7/15/2015 - 7/18/2015
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/17/2015 - 6:43 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 17 Women 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Pool Record: P 2:14.85 7/23/2011 Hannah M Ross, Unattached-WI
Meet Record: M 2:14.85 7/23/2011 Hannah M Ross, UN-WI
2:16.59 NATL Nationals
2:18.69 JNAT Junior Nationals
2:24.79 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Falconer, Erin 17 Patriot Aquatic- 2:16.86 2:15.72 NATL+ 20
32.02 1:06.31 (34.29)
1:41.13 (34.82) 2:15.72 (34.59)
2 Engel, Marissa 21 Cyclone Swim Clu 2:17.62 2:16.55 NATL+ 17
32.24 1:06.94 (34.70)
1:42.05 (35.11) 2:16.55 (34.50)
3 Moran, Amanda N 19 Academy Bullets- 2:18.79 2:16.97 JNAT+ 16
32.44 1:06.56 (34.12)
1:42.21 (35.65) 2:16.97 (34.76)
4 Morling, Jordan 16 St Charles Swim- 2:18.32 2:17.36 JNAT 15
32.90 1:07.43 (34.53)
1:42.69 (35.26) 2:17.36 (34.67)
5 Schoof, Ashlyn 16 Schroeder YMCA S 2:18.78 2:17.89 JNAT 14
32.32 1:07.21 (34.89)
1:42.15 (34.94) 2:17.89 (35.74)
6 Leonard, Kelly 16 Riptide-MN 2:19.38 2:18.20 JNAT 13
32.96 1:08.51 (35.55)
1:43.54 (35.03) 2:18.20 (34.66)
7 Lavelle, Meghan 19 Club Hawkeye-IA 2:19.50 2:19.80 FUTR 12
32.05 1:06.59 (34.54)
1:43.38 (36.79) 2:19.80 (36.42)
8 Dassoff, Alanna 19 Unattached-IL 2:20.06 2:20.10 FUTR 11
33.29 1:08.85 (35.56)
1:44.61 (35.76) 2:20.10 (35.49)
=== B - Final ===
9 Kolar, Jamie S 16 Nasa Wildcat Aqu 2:20.80 2:20.14 FUTR 9
32.98 1:07.78 (34.80)
1:43.96 (36.18) 2:20.14 (36.18)
10 Guyett, Audrey 16 St Charles Swim- 2:21.92 2:20.21 FUTR 7
32.51 1:07.96 (35.45)
1:44.23 (36.27) 2:20.21 (35.98)
11 Quast, Carly L 15 Aquajets Swim Te 2:21.40 2:20.29 FUTR 6
33.42 1:08.62 (35.20)
1:44.51 (35.89) 2:20.29 (35.78)
12 Wheeler, Kaitly 14 Springfield YMCA 2:20.83 2:20.74 FUTR 5
34.03 1:09.24 (35.21)
1:44.97 (35.73) 2:20.74 (35.77)
13 Preiss, Alexand 17 Aquajets Swim Te 2:22.56 2:22.09 FUTR 4
34.12 1:10.75 (36.63)
1:47.33 (36.58) 2:22.09 (34.76)
14 Kurkjian, Jacqu 17 Maverick Swim Cl 2:22.88 2:22.81 FUTR+ 3
33.55 1:09.70 (36.15)
1:46.83 (37.13) 2:22.81 (35.98)
15 Blaydes, Madiso 20 Wisconsin Aquati 2:22.92 2:22.96 FUTR 2
33.57 1:09.52 (35.95)
1:45.99 (36.47) 2:22.96 (36.97)
16 McGovern, Natal 18 Academy Bullets- 2:22.52 2:23.95 FUTR 1
33.79 1:09.64 (35.85)
1:46.98 (37.34) 2:23.95 (36.97)
=== C - Final ===
17 Taylor, Katheri 17 Schroeder YMCA S 2:23.29 2:22.17 FUTR
33.59 1:09.54 (35.95)
1:45.85 (36.31) 2:22.17 (36.32)
18 Schwartz, Abiga 14 St Croix Swim Cl 2:23.39 2:23.09 FUTR
33.29 1:10.00 (36.71)
1:47.81 (37.81) 2:23.09 (35.28)
19 Barker, Courtne 16 Scout Aquatics-I 2:24.34 2:23.28 FUTR
32.41 1:07.57 (35.16)
1:45.71 (38.14) 2:23.28 (37.57)
20 Herb, Isabel N 16 St Charles Swim- 2:23.82 2:23.63 FUTR
34.15 1:11.34 (37.19)
1:47.08 (35.74) 2:23.63 (36.55)
21 Schoof, Kaylyn 13 Schroeder YMCA S 2:23.52 2:24.11 FUTR
34.33 1:10.95 (36.62)
1:47.90 (36.95) 2:24.11 (36.21)
22 Nelson, Haley A 17 Patriot Aquatic- 2:23.49 2:24.13 FUTR
32.43 1:08.11 (35.68)
1:46.12 (38.01) 2:24.13 (38.01)
23 Horne, Sydnie L 15 Schroeder YMCA S 2:23.15 2:24.66 FUTR
34.12 1:10.48 (36.36)
2:24.66 (1:14.18)
24 Lewis, Lauren M 13 Hudson Area Swim 2:24.41 2:26.40
35.13 1:12.96 (37.83)
1:49.57 (36.61) 2:26.40 (36.83)
=== Preliminaries ===
17 Hazle, Madeline 20 Wisconsin Aquati 2:23.03
18 Orvis, Allison 21 Club Hawkeye-IA 2:23.07
24 Ryan, Emily E 15 St Charles Swim- 2:23.54
25 Kastigar, Hanna 19 Aberdeen Swim Cl 2:23.57
26 Anderson, Ellen 21 Nasa Wildcat Aqu 2:23.73
30 Evensen, Courtn 17 Aquajets Swim Te 2:24.49
31 Haebig, Autumn 16 Ozaukee Aquatics 2:24.56
32 Stoll, Holly K 15 Schroeder YMCA S 2:24.61
33 Kunze, Abigail 16 South East Metro 2:24.63
34 Barnett, Emma C 18 Patriot Aquatic- 2:24.80
35 Emary, Magdalen 15 Barrington Swim- 2:24.84
36 Holmquist, Kate 20 Minnesota Aquati 2:25.09
37 Dressel, Sydnee 15 Schroeder YMCA S 2:25.14
38 Ruehle, Emma M 17 Aquajets Swim Te 2:25.25
39 Oliphant, Erin 17 Glenbrook Aquati 2:25.38
40 Monty, Alexia C 17 Fox Cities YMCA- 2:25.52
41 Baker, Rachel L 19 Aquajets Swim Te 2:25.67
42 Baldwin, Gabrie 13 St Croix Swim Cl 2:25.69
43 Keane, Anna C 19 Nasa Wildcat Aqu 2:25.96
44 Boldt, Reghan M 18 Great Wolf Swim- 2:26.15
45 Horn, Brittany 16 Fox Valley Wave- 2:26.16
46 Guanci, Margare 15 Coho Swim Club-I 2:26.19
47 Buck, Erin H 18 Minnetonka Swim- 2:26.20
47 Evensen, Brooke 20 Cyclone Swim Clu 2:26.20
49 Smits, Isabella 16 Fastjets-MN 2:26.35
50 Ellis, Anna C 15 Edina Swim Club- 2:26.44
51 Fergus, Sarah M 17 Academy Bullets- 2:26.71
52 Bougie, Shea E 16 Riptide-MN 2:27.14
53 Hermann, Kendal 16 Academy Bullets- 2:27.22
54 Jardeleza, Mari 18 New Trier Swim C 2:27.65
55 Griesser, Hayle 16 Academy Bullets- 2:27.71
56 Short, Jessica 17 Ozaukee Aquatics 2:27.85
57 Knutte, Alexand 15 West Swim Club-I 2:27.86
58 Powers, Rachel 16 Dfac Swimming-WI 2:27.87
59 Silvestri, Jenn 14 Ozaukee Aquatics 2:27.99
60 Stimes, Kelsey 16 Woodstock Dolphi 2:28.07
61 Salzman, Shayna 18 Patriot Aquatic- 2:28.15
62 Green, Julia C 17 New Trier Swim C 2:28.33
63 Gosselin, Annie 17 Academy Bullets- 2:28.63
64 Phelps, Allyssa 16 Aquajets Swim Te 2:28.79
65 Hepper, Emma G 16 Aquastorm-ND 2:29.05
66 Keshemberg, Nat 17 Ozaukee Aquatics 2:29.07
67 Zhang, Connie B 15 Academy Bullets- 2:29.32
68 Bergmann, Laure 16 Badger Aquatics- 2:29.39
69 Stelnicki, Lore 18 Una Cats-IL 2:29.43
70 Hogg, Molly M 16 Aberdeen Swim Cl 2:29.47
71 Tarazi, Valerie 15 Barrington Swim- 2:29.48
72 Marty, Katrina 14 Una MAC-WI 2:29.55
73 Donlin, Riley J 17 Aquajets Swim Te 2:29.61
74 Wold, Grace M 20 Wisconsin Aquati 2:29.91
75 Brazeau, Julia 15 Minnetonka Swim- 2:30.15
76 Gaertner, Carol 18 Blackline Aquati 2:30.37
77 Alexander, Bria 17 Una Ript-MN 2:30.50
78 Ambrosen, Delan 18 Minnetonka Swim- 2:30.59
79 Wieland, Clare 18 Scout Aquatics-I 2:31.19
80 Falconer, Megha 20 Patriot Aquatic- 2:31.47
81 Derby, Madilyn 19 Univ North Dakot 2:31.61
82 Lancey, Ashley 20 Phoenix Swim Tea 2:31.67
82 Garvin, Stephan 19 St Charles Swim- 2:31.67
84 Dressel, Paige 13 Schroeder YMCA S 2:31.79
85 Hosack, Ella C 17 Ozaukee Aquatics 2:32.12
86 Le, Angela K 17 Aquajets Swim Te 2:32.27
87 Rozow, Sarah A 22 Alligator Aquati 2:33.48
88 Lewandowski, Al 16 Lake Country Swi 2:33.91
89 Frankwicz, Keel 17 McFarland Sparta 2:34.09
90 Barth, Kaitlyn 14 Una MAC-WI 2:34.23
91 Pierce, Allison 18 Dfac Swimming-WI 2:34.41
92 Bowater, Stepha 15 West Swim Club-I 2:34.51
93 Swanson, Sydney 19 South East Metro 2:35.28
94 Curphy, Mclaren 17 South East Metro 2:35.82
95 Staver, Ali J 15 Piranhas Swim Cl 2:36.59
96 Kennedy, Katie 16 Redbird Swim Clu 2:38.94
97 Haebig, Stephan 19 Una OZ-WI 2:40.36
-- Avestruz, Zoe A 17 Aquajets Swim Te DQ
-- King, Erica S 18 Patriot Aquatic- DFS
-- Schilling, Amel 19 Aquajets Swim Te DFS
-- Nelson, Elizabe 16 Madison Aquatic- NS
Women - Team Rankings - Through Event 17
1. Wisconsin Aquatics 313 2. Ozaukee Aquatics 166
3. Nasa Wildcat Aquatics 131 4. Patriot Aquatic Club 111
5. Aquajets Swim Team 106 6. Schroeder YMCA Swim Team 103
7. Barrington Swim Club 60 8. Club Hawkeye 55
9. St Charles Swim Team 52 10. Chicago Wolfpack Aquatic Club 44
11. Aberdeen Swim Club 37 12. Madison Aquatic Club 34
13. Mantas Swim Club 31 13. New Trier Swim Club 31
15. Waukesha Express Swim Team 30 16. Springfield YMCA Swim Team 26
16. Academy Bullets Swim Club 26 18. Edina Swim Club 24
19. Minnesota Aquatics 20 20. Cyclone Swim Club 18
20. St Croix Swim Club 18 22. Blackline Aquatics 17
22. Riptide 17 24. Dfac Swimming 14
25. Piranhas Swim Club 13 26. Fox Valley Swim Team 12
26. Unattached WA 12 28. Unattached 11
29. Unattached Ript 9 30. Rockford Marlins Swim Club 4
31. Maverick Swim Club 3 32. Fox Valley Wave Swim Team Inc 2
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/17/2015 - 6:43 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 18 Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Pool Record: P 2:01.33 7/19/2014 Andrew R Teduits, WA-WI
Meet Record: M 1:59.99 7/24/2004 Matt C Grevers, SCT-IL
2:03.99 NATL Nationals
2:07.39 JNAT Junior Nationals
2:11.89 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Byrd, Austin 21 Wisconsin Aquati 2:04.16 2:01.96 NATL 20
28.88 1:00.11 (31.23)
1:31.42 (31.31) 2:01.96 (30.54)
2 McCarthy, Todd 19 Wisconsin Aquati 2:04.62 2:04.08 JNAT 17
29.43 1:01.07 (31.64)
1:33.11 (32.04) 2:04.08 (30.97)
3 Pinfold, Brett 20 Wisconsin Aquati 2:05.66 2:04.17 JNAT+ 16
29.41 1:01.33 (31.92)
1:32.87 (31.54) 2:04.17 (31.30)
4 Rathbun, Thomas 19 Club Hawkeye-IA 2:03.85 2:06.97 JNAT 15
29.76 1:00.92 (31.16)
1:33.58 (32.66) 2:06.97 (33.39)
5 Saulnier, Nicho 17 Iowa Flyers Swim 2:09.29 2:07.30 JNAT 14
29.46 1:01.74 (32.28)
1:34.74 (33.00) 2:07.30 (32.56)
6 Lentz, Tyler E 23 Iowa Flyers Swim 2:08.00 2:08.51 FUTR 13
29.55 1:01.96 (32.41)
1:35.00 (33.04) 2:08.51 (33.51)
7 Tribble, Jack R 20 Minnesota Aquati 2:07.73 2:08.69 FUTR 12
30.65 1:03.33 (32.68)
1:36.62 (33.29) 2:08.69 (32.07)
8 Klatt, Tyler M 17 Academy Bullets- 2:08.27 2:09.97 FUTR 11
r:15.67 31.08 1:03.82 (32.74)
1:37.30 (33.48) 2:09.97 (32.67)
=== B - Final ===
9 Smith, Craig J 17 West Swim Club-I 2:09.52 2:07.58 FUTR 9
29.99 1:02.24 (32.25)
1:35.32 (33.08) 2:07.58 (32.26)
10 Larson, Peter L 14 Edina Swim Club- 2:10.28 2:08.35 FUTR+ 7
30.03 1:02.11 (32.08)
1:35.28 (33.17) 2:08.35 (33.07)
11 Thielen, Jonath 20 Minnesota Aquati 2:09.41 2:09.26 FUTR 6
30.05 1:02.16 (32.11)
1:35.55 (33.39) 2:09.26 (33.71)
12 Boyd, Matthew J 20 Club Hawkeye-IA 2:11.33 2:09.68 FUTR 5
30.23 1:03.08 (32.85)
1:36.73 (33.65) 2:09.68 (32.95)
13 Greve, Calvin T 18 Cedar Rapids Aqu 2:09.72 2:10.14 FUTR 4
30.83 1:04.44 (33.61)
1:38.32 (33.88) 2:10.14 (31.82)
14 Keenan, Drew 18 New Trier Swim C 2:11.01 2:11.00 FUTR+ 3
30.35 1:04.32 (33.97)
1:37.91 (33.59) 2:11.00 (33.09)
15 Lamb, Connor Pa 19 Maverick Swim Cl 2:11.73 2:11.25 FUTR 2
30.60 1:04.18 (33.58)
1:37.82 (33.64) 2:11.25 (33.43)
16 Blinkman, Shane 14 Hudson Area Swim 2:10.71 2:12.63 1
30.84 1:04.21 (33.37)
1:38.32 (34.11) 2:12.63 (34.31)
=== C - Final ===
17 Simpson, Jared 15 Fox Valley Swim- 2:13.52 2:10.19 FUTR+
r:+9.97 31.30 1:04.05 (32.75)
1:37.99 (33.94) 2:10.19 (32.20)
18 Kohrell, Garner 17 Fox Valley Wave- 2:11.88 2:10.61 FUTR+
30.70 1:03.45 (32.75)
1:37.31 (33.86) 2:10.61 (33.30)
19 Connelly, Hunte 16 Red Wing Swim Cl 2:11.76 2:10.95 FUTR
r:10.19 29.65 1:03.15 (33.50)
1:37.94 (34.79) 2:10.95 (33.01)
20 O'Leary, Colin 16 Barrington Swim- 2:12.19 2:12.40
30.91 1:04.21 (33.30)
1:38.61 (34.40) 2:12.40 (33.79)
21 Noel, Jake W 17 Mundelein Mustan 2:13.29 2:14.34
31.59 1:05.58 (33.99)
1:39.90 (34.32) 2:14.34 (34.44)
22 Eckhardt, Chris 16 Ozaukee Aquatics 2:13.32 2:14.70
31.21 1:05.03 (33.82)
1:40.56 (35.53) 2:14.70 (34.14)
23 Boryk, Nicholas 16 St Charles Swim- 2:13.46 2:16.61
31.96 1:06.83 (34.87)
1:42.27 (35.44) 2:16.61 (34.34)
24 Jasinski, Nicho 15 Mundelein Mustan 2:13.83 2:20.46
32.18 1:08.06 (35.88)
1:44.68 (36.62) 2:20.46 (35.78)
=== Preliminaries ===
1 Lieberman, Jona 20 Nasa Wildcat Aqu 2:02.73
9 Anderson, Joshu 21 Wisconsin Aquati 2:08.81
20 Hoce, Kristophe 19 Club Hawkeye-IA 2:11.80
22 Lewis, Chandler 19 Schroeder YMCA S 2:12.17
24 Patnode, Kyle R 20 Club Hawkeye-IA 2:12.31
25 Busch, Noah J 20 Minnesota Aquati 2:12.40
31 Bielski, Daniel 20 Minnetonka Swim- 2:14.11
32 Van Cleave, Kev 18 Elmbrook Swim Cl 2:14.26
33 Tarpey, John B 17 St Charles Swim- 2:14.31
34 Wang, Robert B 16 Fox Valley Swim- 2:14.36
35 Hohm, Spencer A 15 Springfield YMCA 2:14.38
36 Madonia, Jackso 15 Dfac Swimming-WI 2:14.42
