US Nationals: Phelps Outduels Malchow in 200 Fly, Cope Upsets the Field in the 50 Free

By Phillip Whitten and Ron Karnaugh

FORT LAUDERDALE, Florida, August 14. THE third night of a competition at the USA Swimming Phillips 66 National Championships saw a near world record swim by teen sensation Michael Phelps, several epic duels, and a stunning upset from Lane 8.

Here's how it went tonight:

Men's 50m Freestyle
This race shaped up as a three-way battle between top-qualifier Jason Lezak, who has the world's fastest time this year (22.00), and co-Olympic champions Anthony Ervin and Gary Hall, Jr., teammates on the Phoenix Swim Club. Lezak was a cautious favorite, as neither Ervin nor Hall had trained much this summer. The race followed the script exactly.

All three co-favorites had good starts and came up even after the dive. Hall and Ervin surged slightly ahead as Lezak had trouble with his rhythm, seemingly spinning his wheels. Just past the 25m mark, Lezak got his stroke together and began to creep up on the leaders. All three men lunged for the wall together, but it was Lezak who touched first in 22.34, one-hundredth of a second ahead of Ervin. Hall was another two-tenths back. Chris McCrary swam a lifetime best 22.58 to finish fourth.

Asked how it felt to be racing between Ervin and Hall, Lezak commented: "Every time I've got to race those guys, I get up and do the best I can because I know they're always going to put on a good show.

"You know, I don't like to lose and just like to get out there and get ahead from the beginning and keep the lead.

"My finish was really good. I could see him (Ervin) out of the corner of my eye. I wasn't breathing the last 15 or so, but I could see where he was. I just dug deep and did everything I could to get to the wall first."

Women's 200m Freestyle
It was billed as a duel between short course world champion Lindsay Benko and 19 year-old sensation Natalie Coughlin. It lived up to expectations. Benko went out hard, as she knew she had to do, splitting 27.55 at the 50 to Coughlin's 28.20. Colleen Lanne was second at 27.61, with the rest of the field right behind Coughlin.

At 100 meters, Benko had extended her lead to 1.12 seconds over Coughlin, 57.42 to 58.54, with Lanne and Gaby Rose still separating the two at 58.06 and 58.51, respectively.

Benko and Coughlin began to distance themselves from the pack on the third 50, with Benko maintaining her lead for the first half a lap. At that point the tenor of the race changed completely. Benko's stroke became a little labored, as Coughlin picked up her tempo and began to cut into Benko's lead. At the wall, Benko still led her challenger by 17-hundredths, but the writing was on the wall.

Within 20 meters, Coughlin took the lead from a fading Benko and surged ahead. Benko never gave up, fighting back over the final 20 meters, but Coughlin had too much in reserve. At the wall, it was Coughlin in a championship record 1:58.20 to Benko's 1:58.56. Diana Munz was third in 2:00.62, while Rhiannon Jeffrey, who actually had the fastest final 50, was a tenth of a second behind.

Men's 200m Breaststroke
Another classic duel was in the offing in the men's 200 meter breaststroke, though pre-meet expectations of a world record had pretty much dissipated after yesterday's 100 meter race and this morning's 200 meter prelims. Still, the struggle between Ed Moses and Brendan Hansen was eagerly anticipated. It lived up to expectations.

Moses took the race out hard, touching in 29.98 at the 50, but Hansen was right with him at 30.03. Kyle Salyards, a 2000 Olympian in this event, was just off the leaders' pace at 30.28.

At the 100, Hansen had carved a 7-hundredths of a second lead with his 1:04.14 split, well behind Moses' 1:03.57 in prelims. Salyards hung gamely in the race at 1:04.47.

The gap closed among the three men on the third 50, as Hansen touched in 1:38.90, with Moses a scant 2-hundredths back and Salyards only 16-hundredths behind him.

Moses regained the lead after the turn, but Hansen caught him at 175 meters and Salyards began to fall back and out of contention.

Both men surged at the finish, but Hansen had just a bit more in his tank, and hit the wall in 2:13.05, with Moses at 2:13.44. Salyards took the bronze in 2:14.56.

Men's 200m Butterfly
If anything, the Michael Phelps vs. Tom Malchow duel was even more eagerly anticipated than the contest between Hansen and Moses. Phelps, the WR-holder and America's answer to Australia's Ian Thorpe, had already swum an American record in the 200 IM and clearly was HOT! Malchow, the 2000 Olympic champion, was bent on recapturing the title of king of the 200 fly.

True to form, the race quickly took shape as a two-man duel. And a close one! At the 50, Phelps was 25.98 and Malchow 25.99. No one else was in contention.

At the 100, Phelps had surged to a 54.81 split, with Malchow right behind at 55.18. Rainier Kendrick (56.37) and Michael Raab (56.78) were the only other swimmers under 57 seconds.

Who had more left for the back half of the race? The two men battled stroke-for-stroke, with Malchow slicing a miniscule 4-hundredths from Phelps' lead. In the battle for third, the surprising Raab had taken over the third spot.

Malchow gave it his all on the final lap, but Phelps would not yield an inch. At the wall, it was Phelps in 1:54.86 — his second swim under 1:55 and the third fastest 200 fly in history. "I was a little disappointed," he said after the race. "Breaking my world record (1:54.58) was my goal and my coach (Bob Bowman) and I had planned on doing that. But I'm preety happy with my swim, and I'm looking forward to doing something pretty spectacular — I won't make any time predictions — tomorrow (in the 400 IM)."

Malchow, who faded on the final few strokes ended up almost a second behind in 1:55.82, while Raab notched a PR in finishing third in 1:58.46.

Women's 50m Freestyle
Tammy Stone qualified first in 25.42, just two-hundredths ahead of comeback queen, Jenny Thompson, but Jenny was the favorite to take the 50 free.

But anything can happen in the one-lap sprint. The field was tough, with American record-holder Maritza Correia, NCAA champ Colleen Lanne, and the three high school sensations — Christina Swindle, Kara Lynn Joyce and Amanda Weir. Oh yeah, and over in Lane 8 was Haley Cope, the backstroke sprinter who was having a tough meet, who barely slipped into the final by one-hundredth of a second.

All eyes were on the middle of the field as the race began, with Stone, Thompson and Lanne seemingly glued together. No one seemed to notic Cope over in lane 8, who was keeping pace with the leaders.

At the wall, it was close–sooo close. But a brilliant finish gave Outside Smoker Haley Cope the
win in 25.48. The crowd was stunned. The faves were stunned. Even Haley, who didn't react at all, was stunned. But, whomp!–There it was. A win and a trip to the Pan pacs for the Cal grad from Chico, calif.

Cope took the gold in 25.48. Thompson was second in 25.55, while Texas Aquatics teammates Lanne and Stone tied for third in 25.99.

Women's 200m Butterfly
When Mary Descenza, of the Academy Bullets, started crying after her win in the 200 fly, saying she'd had "a tough summer," she wasn't kidding. The 17 year-old freshman-to-be at the Uniuversity of Georgia was diagnosed with SVT (supraventricular tachycardia), a rapid heart arrythmia, just weeks ago, and underwent radio frequency surgery in which some electrical
pathways in her heart were ablated to reduce the electrical disturbance causing the arrythmia.

But Mary was all heart tonight, winning her first national title in a PR 2:09.89, coming from third place at the 100 to nab the gold. Two former national champions occupied the runner-up spots: Dana Kirk (2:11.01) and Emily Mason (2:11.39).

Men's 800m Freestyle Relay
Minnesota withstood a challenge from San Ramon Valley/ Livermore to win the men's 800m free relay, 7:34.36 to 7:35.63.

In the three-way scramble for third, Tippecanoe (7:37.20) edged Circle C (7:37.71) and NOVA (7:37.91).

USA SWIMMING PHILLIPS 66 NATIONAL CHAMPIONSHIPS
Fort Lauderdale, Florida
August 12-17, 2002
DAY THREE: August 14, 2002

FINALS RESULTS

Event 14 Men 50 LC Meter Free
==================================================================
World: W 21.64 6/2000 Alexander Popov, RUS
American: A 21.76 8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix
U.S. Open: O 21.76 8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix
LC Nationals: R 21.76 8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix
Oly. Tr. Cut: T 23.39
National Cut: N 23.69
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Lezak, Jason E 26 Novaquatics-CA 22.36 22.34T
2 Ervin, Anthony L 21 Phoenix SC-AZ 22.41 22.35T
3 Hall, Gary W 27 Phoenix SC-AZ 22.49 22.55T
4 McCrary, Christopher 20 Rec Plex ST-OZ 23.06 22.58T
5 Ciarla, Aaron p 24 Phoenix SC-AZ 23.09 22.78T
6 Jones, Bryan D 23 Circle C Swimmin 23.03 22.80T
7 Walker, Neil S 26 Circle C Swimmin 23.01 22.89T
8 Wochomurka, Ryan C 19 Auburn Aquatics- 22.91 22.96T

=== B – Final ===

9 Greenwood, Scott C 24 Phoenix SC-AZ 23.17 23.17T
10 Gibb, Derek M 21 Auburn Aquatics- 23.40 23.43N
11 Gallagher, Daniel R 23 Phoenix SC-AZ 23.23 23.44N
12 Zaabadick, Robert K 22 Sun Devil Aq.-AZ 23.14 23.46N
13 Anderson, Luke Z 20 Nova OF Virginia 23.41 23.48N
14 Muhammad, Sabir K 26 Unattached-GA 23.42 23.66N
15 O'Bryan, Robert M 20 Stanford Swimmng 23.39 23.90
16 Schnell, Andrew P 20 Stanford Swimmng 23.40 24.00

=== C – Final ===

17 Vencill, Kicker E 24 Novaquatics-CA/W 23.69 23.39T
18 Ransenberg, Scott E 20 Stanford Swimmng 23.55 23.51N
19 Woodward, Gabriel T 23 Phoenix SC-AZ 23.63 23.55N
20 Grevers, Matthew C 17 Patriot Aquatic- 23.57 23.61N
21 Kemp, Chris B 21 Circle C Swimmin 23.51 23.64N
22 Campbell, Matthew P 21 Jersey Wahoos-MA 23.55 23.75
23 Austin, Thomas E 25 Novaquatics-CA 23.52 23.76
24 Bogart, Robert H 23 Circle C Swimmin 23.60 23.80

