Tucson Ford’s Molly Houlton Smashes Natalie’s 13-14 National Age Group Mark to Highlight Day 2 at Juniors

By Josh Jeffrey

ORLANDO, April 8. THE second night of competition in Orlando at the National Club Swimming Association (NCSA) Junior Nationals culminated in several Junior National records, the destruction of a Natalie Coughlin NAG record, and exceptionally fast times across the board.

In the first event, the women's 50 breaststroke, two 16 year-old teammates from Washington's South Sound Titans, home of Olympic champion Megan Quann, fought stroke for stroke to the wall. At the touch, Summer Jackson nipped Jesika Heidloff for the win, 29.66 to 29.74. In third was Erin Morgan of Mission San Jose at 30.10. Overall, the rest of the field was pretty close as the top twelve swimmers all raced to the wall in under 31 seconds.

The men's 50 breaststroke resulted in a new Junior National record for 17 year-old Billy Jamerson of Georgia's Southern Crescent team. Never headed, he raced to the wall in 25.91 seconds, defeating Suburban's Dave Montgomery (26.79) by nearly a second, and dropping Dan Velez' standard of 26.23 from last year's meet. Third place went to Poseidon's Zach Brown (27.01).

In the women's 200 butterfly, 17 year-old Stacie Lesneski of Magnus Aquatic was the class of the field, finishing in a stellar 1:58.78. Danielle LeClair, NOVA of Virginia, had the best final 50 to touch out Curl-Burke's Yeng-Lan Beller for second, 1:59.85 to 2:00.04. The top four finishers all qualified for Senior Nationals.

The men's 200 butterfly was no less impressive, as 16 year-old Gil Stovell of the Memphis Tigers shattered the Junior National record handily, touching in 1:46.59, breaking the eleven year-old standard of 1:47.79 set by Retriever's Dan Van Hemert. The time also made him the second fastest 15-16 year-old 200 flyer in US history, behind only world record-holder Michael Phelps.

In second, and not far off the old Junior National mark was Fort Lauderdale's Bradley Ally (1:48.16), with Pine Crest's James Atkinson (1:49.27) touching for third. Just as with the ladies, the top four finishers all qualified for Senior Nationals with their swims.

The swim of the meet thus far took place in the women's 400 individual medley this evening as 14 year-old Molly Houlton of Tuscon Ford, a surprise finalist at 2002 Summer Nationals in this event, blasted to a winning time of 4:12.43, breaking both the Junior National standard set last year by Terrapins' Laura Davis at 4:13.44, and the 13-14 NAG record (4:14.08) set in 1996 by wunderkind Natalie Coughlin.

Exactly five seconds back at 4:17.43 was 200 fly winner Stacie Lesneski of Magnus, and 200 fly runner up Danielle LeClair of Virginia's NOVA club in 4:23.18 was good for third, a difficult double for these two as the 200 fly was merely three events prior.

Sixteen year-old Bradley Ally of Fort Lauderdale, runner up in the 200 fly, notched a "W" in the men's 400 IM, leading from the 150 until the end of the race, hitting the pads at 3:53.56, nearly five seconds ahead of second-place John Foster of Beach Heatwave (3:58.14), with Suburban's TJ Southmayd touching for third (3:58.80).

Ally's win is all the more impressive when you consider he only had the semifinals of the men's and women's 100 backstrokes between this and the 200 fly.

The ladies of Bernal's Gators wrapped up the record-breaking in a big way this evening, taking a commanding lead to win the 200 medley relay going away in 1:45.12. In winning, the quartet of Katie Fritsch, Caroline Dowd, Annie Kelley, and Karen Gately creamed the junior National standard of 1:47.95 set last year by California's Sierra Marlins. Also under the standard, but nearly two seconds back were the ladies from Curl-Burke (1:47.20). South Sound Titans took third (1:48.14).

The men's 200 medley relay was perhaps the most exciting race of the evening as three teams battled it out from start to finish, with only 11-hundredths to separate them at the wall.

Fort Lauderdale got out first in backstroke while Suburban and Curl-Burke had the fastest legs on fly and breast to pull away. In the end though, Fort Lauderdale's anchor split of 20.70 was enough to catch both teams, and the scoreboard told the tale. Fort Lauderdale's foursome of Jonathan Pinto, Sean Dehere, Omar Fathallah, and Mohammad Madwa touched the wall just two hundredths ahead of Curl-Burke, 1:35.38, to 1:35.40. Less than a tenth behind in third was the team from Suburban with a valiant effort of 1:35.49. Easily the closest race of the meet, the top four teams were separated by 14-hundredths of a second.

Competition resumes Wednesday and continues through Friday.

2003 NCSA Junior National Championships
Orlando, Florida
April 7 to 11, 2003

25 yard pool

RESULTS:
Day TWO: April 8, 2003

Event 5 Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Jackson, Summer M 16 Titans-PN 30.08 29.66 20
2 Heidloff, Jesika M 16 Titans-PN 30.02 29.74 17
3 Morgan, Erin L 17 Mission San Jose-PC 30.11 30.10 16
4 Slaight, Amanda C 17 Pine Crest-FG 29.80 30.12 15
5 Miller, Mhyria S 15 Islamorada Swim-FG 30.17 30.14 14
6 Mycyk, Emily S 14 Dundee Dolphins-IL 30.42 30.23 13
7 MacGregor, Abby M 14 Tritons-KY 30.40 30.58 12
8 Dowd, Caroline F 17 Bernal's Gators-NE 30.50 30.96 11
B – Final
9 Allard, Chelsea N 13 Walnut Creek-PC 30.60 30.49 9
10 Miller, Amywren W 13 Pointe Aquatics-MI 31.16 30.73 7
11 Hochard, Melinda Z 17 Magnus-NE 30.99 30.74 6
12 Fry, Hayley M 15 Cedar Rapids AA-IE 30.70 30.87 5
13 Tolbert, Rachel E 17 Rockville-Montgo-PV 31.19 31.06 4
14 Campbell, Millie C 17 Nova VA-VA 30.96 31.07 3
15 Reese, Bobbie Lee L 18 Bch Heatwave ST-CA 30.54 31.24 2
16 Cefalu, Sarah I 17 Hurricane SC-LA 31.28 31.66 1

