11/25/2004 - 11/28/2004
Calgary, Alberta, Canada
2004 Canadian Open & Short Course Nationals - 11/25/2004 to 11/28/2004
Sanction #: AB 1372
Event 21 Women 200 SC Meter Fly
=========================================================================
Meet Qualifying: 2:20.54
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Lacroix, Audry 21 MONTREAL 2:13.39 2:12.35 942 50
30.08 1:03.52 (33.44)
1:37.59 (34.07) 2:12.35 (34.76)
2 Downing, Macken 18 UVIC-PCSA 2:17.67 2:14.05 916 30
30.35 1:04.37 (34.02)
1:38.74 (34.37) 2:14.05 (35.31)
3 Burgoyne, Carri 22 UC SWIM CLUB 2:17.43 2:14.47 910 20
30.36 1:04.23 (33.87)
1:38.85 (34.62) 2:14.47 (35.62)
4 Sui, Vicky 19 SIMON FRASER 2:17.18 2:16.36 882 15
30.44 1:04.43 (33.99)
1:39.55 (35.12) 2:16.36 (36.81)
5 Lachance-Fortin 19 ROUGE ET OR 2:18.29 2:17.99 858 14
30.63 1:05.28 (34.65)
1:40.88 (35.60) 2:17.99 (37.11)
6 Brankovsky, Jen 22 U AT BUFFALO 2:18.30 2:18.23 855 13
30.19 1:04.38 (34.19)
1:40.80 (36.42) 2:18.23 (37.43)
7 Kabesh, Kim 17 SILVER TIDE 2:18.52 2:18.43 852 12
30.97 1:05.88 (34.91)
1:42.06 (36.18) 2:18.43 (36.37)
8 Alroubaie, Sara 23 MANITOBA MARLINS 2:20.39 2:19.64 834 11
30.53 1:05.47 (34.94)
1:41.50 (36.03) 2:19.64 (38.14)
=== B - Final ===
9 Roy L'Ecuyer, C 20 MUSTANG BOUCHERV 2:21.64 2:16.70 877 9
30.03 1:04.55 (34.52)
1:39.93 (35.38) 2:16.70 (36.77)
10 Balazs, Zsofi 14 TORONTO ALL STAR 2:21.65 2:18.38 853 7
30.40 1:05.28 (34.88)
1:42.49 (37.21) 2:18.38 (35.89)
11 Savard, Audrey 19 BEAUPORT 2:20.51 2:19.44 837 6
31.93 1:07.68 (35.75)
1:43.25 (35.57) 2:19.44 (36.19)
12 Bernier, Joanie 20 MONTREAL 2:21.14 2:19.59 835 5
31.79 1:06.93 (35.14)
1:43.39 (36.46) 2:19.59 (36.20)
Event 22 Men 200 SC Meter Fly
=========================================================================
Meet Qualifying: 2:06.40
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Jacks, Jesse 22 UVIC-PCSA 2:04.63 2:01.83 906 50
27.47 58.26 (30.79)
1:29.70 (31.44) 2:01.83 (32.13)
2 Schjott, Jonath 23 UC SWIM CLUB 2:04.21 2:02.37 897 30
27.85 58.75 (30.90)
1:30.23 (31.48) 2:02.37 (32.14)
3 Hyder, Cameron 22 UC SWIM CLUB 2:04.51 2:04.16 868 20
27.59 58.86 (31.27)
1:31.19 (32.33) 2:04.16 (32.97)
4 Blouin, Jonatha 15 CSQ 2:04.68 2:04.42 864 15
27.52 59.05 (31.53)
1:31.39 (32.34) 2:04.42 (33.03)
5 Drolet, Philipp 18 ELITE/UBCT 2:05.66 2:04.90 856 14
28.41 59.94 (31.53)
1:32.11 (32.17) 2:04.90 (32.79)
6 Vanderkam, Brad 21 LONDON 2:05.93 2:04.92 856 13
27.61 59.43 (31.82)
1:31.70 (32.27) 2:04.92 (33.22)
7 Babi, Endi 16 ETOBICOKE 2:05.60 2:05.62 845 12
27.70 59.33 (31.63)
1:32.28 (32.95) 2:05.62 (33.34)
8 Senecal, Thomas 20 NEWMARKET/UBCT 2:04.93 2:06.27 834 11
27.59 59.11 (31.52)
1:31.90 (32.79) 2:06.27 (34.37)
=== B - Final ===
9 Ng, Callum 19 UBC DOLPHINS/UBC 2:07.05 2:02.87 889 9
27.90 59.34 (31.44)
1:31.32 (31.98) 2:02.87 (31.55)
10 Murray, Chad 23 UC SWIM CLUB 2:06.55 2:05.54 846 7
27.27 58.73 (31.46)
1:31.50 (32.77) 2:05.54 (34.04)
Event 23 Women 200 SC Meter Breast
=========================================================================
Meet Qualifying: 2:38.61
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Stoody, Kathlee 22 SIMON FRASER 2:32.33 2:28.10 961 50
34.60 1:12.62 (38.02)
1:50.26 (37.64) 2:28.10 (37.84)
2 Van Oosten, Lau 26 UC SWIM CLUB 2:31.48 2:28.24 959 30
33.76 1:11.85 (38.09)
1:50.95 (39.10) 2:28.24 (37.29)
3 Pierse, Hanna 16 EDMONTON KEYANO 2:32.67 2:30.46 929 20
35.30 1:13.43 (38.13)
1:52.23 (38.80) 2:30.46 (38.23)
4 Petelski, Chris 26 UVIC-PCSA 2:32.41 2:31.89 910 15
34.71 1:12.82 (38.11)
1:52.08 (39.26) 2:31.89 (39.81)
5 Rich, Whitney 16 LONDON 2:34.55 2:32.92 897 14
34.01 1:11.93 (37.92)
1:51.17 (39.24) 2:32.92 (41.75)
6 Tyler, Jillian 16 CASCADE 2:35.49 2:33.51 889 13
35.39 1:14.19 (38.80)
1:53.10 (38.91) 2:33.51 (40.41)
7 McKinnon, Sabri 15 BEAUPORT 2:36.49 2:35.58 862 12
35.70 1:14.72 (39.02)
1:54.82 (40.10) 2:35.58 (40.76)
8 Johnson, Haylee 18 UBC DOLPHINS/UBC 2:36.57 2:35.61 862 11
35.25 1:14.83 (39.58)
1:55.04 (40.21) 2:35.61 (40.57)
=== B - Final ===
9 Spooner, Emma 21 UC SWIM CLUB 2:36.91 2:34.72 873 9
35.77 1:14.95 (39.18)
1:54.45 (39.50) 2:34.72 (40.27)
10 Edgecumbe, Marc 20 U OF LETHBRIDGE 2:38.00 2:35.50 863 7
35.62 1:14.97 (39.35)
1:55.15 (40.18) 2:35.50 (40.35)
11 Crevier, Genevi 16 SAMAK 2:37.89 2:35.53 863 6
35.40 1:14.64 (39.24)
1:54.90 (40.26) 2:35.53 (40.63)
12 Ratelle, Marie- 18 MÉGOPHIAS 2:37.47 2:36.06 856 5
