2:07.01 2:11.16
39 Jason Ewart 16 North Baltimore 2:11.25 2:11.36
40 Matthew Haupt 33 Snow Swimming 2:04.14 2:11.68
41 Adam Bull 19 Una UF 2:05.60 2:11.85
42 Hunter Brakovec 16 New South Swimmi 2:09.10 2:11.88
43 *Gerard Rodriguez 20 Una CA 1:47.60Y 2:11.98
44 Benjamin Colley 19 Una UNC 1:46.93Y 2:12.35
45 Jack Manchester 18 SwimMAC Carolina 2:09.41 2:12.38
46 Joseph Petrone 17 Jersey Wahoos 2:04.39 2:12.43
47 Matthew Tynan 19 Unattached 2:05.98 2:12.48
48 Ethan Young 15 Carpet Capital A 2:10.01 2:12.77
49 John Newell 19 New South Swimmi 1:47.55Y 2:12.98
50 Mitch DeForest 19 North Carolina A 2:03.75 2:13.46
51 Tyler Hill 20 SwimMAC Carolina 2:04.40 2:13.69
52 Samuel Wang 17 Sherbrooke 2:09.08 2:13.70
53 Matthew McPheters 17 Bolles School Sh 2:11.87 2:14.38
54 Nathaniel Bond 19 Una UOFL 2:06.58 2:14.45
55 Andrew Schuehler 18 Jersey Wahoos 2:06.70 2:14.63
56 Sava Turcanu 18 Hickory Foundati 2:06.05 2:14.64
57 James Cormier 16 Nova Scotia 2:13.15 2:18.39
58 William Silva 20 Gator Swim Club 2:13.56 2:19.04
59 Matthew Elliott 20 Una UF 2:08.31 2:19.71
-- *Matt Navata 21 Una CA 1:48.50Y DFS
-- William Buese 16 North Baltimore 2:04.68 DFS
-- *Pedro Oliveira 25 Cardinal Aquatic 1:58.45 DFS
-- Tom Kremer 18 Unattached 1:58.34 NS
-- Logan Heck 19 Una UNC 2:03.13 NS
-- John Wojciechowski 21 Club Wolverine 2:03.11 NS
-- Tyler Clary 24 Club Wolverine 1:54.93 NS
-- *Antton Haramboure 22 Auburn Universit 1:58.16S NS
-- *Arthur Mendes 19 Auburn Universit 2:01.83 NS
Mecklenburg Aquatic Club 5/11/2013 - 9:50 AM
2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013
presented by UltraSwim?
Mecklenburg County Aquatic Center
Event 19 Women 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Prelims
==================================================================
=== Preliminaries ===
1 Madison Kennedy 25 SwimMAC Carolina 24.93 25.56
2 Megan Romano 22 Athens Bulldog S 25.23 25.67
3 Jessica Hardy 26 Trojan Swim Club 24.50 25.69
4 Dana Vollmer 25 Unattached 25.09 26.01
5 Lia Neal 18 Asphalt Green Un 25.30 26.06
5 *Emma Svensson 20 Una SWIM 22.37Y 26.06
7 Amanda Weir 27 SwimAtlanta 25.04 26.08
8 Liv Jensen 23 California Aquat 25.19 26.20
-----------------------------------------------------------------
9 Shannon Vreeland 21 Athens Bulldog S 26.16 26.23
10 Kim Vandenberg 29 New York Athleti 22.96Y 26.34
11 *Nathalie Lindborg 22 Southern Methodi 25.53 26.41
12 Emily Allen 16 North Mecklenbur 26.44 26.42
13 Cierra Runge 17 North Baltimore 25.72 26.45
14 Natalie Hinds 19 Una UF 26.36 26.46
15 Kaitlyn Johnson 23 Lake Erie Silver 26.38 26.47
16 Lauren Harrington 20 Athens Bulldog S 25.67 26.64
-----------------------------------------------------------------
17 Anastasia Bogdanovski 19 Unattached 26.95 26.65
18 Andrea Georoff 29 SwimMAC Carolina 25.84 26.71
19 Lauren Rhodes 17 SwimMAC Carolina 26.21 26.77
20 Michelle Williams 22 Una OSU 25.90 26.78
21 Riki Bonnema 19 Una SBE 22.43Y 26.80
22 Faith Johnson 18 SwimMAC Carolina 25.75 26.84
23 Deirdre Jones 21 Club Wolverine 22.80Y 26.85
24 Kelsi Worrell 18 Univ Louisville 26.49 26.87
-----------------------------------------------------------------
25 Erika Braun 41 Marlins of Ralei 26.32 26.89
26 Christina Lappin 14 North Mecklenbur 27.07 26.92
27 Catherine Deloof 16 Pointe Aquatics 26.75 26.97
28 Danielle Siverling 20 North Carolina A 26.53 26.98
29 Abigail Speers 18 Machine Aquatics 26.21 27.00
29 Nora McCullagh 15 SwimMAC Carolina 26.04 27.00
31 Mary Pelton 15 North Baltimore 26.23 27.04
32 Kristel Vourna 21 Una CTA 26.10 27.05
32 Lindsay Gendron 20 Univ Tennessee 26.63 27.05
Swim-Off Required ----------------------------------------------
34 Elizabeth Boyce 19 Unattached 26.54 27.11
-----------------------------------------------------------------
35 Hannah Lincoln 19 Marlins of Ralei 22.68Y 27.12
36 Stephanie Armstrong 21 Indiana Universi 26.76 27.19
36 Katie Meili 22 Unattached 26.30 27.19
38 Jessica Hodgson 17 Bolles School Sh 24.36Y 27.26
39 Caroline Simmons 22 Univ Tennessee 26.00 27.28
40 Chantique Payne 23 Guelph 26.47 27.29
40 *Sharalynn Missiuna 18 Club Wolverine 26.83 27.29
42 Kelsey Floyd 21 Univ Tennessee 22.10Y 27.32
42 Molly Wedge 19 Nova Scotia 27.45 27.32
