US Open: Joyce, Walker Take the 50; Rouse, Bennet Make Comeback Strides

MINNEAPOLIS, Minn., Dec. 5. TWO swimmers on the comeback trail – one recovering from shoulder surgery and the other emerging from a six-year retirement -
made some positive strides Thursday night on Day 1 of the U.S. Open.

Three-time Olympic gold medalist Jeff Rouse (Palo Alto, Calif./Stanford Swimming) finished fourth in the 200m backstroke, attaining his national cut with a
time of 2:05.74. And that's not too shabby considering Thursday was just his second competition since retiring from the sport in 1996.

"It's a little hard to tell where I'm at right now, and that's why I'm here," the 32-year-old Rouse said.
"I needed some benchmark times to start from, and that race was faster than I thought I'd go in the 200, so I'm looking the 100 tomorrow night."

Rouse is shooting for his Olympic Trials cut in that event Friday and is optimistic about his chances.

"Every time I've swum, I've swum faster than I thought I would," Rouse said.

The 200 back was won by Canada's Keith Beavers, who had the most outstanding men's performance of the night. Beavers came from behind on the second 100 to overtake another comebacker, 2000 Olympic champ and former world record-holder, Lenny Krayzelburg. Beavers finished in a fine 1:59.75, beating Krayzelburg by 72 – hundredths of a second.

Brooke Bennett (Plant City, Fla./Broward Aquatics) finished sixth in the 400m free Thursday night with a time of 4:19.68, an eight-second drop from her time at Summer Nationals, her first major meet since her shoulder surgery in November 2001. Bennett got her national cut in that event in prelims, which was her goal coming into the meet.

She'll be shooting for the same goal in the 800m free on Saturday.

"We have a long way to go," Bennett said. "But it's good to swim and get back into the groove of things.

"We set new goals every month, and this month it was to come here, swim, and get National cuts in the 400 and 800. I'm not going to rush and overdo it. I just want to keep getting stronger to swim at Nationals."

The strongest women's performance of the night was turned in by Japan's Masami Tanaka. Swimming for Curl-Burke, Tanaka won the 100m breast in 1:08.89, well ahead of 2000 Olympic silver medalist, Kristy Kowal (1:10.14).

In other events, a slew of swimmers won their first big national-level titles.

Kicking it all off was Jenny Forster (Centerville, OH), 14, of Washington Township Swim Club, who won the women's 200m IM with a time of 2:17.52.

"It felt great," Forster said. "It didn't hurt until the very end. I just forgot about everything and didn't think about the pain until I touched the wall."

In the women's 400m free, Sara McLarty (Gainesville, Fla./Univ. of Florida) won her first U.S. Open title with a time of 4:15.64. McLarty was a little disappointed in being out-touched for second place in the 200 IM and channeled her frustration into coming out on top in the final stretch of the 400.

"That was my encouragement to get down that last 50," McLarty said. "I kept telling myself, 'No one's going to get me this time.'

"This is my first big National win, so this was a big one for my. It was very exciting, and it's going to take a while to get to sleep tonight."

Another first-time U.S. Open champ was Hayley McGregory (Houston, Tex.) of Circle C Swimming, who won the 200m back with a time of 2:15.75.

"It was a relief to get this after just switching clubs," McGregory said. "This meet gets me more experience and gets me ready for bigger meets with
this kind of competetion."

Club Wolverine's Kara Lynn Joyce (Ann Arbor, Mich.) not only won her first U.S. Open title in the 50m free, but also set a meet record in the process with a time of 25.20.

"I wasn't expecting to get the meet record," said Joyce, who set the national high school record in the 50y free (22.04) a few weeks back. "I'm still kind of shocked. I dropped a half a second off my time, and I didn't expect that much of a drop, but I'm pretty happy with it."

Neil Walker (Verona, Wisc.) of Circle C was the only American male to win an event on Day 1, taking the 50m free with a time of 22.59.

"I really wanted to come here and get my world ranking up, because this is the last long course meet of the year," Walker said. "I swam better than I
did this morning, but not as well as I had hoped."

In a final swim of note, Kyle Bubolz (Waukesha, Wisc.) of the Waukesha Express Swim Team set the 15-16 national age group record in the 50m free with a time of 23.15.

U. S. Open Swimming Championships
Minneapolis, Minn.
50 meter pool
DAY ONE: December 5, 2002
RESULTS

Event 1 Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
World: W 2:09.72 10/17/1997Yanyan Wu, CHN
American: A 2:11.91 7/30/1992 Summer Sanders, USA
U.S. Open: O 2:12.64 8/3/1984 Tracy Caulkins, USA
US Open Meet: M 2:15.01 11/30/1990Summer Sanders, USA
Oly. Tr. Cut: T 2:20.49
National Cut: N 2:21.49
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Forster, Jennifer 14 Wtrc Sharks-OH 2:19.22 2:17.52T 933
30.25 1:04.82 (34.57) 1:45.64 (40.82) 2:17.52 (31.88)
2 Kowal, Kristy A 24 Athens Bulldog S-GA 2:22.50 2:18.62T 921
30.50 1:07.77 (37.27) 1:45.18 (37.41) 2:18.62 (33.44)
3 McLarty, Sara L 19 Florida-FL 2:19.21 2:19.00T 917
30.74 1:05.61 (34.87) 1:47.09 (41.48) 2:19.00 (31.91)
4 Mattson, Ida 17 Sun Devil Aquati-AZ 2:22.53 2:19.76T 909
30.23 1:06.54 (36.31) 1:47.94 (41.40) 2:19.76 (31.82)
5 Taflinger, Brooke 21 Indiana Universi-IN 2:21.64 2:20.61N 900
31.11 1:07.38 (36.27) 1:48.31 (40.93) 2:20.61 (32.30)
6 Braun, Katherine A 17 Team Foxjet-MN 2:22.47 2:20.69N 899
30.44 1:06.46 (36.02) 1:48.20 (41.74) 2:20.69 (32.49)
7 Reid, Jamie L 19 Florida-FL 2:22.45 2:22.47 880
30.70 1:04.78 (34.08) 1:48.73 (43.95) 2:22.47 (33.74)
8 Van Roijen, Manon 20 University OF MI-FG 2:22.55 2:25.07 852
31.00 1:09.77 (38.77) 1:53.73 (43.96) 2:25.07 (31.34)
B – Final
9 Johnson, Brittany 18 Winston-Salem Y-NC 2:22.60 2:21.11N 894
30.81 1:06.74 (35.93) 1:48.37 (41.63) 2:21.11 (32.74)
10 Gretlund, Tina 24 Indiana Universi-IN 2:22.68 2:21.70 888
30.42 1:07.24 (36.82) 1:49.21 (41.97) 2:21.70 (32.49)
11 Myers, Whitney B 18 Miami Valley Aqu-OH 2:23.34 2:23.23 871
31.05 1:07.41 (36.36) 1:50.67 (43.26) 2:23.23 (32.56)
12 Martin, Kristy 21 Indiana Universi-IN 2:24.17 2:23.27 871
30.20 1:08.69 (38.49) 1:49.99 (41.30) 2:23.27 (33.28)
13 Stupp, Julie A 16 Unattached C S P-OZ 2:23.71 2:23.65 867
30.50 1:07.78 (37.28) 1:49.80 (42.02) 2:23.65 (33.85)
14 Miesner, Isabel H 18 Lakeside Swim TE-KY 2:23.52 2:23.97 863
30.85 1:08.30 (37.45) 1:50.92 (42.62) 2:23.97 (33.05)
15 Bernhardt, Vipa 20 Florida-FL 2:23.31 2:24.58 857
30.64 1:09.87 (39.23) 1:50.25 (40.38) 2:24.58 (34.33)
16 Ruess, Abby J 18 University OF MI-MN 2:24.15 2:24.76 855
30.61 1:08.87 (38.26) 1:49.58 (40.71) 2:24.76 (35.18)
C – Final
17 Iversen, Courtney 17 Greenwood Tiger-CO 2:24.65 2:22.91 875
31.57 1:07.51 (35.94) 1:49.39 (41.88) 2:22.91 (33.52)
18 Voyles, Lindsay A 17 Circle C Swimmin-ST 2:24.79 2:23.14 872
30.57 1:06.95 (36.38) 1:50.27 (43.32) 2:23.14 (32.87)
19 Brankovsky, Jennef 20 Univ. of Buffalo-NI 2:24.33 2:23.66 867
30.53 1:07.96 (37.43) 1:50.39 (42.43) 2:23.66 (33.27)
20 Forster, Erin A 16 Wtrc Sharks-OH 2:25.06 2:23.75 866
31.08 1:06.63 (35.55) 1:49.96 (43.33) 2:23.75 (33.79)
21 Clemens, Clare A 16 Asphalt Green UN-MR 2:24.58 2:23.98 863
32.21 1:09.48 (37.27) 1:50.60 (41.12) 2:23.98 (33.38)
22 Lehner, Andrea J 14 Star Swimming-NI 2:24.66 2:24.57 857
31.41 1:06.93 (35.52) 1:51.62 (44.69) 2:24.57 (32.95)
23 Williams, Christin 16 Delaware Swim TE-MA 2:24.85 2:25.09 851
30.54 1:07.50 (36.96) 1:51.78 (44.28) 2:25.09 (33.31)
24 Hamming, Lisa C 16 Lake Forest Swim-IL 2:24.48 2:26.04 841
31.51 1:09.61 (38.10) 1:52.09 (42.48) 2:26.04 (33.95)
Preliminaries
4 Tanaka, Masami 23 Curl-Burke Swim-PV 2:22.30
26 Barton, Ann M 17 Sun Devil Aquati-AZ 2:25.20
27 Hardt, Kate M 18 University OF MI-MN 2:25.29
28 Helmers, Maggie A 21 Indiana Universi-IN 2:25.38
29 Boritzke, Andrea K 15 Lake Country Swi-WI 2:25.46
30 Beaudreau, Carolyn 14 Fort Collins Are-CO 2:25.60
31 Kennedy, Katherine 20 Florida-FL 2:25.80
32 Crouthamel, Carol 20 University OF MI-MN 2:25.98
33 Pike, Natalie N 16 Pine Crest-FG 2:26.13
34 Sakamoto, Hiroka 21 Curl-Burke Swim-PV 2:26.15
35 Degolia, Hailey M 15 Terrapins Swim T-PC 2:26.18
36 Brotherson, Briana 18 Grapevine-Colley-NT 2:26.35
37 Grove, Rebecca A 17 Badger Swim Club-MR 2:26.43
38 Morgan, Summer L 15 Spokane Area Swi-IE 2:26.58
39 Houlton, Molly A 14 Ford Aquatics-AZ 2:27.22
40 Hildebrandt, Mary 17 Sun Devil Aquati-AZ 2:27.26
41 Fuccillo, Jeana M 17 Rockwood Swim CL-OZ 2:27.30
42 Stratton, Kathleen 14 Brry S T/Northwe-IL 2:27.36
43 Thomas, Barbara G 14 Plantation-FG 2:27.43
44 Evans, Ashley K 14 Berkeley Aquatic-NJ 2:27.88
45 Bastien, Jill E 16 Parkway Swim Clu-OZ 2:27.92
46 Anderson, Christy 19 George Mason Uni-PV 2:28.38
47 Harris, Carrera A 16 AQ Club Bkrsfld-CC 2:28.51
48 Merte, Jennifer L 17 Ann Arbor Swim C-MI 2:28.68
49 Christy, Elizabeth 17 Wash. Twp. Wave-IN 2:28.81
50 Harper, Rebecca E 19 Florida-FL 2:28.87
51 Rockwell, Sarah A 15 Alaska Pacific S-AK 2:29.11
52 Teague, Cara E 21 Florida-FL 2:29.28
53 Grcevich, Christy 14 Northwest Indian-IN 2:29.29
54 Roberts, Kathleen 16 Grapevine-Colley-NT 2:29.32
55 Sparks, Erin D 16 Carmel Swim Club-IN 2:29.37
56 Schwalb, Jennifer 17 Indian Wells Val-CC 2:29.51
57 Pangilinan, Jaclyn 16 White Plains Ywc-MR 2:29.77
57 Ferguson, Kaitlyn 15 White Plains Ywc-MR 2:29.77
59 Wiley, Alexandra J 15 Swim Pasadena-CA 2:30.44
60 Larson, Katherine 21 University OF CO-CT 2:30.58
61 Marik, Melissa A 14 Naperville-IL 2:31.08
62 Geers, Megan E 22 Indiana Universi-IN 2:31.38
63 Gilbert, Amanda E 18 Berkeley Aquatic-NJ 2:31.46
64 Stockwell, Sarah n 15 Valley Aquatic S-PN 2:31.91
65 Jaeger, Melissa M 17 Wolverine Aquati-MI 2:32.09
66 Menefee, Sarah R 16 Lakeside Swim TE-KY 2:32.40
67 Grace, Shannon C 16 Northern KY Clip-OH 2:32.68
68 Rosinko, Alyssa A 14 Carmel Swim Club-IN 2:33.73
— Duguet, Paola 15 Badger Swim Club-MR DQ
— Burckle, Caroline 16 Lakeside Swim TE-KY DQ
— Lesneski, Stacie J 17 Unattached-NE DQ
— Spann, Alexandra C 16 Circle C Swimmin-ST DQ