37 Stern, Scott M 16 Coho Swim Club-I 2:14.71
38 Kastigar, Adam 21 Aberdeen Swim Cl 2:14.80
39 Korabelnikov, T 16 Elmbrook Swim Cl 2:14.82
40 Busse, Jonathan 15 St Croix Swim Cl 2:14.85
41 Eure, Luke J 18 Davenport Metro- 2:14.86
42 Schwers, Michae 16 Fox Valley Swim- 2:14.97
43 Almaraz, Ramiro 21 Chicago Wolfpack 2:15.01
44 Bolman, Brenden 18 Cats Aquatic Tea 2:15.34
45 Gavars, Mitchel 16 Barrington Swim- 2:15.69
46 Loy, Andrew D 17 Redbird Swim Clu 2:15.76
47 Gessner, Erik T 15 Edina Swim Club- 2:16.20
48 Colin, John L 17 Dubuque Area Swi 2:16.36
49 Rodriguez, Andr 15 Ripon Community- 2:16.41
50 Eyman Casey, Ab 18 Iowa Flyers Swim 2:16.55
51 Nerheim, Bruce 19 Univ North Dakot 2:16.87
52 Brenton, Willia 16 Edina Swim Club- 2:17.07
53 Lemke, Parker D 17 Blackline Aquati 2:17.08
54 Ruan, John R 15 Fox Valley Swim- 2:17.23
55 Salganik, Sam 17 Glenview Titan A 2:17.26
56 Rutkowski, Alec 18 Dubuque Area Swi 2:17.56
57 Myhre, Joseph A 17 St Charles Swim- 2:17.72
58 Wilson, Tommy A 15 New Trier Swim C 2:17.85
59 Wuflestad, Josh 16 West Express Swi 2:17.99
60 Petro, Michael 15 Alligator Aquati 2:18.07
61 Rentner, Zachar 19 West Swim Club-I 2:18.09
62 Tidd, James T 18 South East Metro 2:18.39
63 Frazier, Forres 13 Iowa Flyers Swim 2:18.44
64 Wrasman, Tyler 16 Lake Country Swi 2:18.45
65 Hanson, Josef S 16 Aquajets Swim Te 2:18.60
66 Hedman, Jacob M 16 Edina Swim Club- 2:18.82
67 Brooks, Daniel 17 New Trier Swim C 2:19.18
68 Douglass, Samue 17 Schroeder YMCA S 2:19.42
69 Weaver, Lain M 15 Badger Aquatics- 2:19.67
70 Morse, Ethan D 15 Fox Valley Swim- 2:19.68
70 Bladel, Brennan 17 Davenport Metro- 2:19.68
72 Larson, Samuel 15 St Croix Swim Cl 2:19.76
73 Olson, Aaron E 18 Aquajets Swim Te 2:19.80
74 Glaab, Gregory 18 Chicago Wolfpack 2:19.81
75 Tjards, John A 16 Academy Bullets- 2:19.93
76 Fossum, Christi 17 Mitchell Aquatic 2:20.21
77 Oldson, Noah P 18 Schroeder YMCA S 2:20.45
78 Hansen, Jan E 19 Minnesota Aquati 2:20.48
79 Breazeale, Ande 14 Aquajets Swim Te 2:21.13
80 Muntifering, Jo 16 Sea Devils-MN 2:21.98
81 Trepanier, Andr 14 South Metro Stor 2:22.04
82 Tucker, Quinn H 17 Nasa Wildcat Aqu 2:22.23
83 Gillespie, Conn 19 Una Swaq-IL 2:22.48
84 Pruett, Oliver 15 Edina Swim Club- 2:22.75
85 Vesely, Preston 17 Badger Aquatics- 2:26.71
86 Kearney, Matthe 19 Coho Swim Club-I 2:28.25
-- Hartke, Austin 17 Una Red-IL DQ
-- Tremmel, Anthon 18 Chicago Wolfpack DQ
-- O'Donnell, Ryan 22 Wisconsin Aquati DFS
Men - Team Rankings - Through Event 18
1. Wisconsin Aquatics 417 2. Nasa Wildcat Aquatics 140
3. Club Hawkeye 137 4. Minnesota Aquatics 98
5. Edina Swim Club 69 6. Iowa Flyers Swim Club 53
7. Chicago Wolfpack Aquatic Club 51 8. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 50
9. Ozaukee Aquatics 43 10. New Trier Swim Club 42
11. Glenview Titan Aquatic Club 39 12. Badger Aquatics Club 38
13. Schroeder YMCA Swim Team 33 14. St Charles Swim Team 31
14. Fox Valley Swim Team 31 16. Academy Bullets Swim Club 28
17. Maverick Swim Club 27 18. West Swim Club 25
19. Fox Valley Wave Swim Team Inc 23 20. South East Metro Sharks 19
21. Alligator Aquatics 17 22. Unattached 15
22. McFarland Spartan Sharks 15 22. Unattached 15
25. Barrington Swim Club 14 25. Aberdeen Swim Club 14
27. Great Wolf Swim Team 13 28. Unattached Cats 9
28. Central Iowa Aquatics 9 30. Cats Aquatic Team 7
30. Unattached WA 7 30. Red Wing Swim Club 7
33. Glenbrook Aquatics 4 33. Cedar Rapids Aquatics Associat 4
35. New Hope Crystal Plymouth Swim 2 35. J-Hawk Aquatic Club 2
37. Hudson Area Swimming Assoc 1 37. Unattached 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/17/2015 - 6:47 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 19 Women 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Pool Record: P 4:15.53 7/19/2014 Kirsten P Jacobsen, BSC-IL
Meet Record: M 4:15.53 7/19/2014 Kirsten P Jacobsen, BSC-IL
4:17.99 NATL Nationals
4:22.19 JNAT Junior Nationals
4:28.79 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Drabot, Katheri 17 Ozaukee Aquatics 4:21.15 4:13.33PNATL 20
r:+0.80 29.26 1:00.39 (31.13)
1:32.18 (31.79) 2:04.59 (32.41)
2:36.15 (31.56) 3:08.34 (32.19)
3:40.95 (32.61) 4:13.33 (32.38)
2 Valley, Daniell 20 Wisconsin Aquati 4:19.27 4:14.92PNATL 17
r:+0.77 29.47 1:00.75 (31.28)
1:32.90 (32.15) 2:05.06 (32.16)
2:37.49 (32.43) 3:10.28 (32.79)
3:43.08 (32.80) 4:14.92 (31.84)
3 Jacobsen, Kirst 17 Barrington Swim- 4:21.53 4:15.88 NATL 16
r:+0.88 29.32 1:00.89 (31.57)
1:33.46 (32.57) 2:06.08 (32.62)
2:38.95 (32.87) 3:11.49 (32.54)
3:44.24 (32.75) 4:15.88 (31.64)
4 Holtzen, Jennif 21 Wisconsin Aquati 4:19.46 4:19.53 JNAT 15
r:+0.75 30.10 1:02.03 (31.93)
1:34.73 (32.70) 2:07.65 (32.92)
2:40.74 (33.09) 3:13.75 (33.01)
3:47.01 (33.26) 4:19.53 (32.52)
5 Tierney, Grace 18 Nasa Wildcat Aqu 4:22.48 4:19.92 JNAT 14
r:18.48 29.83 1:02.52 (32.69)
1:35.02 (32.50) 2:07.95 (32.93)
2:40.71 (32.76) 3:13.91 (33.20)
3:46.77 (32.86) 4:19.92 (33.15)
6 Lanigan, Reilly 16 Patriot Aquatic- 4:21.10 4:20.43 JNAT 13
r:+0.74 29.51 1:01.06 (31.55)
1:33.77 (32.71) 2:06.74 (32.97)
2:40.15 (33.41) 3:13.81 (33.66)
3:47.77 (33.96) 4:20.43 (32.66)
7 Avdic, Azra 16 Nasa Wildcat Aqu 4:26.54 4:21.76 JNAT+ 12
r:+0.77 30.47 1:03.52 (33.05)
1:36.70 (33.18) 2:09.86 (33.16)
2:42.70 (32.84) 3:15.89 (33.19)
3:49.17 (33.28) 4:21.76 (32.59)
8 Anderson, Ellen 21 Nasa Wildcat Aqu 4:24.18 4:25.51 FUTR 11
r:+0.76 30.86 1:04.03 (33.17)
1:38.22 (34.19) 2:12.25 (34.03)
2:45.92 (33.67) 3:19.12 (33.20)
3:52.60 (33.48) 4:25.51 (32.91)
=== B - Final ===
9 James, Hannah L 19 Wisconsin Aquati 4:28.39 4:22.12 JNAT 9
r:+0.83 29.94 1:01.70 (31.76)
1:34.37 (32.67) 2:07.67 (33.30)
2:41.19 (33.52) 3:14.68 (33.49)
3:48.98 (34.30) 4:22.12 (33.14)
10 Wheeler, Kaitly 14 Springfield YMCA 4:26.87 4:24.32 FUTR 7
r:+0.78 30.60 1:03.70 (33.10)
1:37.31 (33.61) 2:11.34 (34.03)
2:45.07 (33.73) 3:18.79 (33.72)
3:52.15 (33.36) 4:24.32 (32.17)
11 Guyett, Audrey 16 St Charles Swim- 4:26.74 4:24.72 FUTR 5.5
r:+0.85 30.44 1:03.52 (33.08)
1:37.62 (34.10) 2:11.95 (34.33)
2:46.58 (34.63) 3:20.48 (33.90)
3:54.72 (34.24) 4:24.72 (30.00)
11 Emary, Magdalen 15 Barrington Swim- 4:27.23 4:24.72 FUTR 5.5
r:+0.77 30.79 1:03.98 (33.19)
1:37.69 (33.71) 2:11.38 (33.69)
2:45.20 (33.82) 3:18.64 (33.44)
3:52.27 (33.63) 4:24.72 (32.45)
13 Arce, Marysol 18 Chicago Wolfpack 4:27.93 4:25.53 FUTR 4
r:+0.70 30.94 1:04.27 (33.33)
1:38.13 (33.86) 2:11.98 (33.85)
2:46.23 (34.25) 3:19.92 (33.69)
3:53.24 (33.32) 4:25.53 (32.29)
14 Tierney, Ella C 16 Nasa Wildcat Aqu 4:28.71 4:26.55 FUTR 3
r:+0.90 31.43 1:05.04 (33.61)
1:38.22 (33.18) 2:12.21 (33.99)
2:45.52 (33.31) 3:19.50 (33.98)
3:52.94 (33.44) 4:26.55 (33.61)
15 Guyett, Monica 17 St Charles Swim- 4:27.67 4:27.38 FUTR 2
r:+0.90 30.89 1:04.17 (33.28)
1:38.10 (33.93) 2:12.16 (34.06)
2:46.04 (33.88) 3:20.18 (34.14)
3:54.02 (33.84) 4:27.38 (33.36)
16 Schilling, Amel 19 Aquajets Swim Te 4:28.10 4:27.39 FUTR 1
r:+0.81 31.26 1:04.97 (33.71)
1:38.42 (33.45) 2:12.58 (34.16)
2:46.36 (33.78) 3:20.48 (34.12)
3:54.12 (33.64) 4:27.39 (33.27)
=== C - Final ===
17 Powers, Rachel 16 Dfac Swimming-WI 4:30.05 4:25.34 FUTR
r:+0.84 30.10 1:02.39 (32.29)
1:35.71 (33.32) 2:09.07 (33.36)
2:43.12 (34.05) 3:17.10 (33.98)
3:51.69 (34.59) 4:25.34 (33.65)
18 O'Leary, Bridge 13 Barrington Swim- 4:31.27 4:29.08
r:+0.80 30.72 1:04.43 (33.71)
1:38.60 (34.17) 2:13.37 (34.77)
2:48.07 (34.70) 3:22.54 (34.47)
3:57.16 (34.62) 4:29.08 (31.92)
19 Hines, Brianna 18 Chicago Wolfpack 4:31.54 4:29.41
r:+0.70 31.07 1:04.35 (33.28)
1:38.85 (34.50) 2:12.80 (33.95)
2:47.91 (35.11) 3:22.08 (34.17)
3:57.07 (34.99) 4:29.41 (32.34)
20 Murray, Claire 15 Iowa Flyers Swim 4:30.31 4:29.48
r:+0.79 30.82 1:04.11 (33.29)
1:38.11 (34.00) 2:12.90 (34.79)
2:47.60 (34.70) 3:22.44 (34.84)
3:57.08 (34.64) 4:29.48 (32.40)
21 Jones, Raime S 15 Aquajets Swim Te 4:31.67 4:29.72
r:+0.83 30.25 1:03.94 (33.69)
1:37.86 (33.92) 2:12.65 (34.79)
2:46.89 (34.24) 3:21.67 (34.78)
3:56.19 (34.52) 4:29.72 (33.53)
22 McCarthy, Kelli 15 Edina Swim Club- 4:31.15 4:29.82
r:+0.80 30.80 1:04.00 (33.20)
1:38.06 (34.06) 2:12.66 (34.60)
2:47.18 (34.52) 3:22.27 (35.09)
3:56.61 (34.34) 4:29.82 (33.21)
23 Jacobs, Devin M 18 Academy Bullets- 4:31.50 4:31.03
r:+0.86 30.06 1:03.68 (33.62)
1:37.88 (34.20) 2:12.90 (35.02)
2:47.43 (34.53) 3:22.50 (35.07)
3:56.91 (34.41) 4:31.03 (34.12)
24 Beadle, Taylor 16 Iowa Flyers Swim 4:31.33 4:32.14
r:+0.85 31.39 1:04.69 (33.30)
1:38.39 (33.70) 2:12.95 (34.56)
2:47.63 (34.68) 3:22.75 (35.12)
3:57.70 (34.95) 4:32.14 (34.44)
=== Preliminaries ===
17 Lee, Thomasin E 19 Edina Swim Club- 4:28.97
18 King, Erica S 18 Patriot Aquatic- 4:29.92
27 Dolan, Abigail 17 Blackline Aquati 4:31.93
28 Rizzo, Lucia R 15 Riptide-MN 4:32.23
29 Clarkowski, Sop 15 Edina Swim Club- 4:32.35
30 Evensen, Courtn 17 Aquajets Swim Te 4:32.40
31 Staver, Olivia 14 Piranhas Swim Cl 4:32.57
32 Garvin, Stephan 19 St Charles Swim- 4:32.59
33 Rosenberg, Char 18 Chicago Wolfpack 4:32.66
34 Haggerty, Mia G 17 New Trier Swim C 4:32.69
35 Blaydes, Madiso 20 Wisconsin Aquati 4:32.73
36 Johnson, Natali 20 Ozaukee Aquatics 4:32.96
37 McCarthy, Erin 15 Aquajets Swim Te 4:33.13
38 Haebig, Autumn 16 Ozaukee Aquatics 4:33.95
39 Ruehle, Emma M 17 Aquajets Swim Te 4:34.01
40 Fore, Skylar B 15 Ozaukee Aquatics 4:34.70
41 Horn, Brittany 16 Fox Valley Wave- 4:34.81
42 Lovig, Kassidy 14 Cedar Rapids Aqu 4:34.93
43 Barnett, Emma C 18 Patriot Aquatic- 4:35.81
44 Lewis, Lauren M 13 Hudson Area Swim 4:36.76
45 Andrew, Olivia 16 Nasa Wildcat Aqu 4:36.84
46 Westcott, Leah 15 Elmbrook Swim Cl 4:36.85
47 McNeel, Mollie 21 Una Cysc-IA 4:36.87
48 Fairman, Isabel 17 Edina Swim Club- 4:37.44
49 MacNamara, Clar 17 Chicago Wolfpack 4:37.48
50 Chapman, Tara L 16 Great Wolf Swim- 4:37.59
51 Hannon, Rebecca 19 Patriot Aquatic- 4:37.73
52 Andres, Irune 15 Patriot Aquatic- 4:39.04
53 Salzman, Shayna 18 Patriot Aquatic- 4:40.02
54 Rosenberg, Abig 18 Glenview Titan A 4:40.35
55 Ljunggren, Alex 15 Red River Valley 4:41.33
56 Green, Julia C 17 New Trier Swim C 4:41.48
57 Van Meter, Cath 15 Riptide-MN 4:41.57
58 Moderski, Alexa 14 McFarland Sparta 4:43.26
59 Johnson, Rachel 21 Wisconsin Aquati 4:44.21
60 Pelka, Isabelle 15 Patriot Aquatic- 4:44.41
61 Kennedy, Erin K 18 Una Pst-MN 4:44.71
62 Bushman, Theres 19 Minnesota Aquati 4:44.95
63 Roghair, Jasmin 19 Iowa Flyers Swim 4:45.59
64 Ryan, Christine 19 New Trier Swim C 4:46.39
65 Housenga, Kaitl 16 Iowa Flyers Swim 4:47.10
66 Keshemberg, Nat 17 Ozaukee Aquatics 4:51.16
-- Wittmer, Emma B 18 Aquajets Swim Te DFS
-- Retondo, Nicole 18 New Trier Swim C DFS
-- Kudis, Danielle 18 Schroeder YMCA S DFS
Women - Team Rankings - Through Event 19
1. Wisconsin Aquatics 354 2. Ozaukee Aquatics 186
3. Nasa Wildcat Aquatics 171 4. Patriot Aquatic Club 124
5. Aquajets Swim Team 107 6. Schroeder YMCA Swim Team 103
7. Barrington Swim Club 81.5 8. St Charles Swim Team 59.5
9. Club Hawkeye 55 10. Chicago Wolfpack Aquatic Club 48
11. Aberdeen Swim Club 37 12. Madison Aquatic Club 34
13. Springfield YMCA Swim Team 33 14. New Trier Swim Club 31
14. Mantas Swim Club 31 16. Waukesha Express Swim Team 30
17. Academy Bullets Swim Club 26 18. Edina Swim Club 24
19. Minnesota Aquatics 20 20. St Croix Swim Club 18
20. Cyclone Swim Club 18 22. Riptide 17
22. Blackline Aquatics 17 24. Dfac Swimming 14
25. Piranhas Swim Club 13 26. Unattached WA 12
26. Fox Valley Swim Team 12 28. Unattached 11
29. Unattached Ript 9 30. Rockford Marlins Swim Club 4
31. Maverick Swim Club 3 32. Fox Valley Wave Swim Team Inc 2