=== Preliminaries ===

4 Bal, Randall M 21 Stanford Swimmng 22.85
18 Brunelli, Nicholas J 20 Sun Devil Aq.-AZ 23.46
24 Summers, Nathan W 22 Gator Swim Club- 23.59
26 Schroeder, Jarod Y 28 Wildcat Aquatic- 23.62
28 Hill, Mark W 20 Univ OF Maryland 23.65
29 Wallace, Wiley K 20 Sun Devil Aq.-AZ 23.68
31 Haag, Jon R 20 Nova OF Virginia 23.71
32 Gold, Donald D 23 Indiana Aquatics 23.73
33 Delgado, Felipe R 29 Novaquatics-CA 23.74
34 Ammons, Nnamnse I 21 Curl-Burke SC-PV 23.81
35 Marshall, Peter J 20 Stanford Swimmng 23.82
36 Gardner, Scott W 19 Swim Atlanta-GA 23.84
37 Kerpelman, Adam J 20 North Baltimore- 23.85
37 Marshall, Matthew T 20 Wisconsin Aq.-WI 23.85
39 McAnally, Austin B 20 Circle C Swimmin 23.90
40 Burton, Michael H 21 Tennessee Aq.-SE 23.91
41 Crawford, Leffie 22 Silicon Valley-P 23.93
42 Crocker, Ian L 19 Circle C Swimmin 23.95
43 Foley, Sean T 21 Circle C Swimmin 23.96
44 Greiner, Gregor R 18 Circle C Swimmin 23.99
45 Hagedorn, Christopher 18 Heat-WV/HAYST 24.03
45 Bubolz, Kyle C 16 Waukesha Express 24.03
47 Hollinger, Cameron S 17 Lancaster AC-MA 24.04
48 Burns, Brad P 20 Little Rock Dolp 24.10
49 Sullivan, Christopher 19 Oakland Aquatic- 24.12
49 Ramsy, Dale R 19 Indiana Aquatics 24.12
51 Michaelson, Benjamin 20 Soco Swim Club-C 24.21
52 Ditoro, Daniel F 19 Circle C Swimmin 24.22
53 Sussex, Sean R 17 Bellevue Club-PN 24.25
54 Payne, Michael A 20 Lawrence County- 24.26
55 Williams, Mikey S 26 Phoenix SC-AZ 24.27
56 Carmen, Matthew R 22 Club Seminole-FL 24.28
57 Ewert, Aaron C 21 C. OF Richardson 24.35
58 Heath, Jeremiah 22 Estes Park Swim- 24.65
59 Dexter, Benjamin J 18 Indy Dolphins-IN 24.66
60 Leahy, James P 21 Greater Toledo-O 24.91
— Tucker, Scott E 27 Novaquatics-CA/A DQ
— Roycik, Joel C 18 Trinity Prep Aq. NS

USA Swimming-National Meets
Phillips 66 National Swimming Championships – 8/12/2002 to 8/17/20

Event 15 Women 200 LC Meter Free
==================================================================
World: W 1:56.64 8/3/2002 Franziska van Almsick, GER
American: A 1:57.90 7/27/1992 Nicole Haislett, USA
U.S. Open: O 1:58.02 7/15/2000 Claudia Poll, CRC
LC Nationals: R 1:58.65 3/2/1992 Nicole Haislett, Florida
Oly. Tr. Cut: T 2:03.39
National Cut: N 2:04.89
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Coughlin, Natalie A 19 California Aq.-P 2:00.27 1:58.20R
28.20 58.54 (30.34)
1:28.12 (29.58) 1:58.20 (30.08)
2 Benko, Lindsay D 25 Trojan Swim Club 1:59.77 1:58.56R
27.55 57.42 (29.87)
1:27.95 (30.53) 1:58.56 (30.61)
3 Munz, Diana Z 20 Lake Erie Silver 2:00.84 2:00.62T
28.25 58.95 (30.70)
1:30.06 (31.11) 2:00.62 (30.56)
4 Jeffrey, Rhiannon R 15 Aqua Crest Swim- 2:01.87 2:00.72T
28.70 59.52 (30.82)
1:30.80 (31.28) 2:00.72 (29.92)
5 Rose, Gabrielle E 24 Novaquatics-CA 2:01.76 2:01.19T
28.27 58.51 (30.24)
1:29.61 (31.10) 2:01.19 (31.58)
6 Komisarz, Rachel E 25 Lakeside ST-KY 2:01.99 2:01.38T
28.52 58.95 (30.43)
1:29.98 (31.03) 2:01.38 (31.40)
7 Owen, Rada E 23 Auburn Aquatics- 2:01.83 2:01.45T
28.38 58.84 (30.46)
1:29.90 (31.06) 2:01.45 (31.55)
8 Lanne, Colleen A 22 Texas Aquatics-S 2:01.43 2:01.66T
27.61 58.06 (30.45)
1:29.67 (31.61) 2:01.66 (31.99)

=== B – Final ===

9 Vollmer, Dana W 14 Fort Worth Area- 2:03.33 2:01.35T
28.15 59.06 (30.91)
1:30.51 (31.45) 2:01.35 (30.84)
10 Hill, Mary E 16 Dynamo Swim Club 2:02.64 2:01.67T
28.89 1:00.12 (31.23)
1:30.93 (30.81) 2:01.67 (30.74)
11 Piper, Carly N 18 Wisconsin Aq.-WI 2:03.31 2:02.14T
28.96 59.74 (30.78)
1:31.26 (31.52) 2:02.14 (30.88)
12 Kemp, Heather L 19 Auburn Aquatics- 2:02.63 2:02.64T
28.61 59.65 (31.04)
1:31.53 (31.88) 2:02.64 (31.11)
13 Perruquet, Jessica E 20 Bloomsburg YMCA- 2:02.35 2:02.65T
28.29 59.23 (30.94)
1:30.99 (31.76) 2:02.65 (31.66)
14 Hardt, Julie E 20 Reno Aquatics-PC 2:02.50 2:02.88T
29.02 1:00.18 (31.16)
1:31.83 (31.65) 2:02.88 (31.05)
15 Dyszkiewicz, Magdalen 20 Auburn Aquatics- 2:03.36 2:03.06T
29.21 59.94 (30.73)
1:31.69 (31.75) 2:03.06 (31.37)
16 Correia, Maritza c 20 Broward Aquatics 2:02.08 2:04.00N
28.38 1:00.00 (31.62)
1:32.17 (32.17) 2:04.00 (31.83)

=== C – Final ===

17 Williams, Stefanie M 22 Germantown Acad. 2:03.98 2:02.36T
28.31 59.07 (30.76)
1:30.99 (31.92) 2:02.36 (31.37)
18 McCullough, Amy S 19 Club Wolverine-M 2:04.18 2:02.69T
29.55 1:00.90 (31.35)
1:32.40 (31.50) 2:02.69 (30.29)
19 Myers, Whitney B 17 Miami Valley Aq. 2:03.46 2:03.61N
28.96 1:00.37 (31.41)
1:32.08 (31.71) 2:03.61 (31.53)
20 Hayes, Jessica M 19 Novaquatics-CA/A 2:03.50 2:04.02N
28.81 1:00.04 (31.23)
1:31.95 (31.91) 2:04.02 (32.07)
21 Errecart, Robin L 20 Tiger Aquatics-P 2:04.17 2:04.55N
29.10 1:00.12 (31.02)
1:32.35 (32.23) 2:04.55 (32.20)
22 Weeks, Kelly S 20 No. Carolina AC 2:04.11 2:04.60N
29.23 1:00.93 (31.70)
1:32.67 (31.74) 2:04.60 (31.93)
23 Maust, Claire V 17 Swim Atlanta-GA 2:03.81 2:04.74N
29.37 1:00.86 (31.49)
1:32.83 (31.97) 2:04.74 (31.91)
24 Williams, Monica J 24 Circle C Swimmin 2:03.78 2:04.77N
28.31 59.27 (30.96)
1:31.11 (31.84) 2:04.77 (33.66)