Event 2 Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
World: W 1:58.16 9/11/1994 Jani Sievinen, FIN
American: A 1:58.68 8/12/2002 Michael Phelps, N. Baltimore
U.S. Open: O 1:58.68 8/12/2002 Michael Phelps, N. Baltimore
US Open Meet: M 2:01.31 12/2/1999 Marcel Wouda, NED
Oly. Tr. Cut: T 2:06.99
National Cut: N 2:08.39
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Kerekjarto, Tamas 23 Trojan-CA 2:05.50 2:02.66T 964
26.74 58.15 (31.41) 1:33.58 (35.43) 2:02.66 (29.08)
2 Montague, Joseph R 24 Cypress Fairbank-GU 2:05.54 2:04.18T 946
26.75 58.49 (31.74) 1:34.66 (36.17) 2:04.18 (29.52)
2 Urreta, Diego 21 University OF MI-MN 2:05.65 2:04.18T 946
27.61 58.82 (31.21) 1:35.17 (36.35) 2:04.18 (29.01)
4 Lochte, Ryan S 18 Florida-FL 2:08.22 2:04.63T 940
27.06 59.66 (32.60) 1:35.42 (35.76) 2:04.63 (29.21)
5 Ally, Bradley K 15 Fort Lauderdale-FG 2:07.02 2:05.05T 935
27.03 59.11 (32.08) 1:35.36 (36.25) 2:05.05 (29.69)
6 Beavers, Keith 20 R O W 2:05.94 2:05.23T 933
28.00 59.24 (31.24) 1:35.79 (36.55) 2:05.23 (29.44)
7 Karnaugh, Ronald D 36 Unattached-NJ 2:06.44 2:05.64T 928
27.09 59.59 (32.50) 1:35.57 (35.98) 2:05.64 (30.07)
8 Plummer, Ryan 21 University OF MI-MN 2:07.97 2:09.17 886
27.62 1:00.20 (32.58) 1:37.44 (37.24) 2:09.17 (31.73)
B – Final
9 Nuess, Christopher 16 Spokane Area Swi-IE 2:09.18 2:07.47N 906
27.60 59.96 (32.36) 1:37.22 (37.26) 2:07.47 (30.25)
10 Leith, David 22 Scotland 2:08.51 2:08.09N 899
27.75 1:01.32 (33.57) 1:38.57 (37.25) 2:08.09 (29.52)
11 Donnelly, Eric R 22 Gator Swim Club-FL 2:08.50 2:08.41 895
28.63 1:01.58 (32.95) 1:38.67 (37.09) 2:08.41 (29.74)
12 Patrick, Todd W 17 Rockwood Swim CL-OZ 2:09.83 2:09.38 884
27.84 1:00.91 (33.07) 1:39.35 (38.44) 2:09.38 (30.03)
13 Ransom, Kyle A 17 Cincinnati Marli-OH 2:10.76 2:10.52 870
28.41 1:01.62 (33.21) 1:40.54 (38.92) 2:10.52 (29.98)
14 Cole, Michael 23 Scotland 2:10.51 2:10.70 868
28.48 1:02.44 (33.96) 1:40.18 (37.74) 2:10.70 (30.52)
15 Nelson, Chris U A S C 2:10.31 2:11.05 864
29.24 1:02.77 (33.53) 1:41.04 (38.27) 2:11.05 (30.01)
16 Smalley, Maverick 15 Circle C Swimmin-ST 2:11.59 2:12.13 851
27.42 1:01.12 (33.70) 1:40.43 (39.31) 2:12.13 (31.70)
C – Final
17 Dusing, Nathaniel 24 Circle C Swimmin-ST 2:11.64 2:08.28N 897
27.20 59.46 (32.26) 1:38.12 (38.66) 2:08.28 (30.16)
18 Barber, Justin W 17 Carson Tigershar-PC 2:11.70 2:10.72 868
28.62 1:01.99 (33.37) 1:40.17 (38.18) 2:10.72 (30.55)
19 Warren, Ian M 19 Florida-FL 2:12.45 2:11.16 863
27.93 1:02.29 (34.36) 1:40.63 (38.34) 2:11.16 (30.53)
20 Lapin, Justin D 17 Lake Country Swi-WI 2:11.83 2:11.73 856
28.36 1:01.75 (33.39) 1:40.99 (39.24) 2:11.73 (30.74)
21 Fischetti, Robert 17 Poseidon-VA 2:12.11 2:11.87 854
28.03 1:02.83 (34.80) 1:40.90 (38.07) 2:11.87 (30.97)
22 Holdridge, Alex S 19 Fort Lauderdale-FG 2:12.34 2:12.35 849
27.91 1:01.67 (33.76) 1:40.78 (39.11) 2:12.35 (31.57)
23 Tozer, Graeme Manitoba 2:12.30 2:12.89 842
27.66 1:01.23 (33.57) 1:43.74 (42.51) 2:12.89 (29.15)
24 Wright, Travis J 17 Bengal Tiger Aqu-LA 2:12.30 2:13.59 834
27.60 1:02.14 (34.54) 1:42.42 (40.28) 2:13.59 (31.17)
Preliminaries
25 Johnson, Mark D 17 Lake Country Swi-WI 2:12.59
26 Peterson, Craig W 24 Team Pittsburgh-AM 2:12.88
27 Dwelley, John A 17 Terrapins Swim T-PC 2:13.82
28 Hartley, Brian J 19 Florida-FL 2:14.20
29 Chadsey, Ian H 22 Florida-FL 2:14.43
30 Lowe, Matthew T 17 Unattached-ND 2:14.57
31 Roberts, Jon P 15 Greater Roch. RA-NI 2:14.89
32 Osborne, Sean M 18 Blackhawk Area S-IA 2:14.90
33 Grafchik, Benjamin 17 Lakeside Swim TE-KY 2:15.59
34 Plummer, David E 17 Unattached-OK 2:18.37
35 Mackay, Andrew 17 Cayman Islands 2:18.65
36 Ulrich, Claudio X 22 Florida-FL 2:18.96
— Jacobo, Alejandro 18 Circle C Swimmin-ST DQ
— Ebanks, Wesley H 22 George Mason Uni-PV DQ
— Carver, Kris C 20 University OF MI-MN DQ
— Hannan, Thomas G 22 Unattached-ST DQ
— Mangabeira, Gabrie 20 Florida-FL DQ
— Norris, Phillip F 21 Florida-FL DQ
— Kellam, Christophe 20 Florida-FL DQ

