Three British Records Fall at World Champs Trials

MANCHESTER, England. April 14. THREE British national records and a Commonwealth mark were broken on the fifth day of the British National Championships in Manchester. The meet also is serving as the selection meet for this summer's World Championships in Japan.

James Gibson set th Commonwealth/national mark when he finished first in the semifinals of the men's 50m breaststroke. His 27.82 was 28-hundredths of a second faster than Darren Mew. But Mew, who won the 100m breast earlier in the meet, just missing the decade-old national/Commonwealth mark, is expected to challenge for the top spot. For his part, Gibson said he is taking aim at the European Record of 27.61 set by Ukraine's Alex Dzaburiya. That time stood as the world record until last month, when it was broken first by Anthony Robinson and then by Ed Moses at the U.S. Nationals in Austin.

Georgina Lee set a British mark and earned herself a trip to Japan when she won the women's 200m fly. The SMU student clocked 2:10.21 to beat Margaretha Peddar by more than two seconds.

A third British record fell in the semifinals of the women's 50m backstroke, when Sarah Price clocked 29.35 seconds.

Aside from the women's 200m fly, only two other finals were contested tonight. Nineteen year-old Joanna Fargus won the 200m backstroke in World Championship qualifying time of 2:11.81. In a tight, three-woman battle, she opened up almost a one-second advantage over Katy Sexton and Sarah Price, and then held on. Sexton out-touched Price for the second spot, 2:12.44 to 2:12.45.

Ian Edmond won the men's 200m breaststroke in 2:15.50, beating favored Adam Whitehead (2:15.99), but the time was not fast enough to earn Edmond a ticket to Japan.

MEN'S SEMIFINALS
In men's semifinal action, Matthew Kidd, who just missed making the 2000 Olympic team, posted the fastest 50m free at 23.05. Mark Foster, the short course world record-holder was second at 23.23, after barely making it into the semis.

James Hickman, former short course world record-holder, and Stephen Parry posted the top two times in the 200m fly semis. Hickman went 1:59.45 while Parry touched in 1:59.82. Robert Greenwood was a strong 2:00.57 in third.

The 200 back final also looks to be a close affair, as Adam Ruckwood (2:03.00) led Gregor Tait (2:03.12) through the semis.

WOMEN'S SEMIFINALS
The women's semifinals featured a very tight battle in the 100m free. Karen Pickering, 30, clocked the fastest time, 56.13, just ahead of Melanie Marshall's 56.21. Less than a stroke behind, three women are tied at 56.35: 50-meter freestyle Commonwealth record-holder Alison Sheppard, Janine Belton and Rosalind Brett.

Nicola Jackson (27.64) and Brett (27.66) are the top two semifinalists in the 50 fly.

Jaime King was the only sub-1:10 swimmer in the 100m breaststroke semis, clocking 1:09.94. Zoe Baker, who won the 50, was second in 1:11.16. Fourteen year-old Kate Haywood, who set a British junior record in the 50, had the fastest split at the halfway mark today (33.08), but managed only to qualify seventh.

British National and
World Championship Trials

Manchester, England

Day Five: April 14, 2001

50 meter pool

RESULTS

FINALS

Final WOMENS 200 Metres BUTTERFLY
Place Name YoB Club Time 50 100 150
1. Georgina LEE (81) Camphill Ed 2:10.21 GBR/WC 29.45 1:02.24 1:36.03
2. Margaretha PEDDER (80) Portsmouth N 2:12.51 29.91 1:02.89 1:37.02
3. Natalie TURNER (82) Stockport Mo 2:13.68 30.04 1:03.42 1:38.23
4. Caroline SMART (82) PORS/THTW 2:13.81 30.07 1:03.41 1:38.34
5. Holly FOX (84) Reading 2:15.94 31.04 1:05.17 1:40.43
6. Sarah PYNE (80) Loughboro Un 2:16.71 31.28 1:06.24 1:41.20
7. Jenna COYNE (81) Stockport Mo 2:17.78 30.85 1:05.45 1:41.53
8. Suzanne FLOOK (80) Nova Cent'n 2:21.20 31.18 1:06.59 1:43.18

