Truman State Women, Cal-Bakersfield Men Lead NCAA Div. II Team Races With One Day To Go

BUFFALO, March 12 — Well now, back to normalcy?

If the standings after Day 3's splashing was concluded this evening at Flickinger Aquatic Center in the NCAA Division II women's and men's swimming and diving championships are any indication, order has been restored in the pool: Three-time defending women's champ Truman State and Cal. State Bakersfield's men — winners of four of the last six titles — are ensconsed atop the leader board with only one day of competition left.

Truman State, which had trailed Drury and U Cal San Diego after the first two days,has a 459-423 point advantage over the Panthers with the Tritons (395) a strong third.

On the men's side Coach Bob Steele's CSUB Roadrunners, beep-beeping along for their record 13th overall championship and fifth under the former Southern Illinois head man, lead by a considerabe 550.5 – 421 margin over defending champ Drury. North Dakota's Fighting Sioux with 389 are third.

It ain't over 'til it's over and anything is possible, but for Bakersfield to fail to win a record 13th national title when the meet concludes Saturday evening here would require a major collapse –something for which Steele's teams are not noted.

The Truman-Drury battle is too close to call but TSU made up lots of points tonight and usually clinches the title on the last day. But Drury coach Brian Reynolds' Lady Panthers have swum well throughout the meet and will give the champs a battle down to the final relay.

* * * * *

There were several record-breaking swims this evening, starting with the men's 500 free by Bakersfield's Greg Mroz, who touched in 4:22.63. Mroz is a freshman from Poland carrying on in the tradition of former Polish freestylle stars Artur Wojdat, an All-America and NCAA champ for Iowa in the late '80s; and Arizona's Mariusz Podkoscielny, a multi-Pac 10 champ for the Wildcats during that same period and now women's coach at Miami. His time broke the old record of 4:24+ by CSUB's Vlasta Burda set a couple of years ago.

Mroz was chased throughout by Drury's 1000 free winner Henrik Weible, who went a pr and Panther-record 4:24.70 for seeond. His teammate, freshman Natalie Cardoza, another "import" but only from Southern California, splashed to her second gold when she won the women's 500 free. She had won the 100 on opening night.

The other record came in the men's 100 back where North Dakota's freshman Rodrigo Ferreira went 48.19 to break U Cal Davis' John Keppeler's 48.37 from a dozen years ago. He was pushed by Drury soph Alexis Perdomo, a Venezuelan (Ferreira's Brazilian) who went 48.90 in the finals but swam a Drury-record 48.62 in qualifying.

UCSD's junior breaststroke specialist Rosanna Delurgio, double-defending champ in both breaststroke events and 100 yard record-holder (1:01.88) won in 1:02.07. Two other finalists — teammate Denise Board (1:02.41) and Truman's Michala Osborn (school-record 1:02.69) were second and third. It marked the first time in Div. II history that three women were under 1:03.

The men's 100 breast title went to Drury's Jakub Jiracek (56.45) which will fit nicely in his trophy case along with golds he's already won in both individual medleys. A win in the 200 breastwould make him the only male four-event champ.

(Bakersfield's Lori Burton, last year's female Swimmer of the Championship, has won golds in the 50-200 frees and 100 fly thus far and will be going for a four-peat Saturday in the 100 free, a feat she accomplsihed last season.)

North Dakota's Fernando Alves won his second gold (200 fly) to go along with the 100 he won last night and Clarion diver Jamie Wolf also colleceted her second gold with a victory on the 3-meter board. She earlier had won the 1-meter. Alves' compatriot, Jenny Bachmeier, gave the Fighting Sioux their sole women's title so far with a 57.41 100 back No. 1.

Truman's only win came in the 800 free relay where it clocked 7:32.01 to North Dakota's 7:38.31. Bakersfield won the men's 800 relay by nearly six seconds over Drury, 7:34.57-6:40.43.

Presuming the Road Runners win their "lucky" 13th title, it will be the most for any men's swim team in any division save for perennial Div. III champ Kenyon, which has won 24 straight under veteran coach Jim Steen, and will be going for No. 25 next weekend at Principia College in St. Peters, Mo., where the Kenyon Ladies currently lead the women's championship.

