Thorpe, Popov Roll On , Klochkova Upset at Monaco Meet

MONACO, June 13. AUSTRALIA'S Ian Thorpe missed breaking his own world record in the 200 meter freestyle but still won handily with a time, 1:45.75, only he and Holland's Pieter van den Hoogenband have ever bettered on the second day of the two-day Monaco stop in the Mare Nostrum tour today.

Meanwhile, the Czar – Alexander Popov – bounced back from an upset defeat in the 100 meters yesterday to take the 50 meter freestyle match race in 21.91 seconds, lowering his own world's best time for the year by a full two-tenths of a second.

Another Olympic champion, Lars Frolander of Sweden, also emerged a winner, taking the 100m butterfly in
52.84 seconds, a touch ahead of Germany's Thomas Rupprath, at 52.90.

A third 2000 Olympic gold medalist, Ukraine's Yana Klochkova, unexpectedly found herself on the second rung of the victory platform. Chinese newcomer Liang Shuang clocked 2:15.42 to take the women's 200m individual medley, handily defeating Klochkova, whose 2:16.79 was just enough to edge Canada's Marianne Limpert for the silver medal. Earlier, Klochkova had won the 200m butterfly in impressive style, touching in 2:11.00, more than two seconds ahead of South Africa's mandy Loots.

Many in the crowd were disappointed when Thorpe did not challenge his own world record of 1:44.69 in the 200m free, especially after he had swum a spectacular 400 meters yesterday. Thorpe, however, was not among them.

"People always expect a lot from me but I'm just happy with what I did today. At Canet, I swam extremely fast but it is not easy to be at my best mentally and physically every race," Thorpe said.

The Australian clocked 1:44.97 – the second fastest 200 meters ever – last week in Canet.

"I'm preparing for the World Championships and I have a lot of homework to do. I'm just happy to swim and to build up some experience," he said.

Other Men's Events

In other events, the Czech Republic's Daniel Malek took a close 100m breaststroke race in 1:02.01, edging Ukraine's Oleg Lisagor and Canada's Morgan Knabe.

Australia's Ray Hass was the upset winner in the 200m backstroke, out-reaching Croatia's Gordan Kozulj who yesterday upset world record-holder Lenny Krayzelburg to win the 100 back. Hass clocked 2:01.68 to Kozulj's 2:01.71 with Japan's Takashi Takeuchi right behind in 2:01.78.

Australia scored its third victory of the night when Grant McGregor touched first in the 400 IM in 4:21.78.

Other Women's Events
Two-time American Olympian Amanda Beard was upset in the 200 meter breaststroke by another Chinese newcomer, Luo Nan, 2:27.07 to 2:28.04.

In an all-Scandinavian finish, Sweden's Johanna Sjoberg touched first in the 100m free, 56.20, to Denmark's Mette Jacobsen's 56.66. Interestingly, both women are better known for their fly exploits.

Spain's Nina Zhivanevskaya took the 100m backstroke by almost a second, clocking 1:01.94 to the 1:02.80 turned in by China's Li Yuanqing.

Finally, a slow 400 meter freestyle was won by the Czech Republic's Jana Pechanova in 4:16.01.

50 Meter Match Races
The 50s were all swum as match races, with prelims, quarter-finals, semi-finals and head-to-head finals. Alex Popov's 21.91 for the 50 free was definitely the highlight of the sprint events, but other sprint 50s saw some solid performances.

World record-holder Lenny Krayzelburg passed on the 200, but won the 50 in 25.74 seconds, after swimming 25.72 in the semis.

Oleg Lisagor, Ukraine, took the 50 breast in a solid 27.92, to add to his 100 meter victory.

Olympic champion Lars Frolander, Sweden, completed a three-win meet by taking the 50m fly in 23.85 seconds, one-tenth faster than Finland's Jere Hard.

Another Swede, Johanna Sjoberg, won the women's 50m free to go with her 100 meter victory. The 23 year-old clocked 25.76 seconds. Sjoberg came back later to win the 50 fly in 27.54, with South Africa's Mandy Loots second in 27.81.

