2016 Speedo Winter Junior Championships East, Day 1 Finals - Meet Results


12/7/2016 - 12/10/2016  
 Event 1  Women 4x50 Yard Medley Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 SwimMAC Carolina-NC  'A'            3:37.57    1:40.00  
     1) Julia Menkhaus 16             2) Caroline Hauder 17           
     3) Sophie Lindner 16             4) Heidi Lowe 16                
                 12.45        24.81 (24.81)
          37.24 (12.43)       52.46 (27.65)
        1:03.71 (11.25)     1:17.07 (24.61)
        1:28.04 (10.97)     1:40.00 (22.93)
  2 Nashville Aquati-SE  'A'            3:38.66    1:40.05  
     1) Alexandra Walsh 15            2) Allison Raab 16              
     3) Ella Nelson 15                4) Gretchen Walsh 13            
                 12.44        24.68 (24.68)
          37.40 (12.72)       52.46 (27.78)
        1:03.99 (11.53)     1:17.54 (25.08)
        1:28.27 (10.73)     1:40.05 (22.51)
  3 Gator Swim Club-FL  'A'             3:42.81    1:40.49  
     1) Caitlin Brooks 16             2) Isabel Ivey 16               
     3) Talia Bates 15                4) Kaitlyn Cronin 15            
                 12.75        25.55 (25.55)
          38.53 (12.98)       53.63 (28.08)
        1:04.66 (11.03)     1:17.67 (24.04)
        1:28.57 (10.90)     1:40.49 (22.82)
  4 Cardinal Aquatic-KY  'A'            3:41.93    1:40.70  
     1) Zorryonna Mason 16            2) Kaylee Wheeler 16            
     3) Kelly Tichenor 16             4) Gabriela Albiero 14          
                 13.10        26.34 (26.34)
          38.79 (12.45)       53.92 (27.58)
        1:05.00 (11.08)     1:18.38 (24.46)
        1:28.90 (10.52)     1:40.70 (22.32)
  5 SwimMAC Carolina-NC  'B'            3:39.46    1:41.24  
     1) Stephanie Nelson 18           2) Jane Donahue 17              
     3) Charlotte Hylinski 18         4) Katie Corbi 15               
                 12.90        25.66 (25.66)
          38.49 (12.83)       53.48 (27.82)
        1:04.84 (11.36)     1:18.28 (24.80)
        1:29.22 (10.94)     1:41.24 (22.96)
  6 Carmel Swim Club-IN  'A'            3:43.47    1:42.38  
     1) Samantha Burchill 17          2) Grace Estabrook 17           
     3) Gertrude Rothrock 17          4) Kelly Pash 15                
                 12.75        25.62 (25.62)
          38.91 (13.29)       55.16 (29.54)
        1:06.37 (11.21)     1:19.68 (24.52)
        1:30.52 (10.84)     1:42.38 (22.70)
  7 SwimAtlanta-GA  'A'                 3:42.60    1:42.92  
     1) Madeline Cohen 17             2) Sheridan Schreiber 17        
     3) Devan Sweeney 18              4) Emma Alexander 16            
                 12.70        25.48 (25.48)
          39.66 (14.18)       54.73 (29.25)
        1:05.94 (11.21)     1:19.53 (24.80)
        1:30.75 (11.22)     1:42.92 (23.39)
  8 Upper Arlington-OH  'A'             3:46.17    1:43.02  
     1) Kendra Sheehan 16             2) Hannah Caldwell 16           
     3) Dakota Elliott 16             4) Katherine Trace 17           
                 13.22        26.45 (26.45)
          38.86 (12.41)       54.80 (28.35)
        1:06.16 (11.36)     1:19.83 (25.03)
        1:30.83 (11.00)     1:43.02 (23.19)
  9 Mason Manta Rays-OH  'A'            4:18.39L   1:43.36  
     1) Cora Dupre 15                 2) Hannah Foster 17             
     3) Allison Bloebaum 17           4) Ashley Volpenhein 18         
                 13.01        26.29 (26.29)
          39.43 (13.14)       54.98 (28.69)
        1:06.66 (11.68)     1:20.27 (25.29)
        1:31.29 (11.02)     1:43.36 (23.09)
 10 Ohio State Swim-OH  'A'             3:43.56    1:43.37  
     1) Kate Saczawa 15               2) Janessa Mathews 16           
     3) Rachel Peroni 16              4) Miranda Donley 17            
                 13.33        26.64 (26.64)
          39.72 (13.08)       55.25 (28.61)
        1:06.53 (11.28)     1:20.74 (25.49)
        1:31.54 (10.80)     1:43.37 (22.63)
 11 Dynamo Swim Club-GA  'A'            3:45.24    1:43.40  
     1) Raleigh Bentz 17              2) *Jade Foelske 15             
     3) Tristen Ulett 14              4) Tatum Smith 16               
                 13.12        26.22 (26.22)
          39.37 (13.15)       55.16 (28.94)
        1:06.68 (11.52)     1:20.07 (24.91)
        1:31.22 (11.15)     1:43.40 (23.33)
 12 Club Wolverine-MI  'A'              3:49.96    1:43.54  
     1) Casey Chung 15                2) Georgia Mosher 16            
     3) Emma Cleason 18               4) Taylor Seaman 16             
                 13.09        26.33 (26.33)
          39.55 (13.22)       55.56 (29.23)
        1:06.91 (11.35)     1:20.32 (24.76)
        1:31.56 (11.24)     1:43.54 (23.22)
 13 North Penn Aquat-MA  'A'            3:50.54    1:44.04  
     1) Megan Zartman 16              2) Kailyn Evans 17              
     3) Claudia Thamm 15              4) Jenna Johns 17               
                 13.50        27.09 (27.09)
          39.66 (12.57)       55.41 (28.32)
        1:07.04 (11.63)     1:20.75 (25.34)
        1:31.72 (10.97)     1:44.04 (23.29)
 14 New Wave Swim Te-NC  'A'            3:48.67    1:44.97  
     1) Mary Pruden 16                2) Mikaela Fullerton 15         
     3) Amanda Ray 14                 4) Kenna Haney 15               
                 13.56        26.83 (26.83)
          39.94 (13.11)       55.87 (29.04)
        1:07.74 (11.87)     1:21.55 (25.68)
        1:32.70 (11.15)     1:44.97 (23.42)
 15 Greensboro Commu-NC  'A'            3:50.80    1:45.02  
     1) Heather Sigmon 17             2) Virginia Gilliland 16        
     3) Mckenzie Campbell 15          4) Omega Pinnix 14              
                 12.57        25.19 (25.19)
          38.94 (13.75)       55.78 (30.59)
        1:07.08 (11.30)     1:21.00 (25.22)
        1:32.29 (11.29)     1:45.02 (24.02)
 16 Pine Crest Swimm-FG  'A'            3:45.09    1:45.14  
     1) Jessica Nava 16               2) Hannah Virgin 16             
     3) Alexandra Meszaros 15         4) Andrea Santander 15          
                 12.80        25.57 (25.57)
          39.30 (13.73)       55.00 (29.43)
        1:06.80 (11.80)     1:20.68 (25.68)
        1:32.88 (12.20)     1:45.14 (24.46)
 17 Highlander Aquat-FL  'A'            3:51.04    1:45.28  
     1) Caroline Cooper 15            2) Carley Lowe 17               
     3) Andie Myers 17                4) Sofia Bernard 17             
                 13.22        26.57 (26.57)
          40.39 (13.82)       56.96 (30.39)
        1:08.72 (11.76)     1:22.10 (25.14)
        1:33.16 (11.06)     1:45.28 (23.18)
 18 Blue Dolfins-FL  'A'                4:25.29L   1:45.33  
     1) Abigail Gibbons 14            2) Ashley Boddiford 18          
     3) Madison Floyd 17              4) Kaitlyn Hunt 18              
                 12.54        25.59 (25.59)
          39.65 (14.06)       56.53 (30.94)
        1:07.94 (11.41)     1:21.94 (25.41)
        1:32.92 (10.98)     1:45.33 (23.39)
 19 757 Swim-VA  'A'                    3:46.64    1:45.42  
     1) Joelle Vereb 17               2) Colby Hurt 15                
