7/21/2005 - 7/24/2005
St. Mary's City, Maryland, United States
Licensed to Chesapeake Bay Aquatic Club
Hy-Tek's Meet Manager 7/27/2005 10:44 PM
2005 SPEEDO CHAMPIONS SERIES - 7/21/2005 to 7/24/2005
Results
Event 1 Women 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 16:50.17 7/29/2001 Kim Kelly, BAD-MR
Sect 2 Meet: 2 16:24.63 3/25/2004 Kate M Ziegler, FISH
Sum National: N 17:01.54 7/21/2005 Whitney Sprague, BAD-MR
17:06.69 NATS
17:21.39 OPEN
18:18.69 MEET
Meet Qualifying: 18:18.69
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sprague, Whitney 18 BAD-MR 16:55.49 17:01.54NNATS
2 Fasano, Jackie 17 LIAC-MR 17:08.66 17:15.86 OPEN
3 Leddy, Meghan 14 EEX-NJ 17:14.21 17:21.79 MEET
4 Derlath, Erica 15 LIAC-MR 17:40.86 17:27.45 MEET
5 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 17:33.20 17:30.56 MEET
6 Parent, Allyson 19 UNRUT-NJ 17:49.77 17:33.32 MEET
7 Wagner, Casey 18 Tpit-AM 17:27.21 17:33.38 MEET
8 Mathieu, Alicia 13 SoNoCo-CT 17:56.68 17:34.20 MEET
8 Flaherty, Jenn 18 CMA-ME 17:33.69 17:34.20 MEET
10 Kaufmann, Christine 16 Squids-NE 17:39.66 17:37.35 MEET
11 Marsh, Nicole 14 BAD-MR 17:47.66 17:40.48 MEET
12 Altieri, Theresa 17 Omni-CT 18:07.13 17:46.22 MEET
13 Sundel, Emily 16 SoNoCo-CT 17:53.27 17:46.50 MEET
14 Gibbs, Jordan 14 ASC-MD 17:55.04 17:47.83 MEET
15 Sostarecz, Taylor 12 Atac-MA 17:55.13 17:48.09 MEET
16 Steenvoorden, Ashley 14 SAC-NJ 17:43.44Y 17:48.95 MEET
17 Festa, Julia 13 LIAC-MR 17:34.94 17:50.49 MEET
18 Daly, Jenna 15 LIAC-MR 17:35.69 17:50.64 MEET
19 Mortensen, Danielle 18 CUBU-PV 18:03.83 17:50.98 MEET
20 Kelly, Emily 13 LIAC-MR 18:04.51 17:53.33 MEET
21 Zagroba, Catherine 14 NJW-NJ 18:16.47 17:53.39 MEET
22 Meirs, Kati 16 EEX-NJ 18:14.94 17:54.71 MEET
23 Waite, Tage 17 Odac-VA 18:05.03 17:55.68 MEET
24 Hoppe, Tina 14 Atac-MA 17:59.05 17:56.41 MEET
25 Golden, Brooke 15 GTAC-MD 18:03.25 17:56.42 MEET
26 Toczylowski, Natalie 17 Ccsc-NE 18:05.71 17:56.70 MEET
27 Fuqua, Marlys 17 FAST-NI 18:15.38 17:58.05 MEET
28 Rodriguez-Lapman, Melani 16 SoNoCo-CT 17:21.63Y 17:59.03 MEET
29 Kearns, Jill 15 sac-NE 18:06.71 18:00.08 MEET
30 Furman, Holly 16 SCHE-AD 17:54.78 18:01.06 MEET
31 Ackerman, Amanda 14 LIAC-MR 17:45.51Y 18:06.81 MEET
32 Brown, Maggie 13 North Baltimore-MD 17:53.20Y 18:07.25 MEET
33 Kane, Kandra 17 TVSC-MR 17:50.70 18:09.96 MEET
34 Walsh-Thomas, Jenell 17 GCIT-MA 17:26.33Y 18:10.49 MEET
35 Dyer, Jacy 16 FSC-MA 17:59.38 18:12.11 MEET
36 Wollner, Margaret 17 Agua Swim Team-MR 18:13.39 18:12.87 MEET
37 Vrooman, Lindsay 13 PRA-AM 18:06.25Y 18:14.25 MEET
38 Gagnon, Ashley 17 SAC-NJ 18:03.75Y 18:14.72 MEET
39 Downing, Chelsea 14 Ccsc-NE 18:16.23 18:15.63 MEET
40 Cruz, Danielle 16 Rac-MD 17:45.03Y 18:15.66 MEET
41 Johnson, Michelle 14 Nrg Swimming-MA 18:07.14Y 18:16.21 MEET
42 Strittmatter, Laura 18 WRAT-CT 17:31.88Y 18:16.60 MEET
43 Leonhard, Lovette 17 SAC-NJ 17:57.81Y 18:19.27
44 Reinhard, Alyssa 15 SoNoCo-CT 17:49.16Y 18:19.81
45 Sutliff, Emily 16 Squids-NE 18:07.47 18:22.85
46 Tomasky, Alex 15 GTAC-MD 17:20.25Y 18:22.87
47 Helmers, Missy 19 SAC-NJ 17:20.12Y 18:23.26
48 Heath, Emily 15 Fins-CT 18:14.24 18:23.63
49 Gannon, Amanda 19 Tpit-AM 17:58.45 18:24.26
50 Brown, Allie 14 North Baltimore-MD 17:56.19Y 18:26.08
51 Fenn, Meaghan 14 BAD-MR 17:53.75Y 18:26.22
52 Cutrell, Katie 16 Tpit-AM 17:42.29Y 18:27.33
53 Mullican, Lindsay 13 LAC-MA 17:36.22Y 18:27.60
54 Emig, Briana 14 PRA-AM 18:01.12Y 18:28.27
55 Morrison, Katie 17 SAC-NJ 18:09.61Y 18:29.22
56 Smith, Allison 17 NJW-NJ 18:01.92Y 18:30.46
57 Heslin, Kathleen 16 NJW-NJ 18:00.03Y 18:33.00
58 Sullivan, Ellen 17 Express Swimming-MR 18:15.33 18:34.40
59 Roman, Frankie 12 North Baltimore-MD 18:06.93Y 18:34.64
60 Morrison, Kathleen 15 EEX-NJ 17:51.86Y 18:38.01
61 Raplee, Kathryn 14 Peddie-NJ 18:00.59Y 18:38.43
62 Christie, Alison 16 SAC-NJ 18:05.84Y 18:39.40
63 Mehltretter, Amy 20 TTSC-NI 17:47.65Y 18:45.53
64 Nunn, Jen 17 Gaac-MA 17:48.62 18:47.22
65 Heslin, Meagan 16 NJW-NJ 18:02.72Y 18:49.24
66 Wargo, Kate 16 Cat-CT 17:45.64Y 18:49.98
67 Loutchouk, Galina 17 Nrg Swimming-MA 18:07.06Y 18:50.73
68 Simrell, Leslie 21 ITAC-NI 17:46.90Y 18:53.23
69 Shanks, Lisa 15 WAC-VA 18:00.17Y 18:56.49
70 Casazza, Elizabeth 16 EEX-NJ 17:54.92Y 18:57.36
71 Jones, Katherine 14 PM-PV 18:07.47Y 19:06.32
72 Branch, Lauren 17 Clippers-MD 18:06.89Y 19:07.14
73 Young, Meghan 16 Ccsc-NE 18:06.55Y 19:14.22
-- Smith, Ashley 13 LIAC-MR 18:17.37 DQ
-- Groenewoud, Carmen 17 BAD-MR 18:06.95Y SCR
-- Dwyer, Shannon 17 Express Swimming-MR 17:46.10 SCR
-- Budner, Meredith 16 AquaHoyas-PV 18:07.29Y SCR
-- Falcone, Marina 18 AquaHoyas-PV 17:23.72Y SCR
-- Rolish, Allison 17 Jersey Wahoos-MA 17:58.35 SCR
-- Quinn, Alex 18 Squids-NE 18:10.18Y SCR
-- Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 16:58.31 SCR
-- Iacouzze, Brittany 16 EEX-NJ 17:23.31 SCR
-- Gemunder, Casey 16 RMSC-PV 17:36.72Y SCR
-- Gruen, Michele 20 Hnhs-CT 18:04.46Y SCR
Event 2 Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 8:10.50 7/21/2005 Tobias Work, CCSC
Sect 2 Meet: 2 8:10.50 7/21/2005 Tobias Work, CCSC
Sum National: N 8:10.50 7/21/2005 Tobias Work, CCSC
8:24.29 NATS
8:29.79 OPEN
9:00.39 MEET
Meet Qualifying: 9:00.39
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Work, Tobias 19 Ccsc-NE 8:15.67 8:10.501NATS
2 Wollner, Samuel 20 Agua Swim Team-MR 8:20.28 8:22.52 NATS
3 Ankosko, Darren 17 SAC-NJ 8:26.07 8:28.92 OPEN
4 Bartl, Stefan 18 MAG-NE 8:47.89 8:30.58 MEET
5 Ettore, Max 17 Jersey Wahoos-MA 8:48.63 8:31.42 MEET
6 Savulich, Bobby 17 SAC-NJ 9:38.13Y 8:31.54 MEET
7 Lutterbein, Griffin 18 Nova-VA 8:35.93 8:33.76 MEET
8 Karrer, Ryan 20 LAC-MA 8:40.38 8:33.98 MEET
9 Calderon, Dito 17 MSSC-PV 8:53.34 8:35.32 MEET
10 O'Neill, Tom 15 LIAC-MR 8:46.10 8:35.71 MEET
11 Quirk, Colin 17 MLAC-AM 8:56.73 8:37.77 MEET
12 Robertson-Phillips, Zach 16 GTAC-MD 9:35.41Y 8:38.05 MEET
13 Manor, Rob 18 SCHE-AD 8:44.49 8:38.06 MEET
14 Smith, Alex 15 MSSC-PV 8:53.39 8:38.08 MEET
15 Roan, Alex 17 Ccsc-NE 8:34.45 8:38.47 MEET
16 Meyer, Alex 17 ITAC-NI 8:38.79 8:38.53 MEET
17 Rozick, Dan 16 Big Cat-MA 8:49.87 8:38.87 MEET
18 Coombs, Ryan 17 NBS-MR 8:57.02 8:38.96 MEET
19 Gemmell, Andrew 14 Team Delaware-MA 8:49.01 8:39.04 MEET
20 Ryan, Ben 17 Big Cat-MA 8:53.93 8:39.16 MEET
21 Fog, Henning 19 Jersey Wahoos-MA 8:32.55 8:39.51 MEET
22 McNamara, Travis 15 Mariners-CT 8:59.12 8:39.88 MEET
23 Kornacki, Richard 20 Big Cat-MA 8:40.27 8:40.73 MEET
24 Considine, Aidan 15 Rac-MD 9:00.13 8:41.59 MEET
25 Grimmett-Norris, Robert 16 CUBU-PV 8:50.02 8:42.49 MEET
26 Capparell, James 16 SAC-NJ 8:59.77 8:42.55 MEET
27 Coombs, Justin 17 NBS-MR 9:00.36 8:42.57 MEET
28 Martinette, Sam 16 Nova-VA 8:43.16 8:43.75 MEET
29 Kraft, David 18 PM-PV 8:30.95 8:44.01 MEET
30 Clark, Andrew 17 North Baltimore-MD 8:48.33 8:44.52 MEET
31 Borland, Kegan 17 Gpac-AM 8:48.47 8:44.69 MEET
32 Driscoll, Frisk 18 WRAT-CT 8:41.58 8:44.84 MEET
33 Offutt, Bryan 13 GTAC-MD 9:38.83Y 8:46.95 MEET
34 Honore, Brian 17 EEX-NJ 9:44.01Y 8:47.12 MEET
35 Pryor, Vinny 17 Gtrs-NE 9:49.98Y 8:47.98 MEET
36 Kalish, Alexander 16 SCHE-AD 9:00.04 8:48.77 MEET
37 Chandler, Reece 16 Gaac-MA 8:43.51 8:49.36 MEET
38 Charnin-Aker, Josh 15 Peddie-NJ 8:45.17 8:51.22 MEET
39 Fee, James 17 Squids-NE 10:00.24Y 8:51.44 MEET
40 Gordon, David 16 EMAC-MA 8:51.07 8:51.89 MEET
41 Geissinger, Peter 16 Darien Piranhas-CT 9:58.25Y 8:53.81 MEET
42 Jones, Jonathan 16 SDSC-NI 9:59.22Y 8:53.85 MEET
43 Kearney, Jonathan 19 Umly-MA 9:45.53Y 8:54.04 MEET
44 Jackson, Steve 19 Tpit-AM 8:42.56 8:54.29 MEET
45 Kingman, Drew 19 NCY-CT 9:51.07Y 8:54.83 MEET
46 Speroni, Samuel 16 Ccsc-NE 9:43.17Y 8:55.49 MEET
47 Rasin, Arkady 18 Squids-NE 8:51.91 8:55.61 MEET
48 Park, Peter 15 Peddie-NJ 8:40.65 8:55.94 MEET
49 Lane, Sean 15 LIAC-MR 8:53.67 8:56.24 MEET
50 Norton, Scottie 17 Odac-VA 8:51.91 8:56.37 MEET
51 Miller, Jeffery 17 Nova-VA 8:46.83 8:56.44 MEET
52 Maki, Bruce 17 SCHE-AD 8:58.62 8:57.01 MEET
53 Sullivan, Michael 15 MAG-NE 8:56.81 8:57.87 MEET
54 Sabala, Michael 25 Agua Swim Team-MR 8:40.40 8:58.30 MEET
55 Stathopoulos, Cary 17 Agua Swim Team-MR 8:49.51 9:00.86
56 Sementelli, Joseph 19 sac-NE 10:01.46Y 9:01.27
57 Zierenberg, Jack 17 Jcc Sailfish-AM 8:45.13 9:01.59
58 Field, Parker 16 WAC-VA 9:52.45Y 9:02.43
59 Mintz, Sammy 17 SAC-NJ 10:05.36Y 9:02.69
60 Finnegan, Chris 15 LIAC-MR 10:06.82Y 9:02.86
61 Hogan, Paul 17 STAR-NI 10:04.89Y 9:03.25
62 Platow, Danny 16 WRAT-CT 9:58.30Y 9:03.75
63 Erdley, Alan 18 Big Cat-MA 8:57.80 9:04.82
64 Soisson, Drew 17 Wsy Swimming-MA 9:50.67Y 9:07.63
65 Bright, Matthew 18 Peddie-NJ 9:57.83Y 9:08.89
66 Gebhardt, Zac 18 Gpac-AM 9:57.86Y 9:09.27
67 McCutcheon, Nate 20 Tpit-AM 9:39.36Y 9:09.55
68 Keune, Nick 17 Tiburones-PV 9:56.01Y 9:09.77
69 Gusick, Tim 18 SAC-NJ 9:59.68Y 9:10.01
70 Fitzpatrick, Christopher 16 NJW-NJ 10:03.53Y 9:11.47
71 Inglis, Donald 17 Ccsc-NE 9:59.21Y 9:12.98
72 Glenn, Robert 19 Jersey Wahoos-MA 8:52.74 9:14.51
73 Lannan, Ross 21 Tpit-AM 9:47.51Y 9:15.53
74 Kelsey, Shane 17 LBA-MD 9:51.45Y 9:16.61
75 Kaemmerlen, Peter 21 FAST-NI 8:54.10 9:17.30
76 Buhler, Peter 15 Squids-NE 10:05.93Y 9:17.65
77 Stanton, Colin 15 AquaHoyas-PV 10:00.20Y 9:18.87
78 Hogan, Chris 17 STAR-NI 10:03.68Y 9:18.94
79 Brooks, Justin 17 sac-NE 10:01.13Y 9:19.19
80 Hullings, Brandon 15 EEX-NJ 10:00.42Y 9:21.89
81 Wakefield, Kevin 17 Express Swimming-MR 8:51.89 9:25.86
82 Lovett, Tom 18 North Baltimore-MD 10:00.28Y 9:56.66
-- Morrissey, Sean 16 BAD-MR 10:01.91Y SCR
-- Meyer, Mark 15 RMSC-PV 10:03.50Y SCR
-- Russell, Thomas 16 Nova-VA 8:56.78 SCR
-- Hartmann, Spencer 17 SoNoCo-CT 8:46.81 SCR
-- Passaro, John 18 NJW-NJ 10:01.92Y SCR
-- Reynolds, Adam 18 Gaac-MA 8:59.97 SCR
-- Roseberry, Evan 17 Race-MA 9:45.43Y SCR
-- Gsell, Andrew 15 Jersey Wahoos-MA 10:07.12Y SCR
-- Pottieger, Bradley 15 Jersey Wahoos-MA 9:48.89Y SCR
-- Weldon, Scott 21 AquaHoyas-PV 10:03.40Y SCR
-- Horrell, Blake 16 WAC-VA 9:58.77Y SCR
Event 3 Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:02.49 3/12/2004 Jessica Foschi, LIAC -MR
Sect 2 Meet: 2 2:02.64 7/25/2001 Jessi Perrquet BAY
Sum National: N 2:04.25 7/22/2005 Leah Gingrich, WSY Swimming
2:04.49 NATS
2:06.99 OPEN
2:11.59 MEET
Meet Qualifying: 2:11.59
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Gingrich, Leah 15 Wsy Swimming-MA 2:06.02 2:04.25NNATS
2 Brown, Kristin 20 Tpit-AM 2:05.77 2:04.95 OPEN
3 Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 2:06.28 2:05.26 OPEN
4 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 2:07.09 2:05.55 OPEN
5 Sprague, Whitney 18 BAD-MR 2:08.55 2:06.73 OPEN
6 Weaner, Tricia 16 Wsy Swimming-MA 2:07.98 2:07.46 MEET
7 Williams, Christy 19 DST-MA 2:07.96 2:07.55 MEET
8 Colling, Meaghan 19 sac-NE 2:08.53 2:12.87
B - Final
9 Mankus, Christine 15 GTAC-MD 2:08.93 2:06.89 OPEN
10 Law, Colleen 17 CUBU-PV 2:09.74 2:07.62 MEET
11 Boyle, Kaeley 16 UN-CU-PV 2:09.93 2:09.19 MEET
12 Fasano, Jackie 17 LIAC-MR 2:09.62 2:09.58 MEET
13 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 2:09.44 2:09.79 MEET
14 Kaufmann, Christine 16 Squids-NE 2:09.74 2:09.94 MEET
15 Helmers, Kristina 17 SAC-NJ 2:09.89 2:10.32 MEET
16 Lesneski, Stacie 19 MAG-NE 2:09.44 2:10.39 MEET
C - Final
17 Twichell, Ashley 16 Chargers-NI 2:09.97 2:08.68 MEET
18 Case, Kimberly 17 SDS-PV 2:10.15 2:08.72 MEET
19 Fittin, Annie 16 Peddie-NJ 2:10.44 2:08.96 MEET
20 Maccherola, Sam 18 GTAC-MD 2:10.03 2:09.78 MEET
21 Meissner, Erica 16 MAG-NE 2:10.30 2:10.05 MEET
22 Woodward, Lindsay 19 Squids-NE 2:10.44 2:10.13 MEET
23 Altieri, Theresa 17 Omni-CT 2:10.80 2:10.86 MEET
24 Wagner, Casey 18 Tpit-AM 2:10.27 2:11.07 MEET
Event 3 Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:02.49 3/12/2004 Jessica Foschi, LIAC -MR
Sect 2 Meet: 2 2:02.64 7/25/2001 Jessi Perrquet BAY
Sum National: N 2:04.25 7/22/2005 Leah Gingrich, WSY Swimming
2:04.49 NATS
2:06.99 OPEN
2:11.59 MEET
Meet Qualifying: 2:11.59
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Brown, Kristin 20 Tpit-AM 2:07.07 2:05.77 OPEN
2 Gingrich, Leah 15 Wsy Swimming-MA 2:05.59 2:06.02 OPEN
3 Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 2:05.65 2:06.28 OPEN
4 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 2:03.82 2:07.09 MEET
5 Williams, Christy 19 DST-MA 2:06.99 2:07.96 MEET
6 Weaner, Tricia 16 Wsy Swimming-MA 2:06.07 2:07.98 MEET
7 Colling, Meaghan 19 sac-NE 2:11.24 2:08.53 MEET
8 Sprague, Whitney 18 BAD-MR 2:07.45 2:08.55 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Mankus, Christine 15 GTAC-MD 2:09.81 2:08.93 MEET
10 Lesneski, Stacie 19 MAG-NE 2:09.26 2:09.44 MEET
10 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 2:09.93 2:09.44 MEET
12 Fasano, Jackie 17 LIAC-MR 2:08.59 2:09.62 MEET
13 Law, Colleen 17 CUBU-PV 2:08.41 2:09.74 MEET
13 Kaufmann, Christine 16 Squids-NE 2:07.97 2:09.74 MEET
15 Helmers, Kristina 17 SAC-NJ 2:10.71 2:09.89 MEET
16 Boyle, Kaeley 16 UN-CU-PV 2:10.64 2:09.93 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Twichell, Ashley 16 Chargers-NI 2:11.41 2:09.97 MEET
18 Maccherola, Sam 18 GTAC-MD 2:10.14 2:10.03 MEET
19 Case, Kimberly 17 SDS-PV 1:54.11Y 2:10.15 MEET
20 Wagner, Casey 18 Tpit-AM 2:06.82 2:10.27 MEET
21 Meissner, Erica 16 MAG-NE 2:08.42 2:10.30 MEET
22 Fittin, Annie 16 Peddie-NJ 2:10.34 2:10.44 MEET
22 Woodward, Lindsay 19 Squids-NE 2:10.93 2:10.44 MEET
24 Altieri, Theresa 17 Omni-CT 2:08.83 2:10.80 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Heck, Jill 19 Umly-MA 2:11.06 2:10.80 MEET
26 Kietlinski, Samantha 14 EEX-NJ 2:09.89 2:10.90 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Kane, Rebecca 16 TAC-NJ 2:06.58 2:11.16 MEET
27 Steeves, Megan 17 DST-MA 2:11.41 2:11.16 MEET
29 Francik, Courtney 17 North Baltimore-MD 2:08.79 2:11.17 MEET
30 Brodt, Christina 16 LIAC-MR 2:11.09 2:11.21 MEET
31 Furman, Holly 16 SCHE-AD 1:52.73Y 2:11.22 MEET
32 Johnson, Michelle 14 Nrg Swimming-MA 1:55.31Y 2:11.27 MEET
33 Christensen, Mei 16 CUBU-PV 1:54.30Y 2:11.68
34 Zagroba, Catherine 14 NJW-NJ 2:10.99 2:11.74
35 Balint, Andrea 16 CUBU-PV 2:11.33 2:11.79
36 Siuda, Kathy 19 Tpit-AM 1:53.62Y 2:11.82
37 Walsh-Thomas, Jenell 17 GCIT-MA 1:54.66Y 2:11.85
37 Parkhurst, Michelle 17 Machine-PV 2:08.16 2:11.85
39 Fuqua, Marlys 17 FAST-NI 1:55.15Y 2:12.00
40 O'Malley, Kayla 14 UN-CU-PV 2:09.08 2:12.27
41 Dwyer, Shannon 17 Express Swimming-MR 2:10.64 2:12.36
42 LaRussa, Cassy 18 EMAC-MA 2:08.43 2:12.47
43 Ladley, Sarah 17 Gaac-MA 2:11.08 2:12.62
44 Villarreal, Cammie 20 SoNoCo-CT 2:10.05 2:12.64
45 Staub, Andrea 13 North Baltimore-MD 2:10.05 2:12.66
46 Wessel, Alexandra 15 Ccsc-NE 1:56.16Y 2:12.84
47 Leahey, Kelly 17 EMAC-MA 1:52.56Y 2:12.91
48 Kline, Elissa 22 UNAT-NI 1:53.99Y 2:12.96
49 Gibbs, Jordan 14 ASC-MD 1:56.17Y 2:13.03
50 Tipton, Emily 15 North Baltimore-MD 2:10.86 2:13.06
51 Newell, Megan 17 CUBU-PV 2:10.91 2:13.08
52 Dockstader, Alexandra 16 TTSC-NI 1:55.19Y 2:13.09
52 Zebrowski, Kara 14 Starfish-AD 1:56.06Y 2:13.09
54 Magee, Katie 16 Gaac-MA 2:10.63 2:13.11
55 Stevens, Allie 18 FAST-PV 1:55.82Y 2:13.16
56 Sequeira, Sophia 17 Peddie-NJ 2:11.30 2:13.38
56 Bullock, Morgan 19 Sharks-CT 2:10.76 2:13.38
58 Gonzalez, Jackie 16 North Baltimore-MD 1:54.99Y 2:13.39
58 Block, Caitlin 17 Darien Piranhas-CT 1:55.69Y 2:13.39
60 Dimond, Tracy 17 EMAC-MA 1:54.00Y 2:13.40
61 Bower, Chelsey 17 BPR-AM 2:10.94 2:13.55
62 Capparell, Meghan 18 SAC-NJ 1:53.71Y 2:13.61
63 Weniger, Hailey 17 FAST-NI 1:52.44Y 2:13.64
64 Morrison, Katie 17 SAC-NJ 2:10.71 2:13.68
65 Sheetz, Caitlin 17 Jcc Sailfish-AM 1:54.98Y 2:13.75
66 O'Connor, Bridget 19 BAD-MR 2:11.14 2:13.78
67 Delp, Kristina 16 North Baltimore-MD 1:55.54Y 2:14.15
68 Rodriguez-Lapman, Melani 16 SoNoCo-CT 1:56.15Y 2:14.27
69 Cunningham, Kristin 17 CUBU-PV 1:55.11Y 2:14.38
70 Staskiewicz, Sophie 16 Agua Swim Team-MR 1:53.37Y 2:14.47
71 Gaskill, Kali 15 PWSC-VA 1:56.32Y 2:14.58
72 Alles, Courtney 17 QDD-VA 1:56.21Y 2:14.59
73 Cutrell, Katie 16 Tpit-AM 1:53.66Y 2:14.67
74 Stern, Becca 16 Dolfins-AD 1:55.46Y 2:14.88
75 Smith, Rachel 17 Nova-VA 2:11.11 2:15.01
76 Marsh, Nicole 14 BAD-MR 2:10.98 2:15.04
77 Mathieu, Alicia 13 SoNoCo-CT 2:11.16 2:15.05
77 Smith, Allison 17 NJW-NJ 1:55.42Y 2:15.05
79 Daly, Jenna 15 LIAC-MR 2:11.40 2:15.06
80 Dinardo, Sara 19 MLAC-AM 1:55.11Y 2:15.26
81 Kane, Kandra 17 TVSC-MR 2:08.73S 2:15.38
82 Lee, Aurora 17 WRAT-CT 1:56.17Y 2:15.49
83 Mortensen, Danielle 18 CUBU-PV 1:56.02Y 2:15.59
84 Lewis, Jessica 19 Nova-VA 2:07.76 2:15.75
85 Helmers, Missy 19 SAC-NJ 2:10.50 2:15.77
86 Dyer, Jacy 16 FSC-MA 2:10.74 2:15.89
87 Spinazzola, Chiara 14 Squids-NE 1:55.79Y 2:15.94
88 Ducharme, Michelle 19 SoNoCo-CT 2:09.47 2:16.09
89 Healey, Vivian 17 Agua Swim Team-MR 1:55.90Y 2:16.42
90 Larson, Kim 13 IA-MR 2:08.43S 2:16.46
91 Brandes, Lauren 17 Asa-PV 1:56.30Y 2:16.51
92 Ewanich, Katrice 17 VAC-MR 1:56.39Y 2:16.83
93 Bechard, Sarah 15 Burkwood-VA 1:55.14Y 2:17.06
94 Peak, Candice 16 MAG-NE 1:54.43Y 2:17.12
95 Murphy, Kate 17 WAC-VA 1:54.28Y 2:17.46
96 Reyes, Vanessa 16 RMSC-PV 1:55.89Y 2:18.21
-- Skroski, Kristen 19 SoNoCo-CT 2:11.42 SCR
-- Harris, Kristen 20 SAC-NJ 2:07.67 SCR
-- Falcone, Marina 18 AquaHoyas-PV 2:09.49 SCR
-- Ahern, Taryn 19 Express Swimming-MR 1:54.82Y SCR
-- Spak, Elena 15 RMSC-PV 1:56.34Y SCR
-- Chuang, Christine 16 RMSC-PV 1:55.66Y SCR
-- Sylvester, Lauren 16 Gaac-MA 2:07.76 SCR
-- Czar, Sarah 16 SEA-MA 2:10.55 SCR
-- Coenen, Sara 16 Gaac-MA 2:09.85 SCR
-- Forrester, Alex 13 BAD-MR 2:09.04 SCR
Event 3S Women 200 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
2:04.49 NATS
2:06.99 OPEN
2:11.59 MEET
Meet Qualifying: 2:11.59
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Swim-off
1 Altieri, Theresa 17 Omni-CT NT 2:09.03 MEET
2 Heck, Jill 19 Umly-MA NT 2:10.23 MEET
Event 4 Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 1:51.30 3/12/2004 Scott Goldblatt, BAC-NJ
Sect 2 Meet: 2 1:51.76 3/26/2004 Rory E Connell, Team Delaware
Sum National: N 1:52.49 7/22/2005 Bobby Savulich, SAC -NJ
1:54.09 NATS
1:55.69 OPEN
2:01.49 MEET
Meet Qualifying: 2:01.49
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Savulich, Bobby 17 SAC-NJ 1:55.92 1:52.49NNATS
2 Collins, Bryan 17 GTAC-MD 1:55.21 1:54.19 OPEN
3 Hirniak, Stefan 20 SAC-NJ 1:57.54 1:54.79 OPEN
4 Jones, Brett 19 SoNoCo-CT 1:58.14 1:55.10 OPEN
5 Wollner, Samuel 20 Agua Swim Team-MR 1:56.50 1:55.33 OPEN
6 McCloskey, Dennen 18 Atlantic City-MA 1:57.62 1:57.77 MEET
7 Wood, Jeff 18 FAST-NI 1:57.81 1:57.82 MEET
8 Mellors, Pat 19 Jcc Sailfish-AM 1:56.75 1:57.91 MEET
B - Final
9 Emanuel, Ryan 17 BAD-MR 1:58.40 1:56.89 MEET
10 Knepley, Mark 21 Umly-MA 1:58.25 1:57.12 MEET
11 Park, Jin 18 Peddie-NJ 1:58.66 1:57.14 MEET
12 Czaplicki, Zac 19 Mariners-CT 1:58.18 1:57.50 MEET
13 Ankosko, Darren 17 SAC-NJ 1:58.98 1:57.59 MEET
14 Olson, Andrew 17 HD-AM 1:58.80 1:57.97 MEET
15 Grimmett-Norris, Robert 16 CUBU-PV 1:59.04 1:58.58 MEET
16 Seiler, Arik 17 Seals-ME 1:59.20 2:00.20 MEET
C - Final
17 Hetzner, Andrew 19 Hargrave-VA 1:59.88 1:57.97 MEET
18 DeBiase, Joe 17 Jcc Sailfish-AM 1:59.58 1:58.50 MEET
19 Ettore, Max 17 Jersey Wahoos-MA 1:59.54 1:58.73 MEET
20 Hartmann, Spencer 17 SoNoCo-CT 1:59.56 1:59.11 MEET
21 Guernsey III, David 18 Cat-CT 1:59.86 1:59.53 MEET
22 McNamara, Travis 15 Mariners-CT 1:59.39 1:59.79 MEET
23 Cox, Matt 16 Gaac-MA 1:59.72 1:59.94 MEET
24 Brown, Gaites 15 Nova-VA 1:59.60 2:00.38 MEET
Event 4 Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 1:51.30 3/12/2004 Scott Goldblatt, BAC-NJ
Sect 2 Meet: 2 1:51.76 3/26/2004 Rory E Connell, Team Delaware
Sum National: N 1:52.49 7/22/2005 Bobby Savulich, SAC -NJ
1:54.09 NATS
1:55.69 OPEN
2:01.49 MEET
Meet Qualifying: 2:01.49
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Collins, Bryan 17 GTAC-MD 1:56.12 1:55.21 OPEN
2 Savulich, Bobby 17 SAC-NJ 1:50.96 1:55.92 MEET
3 Wollner, Samuel 20 Agua Swim Team-MR 1:54.51 1:56.50 MEET
4 Mellors, Pat 19 Jcc Sailfish-AM 1:57.28 1:56.75 MEET
5 Hirniak, Stefan 20 SAC-NJ 1:52.76 1:57.54 MEET
6 McCloskey, Dennen 18 Atlantic City-MA 1:59.49 1:57.62 MEET
7 Wood, Jeff 18 FAST-NI 1:56.85 1:57.81 MEET
8 Jones, Brett 19 SoNoCo-CT 1:56.89 1:58.14 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Czaplicki, Zac 19 Mariners-CT 1:59.68 1:58.18 MEET
10 Knepley, Mark 21 Umly-MA 1:57.74 1:58.25 MEET
11 Emanuel, Ryan 17 BAD-MR 1:56.88 1:58.40 MEET
12 Park, Jin 18 Peddie-NJ 1:56.34 1:58.66 MEET
13 Olson, Andrew 17 HD-AM 2:01.20 1:58.80 MEET
14 Ankosko, Darren 17 SAC-NJ 1:57.32 1:58.98 MEET
15 Grimmett-Norris, Robert 16 CUBU-PV 1:43.69Y 1:59.04 MEET
16 Seiler, Arik 17 Seals-ME 1:42.24Y 1:59.20 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 McNamara, Travis 15 Mariners-CT 2:00.71 1:59.39 MEET
18 Ettore, Max 17 Jersey Wahoos-MA 1:45.71Y 1:59.54 MEET
19 Hartmann, Spencer 17 SoNoCo-CT 1:59.18 1:59.56 MEET
20 DeBiase, Joe 17 Jcc Sailfish-AM 1:57.67 1:59.58 MEET
21 Brown, Gaites 15 Nova-VA 2:00.61 1:59.60 MEET
22 Cox, Matt 16 Gaac-MA 1:44.34Y 1:59.72 MEET
23 Guernsey III, David 18 Cat-CT 1:58.14 1:59.86 MEET
24 Hetzner, Andrew 19 Hargrave-VA 1:58.67 1:59.88 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Hudson, Henry 19 MSC-MR 1:45.05Y 1:59.96 MEET
26 Chen, Alex 17 MSSC-PV 2:01.19 2:00.02 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Coombs, Ryan 17 NBS-MR 1:43.44Y 2:00.05 MEET
28 McCarthy, Kevin 15 Atac-MA 1:59.77 2:00.22 MEET
29 Gordon, David 16 EMAC-MA 1:43.60Y 2:00.41 MEET
30 Cochrane, Jonathan 17 Big Cat-MA 1:45.42Y 2:00.42 MEET
31 Calderon, Dito 17 MSSC-PV 1:45.86Y 2:00.44 MEET
32 Smith, Alex 15 MSSC-PV 1:46.39Y 2:00.49 MEET
33 Honore, Brian 17 EEX-NJ 2:01.42 2:00.50 MEET
34 Vorpagel, Jon 18 WAC-VA 1:59.27 2:00.69 MEET
35 Zebley, Nico 18 North Baltimore-MD 1:58.84 2:00.78 MEET
36 Kaemmerlen, Peter 21 FAST-NI 2:00.35 2:00.85 MEET
37 Ryan, Ben 17 Big Cat-MA 1:43.92Y 2:00.87 MEET
38 Coombs, Justin 17 NBS-MR 1:44.35Y 2:00.97 MEET
39 Spath, Kevin 16 North Baltimore-MD 2:01.31 2:01.09 MEET
40 Robertson-Phillips, Zach 16 GTAC-MD 2:01.49 2:01.29 MEET
41 Stevens-Palmer, Garrett 17 CUBU-PV 2:00.18 2:01.31 MEET
42 Borland, Kegan 17 Gpac-AM 1:45.41Y 2:01.40 MEET
43 Bartl, Stefan 18 MAG-NE 1:58.87 2:01.48 MEET
44 Geissinger, John 18 Darien Piranhas-CT 1:44.21Y 2:01.54
45 Fee, James 17 Squids-NE 1:44.99Y 2:01.63
46 Zaydak, Andrew 17 Gpac-AM 1:45.77Y 2:01.67
47 Murphy, Brett 19 Jcc Sailfish-AM 2:01.00 2:01.73
48 Rasin, Arkady 18 Squids-NE 2:00.59 2:01.77
49 Pallace, Drew 17 North Baltimore-MD 2:00.70 2:01.79
50 Considine, Aidan 15 Rac-MD 1:45.31Y 2:01.87
51 Meyer, Alex 17 ITAC-NI 2:00.95 2:01.88
51 German, Bob 16 Cat-CT 2:01.41 2:01.88
53 Baity, Mike 19 Darien Piranhas-CT 1:44.48Y 2:02.07
54 Jackson, Steve 19 Tpit-AM 1:58.86 2:02.15
54 Miller, Jeffery 17 Nova-VA 2:00.45 2:02.15
56 Driscoll, Frisk 18 WRAT-CT 2:01.01 2:02.34
57 Toomey, Ray 17 Jcc Sailfish-AM 1:58.95 2:02.35
58 Jakob, Jeff 19 Jersey Wahoos-MA 1:45.94Y 2:02.38
59 Zierenberg, Jack 17 Jcc Sailfish-AM 2:00.29 2:02.40
60 Berg, Kyle 17 MSC-MR 2:01.22 2:02.41
61 Bernardes, Max 17 Nova-VA 1:44.94Y 2:02.44
62 Alexandre, Jules 18 SoNoCo-CT 1:46.28Y 2:02.47
63 Pryor, Vinny 17 Gtrs-NE 1:44.16Y 2:02.65
64 Kearney, Jonathan 19 Umly-MA 1:45.47Y 2:02.69
65 Booth, Spencer 16 Starfish-AD 1:44.14Y 2:02.73
66 Park, Peter 15 Peddie-NJ 1:59.48 2:02.84
67 Garaffa Jr., Dan 20 SoNoCo-CT 1:44.19Y 2:02.91
68 McKeever, Tim 17 Npac-MA 1:46.32Y 2:02.92
69 Hopkins, Mike 18 DST-MA 1:58.31 2:02.95
70 Chandler, Reece 16 Gaac-MA 2:00.16 2:03.04
71 Kurtysh, Gene 16 Jcc Sailfish-AM 1:45.67Y 2:03.13
72 Field, Parker 16 WAC-VA 1:46.28Y 2:03.30
73 Rosenbluth, Josh 17 EEX-NJ 1:45.49Y 2:03.31
74 McCutcheon, Nate 20 Tpit-AM 1:41.62Y 2:03.49
75 Emory, Michael 22 CUBU-PV 1:44.68Y 2:03.63
76 Benigno, John 17 SVY-NJ 1:45.35Y 2:03.76
77 Norton, Scottie 17 Odac-VA 1:45.34Y 2:03.82
78 D'Ambrosia, Chris 18 Agua Swim Team-MR 1:42.25Y 2:04.04
79 D'Errico, John 16 OWA-MR 1:46.34Y 2:04.21
80 Henahan, Pat 17 FAST-NI 1:44.63Y 2:04.52
81 Diggs, Keith 17 SDS-PV 1:45.76Y 2:04.71
82 Roth, Brad 19 Big Cat-MA 1:41.83Y 2:04.77
83 Cunningham, Jesse 14 CUBU-PV 1:46.32Y 2:05.42
84 Kelsey, Shane 17 LBA-MD 1:42.55Y 2:05.57
85 Gangwer, Chad 16 Odac-VA 1:45.92Y 2:06.38
86 Fitzpatrick, Christopher 16 NJW-NJ 1:45.76Y 2:06.49
87 Wakefield, Kevin 17 Express Swimming-MR 1:42.59Y 2:06.79
88 Wehrman, Matt 16 EMAC-MA 1:46.11Y 2:08.61
89 Pcholinski, Eric 17 Cat-CT 1:46.11Y 2:08.63
-- Sisk, Mark 20 Nova-VA 1:59.28 SCR
-- Work, Tobias 19 Ccsc-NE 1:55.01 SCR
-- Roan, Alex 17 Ccsc-NE 2:01.20 SCR
-- Manor, Rob 18 SCHE-AD 2:00.72 SCR
-- Possee, Brian 18 FAST-NI 1:59.79 SCR
-- Balderston, Matthew 19 Odac-VA 1:59.99 SCR
-- McDonald, Adam 16 CUBU-PV 1:45.09Y SCR
-- Mengering, Daniel 18 RMSC-PV 1:56.87 SCR
-- Karnaugh, Ron 39 JG-NJ 1:55.81 SCR
-- Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 1:57.07 SCR
Event 5 Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 1:11.04 7/22/2005 Rebecca Soni, SAC -NJ
Sect 2 Meet: 2 1:08.90 7/26/2002 Masami Tanaka CUBU
Sum National: N 1:11.04 7/22/2005 Rebecca Soni, SAC -NJ
1:13.29 NATS
1:14.99 OPEN
1:17.69 MEET
Meet Qualifying: 1:17.69
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Soni, Rebecca 18 SAC-NJ 1:11.04 1:11.28 NATS
2 Clemens, Alison 16 Agua Swim Team-MR 1:13.45 1:12.05 NATS
3 Payne, Lindsay 22 CUBU-PV 1:12.76 1:12.55 NATS
4 Colling, Meaghan 19 sac-NE 1:13.50 1:13.80 OPEN
5 Orstein, Kaitlyn 19 Jcc Sailfish-AM 1:14.63 1:14.48 OPEN
6 Gelb, Sam 14 Rac-MD 1:14.44 1:14.79 OPEN
7 Hopkins-Vacca, Corina 17 MAG-NE 1:14.81 1:15.01 MEET
8 Reitz, Kelly 20 LIAC-MR 1:15.09 1:15.96 MEET
B - Final
9 Steenrod, Anna 18 UNAT-NC 1:15.66 1:13.99 OPEN
10 Prautzsch, Kristin 16 MAG-NE 1:15.59 1:15.01 MEET
11 Kempton, Kristalynn 18 LIAC-MR 1:15.84 1:15.35 MEET
12 Holloway, Meaghan 14 WAC-VA 1:15.30 1:15.45 MEET
13 Lang, Melissa 13 SAC-NJ 1:15.60 1:15.46 MEET
14 Danner, Ashley 14 SDS-PV 1:15.87 1:16.11 MEET
15 Rolish, Melanie 19 Jersey Wahoos-MA 1:15.92 1:16.63 MEET
16 Shinton, Kelly 21 FAST-NI 1:16.03 1:16.98 MEET
C - Final
17 Kiernan, Marilee 17 BAD-MR 1:16.43 1:15.39 MEET
18 Borgolini, Briana 13 SCHE-AD 1:16.13 1:15.65 MEET
19 Folk, Breanna 14 TSC-MA 1:16.40 1:16.01 MEET
20 McDonnell, Katherine 17 SDS-PV 1:16.81 1:16.08 MEET
21 Hetzel, Cat 18 UNRUT-NJ 1:16.38 1:16.97 MEET
22 Bennett, Elaine 21 Nova-VA 1:16.73 1:17.01 MEET
23 Dennis, Caitlin 17 Jersey Wahoos-MA 1:17.30 1:18.10
24 Southard, Lauren 18 CUBU-PV 1:17.13 1:18.51
Event 5 Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 1:11.04 7/22/2005 Rebecca Soni, SAC -NJ
Sect 2 Meet: 2 1:08.90 7/26/2002 Masami Tanaka CUBU
Sum National: N 1:11.04 7/22/2005 Rebecca Soni, SAC -NJ
1:13.29 NATS
1:14.99 OPEN
1:17.69 MEET
Meet Qualifying: 1:17.69
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Soni, Rebecca 18 SAC-NJ 1:09.20 1:11.041NATS