GBR – British Record
WC – World Championship Qualifying Time

Final MENS 200 Metres BREASTSTROKE
Place Name YoB Club Time 50 100 150
1. Ian EDMOND (78) Co Edinburgh 2:15.50 30.90 1:05.73 1:40.60
2. Adam WHITEHEAD (80) Co Coventry 2:15.99 31.57 1:06.11 1:41.26
3. Darren MEW (79) Bath Univ 2:17.43 30.34 1:05.94 1:41.86
4. Chris COOK (79) Co Newcastle 2:17.83 31.09 1:06.33 1:42.13
5. Chris TIDEY (82) Bath Univ 2:21.82 32.25 1:08.76 1:45.38
6. Adam SMITH (81) Nova Cent'n 2:22.03 32.24 1:08.31 1:45.20
7. Matthew KEEN (83) EESS/BWFS 2:22.31 32.15 1:08.45 1:45.71
8. David BARTLETT (84) Portsmouth N 2:24.19 32.15 1:08.51 1:45.94

Final WOMENS 200 Metres BACKSTROKE
Place Name YoB Club Time 50 100 150
1. Joanna FARGUS (82) Bath Univ 2:11.81 WC 31.40 1:04.79 1:38.49
2. Katy SEXTON (82) Portsmouth N 2:12.44 31.50 1:05.71 1:40.03
3. Sarah PRICE (79) Barnet Copt 2:12.45 31.44 1:05.61 1:39.99
4. Louise COULL (84) Ren 96 2:17.07 32.48 1:06.72 1:41.96
5. Charlotte DALLAS (83) T5LS/EALS 2:18.80 33.60 1:08.58 1:44.20
6. Julie FORT (82) Co Newcastle 2:19.18 32.49 1:07.12 1:43.54
7. Charlotte FAULKNER (84) Nova Cent'n 2:19.20 33.02 1:08.70 1:44.38
8. Kerrie WASSALL (86) Co Birm'ham 2:20.74 32.66 1:08.28 1:44.55

WC – World Championship Qualifying Time

SEMIFINALS

Semi Final WOMENS 50 Metres BUTTERFLY
Place Name YoB Club Time
1. Nicola JACKSON (84) DERE/RICE 27.64
2. Rosalind BRETT (79) Loughboro Un 27.66
3. Kerry MARTIN (75) Stirling 28.30
4. Jenna COYNE (81) Stockport Mo 28.41
5. Terri DUNNING (85) Co Birm'ham 28.78
6. Alexa WHITE (79) Crawley 28.79
7. Julie DOUGLAS (80) Loughboro Un 28.85
8. Chloe WINTER (87) Haslemere 28.93
9. Penny PORTER (78) LCLM/COBW 29.18
10. Jacqui MARSHALL (84) Havant & Wat 29.26
11. Elizabeth HARNESS (86) Lincoln Vulc 29.48
12. Emma HIRST (81) Ferndown 29.49
13. Sarah HEALEY (82) LCLM/STHN 29.73
14. Claire DUFFY (85) Co Cardiff 30.01
15. Jessica PREECE (85) StaffordApex 30.21
16. Kerianne PAYNE (87) Aquabears 30.44

Semi Final MENS 50 Metres BREASTSTROKE
Place Name YoB Club Time
1. James GIBSON (80) LCLM/WITS 27.82 COMR/GBR
2. Darren MEW (79) Bath Univ 28.10
3. Gavin BRETTELL (76) Co Birm'ham 28.83
4. Chris COOK (79) Co Newcastle 29.13
5. Chris TIDEY (82) Bath Univ 29.73
6. Michael WILLIAMSON (81) Co Coventry 29.87
7. Danny ROBERTS (81) WIMN/WIRN 29.89
8. David LEITH (80) Co Edinburgh 30.09
9. Mark WOLFARTH (82) Co Liverpool 30.16
10. Robert LEE (83) Stirling 30.32
11. Gareth MALOLEPSY (81) Torfaen 30.52
12. Ryan BENSON (83) LCLM/NEPM 30.77
13. Eamon FOLEY (81) Bath Univ 31.11
14. Michael CROOK (83) Co Salford 31.16
15. Paul STOCK (80) Leatherhead 31.30
16. Allan NIELSEN (76) Co Coventry 31.68