Event 3 Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
World: W 4:03.85 9/22/1988 Janet Evans, USA
American: A 4:03.85 9/22/1988 Janet Evans, USA
U.S. Open: O 4:05.45 12/20/1987Janet Evans, Fullerton
US Open Meet: M 4:05.45 12/20/1987Janet Evans, Fullerton
Oly. Tr. Cut: T 4:19.39
National Cut: N 4:21.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 McLarty, Sara L 19 Florida-FL 4:16.29 4:15.64T 942
30.63 1:03.05 (32.42) 1:35.50 (32.45) 2:08.32 (32.82) 2:40.34 (32.02) 3:12.55 (32.21) 3:44.71 (32.16) 4:15.64 (30.93)
2 Deglau, Jessica 22 Ubc Dolphins 4:19.88 4:15.90T 941
30.16 1:02.88 (32.72) 1:35.80 (32.92) 2:08.73 (32.93) 2:41.00 (32.27) 3:13.15 (32.15) 3:45.15 (32.00) 4:15.90 (30.75)
3 Kiel, Alyssa M 15 Lake Erie Silver-LE 4:16.62 4:15.99T 940
30.80 1:03.37 (32.57) 1:35.68 (32.31) 2:08.12 (32.44) 2:40.31 (32.19) 3:12.61 (32.30) 3:44.79 (32.18) 4:15.99 (31.20)
4 Lencoe, Taryn 16 Ubc Dolphins 4:20.55 4:16.76T 936
29.94 1:02.31 (32.37) 1:34.72 (32.41) 2:07.59 (32.87) 2:39.75 (32.16) 3:12.77 (33.02) 3:45.01 (32.24) 4:16.76 (31.75)
5 Munz, Diana Z 20 Lake Erie Silver-LE 4:19.95 4:19.36T 921
30.31 1:02.80 (32.49) 1:35.69 (32.89) 2:08.41 (32.72) 2:41.19 (32.78) 3:14.19 (33.00) 3:47.19 (33.00) 4:19.36 (32.17)
6 Bennett, Brooke M 22 Broward Aquatics-FG 4:20.47 4:19.68N 919
30.40 1:03.18 (32.78) 1:35.76 (32.58) 2:08.86 (33.10) 2:41.73 (32.87) 3:14.82 (33.09) 3:47.75 (32.93) 4:19.68 (31.93)
7 Kelly, Kimberly E 16 Badger Swim Club-MR 4:20.51 4:20.59N 914
30.09 1:02.28 (32.19) 1:35.13 (32.85) 2:07.91 (32.78) 2:41.03 (33.12) 3:14.15 (33.12) 3:47.91 (33.76) 4:20.59 (32.68)
8 Costella, Lauren D 18 Carson Tigershar-PC 4:20.12 4:21.65N 908
30.69 1:03.10 (32.41) 1:36.16 (33.06) 2:09.17 (33.01) 2:42.32 (33.15) 3:15.59 (33.27) 3:48.78 (33.19) 4:21.65 (32.87)
B – Final
9 Reimer, Brittany 14 Surrey Knights 4:22.57 4:19.48N 920
30.22 1:03.03 (32.81) 1:35.99 (32.96) 2:09.10 (33.11) 2:42.02 (32.92) 3:15.27 (33.25) 3:48.26 (32.99) 4:19.48 (31.22)
10 Swinley, Leslie A 15 Curl-Burke Swim-PV 4:21.27 4:19.55N 920
30.67 1:03.28 (32.61) 1:35.90 (32.62) 2:08.47 (32.57) 2:40.93 (32.46) 3:13.62 (32.69) 3:46.95 (33.33) 4:19.55 (32.60)
11 Bechem, Jenny A 21 Indiana Universi-IN 4:23.25 4:20.69N 913
31.32 1:04.57 (33.25) 1:37.63 (33.06) 2:11.21 (33.58) 2:43.61 (32.40) 3:16.19 (32.58) 3:48.72 (32.53) 4:20.69 (31.97)
12 Ziegler, Kate M 14 The Fish-PV 4:20.70 4:21.52N 908
30.55 1:02.88 (32.33) 1:36.09 (33.21) 2:08.92 (32.83) 2:42.19 (33.27) 3:15.43 (33.24) 3:48.97 (33.54) 4:21.52 (32.55)
13 Baum, Dana J 21 University OF MI-MN 4:23.17 4:24.25 892
30.33 1:03.90 (33.57) 1:37.72 (33.82) 2:11.21 (33.49) 2:44.75 (33.54) 3:18.25 (33.50) 3:51.81 (33.56) 4:24.25 (32.44)
14 McCullough, Amy S 19 Univ. OF Michiga-MI 4:20.77 4:24.46 891
30.84 1:03.50 (32.66) 1:37.10 (33.60) 2:10.15 (33.05) 2:43.93 (33.78) 3:17.66 (33.73) 3:51.83 (34.17) 4:24.46 (32.63)
15 Green, Meredith E 19 Florida-FL 4:23.11 4:26.48 880
30.71 1:04.12 (33.41) 1:37.49 (33.37) 2:11.57 (34.08) 2:44.59 (33.02) 3:18.62 (34.03) 3:52.57 (33.95) 4:26.48 (33.91)
16 Stojanovske, Vesna 17 Pine Crest-FG 4:22.90 4:28.08 870
30.60 1:03.63 (33.03) 1:37.21 (33.58) 2:10.71 (33.50) 2:44.98 (34.27) 3:19.49 (34.51) 3:54.47 (34.98) 4:28.08 (33.61)
C – Final
17 Gorlesky, Erin K 20 Indiana Universi-IN 4:23.51 4:21.65N 908
30.85 1:03.75 (32.90) 1:36.97 (33.22) 2:10.41 (33.44) 2:43.67 (33.26) 3:16.61 (32.94) 3:49.44 (32.83) 4:21.65 (32.21)
18 Skolaski, Jennifer 20 University OF IO-IA 4:23.25 4:23.26 898
30.21 1:03.19 (32.98) 1:36.68 (33.49) 2:10.11 (33.43) 2:43.75 (33.64) 3:17.36 (33.61) 3:50.91 (33.55) 4:23.26 (32.35)
19 Fischer, Sarah A 17 Boulder Swimming-CO 4:24.44 4:24.19 893
30.88 1:04.69 (33.81) 1:38.03 (33.34) 2:11.79 (33.76) 2:45.20 (33.41) 3:18.66 (33.46) 3:51.66 (33.00) 4:24.19 (32.53)
20 Johnson, Melissa D 17 Arizona Desert F-AZ 4:23.41 4:24.23 893
30.48 1:03.27 (32.79) 1:36.34 (33.07) 2:09.66 (33.32) 2:43.34 (33.68) 3:17.31 (33.97) 3:50.88 (33.57) 4:24.23 (33.35)
21 Fiden, Sarah S 21 Indiana Universi-IN 4:24.14 4:24.45 891
30.69 1:03.25 (32.56) 1:36.39 (33.14) 2:10.31 (33.92) 2:44.17 (33.86) 3:17.91 (33.74) 3:51.75 (33.84) 4:24.45 (32.70)
22 Haser, Chelsea A 15 Green Terror-MD 4:24.13 4:25.27 887
31.12 1:04.38 (33.26) 1:38.00 (33.62) 2:11.94 (33.94) 2:45.55 (33.61) 3:18.72 (33.17) 3:52.56 (33.84) 4:25.27 (32.71)
23 Ball, Katherine E 17 M.E. Lyons/Ander-OH 4:23.91 4:25.50 885
31.37 1:04.52 (33.15) 1:37.71 (33.19) 2:11.43 (33.72) 2:44.52 (33.09) 3:18.17 (33.65) 3:51.90 (33.73) 4:25.50 (33.60)
24 Stanford, Amanda J 22 Sun Devil Aquati-AZ 4:24.06 4:27.83 872
31.10 1:04.34 (33.24) 1:38.13 (33.79) 2:11.83 (33.70) 2:45.90 (34.07) 3:19.81 (33.91) 3:54.10 (34.29) 4:27.83 (33.73)
Preliminaries
25 Francis, Mary B 14 Pacific Swim-SI 4:24.50
26 Burckle, Caroline 16 Lakeside Swim TE-KY 4:24.89
27 Nisbet, Karen 21 Scotland 4:25.00
28 Thiel, Meghan 17 Curl-Burke Swim-PV 4:25.36
29 Tannhauser, Jamie 18 Florida-FL 4:25.37
30 Koronowicz, Kierst 16 Newburgh Sharks-MR 4:25.42
31 Keller, Kalyn D 17 Sun Devil Aquati-AZ 4:25.93
32 Anderson, Stephani 18 Arizona Desert F-AZ 4:25.98
33 Lehner, Andrea J 14 Star Swimming-NI 4:26.14
34 Shehorn, Christine 16 Wash. Twp. Wave-IN 4:26.15
35 Hawley, Claire W 17 Cape Cod Swim CL-NE 4:26.18
36 Wagner, Casey K 16 Team Pittsburgh-AM 4:26.42
37 Bell, Danielle 19 Pacific Coast 4:26.69
38 Cutrell, Erin P 18 Team Pittsburgh-AM 4:26.91
39 Ketchum, Erin M 16 Mission Viejo NA-CA 4:27.01
40 Barwegen, Lindsay 17 Lakeside Aquatic-NT 4:27.09
41 Taflinger, Brooke 21 Indiana Universi-IN 4:27.18
42 Christy, Emily K 14 Boyertown YMCA N-MA 4:27.19
43 O'Connor, Bridget 16 Badger Swim Club-MR 4:27.57
44 Myers, Whitney B 18 Miami Valley Aqu-OH 4:27.92
45 Duguet, Paola 15 Badger Swim Club-MR 4:28.46
46 Collins, Nicole L 17 Carmel Swim Club-IN 4:29.13
47 Nymeyer, Lacey P 17 Ford Aquatics-AZ 4:30.47
48 Brunemann, Emily A 16 Northern KY Clip-OH 4:30.80
49 White, Lauren E 17 Lancaster Aquati-MA 4:30.92
50 Sprague, Whitney C 15 Badger Swim Club-MR 4:31.01
51 Pierse, Annamay U A S C 4:31.11
52 Chapman, Anna L 21 Florida-FL 4:31.61
53 Roberts, Kathleen 16 Grapevine-Colley-NT 4:31.72
54 Thompson, Meredith 16 Cascade Swim Clu-PN 4:31.93
55 Covey, Rikki J 17 Spokane Area Swi-IE 4:32.06
56 Gibney, Chantal Z 21 Florida-FL 4:32.97
57 Cheffers, Mary L 15 Unattached-NE 4:33.15
58 Hastrup, Kristen M 16 Clovis Swim Club-CC 4:33.27
59 Hong, Sandra e 17 Valley Aquatic S-PN 4:33.68
60 O'Neil, Erin N 17 Academy Bullets-IL 4:33.78
61 Carter, Austen L 16 Team Greenville-SC 4:34.57
62 Lemmen, Celina J 17 Circle C Swimmin-ST 4:35.00
63 Lennox, Kristina B 17 Lake Forest Swim-IL 4:35.20
64 Haley, Bevan 15 Wolfville 4:35.77
65 Clemens, Clare A 16 Asphalt Green UN-MR 4:36.17
66 Welnhofer, Ashley 18 Lake Forest Swim-IL 4:37.72
67 Lesneski, Stacie J 17 Unattached-NE 4:38.99

Event 4 Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
World: W 3:40.08 7/30/2002 Ian Thorpe, AUS
American: A 3:47.00 9/16/2000 Klete Keller, USA
U.S. Open: O 3:47.18 8/9/2000 Klete Keller, Phoenix
US Open Meet: M 3:49.50 12/2/1999 Grant Hackett, AUS
Oly. Tr. Cut: T 3:58.69
National Cut: N 4:02.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Say, Rick 23 UC Swim Club 3:58.37 3:53.40T 941
27.17 56.95 (29.78) 1:26.97 (30.02) 1:56.99 (30.02) 2:26.51 (29.52) 2:55.78 (29.27) 3:25.34 (29.56) 3:53.40 (28.06)
2 Mortimer, Justin B 20 University OF MI-MN 3:56.10 3:53.57T 940
27.92 57.28 (29.36) 1:26.85 (29.57) 1:56.77 (29.92) 2:26.01 (29.24) 2:55.76 (29.75) 3:25.59 (29.83) 3:53.57 (27.98)
3 Thompson, Christop 24 Club Wolverine-MI 3:58.28 3:57.00T 918
28.25 57.74 (29.49) 1:27.79 (30.05) 1:57.84 (30.05) 2:28.09 (30.25) 2:57.99 (29.90) 3:28.15 (30.16) 3:57.00 (28.85)
4 Preston, Adam S 18 Circle C Swimmin-ST 3:58.77 3:57.30T 916
27.27 56.79 (29.52) 1:27.06 (30.27) 1:57.52 (30.46) 2:27.37 (29.85) 2:57.83 (30.46) 3:28.01 (30.18) 3:57.30 (29.29)
5 Jensen, Larsen A 17 Mission Viejo NA-CA 4:01.63 3:58.79N 907
28.34 58.09 (29.75) 1:28.48 (30.39) 1:59.01 (30.53) 2:29.53 (30.52) 2:59.55 (30.02) 3:29.66 (30.11) 3:58.79 (29.13)
6 Lochte, Ryan S 18 Florida-FL 4:01.25 3:59.44N 903
27.70 58.46 (30.76) 1:28.30 (29.84) 1:58.61 (30.31) 2:28.44 (29.83) 2:59.12 (30.68) 3:29.39 (30.27) 3:59.44 (30.05)
7 Taylor, Matt M 21 University OF MI-MN 4:02.70 4:01.10N 892
28.10 58.79 (30.69) 1:29.28 (30.49) 1:59.82 (30.54) 2:29.95 (30.13) 3:00.27 (30.32) 3:30.20 (29.93) 4:01.10 (30.90)
8 Jaben, Max G 16 Kansas City Blaz-MV 3:59.86 4:02.47 883
27.79 57.67 (29.88) 1:28.35 (30.68) 1:59.08 (30.73) 2:30.10 (31.02) 3:01.03 (30.93) 3:32.08 (31.05) 4:02.47 (30.39)
B – Final
9 Biel, Matthew B 16 Terrapins Swim T-PC 4:03.51 4:02.24 885
28.95 59.87 (30.92) 1:30.83 (30.96) 2:02.02 (31.19) 2:32.15 (30.13) 3:02.43 (30.28) 3:32.79 (30.36) 4:02.24 (29.45)
10 Boyd, Joshua A 19 Y-Spartaquatics-SC 4:03.97 4:02.32 884
28.18 59.10 (30.92) 1:30.24 (31.14) 2:01.20 (30.96) 2:32.16 (30.96) 3:03.08 (30.92) 3:33.78 (30.70) 4:02.32 (28.54)
11 Edey, Brian U A S C 4:05.41 4:03.60 876
28.14 58.41 (30.27) 1:28.70 (30.29) 1:59.74 (31.04) 2:30.73 (30.99) 3:02.44 (31.71) 3:33.67 (31.23) 4:03.60 (29.93)
12 Beckerle, Travis M 18 University OF MI-MN 4:04.11 4:03.70 876
28.68 59.03 (30.35) 1:30.04 (31.01) 2:00.95 (30.91) 2:31.84 (30.89) 3:02.95 (31.11) 3:33.43 (30.48) 4:03.70 (30.27)
13 Kaufmann, Scott J 20 Florida-FL 4:05.72 4:04.70 869
28.51 59.42 (30.91) 1:30.48 (31.06) 2:01.73 (31.25) 2:32.78 (31.05) 3:03.85 (31.07) 3:35.06 (31.21) 4:04.70 (29.64)
14 L'Roy, Ryan 22 University OF MI-MN 4:04.88 4:05.20 866
28.53 59.06 (30.53) 1:29.85 (30.79) 2:01.24 (31.39) 2:32.05 (30.81) 3:03.21 (31.16) 3:34.34 (31.13) 4:05.20 (30.86)
15 Klueh, Michael P 15 Carmel Swim Club-IN 4:05.28 4:05.98 861
28.35 59.16 (30.81) 1:30.13 (30.97) 2:01.07 (30.94) 2:32.18 (31.11) 3:03.34 (31.16) 3:34.84 (31.50) 4:05.98 (31.14)
16 Nead, Kevin T 17 M.E. Lyons/Ander-OH 4:05.84 4:08.78 844
28.76 59.84 (31.08) 1:31.26 (31.42) 2:03.41 (32.15) 2:34.70 (31.29) 3:06.42 (31.72) 3:37.84 (31.42) 4:08.78 (30.94)
C – Final
17 Swanson, Michael J 16 Lancaster Aquati-MA 4:06.22 4:04.91 868
28.07 58.16 (30.09) 1:28.79 (30.63) 1:59.82 (31.03) 2:31.24 (31.42) 3:02.87 (31.63) 3:34.58 (31.71) 4:04.91 (30.33)
18 Wolfgarten, Jan P 20 Florida-FL 4:08.30 4:05.55 864
28.69 59.24 (30.55) 1:30.18 (30.94) 2:01.27 (31.09) 2:32.39 (31.12) 3:03.73 (31.34) 3:35.18 (31.45) 4:05.55 (30.37)
19 Apprill, Adam J 20 University OF MI-MN 4:12.09 4:07.91 849
28.69 59.48 (30.79) 1:30.18 (30.70) 2:02.24 (32.06) 2:33.60 (31.36) 3:05.30 (31.70) 3:36.81 (31.51) 4:07.91 (31.10)
20 Keenan, James N 18 Terrapins Swim T-PC 4:08.27 4:08.74 844
28.90 59.67 (30.77) 1:31.27 (31.60) 2:03.08 (31.81) 2:35.05 (31.97) 3:07.02 (31.97) 3:38.65 (31.63) 4:08.74 (30.09)
21 Livingstone, Marsh 22 University OF CO-CT 4:11.53 4:09.05 842
28.54 59.58 (31.04) 1:31.38 (31.80) 2:03.34 (31.96) 2:35.11 (31.77) 3:06.90 (31.79) 3:38.50 (31.60) 4:09.05 (30.55)
22 Moulder, David C 19 University OF MI-MN 4:10.16 4:10.37 834
28.95 1:00.19 (31.24) 1:31.81 (31.62) 2:03.65 (31.84) 2:35.57 (31.92) 3:07.57 (32.00) 3:39.33 (31.76) 4:10.37 (31.04)
23 Rogers, Dustin A 20 University OF CO-CT 4:10.87 4:10.47 833
28.86 1:00.22 (31.36) 1:31.97 (31.75) 2:04.17 (32.20) 2:36.08 (31.91) 3:08.27 (32.19) 3:39.76 (31.49) 4:10.47 (30.71)
24 Coan, Matthew R 17 Fort Lauderdale-FG 4:08.39 4:11.20 828
28.41 59.35 (30.94) 1:30.65 (31.30) 2:02.72 (32.07) 2:34.59 (31.87) 3:07.15 (32.56) 3:39.89 (32.74) 4:11.20 (31.31)
Preliminaries
25 Bernard, Christoph 16 Plantation-FG 4:13.46
26 Sioui, Adam C 20 Florida-FL 4:14.04
27 Wiebeck, Kristophe 19 Florida-FL 4:14.15
28 Smalley, Maverick 15 Circle C Swimmin-ST 4:16.52
29 Nolan, Brent P 17 Mission Viejo NA-CA 4:20.22
30 Zarasua, Roman A 17 Clovis Swim Club-CC 4:20.66
31 Wood, Zachary J 17 Alma Swim Club-MI 4:22.70
— Ransom, Kyle A 17 Cincinnati Marli-OH DQ
— Keller, Klete D 20 Club Wolverine-MI DQ