     3) Sofia Long 15                 4) Abigail Larson 16            
                 12.93        26.27 (26.27)
          39.97 (13.70)       56.54 (30.27)
        1:08.50 (11.96)     1:22.42 (25.88)
        1:33.36 (10.94)     1:45.42 (23.00)
 20 Flint 'Y' Falcon-MI  'A'            3:50.35    1:45.46  
     1) Alaina Skellett 17            2) Amanda Quitos 17             
     3) Natalie Gallamore 17          4) Emma Curtis 17               
                 12.88        25.73 (25.73)
          40.09 (14.36)       57.18 (31.45)
        1:08.77 (11.59)     1:22.58 (25.40)
        1:33.41 (10.83)     1:45.46 (22.88)
 21 Tampa Bay  Aquat-FL  'A'            3:45.67    1:45.69  
     1) Celismar Guzman 16            2) Christin Rockway 16          
     3) Morgan Shinault 14            4) Klaudia Greer 16             
                 13.26        26.37 (26.37)
          40.10 (13.73)       55.87 (29.50)
        1:07.66 (11.79)     1:21.69 (25.82)
        1:33.25 (11.56)     1:45.69 (24.00)
 22 Cincinnati Marli-OH  'A'            3:49.53    1:45.82  
     1) Isabelle Murray 17            2) Josephine Grote 18           
     3) Ashley Voelkerding 17         4) Abigail Rapien 17            
                 13.46        26.20 (26.20)
          40.26 (14.06)       56.69 (30.49)
        1:08.15 (11.46)     1:21.41 (24.72)
        1:33.28 (11.87)     1:45.82 (24.41)
 23 Dayton Raiders-OH  'A'              3:47.45    1:45.87  
     1) Olivia Chick 18               2) Sarah Sperber 17             
     3) Margaret Berning 17           4) Nora Fullenkamp 18           
                 13.54        27.02 (27.02)
          40.57 (13.55)       57.05 (30.03)
        1:08.74 (11.69)     1:22.55 (25.50)
        1:33.66 (11.11)     1:45.87 (23.32)
 24 Victor Swim Club-NI  'A'            4:23.96L   1:46.34  
     1) Alyssa Helak 17               2) Katie Pollock 16             
     3) Megan Deuel 14                4) Sydney St Rose-Finear 16     
                 13.22        26.48 (26.48)
          40.10 (13.62)       56.65 (30.17)
        1:08.24 (11.59)     1:21.85 (25.20)
        1:33.52 (11.67)     1:46.34 (24.49)
 25 Ohio State Swim-OH  'B'             3:49.79    1:46.36  
     1) Macey Swearingen 14           2) Logan Lawhorn 15             
     3) Mia Brown 15                  4) Mckayla Moffat 16            
                 13.68        27.50 (27.50)
          41.17 (13.67)       57.39 (29.89)
        1:08.84 (11.45)     1:23.02 (25.63)
        1:33.96 (10.94)     1:46.36 (23.34)
 26 Bolles School Sh-FL  'A'            3:49.37    1:46.42  
     1) Abigail Wilder 17             2) Katherine Baker 16           
     3) Priscila De La Pena Schott 17 4) Kensey McMahon 17            
                 12.96        26.00 (26.00)
          40.34 (14.34)       56.09 (30.09)
        1:08.02 (11.93)     1:22.21 (26.12)
        1:33.95 (11.74)     1:46.42 (24.21)
 27 Sarasota YMCA Sh-FL  'A'            3:49.46    1:46.80  
     1) Courtney Chapin 17            2) Madison Tyle 17              
     3) Isabel Traba 15               4) Christina Cianciolo 15       
                 13.16        26.17 (26.17)
          40.47 (14.30)       57.19 (31.02)
        1:09.11 (11.92)     1:22.51 (25.32)
        1:34.22 (11.71)     1:46.80 (24.29)
 28 Marlins of Ralei-NC  'B'            4:24.17L   1:46.85  
     1) Abigail Arens 14              2) Ashley McCauley 15           
     3) Ashley Worden 15              4) Caroline Crouse 14           
                 13.31        27.02 (27.02)
          40.31 (13.29)       55.86 (28.84)
        1:08.18 (12.32)     1:22.51 (26.65)
        1:34.05 (11.54)     1:46.85 (24.34)
 29 Fairport Area Sw-NI  'A'            3:47.84    1:47.15  
     1) Grace Chen 16                 2) Jenna Windheim 16            
     3) Rebecca Evans 16              4) Serafina Viola 14            
                 12.84        26.65 (26.65)
          41.88 (15.23)       58.40 (31.75)
        1:09.64 (11.24)     1:23.72 (25.32)
        1:34.80 (11.08)     1:47.15 (23.43)
 30 Tennessee Aquati-SE  'A'            4:25.63L   1:47.18  
     1) Abigail Rumpp 17              2) Lindsey Sanders 15           
     3) Carissa Armijo 16             4) Erica Laning 17              
                 13.82        27.34 (27.34)
          41.19 (13.85)       57.50 (30.16)
        1:09.66 (12.16)     1:23.34 (25.84)
        1:34.92 (11.58)     1:47.18 (23.84)
 31 Y-Spartaquatics-SC  'A'             3:44.01    1:47.25  
     1) Emily Horomanski 15           2) Hannah Ownbey 15             
     3) Madeline Baker 17             4) Sydney Baker 17              
                 13.80        27.95 (27.95)
          41.31 (13.36)       57.76 (29.81)
        1:09.19 (11.43)     1:23.32 (25.56)
        1:34.59 (11.27)     1:47.25 (23.93)
 32 Shawmut Aquatic-NE  'A'             3:48.86    1:47.37  
     1) Michaela Degnan 17            2) Alexandra Robertson 15       
     3) Andrea Wei 16                 4) Belinda Donohoe 18           
                 13.37        27.00 (27.00)
          41.11 (14.11)       58.48 (31.48)
        1:09.84 (11.36)     1:23.62 (25.14)
        1:34.94 (11.32)     1:47.37 (23.75)
 33 SWIM-LE  'A'                        3:50.70    1:48.00  
     1) Cassandra Pasadyn 16          2) Jordyn Homoki 14             
     3) Julia Newbould 16             4) Maja Miedza 14               
                 12.93        25.86 (25.86)
          40.47 (14.61)       57.33 (31.47)
        1:09.71 (12.38)     1:23.89 (26.56)
        1:35.30 (11.41)     1:48.00 (24.11)
 34 Scarlet Aquatics-NJ  'A'            4:24.31L   1:48.12  
     1) Abigail Kilgallon 17          2) Gabrielle Baratta 17         
     3) Strokes Zoe 14                4) Junseo Kim 14                
                 14.13        27.85 (27.85)
          41.77 (13.92)       58.10 (30.25)
        1:09.95 (11.85)     1:24.36 (26.26)
        1:35.63 (11.27)     1:48.12 (23.76)
 35 Dayton Raiders-OH  'B'              3:49.53    1:48.64  
     1) Isabella Gable 16             2) Juliana Chen 16              
     3) Marie Docken 17               4) Grace Seibert 17             
                 13.63        27.23 (27.23)
          41.10 (13.87)       57.76 (30.53)
        1:09.71 (11.95)     1:24.02 (26.26)
        1:35.97 (11.95)     1:48.64 (24.62)
 -- Marlins of Ralei-NC  'A'            3:44.56         DQ  
     1) Kathleen Moore 17             2) Julia Poole 17               
     3) Madison Homovich 16           4) Grace Countie 17             

 Event 2  Men 4x50 Yard Medley Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Bolles School Sh-FL  'A'            3:14.51    1:28.27  
     1) Matthew Serra 18              2) James Daugherty 18           
     3) Ariel Spektor 17              4) Willie Davis 16              
                 11.52        23.02 (23.02)
          34.24 (11.22)       47.89 (24.87)
           57.61 (9.72)     1:09.19 (21.30)
         1:18.14 (8.95)     1:28.27 (19.08)
  2 SwimMAC Carolina-NC  'A'            3:18.41    1:28.85  
     1) Alexander McMurry 18          2) William Chan 16              