GBR – British Record
COMR – Commonwealth Record

Semi Final WOMENS 50 Metres BACKSTROKE
Place Name YoB Club Time
1. Sarah PRICE (79) Barnet Copt 29.35 GBR
2. Melanie MARSHALL (82) Loughboro Un 29.74
3. Anne-Francoise GLATRE (79) Loughboro 30.25
4. Zoe CRAY (74) Ipswich 30.35
5. Julie FORT (82) Co Newcastle 30.53
6. Katy SEXTON (82) Portsmouth N 30.55
7. Rosy CORNISH (83) First Aqua 30.62
8. Louise COULL (84) Ren 96 30.79
9. Sarah RICKWOOD (84) Bo Kirklees 30.96
10. Jennifer COLE (84) Co Leeds 31.19
11. Eleanor COMER (84) Norwich Peng 31.22
12. Kerrie WASSALL (86) Co Birm'ham 31.31
13. Michelle BUSHELL (82) T5LS/EALS 31.39
14. Sarah LAMBERT (81) Selby 31.43
15. Jessica BROWN (84) Ferndown 31.44
16. Amy LLOYD (84) T5LS/EALS 31.62

GBR – British Record

Semi Final MENS 50 Metres FREESTYLE
Place Name YoB Club Time
1. Matthew KIDD (79) Leatherhead 23.05
2. Mark FOSTER (70) Bath Univ 23.23
3. Sion BRINN (73) Bath Univ 23.48
4. Paul BELK (77) Bath Univ 23.53
5. Alexander SCOTCHER (80) Loughboro Un 23.58
6. Anthony HOWARD (79) Bolton Metro 23.67
7. Christopher COZENS (82) LCLM/COBW 23.72
8. Kenny CLARK (80) Eastkilbride 23.74
9. Jeremy BIRDS (78) Co Cardiff 23.75
10. Matthew BOWE (83) BAUW/BARN 23.95
11. David LEITH (80) Co Edinburgh 23.98
11. Seth CHAPPELS (82) Ferndown 23.98
13. Martin PETTY (79) Loughboro Un 24.03
14. Carl THOMPSON (76) BTMN/BLNN 24.04
15. Greg BOOTH (81) Co Coventry 24.19
16. Steven EVANS (80) Swim Swansea 24.26

Semi Final WOMENS 100 Metres BREASTSTROKE
Place Name YoB Club Time 50
1. Jaime KING (76) Bath Univ 1:09.94 33.22
2. Zoe BAKER (76) Co Sheffield 1:11.16 33.63
3. Kirsty BALFOUR (84) Co Edinburgh 1:11.30 33.71
4. Heidi EARP (80) Nova Cent'n 1:11.52 33.81
5. Emma ROBINSON (78) Bath Univ 1:11.68 33.50
6. Charlotte EVANS (84) Bournem'th D 1:12.03 34.02
7. Kate HAYWOOD (87) Lincoln Vulc 1:12.99 33.08
8. Rachel GENNER (82) Co Coventry 1:13.05 33.84
9. Emma DUTTON (82) Co Leeds 1:13.44 34.42
10. Joanne MULLINS (83) Orpington OJ 1:13.88 34.27
10. Danielle PLACE (87) Co Leeds 1:13.88 35.45
12. Sarah NEEDHAM (80) LCLM/WSUM 1:14.24 34.68
13. Natalie BREE (84) Portsmouth N 1:14.33 35.16
14. Amy KONOWALIK (86) Nova Cent'n 1:14.54 35.44
15. Lauren SHORT (83) Portsmouth N 1:14.55 34.83
16. Caroline WARREN (82) Torfaen 1:14.90 35.99