2 Payne, Lindsay 22 CUBU-PV 1:13.47 1:12.76 NATS
3 Clemens, Alison 16 Agua Swim Team-MR 1:12.82 1:13.45 OPEN
4 Colling, Meaghan 19 sac-NE 1:13.81 1:13.50 OPEN
5 Gelb, Sam 14 Rac-MD 1:13.64 1:14.44 OPEN
6 Orstein, Kaitlyn 19 Jcc Sailfish-AM 1:12.10 1:14.63 OPEN
7 Hopkins-Vacca, Corina 17 MAG-NE 1:14.32 1:14.81 OPEN
8 Reitz, Kelly 20 LIAC-MR 1:15.74 1:15.09 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Holloway, Meaghan 14 WAC-VA 1:14.66 1:15.30 MEET
10 Prautzsch, Kristin 16 MAG-NE 1:14.20 1:15.59 MEET
11 Lang, Melissa 13 SAC-NJ 1:14.52 1:15.60 MEET
12 Steenrod, Anna 18 UNAT-NC 1:13.69 1:15.66 MEET
13 Kempton, Kristalynn 18 LIAC-MR 1:15.52 1:15.84 MEET
14 Danner, Ashley 14 SDS-PV 1:15.22 1:15.87 MEET
15 Rolish, Melanie 19 Jersey Wahoos-MA 1:17.67 1:15.92 MEET
16 Shinton, Kelly 21 FAST-NI 1:16.87 1:16.03 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Borgolini, Briana 13 SCHE-AD 1:16.51 1:16.13 MEET
18 Hetzel, Cat 18 UNRUT-NJ 1:16.16 1:16.38 MEET
19 Folk, Breanna 14 TSC-MA 1:14.76 1:16.40 MEET
20 Kiernan, Marilee 17 BAD-MR 1:14.96 1:16.43 MEET
21 Bennett, Elaine 21 Nova-VA 1:15.02 1:16.73 MEET
22 McDonnell, Katherine 17 SDS-PV 1:17.43 1:16.81 MEET
23 Southard, Lauren 18 CUBU-PV 1:06.14Y 1:17.13 MEET
24 Dennis, Caitlin 17 Jersey Wahoos-MA 1:07.57Y 1:17.30 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Groenewoud, Carmen 17 BAD-MR 1:16.67 1:17.36 MEET
26 Crowley, Jaime 21 Cat-CT 1:15.99 1:17.61 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Marshall, Nicole 16 NBS-MR 1:08.27Y 1:17.65 MEET
27 Steenvoorden, Kristen 14 SAC-NJ 1:16.46 1:17.65 MEET
29 Carson, Sheila 17 STAR-NI 1:07.03Y 1:17.68 MEET
30 Linkenauger, Anna 17 WAC-VA 1:06.88Y 1:17.79
31 Stark, Laura 16 SVY-NJ 1:07.47Y 1:17.85
31 Groselle, Elizabeth 21 FAST-NI 1:17.57 1:17.85
33 Clemens, Clare 19 Agua Swim Team-MR 1:16.55 1:17.87
34 Adams, Beth 13 Monocacy-MD 1:06.39Y 1:17.93
35 Rowe, Kaitlyn 16 Nrg Swimming-MA 1:08.25Y 1:18.15
36 Meyer, Abby 16 Monocacy-MD 1:07.85Y 1:18.18
37 Gottschalk, Lindsey 18 North Baltimore-MD 1:16.82 1:18.28
38 Dunleavy, Sarah 15 BPR-AM 1:17.32 1:18.34
39 Iversen, Paige 17 EEX-NJ 1:16.44 1:18.42
40 Schaefer, Danielle 14 North Baltimore-MD 1:17.06 1:18.74
40 Clark, Emily 13 Atac-MA 1:08.05Y 1:18.74
42 Faingold, Kathy 16 Ansc-AM 1:07.35Y 1:18.87
43 Healey, Vivian 17 Agua Swim Team-MR 1:16.80 1:19.00
44 Dinardo, Sara 19 MLAC-AM 1:17.54 1:19.06
45 Lee, Aurora 17 WRAT-CT 1:07.26Y 1:19.38
46 Flaherty, Jenn 18 CMA-ME 1:07.71Y 1:19.42
47 Malone, Becky 14 NBS-MR 1:07.41Y 1:19.44
48 Reinhard, Alyssa 15 SoNoCo-CT 1:07.56Y 1:19.47
49 Starosielec, Jessica 16 JG-NJ 1:08.15Y 1:19.91
50 Huber, Caroline 15 Squids-NE 1:07.44Y 1:20.00
51 Bedson, Laura 16 WRAT-CT 1:08.25Y 1:20.07
52 McAdoo, Amanda 16 LAC-MA 1:06.57Y 1:20.10
53 Ferguson, Emily 15 PM-PV 1:07.86Y 1:20.29
54 Baust, Kate 16 Rac-MD 1:06.90Y 1:20.41
55 Dillon, Laura 15 CUBU-PV 1:08.06Y 1:20.57
56 McMillan, Mallory 15 AquaHoyas-PV 1:08.38Y 1:20.62
57 Jones, Jackie 17 Tidal Waves-AM 1:08.00Y 1:20.79
58 Rogers, Theresa 17 Team Delaware-MA 1:17.57 1:20.88
59 Zomchick, Sarah 19 DST-MA 1:15.81 1:20.89
60 Pavlick, Erin 16 Atac-MA 1:07.50Y 1:20.99
61 Twichell, Ashley 16 Chargers-NI 1:08.16Y 1:21.30
62 Oxley, Morgan 14 EMAC-MA 1:07.36Y 1:21.90
63 Seltzer, Danielle 18 Squids-NE 1:07.74Y 1:22.01
64 Meirs, Kati 16 EEX-NJ 1:17.33 1:22.29
65 Wolla, Kristen 15 Machine-PV 1:07.88Y 1:22.31
66 White, Courtney 17 QDD-VA 1:06.08Y 1:22.48
67 Marcotte, Julie 21 TTSC-NI 1:08.13Y 1:22.60
68 Case, Kimberly 17 SDS-PV 1:06.39Y 1:27.59
-- Malloy, Rhynn 17 MAG-NE 1:16.73 DQ
-- McLaughlin, Julie 19 Nova-VA 1:17.68 DQ
-- Mango, Magdalena 19 Agua Swim Team-MR 1:07.60Y SCR
Event 6 Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 1:04.81 7/25/2003 Jon Roberts, GRRR-NI
Sect 2 Meet: 2 1:01.91 7/26/2002 Ed Moses CUBU
Sum National: N 1:05.21 7/22/2005 PJ Sullivan, MAG -NE
1:05.59 NATS
1:06.79 OPEN
1:12.09 MEET
Meet Qualifying: 1:12.09
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Sullivan, PJ 19 MAG-NE 1:06.22 1:05.21NNATS
2 Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 1:06.23 1:05.22 NATS
3 Berg, Ryan 21 Nova-VA 1:05.94 1:05.57 NATS
4 Swensen, Eric 19 JG-NJ 1:05.85 1:05.83 OPEN
5 Reynolds, Adam 18 Gaac-MA 1:07.48 1:07.04 MEET
5 Ruefle, Trey 21 CBAC-MD 1:06.99 1:07.04 MEET
7 Swenson, Steve 21 JG-NJ 1:08.21 1:07.60 MEET
8 Danner, Gregory 24 FAST-NI 1:08.22 1:13.11
B - Final
9 Harris, Tyler 21 North Baltimore-MD 1:08.60 1:07.80 MEET
10 Pryor, Vinny 17 Gtrs-NE 1:08.63 1:08.28 MEET
11 Melillo, Simone 16 CUBU-PV 1:09.34 1:08.84 MEET
12 Cook, Nevin 15 QDD-VA 1:08.47 1:08.98 MEET
13 Mironov, Anthony 17 BAD-MR 1:09.05 1:09.06 MEET
14 Maguire, Andrew 16 MAG-NE 1:08.93 1:09.12 MEET
15 Rae-Grant, George 17 EMAC-MA 1:09.36 1:10.62 MEET
C - Final
17 Yamada, Kevin 16 sac-NE 1:09.42 1:09.42 MEET
18 Koppel, P.J. 16 DST-MA 1:09.99 1:09.84 MEET
19 Hayes, Tim 16 Atac-MA 1:10.03 1:10.03 MEET
20 Miller, Jamie 21 STAR-NI 1:10.01 1:10.07 MEET
21 Spath, Kevin 16 North Baltimore-MD 1:09.67 1:10.12 MEET
22 Kane, Matthew 19 SQST-VA 1:09.72 1:10.13 MEET
23 Frampus, Joey 16 AquaHoyas-PV 1:09.93 1:11.18 MEET
24 Pool, Jon 16 CUBU-PV 1:09.57 1:11.21 MEET
Event 6 Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 1:04.81 7/25/2003 Jon Roberts, GRRR-NI
Sect 2 Meet: 2 1:01.91 7/26/2002 Ed Moses CUBU
Sum National: N 1:05.21 7/22/2005 PJ Sullivan, MAG -NE
1:05.59 NATS
1:06.79 OPEN
1:12.09 MEET
Meet Qualifying: 1:12.09
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Swensen, Eric 19 JG-NJ 1:06.37 1:05.85 OPEN
2 Berg, Ryan 21 Nova-VA 1:08.83 1:05.94 OPEN
3 Sullivan, PJ 19 MAG-NE 1:06.28 1:06.22 OPEN
4 Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 1:05.04 1:06.23 OPEN
5 Hupp, Jonathan 21 UNRUT-NJ 1:11.48 1:06.97 MEET
6 Ruefle, Trey 21 CBAC-MD 1:07.76 1:06.99 MEET
7 Reynolds, Adam 18 Gaac-MA 1:07.64 1:07.48 MEET
8 Swenson, Steve 21 JG-NJ 1:08.71 1:08.21 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Danner, Gregory 24 FAST-NI 1:09.65 1:08.22 MEET
10 Cook, Nevin 15 QDD-VA 1:00.72Y 1:08.47 MEET
11 Harris, Tyler 21 North Baltimore-MD 57.34Y 1:08.60 MEET
12 Pryor, Vinny 17 Gtrs-NE 1:10.40 1:08.63 MEET
13 Maguire, Andrew 16 MAG-NE 1:09.31 1:08.93 MEET
14 Mironov, Anthony 17 BAD-MR 1:10.20 1:09.05 MEET
15 Wollman, Evan 15 UNAT-MD 59.01Y 1:09.15 MEET
16 Melillo, Simone 16 CUBU-PV 1:09.74 1:09.34 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Rae-Grant, George 17 EMAC-MA 1:10.49 1:09.36 MEET
18 Yamada, Kevin 16 sac-NE 1:10.19 1:09.42 MEET
19 Pool, Jon 16 CUBU-PV 1:00.49Y 1:09.57 MEET
20 Spath, Kevin 16 North Baltimore-MD 1:11.28 1:09.67 MEET
21 Kane, Matthew 19 SQST-VA 1:10.46 1:09.72 MEET
22 Frampus, Joey 16 AquaHoyas-PV 1:10.47 1:09.93 MEET
23 Koppel, P.J. 16 DST-MA 1:09.79 1:09.99 MEET
24 Miller, Jamie 21 STAR-NI 1:11.41 1:10.01 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Hayes, Tim 16 Atac-MA 1:08.55 1:10.03 MEET
26 Kustra, Stephen 17 Gpac-AM 1:11.34 1:10.03 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Bradley, Sam 15 SoNoCo-CT 1:11.84 1:10.04 MEET
28 Szyszko, Blase 15 Nrg Swimming-MA 1:10.84 1:10.13 MEET
29 Bui, Derek 15 PM-PV 1:11.41 1:10.26 MEET
30 Hooper, William 15 Squids-NE 1:01.66Y 1:10.28 MEET
31 Platow, David 18 WRAT-CT 1:00.61Y 1:10.31 MEET
31 Brabson, Andy 17 Monocacy-MD 1:10.71 1:10.31 MEET
33 Hyman, Joshua 15 Team Delaware-MA 1:10.58 1:10.48 MEET
34 D'Errico, Angelo 17 OWA-MR 57.51Y 1:10.49 MEET
35 Huss, Jonathan 17 SQST-VA 1:10.40 1:10.50 MEET
36 Otto, Caleb 17 STAR-NI 1:09.94 1:10.69 MEET
37 Friedland, Eric 15 RMSC-PV 1:01.97Y 1:10.91 MEET
38 Riganti, Eric 17 BAD-MR 1:08.95 1:11.00 MEET
39 Shoemaker, Kyle 16 Atac-MA 1:01.53Y 1:11.01 MEET
39 Kuehne, Patrick 16 SVY-NJ 59.69Y 1:11.01 MEET
41 Durazo, Bryan 17 Snow-PV 1:10.14 1:11.02 MEET
42 McElroy, Kyle 18 NJW-NJ 1:08.45 1:11.06 MEET
43 Hand, Peter 18 EEX-NJ 1:00.50Y 1:11.12 MEET
43 Evans, John 20 UNRUT-NJ 1:00.55Y 1:11.12 MEET
45 Nardone, Vincent 19 OAK-CT 1:10.58 1:11.20 MEET
46 Carman, Michael 16 EEX-NJ 1:11.43 1:11.23 MEET
47 Guba, D.J. 19 MLAC-AM 59.70Y 1:11.30 MEET
48 Tomajczyk, Ryan 15 Machine-PV 1:11.75 1:11.40 MEET
49 Schindewolf, Evan 16 Atlantic City-MA 1:01.68Y 1:11.50 MEET
50 Borger, Brian 17 Agua Swim Team-MR 1:01.47Y 1:11.57 MEET
51 Carlucci, Conor 16 Cond-MR 59.91Y 1:11.70 MEET
52 Woodward, Patrick 20 UNAT-PV 1:01.22Y 1:11.83 MEET
53 David, Ryan 17 Jersey Wahoos-MA 1:00.71Y 1:11.88 MEET
54 Mohring, Jason 18 Argo-MA 1:00.66Y 1:11.92 MEET
55 Ferraro, Mike 21 SoNoCo-CT 1:11.31 1:12.05 MEET
56 Vorpagel, Jon 18 WAC-VA 1:11.94 1:12.10
57 Kluge, Alexander 15 EMAC-MA 1:00.12Y 1:12.30
58 Schindewolf, Craig 18 Jpac-MA 1:00.47Y 1:12.41
59 Bonte, Benjamin 18 Squids-NE 1:01.89Y 1:12.72
60 Fisher, Jake 16 FAST-NI 1:00.95Y 1:12.74
61 Brady, Jon 16 North Baltimore-MD 1:01.29Y 1:12.99
62 McIntyre, Damian 19 BPR-AM 1:11.36 1:13.28
63 Kaminski, Pete 16 Tidal Waves-AM 1:01.14Y 1:13.75
64 Castillo, Charlie 18 OWA-MR 1:11.68 1:13.86
65 Taccone, Drew 17 Jcc Sailfish-AM 1:11.89 1:14.12
66 Molchany, Marcus 14 Clippers-MD 1:02.04Y 1:14.34
67 Carlson, David 17 WAC-VA 1:01.70Y 1:14.53
68 Swann, Rafi 18 Machine-PV 1:01.15Y 1:14.62
69 Cunningham, Jesse 14 CUBU-PV 1:02.02Y 1:14.70
70 Lapp, Jason 19 FAST-NI 1:02.05Y 1:14.82
71 Hahn, David 18 CUBU-PV 1:01.64Y 1:14.83
72 Law, Jordy 16 Odac-VA 1:01.40Y 1:15.34
73 Feng, Hans 17 FAST-NI 1:01.67Y 1:18.58
-- McDonald, Adam 16 CUBU-PV 1:02.01Y DQ
-- Slater, Mike 20 UNAT-NI 58.99Y DQ
-- Christensen, Jonathan 14 CUBU-PV 1:11.61 DQ
-- Lightfoot, Drew 17 Argo-MA 1:02.13Y DQ
-- Ford, David 16 JG-NJ 1:00.82Y SCR
-- Karnaugh, Ron 39 JG-NJ 1:06.33 SCR
-- Yang, Yang 15 RMSC-PV 1:11.32 SCR
-- Meyer, Adam 17 RMSC-PV 1:10.23 SCR
-- Shields, John 17 North Baltimore-MD 1:00.75Y SCR
-- Hurley, Ryan 19 CUBU-PV 1:05.56 SCR
-- Miller, Haywood 16 CUBU-PV 1:11.54 SCR
-- Sherman, Ethan 17 WAC-VA 1:12.03 SCR
-- Sweeney, Joseph 17 Aqua Gems-MR 1:01.27Y SCR
-- Donahue, Pete 16 AquaHoyas-PV 1:11.72 SCR
-- Walkenhorst, Jared 30 WRAT-CT 1:00.06Y SCR
-- Curci, Brian 18 Agua Swim Team-MR 1:02.02Y SCR
-- Barone, Greg 19 NCY-CT 1:08.32 SCR
Event 6S Men 100 LC Meter Breaststroke Swim-off
===============================================================================
1:05.59 NATS
1:06.79 OPEN
1:12.09 MEET
Meet Qualifying: 1:12.09
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Swim-off
1 Hayes, Tim 16 Atac-MA NT 1:08.91 MEET
2 Kustra, Stephen 17 Gpac-AM NT 1:09.25 MEET
Event 7 Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 59.78 3/12/2004 Jenny Thompson, BAD-MR
Sect 2 Meet: 2 1:01.77 3/26/2004 Lindsey C Marck, SPIR -MA
Sum National: N 1:02.11 7/22/2005 Ashley Knapik, North Baltimore
1:03.09 NATS
1:04.39 OPEN
1:07.29 MEET
Meet Qualifying: 1:07.29
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Knapik, Ashley 16 North Baltimore-MD 1:03.09 1:02.11NNATS
2 Henahan, Lindsay 23 FAST-NI 1:03.42 1:02.56 NATS
3 O'Connor, Bridget 19 BAD-MR 1:04.40 1:03.55 OPEN
4 Williams, Christy 19 DST-MA 1:04.10 1:03.75 OPEN
5 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 1:04.51 1:04.31 OPEN
6 Guro, Jessica 13 Atac-MA 1:04.68 1:04.34 OPEN
7 Rossi, Nina 17 EEX-NJ 1:04.42 1:04.47 MEET
8 Masterson, Keri 17 LIAC-MR 1:04.58 1:04.81 MEET
B - Final
9 Klein, Jackie 17 Bonackers-MR 1:04.69 1:03.77 OPEN
10 Holloway, Meaghan 14 WAC-VA 1:04.80 1:04.15 OPEN
11 Sieben, Katie 16 Arac-CT 1:05.29 1:04.73 MEET
12 Johnston, Ashley 20 SoNoCo-CT 1:05.64 1:05.10 MEET
13 Weaner, Tricia 16 Wsy Swimming-MA 1:05.25 1:05.13 MEET
14 Koss, Keenan 17 WRAT-CT 1:05.62 1:05.22 MEET
15 Kalnins, Dana 14 QDD-VA 1:05.59 1:05.45 MEET
16 Brookman, Jess 21 SoNoCo-CT 1:04.70 1:05.70 MEET
C - Final
17 Gill, Margaret 20 SSC-MA 1:05.72 1:05.04 MEET
18 Walterman, Elena 15 sac-NE 1:05.93 1:05.57 MEET
19 Bechard, Sarah 15 Burkwood-VA 1:06.05 1:05.82 MEET
20 Verdin, Emily 19 CUBU-PV 1:06.24 1:06.47 MEET
21 Woodward, Lindsay 19 Squids-NE 1:05.88 1:06.65 MEET
22 Sherman, Lindsay 17 Mariners-CT 1:06.00 1:06.78 MEET
23 Stevens, Allie 18 FAST-PV 1:06.04 1:07.00 MEET
24 Helmers, Kristina 17 SAC-NJ 1:06.02 1:07.47
Event 7 Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 59.78 3/12/2004 Jenny Thompson, BAD-MR
Sect 2 Meet: 2 1:01.77 3/26/2004 Lindsey C Marck, SPIR -MA
Sum National: N 1:02.11 7/22/2005 Ashley Knapik, North Baltimore
1:03.09 NATS
1:04.39 OPEN
1:07.29 MEET
Meet Qualifying: 1:07.29
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Knapik, Ashley 16 North Baltimore-MD 1:03.34 1:03.09 NATS
2 Henahan, Lindsay 23 FAST-NI 1:01.64 1:03.42 OPEN
3 Williams, Christy 19 DST-MA 1:02.62 1:04.10 OPEN
4 O'Connor, Bridget 19 BAD-MR 1:02.02 1:04.40 MEET
5 Rossi, Nina 17 EEX-NJ 1:03.85 1:04.42 MEET
6 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 1:03.81 1:04.51 MEET
7 Masterson, Keri 17 LIAC-MR 1:04.45 1:04.58 MEET
8 Guro, Jessica 13 Atac-MA 1:06.17 1:04.68 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Klein, Jackie 17 Bonackers-MR 1:05.85 1:04.69 MEET
10 Brookman, Jess 21 SoNoCo-CT 1:05.45 1:04.70 MEET
11 Holloway, Meaghan 14 WAC-VA 1:05.26 1:04.80 MEET
12 Weaner, Tricia 16 Wsy Swimming-MA 1:03.22 1:05.25 MEET
13 Sieben, Katie 16 Arac-CT 1:05.28 1:05.29 MEET
14 Kalnins, Dana 14 QDD-VA 58.61Y 1:05.59 MEET
15 Koss, Keenan 17 WRAT-CT 57.74Y 1:05.62 MEET
16 Johnston, Ashley 20 SoNoCo-CT 57.14Y 1:05.64 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Gill, Margaret 20 SSC-MA 1:05.54 1:05.72 MEET
18 Woodward, Lindsay 19 Squids-NE 1:07.02 1:05.88 MEET
19 Walterman, Elena 15 sac-NE 1:06.32 1:05.93 MEET
20 Sherman, Lindsay 17 Mariners-CT 58.99Y 1:06.00 MEET
21 Helmers, Kristina 17 SAC-NJ 1:06.60 1:06.02 MEET
22 Stevens, Allie 18 FAST-PV 1:06.69 1:06.04 MEET
23 Bechard, Sarah 15 Burkwood-VA 1:05.30 1:06.05 MEET
24 Verdin, Emily 19 CUBU-PV 59.09Y 1:06.24 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Staub, Andrea 13 North Baltimore-MD 58.91Y 1:06.40 MEET
26 Hynson, Jackie 15 Raiders-MD 59.32Y 1:06.54 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Cunningham, Kristin 17 CUBU-PV 58.73Y 1:06.56 MEET
28 Sweeney, Kaitlyn 15 BPR-AM 58.44Y 1:06.63 MEET
29 Cervone, Victoria 14 NJW-NJ 1:06.37 1:06.69 MEET
30 Russell, Lauren 17 Gpac-AM 59.46Y 1:06.72 MEET
31 Gruendel, Kerry 15 BAD-MR 1:06.70 1:06.73 MEET
32 Bennett, Elaine 21 Nova-VA 1:04.62 1:06.78 MEET
33 Soni, Rebecca 18 SAC-NJ 1:06.33 1:06.82 MEET
34 Festa, Natalia 16 LIAC-MR 1:06.89 1:06.89 MEET
35 Manning, Sarah 17 Chargers-NI 1:06.37 1:06.90 MEET
36 Murphy, Kate 17 WAC-VA 58.27Y 1:06.96 MEET
37 Fittin, Annie 16 Peddie-NJ 1:06.38 1:06.97 MEET
38 Stern, Becca 16 Dolfins-AD 59.25Y 1:07.02 MEET
39 O'Malley, Kayla 14 UN-CU-PV 1:06.72 1:07.08 MEET
40 Brabson, Laurel 15 Monocacy-MD 59.65Y 1:07.09 MEET
41 Sicherman, Julie 17 Peddie-NJ 1:06.85 1:07.14 MEET
42 O'Donnell, Erin 15 North Baltimore-MD 1:06.30 1:07.15 MEET
43 Law, Colleen 17 CUBU-PV 1:07.18 1:07.16 MEET
44 Kromer, Thea 15 Machine-PV 1:06.75 1:07.19 MEET
44 Newell, Megan 17 CUBU-PV 1:04.86 1:07.19 MEET
46 Wagner, Casey 18 Tpit-AM 1:04.99 1:07.32
47 Staskiewicz, Sophie 16 Agua Swim Team-MR 1:07.07 1:07.35
48 Lee, Jessica 18 Nova-VA 1:05.36 1:07.42
48 Balint, Andrea 16 CUBU-PV 58.70Y 1:07.42
50 Smith, Anna 16 WRAT-CT 59.60Y 1:07.55
51 Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 1:06.32 1:07.59
52 Chuang, Christine 16 RMSC-PV 1:05.07 1:07.63
53 Stark, Laura 16 SVY-NJ 58.52Y 1:07.67
54 Ladley, Sarah 17 Gaac-MA 1:05.59 1:07.68
55 Capparell, Meghan 18 SAC-NJ 1:05.36 1:07.71
56 Kempton, Kristalynn 18 LIAC-MR 1:06.26 1:07.85
57 Delp, Kristina 16 North Baltimore-MD 59.07Y 1:07.92
58 Gray, Katelynn 17 Darien Piranhas-CT 59.64Y 1:08.13
59 Miller, Katie 19 SAC-NJ 57.40Y 1:08.16
60 Palma, Sam 16 TTSC-NI 58.88Y 1:08.17
61 Bouton, Kimberly 17 NJW-NJ 1:07.27 1:08.25
62 Thomas, Annika 17 MLAC-AM 1:06.40 1:08.26
63 White, Brielle 22 Nova-VA 1:06.20 1:08.35
64 Boyle, Kaeley 16 UN-CU-PV 59.89Y 1:08.41
65 Shuba, Andrea 14 Gpac-AM 59.51Y 1:08.47
66 Simmons, Kaia 13 Squids-NE 59.65Y 1:08.48
67 Cheng, Genie 19 Big Cat-MA 58.03Y 1:08.55
68 Murphy, Sarah 15 WAC-VA 59.51Y 1:08.61
69 Mangus, Kim 15 Clippers-MD 59.37Y 1:08.63
70 Crane, Eryn 17 Mariners-CT 59.07Y 1:08.64
71 Smith, Kristin 19 Clippers-MD 1:06.20 1:08.65
72 English, Jackie 21 TTSC-NI 58.82Y 1:08.68
73 Ameen, Sarah 17 QDD-VA 58.23Y 1:08.69
74 Vincent, Amanda 12 OCCS-PV 59.86Y 1:08.72
75 Seitz, Jenna 14 MB-NJ 1:06.68 1:08.78
76 Fischer, Erin 16 EMAC-MA 1:06.78 1:08.90
76 Catroppa, Aimee 17 SCHE-AD 59.23Y 1:08.90
78 Palopoli, Michele 16 Gaac-MA 1:06.94 1:08.93
79 Maccherola, Sam 18 GTAC-MD 59.71Y 1:09.00
80 Vessa, Gabrielle 15 LIAC-MR 1:07.07 1:09.03
81 Herrmann, Laura 17 SDS-PV 59.47Y 1:09.06
82 Glasser, Rachel 16 FAST-PV 59.69Y 1:09.12
83 Spinazzola, Chiara 14 Squids-NE 1:07.09 1:09.18
84 Dean, Emily 15 Rac-MD 59.96Y 1:09.21
85 Dillon, Laura 15 CUBU-PV 58.71Y 1:09.27
86 Bedson, Laura 16 WRAT-CT 59.53Y 1:09.28
87 Moorby, Kathryn 14 SEA-MA 59.80Y 1:09.38
88 Mankus, Christine 15 GTAC-MD 59.35Y 1:09.40
89 Carson, Sheila 17 STAR-NI 59.32Y 1:09.41
90 Dennis, Caitlin 17 Jersey Wahoos-MA 59.80Y 1:09.48
91 Kietlinski, Samantha 14 EEX-NJ 59.25Y 1:09.66
92 Maxwell, Allison 17 MLAC-AM 59.16Y 1:09.77
93 Brackett, Charlotte 15 BPR-AM 59.91Y 1:09.95
94 Sheerin, Cate 16 RMSC-PV 58.84Y 1:10.02
95 Johnston, Jennifer 15 Clippers-MD 59.96Y 1:10.08
96 Lewis, Jennie 18 Darien Piranhas-CT 59.69Y 1:10.39
97 Hnat, Keli 18 MLAC-AM 59.65Y 1:10.47
98 Ewanich, Katrice 17 VAC-MR 59.92Y 1:10.49
99 Linkenauger, Anna 17 WAC-VA 59.58Y 1:11.16
100 Fimian, Kristin 16 Machine-PV 58.95Y 1:11.32
101 Raimondi, Jennifer 21 TTSC-NI 58.92Y 1:11.72
102 Kane, Kandra 17 TVSC-MR 59.71Y 1:11.96
103 Wharton, Amy 17 Odac-VA 59.87Y 1:12.60
-- Miteff, Amy 21 Tpit-AM 56.68Y DQ
-- Schwee, Suzanne 15 CUBU-PV 1:05.85 SCR
-- Little, Caroline 15 Nova-VA 58.90Y SCR
-- Forrester, Alex 13 BAD-MR 1:06.31 SCR
-- Czaplicki, Alex 14 Mariners-CT 59.30Y SCR
-- Meissner, Erica 16 MAG-NE 1:03.61 SCR
Event 8 Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 55.88 7/27/2001 Ben Michaelson, SOCO-CT
Sect 2 Meet: 2 54.39 7/25/2003 Ben H Michaelson, SoNoCo
Sum National: N 55.89 7/22/2005 Jason Miller, TPIT
56.19 NATS
57.19 OPEN
1:00.39 MEET
Meet Qualifying: 1:00.39
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Miller, Jason 21 Tpit-AM 56.79 55.89NNATS
2 Brady, Chris 17 Team Delaware-MA 57.60 56.00 NATS
3 Toomey, Ray 17 Jcc Sailfish-AM 57.90 56.64 OPEN
4 Hirniak, Stefan 20 SAC-NJ 58.06 56.88 OPEN
5 Danner, Gregory 24 FAST-NI 57.87 57.42 MEET
6 Wilson, Brian 16 JG-NJ 57.69 57.51 MEET
7 Beard, Scott 18 SQST-VA 57.25 57.75 MEET
8 Morgan, Geoffrey 17 NBS-MR 57.51 57.96 MEET
B - Final
9 Bird, Tommy 21 Tpit-AM 58.40 57.15 OPEN
10 Beaulieu, Elliott 20 Nova-VA 58.06 57.62 MEET
11 Berg, Ryan 21 Nova-VA 58.07 58.04 MEET
12 Seiferth, Mike 16 Jcc Sailfish-AM 58.71 58.13 MEET
13 Aasen, Gunnar 17 Jcc Sailfish-AM 58.52 58.34 MEET
13 Szabo, Geza 22 Rac-MD 58.48 58.34 MEET
15 Knecht, Josef 16 RMSC-PV 58.77 58.48 MEET
16 Czaplicki, Zac 19 Mariners-CT 58.61 58.58 MEET
C - Final
17 Hazlett, Seth 18 Gpac-AM 58.78 58.12 MEET
18 Hetzner, Andrew 19 Hargrave-VA 58.83 58.42 MEET
19 Falk, Bjorn 18 MAG-NE 59.27 58.59 MEET
20 Grimmett-Norris, Robert 16 CUBU-PV 59.08 58.65 MEET
21 Skrabacz, Eric 19 CBAC-MD 58.83 58.88 MEET
22 O'Brien, Matt 17 North Shore-NE 58.86 59.02 MEET
23 Eckel, Dan 18 MLAC-AM 59.38 59.18 MEET
24 Scheid, Tyler 18 Jcc Sailfish-AM 59.46 59.58 MEET
Event 8 Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 55.88 7/27/2001 Ben Michaelson, SOCO-CT
Sect 2 Meet: 2 54.39 7/25/2003 Ben H Michaelson, SoNoCo
Sum National: N 55.89 7/22/2005 Jason Miller, TPIT
56.19 NATS
57.19 OPEN
1:00.39 MEET
Meet Qualifying: 1:00.39
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Miller, Jason 21 Tpit-AM 57.53 56.79 OPEN
2 Beard, Scott 18 SQST-VA 57.25 57.25 MEET
3 Morgan, Geoffrey 17 NBS-MR 59.53 57.51 MEET
4 Brady, Chris 17 Team Delaware-MA 57.30 57.60 MEET
5 Wilson, Brian 16 JG-NJ 58.28 57.69 MEET
6 Danner, Gregory 24 FAST-NI 57.22 57.87 MEET
7 Toomey, Ray 17 Jcc Sailfish-AM 57.57 57.90 MEET
8 Hirniak, Stefan 20 SAC-NJ 56.67 58.06 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Beaulieu, Elliott 20 Nova-VA 57.75 58.06 MEET
10 Berg, Ryan 21 Nova-VA 59.07 58.07 MEET
11 Bird, Tommy 21 Tpit-AM 50.71Y 58.40 MEET
12 Szabo, Geza 22 Rac-MD 58.65 58.48 MEET
13 Aasen, Gunnar 17 Jcc Sailfish-AM 52.05Y 58.52 MEET
14 Czaplicki, Zac 19 Mariners-CT 59.00 58.61 MEET
15 Seiferth, Mike 16 Jcc Sailfish-AM 59.02 58.71 MEET
16 Knecht, Josef 16 RMSC-PV 58.91 58.77 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Hazlett, Seth 18 Gpac-AM 59.64 58.78 MEET
18 Hetzner, Andrew 19 Hargrave-VA 59.71 58.83 MEET
18 Skrabacz, Eric 19 CBAC-MD 59.77 58.83 MEET
20 O'Brien, Matt 17 North Shore-NE 59.81 58.86 MEET
21 Park, Jin 18 Peddie-NJ 58.87 59.01 MEET
22 Grimmett-Norris, Robert 16 CUBU-PV 59.52 59.08 MEET
23 Wood, Jeff 18 FAST-NI 59.05 59.13 MEET
24 Falk, Bjorn 18 MAG-NE 58.49 59.27 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Eckel, Dan 18 MLAC-AM 58.17 59.38 MEET
26 Scheid, Tyler 18 Jcc Sailfish-AM 58.75 59.46 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Baity, Mike 19 Darien Piranhas-CT 1:00.01 59.60 MEET
28 Howard, Chris 18 Jersey Wahoos-MA 59.31 59.63 MEET
29 Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 57.71 59.66 MEET
30 Rosenbluth, Josh 17 EEX-NJ 58.93 59.87 MEET
31 Collier, David 18 Rac-MD 52.43Y 59.93 MEET
32 Hopkins, Mike 18 DST-MA 58.58 1:00.00 MEET
33 Balderston, Matthew 19 Odac-VA 1:00.13 1:00.12 MEET
33 Moisiades, Spiros 16 GYWD-CT 52.39Y 1:00.12 MEET
35 Law, Jordy 16 Odac-VA 59.59 1:00.13 MEET
35 Weinberg, Shaun 16 North Baltimore-MD 59.60 1:00.13 MEET
37 Neuwirth, Ben 21 Agua Swim Team-MR 49.13Y 1:00.17 MEET
37 Yate, Jasper 16 LIAC-MR 1:00.07 1:00.17 MEET
39 Neville, Greg 19 SoNoCo-CT 53.25Y 1:00.24 MEET
40 Pinno, Eric 17 CBAC-MD 51.21Y 1:00.27 MEET
41 Neuber, Matthew 19 SCHE-AD 1:00.34 1:00.38 MEET
42 Cox, Matt 16 Gaac-MA 53.03Y 1:00.39 MEET
43 Hurst, Matt 22 Umly-MA 51.93Y 1:00.47
44 Roth, Brad 19 Big Cat-MA 50.56Y 1:00.51
45 Geissinger, Peter 16 Darien Piranhas-CT 1:00.02 1:00.60
45 D'Errico, John 16 OWA-MR 52.28Y 1:00.60
47 Yamada, Kevin 16 sac-NE 52.94Y 1:00.76
47 Durazo, Bryan 17 Snow-PV 52.53Y 1:00.76
49 Joyce, Michael 15 GCIT-MA 52.85Y 1:00.78
50 Kammer, Kyle 18 WAC-VA 52.13Y 1:00.82
51 Liang, Truman 16 Agua Swim Team-MR 53.34Y 1:00.85
52 Leath, Jeff 19 Tpit-AM 59.82 1:01.06
53 Boyle, Ryan 17 EMAC-MA 51.63Y 1:01.11
54 Charnin-Aker, Josh 15 Peddie-NJ 59.61 1:01.22
55 Delisle, Derek 16 Dolfins-AD 53.37Y 1:01.26
56 Ferraro, Mike 21 SoNoCo-CT 52.80Y 1:01.35
56 Qama, Eros 20 WAC-MR 53.25Y 1:01.35
58 Marquart, Matt 17 Snow-PV 52.47Y 1:01.43
59 Shoemaker, Kyle 16 Atac-MA 52.72Y 1:01.45
60 Pelton, Greg 14 BAD-MR 53.37Y 1:01.66
61 Blood, AJ 17 CUBU-PV 52.59Y 1:01.67
62 Alexandre, Jules 18 SoNoCo-CT 1:00.04 1:01.86
63 Hahn, David 18 CUBU-PV 53.23Y 1:01.97
64 Emory, Michael 22 CUBU-PV 53.28Y 1:02.03
65 Starr, Jim 21 MLAC-AM 53.18Y 1:02.20
66 Parrish, Geoff 17 Odac-VA 51.82Y 1:02.38
67 Hartmann, Spencer 17 SoNoCo-CT 52.99Y 1:02.59
68 Smith, Giles 13 Eagles-MD 52.87Y 1:02.74
69 Gallagher, Dan 17 FAST-NI 52.23Y 1:02.78
70 Guernsey III, David 18 Cat-CT 58.95 1:02.97
71 Meyer, Alex 17 ITAC-NI 1:00.31 1:03.19
72 Arey, Andy 17 VAST-VA 52.89Y 1:03.61
-- Carlson, David 17 WAC-VA 53.30Y DQ
-- Mengering, Daniel 18 RMSC-PV 1:00.11 SCR
-- Meyer, Mark 15 RMSC-PV 59.70 SCR
-- Possee, Brian 18 FAST-NI 59.61 SCR
-- Fisher, Kevin 21 CUBU-PV 56.20 SCR
-- Pool, Christopher 18 CUBU-PV 57.43 SCR
-- Rimm, Scott 23 AquaHoyas-PV 52.59Y SCR
-- Brown, Gaites 15 Nova-VA 59.86 SCR
Event 8S Men 100 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
56.19 NATS
57.19 OPEN
1:00.39 MEET
Meet Qualifying: 1:00.39
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Swim-off
1 Hirniak, Stefan 20 SAC-NJ NT 2:09.03
2 Beaulieu, Elliott 20 Nova-VA NT 2:10.23
Event 9 Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 4:48.53 7/25/2003 Julia Smit, TVSC-MR
Sect 2 Meet: 2 4:50.99 3/26/2004 Alicia L Aemisegger, GAAC
Sum National: N 4:54.42 7/22/2005 Jennifer Illescas, AGUA Swim Team
4:57.79 NATS
5:03.39 OPEN
5:17.79 MEET
Meet Qualifying: 5:17.79
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 4:59.34 4:54.42NNATS
2 Meissner, Erica 16 MAG-NE 4:58.45 4:54.98 NATS
3 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 4:59.30 4:57.16 NATS
4 Leddy, Meghan 14 EEX-NJ 5:00.46 4:57.29 NATS
5 Gingrich, Leah 15 Wsy Swimming-MA 5:00.31 4:59.27 OPEN
6 Hutchinson, Claire 18 North Baltimore-MD 5:01.02 4:59.32 OPEN
7 Skelos, Daphne 17 LIAC-MR 5:02.36 5:01.78 OPEN
8 Clemens, Clare 19 Agua Swim Team-MR 5:01.07 5:04.54 MEET
B - Final
9 Parent, Allyson 19 UNRUT-NJ 5:05.46 4:58.98 OPEN
10 Gelb, Sam 14 Rac-MD 5:03.24 4:59.92 OPEN
11 Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 5:05.90 5:03.13 OPEN
12 Clemens, Alison 16 Agua Swim Team-MR 5:05.76 5:03.24 OPEN
13 Steenrod, Anna 18 UNAT-NC 5:04.94 5:03.40 MEET
14 Derlath, Erica 15 LIAC-MR 5:06.89 5:03.98 MEET
15 Soni, Rebecca 18 SAC-NJ 5:02.51 5:04.35 MEET
16 Iacouzze, Brittany 16 EEX-NJ 5:06.98 5:06.60 MEET
C - Final
17 Kucherich, Julia 13 North Baltimore-MD 5:08.40 5:05.88 MEET
18 Christensen, Mei 16 CUBU-PV 5:09.93 5:05.92 MEET
19 Lee, Aurora 17 WRAT-CT 5:08.21 5:06.03 MEET
20 Steenvoorden, Kristen 14 SAC-NJ 5:09.96 5:06.85 MEET
21 Kaufmann, Christine 16 Squids-NE 5:08.25 5:07.09 MEET
22 Staub, Andrea 13 North Baltimore-MD 5:09.49 5:09.98 MEET
23 Hand, Alyssa 15 Team Delaware-MA 5:09.95 5:10.04 MEET
24 Helmers, Kristina 17 SAC-NJ 5:09.49 5:12.74 MEET
Event 9 Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 4:48.53 7/25/2003 Julia Smit, TVSC-MR
Sect 2 Meet: 2 4:50.99 3/26/2004 Alicia L Aemisegger, GAAC
Sum National: N 4:54.42 7/22/2005 Jennifer Illescas, AGUA Swim Team
4:57.79 NATS
5:03.39 OPEN
5:17.79 MEET
Meet Qualifying: 5:17.79
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Meissner, Erica 16 MAG-NE 4:56.47 4:58.45 OPEN
2 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 4:57.31 4:59.30 OPEN
3 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 4:56.92 4:59.34 OPEN
4 Gingrich, Leah 15 Wsy Swimming-MA 4:57.08 5:00.31 OPEN
5 Leddy, Meghan 14 EEX-NJ 4:56.69 5:00.46 OPEN
6 Hutchinson, Claire 18 North Baltimore-MD 5:01.21 5:01.02 OPEN
7 Clemens, Clare 19 Agua Swim Team-MR 4:55.33 5:01.07 OPEN
8 Skelos, Daphne 17 LIAC-MR 5:02.61 5:02.36 OPEN
-------------------------------------------------------------------------
9 Soni, Rebecca 18 SAC-NJ 4:54.46 5:02.51 OPEN
10 Gelb, Sam 14 Rac-MD 5:02.97 5:03.24 OPEN
11 Steenrod, Anna 18 UNAT-NC 4:55.74 5:04.94 MEET
