YMCA Nationals Results: Triangle Area Claims Meet Record in Men’s 400 Free Relay to Close Meet

GREENSBORO, North Carolina, April 4. TRIANGLE Area nearly broke the three-minute barrier to win the men’s 400 free relay at the YMCA short course national championships.

Alex Carson (45.73), Noah Franz (45.42), Chris Cohut (20.98) and Colin Ellington (43.80) posted a 3:00.63 to smash the meet record of 3:01.23 that a Triangle Area team posted in 2011. Cheshire, Wilton and Upper Main Line battled for the next spots, with Cheshire taking second in a 3:03.29, Wilton third in 3:03.48 and Upper Main Line fourth with a 3:03.92.

Event 408 Men 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
National: * 3:01.23 4/6/2011 Triangle Area YMCA, Triangle Area-NC
D Glavich, N Walters, K Rogers, J Bonk
Team Prelims Finals Points
==================================================================================
=== A – Final ===

1 Triangle Area-NC 3:03.67 3:00.63* 40
1) Alex Carson 16 2) Noah Franz 17
3) Chris Kohut 17 4) Colin Ellington 17
22.14 45.73 21.21 45.42
21.41 45.68 20.98 43.80
2 Cheshire-CT 3:03.72 3:03.29 34
1) Jack Doherty 15 2) Kyle Neri 18
3) Curtis Maher 17 4) Joseph Shepley 18
22.31 46.81 21.27 45.49
21.63 46.07 21.28 44.92
3 Wilton-CT 3:04.52 3:03.48 32
1) Hugo Sykes 15 2) Tommy Kealy 17
3) Dan Krentsa 18 4) Maxwell Dolan 18
21.84 46.19 21.26 45.21
21.79 46.28 21.68 45.80
4 UpperMainLine-PA 3:06.06 3:03.92 30
1) Benjamin Creekmore 17 2) Michael Ashmead 17
3) Brian McKenrick 14 4) Alex Schon 18
22.05 45.47 21.49 45.94
21.98 46.58 21.58 45.93
5 Boyertown-PA 3:06.16 3:04.15 28
1) Ryan Owens 17 2) William Swiss 19
3) Steve Miller 18 4) Dillon Lancenese 17
21.58 45.20 21.98 46.78
22.03 46.19 21.50 45.98
6 Countryside-OH 3:06.85 3:04.67 26
1) Ross Westrick 18 2) Grant House 15
3) Ben Matheus 18 4) Jack German 17
21.95 46.78 21.35 44.86
22.22 46.69 21.90 46.34
7 Middle Tyger-SC 3:06.13 3:05.62 24
1) Jack Frazier 16 2) Andrew Delahunty 18
3) Nathan Delahunty 16 4) Brad Oberg 17
22.46 46.77 21.99 46.55
21.96 47.14 21.05 45.16
8 Ocean County-NJ 3:06.94 3:06.16 22
1) Matthew Kazanowsky 17 2) Zachary Molloy 17
3) Ben Smith 18 4) Daniel Betts 17
22.71 47.10 21.21 44.45
22.32 47.68 22.02 46.93

=== B – Final ===

9 SomersetValleyNJ 3:07.15 3:05.22 18
1) Samuel Hendrix 16 2) Joseph Delbuono 17
3) Brad Zdroik 17 4) Jason Tan 17
22.43 46.82 21.97 47.39
20.92 44.13 22.29 46.88
10 Westport/Weston 3:07.67 3:05.36 14
1) Bryce Keblish 17 2) Tom Gannon 17
3) Jake Hoin 17 4) Justin Summers 17
22.19 46.32 21.97 46.79
22.14 46.44 21.56 45.81
11 Springfield-IL 3:08.65 3:05.49 12
1) Stuart Hohm 17 2) Weston Stephens 17
3) Brinton Wilkey 17 4) Ryan Held 18
22.32 47.15 22.53 48.07
22.28 47.22 20.11 43.05
12 Sarasota-FL 3:07.16 3:05.87 10
1) John Pelton 17 2) Austin Katz 15
3) Liam McKane 18 4) Carter Page 16
22.80 46.48 22.33 46.52
22.24 46.57 22.10 46.30
13 Red Bank – NJ 3:08.66 3:06.36 8
1) Tyler Kauth 15 2) Teddy Smith 16
3) Alex D’Anna 18 4) Christopher Tucker 17
22.59 47.13 22.10 46.41
21.68 46.36 21.74 46.46
14 York-PA 3:07.53 3:06.43 6
1) Daniel Ross 18 2) Coleman Stewart 16
3) Noah Stewart 17 4) Zach Snyder 16
22.50 46.49 22.13 46.81
22.26 46.65 22.01 46.48
15 Edwardsville-IL 3:07.50 3:06.94 4
1) Patrick Hesse 18 2) Sean Workman 17
3) Rick Roberts 17 4) Jacob Gremaud 16
22.04 46.81 21.33 45.74
22.09 47.23 22.09 47.16
16 DowntownBoise-ID 3:07.33 3:07.09 2
1) Kristian Almberg 18 2) Alex Trompke 18
3) Justice Kramer 16 4) Ryan Van Buren 18
22.26 46.62 21.66 45.75
22.04 46.88 22.81 47.84