Event 5 Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
World: W 1:06.52 8/23/1999 Penny Heyns, RSA
American: A 1:07.05 9/18/2000 Megan Quann, USA
U.S. Open: O 1:06.95 7/18/1999 Penny Heyns, RSA
US Open Meet: M 1:07.94 12/2/1999 Megan Quann, Puyallup
Oly. Tr. Cut: T 1:12.59
National Cut: N 1:13.29
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Tanaka, Masami 23 Curl-Burke Swim-PV 1:09.76 1:08.89T 966
32.93 1:08.89 (35.96)
2 Kowal, Kristy A 24 Athens Bulldog S-GA 1:11.37 1:10.14T 939
33.52 1:10.14 (36.62)
3 Bernhardt, Vipa 20 Florida-FL 1:12.08 1:11.19T 917
34.40 1:11.19 (36.79)
4 Hehn, Keri L 21 University OF MI-MN 1:12.13 1:11.29T 915
34.12 1:11.29 (37.17)
5 Spann, Alexandra C 16 Circle C Swimmin-ST 1:12.00 1:11.40T 913
34.25 1:11.40 (37.15)
6 Petelski, Christin 24 Pacific Coast 1:12.77 1:12.28T 894
33.86 1:12.28 (38.42)
7 Leier, Rhiannon Manitoba 1:12.51 1:12.37T 892
33.28 1:12.37 (39.09)
8 Hall, Whitney N 14 Lakeside Aquatic-NT 1:12.52 1:12.47T 890
34.41 1:12.47 (38.06)
B – Final
9 Wagner, Tamara 17 R O W 1:13.64 1:12.57T 888
34.46 1:12.57 (38.11)
10 Stein, Kelli M 20 Univ. OF Michiga-MI 1:13.62 1:13.31 872
34.76 1:13.31 (38.55)
11 Bastien, Jill E 16 Parkway Swim Clu-OZ 1:13.81 1:13.48 868
34.72 1:13.48 (38.76)
12 Sakamoto, Hiroka 21 Curl-Burke Swim-PV 1:13.42 1:13.56 867
34.99 1:13.56 (38.57)
13 Teo, Nicolette W 16 Mission Viejo NA-CA 1:13.83 1:14.57 846
35.62 1:14.57 (38.95)
14 Kraemer, Kerry M 13 Burnsville Swim-MN 1:14.16 1:14.95 838
35.15 1:14.95 (39.80)
15 Tinnon, Elizabeth 17 Lakeside Swim TE-KY 1:14.08 1:15.19 833
35.97 1:15.19 (39.22)
16 Pangilinan, Jaclyn 16 White Plains Ywc-MR 1:14.03 1:15.43 828
35.49 1:15.43 (39.94)
C – Final
17 Jensen, Alicia M 16 Team Foxjet-MN 1:14.17 1:13.00N 879
34.45 1:13.00 (38.55)
18 McLaughlin, Ashley 16 Wolverine Aquati-MI 1:14.99 1:13.86 861
34.56 1:13.86 (39.30)
19 Gonzales, Danielle 14 Greenwood Tiger-CO 1:14.61 1:14.15 855
35.25 1:14.15 (38.90)
20 McCoy, Bridget E 18 University OF MI-MN 1:15.23 1:14.48 847
34.66 1:14.48 (39.82)
21 Rodriguez, Jaclyn 17 Cincinnati Marli-OH 1:15.22 1:14.60 845
35.27 1:14.60 (39.33)
22 Yeager, Erin O 15 MACH 3 Flyers-MN 1:14.91 1:15.16 834
36.02 1:15.16 (39.14)
23 Degolia, Hailey M 15 Terrapins Swim T-PC 1:14.92 1:15.30 831
35.81 1:15.30 (39.49)
24 Huff, Amanda R 19 Florida-FL 1:15.26 1:15.83 820
36.10 1:15.83 (39.73)
Preliminaries
25 Ruess, Abby J 18 University OF MI-MN 1:15.37
26 Schold, Melissa F 20 University OF MI-MN 1:15.53
27 Krattli, Caroline 40 Unattached-SI 1:15.54
28 Hoisington, Abby E 15 Kansas City Blaz-MV 1:15.69
28 Proell, Katie M 18 University OF MI-MN 1:15.69
30 Stupp, Julie A 16 Unattached C S P-OZ 1:15.73
31 Rogers, Lindsay M 16 Rockville Montgo-PV 1:15.83
32 Cooper, Abigail A 15 Cincinnati Marli-OH 1:15.85
33 Carlin, Megan L 16 Peddie Aquatic A-NJ 1:15.91
34 Hildebrandt, Mary 17 Sun Devil Aquati-AZ 1:15.93
35 Stockwell, Sarah n 15 Valley Aquatic S-PN 1:16.07
36 Smith, Elizabeth A 13 Parkway Swim Clu-OZ 1:16.12
37 Morris, Kelly M 15 Metuchen-Edison-NJ 1:16.17
38 Camacho, Maria P 15 Plantation-FG 1:16.28
39 Belk, Aurora L 18 Twin Cities Swim-MN 1:16.29
40 Beales, Kristen E 14 Curl-Burke Swim-PV 1:16.31
41 Lavers, Jennifer M 16 Katy Aquatic Tea-GU 1:16.73
42 Larson, Katherine 21 University OF CO-CT 1:16.84
43 Grace, Shannon C 16 Northern KY Clip-OH 1:16.91
44 Burckle, Caroline 16 Lakeside Swim TE-KY 1:16.93
45 Clemens, Alison P 14 Asphalt Green UN-MR 1:17.06
46 Clay, Tiffany E 18 Cincinnati Marli-OH 1:17.11
47 Evans, Ashley K 14 Berkeley Aquatic-NJ 1:17.26
48 Kennedy, Katherine 20 Florida-FL 1:17.33
49 Hochard, Melinda J 17 Unattached-NE 1:17.34
50 Thomas, Barbara G 14 Plantation-FG 1:17.62
51 Slaight, Amanda C 16 Pine Crest-FG 1:18.07
52 Frega, Desiree C 21 Florida-FL 1:18.15
53 Sparks, Erin D 16 Carmel Swim Club-IN 1:18.22
54 Guzauskas, Lauren 20 University OF MI-MN 1:18.25
55 Anderson, Christy 19 George Mason Uni-PV 1:18.36
56 Geers, Megan E 22 Indiana Universi-IN 1:18.50
57 Gilbert, Amanda E 18 Berkeley Aquatic-NJ 1:18.79
58 Smallwood, Aubrie 17 Leaping Lionfish-CA 1:19.10
59 Zblewski, Margaret 14 Lake Country Swi-WI 1:19.74
— Haeger, Katie E 20 University OF IO-IA DQ
— Evo, Megan M 15 Birmingham 'y' B-MI DQ

Event 6 Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
World: W 59.94 7/23/2001 Roman Sloudnov, RUS
American: A 1:00.29 3/28/2001 Ed Moses, Curl-Burke
U.S. Open: O 1:00.29 3/28/2001 Ed Moses, Curl-Burke
US Open Meet: M 1:02.31 11/30/1995Fred deBurghgraeve, BEL
Oly. Tr. Cut: T 1:04.29
National Cut: N 1:05.39
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Thomsen, Chad U A S C 1:04.30 1:03.59T 928
30.15 1:03.59 (33.44)
2 Brown, Mike A 18 University OF MI-MN 1:04.42 1:03.92T 921
30.79 1:03.92 (33.13)
3 Hackler, Jeff C 21 University OF MI-MN 1:05.26 1:04.76N 901
30.70 1:04.76 (34.06)
4 Lowe, Matthew T 17 Unattached-ND 1:05.47 1:05.54 882
30.77 1:05.54 (34.77)
5 Charlton, Cameron 21 George Mason Uni-PV 1:05.57 1:05.85 875
31.25 1:05.85 (34.60)
6 Beckwith, Harvey M 24 Coral Springs SW-FG 1:06.22 1:06.56 859
31.45 1:06.56 (35.11)
7 Chadsey, Ian H 22 Florida-FL 1:06.30 1:06.66 856
31.73 1:06.66 (34.93)
8 Hurley, Ryan P 17 Curl-Burke Swim-PV 1:06.45 1:07.28 842
31.83 1:07.28 (35.45)
B – Final
9 Nuess, Christopher 16 Spokane Area Swi-IE 1:06.72 1:06.56 859
31.25 1:06.56 (35.31)
10 Norris, Phillip F 21 Florida-FL 1:07.77 1:06.71 855
32.09 1:06.71 (34.62)
11 Jacobo, Alejandro 18 Circle C Swimmin-ST 1:07.49 1:07.16 845
31.59 1:07.16 (35.57)
12 Welch, Corey L 19 Florida-FL 1:07.78 1:07.74 831
31.83 1:07.74 (35.91)
13 Osborne, Sean M 18 Blackhawk Area S-IA 1:07.94 1:07.96 826
31.77 1:07.96 (36.19)
14 Kelly, Sean 20 University OF MI-MN 1:07.99 1:08.45 815
32.42 1:08.45 (36.03)
15 Chalfant, Dustin M 21 University OF MI-MN 1:07.58 1:08.54 813
32.44 1:08.54 (36.10)
16 Brush, Raymond E 21 University OF PI-AM 1:08.29 1:09.36 794
31.99 1:09.36 (37.37)
C – Final
17 Roberts, Jon P 15 Greater Roch. RA-NI 1:09.86 1:08.15 822
31.67 1:08.15 (36.48)
18 Mahoney, Sean R 14 Terrapins Swim T-PC 1:08.36 1:08.23 820
32.49 1:08.23 (35.74)
19 Priest, Andrew P 24 Cats Aquatic Tea-IL 1:08.53 1:08.45 815
32.29 1:08.45 (36.16)
20 Cirella, Nick V 17 Berkeley Aquatic-NJ 1:10.48 1:11.25 752
33.50 1:11.25 (37.75)
Preliminaries
— Stanlius, John 24 Pacific Coast DQ