=== Preliminaries ===

19 Joyce, Kara Lynn P 16 Club Wolverine-M 2:03.72
26 Jamison, Tanica Y 20 Texas Aquatics-S 2:04.21
27 Baum, Dana J 21 Reno Aquatics-PC 2:04.36
28 Siminski, Kristin E 18 Nwest Indiana-IN 2:04.40
29 Koch, Rebecca E 20 Cypress Fairbank 2:04.49
30 McCauley, Sarah E 21 Wisconsin Aq.-WI 2:04.52
31 Harm, Tricia A 18 Spirit Swimming- 2:04.78
32 Fiden, Sarah S 21 Indiana Aquatics 2:04.91
33 Pike, Natalie N 16 Pine Crest Schoo 2:04.92
33 Wick, Casmera 21 Rutgers Univ.-NJ 2:04.92
35 Stanford, Amanda J 22 Sun Devil Aq.-AZ 2:05.15
35 Reynolds, Caitlin M 14 Dynamo Swim Club 2:05.15
37 Brown, Connie M 17 Merrimack Valley 2:05.21
38 Blackman, Candace C 16 Dallas Mustangs- 2:05.30
39 Nymeyer, Lacey P 16 Tucson Ford-AZ 2:05.33
40 Carusone, Ashley H 17 North Central FL 2:05.42
41 Anderson, Sally 20 Penn State Univ. 2:05.50
42 Roberts, Kathleen A 16 Grapevine-Colley 2:05.51
43 Keller, Kalyn D 17 Sun Devil Aq.-AZ 2:05.60
44 Hansen, Codie M 15 Dallas Mustangs- 2:05.62
45 Stahley, Desiree L 17 Trinity Prep Aq. 2:05.63
45 Hentzen, Morgan C 17 Industry Hills-C 2:05.63
47 Tennison, Diane E 21 Gator Swim Club- 2:05.65
48 Wilson, Rebecca E 21 Fort Wayne Aq.-I 2:05.74
49 Harrigan, Kelly M 17 Cougar Aquatics- 2:05.77
50 Biedermann, Amberle M 18 Falfins-CO/Penn 2:05.81
51 Sackett, Meghan M 15 North Baltimore- 2:05.82
51 Falzone, Lisa M 17 Santa Barbara SC 2:05.82
53 Aveyard, Jessica A 22 Aquachiefs-IL/U. 2:05.96
54 Bland, Kathryn J 16 Raleigh Swimming 2:06.03
55 Volcan, Erin N 18 Novaquatics-CA 2:06.06
56 Kelly, Kimberly E 16 Badger Swim Club 2:06.10
57 Gilliam, Kristin B 17 Gator Swim Club- 2:06.21
58 Liu, Liya W 18 MT Hood ST-OR 2:06.22
58 Nauta, Chelsea B 13 Tampa Bay Aq.-FL 2:06.22
60 Johnson, Brittany D 17 Winston-Salem Y- 2:06.27
60 Durot, Elizabeth S 16 Dynamo Swim Club 2:06.27
62 Theilemann, Tara K 16 Carson Tigrshark 2:06.33
63 Preyss, Lauren B 17 Lake Erie Silver 2:06.44
64 West, Victoria A 20 Wildcat Aquatic- 2:06.54
65 Blevins, Amanda S 15 Fort Worth Area- 2:06.69
66 Kearns, Paige A 19 Brevard Swimming 2:06.72
67 Becks, Danielle Y 20 California Aq.-P 2:06.78
68 Deary, Melissa R 19 Trojan Swim Club 2:06.90
69 Chandler, Ashley N 18 Sun Devil Aq.-AZ 2:06.93
70 Vanassen, Jennifer L 20 Scarlet Aquatic- 2:07.06
71 McAdam, Crystal L 20 Aquachiefs-IL/U. 2:07.10
72 Gilliam, Susan K 16 Bolles Sharks-FL 2:07.23
73 Betsworth, Diana L 19 East Moline Swim 2:07.25
74 Vrooman, Marci A 19 Lakeside ST-KY 2:07.29
75 Swenson, Erin E 20 Wildcat Aquatic- 2:07.40
76 Rains, Megan E 16 So. Sound Titans 2:07.61
77 Connealy, Caitlin A 17 AZ Desert Fox-AZ 2:07.66
78 Margalis, Stephanie M 18 Saint Petersburg 2:07.76
79 Harada, Kimberly E 21 Starbucks Aq.-PN 2:07.79
80 Cashion, Courtney A 16 Novaquatics-CA 2:07.88
81 Loecher, Brianna N 19 Tucson Ford-AZ 2:08.02
82 Humphries, Kaela N 19 Texas Aquatics-S 2:08.16
83 Lipskis, Laura A 19 ST Charles Swim- 2:08.72
84 Binder, Adrienne M 17 Santa Barbara SC 2:08.89
85 Koronowicz, Kierstin 16 Newburgh Sharks- 2:08.94
86 Caetano, Samantha M 19 Terrapins ST-PC 2:09.59
87 Lunsmann, Leslie K 18 Cypress Fairbank 2:09.83
88 Hooper, Christie D 20 Excel Aquatics-S 2:09.88
89 Forster, Katherine A 17 Washington Twsp- 2:09.98
90 Van Curen, Shannon D 19 Nashville AC-SE 2:10.16
91 Reilly, Erin P 17 Sierra Marlins-S 2:10.35
— Bowen, Maggie C 22 Auburn Aquatics- DQ

USA Swimming-National Meets
Phillips 66 National Swimming Championships – 8/12/2002 to 8/17/20

Event 16 Men 200 LC Meter Breast
==================================================================
World: W 2:10.16 7/29/1992 Mike Barrowman, USA
American: A 2:10.16 7/29/1992 Mike Barrowman, USA
U.S. Open: O 2:10.40 3/30/2001 Ed Moses, Curl-Burke
LC Nationals: R 2:10.40 3/30/2001 Ed Moses, Curl-Burke
Oly. Tr. Cut: T 2:19.99
National Cut: N 2:21.99
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Hansen, Brendan J 20 Circle C Swimmin 2:14.43 2:13.05T
30.03 1:04.14 (34.11)
1:38.90 (34.76) 2:13.05 (34.15)
2 Moses, Glenn E 22 Curl-Burke SC-PV 2:14.36 2:13.44T
29.98 1:04.21 (34.23)
1:38.92 (34.71) 2:13.44 (34.52)
3 Salyards, Kyle M 21 Athens Bulldog-G 2:16.44 2:14.56T
30.28 1:04.47 (34.19)
1:39.08 (34.61) 2:14.56 (35.48)
4 Quinn, Walter S 21 No. Carolina AC 2:15.37 2:14.92T
30.72 1:04.74 (34.02)
1:39.85 (35.11) 2:14.92 (35.07)
5 Vendt, Erik K 21 Trojan Swim Club 2:15.32 2:15.00T
30.85 1:05.27 (34.42)
1:39.96 (34.69) 2:15.00 (35.04)
6 Denniston, David R 23 Novaquatics-CA 2:16.92 2:15.13T
30.62 1:04.91 (34.29)
1:39.96 (35.05) 2:15.13 (35.17)
7 Gangloff, Mark D 20 Auburn Aquatics- 2:16.30 2:15.20T
30.99 1:05.72 (34.73)
1:40.27 (34.55) 2:15.20 (34.93)
8 Schurr, Christian A 17 Circle C Swimmin 2:16.60 2:15.63T
31.32 1:05.85 (34.53)
1:40.28 (34.43) 2:15.63 (35.35)

=== B – Final ===

9 Clements, Kevin R 22 Industry Hills-C 2:16.98 2:17.40T
31.20 1:06.66 (35.46)
1:42.00 (35.34) 2:17.40 (35.40)
10 Ash, David C 16 Firestone Akron- 2:19.45 2:17.65T
31.40 1:06.81 (35.41)
1:42.53 (35.72) 2:17.65 (35.12)
11 Hackler, Jeffrey C 21 Minnesota-MN/DYN 2:18.64 2:18.35T
31.79 1:07.05 (35.26)
1:42.48 (35.43) 2:18.35 (35.87)
12 Brandt, Wilson P 19 Auburn Aquatics- 2:18.96 2:18.37T
31.42 1:07.45 (36.03)
1:42.85 (35.40) 2:18.37 (35.52)
13 Chadsey, Ian H 22 Gator Swim Club- 2:18.07 2:18.62T
31.80 1:07.05 (35.25)
1:42.75 (35.70) 2:18.62 (35.87)
14 Binkley, Ross B 21 Circle C Swimmin 2:19.67 2:18.71T
31.63 1:06.89 (35.26)
1:43.06 (36.17) 2:18.71 (35.65)
15 Marshall, Gary N 20 Met West Stnford 2:17.18 2:19.29T
31.47 1:06.28 (34.81)
1:42.24 (35.96) 2:19.29 (37.05)
16 Shanteau, Eric L 18 Swim Atlanta-GA 2:19.52 2:19.56T
31.76 1:07.55 (35.79)
1:43.29 (35.74) 2:19.56 (36.27)

=== C – Final ===

17 Hurley, Ryan P 16 Curl-Burke SC-PV 2:20.79 2:18.91T
32.32 1:07.84 (35.52)
1:43.24 (35.40) 2:18.91 (35.67)
17 Barone, James E 22 North Baltimore- 2:19.69 2:18.91T
30.64 1:05.53 (34.89)
1:41.16 (35.63) 2:18.91 (37.75)
19 Rowe, Caleb P 19 Hawaii Swimming- 2:20.74 2:20.42N
31.79 1:08.35 (36.56)
1:44.04 (35.69) 2:20.42 (36.38)
20 Szabo, Dominick Z 20 Curl-Burke SC-PV 2:20.51 2:20.64N
31.77 1:08.22 (36.45)
1:44.89 (36.67) 2:20.64 (35.75)
21 Bassett, Ethan C 21 Curl-Burke SC-PV 2:20.77 2:20.78N
32.14 1:08.11 (35.97)
1:44.41 (36.30) 2:20.78 (36.37)
22 Usher, Scott C 19 Quicksilver-MW 2:20.61 2:20.81N
31.55 1:07.13 (35.58)
1:44.19 (37.06) 2:20.81 (36.62)
23 Russo, Michael W 18 Swim Atlanta-GA 2:20.95 2:21.13N
31.92 1:07.59 (35.67)
1:43.84 (36.25) 2:21.13 (37.29)
24 Fowler, Patrick D 21 Santa Clara SC-P 2:20.94 2:21.34N
31.57 1:07.37 (35.80)
1:44.28 (36.91) 2:21.34 (37.06)

=== Preliminaries ===

18 Marrs, Jarrod T 27 Curl-Burke SC-PV 2:20.39
26 Mrazek, William J 17 Area Tallahassee 2:20.96
27 Stevens, Nathaniel S 20 Tucson Ford-AZ 2:21.50
28 Fahey, Paul J 19 Bellevue Club-PN 2:21.76
29 Brown, Thomas J 19 Stanford Swimmng 2:21.92
30 Pogioli, Giordan S 18 Peoria Area-IL 2:22.21
31 Chalfant, Dustin M 21 Rockwood SC-OZ/M 2:22.31
32 Bernier, Nathan A 19 Wave Aquatics-PN 2:22.33
33 Karnaugh, Ronald D 36 Jersey Gators-NJ 2:22.34
34 Norris, Phillip F 21 Gator Swim Club- 2:22.50
35 Wingo, Justin J 20 Swim Atlanta-GA 2:22.60
36 Jenkins, Brooks N 19 San Ramon Vly/Li 2:22.62
37 Buslepp, Brandon M 21 Fort Lauderdale- 2:22.63
38 Ekhoff, Lucas W 20 Starbucks Aq.-PN 2:22.66
39 Welch, Corey L. L 19 Wvw Fast Swim-MA 2:22.80
39 Bruce, George M 20 Stanford Swimmng 2:22.80
41 Howard, Travis S 20 Florida Atlantic 2:22.87
42 Callahan, Kevin A 16 Dynamo Swim Club 2:22.97
43 Mahoney, Sean R 14 Terrapins ST-PC 2:23.14
43 Calhoun, Patrick M 21 Auburn Aquatics- 2:23.14
45 Yeager, Robert J 19 Team Charlotte-N 2:23.39
46 Baird, Jonathan 21 Curl-Burke SC-PV 2:23.55
47 Clements, Joey T 19 Industry Hills-C 2:23.59
48 Wolfe, Nicholas N 18 Corvallis AT-OR 2:23.89
49 Gertenbach, Randy D 20 AZ Desert Fox-AZ 2:23.98
50 Fealey, Garth A 20 Novaquatics-CA/P 2:24.40
51 Cukar, Aaron G 20 Santa Barbara SC 2:24.48
52 Dawson, Alexander G 18 Wash Twp Wave-IN 2:24.58
53 Neuman, Brian M 21 Wisconsin Aq.-WI 2:25.09
54 Ippoliti, Christopher 18 Upper Main Line- 2:25.12
55 Betts, Justin M 21 Curl-Burke SC-PV 2:25.56
56 Torres, Paul L 22 Uic Swimming-IL 2:25.88
57 Gemmell, Joshua R 19 Sun Devil Aq.-AZ 2:26.48
58 Brunson, Christopher 21 Wisconsin Aq.-WI 2:26.54
59 Fike, James P 20 Circle C Swimmin 2:26.92
60 Zucca, Mark S 19 Firestone Akron- 2:27.19
61 Pursley, Brian J 20 Falfins-CO/NC ST 2:28.74
— Flores, Bayani F 23 Walnut Creek-PC/ DQ