Germany's Sandra Volker had surprisingly little difficulty in disposing of Nine Zhivanevskaia, 28.30 to 29.26 to take the 50m backstroke. Volker's time was only five-hundredths of a second slower than the world record she set one year ago. It seems a sure bet that that record will fall at next month's World Championships.

The women's 50 breast saw the day's closest race as South Africa's Sarah Poewe just beat America's Amanda Beard to the wall, 3.89 to 31.90.

RESULTS

MEN'S EVENTS

50 METER FREESTYLE

Final A
1 21.91 POPOV Alexander 71 RUS RUSSIE
2 22.68 ILES Salim 75 ALG ALGERIE

Semi Final
1 22.41 POPOV Alexander 71 RUS RUSSIE
2 22.92 NEETHLING Ryk 77 RSA AFRIQUE DU SUD
1 22.74 ILES Salim 75 ALG ALGERIE
2 22.87 SICOT Juien 78 FRA CLUB S. CLICHY 92

Quarter Final
1 22.69 SICOT Julien 78 FRA CLUB S. CLICHY 92
2 22.95 ILES Salim 75 ALG ALGERIE
3 23.20 BENDA Ivo 75 CZE SK ZLIN
4 23.80 KANUK Astislav 78 SVK SKP POPRAD
1 22.78 POPOV Alexander 71 RUS RUSSIE
2 23.08 NEETHLING Ryk 77 RSA AFRIQUE DU SUD
3 23.26 FOLKER Nicolas 76 RSA AFRIQUE DU SUD
4 23.51 BUHLER Christoph 74 SUI SUISSE

200 METER FREESTYLE

Final A
1 1:45.75 THORPE Ian 82 AUS AUSTRALIE
2 1:49.10 KIRBY Bill 75 AUS AUSTRALIE
3 1:50.19 SVOBODA Kvetoslav 82 CZE TJ ZNOJMO
4 1:50.69 MATHKOVICH Anthony 77 AUS AUSTRALIE
5 1:51.29 PEARSON Todd 77 AUS AUSTRALIE
6 1:53.19 CARSTENSEN Jacob 78 DEN DANEMARK
7 1:53.41 ZUO Chen 82 CHN CHINE POPULAIRE
8 1:54.33 DUNCAN Jonathan 82 NZL NOUVELLE ZELANDE

Final B
1 1:54.04 MATSUDA Takeshi 84 JPN JAPON
2 1:54.93 MAGNINI Filippo 82 ITA ITALIE
3 1:55.36 AZUMA Koji 84 JPN JAPON
4 1:56.03 BUCAR Jure 66 SLO SLOVENIE
5 1:56.05 RICHARD David 79 SUI SUISSE
6 1:56.13 PIGASSOU Michael 82 FRA CANET 66
7 1:59.41 BACHMANN Stephan 84 SUI SUISSE
8 2:01.38 REUTER Jens 80 SUI SUISSE

50 METER BACKSTROKE

Final A
1 25.74 KRAYZELBURG Lenny 00 USA US ALL STARS
2 26.17 ZANDBERG Gerhard 83 RSA AFRIQUE DU SUD

Semi Final
1 26.63 ZANDBERG Gerhard 83 RSA AFRIQUE DU SUD
2 26.68 MASKOVIC Ante 79 CRO CROATIE
1 25.72 KRAYZELBURG Lenny 00 USA US ALL STARS
2 26.44 FALCON Rodolfo 72 CUB CUBA

200 METER BACKSTROKE

Final A
1 2:01.68 HASS Ray 77 AUS AUSTRALIE
2 2:01.71 KOZULJ Gordan 76 CRO CROATIE
3 2:01.78 NAKANO Takashi 84 JPN JAPON
4 2:02.30 TAKEUCHI Toshifumi 83 JPN JAPON
5 2:03.81 MACHOVIC Miroslav 76 SVK SLOVAQUIE
6 2:04.96 GIBSON Cameron 82 NZL NOUVELLE ZELANDE
7 2:05.22 O'BRIEN David 83 GBR ENGLAND SW.
8 2:10.23 GREENER Andrew 85 USA PINECREST SCHOOL

Final B
1 2:07.40 GILGEN Philipp 76 SUI SUISSE
2 2:08.89 KUZVARD Tomas 79 CZE OLYMP PRAHA
3 2:13.68 TARDIN Alain 84 RSA SEAGULLS CLUB
4 Forf. nd SOLERIEU Pierrick 79 MON MONACO