     3) Ikenna Eruchalu 17            4) John Walker 15               
                 11.33        22.80 (22.80)
          33.50 (10.70)       47.11 (24.31)
           56.96 (9.85)     1:09.21 (22.10)
         1:18.52 (9.31)     1:28.85 (19.64)
  3 Cincinnati Marli-OH  'A'            3:20.73    1:30.56  
     1) Justin Grender 16             2) Alexander Wade 17            
     3) Luke Sobolewski 17            4) Nicholas Perera 17           
                 11.31        22.55 (22.55)
          34.47 (11.92)       48.80 (26.25)
           58.47 (9.67)     1:10.49 (21.69)
         1:20.02 (9.53)     1:30.56 (20.07)
  4 Carmel Swim Club-IN  'A'            3:20.97    1:31.30  
     1) Wyatt Davis 15                2) Charles Vaughan 18           
     3) Drew Kibler 16                4) Andrew Couchon 17            
                 11.40        22.81 (22.81)
          34.88 (12.07)       49.25 (26.44)
           58.81 (9.56)     1:10.64 (21.39)
        1:20.64 (10.00)     1:31.30 (20.66)
  5 Lakeside Swim Te-KY  'A'            3:19.65    1:31.69  
     1) Martin Nitzken 17             2) Keefer Barnum 17             
     3) Aldan Johnston 16             4) Hunter Tapp 15               
                 11.86        23.66 (23.66)
          35.24 (11.58)       49.02 (25.36)
          59.12 (10.10)     1:11.23 (22.21)
         1:21.01 (9.78)     1:31.69 (20.46)
  6 Upper Dublin Aqu-MA  'A'            3:14.89    1:31.96  
     1) Alessandro Boratto 17         2) Andrew Thomas 17             
     3) John Ryan 17                  4) Jake Sannem 17               
                 11.49        23.24 (23.24)
          34.78 (11.54)       48.61 (25.37)
          58.95 (10.34)     1:11.76 (23.15)
         1:21.46 (9.70)     1:31.96 (20.20)
  7 Zionsville Swim-IN  'A'             3:20.59    1:32.02  
     1) Tyler Harmon 17               2) Brock Brown 17               
     3) Andrew Schuler 17             4) Jack Franzman 17             
                 12.68        24.33 (24.33)
          35.96 (11.63)       49.98 (25.65)
        1:00.17 (10.19)     1:12.19 (22.21)
         1:21.65 (9.46)     1:32.02 (19.83)
  8 Dynamo Swim Club-GA  'A'            3:16.53    1:32.06  
     1) Ian Grum 15                   2) Jonathan Yang 17             
     3) Raunak Khosla 16              4) Jonathan Vater 18            
                 11.80        23.51 (23.51)
          35.35 (11.84)       49.16 (25.65)
          59.34 (10.18)     1:11.42 (22.26)
        1:21.50 (10.08)     1:32.06 (20.64)
  9 Ohio State Swim-OH  'A'             3:23.97    1:32.18  
     1) Edward Michael 16             2) Jason Mathews 17             
     3) Benjamin Kuriger 17           4) Colin McDermott 18           
                 11.85        24.00 (24.00)
          35.65 (11.65)       49.75 (25.75)
           59.61 (9.86)     1:11.76 (22.01)
         1:21.36 (9.60)     1:32.18 (20.42)
 10 SwimAtlanta-GA  'A'                 3:19.06    1:32.28  
     1) Christopher Pierce 18         2) Andrew Winton 17             
     3) Andrew Huenniger 18           4) Jacob Allen 17               
                 11.75        23.64 (23.64)
          34.94 (11.30)       48.79 (25.15)
          59.10 (10.31)     1:11.71 (22.92)
         1:21.43 (9.72)     1:32.28 (20.57)
 11 Dayton Raiders-OH  'A'              3:18.10    1:32.33  
     1) Evan Stapp 18                 2) Eric Knowles 17              
     3) Cody Bybee 17                 4) Dominic Harry 17             
                 11.96        24.16 (24.16)
          35.73 (11.57)       49.95 (25.79)
           59.73 (9.78)     1:11.24 (21.29)
        1:21.27 (10.03)     1:32.33 (21.09)
 12 Peddie Aquatic A-NJ  'A'            3:22.36    1:32.60  
     1) Michael Blank 16              2) Alexander Encinar 18         
     3) Noah Houskeeper 16            4) *Nathan Stern 16             
                 11.45        23.04 (23.04)
          35.61 (12.57)       49.45 (26.41)
        1:00.05 (10.60)     1:11.54 (22.09)
        1:21.84 (10.30)     1:32.60 (21.06)
 13 Bolles School Sh-FL  'B'            3:19.37    1:32.63  
     1) Issac Davis 16                2) Paul Degrado 15              
     3) Nicholas Hackett 16           4) Gavin Jones 18               
                 11.93        24.14 (24.14)
          35.91 (11.77)       49.80 (25.66)
        1:00.17 (10.37)     1:12.15 (22.35)
         1:21.67 (9.52)     1:32.63 (20.48)
 14 Baylor Swim Club-SE  'A'            3:28.03    1:32.75  
     1) Zachariah Althoff 17          2) Luis Sebastian Weekes 16     
     3) Robert Freeman 16             4) Gershwin Greene 17           
                 11.60        23.50 (23.50)
          35.33 (11.83)       50.10 (26.60)
        1:00.65 (10.55)     1:12.44 (22.34)
         1:21.93 (9.49)     1:32.75 (20.31)
 15 Memphis Thunder-SE  'A'             3:22.08    1:32.85  
     1) John McCaghren 18             2) Taylor Williams 14           
     3) Joshua Walsh 17               4) Christian Berry 18           
                 11.52        23.30 (23.30)
          35.42 (12.12)       50.04 (26.74)
           59.94 (9.90)     1:12.17 (22.13)
         1:21.80 (9.63)     1:32.85 (20.68)
 16 Michigan Lakesho-MI  'A'            3:54.73L   1:32.94  
     1) Ian Miskelley 16              2) Luke Mason 16                
     3) Spencer Carl 18               4) Skyler Cook-Weeks 17         
                 11.83        23.70 (23.70)
          35.94 (12.24)       50.74 (27.04)
         1:00.47 (9.73)     1:12.38 (21.64)
         1:22.15 (9.77)     1:32.94 (20.56)
 17 Enfinity Aquatic-NC  'A'            3:23.13    1:33.01  
     1) Kyle Barone 16                2) Ben Duckworth 15             
     3) Tucker Burhans 17             4) Levente Bathory 17           
                 11.46        23.10 (23.10)
          35.71 (12.61)       50.56 (27.46)
         1:00.51 (9.95)     1:12.74 (22.18)
         1:22.47 (9.73)     1:33.01 (20.27)
 17 Marlins of Ralei-NC  'A'            3:20.80    1:33.01  
     1) John Healy 16                 2) Charles Watkins 18           
     3) Zachary Brown 16              4) Stephen Lucht 17             
                 11.84        23.53 (23.53)
          35.68 (12.15)       49.82 (26.29)
           59.73 (9.91)     1:11.61 (21.79)
        1:21.97 (10.36)     1:33.01 (21.40)
 19 Egg Harbor Twp S-MA  'A'            3:27.61    1:33.18  
     1) Cristian Bell 16              2) Andrew Duff 18               
     3) Brian McGroarty 18            4) Justin Liu 17                
                 11.64        23.22 (23.22)
          35.43 (12.21)       50.21 (26.99)
        1:00.48 (10.27)     1:12.92 (22.71)
         1:22.51 (9.59)     1:33.18 (20.26)
 20 SwimMAC Carolina-NC  'B'            3:22.18    1:33.20  
     1) Coleman Manchester 18         2) Colson Zucker 17             
     3) Robbie Epler 17               4) Jeffrey Murray 17            
                 12.11        24.48 (24.48)
          36.10 (11.62)       50.19 (25.71)
        1:00.27 (10.08)     1:12.44 (22.25)
         1:22.27 (9.83)     1:33.20 (20.76)
 21 Tennessee Aquati-SE  'A'            3:20.59    1:33.42  