44 Lara Marshall 18 YMCA of Northwes 26.72 27.35
45 Alexandria Frasier 20 Bluefish Swim Cl 26.59 27.40
46 Maria Sheridan 17 SwimMAC Carolina 27.99 27.41
47 Alisha Harricharan 21 Gryphons 27.55 27.42
48 Mercedes Toledo 23 Venezuela 26.94 27.47
49 Rebecca Postoll 16 Stingrays 26.94 27.49
50 Lindsey McKnight 19 Una UF 26.83 27.50
51 *Ellese Zalewski 21 Gator Swim Club 25.85 27.51
52 Temarie Tomley 16 Mercy Healthplex 26.55 27.52
53 Sara Delay 22 Indiana Universi 26.26 27.60
54 Darby Wayner 16 Georgia Coastal 26.82 27.62
55 Olivia Scott 20 Auburn Universit 26.70 27.64
56 Erika Torrellas 20 Venezuela 26.93 27.67
57 Maddy Smart 18 Wilton Y Wahoos 27.12 27.77
58 Giorgie Graves 19 UNA-TBAY 27.51 27.95
59 Patricia Forrester 18 Georgia Coastal 26.74 27.97
60 Rebecca MacPherson 17 Nova Scotia 27.61 28.10
61 Siwan Thomas-Howells 16 Bolles School Sh 28.77 28.12
62 Emma Saunders 18 Manchester Aqua 26.40 28.28
63 Melissa Postoll 18 Stingrays 27.41 28.56
64 Erin Gaeckle 20 Univ Tennessee 24.15Y 28.74
65 Rebecca Ejdervik 25 Unattached 31.58 32.43
-- Zoe Mattingly 19 Club Wolverine 26.49 DFS
-- Maggie Miller 16 Unattached 27.88 NS
-- Zina Grogg 20 Una SBE 22.90Y NS
-- Catherine Mulquin 18 Una MACH 26.97 NS
-- Hannah Freyman 19 Una SBE 22.92Y NS
Mecklenburg Aquatic Club 5/11/2013 - 9:54 AM
2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013
presented by UltraSwim?
Mecklenburg County Aquatic Center
Event 20 Men 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Prelims
==================================================================
=== Preliminaries ===
1 Anthony Ervin 31 California Aquat 21.60 22.43
2 Cullen Jones 29 SwimMAC Carolina 21.54 22.61
3 *Marcelo Chierighini 22 Auburn Universit 22.66 22.69
4 Karl Krug 23 SwimAtlanta 22.54 22.70
5 Ricky Berens 25 Longhorn Aquatic 19.40Y 22.79
6 Josh Schneider 25 Una UC 21.78 22.82
7 Tyler McGill 25 New York Athleti 22.83 22.90
8 *Adam Brown 24 Una AGUA 22.08 22.95
-----------------------------------------------------------------
9 Garrett Weber-Gale 27 Longhorn Aquatic 22.40 23.03
10 Mario Todorovic 24 Bolles School Sh 22.63 23.08
11 Pavel Babaev 29 Swim Florida 22.66 23.10
12 *Joseph Schooling 17 Bolles School Sh 20.61Y 23.34
12 *James Disney-May 20 Auburn Universit 22.80 23.34
14 *Roy-allan Burch 27 SwimMAC Carolina 22.47 23.46
15 *Bruno Ortiz 20 Club Wolverine 23.85 23.48
15 Jonathan Boffa 20 Una SBE 19.55Y 23.48
-----------------------------------------------------------------
17 *Caryle Blondell 21 Univ Louisville 23.59 23.55
17 Steven Cebertowicz 23 Schroeder YMCA S 22.88 23.55
19 *Sidni Hoxha 21 Una MA 23.18 23.60
20 Luis Flores 19 Puerto Rico 20.01Y 23.62
21 Sean Gunn 19 Zimbabwe 24.37 23.69
21 *Simonas Bilis 19 Una SBE 19.66Y 23.69
23 Caeleb Dressel 16 Bolles School Sh 23.45 23.74
23 Matthew Thomas 20 Una SBE 20.03Y 23.74
-----------------------------------------------------------------
25 Jesus Lopez 18 Venezuela 23.02 23.79
26 Kyle Darmody 18 SwimMAC Carolina 23.19 23.80
27 Santo Condorelli 18 Bolles School Sh 22.90 23.85
28 Bradley Deborde 21 Patriot Aquatics 22.76 23.88
29 Tim Phillips 22 SwimMAC Carolina 23.79 23.90
30 David Ernstsson 20 Stockholmspolise 23.88 23.91
31 Juan Cambindo 24 Valle Colombia 22.80 23.93
32 Andrew Grant 28 Unattached 23.36 23.95
-----------------------------------------------------------------
33 Paul Powers 17 Splash Aquatic C 23.42 23.99
34 John Hauser 20 Una NLAC 23.34 24.02
-----------------------------------------------------------------
35 Andrew Chetcuti 20 Malta 23.60 24.04
35 James Wells 21 Indiana Universi 24.02 24.04
37 Horus Briseno Ramirez 20 Mexico 23.70 24.08
38 Ryan Murphy 17 Bolles School Sh 23.26 24.09
39 Logan Heck 19 Una UNC 23.64 24.13
39 Michael Wynalda 21 Club Wolverine 23.82 24.13
41 *Vitor Sa 20 Una MA 20.44Y 24.23
42 David Wililams 19 Una SBE 19.91Y 24.24
43 *Oystein Hetland 23 Univ Tennessee 24.13 24.25
44 BJ Hornikel 21 VFL Sindelfingen 22.89 24.28
45 Nicolas Fink 19 Athens Bulldog S 23.95 24.30
46 Scott Johnson 17 Marlins of Ralei 20.59Y 24.32
47 *Azad Al-Barazi 25 Una TROJ 24.49 24.38
48 Shane Ryan 19 Una NLAC 23.26 24.39
49 Evan Van Moerkerke 19 Gryphons 22.41S 24.40
50 Michael Andrew 14 Indie Swimming 24.09 24.42