50 METER BREASTSTROKE

Final A
1 27.92 LISOGOR Oleg 79 UKR UKRAINE
2 28.27 MALEK Daniel 73 CZE SK ZLIN

Semi Final
1 28.25 MALEK Daniel 73 CZE SK ZLIN
2 28.62 PIHLAVA Jarno 79 FIN FINLANDE
1 28.10 LISOGOR Oleg 79 UKR UKRAINE
2 28.44 ROGULJ Vanja 82 CRO CROATIE

100 METER BREASTSTROKE

Final A
1 1:02.01 MALEK Daniel 73 CZE SK ZLIN
2 1:02.34 LISOGOR Oleg 79 UKR UKRAINE
3 1:02.53 KNABE Morgan 81 CAN CANADA
4 1:02.80 ROGULJ Vanja 82 CRO CROATIE
5 1:02.90 PIPER Jim 81 AUS AUSTRALIE
6 1:03.25 PIHLAVA Jarno 79 FIN FINLANDE
7 1:04.65 PARKIN Terence 80 RSA AFRIQUE DU SUD
8 1:04.85 PODOPRIGORA Maxim 78 AUT AUTRICHE

Final B
1 1:05.05 LOTTER Louis 81 RSA AFRIQUE DU SUD
2 1:05.47 CALHOUN Patrick 80 USA AUBURN SWIM
3 1:05.49 BAGRI Valeri 74 MON MONACO
4 1:05.86 MIKLIC Gregor 81 SLO SLOVENIE
5 1:06.05 WILLIAMSON Michael 81 GBR CITY OF COVENTRY
6 1:06.36 ANGIOLLIERI Angelo 76 ITA ITALIE
7 1:06.74 POLYAKOV Vladislav 83 USA CORAL SPRING SOUTH
8 Disq. FD KAWAGOE Taiki 84 JPN JAPON

50 METER BUTTERFLY

Final A
1 23.85 FROLANDER Lars 79 SWE SUEDE
2 23.95 HARD Jere 78 FIN FINLANDE

Semi Final
1 24.13 HARD Jere 78 FIN FINLANDE
2 24.50 MINTEKO Michael 75 CAN CANADA
1 23.88 FROLANDER Lars 79 SWE SUEDE
2 24.11 RUPPRATH Thomas 77 GER S.G.HAMBOURG

200 METER BUTTERFLY

Final A
1 1:57.01 SYLANTYEV Denis 76 UKR UKRAINE
2 2:00.81 MCGREGOR Grant 78 AUS AUSTRALIE
3 2:01.15 KIRBY Bill 75 AUS AUSTRALIE
4 2:02.23 SHEERAN Nicholas 78 NZL NOUVELLE ZELANDE
5 2:03.70 HORKY Josef 72 CZE KOMETA BRNO
6 2:04.68 SANO Hidemasa 84 JPN JAPON
7 2:04.78 TALEVI Andrea 75 ITA ITALIE
8 2:07.12 WILKENS Luke 80 RSA AFRIQUE DU SUD

Final B
1 2:07.21 NORDIEN Raazik 83 RSA AFRIQUE DU SUD
2 2:08.60 ASLER Paolo 81 FRA RACING
3 2:11.39 SMITH Kenneth 81 RSA AFRIQUE DU SUD
4 2:11.48 BACHMANN Stephan 84 SUI SUISSE
5 2:14.10 FITZGERALD Ryan 84 USA PINECREST SCHOOL

400 METER INDIVIDUAL MEDLEY

Heats
1 4:21.78 MCGREGOR Grant 78 AUS AUSTRALIE
2 4:23.17 SIRIGU Lorenzo 81 ITA ITALIE
3 4:24.12 MYDEN Curti 73 CAN CANADA
4 4:25.03 MORI Yasuaki 83 JPN JAPON
5 4:25.14 KENT Dean 78 NZL NOUVELLE ZELANDE
6 4:26.70 JOHNS Brian 82 CAN CANADA
7 4:29.04 CARSTENSEN Jacob 78 DEN DANEMARK
8 4:33.25 GABRILO Luka 81 SUI SUISSE