USA Swimming-National Meets
Phillips 66 National Swimming Championships – 8/12/2002 to 8/17/20

Event 17 Men 200 LC Meter Fly
==================================================================
World: W 1:54.58 7/24/2001 Michael Phelps, USA
American: A 1:54.58 7/24/2001 Michael Phelps, USA
U.S. Open: O 1:54.92 3/30/2001 Michael Phelps, N. Baltimore
LC Nationals: R 1:54.92 3/30/2001 Michael Phelps, N. Baltimore
Oly. Tr. Cut: T 2:03.19
National Cut: N 2:04.69
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Phelps, Michael F 17 North Baltimore- 1:57.36 1:54.86O
25.98 54.81 (28.83)
1:24.77 (29.96) 1:54.86 (30.09)
2 Malchow, Thomas A 25 Club Wolverine-M 1:57.07 1:55.82T
25.99 55.18 (29.19)
1:25.10 (29.92) 1:55.82 (30.72)
3 Raab, Michael F 19 Rockville-Mont.- 1:58.98 1:58.46T
26.71 56.78 (30.07)
1:27.48 (30.70) 1:58.46 (30.98)
4 Donnelly, Eric R 22 Gator Swim Club- 1:59.78 1:58.94T
27.25 57.68 (30.43)
1:28.30 (30.62) 1:58.94 (30.64)
5 Mahaney, Andrew P 20 Atlantis Aquatic 1:59.90 1:59.08T
27.34 57.42 (30.08)
1:28.06 (30.64) 1:59.08 (31.02)
6 Cramer, Jayme O 19 Anderson B-Cudas 1:59.10 1:59.75T
26.61 57.21 (30.60)
1:28.08 (30.87) 1:59.75 (31.67)
7 Kendrick, Rainer E 19 Circle C Swimmin 2:00.84 2:00.56T
26.50 56.37 (29.87)
1:27.66 (31.29) 2:00.56 (32.90)
8 Margalis, Robert J 20 Saint Petersburg 2:01.07 2:00.59T
27.35 57.86 (30.51)
1:29.20 (31.34) 2:00.59 (31.39)

=== B – Final ===

9 Creager, Brent R 22 Penn State Univ. 2:01.43 2:00.36T
27.43 58.01 (30.58)
1:29.27 (31.26) 2:00.36 (31.09)
10 Gausman, Michael W 22 Terrapins ST-PC 2:01.86 2:01.23T
27.10 57.76 (30.66)
1:29.12 (31.36) 2:01.23 (32.11)
11 Hessler, Carl J 21 Santa Clara SC-P 2:02.09 2:01.61T
27.02 57.65 (30.63)
1:29.32 (31.67) 2:01.61 (32.29)
12 Lee, Jeffrey A 21 Trojan Swim Club 2:01.26 2:01.67T
26.22 57.52 (31.30)
1:29.15 (31.63) 2:01.67 (32.52)
13 Haupt, Matthew R 22 Penn State Univ. 2:01.24 2:01.75T
26.69 57.42 (30.73)
1:28.97 (31.55) 2:01.75 (32.78)
14 Erazo, Eddie C 16 Blue Fins ST-SI 2:01.61 2:02.53T
27.31 58.30 (30.99)
1:30.32 (32.02) 2:02.53 (32.21)
15 Dash, Jeff J 21 Swim Atlanta-GA 2:02.30 2:02.61T
27.70 58.67 (30.97)
1:30.62 (31.95) 2:02.61 (31.99)
16 Abercrombie, John D 20 Trojan Swim Club 2:01.90 2:03.63N
26.39 57.25 (30.86)
1:30.04 (32.79) 2:03.63 (33.59)

=== C – Final ===

17 O'Connor, Kellan P 21 Wildcat Aquatic- 2:02.95 2:01.63T
27.24 57.85 (30.61)
1:29.27 (31.42) 2:01.63 (32.36)
18 Lam, Randolph D 20 Oakland Live Yer 2:02.86 2:01.78T
27.01 57.51 (30.50)
1:29.23 (31.72) 2:01.78 (32.55)
19 Neligan, Brendan C 19 Long Island AC-M 2:02.61 2:01.92T
27.40 58.34 (30.94)
1:29.74 (31.40) 2:01.92 (32.18)
20 Lawler, James 19 Mass Bay Marlins 2:02.49 2:02.93T
26.80 57.88 (31.08)
1:30.06 (32.18) 2:02.93 (32.87)
21 Montague, Joey R 23 Cypress Fairbank 2:02.41 2:03.06T
27.41 58.67 (31.26)
1:30.28 (31.61) 2:03.06 (32.78)
22 Hamming, Mark G 20 Wildcat Aquatic- 2:02.73 2:03.24N
26.68 57.63 (30.95)
1:30.00 (32.37) 2:03.24 (33.24)
23 Worthy, Stephen P 21 Terrapins ST-PC 2:03.15 2:03.35N
27.64 58.85 (31.21)
1:30.61 (31.76) 2:03.35 (32.74)
24 Ringe, David E 20 Trojan Swim Club 2:02.48 2:03.42N
27.06 58.44 (31.38)
1:30.49 (32.05) 2:03.42 (32.93)

=== Preliminaries ===

11 Haidinyak, Andrew J 22 Auburn Aquatics- 2:01.33
26 Faltraco, Joey M 21 Y-Spartaquatics- 2:03.32
27 Taylor, Matt N 21 Minnesota-MN 2:03.40
28 Mahaney, Aaron T 22 Atlantis Aquatic 2:03.44
28 Shue, Michael C 21 Wildcat Aquatic- 2:03.44
30 Cover, Brandon T 20 Bolles Sharks-FL 2:03.52
31 Tolmachoff, Erik D 21 Trojan Swim Club 2:03.56
32 Duffy, Robert E 21 First Colony ST- 2:03.59
33 Salazar, James M 21 Georgia Tech-GA/ 2:03.66
34 Graves, Jamie F 20 Tennessee Aq.-SE 2:03.68
35 Torpey, Patrick M 20 Wisconsin Aq.-WI 2:03.85
36 Scholz, Nicholas B 18 Katy Aquatics-GU 2:03.86
37 Figh, Matthew L 19 Montgomery YMCA- 2:03.87
38 Hansen, Scott C 20 KC Blazers-MV 2:03.92
39 Galloway, James A 21 Auburn Aquatics- 2:04.03
40 Suchand, John P 21 Circle C Swimmin 2:04.18
41 Sun, Hongzhe 16 Iolani Swim Club 2:04.39
42 Van Wie, Douglas P 18 AQ TM Mecklnbrg- 2:04.53
43 Greenwood, Christophe 19 Nova OF Virginia 2:04.66
44 McDonald, Matt S 19 Stanford Swimmng 2:04.69
45 Crossman, Shaun R 21 Trinity Prep Aq. 2:04.78
46 Westcott, James D 21 The Woodlands-GU 2:04.87
47 Scalise, Erik L 24 Reno Aquatics-PC 2:05.04
48 Clark, Tyler H 18 Canyons Aquatics 2:05.23
49 Smith, Ryan M 19 Germantown Acad. 2:05.24
50 Day, Michael H 18 Northern KY Clip 2:05.29
51 Vega, Carlos M 20 Bull City Aq.-NC 2:05.44
52 Johnson, Mark D 17 Lake Country-WI 2:05.81
53 Reidy, John T 18 Lobo AC-NM 2:05.91
53 Mills, Matthew S 19 San Ramon Vly/Li 2:05.91
55 Danner, Greg M 21 Fairport Area SW 2:06.54
56 Zuiderhof, Matthew K 21 Wisconsin Aq.-WI 2:06.75
57 Kummer, Robert G 21 Fort Wayne Aq.-I 2:06.88
58 Snider, Jason R 20 Iowa City Eels-I 2:06.96
59 Coble, Christopher J 19 Santa Clara SC-P 2:07.07
60 Laitala, David T 22 C. OF Richardson 2:07.45
61 Flamion, Chris S 19 Unattached-SE 2:07.60
62 Dillon, Mark A 21 Minnesota-MN/SQU 2:07.67
63 Cleaver, Jesse M 17 Southwest Allen- 2:07.82
64 Hinz, Ryan T 19 Auburn Aquatics- 2:07.91
65 Billups, Nathan D 20 Iowa City Eels-I 2:07.95
66 Walsh, Kevin j 21 White Plains Y-M 2:07.96
67 Kauffman, Michael R 18 Dynamo Swim Club 2:08.15
68 Veazey, James M 20 Unattached-CT 2:08.16
69 Cenci, Nicholas A 19 Tippecanoe White 2:08.21
70 Rehrmann, Stephen T 19 DE Anza Cuprtino 2:08.99
71 Pounds, Eric V 20 Falfins-CO 2:12.46
USA Swimming-National Meets
Phillips 66 National Swimming Championships – 8/12/2002 to 8/17/20

USA Swimming-National Meets
Phillips 66 National Swimming Championships – 8/12/2002 to 8/17/20