=== Preliminaries ===

17 Rock Hill-SC 3:08.77
1) Nathaniel Hartley 15 2) Brandon Keller 16
3) Jacob Kohlhoff 17 4) Zachary Piedt 17
23.04 47.67 22.83 47.85
22.14 46.77 21.91 46.48
18 West Monmouth-NJ 3:08.95
1) Ryan O’Neill 17 2) Michael Skibniewski 18
3) Shane Maypother 17 4) Matt Gallene 18
22.40 46.61 22.39 47.25
22.01 48.15 22.08 46.94
19 Powel Crosley-OH 3:09.09
1) Jonathan Rutter 17 2) Carson Burt 15
3) Max Chou 17 4) Grant Carr 17
22.79 46.99 22.53 47.42
22.96 48.08 22.19 46.60
20 Burlington Co-NJ 3:09.24
1) Matt Taccard 18 2) Connor Davis 16
3) Patrick Gillooly 16 4) John Shellem 17
22.31 47.29 21.93 46.94
22.42 47.69 22.28 47.32
21 Kishwaukee-IL 3:09.41
1) Daniel Hein 16 2) Dylan Powers 17
3) Jacob Bjork 15 4) Jack Fergus 17
22.51 46.99 22.73 47.87
23.09 48.03 21.97 46.52
22 Wyckoff-NJ 3:09.70
1) Brendan Woo 18 2) Harrison Yi 15
3) Michael Cassidy 17 4) Joseph Hilditch 17
22.70 46.83 22.86 48.12
22.70 47.51 22.19 47.24
23 Brandywine-De 3:10.01
1) Jerry Veneris 16 2) Corey Manley 16
3) Luke Morgan-Scott 18 4) Henry Rogatz 17
23.18 47.95 22.49 48.24
22.30 46.70 22.51 47.12
24 Door County-WI 3:10.23
1) Ryan Scripp 16 2) Max McHugh 14
3) Jared Klika 17 4) Conner McHugh 18
22.76 47.73 49.24
22.46 47.41 21.97 45.85
25 LakelandHills-NJ 3:10.47
1) John Om 17 2) James McElduff 18
3) Kyle Stefanides 16 4) Brandon Tutty 17
22.79 47.74 22.37 47.29
23.08 48.64 21.86 46.80
26 Pottstown-PA 3:10.54
1) Sam Feiser 18 2) Colin Bauer 15
3) Alex McCullough 17 4) Vincent Filippini 17
23.56 47.83 21.85 47.59
22.54 47.78 22.14 47.34
27 Chapel Hill-NC 3:11.21
1) CJ Eron 15 2) Jake Pudik 16
3) Josh Taekman 17 4) Oliver Hudgins 17
23.37 49.42 22.47 47.86
22.23 47.19 22.41 46.74
28 Hilliard-OH 3:11.23
1) Blake Dickmann 17 2) Jon Satre 17
3) Cory Mclaughlin 18 4) Kalvin Koethke 16
22.87 48.01 21.97 45.64
23.65 49.36 22.42 48.22
29 North Shore-MA 3:11.33
1) Charlie Seltzer 16 2) Kent Parsons 18
3) Alex Glidden 18 4) Jake Bennet 18
23.02 47.90 22.99 48.29
23.67 48.64 22.31 46.50
30 Springfield-OH 3:11.34
1) Jay Bell 16 2) Matthew Pettit 17
3) Trevor Keriazes 18 4) Justin Crew 16
23.11 48.54 22.48 47.57
22.86 48.00 22.53 47.23
31 Gr. Miami Val-OH 3:11.53
1) Zach Apple 16 2) Joshua Rocheleau 16
3) Mitchell Ellis 17 4) Mark Andrew 16
22.73 47.38 23.04 48.40
23.97 50.00 21.84 45.75
32 West Shore-PA 3:11.85
1) Ben Johnston 17 2) Josh Clarke 17
3) Spencer Hill 15 4) Ian DiCarlo 17
22.98 48.08 23.06 48.20
22.65 47.46 23.44 48.11
33 Foothills-CA 3:12.06
1) Kyle Otazu 18 2) Samuel Jo 15
3) Joshua Lo 17 4) Justin Chiu 18
23.14 47.76 23.01 47.93
22.93 48.25 23.28 48.12
34 Farmington-MI 3:12.38
1) Christopher Szymczak 17 2) Jack Kennedy 17
3) Danny McNeece 17 4) Nick Leshok 17
23.42 48.31 23.11 48.62
23.37 49.72 21.54 45.73
35 SomersetHills-NJ 3:12.49
1) Julien Esposito 17 2) Jackson Crewe 16
3) Jamie Finnegan 17 4) Sebastian Lutz 17
23.50 49.11 22.91 48.69
22.69 47.79 21.72 46.90
36 Northwest-NC 3:12.54
1) Lucas Rhodes 16 2) Matt Regan 17
3) Parker Boutwell 18 4) Will Rankin 16