NCAA DIVISION II WOMEN'S & MEN'S SWIMMING & DIVING CHAMPIONSHIP

FLICKINGER AQUATIC CENTER

ERIE COMMUNITY COLLEGE

BUFFALo, NY

MARCH 12, 2004

25YD. POOL

** DII Record

Team Standings (through Day Three Finals)

Women
1. Truman State, 459
2. Drury, 423
3. UC-San Diego, 355
4. Clarion, 267.50
5. Cal State-Bakersfield, 248
6. North Dakota, 188
7. West Chester, 175
8. Tampa, 162
9. Indianapolis, 136.50
10. Nebraska-Omaha, 120
11. St. Cloud State, 75
12. Seattle, 60
13. Shippensburg, 52.50
14. Grand Valley State, 49
15. Southern Connecticut, 46
16. South Dakota, 45
17. Northern Michigan, 33
18. Indiana (Pa.), 30
19. West Virginia Wesleyan, 25
20. Minnesota State-Mankato, 16
21. California (Pa.), 12
22. Henderson State, 7
22. Salem International, 7
24. Slippery Rock, 6.50
25. Minnesota State-Moorhead, 1
25. Colorado Mines, 1

Men
1. Cal State-Bakersfield, 555.50
2. Drury, 421
3. North Dakota, 389
4. West Chester, 224
5. UC-San Diego, 203
6. Missouri-Rolla, 144.50
7. Delta State, 141
8. South Dakota, 138
9. Indianapolis, 118
10. Southern Connecticut, 110
11. Henderson State, 82
12. Tampa, 75
13. Truman State, 68
14. Wayne State, 65
15. Ouachita Baptist, 56
16. Clarion, 50
17. Le Moyne, 23
18. Seattle, 22
19. Fairmont State, 17
20. Colorado Mines, 15
21. Grand Valley State, 6
21. St. Cloud State, 6
21. Kutztown, 6
24. Gannon, 4
25. South Dakota State, 3
26. Indiana (Pa.), 2

Event 21 Women 500 Yard Freestyle
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Natalie Cardoza FR Drury 5:00.10 4:56.94
2 Diana Betsworth JR Truman State 5:00.64 4:57.96
3 Lynsey Fugate SR Drury 5:00.91 5:00.07
4 Erin Goodhart SR Shippensburg 5:00.48 5:00.39
5 Megan Trimbur SR Clarion 5:03.76 5:01.16
6 Wendy Wallace SR West Chester 5:03.37 5:02.52
7 Sophie Levy SO UC-San Diego 5:03.33 5:04.51
8 Mandy Pearsall SR West Chester 5:01.92 5:05.02

=== B – Final ===

9 Susan Bell FR UC-San Diego 5:06.56 5:03.23
10 Kathleen Moyer FR Truman State 5:04.93 5:05.20
11 Katie Funk SO Truman State 5:05.11 5:05.80
12 Sarah Besecker SO Clarion 5:06.60 5:05.81
13 Andrea Lippin FR UC-San Diego 5:06.93 5:06.07
14 Lindsay McReynolds FR Truman State 5:06.64 5:06.16
15 Aimee Gregor SO Truman State 5:05.96 5:08.34
16 Breanne Hentschke SR CS-Bakersfield 5:06.85 5:16.25

=== Preliminaries ===

17 Marisa Podesto FR UC-San Diego 5:07.71
18 Sharon Peppard FR Drury 5:08.13
19 Meghann Mulbarger FR Tampa 5:08.64
20 Alison Smith FR Indianapolis 5:10.68
21 Veronica Barna JR Nebraska-Omaha 5:10.83
21 Stacy Crook SR Nebraska-Omaha 5:10.83
23 Lauren Mickelson SO North Dakota 5:11.18
24 Sarah Wells JR Truman State 5:12.19
25 Sarah Keffer FR Drury 5:12.55
26 Monica Becks FR UC-San Diego 5:13.63
27 Kacie Tomlinson SO Tampa 5:19.22

Event 22 Men 500 Yard Freestyle
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Greg Mroz FR CS-Bakersfield 4:29.76 4:22.63 **
2 Henrik Weible SO Drury 4:27.14 4:24.70
3 Andras Schonek SR West Chester 4:28.84 4:27.09
4 Rodrigo Cintra JR North Dakota 4:27.40 4:29.40
5 Ryan Norrie SO Drury 4:31.28 4:30.65
6 Mike Minard SR Missouri-Rolla 4:31.59 4:31.29
7 Tripp Davis SO Delta State 4:35.09 4:34.32
8 John Pearce SR UC-San Diego 4:34.24 4:38.29