     1) Jack Hamilton 16              2) Alexander Hines 17           
     3) Caleb Harrington 17           4) Coleman Kredich 15           
                 12.07        24.07 (24.07)
          36.22 (12.15)       50.85 (26.78)
         1:00.29 (9.44)     1:12.32 (21.47)
         1:22.25 (9.93)     1:33.42 (21.10)
 22 Ohio State Swim-OH  'B'             3:27.31    1:33.70  
     1) Max Dreisbach 16              2) Hudson McDaniel 17           
     3) Pearson Spychalski 16         4) Johannes Kabelka 17          
                 11.88        24.22 (24.22)
          35.72 (11.50)       49.67 (25.45)
        1:00.45 (10.78)     1:13.38 (23.71)
         1:22.98 (9.60)     1:33.70 (20.32)
 23 Baylor Swim Club-SE  'B'            4:00.63L   1:33.73  
     1) Jack Kirby 16                 2) Matthew Boyer 18             
     3) Peter Lochmaier 17            4) John Best 18                 
                 12.13        24.10 (24.10)
          35.85 (11.75)       50.62 (26.52)
         1:00.37 (9.75)     1:12.83 (22.21)
         1:22.72 (9.89)     1:33.73 (20.90)
 24 Snow Swimming-PV  'A'               3:25.99    1:33.89  
     1) Luay Hilmi 16                 2) Michael Burris 17            
     3) Matthew Popovich 17           4) Collin Hughes 16             
                 12.09        24.04 (24.04)
          35.57 (11.53)       49.34 (25.30)
        1:00.22 (10.88)     1:12.65 (23.31)
        1:22.81 (10.16)     1:33.89 (21.24)
 25 Fort Wayne Swim-IN  'A'             3:24.43    1:34.03  
     1) Jacob Steele 17               2) Tristan Dewitt 15            
     3) Jackson Kent 18               4) Kenneth Hauter 17            
                 11.43        23.28 (23.28)
          35.30 (12.02)       50.14 (26.86)
        1:00.38 (10.24)     1:13.05 (22.91)
         1:22.94 (9.89)     1:34.03 (20.98)
 26 Pine Crest Swimm-FG  'A'            3:28.26    1:34.39  
     1) Elvis Kotikovski 15           2) *Patrick Groters 17          
     3) Nico Ferrara 16               4) *Daniel Jacobs 16            
                 12.13        24.33 (24.33)
          36.08 (11.75)       50.03 (25.70)
        1:00.25 (10.22)     1:12.77 (22.74)
        1:23.25 (10.48)     1:34.39 (21.62)
 27 Nashville Aquati-SE  'A'            3:26.44    1:34.98  
     1) Spencer Klinsky 18            2) Noah Stopkotte 18            
     3) Elijah Patrick 18             4) Matthew Lattin 17            
                 12.03        23.90 (23.90)
          35.94 (12.04)       50.66 (26.76)
        1:00.85 (10.19)     1:13.03 (22.37)
         1:22.85 (9.82)     1:34.98 (21.95)
 28 Dayton Raiders-OH  'B'              3:28.02    1:36.26  
     1) Nathan Mitchell 18            2) Samuel McCarthy 17           
     3) Josef Pohlmann 16             4) Connor Blatt 16              
                 12.37        24.59 (24.59)
          36.97 (12.38)       52.08 (27.49)
        1:02.75 (10.67)     1:15.01 (22.93)
         1:24.97 (9.96)     1:36.26 (21.25)
 29 Sarasota YMCA Sh-FL  'A'            3:26.47    1:36.61  
     1) Brendan Firlie 16             2) Brett Riley 17               
     3) Arik Katz 15                  4) Matthew Nutter 17            
                 11.97        24.07 (24.07)
          36.67 (12.60)       51.09 (27.02)
        1:02.06 (10.97)     1:15.15 (24.06)
        1:25.75 (10.60)     1:36.61 (21.46)
 30 Tampa Bay  Aquat-FL  'A'            3:26.97    1:37.90  
     1) Van Cates 18                  2) Paxton Rhoads 17             
     3) Joseph Licht 17               4) Brendan Driscoll 16          
                 12.00        24.12 (24.12)
          35.85 (11.73)       50.47 (26.35)
        1:01.23 (10.76)     1:14.08 (23.61)
        1:25.66 (11.58)     1:37.90 (23.82)
 31 Scarlet Aquatics-NJ  'A'            4:00.44L   1:38.61  
     1) *Johannes Calloni 16          2) Ian Liu 15                   
     3) Kyle Iorizzo 17               4) Jackson Karofsky 17          
                 12.25        24.08 (24.08)
          36.83 (12.75)       51.76 (27.68)
        1:03.08 (11.32)     1:16.68 (24.92)
        1:27.29 (10.61)     1:38.61 (21.93)

 Event 3  Women 4x200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Carmel Swim Club-IN  'A'            7:21.11    7:07.87  
     1) Samantha Burchill 17          2) Kelly Pash 15                
     3) Emma Nordin 17                4) Gertrude Rothrock 17         
                 25.75        53.29 (53.29)
      1:20.97 (1:20.97)   1:48.36 (1:48.36)
        2:12.96 (24.60)     2:40.12 (51.76)
      3:07.37 (1:19.01)   3:34.68 (1:46.32)
        3:59.43 (24.75)     4:26.28 (51.60)
      4:53.53 (1:18.85)   5:20.78 (1:46.10)
        5:45.15 (24.37)     6:11.84 (51.06)
      6:39.65 (1:18.87)   7:07.87 (1:47.09)
  2 Nashville Aquati-SE  'A'            7:12.64    7:10.39  
     1) Allison Raab 16               2) Gretchen Walsh 13            
     3) Ella Nelson 15                4) Alexandra Walsh 15           
                 25.39        52.61 (52.61)
      1:20.27 (1:20.27)   1:47.67 (1:47.67)
        2:11.66 (23.99)     2:39.12 (51.45)
      3:07.66 (1:19.99)   3:36.21 (1:48.54)
        4:01.09 (24.88)     4:28.32 (52.11)
      4:56.20 (1:19.99)   5:24.22 (1:48.01)
        5:48.46 (24.24)     6:15.41 (51.19)
      6:43.03 (1:18.81)   7:10.39 (1:46.17)
  3 SwimMAC Carolina-NC  'A'            7:11.88    7:14.73  
     1) Julia Menkhaus 16             2) Sophie Lindner 16            
     3) Sinclair Larson 16            4) Olwyn Bartis 15              
                 25.19        52.34 (52.34)
      1:19.99 (1:19.99)   1:47.63 (1:47.63)
        2:12.70 (25.07)     2:40.38 (52.75)
      3:08.87 (1:21.24)   3:37.37 (1:49.74)
        4:01.89 (24.52)     4:29.13 (51.76)
      4:57.22 (1:19.85)   5:25.77 (1:48.40)
        5:49.87 (24.10)     6:17.43 (51.66)
      6:46.05 (1:20.28)   7:14.73 (1:48.96)
  4 Marlins of Ralei-NC  'A'            7:19.08    7:15.00  
     1) Julia Poole 17                2) Madison Homovich 16          
     3) Grace Countie 17              4) Kathleen Moore 17            
                 25.79        53.33 (53.33)
      1:21.37 (1:21.37)   1:49.41 (1:49.41)
        2:14.33 (24.92)     2:41.68 (52.27)
      3:09.18 (1:19.77)   3:36.35 (1:46.94)
        4:01.42 (25.07)     4:29.49 (53.14)
      4:57.66 (1:21.31)   5:26.09 (1:49.74)
        5:51.17 (25.08)     6:19.03 (52.94)
      6:47.26 (1:21.17)   7:15.00 (1:48.91)
  5 Gator Swim Club-FL  'A'             7:13.66    7:15.85  
     1) Talia Bates 15                2) Kaitlyn Cronin 15            
     3) *Kirschtine Balbuena 16       4) Isabel Ivey 16               
                 25.19        52.85 (52.85)
      1:21.08 (1:21.08)   1:49.03 (1:49.03)
        2:14.46 (25.43)     2:43.03 (54.00)
      3:11.89 (1:22.86)   3:41.31 (1:52.28)
        4:06.57 (25.26)     4:34.08 (52.77)
      5:01.84 (1:20.53)   5:30.24 (1:48.93)
        5:54.50 (24.26)     6:20.61 (50.37)
      6:48.06 (1:17.82)   7:15.85 (1:45.61)
  6 SwimAtlanta-GA  'A'                 7:27.84    7:18.35  
     1) Emma Alexander 16             2) Madeline Cohen 17            
