2017 Speedo Sectionals Minneapolis, Day Three Finals - Meet Results


7/19/2017 - 7/22/2017  
Event 17  Women 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
  Meet Record: ! 2:14.85  7/23/2011 Hannah M Ross, UN-WI
                 2:17.69  OPEN US Open
                 2:18.69  JRS
                 2:24.79  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  2:26.99
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Unicomb, Jessic  20 Wisconsin Aquati  2:14.27    2:11.74!OPEN   
             31.51      1:04.68 (33.17)
        1:38.42 (33.74)     2:11.74 (33.32)
  2 Schoof, Ashlyn   18 Elmbrook Swim Cl  2:19.18    2:17.72 JRS+   
             32.08      1:07.03 (34.95)
        1:42.66 (35.63)     2:17.72 (35.06)
  3 Kraus, Mariana   17 Delta Aquatics-I  2:18.41    2:18.11 JRS    
             33.33      1:07.64 (34.31)
        1:43.57 (35.93)     2:18.11 (34.54)
  4 Rae, Monique     18 Una Uwyo-WY       2:18.26    2:18.66 JRS    
             33.62      1:08.92 (35.30)
        1:45.02 (36.10)     2:18.66 (33.64)
  5 Jungers, Caroly  19 Schroeder YMCA S  2:20.19    2:20.04 FUTR   
             32.32      1:08.38 (36.06)
        1:43.74 (35.36)     2:20.04 (36.30)
  6 Schoof, Kaylyn   15 Elmbrook Swim Cl  2:21.15    2:20.68 FUTR   
    r:18.51  32.97      1:08.89 (35.92)
        1:44.73 (35.84)     2:20.68 (35.95)
  7 Lavelle, Meghan  21 Hawkeye Swim Clu  2:20.08    2:20.72 FUTR   
             32.10      1:07.28 (35.18)
        1:44.28 (37.00)     2:20.72 (36.44)
  8 Stelnicki, Lore  20 Missouri State U  2:20.72    2:21.47 FUTR   
             32.95      1:08.38 (35.43)
        1:45.45 (37.07)     2:21.47 (36.02)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Evensen, Courtn  20 U. of Missouri-M  2:22.05    2:19.37 FUTR   
             32.73      1:07.49 (34.76)
        1:43.79 (36.30)     2:19.37 (35.58)
 10 Hosack, Lillie   17 Ozaukee Aquatics  2:22.69    2:19.90 FUTR   
             33.55      1:09.11 (35.56)
        1:44.70 (35.59)     2:19.90 (35.20)
 11 Horne, Sydnie    17 Schroeder YMCA S  2:21.63    2:20.29 FUTR   
    r:+0.95  33.10      1:08.25 (35.15)
        1:44.62 (36.37)     2:20.29 (35.67)
 12 Emary, Magdalen  17 Barrington Swim-  2:21.80    2:20.50 FUTR   
             33.63      1:08.89 (35.26)
        1:45.41 (36.52)     2:20.50 (35.09)
 13 Taylor, Katheri  19 Schroeder YMCA S  2:21.23    2:20.53 FUTR   
             33.11      1:08.54 (35.43)
        1:45.14 (36.60)     2:20.53 (35.39)
 14 Stoll, Holly     17 Schroeder YMCA S  2:23.28    2:23.57 FUTR   
             32.58      1:09.37 (36.79)
        1:46.28 (36.91)     2:23.57 (37.29)
 15 Pritchett, Emma  14 Barrington Swim-  2:23.27    2:25.60        
             34.30      1:11.08 (36.78)
        1:48.26 (37.18)     2:25.60 (37.34)
 16 Dassoff, Alanna  21 Una Uwyo-WY       2:22.70    2:25.64        
             33.39      1:10.33 (36.94)
        1:47.08 (36.75)     2:25.64 (38.56)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Tarver, Connor   21 Wyoming Aquatics  2:23.41    2:21.65 FUTR   
             33.72      1:09.51 (35.79)
        1:46.20 (36.69)     2:21.65 (35.45)
 18 McGinty, Jordan  16 Aquajets Swim Te  2:23.59    2:22.29 FUTR+  
             32.67      1:08.65 (35.98)
        1:45.90 (37.25)     2:22.29 (36.39)
 19 Jones, Eason     13 Edina Swim Club-  2:24.70    2:22.85 FUTR   
             33.71      1:10.23 (36.52)
        1:46.62 (36.39)     2:22.85 (36.23)
 20 Kolar, Jamie     18 West Swim Club-I  2:25.45    2:24.00 FUTR   
             32.84      1:09.30 (36.46)
        1:46.50 (37.20)     2:24.00 (37.50)
 21 Leonard, Kelly   18 Riptide Swim Tea  2:23.48    2:24.01 FUTR   
             33.72      1:09.91 (36.19)
        1:47.27 (37.36)     2:24.01 (36.74)
 22 McLean, Keely    16 Riptide Swim Tea  2:23.64    2:24.49 FUTR   
             34.02      1:10.37 (36.35)
        1:47.67 (37.30)     2:24.49 (36.82)
 23 Haan, Emily      17 Aquajets Swim Te  2:24.92    2:25.07        
             33.68      1:10.07 (36.39)
        1:47.63 (37.56)     2:25.07 (37.44)
 24 Theobald, Emma   16 Dunlap Dolphins-  2:24.37    2:28.58        
             34.59      1:11.98 (37.39)
        1:50.73 (38.75)     2:28.58 (37.85)
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Lewis, Lauren    15 Riptide Swim Tea  2:26.55    2:20.80 FUTR   
             33.67      1:09.37 (35.70)
        1:45.46 (36.09)     2:20.80 (35.34)
 26 Giles, Emily     16 Delta Aquatics-I  2:26.00    2:25.46        
             34.05      1:10.59 (36.54)
        1:48.64 (38.05)     2:25.46 (36.82)
 27 Hepper, Emma     18 AquaStorm-ND      2:27.08    2:26.29        
             34.38      1:11.54 (37.16)
        1:49.09 (37.55)     2:26.29 (37.20)
 28 Clesen, Emily    18 Glenbrook Aquati  2:27.65    2:26.70        
             33.54      1:10.15 (36.61)
        1:48.76 (38.61)     2:26.70 (37.94)
 29 Ellis, Anna      17 Edina Swim Club-  2:26.07    2:26.88        
             33.18      1:10.08 (36.90)
        1:49.13 (39.05)     2:26.88 (37.75)
 30 Schwartz, Abiga  16 St Croix-MN       2:26.43    2:27.34        
             33.07      1:09.67 (36.60)
        1:48.84 (39.17)     2:27.34 (38.50)
 31 Tunney, Leah     16 Ozaukee Aquatics  2:28.33    2:27.78        
             33.99      1:11.28 (37.29)
        1:49.08 (37.80)     2:27.78 (38.70)
 32 Tiltmann, Reill  13 Elmbrook Swim Cl  2:26.93    2:28.70        
             35.06      1:11.61 (36.55)
        1:51.16 (39.55)     2:28.70 (37.54)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 22 Lindsey, Hannah  19 Wisconsin Aquati  2:24.51                   
     r:0.00  32.75      1:08.18 (35.43)
        1:46.94 (38.76)     2:24.51 (37.57)
 28 Kochevar, Abiga  19 Wisconsin Aquati  2:26.20                   
     r:0.00  33.90      1:10.75 (36.85)
        1:48.33 (37.58)     2:26.20 (37.87)
 29 Lasecki, Emma    15 Green Bay Swim C  2:26.33                   
          r:0.00                       
 33 Haden, Paige     19 McGaw YMCA Swim-  2:26.96                   
          r:0.00              33.70 ( )
      2:26.96 (1:53.26)                    
 35 Brazeau, Julia   17 Minnetonka Swim-  2:27.53                   
     r:0.00  33.71      1:10.75 (37.04)
        1:49.13 (38.38)     2:27.53 (38.40)
 37 Horn, Brittany   18 Fox Valley Wave-  2:28.30                   
     r:0.00  35.00      1:12.30 (37.30)
        1:50.30 (38.00)     2:28.30 (38.00)
 39 Clark, Hollis    17 West Swim Club-I  2:28.47                   
     r:0.00  33.16      1:09.45 (36.29)
        1:48.66 (39.21)     2:28.47 (39.81)
 40 Bentley, Sara    20 Ozaukee Aquatics  2:28.63                   
     r:0.00  33.69      1:10.88 (37.19)
        1:48.84 (37.96)     2:28.63 (39.79)
 41 Puccini, Alexa   15 Maverick Swim Cl  2:28.99                   
     r:0.00  35.71      1:13.54 (37.83)
        1:51.14 (37.60)     2:28.99 (37.85)
 42 Johnson, Peyton  16 Green Bay Swim C  2:29.08                   
          r:0.00              34.35 ( )
      2:29.08 (1:54.73)                    
 43 Woods, Zoe       16 Elmbrook Swim Cl  2:29.30                   
     r:0.86  34.64      1:12.56 (37.92)
        1:50.68 (38.12)     2:29.30 (38.62)
 44 Murphy, Katie    15 Aquajets Swim Te  2:29.46                   
     r:0.00  34.72      1:12.54 (37.82)
        1:52.00 (39.46)     2:29.46 (37.46)
 45 Hartlieb, Megan  14 Schroeder YMCA S  2:29.59                   
     r:0.00  34.43      1:12.37 (37.94)
        1:50.70 (38.33)     2:29.59 (38.89)
 46 Oliphant, Erin   19 Glenbrook Aquati  2:29.69                   
          r:0.00                       
 47 Bergmann, Laure  18 Badger Aquatics-  2:29.73                   
     r:0.00  34.98      1:12.94 (37.96)
        1:52.21 (39.27)     2:29.73 (37.52)
 48 Rittenbach, Bri  16 AquaStorm-ND      2:29.78                   
     r:1.02  35.15      1:13.57 (38.42)
        1:53.05 (39.48)     2:29.78 (36.73)
 49 Koester, Cassan  14 Ozaukee Aquatics  2:29.98                   
          r:0.00              34.79 ( )
      2:29.98 (1:55.19)                    
 50 Frankwitz, Ashl  15 Minnetonka Swim-  2:30.63                   
          r:0.00              35.20 ( )
      2:30.63 (1:55.43)                    
 51 Salzer, Lily     21 Una Uwyo-WY       2:30.65                   
     r:0.00  35.46      1:13.52 (38.06)
        1:51.88 (38.36)     2:30.65 (38.77)
 51 Salafatinos, At  16 Maverick Swim Cl  2:30.65                   
          r:0.00                       
 53 Wehrmeister, Sa  19 Missouri State U  2:31.32                   
     r:0.00  34.97      1:13.04 (38.07)
        1:51.68 (38.64)     2:31.32 (39.64)
 54 Sauer, Samantha  19 Hawkeye Swim Clu  2:31.38                   
          r:0.00                       
 55 Beam, Alicia     19 Una Swat-WI       2:32.40                   
     r:0.00  35.10      1:12.92 (37.82)
        1:53.10 (40.18)     2:32.40 (39.30)
 56 Knutte, Alexand  17 West Swim Club-I  2:34.64                   
          r:0.00                       
 -- Haebig, Autumn   18 Ozaukee Aquatics     DFS                    
 -- Allegri, Sarah   19 Missouri State U     DFS                    
 -- Silvestri, Jenn  16 Ozaukee Aquatics     DFS                    
 -- McCormick, Morg  20 Unattached-CO        DFS   
Event 18  Men 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
  Meet Record: ! 1:55.56  7/23/2016 Sean M Lehane, Unattached-SE
                 2:05.69  OPEN US Open
                 2:07.39  JRS
                 2:11.89  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  2:18.79
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Temprano, Justi  19 Badger Aquatics-  2:04.93    2:03.94 OPEN+  
             29.07        59.03 (29.96)
        1:31.55 (32.52)     2:03.94 (32.39)
  2 Rathbun, Thomas  21 Hawkeye Swim Clu  2:05.78    2:06.20 JRS    
             29.81      1:01.47 (31.66)
        1:34.19 (32.72)     2:06.20 (32.01)
  3 Schoof, Mason    17 Elmbrook Swim Cl  2:07.80    2:06.23 JRS    
             30.52      1:01.95 (31.43)
        1:34.98 (33.03)     2:06.23 (31.25)
  4 Boden, Stephen   20 Wisconsin Aquati  2:08.13    2:06.82 JRS    
             29.91      1:01.24 (31.33)
        1:33.54 (32.30)     2:06.82 (33.28)
  5 Lehane, Ryan     19 Academy Bullets-  2:09.96    2:09.13 FUTR   
             30.23      1:03.11 (32.88)
        1:36.39 (33.28)     2:09.13 (32.74)
  6 Wowk, Alex       17 Waunakee Wave-WI  2:09.27    2:09.75 FUTR+  
             28.89      1:00.59 (31.70)
        1:34.22 (33.63)     2:09.75 (35.53)
  7 Wachtler, Neil   19 Kansas City Blaz  2:08.23    2:11.17 FUTR   
             29.55      1:02.04 (32.49)
        1:36.85 (34.81)     2:11.17 (34.32)
  8 O'Leary, Griffi  13 Barrington Swim-  2:10.76    2:13.34        
             29.49      1:03.78 (34.29)
        1:38.59 (34.81)     2:13.34 (34.75)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Sheaffer, Slade  21 Wyoming Aquatics  2:11.34    2:09.35 FUTR   
             30.07      1:01.99 (31.92)
        1:35.36 (33.37)     2:09.35 (33.99)
 10 Smith, Craig     19 West Swim Club-I  2:11.37    2:09.73 FUTR   
             30.11      1:02.60 (32.49)
        1:36.31 (33.71)     2:09.73 (33.42)
 11 Dellorto, Joshu  17 Reach Aquatics S  2:10.85    2:10.10 FUTR+  
             30.20      1:02.98 (32.78)
        1:37.68 (34.70)     2:10.10 (32.42)
 12 Vorobev, Andrew  16 Highland Park-IL  2:11.70    2:10.65 FUTR   
             30.98      1:03.75 (32.77)
        1:37.55 (33.80)     2:10.65 (33.10)
 13 Lefebvre, Peter  20 Univ Minnesota-M  2:11.94    2:11.64 FUTR+  
             29.65      1:01.72 (32.07)
        1:36.04 (34.32)     2:11.64 (35.60)
 14 Spires, Brett    17 Bloomington Norm  2:12.32    2:12.12        
             29.63      1:02.40 (32.77)
        1:37.34 (34.94)     2:12.12 (34.78)
 15 Whyte, Mitchell  17 Hudson Area Swim  2:11.91    2:12.43        
             30.07      1:04.09 (34.02)
        1:39.07 (34.98)     2:12.43 (33.36)
 16 Schober, Charle  16 Nasa Wildcat Aqu  2:12.80    2:12.70        
             30.70      1:03.99 (33.29)
        1:38.05 (34.06)     2:12.70 (34.65)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Simpson, Jared   17 Fox Valley Swim-  2:13.02    2:08.51 FUTR   
             30.27      1:02.69 (32.42)
        1:36.60 (33.91)     2:08.51 (31.91)
 18 Van Cleave, Kev  20 Elmbrook Swim Cl  2:12.81    2:10.61 FUTR+  
             30.79      1:04.04 (33.25)
        1:37.56 (33.52)     2:10.61 (33.05)
 19 Chen, Kyri       16 Fox Valley Swim-  2:13.06    2:10.68 FUTR+  
             30.07      1:03.12 (33.05)
        1:36.90 (33.78)     2:10.68 (33.78)
 20 Hunter, Erik     20 Univ Minnesota-M  2:13.58    2:10.93 FUTR   
             29.83      1:02.99 (33.16)
        1:36.72 (33.73)     2:10.93 (34.21)
 21 Breazeale, Ande  16 Aquajets Swim Te  2:12.84    2:12.32        
    r:+8.77  30.71      1:04.49 (33.78)
        1:38.89 (34.40)     2:12.32 (33.43)
 22 Busse, Jonathan  17 St Croix-MN       2:14.35    2:12.61        
             30.01      1:03.76 (33.75)
        1:38.17 (34.41)     2:12.61 (34.44)
 23 Bergerson, Liam  16 Blackline Aquati  2:13.34    2:12.79        
             30.52      1:04.30 (33.78)
        1:38.59 (34.29)     2:12.79 (34.20)
 24 Scafuri, Jack    19 Una Uwyo-WY       2:14.13    2:13.23        
             31.22      1:04.64 (33.42)
        1:39.01 (34.37)     2:13.23 (34.22)
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Jones, Jed Mich  15 Edina Swim Club-  2:16.81    2:13.43        
             31.50      1:05.27 (33.77)
        1:39.84 (34.57)     2:13.43 (33.59)
 26 Petri, Elias     15 Med-City Aquatic  2:15.72    2:13.44        
             31.15      1:05.08 (33.93)
        1:39.98 (34.90)     2:13.44 (33.46)
 27 Pruett, Oliver   17 Edina Swim Club-  2:16.19    2:13.49        
             30.22      1:03.52 (33.30)
        1:38.34 (34.82)     2:13.49 (35.15)
 28 Guenther, Natha  18 New Trier Swim C  2:14.69    2:14.33        
             31.34      1:04.47 (33.13)
        1:39.78 (35.31)     2:14.33 (34.55)
 29 Wuflestad, Josh  18 West Express Swi  2:16.39    2:15.22        
             31.41      1:04.52 (33.11)
        1:39.56 (35.04)     2:15.22 (35.66)