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/17/2015 - 7:10 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 20 Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Pool Record: P 3:54.63 7/19/2014 Matthew T Hutchins, WA-WI
Meet Record: M 3:54.63 7/19/2014 Matthew T Hutchins, WA-WI
3:58.69 NATL Nationals
4:03.59 JNAT Junior Nationals
4:09.99 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Hutchins, Matth 20 Wisconsin Aquati 3:55.67 3:51.46MNATL 20
r:+0.77 27.06 55.85 (28.79)
1:25.35 (29.50) 1:54.68 (29.33)
2:24.36 (29.68) 2:53.60 (29.24)
3:23.27 (29.67) 3:51.46 (28.19)
2 Cole, Charles M 20 Nasa Wildcat Aqu 3:57.31 3:58.11 NATL+ 17
r:+0.79 27.59 56.79 (29.20)
1:26.35 (29.56) 1:56.41 (30.06)
2:26.75 (30.34) 2:56.81 (30.06)
3:27.72 (30.91) 3:58.11 (30.39)
3 Lieberman, Jona 20 Nasa Wildcat Aqu 4:01.74 4:00.88 JNAT 16
r:+0.74 27.57 57.71 (30.14)
1:28.79 (31.08) 1:59.81 (31.02)
2:30.89 (31.08) 3:02.03 (31.14)
3:32.45 (30.42) 4:00.88 (28.43)
4 Iida, Sam N 16 Glenview Titan A 4:02.79 4:00.98 JNAT+ 15
r:+0.75 27.57 57.83 (30.26)
1:28.10 (30.27) 1:58.95 (30.85)
2:29.62 (30.67) 3:00.74 (31.12)
3:31.52 (30.78) 4:00.98 (29.46)
5 Maloney, Sean W 19 Wisconsin Aquati 4:02.92 4:01.35 JNAT 14
r:+0.76 27.69 57.80 (30.11)
1:28.00 (30.20) 1:59.06 (31.06)
2:29.63 (30.57) 3:00.90 (31.27)
3:31.65 (30.75) 4:01.35 (29.70)
6 Dawson, Christo 19 Club Hawkeye-IA 4:02.51 4:01.59 JNAT+ 13
r:+0.79 27.18 57.29 (30.11)
1:27.37 (30.08) 1:58.29 (30.92)
2:29.05 (30.76) 3:00.28 (31.23)
3:31.29 (31.01) 4:01.59 (30.30)
7 Mueller, Nathan 19 Wisconsin Aquati 4:00.91 4:04.65 FUTR 12
r:+0.83 27.82 57.97 (30.15)
1:28.29 (30.32) 1:59.19 (30.90)
2:30.00 (30.81) 3:01.37 (31.37)
3:33.05 (31.68) 4:04.65 (31.60)
8 Bondarenko, Nik 20 Academy Bullets- 3:59.83 4:13.08 11
r:+0.72 27.79 58.25 (30.46)
1:29.74 (31.49) 2:01.63 (31.89)
2:34.18 (32.55) 3:06.93 (32.75)
3:40.25 (33.32) 4:13.08 (32.83)
=== B - Final ===
9 Larson, Johntho 16 Edina Swim Club- 4:04.50 4:02.81 JNAT 9
r:+0.70 27.84 57.88 (30.04)
1:28.95 (31.07) 2:00.16 (31.21)
2:31.69 (31.53) 3:02.95 (31.26)
3:33.69 (30.74) 4:02.81 (29.12)
10 Boyd, Dylan J 16 Una Cats-IL 4:09.71 4:03.21 JNAT+ 7
r:+0.77 28.14 58.41 (30.27)
1:29.13 (30.72) 2:00.39 (31.26)
2:31.85 (31.46) 3:03.52 (31.67)
3:33.73 (30.21) 4:03.21 (29.48)
11 Plachinski, Nic 18 Ozaukee Aquatics 4:04.93 4:03.35 JNAT 6
r:+0.76 27.96 57.91 (29.95)
1:28.63 (30.72) 1:59.68 (31.05)
2:30.93 (31.25) 3:02.13 (31.20)
3:33.29 (31.16) 4:03.35 (30.06)
12 McDade, Bennett 15 Badger Aquatics- 4:10.02 4:07.87 FUTR+ 5
r:+0.66 28.90 1:00.74 (31.84)
1:32.84 (32.10) 2:04.68 (31.84)
2:35.34 (30.66) 3:06.88 (31.54)
3:37.86 (30.98) 4:07.87 (30.01)
13 Shull, Stephen 20 Nasa Wildcat Aqu 4:09.28 4:08.76 FUTR 4
r:+0.85 28.49 59.07 (30.58)
1:30.05 (30.98) 2:01.49 (31.44)
2:33.12 (31.63) 3:04.90 (31.78)
3:36.88 (31.98) 4:08.76 (31.88)
14 Sullivan, Micha 18 Unattached-WI 4:07.77 4:09.66 FUTR 3
r:+0.80 28.12 58.67 (30.55)
1:29.92 (31.25) 2:01.85 (31.93)
2:34.12 (32.27) 3:06.06 (31.94)
3:38.39 (32.33) 4:09.66 (31.27)
15 Colin, Benjamin 18 Dubuque Area Swi 4:09.96 4:09.89 FUTR+ 2
r:+0.91 28.51 59.38 (30.87)
1:31.07 (31.69) 2:02.86 (31.79)
2:35.05 (32.19) 3:07.05 (32.00)
3:39.06 (32.01) 4:09.89 (30.83)
16 Gavars, Mitchel 16 Barrington Swim- 4:09.87 4:14.75 1
r:+0.76 28.80 1:00.33 (31.53)
1:32.31 (31.98) 2:05.21 (32.90)
2:37.59 (32.38) 3:10.39 (32.80)
3:42.63 (32.24) 4:14.75 (32.12)
=== C - Final ===
17 Furlong, Jacob 15 Chicago Wolfpack 4:11.10 4:07.46 FUTR+
r:+0.76 28.66 58.97 (30.31)
1:30.26 (31.29) 2:01.32 (31.06)
2:33.41 (32.09) 3:05.73 (32.32)
3:37.91 (32.18) 4:07.46 (29.55)
18 Kluge, Kevin R 17 Maverick Swim Cl 4:11.69 4:08.24 FUTR+
r:+0.77 28.72 59.96 (31.24)
1:31.22 (31.26) 2:03.27 (32.05)
2:34.76 (31.49) 3:06.64 (31.88)
3:37.47 (30.83) 4:08.24 (30.77)
19 Wielinski, Jaco 18 Great Wolf Swim- 4:11.63 4:08.98 FUTR
r:+0.72 28.68 59.69 (31.01)
1:31.17 (31.48) 2:02.88 (31.71)
2:34.80 (31.92) 3:06.64 (31.84)
3:38.61 (31.97) 4:08.98 (30.37)
20 Duffy, Colin M 16 Dfac Swimming-WI 4:11.22 4:10.11
r:+0.75 28.89 1:00.22 (31.33)
1:31.69 (31.47) 2:03.69 (32.00)
2:35.08 (31.39) 3:07.10 (32.02)
3:38.89 (31.79) 4:10.11 (31.22)
21 Hedman, Matthew 18 Edina Swim Club- 4:11.78 4:10.25
r:+0.69 28.75 59.79 (31.04)
1:30.99 (31.20) 2:02.67 (31.68)
2:34.82 (32.15) 3:06.95 (32.13)
3:39.19 (32.24) 4:10.25 (31.06)
22 Schoof, Mason L 15 Schroeder YMCA S 4:10.60 4:11.95
r:+0.64 28.04 59.23 (31.19)
1:31.09 (31.86) 2:03.15 (32.06)
2:35.41 (32.26) 3:07.70 (32.29)
3:40.15 (32.45) 4:11.95 (31.80)
23 McQuet, Murphy 18 New Trier Swim C 4:12.34 4:12.92
r:+0.78 28.09 59.34 (31.25)
1:31.09 (31.75) 2:03.56 (32.47)
2:35.45 (31.89) 3:08.13 (32.68)
3:40.75 (32.62) 4:12.92 (32.17)
24 Shields, Reilly 17 Chicago Wolfpack 4:10.37 4:14.10
r:+0.67 27.53 58.34 (30.81)
1:30.37 (32.03) 2:02.23 (31.86)
2:34.54 (32.31) 3:07.25 (32.71)
3:40.64 (33.39) 4:14.10 (33.46)
=== Preliminaries ===
11 Rathbun, Thomas 19 Club Hawkeye-IA 4:05.97
18 Sande, Eric G 20 Minnesota Aquati 4:10.13
19 Schilling, Samu 17 Aquajets Swim Te 4:10.18
27 Tarin, Victor 21 Fox Valley Swim- 4:11.89
29 Boden, Stephen 18 Unattached-WI 4:12.49
30 Werner, Peyton 14 Lane Four Aquati 4:12.77
31 Hagerty, Thomas 17 Glenbrook Aquati 4:13.50
32 McPherson, Kevi 18 South East Metro 4:13.71
33 Dir, Keaton W 19 Sterling Stingra 4:13.72
34 Robertson, Maxw 17 New Trier Swim C 4:14.12
35 Draves, Michael 15 Badger Aquatics- 4:14.58
36 Hoce, Kristophe 19 Club Hawkeye-IA 4:14.91
37 Hohm, Spencer A 15 Springfield YMCA 4:15.32
38 Rumpit, Connor 16 Elmbrook Swim Cl 4:15.42
39 VanZee, Jack D 16 Hastings Area Sw 4:15.45
40 Lezer, Maxwell 16 Sea Devils-MN 4:15.56
41 Huft, Erick W 19 Minnesota Aquati 4:15.85
42 Stern, Michael 16 Academy Bullets- 4:16.00
43 Weng, Roy Z 17 Badger Aquatics- 4:16.40
44 Tribble, Jack R 20 Minnesota Aquati 4:16.43
45 Alms, Tanner C 19 Red Wing Swim Cl 4:16.45
46 Orf, Nickolaus 20 Minnesota Aquati 4:16.74
47 Swanson, Jack H 18 Aquajets Swim Te 4:16.88
48 Thomas, Karl N 17 Iowa Flyers Swim 4:17.41
49 Niziolek, Frank 15 St Charles Swim- 4:17.94
50 Dillmann, Alexa 17 Maverick Swim Cl 4:18.30
51 Connor, Michael 19 Glenview Titan A 4:18.44
52 Sexson, Warren 17 St Croix Swim Cl 4:18.67
53 Balcerak, Micha 15 Alligator Aquati 4:18.82
54 Tucker, Quinn H 17 Nasa Wildcat Aqu 4:18.88
55 Lemke, Parker D 17 Blackline Aquati 4:19.03
56 Larson, Peter L 14 Edina Swim Club- 4:19.41
57 Dahlgren, Jack 15 Aquajets Swim Te 4:19.42
58 Koto, Nicholasg 18 Patriot Aquatic- 4:19.62
59 Lewis, Chandler 19 Schroeder YMCA S 4:19.98
60 Lamb, Connor Pa 19 Maverick Swim Cl 4:20.53
61 Nerheim, Bruce 19 Univ North Dakot 4:20.76
62 Mills, Michael 18 Schroeder YMCA S 4:20.83
63 Greve, Calvin T 18 Cedar Rapids Aqu 4:20.89
64 Hewett, Benjami 18 West Swim Club-I 4:20.90
65 Neaveill, Samue 17 Redbird Swim Clu 4:21.36
66 Ryan, Benjamin 17 Redbird Swim Clu 4:21.66
67 Boryk, Nicholas 16 St Charles Swim- 4:21.72
68 Hansen, Jan E 19 Minnesota Aquati 4:21.84
69 Birklid, Cole L 19 Univ North Dakot 4:22.82
70 Myhre, William 14 St Charles Swim- 4:22.94
71 Walter, Jack L 16 New Trier Swim C 4:22.96
72 Cooper, Andrew 20 Unattached-WI 4:23.36
73 Lefebvre, Andre 17 Patriot Aquatic- 4:23.63
74 McMahon, Stephe 17 Aquajets Swim Te 4:23.71
75 Grassle, Willia 16 Edina Swim Club- 4:24.11
76 Horton, Drake E 16 Badger Aquatics- 4:24.90
77 Pihlstrom, Isai 16 Edina Swim Club- 4:24.92
78 Almaraz, Ramiro 21 Chicago Wolfpack 4:25.19
79 Loy, Andrew D 17 Redbird Swim Clu 4:25.43
80 Poellinger, Ale 16 Great Wolf Swim- 4:25.54
81 Larson, Maximil 17 St Croix Swim Cl 4:25.95
82 Merriman, David 20 Central Iowa Aqu 4:26.61
83 Wolner, Griffin 15 Winona Swim Club 4:28.15
84 Pekarek, Samuel 16 Blackline Aquati 4:28.98
85 Myhre, Joseph A 17 St Charles Swim- 4:29.05
86 Rentner, Zachar 19 West Swim Club-I 4:30.08
87 Woida, Nicholas 16 Lake Country Swi 4:30.90
88 O'Connor, Sean 16 Ozaukee Aquatics 4:31.50
89 Cunningham, Jac 16 Fox Valley Swim- 4:32.90
90 Hill, James W 20 Alligator Aquati 4:38.23
-- Kinsella, Willi 17 New Trier Swim C DFS
-- Melton, Warren 19 Unattached-MN DFS
Men - Team Rankings - Through Event 20
1. Wisconsin Aquatics 463 2. Nasa Wildcat Aquatics 177
3. Club Hawkeye 150 4. Minnesota Aquatics 98
5. Edina Swim Club 78 6. Glenview Titan Aquatic Club 54
7. Iowa Flyers Swim Club 53 8. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 52
9. Chicago Wolfpack Aquatic Club 51 10. Ozaukee Aquatics 49
11. Badger Aquatics Club 43 12. New Trier Swim Club 42
13. Academy Bullets Swim Club 39 14. Schroeder YMCA Swim Team 33
15. St Charles Swim Team 31 15. Fox Valley Swim Team 31
17. Maverick Swim Club 27 18. West Swim Club 25
19. Fox Valley Wave Swim Team Inc 23 20. South East Metro Sharks 19
21. Unattached 18 22. Alligator Aquatics 17
23. Unattached Cats 16 24. Barrington Swim Club 15
24. Unattached 15 24. McFarland Spartan Sharks 15
27. Aberdeen Swim Club 14 28. Great Wolf Swim Team 13
29. Central Iowa Aquatics 9 30. Cats Aquatic Team 7
30. Red Wing Swim Club 7 30. Unattached WA 7
33. Glenbrook Aquatics 4 33. Cedar Rapids Aquatics Associat 4
35. New Hope Crystal Plymouth Swim 2 35. J-Hawk Aquatic Club 2
37. Hudson Area Swimming Assoc 1 37. Unattached 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/17/2015 - 7:39 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 21 Women 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Pool Record: P 1:08.80 7/23/2011 Ashley P Wanland, Wisconsin Aquati
Meet Record: M 1:08.80 7/23/2011 Ashley P Wanland, Wisconsin Aquati
1:11.59 NATL Nationals
1:13.49 JNAT Junior Nationals
1:16.19 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Spencer, Haley 24 Minnesota Aquati 1:09.04 1:08.32PNATL 20
r:+0.74 32.57 1:08.32 (35.75)
2 Horejsi, Lindse 17 Mantas Swim Club 1:11.06 1:10.52 NATL 17
r:+0.75 33.21 1:10.52 (37.31)
3 Anderson, Olivi 18 Aquajets Swim Te 1:11.07 1:10.59 NATL 16
r:+0.77 33.78 1:10.59 (36.81)
4 Sougstad, Emma 20 Club Hawkeye-IA 1:11.54 1:10.77 NATL 15
r:+0.74 33.25 1:10.77 (37.52)
5 Meinholz, Anna 21 Wisconsin Aquati 1:11.05 1:10.87 NATL 14
r:+0.72 33.43 1:10.87 (37.44)
6 Tarazi, Valerie 15 Barrington Swim- 1:12.25 1:11.71 JNAT 13
r:16.18 33.55 1:11.71 (38.16)
7 Kurke, Julianne 20 Nasa Wildcat Aqu 1:12.46 1:12.57 JNAT 12
r:+0.78 33.84 1:12.57 (38.73)
8 Hoyt, Shea A 19 Club Hawkeye-IA 1:12.39 1:12.58 JNAT 11
r:+0.74 33.77 1:12.58 (38.81)
=== B - Final ===
9 Carlson, Maria 19 Wisconsin Aquati 1:12.47 1:10.42 NATL 9
r:+0.79 33.72 1:10.42 (36.70)
10 Branch, Katie R 20 Nasa Wildcat Aqu 1:12.64 1:12.21 JNAT 7
r:+0.79 34.56 1:12.21 (37.65)
11 Preiss, Alexand 17 Aquajets Swim Te 1:12.53 1:12.41 JNAT 6
r:+0.77 34.79 1:12.41 (37.62)
12 Roberts, Kather 19 Cyclone Swim Clu 1:13.33 1:12.50 JNAT+ 5
r:+0.80 33.97 1:12.50 (38.53)
13 Hunt, Hannah G 16 Fox Valley Swim- 1:13.94 1:13.23 JNAT+ 4
r:+0.78 34.62 1:13.23 (38.61)
14 Angell, Sydney 17 Piranhas Swim Cl 1:13.11 1:13.30 JNAT 3
r:+0.73 34.55 1:13.30 (38.75)
15 Bullinger, Rae 18 Minnesota Aquati 1:13.62 1:13.71 FUTR 2
r:+0.62 33.90 1:13.71 (39.81)
16 Brown, Elizabet 18 Iowa City Eels S 1:13.33 1:14.02 FUTR 1
r:+0.81 34.88 1:14.02 (39.14)
=== C - Final ===
17 Neubauer, Macey 17 Patriot Aquatic- 1:15.08 1:14.53 FUTR+
r:+0.77 34.37 1:14.53 (40.16)
18 Norton, Samanth 17 Aquajets Swim Te 1:14.87 1:14.99 FUTR
r:+0.84 35.42 1:14.99 (39.57)
19 Hayes, Katherin 14 Una OZ-WI 1:15.33 1:15.21 FUTR
r:+0.72 36.09 1:15.21 (39.12)
20 Kustritz, Kathe 16 Edina Swim Club- 1:14.59 1:15.97 FUTR
r:+0.76 34.77 1:15.97 (41.20)