     3) Sarah Thompson 14             4) Haley Arner 16               
                 25.57        53.37 (53.37)
      1:20.59 (1:20.59)   1:47.78 (1:47.78)
        2:13.22 (25.44)     2:40.96 (53.18)
      3:09.24 (1:21.46)   3:37.92 (1:50.14)
        4:03.99 (26.07)     4:32.76 (54.84)
      5:01.75 (1:23.83)   5:29.68 (1:51.76)
        5:54.77 (25.09)     6:22.11 (52.43)
      6:50.05 (1:20.37)   7:18.35 (1:48.67)
  7 Mason Manta Rays-OH  'A'            8:29.29L   7:20.17  
     1) Hannah Foster 17              2) Cora Dupre 15                
     3) Ashley Volpenhein 18          4) Allison Bloebaum 17          
                 24.50        51.40 (51.40)
      1:19.12 (1:19.12)                    
            2:12.87 ( )         2:41.11 ( )
            3:10.26 ( )         3:39.14 ( )
        4:04.14 (25.00)     4:32.52 (53.38)
      5:02.01 (1:22.87)   5:31.67 (1:52.53)
        5:56.46 (24.79)     6:23.93 (52.26)
      6:52.05 (1:20.38)   7:20.17 (1:48.50)
  8 New Wave Swim Te-NC  'A'            7:28.87    7:21.25  
     1) Kenna Haney 15                2) Mary Pruden 16               
     3) Sydney Willis 16              4) Amanda Ray 14                
                 24.94        52.18 (52.18)
      1:20.80 (1:20.80)   1:48.92 (1:48.92)
        2:13.68 (24.76)     2:41.19 (52.27)
      3:09.51 (1:20.59)   3:37.49 (1:48.57)
        4:02.81 (25.32)     4:31.11 (53.62)
      5:00.33 (1:22.84)   5:29.91 (1:52.42)
        5:54.94 (25.03)     6:23.03 (53.12)
      6:51.96 (1:22.05)   7:21.25 (1:51.34)
  9 SwimMAC Carolina-NC  'B'            7:22.36    7:24.41  
     1) Heidi Lowe 16                 2) Charlotte Hylinski 18        
     3) Katie Corbi 15                4) Elizabeth Vannote 15         
                 25.96        53.40 (53.40)
      1:21.36 (1:21.36)   1:49.99 (1:49.99)
        2:15.57 (25.58)     2:43.92 (53.93)
      3:12.81 (1:22.82)   3:41.90 (1:51.91)
        4:07.45 (25.55)     4:35.18 (53.28)
      5:04.26 (1:22.36)   5:33.48 (1:51.58)
        5:59.65 (26.17)     6:27.81 (54.33)
      6:55.93 (1:22.45)   7:24.41 (1:50.93)
 10 Hickory Foundati-NC  'A'            7:25.57    7:24.75  
     1) Anna Durak 17                 2) Emmaline Peterson 17         
     3) Faith Hefner 15               4) Sophia Cherkez 17            
                 25.48        53.11 (53.11)
      1:21.76 (1:21.76)   1:51.06 (1:51.06)
        2:16.37 (25.31)     2:44.28 (53.22)
      3:13.00 (1:21.94)   3:41.75 (1:50.69)
        4:07.34 (25.59)     4:35.49 (53.74)
      5:04.00 (1:22.25)   5:32.85 (1:51.10)
        5:58.66 (25.81)     6:27.01 (54.16)
      6:55.80 (1:22.95)   7:24.75 (1:51.90)
 11 Dynamo Swim Club-GA  'A'            7:16.49    7:25.10  
     1) Tristen Ulett 14              2) Tatum Smith 16               
     3) Abigail Grottle 15            4) *Jade Foelske 15             
                 24.87        52.31 (52.31)
      1:20.43 (1:20.43)   1:48.78 (1:48.78)
        2:13.28 (24.50)     2:41.22 (52.44)
      3:10.87 (1:22.09)   3:40.50 (1:51.72)
        4:06.43 (25.93)     4:35.23 (54.73)
      5:04.87 (1:24.37)   5:34.60 (1:54.10)
        5:59.43 (24.83)     6:27.09 (52.49)
      6:56.11 (1:21.51)   7:25.10 (1:50.50)
 12 Highlander Aquat-FL  'A'            7:31.87    7:25.14  
     1) Caroline Cooper 15            2) Abigail Burke 16             
     3) Carley Lowe 17                4) Sofia Bernard 17             
                 26.27        55.31 (55.31)
      1:24.53 (1:24.53)   1:53.88 (1:53.88)
        2:19.55 (25.67)     2:47.82 (53.94)
      3:16.33 (1:22.45)   3:44.31 (1:50.43)
        4:10.02 (25.71)     4:38.22 (53.91)
      5:06.63 (1:22.32)   5:34.76 (1:50.45)
        6:00.32 (25.56)     6:28.07 (53.31)
      6:56.22 (1:21.46)   7:25.14 (1:50.38)
 13 Tennessee Aquati-SE  'A'            7:28.51    7:26.47  
     1) Carissa Armijo 16             2) Erica Laning 17              
     3) Abigail Rumpp 17              4) Mary Banick 17               
                 26.06        54.08 (54.08)
      1:22.48 (1:22.48)   1:50.91 (1:50.91)
        2:16.24 (25.33)     2:43.70 (52.79)
      3:11.51 (1:20.60)   3:39.01 (1:48.10)
        4:05.11 (26.10)     4:34.36 (55.35)
      5:04.00 (1:24.99)   5:33.29 (1:54.28)
        5:59.40 (26.11)     6:28.06 (54.77)
      6:57.33 (1:24.04)   7:26.47 (1:53.18)
 14 Sarasota YMCA Sh-FL  'A'            7:27.94    7:26.66  
     1) Grace Patrice 18              2) Christina Cianciolo 15       
     3) Hunter Scott 16               4) Emma Weyant 14               
                 26.57        54.85 (54.85)
      1:23.71 (1:23.71)   1:52.83 (1:52.83)
        2:18.41 (25.58)     2:46.67 (53.84)
      3:15.34 (1:22.51)   3:43.89 (1:51.06)
        4:10.45 (26.56)     4:38.86 (54.97)
      5:07.28 (1:23.39)   5:35.44 (1:51.55)
        6:01.19 (25.75)     6:29.31 (53.87)
      6:58.28 (1:22.84)   7:26.66 (1:51.22)
 15 Y-Spartaquatics-SC  'A'             7:19.31    7:27.56  
     1) Sydney Baker 17               2) Madeline Baker 17            
     3) Hannah Ownbey 15              4) Emily Horomanski 15          
                 25.64        52.97 (52.97)
      1:20.76 (1:20.76)   1:49.24 (1:49.24)
        2:15.34 (26.10)     2:43.90 (54.66)
      3:12.67 (1:23.43)   3:41.05 (1:51.81)
        4:07.19 (26.14)     4:36.19 (55.14)
      5:05.83 (1:24.78)   5:35.39 (1:54.34)
        6:01.39 (26.00)     6:29.60 (54.21)
      6:58.38 (1:22.99)   7:27.56 (1:52.17)
 16 Cincinnati Marli-OH  'A'            7:25.26    7:28.54  
     1) Josephine Grote 18            2) Isabelle Murray 17           
     3) Abigail Rapien 17             4) Ashley Voelkerding 17        
                 25.62        53.48 (53.48)
      1:21.84 (1:21.84)   1:50.13 (1:50.13)
        2:16.32 (26.19)     2:45.49 (55.36)
      3:14.92 (1:24.79)   3:43.59 (1:53.46)
        4:09.66 (26.07)     4:38.16 (54.57)
      5:07.58 (1:23.99)   5:36.94 (1:53.35)
        6:02.27 (25.33)     6:29.87 (52.93)
      6:59.13 (1:22.19)   7:28.54 (1:51.60)
 17 Upper Arlington-OH  'A'             7:27.35    7:28.84  
     1) Dakota Elliott 16             2) Anna Fischer 17              
     3) Kendra Sheehan 16             4) Katherine Trace 17           
                 25.35        53.24 (53.24)
      1:21.51 (1:21.51)   1:50.24 (1:50.24)
        2:16.17 (25.93)     2:45.40 (55.16)
      3:15.47 (1:25.23)   3:45.55 (1:55.31)
        4:10.79 (25.24)     4:39.68 (54.13)
      5:09.79 (1:24.24)   5:39.68 (1:54.13)
        6:04.24 (24.56)     6:32.33 (52.65)
      7:00.76 (1:21.08)   7:28.84 (1:49.16)
 18 Cape Cod Swim Cl-NE  'A'            7:38.26    7:30.91  
     1) Palma Foschi Walko 17         2) Madeline King 15             
     3) Bridget Birmingham 16         4) Michelle Guo 16              
                 26.24        54.85 (54.85)
      1:23.60 (1:23.60)                    
            2:18.54 ( )         2:47.24 ( )
            3:16.31 ( )         3:44.59 ( )
        4:10.83 (26.24)     4:39.03 (54.44)
      5:08.00 (1:23.41)   5:37.93 (1:53.34)
        6:03.37 (25.44)     6:31.75 (53.82)
      7:01.18 (1:23.25)   7:30.91 (1:52.98)
 19 Dayton Raiders-OH  'A'              7:27.49    7:31.66  