 30 Yeager, Quinn    17 Minnetonka Swim-  2:16.83    2:16.15        
             31.52      1:06.35 (34.83)
        1:41.89 (35.54)     2:16.15 (34.26)
 31 Wenszell, Josep  18 Schroeder YMCA S  2:17.39    2:16.20        
             31.64      1:05.87 (34.23)
        1:40.51 (34.64)     2:16.20 (35.69)
 32 Hover, Hans      18 Blackline Aquati  2:16.04    2:16.27        
             31.92      1:06.32 (34.40)
        1:41.57 (35.25)     2:16.27 (34.70)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 22 Nixdorf, Andrew  16 Lake Country Swi  2:13.53                   
     r:0.00  30.97      1:05.06 (34.09)
        1:39.82 (34.76)     2:13.53 (33.71)
 26 Bodart, Bailey   19 Ozaukee Aquatics  2:14.40                   
     r:0.00  33.31      1:07.31 (34.00)
        1:41.75 (34.44)     2:14.40 (32.65)
 34 Robrock, Craig   19 South Metro Stor  2:17.15                   
     r:0.00  31.87      1:06.34 (34.47)
        1:41.62 (35.28)     2:17.15 (35.53)
 36 Haage, Bryan     20 Reach Aquatics S  2:17.53                   
     r:0.00  31.38      1:06.28 (34.90)
        1:42.56 (36.28)     2:17.53 (34.97)
 37 Maurer, Luke     16 Nasa Wildcat Aqu  2:17.64                   
     r:0.00  32.11      1:06.12 (34.01)
        1:42.56 (36.44)     2:17.64 (35.08)
 38 Ng, Daniel       17 Cats Aquatic Tea  2:17.71                   
     r:0.00  31.67      1:06.22 (34.55)
        1:42.17 (35.95)     2:17.71 (35.54)
 39 Cochlan, Cullen  15 West Swim Club-I  2:18.97                   
     r:0.00  31.98      1:06.60 (34.62)
        1:43.10 (36.50)     2:18.97 (35.87)
 40 Piper, Scott     20 Maverick Swim Cl  2:19.10                   
     r:0.00  32.75      1:07.59 (34.84)
        1:43.84 (36.25)     2:19.10 (35.26)
 41 Harris, Cam      16 Delta Aquatics-I  2:20.18                   
     r:0.00  31.88      1:07.42 (35.54)
        1:43.58 (36.16)     2:20.18 (36.60)
 42 Morrissey, Fran  16 West Swim Club-I  2:21.61                   
     r:0.00  32.62      1:08.91 (36.29)
        1:45.05 (36.14)     2:21.61 (36.56)
 43 Trask, Jacob     15 Southeastern Aqu  2:22.39                   
     r:0.00  32.79      1:08.43 (35.64)
        1:45.41 (36.98)     2:22.39 (36.98)
 -- Nelson, Wade     21 Una Uwyo-WY          DFS                    
 -- Wang, Robert     18 Fox Valley Swim-     DFS      
Event 19  Women 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
  Meet Record: ! 4:13.29  7/23/2016 Katherine G Drabot, Ozaukee Aquatics
                 4:20.09  OPEN US Open
                 4:22.19  JRS
                 4:28.79  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  4:36.29
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Tierney, Ella    18 Nasa Wildcat Aqu  4:22.85    4:17.18 OPEN   
    r:+0.84  29.99      1:01.95 (31.96)
        1:34.49 (32.54)     2:06.88 (32.39)
        2:39.52 (32.64)     3:12.41 (32.89)
        3:45.18 (32.77)     4:17.18 (32.00)
  2 Zubar, Kira      21 U. of Missouri-M  4:23.46    4:18.21 OPEN   
    r:+0.81  29.94      1:02.45 (32.51)
        1:34.61 (32.16)     2:07.40 (32.79)
        2:39.84 (32.44)     3:12.93 (33.09)
        3:45.64 (32.71)     4:18.21 (32.57)
  3 Tullier, Annely  20 Unattached-NT     4:23.17    4:20.84 JRS+   
    r:+0.74  30.36      1:03.10 (32.74)
        1:35.96 (32.86)     2:08.89 (32.93)
        2:42.54 (33.65)     3:16.02 (33.48)
        3:49.58 (33.56)     4:20.84 (31.26)
  4 Tew, Madison     19 Wisconsin Aquati  4:23.44    4:22.15 JRS    
    r:+0.74  29.82      1:01.98 (32.16)
        1:34.83 (32.85)     2:07.65 (32.82)
        2:41.15 (33.50)     3:14.62 (33.47)
        3:48.71 (34.09)     4:22.15 (33.44)
  5 McCarthy, Kelli  17 Edina Swim Club-  4:23.31    4:23.13 FUTR   
    r:+0.75  30.86      1:03.93 (33.07)
        1:37.69 (33.76)     2:10.79 (33.10)
        2:44.30 (33.51)     3:17.76 (33.46)
        3:51.21 (33.45)     4:23.13 (31.92)
  6 Tierney, Grace   20 Wisconsin Aquati  4:22.59    4:24.04 FUTR   
    r:15.17  30.39      1:02.77 (32.38)
        1:36.07 (33.30)     2:09.00 (32.93)
        2:42.80 (33.80)     3:16.43 (33.63)
        3:50.84 (34.41)     4:24.04 (33.20)
  7 Manchon, Molly   20 Wisconsin Aquati  4:27.97    4:26.76 FUTR+  
    r:+0.72  30.19      1:02.94 (32.75)
        1:35.73 (32.79)     2:09.69 (33.96)
        2:43.30 (33.61)     3:18.05 (34.75)
        3:52.60 (34.55)     4:26.76 (34.16)
  8 Emary, Magdalen  17 Barrington Swim-  4:27.24    4:28.58 FUTR   
    r:+0.73  30.88      1:04.47 (33.59)
        1:38.16 (33.69)     2:12.71 (34.55)
        2:46.39 (33.68)     3:21.24 (34.85)
        3:54.86 (33.62)     4:28.58 (33.72)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 White, Georgia   17 Delta Aquatics-I  4:29.43    4:24.93 FUTR+  
    r:+0.78  30.52      1:04.15 (33.63)
        1:38.14 (33.99)     2:12.15 (34.01)
        2:46.63 (34.48)     3:20.24 (33.61)
        3:53.84 (33.60)     4:24.93 (31.09)
 10 Soudakova, Kati  15 Rochester Swim C  4:28.66    4:25.10 FUTR+  
    r:+0.64  30.66      1:03.67 (33.01)
        1:37.68 (34.01)     2:11.30 (33.62)
        2:45.51 (34.21)     3:19.38 (33.87)
        3:53.45 (34.07)     4:25.10 (31.65)
 11 Tierney, Keely   16 Riptide Swim Tea  4:30.13    4:30.22        
    r:+0.73  31.68      1:05.05 (33.37)
        1:39.08 (34.03)     2:13.02 (33.94)
        2:47.57 (34.55)     3:21.77 (34.20)
        3:56.80 (35.03)     4:30.22 (33.42)
 12 O'Leary, Bridge  15 Barrington Swim-  4:30.73    4:30.27        
    r:+0.76  30.16      1:03.26 (33.10)
        1:37.31 (34.05)     2:11.63 (34.32)
        2:46.29 (34.66)     3:21.12 (34.83)
        3:56.19 (35.07)     4:30.27 (34.08)
 13 Whited, Isabel   19 Univ Minnesota-M  4:32.32    4:31.40        
    r:+0.77  29.95      1:02.90 (32.95)
        1:36.44 (33.54)     2:11.13 (34.69)
        2:45.60 (34.47)     3:21.05 (35.45)
        3:56.29 (35.24)     4:31.40 (35.11)
 14 Ljunggren, Alex  17 Red River Valley  4:30.91    4:32.35        
    r:+0.82  30.34      1:03.81 (33.47)
        1:38.08 (34.27)     2:12.60 (34.52)
        2:47.70 (35.10)     3:22.68 (34.98)
        3:57.95 (35.27)     4:32.35 (34.40)
 15 Dunn, Callahan   15 Lyons Swim Club-  4:32.18    4:32.59        
    r:+0.70  30.71      1:04.34 (33.63)
        1:38.66 (34.32)     2:13.33 (34.67)
        2:48.10 (34.77)     3:23.35 (35.25)
        3:58.82 (35.47)     4:32.59 (33.77)
 16 Dupont, Schuyle  14 Hudson Area Swim  4:31.49    4:35.92        
    r:+0.71  30.45      1:04.48 (34.03)
        1:39.28 (34.80)     2:14.53 (35.25)
        2:49.63 (35.10)     3:25.10 (35.47)
        4:00.84 (35.74)     4:35.92 (35.08)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Jones, Raime     17 Edina Swim Club-  4:32.85    4:25.73 FUTR   
    r:+0.71  29.89      1:02.50 (32.61)
        1:36.15 (33.65)     2:10.05 (33.90)
        2:44.05 (34.00)     3:18.41 (34.36)
        3:53.17 (34.76)     4:25.73 (32.56)
 18 Luddy, Mary      21 Cyclone Swim Clu  4:33.16    4:27.91 FUTR   
    r:+0.70  30.81      1:04.35 (33.54)
        1:38.50 (34.15)     2:12.75 (34.25)
        2:46.73 (33.98)     3:20.89 (34.16)
        3:54.74 (33.85)     4:27.91 (33.17)
 19 Rizzo, Lucia     17 Riptide Swim Tea  4:33.27    4:30.98        
    r:+0.73  31.90      1:06.46 (34.56)
        1:41.38 (34.92)     2:16.14 (34.76)
        2:50.51 (34.37)     3:24.49 (33.98)
        3:58.82 (34.33)     4:30.98 (32.16)
 20 Rink, Macy       16 Bloomington Norm  4:33.11    4:32.47        
    r:+0.72  30.86      1:03.98 (33.12)
        1:38.56 (34.58)     2:12.74 (34.18)
        2:47.76 (35.02)     3:22.81 (35.05)
        3:58.39 (35.58)     4:32.47 (34.08)
 21 Baldwin, Gabrie  15 St Croix-MN       4:34.38    4:32.54        
    r:+0.78  31.98      1:06.62 (34.64)
        1:41.49 (34.87)     2:16.14 (34.65)
        2:50.71 (34.57)     3:25.14 (34.43)
        3:59.57 (34.43)     4:32.54 (32.97)
 22 McCullough, Bri  20 Missouri State U  4:34.91    4:36.45        
    r:+0.69  31.32      1:05.67 (34.35)
        1:40.33 (34.66)     2:15.81 (35.48)
        2:51.01 (35.20)     3:26.63 (35.62)
        4:01.52 (34.89)     4:36.45 (34.93)
 23 Lindorfer, Aliv  16 St Croix-MN       4:33.79    4:39.40        
    r:+0.73  31.23      1:05.37 (34.14)
        1:40.19 (34.82)     2:15.64 (35.45)
        2:51.21 (35.57)     3:27.85 (36.64)
        4:03.29 (35.44)     4:39.40 (36.11)
 24 Guanci, Margare  17 New Trier Swim C  4:32.43    4:40.02        
    r:+0.74  31.17      1:04.75 (33.58)
        1:40.19 (35.44)     2:15.73 (35.54)
        2:52.02 (36.29)     3:27.75 (35.73)
        4:04.47 (36.72)     4:40.02 (35.55)
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Vargas, Sofia    16 Nasa Wildcat Aqu  4:35.18    4:33.04        
    r:+0.73  31.78      1:05.90 (34.12)
        1:40.73 (34.83)     2:15.36 (34.63)
        2:50.33 (34.97)     3:25.09 (34.76)
        3:59.73 (34.64)     4:33.04 (33.31)
 26 Reader, Lilian   12 Barrington Swim-  4:35.62    4:33.14        
    r:+0.75  31.93      1:05.84 (33.91)
        1:41.10 (35.26)     2:15.85 (34.75)
        2:51.06 (35.21)     3:25.99 (34.93)
        4:00.64 (34.65)     4:33.14 (32.50)
 27 Cabush, Abigail  17 Lake Country Swi  4:37.50    4:33.76        
    r:+0.69  30.99      1:05.71 (34.72)
        1:40.64 (34.93)     2:16.09 (35.45)
        2:50.86 (34.77)     3:25.63 (34.77)
        4:00.31 (34.68)     4:33.76 (33.45)
 28 Tokarz, Jennife  14 Barrington Swim-  4:37.71    4:33.79        
    r:+0.75  31.75      1:06.54 (34.79)
        1:41.14 (34.60)     2:16.81 (35.67)
        2:51.44 (34.63)     3:26.40 (34.96)
        4:00.56 (34.16)     4:33.79 (33.23)
 29 Van Meter, Cath  17 Star Swim Team-M  4:34.98    4:34.34        
    r:+0.72  31.55      1:05.61 (34.06)
        1:40.84 (35.23)     2:15.70 (34.86)
        2:50.67 (34.97)     3:25.83 (35.16)
        4:00.34 (34.51)     4:34.34 (34.00)
 30 Graves, Elisabe  15 Barrington Swim-  4:39.77    4:38.89        
    r:+0.80  31.86      1:06.80 (34.94)
        1:41.76 (34.96)     2:17.37 (35.61)
        2:52.97 (35.60)     3:28.91 (35.94)
        4:04.22 (35.31)     4:38.89 (34.67)
 31 Giles, Emily     16 Delta Aquatics-I  4:39.54    4:39.37        
    r:+0.75  32.46      1:07.45 (34.99)
        1:43.04 (35.59)     2:18.63 (35.59)
        2:54.27 (35.64)     3:29.52 (35.25)
        4:04.90 (35.38)     4:39.37 (34.47)
 32 Galovich, Rebec  15 Barrington Swim-  4:37.65    4:44.89        
    r:+0.75  32.74      1:08.05 (35.31)
        1:44.48 (36.43)     2:20.57 (36.09)
        2:56.62 (36.05)     3:32.79 (36.17)
        4:09.04 (36.25)     4:44.89 (35.85)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Rodriguez, Kell  17 Badger Aquatics-  4:32.42                   
     r:0.70  31.70      1:06.09 (34.39)
        1:40.81 (34.72)     2:15.65 (34.84)
        2:50.08 (34.43)     3:24.46 (34.38)
        3:58.77 (34.31)     4:32.42 (33.65)
 24 Ruegemer, Haley  20 Cyclone Swim Clu  4:34.25                   
     r:0.73  30.46      1:04.21 (33.75)
        1:38.45 (34.24)     2:13.41 (34.96)
        2:48.22 (34.81)     3:23.70 (35.48)
        3:59.05 (35.35)     4:34.25 (35.20)
 26 Soellner, Keely  19 Cyclone Swim Clu  4:34.68                   
     r:0.67  30.42      1:04.48 (34.06)
        1:38.68 (34.20)     2:13.80 (35.12)
        2:48.57 (34.77)     3:24.39 (35.82)
        3:59.49 (35.10)     4:34.68 (35.19)
 26 Roediger, Elise  19 Wisconsin Aquati  4:34.68                   
     r:0.80  31.59      1:04.65 (33.06)
        1:38.57 (33.92)     2:13.02 (34.45)
        2:47.99 (34.97)     3:23.33 (35.34)
        3:59.15 (35.82)     4:34.68 (35.53)
 35 Mensinger, Mega  19 North Shore Swim  4:37.83                   
     r:0.87  31.04      1:05.05 (34.01)
        1:40.86 (35.81)     2:16.20 (35.34)
        2:51.57 (35.37)     3:27.20 (35.63)
        4:02.98 (35.78)     4:37.83 (34.85)
 36 Rae, Monique     18 Una Uwyo-WY       4:38.03                   
     r:0.87  33.01      1:07.92 (34.91)
        1:44.03 (36.11)     2:18.98 (34.95)
        2:54.52 (35.54)     3:29.51 (34.99)
        4:04.72 (35.21)     4:38.03 (33.31)
 39 Rizzo, Linnea    20 Riptide Swim Tea  4:39.81                   
     r:0.79  32.57      1:07.79 (35.22)
        1:42.58 (34.79)     2:18.26 (35.68)
        2:53.22 (34.96)     3:29.41 (36.19)
        4:04.71 (35.30)     4:39.81 (35.10)
 40 Graves, Alyssa   15 Lake Country Swi  4:40.00                   
     r:0.78  32.04      1:06.22 (34.18)
        1:41.36 (35.14)     2:16.73 (35.37)
        2:53.04 (36.31)     3:28.65 (35.61)
        4:04.81 (36.16)     4:40.00 (35.19)
 41 Bindseil, Isabe  21 Hawkeye Swim Clu  4:40.48                   
     r:0.79  32.10      1:06.10 (34.00)
        1:41.18 (35.08)     2:16.57 (35.39)
        2:52.63 (36.06)     3:28.64 (36.01)
        4:05.26 (36.62)     4:40.48 (35.22)
 42 Kelly, Alexa     14 Rochester Swim C  4:40.51                   
     r:0.72  30.65      1:04.34 (33.69)
        1:39.71 (35.37)     2:15.38 (35.67)
        2:52.40 (37.02)     3:28.96 (36.56)
        4:05.71 (36.75)     4:40.51 (34.80)
 43 Held, Maggie     18 Lake Country Swi  4:41.01                   
     r:0.73  31.77      1:06.37 (34.60)
        1:41.78 (35.41)     2:17.49 (35.71)
        2:53.32 (35.83)     3:29.80 (36.48)
        4:05.38 (35.58)     4:41.01 (35.63)
 44 Worgull, Madeli  17 Lake Country Swi  4:43.24                   
     r:0.81  32.06      1:06.80 (34.74)
        1:42.44 (35.64)     2:18.43 (35.99)
        2:54.94 (36.51)     3:31.29 (36.35)
        4:07.54 (36.25)     4:43.24 (35.70)
 45 Dulaney, Ryan    18 Fox Valley Swim-  4:43.36                   
     r:0.74  31.39      1:05.32 (33.93)
        1:40.75 (35.43)     2:16.43 (35.68)
        2:53.37 (36.94)     3:29.96 (36.59)
        4:07.58 (37.62)     4:43.36 (35.78)
 -- Haebig, Autumn   18 Ozaukee Aquatics     DFS  
Event 20  Men 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
  Meet Record: ! 3:51.46  7/17/2015 Matthew T Hutchins, Wisconsin Aquati
                 4:01.19  OPEN US Open
                 4:03.59  JRS
                 4:09.99  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  4:17.99
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                        === C - Final ===                         
 