=== B – Final ===

9 Fernando Jacome SR Southern Conn. 4:38.64 4:33.99
10 Sebastian Andersson SR North Dakota 4:37.18 4:36.04
11 David Lutz JR Wayne State 4:38.72 4:36.79
12 Ryan Toman SR Drury 4:40.58 4:37.55
13 Sam Taylor SO North Dakota 4:41.70 4:37.63
14 Christian Erard JR Wayne State 4:38.29 4:38.83
15 Jared Woodford JR Delta State 4:41.14 4:40.12
16 Kyle Simas SO CS-Bakersfield 4:36.09 4:45.74

=== Preliminaries ===

17 Grant Campbell FR Drury 4:42.34
18 Kevin Golebiewski FR West Chester 4:43.44
19 Chris Hoffman SR Southern Conn. 4:44.32
20 Wayne Stewart JR Indianapolis 4:46.02

Event 23 Women 100 Yard Backstroke
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Jenny Bachmeier FR North Dakota 57.62 57.41
2 Luci Plaxton SO Indiana (PA) 58.40 57.61
3 Katie May SR Truman State 58.35 57.82
4 Cara Fadel FR Drury 58.19 58.10
5 Lija Kaleps-Clark FR Truman State 58.60 58.33
6 Shanna Halsell SO Tampa 58.75 58.88
7 Krista Pray SR Truman State 58.58 58.92
8 Merylie Giguere JR CS-Bakersfield 58.61 59.12

=== B – Final ===

9 Emily Chadwick FR Truman State 59.34 58.72
10 Kim Magnanelli JR Shippensburg 59.13 58.96
11 Shiara Holler SR Drury 59.92 59.15
12 Scooter Hoffman FR Drury 59.84 59.38
13 Leanne Rowland FR West Chester 59.26 59.52
14 Jerilyn Blaxland SR West Chester 59.25 59.65
15 Jennifer Zuzack SO Slippery Rock 59.53 1:00.07
16 Frances Tran JR UC-San Diego 59.70 1:00.15

=== Preliminaries ===

17 Kenzi Miller JR Indianapolis 1:00.02
18 Elise Fischbach SR Seattle 1:00.08
19 Vanessa Oehlers SO Henderson State 1:00.40
20 Lauren Kalata SO Clarion 1:00.42
21 Mare Merisalu SO North Dakota 1:00.89

Event 24 Men 100 Yard Backstroke
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Rodrigo Ferreira FR North Dakota 50.04 48.19**
2 Alexis Perdomo SO Drury 48.62 48.90
3 William Chidsey SO Le Moyne 50.44 49.97
4 Cagri Sapmaz JR Delta State 50.57 50.40
5 Seth Dawson JR CS-Bakersfield 50.89 50.52
6 Matt Jones JR CS-Bakersfield 50.23 50.91
7 Zach Rhue JR CS-Bakersfield 51.13 50.98
8 Karol Zemier SO CS-Bakersfield 50.96 51.46

=== B – Final ===

9 Aaron Bell SR Clarion 51.15 50.41
10 Mike Lahey FR UC-San Diego 51.27 51.03
11 Chris Achey SO Ouachita Bapt. 51.27 51.19
12 Alec Best JR West Chester 51.35 51.44
13 Jason Mraule SO North Dakota 51.14 51.79
14 Benji Erickson SR South Dakota St. 51.63 51.83
15 Aram Yoo FR UC-San Diego 51.26 51.95
16 Matt Rowan SR Kutztown 51.45 52.57

=== Preliminaries ===

17 Sean O'Donnell SR Missouri-Rolla 51.70
18 Michael Lapustin FR Lewis 51.77
18 David Lutz JR Wayne State 51.77
20 Brian Teson SR Truman State 52.15
20 Florin Felesco SO Henderson State 52.15
22 Micah Eberle SR St. Cloud State 52.23
23 Robert Fletcher FR Truman State 52.25
24 Patrick Collins SO West Chester 52.48
25 David Whang FR Wayne State 52.49
26 Chris Haines SO Southern Conn. 52.50
26 Tim Byers JR South Dakota 52.50
28 Ben Oshri JR Indiana (PA) 52.54
29 Robby Haney SO Delta State 52.89
30 Rinaldo Sintjago SO Ouachita Bapt. 53.05
31 Cori Bemis SO Seattle 53.20
32 Jared Peters SO North Dakota 53.49

