Windsor Boys Claim Colorado 4A High School State Championship Title

Agon is the proud sponsor of all high school coverage (recruiting, results, state championships, etc.) on SwimmingWorld.com. For more information about Agon, visit their website?AgonSwim.com.?National Records for High School Are Pending Application Verification.? Click Here to Learn More

The 2018 Boys 4A Colorado High School State Swimming & Diving Championships took place in Colorado Springs and saw Windsor High School winning the meet with a total of 202 points.

Discovery Canyon High School placed second overall with a total of 194 points, while Mullen High School finished third with 187.

200 Medley Relay

Cheyenne Mountain’s Christian Moden, Juwon Hong, Kyle Leach, and Gabe Grauvogel collected the first victory of the meet with a combined time of 1:34.20 in the 200 medley relay.

Windsor posted a second-place time of 1:36.03, while Pine Creek took third with a 1:36.36.

                         === A - Final ===                          
 
  1 Cheyenne Mountai  'A'               1:35.59    1:34.20  
     1) Christian Moden 12            2) Juwon Hong 11                
     3) Kyle Leach 12                 4) Gabe Grauvogel 11            
  2 Windsor  'A'                        1:37.17    1:36.03  
     1) Riley Miller 11               2) Ethan Hansbury 12            
     3) Colby Horton 12               4) Andrew Scoggin 09            
  3 Pine Creek  'A'                     1:37.71    1:36.36  
     1) Nicholas Sherman 12           2) Joshua-Ryan Lujan 11         
     3) Andrew Bell 12                4) Caleb Clark 10               
  4 Discovery Canyon  'A'               1:39.54    1:38.59  
     1) Andrew McGill 09              2) Braden Whitmarsh 11          
     3) Robert Clayton 12             4) Adam Vogt 11                 
  5 Valor Christian  'A'                1:39.17    1:38.64  
     1) Lenny Den 12                  2) Jack Engler 09               
     3) Gavin Rogers 09               4) Caleb Kim 11                 
  6 Loveland  'A'                       1:39.84    1:39.19  
     1) Gavin Quinlan 10              2) Daniel Turner 11             
     3) Deven Gogarty 12              4) Jakob Borrman                
  7 Air Academy  'A'                    1:42.02    1:40.70  
     1) Griffin Ayotte 11             2) Kona Lindsey 11              
     3) Alex Maline 09                4) Jacob Beineke 12             
  8 Glenwood Springs  'A'               1:41.95    1:43.07  
     1) Shea Card 09                  2) Austin Hawkins 11            
     3) Connor Somers 12              4) Everett Olson 10

200 Free

Junior Ryan Peterson of Wheat Ridge clocked a time of 1:39.58 for first in the 200 free. D’Evelyn’s Jack Moranetz nabbed second overall with a time of 1:42.93, while Discovery Canyon’s Braden Whitmarsh was third with a 1:43.04.

                        === A - Final ===                         
 
  1 Ryan Peterson          11 Wheat Ridge       1:40.65    1:39.58  
  2 Jack Moranetz             D'Evelyn          1:42.26    1:42.93  
  3 Braden Whitmarsh       11 Discovery Canyon  1:44.14    1:43.04  
  4 Ryan King              11 Montrose          1:44.84    1:43.31  
  5 Jakob Borrman             Loveland          1:44.76    1:44.06  
  6 Andrew Bell            12 Pine Creek        1:46.52    1:47.37  
  7 Emmett Stottlemyer     12 Durango           1:48.46    1:48.59  
  8 Pierce Bigelow         09 Silver Creek      1:46.89    1:48.82

200 IM

Pine Creek’s Nicholas Sherman claimed victory by close to one second with a time of 1:50.81 in the 200 IM, followed by Mullen’s Blayze Jessen and his time of 1:51.72.

Cheyenne Mountain’s Gabe Grauvogel earned the bronze medal with a 1:55.26.

                        === A - Final ===                         
 
  1 Nicholas Sherman       12 Pine Creek        1:52.33    1:50.81  
  2 Blayze Jessen          12 Mullen            1:58.23    1:51.72  
  3 Gabe Grauvogel         11 Cheyenne Mountai  1:56.42    1:55.26  
  4 Cayden Christianson    11 Montrose          1:57.32    1:55.77  
  5 Benjamin Smith         11 Thompson Valley   2:02.23    1:58.33  
  6 Cory Leidich           11 Golden            2:01.20    1:58.36  
  7 Lukas Gately           12 Thompson Valley   2:01.27    1:59.28  
  8 Shea Card              09 Glenwood Springs  2:00.44    2:02.27

50 Free

Kyle Leach of Cheyenne Mountain dashed to victory in the 50 free, stopping the clock at a 20.32. Air Academy’s Griffin Ayotte (20.91) and Discovery Canyon’s Tommy Rauchut (21.27) also finished on the podium.

