7/15/2015 - 7/18/2015
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/16/2015 - 6:25 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 9 Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Pool Record: P 2:00.80 6/21/2014 Abby Jagdfeld, Waukesha Express
Meet Record: M 2:01.52 7/18/2014 Katherine G Drabot, OZ-WI
2:02.39 NATL Nationals
2:04.69 JNAT Junior Nationals
2:08.19 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Drabot, Katheri 17 Ozaukee Aquatics 2:01.49 1:59.25PNATL 20
r:+0.81 28.21 58.13 (29.92)
1:28.70 (30.57) 1:59.25 (30.55)
2 Valley, Daniell 20 Wisconsin Aquati 2:02.61 2:02.05 NATL+ 17
r:+0.78 29.19 1:00.04 (30.85)
1:31.36 (31.32) 2:02.05 (30.69)
3 Grindall, Dana 20 Wisconsin Aquati 2:03.15 2:02.70 JNAT 16
r:+0.77 29.31 1:00.06 (30.75)
1:31.80 (31.74) 2:02.70 (30.90)
4 Jagdfeld, Abby 18 Waukesha Express 2:04.46 2:03.28 JNAT 15
r:+0.93 29.17 1:00.42 (31.25)
1:32.23 (31.81) 2:03.28 (31.05)
5 Lanigan, Reilly 16 Patriot Aquatic- 2:04.10 2:03.43 JNAT 14
r:+0.73 28.53 59.47 (30.94)
1:31.57 (32.10) 2:03.43 (31.86)
6 Falconer, Erin 17 Patriot Aquatic- 2:04.34 2:03.46 JNAT+ 13
r:+0.72 28.52 59.63 (31.11)
1:31.69 (32.06) 2:03.46 (31.77)
7 Kinney, Chase A 20 Wisconsin Aquati 2:04.33 2:04.03 JNAT+ 12
r:+0.80 29.17 1:00.32 (31.15)
1:32.21 (31.89) 2:04.03 (31.82)
8 Holtzen, Jennif 21 Wisconsin Aquati 2:04.96 2:06.05 FUTR 11
r:+0.77 29.92 1:01.83 (31.91)
1:34.01 (32.18) 2:06.05 (32.04)
=== B - Final ===
9 Jacobsen, Kirst 17 Barrington Swim- 2:05.41 2:01.89 NATL 9
r:+0.80 28.45 58.78 (30.33)
1:30.53 (31.75) 2:01.89 (31.36)
10 James, Hannah L 19 Wisconsin Aquati 2:06.35 2:04.78 FUTR 7
r:+0.79 29.04 1:00.34 (31.30)
1:32.28 (31.94) 2:04.78 (32.50)
11 Tierney, Grace 18 Nasa Wildcat Aqu 2:05.80 2:05.87 FUTR 6
r:+0.85 29.33 1:00.61 (31.28)
1:33.20 (32.59) 2:05.87 (32.67)
12 Wheeler, Kaitly 14 Springfield YMCA 2:06.42 2:05.91 FUTR 5
r:+0.80 29.36 1:01.00 (31.64)
1:33.12 (32.12) 2:05.91 (32.79)
13 Fore, Skylar B 15 Ozaukee Aquatics 2:05.58 2:06.20 FUTR 4
r:+0.79 28.90 1:00.44 (31.54)
1:33.48 (33.04) 2:06.20 (32.72)
14 Schilling, Amel 19 Aquajets Swim Te 2:06.40 2:06.42 FUTR 3
r:+0.80 30.27 1:01.67 (31.40)
1:34.34 (32.67) 2:06.42 (32.08)
15 Nack, Danielle 19 Mantas Swim Club 2:06.21 2:07.08 FUTR 2
r:+0.80 28.91 1:00.42 (31.51)
1:33.72 (33.30) 2:07.08 (33.36)
16 Kudis, Danielle 18 Schroeder YMCA S 2:05.67 2:10.40 1
r:+0.80 29.38 1:01.33 (31.95)
1:35.94 (34.61) 2:10.40 (34.46)
=== C - Final ===
17 Evensen, Courtn 17 Aquajets Swim Te 2:06.68 2:05.16 FUTR
r:+0.77 29.49 1:01.15 (31.66)
1:33.62 (32.47) 2:05.16 (31.54)
18 McCarthy, Kelli 15 Edina Swim Club- 2:07.55 2:05.50 FUTR
r:+0.80 29.75 1:01.86 (32.11)
1:33.89 (32.03) 2:05.50 (31.61)
19 Whiting, Mary C 18 Aquajets Swim Te 2:07.08 2:06.68 FUTR
r:+0.76 29.76 1:01.99 (32.23)
1:34.77 (32.78) 2:06.68 (31.91)
20 Smith, Regan E 13 Una Ript-MN 2:07.33 2:06.96 FUTR+
r:+0.69 30.13 1:02.40 (32.27)
1:35.07 (32.67) 2:06.96 (31.89)
21 Guyett, Audrey 16 St Charles Swim- 2:07.39 2:07.62 FUTR
r:+0.86 29.85 1:02.18 (32.33)
1:34.72 (32.54) 2:07.62 (32.90)
22 Dolan, Abigail 17 Blackline Aquati 2:06.99 2:07.88 FUTR
r:+0.75 30.11 1:02.67 (32.56)
1:35.90 (33.23) 2:07.88 (31.98)
23 Quast, Carly L 15 Aquajets Swim Te 2:07.43 2:07.95 FUTR
r:+0.76 30.12 1:02.77 (32.65)
1:35.29 (32.52) 2:07.95 (32.66)
24 Berg, Marissa K 18 Wisconsin Aquati 2:07.36 2:09.27
r:+5.18 30.06 1:02.47 (32.41)
1:35.93 (33.46) 2:09.27 (33.34)
=== Preliminaries ===
24 Meinholz, Anna 21 Wisconsin Aquati 2:07.51
26 Andrew, Olivia 16 Nasa Wildcat Aqu 2:07.56
27 Nelson, Elizabe 16 Madison Aquatic- 2:07.66
28 Schoof, Ashlyn 16 Schroeder YMCA S 2:07.70
29 Anderson, Ellen 21 Nasa Wildcat Aqu 2:07.72
30 Jones, Raime S 15 Aquajets Swim Te 2:07.93
31 Guyett, Monica 17 St Charles Swim- 2:08.17
32 Tierney, Ella C 16 Nasa Wildcat Aqu 2:08.24
33 Rosenberg, Char 18 Chicago Wolfpack 2:08.44
34 Nelson, Haley A 17 Patriot Aquatic- 2:08.50
35 Garvin, Stephan 19 St Charles Swim- 2:08.52
36 Avestruz, Zoe A 17 Aquajets Swim Te 2:08.59
37 Powers, Rachel 16 Dfac Swimming-WI 2:08.73
38 Herold, Emma E 17 Ozaukee Aquatics 2:08.86
39 Jacobs, Devin M 18 Academy Bullets- 2:08.87
40 Murray, Claire 15 Iowa Flyers Swim 2:08.89
41 Haebig, Autumn 16 Ozaukee Aquatics 2:08.94
42 Kosten, Emily S 17 Una WA-WI 2:09.01
43 Chapman, Tara L 16 Great Wolf Swim- 2:09.05
44 Ruehle, Emma M 17 Aquajets Swim Te 2:09.09
45 Grobe, Kaia J 18 Aquajets Swim Te 2:09.15
46 Beadle, Taylor 16 Iowa Flyers Swim 2:09.16
47 McCarthy, Erin 15 Aquajets Swim Te 2:09.41
48 Rodawig, Audrey 20 Champaign Cnty Y 2:09.44
49 Bishop, Brittan 18 New Trier Swim C 2:09.50
50 Wittmer, Emma B 18 Aquajets Swim Te 2:09.51
51 O'Leary, Bridge 13 Barrington Swim- 2:09.55
52 Wenman, Megan M 16 Blackline Aquati 2:09.70
53 Haggerty, Mia G 17 New Trier Swim C 2:09.71
54 Green, Julia C 17 New Trier Swim C 2:09.86
55 Clarkowski, Sop 15 Edina Swim Club- 2:09.88
56 Kastigar, Hanna 19 Aberdeen Swim Cl 2:09.92
57 Wittmer, Rachel 16 Aquajets Swim Te 2:10.01
58 Kolar, Jamie S 16 Nasa Wildcat Aqu 2:10.03
59 Knueppel, Jade 15 Schroeder YMCA S 2:10.20
60 Basile, Andrea 17 Waukesha Express 2:10.23
61 King, Erica S 18 Patriot Aquatic- 2:10.38
62 Greeneway, Abig 17 Fox Valley Wave- 2:10.52
63 Hines, Brianna 18 Chicago Wolfpack 2:10.53
64 Johnson, Rachel 21 Wisconsin Aquati 2:10.57
64 Pelka, Isabelle 15 Patriot Aquatic- 2:10.57
66 Bindseil, Isabe 19 Club Hawkeye-IA 2:10.73
67 Peterson, Anna 15 Chicago Wolfpack 2:10.82
68 Hosack, Lillie 15 Ozaukee Aquatics 2:10.86
69 Holmquist, Kate 20 Minnesota Aquati 2:10.92
70 Barnett, Emma C 18 Patriot Aquatic- 2:11.31
71 Cordes, Kelly A 18 Glenview Titan A 2:11.37
72 Nealey, Kendra 16 Chicago Wolfpack 2:11.39
73 Potter, Madison 14 Edina Swim Club- 2:11.46
74 Rosenberg, Abig 18 Glenview Titan A 2:11.55
75 Taylor, Grace E 16 Aquajets Swim Te 2:11.56
76 Post, Ashley E 15 Aquajets Swim Te 2:11.59
77 Salzman, Shayna 18 Patriot Aquatic- 2:11.63
78 Knutte, Alexand 15 West Swim Club-I 2:11.66
79 Horejsi, Lindse 17 Mantas Swim Club 2:11.67
80 Van Meter, Cath 15 Riptide-MN 2:11.71
81 Siehs, Amanda B 19 Ozaukee Aquatics 2:12.06
81 Smith, Madeline 16 Patriot Aquatic- 2:12.06
83 Fox, Mallory C 16 Ozaukee Aquatics 2:12.08
84 Raatz, Abigail 20 Schroeder YMCA S 2:12.50
85 Staver, Olivia 14 Piranhas Swim Cl 2:12.51
86 Flummerfelt, Ta 20 Club Hawkeye-IA 2:12.52
87 Moderski, Alexa 14 McFarland Sparta 2:12.95
88 Donlin, Riley J 17 Aquajets Swim Te 2:13.02
89 Ljunggren, Alex 15 Red River Valley 2:13.06
90 Buck, Erin H 18 Minnetonka Swim- 2:13.15
91 McNeel, Mollie 21 Una Cysc-IA 2:13.20
92 Johnson, Natali 20 Ozaukee Aquatics 2:13.38
93 Evensen, Brooke 20 Cyclone Swim Clu 2:13.44
94 Jardeleza, Mari 18 New Trier Swim C 2:13.58
95 Fairman, Isabel 17 Edina Swim Club- 2:13.63
95 Ruiz, Ashlin V 18 Patriot Aquatic- 2:13.63
97 Hepper, Emma G 16 Aquastorm-ND 2:13.67
98 Bushman, Theres 19 Minnesota Aquati 2:13.99
99 Hart, Erin E 18 St Charles Swim- 2:14.31
100 Saghafi, Ariana 17 Una WA-WI 2:14.78
101 Burgstahler, El 18 Minnetonka Swim- 2:15.05
102 Peterson, Halli 17 Fargo-Moorhead Y 2:16.12
103 Ryan, Christine 19 New Trier Swim C 2:16.26
104 Pearson, Amy C 16 St Charles Swim- 2:16.72
-- Anderson, Ameli 18 Aquajets Swim Te DFS
-- Norton, Samanth 17 Aquajets Swim Te DFS
-- Pyshnenko, Dari 16 Cats Aquatic Tea DFS
Women - Team Rankings - Through Event 9
1. Wisconsin Aquatics 222 2. Ozaukee Aquatics 80
3. Nasa Wildcat Aquatics 52 4. Patriot Aquatic Club 42
5. Aquajets Swim Team 39 6. Barrington Swim Club 31
6. Mantas Swim Club 31 8. Waukesha Express Swim Team 30
9. St Charles Swim Team 26 10. Schroeder YMCA Swim Team 24
11. Chicago Wolfpack Aquatic Club 23 12. Springfield YMCA Swim Team 21
13. Aberdeen Swim Club 20 13. Minnesota Aquatics 20
15. Edina Swim Club 19 16. Madison Aquatic Club 14
17. Piranhas Swim Club 13 18. Unattached WA 12
18. Fox Valley Swim Team 12 20. Dfac Swimming 11
21. Unattached Ript 9 22. Club Hawkeye 8
23. Blackline Aquatics 7 24. Rockford Marlins Swim Club 4
25. New Trier Swim Club 3 26. Academy Bullets Swim Club 2
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/16/2015 - 6:25 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 10 Men 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Pool Record: P 1:49.87 7/18/2014 Michael T Weiss, WA-WI
Meet Record: M 1:49.87 7/18/2014 Michael T Weiss, WA-WI
1:51.89 NATL Nationals
1:54.69 JNAT Junior Nationals
1:58.09 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Hutchins, Matth 20 Wisconsin Aquati 1:50.46 1:49.76MNATL 20
r:+0.77 26.31 54.42 (28.11)
1:22.53 (28.11) 1:49.76 (27.23)
2 Clifton, Cannon 20 Wisconsin Aquati 1:51.46 1:50.49 NATL 17
r:+0.77 26.26 54.39 (28.13)
1:22.50 (28.11) 1:50.49 (27.99)
3 Cole, Charles M 20 Nasa Wildcat Aqu 1:52.16 1:51.46 NATL+ 16
r:+0.80 26.46 54.66 (28.20)
1:23.01 (28.35) 1:51.46 (28.45)
4 Pinfold, Brett 20 Wisconsin Aquati 1:50.03 1:51.71 NATL 15
r:+0.76 26.33 54.82 (28.49)
1:23.61 (28.79) 1:51.71 (28.10)
5 Bondarenko, Nik 20 Academy Bullets- 1:52.15 1:52.17 JNAT 14
r:+0.71 26.57 54.86 (28.29)
1:23.77 (28.91) 1:52.17 (28.40)
6 Mueller, Nathan 19 Wisconsin Aquati 1:53.83 1:52.57 JNAT 13
r:+0.82 27.01 55.60 (28.59)