Event 25 Women 100 Yard Breaststroke
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Rosanna Delurgio JR UC-San Diego 1:02.23 1:02.07
2 Denise Bogard SR UC-San Diego 1:02.64 1:02.41
3 Michaela Osborn JR Truman State 1:03.09 1:02.69
4 Megan Grunert SR Indianapolis 1:04.00 1:03.83
5 Meridith Roberts JR Tampa 1:04.73 1:04.67
6 Kelly VanDyke SO Grand Valley St. 1:04.79 1:05.04
7 Ashley Haney JR West Chester 1:04.95 1:05.19
8 Louisa Salisbury SO UC-San Diego 1:04.90 1:06.56

=== B – Final ===

9 Allison Griffith SR WV Wesleyan 1:05.36 1:05.57
10 Ashley Renshaw SO Nebraska-Omaha 1:06.99 1:06.10
11 Emma Mertanen FR North Dakota 1:06.41 1:06.37
12 Melissa Young FR West Chester 1:05.95 1:06.38
13 Joanna Scrutchins SR CS-Bakersfield 1:06.74 1:06.66
14 Brittany Anderson FR Truman State 1:05.92 1:06.75
15 Tina Woodward SO CS-Bakersfield 1:06.54 1:06.88
16 Jess DiLoreto SR Clarion 1:06.87 1:07.70

=== Preliminaries ===

17 Sara Pape JR Drury 1:07.02
18 Kasey Perkins FR Delta State 1:07.24
19 Marion Gallagher JR Seattle 1:07.52
20 Mandy Smith SR Tampa 1:07.53
21 Sarah Wollenhaupt FR North Dakota 1:07.60
22 Brittany Leckey SO Drury 1:07.82
23 Cassie Baur SR CS-Bakersfield 1:08.01
24 Katie Miller JR UC-San Diego 1:08.08
25 Erin Matthew FR Seattle 1:08.18
26 Lindsay Vaughan FR Truman State 1:08.21
27 Laura Gold FR Wingate 1:08.47
28 Sarah Clark JR Nebraska-Omaha 1:08.87

Event 26 Men 100 Yard Breaststroke
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Jakub Jiracek SO Drury 56.95 56.46
2 Rob Small SR UC-San Diego 57.34 56.53
3 Matt Goodwin SR Tampa 57.17 56.73
4 Shane Copsey SR Colorado Mines 57.35 56.97
5 Brett Going JR UC-San Diego 57.31 56.98
6 Andy Harken SR Truman State 57.47 57.43
7 Lee Webber JR Tampa 57.41 57.55
8 David Collins SR Wayne State 57.17 57.56

=== B – Final ===

9 Jeff Schneider SO North Dakota 57.72 57.26
10 Carl Crawford JR CS-Bakersfield 57.99 58.21
11 Justin Farmer JR Henderson State 58.15 58.22
12 Bill Gaul FR Missouri-Rolla 58.08 58.38
13 Justin Mason JR CS-Bakersfield 58.33 58.44
14 Matt Mattingly SO Tampa 58.05 58.57
15 Jacob Dong FR UC-San Diego 57.73 58.81
– Trohn Trabona FR Delta State 58.24 DQ

=== Preliminaries ===

17 Rob Barnum JR West Chester 58.39
18 Aaron Payne FR Delta State 58.40
19 Dirk Craft JR South Dakota 58.44
20 Don Smith FR Henderson State 58.83
21 Jason Brennan JR West Chester 58.84
22 Jamie Peterkin SR Tampa 58.89
23 Kyle Combs FR Delta State 59.12
24 Mike Waldrop SR Ouachita Bapt. 59.35
25 Kyle Knoff FR CS-Bakersfield 59.62
26 Matt Hammond FR Missouri-Rolla 59.80
27 Ben Swanholm SO North Dakota 59.88
28 Matt Kavanagh SO Saint Rose 1:00.23
– Topher Rowenhurst SO Drury DQ