     1) Olivia Chick 18               2) Macleary Moran 16            
     3) Sarah Sperber 17              4) Isabella Gable 16            
                 25.56        53.36 (53.36)
      1:21.98 (1:21.98)   1:50.62 (1:50.62)
        2:16.40 (25.78)     2:45.29 (54.67)
      3:15.02 (1:24.40)   3:44.53 (1:53.91)
        4:10.31 (25.78)     4:39.62 (55.09)
      5:09.86 (1:25.33)   5:39.39 (1:54.86)
        6:05.28 (25.89)     6:33.73 (54.34)
      7:02.64 (1:23.25)   7:31.66 (1:52.27)
 20 Victor Swim Club-NI  'A'            7:31.40    7:33.25  
     1) Sydney St Rose-Finear 16      2) Taryn Wisner 13              
     3) Erin Ritz 15                  4) Alyssa Helak 17              
                 26.61        55.30 (55.30)
      1:24.27 (1:24.27)   1:53.05 (1:53.05)
        2:19.09 (26.04)     2:48.09 (55.04)
      3:18.05 (1:25.00)   3:47.08 (1:54.03)
        4:13.30 (26.22)     4:42.07 (54.99)
      5:11.87 (1:24.79)   5:41.71 (1:54.63)
        6:07.53 (25.82)     6:35.96 (54.25)
      7:04.93 (1:23.22)   7:33.25 (1:51.54)
 21 Scarlet Aquatics-NJ  'A'            7:33.64    7:34.36  
     1) Abigail Kilgallon 17          2) Junseo Kim 14                
     3) Strokes Zoe 14                4) Corey Moon 15                
                 26.42        54.31 (54.31)
      1:23.78 (1:23.78)   1:53.90 (1:53.90)
        2:19.45 (25.55)     2:47.86 (53.96)
      3:16.90 (1:23.00)   3:45.66 (1:51.76)
        4:12.63 (26.97)     4:41.52 (55.86)
      5:10.67 (1:25.01)   5:39.86 (1:54.20)
        6:07.18 (27.32)     6:36.10 (56.24)
      7:05.44 (1:25.58)   7:34.36 (1:54.50)
 22 Pittsburgh Elite-AM  'A'            7:35.14    7:34.61  
     1) Madelynne Andrews 17          2) Karen Siddoway 16            
     3) Olivia Shaffer 17             4) Abigail Matheny 16           
                 26.55        55.40 (55.40)
      1:24.74 (1:24.74)   1:54.02 (1:54.02)
        2:19.97 (25.95)     2:48.54 (54.52)
      3:17.93 (1:23.91)   3:47.37 (1:53.35)
        4:14.01 (26.64)     4:43.23 (55.86)
      5:13.10 (1:25.73)   5:43.74 (1:56.37)
        6:08.46 (24.72)     6:36.60 (52.86)
      7:05.28 (1:21.54)   7:34.61 (1:50.87)
 23 Asheville Swim C-NC  'A'            7:39.72    7:34.91  
     1) Mary Soule 17                 2) Abigail Kriegler 15          
     3) Anne Bowers 18                4) Madeleine Bauer 15           
                 25.74        53.55 (53.55)
      1:22.14 (1:22.14)   1:51.12 (1:51.12)
        2:16.69 (25.57)     2:45.17 (54.05)
      3:14.95 (1:23.83)   3:44.24 (1:53.12)
        4:11.48 (27.24)     4:41.59 (57.35)
      5:12.43 (1:28.19)   5:43.23 (1:58.99)
        6:08.54 (25.31)     6:37.10 (53.87)
      7:06.35 (1:23.12)   7:34.91 (1:51.68)
 24 YMCA of Western-NC  'A'             7:39.28    7:35.16  
     1) Olivia Sutter 15              2) Grace Reeder 16              
     3) Ashleigh Lechner 17           4) Camille Long 18              
                 26.76        55.57 (55.57)
      1:24.72 (1:24.72)   1:54.14 (1:54.14)
        2:19.94 (25.80)     2:49.16 (55.02)
      3:19.01 (1:24.87)   3:48.55 (1:54.41)
        4:14.93 (26.38)     4:43.68 (55.13)
      5:13.21 (1:24.66)   5:43.04 (1:54.49)
        6:08.55 (25.51)     6:36.79 (53.75)
      7:06.04 (1:23.00)   7:35.16 (1:52.12)
 25 Tampa Bay  Aquat-FL  'A'            7:29.90    7:36.55  
     1) Christin Rockway 16           2) Klaudia Greer 16             
     3) Morgan Shinault 14            4) Celismar Guzman 16           
                 25.72        53.54 (53.54)
      1:21.43 (1:21.43)   1:49.25 (1:49.25)
        2:15.31 (26.06)     2:44.98 (55.73)
      3:15.84 (1:26.59)   3:46.14 (1:56.89)
        4:12.48 (26.34)     4:41.89 (55.75)
      5:12.30 (1:26.16)   5:42.28 (1:56.14)
        6:08.38 (26.10)     6:37.36 (55.08)
      7:07.28 (1:25.00)   7:36.55 (1:54.27)
 26 Ohio State Swim-OH  'A'             7:35.20    7:36.68  
     1) Mia Lachey 14                 2) Mckayla Moffat 16            
     3) Macey Swearingen 14           4) Bridget Parker 15            
                 26.41        55.12 (55.12)
      1:24.16 (1:24.16)   1:53.44 (1:53.44)
        2:18.87 (25.43)     2:47.90 (54.46)
      3:17.48 (1:24.04)   3:46.64 (1:53.20)
        4:13.40 (26.76)     4:42.64 (56.00)
      5:12.91 (1:26.27)   5:43.38 (1:56.74)
        6:09.29 (25.91)     6:38.13 (54.75)
      7:07.46 (1:24.08)   7:36.68 (1:53.30)
 27 Blue Dolfins-FL  'A'                7:40.48    7:39.62  
     1) Madison Floyd 17              2) Kaitlyn Hunt 18              
     3) Abigail Gibbons 14            4) Ashley Boddiford 18          
                 26.79        56.13 (56.13)
      1:24.72 (1:24.72)   1:53.84 (1:53.84)
        2:20.28 (26.44)     2:49.48 (55.64)
      3:19.46 (1:25.62)   3:49.66 (1:55.82)
        4:16.23 (26.57)     4:46.41 (56.75)
      5:17.19 (1:27.53)   5:47.34 (1:57.68)
        6:14.00 (26.66)     6:43.12 (55.78)
      7:11.14 (1:23.80)   7:39.62 (1:52.28)
 28 757 Swim-VA  'A'                    7:32.17    7:39.83  
     1) Abigail Larson 16             2) Sofia Long 15                
     3) Joelle Vereb 17               4) Colby Hurt 15                
                 26.27        55.16 (55.16)
      1:24.32 (1:24.32)   1:53.33 (1:53.33)
        2:19.92 (26.59)     2:49.21 (55.88)
      3:20.55 (1:27.22)   3:52.10 (1:58.77)
        4:17.84 (25.74)     4:46.66 (54.56)
      5:16.78 (1:24.68)   5:47.38 (1:55.28)
        6:13.33 (25.95)     6:41.70 (54.32)
      7:10.88 (1:23.50)   7:39.83 (1:52.45)
 29 Shawmut Aquatic-NE  'A'             7:35.34    7:41.35  
     1) Alexandra Robertson 15        2) Belinda Donohoe 18           
     3) Andrea Wei 16                 4) Michaela Degnan 17           
                 26.60        55.53 (55.53)
      1:25.17 (1:25.17)   1:53.91 (1:53.91)
        2:20.25 (26.34)     2:49.03 (55.12)
      3:18.93 (1:25.02)   3:48.49 (1:54.58)
        4:14.32 (25.83)     4:42.66 (54.17)
      5:11.97 (1:23.48)   5:41.07 (1:52.58)
        6:07.42 (26.35)     6:37.68 (56.61)
      7:09.41 (1:28.34)   7:41.35 (2:00.28)
 30 Dayton Raiders-OH  'B'              7:39.73    7:41.69  
     1) Arielle Arnett 17             2) Samantha Auditore 15         
     3) Nora Fullenkamp 18            4) Margaret Berning 17          
                 27.17        56.15 (56.15)
      1:25.28 (1:25.28)   1:54.20 (1:54.20)
        2:20.32 (26.12)     2:49.87 (55.67)
      3:20.39 (1:26.19)   3:50.10 (1:55.90)
        4:15.83 (25.73)     4:45.01 (54.91)
      5:15.16 (1:25.06)   5:45.11 (1:55.01)
        6:12.16 (27.05)     6:42.16 (57.05)
      7:12.09 (1:26.98)   7:41.69 (1:56.58)
 31 Storm Swim Club-FL  'A'             7:39.84    7:41.96  
     1) Summer Stanfield 15           2) Eleanor Pollitt 17           
     3) Victoria Ortiz 15             4) Megan Arnold 16              
                 25.73        53.61 (53.61)
      1:21.59 (1:21.59)   1:50.03 (1:50.03)
        2:15.78 (25.75)     2:44.54 (54.51)
      3:15.15 (1:25.12)   3:45.55 (1:55.52)
        4:12.93 (27.38)     4:42.49 (56.94)
      5:12.48 (1:26.93)   5:42.50 (1:56.95)
        6:09.23 (26.73)     6:39.10 (56.60)