1:24.41 (28.81) 1:52.57 (28.16)
7 Maloney, Sean W 19 Wisconsin Aquati 1:53.47 1:52.85 JNAT 12
r:+0.76 26.75 55.33 (28.58)
1:24.35 (29.02) 1:52.85 (28.50)
8 Stack, Ryan M 19 Wisconsin Aquati 1:52.85 1:53.36 JNAT 11
r:13.97 26.06 54.76 (28.70)
1:23.87 (29.11) 1:53.36 (29.49)
=== B - Final ===
9 Lieberman, Jona 20 Nasa Wildcat Aqu 1:54.78 1:52.39 JNAT 9
r:+0.71 26.64 54.65 (28.01)
1:23.45 (28.80) 1:52.39 (28.94)
10 Gannon, Kyle A 20 Club Hawkeye-IA 1:54.85 1:54.55 JNAT 7
r:+0.76 27.25 55.69 (28.44)
1:25.57 (29.88) 1:54.55 (28.98)
11 Plachinski, Nic 18 Ozaukee Aquatics 1:56.24 1:55.28 FUTR 6
r:+0.74 26.91 56.26 (29.35)
1:25.40 (29.14) 1:55.28 (29.88)
12 Shields, Reilly 17 Chicago Wolfpack 1:55.96 1:55.52 FUTR+ 5
r:+0.60 26.64 55.88 (29.24)
1:26.07 (30.19) 1:55.52 (29.45)
13 Krueger, Daniel 16 McFarland Sparta 1:55.49 1:55.61 FUTR 4
r:+0.83 26.51 55.77 (29.26)
1:25.91 (30.14) 1:55.61 (29.70)
14 Iida, Sam N 16 Glenview Titan A 1:55.93 1:55.69 FUTR+ 3
r:+0.72 27.16 56.60 (29.44)
1:26.37 (29.77) 1:55.69 (29.32)
15 McCarthy, Todd 19 Wisconsin Aquati 1:55.00 1:55.96 FUTR 2
r:+0.72 26.95 56.29 (29.34)
1:26.30 (30.01) 1:55.96 (29.66)
16 Rathbun, Thomas 19 Club Hawkeye-IA 1:54.33 1:56.33 FUTR 1
r:+0.73 26.72 55.57 (28.85)
1:25.83 (30.26) 1:56.33 (30.50)
=== C - Final ===
17 Schilling, Samu 17 Aquajets Swim Te 1:57.34 1:55.67 FUTR
r:+0.71 26.21 55.12 (28.91)
1:24.78 (29.66) 1:55.67 (30.89)
18 McQuet, Murphy 18 New Trier Swim C 1:57.20 1:55.74 FUTR
r:+0.75 26.50 55.76 (29.26)
1:25.52 (29.76) 1:55.74 (30.22)
19 McPherson, Kevi 18 South East Metro 1:56.84 1:55.79 FUTR
r:+0.68 27.48 56.73 (29.25)
1:26.40 (29.67) 1:55.79 (29.39)
20 Kohrell, Garner 17 Fox Valley Wave- 1:57.21 1:57.32 FUTR+
r:+0.71 27.69 57.06 (29.37)
1:27.08 (30.02) 1:57.32 (30.24)
21 Saulnier, Nicho 17 Iowa Flyers Swim 1:57.21 1:57.41 FUTR
r:+0.69 26.53 56.28 (29.75)
1:26.84 (30.56) 1:57.41 (30.57)
22 Boyd, Dylan J 16 Una Cats-IL 1:57.27 1:57.44 FUTR
r:+0.81 27.60 57.74 (30.14)
1:28.86 (31.12) 1:57.44 (28.58)
23 Colin, Benjamin 18 Dubuque Area Swi 1:57.04 1:57.81 FUTR
r:+0.88 27.27 56.62 (29.35)
1:27.45 (30.83) 1:57.81 (30.36)
24 McDade, Bennett 15 Badger Aquatics- 1:56.94 1:58.35
r:+0.65 27.31 57.29 (29.98)
1:27.81 (30.52) 1:58.35 (30.54)
=== Preliminaries ===
7 Fair, Paul M 20 Minnesota Aquati 1:53.41
11 Barsanti, Ryan 20 Wisconsin Aquati 1:54.74
15 Dawson, Christo 19 Club Hawkeye-IA 1:55.45
21 Allen, Colter B 19 Club Hawkeye-IA 1:56.85
23 Smith, Jack A 19 Club Hawkeye-IA 1:56.97
24 Tarin, Victor 21 Fox Valley Swim- 1:57.00
26 Black, Connor S 20 Unattached-PC 1:57.19
32 Sullivan, Micha 18 Unattached-WI 1:57.36
33 Lucas, Noah K 20 Univ North Dakot 1:57.42
34 Shull, Stephen 20 Nasa Wildcat Aqu 1:57.61
35 Sande, Eric G 20 Minnesota Aquati 1:57.65
35 Halsmer, Joseph 20 Club Hawkeye-IA 1:57.65
37 Severino, Benja 20 Central Iowa Aqu 1:57.67
38 Harrington, Mat 18 Cats Aquatic Tea 1:57.68
39 Schoof, Mason L 15 Schroeder YMCA S 1:57.75
40 Wills, Chris A 18 Una WA-WI 1:58.21
41 Busch, Noah J 20 Minnesota Aquati 1:58.23
42 Salomon, Jonath 19 Una WA-WI 1:58.36
43 Walsh, Brian S 20 Nasa Wildcat Aqu 1:58.45
44 Kearney, Christ 17 Coho Swim Club-I 1:58.49
45 Duffy, Alexande 19 St Charles Swim- 1:58.72
46 Pasquesi, Justi 22 Glenview Titan A 1:58.81
47 Salganik, Sam 17 Glenview Titan A 1:58.82
48 Huft, Erick W 19 Minnesota Aquati 1:58.85
49 Furlong, Jacob 15 Chicago Wolfpack 1:59.10
50 Lemke, Parker D 17 Blackline Aquati 1:59.11
51 Stern, Michael 16 Academy Bullets- 1:59.12
52 Loy, Andrew D 17 Redbird Swim Clu 1:59.21
53 Robertson, Maxw 17 New Trier Swim C 1:59.52
54 Douglass, Samue 17 Schroeder YMCA S 1:59.64
55 Rumpit, Connor 16 Elmbrook Swim Cl 1:59.68
56 Myhre, Joseph A 17 St Charles Swim- 1:59.77
57 Werner, Peyton 14 Lane Four Aquati 1:59.92
58 Koto, Nicholasg 18 Patriot Aquatic- 1:59.96
59 Boden, Stephen 18 Unattached-WI 1:59.97
60 Dir, Keaton W 19 Sterling Stingra 2:00.03
60 Alms, Tanner C 19 Red Wing Swim Cl 2:00.03
62 Miksch, Ryan A 21 Minnesota Aquati 2:00.10
63 Kinsella, Willi 17 New Trier Swim C 2:00.17
64 Draves, Michael 15 Badger Aquatics- 2:00.25
65 Swanson, Jack H 18 Aquajets Swim Te 2:00.34
66 Brooks, Daniel 17 New Trier Swim C 2:00.38
67 Lezer, Maxwell 16 Sea Devils-MN 2:00.41
68 Appleton, Jaspe 16 Star Swim Team-M 2:00.58
69 Petro, Michael 15 Alligator Aquati 2:00.67
70 Bravence, Benja 22 Minnesota Aquati 2:00.73
71 Boryk, Nicholas 16 St Charles Swim- 2:00.87
72 Lienhart, Banis 19 West Swim Club-I 2:00.88
73 Tucker, Quinn H 17 Nasa Wildcat Aqu 2:00.97
74 Hanson, Josef S 16 Aquajets Swim Te 2:01.15
74 Schwers, Michae 16 Fox Valley Swim- 2:01.15
76 White, Justin R 20 Team Millennium- 2:01.21
77 Pihlstrom, Isai 16 Edina Swim Club- 2:01.22
78 Connor, Michael 19 Glenview Titan A 2:01.31
79 Withers, Joshua 15 Team Foxjet-MN 2:01.53
80 Hansen, Jan E 19 Minnesota Aquati 2:01.63
81 Colin, John L 17 Dubuque Area Swi 2:01.65
81 Hewett, Benjami 18 West Swim Club-I 2:01.65
83 VanZee, Jack D 16 Hastings Area Sw 2:01.70
84 Weng, Roy Z 17 Badger Aquatics- 2:01.75
85 Sexson, Warren 17 St Croix Swim Cl 2:01.84
86 Menninga, Nicho 20 Badger Aquatics- 2:01.87
87 Neaveill, Samue 17 Redbird Swim Clu 2:01.95
88 Weiss, Thomas E 17 Riptide-MN 2:02.21
89 Bolman, Brenden 18 Cats Aquatic Tea 2:02.34
90 Gavars, Mitchel 16 Barrington Swim- 2:02.40
91 Dahlgren, Jack 15 Aquajets Swim Te 2:02.41
92 O'Connor, Sean 16 Ozaukee Aquatics 2:02.55
93 Birklid, Cole L 19 Univ North Dakot 2:02.68
94 Lefebvre, Peter 18 Piranhas Swim Cl 2:02.85
95 Kastigar, Adam 21 Aberdeen Swim Cl 2:03.03
96 Niziolek, Frank 15 St Charles Swim- 2:03.07
97 Bowater, Willia 16 West Swim Club-I 2:03.17
98 Tidd, James T 18 South East Metro 2:03.31
99 Grinwald, Mitch 17 Lake Country Swi 2:03.52
100 Thomas, Karl N 17 Iowa Flyers Swim 2:04.37
101 Bladel, Brennan 17 Davenport Metro- 2:04.63
102 Sabal, Luke T 18 South Metro Stor 2:05.57
103 Greve, Calvin T 18 Cedar Rapids Aqu 2:05.77
104 Rentner, Zachar 19 West Swim Club-I 2:05.83
105 Horton, Drake E 16 Badger Aquatics- 2:06.25
106 Dillmann, Alexa 17 Maverick Swim Cl 2:06.52
107 Cunningham, Jac 16 Fox Valley Swim- 2:07.29
108 Biwer, Bailey J 19 Eau Claire YMCA- 2:08.93
-- Sackett, Andrew 19 Madison Aquatic- NS
Men - Team Rankings - Through Event 10
1. Wisconsin Aquatics 220 2. Nasa Wildcat Aquatics 78
3. Club Hawkeye 54 4. Minnesota Aquatics 49
5. Edina Swim Club 35 6. Chicago Wolfpack Aquatic Club 29
7. Fox Valley Wave Swim Team Inc 23 8. Maverick Swim Club 21
9. Glenview Titan Aquatic Club 19 10. Ozaukee Aquatics 18
11. Academy Bullets Swim Club 17 11. Alligator Aquatics 17
13. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 16 14. McFarland Spartan Sharks 15
14. Unattached 15 14. Unattached 15
17. Barrington Swim Club 14 18. Great Wolf Swim Team 13
19. Iowa Flyers Swim Club 12 19. St Charles Swim Team 12
21. Badger Aquatics Club 11 21. West Swim Club 11
21. South East Metro Sharks 11 24. Unattached Cats 9
25. Cats Aquatic Team 7 25. Schroeder YMCA Swim Team 7
25. Unattached WA 7 28. Central Iowa Aquatics 6
29. Fox Valley Swim Team 5 30. Glenbrook Aquatics 4
31. New Hope Crystal Plymouth Swim 2 31. J-Hawk Aquatic Club 2
33. Unattached 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/16/2015 - 7:19 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 11 Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
Pool Record: P 4:51.28 7/20/2012 Monika J Stitski, Wisconsin Aquati
Meet Record: M 4:50.90 7/18/2013 Hannah Kastigar, Aberdeen Swim Cl
4:54.99 NATL Nationals
4:58.09 JNAT Junior Nationals
5:07.29 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Drabot, Katheri 17 Ozaukee Aquatics 4:54.68 4:50.12MNATL 20
r:+0.83 31.20 1:06.07 (34.87)
1:43.15 (37.08) 2:20.22 (37.07)
3:02.02 (41.80) 3:43.90 (41.88)
4:17.83 (33.93) 4:50.12 (32.29)
2 Kastigar, Hanna 19 Aberdeen Swim Cl 4:59.32 4:54.80 NATL 17
r:+0.74 30.65 1:05.40 (34.75)
1:43.79 (38.39) 2:21.35 (37.56)
3:03.77 (42.42) 3:47.03 (43.26)
4:21.65 (34.62) 4:54.80 (33.15)
3 Holtzen, Jennif 21 Wisconsin Aquati 4:55.58 4:55.31 JNAT 16
r:+0.75 31.80 1:07.79 (35.99)
1:48.16 (40.37) 2:26.70 (38.54)
3:08.10 (41.40) 3:48.79 (40.69)
4:22.99 (34.20) 4:55.31 (32.32)
4 Avdic, Azra 16 Nasa Wildcat Aqu 4:59.81 4:58.76 FUTR 15
r:+0.77 31.70 1:06.96 (35.26)
1:47.21 (40.25) 2:25.68 (38.47)
3:09.38 (43.70) 3:53.29 (43.91)
4:26.89 (33.60) 4:58.76 (31.87)
5 Stello, Ellen F 20 Nasa Wildcat Aqu 5:01.21 5:00.38 FUTR 14
r:+0.80 31.21 1:06.74 (35.53)
1:46.12 (39.38) 2:25.80 (39.68)
3:08.45 (42.65) 3:52.42 (43.97)
4:26.71 (34.29) 5:00.38 (33.67)
6 Arce, Marysol 18 Chicago Wolfpack 5:03.56 5:02.38 FUTR 13
r:+0.71 31.31 1:07.56 (36.25)
1:46.38 (38.82) 2:24.37 (37.99)
3:10.11 (45.74) 3:55.79 (45.68)
4:29.48 (33.69) 5:02.38 (32.90)
7 Krupsky, Briann 17 Schroeder YMCA S 5:03.47 5:02.52 FUTR 12
r:+0.77 31.71 1:08.35 (36.64)
1:47.23 (38.88) 2:25.35 (38.12)
3:08.71 (43.36) 3:53.49 (44.78)
4:28.51 (35.02) 5:02.52 (34.01)
8 Hazle, Madeline 20 Wisconsin Aquati 5:05.42 5:09.53 11
r:+0.78 31.77 1:09.38 (37.61)
1:48.70 (39.32) 2:27.76 (39.06)
3:12.12 (44.36) 3:58.91 (46.79)
4:34.90 (35.99) 5:09.53 (34.63)
=== B - Final ===
9 Jungers, Caroly 17 Schroeder YMCA S 5:05.80 5:00.07 FUTR 9