 -- Balcerak, Micha  17 Alligator Aquati  4:13.31    No Data        
 -- Kluge, Kevin     19 Maverick Swim Cl  4:14.23    No Data        
 -- Nelson, Zachary  16 Riptide Swim Tea  4:14.49    No Data        
 -- Schoof, Mason    17 Elmbrook Swim Cl  4:15.75    No Data        
 -- Dwyer, Sean      16 South Metro Stor  4:15.98    No Data        
 -- Jones, Jed Mich  15 Edina Swim Club-  4:16.71    No Data        
 -- Maurer, Luke     16 Nasa Wildcat Aqu  4:17.11    No Data        
 -- Moore, Kyle      21 Wyoming Aquatics  4:17.28    No Data        
 
                        === A - Final ===                         
 
  1 Plachinski, Nic  20 Univ Minnesota-M  4:03.05    4:02.19 JRS    
    r:+0.76  27.88        57.73 (29.85)
        1:28.61 (30.88)     1:59.41 (30.80)
        2:30.34 (30.93)     3:00.97 (30.63)
        3:31.58 (30.61)     4:02.19 (30.61)
  2 Lyons, Anthony   21 Wisconsin Aquati  4:02.96    4:03.26 JRS    
    r:+0.72  27.52        57.65 (30.13)
        1:29.08 (31.43)     1:59.99 (30.91)
        2:31.77 (31.78)     3:02.95 (31.18)
        3:34.08 (31.13)     4:03.26 (29.18)
  3 Back, Griffin    19 Wisconsin Aquati  4:04.97    4:03.55 JRS+   
    r:+0.70  27.78        58.38 (30.60)
        1:29.77 (31.39)     2:01.18 (31.41)
        2:33.53 (32.35)     3:04.22 (30.69)
        3:34.70 (30.48)     4:03.55 (28.85)
  4 Netzel, Ryan     17 Delta Aquatics-I  4:07.17    4:04.38 FUTR   
    r:+0.60  27.96        58.26 (30.30)
        1:29.22 (30.96)     2:00.39 (31.17)
        2:31.69 (31.30)     3:03.21 (31.52)
        3:34.60 (31.39)     4:04.38 (29.78)
  5 Braun, Kevin     19 Wisconsin Aquati  4:06.32    4:04.43 FUTR+  
    r:+0.73  28.16        58.90 (30.74)
        1:30.06 (31.16)     2:01.51 (31.45)
        2:32.85 (31.34)     3:04.40 (31.55)
        3:35.42 (31.02)     4:04.43 (29.01)
  6 Rumpit, Connor   18 Elmbrook Swim Cl  4:07.47    4:06.23 FUTR   
    r:+0.77  28.27        59.16 (30.89)
        1:30.37 (31.21)     2:01.91 (31.54)
        2:33.04 (31.13)     3:04.81 (31.77)
        3:36.16 (31.35)     4:06.23 (30.07)
  7 Hedman, Matthew  20 Edina Swim Club-  4:07.59    4:07.26 FUTR   
    r:+0.63  28.38        59.38 (31.00)
        1:30.42 (31.04)     2:01.84 (31.42)
        2:33.31 (31.47)     3:05.24 (31.93)
        3:36.60 (31.36)     4:07.26 (30.66)
  8 Hodge, Cooper    19 Wisconsin Aquati  4:06.53    4:08.82 FUTR+  
    r:+0.71  27.57        58.18 (30.61)
        1:29.58 (31.40)     2:01.19 (31.61)
        2:32.70 (31.51)     3:05.06 (32.36)
        3:37.11 (32.05)     4:08.82 (31.71)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Sullivan, Micha  20 Wisconsin Aquati  4:09.35    4:06.65 FUTR   
    r:+0.75  28.45        59.23 (30.78)
        1:30.89 (31.66)     2:02.24 (31.35)
        2:33.88 (31.64)     3:05.39 (31.51)
        3:36.70 (31.31)     4:06.65 (29.95)
 10 Lahmann, Donova  16 West Swim Club-I  4:11.56    4:08.20 FUTR   
    r:+0.73  27.57        58.49 (30.92)
        1:30.14 (31.65)     2:02.54 (32.40)
        2:33.55 (31.01)     3:05.59 (32.04)
        3:37.41 (31.82)     4:08.20 (30.79)
 11 Hayes, Benjamin  17 Ozaukee Aquatics  4:10.20    4:08.38 FUTR+  
    r:+0.76  28.52        59.79 (31.27)
        1:31.38 (31.59)     2:02.99 (31.61)
        2:34.01 (31.02)     3:05.89 (31.88)
        3:37.44 (31.55)     4:08.38 (30.94)
 12 Colin, Benjamin  20 Dubuque Area Swi  4:10.09    4:09.04 FUTR   
    r:+0.82  28.75        59.70 (30.95)
        1:31.84 (32.14)     2:03.76 (31.92)
        2:35.98 (32.22)     3:07.52 (31.54)
        3:39.16 (31.64)     4:09.04 (29.88)
 13 Stines, Niko     19 Wisconsin Aquati  4:10.22    4:10.11        
    r:+0.77  27.73        59.27 (31.54)
        1:31.42 (32.15)     2:03.31 (31.89)
        2:34.70 (31.39)     3:06.41 (31.71)
        3:38.79 (32.38)     4:10.11 (31.32)
 14 Niemann, Robert  17 St Croix-MN       4:11.32    4:10.22        
    r:+0.82  28.90      1:00.19 (31.29)
        1:31.72 (31.53)     2:03.89 (32.17)
        2:35.59 (31.70)     3:07.47 (31.88)
        3:39.43 (31.96)     4:10.22 (30.79)
 15 Gibson, Joseph   19 Wildkit Swimming  4:07.71    4:10.34        
    r:+0.71  28.52        59.70 (31.18)
        1:32.00 (32.30)     2:03.94 (31.94)
        2:36.06 (32.12)     3:07.09 (31.03)
        3:39.41 (32.32)     4:10.34 (30.93)
 16 Rizzo, Timothy   16 Riptide Swim Tea  4:13.19    4:10.85        
    r:+0.71  28.95      1:00.64 (31.69)
        1:32.38 (31.74)     2:04.92 (32.54)
        2:36.36 (31.44)     3:08.15 (31.79)
        3:39.74 (31.59)     4:10.85 (31.11)
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Linnihan, Micha  15 Elmbrook Swim Cl  4:17.55    4:12.28        
    r:+0.76  29.35      1:01.41 (32.06)
        1:33.93 (32.52)     2:05.89 (31.96)
        2:37.93 (32.04)     3:09.81 (31.88)
        3:42.00 (32.19)     4:12.28 (30.28)
 26 Petri, Elias     15 Med-City Aquatic  4:18.42    4:14.24        
    r:+0.75  28.01        58.79 (30.78)
        1:31.30 (32.51)     2:04.21 (32.91)
        2:36.94 (32.73)     3:09.96 (33.02)
        3:42.92 (32.96)     4:14.24 (31.32)
 27 Cunningham, Jac  18 Fox Valley Swim-  4:27.14    4:14.25        
    r:+0.65  27.17        57.54 (30.37)
        1:29.32 (31.78)     2:01.95 (32.63)
        2:35.21 (33.26)     3:08.91 (33.70)
        3:42.29 (33.38)     4:14.25 (31.96)
 28 Gallagher, Cesa  15 Star Swim Team-M  4:18.52    4:14.76        
    r:+0.71  29.14      1:00.93 (31.79)
        1:34.07 (33.14)     2:06.62 (32.55)
        2:39.44 (32.82)     3:11.90 (32.46)
        3:44.37 (32.47)     4:14.76 (30.39)
 29 Brinkman, Colin  20 Wyoming Aquatics  4:22.89    4:17.47        
    r:+0.77  27.90        58.70 (30.80)
        1:31.75 (33.05)     2:04.71 (32.96)
        2:37.98 (33.27)     3:11.44 (33.46)
        3:45.10 (33.66)     4:17.47 (32.37)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 McDade, Bennett  17 Badger Aquatics-  4:01.08                   
     r:0.68  28.00        57.73 (29.73)
        1:28.30 (30.57)     1:58.91 (30.61)
        2:29.91 (31.00)     3:00.78 (30.87)
        3:31.50 (30.72)     4:01.08 (29.58)
 11 Herron, Jack     20 Wyoming Aquatics  4:09.12                   
     r:0.79  27.93        58.84 (30.91)
        1:31.18 (32.34)     2:03.55 (32.37)
        2:36.10 (32.55)     3:08.60 (32.50)
        3:39.67 (31.07)     4:09.12 (29.45)
 18 Milinovich, Jos  19 Wisconsin Aquati  4:13.11                   
     r:0.69  28.63      1:00.04 (31.41)
        1:32.70 (32.66)     2:04.79 (32.09)
        2:37.17 (32.38)     3:10.13 (32.96)
        3:42.20 (32.07)     4:13.11 (30.91)
 21 Rathbun, Thomas  21 Hawkeye Swim Clu  4:13.68                   
     r:0.70  28.37        58.93 (30.56)
        1:30.62 (31.69)     2:02.90 (32.28)
        2:35.30 (32.40)     3:08.11 (32.81)
        3:41.36 (33.25)     4:13.68 (32.32)
 24 Duffy, Colin     18 Badger Aquatics-  4:14.77                   
     r:0.70  28.11        58.32 (30.21)
        1:29.33 (31.01)     2:01.62 (32.29)
        2:34.05 (32.43)     3:07.65 (33.60)
        3:41.44 (33.79)     4:14.77 (33.33)
 25 Sexson, Warren   19 Una Uofm-MN       4:14.85                   
     r:0.71  28.54        59.50 (30.96)
        1:31.99 (32.49)     2:04.44 (32.45)
        2:37.61 (33.17)     3:10.65 (33.04)
        3:43.92 (33.27)     4:14.85 (30.93)
 32 Hansen, Jan      21 Univ Minnesota-M  4:18.37                   
     r:0.70  28.42        59.70 (31.28)
        1:32.14 (32.44)     2:05.05 (32.91)
        2:38.29 (33.24)     3:11.70 (33.41)
        3:45.51 (33.81)     4:18.37 (32.86)
 35 Lezer, Maxwell   18 Sea Devils-MN     4:18.72                   
     r:0.71  28.20        59.00 (30.80)
        1:31.09 (32.09)     2:04.06 (32.97)
        2:37.23 (33.17)     3:11.85 (34.62)
        3:46.11 (34.26)     4:18.72 (32.61)
 36 Webb, Charles    16 Edina Swim Club-  4:19.51                   
     r:8.03  29.17      1:00.85 (31.68)
        1:33.04 (32.19)     2:05.89 (32.85)
        2:38.96 (33.07)     3:12.48 (33.52)
        3:46.35 (33.87)     4:19.51 (33.16)
 37 Wolner, Griffin  17 Winona Swim Club  4:19.65                   
     r:0.68  28.63      1:00.09 (31.46)
        1:32.00 (31.91)     2:04.93 (32.93)
        2:37.12 (32.19)     3:11.18 (34.06)
        3:45.51 (34.33)     4:19.65 (34.14)
 -- McGowan, Daniel  18 New Trier Swim C      DQ                    
     r:0.74  28.46      1:00.62 (32.16)
        1:33.22 (32.60)     2:06.39 (33.17)
        2:40.17 (33.78)     3:12.57 (32.40)
        3:44.11 (31.54)          DQ (30.46)
Event 21  Women 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
  Meet Record: ! 1:08.32  7/17/2015 Haley J Spencer, Minnesota Aquati
                 1:12.59  OPEN US Open
                 1:13.49  JRS
                 1:16.19  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  1:17.49
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Bullinger, Rae   20 Univ Minnesota-M  1:12.56    1:12.18 OPEN   
    r:+0.64  34.25      1:12.18 (37.93)
  2 Herrmann, Vanes  17 AquaStorm-ND      1:12.91    1:12.39 OPEN+  
    r:10.42  34.69      1:12.39 (37.70)
  3 Lezer, Emma      16 Sea Devils-MN     1:13.19    1:12.40 OPEN   
    r:+0.67  34.07      1:12.40 (38.33)
  4 Hunt, Hannah     18 Fox Valley Swim-  1:13.22    1:12.54 OPEN+  
    r:+0.81  33.85      1:12.54 (38.69)
  5 Marcus, Kaela    20 Univ Minnesota-M  1:12.94    1:12.79 JRS    
    r:+0.71  34.92      1:12.79 (37.87)
  6 Ciavarella, Nic  20 Univ Minnesota-M  1:13.84    1:13.79 FUTR   
    r:17.16  34.07      1:13.79 (39.72)
  7 Sauder, Katelyn  19 Univ Minnesota-M  1:14.06    1:14.09 FUTR   
    r:+0.72  34.41      1:14.09 (39.68)
  8 Teng, Maggie     15 Elmbrook Swim Cl  1:14.16    1:14.65 FUTR   