Event 6 Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Jamerson, Billy L 17 Southern Crescen-GA 26.31 25.91 20
2 Montgomery, Dave F 18 Suburban Swim-MA 26.70 26.79 17
3 Brown, Zack Z 18 PoseidonSwimming-VA 27.16 27.01 16
4 Merritt, Jerr 15 CircleC Swimming-ST 27.58 27.08 15
5 Christiana, Joc O 18 Bengal Tiger A.C-LA 27.07 27.29 14
6 Redmon, Joseph S 16 Southern Crescen-GA 27.60 27.42 13
7 White, Chris P 15 Team Greenville-SC 27.51 27.46 12
8 Pelenberg, Andy S 18 Potomac Marlins-PV 27.50 27.61 11
B – Final
9 Sullivan, PJ J 17 Magnus-NE 27.89 27.49 9
10 Parker, Graham A 17 Jersey Yahoos-MA 28.10 27.58 7
11 MacLennan, Brett H 17 OccoquanSwimming-PV 27.62 27.59 6
12 Bergren, Andy J 17 Dayton Raiders-OH 27.76 27.77 5
13 Deery, Kyle B 18 Daytona Beach ST-FL 27.79 27.87 4
14 Connolly, Dillon B 14 Marietta Marlins-GA 27.92 28.00 3
15 Chen, Easton K 16 Walnut Creek-PC 27.97 28.24 2
16 Kegelman, John C 15 Cgbd-VA 28.13 28.53 1

Event 7 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 Bishop, Brooke A 16 Stanford Covingt-PC 50.49 49.92
23.92 49.92 (26.00)
2 Elbert, Skye S 15 AZ Desert Fox-AZ 52.25 50.84
24.41 50.84 (26.43)
3 Brown, Connie M 18 UN-NE 51.05 51.53
24.88 51.53 (26.65)
4 Laffel, Nikki L 17 Nebcuda-NE 52.06 51.57
24.75 51.57 (26.82)
5 Gyuris, Vanda R 14 Un-Conejo Simi-CA 52.01 51.62
24.87 51.62 (26.75)
6 Nauta, Chelsea B 14 Tampa Bay Aquat-FL 51.97 51.71
25.16 51.71 (26.55)
7 Johnson, Elizabeth A 15 Un-Sierramarlins-SN 52.37 51.81
25.19 51.81 (26.62)
8 Finegan, Katherine M 15 Curl-Burke-PV 52.06 51.82
24.73 51.82 (27.09)
————————————————————————-
9 Wentworth, Clarissa L 17 Dayton Raiders-OH 52.03 51.83
25.39 51.83 (26.44)
9 Gately, Karen N 17 Bernal's Gators-NE 52.24 51.83
24.67 51.83 (27.16)
11 Whitson, Kerry B 18 Dayton Raiders-OH 51.98 51.92
25.30 51.92 (26.62)
12 Riefenstahl, Katie S 12 Trident-MA 52.45 51.95
24.90 51.95 (27.05)
13 Carter, Austen L 16 Team Greenville-SC 52.62 52.17
25.47 52.17 (26.70)
14 Verdin, Emily F 17 Ft. Belvior-PV 52.33 52.24
25.11 52.24 (27.13)
15 Colson, Stephanie C 17 Nebcuda-NE 52.31 52.33
25.05 52.33 (27.28)
16 Forelli, Krissy A 15 Un-Ghp-Pm-PN 52.28 52.51
25.47 52.51 (27.04)
————————————————————————-
17 Aiello, Jessica M 17 Bernal's Gators-NE 52.56 52.57
25.24 52.57 (27.33)
18 Jackson, Summer M 16 Titans-PN 52.78 52.61
25.54 52.61 (27.07)
————————————————————————-
19 Cheng, Genie J 17 Un-Conejo Simi-CA 52.76 52.67
25.31 52.67 (27.36)
20 Stahley, Desiree L 18 Trinity Prep-FL 52.70 52.69
24.96 52.69 (27.73)
21 Tarpey, Erin L 17 Potomac Marlins-PV 52.70 52.91
25.50 52.91 (27.41)
22 Morgan, Erin L 17 Mission San Jose-PC 52.76 53.12
25.71 53.12 (27.41)
23 Hinds, Holly P 18 Nebcuda-NE 53.02 53.20
25.91 53.20 (27.29)
— West, Dana L 17 Rockville-Montgo-PV 52.26 DQ
25.32 DQ (26.64)