r:+0.78 31.69 1:08.26 (36.57)
1:46.97 (38.71) 2:24.77 (37.80)
3:07.86 (43.09) 3:51.54 (43.68)
4:26.29 (34.75) 5:00.07 (33.78)
10 Emary, Magdalen 15 Barrington Swim- 5:07.35 5:05.60 FUTR 7
r:+0.78 32.65 1:09.04 (36.39)
1:48.00 (38.96) 2:25.51 (37.51)
3:12.49 (46.98) 3:59.34 (46.85)
4:33.04 (33.70) 5:05.60 (32.56)
11 Taylor, Katheri 17 Schroeder YMCA S 5:08.13 5:05.61 FUTR+ 6
r:+0.83 31.44 1:07.67 (36.23)
1:46.38 (38.71) 2:24.66 (38.28)
3:10.85 (46.19) 3:57.51 (46.66)
4:32.68 (35.17) 5:05.61 (32.93)
12 McCarthy, Kelli 15 Edina Swim Club- 5:09.31 5:05.70 FUTR+ 5
r:+0.81 33.24 1:10.91 (37.67)
1:50.41 (39.50) 2:29.98 (39.57)
3:14.49 (44.51) 3:58.33 (43.84)
4:32.54 (34.21) 5:05.70 (33.16)
13 Rizzo, Lucia R 15 Riptide-MN 5:08.82 5:07.09 FUTR 4
r:+0.73 31.81 1:08.82 (37.01)
1:49.31 (40.49) 2:29.34 (40.03)
3:13.49 (44.15) 3:58.67 (45.18)
4:34.02 (35.35) 5:07.09 (33.07)
14 Powers, Rachel 16 Dfac Swimming-WI 5:09.38 5:07.34 3
r:+0.81 32.32 1:10.62 (38.30)
1:50.21 (39.59) 2:29.18 (38.97)
3:14.27 (45.09) 4:00.10 (45.83)
4:34.33 (34.23) 5:07.34 (33.01)
15 Dahlgren, Kylie 17 Aquajets Swim Te 5:08.12 5:12.51 2
r:+0.84 32.91 1:10.87 (37.96)
1:50.18 (39.31) 2:28.91 (38.73)
3:14.09 (45.18) 3:59.78 (45.69)
4:36.75 (36.97) 5:12.51 (35.76)
16 Engel, Marissa 21 Cyclone Swim Clu 5:09.55 5:13.44 1
r:+0.70 32.59 1:10.41 (37.82)
1:49.75 (39.34) 2:29.28 (39.53)
3:14.78 (45.50) 4:01.81 (47.03)
4:38.40 (36.59) 5:13.44 (35.04)
=== C - Final ===
17 Hines, Brianna 18 Chicago Wolfpack 5:12.67 5:07.38
r:+0.71 31.30 1:07.46 (36.16)
1:46.73 (39.27) 2:26.92 (40.19)
3:12.23 (45.31) 3:58.79 (46.56)
4:34.07 (35.28) 5:07.38 (33.31)
18 Jones, Kayla L 15 St Charles Swim- 5:10.78 5:07.79
r:+0.75 32.47 1:09.99 (37.52)
1:51.76 (41.77) 2:32.09 (40.33)
3:14.95 (42.86) 3:58.41 (43.46)
4:33.85 (35.44) 5:07.79 (33.94)
19 Schoof, Kaylyn 13 Schroeder YMCA S 5:09.86 5:08.51
r:+0.79 32.41 1:09.57 (37.16)
1:48.24 (38.67) 2:25.88 (37.64)
3:13.36 (47.48) 4:00.13 (46.77)
4:34.99 (34.86) 5:08.51 (33.52)
20 Stoll, Holly K 15 Schroeder YMCA S 5:11.84 5:09.08
r:+0.72 32.13 1:09.81 (37.68)
1:49.24 (39.43) 2:27.40 (38.16)
3:13.73 (46.33) 4:00.65 (46.92)
4:35.92 (35.27) 5:09.08 (33.16)
21 Dressel, Sydnee 15 Schroeder YMCA S 5:11.85 5:09.38
r:+0.83 33.03 1:10.46 (37.43)
1:48.33 (37.87) 2:27.72 (39.39)
3:13.17 (45.45) 4:00.20 (47.03)
4:35.21 (35.01) 5:09.38 (34.17)
22 Alexander, Bria 17 Una Ript-MN 5:12.23 5:10.77
r:+0.77 32.03 1:09.76 (37.73)
1:49.96 (40.20) 2:30.26 (40.30)
3:15.09 (44.83) 3:59.68 (44.59)
4:35.49 (35.81) 5:10.77 (35.28)
23 Oliphant, Erin 17 Glenbrook Aquati 5:11.37 5:11.53
r:+0.71 32.46 1:12.01 (39.55)
1:52.70 (40.69) 2:33.08 (40.38)
3:16.38 (43.30) 3:59.44 (43.06)
4:36.36 (36.92) 5:11.53 (35.17)
24 Murray, Claire 15 Iowa Flyers Swim 5:12.20 5:11.63
r:+0.76 32.29 1:10.75 (38.46)
1:52.56 (41.81) 2:34.97 (42.41)
3:18.29 (43.32) 4:03.52 (45.23)
4:38.30 (34.78) 5:11.63 (33.33)
=== Preliminaries ===
8 Lanigan, Reilly 16 Patriot Aquatic- 5:04.05
14 Preiss, Alexand 17 Aquajets Swim Te 5:08.23
22 Schilling, Amel 19 Aquajets Swim Te 5:11.49
27 Doty, Megan E 17 Lake Country Swi 5:12.28
29 Hosack, Lillie 15 Ozaukee Aquatics 5:12.68
30 Angell, Sydney 17 Piranhas Swim Cl 5:12.70
31 Hughes, Jillian 14 Cedar Rapids Aqu 5:13.46
32 van Laarhoven, 16 Aquajets Swim Te 5:14.68
33 Jensen, Helen R 16 Hastings Area Sw 5:14.85
34 Phelps, Allyssa 16 Aquajets Swim Te 5:15.25
35 Neubauer, Macey 17 Patriot Aquatic- 5:15.26
36 Novak, Jennie J 16 Aquajets Swim Te 5:15.84
37 Jones, Raime S 15 Aquajets Swim Te 5:16.53
38 Qiao, Tiffany 15 Glenbrook Aquati 5:16.85
39 Wold, Grace M 20 Wisconsin Aquati 5:16.92
40 Basile, Andrea 17 Waukesha Express 5:17.51
41 Francis, Kiah A 16 Wausau Tide-WI 5:17.61
42 Hayes, Katherin 14 Una OZ-WI 5:17.73
43 Schemmel, Sarah 16 Piranhas Swim Cl 5:17.91
44 Silvestri, Jenn 14 Ozaukee Aquatics 5:18.19
45 Housenga, Kaitl 16 Iowa Flyers Swim 5:18.51
46 Ruehle, Emma M 17 Aquajets Swim Te 5:19.21
47 Johnston, Olivi 18 Blackline Aquati 5:19.60
48 Short, Jessica 17 Ozaukee Aquatics 5:20.21
49 Westcott, Leah 15 Elmbrook Swim Cl 5:20.66
50 Herrmann, Vanes 15 Aquastorm-ND 5:20.93
51 Adkins, Mackenz 15 Academy Bullets- 5:21.13
52 Griesser, Hayle 16 Academy Bullets- 5:21.40
53 Kustritz, Kathe 16 Edina Swim Club- 5:21.80
54 Cox, Lauren E 15 Chicago Wolfpack 5:21.92
55 Rosenberg, Char 18 Chicago Wolfpack 5:22.00
56 Chapman, Tara L 16 Great Wolf Swim- 5:22.70
57 Tinney, Emma M 16 Fox Valley Swim- 5:22.80
58 Staver, Ali J 15 Piranhas Swim Cl 5:22.85
59 Norton, Samanth 17 Aquajets Swim Te 5:23.20
60 Merkel, Brecken 12 Edina Swim Club- 5:23.21
61 Pierce, Allison 18 Dfac Swimming-WI 5:24.99
62 Rizzo, Linnea M 18 Riptide-MN 5:27.24
63 Roche, Elizabet 18 Fargo-Moorhead Y 5:27.87
64 Lezer, Emma J 14 Sea Devils-MN 5:28.45
65 Hofmann, Grace 16 Rapid City Racer 5:28.89
66 Keshemberg, Nat 17 Ozaukee Aquatics 5:29.75
67 Donagan, Erin D 15 J-Hawk Aquatic C 5:31.51
68 Howell, Kelly M 18 Schroeder YMCA S 5:33.18
69 Swanson, Sydney 19 South East Metro 5:35.14
70 Rau, Taylor P 14 Fastjets-MN 5:35.20
71 Silva, Courtney 23 Team Foxjet-MN 5:49.31
-- Rozow, Sarah A 22 Alligator Aquati DQ
-- Potter, Madison 14 Edina Swim Club- DQ
-- Wittmer, Rachel 16 Aquajets Swim Te DFS
-- Taylor, Grace E 16 Aquajets Swim Te DFS
-- Andres, Irune 15 Patriot Aquatic- DFS
-- Bindseil, Isabe 19 Club Hawkeye-IA DFS
Women - Team Rankings - Through Event 11
1. Wisconsin Aquatics 249 2. Ozaukee Aquatics 100
3. Nasa Wildcat Aquatics 81 4. Schroeder YMCA Swim Team 51
5. Patriot Aquatic Club 42 6. Aquajets Swim Team 41
7. Barrington Swim Club 38 8. Aberdeen Swim Club 37
9. Chicago Wolfpack Aquatic Club 36 10. Mantas Swim Club 31
11. Waukesha Express Swim Team 30 12. St Charles Swim Team 26
13. Edina Swim Club 24 14. Springfield YMCA Swim Team 21
15. Minnesota Aquatics 20 16. Madison Aquatic Club 14
16. Dfac Swimming 14 18. Piranhas Swim Club 13
19. Unattached WA 12 19. Fox Valley Swim Team 12
21. Unattached Ript 9 22. Club Hawkeye 8
23. Blackline Aquatics 7 24. Rockford Marlins Swim Club 4
24. Riptide 4 26. New Trier Swim Club 3
27. Academy Bullets Swim Club 2 28. Cyclone Swim Club 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/16/2015 - 7:36 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 12 Men 400 LC Meter IM
=========================================================================
Pool Record: P 4:22.76 7/20/2012 Michael T Weiss, Wisconsin Aquati
Meet Record: M 4:22.76 7/20/2012 Michael T Weiss, Wisconsin Aquati
4:27.99 NATL Nationals
4:33.89 JNAT Junior Nationals
4:42.39 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Jae Y Park 19 Nasa Wildcat Aqu 4:33.08 4:27.93 NATL 20
r:+0.67 28.37 1:00.60 (32.23)
1:35.72 (35.12) 2:09.67 (33.95)
2:46.83 (37.16) 3:24.21 (37.38)
3:56.24 (32.03) 4:27.93 (31.69)
2 Christopher C D 19 Club Hawkeye-IA 4:32.55 4:29.21 JNAT+ 17
r:+0.80 27.64 59.40 (31.76)
1:34.32 (34.92) 2:07.95 (33.63)
2:46.35 (38.40) 3:25.89 (39.54)
3:58.16 (32.27) 4:29.21 (31.05)
3 Johnthomas S La 16 Edina Swim Club- 4:37.13 4:34.20 FUTR 16
r:+0.69 28.73 1:02.54 (33.81)
1:38.69 (36.15) 2:13.69 (35.00)
2:53.97 (40.28) 3:34.09 (40.12)
4:05.06 (30.97) 4:34.20 (29.14)
4 Joshua D Anders 21 Wisconsin Aquati 4:35.56 4:34.51 FUTR 15
r:+0.79 28.93 1:01.97 (33.04)
1:38.53 (36.56) 2:13.91 (35.38)
2:53.33 (39.42) 3:32.30 (38.97)
4:04.38 (32.08) 4:34.51 (30.13)
5 Adam J Kastigar 21 Aberdeen Swim Cl 4:41.31 4:37.29 FUTR 14
r:+0.75 28.03 1:01.77 (33.74)
1:38.29 (36.52) 2:14.34 (36.05)
2:53.43 (39.09) 3:33.72 (40.29)
4:06.22 (32.50) 4:37.29 (31.07)
6 Andrew B Lindst 19 Badger Aquatics- 4:41.02 4:38.36 FUTR 13
r:+0.71 29.35 1:03.05 (33.70)
1:41.10 (38.05) 2:17.68 (36.58)
2:56.49 (38.81) 3:35.83 (39.34)
4:07.73 (31.90) 4:38.36 (30.63)
7 Maciej W Olszew 18 Nasa Wildcat Aqu 4:39.52 4:38.54 FUTR 12
r:+0.77 30.07 1:04.65 (34.58)
1:42.11 (37.46) 2:18.85 (36.74)
2:56.82 (37.97) 3:33.96 (37.14)
4:07.05 (33.09) 4:38.54 (31.49)
8 Matthew A Hedma 18 Edina Swim Club- 4:38.28 4:42.04 FUTR 11
r:+0.69 29.49 1:03.69 (34.20)
1:40.23 (36.54) 2:16.25 (36.02)
2:57.13 (40.88) 3:38.16 (41.03)
4:10.33 (32.17) 4:42.04 (31.71)
=== B - Final ===
9 Nicholas W Hata 20 Minnesota Aquati 4:42.22 4:39.00 FUTR+ 9
r:+0.67 29.14 1:03.14 (34.00)
1:40.81 (37.67) 2:17.35 (36.54)
2:55.48 (38.13) 3:34.11 (38.63)
4:06.42 (32.31) 4:39.00 (32.58)
10 Alexander T Duf 19 St Charles Swim- 4:45.93 4:41.59 FUTR 7
r:+0.87 29.33 1:03.68 (34.35)
1:40.49 (36.81) 2:17.84 (37.35)
2:58.48 (40.64) 3:40.27 (41.79)
4:11.78 (31.51) 4:41.59 (29.81)
11 Frank A Niziole 15 St Charles Swim- 4:45.24 4:41.74 FUTR+ 6
r:+0.77 29.99 1:03.81 (33.82)
1:40.28 (36.47) 2:16.94 (36.66)
2:57.56 (40.62) 3:39.11 (41.55)
4:11.11 (32.00) 4:41.74 (30.63)
12 Kristopher G Ho 19 Club Hawkeye-IA 4:42.12 4:42.18 FUTR 5
r:+0.78 29.08 1:03.23 (34.15)
1:39.34 (36.11) 2:14.27 (34.93)
2:55.96 (41.69) 3:37.79 (41.83)
4:11.00 (33.21) 4:42.18 (31.18)
13 Daniel Soos 18 Nasa Wildcat Aqu 4:41.83 4:43.44 4
r:+0.74 29.99 1:03.49 (33.50)
1:41.22 (37.73) 2:18.34 (37.12)
2:58.38 (40.04) 3:38.35 (39.97)
4:12.51 (34.16) 4:43.44 (30.93)
14 Benjamin C Seve 20 Central Iowa Aqu 4:45.38 4:46.31 3
r:+0.80 28.12 1:01.41 (33.29)
1:39.15 (37.74) 2:16.94 (37.79)
