Wisconsin Badgers Impress in Season Opening Invite

MADISON, Wisc, October 10. THE University of Wisconsin men's and women's swimming and diving team opened the 2003-04 season in style Friday afternoon at the UW Natatorium, placing first every swimming event at the four-team Wisconsin Invitational. No team scores were kept in the meet that also included UW-Stevens Point, UW-Green Bay and UW-Milwaukee.

On the women's side, the Badgers earned top finishes in all 13 events led by Bethany Pendleton who finished first in two individual events and swam on a winning relay squad.

Pendleton, a senior, was the only female individual that was a double-winner as UW displayed a deep squad for the 2003-04 season. Pendleton finished first in the 200 individual medley in a time of 2:04.23, over six seconds ahead of the runner-up finisher. She went on to cruise to victory in the 500 freestyle by over 14 seconds (4:54.84). Pendleton wrapped up the meet by swimming the final leg of the victorious 400 free relay (3:25.59) along with Sarah Hernandez, Anna Trinidad and Carly Piper.

Sophomore Amanda Witte swept titles on both diving boards, posting a score of 232.45 on the 1-meter board and 245.45 on the 3-meter. Teammate Cassie Kubley matched Witte's score on the 1-meter.

Freshman Amanda Rice posted a win in the 1000 free (10:22.75), while Trinidad finished first in the 200 free (1:51.74) and Hernandez won the 50 free (23.74). UW also got victories from Emily Pisula in the 200 butterfly (2:07.96), Emily Carpenter in the 100 free (52.60), Susan Johnson in the 200 backstroke (2:02.56) and Sierra Lewis in the 200 breaststroke (2:28.04).

The Badgers also got a top finish from the 400 medley relay squad of Molly Buhrandt, Amalia Sarnecki, Christine Wanezek and Shannon VanCuren in a winning time of 3:54.63.

Meanwhile, the UW men showed little signs of early-season rust, as two pool records were broken at the meet. In the first men's event of the day, senior Matt Marshall shattered the 100 backstroke mark while swimming the opening leg of the 400 medley relay. Marshall's split of 48.96 broke the previous mark of 49.32 set by Minnesota's Alex Massura in 1998.

The defending Big Ten-champion 400 freestyle relay squad wrapped up the meet in impressive fashion, posting a winning time of 3:00.27, over 13 seconds ahead of the runner-up team from UW-Milwaukee. Adam Mania, Marshall, Eric Wiesner and Dale Rogers combined to break the record of 3:00.73 set by a USA team in 1988.

Marshall also cruised to victories in the 50 free (20.91) and the 200 fly (1:49.64). Tim Liebhold was a double-winner, finishing first in the 1000 free and (9:39.33) and the 200 back (1:53.20).

Other individual winners for the Badgers included Pat Torpey in the 200 free (1:42.25), Mania in the 200 individual medley (1:52.68), Rogers in the 100 free (45.20), Wiesner in the 500 free (4:38.56) and Kevin Zakrzewski in the 200 breaststroke (2:10.71).

The 400 medley relay team of Mania, Zakrzewski, A.J. Lerner and Scott Speer finished first in a winning time of 3:27.68.

RESULTS:

Univ. of Wisconsin at Madison 6:34 PM 10/10/2003 Page 1

Wisconsin Invitational – 10/3/2003

Results timefield2std

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time

1 Wisconsin A 3:54.63

1) Buhrandt, Molly-SR 2) Sarnecki, Amalia-SO 3) Wanezek, Christine-FR 4) VanCuren, Shannon-SO

27.81 29.16 29.86 34.19 27.63 34.42 24.51 27.05

2 Wisconsin B 4:00.20

1) Leech, Lindsay-SO 2) Lewis, Sierra-FR 3) Wiesner, Andrea-FR 4) Piper, Carly-JR

28.95 30.55 31.03 35.53 29.66 33.07 24.54 26.87

3 Uw-Milwaukee A 4:05.54

1) Holcomb, Emily-SO 2) Caldwell, Sarah-SR 3) Sawatzki, Heather-FR 4) Fargen, Bridget-FR

30.06 31.39 32.09 37.96 27.14 32.47 25.99 28.44

4 Uw-Green Bay A 4:05.55

1) Brager, Laura-JR 2) Christopherson, Amy-JR 3) Ciganek, Sarah-JR 4) Carlson, Kristin-FR

29.50 30.79 32.33 36.80 28.34 32.49 26.08 29.22

5 Uw-Green Bay B 4:13.24

1) Lindholm, Carissa-FR 2) Kreb, Allison-SO 3) Weidert, Janet-FR 4) Tobias, Andrea-SR

30.61 33.16 32.88 37.60 29.35 33.41 26.91 29.32

6 Uw-Stevens Point A 4:14.87

1) Bartz, Alissa-SR 2) Roskopf, Jennie-SO 3) Harris, Heather-JR 4) Hughes, Jean-JR

30.28 33.13 32.75 38.61 29.46 33.87 27.29 29.48

7 Uw-Stevens Point B 4:18.48

1) Herder, Elizabeth-SO 2) Nye, Trish-FR 3) Conway, Eena-JR 4) Janssen, Erica-SR

30.34 34.11 33.28 38.80 30.21 34.30 26.41 31.03

8 Uw-Milwaukee B 4:18.57

1) Bach, Kim-SR 2) Cefalu, Kristin-SR 3) Ballweg, Breanna-FR 4) Lewis, Kristin-SR

32.56 34.15 33.01 38.86 28.04 32.87 27.80 31.28

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time

1 Wisconsin A 3:27.68

1) Mania, Adam-JR 2) Zakrzewski, Kevin-SR 3) Lerner, A.J.-FR 4) Speer, Scott-FR

24.04 25.58 28.39 31.85 22.76 27.11 22.43 25.52

2 Wisconsin B 3:27.78

1) Marshall, Matt-SR 2) Hruska, Michael-FR 3) Torpey, Pat-SR 4) Volle, Darren-FR

23.55 25.41 26.65 31.01 24.18 28.99 22.43 25.56

3 Uw-Green Bay A 3:31.46

1) Weber, Joey-FR 2) Scadden, Jeff-JR 3) Hansen, Zach-SR 4) Richard, Matt-SR

25.60 27.36 26.84 32.68 23.63 27.42 22.59 25.34

4 Uw-Milwaukee A 3:37.74

1) Howard, Matt-FR 2) Fyock, Kyle-SO 3) Vergeer, Rob-SO 4) Steffes, Adam-JR

26.02 29.10 28.17 33.42 24.10 27.86 23.00 26.07

5 Uw-Stevens Point A 3:38.25

1) Newport, Garth-SO 2) Anderson, Alex-SO 3) Grunwald, Matt-SO 4) Sievers, Matt-SR