    r:+0.74  34.85      1:14.65 (39.80)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Graham, Emily    17 West Swim Club-I  1:14.67    1:13.81 FUTR   
    r:+0.69  33.95      1:13.81 (39.86)
 10 Scheiblein, Mak  17 West Swim Club-I  1:14.22    1:14.00 FUTR   
    r:+0.74  34.96      1:14.00 (39.04)
 11 Delaquis, Danic  21 Cyclone Swim Clu  1:14.90    1:14.18 FUTR   
    r:+0.73  34.63      1:14.18 (39.55)
 12 Stein, Ella      15 Hudson Area Swim  1:14.23    1:14.61 FUTR   
    r:+0.77  35.26      1:14.61 (39.35)
 13 Petersen, Alexa  20 Ozaukee Aquatics  1:14.63    1:14.80 FUTR   
    r:+0.74  34.62      1:14.80 (40.18)
 14 Wagner, Annika   15 Nasa Wildcat Aqu  1:14.26    1:15.30 FUTR   
    r:+0.71  35.60      1:15.30 (39.70)
 15 Kobylak, Sylvia  15 West Swim Club-I  1:14.96    1:15.45 FUTR   
    r:+0.79  35.57      1:15.45 (39.88)
 16 Preiss, Alexand  19 Univ Minnesota-M  1:14.93    1:15.52 FUTR   
    r:+0.72  35.29      1:15.52 (40.23)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 14 Pearson, Josie   20 Missouri State U  1:14.74                   
     r:0.75  35.73      1:14.74 (39.01)
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Chapman, Tara    18 Univ Minnesota-M  1:15.33                   
     r:0.72  34.49      1:15.33 (40.84)
 19 Silvestri, Jenn  16 Ozaukee Aquatics  1:15.36                   
     r:0.72  35.11      1:15.36 (40.25)
 20 Parkinson, Maxi  15 Delta Aquatics-I  1:15.37                   
     r:0.66  35.22      1:15.37 (40.15)
 21 Eckstein, Alyss  16 Sea Devils-MN     1:15.45                   
     r:0.62  35.31      1:15.45 (40.14)
 22 Haas, Martha     18 Aquajets Swim Te  1:15.50                   
     r:0.78  35.85      1:15.50 (39.65)
 23 Scheiblein, Mel  15 West Swim Club-I  1:15.80                   
     r:0.74  36.02      1:15.80 (39.78)
 24 Palmer, Carly    16 AquaStorm-ND      1:16.04                   
     r:0.78  35.92      1:16.04 (40.12)
 25 Credit, Grace    16 West Swim Club-I  1:16.21                   
     r:0.69  35.59      1:16.21 (40.62)
 
                        === D - Final ===                         
 
 26 Anagnostopoulos  15 Badger Aquatics-  1:16.23                   
     r:0.82  36.37      1:16.23 (39.86)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 27 Schneider, Abbe  20 Hawkeye Swim Clu  1:16.55                   
     r:0.78  36.78      1:16.55 (39.77)
 28 Blake, Monica    19 Missouri State U  1:16.66                   
     r:0.76  35.58      1:16.66 (41.08)
 
                        === D - Final ===                         
 
 29 Kitzman, Cather  16 Barrington Swim-  1:16.69                   
     r:0.78  34.84      1:16.69 (41.85)
 30 Ballo, Rebecca   17 Reach Aquatics S  1:16.83                   
     r:0.71  36.46      1:16.83 (40.37)
 31 Stephenson, Jul  14 Riptide Swim Tea  1:16.91                   
     r:0.85  36.02      1:16.91 (40.89)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 32 Wells, Katherin  20 Swift Aquatics-I  1:17.02                   
     r:0.70  35.54      1:17.02 (41.48)
 
                        === D - Final ===                         
 
 33 Gwidt, Brigid    14 Ozaukee Aquatics  1:17.04                   
     r:0.80  36.53      1:17.04 (40.51)
 34 Dunn, Callahan   15 Lyons Swim Club-  1:17.05                   
     r:0.69  36.10      1:17.05 (40.95)
 35 Kirkpatrick, Cl  18 Ozaukee Aquatics  1:17.13                   
     r:0.69  34.87      1:17.13 (42.26)
 36 Macy, Sophie     14 West Express Swi  1:17.17                   
     r:0.80  36.47      1:17.17 (40.70)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 37 Hou, Kaylen      18 Aquajets Swim Te  1:17.46                   
     r:0.73  36.43      1:17.46 (41.03)
 38 Kale, Divya      16 Fox Valley Swim-  1:17.64                   
     r:0.68  36.35      1:17.64 (41.29)
 39 Davis, Jessica   15 Delta Aquatics-I  1:17.73                   
     r:0.72  36.47      1:17.73 (41.26)
 40 Gustafson, Gwen  17 Elmbrook Swim Cl  1:17.86                   
     r:0.76  36.94      1:17.86 (40.92)
 41 Berg, Amelia     17 St Croix-MN       1:18.29                   
     r:0.82  37.38      1:18.29 (40.91)
 42 Rundell, Madiso  16 Edina Swim Club-  1:18.35                   
     r:0.79  36.84      1:18.35 (41.51)
 43 Arnold, Briana   17 Fox Valley Wave-  1:18.52                   
     r:0.73  36.90      1:18.52 (41.62)
 44 Lantry, Olivia   17 Nasa Wildcat Aqu  1:18.65                   
     r:0.63  36.33      1:18.65 (42.32)
 45 Pinter, Nicole   17 Patriot Aquatic-  1:18.66                   
     r:0.71  37.32      1:18.66 (41.34)
 46 Frigard, Samant  17 Minnetonka Swim-  1:18.73                   
     r:0.72  36.44      1:18.73 (42.29)
 47 Alexander, Bria  19 South Metro Stor  1:18.80                   
     r:0.71  37.26      1:18.80 (41.54)
 48 Parsons, Alyssa  17 North Suburban A  1:18.98                   
     r:0.70  36.63      1:18.98 (42.35)
 49 Nicholas, Sara   18 New Trier Swim C  1:19.63                   
     r:0.74  36.95      1:19.63 (42.68)
 50 Bjornstad, Lind  16 Schroeder YMCA S  1:20.40                   
     r:0.77  37.33      1:20.40 (43.07)
 51 Wander, Rachel   16 Highland Park-IL  1:20.42                   
     r:0.74  37.50      1:20.42 (42.92)
 52 Stoll, Taylor    19 Schroeder YMCA S  1:20.59                   
     r:0.74  37.36      1:20.59 (43.23)
 53 Van Berkom, Meg  15 Una Spy-IL        1:20.86                   
     r:0.83  37.93      1:20.86 (42.93)
 53 Oliphant, Erin   19 Glenbrook Aquati  1:20.86                   
     r:0.73  37.60      1:20.86 (43.26)
 55 Dieffenbach, Ma  16 Minneapolis Otte  1:21.05                   
     r:0.70  37.83      1:21.05 (43.22)
 56 Berdelman, Emma  16 Edina Swim Club-  1:21.46                   
     r:0.75  39.01      1:21.46 (42.45)
 57 Farber, Alivia   16 Schroeder YMCA S  1:21.47                   
     r:0.75  38.17      1:21.47 (43.30)
 58 Theobald, Emma   16 Dunlap Dolphins-  1:22.58                   
     r:0.80  38.92      1:22.58 (43.66)
 59 Seymour, Emma    17 Edina Swim Club-  1:22.77                   
     r:0.74  37.96      1:22.77 (44.81)
 -- Brazeau, Julia   17 Minnetonka Swim-     DFS                    
 -- Gardner, Caroli  16 Aquajets Swim Te     DFS            
Event 22  Men 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
  Meet Record: ! 1:01.46  7/20/2007 Jon P Roberts, Minnesota Aquati
                 1:05.09  OPEN US Open
                 1:06.29  JRS
                 1:08.69  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  1:11.99
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 McHugh, Conner   21 Univ Minnesota-M  1:01.48    1:00.83!OPEN   
    r:+0.75  28.72      1:00.83 (32.11)
  2 McHugh, Maxwell  17 Unattached-WI     1:03.12    1:02.73 OPEN   
    r:20.13  29.33      1:02.73 (33.40)
  3 Willett, Philli  20 Missouri State U  1:04.21    1:03.39 OPEN   
    r:+0.63  29.51      1:03.39 (33.88)
  4 Hohenstein, Bre  20 Univ Minnesota-M  1:04.33    1:03.41 OPEN   
    r:+0.60  29.66      1:03.41 (33.75)
  5 Lau, Corey       18 Minnetonka Swim-  1:04.34    1:03.81 OPEN   
    r:+0.61  30.05      1:03.81 (33.76)
  6 Zito, Nicholas   22 West Swim Club-I  1:04.45    1:04.40 OPEN   
    r:+0.77  29.79      1:04.40 (34.61)
  7 Theunissen, Nic  20 Missouri State U  1:04.83    1:04.82 OPEN   
    r:+0.62  30.43      1:04.82 (34.39)
  8 White, Kyle      21 Wyoming Aquatics  1:05.08    1:05.65 JRS    
    r:+0.67  30.19      1:05.65 (35.46)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Wills, Chris     20 Wisconsin Aquati  1:05.59    1:04.71 OPEN   
    r:+0.77  30.62      1:04.71 (34.09)
 10 Credit, Weston   19 Hawkeye Swim Clu  1:05.43    1:04.83 OPEN   
    r:+0.75  31.25      1:04.83 (33.58)
 11 Senn, Samuel     20 Missouri State U  1:05.56    1:05.10 JRS+   
    r:+0.73  30.63      1:05.10 (34.47)
 12 Sether, Loren    20 Una Uwyo-WY       1:05.56    1:05.39 JRS    
    r:+0.72  31.30      1:05.39 (34.09)
 13 Poon, Brian      20 Univ Minnesota-M  1:05.97    1:05.62 JRS    
    r:+0.71  31.23      1:05.62 (34.39)
 14 Johansen, Delap  20 Una Uwyo-WY       1:06.56    1:06.35 FUTR   
    r:+0.72  30.54      1:06.35 (35.81)
 15 Babb, Caleb      16 Una Pace-IL       1:05.75    1:06.37 FUTR   
    r:+0.64  30.90      1:06.37 (35.47)
 16 Murphy, David    19 Wyoming Aquatics  1:05.63    1:06.64 FUTR   
    r:+0.68  31.79      1:06.64 (34.85)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Back, Griffin    19 Wisconsin Aquati  1:06.66                   
     r:0.73  30.89      1:06.66 (35.77)
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Van Cleave, Kev  20 Elmbrook Swim Cl  1:07.02                   
     r:0.70  31.91      1:07.02 (35.11)
 19 Boehnlein, Maxw  18 Fox Valley Wave-  1:07.08                   
     r:0.69  31.45      1:07.08 (35.63)
 20 Lundgren, Tryst  16 West Swim Club-I  1:07.09                   
     r:0.67  31.00      1:07.09 (36.09)
 21 Attenberger, Be  18 Elmbrook Swim Cl  1:07.14                   
     r:0.78  31.75      1:07.14 (35.39)
 22 Amendola, Brayd  23 West Swim Club-I  1:07.59                   
     r:0.71  31.49      1:07.59 (36.10)
 23 Steffen, Quento  17 Riptide Swim Tea  1:07.67                   
     r:0.78  32.17      1:07.67 (35.50)
 24 Fudge, Harrison  17 Bloomington Norm  1:07.86                   
     r:9.96  31.46      1:07.86 (36.40)
 25 Andrew, Benjami  19 Alligator Aquati  1:08.08                   
     r:0.61  31.33      1:08.08 (36.75)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 26 Foster-Smith, T  20 Edina Swim Club-  1:08.16                   
     r:0.73  31.42      1:08.16 (36.74)
 