21 Berg, Marissa K 18 Wisconsin Aquati 1:14.15 1:16.03 FUTR+
r:+0.89 35.24 1:16.03 (40.79)
22 Retondo, Nicole 18 New Trier Swim C 1:14.69 1:16.08 FUTR
r:11.13 35.07 1:16.08 (41.01)
23 Kordik, Jennife 18 Mundelein Mustan 1:15.20 1:16.19 FUTR
r:+0.77 35.22 1:16.19 (40.97)
24 Oliphant, Erin 17 Glenbrook Aquati 1:15.22 1:16.29
r:12.80 35.72 1:16.29 (40.57)
=== Preliminaries ===
11 Wall, Ingrid J 16 New Trier Swim C 1:12.64
22 Kowalsky, Annel 20 Minnetonka Swim- 1:15.00
26 Greenberg, Laur 24 Una Foxj-MN 1:15.24
28 Topalof, Kendal 16 Aquajets Swim Te 1:15.35
29 Hagen, Sara E 17 McFarland Sparta 1:15.42
30 Erf, Kristin A 19 Unattached-SD 1:15.43
31 Teng, Maggie 13 Elmbrook Swim Cl 1:15.51
32 Worlton, Gwendo 17 Schroeder YMCA S 1:15.53
33 Wells, Katherin 18 Swift Aquatics-I 1:15.57
34 Frey, Stephanie 20 Univ North Dakot 1:15.73
35 Petersen, Alexa 18 Ozaukee Aquatics 1:15.74
36 Hayward, Hope O 17 New Trier Swim C 1:15.78
37 Haas, Martha E 16 Aquajets Swim Te 1:15.87
38 Justinak, Anna 17 Minnetonka Swim- 1:15.93
39 Jungers, Caroly 17 Schroeder YMCA S 1:16.00
40 Kastigar, Hanna 19 Aberdeen Swim Cl 1:16.11
41 Chapman, Tara L 16 Great Wolf Swim- 1:16.33
42 Gill, Alexandra 15 Team Millennium- 1:16.39
43 Sortland, Ana C 18 South East Metro 1:16.48
44 Lezer, Emma J 14 Sea Devils-MN 1:16.50
45 Adamski, Lindsa 18 Lake Country Swi 1:16.54
46 Kusio, Olivia M 15 Nasa Wildcat Aqu 1:16.58
47 Jones, Kayla L 15 St Charles Swim- 1:16.74
48 McGovern, Natal 18 Academy Bullets- 1:16.75
49 Woods, Jacqueli 21 Team Millennium- 1:16.77
50 Silvestri, Jenn 14 Ozaukee Aquatics 1:16.82
51 Graham, Emily M 15 West Swim Club-I 1:17.17
52 Herrmann, Vanes 15 Aquastorm-ND 1:17.31
53 Herrmann, Veron 20 Aquastorm-ND 1:17.33
54 Stoll, Taylor R 17 Schroeder YMCA S 1:17.36
54 Burgstahler, El 18 Minnetonka Swim- 1:17.36
56 Bednarek, Maris 21 Una Bac-WI 1:17.52
57 Mathew, Avery M 17 Fox Valley Swim- 1:17.56
58 Blackdeer, Emma 17 McFarland Sparta 1:17.65
59 Johnston, Olivi 18 Blackline Aquati 1:17.77
60 Lansing, Caitly 14 Ozaukee Aquatics 1:17.84
61 Murray, Claire 15 Iowa Flyers Swim 1:18.01
62 Wentzel, Jordyn 14 Aquajets Swim Te 1:18.07
63 Bishop, Brittan 18 New Trier Swim C 1:18.11
64 Roche, Elizabet 18 Fargo-Moorhead Y 1:18.12
64 Wood, Lianna F 15 Hudson Area Swim 1:18.12
66 Simpson, Paige 16 Fox Valley Swim- 1:18.18
67 Fang, Danielle 16 Patriot Aquatic- 1:18.28
68 Seymour, Emma S 15 Edina Swim Club- 1:18.31
69 Hawker, Erin E 18 Aquajets Swim Te 1:18.34
70 Fons, Erin N 17 Dfac Swimming-WI 1:18.38
71 McCarthy, Kelli 15 Edina Swim Club- 1:18.47
72 White, Samantha 16 Chicago Latin Sw 1:18.61
73 Guenther, Erika 18 St Croix Swim Cl 1:18.65
74 Howell, Kelly M 18 Schroeder YMCA S 1:18.66
75 Cacciatore, Oli 19 Rockford Marlins 1:18.75
76 Hosack, Lillie 15 Ozaukee Aquatics 1:18.77
77 Andres, Irune 15 Patriot Aquatic- 1:18.80
78 Bergeson, Danie 18 Aquastorm-ND 1:18.95
79 Sundal, Carolin 14 Aquajets Swim Te 1:18.99
80 Ulmer, Emily A 15 Elmbrook Swim Cl 1:19.00
81 Rau, Taylor P 14 Fastjets-MN 1:19.05
82 Loewen, Maya V 18 Edina Swim Club- 1:19.16
82 Alexander, Bria 17 Una Ript-MN 1:19.16
84 Nicholas, Sara 16 New Trier Swim C 1:19.17
85 Clancy, Catheri 17 West Swim Club-I 1:19.35
86 Smith, Kayla M 16 Scout Aquatics-I 1:19.38
87 Welle, Skylar V 14 Aquajets Swim Te 1:19.44
88 Kirkpatrick, Cl 16 Schroeder YMCA S 1:19.45
89 Gartland, Nora 19 Team Millennium- 1:19.60
90 Grobe, Bridgett 19 Aquajets Swim Te 1:19.65
91 Laman, Sarah E 16 Great Wolf Swim- 1:19.73
92 Elie, Elena R 14 Edina Swim Club- 1:19.81
93 Vega, Andrea 17 Barrington Swim- 1:19.83
94 Stelnicki, Lore 18 Una Cats-IL 1:20.01
95 Bump, Anna M 20 Unattached-IA 1:20.03
96 Casey, Meghan D 19 Schroeder YMCA S 1:20.41
97 Hornstra, Macke 17 Fox Valley Swim- 1:20.43
98 Novak, Jennie J 16 Aquajets Swim Te 1:20.71
99 Stevens, Nicole 20 Univ North Dakot 1:20.75
100 Qiao, Tiffany 15 Glenbrook Aquati 1:20.82
101 Christensen, As 17 Star Swim Team-M 1:20.87
102 Parsons, Alyssa 15 Fastjets-MN 1:21.00
103 Glowniak, Anna 14 West Swim Club-I 1:21.12
104 Hedrick, Samant 17 Pella Swim Club- 1:21.15
105 Donagan, Erin D 15 J-Hawk Aquatic C 1:21.17
106 Winnett, Lexie 16 Central Iowa Aqu 1:21.42
107 Phelps, Allyssa 16 Aquajets Swim Te 1:21.70
108 Willemse, Maud 15 West Swim Club-I 1:21.77
109 Kishish, Emily 17 Blackline Aquati 1:21.86
110 Page, Elena G 15 Minnetonka Swim- 1:21.92
111 Schwab, Allison 20 Univ North Dakot 1:24.09
-- Hou, Kaylen I 15 Aquajets Swim Te DQ
-- Weyer, Alexa R 21 Univ North Dakot DQ
-- McNamara, Kelly 18 West Swim Club-I DFS
-- Kruk, Alicia N 15 New Trier Swim C DFS
-- Childs, Megan J 20 Cyclone Swim Clu NS
Women - Team Rankings - Through Event 21
1. Wisconsin Aquatics 377 2. Nasa Wildcat Aquatics 190
3. Ozaukee Aquatics 186 4. Aquajets Swim Team 129
5. Patriot Aquatic Club 124 6. Schroeder YMCA Swim Team 103
7. Barrington Swim Club 94.5 8. Club Hawkeye 81
9. St Charles Swim Team 59.5 10. Mantas Swim Club 48
10. Chicago Wolfpack Aquatic Club 48 12. Minnesota Aquatics 42
13. Aberdeen Swim Club 37 14. Madison Aquatic Club 34
15. Springfield YMCA Swim Team 33 16. New Trier Swim Club 31
17. Waukesha Express Swim Team 30 18. Academy Bullets Swim Club 26
19. Edina Swim Club 24 20. Cyclone Swim Club 23
21. St Croix Swim Club 18 22. Riptide 17
22. Blackline Aquatics 17 24. Fox Valley Swim Team 16
24. Piranhas Swim Club 16 26. Dfac Swimming 14
27. Unattached WA 12 28. Unattached 11
29. Unattached Ript 9 30. Rockford Marlins Swim Club 4
31. Maverick Swim Club 3 32. Fox Valley Wave Swim Team Inc 2
33. Iowa City Eels Swim Club 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/17/2015 - 7:39 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 22 Men 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Pool Record: P 1:01.95 7/23/2011 Matthew D Elliott, Peoria Area Wate
Meet Record: M 1:01.46 7/20/2007 Jon P Roberts, Minnesota Aquati
1:03.89 NATL Nationals
1:06.29 JNAT Junior Nationals
1:08.69 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 McHugh, Conner 19 Unattached-WI 1:03.29 1:02.70 NATL 20
r:+0.78 29.58 1:02.70 (33.12)
2 Hall, Joshua S 24 Unattached-MR 1:02.92 1:02.72 NATL 17
r:+0.64 29.81 1:02.72 (32.91)
3 Mandli, Jacob M 21 Wisconsin Aquati 1:03.84 1:03.56 NATL+ 16
r:+0.79 30.01 1:03.56 (33.55)
4 Anderson, Jared 25 Minnesota Aquati 1:03.25 1:04.05 JNAT 15
r:+0.75 30.08 1:04.05 (33.97)
5 Park, Jae Y 19 Nasa Wildcat Aqu 1:04.02 1:04.08 JNAT 14
r:+0.66 30.02 1:04.08 (34.06)
6 Lagieski, Micha 20 Fox Valley Wave- 1:03.92 1:04.29 JNAT 13
r:+0.81 30.18 1:04.29 (34.11)
7 Trussov, Roman 21 Club Hawkeye-IA 1:03.82 1:04.40 JNAT 12
r:+0.72 29.81 1:04.40 (34.59)
8 Sande, Eric G 20 Minnesota Aquati 1:03.67 1:04.46 JNAT 11
r:+0.72 30.14 1:04.46 (34.32)
=== B - Final ===
9 Lau, Corey K 16 Minnetonka Swim- 1:05.64 1:03.34 NATL 9
r:+0.67 29.34 1:03.34 (34.00)
10 Nelson, Tanner 18 Lane Four Aquati 1:04.59 1:04.18 JNAT 7
r:+0.74 30.34 1:04.18 (33.84)
11 Winnett, Justin 19 Central Iowa Aqu 1:04.28 1:04.72 JNAT 6
r:+0.74 29.74 1:04.72 (34.98)
12 Hatanaka, Nicho 20 Minnesota Aquati 1:05.49 1:04.85 JNAT 5
r:+0.70 30.17 1:04.85 (34.68)
13 Greenwald, Trav 21 Iowa Flyers Swim 1:05.46 1:05.09 JNAT 4
r:+0.69 30.50 1:05.09 (34.59)
14 Wills, Chris A 18 Una WA-WI 1:05.81 1:06.31 FUTR 3
r:+0.79 32.00 1:06.31 (34.31)
15 Scheinfeld, Cha 15 New Trier Swim C 1:05.62 1:07.03 FUTR 2
r:+0.77 31.71 1:07.03 (35.32)
16 Credit, Weston 17 West Swim Club-I 1:06.44 1:07.06 FUTR+ 1
r:+0.77 31.01 1:07.06 (36.05)
=== C - Final ===
17 McHugh, Maxwell 15 Unattached-WI 1:06.99 1:06.05 JNAT+
r:+0.83 31.35 1:06.05 (34.70)
18 Hohenstein, Bre 18 New Hope Crystal 1:06.90 1:06.11 JNAT+
r:+0.70 31.32 1:06.11 (34.79)
19 Iverson, Ivar M 17 South Eastern Aq 1:08.18 1:06.25 JNAT+
r:+0.71 30.31 1:06.25 (35.94)
20 Olszewski, Maci 18 Nasa Wildcat Aqu 1:07.56 1:06.70 FUTR
r:+0.76 31.55 1:06.70 (35.15)
21 Webb, Isaak E 16 Pella Swim Club- 1:07.08 1:06.96 FUTR
r:+0.70 31.11 1:06.96 (35.85)
22 Kitsos, Stefan 17 Cedar Rapids Aqu 1:07.23 1:07.43 FUTR+
r:+0.75 31.37 1:07.43 (36.06)
23 Attenberger, Be 16 Elmbrook Swim Cl 1:08.02 1:08.31 FUTR+
r:+0.79 32.22 1:08.31 (36.09)
-- Soos, Daniel 18 Nasa Wildcat Aqu 1:06.86 DQ
r:+0.74
=== Preliminaries ===
21 Iida, Sam N 16 Glenview Titan A 1:07.22
23 Kastigar, Adam 21 Aberdeen Swim Cl 1:07.56
25 Boyd, Matthew J 20 Club Hawkeye-IA 1:07.74
28 Nichols, Tyler 22 Club Hawkeye-IA 1:08.24
29 Mistry, Cyrus B 26 Madison Aquatic- 1:08.30
30 Sajaev, Phillip 16 Fox Valley Swim- 1:08.49
31 Xiao, Emileo 15 Iowa City Eels S 1:08.65
32 Cross, Colin T 17 Barrington Swim- 1:08.66
33 Foster-Smith, T 18 Edina Swim Club- 1:08.73
34 Boehnlein, Maxw 16 Fox Valley Wave- 1:09.09
35 Cooper, Andrew 20 Unattached-WI 1:09.16
36 Tate, Austin T 16 Rapid City Racer 1:09.17
37 Andrew, Benjami 17 Alligator Aquati 1:09.20
38 Robertson, Maxw 17 New Trier Swim C 1:09.23
39 Law, Alexander 17 Phoenix Swim Tea 1:09.24
40 Steffen, Quento 15 Riptide-MN 1:09.28
41 Reiff, Nate M 17 Patriot Aquatic- 1:09.33
42 Pekarek, Samuel 16 Blackline Aquati 1:09.36
43 Latta, Sumner C 18 Una Fcy-WI 1:09.42
44 Hayes, Benjamin 15 Una OZ-WI 1:09.60
45 Lindell, Willia 18 Edina Swim Club- 1:09.65
46 Donnelly, Sean 18 West Express Swi 1:09.73
47 Lindstrom, Andr 19 Badger Aquatics- 1:09.75
48 Blinkman, Shane 14 Hudson Area Swim 1:09.98
49 Heide, Alexande 17 South East Metro 1:10.22
50 Nickodem, Jared 16 Ozaukee Aquatics 1:10.27
51 Siverhus, Colli 16 Schroeder YMCA S 1:10.46
52 Krueger, Daniel 16 McFarland Sparta 1:10.50
53 Jackson, Matthe 17 Iowa Flyers Swim 1:10.58
54 Peters, Michael 17 Fox Valley Swim- 1:10.85
55 Van Cleave, Kev 18 Elmbrook Swim Cl 1:11.01
56 Liang, Haoxiang 17 J-Hawk Aquatic C 1:11.24
57 Keefe, Brett T 16 Rockford Marlins 1:11.29
58 Meyers, Christo 21 Schroeder YMCA S 1:11.34
59 Chen, David 15 Badger Aquatics- 1:11.47
60 Schilling, Samu 17 Aquajets Swim Te 1:11.48
60 Comiskey, Dylan 16 West Swim Club-I 1:11.48
62 Carlson, Caleb 16 Sterling Stingra 1:11.53
63 Fang, Alan 17 Cats Aquatic Tea 1:11.63
64 Jacobson, Brian 41 Twin Cities Swim 1:11.65
65 Chromey, Nichol 15 Alexandria Swim- 1:11.75
66 Ramminger, Ryan 16 Dfac Swimming-WI 1:11.78
67 Jacobson, Ellio 20 Alexandria Swim- 1:11.82
68 Tidd, James T 18 South East Metro 1:11.83
69 O'Bryan, Lucas 18 West Swim Club-I 1:11.96
70 Weslaski, James 20 South Eastern Aq 1:12.30
71 Grebner, Dan J 15 Aberdeen Swim Cl 1:12.36
72 Bottarini, Joel 16 Academy Bullets- 1:12.42
73 Eure, Luke J 18 Davenport Metro- 1:12.53
74 Schroeder, Adam 17 North Aquatics C 1:12.83
75 Heckendorf, Cod 16 Academy Bullets- 1:12.85
76 Feng, Allen 18 Cats Aquatic Tea 1:12.86
77 Donnellan, Jame 18 Fox Valley Wave- 1:12.92
78 Poellinger, Ale 16 Great Wolf Swim- 1:13.29
79 Myhre, William 14 St Charles Swim- 1:13.43
80 Revolinski, Rya 18 Fox Valley Wave- 1:14.14
81 Foster-Smith, S 16 Edina Swim Club- 1:14.49
82 Pederson, Thoma 16 Minnetonka Swim- 1:16.42
83 Shub, Tal V 17 Star Swim Team-M 1:16.92
-- Grobe, Christia 21 Chicago Wolfpack DQ
-- Lamb, Connor Pa 19 Maverick Swim Cl DFS
-- Pruett, Charles 18 Edina Swim Club- DFS
Men - Team Rankings - Through Event 22
1. Wisconsin Aquatics 479 2. Nasa Wildcat Aquatics 191
3. Club Hawkeye 162 4. Minnesota Aquatics 129
5. Edina Swim Club 78 6. Iowa Flyers Swim Club 57
7. Glenview Titan Aquatic Club 54 8. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 52
9. Chicago Wolfpack Aquatic Club 51 10. Ozaukee Aquatics 49
11. New Trier Swim Club 44 12. Badger Aquatics Club 43
13. Academy Bullets Swim Club 39 14. Fox Valley Wave Swim Team Inc 36