12 Parent, Allyson 19 UNRUT-NJ 5:05.16 5:05.46 MEET
13 Clemens, Alison 16 Agua Swim Team-MR 4:56.31 5:05.76 MEET
14 Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 5:08.18 5:05.90 MEET
15 Derlath, Erica 15 LIAC-MR 5:09.37 5:06.89 MEET
16 Iacouzze, Brittany 16 EEX-NJ 5:08.90 5:06.98 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Colling, Meaghan 19 sac-NE 5:13.53 5:07.58 MEET
18 Knapik, Ashley 16 North Baltimore-MD 5:08.93 5:07.85 MEET
19 Lee, Aurora 17 WRAT-CT 5:04.95 5:08.21 MEET
20 Kaufmann, Christine 16 Squids-NE 5:09.85 5:08.25 MEET
21 Kucherich, Julia 13 North Baltimore-MD 5:11.93 5:08.40 MEET
22 Staub, Andrea 13 North Baltimore-MD 5:10.12 5:09.49 MEET
22 Helmers, Kristina 17 SAC-NJ 5:08.70 5:09.49 MEET
24 Christensen, Mei 16 CUBU-PV 5:09.15 5:09.93 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Hand, Alyssa 15 Team Delaware-MA 5:14.87 5:09.95 MEET
26 Steenvoorden, Kristen 14 SAC-NJ 5:06.85 5:09.96 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Johnston, Ashley 20 SoNoCo-CT 5:08.14 5:10.00 MEET
28 Peak, Candice 16 MAG-NE 5:14.08 5:11.10 MEET
29 Russell, Lauren 17 Gpac-AM 4:35.91Y 5:11.38 MEET
30 Klein, Jackie 17 Bonackers-MR 5:12.64 5:12.08 MEET
31 Alles, Courtney 17 QDD-VA 5:15.46 5:12.43 MEET
32 Ladley, Sarah 17 Gaac-MA 4:37.84Y 5:12.71 MEET
33 Hammond, Morgan 14 North Baltimore-MD 5:12.06 5:12.72 MEET
34 Wollner, Margaret 17 Agua Swim Team-MR 5:13.43 5:12.81 MEET
35 Jurzynski, Kristen 19 Hnhs-CT 5:17.36 5:13.08 MEET
36 Simmons, Kaia 13 Squids-NE 5:13.81 5:13.52 MEET
37 Cervone, Victoria 14 NJW-NJ 5:10.47 5:14.01 MEET
38 Orstein, Kaitlyn 19 Jcc Sailfish-AM 5:10.18 5:14.05 MEET
39 Toczylowski, Natalie 17 Ccsc-NE 5:16.03 5:14.82 MEET
40 Battle, Kelly 19 Jcc Sailfish-AM 4:34.08Y 5:14.92 MEET
41 Rodriguez-Lapman, Melani 16 SoNoCo-CT 4:36.24Y 5:15.57 MEET
42 Kearns, Jill 15 sac-NE 5:14.23 5:15.74 MEET
43 Szymanski, Genny 16 Gpac-AM 5:08.95 5:15.82 MEET
44 Visco, Danielle 16 Gaac-MA 4:37.16Y 5:16.33 MEET
45 Schneehagen, Jill 18 North Baltimore-MD 4:36.21Y 5:16.40 MEET
46 Sostarecz, Taylor 12 Atac-MA 5:16.05 5:16.45 MEET
47 Koss, Keenan 17 WRAT-CT 4:28.96Y 5:16.79 MEET
48 Rolish, Melanie 19 Jersey Wahoos-MA 4:31.99Y 5:16.90 MEET
49 Prautzsch, Kristin 16 MAG-NE 5:08.21 5:17.01 MEET
50 Like-Mathews, Maresa 16 RMSC-PV 5:16.26 5:17.44 MEET
51 Magee, Katie 16 Gaac-MA 4:38.21Y 5:17.61 MEET
52 Hopkins, Katie 18 LBA-MD 4:33.52Y 5:17.69 MEET
53 Brown, Maggie 13 North Baltimore-MD 4:38.36Y 5:17.92
54 Brooks, Karly 18 SCHE-AD 5:09.72 5:18.04
55 Stephenson, Frances 21 TTSC-NI 4:36.46Y 5:18.19
56 LaRussa, Cassy 18 EMAC-MA 5:17.79 5:18.76
57 Fenn, Meaghan 14 BAD-MR 4:34.17Y 5:18.98
58 Budner, Meredith 16 AquaHoyas-PV 4:32.50Y 5:19.44
59 Hetzel, Cat 18 UNRUT-NJ 4:34.71Y 5:20.22
60 Bouton, Kimberly 17 NJW-NJ 5:15.43 5:20.48
61 Downing, Chelsea 14 Ccsc-NE 4:33.64Y 5:20.91
62 Linkenauger, Anna 17 WAC-VA 4:31.31Y 5:21.03
63 Meirs, Kati 16 EEX-NJ 5:17.42 5:21.67
64 Sundel, Emily 16 SoNoCo-CT 4:37.92Y 5:21.94
65 Giles, Becky 19 Gr. Johnstown-AM 5:16.76 5:22.01
66 Gottschalk, Lindsey 18 North Baltimore-MD 5:16.64 5:22.94
67 Jojic, Laura 15 UNAT-MD 4:35.76Y 5:23.38
68 Scott, Danielle 16 Atac-MA 4:36.58Y 5:23.70
69 Steeves, Katie 14 DST-MA 4:36.11Y 5:23.88
70 Maxwell, Allison 17 MLAC-AM 5:16.84 5:23.93
71 Thomas, Annika 17 MLAC-AM 5:13.11 5:24.76
72 Brown, Allie 14 North Baltimore-MD 4:38.10Y 5:25.27
73 Cutrell, Katie 16 Tpit-AM 4:37.79Y 5:25.64
74 Christie, Alison 16 SAC-NJ 4:35.75Y 5:26.32
75 Radcliffe, Brittany 15 Rac-MD 4:38.37Y 5:26.51
76 Barnes, Allison 16 North Baltimore-MD 5:11.80 5:26.54
77 Aichele, Allison 17 Monocacy-MD 4:35.47Y 5:27.36
78 Steeves, Megan 17 DST-MA 4:36.26Y 5:28.42
79 Dillon, Laura 15 CUBU-PV 4:37.43Y 5:28.43
80 Helmers, Missy 19 SAC-NJ 5:16.87 5:28.49
81 Gannon, Amanda 19 Tpit-AM 5:16.11 5:30.06
-- Shuba, Andrea 14 Gpac-AM 4:37.67Y DQ
-- Smith, Kristin 19 Clippers-MD 5:14.71 DQ
-- Williams, Christy 19 DST-MA 5:11.96 DQ
-- Siuda, Kathy 19 Tpit-AM 4:57.96 DQ
-- Malloy, Rhynn 17 MAG-NE 5:15.36 DQ
-- Flaherty, Jenn 18 CMA-ME 5:11.95 DQ
-- Holloway, Meaghan 14 WAC-VA 5:11.91 DQ
-- Urubshurow, Delghi 16 RMSC-PV 4:37.91Y SCR
-- Kietlinski, Samantha 14 EEX-NJ 5:14.48 SCR
-- Lesneski, Stacie 19 MAG-NE 4:59.31 SCR
-- Dunleavy, Sarah 15 BPR-AM 4:38.67Y SCR
-- Ahern, Taryn 19 Express Swimming-MR 4:36.63Y SCR
-- Rossi, Nina 17 EEX-NJ 5:03.23 SCR
Event 10 Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 4:28.77 3/12/2004 Sean Smith, KMSC-NJ
Sect 2 Meet: 2 4:28.01 7/26/2002 Bo Greenwood NOVA
Sum National: N 4:32.22 7/22/2005 Dennen McCloskey, ATLANTIC CITY
4:34.29 NATS
4:37.39 OPEN
4:57.69 MEET
Meet Qualifying: 4:57.69
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 McCloskey, Dennen 18 Atlantic City-MA 4:37.07 4:32.22NNATS
2 Hupp, Jonathan 21 UNRUT-NJ 4:39.26 4:34.75 OPEN
3 Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 4:39.42 4:35.64 OPEN
4 Wollner, Samuel 20 Agua Swim Team-MR 4:39.95 4:38.86 MEET
5 Charnin-Aker, Josh 15 Peddie-NJ 4:40.62 4:40.22 MEET
6 Calderon, Dito 17 MSSC-PV 4:42.40 4:41.92 MEET
7 Kraft, David 18 PM-PV 4:42.30 4:41.95 MEET
8 Miller, Jamie 21 STAR-NI 4:43.14 4:43.14 MEET
B - Final
9 Gemmell, Andrew 14 Team Delaware-MA 4:43.61 4:40.61 MEET
10 Smiddy, Matt 18 UNAT-MA 4:43.99 4:41.05 MEET
11 Hudson, Henry 19 MSC-MR 4:45.57 4:43.36 MEET
12 Bartl, Stefan 18 MAG-NE 4:43.16 4:44.24 MEET
13 Kornacki, Richard 20 Big Cat-MA 4:45.72 4:45.33 MEET
14 Mironov, Anthony 17 BAD-MR 4:44.01 4:45.69 MEET
15 Sullivan, Michael 15 MAG-NE 4:44.59 4:49.04 MEET
16 Slater, Mike 20 UNAT-NI 4:46.10 4:49.17 MEET
C - Final
17 Joyce, Michael 15 GCIT-MA 4:46.45 4:44.06 MEET
18 Lutterbein, Griffin 18 Nova-VA 4:47.91 4:44.19 MEET
19 Robertson-Phillips, Zach 16 GTAC-MD 4:46.83 4:44.84 MEET
20 Olson, Andrew 17 HD-AM 4:47.60 4:45.81 MEET
21 Hayes, Tim 16 Atac-MA 4:47.28 4:47.74 MEET
22 Robinson, Dan 17 MLAC-AM 4:47.08 4:47.84 MEET
23 Ankosko, Darren 17 SAC-NJ 4:48.77 4:49.19 MEET
-- Hyman, Joshua 15 Team Delaware-MA 4:48.15 DQ
Event 10 Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 4:28.77 3/12/2004 Sean Smith, KMSC-NJ
Sect 2 Meet: 2 4:28.01 7/26/2002 Bo Greenwood NOVA
Sum National: N 4:32.22 7/22/2005 Dennen McCloskey, ATLANTIC CITY
4:34.29 NATS
4:37.39 OPEN
4:57.69 MEET
Meet Qualifying: 4:57.69
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Work, Tobias 19 Ccsc-NE 4:26.81 4:34.97 OPEN
2 McCloskey, Dennen 18 Atlantic City-MA 4:43.02 4:37.07 OPEN
3 Mellors, Pat 19 Jcc Sailfish-AM 4:20.70 4:38.10 MEET
4 Hupp, Jonathan 21 UNRUT-NJ 4:49.34 4:39.26 MEET
5 Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 4:34.50 4:39.42 MEET
6 Wollner, Samuel 20 Agua Swim Team-MR 4:32.17 4:39.95 MEET
7 Charnin-Aker, Josh 15 Peddie-NJ 4:40.13 4:40.62 MEET
8 Kraft, David 18 PM-PV 4:37.43 4:42.30 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Calderon, Dito 17 MSSC-PV 4:44.98 4:42.40 MEET
10 Miller, Jamie 21 STAR-NI 4:48.61 4:43.14 MEET
11 Bartl, Stefan 18 MAG-NE 4:44.00 4:43.16 MEET
12 Gemmell, Andrew 14 Team Delaware-MA 4:51.81 4:43.61 MEET
13 Smiddy, Matt 18 UNAT-MA 4:40.13 4:43.99 MEET
14 Mironov, Anthony 17 BAD-MR 4:49.14 4:44.01 MEET
15 Sullivan, Michael 15 MAG-NE 4:52.64 4:44.59 MEET
16 Hudson, Henry 19 MSC-MR 4:47.81 4:45.57 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Kornacki, Richard 20 Big Cat-MA 4:43.38 4:45.72 MEET
18 Slater, Mike 20 UNAT-NI 4:00.20Y 4:46.10 MEET
19 Joyce, Michael 15 GCIT-MA 4:50.73 4:46.45 MEET
20 Robertson-Phillips, Zach 16 GTAC-MD 4:50.54 4:46.83 MEET
21 Robinson, Dan 17 MLAC-AM 4:51.10 4:47.08 MEET
22 Hayes, Tim 16 Atac-MA 4:48.80 4:47.28 MEET
23 Olson, Andrew 17 HD-AM 4:52.99 4:47.60 MEET
24 Lutterbein, Griffin 18 Nova-VA 4:42.90 4:47.91 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Hyman, Joshua 15 Team Delaware-MA 4:52.67 4:48.15 MEET
26 Ankosko, Darren 17 SAC-NJ 4:45.33 4:48.77 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Hills, Richard 15 North Baltimore-MD 4:43.45 4:48.82 MEET
28 Miller, Jeffery 17 Nova-VA 4:47.61 4:48.83 MEET
29 Dunn, Michael 17 WRAT-CT 4:08.87Y 4:49.09 MEET
30 O'Neill, Tom 15 LIAC-MR 4:51.82 4:49.38 MEET
31 McElroy, Kyle 18 NJW-NJ 4:46.20 4:49.39 MEET
32 Brabson, Andy 17 Monocacy-MD 4:55.42 4:49.40 MEET
33 Pryor, Vinny 17 Gtrs-NE 4:51.78 4:49.42 MEET
34 Eckel, Dan 18 MLAC-AM 4:39.16 4:49.46 MEET
35 Offutt, Bryan 13 GTAC-MD 4:48.72 4:49.61 MEET
36 Quirk, Colin 17 MLAC-AM 4:53.25 4:50.12 MEET
37 Field, Parker 16 WAC-VA 4:14.09Y 4:50.40 MEET
38 Koppel, P.J. 16 DST-MA 4:54.04 4:50.45 MEET
39 Maki, Bruce 17 SCHE-AD 4:54.27 4:50.61 MEET
40 Savulich, Bobby 17 SAC-NJ 4:40.05 4:50.81 MEET
41 Dent, Rog 16 LIAC-MR 4:54.22 4:51.75 MEET
42 Ettore, Max 17 Jersey Wahoos-MA 4:56.46 4:52.16 MEET
43 Rasin, Arkady 18 Squids-NE 4:57.39 4:52.58 MEET
44 David, Ryan 17 Jersey Wahoos-MA 4:52.80 4:52.91 MEET
45 Considine, Aidan 15 Rac-MD 4:11.79Y 4:53.01 MEET
46 Meyer, Alex 17 ITAC-NI 4:53.77 4:53.02 MEET
47 Maguire, Andrew 16 MAG-NE 4:57.29 4:53.06 MEET
48 Anderson, Eric 15 Atac-MA 4:54.98 4:53.31 MEET
49 Dufek, Chris 20 CUBU-PV 4:06.46Y 4:53.40 MEET
50 Knecht, Josef 16 RMSC-PV 4:14.49Y 4:53.51 MEET
51 Smith, Alex 15 MSSC-PV 4:56.68 4:53.65 MEET
52 Surhoff, Austin 14 North Baltimore-MD 4:15.03Y 4:53.85 MEET
53 Driscoll, Frisk 18 WRAT-CT 4:11.72Y 4:54.19 MEET
54 Schindewolf, Evan 16 Atlantic City-MA 4:53.31 4:54.90 MEET
55 Berger, Christoph 15 Nova-VA 4:51.79 4:54.95 MEET
56 Park, Peter 15 Peddie-NJ 4:49.34 4:55.40 MEET
57 Kluge, Alexander 15 EMAC-MA 4:12.12Y 4:55.46 MEET
58 Kingman, Drew 19 NCY-CT 4:13.61Y 4:55.50 MEET
59 Smith, Tucker 14 Burkwood-VA 4:57.16 4:55.69 MEET
60 Collier, David 18 Rac-MD 4:50.67 4:55.93 MEET
61 Huss, Jonathan 17 SQST-VA 4:57.47 4:55.98 MEET
62 Weston-Dawkes, Dan 16 Rac-MD 4:14.83Y 4:56.14 MEET
63 Sabala, Michael 25 Agua Swim Team-MR 4:42.91 4:56.22 MEET
64 Seiferth, Mike 16 Jcc Sailfish-AM 4:53.58 4:56.26 MEET
65 Kane, Matthew 19 SQST-VA 4:56.02 4:56.40 MEET
66 Seiler, Arik 17 Seals-ME 4:13.62Y 4:56.87 MEET
67 Bright, Matthew 18 Peddie-NJ 4:11.38Y 4:56.97 MEET
68 Stathopoulos, Cary 17 Agua Swim Team-MR 4:56.70 4:57.21 MEET
69 Platow, Danny 16 WRAT-CT 4:56.70 4:57.25 MEET
70 Kustra, Stephen 17 Gpac-AM 4:54.50 4:57.32 MEET
71 Soisson, Drew 17 Wsy Swimming-MA 4:13.47Y 4:57.70
72 Roan, Alex 17 Ccsc-NE 4:52.72 4:57.89
73 Smith, Bobby 16 LIAC-MR 4:51.60 4:58.24
74 Wood, Jim 20 FAST-NI 4:56.27 4:59.13
75 Lannan, Ross 21 Tpit-AM 4:11.32Y 4:59.55
76 Baskerville, Hunter 16 Nrg Swimming-MA 4:54.67 5:00.16
77 Berg, Kyle 17 MSC-MR 4:56.16 5:00.61
78 Moorby, Scott 16 SEA-MA 4:57.24 5:01.30
79 D'Ambrosia, Chris 18 Agua Swim Team-MR 4:51.58 5:01.53
80 Howard, Chris 18 Jersey Wahoos-MA 4:53.69 5:02.15
81 Gallagher, Dan 17 FAST-NI 4:56.30 5:02.82
82 Fog, Henning 19 Jersey Wahoos-MA 4:14.21Y 5:04.61
83 Diggs, Keith 17 SDS-PV 4:52.06 5:05.73
84 Glenn, Robert 19 Jersey Wahoos-MA 4:55.87 5:07.60
-- Manor, Rob 18 SCHE-AD 4:48.18 DQ
-- Yamada, Kevin 16 sac-NE 4:47.35 DQ
-- Melillo, Simone 16 CUBU-PV 4:43.50 DQ
-- Christensen, Jonathan 14 CUBU-PV 4:57.61 DQ
-- Russell, Thomas 16 Nova-VA 4:47.00 SCR
-- Shields, John 17 North Baltimore-MD 4:13.56Y SCR
-- Weldon, Scott 21 AquaHoyas-PV 4:10.80Y SCR
-- Czaplicki, Zac 19 Mariners-CT 4:14.02Y SCR
-- Weldon, Kirk 21 AquaHoyas-PV 4:52.65 SCR
-- Meyer, Mark 15 RMSC-PV 4:54.91 SCR
-- Miller, Haywood 16 CUBU-PV 4:55.24 SCR
-- Meyer, Adam 17 RMSC-PV 4:47.30 SCR
Event 11 Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 8:31.63 3/12/2004 Badger Swim Club, BAD-MR
P Duguet, J Thompson, W Sprague, B O'Connor
Sect 2 Meet: 2 8:30.46 3/26/2004 Curl-Burke Swim Club
E KEMP, K Beales, M Thiel, A HENRIQUES
Sum National: N 8:32.72 7/22/2005 Eastern Express, EEX -NJ
S Kietlinski, B IACOUZZE, M LEDDY, N Rossi
8:34.09 NATS
8:45.29 OPEN
9:04.19 MEET
Meet Qualifying: 9:04.19
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Eastern Express-NJ 'A' 8:37.74 8:32.72NNATS
1) Kietlinski, Samantha 14 2) Iacouzze, Brittany 16
3) Leddy, Meghan 14 4) Rossi, Nina 17
2 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 8:18.51 8:38.57 OPEN
1) Knapik, Ashley 16 2) Barnes, Allison 16
3) Francik, Courtney 17 4) Hutchinson, Claire 18
3 Team Pittsburgh-AM 'A' 8:42.62 8:42.42 OPEN
1) Brown, Kristin 20 2) Wagner, Casey 18
3) Cutrell, Katie 16 4) Siuda, Kathy 19
4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 'A' 8:42.32 8:43.42 OPEN
1) Staskiewicz, Sophie 16 2) Clemens, Alison 16
3) Clemens, Clare 19 4) Illescas, Jennifer 17
5 Long Island Aquatic Club-MR 'A' 8:39.65 8:43.54 OPEN
1) Masterson, Keri 17 2) Brodt, Christina 16
3) Derlath, Erica 15 4) Fasano, Jackie 17
6 Badger Swim Club-MR 'A' 8:31.63 8:44.74 OPEN
1) Sprague, Whitney 18 2) Marsh, Nicole 14
3) Groenewoud, Carmen 17 4) O'Connor, Bridget 19
7 Scarlet Aquatic Club-NJ 'A' 8:39.59 8:47.57 MEET
1) Morrison, Katie 17 2)
8 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 8:38.77 8:47.84 MEET
1) Balint, Andrea 16 2) Newell, Megan 17
3) Christensen, Mei 16 4) Cunningham, Kristin 17
9 SoNoCo Swim Club-CT 'A' 8:36.33 8:47.90 MEET
1) Skroski, Kristen 19 2) Frost, Kristen 17
3) Mathieu, Alicia 13 4) Villarreal, Cammie 20
10 Bay and Ocean State Squids-NE 'A' 8:44.11 8:48.42 MEET
1) Spinazzola, Chiara 14 2) Simmons, Kaia 13
3) Woodward, Lindsay 19 4) Kaufmann, Christine 16
11 SoNoCo Swim Club-CT 'B' 8:54.99 8:51.83 MEET
1) Sundel, Emily 16 2) Johnston, Ashley 20
3) Rodriguez-Lapman, Melanie 16 4) Brookman, Jess 21
12 Green Terror Aquatic Club-MD 'A' 8:45.05 8:52.72 MEET
1) Golden, Brooke 15 2) Maccherola, Sam 18
3) Tomasky, Alex 15 4) Mankus, Christine 15
13 Long Island Aquatic Club-MR 'B' 8:52.43 8:53.59 MEET
1) Kelly, Emily 13 2) Daly, Jenna 15
3) Kempton, Kristalynn 18 4) Skelos, Daphne 17
14 Atlantis Aquatic Club-MA 'A' 8:59.75 8:55.77 MEET
1) Brezinsky, Julie 16 2) Guro, Jessica 13
3) Scott, Danielle 16 4) Caldarella, Kristen 14
15 Jewish Community Center Sailfi-AM 'A' 9:00.00 8:56.27 MEET
1) Sheetz, Caitlin 17 2) Orstein, Kaitlyn 19
3) Battle, Kelly 19 4) Connor, Lindsey 19
16 Town Of Tonawanda Titans-NI 'A' 8:59.40 8:57.16 MEET
1) Dockstader, Alexandra 16 2) Stephenson, Frances 21
3) English, Jackie 21 4) Lewis, Natalie 15
17 Machine Aquatics-PV 'A' 8:56.90 8:57.39 MEET
1) Fimian, Kristin 16 2) Kromer, Thea 15
3) Stiles, Madeline 15 4) Parkhurst, Michelle 17
18 Williamsburg Aquatic Club-VA 'A' 7:48.06Y 8:57.48 MEET
1) Holloway, Meaghan 14 2) Linkenauger, Anna 17
3) Shanks, Lisa 15 4) Murphy, Kate 17
19 Shawmut Aquatic Club-NE 'A' 8:54.24 8:57.96 MEET
1) Colling, Caitlin 19 2) Kearns, Jill 15
3) Colling, Meaghan 19 4) Walterman, Elena 15
20 Scarlet Aquatic Club-NJ 'B' 8:53.17 8:58.27 MEET
1) Sharkey, Renae 15 2) Steenvoorden, Kristen 14
3) Feltrin, Veronica 15 4) Soni, Rebecca 18
21 Westport Weston Family Y-CT 'A' 7:46.27Y 8:58.59 MEET
1) Koss, Keenan 17 2) Strittmatter, Laura 18
3) Smith, Anna 16 4) Lee, Aurora 17
22 Emmaus Aquatic Club-MA 'A' 8:56.05 9:00.50 MEET
1) Leahey, Kelly 17 2) Dimond, Tracy 17
3) Fischer, Erin 16 4) LaRussa, Cassy 18
23 Schenectady Swim Club-AD 'A' 8:46.36 9:00.96 MEET
1) Furman, Holly 16 2) Catroppa, Aimee 17
3) Brooks, Karly 18 4) Borgolini, Briana 13
24 Qdd Swim Team-VA 'A' 8:56.93 9:03.24 MEET
1) Cavalier, Meredith 14 2) Ameen, Sarah 17
3) Kalnins, Dana 14 4) Alles, Courtney 17
25 Sea Devil Swimming-PV 'A' 9:02.15 9:04.97
1) McKenzie, Heather 17 2) McDonnell, Katherine 17
3) Case, Kimberly 17 4) Herrmann, Laura 17
26 Star Swimming-NI 'A' 7:59.40Y 9:05.39
1) Deren, Jordan 16 2) Marchese, Lauren 13
3) Olsen, Ashley 16 4) Carson, Sheila 17
27 Monocacy Aquatic Club-MD 'A' 7:56.09Y 9:05.55
1) Meyer, Abby 16 2) Brabson, Laurel 15
3) Adams, Beth 13 4) Aichele, Allison 17
28 Eastern Express-NJ 'B' 8:54.08 9:06.15
1) Meirs, Kati 16 2) Seto, Stephanie 17
3) Casazza, Elizabeth 16 4) Morrison, Kathleen 15
29 New Jersey Wave-NJ 'A' 9:01.23 9:06.93
1) Smith, Allison 17 2) Heslin, Meagan 16
3) Heslin, Kathleen 16 4) Zagroba, Catherine 14
30 Bethel Park Recreation-AM 'A' 7:58.34Y 9:07.15
1) Keibler, Natalie 14 2) Brackett, Charlotte 15
3) Sweeney, Kaitlyn 15 4) Bower, Chelsey 17
31 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 'B' 7:57.46Y 9:07.75
1) Wollner, Margaret 17 2) Healey, Vivian 17
3) D'Ambrosia, Janie 16 4) Willeboordse, Fall 39
32 Piranha Swim Club @ Darien Y-CT 'A' 9:00.32 9:10.82
1) Block, Caitlin 17 2) Morrison, Erin 18
3) Gray, Katelynn 17 4) Lewis, Jennie 18
33 Old Dominion Aquatic Club-VA 'A' 8:58.62 9:11.47
1) Locher, Chrystina 16 2) Waldorf, Heather 18
3) Waite, Tage 17 4) Wharton, Amy 17
34 Bay and Ocean State Squids-NE 'B' 7:58.61Y 9:12.33
1) Ramsey, Ellen 16 2) Seltzer, Danielle 18
3) Sutliff, Emily 16 4) Huber, Caroline 15
35 Town Of Tonawanda Titans-NI 'B' 7:59.50Y 9:13.85
1) Raimondi, Jennifer 21 2) Sciarrino, Sarah 17
3) Powalski, Laura 17 4) Mehltretter, Amy 20
36 Mt. Lebanon Aqua Club-AM 'A' 9:03.28 9:23.93
1) Dinardo, Sara 19 2) Maxwell, Allison 17
3) Walker, Margaret 13 4) Thomas, Annika 17
37 Fairland Aquatics S.T.-PV 'A' 7:58.32Y 9:29.32
1) Guild, Michaela 14 2) Barry, Cortney 15
3) Glasser, Rachel 16 4) Stevens, Allie 18
-- Long Island Express-MR 'A' 8:56.30 DQ
1) Dwyer, Shannon 17 2) Ryan, Sarah 15
3) Dwyer, Caitlin 17 4) Sullivan, Ellen 17
-- Nova of VA Aquatics-VA 'A' 8:50.50 DQ
1) Smith, Rachel 17 2) Lewis, Jessica 19
3) Little, Caroline 15 4) Anderson, Caitlin 17
-- Cape Cod Swim Club-NE 'A' 9:04.16 SCR
-- Delaware Swim Team-MA 'A' 9:01.03 SCR
-- Germantown Academy Aquatic Clu-MA 'A' 8:39.32 SCR
-- Jersey Wahoos Swim Club-MA 'A' 7:54.43Y SCR
-- Retriever Aquatic Club-MD 'A' 8:56.32 SCR
Event 12 Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 7:49.67 7/22/2005 SCARLET AQUATIC CLUB, SAC -NJ
R Savulich, S HIRNIAK, D ANKOSKO, J CAPPARELL
Sect 2 Meet: 2 7:44.76 7/26/2002 CUBU
Brado, Liscinsky, Valdivieso, Suguiyama
Sum National: N 7:49.67 7/22/2005 SCARLET AQUATIC CLUB, SAC -NJ
R Savulich, S HIRNIAK, D ANKOSKO, J CAPPARELL
7:51.59 NATS
7:59.89 OPEN
8:14.79 MEET
Meet Qualifying: 8:14.79
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Scarlet Aquatic Club-NJ 'A' 7:47.54 7:49.671NATS
1) Savulich, Bobby 17 2) Hirniak, Stefan 20
3) Ankosko, Darren 17 4) Capparell, James 16
2 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 7:32.52 7:56.83 OPEN
1) Knopp, Cory 18 2) Zebley, Nico 18
3) Spath, Kevin 16 4) Pallace, Drew 17
3 SoNoCo Swim Club-CT 'A' 7:54.34 7:57.83 OPEN
1) Ferreira, Chris 19 2) Jones, Brett 19
3) Hartmann, Spencer 17 4) Rathgeber, Geoff 19
4 Fairport Area Swim Team-NI 'A' 7:50.94 8:00.12 MEET
1) Wood, Jeff 18 2) Danner, Gregory 24
3) Kaemmerlen, Peter 21 4) Wood, Jim 20
5 Maryland Suburban Swim CB-PV 'A' 8:13.15 8:03.37 MEET
1) Chen, Alex 17 2) Calderon, Dito 17
3) Smith, Alex 15 4) Gannett, Paul 16
6 Jewish Community Center Sailfi-AM 'B' 8:06.01 8:03.83 MEET
1) DeBiase, Joe 17 2) Toomey, Ray 17
3) Aasen, Gunnar 17 4) Zierenberg, Jack 17
7 Greater Pittsburgh Aquatic Clu-AM 'A' 8:14.51 8:04.74 MEET
1) Zaydak, Andrew 17 2) Kustra, Stephen 17
3) Hazlett, Seth 18 4) Borland, Kegan 17
8 Nova of VA Aquatics-VA 'A' 8:05.92 8:06.56 MEET
1) Brown, Gaites 15 2) Miller, Jeffery 17
3) Martinette, Sam 16 4) Berger, Christoph 15
9 Team Pittsburgh-AM 'A' 8:12.22 8:07.02 MEET
1) Lannan, Ross 21 2) Jackson, Steve 19
3) Miller, Jason 21 4) McCutcheon, Nate 20
10 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 7:59.75 8:08.77 MEET
1) Stevens-Palmer, Garrett 17 2) Grimmett-Norris, Robert 16
3) Emory, Michael 22 4) Dufek, Chris 20
11 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 'A' 8:04.36 8:08.80 MEET
1) D'Ambrosia, Chris 18 2) Stathopoulos, Cary 17
3) Sabala, Michael 25 4) Wollner, Samuel 20
12 Jersey Wahoos Swim Club-MA 'A' 8:00.00 8:11.13 MEET
1) Jakob, Jeff 19 2) Fog, Henning 19
3) Ettore, Max 17 4) David, Ryan 17
13 SwimQuest-VA 'A' 8:11.04 8:11.85 MEET
1) Bailey, Michael 19 2) Kane, Matthew 19
3) Huss, Jonathan 17 4) Beard, Scott 18
14 SoNoCo Swim Club-CT 'B' 8:12.20 8:11.92 MEET
1) Neville, Greg 19 2) Garaffa Jr., Dan 20
3) Alexandre, Jules 18 4) Dow, David 17
15 Old Dominion Aquatic Club-VA 'A' 8:08.46 8:12.22 MEET
1) Balderston, Matthew 19 2) Norton, Scottie 17
3) Gangwer, Chad 16 4) Miltner, Charlie 17
16 Bay and Ocean State Squids-NE 'A' 6:58.81Y 8:12.49 MEET
1) Bailey, Robert 15 2) Buhler, Peter 15
3) Rasin, Arkady 18 4) Fee, James 17
17 Schenectady Swim Club-AD 'A' 8:12.89 8:12.61 MEET
1) Manor, Rob 18 2) Neuber, Matthew 19
3) Maki, Bruce 17 4) Kalish, Alexander 16
18 Long Island Aquatic Club-MR 'A' 8:13.47 8:12.64 MEET
1) Smith, Bobby 16 2) Eltahawy, Noor 16
3) Finnegan, Chris 15 4) O'Neill, Tom 15
19 Eastern Express-NJ 'A' 8:12.77 8:13.97 MEET
1) Honore, Brian 17 2) Rosenbluth, Josh 17
3) Hand, Peter 18 4) Hullings, Brandon 15
20 Somerset Valley YMCA-NJ 'A' 7:07.21Y 8:16.16
1) Gallagher, Kevin 17 2) Kuehne, Patrick 16
3) Gallagher, Liam 19 4) Benigno, John 17
21 Jewish Community Center Sailfi-AM 'A' 8:02.79 8:17.25
1) Murphy, Brett 19 2) Seiferth, Mike 16
3) Scheid, Tyler 18 4) Kurtysh, Gene 16
22 Fairport Area Swim Team-NI 'B' 8:11.37 8:21.35
1) Kaemmerlen, Jeff 18 2) Henahan, Ricky 15
3) Henahan, Pat 17 4) Monti, Benjamin 17
23 Westport Weston Family Y-CT 'A' 7:05.07Y 8:21.69
1) Dunn, Michael 17 2) Platow, Danny 16
3) Platow, David 18 4) Driscoll, Frisk 18
24 Emmaus Aquatic Club-MA 'A' 7:03.22Y 8:24.44
1) Boyle, Ryan 17 2) Gordon, David 16
3) Wehrman, Matt 16 4) Kluge, Alexander 15
25 Williamsburg Aquatic Club-VA 'A' 7:01.55Y 8:25.05
1) Vorpagel, Jon 18 2) Field, Parker 16
3) Kammer, Kyle 18 4) Carlson, David 17
26 Atlantis Aquatic Club-MA 'A' 7:17.82Y 8:25.61
1) McCarthy, Kevin 15 2) Anderson, Eric 15
3) Shoemaker, Kevin 14 4) Hayes, Tim 16
27 Shawmut Aquatic Club-NE 'A' 7:14.45Y 8:26.67
1) Sementelli, Joseph 19 2) Brooks, Justin 17
3) Bhamla, Ayaas 16 4) Yamada, Kevin 16
28 Bay and Ocean State Squids-NE 'B' 7:11.65Y 8:26.72
1) Szargowicz, Tim 16 2) Bonte, Benjamin 18
3) Hooper, William 15 4) Kimball, Don 19
-- Mt. Lebanon Aqua Club-AM 'A' 8:11.55 DQ
1) Quirk, Colin 17 2) Rabinek, Trey 18
3) Robinson, Dan 17 4) Eckel, Dan 18
-- Retriever Aquatic Club-MD 'A' 7:10.14Y SCR
-- Sea Devil Swimming-PV 'A' 8:12.15 SCR
1) Dalton, Mitch 21 2) Rubin, Jared 16
-- Cape Cod Swim Club-NE 'A' 8:09.65 SCR
1) Work, Tobias 19 2) Roan, Alex 17
3) Inglis, Donald 17 4) Speroni, Samuel 16
Event 13 Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:15.21 3/13/2004 Noelle Bassi, BAC-NJ
Sect 2 Meet: 2 2:15.30 7/27/2003 Jessica E Brosch, RMSC
Sum National: N 2:16.02 7/23/2005 Ashley Knapik, North Baltimore
2:17.29 NATS
2:20.29 OPEN
2:27.19 MEET
Meet Qualifying: 2:27.19
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Knapik, Ashley 16 North Baltimore-MD 2:19.83 2:16.02NNATS
2 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 2:21.88 2:18.29 OPEN
3 Gingrich, Leah 15 Wsy Swimming-MA 2:20.27 2:19.14 OPEN
4 Rossi, Nina 17 EEX-NJ 2:20.84 2:19.60 OPEN
5 Hutchinson, Claire 18 North Baltimore-MD 2:21.59 2:19.64 OPEN
6 Klein, Jackie 17 Bonackers-MR 2:23.08 2:21.16 MEET
7 Ladley, Sarah 17 Gaac-MA 2:21.78 2:22.45 MEET
8 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 2:23.74 2:26.00 MEET
B - Final
9 O'Connor, Bridget 19 BAD-MR 2:24.45 2:21.81 MEET
10 Francik, Courtney 17 North Baltimore-MD 2:24.88 2:22.91 MEET
11 Wollner, Margaret 17 Agua Swim Team-MR 2:24.04 2:23.35 MEET
12 Kalnins, Dana 14 QDD-VA 2:25.00 2:23.73 MEET
13 Bennett, Elaine 21 Nova-VA 2:24.44 2:24.54 MEET
14 Hand, Alyssa 15 Team Delaware-MA 2:24.26 2:24.81 MEET
15 Johnston, Ashley 20 SoNoCo-CT 2:24.37 2:25.32 MEET
16 Brabson, Laurel 15 Monocacy-MD 2:25.85 2:26.84 MEET
C - Final
17 Woodward, Lindsay 19 Squids-NE 2:26.49 2:23.61 MEET
18 Kearns, Jill 15 sac-NE 2:25.95 2:25.04 MEET
19 Koss, Keenan 17 WRAT-CT 2:26.52 2:25.50 MEET
20 Schneehagen, Jill 18 North Baltimore-MD 2:26.36 2:25.74 MEET
21 Clemens, Clare 19 Agua Swim Team-MR 2:25.92 2:26.32 MEET
22 Holloway, Meaghan 14 WAC-VA 2:26.27 2:26.34 MEET
23 Hopkins, Katie 18 LBA-MD 2:27.53 2:27.41
24 Walterman, Elena 15 sac-NE 2:26.59 2:28.21
Event 13 Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:15.21 3/13/2004 Noelle Bassi, BAC-NJ
Sect 2 Meet: 2 2:15.30 7/27/2003 Jessica E Brosch, RMSC
Sum National: N 2:16.02 7/23/2005 Ashley Knapik, North Baltimore
2:17.29 NATS
2:20.29 OPEN
2:27.19 MEET
Meet Qualifying: 2:27.19
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Knapik, Ashley 16 North Baltimore-MD 2:16.23 2:19.83 OPEN
2 Gingrich, Leah 15 Wsy Swimming-MA 2:17.02 2:20.27 OPEN
3 Rossi, Nina 17 EEX-NJ 2:18.16 2:20.84 MEET
4 Hutchinson, Claire 18 North Baltimore-MD 2:23.23 2:21.59 MEET
5 Ladley, Sarah 17 Gaac-MA 2:21.54 2:21.78 MEET
6 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 2:16.53 2:21.88 MEET
7 Klein, Jackie 17 Bonackers-MR 2:25.38 2:23.08 MEET
8 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 2:24.76 2:23.74 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Wollner, Margaret 17 Agua Swim Team-MR 2:23.16 2:24.04 MEET
10 Hand, Alyssa 15 Team Delaware-MA 2:26.07 2:24.26 MEET
11 Johnston, Ashley 20 SoNoCo-CT 2:21.70 2:24.37 MEET
12 Bennett, Elaine 21 Nova-VA 2:20.10 2:24.44 MEET
13 O'Connor, Bridget 19 BAD-MR 2:18.01 2:24.45 MEET
14 Francik, Courtney 17 North Baltimore-MD 2:04.56Y 2:24.88 MEET
15 Kalnins, Dana 14 QDD-VA 2:07.05Y 2:25.00 MEET
16 Williams, Christy 19 DST-MA 2:16.29 2:25.28 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Brabson, Laurel 15 Monocacy-MD 2:08.30Y 2:25.85 MEET
18 Clemens, Clare 19 Agua Swim Team-MR 2:23.21 2:25.92 MEET
19 Kearns, Jill 15 sac-NE 2:26.27 2:25.95 MEET
20 Holloway, Meaghan 14 WAC-VA 2:07.08Y 2:26.27 MEET
21 Schneehagen, Jill 18 North Baltimore-MD 2:26.32 2:26.36 MEET
22 Woodward, Lindsay 19 Squids-NE 2:09.83Y 2:26.49 MEET
23 Koss, Keenan 17 WRAT-CT 2:08.00Y 2:26.52 MEET
24 Kaufmann, Christine 16 Squids-NE 2:23.79 2:26.59 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Walterman, Elena 15 sac-NE 2:26.48 2:26.59 MEET
26 Hopkins, Katie 18 LBA-MD 2:06.79Y 2:27.53
-------------------------------------------------------------------------
27 Cervone, Victoria 14 NJW-NJ 2:24.59 2:27.85
28 O'Donnell, Erin 15 North Baltimore-MD 2:25.37 2:27.95
29 Staub, Andrea 13 North Baltimore-MD 2:25.55 2:27.96
30 Catroppa, Aimee 17 SCHE-AD 2:09.41Y 2:28.04
31 Bouton, Kimberly 17 NJW-NJ 2:24.19 2:28.09
32 Gemunder, Casey 16 RMSC-PV 2:26.74 2:28.43
33 Battle, Kelly 19 Jcc Sailfish-AM 2:06.29Y 2:28.55
34 O'Malley, Kayla 14 UN-CU-PV 2:26.68 2:28.67
35 Weaner, Tricia 16 Wsy Swimming-MA 2:22.89 2:28.75
36 Lee, Jessica 18 Nova-VA 2:22.29 2:28.80
37 Bechard, Sarah 15 Burkwood-VA 2:23.12 2:28.94
38 Heslin, Meagan 16 NJW-NJ 2:26.51 2:29.01
39 Guro, Jessica 13 Atac-MA 2:07.96Y 2:29.26