50 Chris Sadsad 19 Univ Tennessee 24.01 24.42
52 Ryan Harty 16 Greenwood Memori 24.35 24.44
52 Shane Austin 21 Una NLAC 23.31 24.44
54 JT Stilley 21 SwimMAC Carolina 23.83 24.46
55 Andres Doria 17 Venezuela 23.86 24.55
56 Kameron Chastain 21 Univ Louisville 24.08 24.56
57 Yianni Thermos 19 Una DBS 24.02 24.58
58 Joseph Scherpenberg 21 SwimCinnati 20.68Y 24.60
59 Kyle Ficker 21 Una UNC 23.25 24.62
60 Michael Covert 20 Una CA 20.38Y 24.63
61 Michael Chadwick 18 SwimMAC Carolina 26.85 24.70
62 Jonathan Boland 18 Palmetto Aquatic 25.09 24.73
63 Sean Grier 21 Una NLAC 20.30Y 24.82
63 Nic Eriksson 19 Unattached 24.82 24.82
65 Matthew Curby 20 Blue Dolphins 23.96 24.85
66 Marco Gonzalez 21 Valle Colombia 23.24 24.87
66 Owen Wright 16 Bluefish Swim Cl 24.14 24.87
68 Hayes McCullagh 18 SwimMAC Carolina 27.06 24.99
69 Aaron Young 19 Univ Louisville 24.02 25.01
70 Timothy Wylie 19 Univ Tennessee 24.49 25.04
71 Nathan Lile 18 Una SMAC 24.66 25.05
72 *Constantin Rondot 23 Tennessee Aquati 23.56 25.07
73 Richard Munch 19 Machine Aquatics 20.05Y 25.08
74 Jason Deana 18 Una SBE 20.49Y 25.09
75 Hayden Kosater 20 Swim Macon 25.10 25.18
76 Luc Boudreau 21 Nova Scotia 24.40 25.23
77 Ian Silverman 17 North Baltimore 25.18 25.53
78 Joe Ur 21 Nova Scotia 23.48 25.63
79 Sean Yeh 16 New Wave Swim Te 26.03 25.74
80 Tate Warden 19 Unattached 24.14 25.81
81 Mark Gangloff 30 New York Athleti 24.80 29.35
-- *Thomas Dahlia 23 Una CARD 23.66 DFS
-- *Pawel Werner 20 Gator Swim Club 23.93 NS
-- Aaron Ghiglieri 19 Club Wolverine 23.75 NS
-- John Long 25 Aquatic Team Of 23.16 NS
-- Nic Graesser 19 Upper Mainline Y 20.61Y NS
-- Ryan Wilkinson 19 SwimMAC Carolina 24.24 NS
-- Roger Miesfeld 21 Una SBE 20.00Y NS
Mecklenburg Aquatic Club 5/11/2013 - 10:21 AM
2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013
presented by UltraSwim?
Mecklenburg County Aquatic Center
Event 21 Women 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
Name Age Team Seed Prelims
==================================================================
=== Preliminaries ===
1 Isabella Arcila 19 Valle Colombia 1:01.90 1:02.55
2 Megan Romano 22 Athens Bulldog S 1:00.19 1:02.60
2 Kathleen Baker 16 SwimMAC Carolina 1:01.63 1:02.60
4 Kaitlin Harty 15 Greenwood Memori 1:01.99 1:02.62
5 *Carolina Colorado 25 Davie Nadadores 1:01.28 1:02.74
6 Alexandra DeLoof 18 Club Wolverine 1:04.58 1:03.19
7 Ellen Williamson 20 Una UVAA 1:01.83 1:03.47
8 Brooke Zeiger 17 Bluefish Swim Cl 1:03.66 1:03.49
-----------------------------------------------------------------
9 Jillian Vitarius 19 Auburn Universit 1:02.27 1:03.50
10 Annie Harrison 18 OAK 1:04.70 1:03.61
11 Catherine Mulquin 18 Una MACH 1:03.98 1:03.77
12 *Claudia Lau 20 Club Wolverine 1:02.45 1:03.81
13 Zoe Mattingly 19 Club Wolverine 1:02.69 1:03.91
14 Christina Leander 18 Unattached 1:03.39 1:03.99
15 *Marni Oldershaw 18 Club Wolverine 1:04.14 1:04.12
16 Hellen Moffitt 17 Machine Aquatics 1:03.22 1:04.36
-----------------------------------------------------------------
17 Sarah Reynolds 18 Auburn Universit 1:03.32 1:04.54
18 Gabrielle Deloof 17 Pointe Aquatics 1:02.78 1:04.74
19 Jordan Mattern 20 Athens Bulldog S 1:04.54 1:04.81
20 *Fernanda Gonzalez Ra 23 Gator Swim Club 1:00.96 1:04.85
21 *Dorina Szekeres 20 Indiana Universi 1:03.95 1:04.93
22 *Vien Nguyen 16 Saint Augustine 1:04.95 1:04.99
23 Catherine Deloof 16 Pointe Aquatics 1:03.99 1:05.05
24 Emma Saunders 18 Manchester Aqua 1:04.13 1:05.21
-----------------------------------------------------------------
25 Ashlee Linn 20 Sarasota YMCA 1:03.66 1:05.23
26 Maria Sheridan 17 SwimMAC Carolina 1:05.21 1:05.48
27 Erica Belcher 20 Univ Louisville 54.53Y 1:05.49
28 Elizabeth Beisel 20 Bluefish Swim Cl 1:01.12 1:05.56
29 Caroline Arakelian 18 Unattached 1:04.76 1:05.67
30 Amber McDermott 20 Athens Bulldog S 54.50Y 1:05.68
31 Marie Georger 19 Club Wolverine 1:04.68 1:05.72
32 Nicole Emery 17 SwimMAC Carolina 1:04.52 1:05.75
-----------------------------------------------------------------
33 Emily Allen 16 North Mecklenbur 1:05.35 1:05.97
34 Alice Treuth 16 Coastal Aquatics 1:06.88 1:06.06
-----------------------------------------------------------------
35 Megan Kingsley 17 Mount Pleasant S 53.68Y 1:06.31