15. Unattached 35 16. Schroeder YMCA Swim Team 33
17. Fox Valley Swim Team 31 17. St Charles Swim Team 31
19. Maverick Swim Club 27 20. West Swim Club 26
21. South East Metro Sharks 19 22. Unattached 18
23. Alligator Aquatics 17 23. Unattached 17
25. Unattached Cats 16 26. Central Iowa Aquatics 15
26. McFarland Spartan Sharks 15 26. Barrington Swim Club 15
29. Aberdeen Swim Club 14 30. Great Wolf Swim Team 13
31. Unattached WA 10 32. Minnetonka Swim Club 9
33. Red Wing Swim Club 7 33. Cats Aquatic Team 7
33. Lane Four Aquatics 7 36. Cedar Rapids Aquatics Associat 4
36. Glenbrook Aquatics 4 38. New Hope Crystal Plymouth Swim 2
38. J-Hawk Aquatic Club 2 40. Hudson Area Swimming Assoc 1
40. Unattached 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/17/2015 - 7:43 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 23 Women 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Pool Record: P 1:00.51 7/19/2014 Ivy J Martin, WA-WI
Meet Record: M 1:00.15 7/24/2009 Olivia J Scott, Academy Bullets
1:01.19 NATL Nationals
1:02.59 JNAT Junior Nationals
1:05.19 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Grindall, Dana 20 Wisconsin Aquati 1:00.23 1:00.09MNATL 20
r:+0.75 28.36 1:00.09 (31.73)
2 Martin, Ivy J 21 Wisconsin Aquati 1:00.01 1:00.31PNATL 17
r:+0.73 27.96 1:00.31 (32.35)
3 Nack, Danielle 19 Mantas Swim Club 1:00.94 1:00.47PNATL 16
r:10.31 28.08 1:00.47 (32.39)
4 Drabot, Katheri 17 Ozaukee Aquatics 1:02.27 1:00.87 NATL+ 15
r:+0.79 28.26 1:00.87 (32.61)
5 McNamara, Kelly 18 West Swim Club-I 1:01.62 1:01.50 JNAT 14
r:+0.71 28.58 1:01.50 (32.92)
6 Avdic, Azra 16 Nasa Wildcat Aqu 1:02.28 1:02.09 JNAT 13
r:+0.74 29.54 1:02.09 (32.55)
7 Harris, Alexa E 24 Lane Four Aquati 1:01.97 1:02.13 JNAT 12
r:+9.80 28.58 1:02.13 (33.55)
8 Hinkle, Mickayl 18 St Croix Swim Cl 1:02.89 1:03.36 FUTR 11
r:+0.69 28.92 1:03.36 (34.44)
=== B - Final ===
9 Kastigar, Hanna 19 Aberdeen Swim Cl 1:03.12 1:02.66 FUTR 9
r:+0.75 29.59 1:02.66 (33.07)
10 Schemmel, Sarah 16 Piranhas Swim Cl 1:03.44 1:03.42 FUTR 7
r:+0.85 29.52 1:03.42 (33.90)
11 Andrew, Olivia 16 Nasa Wildcat Aqu 1:03.68 1:03.50 FUTR 6
r:+0.73 29.54 1:03.50 (33.96)
12 Jardeleza, Mari 18 New Trier Swim C 1:03.59 1:03.64 FUTR 5
r:+0.75 29.44 1:03.64 (34.20)
13 Jones, Raime S 15 Aquajets Swim Te 1:03.63 1:03.85 FUTR 4
r:+0.79 29.51 1:03.85 (34.34)
14 Potter, Madison 14 Edina Swim Club- 1:03.65 1:04.08 FUTR 3
r:+0.72 29.18 1:04.08 (34.90)
15 Tamblyn, Anne E 21 Wisconsin Aquati 1:03.54 1:04.26 FUTR 2
r:+0.74 29.21 1:04.26 (35.05)
16 Kinney, Chase A 20 Wisconsin Aquati 1:03.58 1:04.37 FUTR 1
r:+0.77 29.91 1:04.37 (34.46)
=== C - Final ===
17 Doty, Megan E 17 Lake Country Swi 1:03.87 1:02.32 JNAT
r:+0.81 29.59 1:02.32 (32.73)
18 Wittmer, Rachel 16 Aquajets Swim Te 1:04.17 1:02.90 FUTR
r:+0.69 29.63 1:02.90 (33.27)
19 Thorne, Breinne 17 Aquajets Swim Te 1:03.76 1:03.06 FUTR
r:+4.62 29.70 1:03.06 (33.36)
20 Smith, Regan E 13 Una Ript-MN 1:03.82 1:03.13 FUTR
r:+0.71 29.90 1:03.13 (33.23)
21 Grobe, Kaia J 18 Aquajets Swim Te 1:03.86 1:03.40 FUTR
r:+0.70 29.49 1:03.40 (33.91)
22 O'Brien, Carly 18 Club Hawkeye-IA 1:04.09 1:03.68 FUTR
r:+0.81 29.15 1:03.68 (34.53)
23 Pierce, Allison 18 Dfac Swimming-WI 1:04.06 1:03.82 FUTR
r:19.92 30.01 1:03.82 (33.81)
24 Dolan, Abigail 17 Blackline Aquati 1:04.06 1:04.47 FUTR+
r:+0.76 29.79 1:04.47 (34.68)
=== Preliminaries ===
10 Kutsko, Anhelin 17 Cats Aquatic Tea 1:03.20
17 Schumacher, All 19 Una Minn-MN 1:03.68
23 Voorhees, Danel 21 Chicago Wolfpack 1:03.90
27 Campbell, Summe 19 Club Hawkeye-IA 1:04.15
29 Le, Angela K 17 Aquajets Swim Te 1:04.19
30 Hedrick, Samant 17 Pella Swim Club- 1:04.20
31 Clarkowski, Sop 15 Edina Swim Club- 1:04.50
32 Schoof, Ashlyn 16 Schroeder YMCA S 1:04.51
33 Bloom, Ellen T 20 Minnesota Aquati 1:04.62
34 Orvis, Allison 21 Club Hawkeye-IA 1:04.67
35 Ostergren, Ceci 17 Minnetonka Swim- 1:04.71
36 Krupsky, Briann 17 Schroeder YMCA S 1:04.76
37 Bollendorf, Emi 16 South Eastern Aq 1:04.89
37 Rosenberg, Abig 18 Glenview Titan A 1:04.89
39 Marty, Katrina 14 Una MAC-WI 1:04.91
40 Wenman, Megan M 16 Blackline Aquati 1:05.00
41 Erlechman, Wyli 16 Fox Valley Swim- 1:05.03
41 Wold, Grace M 20 Wisconsin Aquati 1:05.03
43 Reinhardt, Lydi 17 Rockford Marlins 1:05.04
44 Dahlgren, Kylie 17 Aquajets Swim Te 1:05.11
45 Howard, Ava F 16 St Croix Swim Cl 1:05.17
46 Berg, Marissa K 18 Wisconsin Aquati 1:05.27
47 Avestruz, Zoe A 17 Aquajets Swim Te 1:05.31
48 Wheeler, Kaitly 14 Springfield YMCA 1:05.33
49 Quass, Berit E 12 Central Iowa Aqu 1:05.35
50 Jacobs, Devin M 18 Academy Bullets- 1:05.37
51 Fore, Skylar B 15 Ozaukee Aquatics 1:05.43
52 Oppel, Nicole E 18 Iowa Flyers Swim 1:05.44
53 Schaetz, Emma J 15 Elmbrook Swim Cl 1:05.45
53 Pyshnenko, Dari 16 Cats Aquatic Tea 1:05.45
55 Rodawig, Audrey 20 Champaign Cnty Y 1:05.49
56 Merkel, Brecken 12 Edina Swim Club- 1:05.63
57 Peterson, Anna 15 Chicago Wolfpack 1:05.66
58 Katz, Ariela J 15 Coho Swim Club-I 1:05.71
59 Dutt, Danica B 19 Univ North Dakot 1:05.81
60 Martin, Madison 19 Wisconsin Aquati 1:05.83
61 Adams, Samantha 17 New Trier Swim C 1:05.84
61 Rosenberg, Char 18 Chicago Wolfpack 1:05.84
63 Scheitlin, Meke 19 Barrington Swim- 1:05.86
64 Stoll, Holly K 15 Schroeder YMCA S 1:05.88
65 Hagen, Sara E 17 McFarland Sparta 1:05.91
66 Morling, Jordan 16 St Charles Swim- 1:05.95
67 Lee, Thomasin E 19 Edina Swim Club- 1:06.04
68 Gosselin, Annie 17 Academy Bullets- 1:06.06
69 Levy, Sophie L 17 Minnetonka Swim- 1:06.07
69 Cannon, Kayleig 16 Fox Valley Swim- 1:06.07
71 Wall, Ingrid J 16 New Trier Swim C 1:06.09
72 Lin, Victoria 16 Badger Aquatics- 1:06.13
73 Ruiz, Ashlin V 18 Patriot Aquatic- 1:06.14
74 Gaertner, Lorel 16 Blackline Aquati 1:06.20
75 Wenman, Anna N 14 Blackline Aquati 1:06.27
76 Whiting, Mary C 18 Aquajets Swim Te 1:06.29
77 Annin, Josephin 16 Scout Aquatics-I 1:06.30
78 Wolff, Iana 16 Una Wild-IL 1:06.31
79 Herchenbach, St 17 Cats Aquatic Tea 1:06.41
80 Saghafi, Ariana 17 Una WA-WI 1:06.42
80 James, Hannah L 19 Wisconsin Aquati 1:06.42
82 Strauss, Kately 18 New Hope Crystal 1:06.50
83 Meland, Molly M 14 Hopkins Hurrican 1:06.56
84 Gaertner, Carol 18 Blackline Aquati 1:06.59
85 Fuse, Jordan M 17 Eau Claire YMCA- 1:06.60
86 Wittmer, Emma B 18 Aquajets Swim Te 1:06.61
87 Kowalsky, Annel 20 Minnetonka Swim- 1:06.62
88 Herb, Isabel N 16 St Charles Swim- 1:06.70
89 Harris, Lauren 17 South Metro Stor 1:06.74
90 Hogg, Molly M 16 Aberdeen Swim Cl 1:06.76
91 Kosten, Emily S 17 Una WA-WI 1:06.89
91 Staver, Ali J 15 Piranhas Swim Cl 1:06.89
93 Rizzo, Lucia R 15 Riptide-MN 1:06.91
94 Ryan, Emily E 15 St Charles Swim- 1:06.98
95 Capota, Diana 18 Glenview Titan A 1:07.06
96 Leonard, Kelly 16 Riptide-MN 1:07.16
97 Wells, Paige N 19 Patriot Aquatic- 1:07.19
97 Erf, Kristin A 19 Unattached-SD 1:07.19
99 Cordes, Kelly A 18 Glenview Titan A 1:07.20
100 Nguyen, Tiffany 16 Aquajets Swim Te 1:07.44
101 Qiao, Tiffany 15 Glenbrook Aquati 1:07.52
102 Haebig, Autumn 16 Ozaukee Aquatics 1:07.54
103 Vulich, Kathryn 18 Team Millennium- 1:07.55
104 Fergus, Sarah M 17 Academy Bullets- 1:07.63
105 Spinner, Alexan 17 South Metro Stor 1:07.64
106 Ubel, Meredith 19 South East Metro 1:07.65
106 Bishop, Brittan 18 New Trier Swim C 1:07.65
108 Barker, Courtne 16 Scout Aquatics-I 1:07.66
109 Schoof, Kaylyn 13 Schroeder YMCA S 1:07.80
110 Peterson, Halli 17 Fargo-Moorhead Y 1:07.97
111 Bergeson, Danie 18 Aquastorm-ND 1:08.02
112 Hayes, Katherin 14 Una OZ-WI 1:08.10
113 Lewandowski, Al 16 Lake Country Swi 1:08.18
114 Hannon, Rebecca 19 Patriot Aquatic- 1:08.20
115 Adamski, Lindsa 18 Lake Country Swi 1:08.37
116 Wells, Katherin 18 Swift Aquatics-I 1:08.46
117 McGovern, Natal 18 Academy Bullets- 1:08.72
118 Keshemberg, Nat 17 Ozaukee Aquatics 1:08.97
119 Kennedy, Erin K 18 Una Pst-MN 1:09.71
120 Cacciatore, Oli 19 Rockford Marlins 1:10.13
-- Nelson, Elizabe 16 Madison Aquatic- DQ
-- Lanigan, Reilly 16 Patriot Aquatic- DFS
-- Moran, Amanda N 19 Academy Bullets- DFS
-- Buck, Erin H 18 Minnetonka Swim- DFS
-- Primdahl, Erin 19 Patriot Aquatic- DFS
-- Hermann, Kendal 16 Academy Bullets- NS
Women - Team Rankings - Through Event 23
1. Wisconsin Aquatics 417 2. Nasa Wildcat Aquatics 209
3. Ozaukee Aquatics 201 4. Aquajets Swim Team 133
5. Patriot Aquatic Club 124 6. Schroeder YMCA Swim Team 103
7. Barrington Swim Club 94.5 8. Club Hawkeye 81
9. Mantas Swim Club 64 10. St Charles Swim Team 59.5
11. Chicago Wolfpack Aquatic Club 48 12. Aberdeen Swim Club 46
13. Minnesota Aquatics 42 14. New Trier Swim Club 36
15. Madison Aquatic Club 34 16. Springfield YMCA Swim Team 33
17. Waukesha Express Swim Team 30 18. St Croix Swim Club 29
19. Edina Swim Club 27 20. Academy Bullets Swim Club 26
21. Piranhas Swim Club 23 21. Cyclone Swim Club 23
23. Riptide 17 23. Blackline Aquatics 17
25. Fox Valley Swim Team 16 26. Dfac Swimming 14
26. West Swim Club 14 28. Unattached WA 12
28. Lane Four Aquatics 12 30. Unattached 11
31. Unattached Ript 9 32. Rockford Marlins Swim Club 4
33. Maverick Swim Club 3 34. Fox Valley Wave Swim Team Inc 2
35. Iowa City Eels Swim Club 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/17/2015 - 7:58 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 24 Men 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Pool Record: P 53.10 7/19/2014 Connor S Black, UN-07-IL
Meet Record: M 52.72 7/19/2013 Connor Black, CATS Aquatic Tea
54.79 NATL Nationals
56.69 JNAT Junior Nationals
58.39 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Turner, Daryl D 20 Minnesota Aquati 54.95 53.82 NATL+ 20
r:+0.71 25.23 53.82 (28.59)
2 Black, Connor S 20 Unattached-PC 53.97 54.07 NATL 17
r:+0.72 24.95 54.07 (29.12)
3 Petersen, Nicho 19 Schroeder YMCA S 55.12 54.59 NATL 16
r:+0.70 25.58 54.59 (29.01)
4 Clifton, Cannon 20 Wisconsin Aquati 55.21 54.61 NATL+ 15
r:+0.77 25.58 54.61 (29.03)
5 Tran, Harrison 19 Wisconsin Aquati 55.17 55.06 JNAT 14
r:+0.75 25.84 55.06 (29.22)
6 Wilcher, Sam R 26 Alligator Aquati 54.74 55.11 JNAT 13
r:+0.75 25.88 55.11 (29.23)
7 O'Donnell, Ryan 22 Wisconsin Aquati 55.95 56.04 JNAT 12
r:+0.70 25.51 56.04 (30.53)
8 Allen, Jackson 21 Madison Aquatic- 56.27 56.10 JNAT 11
r:+0.71 25.34 56.10 (30.76)
=== B - Final ===
9 Jovanovic, Andr 20 Nasa Wildcat Aqu 56.39 55.27 JNAT 9
r:+0.72 25.43 55.27 (29.84)
10 Allen, Colter B 19 Club Hawkeye-IA 56.36 56.07 JNAT 7
r:+0.77 26.27 56.07 (29.80)
11 Hemmingsen, Rob 19 Club Hawkeye-IA 56.43 56.32 JNAT 6
r:+0.70 26.50 56.32 (29.82)
12 Withers, Joshua 15 Team Foxjet-MN 56.29 56.35 JNAT 5
r:+0.75 26.88 56.35 (29.47)
13 Harrington, Mat 18 Cats Aquatic Tea 56.74 56.37 JNAT 4
r:+0.65 25.68 56.37 (30.69)
14 Byrd, Austin 21 Wisconsin Aquati 56.35 56.55 JNAT 3
r:+0.68 26.24 56.55 (30.31)
15 Kohrell, Garner 17 Fox Valley Wave- 57.03 56.74 FUTR 2
r:+0.71 26.76 56.74 (29.98)
16 Schwers, Michae 16 Fox Valley Swim- 57.04 57.03 FUTR 1
r:+0.65 26.42 57.03 (30.61)
=== C - Final ===
17 McPherson, Kevi 18 South East Metro 57.85 57.09 FUTR+
r:+8.57 26.68 57.09 (30.41)
18 Lohman, Taggart 17 Fox Valley Swim- 57.67 57.26 FUTR+
r:+0.68 26.84 57.26 (30.42)
19 Donnelly, Sean 18 West Express Swi 57.85 57.28 FUTR
r:+0.59 26.66 57.28 (30.62)
20 McQuet, Murphy 18 New Trier Swim C 57.83 57.50 FUTR
r:+0.74 26.47 57.50 (31.03)
21 Gerlach, Eric A 17 Maverick Swim Cl 58.26 58.00 FUTR+
r:+5.71 26.67 58.00 (31.33)
22 Weiss, Thomas E 17 Riptide-MN 58.28 58.25 FUTR
r:10.35 26.65 58.25 (31.60)
22 Tremmel, Anthon 18 Chicago Wolfpack 58.48 58.25 FUTR+
r:+6.73 26.91 58.25 (31.34)
