2015 Australia State Teams Challenge - Meet Results


9/26/2015 - 9/27/2015  
SWIMMING AUSTRALIA SHORT COURSE STATE TEAMS CHALLENGE, AIS, Canberra,
 
GIRLS
13-14 years
 
50m freestyle Eliza King (QLD) 25.76 Madel Falconer (NZL) 25.78 Larah Fedalto (QLD) 25.94
100m freestyle Laticia Transom (QLD) 55.27Molly Bachelor (VIC) 55.87 Eliza King (QLD) 55.91
200m freestyle Laticia Transom (QLD) 1:59.67 (Meet Rec) Beth Mounfield (SA) 2:01.08 Molly Bachelor (VIC) 2:01.17
400m freestyle Beth Mounfield (SA) 4:12.52 Laticia Transom (QLD) 4:12.53 Molly Bachelor (VIC) 4:12.68
800m freestyle: Molly Bachelor (VIC) 8:38.23 Jacinta Essam (NSW) 8.44.53 Charlotte Mitchell (QLD) 8:45.44
50m butterfly Natasha Ramsden (NSW) 27.62 Kaylee McKeown (QLD) 27.64 Larah Fedalto (QLD) 27.92
100m butterfly Kara Svensen (QLD) 1:02.36 Kayla Costa (VIC) 1:02.37 Brittany Castelluzzo (SA) 1:02.49
200m butterfly Kara Svenson (QLD) 2:15.04 Charlotte Mitchell (QLD) 2:15.76 Laura Davy (VIC) 2:17.28
50m backstroke Kaylee McKeown (QLD) 27.74 (Meet Rec) Kyla Alexander (NZL) 29.07 Emily Bresnehan (VIC) 29.36
100m backstroke Kaylee McKeown (QLD) 59.42 (Meet Rec) Laticia Transom (QLD) 1:02.93 Jetson Freya (TAS) 1:02.98
200m backstroke Kaylee McKeown (QLD) 2:07.70 (Meet Rec) Greta Agnew (NZL) 2:16.38 Antonia Burd (QLD) 2.16.71
50m breaststroke Caitlin Walsh (NSW) 32.84 Sarah Beale (QLD) 32.88 Kaylee Jackson (NZL) 33.12
100m breaststroke Sarah Beale (QLD) 1:10.94 Kaylee Jackson (NZL) 1:12.45 Tess Shrestha (SA) 1:12.50
200m breaststroke Sarah Beale 2:30.19 Keila Trewavis (VIC) 2:33.17 Emily Krummell 2:33.67
200m individual medley Kaylee McKeown (QLD) 2:14.81 Jacinta Essam (NSW) 2:16.57 Brittany Castelluzzo (SA) 2:19.89
400m individual medley Jacinta Essam (NSW) 4:51.48 Darian Quadrio  (NSW) 4:57.49 Brittany Castelluzzo (SA) 4:58.81
4x100m medley relay QLD 4:07.28 (Meet Rec) NSW 4:15.30 NZL 4:17.56
4x100m freestyle relay QLD 3:44.20 VIC 3:49.77 SA 3:50.11
 