Event 7 Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
World: W 2:06.62 8/25/1991 Krisztina Egerszegi, HUN
American: A 2:08.53 8/16/2002 Natalie A Coughlin, Cal
U.S. Open: O 2:07.83 7/25/1996 Krisztina Egerszegi, HUN
US Open Meet: M 2:11.03 12/18/1988Krisztina Egerszegi, HUN
Oly. Tr. Cut: T 2:17.99
National Cut: N 2:19.99
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 McGregory, Hayley 16 Circle C Swimmin-ST 2:16.59 2:15.75T 919
31.78 1:05.69 (33.91) 1:40.92 (35.23) 2:15.75 (34.83)
2 Reid, Jamie L 19 Florida-FL 2:17.27 2:16.72T 908
32.57 1:06.66 (34.09) 1:41.65 (34.99) 2:16.72 (35.07)
3 Chura, Haley A 17 Summerville Marl-SC 2:17.50 2:17.47T 899
32.66 1:07.56 (34.90) 1:42.57 (35.01) 2:17.47 (34.90)
4 Rogers, Lauren M 15 Terrapins Swim T-PC 2:18.04 2:17.71T 897
33.00 1:07.61 (34.61) 1:43.32 (35.71) 2:17.71 (34.39)
5 Forster, Erin A 16 Wtrc Sharks-OH 2:17.44 2:18.36N 890
32.60 1:07.75 (35.15) 1:43.47 (35.72) 2:18.36 (34.89)
6 Beller, Yeng Lan E 14 Curl-Burke Swim-PV 2:18.58 2:18.88N 884
32.87 1:08.09 (35.22) 1:43.15 (35.06) 2:18.88 (35.73)
7 McLane, Julianne M 15 Terrapins Swim T-PC 2:18.76 2:21.06 860
32.59 1:08.18 (35.59) 1:44.66 (36.48) 2:21.06 (36.40)
8 Stinnett, Lauren B 22 George Mason Uni-PV 2:19.00 2:21.95 850
33.06 1:08.74 (35.68) 1:44.73 (35.99) 2:21.95 (37.22)
B – Final
9 Skolaski, Jennifer 20 University OF IO-IA 2:19.27 2:17.93T 894
32.39 1:06.78 (34.39) 1:42.48 (35.70) 2:17.93 (35.45)
10 Barton, Ann M 17 Sun Devil Aquati-AZ 2:20.95 2:19.33N 879
33.35 1:08.11 (34.76) 1:43.92 (35.81) 2:19.33 (35.41)
11 Farrell, Maureen M 19 Florida-FL 2:19.57 2:19.36N 879
33.18 1:08.08 (34.90) 1:43.73 (35.65) 2:19.36 (35.63)
12 Hart, Lindsay N 16 Terrapins Swim T-PC 2:22.09 2:19.62N 876
33.00 1:08.40 (35.40) 1:44.27 (35.87) 2:19.62 (35.35)
13 Houlton, Molly A 14 Ford Aquatics-AZ 2:21.19 2:19.85N 873
34.04 1:09.30 (35.26) 1:44.97 (35.67) 2:19.85 (34.88)
14 Forster, Jennifer 14 Wtrc Sharks-OH 2:22.08 2:20.28 868
33.98 1:09.49 (35.51) 1:44.95 (35.46) 2:20.28 (35.33)
15 Keller, Kalyn D 17 Sun Devil Aquati-AZ 2:21.67 2:21.01 860
33.53 1:09.27 (35.74) 1:45.29 (36.02) 2:21.01 (35.72)
16 Gammel, Erin 22 UC Swim Club 2:20.87 2:22.97 839
33.35 1:09.64 (36.29) 1:46.57 (36.93) 2:22.97 (36.40)
C – Final
17 Martin, Sheena 18 R O W 2:23.14 2:20.67 864
33.69 1:09.18 (35.49) 1:45.48 (36.30) 2:20.67 (35.19)
18 Ferenczi, Katalin 20 University OF MI-FG 2:22.87 2:20.78 863
33.74 1:09.77 (36.03) 1:45.56 (35.79) 2:20.78 (35.22)
19 Harris, Carrera A 16 AQ Club Bkrsfld-CC 2:22.55 2:21.10 859
33.25 1:08.82 (35.57) 1:45.01 (36.19) 2:21.10 (36.09)
20 Kubas, Hanna U A S C 2:23.16 2:22.50 844
32.87 1:09.00 (36.13) 1:45.51 (36.51) 2:22.50 (36.99)
21 Elbert, Samantha S 14 Unattached-AZ 2:23.12 2:22.86 840
33.46 1:09.07 (35.61) 1:46.68 (37.61) 2:22.86 (36.18)
22 Moore, Megan S 20 University OF MI-MN 2:22.84 2:23.18 837
33.29 1:09.14 (35.85) 1:46.24 (37.10) 2:23.18 (36.94)
23 Munz, Diana Z 20 Lake Erie Silver-LE 2:23.13 2:24.27 825
34.07 1:10.74 (36.67) 1:47.35 (36.61) 2:24.27 (36.92)
— Carpenter, Kasey A 14 Cincinnati Marli-OH 2:22.65 DQ
33.27 1:08.65 (35.38) 1:45.78 (37.13) DQ (36.52)
Preliminaries
25 Woessner, Susan S 22 Indiana Aquatics-IN 2:23.29
26 Turner, Anna L 15 Fort Collins Are-CO 2:23.34
27 Martin, Marissa 17 Alamo Area Aquat-ST 2:23.58
28 Covey, Rikki J 17 Spokane Area Swi-IE 2:23.70
29 Werner, Kelly A 19 University OF IO-IA 2:23.75
30 Miller, Megan A 15 Carmel Swim Club-IN 2:24.72
31 Halsey, Amy e 16 Katy Aquatic Tea-GU 2:24.73
32 Yeager, Ashley J 17 Lancaster Aquati-MA 2:24.75
33 Tannhauser, Jamie 18 Florida-FL 2:24.99
34 Beaudreau, Carolyn 14 Fort Collins Are-CO 2:25.05
35 Reimer, Brittany 14 Surrey Knights 2:25.60
36 Menefee, Sarah R 16 Lakeside Swim TE-KY 2:25.72
37 Wex, Nicole L 15 Lake Country Swi-WI 2:25.89
38 Ferguson, Kaitlyn 15 White Plains Ywc-MR 2:26.21
39 Johnson, Brittany 18 Winston-Salem Y-NC 2:26.29
40 Foley, Kathleen E 15 Unattached-NE 2:26.31
41 Rodriguez, Carolin 17 Rockwood Swim CL-OZ 2:26.93
42 Christy, Elizabeth 17 Wash. Twp. Wave-IN 2:27.13
43 Mihalik, Jennifer 24 Old Dominion Aqu-VA 2:27.18
44 Grove, Rebecca A 17 Badger Swim Club-MR 2:27.23
45 Collins, Nicole L 17 Carmel Swim Club-IN 2:27.73
46 Hamming, Lisa C 16 Lake Forest Swim-IL 2:28.12
47 Teague, Cara E 21 Florida-FL 2:28.27
48 Hastrup, Kristen M 16 Clovis Swim Club-CC 2:28.98
49 Rosinko, Alyssa A 14 Carmel Swim Club-IN 2:30.96
— Cox, Lyndsey M 15 Foothills Swim T-CO DQ
— Fuccillo, Jeana M 17 Rockwood Swim CL-OZ DQ

Event 8 Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
World: W 1:55.15 3/20/2002 Aaron Peirsol, Irvine Nova
American: A 1:55.15 3/20/2002 Aaron Peirsol, Irvine Nova
U.S. Open: O 1:55.15 3/20/2002 Aaron Peirsol, Irvine Nova
US Open Meet: M 1:57.74 12/2/1999 Lenny Krayzelburg, Trojan
Oly. Tr. Cut: T 2:04.19
National Cut: N 2:06.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Beavers, Keith 20 R O W 2:03.94 1:59.75T 969
29.41 1:00.10 (30.69) 1:30.45 (30.35) 1:59.75 (29.30)
2 Krayzelburg, Lenny 27 Trojan-CA 2:03.95 2:00.47T 961
29.13 1:00.05 (30.92) 1:30.76 (30.71) 2:00.47 (29.71)
3 Urreta, Diego 21 University OF MI-MN 2:06.33 2:04.74N 909
29.21 1:00.72 (31.51) 1:32.84 (32.12) 2:04.74 (31.90)
4 Rouse, Jeff N 32 Stanford Swimmin-PC 2:07.41 2:05.74N 897
29.77 1:01.49 (31.72) 1:34.00 (32.51) 2:05.74 (31.74)
5 Smolinski, Todd F 22 University OF MI-MN 2:06.84 2:05.82N 896
29.29 1:01.28 (31.99) 1:33.46 (32.18) 2:05.82 (32.36)
6 Plank, Gregory J 24 Scottsdale Aquat-AZ 2:07.07 2:07.89 871
29.45 1:01.04 (31.59) 1:34.49 (33.45) 2:07.89 (33.40)
7 Schirk, Patrick C 15 Pottstown Family-MA 2:07.28 2:08.02 869
29.81 1:02.47 (32.66) 1:35.65 (33.18) 2:08.02 (32.37)
8 Hartley, Brian J 19 Florida-FL 2:07.89 2:08.28 866
29.93 1:02.67 (32.74) 1:35.66 (32.99) 2:08.28 (32.62)
B – Final
9 Kellam, Christophe 20 Florida-FL 2:08.81 2:05.79N 896
30.40 1:02.04 (31.64) 1:34.47 (32.43) 2:05.79 (31.32)
10 Eckert, Mark A 16 Iolani Swim Club-HI 2:08.62 2:06.57N 886
30.33 1:02.12 (31.79) 1:34.88 (32.76) 2:06.57 (31.69)
11 Zee, Michael M 17 Burnsville Swim-MN 2:08.91 2:08.18 867
30.06 1:02.31 (32.25) 1:35.47 (33.16) 2:08.18 (32.71)
12 Seitz, Christopher 16 Northern KY Clip-OH 2:08.87 2:08.37 865
30.22 1:02.97 (32.75) 1:36.42 (33.45) 2:08.37 (31.95)
13 Ally, Bradley K 15 Fort Lauderdale-FG 2:10.18 2:08.72 861
30.44 1:03.59 (33.15) 1:36.13 (32.54) 2:08.72 (32.59)
14 McDermott, Caleb J 17 Circle C Swimmin-ST 2:08.71 2:09.20 855
30.66 1:03.55 (32.89) 1:37.15 (33.60) 2:09.20 (32.05)
15 Mitchell, Adam J 18 University OF MI-MN 2:09.82 2:10.26 842
30.39 1:03.46 (33.07) 1:37.01 (33.55) 2:10.26 (33.25)
16 Leath, Jeffrey K 17 Poseidon-VA 2:09.32 2:11.12 832
30.32 1:03.60 (33.28) 1:37.26 (33.66) 2:11.12 (33.86)
C – Final
17 Wiebeck, Kristophe 19 Florida-FL 2:11.55 2:09.20 855
30.43 1:03.02 (32.59) 1:35.86 (32.84) 2:09.20 (33.34)
18 Plummer, David E 17 Unattached-OK 2:10.53 2:09.66 849
30.24 1:03.37 (33.13) 1:37.19 (33.82) 2:09.66 (32.47)
19 Donnelly, Eric R 22 Gator Swim Club-FL 2:10.90 2:10.25 842
31.73 1:04.87 (33.14) 1:38.26 (33.39) 2:10.25 (31.99)
20 Norton, Tim D 19 George Mason Uni-PV 2:11.44 2:10.56 838
30.70 1:03.33 (32.63) 1:36.74 (33.41) 2:10.56 (33.82)
21 Scanlan, Matthew R 15 AQ Club Bkrsfld-CC 2:10.90 2:10.97 834
31.25 1:04.39 (33.14) 1:37.66 (33.27) 2:10.97 (33.31)
22 Rohleder, Daniel S 16 Circle C Swimmin-ST 2:10.66 2:11.57 826
31.16 1:04.89 (33.73) 1:39.03 (34.14) 2:11.57 (32.54)
23 Jaben, Max G 16 Kansas City Blaz-MV 2:10.59 2:12.12 820
31.37 1:04.94 (33.57) 1:39.37 (34.43) 2:12.12 (32.75)
24 Grafchik, Benjamin 17 Lakeside Swim TE-KY 2:11.24 2:13.73 801
31.20 1:04.55 (33.35) 1:38.97 (34.42) 2:13.73 (34.76)
Preliminaries
3 Davis, Joshua C 30 Circle C Swimmin-ST 2:04.43
26 Greener, Andrew J 18 Florida-FL 2:11.65
27 Ransom, Kyle A 17 Cincinnati Marli-OH 2:11.80
28 Ebanks, Wesley H 22 George Mason Uni-PV 2:12.14
29 Mangabeira, Gabrie 20 Florida-FL 2:12.47
30 Lapin, Justin D 17 Lake Country Swi-WI 2:12.66
31 Nead, Kevin T 17 M.E. Lyons/Ander-OH 2:13.66
32 Young, Scott W 19 University OF MI-MN 2:13.68
33 Ulrich, Claudio X 22 Florida-FL 2:13.98
34 Melrose, Michael J 22 University OF MI-MN 2:16.47
— Mackay, Andrew 17 Cayman Islands DQ
— Hussein, Ahmed M 19 Unattached-AZ DQ