24 Grinwald, Mitch 17 Lake Country Swi 58.68 59.23
r:+0.71 27.29 59.23 (31.94)
=== Preliminaries ===
15 Busch, Noah J 20 Minnesota Aquati 56.84
16 Lentz, Tyler E 23 Iowa Flyers Swim 57.03
19 Guttmann, Marcu 25 Badger Aquatics- 57.08
20 Patnode, Kyle R 20 Club Hawkeye-IA 57.13
21 Boston, Bryce P 20 Minnetonka Swim- 57.30
22 Orf, Nickolaus 20 Minnesota Aquati 57.52
23 Salomon, Jonath 19 Una WA-WI 57.61
25 Bravence, Benja 22 Minnesota Aquati 57.71
25 Kuwahara, Ryota 21 Chicago Wolfpack 57.71
27 Tarin, Victor 21 Fox Valley Swim- 57.83
29 Hovey, Maverick 21 Club Hawkeye-IA 57.85
32 Farnum, Brandon 20 Club Hawkeye-IA 58.06
33 Nichols, Tyler 22 Club Hawkeye-IA 58.07
34 Severino, Benja 20 Central Iowa Aqu 58.11
35 Dillmann, Alexa 17 Maverick Swim Cl 58.23
38 Miksch, Ryan A 21 Minnesota Aquati 58.47
40 Walsh, Brian S 20 Nasa Wildcat Aqu 58.54
42 Zimdars, Jonath 18 J-Hawk Aquatic C 58.71
42 Fair, Paul M 20 Minnesota Aquati 58.71
44 Neaveill, Chris 20 Redbird Swim Clu 58.78
45 Rutkowski, Alec 18 Dubuque Area Swi 59.07
46 Weaver, Lain M 15 Badger Aquatics- 59.08
47 Kearney, Christ 17 Coho Swim Club-I 59.10
48 Trepanier, Andr 14 South Metro Stor 59.22
49 Anderson, Brady 19 St Croix Swim Cl 59.26
50 Boyd, Dylan J 16 Una Cats-IL 59.29
51 Swanson, Brandt 19 Aquajets Swim Te 59.30
52 Nickodem, Jared 16 Ozaukee Aquatics 59.32
53 Weng, Eric 16 Fox Valley Swim- 59.34
54 White, Justin R 20 Team Millennium- 59.36
55 McHugh, Conner 19 Unattached-WI 59.37
56 Duffy, Alexande 19 St Charles Swim- 59.39
56 Andrew, Benjami 17 Alligator Aquati 59.39
58 Connor, Michael 19 Glenview Titan A 59.40
59 Rodriguez, Andr 15 Ripon Community- 59.48
60 Dir, Keaton W 19 Sterling Stingra 59.50
60 Sadergaski, Pau 16 South Metro Stor 59.50
62 Niziolek, Frank 15 St Charles Swim- 59.51
63 Paulson-Luna, M 17 Minnetonka Swim- 59.63
64 Balcerak, Micha 15 Alligator Aquati 59.64
65 Iverson, Ivar M 17 South Eastern Aq 59.65
66 Smith, Craig J 17 West Swim Club-I 59.67
67 Klatt, Tyler M 17 Academy Bullets- 59.68
68 Plachinski, Nic 18 Ozaukee Aquatics 59.76
69 Walker, Christo 18 Aquajets Swim Te 59.80
70 O'Connor, Sean 16 Ozaukee Aquatics 59.81
71 Bielski, Daniel 20 Minnetonka Swim- 59.91
71 Baginski, Nicho 15 Cats Aquatic Tea 59.91
73 Darling, Riley 18 Great Wolf Swim- 59.94
74 Petro, Michael 15 Alligator Aquati 59.96
75 Colin, John L 17 Dubuque Area Swi 59.97
76 Moser, Grant T 18 Sea Devils-MN 59.98
77 Busse, Jonathan 15 St Croix Swim Cl 1:00.00
78 Conati, Marco C 15 Minnetonka Swim- 1:00.24
79 Sabal, Matthew 18 South Metro Stor 1:00.25
80 Wu, Kevin L 15 Fox Valley Swim- 1:00.35
81 O'Leary, Colin 16 Barrington Swim- 1:00.56
82 Dallesasse, Eri 16 Academy Bullets- 1:00.63
83 Pearthree, Ben 18 Edina Swim Club- 1:00.75
84 Olson, Aaron E 18 Aquajets Swim Te 1:00.86
85 Webb, Isaak E 16 Pella Swim Club- 1:01.04
85 Sabal, Luke T 18 South Metro Stor 1:01.04
87 Draves, Michael 15 Badger Aquatics- 1:01.12
88 Scripp, Ryan M 17 Unattached-WI 1:01.14
89 McCague, Erik A 21 Univ North Dakot 1:01.34
90 Smith, Ryan A 17 Coho Swim Club-I 1:01.45
91 Hanson, Cort D 17 Aquajets Swim Te 1:01.58
92 Manz, Wesley J 22 Schroeder YMCA S 1:01.67
93 Loy, Andrew D 17 Redbird Swim Clu 1:01.75
94 Vandenberg, Jos 16 Fox Valley Wave- 1:01.93
95 Gillespie, Conn 19 Una Swaq-IL 1:02.23
96 McPherson, Ryan 17 South East Metro 1:02.33
97 Weicht, Brett T 18 Edina Swim Club- 1:02.38
98 Neaveill, Samue 17 Redbird Swim Clu 1:02.48
99 Baxamusa, Arsha 17 Glenbrook Aquati 1:02.53
100 Feng, Allen 18 Cats Aquatic Tea 1:03.82
101 Neaveill, Tyler 22 Redbird Swim Clu 1:03.86
102 Weslaski, James 20 South Eastern Aq 1:04.19
-- Pinfold, Brett 20 Wisconsin Aquati DFS
-- Stack, Ryan M 19 Wisconsin Aquati DFS
Men - Team Rankings - Through Event 24
1. Wisconsin Aquatics 523 2. Nasa Wildcat Aquatics 200
3. Club Hawkeye 175 4. Minnesota Aquatics 149
5. Edina Swim Club 78 6. Iowa Flyers Swim Club 57
7. Glenview Titan Aquatic Club 54 8. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 52
9. Chicago Wolfpack Aquatic Club 51 10. Ozaukee Aquatics 49
10. Schroeder YMCA Swim Team 49 12. New Trier Swim Club 44
13. Badger Aquatics Club 43 14. Academy Bullets Swim Club 39
15. Fox Valley Wave Swim Team Inc 38 16. Unattached 35
17. Fox Valley Swim Team 32 18. St Charles Swim Team 31
19. Alligator Aquatics 30 20. Maverick Swim Club 27
21. West Swim Club 26 22. South East Metro Sharks 19
23. Unattached 18 23. Unattached 18
25. Unattached 17 26. Unattached Cats 16
27. Central Iowa Aquatics 15 27. McFarland Spartan Sharks 15
27. Barrington Swim Club 15 30. Aberdeen Swim Club 14
31. Great Wolf Swim Team 13 32. Cats Aquatic Team 11
32. Madison Aquatic Club 11 34. Unattached WA 10
35. Minnetonka Swim Club 9 36. Lane Four Aquatics 7
36. Red Wing Swim Club 7 38. Team Foxjet 5
39. Glenbrook Aquatics 4 39. Cedar Rapids Aquatics Associat 4
41. New Hope Crystal Plymouth Swim 2 41. J-Hawk Aquatic Club 2
43. Hudson Area Swimming Assoc 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/17/2015 - 8:26 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 25 Women 800 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Pool Record: P 8:19.02 7/19/2014 Wisconsin Aquatics, WA-WI
A Van Hout, I Martin, D Grindall, A Frasier
Meet Record: M 8:19.02 7/19/2014 Wisconsin Aquatics, WA-WI
A Van Hout, I Martin, D Grindall, A Frasier
8:22.19 NATL Nationals
8:29.99 JNAT Junior Nationals
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Nasa Wildcat Aqu-IL 'A' 8:22.45 8:22.87 JNAT 40
1) Tierney, Grace C 18 2) r:0.16 Tierney, Ella 16
3) r:0.16 Andrew, Olivia 16 4) r:0.35 Avdic, Azra 16
r:+3.47 29.11 1:00.48 (1:00.48)
1:32.83 (1:32.83) 2:04.91 (2:04.91)
2:33.42 (28.51) 3:04.97 (1:00.06)
3:38.11 (1:33.20) 4:10.48 (2:05.57)
4:39.75 (29.27) 5:11.77 (1:01.29)
5:45.36 (1:34.88) 6:18.20 (2:07.72)
6:47.51 (29.31) 7:19.36 (1:01.16)
7:51.56 (1:33.36) 8:22.87 (2:04.67)
2 Ozaukee Aquatics-WI 'A' 8:13.12 8:24.89 JNAT 34
1) Fore, Skylar B 15 2) r:0.32 Drabot, Katherine 17
3) r:0.13 Haebig, Autumn 16 4) r:0.07 Johnson, Natalie 20
r:+0.81 29.07 1:01.26 (1:01.26)
1:35.47 (1:35.47) 2:09.30 (2:09.30)
2:37.57 (28.27) 3:08.90 (59.60)
3:40.73 (1:31.43) 4:11.73 (2:02.43)
4:40.94 (29.21) 5:12.87 (1:01.14)
5:45.15 (1:33.42) 6:16.64 (2:04.91)
6:46.22 (29.58) 7:18.37 (1:01.73)
7:51.73 (1:35.09) 8:24.89 (2:08.25)
3 Patriot Aquatic-IL 'A' 8:26.50 8:25.17 JNAT 32
1) Falconer, Erin E 17 2) r:0.37 Nelson, Haley 17
3) r:0.27 Parker, Maxine 13 4) r:0.38 Lanigan, Reilly 16
r:+0.75 28.36 59.50 (59.50)
1:31.45 (1:31.45) 2:03.35 (2:03.35)
2:31.83 (28.48) 3:04.45 (1:01.10)
3:38.30 (1:34.95) 4:11.08 (2:07.73)
4:39.51 (28.43) 5:12.01 (1:00.93)
5:46.12 (1:35.04) 6:21.03 (2:09.95)
7:21.13 (1:00.10)
7:53.19 (1:32.16) 8:25.17 (2:04.14)
4 Aquajets Swim Te-MN 'A' 8:27.47 8:27.03 JNAT 30
1) Whiting, Mary C 18 2) r:0.24 Quast, Carly 15
3) r:0.33 Schilling, Amelia 19 4) r:0.11 Evensen, Courtney 17
r:+0.77 29.62 1:01.52 (1:01.52)
1:34.23 (1:34.23) 2:06.73 (2:06.73)
2:36.13 (29.40) 3:08.49 (1:01.76)
3:41.72 (1:34.99) 4:14.87 (2:08.14)
4:44.75 (29.88) 5:17.10 (1:02.23)
5:50.30 (1:35.43) 6:22.86 (2:07.99)
6:51.01 (28.15) 7:22.53 (59.67)
7:54.82 (1:31.96) 8:27.03 (2:04.17)
5 Barrington Swim-IL 'A' 8:33.19 8:32.53 28
1) Tarazi, Valerie R 15 2) r:0.24 O'Leary, Bridget 13
3) r:0.05 Emary, Magdalena 15 4) r:0.30 Jacobsen, Kirsten 17
r:+5.94 29.65 1:03.50 (1:03.50)
1:37.46 (1:37.46) 2:11.12 (2:11.12)
2:41.24 (30.12) 3:14.46 (1:03.34)
3:48.39 (1:37.27) 4:21.22 (2:10.10)
4:50.34 (29.12) 5:23.10 (1:01.88)
5:56.22 (1:35.00) 6:29.04 (2:07.82)
6:57.03 (27.99) 7:28.29 (59.25)
8:00.55 (1:31.51) 8:32.53 (2:03.49)
6 Ozaukee Aquatics-WI 'B' 8:43.50 8:37.49 26
1) Herold, Emma E 17 2) r:0.29 Fox, Mallory 16
3) r:0.41 Hosack, Lillie 15 4) r:0.38 Siehs, Amanda 19
r:+3.11 29.35 1:01.96 (1:01.96)
1:35.36 (1:35.36) 2:08.18 (2:08.18)
2:24.98 (16.80)
2:37.36 (29.18) 3:10.16 (1:01.98)
3:43.49 (33.33) 4:16.77 (1:06.61)
4:45.97 (1:35.81) 5:18.68 (2:08.52)
5:52.64 (33.96) 6:26.59 (1:07.91)
6:56.67 (1:37.99) 8:37.49 (3:18.81)
7 Patriot Aquatic-IL 'B' 8:33.80 8:39.66 24
1) King, Erica S 18 2) r:0.57 Smith, Madeline 16
3) r:0.66 Salzman, Shayna 18 4) r:0.29 Pelka, Isabelle 15
r:+4.30 29.78 1:01.83 (1:01.83)
1:35.30 (1:35.30) 2:08.47 (2:08.47)
2:37.44 (28.97) 3:10.08 (1:01.61)
3:44.22 (1:35.75) 4:18.20 (2:09.73)
4:48.82 (30.62) 5:21.80 (1:03.60)
5:55.90 (1:37.70) 6:29.81 (2:11.61)
6:47.49 (17.68)
6:59.34 (29.53) 8:39.66 (2:09.85)
8 Edina Swim Club-MN 'A' 8:37.32 8:39.96 22
1) McCarthy, Kelli J 15 2) r:0.27 Lee, Thomasin 19
3) r:0.19 Clarkowski, Sophie 15 4) r:0.55 Fairman, Isabella 17
r:+0.82 30.27 1:02.58 (1:02.58)
1:35.39 (1:35.39) 2:07.69 (2:07.69)
2:37.43 (29.74) 3:11.17 (1:03.48)
3:45.45 (1:37.76) 4:18.64 (2:10.95)
4:49.18 (30.54) 5:22.45 (1:03.81)
5:55.91 (1:37.27) 6:28.41 (2:09.77)
6:58.86 (30.45) 7:32.32 (1:03.91)
8:06.74 (1:38.33) 8:39.96 (2:11.55)
9 St Charles Swim-IL 'A' 8:28.19 8:43.54 18
1) Guyett, Monica A 17 2) r:0.27 Garvin, Stephanie 19
3) r:0.28 Jones, Kayla 15 4) r:0.19 Guyett, Audrey 16
r:+0.89 30.12 1:03.60 (1:03.60)
1:37.41 (1:37.41) 2:10.68 (2:10.68)
2:40.56 (29.88) 3:13.87 (1:03.19)
3:47.43 (1:36.75) 4:20.38 (2:09.70)
4:50.67 (30.29) 5:24.78 (1:04.40)
5:59.50 (1:39.12) 6:34.39 (2:14.01)
7:03.40 (29.01) 7:36.51 (1:02.12)
8:10.00 (1:35.61) 8:43.54 (2:09.15)
10 New Trier Swim C-IL 'A' 8:32.88 8:44.05 14
1) Haggerty, Mia G 17 2) r:0.19 Bishop, Brittany 18
3) r:0.28 Wall, Ingrid 16 4) r:0.28 Green, Julia 17
r:+0.87 30.04 1:02.23 (1:02.23)
1:36.08 (1:36.08) 2:09.56 (2:09.56)
2:39.56 (30.00) 3:11.82 (1:02.26)
3:45.46 (1:35.90) 4:19.10 (2:09.54)
4:48.31 (29.21) 5:21.12 (1:02.02)
5:55.24 (1:36.14) 6:28.91 (2:09.81)
6:58.65 (29.74) 7:32.20 (1:03.29)
8:08.05 (1:39.14) 8:44.05 (2:15.14)
11 Wisconsin Aquati-WI 'A' 8:16.87 8:47.12 12
1) Martin, Ivy J 21 2) r:0.23 Hazle, Madeline 20
3) r:0.30 Martin, Madison 19 4) r:0.27 Berg, Marissa 18
r:+0.83 30.17 1:03.11 (1:03.11)
1:37.53 (1:37.53) 2:11.98 (2:11.98)
2:41.90 (29.92) 3:15.71 (1:03.73)
3:50.57 (1:38.59)
5:29.19 ( )
6:03.90 ( ) 6:37.80 ( )
7:07.05 (29.25) 7:39.43 (1:01.63)
8:13.01 (1:35.21) 8:47.12 (2:09.32)
12 Chicago Wolfpack-IL 'A' 8:36.72 8:47.63 10
1) Arce, Marysol 18 2) r:0.22 Hines, Brianna 18
3) r:0.23 Peterson, Anna 15 4) r:0.16 Rosenberg, Charotte 18
r:+7.36 30.68 1:03.51 (1:03.51)
1:37.70 (1:37.70) 2:10.80 (2:10.80)
2:41.72 (30.92) 3:15.52 (1:04.72)
3:50.69 (1:39.89) 4:25.19 (2:14.39)
4:55.20 (30.01) 5:29.42 (1:04.23)
6:04.39 (1:39.20) 6:38.47 (2:13.28)
6:54.02 (15.55)
7:08.17 (29.70) 8:47.63 (2:09.16)
13 Academy Bullets-IL 'A' 8:46.93 8:50.59 8
1) Zhang, Connie B 15 2) r:0.46 Jacobs, Devin 18
3) r:0.33 McDermott, Fiona 17 4) r:0.40 Brodt, Alison 18
r:+5.12 29.42 1:02.21 (1:02.21)
1:36.35 (1:36.35) 2:09.62 (2:09.62)
2:40.13 (30.51) 3:14.25 (1:04.63)
3:49.36 (1:39.74) 4:23.68 (2:14.06)
4:53.74 (30.06) 5:27.29 (1:03.61)
6:02.53 (1:38.85) 6:37.57 (2:13.89)
7:07.60 (30.03) 7:41.11 (1:03.54)
8:16.30 (1:38.73) 8:50.59 (2:13.02)
14 Blackline Aquati-MN 'A' 8:40.70 8:50.79 6
1) Dolan, Abigail M 17 2) r:0.43 Wenman, Megan 16
3) r:0.40 Johnston, Olivia 18 4) r:0.29 Gaertner, Caroline 18
r:+2.46 30.35 1:03.33 (1:03.33)
1:36.23 (1:36.23) 2:08.64 (2:08.64)
2:30.12 (21.48)
2:38.99 (30.35) 3:12.87 (1:04.23)
3:47.20 (34.33) 4:21.34 (1:08.47)
4:52.41 (1:39.54) 5:26.28 (2:13.41)
6:00.92 (34.64) 6:35.41 (1:09.13)
7:06.31 (1:40.03) 8:50.79 (3:24.51)
15 Chicago Wolfpack-IL 'B' 8:51.74 8:51.87 4
1) MacNamara, Clare M 17 2) r:0.33 Nealey, Kendra 16