36 Melissa Postoll 18 Stingrays 1:04.99 1:06.48
37 Lauren Rhodes 17 SwimMAC Carolina 1:05.83 1:06.84
38 Alyssa Marsh 15 SwimMAC Carolina 1:07.44 1:07.03
39 Natalie Hinds 19 Una UF 53.88Y 1:07.14
40 *Ellese Zalewski 21 Gator Swim Club 1:03.34 1:07.15
41 Lauren James 16 North Baltimore 1:06.50 1:07.28
42 Kylie Jordan 15 Snow Swimming 1:07.44 1:07.30
43 Heather Merritt 17 SwimMAC Carolina 1:03.84 1:07.55
44 Alexandra Martelle 17 SwimMAC Carolina 1:07.00 1:08.39
45 Kaitlin Mills 21 Una SBE 54.42Y 1:08.54
46 Nicole Haynes 20 Una SBE 54.61Y 1:08.94
47 Rebecca MacPherson 17 Nova Scotia 1:06.92 1:08.95
48 Erin Gaeckle 20 Univ Tennessee 55.00Y 1:09.38
49 Elizabeth Zeiger 15 Bluefish Swim Cl 1:03.81 1:09.72
50 Claire Deselm 15 North Carolina A 1:06.35 1:10.27
51 Temarie Tomley 16 Mercy Healthplex 1:07.54 1:10.70
52 Emily Sarratt 16 Duke Aquatics 1:13.71 1:11.02
53 Lindsey McKnight 19 Una UF 1:05.88 1:11.13
-- Mary Pelton 15 North Baltimore 1:04.70 DFS
-- Abigail Speers 18 Machine Aquatics 1:08.09 DFS
-- Hannah Freyman 19 Una SBE 53.48Y NS
-- Zina Grogg 20 Una SBE 52.93Y NS
-- Nora McCullagh 15 SwimMAC Carolina 53.81Y NS
-- Kathryn Miles 19 Bolles School Sh 1:10.73 NS
-- Maggie Miller 16 Unattached 1:04.15 NS
Mecklenburg Aquatic Club 5/11/2013 - 12:00 PM
2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013
presented by UltraSwim?
Mecklenburg County Aquatic Center
Event 22 Men 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
Name Age Team Seed Prelims
==================================================================
=== Preliminaries ===
1 David Plummer 27 Minnetonka Swim 52.98 55.20
2 Andrew teDuits 19 Una WA 55.93 55.43
3 Ryan Murphy 17 Bolles School Sh 53.76 55.49
4 Jack Conger 18 Una MACH 54.07 55.94
5 Ryan Lochte 28 Daytona Beach Sw 53.79 56.06
6 Eugene Godsoe 25 Unattached 53.61 56.12
7 *Junya Koga 25 Club Wolverine 53.91 56.17
8 *Mohamed Hussein 21 Una UMBC 57.63 56.40
-----------------------------------------------------------------
9 Steven Zimmerman 20 Ohio State Unive 55.98 56.45
10 *Pedro Oliveira 25 Cardinal Aquatic 55.83 56.66
10 Adam Mania 29 Schroeder YMCA S 54.98 56.66
12 Ryan Harty 16 Greenwood Memori 56.83 56.79
13 Nic Graesser 19 Upper Mainline Y 55.84 56.97
14 *Luis Rojas 22 Una LAS 56.56 56.98
15 Kyle Tyrrell 19 Nation''s Capital 56.85 57.09
16 Tynan Stewart 18 Unattached 56.22 57.33
-----------------------------------------------------------------
17 Shane Ryan 19 Una NLAC 56.27 57.52
18 Nathaniel Savoy 20 Una NLAC 56.00 57.66
19 James Wells 21 Indiana Universi 55.47 57.68
20 Christian Homer 20 Gator Swim Club 58.90 57.74
21 *Corey Main 18 Gator Swim Club 46.84Y 57.86
22 Zachary McGinnis 22 H2okie Aquatics 55.93 57.87
23 Connor Green 17 Bluefish Swim Cl 56.69 57.94
24 Patrick Myers 20 Bluefish Swim Cl 57.04 58.09
-----------------------------------------------------------------
25 *Ryutaro Kamiya 21 Club Wolverine 57.57 58.21
26 Jack Manchester 18 SwimMAC Carolina 57.20 58.26
27 John Wojciechowski 21 Club Wolverine 48.95Y 58.27
28 Michael Camper 19 Una SBE 47.97Y 58.39
29 Andrew Grant 28 Unattached 57.89 58.51
30 Matthew Josa 18 SwimMAC Carolina 56.50 58.60
31 Evan Noble 21 Una UOFL 1:03.40 58.61
32 Joseph Scherpenberg 21 SwimCinnati 57.57 58.75
-----------------------------------------------------------------
33 Alexander Martin 15 Jersey Wahoos 58.90 58.91
34 Ethan Young 15 Carpet Capital A 58.09 58.91
-----------------------------------------------------------------
35 *Nicolas Brun 19 NTC Aquatics 59.06 59.13
36 Horus Briseno Ramirez 20 Mexico 56.01S 59.18
37 Alec Cohen 19 Una RAYS 58.75 59.22
38 Nolan Tesone 19 Univ Louisville 58.97 59.37
39 Michael Domagala 17 Asphalt Green Un 57.32 59.44
40 Kit Moran 23 Nova Scotia 58.92 59.49
41 William Raynor 19 Club Wolverine 57.52 59.49
42 Connor Signorin 20 Una UF 1:00.87 59.53
43 *Marcin Cieslak 21 Gator Swim Club 49.71Y 59.56
44 Jason Ewart 16 North Baltimore 58.87 59.65
45 Matt Kwatyra 19 London Aquatic 58.21 59.68
45 Bradley Dillon 21 Una UNC 57.65 59.68
47 Kyle Darmody 18 SwimMAC Carolina 56.63 59.71
48 Koya Osada 17 Duke Aquatics 49.56Y 1:00.03
49 Sean Grier 21 Una NLAC 56.84 1:00.17
50 William Buese 16 North Baltimore 59.86 1:00.22