27.94 30.12 26.68 31.51 24.06 28.55 22.65 26.74

6 Uw-Green Bay B 3:38.37

1) Cummings, Aaron-SR 2) Oberg, Justin-JR 3) Brzozowski, Danny-SR 4) Sanders, Adam-SO

27.45 29.25 28.52 33.28 23.38 27.47 23.13 25.89

7 Uw-Milwaukee B 3:51.43

1) O'Keefe, Justin-SR 2) Carlson, Mac-SO 3) Kammel, Carey-JR 4) Batty, John-JR

27.85 29.13 30.59 34.55 26.68 31.99 23.66 26.98

8 Uw-Stevens Point B 3:54.34

1) Schmidt-Jackson, Cade-FR 2) Goering, Jeff-FR 3) Engler, Chris-SO 4) Quade, Dan-FR

29.87 31.54 29.46 35.16 25.92 30.68 24.08 27.63

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

Name Yr School Finals Time

1 Rice, Amanda FR Wisconsin 10:22.75

29.27 31.05 30.98 31.35 31.50 31.37 31.57 31.52

31.71 31.67 30.71 31.08 31.23 31.15 31.31 31.37

31.28 31.46 31.12 30.05

2 Johansson, Rebecca SO Wisconsin 10:29.90

29.63 30.60 30.92 31.03 31.34 31.32 31.53 31.59

31.59 31.68 31.78 31.91 32.12 31.98 32.01 31.93

31.94 32.04 32.02 30.94

3 Cox, Molly FR Uw-Green Bay 10:52.47

29.27 31.99 32.35 32.94 32.96 33.39 33.26 33.22

33.44 33.28 32.33 32.84 33.20 33.01 33.27 32.76

32.91 32.99 31.76 31.30

4 Becker, Robin JR Uw-Green Bay 11:00.94

30.96 32.51 32.94 33.23 33.22 33.39 33.42 33.36

33.31 33.36 33.04 33.21 33.10 33.08 33.02 33.18

33.13 33.14 33.23 33.11

5 Colbert, Alissa FR Uw-Stevens Point 11:09.35

30.32 32.45 32.77 33.08 33.45 33.57 33.64 33.34

33.65 33.55 33.76 34.02 34.03 34.35 34.38 34.11

33.98 34.12 34.09 32.69

6 Honeyager, Cathy JR Uw-Milwaukee 11:29.71

30.84 33.13 33.37 33.86 34.41 34.42 34.94 34.90

35.00 34.78 34.78 35.50 35.14 35.08 35.44 35.04

34.92 35.43 34.72 34.01

7 Fahrner, Berit SR Uw-Stevens Point 11:51.30

31.90 34.74 35.74 36.03 36.00 36.29 36.22 36.33

36.05 36.05 36.22 36.08 35.77 36.03 35.75 35.59

35.51 35.54 35.22 34.24

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

Name Yr School Finals Time

1 Liebhold, Tim JR Wisconsin 9:39.33

26.82 28.96 29.53 29.45 29.26 29.11 29.26 29.19

29.13 29.13 29.09 28.83 28.89 28.99 29.25 29.34

29.13 29.00 29.10 27.87

2 Ackley, Andrew JR Wisconsin 9:52.45

27.26 29.57 29.14 29.55 29.49 29.74 29.67 29.85

29.90 30.22 30.16 30.12 30.04 29.97 29.78 30.05

29.62 29.79 29.73 28.80

3 Belting, Michael JR Uw-Milwaukee 10:06.79

27.16 29.76 30.26 30.14 30.38 30.30 30.28 30.72

30.65 30.92 31.21 30.51 30.82 30.82 30.93 30.90

30.88 30.76 30.49 28.90

4 Schubbe, Jon SO Uw-Green Bay 10:15.76

26.95 30.07 30.49 30.55 30.48 30.85 30.97 31.14

31.42 31.52 31.12 30.36 30.48 30.70 31.12 31.62

31.46 31.78 31.76 30.92

5 Edgu, Yavuz JR Uw-Green Bay 10:39.87

27.68 29.80 30.56 31.01 31.87 32.11 32.43 32.05

32.77 32.58 32.79 33.00 32.92 33.20 32.72 32.92

32.90 32.94 32.30 31.32

(Event 4 Men 1000 Yard Freestyle)