Event 18 Women 50 LC Meter Free
==================================================================
World: W 24.13 9/22/2000 Inge de Bruijn, NED
American: A 24.63 9/23/2000 Dara Torres, USA
U.S. Open: O 24.50 7/23/2000 Inge de Bruijn, NED
LC Nationals: R 24.90 8/16/2000 Dara Torres, Stanford
Oly. Tr. Cut: T 26.39
National Cut: N 26.79
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Cope, Haley G 23 California Aq.-P 26.11 25.48T
2 Thompson, Jennifer B 29 Seacoast Swimmin 25.44 25.55T
3 Lanne, Colleen A 22 Texas Aquatics-S 25.69 25.59T
3 Stone, Tammie L 26 Texas Aquatics-S 25.42 25.59T
5 Correia, Maritza c 20 Broward Aquatics 25.86 25.65T
6 Joyce, Kara Lynn P 16 Club Wolverine-M 25.82 25.83T
7 Swindle, Christina M 17 Miami Swimming-F 25.80 25.87T
8 Weir, Amanda J 16 Swim Atlanta-GA 25.93 26.03T

=== B – Final ===

9 Short, Rebekah J 20 Auburn Aquatics- 26.12 25.99T
10 Nymeyer, Lacey P 16 Tucson Ford-AZ 26.23 26.25T
11 Shealy, Courtney A 24 Athens Bulldog-G 26.33 26.28T
12 Vollmer, Dana W 14 Fort Worth Area- 26.29 26.32T
13 Jeffrey, Rhiannon R 15 Aqua Crest Swim- 26.35 26.33T
13 Watkins, Christine A 21 No. Carolina AC 26.14 26.33T
15 Platzer, Sara C 19 Ucla Swimming-CA 26.33 26.44N
16 Marsman, Marie E 20 DE Anza Cuprtino 26.39 26.52N

=== C – Final ===

17 Wanezek, Sarah K 19 Texas Aquatics-S 26.43 26.38T
18 Meskill, Elizabeth A 24 North Coast Aq.- 26.45 26.47N
19 Perruquet, Jessica E 20 Bloomsburg YMCA- 26.59 26.54N
20 Wooddall-Gainey, Clar 15 Virginia Gators- 26.39 26.55N
21 Georoff, Andrea A 19 Trinity Prep Aq. 26.53 26.56N
22 Cashion, Courtney A 16 Novaquatics-CA 26.54 26.57N
23 Williams, Christine M 20 Cane Aquatics-FG 26.61 26.74N
24 Phenix, Erin A 21 Texas Aquatics-S 26.62 26.92

=== Preliminaries ===

20 Mularz, Mandy J 21 Auburn Aquatics- 26.52
26 Silver, Emily S 16 Novaquatics-CA 26.64
27 Harper, Michelle M 21 California Aq.-P 26.67
27 Galloway, Elizabeth A 20 Bull City Aq.-NC 26.67
27 Bishop, Brooke A 16 Stanford Covngtn 26.67
30 Connealy, Caitlin A 17 AZ Desert Fox-AZ 26.75
31 Hagerman, Rachael S 18 Evergreen ST-CO 26.76
31 Blackman, Candace C 16 Dallas Mustangs- 26.76
33 Bryarly, Meredith A 23 Novaquatics-CA/Y 26.78
34 Dlugonski, Deidre M 19 Penn State Univ. 26.79
35 Boutwell, Lacey A 19 Met West Stnford 26.83
35 Lyman, Jennifer M 20 Wisconsin Aq.-WI 26.83
37 McNamee, Lyndsay B 18 Tiger Aquatics-P 26.84
38 Becks, Danielle Y 20 California Aq.-P 26.88
39 Darling, Leane E 17 Pine Crest Schoo 26.89
39 Rich, Kirsten M 22 Novaquatics-CA/U 26.89
41 Elliott, Lacey A 20 Texas Aquatics-S 26.90
42 Robinson, Katherine A 17 Bolles Sharks-FL 26.91
43 Kelly, Lindsey a 15 Patriot Aquatic- 26.93
44 Medendorp, Megan M 20 Indiana Aquatics 26.94
45 Anderson, Jennifer L 19 Auburn Aquatics- 26.98
46 Rockwell, Whitney E 18 Coastal Maine-ME 26.99
47 Raleigh, Christie N 15 Pine Crest Schoo 27.00
48 Kearns, Paige A 19 Brevard Swimming 27.01
49 Clendenin, Ashley E 21 Reno Aquatics-PC 27.02
50 Carroll, Kathleen M 17 Greater Toledo-O 27.03
51 Oeser, Michelle L 18 Seacoast Swimmin 27.09
52 Catalano, Shannon K 20 Clovis Swim Club 27.10
53 Wilson, Crystal M 21 Las Cruces-NM 27.14
54 Robbins, Jennifer S 18 Swim Atlanta-GA 27.15
55 Gayle, Erin K 20 Auburn Aquatics- 27.20
56 Williams, Monica J 24 Circle C Swimmin 27.21
57 Harada, Kimberly E 21 Starbucks Aq.-PN 27.22
57 Mabry, Neka L 19 Athens Bulldog-G 27.22
59 Guleke, Martha K 20 Texas Aquatics-S 27.25
59 Thurman, Amy L 17 Orinda Aquatics- 27.25
61 Paradeise, Kimberly M 21 Tippecanoe White 27.26
62 Shugart, Erica L 21 Ucla Swimming-CA 27.27
63 Boncher, Brooke H 19 New Eng B-Cudas- 27.32
64 Nigh, Andrea D 20 Aces Swim Club-C 27.34
64 Farrell, Maureen M 19 Canyons Aquatics 27.34
64 Skaggs, Heather B 19 Saint Petersburg 27.34
64 Jones, Sarah M 19 South Coast AT-C 27.34
68 Humphries, Kaela N 19 Texas Aquatics-S 27.36
69 Dolansky, Lisa M 21 Tippecanoe White 27.40
70 Smith, Marshi L 18 Reno Aquatics-PC 27.41
71 Vanassen, Jennifer L 20 Scarlet Aquatic- 27.45
72 Brady, Kaitlyn M 16 Team Delaware-MA 27.49
73 Akradi, Roxane R 16 Dolphin Aquatics 27.51
74 Schmidt, Heidi K 19 DE Anza Cuprtino 27.52
75 Grcevich, Christy m 14 Nwest Indiana-IN 27.57
76 Blevins, Amanda S 15 Fort Worth Area- 27.62
77 Power, Jenny Q 22 Minnesota-MN 27.79
77 Maxwell, Cassidy J 21 Auburn Aquatics- 27.79
79 Turner, Anna L 15 Fort Collins-CO 27.80
80 Quinn, Devlyn A 20 Hurricane SC-LA 27.82
81 Hatcher, Sara A 21 Unattached-MV 27.90
82 Bingaman, Cheryl A 17 Lodi City SC-SN 27.94
83 Petric, Sara K 18 Schroeder YMCA-W 27.96
— Williams, Stefanie M 22 Germantown Acad. DQ
— Van Curen, Shannon D 19 Nashville AC-SE NS

USA Swimming-National Meets
Phillips 66 National Swimming Championships – 8/12/2002 to 8/17/20

Event 19 Women 200 LC Meter Fly
==================================================================
World: W 2:05.78 8/4/2002 Otylia Jedrejczak, POL
American: A 2:05.88 9/20/2000 Misty Hyman, USA
U.S. Open: O 2:05.96 8/13/1981 Mary T. Meagher, Lakeside
LC Nationals: R 2:05.96 8/13/1981 Mary T. Meagher, Lakeside
Oly. Tr. Cut: T 2:16.69
National Cut: N 2:17.29
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Descenza, Mary E 17 Academy Bullets- 2:11.17 2:09.89T
29.11 1:01.91 (32.80)
1:35.31 (33.40) 2:09.89 (34.58)
2 Kirk, Dana J 18 Tacoma Swim Club 2:11.68 2:11.01T
28.82 1:01.66 (32.84)
1:35.74 (34.08) 2:11.01 (35.27)
3 Mason, Emily A 19 AZ Desert Fox-AZ 2:12.14 2:11.39T
29.31 1:01.68 (32.37)
1:35.69 (34.01) 2:11.39 (35.70)
4 Bassi, Noelle 18 Berkeley AC-NJ/T 2:12.80 2:12.47T
30.23 1:03.94 (33.71)
1:37.88 (33.94) 2:12.47 (34.59)
5 Axtell, Andrea L 15 Circle C Swimmin 2:13.29 2:13.02T
29.03 1:02.57 (33.54)
1:37.51 (34.94) 2:13.02 (35.51)
6 Sandeno, Kaitlin S 19 Trojan Swim Club 2:14.04 2:13.04T
30.54 1:04.00 (33.46)
1:38.47 (34.47) 2:13.04 (34.57)
7 Hoelzer, Margaret J 19 Mountain Brook-S 2:13.28 2:13.14T
29.65 1:03.35 (33.70)
1:37.50 (34.15) 2:13.14 (35.64)
8 Christianson, Demerae 20 Auburn Aquatics- 2:14.24 2:13.75T
29.65 1:03.53 (33.88)
1:38.35 (34.82) 2:13.75 (35.40)

=== B – Final ===

9 Brosch, Jessica E 19 Rockville-Mont.- 2:14.31 2:14.39T
30.64 1:05.73 (35.09)
1:40.12 (34.39) 2:14.39 (34.27)
10 Harper, Rebecca E 19 Gator Swim Club- 2:14.78 2:14.43T
30.45 1:04.58 (34.13)
1:39.42 (34.84) 2:14.43 (35.01)
11 Goetsch, Emily B 17 North Baltimore- 2:15.10 2:14.63T
30.05 1:03.31 (33.26)
1:38.17 (34.86) 2:14.63 (36.46)
12 Krohn, Jana L 20 AZ Desert Fox-AZ 2:14.72 2:14.70T
29.46 1:02.96 (33.50)
1:38.47 (35.51) 2:14.70 (36.23)
13 Keller, Kalyn D 17 Sun Devil Aq.-AZ 2:15.79 2:14.80T
30.62 1:05.18 (34.56)
1:39.97 (34.79) 2:14.80 (34.83)
14 Genova, Victoria M 18 Coral Springs-FG 2:15.65 2:14.85T
30.04 1:04.10 (34.06)
1:38.53 (34.43) 2:14.85 (36.32)
15 Weeks, Kelly S 20 No. Carolina AC 2:14.54 2:14.86T
30.80 1:04.86 (34.06)
1:39.51 (34.65) 2:14.86 (35.35)
16 Seland, Cassandra R 20 Patriot Aquatics 2:15.77 2:16.91N
31.51 1:05.12 (33.61)
1:40.54 (35.42) 2:16.91 (36.37)