23.15 48.51 23.11 47.97
22.63 47.71 22.94 48.35
37 CentralBranch-IA 3:13.00
1) Brennan Urbi 16 2) Tanner Wilson 16
3) Justin Arebaugh 17 4) Jared Thorson 17
23.06 48.38 23.37 49.07
23.16 49.05 21.95 46.50
38 Ridley-PA 3:13.12
1) Philip Nawn 17 2) Dan McGrath 18
3) Clay Resweber 17 4) David Ciavarelli 18
23.45 48.70 22.24 47.17
22.66 48.06 22.98 49.19
39 La Crosse-WI 3:13.21
1) Joe Vandermus 17 2) Calvin Hulse 16
3) John Loepfe 15 4) Caleb Miller 18
23.09 48.84 22.59 48.20
23.01 48.19 22.58 47.98
40 Schroeder-WI 3:13.47
1) Nick Petersen 18 2) Chandler Lewis 18
3) Milo Miller 18 4) Zachary Wiesen-Jones 17
22.40 46.53 23.66 49.59
22.82 48.66 23.03 48.69
41 Gr. Flint-MI 3:13.91
1) Christopher Shipman 18 2) Evan Berger 17
3) David Kirtek 17 4) Charles Emmert 18
23.16 49.79 22.05 46.69
23.64 48.97 23.10 48.46
42 FanwoodScotch-NJ 3:14.05
1) Alex Skoog 17 2) Aram Barmakian 17
3) Tyler Lessner 18 4) Joseph Baron 17
23.28 49.07 23.06 49.53
22.80 48.66 21.92 46.79
43 East Hartford-CT 3:15.48
1) Patrick Savidge 17 2) Neil Spazzarini 17
3) Garrett Wlochowski 15 4) Colin Curtin 18
23.31 48.23 23.43 49.04
23.07 49.15 23.24 49.06
44 Canandaigua-NY 3:15.88
1) Sean Carbary 17 2) Dane Hoselton 16
3) Alexander Brion 16 4) Trevor Dobies 17
23.13 49.81 22.58 49.33
22.58 48.32 22.95 48.42
45 ME Lyons-OH 3:16.00
1) Grant Wethington 18 2) Garrison Herfel 14
3) Jimmy Kelley 14 4) Drew Hamilton 18
23.26 48.69 23.89 49.29
23.68 50.30 22.73 47.72
46 Tri City- IL 3:16.56
1) Davion Conley 17 2) Aeryk Dickman 17
3) Cole Akal 14 4) Addison Kaufmann 17
23.08 48.11 23.71 50.25
23.22 49.12 23.28 49.08
47 West Morris-NJ 3:16.61
1) Josh Decker 16 2) Jack Pietrucha 16
3) Tom Fulton 18 4) Chris Vukas 17
23.47 48.77 23.53 49.20
23.53 49.69 22.96 48.95
48 Soundview-CT 3:16.62
1) Ali Pourmaleki 17 2) Stuart Stritzel 18
3) Michael Iranpour 17 4) Travis Charlow 18
23.64 48.92 22.55 48.02
23.36 49.59 23.50 50.09
49 Birmingham-MI 3:17.68
1) Maxwell Threlkeld 16 2) Michael Shaben 18
3) James Aldrich 17 4) Lucas Kokubo 14
23.62 49.54 22.45 47.26
22.93 48.59 24.49 52.29
50 North Canton-OH 3:19.30
1) Michael Cochenour 16 2) Nathaniel Allen 18
3) Matt Pech 18 4) Stephen Watson 18
23.62 49.71 23.92 50.76
24.39 51.86 21.63 46.97
51 Butler-PA 3:19.98
1) Austin Wittmer 17 2) Chadd Cummings 16
3) Thomas Pierre 17 4) Francis Folz 17
23.92 50.08 23.56 49.29
23.72 49.61 23.84 51.00
52 Auburn-NY 3:21.22
1) Cory Knapp 17 2) Zachary Buchberger 17
3) Nicholas Radell 17 4) Collin Mitchell 18
23.77 49.86 23.70 51.62
23.53 51.21 22.66 48.53

Comments Off on YMCA Nationals Results: Triangle Area Claims Meet Record in Men’s 400 Free Relay to Close Meet

Author: Jeff Commings

avatar
Jeff Commings is the host of several shows on SwimmingWorld.TV, including "The Morning Swim Show," which features interviews with people making headlines in aquatic sports. He graduated from the University of Texas at Austin with a degree in journalism and was a nine-time NCAA All-American.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here