      7:10.28 (1:27.78)   7:41.96 (1:59.46)
 32 Marlins of Ralei-NC  'B'            8:33.81L   7:42.27  
     1) Abigail Arens 14              2) Ashley McCauley 15           
     3) Ashley Worden 15              4) Caroline Crouse 14           
                 26.20        54.96 (54.96)
      1:23.98 (1:23.98)   1:52.78 (1:52.78)
        2:18.54 (25.76)     2:47.46 (54.68)
      3:16.93 (1:24.15)   3:46.11 (1:53.33)
        4:12.66 (26.55)     4:42.79 (56.68)
      5:13.89 (1:27.78)   5:43.73 (1:57.62)
        6:10.70 (26.97)     6:41.88 (58.15)
      7:12.46 (1:28.73)   7:42.27 (1:58.54)
 33 Fairport Area Sw-NI  'A'            7:40.59    7:54.11  
     1) Rebecca Evans 16              2) Grace Chen 16                
     3) Serafina Viola 14             4) Megan Palmer 16              
                 26.14        55.04 (55.04)
      1:25.73 (1:25.73)   1:57.35 (1:57.35)
        2:24.33 (26.98)     2:55.54 (58.19)
      3:26.80 (1:29.45)   3:58.03 (2:00.68)
        4:23.67 (25.64)     4:52.63 (54.60)
      5:23.06 (1:25.03)   5:54.16 (1:56.13)
        6:21.48 (27.32)     6:51.86 (57.70)
      7:23.18 (1:29.02)   7:54.11 (1:59.95)

 Event 4  Men 4x200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Cincinnati Marli-OH  'A'            6:40.77    6:34.03  
     1) Nicholas Perera 17            2) Luke Sobolewski 17           
     3) Justin Grender 16             4) Joshua McDonald 17           
                 23.10        48.04 (48.04)
      1:12.65 (1:12.65)   1:37.79 (1:37.79)
        2:00.04 (22.25)     2:25.72 (47.93)
      2:52.00 (1:14.21)   3:17.79 (1:40.00)
        3:39.69 (21.90)     4:04.47 (46.68)
      4:29.67 (1:11.88)   4:54.59 (1:36.80)
        5:16.79 (22.20)     5:41.36 (46.77)
      6:07.13 (1:12.54)   6:34.03 (1:39.44)
  2 Carmel Swim Club-IN  'A'            6:41.47    6:34.10  
     1) Drew Kibler 16                2) Brett Sherman 17             
     3) Charles Vaughan 18            4) Wyatt Davis 15               
                 21.58        45.11 (45.11)
      1:09.28 (1:09.28)   1:33.36 (1:33.36)
        1:56.78 (23.42)     2:22.48 (49.12)
      2:48.07 (1:14.71)   3:13.60 (1:40.24)
        3:37.29 (23.69)     4:02.83 (49.23)
      4:29.24 (1:15.64)   4:56.46 (1:42.86)
        5:18.89 (22.43)     5:43.77 (47.31)
      6:09.16 (1:12.70)   6:34.10 (1:37.64)
  3 Bolles School Sh-FL  'A'            6:35.11    6:35.34  
     1) Ariel Spektor 17              2) *Gabriel Gomez Treig 17      
     3) Graham Ungrady 18             4) Nicholas Hackett 16          
                 23.61        48.15 (48.15)
      1:12.67 (1:12.67)   1:37.21 (1:37.21)
        1:59.50 (22.29)     2:24.64 (47.43)
      2:50.18 (1:12.97)   3:16.67 (1:39.46)
        3:39.49 (22.82)     4:04.78 (48.11)
      4:30.43 (1:13.76)   4:56.12 (1:39.45)
        5:19.09 (22.97)     5:43.94 (47.82)
      6:09.23 (1:13.11)   6:35.34 (1:39.22)
  4 Upper Dublin Aqu-MA  'A'            6:33.56    6:35.60  
     1) Andrew Thomas 17              2) John Ryan 17                 
     3) Alessandro Boratto 17         4) Jake Sannem 17               
                 22.65        47.29 (47.29)
      1:12.73 (1:12.73)   1:38.40 (1:38.40)
        2:02.12 (23.72)     2:27.43 (49.03)
      2:53.87 (1:15.47)   3:21.16 (1:42.76)
        3:43.16 (22.00)     4:08.34 (47.18)
      4:34.36 (1:13.20)   5:00.38 (1:39.22)
        5:21.98 (21.60)     5:46.01 (45.63)
      6:10.72 (1:10.34)   6:35.60 (1:35.22)
  5 Quest Swimming-VA  'A'              6:41.04    6:36.26  
     1) Clark Beach 17                2) Ethan Beach 17               
     3) Michael Strycker 17           4) Brennen Doss 16              
                 22.68        47.58 (47.58)
      1:12.74 (1:12.74)   1:38.20 (1:38.20)
        2:00.47 (22.27)     2:25.35 (47.15)
      2:50.98 (1:12.78)   3:17.00 (1:38.80)
        3:39.57 (22.57)     4:04.46 (47.46)
      4:30.02 (1:13.02)   4:55.80 (1:38.80)
        5:18.74 (22.94)     5:43.98 (48.18)
      6:10.09 (1:14.29)   6:36.26 (1:40.46)
  6 SwimMAC Carolina-NC  'A'            6:44.53    6:38.18  
     1) John Walker 15                2) Jeffrey Murray 17            
     3) William Chan 16               4) Lucas Johnson 17             
                 22.09        46.42 (46.42)
      1:11.93 (1:11.93)   1:36.74 (1:36.74)
        1:59.28 (22.54)     2:24.47 (47.73)
      2:50.25 (1:13.51)   3:16.52 (1:39.78)
        3:38.96 (22.44)     4:04.49 (47.97)
      4:30.90 (1:14.38)   4:57.80 (1:41.28)
        5:20.64 (22.84)     5:45.91 (48.11)
      6:12.11 (1:14.31)   6:38.18 (1:40.38)
  7 SwimAtlanta-GA  'A'                 6:44.21    6:40.16  
     1) Andrew Huenniger 18           2) Andrew Winton 17             
     3) Christopher Pierce 18         4) Noland Deas 17               
                 23.47        48.92 (48.92)
      1:14.40 (1:14.40)   1:40.15 (1:40.15)
        2:02.28 (22.13)     2:27.52 (47.37)
      2:53.25 (1:13.10)   3:18.78 (1:38.63)
        3:41.85 (23.07)     4:07.60 (48.82)
      4:33.86 (1:15.08)   4:59.50 (1:40.72)
        5:22.74 (23.24)     5:48.08 (48.58)
      6:14.30 (1:14.80)   6:40.16 (1:40.66)
  8 Sarasota YMCA Sh-FL  'A'            6:45.36    6:40.31  
     1) Brendan Firlie 16             2) Matthew Nutter 17            
     3) Arik Katz 15                  4) Nicholas Hernandez-Tome 16   
                 22.92        47.36 (47.36)
      1:12.64 (1:12.64)   1:38.05 (1:38.05)
        2:01.00 (22.95)     2:26.10 (48.05)
      2:52.21 (1:14.16)   3:18.44 (1:40.39)
        3:37.97 (19.53)     4:08.36 (49.92)
      4:34.84 (1:16.40)   5:00.16 (1:41.72)
        5:23.34 (23.18)     5:48.60 (48.44)
      6:14.41 (1:14.25)   6:40.31 (1:40.15)
  9 Ohio State Swim-OH  'A'             6:46.19    6:40.53  
     1) Benjamin Kuriger 17           2) Johannes Kabelka 17          
     3) Pearson Spychalski 16         4) Edward Michael 16            
                 22.28        46.74 (46.74)
      1:12.05 (1:12.05)   1:38.17 (1:38.17)
        2:00.52 (22.35)     2:25.08 (46.91)
      2:50.84 (1:12.67)   3:17.36 (1:39.19)
        3:40.63 (23.27)     4:06.49 (49.13)
      4:33.43 (1:16.07)   5:00.35 (1:42.99)
        5:22.97 (22.62)     5:48.43 (48.08)
      6:14.82 (1:14.47)   6:40.53 (1:40.18)
 10 Michigan Lakesho-MI  'A'            7:44.53L   6:40.59  
     1) Spencer Carl 18               2) Luke Mason 16                
     3) Skyler Cook-Weeks 17          4) Ian Miskelley 16             
                 22.29        46.43 (46.43)
      1:11.39 (1:11.39)   1:36.74 (1:36.74)
        2:00.31 (23.57)     2:26.16 (49.42)
      2:52.82 (1:16.08)   3:19.74 (1:43.00)
        3:42.73 (22.99)     4:08.16 (48.42)
      4:33.95 (1:14.21)   4:59.40 (1:39.66)
        5:22.48 (23.08)     5:48.17 (48.77)
      6:14.36 (1:14.96)   6:40.59 (1:41.19)
 11 Dayton Raiders-OH  'B'              6:52.24    6:40.87  
     1) Cody Bybee 17                 2) Eric Knowles 17              
     3) Evan Stapp 18                 4) Dominic Harry 17             
                 22.43        47.02 (47.02)
      1:11.75 (1:11.75)   1:36.86 (1:36.86)
        2:00.43 (23.57)     2:26.78 (49.92)