Event 8 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
1 Penniman, Daniel L 16 Greater Pensacol-SE 45.91 45.79
21.96 45.79 (23.83)
2 Doyle, Joe G 17 New Albany-OH 46.32 45.81
22.17 45.81 (23.64)
3 Marcum, William A 18 Suburban Swim-MA 46.45 45.99
22.05 45.99 (23.94)
4 Sands, John T 17 New Albany-OH 46.82 46.22
22.24 46.22 (23.98)
5 Forbes, Alex K 15 Centralfloridaaq-FL 47.32 46.24
22.24 46.24 (24.00)
6 Quinn, Pat C 16 Pine Crest-FG 46.36 46.45
22.28 46.45 (24.17)
7 Irvin, Brett C 18 Pine Crest-FG 47.33 46.52
22.44 46.52 (24.08)
8 Carpenter, Jay J 17 Clearwater Aquat-FL 47.57 46.67
22.38 46.67 (24.29)
————————————————————————-
9 Swanson, Corey W 14 Magnus-NE 47.12 46.69
22.51 46.69 (24.18)
10 Pritchett, Poston E 18 Tar Heel Aquatic-NC 47.22 46.83
22.10 46.83 (24.73)
11 McCabe, Ryan C 18 Rockville-Montgo-PV 47.24 46.85
22.64 46.85 (24.21)
12 Brenneman, Adam L 18 Curl-Burke-PV 47.50 46.86
22.42 46.86 (24.44)
13 Foster, John M 16 Bch Heatwave ST-CA 47.11 46.91
22.80 46.91 (24.11)
14 Vivo, Jeffrey 17 Metro Aquatic Mi-FG 47.48 46.93
22.63 46.93 (24.30)
15 Tappis, Chris J 18 Rockville-Montgo-PV 47.33 46.95
22.84 46.95 (24.11)
16 Farnham, Adam T 17 Tidal Wave-GA 47.57 46.97
22.87 46.97 (24.10)
————————————————————————-
17 Kreitler, John T 16 Potomac Marlins-PV 47.74 47.28
22.80 47.28 (24.48)
18 Daplyn, Robert J 18 Gloucester Count-MA 47.66 47.35
22.71 47.35 (24.64)
————————————————————————-
19 Ott, Mike M 18 Curl-Burke-PV 47.57 J47.35
23.00 47.35 (24.35)
20 Scheren, Stephen A 16 Potomac Marlins-PV 47.52 47.46
22.99 47.46 (24.47)
21 Bernier, Evan L 16 Wave Aquatics-PN 47.69 47.47
23.07 47.47 (24.40)
22 Beard, Scott A 16 PoseidonSwimming-VA 47.25 47.48
22.86 47.48 (24.62)
23 Dufek, Chris J 18 Curl-Burke-PV 47.59 47.50
22.75 47.50 (24.75)
24 Olsen, Ryan M 17 Aqua Gems S. T.-PV 47.78 48.12
23.07 48.12 (25.05)

Event 9 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Lesneski, Stacie J 17 Magnus-NE 2:01.29 1:58.78 20
27.47 57.57 (30.10) 1:27.73 (30.16) 1:58.78 (31.05)
2 LeClair, Danielle D 15 Nova VA-VA 2:01.49 1:59.85 17
27.59 58.11 (30.52) 1:28.91 (30.80) 1:59.85 (30.94)
3 Beller, Yen Lan E 14 Curl-Burke-PV 2:03.10 2:00.07 16
27.34 57.36 (30.02) 1:28.13 (30.77) 2:00.07 (31.94)
4 Shaw, Elizabeth N 14 Nova VA-VA 2:02.92 2:00.22 15
27.62 57.93 (30.31) 1:28.83 (30.90) 2:00.22 (31.39)
5 Thompson, Emily P 17 Ford Aquatics-AZ 2:03.29 2:02.04 14
27.76 59.14 (31.38) 1:30.50 (31.36) 2:02.04 (31.54)
6 Beyer, Courtney S 16 Stanford Covingt-PC 2:03.22 2:03.82 13
27.82 59.22 (31.40) 1:31.00 (31.78) 2:03.82 (32.82)
7 Kelley, Annie M 17 Bernal's Gators-NE 2:06.20 2:04.55 12
27.43 58.47 (31.04) 1:30.60 (32.13) 2:04.55 (33.95)
8 Doherty, Caitlin K 14 Magnus-NE 2:06.02 2:06.52 11
28.24 1:00.03 (31.79) 1:33.40 (33.37) 2:06.52 (33.12)
B – Final
9 Duenas, Vanessa A 16 Metro Aquatic Mi-FG 2:06.31 2:03.41 9
27.69 58.95 (31.26) 1:31.05 (32.10) 2:03.41 (32.36)
10 Guilkey, Karen E 16 Tar Heel Aquatic-NC 2:06.23 2:03.86 7
28.24 59.43 (31.19) 1:31.70 (32.27) 2:03.86 (32.16)
11 Wentworth, Keleigh S 18 City Of Midland-WT 2:06.74 2:04.31 6
28.04 59.48 (31.44) 1:31.71 (32.23) 2:04.31 (32.60)
12 Zarin, Jordan A 16 Rockville-Montgo-PV 2:06.96 2:05.14 5
28.16 59.83 (31.67) 1:32.35 (32.52) 2:05.14 (32.79)
13 Robinson, Kelly M 17 Nebcuda-NE 2:06.56 2:06.21 4
27.25 58.58 (31.33) 1:31.89 (33.31) 2:06.21 (34.32)
14 Keathley, Mallory J 17 City Of Midland-WT 2:07.10 2:06.47 3
28.33 1:00.01 (31.68) 1:32.98 (32.97) 2:06.47 (33.49)
15 Smock, Becky L 17 Nova VA-VA 2:07.21 2:06.88 2
28.85 1:00.97 (32.12) 1:33.56 (32.59) 2:06.88 (33.32)
16 Schimenti, Jenny M 15 Marietta Marlins-GA 2:06.80 2:07.24 1
28.27 59.91 (31.64) 1:32.87 (32.96) 2:07.24 (34.37)