Name Yr School Finals Time

6 Nelson, Jeff FR Uw-Stevens Point 10:58.33

27.68 30.30 31.77 32.22 32.90 32.93 33.04 33.19

33.73 33.52 33.76 33.85 33.87 33.79 33.82 34.12

33.95 33.84 33.49 32.56

7 Vermeulen, Joe SO Uw-Milwaukee 11:07.00

28.30 30.88 32.67 33.03 33.83 33.76 33.90 34.01

34.08 34.08 34.08 33.77 33.57 34.25 33.88 34.47

33.77 33.80 33.60 33.27

8 Nowak, Peter SR Uw-Stevens Point 11:13.20

28.87 31.33 31.96 33.46 33.45 32.82 33.10 33.66

33.82 34.33 34.76 34.90 33.96 34.79 35.10 35.13

34.37 34.50 34.63 34.26

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

Name Yr School Finals Time

1 Trinidad, Anna SO Wisconsin 1:51.74

26.53 28.06 28.23 28.92

2 Johnson, Susan FR Wisconsin 1:53.35

26.69 28.62 28.65 29.39

3 Pisula, Emily SR Wisconsin 1:55.27

27.14 30.06 29.48 28.59

4 Ackley, Caroline FR Wisconsin 1:55.43

27.14 29.60 29.71 28.98

5 Burant, April SR Uw-Green Bay 2:00.47

28.28 31.01 30.77 30.41

6 Bennett, Amy FR Uw-Stevens Point 2:01.29

28.49 31.02 31.12 30.66

7 Carlson, Kristin FR Uw-Green Bay 2:01.60

28.18 30.76 31.37 31.29

8 Kedinger, Jen SR Uw-Milwaukee 2:01.74

28.30 30.55 31.35 31.54

9 Sterling, Casey JR Uw-Green Bay 2:04.03

29.78 31.06 31.61 31.58

10 Valley, Sarah JR Uw-Milwaukee 2:04.33

28.17 31.45 32.30 32.41

11 Lindholm, Carissa FR Uw-Green Bay 2:05.41

28.40 32.22 32.51 32.28

12 Schmitt, Amanda SR Uw-Milwaukee 2:06.30

29.42 32.36 32.80 31.72

13 Slagle, Courtney JR Uw-Stevens Point 2:06.34

28.82 31.51 33.34 32.67

14 Roecker, Brittany FR Uw-Green Bay 2:06.79

28.48 32.03 32.95 33.33

15 Gilbertson, Jenna SO Uw-Stevens Point 2:08.97

30.24 32.99 32.98 32.76

16 Hughes, Jean JR Uw-Stevens Point 2:09.04

30.08 32.33 33.29 33.34

17 Kalow, Afton SO Uw-Stevens Point 2:10.35

30.03 32.53 33.79 34.00

18 Faust, Erin SO Uw-Milwaukee 2:13.71

30.29 33.45 34.57 35.40

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

Name Yr School Finals Time

1 Torpey, Pat SR Wisconsin 1:42.25

24.41 25.84 26.24 25.76

2 Baseheart, Josh SR Uw-Milwaukee 1:43.63

24.64 26.51 26.35 26.13

2 Molzahn, Tom FR Wisconsin 1:43.63

24.29 25.95 26.91 26.48

4 Hamm, Michael SO Wisconsin 1:45.04

25.20 26.30 26.60 26.94

5 Richard, Matt SR Uw-Green Bay 1:47.62

25.25 27.52 27.42 27.43

6 Skalinder, Stephen FR Wisconsin 1:48.88

25.62 27.85 27.87 27.54

7 Sanders, Adam SO Uw-Green Bay 1:49.65

25.77 27.98 27.82 28.08

8 Reuland, Andy SR Uw-Green Bay 1:50.00

25.49 27.81 28.14 28.56

9 Beaumier, Bill SR Uw-Green Bay 1:50.10

25.37 27.52 27.84 29.37

10 Eloranta, Tyler SO Uw-Stevens Point 1:50.55

25.34 27.97 28.47 28.77

11 Cummings, Aaron SR Uw-Green Bay 1:52.24

25.71 27.75 29.48 29.30

12 Clausen, Sam SR Uw-Stevens Point 1:54.26

25.98 28.57 29.61 30.10

13 Winderl, Karl FR Uw-Milwaukee 1:54.91

26.81 28.73 29.45 29.92

14 Crow, Kyle SO Uw-Milwaukee 1:57.97

27.05 28.99 30.69 31.24

15 Wencel, Bennet FR Uw-Stevens Point 1:58.64

26.38 29.87 31.24 31.15

16 Peterson, Phil JR Uw-Stevens Point 2:02.94

28.08 30.55 31.74 32.57

17 Shea, Chris FR Uw-Stevens Point 2:03.98

26.95 31.04 32.78 33.21

18 Luba, Matt SO Uw-Milwaukee 2:06.05

28.40 31.67 33.32 32.66

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

Name Yr School Finals Time

1 Hernandez, Sarah SO Wisconsin 23.74

2 Piper, Carly JR Wisconsin 24.20

3 Caldwell, Lindsey SR Uw-Milwaukee 24.42

4 Buhrandt, Molly SR Wisconsin 24.49

5 Bartz, Alissa SR Uw-Stevens Point 25.16

6 Crunstedt, Kelsey FR Uw-Stevens Point 25.44

7 Brager, Laura JR Uw-Green Bay 25.76

8 Crook, Jerica FR Uw-Stevens Point 26.04

9 Tobias, Andrea SR Uw-Green Bay 26.12

10 Feinhals, Nikki FR Uw-Stevens Point 26.37

11 Wanezek, Christine FR Wisconsin 26.47

12 Vanderford, Heather FR Uw-Green Bay 26.54

13 Conradt, Andrea FR Uw-Milwaukee 26.62

(Event 7 Women 50 Yard Freestyle)

Name Yr School Finals Time

14 Skorlinski, Samantha SO Uw-Milwaukee 26.71

15 Van Tine, Jennie FR Uw-Milwaukee 26.87

16 Lewis, Kristin SR Uw-Milwaukee 26.94

17 Herder, Elizabeth SO Uw-Stevens Point 26.98

18 Maki, Amanda SR Uw-Green Bay 27.37

19 Richard, Rachel SO Uw-Green Bay 27.59

Event 8 Men 50 Yard Freestyle

Name Yr School Finals Time

1 Marshall, Matt SR Wisconsin 20.91

2 Anderson, Alex SO Uw-Stevens Point 21.49

3 Volle, Darren FR Wisconsin 22.11

4 Anderson, Chris SR Wisconsin 22.13

5 Scheuber, Chris FR Wisconsin 22.26

6 Weber, Joey FR Uw-Green Bay 22.34

7 Marshall, Aaron JR Uw-Stevens Point 22.39

8 Oberg, Justin JR Uw-Green Bay 22.52

9 Demrow, Eric SO Uw-Green Bay 22.54

10 Sievers, Matt SR Uw-Stevens Point 22.60

10 Steffes, Adam JR Uw-Milwaukee 22.60

12 Hartl, Kyle FR Uw-Stevens Point 23.00

13 Batty, John JR Uw-Milwaukee 23.04

14 Regnitz, John SR Uw-Green Bay 23.08

15 Watt, Tim SO Uw-Milwaukee 23.22

16 Johnston, Andrew FR Uw-Green Bay 23.26

17 Davis, Andy JR Uw-Milwaukee 23.84

18 Rosier, Nick SO Uw-Stevens Point 23.98

19 Quade, Dan FR Uw-Stevens Point 24.32

Event 9 Women 200 Yard IM

Name Yr School Finals Time

1 Pendleton, Bethany SR Wisconsin 2:04.23

27.08 30.59 37.78 28.78

2 Sarnecki, Amalia SO Wisconsin 2:10.44

29.22 34.48 36.40 30.34

3 Wiesner, Andrea FR Wisconsin 2:12.44

29.57 33.14 39.31 30.42

4 Lewis, Sierra FR Wisconsin 2:13.21

28.72 34.45 38.18 31.86

5 Mayer, Abby JR Uw-Green Bay 2:16.59

29.46 34.78 40.28 32.07

6 Carlisle, Holly FR Uw-Green Bay 2:16.91

30.19 34.21 40.85 31.66

7 Christopherson, Amy JR Uw-Green Bay 2:18.37

31.13 36.52 38.18 32.54

8 Caldwell, Sarah SR Uw-Milwaukee 2:19.01

31.48 36.30 37.96 33.27

9 Kinney, Kari SR Uw-Milwaukee 2:19.17

30.14 36.02 40.25 32.76

10 Kreb, Allison SO Uw-Green Bay 2:19.77

30.41 37.46 39.19 32.71

11 Long, Ashley FR Uw-Green Bay 2:20.36

30.52 36.52 40.60 32.72

(Event 9 Women 200 Yard IM)