2:58.29 (41.35) 3:40.25 (41.96)
4:14.21 (33.96) 4:46.31 (32.10)
15 Nickolaus E Orf 20 Minnesota Aquati 4:46.85 4:50.06 2
r:+0.67 27.83 59.68 (31.85)
1:37.47 (37.79) 2:15.05 (37.58)
2:58.53 (43.48) 3:43.55 (45.02)
4:16.89 (33.34) 4:50.06 (33.17)
16 Jared M Nickode 16 Ozaukee Aquatics 4:43.60 4:50.09 1
r:+0.72 29.04 1:02.68 (33.64)
1:40.31 (37.63) 2:17.10 (36.79)
2:58.33 (41.23) 3:40.01 (41.68)
4:15.67 (35.66) 4:50.09 (34.42)
=== C - Final ===
17 Jacob G Wielins 18 Great Wolf Swim- 4:50.63 4:37.44 FUTR
r:+0.73 29.87 1:03.52 (33.65)
1:38.87 (35.35) 2:13.48 (34.61)
2:53.38 (39.90) 3:34.03 (40.65)
4:06.68 (32.65) 4:37.44 (30.76)
18 Jared J Simpson 15 Fox Valley Swim- 4:50.28 4:42.54
r:+0.78 29.96 1:04.44 (34.48)
1:41.12 (36.68) 2:17.61 (36.49)
2:57.76 (40.15) 3:37.67 (39.91)
4:10.51 (32.84) 4:42.54 (32.03)
19 Connor J Rumpit 16 Elmbrook Swim Cl 4:49.05 4:45.38
r:+0.73 29.62 1:02.64 (33.02)
1:41.43 (38.79) 2:18.27 (36.84)
3:01.03 (42.76) 3:42.93 (41.90)
4:14.39 (31.46) 4:45.38 (30.99)
20 Benjamin Z Atte 16 Elmbrook Swim Cl 4:49.49 4:48.28
r:+0.81 29.85 1:04.71 (34.86)
1:42.30 (37.59) 2:18.85 (36.55)
2:58.79 (39.94) 3:39.89 (41.10)
4:14.61 (34.72) 4:48.28 (33.67)
21 Taggart S Lohma 17 Fox Valley Swim- 4:51.53 4:48.91
r:14.63 28.49 1:02.08 (33.59)
1:40.86 (38.78) 2:18.83 (37.97)
3:00.75 (41.92) 3:43.66 (42.91)
4:17.06 (33.40) 4:48.91 (31.85)
22 Benjamin P Haye 15 Una OZ-WI 4:50.14 4:49.67
r:+0.76 29.50 1:04.03 (34.53)
1:42.92 (38.89) 2:22.02 (39.10)
3:02.40 (40.38) 3:43.22 (40.82)
4:16.96 (33.74) 4:49.67 (32.71)
23 Jackson B Madon 15 Dfac Swimming-WI 4:51.54 4:50.66
r:+0.77 29.32 1:04.34 (35.02)
1:41.42 (37.08) 2:17.88 (36.46)
3:01.37 (43.49) 3:45.20 (43.83)
4:18.43 (33.23) 4:50.66 (32.23)
24 Eric A Dallesas 16 Academy Bullets- 4:49.46 4:54.96
r:+0.78 28.63 1:02.57 (33.94)
1:40.55 (37.98) 2:18.27 (37.72)
3:02.77 (44.50) 3:47.04 (44.27)
4:21.53 (34.49) 4:54.96 (33.43)
=== Preliminaries ===
7 Sam R Wilcher 26 Alligator Aquati 4:40.34
11 Bennett J McDad 15 Badger Aquatics- 4:41.92
19 Ramiro I Almara 21 Chicago Wolfpack 4:48.69
20 Chandler J Lewi 19 Schroeder YMCA S 4:48.96
24 Spencer A Hohm 15 Springfield YMCA 4:49.80
28 Justin L Pasque 22 Glenview Titan A 4:50.74
31 Michael W Schwe 16 Fox Valley Swim- 4:51.69
32 Andrew P Cooper 20 Unattached-WI 4:51.83
33 Robert B Wang 16 Fox Valley Swim- 4:51.91
34 Jonathon T Zimd 18 J-Hawk Aquatic C 4:52.19
35 John B Tarpey 17 St Charles Swim- 4:52.32
36 Samuel L Kult 15 Elmbrook Swim Cl 4:52.58
37 Luke J Eure 18 Davenport Metro- 4:52.68
38 Peter L Larson 14 Edina Swim Club- 4:52.84
39 Andrew D Loy 17 Redbird Swim Clu 4:53.01
40 Christian E Gro 21 Chicago Wolfpack 4:53.37
41 Peyton C Werner 14 Lane Four Aquati 4:53.84
42 Benjamin F Hewe 18 West Swim Club-I 4:54.24
43 Stephen A McMah 17 Aquajets Swim Te 4:54.35
44 Caleb E Carlson 16 Sterling Stingra 4:54.50
45 Joshua C Sorbe 18 Brookings Swim C 4:54.61
46 Jack L Walter 16 New Trier Swim C 4:55.21
47 Samuel T Pekare 16 Blackline Aquati 4:55.64
48 Andrew N Rodrig 15 Ripon Community- 4:55.96
49 Jack H Swanson 18 Aquajets Swim Te 4:56.12
50 Maximilian J La 17 St Croix Swim Cl 4:56.13
51 Colin T Cross 17 Barrington Swim- 4:56.19
52 Kevin J Van Cle 18 Elmbrook Swim Cl 4:56.34
53 Christian S Fos 17 Mitchell Aquatic 4:57.39
54 Eamonn L Keenan 16 Midway Aquatics- 4:58.11
55 Benjamin Martin 17 Nasa Wildcat Aqu 4:58.29
56 Alexander J Poe 16 Great Wolf Swim- 4:58.80
57 Williamson C Gr 16 Edina Swim Club- 4:59.28
58 Phillip V Sajae 16 Fox Valley Swim- 5:00.01
59 William S Linde 18 Edina Swim Club- 5:00.06
60 Tyler A Wrasman 16 Lake Country Swi 5:00.42
61 Ryan N Sego 15 Academy Bullets- 5:01.62
62 Brennan A Blade 17 Davenport Metro- 5:01.99
63 Craig N Robrock 17 South Metro Stor 5:02.31
64 Brady G Anderso 19 St Croix Swim Cl 5:02.50
65 Ryan K Ramminge 16 Dfac Swimming-WI 5:03.05
66 Ryan G Revolins 18 Fox Valley Wave- 5:03.29
67 Luke T Sabal 18 South Metro Stor 5:03.43
68 Brenner J Hohen 18 New Hope Crystal 5:03.56
69 Alexander J Qui 17 Fox Valley Swim- 5:04.88
70 Isaiah T Pihlst 16 Edina Swim Club- 5:11.39
-- Jonathan D Lieb 20 Nasa Wildcat Aqu DFS
Men - Team Rankings - Through Event 12
1. Wisconsin Aquatics 235 2. Nasa Wildcat Aquatics 114
3. Club Hawkeye 76 4. Edina Swim Club 62
5. Minnesota Aquatics 60 6. Chicago Wolfpack Aquatic Club 29
7. St Charles Swim Team 25 8. Badger Aquatics Club 24
9. Fox Valley Wave Swim Team Inc 23 10. Maverick Swim Club 21
11. Glenview Titan Aquatic Club 19 11. Ozaukee Aquatics 19
13. Alligator Aquatics 17 13. Academy Bullets Swim Club 17
15. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 16 16. McFarland Spartan Sharks 15
16. Unattached 15 16. Unattached 15
19. Barrington Swim Club 14 19. Aberdeen Swim Club 14
21. Great Wolf Swim Team 13 22. Iowa Flyers Swim Club 12
23. South East Metro Sharks 11 23. West Swim Club 11
25. Unattached Cats 9 25. Central Iowa Aquatics 9
27. Unattached WA 7 27. Cats Aquatic Team 7
27. Schroeder YMCA Swim Team 7 30. Fox Valley Swim Team 5
31. Glenbrook Aquatics 4 32. J-Hawk Aquatic Club 2
32. New Hope Crystal Plymouth Swim 2 34. Unattached 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/16/2015 - 7:36 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 13 Women 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Pool Record: P 1:02.58 7/18/2014 Ashlyn M Schoof, SSTY-WI
Meet Record: M 1:02.46 7/18/2013 Zoe Avestruz, Aquajets Swim Te
1:03.39 NATL Nationals
1:04.59 JNAT Junior Nationals
1:07.29 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Elizabeth D Nel 16 Madison Aquatic- 1:04.29 1:02.28MNATL 20
30.19 1:02.28 (32.09)
2 Zoe A Avestruz 17 Aquajets Swim Te 1:03.76 1:03.27 NATL 17
30.95 1:03.27 (32.32)
3 Mickayla L Hink 18 St Croix Swim Cl 1:03.64 1:03.42 JNAT 16
31.04 1:03.42 (32.38)
4 Anne E Tamblyn 21 Wisconsin Aquati 1:03.70 1:03.83 JNAT+ 15
30.57 1:03.83 (33.26)
5 Ashlyn M Schoof 16 Schroeder YMCA S 1:04.47 1:03.89 JNAT 14
30.86 1:03.89 (33.03)
6 Jamie S Kolar 16 Nasa Wildcat Aqu 1:04.50 1:03.92 JNAT 13
30.97 1:03.92 (32.95)
7 Meghan E Lavell 19 Club Hawkeye-IA 1:04.01 1:04.18 JNAT 12
30.95 1:04.18 (33.23)
8 Ingrid J Wall 16 New Trier Swim C 1:04.31 1:05.06 FUTR 11
31.21 1:05.06 (33.85)
=== B - Final ===
9 Erin E Falconer 17 Patriot Aquatic- 1:05.06 1:04.54 JNAT+ 9
31.55 1:04.54 (32.99)
10 Amanda N Moran 19 Academy Bullets- 1:04.64 1:04.57 JNAT+ 7
32.08 1:04.57 (32.49)
11 Carly L Quast 15 Aquajets Swim Te 1:04.58 1:04.61 FUTR 6
31.24 1:04.61 (33.37)
12 Allison B Orvis 21 Club Hawkeye-IA 1:05.12 1:04.82 FUTR 5
30.94 1:04.82 (33.88)
13 Haley A Nelson 17 Patriot Aquatic- 1:04.68 1:05.04 FUTR 4
31.87 1:05.04 (33.17)
14 Maria E Jardele 18 New Trier Swim C 1:05.17 1:05.15 FUTR 3
31.26 1:05.15 (33.89)
15 Brittany K Horn 16 Fox Valley Wave- 1:05.16 1:05.49 FUTR 2
32.05 1:05.49 (33.44)
16 Madison M Blayd 20 Wisconsin Aquati 1:05.05 1:05.63 FUTR 1
31.99 1:05.63 (33.64)
=== C - Final ===
17 Autumn D Haebig 16 Ozaukee Aquatics 1:05.28 1:02.59 NATL
30.61 1:02.59 (31.98)
18 Abigail J Schwa 14 St Croix Swim Cl 1:05.57 1:05.07 FUTR
31.71 1:05.07 (33.36)
19 Courtney P Bark 16 Scout Aquatics-I 1:05.58 1:05.34 FUTR
31.12 1:05.34 (34.22)
20 Emily E Ryan 15 St Charles Swim- 1:05.36 1:05.71 FUTR
32.03 1:05.71 (33.68)
20 Kelly M Leonard 16 Riptide-MN 1:05.35 1:05.71 FUTR
32.35 1:05.71 (33.36)
22 Natalie R McGov 18 Academy Bullets- 1:05.52 1:05.74 FUTR
31.80 1:05.74 (33.94)
23 Holly K Stoll 15 Schroeder YMCA S 1:05.49 1:05.92 FUTR
32.44 1:05.92 (33.48)
24 Katherine V Wel 18 Swift Aquatics-I 1:05.41 1:06.03 FUTR
31.93 1:06.03 (34.10)
=== Preliminaries ===
10 Ivy J Martin 21 Wisconsin Aquati 1:04.63
21 Katelyn E Holmq 20 Minnesota Aquati 1:05.38
27 Kendall M Herma 16 Academy Bullets- 1:05.82
28 Alanna G Dassof 19 Unattached-IL 1:05.85
29 Asia K Neuman 15 St Croix Swim Cl 1:05.97
30 Katherine L Rob 19 Cyclone Swim Clu 1:06.08
30 Isabella G Smit 16 Fastjets-MN 1:06.08
32 Ava F Howard 16 St Croix Swim Cl 1:06.26
33 Jacquelyn D Kur 17 Maverick Swim Cl 1:06.27
34 Courtney M Even 17 Aquajets Swim Te 1:06.30
35 Valerie R Taraz 15 Barrington Swim- 1:06.32
36 Marissa C Engel 21 Cyclone Swim Clu 1:06.47
37 Katrina K Marty 14 Una MAC-WI 1:06.56
38 Loretta P Steln 18 Una Cats-IL 1:06.69
39 Hannah J Kastig 19 Aberdeen Swim Cl 1:06.81
40 Rachel M Wittme 16 Aquajets Swim Te 1:06.82
41 Molly M Hogg 16 Aberdeen Swim Cl 1:06.88
42 Erin H Buck 18 Minnetonka Swim- 1:06.94
43 Katherine E Tay 17 Schroeder YMCA S 1:06.97
44 Audrey E Guyett 16 St Charles Swim- 1:07.16
45 Anna C Keane 19 Nasa Wildcat Aqu 1:07.18
46 Ella C Hosack 17 Ozaukee Aquatics 1:07.31
47 Megan M Wenman 16 Blackline Aquati 1:07.33
48 Breinne M Thorn 17 Aquajets Swim Te 1:07.39
49 Lauren J Bergma 16 Badger Aquatics- 1:07.40
50 Shannon M Kearn 15 Coho Swim Club-I 1:07.41
50 Kaitlynn Wheele 14 Springfield YMCA 1:07.41
52 Kaylyn E Schoof 13 Schroeder YMCA S 1:07.42
53 Erin E Hart 18 St Charles Swim- 1:07.43
54 Jessica R Short 17 Ozaukee Aquatics 1:07.49
55 Angela K Le 17 Aquajets Swim Te 1:07.56
56 Emma G Hepper 16 Aquastorm-ND 1:07.60
57 Shea E Bougie 16 Riptide-MN 1:07.62
58 Emma C Barnett 18 Patriot Aquatic- 1:07.65
59 Alexia C Monty 17 Fox Cities YMCA- 1:07.66