40 Marshall, Katie 16 MAG-NE 2:25.58 2:29.50
41 Simmons, Kaia 13 Squids-NE 2:08.18Y 2:29.77
42 Chiappetta, Emma 15 BAD-MR 2:10.29Y 2:30.02
43 Rodriguez-Lapman, Melani 16 SoNoCo-CT 2:26.71 2:30.14
43 Palopoli, Michele 16 Gaac-MA 2:26.02 2:30.14
45 Sweeney, Kaitlyn 15 BPR-AM 2:09.92Y 2:30.44
46 Derlath, Erica 15 LIAC-MR 2:26.32 2:31.17
47 Newell, Megan 17 CUBU-PV 2:08.57Y 2:31.70
48 Thomas, Annika 17 MLAC-AM 2:24.84 2:31.97
49 Chuang, Christine 16 RMSC-PV 2:26.55 2:32.00
50 Alles, Courtney 17 QDD-VA 2:26.61 2:32.33
51 Kietlinski, Samantha 14 EEX-NJ 2:09.65Y 2:32.35
52 Staskiewicz, Sophie 16 Agua Swim Team-MR 2:07.05Y 2:32.53
53 Gannon, Amanda 19 Tpit-AM 2:26.23 2:32.86
54 Sicherman, Julie 17 Peddie-NJ 2:10.38Y 2:33.89
55 Moorby, Kathryn 14 SEA-MA 2:09.97Y 2:34.30
56 Shuba, Andrea 14 Gpac-AM 2:09.21Y 2:34.66
57 Murphy, Sarah 15 WAC-VA 2:10.24Y 2:36.62
58 Crane, Eryn 17 Mariners-CT 2:09.46Y 2:36.98
-- Schwee, Suzanne 15 CUBU-PV 2:22.22 SCR
-- Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 2:20.80 SCR
-- Miteff, Amy 21 Tpit-AM 2:03.19Y SCR
-- Lesneski, Stacie 19 MAG-NE 2:17.71 SCR
-- Forrester, Alex 13 BAD-MR 2:23.86 SCR
Event 13S Women 200 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
2:17.29 NATS
2:20.29 OPEN
2:27.19 MEET
Meet Qualifying: 2:27.19
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Swim-off
1 Kaufmann, Christine 16 Squids-NE NT 2:25.55 MEET
2 Walterman, Elena 15 sac-NE NT 2:27.99
Event 14 Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:04.08 8/3/2002 Ben Michaelson, SOCO-CT
Sect 2 Meet: 2 2:00.03 7/27/2003 Michael F Raab, RMSC
Sum National: N 2:05.09
2:05.09 NATS
2:06.99 OPEN
2:20.29 MEET
Meet Qualifying: 2:20.29
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Work, Tobias 19 Ccsc-NE 2:06.22 2:05.22 OPEN
2 Beaulieu, Elliott 20 Nova-VA 2:07.61 2:05.76 OPEN
3 Hirniak, Stefan 20 SAC-NJ 2:06.58 2:05.93 OPEN
4 Danner, Gregory 24 FAST-NI 2:07.62 2:06.25 OPEN
5 Szabo, Geza 22 Rac-MD 2:06.54 2:07.48 MEET
6 Berg, Ryan 21 Nova-VA 2:08.15 2:08.77 MEET
7 Eckel, Dan 18 MLAC-AM 2:08.87 2:10.27 MEET
8 Bartl, Stefan 18 MAG-NE 2:10.72 2:10.59 MEET
B - Final
9 Knopp, Cory 18 North Baltimore-MD 2:11.78 2:10.06 MEET
10 Wollner, Samuel 20 Agua Swim Team-MR 2:11.24 2:10.39 MEET
11 Aasen, Gunnar 17 Jcc Sailfish-AM 2:11.27 2:10.65 MEET
12 Grimmett-Norris, Robert 16 CUBU-PV 2:10.92 2:10.72 MEET
13 Manor, Rob 18 SCHE-AD 2:10.82 2:10.87 MEET
14 Calderon, Dito 17 MSSC-PV 2:11.03 2:13.21 MEET
15 Wood, Jeff 18 FAST-NI 2:11.58 2:13.40 MEET
16 Gannett, Paul 16 MSSC-PV 2:11.98 2:17.08 MEET
C - Final
17 Miller, Jason 21 Tpit-AM 2:12.15 2:09.16 MEET
18 Seiferth, Mike 16 Jcc Sailfish-AM 2:12.20 2:09.88 MEET
19 Skrabacz, Eric 19 CBAC-MD 2:12.29 2:12.58 MEET
20 Smiddy, Matt 18 UNAT-MA 2:12.83 2:12.67 MEET
21 Cox, Matt 16 Gaac-MA 2:12.63 2:12.89 MEET
22 Rabinek, Trey 18 MLAC-AM 2:12.68 2:13.42 MEET
23 Eltahawy, Noor 16 LIAC-MR 2:13.06 2:13.65 MEET
24 Rowe, Ian 15 North Baltimore-MD 2:12.33 2:15.82 MEET
Event 14 Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:04.08 8/3/2002 Ben Michaelson, SOCO-CT
Sect 2 Meet: 2 2:00.03 7/27/2003 Michael F Raab, RMSC
Sum National: N 2:05.09
2:05.09 NATS
2:06.99 OPEN
2:20.29 MEET
Meet Qualifying: 2:20.29
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Work, Tobias 19 Ccsc-NE 2:06.53 2:06.22 OPEN
2 Szabo, Geza 22 Rac-MD 2:06.11 2:06.54 OPEN
3 Hirniak, Stefan 20 SAC-NJ 2:02.24 2:06.58 OPEN
4 Beaulieu, Elliott 20 Nova-VA 2:09.17 2:07.61 MEET
5 Danner, Gregory 24 FAST-NI 2:05.02 2:07.62 MEET
6 Berg, Ryan 21 Nova-VA 2:11.46 2:08.15 MEET
7 Eckel, Dan 18 MLAC-AM 2:04.74 2:08.87 MEET
8 Bartl, Stefan 18 MAG-NE 2:10.09 2:10.72 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Manor, Rob 18 SCHE-AD 2:10.13 2:10.82 MEET
10 Grimmett-Norris, Robert 16 CUBU-PV 2:14.28 2:10.92 MEET
11 Calderon, Dito 17 MSSC-PV 2:11.09 2:11.03 MEET
12 Wollner, Samuel 20 Agua Swim Team-MR 2:04.94 2:11.24 MEET
13 Aasen, Gunnar 17 Jcc Sailfish-AM 2:13.81 2:11.27 MEET
14 Wilson, Brian 16 JG-NJ 1:48.87Y 2:11.58 MEET
14 Wood, Jeff 18 FAST-NI 2:11.42 2:11.58 MEET
16 Knopp, Cory 18 North Baltimore-MD 2:12.52 2:11.78 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Gannett, Paul 16 MSSC-PV 2:11.29 2:11.98 MEET
18 Miller, Jason 21 Tpit-AM 2:15.15 2:12.15 MEET
19 Seiferth, Mike 16 Jcc Sailfish-AM 2:12.35 2:12.20 MEET
20 Skrabacz, Eric 19 CBAC-MD 2:17.71 2:12.29 MEET
21 Rowe, Ian 15 North Baltimore-MD 2:15.95 2:12.33 MEET
22 Cox, Matt 16 Gaac-MA 2:15.00 2:12.63 MEET
23 Rabinek, Trey 18 MLAC-AM 2:14.20 2:12.68 MEET
24 Smiddy, Matt 18 UNAT-MA 2:11.47 2:12.83 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Eltahawy, Noor 16 LIAC-MR 2:12.64 2:13.06 MEET
26 Ettore, Max 17 Jersey Wahoos-MA 2:16.68 2:13.24 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Kornacki, Richard 20 Big Cat-MA 2:12.28 2:13.37 MEET
28 Gemmell, Andrew 14 Team Delaware-MA 2:15.09 2:13.42 MEET
29 Hazlett, Seth 18 Gpac-AM 2:16.35 2:13.46 MEET
30 Kearney, Jonathan 19 Umly-MA 1:54.87Y 2:13.59 MEET
30 Gordon, David 16 EMAC-MA 2:16.47 2:13.59 MEET
32 Hopkins, Mike 18 DST-MA 2:18.25 2:13.81 MEET
33 Yamada, Kevin 16 sac-NE 2:15.79 2:14.00 MEET
34 Borland, Kegan 17 Gpac-AM 2:16.73 2:14.08 MEET
35 Joyce, Michael 15 GCIT-MA 1:59.20Y 2:14.43 MEET
36 Collier, David 18 Rac-MD 1:55.84Y 2:14.52 MEET
37 Miller, Jeffery 17 Nova-VA 2:13.64 2:14.54 MEET
38 Sievers, BO 15 North Baltimore-MD 2:01.33Y 2:14.65 MEET
39 Scheid, Tyler 18 Jcc Sailfish-AM 2:14.81 2:14.67 MEET
40 Neuwirth, Ben 21 Agua Swim Team-MR 1:52.97Y 2:14.79 MEET
41 Knecht, Josef 16 RMSC-PV 2:16.51 2:14.81 MEET
42 Spindler, Jon 17 Jcc Sailfish-AM 2:16.66 2:14.83 MEET
43 Charnin-Aker, Josh 15 Peddie-NJ 2:11.97 2:14.90 MEET
44 Maguire, Andrew 16 MAG-NE 2:18.09 2:15.32 MEET
45 O'Neill, Tom 15 LIAC-MR 2:18.62 2:15.48 MEET
46 Morgan, Geoffrey 17 NBS-MR 1:55.59Y 2:15.50 MEET
47 Downey, Clay 17 Nova-VA 2:11.55 2:15.62 MEET
48 Zaydak, Andrew 17 Gpac-AM 1:58.36Y 2:15.75 MEET
49 Maynard, Philip 16 Agua Swim Team-MR 2:14.79 2:15.83 MEET
50 Howard, Chris 18 Jersey Wahoos-MA 2:11.20 2:16.10 MEET
51 Geissinger, Peter 16 Darien Piranhas-CT 2:18.22 2:16.39 MEET
52 Zebley, Nico 18 North Baltimore-MD 2:17.29 2:16.53 MEET
53 Roth, Brad 19 Big Cat-MA 2:12.54 2:16.79 MEET
54 Sullivan, Michael 15 MAG-NE 2:17.89 2:16.81 MEET
55 O'Brien, Matt 17 North Shore-NE 2:16.84 2:16.95 MEET
55 Zierenberg, Jack 17 Jcc Sailfish-AM 2:12.70 2:16.95 MEET
57 Clark, Andrew 17 North Baltimore-MD 2:18.66 2:16.97 MEET
58 Hayes, Tim 16 Atac-MA 2:13.59 2:17.06 MEET
59 Humphries, Peter 17 FAST-PV 2:17.17 2:17.20 MEET
60 Park, Peter 15 Peddie-NJ 2:11.58 2:17.38 MEET
61 Coombs, Ryan 17 NBS-MR 2:19.90 2:17.46 MEET
62 Ferraro, Mike 21 SoNoCo-CT 2:16.27 2:17.56 MEET
63 Jacobson, Matt 15 BAD-MR 2:18.79 2:17.97 MEET
64 Delisle, Derek 16 Dolfins-AD 1:57.99Y 2:18.02 MEET
65 Moisiades, Spiros 16 GYWD-CT 1:59.00Y 2:18.06 MEET
66 Smith, Bobby 16 LIAC-MR 2:11.84 2:18.13 MEET
67 Sabala, Michael 25 Agua Swim Team-MR 2:13.71 2:18.17 MEET
68 Alexandre, Jules 18 SoNoCo-CT 2:16.25 2:18.27 MEET
69 Dent, Rog 16 LIAC-MR 2:15.12 2:18.50 MEET
70 Toomey, Ray 17 Jcc Sailfish-AM 2:14.16 2:18.63 MEET
71 Barrett, Kyle 18 CUBU-PV 2:15.66 2:18.66 MEET
72 Reitz, Brad 16 Rac-MD 2:00.75Y 2:18.77 MEET
73 Dow, David 17 SoNoCo-CT 2:18.55 2:19.06 MEET
74 Roan, Alex 17 Ccsc-NE 2:17.55 2:19.21 MEET
75 McElroy, Kyle 18 NJW-NJ 2:18.94 2:19.25 MEET
76 Neuber, Matthew 19 SCHE-AD 1:56.80Y 2:19.39 MEET
77 Meyer, Alex 17 ITAC-NI 2:14.23 2:19.46 MEET
78 Booth, Spencer 16 Starfish-AD 2:14.80 2:19.47 MEET
79 Berger, Christoph 15 Nova-VA 2:18.61 2:19.77 MEET
80 Maki, Bruce 17 SCHE-AD 2:18.42 2:19.84 MEET
81 Smith, Tucker 14 Burkwood-VA 2:17.20 2:19.85 MEET
82 Field, Parker 16 WAC-VA 2:00.59Y 2:20.05 MEET
83 Sievers, Quinn 17 North Baltimore-MD 2:00.36Y 2:20.11 MEET
84 Glenn, Robert 19 Jersey Wahoos-MA 2:15.53 2:20.28 MEET
85 Gusick, Tim 18 SAC-NJ 1:59.70Y 2:20.32
86 Bright, Matthew 18 Peddie-NJ 2:00.84Y 2:20.54
87 Emory, Michael 22 CUBU-PV 2:18.56 2:20.56
88 Platow, David 18 WRAT-CT 2:17.32 2:20.70
89 Miltner, Charlie 17 Odac-VA 2:17.23 2:20.71
90 Sementelli, Joseph 19 sac-NE 2:19.91 2:20.79
91 Shoemaker, Kevin 14 Atac-MA 2:19.37 2:20.87
92 Yate, Jasper 16 LIAC-MR 2:18.48 2:21.05
93 Schmidt, Brian 16 Ccsc-NE 2:00.49Y 2:21.15
94 Moorby, Scott 16 SEA-MA 2:18.54 2:21.37
95 D'Errico, John 16 OWA-MR 1:53.86Y 2:21.78
96 Bhamla, Ayaas 16 sac-NE 2:19.87 2:21.96
97 Mims, Hunter 17 Machine-PV 2:19.52 2:22.09
98 Baumler, Matthew 14 WAC-VA 2:15.71 2:22.35
99 Ernst, Kevin 17 STAR-NI 2:20.23 2:22.57
100 Hullings, Brandon 15 EEX-NJ 2:20.27 2:22.81
101 Wiese, Mike 21 TTSC-NI 2:19.00 2:22.90
102 Koppel, P.J. 16 DST-MA 1:58.78Y 2:22.92
103 Gallagher, Dan 17 FAST-NI 2:18.52 2:23.18
104 Starr, Jim 21 MLAC-AM 2:18.86 2:23.27
105 Izewski, Joshua 15 Nrg Swimming-MA 2:20.24 2:24.37
106 Fitzpatrick, Christopher 16 NJW-NJ 2:00.91Y 2:25.57
107 Kraivanger, Justin 17 CAT-NJ 2:01.14Y 2:25.74
108 Smith, Giles 13 Eagles-MD 2:01.42Y 2:27.75
-- Offutt, Bryan 13 GTAC-MD 2:20.22 DQ
-- Mironov, Anthony 17 BAD-MR 1:59.67Y SCR
-- Shields, John 17 North Baltimore-MD 2:00.32Y SCR
-- Murphy, Seth 18 Clippers-MD 2:19.87 SCR
-- Meyer, Mark 15 RMSC-PV 2:12.28 SCR
-- Weldon, Scott 21 AquaHoyas-PV 1:59.46Y SCR
-- Horrell, Blake 16 WAC-VA 1:59.98Y SCR
-- Pottieger, Bradley 15 Jersey Wahoos-MA 2:20.00 SCR
-- Walsh, Kevin 23 AquaHoyas-PV 2:17.10 SCR
-- Rasin, Arkady 18 Squids-NE 1:59.11Y SCR
-- Weldon, Kirk 21 AquaHoyas-PV 2:16.77 SCR
-- Balderston, Matthew 19 Odac-VA 2:00.28Y SCR
-- Frank, Andrew 16 SVY-NJ 1:59.44Y SCR
-- Bartolone, Vincent 17 EEX-NJ 2:16.22 SCR
-- Raithel, Nicholas 17 CUBU-PV 2:14.34 SCR
-- Mengering, Daniel 18 RMSC-PV 2:14.48 SCR
-- Haler, Mihailo 19 Peddie-NJ 1:59.49Y SCR
-- Roseberry, Evan 17 Race-MA 1:59.59Y SCR
-- Latimer, Kevin 16 Seva-VA 2:16.66 SCR
-- Possee, Brian 18 FAST-NI 2:13.08 SCR
Event 15 Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 26.40 7/23/2005 Michele King, North Baltimore
Sect 2 Meet: 2 26.37 7/26/2001 Jordan Wallace TPIT
Sum National: N 26.40 7/23/2005 Michele King, North Baltimore
26.79 NATS
27.29 OPEN
28.59 MEET
Meet Qualifying: 28.59
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 King, Michele 17 North Baltimore-MD 26.82 26.401NATS
2 Crowley, Jaime 21 Cat-CT 26.96 26.87 OPEN
3 Kane, Rebecca 16 TAC-NJ 26.89 27.03 OPEN
4 Shickora, Kristen 15 UNAT-MA 27.40 27.19 OPEN
5 Danner, Ashley 14 SDS-PV 27.67 27.26 OPEN
5 Masterson, Keri 17 LIAC-MR 27.42 27.26 OPEN
7 Fittin, Annie 16 Peddie-NJ 27.48 27.36 MEET
8 Gill, Margaret 20 SSC-MA 27.59 27.46 MEET
B - Final
9 Brookman, Jess 21 SoNoCo-CT 27.72 27.46 MEET
10 Brown, Kristin 20 Tpit-AM 27.71 27.54 MEET
11 Steeves, Megan 17 DST-MA 27.79 27.56 MEET
12 Cheng, Genie 19 Big Cat-MA 27.85 27.67 MEET
12 Parkhurst, Michelle 17 Machine-PV 27.80 27.67 MEET
14 McCoy, Katherine 20 Bonackers-MR 27.83 27.68 MEET
15 Henahan, Lindsay 23 FAST-NI 27.76 27.80 MEET
16 Cavalier, Meredith 14 QDD-VA 27.82 28.15 MEET
C - Final
17 Groselle, Elizabeth 21 FAST-NI 27.85 27.47 MEET
18 O'Brien, Amy 14 North Shore-NE 27.99 27.74 MEET
19 Boyle, Kaeley 16 UN-CU-PV 28.13 27.85 MEET
20 Balint, Andrea 16 CUBU-PV 27.92 27.86 MEET
21 Payne, Lindsay 22 CUBU-PV 27.92 27.87 MEET
22 Law, Colleen 17 CUBU-PV 27.94 27.92 MEET
23 Sindall, Lauren 17 LAC-MA 28.07 28.03 MEET
24 Feltrin, Veronica 15 SAC-NJ 28.14 28.19 MEET
Event 15 Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 26.40 7/23/2005 Michele King, North Baltimore
Sect 2 Meet: 2 26.37 7/26/2001 Jordan Wallace TPIT
Sum National: N 26.40 7/23/2005 Michele King, North Baltimore
26.79 NATS
27.29 OPEN
28.59 MEET
Meet Qualifying: 28.59
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 King, Michele 17 North Baltimore-MD 25.97 26.82 OPEN
2 Kane, Rebecca 16 TAC-NJ 26.82 26.89 OPEN
3 Crowley, Jaime 21 Cat-CT 26.78 26.96 OPEN
4 Shickora, Kristen 15 UNAT-MA 27.26 27.40 MEET
5 Masterson, Keri 17 LIAC-MR 27.78 27.42 MEET
6 Fittin, Annie 16 Peddie-NJ 26.77 27.48 MEET
7 Gill, Margaret 20 SSC-MA 27.31 27.59 MEET
8 Danner, Ashley 14 SDS-PV 27.38 27.67 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Brown, Kristin 20 Tpit-AM 27.63 27.71 MEET
10 Brookman, Jess 21 SoNoCo-CT 27.62 27.72 MEET
11 Henahan, Lindsay 23 FAST-NI 27.25 27.76 MEET
12 Steeves, Megan 17 DST-MA 27.45 27.79 MEET
13 Parkhurst, Michelle 17 Machine-PV 28.11 27.80 MEET
14 Cavalier, Meredith 14 QDD-VA 28.18 27.82 MEET
15 McCoy, Katherine 20 Bonackers-MR 23.64Y 27.83 MEET
16 Cheng, Genie 19 Big Cat-MA 27.08 27.85 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Groselle, Elizabeth 21 FAST-NI 27.96 27.85 MEET
18 Payne, Lindsay 22 CUBU-PV 27.34 27.92 MEET
19 Balint, Andrea 16 CUBU-PV 27.58 27.92 MEET
20 Law, Colleen 17 CUBU-PV 27.37 27.94 MEET
21 O'Brien, Amy 14 North Shore-NE 28.42 27.99 MEET
22 Sindall, Lauren 17 LAC-MA 27.15 28.07 MEET
23 Boyle, Kaeley 16 UN-CU-PV 28.50 28.13 MEET
24 Feltrin, Veronica 15 SAC-NJ 28.44 28.14 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Dwyer, Shannon 17 Express Swimming-MR 28.26 28.15 MEET
26 Peloquin, Kelly 17 North Baltimore-MD 27.64 28.18 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Kesses, Kasey 18 Cat-CT 28.02 28.18 MEET
28 Zebrowski, Kara 14 Starfish-AD 25.19Y 28.20 MEET
29 Spinazzola, Chiara 14 Squids-NE 28.47 28.21 MEET
30 Stern, Becca 16 Dolfins-AD 27.98 28.23 MEET
31 Gruendel, Kerry 15 BAD-MR 28.42 28.24 MEET
32 Cunningham, Kristin 17 CUBU-PV 27.60 28.25 MEET
33 Colling, Meaghan 19 sac-NE 28.17 28.26 MEET
34 Willeboordse, Fall 39 Agua Swim Team-MR 27.78 28.30 MEET
35 Miller, Katie 19 SAC-NJ 27.70 28.31 MEET
36 Jackson, Olivia 17 Argo-MA 28.14 28.32 MEET
36 Redcay, Kelly 20 Tpit-AM 23.75Y 28.32 MEET
36 Butler, Erinne 16 Wsy Swimming-MA 28.40 28.32 MEET
39 Clemens, Alison 16 Agua Swim Team-MR 28.47 28.33 MEET
39 Caldarella, Kristen 14 Atac-MA 28.55 28.33 MEET
41 Ahrenhold, Rachel 20 Big Cat-MA 27.72 28.34 MEET
42 Crowley, Erin 17 Cat-CT 28.33 28.35 MEET
43 Ewanich, Katrice 17 VAC-MR 24.03Y 28.41 MEET
44 Woodward, Lindsay 19 Squids-NE 27.93 28.43 MEET
45 Bland, Katy 19 Rsa-NC 27.11 28.44 MEET
46 Manley, Ally 16 Stingrays-NI 27.81 28.47 MEET
47 Delp, Kristina 16 North Baltimore-MD 28.17 28.50 MEET
48 Brackett, Charlotte 15 BPR-AM 24.09Y 28.51 MEET
49 Bower, Chelsey 17 BPR-AM 27.70 28.52 MEET
50 Palma, Sam 16 TTSC-NI 24.42Y 28.55 MEET
50 Foley, Aileen 16 SQST-VA 28.26 28.55 MEET
52 Gaskill, Kali 15 PWSC-VA 28.40 28.56 MEET
53 Sieben, Katie 16 Arac-CT 28.30 28.57 MEET
54 Ameen, Sarah 17 QDD-VA 24.42Y 28.59 MEET
54 Seitz, Jenna 14 MB-NJ 28.43 28.59 MEET
56 LaRussa, Cassy 18 EMAC-MA 28.13 28.60
57 Williams, Christy 19 DST-MA 27.89 28.64
57 Kline, Elissa 22 UNAT-NI 24.57Y 28.64
59 Maloney, Tamar 17 Argo-MA 27.96 28.65
59 Sherman, Lindsay 17 Mariners-CT 28.42 28.65
61 Heck, Jill 19 Umly-MA 24.98Y 28.66
61 Cervone, Victoria 14 NJW-NJ 28.05 28.66
63 Dockstader, Alexandra 16 TTSC-NI 28.21 28.67
63 Festa, Natalia 16 LIAC-MR 28.38 28.67
65 Larson, Kim 13 IA-MR 28.34 28.68
66 McGraw, Erin 15 SDSC-NI 28.15 28.69
66 Sequeira, Sophia 17 Peddie-NJ 28.42 28.69
68 Rogers, Theresa 17 Team Delaware-MA 24.93Y 28.71
68 French, Lauren 15 Npac-MA 25.17Y 28.71
70 Morrison, Erin 18 Darien Piranhas-CT 25.00Y 28.73
71 Hnat, Keli 18 MLAC-AM 27.91 28.74
72 Faingold, Kathy 16 Ansc-AM 28.54 28.75
73 Staskiewicz, Sophie 16 Agua Swim Team-MR 24.78Y 28.76
74 Dunleavy, Sarah 15 BPR-AM 28.39 28.77
75 Stark, Laura 16 SVY-NJ 25.29Y 28.78
76 Bullock, Morgan 19 Sharks-CT 25.29Y 28.79
76 Colling, Caitlin 19 sac-NE 24.74Y 28.79
78 Lewis, Natalie 15 TTSC-NI 28.13 28.81
79 Chuang, Christine 16 RMSC-PV 24.96Y 28.83
80 Manning, Sarah 17 Chargers-NI 28.11 28.85
81 Jacobi, Amy 16 Peddie-NJ 28.19 28.86
81 Wagner, Casey 18 Tpit-AM 24.24Y 28.86
83 Maccherola, Sam 18 GTAC-MD 28.04 28.87
84 Szymanski, Anna 14 Gpac-AM 25.00Y 28.88
84 Leahey, Kelly 17 EMAC-MA 25.12Y 28.88
84 Chykaliuk, Carrie 17 Seals-ME 25.25Y 28.88
87 Block, Caitlin 17 Darien Piranhas-CT 25.27Y 28.91
87 Page, Shiloh 16 Argo-MA 28.44 28.91
89 Powalski, Laura 17 TTSC-NI 28.37 28.92
90 Christensen, Mei 16 CUBU-PV 24.82Y 28.93
90 McAteer, Ashley 14 PTAC-AM 28.13 28.93
92 Berlin, Jill 17 BAD-MR 24.96Y 28.95
92 Steider, Katie 15 Meadville-AM 28.54 28.95
94 McDonnell, Katherine 17 SDS-PV 24.60Y 28.96
94 Reyes, Vanessa 16 RMSC-PV 28.34 28.96
96 Hyland, Allison 15 BAD-MR 25.29Y 28.97
96 Lewis, Jessica 19 Nova-VA 26.85 28.97
98 Cohan, Elizabeth 15 Mariners-CT 27.46 28.98
99 Bottger, Ashley 18 WEST-CT 28.36 29.00
100 Cruz, Danielle 16 Rac-MD 28.39 29.03
101 McKenzie, Heather 17 SDS-PV 25.12Y 29.05
101 Hughes, Tina 17 Glastonbury-CT 28.29 29.05
103 Kromer, Thea 15 Machine-PV 25.15Y 29.07
104 Fimian, Kristin 16 Machine-PV 25.00Y 29.11
105 Stevens, Allie 18 FAST-PV 24.81Y 29.17
105 Murphy, Kate 17 WAC-VA 28.16 29.17
105 Tyagi, Devina 15 FAST-NI 25.29Y 29.17
108 English, Jackie 21 TTSC-NI 24.63Y 29.18
109 Burns, Brianna 16 Cond-MR 25.28Y 29.19
109 Sweeney, Kaitlyn 15 BPR-AM 28.39 29.19
111 Furman, Holly 16 SCHE-AD 25.07Y 29.21
112 Newell, Megan 17 CUBU-PV 28.41 29.22
112 Brosi, Kelsey 14 Clippers-MD 25.15Y 29.22
112 Sciarrino, Sarah 17 TTSC-NI 28.27 29.22
112 Wohlers, Erin 16 Chargers-NI 25.19Y 29.22
116 Magee, Katie 16 Gaac-MA 28.52 29.23
117 Skroski, Kristen 19 SoNoCo-CT 28.53 29.24
118 Adams, Beth 13 Monocacy-MD 25.03Y 29.25
119 Weniger, Hailey 17 FAST-NI 28.33 29.28
119 Bechard, Sarah 15 Burkwood-VA 28.19 29.28
121 Connor, Lindsey 19 Jcc Sailfish-AM 28.58 29.30
122 Wharton, Amy 17 Odac-VA 28.50 29.32
123 Thomas, Annika 17 MLAC-AM 25.16Y 29.39
124 Johnson, Michelle 14 Nrg Swimming-MA 25.27Y 29.40
125 White, Brielle 22 Nova-VA 23.65Y 29.42
126 Knupp, Lauren 17 SAAT-AM 25.07Y 29.44
127 Anthone, Jennifer 15 TTSC-NI 24.81Y 29.45
128 Sharkey, Renae 15 SAC-NJ 25.22Y 29.50
128 Richman, Charlotte 16 Mym-NJ 25.12Y 29.50
130 Waldorf, Heather 18 Odac-VA 25.26Y 29.53
131 Weaver, Joan 13 IA-MR 24.99Y 29.55
132 Walker, Margaret 13 MLAC-AM 28.29 29.62
133 Kurta, Rachel 17 Tidal Waves-AM 25.19Y 29.65
134 Herrmann, Laura 17 SDS-PV 28.26 29.67
135 Vitullo, Amanda 15 SCHE-AD 24.86Y 29.78
136 Scott, Danielle 16 Atac-MA 24.86Y 29.79
137 Palko, Lauren 17 PRA-AM 24.92Y 30.08
138 Lewis, Jennie 18 Darien Piranhas-CT 24.79Y 30.09
139 Gontowicz, Blair 18 Jersey Wahoos-MA 25.14Y 30.39
-- Tomasula, Kellyanne 16 Aqua Gems-MR 28.58 DQ
-- Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 27.90 SCR
-- Brandes, Lauren 17 Asa-PV 27.49 SCR
-- Czar, Sarah 16 SEA-MA 27.28 SCR
-- Papay, Sarah 18 SVY-NJ 24.70Y SCR
-- Sylvester, Lauren 16 Gaac-MA 28.17 SCR
-- Mango, Magdalena 19 Agua Swim Team-MR 24.75Y SCR
-- Falcone, Marina 18 AquaHoyas-PV 25.21Y SCR
-- Coenen, Sara 16 Gaac-MA 27.96 SCR
-- Forrester, Alex 13 BAD-MR 27.89 SCR
-- Spak, Elena 15 RMSC-PV 27.84 SCR
-- Hinkle, Katy 16 Aac-PV 27.57 SCR
Event 15S Women 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
26.79 NATS
27.29 OPEN
28.59 MEET
Meet Qualifying: 28.59
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Swim-off
1 Cheng, Genie 19 Big Cat-MA NT 27.41 MEET
2 Groselle, Elizabeth 21 FAST-NI NT 27.48 MEET
3 Peloquin, Kelly 17 North Baltimore-MD NT 27.97 MEET
4 Kesses, Kasey 18 Cat-CT NT 28.01 MEET
Event 16 Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 23.45 7/26/2003 Matthew Campbell, JW-MA
Sect 2 Meet: 2 23.39 7/26/2001 Luke Anderson NOVA
Sum National: N 23.62 7/23/2005 Mark Knepley, UMLY
23.79 NATS
24.19 OPEN
25.39 MEET
Meet Qualifying: 25.39
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Knepley, Mark 21 Umly-MA 24.04 23.62NNATS
2 Smutz, Joseph 21 Navy-MD 24.04 23.78 NATS
3 Park, Jin 18 Peddie-NJ 24.57 23.98 OPEN
4 Scheren, Stephen 18 PM-PV 24.54 24.21 MEET
5 Savulich, Bobby 17 SAC-NJ 24.70 24.27 MEET
6 Bird, Tommy 21 Tpit-AM 24.43 24.33 MEET
7 Wilson, Brian 16 JG-NJ 24.69 24.47 MEET
8 Ferreira, Chris 19 SoNoCo-CT 24.57 24.74 MEET
B - Final
9 Brady, Chris 17 Team Delaware-MA 24.94 24.39 MEET
10 Beard, Scott 18 SQST-VA 24.94 24.40 MEET
11 Liang, Truman 16 Agua Swim Team-MR 24.86 24.48 MEET
12 Baity, Mike 19 Darien Piranhas-CT 24.76 24.67 MEET
12 Geissinger, John 18 Darien Piranhas-CT 24.74 24.67 MEET
14 Davies, Phillip 16 BAD-MR 24.87 24.85 MEET
15 Miller, Jason 21 Tpit-AM 24.84 25.08 MEET
16 Czaplicki, Zac 19 Mariners-CT 24.85 25.09 MEET
C - Final
17 Jones, Brett 19 SoNoCo-CT 25.01 24.65 MEET
18 Balderston, Matthew 19 Odac-VA 25.05 24.80 MEET
19 Imboden, Greg 21 Nova-VA 25.07 24.94 MEET
20 Fletcher, Daniel 16 Mym-NJ 25.06 25.01 MEET
21 Goldner, Jason 18 Argo-MA 25.16 25.10 MEET
22 Guernsey III, David 18 Cat-CT 25.00 25.11 MEET
23 Neville, Greg 19 SoNoCo-CT 25.18 25.17 MEET
24 Emanuel, Ryan 17 BAD-MR 24.97 25.37 MEET
Event 16 Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 23.45 7/26/2003 Matthew Campbell, JW-MA
Sect 2 Meet: 2 23.39 7/26/2001 Luke Anderson NOVA
Sum National: N 23.62 7/23/2005 Mark Knepley, UMLY
23.79 NATS
24.19 OPEN
25.39 MEET
Meet Qualifying: 25.39
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Knepley, Mark 21 Umly-MA 24.16 24.04 OPEN
1 Smutz, Joseph 21 Navy-MD 23.53 24.04 OPEN
3 Bird, Tommy 21 Tpit-AM 20.56Y 24.43 MEET
4 Scheren, Stephen 18 PM-PV 24.57 24.54 MEET
5 Park, Jin 18 Peddie-NJ 23.90 24.57 MEET
5 Ferreira, Chris 19 SoNoCo-CT 24.71 24.57 MEET
7 Wilson, Brian 16 JG-NJ 24.44 24.69 MEET
8 Savulich, Bobby 17 SAC-NJ 24.29 24.70 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Geissinger, John 18 Darien Piranhas-CT 24.74 24.74 MEET
10 Baity, Mike 19 Darien Piranhas-CT 24.64 24.76 MEET
11 Miller, Jason 21 Tpit-AM 22.37Y 24.84 MEET
12 Czaplicki, Zac 19 Mariners-CT 25.28 24.85 MEET
13 Liang, Truman 16 Agua Swim Team-MR 24.73 24.86 MEET
14 Davies, Phillip 16 BAD-MR 24.96 24.87 MEET
15 Beard, Scott 18 SQST-VA 24.13 24.94 MEET
15 Brady, Chris 17 Team Delaware-MA 24.81 24.94 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Emanuel, Ryan 17 BAD-MR 24.57 24.97 MEET
18 Guernsey III, David 18 Cat-CT 24.67 25.00 MEET
19 Jones, Brett 19 SoNoCo-CT 24.90 25.01 MEET
20 Balderston, Matthew 19 Odac-VA 25.18 25.05 MEET
21 Fletcher, Daniel 16 Mym-NJ 25.19 25.06 MEET
22 Imboden, Greg 21 Nova-VA 24.31 25.07 MEET
23 Goldner, Jason 18 Argo-MA 21.18Y 25.16 MEET
24 Neville, Greg 19 SoNoCo-CT 25.14 25.18 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Holmes, Zach 17 Machine-PV 25.16 25.21 MEET
26 Ley Jr., Mike 18 Jcc Sailfish-AM 25.18 25.22 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Brown, Gaites 15 Nova-VA 24.80 25.28 MEET
28 Parrish, Geoff 17 Odac-VA 25.03 25.29 MEET
28 Vorpagel, Jon 18 WAC-VA 24.92 25.29 MEET
30 Toomey, Ray 17 Jcc Sailfish-AM 24.95 25.30 MEET
30 Murphy, Brett 19 Jcc Sailfish-AM 24.95 25.30 MEET
32 Whipkey, Sean 17 SDS-PV 21.87Y 25.31 MEET
33 Gartman, David 16 NBS-MR 21.92Y 25.32 MEET
34 Pinno, Eric 17 CBAC-MD 21.36Y 25.35 MEET
35 Pelton, Greg 14 BAD-MR 25.17 25.40
36 Arey, Andy 17 VAST-VA 25.27 25.46
37 Bower, Kenny 17 Gaac-MA 21.93Y 25.47
38 D'Ambrosia, Chris 18 Agua Swim Team-MR 24.82 25.50
39 McCutcheon, Nate 20 Tpit-AM 25.18 25.51
40 Falk, Bjorn 18 MAG-NE 25.05 25.52
41 Coombs, Ryan 17 NBS-MR 22.16Y 25.58
41 Henahan, Ricky 15 FAST-NI 21.74Y 25.58
43 Harris, Tyler 21 North Baltimore-MD 21.46Y 25.59
44 Olson, Andrew 17 HD-AM 22.38Y 25.60
45 Bailey, Michael 19 SQST-VA 25.11 25.62
46 Sharkey, Brian 21 SAC-NJ 20.89Y 25.64
46 Law, Jordy 16 Odac-VA 22.16Y 25.64
48 Pallace, Drew 17 North Baltimore-MD 22.16Y 25.70
48 Leath, Jeff 19 Tpit-AM 25.21 25.70
50 McCarthy, Kevin 15 Atac-MA 25.34 25.72
51 Kubicek, Alex 17 Tpit-AM 21.62Y 25.74
51 Chui, Derick 16 UNPAA-NJ 22.24Y 25.74
51 Fee, James 17 Squids-NE 22.33Y 25.74
54 Seiferth, Mike 16 Jcc Sailfish-AM 25.26 25.75
54 Coombs, Justin 17 NBS-MR 22.28Y 25.75
56 Scheid, Tyler 18 Jcc Sailfish-AM 21.58Y 25.77
57 Weinberg, Shaun 16 North Baltimore-MD 21.92Y 25.78
58 Morgan, Geoffrey 17 NBS-MR 22.14Y 25.84
59 Ruefle, Trey 21 CBAC-MD 25.31 25.85
60 Pryor, Vinny 17 Gtrs-NE 22.31Y 25.88
61 Delisle, Derek 16 Dolfins-AD 21.92Y 25.89
62 Gallagher, Liam 19 SVY-NJ 22.27Y 25.91
62 Deal, Fred 16 Nrg Swimming-MA 22.41Y 25.91
64 Pcholinski, Eric 17 Cat-CT 25.25 25.92
64 Conley, Nicholas 18 LBA-MD 22.38Y 25.92
64 Mormann, Nathaniel 16 Eagles-MD 22.22Y 25.92
67 Kaemmerlen, Jeff 18 FAST-NI 21.98Y 25.94
68 McDonald, Adam 16 CUBU-PV 22.21Y 25.95
69 Hurst, Matt 22 Umly-MA 21.98Y 25.97
70 Rosenbluth, Josh 17 EEX-NJ 22.43Y 26.01
71 Miller, Michael 19 Hargrave-VA 22.26Y 26.02
72 Geissinger, Peter 16 Darien Piranhas-CT 22.34Y 26.05
72 D'Errico, Angelo 17 OWA-MR 21.72Y 26.05
72 Krakowski, John 17 UNAT-AM 22.28Y 26.05
75 Kuehne, Patrick 16 SVY-NJ 22.22Y 26.07
76 Zaydak, Andrew 17 Gpac-AM 22.42Y 26.08
77 Rae-Grant, George 17 EMAC-MA 21.85Y 26.12
77 VanVolkenburg, Thomas 16 UNAT-AM 22.01Y 26.12
79 Senkewich, John 17 NBS-MR 22.36Y 26.13
80 Rickett, Matthew 17 PPSC-ME 22.42Y 26.14
81 Jung, Kevin 15 Mym-NJ 22.35Y 26.19
82 Murray, James 17 Tidal Waves-AM 22.43Y 26.20
83 Shane, Andrew 18 Machine-PV 22.25Y 26.21
84 Gangwer, Chad 16 Odac-VA 22.03Y 26.24
85 Carlson, David 17 WAC-VA 21.83Y 26.25
86 Jakob, Jeff 19 Jersey Wahoos-MA 22.34Y 26.26
87 Blood, AJ 17 CUBU-PV 22.26Y 26.27
88 Lapp, Jason 19 FAST-NI 25.34 26.28
88 Ziegler, Trevor 17 Rac-MD 22.25Y 26.28
90 Neuwirth, Ben 21 Agua Swim Team-MR 21.39Y 26.31
91 Alexandre, Jules 18 SoNoCo-CT 22.09Y 26.33
92 Neuber, Matthew 19 SCHE-AD 22.28Y 26.34
93 Lowen, Greg 15 BGSC-NE 22.48Y 26.36
94 Boyle, Ryan 17 EMAC-MA 22.06Y 26.38
95 Rice, Cam 18 Raiders-MD 22.47Y 26.47
96 Moisiades, Spiros 16 GYWD-CT 22.26Y 26.49
97 Meyers, Rob 16 Ansc-AM 22.10Y 26.50
98 Kammer, Kyle 18 WAC-VA 22.23Y 26.65
99 D'Errico, John 16 OWA-MR 22.36Y 26.68
100 Carlucci, Conor 16 Cond-MR 22.11Y 26.72
-- Reydams, Vincent 18 Aac-PV 25.19 SCR
-- Romanini, Dominick 17 Big Cat-MA 22.43Y SCR
-- Mengering, Daniel 18 RMSC-PV 25.37 SCR
-- Walley, Dan 19 Race-MA 25.19 SCR
-- Sadovski, Stanislav 16 DSC-MR 21.92Y SCR
-- Rimm, Scott 23 AquaHoyas-PV 21.90Y SCR
-- Adams, Colt 20 UNRUT-NJ 25.23 SCR
-- Sisk, Mark 20 Nova-VA 25.34 SCR
Event 17 Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:31.55 7/26/2003 Hiroka Sakamoto, CUBU-PV
Sect 2 Meet: 2 2:27.06 7/27/2002 Masami Tanaka CUBU
Sum National: N 2:32.35 7/23/2005 Rebecca Soni, SAC -NJ
2:38.09 NATS
2:41.59 OPEN
2:47.99 MEET
Meet Qualifying: 2:47.99
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Soni, Rebecca 18 SAC-NJ 2:32.71 2:32.35NNATS
2 Clemens, Alison 16 Agua Swim Team-MR 2:38.72 2:37.91 NATS
3 Gelb, Sam 14 Rac-MD 2:38.77 2:38.11 OPEN
4 Payne, Lindsay 22 CUBU-PV 2:39.83 2:38.15 OPEN
5 Clemens, Clare 19 Agua Swim Team-MR 2:40.22 2:39.34 OPEN
6 Hopkins-Vacca, Corina 17 MAG-NE 2:40.85 2:40.67 OPEN
7 Dunnigan, Amanda 17 North Baltimore-MD 2:41.95 2:43.58 MEET