50 Stephen Schmuhl 20 Indiana Universi 57.66 1:00.22
52 Maxwell Williamson 18 Northern KY Clip 58.24 1:00.23
53 Paul Powers 17 Splash Aquatic C 58.48 1:00.37
54 Ryan Wilkinson 19 SwimMAC Carolina 58.38 1:00.38
55 Evan Van Moerkerke 19 Gryphons 55.42S 1:00.41
55 Aaron Young 19 Univ Louisville 57.22 1:00.41
57 Michael Andrew 14 Indie Swimming 1:01.08 1:00.43
58 Matthew Curby 20 Blue Dolphins 56.83 1:00.47
59 Charles Putnam 20 Una UVAA 58.32 1:00.48
60 Sam Rairden 21 Univ Tennessee 57.35 1:00.58
61 Conor Dwyer 24 Lake Forest 57.05 1:00.59
62 Jesus Lopez 18 Venezuela 57.71 1:00.62
63 Timothy Wylie 19 Univ Tennessee 58.98 1:00.94
64 Zachary Lierley 18 Mount Pleasant S 58.62 1:00.95
65 Michael Covert 20 Una CA 48.85Y 1:01.08
66 Jonathan Boland 18 Palmetto Aquatic 50.24Y 1:01.13
67 Grant Proctor 18 Jersey Wahoos 1:00.44 1:01.14
68 Matthew McPheters 17 Bolles School Sh 59.28 1:01.16
69 Colin Hamilton 20 Bolles School Sh 58.71 1:01.31
70 Benjamin Colley 19 Una UNC 50.15Y 1:01.37
71 Connor Kalisz 16 North Baltimore 59.07 1:01.46
72 Jordan Denmark 21 Unattached 59.32 1:01.54
73 Yianni Thermos 19 Una DBS 59.34 1:01.59
74 Kevin Glenn 18 SwimMAC Carolina 1:00.33 1:01.64
75 Bradley Deborde 21 Patriot Aquatics 49.51Y 1:01.71
76 Hayden Adams 18 Nova Scotia 1:02.09 1:02.03
77 Garrett House 18 Duke Aquatics 1:03.01 1:02.25
78 Ian Rainey 17 Wilton Y Wahoos 1:01.45 1:02.28
79 Nathan Lile 18 Una SMAC 1:00.21 1:02.40
80 *Stephanus Coetzer 20 Una SBE 48.71Y 1:02.73
81 Andre Smedstad 20 Greenville Swim 49.29Y 1:03.00
82 Geraint Berger 16 Nova Scotia 1:03.30 1:03.43
83 Scott Johnson 17 Marlins of Ralei 1:03.28 1:03.61
84 Lane Bretschneider 17 SwimMAC Carolina 1:03.50 1:03.81
85 Joe Ur 21 Nova Scotia 1:01.59 1:04.88
86 Hayden Kosater 20 Swim Macon 1:03.50 1:06.22
-- David Sharpe 22 Nova Scotia 56.58 DQ
-- *Darian Townsend 28 Tucson Ford Deal 56.15 DFS
-- *Caryle Blondell 21 Univ Louisville 57.82 DFS
-- Hayes McCullagh 18 SwimMAC Carolina 1:01.54 NS
-- Clifton Gordon 20 Una UNC 58.90 NS
-- Tyler Clary 24 Club Wolverine 55.57 NS
Mecklenburg Aquatic Club 5/11/2013 - 11:36 AM
2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013
presented by UltraSwim?
Mecklenburg County Aquatic Center
Event 23 Women 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Prelims
==================================================================
=== Preliminaries ===
1 Chloe Sutton 21 Mission Viejo Na 4:04.18 4:13.00
2 Leah Smith 18 Jewish Community 4:07.10 4:13.25
3 Gillian Ryan 17 North Baltimore 4:07.26 4:14.87
4 Kristel K?brich 27 Chile 4:11.32 4:15.13
5 Cierra Runge 17 North Baltimore 4:13.28 4:15.71
6 Amber McDermott 20 Athens Bulldog S 4:08.93 4:16.13
7 *Andreina Pinto 21 Gator Swim Club 4:08.45 4:16.22
8 Ashley Steenvoorden 22 Unattached 4:07.63 4:16.41
-----------------------------------------------------------------
9 Danielle Siverling 20 North Carolina A 4:14.68 4:16.65
10 Shannon Vreeland 21 Athens Bulldog S 4:10.42 4:16.66
11 Jordan Mattern 20 Athens Bulldog S 4:15.60 4:17.90
12 Brooke Zeiger 17 Bluefish Swim Cl 4:20.76 4:18.45
13 *Sam Cheverton 24 Una OSU 4:09.56 4:18.46
14 Allison Schmitt 22 North Baltimore 4:01.77 4:19.75
15 Alex Norris 21 Una OSU 4:16.93 4:20.54
16 Alicia Mathieu 21 Una UF 4:18.04 4:22.62
-----------------------------------------------------------------
17 Lindsay Gendron 20 Univ Tennessee 4:13.59 4:22.74
18 Willa Wang 18 North Baltimore 4:17.90 4:22.92
19 Mary Griffith 19 Univ Tennessee 4:24.87 4:23.30
20 Megan Siverling 20 Una NLAC 4:23.37 4:23.59
21 *Jessica Thielmann 19 Gator Swim Club 4:14.33 4:23.63
22 Summer Finke 16 Saint Petersburg 4:18.68 4:24.09
23 Megan Byrnes 14 Nation''s Capital 4:20.52 4:24.61
24 Rebecca Postoll 16 Stingrays 4:21.44 4:24.91
-----------------------------------------------------------------
25 Autumn Finke 18 Saint Petersburg 4:19.95 4:25.07
26 Lilly Vivado 14 Bluefish Swim Cl 4:49.35Y 4:26.57
27 Abigail Chin 19 Univ Louisville 4:21.20 4:26.96
28 Kelly Ann Baird 21 Una OSU 4:18.67 4:27.32
29 Anna Jahns 16 Gwinnett Aquatic 4:28.10 4:28.09
30 Currie Murch Elliot 19 SwimMAC Carolina 4:27.52 4:28.47
31 Maddy Smart 18 Wilton Y Wahoos 4:22.31 4:29.10