36.24 1:16.31 (40.07)
1:56.19 (39.88) 2:36.06 (39.87)
13 Labbett, Kimmi 17 TORONTO ALL STAR 2:36.65 2:37.04 843 4
36.23 1:16.23 (40.00)
1:56.57 (40.34) 2:37.04 (40.47)
14 Hirsch, Kim 19 UC SWIM CLUB 2:38.61 2:37.66 836 3
35.98 1:16.05 (40.07)
1:57.06 (41.01) 2:37.66 (40.60)
Event 24 Men 200 SC Meter Breast
=========================================================================
Meet Qualifying: 2:21.61
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Huang, Matthew 20 UBC DOLPHINS/UBC 2:18.03 2:14.78 951 50
30.20 1:03.89 (33.69)
1:38.42 (34.53) 2:14.78 (36.36)
2 Mains, Matt 23 ROW 2:20.07 2:15.71 937 30
31.83 1:06.41 (34.58)
1:40.67 (34.26) 2:15.71 (35.04)
3 Brown, Mike 20 UC SWIM CLUB 2:19.67 2:16.57 924 20
31.03 1:05.29 (34.26)
1:40.34 (35.05) 2:16.57 (36.23)
4 Boulianne, Mich 26 MONTREAL 2:19.03 2:17.91 905 15
31.24 1:06.41 (35.17)
1:42.17 (35.76) 2:17.91 (35.74)
5 Bois, Mathieu 16 MONTREAL 2:21.68 2:19.55 881 14
32.02 1:07.88 (35.86)
1:44.11 (36.23) 2:19.55 (35.44)
6 Glassman, Zacha 18 MCGILL 2:22.72 2:21.03 860 13
32.16 1:07.96 (35.80)
1:44.50 (36.54) 2:21.03 (36.53)
Event 25 Women 100 SC Meter Free
=========================================================================
Meet Qualifying: 58.10
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Nicholls, Laura 26 TORONTO ALL STAR 55.75 55.66 956 50
26.36 55.66 (29.30)
2 Stefanyshyn, Ke 22 UBC DOLPHINS 56.53 55.81 951 30
27.12 55.81 (28.69)
3 Saumur, Genevie 17 MONTREAL 56.61 55.97 945 20
26.78 55.97 (29.19)
4 Beckberger, Jen 18 AJAX 56.81 56.30 934 15
26.99 56.30 (29.31)
5 Clapham, Caroli 23 UBC DOLPHINS 56.80 56.42 929 14
26.99 56.42 (29.43)
6 Beaudry, Maya 16 UBC DOLPHINS 56.71 56.58 924 13
27.25 56.58 (29.33)
7 Reimer, Brittan 16 SURREY 56.79 56.72 919 12
27.76 56.72 (28.96)
8 Morningstar, Er 15 CALGARY PATRIOTS 57.05 57.32 898 11
27.43 57.32 (29.89)
=== B - Final ===
9 Poon, Victoria 20 MONTREAL 57.29 56.57 924 9
27.04 56.57 (29.53)
10 Lys, Alexandra 19 UC SWIM CLUB 57.47 56.79 916 7
27.85 56.79 (28.94)
11 Pomerleau, Kirs 16 CASCADE 57.34 56.91 912 6
27.53 56.91 (29.38)
12 Toogood, Julian 17 MANITOBA MARLINS 57.18 57.10 905 5
28.06 57.10 (29.04)
13 Porenta, Jen 19 TORONTO ALL STAR 57.43 57.25 900 4
27.65 57.25 (29.60)
14 Theron, Sasha 18 TORONTO ALL STAR 57.59 57.37 896 3
28.09 57.37 (29.28)
15 Grant, Laura 20 UC SWIM CLUB 57.28 57.76 882 2
28.45 57.76 (29.31)
16 Wong, Emily 16 NEPEAN 57.52 57.82 880 1
28.06 57.82 (29.76)
Event 26 Men's 100 Freestyle
1 Say, Rick 26 ISLAND 50.11 48.28 1016 50
23.58 48.28 (24.70)
2 Hankewich, Chad 23 GOLDFINS 49.90 49.38 971 30
23.91 49.38 (25.47)
3 Lupien, Yannick 24 ROUGE ET OR 50.37 49.63 961 20
23.97 49.63 (25.66)
4 Smerdon, Kyle 19 NORTH YORK 51.11 50.45 928 15
24.35 50.45 (26.10)
5 Wilkins, Paul 23 SIMON FRASER 51.45 50.96 908 14
24.87 50.96 (26.09)
6 Hyder, Cameron 22 UC SWIM CLUB 51.11 51.04 905 13
24.98 51.04 (26.06)
Event 27 Women 200 SC Meter Back
=========================================================================
Meet Qualifying: 2:19.41
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Meredith, Caitl 20 UBC DOLPHINS/UBC 2:14.26 2:12.81 971 50
31.34 1:04.64 (33.30)
1:38.80 (34.16) 2:12.81 (34.01)
2 Reimer, Brittan 16 SURREY 2:16.89 2:14.04 952 30
32.44 1:06.15 (33.71)
1:40.37 (34.22) 2:14.04 (33.67)
3 Bouchard, Melan 22 ROUGE ET OR 2:17.19 2:14.41 947 20
32.86 1:06.93 (34.07)
1:40.67 (33.74) 2:14.41 (33.74)
4 Komarnycky, Ale 15 ETOBICOKE 2:17.78 2:15.63 929 15
32.95 1:07.05 (34.10)
1:41.56 (34.51) 2:15.63 (34.07)
5 Bayliss, Lynett 19 UC SWIM CLUB 2:16.30 2:15.73 927 14
32.15 1:05.74 (33.59)
1:40.23 (34.49) 2:15.73 (35.50)
6 Murdoch, Kately 17 UC SWIM CLUB 2:17.37 2:16.50 916 13
32.37 1:06.54 (34.17)
1:41.54 (35.00) 2:16.50 (34.96)
7 Hoekstra, Mallo 17 EDMONTON KEYANO 2:17.69 2:16.81 911 12
33.37 1:08.39 (35.02)
1:42.93 (34.54) 2:16.81 (33.88)
8 Carroll, Jennif 23 MÉGOPHIAS 2:17.25 2:18.12 892 11
31.59 1:06.23 (34.64)
1:41.74 (35.51) 2:18.12 (36.38)
=== B - Final ===
9 Soucisse, Gabri 14 BEACONSFIELD 2:18.39 2:16.40 917 9
32.51 1:07.37 (34.86)
1:41.83 (34.46) 2:16.40 (34.57)
10 Wilkinson, Juli 16 NORTH YORK 2:18.09 2:16.55 915 7
31.88 1:06.34 (34.46)
1:41.69 (35.35) 2:16.55 (34.86)
11 Yestrau, Landic 17 MANITOBA MARLINS 2:18.01 2:17.38 903 6
32.11 1:06.69 (34.58)
1:41.78 (35.09) 2:17.38 (35.60)
12 Salli, Rachelle 14 LANGLEY 2:20.44 2:18.56 886 5
33.51 1:08.82 (35.31)