Name Yr School Finals Time

12 Ballweg, Breanna FR Uw-Milwaukee 2:22.02

29.89 36.44 42.59 33.10

13 Javurek, Gina FR Uw-Stevens Point 2:25.31

31.08 37.38 43.29 33.56

14 Nye, Trish FR Uw-Stevens Point 2:26.05

31.59 39.39 42.10 32.97

15 Gant, Nicole FR Uw-Stevens Point 2:26.09

30.88 35.37 44.91 34.93

16 Green, Katie FR Uw-Milwaukee 2:26.75

30.66 36.47 44.87 34.75

17 Schaefer, Michelle SO Uw-Stevens Point 2:27.23

31.14 37.45 42.88 35.76

18 Junco, Jenille SO Uw-Milwaukee 2:28.03

30.59 35.26 46.61 35.57

19 Harris, Heather JR Uw-Stevens Point 2:28.70

30.90 38.78 45.14 33.88

Event 10 Men 200 Yard IM

Name Yr School Finals Time

1 Mania, Adam JR Wisconsin 1:52.68

24.47 28.87 32.35 26.99

2 Rogers, Dale SR Wisconsin 1:55.39

25.02 31.04 32.49 26.84

3 Brzozowski, Danny SR Uw-Green Bay 1:59.18

24.80 30.71 35.40 28.27

4 Valen, Joe SO Uw-Green Bay 2:01.28

25.50 29.76 36.21 29.81

5 Bonzer, Matt FR Wisconsin 2:01.49

26.80 29.88 35.72 29.09

6 Scadden, Jeff JR Uw-Green Bay 2:01.99

26.47 32.10 34.11 29.31

7 Zakrzewski, Kevin SR Wisconsin 2:04.84

26.50 34.62 34.27 29.45

8 Fyock, Kyle SO Uw-Milwaukee 2:05.05

27.26 32.70 35.75 29.34

9 Frohmader, Ryan SO Uw-Milwaukee 2:06.51

26.66 31.59 37.95 30.31

10 O'Keefe, Justin SR Uw-Milwaukee 2:06.72

26.98 32.11 38.14 29.49

11 Newport, Garth SO Uw-Stevens Point 2:09.20

26.02 32.68 39.24 31.26

12 Klug, Joe JR Uw-Green Bay 2:09.26

28.43 33.02 37.58 30.23

13 Carlson, Mac SO Uw-Milwaukee 2:09.78

27.72 34.50 36.21 31.35

14 Harriman, Josh FR Uw-Green Bay 2:10.13

27.60 36.00 36.48 30.05

15 Goering, Jeff FR Uw-Stevens Point 2:14.08

28.36 35.78 37.68 32.26

16 Hubert, Pat FR Uw-Stevens Point 2:15.59

28.94 34.62 38.65 33.38

Event 11 Women 200 Yard Butterfly

Name Yr School Finals Time

1 Pisula, Emily SR Wisconsin 2:07.96

28.83 32.79 32.98 33.36

2 Rice, Amanda FR Wisconsin 2:12.62

30.02 33.43 34.36 34.81

3 Klanderman, Liz FR Wisconsin 2:13.12

30.17 34.03 34.33 34.59

4 Ciganek, Sarah JR Uw-Green Bay 2:14.27

30.27 34.22 34.82 34.96

5 Weidert, Janet FR Uw-Green Bay 2:14.30

30.20 34.03 34.77 35.30

6 Kinney, Kari SR Uw-Milwaukee 2:15.28

30.80 33.78 34.91 35.79

7 Burant, April SR Uw-Green Bay 2:15.50

30.65 33.24 35.28 36.33

8 Wiesner, Andrea FR Wisconsin 2:16.45

31.45 34.52 34.94 35.54

9 Sawatzki, Heather FR Uw-Milwaukee 2:18.77

31.30 35.68 35.93 35.86

10 Ballweg, Breanna FR Uw-Milwaukee 2:20.32

31.90 35.16 36.68 36.58

11 Schoen, Mary FR Uw-Green Bay 2:24.33

32.56 36.27 37.46 38.04

12 Harris, Heather JR Uw-Stevens Point 2:26.07

32.06 36.63 38.40 38.98

13 Oettinger, Natalie JR Uw-Milwaukee 2:28.67

31.46 37.11 39.53 40.57

14 Conway, Eena JR Uw-Stevens Point 2:29.47

33.06 37.78 38.84 39.79

15 Fahrner, Berit SR Uw-Stevens Point 2:30.01

33.29 37.94 39.24 39.54

Event 12 Men 200 Yard Butterfly

Name Yr School Finals Time

1 Marshall, Matt SR Wisconsin 1:49.64

23.88 27.31 28.37 30.08

2 Wiesner, Eric JR Wisconsin 1:52.34

24.61 28.62 29.49 29.62

3 Brzozowski, Danny SR Uw-Green Bay 1:55.66

25.89 28.89 30.15 30.73

4 Hansen, Zach SR Uw-Green Bay 1:55.95

26.07 29.52 30.04 30.32

5 Regnitz, John SR Uw-Green Bay 1:59.93

26.31 30.25 31.11 32.26

6 Vergeer, Rob SO Uw-Milwaukee 2:00.87

27.07 31.49 31.54 30.77

7 Grunwald, Matt SO Uw-Stevens Point 2:01.01

27.04 30.53 31.42 32.02

8 Hamm, Michael SO Wisconsin 2:02.51

27.89 32.53 30.96 31.13

9 Lerner, A.J. FR Wisconsin 2:03.05

26.83 31.72 32.75 31.75

10 Teaters, Danny SO Uw-Green Bay 2:05.18

28.67 32.60 32.57 31.34

(Event 12 Men 200 Yard Butterfly)