                        === A - Final ===                         
 
  1 Kyle Leach             12 Cheyenne Mountai    20.78      20.32  
  2 Griffin Ayotte         11 Air Academy         21.22      20.91  
  3 Tommy Rauchut          10 Discovery Canyon    21.54      21.27  
  4 John Plutt             09 Pueblo County       21.91      21.50  
  5 William Chavez         10 Mullen              21.98      21.65  
  6 Christopher Wingfield  12 Silver Creek        21.65      21.83  
  7 Caleb Kim              11 Valor Christian     21.97      21.90  
  8 Andrew Scoggin         09 Windsor             22.15      22.16

1-Meter Diving

Brendan Byrnes of Discovery Canyon dominated the competition in the men’s 1-meter diving with a total of 508.75 points.

Longmont’s Cooper Welsh turned in a total of 461.40 for second, while Air Academy’s Jack Elbert was third with 456.10 points.

                          === Finals ===                          
 
  1 Brendan Byrnes         12 Discovery Canyon   373.45     508.75  
  2 Cooper Welsh           12 Longmont           332.00     461.40  
  3 Jack Elbert            11 Air Academy        311.40     456.10  
  4 Ashton Hubert          12 Silver Creek       315.00     443.95  
  5 Rory Carroll           12 Golden             309.20     443.00  
  6 Charles Williams       12 Thompson Valley    310.40     438.00  
  7 James Greenup          11 Loveland           307.75     419.15  
  8 Benjamin Willett       12 Silver Creek       283.40     415.70

100 Fly

Freshman John Plutt of Pueblo Country flew to the 100 fly state title with a time of 50.26, while Discovery Canyon’s Tommy Rauchut touched second with a time of 50.77.

Treven Wertz, also of Pueblo County, posted a third-place finish of 51.71.

                        === A - Final ===                         
 
  1 John Plutt             09 Pueblo County       52.43      50.26  
  2 Tommy Rauchut          10 Discovery Canyon    51.19      50.77  
  3 Treven Wertz           12 Pueblo County       52.82      51.71  
  4 Robert Clayton         12 Discovery Canyon    53.01      51.94  
  5 Colby Horton           12 Windsor             51.71      51.96  
  6 Gavin Rogers           09 Valor Christian     53.46      52.52  
  7 Josh Dodrill           10 Windsor             52.78      52.82  
  8 Tate Warner            10 Golden              52.51      53.36

100 Free

Kyle Leach completed a sweep of the sprint freestyle events with a top showing in the 100 free. Leach posted a 44.33 for first, just ahead of Air Academy’s Griffin Ayotte’s 44.70.

Wheat Ridge’s Ryan Peterson took third with a 45.66.

                        === A - Final ===                         
 
  1 Kyle Leach             12 Cheyenne Mountai    45.54      44.33  
  2 Griffin Ayotte         11 Air Academy         46.01      44.70  
  3 Ryan Peterson          11 Wheat Ridge         46.32      45.66  
  4 Tyler Cohan            12 Golden              47.73      47.38  
  5 William Chavez         10 Mullen              48.12      47.57  
  6 Christopher Wingfield  12 Silver Creek        48.01      47.81  
  7 Jakob Borrman             Loveland            48.61      48.21  
  8 Nick Delany            11 Evergreen           49.30      48.88

500 Free

Montrose’s Ryan King held off the competition in the 500 free, stopping the clock at a time of 4:36.47.

Thompson Valley senior Lukas Gately added a second-place finish of 4:41.63, followed by Discovery Canyon’s Braden Whitmarsh and his time of 4:42.41.

                        === A - Final ===                         
 
  1 Ryan King              11 Montrose          4:42.20    4:36.47  
  2 Lukas Gately           12 Thompson Valley   4:46.98    4:41.63  
  3 Braden Whitmarsh       11 Discovery Canyon  4:45.68    4:42.41  
  4 Cory Leidich           11 Golden            4:49.15    4:45.33  
  5 Riley Miller           11 Windsor           4:49.20    4:51.92  
  6 Gavin Rogers           09 Valor Christian   4:55.27    4:52.72  
  7 Cameron Smooke         10 Mullen            4:53.78    4:58.38  
  8 Emmett Stottlemyer     12 Durango           4:55.32    5:00.86

200 Free Relay

Pueblo County’s John Plutt, Kaleb Deleon-Fisher, Jacob Dorn, and Treven Wertz sprinted to victory in the 200 free relay, delivering a final time of 1:27.18.

The boys of Mullen posted a combined 1:27.74 for the silver, while Golden High School was third with a time of 1:27.93.

