USA Short Course Nationals: Day Two Prelims Complete

ATLANTA, Georgia, December 5. AFTER a strong first night of swimming, the second day of preliminary action took place at the USA Swimming Short Course National Championships held in Atlanta.

Women's 200 medley relay
KING's foursome of Leona Jennings, Ariana Kukors, Lindsey Marchand and Kim Jasmer led the way with a time of 1:40.24, while Auburn's Margo McCawley, Abby MacGregor, Alana Dillette and Caitlin Geary took second in 1:41.10.

SwimAtlanta (1:42.19), Auburn B (1:42.31), SMU (1:42.97), Alabama (1:43.18), Louisville (1:43.26) and Florida (1:43.32) completed the rest of the championship eight.

Men's 200 medley relay
Michigan's squad of Alon Mandel, James Ridgeway, Chris Brady and Bobby Savulich claimed the top seed in 1:28.35, while Florida State's Andrew Hodgson, Scott Thacker, Jaryd Botha and Ed Denton finished second in 1:92.25.

Auburn (1:29.42), Louisville (1:30.06), Auburn B (1:30.13), Alabama (1:30.45), Georgia Tech (1:30.55) and Seton Hall (1:30.67) picked up the rest of the transfer spots to the A final.

Women's 400 IM
Dagny Knutson of Minot continued her strong swims with a time of 4:07.58 to qualify first. Ava Ohlgren of Auburn took second in 4:11.90, while Jana Mangimelli of SwimAtlanta placed third in 4:12.46.

Kirstie Chen of Armada (4:13.15), Teresa Crippen of Florida (4:14.66), Leslie VanWinkle of Louisville (4:15.49), Shannon Vreeland of the Kansas City Blazers (4:17.05) and Melanie Margalis of Saint Petersburg (4:17.20) wound up taking the rest of the transfer spots.

Men's 400 IM
Michigan's Tyler Clary earned lane four in the distance medley A final with a time of 3:45.86. Trojan's Hidemasa Sano (3:46.47) and Magnus' Nick D'Innocenzo (3:48.30) finished second and third.

Club Wolverine's Alex Vanderkaay (3:48.79), Suburban's Ian Clark (3:49.19), Michigan's Andre Schultz (3:50.88), Pine Crest's CJ Nuess (3:51.42) and Brophy's Alex Lendrum (3:52.31) made up the rest of the championship heat.

Women's 100 fly
Longhorn Tanica Jamison posted the top prelim time with a 52.30, while KING's Lindsey Marchand took second in 52.54. Rachel Komisarz (52.86) and Athens Bulldog Mary DeScenza (52.93) finished third and fourth.

Western Kentuky's Claire Donahue (53.37), Palo Alto's Yumi So (53.52), Rockwood's Caroline Rodriguez (53.53) and Auburn's Alana Dillette (53.85) will bracket them in finals.

Men's 100 fly
Tucson Ford's Masayuki Kishida clocked a swift time of 45.83 to lead the way, while Kyle Bubolz of New Trier (46.36) and Matt Grevers of Tucson Ford (46.52) touches second and third.

Jakob Andkjaer (46.70), Auburn's Alexei Puninski (46.78), Tucson Ford's Jeff Dash (46.80), Space City's Andy Haidinyak (47.02) and SwimAtlanta's Andres Duda (47.23) will join them in the championship heat.

Women's 200 freestyle
Dagny Knutson of Minot qualified first in this event as well with a 1:43.90. SwimAtlanta's Amanda Weir (1:45.27), Longhorn's Tanica Jamison (1:45.37) and Longhorn's Samantha Tucker (1:45.75) were among the top four.

Athens Bulldog Mary DeScenza (1:45.99), SwimFlorida's Erika Erndl (1:46.06), Auburn's Caitlin Geary (1:46.90) and Olympian Allison Schmitt (1:46.91) grabbed the rest of the A final slots.

Men's 200 freestyle
Michigan's Charlie Houchin (1:35.18) and Tyler Clary (1:36.16) topped the event, with Kyle Cormier (1:36.21) and Daytona Beach's Ryan Lochte (1:36.21) tying for third.

Georgia Tech's Noah Copeland (1:36.51), Michigan's Matt Patton (1:36.66), Australia's Leith Brodie (1:36.86) and Indiana's Titus Knight (1:36.89) completed the top eight.

Women's 100 breaststroke
Suburban's Corrie Clark clocked the only sub-1:00 time of the morning to lead with a 59.84. Lakeside's Elizabeth Tinnon (1:00.30) and George Mason's Ashley Danner (1:00.55) touched second and third.

KING's Ariana Kukors (1:00.82) and Lindsey Marchand (1:00.96) finished fourth and fifth, while Brophy's Christine Olson (1:01.66), Agua's Annie Zhu (1:01.72) and Aquajet Abby Duncan (1:01.81) completed the top eight.

Men's 100 breaststroke
SwimMAC's Mark Gangloff earned the top seed with a time of 53.38, while Tucson Ford's Bart Steninger finished second in 53.44.

Mike Alexandrov, now swimming under the United States flag after competing for Bulgaria as a dual-citizen the past few years, qualified third in 53.61.

Poseidon's Stuart Ferguson (53.80), Hunor Mate (53.97), Longhorn's Eric Shanteau (54.06), Louisville's Vali Preda (54.23) and Longhorn's Matt Lowe (54.40) also made the A final.

Women's 100 backstroke
Brophy's Noriko Inada posted the fastest time with a 53.30, while Athens Bulldog Mary DeScenza placed second in 53.41. Westerville's Kate McNeilis (53.85), Rays' Erin Reisinger (53.86) and Aquajet Rachel Bootsma (53.89) were third through fifth.

Auburn's Margo McCawley (53.93), KING's Ariana Kukors (54.01) and West Michigan's Emily Bos (54.04) also took A final spots.

Men's 100 backstroke
Indiana's Ben Hesen continues to move closer to the top echelon of male backstroke in the U.S. as he qualified first in the 100 back with a 46.92. A pair of Olympians, Tucson Ford's Matt Grevers (47.13) and Daytona Beach's Ryan Lochte (47.14), finished second and third behind him.

Dallas Mustang Matt Thompson (47.58), Yale's Alex Righi (47.72), SwimAtlanta's Andres Duda (47.75), Michigan's Alon Mandel (47.91) and Auburn's Kohlton Norys (47.95) finished fourth through eighth to make the A final.

Full Results

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here