8 Kempton, Kristalynn 18 LIAC-MR 2:41.65 2:44.03 MEET
B - Final
9 Prautzsch, Kristin 16 MAG-NE 2:45.09 2:41.28 OPEN
10 Bennett, Elaine 21 Nova-VA 2:43.35 2:42.92 MEET
11 Holloway, Meaghan 14 WAC-VA 2:44.34 2:44.16 MEET
12 Malloy, Rhynn 17 MAG-NE 2:43.51 2:44.31 MEET
13 Reitz, Kelly 20 LIAC-MR 2:43.84 2:44.48 MEET
14 Marshall, Nicole 16 NBS-MR 2:44.98 2:45.64 MEET
15 Borgolini, Briana 13 SCHE-AD 2:44.60 2:45.76 MEET
16 Colling, Meaghan 19 sac-NE 2:43.18 2:49.61
C - Final
17 Steenrod, Anna 18 UNAT-NC 2:45.93 2:41.56 OPEN
18 Rolish, Melanie 19 Jersey Wahoos-MA 2:45.21 2:43.75 MEET
19 Lang, Melissa 13 SAC-NJ 2:45.27 2:44.07 MEET
20 Kiernan, Marilee 17 BAD-MR 2:46.28 2:45.56 MEET
21 Hetzel, Cat 18 UNRUT-NJ 2:45.26 2:45.76 MEET
22 McDonnell, Katherine 17 SDS-PV 2:45.19 2:45.96 MEET
23 Groenewoud, Carmen 17 BAD-MR 2:46.66 2:46.41 MEET
24 Dennis, Caitlin 17 Jersey Wahoos-MA 2:45.29 2:47.37 MEET
Event 17 Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:31.55 7/26/2003 Hiroka Sakamoto, CUBU-PV
Sect 2 Meet: 2 2:27.06 7/27/2002 Masami Tanaka CUBU
Sum National: N 2:32.35 7/23/2005 Rebecca Soni, SAC -NJ
2:38.09 NATS
2:41.59 OPEN
2:47.99 MEET
Meet Qualifying: 2:47.99
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Soni, Rebecca 18 SAC-NJ 2:27.83 2:32.71 NATS
2 Clemens, Alison 16 Agua Swim Team-MR 2:33.02 2:38.72 OPEN
3 Gelb, Sam 14 Rac-MD 2:38.12 2:38.77 OPEN
4 Payne, Lindsay 22 CUBU-PV 2:39.61 2:39.83 OPEN
5 Clemens, Clare 19 Agua Swim Team-MR 2:35.95 2:40.22 OPEN
6 Hopkins-Vacca, Corina 17 MAG-NE 2:40.58 2:40.85 OPEN
7 Kempton, Kristalynn 18 LIAC-MR 2:43.44 2:41.65 MEET
8 Dunnigan, Amanda 17 North Baltimore-MD 2:38.21 2:41.95 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Colling, Meaghan 19 sac-NE 2:44.17 2:43.18 MEET
10 Bennett, Elaine 21 Nova-VA 2:40.42 2:43.35 MEET
11 Malloy, Rhynn 17 MAG-NE 2:40.32 2:43.51 MEET
12 Reitz, Kelly 20 LIAC-MR 2:46.77 2:43.84 MEET
13 Holloway, Meaghan 14 WAC-VA 2:43.63 2:44.34 MEET
14 Borgolini, Briana 13 SCHE-AD 2:45.44 2:44.60 MEET
15 Marshall, Nicole 16 NBS-MR 2:25.83Y 2:44.98 MEET
16 Prautzsch, Kristin 16 MAG-NE 2:38.84 2:45.09 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 McDonnell, Katherine 17 SDS-PV 2:47.73 2:45.19 MEET
18 Rolish, Melanie 19 Jersey Wahoos-MA 2:47.69 2:45.21 MEET
19 Hetzel, Cat 18 UNRUT-NJ 2:42.72 2:45.26 MEET
20 Lang, Melissa 13 SAC-NJ 2:42.43 2:45.27 MEET
21 Dennis, Caitlin 17 Jersey Wahoos-MA 2:46.83 2:45.29 MEET
22 Steenrod, Anna 18 UNAT-NC 2:38.95 2:45.93 MEET
23 Kiernan, Marilee 17 BAD-MR 2:41.69 2:46.28 MEET
24 Groenewoud, Carmen 17 BAD-MR 2:47.96 2:46.66 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Danner, Ashley 14 SDS-PV 2:45.92 2:46.91 MEET
26 Steenvoorden, Kristen 14 SAC-NJ 2:42.19 2:46.96 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Orstein, Kaitlyn 19 Jcc Sailfish-AM 2:45.68 2:47.09 MEET
28 Meyer, Abby 16 Monocacy-MD 2:25.40Y 2:47.35 MEET
29 Carson, Sheila 17 STAR-NI 2:24.69Y 2:47.53 MEET
30 Lesneski, Stacie 19 MAG-NE 2:26.05Y 2:47.70 MEET
31 McBrien, Kristen 14 North Baltimore-MD 2:45.01 2:47.75 MEET
32 Gottschalk, Lindsey 18 North Baltimore-MD 2:47.25 2:47.85 MEET
33 Flaherty, Jenn 18 CMA-ME 2:45.77 2:48.09
34 Mumper, Laura 22 Nova-VA 2:22.11Y 2:48.23
35 Iversen, Paige 17 EEX-NJ 2:43.63 2:48.28
36 Steeves, Katie 14 DST-MA 2:25.59Y 2:48.34
37 Healey, Vivian 17 Agua Swim Team-MR 2:46.57 2:48.89
38 Linkenauger, Anna 17 WAC-VA 2:25.57Y 2:49.02
39 King, Michele 17 North Baltimore-MD 2:41.92 2:49.03
40 Hopkins, Katie 18 LBA-MD 2:21.48Y 2:49.41
41 Southard, Lauren 18 CUBU-PV 2:24.09Y 2:49.66
42 Dunleavy, Sarah 15 BPR-AM 2:25.70Y 2:49.70
43 Dinardo, Sara 19 MLAC-AM 2:45.98 2:49.87
44 Baust, Kate 16 Rac-MD 2:24.98Y 2:49.90
45 Adams, Beth 13 Monocacy-MD 2:47.26 2:50.04
46 Stark, Laura 16 SVY-NJ 2:24.25Y 2:50.45
47 Shinton, Kelly 21 FAST-NI 2:24.36Y 2:50.65
48 McLaughlin, Julie 19 Nova-VA 2:46.21 2:51.37
49 McAdoo, Amanda 16 LAC-MA 2:25.02Y 2:51.90
50 Malone, Becky 14 NBS-MR 2:26.68Y 2:52.80
51 Donovan, Megen 16 Nrg Swimming-MA 2:47.18 2:52.84
52 Dillon, Laura 15 CUBU-PV 2:27.15Y 2:53.22
53 Aichele, Allison 17 Monocacy-MD 2:27.16Y 2:53.44
54 Bedson, Laura 16 WRAT-CT 2:26.50Y 2:54.14
55 Huber, Caroline 15 Squids-NE 2:27.20Y 2:54.15
56 Zomchick, Sarah 19 DST-MA 2:45.98 2:54.34
57 Marcotte, Julie 21 TTSC-NI 2:25.31Y 2:54.41
58 Bouton, Kimberly 17 NJW-NJ 2:26.93Y 2:55.12
59 Salerno, Christa 19 Jcc Sailfish-AM 2:25.94Y 2:55.33
60 Catroppa, Aimee 17 SCHE-AD 2:47.39 2:55.73
61 Meirs, Kati 16 EEX-NJ 2:25.57Y 2:56.59
-- Leite, Karla 18 LIAC-MR 2:37.84 SCR
-- Crowley, Jaime 21 Cat-CT 2:19.72Y SCR
-- Rossi, Nina 17 EEX-NJ 2:20.35Y SCR
Event 18 Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:19.26 7/23/2005 PJ Sullivan, MAG -NE
Sect 2 Meet: 2 2:19.26 7/23/2005 PJ Sullivan, MAG -NE
Sum National: N 2:19.26 7/23/2005 PJ Sullivan, MAG -NE
2:22.79 NATS
2:25.29 OPEN
2:38.99 MEET
Meet Qualifying: 2:38.99
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Sullivan, PJ 19 MAG-NE 2:22.73 2:19.261NATS
2 Hupp, Jonathan 21 UNRUT-NJ 2:23.87 2:22.62 NATS
3 Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 2:28.71 2:24.61 OPEN
4 Ruefle, Trey 21 CBAC-MD 2:27.42 2:26.42 MEET
5 Hills, Richard 15 North Baltimore-MD 2:29.78 2:27.46 MEET
6 Mironov, Anthony 17 BAD-MR 2:28.78 2:27.74 MEET
7 Maguire, Andrew 16 MAG-NE 2:28.92 2:28.31 MEET
8 Miller, Jamie 21 STAR-NI 2:28.81 2:31.28 MEET
B - Final
9 Melillo, Simone 16 CUBU-PV 2:30.53 2:29.36 MEET
10 Cook, Nevin 15 QDD-VA 2:30.11 2:29.44 MEET
11 Koppel, P.J. 16 DST-MA 2:30.46 2:29.69 MEET
12 Brabson, Andy 17 Monocacy-MD 2:30.40 2:29.81 MEET
13 Karnaugh, Ron 39 JG-NJ 2:30.95 2:30.04 MEET
14 Bulkley, Adam 17 North Baltimore-MD 2:31.61 2:30.46 MEET
15 Hayes, Tim 16 Atac-MA 2:30.74 2:31.60 MEET
16 Swensen, Eric 19 JG-NJ 2:30.08 2:41.23
C - Final
17 Slater, Mike 20 UNAT-NI 2:32.44 2:29.70 MEET
18 Spath, Kevin 16 North Baltimore-MD 2:32.19 2:30.78 MEET
19 Swenson, Steve 21 JG-NJ 2:31.82 2:30.88 MEET
20 Bradley, Sam 15 SoNoCo-CT 2:31.73 2:31.27 MEET
21 Pryor, Vinny 17 Gtrs-NE 2:32.07 2:31.28 MEET
22 Kobb, Jordan 17 North Baltimore-MD 2:32.34 2:31.47 MEET
23 Kane, Matthew 19 SQST-VA 2:32.51 2:34.09 MEET
24 Manor, Rob 18 SCHE-AD 2:32.87 2:34.55 MEET
Event 18 Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:19.26 7/23/2005 PJ Sullivan, MAG -NE
Sect 2 Meet: 2 2:19.26 7/23/2005 PJ Sullivan, MAG -NE
Sum National: N 2:19.26 7/23/2005 PJ Sullivan, MAG -NE
2:22.79 NATS
2:25.29 OPEN
2:38.99 MEET
Meet Qualifying: 2:38.99
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Sullivan, PJ 19 MAG-NE 2:22.71 2:22.73 NATS
2 Hupp, Jonathan 21 UNRUT-NJ 2:25.04 2:23.87 OPEN
3 Ruefle, Trey 21 CBAC-MD 2:27.24 2:27.42 MEET
4 Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 2:33.92 2:28.71 MEET
5 Mironov, Anthony 17 BAD-MR 2:30.42 2:28.78 MEET
6 Miller, Jamie 21 STAR-NI 2:27.91 2:28.81 MEET
7 Maguire, Andrew 16 MAG-NE 2:29.42 2:28.92 MEET
8 Hills, Richard 15 North Baltimore-MD 2:29.43 2:29.78 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Swensen, Eric 19 JG-NJ 2:31.99 2:30.08 MEET
10 Cook, Nevin 15 QDD-VA 2:10.88Y 2:30.11 MEET
11 Brabson, Andy 17 Monocacy-MD 2:32.36 2:30.40 MEET
12 Koppel, P.J. 16 DST-MA 2:28.16 2:30.46 MEET
13 Melillo, Simone 16 CUBU-PV 2:29.67 2:30.53 MEET
14 Hayes, Tim 16 Atac-MA 2:27.25 2:30.74 MEET
15 Karnaugh, Ron 39 JG-NJ 2:24.93 2:30.95 MEET
16 Bulkley, Adam 17 North Baltimore-MD 2:32.00 2:31.61 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Bradley, Sam 15 SoNoCo-CT 2:34.02 2:31.73 MEET
18 Swenson, Steve 21 JG-NJ 2:05.50Y 2:31.82 MEET
19 Pryor, Vinny 17 Gtrs-NE 2:34.47 2:32.07 MEET
20 Spath, Kevin 16 North Baltimore-MD 2:32.93 2:32.19 MEET
21 Kobb, Jordan 17 North Baltimore-MD 2:31.17 2:32.34 MEET
22 Slater, Mike 20 UNAT-NI 2:04.93Y 2:32.44 MEET
23 Kane, Matthew 19 SQST-VA 2:32.92 2:32.51 MEET
24 Manor, Rob 18 SCHE-AD 2:33.98 2:32.87 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Schindewolf, Evan 16 Atlantic City-MA 2:13.92Y 2:33.82 MEET
26 Yamada, Kevin 16 sac-NE 2:34.21 2:33.94 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 McElroy, Kyle 18 NJW-NJ 2:26.66 2:34.03 MEET
28 Hyman, Joshua 15 Team Delaware-MA 2:35.01 2:34.04 MEET
29 Harris, Tyler 21 North Baltimore-MD 2:04.98Y 2:34.14 MEET
30 Szyszko, Blase 15 Nrg Swimming-MA 2:37.63 2:34.49 MEET
31 Reynolds, Adam 18 Gaac-MA 2:30.02 2:34.79 MEET
32 Carlucci, Conor 16 Cond-MR 2:10.72Y 2:34.91 MEET
33 Huss, Jonathan 17 SQST-VA 2:36.29 2:34.99 MEET
34 Riganti, Eric 17 BAD-MR 2:34.89 2:35.00 MEET
35 Hooper, William 15 Squids-NE 2:15.04Y 2:35.19 MEET
36 Risendal, Matthew 17 SQST-VA 2:37.09 2:35.27 MEET
37 King, Andrew 16 SAC-NJ 2:38.28 2:35.42 MEET
38 Pool, Jon 16 CUBU-PV 2:38.50 2:35.65 MEET
38 Evans, John 20 UNRUT-NJ 2:10.31Y 2:35.65 MEET
40 Kuehne, Patrick 16 SVY-NJ 2:10.76Y 2:35.69 MEET
41 Robinson, Dan 17 MLAC-AM 2:35.32 2:35.77 MEET
42 Anderson, Eric 15 Atac-MA 2:38.16 2:35.81 MEET
42 Dent, Rog 16 LIAC-MR 2:33.90 2:35.81 MEET
44 Otto, Caleb 17 STAR-NI 2:34.74 2:36.05 MEET
45 Remigino, James 14 SoNoCo-CT 2:37.33 2:36.48 MEET
46 Christensen, Jonathan 14 CUBU-PV 2:36.66 2:36.51 MEET
47 Carman, Michael 16 EEX-NJ 2:35.44 2:36.87 MEET
48 Woodward, Patrick 20 UNAT-PV 2:12.81Y 2:36.94 MEET
49 Ferraro, Mike 21 SoNoCo-CT 2:32.29 2:37.04 MEET
50 McIntyre, Damian 19 BPR-AM 2:35.66 2:37.07 MEET
51 Platow, David 18 WRAT-CT 2:37.33 2:37.14 MEET
52 Bonte, Benjamin 18 Squids-NE 2:38.78 2:37.24 MEET
53 Slomiany, Matthew 17 Npac-MA 2:36.95 2:37.30 MEET
54 Tomajczyk, Ryan 15 Machine-PV 2:36.29 2:37.31 MEET
55 Butler, Andrew 15 EEX-NJ 2:38.53 2:37.47 MEET
56 Brady, Jon 16 North Baltimore-MD 2:14.83Y 2:37.66 MEET
57 Vorpagel, Jon 18 WAC-VA 2:11.10Y 2:38.11 MEET
58 Guba, D.J. 19 MLAC-AM 2:09.86Y 2:38.19 MEET
59 Cunningham, Jesse 14 CUBU-PV 2:13.41Y 2:38.88 MEET
60 Emory, Michael 22 CUBU-PV 2:33.65 2:38.90 MEET
61 Weston-Dawkes, Dan 16 Rac-MD 2:37.60 2:39.36
62 David, Ryan 17 Jersey Wahoos-MA 2:12.13Y 2:39.92
63 Fisher, Jake 16 FAST-NI 2:14.12Y 2:40.80
64 Buhler, Peter 15 Squids-NE 2:13.36Y 2:41.23
65 Hurley, Kevin 17 Odac-VA 2:38.32 2:41.76
66 Hand, Peter 18 EEX-NJ 2:15.37Y 2:42.11
67 D'Errico, Angelo 17 OWA-MR 2:11.28Y 2:42.58
68 Bright, Matthew 18 Peddie-NJ 2:12.83Y 2:43.05
69 Kluge, Alexander 15 EMAC-MA 2:13.36Y 2:43.84
70 Rae-Grant, George 17 EMAC-MA 2:11.19Y 2:46.83
71 Taccone, Drew 17 Jcc Sailfish-AM 2:15.12Y 2:47.29
72 Smith, Tucker 14 Burkwood-VA 2:38.85 2:47.59
-- Considine, Aidan 15 Rac-MD 2:38.94 DQ
-- McDonald, Adam 16 CUBU-PV 2:36.14 DQ
-- Mellors, Pat 19 Jcc Sailfish-AM 2:27.48 DQ
-- Eckel, Dan 18 MLAC-AM 2:37.20 DQ
-- Donahue, Pete 16 AquaHoyas-PV 2:34.55 SCR
-- Shields, John 17 North Baltimore-MD 2:37.05 SCR
-- Walkenhorst, Jared 30 WRAT-CT 2:12.94Y SCR
-- Frampus, Joey 16 AquaHoyas-PV 2:36.45 SCR
-- Barone, Greg 19 NCY-CT 2:31.69 SCR
-- Miller, Haywood 16 CUBU-PV 2:31.57 SCR
-- Wollman, Evan 15 UNAT-MD 2:09.85Y SCR
-- Rasin, Arkady 18 Squids-NE 2:35.37 SCR
-- Yang, Yang 15 RMSC-PV 2:37.49 SCR
-- Meyer, Adam 17 RMSC-PV 2:28.64 SCR
-- Hurley, Ryan 19 CUBU-PV 2:16.19 SCR
Event 19 Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 1:04.15 7/23/2005 Kristen Shickora, UNAT-MA
Sect 2 Meet: 2 1:03.61 7/27/2002 Jordan Wallace TPIT
Sum National: N 1:04.15 7/23/2005 Kristen Shickora, UNAT-MA
1:05.39 NATS
1:06.69 OPEN
1:08.39 MEET
Meet Qualifying: 1:08.39
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Shickora, Kristen 15 UNAT-MA 1:06.25 1:04.151NATS
2 Weaner, Tricia 16 Wsy Swimming-MA 1:04.75 1:04.37 NATS
3 Parkhurst, Michelle 17 Machine-PV 1:05.69 1:04.57 NATS
4 Peak, Candice 16 MAG-NE 1:05.04 1:05.14 NATS
5 Meissner, Erica 16 MAG-NE 1:05.86 1:05.41 OPEN
6 White, Brielle 22 Nova-VA 1:06.08 1:05.55 OPEN
7 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 1:06.28 1:05.77 OPEN
8 Christensen, Mei 16 CUBU-PV 1:05.73 1:05.81 OPEN
B - Final
9 Brookman, Jess 21 SoNoCo-CT 1:07.18 1:06.66 OPEN
10 Verdin, Emily 19 CUBU-PV 1:06.45 1:06.72 MEET
11 Guro, Jessica 13 Atac-MA 1:07.02 1:06.76 MEET
12 Brooks, Karly 18 SCHE-AD 1:07.68 1:06.96 MEET
13 Szymanski, Genny 16 Gpac-AM 1:06.33 1:07.16 MEET
14 Skelos, Daphne 17 LIAC-MR 1:07.13 1:07.55 MEET
15 Leddy, Meghan 14 EEX-NJ 1:07.07 1:07.62 MEET
16 Fittin, Annie 16 Peddie-NJ 1:07.53 1:07.74 MEET
C - Final
17 Kucherich, Julia 13 North Baltimore-MD 1:08.48 1:06.99 MEET
18 Festa, Natalia 16 LIAC-MR 1:07.69 1:07.05 MEET
19 Hnat, Keli 18 MLAC-AM 1:07.86 1:08.19 MEET
20 Tomasula, Kellyanne 16 Aqua Gems-MR 1:08.27 1:08.34 MEET
21 Steeves, Megan 17 DST-MA 1:08.56 1:09.11
22 Capparell, Meghan 18 SAC-NJ 1:08.37 1:09.18
23 Villarreal, Cammie 20 SoNoCo-CT 1:08.77 1:09.39
24 Carbin, Jessie 17 TAC-NJ 1:08.81 1:09.52
Event 19 Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 1:04.15 7/23/2005 Kristen Shickora, UNAT-MA
Sect 2 Meet: 2 1:03.61 7/27/2002 Jordan Wallace TPIT
Sum National: N 1:04.15 7/23/2005 Kristen Shickora, UNAT-MA
1:05.39 NATS
1:06.69 OPEN
1:08.39 MEET
Meet Qualifying: 1:08.39
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Weaner, Tricia 16 Wsy Swimming-MA 1:02.73 1:04.75 NATS
2 Peak, Candice 16 MAG-NE 1:06.05 1:05.04 NATS
3 Parkhurst, Michelle 17 Machine-PV 1:05.64 1:05.69 OPEN
4 Christensen, Mei 16 CUBU-PV 1:04.46 1:05.73 OPEN
5 Meissner, Erica 16 MAG-NE 1:03.94 1:05.86 OPEN
6 White, Brielle 22 Nova-VA 1:02.82 1:06.08 OPEN
7 Shickora, Kristen 15 UNAT-MA 1:04.42 1:06.25 OPEN
8 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 1:06.11 1:06.28 OPEN
-------------------------------------------------------------------------
9 Szymanski, Genny 16 Gpac-AM 1:05.15 1:06.33 OPEN
10 Verdin, Emily 19 CUBU-PV 1:05.06 1:06.45 OPEN
11 Guro, Jessica 13 Atac-MA 57.49Y 1:07.02 MEET
12 Leddy, Meghan 14 EEX-NJ 1:06.09 1:07.07 MEET
13 Skelos, Daphne 17 LIAC-MR 1:07.01 1:07.13 MEET
14 Brookman, Jess 21 SoNoCo-CT 58.50Y 1:07.18 MEET
15 Fittin, Annie 16 Peddie-NJ 1:05.44 1:07.53 MEET
16 Brooks, Karly 18 SCHE-AD 1:06.49 1:07.68 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Festa, Natalia 16 LIAC-MR 57.49Y 1:07.69 MEET
18 Hnat, Keli 18 MLAC-AM 1:07.53 1:07.86 MEET
19 Tomasula, Kellyanne 16 Aqua Gems-MR 58.37Y 1:08.27 MEET
20 Capparell, Meghan 18 SAC-NJ 59.06Y 1:08.37 MEET
21 Kucherich, Julia 13 North Baltimore-MD 59.85Y 1:08.48
22 Steeves, Megan 17 DST-MA 1:06.90 1:08.56
23 Villarreal, Cammie 20 SoNoCo-CT 1:07.93 1:08.77
24 Carbin, Jessie 17 TAC-NJ 58.91Y 1:08.81
-------------------------------------------------------------------------
25 Spinazzola, Chiara 14 Squids-NE 58.24Y 1:08.83
26 Zebrowski, Kara 14 Starfish-AD 59.41Y 1:08.99
-------------------------------------------------------------------------
27 D'Ambrosia, Janie 16 Agua Swim Team-MR 1:00.48Y 1:09.01
28 Stern, Becca 16 Dolfins-AD 1:07.54 1:09.18
29 Francik, Courtney 17 North Baltimore-MD 1:07.62 1:09.41
30 Sieben, Katie 16 Arac-CT 59.33Y 1:09.44
31 Gonzalez, Jackie 16 North Baltimore-MD 1:00.02Y 1:09.48
32 Dean, Emily 15 Rac-MD 59.69Y 1:09.49
33 Russell, Lauren 17 Gpac-AM 59.44Y 1:09.52
34 Grassetti, Melayna 14 Ccsc-NE 1:00.15Y 1:09.56
35 Helmers, Kristina 17 SAC-NJ 59.64Y 1:09.57
36 Cervone, Victoria 14 NJW-NJ 59.20Y 1:09.59
37 Tyznar, Tina 15 LIAC-MR 1:00.20Y 1:09.63
38 Chuang, Cara 13 RMSC-PV 1:00.35Y 1:09.67
39 Shanks, Lisa 15 WAC-VA 1:00.19Y 1:09.89
40 Oliveri, Cassondra 19 TTSC-NI 59.55Y 1:09.99
41 Sharkey, Renae 15 SAC-NJ 59.86Y 1:10.03
42 Kalnins, Dana 14 QDD-VA 1:00.59Y 1:10.14
43 Steger, Mackenzie 19 STAR-NI 59.12Y 1:10.23
44 Groselle, Elizabeth 21 FAST-NI 58.74Y 1:10.48
45 Shuba, Andrea 14 Gpac-AM 1:00.00Y 1:10.52
46 Boyle, Kaeley 16 UN-CU-PV 59.81Y 1:10.55
47 Dunleavy, Sarah 15 BPR-AM 1:00.57Y 1:10.61
48 Dockstader, Alexandra 16 TTSC-NI 59.98Y 1:10.63
49 Callahan, Courtney 17 Jcc Sailfish-AM 1:00.55Y 1:10.71
50 Scott, Danielle 16 Atac-MA 1:07.91 1:10.78
51 Criscuolo, Andrea 14 MB-NJ 1:00.27Y 1:10.80
52 Lindland, Annie 14 North Shore-NE 1:00.15Y 1:10.98
52 Redcay, Kelly 20 Tpit-AM 59.92Y 1:10.98
54 Ewanich, Katrice 17 VAC-MR 59.89Y 1:11.20
55 Herrmann, Laura 17 SDS-PV 58.73Y 1:11.26
56 McGraw, Erin 15 SDSC-NI 59.20Y 1:11.29
57 Viverette, Maria 16 Jcc Sailfish-AM 1:00.22Y 1:11.33
58 Staskiewicz, Sophie 16 Agua Swim Team-MR 59.85Y 1:11.43
59 McCoy, Katherine 20 Bonackers-MR 58.59Y 1:11.62
60 Brosi, Kelsey 14 Clippers-MD 1:00.59Y 1:11.74
61 Miller, Katie 19 SAC-NJ 1:00.13Y 1:11.78
61 Allen, Susan 19 FAST-NI 59.87Y 1:11.78
63 Delp, Kristina 16 North Baltimore-MD 1:00.44Y 1:12.00
64 Newell, Megan 17 CUBU-PV 1:00.07Y 1:12.08
65 Magee, Katie 16 Gaac-MA 1:00.37Y 1:12.62
66 Brackett, Charlotte 15 BPR-AM 1:00.49Y 1:12.92
67 Baran, Caroline 17 Argo-MA 1:00.58Y 1:13.42
68 Vitullo, Amanda 15 SCHE-AD 59.86Y 1:13.76
69 Fischer, Erin 16 EMAC-MA 1:00.31Y 1:14.45
-- Evans, Laura 14 BAD-MR 59.64Y DQ
-- Lee, Aurora 17 WRAT-CT 1:00.25Y DQ
-- Smith, Annie 15 Nova-VA 1:00.44Y SCR
-- Urubshurow, Delghi 16 RMSC-PV 57.21Y SCR
-- Schwee, Suzanne 15 CUBU-PV 1:08.16 SCR
-- Forrester, Alex 13 BAD-MR 58.97Y SCR
-- Hinkle, Katy 16 Aac-PV 59.22Y SCR
Event 20 Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 58.40 7/23/2005 Mike Hopkins, DST -MA
Sect 2 Meet: 2 57.92 3/27/2004 Mark M Liscinsky, CUBU -PV
Sum National: N 58.40 7/23/2005 Mike Hopkins, DST -MA
58.69 NATS
59.79 OPEN
1:02.89 MEET
Meet Qualifying: 1:02.89
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Hopkins, Mike 18 DST-MA 58.99 58.401NATS
2 Bird, Tommy 21 Tpit-AM 59.50 58.85 OPEN
3 Emanuel, Ryan 17 BAD-MR 59.64 59.22 OPEN
4 Falk, Bjorn 18 MAG-NE 59.85 59.30 OPEN
5 Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 1:00.04 59.36 OPEN
6 Beard, Scott 18 SQST-VA 59.81 59.49 OPEN
7 McCloskey, Dennen 18 Atlantic City-MA 1:00.38 1:00.22 MEET
8 Wood, Jeff 18 FAST-NI 1:00.42 1:00.89 MEET
B - Final
9 Neville, Greg 19 SoNoCo-CT 1:00.87 1:00.10 MEET
10 Leath, Jeff 19 Tpit-AM 1:00.76 1:00.56 MEET
11 Hudson, Henry 19 MSC-MR 1:00.76 1:01.00 MEET
12 Chui, Derick 16 UNPAA-NJ 1:00.66 1:01.22 MEET
13 Charnin-Aker, Josh 15 Peddie-NJ 1:01.52 1:01.28 MEET
14 Koehr, Kevin 17 QDD-VA 1:00.76 1:01.32 MEET
15 Rosenbluth, Josh 17 EEX-NJ 1:01.17 1:01.75 MEET
16 Garaffa Jr., Dan 20 SoNoCo-CT 1:01.31 1:02.12 MEET
C - Final
17 Wills, Connor 16 North Baltimore-MD 1:01.72 1:00.77 MEET
18 Brady, Chris 17 Team Delaware-MA 1:02.26 1:01.53 MEET
19 Pelton, Greg 14 BAD-MR 1:01.72 1:01.55 MEET
20 Cochrane, Jonathan 17 Big Cat-MA 1:01.86 1:01.63 MEET
21 Henahan, Ricky 15 FAST-NI 1:01.64 1:01.71 MEET
22 Booth, Spencer 16 Starfish-AD 1:01.89 1:01.88 MEET
23 Ferreira, Chris 19 SoNoCo-CT 1:01.93 1:02.13 MEET
24 Dufek, Chris 20 CUBU-PV 1:01.94 1:02.36 MEET
Event 20 Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 58.40 7/23/2005 Mike Hopkins, DST -MA
Sect 2 Meet: 2 57.92 3/27/2004 Mark M Liscinsky, CUBU -PV
Sum National: N 58.40 7/23/2005 Mike Hopkins, DST -MA
58.69 NATS
59.79 OPEN
1:02.89 MEET
Meet Qualifying: 1:02.89
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Hopkins, Mike 18 DST-MA 58.36 58.99 OPEN
2 Bird, Tommy 21 Tpit-AM 1:01.77 59.50 OPEN
3 Emanuel, Ryan 17 BAD-MR 59.25 59.64 OPEN
4 Beard, Scott 18 SQST-VA 58.69 59.81 MEET
5 Falk, Bjorn 18 MAG-NE 58.63 59.85 MEET
6 Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 58.90 1:00.04 MEET
7 McCloskey, Dennen 18 Atlantic City-MA 1:00.81 1:00.38 MEET
8 Wood, Jeff 18 FAST-NI 1:00.90 1:00.42 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Chui, Derick 16 UNPAA-NJ 1:01.14 1:00.66 MEET
10 Hudson, Henry 19 MSC-MR 1:00.67 1:00.76 MEET
10 Koehr, Kevin 17 QDD-VA 52.58Y 1:00.76 MEET
10 Leath, Jeff 19 Tpit-AM 59.26 1:00.76 MEET
13 Neville, Greg 19 SoNoCo-CT 1:00.63 1:00.87 MEET
14 Rosenbluth, Josh 17 EEX-NJ 1:00.56 1:01.17 MEET
15 Garaffa Jr., Dan 20 SoNoCo-CT 1:02.33 1:01.31 MEET
16 Charnin-Aker, Josh 15 Peddie-NJ 1:01.96 1:01.52 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Henahan, Ricky 15 FAST-NI 52.96Y 1:01.64 MEET
18 Wills, Connor 16 North Baltimore-MD 1:01.17 1:01.72 MEET
18 Pelton, Greg 14 BAD-MR 1:02.57 1:01.72 MEET
20 Cochrane, Jonathan 17 Big Cat-MA 1:01.98 1:01.86 MEET
21 Booth, Spencer 16 Starfish-AD 53.69Y 1:01.89 MEET
22 Ferreira, Chris 19 SoNoCo-CT 1:02.42 1:01.93 MEET
23 Dufek, Chris 20 CUBU-PV 52.41Y 1:01.94 MEET
24 Brady, Chris 17 Team Delaware-MA 52.44Y 1:02.26 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Hetzner, Andrew 19 Hargrave-VA 1:02.71 1:02.29 MEET
26 Imboden, Greg 21 Nova-VA 1:02.87 1:02.38 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Brown, Gaites 15 Nova-VA 1:01.53 1:02.40 MEET
28 Kustra, Stephen 17 Gpac-AM 1:01.96 1:02.58 MEET
29 Dart, Chris 14 Elite-NJ 1:02.75 1:02.68 MEET
30 Smiddy, Matt 18 UNAT-MA 1:00.57 1:02.69 MEET
31 Lannan, Ross 21 Tpit-AM 53.37Y 1:02.71 MEET
32 Kaemmerlen, Jeff 18 FAST-NI 54.58Y 1:02.80 MEET
33 Dunn, Michael 17 WRAT-CT 53.56Y 1:02.81 MEET
34 O'Brien, Matt 17 North Shore-NE 53.46Y 1:02.84 MEET
35 Weinberg, Shaun 16 North Baltimore-MD 1:01.27 1:02.85 MEET
36 Woolston, Chris 17 Cat-CT 54.29Y 1:03.00
37 Joyce, Michael 15 GCIT-MA 53.74Y 1:03.04
38 Diggs, Keith 17 SDS-PV 1:02.81 1:03.15
39 Smith, Bobby 16 LIAC-MR 1:02.06 1:03.16
40 Humphries, Peter 17 FAST-PV 53.85Y 1:03.19
41 Frantz, Scott 17 Machine-PV 1:02.40 1:03.20
42 Kammer, Kyle 18 WAC-VA 1:02.33 1:03.26
43 Zimonjic, Zima 23 Rac-MD 53.46Y 1:03.48
44 McCarthy, Kevin 15 Atac-MA 1:02.06 1:03.62
45 Gallagher, Liam 19 SVY-NJ 54.27Y 1:03.68
46 Bethards, Josiah 17 LAC-MA 54.33Y 1:03.77
47 Sabala, Michael 25 Agua Swim Team-MR 1:02.54 1:03.78
48 Sharkey, Brian 21 SAC-NJ 50.80Y 1:03.83
49 Wood, Jim 20 FAST-NI 53.62Y 1:03.98
50 David, Ryan 17 Jersey Wahoos-MA 54.38Y 1:04.09
51 Ziegler, Trevor 17 Rac-MD 53.55Y 1:04.28
52 Neuwirth, Ben 21 Agua Swim Team-MR 52.24Y 1:04.50
53 Benigno, John 17 SVY-NJ 54.45Y 1:04.87
54 Howard, Chris 18 Jersey Wahoos-MA 53.95Y 1:05.43
55 Morgan, Geoffrey 17 NBS-MR 53.82Y 1:05.81
56 Baity, Mike 19 Darien Piranhas-CT 54.07Y 1:06.85
-- Karnaugh, Ron 39 JG-NJ 1:01.66 DQ
-- Russell, Thomas 16 Nova-VA 1:02.67 SCR
-- Haler, Mihailo 19 Peddie-NJ 54.51Y SCR
-- Rimm, Scott 23 AquaHoyas-PV 54.32Y SCR
Event 21 Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 4:17.43 7/23/2005 Leah Gingrich, WSY Swimming
Sect 2 Meet: 2 4:12.76 3/27/2004 Kate M Ziegler, FISH
Sum National: N 4:17.43 7/23/2005 Leah Gingrich, WSY Swimming
4:20.89 NATS
4:25.59 OPEN
4:34.09 MEET
Meet Qualifying: 4:34.09
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Gingrich, Leah 15 Wsy Swimming-MA 4:22.65 4:17.431NATS
2 Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 4:22.27 4:20.15 NATS
3 Sprague, Whitney 18 BAD-MR 4:22.87 4:20.45 NATS
4 Leddy, Meghan 14 EEX-NJ 4:27.65 4:24.17 OPEN
5 Hutchinson, Claire 18 North Baltimore-MD 4:23.82 4:24.36 OPEN
6 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 4:23.81 4:24.65 OPEN
7 Iacouzze, Brittany 16 EEX-NJ 4:24.89 4:25.18 OPEN
8 Bland, Katy 19 Rsa-NC 4:27.61 4:36.47
B - Final
9 Fasano, Jackie 17 LIAC-MR 4:28.14 4:26.47 MEET
10 Brown, Kristin 20 Tpit-AM 4:29.29 4:27.26 MEET
11 Parent, Allyson 19 UNRUT-NJ 4:29.92 4:27.47 MEET
12 Twichell, Ashley 16 Chargers-NI 4:29.28 4:27.55 MEET
13 Lesneski, Stacie 19 MAG-NE 4:28.28 4:27.67 MEET
14 Case, Kimberly 17 SDS-PV 4:28.69 4:29.11 MEET
15 Kaufmann, Christine 16 Squids-NE 4:29.40 4:30.25 MEET
16 Altieri, Theresa 17 Omni-CT 4:29.37 4:34.44
C - Final
17 Tipton, Emily 15 North Baltimore-MD 4:30.13 4:27.19 MEET
18 Mankus, Christine 15 GTAC-MD 4:33.61 4:27.98 MEET
19 Furman, Holly 16 SCHE-AD 4:33.30 4:30.67 MEET
20 Derlath, Erica 15 LIAC-MR 4:33.46 4:31.71 MEET
21 Kietlinski, Samantha 14 EEX-NJ 4:33.17 4:31.92 MEET
22 Siuda, Kathy 19 Tpit-AM 4:32.86 4:32.64 MEET
23 Wagner, Casey 18 Tpit-AM 4:32.55 4:32.81 MEET
24 Walsh-Thomas, Jenell 17 GCIT-MA 4:32.64 4:38.39
Event 21 Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 4:17.43 7/23/2005 Leah Gingrich, WSY Swimming
Sect 2 Meet: 2 4:12.76 3/27/2004 Kate M Ziegler, FISH
Sum National: N 4:17.43 7/23/2005 Leah Gingrich, WSY Swimming
4:20.89 NATS
4:25.59 OPEN
4:34.09 MEET
Meet Qualifying: 4:34.09
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 4:20.33 4:22.27 OPEN
2 Gingrich, Leah 15 Wsy Swimming-MA 4:19.03 4:22.65 OPEN
3 Sprague, Whitney 18 BAD-MR 4:17.89 4:22.87 OPEN
4 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 4:16.58 4:23.81 OPEN
5 Hutchinson, Claire 18 North Baltimore-MD 4:21.72 4:23.82 OPEN
6 Iacouzze, Brittany 16 EEX-NJ 4:24.84 4:24.89 OPEN
7 Bland, Katy 19 Rsa-NC 4:24.11 4:27.61 MEET
8 Leddy, Meghan 14 EEX-NJ 4:23.59 4:27.65 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Fasano, Jackie 17 LIAC-MR 4:23.77 4:28.14 MEET
10 Lesneski, Stacie 19 MAG-NE 4:28.98 4:28.28 MEET
11 Case, Kimberly 17 SDS-PV 4:26.84 4:28.69 MEET
12 Twichell, Ashley 16 Chargers-NI 4:59.87Y 4:29.28 MEET
13 Brown, Kristin 20 Tpit-AM 4:57.37Y 4:29.29 MEET
14 Altieri, Theresa 17 Omni-CT 4:31.62 4:29.37 MEET
15 Kaufmann, Christine 16 Squids-NE 4:26.68 4:29.40 MEET
16 Parent, Allyson 19 UNRUT-NJ 4:31.36 4:29.92 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Tipton, Emily 15 North Baltimore-MD 4:29.42 4:30.13 MEET
18 Wagner, Casey 18 Tpit-AM 4:24.15 4:32.55 MEET
19 Walsh-Thomas, Jenell 17 GCIT-MA 5:03.01Y 4:32.64 MEET
20 Siuda, Kathy 19 Tpit-AM 4:29.76 4:32.86 MEET
21 Dunnigan, Amanda 17 North Baltimore-MD 4:27.15 4:32.87 MEET
22 Kietlinski, Samantha 14 EEX-NJ 4:33.37 4:33.17 MEET
23 Furman, Holly 16 SCHE-AD 4:33.57 4:33.30 MEET
24 Derlath, Erica 15 LIAC-MR 4:30.82 4:33.46 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Mankus, Christine 15 GTAC-MD 4:30.42 4:33.61 MEET
26 Jurzynski, Kristen 19 Hnhs-CT 5:05.57Y 4:33.76 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Tomasky, Alex 15 GTAC-MD 4:33.72 4:33.86 MEET
28 Dimond, Tracy 17 EMAC-MA 5:04.39Y 4:33.87 MEET
29 Villarreal, Cammie 20 SoNoCo-CT 4:28.43 4:34.00 MEET
30 Helmers, Kristina 17 SAC-NJ 5:08.36Y 4:34.32
31 Lee, Aurora 17 WRAT-CT 4:55.39Y 4:34.33
32 Stephenson, Frances 21 TTSC-NI 5:06.41Y 4:34.48
33 LaRussa, Cassy 18 EMAC-MA 4:26.74 4:34.50
34 Fuqua, Marlys 17 FAST-NI 5:03.34Y 4:34.66
35 Golden, Brooke 15 GTAC-MD 5:06.26Y 4:34.82
36 Gibbs, Jordan 14 ASC-MD 4:31.14 4:35.29
37 Maccherola, Sam 18 GTAC-MD 4:31.26 4:35.32
38 Toczylowski, Natalie 17 Ccsc-NE 5:06.68Y 4:35.44
39 Hoppe, Tina 14 Atac-MA 5:08.40Y 4:35.56
40 Mortensen, Danielle 18 CUBU-PV 4:32.49 4:35.60
41 Dwyer, Shannon 17 Express Swimming-MR 5:03.67Y 4:35.62
41 Johnson, Michelle 14 Nrg Swimming-MA 5:06.75Y 4:35.62
43 Kearns, Jill 15 sac-NE 5:02.47Y 4:35.93
44 Clemens, Alison 16 Agua Swim Team-MR 5:04.25Y 4:35.95
45 Francik, Courtney 17 North Baltimore-MD 4:33.15 4:36.09
46 Zagroba, Catherine 14 NJW-NJ 4:32.45 4:36.27
47 O'Malley, Kayla 14 UN-CU-PV 4:33.38 4:36.64
48 Kane, Kandra 17 TVSC-MR 5:01.33Y 4:36.90
49 Waite, Tage 17 Odac-VA 5:06.45Y 4:36.99
50 Daly, Jenna 15 LIAC-MR 4:28.97 4:37.04
51 Cutrell, Katie 16 Tpit-AM 5:03.53Y 4:37.62
52 Reinhard, Alyssa 15 SoNoCo-CT 5:07.02Y 4:37.75
53 Fenn, Meaghan 14 BAD-MR 5:08.31Y 4:37.79
54 Strittmatter, Laura 18 WRAT-CT 5:07.40Y 4:37.96
55 Block, Caitlin 17 Darien Piranhas-CT 5:07.98Y 4:38.35
56 Soni, Rebecca 18 SAC-NJ 5:00.43Y 4:38.95
56 Alles, Courtney 17 QDD-VA 5:08.67Y 4:38.95
58 Kucherich, Julia 13 North Baltimore-MD 5:06.70Y 4:38.96
59 Mathieu, Alicia 13 SoNoCo-CT 4:31.04 4:39.39
60 Dyer, Jacy 16 FSC-MA 4:33.81 4:39.46
60 Flaherty, Jenn 18 CMA-ME 4:33.01 4:39.46
62 Magee, Katie 16 Gaac-MA 5:00.89Y 4:39.72
63 Heck, Jill 19 Umly-MA 4:32.20 4:40.16
64 Budner, Meredith 16 AquaHoyas-PV 5:07.81Y 4:40.27
65 Meirs, Kati 16 EEX-NJ 5:03.76Y 4:40.45
66 Brown, Maggie 13 North Baltimore-MD 5:05.15Y 4:40.69
67 Capparell, Meghan 18 SAC-NJ 5:01.69Y 4:40.73
68 Weniger, Hailey 17 FAST-NI 5:03.65Y 4:40.99
69 Gottschalk, Lindsey 18 North Baltimore-MD 5:04.93Y 4:41.27
70 Brown, Allie 14 North Baltimore-MD 5:05.38Y 4:41.32
71 Ducharme, Michelle 19 SoNoCo-CT 4:58.22Y 4:41.60
72 McGraw, Erin 15 SDSC-NI 5:06.94Y 4:44.88
73 Rodriguez-Lapman, Melani 16 SoNoCo-CT 5:07.38Y 4:45.41
74 Williams, Christy 19 DST-MA 4:22.48 4:45.85
75 Radcliffe, Brittany 15 Rac-MD 5:08.47Y 4:45.88
76 Thomas, Annika 17 MLAC-AM 5:08.49Y 4:45.93
77 Gannon, Amanda 19 Tpit-AM 5:01.82Y 4:47.50
78 Bullock, Morgan 19 Sharks-CT 5:06.57Y 4:51.73
79 Nunn, Jen 17 Gaac-MA 5:04.99Y 4:52.64
-- O'Connor, Bridget 19 BAD-MR 4:31.92 DQ
-- Gonzalez, Jackie 16 North Baltimore-MD 4:29.93 DQ
-- Peak, Candice 16 MAG-NE 5:06.71Y DQ
-- Falcone, Marina 18 AquaHoyas-PV 4:33.60 SCR
-- Staub, Andrea 13 North Baltimore-MD 5:06.65Y SCR
-- Sylvester, Lauren 16 Gaac-MA 4:25.79 SCR
-- Coenen, Sara 16 Gaac-MA 4:33.21 SCR
-- Helmers, Missy 19 SAC-NJ 5:02.05Y SCR
-- Miteff, Amy 21 Tpit-AM 5:05.48Y SCR
-- Bouton, Kimberly 17 NJW-NJ 5:08.51Y SCR
-- Ahern, Taryn 19 Express Swimming-MR 5:02.38Y SCR
-- Gelb, Sam 14 Rac-MD 4:32.73 SCR
-- Morris, Kailey 17 Big Cat-MA 4:20.95 SCR
Event 22 Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 3:57.96 3/13/2004 John Cole, Squids
Sect 2 Meet: 2 3:59.30 7/27/2002 Jamie Grimes RMSC
Sum National: N 4:00.10 7/23/2005 Bryan Collins, GTAC -MD
4:02.99 NATS
4:05.89 OPEN
4:18.59 MEET
Meet Qualifying: 4:18.59
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Collins, Bryan 17 GTAC-MD 4:05.99 4:00.10NNATS
2 Savulich, Bobby 17 SAC-NJ 4:08.41 4:02.57 NATS
3 Wollner, Samuel 20 Agua Swim Team-MR 4:03.58 4:02.80 NATS
4 Ankosko, Darren 17 SAC-NJ 4:10.09 4:09.24 MEET
5 Ettore, Max 17 Jersey Wahoos-MA 4:09.42 4:09.74 MEET
6 Calderon, Dito 17 MSSC-PV 4:09.76 4:09.95 MEET
7 Hirniak, Stefan 20 SAC-NJ 4:09.10 4:10.00 MEET
8 Bartl, Stefan 18 MAG-NE 4:10.09 4:10.55 MEET
B - Final
9 Robertson-Phillips, Zach 16 GTAC-MD 4:10.74 4:08.59 MEET
10 Karrer, Ryan 20 LAC-MA 4:11.77 4:09.04 MEET
11 Honore, Brian 17 EEX-NJ 4:10.67 4:10.01 MEET
12 Eckel, Dan 18 MLAC-AM 4:10.54 4:10.30 MEET
13 O'Neill, Tom 15 LIAC-MR 4:11.46 4:11.84 MEET
14 Smith, Alex 15 MSSC-PV 4:12.05 4:13.04 MEET
15 Rowe, Ian 15 North Baltimore-MD 4:11.71 4:13.30 MEET
16 Roan, Alex 17 Ccsc-NE 4:12.49 4:16.78 MEET
C - Final
17 Olson, Andrew 17 HD-AM 4:12.54 4:09.99 MEET
18 Manor, Rob 18 SCHE-AD 4:12.84 4:11.63 MEET
19 Chandler, Reece 16 Gaac-MA 4:13.81 4:12.95 MEET
20 Considine, Aidan 15 Rac-MD 4:14.15 4:13.65 MEET
21 Cox, Matt 16 Gaac-MA 4:13.55 4:13.66 MEET
22 Chen, Alex 17 MSSC-PV 4:13.26 4:14.29 MEET
23 Gordon, David 16 EMAC-MA 4:13.22 4:14.56 MEET
24 McNamara, Travis 15 Mariners-CT 4:14.26 4:16.84 MEET
Event 22 Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 3:57.96 3/13/2004 John Cole, Squids
Sect 2 Meet: 2 3:59.30 7/27/2002 Jamie Grimes RMSC
Sum National: N 4:00.10 7/23/2005 Bryan Collins, GTAC -MD
4:02.99 NATS
4:05.89 OPEN
4:18.59 MEET
Meet Qualifying: 4:18.59
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Work, Tobias 19 Ccsc-NE 3:59.33 4:01.15 NATS
2 Wollner, Samuel 20 Agua Swim Team-MR 4:02.39 4:03.58 OPEN
3 Collins, Bryan 17 GTAC-MD 4:05.42 4:05.99 MEET
4 Savulich, Bobby 17 SAC-NJ 4:00.83 4:08.41 MEET
5 Hirniak, Stefan 20 SAC-NJ 3:57.59 4:09.10 MEET
6 Ettore, Max 17 Jersey Wahoos-MA 4:14.61 4:09.42 MEET
7 Calderon, Dito 17 MSSC-PV 4:14.94 4:09.76 MEET
8 Ankosko, Darren 17 SAC-NJ 4:06.15 4:10.09 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Bartl, Stefan 18 MAG-NE 4:13.39 4:10.09 MEET
10 Eckel, Dan 18 MLAC-AM 4:10.88 4:10.54 MEET
11 Honore, Brian 17 EEX-NJ 4:14.26 4:10.67 MEET
12 Robertson-Phillips, Zach 16 GTAC-MD 4:11.04 4:10.74 MEET
13 O'Neill, Tom 15 LIAC-MR 4:15.52 4:11.46 MEET
14 Rowe, Ian 15 North Baltimore-MD 4:13.43 4:11.71 MEET
15 Karrer, Ryan 20 LAC-MA 4:13.86 4:11.77 MEET
16 Smith, Alex 15 MSSC-PV 4:16.39 4:12.05 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Roan, Alex 17 Ccsc-NE 4:11.33 4:12.49 MEET
18 Olson, Andrew 17 HD-AM 4:15.67 4:12.54 MEET
19 Czaplicki, Zac 19 Mariners-CT 4:15.99 4:12.58 MEET
20 Manor, Rob 18 SCHE-AD 4:13.85 4:12.84 MEET
21 Gordon, David 16 EMAC-MA 4:36.45Y 4:13.22 MEET
22 Chen, Alex 17 MSSC-PV 4:17.39 4:13.26 MEET
23 Cox, Matt 16 Gaac-MA 4:38.63Y 4:13.55 MEET
24 Chandler, Reece 16 Gaac-MA 4:12.74 4:13.81 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Considine, Aidan 15 Rac-MD 4:17.56 4:14.15 MEET
26 McNamara, Travis 15 Mariners-CT 4:41.23Y 4:14.26 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Guernsey III, David 18 Cat-CT 4:18.59 4:14.42 MEET
28 Jones, Brett 19 SoNoCo-CT 4:37.63Y 4:14.46 MEET
29 Kornacki, Richard 20 Big Cat-MA 4:16.11 4:14.57 MEET
30 Meyer, Alex 17 ITAC-NI 4:14.30 4:14.97 MEET
31 Coombs, Justin 17 NBS-MR 4:18.21 4:15.53 MEET
32 Rasin, Arkady 18 Squids-NE 4:16.92 4:15.63 MEET
33 Kalish, Alexander 16 SCHE-AD 4:15.85 4:15.69 MEET
34 Park, Peter 15 Peddie-NJ 4:11.75 4:15.81 MEET
35 Fog, Henning 19 Jersey Wahoos-MA 4:10.33 4:15.88 MEET
36 Borland, Kegan 17 Gpac-AM 4:15.34 4:15.89 MEET
36 McKeever, Tim 17 Npac-MA 4:41.46Y 4:15.89 MEET
38 Lutterbein, Griffin 18 Nova-VA 4:12.95 4:15.93 MEET
39 Coombs, Ryan 17 NBS-MR 4:18.59 4:15.96 MEET
40 Kraft, David 18 PM-PV 4:08.35 4:15.97 MEET
41 Grimmett-Norris, Robert 16 CUBU-PV 4:15.24 4:16.08 MEET
42 Fee, James 17 Squids-NE 4:45.85Y 4:16.45 MEET
43 Stevens-Palmer, Garrett 17 CUBU-PV 4:17.41 4:16.76 MEET
44 Clark, Andrew 17 North Baltimore-MD 4:39.99Y 4:17.24 MEET
45 Driscoll, Frisk 18 WRAT-CT 4:13.46 4:17.50 MEET
46 Hetzner, Andrew 19 Hargrave-VA 4:14.98 4:17.60 MEET
47 DeBiase, Joe 17 Jcc Sailfish-AM 4:11.61 4:17.71 MEET
48 Martinette, Sam 16 Nova-VA 4:15.80 4:18.02 MEET
49 Lane, Sean 15 LIAC-MR 4:18.36 4:18.17 MEET
50 Miller, Jeffery 17 Nova-VA 4:11.69 4:18.28 MEET
51 Quirk, Colin 17 MLAC-AM 4:18.27 4:18.46 MEET
52 Hartmann, Spencer 17 SoNoCo-CT 4:16.12 4:18.96
53 Miller, Jamie 21 STAR-NI 4:15.00 4:19.32
54 Kearney, Jonathan 19 Umly-MA 4:44.08Y 4:20.11
55 Norton, Scottie 17 Odac-VA 4:13.26 4:20.13
56 Offutt, Bryan 13 GTAC-MD 4:17.84 4:20.25
57 Jackson, Steve 19 Tpit-AM 4:12.32 4:20.55
58 Wills, Connor 16 North Baltimore-MD 4:47.04Y 4:20.88
59 Sabala, Michael 25 Agua Swim Team-MR 4:12.60 4:21.53
60 McCutcheon, Nate 20 Tpit-AM 4:38.97Y 4:22.33
61 Stathopoulos, Cary 17 Agua Swim Team-MR 4:45.75Y 4:23.59
62 Gloeckler, Larry 16 Dolfins-AD 4:46.10Y 4:23.72
63 Gusick, Tim 18 SAC-NJ 4:46.94Y 4:23.75
64 Spath, Kevin 16 North Baltimore-MD 4:17.95 4:24.09
65 Kaemmerlen, Peter 21 FAST-NI 4:17.41 4:24.11
66 Booth, Spencer 16 Starfish-AD 4:39.73Y 4:24.29
67 Zierenberg, Jack 17 Jcc Sailfish-AM 4:42.20Y 4:25.04
68 Soisson, Drew 17 Wsy Swimming-MA 4:44.37Y 4:25.72
69 Raymond, Joe 21 Rac-MD 4:47.27Y 4:25.88
70 Diggs, Keith 17 SDS-PV 4:12.72 4:27.73
71 Benigno, John 17 SVY-NJ 4:46.78Y 4:27.74
72 Kingman, Drew 19 NCY-CT 4:46.44Y 4:28.11
73 Glenn, Robert 19 Jersey Wahoos-MA 4:46.20Y 4:28.45
74 Gebhardt, Zac 18 Gpac-AM 4:45.87Y 4:28.58
75 Wiese, Mike 21 TTSC-NI 4:46.90Y 4:29.37
75 Wehrman, Matt 16 EMAC-MA 4:45.84Y 4:29.37
77 D'Ambrosia, Chris 18 Agua Swim Team-MR 4:17.71 4:29.71
78 Hullings, Brandon 15 EEX-NJ 4:46.88Y 4:29.79
79 Wakefield, Kevin 17 Express Swimming-MR 4:17.76 4:29.91
80 Lannan, Ross 21 Tpit-AM 4:41.59Y 4:30.80
81 Lovett, Tom 18 North Baltimore-MD 4:45.60Y 4:46.02
-- Mellors, Pat 19 Jcc Sailfish-AM 4:00.38 DQ
-- Wood, Jeff 18 FAST-NI 4:07.95 DQ
-- Sullivan, Michael 15 MAG-NE 4:42.94Y DQ
-- Hopkins, Mike 18 DST-MA 4:42.98Y DQ
-- Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 4:14.93 SCR
-- Orellana, Miguel 17 RMSC-PV 4:13.87 SCR
-- Koucheravy, Tom 20 SDS-PV 4:06.09 SCR
-- Mengering, Daniel 18 RMSC-PV 4:08.08 SCR
-- Roseberry, Evan 17 Race-MA 4:17.14 SCR
-- McDonald, Adam 16 CUBU-PV 4:45.92Y SCR
-- Meyer, Adam 17 RMSC-PV 4:39.55Y SCR
-- Rozick, Dan 16 Big Cat-MA 4:17.17 SCR
-- Ryan, Ben 17 Big Cat-MA 4:36.27Y SCR
Event 23 Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 3:57.98 8/4/2002 Long Island Aquatic Club, LIAC-MR
M Tolan, M Ryan, C Voels, S Daly
Sect 2 Meet: 2 3:56.64 7/28/2002 CUBU
Tanaka, Ullrich, Ertter, Burke
Sum National: N 3:58.39
3:58.39 NATS
4:01.49 OPEN
4:12.69 MEET
Meet Qualifying: 4:12.69
Team Seed Finals
===============================================================================
1 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 4:00.07 3:59.12 OPEN
1) King, Michele 17 2) Peloquin, Kelly 17
3) Staub, Andrea 13 4) Delp, Kristina 16
2 Team Pittsburgh-AM 'A' 4:04.58 4:00.45 OPEN
1) Brown, Kristin 20 2) Siuda, Kathy 19
3) Redcay, Kelly 20 4) Wagner, Casey 18
3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 'A' 4:01.08 4:01.20 OPEN
1) Clemens, Alison 16 2) Healey, Vivian 17
3) Willeboordse, Fall 39 4) Illescas, Jennifer 17
4 Eastern Express-NJ 'A' 4:00.65 4:02.19 MEET
1) Kietlinski, Samantha 14 2) Iacouzze, Brittany 16
3) Leddy, Meghan 14 4) Rossi, Nina 17
5 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:59.25 4:02.35 MEET
1) Cunningham, Kristin 17 2) Balint, Andrea 16
3) Payne, Lindsay 22 4) Newell, Megan 17
6 Bay and Ocean State Squids-NE 'A' 4:01.61 4:03.57 MEET
1) Spinazzola, Chiara 14 2) Kaufmann, Christine 16
3) Huber, Caroline 15 4) Woodward, Lindsay 19
7 Town Of Tonawanda Titans-NI 'A' 4:02.73 4:03.70 MEET
1) Palma, Sam 16 2) Stephenson, Frances 21
3) Dockstader, Alexandra 16 4) Lewis, Natalie 15
8 Long Island Aquatic Club-MR 'A' 4:01.23 4:03.84 MEET
1) Masterson, Keri 17 2) Brodt, Christina 16
3) Kempton, Kristalynn 18 4) Fasano, Jackie 17
9 Scarlet Aquatic Club-NJ 'A' 4:02.47 4:03.86 MEET
1) Helmers, Kristina 17 2) Feltrin, Veronica 15
3) Capparell, Meghan 18 4) Steenvoorden, Ashley 14
10 Fairport Area Swim Team-NI 'A' 4:05.24 4:04.24 MEET
1) Groselle, Elizabeth 21 2) Henahan, Lindsay 23
3) Fuqua, Marlys 17 4) Weniger, Hailey 17
11 SoNoCo Swim Club-CT 'A' 4:03.25 4:04.34 MEET
1) Frost, Kristen 17 2) Brookman, Jess 21
3) Johnston, Ashley 20 4) Skroski, Kristen 19
12 Cat-CT 'A' 4:05.25 4:04.43 MEET
1) Crowley, Erin 17 2) Wargo, Kate 16
3) Kesses, Kasey 18 4) Crowley, Jaime 21
13 Machine Aquatics-PV 'A' 4:09.51 4:06.09 MEET
1) Van Erden, Jayme 20 2) Stiles, Madeline 15
3) Kromer, Thea 15 4) Parkhurst, Michelle 17
14 Badger Swim Club-MR 'A' 4:06.36 4:06.11 MEET
1) Sprague, Whitney 18 2) O'Connor, Bridget 19
3) Groenewoud, Carmen 17 4) Gruendel, Kerry 15
15 Scarlet Aquatic Club-NJ 'B' 4:08.57 4:07.12 MEET
1) Morrison, Katie 17 2) Sharkey, Renae 15
3) Helmers, Missy 19 4) Steenvoorden, Kristen 14
16 Bethel Park Recreation-AM 'A' 4:08.16 4:07.94 MEET
1) Bower, Chelsey 17 2) Sweeney, Kaitlyn 15
3) Keibler, Natalie 14 4) Dunleavy, Sarah 15
17 Jewish Community Center Sailfi-AM 'A' 4:07.56 4:08.02 MEET
1) Connor, Lindsey 19 2) Orstein, Kaitlyn 19
3) Sheetz, Caitlin 17 4) Battle, Kelly 19
18 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 'B' 4:09.24 4:08.16 MEET
1) Staskiewicz, Sophie 16 2) Clemens, Clare 19
3) Wollner, Margaret 17 4) D'Ambrosia, Janie 16
19 Shawmut Aquatic Club-NE 'A' 4:07.98 4:08.89 MEET
1) Kearns, Jill 15 2) Colling, Caitlin 19
3) Walterman, Elena 15 4) Colling, Meaghan 19
20 Qdd Swim Team-VA 'A' 4:10.20 4:09.08 MEET
1) Cavalier, Meredith 14 2) Kalnins, Dana 14
3) Alles, Courtney 17 4) Ameen, Sarah 17
21 Hopkins Mariner Swim Team-CT 'A' 3:42.58Y 4:09.19 MEET
1) Sherman, Lindsay 17 2) Crane, Eryn 17
3) Cohan, Elizabeth 15 4) Pacelli, Summer 16
22 Eastern Express-NJ 'B' 4:07.99 4:09.82 MEET
1) Meirs, Kati 16 2) Seto, Stephanie 17
3) Casazza, Elizabeth 16 4) Morrison, Kathleen 15
23 Williamsburg Aquatic Club-VA 'A' 3:36.36Y 4:10.01 MEET
1) Holloway, Meaghan 14 2) Murphy, Kate 17
3) Murphy, Sarah 15 4) Shanks, Lisa 15
24 Argo Aquatics-MA 'A' 3:41.22Y 4:10.02 MEET
1) Maloney, Tamar 17 2) Plucinsky, Michelle 18
3) Page, Shiloh 16 4) Jackson, Olivia 17
25 Long Island Express-MR 'A' 4:10.95 4:10.89 MEET
1) Dwyer, Shannon 17 2) Sullivan, Ellen 17
3) Dwyer, Caitlin 17 4) Ryan, Sarah 15
26 Cape Cod Swim Club-NE 'A' 3:42.78Y 4:11.28 MEET
1) Young, Meghan 16 2) Toczylowski, Natalie 17
3) Wessel, Alexandra 15 4) Downing, Chelsea 14
27 Emmaus Aquatic Club-MA 'A' 4:08.10 4:11.46 MEET
1) LaRussa, Cassy 18 2) Leahey, Kelly 17
3) Dimond, Tracy 17 4) Fischer, Erin 16
28 Atlantis Aquatic Club-MA 'A' 4:12.12 4:11.64 MEET
1) Brezinsky, Julie 16 2) Caldarella, Kristen 14
3) Guro, Jessica 13 4) Scott, Danielle 16
29 Town Of Tonawanda Titans-NI 'B' 3:36.00Y 4:12.31 MEET
1) Raimondi, Jennifer 21 2) English, Jackie 21
3) Powalski, Laura 17 4) Sciarrino, Sarah 17
30 Long Island Aquatic Club-MR 'B' 4:10.56 4:12.35 MEET
1) Kelly, Emily 13 2) Festa, Natalia 16
3) Derlath, Erica 15 4) Daly, Jenna 15
31 Mt. Lebanon Aqua Club-AM 'A' 4:11.87 4:12.44 MEET
1) Hnat, Keli 18 2) Walker, Margaret 13
3) Dinardo, Sara 19 4) Maxwell, Allison 17
32 Piranha Swim Club @ Darien Y-CT 'A' 4:11.03 4:12.49 MEET
1) Block, Caitlin 17 2) Morrison, Erin 18
3) Lewis, Jennie 18 4) Gray, Katelynn 17
33 Old Dominion Aquatic Club-VA 'A' 4:06.45 4:12.99
1) Locher, Chrystina 16 2) Waldorf, Heather 18
3) Waite, Tage 17 4) Wharton, Amy 17
34 Sea Devil Swimming-PV 'A' 4:07.05 4:13.10
1) McKenzie, Heather 17 2) Danner, Ashley 14
3) Herrmann, Laura 17 4) McDonnell, Katherine 17
35 Schenectady Swim Club-AD 'A' 4:07.80 4:14.16
1) Furman, Holly 16 2) Catroppa, Aimee 17
3) Vitullo, Amanda 15 4) Brooks, Karly 18
36 Star Swimming-NI 'A' 3:42.68Y 4:14.47
1) Carson, Sheila 17 2) Steger, Mackenzie 19
3) Olsen, Ashley 16 4) Deren, Jordan 16
37 Bay and Ocean State Squids-NE 'B' 3:43.38Y 4:14.80
1) Ramsey, Ellen 16 2) Seltzer, Danielle 18
3) Sutliff, Emily 16 4) Simmons, Kaia 13
38 Fairland Aquatics S.T.-PV 'A' 3:44.83Y 4:20.51
1) Kundrat, Katie 16 2) Barry, Cortney 15
3) Guild, Michaela 14 4) Stevens, Allie 18
-- Westport Weston Family Y-CT 'A' 3:38.02Y DQ
1) Strittmatter, Laura 18 2) Lee, Aurora 17
3) Bedson, Laura 16 4) Smith, Anna 16
-- Monocacy Aquatic Club-MD 'A' 3:40.69Y DQ
-- Delaware Swim Team-MA 'A' 4:10.34 SCR
-- Germantown Academy Aquatic Clu-MA 'A' 4:03.61 SCR
-- Retriever Aquatic Club-MD 'A' 4:09.33 SCR
-- Nova of VA Aquatics-VA 'A' 4:05.15 SCR
1) Lewis, Jessica 19 2) Smith, Rachel 17
3) Little, Caroline 15 4) Anderson, Caitlin 17
-- Jersey Wahoos Swim Club-MA 'A' 3:40.75Y SCR
Event 24 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 3:31.74 7/27/2003 Jersey Wahoos Swim Club, JW-MA
C Cantwell, R Binz, A Patrizzi, M Campbell
Sect 2 Meet: 2 3:32.16 7/28/2002 CUBU
Liscinsky, Szabo, Ammons, Suguiyama
Sum National: N 3:33.08 7/23/2005 SoNoCo Swim Club, SoNoCo
C Ferreira, B Jones, G RATHGEBER, G Neville
3:33.59 NATS
3:37.69 OPEN
3:46.09 MEET
Meet Qualifying: 3:46.09
Team Seed Finals
===============================================================================
1 SoNoCo Swim Club-CT 'A' 3:35.42 3:33.08NNATS
1) Ferreira, Chris 19 2) Jones, Brett 19
3) Rathgeber, Geoff 19 4) Neville, Greg 19
2 Scarlet Aquatic Club-NJ 'A' 3:38.34 3:35.21 OPEN
1) Savulich, Bobby 17 2) Hirniak, Stefan 20
3) Ankosko, Darren 17 4) Sharkey, Brian 21
3 Nova of VA Aquatics-VA 'A' 3:40.20 3:36.86 OPEN
1) Brown, Gaites 15 2) Imboden, Greg 21
3) Beaulieu, Elliott 20 4) Berg, Ryan 21
4 Team Pittsburgh-AM 'A' 3:35.22 3:36.92 OPEN
1) Bird, Tommy 21 2) McCutcheon, Nate 20
3) Jackson, Steve 19 4) Miller, Jason 21
5 Fairport Area Swim Team-NI 'A' 3:34.54 3:37.99 MEET
1) Wood, Jeff 18 2) Kaemmerlen, Peter 21
3) Danner, Gregory 24 4) Henahan, Ricky 15
6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 'A' 3:39.47 3:38.06 MEET
1) Liang, Truman 16 2) D'Ambrosia, Chris 18
3) Sabala, Michael 25 4) Wollner, Samuel 20
7 Jewish Community Center Sailfi-AM 'A' 3:37.26 3:38.32 MEET
1) DeBiase, Joe 17 2) Toomey, Ray 17
3) Seiferth, Mike 16 4) Scheid, Tyler 18
8 Old Dominion Aquatic Club-VA 'A' 3:40.33 3:38.80 MEET
1) Parrish, Geoff 17 2) Gangwer, Chad 16
3) Law, Jordy 16 4) Balderston, Matthew 19
9 Badger Swim Club-MR 'A' 3:40.20 3:39.15 MEET
1) Emanuel, Ryan 17 2) Pelton, Greg 14
3) Mironov, Anthony 17 4) Davies, Phillip 16
10 Newburgh Sharks-MR 'A' 3:11.33Y 3:39.38 MEET
1) Coombs, Ryan 17 2) Coombs, Justin 17
3) Gartman, David 16 4) Morgan, Geoffrey 17
11 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:34.12 3:40.14 MEET
1) Knopp, Cory 18 2) Pallace, Drew 17
3) Zebley, Nico 18 4) Weinberg, Shaun 16
12 SwimQuest-VA 'A' 3:41.66 3:41.90 MEET
1) Beard, Scott 18 2) Bailey, Michael 19
3) Huss, Jonathan 17 4) Kane, Matthew 19
13 Greater Pittsburgh Aquatic Clu-AM 'A' 3:46.02 3:42.70 MEET
1) Kustra, Stephen 17 2) Borland, Kegan 17
3) Zaydak, Andrew 17 4) Hazlett, Seth 18
14 Cat-CT 'A' 3:45.06 3:42.90 MEET
1) German, Bob 16 2) Woolston, Chris 17
3) Pcholinski, Eric 17 4) Guernsey III, David 18
15 Somerset Valley YMCA-NJ 'A' 3:45.39 3:43.51 MEET
1) Benigno, John 17 2) Kuehne, Patrick 16
3) Gallagher, Kevin 17 4) Gallagher, Liam 19
16 Fairport Area Swim Team-NI 'B' 3:42.00 3:43.86 MEET
1) Kaemmerlen, Jeff 18 2) Monti, Benjamin 17
3) Wood, Jim 20 4) Henahan, Pat 17
17 Jewish Community Center Sailfi-AM 'B' 3:39.68 3:44.17 MEET
1) Kurtysh, Gene 16 2) Aasen, Gunnar 17
3) Ley Jr., Mike 18 4) Murphy, Brett 19
18 Jersey Wahoos Swim Club-MA 'A' 3:43.67 3:44.88 MEET
1) David, Ryan 17 2) Fog, Henning 19
3) Ettore, Max 17 4) Jakob, Jeff 19
19 Williamsburg Aquatic Club-VA 'A' 3:15.94Y 3:45.75 MEET
1) Vorpagel, Jon 18 2) Kammer, Kyle 18
3) Field, Parker 16 4) Carlson, David 17
20 Mt. Lebanon Aqua Club-AM 'A' 3:45.08 3:46.12
1) Rabinek, Trey 18 2) Eckel, Dan 18
3) Robinson, Dan 17 4) Quirk, Daniel 18
21 Maryland Suburban Swim CB-PV 'A' 3:17.73Y 3:46.43
1) Chen, Alex 17 2) Calderon, Dito 17
3) Smith, Alex 15 4) Gannett, Paul 16
22 Eastern Express-NJ 'A' 3:45.51 3:46.99
1) Rosenbluth, Josh 17 2) Hullings, Brandon 15
3) Hand, Peter 18 4) Honore, Brian 17
23 SoNoCo Swim Club-CT 'B' 3:43.87 3:47.40
1) Alexandre, Jules 18 2) Ferraro, Mike 21
3) Garaffa Jr., Dan 20 4) Hartmann, Spencer 17
24 Long Island Aquatic Club-MR 'A' 3:46.09 3:47.77
1) O'Neill, Tom 15 2) Smith, Bobby 16
3) Yate, Jasper 16 4) Eltahawy, Noor 16
25 Machine Aquatics-PV 'A' 3:17.44Y 3:48.86
1) Frantz, Scott 17 2) Shane, Andrew 18
3) Mims, Hunter 17 4) Holmes, Zach 17
26 Bay and Ocean State Squids-NE 'A' 3:11.41Y 3:49.22
1) Fee, James 17 2) Bonte, Benjamin 18
3) Buhler, Peter 15 4) Rasin, Arkady 18
27 Emmaus Aquatic Club-MA 'A' 3:45.55 3:49.94
1) Rae-Grant, George 17 2) Boyle, Ryan 17
3) Gordon, David 16 4) Wehrman, Matt 16
28 Chesapeake Bay Aquatic CL-MD 'A' 3:49.88 3:50.08
1) Pinno, Eric 17 2) Ruefle, Trey 21
3) Kitner, John 17 4) Skrabacz, Eric 19
29 Shawmut Aquatic Club-NE 'A' 3:45.63 3:50.74
1) Sementelli, Joseph 19 2) Bhamla, Ayaas 16
3) Brooks, Justin 17 4) Yamada, Kevin 16
30 Argo Aquatics-MA 'A' 3:18.88Y 3:55.85
1) Mohring, Jason 18 2) Hoolehan, Chris 17
3) Watkins, Billy 21 4) Goldner, Jason 18
31 Bay and Ocean State Squids-NE 'B' 3:19.16Y 3:57.61
1) Hooper, William 15 2) Kimball, Don 19
3) Szargowicz, Tim 16 4) Bailey, Robert 15
-- Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:42.01 DQ
1) Blood, AJ 17 2) Stevens-Palmer, Garrett 17
3) Emory, Michael 22 4) Dufek, Chris 20
-- Schenectady Swim Club-AD 'A' 3:39.20 DQ
1) Neuber, Matthew 19 2) Manor, Rob 18
3) Kalish, Alexander 16 4) Maki, Bruce 17
-- Sea Devil Swimming-PV 'A' 3:45.81 SCR
-- Retriever Aquatic Club-MD 'A' 3:17.79Y SCR
-- Hargrave Aquatics-VA 'A' 3:19.00Y SCR
1) Hetzner, Andrew 19 2) Miller, Michael 19
3) Waltz, Jon 17 4) Wheeler, Mike 18
Event 25 Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 8:52.95 7/24/2005 Whitney Sprague, BAD-MR
Sect 2 Meet: 2 8:39.92 3/28/2004 Kate M Ziegler, FISH
Sum National: N 8:52.95 7/24/2005 Whitney Sprague, BAD-MR
8:56.29 NATS
9:04.09 OPEN
9:29.49 MEET
Meet Qualifying: 9:29.49
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sprague, Whitney 18 BAD-MR 8:46.79 8:52.951NATS
2 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 8:54.86 8:52.97 NATS
3 Fasano, Jackie 17 LIAC-MR 8:59.83 9:01.04 OPEN
4 Iacouzze, Brittany 16 EEX-NJ 9:05.12 9:06.58 MEET
5 Derlath, Erica 15 LIAC-MR 9:11.20 9:13.23 MEET
6 Kaufmann, Christine 16 Squids-NE 9:13.41 9:13.38 MEET
7 Zagroba, Catherine 14 NJW-NJ 9:26.07 9:13.91 MEET
8 Golden, Brooke 15 GTAC-MD 9:26.26 9:15.14 MEET
9 Lesneski, Stacie 19 MAG-NE 9:06.68 9:15.16 MEET
10 Twichell, Ashley 16 Chargers-NI 10:14.77Y 9:15.17 MEET
11 Mathieu, Alicia 13 SoNoCo-CT 9:27.94 9:15.21 MEET
12 Hoppe, Tina 14 Atac-MA 9:21.03 9:18.14 MEET
13 Tomasky, Alex 15 GTAC-MD 10:25.03Y 9:18.82 MEET
14 Sundel, Emily 16 SoNoCo-CT 9:26.14 9:19.21 MEET
15 Altieri, Theresa 17 Omni-CT 9:15.39 9:19.69 MEET
16 Flaherty, Jenn 18 CMA-ME 9:15.30 9:20.27 MEET
17 Case, Kimberly 17 SDS-PV 9:20.87 9:20.77 MEET
18 Daly, Jenna 15 LIAC-MR 9:12.45 9:21.43 MEET
19 Sostarecz, Taylor 12 Atac-MA 9:24.82 9:22.50 MEET
20 Steenvoorden, Kristen 14 SAC-NJ 10:40.72Y 9:22.96 MEET
21 Siuda, Kathy 19 Tpit-AM 8:59.52 9:23.61 MEET
22 Villarreal, Cammie 20 SoNoCo-CT 9:18.48 9:24.71 MEET
23 Jurzynski, Kristen 19 Hnhs-CT 9:24.63 9:24.82 MEET
24 Hamilton, Jill 17 CUBU-PV 10:25.09Y 9:25.04 MEET
25 Kane, Kandra 17 TVSC-MR 9:22.17 9:25.12 MEET
26 Barry, Cortney 15 FAST-PV 9:28.09 9:26.00 MEET
27 Fuqua, Marlys 17 FAST-NI 9:28.89 9:26.07 MEET
28 Festa, Julia 13 LIAC-MR 9:19.42 9:26.22 MEET
29 O'Connor, Bridget 19 BAD-MR 9:15.38 9:26.39 MEET
30 Kearns, Jill 15 sac-NE 9:27.48 9:26.65 MEET
31 Brown, Maggie 13 North Baltimore-MD 10:22.42Y 9:26.69 MEET
32 Walsh-Thomas, Jenell 17 GCIT-MA 9:24.24 9:26.77 MEET
33 Strittmatter, Laura 18 WRAT-CT 10:29.29Y 9:27.02 MEET
34 Marsh, Nicole 14 BAD-MR 9:16.40 9:27.88 MEET
35 Steenvoorden, Ashley 14 SAC-NJ 10:39.00Y 9:28.19 MEET
36 Mortensen, Danielle 18 CUBU-PV 9:24.98 9:28.31 MEET
37 Dimond, Tracy 17 EMAC-MA 9:28.87 9:28.68 MEET
38 Stephenson, Frances 21 TTSC-NI 9:25.06 9:29.23 MEET
39 Cutrell, Katie 16 Tpit-AM 10:26.94Y 9:29.33 MEET
40 Rodriguez-Lapman, Melani 16 SoNoCo-CT 10:27.79Y 9:29.34 MEET
41 Downing, Chelsea 14 Ccsc-NE 10:25.21Y 9:29.36 MEET
42 Toczylowski, Natalie 17 Ccsc-NE 10:28.03Y 9:29.94
43 Gibbs, Jordan 14 ASC-MD 9:17.89 9:30.69
44 Schneehagen, Jill 18 North Baltimore-MD 10:38.14Y 9:31.03
45 Meirs, Kati 16 EEX-NJ 9:28.73 9:32.53
46 Mullican, Lindsay 13 LAC-MA 10:33.82Y 9:33.44
47 Waite, Tage 17 Odac-VA 10:27.94Y 9:33.75
48 Wollner, Margaret 17 Agua Swim Team-MR 9:27.59 9:34.40
49 Morrison, Katie 17 SAC-NJ 10:41.54Y 9:36.01
50 Reinhard, Alyssa 15 SoNoCo-CT 10:38.76Y 9:36.04
51 Leonhard, Lovette 17 SAC-NJ 10:42.68Y 9:36.94
52 Weniger, Hailey 17 FAST-NI 10:39.81Y 9:37.15
53 Dyer, Jacy 16 FSC-MA 9:22.89 9:37.64
54 Brown, Allie 14 North Baltimore-MD 10:25.35Y 9:39.39
55 Smith, Allison 17 NJW-NJ 10:39.90Y 9:40.25
56 Ducharme, Michelle 19 SoNoCo-CT 9:27.19 9:43.19
57 Simmons, Kaia 13 Squids-NE 10:39.62Y 9:43.48
58 Sutliff, Emily 16 Squids-NE 10:43.15Y 9:43.80
59 Heslin, Kathleen 16 NJW-NJ 10:40.10Y 9:44.55
60 Christie, Alison 16 SAC-NJ 10:40.37Y 9:45.10
61 Sullivan, Ellen 17 Express Swimming-MR 10:32.98Y 9:48.14
62 Cruz, Danielle 16 Rac-MD 10:41.91Y 9:49.18
63 Smith, Kristin 19 Clippers-MD 10:33.02Y 9:50.98
64 Casazza, Elizabeth 16 EEX-NJ 10:40.12Y 9:53.13
65 Wargo, Kate 16 Cat-CT 10:40.89Y 9:56.90
66 Hubbard, Katrina 19 Rac-MD 10:26.67Y 9:57.73
-- Falcone, Marina 18 AquaHoyas-PV 10:26.56Y DQ
-- Soni, Rebecca 18 SAC-NJ 10:08.59Y DQ
-- Dwyer, Shannon 17 Express Swimming-MR 9:26.89 DQ
-- Knapik, Ashley 16 North Baltimore-MD 9:11.85 SCR
-- Wagner, Casey 18 Tpit-AM 9:07.06 SCR
-- Morris, Kailey 17 Big Cat-MA 9:08.07 SCR
-- Swinley, Leslie 17 CUBU-PV 8:57.53 SCR
-- Leddy, Meghan 14 EEX-NJ 9:02.62 SCR
-- Gottschalk, Lindsey 18 North Baltimore-MD 10:24.71Y SCR
-- Gannon, Amanda 19 Tpit-AM 9:25.30 SCR
-- Nunn, Jen 17 Gaac-MA 9:29.31 SCR
-- Helmers, Missy 19 SAC-NJ 10:26.04Y SCR
-- Rolish, Allison 17 Jersey Wahoos-MA 10:25.83Y SCR
-- Sylvester, Lauren 16 Gaac-MA 10:17.88Y SCR
-- Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 8:55.19 SCR
-- Gemunder, Casey 16 RMSC-PV 10:39.97Y SCR
Event 26 Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 15:40.52 3/14/2004 John Cole, Squids
Sect 2 Meet: 2 15:38.38 7/28/2001 Jamie Grimes RMSC
Sum National: N 15:47.47 7/24/2005 Tobias Work, CCSC
16:06.49 NATS
16:18.59 OPEN
17:25.19 MEET
Meet Qualifying: 17:25.19
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Work, Tobias 19 Ccsc-NE 15:49.94 15:47.47NNATS
2 Koucheravy, Tom 20 SDS-PV 15:54.31 15:55.08 NATS
3 Wollner, Samuel 20 Agua Swim Team-MR 15:57.85 16:05.07 NATS
4 Lutterbein, Griffin 18 Nova-VA 16:18.93 16:05.29 NATS
5 Bartl, Stefan 18 MAG-NE 16:47.73 16:16.98 OPEN
6 Karrer, Ryan 20 LAC-MA 16:23.94 16:19.50 MEET
7 Rozick, Dan 16 Big Cat-MA 16:46.62 16:22.76 MEET
8 Calderon, Dito 17 MSSC-PV 16:39.69 16:25.13 MEET
9 Clark, Andrew 17 North Baltimore-MD 16:51.34 16:26.51 MEET
10 Robertson-Phillips, Zach 16 GTAC-MD 16:32.97 16:27.05 MEET
11 Quirk, Colin 17 MLAC-AM 16:44.10 16:32.37 MEET
12 Ettore, Max 17 Jersey Wahoos-MA 16:58.47 16:35.22 MEET
13 Ankosko, Darren 17 SAC-NJ 16:12.84 16:36.33 MEET
14 Considine, Aidan 15 Rac-MD 16:49.73 16:37.26 MEET
15 Offutt, Bryan 13 GTAC-MD 16:44.97 16:37.30 MEET
16 O'Neill, Tom 15 LIAC-MR 16:40.95 16:37.43 MEET
17 Coombs, Ryan 17 NBS-MR 17:00.28 16:38.89 MEET
18 Fog, Henning 19 Jersey Wahoos-MA 16:05.56 16:39.02 MEET
19 Coombs, Justin 17 NBS-MR 16:57.14 16:39.42 MEET
20 Honore, Brian 17 EEX-NJ 17:05.64 16:42.51 MEET
21 Roan, Alex 17 Ccsc-NE 16:25.82 16:42.94 MEET
22 Garber, Kent 20 Omni-CT 16:33.90 16:43.34 MEET
23 Smith, Alex 15 MSSC-PV 16:53.64 16:47.02 MEET
24 Gordon, David 16 EMAC-MA 16:43.62Y 16:49.07 MEET
25 Chen, Alex 17 MSSC-PV 17:04.00 16:50.71 MEET
26 Jones, Jonathan 16 SDSC-NI 17:14.64 16:51.08 MEET
27 Meyer, Alex 17 ITAC-NI 16:51.74 16:53.87 MEET
28 McNamara, Travis 15 Mariners-CT 17:18.60 16:54.20 MEET
29 McKeever, Tim 17 Npac-MA 17:20.87 16:57.09 MEET
30 Kalish, Alexander 16 SCHE-AD 17:13.68 16:57.73 MEET
31 Lane, Sean 15 LIAC-MR 17:11.14 17:01.61 MEET
32 Borland, Kegan 17 Gpac-AM 16:40.65 17:03.01 MEET
33 Driscoll, Frisk 18 WRAT-CT 16:47.08 17:03.98 MEET
34 Derlath, Jonathan 13 UNLIA-MR 17:15.66 17:05.64 MEET
35 Maki, Bruce 17 SCHE-AD 17:10.82 17:07.49 MEET
36 Seiler, Arik 17 Seals-ME 16:30.71Y 17:10.56 MEET
37 Erdley, Alan 18 Big Cat-MA 17:17.83 17:11.31 MEET
38 Norton, Scottie 17 Odac-VA 16:57.89 17:12.86 MEET
39 Finnegan, Chris 15 LIAC-MR 16:49.10Y 17:13.38 MEET
40 Sabala, Michael 25 Agua Swim Team-MR 16:39.51 17:14.03 MEET
41 Speroni, Samuel 16 Ccsc-NE 17:01.20 17:14.26 MEET
42 Sementelli, Joseph 19 sac-NE 17:20.27 17:14.73 MEET
43 Gehman, Eric 15 LAC-MA 17:23.38 17:17.25 MEET
44 Kearney, Jonathan 19 Umly-MA 16:11.78Y 17:18.81 MEET
45 Capparell, James 16 SAC-NJ 17:04.39 17:21.15 MEET
46 Szargowicz, Tim 16 Squids-NE 17:24.96 17:21.73 MEET
47 Bailey, Robert 15 Squids-NE 17:20.99 17:22.89 MEET
48 Keune, Nick 17 Tiburones-PV 17:24.57 17:24.56 MEET
49 Hartmann, Spencer 17 SoNoCo-CT 17:07.70 17:25.71
50 Kingman, Drew 19 NCY-CT 16:30.59Y 17:34.07
51 Glenn, Robert 19 Jersey Wahoos-MA 16:56.05 17:38.76
52 Stathopoulos, Cary 17 Agua Swim Team-MR 17:18.38 17:42.25
53 Gebhardt, Zac 18 Gpac-AM 16:47.31Y 17:46.90
54 Inglis, Donald 17 Ccsc-NE 17:10.77 18:06.84
-- Swensen, Dan 16 LIAC-MR 17:09.07 DQ
-- Kraft, David 18 PM-PV 16:18.42 DQ
-- Jackson, Steve 19 Tpit-AM 16:13.52Y SCR
-- Miller, Jamie 21 STAR-NI 17:05.76 SCR
-- Morrissey, Sean 16 BAD-MR 17:22.33 SCR
-- McCutcheon, Nate 20 Tpit-AM 17:13.63 SCR
-- Soisson, Drew 17 Wsy Swimming-MA 17:21.09 SCR
-- Russell, Thomas 16 Nova-VA 16:42.00Y SCR
-- Lovett, Tom 18 North Baltimore-MD 16:28.86Y SCR
-- Miller, Jeffery 17 Nova-VA 16:28.83 SCR
-- Wakefield, Kevin 17 Express Swimming-MR 17:16.15 SCR
-- Park, Peter 15 Peddie-NJ 16:37.69 SCR
-- Ryan, Ben 17 Big Cat-MA 17:21.32 SCR
-- Zierenberg, Jack 17 Jcc Sailfish-AM 16:37.28Y SCR
-- Pottieger, Bradley 15 Jersey Wahoos-MA 16:33.44Y SCR
-- Booth, Spencer 16 Starfish-AD 16:20.68Y SCR
-- Bright, Matthew 18 Peddie-NJ 16:41.90Y SCR
-- Lannan, Ross 21 Tpit-AM 16:12.42Y SCR
Event 27 Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:15.59 3/14/2004 Julia Smit, TVSC-MR
Sect 2 Meet: 2 2:17.01 7/24/2005 Elizabeth Beisel, MAG -NE
Sum National: N 2:17.01 7/24/2005 Elizabeth Beisel, MAG -NE
2:19.99 NATS
2:22.29 OPEN
2:27.39 MEET
Meet Qualifying: 2:27.39
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 2:18.69 2:17.012NATS
2 Weaner, Tricia 16 Wsy Swimming-MA 2:20.81 2:17.51 NATS
3 Skelos, Daphne 17 LIAC-MR 2:22.60 2:18.63 NATS
4 Meissner, Erica 16 MAG-NE 2:19.97 2:19.12 NATS
5 Peak, Candice 16 MAG-NE 2:22.41 2:19.80 NATS
6 Christensen, Mei 16 CUBU-PV 2:21.57 2:20.78 OPEN
7 Gingrich, Leah 15 Wsy Swimming-MA 2:20.75 2:21.44 OPEN
8 Szymanski, Genny 16 Gpac-AM 2:21.69 2:22.99 MEET
B - Final
9 Kucherich, Julia 13 North Baltimore-MD 2:23.58 2:20.11 OPEN
10 Leddy, Meghan 14 EEX-NJ 2:23.28 2:20.85 OPEN
11 Guro, Jessica 13 Atac-MA 2:26.36 2:24.84 MEET
12 Verdin, Emily 19 CUBU-PV 2:26.41 2:25.66 MEET
13 Parkhurst, Michelle 17 Machine-PV 2:24.75 2:25.73 MEET
14 Parent, Allyson 19 UNRUT-NJ 2:24.94 2:26.29 MEET
15 Loomis, Katie 15 SoNoCo-CT 2:26.13 2:27.10 MEET
16 Villarreal, Cammie 20 SoNoCo-CT 2:26.48 2:29.25
C - Final
17 Shickora, Kristen 15 UNAT-MA 2:27.38 2:20.44 OPEN
18 Brooks, Karly 18 SCHE-AD 2:27.47 2:24.45 MEET
19 Grassetti, Melayna 14 Ccsc-NE 2:28.16 2:26.14 MEET
20 Fenn, Meaghan 14 BAD-MR 2:27.43 2:27.11 MEET
21 Gonzalez, Jackie 16 North Baltimore-MD 2:27.69 2:27.31 MEET
22 D'Ambrosia, Janie 16 Agua Swim Team-MR 2:27.71 2:27.32 MEET
23 Spinazzola, Chiara 14 Squids-NE 2:28.65 2:30.52
24 Clemens, Clare 19 Agua Swim Team-MR 2:27.00 2:32.26
Event 27 Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:15.59 3/14/2004 Julia Smit, TVSC-MR
Sect 2 Meet: 2 2:17.01 7/24/2005 Elizabeth Beisel, MAG -NE
Sum National: N 2:17.01 7/24/2005 Elizabeth Beisel, MAG -NE
2:19.99 NATS
2:22.29 OPEN
2:27.39 MEET
Meet Qualifying: 2:27.39
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 2:17.18 2:18.69 NATS
2 Meissner, Erica 16 MAG-NE 2:14.15 2:19.97 NATS
3 Gingrich, Leah 15 Wsy Swimming-MA 2:21.02 2:20.75 OPEN
4 Weaner, Tricia 16 Wsy Swimming-MA 2:14.90 2:20.81 OPEN
5 Christensen, Mei 16 CUBU-PV 2:20.71 2:21.57 OPEN
6 Szymanski, Genny 16 Gpac-AM 2:18.93 2:21.69 OPEN
7 Peak, Candice 16 MAG-NE 2:20.44 2:22.41 MEET
8 Skelos, Daphne 17 LIAC-MR 2:20.55 2:22.60 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Leddy, Meghan 14 EEX-NJ 2:17.99 2:23.28 MEET
10 Kucherich, Julia 13 North Baltimore-MD 2:22.04 2:23.58 MEET
11 Parkhurst, Michelle 17 Machine-PV 2:21.17 2:24.75 MEET
12 Parent, Allyson 19 UNRUT-NJ 2:23.80 2:24.94 MEET
13 Loomis, Katie 15 SoNoCo-CT 2:26.54 2:26.13 MEET
14 Guro, Jessica 13 Atac-MA 2:06.14Y 2:26.36 MEET
15 Verdin, Emily 19 CUBU-PV 2:21.37 2:26.41 MEET
16 Villarreal, Cammie 20 SoNoCo-CT 2:24.95 2:26.48 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Clemens, Clare 19 Agua Swim Team-MR 2:09.67Y 2:27.00 MEET
18 Shickora, Kristen 15 UNAT-MA 2:21.23 2:27.38 MEET
19 Fenn, Meaghan 14 BAD-MR 2:07.30Y 2:27.43
20 Brooks, Karly 18 SCHE-AD 2:20.37 2:27.47
21 Gonzalez, Jackie 16 North Baltimore-MD 2:26.44 2:27.69
22 D'Ambrosia, Janie 16 Agua Swim Team-MR 2:09.98Y 2:27.71
23 Boyle, Kaeley 16 UN-CU-PV 2:27.23 2:27.99
24 Grassetti, Melayna 14 Ccsc-NE 2:08.31Y 2:28.16
-------------------------------------------------------------------------
25 Sieben, Katie 16 Arac-CT 2:09.26Y 2:28.24
26 Spinazzola, Chiara 14 Squids-NE 2:09.00Y 2:28.65
-------------------------------------------------------------------------
27 Capparell, Meghan 18 SAC-NJ 2:25.17 2:29.12
28 Francik, Courtney 17 North Baltimore-MD 2:20.52 2:29.18
29 Cervone, Victoria 14 NJW-NJ 2:26.27 2:29.39
30 Steeves, Megan 17 DST-MA 2:27.04 2:29.68
31 Festa, Natalia 16 LIAC-MR 2:09.29Y 2:29.83
32 Dean, Emily 15 Rac-MD 2:09.89Y 2:30.83
33 Shuba, Andrea 14 Gpac-AM 2:09.34Y 2:30.90
34 Kalnins, Dana 14 QDD-VA 2:09.29Y 2:31.01
35 Fuqua, Marlys 17 FAST-NI 2:05.28Y 2:31.10
36 Steenrod, Anna 18 UNAT-NC 2:26.44 2:31.20
37 Chinni, Laura 17 Eagles-MD 2:09.67Y 2:31.43
38 Wessel, Alexandra 15 Ccsc-NE 2:09.53Y 2:31.51
39 Tomasula, Kellyanne 16 Aqua Gems-MR 2:08.07Y 2:31.68
40 Gelb, Sam 14 Rac-MD 2:09.83Y 2:31.91
41 Bullock, Morgan 19 Sharks-CT 2:07.08Y 2:32.05
42 Steger, Mackenzie 19 STAR-NI 2:05.28Y 2:32.28
43 Fittin, Annie 16 Peddie-NJ 2:26.25 2:32.92
44 Herrmann, Laura 17 SDS-PV 2:08.44Y 2:32.96
45 Zebrowski, Kara 14 Starfish-AD 2:08.54Y 2:33.25
46 Shanks, Lisa 15 WAC-VA 2:09.68Y 2:33.72
46 Cavalier, Meredith 14 QDD-VA 2:08.10Y 2:33.72
48 Linkenauger, Anna 17 WAC-VA 2:08.42Y 2:33.83
49 Brown, Allie 14 North Baltimore-MD 2:09.33Y 2:33.92
50 Scott, Danielle 16 Atac-MA 2:07.02Y 2:34.23
51 O'Malley, Kayla 14 UN-CU-PV 2:09.08Y 2:34.46
52 Brabson, Laurel 15 Monocacy-MD 2:09.66Y 2:34.60
53 Stern, Becca 16 Dolfins-AD 2:06.57Y 2:34.87
54 Viverette, Maria 16 Jcc Sailfish-AM 2:09.21Y 2:35.75
55 Furman, Holly 16 SCHE-AD 2:09.55Y 2:38.59
-- Jurzynski, Kristen 19 Hnhs-CT 2:24.30 DQ
-- Morris, Kailey 17 Big Cat-MA 2:22.49 SCR
-- Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 2:09.50Y SCR
-- Schwee, Suzanne 15 CUBU-PV 2:05.97Y SCR
-- Urubshurow, Delghi 16 RMSC-PV 2:05.14Y SCR
-- Hinkle, Katy 16 Aac-PV 2:09.98Y SCR
-- Cosentino, Christina 15 WAC-MR 2:09.18Y SCR
-- Evans, Laura 14 BAD-MR 2:08.64Y SCR
-- Forrester, Alex 13 BAD-MR 2:07.60Y SCR
Event 28 Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:04.98 7/24/2005 Mike Hopkins, DST -MA
Sect 2 Meet: 2 2:04.98 7/24/2005 Mike Hopkins, DST -MA
Sum National: N 2:04.98 7/24/2005 Mike Hopkins, DST -MA
2:07.19 NATS
2:09.09 OPEN
2:15.39 MEET
Meet Qualifying: 2:15.39
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Hopkins, Mike 18 DST-MA 2:08.32 2:04.981NATS
2 McCloskey, Dennen 18 Atlantic City-MA 2:07.12 2:08.04 OPEN
3 Collins, Bryan 17 GTAC-MD 2:10.79 2:08.34 OPEN
4 Hudson, Henry 19 MSC-MR 2:11.19 2:11.16 MEET
5 Garaffa Jr., Dan 20 SoNoCo-CT 2:11.76 2:11.18 MEET
6 Cochrane, Jonathan 17 Big Cat-MA 2:12.40 2:12.30 MEET
7 Zebley, Nico 18 North Baltimore-MD 2:11.12 2:12.53 MEET
8 Chui, Derick 16 UNPAA-NJ 2:12.06 2:13.70 MEET
B - Final
9 McKeever, Tim 17 Npac-MA 2:12.63 2:11.49 MEET
10 Smith, Bobby 16 LIAC-MR 2:13.89 2:12.20 MEET
11 Hetzner, Andrew 19 Hargrave-VA 2:14.82 2:12.53 MEET
12 Sullivan, Michael 15 MAG-NE 2:14.98 2:13.04 MEET
13 Booth, Spencer 16 Starfish-AD 2:13.49 2:13.21 MEET
14 Iselin, David 17 RMSC-PV 2:15.56 2:13.66 MEET
15 Jaeggi, Brian 21 Rac-MD 2:15.37 2:15.11 MEET
16 Martinette, Sam 16 Nova-VA 2:14.95 2:16.00
C - Final
17 Humphries, Peter 17 FAST-PV 2:16.24 2:12.51 MEET
18 Charnin-Aker, Josh 15 Peddie-NJ 2:15.82 2:12.57 MEET
19 Kraft, David 18 PM-PV 2:16.77 2:14.15 MEET
20 Rowe, Ian 15 North Baltimore-MD 2:16.99 2:14.32 MEET
21 Dunn, Michael 17 WRAT-CT 2:16.63 2:14.38 MEET
22 Gitman, Robert 16 WAC-MR 2:16.32 2:15.07 MEET
23 Wood, Jim 20 FAST-NI 2:16.39 2:15.81
24 Dufek, Chris 20 CUBU-PV 2:15.87 2:17.60
Event 28 Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:04.98 7/24/2005 Mike Hopkins, DST -MA
Sect 2 Meet: 2 2:04.98 7/24/2005 Mike Hopkins, DST -MA
Sum National: N 2:04.98 7/24/2005 Mike Hopkins, DST -MA
2:07.19 NATS
2:09.09 OPEN
2:15.39 MEET
Meet Qualifying: 2:15.39
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McCloskey, Dennen 18 Atlantic City-MA 2:09.99 2:07.12 NATS
2 Hopkins, Mike 18 DST-MA 2:05.19 2:08.32 OPEN
3 Falk, Bjorn 18 MAG-NE 2:07.70 2:10.16 MEET
4 Collins, Bryan 17 GTAC-MD 2:09.70 2:10.79 MEET
5 Zebley, Nico 18 North Baltimore-MD 2:08.83 2:11.12 MEET
6 Hudson, Henry 19 MSC-MR 2:09.53 2:11.19 MEET
7 Garaffa Jr., Dan 20 SoNoCo-CT 2:13.84 2:11.76 MEET
8 Chui, Derick 16 UNPAA-NJ 2:13.79 2:12.06 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Cochrane, Jonathan 17 Big Cat-MA 1:54.36Y 2:12.40 MEET
10 McKeever, Tim 17 Npac-MA 2:15.36 2:12.63 MEET
11 Smiddy, Matt 18 UNAT-MA 2:07.83 2:12.96 MEET
12 Booth, Spencer 16 Starfish-AD 2:13.34 2:13.49 MEET
13 Smith, Bobby 16 LIAC-MR 2:12.88 2:13.89 MEET
14 Gemmell, Andrew 14 Team Delaware-MA 1:57.33Y 2:14.03 MEET
15 Hetzner, Andrew 19 Hargrave-VA 2:13.60 2:14.82 MEET
16 Martinette, Sam 16 Nova-VA 2:14.98 2:14.95 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Sullivan, Michael 15 MAG-NE 1:56.34Y 2:14.98 MEET
18 Jaeggi, Brian 21 Rac-MD 1:57.02Y 2:15.37 MEET
19 Iselin, David 17 RMSC-PV 2:15.21 2:15.56
20 Charnin-Aker, Josh 15 Peddie-NJ 2:15.14 2:15.82
21 Dufek, Chris 20 CUBU-PV 1:53.61Y 2:15.87
22 Humphries, Peter 17 FAST-PV 1:57.11Y 2:16.24
23 Gitman, Robert 16 WAC-MR 1:57.26Y 2:16.32
24 Wood, Jim 20 FAST-NI 1:54.55Y 2:16.39
-------------------------------------------------------------------------
25 Dunn, Michael 17 WRAT-CT 1:56.80Y 2:16.63
26 Joyce, Michael 15 GCIT-MA 1:54.94Y 2:16.63
-------------------------------------------------------------------------
27 Kraft, David 18 PM-PV 1:55.16Y 2:16.77
28 Rowe, Ian 15 North Baltimore-MD 1:57.07Y 2:16.99
29 Driscoll, Frisk 18 WRAT-CT 1:57.68Y 2:17.00
30 Rosenbluth, Josh 17 EEX-NJ 2:12.69 2:17.17
31 Collier, David 18 Rac-MD 1:56.19Y 2:17.34
32 Emanuel, Ryan 17 BAD-MR 2:06.87 2:17.51
33 Imboden, Greg 21 Nova-VA 1:50.60Y 2:17.59
34 Gallagher, Dan 17 FAST-NI 1:55.70Y 2:17.92
35 Wood, Jeff 18 FAST-NI 2:14.47 2:18.41
36 Henahan, Ricky 15 FAST-NI 1:55.73Y 2:19.18
37 Koehr, Kevin 17 QDD-VA 1:56.62Y 2:19.53
38 Kammer, Kyle 18 WAC-VA 1:56.71Y 2:19.61
39 Ziegler, Trevor 17 Rac-MD 1:55.61Y 2:19.65
40 Kustra, Stephen 17 Gpac-AM 1:57.59Y 2:19.80
41 Kluge, Alexander 15 EMAC-MA 1:57.50Y 2:19.99
42 Zimonjic, Zima 23 Rac-MD 1:56.22Y 2:20.01
43 Howard, Chris 18 Jersey Wahoos-MA 2:14.61 2:20.25
44 Ankosko, Darren 17 SAC-NJ 1:57.15Y 2:20.79
45 Diggs, Keith 17 SDS-PV 1:54.55Y 2:21.10
46 Sabala, Michael 25 Agua Swim Team-MR 2:14.80 2:22.96
47 Koppel, P.J. 16 DST-MA 1:56.82Y 2:23.42
-- Brown, Gaites 15 Nova-VA 2:12.89 DQ
-- McCarthy, Kevin 15 Atac-MA 2:14.79 DQ
-- Russell, Thomas 16 Nova-VA 2:11.39 SCR
-- Karnaugh, Ron 39 JG-NJ 2:08.49 SCR
-- Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 2:09.60 SCR
-- Gallagher, Liam 19 SVY-NJ 1:57.70Y SCR
-- Weldon, Kirk 21 AquaHoyas-PV 1:55.62Y SCR
-- Weldon, Scott 21 AquaHoyas-PV 1:57.78Y SCR
Event 29 Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 56.02 3/14/2004 Jenny Thompson, BAD-MR
Sect 2 Meet: 2 57.19 3/28/2004 Jordan J Wallace, UN-TP-AM
Sum National: N 57.69
57.69 NATS
58.89 OPEN
1:01.69 MEET
Meet Qualifying: 1:01.69
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 King, Michele 17 North Baltimore-MD 59.54 58.24 OPEN
2 Brown, Kristin 20 Tpit-AM 58.18 58.30 OPEN
3 Law, Colleen 17 CUBU-PV 58.98 58.91 MEET
4 Shickora, Kristen 15 UNAT-MA 59.82 58.93 MEET
5 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 59.16 59.14 MEET
6 Gill, Margaret 20 SSC-MA 59.95 59.19 MEET
7 Kane, Rebecca 16 TAC-NJ 59.87 59.84 MEET
8 Henahan, Lindsay 23 FAST-NI 59.82 1:00.20 MEET
B - Final
9 Danner, Ashley 14 SDS-PV 1:00.42 59.71 MEET
10 Balint, Andrea 16 CUBU-PV 1:00.45 59.89 MEET
11 Masterson, Keri 17 LIAC-MR 1:00.07 59.94 MEET
12 Williams, Christy 19 DST-MA 1:00.50 59.96 MEET
13 Fittin, Annie 16 Peddie-NJ 1:00.32 1:00.03 MEET
14 Helmers, Kristina 17 SAC-NJ 1:00.50 1:00.46 MEET
15 Woodward, Lindsay 19 Squids-NE 1:00.36 1:00.64 MEET
16 Mankus, Christine 15 GTAC-MD 1:00.20 1:00.93 MEET
C - Final
17 Delp, Kristina 16 North Baltimore-MD 1:00.58 1:00.32 MEET
18 Maccherola, Sam 18 GTAC-MD 1:00.77 1:00.41 MEET
19 Dwyer, Shannon 17 Express Swimming-MR 1:00.78 1:00.71 MEET
20 Holloway, Meaghan 14 WAC-VA 1:00.55 1:00.73 MEET
21 Groselle, Elizabeth 21 FAST-NI 1:00.91 1:00.75 MEET
22 Rogers, Theresa 17 Team Delaware-MA 1:00.93 1:00.98 MEET
23 Boyle, Kaeley 16 UN-CU-PV 1:00.77 1:01.00 MEET
-- Jackson, Olivia 17 Argo-MA 1:00.98 DQ
Event 29 Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 56.02 3/14/2004 Jenny Thompson, BAD-MR
Sect 2 Meet: 2 57.19 3/28/2004 Jordan J Wallace, UN-TP-AM
Sum National: N 57.69
57.69 NATS
58.89 OPEN
1:01.69 MEET
Meet Qualifying: 1:01.69
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Brown, Kristin 20 Tpit-AM 58.83 58.18 OPEN
2 Law, Colleen 17 CUBU-PV 59.03 58.98 MEET
3 Illescas, Jennifer 17 Agua Swim Team-MR 58.35 59.16 MEET
4 King, Michele 17 North Baltimore-MD 56.99 59.54 MEET
5 Shickora, Kristen 15 UNAT-MA 59.56 59.82 MEET
5 Henahan, Lindsay 23 FAST-NI 59.04 59.82 MEET
7 Crowley, Jaime 21 Cat-CT 57.33 59.87 MEET
7 Kane, Rebecca 16 TAC-NJ 59.04 59.87 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Gill, Margaret 20 SSC-MA 1:00.25 59.95 MEET
10 Masterson, Keri 17 LIAC-MR 1:00.42 1:00.07 MEET
11 Mankus, Christine 15 GTAC-MD 1:00.22 1:00.20 MEET
12 Fittin, Annie 16 Peddie-NJ 58.81 1:00.32 MEET
13 Woodward, Lindsay 19 Squids-NE 1:00.09 1:00.36 MEET
14 Bland, Katy 19 Rsa-NC 58.19 1:00.41 MEET
15 Danner, Ashley 14 SDS-PV 59.00 1:00.42 MEET
16 Balint, Andrea 16 CUBU-PV 59.92 1:00.45 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Williams, Christy 19 DST-MA 59.10 1:00.50 MEET
17 Helmers, Kristina 17 SAC-NJ 1:00.42 1:00.50 MEET
19 Holloway, Meaghan 14 WAC-VA 53.70Y 1:00.55 MEET
20 Delp, Kristina 16 North Baltimore-MD 1:00.49 1:00.58 MEET
21 LaRussa, Cassy 18 EMAC-MA 1:00.08 1:00.77 MEET
21 Maccherola, Sam 18 GTAC-MD 59.47 1:00.77 MEET
21 Boyle, Kaeley 16 UN-CU-PV 1:00.65 1:00.77 MEET
24 Dwyer, Shannon 17 Express Swimming-MR 53.50Y 1:00.78 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Groselle, Elizabeth 21 FAST-NI 59.71 1:00.91 MEET
26 Rogers, Theresa 17 Team Delaware-MA 1:00.96 1:00.93 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Jackson, Olivia 17 Argo-MA 53.57Y 1:00.98 MEET
28 Lewis, Jessica 19 Nova-VA 1:00.60 1:00.99 MEET
29 Spinazzola, Chiara 14 Squids-NE 1:00.80 1:01.00 MEET
30 Stevens, Allie 18 FAST-PV 1:01.16 1:01.00 MEET
31 Cheng, Genie 19 Big Cat-MA 1:00.81 1:01.05 MEET
32 Bower, Chelsey 17 BPR-AM 1:00.62 1:01.07 MEET
33 Colling, Meaghan 19 sac-NE 1:00.07 1:01.08 MEET
34 Sindall, Lauren 17 LAC-MA 1:01.15 1:01.13 MEET
35 Kempton, Kristalynn 18 LIAC-MR 1:01.53 1:01.16 MEET
36 Clemens, Alison 16 Agua Swim Team-MR 1:00.64 1:01.18 MEET
37 McGraw, Erin 15 SDSC-NI 1:00.41 1:01.28 MEET
38 Staskiewicz, Sophie 16 Agua Swim Team-MR 1:01.17 1:01.35 MEET
39 Parkhurst, Michelle 17 Machine-PV 1:00.46 1:01.37 MEET
40 Foley, Aileen 16 SQST-VA 54.37Y 1:01.40 MEET
41 Leahey, Kelly 17 EMAC-MA 52.29Y 1:01.41 MEET
42 Twichell, Ashley 16 Chargers-NI 54.18Y 1:01.45 MEET
43 Kesses, Kasey 18 Cat-CT 1:01.58 1:01.46 MEET
44 Ahrenhold, Rachel 20 Big Cat-MA 1:00.76 1:01.48 MEET
45 Kline, Elissa 22 UNAT-NI 53.01Y 1:01.50 MEET
46 Faingold, Kathy 16 Ansc-AM 1:01.62 1:01.52 MEET
47 Altieri, Theresa 17 Omni-CT 1:00.59 1:01.55 MEET
48 Steeves, Megan 17 DST-MA 59.64 1:01.60 MEET
49 Cunningham, Kristin 17 CUBU-PV 1:01.19 1:01.63 MEET
50 Kietlinski, Samantha 14 EEX-NJ 1:00.31 1:01.68 MEET
51 Staub, Andrea 13 North Baltimore-MD 1:00.08 1:01.70
52 Ewanich, Katrice 17 VAC-MR 51.81Y 1:01.75
53 Payne, Lindsay 22 CUBU-PV 59.78 1:01.76
54 Manning, Sarah 17 Chargers-NI 1:00.54 1:01.81
54 Zebrowski, Kara 14 Starfish-AD 1:01.28 1:01.81
54 Brodt, Christina 16 LIAC-MR 54.30Y 1:01.81
57 Colling, Caitlin 19 sac-NE 53.63Y 1:01.83
57 Warwick, Allison 16 Npac-MA 53.37Y 1:01.83
59 Furman, Holly 16 SCHE-AD 53.37Y 1:01.85
60 Sieben, Katie 16 Arac-CT 1:00.99 1:01.92
60 Peloquin, Kelly 17 North Baltimore-MD 1:00.12 1:01.92
60 Dockstader, Alexandra 16 TTSC-NI 1:00.50 1:01.92
63 Newell, Megan 17 CUBU-PV 59.82 1:01.93
64 Wagner, Casey 18 Tpit-AM 1:00.35 1:01.99
65 Heck, Jill 19 Umly-MA 52.32Y 1:02.02
66 Bullock, Morgan 19 Sharks-CT 54.18Y 1:02.04
67 McCoy, Katherine 20 Bonackers-MR 52.24Y 1:02.09
68 Sequeira, Sophia 17 Peddie-NJ 1:01.08 1:02.10
69 Murphy, Kate 17 WAC-VA 1:00.97 1:02.13
70 Hnat, Keli 18 MLAC-AM 1:00.56 1:02.16
71 Chuang, Christine 16 RMSC-PV 53.58Y 1:02.19
72 Palma, Sam 16 TTSC-NI 54.37Y 1:02.29
73 Magee, Katie 16 Gaac-MA 1:01.00 1:02.31
74 Kane, Kandra 17 TVSC-MR 54.10Y 1:02.36
74 Redcay, Kelly 20 Tpit-AM 52.41Y 1:02.36
76 Hyland, Allison 15 BAD-MR 53.53Y 1:02.39
77 Capparell, Meghan 18 SAC-NJ 1:01.32 1:02.42
78 Tomasula, Kellyanne 16 Aqua Gems-MR 1:01.64 1:02.43
78 Morrison, Erin 18 Darien Piranhas-CT 54.38Y 1:02.43
80 Larson, Kim 13 IA-MR 1:01.43 1:02.46
81 Guro, Jessica 13 Atac-MA 54.08Y 1:02.53
81 Gaskill, Kali 15 PWSC-VA 1:01.63 1:02.53
83 Page, Shiloh 16 Argo-MA 1:01.10 1:02.57
84 Johnson, Michelle 14 Nrg Swimming-MA 54.30Y 1:02.63
84 Stern, Becca 16 Dolfins-AD 1:00.67 1:02.63
86 Ryan, Sarah 15 Express Swimming-MR 53.76Y 1:02.69
87 O'Malley, Kayla 14 UN-CU-PV 1:00.67 1:02.75
88 Cruz, Danielle 16 Rac-MD 1:01.47 1:02.77
89 Raimondi, Jennifer 21 TTSC-NI 53.47Y 1:02.82
90 Ameen, Sarah 17 QDD-VA 54.25Y 1:02.85
91 Brezinsky, Julie 16 Atac-MA 1:01.41 1:02.93
92 Lewis, Natalie 15 TTSC-NI 53.44Y 1:02.94
93 Berlin, Jill 17 BAD-MR 54.13Y 1:03.01
93 Sheetz, Caitlin 17 Jcc Sailfish-AM 1:01.66 1:03.01
95 McDonnell, Katherine 17 SDS-PV 1:01.61 1:03.04
96 Willeboordse, Fall 39 Agua Swim Team-MR 1:01.42 1:03.09
97 Brackett, Charlotte 15 BPR-AM 54.19Y 1:03.10
98 Ducharme, Michelle 19 SoNoCo-CT 1:01.40 1:03.11
99 Dunleavy, Sarah 15 BPR-AM 53.56Y 1:03.13
100 Cohan, Elizabeth 15 Mariners-CT 1:01.34 1:03.18
101 Weaver, Joan 13 IA-MR 54.33Y 1:03.20
102 Brosi, Kelsey 14 Clippers-MD 54.29Y 1:03.27
102 Cavalier, Meredith 14 QDD-VA 54.12Y 1:03.27
104 Bottger, Ashley 18 WEST-CT 53.32Y 1:03.34
105 Tipton, Emily 15 North Baltimore-MD 54.31Y 1:03.53
106 Sweeney, Kaitlyn 15 BPR-AM 1:01.61 1:03.54
107 Caldarella, Kristen 14 Atac-MA 54.39Y 1:03.55
108 English, Jackie 21 TTSC-NI 53.33Y 1:03.63
109 Kromer, Thea 15 Machine-PV 54.31Y 1:03.67
110 Bechard, Sarah 15 Burkwood-VA 53.13Y 1:03.72
110 Wharton, Amy 17 Odac-VA 54.32Y 1:03.72
112 Anthone, Jennifer 15 TTSC-NI 54.02Y 1:03.73
113 Cortese, Alyssa 16 CLIN-AD 54.25Y 1:03.79
114 Healey, Vivian 17 Agua Swim Team-MR 1:00.92 1:04.10
115 Miller, Katie 19 SAC-NJ 52.65Y 1:04.15
116 Reyes, Vanessa 16 RMSC-PV 53.18Y 1:04.19
117 Stark, Laura 16 SVY-NJ 53.77Y 1:04.30
118 Smith, Anna 16 WRAT-CT 54.25Y 1:04.71
119 Herrmann, Laura 17 SDS-PV 1:01.25 1:04.92
120 Lewis, Jennie 18 Darien Piranhas-CT 54.34Y 1:05.57
121 Hughes, Tina 17 Glastonbury-CT 53.67Y 1:05.82
-- O'Connor, Bridget 19 BAD-MR 1:00.91 DQ
-- Sprague, Whitney 18 BAD-MR 1:01.00 DQ
-- Coenen, Sara 16 Gaac-MA 59.47 SCR
-- Czar, Sarah 16 SEA-MA 58.74 SCR
-- Smith, Rachel 17 Nova-VA 1:01.27 SCR
-- Richardson, Britney 17 RMSC-PV 54.33Y SCR
-- Sylvester, Lauren 16 Gaac-MA 59.92 SCR
-- Falcone, Marina 18 AquaHoyas-PV 1:01.23 SCR
-- Engelmeier, Molly 18 MLAC-AM 54.28Y SCR
-- Spak, Elena 15 RMSC-PV 1:00.44 SCR
-- Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 58.51 SCR
-- Helmers, Missy 19 SAC-NJ 1:00.74 SCR
-- Brandes, Lauren 17 Asa-PV 1:01.07 SCR
-- Davis, Alex 17 PRA-AM 54.20Y SCR
-- Dufault, Lauren 16 SDSC-NI 54.33Y SCR
-- Radloff, Katie 16 Aac-PV 1:01.53 SCR
-- Hinkle, Katy 16 Aac-PV 59.64 SCR
-- Papay, Sarah 18 SVY-NJ 53.79Y SCR
-- Forrester, Alex 13 BAD-MR 1:00.76 SCR
-- Meissner, Erica 16 MAG-NE 59.53 SCR
-- Urubshurow, Delghi 16 RMSC-PV 53.53Y SCR
-- Macedonia, Maggie 15 Aac-PV 53.51Y SCR
Event 29S Women 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
57.69 NATS
58.89 OPEN
1:01.69 MEET
Meet Qualifying: 1:01.69
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Swim-off
1 Spinazzola, Chiara 14 Squids-NE NT 1:00.59 MEET
2 Stevens, Allie 18 FAST-PV NT 1:01.41 MEET
-- Helmers, Kristina 17 SAC-NJ NT SCR
-- Williams, Christy 19 DST-MA NT SCR
Event 30 Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 51.83 7/24/2005 Mark Knepley, UMLY
Sect 2 Meet: 2 51.53 7/27/2003 Ben H Michaelson, SoNoCo
Sum National: N 51.83 7/24/2005 Mark Knepley, UMLY
52.19 NATS
52.99 OPEN
55.59 MEET
Meet Qualifying: 55.59
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Knepley, Mark 21 Umly-MA 52.31 51.831NATS
2 Savulich, Bobby 17 SAC-NJ 53.17 52.29 OPEN
3 Scheren, Stephen 18 PM-PV 52.54 52.40 OPEN
4 Jones, Brett 19 SoNoCo-CT 53.00 52.50 OPEN
5 Smutz, Joseph 21 Navy-MD 53.56 52.93 OPEN
6 Park, Jin 18 Peddie-NJ 53.54 53.09 MEET
7 Balderston, Matthew 19 Odac-VA 53.25 53.18 MEET
8 Hirniak, Stefan 20 SAC-NJ 53.14 53.71 MEET
B - Final
9 Liang, Truman 16 Agua Swim Team-MR 53.62 53.37 MEET
10 Guernsey III, David 18 Cat-CT 53.77 53.63 MEET
11 Geissinger, John 18 Darien Piranhas-CT 53.74 53.70 MEET
12 Collins, Bryan 17 GTAC-MD 54.42 54.19 MEET
13 Baity, Mike 19 Darien Piranhas-CT 54.66 54.45 MEET
14 Wood, Jeff 18 FAST-NI 54.66 54.52 MEET
15 Neville, Greg 19 SoNoCo-CT 54.82 54.65 MEET
16 Ferreira, Chris 19 SoNoCo-CT 54.55 54.88 MEET
C - Final
17 Knopp, Cory 18 North Baltimore-MD 54.86 54.30 MEET
18 Brady, Chris 17 Team Delaware-MA 55.03 54.34 MEET
19 Hetzner, Andrew 19 Hargrave-VA 55.14 54.58 MEET
20 Holmes, Zach 17 Machine-PV 55.15 54.66 MEET
21 Chen, Alex 17 MSSC-PV 55.29 54.71 MEET
22 Brown, Gaites 15 Nova-VA 55.10 54.76 MEET
23 Law, Jordy 16 Odac-VA 54.83 55.08 MEET
24 Davies, Phillip 16 BAD-MR 55.15 55.10 MEET
Event 30 Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 51.83 7/24/2005 Mark Knepley, UMLY
Sect 2 Meet: 2 51.53 7/27/2003 Ben H Michaelson, SoNoCo
Sum National: N 51.83 7/24/2005 Mark Knepley, UMLY
52.19 NATS
52.99 OPEN
55.59 MEET
Meet Qualifying: 55.59
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Knepley, Mark 21 Umly-MA 52.47 52.31 OPEN
2 Scheren, Stephen 18 PM-PV 52.55 52.54 OPEN
3 Jones, Brett 19 SoNoCo-CT 53.11 53.00 MEET
4 Hirniak, Stefan 20 SAC-NJ 53.56 53.14 MEET
5 Savulich, Bobby 17 SAC-NJ 51.49 53.17 MEET
6 Balderston, Matthew 19 Odac-VA 54.32 53.25 MEET
7 Park, Jin 18 Peddie-NJ 52.71 53.54 MEET
8 Smutz, Joseph 21 Navy-MD 53.06 53.56 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Liang, Truman 16 Agua Swim Team-MR 53.98 53.62 MEET
10 Geissinger, John 18 Darien Piranhas-CT 54.61 53.74 MEET
11 Guernsey III, David 18 Cat-CT 53.23 53.77 MEET
12 Bird, Tommy 21 Tpit-AM 46.68Y 53.94 MEET
13 Wilson, Brian 16 JG-NJ 54.77 54.07 MEET
14 Collins, Bryan 17 GTAC-MD 54.95 54.42 MEET
15 Beaulieu, Elliott 20 Nova-VA 53.65 54.54 MEET
16 Ferreira, Chris 19 SoNoCo-CT 54.69 54.55 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Wood, Jeff 18 FAST-NI 54.65 54.66 MEET
17 Baity, Mike 19 Darien Piranhas-CT 54.11 54.66 MEET
19 Neville, Greg 19 SoNoCo-CT 54.94 54.82 MEET
20 Law, Jordy 16 Odac-VA 48.10Y 54.83 MEET
21 Knopp, Cory 18 North Baltimore-MD 54.74 54.86 MEET
22 McCutcheon, Nate 20 Tpit-AM 48.10Y 54.93 MEET
23 Brady, Chris 17 Team Delaware-MA 54.79 55.03 MEET
24 Beard, Scott 18 SQST-VA 53.21 55.10 MEET
24 Brown, Gaites 15 Nova-VA 55.03 55.10 MEET
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
26 Hetzner, Andrew 19 Hargrave-VA 54.92 55.14 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Davies, Phillip 16 BAD-MR 55.39 55.15 MEET
27 Holmes, Zach 17 Machine-PV 47.54Y 55.15 MEET
29 Bower, Kenny 17 Gaac-MA 55.55 55.24 MEET
30 Chen, Alex 17 MSSC-PV 55.39 55.29 MEET
31 Czaplicki, Zac 19 Mariners-CT 53.79 55.35 MEET
32 Murphy, Brett 19 Jcc Sailfish-AM 54.28 55.38 MEET
33 DeBiase, Joe 17 Jcc Sailfish-AM 54.71 55.39 MEET
33 Fee, James 17 Squids-NE 48.27Y 55.39 MEET
35 Hurst, Matt 22 Umly-MA 54.67 55.41 MEET
36 Henahan, Pat 17 FAST-NI 47.86Y 55.46 MEET
37 Gartman, David 16 NBS-MR 47.24Y 55.49 MEET
38 Bailey, Michael 19 SQST-VA 54.66 55.63
38 Morgan, Geoffrey 17 NBS-MR 48.49Y 55.63
40 Pallace, Drew 17 North Baltimore-MD 47.05Y 55.64
41 Cunningham, Jesse 14 CUBU-PV 55.47 55.74
42 Ankosko, Darren 17 SAC-NJ 55.03 55.75
43 McCarthy, Kevin 15 Atac-MA 55.38 55.76
44 Parrish, Geoff 17 Odac-VA 55.49 55.78
45 Alexandre, Jules 18 SoNoCo-CT 48.49Y 55.80
46 Berg, Kyle 17 MSC-MR 55.56 55.82
47 Toomey, Ray 17 Jcc Sailfish-AM 54.40 55.84
48 Vorpagel, Jon 18 WAC-VA 54.64 55.85
49 Hazlett, Seth 18 Gpac-AM 55.59 55.92
50 Deal, Fred 16 Nrg Swimming-MA 48.25Y 55.97
51 Goldner, Jason 18 Argo-MA 46.53Y 56.01
52 Arey, Andy 17 VAST-VA 47.52Y 56.07
53 Gallagher, Liam 19 SVY-NJ 47.39Y 56.11
54 Ley Jr., Mike 18 Jcc Sailfish-AM 47.90Y 56.12
55 Kaemmerlen, Jeff 18 FAST-NI 48.27Y 56.14
56 Schindewolf, Craig 18 Jpac-MA 48.39Y 56.17
57 Neuber, Matthew 19 SCHE-AD 48.53Y 56.22
58 Seiler, Arik 17 Seals-ME 47.54Y 56.31
59 D'Ambrosia, Chris 18 Agua Swim Team-MR 55.45 56.32
60 Pelton, Greg 14 BAD-MR 48.11Y 56.34
61 Boyle, Ryan 17 EMAC-MA 47.03Y 56.37
62 Krakowski, John 17 UNAT-AM 48.30Y 56.46
63 Jakob, Jeff 19 Jersey Wahoos-MA 55.07 56.50
64 David, Ryan 17 Jersey Wahoos-MA 48.09Y 56.52
65 Chui, Derick 16 UNPAA-NJ 48.15Y 56.55
66 Weinberg, Shaun 16 North Baltimore-MD 47.71Y 56.62
67 VanVolkenburg, Thomas 16 UNAT-AM 47.47Y 56.64
67 Monti, Benjamin 17 FAST-NI 48.31Y 56.64
69 Zaydak, Andrew 17 Gpac-AM 55.43 56.65
70 Hahn, David 18 CUBU-PV 55.56 56.66
71 Sharkey, Brian 21 SAC-NJ 45.53Y 56.68
72 Bernardes, Max 17 Nova-VA 48.41Y 56.73
73 Leath, Jeff 19 Tpit-AM 48.61Y 56.75
74 Gallagher, Kevin 17 SVY-NJ 48.64Y 56.77
75 Senkewich, John 17 NBS-MR 48.37Y 56.86
76 Scheid, Tyler 18 Jcc Sailfish-AM 55.09 56.93
77 Henahan, Ricky 15 FAST-NI 55.20 56.98
78 Falk, Bjorn 18 MAG-NE 46.38Y 57.05
79 Gangwer, Chad 16 Odac-VA 47.91Y 57.10
80 Pinno, Eric 17 CBAC-MD 46.82Y 57.14
81 Pcholinski, Eric 17 Cat-CT 48.26Y 57.33
82 Cox, Matt 16 Gaac-MA 48.35Y 57.62
83 Carlson, David 17 WAC-VA 47.57Y 58.10
84 Wakefield, Kevin 17 Express Swimming-MR 48.52Y 58.24
85 Meyers, Rob 16 Ansc-AM 48.75Y 58.34
86 Aasen, Gunnar 17 Jcc Sailfish-AM 48.63Y 1:00.66
-- Sullivan, PJ 19 MAG-NE 48.25Y DQ
-- Hopkins, Mike 18 DST-MA 48.11Y DQ
-- Imboden, Greg 21 Nova-VA 54.82 DQ
-- Pryor, Vinny 17 Gtrs-NE 48.64Y SCR
-- McDonald, Adam 16 CUBU-PV 48.79Y SCR
-- Sadovski, Stanislav 16 DSC-MR 48.49Y SCR
-- Rimm, Scott 23 AquaHoyas-PV 48.09Y SCR
-- Possee, Brian 18 FAST-NI 47.75Y SCR
-- Coombs, Justin 17 NBS-MR 47.98Y SCR
-- Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 52.68 SCR
-- Coombs, Ryan 17 NBS-MR 48.77Y SCR
-- Emanuel, Ryan 17 BAD-MR 54.13 SCR
-- Walley, Dan 19 Race-MA 55.00 SCR
-- Mengering, Daniel 18 RMSC-PV 54.78 SCR
-- Reydams, Vincent 18 Aac-PV 55.25 SCR
-- Orellana, Miguel 17 RMSC-PV 48.04Y SCR
-- Adams, Colt 20 UNRUT-NJ 54.87 SCR
-- Bakey, Sean 18 Argo-MA 48.11Y SCR
Event 31 Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:17.84 7/27/2003 Julia Smit, TVSC-MR
Sect 2 Meet: 2 2:19.53 3/28/2004 Rhiannon Leier, Manitoba Marlins
Sum National: N 2:20.45 7/24/2005 Erica Meissner, MAG -NE
2:21.49 NATS
2:24.29 OPEN
2:28.29 MEET
Meet Qualifying: 2:28.29
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Meissner, Erica 16 MAG-NE 2:23.27 2:20.45NNATS
2 Clemens, Alison 16 Agua Swim Team-MR 2:24.92 2:21.27 NATS
3 Steenrod, Anna 18 UNAT-NC 2:23.44 2:22.40 OPEN
4 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 2:23.93 2:22.68 OPEN
5 Dunnigan, Amanda 17 North Baltimore-MD 2:24.18 2:23.23 OPEN
6 Colling, Meaghan 19 sac-NE 2:25.24 2:24.97 MEET
7 Gingrich, Leah 15 Wsy Swimming-MA 2:24.43 2:26.91 MEET
8 Weaner, Tricia 16 Wsy Swimming-MA 2:25.39 2:29.87
B - Final
9 Soni, Rebecca 18 SAC-NJ 2:26.09 2:22.23 OPEN
10 King, Michele 17 North Baltimore-MD 2:26.15 2:23.01 OPEN
11 Gelb, Sam 14 Rac-MD 2:26.42 2:23.35 OPEN
12 Rossi, Nina 17 EEX-NJ 2:26.10 2:25.18 MEET
13 Klein, Jackie 17 Bonackers-MR 2:26.66 2:25.60 MEET
14 Clemens, Clare 19 Agua Swim Team-MR 2:25.65 2:26.38 MEET
15 Johnston, Ashley 20 SoNoCo-CT 2:26.98 2:27.05 MEET
16 Siuda, Kathy 19 Tpit-AM 2:26.50 2:28.57
C - Final
17 Orstein, Kaitlyn 19 Jcc Sailfish-AM 2:27.52 2:24.86 MEET
18 Christensen, Mei 16 CUBU-PV 2:27.56 2:25.89 MEET
19 Battle, Kelly 19 Jcc Sailfish-AM 2:27.38 2:26.25 MEET
20 Gruendel, Kerry 15 BAD-MR 2:28.55 2:28.51
21 Brookman, Jess 21 SoNoCo-CT 2:27.06 2:28.93
22 Helmers, Kristina 17 SAC-NJ 2:27.81 2:29.39
23 Dunleavy, Sarah 15 BPR-AM 2:28.86 2:29.47
24 Mankus, Christine 15 GTAC-MD 2:27.57 2:31.76
Event 31 Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:17.84 7/27/2003 Julia Smit, TVSC-MR
Sect 2 Meet: 2 2:19.53 3/28/2004 Rhiannon Leier, Manitoba Marlins
Sum National: N 2:20.45 7/24/2005 Erica Meissner, MAG -NE
2:21.49 NATS
2:24.29 OPEN
2:28.29 MEET
Meet Qualifying: 2:28.29
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Meissner, Erica 16 MAG-NE 2:19.60 2:23.27 OPEN
2 Steenrod, Anna 18 UNAT-NC 2:18.96 2:23.44 OPEN
3 Beisel, Elizabeth 12 MAG-NE 2:23.35 2:23.93 OPEN
4 Dunnigan, Amanda 17 North Baltimore-MD 2:21.61 2:24.18 OPEN
5 Gingrich, Leah 15 Wsy Swimming-MA 2:24.06 2:24.43 MEET
6 Clemens, Alison 16 Agua Swim Team-MR 2:18.92 2:24.92 MEET
7 Colling, Meaghan 19 sac-NE 2:27.12 2:25.24 MEET
8 Weaner, Tricia 16 Wsy Swimming-MA 2:25.81 2:25.39 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Clemens, Clare 19 Agua Swim Team-MR 2:22.82 2:25.65 MEET
10 Soni, Rebecca 18 SAC-NJ 2:22.40 2:26.09 MEET
11 Rossi, Nina 17 EEX-NJ 2:25.45 2:26.10 MEET
12 King, Michele 17 North Baltimore-MD 2:23.47 2:26.15 MEET
13 Gelb, Sam 14 Rac-MD 2:24.31 2:26.42 MEET
14 Siuda, Kathy 19 Tpit-AM 2:27.29 2:26.50 MEET
15 Klein, Jackie 17 Bonackers-MR 2:09.74Y 2:26.66 MEET
16 Johnston, Ashley 20 SoNoCo-CT 2:26.47 2:26.98 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Brookman, Jess 21 SoNoCo-CT 2:28.03 2:27.06 MEET
18 Battle, Kelly 19 Jcc Sailfish-AM 2:27.30 2:27.38 MEET
19 Orstein, Kaitlyn 19 Jcc Sailfish-AM 2:21.91 2:27.52 MEET
20 Christensen, Mei 16 CUBU-PV 2:05.28Y 2:27.56 MEET
21 Mankus, Christine 15 GTAC-MD 2:27.20 2:27.57 MEET
22 Bland, Katy 19 Rsa-NC 2:24.93 2:27.80 MEET
23 Helmers, Kristina 17 SAC-NJ 2:27.04 2:27.81 MEET
24 Mumper, Laura 22 Nova-VA 2:05.56Y 2:28.50
-------------------------------------------------------------------------
25 Gruendel, Kerry 15 BAD-MR 2:10.14Y 2:28.55
26 Dunleavy, Sarah 15 BPR-AM 2:07.90Y 2:28.86
-------------------------------------------------------------------------
27 Skelos, Daphne 17 LIAC-MR 2:24.88 2:28.90
28 Russell, Lauren 17 Gpac-AM 2:10.44Y 2:29.02
29 Dinardo, Sara 19 MLAC-AM 2:26.91 2:29.03
30 Szymanski, Genny 16 Gpac-AM 2:25.60 2:29.04
31 Koss, Keenan 17 WRAT-CT 2:09.03Y 2:29.13
32 McDonnell, Katherine 17 SDS-PV 2:09.16Y 2:29.19
33 Prautzsch, Kristin 16 MAG-NE 2:25.67 2:29.23
34 Staub, Andrea 13 North Baltimore-MD 2:26.99 2:29.25
35 Groenewoud, Carmen 17 BAD-MR 2:11.23Y 2:29.33
36 Derlath, Erica 15 LIAC-MR 2:26.78 2:29.38
37 Gonzalez, Jackie 16 North Baltimore-MD 2:25.63 2:29.50
38 Payne, Lindsay 22 CUBU-PV 2:26.57 2:29.51
39 Stanislawska, Agnes 22 Rac-MD 2:05.51Y 2:29.73
40 Ladley, Sarah 17 Gaac-MA 2:11.35Y 2:29.78
41 LaRussa, Cassy 18 EMAC-MA 2:11.82Y 2:29.98
42 Steenvoorden, Kristen 14 SAC-NJ 2:26.78 2:30.07
43 Spinazzola, Chiara 14 Squids-NE 2:09.64Y 2:30.08
44 Parent, Allyson 19 UNRUT-NJ 2:27.21 2:30.14
45 Law, Colleen 17 CUBU-PV 2:09.25Y 2:30.20
46 Peak, Candice 16 MAG-NE 2:09.23Y 2:30.21
47 Alles, Courtney 17 QDD-VA 2:11.72Y 2:30.24
48 Rolish, Melanie 19 Jersey Wahoos-MA 2:10.40Y 2:30.29
49 Balint, Andrea 16 CUBU-PV 2:08.09Y 2:30.37
50 Crowley, Jaime 21 Cat-CT 2:08.52Y 2:30.41
51 Delp, Kristina 16 North Baltimore-MD 2:09.69Y 2:30.47
52 Bennett, Elaine 21 Nova-VA 2:21.86 2:30.71
53 Hand, Alyssa 15 Team Delaware-MA 2:09.25Y 2:30.77
54 Holloway, Meaghan 14 WAC-VA 2:27.23 2:30.83
55 McGraw, Erin 15 SDSC-NI 2:27.68 2:31.10
56 Danner, Ashley 14 SDS-PV 2:05.29Y 2:31.11
57 Lee, Aurora 17 WRAT-CT 2:11.46Y 2:31.38
58 Bouton, Kimberly 17 NJW-NJ 2:10.35Y 2:31.44
59 Kearns, Jill 15 sac-NE 2:11.81Y 2:31.47
60 Faingold, Kathy 16 Ansc-AM 2:11.80Y 2:31.73
61 Kucherich, Julia 13 North Baltimore-MD 2:26.86 2:31.89
62 Colling, Caitlin 19 sac-NE 2:08.83Y 2:31.95
63 Malloy, Rhynn 17 MAG-NE 2:11.86Y 2:32.01
64 Jones, Jackie 17 Tidal Waves-AM 2:09.79Y 2:32.08
65 Lang, Melissa 13 SAC-NJ 2:09.81Y 2:32.12
66 Tipton, Emily 15 North Baltimore-MD 2:28.12 2:32.15
67 Peloquin, Kelly 17 North Baltimore-MD 2:25.27 2:32.18
68 Linkenauger, Anna 17 WAC-VA 2:08.29Y 2:32.60
69 Capparell, Meghan 18 SAC-NJ 2:07.45Y 2:32.65
70 Fittin, Annie 16 Peddie-NJ 2:06.36Y 2:32.89
70 Visco, Danielle 16 Gaac-MA 2:11.75Y 2:32.89
72 Dwyer, Shannon 17 Express Swimming-MR 2:10.20Y 2:32.95
73 Williams, Christy 19 DST-MA 2:24.85 2:33.00
74 Stark, Laura 16 SVY-NJ 2:27.17 2:33.09
75 Francik, Courtney 17 North Baltimore-MD 2:07.74Y 2:33.22
76 Chui, Angela 15 TAC-NJ 2:11.90Y 2:33.30
77 Cervone, Victoria 14 NJW-NJ 2:09.78Y 2:33.67
78 Magee, Katie 16 Gaac-MA 2:25.67 2:33.73
79 Steeves, Megan 17 DST-MA 2:07.43Y 2:33.80
80 Dockstader, Alexandra 16 TTSC-NI 2:07.46Y 2:34.22
81 Kietlinski, Samantha 14 EEX-NJ 2:11.12Y 2:34.47
82 Maxwell, Allison 17 MLAC-AM 2:11.39Y 2:34.49
83 Aichele, Allison 17 Monocacy-MD 2:11.71Y 2:34.53
84 Bullock, Morgan 19 Sharks-CT 2:11.10Y 2:34.62
85 Hetzel, Cat 18 UNRUT-NJ 2:11.92Y 2:34.73
86 Zomchick, Sarah 19 DST-MA 2:10.42Y 2:34.95
87 Chuang, Christine 16 RMSC-PV 2:09.47Y 2:35.21
88 Dwyer, Caitlin 17 Express Swimming-MR 2:11.96Y 2:35.32
89 Giles, Becky 19 Gr. Johnstown-AM 2:11.48Y 2:35.57
90 Ameen, Sarah 17 QDD-VA 2:11.77Y 2:35.60
91 Budner, Meredith 16 AquaHoyas-PV 2:10.60Y 2:35.72
92 Gottschalk, Lindsey 18 North Baltimore-MD 2:11.90Y 2:35.78
93 Steeves, Katie 14 DST-MA 2:11.41Y 2:35.89
94 Newell, Megan 17 CUBU-PV 2:11.97Y 2:35.91
95 Meirs, Kati 16 EEX-NJ 2:09.28Y 2:35.93
96 Scott, Danielle 16 Atac-MA 2:06.42Y 2:36.59
97 Radcliffe, Brittany 15 Rac-MD 2:11.96Y 2:37.17
98 Murphy, Kate 17 WAC-VA 2:09.38Y 2:37.68
99 Bechard, Sarah 15 Burkwood-VA 2:10.15Y 2:38.17
100 Kromer, Thea 15 Machine-PV 2:11.43Y 2:42.97
-- Brooks, Karly 18 SCHE-AD 2:27.83 DQ
-- Woodward, Lindsay 19 Squids-NE 2:11.66Y DQ
-- Evans, Laura 14 BAD-MR 2:11.55Y SCR
-- Dufault, Lauren 16 SDSC-NI 2:09.78Y SCR
-- Frost, Kristen 17 SoNoCo-CT 2:23.28 SCR
-- Coenen, Sara 16 Gaac-MA 2:27.44 SCR
-- Lesneski, Stacie 19 MAG-NE 2:24.47 SCR
-- Czaplicki, Alex 14 Mariners-CT 2:10.99Y SCR
-- Czar, Sarah 16 SEA-MA 2:11.19Y SCR
-- Schwee, Suzanne 15 CUBU-PV 2:27.26 SCR
-- Urubshurow, Delghi 16 RMSC-PV 2:08.40Y SCR
-- Hafner, Kaitlyn 17 Jersey Wahoos-MA 2:11.45Y SCR
-- Case, Kimberly 17 SDS-PV 2:11.20Y SCR
Event 32 Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:07.40 3/14/2004 Ben Collins, Unattached/AGUA-
Sect 2 Meet: 2 2:06.50 7/28/2002 Bo Greenwood NOVA
Sum National: N 2:07.86 7/24/2005 Geoff Rathgeber, SoNoCo
2:08.79 NATS
2:10.59 OPEN
2:16.59 MEET
Meet Qualifying: 2:16.59
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Savulich, Bobby 17 SAC-NJ 2:11.67 2:09.48 OPEN
2 Berg, Ryan 21 Nova-VA 2:11.99 2:09.96 OPEN
3 Sullivan, PJ 19 MAG-NE 2:11.66 2:10.48 OPEN
4 Hills, Richard 15 North Baltimore-MD 2:13.80 2:12.02 MEET
5 Danner, Gregory 24 FAST-NI 2:13.33 2:12.06 MEET
6 Charnin-Aker, Josh 15 Peddie-NJ 2:12.35 2:13.09 MEET
7 Manor, Rob 18 SCHE-AD 2:12.40 2:13.10 MEET
8 Hudson, Henry 19 MSC-MR 2:13.47 2:14.29 MEET
B - Final
9 Pryor, Vinny 17 Gtrs-NE 2:14.08 2:12.08 MEET
10 Mironov, Anthony 17 BAD-MR 2:14.96 2:13.54 MEET
11 Wollner, Samuel 20 Agua Swim Team-MR 2:14.75 2:13.91 MEET
12 Yamada, Kevin 16 sac-NE 2:14.30 2:13.93 MEET
13 Ferreira, Chris 19 SoNoCo-CT 2:14.30 2:13.95 MEET
14 Kobb, Jordan 17 North Baltimore-MD 2:15.14 2:14.85 MEET
15 Kraft, David 18 PM-PV 2:14.08 2:16.21 MEET
16 Slater, Mike 20 UNAT-NI 2:15.07 2:16.43 MEET
C - Final
17 Czaplicki, Zac 19 Mariners-CT 2:15.53 2:15.02 MEET
18 Melillo, Simone 16 CUBU-PV 2:16.45 2:15.25 MEET
19 Chui, Derick 16 UNPAA-NJ 2:15.42 2:15.51 MEET
20 Olson, Andrew 17 HD-AM 2:16.23 2:15.72 MEET
21 Brabson, Andy 17 Monocacy-MD 2:16.44 2:16.09 MEET
22 Kustra, Stephen 17 Gpac-AM 2:16.57 2:16.78
23 Robertson-Phillips, Zach 16 GTAC-MD 2:15.73 2:19.98
24 Dufek, Chris 20 CUBU-PV 2:16.14 2:20.51
Event 32 Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 2:07.40 3/14/2004 Ben Collins, Unattached/AGUA-
Sect 2 Meet: 2 2:06.50 7/28/2002 Bo Greenwood NOVA
Sum National: N 2:07.86 7/24/2005 Geoff Rathgeber, SoNoCo
2:08.79 NATS
2:10.59 OPEN
2:16.59 MEET
Meet Qualifying: 2:16.59
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Rathgeber, Geoff 19 SoNoCo-CT 2:06.93 2:07.86NNATS
2 Karnaugh, Ron 39 JG-NJ 2:04.60 2:10.85 MEET
3 Sullivan, PJ 19 MAG-NE 2:10.63 2:11.66 MEET
4 Savulich, Bobby 17 SAC-NJ 2:12.77 2:11.67 MEET
5 Berg, Ryan 21 Nova-VA 2:14.23 2:11.99 MEET
6 Charnin-Aker, Josh 15 Peddie-NJ 2:12.48 2:12.35 MEET
7 Manor, Rob 18 SCHE-AD 2:15.43 2:12.40 MEET
8 Hupp, Jonathan 21 UNRUT-NJ 2:14.00 2:13.14 MEET
-------------------------------------------------------------------------
9 Danner, Gregory 24 FAST-NI 2:09.26 2:13.33 MEET
10 Hudson, Henry 19 MSC-MR 2:14.87 2:13.47 MEET
11 Wilson, Brian 16 JG-NJ 2:15.69 2:13.78 MEET
12 Hills, Richard 15 North Baltimore-MD 2:13.89 2:13.80 MEET
13 Kraft, David 18 PM-PV 2:15.60 2:14.08 MEET
13 Pryor, Vinny 17 Gtrs-NE 2:16.09 2:14.08 MEET
15 Yamada, Kevin 16 sac-NE 2:13.56 2:14.30 MEET
15 Ferreira, Chris 19 SoNoCo-CT 2:16.33 2:14.30 MEET
-------------------------------------------------------------------------
17 Wollner, Samuel 20 Agua Swim Team-MR 2:10.86 2:14.75 MEET
18 Mironov, Anthony 17 BAD-MR 2:16.24 2:14.96 MEET
19 Slater, Mike 20 UNAT-NI 1:53.91Y 2:15.07 MEET
20 Kobb, Jordan 17 North Baltimore-MD 1:58.27Y 2:15.14 MEET
21 Chui, Derick 16 UNPAA-NJ 2:16.14 2:15.42 MEET
22 Kornacki, Richard 20 Big Cat-MA 1:57.21Y 2:15.43 MEET
23 Czaplicki, Zac 19 Mariners-CT 2:15.72 2:15.53 MEET
24 Robertson-Phillips, Zach 16 GTAC-MD 2:15.02 2:15.73 MEET
-------------------------------------------------------------------------
25 Dufek, Chris 20 CUBU-PV 1:53.67Y 2:16.14 MEET
26 Olson, Andrew 17 HD-AM 1:57.17Y 2:16.23 MEET
-------------------------------------------------------------------------
27 Kaemmerlen, Peter 21 FAST-NI 1:58.35Y 2:16.29 MEET
28 Brabson, Andy 17 Monocacy-MD 1:58.41Y 2:16.44 MEET
29 Melillo, Simone 16 CUBU-PV 2:15.42 2:16.45 MEET
30 Smiddy, Matt 18 UNAT-MA 2:12.24 2:16.53 MEET
31 Kustra, Stephen 17 Gpac-AM 2:15.37 2:16.57 MEET
32 Bulkley, Adam 17 North Baltimore-MD 2:15.84 2:16.81
33 Dunn, Michael 17 WRAT-CT 1:56.96Y 2:16.82
34 Guernsey III, David 18 Cat-CT 2:16.22 2:16.84
35 David, Ryan 17 Jersey Wahoos-MA 1:55.32Y 2:16.92
36 Rosenbluth, Josh 17 EEX-NJ 2:13.96 2:16.96
36 Knecht, Josef 16 RMSC-PV 1:59.19Y 2:16.96
38 Spath, Kevin 16 North Baltimore-MD 1:58.95Y 2:16.98
39 Eckel, Dan 18 MLAC-AM 2:16.46 2:16.99
40 Wills, Connor 16 North Baltimore-MD 2:14.06 2:17.12
41 Joyce, Michael 15 GCIT-MA 1:56.34Y 2:17.14
42 Zebley, Nico 18 North Baltimore-MD 2:14.56 2:17.38
43 Grimmett-Norris, Robert 16 CUBU-PV 2:16.55 2:17.41
44 Brady, Chris 17 Team Delaware-MA 1:54.59Y 2:17.51
45 Emory, Michael 22 CUBU-PV 2:14.54 2:17.85
46 Robinson, Dan 17 MLAC-AM 1:57.99Y 2:18.06
47 Kluge, Alexander 15 EMAC-MA 1:57.40Y 2:18.11
48 Dimarco, Tom 17 Atac-MA 1:57.44Y 2:18.12
49 Jackson, Steve 19 Tpit-AM 1:57.66Y 2:18.39
50 Koppel, P.J. 16 DST-MA 1:55.38Y 2:18.45
51 Sullivan, Michael 15 MAG-NE 1:59.10Y 2:18.48
52 Kuehne, Patrick 16 SVY-NJ 1:56.64Y 2:18.75
53 Park, Peter 15 Peddie-NJ 2:15.93 2:19.01
54 Swensen, Eric 19 JG-NJ 1:57.64Y 2:19.11
55 McElroy, Kyle 18 NJW-NJ 2:14.26 2:19.27
55 Lannan, Ross 21 Tpit-AM 1:59.01Y 2:19.27
57 Collier, David 18 Rac-MD 1:58.27Y 2:19.85
58 DeBiase, Joe 17 Jcc Sailfish-AM 1:58.73Y 2:20.02
59 Aasen, Gunnar 17 Jcc Sailfish-AM 1:58.57Y 2:20.19
60 Howard, Chris 18 Jersey Wahoos-MA 1:56.51Y 2:20.30
61 Berg, Kyle 17 MSC-MR 1:58.68Y 2:20.49
62 McCutcheon, Nate 20 Tpit-AM 1:58.07Y 2:20.63
63 Hayes, Tim 16 Atac-MA 2:16.25 2:20.65
64 Cox, Matt 16 Gaac-MA 1:58.34Y 2:20.86
65 Gallagher, Dan 17 FAST-NI 1:56.83Y 2:21.07
66 Reynolds, Adam 18 Gaac-MA 1:57.27Y 2:21.36
67 Guba, D.J. 19 MLAC-AM 1:59.05Y 2:21.42
68 Leath, Jeff 19 Tpit-AM 1:57.55Y 2:21.60
69 Gallagher, Liam 19 SVY-NJ 1:58.87Y 2:21.68
70 Moisiades, Spiros 16 GYWD-CT 1:57.33Y 2:21.76
71 Hopkins, Mike 18 DST-MA 2:15.06 2:21.91
72 Swenson, Steve 21 JG-NJ 1:58.93Y 2:22.12
73 Bartl, Stefan 18 MAG-NE 2:15.56 2:22.32
74 Fitzpatrick, Christopher 16 NJW-NJ 1:58.77Y 2:22.69
75 Vorpagel, Jon 18 WAC-VA 1:56.41Y 2:23.62
76 Monti, Benjamin 17 FAST-NI 1:58.93Y 2:24.96
77 Diggs, Keith 17 SDS-PV 1:56.38Y 2:25.43
78 Ferraro, Mike 21 SoNoCo-CT 2:15.98 2:27.05
-- Knopp, Cory 18 North Baltimore-MD 2:15.90 DQ
-- Work, Tobias 19 Ccsc-NE 2:10.59 SCR
-- Adams, Colt 20 UNRUT-NJ 2:13.48 SCR
-- Miller, Jeffery 17 Nova-VA 1:58.77Y SCR
-- Orellana, Miguel 17 RMSC-PV 1:57.09Y SCR
-- Meyer, Adam 17 RMSC-PV 2:13.54 SCR
-- Weldon, Scott 21 AquaHoyas-PV 1:57.63Y SCR
-- Weldon, Kirk 21 AquaHoyas-PV 2:15.96 SCR
Event 33 Women 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 4:20.11 7/26/2003 Curl-Burke Swim Club, CUBU-PV
Y Beller, H Sakamoto, M Newell, C Law
Sect 2 Meet: 2 4:20.08 7/27/2002 CUBU
Filak, Tanaka, Ullrich, Ertter
Sum National: N 4:23.61 7/24/2005 Curl-Burke Swim Club, CUBU -PV
M CHRISTENSEN, L PAYNE, E Verdin, C Law
4:25.49 NATS
4:30.49 OPEN
4:43.79 MEET
Meet Qualifying: 4:43.79
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 4:21.82 4:23.61NNATS
1) Christensen, Mei 16 2) Payne, Lindsay 22
3) Verdin, Emily 19 4) Law, Colleen 17
2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 'A' 4:25.52 4:24.49 NATS
1) D'Ambrosia, Janie 16 2) Clemens, Alison 16
3) Illescas, Jennifer 17 4) Staskiewicz, Sophie 16
3 Scarlet Aquatic Club-NJ 'A' 4:21.78 4:25.59 OPEN
1) Capparell, Meghan 18 2) Soni, Rebecca 18
3) Helmers, Kristina 17 4) Feltrin, Veronica 15
4 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 4:16.86 4:26.63 OPEN
1) Kucherich, Julia 13 2) King, Michele 17
3) Knapik, Ashley 16 4) Delp, Kristina 16
5 Long Island Aquatic Club-MR 'A' 4:28.55 4:28.41 OPEN
1) Festa, Natalia 16 2) Reitz, Kelly 20
3) Masterson, Keri 17 4) Fasano, Jackie 17
6 Schenectady Swim Club-AD 'A' 4:33.16 4:29.99 OPEN
1) Brooks, Karly 18 2) Borgolini, Briana 13
3) Catroppa, Aimee 17 4) Furman, Holly 16
7 Eastern Express-NJ 'A' 4:30.51 4:31.56 MEET
1) Leddy, Meghan 14 2) Iversen, Paige 17
3) Rossi, Nina 17 4) Kietlinski, Samantha 14
8 Nova of VA Aquatics-VA 'A' 4:23.80 4:32.43 MEET
1) White, Brielle 22 2) Mumper, Laura 22
3) Bennett, Elaine 21 4) Lewis, Jessica 19
9 Scarlet Aquatic Club-NJ 'B' 4:35.98 4:32.63 MEET
1) Sharkey, Renae 15 2) Lang, Melissa 13
3) Steenvoorden, Kristen 14 4) Steenvoorden, Ashley 14
10 Jewish Community Center Sailfi-AM 'A' 4:32.50 4:33.81 MEET
1) Callahan, Courtney 17 2) Orstein, Kaitlyn 19
3) Battle, Kelly 19 4) Sheetz, Caitlin 17
11 Williamsburg Aquatic Club-VA 'A' 4:33.78 4:37.29 MEET
1) Shanks, Lisa 15 2) Linkenauger, Anna 17
3) Holloway, Meaghan 14 4) Murphy, Kate 17
12 Machine Aquatics-PV 'A' 4:33.31 4:37.96 MEET
1) Parkhurst, Michelle 17 2) Wolla, Kristen 15
3) Kromer, Thea 15 4) Stiles, Madeline 15
13 SoNoCo Swim Club-CT 'A' 4:27.45 4:38.37 MEET
1) Brookman, Jess 21 2) Reinhard, Alyssa 15
3) Johnston, Ashley 20 4) Skroski, Kristen 19
14 Retriever Aquatic Club-MD 'A' 4:35.33 4:38.89 MEET
1) Stanislawska, Agnes 22 2) Gelb, Sam 14
3) Dean, Emily 15 4) Radcliffe, Brittany 15
15 Fairport Area Swim Team-NI 'A' 4:30.31 4:39.00 MEET
1) Groselle, Elizabeth 21 2) Shinton, Kelly 21
3) Weniger, Hailey 17 4) Fuqua, Marlys 17
16 Mt. Lebanon Aqua Club-AM 'A' 4:35.29 4:39.24 MEET
1) Hnat, Keli 18 2) Dinardo, Sara 19
3) Thomas, Annika 17 4) Walker, Margaret 13
17 Monocacy Aquatic Club-MD 'A' 4:08.04Y 4:39.60 MEET
1) Brabson, Laurel 15 2) Adams, Beth 13
3) Aichele, Allison 17 4) Meyer, Abby 16
18 Westport Weston Family Y-CT 'A' 3:42.24Y 4:39.90 MEET
1) Lee, Aurora 17 2) Bedson, Laura 16
3) Koss, Keenan 17 4) Smith, Anna 16
19 Greater Pittsburgh Aquatic Clu-AM 'A' 4:43.40 4:40.58 MEET
1) Szymanski, Genny 16 2) Szymanski, Anna 14
3) Shuba, Andrea 14 4) Russell, Lauren 17
20 Bethel Park Recreation-AM 'A' 4:37.78 4:40.80 MEET
1) Brackett, Charlotte 15 2) Dunleavy, Sarah 15
3) Sweeney, Kaitlyn 15 4) Bower, Chelsey 17
21 Qdd Swim Team-VA 'A' 4:40.15 4:41.60 MEET
1) Ameen, Sarah 17 2) White, Courtney 17
3) Kalnins, Dana 14 4) Alles, Courtney 17
22 Star Swimming-NI 'A' 4:07.27Y 4:41.71 MEET
1) Steger, Mackenzie 19 2) Carson, Sheila 17
3) Marchese, Lauren 13 4) Deren, Jordan 16
23 Shawmut Aquatic Club-NE 'A' 4:35.10 4:42.65 MEET
1) Walterman, Elena 15 2) Colling, Meaghan 19
3) Kearns, Jill 15 4) Colling, Caitlin 19
24 Town Of Tonawanda Titans-NI 'A' 4:40.27 4:42.77 MEET
1) Oliveri, Cassondra 19 2) Clay, Eleanor 15
3) Palma, Sam 16 4) Dockstader, Alexandra 16
25 Emmaus Aquatic Club-MA 'A' 4:39.08 4:42.89 MEET
1) Leahey, Kelly 17 2) Oxley, Morgan 14
3) Fischer, Erin 16 4) LaRussa, Cassy 18
26 Sea Devil Swimming-PV 'A' 4:36.26 4:43.10 MEET
1) Herrmann, Laura 17 2) McDonnell, Katherine 17
3) McKenzie, Heather 17 4) Danner, Ashley 14
27 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 'B' 4:38.10 4:43.24 MEET
1) Clemens, Clare 19 2) Healey, Vivian 17
3) Wollner, Margaret 17 4) Willeboordse, Fall 39
28 Atlantis Aquatic Club-MA 'A' 4:35.32 4:43.32 MEET
1) Scott, Danielle 16 2) Clark, Emily 13
3) Guro, Jessica 13 4) Brezinsky, Julie 16
29 New Jersey Wave-NJ 'A' 4:43.76 4:45.34
1) Cervone, Victoria 14 2) Smith, Allison 17
3) Bouton, Kimberly 17 4) Zagroba, Catherine 14
30 Hopkins Mariner Swim Team-CT 'A' 4:38.96 4:45.43
1) Crane, Eryn 17 2) Pacelli, Summer 16
3) Sherman, Lindsay 17 4) Cohan, Elizabeth 15
31 Cat-CT 'A' 4:07.52Y 4:45.84
1) Crowley, Jaime 21 2) Crowley, Erin 17
3) Kesses, Kasey 18 4) Wargo, Kate 16
32 Lancaster Aquatic Club-MA 'A' 4:03.95Y 4:46.61
1) Mullican, Kelly 16 2) McAdoo, Amanda 16
3) Bertoli, Brittany 18 4) Sindall, Lauren 17
33 Town Of Tonawanda Titans-NI 'B' 4:03.15Y 4:46.68
1) Powalski, Laura 17 2) Marcotte, Julie 21
3) English, Jackie 21 4) Lewis, Natalie 15
34 Bay and Ocean State Squids-NE 'B' 4:43.12 4:48.27
1) Ramsey, Ellen 16 2) Seltzer, Danielle 18
3) Simmons, Kaia 13 4) Sutliff, Emily 16
35 SoNoCo Swim Club-CT 'B' 4:36.76 4:50.70
1) Loomis, Katie 15 2) Rodriguez-Lapman, Melanie 16
3) Sundel, Emily 16 4) Mathieu, Alicia 13
36 Fairland Aquatics S.T.-PV 'A' 4:10.61Y 4:57.40
1) Lidd, Stephanie 16 2) Frantz, Molly 17
3) Glasser, Rachel 16 4) Stevens, Allie 18
37 Argo Aquatics-MA 'A' 4:08.97Y 5:02.23
1) Baran, Caroline 17 2) Jackson, Olivia 17
3) Page, Shiloh 16 4) Plucinsky, Michelle 18
-- Long Island Aquatic Club-MR 'B' 4:30.13 DQ
1) Skelos, Daphne 17 2) Kempton, Kristalynn 18
3) Vessa, Gabrielle 15 4) Brodt, Christina 16
-- Bay and Ocean State Squids-NE 'A' 4:38.49 DQ
1) Spinazzola, Chiara 14 2) Huber, Caroline 15
3) Woodward, Lindsay 19 4) Kaufmann, Christine 16
-- Delaware Swim Team-MA 'A' 4:32.44 SCR
-- Germantown Academy Aquatic Clu-MA 'A' 4:34.29 SCR
-- Badger Swim Club-MR 'A' 4:29.70 SCR
-- Cape Cod Swim Club-NE 'A' 4:06.15Y SCR
-- Jersey Wahoos Swim Club-MA 'A' 4:41.94 SCR
-- Team Pittsburgh-AM 'A' 4:36.22 SCR
Event 34 Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Sect 1 Meet: 1 3:56.36 7/26/2003 Jersey Wahoos Swim Club, JW-MA
K Weiner, G Parker, C Cantwell, M Campbell
Sect 2 Meet: 2 3:49.19 7/27/2002 CUBU
Liscinsky, Moses, Valdivieso, Brado
Sum National: N 3:55.69
3:55.69 NATS
4:01.19 OPEN
4:16.09 MEET
Meet Qualifying: 4:16.09
Team Seed Finals
===============================================================================
1 SoNoCo Swim Club-CT 'A' 3:58.82 3:56.79 OPEN
1) Neville, Greg 19 2) Rathgeber, Geoff 19
3) Alexandre, Jules 18 4) Jones, Brett 19
2 Scarlet Aquatic Club-NJ 'A' 4:06.56 4:00.64 OPEN
1) Sharkey, Brian 21 2) King, Andrew 16
3) Hirniak, Stefan 20 4) Savulich, Bobby 17
3 Nova of VA Aquatics-VA 'A' 4:04.69 4:01.37 MEET
1) Imboden, Greg 21 2) Berg, Ryan 21
3) Beaulieu, Elliott 20 4) Brown, Gaites 15
4 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:47.87 4:04.26 MEET
1) Wills, Connor 16 2) Hills, Richard 15
3) Knopp, Cory 18 4) Pallace, Drew 17
5 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:59.27 4:05.33 MEET
1) Dufek, Chris 20 2) Melillo, Simone 16
3) Grimmett-Norris, Robert 16 4) Cunningham, Jesse 14
6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 'A' 4:10.75 4:05.86 MEET
1) Neuwirth, Ben 21 2) Borger, Brian 17
3) Wollner, Samuel 20 4) Liang, Truman 16
7 SoNoCo Swim Club-CT 'B' 4:08.57 4:07.29 MEET
1) Garaffa Jr., Dan 20 2) Bradley, Sam 15
3) Ferraro, Mike 21 4) Ferreira, Chris 19
8 Jewish Community Center Sailfi-AM 'A' 4:07.15 4:07.70 MEET
1) Seiferth, Mike 16 2) Taccone, Drew 17
3) Toomey, Ray 17 4) DeBiase, Joe 17
9 SwimQuest-VA 'A' 4:08.81 4:08.08 MEET
1) Beard, Scott 18 2) Huss, Jonathan 17
3) Bailey, Michael 19 4) Kane, Matthew 19
10 Long Island Aquatic Club-MR 'A' 4:09.65 4:08.10 MEET
1) Smith, Bobby 16 2) Dent, Rog 16
3) Yate, Jasper 16 4) O'Neill, Tom 15
11 Greater Pittsburgh Aquatic Clu-AM 'A' 4:14.02 4:08.84 MEET
1) Borland, Kegan 17 2) Kustra, Stephen 17
3) Hazlett, Seth 18 4) Zaydak, Andrew 17
12 Chesapeake Bay Aquatic CL-MD 'A' 4:14.67 4:09.36 MEET
1) Skrabacz, Eric 19 2) Ruefle, Trey 21
3) Pinno, Eric 17 4) Kitner, John 17
13 Eastern Express-NJ 'A' 4:10.59 4:10.16 MEET
1) Rosenbluth, Josh 17 2) Hand, Peter 18
3) Hullings, Brandon 15 4) Honore, Brian 17
14 Schenectady Swim Club-AD 'A' 4:03.04 4:11.85 MEET
1) Maki, Bruce 17 2) Manor, Rob 18
3) Neuber, Matthew 19 4) Kalish, Alexander 16
15 Fairport Area Swim Team-NI 'B' 4:12.90 4:13.04 MEET
1) Kaemmerlen, Jeff 18 2) Fisher, Jake 16
3) Gallagher, Dan 17 4) Henahan, Pat 17
16 Emmaus Aquatic Club-MA 'A' 4:15.16 4:13.45 MEET
1) Kluge, Alexander 15 2) Rae-Grant, George 17
3) Boyle, Ryan 17 4) Wehrman, Matt 16
17 Bay and Ocean State Squids-NE 'A' 3:36.49Y 4:14.61 MEET
1) Buhler, Peter 15 2) Hooper, William 15
3) Rasin, Arkady 18 4) Fee, James 17
18 Retriever Aquatic Club-MD 'A' 4:15.72 4:14.71 MEET
1) Zimonjic, Zima 23 2) Collier, David 18
3) Szabo, Geza 22 4) Ziegler, Trevor 17
19 Atlantis Aquatic Club-MA 'A' 4:11.91 4:15.39 MEET
1) McCarthy, Kevin 15 2) Hayes, Tim 16
3) Shoemaker, Kyle 16 4) Dimarco, Tom 17
20 Old Dominion Aquatic Club-VA 'A' 4:13.84 4:15.61 MEET
1) Balderston, Matthew 19 2) Law, Jordy 16
3) Miltner, Charlie 17 4) Parrish, Geoff 17
21 Machine Aquatics-PV 'A' 4:12.85 4:16.11
1) Frantz, Scott 17 2) Tomajczyk, Ryan 15
3) Mims, Hunter 17 4) Holmes, Zach 17
22 Somerset Valley YMCA-NJ 'A' 3:36.87Y 4:16.50
1) Benigno, John 17 2) Kuehne, Patrick 16
3) Gallagher, Liam 19 4) Gallagher, Kevin 17
23 Williamsburg Aquatic Club-VA 'A' 4:10.39 4:18.72
1) Kammer, Kyle 18 2) Vorpagel, Jon 18
3) Baumler, Matthew 14 4) Carlson, David 17
24 Star Swimming-NI 'A' 4:14.31 4:19.50
1) Hogan, Chris 17 2) Otto, Caleb 17
3) Ernst, Kevin 17 4) Miller, Jamie 21
25 Town Of Tonawanda Titans-NI 'A' 3:42.89Y 4:19.94
1) Donnarumma, Dan 16 2) Szyprowski, Mike 24
3) Wiese, Mike 21 4) Rogers, Drew 16
26 Shawmut Aquatic Club-NE 'A' NT 4:20.76
1) Bhamla, Ayaas 16 2) Yamada, Kevin 16
3) Brooks, Justin 17 4) Sementelli, Joseph 19
27 Bay and Ocean State Squids-NE 'B' 3:41.77Y 4:34.68
1) Bonte, Benjamin 18 2) Bailey, Robert 15
3) Szargowicz, Tim 16 4) Kimball, Don 19
-- Newburgh Sharks-MR 'A' 3:34.35Y DQ
1) Coombs, Justin 17 2) Gartman, David 16
3) Morgan, Geoffrey 17 4) Coombs, Ryan 17
-- Mt. Lebanon Aqua Club-AM 'A' 4:14.23 DQ
1) Robinson, Dan 17 2) Eckel, Dan 18
3) Rabinek, Trey 18 4) Quirk, Daniel 18
-- Fairport Area Swim Team-NI 'A' 3:59.29 DQ
1) Henahan, Ricky 15 2) Danner, Gregory 24
3) Wood, Jeff 18 4) Kaemmerlen, Peter 21
-- Jewish Community Center Sailfi-AM 'B' 4:08.86 SCR
-- Shawmut Aquatic Club-NE 'B' NT SCR
-- Badger Swim Club-MR 'A' 4:07.60 SCR
-- Cape Cod Swim Club-NE 'A' 3:42.50Y SCR
-- Sea Devil Swimming-PV 'A' 4:14.81 SCR
-- Jersey Wahoos Swim Club-MA 'A' 4:06.75 SCR
-- Team Pittsburgh-AM 'A' 4:13.16 SCR