                        === D - Final ===                         
 
 27 Kaminsky, Jakob  17 Nasa Wildcat Aqu  1:08.23                   
     r:9.70  32.67      1:08.23 (35.56)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 28 Craine, Dolan    17 Aquajets Swim Te  1:08.28                   
     r:6.81  32.45      1:08.28 (35.83)
 
                        === D - Final ===                         
 
 29 Schillinger, Al  17 Reach Aquatics S  1:08.29                   
     r:0.68  32.18      1:08.29 (36.11)
 30 Sajaev, Phillip  18 Fox Valley Swim-  1:08.42                   
     r:0.64  31.25      1:08.42 (37.17)
 31 Hayes, Benjamin  17 Ozaukee Aquatics  1:09.01                   
     r:0.69  32.28      1:09.01 (36.73)
 32 Alderson, Justi  15 Peoria Area Wate  1:09.36                   
     r:0.74  32.61      1:09.36 (36.75)
 33 Biscan, Jacob    15 Edina Swim Club-  1:09.46                   
     r:4.65  32.41      1:09.46 (37.05)
 34 Blinkman, Cale   16 St Croix-MN       1:09.53                   
     r:0.72  32.77      1:09.53 (36.76)
 35 Nagori, Rohan    15 Fox Valley Swim-  1:09.58                   
     r:0.68  32.78      1:09.58 (36.80)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 36 Chen, Kyri       16 Fox Valley Swim-  1:09.70                   
     r:0.75  33.12      1:09.70 (36.58)
 36 Martinez, Benja  19 Nasa Wildcat Aqu  1:09.70                   
     r:0.67  32.92      1:09.70 (36.78)
 36 Tidd, James      20 Univ Minnesota-M  1:09.70                   
     r:0.62  31.59      1:09.70 (38.11)
 39 Modene, Kelby    16 Minnetonka Swim-  1:09.83                   
     r:0.71  32.42      1:09.83 (37.41)
 40 Guenther, Natha  18 New Trier Swim C  1:09.91                   
     r:0.71  33.40      1:09.91 (36.51)
 41 Comiskey, Dylan  18 West Swim Club-I  1:09.95                   
     r:8.49  32.52      1:09.95 (37.43)
 42 Konstantos, Nic  17 Alligator Aquati  1:09.99                   
     r:0.76  32.87      1:09.99 (37.12)
 43 Poppitz, Jack    18 Riptide Swim Tea  1:10.00                   
     r:0.72  32.90      1:10.00 (37.10)
 44 Newham, Ivan     18 Great Wolf Swim-  1:10.05                   
     r:0.70  32.76      1:10.05 (37.29)
 45 Karpenko, Andre  15 Fastjets-MN       1:10.09                   
     r:0.65  32.78      1:10.09 (37.31)
 46 Wang, Robert     18 Fox Valley Swim-  1:10.17                   
     r:0.67  32.97      1:10.17 (37.20)
 47 Jekel, Wesley    16 Badger Aquatics-  1:10.58                   
     r:0.67  31.97      1:10.58 (38.61)
 48 Nepomuceno, Jos  16 Bloomington Norm  1:10.60                   
     r:0.66  33.10      1:10.60 (37.50)
 49 Hoppe, Jack      15 Barrington Swim-  1:10.74                   
     r:0.72  33.42      1:10.74 (37.32)
 50 Kinsella, Murph  16 Blue Devils-IL    1:10.86                   
    r:17.35  32.82      1:10.86 (38.04)
 51 Wolner, Grant    15 Winona Swim Club  1:10.90                   
     r:0.72  33.00      1:10.90 (37.90)
 52 Stevenson, Aust  17 Cats Aquatic Tea  1:11.11                   
     r:0.65  33.08      1:11.11 (38.03)
 53 Hussein, Farrqu  17 Great Wolf Swim-  1:11.12                   
     r:0.78  33.18      1:11.12 (37.94)
 54 Schonfeld, Etha  17 Glenbrook Aquati  1:11.21                   
     r:0.68  32.43      1:11.21 (38.78)
 55 Tran, Brian      14 Great Wolf Swim-  1:11.35                   
    r:14.35  33.63      1:11.35 (37.72)
 56 Seroni, Nick     18 Reach Aquatics S  1:11.39                   
     r:0.66  32.13      1:11.39 (39.26)
 57 Webb, Charles    16 Edina Swim Club-  1:11.46                   
    r:14.96  33.88      1:11.46 (37.58)
 58 Simpson, Jared   17 Fox Valley Swim-  1:11.66                   
     r:0.67  33.88      1:11.66 (37.78)
 59 Robrock, Craig   19 South Metro Stor  1:11.92                   
     r:0.66  34.03      1:11.92 (37.89)
 60 Shue, Aidan      15 Rochester Swim C  1:12.13                   
     r:0.72  32.89      1:12.13 (39.24)
 61 Ng, Daniel       17 Cats Aquatic Tea  1:12.23                   
     r:0.65  33.24      1:12.23 (38.99)
 62 Reeves, Grant    16 Med-City Aquatic  1:12.26                   
     r:0.71  33.04      1:12.26 (39.22)
 63 Tullemans, Nich  17 Edina Swim Club-  1:12.51                   
     r:0.69  33.07      1:12.51 (39.44)
 64 Schober, Charle  16 Nasa Wildcat Aqu  1:12.74                   
     r:0.67  33.56      1:12.74 (39.18)
 65 Privratsky, Jos  15 Fastjets-MN       1:13.58                   
     r:0.74  34.03      1:13.58 (39.55)
 66 Yoon, Calvin     17 Cats Aquatic Tea  1:13.59                   
     r:0.68  33.92      1:13.59 (39.67)
 67 Ambrosen, Zacha  17 Minnetonka Swim-  1:13.87                   
     r:0.73  35.24      1:13.87 (38.63)
 68 Leverenz, Tate   17 Riptide Swim Tea  1:14.03                   
     r:0.71  34.32      1:14.03 (39.71)
 69 Cherwin, Dillon  16 Elgin Cyclones-I  1:14.40                   
     r:0.65  34.76      1:14.40 (39.64)
 70 Green, William   19 Edina Swim Club-  1:14.45                   
     r:0.62  34.94      1:14.45 (39.51)
 71 Rocke, Eliason   17 Fox Valley Wave-  1:14.46                   
     r:0.71  34.07      1:14.46 (40.39)
 72 Johnson, Duncan  18 North Suburban A  1:14.91                   
     r:0.70  34.64      1:14.91 (40.27)
 -- Oak, Quillan     24 Minnetonka Swim-     DFS                    
 -- Erickson, Chris  15 Aberdeen Swim Cl      NS    
Event 23  Women 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
  Meet Record: ! 1:00.01  7/17/2015 Ivy J Martin, Wisconsin Aquati
                 1:01.89  OPEN US Open
                 1:02.59  JRS
                 1:05.19  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  1:05.89
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Drake, Kelsey    19 Hawkeye Swim Clu  1:01.21    1:00.53 OPEN   
    r:+0.77  28.37      1:00.53 (32.16)
  2 Potter, Madison  16 Aquajets Swim Te  1:01.90    1:01.13 OPEN+  
    r:+0.73  28.91      1:01.13 (32.22)
  3 Scheitlin, Meke  21 Hawkeye Swim Clu  1:02.65    1:02.56 JRS+   
    r:+0.69  29.00      1:02.56 (33.56)
  4 Lehnertz, Terey  21 Hawkeye Swim Clu  1:02.45    1:02.66 FUTR   
    r:+0.73  28.82      1:02.66 (33.84)
  5 Burke, Samantha  20 Wyoming Aquatics  1:03.03    1:02.75 FUTR   
    r:+0.76  29.10      1:02.75 (33.65)
  6 O'Brien, Carly   20 Hawkeye Swim Clu  1:03.02    1:03.02 FUTR   
    r:10.75  29.34      1:03.02 (33.68)
  7 Dahlgren, Kylie  19 U. of Missouri-M  1:02.84    1:03.10 FUTR   
    r:+0.73  28.99      1:03.10 (34.11)
  8 Cooper, Grace    15 Delta Aquatics-I  1:02.40    1:03.21 FUTR   
    r:+0.70  28.98      1:03.21 (34.23)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Doty, Megan      19 Wisconsin Aquati  1:03.25    1:02.46 JRS    
    r:+0.72  29.70      1:02.46 (32.76)
 10 Grobe, Kaia      20 Univ Minnesota-M  1:03.18    1:02.82 FUTR   
    r:+0.68  29.35      1:02.82 (33.47)
 11 Pigliacampi, Ma  20 Unattached-ND     1:03.13    1:02.86 FUTR   
    r:+0.71  29.59      1:02.86 (33.27)
 12 Lindsey, Hannah  19 Wisconsin Aquati  1:03.53    1:03.12 FUTR   
    r:+0.77  29.31      1:03.12 (33.81)
 13 Wall, Emma       22 Missouri State U  1:03.08    1:03.19 FUTR   
    r:+0.69  29.81      1:03.19 (33.38)
 14 Fore, Skylar     18 Ozaukee Aquatics  1:03.17    1:03.44 FUTR   
    r:+0.81  29.60      1:03.44 (33.84)
 15 D'Emanuele, Pey  14 Minneapolis Otte  1:03.33    1:03.47 FUTR   
    r:+0.73  29.11      1:03.47 (34.36)
 16 Wagner, Annika   15 Nasa Wildcat Aqu  1:03.58    1:04.35 FUTR+  
    r:+0.72  29.75      1:04.35 (34.60)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Schemmel, Sarah  18 Hawkeye Swim Clu  1:03.63                   
     r:0.79  29.64      1:03.63 (33.99)
 18 Lasecki, Emma    15 Green Bay Swim C  1:03.75                   
     r:0.76  29.89      1:03.75 (33.86)
 19 Lezer, Emma      16 Sea Devils-MN     1:03.82                   
     r:0.67  29.48      1:03.82 (34.34)
 20 Craig, Winter    15 Riptide Swim Tea  1:03.92                   
     r:0.72  29.87      1:03.92 (34.05)
 20 Bergeson, Danie  20 Univ Minnesota-M  1:03.92                   
     r:0.74  29.92      1:03.92 (34.00)
 22 Clarkowski, Sop  17 Edina Swim Club-  1:03.96                   
     r:0.75  29.93      1:03.96 (34.03)
 23 Wolff, Iana      18 Nasa Wildcat Aqu  1:04.04                   
     r:0.70  29.21      1:04.04 (34.83)
 24 Merkel, Brecken  14 Edina Swim Club-  1:04.08                   
     r:0.68  30.08      1:04.08 (34.00)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Campbell, Summe  21 Hawkeye Swim Clu  1:04.15                   
     r:0.79  30.47      1:04.15 (33.68)
 26 Luddy, Mary      21 Cyclone Swim Clu  1:04.19                   
     r:0.71  30.58      1:04.19 (33.61)
 27 Krupsky, Briann  19 Univ Minnesota-M  1:04.22                   
     r:0.78  30.18      1:04.22 (34.04)
 27 Roediger, Elise  19 Wisconsin Aquati  1:04.22                   
     r:0.81  29.57      1:04.22 (34.65)
 
                        === D - Final ===                         
 
 29 Parkinson, Maxi  15 Delta Aquatics-I  1:04.32                   
     r:0.69  30.09      1:04.32 (34.23)
 30 Pritchett, Emma  14 Barrington Swim-  1:04.39                   
     r:0.77  29.76      1:04.39 (34.63)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 30 McNamara, Kelly  20 Hawkeye Swim Clu  1:04.39                   
     r:0.79  29.98      1:04.39 (34.41)
 