32 Margaret D''Innocenzo 18 Crimson Aquatics 4:21.98 4:29.21
-----------------------------------------------------------------
33 Taylor Roy 19 Una UF 4:47.21Y 4:30.08
34 Lindsey McKnight 19 Una UF 4:21.31 4:32.16
-----------------------------------------------------------------
35 Haley Lips 19 Indiana Universi 4:17.56 4:33.43
36 Meagan Bernier 20 Nova Scotia 4:29.59 4:33.48
37 Molly Wedge 19 Nova Scotia 5:15.71 4:33.56
38 Jordan Smith 20 Patriot Aquatics 4:22.48 4:34.02
39 Maria Alvarez 23 Valle Colombia 4:48.92Y 4:34.37
40 Elsa Welshofer 16 SwimMAC Carolina 4:29.66 4:34.44
41 Nicole Emery 17 SwimMAC Carolina 4:26.52 4:34.87
42 Alice Treuth 16 Coastal Aquatics 4:33.58 4:36.23
43 Kendall Pena 18 Marlins of Ralei 4:27.36 4:36.57
44 Amanda Carner 19 Univ Tennessee 4:21.77 4:37.78
45 Siwan Thomas-Howells 16 Bolles School Sh 4:24.48 4:37.87
46 Melissa Postoll 18 Stingrays 4:28.83 4:39.28
46 Rebecca MacPherson 17 Nova Scotia 4:33.58 4:39.28
48 Kate Woolbright 20 Sarasota YMCA 4:19.39 4:40.91
49 Ashlee Linn 20 Sarasota YMCA 4:43.44 4:46.23
-- Emily Allen 16 North Mecklenbur 4:29.37 DQ
-- Caroline Mitchell 18 Marlins of Ralei 4:34.00 DFS
-- Annie Harrison 18 OAK 4:18.00 NS
-- Emma Nunn 19 NOVA- 4:48.06Y NS
-- *Thao Le 16 Saint Augustine 4:22.70 NS
-- Jessica Wolf 18 Club Wolverine 4:22.76 NS
Mecklenburg Aquatic Club 5/11/2013 - 11:41 AM
2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013
presented by UltraSwim?
Mecklenburg County Aquatic Center
Event 24 Men 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Prelims
==================================================================
=== Preliminaries ===
1 Connor Jaeger 22 Club Wolverine 3:48.06 3:54.09
2 *Matias Koski 18 Dynamo Swim Club 3:52.55 3:54.46
3 Matt McLean 24 Univ Virginia Aq 3:47.33 3:55.65
4 Michael Klueh 26 Club Wolverine 3:48.17 3:55.73
5 *Marwan El Kamash 19 Una CA 4:20.71Y 3:55.94
6 Conor Dwyer 24 Lake Forest 3:46.24 3:56.39
7 Zane Grothe 21 Auburn Universit 3:52.82 3:56.86
8 Michael McBroom 21 Longhorn Aquatic 3:49.89 3:57.22
-----------------------------------------------------------------
9 Charlie Houchin 25 iX3 Sports 3:48.03 3:57.83
10 *Mateusz Sawrymowicz 26 Una TROJ 3:53.33 3:58.12
11 Michael Wynalda 21 Club Wolverine 4:21.19Y 3:59.60
12 Justin Glanda 20 Club Wolverine 4:00.82 4:00.45
13 JT Stilley 21 SwimMAC Carolina 3:55.89 4:00.71
14 Miguel Perez 18 Venezuela 4:01.83 4:01.96
15 Pete Brumm 19 Club Wolverine 3:57.87 4:03.96
16 *Nicholas Schwab 22 Indiana Universi 4:00.47 4:04.00
-----------------------------------------------------------------
17 *Alejandro Gomez 28 Davie Nadadores 3:55.45 4:04.04
17 *Oussama Mellouli 29 Trojan Swim Club 3:45.31 4:04.04
19 Mateo De Angulo 22 Valle Colombia 3:53.66 4:04.07
20 Andy Arteta 17 Venezuela 4:03.19 4:04.56
21 Michael Weiss 21 Wisconsin Aquati 3:53.62 4:05.38
22 Alec Cohen 19 Una RAYS 3:59.75 4:05.84
23 Antoine Khazne 15 Venezuela 4:04.46 4:06.88
24 James Murphy 15 Machine Aquatics 4:26.53 4:07.00
-----------------------------------------------------------------
25 *Sebastien Rousseau 22 Gator Swim Club 4:01.95 4:07.04
26 Michael Flach 22 Carolina Aquatic 3:53.52 4:07.14
27 Kyle Watson 20 Nova Scotia 4:02.87 4:07.39
28 Ian Silverman 17 North Baltimore 4:04.91 4:07.46
29 Paul Soley 19 Club Wolverine 4:01.94 4:08.48
30 John Gaylor 20 North Carolina A 4:02.00 4:08.67
31 *Dan Wallace 20 Gator Swim Club 3:55.40 4:08.73
32 *Gerard Rodriguez 20 Una CA 3:58.30 4:09.03
-----------------------------------------------------------------
33 Michael Domagala 17 Asphalt Green Un 3:57.29 4:10.09
34 Ian Rainey 17 Wilton Y Wahoos 4:10.97 4:10.82
-----------------------------------------------------------------
35 William Silva 20 Gator Swim Club 3:59.02 4:10.93
36 Chris Reith 23 Nova Scotia 4:07.10 4:11.25
37 Matthew Tynan 19 Unattached 4:03.21 4:11.27
38 *Josh Booth 17 Bolles School Sh 4:32.28Y 4:11.60
39 Stephen Schmuhl 20 Indiana Universi 4:00.83 4:11.63
40 Pierce Bradshaw 16 New South Swimmi 4:09.77 4:11.65
41 Nicholas Killeen 19 Club Wolverine 4:01.32 4:11.72
42 *Raul Garrastazu 19 Una LAS 4:04.46 4:11.82
43 Adam Linker 17 Marlins of Ralei 4:09.40 4:12.34
44 Koya Osada 17 Duke Aquatics 4:29.12Y 4:12.61
45 Joseph Petrone 17 Jersey Wahoos 3:59.96 4:12.65