                         === A - Final ===                          
 
  1 Pueblo County  'A'                  1:29.17    1:27.18  
     1) John Plutt 09                 2) Kaleb Deleon-Fisher 11       
     3) Jacob Dorn 10                 4) Treven Wertz 12              
  2 Mullen  'A'                         1:29.97    1:27.74  
     1) William Chavez 10             2) Noah Maestas 09              
     3) Ben Freeman 11                4) Blayze Jessen 12             
  3 Golden  'A'                         1:28.58    1:27.93  
     1) Cory Leidich 11               2) Nikolas Boileau 10           
     3) Tate Warner 10                4) Tyler Cohan 12               
  4 Air Academy  'A'                    1:30.60    1:29.12  
     1) Jacob Beineke 12              2) Seth Nelson 11               
     3) Kona Lindsey 11               4) Griffin Ayotte 11            
  5 Valor Christian  'A'                1:29.66    1:29.69  
     1) Mitch Peotter 11              2) Jack Engler 09               
     3) Gavin Gilmore 09              4) Caleb Kim 11                 
  6 Montrose  'A'                       1:30.35    1:29.79  
     1) Danny Bynum 10                2) Garth Knutson 11             
     3) Cayden Christianson 11        4) Ryan King 11                 
  7 Silver Creek  'A'                   1:30.76    1:30.20  
     1) Christopher Wingfield 12      2) Pierce Bigelow 09            
     3) Matthew Winn 12               4) Hayden Dickinson 11          
  8 Coronado  'A'                       1:30.87    1:31.41  
     1) Sebastian Randono 12          2) Jackson Sawyer 11            
     3) Adam Austin 10                4) Andrew Aire 11

100 Back

Pine Creek’s Nicholas Sherman finished ahead of the competition in the 100 back with a top time of 50.01. Windsor’s Riley Miller added a second-place finish of 51.79, followed by Cheyenne Mountain’s Christian Moden and his time of 52.03.

                       === A - Final ===                         
 
  1 Nicholas Sherman       12 Pine Creek          50.06      50.01  
  2 Riley Miller           11 Windsor             53.21      51.79  
  3 Christian Moden        12 Cheyenne Mountai    53.17      52.03  
  4 Andrew Scoggin         09 Windsor             52.77      52.21  
  5 Andrew McGill          09 Discovery Canyon    53.55      53.20  
  6 Colby Horton           12 Windsor             53.61      53.86  
  7 Shea Card              09 Glenwood Springs    54.62      54.31  
  8 Will Draper            11 George Washingto    54.59      54.97

100 Breast

D’Evelyn’s Jack Moranetz added a gold medal in the 100 breast to his 200 free silver, stopping the clock with a time of 56.39.

Pine Creek’s Joshua-Ryan Lujan grabbed second overall with a time of 57.61, while third-place went to Mullen’s Blayze Jessen and his time of 58.43.

                        === A - Final ===                         
 
  1 Jack Moranetz             D'Evelyn            55.83      56.39  
  2 Joshua-Ryan Lujan      11 Pine Creek          58.29      57.61  
  3 Blayze Jessen          12 Mullen            1:00.54      58.43  
  4 Gabe Grauvogel         11 Cheyenne Mountai    59.01      58.50  
  5 Daniel Turner          11 Loveland            59.02      59.22  
  6 Andrew Carlson            D'Evelyn          1:00.50    1:00.13  
  7 Ethan Hansbury         12 Windsor           1:00.59    1:00.56  
  8 Tate Warner            10 Golden            1:00.21    1:00.98

400 Free Relay

The championships concluded with the Mulley relay team of William Chavez, Cameron Smooke, Ben Freeman, and Jessen earning gold in the 400 free relay with a 3:10.64.

The boys of Cheyenne Mountain posted a combined time of 3:13.59 for second, followed by Pine Creek’s third-place finish of 3:15.37.

                         === A - Final ===                          
 
  1 Mullen  'A'                         3:15.66    3:10.64  
     1) William Chavez 10             2) Cameron Smooke 10            
     3) Ben Freeman 11                4) Blayze Jessen 12             
  2 Cheyenne Mountai  'A'               3:15.43    3:13.59  
     1) Gabe Grauvogel 11             2) Christian Moden 12           
     3) Ryan Leach 11                 4) Kyle Leach 12                
  3 Pine Creek  'A'                     3:17.09    3:15.37  
     1) Andrew Bell 12                2) Caleb Clark 10               
     3) Joshua-Ryan Lujan 11          4) Nicholas Sherman 12          
  4 Pueblo County  'A'                  3:20.97    3:16.34  
     1) Treven Wertz 12               2) Jacob Dorn 10                
     3) Jonah Hunter 09               4) John Plutt 09                
  5 Windsor  'A'                        3:16.95    3:16.57  
     1) Riley Miller 11               2) Ethan Hansbury 12            
     3) Josh Dodrill 10               4) Colby Horton 12              
  6 Silver Creek  'A'                   3:21.60    3:19.93  
     1) Pierce Bigelow 09             2) Connor Hassert 09            
     3) Hayden Dickinson 11           4) Christopher Wingfield 12     
  7 Montrose  'A'                       3:19.37    3:20.38  
     1) Danny Bynum 10                2) Garth Knutson 11             
     3) Cayden Christianson 11        4) Ryan King 11                 
  8 Wheat Ridge  'A'                    3:21.48    3:22.25  
     1) Tanner Crouch 11              2) Keegan Meyer                 
     3) Tanner Dalton 12              4) Ryan Peterson 11
Comments Off on Windsor Boys Claim Colorado 4A High School State Championship Title

Author: Taylor Brien

avatar
Taylor Brien is the Assistant Operations Manager and a staff writer at Swimming World. A native of Bettendorf, IA and a 2015 graduate of Illinois College, she has covered a variety of events since joining the SW team in 2015, including the NCAA Championships, World Championships, Olympic Trials, and 2016 Rio Olympic Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here