=== C – Final ===

17 Repass, Tammie L 21 Soco Swim Club-C 2:15.85 2:13.98T
30.88 1:04.89 (34.01)
1:39.55 (34.66) 2:13.98 (34.43)
18 Carusone, Ashley H 17 North Central FL 2:16.17 2:14.33T
30.58 1:04.82 (34.24)
1:40.02 (35.20) 2:14.33 (34.31)
19 Hastrup, Kristen M 16 Clovis Swim Club 2:15.89 2:14.43T
30.37 1:04.27 (33.90)
1:38.30 (34.03) 2:14.43 (36.13)
20 Hill, Mary E 16 Dynamo Swim Club 2:15.93 2:14.62T
30.72 1:05.26 (34.54)
1:39.81 (34.55) 2:14.62 (34.81)
21 Boland, Katherine M 18 Germantown Acad. 2:15.89 2:15.58T
30.85 1:05.03 (34.18)
1:40.02 (34.99) 2:15.58 (35.56)
22 Dykehouse, Carlie M 19 Trinity Prep Aq. 2:15.81 2:16.71N
31.07 1:05.75 (34.68)
1:40.83 (35.08) 2:16.71 (35.88)
23 Myers, Whitney B 17 Miami Valley Aq. 2:16.02 2:16.80N
30.86 1:05.46 (34.60)
1:41.16 (35.70) 2:16.80 (35.64)
24 O'Connor, Bridget 16 Badger Swim Club 2:16.00 2:17.28N
30.26 1:04.54 (34.28)
1:39.93 (35.39) 2:17.28 (37.35)

=== Preliminaries ===

25 Wolfe, Rebecca K 19 Mizzou-MV 2:16.34
26 Davis, Laura M 18 Terrapins ST-PC 2:16.52
27 Wrenshall, Katherine 19 Nova OF Virginia 2:16.54
28 Martin, Kristy 21 Indiana Aquatics 2:16.66
29 Nebera, Meghan L 17 Nashville AC-SE 2:16.89
30 Breeden, Elaine S 13 Wildcat Aquatics 2:16.91
31 Daley, Kristabelle T 18 Sierra Marlins-S 2:17.05
31 Morelli, Lisa M 19 North Coast Aq.- 2:17.05
33 Thorburn, Linn E 20 Swim Atlanta-GA 2:17.17
34 Dorr, McCall J 21 Orinda Aquatics- 2:17.21
35 Beller, Yeng E 14 Curl-Burke SC-PV 2:17.24
36 Cassidy, Andrea L 20 Unattached-FL 2:17.27
37 Lesneski, Stacie J 16 Greenwood Mem.-N 2:17.34
38 McLarty, Sara L 19 Daytona Beach-FL 2:17.44
38 Hilyard, Anissa V 19 Industry Hills-C 2:17.44
40 Braun, Katherine A 16 Team Foxjet-MN 2:18.55
41 Rodakowski, Juleen L 19 Mass Bay Marlins 2:18.60
42 Eads, Courtney D 15 Claremont Club-C 2:18.67
43 Buck, Stephanie A 21 Athens Bulldog-G 2:18.69
44 Galloway, Julie A 16 Cypress Fairbank 2:18.75
45 Catalano, Shannon K 20 Clovis Swim Club 2:18.77
46 Errecart, Robin L 20 Tiger Aquatics-P 2:18.99
47 Wheeler, Jenna V 17 Fort Smith-AR 2:19.01
48 Duenas, Vanessa A 16 Metro Aquatic-FG 2:19.10
49 Schuknecht, Alisa L 19 Texas Aquatics-S 2:19.44
50 Reilly, Erin P 17 Sierra Marlins-S 2:19.45
50 Lawless, Alessandra C 19 Auburn Aquatics- 2:19.45
52 Miller, Melissa L 19 Industry Hills-C 2:19.69
53 Cray, Jennifer S 22 Texas Aquatics-S 2:19.70
54 Biedermann, Amberle M 18 Falfins-CO/Penn 2:19.71
55 Goodwin, Bethany A 22 Novaquatics-CA/U 2:19.75
56 Shafir, Daphna M 19 Unattached-SI 2:19.78
57 Johnson, Brittany D 17 Winston-Salem Y- 2:19.91
58 Holman, Meredith L 19 Georgia Tech-GA/ 2:20.24
59 McLeod, Alison L 17 Circle C Swimmin 2:20.30
60 Taylor, Brooke D 19 Highlander Aq.-F 2:20.34
61 Kenney, Lindsay C 16 City OF Plano-NT 2:20.51
62 Kelly, Kimberly E 16 Badger Swim Club 2:20.52
63 Ecott, Kim L 20 Plantation Swim- 2:20.56
64 Smith, Erin M 20 KC Blazers-MV 2:20.66
65 Eberst, Jennifer A 19 Penn State Univ. 2:20.74
66 Evans, Jane V 18 Badger Aquatics- 2:20.95
67 Teague, Cara E 21 Gator Swim Club- 2:21.25
68 Devinny, Cara N 19 Georgia Tech-GA/ 2:21.36
69 Kilroy, Kristen L 17 Tualatin Hills-O 2:21.37
70 Johnston, Emily R 20 South Eastern VA 2:21.83
71 Brodrick, Janell S 18 Fort Wayne Aq.-I 2:22.17
72 McLaughlin, Jennifer 21 Potomac Marlins- 2:22.18
73 Nath, Paige N 19 Wichita SC-MV 2:22.21
74 Brown, Connie M 17 Merrimack Valley 2:22.29
75 Cota, Stephanie M 15 Sierra Marlins-S 2:22.68
76 Miller, Andrea J 21 White Plains Y-M 2:22.78
77 Kukors, Emily N 17 King AC-PN 2:23.46
78 Sturdy, Rebecca M 17 Thunderbird-PN 2:23.49
79 Dawson, Rebecca D 19 Mizzou-MV 2:23.62
80 Hancock, Lisa O 19 Georgia Tech-GA/ 2:24.30
81 Lietzau, Kathryn A 20 Circle C Swimmin 2:25.74
82 Hancock, Lauren M 20 Blue Devil Swim- 2:25.81
— Lewis, Kristen J 20 Orinda Aquatics- DQ
— Tennison, Diane E 21 Gator Swim Club- DQ

Event 20 Men 800 LC Meter Free Relay
==================================================================
World: W 7:04.66 7/27/2001 Australia Olympic Team
Grant Hackett, M. Klim, William Kirby, Ian Thorpe
American: A 7:12.51 9/21/1988 USA National Team
Troy Dalbey, Matt Cetlinski, D Gjertsen, M. Biondi
U.S. Open: O 7:14.84 7/21/1996 USA Olympic Team
J Davis, J Hudepohl, Brad Schumacher, Ryan Berube
LC Nationals: R 7:22.78 8/2/1989 Longhorn
Jeff Olsen, Paul Robinson, A Werth, Doug Gjertsen
National Cut: N 7:53.79
Team Seed Finals
==================================================================
=== Timed Finals ===