                        === D - Final ===                         
 
 30 Schoof, Kaylyn   15 Elmbrook Swim Cl  1:04.39                   
     r:0.78  29.85      1:04.39 (34.54)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 33 Pearson, Josie   20 Missouri State U  1:04.45                   
     r:0.71  30.14      1:04.45 (34.31)
 34 Hackett, Meghan  19 Hawkeye Swim Clu  1:04.61                   
     r:0.74  29.51      1:04.61 (35.10)
 35 Martin, Madison  21 Wisconsin Aquati  1:04.65                   
     r:0.73  30.22      1:04.65 (34.43)
 
                        === D - Final ===                         
 
 36 Gruvberger, Ann  15 West Swim Club-I  1:04.72                   
     r:0.72  30.10      1:04.72 (34.62)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 37 Burnham, Madeli  21 Piranhas Swim Cl  1:04.79                   
     r:0.72  29.80      1:04.79 (34.99)
 
                        === D - Final ===                         
 
 38 Ogren, Anna      14 Rochester Swim C  1:04.80                   
     r:0.74  30.90      1:04.80 (33.90)
 38 Hayes, Katherin  16 Swmke-WI          1:04.80                   
     r:0.73  30.03      1:04.80 (34.77)
 40 Benge, Eleanor   17 West Swim Club-I  1:04.81                   
     r:0.78  30.83      1:04.81 (33.98)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 41 Jekel, Johanna   20 Hawkeye Swim Clu  1:04.86                   
     r:0.77  29.70      1:04.86 (35.16)
 42 Whited, Isabel   19 Univ Minnesota-M  1:04.95                   
     r:0.76  30.51      1:04.95 (34.44)
 43 Manchon, Molly   20 Wisconsin Aquati  1:04.99                   
     r:0.74  30.85      1:04.99 (34.14)
 
                        === D - Final ===                         
 
 44 Tiltmann, Reill  13 Elmbrook Swim Cl  1:05.00                   
     r:0.96  30.38      1:05.00 (34.62)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 45 Lenderink, Amy   19 Hawkeye Swim Clu  1:05.06                   
     r:0.63  29.50      1:05.06 (35.56)
 45 Hosack, Lillie   17 Ozaukee Aquatics  1:05.06                   
    r:19.07  30.13      1:05.06 (34.93)
 47 O'Neil, Mary     14 South Metro Stor  1:05.10                   
     r:0.64  30.16      1:05.10 (34.94)
 48 Meland, Molly    16 Minnetonka Swim-  1:05.29                   
     r:0.69  30.23      1:05.29 (35.06)
 48 Rentz, Katherin  19 Academy Bullets-  1:05.29                   
     r:0.84  30.82      1:05.29 (34.47)
 50 Schoof, Ashlyn   18 Elmbrook Swim Cl  1:05.44                   
     r:0.72  30.33      1:05.44 (35.11)
 51 Graves, Alyssa   15 Lake Country Swi  1:05.51                   
     r:0.74  30.32      1:05.51 (35.19)
 52 Vargas, Sofia    16 Nasa Wildcat Aqu  1:05.56                   
     r:0.73  31.30      1:05.56 (34.26)
 53 McGinty, Jordan  16 Aquajets Swim Te  1:05.59                   
     r:0.66  30.57      1:05.59 (35.02)
 54 Preiss, Alexand  19 Univ Minnesota-M  1:05.79                   
     r:0.73  29.81      1:05.79 (35.98)
 55 Guanci, Margare  17 New Trier Swim C  1:05.81                   
     r:8.21  30.41      1:05.81 (35.40)
 56 Donfris, Addisy  13 Barrington Swim-  1:05.84                   
     r:0.87  30.71      1:05.84 (35.13)
 57 Erlechman, Wyli  18 Fox Valley Swim-  1:05.86                   
     r:0.74  30.43      1:05.86 (35.43)
 58 Corzine, Rebecc  18 Unattached-IL     1:05.94                   
     r:0.63  30.43      1:05.94 (35.51)
 59 Flanagan, Hanna  21 Missouri State U  1:06.03                   
     r:0.71  30.69      1:06.03 (35.34)
 60 Qiao, Tiffany    17 Glenbrook Aquati  1:06.04                   
     r:0.74  31.02      1:06.04 (35.02)
 61 Rizzo, Lucia     17 Riptide Swim Tea  1:06.12                   
     r:0.71  31.59      1:06.12 (34.53)
 62 McCormick, Morg  20 Unattached-CO     1:06.30                   
     r:0.80  30.38      1:06.30 (35.92)
 63 Bergmann, Laure  18 Badger Aquatics-  1:06.33                   
     r:0.81  31.46      1:06.33 (34.87)
 64 Puccini, Alexa   15 Maverick Swim Cl  1:06.34                   
     r:0.66  30.53      1:06.34 (35.81)
 65 Bentley, Sara    20 Ozaukee Aquatics  1:06.39                   
     r:0.66  30.52      1:06.39 (35.87)
 66 Emswiler, Harpe  21 Cyclone Swim Clu  1:06.41                   
     r:0.70  30.36      1:06.41 (36.05)
 67 Bougie, Shea     18 Riptide Swim Tea  1:06.58                   
     r:0.79  31.03      1:06.58 (35.55)
 68 Rodriguez, Kell  17 Badger Aquatics-  1:06.67                   
     r:0.72  30.56      1:06.67 (36.11)
 69 Lindorfer, Aliv  16 St Croix-MN       1:06.73                   
     r:0.73  31.08      1:06.73 (35.65)
 70 Hartley, Angeli  14 Minnetonka Swim-  1:06.79                   
     r:0.89  32.00      1:06.79 (34.79)
 71 Ostergren, Ceci  19 Minnetonka Swim-  1:06.86                   
     r:0.81  31.53      1:06.86 (35.33)
 72 Hodgins, Rowan   17 West Express Swi  1:06.88                   
     r:0.74  31.27      1:06.88 (35.61)
 73 Theobald, Emma   16 Dunlap Dolphins-  1:06.97                   
     r:0.80  30.68      1:06.97 (36.29)
 74 Werner, Gabriel  15 Sea Devils-MN     1:07.11                   
     r:0.65  30.64      1:07.11 (36.47)
 75 Snyder, Gracyn   18 Cyclone Swim Clu  1:07.27                   
     r:0.81  30.36      1:07.27 (36.91)
 76 Lewis, Lauren    15 Riptide Swim Tea  1:07.38                   
     r:0.82  31.55      1:07.38 (35.83)
 77 Levy, Sophia     19 Minnetonka Swim-  1:07.95                   
     r:0.81  31.10      1:07.95 (36.85)
 78 Williams, Taylo  14 Aquajets Swim Te  1:08.11                   
     r:0.67  30.91      1:08.11 (37.20)
 79 Willis, Raegan   16 Minnetonka Swim-  1:08.12                   
     r:0.69  31.77      1:08.12 (36.35)
 80 Stoll, Holly     17 Schroeder YMCA S  1:08.30                   
     r:0.72  31.53      1:08.30 (36.77)
 81 Berdelman, Emma  16 Edina Swim Club-  1:08.59                   
     r:0.76  31.83      1:08.59 (36.76)
 82 Graves, Emma     17 Barrington Swim-  1:08.94                   
     r:0.76  31.86      1:08.94 (37.08)
Event 24  Men 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
  Meet Record: ! 52.72  7/19/2013 Connor Black, CATS Aquatic Tea
                 55.79  OPEN US Open
                 56.69  JRS
                 58.39  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  59.79
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Herron, Jack     20 Wyoming Aquatics    55.03      54.02 OPEN+  
    r:+0.68  25.74        54.02 (28.28)
  2 Thomas, Matthew  19 Univ Minnesota-M    55.66      55.41 OPEN   
    r:+0.60  25.88        55.41 (29.53)
  3 Darling, Riley   20 Great Wolf Swim-    56.15      56.25 JRS    
    r:+0.67  26.11        56.25 (30.14)
  4 Becker, Bowen    20 Univ Minnesota-M    55.75      56.71 FUTR   
    r:+0.68  26.65        56.71 (30.06)
  5 Hemmingsen, Rob  21 Hawkeye Swim Clu    56.66      56.72 FUTR   
    r:+0.66  26.09        56.72 (30.63)
  6 Lyons, Anthony   21 Wisconsin Aquati    56.34      56.75 FUTR   
    r:+0.70  26.58        56.75 (30.17)
  7 Petro, Michael   17 Alligator Aquati    56.54      56.83 FUTR   
    r:+0.69  26.45        56.83 (30.38)
  8 Willett, Philli  20 Missouri State U    56.35      57.52 FUTR   
    r:+0.63  26.60        57.52 (30.92)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Nelson, Wade     21 Una Uwyo-WY         57.09      56.23 JRS+   
    r:+0.65  26.61        56.23 (29.62)
 10 Salomon, Jonath  21 Wisconsin Aquati    56.82      56.81 FUTR   
    r:+0.67  26.26        56.81 (30.55)
 11 Williams, Colin  20 Reach Aquatics S    56.89      56.82 FUTR   
    r:+0.72  26.96        56.82 (29.86)
 12 Trepanier, Andr  16 South Metro Stor    57.33      56.86 FUTR   
    r:+0.64  26.16        56.86 (30.70)
 13 Balcerak, Micha  17 Alligator Aquati    57.12      57.06 FUTR   
    r:+0.75  26.45        57.06 (30.61)
 14 Auger, Mark      17 Wildkit Swimming    57.31      58.09 FUTR+  
    r:+0.76  27.07        58.09 (31.02)
 15 Whyte, Mitchell  17 Hudson Area Swim    57.50      58.12 FUTR   
    r:+0.80  26.60        58.12 (31.52)
 16 Wachtler, Neil   19 Kansas City Blaz    57.01      59.30        
    r:+0.74  27.23        59.30 (32.07)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Kosanovich, Bra  15 West Swim Club-I    57.53                   
     r:0.62  26.50        57.53 (31.03)
 18 Whitaker, Gabri  20 Minnetonka Swim-    57.59                   
     r:0.70  25.99        57.59 (31.60)
 19 Vitek, Jeffrey   17 West Swim Club-I    57.63                   
     r:0.72  26.11        57.63 (31.52)
 20 Weiss, Thomas    19 Riptide Swim Tea    57.78                   
     r:0.78  26.90        57.78 (30.88)
 21 Baginski, Nicho  17 Cats Aquatic Tea    57.83                   
     r:0.62  26.50        57.83 (31.33)
 22 Busse, Jonathan  17 St Croix-MN         57.92                   
     r:6.47  26.78        57.92 (31.14)
 23 Gray, Andrew     16 Edina Swim Club-    57.98                   
     r:0.76  27.56        57.98 (30.42)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 24 Withers, Joshua  17 Edina Swim Club-    58.03                   
     r:0.67  26.91        58.03 (31.12)
 
                        === C - Final ===                         
 
 25 Dumford, Samuel  19 Hawkeye Swim Clu    58.08                   
     r:0.70  26.21        58.08 (31.87)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 26 White, Kyle      21 Wyoming Aquatics    58.23                   
    r:13.20  27.12        58.23 (31.11)
 26 Andrew, Benjami  19 Alligator Aquati    58.23                   
     r:0.61  26.53        58.23 (31.70)
 28 Gibson, Joseph   19 Wildkit Swimming    58.30                   
     r:0.66  27.43        58.30 (30.87)
 29 Breen, Jackson   19 Ames Cyclone Aqu    58.47                   
     r:0.65  27.37        58.47 (31.10)
 30 Conati, Marco    17 Minnetonka Swim-    58.49                   
     r:6.51  27.24        58.49 (31.25)
 
                        === D - Final ===                         
 
 31 Nixdorf, Andrew  16 Lake Country Swi    58.52                   
     r:0.67  27.51        58.52 (31.01)
 32 Netzel, Ryan     17 Delta Aquatics-I    58.60                   
     r:0.59  27.32        58.60 (31.28)
 33 Craine, Dolan    17 Aquajets Swim Te    58.72                   
    r:12.27  27.84        58.72 (30.88)
 34 Sadergaski, Pau  18 South Metro Stor    58.77                   
     r:0.63  27.15        58.77 (31.62)
 35 Rumpit, Connor   18 Elmbrook Swim Cl    58.89                   
     r:0.76  27.30        58.89 (31.59)
 36 Subramanian, Sa  16 Fox Valley Swim-    58.93                   
     r:0.66  27.09        58.93 (31.84)
 36 Stone, Nathanie  18 Hopkins Hurrican    58.93                   
     r:0.63  27.89        58.93 (31.04)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 38 Scafuri, Jack    19 Una Uwyo-WY         59.05                   
     r:0.84  27.14        59.05 (31.91)
 