Name Yr School Finals Time

11 Grams, Robin SO Uw-Green Bay 2:05.94

28.19 31.54 32.61 33.60

12 Winderl, Karl FR Uw-Milwaukee 2:12.21

28.75 32.53 35.46 35.47

13 Kammel, Carey JR Uw-Milwaukee 2:16.47

28.53 33.79 36.62 37.53

Event 13 Women 100 Yard Freestyle

Name Yr School Finals Time

1 Carpenter, Emily SO Wisconsin 52.60

25.64 26.96

2 Sarnecki, Amalia SO Wisconsin 53.94

26.30 27.64

3 Leech, Lindsay SO Wisconsin 54.03

25.94 28.09

4 Caldwell, Lindsey SR Uw-Milwaukee 54.17

26.05 28.12

5 Fargen, Bridget FR Uw-Milwaukee 55.91

26.94 28.97

6 Carlisle, Holly FR Uw-Green Bay 56.14

27.69 28.45

7 Carlson, Kristin FR Uw-Green Bay 56.20

26.94 29.26

8 Crunstedt, Kelsey FR Uw-Stevens Point 56.43

26.64 29.79

9 Tobias, Andrea SR Uw-Green Bay 56.83

27.60 29.23

10 Wanezek, Christine FR Wisconsin 57.75

27.65 30.10

11 Skorlinski, Samantha SO Uw-Milwaukee 58.30

27.98 30.32

12 Janssen, Erica SR Uw-Stevens Point 58.60

27.83 30.77

13 Crook, Jerica FR Uw-Stevens Point 58.72

27.20 31.52

14 Vanderford, Heather FR Uw-Green Bay 58.75

28.42 30.33

15 Feinhals, Nikki FR Uw-Stevens Point 58.86

27.61 31.25

16 Van Tine, Jennie FR Uw-Milwaukee 59.01

28.43 30.58

17 Conradt, Andrea FR Uw-Milwaukee 59.49

28.52 30.97

18 Zattoni, Alison FR Uw-Stevens Point 1:00.46

28.47 31.99

Event 14 Men 100 Yard Freestyle

Name Yr School Finals Time

1 Rogers, Dale SR Wisconsin 45.20

21.69 23.51

2 Baseheart, Josh SR Uw-Milwaukee 45.87

22.26 23.61

3 Richard, Matt SR Uw-Green Bay 48.17

23.02 25.15

(Event 14 Men 100 Yard Freestyle)

Name Yr School Finals Time

4 Speer, Scott FR Wisconsin 49.24

23.39 25.85

5 Oberg, Justin JR Uw-Green Bay 49.46

23.71 25.75

6 Eloranta, Tyler SO Uw-Stevens Point 49.58

24.17 25.41

7 Marshall, Aaron JR Uw-Stevens Point 49.77

23.88 25.89

8 Watt, Tim SO Uw-Milwaukee 49.95

24.77 25.18

9 Volle, Darren FR Wisconsin 50.10

24.10 26.00

9 Scheuber, Chris FR Wisconsin 50.10

23.77 26.33

11 Demrow, Eric SO Uw-Green Bay 50.14

24.30 25.84

12 Frohmader, Ryan SO Uw-Milwaukee 50.98

24.60 26.38

13 Hartl, Kyle FR Uw-Stevens Point 51.68

24.30 27.38

14 Engler, Chris SO Uw-Stevens Point 52.73

25.15 27.58

15 Witte, Mike FR Uw-Green Bay 53.09

25.09 28.00

16 Rosier, Nick SO Uw-Stevens Point 53.82

25.78 28.04

17 Crow, Kyle SO Uw-Milwaukee 54.03

25.89 28.14

18 Lindstrom, Dan FR Uw-Green Bay 54.31

25.88 28.43

19 Davis, Andy JR Uw-Milwaukee 55.90

25.83 30.07

Event 15 Women 200 Yard Backstroke

Name Yr School Finals Time

1 Johnson, Susan FR Wisconsin 2:02.56

29.12 31.03 30.92 31.49

2 Trinidad, Anna SO Wisconsin 2:02.91

29.59 30.86 30.67 31.79

3 Buhrandt, Molly SR Wisconsin 2:03.85

29.59 31.30 31.28 31.68

4 Brager, Laura JR Uw-Green Bay 2:09.40

31.11 32.98 32.53 32.78

5 Leech, Lindsay SO Wisconsin 2:10.71

30.33 32.48 33.36 34.54

6 Holcomb, Emily SO Uw-Milwaukee 2:10.74

30.88 33.30 33.48 33.08

7 Mayer, Abby JR Uw-Green Bay 2:17.45

32.55 34.66 35.33 34.91

8 Gilbertson, Jenna SO Uw-Stevens Point 2:18.51

32.67 35.20 35.45 35.19

9 Bach, Kim SR Uw-Milwaukee 2:21.05

33.04 35.23 36.27 36.51

(Event 15 Women 200 Yard Backstroke)