Event 10 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Stovell, Gil G 16 Memphis Tigers-SE 1:48.85 1:46.59 20
24.05 52.11 (28.06) 1:19.10 (26.99) 1:46.59 (27.49)
2 Ally, Bradley K 16 Fort Lauderdale-FG 1:53.82 1:48.16 17
24.05 52.77 (28.72) 1:20.00 (27.23) 1:48.16 (28.16)
3 Atkinson, James T 16 Pine Crest-FG 1:51.23 1:49.27 16
24.80 52.20 (27.40) 1:20.64 (28.44) 1:49.27 (28.63)
4 Walsh, JB B 16 Tidewater A C-VA 1:50.11 1:49.65 15
25.47 53.21 (27.74) 1:20.88 (27.67) 1:49.65 (28.77)
5 Wright, T-Bone J 17 Bengal Tiger A.C-LA 1:51.46 1:50.58 14
25.07 52.51 (27.44) 1:21.26 (28.75) 1:50.58 (29.32)
6 Broadbent, Dougie E 17 Bch Heatwave ST-CA 1:51.62 1:50.72 13
25.19 53.12 (27.93) 1:21.51 (28.39) 1:50.72 (29.21)
7 Madwed, Daniel L 14 Sharks-CT 1:51.67 1:51.60 12
25.50 53.70 (28.20) 1:22.38 (28.68) 1:51.60 (29.22)
8 Pinkston, Bryan S 15 PoseidonSwimming-VA 1:54.44 1:53.50 11
25.64 54.71 (29.07) 1:24.18 (29.47) 1:53.50 (29.32)
B – Final
9 Bullock, Perry W 17 Fort Lauderdale-FG 1:54.70 1:52.61 9
25.54 54.25 (28.71) 1:23.19 (28.94) 1:52.61 (29.42)
10 Redmon, Joseph S 16 Southern Crescen-GA 1:56.13 1:53.18 7
25.26 54.39 (29.13) 1:24.70 (30.31) 1:53.18 (28.48)
11 Thula, Luis I 17 Fort Lauderdale-FG 1:55.00 1:54.31 6
26.17 54.98 (28.81) 1:24.40 (29.42) 1:54.31 (29.91)
12 Edens, Kyle D 17 City Of Midland-WT 1:55.22 1:54.55 5
25.56 54.39 (28.83) 1:24.35 (29.96) 1:54.55 (30.20)
13 Nilsson, Eric T 15 Nebcuda-NE 1:55.31 1:54.74 4
26.52 55.82 (29.30) 1:24.83 (29.01) 1:54.74 (29.91)
14 Bibliwoitz, Nathan A 17 Trinity Prep-FL 1:58.86 1:55.28 3
25.67 54.09 (28.42) 1:23.92 (29.83) 1:55.28 (31.36)
15 Clauser, Cody C 18 Suburban Swim-MA 1:58.62 1:57.39 2
26.77 56.47 (29.70) 1:27.59 (31.12) 1:57.39 (29.80)
16 Farnham, Adam T 17 Tidal Wave-GA 1:57.24 1:57.51 1
26.34 56.15 (29.81) 1:26.19 (30.04) 1:57.51 (31.32)

Event 11 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 Bishop, Brooke A 16 Stanford Covingt-PC 55.99 55.97
27.20 55.97 (28.77)
2 Brown, Connie M 18 UN-NE 56.27 56.02
26.78 56.02 (29.24)
3 Fritsch, Katie L 16 Bernal's Gators-NE 56.59 56.28
27.04 56.28 (29.24)
4 Verdin, Emily F 17 Ft. Belvior-PV 56.67 56.42
27.81 56.42 (28.61)
5 Elbert, Skye S 15 AZ Desert Fox-AZ 57.24 56.45
28.01 56.45 (28.44)
6 Houlton, Molly A 14 Ford Aquatics-AZ 56.64 56.53
27.91 56.53 (28.62)
7 Meissner, Erica L 14 Magnus-NE 56.71 56.54
27.90 56.54 (28.64)
8 Christensen, Mei L 14 Curl-Burke-PV 57.48 56.73
27.73 56.73 (29.00)
————————————————————————-
9 Riefenstahl, Katie S 12 Trident-MA 58.17 57.03
27.73 57.03 (29.30)
10 Cheng, Genie J 17 Un-Conejo Simi-CA 57.89 57.31
27.52 57.31 (29.79)
11 Beller, Yen Lan E 14 Curl-Burke-PV 58.27 57.46
28.05 57.46 (29.41)
12 Brush, Emily B 18 Bernal's Gators-NE 57.94 57.48
28.15 57.48 (29.33)
13 Groblewski, Lauren R 17 Team Greenville-SC 57.64 57.49
28.04 57.49 (29.45)
14 McCloskey, Moira C 17 Atlantic City AC-MA 57.97 57.98
28.13 57.98 (29.85)
15 Tang, Mindy L 17 Swim Carolina-NC 58.46 58.23
28.32 58.23 (29.91)
16 Miller, Allison L 16 YMCA TeamOrlando-FL 59.09 58.26
28.36 58.26 (29.90)
————————————————————————-
17 Tamkun, Kasey M 17 Memphis Tigers-SE 58.75 58.47
28.36 58.47 (30.11)
18 Jimenez, Rebecca A 17 Curl-Burke-PV 58.51 58.64
28.66 58.64 (29.98)
————————————————————————-
19 Buchanan, Macenzie J 14 Terrapins-PC 59.04 58.69
28.58 58.69 (30.11)
20 Wodstrahill, Whitney N 17 Cedar Rapids AA-IE 58.93 58.82
28.84 58.82 (29.98)
21 Brown, Tiffany A 16 Un- Pacific Swim-CA 58.81 58.93
28.75 58.93 (30.18)
22 Bargmann, Sarah H 17 Bernal's Gators-NE 58.99 58.94
28.66 58.94 (30.28)
23 Wagner, Elizabeth W 15 Un-Sierramarlins-SN 58.13 59.36
29.01 59.36 (30.35)
24 Fraley, Lauren C 15 PoseidonSwimming-VA 59.13 59.75
29.03 59.75 (30.72)