60 Ellen T Bloom 20 Minnesota Aquati 1:07.69
61 Margaret A Guan 15 Coho Swim Club-I 1:07.71
62 Lauren M Lewis 13 Hudson Area Swim 1:07.72
63 Madison L Marti 19 Wisconsin Aquati 1:07.78
64 Abigail J Green 17 Fox Valley Wave- 1:07.79
64 Emma M Ruehle 17 Aquajets Swim Te 1:07.79
66 Kylie J Dahlgre 17 Aquajets Swim Te 1:07.85
67 Samantha E Saue 17 St Charles Swim- 1:07.86
68 Brooke J Evense 20 Cyclone Swim Clu 1:07.89
69 Caroline F Gaer 18 Blackline Aquati 1:07.90
69 Sydnie L Horne 15 Schroeder YMCA S 1:07.90
71 Kelsey L Stimes 16 Woodstock Dolphi 1:08.15
72 Delaney J Ambro 18 Minnetonka Swim- 1:08.20
72 Anna C Ellis 15 Edina Swim Club- 1:08.20
74 Connie B Zhang 15 Academy Bullets- 1:08.25
74 Alexandra K Knu 15 West Swim Club-I 1:08.25
76 Danielle I Berg 18 Aquastorm-ND 1:08.31
77 Abigail K Kunze 16 South East Metro 1:08.34
77 Madeline E Hazl 20 Wisconsin Aquati 1:08.34
79 Meredith Robbin 16 Cats Aquatic Tea 1:08.40
80 Reghan M Boldt 18 Great Wolf Swim- 1:08.43
80 Sarah M Fergus 17 Academy Bullets- 1:08.43
82 Victoria Lin 16 Badger Aquatics- 1:08.45
83 Erica S King 18 Patriot Aquatic- 1:08.47
84 Clare M Wieland 18 Scout Aquatics-I 1:08.49
85 Natalie S Keshe 17 Ozaukee Aquatics 1:08.52
86 Rachel L Baker 19 Aquajets Swim Te 1:08.55
87 Meghan M Falcon 20 Patriot Aquatic- 1:08.65
88 Diana Capota 18 Glenview Titan A 1:08.66
88 Kaitlyn M Barth 14 Una MAC-WI 1:08.66
90 Stephanie J Bow 15 West Swim Club-I 1:08.68
91 Cecilia A Hake 19 Atlantis Swimmin 1:08.72
92 Alyssa M Lewand 16 Lake Country Swi 1:08.76
92 Alexandra L Fla 21 Cyclone Swim Clu 1:08.76
94 Natalie J Danie 15 Elmbrook Swim Cl 1:08.81
94 Amanda B Siehs 19 Ozaukee Aquatics 1:08.81
96 Julia R Brazeau 15 Minnetonka Swim- 1:08.89
97 Kathryn M Vulic 18 Team Millennium- 1:08.90
98 Martha E Haas 16 Aquajets Swim Te 1:09.12
99 Katarina C Siso 12 Minnetonka Swim- 1:09.13
100 Lindsay A Adams 18 Lake Country Swi 1:09.15
101 Erika E Guenthe 18 St Croix Swim Cl 1:09.20
102 Grace M Wold 20 Wisconsin Aquati 1:09.24
103 Riley J Donlin 17 Aquajets Swim Te 1:09.30
104 Keely K Frankwi 17 McFarland Sparta 1:09.38
105 Maxine C Parker 13 Patriot Aquatic- 1:09.40
106 Mackenzie N Hor 17 Fox Valley Swim- 1:09.64
107 Jessica C Woolf 18 West Swim Club-I 1:09.68
108 Anna N Wenman 14 Blackline Aquati 1:09.72
109 Sarah A Rozow 22 Alligator Aquati 1:10.25
110 Sarah N Schemme 16 Piranhas Swim Cl 1:10.28
111 Abigail S Rosen 18 Glenview Titan A 1:10.69
112 Madilyn G Derby 19 Univ North Dakot 1:10.73
113 Danel M Voorhee 21 Chicago Wolfpack 1:10.89
114 Kelly A Cordes 18 Glenview Titan A 1:11.01
115 Ali J Staver 15 Piranhas Swim Cl 1:11.05
116 Hayley A Griess 16 Academy Bullets- 1:11.11
117 Skylar B Fore 15 Ozaukee Aquatics 1:11.57
118 Katie A Kennedy 16 Redbird Swim Clu 1:11.76
119 Katie A Murphy 13 Aquajets Swim Te 1:11.86
120 Sydney C Swanso 19 South East Metro 1:12.19
121 Stephanie L Hae 19 Una OZ-WI 1:13.74
-- Reilly A Laniga 16 Patriot Aquatic- DFS
-- Raime S Jones 15 Aquajets Swim Te DFS
-- Alexandra M Pre 17 Aquajets Swim Te DFS
Women - Team Rankings - Through Event 13
1. Wisconsin Aquatics 265 2. Ozaukee Aquatics 100
3. Nasa Wildcat Aquatics 94 4. Schroeder YMCA Swim Team 65
5. Aquajets Swim Team 64 6. Patriot Aquatic Club 55
7. Barrington Swim Club 38 8. Aberdeen Swim Club 37
9. Chicago Wolfpack Aquatic Club 36 10. Madison Aquatic Club 34
11. Mantas Swim Club 31 12. Waukesha Express Swim Team 30
13. St Charles Swim Team 26 14. Club Hawkeye 25
15. Edina Swim Club 24 16. Springfield YMCA Swim Team 21
17. Minnesota Aquatics 20 18. New Trier Swim Club 17
19. St Croix Swim Club 16 20. Dfac Swimming 14
21. Piranhas Swim Club 13 22. Unattached WA 12
22. Fox Valley Swim Team 12 24. Academy Bullets Swim Club 9
24. Unattached Ript 9 26. Blackline Aquatics 7
27. Rockford Marlins Swim Club 4 27. Riptide 4
29. Fox Valley Wave Swim Team Inc 2 30. Cyclone Swim Club 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/16/2015 - 7:52 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 14 Men 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Pool Record: P 53.97 7/18/2014 David E Plummer, NYAC-MR
Meet Record: M 53.97 7/18/2014 David E Plummer, NYAC-MR
57.19 NATL Nationals
58.99 JNAT Junior Nationals
1:00.79 FUTR Futures
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Daryl D Turner 20 Minnesota Aquati 57.01 55.88 NATL 20
27.34 55.88 (28.54)
2 Austin Byrd 21 Wisconsin Aquati 56.24 56.27 NATL 17
27.67 56.27 (28.60)
3 Nicholas C Pete 19 Schroeder YMCA S 56.99 56.50 NATL+ 16
27.28 56.50 (29.22)
4 Brett D Pinfold 20 Wisconsin Aquati 56.86 57.03 NATL 15
27.53 57.03 (29.50)
5 Andrew N Jovano 20 Nasa Wildcat Aqu 56.99 57.16 NATL 14
28.20 57.16 (28.96)
6 Todd B McCarthy 19 Wisconsin Aquati 57.24 57.53 JNAT 13
28.11 57.53 (29.42)
7 Ryan O'Donnell 22 Wisconsin Aquati 57.13 57.80 JNAT 12
27.83 57.80 (29.97)
8 Drew Keenan 18 New Trier Swim C 58.64 58.70 JNAT+ 11
28.23 58.70 (30.47)
=== B - Final ===
9 Nicholas A Saul 17 Iowa Flyers Swim 58.71 58.55 JNAT 9
28.79 58.55 (29.76)
10 Hunter C Connel 16 Red Wing Swim Cl 58.94 58.76 JNAT+ 7
28.66 58.76 (30.10)
11 Matthew J Boyd 20 Club Hawkeye-IA 58.71 58.79 JNAT 6
28.43 58.79 (30.36)
12 Tyler E Lentz 23 Iowa Flyers Swim 58.89 58.88 JNAT 5
28.65 58.88 (30.23)
13 John L Colin 17 Dubuque Area Swi 59.10 59.36 FUTR 4
28.47 59.36 (30.89)
14 Craig J Smith 17 West Swim Club-I 59.22 59.67 FUTR 3
28.67 59.67 (31.00)
15 Sam N Iida 16 Glenview Titan A 59.33 59.70 FUTR 2
29.01 59.70 (30.69)
16 Robert J Hemmin 19 Club Hawkeye-IA 59.34 59.92 FUTR 1
28.98 59.92 (30.94)
=== C - Final ===
17 Ivar M Iverson 17 South Eastern Aq 1:00.86 59.56 FUTR+
28.77 59.56 (30.79)
18 Shane D Blinkma 14 Hudson Area Swim 59.60 59.66 FUTR
29.42 59.66 (30.24)
19 Garner J Kohrel 17 Fox Valley Wave- 1:00.39 59.92 FUTR+
29.53 59.92 (30.39)
20 Brenden L Bolma 18 Cats Aquatic Tea 1:00.57 1:00.34 FUTR
28.33 1:00.34 (32.01)
21 William K Brent 16 Edina Swim Club- 1:00.33 1:00.52 FUTR
29.26 1:00.52 (31.26)
22 Luke J Eure 18 Davenport Metro- 1:01.09 1:00.90
29.44 1:00.90 (31.46)
23 Alec T Rutkowsk 18 Dubuque Area Swi 1:00.95 1:01.56
29.81 1:01.56 (31.75)
24 Jake W Noel 17 Mundelein Mustan 1:01.18 1:02.05
30.48 1:02.05 (31.57)
=== Preliminaries ===
2 Andrew R Teduit 22 Madison Aquatic- 56.39
18 Jonathon K Thie 20 Minnesota Aquati 59.40
19 Thomas V Rathbu 19 Club Hawkeye-IA 59.50
20 Kyle R Patnode 20 Club Hawkeye-IA 59.58
22 Connor Patrick 19 Maverick Swim Cl 59.78
23 Daniel J Bielsk 20 Minnetonka Swim- 1:00.16
25 Noah J Busch 20 Minnesota Aquati 1:00.37
28 Ryan A Miksch 21 Minnesota Aquati 1:00.84
33 Peter L Larson 14 Edina Swim Club- 1:01.21
34 Nicholas F Bory 16 St Charles Swim- 1:01.23
35 Colin M O'Leary 16 Barrington Swim- 1:01.24
35 Parker D Lemke 17 Blackline Aquati 1:01.24
37 Jackson B Madon 15 Dfac Swimming-WI 1:01.29
38 Jonathan L Buss 15 St Croix Swim Cl 1:01.30
39 Andrew N Rodrig 15 Ripon Community- 1:01.43
40 Stefan M Kitsos 17 Cedar Rapids Aqu 1:01.47
41 Connor J Gilles 19 Una Swaq-IL 1:01.61
42 Abraham D Eyman 18 Iowa Flyers Swim 1:01.66
43 Kevin J Van Cle 18 Elmbrook Swim Cl 1:01.77
44 Austin G Hartke 17 Una Red-IL 1:01.89
45 Peter C Lefebvr 18 Piranhas Swim Cl 1:01.90
45 Erik T Gessner 15 Edina Swim Club- 1:01.90
47 James T Tidd 18 South East Metro 1:01.91
48 Scott M Stern 16 Coho Swim Club-I 1:02.06
49 Calvin T Greve 18 Cedar Rapids Aqu 1:02.11
50 Anthony J Tremm 18 Chicago Wolfpack 1:02.13
51 Samuel P Dougla 17 Schroeder YMCA S 1:02.27
52 Tomer Korabelni 16 Elmbrook Swim Cl 1:02.40
53 Sam Salganik 17 Glenview Titan A 1:02.50
54 Nicholas L Jasi 15 Mundelein Mustan 1:02.62
55 Ryan A Smith 17 Coho Swim Club-I 1:02.88
56 Michael W Schwe 16 Fox Valley Swim- 1:02.90
57 Joshua N Wufles 16 West Express Swi 1:02.95
58 Bryce P Boston 20 Minnetonka Swim- 1:03.00
59 John B Tarpey 17 St Charles Swim- 1:03.08
60 John R Ruan 15 Fox Valley Swim- 1:03.14
61 Jared J Simpson 15 Fox Valley Swim- 1:03.15
62 Brennan A Blade 17 Davenport Metro- 1:03.16
63 William D Myhre 14 St Charles Swim- 1:03.25
64 Isaak E Webb 16 Pella Swim Club- 1:03.29
65 William S Scott 17 Iowa Flyers Swim 1:03.31
66 Tyler A Wrasman 16 Lake Country Swi 1:03.33
67 Robert B Wang 16 Fox Valley Swim- 1:03.44
67 Noah P Oldson 18 Schroeder YMCA S 1:03.44
69 Joseph A Myhre 17 St Charles Swim- 1:03.61
70 Jan E Hansen 19 Minnesota Aquati 1:03.70
71 Joshua J Muntif 16 Sea Devils-MN 1:03.98
72 Christopher A M 21 Schroeder YMCA S 1:04.00
73 Michael L Petro 15 Alligator Aquati 1:04.06
74 Andrew D Loy 17 Redbird Swim Clu 1:04.69
75 Zachary W Rentn 19 West Swim Club-I 1:04.72
76 Preston P Vesel 17 Badger Aquatics- 1:04.85
77 Josef S Hanson 16 Aquajets Swim Te 1:05.14
78 Allen Feng 18 Cats Aquatic Tea 1:05.17
79 Christopher D N 20 Redbird Swim Clu 1:05.45
80 Payton R Teduit 19 Madison Aquatic- 1:05.84
81 Matthew T Kearn 19 Coho Swim Club-I 1:06.09
-- Cort D Hanson 17 Aquajets Swim Te DQ
-- James W Hill 20 Alligator Aquati DFS
-- Brian J Woodbur 18 Minnesota Aquati NS
Men - Team Rankings - Through Event 14
1. Wisconsin Aquatics 292 2. Nasa Wildcat Aquatics 128
3. Club Hawkeye 83 4. Minnesota Aquatics 80
5. Edina Swim Club 62 6. Chicago Wolfpack Aquatic Club 29