Name Yr School Finals Time

10 Lindholm, Carissa FR Uw-Green Bay 2:21.33

32.19 35.65 37.19 36.30

11 Green, Katie FR Uw-Milwaukee 2:21.87

32.72 36.02 36.89 36.24

12 Junco, Jenille SO Uw-Milwaukee 2:22.83

32.83 35.33 37.44 37.23

13 Herder, Elizabeth SO Uw-Stevens Point 2:22.87

31.82 36.62 38.37 36.06

14 Gant, Nicole FR Uw-Stevens Point 2:23.16

32.40 35.43 37.93 37.40

15 Richard, Rachel SO Uw-Green Bay 2:24.03

33.60 36.02 37.15 37.26

16 Roecker, Brittany FR Uw-Green Bay 2:24.83

33.75 36.13 37.22 37.73

17 Rauen, Krista FR Uw-Stevens Point 2:27.74

34.38 37.07 38.43 37.86

Event 16 Men 200 Yard Backstroke

Name Yr School Finals Time

1 Liebhold, Tim JR Wisconsin 1:53.20

27.52 28.92 29.01 27.75

2 Anderson, Chris SR Wisconsin 1:57.63

27.35 29.74 29.77 30.77

3 Weber, Joey FR Uw-Green Bay 1:59.38

27.43 29.45 31.20 31.30

4 Skalinder, Stephen FR Wisconsin 1:59.70

28.93 30.72 30.58 29.47

5 Brooks, Anderson SO Wisconsin 2:00.56

27.97 30.57 30.83 31.19

6 Valen, Joe SO Uw-Green Bay 2:01.52

28.75 30.09 31.45 31.23

7 Cummings, Aaron SR Uw-Green Bay 2:01.84

29.40 30.42 30.64 31.38

8 O'Keefe, Justin SR Uw-Milwaukee 2:02.60

29.54 31.08 31.17 30.81

9 Howard, Matt FR Uw-Milwaukee 2:07.25

29.10 32.33 32.81 33.01

10 Grams, Robin SO Uw-Green Bay 2:11.06

31.08 33.78 34.23 31.97

11 Johnston, Andrew FR Uw-Green Bay 2:11.22

31.33 33.79 33.70 32.40

12 Vermeulen, Joe SO Uw-Milwaukee 2:12.11

30.30 32.37 34.88 34.56

13 Newport, Garth SO Uw-Stevens Point 2:12.37

31.30 34.03 33.71 33.33

14 Silverberg, Kaleb SO Uw-Stevens Point 2:14.14

30.49 32.95 34.87 35.83

15 Schmidt-Jackson, Cade FR Uw-Stevens Point 2:17.70

33.76 35.77 34.40 33.77

Event 17 Women 500 Yard Freestyle

Name Yr School Finals Time

1 Pendleton, Bethany SR Wisconsin 4:54.84

26.97 29.12 30.01 30.10 29.99 29.99 29.84 29.84

29.87 29.11

2 VanCuren, Shannon SO Wisconsin 5:09.20

29.35 31.72 31.66 31.55 31.22 31.06 30.97 30.88

30.94 29.85

3 Johansson, Rebecca SO Wisconsin 5:09.88

29.34 30.53 30.72 31.14 31.49 31.29 31.23 31.61

31.70 30.83

4 Klanderman, Liz FR Wisconsin 5:11.38

29.27 31.34 31.28 31.52 31.19 31.54 31.55 31.66

31.48 30.55

5 Cox, Molly FR Uw-Green Bay 5:18.28

29.64 32.47 32.52 32.65 31.51 31.76 32.11 32.37

32.10 31.15

6 Ciganek, Sarah JR Uw-Green Bay 5:21.49

29.98 32.45 33.00 32.82 32.65 32.10 32.10 32.68

32.00 31.71

7 Weidert, Janet FR Uw-Green Bay 5:23.02

30.02 31.94 32.12 32.30 32.41 32.73 32.74 32.95

33.30 32.51

8 Kedinger, Jen SR Uw-Milwaukee 5:24.34

29.36 31.56 32.00 32.69 32.76 32.94 33.55 33.51

33.44 32.53

9 Colbert, Alissa FR Uw-Stevens Point 5:28.09

30.18 32.40 32.79 33.28 33.30 33.14 33.57 33.47

33.51 32.45

10 Schoen, Mary FR Uw-Green Bay 5:31.74

30.88 33.15 34.00 34.05 33.56 33.22 33.11 33.52

33.58 32.67

11 Bennett, Amy FR Uw-Stevens Point 5:34.33

30.25 33.41 33.98 33.60 33.99 34.15 34.48 34.20

33.85 32.42

12 Schmitt, Amanda SR Uw-Milwaukee 5:36.36

29.90 32.58 33.39 33.83 34.23 34.69 34.60 34.44

35.05 33.65

13 Faust, Erin SO Uw-Milwaukee 5:36.77

30.30 32.99 33.56 34.07 34.23 34.71 34.57 34.49

34.54 33.31

14 Valley, Sarah JR Uw-Milwaukee 5:37.27

30.28 32.85 33.13 33.83 34.22 34.57 34.55 35.06

34.92 33.86

15 Sterling, Casey JR Uw-Green Bay 5:37.85

31.52 34.06 34.12 34.31 34.42 34.25 34.11 34.30

34.13 32.63

16 Slagle, Courtney JR Uw-Stevens Point 5:44.26

31.00 33.75 34.71 35.03 35.18 35.30 35.00 35.13

34.97 34.19

17 Kalow, Afton SO Uw-Stevens Point 5:50.37

31.36 34.21 34.79 35.10 35.67 35.77 35.90 36.11

36.22 35.24

18 Fahrner, Berit SR Uw-Stevens Point 5:52.58

32.79 35.07 35.68 35.62 35.68 35.86 35.42 35.89

35.93 34.64

(Event 17 Women 500 Yard Freestyle)

Name Yr School Finals Time

19 Honeyager, Cathy JR Uw-Milwaukee 6:01.90

31.71 34.57 35.52 36.16 36.45 37.32 37.34 37.72

37.87 37.24

Event 18 Men 500 Yard Freestyle

Name Yr School Finals Time

1 Wiesner, Eric JR Wisconsin 4:38.56

25.15 28.30 28.68 28.51 28.61 28.60 27.34 27.63

28.01 27.73

2 Molzahn, Tom FR Wisconsin 4:41.29

25.62 27.64 28.23 28.61 28.58 28.66 29.03 28.73

28.56 27.63

3 Torpey, Pat SR Wisconsin 4:43.81

25.65 28.24 29.12 29.34 29.49 28.67 27.99 28.30

29.04 27.97

4 Belting, Michael JR Uw-Milwaukee 4:52.73

26.10 28.82 29.71 30.11 29.90 29.93 30.08 30.24

30.12 27.72

5 Schubbe, Jon SO Uw-Green Bay 4:52.90

26.26 28.95 30.16 30.19 29.96 29.84 29.63 29.49

29.55 28.87

6 Ebinger, Joe FR Wisconsin 4:54.36

26.65 28.66 29.34 29.66 29.63 30.18 30.06 30.19

30.34 29.65

7 Reuland, Andy SR Uw-Green Bay 5:02.59

27.27 29.15 29.84 30.35 30.59 30.92 31.18 31.27

31.21 30.81

8 Sanders, Adam SO Uw-Green Bay 5:03.86

27.43 30.96 31.35 31.18 30.80 30.80 30.62 30.87

30.63 29.22

9 Grunwald, Matt SO Uw-Stevens Point 5:07.26

27.56 30.24 30.54 30.48 30.61 31.38 31.82 31.66

31.77 31.20

10 Edgu, Yavuz JR Uw-Green Bay 5:08.29

25.92 28.88 30.00 30.62 31.66 32.31 33.10 32.92

32.18 30.70

11 Winderl, Karl FR Uw-Milwaukee 5:08.77

29.08 30.76 31.19 31.44 31.30 30.98 31.65 32.86

30.04 29.47

12 Nelson, Jeff FR Uw-Stevens Point 5:15.77

28.18 31.07 31.73 32.04 32.10 31.92 32.12 32.79

32.64 31.18

13 Teaters, Danny SO Uw-Green Bay 5:18.22

28.69 31.84 31.99 32.29 32.84 32.31 32.67 32.48

32.43 30.68

14 Clausen, Sam SR Uw-Stevens Point 5:23.88

28.81 32.16 32.99 33.20 33.85 33.60 33.00 32.61

32.31 31.35

15 Wencel, Bennet FR Uw-Stevens Point 5:24.76

28.84 32.43 32.81 33.06 33.30 33.32 33.47 33.03

32.94 31.56

16 Luba, Matt SO Uw-Milwaukee 5:30.53

28.90 32.55 33.53 33.12 33.30 33.82 34.02 33.94

34.31 33.04

(Event 18 Men 500 Yard Freestyle)