Event 9 Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
World: W 24.13 9/22/2000 Inge de Bruijn, NED
American: A 24.63 9/23/2000 Dara Torres, USA
U.S. Open: O 24.50 7/23/2000 Inge de Bruijn, NED
US Open Meet: M 25.29 12/2/1999 Dara Torres, Stanford
Oly. Tr. Cut: T 26.39
National Cut: N 26.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Joyce, Kara Lynn P 17 Club Wolverine-MI 25.41 25.20M 965
2 Stone, Tammie L 26 Texas Aquatics-ST 25.99 25.43T 952
3 Weir, Amanda J 16 Swim Atlanta-GA 25.75 25.52T 947
4 Swindle, Christina 18 Miami Swimming-FG 25.78 25.65T 939
5 Lanne, Colleen A 23 Texas Aquatics-ST 26.13 25.76T 933
6 Jeffrey, Rhiannon 16 Aqua Crest Swim-FG 26.07 25.98T 920
7 Nymeyer, Lacey P 17 Ford Aquatics-AZ 26.42 26.29T 902
8 Kelly, Lindsey A 15 Patriot Aquatic-IL 26.58 26.80 873
B – Final
9 Williams, Stefanie 22 Germantown Acade-MA 26.85 26.24T 905
10 Darling, Leane N 17 Pine Crest-FG 26.61 26.52N 889
11 Williams, Christin 21 University OF MI-FG 26.78 26.72N 877
12 Vaziri, Leila 17 Coral Springs SW-FG 26.91 26.79N 873
13 Connealy, Caitlin 17 Arizona Desert F-AZ 26.83 26.89 867
14 Blackman, Candace 16 Dallas Mustangs-NT 26.71 27.01 860
15 Medendorp, Meghan 21 Indiana Universi-IN 26.82 27.07 857
16 Baughman, Taylor E 15 Carmel Swim Club-IN 26.88 27.08 856
C – Final
17 Raleigh, Christie 15 Pine Crest-FG 26.91 26.83 871
18 Pike, Natalie N 16 Pine Crest-FG 26.94 26.92 866
19 Elbert, Samantha S 14 Unattached-AZ 27.21 26.96 863
20 LaCroix, Audrey 18 Club Aquatique 27.21 27.00 861
21 Merz, Alexa E 15 Palisades Malibu-CA 27.14 27.04 859
22 Hansen, Codie M 16 Dallas Mustangs-NT 27.16 27.05 858
23 Kardash, Erin Manitoba 27.11 27.22 848
24 Baum, Dana J 21 University OF MI-MN 27.09 27.31 843
Preliminaries
25 Martin, Noelle E 15 Winston-Salem Y-NC 27.22
26 Akradi, Roxane R 16 Dolphin Aquatics-MN 27.22 J
27 Law, Colleen M 14 Curl-Burke Swim-PV 27.35
28 Boritzke, Andrea K 15 Lake Country Swi-WI 27.35 J
29 Johnson, Caroline 16 Springfield Aqua-MV 27.39
30 Weilbacher, Anne C 20 Univ. OF Michiga-MI 27.41
31 Williams, Monica J 24 Circle C Swimmin-ST 27.46
31 Archer, Kristina E 17 Old Dominion Aqu-VA 27.46
33 Hentschel, Susan E 17 Wash. Twp. Wave-IN 27.47
34 Newell, Megan M 15 Curl-Burke Swim-PV 27.51
35 Grcevich, Christy 14 Northwest Indian-IN 27.52
36 Smith, Erin M 20 Indiana Universi-IN 27.54
37 Solfelt, Sarah J 20 University OF MI-MN 27.55
37 Cole, Jessica S 16 Parkway Swim Clu-OZ 27.55
39 Strub, Erin M 21 University OF IO-IA 27.59
40 Welnhofer, Katie A 16 Lake Forest Swim-IL 27.60
41 O'Neil, Erin N 17 Academy Bullets-IL 27.65
42 Haferbier, Jamie L 22 Swim Omaha-MW 27.66
42 Turner, Anna L 15 Fort Collins Are-CO 27.66
44 Huff, Amanda R 19 Florida-FL 27.69
45 Nichols, Christine 15 Curl-Burke Swim-PV 27.73
46 Blackman, Jennifer 16 Dallas Mustangs-NT 27.80
46 Cooper, Abigail A 15 Cincinnati Marli-OH 27.80
48 Uhle, Marietta K 20 Florida-FL 27.84
48 Tate, Erica C 17 Grapevine-Colley-NT 27.84
48 Gibney, Chantal Z 21 Florida-FL 27.84
51 Hooper, Christie D 20 University OF IO-IA 27.85
52 Lys, Alexandra 17 UC Swim Club 27.86
53 Williams, Anne E 21 Indiana Universi-IN 27.89
53 Norkus, Krista M 17 Academy Bullets-IL 27.89
55 Haeger, Katie E 20 University OF IO-IA 27.90
56 Vogel, Kimbre L 17 Raider Aquatics-IN 27.98
57 Thompson, Emily P 17 Ford Aquatics-AZ 28.01
58 Thomas, Barbara G 14 Plantation-FG 28.02
59 Farrell, Maureen M 19 Florida-FL 28.03
60 Slaight, Amanda C 16 Pine Crest-FG 28.07
60 Bohlsen, Sarah C 20 University OF MI-MN 28.07
60 Carter, Austen L 16 Team Greenville-SC 28.07
63 Tarpey, Erin L 17 Potomac Marlins-PV 28.12
64 Davidson, Danna A 16 Circle C Swimmin-ST 28.25
65 Christy, Elizabeth 17 Wash. Twp. Wave-IN 28.26
66 Tennison, Diane E 21 Florida-FL 28.27
67 Teo, Nicolette W 16 Mission Viejo NA-CA 28.38
68 Rosinko, Alyssa A 14 Carmel Swim Club-IN 28.47
68 Mihalik, Jennifer 24 Old Dominion Aqu-VA 28.47
70 Miller, Megan A 15 Carmel Swim Club-IN 28.49
71 Gilbert, Amanda E 18 Berkeley Aquatic-NJ 28.81

Event 10 Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
World: W 21.64 6/16/2000 Alexander Popov, RUS
American: A 21.76 8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix
U.S. Open: O 21.76 8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix
US Open Meet: M 22.32 12/2/1999 Sabir Muhammed, Team Baywatch
Oly. Tr. Cut: T 23.39
National Cut: N 23.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Walker, Neil S 26 Circle C Swimmin-ST 22.90 22.59T 953
2 Busquets, Ricardo 28 Unattached-AM 22.57 22.73T 944
3 Gallagher, Daniel 23 Waves OF Wilming-NC 23.17 22.97T 928
4 Bubolz, Kyle C 16 Waukesha Express-WI 23.28 23.15T 916
5 Ong, Allen H 23 University OF MI-MN 23.61 23.56N 890
5 Dusing, Nathaniel 24 Circle C Swimmin-ST 23.69 23.56N 890
7 Jayme, Carlos A 22 Florida-FL 23.63 23.61N 887
8 Vonschoff, Scott C 23 Sun Devil Aquati-AZ 23.72 23.65N 884
B – Final
9 Santos, Julio F 26 Phoenix Swim Clu-AZ 23.88 23.51N 893
10 Weber-Gale, Garret 17 Circle C Swimmin-ST 23.93 23.70 881
11 Sands, John T 16 New Albany Swim-OH 23.92 23.99 862
12 Mintenko, Mike 27 Ubc Dolphins 24.06 24.00 861
13 Silkaitis, Terry M 19 University OF MI-MN 23.97 24.10 855
14 Ballem, Josh 25 UC Swim Club 24.09 24.14 852
15 Osten, Neil A 19 University OF MI-MN 24.10 24.40 836
16 Hollinger, Cameron 18 Lancaster Aquati-MA 24.01 24.53 827
C – Final
17 Timmer, Jason D 16 ST Cloud Area SW-MN 24.46 24.03 859
18 Gettelfinger, Bria 21 University OF MI-MN 24.16 24.10 855
19 Garcia, Morgan D 28 Americus-GA 24.43 24.26 845
20 Tozer, Graeme Manitoba 24.55 24.33 840
21 Heath, Jeremiah 23 Unattached-AM 24.38 24.43 834
22 McCaffrey, Sean L 20 University OF MI-MN 24.15 24.44 833
23 Anguis, Christian 20 University OF MI-MN 24.56 24.54 827
24 Brado, Matthew J 22 Unattached-PV 24.53 24.81 809
Preliminaries
9 Abal, Pablo M 25 Sun Devil Aquati-AZ 23.73
20 Patrick, Todd W 17 Rockwood Swim CL-OZ 24.32
25 Culberson, Eric J 18 The Aquakids, IN-AR 24.54
28 Mullen, John G 16 Wtrc Sharks-OH 24.59
29 Schultz, Scott K 21 Florida-FL 24.77
30 Ochalek, Kiel E 18 University OF MI-MN 24.81
30 Lonergan, John F 23 Circle C Swimmin-ST 24.81
32 Eisel, Shaun R 21 Waterworx 24.82
33 Lundin, Bjorn G 20 University OF MI-MN 24.83
34 Priestley, Daniel 15 Birmingham 'y' B-MI 24.95
35 Plank, Gregory J 24 Scottsdale Aquat-AZ 25.03
36 Lowe, Matthew T 17 Unattached-ND 25.05
37 Brush, Raymond E 21 University OF PI-AM 25.06
38 Clough, Bryce M 18 Fort Lauderdale-FG 25.11
39 Coan, Matthew R 17 Fort Lauderdale-FG 25.13