7. Iowa Flyers Swim Club 26 8. St Charles Swim Team 25
9. Badger Aquatics Club 24 10. Schroeder YMCA Swim Team 23
10. Fox Valley Wave Swim Team Inc 23 12. Glenview Titan Aquatic Club 21
12. Maverick Swim Club 21 14. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 20
15. Ozaukee Aquatics 19 16. Alligator Aquatics 17
16. Academy Bullets Swim Club 17 18. McFarland Spartan Sharks 15
18. Unattached 15 18. Unattached 15
21. Aberdeen Swim Club 14 21. Barrington Swim Club 14
21. West Swim Club 14 24. Great Wolf Swim Team 13
25. South East Metro Sharks 11 25. New Trier Swim Club 11
27. Central Iowa Aquatics 9 27. Unattached Cats 9
29. Red Wing Swim Club 7 29. Unattached WA 7
29. Cats Aquatic Team 7 32. Fox Valley Swim Team 5
33. Glenbrook Aquatics 4 34. New Hope Crystal Plymouth Swim 2
34. J-Hawk Aquatic Club 2 36. Unattached 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/17/2015 - 9:30 AM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 15 Women 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Pool Record: P 3:47.16 7/18/2014 Wisconsin Aquatics, WA-WI
C Kinney, A Van Hout, I Martin, A Tamblyn
Meet Record: M 3:47.16 7/18/2014 Wisconsin Aquatics, WA-WI
C Kinney, A Van Hout, I Martin, A Tamblyn
3:52.69 NATL Nationals
3:56.49 JNAT Junior Nationals
4:04.29 FUTR Futures
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Ozaukee Aquatics-WI 'A' 3:50.13 3:47.14PNATL 40
1) Fore, Skylar B 15 2) r:+0.0 Drabot, Katherine 17
3) r:0.26 Fox, Mallory 16 4) r:0.34 Siehs, Amanda 19
r:+7.56 27.61 56.85 (56.85)
1:15.75 (18.90) 2:19.98 (1:23.13)
2:49.56 (29.58) 3:47.14 (1:27.16)
2 Wisconsin Aquati-WI 'A' 3:46.02 3:49.46 NATL 34
1) Tamblyn, Anne E 21 2) r:0.20 Berg, Marissa 18
3) r:0.23 Kinney, Chase 20 4) r:0.39 Grindall, Dana 20
r:+0.74 28.22 58.83 (58.83)
1:26.10 (27.27) 1:56.29 (57.46)
2:23.40 (27.11) 2:52.44 (56.15)
3:49.46 (57.02)
3 Aquajets Swim Te-MN 'A' 3:49.70 3:50.76 NATL 32
1) Wittmer, Rachel M 16 2) r:0.43 Avestruz, Zoe 17
3) r:0.11 Grobe, Kaia 18 4) r:0.24 Evensen, Courtney 17
r:+3.74 27.94 57.98 (57.98)
1:25.96 (27.98) 1:56.09 (58.11)
2:23.44 (27.35) 3:50.76 (1:54.67)
4 Patriot Aquatic-IL 'A' 3:54.39 3:53.17 JNAT 30
1) Falconer, Erin E 17 2) r:0.54 Smith, Madeline 16
3) r:0.33 Parker, Maxine 13 4) r:0.35 Lanigan, Reilly 16
r:+4.97 27.84 57.89 (57.89)
1:25.90 (28.01) 2:23.97 (1:26.08)
2:55.29 (31.32) 3:53.17 (1:29.20)
5 Nasa Wildcat Aqu-IL 'A' 3:56.44 3:54.69 JNAT 28
1) Avdic, Azra 16 2) r:0.32 Tierney, Ella 16
3) r:0.26 Coughlin, Cassidy 15 4) r:0.47 Tierney, Grace 18
r:+5.73 28.67 59.41 (59.41)
1:26.82 (27.41) 1:57.16 (57.75)
2:24.68 (27.52) 2:55.94 (58.78)
3:54.69 (58.75)
6 Ozaukee Aquatics-WI 'B' 3:57.10 3:55.09 JNAT+ 26
1) Herold, Emma E 17 2) r:0.19 Haebig, Autumn 16
3) r:0.29 Hosack, Lillie 15 4) r:0.57 Petersen, Alexadria 18
r:+0.70 28.41 58.39 (58.39)
1:26.30 (27.91) 1:56.39 (58.00)
2:24.35 (27.96) 2:54.94 (58.55)
3:23.34 (28.40) 3:55.09 (1:00.15)
7 Schroeder YMCA S-WI 'A' 3:50.69 3:55.11 JNAT 24
1) Knueppel, Jade S 15 2) r:0.12 Schoof, Ashlyn 16
3) r:0.18 Kudis, Danielle 18 4) r:0.26 Raatz, Abigail 20
r:+0.68 28.57 58.46 (58.46)
1:26.65 (28.19) 2:26.32 (1:27.86)
2:57.46 (31.14) 3:55.11 (1:28.79)
8 Barrington Swim-IL 'A' 3:59.07 3:55.24 JNAT+ 22
1) Tarazi, Valerie R 15 2) r:0.16 Emary, Magdalena 15
3) r:0.12 O'Leary, Bridget 13 4) r:0.32 Jacobsen, Kirsten 17
r:+4.15 28.62 59.33 (59.33)
1:28.02 (28.69) 1:59.41 (1:00.08)
2:27.68 (28.27) 2:58.69 (59.28)
3:25.79 (27.10) 3:55.24 (56.55)
9 Club Hawkeye-IA 'A' 3:54.41 3:55.95 JNAT 18
1) Flummerfelt, Taylor M 20 2) r:0.49 Sougstad, Emma 20
3) r:0.07 Campbell, Summer 19 4) r:0.50 Orvis, Allison 21
r:+0.77 27.74 58.84 (58.84)
1:26.74 (27.90) 1:57.35 (58.51)
2:25.24 (27.89) 2:56.79 (59.44)
3:55.95 (59.16)
10 New Trier Swim C-IL 'A' 3:57.29 3:56.03 JNAT+ 14
1) Wall, Ingrid J 16 2) r:0.33 Bishop, Brittany 18
3) r:0.35 Green, Julia 17 4) r:0.32 Haggerty, Mia 17
r:+0.72 28.53 58.90 (58.90)
1:27.16 (28.26) 1:57.83 (58.93)
2:26.25 (28.42) 2:57.02 (59.19)
3:24.89 (27.87) 3:56.03 (59.01)
11 Wisconsin Aquati-WI 'B' 3:53.73 3:56.04 JNAT 12
1) Martin, Madison L 19 2) r:+0.0 Carlson, Maria 19
3) r:0.28 Meinholz, Anna 21 4) r:0.21 Johnson, Rachel 21
r:+0.74 28.56 59.91 (59.91)
2:26.96 (1:27.05)
3:56.04 (1:29.08)
12 Blackline Aquati-MN 'B' 4:00.39 3:56.67 FUTR 10
1) Dolan, Abigail M 17 2) r:0.37 Wenman, Megan 16
3) r:0.23 Conners, Emily 17 4) r:0.24 Wenman, Anna 14
r:+0.75
1:26.60 ( ) 1:56.96 ( )
2:24.59 (27.63) 2:56.20 (59.24)
3:25.21 (29.01) 3:56.67 (1:00.47)
13 Chicago Wolfpack-IL 'A' 3:58.89 3:58.61 FUTR 8
1) Peterson, Anna G 15 2) r:0.01 Nealey, Kendra 16
3) r:0.12 Arce, Marysol 18 4) r:0.07 Rosenberg, Charotte 18
r:+0.74 28.80 1:00.25 (1:00.25)
1:27.63 (27.38) 1:59.09 (58.84)
2:27.97 (28.88) 2:59.34 (1:00.25)
3:27.77 (28.43) 3:58.61 (59.27)
14 Patriot Aquatic-IL 'B' 3:57.94 3:59.63 FUTR 6
1) King, Erica S 18 2) r:0.40 Wells, Paige 19
3) r:0.11 Richert, Emma 16 4) r:0.36 Nelson, Haley 17
r:+0.78 28.66 1:00.43 (1:00.43)
1:28.99 (28.56) 2:00.29 (59.86)
2:28.85 (28.56) 3:00.75 (1:00.46)
3:29.17 (28.42) 3:59.63 (58.88)
15 St Charles Swim-IL 'A' 3:56.91 4:00.23 FUTR 4
1) Sauer, Samantha E 17 2) r:0.31 Ryan, Emily 15
3) r:0.21 Guyett, Monica 17 4) r:0.53 Guyett, Audrey 16
r:+0.77 28.83 1:00.49 (1:00.49)
1:29.14 (28.65) 2:00.81 (1:00.32)
2:29.52 (28.71) 3:01.46 (1:00.65)
3:29.56 (28.10) 4:00.23 (58.77)
16 St Croix Swim Cl-MN 'A' 3:59.19 4:00.60 FUTR 2
1) Hutchins, Nicole C 21 2) r:0.28 Hinkle, Mickayla 18
3) r:0.54 Howard, Ava 16 4) r:0.33 Schwartz, Abigail 14
r:+0.79 28.70 1:01.18 (1:01.18)
1:29.56 (28.38) 2:00.78 (59.60)
2:29.17 (28.39) 3:00.23 (59.45)
3:29.32 (29.09) 4:00.60 (1:00.37)
17 Edina Swim Club-MN 'A' 4:00.31 4:00.88 FUTR
1) Arlandson, Grace R 15 2) r:0.15 Clarkowski, Sophie 15
3) r:0.41 Potter, Madison 14 4) r:0.47 McCarthy, Kelli 15
r:+0.82 1:00.43 (1:00.43)
2:00.26 (59.83)
3:01.46 (1:01.20)
4:00.88 (59.42)
18 Cats Aquatic Tea-IL 'A' 3:58.05 4:01.32 FUTR
1) Herchenbach, Staci L 17 2) r:0.33 Robbins, Meredith 16
3) r:0.18 Kutsko, Anhelina 17 4) r:0.50 Pyshnenko, Daria 16
r:+2.34 29.33 1:01.74 (1:01.74)
1:30.56 (28.82) 2:03.72 (1:01.98)
2:31.79 (28.07) 3:02.76 (59.04)
4:01.32 (58.56)
19 West Swim Club-IL 'A' 3:58.71 4:01.44 FUTR
1) Knutte, Alexandra K 15 2) r:0.19 McNamara, Kelly 18
3) r:0.51 Chiappe, Mia 16 4) r:0.34 Woolfe, Jessica 18
r:+0.69 28.41 1:00.08 (1:00.08)
1:28.16 (28.08) 1:58.63 (58.55)
2:27.34 (28.71) 2:59.62 (1:00.99)
3:28.54 (28.92) 4:01.44 (1:01.82)
20 Cyclone Swim Clu-IA 'A' 4:01.67 4:01.90 FUTR
1) Flatness, Alexandra L 21 2) r:0.48 Engel, Marissa 21
3) r:0.33 Roberts, Katherine 19 4) r:0.43 Evensen, Brooke 20
r:+8.77 29.36 1:01.21 (1:01.21)
1:30.67 (29.46) 2:02.07 (1:00.86)
2:31.21 (29.14) 3:02.10 (1:00.03)
3:31.20 (29.10) 4:01.90 (59.80)
21 Nasa Wildcat Aqu-IL 'B' 4:01.01 4:02.21 FUTR
1) Kolar, Jamie S 16 2) r:0.09 Andrew, Olivia 16
3) r:0.48 Kusio, Olivia 15 4) r:0.39 Kolar, Julie 15
r:+7.22 29.30 1:01.29 (1:01.29)
1:29.00 (27.71) 1:59.83 (58.54)
2:28.65 (28.82) 3:01.56 (1:01.73)
4:02.21 (1:00.65)
22 Team Millennium-IL 'A' 4:09.47 4:02.91 FUTR+
1) Curry, Adelaide M 19 2) r:0.04 Ungaretti, Natalie 14
3) r:0.09 Neilson, Samantha 15 4) r:0.16 Mullen, Theresa 17
r:+4.92 29.11 1:00.97 (1:00.97)
1:29.25 (28.28) 2:00.80 (59.83)
3:02.13 (1:01.33)
3:31.02 (28.89) 4:02.91 (1:00.78)
23 Minnetonka Swim-MN 'A' 4:01.66 4:04.02 FUTR
1) Levy, Sophie L 17 2) r:0.25 Ambrosen, Delaney 18
3) r:0.46 Anderson, Rachel 17 4) r:0.50 Buck, Erin 18
r:+2.95 29.54 1:01.49 (1:01.49)
1:30.35 (28.86) 2:02.29 (1:00.80)
2:30.83 (28.54) 3:03.02 (1:00.73)
3:32.48 (29.46) 4:04.02 (1:01.00)
24 Academy Bullets-IL 'A' 4:04.46 4:04.27 FUTR+
1) Rogowski, Grace N 15 2) r:0.32 Jacobs, Devin 18
3) r:0.37 Zhang, Connie 15 4) r:0.35 Moran, Amanda 19
r:+0.76 29.03 1:00.75 (1:00.75)
1:29.56 (28.81) 2:01.71 (1:00.96)
2:31.01 (29.30) 3:03.78 (1:02.07)
3:32.35 (28.57) 4:04.27 (1:00.49)
25 Riptide-MN 'A' 4:04.67 4:05.22
1) Bougie, Shea E 16 2) r:0.22 Rizzo, Lucia 15
3) r:0.07 Rizzo, Linnea 18 4) r:0.19 Van Meter, Cathrine 15
r:+0.75 29.53 1:01.62 (1:01.62)
1:31.13 (29.51) 2:02.22 (1:00.60)
2:32.27 (30.05) 3:04.25 (1:02.03)
3:33.82 (29.57) 4:05.22 (1:00.97)
26 South Metro Stor-MN 'A' 4:06.15 4:05.54
1) Thull, Liz J 15 2) r:0.28 Andersen, Anna 17
3) r:0.17 Harris, Lauren 17 4) r:0.08 Hathaway, Ryenne 15
r:+3.58 1:02.28 (1:02.28)
2:02.10 (59.82)
3:04.14 (1:02.04)
4:05.54 (1:01.40)
27 Glenbrook Aquati-IL 'A' 4:11.88 4:05.60
1) Baxamusa, Sabrina T 15 2) r:0.42 Qiao, Tiffany 15
3) r:0.27 Oliphant, Erin 17 4) r:0.35 Clesen, Emily 16
r:+0.75 29.55 1:02.11 (1:02.11)
1:30.81 (28.70) 2:02.49 (1:00.38)
2:31.46 (28.97) 3:02.99 (1:00.50)
3:32.50 (29.51) 4:05.60 (1:02.61)
28 Schroeder YMCA S-WI 'B' 4:03.74 4:05.89
1) Horne, Sydnie L 15 2) r:0.22 Bjornstad, Lindsey 14
3) r:0.48 Kirkpatrick, Cludia 16 4) r:0.40 Stoll, Taylor 17
r:+0.82 29.43 1:00.83 (1:00.83)
1:29.12 (28.29) 2:01.00 (1:00.17)
2:30.87 (29.87) 3:04.29 (1:03.29)
3:34.06 (29.77) 4:05.89 (1:01.60)
29 Fox Valley Swim-IL 'A' 4:09.23 4:06.56
1) Dulaney, Ryan M 16 2) r:+0.0 Hornstra, Mackenzie 17
3) r:0.16 Firnett, Sabrina 15 4) r:0.32 Tinney, Emma 16
r:+0.79 29.17 1:01.33 (1:01.33)
1:17.21 (15.88)