                        === D - Final ===                         
 
 39 Gamilla, Jansse  17 Maverick Swim Cl    59.13                   
     r:0.59  27.31        59.13 (31.82)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 40 Babb, Caleb      16 Una Pace-IL         59.24                   
     r:0.66  27.50        59.24 (31.74)
 40 Weng, Eric       18 Fox Valley Swim-    59.24                   
     r:0.66  27.42        59.24 (31.82)
 42 Wiedoff, Jeffre  16 Lake Country Swi    59.30                   
     r:0.75  27.56        59.30 (31.74)
 43 Duffy, Colin     18 Badger Aquatics-    59.35                   
     r:0.70  27.89        59.35 (31.46)
 44 Nevins, Nichola  18 Reach Aquatics S    59.46                   
    r:16.21  26.94        59.46 (32.52)
 45 Piper, Scott     20 Maverick Swim Cl    59.54                   
     r:6.29  28.16        59.54 (31.38)
 46 Temprano, Justi  19 Badger Aquatics-    59.66                   
     r:0.68  26.83        59.66 (32.83)
 46 Morris, Christo  14 Great Wolf Swim-    59.66                   
     r:0.80  27.85        59.66 (31.81)
 48 Gallagher, Cesa  15 Star Swim Team-M    59.68                   
    r:13.78  28.21        59.68 (31.47)
 49 Braun, Kevin     19 Wisconsin Aquati    59.78                   
     r:0.75  28.30        59.78 (31.48)
 50 Jekel, Wesley    16 Badger Aquatics-    59.84                   
     r:0.67  27.93        59.84 (31.91)
 51 Stines, Niko     19 Wisconsin Aquati    59.94                   
     r:0.75  27.55        59.94 (32.39)
 52 Stangeland, Dil  18 West Fargo Swim-  1:00.07                   
     r:0.72  28.05      1:00.07 (32.02)
 52 Blinkman, Shane  16 St Croix-MN       1:00.07                   
     r:0.75  27.63      1:00.07 (32.44)
 54 Theunissen, Nic  20 Missouri State U  1:00.08                   
     r:0.65  27.31      1:00.08 (32.77)
 55 Dellorto, Joshu  17 Reach Aquatics S  1:00.22                   
     r:0.65  27.29      1:00.22 (32.93)
 56 Hayes, Benjamin  17 Ozaukee Aquatics  1:00.33                   
     r:0.68  27.68      1:00.33 (32.65)
 57 Sullivan, Micha  20 Wisconsin Aquati  1:00.34                   
     r:0.77  28.18      1:00.34 (32.16)
 58 Zito, Nicholas   22 West Swim Club-I  1:00.54                   
     r:0.79  27.32      1:00.54 (33.22)
 59 Gavars, Mitchel  18 Barrington Swim-  1:00.56                   
     r:0.71  28.46      1:00.56 (32.10)
 60 Cochlan, Cullen  15 West Swim Club-I  1:00.58                   
     r:0.66  27.75      1:00.58 (32.83)
 61 Darlinger, Jaco  16 Fox Valley Swim-  1:00.62                   
     r:0.66  28.03      1:00.62 (32.59)
 62 Ambrosen, Zacha  17 Minnetonka Swim-  1:00.65                   
     r:9.65  28.54      1:00.65 (32.11)
 63 Tullemans, Nich  17 Edina Swim Club-  1:00.70                   
     r:0.68  28.07      1:00.70 (32.63)
 64 Wu, Kevin        17 Fox Valley Swim-  1:00.76                   
     r:0.65  28.73      1:00.76 (32.03)
 65 Wowk, Alex       17 Waunakee Wave-WI  1:00.92                   
    r:12.70  27.99      1:00.92 (32.93)
 66 Seroni, Nick     18 Reach Aquatics S  1:00.98                   
     r:0.69  28.31      1:00.98 (32.67)
 67 Smith, Craig     19 West Swim Club-I  1:01.12                   
     r:0.71  28.00      1:01.12 (33.12)
 68 Lau, Corey       18 Minnetonka Swim-  1:01.81                   
     r:0.61  28.60      1:01.81 (33.21)
 -- Dahlgren, Jack   17 Aquajets Swim Te     DFS                    
Event 25  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
  Meet Record: ! 8:16.87  7/23/2016 Nasa Wildcat Aquatics, NASA Wildcat Aqu
                          E Tierney, R Lanigan, O Andrew, A Avdic
                 8:22.19  OPEN US Open
                 8:29.99  JRS
                 8:40.89  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  9:14.09
    Team                             Seed     Finals              
====================================================================
  1 Univ Minnesota-MN  'A'        8:33.85    8:23.05 JRS+   
     1) Waddell, Tevyn 19             2) r:0.22 Grobe, Kaia 20        
     3) r:0.40 Avestruz, Zoe 19       4) r:0.53 Whited, Isabel 19     
    r:+0.86  29.48    1:01.51 (1:01.51)
      1:33.23 (1:33.23)   2:04.18 (2:04.18)
        2:33.12 (28.94)   3:05.34 (1:01.16)
      3:38.24 (1:34.06)   4:10.28 (2:06.10)
                            5:09.85 (59.57)
      5:42.17 (1:31.89)   6:14.80 (2:04.52)
        6:43.84 (29.04)   7:15.98 (1:01.18)
      7:49.41 (1:34.61)   8:23.05 (2:08.25)
  2 Wisconsin Aquati-WI  'A'      8:18.84    8:24.82 JRS    
     1) Unicomb, Jessica 20           2) r:0.47 Tew, Madison 19       
     3) r:0.60 Tierney, Grace 20      4) r:0.05 Manchon, Molly 20     
    r:+0.71  28.97        59.84 (59.84)
      1:31.95 (1:31.95)   2:03.53 (2:03.53)
        2:32.69 (29.16)   3:04.37 (1:00.84)
      3:37.35 (1:33.82)   4:10.06 (2:06.53)
                          5:10.52 (1:00.46)
      5:44.18 (1:34.12)   6:17.25 (2:07.19)
        6:46.63 (29.38)   7:18.59 (1:01.34)
      7:52.21 (1:34.96)   8:24.82 (2:07.57)
  3 Ozaukee Aquatics-WI  'A'      8:23.15    8:32.17 FUTR   
     1) Hosack, Lillie 17             2) r:0.49 Fore, Skylar 18       
     3) r:0.43 Herold, Emma 19        4) r:0.35 Haebig, Autumn 18     
    r:+0.81  29.96    1:02.15 (1:02.15)
      1:35.14 (1:35.14)                    
                                3:10.85 ( )
            3:43.84 ( )         4:17.03 ( )
        4:46.19 (29.16)   5:18.66 (1:01.63)
      5:51.99 (1:34.96)   6:25.64 (2:08.61)
        6:55.22 (29.58)   7:27.53 (1:01.89)
      7:59.93 (1:34.29)   8:32.17 (2:06.53)
  4 Nasa Wildcat Aqu-IL  'A'      8:32.95    8:32.79 FUTR   
     1) Tierney, Ella 18              2) r:0.24 Wagner, Annika 15     
     3) r:0.08 Coughlin, Cassidy 17   4) r:0.50 Vargas, Sofia 16      
    r:+0.81  29.51    1:00.47 (1:00.47)
      1:32.24 (1:32.24)   2:03.13 (2:03.13)
        2:32.68 (29.55)   3:04.58 (1:01.45)
      3:38.19 (1:35.06)   4:10.72 (2:07.59)
                          5:13.45 (1:02.73)
      5:48.73 (1:38.01)   6:24.42 (2:13.70)
        6:55.06 (30.64)   7:27.74 (1:03.32)
      8:00.70 (1:36.28)   8:32.79 (2:08.37)
  5 Elmbrook Swim Cl-WI  'A'      8:33.85    8:40.77 FUTR   
     1) Gustafson, Gwen 17            2) r:0.27 Schoof, Kaylyn 15     
     3) r:0.20 Woods, Zoe 16          4) r:0.11 Schoof, Ashlyn 18     
    r:+0.75  29.35    1:02.08 (1:02.08)
      1:35.89 (1:35.89)   2:09.98 (2:09.98)
        2:39.22 (29.24)   3:12.32 (1:02.34)
      3:46.02 (1:36.04)   4:19.81 (2:09.83)
        4:49.39 (29.58)   5:22.69 (1:02.88)
      5:56.35 (1:36.54)   6:31.26 (2:11.45)
        7:00.58 (29.32)   7:33.88 (1:02.62)
      8:08.05 (1:36.79)   8:40.77 (2:09.51)
  6 Barrington Swim-IL  'A'       8:35.62    8:42.46        
     1) Emary, Magdalena 17           2) r:0.42 Tokarz, Jennifer 14   
     3) r:0.51 Galovich, Rebecca 15   4) r:0.23 O'Leary, Bridget 15   
    r:+3.84  30.04    1:02.67 (1:02.67)
      1:36.28 (1:36.28)   2:09.32 (2:09.32)
        2:39.46 (30.14)   3:12.29 (1:02.97)
      3:46.11 (1:36.79)   4:19.34 (2:10.02)
        4:49.48 (30.14)   5:23.27 (1:03.93)
      5:57.81 (1:38.47)   6:32.51 (2:13.17)
        7:02.21 (29.70)   7:35.35 (1:02.84)
      8:08.87 (1:36.36)   8:42.46 (2:09.95)
  7 Riptide Swim Tea-MN  'A'      8:38.58    8:44.58        
     1) Rizzo, Lucia 17               2) r:0.16 Lewis, Lauren 15      
     3) r:0.40 Tierney, Keely 16      4) r:0.37 McLean, Keely 16      
    r:+0.71  29.45    1:02.29 (1:02.29)
      1:35.24 (1:35.24)   2:08.73 (2:08.73)
                          3:11.55 (1:02.82)
      3:44.76 (1:36.03)                    
            4:47.52 ( )         5:21.05 ( )
            5:55.46 ( )                    
            7:00.59 ( )         7:34.49 ( )
            8:09.35 ( )         8:44.58 ( )
  8 Schroeder YMCA S-WI  'A'      8:35.05    8:47.27        
     1) Farber, Alivia 16             2) r:0.38 Jungers, Carolyn 19   
     3) r:0.22 Stoll, Holly 17        4) r:0.33 Taylor, Katherine 19  
    r:+0.76  30.12    1:02.91 (1:02.91)
      1:36.01 (1:36.01)   2:09.81 (2:09.81)
        2:39.99 (30.18)   3:15.09 (1:05.28)
      3:50.12 (1:40.31)   4:25.34 (2:15.53)
        4:54.80 (29.46)   5:28.71 (1:03.37)
      6:02.74 (1:37.40)   6:37.16 (2:11.82)
        7:06.32 (29.16)   7:39.77 (1:02.61)
      8:13.75 (1:36.59)   8:47.27 (2:10.11)
  9 West Swim Club-IL  'A'        8:39.44    8:47.54        
     1) Haake, Elissa 16              2) r:0.16 Gruvberger, Anna 15   
     3) r:0.02 Graham, Emily 17       4) r:-0.10 Kolar, Jamie 18      
    r:+0.71  29.53    1:01.34 (1:01.34)
      1:35.01 (1:35.01)   2:07.73 (2:07.73)
        2:38.07 (30.34)   3:12.15 (1:04.42)
      3:47.36 (1:39.63)   4:21.98 (2:14.25)
        4:51.86 (29.88)   5:24.82 (1:02.84)
      5:59.56 (1:37.58)   6:34.51 (2:12.53)
        7:04.39 (29.88)   7:37.82 (1:03.31)
      8:13.14 (1:38.63)   8:47.54 (2:13.03)
 10 Barrington Swim-IL  'B'       8:50.22    8:50.71        
     1) Reader, Lilian 12             2) r:0.28 Donfris, Addisyn 13   
     3) r:0.35 Roper, Grace 16        4) r:0.22 Wozny, Rhiannon 15    
    r:+0.75  30.49    1:03.91 (1:03.91)
      1:38.34 (1:38.34)   2:11.79 (2:11.79)
        2:42.18 (30.39)   3:15.86 (1:04.07)
      3:50.51 (1:38.72)   4:24.34 (2:12.55)
        4:55.10 (30.76)   5:28.94 (1:04.60)
      6:03.96 (1:39.62)   6:39.03 (2:14.69)
        7:09.00 (29.97)   7:42.35 (1:03.32)
      8:16.83 (1:37.80)   8:50.71 (2:11.68)
 11 Ozaukee Aquatics-WI  'B'      8:51.14    8:53.11        
     1) Fox, Mallory 18               2) r:0.29 Gwidt, Brigid 14      
     3) r:0.34 Tunney, Leah 16        4) r:0.37 Kirkpatrick, Cludia 18
    r:+0.83  30.69    1:04.80 (1:04.80)
      1:38.30 (1:38.30)   2:12.17 (2:12.17)
        2:42.60 (30.43)   3:16.19 (1:04.02)
      3:50.08 (1:37.91)   4:24.73 (2:12.56)
        4:54.81 (30.08)   5:28.57 (1:03.84)
      6:02.74 (1:38.01)   6:37.49 (2:12.76)
        7:08.44 (30.95)   7:43.21 (1:05.72)
      8:18.01 (1:40.52)   8:53.11 (2:15.62)
 12 Hudson Area Swim-MN  'A'      8:54.11    8:55.50        
     1) Rogness, Sydney 14            2) r:0.39 Dupont, Schuyler 14   
     3) r:0.64 Parker, Melissa 16     4) r:0.46 Vitela, Gabriella 15  
    r:+3.66  30.48    1:03.91 (1:03.91)
      1:39.02 (1:39.02)   2:14.41 (2:14.41)
        2:43.72 (29.31)   3:16.75 (1:02.34)
      3:51.13 (1:36.72)   4:25.36 (2:10.95)
        4:54.95 (29.59)   5:28.89 (1:03.53)
      6:04.88 (1:39.52)   6:40.52 (2:15.16)
        7:11.42 (30.90)   7:45.66 (1:05.14)
      8:20.54 (1:40.02)   8:55.50 (2:14.98)
 13 Minnetonka Swim-MN  'A'       8:57.81    8:55.76        
     1) Rey, Olivia 17                2) r:0.73 Helm, Penelope 14     
     3) r:0.52 Frigard, Samantha 17   4) r:0.53 Hartley, Angelina 14  
    r:+0.70  30.92    1:03.86 (1:03.86)
      1:38.44 (1:38.44)   2:11.73 (2:11.73)
        2:42.15 (30.42)   3:15.45 (1:03.72)
      3:50.54 (1:38.81)   4:25.28 (2:13.55)
        4:57.45 (32.17)   5:32.80 (1:07.52)
      6:08.77 (1:43.49)   6:43.67 (2:18.39)
        7:14.67 (31.00)   7:48.30 (1:04.63)
      8:22.63 (1:38.96)   8:55.76 (2:12.09)
 14 Lake Country Swi-WI  'A'      9:01.29    8:55.87        
     1) Graves, Alyssa 15             2) r:0.15 Held, Maggie 18       
     3) r:0.17 Worgull, Madeline 17   4) r:0.24 Cabush, Abigail 17    