46 Gavin Colley 16 North Baltimore 4:09.22 4:13.51
47 Adam Bull 19 Una UF 4:02.71 4:13.71
48 Mitch DeForest 19 North Carolina A 4:28.98Y 4:13.90
49 Ryan Rosenbaum 18 Una UF 4:04.93 4:14.66
50 Christian McCurdy 18 Una SBE 4:29.06Y 4:15.03
51 Austin Snyder 19 Una SBE 4:30.19Y 4:15.33
52 Maxwell Dolan 17 Wilton Y Wahoos 4:19.48 4:15.51
53 Geraint Berger 16 Nova Scotia 4:08.94 4:15.80
54 Hayden Adams 18 Nova Scotia 4:16.12 4:16.27
55 Matthew Zimmerman 19 Club Wolverine 4:27.99Y 4:16.82
56 Colin Hamilton 20 Bolles School Sh 4:03.97 4:18.45
57 Sava Turcanu 18 Hickory Foundati 4:03.02 4:19.56
58 Nathaniel Bond 19 Una UOFL 4:04.91 4:20.00
59 Alex Eiden 19 Una CA 4:27.23Y 4:20.31
60 Daniel Miller 19 Club Wolverine 4:01.10 4:20.32
61 John Newell 19 New South Swimmi 4:03.59 4:20.43
62 Sammy Sherman 18 Asphalt Green Un 4:07.96 4:20.50
63 William Smith 16 Nova Scotia 4:11.53 4:21.81
64 Alexander Martin 15 Jersey Wahoos 4:27.89 4:21.94
65 Hunter Brakovec 16 New South Swimmi 4:15.17 4:22.06
65 Matthew Curby 20 Blue Dolphins 4:19.96 4:22.06
-- *Antton Haramboure 22 Auburn Universit 3:56.42 NS
-- Patrick Myers 20 Bluefish Swim Cl 4:04.82 NS
-- Tom Luchsinger 22 Una UNC 3:53.65 NS
-- *Pawel Werner 20 Gator Swim Club 4:25.43Y NS
-- Bradley Dillon 21 Una UNC 4:25.10Y NS
Mecklenburg Aquatic Club 5/11/2013 - 12:08 PM
2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013
presented by UltraSwim?
Mecklenburg County Aquatic Center
Event 25 Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Seed Prelims
==================================================================
=== Preliminaries ===
1 Laura Sogar 22 Bluefish Swim Cl 2:25.15 2:28.85
2 Annie Zhu 18 North Baltimore 2:26.65 2:31.21
3 Ashley Wanland 23 Unattached 2:27.77 2:32.80
4 Molly Hannis 21 Univ Tennessee 2:30.60 2:33.18
5 Angela Chokran 21 Club Wolverine 2:32.73 2:35.17
6 Gisselle Kohoyda 21 Univ Louisville 2:26.56 2:35.65
7 *Raminta Dvariskyte 23 Southern Methodi 2:31.15 2:35.83
8 Genevieve Robertson 16 Guelph 2:28.60S 2:36.45
-----------------------------------------------------------------
9 Katie Meili 22 Unattached 2:34.02 2:36.64
10 Mercedes Toledo 23 Venezuela 2:36.17 2:36.98
11 Brooke Zeiger 17 Bluefish Swim Cl 2:33.28 2:37.12
12 Lauren James 16 North Baltimore 2:37.59 2:37.49
13 Kathleen Baker 16 SwimMAC Carolina 2:35.87 2:38.10
14 Maija Roses 17 SwimMAC Carolina 2:32.04 2:38.16
15 Ashley Danner 22 Mason Makos Swim 2:30.76 2:38.20
16 Shannon O''Malley 20 Una RAYS 2:35.97 2:38.42
-----------------------------------------------------------------
17 Katie Rechsteiner 20 Delaware Swim 2:33.42 2:38.89
18 Rachel Canty 19 Una UNC 2:14.41Y 2:39.40
19 Olga Lapteva 15 Bolles School Sh 2:37.55 2:39.80
20 *Marni Oldershaw 18 Club Wolverine 2:35.23 2:39.84
21 *Sarra Lajnef 23 Gator Swim Club 2:30.09 2:41.66
22 Lillia King 16 Newburgh Sea Cre 2:37.85 2:41.87
23 Kelsey Lui 20 Una SBE 2:14.18Y 2:42.39
24 Alexandra Martelle 17 SwimMAC Carolina 2:14.05Y 2:43.41
-----------------------------------------------------------------
25 Elizabeth Beisel 20 Bluefish Swim Cl 2:31.87 2:43.95
26 Samantha Stratfod 17 Guelph 2:40.97 2:44.22
27 Elizabeth Roberts 25 Savannah Swim Te 2:16.08Y 2:44.85
28 Chelsea Weedman 20 Una NLAC 2:37.46 2:44.89
29 Darby Wayner 16 Georgia Coastal 2:44.20 2:45.87
30 Ashlee Linn 20 Sarasota YMCA 2:37.72 2:46.29
31 Charlsie Lincoln 20 Marlins of Ralei 2:47.52 2:46.41
32 Madison Burns 18 Parkland 2:39.24 2:47.88
-----------------------------------------------------------------
33 Nicole Giamber 19 Marlins of Ralei 2:38.06 2:49.45
34 Haley Sinatro 19 Una NLAC 2:43.60 2:49.80
-----------------------------------------------------------------
35 Emily Sarratt 16 Duke Aquatics 2:55.28 2:49.92
36 Currie Murch Elliot 19 SwimMAC Carolina 2:40.09 2:50.30
37 Caroline Arakelian 18 Unattached 2:36.70 2:50.62
-- *Quynh Ngo 12 Saint Augustine 2:39.40 DQ
-- Micah Lawrence 22 SwimMAC Carolina 2:23.03 DFS
-- Jordan Surhoff 18 North Baltimore 2:37.48 DFS
-- Emily Kopas 16 Davie Nadadores 2:33.80 NS
-- Annie Lazor 18 Unattached 2:28.36 NS
Mecklenburg Aquatic Club 5/11/2013 - 12:30 PM
2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013
presented by UltraSwim?