1 Minnesota-MN 'A' 7:43.44 7:34.36N
1) Taylor, Matt N 21 2) Mortimer, Justin B 20
3) Smolinski, Todd F 21 4) Dillon, Mark A 21
26.48 55.10 (55.10)
1:24.11 (1:24.11) 1:52.95 (1:52.95)
2:19.36 (26.41) 2:47.72 (54.77)
3:16.20 (1:23.25) 3:44.67 (1:51.72)
4:11.11 (26.44) 4:39.87 (55.20)
5:08.96 (1:24.29) 5:38.30 (1:53.63)
6:04.38 (26.08) 6:33.23 (54.93)
7:03.37 (1:25.07) 7:34.36 (1:56.06)
2 San Ramon Vly/Li-PC 'A' 7:41.48 7:35.63N
1) Weston, Benjamin C 21 2) Dorr, John W 18
3) Grant, Andrew W 17 4) Mills, Matthew S 19
26.93 56.29 (56.29)
1:25.15 (1:25.15) 1:54.01 (1:54.01)
2:20.74 (26.73) 2:49.20 (55.19)
3:18.35 (1:24.34) 3:48.05 (1:54.04)
4:14.92 (26.87) 4:44.76 (56.71)
5:13.82 (1:25.77) 5:42.20 (1:54.15)
6:08.82 (26.62) 6:37.98 (55.78)
7:07.25 (1:25.05) 7:35.63 (1:53.43)
3 Tippecanoe White-IN 'A' 7:41.48 7:37.20N
1) Wright, Jeremy R 21 2) Jackson, Kyle W 21
3) Seelbach, William H 21 4) Sayce, Edward W 21
26.45 55.16 (55.16)
1:24.50 (1:24.50) 1:53.63 (1:53.63)
2:20.33 (26.70) 2:49.54 (55.91)
3:19.01 (1:25.38) 3:47.37 (1:53.74)
4:13.56 (26.19) 4:42.71 (55.34)
5:12.53 (1:25.16) 5:41.68 (1:54.31)
6:07.18 (25.50) 6:36.19 (54.51)
7:06.39 (1:24.71) 7:37.20 (1:55.52)
4 Circle C Swimmin-ST 'B' 7:27.02 7:37.71N
1) Moors, Jefferson A 20 2) Suchand, John P 21
3) Preston, Adam S 17 4) Bintner, Eric S 21
26.93 55.77 (55.77)
1:25.35 (1:25.35) 1:55.16 (1:55.16)
2:21.58 (26.42) 2:51.05 (55.89)
3:21.06 (1:25.90) 3:50.50 (1:55.34)
4:16.16 (25.66) 4:44.82 (54.32)
5:13.54 (1:23.04) 5:42.25 (1:51.75)
6:08.81 (26.56) 6:37.87 (55.62)
7:07.95 (1:25.70) 7:37.71 (1:55.46)
5 Novaquatics-CA 'A' 7:35.80 7:37.91N
1) Lean, Ryan S 18 2) Peirsol, Aaron W 19
3) Hewko, Daniel A 16 4) Baer, Peter A 15
27.40 56.78 (56.78)
1:26.67 (1:26.67) 1:56.33 (1:56.33)
2:21.05 (24.72) 2:49.15 (52.82)
3:17.57 (1:21.24) 3:46.77 (1:50.44)
4:06.62 (19.85)
4:13.20 (26.43) 5:42.03 (1:55.26)
6:08.92 (26.89) 6:38.42 (56.39)
7:08.28 (1:26.25) 7:37.91 (1:55.88)
6 Gator Swim Club-FL 'A' 7:34.46 7:39.08N
1) Cole, John B 20 2) Wiebeck, Kristopher A 19
3) Salerno, Kenneth M 19 4) Norris, Phillip F 21
27.00 56.05 (56.05)
1:25.14 (1:25.14) 1:53.83 (1:53.83)
2:19.99 (26.16) 2:48.43 (54.60)
3:16.83 (1:23.00) 3:46.35 (1:52.52)
4:11.16 (24.81)
5:13.28 (1:26.93) 5:43.03 (1:56.68)
6:09.64 (26.61) 6:39.12 (56.09)
7:09.42 (1:26.39) 7:39.08 (1:56.05)
7 Curl-Burke SC-PV 'A' 7:37.29 7:39.74N
1) Liscinsky, Mark M 20 2) Szabo, Dominick Z 20
3) Suguiyama, Yuri F 19 4) Bassett, Ethan C 21
26.33 54.87 (54.87)
1:23.58 (1:23.58) 1:52.76 (1:52.76)
2:19.52 (26.76) 2:49.28 (56.52)
3:19.83 (1:27.07) 3:50.22 (1:57.46)
4:15.97 (25.75) 4:44.40 (54.18)
5:13.50 (1:23.28) 5:43.08 (1:52.86)
6:10.13 (27.05) 6:39.77 (56.69)
7:10.05 (1:26.97) 7:39.74 (1:56.66)
8 Fort Lauderdale-FG 'A' 7:47.90 7:40.99N
1) Coan, Matthew R 17 2) Goldberg, Bryan S 19
3) Clough, Bryce M 17 4) Buslepp, Brandon M 21
27.17 56.87 (56.87)
1:27.28 (1:27.28) 1:58.22 (1:58.22)
2:24.92 (26.70) 2:54.59 (56.37)
3:24.57 (1:26.35) 3:54.19 (1:55.97)
4:19.94 (25.75) 4:49.21 (55.02)
5:19.39 (1:25.20) 5:49.70 (1:55.51)
6:14.81 (25.11) 6:42.78 (53.08)
7:12.04 (1:22.34) 7:40.99 (1:51.29)
9 Trinity Prep Aq.-FL 'A' 7:45.98 7:41.58N
1) Warkentin, Mark D 22 2) Crossman, Shaun R 21
3) Prichard, Ian M 20 4) Hughes, Timothy H 16
26.44 55.19 (55.19)
1:24.58 (1:24.58) 1:54.10 (1:54.10)
2:21.00 (26.90) 2:50.95 (56.85)
3:21.60 (1:27.50) 3:52.24 (1:58.14)
4:18.64 (26.40) 4:48.11 (55.87)
5:17.83 (1:25.59) 5:46.56 (1:54.32)
6:12.78 (26.22) 6:41.61 (55.05)
7:11.54 (1:24.98) 7:41.58 (1:55.02)
9 Santa Barbara SC-CA 'A' 7:46.52 7:41.58N
1) Beal, Daniel S 16 2) Nelson, Anders E 21
3) Wheeler, Matthew O 21 4) Koch, Eric J 21
26.66 55.45 (55.45)
1:24.52 (1:24.52) 1:53.29 (1:53.29)
2:19.87 (26.58) 2:49.13 (55.84)
3:18.98 (1:25.69) 3:48.43 (1:55.14)
4:15.20 (26.77) 4:44.78 (56.35)
5:14.62 (1:26.19) 5:44.84 (1:56.41)
6:11.86 (27.02) 6:41.10 (56.26)
7:11.22 (1:26.38) 7:41.58 (1:56.74)
11 Dynamo Swim Club-GA 'A' 7:43.86 7:41.61N
1) Ewald, Christopher R 16 2) Millen, John P 18
3) Kauffman, Michael R 18 4) Gordon, William A 18
27.22 55.70 (55.70)
1:24.96 (1:24.96) 1:54.20 (1:54.20)
2:20.62 (26.42) 2:50.06 (55.86)
3:19.67 (1:25.47) 3:49.36 (1:55.16)
4:15.35 (25.99) 4:44.28 (54.92)
5:14.24 (1:24.88) 5:44.74 (1:55.38)
6:12.23 (27.49) 6:41.69 (56.95)
7:11.56 (1:26.82) 7:41.61 (1:56.87)
12 Trojan Swim Club-CA 'A' 7:33.78 7:42.74N
1) Tolmachoff, Erik D 21 2) Peterson, Matthew B 20
3) Abercrombie, John D 20 4) Brennan, Joseph D 21
27.07 56.46 (56.46)
1:25.90 (1:25.90) 1:55.25 (1:55.25)
2:21.60 (26.35) 2:50.95 (55.70)
3:21.00 (1:25.75) 3:50.45 (1:55.20)
4:16.98 (26.53) 4:46.10 (55.65)
5:16.68 (1:26.23) 5:46.91 (1:56.46)
6:13.51 (26.60) 6:42.69 (55.78)
7:12.88 (1:25.97) 7:42.74 (1:55.83)
13 No. Carolina AC-NC 'A' 7:46.59 7:44.93N
1) Liebhold, Timothy D 19 2) Glasco, Jeffrey C 21
3) Quinn, Walter S 21 4) Vick, Daniel C 21
26.77 55.54 (55.54)
1:24.76 (1:24.76) 1:53.81 (1:53.81)
2:21.13 (27.32) 2:50.88 (57.07)
3:21.22 (1:27.41) 3:51.04 (1:57.23)
4:17.09 (26.05) 4:47.16 (56.12)
5:17.86 (1:26.82) 5:48.62 (1:57.58)
6:15.86 (27.24) 6:45.26 (56.64)
7:15.01 (1:26.39) 7:44.93 (1:56.31)
14 Bolles Sharks-FL 'A' 7:51.76 7:45.97N
1) Cover, Brandon T 20 2) Dickson, Blake C 17
3) Schimmel, Scott M 17 4) Justice, Robert S 25
27.84 57.79 (57.79)
1:27.76 (1:27.76) 1:56.97 (1:56.97)
2:23.91 (26.94) 2:53.48 (56.51)
3:23.42 (1:26.45) 3:52.43 (1:55.46)
4:19.61 (27.18) 4:49.23 (56.80)
5:19.86 (1:27.43) 5:50.46 (1:58.03)
6:17.80 (27.34) 6:46.87 (56.41)
7:16.51 (1:26.05) 7:45.97 (1:55.51)
15 Bull City Aq.-NC 'A' 7:53.76 7:48.86N
1) Boon, Sanders R 22 2) Duryea, Brad T 19
3) Vega, Carlos M 20 4) Pritchett, Poston E 17
27.62 56.73 (56.73)
1:25.69 (1:25.69) 1:54.31 (1:54.31)
2:20.72 (26.41) 2:50.28 (55.97)
3:20.44 (1:26.13) 3:50.63 (1:56.32)
4:18.03 (27.40) 4:48.79 (58.16)
5:19.88 (1:29.25) 5:50.25 (1:59.62)
6:16.85 (26.60) 6:46.66 (56.41)
7:17.26 (1:27.01) 7:48.86 (1:58.61)
16 Lancaster AC-MA 'A' 7:46.52 7:49.00N
1) Swanson, Michael J 16 2) Webber, Adam L 21
3) Coble, Paul C 20 4) Hollinger, Cameron S 17
26.69 55.88 (55.88)
1:25.80 (1:25.80) 1:56.18 (1:56.18)
2:22.88 (26.70) 2:52.70 (56.52)
3:23.83 (1:27.65) 3:54.14 (1:57.96)
4:20.91 (26.77) 4:50.53 (56.39)
5:21.09 (1:26.95) 5:51.95 (1:57.81)
6:17.94 (25.99) 6:47.34 (55.39)
7:18.04 (1:26.09) 7:49.00 (1:57.05)
17 Issaquah ST-PN 'A' 7:53.24 7:49.15N
1) Davis, Brian W 18 2) Quinn, Kevin M 19
3) Wang, Kevin J 20 4) Collins, Benjamin H 19
27.58 57.07 (57.07)
1:26.68 (1:26.68) 1:55.94 (1:55.94)
2:22.34 (26.40) 2:51.74 (55.80)
3:22.38 (1:26.44) 3:53.29 (1:57.35)
4:20.52 (27.23) 4:50.84 (57.55)
5:20.94 (1:27.65) 5:51.51 (1:58.22)
6:18.01 (26.50) 6:47.59 (56.08)
7:18.51 (1:27.00) 7:49.15 (1:57.64)
18 ST Charles Swim-IL 'A' 7:50.70 7:50.87N
1) Dauw, Casey A 18 2) Boswell, Bradley T 17