1:44.16 (35.34) 2:18.56 (34.40)
Event 28 Men 200 SC Meter Back
=========================================================================
Meet Qualifying: 2:05.30
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Beavers, Keith 21 ROW 2:03.81 2:00.51 954 50
28.69 59.29 (30.60)
1:30.18 (30.89) 2:00.51 (30.33)
2 Miller, Robert 20 UBC DOLPHINS/UBC 2:04.57 2:02.46 922 30
29.07 1:00.16 (31.09)
1:31.62 (31.46) 2:02.46 (30.84)
3 Strelzow, Desmo 19 UBC DOLPHINS/UBC 2:04.61 2:03.02 913 20
28.92 1:00.09 (31.17)
1:31.77 (31.68) 2:03.02 (31.25)
4 Langlois, Bruno 17 ROUGE ET OR 2:05.23 2:03.83 900 15
29.83 1:01.20 (31.37)
1:32.62 (31.42) 2:03.83 (31.21)
5 Langlois, Dan 16 AJAX 2:04.76 2:04.51 889 14
28.48 59.66 (31.18)
1:31.76 (32.10) 2:04.51 (32.75)
6 Hawes, Matt 18 NEPEAN 2:06.16 2:04.67 886 13
29.17 1:00.18 (31.01)
1:32.56 (32.38) 2:04.67 (32.11)
7 Tapp, Jake 16 LANGLEY 2:06.81 2:04.94 882 12
29.88 1:01.68 (31.80)
1:33.65 (31.97) 2:04.94 (31.29)
Event 29 Women 400 SC Meter Medley Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
=== Timed Finals ===
1 MONTREAL 'A' 4:07.97 4:07.48 50
1) Saumur, Genevieve 17 2) Laprade, Michelle 23
3) Lacroix, Audry 21 4) Poon, Victoria 20
30.33 1:02.48 (1:02.48)
1:34.32 (31.84) 2:12.54 (1:10.06)
2:39.83 (27.29) 3:11.43 (58.89)
3:38.28 (26.85) 4:07.48 (56.05)
2 UC SWIM CLUB 'A' 4:07.26 4:09.21 30
1) Gammel, Erin 24 2) Van Oosten, Lauren 26
3) Baker, Andrea 20 4) Lys, Alexandra 19
30.00 1:00.99 (1:00.99)
1:33.35 (32.36) 2:10.57 (1:09.58)
2:39.69 (29.12) 3:13.33 (1:02.76)
3:40.14 (26.81) 4:09.21 (55.88)
3 UBC DOLPHINS 'A' 4:08.27 4:13.49 20
1) Meredith, Caitlin 20 2) Johnson, Haylee 18
3) Stefanyshyn, Kelly 22 4) Clapham, Caroline 23
30.71 1:03.08 (1:03.08)
1:36.98 (33.90) 2:16.29 (1:13.21)
2:43.92 (27.63) 3:16.00 (59.71)
3:43.57 (27.57) 4:13.49 (57.49)
4 UC SWIM CLUB 'B' 4:11.40 4:16.95 15
1) Kubas, Hanna 19 2) Spooner, Emma 21
3) Burgoyne, Carrie 22 4) Grant, Laura 20
30.87 1:03.61 (1:03.61)
1:37.89 (34.28) 2:16.21 (1:12.60)
2:45.38 (29.17) 3:19.29 (1:03.08)
3:46.95 (27.66) 4:16.95 (57.66)
5 UC SWIM CLUB 'C' 4:16.43 4:19.48 14
1) Murdoch, Katelyn 17 2) Hirsch, Kim 19
3) Heinz, Juliana 20 4) Stilling, Joanie 16
31.68 1:04.52 (1:04.52)
1:39.44 (34.92) 2:18.12 (1:13.60)
2:47.75 (29.63) 3:22.25 (1:04.13)
3:49.18 (26.93) 4:19.48 (57.23)
6 ROUGE ET OR 'A' 4:16.76 4:19.51 13
1) Bouchard, Melanie 22 2) Pouret, Barbara 21
3) Lachance-Fortin, Alex 19 4) Charron-Watson, Chanelle 20
31.82 1:05.16 (1:05.16)
1:38.86 (33.70) 2:18.98 (1:13.82)
2:47.63 (28.65) 3:21.97 (1:02.99)
3:49.63 (27.66) 4:19.51 (57.54)
7 MANITOBA MARLINS 'A' 4:13.44 4:19.57 12
1) Yestrau, Landice 17 2) Dack, Gen 19
3) Alroubaie, Sara 23 4) Toogood, Julianne 17
31.48 1:04.87 (1:04.87)
1:39.86 (34.99) 2:19.77 (1:14.90)
2:48.49 (28.72) 3:22.15 (1:02.38)
3:49.61 (27.46) 4:19.57 (57.42)
8 SIMON FRASER 'A' 4:17.46 4:19.74 11
1) Mulhern, Courtenay 18 2) Stoody, Kathleen 22
3) Sui, Vicky 19 4) Dykes, Amber 20
33.01 1:08.03 (1:08.03)
1:41.53 (33.50) 2:20.97 (1:12.94)
2:48.70 (27.73) 3:22.13 (1:01.16)
3:49.89 (27.76) 4:19.74 (57.61)
9 UBC DOLPHINS 'B' 4:11.99 4:19.85
1) Doody, Hayley 19 2) Pierse, Annamay 20
3) Nicholls, Stephanie 19 4) Beaudry, Maya 16
33.06 1:07.66 (1:07.66)
1:42.07 (34.41) 2:21.35 (1:13.69)
2:50.26 (28.91) 3:23.90 (1:02.55)
3:50.66 (26.76) 4:19.85 (55.95)
10 NEPEAN 'A' 4:18.21 4:20.65
1) McQueen, Shannon 17 2) Obas, Katrina 16
3) Gillespie, Emily 17 4) Wong, Emily 16
31.45 1:04.81 (1:04.81)
1:38.55 (33.74) 2:17.74 (1:12.93)
2:47.87 (30.13) 3:24.07 (1:06.33)
3:51.26 (27.19) 4:20.65 (56.58)
11 CASCADE 'A' 4:25.62 4:20.84
1) Pomerleau, Kirsten 16 2) Tyler, Jillian 16
3) Snodgrass, Shelbi 14 4) Starratt, Pamela 16
31.07 1:04.03 (1:04.03)
1:37.20 (33.17) 2:14.88 (1:10.85)
2:45.56 (30.68) 3:21.68 (1:06.80)
3:49.68 (28.00) 4:20.84 (59.16)
12 LANGLEY 'A' 4:21.23 4:25.31
1) Kotlowski, Katie 16 2) Dodds, Melanie 15
3) Rawlings, Kayla 17 4) Salli, Rachelle 14
32.11 1:06.20 (1:06.20)
1:41.96 (35.76) 2:21.11 (1:14.91)
2:51.07 (29.96) 3:25.66 (1:04.55)
3:54.37 (28.71) 4:25.31 (59.65)
13 MUSTANG BOUCHERV 'A' NT 4:27.16
1) Roy L'Ecuyer, Chrystele 20 2) Darsigny, Joanie 19
3) Frechette, Anne-Marie 17 4) Bussiere, Melania 32
32.00 1:06.32 (1:06.32)
1:41.10 (34.78) 2:21.21 (1:14.89)
2:51.92 (30.71) 3:26.79 (1:05.58)
3:55.39 (28.60) 4:27.16 (1:00.37)
14 UBC DOLPHINS 'C' 4:22.12 4:28.51
1) Cooper, Brittany 18 2) Zvijerac, Mila 19
3) McNeill, Carolyn 21 4) Cope, Oriana 19
33.24 1:08.30 (1:08.30)
1:43.07 (34.77) 2:23.14 (1:14.84)
2:54.20 (31.06) 3:29.45 (1:06.31)
3:57.93 (28.48) 4:28.51 (59.06)
15 NEPEAN 'B' 4:25.11 4:29.22
1) Gillespie, Lisa 15 2) DE Palezieux, Brianna 15
3) Roberts, Karly 16 4) Blaskovits, Farriss 15
32.49 1:06.36 (1:06.36)
1:41.63 (35.27) 2:22.32 (1:15.96)
2:53.99 (31.67) 3:30.84 (1:08.52)
3:58.37 (27.53) 4:29.22 (58.38)
16 ETOBICOKE 'A' 4:24.57 4:29.72
1) Komarnycky, Alexa 15 2) McTeague, Amanda 15
3) MacLeod, Jamie 17 4) Lee Ha, Catherine 17
33.12 1:06.60 (1:06.60)
1:42.17 (35.57) 2:22.76 (1:16.16)
2:53.77 (31.01) 3:30.48 (1:07.72)
3:58.33 (27.85) 4:29.72 (59.24)
Event 30 Men 400 SC Meter Medley Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
=== Timed Finals ===
1 UC SWIM CLUB 'A' 3:42.40 3:41.50 50
1) Ballem, Josh 27 2) Knabe, Morgan 23
3) Murray, Chad 23 4) Hyder, Cameron 22
27.30 56.91 (56.91)
1:25.33 (28.42) 1:58.01 (1:01.10)
2:23.03 (25.02) 2:51.91 (53.90)
3:15.44 (23.53) 3:41.50 (49.59)
2 UBC DOLPHINS 'B' 3:40.77 3:43.43 30
1) Ng, Callum 19 2) Huang, Matthew 20
3) Mintenko, Mike 29 4) Johnston, Mark 25
26.84 56.01 (56.01)
1:24.51 (28.50) 1:58.20 (1:02.19)
2:23.38 (25.18) 2:52.71 (54.51)
3:16.58 (23.87) 3:43.43 (50.72)
3 MONTREAL 'A' 3:45.16 3:47.13 20
1) Castonguay, Francois 22 2) Boulianne, Michel 26
3) Bourdages, Dominiques 23 4) Heroux, Mathieu 23
28.21 57.74 (57.74)
1:26.60 (28.86) 2:00.23 (1:02.49)
2:25.56 (25.33) 2:56.21 (55.98)
3:20.06 (23.85) 3:47.13 (50.92)
4 SIMON FRASER 'A' 3:45.26 3:47.27 15
1) Steinhauer, Felix 21 2) Brekke, Trevor 27
3) Lim, Lubrey 21 4) Wilkins, Paul 23
26.92 57.13 (57.13)
1:26.15 (29.02) 2:00.18 (1:03.05)
2:25.80 (25.62) 2:56.46 (56.28)
3:20.70 (24.24) 3:47.27 (50.81)
5 UC SWIM CLUB 'B' 3:47.70 3:47.74 14
1) Wollach, Pascal 17 2) Brown, Mike 20
3) Schjott, Jonathan 23 4) Betuzzi, Ray 17
27.73 57.88 (57.88)
1:27.31 (29.43) 2:01.29 (1:03.41)
2:26.90 (25.61) 2:56.93 (55.64)
3:21.00 (24.07) 3:47.74 (50.81)
6 ROUGE ET OR 'A' 3:45.96 3:51.15 13
1) Langlais, Jean-Francois 25 2) Blais, Guillaume 22
3) Murray, Nicolas 18 4) Lupien, Yannick 24
27.81 58.28 (58.28)
1:27.61 (29.33) 2:02.38 (1:04.10)
2:28.26 (25.88) 2:59.40 (57.02)
3:23.73 (24.33) 3:51.15 (51.75)
7 UBC DOLPHINS 'C' 3:41.00 3:53.14 12
1) Miller, Robert 20 2) Thiessen, Chad 19
3) Schach, Ben 19 4) Blair, Aaron 19
28.70 59.01 (59.01)
1:29.02 (30.01) 2:04.11 (1:05.10)
2:30.41 (26.30) 3:01.08 (56.97)
3:25.55 (24.47) 3:53.14 (52.06)
8 ROW 'A' NT 3:54.53 11
1) Beavers, Keith 21 2) Delaney, Clayton 23
3) Mains, Matt 23 4) Hughes, David 18
27.93 57.01 (57.01)
1:28.02 (31.01) 2:03.26 (1:06.25)
2:29.50 (26.24) 2:59.49 (56.23)
3:25.57 (26.08) 3:54.53 (55.04)
Event 31 Women 200 SC Meter Free
=========================================================================
Meet Qualifying: 2:05.13
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Reimer, Brittan 16 SURREY 2:02.43 1:59.59 967 50
29.06 59.83 (30.77)
1:30.23 (30.40) 1:59.59 (29.36)
2 Beaudry, Maya 16 UBC DOLPHINS 2:02.20 1:59.70 965 30
28.78 58.84 (30.06)
1:29.04 (30.20) 1:59.70 (30.66)
3 Charron-Watson, 20 ROUGE ET OR 2:03.04 2:02.17 925 20
29.21 1:00.43 (31.22)
1:31.65 (31.22) 2:02.17 (30.52)
4 Nicholls, Laura 26 TORONTO ALL STAR 2:03.17 2:02.38 921 15
28.20 58.80 (30.60)
1:30.70 (31.90) 2:02.38 (31.68)
5 Grant, Laura 20 UC SWIM CLUB 2:04.19 2:03.14 909 14
28.77 59.56 (30.79)
1:31.07 (31.51) 2:03.14 (32.07)
6 Horner, Stephan 15 BEACONSFIELD 2:04.46 2:03.39 905 13
29.04 1:00.56 (31.52)
1:32.02 (31.46) 2:03.39 (31.37)
7 Porenta, Jen 19 TORONTO ALL STAR 2:03.46 2:03.72 899 12
29.18 1:00.29 (31.11)
1:32.09 (31.80) 2:03.72 (31.63)
Event 32 Men 200 SC Meter Free
=========================================================================
Meet Qualifying: 1:53.69
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Say, Rick 26 ISLAND 1:50.31 1:46.18 1023 50
24.49 50.80 (26.31)
1:18.29 (27.49) 1:46.18 (27.89)
2 Hankewich, Chad 23 GOLDFINS 1:51.43 1:48.00 989 30
25.52 52.81 (27.29)
1:20.04 (27.23) 1:48.00 (27.96)
3 Lupien, Yannick 24 ROUGE ET OR 1:52.93 1:50.54 942 20
25.81 53.76 (27.95)
1:22.90 (29.14) 1:50.54 (27.64)
4 Hyder, Cameron 22 UC SWIM CLUB 1:52.38 1:51.25 929 15
26.23 54.61 (28.38)
1:22.85 (28.24) 1:51.25 (28.40)
5 Betuzzi, Ray 17 UC SWIM CLUB 1:51.84 1:51.74 921 14
25.64 53.87 (28.23)
1:23.34 (29.47) 1:51.74 (28.40)
6 Smerdon, Kyle 19 NORTH YORK 1:53.41 1:52.71 903 13
25.44 53.63 (28.19)
1:22.32 (28.69) 1:52.71 (30.39)
7 Cormack, Richar 22 UC SWIM CLUB 1:53.23 1:53.14 896 12
26.67 55.09 (28.42)
1:24.31 (29.22) 1:53.14 (28.83)
8 Burger, Elliot 21 SIMON FRASER 1:53.53 1:53.22 894 11
26.68 55.23 (28.55)
1:24.56 (29.33) 1:53.22 (28.66)
=== B - Final ===
9 D'Amico, Gavin 17 EDMONTON KEYANO 1:53.57 1:53.11 896 9
27.15 56.06 (28.91)
1:24.92 (28.86) 1:53.11 (28.19)
10 Newman, Wesley 17 DDO 1:53.97 1:53.13 896 7
26.87 56.27 (29.40)
1:25.35 (29.08) 1:53.13 (27.78)
11 Wollach, Pascal 17 UC SWIM CLUB 1:53.56 1:53.33 892 6
26.89 55.71 (28.82)
1:24.49 (28.78) 1:53.33 (28.84)
12 Edey, Brian 25 EDMONTON KEYANO 1:53.59 1:53.43 890 5
26.77 55.53 (28.76)
1:24.66 (29.13) 1:53.43 (28.77)
13 Laflamme, Kevin 19 ROUGE ET OR 1:53.86 1:53.58 888 4
27.15 56.51 (29.36)
1:25.68 (29.17) 1:53.58 (27.90)
Event 33 Women 100 SC Meter Breast
=========================================================================
Meet Qualifying: 1:13.90
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Van Oosten, Lau 26 UC SWIM CLUB 1:10.23 1:08.30 1004 50
32.56 1:08.30 (35.74)
2 Blackburn, Lisa 32 ROW 1:10.33 1:09.28 976 30
32.80 1:09.28 (36.48)
3 Tyler, Jillian 16 CASCADE 1:10.76 1:10.01 955 20
33.42 1:10.01 (36.59)
4 Stoody, Kathlee 22 SIMON FRASER 1:11.95 1:10.03 954 15
33.38 1:10.03 (36.65)
5 Spooner, Emma 21 UC SWIM CLUB 1:11.56 1:10.44 942 14
33.66 1:10.44 (36.78)
6 Petelski, Chris 26 UVIC-PCSA 1:12.32 1:10.54 939 13
33.88 1:10.54 (36.66)
7 Laprade, Michel 23 MONTREAL 1:10.95 1:10.96 928 12
32.65 1:10.96 (38.31)
8 Pitchik, Helen 14 TORONTO ALL STAR 1:12.40 1:12.07 897 11
33.72 1:12.07 (38.35)
=== B - Final ===
9 Pierse, Hanna 16 EDMONTON KEYANO 1:13.10 1:11.43 914 9
34.24 1:11.43 (37.19)
10 Rich, Whitney 16 LONDON 1:12.80 1:11.50 912 7
33.70 1:11.50 (37.80)
11 Morningstar, Er 15 CALGARY PATRIOTS 1:12.42 1:12.11 895 6
34.15 1:12.11 (37.96)
12 Johnson, Haylee 18 UBC DOLPHINS/UBC 1:13.51 1:12.40 887 5
34.44 1:12.40 (37.96)
13 McKinnon, Sabri 15 BEAUPORT 1:12.97 1:12.84 875 4
34.59 1:12.84 (38.25)
14 Hirsch, Kim 19 UC SWIM CLUB 1:13.31 1:12.95 872 3
34.75 1:12.95 (38.20)
15 Ratelle, Marie- 18 MÉGOPHIAS 1:13.46 1:13.00 871 2
34.72 1:13.00 (38.28)
16 Pierse, Annamay 20 UBC DOLPHINS 1:13.95 1:13.11 868 1
34.58 1:13.11 (38.53)
Event 34 Men 100 SC Meter Breast
=========================================================================
Meet Qualifying: 1:05.20
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Knabe, Morgan 23 UC SWIM CLUB 1:01.81 1:01.19 983 50
28.85 1:01.19 (32.34)
2 Huang, Matthew 20 UBC DOLPHINS/UBC 1:02.52 1:01.37 977 30
29.13 1:01.37 (32.24)
3 Dickens, Scott 20 UBC DOLPHINS 1:04.62 1:03.19 919 20
29.83 1:03.19 (33.36)
4 Steinhauer, Fel 21 SIMON FRASER 1:03.88 1:03.28 916 15
29.43 1:03.28 (33.85)
5 Mains, Matt 23 ROW 1:04.29 1:03.35 914 14
30.32 1:03.35 (33.03)
6 Boulianne, Mich 26 MONTREAL 1:04.60 1:04.28 884 13
29.84 1:04.28 (34.44)
7 Winkelmeyer, Ky 18 SIMON FRASER 1:04.82 1:04.33 883 12
30.42 1:04.33 (33.91)
8 Monaco, Marco 18 TORONTO ALL STAR 1:04.74 1:04.38 881 11
30.37 1:04.38 (34.01)
=== B - Final ===
9 Bois, Mathieu 16 MONTREAL 1:05.40 1:03.21 918 9
29.82 1:03.21 (33.39)
10 Toro, Eduardo 17 NORTH YORK 1:05.23 1:04.55 876 7
30.27 1:04.55 (34.28)
11 Caguiat, Johnat 17 CHAMPION 1:05.75 1:04.73 870 6
30.43 1:04.73 (34.30)
Event 35 Women 400 SC Meter IM
=========================================================================
Meet Qualifying: 4:59.47
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Komarnycky, Ale 15 ETOBICOKE 4:58.16 4:50.55 930 50
31.80 1:07.33 (35.53)
1:44.30 (36.97) 2:20.26 (35.96)
3:02.14 (41.88) 3:44.32 (42.18)
4:17.83 (33.51) 4:50.55 (32.72)
2 Lachance-Fortin 19 ROUGE ET OR 4:57.95 4:54.31 905 30
30.57 1:05.37 (34.80)
1:44.10 (38.73) 2:21.49 (37.39)
3:04.45 (42.96) 3:46.21 (41.76)
4:20.73 (34.52) 4:54.31 (33.58)
3 Bouchard, Melan 22 ROUGE ET OR 4:55.97 4:54.57 903 20
31.32 1:06.20 (34.88)
1:44.07 (37.87) 2:20.46 (36.39)
3:03.71 (43.25) 3:47.31 (43.60)
4:21.19 (33.88) 4:54.57 (33.38)
4 Charron-Watson, 20 ROUGE ET OR 5:00.11 4:55.75 895 15
31.59 1:07.01 (35.42)
1:45.37 (38.36) 2:22.17 (36.80)
3:05.90 (43.73) 3:50.08 (44.18)
4:23.58 (33.50) 4:55.75 (32.17)
5 Rich, Whitney 16 LONDON 4:59.44 4:55.97 893 14
31.91 1:08.84 (36.93)
1:47.83 (38.99) 2:26.44 (38.61)
3:06.79 (40.35) 3:46.80 (40.01)
4:21.59 (34.79) 4:55.97 (34.38)
6 Brankovsky, Jen 22 U AT BUFFALO 5:01.27 4:59.40 870 13
31.36 1:06.86 (35.50)
1:44.75 (37.89) 2:22.99 (38.24)
3:05.99 (43.00) 3:50.05 (44.06)
4:24.92 (34.87) 4:59.40 (34.48)
Event 36 Men 400 SC Meter IM
=========================================================================
Meet Qualifying: 4:30.20
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Aubry, Jonathan 19 MONTREAL 4:33.69 4:23.79 932 50
28.96 1:01.75 (32.79)
1:35.22 (33.47) 2:08.69 (33.47)
2:45.86 (37.17) 3:24.04 (38.18)
3:54.94 (30.90) 4:23.79 (28.85)
2 Hyder, Cameron 22 UC SWIM CLUB 4:34.16 4:25.08 922 30
27.83 59.89 (32.06)
1:33.45 (33.56) 2:07.10 (33.65)
2:45.52 (38.42) 3:25.43 (39.91)
3:55.75 (30.32) 4:25.08 (29.33)
Event 37 Women 100 SC Meter Fly
=========================================================================
Meet Qualifying: 1:04.36
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Lacroix, Audry 21 MONTREAL 1:00.23 59.91 951 50
28.27 59.91 (31.64)
2 Stefanyshyn, Ke 22 UBC DOLPHINS 1:01.23 1:00.86 920 30
28.23 1:00.86 (32.63)
3 Sui, Vicky 19 SIMON FRASER 1:01.42 1:01.03 914 20
28.71 1:01.03 (32.32)
4 Downing, Macken 18 UVIC-PCSA 1:02.43 1:01.10 912 15
28.74 1:01.10 (32.36)
5 Alroubaie, Sara 23 MANITOBA MARLINS 1:02.19 1:02.77 858 14
29.11 1:02.77 (33.66)
6 Burgoyne, Carri 22 UC SWIM CLUB 1:03.33 1:02.80 857 13
29.53 1:02.80 (33.27)
7 Saumur, Genevie 17 MONTREAL 1:03.09 1:03.41 838 12
29.08 1:03.41 (34.33)
8 Rolland, Nadine 29 SAMAK 1:02.49 1:03.67 830 11
29.35 1:03.67 (34.32)
=== B - Final ===
9 Kabesh, Kim 17 SILVER TIDE 1:03.54 1:02.49 867 9
29.18 1:02.49 (33.31)
10 Lachance-Fortin 19 ROUGE ET OR 1:03.82 1:03.05 849 7
29.74 1:03.05 (33.31)
11 Chard, Christin 20 UC SWIM CLUB 1:03.53 1:03.42 837 6
30.09 1:03.42 (33.33)
12 Baker, Andrea 20 UC SWIM CLUB 1:03.69 1:03.54 834 5
29.72 1:03.54 (33.82)
13 Clapham, Caroli 23 UBC DOLPHINS 1:03.81 1:03.63 831 4
29.54 1:03.63 (34.09)
14 Kapustianyk, Co 15 GOLDFINS 1:04.05 1:04.13 815 3
30.10 1:04.13 (34.03)
Event 38 Men 100 SC Meter Fly
=========================================================================
Meet Qualifying: 56.91
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Hankewich, Chad 23 GOLDFINS 54.78 53.89 944 50
25.31 53.89 (28.58)
2 Langlais, Jean- 25 ROUGE ET OR 54.74 54.34 928 30
24.99 54.34 (29.35)
3 Murray, Chad 23 UC SWIM CLUB 56.59 54.56 920 20
25.84 54.56 (28.72)
4 Ballem, Josh 27 UC SWIM CLUB 55.40 54.79 911 15
25.67 54.79 (29.12)
5 Jacks, Jesse 22 UVIC-PCSA 56.09 55.51 885 14
26.14 55.51 (29.37)
6 Vanderkam, Brad 21 LONDON 56.43 56.05 866 13
25.83 56.05 (30.22)
7 Lim, Lubrey 21 SIMON FRASER 56.79 56.54 848 12
26.56 56.54 (29.98)
8 Schjott, Jonath 23 UC SWIM CLUB 56.50 56.55 848 11
26.43 56.55 (30.12)
=== B - Final ===
9 Hogan, Erik 19 UC SWIM CLUB 56.94 56.51 849 9
26.48 56.51 (30.03)
10 Senecal, Thomas 20 NEWMARKET/UBCT 56.83 56.58 847 7
26.36 56.58 (30.22)
11 Hankewich, Bren 21 GOLDFINS 56.80 56.68 843 6
26.28 56.68 (30.40)
12 Hortness, Richa 19 U OF LETHBRIDGE 57.19 56.72 842 5
26.44 56.72 (30.28)
13 Bronson, Justin 18 OSHAWA 57.01 56.85 837 4
26.78 56.85 (30.07)
14 Blouin, Jonatha 15 CSQ 57.00 56.89 836 3
26.66 56.89 (30.23)
Event 39 Women 1500 SC Meter Free
=========================================================================
Meet Qualifying: 17:38.22
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
=== Timed Finals ===
1 Reimer, Brittan 16 SURREY 16:21.90 16:41.02 930 50
30.21 1:02.89 (32.68)
1:35.92 (33.03) 2:08.90 (32.98)
2:42.08 (33.18) 3:15.14 (33.06)
3:48.41 (33.27) 4:21.75 (33.34)
4:55.02 (33.27) 5:28.42 (33.40)
6:01.54 (33.12) 6:34.82 (33.28)
7:08.25 (33.43) 7:41.68 (33.43)
8:15.07 (33.39) 8:48.74 (33.67)
9:22.40 (33.66) 9:56.03 (33.63)
10:29.75 (33.72) 11:03.68 (33.93)
11:37.62 (33.94) 12:11.57 (33.95)
12:45.62 (34.05) 13:19.78 (34.16)
13:53.62 (33.84) 14:27.71 (34.09)
15:01.69 (33.98) 15:35.48 (33.79)
16:09.37 (33.89) 16:41.02 (31.65)
2 Jellie, Emiley 16 ROW 16:57.62 16:49.34 914 30
31.27 1:04.85 (33.58)
1:38.42 (33.57) 2:12.14 (33.72)
2:45.61 (33.47) 3:19.40 (33.79)
3:53.32 (33.92) 4:27.18 (33.86)
5:01.22 (34.04) 5:34.88 (33.66)
6:08.85 (33.97) 6:42.77 (33.92)
7:16.69 (33.92) 7:50.48 (33.79)
8:24.30 (33.82) 8:58.18 (33.88)
9:31.89 (33.71) 10:05.78 (33.89)
10:39.76 (33.98) 11:13.53 (33.77)
11:47.32 (33.79) 12:21.46 (34.14)
12:55.17 (33.71) 13:28.86 (33.69)
14:02.69 (33.83) 14:36.34 (33.65)
15:09.68 (33.34) 15:43.32 (33.64)
16:16.85 (33.53) 16:49.34 (32.49)
3 Bell, Mandy 16 UC SWIM CLUB 17:29.34 17:11.08 871 20
32.16 1:06.67 (34.51)
1:41.54 (34.87) 2:16.23 (34.69)
2:51.02 (34.79) 3:25.67 (34.65)
4:00.43 (34.76) 4:35.32 (34.89)
5:10.09 (34.77) 5:45.24 (35.15)
6:20.19 (34.95) 6:55.23 (35.04)
7:30.24 (35.01) 8:05.24 (35.00)
8:40.22 (34.98) 9:14.89 (34.67)
9:49.54 (34.65) 10:24.13 (34.59)
10:58.59 (34.46) 11:32.93 (34.34)
12:07.17 (34.24) 12:41.28 (34.11)
13:15.22 (33.94) 13:49.06 (33.84)
14:22.76 (33.70) 14:56.98 (34.22)
15:31.05 (34.07) 16:05.29 (34.24)
16:39.07 (33.78) 17:11.08 (32.01)
4 Balazs, Zsofi 14 TORONTO ALL STAR 17:38.48 17:11.19 871 15
32.13 1:07.12 (34.99)
1:42.66 (35.54) 2:17.78 (35.12)
2:52.31 (34.53) 3:26.93 (34.62)
4:01.62 (34.69) 4:36.79 (35.17)
5:12.18 (35.39) 5:47.10 (34.92)
6:20.29 (33.19) 6:54.00 (33.71)
7:28.07 (34.07) 8:02.25 (34.18)
8:36.65 (34.40) 9:10.80 (34.15)
9:45.07 (34.27) 10:19.42 (34.35)
10:53.88 (34.46) 11:28.75 (34.87)
12:03.13 (34.38) 12:37.72 (34.59)
13:12.19 (34.47) 13:46.89 (34.70)
14:21.63 (34.74) 14:56.42 (34.79)
15:31.14 (34.72) 16:05.96 (34.82)
16:40.45 (34.49) 17:11.19 (30.74)
5 Mayzes, Sarah 17 ISLAND 17:11.58 17:20.83 852 14
32.12 1:06.43 (34.31)
1:40.99 (34.56) 2:15.76 (34.77)
2:50.34 (34.58) 3:24.87 (34.53)
3:59.20 (34.33) 4:33.34 (34.14)
5:07.48 (34.14) 5:41.71 (34.23)
6:15.95 (34.24) 6:50.35 (34.40)
7:24.80 (34.45) 7:59.12 (34.32)
8:33.54 (34.42) 9:08.32 (34.78)
9:43.14 (34.82) 10:17.92 (34.78)
10:53.01 (35.09) 11:28.14 (35.13)
12:02.98 (34.84) 12:38.09 (35.11)
13:13.42 (35.33) 13:48.65 (35.23)
14:24.40 (35.75) 14:59.72 (35.32)
15:35.28 (35.56) 16:10.65 (35.37)
16:46.02 (35.37) 17:20.83 (34.81)
6 Perreault, Patr 19 BEAUPORT 17:22.33 17:35.71 824 13
32.37 1:07.21 (34.84)
1:42.42 (35.21) 2:17.75 (35.33)
2:52.96 (35.21) 3:28.12 (35.16)
4:03.25 (35.13) 4:38.37 (35.12)
5:13.53 (35.16) 5:48.92 (35.39)
6:24.11 (35.19) 6:59.41 (35.30)
7:34.60 (35.19) 8:10.10 (35.50)
8:45.36 (35.26) 9:20.77 (35.41)
9:56.10 (35.33) 10:31.57 (35.47)
11:06.87 (35.30) 11:42.04 (35.17)
12:17.61 (35.57) 12:53.12 (35.51)
13:28.35 (35.23) 14:03.92 (35.57)
14:39.35 (35.43) 15:14.78 (35.43)
15:50.35 (35.57) 16:25.92 (35.57)
17:01.34 (35.42) 17:35.71 (34.37)
Event 40 Men 800 SC Meter Free
=========================================================================
Meet Qualifying: 8:30.62
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
=== Timed Finals ===
1 Lavoie, Malcolm 18 UOFA SWIM CENTRE 8:07.71 8:14.54 897 50
28.63 1:00.00 (31.37)
1:31.18 (31.18) 2:02.59 (31.41)
2:33.98 (31.39) 3:05.08 (31.10)
3:36.06 (30.98) 4:07.29 (31.23)
4:38.47 (31.18) 5:09.47 (31.00)
5:40.64 (31.17) 6:11.48 (30.84)
6:42.49 (31.01) 7:13.51 (31.02)
7:44.46 (30.95) 8:14.54 (30.08)
2 Cochrane, Ryan 16 ISLAND 8:20.64 8:18.84 880 30
28.57 59.73 (31.16)
1:30.80 (31.07) 2:01.97 (31.17)
2:33.34 (31.37) 3:05.15 (31.81)
3:36.29 (31.14) 4:07.38 (31.09)
4:38.76 (31.38) 5:10.27 (31.51)
5:42.45 (32.18) 6:14.54 (32.09)
6:46.83 (32.29) 7:18.68 (31.85)
7:50.16 (31.48) 8:18.84 (28.68)
3 Derban, Michael 20 UC SWIM CLUB 8:23.92 8:19.22 878 20
28.76 59.98 (31.22)
1:31.43 (31.45) 2:03.05 (31.62)
2:34.94 (31.89) 3:06.74 (31.80)
3:38.87 (32.13) 4:10.71 (31.84)
4:42.26 (31.55) 5:13.90 (31.64)
5:45.46 (31.56) 6:16.93 (31.47)
6:48.47 (31.54) 7:19.47 (31.00)
7:50.08 (30.61) 8:19.22 (29.14)
4 Cormack, Richar 22 UC SWIM CLUB 8:23.44 8:27.16 847 15
28.90 1:00.36 (31.46)
1:31.92 (31.56) 2:03.47 (31.55)
2:34.90 (31.43) 3:06.72 (31.82)
3:38.63 (31.91) 4:10.92 (32.29)
4:41.93 (31.01) 5:13.45 (31.52)
5:45.32 (31.87) 6:18.22 (32.90)
6:51.74 (33.52) 7:24.89 (33.15)
7:56.00 (31.11) 8:27.16 (31.16)
5 Derban, Willie 19 UC SWIM CLUB 8:23.86 8:27.60 845 14
29.68 1:01.02 (31.34)
1:31.77 (30.75) 2:03.07 (31.30)
2:34.39 (31.32) 3:06.07 (31.68)
3:37.66 (31.59) 4:09.54 (31.88)
4:41.76 (32.22) 5:14.05 (32.29)
5:46.55 (32.50) 6:19.23 (32.68)
6:52.24 (33.01) 7:24.94 (32.70)
7:57.33 (32.39) 8:27.60 (30.27)
6 Rodrigue, Charl 19 MONTREAL 8:27.25 8:29.92 836 13
28.91 59.96 (31.05)
1:31.68 (31.72) 2:03.58 (31.90)
2:35.65 (32.07) 3:07.84 (32.19)
3:40.06 (32.22) 4:12.13 (32.07)
4:43.56 (31.43) 5:15.55 (31.99)
5:47.66 (32.11) 6:20.47 (32.81)
6:53.35 (32.88) 7:26.34 (32.99)
7:58.51 (32.17) 8:29.92 (31.41)
Event 41 Women 200 SC Meter Medley Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
=== Timed Finals ===
1 UC SWIM CLUB 'A' 1:54.13 1:53.50 50
1) Gammel, Erin 24 2) Van Oosten, Lauren 26
3) Baker, Andrea 20 4) Grant, Laura 20
28.31 59.86 (31.55)
1:27.70 (27.84) 1:53.50 (25.80)
2 MONTREAL 'A' 1:53.22 1:53.71 30
1) Saumur, Genevieve 17 2) Laprade, Michelle 23
3) Lacroix, Audry 21 4) Poon, Victoria 20
28.62 1:00.48 (31.86)
1:28.06 (27.58) 1:53.71 (25.65)
3 UBC DOLPHINS 'A' 1:55.45 1:54.12 20
1) Meredith, Caitlin 20 2) Johnson, Haylee 18
3) Stefanyshyn, Kelly 22 4) Clapham, Caroline 23
29.51 1:02.72 (33.21)
1:29.01 (26.29) 1:54.12 (25.11)
4 UC SWIM CLUB 'B' 1:56.30 1:55.53 15
1) Kubas, Hanna 19 2) Spooner, Emma 21
3) Heinz, Juliana 20 4) Lys, Alexandra 19
29.74 1:02.08 (32.34)
1:30.10 (28.02) 1:55.53 (25.43)
5 TORONTO ALL STAR 'A' NT 1:56.83 14
1) Nicholls, Laura 26 2) Pitchik, Helen 14
3) Kumentas, Nadia 17 4) Porenta, Jen 19
29.57 1:02.53 (32.96)
1:30.86 (28.33) 1:56.83 (25.97)
6 SIMON FRASER 'A' 2:00.27 1:58.48 13
1) Mulhern, Courtenay 18 2) Stoody, Kathleen 22
3) Sui, Vicky 19 4) Dykes, Amber 20
32.17 1:04.72 (32.55)
1:32.17 (27.45) 1:58.48 (26.31)
7 ROUGE ET OR 'A' 1:56.74 1:58.74 12
1) Menard, Marielle 24 2) Pouret, Barbara 21
3) Lachance-Fortin, Alex 19 4) Charron-Watson, Chanelle 20
29.84 1:03.39 (33.55)
1:31.91 (28.52) 1:58.74 (26.83)
8 CASCADE 'A' 2:00.50 1:58.88 11
1) Pomerleau, Kirsten 16 2) Tyler, Jillian 16
3) Snodgrass, Shelbi 14 4) Starratt, Pamela 16
29.59 1:02.41 (32.82)
1:32.07 (29.66) 1:58.88 (26.81)
9 UC SWIM CLUB 'C' 1:59.50 1:59.03
1) Murdoch, Katelyn 17 2) Hirsch, Kim 19
3) Burgoyne, Carrie 22 4) Stilling, Joanie 16
30.18 1:03.83 (33.65)
1:32.82 (28.99) 1:59.03 (26.21)
10 MANITOBA MARLINS 'A' 1:58.82 1:59.15
1) Yestrau, Landice 17 2) Dack, Gen 19
3) Alroubaie, Sara 23 4) Toogood, Jennifer 19
29.23 1:04.81 (35.58)
1:32.92 (28.11) 1:59.15 (26.23)
11 NEPEAN 'A' 1:59.79 2:00.34
1) McQueen, Shannon 17 2) Obas, Katrina 16
3) Roberts, Karly 16 4) Wong, Emily 16
30.54 1:04.11 (33.57)
1:34.24 (30.13) 2:00.34 (26.10)
12 UC SWIM CLUB 'D' 2:01.73 2:00.48
1) Maxey, Amanda 17 2) Long, Allison 13
3) Chard, Christine 20 4) Wolstenholme, Moira 16
30.96 1:05.04 (34.08)
1:33.97 (28.93) 2:00.48 (26.51)
13 SAMAK 'A' 1:58.50 2:01.31
1) Rolland, Nadine 29 2) Crevier, Genevieve 16
3) Marcoux, Isabelle 19 4) Godbout, Véronique 27
30.37 1:04.52 (34.15)
2:01.31 (56.79)
14 BEACONSFIELD 'A' NT 2:01.42
1) Soucisse, Gabrielle 14 2) Kastner, Jasmine 17
3) Horner, Stephanie 15 4) Stanworth-Belleville, Karah
30.57 1:04.98 (34.41)
1:34.05 (29.07) 2:01.42 (27.37)
15 TORONTO ALL STAR 'B' NT 2:01.92
1) Balazs, Zsofi 14 2) Lakatos, Niki 17
3) McKinnon, Kaleigh 14 4) DiFazio, Justina 17
31.53 1:05.53 (34.00)
1:35.28 (29.75) 2:01.92 (26.64)
16 LANGLEY 'A' 2:00.36 2:02.17
1) Kotlowski, Katie 16 2) Dodds, Melanie 15
3) Rawlings, Kayla 17 4) Salli, Rachelle 14
30.85 1:05.80 (34.95)
1:34.77 (28.97) 2:02.17 (27.40)
Event 42 Men 200 SC Meter Medley Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
=== Timed Finals ===
1 UBC DOLPHINS 'A' 1:40.53 1:40.53 50
1) Ng, Callum 19 2) Huang, Matthew 20
3) Mintenko, Mike 29 4) Johnston, Mark 25
25.39 53.62 (28.23)
1:17.48 (23.86) 1:40.53 (23.05)
2 UC SWIM CLUB 'A' 1:41.51 1:40.72 30
1) Ballem, Josh 27 2) Knabe, Morgan 23
3) Murray, Chad 23 4) Hyder, Cameron 22
26.39 54.15 (27.76)
1:18.33 (24.18) 1:40.72 (22.39)
3 SIMON FRASER 'A' 1:42.65 1:42.16 20
1) Steinhauer, Felix 21 2) Brekke, Trevor 27
3) Lim, Lubrey 21 4) Wilkins, Paul 23
26.14 54.62 (28.48)
1:19.55 (24.93) 1:42.16 (22.61)
4 ROUGE ET OR 'A' 1:43.76 1:42.33 15
1) Langlais, Jean-Francois 25 2) Blais, Guillaume 22
3) Murray, Nicolas 18 4) Lupien, Yannick 24
26.06 54.24 (28.18)
1:20.05 (25.81) 1:42.33 (22.28)
5 MONTREAL 'A' 1:42.17 1:44.59 14
1) Heroux, Mathieu 23 2) Boulianne, Michel 26
3) Guillotte, Nicolas 21 4) Bourdages, Dominiques 23
27.14 55.50 (28.36)
1:21.57 (26.07) 1:44.59 (23.02)
6 UBC DOLPHINS 'B' 1:44.12 1:45.45 13
1) Miller, Robert 20 2) Dickens, Scott 20
3) Schach, Ben 19 4) Strelzow, Jason 22
27.20 56.92 (29.72)
1:22.54 (25.62) 1:45.45 (22.91)
7 ROW 'A' 1:49.89 1:45.84 12
1) Beavers, Keith 21 2) Delaney, Clayton 23
3) Mains, Matt 23 4) Hughes, David 18
26.57 55.61 (29.04)
1:20.65 (25.04) 1:45.84 (25.19)
8 UC SWIM CLUB 'B' 1:45.68 1:46.45 11
1) Wollach, Pascal 17 2) Cormack, Richard 22
3) Schjott, Jonathan 23 4) Betuzzi, Ray 17
27.21 57.98 (30.77)
1:23.33 (25.35) 1:46.45 (23.12)