Event 11 Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
World: W 7:55.47 8/18/1987 GDR National Team
M Stellmach, A Strauss, A Mohring, Heike Friedrich
American: A 7:56.53 7/25/2001 USA World Championships Team
Natalie Coughlin, C Teuscher, Julie Hardt, D Munz
U.S. Open: O 7:59.87 7/25/1996 USA Olympic Team
Trina Jackson, C Teuscher, S Taormina, J Thompson
US Open Meet: M 8:09.42 12/3/1985 USA(12-3-99) Tied Queensland
B. Mitchell, T. Radke, M. Griglione, M. Meagher
National Cut: N 8:40.99
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 8:19.57 8:24.67N 919
1) Mattson, Ida 17 2) Barton, Ann M 17
3) Keller, Kalyn D 17 4) Stanford, Amanda J 22
29.96 1:01.64 (1:01.64) 1:33.87 (1:33.87) 2:06.02 (2:06.02) 2:36.29 (30.27) 3:08.71 (1:02.69) 3:42.10 (1:36.08) 4:14.51 (2:08.49)
4:44.20 (29.69) 5:16.46 (1:01.95) 5:49.53 (1:35.02) 6:21.06 (2:06.55) 6:49.14 (28.08) 7:20.03 (58.97) 7:52.30 (1:31.24) 8:24.67 (2:03.61)
2 Indiana University-IN 'A' 8:32.48 8:27.86N 910
1) Gretlund, Tina 24 2) Gorlesky, Erin K 20
3) Fiden, Sarah S 21 4) Smith, Erin M 20
29.54 1:01.45 (1:01.45) 1:34.21 (1:34.21) 2:06.86 (2:06.86) 2:36.52 (29.66) 3:08.12 (1:01.26) 3:40.71 (1:33.85) 4:12.80 (2:05.94)
4:42.63 (29.83) 5:14.86 (1:02.06) 5:47.31 (1:34.51) 6:19.61 (2:06.81) 6:48.72 (29.11) 7:21.85 (1:02.24) 7:55.57 (1:35.96) 8:27.86 (2:08.25)
3 Circle C Swimming-ST 'A' 8:18.26 8:27.94N 909
1) Williams, Monica J 24 2) Lemmen, Celina J 17
3) Voyles, Lindsay A 17 4) McGregory, Hayley F 16
29.53 1:01.13 (1:01.13) 1:33.58 (1:33.58) 2:06.93 (2:06.93) 2:35.60 (28.67) 3:07.59 (1:00.66) 3:40.38 (1:33.45) 4:12.16 (2:05.23)
4:42.42 (30.26) 5:15.02 (1:02.86) 5:48.55 (1:36.39) 6:21.93 (2:09.77) 6:49.87 (27.94) 7:21.01 (59.08) 7:54.92 (1:32.99) 8:27.94 (2:06.01)
4 University OF Florida-FL 'A' 8:23.01 8:29.37N 905
1) McLarty, Sara L 19 2) Green, Meredith E 19
3) Tennison, Diane E 21 4) Reid, Jamie L 19
29.95 1:01.30 (1:01.30) 1:33.12 (1:33.12) 2:04.69 (2:04.69) 2:34.31 (29.62) 3:06.74 (1:02.05) 3:40.31 (1:35.62) 4:13.34 (2:08.65)
4:43.13 (29.79) 5:15.32 (1:01.98) 5:48.72 (1:35.38) 6:21.72 (2:08.38) 6:51.34 (29.62) 7:23.49 (1:01.77) 7:56.89 (1:35.17) 8:29.37 (2:07.65)
5 Arizona Desert Fox-AZ 'A' 8:20.21 8:30.03N 903
1) Anderson, Stephanie J 18 2) Johnson, Melissa D 17
3) Hyman, Misty D 23 4) Connealy, Caitlin A 17
28.95 1:00.38 (1:00.38) 1:33.38 (1:33.38) 2:06.99 (2:06.99) 2:36.08 (29.09) 3:08.69 (1:01.70) 3:42.26 (1:35.27) 4:15.29 (2:08.30)
4:44.29 (29.00) 5:16.51 (1:01.22) 5:49.63 (1:34.34) 6:22.71 (2:07.42) 6:51.30 (28.59) 7:23.38 (1:00.67) 7:56.63 (1:33.92) 8:30.03 (2:07.32)
6 University OF Florida-FL 'B' 8:30.41 8:30.14N 903
1) Farrell, Maureen M 19 2) Gibney, Chantal Z 21
3) Tannhauser, Jamie R 18 4) Uhle, Marietta K 20
29.64 1:02.17 (1:02.17) 1:34.82 (1:34.82) 2:07.88 (2:07.88) 2:37.14 (29.26) 3:09.26 (1:01.38) 3:42.23 (1:34.35) 4:15.61 (2:07.73)
4:45.28 (29.67) 5:17.40 (1:01.79) 5:50.79 (1:35.18) 6:24.81 (2:09.20) 6:53.35 (28.54) 7:25.12 (1:00.31) 7:57.43 (1:32.62) 8:30.14 (2:05.33)
7 Dallas Mustangs-NT 'A' 8:19.25 8:30.53N 902
1) Blackman, Candace C 16 2) Hansen, Codie M 16
3) Grubb, Meredith E 14 4) Blackman, Jennifer N 16
29.55 1:01.35 (1:01.35) 1:33.73 (1:33.73) 2:05.76 (2:05.76) 2:34.94 (29.18) 3:06.56 (1:00.80) 3:39.25 (1:33.49) 4:10.36 (2:04.60)
4:41.17 (30.81) 5:14.66 (1:04.30) 5:49.82 (1:39.46) 6:24.55 (2:14.19) 6:53.10 (28.55) 7:24.68 (1:00.13) 7:57.90 (1:33.35) 8:30.53 (2:05.98)
8 Pine Crest School-FG 'A' 8:35.05 8:31.63N 898
1) Stojanovske, Vesna 17 2) Pike, Natalie N 16
3) Raleigh, Christie N 15 4) Darling, Leane N 17
29.52 1:01.29 (1:01.29) 1:33.41 (1:33.41) 2:04.63 (2:04.63) 2:34.60 (29.97) 3:07.63 (1:03.00) 3:40.42 (1:35.79) 4:12.54 (2:07.91)
4:41.39 (28.85) 5:14.84 (1:02.30) 5:48.89 (1:36.35) 6:22.64 (2:10.10) 6:51.80 (29.16) 7:24.28 (1:01.64) 7:58.11 (1:35.47) 8:31.63 (2:08.99)
9 Badger Swim Club-MR 'A' 8:20.60 8:35.45N 887
1) Duguet, Paola 15 2) O'Connor, Bridget 16
3) Sprague, Whitney C 15 4) Kelly, Kimberly E 16
29.78 1:01.65 (1:01.65) 1:34.60 (1:34.60) 2:07.49 (2:07.49) 2:37.54 (30.05) 3:09.59 (1:02.10) 3:42.74 (1:35.25) 4:15.88 (2:08.39)
4:46.09 (30.21) 5:18.68 (1:02.80) 5:53.51 (1:37.63) 6:27.21 (2:11.33) 6:56.39 (29.18) 7:28.62 (1:01.41) 8:02.39 (1:35.18) 8:35.45 (2:08.24)
10 University OF Minnesota-MN 'A' 8:31.75 8:36.87N 883
1) Baum, Dana J 21 2) Rygg, Kristin I 22
3) Hardt, Kate M 18 4) Coombe, Katy A 19
29.78 1:02.45 (1:02.45) 1:35.58 (1:35.58) 2:08.51 (2:08.51) 2:38.05 (29.54) 3:10.70 (1:02.19) 3:44.17 (1:35.66) 4:17.25 (2:08.74)
4:46.27 (29.02) 5:18.42 (1:01.17) 5:52.18 (1:34.93) 6:25.93 (2:08.68) 6:54.37 (28.44) 7:26.55 (1:00.62) 8:01.59 (1:35.66) 8:36.87 (2:10.94)
11 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 8:36.99 8:37.21N 882
1) Thiel, Meghan 17 2) Suguiyama, Erica L 17
3) Nichols, Christine E 15 4) Swinley, Leslie A 15
30.93 1:03.67 (1:03.67) 1:37.13 (1:37.13) 2:10.54 (2:10.54) 2:40.17 (29.63) 3:12.86 (1:02.32) 3:46.32 (1:35.78) 4:19.62 (2:09.08)
4:49.54 (29.92) 5:22.31 (1:02.69) 5:56.01 (1:36.39) 6:29.57 (2:09.95) 6:59.50 (29.93) 7:31.73 (1:02.16) 8:04.66 (1:35.09) 8:37.21 (2:07.64)
12 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ 'A' 8:22.67 8:41.82 868
1) Nymeyer, Lacey P 17 2) Houlton, Molly A 14
3) McIntosh, Abigail A 17 4) Thompson, Emily P 17
29.77 1:02.46 (1:02.46) 1:35.60 (1:35.60) 2:09.04 (2:09.04) 2:39.66 (30.62) 3:12.14 (1:03.10) 3:46.60 (1:37.56) 4:20.01 (2:10.97)
4:50.16 (30.15) 5:23.68 (1:03.67) 5:57.79 (1:37.78) 6:32.23 (2:12.22) 7:01.79 (29.56) 7:34.80 (1:02.57) 8:07.96 (1:35.73) 8:41.82 (2:09.59)
13 Terrapins Swim Team-PC 'B' 8:39.69 8:44.22 861
1) Dwelley, Kate E 13 2) McLane, Julianne M 15
3) Rogers, Lauren M 15 4) Bard, Presley A 14
29.76 1:02.02 (1:02.02) 1:34.68 (1:34.68) 2:07.47 (2:07.47) 2:37.64 (30.17) 3:10.46 (1:02.99) 3:43.58 (1:36.11) 4:16.58 (2:09.11)
4:47.62 (31.04) 5:21.94 (1:05.36) 5:55.90 (1:39.32) 6:28.73 (2:12.15) 6:59.11 (30.38) 7:33.20 (1:04.47) 8:08.55 (1:39.82) 8:44.22 (2:15.49)
14 University OF Minnesota-MN 'B' 7:39.92Y 8:45.37 858
1) Gardner, Ari R 21 2) Solfelt, Sarah J 20
3) Moore, Megan S 20 4) Warmington, Jennifer C 19
30.93 1:03.96 (1:03.96) 1:38.25 (1:38.25) 2:11.92 (2:11.92) 2:41.91 (29.99) 3:15.05 (1:03.13) 3:48.69 (1:36.77) 4:21.82 (2:09.90)
4:52.60 (30.78) 5:26.05 (1:04.23) 6:00.29 (1:38.47) 6:34.37 (2:12.55) 7:04.71 (30.34) 7:37.61 (1:03.24) 8:11.65 (1:37.28) 8:45.37 (2:11.00)
15 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' 8:39.71 8:47.85 850
1) Beales, Kristen E 14 2) Law, Colleen M 14
3) Newell, Megan M 15 4) Beller, Yeng Lan E 14
31.19 1:04.87 (1:04.87) 1:39.99 (1:39.99) 2:14.61 (2:14.61) 2:44.04 (29.43) 3:16.39 (1:01.78) 3:50.73 (1:36.12) 4:25.01 (2:10.40)
4:54.42 (29.41) 5:26.97 (1:01.96) 6:01.10 (1:36.09) 6:35.74 (2:10.73) 7:06.62 (30.88) 7:39.82 (1:04.08) 8:14.23 (1:38.49) 8:47.85 (2:12.11)
16 Lake Forest Swim Club-IL 'A' 7:25.37Y 8:47.86 850
1) Hamming, Lisa C 16 2) Welnhofer, Ashley E 18
3) Lennox, Kristina B 17 4) Welnhofer, Katie A 16
30.58 1:04.20 (1:04.20) 1:38.82 (1:38.82) 2:12.40 (2:12.40) 2:42.79 (30.39) 3:15.86 (1:03.46) 3:50.48 (1:38.08) 4:23.39 (2:10.99)
4:53.47 (30.08) 5:27.56 (1:04.17) 6:02.20 (1:38.81) 6:36.18 (2:12.79) 7:06.01 (29.83) 7:38.87 (1:02.69) 8:13.23 (1:37.05) 8:47.86 (2:11.68)
17 Lake Country Swim Team-WI 'A' 8:39.05 8:48.79 848
1) Boritzke, Andrea K 15 2) Nettenstrom, Kari L 16
3) Finn, Molly E 15 4) Lutzen, Jennifer J 17
30.83 1:03.62 (1:03.62) 1:37.69 (1:37.69) 2:10.29 (2:10.29) 2:40.53 (30.24) 3:14.01 (1:03.72) 3:48.33 (1:38.04) 4:22.49 (2:12.20)
4:53.43 (30.94) 5:26.88 (1:04.39) 6:01.80 (1:39.31) 6:35.60 (2:13.11) 7:06.15 (30.55) 7:39.90 (1:04.30) 8:14.35 (1:38.75) 8:48.79 (2:13.19)
18 Carmel Swim Club-IN 'A' 8:44.44 8:54.10 832
1) Miller, Megan A 15 2) Sparks, Erin D 16
3) Baughman, Taylor E 15 4) Collins, Nicole L 17
30.86 1:04.07 (1:04.07) 1:38.27 (1:38.27) 2:13.29 (2:13.29) 2:43.20 (29.91) 3:18.02 (1:04.73) 3:53.18 (1:39.89) 4:28.58 (2:15.29)
4:57.52 (28.94) 5:31.60 (1:03.02) 6:07.17 (1:38.59) 6:43.85 (2:15.27) 7:12.46 (28.61) 7:46.00 (1:02.15) 8:19.73 (1:35.88) 8:54.10 (2:10.25)
19 Rockwood Swim Club-OZ 'A' 8:44.85 8:54.90 830
1) Miller, Casey M 14 2) Destefano, Lindsey L 16
3) Morrison, Kelley A 16 4) Steinbach, Christine M 16
31.23 1:05.08 (1:05.08) 1:39.36 (1:39.36) 2:12.97 (2:12.97) 2:43.06 (30.09) 3:17.27 (1:04.30) 3:52.81 (1:39.84) 4:28.19 (2:15.22)
4:58.35 (30.16) 5:32.44 (1:04.25) 6:07.37 (1:39.18) 6:41.45 (2:13.26) 7:10.96 (29.51) 7:44.21 (1:02.76) 8:19.60 (1:38.15) 8:54.90 (2:13.45)
20 Cincinnati Marlins-OH 'A' 8:42.69 8:54.95 829
1) Rodriguez, Jaclyn 17 2) Kroeger, Nicole C 17
3) Carpenter, Kasey A 14 4) Cooper, Abigail A 15
31.50 1:04.75 (1:04.75) 1:39.02 (1:39.02) 2:12.53 (2:12.53) 2:42.47 (29.94) 3:15.22 (1:02.69) 3:48.84 (1:36.31) 4:21.84 (2:09.31)
4:52.98 (31.14) 5:27.39 (1:05.55) 6:03.66 (1:41.82) 6:39.77 (2:17.93) 7:11.21 (31.44) 7:45.56 (1:05.79) 8:21.01 (1:41.24) 8:54.95 (2:15.18)
21 Valley Aquatic Swim Team-PN 'A' 7:41.81Y 8:55.74 827
1) Friedhoff, Caitlin m 17 2) Hong, Sandra e 17
3) Woodworth, Megan I 17 4) Stockwell, Sarah n 15
30.31 1:03.81 (1:03.81) 1:37.72 (1:37.72) 2:11.76 (2:11.76) 2:42.69 (30.93) 3:16.24 (1:04.48) 3:50.21 (1:38.45) 4:24.07 (2:12.31)
4:55.14 (31.07) 5:29.91 (1:05.84) 6:04.71 (1:40.64) 6:39.38 (2:15.31) 7:09.53 (30.15) 7:44.91 (1:05.53) 8:20.52 (1:41.14) 8:55.74 (2:16.36)
22 Miami Swimming-FG 'A' 7:39.63Y 8:56.46 825
1) Paulson-Andrews, Raine G 16 2) Totten, Erica C 14
3) Lago, Julianne 14 4) Swindle, Christina M 18
30.37 1:04.50 (1:04.50) 1:40.56 (1:40.56) 2:16.07 (2:16.07) 2:46.38 (30.31) 3:20.64 (1:04.57) 3:55.81 (1:39.74) 4:29.71 (2:13.64)
5:01.55 (31.84) 5:36.23 (1:06.52) 6:12.04 (1:42.33) 6:47.04 (2:17.33) 7:15.55 (28.51) 7:48.32 (1:01.28) 8:22.43 (1:35.39) 8:56.46 (2:09.42)
23 Brry S T/Northwestern Dupage-IL 'A' 7:42.56Y 8:57.34 822
1) Forsberg, Amy E 14 2) Chovanec, Miriam A 15
3) Lanteigne, Emily J 14 4) Stratton, Kathleen F 14
31.60 1:05.82 (1:05.82) 1:40.29 (1:40.29) 2:14.90 (2:14.90) 2:46.96 (32.06) 3:21.62 (1:06.72) 3:56.40 (1:41.50) 4:29.97 (2:15.07)
5:02.40 (32.43) 5:36.97 (1:07.00) 6:11.63 (1:41.66) 6:45.76 (2:15.79) 7:16.62 (30.86) 7:50.09 (1:04.33) 8:24.41 (1:38.65) 8:57.34 (2:11.58)
24 University of Buffalo-NI 'A' 7:39.48Y 9:03.63 804
1) Brankovsky, Jennefer B 20 2) Boettrich, Lisa E 21
3) Sinclair, Katrina A 21 4) Schafer, Melissa S 21
30.28 1:03.35 (1:03.35) 1:37.28 (1:37.28) 2:10.61 (2:10.61) 2:41.83 (31.22) 3:17.22 (1:06.61) 3:54.27 (1:43.66) 4:31.03 (2:20.42)
5:02.09 (31.06) 5:37.14 (1:06.11) 6:12.95 (1:41.92) 6:48.71 (2:17.68) 7:18.84 (30.13) 7:52.56 (1:03.85) 8:28.01 (1:39.30) 9:03.63 (2:14.92)
— University OF Miami-FG 'A' 7:24.45Y DQ
1) Williams, Christine M 21 2) Kinsella, Megan E 21
3) Ferenczi, Katalin 20 4) Van Roijen, Manon 20
31.69 1:06.85 (1:06.85) 1:42.04 (1:42.04) 2:16.50 (2:16.50) 2:47.05 (30.55) 3:20.45 (1:03.95) 3:53.57 (1:37.07) 4:26.02 (2:09.52)
4:56.61 (30.59) 5:30.67 (1:04.65) 6:05.46 (1:39.44) 6:39.45 (2:13.43) 7:07.90 (28.45) 7:39.11 (59.66) 8:10.92 (1:31.47) DQ (2:03.25)