WOMEN'S EVENTS
Final A
1 25.76 SJOBERG Johanna 78 SWE SODERTALJE SWIM
2 26.30 CHIUSO Cristina 73 ITA ITALIE

Semi Final
1 26.26 CHIUSO Cristina 73 ITA ITALIE
2 26.30 DELAROLI Flavia 83 USA CORAL SPRING SOUTH
1 25.90 SJOBERG Johanna 78 SWE SODERTALJE SWIM
2 26.18 RIGNALL Vivienne 73 NZL S G HAMBOURG NZL

100 METER FREESTYLE

Final A
1 56.20 SJOBERG Johanna 78 SWE SODERTALJE SWIM
2 56.66 JACOBSEN Mette 73 DEN DANEMARK
3 57.16 CHIUSO Cristina 73 ITA ITALIE
4 58.40 GARABATOS Susana 79 ESP CATALANE FED NATATION
5 58.52 NAKAMURA Motomi 88 JPN JAPON
6 58.77 DAN Sun 85 CHN CHINE POPULAIRE
7 59.49 PAQUIER Sandrine 77 SUI SUISSE
8 59.67 ZUMSTEIN Angela 81 SUI SUISSE

Final B
1 59.25 ERIKSSON Hanna 84 SWE SODERTALJE SWIM
2 1:00.04 SAGNE Marjorie 85 SUI SUISSE
3 1:00.13 CORFE Melissa 86 RSA AFRIQUE DU SUD
4 1:00.16 MILUSKA Hanna 84 SUI SUISSE
5 1:00.52 FLUHMANN Laura 83 SUI SUISSE
6 1:00.62 WATANABE Kozue 86 JPN JAPON
7 1:02.14 WALKER Kalei 85 USA PINECREST SCHOOL
8 1:02.90 PRUNTE Seraina 87 SUI SUISSE

400 METER FREESTYLE
1 4:16.01 PECHANOVA Jana 81 CZE KOMETA BRNO
2 4:18.40 TAIT Karen 83 NZL NOUVELLE ZELANDE
3 4:19.45 KYNEROVA Kristyna 79 CZE TJ ZNOJMO
4 4:22.59 YOSHIMURA Shiho 87 JPN JAPON
5 4:25.70 MILUSKA Hanna 84 SUI SUISSE
6 4:25.74 CORFE Melissa 86 RSA AFRIQUE DU SUD
7 4:26.05 YONENAGA Chika 86 JPN JAPON
8 4:26.32 SMART Caroline 82 GBR ENGLAND SW.

50 METER BACKSTROKE

Final A
1 28.30 VOLKER Sandra 74 GER S.G.HAMBOURG
2 29.26 ZHIVANEVSKAYA Nina 77 ESP ESPAGNE

Semi Final
1 28.30 VOLKER Sandra 74 GER S.G.HAMBOURG
2 29.30 HLAVACKOVA Ilona 77 CZE BOHEMIANS PRAHA
1 29.24 ZHIVANEVSKAYA Nina 77 ESP ESPAGNE
2 29.85 GAMMEL Erin 80 CAN CANADA

100 METER BACKSTROKE

Final A
1 1:01.94 ZHIVANEVSKAYA Nina 77 ESP ESPAGNE
2 1:02.80 YUAN QING Li 86 CHN CHINE POPULAIRE
3 1:03.65 MURAKAWA Arisa 83 JPN JAPON
4 1:03.81 MOLINA Fabiola 75 BRA C.R. VASCO DA GAMA
5 1:03.99 GAMMEL Erin 80 CAN CANADA
6 1:04.22 WITTSTOCK Charlene 78 RSA AFRIQUE DU SUD
7 1:04.48 STRAKOVA Helena 75 CZE KOMETA BRNO
8 1:04.91 SPIVEY Taylor 80 USA AUBURN SWIM