Event 12 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
1 Ally, Bradley K 16 Fort Lauderdale-FG 51.46 51.11
25.06 51.11 (26.05)
2 Leath, Jeff K 17 PoseidonSwimming-VA 51.71 51.35
25.37 51.35 (25.98)
3 Floyd, Travis B 17 City Of Midland-WT 52.75 51.36
25.08 51.36 (26.28)
4 Mukri, Kevin S 17 Rockville-Montgo-PV 52.15 51.53
25.41 51.53 (26.12)
5 Dufek, Chris J 18 Curl-Burke-PV 51.79 51.77
25.44 51.77 (26.33)
6 Hafkin, Josh V 14 Rockville-Montgo-PV 51.98 51.87
25.40 51.87 (26.47)
7 Brenneman, Adam L 18 Curl-Burke-PV 52.36 51.93
25.39 51.93 (26.54)
8 Johnson, Grant S 18 Clearwater Aquat-FL 53.19 52.00
25.61 52.00 (26.39)
————————————————————————-
9 McCallen, John R 15 Bellingham Bay-PN 52.46 52.04
25.22 52.04 (26.82)
10 Laabs, Keith L 17 Memphis Tigers-SE 52.34 52.45
26.00 52.45 (26.45)
11 Crout, Jay H 18 Team Greenville-SC 53.02 52.46
25.71 52.46 (26.75)
12 Russel, David P 16 Nebcuda-NE 52.71 52.47
25.64 52.47 (26.83)
13 Deweese, Ryan T 16 PoseidonSwimming-VA 52.86 52.56
25.59 52.56 (26.97)
14 Falk, Bjorn E 16 Magnus-NE 52.99 52.61
25.67 52.61 (26.94)
15 Aitken, James S 16 Tar Heel Aquatic-NC 52.95 52.75
25.61 52.75 (27.14)
16 MacLennan, Brett H 17 OccoquanSwimming-PV 53.17 52.98
25.95 52.98 (27.03)
————————————————————————-
17 Quinn, Pat C 16 Pine Crest-FG 53.48 53.01
25.89 53.01 (27.12)
18 Atkinson, James T 16 Pine Crest-FG 53.26 53.03
25.94 53.03 (27.09)
————————————————————————-
19 Taylor, Denton S 18 AZ Desert Fox-AZ 53.47 53.04
25.44 53.04 (27.60)
20 Thompson, Taylor T 16 Team Greenville-SC 53.39 53.06
25.80 53.06 (27.26)
21 Cummings, Greg A 17 Suburban Swim-MA 53.02 53.13
26.10 53.13 (27.03)
22 Mackinnon, Ian D 18 Rockville-Montgo-PV 53.35 53.34
25.56 53.34 (27.78)
23 Nitto, Bobby T 16 Team Greenville-SC 53.23 53.63
26.34 53.63 (27.29)
24 Yoo, Aram 17 Mission San Jose-PC 53.37 53.81
25.95 53.81 (27.86)

Event 13 Women 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Houlton, Molly A 14 Ford Aquatics-AZ 4:18.38 4:12.43 20
27.28 57.76 (30.48) 1:29.55 (31.79) 2:00.91 (31.36) 2:37.85 (36.94) 3:14.89 (37.04) 3:43.52 (28.63) 4:12.43 (28.91)
2 Lesneski, Stacie J 17 Magnus-NE 4:21.91 4:17.43 17
27.57 58.39 (30.82) 1:31.88 (33.49) 2:05.01 (33.13) 2:41.49 (36.48) 3:18.21 (36.72) 3:48.23 (30.02) 4:17.43 (29.20)
3 LeClair, Danielle D 15 Nova VA-VA 4:27.53 4:23.18 16
28.19 59.49 (31.30) 1:32.84 (33.35) 2:05.96 (33.12) 2:44.18 (38.22) 3:22.76 (38.58) 3:53.18 (30.42) 4:23.18 (30.00)
4 Meissner, Erica L 14 Magnus-NE 4:27.17 4:24.09 15
27.32 58.32 (31.00) 1:30.57 (32.25) 2:02.63 (32.06) 2:42.29 (39.66) 3:22.61 (40.32) 3:53.77 (31.16) 4:24.09 (30.32)
5 Bunch, Blakeley J 15 Bch Heatwave ST-CA 4:28.57 4:25.29 14
28.89 1:00.95 (32.06) 1:34.13 (33.18) 2:06.71 (32.58) 2:46.87 (40.16) 3:26.06 (39.19) 3:56.19 (30.13) 4:25.29 (29.10)
6 Benedict, Dana J 15 Sandpipers-CA 4:26.08 4:25.65 13
27.84 59.61 (31.77) 1:34.19 (34.58) 2:07.57 (33.38) 2:46.05 (38.48) 3:25.14 (39.09) 3:55.99 (30.85) 4:25.65 (29.66)
7 Zahalka, Kelly M 15 Nova VA-VA 4:24.77 4:25.66 12
29.01 1:01.25 (32.24) 1:35.02 (33.77) 2:08.79 (33.77) 2:47.16 (38.37) 3:25.52 (38.36) 3:55.90 (30.38) 4:25.66 (29.76)
8 Beyer, Courtney S 16 Stanford Covingt-PC 4:26.55 4:28.63 11
29.35 1:00.40 (31.05) 1:35.55 (35.15) 2:09.87 (34.32) 2:48.35 (38.48) 3:27.44 (39.09) 3:58.39 (30.95) 4:28.63 (30.24)
B – Final
9 Twilling, Kendal R 15 Un-Sierramarlins-SN 4:30.26 4:24.06 9
29.62 1:02.48 (32.86) 1:36.16 (33.68) 2:09.47 (33.31) 2:46.72 (37.25) 3:24.54 (37.82) 3:54.86 (30.32) 4:24.06 (29.20)
10 Bailey, Lauren I 18 Stanford Covingt-PC 4:29.28 4:25.37 7
29.02 1:01.24 (32.22) 1:34.46 (33.22) 2:07.63 (33.17) 2:46.21 (38.58) 3:25.70 (39.49) 3:56.53 (30.83) 4:25.37 (28.84)
11 Brosseau, Katie E 16 Springfield Aq.-MV 4:28.84 4:25.90 6
29.97 1:02.99 (33.02) 1:37.53 (34.54) 2:10.44 (32.91) 2:47.78 (37.34) 3:25.24 (37.46) 3:56.40 (31.16) 4:25.90 (29.50)
12 Strickland, Kait Z 16 Nebcuda-NE 4:28.98 4:28.07 5
28.92 1:01.79 (32.87) 1:36.65 (34.86) 2:11.31 (34.66) 2:48.58 (37.27) 3:27.13 (38.55) 3:58.07 (30.94) 4:28.07 (30.00)
13 Foley, Kathleen E 15 Magnus-NE 4:31.21 4:28.51 4
30.28 1:04.50 (34.22) 1:38.11 (33.61) 2:11.18 (33.07) 2:48.64 (37.46) 3:26.81 (38.17) 3:58.29 (31.48) 4:28.51 (30.22)
14 Jensen, Alicia M 16 Team Foxjet-MN 4:28.95 4:28.52 3
28.77 1:00.98 (32.21) 1:36.11 (35.13) 2:11.15 (35.04) 2:47.42 (36.27) 3:25.24 (37.82) 3:57.17 (31.93) 4:28.52 (31.35)
15 Cannon, Christi E 18 Bengal Tiger A.C-LA 4:30.30 4:28.79 2
29.50 1:02.83 (33.33) 1:37.97 (35.14) 2:12.68 (34.71) 2:49.99 (37.31) 3:27.61 (37.62) 3:58.78 (31.17) 4:28.79 (30.01)
16 Wagner, Elizabeth W 15 Un-Sierramarlins-SN 4:29.28 4:39.97 1
30.44 1:05.71 (35.27) 1:39.90 (34.19) 2:14.01 (34.11) 2:55.55 (41.54) 3:36.77 (41.22) 4:08.45 (31.68) 4:39.97 (31.52)