Event 12 Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
World: W 7:04.66 7/27/2001 Australia Olympic Team
Grant Hackett, M. Klim, William Kirby, Ian Thorpe
American: A 7:11.81 8/26/2002 USA National Team
N. Dusing, K. Keller, M. Phelps, C. Carvin
U.S. Open: O 7:14.84 7/21/1996 USA Olympic Team
J Davis, J Hudepohl, Brad Schumacher, Ryan Berube
US Open Meet: M 7:23.73 12/2/1999 Australian Institute of Sport
T. Pearson, W. Kirby, M. Dunn, M. Klim
National Cut: N 7:53.79
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 University OF Minnesota-MN 'A' 7:38.21 7:33.91N 921
1) Mortimer, Justin B 20 2) Taylor, Matt M 21
3) McCaffrey, Sean L 20 4) Silkaitis, Terry M 19
26.87 55.22 (55.22) 1:24.53 (1:24.53) 1:53.30 (1:53.30) 2:19.28 (25.98) 2:47.88 (54.58) 3:17.04 (1:23.74) 3:46.13 (1:52.83)
4:12.54 (26.41) 4:42.12 (55.99) 5:12.27 (1:26.14) 5:41.52 (1:55.39) 6:07.00 (25.48) 6:35.76 (54.24) 7:05.21 (1:23.69) 7:33.91 (1:52.39)
2 Circle C Swimming-ST 'A' 7:37.71 7:37.75N 908
1) Davis, Joshua C 30 2) Preston, Adam S 18
3) Smalley, Maverick R 15 4) McDermott, Caleb J 17
25.39 53.33 (53.33) 1:21.49 (1:21.49) 1:49.34 (1:49.34) 2:14.77 (25.43) 2:42.63 (53.29) 3:12.12 (1:22.78) 3:41.96 (1:52.62)
4:08.61 (26.65) 4:38.40 (56.44) 5:09.04 (1:27.08) 5:39.64 (1:57.68) 6:06.48 (26.84) 6:36.32 (56.68) 7:07.34 (1:27.70) 7:37.75 (1:58.11)
3 University OF Florida-FL 'B' 7:45.17 7:48.73N 872
1) Sioui, Adam C 20 2) Mangabeira, Gabriel 20
3) Warren, Ian M 19 4) Kaufmann, Scott J 20
27.79 57.19 (57.19) 1:27.09 (1:27.09) 1:56.46 (1:56.46) 2:23.97 (27.51) 2:54.73 (58.27) 3:24.40 (1:27.94) 3:53.54 (1:57.08)
4:20.42 (26.88) 4:50.60 (57.06) 5:21.24 (1:27.70) 5:51.74 (1:58.20) 6:18.92 (27.18) 6:48.86 (57.12) 7:19.12 (1:27.38) 7:48.73 (1:56.99)
4 University OF Minnesota-MN 'B' 7:51.17 7:49.62N 869
1) Pedersen, Anders B 21 2) Smolinski, Todd F 22
3) Mitchell, Adam J 18 4) Ong, Allen H 23
27.97 58.22 (58.22) 1:28.14 (1:28.14) 1:56.88 (1:56.88) 2:24.06 (27.18) 2:54.45 (57.57) 3:25.11 (1:28.23) 3:55.64 (1:58.76)
4:21.92 (26.28) 4:52.00 (56.36) 5:22.67 (1:27.03) 5:51.48 (1:55.84) 6:17.96 (26.48) 6:48.32 (56.84) 7:19.02 (1:27.54) 7:49.62 (1:58.14)
5 University OF Florida-FL 'A' 7:44.12 7:50.75N 865
1) Wiebeck, Kristopher A 19 2) Hartley, Brian J 19
3) Schultz, Scott K 21 4) Lochte, Ryan S 18
27.69 57.13 (57.13) 1:27.58 (1:27.58) 1:57.54 (1:57.54) 2:25.39 (27.85) 2:56.22 (58.68) 3:27.64 (1:30.10) 3:59.23 (2:01.69)
4:26.12 (26.89) 4:56.09 (56.86) 5:26.69 (1:27.46) 5:57.13 (1:57.90) 6:22.44 (25.31) 6:51.40 (54.27) 7:20.75 (1:23.62) 7:50.75 (1:53.62)
6 Terrapins Swim Team-PC 'A' 7:44.80 7:52.40N 860
1) Deckert, Michael C 16 2) Dwelley, John A 17
3) Keenan, James N 18 4) Biel, Matthew B 16
28.05 58.33 (58.33) 1:29.32 (1:29.32) 2:00.09 (2:00.09) 2:27.20 (27.11) 2:56.66 (56.57) 3:26.86 (1:26.77) 3:56.94 (1:56.85)
4:23.79 (26.85) 4:53.12 (56.18) 5:24.32 (1:27.38) 5:55.18 (1:58.24) 6:22.59 (27.41) 6:52.06 (56.88) 7:22.53 (1:27.35) 7:52.40 (1:57.22)
7 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'A' 7:40.99 7:54.68 852
1) Ally, Bradley K 15 2) Holdridge, Alex S 19
3) Coan, Matthew R 17 4) Clough, Bryce M 18
27.28 57.12 (57.12) 1:27.58 (1:27.58) 1:58.13 (1:58.13) 2:25.20 (27.07) 2:55.35 (57.22) 3:25.97 (1:27.84) 3:57.05 (1:58.92)
4:23.83 (26.78) 4:53.80 (56.75) 5:25.07 (1:28.02) 5:56.44 (1:59.39) 6:22.47 (26.03) 6:51.88 (55.44) 7:22.47 (1:26.03) 7:54.68 (1:58.24)
8 Rockwood Swim Club-OZ 'A' 7:00.49Y 8:22.57 762
1) Patrick, Todd W 17 2) Niemeier, Chad M 17
3) Niemeier, Thomas E 15 4) Grigereit, Christopher E 16
28.05 58.59 (58.59) 1:31.12 (1:31.12) 2:04.72 (2:04.72) 2:33.38 (28.66) 3:05.36 (1:00.64) 3:38.07 (1:33.35) 4:10.97 (2:06.25)
4:38.24 (27.27) 5:09.71 (58.74) 5:43.59 (1:32.62) 6:16.75 (2:05.78) 6:45.01 (28.26) 7:16.60 (59.85) 7:49.45 (1:32.70) 8:22.57 (2:05.82)

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here