Name Yr School Finals Time

17 Shea, Chris FR Uw-Stevens Point 5:35.53

28.43 32.04 33.64 33.81 34.46 34.19 35.04 35.03

35.10 33.79

Event 19 Women 200 Yard Breaststroke

Name Yr School Finals Time

1 Lewis, Sierra FR Wisconsin 2:28.04

33.34 37.44 38.60 38.66

2 Christopherson, Amy JR Uw-Green Bay 2:31.58

34.79 38.99 39.10 38.70

3 Carpenter, Emily SO Wisconsin 2:31.95

35.29 38.50 38.98 39.18

4 Kreb, Allison SO Uw-Green Bay 2:32.19

35.18 38.65 39.21 39.15

5 Becker, Robin JR Uw-Green Bay 2:33.07

36.04 38.88 38.51 39.64

6 Cefalu, Kristin SR Uw-Milwaukee 2:33.98

34.83 38.87 40.01 40.27

7 Caldwell, Sarah SR Uw-Milwaukee 2:34.47

35.80 39.38 39.91 39.38

8 Maki, Amanda SR Uw-Green Bay 2:37.28

36.12 39.87 40.38 40.91

9 Long, Ashley FR Uw-Green Bay 2:38.10

35.32 40.44 41.70 40.64

10 Roskopf, Jennie SO Uw-Stevens Point 2:38.23

36.17 40.02 40.55 41.49

11 Bradley, Danielle SR Uw-Milwaukee 2:38.83

36.54 39.59 40.99 41.71

12 Schaefer, Michelle SO Uw-Stevens Point 2:41.40

35.74 40.31 42.16 43.19

13 Nye, Trish FR Uw-Stevens Point 2:42.27

36.72 41.25 42.75 41.55

14 Oettinger, Natalie JR Uw-Milwaukee 2:45.91

38.05 41.88 42.73 43.25

15 Menzel, Jacci JR Uw-Stevens Point 2:45.95

37.50 42.90 42.71 42.84

16 Javurek, Gina FR Uw-Stevens Point 2:46.95

38.28 42.56 43.15 42.96

17 Betker, Crystal SO Uw-Milwaukee 2:47.48

37.48 41.16 43.68 45.16

Event 20 Men 200 Yard Breaststroke

Name Yr School Finals Time

1 Zakrzewski, Kevin SR Wisconsin 2:10.71

29.23 33.40 34.10 33.98

2 Anderson, Alex SO Uw-Stevens Point 2:12.75

31.63 33.65 32.96 34.51

3 Scadden, Jeff JR Uw-Green Bay 2:14.19

29.56 34.54 35.08 35.01

4 Lerner, A.J. FR Wisconsin 2:14.44

30.12 34.13 35.09 35.10

5 Hruska, Michael FR Wisconsin 2:14.71

31.46 35.06 34.15 34.04

(Event 20 Men 200 Yard Breaststroke)

Name Yr School Finals Time

6 Harriman, Josh FR Uw-Green Bay 2:19.32

30.99 34.77 36.32 37.24

7 Fyock, Kyle SO Uw-Milwaukee 2:19.48

31.08 34.96 36.26 37.18

8 Bonzer, Matt FR Wisconsin 2:21.47

32.39 35.59 37.09 36.40

9 Lindstrom, Dan FR Uw-Green Bay 2:22.17

31.10 35.59 37.66 37.82

10 Klug, Joe JR Uw-Green Bay 2:23.08

33.08 36.36 36.56 37.08

11 Witte, Mike FR Uw-Green Bay 2:23.73

31.61 35.62 37.47 39.03

12 Goering, Jeff FR Uw-Stevens Point 2:24.40

33.17 36.19 37.16 37.88

13 Hubert, Pat FR Uw-Stevens Point 2:27.38

32.79 37.55 38.48 38.56

14 Kammel, Carey JR Uw-Milwaukee 2:30.82

33.84 37.86 39.44 39.68

15 Crow, Kyle SO Uw-Milwaukee 2:33.11

33.87 38.68 40.47 40.09

16 Luba, Matt SO Uw-Milwaukee 2:37.91

36.19 40.21 40.80 40.71

Event 21 Women 400 Yard Freestyle Relay

Team Relay Finals Time

1 Wisconsin A 3:25.59

1) Hernandez, Sarah-SO 2) Trinidad, Anna-SO 3) Piper, Carly-JR 4) Pendleton, Bethany-SR

25.00 26.81 24.38 26.94 24.62 26.66 24.22 26.96

2 Wisconsin B 3:37.99

1) VanCuren, Shannon-SO 2) Ackley, Caroline-FR 3) Wanezek, Christine-FR 4) Rice, Amanda-FR

26.05 27.03 25.67 28.12 26.79 29.56 17.95 36.82

3 Uw-Green Bay A 3:41.27

1) Burant, April-SR 2) Mayer, Abby-JR 3) Carlisle, Holly-FR 4) Becker, Robin-JR

26.94 29.28 26.05 28.20 26.43 28.86 26.56 28.95

4 Uw-Milwaukee A 3:41.91

1) Fargen, Bridget-FR 2) Sawatzki, Heather-FR 3) Kedinger, Jen-SR 4) Caldwell, Lindsey-SR

27.04 29.19 26.84 29.86 26.80 29.54 25.13 27.51

5 Uw-Stevens Point A 3:46.85

1) Bartz, Alissa-SR 2) Hughes, Jean-JR 3) Janssen, Erica-SR 4) Crunstedt, Kelsey-FR