3) r:0.30 Cox, Lauren 15 4) r:0.29 Voorhees, Danel 21
r:+0.87 30.93 1:04.59 (1:04.59)
1:38.75 (1:38.75) 2:12.43 (2:12.43)
2:42.89 (30.46) 3:16.80 (1:04.37)
3:51.79 (1:39.36) 4:25.53 (2:13.10)
4:54.52 (28.99) 5:26.93 (1:01.40)
6:00.29 (1:34.76) 6:34.76 (2:09.23)
7:05.97 (31.21) 7:40.82 (1:06.06)
8:17.40 (1:42.64) 8:51.87 (2:17.11)
16 Fox Valley Swim-IL 'A' 9:07.86 8:53.18 2
1) Firnett, Sabrina L 15 2) r:0.25 Tinney, Emma 16
3) r:0.31 Dulaney, Ryan 16 4) r:0.33 Simpson, Paige 16
r:+0.82 30.27 1:03.71 (1:03.71)
1:39.18 (1:39.18) 2:15.97 (2:15.97)
3:19.63 (1:03.66)
3:54.92 (1:38.95) 4:30.32 (2:14.35)
5:32.89 (1:02.57)
6:06.17 (1:35.85) 6:38.92 (2:08.60)
7:09.36 (30.44) 7:43.13 (1:04.21)
8:18.83 (1:39.91) 8:53.18 (2:14.26)
17 St Croix Swim Cl-MN 'A' 9:02.74 8:53.25
1) Hutchins, Nicole C 21 2) r:0.57 Howard, Ava 16
3) r:0.40 Schwartz, Abigail 14 4) r:0.26 Hutchins, Cassandra 15
r:+7.40 30.64 1:04.29 (1:04.29)
1:39.31 (1:39.31) 2:13.36 (2:13.36)
2:42.93 (29.57) 3:16.32 (1:02.96)
3:51.45 (1:38.09) 4:26.29 (2:12.93)
4:57.82 (31.53) 5:31.86 (1:05.57)
6:06.36 (1:40.07) 6:39.34 (2:13.05)
7:09.86 (30.52) 7:44.19 (1:04.85)
8:19.44 (1:40.10) 8:53.25 (2:13.91)
18 Riptide-MN 'A' 8:44.07 8:57.14
1) Rizzo, Lucia R 15 2) r:0.18 Van Meter, Cathrine 15
3) r:0.38 Bougie, Shea 16 4) r:0.11 Rizzo, Linnea 18
r:+0.74 30.99 1:05.05 (1:05.05)
1:39.90 (1:39.90) 2:14.27 (2:14.27)
2:45.23 (30.96) 3:21.60 (1:07.33)
3:57.92 (1:43.65) 4:33.36 (2:19.09)
5:03.24 (29.88) 5:36.52 (1:03.16)
6:10.19 (1:36.83) 6:44.26 (2:10.90)
7:15.28 (31.02) 7:49.39 (1:05.13)
8:23.19 (1:38.93) 8:57.14 (2:12.88)
19 Nasa Wildcat Aqu-IL 'B' 8:55.77 8:58.09
1) Kolar, Julie M 15 2) r:-0.02 Kolar, Jamie 16
3) r:0.25 Coughlin, Cassidy 15 4) r:0.25 Kusio, Olivia 15
r:+8.21 31.42 1:05.39 (1:05.39)
1:39.84 (1:39.84) 2:13.00 (2:13.00)
2:42.60 (29.60) 3:16.46 (1:03.46)
3:51.13 (1:38.13) 4:25.94 (2:12.94)
4:55.77 (29.83) 5:29.60 (1:03.66)
6:04.37 (1:38.43) 6:39.93 (2:13.99)
7:10.06 (30.13) 7:45.28 (1:05.35)
8:21.14 (1:41.21) 8:58.09 (2:18.16)
20 Minnetonka Swim-MN 'A' 8:44.30 8:59.15
1) Ambrosen, Delaney J 18 2) r:0.27 Burgstahler, Elisa 18
3) r:0.29 Saddler, Abigail 19 4) r:0.49 Buck, Erin 18
r:+1.71 30.44 1:03.92 (1:03.92)
1:39.05 (1:39.05) 2:13.63 (2:13.63)
2:44.39 (30.76) 3:18.85 (1:05.22)
3:53.73 (1:40.10) 4:27.77 (2:14.14)
4:49.15 (21.38)
4:58.56 (30.79) 5:32.98 (1:05.21)
7:50.13 (2:17.15)
8:25.03 (2:52.05) 8:59.15 (3:26.17)
21 Blackline Aquati-MN 'B' 9:08.96 9:00.44
1) Conners, Emily A 17 2) r:-0.30 Wenman, Anna 14
3) r:0.50 Snyder, Grace 16 4) r:0.24 Gaertner, Lorelei 16
r:+3.41 30.38 1:03.22 (1:03.22)
1:37.38 (1:37.38) 2:12.80 (2:12.80)
2:42.09 (29.29) 3:15.67 (1:02.87)
3:50.50 (1:37.70) 4:26.05 (2:13.25)
4:56.44 (30.39) 5:30.57 (1:04.52)
6:05.82 (1:39.77) 6:41.46 (2:15.41)
7:12.48 (31.02) 7:47.51 (1:06.05)
8:23.46 (1:42.00) 9:00.44 (2:18.98)
22 Glenbrook Aquati-IL 'A' 9:11.60 9:02.32
1) Oliphant, Erin R 17 2) r:0.36 Qiao, Tiffany 15
3) r:0.44 Baxamusa, Sabrina 15 4) r:0.30 Clesen, Emily 16
r:+0.74 30.41 1:03.83 (1:03.83)
1:38.81 (1:38.81) 2:13.21 (2:13.21)
2:43.10 (29.89) 3:16.47 (1:03.26)
3:51.62 (1:38.41) 4:26.12 (2:12.91)
4:57.04 (30.92) 5:30.65 (1:04.53)
6:06.88 (1:40.76) 6:43.80 (2:17.68)
7:14.91 (31.11) 7:50.65 (1:06.85)
8:26.69 (1:42.89) 9:02.32 (2:18.52)
23 Team Millennium-IL 'A' 9:11.05 9:02.93
1) Curry, Adelaide M 19 2) r:0.28 Neilson, Samantha 15
3) r:0.08 Ungaretti, Natalie 14 4) r:0.23 Mullen, Theresa 17
r:+0.78 31.33 1:05.36 (1:05.36)
1:41.15 (1:41.15) 2:17.84 (2:17.84)
2:48.44 (30.60) 3:23.14 (1:05.30)
3:59.55 (1:41.71) 4:35.05 (2:17.21)
5:04.99 (29.94) 5:39.10 (1:04.05)
6:15.33 (1:40.28) 6:49.94 (2:14.89)
7:20.78 (30.84) 7:54.04 (1:04.10)
8:28.95 (1:39.01) 9:02.93 (2:12.99)
24 Elmbrook Swim Cl-WI 'A' 9:01.91 9:04.41
1) Schaetz, Emma J 15 2) r:0.22 Gustafson, Gwen 15
3) r:0.09 Daniel, Natalie 15 4) r:0.35 Westcott, Leah 15
r:+0.86 33.73 1:09.60 (1:09.60)
1:46.60 (1:46.60) 2:21.79 (2:21.79)
2:51.48 (29.69) 3:25.84 (1:04.05)
4:00.65 (1:38.86) 4:34.59 (2:12.80)
5:04.70 (30.11) 5:39.33 (1:04.74)
6:14.28 (1:39.69) 6:48.72 (2:14.13)
7:19.65 (30.93) 7:54.29 (1:05.57)
8:29.51 (1:40.79) 9:04.41 (2:15.69)
25 South East Metro-MN 'A' 9:07.15 9:07.68
1) Strong, Madelyn L 18 2) r:0.38 Sortland, Ana 18
3) r:0.24 Ubel, Meredith 19 4) r:0.22 Kunze, Abigail 16
r:+0.76 31.04 1:05.01 (1:05.01)
1:40.02 (1:40.02) 2:15.39 (2:15.39)
2:47.03 (31.64) 3:22.09 (1:06.70)
3:56.54 (1:41.15) 4:30.98 (2:15.59)
5:04.00 (33.02) 5:40.70 (1:09.72)
6:17.04 (1:46.06) 6:53.20 (2:22.22)
7:23.81 (30.61) 7:59.16 (1:05.96)
8:34.05 (1:40.85) 9:07.68 (2:14.48)
26 Lake Country Swi-WI 'A' 9:02.81 9:07.92
1) Doty, Megan E 17 2) r:0.22 Lewandowski, Alyssa 16
3) r:0.30 Schaefer, Amanda 18 4) r:0.35 Worgull, Madeline 15
r:+4.88 30.45 1:04.02 (1:04.02)
1:39.03 (1:39.03) 2:13.45 (2:13.45)
2:44.37 (30.92) 3:19.72 (1:06.27)
3:57.16 (1:43.71) 4:33.34 (2:19.89)
5:05.34 (32.00) 5:40.22 (1:06.88)
6:15.89 (1:42.55) 6:50.78 (2:17.44)
7:21.88 (31.10) 7:56.70 (1:05.92)
8:33.01 (1:42.23) 9:07.92 (2:17.14)
27 Academy Bullets-IL 'B' 9:06.05 9:08.01
1) Adkins, Mackenzie L 15 2) r:0.41 Rogowski, Grace 15
3) r:0.37 Griesser, Hayley 16 4) r:0.23 Byrne, Kelly 16
r:+0.80 31.35 1:05.56 (1:05.56)
1:41.08 (1:41.08) 2:16.42 (2:16.42)
2:46.58 (30.16) 3:20.66 (1:04.24)
3:56.80 (1:40.38) 4:32.34 (2:15.92)
5:03.84 (31.50) 5:39.04 (1:06.70)
6:15.70 (1:43.36) 6:51.04 (2:18.70)
7:21.59 (30.55) 7:55.88 (1:04.84)
8:32.28 (1:41.24) 9:08.01 (2:16.97)
28 Schroeder YMCA S-WI 'B' 8:53.51 9:10.40
1) Dressel, Sydnee P 15 2) r:0.48 Stoll, Taylor 17
3) r:0.30 Kirkpatrick, Cludia 16 4) r:0.41 Howell, Kelly 18
r:+0.81 32.00 1:07.17 (1:07.17)
1:43.49 (1:43.49) 2:19.12 (2:19.12)
2:50.28 (31.16) 3:24.75 (1:05.63)
3:59.95 (1:40.83) 4:34.27 (2:15.15)
5:04.90 (30.63) 5:39.33 (1:05.06)
6:14.78 (1:40.51) 6:50.23 (2:15.96)
7:22.61 (32.38) 7:58.66 (1:08.43)
8:34.76 (1:44.53) 9:10.40 (2:20.17)
29 West Swim Club-IL 'A' 9:01.92 9:10.56
1) Knutte, Alexandra K 15 2) r:+0.0 Graham, Emily 15
3) r:0.32 Chiappe, Mia 16 4) r:0.39 Clancy, Catherine 17
r:+0.70 30.56 1:04.52 (1:04.52)
1:37.76 (1:37.76) 2:12.34 (2:12.34)
2:42.28 (29.94) 3:17.24 (1:04.90)
3:54.70 (1:42.36) 4:49.30 (2:36.96)
5:02.94 (13.64) 5:37.81 (48.51)
6:14.89 (1:25.59) 6:52.49 (2:03.19)
7:23.51 (31.02) 7:58.34 (1:05.85)
8:34.08 (1:41.59) 9:10.56 (2:18.07)
30 Hudson Area Swim-MN 'A' 9:11.04 9:17.98
1) Schmitz, Sydney R 16 2) r:0.54 Cicha, Taylor 15
3) r:0.26 Holmstadt, Frances 13 4) r:0.30 Lewis, Lauren 13
r:+0.76 32.02 1:06.70 (1:06.70)
1:43.74 (1:43.74) 2:19.92 (2:19.92)
2:51.72 (31.80) 3:27.00 (1:07.08)
4:05.20 (1:45.28) 4:42.78 (2:22.86)
5:13.72 (30.94) 5:49.34 (1:06.56)
6:26.52 (1:43.74) 7:02.47 (2:19.69)
7:33.24 (30.77) 8:08.10 (1:05.63)
8:43.92 (1:41.45) 9:17.98 (2:15.51)
31 West Swim Club-IL 'B' 9:07.89 9:34.44
1) Woolfe, Jessica C 18 2) r:0.27 Bowater, Stephanie 15
3) r:0.15 Willemse, Maud 15 4) r:-0.05 Glowniak, Anna 14
r:+6.27 31.42 1:06.27 (1:06.27)
1:42.27 (1:42.27) 2:19.74 (2:19.74)
2:50.42 (30.68) 3:25.31 (1:05.57)
4:01.50 (1:41.76) 4:38.88 (2:19.14)
5:00.38 (21.50)
6:23.84 (1:44.96) 7:01.98 (2:23.10)
7:34.57 (32.59) 8:13.45 (1:11.47)
8:54.12 (1:52.14) 9:34.44 (2:32.46)
-- Schroeder YMCA S-WI 'A' 8:33.43 DFS
1) 2) r:+0.0
3) r:+0.0 4) r:+0.0
-- Wisconsin Aquati-WI 'B' 8:41.52 DFS
1) 2) r:+0.0
3) r:+0.0 4) r:+0.0
-- New Trier Swim C-IL 'B' 8:46.57 DFS
1) 2) r:+0.0
3) r:+0.0 4) r:+0.0
Women - Team Rankings - Through Event 25
1. Wisconsin Aquatics 429 2. Ozaukee Aquatics 261
3. Nasa Wildcat Aquatics 249 4. Patriot Aquatic Club 180
5. Aquajets Swim Team 163 6. Barrington Swim Club 122.5
7. Schroeder YMCA Swim Team 103 8. Club Hawkeye 81
9. St Charles Swim Team 77.5 10. Mantas Swim Club 64
11. Chicago Wolfpack Aquatic Club 62 12. New Trier Swim Club 50
13. Edina Swim Club 49 14. Aberdeen Swim Club 46
15. Minnesota Aquatics 42 16. Academy Bullets Swim Club 34
16. Madison Aquatic Club 34 18. Springfield YMCA Swim Team 33
19. Waukesha Express Swim Team 30 20. St Croix Swim Club 29
21. Piranhas Swim Club 23 21. Blackline Aquatics 23
21. Cyclone Swim Club 23 24. Fox Valley Swim Team 18
25. Riptide 17 26. Dfac Swimming 14
26. West Swim Club 14 28. Lane Four Aquatics 12
28. Unattached WA 12 30. Unattached 11
31. Unattached Ript 9 32. Rockford Marlins Swim Club 4
33. Maverick Swim Club 3 34. Fox Valley Wave Swim Team Inc 2
35. Iowa City Eels Swim Club 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/17/2015 - 8:25 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 26 Men 800 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Pool Record: P 7:31.81 7/19/2014 Wisconsin Aquatics, WA-WI
M Hutchins, N Caldwell, T Thompson, S Maloney
Meet Record: M 7:31.81 7/19/2014 Wisconsin Aquatics, WA-WI
M Hutchins, N Caldwell, T Thompson, S Maloney
7:42.79 NATL Nationals
7:47.69 JNAT Junior Nationals
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Wisconsin Aquati-WI 'A' 7:24.99 7:40.76 NATL 40
1) Stack, Ryan M 19 2) r:0.57 Barsanti, Ryan 20
3) r:0.26 Anderson, Joshua 21 4) r:0.61 Pinfold, Brett 20
r:+0.67 25.85 53.49 (53.49)
1:22.25 (1:22.25) 1:52.51 (1:52.51)
2:47.68 (55.17)
3:19.11 (1:26.60) 3:50.13 (1:57.62)
4:17.60 (27.47) 4:47.54 (57.41)
5:18.42 (1:28.29) 5:47.90 (1:57.77)
6:13.40 (25.50) 6:41.62 (53.72)
7:11.47 (1:23.57) 7:40.76 (1:52.86)
2 Chicago Wolfpack-IL 'A' 8:00.64 7:51.46 34
1) Barth, Billy J 18 2) r:0.51 Furlong, Jacob 15
3) r:0.47 Kuwahara, Ryota 21 4) r:0.33 Shields, Reilly 17
r:+0.66 27.12 56.64 (56.64)
1:26.90 (1:26.90) 1:57.17 (1:57.17)
2:23.98 (26.81) 2:53.56 (56.39)
3:25.05 (1:27.88) 3:55.58 (1:58.41)
4:22.94 (27.36) 4:52.75 (57.17)
5:23.92 (1:28.34) 5:55.36 (1:59.78)
6:20.78 (25.42) 6:50.11 (54.75)
7:20.87 (1:25.51) 7:51.46 (1:56.10)
3 Ozaukee Aquatics-WI 'A' 8:02.12 7:56.06 32
1) Bodart, Bailey C 17 2) r:0.24 Plachinski, Nicolas 18
3) r:0.14 O'Connor, Sean 16 4) r:0.62 Hobbs, William 16
r:+5.11 27.61 59.03 (59.03)
1:30.91 (1:30.91) 2:03.49 (2:03.49)
2:29.94 (26.45) 2:59.31 (55.82)
3:28.76 (1:25.27) 3:58.63 (1:55.14)
4:25.18 (26.55) 4:54.93 (56.30)
5:25.45 (1:26.82) 5:55.93 (1:57.30)
6:23.06 (27.13) 6:54.30 (58.37)
7:25.52 (1:29.59) 7:56.06 (2:00.13)
4 St Charles Swim-IL 'A' 7:50.60 7:58.01 30
1) Boryk, Nicholas F 16 2) r:0.31 Niziolek, Frank 15
3) r:0.35 Duffy, Alexander 19 4) r:0.31 Myhre, Joseph 17
r:+0.79 28.08 58.36 (58.36)
1:29.81 (1:29.81) 2:01.81 (2:01.81)
2:28.33 (26.52) 2:58.28 (56.47)
3:29.26 (1:27.45) 3:59.56 (1:57.75)
4:26.97 (27.41) 4:57.46 (57.90)
5:29.27 (1:29.71) 6:00.07 (2:00.51)
6:26.04 (25.97) 6:55.95 (55.88)
7:26.87 (1:26.80) 7:58.01 (1:57.94)
5 Badger Aquatics-WI 'A' 7:54.22 7:58.28 28
1) McDade, Bennett J 15 2) r:0.51 Guttmann, Marcus 25
3) r:0.42 Weng, Roy 17 4) r:0.17 Menninga, Nicholas 20
r:+0.65 27.39 57.33 (57.33)
1:27.59 (1:27.59) 1:57.78 (1:57.78)
2:24.66 (26.88) 2:54.37 (56.59)
3:25.32 (1:27.54) 3:56.31 (1:58.53)
4:24.52 (28.21) 4:55.21 (58.90)
5:26.74 (1:30.43) 5:58.43 (2:02.12)
6:24.53 (26.10) 6:54.13 (55.70)
7:25.82 (1:27.39) 7:58.28 (1:59.85)
6 Edina Swim Club-MN 'A' 7:48.06 7:58.79 26
1) Larson, Peter L 14 2) r:0.36 Hedman, Matthew 18
3) r:0.42 Grassle, Williamson 16 4) r:0.36 Larson, Johnthomas 16
r:+0.71 27.04 57.41 (57.41)
1:29.67 (1:29.67) 2:01.29 (2:01.29)
2:28.46 (27.17) 2:58.36 (57.07)
3:29.40 (1:28.11) 3:59.85 (1:58.56)
4:27.20 (27.35) 4:57.84 (57.99)
5:30.12 (1:30.27) 6:02.34 (2:02.49)
6:29.30 (26.96) 6:58.84 (56.50)
7:29.34 (1:27.00) 7:58.79 (1:56.45)
7 New Trier Swim C-IL 'A' 7:49.79 7:58.85 24
1) Kinsella, Willie E 17 2) r:0.22 Brooks, Daniel 17