Mecklenburg County Aquatic Center
Event 26 Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Seed Prelims
==================================================================
=== Preliminaries ===
1 Chase Kalisz 19 North Baltimore 2:14.13 2:15.21
2 *Jorge Murillo 21 Una DANA 2:14.37 2:16.31
3 *Thomas Dahlia 23 Una CARD 2:13.83 2:16.40
4 *Carlos Almeida 24 Cardinal Aquatic 2:14.43 2:16.69
5 Mike Alexandrov 28 Trojan Swim Club 2:11.62 2:16.74
6 *Richard Funk 20 Club Wolverine 2:13.90 2:17.75
7 Nicolas Fink 19 Athens Bulldog S 2:13.89 2:17.80
8 *Tristan Slater 19 Univ Tennessee 2:17.34 2:18.65
-----------------------------------------------------------------
9 Matthew Fedderly 26 Snow Swimming 2:19.29 2:19.76
10 Scott Weltz 26 UCD Aquatics 2:08.99 2:19.90
11 *Azad Al-Barazi 25 Una TROJ 2:19.62 2:20.37
12 Cody Miller 21 Indiana Universi 2:11.72 2:20.50
13 *Lachezar Shumkov 21 Univ Connecticut 2:19.20 2:21.28
14 Andrew Seliskar 16 Nation''s Capital 2:19.94 2:22.03
15 Matt McNamara 19 Club Wolverine 2:24.48 2:22.22
16 Paul Corbae 18 Club Wolverine 2:19.49 2:22.57
-----------------------------------------------------------------
17 Jonathan Naisby 19 Sherbrooke 2:18.13 2:22.83
18 Matthew Elliott 20 Una UF 2:12.00 2:23.03
19 *Marcos Maestre 22 NTC Aquatics 2:22.23 2:23.32
20 Garrett House 18 Duke Aquatics 2:20.81 2:23.64
21 Maxwell Williamson 18 Northern KY Clip 2:15.06 2:23.79
22 Destin Hall 16 Georgia Coastal 2:22.39 2:23.88
23 Andrew Schuehler 18 Jersey Wahoos 2:17.27 2:24.00
24 Kameron Chastain 21 Univ Louisville 2:18.29 2:24.01
-----------------------------------------------------------------
25 *Eduardo Solaeche-Gom 19 Gator Swim Club 2:12.06S 2:24.20
26 Daniel Chang 15 Barracuda Swim C 2:22.60 2:24.33
27 Daniel Le 18 SwimMAC Carolina 2:21.49 2:24.54
28 David Diaz 20 Asphalt Green Un 2:22.87 2:24.58
29 *Freddy Alexander Lop 17 Una DANA 2:22.61 2:24.70
30 Nicholas D''Innocenzo 22 Crimson Aquatics 2:19.91 2:25.05
31 Joshua Zimmt 17 Bluefish Swim Cl 2:23.70 2:25.32
32 Matthew Stephenson 23 Guelph 2:21.20 2:25.66
-----------------------------------------------------------------
33 *Matt Navata 21 Una CA 1:58.53Y 2:25.71
34 *Renato Prono 22 Univ Tennessee 2:02.02Y 2:26.23
-----------------------------------------------------------------
35 Dexter Thomas 19 Una UOFL 2:23.28 2:26.93
36 *Dan Wallace 20 Gator Swim Club 2:18.37 2:27.27
37 Erle Craven 20 Gateway YWCA Sea 2:23.57 2:27.54
38 Luc Boudreau 21 Nova Scotia 2:23.33 2:27.87
39 Brian Bollerman 20 Una UNC 2:19.46 2:28.41
40 Alex Vance 19 Una CA 2:19.61 2:29.61
41 Chris Cipolla 21 Una NLAC 2:18.53 2:29.62
42 *Juan Sequera 19 Club Seminole 2:22.63 2:29.70
42 Luke Torres 18 Coral Springs 2:00.87Y 2:29.70
44 Maxwell Dolan 17 Wilton Y Wahoos 2:34.10 2:29.85
45 Kurt Wohlrab 19 Sandhills 2:23.46 2:30.20
46 Jeremiah O''Donnell 18 Duke Aquatics 2:02.16Y 2:30.26
47 Richard Munch 19 Machine Aquatics 2:20.49 2:30.50
48 Nic Eriksson 19 Unattached 2:00.81Y 2:30.80
49 Matt Kwatyra 19 London Aquatic 2:21.62 2:31.50
50 Marijn Van Zundert 19 Bolles School Sh 2:23.08 2:31.57
51 Connor Kalisz 16 North Baltimore 2:24.97 2:31.76
52 Michael Chadwick 18 SwimMAC Carolina 2:29.66 2:32.48
53 *Nicholas Schwab 22 Indiana Universi 2:22.23 2:32.54
54 Zachary Lierley 18 Mount Pleasant S 2:22.61 2:32.85
55 Sean Yeh 16 New Wave Swim Te 2:28.03 2:33.29
56 Alexander Gianino 20 Badger 2:20.19 2:34.08
57 Adam Linker 17 Marlins of Ralei 2:33.33 2:34.46
58 James Cormier 16 Nova Scotia 2:33.92 2:34.51
59 Grant Proctor 18 Jersey Wahoos 2:29.39 2:35.28
60 Lane Bretschneider 17 SwimMAC Carolina 2:25.22 2:35.91
61 Ryan Rosenbaum 18 Una UF 2:20.93 2:37.05
62 *Agnishwar Jayaprakas 22 SwimMAC Carolina 2:20.80S 2:38.76
-- Kenek Gil 18 Venezuela 2:23.04 DQ
-- David Speese 20 Una UNC 2:17.76 DQ
-- Kit Moran 23 Nova Scotia 2:35.20 DFS
-- Tynan Stewart 18 Unattached 2:22.52 NS
-- Mark Gangloff 30 New York Athleti 2:15.71 NS
-- Alexander Cook 20 Team Pittsburgh 2:22.39 NS