Event 14 Men 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Ally, Bradley K 16 Fort Lauderdale-FG 3:58.07 3:53.56 20
25.04 53.96 (28.92) 1:22.74 (28.78) 1:51.74 (29.00) 2:25.76 (34.02) 2:58.72 (32.96) 3:27.19 (28.47) 3:53.56 (26.37)
2 Foster, John M 16 Bch Heatwave ST-CA 4:01.95 3:58.14 17
25.29 55.44 (30.15) 1:25.34 (29.90) 1:54.90 (29.56) 2:29.86 (34.96) 3:05.15 (35.29) 3:32.11 (26.96) 3:58.14 (26.03)
3 Southmayd, T.J. K 16 Suburban Swim-MA 4:00.30 3:58.80 16
25.40 53.78 (28.38) 1:23.88 (30.10) 1:54.07 (30.19) 2:29.59 (35.52) 3:05.58 (35.99) 3:32.68 (27.10) 3:58.80 (26.12)
4 Stovall, Brooks B 15 Memphis Tigers-SE 4:02.55 3:58.94 15
25.53 54.40 (28.87) 1:25.13 (30.73) 1:55.42 (30.29) 2:30.83 (35.41) 3:06.42 (35.59) 3:33.10 (26.68) 3:58.94 (25.84)
5 Bullock, Perry W 17 Fort Lauderdale-FG 4:04.82 4:00.60 14
25.36 54.66 (29.30) 1:26.38 (31.72) 1:57.72 (31.34) 2:31.52 (33.80) 3:05.34 (33.82) 3:33.49 (28.15) 4:00.60 (27.11)
6 Sullivan, PJ J 17 Magnus-NE 4:03.33 4:00.70 13
26.23 56.63 (30.40) 1:28.37 (31.74) 1:59.19 (30.82) 2:32.58 (33.39) 3:06.18 (33.60) 3:33.96 (27.78) 4:00.70 (26.74)
7 Parker, Graham A 17 Jersey Yahoos-MA 4:04.84 4:02.86 12
26.91 55.94 (29.03) 1:29.04 (33.10) 2:01.19 (32.15) 2:34.37 (33.18) 3:07.71 (33.34) 3:35.48 (27.77) 4:02.86 (27.38)
8 Ott, Mike M 18 Curl-Burke-PV 4:04.24 4:05.40 11
25.99 55.64 (29.65) 1:28.51 (32.87) 2:00.40 (31.89) 2:33.94 (33.54) 3:07.86 (33.92) 3:36.99 (29.13) 4:05.40 (28.41)
B – Final
9 Koehler, John K 16 Dayton Raiders-OH 4:04.92 4:02.24 9
25.27 54.98 (29.71) 1:25.05 (30.07) 1:54.71 (29.66) 2:30.91 (36.20) 3:08.23 (37.32) 3:36.04 (27.81) 4:02.24 (26.20)
10 Buchanan, Jonathan S 16 Dayton Raiders-OH 4:07.21 4:04.37 7
26.30 56.49 (30.19) 1:27.25 (30.76) 1:57.84 (30.59) 2:32.76 (34.92) 3:08.68 (35.92) 3:36.60 (27.92) 4:04.37 (27.77)
11 Deters, Andrew K 15 Industry Hills-CA 4:07.81 4:05.92 6
26.64 56.49 (29.85) 1:26.96 (30.47) 1:57.82 (30.86) 2:33.56 (35.74) 3:10.27 (36.71) 3:38.47 (28.20) 4:05.92 (27.45)
12 Bergren, Andy J 17 Dayton Raiders-OH 4:07.53 4:05.95 5
25.81 55.87 (30.06) 1:27.66 (31.79) 1:58.95 (31.29) 2:33.44 (34.49) 3:08.18 (34.74) 3:37.51 (29.33) 4:05.95 (28.44)
13 Wright, T-Bone J 17 Bengal Tiger A.C-LA 4:09.74 4:06.52 4
25.07 53.31 (28.24) 1:24.37 (31.06) 1:55.50 (31.13) 2:32.45 (36.95) 3:09.60 (37.15) 3:38.35 (28.75) 4:06.52 (28.17)
14 Bartl, Stephan J 16 Magnus-NE 4:09.93 4:07.09 3
26.36 56.08 (29.72) 1:27.38 (31.30) 1:58.68 (31.30) 2:35.00 (36.32) 3:12.21 (37.21) 3:40.23 (28.02) 4:07.09 (26.86)
15 McLarty, Dustin F 16 Daytona Beach ST-FL 4:09.29 4:07.33 2
25.95 55.50 (29.55) 1:26.59 (31.09) 1:57.31 (30.72) 2:34.23 (36.92) 3:11.44 (37.21) 3:40.08 (28.64) 4:07.33 (27.25)
16 Mizelle, Danny P 17 Nova VA-VA 4:09.60 4:09.04 1
26.40 55.95 (29.55) 1:26.04 (30.09) 1:57.26 (31.22) 2:33.57 (36.31) 3:11.31 (37.74) 3:40.54 (29.23) 4:09.04 (28.50)