Semi Final MENS 200 Metres BUTTERFLY
Place Name YoB Club Time 50 100 150
1. James HICKMAN (76) Co Leeds 1:59.45
27.11 57.50 1:28.34
2. Stephen PARRY (77) Stockport Mo 1:59.82
26.86 57.27 1:28.53
3. Robert GREENWOOD (79) Bolton Metro 2:00.57
26.98 57.37 1:28.79
4. Richard HAMPSON (81) WWAN/TYLN 2:03.19
27.73 58.56 1:30.55
5. Todd COOPER (83) Stirling 2:03.96
27.82 59.77 1:31.47
6. Chris JONES (78) Co Edinburgh 2:04.04
27.15 57.97 1:30.44
7. Mark LEWIS (83) Stirling 2:04.20
28.21 59.60 1:31.83
8. David BENNETT (81) PORS/BEKS 2:04.68
27.45 59.07 1:32.07
9. Richard DAVIES (82) Co Leeds 2:04.92
10. Nathan HAYES (84) Portsmouth N 2:06.19
11. Ryan TANCOCK (83) Exeter City 2:06.49
12. Richard BRYANT (83) Millfield 2:06.52
13. Alex BOYCE (80) Loughboro Un 2:06.94
14. Daniel PILBROW (82) West Suffolk 2:06.98
15. Jason BERESFORD (83) Co Coventry 2:08.68
16. Mark GRAVES (83) Lincoln Vulc 2:08.80

Semi Final WOMENS 100 Metres FREESTYLE
Place Name YoB Club Time 50
1. Karen PICKERING (71) Ipswich 56.13 27.58
2. Melanie MARSHALL (82) Loughboro Un 56.21 27.48
3. Janine BELTON (79) Loughboro Un 56.35 27.53
3. Alison SHEPPARD (72) Milngavie &b 56.35 27.30
3. Rosalind BRETT (79) Loughboro Un 56.35 27.42
6. Karen LEGG (78) Ferndown 56.77 27.62
7. Catrin DAVIES (79) Nova Cent'n 57.21 27.59
8. Kathryn EVANS (81) Nova Cent'n 57.46 28.00
9. Charlotte DALLAS (83) T5LS/EALS 57.95 28.62
10. Vicky COOK (85) Hatfield 58.45 27.98
11. Karen NISBET (81) Co Leeds 58.59 28.62
12. Claire WINDEATT (85) KingstonHull 58.69 28.26
13. Tara HUTT (79) Havant & Wat 58.78 28.59
14. Selena BURGESS (81) Nova Cent'n 58.88 28.25
15. Jennifer LYES (81) T5LS/EALS 59.03 28.26
16. Sam McNEILLY (79) Loughboro Un 59.23 28.16

Semi Final MENS 200 Metres BACKSTROKE
Place Name YoB Club Time 50 100 150
1. Adam RUCKWOOD (74) Co Birm'ham 2:03.00
29.07 1:00.46 1:31.68
2. Gregor TAIT (79) Co Edinburgh 2:03.12
28.38 59.48 1:31.06
3. David O'BRIEN (83) Prescot 2:03.83
28.94 59.88 1:31.88
4. Simon MILITIS (77) Portsmouth N 2:04.11
29.50 1:00.80 1:32.61
5. Dan SMITH (79) Loughboro Un 2:04.95
28.93 1:00.04 1:31.86
6. James GODDARD (83) Stockport Mo 2:05.31
30.03 1:01.98 1:34.37
7. David CARRY (80) Aberdeen 2:05.80
29.75 1:01.54 1:34.05
8. Ross HUGHES (84) BRES/EESS 2:06.36
30.09 1:02.06 1:34.61
9. Nick NECKLES (78) Stirling 2:07.19
10. Christian COWIE (79) Loughboro Un 2:08.15
11. Simon DUCKHAM (82) Co Coventry 2:08.44
12. Steven MELLOR (73) Satellite 2:08.53
13. Owen MORGAN (84) Haslemere 2:09.92
14. Robert LANG (84) Co Aberdeen 2:10.65
15. Jamil MIRZA (85) Barnet Copt 2:11.66
16. Nathan OXFORD (83) COLM/COAM 2:12.62

—————————————————-
Check out our feature Product !!

WINNING SPORTS NUTRITION 2000

—————————————————-
Check out our feature Product !!

Jumping into Plyometrics Video/Book Combo

—————————————————-

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here