Final B
1 1:03.45 HLAVACKOVA Ilona 77 CZE BOHEMIANS PRAHA
2 1:04.60 MC LEAN Hannah 81 NZL NOUVELLE ZELANDE
3 1:04.75 ABE Toshie 83 JPN JAPON
4 1:06.53 STAMPFLI Clara 84 SUI SUISSE
5 1:06.56 GABRILO Ivana 84 SUI SUISSE
6 1:06.97 VAZHENIN Anastacia 84 USA ATLANTA SWIM
7 1:07.10 VAZIRI Leila 85 USA CORAL SPRING SOUTH
8 Forf. nd BEJI Selma 84 TUN TUNISIE

50 METER BREASTSTROKE

Final A
1 31.89 POEWE Sarah 83 RSA AFRIQUE DU SUD
2 31.90 BEARD Amanda 00 USA US ALL STARS

Semi Final
1 32.39 BEARD Amanda 00 USA US ALL STARS
2 33.28 SCHLEGEL Carmela 83 SUI SUISSE
1 32.15 POEWE Sarah 83 RSA AFRIQUE DU SUD
2 33.21 SCHAFER Jane 81 GER S.G.HAMBOURG

200 METER BREASTSTROKE

Final A
1 2:27.07 NAN Luo 86 CHN CHINE POPULAIRE
2 2:28.04 BEARD Amanda 00 USA US ALL STARS
3 2:31.28 TAMURA Nanaka 87 JPN JAPON
4 2:35.39 SHIMADA Ayaka 87 JPN JAPON
5 2:37.18 LAUBSCHER Tamaryn 84 RSA AFRIQUE DU SUD
6 2:39.10 EVANS Charlotte 84 GBR ENGLAND SW.
7 2:39.14 VLASAKOVA Michelle 83 CZE BOHEMIANS PRAHA
8 2:46.56 PEDRETTI Ramona 85 SUI SUISSE

50 METER BUTTERFLY

Final A
1 27.54 SJOBERG Johanna 78 SWE SODERTALJE SWIM
2 27.81 LOOTS Mandy 78 RSA AFRIQUE DU SUD

Semi Final
1 27.84 LOOTS Mandy 78 RSA AFRIQUE DU SUD
2 27.99 ROLLAND Nadine 75 CAN CANET 66
1 27.40 SJOBERG Johanna 78 SWE SODERTALJE SWIM
2 27.83 EGDAL Karen 78 DEN DANEMARK

200 METER BUTTERFLY

Final A
1 2:11.00 KLOCHKOVA Yana 82 UKR UKRAINE
2 2:13.29 LOOTS Mandy 78 RSA AFRIQUE DU SUD
3 2:13.86 CAVALLINO Paola 77 ITA ITALIE
4 2:14.72 TURNER Natalie 82 GBR ENGLAND SW.
5 2:16.92 KUBALCIKOVA Marcela 73 CZE SK ZLIN
6 2:18.79 WATANABE Kozue 86 JPN JAPON
7 2:20.08 REUTER Katja 82 SUI SUISSE
8 Disq. NI JACOBSEN Mette 73 DEN DANEMARK

Final B
1 2:21.70 SIMAKOVA Andrea 76 CZE BOHEMIANS PRAHA
2 2:23.84 BURGOYNE Carrie 81 CAN CANADA
3 2:27.96 GROSS Andrea 82 SUI SUISSE
4 2:30.56 NOSER Manuela 83 SUI SUISSE

200 METER INDIVIDUAL MEDLEY

Final A
1 2:15.42 SHUANG Liang 83 CHN CHINE POPULAIRE
2 2:16.79 KLOCHKOVA Yana 82 UKR UKRAINE
3 2:16.93 LIMPERT Marianne 72 CAN CANADA
4 2:17.85 BISCIA Federica 80 ITA CUNEO NUOTO
5 2:19.45 CAMERON Kristy 81 CAN CANADA
6 2:19.74 NETREFOVA Hana 74 CZE CERNA
7 2:20.87 KORBASOVA Jana 74 SVK SLOVAQUIE
8 2:26.16 STEFFEN Caroline 78 SUI SUISSE

Final B
1 2:29.49 SCHMID Nicole 78 SUI SUISSE
2 2:30.82 HRDINOVA Martina 84 SVK SLOVAQUIE
3 2:32.58 GROSS Andrea 82 SUI SUISSE
4 2:50.97 PRUNTE Seraina 87 SUI SUISSE

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here