Event 28 Men 200 Yard Butterfly
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Fernando Alves JR North Dakota 1:51.12 1:47.44
2 Alexis Perdomo SO Drury 1:47.58 1:47.74
3 Bobby Dmytrow SR CS-Bakersfield 1:50.00 1:48.68
4 Piotr Gegotek FR CS-Bakersfield 1:51.56 1:51.56
4 Jack Pennuto SR Missouri-Rolla 1:51.72 1:51.56
6 Kin Wong SR CS-Bakersfield 1:50.77 1:52.06
7 Matej Tomas FR Fairmont State 1:51.90 1:52.09
8 Daniel McCleary SO Drury 1:51.85 1:53.06

=== B – Final ===

9 Quin Chaves SO CS-Bakersfield 1:52.34 1:51.86
10 Chris Read SR Henderson State 1:53.15 1:53.65
11 Andrew Brand SO North Dakota 1:53.79 1:53.92
12 Barnabas Sclafani SO UC-San Diego 1:53.26 1:54.24
13 Levente Nagy-Pal SO West Chester 1:53.44 1:54.25
14 Ben Falcioni SO UC-San Diego 1:52.73 1:54.49
15 Mert Saygin SO Delta State 1:54.05 1:55.56
16 Marcus Cantu FR Southern Conn. 1:55.14 1:56.27

=== Preliminaries ===

17 Jon Manning SO Ouachita Bapt. 1:55.53
18 Jorg Zimmermann SO Drury 1:55.86
19 David Mendoza FR Missouri-Rolla 1:56.25
20 Chris Brammer SO Truman State 1:56.26
21 Rui Ewald JR Seattle 1:56.95
22 Emmanuel Ruelis JR Henderson State 1:57.12
23 Adam Smearman FR West Chester 1:57.58
– Kyle Simas SO CS-Bakersfield DQ

Event 29 Women 1 mtr Diving
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Jamie Wolf FR Clarion 359.70 382.00
2 Jenna Portelance SR North Dakota 341.85 374.05
3 Laura Lafranchise SO CS-Bakersfield 320.60 367.55
4 Christi Lindsey SO North Dakota 334.55 364.05
5 Kathie Cole SR Northern Mich. 327.90 354.50
6 Jess Waldman SR Clarion 327.00 350.90
7 Katy Ballantine SR Grand Valley St. 327.35 327.00
8 Lauren Asay JR Minn St. Mankato 313.80 313.80
9 Jamie Grogan SO Nebraska-Omaha 314.15 298.65
10 Lori Pietzsch FR West Chester 297.50 297.50
11 Kim Grant JR Southern Conn. 281.80 281.80
12 Kari Nolz FR North Dakota 281.10 281.10
13 Erin Cooper JR Clarion 278.10 278.10
14 Lindsey Schafer SR South Dakota 272.65 272.65
15 Michelle Ruiz SO Northern Mich. 266.85 266.85
16 Brooke Wehri FR Minn St-Moorhead 255.20 255.20

=== Preliminaries ===

– Sarah Chaussee FR Minn St-Moorhead NS
– Kari Varichak FR North Dakota NS
– Tasha Wiesman FR Indianapolis NS
– Sarah Nielsen SO St. Cloud State NS
– Sara Steffen SO St. Cloud State NS
– Tiffany Vitali FR Le Moyne NS
– Rachelle Terpstra JR Grand Valley St. NS
– Lindsey O'Neill SO Wayne State NS
– Katrine Kaufman FR Bentley NS

Event 30 Women 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================
School Seed Finals
==================================================================
=== Timed Finals ===