Event 15 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bernal's Gator Swim Club-NE 'A' 3:50.03 1:45.12 40
1) Fritsch, Katie L 16 2) Dowd, Caroline F 17
3) Kelley, Annie M 17 4) Gately, Karen N 17
26.40 56.64 (30.24) 1:21.47 (24.83) 1:45.12 (23.65)
2 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:52.69 1:47.20 34
1) Christensen, Mei L 14 2) Nichols, Christine E 15
3) Newell, Megan M 15 4) Finegan, Katherine M 15
27.32 57.81 (30.49) 1:23.31 (25.50) 1:47.20 (23.89)
3 South Sound Titans-PN 'A' 3:51.90 1:48.14 32
1) White-Delehoy, Sara A 16 2) Heidloff, Jesika M 16
3) Jackson, Summer M 16 4) Kuestermeyer, Bailey N 16
28.09 57.75 (29.66) 1:23.45 (25.70) 1:48.14 (24.69)
4 Arizona Desert Fox-AZ 'A' 3:55.65 1:48.36 30
1) Elbert, Skye S 15 2) Anderson, Stephanie J 18
3) Raatz, Katherine A 14 4) Puschak, Jaclyn C 13
26.85 57.81 (30.96) 1:23.28 (25.47) 1:48.36 (25.08)
5 Nova of Virgina Aquatics-VA 'A' 3:55.29 1:48.91 28
1) Anderson, Caitlin A 15 2) Campbell, Millie C 17
3) LeClair, Danielle D 15 4) Zahalka, Kelly M 15
27.89 58.09 (30.20) 1:24.38 (26.29) 1:48.91 (24.53)
6 Bernal's Gator Swim Club-NE 'B' 3:53.95 1:48.95 26
1) Bargmann, Sarah H 17 2) Aiello, Jessica M 17
3) Brush, Emily B 18 4) Butler, Chase H 17
28.01 59.10 (31.09) 1:25.08 (25.98) 1:48.95 (23.87)
7 Tar Heel Aquatic Team-NC 'A' 3:58.74 1:49.35 24
1) Skinner, Sloan C 15 2) Guilkey, Karen E 16
3) Niemeyer, Victoria M 17 4) Dimsdale, Callie R 16
28.89 59.01 (30.12) 1:24.81 (25.80) 1:49.35 (24.54)
8 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'A' 3:51.67 1:49.50 22
1) West, Dana L 17 2) Tolbert, Rachel E 17
3) Zarin, Jordan A 16 4) Karel, Emily R 16
27.54 58.26 (30.72) 1:24.71 (26.45) 1:49.50 (24.79)
9 YMCA Team Orlando-FL 'A' 3:58.10 1:49.57 18
1) Miller, Allison L 16 2) Bateman, Sarah B 12
3) Clark, Shanna M 16 4) Nickson, Naomi L 15
27.62 59.27 (31.65) 1:25.48 (26.21) 1:49.57 (24.09)
10 Tampa Bay Aquatics-FL 'A' 3:54.94 1:49.60 14
1) Nauta, Brittany R 15 2) Deng, Jessica X 15
3) Campkin, Jessica A 16 4) Nauta, Chelsea B 14
27.90 59.59 (31.69) 1:25.63 (26.04) 1:49.60 (23.97)
11 Magnus Aquatic Group-NE 'A' 3:55.45 1:49.66 12
1) Meissner, Erica L 14 2) Hochard, Melinda Z 17
3) Lesneski, Stacie J 17 4) Cheffers, Mary L 16
27.46 58.33 (30.87) 1:25.01 (26.68) 1:49.66 (24.65)
12 New England Barracuda's-NE 'A' 3:55.84 1:49.73 10
1) Wilson, Stephanie 17 2) Hinds, Holly P 18
3) Robinson, Kelly M 17 4) Laffel, Nikki L 17
27.75 58.92 (31.17) 1:25.79 (26.87) 1:49.73 (23.94)
13 Miami Swimming-FG 'A' 3:55.73 1:49.90 8
1) Lago, Jennifer M 16 2) Totten, Erica C 14
3) Paulson-Andrews, Baine J 16 4) Selts, Brittany D 13
27.63 58.64 (31.01) 1:25.18 (26.54) 1:49.90 (24.72)
14 Cedar Rapids Aquatics Assoc-IE 'A' 3:58.05 1:50.15 6
1) Wodstrahill, Whitney N 17 2) Fry, Hayley M 15
3) Bueter, Chelsea L 17 4) Croco, Erinn 18
28.20 58.28 (30.08) 1:24.79 (26.51) 1:50.15 (25.36)
15 Poseidon Swimming Inc.-VA 'A' 3:57.57 1:50.49 4
1) Black, Sara E 16 2) Kowalchuk, Morgan L 15
3) Gill, Meg B 18 4) Fraley, Lauren C 15
29.06 1:00.37 (31.31) 1:26.09 (25.72) 1:50.49 (24.40)
16 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' 3:53.39 1:50.50 2
1) Jimenez, Rebecca A 17 2) Jacoby, Lauren N 14
3) Bellis, Caroline J 16 4) Davis, Emerson M 17
27.78 59.74 (31.96) 1:26.19 (26.45) 1:50.50 (24.31)
17 Boulder City HendersonST-CA 'A' 3:56.90 1:50.91
1) LaBree, Ashley A 17 2) Reese, Bobbie Lee L 18
3) Bunch, Blakeley J 15 4) Weatherman, Nicole M 17
28.82 59.26 (30.44) 1:26.14 (26.88) 1:50.91 (24.77)
18 City of Mobile Swim Assoc-SE 'A' 3:59.42 1:50.99
1) Hathaway, Stephanie F 18 2) Kerns, Haleigh L 16
3) Sirmon, Anna L 15 4) Rikard, Courtney M 16
27.62 59.44 (31.82) 1:26.07 (26.63) 1:50.99 (24.92)
19 Team Greenville -sc-SC 'A' 3:58.97 1:51.19
1) Groblewski, Lauren R 17 2) Jennings, Christine E 15
3) Henderson, Julie L 16 4) Carter, Austen L 16
28.06 59.46 (31.40) 1:26.82 (27.36) 1:51.19 (24.37)
20 Nova of Virgina Aquatics-VA 'B' 3:58.47 1:51.51
1) Luscombe, Sara B 16 2) Nye, Emily K 16
3) Hughes, Andrea R 18 4) Shaw, Elizabeth N 14
28.10 1:00.69 (32.59) 1:26.66 (25.97) 1:51.51 (24.85)
21 Gloucester County Swim Team-MA 'A' 3:56.54 1:52.35
1) Bretherick, Alison J 17 2) Cregar, Amanda L 17
3) Ohara, Kelly E 17 4) Edwards, Samantha A 14
29.29 1:00.25 (30.96) 1:26.69 (26.44) 1:52.35 (25.66)
22 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'B' 3:56.81 1:53.57
1) Parker, Rachel H 18 2) Smith, Amilee A 14
3) Petak, Ashley L 18 4) Rogers, Lindsay N 16
28.93 1:00.37 (31.44) 1:27.99 (27.62) 1:53.57 (25.58)
— Magnus Aquatic Group-NE 'B' 3:58.54 DQ
1) Peak, Candice E 14 2) Hopkins, Corina F 15
3) Doherty, Caitlin K 14 4) Geary, Caitlin M 18
27.96 59.56 (31.60) 1:26.31 (26.75) DQ (25.10)

Event 16 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'A' 3:25.71 1:35.38 40
1) Pinto, Jonathan E 17 2) Dehere, Sean B 17
3) Fathallah, Omar H 18 4) Madwa, Mohammad 16
23.81 51.05 (27.24) 1:14.68 (23.63) 1:35.38 (20.70)
2 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:28.05 1:35.40 34
1) Brenneman, Adam L 18 2) Ott, Mike M 18
3) Miller, Ben S 15 4) Dufek, Chris J 18
24.23 51.03 (26.80) 1:14.42 (23.39) 1:35.40 (20.98)
3 Suburban Swim Center-MA 'A' 3:30.78 1:35.49 32
1) Cummings, Greg A 17 2) Montgomery, Dave F 18
3) Marcum, William A 18 4) Cancila, Pete H 17
25.02 51.36 (26.34) 1:14.19 (22.83) 1:35.49 (21.30)
4 Poseidon Swimming Inc.-VA 'A' 3:27.04 1:35.52 30
1) Leath, Jeff K 17 2) Brown, Zack Z 18
3) Pinkston, Bryan S 15 4) Beard, Scott A 16
24.77 51.25 (26.48) 1:14.58 (23.33) 1:35.52 (20.94)
5 New Albany Swim Club-OH 'A' 3:30.14 1:36.78 28
1) Beran, Kegan R 18 2) Doyle, Joe G 17
3) Sands, John T 17 4) Prose, Tyler B 18
24.70 53.02 (28.32) 1:15.50 (22.48) 1:36.78 (21.28)
6 Pine Crest School-FG 'A' 3:29.11 1:37.15 26
1) Quinn, Pat C 16 2) Stewart, Kyle A 17
3) Atkinson, James T 16 4) Irvin, Brett C 18
24.88 52.62 (27.74) 1:16.08 (23.46) 1:37.15 (21.07)
7 Boulder City HendersonST-CA 'A' 3:32.13 1:37.37 24
1) Bleck, Aaron R 17 2) Tyler, Travis J 18
3) Broadbent, Dougie E 17 4) Foster, John M 16
25.62 53.43 (27.81) 1:16.24 (22.81) 1:37.37 (21.13)
8 Magnus Aquatic Group-NE 'A' 3:29.71 1:37.41 22
1) Falk, Bjorn E 16 2) Sullivan, PJ J 17
3) Condon, Sean C 18 4) Swanson, Corey W 14
25.00 52.30 (27.30) 1:16.31 (24.01) 1:37.41 (21.10)
9 Team Greenville -sc-SC 'A' 3:31.26 1:38.33 18
1) Thompson, Taylor T 16 2) White, Chris P 15
3) Crout, Jay H 18 4) Nitto, Bobby T 16
25.52 52.76 (27.24) 1:15.93 (23.17) 1:38.33 (22.40)
10 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'B' 3:29.29 1:38.48 14
1) Ally, Bradley K 16 2) Bullock, Perry W 17
3) Thula, Luis I 17 4) Coan, Matt R 18
25.64 53.48 (27.84) 1:17.14 (23.66) 1:38.48 (21.34)
11 Magnus Aquatic Group-NE 'B' 3:34.26 1:38.75 12
1) Fay, Ben R 17 2) Piquette, Drew 16
3) Swan, Chad W 16 4) Chevalier, Nicolas C 18
25.63 53.45 (27.82) 1:17.10 (23.65) 1:38.75 (21.65)
12 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'A' 3:32.78 1:38.89 10
1) Mukri, Kevin S 17 2) Tappis, Chris J 18
3) Hafkin, Josh V 14 4) McCabe, Ryan C 18
24.82 53.63 (28.81) 1:17.00 (23.37) 1:38.89 (21.89)
13 Dayton Raiders-OH 'A' 3:30.50 1:39.46 8
1) Koehler, John K 16 2) Bergren, Andy J 17
3) Buchanan, Jonathan S 16 4) Piercey, Jason D 18
24.90 52.55 (27.65) 1:17.47 (24.92) 1:39.46 (21.99)
14 Daytona Beach Swim Team-FL 'A' 3:33.37 1:41.64 6
1) Tuillius, Rex C 16 2) Deery, Kyle B 18
3) McLarty, Dustin F 16 4) Norton, Matt J 14
26.86 54.59 (27.73) 1:19.22 (24.63) 1:41.64 (22.42)

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week