1:30.48 (13.27) 3:05.92 (1:48.71)
3:34.61 (28.69) 4:06.56 (1:00.64)
30 Blackline Aquati-MN 'A' 4:12.08 4:06.81
1) Snyder, Grace E 16 2) r:0.39 Gaertner, Caroline 18
3) r:0.29 Gaertner, Lorelei 16 4) r:0.28 Klein, Macy 14
r:+4.47 29.86 1:02.19 (1:02.19)
1:31.61 (29.42) 2:03.71 (1:01.52)
2:32.57 (28.86) 3:05.41 (1:01.70)
3:34.11 (28.70) 4:06.81 (1:01.40)
31 Chicago Wolfpack-IL 'B' 4:07.32 4:07.68
1) MacNamara, Clare M 17 2) r:0.42 Cox, Lauren 15
3) r:0.25 Voorhees, Danel 21 4) r:0.34 Hines, Brianna 18
r:+3.94 1:01.49 (1:01.49)
2:02.82 (1:01.33)
3:05.80 (1:02.98)
4:07.68 (1:01.88)
32 New Trier Swim C-IL 'B' 4:02.66 4:07.73
1) Adams, Samantha Q 17 2) r:0.35 Jardeleza, Maria 18
3) r:0.31 Conley, Morgan 17 4) r:0.24 Retondo, Nicole 18
r:+5.85 28.84 1:00.59 (1:00.59)
1:30.23 (29.64) 2:03.31 (1:02.72)
2:32.52 (29.21) 3:07.04 (1:03.73)
3:34.85 (27.81) 4:07.73 (1:00.69)
33 Elmbrook Swim Cl-WI 'A' 4:10.10 4:08.35
1) Schaetz, Emma J 15 2) r:0.30 Daniel, Natalie 15
3) r:0.33 Westcott, Leah 15 4) r:0.30 Gustafson, Gwen 15
r:+0.84 30.14 1:02.32 (1:02.32)
1:32.02 (29.70) 2:04.47 (1:02.15)
2:34.80 (30.33) 3:08.05 (1:03.58)
3:36.71 (28.66) 4:08.35 (1:00.30)
34 Lake Country Swi-WI 'A' 4:07.50 4:08.63
1) Doty, Megan E 17 2) r:0.29 Lewandowski, Alyssa 16
3) r:0.21 Adamski, Lindsay 18 4) r:0.51 Schaefer, Amanda 18
r:+0.78 28.11 58.44 (58.44)
1:27.72 (29.28) 2:00.50 (1:02.06)
2:31.07 (30.57)
3:35.16 ( ) 4:08.63 ( )
35 Fox Valley Swim-IL 'B' 4:12.11 4:08.96
1) Simpson, Paige E 16 2) r:0.41 Hunt, Hannah 16
3) r:0.21 Erlechman, Wyli 16 4) r:0.48 Mathew, Avery 17
r:+2.17 29.82 1:02.30 (1:02.30)
1:32.31 (30.01) 2:06.74 (1:04.44)
2:35.25 (28.51) 3:07.44 (1:00.70)
3:36.32 (28.88) 4:08.96 (1:01.52)
36 Aberdeen Swim Cl-SD 'A' 4:13.56 4:10.09
1) Hogg, Molly M 16 2) r:0.53 Erickson, Katherine 15
3) r:0.26 Grebner, Lillian 12 4) r:0.33 Kastigar, Hannah 19
r:+3.74 29.63 1:01.50 (1:01.50)
1:32.10 (30.60) 2:05.39 (1:03.89)
2:35.48 (30.09) 3:09.56 (1:04.17)
3:38.30 (28.74) 4:10.09 (1:00.53)
37 McFarland Sparta-WI 'A' 4:10.99 4:10.32
1) Moderski, Alexandra C 14 2) r:0.17 Blackdeer, Emma 17
3) r:0.34 Frankwicz, Keely 17 4) r:0.28 Hagen, Sara 17
r:+0.76 28.30 59.01 (59.01)
1:29.91 (30.90) 2:04.28 (1:05.27)
2:34.44 (30.16) 3:08.76 (1:04.48)
3:37.98 (29.22) 4:10.32 (1:01.56)
38 Edina Swim Club-MN 'B' 4:01.56 4:11.87
1) Seymour, Emma S 15 2) r:0.23 Fairman, Isabella 17
3) r:0.55 Ellis, Anna 15 4) r:0.30 Lee, Thomasin 19
r:+3.87 29.50 1:02.10 (1:02.10)
1:31.60 (29.50) 2:03.78 (1:01.68)
2:34.77 (30.99) 3:08.80 (1:05.02)
3:38.47 (29.67) 4:11.87 (1:03.07)
39 Academy Bullets-IL 'B' 4:12.46 4:12.05
1) Hermann, Kendall M 16 2) r:+0.0 McGovern, Natalie 18
3) r:0.21 Brodt, Alison 18 4) r:0.19 McDermott, Fiona 17
r:+4.54 29.92 1:02.60 (1:02.60)
1:33.28 (30.68) 2:06.73 (1:04.13)
2:36.30 (29.57) 3:09.07 (1:02.34)
3:39.21 (30.14) 4:12.05 (1:02.98)
40 Coho Swim Club-IL 'A' 4:08.28 4:13.04
1) Kurzydlo, Lauren G 17 2) r:0.22 Kurzydlo, Lily 15
3) r:0.38 Kearney, Shannon 15 4) r:0.35 Guanci, Margaret 15
r:+4.56 29.80 1:02.18 (1:02.18)
1:32.09 (29.91) 2:06.49 (1:04.31)
2:37.75 (31.26) 3:10.57 (1:04.08)
3:39.83 (29.26) 4:13.04 (1:02.47)
41 West Swim Club-IL 'B' 4:09.41 4:13.70
1) Graham, Emily M 15 2) r:0.19 Willemse, Maud 15
3) r:0.20 Bowater, Stephanie 15 4) r:0.45 Clancy, Catherine 17
r:+4.54 29.51 1:00.99 (1:00.99)
1:31.15 (30.16) 2:06.08 (1:05.09)
2:36.45 (30.37) 3:11.20 (1:05.12)
3:40.78 (29.58) 4:13.70 (1:02.50)
42 Phoenix Swim Tea-MN 'A' 4:12.08 4:13.76
1) Matlashewski, Roksolana K 14 2) r:+0.0 Lancey, Ashley 20
3) r:0.35 Vaudreuil, Maria 17 4) r:0.43 Matlashewski, Zanna 15
r:+0.71 30.04 1:02.92 (1:02.92)
1:18.18 (15.26)
1:32.98 (14.80) 3:09.87 (1:51.69)
3:40.35 (30.48) 4:13.76 (1:03.89)
43 South East Metro-MN 'A' 4:10.19 4:14.65
1) Strong, Madelyn L 18 2) r:0.20 Sortland, Ana 18
3) r:0.35 Kunze, Abigail 16 4) r:0.28 Curphy, Mclaren 17
r:+0.78 29.72 1:01.99 (1:01.99)
1:32.54 (30.55) 2:06.29 (1:04.30)
3:10.06 (1:03.77)
3:40.48 (30.42) 4:14.65 (1:04.59)
44 Team Millennium-IL 'B' 4:13.88 4:19.93
1) Gill, Alexandra L 15 2) r:0.01 Woods, Jacqueline 21
3) r:0.16 Drnek, Claire 16 4) r:0.25 Gartland, Nora 19
r:+0.80 31.06 1:05.03 (1:05.03)
1:34.59 (29.56) 2:08.32 (1:03.29)
2:38.66 (30.34) 3:12.53 (1:04.21)
3:45.30 (32.77) 4:19.93 (1:07.40)
Women - Team Rankings - Through Event 15
1. Wisconsin Aquatics 311 2. Ozaukee Aquatics 166
3. Nasa Wildcat Aquatics 122 4. Aquajets Swim Team 96
5. Patriot Aquatic Club 91 6. Schroeder YMCA Swim Team 89
7. Barrington Swim Club 60 8. Chicago Wolfpack Aquatic Club 44
9. Club Hawkeye 43 10. Aberdeen Swim Club 37
11. Madison Aquatic Club 34 12. Mantas Swim Club 31
12. New Trier Swim Club 31 14. St Charles Swim Team 30
14. Waukesha Express Swim Team 30 16. Edina Swim Club 24
17. Springfield YMCA Swim Team 21 18. Minnesota Aquatics 20
19. St Croix Swim Club 18 20. Blackline Aquatics 17
21. Dfac Swimming 14 22. Piranhas Swim Club 13
23. Unattached WA 12 23. Fox Valley Swim Team 12
25. Unattached Ript 9 25. Academy Bullets Swim Club 9
27. Riptide 4 27. Rockford Marlins Swim Club 4
29. Fox Valley Wave Swim Team Inc 2 30. Cyclone Swim Club 1
Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License 7/16/2015 - 8:18 PM
2015 Speedo Sectionals @ Minneapolis, Sanction #: MN155-06-31M
Jean K. Freeman Aquatic Center
Event 16 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Pool Record: P 3:25.27 7/20/2012 Minnesota Aquatics
K Van Swol, D Toomey, B Griggs, D Brebrick
Meet Record: M 3:22.13 7/23/2009 Minnesota Aquatics
M Richards, C Carlson, S Miller, A Wold
3:29.29 NATL Nationals
3:34.89 JNAT Junior Nationals
3:40.89 FUTR Futures
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Wisconsin Aquati-WI 'A' 3:22.41 3:22.67 NATL 40
1) Barsanti, Ryan J 20 2) r:0.44 Clifton, Cannon 20
3) r:0.35 Hutchins, Matthew 20 4) r:0.22 Stack, Ryan 19
r:+0.76 24.66 51.41 (51.41)
1:41.18 (49.77)
2:32.23 (51.05)
2:56.08 (23.85) 3:22.67 (50.44)
2 Club Hawkeye-IA 'A' 3:29.22 3:26.70 NATL 34
1) Halsmer, Joseph J 20 2) r:0.34 Smith, Jack 19
3) r:0.37 Hemmingsen, Robert 19 4) r:0.42 Gannon, Kyle 20
r:+0.70 24.45 52.16 (52.16)
1:16.13 (23.97) 1:42.34 (50.18)
2:07.66 (25.32) 2:35.61 (53.27)
3:00.15 (24.54) 3:26.70 (51.09)
3 Wisconsin Aquati-WI 'B' 3:33.37 3:32.65 JNAT 32
1) Tran, Harrison D 19 2) r:0.37 Maloney, Sean 19
3) r:0.34 Mueller, Nathan 19 4) r:0.39 Mandli, Jacob 21
r:+0.73 25.74 53.77 (53.77)
1:45.45 (51.68)
2:38.58 (53.13)
3:04.49 (25.91) 3:32.65 (54.07)
4 Dubuque Area Swi-IA 'A' 3:32.03 3:33.50 JNAT 30
1) Huff, Jordan M 23 2) r:0.18 Colin, Benjamin 18
3) r:0.31 Rutkowski, Alec 18 4) r:0.23 Colin, John 17
r:+0.76 25.11 51.53 (51.53)
1:17.29 (25.76) 1:45.70 (54.17)
2:11.64 (25.94) 2:40.31 (54.61)
3:05.37 (25.06) 3:33.50 (53.19)
5 New Trier Swim C-IL 'A' 3:37.69 3:34.39 JNAT+ 28
1) Kinsella, Willie E 17 2) r:-0.03 Keenan, Drew 18
3) r:0.42 Brooks, Daniel 17 4) r:0.41 McQuet, Murphy 18
r:+0.63 26.10 54.98 (54.98)
1:20.64 (25.66) 1:48.31 (53.33)
2:13.95 (25.64) 2:42.15 (53.84)
3:06.81 (24.66) 3:34.39 (52.24)
6 Fox Valley Swim-IL 'A' 3:36.14 3:34.44 JNAT+ 26
1) Tarin, Victor 21 2) r:0.25 Weng, Eric 16
3) r:0.32 Ciezczak, Matthew 17 4) r:0.14 Schwers, Michael 16
r:+2.74 24.67 52.15 (52.15)
1:16.83 (24.68) 1:46.28 (54.13)
2:11.93 (25.65) 2:40.57 (54.29)
3:05.76 (25.19) 3:34.44 (53.87)
7 Ozaukee Aquatics-WI 'A' 3:37.47 3:35.33 FUTR 24
1) Hobbs, William J 16 2) r:0.43 Bodart, Bailey 17
3) r:0.18 O'Connor, Sean 16 4) r:0.21 Plachinski, Nicolas 18
r:+3.04 25.47 54.64 (54.64)
2:15.26 (1:20.62)
2:43.18 ( )
3:08.19 (25.01) 3:35.33 (52.15)
8 Chicago Wolfpack-IL 'A' 3:41.00 3:35.86 FUTR+ 22
1) Barth, Billy J 18 2) r:0.38 Furlong, Jacob 15
3) r:0.30 Kuwahara, Ryota 21 4) r:0.66 Shields, Reilly 17
r:+0.70 53.46 (53.46)
1:18.63 (25.17) 1:46.23 (52.77)
2:12.38 (26.15) 3:35.86 (1:49.63)
9 Glenview Titan A-IL 'A' 3:40.83 3:36.11 FUTR 18
1) Salganik, Sam 17 2) r:0.21 Connor, Michael 19
3) r:0.18 Pasquesi, Justin 22 4) r:0.36 Iida, Sam 16
r:+4.50 26.18
1:20.87 ( ) 1:50.45 ( )
2:15.71 (25.26) 2:43.68 (53.23)
3:09.03 (25.35) 3:36.11 (52.43)
10 Badger Aquatics-WI 'A' 3:36.96 3:36.71 FUTR 14
1) Draves, Michael L 15 2) r:+0.0 Lindstrom, Andrew 19
3) r:0.50 McDade, Bennett 15 4) r:0.12 Menninga, Nicholas 20
r:+0.81 26.16 54.22 (54.22)
1:10.01 (15.79)
2:15.21 (1:05.20) 2:43.67 (1:33.66)
3:08.31 (24.64) 3:36.71 (53.04)
11 Nasa Wildcat Aqu-IL 'A' 3:42.10 3:37.32 FUTR+ 12
1) Tucker, Quinn H 17 2) r:0.18 Soos, Daniel 18
3) r:0.35 Park, Jae 19 4) r:0.19 Olszewski, Maciej 18
r:+0.79 26.76 54.71 (54.71)
1:20.93 (26.22) 1:48.82 (54.11)
2:14.32 (25.50) 2:41.73 (52.91)
3:07.93 (26.20) 3:37.32 (55.59)
12 Schroeder YMCA S-WI 'A' 3:30.24 3:37.96 FUTR 10
1) Schoof, Mason L 15 2) r:0.13 Manz, Wesley 22
3) r:0.17 Douglass, Samuel 17 4) r:0.30 Meyers, Christopher 21
r:+3.33 26.05 54.11 (54.11)
1:19.37 (25.26) 1:47.38 (53.27)
2:13.35 (25.97) 2:41.78 (54.40)
3:08.34 (26.56) 3:37.96 (56.18)
13 South East Metro-MN 'A' 3:37.86 3:38.06 FUTR 8
1) Tidd, James T 18 2) r:0.37 McPherson, Ryan 17
3) r:0.10 Langstraat, Tyler 17 4) r:0.20 McPherson, Kevin 18
r:+0.59 25.26 53.74 (53.74)
1:19.79 (26.05) 1:49.02 (55.28)
2:16.09 (27.07) 2:45.47 (56.45)