3) r:0.17 Robertson, Maxwell 17 4) r:0.47 McQuet, Murphy 18
r:10.05 27.23 56.97 (56.97)
1:28.30 (1:28.30) 2:00.63 (2:00.63)
2:27.77 (27.14) 2:57.85 (57.22)
3:29.23 (1:28.60) 4:00.30 (1:59.67)
4:27.95 (27.65) 4:58.14 (57.84)
5:29.89 (1:29.59) 6:00.82 (2:00.52)
6:27.13 (26.31) 6:56.62 (55.80)
7:27.79 (1:26.97) 7:58.85 (1:58.03)
8 Nasa Wildcat Aqu-IL 'A' 8:04.20 8:01.07 22
1) Martinez, Benjamin 17 2) r:0.40 Park, Jae 19
3) r:0.45 Tucker, Quinn 17 4) r:0.15 Soos, Daniel 18
r:+0.68 29.02 1:00.38 (1:00.38)
1:32.56 (1:32.56) 2:05.34 (2:05.34)
2:32.10 (26.76) 3:01.67 (56.33)
3:31.08 (1:25.74) 3:59.71 (1:54.37)
4:27.13 (27.42) 4:58.30 (58.59)
5:29.86 (1:30.15) 6:01.75 (2:02.04)
6:28.49 (26.74) 6:58.74 (56.99)
7:29.90 (1:28.15) 8:01.07 (1:59.32)
9 Dubuque Area Swi-IA 'A' 8:02.98 8:04.35 18
1) Huff, Jordan M 23 2) r:0.22 Colin, Benjamin 18
3) r:0.37 Rutkowski, Alec 18 4) r:0.27 Colin, John 17
r:+0.77 26.15 54.99 (54.99)
1:25.15 (1:25.15) 1:55.84 (1:55.84)
2:22.95 (27.11) 2:53.16 (57.32)
3:25.25 (1:29.41) 3:56.84 (2:01.00)
4:24.51 (27.67) 4:55.31 (58.47)
5:27.58 (1:30.74) 5:58.66 (2:01.82)
6:25.51 (26.85) 6:57.09 (58.43)
7:30.89 (1:32.23) 8:04.35 (2:05.69)
10 Fox Valley Swim-IL 'A' 8:06.33 8:04.74 14
1) Ciezczak, Matthew W 17 2) r:0.18 Tarin, Victor 21
3) r:0.30 Schwers, Michael 16 4) r:0.23 Weng, Eric 16
r:+0.70 27.61 58.40 (58.40)
1:30.38 (1:30.38) 2:02.52 (2:02.52)
2:27.71 (25.19) 2:57.27 (54.75)
3:27.72 (1:25.20) 3:58.35 (1:55.83)
4:25.15 (26.80) 4:56.06 (57.71)
5:28.40 (1:30.05) 6:00.20 (2:01.85)
6:26.88 (26.68) 6:58.18 (57.98)
7:31.07 (1:30.87) 8:04.74 (2:04.54)
11 Aquajets Swim Te-MN 'A' 8:06.85 8:05.01 12
1) Swanson, Jack H 18 2) r:0.33 Walker, Christopher 18
3) r:0.19 Schilling, Samuel 17 4) r:0.38 Dahlgren, Jack 15
r:+0.75 28.90 1:00.51 (1:00.51)
1:31.10 (1:31.10) 2:01.36 (2:01.36)
2:29.01 (27.65) 3:00.55 (59.19)
3:33.05 (1:31.69) 4:04.02 (2:02.66)
4:31.02 (27.00) 5:00.88 (56.86)
5:32.35 (1:28.33) 6:03.47 (1:59.45)
6:30.70 (27.23) 7:01.49 (58.02)
7:33.29 (1:29.82) 8:05.01 (2:01.54)
12 Maverick Swim Cl-IL 'A' 8:12.29 8:06.68 10
1) Gerlach, Eric A 17 2) r:0.39 Kluge, Kevin 17
3) r:0.27 Lamb, Connor Parick 19 4) r:0.27 Dillmann, Alexander 17
r:10.55 27.76 59.64 (59.64)
1:32.41 (1:32.41) 2:02.63 (2:02.63)
2:29.77 (27.14) 2:59.78 (57.15)
3:30.91 (1:28.28) 4:02.22 (1:59.59)
4:29.71 (27.49) 5:00.10 (57.88)
5:31.80 (1:29.58) 6:02.53 (2:00.31)
6:29.83 (27.30) 7:01.37 (58.84)
7:34.45 (1:31.92) 8:06.68 (2:04.15)
13 Alligator Aquati-IL 'A' 8:00.49 8:06.88 8
1) Petro, Michael L 15 2) r:0.32 Balcerak, Michael 15
3) r:0.02 Andrew, Benjamin 17 4) r:0.30 Hill, James 20
r:+0.71 26.91 57.33 (57.33)
1:29.34 (1:29.34) 2:01.59 (2:01.59)
2:27.65 (26.06) 2:57.87 (56.28)
3:29.78 (1:28.19) 4:00.54 (1:58.95)
4:27.11 (26.57) 4:57.56 (57.02)
5:29.60 (1:29.06) 6:00.68 (2:00.14)
6:28.05 (27.37) 7:00.09 (59.41)
7:33.27 (1:32.59) 8:06.88 (2:06.20)
14 St Croix Swim Cl-MN 'A' 8:21.89 8:10.05 6
1) Larson, Maximilian J 17 2) r:0.14 Sexson, Warren 17
3) r:0.46 Busse, Jonathan 15 4) r:0.25 Anderson, Brady 19
r:+7.85 28.12 58.75 (58.75)
1:31.12 (1:31.12) 2:03.34 (2:03.34)
2:31.22 (27.88) 3:02.55 (59.21)
3:34.82 (1:31.48) 4:06.51 (2:03.17)
4:34.42 (27.91) 5:05.49 (58.98)
5:37.56 (1:31.05) 6:08.50 (2:01.99)
6:35.86 (27.36) 7:06.31 (57.81)
7:37.95 (1:29.45) 8:10.05 (2:01.55)
15 Schroeder YMCA S-WI 'A' 8:02.94 8:13.00 4
1) Manz, Wesley J 22 2) r:0.64 Mills, Michael 18
3) r:0.15 Lewis, Chandler 19 4) r:0.24 Douglass, Samuel 17
r:+0.68 29.00 1:00.81 (1:00.81)
1:34.90 (1:34.90) 2:09.00 (2:09.00)
2:36.50 (27.50) 3:07.19 (58.19)
3:39.94 (1:30.94) 4:12.35 (2:03.35)
4:39.74 (27.39) 5:10.43 (58.08)
5:42.50 (1:30.15) 6:13.90 (2:01.55)
6:40.00 (26.10) 7:09.51 (55.61)
7:40.99 (1:27.09) 8:13.00 (1:59.10)
16 Patriot Aquatic-IL 'A' 8:20.91 8:13.61 2
1) Reiff, Nate M 17 2) r:0.65 Koto, Nicholasgorge 18
3) r:0.42 Ng, Daniel 15 4) r:0.29 Lefebvre, Andrew 17
r:+0.73 27.60 57.84 (57.84)
1:30.29 (1:30.29) 2:00.70 (2:00.70)
2:28.59 (27.89) 2:58.95 (58.25)
3:30.58 (1:29.88) 4:00.84 (2:00.14)
4:28.81 (27.97) 4:59.94 (59.10)
5:33.40 (1:32.56) 6:05.85 (2:05.01)
6:34.34 (28.49) 7:06.07 (1:00.22)
7:40.01 (1:34.16) 8:13.61 (2:07.76)
17 Elmbrook Swim Cl-WI 'A' 8:15.26 8:15.15
1) Rumpit, Connor J 16 2) r:0.13 Attenberger, Beamin 16
3) r:0.25 Kult, Samuel 15 4) r:0.32 Van Cleave, Kevin 18
r:+0.73 28.48 1:00.00 (1:00.00)
1:31.25 (1:31.25) 2:01.17 (2:01.17)
2:28.80 (27.63) 2:59.56 (58.39)
3:31.72 (1:30.55) 4:04.33 (2:03.16)
4:32.48 (28.15) 5:05.04 (1:00.71)
5:38.79 (1:34.46) 6:11.96 (2:07.63)
6:39.28 (27.32) 7:11.27 (59.31)
7:43.97 (1:32.01) 8:15.15 (2:03.19)
18 Redbird Swim Clu-IL 'A' 8:20.68 8:15.24
1) Loy, Andrew D 17 2) r:0.14 Ryan, Benjamin 17
3) r:0.18 Neaveill, Chrispher 20 4) r:0.11 Neaveill, Samuel 17
r:+0.74 27.37 58.41 (58.41)
1:29.63 (1:29.63) 2:00.79 (2:00.79)
2:23.16 (22.37)
3:34.74 (1:33.95) 4:07.36 (2:06.57)
4:35.54 (28.18) 5:08.42 (1:01.06)
5:42.60 (1:35.24) 6:14.85 (2:07.49)
6:42.25 (27.40) 7:12.97 (58.12)
7:45.22 (1:30.37) 8:15.24 (2:00.39)
19 West Swim Club-IL 'A' 8:04.37 8:16.09
1) Credit, Weston R 17 2) r:0.23 Hewett, Benjamin 18
3) r:0.30 Bowater, William 16 4) r:0.17 Lienhart, Banistre 19
r:+0.80 28.48 59.53 (59.53)
1:31.88 (1:31.88) 2:04.25 (2:04.25)
2:31.83 (27.58) 3:02.91 (58.66)
3:35.63 (1:31.38) 4:07.96 (2:03.71)
4:35.35 (27.39) 5:06.63 (58.67)
5:39.82 (1:31.86) 6:13.96 (2:06.00)
6:40.36 (26.40) 7:10.30 (56.34)
7:42.50 (1:28.54) 8:16.09 (2:02.13)
20 Fox Valley Swim-IL 'B' 8:22.80 8:16.73
1) Lohman, Taggart S 17 2) r:0.27 Wang, Robert 16
3) r:0.35 Ruan, John 15 4) r:0.24 Sajaev, Phillip 16
r:+5.93 28.28 59.90 (59.90)
1:34.02 (1:34.02) 2:06.69 (2:06.69)
2:33.55 (26.86) 3:03.74 (57.05)
3:35.22 (1:28.53) 4:06.64 (1:59.95)
4:33.52 (26.88) 5:05.14 (58.50)
5:38.37 (1:31.73) 6:10.41 (2:03.77)
6:37.88 (27.47) 7:09.55 (59.14)
7:43.20 (1:32.79) 8:16.73 (2:06.32)
21 Cats Aquatic Tea-IL 'A' 7:59.94 8:17.16
1) Baginski, Nicholas S 15 2) r:0.38 Harrington, Matthew 18
3) r:0.12 Bolman, Brenden 18 4) r:0.57 Feng, Allen 18
r:+4.92 27.97 59.71 (59.71)
1:33.28 (1:33.28) 2:07.05 (2:07.05)
2:33.74 (26.69) 3:03.60 (56.55)
3:33.97 (1:26.92) 4:04.64 (1:57.59)
4:31.86 (27.22) 5:01.97 (57.33)
5:32.96 (1:28.32) 6:04.03 (1:59.39)
6:32.94 (28.91) 7:06.20 (1:02.17)
7:41.61 (1:37.58) 8:17.16 (2:13.13)
22 West Swim Club-IL 'B' 8:23.56 8:17.79
1) O'Bryan, Lucas K 18 2) r:+0.25 Johnson, Evan 18
3) r:+0.41 Rentner, Zachary 19 4) r:+0.19 Linden, Matthew 16
r:+2.90 28.54 1:00.62 (1:00.62)
1:33.10 (1:33.10) 2:06.20 (2:06.20)
2:33.64 (27.44) 3:05.70 (59.50)
3:38.17 (1:31.97) 4:09.55 (2:03.35)
4:37.68 (28.13) 5:08.73 (59.18)
5:41.18 (1:31.63) 6:14.11 (2:04.56)
6:41.70 (27.59) 7:13.46 (59.35)
7:45.73 (1:31.62) 8:17.79 (2:03.68)
23 South East Metro-MN 'A' 8:13.97 8:18.97
1) Tidd, James T 18 2) r:0.37 McPherson, Ryan 17
3) r:0.19 Langstraat, Tyler 17 4) r:0.32 McPherson, Kevin 18
r:+0.65 27.86 59.47 (59.47)
1:32.53 (1:32.53) 2:04.77 (2:04.77)
3:05.93 (1:01.16)
3:39.91 (1:35.14) 4:13.18 (2:08.41)
4:41.32 (28.14) 5:12.69 (59.51)
5:45.88 (1:32.70) 6:19.21 (2:06.03)
6:46.74 (27.53) 7:16.98 (57.77)
7:48.27 (1:29.06) 8:18.97 (1:59.76)
24 Barrington Swim-IL 'A' 8:19.65 8:21.46
1) O'Leary, Colin M 16 2) r:0.44 Cross, Colin 17
3) r:0.44 Gersten, Max 16 4) r:0.39 Gavars, Mitchell 16
r:+0.81 28.66 1:00.05 (1:00.05)
1:31.30 (1:31.30) 2:01.90 (2:01.90)
2:30.98 (29.08) 3:03.74 (1:01.84)
3:37.17 (1:35.27) 4:10.57 (2:08.67)
4:40.42 (29.85) 5:13.81 (1:03.24)
5:46.93 (1:36.36) 6:19.98 (2:09.41)
6:48.11 (28.13) 7:18.94 (58.96)
7:50.39 (1:30.41) 8:21.46 (2:01.48)
25 New Trier Swim C-IL 'B' 8:14.88 8:21.60
1) Scheinfeld, Charles L 15 2) r:0.44 Walter, Jack 16
3) r:0.63 Wilson, Tommy 15 4) r:0.26 Nash, Charles 18
r:+0.72 28.81 1:00.38 (1:00.38)
1:31.98 (1:31.98) 2:03.36 (2:03.36)
2:30.18 (26.82) 3:01.12 (57.76)
3:33.72 (1:30.36) 4:06.69 (2:03.33)
4:34.85 (28.16) 5:06.85 (1:00.16)
5:40.52 (1:33.83) 6:14.09 (2:07.40)
6:42.54 (28.45) 7:13.77 (59.68)
7:47.08 (1:32.99) 8:21.60 (2:07.51)
26 Edina Swim Club-MN 'B' 8:10.34 8:24.81
1) Pihlstrom, Isaiah T 16 2) r:0.34 Gessner, Erik 15
3) r:0.59 Pruett, Oliver 15 4) r:0.20 Hedman, Jacob 16
r:+0.72 28.63 59.61 (59.61)
1:32.08 (1:32.08) 2:04.11 (2:04.11)
2:32.19 (28.08) 3:04.40 (1:00.29)
3:38.84 (1:34.73) 4:10.74 (2:06.63)
4:39.51 (28.77) 5:11.60 (1:00.86)
5:46.13 (1:35.39) 6:17.56 (2:06.82)
6:45.61 (28.05) 7:16.74 (59.18)
7:50.92 (1:33.36) 8:24.81 (2:07.25)
27 Academy Bullets-IL 'A' 8:08.86 8:25.41
1) Stern, Michael M 16 2) r:0.08 Klatt, Tyler 17
3) r:0.44 Dallesasse, Eric 16 4) r:0.26 Sego, Ryan 15
r:+5.10 26.97 56.83 (56.83)
1:27.80 (1:27.80) 1:59.47 (1:59.47)
2:18.26 (18.79)
2:27.22 (27.75) 2:59.42 (59.95)
3:32.65 (33.23) 4:06.65 (1:07.23)
4:34.66 (1:35.24) 5:06.43 (2:07.01)
5:39.89 (33.46) 6:13.17 (1:06.74)
6:41.46 (1:35.03) 8:25.41 (3:18.98)
28 Academy Bullets-IL 'B' 8:29.68 8:29.04
1) Bondarenko, Nikita O 20 2) r:0.12 Heckendorf, Cody 16
3) r:0.48 Tjards, John 16 4) r:0.58 Bottarini, Joel 16
r:+0.72 54.05 (54.05)
1:23.23 (1:23.23) 1:52.37 (1:52.37)
2:55.21 (1:02.84)
3:29.78 (1:37.41) 4:04.87 (2:12.50)
4:33.47 (28.60) 5:05.17 (1:00.30)
5:39.56 (1:34.69) 6:14.89 (2:10.02)
6:44.80 (29.91) 7:19.07 (1:04.18)
7:54.59 (1:39.70) 8:29.04 (2:14.15)
29 Glenbrook Aquati-IL 'A' 8:28.88 8:44.66
1) Hagerty, Thomas E 17 2) r:0.26 Leven, Alec 15
3) r:0.43 Chan, Wesley 16 4) r:0.31 Baxamusa, Arshad 17
r:+0.79 27.35 57.31 (57.31)
1:29.65 (1:29.65)
2:30.97 ( ) 3:04.83 ( )
3:40.13 ( ) 4:15.04 ( )
4:43.98 (28.94) 5:17.28 (1:02.24)
5:53.54 (1:38.50) 6:28.10 (2:13.06)
6:57.83 (29.73) 7:32.70 (1:04.60)
8:09.51 (1:41.41) 8:44.66 (2:16.56)
30 Sterling Stingra-IL 'A' 8:00.42 8:48.43
1) Carlson, Caleb E 16 2) r:0.28 Pillars, Brandon 17
3) r:0.50 Christensen, Thomas 15 4) r:0.22 Dir, Keaton 19
r:+0.68 28.01 59.98 (59.98)
1:33.35 (1:33.35) 2:05.79 (2:05.79)
3:13.86 (1:08.07)
3:49.45 (1:43.66) 4:24.79 (2:19.00)
4:55.88 (31.09) 5:31.94 (1:07.15)
6:09.58 (1:44.79) 6:45.46 (2:20.67)
7:12.55 (27.09) 7:43.64 (58.18)
8:15.82 (1:30.36) 8:48.43 (2:02.97)
-- Wisconsin Aquati-WI 'B' 7:45.41 DFS
1) 2) r:+0.0
3) r:+0.0 4) r:+0.0
-- Great Wolf Swim-MN 'A' 8:17.54 DFS
1) 2) r:+0.0
3) r:+0.0 4) r:+0.0
Men - Team Rankings - Through Event 26
1. Wisconsin Aquatics 563 2. Nasa Wildcat Aquatics 222
3. Club Hawkeye 175 4. Minnesota Aquatics 149
5. Edina Swim Club 104 6. Chicago Wolfpack Aquatic Club 85
7. Ozaukee Aquatics 81 8. Badger Aquatics Club 71
9. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 70 10. New Trier Swim Club 68
11. St Charles Swim Team 61 12. Iowa Flyers Swim Club 57
13. Glenview Titan Aquatic Club 54 14. Schroeder YMCA Swim Team 53
15. Fox Valley Swim Team 46 16. Academy Bullets Swim Club 39
17. Alligator Aquatics 38 17. Fox Valley Wave Swim Team Inc 38
19. Maverick Swim Club 37 20. Unattached 35
21. West Swim Club 26 22. South East Metro Sharks 19
23. Unattached 18 23. Unattached 18
25. Unattached 17 26. Unattached Cats 16
27. Barrington Swim Club 15 27. McFarland Spartan Sharks 15
27. Central Iowa Aquatics 15 30. Aberdeen Swim Club 14
31. Great Wolf Swim Team 13 32. Aquajets Swim Team 12
33. Madison Aquatic Club 11 33. Cats Aquatic Team 11
35. Unattached WA 10 36. Minnetonka Swim Club 9
37. Lane Four Aquatics 7 37. Red Wing Swim Club 7
39. St Croix Swim Club 6 40. Team Foxjet 5
41. Glenbrook Aquatics 4 41. Cedar Rapids Aquatics Associat 4
43. New Hope Crystal Plymouth Swim 2 43. Patriot Aquatic Club 2
43. J-Hawk Aquatic Club 2 46. Hudson Area Swimming Assoc 1