3) Kienzle, Christian J 17 4) North, Matthew B 19
26.71 55.53 (55.53)
1:24.84 (1:24.84) 1:53.86 (1:53.86)
2:20.92 (27.06) 2:50.48 (56.62)
3:20.19 (1:26.33) 3:49.63 (1:55.77)
4:16.61 (26.98) 4:46.76 (57.13)
5:18.26 (1:28.63) 5:49.58 (1:59.95)
6:16.73 (27.15) 6:47.79 (58.21)
7:19.53 (1:29.95) 7:50.87 (2:01.29)
19 Terrapins ST-PC 'A' 7:45.18 7:51.58N
1) Mirkovich, Brian C 21 2) Biel, Matthew B 15
3) Gausman, Michael W 22 4) Worthy, Stephen P 21
26.58 55.46 (55.46)
1:25.02 (1:25.02) 1:54.33 (1:54.33)
2:21.46 (27.13) 2:51.02 (56.69)
3:21.34 (1:27.01) 3:51.53 (1:57.20)
4:18.58 (27.05) 4:48.86 (57.33)
5:19.68 (1:28.15) 5:50.66 (1:59.13)
6:18.62 (27.96) 6:49.39 (58.73)
7:20.96 (1:30.30) 7:51.58 (2:00.92)
20 Waukesha Express-WI 'A' 6:52.40Y 7:53.65N
1) Hamm, Michael M 18 2) Stanczyk, Christopher J 21
3) Valen, Paul J 21 4) Bubolz, Kyle C 16
27.08 56.96 (56.96)
1:26.70 (1:26.70) 1:56.60 (1:56.60)
2:22.50 (25.90) 2:51.77 (55.17)
3:21.07 (1:24.47) 3:51.02 (1:54.42)
4:19.40 (28.38) 4:51.10 (1:00.08)
5:23.36 (1:32.34) 5:55.51 (2:04.49)
6:21.08 (25.57) 6:50.39 (54.88)
7:21.09 (1:25.58) 7:53.65 (1:58.14)
21 Wash Twp Wave-IN 'A' 7:53.74 7:54.86
1) Prugh, Eric M 19 2) Dawson, Alexander G 18
3) Hartley, Robert L 21 4) Hartley, Brian J 18
27.60 57.52 (57.52)
1:27.80 (1:27.80) 1:58.55 (1:58.55)
2:26.71 (28.16) 2:57.81 (59.26)
3:29.58 (1:31.03) 4:00.49 (2:01.94)
4:27.43 (26.94) 4:57.42 (56.93)
5:28.50 (1:28.01) 6:00.26 (1:59.77)
6:26.28 (26.02) 6:55.13 (54.87)
7:24.72 (1:24.46) 7:54.86 (1:54.60)
22 KC Blazers-MV 'A' 6:55.79Y 7:55.45
1) Jaben, Max G 16 2) Lee, Brandon J 17
3) Lewis, Bradley R 17 4) Hansen, Scott C 20
26.55 54.80 (54.80)
1:23.75 (1:23.75) 1:52.91 (1:52.91)
2:19.95 (27.04) 2:50.33 (57.42)
3:21.68 (1:28.77) 3:53.00 (2:00.09)
4:19.93 (26.93) 4:50.49 (57.49)
5:22.15 (1:29.15) 5:54.04 (2:01.04)
6:20.60 (26.56) 6:50.81 (56.77)
7:23.34 (1:29.30) 7:55.45 (2:01.41)
23 Soco Swim Club-CT 'A' 6:51.17Y 7:56.27
1) Heyer, Stephen W 17 2) Hammerstrom, Matthew D 21
3) Rathgeber, Geoffrey C 16 4) Jones, Brett A 16
27.86 58.02 (58.02)
1:29.35 (1:29.35) 2:00.92 (2:00.92)
2:27.21 (26.29) 2:56.62 (55.70)
3:27.53 (1:26.61) 3:58.78 (1:57.86)
4:25.62 (26.84) 4:56.04 (57.26)
5:26.85 (1:28.07) 5:57.33 (1:58.55)
6:24.95 (27.62) 6:54.56 (57.23)
7:25.82 (1:28.49) 7:56.27 (1:58.94)
24 Bch Heatwave-CA 'A' 6:47.04Y 7:56.40
1) Foster, John M 15 2) Tyler, Travis J 17
3) Broadbent, Douglas E 16 4) Cady, Kurt W 18
27.59 57.12 (57.12)
1:26.80 (1:26.80) 1:56.44 (1:56.44)
2:23.82 (27.38) 2:54.84 (58.40)
3:26.19 (1:29.75) 3:56.40 (1:59.96)
4:25.04 (28.64) 4:56.10 (59.70)
5:27.55 (1:31.15) 5:58.07 (2:01.67)
6:24.65 (26.58) 6:54.22 (56.15)
7:25.79 (1:27.72) 7:56.40 (1:58.33)
25 Aggie Swim Club-GU 'A' 7:51.17 7:57.69
1) Travnicek, Joel D 20 2) Nelan, Chris D 21
3) Day, Matt R 21 4) Blanchard, Dan C 19
27.81 57.32 (57.32)
1:27.47 (1:27.47) 1:57.47 (1:57.47)
2:23.89 (26.42) 2:53.69 (56.22)
3:24.62 (1:27.15) 3:55.56 (1:58.09)
4:23.27 (27.71) 4:54.04 (58.48)
5:25.81 (1:30.25) 5:57.43 (2:01.87)
6:24.40 (26.97) 6:55.13 (57.70)
7:26.23 (1:28.80) 7:57.69 (2:00.26)
26 Northern KY Clip-OH 'A' 6:55.03Y 7:59.95
1) Pharr, Sean T 16 2) Day, Michael H 18
3) Seitz, Christopher R 16 4) Vadney, Jason C 17
27.88 58.58 (58.58)
1:29.56 (1:29.56) 2:00.31 (2:00.31)
2:27.45 (27.14) 2:58.32 (58.01)
3:29.89 (1:29.58) 4:01.76 (2:01.45)
4:29.18 (27.42) 4:59.72 (57.96)
5:31.27 (1:29.51) 6:02.76 (2:01.00)
6:29.30 (26.54) 6:58.99 (56.23)
7:29.31 (1:26.55) 7:59.95 (1:57.19)
27 AQ TM Mecklnbrg-NC 'A' 6:51.45Y 8:00.14
1) Smith, Justin C 19 2) Sheldt, Michael S 18
3) Terrell, Robert S 18 4) Van Wie, Douglas P 18
27.69 58.15 (58.15)
1:29.44 (1:29.44) 2:00.58 (2:00.58)
2:29.85 (29.27) 3:01.95 (1:01.37)
3:34.69 (1:34.11) 4:07.37 (2:06.79)
4:34.29 (26.92) 5:04.34 (56.97)
5:35.45 (1:28.08) 6:05.38 (1:58.01)
6:32.20 (26.82) 7:01.56 (56.18)
7:31.81 (1:26.43) 8:00.14 (1:54.76)
28 City OF Plano-NT 'A' 6:55.79Y 8:01.44
1) Sacco, Thomas A 17 2) Barnes, Ivan C 16
3) Godsey, Jonathan D 19 4) Wuensch, Aaron D 18
27.17 56.90 (56.90)
1:26.82 (1:26.82) 1:56.53 (1:56.53)
2:23.15 (26.62) 2:54.31 (57.78)
3:26.11 (1:29.58) 3:58.07 (2:01.54)
4:25.61 (27.54) 4:55.86 (57.79)
5:27.80 (1:29.73) 6:00.37 (2:02.30)
6:27.89 (27.52) 6:58.81 (58.44)
7:31.11 (1:30.74) 8:01.44 (2:01.07)
29 C. OF Richardson-NT 'A' 7:53.77 8:05.49
1) Cameron, Brooks A 15 2) Norman, Greg E 20
3) Laitala, David T 22 4) Ewert, Aaron C 21
27.05 57.63 (57.63)
1:29.93 (1:29.93) 2:02.54 (2:02.54)
2:28.42 (25.88) 2:58.31 (55.77)
3:29.53 (1:26.99) 4:01.94 (1:59.40)
4:28.68 (26.74) 4:58.62 (56.68)
5:29.33 (1:27.39) 5:59.44 (1:57.50)
6:27.08 (27.64) 6:58.45 (59.01)
7:31.26 (1:31.82) 8:05.49 (2:06.05)
30 Fairport Area SW-NI 'A' 6:52.62Y 8:06.59
1) Danner, Greg M 21 2) Striker, Brian D 24
3) Kaemmerlen, Peter R 18 4) Stark, Gavin J 20
28.08 58.27 (58.27)
1:28.61 (1:28.61) 1:58.63 (1:58.63)
2:25.57 (26.94) 2:55.06 (56.43)
3:26.20 (1:27.57) 3:57.88 (1:59.25)
4:25.68 (27.80) 4:56.85 (58.97)
5:29.00 (1:31.12) 6:03.20 (2:05.32)
6:30.00 (26.80) 6:59.99 (56.79)
7:32.38 (1:29.18) 8:06.59 (2:03.39)
31 Pleasanton-PC 'A' 6:55.79Y 8:08.22
1) Coler, Matthew D 22 2) Chaves, Quinlan Z 18
3) Morss, Gregory S 17 4) Martinez, Vincent P 20
28.44 58.96 (58.96)
1:29.88 (1:29.88) 2:00.95 (2:00.95)
2:29.92 (28.97) 3:01.78 (1:00.83)
3:33.93 (1:32.98) 4:04.50 (2:03.55)
4:32.87 (28.37) 5:04.10 (59.60)
5:35.90 (1:31.40) 6:06.17 (2:01.67)
6:32.87 (26.70) 7:03.59 (57.42)
7:35.33 (1:29.16) 8:08.22 (2:02.05)
32 Estes Park Swim-CO 'A' 6:54.32Y 8:13.68
1) Kritzinger, Grant 21 2) Brown, Phil R 19
3) Higgins, John B 17 4) Heath, Jeremiah 22
27.38 57.39 (57.39)
1:29.22 (1:29.22) 2:02.07 (2:02.07)
2:28.79 (26.72) 2:59.44 (57.37)
3:31.47 (1:29.40) 4:03.84 (2:01.77)
4:31.31 (27.47) 5:04.10 (1:00.26)
5:35.91 (1:32.07) 6:08.23 (2:04.39)
6:34.81 (26.58) 7:05.76 (57.53)
7:38.96 (1:30.73) 8:13.68 (2:05.45)
33 Rockwood SC-OZ 'A' 7:51.43 8:18.66
1) Beckerle, Travis M 18 2) Johnson, Seth A 17
3) Normile, Matthew T 18 4) Druker, Eric R 19
27.65 57.35 (57.35)
1:27.39 (1:27.39) 1:57.33 (1:57.33)
2:25.71 (28.38) 2:57.31 (59.98)
3:31.10 (1:33.77) 4:04.65 (2:07.32)
4:32.10 (27.45) 5:03.32 (58.67)
5:36.51 (1:31.86) 6:09.45 (2:04.80)
6:37.27 (27.82) 7:09.75 (1:00.30)
7:44.24 (1:34.79) 8:18.66 (2:09.21)
— Scarlet Aquatic-NJ 'A' 6:48.29Y DQ
— Tucson Ford-AZ 'A' 7:44.14 DQ
1) Deberry, Tyler S 18 2) Thornton, James D 22
3) Leassner, William M 19 4) Rollins, David E 17
26.46 55.14 (55.14)
1:24.84 (1:24.84) 1:53.80 (1:53.80)
2:18.96 (25.16) 2:47.33 (53.53)
3:18.16 (1:24.36) 3:50.23 (1:56.43)
4:10.29 (20.06)
4:15.91 (25.68) 5:48.96 (1:58.73)
5:17.06 ( ) 6:45.91 (56.95)
7:18.25 (1:29.29) 7:48.94 (1:59.98)

Jason Lezak celebrates after winning the 50 free at the 2002 LCM Nationals

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here