3:10.22 (24.75) 3:38.06 (52.59)
14 St Charles Swim-IL 'A' 3:31.62 3:38.96 FUTR 6
1) Myhre, Joseph A 17 2) r:0.21 Duffy, Alexander 19
3) r:0.31 Boryk, Nicholas 16 4) r:0.67 Myhre, William 14
r:14.57 25.32 53.47 (53.47)
1:47.78 (54.31)
2:13.69 (25.91) 2:43.13 (55.35)
3:09.59 (26.46) 3:38.96 (55.83)
15 Maverick Swim Cl-IL 'A' 3:50.38 3:39.43 FUTR+ 4
1) Lamb, Connor Patrick B 19 2) r:0.26 Gerlach, Eric 17
3) r:0.31 Kluge, Kevin 17 4) r:0.22 Dillmann, Alexander 17
r:+0.68 26.32 54.89 (54.89)
1:20.27 (25.38) 1:48.84 (53.95)
2:14.52 (25.68) 2:42.75 (53.91)
3:09.36 (26.61) 3:39.43 (56.68)
16 West Swim Club-IL 'A' 3:38.87 3:40.49 FUTR 2
1) Johnson, Evan A 18 2) r:0.40 Bowater, William 16
3) r:0.28 Lienhart, Banistre 19 4) r:0.33 Linden, Matthew 16
r:+4.63 25.88 55.67 (55.67)
1:21.81 (26.14) 1:51.70 (56.03)
2:17.31 (25.61) 2:45.92 (54.22)
3:11.35 (25.43) 3:40.49 (54.57)
17 Alligator Aquati-IL 'A' 3:43.97 3:40.82 FUTR+
1) Andrew, Benjamin H 17 2) r:0.67 Debkowski, Jakub 17
3) r:0.43 Wilcher, Sam 26 4) r:0.57 Petro, Michael 15
r:+6.01 54.64 (54.64)
1:52.36 (57.72)
2:46.22 (53.86)
3:40.82 (54.60)
18 Edina Swim Club-MN 'A' 3:32.74 3:40.84 FUTR
1) Larson, Johnthomas S 16 2) r:0.32 Pearthree, Ben 18
3) r:0.07 Pruett, Charlesewis 18 4) r:0.16 Hedman, Matthew 18
r:+0.67 26.26 54.42 (54.42)
1:20.32 (25.90) 1:49.48 (55.06)
2:15.59 (26.11) 2:45.46 (55.98)
3:11.60 (26.14) 3:40.84 (55.38)
19 Madison Aquatic-WI 'A' 3:39.38 3:40.86 FUTR
1) Jessen, Ryan C 19 2) r:0.38 Mistry, Cyrus 26
3) r:0.43 Allen, Jackson 21 4) r:0.15 Teduits, Andrew 22
r:14.39 26.30 56.19 (56.19)
1:24.02 (27.83) 1:54.26 (58.07)
2:18.72 (24.46) 2:47.50 (53.24)
3:13.13 (25.63) 3:40.86 (53.36)
20 Aquajets Swim Te-MN 'A' 3:38.99 3:41.39
1) Schilling, Samuel G 17 2) r:0.42 Hanson, Josef 16
3) r:-0.04 Walker, Christpher 18 4) r:0.37 Swanson, Brandt 19
r:+3.70 26.02 54.65 (54.65)
1:21.18 (26.53) 1:51.40 (56.75)
2:17.43 (26.03) 2:46.75 (55.35)
3:12.38 (25.63) 3:41.39 (54.64)
21 Redbird Swim Clu-IL 'A' 3:40.08 3:41.59
1) Loy, Andrew D 17 2) r:0.26 Neaveill, Chrispher 20
3) r:0.49 Neaveill, Tyler 22 4) r:0.14 Neaveill, Samuel 17
r:12.04 27.26 55.82 (55.82)
1:51.78 (55.96)
2:18.13 (26.35) 2:47.96 (56.18)
3:13.92 (25.96) 3:41.59 (53.63)
22 Cats Aquatic Tea-IL 'A' 3:29.77 3:42.01
1) Baginski, Nicholas S 15 2) r:0.51 Harrington, Matthew 18
3) r:0.22 Bolman, Brenden 18 4) r:0.74 Feng, Allen 18
r:+0.63 25.08 52.80 (52.80)
1:47.42 (54.62)
2:13.19 (25.77) 2:42.65 (55.23)
3:10.52 (27.87) 3:42.01 (59.36)
23 Fox Valley Swim-IL 'B' 3:44.77 3:42.30
1) Wang, Robert B 16 2) r:0.29 Ruan, John 15
3) r:-0.12 Morse, Ethan 15 4) r:0.38 Sajaev, Phillip 16
r:+0.74 26.91 56.42 (56.42)
1:22.79 (26.37) 1:52.12 (55.70)
2:17.80 (25.68) 2:47.01 (54.89)
3:13.15 (26.14) 3:42.30 (55.29)
24 Badger Aquatics-WI 'B' 3:50.54 3:43.07
1) Horton, Drake E 16 2) r:0.05 Weng, Roy 17
3) r:0.36 Guttmann, Marcus 25 4) r:0.19 Vesely, Preston 17
r:+0.86 26.42 55.95 (55.95)
1:22.46 (26.51) 1:51.54 (55.59)
2:17.58 (26.04) 2:45.75 (54.21)
3:11.72 (25.97) 3:43.07 (57.32)
25 South Metro Stor-MN 'A' 3:39.64 3:43.64
1) Trepanier, Andrew K 14 2) r:0.22 Sabal, Luke 18
3) r:0.39 Robrock, Craig 17 4) r:0.20 Sabal, Matthew 18
r:+0.64 25.39 54.13 (54.13)
1:20.17 (26.04) 1:50.13 (56.00)
2:16.70 (26.57) 2:47.10 (56.97)
3:13.19 (26.09) 3:43.64 (56.54)
26 Edina Swim Club-MN 'B' 3:42.92 3:44.13
1) Pihlstrom, Isaiah T 16 2) r:0.45 Larson, Peter 14
3) r:0.11 Gessner, Erik 15 4) r:0.45 Grassle, Williamson 16
r:+0.72 26.48 55.42 (55.42)
1:21.82 (26.40) 1:51.11 (55.69)
3:15.02 ( ) 3:44.13 ( )
27 Mundelein Mustan-IL 'A' 3:47.93 3:44.77
1) Dooley, Jimmy W 17 2) r:0.17 Noel, Kyle 17
3) r:0.41 Noel, Jake 17 4) r:0.36 Jasinski, Nicholas 15
r:+4.93 26.86 56.08 (56.08)
1:22.40 (26.32) 1:52.17 (56.09)
2:19.17 (27.00) 2:48.39 (56.22)
3:15.18 (26.79) 3:44.77 (56.38)
28 West Swim Club-IL 'B' 3:46.14 3:44.96
1) Credit, Weston R 17 2) r:0.48 O'Bryan, Lucas 18
3) r:0.14 Hewett, Benjamin 18 4) r:0.31 Rentner, Zachary 19
r:+2.73 55.77 (55.77)
1:52.73 (56.96)
2:49.27 (56.54)
3:44.96 (55.69)
29 Elmbrook Swim Cl-WI 'A' 3:47.15 3:45.11
1) Rumpit, Connor J 16 2) r:0.18 Attenberger, Beamin 16
3) r:0.51 Korabelnikov, Tomer 16 4) r:0.30 Van Cleave, Kevin 18
r:+0.75 26.91 56.06 (56.06)
1:22.98 (26.92) 1:52.74 (56.68)
2:19.77 (27.03) 2:50.39 (57.65)
3:16.40 (26.01) 3:45.11 (54.72)
30 Patriot Aquatic-IL 'A' 3:38.50 3:45.56
1) Reiff, Nate M 17 2) r:0.67 Koto, Nicholasgorge 18
3) r:0.49 Ng, Daniel 15 4) r:0.41 Lefebvre, Andrew 17
r:+0.74 25.92 55.11 (55.11)
1:22.08 (26.97) 1:50.68 (55.57)
2:17.49 (26.81) 2:47.64 (56.96)
3:14.92 (27.28) 3:45.56 (57.92)
31 St Croix Swim Cl-MN 'A' 3:47.04 3:46.01
1) Busse, Jonathan L 15 2) r:0.28 Busse, Jesse 17
3) r:0.26 Larson, Maximilian 17 4) r:0.26 Anderson, Brady 19
r:+7.36 27.55 57.40 (57.40)
1:24.55 (27.15) 1:53.86 (56.46)
2:20.83 (26.97) 2:50.23 (56.37)
3:16.68 (26.45) 3:46.01 (55.78)
32 Minnetonka Swim-MN 'A' 3:51.08 3:46.43
1) Boston, Bryce P 20 2) r:0.44 Pederson, Thomas 16
3) r:0.27 Conati, Marco 15 4) r:0.34 Bielski, Daniel 20
r:+0.68 27.12 55.71 (55.71)
1:22.90 (27.19) 1:53.31 (57.60)
2:20.09 (26.78) 2:50.04 (56.73)
3:16.85 (26.81) 3:46.43 (56.39)
33 Schroeder YMCA S-WI 'B' 3:43.39 3:46.70
1) Siverhus, Collin D 16 2) r:0.02 Lewis, Chandler 19
3) r:0.48 Mills, Michael 18 4) r:0.46 McCormick, John 16
r:+0.71 27.15 56.72 (56.72)
1:22.96 (26.24) 1:52.42 (55.70)
2:19.14 (26.72) 2:48.52 (56.10)
3:16.56 (28.04) 3:46.70 (58.18)
34 Barrington Swim-IL 'A' 3:51.03 3:48.54
1) Fish, Andrew S 16 2) r:0.32 Cross, Colin 17
3) r:0.45 O'Leary, Colin 16 4) r:0.58 Gavars, Mitchell 16
r:14.49 27.00 57.18 (57.18)
1:23.89 (26.71) 1:54.84 (57.66)
2:22.78 (27.94) 2:53.18 (58.34)
3:19.60 (26.42) 3:48.54 (55.36)
35 Chicago Wolfpack-IL 'B' 3:48.62 3:48.74
1) Tremmel, Anthony J 18 2) r:0.14 Grobe, Christian 21
3) r:0.51 Glaab, Gregory 18 4) r:0.36 Almaraz, Ramiro 21
r:+2.10 27.30 57.33 (57.33)
1:24.79 (27.46) 1:54.48 (57.15)
2:21.79 (27.31) 2:51.89 (57.41)
3:18.92 (27.03) 3:48.74 (56.85)
36 Lake Country Swi-WI 'A' 3:47.28 3:49.56
1) Grinwald, Mitchell F 17 2) r:0.31 Grimes, Corbin 18
3) r:0.38 Woida, Nicholas 16 4) r:0.35 Wrasman, Tyler 16
r:+0.78 26.96
1:53.13 ( )
2:20.38 (27.25) 2:50.79 (57.66)
3:18.98 (28.19) 3:49.56 (58.77)
37 New Trier Swim C-IL 'B' 3:45.24 3:49.69
1) Robertson, Maxwell I 17 2) r:0.43 Walter, Jack 16
3) r:0.63 Wilson, Tommy 15 4) r:0.18 Nash, Charles 18
r:+0.65 26.76 55.07 (55.07)
1:21.81 (26.74) 1:51.77 (56.70)
2:19.12 (27.35) 2:49.33 (57.56)
3:18.47 (29.14) 3:49.69 (1:00.36)
38 Sterling Stingra-IL 'A' 3:37.78 3:50.35
1) Dir, Keaton W 19 2) r:0.29 Pillars, Brandon 17
3) r:0.37 Christensen, Thomas 15 4) r:0.35 Carlson, Caleb 16
r:+4.86 25.99 54.44 (54.44)
1:23.05 (28.61) 1:55.02 (1:00.58)
2:23.41 (28.39) 2:55.53 (1:00.51)
3:21.70 (26.17) 3:50.35 (54.82)
39 Fox Valley Wave-WI 'A' 3:47.61 3:50.51
1) Boehnlein, Maxwell S 16 2) r:0.34 Revolinski, Ryan 18
3) r:0.34 Vandenberg, Josiah 16 4) r:0.35 Donnellan, James 18
r:+0.77 27.34 57.32 (57.32)
1:24.20 (26.88) 1:54.96 (57.64)
2:22.15 (27.19) 2:52.70 (57.74)
3:19.30 (26.60) 3:50.51 (57.81)
40 Academy Bullets-IL 'A' 3:44.17 3:50.91
1) Tjards, John A 16 2) r:0.38 Sego, Ryan 15
3) r:0.67 Dallesasse, Eric 16 4) r:0.33 Stern, Michael 16
r:+0.80 27.11 57.46 (57.46)
1:25.61 (28.15) 1:57.93 (1:00.47)
2:24.98 (27.05) 2:55.64 (57.71)
3:21.83 (26.19) 3:50.91 (55.27)
41 Glenbrook Aquati-IL 'A' 3:49.07 3:52.50
1) Chan, Wesley Y 16 2) r:0.20 Hagerty, Thomas 17
3) r:0.22 Leven, Alec 15 4) r:0.11 Baxamusa, Arshad 17
r:+0.72 58.66 (58.66)
1:53.77 (55.11)
2:54.18 (1:00.41)
3:52.50 (58.32)
42 Great Wolf Swim-MN 'A' 3:48.36 3:52.66
1) Allen, Keanan T 17 2) r:0.29 Poellinger, Alender 16
3) r:0.22 Wielinski, Jacob 18 4) r:0.25 Darling, Riley 18
r:+4.15 27.99 59.13 (59.13)
1:28.18 (29.05) 1:59.49 (1:00.36)
2:26.67 (27.18) 2:56.15 (56.66)
3:22.56 (26.41) 3:52.66 (56.51)
-- Coho Swim Club-IL 'A' 3:43.03 DQ
1) Kochman, Edward G 18 2) r:-0.06 Stern, Scott 16
3) r:0.60 Smith, Ryan 17 4) r:0.54 Kearney, Christpher 17
r:+8.05 28.00 59.31 (59.31)
1:26.32 (27.01) 1:56.02 (56.71)
2:54.09 (58.07)
3:19.32 (25.23) DQ (53.23)
Men - Team Rankings - Through Event 16
1. Wisconsin Aquatics 364 2. Nasa Wildcat Aquatics 140
3. Club Hawkeye 117 4. Minnesota Aquatics 80
5. Edina Swim Club 62 6. Chicago Wolfpack Aquatic Club 51
7. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 50 8. Ozaukee Aquatics 43
9. New Trier Swim Club 39 9. Glenview Titan Aquatic Club 39
11. Badger Aquatics Club 38 12. Schroeder YMCA Swim Team 33
13. St Charles Swim Team 31 13. Fox Valley Swim Team 31
15. Iowa Flyers Swim Club 26 16. Maverick Swim Club 25
17. Fox Valley Wave Swim Team Inc 23 18. South East Metro Sharks 19
19. Alligator Aquatics 17 19. Academy Bullets Swim Club 17
21. West Swim Club 16 22. Unattached 15
22. McFarland Spartan Sharks 15 22. Unattached 15
25. Barrington Swim Club 14 25. Aberdeen Swim Club 14
27. Great Wolf Swim Team 13 28. Unattached Cats 9
28. Central Iowa Aquatics 9 30. Cats Aquatic Team 7
30. Unattached WA 7 30. Red Wing Swim Club 7
33. Glenbrook Aquatics 4 34. J-Hawk Aquatic Club 2
34. New Hope Crystal Plymouth Swim 2 36. Unattached 1