1 Truman State 7:36.71 7:32.01
1) Diana Betsworth JR 2) Meredith Rocha SO
3) Katie May SR 4) Sarah Dance JR
2 North Dakota 7:42.22 7:38.31
1) Jenny Bachmeier FR 2) Sara Richmire JR
3) Mare Merisalu SO 4) Lauren Mickelson SO
3 Drury 7:42.40 7:38.39
1) Natalie Cardoza FR 2) Lynsey Fugate SR
3) Cara Fadel FR 4) Skye Bloffwitch FR
4 West Chester 7:40.79 7:39.36
1) Julie Keefer SO 2) Mandy Pearsall SR
3) Eszter Balazs SO 4) Wendy Wallace SR
5 CS-Bakersfield 7:43.83 7:40.37
1) Breanne Hentschke SR 2) Cassie Baur SR
3) Donna Gregory JR 4) Loni Burton JR
6 Nebraska-Omaha 7:42.95 7:40.47
1) Ashley Renshaw SO 2) Lisa Wemhoff FR
3) Veronica Barna JR 4) Stacy Crook SR
7 UC-San Diego 7:41.30 7:41.63
1) Susan Bell FR 2) Marisa Podesto FR
3) Monica Becks FR 4) Sophie Levy SO
8 Tampa 7:49.04 7:44.23
1) Jackie Majer SR 2) Shannon Treen SR
3) Julie Visser SO 4) Meghann Mulbarger FR
9 St. Cloud State 7:50.31 7:47.22
1) Alise Emil SO 2) Brenda Peters FR
3) Jackie Vieau SO 4) Danielle Breunig SO
10 Clarion 7:43.17 7:47.66
1) Bethany Bankovich SR 2) Sarah Besecker SO
3) Brehan Heebner SO 4) Megan Trimbur SR
11 Indianapolis 7:46.63 7:49.80
1) Alison Smith FR 2) Kristen Lund SO
3) Kristen Kendzierski JR 4) Holly Spohr FR
12 Seattle 7:56.00 7:55.45
1) Marion Gallagher JR 2) Erin Matthew FR
3) Rachel Dipasquale JR 4) Elise Fischbach SR
13 South Dakota 7:57.68 7:57.94
1) Audrey Donley JR 2) Abby Heinz FR
3) Karen Burke SO 4) Kari Kopecky SR

Event 31 Men 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================
School Seed Finals
==================================================================
=== Timed Finals ===

1 CS-Bakersfield 6:46.36 6:34.57
1) Greg Mroz FR 2) Kyle Simas SO
3) Seth Dawson JR 4) Piotr Gegotek FR
2 Drury 6:49.77 6:40.43
1) Henrik Weible SO 2) Jakub Jiracek SO
3) Ryan Norrie SO 4) Raul Neukamp SR
3 Southern Conn. 6:50.62 6:43.06
1) Matt Hurst SO 2) Chris Haines SO
3) Fernando Jacome SR 4) Adam Clements SR
4 North Dakota 6:48.04 6:44.63
1) Rodrigo Cintra JR 2) Jeff Schneider SO
3) Sam Taylor SO 4) Sebastian Andersson SR
5 West Chester 6:52.28 6:48.09
1) Andras Schonek SR 2) Jordy Troyan SO
3) Adam Smearman FR 4) Gabe Melo JR
6 Indianapolis 6:53.36 6:48.12
1) Wayne Stewart JR 2) Drew Hastings SO
3) Deniz Monkul JR 4) Bruno Fonseca JR
7 UC-San Diego 6:51.00 6:49.95
1) Mike Lahey FR 2) John Pearce SR
3) Tim Fuller FR 4) Brady Gosling JR
8 Henderson State 6:50.86 6:50.23
1) Chris Read SR 2) Don Smith FR
3) Emmanuel Ruelis JR 4) Onat Tungac FR
9 South Dakota 6:51.82 6:53.25
1) John Murman SO 2) Matt Lind JR
3) Alex Smith SO 4) Charles Scribner SR
10 Missouri-Rolla 6:54.66 6:53.69
1) Sean O'Donnell SR 2) Mike Minard SR
3) Jack Pennuto SR 4) David Mendoza FR
11 Truman State 6:53.49 6:57.24
1) Josh Otis SO 2) Brian Teson SR
3) Robert Fletcher FR 4) Chris Brammer SO
12 Tampa 7:04.15 6:58.44
1) Dan Klee SO 2) Jeff Gilreath SR
3) Jamie Peterkin SR 4) Matt Goodwin SR
13 Delta State 6:51.06 6:58.69
1) Tripp Davis SO 2) Jared Woodford JR
3) Derrick McDonnell SR 4) Cagri Sapmaz JR
14 Wayne State 6:59.01 6:59.99
1) David Lutz JR 2) Christian Erard JR
3) David Whang FR 4) David Collins SR
15 St. Cloud State 7:10.05 7:00.12
1) Micah Eberle SR 2) Ryan Rotramel SR
3) Gabe Kern SR 4) Russ Daniels SO
16 Ouachita Bapt. 6:57.78 7:03.47
1) Chris Achey SO 2) Paul Frankenberger SO
3) Rinaldo Sintjago SO 4) Jon Manning SO
17 Seattle 7:03.90 7:08.43
1) Jesse Shelton SO 2) Ryan Denzer JR
3) Cori Bemis SO 4) Rui Ewald JR

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week