 
15-16 years
50m freestyle Shayna Jack (QLD) 24.86 (State Teams Rec) Gabrielle Fa’Amausili (NZL) 24.92 Gemma Cooney (QLD) 25.30
100m freestyle Gemma Cooney (QLD) 54.33 Shayna Jack (QLD) 54.59 Julia Hawkins (VIC) 55.60
200m freestyle Shayna Jack (QLD) 1:58.05 Gemma Cooney (QLD) 1:59.25 Elyse Wood (VIC) 1:59.64
400m freestyle Laura Taylor (QLD) 4:12.89 Olivia Adams (NSW) 4:14.64 Sophie Caldwell (VIC) 4:16.13
800m freestyle Laura Taylor (QLD) 8:42.58 Olivia Adams (NSW) 8:43.41 Caitlin Deans (NZL) 8:44.84
50m butterfly Gemma Cooney (QLD) 26.92 Gabrielle Fa’Amausili (NZL) 27.34 Tanya Stovgard (QLD) 27.47
100m butterfly Gemma Cooney (QLD) 59.05 (Meet Rec) Chloe Yoo (NSW) 1:00.96  Tanya Stovgard (QLD) 1:00.99
200m butterfly Laura Taylor (QLD) 2:11.52 Gemma Cooney (QLD) 2:14.12 Rachel Wood (NSW) 2:16.67
50m backstroke Minna Atherton (QLD) 26.83 (Meet Rec) Gabrielle Fa’Amausili (NZL) 27.04 Courtney Taylor (NSW) 28.29
100m backstroke Minna Atherton (QLD) 57.88 (Meet Rec) Gabrielle Fa’Amausili (NZL) 59.41 Tanya Stovgard (QLD) 1:01.21
200m backstroke Minna Atherton (QLD) 2:06.38 (Meet Rec) Tanya Stovgard (QLD) 2:11.30 Sienn McDonald (NSW) 2:11.34
50m breaststroke Calypso Sheridan (QLD) 31.76 Mikayla Smith (VIC) 32.33 Sarah Davidson (SA) 32.52
100m breaststroke Mikayla Smith (VIC) 1:08.99 Calypso Sheridan 1:09.70 (QLD) Bec Cross 1:11.52 (NSW)
200m breaststroke Calypso Sheridan (QLD) 2:26.29 (Meet Rec) Mikayla Smith (VIC) 2:29.39 Paris Vista (VIC) 2:29.98
200m individual medley Calypso Sheridan (QLD) 2:12.16 Bec Cross (NSW) 2:15.18 Minna Atherton (QLD) 2:15.93
400m individual medley Calypso Sheridan (QLD) 4:40.46 Mikayla Smith (VIC) 4:46.54 Rachel Wood (NSW) 4:47.07
16&Under 4x200m freestyle Relay QLD  7:56.34 (State Teams Rec) VIC  8:04.45 NSW 8:13.24
4x100m freestyle relay QLD 3:40.55 (Meet Rec) VIC 3:44.78 NSW 3:45.59
4x100m medley relay QLD 4:01.08  (Meet Rec) VIC 4:07.39 NSW 4:07.60
 
 
BOYS
14-15 years
50m freestyle Leon MacAlister (NSW) 23.18 Kaea Bidois (NSW) 23.47 Oliver Nash (VIC) 23.73
100m freestyle Leon MacAlister (NSW) 51.32 Jacob Whale (QLD) 551.56 Sam Washington (VIC) 51.74
200m freestyle Leon MacAlister (NSW) 1:51.79 Elijah Winnington (QLD) 1:52.00 Ethan McAleese (WA) 1:52.42
400m freestyle Ethan MacAleese (WA) 3:53.50 Aaron Mansfield (QLD) 3:58.34 Max Osborn (QLD) 3:58.56
1500m freestyle Ethan McAleese (WA) 15.38.00 Max Osborn (QLD) 15:39.84 Zac Reid (NZL) 15.49.44
50m butterfly Elijah Winnington (QLD) 25.81 Shaun Champion (NSW) 25.89 Oliver Nash (VIC) 25.94
100m butterfly Oliver Nash (VIC) 56.20 Elijah Winnington (QLD) 56/94 Nick Jennens (NSW) 57.53
200m butterfly Jacob Whale (QLD) 2:03.46 Elijah Winnington (QLD) 2:04.08 Oliver Nash (VIC) 2:11.34
50m backstroke Leon McAlister (NSW) 25.16 (Meet Rec) Rory Scott (QLD) 26.03 Alexander Tsebelis (VIC) 26.55
100m backstroke Leon MacAlister (NSW) 54.43 (Meet Rec) Rory Scott (QLD) 57.03 Callum Prime (NZL) 57.79
200m backstroke Leon MacAlister (NSW) 1:58.60 (Meet Rec) Callum Prime (NZL) 2:01.84 Rory Scott (QLD) 2:03.61
50m breaststroke Jake Goldsworthy (QLD) 28.95 Daniel Ashcroft (QLD) 29.94 Alexander Van De Loo (SA) 30.13
100m breaststroke Jake Goldsworthy (QLD) 1:03.58 Ryan Bicknell (VIC) 1:04.96 Declan Grohala (NSW) 1:04.99
200m breaststroke Finn O’Connor (NSW) 2:18.35 Ryan Bicknell (VIOC) 2:20.59 Declan Grohala (NSW) 2:21.56
200m individual medley Leo MacAlister (NSW) 2:03.78 Rory Scott (QLD) 2:03.80 Ryland Brian (VIC) 2:05.45
400m individual medley Callum Prime (NZL) 4:25.81 Ethan McAleese (WA) 4:25.98 Ryland Brian (VIC) 4:27.96
4x100m medley relay NSW 3:47.58 QLD 3:49.15 NZL 3:56.11
4X100m freestyle relay NSW 3:26.18 QLD 3:27.72 VIC 3:32.87
 