26.67 29.44 27.31 29.54 26.76 30.24 26.37 30.52

6 Uw-Stevens Point B 3:51.47

1) Colbert, Alissa-FR 2) Bennett, Amy-FR 3) Crook, Jerica-FR 4) Kalow, Afton-SO

27.55 30.35 26.84 31.03 28.05 30.79

7 Uw-Milwaukee B 3:53.11

1) Conradt, Andrea-FR 2) Lewis, Kristin-SR 3) Holcomb, Emily-SO 4) Valley, Sarah-JR

28.24 31.38 28.45 31.23 26.53 29.79 27.39 30.10

8 Uw-Green Bay B 3:53.50

1) Cox, Molly-FR 2) Vanderford, Heather-FR 3) Schoen, Mary-FR 4) Sterling, Casey-JR

27.49 29.53 27.66 30.41 28.97 31.46 16.21 41.77

Event 22 Men 400 Yard Freestyle Relay

Team Relay Finals Time

1 Wisconsin A 3:00.27

1) Mania, Adam-JR 2) Marshall, Matt-SR 3) Wiesner, Eric-JR 4) Rogers, Dale-SR

22.00 23.97 21.18 23.40 21.11 23.97 21.05 23.59

(Event 22 Men 400 Yard Freestyle Relay)

Team Relay Finals Time

2 Uw-Milwaukee A 3:13.97

1) Baseheart, Josh-SR 2) Steffes, Adam-JR 3) Watt, Tim-SO 4) Belting, Michael-JR

22.37 23.89 23.46 26.30 24.23 25.13 22.94 25.65

3 Wisconsin B 3:14.09

1) Anderson, Chris-SR 2) Scheuber, Chris-FR 3) Ackley, Andrew-JR 4) Molzahn, Tom-FR

23.20 24.35 23.85 26.86 23.16 25.20 22.54 24.93

4 Uw-Green Bay A 3:17.07

1) Hansen, Zach-SR 2) Johnston, Andrew-FR 3) Beaumier, Bill-SR 4) Regnitz, John-SR

23.13 24.67 23.74 26.83 23.05 25.44 23.28 26.93

5 Uw-Stevens Point A 3:19.69

1) Sievers, Matt-SR 2) Clausen, Sam-SR 3) Eloranta, Tyler-SO 4) Marshall, Aaron-JR

23.95 26.75 24.41 26.73 23.48 25.67 23.26 25.44

6 Uw-Milwaukee B 3:20.54

1) Frohmader, Ryan-SO 2) Howard, Matt-FR 3) Batty, John-JR 4) Vergeer, Rob-SO

24.69 26.52 22.97 26.49 23.37 26.75 23.75 26.00

7 Uw-Green Bay B 3:23.48

1) Schubbe, Jon-SO 2) Grams, Robin-SO 3) Demrow, Eric-SO 4) Reuland, Andy-SR

24.88 26.59 23.57 26.76 23.38 25.90 24.70 27.70

8 Uw-Stevens Point B 3:30.32

1) Hartl, Kyle-FR 2) Quade, Dan-FR 3) Engler, Chris-SO 4) Rosier, Nick-SO

24.29 27.88 24.81 27.74 24.51 27.99 24.76 28.34

Event 23 Women 1 mtr Diving

Name Yr School Finals Score

1 Witte, Amanda SO Wisconsin 232.45

1 Kubly, Cassie SO Wisconsin 232.45

3 Blemberg, Erin SO Uw-Milwaukee 217.00

4 Stover, Anna SO Uw-Green Bay 214.45

5 Burgard, Hannah SR Uw-Milwaukee 194.60

6 Szymanski, Crystal FR Uw-Milwaukee 193.05

7 Diedrick, Michelle FR Uw-Stevens Point 173.90

8 Duesler, Emily FR Uw-Milwaukee 171.65

9 Rubel, Becky SR Uw-Milwaukee 168.10

10 Wood, Jenn SO Uw-Stevens Point 163.20

11 Miedaner, Sara SO Uw-Stevens Point 160.20

12 Schani, Jackie Uw-Milwaukee 152.30

Event 24 Men 1 mtr Diving

Name Yr School Finals Score

1 Webber, Beau FR Uw-Stevens Point 242.25

2 Zumstein, Phillip FR Uw-Green Bay 225.70

3 Pettis, Chad SO Uw-Stevens Point 209.80

4 Kugler, Nick JR Uw-Stevens Point 206.10

5 Jasinowski, Jeff SO Uw-Milwaukee 205.50

6 Mauer, Joel FR Uw-Milwaukee 200.40

7 Salmon, Brandon FR Uw-Green Bay 193.80

8 Luska, Kyle FR Uw-Milwaukee 187.20

9 Slutskiy, Michael Wisconsin 166.20

10 Riley, Jack SO Uw-Stevens Point 159.70

Event 25 Women 3 mtr Diving

Name Yr School Finals Score

1 Witte, Amanda SO Wisconsin 245.45

2 Kubly, Cassie SO Wisconsin 231.65

(Event 25 Women 3 mtr Diving)

Name Yr School Finals Score

3 Szymanski, Crystal FR Uw-Milwaukee 213.25

4 Blemberg, Erin SO Uw-Milwaukee 202.75

5 Rubel, Becky SR Uw-Milwaukee 193.15

6 Burgard, Hannah SR Uw-Milwaukee 190.85

7 Stover, Anna SO Uw-Green Bay 169.45

8 Diedrick, Michelle FR Uw-Stevens Point 166.50

9 Miedaner, Sara SO Uw-Stevens Point 160.40

10 Wood, Jenn SO Uw-Stevens Point 154.65

11 Duesler, Emily FR Uw-Milwaukee 152.10

12 Schani, Jackie Uw-Milwaukee 147.75

Event 26 Men 3 mtr Diving

Name Yr School Finals Score

1 Salmon, Brandon FR Uw-Green Bay 220.35

2 Zumstein, Phillip FR Uw-Green Bay 216.45

3 Kupfer, Corey FR Uw-Milwaukee 209.45

4 Mauer, Joel FR Uw-Milwaukee 203.95

5 Webber, Beau FR Uw-Stevens Point 196.75

6 Jasinowski, Jeff SO Uw-Milwaukee 188.10

7 Riley, Jack SO Uw-Stevens Point 175.35

8 Pettis, Chad SO Uw-Stevens Point 166.40

9 Slutskiy, Michael Wisconsin 151.45

10 Luska, Kyle FR Uw-Milwaukee 147.05

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here