    r:+0.78  31.15    1:04.61 (1:04.61)
      1:38.82 (1:38.82)   2:12.54 (2:12.54)
        2:43.82 (31.28)   3:17.87 (1:05.33)
      3:52.90 (1:40.36)   4:27.02 (2:14.48)
        4:58.13 (31.11)   5:32.53 (1:05.51)
      6:08.88 (1:41.86)   6:44.53 (2:17.51)
        7:14.78 (30.25)   7:48.16 (1:03.63)
      8:22.48 (1:37.95)   8:55.87 (2:11.34)
 15 Fox Valley Swim-IL  'A'       8:56.14    9:00.41        
     1) Firnett, Sabrina 17           2) r:0.37 Tinney, Emma 18       
     3) r:0.22 Dulaney, Ryan 18       4) r:0.41 Stege, Kristen 16     
    r:+0.72  29.68    1:02.53 (1:02.53)
      1:37.07 (1:37.07)   2:13.49 (2:13.49)
        2:43.69 (30.20)   3:18.20 (1:04.71)
      3:52.88 (1:39.39)   4:27.68 (2:14.19)
        4:57.67 (29.99)   5:31.68 (1:04.00)
      6:06.82 (1:39.14)   6:41.14 (2:13.46)
                          7:47.92 (1:06.78)
      8:24.75 (1:43.61)   9:00.41 (2:19.27)
 16 Rochester Swim C-MN  'A'      8:45.77    9:00.67        
     1) Wilcox, Olivia 16             2) r:0.23 Kelly, Alexa 14       
     3) r:0.11 Soudakova, Katia 15    4) r:0.38 Ogren, Anna 14        
    r:+0.69  30.69    1:04.95 (1:04.95)
      1:40.77 (1:40.77)   2:18.13 (2:18.13)
        2:47.82 (29.69)   3:21.35 (1:03.22)
      3:56.95 (1:38.82)   4:32.17 (2:14.04)
                          5:34.31 (1:02.14)
      6:07.63 (1:35.46)   6:40.88 (2:08.71)
        7:11.08 (30.20)   7:45.81 (1:04.93)
      8:22.94 (1:42.06)   9:00.67 (2:19.79)
 17 West Swim Club-IL  'B'        8:57.18    9:04.04        
     1) Kolar, Julie 17               2) r:0.10 Reinholz, Alyssa 18   
     3) r:-0.22 Chiappe, Mia 18       4) r:0.24 Knutte, Alexandra 17  
    r:+0.72  30.56    1:04.28 (1:04.28)
      1:38.77 (1:38.77)   2:13.96 (2:13.96)
        2:42.92 (28.96)   3:17.50 (1:03.54)
      3:55.26 (1:41.30)   4:33.98 (2:20.02)
        5:02.80 (28.82)   5:36.81 (1:02.83)
      6:13.49 (1:39.51)   6:50.54 (2:16.56)
        7:19.78 (29.24)   7:53.04 (1:02.50)
      8:28.15 (1:37.61)   9:04.04 (2:13.50)
 18 Hudson Area Swim-MN  'B'      9:06.12    9:06.68        
     1) Elliott, Maree 15             2) r:0.30 Rauker, Grace 14      
     3) r:0.65 Wood, Evelyn 12        4) r:0.21 Stein, Ella 15        
    r:+0.74  31.18    1:05.52 (1:05.52)
      1:42.11 (1:42.11)   2:18.26 (2:18.26)
        2:49.30 (31.04)   3:23.56 (1:05.30)
      3:58.34 (1:40.08)   4:32.76 (2:14.50)
        5:03.94 (31.18)   5:38.38 (1:05.62)
      6:14.13 (1:41.37)   6:49.52 (2:16.76)
        7:20.83 (31.31)   7:55.45 (1:05.93)
      8:31.64 (1:42.12)   9:06.68 (2:17.16)
 19 North Suburban A-MN  'A'      9:13.48    9:08.75        
     1) Hughes, Melina 15             2) r:0.42 Aitkin, Hannah 17     
     3) r:0.21 Parsons, Alyssa 17     4) r:0.34 Doo, Pyper 14         
    r:+0.69  31.11    1:06.00 (1:06.00)
      1:41.68 (1:41.68)   2:16.64 (2:16.64)
        2:47.91 (31.27)   3:23.16 (1:06.52)
      3:59.22 (1:42.58)   4:34.93 (2:18.29)
        5:06.00 (31.07)   5:41.85 (1:06.92)
      6:18.24 (1:43.31)   6:53.85 (2:18.92)
                          7:59.32 (1:05.47)
      8:34.23 (1:40.38)   9:08.75 (2:14.90)
 20 Schroeder YMCA S-WI  'B'      8:47.65    9:08.81        
     1) Horne, Sydnie 17              2) r:0.14 Knueppel, Jade 17     
     3) r:0.25 Bjornstad, Lindsey 16  4) r:0.45 Stoll, Taylor 19      
    r:+0.74  30.46    1:05.46 (1:05.46)
      1:41.21 (1:41.21)   2:15.15 (2:15.15)
        2:45.01 (29.86)   3:19.73 (1:04.58)
      3:55.73 (1:40.58)   4:30.26 (2:15.11)
        5:00.46 (30.20)   5:34.82 (1:04.56)
      6:10.30 (1:40.04)   6:45.64 (2:15.38)
        7:17.88 (32.24)   7:53.77 (1:08.13)
      8:31.66 (1:46.02)   9:08.81 (2:23.17)
 21 Minnetonka Swim-MN  'B'       9:07.21    9:11.06        
     1) Sisombath, Katarina 14        2) r:0.32 Meland, Molly 16      
     3) r:0.48 Schini, Elizabeth 15   4) r:0.54 Frankwitz, Ashley 15  
    r:19.25  31.34    1:05.57 (1:05.57)
      1:40.05 (1:40.05)   2:16.70 (2:16.70)
        2:48.54 (31.84)   3:23.98 (1:07.28)
      4:00.48 (1:43.78)   4:37.13 (2:20.43)
        5:07.52 (30.39)   5:41.97 (1:04.84)
      6:18.65 (1:41.52)   6:54.62 (2:17.49)
        7:25.59 (30.97)   7:59.75 (1:05.13)
      8:35.33 (1:40.71)   9:11.06 (2:16.44)
 22 Nasa Wildcat Aqu-IL  'B'      9:13.73    9:13.22        
     1) Freiburger, Elizabeth 16      2) r:0.42 Piljevic, Mia 17      
     3) r:0.32 Lantry, Olivia 17      4) r:0.46 Klafta, Olivia 17     
    r:+0.79  32.26    1:07.11 (1:07.11)
      1:42.32 (1:42.32)   2:16.36 (2:16.36)
        2:47.46 (31.10)   3:22.41 (1:06.05)
      3:58.45 (1:42.09)   4:34.28 (2:17.92)
        5:04.63 (30.35)   5:40.39 (1:06.11)
      6:17.89 (1:43.61)   6:53.87 (2:19.59)
        7:25.21 (31.34)   8:00.84 (1:06.97)
      8:37.96 (1:44.09)   9:13.22 (2:19.35)
 23 South East Metro-MN  'A'      9:12.39    9:13.68        
     1) Bachman, Kolbe 15             2) r:0.35 Smoley, Daphne 13     
     3) r:0.26 Moss, Ellisa 13        4) r:0.20 Kunz, Callie 15       
    r:+7.78  30.96    1:05.21 (1:05.21)
      1:41.59 (1:41.59)   2:18.19 (2:18.19)
        2:49.24 (31.05)   3:24.32 (1:06.13)
      4:01.21 (1:43.02)   4:38.13 (2:19.94)
        5:10.68 (32.55)   5:47.06 (1:08.93)
      6:24.27 (1:46.14)   7:00.43 (2:22.30)
        7:31.24 (30.81)   8:05.55 (1:05.12)
      8:39.87 (1:39.44)   9:13.68 (2:13.25)
Event 26  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
  Meet Record: ! 7:31.81  7/19/2014 Wisconsin Aquatics
                          M Hutchins, N Caldwell, T Thompson, S Maloney
                 7:42.79  OPEN US Open
                 7:47.69  JRS
                 8:00.49  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  8:29.69
    Team                             Seed     Finals              
====================================================================
 -- Wisconsin Aquati-WI  'A'      7:23.87    No Data        
 -- Univ Minnesota-MN  'A'        7:41.28    No Data        
     1) Plachinski, Nicholas 20       2) Becker, Bowen 20             
     3) Lefebvre, Peter 20            4) Hansen, Jan 21               
 -- Elmbrook Swim Cl-WI  'A'      7:57.92    No Data        
     1) Linnihan, Ryan 16             2) Attenberger, Benjamin 18     
     3) Schoof, Mason 17              4) Linnihan, Michael 15         
 -- West Swim Club-IL  'A'        7:58.51    No Data        
 -- Fox Valley Swim-IL  'A'       8:01.39    No Data        
     1) Weng, Eric 18                 2) Sajaev, Phillip 18           
     3) Wu, Kevin 17                  4) Ciezczak, Matthew 19         
 -- Ozaukee Aquatics-WI  'A'      8:08.43    No Data        
     1) Hayes, Benjamin 17            2) Bodart, Bailey 19            
     3) Starr, Nicholas 16            4) Teplin, Zachary 16           
 -- Riptide Swim Tea-MN  'A'      8:10.44    No Data        
 -- West Swim Club-IL  'B'        8:12.89    No Data        
  1 Nasa Wildcat Aqu-IL  'A'      8:15.20    8:06.88        
     1) Kaminsky, Jakob 17            2) r:0.14 Schober, Charles 16   
     3) r:0.26 Martinez, Benjamin 19  4) r:0.44 Maurer, Luke 16       
    r:+9.25  27.95        58.09 (58.09)
      1:29.42 (1:29.42)   1:59.97 (1:59.97)
        2:28.47 (28.50)     2:59.78 (59.81)
      3:32.46 (1:32.49)   4:04.34 (2:04.37)
        4:32.83 (28.49)     5:03.66 (59.32)
      5:35.95 (1:31.61)   6:08.01 (2:03.67)
        6:34.96 (26.95)     7:05.10 (57.09)
      7:36.18 (1:28.17)   8:06.88 (1:58.87)
  2 Fox Valley Swim-IL  'B'       8:16.58    8:06.91        
     1) Simpson, Jared 17             2) r:0.20 Chen, Kyri 16         
     3) r:0.35 Ruan, John 17          4) r:0.37 Cunningham, Jacob 18  
    r:+0.75  28.29        58.82 (58.82)
      1:30.73 (1:30.73)   2:02.13 (2:02.13)
        2:29.20 (27.07)     2:59.58 (57.45)
      3:31.54 (1:29.41)   4:03.16 (2:01.03)
        4:31.04 (27.88)     5:02.55 (59.39)
      5:35.01 (1:31.85)   6:05.70 (2:02.54)
        6:32.95 (27.25)     7:03.48 (57.78)
      7:36.06 (1:30.36)   8:06.91 (2:01.21)
  3 South Metro Stor-MN  'A'      8:17.15    8:07.22        
     1) Robrock, Craig 19             2) r:0.30 Trepanier, Andrew 16  
     3) r:0.48 Dwyer, Sean 16         4) r:0.20 Kraft, Alexander 17   
    r:+0.70  28.53        59.27 (59.27)
      1:30.89 (1:30.89)   2:02.04 (2:02.04)
        2:29.06 (27.02)     2:58.89 (56.85)
      3:30.36 (1:28.32)   4:02.15 (2:00.11)
        4:31.12 (28.97)   5:03.91 (1:01.76)
      5:37.04 (1:34.89)   6:07.81 (2:05.66)
        6:34.47 (26.66)     7:04.27 (56.46)
      7:35.51 (1:27.70)   8:07.22 (1:59.41)
  4 North Suburban A-MN  'A'      8:21.64    8:14.64        
     1) Coplan, Bret 17               2) r:0.16 Chatwin, Benjamin 17  
     3) r:0.24 Quackenbush, Will 15   4) r:0.13 Thompson, Wyatt 18    
    r:+0.70  29.00    1:00.75 (1:00.75)
      1:34.14 (1:34.14)   2:07.98 (2:07.98)
        2:35.40 (27.42)     3:07.63 (59.65)
      3:39.10 (1:31.12)   4:10.88 (2:02.90)
        4:38.05 (27.17)     5:09.94 (59.06)
      5:42.81 (1:31.93)   6:13.50 (2:02.62)
        6:40.78 (27.28)     7:10.77 (57.27)
      7:42.65 (1:29.15)   8:14.64 (2:01.14)
  5 Reach Aquatics S-IL  'A'      8:20.42    8:18.54        
     1) Dellorto, Joshua 17           2) r:0.43 Williams, Colin 20    
     3) r:0.33 Haage, Bryan 20        4) r:0.44 Seroni, Nick 18       
    r:+0.70  27.14        57.89 (57.89)
      1:30.83 (1:30.83)   2:03.64 (2:03.64)
        2:30.57 (26.93)     3:01.48 (57.84)
      3:35.29 (1:31.65)   4:09.85 (2:06.21)
        4:37.66 (27.81)     5:08.42 (58.57)
      5:41.10 (1:31.25)   6:14.41 (2:04.56)
        6:42.16 (27.75)     7:13.47 (59.06)
      7:45.72 (1:31.31)   8:18.54 (2:04.13)
  6 Maverick Swim Cl-IL  'A'      8:25.39    8:21.26        
     1) Reed, Matthew 19              2) r:0.22 Kluge, Kevin 19       
     3) r:0.22 Gamilla, Janssen 17    4) r:0.22 Piper, Scott 20       
    r:+0.78  29.77    1:01.86 (1:01.86)
      1:34.04 (1:34.04)   2:05.60 (2:05.60)
        2:32.37 (26.77)     3:03.19 (57.59)
      3:34.43 (1:28.83)   4:06.88 (2:01.28)
        4:35.84 (28.96)   5:08.07 (1:01.19)
      5:41.16 (1:34.28)   6:14.17 (2:07.29)
        6:42.10 (27.93)   7:14.21 (1:00.04)
      7:47.82 (1:33.65)   8:21.26 (2:07.09)
  7 Minnetonka Swim-MN  'A'       8:19.81    8:25.93        
     1) Modene, Kelby 16              2) r:0.31 Ambrosen, Zachary 17  
     3) r:0.47 Conati, Marco 17       4) r:0.23 Thiss, George 16      
    r:+0.74  27.87        58.39 (58.39)
      1:30.33 (1:30.33)   2:01.95 (2:01.95)
        2:30.65 (28.70)   3:03.35 (1:01.40)
      3:37.83 (1:35.88)   4:09.97 (2:08.02)
        4:38.37 (28.40)     5:09.71 (59.74)
      5:42.54 (1:32.57)   6:16.03 (2:06.06)
        6:45.05 (29.02)   7:18.18 (1:02.15)
      7:52.22 (1:36.19)   8:25.93 (2:09.90)
  8 Barrington Swim-IL  'A'       8:21.84    8:29.01        
     1) Hoppe, Jack 15                2) r:0.51 Burrell, Samuel 16    
     3) r:0.73 Langlois, Daniel 14    4) r:0.12 Gavars, Mitchell 18   
    r:+6.69  28.59    1:01.05 (1:01.05)
      1:35.02 (1:35.02)   2:07.79 (2:07.79)
        2:36.97 (29.18)   3:09.39 (1:01.60)
      3:43.13 (1:35.34)   4:16.97 (2:09.18)
        4:46.60 (29.63)   5:18.91 (1:01.94)
      5:52.13 (1:35.16)   6:25.81 (2:08.84)
        6:53.62 (27.81)     7:24.83 (59.02)
      7:57.32 (1:31.51)   8:29.01 (2:03.20)

Results Link Embed HTML: