5/25/2001 - 5/27/2001
Irvine, CA, USA
SPEEDO GRAND CHALLENGE SANC# 01-02
MAY 25-27, 2001
HOSTED BY: IRVINE NOVAQUATICS HELD AT: HERITAGE AQUATICS IRVINE, CALIF
MAY 25, 2001
EVENT: 1 WOMEN's 50 METERS FREESTYLE
MEET RECORD :25.54 DARA TORRES STANFORD 6/2/00
QUALIFYING FOR THIS MEET :29.32
SEMI FINAL #1
1) COPE, HALEY 22 CAL AQUATICS :27.05 :26.62
:26.62
2) PHENIX, ERIN 20 TXA :27.24 :26.88
:26.88
3) SHUGART, ERICA 20 UNAT :26.92 :27.41
:27.41
4) RIPPLE, SHELLY 20 UNAT STANFORD :27.34 :27.51
:27.51
5) MAC MANUS, DIANA 15 NOVA :27.97 :27.73
:27.73
6) CASHION, COURTNEY 15 NOVA :27.50 :27.75
:27.75
7) MOSS, JERI 16 NOVA :27.77 :28.05
:28.05
8) NETZLEY, STEPHANIE 18 RIVERSIDE :28.09 :28.24
:28.24
SEMI FINAL #2
5) COUGHLIN, NATALIE 18 TERRAPINS :27.47 :26.49
:26.49
6) LANNE, COLLEEN 21 TXA :27.27 :26.58
:26.58
7) STONE, TAMMIE 25 TXA :26.97 :26.71
:26.71
8) DIEZI, DOMINIQUE 23 NASA :27.69 :26.85
:26.85
9) YEO, JOSCELIN 22 TXA :27.98 :26.88
:26.88
10) BECKS, DANIELLE 19 CAL AQUATICS :28.09 :27.28
:27.28
11) BISHOP, BROOKE 14 SCRA :27.06 :27.49
:27.49
12) STITTS, STACIANA 19 NOVA :27.91 :28.47
:28.47
EVENT: 35 WOMEN's 50 METERS FREESTYLE
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK NAME YEAR TEAM TIME
1) STONE, TAMMIE 25 TXA :25.70
:25.70
2) LANNE, COLLEEN 21 TXA :26.04
:26.04
3) COPE, HALEY 22 CAL AQUATICS :26.19
:26.19
4) COUGHLIN, NATALIE 18 TERRAPINS :26.62
:26.62
5) DIEZI, DOMINIQUE 23 NASA :26.85
:26.85
EVENT: 2 MEN's 50 METERS FREESTYLE
MEET RECORD :23.32 ADAM SCHMITT SHOR 5/97
QUALIFYING FOR THIS MEET :26.99
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
SEMI FINAL #1
1) SCHOEMAN, ROLAND 20 PHOENIX :23.61 :23.34
:23.34
2) LEZAK, JASON 25 NOVA :24.55 :23.54
:23.54
3) MACEDO, MATT 20 ALMA :24.73 :23.94
:23.94
4) BURNY, MACIEJ 22 UNAT-X :24.17 :24.08
:24.08
5) HALL, RICHARD 21 PHOENIX :25.31 :24.55
:24.55
6) SMART, MATT 21 TIGER :25.42 :24.96
:24.96
7) HURST, GRANT 16 BAKERSFIELD :24.97 :25.14
:25.14
8) OTA, PATRICK 16 RAISIN COUNTRY :25.35 :25.57
:25.57
SEMI FINAL #2
5) TUCKER, SCOTT 26 NOVA :24.62 :23.50
:23.50
6) ERVIN, ANTHONY 19 PHOENIX :23.80 :23.87
:23.87
7) GREENWOOD, SCOTT 23 PHOENIX :24.27 :24.47
:24.47
8) KARLSON, RYAN 17 NORTH COAST :25.28 :25.01
:25.01
9) CROWDER, RICHIE 16 SAN JOSE :24.75 :25.14
:25.14
10) BAER, SCOTT 18 NOVA :25.31 :25.55
:25.55
11) WANG, TIMOTHY 18 ROSE BOWL :25.41 :25.69
:25.69
12) DINGLER, RYAN 19 UNAT-X :25.50 :25.72
:25.72
EVENT: 36 MEN's 50 METERS FREESTYLE
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK NAME YEAR TEAM TIME
1) LEZAK, JASON 25 NOVA :22.67
:22.67
2) SCHOEMAN, ROLAND 20 PHOENIX :23.02
:23.02
3) ERVIN, ANTHONY 19 PHOENIX :23.04
:23.04
4) TUCKER, SCOTT 26 NOVA :23.34
:23.34
5) MACEDO, MATT 20 ALMA :23.94
:23.94
EVENT: 3 WOMEN's 200 METERS INDIVIDUAL MEDLEY
MEET RECORD 2:18.82 ELLI OVERTON CAL 5/28/99
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:34.81
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) BOWEN, MAGGIE 21 AUBURN-X 2:17.54 2:15.80
:30.14 1:05.22 1:43.99 2:15.80
2) ROSE, GABRIELLE 23 NOVA 2:17.93 2:16.34
:29.61 1:05.59 1:44.86 2:16.34
3) CAVERLY, KRISTEN 16 AZOT 2:19.18 2:16.48
:30.48 1:06.22 1:44.54 2:16.48
4) RIPPLE, SHELLY 20 UNAT STANFORD 2:20.90 2:21.33
:29.89 1:05.46 1:47.12 2:21.33
CONSOLATION FINAL
5) YEO, JOSCELIN 22 TXA 2:25.79 2:20.30
:30.63 1:07.76 1:48.86 2:20.30
6) OWEN, RADA 22 AUBURN-X 2:24.42 2:23.06
:30.13 1:07.53 1:49.62 2:23.06
7) GEEHR, CARLY 16 NOVA 2:23.94 2:23.47
:31.82 1:09.91 1:50.03 2:23.47
8) BINDER, ADRIENNE 16 SANTA BARBARA 2:24.75 2:23.97
:32.04 1:09.97 1:51.78 2:23.97
9) FOSCHI, JESSICA 20 UNAT STANFORD 2:25.69 2:24.99
:31.31 1:09.99 1:52.01 2:24.99
10) KREUTZJANS, BECKY 16 BLUE FINS 2:23.65 2:25.17
:31.90 1:09.24 1:52.34 2:25.17
11) ELLIS, CORINNE 16 BLUE FINS 2:26.43 2:26.31
:32.47 1:11.52 1:53.16 2:26.31
12) DE PAUL, ASHLEY 16 CIRCLE CITY 2:27.42 2:27.70
:30.97 1:08.77 1:54.64 2:27.70
BONUS FINAL
13) OSWALD, VALERIE 22 UNAT-X 2:27.51 2:25.99
:31.71 1:10.63 1:52.01 2:25.99
14) PEIRSOL, HAYLEY 15 NOVA 2:27.47 2:26.43
:33.50 1:11.04 1:54.02 2:26.43
15) VOLCAN, ERIN 17 AZOT 2:28.36 2:26.48
:32.98 1:08.84 1:54.07 2:26.48
16) BRESSLER, MARY 15 AZOT 2:27.51 2:26.53
:31.77 1:09.38 1:53.84 2:26.53
17) CRUZAT, JESSICA 15 NOVA 2:28.06 2:26.65
:32.66 1:10.04 1:54.55 2:26.65
18) BAILEY, LAUREN 16 SCRA 2:28.15 2:27.37
:32.69 1:09.62 1:54.77 2:27.37
19) CHIN, ALYSSA 17 ROSE BOWL 2:27.70 2:28.90
:33.65 1:11.42 1:55.93 2:28.90
20) WINKELHAUS, KATIE 18 UNAT-X 2:28.23 2:32.29
:33.43 1:12.72 1:57.93 2:32.29
EVENT: 4 MEN's 200 METERS INDIVIDUAL MEDLEY
MEET RECORD 2:08.37 BART SIKORA 5/95
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:25.39
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) CARVIN, CHAD 27 MISSION VIEJO 2:09.06 2:07.36
:27.62 :59.86 1:37.66 2:07.36
2) TUCKER, SCOTT 26 NOVA 2:10.83 2:09.92
:28.04 1:01.21 1:40.29 2:09.92
3) SICILIANO, TIM 21 NORTH COAST 2:11.13 2:11.32
:28.07 1:02.98 1:40.56 2:11.32
4) CLEMENTS, KEVIN 21 UNAT-X 2:11.36 2:11.36
:29.12 1:03.53 1:40.68 2:11.36
CONSOLATION FINAL
5) HEWKO, ADAM 15 AZOT 2:12.60 2:12.13
:29.27 1:04.19 1:41.63 2:12.13
6) KRAUTIM, DUKE 15 AZOT 2:13.91 2:13.67
:28.89 1:03.79 1:41.88 2:13.67
7) DISALLE, ERIC 21 NOVA 2:14.71 2:14.84
:28.54 1:02.88 1:43.17 2:14.84
8) JONES, MATT 17 LOBO 2:15.44 2:15.14
:29.24 1:03.59 1:44.55 2:15.14
9) CROWDER, BOBBY 17 SAN JOSE 2:16.48 2:18.20
:28.60 1:03.97 1:46.22 2:18.20
10) SUAREZ, NELSON 16 AZOT 2:18.10 2:18.44
:29.39 1:04.96 1:46.57 2:18.44
11) SMITHEY, JOSEPH 17 HEARTLAND 2:18.36 2:18.84
:30.90 1:07.28 1:46.78 2:18.84
12) REYES, MIKHAIL 17 INDUSTRY HILLS 2:17.66 2:19.38
:30.65 1:07.70 1:48.01 2:19.38
BONUS FINAL
13) NATALIZIO, JEFF 19 NOVA 2:19.26 2:15.19
:29.78 1:03.07 1:42.56 2:15.19
14) TANNHAUSER, BRETT 21 SALMON BAY 2:19.03 2:17.32
:28.49 1:05.24 1:47.62 2:17.32
15) GOUCHER, NICK 19 TIGER 2:19.35 2:17.34
:29.03 1:04.52 1:47.09 2:17.34
16) HALL, RICHARD 21 PHOENIX 2:19.40 2:17.57
:28.23 1:04.36 1:47.28 2:17.57
17) SZILAGYI, ATTILA 19 UNAT UCI 2:19.36 2:19.47
:30.89 1:09.32 1:47.55 2:19.47
18) JACOBO, ALEJANDRO 16 MISSION VIEJO 2:19.64 2:21.10
:30.42 1:07.74 1:48.61 2:21.10
19) LEAN, RYAN 17 NOVA 2:19.60 2:22.93
:31.92 1:09.27 1:52.14 2:22.93
20) CIUFFO, EDUARDO 15 MISSION VIEJO 2:19.60 2:28.38
:32.05 1:11.00 1:54.71 2:28.38
EVENT: 5 WOMEN's 400 METERS FREESTYLE
MEET RECORD 4:19.82 SUZU CHIBA 5/95
QUALIFYING FOR THIS MEET 4:42.02
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) BINDER, ADRIENNE 16 SANTA BARBARA 4:21.91 4:22.10
:30.42 1:03.45 1:36.23 2:09.85
2:42.66 3:16.48 3:49.68 4:22.10
2) PEIRSOL, HAYLEY 15 NOVA 4:26.79 4:24.48
:31.40 1:04.53 1:38.20 2:11.74
2:45.23 3:18.71 3:52.11 4:24.48
3) FOSCHI, JESSICA 20 UNAT STANFORD 4:26.56 4:24.89
:30.87 1:04.07 1:37.06 2:10.94
2:44.35 3:18.87 3:51.90 4:24.89
4) KREUTZJANS, BECKY 16 BLUE FINS 4:25.91 4:28.92
:30.75 1:04.63 1:38.75 2:13.08
2:46.94 3:21.29 3:55.20 4:28.92
CONSOLATION FINAL
5) HENTZEN, MORGAN 16 INDUSTRY HILLS 4:31.59 4:25.64
:32.23 1:05.34 1:39.67 2:13.18
2:47.27 3:20.51 3:54.28 4:25.64
6) IMAGANE, JANE 15 INDUSTRY HILLS 4:30.26 4:26.49
:31.54 1:04.98 1:38.46 2:12.14
2:45.79 3:19.80 3:53.57 4:26.49
7) TUKEY, VALERIE 15 NORTH COAST 4:29.35 4:28.52
:31.74 1:05.63 1:39.40 2:13.26
2:46.89 3:21.02 3:55.36 4:28.52
8) LOVE, LINDSAY 16 RIVERSIDE 4:28.32 4:28.95
:31.71 1:05.94 1:39.80 2:14.40
2:48.12 3:22.32 3:55.56 4:28.95
9) NOBLE, ALYSON 18 RIVERSIDE 4:27.43 4:30.47
:31.49 1:05.33 1:39.22 2:13.82
2:47.86 3:22.81 3:56.89 4:30.47
10) ELLIS, CORINNE 16 BLUE FINS 4:30.68 4:31.74
:32.64 1:06.53 1:41.20 2:15.49
2:49.98 3:24.04 3:58.74 4:31.74
11) ERRECART, ROBIN 19 TIGER 4:29.25 4:31.82
:31.22 1:05.12 1:38.99 2:13.42
2:47.58 3:22.51 3:57.35 4:31.82
12) RIVAS, PAOLA 16 MISSION VIEJO 4:30.91 4:34.51
:32.50 1:06.55 1:41.36 2:16.04
2:51.09 3:25.80 4:00.80 4:34.51
BONUS FINAL
13) KETCHUM, ERIN 14 MISSION VIEJO 4:32.77 4:28.83
:31.76 1:05.56 1:39.08 2:13.33
2:47.08 3:21.80 3:55.01 4:28.83
14) ALLEN, BRITTANY 14 NORTH COAST 4:34.02 4:30.28
:32.72 1:06.47 1:40.85 2:14.86
2:49.18 3:23.11 3:57.73 4:30.28
15) DE ALBA, VANESSA 16 MISSION VIEJO 4:33.31 4:30.53
:31.92 1:05.90 1:40.07 2:14.35
2:48.92 3:23.51 3:57.46 4:30.53
16) ELLER, ALLISON 17 SANTA BARBARA 4:35.55 4:30.64
:32.96 1:06.09 1:40.58 2:14.34
2:49.16 3:22.97 3:57.76 4:30.64
17) VOLLMOND, LISE 15 NORTH COAST 4:33.84 4:31.84
:32.10 1:06.15 1:40.09 2:15.03
2:49.22 3:23.79 3:58.12 4:31.84
18) GEEHR, CARLY 16 NOVA 4:33.20 4:33.22
:32.10 1:06.84 1:41.17 2:16.43
2:50.82 3:26.01 4:00.16 4:33.22
19) NETZLEY, STEPHANIE 18 RIVERSIDE 4:31.75 4:35.04
:32.31 1:07.42 1:42.39 2:17.61
2:51.46 3:26.22 4:00.53 4:35.04
20) BAILEY, LAUREN 16 SCRA 4:34.20 4:37.24
:32.53 1:07.38 1:42.50 2:17.56
2:52.82 3:28.00 4:03.30 4:37.24
EVENT: 6 MEN's 400 METERS FREESTYLE
MEET RECORD 3:54.69 CHAD CARVIN MISSION VIEJO 5/28/99
QUALIFYING FOR THIS MEET 4:37.29
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) CARVIN, CHAD 27 MISSION VIEJO 4:01.21 3:57.00
:26.67 :56.33 1:25.90 1:56.39
2:25.81 2:56.28 3:26.81 3:57.00
2) KEVORKIAN, ARAM 18 NORTH COAST 4:04.09 4:00.58
:27.58 :57.74 1:27.89 1:58.71
2:29.07 3:00.09 3:30.62 4:00.58
3) KOCH, ERIC 19 UNAT 4:05.39 4:06.38
:28.37 :59.35 1:30.57 2:02.36
2:33.82 3:05.70 3:36.60 4:06.38
4) LEAN, RYAN 17 NOVA 4:07.00 4:06.71
:28.80 :59.53 1:31.10 2:02.71
2:34.24 3:05.21 3:36.24 4:06.71
CONSOLATION FINAL
5) HUMMEL, ARMIN 22 UNAT-X 4:07.95 4:06.93
:28.94 1:00.74 1:31.69 2:03.39
2:34.92 3:06.64 3:37.41 4:06.93
6) COLMENARES, MANNY 25 UNAT-X 4:08.04 4:07.01
:28.70 1:00.36 1:31.74 2:03.53
2:35.06 3:06.67 3:37.53 4:07.01
7) HEWKO, ADAM 15 AZOT 4:09.53 4:11.29
:29.24 1:00.91 1:32.73 2:05.10
2:36.85 3:08.97 3:40.49 4:11.29
8) TANNHAUSER, BRETT 21 SALMON BAY 4:12.92 4:14.43
:29.25 1:01.55 1:34.14 2:07.53
2:39.88 3:12.86 3:44.34 4:14.43
9) VAN NORMAN, JOSH 18 HEARTLAND 4:13.83 4:14.44
:29.48 1:02.25 1:34.87 2:07.84
2:39.89 3:12.32 3:44.02 4:14.44
10) PICCIO, CARLO 19 MISSION VIEJO 4:15.98 4:16.30
:30.33 1:02.41 1:35.16 2:07.25
2:39.37 3:11.88 3:44.33 4:16.30
11) HOLMBERG, HENRY 15 BEND 4:16.64 4:18.26
:29.59 1:00.99 1:34.19 2:06.69
2:39.99 3:12.72 3:46.33 4:18.26
12) DOLE, ADAM 17 HEARTLAND 4:15.91 4:21.49
:29.21 1:01.09 1:34.61 2:07.90
2:41.53 3:14.88 3:48.55 4:21.49
BONUS FINAL
13) NOLAN, BRENT 15 MISSION VIEJO 4:16.72 4:13.25
:29.82 1:02.21 1:33.67 2:06.42
2:37.22 3:09.51 3:41.35 4:13.25
14) WANG, TIMOTHY 18 ROSE BOWL 4:18.51 4:14.82
:28.50 :59.38 1:31.78 2:04.47
2:36.84 3:09.53 3:42.86 4:14.82
15) HERLIHY, EDMUND 18 MISSION VIEJO 4:17.78 4:16.24
:30.03 1:02.57 1:34.92 2:07.76
2:40.04 3:12.47 3:44.42 4:16.24
16) MARCEAU, MATT 18 BEND 4:17.65 4:17.68
:30.37 1:03.26 1:36.58 2:10.27
2:43.19 3:15.80 3:47.36 4:17.68
17) SPANSAIL, SCOTT 14 AZOT 4:17.62 4:18.27
:29.90 1:02.47 1:35.02 2:08.15
2:40.25 3:13.44 3:45.90 4:18.27
18) GREEN, ANDY 14 BLUE FINS 4:17.79 4:18.40
:30.28 1:02.60 1:35.65 2:08.59
2:41.41 3:14.43 3:47.49 4:18.40
19) WELLS, TAYLOR 15 SCRA 4:18.82 4:21.34
:30.66 1:03.08 1:36.65 2:09.55
2:43.44 3:16.48 3:50.01 4:21.34
20) JENSEN, LARSEN 15 BAKERSFIELD 4:16.78 4:22.03
:29.96 1:03.16 1:36.52 2:10.39
2:43.36 3:16.64 3:49.82 4:22.03
EVENT: 7 WOMEN's 100 METERS BREASTSTROKE
MEET RECORD 1:11.45 ERIN SIEPER STOP 6/2/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:23.13
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) KIRK, TARA 18 UNAT STANFORD 1:10.33 1:10.61
:32.80 1:10.61
2) CAVERLY, KRISTEN 16 AZOT 1:11.10 1:11.32
:34.05 1:11.32
3) SIEPER, ERIN 16 STOP 1:10.97 1:11.53
:33.73 1:11.53
4) ROSE, GABRIELLE 23 NOVA 1:13.57 1:12.30
:34.09 1:12.30
CONSOLATION FINAL
5) YEO, JOSCELIN 22 TXA 1:15.61 1:14.68
:35.71 1:14.68
6) BOWEN, MAGGIE 21 AUBURN-X 1:14.52 1:14.76
:35.11 1:14.76
7) STITTS, STACIANA 19 NOVA 1:13.86 1:15.11
:34.97 1:15.11
8) BOOSALIS, MARYANN 14 ROSE BOWL 1:15.71 1:15.53
:35.81 1:15.53
9) HANDSHU, RACHEL 20 NOVA 1:15.86 1:17.05
:36.53 1:17.05
10) GEEHR, CARLY 16 NOVA 1:15.07 1:17.30
:36.67 1:17.30
11) SIEPER, KRISTINA 15 STOP 1:15.90 1:17.55
:36.70 1:17.55
12) NODDLE, JENNIFER 21 UNAT 1:16.51 1:18.60
:37.88 1:18.60
BONUS FINAL
13) ELLIS, ALEXANDRA 12 BLUE FINS 1:17.61 1:16.96
:36.55 1:16.96
14) ELLIS, CORINNE 16 BLUE FINS 1:18.32 1:17.30
:37.62 1:17.30
15) COOK, JENNIFER 16 NOVA 1:17.92 1:17.38
:36.17 1:17.38
16) HOVSEPIAN, LESLIE 18 UNAT 1:18.04 1:17.74
:36.72 1:17.74
17) RASMUSON, KIRSTEN 18 BLUE FINS 1:17.56 1:17.78
:36.49 1:17.78
18) ARROW, JENNIFER 17 AZOT 1:18.20 1:18.58
:38.31 1:18.58
19) KILKUTS, COURTNEY 13 AZOT 1:18.07 1:18.61
:36.67 1:18.61
20) EVANS, RACHEL 14 BAKERSFIELD 1:18.11 1:18.62
:38.21 1:18.62
EVENT: 8 MEN's 100 METERS BREASTSTROKE
MEET RECORD 1:03.61 STEVE WEST TYR 5/28/99
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:16.79
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) KIM, DANIEL 19 NOVA 1:07.56 1:06.43
:32.15 1:06.43
2) JACOBO, ALFREDO 19 MISSION VIEJO 1:06.51 1:06.51
:31.15 1:06.51
3) MIDDLETON, BOBBY 23 TEAM REBEL 1:07.37 1:07.08
:30.90 1:07.08
4) JACOBO, ALEJANDRO 16 MISSION VIEJO 1:08.39 1:08.47
:32.12 1:08.47
CONSOLATION FINAL
5) ANTILLON, ALAN 19 MISSION VIEJO 1:09.52 1:09.54
:32.76 1:09.54
6) BYMA, QUENTIN 20 UNAT-X 1:08.79 1:09.57
:31.97 1:09.57
7) SMITHEY, JOSEPH 17 HEARTLAND 1:08.86 1:09.83
:32.45 1:09.83
8) CLEMENTS, JOEY 18 INDUSTRY HILLS 1:10.34 1:10.50
:33.87 1:10.50
9) CAVALLERO, MARC 21 UNAT 1:09.87 1:10.68
:33.39 1:10.68
10) SZILAGYI, ATTILA 19 UNAT UCI 1:09.30 1:10.84
:33.66 1:10.84
11) YU, NICHOLAS 17 NOVA 1:09.87 1:11.49
:34.05 1:11.49
12) BAER, SCOTT 18 NOVA 1:10.67 1:12.28
:34.59 1:12.28
BONUS FINAL
13) KING, MIGUEL 19 MISSION VIEJO 1:11.75 1:11.11
:33.78 1:11.11
14) DIVAN, PAUL 15 MISSION VIEJO 1:11.96 1:11.34
:34.00 1:11.34
15) HEINZ, JEFF 16 AZOT 1:11.53 1:11.52
:33.29 1:11.52
16) FERNANDEZ, EDDIE 19 UNAT-X 1:12.46 1:11.99
:34.29 1:11.99
17) PUKSTA, NATE 16 NOVA 1:11.94 1:12.15
:33.99 1:12.15
18) ZECH, NICK 13 PACIFIC SWIM 1:11.12 1:12.96
:34.11 1:12.96
19) REYES, MIKHAIL 17 INDUSTRY HILLS 1:12.70 1:13.52
:35.84 1:13.52
20) PATTANASINTH, BOMB 17 AZOT 1:11.42 1:13.55
:34.67 1:13.55
EVENT: 9 WOMEN's 200 METERS BACKSTROKE
MEET RECORD 2:18.81 KYOKO YOKOUCHI NOVA 5/28/99
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:33.46
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) COUGHLIN, NATALIE 18 TERRAPINS 2:17.61 2:16.30
:32.06 1:06.56 1:41.40 2:16.30
2) MAC MANUS, DIANA 15 NOVA 2:19.44 2:18.09
:32.51 1:07.69 1:43.16 2:18.09
3) VOLCAN, ERIN 17 AZOT 2:19.04 2:19.07
:33.18 1:07.85 1:43.51 2:19.07
4) KREUTZJANS, BECKY 16 BLUE FINS 2:20.53 2:23.19
:34.44 1:10.22 1:46.96 2:23.19
CONSOLATION FINAL
5) CAVERLY, KRISTEN 16 AZOT 2:20.54 2:17.54
:32.77 1:07.48 1:42.51 2:17.54
6) HENRIQUES, ALICE 20 CAL AQUATICS 2:21.41 2:18.60
:33.18 1:08.12 1:44.02 2:18.60
7) RIPPLE, SHELLY 20 UNAT STANFORD 2:20.60 2:23.00
:33.10 1:09.02 1:45.59 2:23.00
8) CRUZAT, JESSICA 15 NOVA 2:24.68 2:24.80
:34.50 1:11.12 1:48.79 2:24.80
9) KIKUCHI, YUUKA 15 AZOT 2:23.81 2:25.67
:34.01 1:09.84 1:47.49 2:25.67
10) MOSS, JERI 16 NOVA 2:21.10 2:25.99
:34.10 1:10.72 1:48.18 2:25.99
11) BISHOP, BROOKE 14 SCRA 2:24.71 2:26.36
:34.30 1:10.72 1:48.85 2:26.36
12) CHIN, ALYSSA 17 ROSE BOWL 2:23.15 2:26.93
:34.44 1:11.72 1:49.32 2:26.93
BONUS FINAL
13) KOZAK, MARISA 18 BEND 2:25.33 2:23.84
:34.54 1:11.13 1:46.90 2:23.84
14) PIPES-NEILSEN, KARLY 39 CORONADO-NAVY 2:25.57 2:26.01
:34.81 1:12.05 1:49.44 2:26.01
15) NETZLEY, STEPHANIE 18 RIVERSIDE 2:25.50 2:26.90
:35.37 1:12.56 1:49.81 2:26.90
16) TIMMONS, COURTNEY 21 TXA 2:26.32 2:26.92
:35.87 1:12.94 1:50.52 2:26.92
17) SMART, LINDSEY 19 TIGER 2:27.41 2:27.56
:36.12 1:12.51 1:50.57 2:27.56
18) TURSICK, EMLYNN 14 SANTA BARBARA 2:28.01 2:27.88
:35.65 1:12.90 1:51.24 2:27.88
19) PEIRSOL, HAYLEY 15 NOVA 2:27.68 2:29.36
:36.62 1:14.23 1:52.52 2:29.36
20) WINKELHAUS, KATIE 18 UNAT-X 2:27.20 2:30.40
:35.34 1:13.48 1:52.43 2:30.40
EVENT: 10 MEN's 200 METERS BACKSTROKE
MEET RECORD 2:00.98 L. KRAYZELBURG TROJAN 6/2/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:29.19
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) PEIRSOL, AARON 17 NOVA 2:04.69 2:03.47
:29.03 :59.93 1:31.47 2:03.47
2) LIM, ALEX 20 UNAT-X 2:09.40 2:06.71
:29.83 1:01.94 1:34.53 2:06.71
3) SOMENSATTO, JEFF 21 UNAT-X 2:08.46 2:08.53
:29.96 1:02.30 1:35.45 2:08.53
4) COLE, ANDREW 16 AZOT 2:11.24 2:12.00
:30.14 1:02.75 1:37.42 2:12.00
CONSOLATION FINAL
5) SHIMURA, GONNY 18 AZOT 2:15.03 2:09.38
:30.31 1:03.10 1:36.29 2:09.38
6) JONES, MATT 17 LOBO 2:11.71 2:11.56
:31.91 1:05.96 1:39.16 2:11.56
7) KENNEDY, PATRICK 21 NOVA 2:16.22 2:12.04
:30.90 1:04.28 1:38.25 2:12.04
8) ERAZO, EDDIE 15 BLUE FINS 2:18.21 2:14.99
:31.61 1:05.28 1:40.64 2:14.99
9) VAN NORMAN, JOSH 18 HEARTLAND 2:14.05 2:15.72
:32.12 1:06.49 1:41.26 2:15.72
10) SPANSAIL, SCOTT 14 AZOT 2:16.12 2:17.02
:32.57 1:06.79 1:42.13 2:17.02
11) PICCIO, CARLO 19 MISSION VIEJO 2:16.14 2:18.08
:33.27 1:08.18 1:43.17 2:18.08
12) BLAS, JORGE 18 RIVERSIDE 2:17.48 2:20.77
:32.80 1:08.23 1:44.79 2:20.77
BONUS FINAL
13) OTA, PATRICK 16 RAISIN COUNTRY 2:18.33 2:16.09
:32.44 1:07.08 1:42.19 2:16.09
14) CROWDER, BOBBY 17 SAN JOSE 2:20.03 2:16.10
:31.81 1:06.32 1:41.22 2:16.10
15) GOUCHER, NICK 19 TIGER 2:19.15 2:17.31
:32.36 1:07.31 1:42.83 2:17.31
16) LEAN, RYAN 17 NOVA 2:20.04 2:18.89
:34.62 1:09.82 1:44.35 2:18.89
17) BOWEN, MICHAEL 14 SANTA BARBARA 2:20.06 2:21.25
:34.05 1:09.60 1:45.77 2:21.25
18) LAMAR, BRIAN 17 INDUSTRY HILLS 2:19.56 2:21.51
:33.15 1:08.57 1:44.78 2:21.51
19) ALCANTARA, DANIEL 16 CAAN 2:20.15 2:24.00
:34.22 1:10.27 1:47.10 2:24.00
EVENT: 11 WOMEN's 50 METERS BREASTSTROKE
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:23.13
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
SEMI FINAL #1
1) KIRK, TARA 18 UNAT STANFORD :32.51 :32.67
:32.67
2) SIEPER, ERIN 16 STOP :33.87 :33.51
:33.51
3) KRATTLI, CAROLINE 39 UNAT-X :34.12 :34.72
:34.72
4) HANDSHU, RACHEL 20 NOVA :35.35 :34.85
:34.85
5) ORR, HILLARY 15 YUCAIPA :36.21 :35.24
:35.24
6) NODDLE, JENNIFER 21 UNAT :35.86 :36.28
:36.28
7) GALAZ, NATALIE 16 LAKEWOOD :36.05 :36.32
:36.32
8) DONG, RACHEL 19 LAKEWOOD :36.13 :36.98
:36.98
SEMI FINAL #2
5) CAVERLY, KRISTEN 16 AZOT :33.88 :33.80
:33.80
6) STITTS, STACIANA 19 NOVA :33.64 :34.07
:34.07
7) COOK, JENNIFER 16 NOVA :36.06 :34.59
:34.59
8) BOOSALIS, MARYANN 14 ROSE BOWL :36.32 :35.06
:35.06
9) YEO, JOSCELIN 22 TXA :35.18 :35.31
:35.31
10) WEST, KELLIE 17 RAISIN COUNTRY :35.60 :35.56
:35.56
11) SMALLWOOD, AUBRIE 15 LIONFISH :35.95 :35.65
:35.65
12) SIEPER, KRISTINA 15 STOP :36.16 :36.09
:36.09
EVENT: 12 MEN's 50 METERS BREASTSTROKE
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:16.79
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
SEMI FINAL #1
1) MIDDLETON, BOBBY 23 TEAM REBEL :29.98 :30.12
:30.12
2) JACOBO, ALFREDO 19 MISSION VIEJO :30.78 :30.41
:30.41
3) BAER, SCOTT 18 NOVA :32.07 :31.64
:31.64
4) ZECH, NICK 13 PACIFIC SWIM :32.62 :32.17
:32.17
4) SIMPSON, TRAVIS 18 RIVERSIDE :31.83 :32.17
:32.17
6) SMITHEY, JOSEPH 17 HEARTLAND :32.21 :32.18
:32.18
7) CLOUD, JARED 17 BAKERSFIELD :33.03 :32.73
:32.73
8) SANCHEZ, MANUEL 15 COMMERCE :32.87 :32.88
:32.88
SEMI FINAL #2
5) KIM, DANIEL 19 NOVA :30.76 :30.78
:30.78
6) BYMA, QUENTIN 20 UNAT-X :32.19 :31.25
:31.25
7) JACOBO, ALEJANDRO 16 MISSION VIEJO :31.51 :31.40
:31.40
8) ANTILLON, ALAN 19 MISSION VIEJO :32.82 :31.98
:31.98
9) SZILAGYI, ATTILA 19 UNAT UCI :32.00 :32.25
:32.25
10) HEINZ, JEFF 16 AZOT :33.07 :32.32
:32.32
11) GOING, BRETT 18 NORTH COAST :32.88 :32.42
:32.42
12) QUILLEN, ERIC 17 NOVA :32.50 :33.07
:33.07
EVENT: 13 WOMEN's 200 METERS FREESTYLE
MEET RECORD 2:00.70 JENNY THOMPSON STANFORD 6/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:14.83
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) ROSE, GABRIELLE 23 NOVA 2:04.98 2:02.52
:28.45 :59.16 1:30.34 2:02.52
2) OWEN, RADA 22 AUBURN-X 2:06.58 2:02.67
:28.89 1:00.11 1:31.69 2:02.67
3) LANNE, COLLEEN 21 TXA 2:05.76 2:04.44
:28.73 1:00.08 1:31.55 2:04.44
4) RIPPLE, SHELLY 20 UNAT STANFORD 2:06.26 2:06.27
:28.78 1:00.78 1:32.74 2:06.27
CONSOLATION FINAL
5) YEO, JOSCELIN 22 TXA 2:08.25 2:04.84
:29.43 1:01.49 1:33.43 2:04.84
6) BINDER, ADRIENNE 16 SANTA BARBARA 2:08.78 2:06.95
:30.16 1:02.64 1:34.87 2:06.95
7) BECKS, DANIELLE 19 CAL AQUATICS 2:09.34 2:07.08
:29.78 1:01.18 1:33.59 2:07.08
8) FALZONE, LISA 16 SANTA BARBARA 2:07.95 2:07.91
:30.12 1:03.06 1:35.75 2:07.91
9) ERRECART, ROBIN 19 TIGER 2:07.80 2:08.12
:30.43 1:03.19 1:35.70 2:08.12
10) NETZLEY, STEPHANIE 18 RIVERSIDE 2:09.54 2:09.04
:30.98 1:02.65 1:36.08 2:09.04
11) VOLCAN, ERIN 17 AZOT 2:09.03 2:11.84
:30.86 1:03.46 1:37.87 2:11.84
12) STONE, TAMMIE 25 TXA 2:08.46 2:12.34
:29.06 1:01.27 1:35.68 2:12.34
BONUS FINAL
13) PHENIX, ERIN 20 TXA 2:09.65 2:07.75
:29.30 1:01.39 1:33.93 2:07.75
14) GEEHR, CARLY 16 NOVA 2:10.31 2:08.65
:30.93 1:02.85 1:36.20 2:08.65
15) FOSCHI, JESSICA 20 UNAT STANFORD 2:09.59 2:09.12
:30.37 1:03.30 1:36.57 2:09.12
16) NOBLE, ALYSON 18 RIVERSIDE 2:10.05 2:09.41
:31.36 1:04.15 1:37.69 2:09.41
17) LOVE, LINDSAY 16 RIVERSIDE 2:10.17 2:09.93
:31.09 1:04.00 1:37.27 2:09.93
18) IMAGANE, JANE 15 INDUSTRY HILLS 2:10.43 2:09.99
:31.01 1:04.28 1:37.78 2:09.99
19) KREUTZJANS, BECKY 16 BLUE FINS 2:09.59 2:12.87
:30.98 1:04.68 1:38.60 2:12.87
20) CHIN, ALYSSA 17 ROSE BOWL 2:10.70 2:13.58
:31.28 1:03.93 1:39.41 2:13.58
EVENT: 14 MEN's 200 METERS FREESTYLE
MEET RECORD 1:51.15 BELA SZABADOS TROJAN 6/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:08.29
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) CARVIN, CHAD 27 MISSION VIEJO 1:54.36 1:52.12
:26.49 :55.37 1:23.66 1:52.12
2) TUCKER, SCOTT 26 NOVA 1:57.11 1:53.56
:26.56 :55.95 1:24.51 1:53.56
3) KEVORKIAN, ARAM 18 NORTH COAST 1:55.39 1:55.14
:26.99 :56.01 1:25.57 1:55.14
4) HUMMEL, ARMIN 22 UNAT-X 1:57.13 1:55.68
:27.66 :56.17 1:26.18 1:55.68
CONSOLATION FINAL
5) COLMENARES, MANNY 25 UNAT-X 1:57.19 1:57.12
:27.56 :57.52 1:27.48 1:57.12
6) VAN NORMAN, JOSH 18 HEARTLAND 1:59.02 1:58.20
:28.08 :58.08 1:28.44 1:58.20
7) PEIRSOL, AARON 17 NOVA 1:57.94 1:58.32
:27.24 :56.89 1:27.63 1:58.32
8) TANNHAUSER, BRETT 21 SALMON BAY 2:00.70 1:58.91
:28.02 :59.24 1:29.57 1:58.91
9) WANG, TIMOTHY 18 ROSE BOWL 2:00.81 1:59.27
:28.49 :58.92 1:29.73 1:59.27
10) HERLIHY, KEVIN 21 UNAT 1:58.08 1:59.52
:28.30 :59.25 1:29.73 1:59.52
11) SMART, MATT 21 TIGER 1:59.46 1:59.93
:27.92 :59.14 1:30.47 1:59.93
12) KARLSON, RYAN 17 NORTH COAST 2:00.69 2:01.41
:27.68 :58.20 1:30.00 2:01.41
BONUS FINAL
13) HALL, RICHARD 21 PHOENIX 2:01.27 1:59.69
:28.28 :59.39 1:29.84 1:59.69
14) LEAN, RYAN 17 NOVA 2:02.19 2:00.06
:29.29 :59.06 1:30.13 2:00.06
15) MC LAUGHLIN, WILLIAM 18 HEARTLAND 2:00.91 2:01.30
:27.75 :59.33 1:30.86 2:01.30
16) SANCHEZ, IVAN 19 MISSION VIEJO 2:01.51 2:01.44
:29.16 1:00.47 1:31.60 2:01.44
17) MARCEAU, MATT 18 BEND 2:01.81 2:01.66
:29.10 1:00.24 1:31.11 2:01.66
18) HEWKO, ADAM 15 AZOT 2:00.83 2:02.27
:28.80 1:00.36 1:31.62 2:02.27
19) CROWDER, RICHIE 16 SAN JOSE 2:01.86 2:02.93
:28.58 1:00.01 1:31.31 2:02.93
20) RUSSELL, JONATHAN 18 SOUTH COAST 2:01.85 2:03.38
:29.51 1:00.55 1:32.54 2:03.38
EVENT: 15 WOMEN's 100 METERS BACKSTROKE
MEET RECORD 1:04.04 HAYLEY COPE UNAT 6/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:12.01
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) COUGHLIN, NATALIE 18 TERRAPINS 1:04.92 1:02.79
:30.13 1:02.79
2) COPE, HALEY 22 CAL AQUATICS 1:04.43 1:02.88
:30.62 1:02.88
3) MAC MANUS, DIANA 15 NOVA 1:04.44 1:03.72
:31.28 1:03.72
4) HAYES, JESSICA 18 NOVA 1:05.23 1:05.16
:32.02 1:05.16
CONSOLATION FINAL
5) DIEZI, DOMINIQUE 23 NASA 1:06.73 1:05.48
:32.24 1:05.48
5) CAVERLY, KRISTEN 16 AZOT 1:05.98 1:05.48
:32.29 1:05.48
7) VOLCAN, ERIN 17 AZOT 1:05.93 1:06.39
:32.54 1:06.39
8) BISHOP, BROOKE 14 SCRA 1:06.72 1:06.40
:32.53 1:06.40
9) HENRIQUES, ALICE 20 CAL AQUATICS 1:07.22 1:06.64
:32.66 1:06.64
10) MACKEY, NICOLE 16 AZOT 1:07.56 1:07.17
:33.11 1:07.17
11) MOSS, JERI 16 NOVA 1:07.58 1:07.32
:32.84 1:07.32
12) TIMMONS, COURTNEY 21 TXA 1:07.65 1:07.55
:33.32 1:07.55
BONUS FINAL
13) KOZAK, MARISA 18 BEND 1:08.03 1:06.91
:32.91 1:06.91
14) KIKUCHI, YUUKA 15 AZOT 1:07.95 1:07.89
:33.15 1:07.89
15) HARRIS, CARRERA 15 AQ OF BKSFD 1:08.46 1:08.08
:33.80 1:08.08
16) BRESSLER, MARY 15 AZOT 1:09.02 1:08.23
:33.44 1:08.23
17) WATANABE, NAOKO 18 UNAT-X 1:07.83 1:08.41
:33.35 1:08.41
18) NETZLEY, STEPHANIE 18 RIVERSIDE 1:08.72 1:08.89
:34.37 1:08.89
19) SMART, LINDSEY 19 TIGER 1:08.35 1:08.94
:33.96 1:08.94
20) KREUTZJANS, BECKY 16 BLUE FINS 1:07.84 1:09.17
:34.55 1:09.17
EVENT: 16 MEN's 100 METERS BACKSTROKE
MEET RECORD :55.22 L. KRAYZELBURG TROJAN 6/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:07.99
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) LIM, ALEX 20 UNAT-X :59.92 :57.36
:27.93 :57.36
2) SOMENSATTO, JEFF 21 UNAT-X 1:00.31 :58.21
:28.75 :58.21
3) OHLIN, MATTIAS 23 UNAT-X :59.90 :58.95
:00.00 :58.95
4) ERVIN, ANTHONY 19 PHOENIX 1:00.02 :59.38
:28.00 :59.38
CONSOLATION FINAL
5) MACEDO, MATT 20 ALMA 1:00.73 :58.38
:28.30 :58.38
6) SHIMURA, GONNY 18 AZOT 1:01.20 1:00.58
:29.21 1:00.58
7) COLE, ANDREW 16 AZOT 1:01.29 1:01.04
:29.91 1:01.04
8) KENNEDY, PATRICK 21 NOVA 1:01.09 1:01.53
:29.97 1:01.53
9) JONES, MATT 17 LOBO 1:02.07 1:01.62
:30.28 1:01.62
10) VAN NORMAN, JOSH 18 HEARTLAND 1:01.92 1:01.71
:30.30 1:01.71
11) OTA, PATRICK 16 RAISIN COUNTRY 1:02.02 1:01.72
:30.52 1:01.72
12) HWANG, JASON 17 NOVA 1:01.70 1:03.02
:29.73 1:03.02
BONUS FINAL
13) NATALIZIO, JEFF 19 NOVA 1:03.25 1:00.13
:29.23 1:00.13
14) VANDERTOUW, WILLIAM 18 ROSE BOWL 1:03.31 1:02.36
:30.40 1:02.36
15) RUSSELL, JONATHAN 18 SOUTH COAST 1:03.95 1:02.84
:31.29 1:02.84
16) GOUCHER, NICK 19 TIGER 1:04.58 1:03.30
:31.00 1:03.30
17) CROWDER, BOBBY 17 SAN JOSE 1:02.54 1:04.18
:30.52 1:04.18
18) SPANSAIL, SCOTT 14 AZOT 1:05.06 1:04.65
:32.00 1:04.65
19) OTA, KACY 18 RAISIN COUNTRY 1:04.93 1:05.36
:31.11 1:05.36
20) SUAREZ, NELSON 16 AZOT 1:04.61 1:06.89
:32.45 1:06.89
EVENT: 17 WOMEN's 100 METERS BUTTERFLY
MEET RECORD :58.97 JENNY THOMPSON STANFORD 6/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:10.21
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) GOODWIN, BETH 21 UNAT 1:03.72 1:00.69
:28.45 1:00.69
2) COUGHLIN, NATALIE 18 TERRAPINS 1:02.53 1:00.77
:28.70 1:00.77
3) RIPPLE, SHELLY 20 UNAT STANFORD 1:02.72 1:02.03
:29.13 1:02.03
4) ROSE, GABRIELLE 23 NOVA 1:03.91 1:03.82
:30.21 1:03.82
CONSOLATION FINAL
5) YEO, JOSCELIN 22 TXA 1:03.92 1:02.60
:29.80 1:02.60
6) MACKEY, NICOLE 16 AZOT 1:05.46 1:04.45
:30.37 1:04.45
7) COPE, HALEY 22 CAL AQUATICS 1:06.10 1:04.97
:30.62 1:04.97
8) MORENO, CAROLINA 18 CAAN 1:06.19 1:05.31
:31.09 1:05.31
9) YOUNGLOVE, KATIE 21 UNAT-X 1:06.09 1:05.35
:31.49 1:05.35
10) ERRECART, ROBIN 19 TIGER 1:06.43 1:06.00
:31.48 1:06.00
11) LEWIS, KRISTEN 19 UNAT-X 1:06.24 1:06.53
:31.65 1:06.53
12) IMAGANE, JANE 15 INDUSTRY HILLS 1:06.07 1:09.18
:31.56 1:09.18
BONUS FINAL
13) MC CAWLEY, MARGO 14 MEMPHIS 1:07.58 1:05.83
:30.99 1:05.83
14) BUCK, LINDSEY 17 NOVA 1:06.48 1:06.02
:30.46 1:06.02
15) BISHOP, BROOKE 14 SCRA 1:06.51 1:06.43
:30.93 1:06.43
16) DONG, RACHEL 19 LAKEWOOD 1:07.05 1:06.57
:31.26 1:06.57
17) CASHION, COURTNEY 15 NOVA 1:07.71 1:06.66
:31.64 1:06.66
18) TAHERI, KIANA 17 SAN JOSE 1:06.67 1:06.72
:31.44 1:06.72
19) NETZLEY, STEPHANIE 18 RIVERSIDE 1:07.25 1:06.88
:31.50 1:06.88
20) HILYARD, ANISSA 17 INDUSTRY HILLS 1:07.08 1:07.34
:31.88 1:07.34
EVENT: 18 MEN's 100 METERS BUTTERFLY
MEET RECORD :55.23 KEVIN NORTHUP TROJAN 6/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:05.79
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) CAVIC, MICHAEL 16 NOVA :57.63 :55.28
:25.55 :55.28
2) SCHOEMAN, ROLAND 20 PHOENIX :55.65 :55.30
:25.09 :55.30
3) SOMENSATTO, JEFF 21 UNAT-X :58.27 :56.29
:26.32 :56.29
4) CARTER, PAUL 43 UNAT :58.62 :58.45
:27.43 :58.45
CONSOLATION FINAL
5) KARLSON, RYAN 17 NORTH COAST :58.99 :58.01
:26.96 :58.01
6) PEIRSOL, AARON 17 NOVA :59.43 :58.23
:27.59 :58.23
7) MC LAUGHLIN, WILLIAM 18 HEARTLAND :59.15 :59.03
:28.20 :59.03
8) SHORT, MICHAEL 20 UNAT-X :59.79 :59.85
:27.81 :59.85
9) CROWDER, BOBBY 17 SAN JOSE 1:00.75 :59.99
:28.30 :59.99
10) DISALLE, ERIC 21 NOVA 1:00.43 1:00.40
:28.13 1:00.40
11) MC LAUGHLIN, CLINT 16 HEARTLAND 1:00.79 1:01.24
:29.05 1:01.24
12) OTA, PATRICK 16 RAISIN COUNTRY 1:00.91 1:01.53
:28.71 1:01.53
BONUS FINAL
13) KENNEDY, PATRICK 21 NOVA 1:01.13 :59.79
:27.92 :59.79
14) ANGUIS, CHRISTIAN 19 MISSION VIEJO 1:01.74 :59.92
:27.75 :59.92
15) PATTANASINTH, BOMB 17 AZOT 1:01.83 1:00.08
:29.26 1:00.08
16) WANG, TIMOTHY 18 ROSE BOWL 1:00.95 1:00.57
:28.62 1:00.57
17) JONES, MATT 17 LOBO 1:01.54 1:01.28
:29.10 1:01.28
18) SHIMURA, GONNY 18 AZOT 1:01.75 1:01.30
:28.47 1:01.30
19) SUAREZ, NELSON 16 AZOT 1:01.58 1:01.32
:28.77 1:01.32
20) ALCANTARA, DANIEL 16 CAAN 1:01.82 1:02.52
:28.87 1:02.52
EVENT: 19 WOMEN's 400 METERS INDIVIDUAL MEDLEY
MEET RECORD 4:47.51 K. QUANCE-JULIAN TROJAN 6/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 5:21.41
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) BOWEN, MAGGIE 21 AUBURN-X 4:56.01 4:48.93
:31.25 1:06.61 1:43.82 2:20.96
3:01.47 3:43.82 4:17.06 4:48.93
2) CAVERLY, KRISTEN 16 AZOT 4:52.62 4:49.65
:30.69 1:06.94 1:43.94 2:21.26
3:01.45 3:42.93 4:17.10 4:49.65
3) BINDER, ADRIENNE 16 SANTA BARBARA 4:55.74 4:53.29
:31.67 1:07.52 1:45.75 2:22.96
3:04.36 3:46.99 4:20.61 4:53.29
4) MACKEY, NICOLE 16 AZOT 5:02.02 4:57.31
:31.65 1:07.93 1:47.15 2:24.56
3:08.02 3:50.72 4:25.38 4:57.31
CONSOLATION FINAL
5) KREUTZJANS, BECKY 16 BLUE FINS 5:02.50 5:00.59
:32.39 1:09.31 1:47.31 2:25.15
3:08.86 3:53.86 4:27.71 5:00.59
6) PEIRSOL, HAYLEY 15 NOVA 5:08.60 5:01.06
:33.68 1:11.48 1:49.78 2:28.33
3:11.31 3:55.26 4:28.73 5:01.06
7) WEISENTHAL, LAURIN 17 AZOT 5:11.04 5:06.04
:34.70 1:12.98 1:51.84 2:29.92
3:14.19 3:58.54 4:32.64 5:06.04
8) HAYES, JESSICA 18 NOVA 5:13.11 5:07.28
:32.40 1:09.91 1:48.10 2:25.49
3:11.53 3:59.35 4:33.18 5:07.28
9) HENRIQUES, ALICE 20 CAL AQUATICS 5:13.94 5:08.62
:33.22 1:09.98 1:49.03 2:26.62
3:13.42 4:00.07 4:35.19 5:08.62
10) FOSCHI, JESSICA 20 UNAT STANFORD 5:08.15 5:11.27
:32.82 1:11.08 1:51.51 :00.00
3:14.76 4:00.73 4:36.55 5:11.27
11) HENTZEN, MORGAN 16 INDUSTRY HILLS 5:13.61 5:12.43
:34.65 1:13.11 1:53.78 2:32.54
3:20.41 4:07.75 4:40.63 5:12.43
12) BAILEY, LAUREN 16 SCRA 5:15.65 5:12.61
:34.15 1:12.43 1:52.71 2:31.66
3:18.99 4:04.76 4:40.42 5:12.61
BONUS FINAL
13) CRUZAT, JESSICA 15 NOVA 5:19.03 5:09.24
:34.39 1:11.81 1:50.61 2:28.27
3:15.12 4:00.54 4:35.40 5:09.24
14) MILLER, ABBY 14 INDUSTRY HILLS 5:17.15 5:12.64
:33.58 1:12.00 1:52.30 2:32.67
3:17.42 4:03.65 4:38.18 5:12.64
15) NODDLE, JENNIFER 21 UNAT 5:18.20 5:12.93
:33.81 1:11.47 1:52.99 2:34.37
3:18.51 4:02.99 4:38.82 5:12.93
16) WONG, PAMELA 17 ROSE BOWL 5:16.24 5:16.09
:33.61 1:11.94 1:53.97 2:36.11
3:20.45 4:05.24 4:41.05 5:16.09
17) CATTOLICA, KATIE 14 MISSION VIEJO 5:17.29 5:18.41
:34.32 1:12.76 1:54.76 2:35.49
3:21.48 4:07.48 4:43.52 5:18.41
18) VOLLMOND, LISE 15 NORTH COAST 5:19.11 5:19.29
:34.23 1:12.82 1:56.19 2:37.15
3:25.78 4:13.47 4:47.17 5:19.29
19) KIKUCHI, YUUKA 15 AZOT 5:16.22 5:21.42
:33.43 1:12.18 1:51.88 2:31.66
3:19.18 4:08.00 4:44.76 5:21.42
20) KEARNEY, STACY 19 UNAT 5:19.10 5:21.70
:34.19 1:13.00 1:54.52 2:35.58
3:21.30 4:09.25 4:46.70 5:21.70
EVENT: 20 MEN's 400 METERS INDIVIDUAL MEDLEY
MEET RECORD 4:25.89 ERIK VENDT OCEAN STATE 6/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 5:09.39
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) CARVIN, CHAD 27 MISSION VIEJO 4:38.13 4:30.28
:28.78 1:01.30 1:35.94 2:09.96
2:49.76 3:31.12 4:01.70 4:30.28
2) SICILIANO, TIM 21 NORTH COAST 4:41.09 4:36.37
:28.79 1:02.64 1:39.51 2:14.39
2:54.45 3:33.85 4:05.59 4:36.37
3) CLEMENTS, KEVIN 21 UNAT-X 4:38.20 4:36.51
:29.41 1:03.30 1:39.45 2:14.99
2:53.46 3:33.79 4:05.82 4:36.51
4) KEVORKIAN, ARAM 18 NORTH COAST 4:36.57 4:39.02
:28.82 1:02.47 1:38.30 2:13.65
2:53.86 3:35.78 4:07.58 4:39.02
CONSOLATION FINAL
5) WHEELER, MATT 19 UNAT 4:42.99 4:42.14
:30.18 1:04.93 1:41.02 2:16.42
2:57.16 3:38.51 4:10.64 4:42.14
6) HEWKO, ADAM 15 AZOT 4:44.80 4:42.17
:30.13 1:05.25 1:42.72 2:19.48
2:59.50 3:39.82 4:12.03 4:42.17
7) PICCIO, CARLO 19 MISSION VIEJO 4:44.84 4:43.95
:30.00 1:03.15 1:39.64 2:15.13
2:57.23 3:38.86 4:11.96 4:43.95
8) OLSON, KEVIN 20 UNAT UCI 4:47.99 4:45.96
:30.00 1:03.15 1:39.55 2:15.25
2:58.37 3:40.77 4:14.08 4:45.96
9) KOCH, ERIC 19 UNAT 4:47.81 4:46.97
:31.03 1:06.46 1:42.98 2:18.16
3:01.24 3:44.85 4:15.99 4:46.97
10) KRAUTIM, DUKE 15 AZOT 4:44.41 4:49.03
:29.63 1:04.07 1:41.11 2:17.95
2:59.06 3:41.17 4:15.49 4:49.03
11) JONES, MATT 17 LOBO 4:49.39 4:49.69
:30.75 1:05.55 1:42.81 2:18.51
3:01.70 3:45.06 4:17.94 4:49.69
LEAN, RYAN 17 NOVA 4:49.39 DISQUAL
:32.08 1:08.19 1:47.75 2:25.11
3:09.63 3:52.72 4:24.22 DISQUAL
BONUS FINAL
13) NOH, ROBERT 16 INDUSTRY HILLS 4:55.82 4:48.48
:30.48 1:04.67 1:42.08 2:19.21
3:01.96 3:44.91 4:16.24 4:48.48
14) BAER, PETER 14 NOVA 4:54.60 4:50.62
:31.73 1:08.08 1:45.19 2:22.01
3:02.93 3:45.35 4:18.84 4:50.62
15) SANCHEZ, IVAN 19 MISSION VIEJO 5:00.10 4:50.67
:30.55 1:04.75 1:42.53 2:19.06
3:03.08 3:45.97 4:19.98 4:50.67
16) REYES, MIKHAIL 17 INDUSTRY HILLS 4:54.72 4:50.74
:30.57 1:04.77 1:43.64 2:22.89
3:03.17 3:44.00 4:18.83 4:50.74
17) VANDERTOUW, WILLIAM 18 ROSE BOWL 4:57.92 4:54.08
:32.12 1:08.30 1:46.40 2:22.40
3:07.90 3:50.95 4:23.38 4:54.08
18) HOLMBERG, HENRY 15 BEND 4:56.71 4:57.58
:30.38 1:05.36 1:43.24 2:20.01
3:04.75 3:48.73 4:24.04 4:57.58
19) SMITH, MATT 20 UNAT-X 4:57.65 4:57.91
:31.06 1:05.68 1:44.53 2:23.07
3:06.94 3:52.21 4:25.48 4:57.91
20) SMITHEY, JOSEPH 17 HEARTLAND 4:57.80 5:01.53
:31.81 1:08.27 1:49.74 2:28.61
3:10.93 3:52.86 4:28.79 5:01.53
EVENT: 37 WOMEN's 50 METERS BREASTSTROKE
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK NAME YEAR TEAM TIME
1) KIRK, TARA 18 UNAT STANFORD :32.59
:32.59
2) SIEPER, ERIN 16 STOP :32.97
:32.97
3) STITTS, STACIANA 19 NOVA :33.18
:33.18
4) CAVERLY, KRISTEN 16 AZOT :34.13
:34.13
5) COOK, JENNIFER 16 NOVA :34.59
:34.59
EVENT: 38 MEN's 50 METERS BREASTSTROKE
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK NAME YEAR TEAM TIME
1) MIDDLETON, BOBBY 23 TEAM REBEL :30.11
:30.11
2) JACOBO, ALFREDO 19 MISSION VIEJO :30.48
:30.48
3) KIM, DANIEL 19 NOVA :30.61
:30.61
4) BYMA, QUENTIN 20 UNAT-X :31.26
:31.26
5) JACOBO, ALEJANDRO 16 MISSION VIEJO :31.40
:31.40
EVENT: 39 WOMEN's 50 METERS BACKSTROKE
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK NAME YEAR TEAM TIME
1) COPE, HALEY 22 CAL AQUATICS :29.27
:29.27
2) COUGHLIN, NATALIE 18 TERRAPINS :29.34
:29.34
3) MAC MANUS, DIANA 15 NOVA :29.69
:29.69
4) MACKEY, NICOLE 16 AZOT :30.36
:30.36
5) DIEZI, DOMINIQUE 23 UNAT-X :30.75
:30.75
EVENT: 40 MEN's 50 METERS BACKSTROKE
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK NAME YEAR TEAM TIME
1) PEIRSOL, AARON 17 NOVA :26.66
:26.66
2) CAVIC, MICHAEL 16 NOVA :27.27
:27.27
3) LIM, ALEX 20 UNAT-X :27.32
:27.32
4) SOMENSATTO, JEFF 21 UNAT-X :27.62
:27.62
5) NATALIZIO, JEFF 19 NOVA :28.04
:28.04
EVENT: 41 WOMEN's 50 METERS BUTTERFLY
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK NAME YEAR TEAM TIME
1) COUGHLIN, NATALIE 18 TERRAPINS :27.65
2) GOODWIN, BETH 21 UNAT :27.66
3) YEO, JOSCELIN 22 TXA :28.81
4) MACKEY, NICOLE 16 AZOT :28.99
5) CASHION, COURTNEY 15 NOVA :29.31
EVENT: 42 MEN's 50 METERS BUTTERFLY
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK NAME YEAR TEAM TIME
1) SOMENSATTO, JEFF 21 UNAT-X :25.69
:25.69
2) GREENWOOD, SCOTT 23 PHOENIX :26.14
:26.14
3) SHORT, MICHAEL 20 UNAT-X :26.15
:26.15
4) CARTER, PAUL 43 UNAT :26.70
:26.70
5) OHLIN, MATTIAS 23 UNAT-X :27.37
:27.37
EVENT: 27 WOMEN's 100 METERS FREESTYLE
MEET RECORD :56.40 JENNY THOMPSON STANFORD 6/4/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:02.97
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) LANNE, COLLEEN 21 TXA :57.69 :56.32
:26.92 :56.32
2) PHENIX, ERIN 20 TXA :57.60 :56.57
:27.29 :56.57
3) ROSE, GABRIELLE 23 NOVA :57.48 :56.89
:27.39 :56.89
4) STONE, TAMMIE 25 TXA :56.82 :57.10
:26.93 :57.10
CONSOLATION FINAL
5) HAYES, JESSICA 18 NOVA :59.19 :57.99
:27.86 :57.99
6) YEO, JOSCELIN 22 TXA :58.67 :58.01
:27.99 :58.01
7) BECKS, DANIELLE 19 CAL AQUATICS :58.92 :58.16
:28.24 :58.16
8) CASHION, COURTNEY 15 NOVA :59.34 :58.96
:28.91 :58.96
9) DIEZI, DOMINIQUE 23 UNAT-X :59.72 :59.50
:29.03 :59.50
10) SHUGART, ERICA 20 UNAT :59.71 1:00.16
:28.78 1:00.16
11) ERRECART, ROBIN 19 TIGER :59.91 1:00.18
:29.50 1:00.18
12) MARTIN, LAUREN 20 TXA 1:00.44 1:00.20
:28.91 1:00.20
BONUS FINAL
13) VOLCAN, ERIN 17 AZOT 1:00.76 1:00.10
:00.00 1:00.10
14) CRUZAT, JESSICA 15 NOVA 1:00.58 1:00.25
:00.00 1:00.25
15) BRESSLER, MARY 15 AZOT 1:01.45 1:00.46
:00.00 1:00.46
16) GEEHR, CARLY 16 NOVA 1:00.88 1:00.68
:00.00 1:00.68
17) HSIAO, STEPHANIE 18 NOVA 1:00.94 1:00.98
:00.00 1:00.98
18) TUKEY, VALERIE 15 NORTH COAST 1:00.73 1:01.65
:00.00 1:01.65
19) KREUTZJANS, BECKY 16 BLUE FINS 1:01.09 1:02.48
:00.00 1:02.48
EVENT: 28 MEN's 100 METERS FREESTYLE
MEET RECORD :49.63 JASON LEZAK NOVA 6/4/00
QUALIFYING FOR THIS MEET :58.49
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) ERVIN, ANTHONY 19 PHOENIX :52.85 :50.38
:23.78 :50.38
2) SCHOEMAN, ROLAND 20 PHOENIX :51.83 :51.06
:24.43 :51.06
3) TUCKER, SCOTT 26 NOVA :51.64 :51.18
:24.54 :51.18
4) BURNY, MACIEJ 22 UNAT-X :52.08 :51.80
:24.69 :51.80
CONSOLATION FINAL
5) OHLIN, MATTIAS 23 UNAT-X :53.38 :52.46
:25.51 :52.46
6) MACEDO, MATT 20 ALMA :54.61 :52.70
:25.62 :52.70
7) HUMMEL, ARMIN 22 UNAT-X :54.08 :54.05
:25.94 :54.05
8) HALL, RICHARD 21 PHOENIX :54.71 :54.26
:26.13 :54.26
9) WANG, TIMOTHY 18 ROSE BOWL :54.57 :54.32
:26.39 :54.32
10) COLMENARES, MANNY 25 UNAT-X :54.82 :54.35
:26.48 :54.35
11) NELSON, ANDERS 19 UNAT-X :54.58 :54.41
:26.44 :54.41
12) SMART, MATT 21 TIGER :54.59 :55.50
:26.42 :55.50
BONUS FINAL
13) CAVIC, MICHAEL 16 NOVA :55.08 :53.59
:25.20 :53.59
14) ANGUIS, CHRISTIAN 19 MISSION VIEJO :54.99 :54.07
:26.05 :54.07
15) CARTER, PAUL 43 UNAT :55.00 :55.18
:26.96 :55.18
16) HURST, GRANT 16 BAKERSFIELD :55.59 :56.04
:27.03 :56.04
17) CROWDER, RICHIE 16 SAN JOSE :55.43 :56.08
:26.96 :56.08
18) VAN NORMAN, JOSH 18 HEARTLAND :55.58 :56.22
:27.19 :56.22
19) LIM, ALEX 20 UNAT-X :55.72 :59.82
:29.09 :59.82
20) GREENWOOD, SCOTT 23 PHOENIX :55.45 1:05.54
:31.01 1:05.54
EVENT: 29 WOMEN's 200 METERS BREASTSTROKE
MEET RECORD 2:33.03 AMANDA BEARD NOVA 6/95
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:58.92
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) CAVERLY, KRISTEN 16 AZOT 2:34.81 2:31.72
:34.61 1:13.04 1:52.17 2:31.72
2) SIEPER, ERIN 16 STOP 2:37.39 2:35.51
:35.70 1:15.14 1:55.31 2:35.51
3) KIRK, TARA 18 UNAT STANFORD 2:38.95 2:36.54
:35.20 1:15.09 1:55.42 2:36.54
4) BINDER, ADRIENNE 16 SANTA BARBARA 2:45.28 2:46.38
:38.71 1:20.02 2:03.99 2:46.38
CONSOLATION FINAL
5) SIEPER, KRISTINA 15 STOP 2:52.28 2:43.81
:37.25 1:17.63 2:01.15 2:43.81
6) COOK, JENNIFER 16 NOVA 2:48.16 2:45.00
:38.07 1:20.78 2:03.38 2:45.00
7) ELLIS, ALEXANDRA 12 BLUE FINS 2:48.71 2:45.27
:37.73 1:20.22 2:02.82 2:45.27
8) BOOSALIS, MARYANN 14 ROSE BOWL 2:49.88 2:45.69
:37.49 1:18.84 2:01.66 2:45.69
9) ARROW, JENNIFER 17 AZOT 2:47.97 2:47.76
:38.42 1:21.49 2:04.64 2:47.76
10) WONG, KIMBERLY 17 ROSE BOWL 2:50.74 2:49.40
:38.85 1:21.47 2:05.30 2:49.40
11) HANDSHU, RACHEL 20 NOVA 2:50.61 2:49.60
:37.51 1:19.86 2:04.14 2:49.60
12) EVANS, RACHEL 14 BAKERSFIELD 2:50.62 2:51.67
:38.40 1:20.64 2:06.03 2:51.67
BONUS FINAL
13) WONG, PAMELA 17 ROSE BOWL 2:52.91 2:50.81
:39.12 1:21.97 2:05.66 2:50.81
14) CABAGAY, KRISTA 14 AZOT 2:54.08 2:51.23
:39.12 1:22.29 2:07.11 2:51.23
15) PEIRSOL, HAYLEY 15 NOVA 2:53.58 2:51.62
:40.69 1:24.88 2:08.47 2:51.62
16) RODE, DEVAN 16 RIVERSIDE 2:52.95 2:52.04
:39.60 1:23.82 2:07.99 2:52.04
17) BOJORQUEZ, MALLORY 13 NOVA 2:53.99 2:53.99
:38.77 1:23.87 2:08.59 2:53.99
18) TANIZAKI, JOY 15 ROSE BOWL 2:53.88 2:55.45
:40.77 1:24.79 2:10.33 2:55.45
19) BAILEY, LAUREN 16 SCRA 2:55.34 2:57.07
:40.74 1:25.89 2:11.96 2:57.07
20) DE PAUL, LYNDSAY 12 CIRCLE CITY 2:54.18 2:57.14
:39.82 1:24.57 2:10.96 2:57.14
EVENT: 30 MEN's 200 METERS BREASTSTROKE
MEET RECORD 2:18.97 STEVE WEST TYR 5/30/99
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:45.69
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) CLEMENTS, KEVIN 21 UNAT-X 2:30.18 2:27.16
:33.97 1:12.71 1:50.08 2:27.16
2) JACOBO, ALFREDO 19 MISSION VIEJO 2:30.62 2:27.40
:33.44 1:11.74 1:50.49 2:27.40
3) HEWKO, ADAM 15 AZOT 2:32.46 2:28.29
:33.78 1:11.37 1:50.66 2:28.29
4) JACOBO, ALEJANDRO 16 MISSION VIEJO 2:31.62 2:31.13
:33.92 1:12.45 1:51.45 2:31.13
CONSOLATION FINAL
5) ANTILLON, ALAN 19 MISSION VIEJO 2:32.48 2:30.41
:33.23 1:10.34 1:49.95 2:30.41
6) PHAM, EVAN 14 AZOT 2:35.97 2:32.55
:35.06 1:14.39 1:53.89 2:32.55
7) SZILAGYI, ATTILA 19 UNAT UCI 2:33.76 2:33.22
:35.13 1:13.82 1:53.55 2:33.22
8) YU, NICHOLAS 17 NOVA 2:34.20 2:33.51
:34.43 1:13.87 1:53.30 2:33.51
9) KING, MIGUEL 19 MISSION VIEJO 2:36.06 2:34.35
:35.29 1:13.92 1:54.14 2:34.35
10) KRAUTIM, DUKE 15 AZOT 2:35.89 2:34.67
:35.84 1:14.75 1:55.76 2:34.67
11) CHIN, GRANT 15 ROSE BOWL 2:36.39 2:35.62
:36.25 1:15.70 1:55.13 2:35.62
12) SANCHEZ, MANUEL 15 COMMERCE 2:37.37 2:40.98
:35.97 1:15.93 1:57.99 2:40.98
BONUS FINAL
13) PUKSTA, NATE 16 NOVA 2:37.93 2:33.37
:34.54 1:12.90 1:53.62 2:33.37
14) HEINZ, JEFF 16 AZOT 2:37.38 2:35.36
:35.49 1:15.13 1:55.60 2:35.36
15) MURPHY, CHRIS 18 RIVERSIDE 2:40.19 2:36.98
:36.03 1:15.22 1:55.63 2:36.98
16) DIVAN, PAUL 15 MISSION VIEJO 2:38.15 2:37.83
:35.43 1:15.88 1:57.25 2:37.83
17) BOWEN, MICHAEL 14 SANTA BARBARA 2:38.39 2:39.65
:37.04 1:17.29 1:58.59 2:39.65
18) SMITHEY, JOSEPH 17 HEARTLAND 2:37.61 2:40.00
:35.22 1:15.68 1:57.69 2:40.00
19) EASTMAN, BOBBY 18 NOVA 2:42.29 2:42.69
:36.63 1:17.45 2:00.24 2:42.69
EVENT: 31 WOMEN's 200 METERS BUTTERFLY
MEET RECORD 2:16.04 SHELLY RIPPLE UNAT STANFORD 6/4/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:35.52
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) RIPPLE, SHELLY 20 UNAT STANFORD 2:16.23 2:16.07
:30.27 1:04.82 1:39.39 2:16.07
2) ERRECART, ROBIN 19 TIGER 2:22.01 2:21.73
:31.98 1:07.66 1:43.71 2:21.73
3) KREUTZJANS, BECKY 16 BLUE FINS 2:21.79 2:21.86
:32.45 1:08.69 1:45.48 2:21.86
4) HILYARD, ANISSA 17 INDUSTRY HILLS 2:25.13 2:22.41
:32.52 1:08.00 1:45.69 2:22.41
CONSOLATION FINAL
5) MILLER, MELISSA 17 INDUSTRY HILLS 2:26.71 2:23.70
:32.37 1:08.35 1:45.96 2:23.70
6) HENRIQUES, ALICE 20 CAL AQUATICS 2:25.25 2:24.38
:31.92 1:08.39 1:46.51 2:24.38
7) MORENO, CAROLINA 18 CAAN 2:26.67 2:24.67
:31.48 1:07.31 1:45.12 2:24.67
8) MILLER, ABBY 14 INDUSTRY HILLS 2:27.43 2:26.11
:33.53 1:10.16 1:48.29 2:26.11
9) BRODY, KELLY 16 INDUSTRY HILLS 2:29.95 2:28.13
:34.16 1:11.39 1:49.87 2:28.13
10) KIKUCHI, YUUKA 15 AZOT 2:29.14 2:28.93
:34.37 1:10.67 1:50.29 2:28.93
11) CARTER, ELIZABETH 19 INDUSTRY HILLS 2:28.82 2:30.44
:33.47 1:11.28 1:50.05 2:30.44
12) KETCHUM, ERIN 14 MISSION VIEJO 2:30.78 2:34.98
:34.32 1:12.57 1:53.58 2:34.98
BONUS FINAL
13) CARDOZA, NATALIE 15 INDUSTRY HILLS 2:32.14 2:30.33
:34.41 1:12.00 1:50.98 2:30.33
14) HOSNER, JAMIME 16 MISSION VIEJO 2:32.31 2:30.58
:34.63 1:12.67 1:52.05 2:30.58
15) HOSNER, BRITTANY 14 MISSION VIEJO 2:30.99 2:30.68
:34.08 1:12.67 1:51.07 2:30.68
16) WONG, PAMELA 17 ROSE BOWL 2:31.98 2:31.23
:34.47 1:13.35 1:52.00 2:31.23
17) MC GRORTY, BRITTANY 15 RIVERSIDE 2:31.78 2:31.63
:34.25 1:11.97 1:51.69 2:31.63
18) SALAS, CARLY 14 NOVA 2:34.25 2:31.71
:34.79 1:13.26 1:52.97 2:31.71
19) BAILEY, LAUREN 16 SCRA 2:34.15 2:32.42
:34.33 1:14.11 1:54.53 2:32.42
20) AVISON, SHANNON 17 AQ OF BKSFD 2:32.28 2:36.31
:34.44 1:14.29 1:53.84 2:36.31
EVENT: 32 MEN's 200 METERS BUTTERFLY
MEET RECORD 2:01.99 MATTHEW PIERCE SANTA CLARA 6/4/00
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:26.99
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) SOMENSATTO, JEFF 21 UNAT-X 2:11.20 2:03.15
:26.45 :57.60 1:29.42 2:03.15
2) ERAZO, EDDIE 15 BLUE FINS 2:07.59 2:06.93
:28.07 1:00.09 1:32.97 2:06.93
3) PICCIO, CARLO 19 MISSION VIEJO 2:11.05 2:09.65
:29.94 1:02.89 1:36.11 2:09.65
4) PATTANASINTH, BOMB 17 AZOT 2:11.97 2:10.80
:29.92 1:02.55 1:36.78 2:10.80
CONSOLATION FINAL
5) SANCHEZ, IVAN 19 MISSION VIEJO 2:13.85 2:10.78
:30.06 1:03.51 1:36.99 2:10.78
6) SHIMURA, GONNY 18 AZOT 2:15.00 2:10.92
:29.16 1:03.19 1:38.04 2:10.92
7) OLSON, KEVIN 20 UNAT UCI 2:12.55 2:12.96
:29.16 1:02.80 1:37.28 2:12.96
8) KRAUTIM, DUKE 15 AZOT 2:15.51 2:15.67
:30.09 1:04.41 1:40.23 2:15.67
9) MURAKAMI, HIDENAGA 17 ROSE BOWL 2:14.56 2:16.46
:29.67 1:04.30 1:39.71 2:16.46
10) WANG, TIMOTHY 18 ROSE BOWL 2:14.93 2:17.27
:30.39 1:04.71 1:41.43 2:17.27
11) DURAN, ISRAEL 14 CAAN 2:15.29 2:18.71
:30.01 1:03.71 1:41.12 2:18.71
NOH, ROBERT 16 INDUSTRY HILLS 2:15.73 DISQUAL
:00.00 :00.00 :00.00 DISQUAL
BONUS FINAL
13) LAMAR, BRIAN 17 INDUSTRY HILLS 2:15.89 2:15.40
:30.17 1:05.28 1:40.65 2:15.40
14) NOLAN, BRENT 15 MISSION VIEJO 2:21.18 2:16.66
:30.58 1:05.69 1:41.30 2:16.66
15) RYAN, KEITH 17 NOVA 2:17.10 2:17.26
:29.96 1:04.52 1:39.87 2:17.26
16) SPANSAIL, SCOTT 14 AZOT 2:20.20 2:19.77
:30.80 1:06.07 1:42.54 2:19.77
17) VALADEZ, PACO 18 NOVA 2:21.14 2:19.88
:31.17 1:05.94 1:43.20 2:19.88
18) GLADYS, BRANDON 16 NOVA 2:21.03 2:21.09
:28.84 1:02.84 1:40.05 2:21.09
19) NELSON, ANDREW 16 MISSION VIEJO 2:20.16 2:21.87
:31.35 1:06.28 1:43.66 2:21.87
EVENT: 26 WOMEN's 800 METERS FREESTYLE
MEET RECORD 8:56.10 ASA SANDLUND MISSION VIEJO 5/30/99
QUALIFYING FOR THIS MEET 9:40.12
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK NAME YEAR TEAM TIME
1) BINDER, ADRIENNE 16 SANTA BARBARA 8:48.28
1:03.90 2:10.62 3:17.37 4:24.04
5:30.87 6:36.89 7:43.04 8:48.28
2) PEIRSOL, HAYLEY 15 NOVA 8:58.89
1:05.92 2:13.92 3:21.96 4:30.04
5:37.91 6:45.85 7:53.69 8:58.89
3) HENTZEN, MORGAN 16 INDUSTRY HILLS 8:59.29
1:05.96 2:14.25 3:22.44 4:30.65
5:39.13 6:47.55 7:55.31 8:59.29
4) NOBLE, ALYSON 18 RIVERSIDE 9:10.89
1:07.24 2:16.08 3:25.24 4:34.70
5:44.34 6:53.89 8:03.13 9:10.89
5) IMAGANE, JANE 15 INDUSTRY HILLS 9:11.03
1:06.01 2:14.40 3:22.82 4:32.91
5:43.93 6:53.60 8:03.07 9:11.03
6) FOSCHI, JESSICA 20 UNAT STANFORD 9:13.39
1:06.94 2:16.76 3:26.69 4:36.62
5:46.80 6:56.58 8:06.15 9:13.39
7) KETCHUM, ERIN 14 MISSION VIEJO 9:14.04
1:07.36 2:17.59 3:28.08 4:38.44
5:48.26 6:57.63 8:06.88 9:14.04
8) LOVE, LINDSAY 16 RIVERSIDE 9:15.74
1:07.45 2:17.93 3:28.39 4:38.67
5:48.49 6:58.22 8:07.24 9:15.74
9) RIVAS, PAOLA 16 MISSION VIEJO 9:17.67
1:07.96 2:18.17 3:28.55 4:39.53
5:49.39 6:59.93 8:09.70 9:17.67
10) TUKEY, VALERIE 15 NORTH COAST 9:19.85
1:06.09 2:15.04 3:25.19 4:35.05
5:45.51 6:56.34 8:08.30 9:19.85
11) WEISENTHAL, LAURIN 17 AZOT 9:21.58
1:08.89 2:21.21 3:32.57 4:43.65
5:53.79 7:03.44 8:12.77 9:21.58
12) ALLEN, BRITTANY 14 NORTH COAST 9:22.72
1:08.02 2:17.91 3:28.83 4:39.63
5:50.65 7:01.75 8:13.47 9:22.72
13) DE ALBA, VANESSA 16 MISSION VIEJO 9:22.74
1:09.39 2:20.83 3:31.79 4:42.80
5:53.06 7:03.20 8:13.59 9:22.74
14) BAILEY, LAUREN 16 SCRA 9:24.77
1:08.69 2:21.09 3:32.16 4:43.82
5:55.32 7:06.77 8:17.57 9:24.77
15) SCHICK, GERALDINE 20 UNAT 9:25.28
1:08.28 2:19.35 3:29.82 4:41.01
5:52.14 7:03.99 8:15.66 9:25.28
16) THOMAS, ERIN 21 UNAT 9:26.60
1:08.80 2:20.33 3:31.57 4:42.99
5:55.26 7:07.09 8:18.55 9:26.60
17) HENTZEN, COURTNEY 17 INDUSTRY HILLS 9:26.64
1:09.76 2:21.43 3:32.76 4:43.93
5:54.52 7:05.88 8:17.39 9:26.64
18) CARTER, ELIZABETH 19 INDUSTRY HILLS 9:26.92
1:10.11 2:21.93 3:33.51 4:45.01
5:56.31 7:07.73 8:18.78 9:26.92
19) WONG, MELISSA 16 INDUSTRY HILLS 9:27.63
1:08.90 2:20.95 3:32.62 4:44.34
5:54.80 7:06.55 8:17.76 9:27.63
20) TAHERI, KIANA 17 SAN JOSE 9:28.17
1:07.20 2:19.01 3:31.51 4:44.31
5:55.60 7:07.25 8:18.48 9:28.17
21) MURAD, EMILY 17 NORTH COAST 9:28.18
1:08.19 2:19.68 3:31.27 4:42.99
5:54.61 7:06.41 8:17.94 9:28.18
22) HENTZEN, WHITNEY 14 INDUSTRY HILLS 9:29.16
1:09.48 2:21.57 3:33.75 4:46.46
5:58.22 7:09.64 8:20.42 9:29.16
23) BLONDIN, STACY 16 NORTH COAST 9:30.57
1:09.65 2:21.37 3:33.67 4:46.24
5:57.97 7:10.10 8:21.10 9:30.57
24) DUNPHY, ASHLEY 15 PALM SPRINGS 9:31.55
1:09.21 2:21.61 3:33.71 4:45.76
5:57.61 7:10.56 8:22.07 9:31.55
25) MENEZES, NATASHA 13 MISSION VIEJO 9:33.35
1:08.33 2:21.04 3:33.54 4:46.54
5:58.16 7:10.56 8:22.76 9:33.35
26) HOSNER, JAMIME 16 MISSION VIEJO 9:41.01
1:11.82 2:26.29 3:40.44 4:53.92
6:06.06 7:17.74 8:29.73 9:41.01
27) JOSEPH, MARISSA 14 NOVA 9:42.19
1:09.04 2:21.93 3:34.59 4:47.89
6:02.10 7:16.18 8:29.87 9:42.19
28) MURAD, ABIGAIL 17 NORTH COAST 9:43.35
1:09.68 2:23.45 3:37.49 4:51.00
6:04.44 7:17.78 8:30.83 9:43.35
29) TAHERI, NICOLE 16 SAN JOSE 9:45.62
1:10.50 2:24.90 3:39.18 4:53.53
6:07.37 7:20.72 8:34.51 9:45.62
30) MILLER, MELISSA 17 INDUSTRY HILLS 9:45.81
1:11.18 2:25.02 3:39.44 4:53.50
6:07.08 7:20.85 8:34.28 9:45.81
31) BARNETT, COLLEEN 19 UNAT 9:46.22
1:10.62 2:24.63 3:38.58 4:52.79
6:06.66 7:20.88 8:34.48 9:46.22
32) BLAKEMORE, KATY 19 UNAT STANFORD 9:46.35
1:10.87 2:25.64 3:40.14 4:54.18
6:07.74 7:21.66 8:34.74 9:46.35
33) BRODY, KELLY 16 INDUSTRY HILLS 9:46.62
1:11.64 2:25.86 3:40.24 4:54.17
6:07.93 7:21.68 8:34.89 9:46.62
34) ZERN, ABBY 17 SAN JOSE 9:46.91
1:11.75 2:27.69 3:41.97 4:56.32
6:09.61 7:23.18 8:36.68 9:46.91
35) ROGERS, VICTORIA 20 UNAT 9:47.74
1:10.99 2:26.03 3:41.16 4:56.34
6:10.74 7:24.43 8:37.02 9:47.74
36) WOLF, LINDSAY 18 UNAT-X 9:47.92
1:12.51 2:27.07 3:41.28 4:55.05
6:08.45 7:22.35 8:35.84 9:47.92
37) MAYO, COURTNEY 19 UNAT-X 9:48.70
1:12.67 2:27.35 3:41.85 4:55.76
6:09.44 7:23.32 8:36.91 9:48.70
38) MADDEN, JULIE 19 UNAT-X 9:49.07
1:11.43 2:23.79 3:36.69 4:50.76
6:05.14 7:19.96 8:35.61 9:49.07
39) RYAN, SHANNON 16 MISSION VIEJO 9:49.45
1:11.64 2:26.27 3:40.79 4:55.59
6:09.36 7:23.43 8:37.22 9:49.45
40) RYS, RACHEL 13 SANTA BARBARA 9:51.73
1:10.10 2:23.11 3:37.44 4:52.39
6:07.11 7:22.70 8:37.38 9:51.73
41) MILLER, ABBY 14 INDUSTRY HILLS 9:52.79
1:10.08 2:23.36 3:37.75 4:52.54
6:07.52 7:22.86 8:38.46 9:52.79
42) HARTWELL, ALI 15 NORTH COAST 9:53.35
1:11.45 2:26.47 3:41.79 4:57.79
6:13.05 7:28.04 8:42.50 9:53.35
43) THOMPSON, JANCY 19 WEST VALLEY 9:53.45
1:11.53 2:25.89 3:40.77 4:55.35
6:10.38 7:24.92 8:39.57 9:53.45
44) WELLS, BROOKE 18 SAN JOSE 9:54.23
1:10.08 2:23.71 3:38.03 4:53.02
6:07.40 7:22.18 8:38.66 9:54.23
45) HELSTROM, BRITT 14 AQ OF BKSFD 9:57.93
1:11.02 2:26.00 3:41.58 4:57.85
6:13.50 7:28.76 8:44.09 9:57.93
46) WESLEY, JENNA 13 BLUE FINS 10:02.00
1:10.86 2:26.42 3:42.27 4:58.44
6:14.53 7:30.71 8:47.05 10:02.00
47) ROAN, MARIAN 16 WEST VALLEY 10:02.64
1:13.51 2:28.64 3:44.28 5:00.23
6:16.22 7:32.43 8:48.16 10:02.64
EVENT: 33 MEN's 1500 METERS FREESTYLE
MEET RECORD 15:42.16 CHAD CARVIN MISSION VIEJO 5/30/99
QUALIFYING FOR THIS MEET 18:48.99
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK NAME YEAR TEAM TIME
1) CARVIN, CHAD 27 MISSION VIEJO 15:43.05
:58.69 2:02.01 3:05.74 4:09.37 5:12.93
6:16.35 7:19.57 8:22.88 9:26.25 10:29.65
11:33.22 12:36.20 13:39.53 14:43.11 15:43.05
2) LEAN, RYAN 17 NOVA 15:55.42
1:01.38 2:05.96 3:10.52 4:14.84 5:19.38
6:23.63 7:28.36 8:32.71 9:37.02 10:41.02
11:45.07 12:48.74 13:52.11 14:54.67 15:55.42
3) KEVORKIAN, ARAM 18 NORTH COAST 15:59.45
1:00.24 2:03.45 3:07.09 4:10.55 5:14.17
6:18.00 7:21.99 8:26.50 9:31.23 10:36.27
11:41.21 12:46.08 13:51.19 14:55.94 15:59.45
4) KOCH, ERIC 19 UNAT 16:29.77
1:02.82 2:09.17 3:15.26 4:22.00 5:29.03
6:35.13 7:41.73 8:48.44 9:54.75 11:01.74
12:07.12 13:12.98 14:19.29 15:25.68 16:29.77
5) VANDERTOUW, WILLIAM 18 ROSE BOWL 16:38.91
1:03.49 2:10.66 3:18.34 4:26.14 5:33.97
6:41.87 7:49.97 8:57.72 10:04.90 11:11.76
12:18.25 13:24.93 14:31.04 15:35.59 16:38.91
6) NOH, ROBERT 16 INDUSTRY HILLS 16:39.13
1:03.51 2:09.54 3:15.99 4:22.59 5:29.68
6:36.63 7:43.54 8:50.34 9:57.04 11:03.56
12:10.22 13:17.12 14:24.73 15:32.47 16:39.13
7) HEWKO, ADAM 15 AZOT 16:41.79
1:03.78 2:11.38 3:18.15 4:24.76 5:31.94
6:39.16 7:46.42 8:53.85 10:00.88 11:08.14
12:15.12 13:22.36 14:29.72 15:36.88 16:41.79
8) HERLIHY, EDMUND 18 MISSION VIEJO 16:42.75
1:03.95 2:10.70 3:18.22 4:25.70 5:32.46
6:39.41 7:46.49 8:53.15 9:59.14 11:05.70
12:12.87 13:20.02 14:27.69 15:35.52 16:42.75
9) SPANSAIL, SCOTT 14 AZOT 16:50.43
1:05.22 2:13.59 3:21.84 4:30.62 5:39.21
6:46.52 7:53.45 9:00.89 10:07.90 11:14.53
12:21.52 13:28.83 14:36.37 15:43.83 16:50.43
10) HOLMBERG, HENRY 15 BEND 16:54.57
1:03.77 2:11.51 3:19.29 4:26.85 5:34.90
6:42.53 7:50.07 8:57.80 10:05.61 11:13.67
12:21.58 13:29.72 14:37.84 15:46.18 16:54.57
11) GREEN, ANDY 14 BLUE FINS 17:00.43
1:03.60 2:10.78 3:18.80 4:27.59 5:36.85
6:44.62 7:53.02 9:00.81 10:08.81 11:16.97
12:26.11 13:35.06 14:43.73 15:52.73 17:00.43
12) LAMAR, BRIAN 17 INDUSTRY HILLS 17:00.98
1:04.62 2:12.70 3:20.34 4:27.87 5:35.26
6:43.22 7:50.39 8:58.47 10:07.44 11:16.22
12:25.26 13:34.92 14:44.02 15:53.70 17:00.98
13) BOWEN, MICHAEL 14 SANTA BARBARA 17:11.52
1:05.45 2:13.89 3:22.94 4:32.41 5:41.74
6:50.93 8:00.04 9:09.08 10:18.38 11:27.48
12:36.88 13:46.50 14:55.58 16:04.21 17:11.52
14) WELLS, TAYLOR 15 SCRA 17:11.74
1:05.15 2:13.86 3:22.98 4:32.34 5:41.75
6:50.94 7:59.92 9:08.89 10:17.83 11:27.07
12:36.16 13:45.70 14:55.25 16:04.59 17:11.74
15) GOLD, TEMUJIN 19 INDUSTRY HILLS 17:14.44
1:06.66 2:16.92 3:26.48 4:36.64 5:47.74
6:56.54 8:06.03 9:15.04 10:23.71 11:33.05
12:42.42 13:51.29 14:59.54 16:07.67 17:14.44
16) PICCIO, CARLO 19 MISSION VIEJO 17:17.99
1:05.58 2:14.49 3:22.99 4:32.95 5:43.46
6:53.49 8:03.92 9:14.02 10:23.94 11:34.04
12:43.59 13:53.04 15:02.06 16:11.10 17:17.99
17) NOLAN, BRENT 15 MISSION VIEJO 17:20.94
1:06.40 2:16.43 3:25.82 4:35.49 5:44.93
6:55.05 8:04.52 9:14.81 10:25.38 11:36.27
12:46.22 13:56.83 15:06.24 16:14.57 17:20.94
18) SMITH, MATT 20 UNAT-X 17:22.28
1:05.93 2:16.24 3:26.42 4:36.65 5:47.50
6:57.67 8:08.79 9:19.28 10:29.32 11:39.44
12:49.03 13:59.09 15:08.43 16:15.70 17:22.28
19) ZORETIC, ADISON 14 BLUE FINS 17:22.59
1:06.30 2:15.33 3:24.48 4:34.13 5:44.21
6:53.78 8:03.20 9:13.42 10:23.93 11:34.62
12:45.26 13:55.81 15:06.01 16:15.48 17:22.59
20) BAER, PETER 14 NOVA 17:22.60
1:07.90 2:18.42 3:29.08 4:39.19 5:49.69
7:00.47 8:10.68 9:21.10 10:31.48 11:40.86
12:50.50 13:59.68 15:08.63 16:16.88 17:22.60
21) JENSEN, LARSEN 15 BAKERSFIELD 17:25.39
1:05.22 2:14.66 3:24.06 4:34.61 5:44.82
6:54.80 8:03.63 9:14.11 10:24.78 11:34.94
12:45.80 13:56.37 15:07.74 16:17.84 17:25.39
22) DIERKSEN, GREG 15 REDLANDS 17:27.87
1:05.20 2:14.82 3:25.24 4:34.95 5:44.73
6:54.79 8:04.73 9:14.88 10:25.14 11:35.75
12:46.32 13:57.08 15:08.33 16:18.63 17:27.87
23) JOHNSEN, ERIK 14 NOVA 17:30.32
1:07.52 2:16.94 3:25.82 4:35.42 5:45.31
6:55.27 8:05.86 9:15.58 10:26.86 11:37.41
12:48.23 13:58.98 15:09.18 16:20.18 17:30.32
24) DIVAN, PAUL 15 MISSION VIEJO 17:31.08
1:06.90 2:17.11 3:28.76 4:39.80 5:51.59
7:02.50 8:12.95 9:24.05 10:34.68 11:44.45
12:53.46 14:03.01 15:12.71 16:22.88 17:31.08
25) OLSON, TIM 16 CORONA 17:39.96
1:03.74 2:11.95 3:20.57 4:29.73 5:39.38
6:50.64 8:00.84 9:11.89 10:23.77 11:35.85
12:49.12 14:01.63 15:15.08 16:29.40 17:39.96
26) CULLINANE, BRYCE 15 MISSION VIEJO 17:44.07
1:07.81 2:18.08 3:29.03 4:40.49 5:52.19
7:02.72 8:13.30 9:23.78 10:37.02 11:48.17
12:59.36 14:10.76 15:22.16 16:33.71 17:44.07
27) ZHU, JAY 14 BLUE FINS 17:53.35
1:07.51 2:18.16 3:29.35 4:41.52 5:54.42
7:06.98 8:19.68 9:32.36 10:44.97 11:57.51
13:09.94 14:22.03 15:32.93 16:43.75 17:53.35
28) DIVAN, NICK 13 MISSION VIEJO 17:58.05
1:08.07 2:19.68 3:32.25 4:44.82 5:57.65
7:09.76 8:22.16 9:33.98 10:46.18 11:58.64
13:11.09 14:23.95 15:36.07 16:48.40 17:58.05
29) HOWARD, CHRIS 15 MISSION VIEJO 17:58.89
1:10.79 2:22.92 3:34.60 4:47.06 5:59.52
7:11.48 8:23.75 9:35.66 10:48.26 12:00.63
13:13.04 14:25.93 15:38.21 16:50.43 17:58.89
30) THORNHILL, JAY 15 NORTH COAST 18:11.72
1:09.79 2:24.01 3:37.42 4:50.54 6:03.97
7:17.43 8:30.35 9:43.87 10:57.16 12:10.16
13:23.23 14:35.70 15:47.91 17:00.33 18:11.72
31) HAAS, JUSTIN 17 RIVERSIDE 18:17.78
1:07.56 2:16.80 3:25.74 4:37.50 5:50.46
7:04.96 8:19.66 9:34.95 10:49.26 12:04.02
13:19.64 14:33.89 15:48.23 17:02.88 18:17.78
32) REDMON, DUSTIN 17 SANTA BARBARA 18:18.00
1:08.79 2:20.85 3:33.38 4:46.74 6:00.35
7:14.69 8:28.36 9:41.88 10:55.47 12:09.13
13:22.87 14:36.64 15:50.34 17:04.28 18:18.00
33) BISCH, KYLE 15 CHINOOK 18:23.63
1:07.43 2:20.21 3:34.57 4:48.60 6:03.02
7:15.36 8:29.26 9:43.12 10:58.19 12:12.73
13:27.09 14:41.14 15:56.39 17:10.83 18:23.63
34) WONG, AUSTIN 15 CHINOOK 18:30.65
1:07.16 2:22.32 3:37.54 4:50.15 6:02.10
7:15.67 8:31.21 9:46.52 11:02.24 12:18.40
13:31.60 14:46.60 16:01.24 17:16.64 18:30.65
35) EVANILLA, DANNY 14 ROSE BOWL 18:37.25
1:10.41 2:25.14 3:39.48 4:54.64 6:08.93
7:23.83 8:39.11 9:54.46 11:09.62 12:25.16
13:40.51 14:55.85 16:10.62 17:24.96 18:37.25
36) HASTINGS, TED 16 CHINOOK 18:49.24
1:04.97 2:17.01 3:33.76 4:48.90 6:02.70
7:19.29 8:34.26 9:51.10 11:05.33 12:23.53
13:41.51 15:00.41 16:20.16 17:35.41 18:49.24
37) MALLARI, RODNEY 15 INDUSTRY HILLS 19:01.35
1:09.43 2:23.07 3:38.06 4:53.14 6:08.86
7:25.30 8:43.38 10:00.61 11:19.08 12:36.95
13:54.75 15:11.75 16:29.61 17:46.69 19:01.35