16-17 years
50m freestyle Braga Verhage (WA)( 22.18 Matthew Wilson (NSW) 22.42 Caiden Gill (VIC) 22.64
100m freestyle Caiden Gill (VIC) 49.52 Louis Townsend (QLD) 50.04 Matthew Wilson (NSW) 50.12
200m freestyle Louis Townsend (QLD) 1:48.32 Caleb Hansford (NSW) 1:49.41 Koene Smit (NZL) 1:49.61
400m freestyle Jacob Vincent (QLD) 3:51.25 Caleb Hansford (NSW) 3:52.49 Koene Smit (NZL) 3:53.30
1500m freestyle Nathan Robinson (QLD) 15.26.98 Brody McGowan (WA) 15. 43.32 Caleb Hansford (NSW) 16.01.67
50m butterfly Braga Verhage (WA) 23.47 (State Teams Rec) Andrew Hemsworth (NSW) 24.58 William Yang (NSW) 24.85
100m butterfly Braga Verhage (WA) 53.61 Bowen Gough (VIC) 54.11 Andrew Hemsworth (NSW) 55.45
200m butterfly Bowen Gough (QLD) 2.00.09 Zachary Attard (NSW) 2:02.35 Jake Smith (WA) 2:02.37
50m backstroke Braga Verhage (WA) 25.01 William Yang (NSW) 25.16 William Walsh (QLD) 25.41
100m backstroke Willian Yang (NSW) 54.77 Bowen Gough (VIC) 55.42 Dylan Lewis (NSW) 56.13
200m backstroke Bowen Gough (VIC) 1:59.36 Dylan Lewis (QLD) 2:00.27 Jason Churches (NZL) 2:01.62
50m breaststroke Matthew Wilson (NSW) 28.10 (Meet Rec) Louis Townsend (QLD) 28.25 C Van Der Laan (QLD) 28.60
100m breaststroke Matthew Wilson (NSW) 1:00.80 (Meet Rec) Zac Stubblety-Cook (QLD) 1:01.11 George Harley (WA) 1:02.20
200m breaststroke Matthew Wilson (NSW) 2:11.23 (Meet Rec) Zac Cook-Stubblety (QLD) 2:12.86 George Harley (WA) 2:13.28
200m individual medley Louis Townsend (QLD) 2:01.37 Jake Smith (WA) 2:03.37 Dylan Lewis (QLD) 2:03.83
400m individual medley Jacob Vincent (QLD) 4:22.58 Jake Smith (WA) 4:23.75 Ethan Dorrian (QLD) 425.36
4x100 freestyle relay NSW 3:21.22 NZL 3:22.62 VIC 3:22.64
4x100m medley relay NSW 3:40.43 QLD 3:42.07 VIC 3:43.03
Mixed 8x50m freestyle relay NSW 3:13.66 QLD 3:13.82 VIC 3:14.25
17years&Under 4x200m freestyle relay NSW 7:20.89 7:26.34 NZL 7:31.38

Results Link Embed HTML: