9/30/2004 - 10/1/2004
Austin, Texas, USA
Licensed to U. of Texas/Longhorn Aquatics Hy-Tek's Meet Manager
IAM/IAW Orange and White 2004 - 9/30/2004 to 10/1/2004
Results
Event 3 Women 400 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Ferritto, Elaine WHITE 4:22.17 9
28.77 1:00.67 1:33.53 2:06.10 2:44.34 3:22.76 3:53.18 4:22.17
2 Galloway, Julie A WHITE 4:22.36 4
28.56 1:00.68 1:36.13 2:10.74 2:46.85 3:23.64 3:53.64 4:22.36
3 Schuknecht, Alisa ORANG 4:22.42 3
29.37 1:01.78 1:35.69 2:09.12 2:46.79 3:23.93 3:53.61 4:22.42
4 Garrett, Macie ORANG 4:25.88 2
29.19 1:01.20 1:35.27 2:08.65 2:47.11 3:26.89 3:56.54 4:25.88
5 Anderson, Stephanie WHITE 4:29.47 1
28.73 1:00.86 1:34.77 2:08.98 2:48.55 3:28.48 3:58.80 4:29.47
6 Avilla, Leah ORANG 4:32.48
29.90 1:02.99 1:38.19 2:13.74 2:51.12 3:29.16 4:00.72 4:32.48
Event 5 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Orange 'B' 1:42.92 11
1) Voyles, Lindsey 2) Schuknecht, Alisa
3) Wehrmann, Erin 4) Molina, Michelle
25.99 54.54 1:19.70 1:42.92
2 White 'A' 1:44.95 4
1) MacManus, Diana 2) Hemmerle, Tracey
3) Robinson, Katie 4) Faulkner, Jaclyn
26.70 56.39 1:21.51 1:44.95
Event 6 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Orange 'B' 1:30.70 11
23.48 48.60 1:10.67 1:30.70
2 White 'A' 1:31.45 4
23.93 49.57 1:11.09 1:31.45
3 Orange 'A' 1:34.95 2
24.73 51.34 1:13.69 1:34.95
4 Orange 'C' x1:39.44
25.27 54.44 1:17.72 1:39.44
Event 7 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Siminski, Kristin ORANG 1:49.41 9
19.73 1:49.41
2 Wycliffe, Elizabeth WHITE 1:49.62 4
20.01 1:49.62
3 Humphries, Kaela ORANG 1:52.34 3
21.86 1:52.34
4 Anderson, Stephanie WHITE 1:53.42 2
22.97 1:53.42
5 Huang, Delia ORANG 1:53.80 1
22.45 1:53.80
6 MacLeish, Kristina WHITE 1:54.79
22.81 1:54.79
7 Nath, Paige ORANG x1:55.44
23.84 1:55.44
8 Lawrence, Amanda WHITE x1:55.85
24.04 1:55.85
Event 8 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McGinnis, Matthew WHITE 1:39.53 9
23.53 48.85 1:14.19 1:39.53
2 Weber-Gale, Garrett WHITE 1:39.84 4
22.83 48.18 1:14.04 1:39.84
3 McDermott, Caleb ORANG 1:40.51 3
23.31 48.50 1:14.51 1:40.51
4 Nabors, John ORANG 1:43.59 2
23.90 50.47 1:17.11 1:43.59
5 Kevorkian, Aram WHITE 1:44.00 1
24.05 50.06 1:17.12 1:44.00
6 Donaldson, David ORANG 1:45.09
24.16 50.66 1:17.85 1:45.09
7 Copple, Blake WHITE x1:46.52
24.73 51.42 1:18.94 1:46.52
Event 9 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McGregory, Hayley ORANG 55.83 9
27.17 55.83
2 Brown, Connie ORANG 57.53 4
28.01 57.53
3 Voyles, Lindsey ORANG 57.60 3
28.28 57.60
4 Ferritto, Elaine WHITE 57.79 2
28.47 57.79
5 MacManus, Diana WHITE 58.15 1
28.34 58.15
Event 10 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Rohleder, Daniel ORANG 51.02 9
24.75 51.02
2 Davidson, Andrew ORANG 51.26 4
25.60 51.26
3 Sacco, Thomas WHITE 51.57 3
25.57 51.57
4 Gaffney, Colin WHITE 52.93 2
26.34 52.93
5 Seitz, Christopher WHITE 52.99 1
25.82 52.99
6 Patterson, John ORANG 53.55
26.85 53.55
Event 11 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Tinnon, Elizabeth ORANG 1:01.94 9
29.28 1:01.94
2 Hemmerle, Tracey WHITE 1:04.31 4
30.64 1:04.31
3 Avilla, Leah ORANG 1:05.72 3
30.82 1:05.72
4 Lawrence, Amanda WHITE 1:07.55 2
32.06 1:07.55
Event 12 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Schurr, Christian WHITE 56.83 9
27.24 56.83
2 Molnar, Matt ORANG 57.76 4
27.14 57.76
3 Lowe, Matthew ORANG 58.07 3
27.43 58.07
4 Robbins, Cliff ORANG 1:02.17 2
29.45 1:02.17
5 Kendrick, Rainer WHITE 1:13.23 1
34.01 1:13.23
Event 13 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Robinson, Katie WHITE 2:02.42 9
27.17 58.12 1:29.83 2:02.42
2 Hoffman, Elizabeth WHITE 2:03.97 4
29.16 1:00.65 1:32.39 2:03.97
3 Galloway, Julie A WHITE 2:05.15 3
28.72 1:00.51 1:32.58 2:05.15
4 Garrett, Macie ORANG 2:07.14 2
29.85 1:01.67 1:34.45 2:07.14
5 Schuknecht, Alisa ORANG 2:07.52 1
29.29 1:01.87 1:34.81 2:07.52
6 Wehrmann, Erin ORANG 2:07.82
28.78 1:01.04 1:34.61 2:07.82
7 Razo, Ashley ORANG x2:09.15
29.52 1:02.26 1:36.00 2:09.15
8 MacLeish, Kristina WHITE x2:11.95
29.40 1:02.46 1:36.39 2:11.95
Event 14 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Nathan WHITE 1:52.30 9
25.49 55.10 1:24.49 1:52.30
2 Kendrick, Rainer WHITE 1:53.48 4
26.08 55.05 1:24.25 1:53.48
3 Rourke, Damon WHITE 1:54.28 3
26.16 55.16 1:24.70 1:54.28
4 Riley, Sean ORANG 1:56.19 2
25.68 55.09 1:25.66 1:56.19
5 Kelley, Wade ORANG 1:57.37 1
26.21 55.74 1:26.23 1:57.37
6 Magruder, Agustin ORANG 1:57.64
26.01 55.68 1:26.04 1:57.64
Event 15 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Wanezek, Sarah WHITE 23.72 9
2 Siminski, Kristin ORANG 23.90 4
3 Brown, Connie ORANG 24.03 3
4 Faulkner, Jaclyn WHITE 24.06 2
5 Robbins, Jennifer WHITE 24.54 1
6 Molina, Michelle ORANG 24.94
7 Wehrmann, Erin ORANG x25.79
Event 16 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 O'Halloran, Tyler ORANG 20.93 9
2 DiToro, Daniel WHITE 21.53 4
3 Harris, Jeremy WHITE 21.63 3
4 McAnally, Austin WHITE 21.66 2
5 Pritchett, Poston ORANG 21.79 1
6 Molnar, Matt ORANG 22.82
7 Sarosdy, William WHITE x23.68
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Siminski, Kristin ORANG 51.53 9
25.39 51.53
2 Wanezek, Sarah WHITE 51.55 4
25.21 51.55
3 Faulkner, Jaclyn WHITE 52.01 3
25.47 52.01
4 Brown, Connie ORANG 52.86 2
26.04 52.86
5 Molina, Michelle ORANG 53.03 1
25.58 53.03
6 Huang, Delia ORANG x54.03
26.43 54.03
7 Robbins, Jennifer WHITE 54.53
26.10 54.53
Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Weber-Gale, Garrett WHITE 46.05 9
22.01 46.05
2 Seitz, Christopher WHITE 46.88 4
22.87 46.88
3 O'Halloran, Tyler ORANG 47.01 3
23.15 47.01
4 Harris, Jeremy WHITE 47.27 2
22.69 47.27
5 McAnally, Austin WHITE x47.30
23.03 47.30
6 Donaldson, David ORANG 47.80 1
22.98 47.80
7 Pritchett, Poston ORANG 48.08
22.91 48.08
Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Wycliffe, Elizabeth WHITE 1:59.30 9
29.35 59.45 1:29.71 1:59.30
2 Humphries, Kaela ORANG 2:03.96 4
30.44 1:01.45 1:33.14 2:03.96
3 Voyles, Lindsey ORANG 2:04.41 3
29.47 1:00.73 1:32.62 2:04.41
4 MacManus, Diana WHITE 2:06.25 2
30.03 1:01.24 1:33.74 2:06.25
Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Nathan WHITE 1:49.59 9
26.90 55.35 1:24.03 1:49.59
2 McDermott, Caleb ORANG 1:50.80 4
26.40 54.72 1:23.18 1:50.80
3 McGinnis, Matthew WHITE 1:50.98 3
26.71 55.04 1:23.16 1:50.98
4 Gaffney, Colin WHITE 1:54.47 2
28.08 57.90 1:26.46 1:54.47
5 Patterson, John ORANG 1:56.23 1
27.79 57.30 1:27.14 1:56.23
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Tinnon, Elizabeth ORANG 2:16.13 9
30.50 1:04.93 1:40.74 2:16.13
2 Hemmerle, Tracey WHITE 2:17.17 4
31.33 1:06.17 1:41.97 2:17.17
3 Nath, Paige ORANG 2:25.21 3
33.27 1:10.29 1:47.70 2:25.21
4 Avilla, Leah ORANG 2:26.20 2
33.29 1:09.99 1:48.10 2:26.20
5 Lawrence, Amanda WHITE 2:28.62 1
34.06 1:11.73 1:50.08 2:28.62
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Schurr, Christian WHITE 2:05.86 9
28.64 1:00.72 1:33.50 2:05.86
2 Kahn, David ORANG 2:08.61 4
29.31 1:01.72 1:34.73 2:08.61
3 Lowe, Matthew ORANG 2:11.30 3
29.23 1:01.79 1:36.01 2:11.30
4 Molnar, Matt ORANG 2:14.49 2
29.72 1:03.46 1:38.30 2:14.49
5 Spann, Austin ORANG x2:15.10
30.70 1:04.74 1:39.65 2:15.10
6 Gaffney, Colin WHITE 2:51.15 1
36.50 1:20.38 2:06.11 2:51.15
Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Garrett, Macie ORANG 4:53.76 9
27.88 57.42 1:27.21 1:56.89 2:26.66 2:56.24 3:26.14 3:55.73
4:25.07 4:53.76
2 Hoffman, Elizabeth WHITE 4:54.49 4
27.87 57.43 1:27.65 1:57.76 2:27.40 2:57.23 3:26.87 3:56.79
4:26.30 4:54.49
3 Anderson, Stephanie WHITE 4:59.04 3
27.45 57.18 1:27.54 1:58.18 2:28.84 2:59.17 3:29.31 3:59.25
4:28.88 4:59.04
4 Huang, Delia ORANG 5:01.14 2
27.90 57.77 1:28.13 1:58.78 2:29.53 3:00.38 3:31.09 4:01.49
4:31.76 5:01.14
5 MacLeish, Kristina WHITE 5:04.60 1
28.33 58.04 1:28.29 1:58.81 2:29.70 3:00.33 3:31.21 4:02.35
4:33.64 5:04.60
Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McGinnis, Matthew WHITE 4:37.55 9
25.87 53.92 1:22.29 1:51.08 2:19.81 2:48.47 3:16.36 3:43.57
4:10.77 4:37.55
2 Kevorkian, Aram WHITE 4:40.73 4
25.32 53.06 1:21.13 1:49.84 2:18.70 2:47.66 3:16.29 3:45.00
4:13.37 4:40.73
3 Nabors, John ORANG 4:43.37 3
26.35 55.17 1:24.16 1:53.32 2:22.40 2:50.58 3:18.48 3:47.16
4:15.34 4:43.37
4 McDermott, Caleb ORANG 4:46.91 2
25.71 54.04 1:22.32 1:51.33 2:20.08 2:49.02 3:17.69 3:47.07
4:17.04 4:46.91
5 Copple, Blake WHITE 4:48.92 1
26.09 55.15 1:24.36 1:53.71 2:23.12 2:52.73 3:22.38 3:51.65
4:20.49 4:48.92
6 Kelley, Wade ORANG 4:52.34
26.17 54.57 1:24.20 1:54.62 2:24.66 2:54.25 3:23.86 3:53.36
4:23.01 4:52.34
Event 25 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Wanezek, Sarah WHITE 56.49 9
26.21 56.49
2 Robinson, Katie WHITE 56.69 4
26.88 56.69
3 Wehrmann, Erin ORANG 57.64 3
27.01 57.64
4 Razo, Ashley ORANG 57.91 2
27.44 57.91
5 Nath, Paige ORANG 58.60 1
27.44 58.60
6 Robbins, Jennifer WHITE 59.14
27.47 59.14
7 Molina, Michelle ORANG x1:00.20
28.11 1:00.20
Event 26 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 DiToro, Daniel WHITE 50.08 9
23.88 50.08
2 McDermott, Caleb ORANG 50.39 4
23.66 50.39
3 O'Halloran, Tyler ORANG 51.31 3
24.43 51.31
4 Rourke, Damon WHITE 52.03 2
24.52 52.03
5 Davidson, Andrew ORANG 52.19 1
24.77 52.19
6 Robbins, Cliff ORANG x52.44
24.56 52.44
7 Harris, Jeremy WHITE 53.94
25.24 53.94
8 Magruder, Agustin ORANG x54.11
25.47 54.11
Event 27 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Humphries, Kaela ORANG 2:03.93 9
27.81 59.86 1:36.06 2:03.93
2 Wycliffe, Elizabeth WHITE 2:04.75 4
27.78 58.44 1:35.98 2:04.75
3 Galloway, Julie A WHITE 2:06.19 3
28.07 1:01.81 1:37.40 2:06.19
4 Voyles, Lindsey ORANG 2:06.32 2
28.01 59.77 1:36.70 2:06.32
5 Schuknecht, Alisa ORANG 2:07.87 1
28.57 1:01.98 1:38.68 2:07.87
6 Ferritto, Elaine WHITE 2:08.07
27.87 59.35 1:37.96 2:08.07
7 Tinnon, Elizabeth ORANG x2:08.38
28.22 1:03.45 1:38.54 2:08.38
Event 28 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Kahn, David ORANG 1:54.37 9
25.72 54.47 1:27.49 1:54.37
2 Kendrick, Rainer WHITE 1:54.63 4
24.42 53.79 1:28.10 1:54.63
3 O'Brien, Nathan WHITE 1:56.09 3
26.59 56.77 1:30.91 1:56.09
4 Riley, Sean ORANG 1:56.16 2
24.64 55.81 1:29.53 1:56.16
5 Donaldson, David ORANG 1:56.74 1
25.08 55.25 1:29.85 1:56.74
6 Sacco, Thomas WHITE 1:57.70
25.44 54.90 1:31.18 1:57.70
7 Spann, Austin ORANG x2:03.12
26.86 57.96 1:33.15 2:03.12
Event 29 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 White 'B' 1:35.35 11
1) Wycliffe, Elizabeth 2) Ferritto, Elaine
3) MacManus, Diana 4) Lawrence, Amanda
24.25 47.58 1:12.13 1:35.35
2 Orange 'A' 1:35.69 4
1) Siminski, Kristin 2) Razo, Ashley
3) McGregory, Hayley 4) Nath, Paige
24.58 48.05 1:11.86 1:35.69
Event 30 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Orange 'C' 1:24.71 11
21.64 42.97 1:04.17 1:24.71
2 White 'B' 1:24.87 4
21.43 42.53 1:03.93 1:24.87
3 White 'C' 1:26.43 2
21.60 42.44 1:04.41 1:26.43
4 Orange 'B' 1:28.23
22.37 44.99 59.30 1:28.23
5 Orange 'D' x1:29.57
23.36 45.48 1:07.35 1:29.57
6 White 'A' x1:33.97
22.75 44.73 1:06.64 1:33.97
7 Orange 'A' x1:35.62
22.78 46.14 1:10.82 1:35.62
Event 31 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Maxwell, Monica WHITE 179.62 9
2 Bunting, Ali ORANG 177.97 4
Event 32 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bisordi, Matt ORANG 225.07 9
2 Smith, Brian WHITE 194.85 4
Event 33 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bunting, Ali ORANG 228.97 9
2 Maxwell, Monica WHITE 212.25 4
Event 34 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bisordi, Matt ORANG 258.00 9
2 Smith, Brian WHITE 237.82