      2:53.42 (1:16.56)   3:20.12 (1:43.26)
        3:42.97 (22.85)     4:09.34 (49.22)
      4:36.40 (1:16.28)   5:02.64 (1:42.52)
        5:25.17 (22.53)     5:50.27 (47.63)
      6:15.72 (1:13.08)   6:40.87 (1:38.23)
 12 SwimMAC Carolina-NC  'B'            6:47.78    6:41.30  
     1) Jack Edelson 17               2) Christopher Pfuhl 17         
     3) Coleman Manchester 18         4) Robbie Epler 17              
                 23.36        48.62 (48.62)
      1:14.70 (1:14.70)   1:41.04 (1:41.04)
        2:04.14 (23.10)     2:29.81 (48.77)
      2:55.58 (1:14.54)   3:21.10 (1:40.06)
        3:44.48 (23.38)     4:10.38 (49.28)
      4:36.32 (1:15.22)   5:02.08 (1:40.98)
        5:24.91 (22.83)     5:50.59 (48.51)
      6:16.44 (1:14.36)   6:41.30 (1:39.22)
 12 Lakeside Swim Te-KY  'A'            6:39.25    6:41.30  
     1) Cole Brown 17                 2) Aldan Johnston 16            
     3) Hunter Tapp 15                4) Martin Nitzken 17            
                 23.75        49.22 (49.22)
      1:15.04 (1:15.04)   1:40.83 (1:40.83)
        2:03.06 (22.23)     2:27.94 (47.11)
      2:53.49 (1:12.66)   3:18.86 (1:38.03)
        3:41.15 (22.29)     4:06.77 (47.91)
      4:32.78 (1:13.92)   4:59.16 (1:40.30)
        5:22.01 (22.85)     5:47.84 (48.68)
      6:14.43 (1:15.27)   6:41.30 (1:42.14)
 14 Dynamo Swim Club-GA  'A'            6:38.25    6:41.35  
     1) Raunak Khosla 16              2) Jonathan Vater 18            
     3) Alexander Ballard 16          4) Jeffrey Durmer 17            
                 23.22        48.71 (48.71)
      1:14.97 (1:14.97)   1:41.02 (1:41.02)
        2:03.61 (22.59)     2:28.75 (47.73)
      2:54.30 (1:13.28)   3:20.24 (1:39.22)
        3:43.39 (23.15)     4:08.42 (48.18)
      4:34.46 (1:14.22)   5:00.49 (1:40.25)
        5:23.04 (22.55)     5:47.98 (47.49)
      6:14.61 (1:14.12)   6:41.35 (1:40.86)
 15 Club Wolverine-MI  'A'              6:46.55    6:42.49  
     1) Daniel Keith 17               2) David Cleason 16             
     3) Jared Ehrman 16               4) Rodolfo Aguilar 18           
                 23.32        49.03 (49.03)
      1:15.09 (1:15.09)   1:40.50 (1:40.50)
        2:04.39 (23.89)     2:30.40 (49.90)
      2:56.49 (1:15.99)   3:22.77 (1:42.27)
        3:45.52 (22.75)     4:11.01 (48.24)
      4:37.91 (1:15.14)   5:05.33 (1:42.56)
        5:27.80 (22.47)     5:52.65 (47.32)
      6:17.55 (1:12.22)   6:42.49 (1:37.16)
 16 Marlins of Ralei-NC  'A'            6:44.51    6:43.76  
     1) Jacob Phillips 17             2) Rhys Kawaguchi 17            
     3) Stephen Lucht 17              4) Zachary Brown 16             
                 23.81        49.19 (49.19)
      1:15.24 (1:15.24)   1:41.14 (1:41.14)
        2:04.38 (23.24)     2:30.38 (49.24)
      2:56.51 (1:15.37)   3:22.90 (1:41.76)
        3:46.16 (23.26)     4:11.91 (49.01)
      4:38.69 (1:15.79)   5:05.23 (1:42.33)
        5:27.67 (22.44)     5:52.79 (47.56)
      6:18.60 (1:13.37)   6:43.76 (1:38.53)
 17 Snow Swimming-PV  'A'               6:47.67    6:44.65  
     1) Matthew Popovich 17           2) Luay Hilmi 16                
     3) Michael Burris 17             4) Collin Hughes 16             
                 22.87        47.97 (47.97)
      1:14.04 (1:14.04)   1:40.25 (1:40.25)
        2:02.82 (22.57)     2:28.48 (48.23)
      2:55.31 (1:15.06)   3:22.46 (1:42.21)
        3:45.66 (23.20)     4:11.63 (49.17)
      4:38.24 (1:15.78)   5:05.00 (1:42.54)
        5:28.33 (23.33)     5:53.68 (48.68)
      6:19.07 (1:14.07)   6:44.65 (1:39.65)
 18 Bolles School Sh-FL  'B'            6:45.50    6:48.27  
     1) John Hutton 18                2) Willie Davis 16              
     3) John Pate 17                  4) Issac Davis 16               
                 23.55        48.96 (48.96)
      1:15.33 (1:15.33)   1:42.21 (1:42.21)
        2:05.50 (23.29)     2:31.98 (49.77)
      2:58.24 (1:16.03)   3:23.01 (1:40.80)
        3:45.87 (22.86)     4:11.87 (48.86)
      4:39.35 (1:16.34)   5:06.52 (1:43.51)
        5:29.24 (22.72)     5:54.87 (48.35)
      6:21.42 (1:14.90)   6:48.27 (1:41.75)
 19 Tennessee Aquati-SE  'A'            6:42.16    6:48.89  
     1) Caleb Harrington 17           2) Noah Salcido 16              
     3) Ethan Sanders 17              4) Alexander Hines 17           
                 22.99        48.75 (48.75)
      1:14.79 (1:14.79)   1:40.92 (1:40.92)
        2:04.22 (23.30)     2:30.08 (49.16)
      2:56.89 (1:15.97)   3:24.41 (1:43.49)
        3:47.61 (23.20)     4:13.59 (49.18)
      4:40.15 (1:15.74)   5:07.12 (1:42.71)
        5:30.36 (23.24)     5:55.37 (48.25)
      6:21.82 (1:14.70)   6:48.89 (1:41.77)
 20 Baylor Swim Club-SE  'B'            7:52.69L   6:54.15  
     1) Jack Kirby 16                 2) Matthew Boyer 18             
     3) John Best 18                  4) Luis Sebastian Weekes 16     
                 23.39        49.77 (49.77)
      1:16.42 (1:16.42)   1:44.03 (1:44.03)
        2:08.04 (24.01)     2:34.86 (50.83)
      3:01.84 (1:17.81)   3:29.17 (1:45.14)
        3:52.43 (23.26)     4:18.26 (49.09)
      4:44.30 (1:15.13)   5:10.64 (1:41.47)
        5:33.69 (23.05)     5:59.90 (49.26)
      6:27.05 (1:16.41)   6:54.15 (1:43.51)
 21 Scarlet Aquatics-NJ  'A'            7:47.65L   7:00.45  
     1) *Johannes Calloni 16          2) Jackson Karofsky 17          
     3) Oleksiy Polishchuk 17         4) Kyle Iorizzo 17              
                 23.54        49.41 (49.41)
      1:15.89 (1:15.89)   1:42.18 (1:42.18)
        2:06.26 (24.08)     2:32.79 (50.61)
      2:59.50 (1:17.32)   3:25.79 (1:43.61)
        3:49.17 (23.38)     4:16.13 (50.34)
      4:43.28 (1:17.49)   5:10.34 (1:44.55)
        5:35.06 (24.72)     6:03.05 (52.71)
      6:31.92 (1:21.58)   7:00.45 (1:50.11)
 22 Tampa Bay  Aquat-FL  'A'            7:49.60L   7:04.72  
     1) Van Cates 18                  2) Brendan Driscoll 16          
     3) Joseph Licht 17               4) Paxton Rhoads 17             
                 25.20        52.77 (52.77)
      1:20.70 (1:20.70)   1:47.96 (1:47.96)
        2:11.83 (23.87)     2:38.64 (50.68)
      3:06.22 (1:18.26)   3:32.39 (1:44.43)
        3:55.59 (23.20)     4:21.87 (49.48)
      4:49.17 (1:16.78)   5:16.47 (1:44.08)
        5:40.35 (23.88)     6:07.33 (50.86)
      6:35.96 (1:19.49)   7:04.72 (1:48.25)
 23 Dayton Raiders-OH  'A'              6:52.41    7:06.60  
     1) Nathan Mitchell 18            2) Pierce Katai 15              
     3) Owen Conley 15                4) Hugh Kipp 18                 
                 24.22        51.46 (51.46)
      1:19.14 (1:19.14)   1:46.56 (1:46.56)
        2:10.22 (23.66)     2:36.60 (50.04)
      3:04.44 (1:17.88)   3:32.34 (1:45.78)
        3:55.72 (23.38)     4:22.69 (50.35)
      4:51.06 (1:18.72)   5:19.39 (1:47.05)
        5:43.06 (23.67)     6:09.74 (50.35)
      6:38.07 (1:18.68)   7:06.60 (1:47.21)
 -- Baylor Swim Club-SE  'A'            6:49.39         DQ  
     1) Peter Lochmaier 17            2) Jason Green 17               
     3) Zachariah Althoff 17          4) Robert Freeman 16            

Results Link Embed HTML: